Join/Renew Now

Wisconsin Association Championships

6/14-16/2001, Mansfield Stadium, Madison, WI

Bantam Boys

100 Meter Dash
Round 1, Heat 1
 1 Zachary Schiffman, 9, Madison Westside T C 16.25Q
 2 Terrence Bradley, 10, Spartans            16.80
 3 Keith McBride, 9, Lodi, Wi                16.93
 4 Denzel Pettigrew, 9, Spartans             17.01
 5 Jared Taylor, 8, Spartans                 19.05
 6 Aaron Pomeroy, 8, Madison Westside T C    19.51
 7 Kelly Kellemberger, 7, South Madison Panther 19.83
Round 1, Heat 2
 1 Tyrone Watts, 9, Spartans                 15.94Q
 2 Alonzo Alexander, 8, Spartans             16.69q
 3 Toney Fisher, 10, Spartans                16.81
 4 Grant Ebert, 9, East Side Sharks          16.94
 5 Aaron Pfeifer, 10, East Side Sharks       17.23
Round 1, Heat 3
 1 Devin Kellemberger, 10, South Madison Panther 15.07Q
 2 Walker Higgins, 10, Wausau Flyers         15.23q
 3 Curtis Dixon Jr, 8, South Madison Panther 16.36q
 4 Brooks Jackson, 9, East Side Sharks       17.00
 5 Alex Jelich, 8, Milwaukee, Wi             17.05
Round 1, Heat 4
 1 Mitchell Pearson, 9, South Madison Panther 14.36Q
 2 Clem Robinson, 9, Spartans                15.29q
 3 Wesley Seay, 10, East Side Sharks         16.14q
 4 Demetrius Brazzel, 8, South Madison Panther 16.87
 5 David Sweet, 9, Madison Westside T C      17.15
 6 Alex Mannke, 9, East Side Sharks          17.44
 7 David Mineberg, 8, Madison Westside T C   17.80
Final
 1 Mitchell Pearson, 9, South Madison Panther 14.39
 2 Devin Kellemberger, 10, South Madison Panther 14.93
 3 Walker Higgins, 10, Wausau Flyers         15.09
 4 Clem Robinson, 9, Spartans                15.10
 5 Tyrone Watts, 9, Spartans                 15.61
 6 Wesley Seay, 10, East Side Sharks         15.69
 7 Zachary Schiffman, 9, Madison Westside T C 15.93
 8 Curtis Dixon Jr, 8, South Madison Panther 16.23
 9 Alonzo Alexander, 8, Spartans             16.27

200 Meter Dash
 1 Walker Higgins, 10, Wausau Flyers         32.67 H1
 2 Clem Robinson, 9, Spartans                34.12 H1
 3 Wesley Seay, 10, East Side Sharks         34.20 H1
 4 Toney Fisher, 10, Spartans                35.15 H1
 5 Denzel Pettigrew, 9, Spartans             35.25 H1
 6 Alonzo Alexander, 8, Spartans             35.67 H1
 7 Terrence Bradley, 10, Spartans            36.13 H2
 8 John Fowler, 9, East Side Sharks          36.52 H2
 9 Dan Groshan, 10, Janesville, Wi           37.33 H1
10 Alex Jelich, 8, Milwaukee, Wi             39.20 H2
11 Adrian Presley, 7, Spartans               41.47 H2
12 Jacob Amend, 8, East Side Sharks          46.34 H2

400 Meter Dash
 1 Julian Franko, 10, Two Rivers, Wi         73.89 H1
 2 Ben Elmakias, 10, Madison Westside T C    75.95 H2
 3 John Fowler, 9, East Side Sharks          77.00 H1
 4 Zachary Tank, 9, Germantown, Wi           78.68 H1
 5 Aaron Pfeifer, 10, East Side Sharks       80.43 H2
 6 Dan Groshan, 10, Janesville, Wi           81.14 H2
 7 Michael Quirk, 10, East Side Sharks       84.91 H1
 8 Jalen Franko, 8, Two Rivers, Wi           88.50 H2
 9 Noah Ballweg, 7, East Side Sharks         90.50 H2
10 Steve Amend, 9, East Side Sharks          90.71 H1

800 Meter Run
 1 Julian Franko, 10, Two Rivers, Wi       2:53.99
 2 Zachary Tank, 9, Germantown, Wi         3:00.04
 3 Ben Elmakias, 10, Madison Westside T C  3:00.95
 4 Cody Perkins, 9, Juneau, Wi             3:11.73
 5 Keith McBride, 9, Lodi, Wi              3:25.72
 6 Jalen Franko, 8, Two Rivers, Wi         3:54.78

1500 Meter Run
 1 Robinson Olsen, 9, Saukville, Wi        6:10.35
 2 Cody Perkins, 9, Juneau, Wi             6:29.83

4X100 Meter Relay
 1 South Madison Panther                     61.69
 2 Spartans                                  64.32

4X400 Meter Relay
 1 South Madison Panther                   6:02.79
 2 East Side Sharks                         6:03.9

Long Jump
 1 Mitchell Pearson, 9, South Madison Panther 12-10 1/2  (3.92m)
 2 Walker Higgins, 10, Wausau Flyers          12-3  (3.73m)
 3 Devin Kellemberger, 10, South Madison Panther 11-10 1/4  (3.61m)
 4 Zachary Schiffman, 9, Madison Westside T C 10-5  (3.17m)
 5 Brooks Jackson, 9, East Side Sharks    10-4 1/2  (3.16m)
 6 Stephon Vernado, 10, Spartans           9-0 3/4  (2.76m)
 7 Alex Mannke, 9, East Side Sharks            9-0  (2.74m)
 8 Isadore Knox III, 7, South Madison Panther 8-9 1/4  (2.67m)
 9 Steve Amend, 9, East Side Sharks        8-8 3/4  (2.66m)
10 Noah Ballweg, 7, East Side Sharks       8-7 1/2  (2.63m)
11 David Sweet, 9, Madison Westside T C    8-6 1/2  (2.60m)
12 Aaron Pomeroy, 8, Madison Westside T C      8-3  (2.51m)
13 David Mineberg, 8, Madison Westside T C 8-2 1/2  (2.50m)
14 Ethan Miles, 6, South Madison Panther   5-7 1/2  (1.71m)
 - Cody Kuemmel, 7, Green Bay Roadrunners       ND

Shot Put
 1 David Sweet, 9, Madison Westside T C  15-11 3/4  (4.87m)
 2 Alex Jelich, 8, Milwaukee, Wi         15-11 1/2  (4.86m)
 3 Jacob Amend, 8, East Side Sharks       14-2 1/2  (4.33m)

Turbo
 1 Eric Blue, 10, South Madison Panther       70-5 (21.46m)
 2 Isadore Knox III, 7, South Madison Panther 54-11 1/4 (16.74m)
 3 Demetrius Brazzel, 8, South Madison Panther 42-8 (13.00m)
 4 Curtis Dixon Jr, 8, South Madison Panther 42-3 1/4 (12.88m)
 5 Cody Kuemmel, 7, Green Bay Roadrunners     33-8 (10.26m)
 6 Ethan Miles, 6, South Madison Panther  19-7 1/2  (5.98m)

High Jump
 1 John Fowler, 9, East Side Sharks            3-4  (1.02m)
 2 Michael Quirk, 10, East Side Sharks         3-4  (1.02m)
 3 Dan Groshan, 10, Janesville, Wi             3-4  (1.02m)
 4 Ben Elmakias, 10, Madison Westside T C  3-2 1/4   (.97m)
 - Aaron Pomeroy, 8, Madison Westside T C       NH

Triathlon
 1 Eric Blue, 10, South Madison Panther        430
 2 Dan Groshan, 10, Janesville, Wi             350 (350.00m)
 3 John Fowler, 9, East Side Sharks            341 (341.00m)


Bantam Girls

100 Meter Dash
Round 1, Heat 1
 1 Nijah Newsom, 8, Spartans                 15.90Q
 2 Samantha Wallace, 7, Germantown, Wi       17.16
 3 Rachel Smith, 10, Madison Westside T C    17.66
 4 Meagan Isabell, 9, Spartans               18.77
 5 Shanneh Selep, 9, Spartans                20.85
 6 Meghan Martine, 9, East Side Sharks       22.95
Round 1, Heat 2
 1 Ashley Springer, 10, Oconomowoc, Wi       16.19Q
 2 Mereta Monsen, 10, East Side Sharks       16.41q
 3 Missy Kohlman, 8, Plymouth, Wi            16.47q
 4 Audrey Higgins, 8, Wausau Flyers          17.12
 5 Crystal Graff, 8, East Side Sharks        17.42
 6 Ashley Presely, 10, Spartans              17.71
 7 Carrie Punzel, 10, Madison Westside T C   18.04
 8 Leah Selep, 6, Spartans                   21.65
Round 1, Heat 3
 1 Eva Greenwalt, 10, Madison Westside T C   16.26Q
 2 Hanna Minkoff, 9, Madison Westside T C    16.65q
 3 Marcieta Govan, 7, Spartans               17.74
 4 Karin Staley, 7, East Side Sharks         21.89
Round 1, Heat 4
 1 Katie Duggleby, 10, McFarland, Wi         15.80Q
 2 Megan Anderson, 10, Madison Westside T C  16.74q
 3 Holly Anderson, 10, Madison Westside T C  16.76q
 4 Melissa Rogers, 10, Jackson, Wi           18.81
 5 Marisa Rongstad, 8, Eau Claire, Wi        18.95
Final
 1 Katie Duggleby, 10, McFarland, Wi         15.32
 2 Eva Greenwalt, 10, Madison Westside T C   15.67
 3 Nijah Newsom, 8, Spartans                 15.77
 4 Missy Kohlman, 8, Plymouth, Wi            15.99
 5 Ashley Springer, 10, Oconomowoc, Wi       16.11
 6 Mereta Monsen, 10, East Side Sharks       16.30
 7 Holly Anderson, 10, Madison Westside T C  16.56
 8 Hanna Minkoff, 9, Madison Westside T C    16.64
 9 Megan Anderson, 10, Madison Westside T C  16.78

