Join/Renew Now

Minnesota Association Championships

6/23-24/2001, Hamline University, St. Paul

Bantam Boys

100 Meter Dash
Round 1, Heat 1
 1 Manani Beavers, 9, Minnesota Breeze T C   15.60Q
 2 Daudi Long, 9, Hospitality House          15.93
 3 DeAngelo Lane, 10, Minnesota Breeze T C   16.02
 4 Lincoln LaFrombois, 9, Urban Stars        17.93
 5 Ben Knudson, 9, Urban Stars               18.93
Round 1, Heat 2
 1 Daanjerae Johnson, 10, Minnesota Breeze T C 14.82Q
 2 Vincent McDougle, 10, Minnesota Breeze T C  16.17
 3 Sam Tipping, 9, Minnesota Breeze T C      16.62
 4 Davion Johnson, 7, Minnesota Breeze T C   16.81
 5 Quincy Adams, 7, Minnesota Breeze T C     17.19
 6 Josh Wilson, 7, Urban Stars               18.16
Round 1, Heat 3
 1 Derek Adkins, 9, Minnesota Breeze T C     15.00Q
 2 Louie Govrick, 9, Track Minnesota         15.60
 3 Jack Kleason, 8, Flying Pigs T C          17.54
 4 Elijah Noel, 8, Minnesota Breeze T C      18.89
Round 1, Heat 4
 1 Inglan Thomas, 9, Minnesota Breeze T C    16.04Q
 2 Jeff Isaacson, 10, Marine St Croix, Mn    16.51
 3 Casey Wahlin, 7, Cold Spring, Mn          17.94
 4 Marcell Mitchell, 9, Track Minnesota      17.95
 5 Malik Rucker, 5, Hospitality House        18.05
 6 Doug Williams, 9, Minnesota Breeze T C    18.47
Round 1, Heat 5
 1 Joseph Reynolds, 9, Woodbury Track Club   15.27Q
 2 Darron Chapman, 10, Minnesota Breeze T C  16.00
 3 Alexander Obsnor, 9, Hospitality House    16.65
 4 Shane Hollie, 9, Urban Stars              17.00
 5 Jarren Graves, 10, Minnesota Breeze T C   17.50
 6 Jordan Faulkner, 7, Minnesota Breeze T C  18.37
Round 1, Heat 6
 1 Donald Kelly, 8, Track Minnesota          15.12Q
 2 Scott Baumgartner, 9, Flying Pigs T C     15.44q
 3 Greg Stoker, 9, Flying Pigs T C           15.59q
 4 Marcus Okpalseke, 8, Track Minnesota      16.73
 5 Dominique Rucker, 8, Hospitality House    16.74
 6 Jarrod Horne, 9, Urban Stars              17.24
 7 John Jamison, 7, Track Minnesota          17.88
 8 Joshua Porte, 8, Hospitality House        22.21
Final
 1 Daanjerae Johnson, 10, Minnesota Breeze T C 14.73
 2 Joseph Reynolds, 9, Woodbury Track Club   15.08
 3 Donald Kelly, 8, Track Minnesota          15.16
 4 Derek Adkins, 9, Minnesota Breeze T C     15.46
 5 Manani Beavers, 9, Minnesota Breeze T C   15.56
 6 Scott Baumgartner, 9, Flying Pigs T C     15.58
 7 Greg Stoker, 9, Flying Pigs T C           15.94
 8 Inglan Thomas, 9, Minnesota Breeze T C    16.56

