Join/Renew Now

Nebraska Association Championships

6/16-17/2001, Burke Stadium - Omaha, Nebraska

Bantam Girls 100 Meter Dash

Preliminary Results - Saturday 06/16/01
Top 8 Advance by Time

PLACE ATHLETE NAME           YR HOMETOWN                  TIME  HT
===== ========================= ========================= ===== ==
 1 JaNae Vinson             '91 Omaha, NE                 14.82  7
 2 Ariel Krolikowski        '91 Alda, NE                  14.85  6
 3 Shalea Cotton            '91 Omaha, NE                 15.20  6
 4 Maggie Maher             '91 Utica, NE                 15.37  3
 5 Katrina Harris           '91 Omaha, NE                 15.39  4
 6 Monica Ridout            '91 Omaha, NE                 15.46  5
 7 Amanda Reetz             '91 Crete, NE                 15.47  1
 8 Keriann Shaw             '92 Deweese, NE               15.50  1
 9 Alyssa Straube           '91 Blair, NE                 15.72  4
10 Breanna McCarty          '93 Omaha, NE                 15.77  2
11 Paris LaBat              '91 Omaha, NE                 15.98  7
12 Mercedes Morgan          '91 Omaha, NE                 16.00  5
13 April Niederklein        '91 Hastings, NE              16.06  7
14 Madison Heise            '92 Wood River, NE            16.09  2
15 Natasha Kelley           '91 Fort Calhoun, NE          16.14  7
16 Shae Tuma                '91 Superior, NE              16.15  6
17 Courtney Coslor          '92 Kearney, NE               16.17  3
18 Imani Patten             '91 Omaha, NE                 16.19  4
18 Autumn Johnson           '92 Omaha, NE                 16.19  4
20 Tatijana Davis           '91 Bellevue, NE              16.43  8
21 Morgan Riley             '91 Holdrege, NE              16.61  5
21 Taylor Schmutte          '91 Lincoln, NE               16.61  6
23 Neosha Brown             '91 Omaha, NE                 16.64  2
24 Talisa Brewer            '92 Omaha, NE                 16.78  1
25 Alanna Berry             '93 Omaha, NE                 16.83  6
26 Diondra Burton-King      '91 Lincoln, NE               16.89  1
27 Erica Fulton             '92 Omaha, NE                 16.92  2
28 Mercedes Barry           '92 Lincoln, NE               16.94  3
29 Samantha Hawkins         '91 Beatrice, NE              17.08  2
30 Kristina Fantroy         '93 Lincoln, NE               17.19  5
31 McKyla Mitchell          '93 Omaha, NE                 17.20  3
32 Amberlee Williams        '91 Oeleans, NE               17.29  7
33 Tailer Warren            '93 Omaha, NE                 17.32  2
34 Kyleah Bowder            '91 Lincoln, NE               17.35  3
35 Jazzmine Teagler         '91 Bellevue, NE              17.44  4
36 Kelsey Evans             '92 Kearney, NE               17.49  5
37 Faith Fantroy            '93 Lincoln, NE               17.77  3
38 Taylor Archie            '93 Omaha, NE                 17.86  5
39 Chelcie Scott            '92 Omaha, NE                 17.89  6
39 Lauryn Dewald            '91 Bellevue, NE              17.89  6
41 Erica Maloney            '92 Omaha, NE                 17.90  5
42 Jade Gregory             '94 Omaha, NE                 18.01  7
43 Rosie Hardy              '91 Weston, NE                18.04  1
43 Jasmine Foster           '92 Crete, NE                 18.04  4
45 Raven Charles            '91 Omaha, NE                 18.08  1
46 Claire Sweeney           '91 Pawnee City, NE           18.33  3
47 Mary Fiedler             '92 Lincoln, NE               19.09  4
48 Quashala Davis           '91 Omaha, NE                 19.80  8
49 Michelle Wallerstedt     '94 Ralston, NE               19.82  3
50 Alexia Russell           '95 Omaha, NE                 20.55  7
51 Naomi Jones              '94 Belluvue, NE              20.76  8

Finals Results - Sunday 06/17/01

PLACE ATHLETE NAME           YR HOMETOWN                  TIME
===== ========================= ========================= =====
 1 JaNae Vinson             '91 Omaha, NE                 14.33
 2 Ariel Krolikowski        '91 Alda, NE                  14.43
 3 Maggie Maher             '91 Utica, NE                 14.80
 4 Shalea Cotton            '91 Omaha, NE                 15.05
 5 Katrina Harris           '91 Omaha, NE                 15.30
 6 Amanda Reetz             '91 Crete, NE                 15.52
 7 Monica Ridout            '91 Omaha, NE                 15.65
 8 Keriann Shaw             '92 Deweese, NE               15.71

Bantam Girls 200 Meter Dash

Finals Results - Sunday 06/17/01

PLACE ATHLETE NAME           YR HOMETOWN                  TIME  HT
===== ========================= ========================= ===== ==
 1 JaNae Vinson             '91 Omaha, NE                 30.30  7
 2 Ariel Krolikowski        '91 Alda, NE                  30.30  7
 3 Shalea Cotton            '91 Omaha, NE                 30.80  2
 4 Katelyn Edwards          '91 Superior, NE              32.40  7
 5 Maggie Maher             '91 Utica, NE                 32.60  7
 6 Mercedes Morgan          '91 Omaha, NE                 32.70  7
 7 Bethany Delong           '91 Laurel, NE                33.00  6
 8 Paris LaBat              '91 Omaha, NE                 33.50  7
 8 Amanda Reetz             '91 Crete, NE                 33.50  7
10 Jennifer Ingold          '91 Bellevue, NE              34.00  6
11 Breanna McCarty          '93 Omaha, NE                 34.20  5
12 Audrey Gaspers           '91 Hastings, NE              34.60  7
12 Kristina Fantroy         '93 Lincoln, NE               34.60  4
14 Neosha Brown             '91 Omaha, NE                 35.00  6
14 Courtney Coslor          '92 Kearney, NE               35.00  6
16 Morgan Riley             '91 Holdrege, NE              35.10  5
17 Edna Johnson             '92 Omaha, NE                 35.30  4
18 Taylor Schmutte          '91 Lincoln, NE               35.50  6
19 Ashlynn Buckner          '92 Omaha, NE                 35.80  5
20 Uriah Highwolf           '92 Omaha, NE                 35.90  5
20 Talisa Brewer            '92 Omaha, NE                 35.90  3
22 Imani Patten             '91 Omaha, NE                 36.10  4
23 Princess Williams        '93 Omaha, NE                 36.20  3
24 Alanna Berry             '93 Omaha, NE                 36.60  4
24 Erica Fulton             '92 Omaha, NE                 36.60  2
26 Jazzmine Teagler         '91 Bellevue, NE              36.70  2
27 Faith Fantroy            '93 Lincoln, NE               36.90  2
28 Jade Gregory             '94 Omaha, NE                 37.00  5
29 Ashley Hansel            '93 Pawnee City, NE           37.30  5
30 Taylor Roundtree         '94 Omaha, NE                 37.70  3
31 Erica Maloney            '92 Omaha, NE                 37.80  4
32 Tailer Warren            '93 Omaha, NE                 38.00  4
33 Judea Miles              '94 Omaha, NE                 38.40  3
34 Courtney Spilker         '92 Beatrice, NE              39.00  3
34 DaRion Archie            '92 Omaha, NE                 39.00  6
36 Branda Miller            '92 Ewing, NE                 39.80  2
36 Rosie Hardy              '91 Weston, NE                39.80  3
38 Taylor Archie            '93 Omaha, NE                 40.00  2
39 Ashley Prince            '93 Omaha, NE                 40.30  2
40 Ashleigh Roundtree       '94 Omaha, NE                 41.40  3

Bantam Girls 400 Meter Dash

Finals Results - Sunday 06/17/01

PLACE ATHLETE NAME           YR HOMETOWN                  TIME    HT
===== ========================= ========================= ======= ==
 1 Bethany Delong           '91 Laurel, NE                1:12.57  5
 2 Shayla Wright            '91 Omaha, NE                 1:14.53  5
 3 Maggie Maher             '91 Utica, NE                 1:16.67  5
 4 Jennifer Ingold          '91 Bellevue, NE              1:18.49  4
 5 Brianna Pallas           '91 Kearney, NE               1:19.37  5
 6 Kristi Bauer             '91 Pleasanton, NE            1:19.80  5
 7 Tiara Malepeai           '91 Omaha, NE                 1:20.24  4
 8 Sarah Wheeldon           '91 Schuyler, NE              1:21.06  5
 9 Audrey Gaspers           '91 Hastings, NE              1:22.19  4
10 Stacia Gebers            '91 Nora, NE                  1:22.24  5
11 Emily Heyl               '91 Lincoln, NE               1:23.25  3
12 Storm Mellick            '92 Lincoln, NE               1:26.02  1
13 Samantha Hawkins         '91 Beatrice, NE              1:26.13  2
14 Kristina Fantroy         '93 Lincoln, NE               1:26.37  4
15 Faith Fantroy            '93 Lincoln, NE               1:27.49  3
16 DaRion Archie            '92 Omaha, NE                 1:27.53  3
17 Ashlynn Buckner          '92 Omaha, NE                 1:27.54  3
18 Ashley Hansel            '93 Pawnee City, NE           1:28.86  4
19 Maggie Warrick           '91 Blair, NE                 1:29.54  2
20 Leigha Brandt            '92 Wahoo, NE                 1:29.83  4
21 Robin Cole               '91 Omaha, NE                 1:32.57  1
22 Gabrielle Ware           '94 Bellevue, NE              1:34.96  4
23 Camden Harlan            '91 Beatrice, NE              1:35.98  2
24 Laura Fritson            '91 Minden, NE                1:37.94  2
25 Tiara Washington         '93 Omaha, NE                 1:59.67  2
26 La'Cya Turner            '94 Omaha, NE                 2:20.81  2

Bantam Girls 800 Meter Run

Finals Results - Saturday 06/16/01

PLACE ATHLETE NAME           YR HOMETOWN                  TIME
===== ========================= ========================= =======
 1 Trisha Sejkora           '91 Burchard, NE              3:07.78
 2 Lauren Sutherland        '93 Omaha, NE                 3:09.11
 3 Emily Heyl               '91 Lincoln, NE               3:09.32
 4 Sarah Wheeldon           '91 Schuyler, NE              3:09.54
 5 Maggie Warrick           '91 Blair, NE                 3:19.48
 6 Lindsey Sitorius         '91 Minden, NE                3:21.09
 7 Allissa Zimmerman        '91 Omaha, NE                 3:21.63
 8 Laura Fritson            '91 Minden, NE                3:26.46
 9 Brooke Durman            '93 Lincoln, NE               3:28.99
 - Storm Mellick            '92 Lincoln, NE                    NT
 - Stormy Bonifas           '91 Gothenburg, NE                 NT
 - Michaela West            '94 Lincoln, NE                    NT
 - Zenovia Harnisch         '92 Bellevue, NE                   NT
 - Kealani Ford             '91 Omaha, NE                      NT
 - Nande Taylor             '95 Omaha, NE                      NT

Bantam Girls 1,500 Meter Run

Finals Results - Sunday 06/17/01

PLACE ATHLETE NAME           YR HOMETOWN                  TIME
===== ========================= ========================= =======
 1 Bethany Delong           '91 Laurel, NE                6:05.07
 2 Lauren Sutherland        '93 Omaha, NE                 6:27.78
 3 Trisha Sejkora           '91 Burchard, NE              6:36.07
 4 Bridgette Schneekloth    '92 Schuyler, NE              6:37.67
 5 Emily Heyl               '91 Lincoln, NE               6:40.48
 6 Stephanie Branchaud      '91 Omaha, NE                 6:48.32
 7 Allissa Zimmerman        '91 Omaha, NE                 6:49.68
 8 Lindsey Sitorius         '91 Minden, NE                6:56.12
 9 Brooke Durman            '93 Lincoln, NE               7:05.76
10 Zenovia Harnisch         '92 Bellevue, NE              7:22.15
11 Storm Mellick            '92 Lincoln, NE               7:22.39

Bantam Girls 4x100 Meter Relay

Finals Results - Saturday 06/16/01

PL RELAY AFFILIATION                                          TIME    HT
== ========================================================== ======= ==
 1 29EL      Elite Track Club                                   59.37  2
1) Shalea Cotton 91          2) Paris LaBat 91
3) Mercedes Morgan 91        4) JaNae Vinson 91
 2 29BG      Boys & Girls Club Jaguars                        1:01.98  1
1) Monica Ridout 91          2) Katrina Harris 91
3) Shayla Wright 91          4) Tiara Malepeai 91
 3 29SU      Superior Striders                                1:02.36  2
1) Katelyn Edwards 91        2) Shae Tuma 91
3) Keriann Shaw 92           4) Stacia Gebers 91
 4 29BL      Blair Track Club                                 1:05.92  2
1) Alyssa Straube 91         2) Natasha Kelley 91
3) Morgan Svoboda 91         4) Breanne Schoby 91
 5 29KT      Kearney Track Club                               1:07.01  2
1) Courtney Coslor 92        2) Brianna Pallas 91
3) Kelsey Evans 92           4) Josie Clark 93
 6 29OB      Omaha Bengals TC                                 1:09.09  2
1) Edna Johnson 92           2) Princess Williams 93
3) Judea Miles 94            4) Joslyn Metcalf 93
 7 29EL "B"  Elite Track Club                                 1:09.85  2
1) Britani Bates 91          2) Lynnea Dortch 92
3) Jerrica Jackson 93        4) Tywanna McCarty 93
 8 29CZ      Cozad Youth Track Club                           1:13.47  1
1) Stormy Bonifas 91         2) Tabitha Paul 92
3) Briana Brown 91           4) Alex Abramson 91
 9 29GR      Grace Apostolic Church                           1:17.34  1
1) Erica Maloney 92          2) Ashleigh Roundtree 94
3) Alexia Russell 95         4) Alaya West 91

Bantam Girls 4x400 Meter Relay

Finals Results - Saturday 06/16/01

PL RELAY AFFILIATION                                          TIME
== ========================================================== =======
 1 29BG      Boys & Girls Club Jaguars                        5:15.23
1) Monica Ridout 91          2) Katrina Harris 91
3) Tiara Malepeai 91         4) Shayla Wright 91
 2 29BL      Blair Track Club                                 5:42.90
1) Natasha Kelley 91         2) Maggie Warrick 91
3) Morgan Svoboda 91         4) Erin Reeh 91
 3 29MW      Midwest Striders TC                              5:52.95
1) Neosha Brown 91           2) DaRion Archie 92
3) Taylor Archie 93          4) Ashlynn Buckner 92
 4 29BB      Bellevue Breeze TC                               5:52.96
1) Jennifer Ingold 91        2) Zenovia Harnisch 92
3) Leah Christians 91        4) Tatijana Davis 91
 5 29BT      Beatrice Track Club                              5:58.01
1) Ashley Hansel 93          2) Trisha Sejkora 91
3) Camden Harlan 91          4) Kellie Lavilay 91
 6 29BG "B"  Boys & Girls Club Jaguars                        6:06.49
1) Alanna Berry 93           2) Jade Gregory 94
3) Imani Patten 91           4) Tailer Warren 93
 7 29OB      Omaha Bengals TC                                 6:09.29
1) Edna Johnson 92           2) Princess Williams 93
3) Judea Miles 94            4) Joslyn Metcalf 93
 8 29GR      Grace Apostolic Church                           6:11.29
1) Kealani Ford 91           2) Uriah Highwolf 92
3) Taylor Roundtree 94       4) Alexia Smith 93

Midget Girls 100 Meter Dash

Preliminary Results - Saturday 06/16/01
Top 8 Advance by Time

PLACE ATHLETE NAME           YR HOMETOWN                  TIME  HT
===== ========================= ========================= ===== ==
 1 Jasmine Johnson          '89 Omaha, NE                 13.61  2
 2 Ozi Onyeuku              '89 Omaha, NE                 13.79  4
 3 Laketa Plater            '89 Omaha, NE                 13.99  6
 4 Erica Hollingsworth      '89 Omaha, NE                 14.23  3
 5 Marcia Kennedy           '89 Omaha, NE                 14.55  2
 6 Meagan Dudley            '89 Omaha, NE                 14.61  1
 7 Katy Evans               '89 Kearney, NE               14.67  2
 8 Whitney Newsham          '89 Ashland, NE               14.74  5
 9 Allison Hunt             '89 Beaver City, NE           14.75  2
10 Morgan Hibbs             '90 Kearney, NE               14.85  6
11 Brittnee Allen           '89 Omaha, NE                 14.92  4
12 Amanda Poore             '89 Omaha, NE                 14.95  2
12 Kelsey Molacek           '89 Stanton, NE               14.95  4
14 Brittany Slater          '89 Gibbon, NE                14.97  1
15 Natalie Willer           '90 Elkhorn, NE               14.99  4
16 Blair Dixon              '90 Wauneta, NE               15.00  5
17 Lauren Hayes             '89 Omaha, NE                 15.05  5
18 Chloe Phillips           '89 Lincoln, NE               15.10  6
19 Riley Baker              '90 Ruskin, NE                15.13  4
20 Amanda Hansel            '90 Pawnee City, NE           15.18  3
21 Brittany Waterman        '90 Omaha, NE                 15.42  2
22 Kiley Nelson             '89 Oakland, NE               15.44  6
23 Sara Berens              '90 Lincoln, NE               15.48  1
24 Nakya Clark              '90 Omaha, NE                 15.50  5
25 Erin Abramson            '89 Omaha, NE                 15.62  1
26 Tracia Norblade          '90 Axtell, NE                15.67  6
27 Elise Brauer             '89 Kearney, NE               15.69  5
28 Audrey Jacobsen          '90 Minden, NE                15.70  4
29 Jalisa Ross              '89 Omaha, NE                 15.71  3
30 Ann Brandon              '90 Laurel, NE                15.95  2
31 Markeya Dubbs            '89 Wood River, NE            16.05  1
32 Erin Twibell             '90 Orchard, NE               16.22  4
33 Kylea Foss               '89 Elwood, NE                16.49  1
34 Sataran Funk             '89 Norfolk, NE               16.63  6
35 Cassy Hunt               '89 Lincoln, NE               16.83  5
36 Lace Hughes              '90 Omaha, NE                 17.28  6

Finals Results - Sunday 06/17/01

PLACE ATHLETE NAME           YR HOMETOWN                  TIME
===== ========================= ========================= =====
 1 Jasmine Johnson          '89 Omaha, NE                 13.13
 2 Erica Hollingsworth      '89 Omaha, NE                 13.40
 3 Ozi Onyeuku              '89 Omaha, NE                 13.66
 4 Laketa Plater            '89 Omaha, NE                 13.77
 5 Marcia Kennedy           '89 Omaha, NE                 14.28
 6 Katy Evans               '89 Kearney, NE               14.45
 7 Whitney Newsham          '89 Ashland, NE               14.46
 8 Meagan Dudley            '89 Omaha, NE                 14.60

Midget Girls 200 Meter Dash

Finals Results - Sunday 06/17/01

PLACE ATHLETE NAME           YR HOMETOWN                  TIME  HT
===== ========================= ========================= ===== ==
 1 Jasmine Johnson          '89 Omaha, NE                 28.80  5
 2 Laketa Plater            '89 Omaha, NE                 28.90  5
 3 Erica Hollingsworth      '89 Omaha, NE                 29.80  4
 4 Ozi Onyeuku              '89 Omaha, NE                 30.40  5
 5 Blair Dixon              '90 Wauneta, NE               30.80  5
 6 Amanda Hansel            '90 Pawnee City, NE           31.00  5
 7 DeAnna Olson             '89 Omaha, NE                 31.30  1
 8 Janetta Pierce           '90 Omaha, NE                 31.60  5
 8 Nakya Clark              '90 Omaha, NE                 31.60  3
10 Katy Evans               '89 Kearney, NE               31.70  5
11 Erin Danahay             '89 Lincoln, NE               31.80  4
11 Tamisha Malepeai         '89 Omaha, NE                 31.80  3
13 Brittnee Allen           '89 Omaha, NE                 31.90  3
14 Robin Bryant             '90 Omaha, NE                 32.40  4
14 Kelsey Molacek           '89 Stanton, NE               32.40  2
16 Cecily Erwin             '89 Omaha, NE                 32.50  3
16 Riley Baker              '90 Ruskin, NE                32.50  4
18 Allison Hunt             '89 Beaver City, NE           32.70  4
19 Sara Berens              '90 Lincoln, NE               32.80  4
20 Lauren Hayes             '89 Omaha, NE                 33.00  3
20 Meagan Dudley            '89 Omaha, NE                 33.00  4
22 Whitney Washington       '90 Omaha, NE                 33.20  2
23 Erin Abramson            '89 Omaha, NE                 33.30  1
23 Karissa Gibson           '89 Blair, NE                 33.30  1
25 Markeya Dubbs            '89 Wood River, NE            33.40  3
26 Elizabeth Plater         '89 Omaha, NE                 33.50  2
27 Jalisa Ross              '89 Omaha, NE                 33.70  2
28 Lashelle Byrd            '89 Omaha, NE                 34.30  2
28 Julie Kennison           '89 Omaha, NE                 34.30  2
30 Sataran Funk             '89 Norfolk, NE               35.70  1
31 Lafausha Turner          '90 Omaha, NE                 36.90  1

Midget Girls 400 Meter Dash

Finals Results - Sunday 06/17/01

PLACE ATHLETE NAME           YR HOMETOWN                  TIME    HT
===== ========================= ========================= ======= ==
 1 Jasmine Johnson          '89 Omaha, NE                 1:05.25  4
 2 Heather Blecha           '89 Steinauer, NE             1:06.23  4
 3 Laketa Plater            '89 Omaha, NE                 1:06.26  4
 4 Mallory Murdoch          '90 Orleans, NE               1:08.45  4
 5 DeAnna Olson             '89 Omaha, NE                 1:11.08  2
 6 Tara Grosserode          '90 Lincoln, NE               1:11.96  4
 7 Jasmine Archie           '89 Omaha, NE                 1:12.36  4
 8 Elizabeth Plater         '89 Omaha, NE                 1:12.40  3
 9 Secretia Benton          '90 Omaha, NE                 1:13.41  3
10 Qeonna Brooks            '90 Omaha, NE                 1:14.00  3
11 Kasi Digilio             '89 Omaha, NE                 1:14.05  4
12 Kylea Foss               '89 Elwood, NE                1:15.03  3
13 Shakeitha Grigsby        '90 Omaha, NE                 1:15.69  3
14 Brittany Chramosta       '90 Minden, NE                1:16.41  4
15 Samantha Johnson         '90 Beatrice, NE              1:18.05  2
16 Lashelle Byrd            '89 Omaha, NE                 1:19.42  3
17 Ann Brandon              '90 Laurel, NE                1:19.98  2
18 Cara Beck                '90 Omaha, NE                 1:20.37  2
19 Libby Moderow            '90 Lyons, NE                 1:21.83  3
20 Whitney Washington       '90 Omaha, NE                 1:23.39  2
21 Ariell Hardy             '90 Weston, NE                1:27.32  2
22 Anna Jamerson            '90 Trumbull, NE              1:28.07  2
23 Abby Williams            '90 Cozad, NE                 1:32.90  2

Midget Girls 800 Meter Run

Finals Results - Saturday 06/16/01

PLACE ATHLETE NAME           YR HOMETOWN                  TIME    HT
===== ========================= ========================= ======= ==
 1 Alicia Marteney          '89 Pawnee City, NE           2:37.30  1
 2 Erin Danahay             '89 Lincoln, NE               2:45.30  1
 3 Jamie Weiss              '89 Wahoo, NE                 2:46.62  1
 4 Jasmine Archie           '89 Omaha, NE                 2:56.55  1
 5 Megan Osterbuhr          '89 Grand Island, NE          2:59.48  2
 6 Allison Hardy            '90 Weston, NE                3:00.63  1
 7 Tara Grosserode          '90 Lincoln, NE               3:00.76  1
 8 Vanessa Steiner          '89 Hasting, NE               3:05.31  1
 9 Ariel Lewis              '89 Shelton, NE               3:06.36  2
10 Audrey Jacobsen          '90 Minden, NE                3:06.86  2
11 Alaina Reeh              '89 Blair, NE                 3:10.28  2
12 Chanea Robinson          '89 Omaha, NE                 3:12.26  1
13 Emilee Wissel            '90 Elm Creek, NE             3:15.42  2
14 Ariell Hardy             '90 Weston, NE                3:15.58  2
15 LaTasha Sullivan         '90 Omaha, NE                 3:16.47  2
16 Chloe Bloomfield         '90 Blair, NE                 3:21.77  2
17 Angary Sullivan          '89 Omaha, NE                 3:23.93  2