200 Meter Dash
 1 Katie Duggleby, 10, McFarland, Wi         32.71 H3
 2 Nijah Newsom, 8, Spartans                 34.35 H1
 3 Eva Greenwalt, 10, Madison Westside T C   34.87 H3
 4 Ashley Springer, 10, Oconomowoc, Wi       36.03 H3
 4 Holly Anderson, 10, Madison Westside T C  36.03 H1
 6 Mereta Monsen, 10, East Side Sharks       36.06 H3
 7 Megan Anderson, 10, Madison Westside T C  36.18 H1
 8 Emily Levin, 10, Madison Westside T C     37.14 H3
 9 Francesca Terre, 9, Madison Westside T C  37.84 H1
10 Clare Gleason, 9, Madison Westside T C    38.48 H1
11 Marcieta Govan, 7, Spartans               38.54 H1
12 Rachel Smith, 10, Madison Westside T C    39.16 H1
13 Carrie Punzel, 10, Madison Westside T C   39.68 H1

400 Meter Dash
 1 Katie Duggleby, 10, McFarland, Wi         71.74
 2 Ashley Springer, 10, Oconomowoc, Wi       77.20
 3 Arynn Martin, 9, Marshfield Youth T C     78.17
 4 Emily Levin, 10, Madison Westside T C     78.59
 5 Clare Gleason, 9, Madison Westside T C    85.23
 6 Samantha Wallace, 7, Germantown, Wi       88.26
 7 Vilene Hampton, 9, Spartans               93.61

800 Meter Run
 1 Clare Gleason, 9, Madison Westside T C  3:14.10

4X100 Meter Relay
 1 Spartans                                  69.77

Long Jump
 1 Arynn Martin, 9, Marshfield Youth T C  10-7 3/4  (3.24m)
 2 Mereta Monsen, 10, East Side Sharks        10-6  (3.20m)
 3 Holly Anderson, 10, Madison Westside T C   10-4  (3.15m)
 4 Rachel Smith, 10, Madison Westside T C  9-3 1/2  (2.83m)
 5 Kayla Garrett, 9, South Madison Panther 9-3 1/2  (2.83m)
 6 Carrie Punzel, 10, Madison Westside T C 9-3 1/2  (2.83m)
 7 Hanna Minkoff, 9, Madison Westside T C      9-3  (2.82m)
 8 Megan Anderson, 10, Madison Westside T C 8-10 1/4  (2.70m)
 9 Melissa Rogers, 10, Jackson, Wi             8-8  (2.64m)
10 Francesca Terre, 9, Madison Westside T C 8-5 3/4  (2.58m)
11 Audrey Higgins, 8, Wausau Flyers        8-5 3/4  (2.58m)
12 Shanneh Selep, 9, Spartans              8-5 1/4  (2.57m)
13 Samantha Wallace, 7, Germantown, Wi        6-10  (2.08m)
14 Leah Selep, 6, Spartans                 5-2 1/4  (1.58m)

Shot Put
 1 Bailey Billings, 9, South Madison Panther 17-5 1/2  (5.32m)
 2 Crystal Graff, 8, East Side Sharks     17-2 3/4  (5.25m)
 3 Missy Kohlman, 8, Plymouth, Wi         17-1 1/2  (5.22m)
 4 Hannah Bukowski, 8, Whitewater, Wi    15-11 3/4  (4.87m)
 5 Audrey Higgins, 8, Wausau Flyers       12-3 1/4  (3.74m)

Turbo
 1 Bailey Billings, 9, South Madison Panther 34-2 1/4 (10.42m)
 2 Stephanie Mosley, 10, South Madison Panther 32-1  (9.78m)
 3 Hanna Minkoff, 9, Madison Westside T C 29-10 1/4  (9.10m)

High Jump
 1 Arynn Martin, 9, Marshfield Youth T C       3-8  (1.12m)
 2 Eva Greenwalt, 10, Madison Westside T C     3-8  (1.12m)
 3 Francesca Terre, 9, Madison Westside T C 3-2 1/4   (.97m)
 - Crystal Graff, 8, East Side Sharks           NH

Triathlon
 1 Arynn Martin, 9, Marshfield Youth T C       682
 2 Bailey Billings, 9, South Madison Panther   671
 3 Mereta Monsen, 10, East Side Sharks         531
 4 Crystal Graff, 8, East Side Sharks          460

Midget Boys

100 Meter Dash
Round 1, Heat 1
 1 Ken Casey, 12, Spartans                   13.60Q
 2 Dan Skoczynski, 11, Trojans T C           15.00
 3 Lee Mahnke, 11, East Side Sharks          15.28
 4 Ray Hampton, 12, Spartans                 15.34
 5 Darnell Small, 11, East Side Sharks       15.40
 6 James Stoffel, 12, East Side Sharks       15.73
Round 1, Heat 2
 1 Chris Robinson, 11, Spartans              13.92Q
 2 Kylr Freeman, 11, Spartans                14.57q
 3 Cecil Cahill, 10, Spartans                14.80q
 4 Tyler Knight, 11, East Side Sharks        14.97
 5 Matthew Haley, 10, Madison Westside T C   18.20
Round 1, Heat 3
 1 Joseph Samolyk, 12, Spartans              14.01Q
 2 Sharome Wren, 12, East Side Sharks        14.27q
 3 Richard Govan, 12, Spartans               14.28q
 4 Kyle Sich, 11, Germantown, Wi             15.11
 5 Tim Rushmer, 11, Trojans T C              15.16
Round 1, Heat 4
 1 Paul Monsen, 11, East Side Sharks         13.88Q
 2 Joe Namio, 11, Madison Westside T C       14.95q
 3 McCauley Kraker, 11, Trojans T C          15.00
 4 Michael Hawkins, 10, East Side Sharks     15.88
 5 Dayton Sheppard, 10, East Side Sharks     15.98
 6 Truman Summ, 11, East Side Sharks         16.20
Final
 1 Ken Casey, 12, Spartans                   13.49
 2 Chris Robinson, 11, Spartans              13.73
 3 Paul Monsen, 11, East Side Sharks         13.88
 4 Cecil Cahill, 10, Spartans                14.05
 5 Sharome Wren, 12, East Side Sharks        14.38
 6 Kylr Freeman, 11, Spartans                14.58
 7 Richard Govan, 12, Spartans               15.05
 8 Joe Namio, 11, Madison Westside T C       15.21
 9 Joseph Samolyk, 12, Spartans              15.48

200 Meter Dash
 1 Chris Robinson, 11, Spartans              28.69 H3
 2 Thomas Steele, 12, South Madison Panther  28.76 H3
 3 Paul Monsen, 11, East Side Sharks         29.62 H2
 4 Ken Casey, 12, Spartans                   30.09 H4
 5 Sharome Wren, 12, East Side Sharks        30.16 H2
 6 Kylr Freeman, 11, Spartans                31.01 H4
 7 Marcus Wallace, 12, Germantown, Wi        31.51 H4
 8 Damien Smith, 12, South Madison Panther   31.59 H4
 9 Andrew Lund, 11, Madison Westside T C     31.62 H1
10 Tyler Knight, 11, East Side Sharks        31.73 H2
11 Cecil Cahill, 10, Spartans                31.99 H2
12 Darnell Small, 11, East Side Sharks       32.34 H1
13 Dan Skoczynski, 11, Trojans T C           32.40 H1
14 Brennan Green, 11, Racine, Wi             32.44 H1
15 Jon Trzebiatowski, 11, Rosholt, Wi        32.49 H3
16 Gregory Rogers, 12, Jackson, Wi           32.51 H1
17 Michael Hawkins, 10, East Side Sharks     33.21 H3
18 McCauley Kraker, 11, Trojans T C          33.23 H4
19 Lee Mahnke, 11, East Side Sharks          33.35 H2
20 Kyle Sich, 11, Germantown, Wi             33.40 H1
21 Alex Drent, 11, Trojans T C               35.48 H1

400 Meter Dash
 1 Marcus Wallace, 12, Germantown, Wi        67.85 H2
 2 Andrew Lund, 11, Madison Westside T C     68.92 H2
 3 Jace Franko, 11, Two Rivers, Wi           71.02 H1
 4 Spencer Radel, 11, Waunakee, Wi           71.47 H2
 5 Andrew Farry, 11, Wisconsin T C           72.75 H2
 6 Brennan Green, 11, Racine, Wi             73.76 H1
 7 Daniel Parrell, 11, Black Earth, Wi       73.80 H2
 8 Stephen Stoffel, 12, East Side Sharks     76.95 H1
 9 Alex Ulmen, 10, Kewaunee, Wi              77.23 H1
10 Daniel Jones, 10, East Side Sharks        80.43 H1
11 Nathaniel Groshan, 12, Janesville, Wi     81.82 H1

800 Meter Run
 1 Jace Franko, 11, Two Rivers, Wi         2:44.06
 2 Spencer Radel, 11, Waunakee, Wi         2:46.65
 3 Elliot Krause, 11, Appleton, Wi         2:48.02
 4 Andrew Farry, 11, Wisconsin T C         2:58.50
 5 Tim Rushmer, 11, Trojans T C            3:03.64
 6 Ray Hampton, 12, Spartans               3:07.59
 7 Alex Ulmen, 10, Kewaunee, Wi            3:13.57
 8 Stephen Stoffel, 12, East Side Sharks   3:15.67
 9 Elijah Roe, 11, East Side Sharks        3:28.01

1500 Meter Run
 1 Elliot Krause, 11, Appleton, Wi         5:46.30
 2 Andrew Farry, 11, Wisconsin T C         5:54.44
 3 Jon Trzebiatowski, 11, Rosholt, Wi      6:05.82
 4 Daniel Parrell, 11, Black Earth, Wi     6:22.46

3000 Meter Run
10 Elliot Krause, 11, Appleton, Wi        12:30.70

80 Meter Hurdles
 1 Gregory Rogers, 12, Jackson, Wi           15.98
 2 Brett Bower, 10, East Side Sharks         17.59
 3 Dayton Sheppard, 10, East Side Sharks     17.76