200 Meter Dash
Round 1, Heat 1
 1 Greg Stoker, 9, Flying Pigs T C           33.48Q
 2 Inglan Thomas, 9, Minnesota Breeze T C    34.64
 3 Jeff Isaacson, 10, Marine St Croix, Mn    35.55
 4 Shane Hollie, 9, Urban Stars              36.49
 5 Jarrod Horne, 9, Urban Stars              36.51
 6 Ben Knudson, 9, Urban Stars               38.12
 7 Kashif Hayes, 6, Hospitality House        38.74
Round 1, Heat 2
 1 Daanjerae Johnson, 10, Minnesota Breeze T C 31.29Q
 2 Derek Adkins, 9, Minnesota Breeze T C     32.65q
 3 Jack Kleason, 8, Flying Pigs T C          37.39
 4 Jarren Graves, 10, Minnesota Breeze T C   37.64
 5 Marcell Mitchell, 9, Track Minnesota      39.60
 - Marcus Okpalseke, 8, Track Minnesota        DNF
Round 1, Heat 3
 1 Gussie Gehlen, 9, Flying Pigs T C         31.40Q
 2 Louie Govrick, 9, Track Minnesota         32.71
 3 Darron Chapman, 10, Minnesota Breeze T C  33.81
 4 Mason Madson, 8, Lakeville, Mn            35.53
 5 Lincoln LaFrombois, 9, Urban Stars        37.52
 6 Joseph Sutton III, 7, Hospitality House   38.37
 7 Josh Wilson, 7, Urban Stars               39.84
Round 1, Heat 4
 1 Trey Spencer, 8, Urban Stars              32.86Q
 2 Thomas Printon, 10, Woodbury Track Club   36.39
 3 Davion Johnson, 7, Minnesota Breeze T C   36.44
 4 Darik Schaaf, 8, Hospitality House        36.69
Round 1, Heat 5
 1 Joseph Reynolds, 9, Woodbury Track Club   31.55Q
 2 Rodney Pierce, 8, Hospitality House       32.53q
 3 Vincent McDougle, 10, Minnesota Breeze T C 33.76
 4 Levi Kropp, 10, Savage, Mn                35.75
 5 DeAngelo Lane, 10, Minnesota Breeze T C   37.87
 6 Ryan Fields, 9, Urban Stars               40.74
 7 Brima Lecky, 9, Track Minnesota           41.21
 8 Casey Wahlin, 7, Cold Spring, Mn          45.53
Round 1, Heat 6
 1 David Pearcill, 9, Flying Pigs T C        32.42Q
 2 Rumeal Harris, 8, Hospitality House       33.92
 3 Cameron Lloyd, 10, Woodbury Track Club    34.57
 4 Sam Tipping, 9, Minnesota Breeze T C      35.26
 5 Quincy Adams, 7, Minnesota Breeze T C     35.67
 6 Stephen Naglak, 9, Urban Stars            35.91
 7 Elijah Noel, 8, Minnesota Breeze T C      39.33
Final
 1 Daanjerae Johnson, 10, Minnesota Breeze T C 30.11
 2 Joseph Reynolds, 9, Woodbury Track Club   30.27
 3 Gussie Gehlen, 9, Flying Pigs T C         31.79
 4 Rodney Pierce, 8, Hospitality House       32.01
 5 Derek Adkins, 9, Minnesota Breeze T C     32.67

400 Meter Dash
 1 Gussie Gehlen, 9, Flying Pigs T C         69.39 H1
 2 Natie Wagner, 9, Flying Pigs T C          74.26 H2
 3 DeAngelo Lane, 10, Minnesota Breeze T C   76.28 H1
 4 Zachary Larson, 9, Urban Stars            78.59 H1
 5 Sam Tipping, 9, Minnesota Breeze T C      78.85 H1
 6 Stephen Naglak, 9, Urban Stars            79.62 H2
 7 Mason Madson, 8, Lakeville, Mn            81.13 H2
 8 Tyler Kaslow, 9, Track Minnesota          83.94 H2
 9 Lucas Erickson, 8, St. Paul, Mn           85.07 H2
10 Thomas Printon, 10, Woodbury Track Club   85.92 H2
11 Inglan Thomas, 9, Minnesota Breeze T C    85.98 H1
12 Darik Schaaf, 8, Hospitality House        87.04 H3
13 Alexander Obsnor, 9, Hospitality House    88.81 H3
14 Francisco Hardacker, 7, Hospitality House 89.46 H2
15 Josh Wilson, 7, Urban Stars               89.51 H3
16 Matt Jensen, 9, Alden, Mn                 90.05 H1
17 Ben Knudson, 9, Urban Stars               90.08 H3
18 Kashif Hayes, 6, Hospitality House        90.68 H1

800 Meter Run
 1 Natie Wagner, 9, Flying Pigs T C        2:44.23 H1
 2 Greg Stoker, 9, Flying Pigs T C         2:47.38 H1
 3 Kenneth Stevens, 10, Minnesota Breeze T C 2:53.31 H2
 4 Benjamin Swanson-Hysell, 9, Minnesota Breeze T C 2:58.94 H2
 5 Cameron Lloyd, 10, Woodbury Track Club  3:03.33 H1
 6 Anthony Warren, 9, Hospitality House    3:11.35 H1
 7 Kirby Neaton, 9, Mahtomedi, Mn          3:12.93 H2
 8 Tyler Kaslow, 9, Track Minnesota        3:17.37 H2
 9 Michael Wagner, 7, Flying Pigs T C      3:28.66 H2
10 Casey Wahlin, 7, Cold Spring, Mn        3:33.98 H2
11 Deondray Wiseman, 9, Hospitality House  3:36.29 H1
12 Francisco Hardacker, 7, Hospitality House 3:39.23 H1
13 Jonathan Sutton, 6, Hospitality House   4:19.99 H1

