Join/Renew Now

Alabama Association Championships

November 17, 2001
George Ward Park

Event 1 Young Men's 5,000 Meter Run

PL ATHLETE NAME             AGE SCHOOL                    TIME
SCORE
== ============================ ========================= ========
==
 1 Clay Askew                17 Unattached                17:40.00
 2 Phillip Keeton            17 Mobile Parks and Rec      20:29.00
 3 Nathan Putman             18 Unattached                20:44.12
 4 Steven Sadler             18 Mobile Parks and Rec      22:45.11

Event 2 Young Women's 5,000 Meter Run

PL ATHLETE NAME             AGE SCHOOL                    TIME
SCORE
== ============================ ========================= ========
==
 1 Tara Enebak               17 Unattached                20:35.00
 2 Lauren Evans              18 Mobile Parks and Rec      28:01.93

Event 3 Intermediate Girls 5,000 Meter Run

PL ATHLETE NAME             AGE SCHOOL                    TIME
SCORE
== ============================ ========================= ========
==
 1 Katie Landry              16 Unattached                24:23.87
 2 Danielle Lee              15 Mobile Parks and Rec      27:27.26
 3 Brittany Evans            16 Mobile Parks and Rec      28:42.41

Event 4 Intermediate Boys 5,000 Meter Run

PL ATHLETE NAME             AGE SCHOOL                    TIME
SCORE
== ============================ ========================= ========
==
 1 John Graham               16 Mobile Parks and Rec      17:26.55
 2 Jonathan Leggett          16 Mobile Parks and Rec      19:49.31
 3 Gavin Hutchison           16 Hoover Track Club         24:58.00

Event 5 Youth Boys 4,000 Meter Run

PL ATHLETE NAME             AGE SCHOOL                    TIME
SCORE
== ============================ ========================= ========
==
 1 Brian Smith               14 Mobile Parks and Rec      15:29.51
 2 Daniel Dill               14 Hi-Performance Track Club 15:43.92
 3 Jamie DeSpain             13 Hoover Track Club         16:07.35
 4 Ian Rupp                  14 Mobile Parks and Rec      17:27.73
 5 Jordan Stoner             13 Mobile Parks and Rec      17:59.14
 6 Caleb Givens              14 Mobile Parks and Rec      18:07.38
 7 Marcus Sharpless          14 Mobile Parks and Rec      19:56.77

Event 6 Youth Girls 4,000 Meter Run

PL ATHLETE NAME             AGE SCHOOL                    TIME
SCORE
== ============================ ========================= ========
==
 1 Blakely Duhe'             13 Mobile Parks and Rec      17:39.52
 2 Shelby Helton             13 Mobile Parks and Rec      20:21.99
 3 Amanda Peterson           14 Hoover Track Club         21:06.98
 4 Stephanie Pridgen         14 Mobile Parks and Rec      24:05.97

Event 7 Midget Girls 3,000 Meter Run

PL ATHLETE NAME             AGE SCHOOL                    TIME
SCORE
== ============================ ========================= ========
==
 1 Rachel Hoadley            12 Mobile Parks and Rec      13:26.19
 2 Samantha Smith            12 Mobile Parks and Rec      13:51.10
 3 Erika Peterson            12 Hoover Track Club         17:03.09
 4 Brittany Richardson       11 Hoover Track Club         17:22.69
 5 Lisa Bamberg              12 Hoover Track Club         17:30.38

Event 8 Midget Boys 3,000 Meter Run

PL ATHLETE NAME             AGE SCHOOL                    TIME
SCORE
== ============================ ========================= ========
==
 1 John Robert Taylor        11 Mobile Parks and Rec      11:30.76
 2 Patrick Mcgregor          11 Hoover Track Club         11:37.38
 3 John Mark Kolb            12 Hoover Track Club         11:55.02
 4 Jonathan Klein            12 Mobile Parks and Rec      13:19.46

Event 9 Bantam Boys 3,000 Meter Run

PL ATHLETE NAME             AGE SCHOOL                    TIME
SCORE
== ============================ ========================= ========
==
 1 Robert Willett            10 Mobile Parks and Rec      12:24.51
 2 Richie Huettemann         10 Mobile Parks and Rec      12:58.19
 3 Robert Alexander          10 Mobile Parks and Rec      13:55.68
 4 Tucker McFarlane          10 Mobile Parks and Rec      14:12.50
 5 Will Drew                 10 Mobile Parks and Rec      15:01.38
 6 Dan Drew                   8 Mobile Parks and Rec      16:58.64

Event 10 Bantam Girls 3,000 Meter Run

PL ATHLETE NAME             AGE SCHOOL                    TIME
SCORE
== ============================ ========================= ========
==
 1 Kate Massey               10 Mobile Parks and Rec      13:01.93
 2 Frances Sarrett            9 Mobile Parks and Rec      13:51.70
 3 Ann Stewart Galloway       9 Mobile Parks and Rec      14:05.25

Event 11 Open/Masters Men's 5,000 Meter Run

PL ATHLETE NAME             AGE SCHOOL                    TIME
SCORE
== ============================ ========================= ========
==
 1 Martin Lyons              24 Runner's Market           16:47.00
 2 Bobby Holcombe            28 Runner's Market           16:51.20
 3 Greg Johnson              43 Runner's Market           16:58.00
 4 Ron Philley               24 Hoover Track Club         17:15.00
 5 Kevin Carraher            26 Runner's Market           18:37.00

Nike Hershey Garden of Life Chobani UCS Gatorade Phoenix KT St. Vincent Normatec