4X100 Meter Relay
 1 Spartans                                  56.44
 2 Spartans                                  58.47
 3 Trojans T C                               61.19
 4 East Side Sharks                          62.34

4X400 Meter Relay
 1 East Side Sharks                        5:18.48

Long Jump
 1 Spencer Radel, 11, Waunakee, Wi        14-5 3/4  (4.41m)
 2 Elijah Roe, 11, East Side Sharks       14-1 3/4  (4.31m)
 3 Thomas Steele, 12, South Madison Panther 13-9 3/4  (4.21m)
 4 Richard Govan, 12, Spartans                13-9  (4.19m)
 5 Paul Monsen, 11, East Side Sharks      13-7 1/2  (4.15m)
 6 Alex Drent, 11, Trojans T C            13-0 1/4  (3.97m)
 7 Marcus Pearson, 10, South Madison Panther 12-8 1/2  (3.87m)
 8 Lee Mahnke, 11, East Side Sharks           12-1  (3.68m)
 9 James Stoffel, 12, East Side Sharks   11-11 3/4  (3.65m)
10 Nathaniel Groshan, 12, Janesville, Wi  11-8 1/4  (3.56m)
11 Damien Smith, 12, South Madison Panther 11-6 3/4  (3.52m)
12 Stephen Stoffel, 12, East Side Sharks  11-0 1/4  (3.36m)
13 Kyle Sich, 11, Germantown, Wi         10-11 1/2  (3.34m)
14 Daniel Jones, 10, East Side Sharks    10-10 1/2  (3.31m)
15 Mike Beining, 10, Brookfield, Wi       10-7 1/4  (3.23m)
16 Matthew Nebel, 11, East Side Sharks    9-11 3/4  (3.04m)
17 Joe Cornale, 11, East Side Sharks       9-1 1/2  (2.78m)

Shot Put
 1 Marcus Wallace, 12, Germantown, Wi         33-2 (10.11m)
 2 Bryce Bukowski, 11, Whitewater, Wi     31-9 1/2  (9.69m)
 3 Isaac Jensen, 12, Madison, Wi              31-1  (9.47m)
 4 Justin Crubaugh, 12, East Side Sharks  25-0 1/2  (7.63m)
 5 Nathan Wichert, 10, Milwaukee, Wi     22-10 1/2  (6.97m)

Discus Throw
 1 Bryce Bukowski, 11, Whitewater, Wi    76-11 3/4 (23.46m)
 2 Nathan Wichert, 10, Milwaukee, Wi      62-2 1/2 (18.96m)
 3 Darius Payton, 12, South Madison Panther 55-4 3/4 (16.88m)
 4 Justin Crubaugh, 12, East Side Sharks     50-11 (15.52m)

Turbo
 1 Andrew Lund, 11, Madison Westside T C 60-11 1/2 (18.58m)
 2 Mike Beining, 10, Brookfield, Wi       57-8 1/4 (17.58m)
 3 Darius Payton, 12, South Madison Panther 50-7 1/4 (15.42m)

High Jump
 1 Jon Trzebiatowski, 11, Rosholt, Wi          4-6  (1.37m)
 2 Thomas Steele, 12, South Madison Panther    4-2  (1.27m)
 2 Marcus Pearson, 10, South Madison Panther   4-2  (1.27m)
 4 Gregory Rogers, 12, Jackson, Wi             4-2  (1.27m)
 5 Brett Bower, 10, East Side Sharks           4-0  (1.22m)
 6 Joe Namio, 11, Madison Westside T C         4-0  (1.22m)
 7 Nathaniel Groshan, 12, Janesville, Wi      3-10  (1.17m)
 8 Joe Cornale, 11, East Side Sharks           3-4  (1.02m)
 8 Dayton Sheppard, 10, East Side Sharks       3-4  (1.02m)
 - Alex Ulmen, 10, Kewaunee, Wi                 NH


Midget Girls

100 Meter Dash
Round 1, Heat 1
 1 Candice Piggee, 10, Spartans              14.66Q
 2 Abbie Kohlman, 11, Plymouth, Wi           14.80Q
 3 Katie Hall, 12, Trojans T C               15.98q
Round 1, Heat 2
 1 Krystina Cosey, 11, Spartans              14.05Q
 2 Sparkle Lee, 12, Spartans                 14.24Q
 3 Tanaiya Fisher, 12, Spartans              14.46q
 4 Kathryn Saiz, 11, Baraboo, Wi             14.72q
 5 Kali McDonnell, 10, McFarland, Wi         16.11
 6 Lakeitha Payne, 12, Spartans              17.72
 7 Samantha Willer, 10, Germantown, Wi       18.61
Round 1, Heat 3
 1 Dorothea Manadier, 11, South Madison Panther 15.10Q
 2 Poy Winichakul, 12, Madison Westside T C  15.56Q
 3 LaCree Taylor, 11, Spartans               17.06
 4 Molly Selep, 10, Spartans                 21.52
Final
 1 Krystina Cosey, 11, Spartans              14.07
 2 Sparkle Lee, 12, Spartans                 14.20
 3 Tanaiya Fisher, 12, Spartans              14.61
 4 Candice Piggee, 10, Spartans              14.63
 5 Kathryn Saiz, 11, Baraboo, Wi             14.68
 6 Abbie Kohlman, 11, Plymouth, Wi           14.93
 7 Poy Winichakul, 12, Madison Westside T C  15.43
 8 Katie Hall, 12, Trojans T C               16.25

200 Meter Dash
 1 Sparkle Lee, 12, Spartans                 30.57 H1
 2 Tanaiya Fisher, 12, Spartans              31.00 H1
 3 Kathryn Saiz, 11, Baraboo, Wi             31.14 H2
 4 Samia Taylor, 10, South Madison Panther   31.94 H2
 5 Kaya Senaya, 11, Spartans                 32.14 H2
 6 Candice Piggee, 10, Spartans              32.34 H1
 7 Jazmin Jackson, 11, East Side Sharks      32.65 H2
 8 Poy Winichakul, 12, Madison Westside T C  33.13 H2
 9 Katie Hall, 12, Trojans T C               34.91 H1
10 Kali McDonnell, 10, McFarland, Wi         35.22 H1
11 Kayla Pollock, 10, East Side Sharks       38.93 H1

400 Meter Dash
 1 Ashley Crawford, 11, South Madison Panther 68.04 H2
 2 Tanaiya Fisher, 12, Spartans              68.50 H2
 3 Samia Taylor, 10, South Madison Panther   74.77 H1
 4 Katie Hall, 12, Trojans T C               79.83 H2
 5 Alesia Tweedie, 10, East Side Sharks      80.68 H1
 6 Jaquina Smoot, 11, Spartans               83.84 H1
 7 Abby Small, 11, Madison Westside T C      84.17 H1
 8 Kayla Pollock, 10, East Side Sharks       85.51 H2
 9 Emily Braker, 10, Brookfield, Wi          90.85 H2
10 Conkeisha Holt, 10, Spartans              93.65 H2

800 Meter Run
 1 Hannah Willis, 12, Sheboygan, Wi        2:41.58
 2 Ashley Berger, 11, Loyal, Wi            3:19.19
 3 Sara Zientek, 12, Trojans T C           3:28.42
 4 Emily Braker, 10, Brookfield, Wi        3:35.81

1500 Meter Run
 4 Hannah Willis, 12, Sheboygan, Wi        5:29.58
11 Ashley Berger, 11, Loyal, Wi            6:51.27
12 Sara Zientek, 12, Trojans T C           7:10.41

3000 Meter Run
 6 Hannah Willis, 12, Sheboygan, Wi       11:39.78
13 Ashley Berger, 11, Loyal, Wi           15:27.81

80 Meter Hurdles
 1 Michelle Mitchell, 12, Spartans           15.51

4X100 Meter Relay
 1 Spartans                                  57.79
 2 South Madison Panther                     61.50
 3 South Madison Panther                     62.82
 4 Spartans                                  74.56

4X400 Meter Relay
 1 South Madison Panther                   5:19.23
 2 East Side Sharks                        6:01.77

Long Jump
 1 Michelle Mitchell, 12, Spartans        12-8 3/4
 2 Allison Zahn, 11, Grafton, Wi          12-4 1/2
 3 Breanna Stanley, 12, South Madison Panther 11-8 1/2
 4 Poy Winichakul, 12, Madison Westside T C 11-5 3/4
 5 Kaya Senaya, 11, Spartans              11-4 1/4
 6 Catherine Roach, 11, South Madison Panther 11-0 3/4
 7 Bettina Billings, 12, South Madison Panther 11-0
 8 Brianna Garrett, 11, South Madison Panther 10-9 1/4
 9 Precious LaShore, 11, South Madison Panther 10-6
10 Amanda Verhage, 12, East Side Sharks   9-11 1/4
11 Lareecha Moore, 11, South Madison Panther 9-10 1/4
12 Kristin Brown, 10, East Side Sharks     9-8 1/4
13 Lucretia Dixon, 11, South Madison Panther 9-6 3/4
14 Alesia Tweedie, 10, East Side Sharks    9-2 1/4
15 Kali McDonnell, 10, McFarland, Wi      8-10 3/4
16 Jennifer Zahn, 11, Grafton, Wi             8-10
17 Molly Selep, 10, Spartans               6-9 1/4

Shot Put
 1 Breanna Stanley, 12, South Madison Panther 26-3 3/4
 2 Abbie Kohlman, 11, Plymouth, Wi        26-0 1/4
 3 Hailey Gehrig, 12, Trojans T C         24-6 1/4
 4 Brianna Garrett, 11, South Madison Panther 20-7 1/4
 5 Kristin Brown, 10, East Side Sharks    20-2 1/4

Discus Throw
 1 Abbie Kohlman, 11, Plymouth, Wi       61-10 1/2
 2 Hailey Gehrig, 12, Trojans T C         48-1 1/4

Turbo
 1 Lucretia Dixon, 11, South Madison Panther 43-10
 2 Zina Knox, 12, South Madison Panther      35-10