Midget Girls 1,500 Meter Run

Finals Results - Sunday 06/17/01

PLACE ATHLETE NAME           YR HOMETOWN                  TIME
===== ========================= ========================= =======
 1 Erin Danahay             '89 Lincoln, NE               5:40.60
 2 Jamie Weiss              '89 Wahoo, NE                 5:47.39
 3 Alicia Marteney          '89 Pawnee City, NE           5:59.02
 4 Mia Gilreath             '89 Omaha, NE                 6:04.66
 5 Secretia Benton          '90 Omaha, NE                 6:08.66
 6 Qeonna Brooks            '90 Omaha, NE                 6:09.72
 7 Emilee Wissel            '90 Elm Creek, NE             6:55.92

Midget Girls 80 Meter Low Hurdles 30"

Finals Results - Saturday 06/16/01

PLACE ATHLETE NAME           YR HOMETOWN                  TIME
===== ========================= ========================= =====
 - Mallory Murdoch          '90 Orleans, NE               14.56
 - Heather Blecha           '89 Steinauer, NE             15.10
 - Kelsey Molacek           '89 Stanton, NE               15.49
 - Rew Chelsea              '89 Fremont, NE               15.97
 - Kasi Digilio             '89 Omaha, NE                 16.14
 - DeAnna Olson             '89 Omaha, NE                 16.83
 - Morgan Patrick           '89 Omaha, NE                 18.35
 - Aisa Story               '90 Lexington, NE             18.79

Midget Girls 4x100 Meter Relay

Finals Results - Saturday 06/16/01

PL RELAY AFFILIATION                                          TIME    HT
== ========================================================== ======= ==
 1 29MW      Midwest Striders TC                                55.16  1
1) Erica Hollingsworth 89    2) Nakya Clark 90
3) Chanea Robinson 89        4) Ozi Onyeuku 89
 2 29BG      Boys & Girls Club Jaguars                          57.67  2
1) Janetta Pierce 90         2) Robin Bryant 90
3) Cecily Erwin 89           4) Shakeitha Grigsby 90
 3 29WO      West Omaha Wind TC                                 58.89  1
1) Julie Kennison 89         2) Amanda Poore 89
3) Jounique Thomas 89        4) Lauren Hayes 89
 4 29KT      Kearney Track Club                               1:00.27  2
1) Alicia Crawford 90        2) Katy Evans 89
3) Elise Brauer 89           4) Tracia Norblade 90
 5 29LY      Lincoln Youth TC                                 1:01.38  2
1) Tara Grosserode 90        2) Sara Berens 90
3) Chloe Phillips 89         4) Cassy Hunt 89
 6 29WA      Wahoo Track Club                                 1:02.13  2
1) Allison Hardy 90          2) Elizabeth Mach 90
3) Jamie Weiss 89            4) Erin Ludvik 90
 7 29OC      Oakland-Craig TC                                 1:03.45  2
1) Kiley Nelson 89           2) Libby Moderow 90
3) Chelsey Schinck 89        4) Brooke Johnson 90
 8 29BL      Blair Track Club                                 1:06.10  2
1) Chloe Bloomfield 90       2) Kara Teach 89
3) Karissa Gibson 89         4) Alaina Reeh 89
 9 29HT      Hastings Titans TC                               1:08.52  2
1) Whitney Nelson 90         2) Rani Hofferber 90
3) Vanessa Steiner 89        4) Laura Beahm 90

Midget Girls 4x400 Meter Relay

Finals Results - Saturday 06/16/01

PL RELAY AFFILIATION                                          TIME
== ========================================================== =======
 1 29BT      Beatrice Track Club                              4:44.79
1) Amanda Hansel 90          2) Amber Hansel 90
3) Heather Blecha 89         4) Alicia Marteney 89
 2 29MW      Midwest Striders TC                              4:52.85
1) Chanea Robinson 89        2) Secretia Benton 90
3) Jasmine Archie 89         4) Qeonna Brooks 90
 3 29BG      Boys & Girls Club Jaguars                        5:02.27
1) Janetta Pierce 90         2) Robin Bryant 90
3) Cecily Erwin 89           4) Shakeitha Grigsby 90
 4 29WO      West Omaha Wind TC                               5:09.28

Midget Girls Shot Put 6 lb.

Finals Results - Saturday 06/16/01

PLACE ATHLETE NAME         YR HOMETOWN            MARK
===== ======================= =================== =========
 1 Elise Jones            '89 Bellevue, NE        28'06.00"
 2 Jounique Thomas        '89 Omaha, NE           27'07.50"
 3 Adair Dietz            '89 Omaha, NE           26'07.50"
 4 Ashley Fey             '90 Crete, NE           25'10.00"
 5 Kimberly Homsey        '89 Pawnee City, NE     24'06.50"
 6 Crystal Randall        '89 Pender, NE          23'07.00"
 7 Megan Rieder           '89 Omaha, NE           22'00.50"
 8 Mia Gilreath           '89 Omaha, NE           20'00.75"
 9 Hannah Rasmussen       '90 Ralston, NE         17'11.75"
10 Lace Hughes            '90 Omaha, NE           17'08.50"

Youth Girls 100 Meter Dash

Preliminary Results - Saturday 06/16/01
Top 8 Advance by Time

PLACE ATHLETE NAME           YR HOMETOWN                  TIME  HT
===== ========================= ========================= ===== ==
 1 Candace Washington       '88 Omaha, NE                 13.37  4
 2 Zantell Watson           '88 Omaha, NE                 13.40  1
 3 Candyce Hill             '87 Omaha, NE                 13.44  6
 4 Samantha Sinsel          '87 Minden, NE                13.52  1
 5 Jessica McCarter         '87 Overton, NE               13.56  2
 6 Jennifer Fritson         '87 Minden, NE                13.59  5
 7 Ally Mendenhall          '87 Lincoln, NE               13.60  2
 8 Sierra Fantroy           '88 Lincoln, NE               13.73  2
 9 Hilary Klingelhoefer     '88 Amherst, NE               13.75  4
10 Meggie Sole              '87 Kearney, NE               13.76  3
11 DeAndra Renter           '87 Fremont, NE               13.78  3
12 Krysten Gilmore          '87 Omaha, NE                 13.90  4
13 Melanie Clift            '87 Lincoln, NE               13.93  5
14 Megan Willer             '87 Elkhorn, NE               13.97  6
15 Alexandria Bell          '88 Omaha, NE                 14.01  1
16 Kyree Estwick            '88 Omaha, NE                 14.02  1
17 Whitney Shada            '88 Omaha, NE                 14.14  4
18 Allison Ronnau           '88 North Bend, NE            14.15  5
19 Danette Godfrey          '87 Valparaiso, NE            14.17  6
20 Jessica Meredeth         '87 Lincoln, NE               14.18  6
21 Brandi Turner            '87 Omaha, NE                 14.34  2
22 Tyla Musquiz             '88 Grand Island, NE          14.40  3
23 Savannah Erwin           '88 Omaha, NE                 14.41  2
24 MacKenzie Rieder         '87 Omaha, NE                 14.63  4
25 Rachelle Byrd            '88 Omaha, NE                 14.65  5
26 Tara Klimek              '88 Grand Island, NE          14.75  3
27 Anne Kersenbrock         '88 O'Neill, NE               14.92  5
28 Darshia Smith            '87 Omaha, NE                 15.01  5
29 Lindsey Maher            '87 Utica, NE                 15.02  1
30 Francesca Cook           '88 Omaha, NE                 15.06  1
31 RaSheema Pitt            '88 Bellevue, NE              15.21  4
32 Rachael Garay            '88 Lincoln, NE               15.33  3
33 Kendra Kavan             '88 Wahoo, NE                 15.56  6
34 Katy Fiedler             '87 Lincoln, NE               15.57  3
35 Paris Spencer            '88 Omaha, NE                 15.69  6
36 Kathleen Filer           '87 Bellevue, NE              15.70  6
37 Tiarra Barnes            '88 Omaha, NE                 18.98  1

Finals Results - Sunday 06/17/01

PLACE ATHLETE NAME           YR HOMETOWN                  TIME
===== ========================= ========================= =====
 1 Zantell Watson           '88 Omaha, NE                 12.94
 2 Candace Washington       '88 Omaha, NE                 13.14
 3 Candyce Hill             '87 Omaha, NE                 13.15
 4 Jessica McCarter         '87 Overton, NE               13.16
 5 Samantha Sinsel          '87 Minden, NE                13.44
 6 Ally Mendenhall          '87 Lincoln, NE               13.45
 7 Jennifer Fritson         '87 Minden, NE                13.51
 8 Sierra Fantroy           '88 Lincoln, NE               14.06

Youth Girls 200 Meter Dash

Finals Results - Sunday 06/17/01

PLACE ATHLETE NAME           YR HOMETOWN                  TIME  HT
===== ========================= ========================= ===== ==
 1 Candace Washington       '88 Omaha, NE                 27.90  6
 2 Candyce Hill             '87 Omaha, NE                 28.20  6
 3 Gentry Dietz             '87 Omaha, NE                 28.30  5
 4 Zantell Watson           '88 Omaha, NE                 28.50  2
 5 Serene Talkington        '87 Omaha, NE                 28.60  5
 6 Jennifer Fritson         '87 Minden, NE                28.90  5
 6 Chelsee Marvin           '87 Crete, NE                 28.90  6
 8 Dominique Washington     '88 Omaha, NE                 29.10  6
 9 Whitney Shada            '88 Omaha, NE                 29.30  2
10 Meggie Sole              '87 Kearney, NE               29.40  6
11 Krysten Gilmore          '87 Omaha, NE                 29.50  2
11 KeLaun Bradshaw          '87 Omaha, NE                 29.50  6
13 Sierra Fantroy           '88 Lincoln, NE               29.60  4
14 Hilary Klingelhoefer     '88 Amherst, NE               29.70  5
15 Kyree Estwick            '88 Omaha, NE                 29.90  4
15 Jessica McCarter         '87 Overton, NE               29.90  6
15 Samantha Kisicki         '88 Papillion, NE             29.90  5
18 Alea Speer               '87 Minden, NE                30.00  6
19 Danette Godfrey          '87 Valparaiso, NE            30.10  5
19 Rachelle Byrd            '88 Omaha, NE                 30.10  4
21 Liara Baylon             '88 Omaha, NE                 30.20  3
22 Michelle Thompson        '87 Elkhorn, NE               30.70  3
23 Allison Ronnau           '88 North Bend, NE            30.80  4
23 Josey Yentes             '88 Sumner, NE                30.80  4
23 MacKenzie Rieder         '87 Omaha, NE                 30.80  4
26 Lindsey Maher            '87 Utica, NE                 31.30  3
27 Brandi Turner            '87 Omaha, NE                 31.90  3
28 Francesca Cook           '88 Omaha, NE                 32.20  2
29 Savannah Erwin           '88 Omaha, NE                 32.30  3
30 Anne Kersenbrock         '88 O'Neill, NE               33.50  4
31 Paris Spencer            '88 Omaha, NE                 33.60  2
32 LaCrisha Ross            '88 Omaha, NE                 33.70  2
33 RaSheema Pitt            '88 Bellevue, NE              34.20  3
34 Becky Moderow            '88 Lyons, NE                 34.60  3

Youth Girls 400 Meter Dash

Finals Results - Sunday 06/17/01

PLACE ATHLETE NAME           YR HOMETOWN                  TIME    HT
===== ========================= ========================= ======= ==
 1 Allison Hartnett         '87 Omaha, NE                 1:01.12  4
 2 Ally Mendenhall          '87 Lincoln, NE               1:04.05  4
 3 Dominique Washington     '88 Omaha, NE                 1:04.70  2
 4 Hilary Klingelhoefer     '88 Amherst, NE               1:04.80  4
 5 Patricia Harnisch        '88 Bellevue, NE              1:04.86  4
 6 Jessica Bartek           '88 Ithaca, NE                1:05.41  4
 7 Lauren Liebig            '88 Kearney, NE               1:05.71  3
 8 Paige Fastenau           '87 Bertrand, NE              1:06.11  3
 9 Samantha Kisicki         '88 Papillion, NE             1:06.50  3
10 Liara Baylon             '88 Omaha, NE                 1:06.51  2
11 Alea Speer               '87 Minden, NE                1:06.96  4
12 Kelsey Steinmeyer        '87 Lincoln, NE               1:07.80  3
13 Josey Yentes             '88 Sumner, NE                1:07.90  4
14 Serene Talkington        '87 Omaha, NE                 1:07.91  1
15 Brianne Tapley           '87 Omaha, NE                 1:08.09  2
16 Maggie Schmaderer        '87 Lincoln, NE               1:08.16  3
17 Rachelle Byrd            '88 Omaha, NE                 1:09.42  1
18 Allison Ronnau           '88 North Bend, NE            1:10.63  2
19 Samantha Garay           '87 Hallam, NE                1:11.23  3
20 Laura Selig              '87 Lincoln, NE               1:11.30  3
21 Ashley Ellis             '88 Omaha, NE                 1:13.20  1
22 Brier Schuetz            '88 Papillion, NE             1:15.05  1
23 Rachael Garay            '88 Lincoln, NE               1:15.33  2
24 Marica Holland           '88 Omaha, NE                 1:16.83  1
25 Paris Spencer            '88 Omaha, NE                 1:21.19  1

Youth Girls 800 Meter Run

Finals Results - Saturday 06/16/01

PLACE ATHLETE NAME           YR HOMETOWN                  TIME    HT
===== ========================= ========================= ======= ==
 1 Allison Hartnett         '87 Omaha, NE                 2:27.00  1
 2 Merideth Snow            '87 Omaha, NE                 2:29.70  1
 3 Patricia Harnisch        '88 Bellevue, NE              2:30.58  1
 4 Ashley Schnell           '88 Lincoln, NE               2:30.90  1
 5 Kiley Gutschow           '88 Blair, NE                 2:33.25  1
 6 Jessica Bartek           '88 Ithaca, NE                2:35.80  1
 7 Lauren Liebig            '88 Kearney, NE               2:38.27  1
 8 Chassi Williams          '88 Kearney, NE               2:39.21  1
 9 Jennifer Rubin           '88 Papillion, NE             2:40.68  1
10 Kelsey Steinmeyer        '87 Lincoln, NE               2:43.03  2
11 Samantha Garay           '87 Hallam, NE                2:44.04  1
12 Stephanie Powell         '88 Columbus, NE              2:45.33  1
13 Ashley Embury            '88 Lincoln, NE               2:45.41  2
14 Crystal Canta            '88 Omaha, NE                 2:47.04  2
15 Taylan Brown             '88 Gothenburg, NE            2:47.90  2
16 Lyndie Farr              '87 Stuart, NE                2:49.60  2
17 Sarah Tomsen             '88 Minden, NE                3:02.76  2
18 Akacia Wentworth         '88 Springview, NE            3:11.40  2

Youth Girls 1,500 Meter Run

Finals Results - Sunday 06/17/01

PLACE ATHLETE NAME           YR HOMETOWN                  TIME
===== ========================= ========================= =======
 1 Merideth Snow            '87 Omaha, NE                 4:54.90
 2 Kacie Beachler           '87 Oakland, NE               5:01.22
 3 Morgan Beachler          '88 Oakland, NE               5:02.30
 4 Ashley Schnell           '88 Lincoln, NE               5:13.38
 5 Kiley Gutschow           '88 Blair, NE                 5:23.47
 6 Jennifer Rubin           '88 Papillion, NE             5:27.17
 7 Stephanie Calleroz       '88 Kearney, NE               5:32.52
 8 Stephanie Powell         '88 Columbus, NE              5:36.82
 9 Angela Bailey            '88 Omaha, NE                 5:38.28
10 Chassi Williams          '88 Kearney, NE               5:40.73
11 Carly Sinner             '87 Lincoln, NE               5:47.12
12 Autumn Rivera            '88 Gothenburg, NE            5:47.45
13 Samantha Garay           '87 Hallam, NE                5:49.14
14 Ashley Embury            '88 Lincoln, NE               5:56.12
15 Akacia Wentworth         '88 Springview, NE            6:01.61
16 Sarah Tomsen             '88 Minden, NE                6:19.15

Youth Girls 3,000 Meter Run

Finals Results - Saturday 06/16/01

PLACE ATHLETE NAME           YR HOMETOWN                  TIME
===== ========================= ========================= ========
 1 Merideth Snow            '87 Omaha, NE                 10:30.61
 2 Morgan Beachler          '88 Oakland, NE               10:43.47
 3 Kacie Beachler           '87 Oakland, NE               10:53.08
 4 Ashley Schnell           '88 Lincoln, NE               11:45.16
 5 Stephanie Powell         '88 Columbus, NE              12:33.18
 6 Akacia Wentworth         '88 Springview, NE            12:35.86
 7 Angela Bailey            '88 Omaha, NE                 12:54.98
 8 Carly Sinner             '87 Lincoln, NE               13:17.59
 9 Vanessa Johnson          '88 Lincoln, NE               16:06.97

Youth Girls 100 Meter Low Hurdles 30"

Preliminary Results - Saturday 06/16/01
Top 8 Advance by Time

PLACE ATHLETE NAME           YR HOMETOWN                  TIME  HT
===== ========================= ========================= ===== ==
 1 Annie Mullin             '88 Papillion, NE             16.90  3
 2 Kendra Johnson           '88 Yutan, NE                 16.91  2
 3 Melissa Kilgore          '87 Lincoln, NE               16.96  1
 4 Paige Fastenau           '87 Bertrand, NE              17.43  3
 5 Jordan Holl              '87 Red Cloud, NE             17.67  3
 6 Chelsea Kropp            '87 Papillion, NE             17.73  2
 7 Maggie Schmaderer        '87 Lincoln, NE               18.59  1
 8 Raelynne Dyer            '88 Papillion, NE             18.81  2
 9 Sheena Filip             '88 Crete, NE                 18.92  2
10 Jessica Meredeth         '87 Lincoln, NE               18.99  2
11 Danielle Miller          '88 Lincoln, NE               19.00  1
12 Sarah Wanek              '87 Ralston, NE               19.37  1
13 Laura Selig              '87 Lincoln, NE               19.70  3
14 Kalina Zutavern          '88 Dunning, NE               19.87  3
15 Lindsey Maher            '87 Utica, NE                 20.29  1
16 Danielle Smith           '87 Minden, NE                20.47  1
17 Autumn Rivera            '88 Gothenburg, NE            21.08  3
18 Melissa Peavy            '88 Wahoo, NE                 21.37  3

Finals Results - Saturday 06/16/01

PLACE ATHLETE NAME           YR HOMETOWN                  TIME
===== ========================= ========================= =====
 1 Kendra Johnson           '88 Yutan, NE                 16.74
 2 Annie Mullin             '88 Papillion, NE             17.03
 3 Paige Fastenau           '87 Bertrand, NE              17.33
 4 Maggie Schmaderer        '87 Lincoln, NE               17.53
 5 Jordan Holl              '87 Red Cloud, NE             17.59
 6 Chelsea Kropp            '87 Papillion, NE             17.65
 7 Melissa Kilgore          '87 Lincoln, NE               17.72
 8 Raelynne Dyer            '88 Papillion, NE             21.49

Youth Girls 200 Meter Low Hurdles 30"

Finals Results - Sunday 06/17/01

PLACE ATHLETE NAME           YR HOMETOWN                  TIME  HT
===== ========================= ========================= ===== ==
 1 Chelsea Kropp            '87 Papillion, NE             31.47  2
 2 Maggie Schmaderer        '87 Lincoln, NE               31.76  2
 3 Paige Fastenau           '87 Bertrand, NE              31.82  2
 4 Annie Mullin             '88 Papillion, NE             32.14  2
 5 Sierra Fantroy           '88 Lincoln, NE               33.26  1
 6 Sheena Filip             '88 Crete, NE                 33.68  2
 7 Molly Mroczek            '88 Minden, NE                34.33  1
 8 Sarah Wanek              '87 Ralston, NE               34.46  2
 9 Brittany Arvin           '87 Omaha, NE                 34.73  1
10 Raelynne Dyer            '88 Papillion, NE             35.38  1
11 Kalina Zutavern          '88 Dunning, NE               36.21  2

Youth Girls 4x100 Meter Relay

Finals Results - Saturday 06/16/01

PL RELAY AFFILIATION                                          TIME
== ========================================================== =======
 1 29MI      Minden Track Club                                  52.70
1) Jaimee Malone 88          2) Jennifer Fritson 87
3) Alea Speer 87             4) Samantha Sinsel 87
 2 29GR      Grace Apostolic Church                             53.83
1) Alexandria Bell 88        2) KeLaun Bradshaw 87
3) Krysten Gilmore 87        4) Candyce Hill 87
 3 29LY      Lincoln Youth TC                                   55.80
1) Sierra Fantroy 88         2) Jessica Meredeth 87
3) Melanie Clift 87          4) Danette Godfrey 87
 4 29OB      Omaha Bengals TC                                   56.84
1) Brandi Turner 87          2) Liara Baylon 88
3) Kyree Estwick 88          4) Francesca Cook 88
 5 29GI      Grand Island TC                                    58.14
1) Tyla Musquiz 88           2) Alicia Anderson 87
3) Mollie Myers 88           4) Tara Klimek 88
 6 29BG      Boys & Girls Club Jaguars                          58.33
1) Ashley Ellis 88           2) Savannah Erwin 88
3) Zantell Watson 88         4) LaCrisha Ross 88
 7 29WA      Wahoo Track Club                                 1:01.42
1) Madison Martin 88         2) Kendra Kavan 88
3) Jessica Bartek 88         4)

Youth Girls 4x400 Meter Relay

Finals Results - Saturday 06/16/01

PL RELAY AFFILIATION                                          TIME
== ========================================================== =======
 1 29CF      Cornhusker Flyers TC                             4:23.42
1) Allison Hartnett 87       2) Samantha Kisicki 88
3) Annie Mullin 88           4) Morgan Beachler 88
 2 29GR      Grace Apostolic Church                           4:24.10
1) Brittany Arvin 87         2) KeLaun Bradshaw 87
3) Krysten Gilmore 87        4) Candyce Hill 87
 3 29KT      Kearney Track Club                               4:26.76
1) Lauren Liebig 88          2) Josey Yentes 88
3) Stephanie Calleroz 88     4) Meggie Sole 87
 4 29LY      Lincoln Youth TC                                 4:26.82
1) Maggie Schmaderer 87      2) Laura Selig 87
3) Ally Mendenhall 87        4) Kelsey Steinmeyer 87
 5 29OB      Omaha Bengals TC                                 4:40.89
1) Kyree Estwick 88          2) Liara Baylon 88
3) Brianne Tapley 87         4) Francesca Cook 88

Youth Girls 4x800 Meter Relay

Finals Results - Sunday 06/17/01

PL RELAY AFFILIATION                                          TIME
== ========================================================== ========
 1 29CF      Cornhusker Flyers TC                             10:28.43
1) Kacie Beachler 87         2) Morgan Beachler 88
3) Merideth Snow 87          4) Allison Hartnett 87
 2 29WO      West Omaha Wind TC                               12:51.94
1) Whitney Shada 88          2) Merritt Dietz 87
3) Gentry Dietz 87           4) Angela Bailey 88

Youth Girls 3,000 Meter Race Walk

Finals Results - Saturday 06/16/01

PLACE ATHLETE NAME           YR HOMETOWN                  TIME
===== ========================= ========================= ========
 1 Krissy DeRouchey         '87 Gretna, NE                22:40.01
 2 Erica Burson             '88 Gretna, NE                23:22.55