1500 Meter Run
 1 Natie Wagner, 9, Flying Pigs T C        5:37.79
 2 Cameron Lloyd, 10, Woodbury Track Club  5:50.59
 3 Benjamin Swanson-Hysell, 9, Minnesota Breeze T C 5:52.36
 4 Macauley Spandl, 9, Moorhead, Mn        5:56.79
 5 Michael Wagner, 7, Flying Pigs T C      6:39.49
 6 Deondray Wiseman, 9, Hospitality House  6:40.80
 7 Sam Gockel, 10, Minnesota Breeze T C    7:31.10

4X100 Meter Relay
 1 Minnesota Breeze T C (Darron Chapman,
   Manani Beavers, Derek Adkins,
   Daanjerae Johnson)                        60.07
 2 Hospitality House (Anthony Warren,
   Rodney Pierce, Rumeal Harris, Daudi Long) 62.49
 3 Minnesota Breeze T C (Quincy Adams,
   Davion Johnson, Jarren Graves,
   Kenneth Stevens)                          66.19
 4 Track Minnesota (Tyler Kaslow, Donald Kelly,
   Marcell Mitchell, Louie Govrick)          67.48

4X400 Meter Relay
 1 Minnesota Breeze T C (DeAngelo Lane,
   Manani Beavers, Quincy Adams,
   Kenneth Stevens)                        5:07.46
 2 Hospitality House (Kashif Hayes, Aaron Warren,
   Dominique Rucker, Deondray Wiseman)     6:37.42
 3 Hospitality House (Joseph Sutton III,
   Malik Rucker, Jonathan Sutton,
   Francisco Hardacker)                    7:09.03

Long Jump
 1 David Pearcill, 9, Flying Pigs T C        11-11
 2 Daudi Long, 9, Hospitality House       11-9 3/4
 3 Jeff Isaacson, 10, Marine St Croix, Mn 11-6 1/2
 4 Macauley Spandl, 9, Moorhead, Mn       11-1 3/4
 5 Jack Kleason, 8, Flying Pigs T C       11-0 3/4
 6 Leighton Griffith, 9, Mighty Mites     10-9 1/2
 7 Stephen Naglak, 9, Urban Stars         10-8 1/4
 8 Rumeal Harris, 8, Hospitality House    10-0 1/4
 9 Zachary Larson, 9, Urban Stars             10-0
10 Mason Madson, 8, Lakeville, Mn         9-11 3/4
11 Kirby Neaton, 9, Mahtomedi, Mn          9-6 1/2
12 Sean Kelly, 9, Coon Rapids, Mn              9-5
13 Alexander Obsnor, 9, Hospitality House 8-11 1/4
14 Nathan Meyer, 7, Cold Spring, Mn        8-8 1/2
15 Dominique Rucker, 8, Hospitality House  8-7 1/4
16 Lincoln LaFrombois, 9, Urban Stars          8-2
17 Jarrod Horne, 9, Urban Stars            7-2 3/4
18 Tristan Grovender, 10, Urban Stars         6-10
19 Jonathan Sutton, 6, Hospitality House   6-4 1/2
20 Michael Wagner, 7, Flying Pigs T C      6-3 1/4

Shot Put
 1 Scott Baumgartner, 9, Flying Pigs T C  17-2 3/4
 2 Tristan Grovender, 10, Urban Stars     16-2 3/4
 3 Kirby Neaton, 9, Mahtomedi, Mn             15-6
 4 Doug Williams, 9, Minnesota Breeze T C 14-8 1/4
 5 Sean Kelly, 9, Coon Rapids, Mn         14-1 1/2
 6 Joseph Sutton III, 7, Hospitality House   11-10
 7 Malik Rucker, 5, Hospitality House         8-10
 8 Joshua Porte, 8, Hospitality House     7-10 3/4

High Jump
 1 Gussie Gehlen, 9, Flying Pigs T C           4-2 Meet record
 2 Zachary Larson, 9, Urban Stars              4-0 Betters old Meet record
 3 Macauley Spandl, 9, Moorhead, Mn           3-10
 4 Leighton Griffith, 9, Mighty Mites          3-6
 5 Sean Kelly, 9, Coon Rapids, Mn              3-6
 6 Anthony Warren, 9, Hospitality House       2-10
 7 Shane Hollie, 9, Urban Stars               2-10