High Jump
 1 Michelle Mitchell, 12, Spartans             4-2
 2 Jennifer Zahn, 11, Grafton, Wi          3-2 1/4
 3 Jaquina Smoot, 11, Spartans             3-0 1/4
 3 Allison Zahn, 11, Grafton, Wi           3-0 1/4


Youth Boys

100 Meter Dash
Round 1, Heat 1
 1 Darren Johnson, 13, Milwaukee Striders    13.46Q
 2 Dan Santistevan, 13, Spartans             13.75Q
 3 Brian Skoczynski, 13, Trojans T C         14.04
 4 Ben Krause, 13, Trojans T C               14.22
 5 Jack Wallace, 13, Germantown, Wi          14.22
 6 Andrew Nebel, 13, East Side Sharks        15.68
 7 Michael Hull, 12, East Side Sharks        16.76
Round 1, Heat 2
 1 Faheem Jackson, 13, Spartans              12.59Q
 2 Victor Reynolds, 13, Spartans             13.62Q
 3 Dylan Crye, 13, East Side Sharks          13.63q
 4 Nicholas Robinson, 13, Spartans           14.63
 5 Derrick Gordon, 12, Milwaukee Striders    15.10
 6 Coree Cannon, 13, Spartans                15.75
Round 1, Heat 3
 1 Marquis Hackney, 12, Spartans             12.08Q
 2 Lance Kendricks, 13, Milwaukee Striders   12.88Q
 3 Keith Ingram, 12, Spartans                13.19q
 4 Nathan Godding, 13, Madison Westside T C  13.50q
 5 Jacob Aguliar, 13, Spartans               13.71
 6 Dan Velasquez, 12, Trojans T C            15.03
Final
 1 Darrell Johnson, 13, Milwaukee Striders   11.85
 2 Faheem Jackson, 13, Spartans              12.30
 3 Lance Kendricks, 13, Milwaukee Striders   12.83
 4 Darren Johnson, 13, Milwaukee Striders    13.22
 5 Victor Reynolds, 13, Spartans             13.35
 6 Keith Ingram, 12, Spartans                13.46
 7 Nathan Godding, 13, Madison Westside T C  13.54
 8 Dan Santistevan, 13, Spartans             13.76

200 Meter Dash
 1 Darrell Johnson, 13, Milwaukee Striders   24.63 H3
 2 Faheem Jackson, 13, Spartans              26.38 H2
 3 Alek Konopacki, 14, Madison Westside T C  26.84 H2
 4 Darren Johnson, 13, Milwaukee Striders    27.83 H3
 5 Anthony Strong, 14, Spartans              27.86 H1
 6 Victor Reynolds, 13, Spartans             27.98 H3
 7 Nathan Godding, 13, Madison Westside T C  28.08 H1
 8 Keith Ingram, 12, Spartans                28.65 H1
 9 Randey Fisher, 13, Spartans               28.69 H1
10 Ben Krause, 13, Trojans T C               28.88 H3
11 Brian Skoczynski, 13, Trojans T C         28.96 H2
12 Jack Wallace, 13, Germantown, Wi          29.72 H2
13 Nicholas Robinson, 13, Spartans           30.31 H1
14 Coree Cannon, 13, Spartans                31.00 H1
15 Dan Velasquez, 12, Trojans T C            32.04 H2
16 Andrew Nebel, 13, East Side Sharks        33.11 H2

400 Meter Dash
 1 Alek Konopacki, 14, Madison Westside T C  59.78 H1
 2 Nathan Godding, 13, Madison Westside T C  62.29 H2
 3 Jacob Aguliar, 13, Spartans               63.43 H2
 4 Randey Fisher, 13, Spartans               65.47 H2
 5 Jacob Haury, 13, Milwaukee, Wi            68.78 H2
 6 Brian Shonat, 12, Grafton, Wi             69.85 H1

800 Meter Run
 1 Cory Wolff Plumb, 13, Beaver Dam, Wi    2:27.05
 2 Jacob Aguliar, 13, Spartans             2:37.49
 3 Brian Shonat, 12, Grafton, Wi           2:37.74
 4 Jacob Haury, 13, Milwaukee, Wi          2:41.77
 5 Sam Pfeifer, 13, East Side Sharks       3:16.57

1500 Meter Run
 1 George Shonat, 14, Grafton, Wi          4:45.78
 2 Cory Wolff Plumb, 13, Beaver Dam, Wi    4:52.80
 3 Kyle Pollard, 13, Menomonee Falls, Wi   4:52.81
 4 Corey Olson, 14, East Side Sharks       5:37.08
 5 Brian Cobb, 12, East Side Sharks        5:43.86
 6 Pat Cronin, 13, East Side Sharks        5:49.56
 7 Jeff Amend, 13, East Side Sharks        6:11.97
 8 Sam Pfeifer, 13, East Side Sharks       6:25.21

3000 Meter Run
 4 George Shonat, 14, Grafton, Wi         10:14.50
 8 Brakken Kraker, 14, Trojans T C        11:53.45
 9 Sam Cornale, 13, East Side Sharks      12:23.22

3000 Meter Racewalk
 1 Levi Reeme, 13, Parkside A C           25:33.31

100 Meter Hurdles
 1 Conor Daly, 13, East Side Sharks           20.6

4X100 Meter Relay
 1 Milwaukee Striders                        50.40
 2 Spartans                                  51.45
 3 Spartans                                  55.54

4X400 Meter Relay
 1 Spartans                                4:31.26
 2 Trojans T C                             4:33.46
 3 East Side Sharks                        4:42.62

4X800 Meter Relay
 1 East Side Sharks                        11:04.0

Long Jump
 1 Darrell Johnson, 13, Milwaukee Striders 17-0 3/4  (5.20m)
 2 Ben Krause, 13, Trojans T C            15-7 3/4  (4.77m)
 3 Victor Reynolds, 13, Spartans              14-6  (4.42m)
 4 Jeff Amend, 13, East Side Sharks       13-5 1/2  (4.10m)
 5 Conor Daly, 13, East Side Sharks       13-2 3/4  (4.03m)
 6 Dylan Crye, 13, East Side Sharks       13-0 1/4  (3.97m)
 7 Erik Gannon, 13, East Side Sharks          13-0  (3.96m)
 8 Kyle Pollard, 13, Menomonee Falls, Wi 12-10 3/4  (3.93m)
 9 Darren Johnson, 13, Milwaukee Striders 10-8 1/2  (3.26m)
10 Michael Hull, 12, East Side Sharks      9-6 1/4  (2.90m)

Triple Jump
 1 Lance Kendricks, 13, Milwaukee Striders 34-3 1/2 (10.45m)
 2 Jeff Amend, 13, East Side Sharks       28-5 3/4  (8.68m)
 3 Conor Daly, 13, East Side Sharks           26-7  (8.10m)
 4 Pat Cronin, 13, East Side Sharks       26-1 3/4  (7.97m)

Shot Put
 1 Anthony Curtis, 14, Brodhead, Wi          45-10 (13.97m)
 2 Tyler Kohlman, 13, Plymouth, Wi        40-3 1/4 (12.27m)
 3 Jack Wallace, 13, Germantown, Wi       39-0 1/4 (11.89m)
 4 Adam Drent, 13, Trojans T C           26-11 1/4  (8.21m)
 5 Alex Marconnet, 13, Badger Jets            26-3  (8.00m)
 6 Brian Cobb, 12, East Side Sharks       22-6 1/2  (6.87m)

Discus Throw
 1 Anthony Curtis, 14, Brodhead, Wi          137-5 (41.88m)
 2 Tyler Kohlman, 13, Plymouth, Wi           101-5 (30.92m)
 3 Adam Drent, 13, Trojans T C                84-4 (25.70m)
 4 Alex Marconnet, 13, Badger Jets        78-5 3/4 (23.92m)

Javelin Throw
 1 Dylan Crye, 13, East Side Sharks       80-5 1/2 (24.52m)
 2 Erik Gannon, 13, East Side Sharks         68-10 (20.98m)
 3 Alex Marconnet, 13, Badger Jets        48-1 1/4 (14.66m)

High Jump
 1 Anthony Strong, 14, Spartans            4-7 3/4  (1.42m)
 2 Jack Wallace, 13, Germantown, Wi            4-6  (1.37m)
 3 Corey Olson, 14, East Side Sharks           4-2  (1.27m)
 4 Devon Staley, 13, East Side Sharks         3-10  (1.17m)
 5 Andrew Nebel, 13, East Side Sharks          3-8  (1.12m)

Pole Vault
 1 Devon Staley, 13, East Side Sharks          5-6  (1.68m)


Youth Girls

100 Meter Dash
Round 1, Heat 1
 1 Jennie Scidmore, 13, Madison Westside T C 14.07Q
 2 Julie Kasprzak, 13, Trojans T C           14.51Q
 3 Ashley Knight, 12, East Side Sharks       14.75
 4 Katie Bower, 13, East Side Sharks         15.74
 5 Jessica Russell, 13, Spartans             17.06
Round 1, Heat 2
 1 Shannon Daggett, 13, New Berlin, Wi       13.42Q
 2 Tiera Barmore, 14, South Madison Panther  13.68Q
 3 Emily Budde, 13, Beaver Dam, Wi           13.84q
 4 Megan Frankenstein, 13, Beaver Dam, Wi    14.05q
 5 Renee Doby, 12, Spartans                  14.33
 6 Sarah Steffes, 14, East Side Sharks       16.40
Round 1, Heat 3
 1 Kayla McClendon, 13, Madison Westside T C 13.82Q
 2 Katie Beining, 13, Brookfield, Wi         13.99Q
 3 Tanychia Perry, 13, South Madison Panther 14.22q
 4 Summer Alswager, 13, Fox Valley R R       14.44
 5 Alyssa Mineberg, 12, Madison Westside T C 14.89
 6 Kayla Thomas, 12, Spartans                15.11
 7 Marissa Seay, 13, East Side Sharks        18.12
Final
 1 Shannon Daggett, 13, New Berlin, Wi       13.26
 2 Tiera Barmore, 14, South Madison Panther  13.66
 3 Kayla McClendon, 13, Madison Westside T C 13.82
 4 Emily Budde, 13, Beaver Dam, Wi           13.87
 5 Jennie Scidmore, 13, Madison Westside T C 13.91
 6 Katie Beining, 13, Brookfield, Wi         14.28
 7 Tanychia Perry, 13, South Madison Panther 14.40
 8 Julie Kasprzak, 13, Trojans T C           14.43