Intermediate Girls 100 Meter Dash

Preliminary Results - Saturday 06/16/01
Top 8 Advance by Time

PLACE ATHLETE NAME           YR HOMETOWN                  TIME  HT
===== ========================= ========================= ===== ==
 1 Shauntel Vaughn          '86 Omaha, NE                 12.81  1
 2 Haley Bonin              '86 Lincoln, NE               13.11  2
 3 Kayla Boner              '86 Hastings, NE              13.43  1
 3 Rebekah Hughes           '86 Bellevue, NE              13.43  1
 5 Ashley Poore             '85 Omaha, NE                 13.64  2
 6 Jasmine Plater           '86 Omaha, NE                 13.65  2
 7 Allison Hunt             '86 Raymond, NE               13.67  1
 8 Laurel Ochsner           '86 Saronville, NE            13.79  1
 9 Beth Painter             '86 Springview, NE            14.52  2
10 Bridget Wilson           '86 Omaha, NE                 17.94  2

Finals Results - Sunday 06/17/01

PLACE ATHLETE NAME           YR HOMETOWN                  TIME
===== ========================= ========================= =====
 1 Shauntel Vaughn          '86 Omaha, NE                 12.49
 2 Haley Bonin              '86 Lincoln, NE               12.65
 3 Rebekah Hughes           '86 Bellevue, NE              13.28
 4 Kayla Boner              '86 Hastings, NE              13.32
 5 Ashley Poore             '85 Omaha, NE                 13.42
 6 Allison Hunt             '86 Raymond, NE               13.42
 7 Jasmine Plater           '86 Omaha, NE                 13.46
 8 Laurel Ochsner           '86 Saronville, NE            13.67

Intermediate Girls 200 Meter Dash

Finals Results - Sunday 06/17/01

PLACE ATHLETE NAME           YR HOMETOWN                  TIME  HT
===== ========================= ========================= ===== ==
 1 Auriel Blake             '86 Omaha, NE                 27.01  2
 2 Kayana McCants           '86 Omaha, NE                 28.03  1
 3 Allison Hunt             '86 Raymond, NE               28.49  2
 4 Lindsay Anderson         '86 Holdrege, NE              28.68  2
 5 Rebekah Hughes           '86 Bellevue, NE              28.94  2
 6 Laurel Ochsner           '86 Saronville, NE            29.67  2
 7 Kayla Boner              '86 Hastings, NE              30.02  2
 8 Beth Painter             '86 Springview, NE            30.92  1
 9 Jasmine Plater           '86 Omaha, NE                 31.18  1
10 Kristin Klaus            '86 Lincoln, NE               32.90  1

Intermediate Girls 400 Meter Dash

Finals Results - Sunday 06/17/01

PLACE ATHLETE NAME           YR HOMETOWN                  TIME    HT
===== ========================= ========================= ======= ==
 1 Norma Reynolds           '85 Omaha, NE                 1:01.60  2
 2 Danielle Fisher          '85 Bellevue, NE              1:02.93  2
 3 Lindsay Anderson         '86 Holdrege, NE              1:03.68  2
 4 Rebekah Hughes           '86 Bellevue, NE              1:07.16  2
 5 Ashley Wentworth         '85 Springview, NE            1:08.86  1
 6 Aryn Rasser              '85 Red Cloud, NE             1:08.95  2
 7 Jasmine Plater           '86 Omaha, NE                 1:21.99  1

Intermediate Girls 800 Meter Run

Finals Results - Saturday 06/16/01

PLACE ATHLETE NAME           YR HOMETOWN                  TIME
===== ========================= ========================= =======
 1 Betsy Miller             '86 Lodgepole, NE             2:22.63
 2 Whitney Jones            '86 Omaha, NE                 2:27.28
 3 Mileka Scurlock          '85 Omaha, NE                 2:28.38
 4 Erin Fogarty             '86 Omaha, NE                 2:28.90
 5 Kaitlin Hartnett         '86 Omaha, NE                 2:32.19
 6 Alicia Dallman           '86 Franklin, NE              2:36.30
 7 Savannaha Kern           '85 Cedar Bluffs, NE          2:37.80
 8 Jennifer Fritz           '85 Lincoln, NE               2:40.90
 9 Ashley Wentworth         '85 Springview, NE            2:50.42
10 Hilary Powell            '85 Columbus, NE              2:52.59
11 Elizabeth Powell         '85 Columbus, NE              2:56.55

Intermediate Girls 1,500 Meter Run

Finals Results - Sunday 06/17/01

PLACE ATHLETE NAME           YR HOMETOWN                  TIME
===== ========================= ========================= =======
 1 Kym Bennett              '85 Bellevue, NE              5:05.51
 2 Whitney Jones            '86 Omaha, NE                 5:16.52
 3 Jennifer Fritz           '85 Lincoln, NE               5:20.39
 4 Alicia Dallman           '86 Franklin, NE              5:31.58
 5 Magan Venteicher         '86 Omaha, NE                 5:33.06
 6 Ashley Wentworth         '85 Springview, NE            5:40.26
 7 Elizabeth Powell         '85 Columbus, NE              5:43.14
 8 Danielle Keck            '86 Omaha, NE                 5:53.58
 9 Hilary Powell            '85 Columbus, NE              5:56.40

Intermediate Girls 3,000 Meter Run

Finals Results - Saturday 06/16/01

PLACE ATHLETE NAME           YR HOMETOWN                  TIME
===== ========================= ========================= ========
 1 Ashley Wentworth         '85 Springview, NE            12:10.78
 2 Jennifer Fritz           '85 Lincoln, NE               12:13.73
 3 Hilary Powell            '85 Columbus, NE              12:13.92
 4 Teresa Prince            '86 Omaha, NE                 12:28.11
 5 Magan Venteicher         '86 Omaha, NE                 12:35.37
 6 Elizabeth Powell         '85 Columbus, NE              12:36.23
 7 Sarah West               '85 Lincoln, NE               13:02.68
 8 Traci Schlichting        '85 Lincoln, NE               13:36.23

Intermediate Girls 100 Meter High Hurdles 33"

Finals Results - Saturday 06/16/01

PLACE ATHLETE NAME           YR HOMETOWN                  TIME
===== ========================= ========================= =====
 1 Kayana McCants           '86 Omaha, NE                 16.39
 2 Erin Eitzmann            '86 Superior, NE              17.38
 3 Laurel Ochsner           '86 Saronville, NE            17.47
 4 Johanna Bohrer           '85 Red Cloud, NE             18.36
 5 Alicia Healey            '86 Fremont, NE               19.00
 6 Madelyn Lorenzen         '86 Cedar Bluffs, NE          19.38
 7 Dani Nott                '85 Dannebrog, NE             19.56

Intermediate Girls 400 Meter Low Hurdles 30"

Finals Results - Sunday 06/17/01

PLACE ATHLETE NAME           YR HOMETOWN                  TIME
===== ========================= ========================= =======
 1 Dani Nott                '85 Dannebrog, NE             1:06.10
 2 Erin Fogarty             '86 Omaha, NE                 1:06.48
 3 Johanna Bohrer           '85 Red Cloud, NE             1:15.97
 4 Laurel Ochsner           '86 Saronville, NE            1:17.03
 5 Madelyn Lorenzen         '86 Cedar Bluffs, NE          1:23.04

Intermediate Girls 4x100 Meter Relay

Finals Results - Saturday 06/16/01

PL RELAY AFFILIATION                                          TIME
== ========================================================== =====
 1 29EL      Elite Track Club                                 49.80
1) Auriel Blake 86           2) Norma Reynolds 85
3) Kate Trerice 85           4) Shauntel Vaughn 86
 2 29GT      Gibbon Track Club                                50.67
1) Kayla Boner 86            2) Dani Nott 85
3) Kristina Slater 85        4) Allison Klimek 85

Intermediate Girls 4x400 Meter Relay

Finals Results - Saturday 06/16/01

PL RELAY AFFILIATION                                          TIME
== ========================================================== =======
 1 29EL      Elite Track Club                                 4:04.18
1) Auriel Blake 86           2) Kayana McCants 86
3) Norma Reynolds 85         4) Shauntel Vaughn 86
 2 29CF      Cornhusker Flyers TC                             4:49.45
 3 29WO      West Omaha Wind TC                               5:09.36
1) Ashley Poore 85           2) Megan Millea 85
3) Whitney Jones 86          4) Magan Venteicher 86

Intermediate Girls 4x800 Meter Relay

Finals Results - Sunday 06/17/01

PL RELAY AFFILIATION                                          TIME
== ========================================================== ========
 1 29WO      West Omaha Wind TC                               10:57.55
1) Whitney Jones 86          2) Teresa Prince 86
3) Megan Millea 85           4) Magan Venteicher 86
 2 29CF      Cornhusker Flyers TC                             11:13.17

Young Women's 100 Meter Dash

Preliminary Results - Saturday 06/16/01
Top 8 Advance by Time

PLACE ATHLETE NAME           YR HOMETOWN                  TIME  HT
===== ========================= ========================= ===== ==
 1 Magnolia Howell          '83 Omaha, NE                 12.56  2
 2 Candice Mills            '84 Omaha, NE                 12.70  1
 3 Mary Kersenbrock         '84 O'Neill, NE               12.87  2
 4 Laverne Monger           '84 Omaha, NE                 12.97  1
 5 Heather Olson            '84 Ceresco, NE               13.35  2
 6 Monique Baker            '84 Bellevue, NE              13.41  1
 7 Julie Carlson            '84 Norfolk, NE               13.42  1
 8 Kasey Sliva              '84 Columbus, NE              13.68  2
 9 Jen Vrana                '84 Wahoo, NE                 14.32  2

Finals Results - Sunday 06/17/01

PLACE ATHLETE NAME           YR HOMETOWN                  TIME
===== ========================= ========================= =====
 1 Magnolia Howell          '83 Omaha, NE                 12.39
 2 Candice Mills            '84 Omaha, NE                 12.59
 3 Laverne Monger           '84 Omaha, NE                 12.61
 4 Mary Kersenbrock         '84 O'Neill, NE               12.73
 5 Heather Olson            '84 Ceresco, NE               13.00
 6 Julie Carlson            '84 Norfolk, NE               13.05
 7 Monique Baker            '84 Bellevue, NE              13.41
 8 Kasey Sliva              '84 Columbus, NE              13.45

Young Women's 200 Meter Dash

Finals Results - Sunday 06/17/01

PLACE ATHLETE NAME           YR HOMETOWN                  TIME  HT
===== ========================= ========================= ===== ==
 1 Magnolia Howell          '83 Omaha, NE                 26.03  2
 2 Laverne Monger           '84 Omaha, NE                 26.70  2
 3 Mary Kersenbrock         '84 O'Neill, NE               26.77  2
 4 Ashley Selig             '84 Lincoln, NE               26.84  2
 5 Carrie Divis             '83 Norfolk, NE               27.67  2
 6 Katie Kosmos             '84 Lincoln, NE               28.06  2

Young Women's 400 Meter Dash

Finals Results - Sunday 06/17/01

PLACE ATHLETE NAME           YR HOMETOWN                  TIME
===== ========================= ========================= =======
 1 Kinetha Williams         '83 Bellevue, NE                59.94
 2 Carrie Divis             '83 Norfolk, NE               1:01.33
 3 Katie Kosmos             '84 Lincoln, NE               1:03.21
 4 Abby Maxwell             '84 Valparaiso, NE            1:09.71

Young Women's 800 Meter Run

Finals Results - Saturday 06/16/01

PLACE ATHLETE NAME           YR HOMETOWN                  TIME
===== ========================= ========================= =======
 1 Abby Maxwell             '84 Valparaiso, NE            2:43.96

Young Women's 1,500 Meter Run

Finals Results - Sunday 06/17/01

PLACE ATHLETE NAME           YR HOMETOWN                  TIME
===== ========================= ========================= =======
 1 Ellie Richardson         '84 Blair, NE                 5:26.77
 2 Maggie Christensen       '84 Skylar, NE                5:30.61
 3 Abby Maxwell             '84 Valparaiso, NE            5:36.67

Young Women's 3,000 Meter Run

Finals Results - Saturday 06/16/01

PLACE ATHLETE NAME           YR HOMETOWN                  TIME
===== ========================= ========================= ========
 1 Maggie Christensen       '84 Skylar, NE                12:03.10
 2 Ellie Richardson         '84 Blair, NE                 12:48.03

Young Women's 100 Meter High Hurdles 33"

Finals Results - Saturday 06/16/01

PLACE ATHLETE NAME           YR HOMETOWN                  TIME
===== ========================= ========================= =====
 1 Ashley Selig             '84 Lincoln, NE               15.38
 2 Katie Kosmos             '84 Lincoln, NE               16.37
 3 Stacy Bachle             '83 Daykin, NE                17.26
 4 Tonya Svik               '84 Norfolk, NE               18.88

Young Women's 400 Meter Low Hurdles 30"

Finals Results - Sunday 06/17/01

PLACE ATHLETE NAME           YR HOMETOWN                  TIME
===== ========================= ========================= =======
 1 Ashley Selig             '84 Lincoln, NE               1:03.09
 2 Stacy Bachle             '83 Daykin, NE                1:08.26

Young Women's 4x100 Meter Relay

Finals Results - Saturday 06/16/01

PL RELAY AFFILIATION                                          TIME
== ========================================================== =====
 1 29CF      Cornhusker Flyers TC                             47.88
1) Laverne Monger 84         2) Ashley Freeman 83
3) Magnolia Howell 83        4) Candice Mills 84

Bantam Boys 100 Meter Dash

Preliminary Results - Saturday 06/16/01
Top 8 Advance by Time

PLACE ATHLETE NAME           YR HOMETOWN                  TIME  HT
===== ========================= ========================= ===== ==
 1 LeAndre Ballew           '91 Omaha, NE                 14.44  2
 2 Ryan Korinek             '91 Hooper, NE                14.53  6
 3 Tanner Miller            '91 Superior, NE              14.54  7
 4 Venice Washington        '92 Omaha, NE                 14.80  5
 5 Tyler Reynolds           '91 Omaha, NE                 14.90  5
 6 Jentry Donae             '91 Ansley, NE                14.91  4
 7 Sean McGary              '91 Omaha, NE                 14.95  3
 8 Jacob Smith              '91 Wahoo, NE                 15.05  2
 9 James Ross               '91 Omaha, NE                 15.17  1
10 DeAndre McGill           '93 Omaha, NE                 15.24  1
11 Matt Osborne             '91 Atkinson, NE              15.27  2
12 LaVell Birch             '91 Omaha, NE                 15.37  7
13 Avery Langford           '92 Omaha, NE                 15.38  6
14 Jared Kenney             '92 Omaha, NE                 15.40  1
15 Willie Vinson            '92 Omaha, NE                 15.42  8
16 Michael Mitchell         '92 Omaha, NE                 15.57  7
17 Dwayne (Dj) Murphy       '91 Bellevue, NE              15.67  3
18 Conner Frazier           '91 Omaha, NE                 15.74  3
19 Chris Fantroy            '91 Lincoln, NE               15.75  3
20 Jay Kilpatrick           '91 Lincoln, NE               15.95  4
20 Johnny Saunders          '91 Laurel, NE                15.95  4
22 Timothy Neal             '92 Bellevue, NE              15.96  7
23 Ryan Bergstrom           '92 Funk, NE                  15.97  1
24 Coleman Hunter           '91 Omaha, NE                 15.98  1
25 Paul Hoebelheinrich      '93 Lincoln, NE               16.03  7
26 Thomas Hodges            '92 Omaha, NE                 16.09  6
27 Jesse Wohlman            '91 Fremont, NE               16.16  9
28 Patrick Hoxmeier         '93 Orleans, NE               16.17  4
29 Emil Finch               '91 Omaha, NE                 16.19  5
30 Toby Martin              '91 Wahoo, NE                 16.26  2
31 Ethan Laseke             '91 Kearney, NE               16.31  3
32 Dustin Myers             '91 Eddyville, NE             16.33  3
33 Gideon Gillispie         '91 Valparaiso, NE            16.51  5
34 Kendall Anderson         '92 Omaha, NE                 16.53  7
35 Brandin Bryant           '93 Omaha, NE                 16.68  7
36 Mike Fantroy             '91 Lincoln, NE               16.71  4
37 Eric Smith               '93 Omaha, NE                 16.72  5
37 Radell Nared             '92 Omaha, NE                 16.72  5
39 Jeff Morrison            '91 Lincoln, NE               16.79  6
40 Darrin Baker             '94 Omaha, NE                 17.19  9
41 Marquis Thomas           '95 Omaha, NE                 17.22  9
42 Riley Olson              '91 Atkins, NE                17.54  8
43 Ronnell Lee              '94 Omaha, NE                 17.70  3
44 Parris Gaehring          '91 Omaha, NE                 17.98  2
45 Robert Connor            '93 Omaha, NE                 18.06  6
46 Jason Grandbery          '91 Omaha, NE                 18.97  9
47 Jordan Fulton            '95 Omaha, NE                 19.13  8
48 Tyrone Fulton            '94 Omaha, NE                 19.23  8
49 Tre Bronson              '92                           20.01  8
50 Aaron Vanderpool         '93 Papillion, NE             20.16  5
51 Jordan Tyree             '93 Omaha, NE                 20.24  2
52 Henry Boston             '92 Omaha, NE                 21.88  9

Finals Results - Sunday 06/17/01

PLACE ATHLETE NAME           YR HOMETOWN                  TIME
===== ========================= ========================= =====
 1 LeAndre Ballew           '91 Omaha, NE                 14.14
 2 Ryan Korinek             '91 Hooper, NE                14.27
 3 Tanner Miller            '91 Superior, NE              14.44
 4 Jentry Donae             '91 Ansley, NE                14.47
 5 Sean McGary              '91 Omaha, NE                 14.48
 6 Tyler Reynolds           '91 Omaha, NE                 14.54
 7 Jacob Smith              '91 Wahoo, NE                 14.65
 8 Venice Washington        '92 Omaha, NE                 14.67

Bantam Boys 200 Meter Dash

Finals Results - Sunday 06/17/01

PLACE ATHLETE NAME           YR HOMETOWN                  TIME  HT
===== ========================= ========================= ===== ==
 1 Ryan Korinek             '91 Hooper, NE                30.20  7
 2 LeAndre Ballew           '91 Omaha, NE                 30.30  1
 3 Sean McGary              '91 Omaha, NE                 30.50  7
 4 Tanner Miller            '91 Superior, NE              30.80  7
 5 Jentry Donae             '91 Ansley, NE                31.30  7
 6 Tyler Reynolds           '91 Omaha, NE                 31.70  6
 7 Matt Osborne             '91 Atkinson, NE              31.80  7
 7 Jacob Smith              '91 Wahoo, NE                 31.80  6
 9 Jared Kenney             '92 Omaha, NE                 31.90  7
10 Willie Vinson            '92 Omaha, NE                 32.30  1
11 Kendall Anderson         '92 Omaha, NE                 32.40  5
12 Avery Langford           '92 Omaha, NE                 32.80  4
13 Dondi Holland            '92 Omaha, NE                 33.00  4
14 Brandon Prince           '92 Omaha, NE                 33.20  5
15 Jay Kilpatrick           '91 Lincoln, NE               33.60  6
15 Donte McGaugh            '92 Omaha, NE                 33.60  6
17 LaVell Birch             '91 Omaha, NE                 34.00  7
17 Tyler Crowell            '91 Wauneta, NE               34.00  6
17 Conner Frazier           '91 Omaha, NE                 34.00  3
17 Cameron Davis            '92 Omaha, NE                 34.00  6
21 Paul Hoebelheinrich      '93 Lincoln, NE               34.10  6
21 Chris Fantroy            '91 Lincoln, NE               34.10  4
23 Johnny Saunders          '91 Laurel, NE                34.40  1
24 Marques Rice             '91 Omaha, NE                 34.50  4
25 Sean Lindgren            '92 Ceresco, NE               34.80  4
26 LaRon Faulkner           '91 Omaha, NE                 35.00  5
26 DeVante Brooks           '92 Omaha, NE                 35.00  5
28 Timothy Neal             '92 Bellevue, NE              35.10  1
28 Lavant Moore             '92 Omaha, NE                 35.10  3
28 Brandin Bryant           '93 Omaha, NE                 35.10  3
28 Ryan Bergstrom           '92 Funk, NE                  35.10  6
32 Duvon Perkins            '91 Omaha, NE                 35.40  4
33 Dillon Baker             '91 Ruskin, NE                35.80  4
33 Eric Smith               '93 Omaha, NE                 35.80  2
33 Terry Grigsby            '94 Omaha, NE                 35.80  5
36 Mike Fantroy             '91 Lincoln, NE               35.90  4
37 Max McKillip             '91 Lincoln, NE               36.10  3
38 John Ingold              '92 Bellevue, NE              36.20  2
39 Riley Olson              '91 Atkins, NE                36.50  1
40 Radell Nared             '92 Omaha, NE                 37.70  5
41 Darrin Baker             '94 Omaha, NE                 38.10  1
42 Cole Chvatal             '93 Malmo, NE                 38.20  3
42 Jalen Bradley            '93 Tilden, NE                38.20  7
44 Robert Connor            '93 Omaha, NE                 39.80  3
45 Aaron Vanderpool         '93 Papillion, NE             41.30  1
46 Ashton Beck              '93 Omaha, NE                 41.60  1
47 Drew Harsin              '94 Blair, NE                 42.00  2
48 Jordan Tyree             '93 Omaha, NE                 42.10  3
49 Tre Bronson              '92                           43.20  2

Bantam Boys 400 Meter Dash

Finals Results - Sunday 06/17/01

PLACE ATHLETE NAME           YR HOMETOWN                  TIME    HT
===== ========================= ========================= ======= ==
 1 LeAndre Ballew           '91 Omaha, NE                 1:09.71  5
 2 Jordan Gregory           '91 Omaha, NE                 1:10.32  5
 3 Venice Washington        '92 Omaha, NE                 1:10.87  5
 4 Tyler Crowell            '91 Wauneta, NE               1:11.85  5
 5 Tyler Reynolds           '91 Omaha, NE                 1:11.95  4
 6 Christopher Wright       '91 Omaha, NE                 1:14.89  4
 7 Andy Sherman             '91 Beatrice, NE              1:15.16  5
 8 Darryel Fields           '91 Omaha, NE                 1:15.39  4
 9 Donte McGaugh            '92 Omaha, NE                 1:15.54  4
10 Ethan Dake               '91 Orleans, NE               1:16.18  5
11 Andrew Mitteis           '92 Plattsmouth, NE           1:16.37  4
11 Chad Gibney              '92 Lincoln, NE               1:16.37  5
13 Cameron Davis            '92 Omaha, NE                 1:16.48  3
14 Jordan Droge             '91 Beatrice, NE              1:17.20  5
15 Myles Wesson             '92 Omaha, NE                 1:17.76  2
16 Tyler Thurlow            '91 Atkinson, NE              1:18.34  1
17 Ben Young                '92 Blair, NE                 1:18.45  2
18 Derek Schnell            '91 Lincoln, NE               1:19.31  3
19 John Ingold              '92 Bellevue, NE              1:20.03  1
20 Terry Grigsby            '94 Omaha, NE                 1:20.49  3
21 Joey Zimmerman           '91 Wahoo, NE                 1:20.57  3
22 Chris Fantroy            '91 Lincoln, NE               1:20.84  4
23 Anthony Prince           '92 Omaha, NE                 1:21.08  2
24 Seton Bachle             '92 Murdock, NE               1:21.44  3
25 Jordan Kellogg           '91 Omaha, NE                 1:21.89  2
26 Zachary Plambeck         '91 Bellevue, NE              1:22.54  2
27 Jake Nelson              '91 Bertrand, NE              1:22.55  3
28 Tanner Fowler            '91 Bertrand, NE              1:23.45  4
29 Jalen Bradley            '93 Tilden, NE                1:24.61  2
30 Connor Gibson            '91 Blair, NE                 1:25.41  1
31 Lavant Moore             '92 Omaha, NE                 1:25.45  2
32 Dondi Holland            '92 Omaha, NE                 1:26.33  3
33 John Young               '92 Blair, NE                 1:27.22  1
34 Dylan Hartnett           '91 Omaha, NE                 1:27.65  1
35 DeVante Brooks           '92 Omaha, NE                 1:28.05  3
36 Jared Warrick            '93 Blair, NE                 1:41.28  1