Turbo Javelin
 1 David Pearcill, 9, Flying Pigs T C         59-8

TEAM SCORES
Scored 10-8-6-4-2-1
PLACE         TEAM        POINTS
 1   Flying Pigs T C       103.0
 2   Minnesota Breeze T C   85.0
 3   Hospitality House      49.0
 4   Woodbury Track Club    26.0
 5   Urban Stars            25.0
6T   Mighty Mites           10.0
6T   Track Minnesota        10.0


Bantam Girls

100 Meter Dash
Round 1, Heat 1
 1 Nia Gilbert, 10, Track Minnesota          14.70Q
 2 Christine Jezusko, 10, Flying Pigs T C    15.47q
 3 Dawn Flower, 10, St. Paul, Mn             16.55
 4 Alexis Jackson, 7, Hospitality House      17.30
 5 Alexis Byrd, 9, Minnesota Breeze T C      17.99
 6 Sheguria Mills, 9, Minnesota Breeze T C   18.32
 7 Tavaya Tate, 6, Hospitality House         18.67
 8 Bella Francesca, 9, Urban Stars           18.95
Round 1, Heat 2
 1 Taylor Gerr, 10, Flying Pigs T C          14.89Q
 2 Stacy Duncan-Funches, 9, Minnesota Breeze T C 15.62q
 3 Quinesha Adams, 9, Minnesota Breeze T C   15.96
 4 Tara Wilson, 10, Urban Stars              16.14
 5 Hannah Jameris, 9, Urban Stars            16.49
 6 Janita Nunn, 9, Hospitality House         16.74
 7 Charies Kendrick, 9, Scandia, Mn          18.39
 8 Beulah Omesa, 7, Minnesota Breeze T C     19.61
Round 1, Heat 3
 1 Jazzalyn Baker, 10, Hospitality House     15.71Q
 2 Alyssa Warren, 8, Hospitality House       15.88q
 3 Molly Honan, 9, Flying Pigs T C           16.03
 4 Laura Bachmeier, 9, Apple Valley, Mn      17.68
 5 Brianna McKenzie, 8, Minnesota Breeze T C 17.78
 6 Danisha Nunn, 10, Hospitality House       18.22
Round 1, Heat 4
 1 Alyssa Giancana, 9, Flying Pigs T C       16.70Q
 2 Kasey McGee, 9, Hospitality House         17.41
 3 Emily Gebhart, 8, Flying Pigs T C         17.70
 4 Josephine Williams, 8, Minnesota Breeze T C 18.16
 5 Abby Smith, 8, Mighty Mites               19.68
 6 Jessany Williams, 8, Minnesota Breeze T C 19.77
Round 1, Heat 5
 1 Brittany Leeder, 9, Flying Pigs T C       16.29Q
 2 Maya Booker, 8, Minnesota Breeze T C      17.55
 3 Tia'lana Hunter, 9, Hospitality House     17.87
 4 Natasha Lewis, 9, Track Minnesota         19.22
 5 Janice Cross, 10, Minnesota Breeze T C    19.27
 6 Ana Neaton, 6, Mahtomedi, Mn              22.98
Final
 1 Nia Gilbert, 10, Track Minnesota          14.91
 2 Christine Jezusko, 10, Flying Pigs T C    15.24
 3 Taylor Gerr, 10, Flying Pigs T C          15.47
 4 Alyssa Warren, 8, Hospitality House       15.91
 5 Jazzalyn Baker, 10, Hospitality House     16.03
 6 Stacy Duncan-Funches, 9, Minnesota Breeze T C 16.19
 7 Alyssa Giancana, 9, Flying Pigs T C       16.79
 8 Brittany Leeder, 9, Flying Pigs T C       16.81