200 Meter Dash
 1 Shannon Daggett, 13, New Berlin, Wi        27.5 H2
 2 Emily Budde, 13, Beaver Dam, Wi            28.6 H1
 3 Tiera Barmore, 14, South Madison Panther   29.0 H2
 4 Amber Presley, 13, Spartans                29.4 H1
 5 Renee Doby, 12, Spartans                   29.8 H1
 5 Katie Beining, 13, Brookfield, Wi          29.8 H2
 7 Brittany Semrau, 12, Brookfield, Wi        29.9 H2
 8 Summer Alswager, 13, Fox Valley R R        30.0 H2
 9 Julie Kasprzak, 13, Trojans T C            30.1 H2
10 Tanychia Perry, 13, South Madison Panther  30.4 H1
10 Megan Frankenstein, 13, Beaver Dam, Wi     30.4 H1
12 Alyssa Mineberg, 12, Madison Westside T C  30.9 H2
13 Katie Bower, 13, East Side Sharks          33.6 H1
14 Ashley Knight, 12, East Side Sharks        40.2 H2

400 Meter Dash
 1 Ashley Moore, 14, Green Bay Roadrunners   62.02 H1
 2 Brittany Semrau, 12, Brookfield, Wi       66.50 H2
 3 Mahalia Miller, 14, Stevens Point, Wi     68.75 H1
 4 Laura Baptist, 14, Green Bay Roadrunners  68.89 H1
 5 Alyssa Mineberg, 12, Madison Westside T C 70.78 H2
 6 Whitney Young, 14, Spartans               76.49 H2
 7 Hannah Ferry, 13, Wauwatosa, Wi           78.21 H1

800 Meter Run
 1 Jeanette Muth, 13, Green Bay Roadrunners 2:32.76 H2
 2 Ashley Moore, 14, Green Bay Roadrunners 2:33.40 H1
 3 Jennie Scidmore, 13, Madison Westside T C 2:34.15 H1
 4 Claire Maduza, 13, Shorewood, Wi        2:38.00 H1
 5 Mary Olson, 12, Appleton, Wi            2:45.86 H1
 6 Laura Stoffel, 14, East Side Sharks     2:46.77 H2
 7 Gillian Morgan, 14, East Side Sharks    2:48.18 H2
 8 Jessica Berger, 14, Loyal, Wi           2:53.79 H2
 9 Hannah Ferry, 13, Wauwatosa, Wi         3:14.64 H2

1500 Meter Run
 1 Amanda McElroy, 14, Green Bay Roadrunners 5:14.92
 2 Ashley Moore, 14, Green Bay Roadrunners 5:15.75
 3 Erin Willis, 13, Green Bay Roadrunners  5:22.48
 4 Gera Polzin, 12, Janesville, Wi         5:38.73
 5 Jessica Berger, 14, Loyal, Wi           5:53.77
 6 Amanda Kerkman, 13, East Side Sharks    6:11.31
 7 Sarah Pawlak, 14, South Madison Panther 6:17.69
 8 Hannah Ferry, 13, Wauwatosa, Wi         6:19.62
10 Jenna Diffee, 12, East Side Sharks      6:19.75

3000 Meter Run
 1 Claire Maduza, 13, Shorewood, Wi       10:58.99
 2 Amanda McElroy, 14, Green Bay Roadrunners 11:02.60
 3 Erin Willis, 13, Green Bay Roadrunners 11:05.40
 4 Gera Polzin, 12, Janesville, Wi        11:37.06
 5 Whitney Thuecks, 13, Green Bay Roadrunners 12:05.31
 6 Jessica Berger, 14, Loyal, Wi          12:32.00
 7 Sarah Pawlak, 14, South Madison Panther 13:13.74

3000 Meter Racewalk
 1 Vanessa Stock, 14, Parkside A C        22:23.16

100 Meter Hurdles
 1 Kathryn Techmeier, 12, East Side Sharks   16.30
 2 Jenny Soceka, 14, Madison Westside T C    16.80
 3 Kayla McClendon, 13, Madison Westside T C 17.15
 4 Daelesha Perry, 13, South Madison Panther 17.85
 5 Mary Olson, 12, Appleton, Wi              19.31

200 Meter Hurdles
 1 Kathryn Techmeier, 12, East Side Sharks   30.83
 2 Jenny Soceka, 14, Madison Westside T C    31.84
 3 Kory Olson, 14, Appleton, Wi              32.71
 4 Mary Olson, 12, Appleton, Wi              36.16

4X100 Meter Relay
 1 South Madison Panther                     54.06
 2 Spartans                                  54.47
 3 East Side Sharks                          62.08

4X400 Meter Relay
 1 East Side Sharks                        4:41.97
 2 Spartans                                4:50.71
 3 South Madison Panther                   4:53.95

4X800 Meter Relay
 1 Green Bay Roadrunners                   10:22.7
 2 East Side Sharks                        12:33.3

Long Jump
 1 Kathryn Techmeier, 12, East Side Sharks 15-1 1/4  (4.60m)
 2 Katie Beining, 13, Brookfield, Wi      14-9 3/4  (4.51m)
 3 Kory Olson, 14, Appleton, Wi               14-3  (4.34m)
 4 Megan Frankenstein, 13, Beaver Dam, Wi 13-10 1/2  (4.23m)
 5 Maia Pearson, 13, South Madison Panther 13-7 1/2  (4.15m)
 6 Julie Kasprzak, 13, Trojans T C        13-0 1/4  (3.97m)
 7 Kayla Thomas, 12, Spartans                12-10  (3.91m)
 8 Jenny Soceka, 14, Madison Westside T C    12-10  (3.91m)
 9 Mahalia Miller, 14, Stevens Point, Wi  12-9 1/2  (3.90m)
10 Amanda Kerkman, 13, East Side Sharks   12-3 3/4  (3.75m)
11 Jenna Diffee, 12, East Side Sharks         10-2  (3.10m)
12 Jennifer Van Erem, 13, East Side Sharks    9-11  (3.02m)
13 Marissa Seay, 13, East Side Sharks          5-0  (1.52m)

Triple Jump
 1 Kory Olson, 14, Appleton, Wi           31-3 1/4  (9.53m)
 2 Kayla McClendon, 13, Madison Westside T C 28-10 1/4  (8.79m)
 3 Laura Stoffel, 14, East Side Sharks    23-4 3/4  (7.13m)
 4 Sue Trzebiatowski, 13, Rosholt, Wi         22-9  (6.93m)
 - Kala Dendridge-Browne, 13, Spartans         DNC
 - Diana Shaw, 13, Spartans                    DNC

Shot Put
 1 Kala Dendridge-Browne, 13, Spartans   30-10 1/2  (9.41m)
 2 Lauren Brown, 13, East Side Sharks    29-10 1/4  (9.10m)
 3 Sue Trzebiatowski, 13, Rosholt, Wi    28-10 1/2  (8.80m)
 4 Sarah Steffes, 14, East Side Sharks    27-0 1/2  (8.24m)
 5 Jessica Russell, 13, Spartans         25-11 1/2  (7.91m)
 6 Jennifer Van Erem, 13, East Side Sharks 18-7 1/4  (5.67m)
 7 Marissa Seay, 13, East Side Sharks     18-0 1/2  (5.50m)

Discus Throw
 1 Kala Dendridge-Browne, 13, Spartans    77-7 1/2 (23.66m)
 2 Daelesha Perry, 13, South Madison Panther 69-11 1/2 (21.32m)
 3 Sue Trzebiatowski, 13, Rosholt, Wi    64-11 1/2 (19.80m)
 4 Lauren Brown, 13, East Side Sharks         64-6 (19.66m)

Javelin Throw
 1 Katie Beining, 13, Brookfield, Wi      42-2 1/4 (12.86m)

High Jump
 1 Maia Pearson, 13, South Madison Panther 4-9 3/4  (1.47m)
 2 Jenny Soceka, 14, Madison Westside T C      4-4  (1.32m)
 3 Mary Olson, 12, Appleton, Wi                4-4  (1.32m)
 4 Kathleen Cronin, 13, East Side Sharks      3-10  (1.17m)
 4 Lauren Brown, 13, East Side Sharks         3-10  (1.17m)
 6 Gera Polzin, 12, Janesville, Wi             3-8  (1.12m)

Pole Vault
 1 Gera Polzin, 12, Janesville, Wi             5-6  (1.68m)


Intermediate Boys

100 Meter Dash
Round 1, Heat 1
 1 David Neumueller, 16, Janesville, Wi      11.53Q
 2 Idiato Jeremiah, 16, Milwaukee Striders   11.55Q
 3 Bernard Gregory III, 16, Milwaukee Striders 11.77
 4 Arnaldo Perez, 15, South Madison Panther  11.92
Round 1, Heat 2
 1 Tony Carter, 14, South Madison Panther    11.90Q
 2 Alex Switzky, 15, South Madison Panther   12.06Q
 3 Steven Austin, 16, Spartans               12.28
 4 Jacob Phelps, 15, Eau Claire, Wi          12.44
 5 Justin Davis, 15, Spartans                12.56
 6 Chris Steinbach, 16, Colfax, Wi           12.87
Round 1, Heat 3
 1 Greg Bracey, 15, Spartans                 10.77Q
 2 Demi Omele, 15, Milwaukee Striders        10.81Q
 3 Eric Rangel, 15, Stoughton, Wi            11.26q
 4 Tommie Lee, 16, Spartans                  11.53q
 5 Kevin Hansen, 16, Green Bay Roadrunners   11.60q
Final
 1 Greg Bracey, 15, Spartans                 10.82
 2 Demi Omele, 15, Milwaukee Striders        10.86
 3 Eric Rangel, 15, Stoughton, Wi            11.40
 4 Tommie Lee, 16, Spartans                  11.51
 5 Idiato Jeremiah, 16, Milwaukee Striders   11.53
 6 David Neumueller, 16, Janesville, Wi      11.55
 7 Kevin Hansen, 16, Green Bay Roadrunners   11.62
 8 Tony Carter, 14, South Madison Panther    11.84
 9 Alex Switzky, 15, South Madison Panther   11.98