Bantam Boys 800 Meter Run

Finals Results - Saturday 06/16/01

PLACE ATHLETE NAME           YR HOMETOWN                  TIME    HT
===== ========================= ========================= ======= ==
 1 Jordan Sutherland        '91 Omaha, NE                 2:42.67  1
 2 Andrew Mitteis           '92 Plattsmouth, NE           2:47.94  1
 3 Jordan Droge             '91 Beatrice, NE              2:48.38  1
 4 Chad Gibney              '92 Lincoln, NE               2:50.18  1
 5 Jonathan Powell          '91 Columbus, NE              2:51.46  1
 6 Josh Harsin              '91 Blair, NE                 2:51.99  1
 7 Tanner Fowler            '91 Bertrand, NE              2:52.12  1
 8 Simon Falcon             '91 Bellevue, NE              2:52.95  2
 9 Alex Metoyer             '92 Omaha, NE                 2:57.56  2
10 Zachary Plambeck         '91 Bellevue, NE              2:57.69  2
11 Brad Higgins             '91 Norfolk, NE               3:00.23  2
12 Alex Thayer              '92 Superior, NE              3:00.59  1
13 Seton Bachle             '92 Murdock, NE               3:01.90  1
14 John Ingold              '92 Bellevue, NE              3:02.19  2
15 Connor Gibson            '91 Blair, NE                 3:04.82  2
16 Derek Schnell            '91 Lincoln, NE               3:08.86  2
17 Mitchell Swanson         '93 Malmo, NE                 3:11.27  1
18 Jonah Bradley            '91 Tilden, NE                3:11.67  2
19 Jake Nelson              '91 Bertrand, NE              3:15.37  2
20 Hadley Sejkora           '93 Burchard, NE              3:27.28  1
21 Dylan Hartnett           '91 Omaha, NE                 3:38.50  1
22 Brandon Davis            '91 Bellevue, NE              4:30.02  2

Bantam Boys 1,500 Meter Run

Finals Results - Sunday 06/17/01

PLACE ATHLETE NAME           YR HOMETOWN                  TIME
===== ========================= ========================= =======
 1 Jordan Sutherland        '91 Omaha, NE                 5:31.21
 2 Josh Harsin              '91 Blair, NE                 5:45.73
 3 Chad Gibney              '92 Lincoln, NE               5:45.74
 4 Alex Metoyer             '92 Omaha, NE                 5:57.10
 5 Jonathan Powell          '91 Columbus, NE              5:57.71
 6 Craigan Metcalf          '91 Blair, NE                 6:02.88
 7 Alex Thayer              '92 Superior, NE              6:08.66
 8 Jacob Garcia             '92 Bellevue, NE              6:20.37
 9 Jonah Bradley            '91 Tilden, NE                6:22.57
10 Brock Taute              '92 Bertrand, NE              6:28.82
11 Ethan Dake               '91 Orleans, NE               6:33.65
12 Derek Schnell            '91 Lincoln, NE               6:35.54
13 Brad Higgins             '91 Norfolk, NE               6:41.28
14 Dylan Hartnett           '91 Omaha, NE                 6:44.47
15 Hadley Sejkora           '93 Burchard, NE              6:54.98

Bantam Boys 4x100 Meter Relay

Finals Results - Saturday 06/16/01

PL RELAY AFFILIATION                                          TIME    HT
== ========================================================== ======= ==
 1 29BG      Boys & Girls Club Jaguars                        1:00.78  2
1) Kendall Anderson 92       2) Christopher Wright 91
3) James Ross 91             4) Jordan Gregory 91
 2 29AP      Apollo Track Club                                1:01.96  1
1) Venice Washington 92      2) DeAndre McGill 93
3) Myles Wesson 92           4) Michael Mitchell 92
 3 29BB      Bellevue Breeze TC                               1:02.19  2
1) Tyler Busboom 91          2) Simon Falcon 91
3) Dwayne (Dj) Murphy 91     4) Thomas Filer 91
 4 29WA      Wahoo Track Club                                 1:03.96  2
1) Robby Lliteras 91         2) Jake Lliteras 92
3) Jacob Smith 91            4) Toby Martin 91
 5 29KT      Kearney Track Club                               1:04.98  2
1) Sieg Brauer 91            2) B.J. Clark 91
3) Brandt Humphrey 91        4) Zac Lind 91
 6 29LY      Lincoln Youth TC                                 1:05.32  2
1) Jeff Morrison 91          2) Mike Fantroy 91
3) Jay Kilpatrick 91         4) Gideon Gillispie 91
 7 29BG "B"  Boys & Girls Club Jaguars                        1:06.32  2
1) Eric Smith 93             2) Brandin Bryant 93
3) Radell Nared 92           4) Thomas Hodges 92
 8 29OB      Omaha Bengals TC                                 1:06.39  2
1)                           2) Marques Rice 91
3) Darryel Fields 91         4) Anthony Prince 92
 9 29AW      Ainsworth Track Club                             1:06.99  2
1) Tyler Thurlow 91          2) Drew Olson 91
3) Riley Olson 91            4) Matthew Osborne 91
10 29WO      West Omaha Wind TC                               1:13.11  1
1) Robert Connor 93          2) Tarrin Maslo 93
3) Marquis Thomas 95         4) Seton Bachle 92
 - 29OB "B"  Omaha Bengals TC                                      DQ  1
1) Justin Johnson 95         2) Mika Kirksey 95
3) Henry Boston 92           4) Tyrone Fulton 94

Bantam Boys 4x400 Meter Relay

Finals Results - Saturday 06/16/01

PL RELAY AFFILIATION                                          TIME    HT
== ========================================================== ======= ==
 1 29OB      Omaha Bengals TC                                 5:10.84  2
1) Marques Rice 91           2) Darryel Fields 91
3) Anthony Prince 92         4)
 2 29GR      Grace Apostolic Church                           5:14.48  1
1) LaVell Birch 91           2) LaRon Faulkner 91
3) Avery Langford 92         4) Cornell Jones 91
 3 29BT      Beatrice Track Club                              5:18.16  2
1) T.J. Lindner 91           2) Jordan Droge 91
3) Andy Sherman 91           4) Ben Blecha 91
 4 29BG "B"  Boys & Girls Club Jaguars                        5:18.52  2
1) Christopher Wright 91     2) James Ross 91
3) Donte McGaugh 92          4) Duvon Perkins 91
 5 29BB      Bellevue Breeze TC                               5:20.49  2
1) Tyler Busboom 91          2) Simon Falcon 91
3) Dwayne (Dj) Murphy 91     4) Thomas Filer 91
 6 29BG      Boys & Girls Club Jaguars                        5:21.53  2
1) Alex Metoyer 92           2) Terry Grigsby 94
3) Jordan Gregory 91         4) Edward Dearing 92
 7 29BL      Blair Track Club                                 5:28.76  2
1) Josh Harsin 91            2) Ben Young 92
3) John Young 92             4) Craigan Metcalf 91
 8 29BR      Bertrand Track Club                              5:43.08  2
1) Tanner Fowler 91          2) Brock Taute 92
3) Bryce Mason 93            4) Jake Nelson 91
 9 29OB "B"  Omaha Bengals TC                                 6:31.38  1
1) Justin Johnson 95         2) Mika Kirksey 95
3) Henry Boston 92           4) Tyrone Fulton 94

Midget Boys 100 Meter Dash

Preliminary Results - Saturday 06/16/01
Top 8 Advance by Time

PLACE ATHLETE NAME           YR HOMETOWN                  TIME  HT
===== ========================= ========================= ===== ==
 1 Jason Wright             '89 Omaha, NE                 12.91  6
 2 Alex Paul                '89 Gothenburg, NE            13.46  4
 3 Brian Saunders           '89 Laurel, NE                13.60  6
 4 Aaron McIntyre           '90 Omaha, NE                 13.65  1
 5 Terrell Davis            '89 Omaha, NE                 13.72  3
 6 Taylor Dixon             '89 Wauneta, NE               13.96  4
 7 Christopher Crowell      '90 Wauneta, NE               13.98  5
 8 Brian Dein               '89 Fairbury, NE              14.00  1
 9 Andrew Tomasek           '89 Lincoln, NE               14.21  5
10 Lance Gemar              '89 Sutton, NE                14.35  2
11 Jacob Hile               '89 Lincoln, NE               14.37  4
12 Kyle Estwick             '89 Omaha, NE                 14.39  6
13 Justin Ochsner           '89 Saronville, NE            14.46  2
14 Jacob Becker             '89 Beaver City, NE           14.51  5
15 Matthew Wesely           '89 Wahoo, NE                 14.52  2
16 Mark Patten              '89 Omaha, NE                 14.56  4
17 Keelin Price             '89 Omaha, NE                 14.63  3
18 Jordan Duensing          '89 Geneva, NE                14.64  3
19 Justin Hart              '90 Laurel, NE                14.71  3
20 Trenell Boston           '89 Omaha, NE                 14.78  3
20 John Kersenbrock         '90 O'Neill, NE               14.78  4
22 Kurtis Fritson           '90 Franklin, NE              14.85  5
23 Kody Curtis              '90 Clearwater, NE            15.08  1
24 Marcus Holt              '90 Omaha, NE                 15.25  5
25 William Cummings         '89 Omaha, NE                 15.39  4
26 Michael Spence           '90 Lincoln, NE               15.46  1
27 Joshua Hansen            '90 Hastings, NE              15.51  4
28 Joseph Neal              '90 Bellevue, NE              15.55  1
29 Brett Maher              '89 Utica, NE                 15.59  6
30 Jason Demaray            '90 Wahoo, NE                 15.61  3
31 Curtis Jackson           '89 Omaha, NE                 15.78  5
32 DaNTE Thomas             '89 Omaha, NE                 15.98  6
33 Anthony Stenka           '89 Wahoo, NE                 16.01  2
34 Ross Kunz                '90 Stuart, NE                16.14  6
35 Bryant Bartek            '89 Weston, NE                16.70  2
36 Joshua Blackson          '90 Omaha, NE                 17.31  6

Finals Results - Sunday 06/17/01

PLACE ATHLETE NAME           YR HOMETOWN                  TIME
===== ========================= ========================= =====
 1 Jason Wright             '89 Omaha, NE                 12.51
 2 Brian Saunders           '89 Laurel, NE                13.32
 3 Alex Paul                '89 Gothenburg, NE            13.33
 4 Terrell Davis            '89 Omaha, NE                 13.34
 5 Aaron McIntyre           '90 Omaha, NE                 13.38
 6 Christopher Crowell      '90 Wauneta, NE               13.54
 7 Taylor Dixon             '89 Wauneta, NE               13.68
 8 Brian Dein               '89 Fairbury, NE              13.73

Midget Boys 200 Meter Dash

Finals Results - Sunday 06/17/01

PLACE ATHLETE NAME           YR HOMETOWN                  TIME  HT
===== ========================= ========================= ===== ==
 1 Terrell Davis            '89 Omaha, NE                 28.50  5
 2 William Jackson          '89 Omaha, NE                 29.10  5
 3 Christopher Crowell      '90 Wauneta, NE               29.20  5
 4 Aaron McIntyre           '90 Omaha, NE                 29.40  4
 5 Kyle Estwick             '89 Omaha, NE                 30.00  5
 6 Taylor Dixon             '89 Wauneta, NE               30.10  5
 7 Stanley Smith            '89 Omaha, NE                 30.30  4
 7 Jacob Hile               '89 Lincoln, NE               30.30  1
 9 Trenell Boston           '89 Omaha, NE                 30.40  3
 9 James Dobbin             '89 Bellevue, NE              30.40  5
11 Zachry Harsin            '89 Blair, NE                 30.50  4
11 Kurtis Fritson           '90 Franklin, NE              30.50  4
13 Lance Gemar              '89 Sutton, NE                31.00  4
14 Mark Patten              '89 Omaha, NE                 31.10  2
15 Justin Ochsner           '89 Saronville, NE            31.30  1
16 Tyrelle Hardy            '90 Omaha, NE                 31.50  2
16 Xavier Baylon            '90 Omaha, NE                 31.50  3
16 John Connor              '90 Omaha, NE                 31.50  4
16 Derek Dillon             '89 Hastings, NE              31.50  4
20 Nick Elsberry            '90 Hastings, NE              31.60  3
21 Marcus Holt              '90 Omaha, NE                 31.70  3
22 John Kersenbrock         '90 O'Neill, NE               32.00  5
23 DaNTE Thomas             '89 Omaha, NE                 32.50  2
24 William Cummings         '89 Omaha, NE                 33.00  1
25 Curtis Jackson           '89 Omaha, NE                 33.20  2
26 Justin Coleman           '90 Beatrice, NE              33.70  2
27 Jason Demaray            '90 Wahoo, NE                 34.00  2
28 Matthew Harrison         '90 Bellevue, NE              37.10  1
29 Abraham Talkington       '90 Omaha, NE                 37.60  2
30 Joshua Blackson          '90 Omaha, NE                 39.70  1

Midget Boys 400 Meter Dash

Finals Results - Sunday 06/17/01

PLACE ATHLETE NAME           YR HOMETOWN                  TIME    HT
===== ========================= ========================= ======= ==
 1 Jens Scholl              '90 Nora, NE                  1:03.54  4
 2 Niles Paul               '89 Omaha, NE                 1:05.31  4
 3 Thomas Warren            '89 Omaha, NE                 1:05.34  1
 4 Zachry Harsin            '89 Blair, NE                 1:07.00  4
 5 Arik Diediker            '90 Laurel, NE                1:07.75  1
 6 Garrett Reckling         '89 Dorchester, NE            1:08.37  3
 7 Jesse Brewer             '90 Omaha, NE                 1:08.59  2
 8 Jacob Becker             '89 Beaver City, NE           1:09.78  4
 9 John Connor              '90 Omaha, NE                 1:10.34  4
10 Curtis Jackson           '89 Omaha, NE                 1:10.72  1
11 Bryson Mahlberg          '89 Elwood, NE                1:10.95  4
12 Aaron Ellis              '89 Omaha, NE                 1:11.16  1
13 James Dobbin             '89 Bellevue, NE              1:11.71  3
14 Nick Elsberry            '90 Hastings, NE              1:12.24  3
15 Michael Hoxmeier         '90 Orleans, NE               1:12.58  4
16 Andrew Metoyer           '90 Omaha, NE                 1:13.13  3
17 Keelin Price             '89 Omaha, NE                 1:13.17  2
18 Shawn Davis              '89 Wahoo, NE                 1:14.50  3
19 Will Scheideler          '90 Lincoln, NE               1:16.47  3
20 Jordan Barrett           '90 Wood River, NE            1:16.69  3
21 Matt Powell              '90 Bellevue, NE              1:19.10  2
22 Kyle Bartek              '90 Ithaca, NE                1:19.38  3
23 Phillip Washington       '89 Omaha, NE                 1:21.45  1
24 Nick Brandt              '89 Wahoo, NE                 1:22.56  2
25 Casey Humphrey           '90 Bellevue, NE              1:23.79  2
26 Abraham Talkington       '90 Omaha, NE                 1:26.04  2
27 Eric Cummings            '90 Omaha, NE                 1:30.88  2

Midget Boys 800 Meter Run

Finals Results - Saturday 06/16/01

PLACE ATHLETE NAME           YR HOMETOWN                  TIME    HT
===== ========================= ========================= ======= ==
 1 Tyler Nieland            '89 Omaha, NE                 2:27.80  1
 2 Alex Heyl                '89 Lincoln, NE               2:33.44  1
 3 Aaron Ellis              '89 Omaha, NE                 2:36.59  1
 4 Taylor Wissel            '89 Elm Creek, NE             2:37.03  1
 5 Caleb Zimmerman          '90 Omaha, NE                 2:38.24  1
 6 Peter Falcon             '89 Bellevue, NE              2:41.02  2
 7 Micah Fischer            '89 Beatrice, NE              2:41.40  1
 8 Jarrod Garcia            '90 Bellevue, NE              2:42.50  1
 9 Shawn Davis              '89 Wahoo, NE                 2:44.25  1
10 Andrew Metoyer           '90 Omaha, NE                 2:46.30  2
11 Warner Phipps            '89 Kearney, NE               2:48.77  2
12 Andrew Bohlen            '89 Glenvil, NE               2:55.93  1
13 Chris Michener           '89 Doniphan, NE              2:55.94  2
14 Layne Moore              '90 Oxford, NE                2:58.06  1
15 Jordan Smith             '90 Minden, NE                3:00.82  2
16 Chase Klingelhoefer      '89 Amherst, NE               3:01.34  2
17 Chase Spilker            '90 Beatrice, NE              3:02.52  2
18 Matthew Harrison         '90 Bellevue, NE              3:06.05  2
19 Adam Dannehl             '89 Bertrand, NE              3:07.45  2
20 Joshua Harnisch          '90 Bellevue, NE              3:14.09  2
21 Eric Alberts             '89 Fremont, NE               3:17.05  2

Midget Boys 1,500 Meter Run

Finals Results - Sunday 06/17/01

PLACE ATHLETE NAME           YR HOMETOWN                  TIME
===== ========================= ========================= =======
 1 Alex Heyl                '89 Lincoln, NE               5:05.95
 2 Jacob Wilson             '89 Papillion, NE             5:10.21
 3 Tyler Nieland            '89 Omaha, NE                 5:12.92
 4 Jacob Eary               '90 Omaha, NE                 5:19.79
 5 Logan Wilson             '90 Papillion, NE             5:26.66
 6 Caleb Zimmerman          '90 Omaha, NE                 5:28.29
 7 Peter Falcon             '89 Bellevue, NE              5:31.91
 8 John Levorson            '89 Crete, NE                 5:35.59
 9 Seth Sejkora             '90 Burchard, NE              5:39.53
10 Shawn Davis              '89 Wahoo, NE                 5:45.65
11 Andrew Bohlen            '89 Glenvil, NE               5:48.32
12 Colten Venteicher        '90 Omaha, NE                 5:51.64
13 Adam Mitteis             '90 Plattsmouth, NE           5:53.44
14 Chris Michener           '89 Doniphan, NE              5:59.06
15 Matt Kelly               '89 Omaha, NE                 5:59.73
16 Ryan Metcalf             '89 Fremont, NE               6:07.49
17 Chase Klingelhoefer      '89 Amherst, NE               6:15.13
18 Jordan Smith             '90 Minden, NE                6:17.90

Midget Boys 3,000 Meter Run

Finals Results - Saturday 06/16/01

PLACE ATHLETE NAME           YR HOMETOWN                  TIME
===== ========================= ========================= ========
 1 Jacob Wilson             '89 Papillion, NE             10:44.83
 2 Alex Heyl                '89 Lincoln, NE               11:01.00
 3 Jacob Eary               '90 Omaha, NE                 11:08.00
 4 Logan Wilson             '90 Papillion, NE             11:16.51
 5 Jess Kment               '89 Fremont, NE               11:37.57
 6 Jarrod Garcia            '90 Bellevue, NE              11:43.43
 7 Seth Sejkora             '90 Burchard, NE              11:46.72
 8 Colten Venteicher        '90 Omaha, NE                 12:58.22
 9 Matt Kelly               '89 Omaha, NE                 13:15.67
10 Chris Michener           '89 Doniphan, NE              13:27.14

Midget Boys 80 Meter Low Hurdles 30"

Preliminary Results - Saturday 06/16/01
Top 8 Advance by Time

PLACE ATHLETE NAME           YR HOMETOWN                  TIME  HT
===== ========================= ========================= ===== ==
 1 Niles Paul               '89 Omaha, NE                 13.31  3
 2 Adam Dailey              '89 Wahoo, NE                 13.71  2
 3 Bryson Mahlberg          '89 Elwood, NE                13.90  2
 4 Taylor Dixon             '89 Wauneta, NE               14.53  1
 5 Mitchell Gerrard         '89 Lincoln, NE               14.54  3
 6 Brett Maher              '89 Utica, NE                 15.37  1
 7 Jordan Duensing          '89 Geneva, NE                15.78  3
 8 Eric Alberts             '89 Fremont, NE               16.51  1
 9 Zachry Harsin            '89 Blair, NE                 16.62  2
10 Michael Hoxmeier         '90 Orleans, NE               16.66  2
11 Kyle Bartek              '90 Ithaca, NE                17.07  3
12 Joseph Neal              '90 Bellevue, NE              17.10  1
13 Kody Curtis              '90 Clearwater, NE            17.24  2
14 Adam Dannehl             '89 Bertrand, NE              17.50  1
15 Bobby Sullivan           '89 Wahoo, NE                 17.74  2
16 Derek Rogers             '90 Yutan, NE                 17.79  1

Finals Results - Saturday 06/16/01

PLACE ATHLETE NAME           YR HOMETOWN                  TIME
===== ========================= ========================= =====
 1 Niles Paul               '89 Omaha, NE                 13.24
 2 Adam Dailey              '89 Wahoo, NE                 13.71
 3 Bryson Mahlberg          '89 Elwood, NE                13.83
 4 Mitchell Gerrard         '89 Lincoln, NE               14.30
 5 Taylor Dixon             '89 Wauneta, NE               14.76
 6 Jordan Duensing          '89 Geneva, NE                15.60
 7 Eric Alberts             '89 Fremont, NE               15.77
 8 Brett Maher              '89 Utica, NE                 15.93

Midget Boys 4x100 Meter Relay

Finals Results - Saturday 06/16/01

PL RELAY AFFILIATION                                          TIME
== ========================================================== =======
 1 29BG      Boys & Girls Club Jaguars                          51.98
1) Jason Wright 89           2) William Jackson 89
3) Terrell Davis 89          4) Thomas Warren 89
 2 29LA      Laurel All Stars                                   57.00
1) Arik Diediker 90          2) Justin Hart 90
3) Brian Saunders 89         4) Colten Delong 89
 3 29BG "B"  Boys & Girls Club Jaguars                          57.46
1) DaNTE Thomas 89           2) Marcus Holt 90
3) Stanley Smith 89          4) Jesse Brewer 90
 4 29HT      Hastings Titans TC                               1:00.96
1) Nile Schneider 89         2) Gavin Raitt 90
3) Sam Curtis 89             4) Justin Drugik 89
 5 29HT "B"  Hastings Titans TC                               1:03.16
1) Nick Elsberry 90          2) Jordan Barrett 90
3) Joshua Hansen 90          4) Evan Prior 90

Midget Boys 4x400 Meter Relay

Finals Results - Saturday 06/16/01

PL RELAY AFFILIATION                                          TIME
== ========================================================== =======
 1 29BG      Boys & Girls Club Jaguars                        4:37.89
1) Jesse Brewer 90           2) Aaron Ellis 89
3) Stanley Smith 89          4) Thomas Warren 89
 2 29OB "B"  Omaha Bengals TC                                 4:47.87
1) Xavier Baylon 90          2) Tyrelle Hardy 90
3) Trenell Boston 89         4) Kyle Estwick 89
 3 29BB      Bellevue Breeze TC                               5:05.71
1) James Dobbin 89           2) Peter Falcon 89
3) Casey Humphrey 90         4) Jeffrey Marlowe 89
 4 29KT      Kearney Track Club                               5:20.08
1) Warner Phipps 89          2) Chase Klingelhoefer 89
3) Nathan Bacon 89           4)

Midget Boys 4x800 Meter Relay

Finals Results - Sunday 06/17/01

PL RELAY AFFILIATION                                          TIME
== ========================================================== ========
 1 29CF      Cornhusker Flyers TC                             11:00.92
1) Tyler Nieland 89          2) Jacob Wilson 89
3) Jacob Eary 90             4) Jarrod Garcia 90
 2 29CF "B"  Cornhusker Flyers TC                             12:29.96
1) Evan Vanderpool 90        2) Matt Kelly 89
3) Logan Wilson 90           4) Ben Onken 89