200 Meter Dash
 1 Greg Bracey, 15, Spartans                 22.53 H1
 2 Demi Omele, 15, Milwaukee Striders        22.77 H3
 3 David Neumueller, 16, Janesville, Wi      23.09 H3
 4 Eric Rangel, 15, Stoughton, Wi            23.26 H4
 5 Ryan Schroeder, 16, Milwaukee Striders    23.45 H3
 6 Idiato Jeremiah, 16, Milwaukee Striders   23.49 H3
 7 Tobias Henderson, 15, Madison Westside T C 23.72 H3
 8 Kevin Means, 15, Verona, Wi               23.92 H4
 9 Bernard Gregory III, 16, Milwaukee Striders 24.04 H1
10 Alex Switzky, 15, South Madison Panther   24.86 H4
11 Benoit Green, 15, South Madison Panther   24.92 H1
12 Travis Knight, 15, East Side Sharks       25.06 H4
13 Michael Engerman, 15, East Side Sharks    25.19 H3
14 Brian Terrell, 16, Spartans               25.44 H3
15 Jacob Phelps, 15, Eau Claire, Wi          25.67 H1
16 Nicholas Jones, 14, East Side Sharks      25.79 H4
17 Steven Austin, 16, Spartans               26.02 H1
18 Chris Steinbach, 16, Colfax, Wi           26.18 H4
19 Justin Davis, 15, Spartans                26.73 H1

400 Meter Dash
 1 David Neumueller, 16, Janesville, Wi      52.09 H1
 2 Eric Rangel, 15, Stoughton, Wi            52.53 H2
 3 Kevin Means, 15, Verona, Wi               52.61 H1
 4 Tobias Henderson, 15, Madison Westside T C 52.63 H1
 5 Lawrence Harwell, 15, Spartans            56.55 H2
 6 Brian Terrell, 16, Spartans               56.91 H2
 7 Nicholas Jones, 14, East Side Sharks      57.38 H2
 8 Kevin Hansen, 16, Green Bay Roadrunners   58.20 H1

800 Meter Run
 1 Andrew Stauffacher, 15, East Side Sharks 2:29.31
 2 Eero Wasserman, 14, Shorewood, Wi       2:48.49

1500 Meter Run
 1 Ryan Birkholz, 14, Burlington, Wi       4:41.12
 2 Steve Schmitt, 15, Mishicot, Wi         4:54.67

3000 Meter Run
 1 Ryan Birkholz, 14, Burlington, Wi       9:59.40
 2 Ryan Gasper, 14, Fort Atkinson, Wi      9:59.72
 3 Steve Schmitt, 15, Mishicot, Wi        10:28.71
 4 Eero Wasserman, 14, Shorewood, Wi      11:13.80
 5 Timothy Martin, 16, Menasha, Wi        11:28.56

110 Meter Hurdles
 1 Lewis Stotts, 16, East Side Sharks        16.78
 2 Brandon Guerra, 16, Superior, Wi          18.88
 3 Antonio Oliver, 14, Spartans              25.22

400 Meter Hurdles
 1 Andrew Koch, 15, East Side Sharks         64.35
 2 Brandon Guerra, 16, Superior, Wi          64.74
 3 Kevin Piggee, 16, Spartans                70.95
 4 Antonio Oliver, 14, Spartans              72.72

4X100 Meter Relay
 1 Milwaukee Striders                        43.78
 2 Spartans                                  44.96
 3 South Madison Panther                     45.83
 4 Spartans                                  47.66
 5 East Side Sharks                          47.83

4X400 Meter Relay
 1 South Madison Panther                   3:40.86
 2 East Side Sharks                        3:44.18
 3 Spartans                                3:56.28

4X800 Meter Relay
 1 East Side Sharks                         9:33.0

Long Jump
 1 Demi Omele, 15, Milwaukee Striders     21-8 1/4  (6.61m)
 2 Tony Dendridge-Browne, 15, Spartans    20-3 1/2  (6.18m)
 3 Eric Rangel, 15, Stoughton, Wi             19-2  (5.84m)
 4 Idiato Jeremiah, 16, Milwaukee Striders 19-0 3/4  (5.81m)
 5 Ryan Schroeder, 16, Milwaukee Striders 19-0 1/2  (5.80m)
 6 Tobias Henderson, 15, Madison Westside T C 18-10 1/2  (5.75m)
 7 Brian Terrell, 16, Spartans            18-2 1/4  (5.54m)
 8 Andrew Koch, 15, East Side Sharks      17-3 1/4  (5.26m)
 9 Tony Lee, 14, Spartans                     17-2  (5.23m)
10 Bob Knoll, 15, Milwaukee Striders      16-9 3/4  (5.12m)
11 Chris Steinbach, 16, Colfax, Wi        16-4 1/4  (4.98m)
12 Justin Davis, 15, Spartans            15-11 3/4  (4.87m)
13 Antonio Oliver, 14, Spartans           15-4 1/4  (4.68m)

Triple Jump
 1 Tony Dendridge-Browne, 15, Spartans    39-0 1/2 (11.90m)
 2 Bob Knoll, 15, Milwaukee Striders      37-3 3/4 (11.37m)
 3 Michael Engerman, 15, East Side Sharks 36-9 1/2 (11.21m)
 4 Arnaldo Perez, 15, South Madison Panther 36-0 1/4 (10.98m)
 5 Tony Lee, 14, Spartans                     33-8 (10.26m)

Shot Put
 1 Brandon Benish, 15, South Madison Panther  39-1 (11.91m)
 2 Andrew Stueck, 15, East Side Sharks        34-0 (10.36m)

Discus Throw
 1 Brandon Benish, 15, South Madison Panther 147-1 (44.84m)
 2 Andrew Stueck, 15, East Side Sharks       105-8 (32.20m)

Javelin Throw
 1 Matthew Spencer, 14, East Side Sharks     128-6 (39.18m)
 2 Brandon Benish, 15, South Madison Panther 125-3 (38.18m)
 3 Andrew Koch, 15, East Side Sharks          99-1 (30.20m)
 4 Andrew Stueck, 15, East Side Sharks        98-3 (29.96m)
 5 Erick Monsen, 14, East Side Sharks         88-3 (26.90m)

High Jump
 1 Lewis Stotts, 16, East Side Sharks      6-6 3/4  (2.00m)
 2 Travis Knight, 15, East Side Sharks     5-7 3/4  (1.72m)
 3 Michael Davis, 15, South Madison Panther 5-7 3/4  (1.72m)
 4 Bob Knoll, 15, Milwaukee Striders       5-3 3/4  (1.62m)
 5 Michael Engerman, 15, East Side Sharks  5-3 3/4  (1.62m)
 6 Max Richter, 14, Shorewood, Wi          4-9 3/4  (1.47m)
 7 Nicholas Jones, 14, East Side Sharks    4-9 3/4  (1.47m)
 8 Andrew Stauffacher, 15, East Side Sharks 4-7 3/4  (1.42m)

Pole Vault
 1 Kevin Smith, 15, Madison, Wi            9-6 1/4  (2.90m)
 2 Chris O'Neill, 16, Superior, Wi             6-0  (1.83m)

Decathlon
 1 Andrew Koch, 15, East Side Sharks          4246


Intermediate Girls

100 Meter Dash
Round 1, Heat 1
 1 Anna Monsen, 16, East Side Sharks         12.59Q
 2 Allison Evans, 16, South Madison Panther  12.98Q
 3 Lakeeda Murphy, 16, Spartans              14.02Q
 4 Jenny Guesch, 15, Colgate, Wi             14.05
 5 Kimberly Hinton, 14, Spartans             14.47
 6 Jessica Hartwell, 15, Green Bay Roadrunners 17.03
Round 1, Heat 2
 1 Octavia Erkins, 14, Milwaukee Striders    13.16Q
 2 Ashly Jones, 15, Spartans                 13.17Q
 3 Angie Simmons, 15, Milwaukee Striders     13.19Q
 4 Chandra Winzenreid, 15, Madison Westside T C 13.57q
 5 Tykira Davis, 15, Spartans                13.67q
 6 Heidi Moelling, 15, Monroe, Wi            13.86q
 7 Caitlyn Pisarski, 15, Germantown, Wi      14.26
 8 L'Tisha Merriweather, 15, Spartans        15.38
Final
 1 Anna Monsen, 16, East Side Sharks         12.41
 2 Allison Evans, 16, South Madison Panther  12.88
 3 Octavia Erkins, 14, Milwaukee Striders    13.13
 4 Angie Simmons, 15, Milwaukee Striders     13.26
 5 Ashly Jones, 15, Spartans                 13.27
 6 Chandra Winzenreid, 15, Madison Westside T C 13.62
 7 Tykira Davis, 15, Spartans                13.69
 8 Heidi Moelling, 15, Monroe, Wi            13.92
 9 Lakeeda Murphy, 16, Spartans              14.05

200 Meter Dash
 1 Anna Monsen, 16, East Side Sharks         26.06 H1
 2 Michelle Bellford, 15, Milwaukee Striders 26.51 H4
 3 Allison Evans, 16, South Madison Panther  27.08 H1
 4 Ashly Jones, 15, Spartans                 27.97 H1
 5 Chandra Winzenreid, 15, Madison Westside T C 28.08 H4
 6 Tykira Davis, 15, Spartans                28.34 H4
 7 Angela Steffens, 15, East Side Sharks     28.79 H4
 8 Whitney Schoenbaum, 15, Appleton, Wi      29.12 H1
 9 Ciera Leflore, 15, Spartans               29.21 H4
10 Sherneah Campbell, 16, Spartans           29.44 H4
11 Santasha Bledsoe, 15, Milwaukee Striders  30.22 H1
12 Lakeeda Murphy, 16, Spartans              31.00 H4
13 Kara Crubaugh, 15, East Side Sharks       31.08 H1
14 Kimberly Hinton, 14, Spartans             31.12 H4
15 Liberty Smoot, 15, Spartans               31.41 H4
16 Jessica Hartwell, 15, Green Bay Roadrunners 36.17 H1