Youth Boys 100 Meter Dash

Preliminary Results - Saturday 06/16/01
Top 8 Advance by Time

PLACE ATHLETE NAME           YR HOMETOWN                  TIME  HT
===== ========================= ========================= ===== ==
 1 Robert Wesley            '87 Omaha, NE                 12.25  3
 2 Cameron Sessions         '87 Omaha, NE                 12.35  1
 3 Matt Setzer              '87 Beatrice, NE              12.44  3
 4 Chris Bowling            '87 Lincoln, NE               12.52  2
 5 Danny Grosserode         '88 Lincoln, NE               12.87  3
 6 Adam Reed                '87 Grand Island, NE          12.88  2
 7 Stephen Brooks           '87 Omaha, NE                 12.96  1
 8 Devin Bailey             '88 Omaha, NE                 13.13  1
 9 Andy McNaughton          '87 Omaha, NE                 13.17  2
10 Tronne Estwick           '87 Omaha, NE                 13.23  1
10 Nicholas Ware            '87 Ft Calhaun, NE            13.23  2
12 Jeremy Anderson          '87 Walthill, NE              13.28  2
13 Michael Kerber           '88 Bellevue, NE              13.30  3
14 Phillip Rudolf           '87 Ft Calhoun, NE            13.36  1
15 Delbert Harris           '88 Omaha, NE                 13.88  2
16 Jerome Gilreath          '87 Omaha, NE                 14.01  1
17 Derrick Bell             '88 Bellevue, NE              14.16  3
18 A J Lindstrom            '88 Holdrege, NE              14.40  3
19 Neville Paul             '87 Omaha, NE                 15.00  2
20 Jeremy Hansen            '88 Hastings, NE              15.43  1
21 Andy McCarter            '88 Overton, NE               15.44  1

Finals Results - Sunday 06/17/01

PLACE ATHLETE NAME           YR HOMETOWN                  TIME
===== ========================= ========================= =====
 1 Cameron Sessions         '87 Omaha, NE                 11.93
 2 Matt Setzer              '87 Beatrice, NE              12.09
 3 Robert Wesley            '87 Omaha, NE                 12.13
 4 Chris Bowling            '87 Lincoln, NE               12.31
 5 Danny Grosserode         '88 Lincoln, NE               12.57
 6 Devin Bailey             '88 Omaha, NE                 13.01

Youth Boys 200 Meter Dash

Finals Results - Sunday 06/17/01

PLACE ATHLETE NAME           YR HOMETOWN                  TIME  HT
===== ========================= ========================= ===== ==
 1 Cameron Sessions         '87 Omaha, NE                 25.29  4
 2 Anthony Armstrong        '87 Bellevue, NE              25.41  1
 3 Aaron Brandt             '87 Wahoo, NE                 25.53  4
 4 Dennis Hopgood           '88 Omaha, NE                 25.54  4
 5 Matt Setzer              '87 Beatrice, NE              25.61  4
 6 Robert Wesley            '87 Omaha, NE                 25.74  4
 7 Joey LaBat               '87 Omaha, NE                 26.13  4
 8 Michael Kerber           '88 Bellevue, NE              26.35  3
 9 Danny Grosserode         '88 Lincoln, NE               26.62  3
10 Stephen Brooks           '87 Omaha, NE                 26.90  4
11 Andy McNaughton          '87 Omaha, NE                 27.14  3
12 Tronne Estwick           '87 Omaha, NE                 27.22  1
13 Devin Bailey             '88 Omaha, NE                 27.56  1
14 Jeremy Anderson          '87 Walthill, NE              27.69  3
15 Brenton Hunter           '87 Omaha, NE                 27.78  4
16 Nicholas Ware            '87 Ft Calhaun, NE            28.25  1
17 Benjamin Lowndes         '87 Omaha, NE                 29.38  2
18 Delbert Harris           '88 Omaha, NE                 29.44  3
19 Jamar Walker             '87 Omaha, NE                 29.97  2
20 Jermaine Blackson        '88 Omaha, NE                 29.98  2
21 A J Lindstrom            '88 Holdrege, NE              30.36  3
21 Chad Langemeier          '88 Wahoo, NE                 30.36  2
23 Derek Groskurth          '88 Lincoln, NE               30.57  3
24 Dillon Riley             '87 Holdrege, NE              31.93  2
25 Tony Coleman             '87 Omaha, NE                 33.20  2
26 Matt Hoxmeier            '88 Orleans, NE               33.98  2

Youth Boys 400 Meter Dash

Finals Results - Sunday 06/17/01

PLACE ATHLETE NAME           YR HOMETOWN                  TIME    HT
===== ========================= ========================= ======= ==
 1 Cameron Sessions         '87 Omaha, NE                   54.80  1
 2 Anthony Armstrong        '87 Bellevue, NE                55.30  1
 3 Lukas Hulett             '88 Bellevue, NE                55.98  4
 4 Dexter Haskell           '87 Lyons, NE                   56.61  4
 5 Patrick Ackerman         '87 Holdrege, NE                56.85  4
 6 Trent Neemann            '87 Lincoln, NE                 57.32  4
 7 Matt Setzer              '87 Beatrice, NE                57.49  3
 8 Dennis Hopgood           '88 Omaha, NE                   57.70  3
 9 Tronne Estwick           '87 Omaha, NE                   59.02  1
10 Robert Wesley            '87 Omaha, NE                   59.18  4
11 Danny Grosserode         '88 Lincoln, NE                 59.65  4
12 Braxton Wright           '88 Omaha, NE                 1:01.85  3
13 Stephen Brooks           '87 Omaha, NE                 1:02.15  3
14 Devin Bailey             '88 Omaha, NE                 1:03.49  2
15 Brenton Hunter           '87 Omaha, NE                 1:03.92  4
16 Benjamin Lowndes         '87 Omaha, NE                 1:04.09  2
17 Dillon Riley             '87 Holdrege, NE              1:04.77  3
18 Jermaine Blackson        '88 Omaha, NE                 1:04.87  3
19 Chad Langemeier          '88 Wahoo, NE                 1:05.10  3
20 Jamar Walker             '87 Omaha, NE                 1:05.47  2
21 Phillip Rudolf           '87 Ft Calhoun, NE            1:05.73  4
22 Tony Coleman             '87 Omaha, NE                 1:13.20  2
23 Devin Carmichael         '88 Loomis, NE                1:13.43  2

Youth Boys 800 Meter Run

Finals Results - Saturday 06/16/01

PLACE ATHLETE NAME           YR HOMETOWN                  TIME    HT
===== ========================= ========================= ======= ==
 1 Trent Neemann            '87 Lincoln, NE               2:09.82  1
 2 Patrick Ackerman         '87 Holdrege, NE              2:11.78  1
 3 Dexter Haskell           '87 Lyons, NE                 2:13.89  1
 4 James Robinson           '87 Council Bluffs, IA        2:14.46  1
 5 Waco Phipps              '87 Kearney, NE               2:18.86  1
 6 Adam Mroczek             '88 Minden, NE                2:21.31  1
 7 Cody Ingold              '87 Bellevue, NE              2:21.72  1
 8 Nathan Mazzara           '88 Blair, NE                 2:27.85  2
 9 Braxton Wright           '88 Omaha, NE                 2:27.90  2
10 Joshua Branchaud         '88 Omaha, NE                 2:30.87  2
11 Reid Ely                 '87 Grafton, NE               2:32.64  1
12 Blake Lewis              '87 Minden, NE                2:36.29  1
13 Sean Jauken              '88 Loomis, NE                2:41.87  2
14 Andrew Winscot           '88 Oxford, NE                2:43.80  2
15 Nick Caprario            '88 Kearney, NE               2:48.40  2
16 Bryan Anderson           '88 Minden, NE                2:51.53  2
17 Devin Carmichael         '88 Loomis, NE                2:54.17  2

Youth Boys 1,500 Meter Run

Finals Results - Sunday 06/17/01

PLACE ATHLETE NAME           YR HOMETOWN                  TIME
===== ========================= ========================= =======
 1 Trent Neemann            '87 Lincoln, NE               4:39.31
 2 James Robinson           '87 Council Bluffs, IA        4:43.13
 3 Craig Dannehl            '87 Bertrand, NE              4:45.28
 4 Cody Ingold              '87 Bellevue, NE              4:52.23
 5 Buddy Owens              '88 Lincoln, NE               4:55.29
 6 Joshua Branchaud         '88 Omaha, NE                 4:58.11
 7 Ryan Ohs                 '87 Lincoln, NE               5:00.61
 8 Waco Phipps              '87 Kearney, NE               5:03.11
 9 Joseph Garcia            '88 Bellevue, NE              5:06.43
10 Joshua Meyer             '87 Seward, NE                5:07.63
11 Kurt Heideman            '87 Lyons, NE                 5:11.33
12 Nathan Mazzara           '88 Blair, NE                 5:12.20
13 Nate Nordstrom           '88 Omaha, NE                 5:13.21
14 Sean Jauken              '88 Loomis, NE                5:18.55
15 Keegan Bloomfield        '88 Blair, NE                 5:29.85
16 Tom Witt                 '88 Omaha, NE                 5:34.10
17 Ronald Raymond           '88 Blair, NE                 5:55.69

Youth Boys 3,000 Meter Run

Finals Results - Saturday 06/16/01

PLACE ATHLETE NAME           YR HOMETOWN                  TIME
===== ========================= ========================= ========
 1 Trent Neemann            '87 Lincoln, NE               10:17.34
 2 Craig Dannehl            '87 Bertrand, NE              10:34.61
 3 Joshua Branchaud         '88 Omaha, NE                 10:41.04
 4 Joseph Garcia            '88 Bellevue, NE              10:46.24
 5 Buddy Owens              '88 Lincoln, NE               10:48.70
 6 Anthony Oberle           '88 Sioux City, IA            10:50.72
 7 Nate Nordstrom           '88 Omaha, NE                 11:13.84
 8 Andrew Beck              '87 Minden, NE                11:22.34
 9 Ryan Ohs                 '87 Lincoln, NE               11:22.41
10 Nathaniel West           '87 Lincoln, NE               11:23.86
11 Keegan Bloomfield        '88 Blair, NE                 11:56.79
12 Ronald Raymond           '88 Blair, NE                 12:16.00
13 Nick Caprario            '88 Kearney, NE               12:28.76

Youth Boys 100 Meter Low Hurdles 33"

Finals Results - Saturday 06/16/01

PLACE ATHLETE NAME           YR HOMETOWN                  TIME
===== ========================= ========================= =====
 1 Aaron Brandt             '87 Wahoo, NE                 14.73
 2 Chad Langemeier          '88 Wahoo, NE                 17.33
 3 Reid Ely                 '87 Grafton, NE               17.45
 4 Drew Molacek             '87 Stanton, NE               17.51
 5 Cedric Teagler           '88 Bellevue, NE              17.84
 6 Grant Rolfsmeier         '88 Seward, NE                18.38
 7 Bret O'Doherty           '88 Omaha, NE                 22.13
 8 Tom Witt                 '88 Omaha, NE                 22.25

Youth Boys 200 Meter Low Hurdles 30"

Finals Results - Sunday 06/17/01

PLACE ATHLETE NAME           YR HOMETOWN                  TIME  HT
===== ========================= ========================= ===== ==
 1 Aaron Brandt             '87 Wahoo, NE                 27.00  2
 2 James Robinson           '87 Council Bluffs, IA        29.58  2
 3 Joey LaBat               '87 Omaha, NE                 30.21  2
 4 Chad Langemeier          '88 Wahoo, NE                 31.01  2
 5 Cedric Teagler           '88 Bellevue, NE              31.28  1
 6 Derek Groskurth          '88 Lincoln, NE               33.80  2
 7 Reid Ely                 '87 Grafton, NE               33.86  1
 8 Drew Molacek             '87 Stanton, NE               33.88  2
 9 Josh Hudson              '87 Polk, NE                  34.74  1
10 Jay Glaser               '87 Crete, NE                 35.06  2
11 Matt Hoxmeier            '88 Orleans, NE               36.38  1
12 Marek Kracl              '88 Lincoln, NE               38.13  1

Youth Boys 4x100 Meter Relay

Finals Results - Saturday 06/16/01

PL RELAY AFFILIATION                                          TIME
== ========================================================== =====
 1 29BB      Bellevue Breeze TC                               50.02
1) Cody Ingold 87            2) Lukas Hulett 88
3) Michael Kerber 88         4) Anthony Armstrong 87

Youth Boys 4x400 Meter Relay

Finals Results - Saturday 06/16/01

PL RELAY AFFILIATION                                          TIME
== ========================================================== =======
 1 29BB      Bellevue Breeze TC                               3:57.37
1) Michael Kerber 88         2) Cedric Teagler 88
3) Lukas Hulett 88           4) Anthony Armstrong 87
 2 29BG      Boys & Girls Club Jaguars                        4:01.85
1) Jermaine Blackson 88      2) Dennis Hopgood 88
3) Cameron Sessions 87       4) Braxton Wright 88
 3 29KT      Kearney Track Club                               4:35.92
1) Taylor Lueking 88         2) Andrew Winscot 88
3) Dillon Riley 87           4) Waco Phipps 87

Youth Boys 4x800 Meter Relay

Finals Results - Sunday 06/17/01

PL RELAY AFFILIATION                                          TIME
== ========================================================== ========
 1 29MI      Minden Track Club                                10:14.21
1) Adam Mroczek 88           2) Blake Lewis 87
3) Bryan Anderson 88         4) Andrew Beck 87
 2 29CF      Cornhusker Flyers TC                             10:42.84
1) Anthony Oberle 88         2) Nate Nordstrom 88
3) Tom Witt 88               4) Joseph Garcia 88

Intermediate Boys 100 Meter Dash

Preliminary Results - Saturday 06/16/01
Top 8 Advance by Time

PLACE ATHLETE NAME           YR HOMETOWN                  TIME  HT
===== ========================= ========================= ===== ==
 1 Ryan Doke                '86 Omaha, NE                 11.30  5
 2 Peter Kisicki            '86 Papillion, NE             11.40  1
 3 Drew Sayer               '85 Axtell, NE                11.50  4
 4 Chad Stutheit            '85 Lincoln, NE               11.60  5
 4 Josh Rasmussen           '85 Omaha, NE                 11.60  1
 6 Derek Carson             '85 Lincoln, NE               11.70  2
 7 Nolan Freeman            '85 Elwood, NE                11.80  1
 8 Ronnell Mills            '86 Omaha, NE                 11.90  1
 9 Joel Sievert             '85 Lincoln, NE               12.00  4
 9 Kyle Mosel               '86 Orchard, NE               12.00  1
 9 Damone Gilmore           '86 Omaha, NE                 12.00  5
12 Roger Tucker             '86 Omaha, NE                 12.10  2
12 Jeremy Skeens            '86 Fairbury, NE              12.10  3
12 Matt Reisinger           '86 Kearney, NE               12.10  3
12 Matthew Cavanah          '86 Blair, NE                 12.10  5
16 Kevin Jennings           '86 Omaha, NE                 12.20  4
16 Jayson Gregory           '86 Wilber, NE                12.20  2
18 Robbie Morrison          '86 Lincoln, NE               12.30  4
19 Curt Cramer              '86 Hermon, NE                12.40  2
19 Ross Fellows             '85 Kearney, NE               12.40  3
21 Branden Thomas           '86 Omaha, NE                 12.50  4
21 James Estwick            '86 Omaha, NE                 12.50  3
21 Dustin Steinbeck         '85 Columbus, NE              12.50  1
24 Raynell Mills            '86 Omaha, NE                 12.60  5
25 Juan Haynes              '85 Omaha, NE                 12.80  3
26 Reoben Bedenbaugh        '86 Omaha, NE                 12.90  2
27 Alex Oshima              '85 Omaha, NE                 13.00  2
28 Jon Kirk                 '86 Lincoln, NE               13.10  5
29 Jesus Casados            '86 Lincoln, NE               13.60  3
30 W Jordan Tomhave         '85 Valparaiso, NE            13.90  4
31 Allen McClain            '86 South Sioux City, NE      14.10  2

Finals Results - Sunday 06/17/01

PLACE ATHLETE NAME           YR HOMETOWN                  TIME
===== ========================= ========================= =====
 1 Ryan Doke                '86 Omaha, NE                 11.39
 2 Drew Sayer               '85 Axtell, NE                11.58
 3 Chad Stutheit            '85 Lincoln, NE               11.72
 4 Derek Carson             '85 Lincoln, NE               11.73
 5 Peter Kisicki            '86 Papillion, NE             11.79
 6 Nolan Freeman            '85 Elwood, NE                11.98
 7 Josh Rasmussen           '85 Omaha, NE                 11.99

Intermediate Boys 200 Meter Dash

Finals Results - Sunday 06/17/01

PLACE ATHLETE NAME           YR HOMETOWN                  TIME  HT
===== ========================= ========================= ===== ==
 1 Ryan Doke                '86 Omaha, NE                 24.08  4
 2 Peter Kisicki            '86 Papillion, NE             24.48  4
 3 Derek Carson             '85 Lincoln, NE               24.63  4
 4 Chad Stutheit            '85 Lincoln, NE               25.02  2
 5 Josh Rasmussen           '85 Omaha, NE                 25.15  4
 6 Matt Reisinger           '86 Kearney, NE               25.50  3
 7 Damone Gilmore           '86 Omaha, NE                 25.58  1
 8 Kevin Jennings           '86 Omaha, NE                 25.73  3
 9 Dustin Steinbeck         '85 Columbus, NE              25.74  1
10 Roger Tucker             '86 Omaha, NE                 25.75  2
11 Matthew Cavanah          '86 Blair, NE                 25.77  3
12 Kyle Mosel               '86 Orchard, NE               25.93  3
12 Jayson Gregory           '86 Wilber, NE                25.93  4
14 Ronnell Mills            '86 Omaha, NE                 26.00  2
15 Allen McClain            '86 South Sioux City, NE      26.14  4
16 Joel Sievert             '85 Lincoln, NE               26.74  3
17 Reoben Bedenbaugh        '86 Omaha, NE                 27.37  1
18 Alex Oshima              '85 Omaha, NE                 27.39  3
19 James Estwick            '86 Omaha, NE                 27.43  2
20 Aaron Bartek             '86 Ithaca, NE                27.57  2
21 Jon Kirk                 '86 Lincoln, NE               28.01  1
22 Mike McDavis             '86 Omaha, NE                 28.47  1
23 Quinderro Harbour        '86 Omaha, NE                 29.59  2

Intermediate Boys 400 Meter Dash

Finals Results - Sunday 06/17/01

PLACE ATHLETE NAME           YR HOMETOWN                  TIME    HT
===== ========================= ========================= ======= ==
 1 Ryan Doke                '86 Omaha, NE                   51.60  3
 2 Gene Pinckney            '85 Bellevue, NE                53.40  3
 3 Luke Burson              '85 Gretna, NE                  55.90  3
 3 Dustin Steinbeck         '85 Columbus, NE                55.90  1
 5 Chris Hatch              '86 Lincoln, NE                 56.80  3
 6 Kyle Wolfe               '86 Roseland, NE                57.20  3
 7 Kevin Jennings           '86 Omaha, NE                   57.70  2
 8 Chad Wilshusen           '86 Fremont, NE                 58.90  3
 9 Quinderro Harbour        '86 Omaha, NE                 1:01.90  1
10 Jack Payne               '85 Omaha, NE                 1:02.30  2
11 James Estwick            '86 Omaha, NE                 1:03.10  2
12 Ian McShane              '86 Elkhorn, NE               1:04.10  2
13 Jarrod Wehrman           '85 Nelson, NE                1:04.50  2
14 Mike McDavis             '86 Omaha, NE                 1:04.80  1
15 Curt Cramer              '86 Hermon, NE                1:05.60  1
16 Logan Schnitter          '86 Nelson, NE                1:08.40  2

Intermediate Boys 800 Meter Run

Finals Results - Saturday 06/16/01

PLACE ATHLETE NAME           YR HOMETOWN                  TIME    HT
===== ========================= ========================= ======= ==
 1 Jack Lemke               '85 Omaha, NE                 2:01.08  1
 2 Gene Pinckney            '85 Bellevue, NE              2:08.23  1
 3 Matt Hoffman             '85 Omaha, NE                 2:09.54  1
 4 Chris Hatch              '86 Lincoln, NE               2:10.06  1
 5 Chadd Draper             '85 Lincoln, NE               2:11.79  1
 6 Aaron Landstrom          '85 Axtell, NE                2:14.10  1
 7 Mark Gibilisco           '86 Omaha, NE                 2:15.93  1
 8 Travis Wolz              '85 Bellevue, NE              2:17.81  2
 9 Quinderro Harbour        '86 Omaha, NE                 2:17.91  2
10 Jack Payne               '85 Omaha, NE                 2:22.46  2
11 Brian Hall               '86 Holdredge, NE             2:23.21  1
12 John Thomas              '85 Aurora, NE                2:29.24  2
13 Nathan Speer             '85 Minden, NE                2:34.49  1
14 Jarrod Wehrman           '85 Nelson, NE                2:35.21  1
15 Zach Koehler             '85 Norfolk, NE               2:40.63  2
16 Michael Porter           '86 Nelson, NE                2:40.69  2
17 Mark Porter              '86 Nelson, NE                2:53.05  2

Intermediate Boys 1,500 Meter Run

Finals Results - Sunday 06/17/01

PLACE ATHLETE NAME           YR HOMETOWN                  TIME
===== ========================= ========================= =======
 1 Ben DeLay                '86 Bellevue, NE              4:10.08
 2 Jack Lemke               '85 Omaha, NE                 4:11.47
 3 Colby Wissel             '85 Elm Creek, NE             4:11.66
 4 Curtis Vandervoorde      '85 Wahoo, NE                 4:22.82
 5 Chadd Draper             '85 Lincoln, NE               4:25.47
 6 Aaron Landstrom          '85 Axtell, NE                4:28.93
 7 Clint Bottorff           '86 Ponca, NE                 4:37.43
 8 Quinderro Harbour        '86 Omaha, NE                 4:44.05
 9 John Thomas              '85 Aurora, NE                4:45.02
10 Eric Heyl                '85 Lincoln, NE               4:50.69
11 Matt Hoffman             '85 Omaha, NE                 4:51.28
12 Brian Hall               '86 Holdredge, NE             4:52.28
13 Asa Farquhar             '86 Elm Creek, NE             4:57.83
14 Travis Wolz              '85 Bellevue, NE              5:02.25
15 Jarrod Wehrman           '85 Nelson, NE                5:24.76
16 Jeff Thomas              '86 Omaha, NE                 5:29.10
17 Mark Porter              '86 Nelson, NE                5:32.91
18 Michael Porter           '86 Nelson, NE                5:32.98

Intermediate Boys 3,000 Meter Run

Finals Results - Saturday 06/16/01

PLACE ATHLETE NAME           YR HOMETOWN                  TIME
===== ========================= ========================= ========
 1 Colby Wissel             '85 Elm Creek, NE              9:12.82
 2 Chadd Draper             '85 Lincoln, NE                9:37.52
 3 Curtis Vandervoorde      '85 Wahoo, NE                  9:38.31
 4 Christopher Dunker       '86 Beatrice, NE               9:50.51
 5 Aaron Landstrom          '85 Axtell, NE                 9:52.78
 6 John Thomas              '85 Aurora, NE                10:11.39
 7 Clint Bottorff           '86 Ponca, NE                 10:11.89
 8 Eric Heyl                '85 Lincoln, NE               10:47.64
 9 Cody Stephens            '86 Beatrice, NE              11:01.30
10 Heath Kloster            '86 Blair, NE                 11:20.48
11 Jarrod Wehrman           '85 Nelson, NE                11:31.67
12 Jeff Thomas              '86 Omaha, NE                 12:03.94
13 Michael Porter           '86 Nelson, NE                12:05.66
14 Mark Porter              '86 Nelson, NE                12:11.02

Intermediate Boys 110 Meter High Hurdles 39"