400 Meter Dash
 1 Chandra Winzenreid, 15, Madison Westside T C 60.85 H2
 2 Angela Steffens, 15, East Side Sharks     62.53 H1
 3 Myriah Latimer, 14, South Madison Panther 66.46 H1
 4 Whitney Schoenbaum, 15, Appleton, Wi      67.13 H2
 5 Caitlyn Pisarski, 15, Germantown, Wi      70.71 H1
 6 Holly Olp, 14, East Side Sharks           72.95 H2
 7 Andrea Stoffel, 16, East Side Sharks      73.12 H1

800 Meter Run
 1 Patrice McMillan, 16, Milwaukee Striders 2:28.03
 2 Chandra Winzenreid, 15, Madison Westside T C 2:45.95
 3 Kristi Wendtland, 16, Deforest, Wi      3:03.31

1500 Meter Run
 1 Beth Pollard, 16, Menomonee Falls, Wi   5:26.40

3000 Meter Run
 1 Beth Pollard, 16, Menomonee Falls, Wi  11:16.21

5000 Meter Racewalk
 1 Kristine Ewald, 15, Oconomowoc, Wi     38:02.03
 2 Abby Berg, 15, Parkside A C            39:25.09
 3 Emily Brengosz, 15, Parkside A C       42:51.40

100 Meter Hurdles
 1 Michelle Graff, 15, East Side Sharks      17.98
 2 Ramatuli Bah, 15, South Madison Panther   21.62

400 Meter Hurdles
 1 Michelle Graff, 15, East Side Sharks      74.00
 2 Kara Crubaugh, 15, East Side Sharks       79.25
 3 Leslie Alaina, 15, Green Bay Roadrunners  82.67

4X100 Meter Relay
 1 Milwaukee Striders                        50.36
 3 South Madison Panther                     53.61
 4 Spartans                                  53.79
 5 Spartans                                  57.51

4X400 Meter Relay
 1 East Side Sharks                        4:16.86
 2 Spartans                                4:40.52
 3 South Madison Panther                   4:47.99

Long Jump
 1 Michelle Bellford, 15, Milwaukee Striders 17-3 1/4  (5.26m)
 2 Anna Monsen, 16, East Side Sharks     16-11 1/2  (5.17m)
 3 Derricka Snowden, 16, Milwaukee Striders 15-4 1/4  (4.68m)
 4 Santasha Bledsoe, 15, Milwaukee Striders   14-7  (4.44m)
 5 Heidi Moelling, 15, Monroe, Wi         14-1 1/4  (4.30m)
 6 Jennifer Knox, 16, South Madison Panther 13-3 1/2  (4.05m)
 7 Jenny Guesch, 15, Colgate, Wi          13-2 3/4  (4.03m)
 8 Jenny King, 15, Monroe, Wi                 13-2  (4.01m)
 9 Kara Crubaugh, 15, East Side Sharks        12-6  (3.81m)
10 Jessica Hartwell, 15, Green Bay Roadrunners 9-3 1/2  (2.83m)

Triple Jump
 1 Michelle Bellford, 15, Milwaukee Striders  36-2 (11.02m)
 2 Sherneah Campbell, 16, Spartans        33-9 1/4 (10.29m)
 3 Derricka Snowden, 16, Milwaukee Striders 33-1 3/4 (10.10m)
 4 Angela Steffens, 15, East Side Sharks  31-3 1/4  (9.53m)
 5 Jenny King, 15, Monroe, Wi             29-8 3/4  (9.06m)
 6 Andrea Stoffel, 16, East Side Sharks   25-6 3/4  (7.79m)

Shot Put
 1 Amber Curtis, 16, Brodhead, Wi            41-10 (12.75m)
 2 Elizabeth Robe, 14, Waukesha, Wi      33-11 1/4 (10.34m)
 3 Caitlin Norem, 16, Janesville, Wi      32-2 3/4  (9.82m)
 4 Lily Servais, 15, Cross Plains, Wi     31-6 3/4  (9.62m)
 5 Madowe Chapman, 15, Spartans           27-8 3/4  (8.45m)
 6 Stephanie Boeck, 15, Spartans          25-1 3/4  (7.66m)
 7 Tanya Ball, 15, Cottage Grove, Wi      24-6 1/4  (7.47m)

Discus Throw
 1 Amber Curtis, 16, Brodhead, Wi            148-2 (45.16m)
 2 Elizabeth Robe, 14, Waukesha, Wi          96-11 (29.54m)
 3 Madowe Chapman, 15, Spartans              92-11 (28.32m)
 4 Tanya Ball, 15, Cottage Grove, Wi          87-3 (26.60m)
 5 Lily Servais, 15, Cross Plains, Wi     73-4 1/2 (22.36m)
 6 Caitlin Norem, 16, Janesville, Wi      72-9 1/4 (22.18m)
 7 Stephanie Boeck, 15, Spartans          69-2 3/4 (21.10m)

Javelin Throw
 1 Jessica Hartwell, 15, Green Bay Roadrunners 28-3 1/2  (8.62m)

High Jump
 1 Michelle Graff, 15, East Side Sharks    4-7 3/4  (1.42m)

Pole Vault
 1 Leslie Alaina, 15, Green Bay Roadrunners    7-6  (2.29m)
 2 Caitlyn Pisarski, 15, Germantown, Wi        6-6  (1.98m)

Heptathlon
 1 Anna Monsen, 16, East Side Sharks          3715
 2 Michelle Graff, 15, East Side Sharks       3051


Young Men

100 Meter Dash
Round 1, Heat 1
 1 Marques Johnson, 17, Spartans             10.75Q
 2 Lashawn Bullock, 17, Spartans             10.97Q
 3 Miles Dykeman, 16, Janesville, Wi         11.14Q
 4 Thaddeus Wozniak, 17, Grafton, Wi         11.63q
 5 Matt Fix, 16, Prairie Du Chien, Wi        12.20q
 6 Sanjeev Bhatia, 18, Milwaukee Striders    12.33
Round 1, Heat 2
 1 Chad Melotte, 17, Green Bay Roadrunners   11.36Q
 2 Chris Gavan, 18, Spartans                 11.43Q
 3 Tommy Hoard, 17, Milwaukee Striders       11.43Q
 4 Ryan Isabell, 18, Spartans                11.91q
Final
 1 Marques Johnson, 17, Spartans             10.76
 2 Lashawn Bullock, 17, Spartans             11.09
 3 Miles Dykeman, 16, Janesville, Wi         11.30
 4 Chad Melotte, 17, Green Bay Roadrunners   11.52
 5 Chris Gavan, 18, Spartans                 11.52
 6 Tommy Hoard, 17, Milwaukee Striders       11.55
 7 Thaddeus Wozniak, 17, Grafton, Wi         11.81
 8 Ryan Isabell, 18, Spartans                12.00
 9 Matt Fix, 16, Prairie Du Chien, Wi        12.25

200 Meter Dash
 1 Marques Johnson, 17, Spartans             21.87 H1
 2 Brian Calhoun, 17, Milwaukee Striders     22.06 H1
 3 Miles Dykeman, 16, Janesville, Wi         22.98 H2
 4 Jeremy Dallas, 18, Spartans               23.26 H1
 5 Peter DaVia, 18, Milwaukee Striders       23.27 H2
 6 Tommy Hoard, 17, Milwaukee Striders       23.30 H1
 7 Chad Melotte, 17, Green Bay Roadrunners   23.31 H2
 8 Matt Fisher, 16, Spartans                 23.69 H2
 9 Quentin Maggit, 17, Spartans              23.80 H1
10 Thaddeus Wozniak, 17, Grafton, Wi         24.49 H1
11 Matt Fix, 16, Prairie Du Chien, Wi        25.22 H2

400 Meter Dash
 1 Ben Kaufman, 18, Milwaukee Striders       49.77 H1
 2 Joe Conway, 17, East Side Sharks          52.07 H2
 3 Brian Hernandez, 17, Milwaukee Striders   52.83 H2
 4 Ben Lynch, 17, Green Bay Roadrunners      52.87 H1
 5 Jonathan Blomker, 17, East Side Sharks    53.09 H2
 6 Andrew Duaine, 18, Green Bay Roadrunners  53.57 H1
 7 Thaddeus Wozniak, 17, Grafton, Wi         53.64 H1
 8 Aaron Henderson, 18, Madison Westside T C 53.72 H2
 9 Chris Sandoval, 17, Milwaukee Striders    54.07 H1
10 Sean McNulty, 17, Cottage Grove, Wi       54.41 H2
11 Peter DaVia, 18, Milwaukee Striders       56.18 H1
12 Adrian Chambliss, 16, Spartans            58.34 H2

800 Meter Run
 1 Dwight McMillan, 18, Milwaukee Striders 1:58.25 H1
 2 Mike Friesch, 17, Cedarburg, Wi         1:59.94 H2
 3 Darnell Perkins, 17, Spartans           2:01.09 H1
 4 Philip Burkart, 17, Milwaukee Striders  2:03.49 H2
 5 Andrew Simac, 18, Eagle River, Wi       2:04.42 H1
 6 Michael Williams, 17, Sheboygan Falls, Wi 2:09.15 H2
 6 Germaine Buckner, 17, Spartans          2:09.15 H1
 8 Ben McWilliams, 16, Prairie Du Chien, Wi 2:16.96 H1
 9 Germaine Buckner, 17, Spartans          2:19.25 H1

1500 Meter Run
 1 Nicholas Boehlke, 17, Eagle River, Wi   4:13.02
 2 Darnell Perkins, 17, Spartans           4:15.61
 3 Michael Williams, 17, Sheboygan Falls, Wi 4:26.12
 4 Brian Butzler, 18, Beloit, Wi           4:33.31
 5 Terrance Powers, 17, Green Bay Roadrunners 4:38.48
 6 Germaine Buckner, 17, Spartans          4:43.17