Preliminary Results - Saturday 06/16/01
Top 8 Advance by Time

PLACE ATHLETE NAME           YR HOMETOWN                  TIME  HT
===== ========================= ========================= ===== ==
 1 Greg Filer               '85 Bellevue, NE              16.48  2
 2 Chase Manstedt           '85 Wahoo, NE                 16.66  2
 3 Timothy Thies            '85 Beatrice, NE              16.94  1
 4 Derick Bacon             '85 Overton, NE               17.18  1
 5 Jeremy Rone              '85 Bellevue, NE              18.84  1
 6 Aaron Bartek             '86 Ithaca, NE                18.94  1
 7 Mike Sanoers             '86 Omaha, NE                 19.27  1
 8 Dan Thelen               '86 Lincoln, NE               20.15  2
 9 Morgan Farquhar          '86 Elm Creek, NE             20.59  2
10 Chad Wilshusen           '86 Fremont, NE               21.62  1

Finals Results - Saturday 06/16/01

PLACE ATHLETE NAME           YR HOMETOWN                  TIME
===== ========================= ========================= =====
 1 Greg Filer               '85 Bellevue, NE              16.50
 2 Chase Manstedt           '85 Wahoo, NE                 16.54
 3 Derick Bacon             '85 Overton, NE               17.19
 4 Timothy Thies            '85 Beatrice, NE              17.75
 5 Jeremy Rone              '85 Bellevue, NE              19.03
 6 Aaron Bartek             '86 Ithaca, NE                19.08
 7 Dan Thelen               '86 Lincoln, NE               19.72

Intermediate Boys 400 Meter Int Hurdles 36"

Finals Results - Sunday 06/17/01

PLACE ATHLETE NAME           YR HOMETOWN                  TIME    HT
===== ========================= ========================= ======= ==
 1 Timothy Thies            '85 Beatrice, NE              1:00.94  2
 2 Greg Filer               '85 Bellevue, NE              1:03.33  1
 3 Levi Lindburg            '86 Polk, NE                  1:04.01  2
 4 Jeremy Rone              '85 Bellevue, NE              1:04.28  2
 5 Derick Bacon             '85 Overton, NE               1:07.48  2
 6 Drew Fuhrer              '85 Blair, NE                 1:08.78  1
 7 Mike Sanoers             '86 Omaha, NE                 1:09.22  2
 8 Ian McShane              '86 Elkhorn, NE               1:09.44  2

Intermediate Boys 2,000 Meter Steeplechase

Finals Results - Saturday 06/16/01

PLACE ATHLETE NAME           YR HOMETOWN                  TIME
===== ========================= ========================= =======
 1 Curtis Vandervoorde      '85 Wahoo, NE                 7:08.50
 2 Travis Hohlfeld          '85 Kearney, NY               7:08.61
 3 Matt Hoffman             '85 Omaha, NE                 7:30.22
 4 Eric Heyl                '85 Lincoln, NE               7:31.28
 5 Luke Beachler            '85 Oakland, NE               7:34.91
 6 Brian Hall               '86 Holdredge, NE             8:05.66
 7 John Harnisch            '85 Bellevue, NE              9:01.20

Intermediate Boys 4x100 Meter Relay

Finals Results - Saturday 06/16/01

PL RELAY AFFILIATION                                          TIME
== ========================================================== =====
 1 29CF      Cornhusker Flyers TC                             45.24
 2 29GR      Grace Apostolic Church                           47.99
1) Ronnell Mills 86          2) Damone Gilmore 86
3) Raynell Mills 86          4) Cordero Davis 86
 3 29LY      Lincoln Youth TC                                 48.35
1) Robbie Morrison 86        2) Chris Hatch 86
3) Chad Stutheit 85          4) Spencer Brown 85
 4 29LX      Lexington                                        49.70
 5 29BG      Boys & Girls Club Jaguars                        51.07
1) Roger Tucker 86           2) Jack Payne 85
3) Branden Thomas 86         4)

Intermediate Boys 4x400 Meter Relay

Finals Results - Saturday 06/16/01

PL RELAY AFFILIATION                                          TIME
== ========================================================== =======
 1 29CF      Cornhusker Flyers TC                             3:33.17
 2 29BT      Beatrice Track Club                              3:45.64
1) Christopher Dunker 86     2) Marcus Miller 85
3) Jordan Gould 85           4) Timothy Thies 85
 3 29LP      Loup City                                        4:01.47

Intermediate Boys 4x800 Meter Relay

Finals Results - Sunday 06/17/01

PL RELAY AFFILIATION                                          TIME
== ========================================================== =======
 1 29CF      Cornhusker Flyers TC                             8:50.38
 2 29KT      Kearney Track Club                               9:19.15
1) Morgan Farquhar 86        2) Colby Wissel 85
3) Asa Farquhar 86           4) Brian Hall 86
 3 29WA      Wahoo Track Club                                 9:29.97
1) Aaron Bartek 86           2) Ben Langemeier 86
3) Curtis Vandervoorde 85    4) Kyle Gerdes 86

Young Men's 100 Meter Dash

Preliminary Results - Saturday 06/16/01
Top 8 Advance by Time

PLACE ATHLETE NAME           YR HOMETOWN                  TIME  HT
===== ========================= ========================= ===== ==
 1 Nate Probasco            '83 Scribner, NE              11.03  2
 2 Zach Molacek             '82 Staton, NE                11.31  1
 2 David Coley              '84 Bellevue, NE              11.31  2
 4 Jeff Luebbe              '84 Staplehurst, NE           11.36  2
 5 Andrew Pearson           '84 Seward, NE                11.48  1
 5 Diezeas Calvert          '84 Omaha, NE                 11.48  2
 7 Drew Timperley           '84 Stanton, NE               11.65  1
 8 La'Sella Hall            '84 Omaha, NE                 11.66  2
 9 David Harnisch           '83 Bellevue, NE              11.76  1
10 Jacob Adams              '84 Omaha, NE                 12.02  1
11 Jermaine Jackson         '84 Omaha, NE                 12.03  2

Finals Results - Sunday 06/17/01

PLACE ATHLETE NAME           YR HOMETOWN                  TIME
===== ========================= ========================= =====
 1 Nate Probasco            '83 Scribner, NE              10.91
 2 Zach Molacek             '82 Staton, NE                11.25
 3 David Coley              '84 Bellevue, NE              11.29
 4 Andrew Pearson           '84 Seward, NE                11.39
 5 Jeff Luebbe              '84 Staplehurst, NE           11.47
 6 Diezeas Calvert          '84 Omaha, NE                 11.51
 7 La'Sella Hall            '84 Omaha, NE                 11.51
 8 Drew Timperley           '84 Stanton, NE               11.51

Young Men's 200 Meter Dash

Finals Results - Sunday 06/17/01

PLACE ATHLETE NAME           YR HOMETOWN                  TIME  HT
===== ========================= ========================= ===== ==
 1 Nate Probasco            '83 Scribner, NE              22.75  2
 2 Lucas Horn               '84 Overton, NE               22.82  2
 3 David Coley              '84 Bellevue, NE              23.29  2
 4 Andrew Pearson           '84 Seward, NE                23.74  2
 5 Jeff Luebbe              '84 Staplehurst, NE           23.80  2
 5 Zach Molacek             '82 Staton, NE                23.80  2
 7 Craig Pekney             '83 Columbus, NE              24.56  2
 8 La'Sella Hall            '84 Omaha, NE                 24.68  1
 9 Jacob Adams              '84 Omaha, NE                 25.38  1
10 Dan Esch                 '83 Omaha, NE                 25.60  1

Young Men's 400 Meter Dash

Finals Results - Sunday 06/17/01

PLACE ATHLETE NAME           YR HOMETOWN                  TIME
===== ========================= ========================= =====
 1 Lucas Horn               '84 Overton, NE               50.40
 2 Chad Tetherow            '83 Crookston, NE             52.05
 3 Robert Taylor            '84 Omaha, NE                 52.16
 4 Adam Plageman            '83 Bellevue, NE              53.41
 5 Dan Esch                 '83 Omaha, NE                 54.39
 6 Derrick Lane             '84 Bellevue, NE              54.83
 7 Jacob Adams              '84 Omaha, NE                 57.88
 8 David Harnisch           '83 Bellevue, NE              58.25

Young Men's 800 Meter Run

Finals Results - Saturday 06/16/01

PLACE ATHLETE NAME           YR HOMETOWN                  TIME
===== ========================= ========================= =======
 1 Blake Henning            '83 Beatrice, NE              2:03.02
 2 Mead Goedert             '84 Omaha, NE                 2:13.01
 3 Jacob Speer              '84 Minden, NE                2:14.54
 4 Mickey Kaufman           '83 Bellevue, NE              2:21.61

Young Men's 1,500 Meter Run

Finals Results - Sunday 06/17/01

PLACE ATHLETE NAME           YR HOMETOWN                  TIME
===== ========================= ========================= =======
 1 Trevor Scoville          '83 Elwood, NE                4:23.13
 2 Ryan Miles               '84 Gretna, NE                4:24.20
 3 Mead Goedert             '84 Omaha, NE                 4:29.35

Young Men's 5,000 Meter Run

Finals Results - Saturday 06/16/01

PLACE ATHLETE NAME           YR HOMETOWN                  TIME
===== ========================= ========================= ========
 1 Ryan Miles               '84 Gretna, NE                16:53.85
 2 Mead Goedert             '84 Omaha, NE                 16:56.01
 3 Mickey Kaufman           '83 Bellevue, NE              18:07.28
 4 David Sanders            '83 Omaha, NE                 18:21.15
 5 Neal Ely                 '84 Grafton, NE               19:10.07
 6 Mike Mahoney             '83 Omaha, NE                 20:28.80

Young Men's 110 Meter High Hurdles 39"

Preliminary Results - Saturday 06/16/01
Top 8 Advance by Time

PLACE ATHLETE NAME           YR HOMETOWN                  TIME  HT
===== ========================= ========================= ===== ==
 1 Jeff Luebbe              '84 Staplehurst, NE           15.27  2
 2 Craig Pekney             '83 Columbus, NE              15.28  1
 3 Andrew Pearson           '84 Seward, NE                15.62  1
 4 Mike Railsback           '84 Lincoln, NE               16.07  1
 5 Matt Taege               '83 Norfolk, NE               16.12  2
 6 Cameron Schweitzer       '83 Cairo, NE                 16.78  1
 7 Ryan Parr                '83 Roseland, NE              16.83  2
 8 Nic Peterson             '83 Omaha, NE                 16.86  2
 9 Greg Kratz               '83 Omaha, NE                 16.88  1
10 Corlan Vonderschmidt     '84 Lincoln, NE               17.40  2

Finals Results - Saturday 06/16/01

PLACE ATHLETE NAME           YR HOMETOWN                  TIME
===== ========================= ========================= =====
 1 Jeff Luebbe              '84 Staplehurst, NE           15.54
 2 Craig Pekney             '83 Columbus, NE              15.60
 3 Andrew Pearson           '84 Seward, NE                16.04
 4 Matt Taege               '83 Norfolk, NE               16.31
 5 Mike Railsback           '84 Lincoln, NE               16.39
 6 Ryan Parr                '83 Roseland, NE              16.74
 7 Cameron Schweitzer       '83 Cairo, NE                 16.79

Young Men's 400 Meter Int Hurdles 36"

Finals Results - Sunday 06/17/01

PLACE ATHLETE NAME           YR HOMETOWN                  TIME
===== ========================= ========================= =======
 1 Jeff Luebbe              '84 Staplehurst, NE             56.53
 2 Andrew Pearson           '84 Seward, NE                  58.45
 3 Craig Pekney             '83 Columbus, NE              1:00.05
 4 Matt Taege               '83 Norfolk, NE               1:00.83
 5 Greg Kratz               '83 Omaha, NE                 1:01.76
 6 Ryan Parr                '83 Roseland, NE              1:04.57
 7 Cameron Schweitzer       '83 Cairo, NE                 1:08.72

Young Men's 2,000 Meter Steeplechase

Finals Results - Saturday 06/16/01

PLACE ATHLETE NAME           YR HOMETOWN                  TIME
===== ========================= ========================= =======
 1 Trevor Scoville          '83 Elwood, NE                6:49.81
 2 Mickey Kaufman           '83 Bellevue, NE              7:07.85

Young Men's 4x100 Meter Relay

Finals Results - Saturday 06/16/01

PL RELAY AFFILIATION                                          TIME
== ========================================================== =====
 1 29BB      Bellevue Breeze TC                               44.23
1) Adam Plageman 83          2) Chris Rowe 83
3) Derrick Lane 84           4) David Coley 84
 2 29BG      Boys & Girls Club Jaguars                        44.42
1) Diezeas Calvert 84        2) Jermaine Jackson 84
3)                           4)

Young Men's 4x400 Meter Relay

Finals Results - Saturday 06/16/01

PL RELAY AFFILIATION                                          TIME
== ========================================================== =======
 1 29BG      Boys & Girls Club Jaguars                        3:33.60
1) Dan Esch 83               2) Robert Taylor 84
3) Diezeas Calvert 84        4)
 2 29BB      Bellevue Breeze TC                               3:36.76
1) Adam Plageman 83          2) Chris Rowe 83
3) Derrick Lane 84           4) David Coley 84

Bantam Girls High Jump

Finals Results - Saturday 06/16/01

PLACE ATHLETE NAME         YR HOMETOWN            MARK
===== ======================= =================== ========
 1 Ariel Krolikowski      '91 Alda, NE            4'00.00"
 2 Lindsey Sitorius       '91 Minden, NE          3'08.00"
 3 Jessica Fey            '91 Crete, NE           3'06.00"
 4 Kellie Lavilay         '91 Pawnee City, NE     3'04.00"
 5 April Niederklein      '91 Hastings, NE        3'02.00"
 6 Diondra Burton-King    '91 Lincoln, NE         3'02.00"
 7 Mayme Sullivan         '91 Wahoo, NE           3'00.00"
 7 Ariana Munro           '97 Wilber, NE          3'00.00"
 9 Jacey Tomhave          '93 Valparaiso, NE      2'10.00"
 9 Jasmine Foster         '92 Crete, NE           2'10.00"

Bantam Girls Long Jump

Finals Results - Sunday 06/17/01

PLACE ATHLETE NAME         YR HOMETOWN            MARK
===== ======================= =================== =========
 1 Katelyn Edwards        '91 Superior, NE        14'01.00"
 2 Stacia Gebers          '91 Nora, NE            12'06.25"
 3 April Niederklein      '91 Hastings, NE        12'02.00"
 4 Morgan Svoboda         '91 Blair, NE           11'10.00"
 5 Audrey Gaspers         '91 Hastings, NE        11'05.50"
 6 Morgan Riley           '91 Holdrege, NE        11'01.50"
 7 Alyssa Straube         '91 Blair, NE           11'01.00"
 8 Kellie Lavilay         '91 Pawnee City, NE     11'00.75"
 9 Kristi Bauer           '91 Pleasanton, NE      10'05.50"
10 Ariana Munro           '97 Wilber, NE          10'04.25"
11 Jessica Fey            '91 Crete, NE           10'04.00"
12 Samantha Hawkins       '91 Beatrice, NE        10'03.00"
13 Madison MacLean        '91 Lincoln, NE         10'01.50"
14 Bailey Mahlberg        '92 Elwood, NE          10'01.00"
15 Stormy Bonifas         '91 Gothenburg, NE       9'10.75"
16 Camden Harlan          '91 Beatrice, NE         9'08.50"
17 Stephanie Branchaud    '91 Omaha, NE            9'07.75"
18 Laura Fritson          '91 Minden, NE           9'06.50"
18 Kyleah Bowder          '91 Lincoln, NE          9'06.50"
20 Amberlee Williams      '91 Oeleans, NE          9'03.50"
21 Talisa Brewer          '92 Omaha, NE            9'03.00"
21 Raven Charles          '91 Omaha, NE            9'03.00"
23 Lauryn Dewald          '91 Bellevue, NE         9'02.00"
23 Rosie Hardy            '91 Weston, NE           9'02.00"
25 Sarah Wheeldon         '91 Schuyler, NE         9'01.25"
26 Andrea Ochsner         '91 Saronville, NE       9'01.00"
27 Tania Payne            '92 Omaha, NE            8'08.25"
28 Mercedes Barry         '92 Lincoln, NE          8'05.75"
29 Bridgette Schneekloth  '92 Schuyler, NE         8'04.75"
30 Courtney Spilker       '92 Beatrice, NE         8'03.50"
31 McKyla Mitchell        '93 Omaha, NE            8'01.00"
32 Branda Miller          '92 Ewing, NE            7'09.00"
33 Ciara Harlen           '93 Beatrice, NE         7'03.50"
34 Taylor Roundtree       '94 Omaha, NE            7'03.00"
35 Alaya West             '91 Omaha, NE            7'01.50"
36 Mayme Sullivan         '91 Wahoo, NE            6'10.00"
36 Bria Tate              '92 Omaha, NE            6'10.00"
38 Claire Sweeney         '91 Pawnee City, NE      5'10.50"
39 Alexia Russell         '95 Omaha, NE            5'04.50"
40 Ashleigh Roundtree     '94 Omaha, NE            3'06.00"

Bantam Girls Shot Put 6 lb.

Finals Results - Sunday 06/17/01

PLACE ATHLETE NAME         YR HOMETOWN            MARK
===== ======================= =================== =========
 1 Jessica Fey            '91 Crete, NE           19'06.00"
 2 Olivia Warrick         '91 Blair, NE           17'07.50"
 3 Madison MacLean        '91 Lincoln, NE         16'09.50"
 4 Claire Sweeney         '91 Pawnee City, NE     15'06.00"
 5 Ariana Munro           '97 Wilber, NE          14'10.50"
 6 Ciara Harlen           '93 Beatrice, NE        13'06.50"
 7 Mary Fiedler           '92 Lincoln, NE         12'08.50"
 8 Eden Moore             '93 Oxford, NE          11'07.00"
 9 Sara Adams             '93 Mead, NE            10'10.00"
10 Alaya West             '91 Omaha, NE           10'07.00"
11 Michelle Wallerstedt   '94 Ralston, NE          8'02.00"

Bantam Girls Javelin Throw 300 g

Finals Results - Sunday 06/17/01

PLACE ATHLETE NAME         YR HOMETOWN            MARK
===== ======================= =================== =========
 1 Courtney Spilker       '92 Beatrice, NE        39'02.00"
 2 Eden Moore             '93 Oxford, NE          31'03.00"
 3 Sara Adams             '93 Mead, NE            27'01.00"
 4 Ciara Harlen           '93 Beatrice, NE        25'03.50"

Midget Girls High Jump

Finals Results - Sunday 06/17/01

PLACE ATHLETE NAME         YR HOMETOWN            MARK
===== ======================= =================== ========
 1 Amber Hansel           '90 Pawnee City, NE     4'04.00"
 2 Stacy Edwards          '90 Superior, NE        4'03.00"
 2 Megan Osterbuhr        '89 Grand Island, NE    4'03.00"
 4 Elisabeth Engebretson  '89 Crete, NE           4'02.00"
 5 Mallory Murdoch        '90 Orleans, NE         4'00.00"
 6 Morgan Patrick         '89 Omaha, NE           3'10.00"
 7 Tracia Norblade        '90 Axtell, NE          3'10.00"
 8 Marcia Kennedy         '89 Omaha, NE           3'08.00"
 8 Ashley Fey             '90 Crete, NE           3'08.00"
10 Ariell Hardy           '90 Weston, NE          3'06.00"
11 Kara Teach             '89 Blair, NE           3'02.00"

Midget Girls Long Jump

Finals Results - Saturday 06/16/01

PLACE ATHLETE NAME         YR HOMETOWN            MARK
===== ======================= =================== =========
 1 Brittany Slater        '89 Gibbon, NE          13'05.50"
 2 Allison Hunt           '89 Beaver City, NE     13'05.25"
 3 Catharine Kruse        '89 Oakland, NE         13'04.00"
 4 Amber Hansel           '90 Pawnee City, NE     13'01.00"
 5 Natalie Willer         '90 Elkhorn, NE         12'10.25"
 6 Elizabeth Mach         '90 Wahoo, NE           12'10.00"
 7 Allison Hardy          '90 Weston, NE          12'04.25"
 8 Kelsey Molacek         '89 Stanton, NE         11'11.50"
 9 Amanda Poore           '89 Omaha, NE           11'09.50"
10 Elisabeth Engebretson  '89 Crete, NE           11'09.00"
11 Blair Dixon            '90 Wauneta, NE         11'08.50"
12 Kiley Nelson           '89 Oakland, NE         11'07.75"
13 Whitney Newsham        '89 Ashland, NE         11'07.00"
14 Kylea Foss             '89 Elwood, NE          11'06.25"
15 Audrey Jacobsen        '90 Minden, NE          11'05.25"
16 Karissa Gibson         '89 Blair, NE           11'01.75"
17 Samantha Johnson       '90 Beatrice, NE        11'00.00"
18 Markeya Dubbs          '89 Wood River, NE      10'06.00"
19 Morgan Patrick         '89 Omaha, NE           10'05.50"
20 Riley Baker            '90 Ruskin, NE          10'04.75"
21 Mia Gilreath           '89 Omaha, NE           10'04.25"
22 Julie Kennison         '89 Omaha, NE           10'04.00"
23 Brittany Waterman      '90 Omaha, NE           10'02.25"
24 Aisa Story             '90 Lexington, NE       10'02.00"
25 Laura Simon            '90 Yutan, NE           10'01.50"
26 Brittany Chramosta     '90 Minden, NE           9'09.50"
27 Lauren Hayes           '89 Omaha, NE            9'08.75"
28 Erin Twibell           '90 Orchard, NE          9'06.50"
29 Cassy Hunt             '89 Lincoln, NE          8'09.25"
30 Lafausha Turner        '90 Omaha, NE            7'10.75"
31 LaTasha Sullivan       '90 Omaha, NE            7'05.00"
32 Angary Sullivan        '89 Omaha, NE            6'09.25"

Midget Girls Shot Put 6 lb.