110 Meter Hurdles
 1 Jeremy Dallas, 18, Spartans               14.82
 2 Matt Brickey, 17, Green Bay Roadrunners   15.64
 3 Matt Bennett, 17, Madison, Wi             17.03

400 Meter Hurdles
 1 Ryan Koch, 17, East Side Sharks           57.46

4X100 Meter Relay
 1 Spartans                                  42.79
 2 Milwaukee Striders                        43.54
 3 Spartans                                  44.21
 4 Spartans                                  46.02

4X400 Meter Relay
 1 Milwaukee Striders                       3:27.5
 2 Green Bay Roadrunners                   3:39.78
 3 Spartans                                4:06.79

4X800 Meter Relay
 1 Milwaukee Striders                       8:19.0
 2 Green Bay Roadrunners                    8:48.0

Long Jump
 1 Brian Calhoun, 17, Milwaukee Striders      22-8  (6.91m)
 2 Rick Bellford, 17, Milwaukee Striders  22-3 3/4  (6.80m)
 3 Joe Conway, 17, East Side Sharks           21-1  (6.42m)
 4 Marques Johnson, 17, Spartans         20-11 1/4  (6.38m)
 5 Garett Alexander, 17, Milwaukee Striders 20-6 1/2  (6.26m)
 6 Lashawn Bullock, 17, Spartans              19-9  (6.02m)
 7 Ken Hill, 17, Spartans                 19-5 1/4  (5.92m)
 8 Aaron Henderson, 18, Madison Westside T C 19-4 1/4  (5.90m)
 9 Mitch Ellis, 17, Clearwater Comets     19-2 3/4  (5.86m)
10 Jeremy Dallas, 18, Spartans               18-10  (5.74m)
11 Sanjeev Bhatia, 18, Milwaukee Striders 18-5 1/4  (5.62m)
12 Kenneth Wilson, 18, Milwaukee Striders     18-3  (5.56m)
13 Alvin Owen, 17, Spartans               16-4 1/4  (4.98m)

Triple Jump
 1 Rick Bellford, 17, Milwaukee Striders  48-0 1/2 (14.64m)
 2 Garett Alexander, 17, Milwaukee Striders 45-1 3/4 (13.76m)
 3 Joe Conway, 17, East Side Sharks       43-0 1/4 (13.11m)
 4 Aaron Henderson, 18, Madison Westside T C 42-2 3/4 (12.87m)

Shot Put
 1 Ryan Steele, 17, Cross Plains, Wi          51-7 (15.72m)
 2 Gavin Ball, 16, Badger Jets                51-7 (15.72m)
 3 J J Bliss, 17, Verona, Wi              45-1 1/2 (13.75m)
 4 Nicholas Wichert, 17, Milwaukee, Wi   44-11 1/2 (13.70m)
 5 Ryan Saggau, 17, Pewaukee, Wi          42-8 3/4 (13.02m)
 6 Andrew Marconnet, 18, Badger Jets      38-2 3/4 (11.65m)

Discus Throw
 1 Gavin Ball, 16, Badger Jets               169-5 (51.64m)
 2 Nicholas Wichert, 17, Milwaukee, Wi       144-2 (43.94m)
 3 J J Bliss, 17, Verona, Wi                 134-8 (41.06m)
 4 Ryan Saggau, 17, Pewaukee, Wi            131-10 (40.18m)
 5 Andrew Marconnet, 18, Badger Jets         117-5 (35.78m)

Javelin Throw
 1 Ryan Koch, 17, East Side Sharks           147-3 (44.88m)
 2 Scott Krueger, 17, East Side Sharks       137-2 (41.80m)
 3 Ryan Saggau, 17, Pewaukee, Wi            135-11 (41.44m)
 4 Matt Brickey, 17, Green Bay Roadrunners  111-10 (34.10m)
 5 Andrew Marconnet, 18, Badger Jets         87-11 (26.80m)

High Jump
 1 Mitch Ellis, 17, Clearwater Comets          6-9  (2.06m)
 2 Joel Smith, 17, Big Bend, Wi                6-2  (1.88m)
 3 Kurt Vandenheuvel, 16, Green Bay Roadrunners 5-8  (1.73m)
 4 Andrew Duaine, 18, Green Bay Roadrunners    5-8  (1.73m)
 5 Jon Woods, 19, Madison, Wi                  5-6  (1.68m)
 6 Alvin Owen, 17, Spartans                5-0 1/4  (1.53m)

Pole Vault
 1 Matt Brickey, 17, Green Bay Roadrunners    12-6  (3.81m)
 2 Kurt Vandenheuvel, 16, Green Bay Roadrunners 12-0  (3.66m)
 3 Steve Koch, 17, East Side Sharks           11-6  (3.51m)
 4 Vince Evans, 17, Badger Jets               11-6  (3.51m)
 5 Matthew Severson, 16, East Side Sharks     10-6  (3.20m)
 6 Matt Fix, 16, Prairie Du Chien, Wi         10-0  (3.05m)
 7 Carl Zietlow, 17, 2Air Vertical Sports     10-0  (3.05m)
 - Matt Bennett, 17, Madison, Wi                NH

Decathlon
 1 Ryan Koch, 17, East Side Sharks            5871
 2 Matt Brickey, 17, Green Bay Roadrunners    5033
 3 Kurt Vandenheuvel, 16, Green Bay Roadrunners 4588
 4 Robert Besemann, 17, Hibbing, Mn           4434


Young Women

100 Meter Dash
 1 Florence Burnham, 17, Spartans            12.38
 2 Laura Diers, 17, Eau Claire, Wi           12.38
 3 Iris Perez, 17, South Madison Panther     12.41
 4 Lisa Oikarinen, 17, Green Bay Roadrunners 12.81

200 Meter Dash
 1 Iris Perez, 17, South Madison Panther     26.03 H1
 2 Laura Diers, 17, Eau Claire, Wi           26.35 H1
 3 Florence Burnham, 17, Spartans            26.47 H1
 4 J Q Stewart, 17, Spartans                 27.10 H1
 5 Marcia Roundtree, 17, Spartans            27.15 H1

400 Meter Dash
 1 Tenia Fisher, 16, Spartans                61.15
 2 J Q Stewart, 17, Spartans                 61.65
 3 Sarah Bucks, 17, Spartans                 63.46
 4 Marcia Roundtree, 17, Spartans            65.38
 5 Deanna Kemp, 17, Spartans                 70.20
 6 Cortney Preuss-Greene, 16, East Side Sharks 71.61

800 Meter Run
 1 Tenia Fisher, 16, Spartans              2:28.09
 2 Sarah Bucks, 17, Spartans               2:32.84
 3 Jackie Berger, 16, Loyal, Wi            3:00.33

1500 Meter Run
 1 Emily Fick, 17, Fort Atkinson, Wi       5:44.89
 2 Jackie Berger, 16, Loyal, Wi            6:03.54

3000 Meter Run
 1 Emily Fick, 17, Fort Atkinson, Wi      12:10.76
 2 Valerie Stock, 18, Parkside A C        12:20.21
 3 Jackie Berger, 16, Loyal, Wi           13:21.32

100 Meter Hurdles
 1 Marianne Junck, 17, East Side Sharks      15.60
 2 Lindsey Rongstad, 17, Eau Claire, Wi      15.93
 3 Caryn Jacowski, 16, Janesville, Wi        16.99

400 Meter Hurdles
 1 Lindsey Rongstad, 17, Eau Claire, Wi      68.09
 2 Marianne Junck, 17, East Side Sharks      68.10
 3 Deanna Kemp, 17, Spartans                 69.32
 4 Caryn Jacowski, 16, Janesville, Wi        74.11

4X100 Meter Relay
 1 Spartans                                  50.56

4X400 Meter Relay
 1 Spartans                                4:15.91

4X800 Meter Relay
 1 Spartans                                11:03.3

Long Jump
 1 Priya Hoze, 17, Spartans               16-3 1/4  (4.96m)
 2 Laura Diers, 17, Eau Claire, Wi       15-10 1/4  (4.83m)
 3 A J Meyer, 16, Jefferson, Wi           15-8 1/4  (4.78m)
 4 Marianne Junck, 17, East Side Sharks       15-4  (4.67m)
 5 Ashley Moncrief, 17, South Madison Panther 15-2 3/4  (4.64m)

Triple Jump
 1 Priya Hoze, 17, Spartans                   34-4 (10.46m)
 2 Ashley Moncrief, 17, South Madison Panther 32-4 3/4  (9.87m)
 3 Krystal Esser, 17, Prairie Du Chien, Wi    30-9  (9.37m)

Shot Put
 1 Anna Swisher, 18, Kenilworth, Il       37-9 1/4 (11.51m)
 2 Rachel Refenes, 17, Spartans           37-0 1/4 (11.28m)
 3 Kara Kersten, 16, Footville, Wi       27-10 1/4  (8.49m)
 4 Amy Marconnet, 16, Badger Jets        24-10 1/2  (7.58m)

Discus Throw
 1 Anna Swisher, 18, Kenilworth, Il          129-9 (39.54m)
 2 Rachel Refenes, 17, Spartans              102-1 (31.12m)
 3 Kara Kersten, 16, Footville, Wi           98-11 (30.16m)
 4 Amy Marconnet, 16, Badger Jets        77-11 1/2 (23.76m)

Javelin Throw
 1 Alison Truney, 18, Marshfield, Wi          95-1 (28.98m)
 2 Amy Marconnet, 16, Badger Jets         47-0 3/4 (14.34m)

High Jump
 1 Marianne Junck, 17, East Side Sharks    4-9 3/4  (1.47m)
 2 A J Meyer, 16, Jefferson, Wi                4-2  (1.27m)

Pole Vault
 1 Kelly Hensler, 17, Wisconsin T C            9-6  (2.90m)
 2 Cortney Preuss-Greene, 16, East Side Sharks 9-0  (2.74m)

Heptathlon
 1 Marianne Junck, 17, East Side Sharks       3898
 2 Lisa Oikarinen, 17, Green Bay Roadrunners  3008
Nike Hershey Garden of Life Chobani UCS Gatorade NCSA Phoenix KT St. Vincent Normatec