Finals Results - Saturday 06/16/01

PLACE ATHLETE NAME         YR HOMETOWN            MARK
===== ======================= =================== =========
 1 Elise Jones            '89 Bellevue, NE        28'06.00"
 2 Jounique Thomas        '89 Omaha, NE           27'07.50"
 3 Adair Dietz            '89 Omaha, NE           26'07.50"
 4 Ashley Fey             '90 Crete, NE           25'10.00"
 5 Kimberly Homsey        '89 Pawnee City, NE     24'06.50"
 6 Crystal Randall        '89 Pender, NE          23'07.00"
 7 Megan Rieder           '89 Omaha, NE           22'00.50"
 8 Mia Gilreath           '89 Omaha, NE           20'00.75"
 9 Hannah Rasmussen       '90 Ralston, NE         17'11.75"
10 Lace Hughes            '90 Omaha, NE           17'08.50"

Midget Girls Discus Throw 1 K

Finals Results - Saturday 06/16/01

PLACE ATHLETE NAME         YR HOMETOWN            MARK
===== ======================= =================== =========
 1 Jounique Thomas        '89 Omaha, NE           71'05.00"
 2 Ashley Fey             '90 Crete, NE           61'10.00"
 3 Adair Dietz            '89 Omaha, NE           58'05.75"
 4 Jayme Droge            '89 Pawnee City, NE     55'04.25"
 5 Hannah Rasmussen       '90 Ralston, NE         54'00.50"
 6 Kimberly Homsey        '89 Pawnee City, NE     50'11.50"
 7 Elise Jones            '89 Bellevue, NE        49'02.25"
 8 Megan Rieder           '89 Omaha, NE           44'10.50"

Midget Girls Javelin Throw 300 g

Finals Results - Saturday 06/16/01

PLACE ATHLETE NAME         YR HOMETOWN            MARK
===== ======================= =================== =========
 1 Samantha Johnson       '90 Beatrice, NE        56'10.00"
 2 Emilee Wissel          '90 Elm Creek, NE       48'01.50"
 3 Kimberly Homsey        '89 Pawnee City, NE     46'01.50"
 4 Hannah Rasmussen       '90 Ralston, NE         45'05.50"
 5 Adair Dietz            '89 Omaha, NE           43'07.00"
 - Jayme Droge            '89 Pawnee City, NE          FOUL

Youth Girls High Jump

Finals Results - Sunday 06/17/01

PLACE ATHLETE NAME         YR HOMETOWN            MARK
===== ======================= =================== ========
 1 Chelsee Marvin         '87 Crete, NE           5'03.00"
 2 Melissa Kilgore        '87 Lincoln, NE         5'00.00"
 3 Johnna Jeffries        '88 Grand Island, NE    4'10.00"
 4 Michelle Thompson      '87 Elkhorn, NE         4'08.00"
 5 Gentry Dietz           '87 Omaha, NE           4'08.00"
 6 Megan Mejstnk          '88 Schuyler, NE        4'06.00"
 7 Jessica Meredeth       '87 Lincoln, NE         4'06.00"
 8 Rita Benson            '87 Overton, NE         4'06.00"
 9 Jade Hodson            '88 Hastings, NE        4'04.00"
 9 Cassy Styers           '88 Omaha, NE           4'04.00"
 9 Sheena Filip           '88 Crete, NE           4'04.00"
12 Danielle Miller        '88 Lincoln, NE         4'02.00"
12 Sara Sorensen          '88 Creighton, NE       4'02.00"
12 Anne Kersenbrock       '88 O'Neill, NE         4'02.00"
15 Yolanda Fisher         '87 Bellevue, NE        4'00.00"
15 Tara Klimek            '88 Grand Island, NE    4'00.00"
15 Kathleen Filer         '87 Bellevue, NE        4'00.00"

Youth Girls Pole Vault

Finals Results - Saturday 06/16/01

PLACE ATHLETE NAME         YR HOMETOWN            MARK
===== ======================= =================== ========
 1 Paige Fastenau         '87 Bertrand, NE        6'06.00"
 2 Tara Klimek            '88 Grand Island, NE    6'00.00"
 - Lindsey Maher          '87 Utica, NE                 NH

Youth Girls Long Jump

Finals Results - Saturday 06/16/01

PLACE ATHLETE NAME         YR HOMETOWN            MARK
===== ======================= =================== =========
 1 Chelsee Marvin         '87 Crete, NE           15'08.50"
 2 Ally Mendenhall        '87 Lincoln, NE         15'03.25"
 3 Jennifer Fritson       '87 Minden, NE          15'01.50"
 4 Danette Godfrey        '87 Valparaiso, NE      14'08.25"
 5 Jessica McCarter       '87 Overton, NE         14'08.25"
 6 Annie Mullin           '88 Papillion, NE       14'05.00"
 7 Megan Willer           '87 Elkhorn, NE         14'03.50"
 8 Kalina Zutavern        '88 Dunning, NE         14'00.25"
 9 Brittany Arvin         '87 Omaha, NE           13'10.50"
10 Michelle Thompson      '87 Elkhorn, NE         13'10.00"
11 Megan Mejstnk          '88 Schuyler, NE        13'06.00"
12 Danielle Bergmeier     '87 Omaha, NE           13'04.00"
13 Tyla Musquiz           '88 Grand Island, NE    13'02.50"
14 Melissa Kilgore        '87 Lincoln, NE         13'00.50"
15 Amanda Fenske          '88 Comstock, NE        13'00.00"
16 Mollie Myers           '88 Grand Island, NE    12'10.25"
17 Rita Benson            '87 Overton, NE         12'09.75"
18 K'Tiste Bradshaw       '88 Omaha, NE           12'09.50"
19 Whitney Shada          '88 Omaha, NE           12'07.25"
20 Jade Hodson            '88 Hastings, NE        12'06.75"
21 DeAndra Renter         '87 Fremont, NE         12'05.25"
22 Madison Martin         '88 Wahoo, NE           12'05.00"
23 Danielle Miller        '88 Lincoln, NE         12'01.25"
24 Kendra Kavan           '88 Wahoo, NE           11'11.75"
25 Sara Sorensen          '88 Creighton, NE       11'09.25"
26 Kathleen Filer         '87 Bellevue, NE        11'03.00"
27 Amanda Carson          '87 Lincoln, NE         10'10.50"

Youth Girls Triple Jump

Finals Results - Saturday 06/16/01

PLACE ATHLETE NAME         YR HOMETOWN            MARK
===== ======================= =================== =========
 1 Melissa Kilgore        '87 Lincoln, NE         31'09.25"
 2 Megan Mejstnk          '88 Schuyler, NE        31'06.50"
 3 Jordan Holl            '87 Red Cloud, NE       30'08.00"
 4 Laura Selig            '87 Lincoln, NE         30'00.00"
 5 Mollie Myers           '88 Grand Island, NE    29'11.75"
 6 Danielle Bergmeier     '87 Omaha, NE           29'04.50"
 7 Amanda Fenske          '88 Comstock, NE        28'03.75"
 8 Madison Martin         '88 Wahoo, NE           27'05.00"
 9 Kelsey Steinmeyer      '87 Lincoln, NE         27'02.50"

Youth Girls Shot Put 6 lb.

Finals Results - Saturday 06/16/01

PLACE ATHLETE NAME         YR HOMETOWN            MARK
===== ======================= =================== =========
 1 Jenny Svoboda          '88 Howells, NE         43'03.00"
 2 Samantha Murphy        '87 Franklin, NE        39'02.50"
 3 Merritt Dietz          '87 Omaha, NE           38'05.50"
 4 Samantha Musil         '88 DuBois, NE          35'00.00"
 5 Elizabeth Christensen  '87 Omaha, NE           34'00.00"
 6 Misty Zabokrtsky       '87 Diller, NE          33'05.50"
 7 Jasmine Mosley         '88 Bellevue, NE        32'02.50"
 8 Erica Burson           '88 Gretna, NE          31'10.00"
 9 Megan Engelman         '87 Beatrice, NE        31'09.50"
10 Krissy DeRouchey       '87 Gretna, NE          30'03.50"
11 Christine Miller       '87 Ralston, NE         28'09.50"
12 Darshia Smith          '87 Omaha, NE           28'07.00"
13 Jessica Weiss          '87 Wahoo, NE           28'00.00"
14 Clare Voigtlander      '87 Pawnee City, NE     27'05.00"
15 Amanda Hlavac          '88 Ralston, NE         27'00.00"
16 Danielle Breeden       '87 Beatrice, NE        26'09.50"
17 Crystal Canta          '88 Omaha, NE           26'00.00"
18 Meya Wright            '87 Omaha, NE           25'09.50"
19 Jamee Moody            '88 Ralston, NE         25'06.00"
20 Jade Hodson            '88 Hastings, NE        25'00.00"
21 Reshial Marks          '87 Omaha, NE           24'03.50"
22 Katie Wittman          '88 Omaha, NE           23'00.00"
23 Vanessa Johnson        '88 Lincoln, NE         22'00.50"
24 Amanda Carson          '87 Lincoln, NE         20'06.00"
25 Alexandria Bell        '88 Omaha, NE           19'10.00"

Youth Girls Discus Throw 1 K

Finals Results - Saturday 06/16/01

PLACE ATHLETE NAME         YR HOMETOWN            MARK
===== ======================= =================== =========
 1 Samantha Musil         '88 DuBois, NE          96'11.50"
 2 Jenny Svoboda          '88 Howells, NE         90'10.50"
 3 Misty Zabokrtsky       '87 Diller, NE          88'01.75"
 4 Merritt Dietz          '87 Omaha, NE           87'00.00"
 5 Kacie Beachler         '87 Oakland, NE         86'08.75"
 6 Clare Voigtlander      '87 Pawnee City, NE     85'06.25"
 7 Samantha Murphy        '87 Franklin, NE        81'09.75"
 8 Krissy DeRouchey       '87 Gretna, NE          79'05.50"
 9 Jasmine Mosley         '88 Bellevue, NE        70'10.25"
10 Megan Engelman         '87 Beatrice, NE        69'08.00"
11 Danielle Breeden       '87 Beatrice, NE        59'06.25"
12 Jessica Weiss          '87 Wahoo, NE           58'06.25"
13 Katie Wittman          '88 Omaha, NE           53'09.25"
14 Crystal Canta          '88 Omaha, NE           52'01.00"
15 Erica Burson           '88 Gretna, NE          48'06.50"
16 Jamee Moody            '88 Ralston, NE         48'00.00"
17 Amanda Hlavac          '88 Ralston, NE         45'04.50"

Youth Girls Javelin Throw 600 g

Finals Results - Saturday 06/16/01

PLACE ATHLETE NAME         YR HOMETOWN            MARK
===== ======================= =================== =========
 1 Jenny Svoboda          '88 Howells, NE         85'04.00"
 2 Samantha Musil         '88 DuBois, NE          83'01.00"
 3 Krissy DeRouchey       '87 Gretna, NE          82'03.00"
 4 Erica Burson           '88 Gretna, NE          73'02.00"
 5 Megan Engelman         '87 Beatrice, NE        65'07.00"
 6 Chelsee Marvin         '87 Crete, NE           63'00.00"
 7 Darshia Smith          '87 Omaha, NE           54'06.00"
 8 Danielle Breeden       '87 Beatrice, NE        52'01.00"
 9 Katy Fiedler           '87 Lincoln, NE         50'08.00"
10 Katie Wittman          '88 Omaha, NE           48'00.00"
11 Meya Wright            '87 Omaha, NE           45'02.00"

Intermediate Girls High Jump

Finals Results - Sunday 06/17/01

PLACE ATHLETE NAME         YR HOMETOWN            MARK
===== ======================= =================== ========
 1 Angela Baker           '86 Columbus, NE        5'00.00"
 2 Meredy Dubbs           '86 Wood River, NE      4'10.00"
 3 Kristin Klaus          '86 Lincoln, NE         4'06.00"

Intermediate Girls Pole Vault

Finals Results - Saturday 06/16/01

PLACE ATHLETE NAME         YR HOMETOWN            MARK
===== ======================= =================== ========
 1 Cassie Jimenez         '85 Bayard, NE          9'00.00"
 2 Erin Eitzmann          '86 Superior, NE        9'00.00"
 3 Amy Havick             '86 Omaha, NE           7'06.00"
 4 Dimitria Wittman       '85 Omaha, NE           6'06.00"
 - Mary Hinrichs          '85 Omaha, NE                 NH

Intermediate Girls Long Jump

Finals Results - Sunday 06/17/01

PLACE ATHLETE NAME         YR HOMETOWN            MARK
===== ======================= =================== =========
 1 Ashley Yates           '86 Omaha, NE           15'08.50"
 2 Angela Baker           '86 Columbus, NE        15'08.00"
 3 Ashley Poore           '85 Omaha, NE           15'06.00"
 4 Melissa Hofmann        '85 Sutton, NE          14'07.75"
 5 Janelle Weber          '86 Dorchester, NE      13'11.25"
 6 Malika Lane            '86 Bellevue, NE        13'10.00"
 - Elizabeth Bolling      '86 Ravenna, NE                ND
 - Brittany Stelling      '85 Orchard, NE                ND
 - Chelanda Carlisle      '86 Omaha, NE                  ND
 - Bridgette Gawrick      '86 Lincoln, NE                ND
 - Lindsey Lannan         '86 Blair, NE                  ND

Intermediate Girls Triple Jump

Finals Results - Sunday 06/17/01

PLACE ATHLETE NAME         YR HOMETOWN            MARK
===== ======================= =================== =========
 1 Melissa Hofmann        '85 Sutton, NE          32'03.00"
 2 Janelle Weber          '86 Dorchester, NE      31'02.00"

Intermediate Girls Shot Put 4 K

Finals Results - Sunday 06/17/01

PLACE ATHLETE NAME         YR HOMETOWN            MARK
===== ======================= =================== =========
 1 Kelcey Zutavern        '86 Dunning, NE         39'02.50"
 2 Julie Saathoff         '85 Sterling, NE        35'01.25"
 3 Ashley Stevens         '85 Gothenburg, NE      34'05.00"
 4 Amanda Dillard         '85 Bellevue, NE        34'04.00"
 5 Jena Lautenschlager    '85 Oak, NE             31'11.50"
 6 Tina Johnson           '85 Omaha, NE           31'06.50"

Intermediate Girls Discus Throw 1 K

Finals Results - Sunday 06/17/01

PLACE ATHLETE NAME         YR HOMETOWN            MARK
===== ======================= =================== ==========
 1 Kelcey Zutavern        '86 Dunning, NE         110'05.00"
 2 Ashley Stevens         '85 Gothenburg, NE      107'02.00"
 3 Amanda Dillard         '85 Bellevue, NE        102'11.00"
 4 Tina Johnson           '85 Omaha, NE           102'03.00"
 5 Julie Saathoff         '85 Sterling, NE         96'11.50"
 6 Amanda Calleroz        '86 Kearney, NE          86'00.75"
 7 Madison Moore          '86 Oxford, NE           73'02.50"

Intermediate Girls Javelin Throw 600 g

Finals Results - Sunday 06/17/01

PLACE ATHLETE NAME         YR HOMETOWN            MARK
===== ======================= =================== =========
 1 Kelcey Zutavern        '86 Dunning, NE         95'05.00"
 2 Dani Nott              '85 Dannebrog, NE       87'06.00"
 3 Tina Johnson           '85 Omaha, NE           68'06.00"
 4 Aryn Rasser            '85 Red Cloud, NE       61'11.00"
 5 Madison Moore          '86 Oxford, NE          54'06.00"
 6 Chelanda Carlisle      '86 Omaha, NE           20'07.00"

Young Women's High Jump

Finals Results - Sunday 06/17/01

PLACE ATHLETE NAME         YR HOMETOWN            MARK
===== ======================= =================== ========
 1 Tonya Svik             '84 Norfolk, NE         5'04.00"
 2 Amanda Owens           '84 Harvard, NE         5'02.00"
 3 Rachel Benson          '84 Overton, NE         4'04.00"

Young Women's Pole Vault

Finals Results - Saturday 06/16/01

PLACE ATHLETE NAME         YR HOMETOWN            MARK
===== ======================= =================== =========
 1 Kelsi Murman           '84 Glenvil, NE         10'06.00"
 2 Brittany Walton        '84 Grand Island, NE    10'00.00"
 3 Megan Harrington       '84 Lincoln, NE          9'00.00"
 4 Hilary Foster          '84 Crete, NE            8'06.00"
 5 Danielle Gilbert       '84 Sutton, NE           8'00.00"
 5 Stacy Bachle           '83 Daykin, NE           8'00.00"
 - Christy Perry          '83 Kearney, NE                NH

Young Women's Long Jump

Finals Results - Saturday 06/16/01

PLACE ATHLETE NAME         YR HOMETOWN            MARK
===== ======================= =================== =========
 1 Ashley Selig           '84 Lincoln, NE         17'06.00"
 2 Candice Mills          '84 Omaha, NE           17'02.00"
 3 Mary Kersenbrock       '84 O'Neill, NE         15'09.50"
 4 Kalina Ochsner         '83 Saronville, NE      15'03.75"
 5 Marrietta Harrison     '83 Bellevue, NE        15'00.25"
 6 Heather Olson          '84 Ceresco, NE         13'05.25"
 7 Rachel Benson          '84 Overton, NE         13'03.75"

Young Women's Triple Jump

Finals Results - Saturday 06/16/01

PLACE ATHLETE NAME         YR HOMETOWN            MARK
===== ======================= =================== =========
 1 Candice Mills          '84 Omaha, NE           36'01.00"
 2 Tonya Svik             '84 Norfolk, NE         33'05.00"
 3 Mary Kersenbrock       '84 O'Neill, NE         33'04.50"
 4 Kasey Sliva            '84 Columbus, NE        32'07.75"
 5 Kalina Ochsner         '83 Saronville, NE      31'04.00"
 6 Sara Ehlers            '84 Cedar Bluffs, NE    29'11.25"

Young Women's Shot Put 4 K

Finals Results - Saturday 06/16/01

PLACE ATHLETE NAME         YR HOMETOWN            MARK
===== ======================= =================== =========
 1 Abby Emsick            '83 Council Bluffs, IA  42'03.75"
 2 Jennifer Glodowski     '84 Schuyler, NE        39'04.00"
 3 Jennifer Steiner       '84 Columbus, NE        39'02.00"
 4 Alicia Wiese           '84 Columbus, NE        38'05.00"
 5 Bethany Johnson        '84 Omaha, NE           35'07.75"
 6 Alicia Franklin        '84 Omaha, NE           23'04.50"

Young Women's Discus Throw 1 K

Finals Results - Saturday 06/16/01

PLACE ATHLETE NAME         YR HOMETOWN            MARK
===== ======================= =================== ==========
 1 Abby Emsick            '83 Council Bluffs, IA  151'03.00"
 2 Jennifer Steiner       '84 Columbus, NE        137'11.00"
 3 Bethany Johnson        '84 Omaha, NE           111'03.00"
 4 Alicia Wiese           '84 Columbus, NE        108'05.00"
 5 Jennifer Glodowski     '84 Schuyler, NE        103'02.00"

Young Women's Javelin Throw 600 g

Finals Results - Saturday 06/16/01

PLACE ATHLETE NAME         YR HOMETOWN            MARK
===== ======================= =================== ==========
 1 Abby Emsick            '83 Council Bluffs, IA  117'11.00"
 2 Megan Harrington       '84 Lincoln, NE         104'00.00"
 3 Jennifer Glodowski     '84 Schuyler, NE         84'11.00"
 4 Alicia Wiese           '84 Columbus, NE         77'01.00"
 5 Alicia Franklin        '84 Omaha, NE            43'10.00"

Bantam Boys High Jump

Finals Results - Saturday 06/16/01

PLACE ATHLETE NAME         YR HOMETOWN            MARK
===== ======================= =================== ========
 1 T.J. Lindner           '91 Beatrice, NE        3'10.00"
 2 Brad Higgins           '91 Norfolk, NE         3'08.00"
 3 Mitchell Marvin        '93 Crete, NE           3'06.00"
 4 Robby Lliteras         '91 Wahoo, NE           3'06.00"
 5 Cole Chvatal           '93 Malmo, NE           3'04.00"
 5 Jake Lliteras          '92 Wahoo, NE           3'04.00"
 - Mitchell Swanson       '93 Malmo, NE                 NH

Bantam Boys Long Jump

Finals Results - Saturday 06/16/01

PLACE ATHLETE NAME         YR HOMETOWN            MARK
===== ======================= =================== =========
 1 Tanner Miller          '91 Superior, NE        13'11.25"
 2 Thomas Filer           '91 Bellevue, NE        13'10.50"
 3 Jentry Donae           '91 Ansley, NE          13'03.00"
 4 Johnny Saunders        '91 Laurel, NE          12'04.75"
 5 Ethan Dake             '91 Orleans, NE         11'11.75"
 6 Dondi Holland          '92 Omaha, NE           11'11.25"
 7 Tyler Crowell          '91 Wauneta, NE         11'08.00"
 8 Tyler Busboom          '91 Bellevue, NE        11'05.25"
 9 Ethan Laseke           '91 Kearney, NE         11'05.00"
10 Dustin Myers           '91 Eddyville, NE       11'04.50"
11 Patrick Hoxmeier       '93 Orleans, NE         11'04.25"
12 Jared Kenney           '92 Omaha, NE           11'03.25"
13 Jeff Morrison          '91 Lincoln, NE         10'08.00"
14 Jesse Wohlman          '91 Fremont, NE         10'06.50"
14 Bryce Mason            '93 Bertrand, NE        10'06.50"
16 Dillon Baker           '91 Ruskin, NE          10'04.75"
17 LaRon Faulkner         '91 Omaha, NE           10'02.75"
18 Sean Lindgren          '92 Ceresco, NE         10'02.00"
19 Brandon Prince         '92 Omaha, NE            9'10.25"
20 Jeremy Bagby           '91 Omaha, NE            9'09.50"
20 Miles Nelson           '91 Hastings, NE         9'09.50"
22 Gideon Gillispie       '91 Valparaiso, NE       9'08.50"
23 Zachary Plambeck       '91 Bellevue, NE         9'07.50"
23 Print Zutavern         '92 Dunning, NE          9'07.50"
25 Paul Hoebelheinrich    '93 Lincoln, NE          9'06.75"
26 Mitchell Marvin        '93 Crete, NE            9'06.25"
27 Mitchell Gocke         '91 Omaha, NE            8'08.25"
28 Thomas Hodges          '92 Omaha, NE            8'05.50"
29 Darrin Baker           '94 Omaha, NE            8'03.00"
30 Robert Connor          '93 Omaha, NE            8'02.25"
31 Jordan Tyree           '93 Omaha, NE            8'00.50"
32 Marquis Thomas         '95 Omaha, NE            7'09.00"
33 Toby Martin            '91 Wahoo, NE            6'10.00"
34 Akil Cook              '94 Omaha, NE            5'03.50"

Bantam Boys Shot Put 6 lb.

Finals Results - Saturday 06/16/01

PLACE ATHLETE NAME         YR HOMETOWN            MARK
===== ======================= =================== =========
 1 T.J. Lindner           '91 Beatrice, NE        26'04.00"
 2 Dillon Carmichail      '91 Loomis, NE          24'09.25"
 3 Luke Linder            '91 Lincoln, NE         22'07.00"
 4 Josh Kage              '91 La Vista, NE        22'05.00"
 5 Cody Hill              '92 Yutan, NE           20'01.00"
 6 Josh Meeker            '92 Omaha, NE           18'06.00"
 7 Broderick Olson        '91 Omaha, NE           18'04.00"
 8 Print Zutavern         '92 Dunning, NE         17'10.50"
 9 Sean Lindgren          '92 Ceresco, NE         17'09.50"
10 Joshua Bagby           '93 Omaha, NE           16'09.75"
11 Blake Gutschow         '93 Blair, NE           15'10.00"
12 Mykel Miller           '91 Ewing, NE           15'08.50"
13 Mitchell Marvin        '93 Crete, NE           15'05.00"
14 Ben Blecha             '91 Steinauer, NE       14'00.75"
15 Akil Cook              '94 Omaha, NE           10'07.00"

Bantam Boys Javelin Throw 300 g

Finals Results - Saturday 06/16/01

PLACE ATHLETE NAME         YR HOMETOWN            MARK
===== ======================= =================== =========
 1 Josh Kage              '91 La Vista, NE        65'09.00"
 2 Jonah Bradley          '91 Tilden, NE          59'03.00"
 3 Max McKillip           '91 Lincoln, NE         51'01.50"
 4 Jacob Garcia           '92 Bellevue, NE        46'02.50"
 5 Josh Meeker            '92 Omaha, NE           45'01.00"
 6 Jalen Bradley          '93 Tilden, NE          44'08.50"
 7 Dillon Baker           '91 Ruskin, NE          44'02.50"
 8 Broderick Olson        '91 Omaha, NE           44'00.00"
 9 Ben Blecha             '91 Steinauer, NE       38'09.00"
 - Marquis Thomas         '95 Omaha, NE                  ND

Midget Boys High Jump

Finals Results - Saturday 06/16/01

PLACE ATHLETE NAME         YR HOMETOWN            MARK
===== ======================= =================== ========
 1 Jens Scholl            '90 Nora, NE            4'06.00"
 2 Alex Paul              '89 Gothenburg, NE      4'04.00"
 3 Adam Dailey            '89 Wahoo, NE           4'04.00"
 4 Micah Marvin           '90 Crete, NE           4'04.00"
 5 Eric Alberts           '89 Fremont, NE         4'04.00"
 6 Garrett Reckling       '89 Dorchester, NE      4'02.00"
 7 Matthew Wesely         '89 Wahoo, NE           4'02.00"
 7 Trevor Stelling        '90 Orchard, NE         4'02.00"
 9 Colten Venteicher      '90 Omaha, NE           4'00.00"
 9 Kody Curtis            '90 Clearwater, NE      4'00.00"
 9 Justin Coleman         '90 Beatrice, NE        4'00.00"
 9 Micah Fischer          '89 Beatrice, NE        4'00.00"
 9 Jason Demaray          '90 Wahoo, NE           4'00.00"
14 Anthony Stenka         '89 Wahoo, NE           3'10.00"
14 Andrew Tomasek         '89 Lincoln, NE         3'10.00"
14 Layne Moore            '90 Oxford, NE          3'10.00"
17 Joshua Hansen          '90 Hastings, NE        3'08.00"
18 Joshua Harnisch        '90 Bellevue, NE        3'06.00"
19 Joseph Neal            '90 Bellevue, NE        3'04.00"

Midget Boys Long Jump

Finals Results - Sunday 06/17/01

PLACE ATHLETE NAME         YR HOMETOWN            MARK
===== ======================= =================== =========
 1 Jason Wright           '89 Omaha, NE           17'02.50"
 2 Brian Saunders         '89 Laurel, NE          15'03.00"
 3 Adam Dailey            '89 Wahoo, NE           14'08.00"
 4 Alex Paul              '89 Gothenburg, NE      14'05.00"
 5 Kurtis Fritson         '90 Franklin, NE        14'04.00"
 6 Jens Scholl            '90 Nora, NE            14'03.00"
 7 Jacob Becker           '89 Beaver City, NE     14'03.00"
 8 Mark Patten            '89 Omaha, NE           14'00.00"
 9 Bryson Mahlberg        '89 Elwood, NE          13'10.00"
10 Derrick McKenzie       '89 Fremont, NE         13'07.00"
11 Arik Diediker          '90 Laurel, NE          13'06.75"
12 Jacob Hile             '89 Lincoln, NE         13'06.50"
13 Mitchell Gerrard       '89 Lincoln, NE         13'05.00"
14 John Levorson          '89 Crete, NE           13'03.25"
15 John Kersenbrock       '90 O'Neill, NE         13'03.00"
16 Aaron McIntyre         '90 Omaha, NE           13'00.00"
17 Christopher Crowell    '90 Wauneta, NE         12'11.50"
18 Garrett Reckling       '89 Dorchester, NE      12'11.25"
19 Micah Marvin           '90 Crete, NE           12'09.00"
20 Derek Dillon           '89 Hastings, NE        12'07.25"
21 Will Scheideler        '90 Lincoln, NE         12'06.00"
22 Brian Arvin            '90 Omaha, NE           12'01.50"
23 Brian Dein             '89 Fairbury, NE        12'01.00"
24 Anthony Stenka         '89 Wahoo, NE           11'11.00"
25 John Connor            '90 Omaha, NE           11'09.50"
26 Kyle Bartek            '90 Ithaca, NE          11'07.50"
27 Layne Moore            '90 Oxford, NE          11'06.00"
28 Keelin Price           '89 Omaha, NE           11'02.50"
29 Michael Hoxmeier       '90 Orleans, NE         10'10.50"
30 Eric Cummings          '90 Omaha, NE           10'08.50"
31 Casey Humphrey         '90 Bellevue, NE        10'07.00"
32 William Cummings       '89 Omaha, NE           10'06.25"
33 Joshua Harnisch        '90 Bellevue, NE        10'06.00"
34 Bobby Sullivan         '89 Wahoo, NE           10'05.00"
35 Kurt Chvatal           '89 Malmo, NE           10'04.00"
36 Matthew Harrison       '90 Bellevue, NE        10'01.50"
37 Chase Spilker          '90 Beatrice, NE        10'00.00"
38 Joe Anderson           '90 Omaha, NE            9'10.00"
39 Curtis Cross           '90 Omaha, NE            7'07.50"

Midget Boys Shot Put 6 lb.

Finals Results - Sunday 06/17/01

PLACE ATHLETE NAME         YR HOMETOWN            MARK
===== ======================= =================== =========
 1 Paul Francis           '89 Wilber, NE          35'05.00"
 2 Kevin Crowell          '89 Papillion, NE       31'03.25"
 3 Alex Brandt            '89 Wahoo, NE           31'02.75"
 4 Clayton Brown          '89 Kearney, NE         30'10.50"
 5 Grant Stelling         '89 Brunswick, NE       29'11.00"
 6 Nathan Bacon           '89 Overton, NE         29'04.00"
 7 Micah Marvin           '90 Crete, NE           28'04.50"
 8 Curtis Cross           '90 Omaha, NE           27'04.00"
 9 Tanner Timperley       '89 Stanton, NE         26'08.00"
10 John Levorson          '89 Crete, NE           25'06.00"
11 John Musil             '90 DuBois, NE          24'00.00"
12 Ryan Hanley            '90 Omaha, NE           23'01.00"
13 Bobby Sullivan         '89 Wahoo, NE           22'06.00"
14 Tim Herman             '90 Crete, NE           22'03.50"
15 Brock Schuetz          '89 Papillion, NE       21'05.50"

Midget Boys Discus Throw 1 K

Finals Results - Sunday 06/17/01

PLACE ATHLETE NAME         YR HOMETOWN            MARK
===== ======================= =================== =========
 1 Paul Francis           '89 Wilber, NE          78'00.50"
 2 Alex Brandt            '89 Wahoo, NE           70'11.00"
 3 John Musil             '90 DuBois, NE          68'03.75"
 4 Nathan Bacon           '89 Overton, NE         65'04.00"
 5 Ryan Hanley            '90 Omaha, NE           63'09.00"
 6 Kevin Crowell          '89 Papillion, NE       61'08.75"
 7 Darius Smith           '89 Omaha, NE           59'05.50"
 8 Jeffrey Marlowe        '89 Bellevue, NE        53'08.50"
 9 Brock Schuetz          '89 Papillion, NE       45'02.50"

Midget Boys Javelin Throw 300 g

Finals Results - Sunday 06/17/01

PLACE ATHLETE NAME         YR HOMETOWN            MARK
===== ======================= =================== =========
 1 Seth Sejkora           '90 Burchard, NE        86'08.00"
 2 Jeffrey Marlowe        '89 Bellevue, NE        85'10.00"
 3 Kevin Crowell          '89 Papillion, NE       74'09.00"
 4 Paul Francis           '89 Wilber, NE          68'01.50"
 5 Will Scheideler        '90 Lincoln, NE         66'08.00"
 6 Darius Smith           '89 Omaha, NE           65'00.00"
 7 Ben Onken              '89 Omaha, NE           63'00.50"
 8 Taylor Wissel          '89 Elm Creek, NE       57'03.50"
 9 Chase Spilker          '90 Beatrice, NE        53'03.50"
10 Ryan Hanley            '90 Omaha, NE           50'02.50"
11 Warner Phipps          '89 Kearney, NE         42'07.50"

Youth Boys High Jump

Finals Results - Saturday 06/16/01

PLACE ATHLETE NAME         YR HOMETOWN            MARK
===== ======================= =================== ========
 1 Patrick Ackerman       '87 Holdrege, NE        5'08.00"
 2 Scott Neuhalfen        '87 Arlington, NE       5'06.00"
 3 Kevin Grauberger       '87 Mitchell, NE        5'04.00"
 4 Matthew Benes          '87 Lincoln, NE         5'04.00"
 5 Colin Spilker          '88 Beatrice, NE        5'02.00"
 6 Adam Reed              '87 Grand Island, NE    5'00.00"
 6 Demetrius Trivan       '87 Bellevue, NE        5'00.00"
 8 Andy McNaughton        '87 Omaha, NE           4'10.00"
 9 Cedric Teagler         '88 Bellevue, NE        4'08.00"
 9 Sam Haase              '87 Norfolk, NE         4'08.00"
 9 Matt Donahue           '88 Fremont, NE         4'08.00"
 9 Jake Money             '87 Lincoln, NE         4'08.00"
13 Chris Bowling          '87 Lincoln, NE         4'06.00"
13 Andrew Munro           '88 Wilber, NE          4'06.00"
15 Bret O'Doherty         '88 Omaha, NE           4'04.00"
15 Sean Roberts           '87 Wahoo, NE           4'04.00"
17 Andrew Winscot         '88 Oxford, NE          4'02.00"
17 Sean Jauken            '88 Loomis, NE          4'02.00"
17 Jeremy Hansen          '88 Hastings, NE        4'02.00"
17 Tom Witt               '88 Omaha, NE           4'02.00"
21 Matt Hoxmeier          '88 Orleans, NE         4'00.00"

Youth Boys Pole Vault

Finals Results - Sunday 06/17/01

PLACE ATHLETE NAME         YR HOMETOWN            MARK
===== ======================= =================== ========
 1 Dillon Riley           '87 Holdrege, NE        7'06.00"

Youth Boys Long Jump

Finals Results - Sunday 06/17/01

PLACE ATHLETE NAME         YR HOMETOWN            MARK
===== ======================= =================== =========
 1 Scott Neuhalfen        '87 Arlington, NE       18'06.75"
 2 Dennis Hopgood         '88 Omaha, NE           18'01.50"
 3 Jeff Mannlein          '87 Sargent, NE         16'06.00"
 4 Matthew Benes          '87 Lincoln, NE         16'05.50"
 5 Jeremy Anderson        '87 Walthill, NE        16'02.00"
 6 Chris Bowling          '87 Lincoln, NE         15'10.50"
 7 Colin Spilker          '88 Beatrice, NE        15'09.00"
 8 Blake Lewis            '87 Minden, NE          15'05.50"
 9 Andy McNaughton        '87 Omaha, NE           15'00.50"
10 Derek Groskurth        '88 Lincoln, NE         14'09.00"
11 Jerome Gilreath        '87 Omaha, NE           13'05.75"
12 Benjamin Lowndes       '87 Omaha, NE           13'05.00"
13 Josh Hudson            '87 Polk, NE            13'03.50"
14 Taylor Lueking         '88 Oxford, NE          13'03.00"
15 Derrick Bell           '88 Bellevue, NE        12'08.25"
16 Andy McCarter          '88 Overton, NE         12'08.00"
17 Tony Coleman           '87 Omaha, NE           12'00.00"
18 A J Lindstrom          '88 Holdrege, NE        11'10.00"

Youth Boys Triple Jump

Finals Results - Sunday 06/17/01

PLACE ATHLETE NAME         YR HOMETOWN            MARK
===== ======================= =================== =========
 1 Chris Bowling          '87 Lincoln, NE         34'01.00"
 2 Reid Ely               '87 Grafton, NE         32'09.00"
 3 Sean Roberts           '87 Wahoo, NE           32'07.50"
 4 Andrew Beck            '87 Minden, NE          32'05.50"
 5 Derek Groskurth        '88 Lincoln, NE         30'10.50"
 6 Josh Hudson            '87 Polk, NE            30'03.00"
 7 Taylor Lueking         '88 Oxford, NE          28'06.25"
 8 Bryan Anderson         '88 Minden, NE          26'06.75"
 9 Matt Hoxmeier          '88 Orleans, NE         26'05.25"
10 Devin Carmichael       '88 Loomis, NE          26'03.75"

Youth Boys Shot Put 4 K

Finals Results - Sunday 06/17/01

PLACE ATHLETE NAME         YR HOMETOWN            MARK
===== ======================= =================== =========
 1 Kyle Sempek            '87 Omaha, NE           45'06.00"
 2 Tyler Peterson         '87 Lincoln, NE         42'10.00"
 3 Jared Poskochil        '87 Wahoo, NE           38'01.00"
 4 Jared Schuurmans       '87 Norfolk, NE         34'08.50"
 5 Ryan Johnson           '87 Omaha, NE           34'02.00"
 6 Jerome Gilreath        '87 Omaha, NE           33'06.50"
 7 Patrick Sullivan       '87 Wahoo, NE           33'05.25"
 8 Jeff Carne             '87 Omaha, NE           32'10.00"
 8 Alex Niederklein       '87 Hastings, NE        32'10.00"
10 Michael Musil          '88 DuBois, NE          32'00.00"
11 D.J. Jones             '88 Omaha, NE           31'00.00"
12 Max McShane            '88 Elkhorn, NE         30'01.00"
13 Josh Martin            '88 Elmcreek, NE        29'02.25"

Youth Boys Discus Throw 1 K

Finals Results - Sunday 06/17/01

PLACE ATHLETE NAME         YR HOMETOWN            MARK
===== ======================= =================== ==========
 1 Corey Friesen          '87 Omaha, NE           136'00.00"
 2 Tyler Peterson         '87 Lincoln, NE         130'04.00"
 3 Kyle Sempek            '87 Omaha, NE           124'08.00"
 4 Jeff Carne             '87 Omaha, NE           120'04.00"
 5 Jordan Hansen          '87 Lincoln, NE         114'04.00"
 6 Jared Schuurmans       '87 Norfolk, NE         110'04.00"
 7 Michael Musil          '88 DuBois, NE          106'07.00"
 8 D.J. Jones             '88 Omaha, NE            95'08.50"
 9 Jared Poskochil        '87 Wahoo, NE            94'11.50"
10 Bryan Johnson          '88 Omaha, NE            82'07.75"
11 Al Roper               '87 Lincoln, NE          80'07.00"
12 Max McShane            '88 Elkhorn, NE          79'02.50"
13 Josh Martin            '88 Elmcreek, NE         78'02.25"
14 Ryan Johnson           '87 Omaha, NE            71'04.75"
15 Patrick Sullivan       '87 Wahoo, NE            50'03.50"

Youth Boys Javelin Throw 600 g

Finals Results - Sunday 06/17/01

PLACE ATHLETE NAME         YR HOMETOWN            MARK
===== ======================= =================== ==========
 1 Jeff Carne             '87 Omaha, NE           131'05.00"
 2 Jordan Hansen          '87 Lincoln, NE         124'07.00"
 3 Jake Money             '87 Lincoln, NE         107'10.00"
 4 Matthew Benes          '87 Lincoln, NE         105'02.00"
 5 Jay Glaser             '87 Crete, NE            96'00.00"
 6 Al Roper               '87 Lincoln, NE          95'00.00"
 7 Kyle Sempek            '87 Omaha, NE            94'00.00"
 8 Max McShane            '88 Elkhorn, NE          86'05.00"
 9 Colin Spilker          '88 Beatrice, NE         85'06.00"
10 Bryan Johnson          '88 Omaha, NE            72'02.00"
11 Ryan Johnson           '87 Omaha, NE            70'01.00"
12 Andrew Munro           '88 Wilber, NE           64'04.00"

Intermediate Boys High Jump

Finals Results - Saturday 06/16/01

PLACE ATHLETE NAME         YR HOMETOWN            MARK
===== ======================= =================== ========
 1 Jeremy Skeens          '86 Fairbury, NE        5'09.00"
 2 Chad Wilshusen         '86 Fremont, NE         5'08.00"
 3 Josh Hardy             '86 Wahoo, NE           5'06.00"
 4 John Harnisch          '85 Bellevue, NE        5'06.00"
 5 Ian McShane            '86 Elkhorn, NE         5'06.00"
 6 Derek Carson           '85 Lincoln, NE         5'04.00"
 7 Dan Thelen             '86 Lincoln, NE         5'04.00"
 7 W Jordan Tomhave       '85 Valparaiso, NE      5'04.00"
 9 Nathan Speer           '85 Minden, NE          5'02.00"
 9 Derick Bacon           '85 Overton, NE         5'02.00"
11 Morgan Farquhar        '86 Elm Creek, NE       4'10.00"

Intermediate Boys Pole Vault

Finals Results - Sunday 06/17/01

PLACE ATHLETE NAME         YR HOMETOWN            MARK
===== ======================= =================== =========
 1 Derek Zulkoski         '85 Columbus, NE        12'06.00"
 2 Kyle Murphy            '86 Omaha, NE           12'06.00"
 3 Marcus Tippery         '86 Fremont, NE         10'06.00"
 4 Alex Oshima            '85 Omaha, NE            8'06.00"
 5 Chris Castle           '86 Fremont, NE          8'06.00"
 6 Greg Filer             '85 Bellevue, NE         8'00.00"
 7 Dan Dischler           '86 Omaha, NE            8'00.00"
 7 Asa Farquhar           '86 Elm Creek, NE        8'00.00"
 9 Ryan Peterson          '86 Omaha, NE            7'06.00"

Intermediate Boys Long Jump

Finals Results - Saturday 06/16/01

PLACE ATHLETE NAME         YR HOMETOWN            MARK
===== ======================= =================== =========
 - Cordero Davis          '86 Omaha, NE           18'01.00"
 1 Ross Fellows           '85 Kearney, NE         19'10.00"
 2 Drew Sayer             '85 Axtell, NE          19'09.75"
 3 Timothy Thies          '85 Beatrice, NE        19'03.25"
 4 Levi Lindburg          '86 Polk, NE            18'10.25"
 5 Kyle Mosel             '86 Orchard, NE         18'08.50"
 6 Derick Bacon           '85 Overton, NE         18'03.75"
 7 Derek Carson           '85 Lincoln, NE         18'01.50"
 8 Allen McClain          '86 South Sioux City, N 17'02.25"
 9 Matt Reisinger         '86 Kearney, NE         16'11.25"
10 Josh Hardy             '86 Wahoo, NE           16'11.00"
11 Luke Burson            '85 Gretna, NE          16'10.00"
12 Robbie Morrison        '86 Lincoln, NE         16'05.00"
13 Jayson Gregory         '86 Wilber, NE          16'04.00"
14 Jon Kirk               '86 Lincoln, NE         14'08.50"

Intermediate Boys Triple Jump

Finals Results - Saturday 06/16/01

PLACE ATHLETE NAME         YR HOMETOWN            MARK
===== ======================= =================== =========
 1 Drew Sayer             '85 Axtell, NE          40'03.00"
 2 Ross Fellows           '85 Kearney, NE         39'10.00"
 3 Matt Reisinger         '86 Kearney, NE         36'09.00"
 4 Josh Hardy             '86 Wahoo, NE           36'03.00"
 5 Allen McClain          '86 South Sioux City, N 34'08.00"
 6 Greg Filer             '85 Bellevue, NE        33'02.50"

Intermediate Boys Shot Put 12 lb.

Finals Results - Saturday 06/16/01

PLACE ATHLETE NAME         YR HOMETOWN            MARK
===== ======================= =================== =========
 1 Derek Deyle            '85 Kearney, NE         53'07.50"
 2 Keith Lloyd            '85 Omaha, NE           48'09.00"
 3 James Septak           '86 Omaha, NE           47'05.50"
 4 Andrew Christensen     '86 Omaha, NE           45'04.50"
 5 Jared Nolze            '85 Clearwater, NE      44'04.25"
 6 Kurt Westerkuhr        '86 Kearney, NE         43'09.00"
 7 Dustin Stuehrenberg    '85 Hastings, NE        43'05.50"
 8 Bobby Musil            '85 Dubois, NE          43'04.50"
 9 Justin Loehr           '85 Omaha, NE           37'05.50"
10 Eugene Sanderson       '85 Lincoln, NE         36'00.00"
11 Ben Collins            '85 Meadow Grove, NE    35'10.75"
12 Logan Schnitter        '86 Nelson, NE          33'11.50"
13 Spencer Brown          '85 Lincoln, NE         31'05.00"
14 Curt Cramer            '86 Hermon, NE          21'09.00"

Intermediate Boys Discus Throw 1.6 K

Finals Results - Saturday 06/16/01

PLACE ATHLETE NAME         YR HOMETOWN            MARK
===== ======================= =================== ==========
 1 Derek Deyle            '85 Kearney, NE         146'05.00"
 2 James Septak           '86 Omaha, NE           144'05.00"
 3 Bobby Musil            '85 Dubois, NE          141'03.00"
 4 Keith Lloyd            '85 Omaha, NE           130'01.00"
 5 Andrew Christensen     '86 Omaha, NE           125'02.00"
 6 Dustin Stuehrenberg    '85 Hastings, NE        115'03.00"
 7 Michael Packmore       '86 Lincoln, NE         112'02.00"
 8 Kurt Westerkuhr        '86 Kearney, NE         105'05.00"
 9 Eugene Sanderson       '85 Lincoln, NE         103'00.00"
10 Ryan Petrocchi         '86 Ralston, NE          99'08.75"
11 Ben Collins            '85 Meadow Grove, NE     90'11.00"
12 Logan Schnitter        '86 Nelson, NE           84'06.00"
13 Spencer Brown          '85 Lincoln, NE          82'04.50"
14 Mike McDavis           '86 Omaha, NE            66'02.25"

Intermediate Boys Javelin Throw 800 g

Finals Results - Saturday 06/16/01

PLACE ATHLETE NAME         YR HOMETOWN            MARK
===== ======================= =================== ==========
 1 Michael Packmore       '86 Lincoln, NE         131'09.00"
 2 Dan Thelen             '86 Lincoln, NE         124'04.00"
 3 Spencer Brown          '85 Lincoln, NE         122'11.00"
 4 Bobby Musil            '85 Dubois, NE          121'01.00"
 5 Paul Stromberg         '85 Lincoln, NE         120'02.00"
 6 Keith Lloyd            '85 Omaha, NE           114'09.00"
 7 Ben Collins            '85 Meadow Grove, NE    102'08.00"
 8 Luke Burson            '85 Gretna, NE          101'01.00"

Young Men's High Jump

Finals Results - Saturday 06/16/01

PLACE ATHLETE NAME         YR HOMETOWN            MARK
===== ======================= =================== ========
 1 Bryan Hoge             '83 Omaha, NE           6'06.00"
 2 Lucas Horn             '84 Overton, NE         6'04.00"
 3 Diezeas Calvert        '84 Omaha, NE           6'00.00"
 4 Mike Railsback         '84 Lincoln, NE         5'06.00"
 - Chris Thompson         '84 Blair, NE                 NH
 - Calvert Diezeas        '84 Omaha, NE                 NH

Young Men's Pole Vault

Finals Results - Sunday 06/17/01

PLACE ATHLETE NAME         YR HOMETOWN            MARK
===== ======================= =================== =========
 1 Dirk Riley             '84 Holdrege, NE        13'00.00"

Young Men's Long Jump

Finals Results - Saturday 06/16/01

PLACE ATHLETE NAME         YR HOMETOWN            MARK
===== ======================= =================== =========
 1 Lucas Horn             '84 Overton, NE         21'08.50"
 2 Jermaine Jackson       '84 Omaha, NE           20'07.25"
 3 Corlan Vonderschmidt   '84 Lincoln, NE         19'04.25"
 4 Robert Taylor          '84 Omaha, NE           19'00.00"
 - Leif Vopnford          '83 Blair, NE                  ND

Young Men's Triple Jump

Finals Results - Saturday 06/16/01

PLACE ATHLETE NAME         YR HOMETOWN            MARK
===== ======================= =================== =========
 1 Jermaine Jackson       '84 Omaha, NE           42'03.00"
 2 Cameron Schweitzer     '83 Cairo, NE           41'11.50"
 3 Adam Plageman          '83 Bellevue, NE        41'05.25"

Young Men's Shot Put 12 lb.

Finals Results - Saturday 06/16/01

PLACE ATHLETE NAME         YR HOMETOWN            MARK
===== ======================= =================== =========
 1 Chris Bevard           '83 Lincoln, NE         45'03.75"
 2 Ryan Putz              '84 Crete, NE           43'08.00"
 3 Andrew Younker         '84 Bellevue, NE        40'06.00"
 4 Gerrit Schuurmans      '84 Norfolk, NE         40'03.50"

Young Men's Discus Throw 1.6 K

Finals Results - Saturday 06/16/01

PLACE ATHLETE NAME         YR HOMETOWN            MARK
===== ======================= =================== ==========
 1 Chris Bevard           '83 Lincoln, NE         156'03.00"
 2 Scott Green            '83 Omaha, NE           156'00.00"
 3 Keith Ahlers           '82 Hasting, NE         155'11.00"
 4 Andrew Younker         '84 Bellevue, NE        119'01.00"
 5 Mitchell Norblade      '84 Axtell, NE          114'04.00"
 6 Gerrit Schuurmans      '84 Norfolk, NE         109'04.00"

Young Men's Javelin Throw 800 g

Finals Results - Saturday 06/16/01

PLACE ATHLETE NAME         YR HOMETOWN            MARK
===== ======================= =================== ==========
 1 Chris Bevard           '83 Lincoln, NE         146'01.00"
 2 Brad Claussen          '84 Lincoln, NE         144'04.00"
 3 Corlan Vonderschmidt   '84 Lincoln, NE         120'09.00"
 4 Andrew Younker         '84 Bellevue, NE        113'06.00"
Nike Hershey Garden of Life Chobani UCS Gatorade NCSA Phoenix KT St. Vincent Normatec