200 Meter Dash
Round 1, Heat 1
 1 Courtney Thomas, 9, Track Minnesota       31.17Q
 2 Catherine Perry, 9, Flying Pigs T C       32.78q
 3 Molly Honan, 9, Flying Pigs T C           34.72
 4 Dawn Flower, 10, St. Paul, Mn             36.24
 5 Maya Booker, 8, Minnesota Breeze T C      38.40
 6 Sheguria Mills, 9, Minnesota Breeze T C   40.42
 7 Jessany Williams, 8, Minnesota Breeze T C 43.83
Round 1, Heat 2
 1 Nia Gilbert, 10, Track Minnesota          31.56Q
 2 Quinesha Adams, 9, Minnesota Breeze T C   33.01q
 3 Alyssa Warren, 8, Hospitality House       33.16q
 4 Hannah Jameris, 9, Urban Stars            36.27
 5 Alexis Byrd, 9, Minnesota Breeze T C      39.27
 6 Claire Flood, 10, Minnesota Breeze T C    40.50
Round 1, Heat 3
 1 Stacy Duncan-Funches, 9, Minnesota Breeze T C 35.23Q
 2 Josephine Williams, 8, Minnesota Breeze T C 37.80
 3 Tia'lana Hunter, 9, Hospitality House     39.12
 4 Alexandra Love, 9, Track Minnesota        40.27
 5 Kasey McGee, 9, Hospitality House         40.39
Round 1, Heat 4
 1 Jazzalyn Baker, 10, Hospitality House     32.77Q
 2 Brianna Liggins, 9, Track Minnesota       33.57q
 3 Laura Bachmeier, 9, Apple Valley, Mn      34.89
 4 Tara Wilson, 10, Urban Stars              36.26
 5 Brianna McKenzie, 8, Minnesota Breeze T C 36.59
 6 Jasmine Snider, 9, Hospitality House      37.84
 7 Beulah Omesa, 7, Minnesota Breeze T C     41.85
 8 Janice Cross, 10, Minnesota Breeze T C    42.05
Final
 1 Nia Gilbert, 10, Track Minnesota          32.24
 2 Catherine Perry, 9, Flying Pigs T C       32.49
 3 Jazzalyn Baker, 10, Hospitality House     32.71
 4 Quinesha Adams, 9, Minnesota Breeze T C   33.36
 5 Brianna Liggins, 9, Track Minnesota       33.69
 6 Alyssa Warren, 8, Hospitality House       34.73
 7 Stacy Duncan-Funches, 9, Minnesota Breeze T C 35.29

400 Meter Dash
 1 Courtney Thomas, 9, Track Minnesota       71.33 H2
 2 Catherine Perry, 9, Flying Pigs T C       71.63 H4
 3 Colleena Coleman, 8, Hospitality House    75.64 H4
 4 Alyssa Warren, 8, Hospitality House       77.17 H4
 5 Alyssa Giancana, 9, Flying Pigs T C       77.25 H4
 6 Doneisha Parker, 10, Hospitality House    77.37 H1
 7 Gabriella Jackson, 9, Track Minnesota     78.51 H1
 8 Dawn Flower, 10, St. Paul, Mn             79.58 H1
 9 Laura Bachmeier, 9, Apple Valley, Mn      80.16 H2
10 Stephanie Jacobson, 9, Flying Pigs T C    81.42 H2
11 Emily Gebhart, 8, Flying Pigs T C         82.38 H1
12 Jasmine Snider, 9, Hospitality House      87.48 H2
13 Allison Streich, 9, Janesville, Mn        90.17 H2
14 Tirzah Jefferson, 10, Hospitality House   90.50 H4
15 Janelle Holt, 8, Urban Stars              91.90 H4
16 Beulah Omesa, 7, Minnesota Breeze T C     92.94 H1
17 Anne Walli, 9, Minnesota Breeze T C       94.22 H2
18 Sheguria Mills, 9, Minnesota Breeze T C   95.27 H4
19 Bella Francesca, 9, Urban Stars           96.37 H2
20 Claire Flood, 10, Minnesota Breeze T C    98.60 H1
21 Leva LaFrombois, 8, Urban Stars         1:40.66 H2
22 Tara Jefferson, 10, Hospitality House   1:44.60 H1

800 Meter Run
 1 Colleena Coleman, 8, Hospitality House  3:00.34 H1
 2 Stephanie Jacobson, 9, Flying Pigs T C  3:00.84 H2
 3 Gabriella Jackson, 9, Track Minnesota   3:04.49 H2
 4 Jazzalyn Baker, 10, Hospitality House   3:05.23 H1
 5 Doneisha Parker, 10, Hospitality House  3:09.98 H1
 6 Allison Streich, 9, Janesville, Mn      3:21.41 H1
 7 Cecila Hardacker, 8, Hospitality House  3:22.77 H2
 8 Charies Kendrick, 9, Scandia, Mn        3:29.67 H2
 9 Vawny Kay Blackburn, 9, Hospitality House 3:36.96 H1
10 Anne Walli, 9, Minnesota Breeze T C     3:38.78 H2
11 Claire Flood, 10, Minnesota Breeze T C  3:40.34 H1
12 Janelle Holt, 8, Urban Stars            3:44.24 H1
13 Emily Dallager, 8, Flying Pigs T C      3:47.28 H1
14 Tirzah Jefferson, 10, Hospitality House 3:47.61 H2
15 Veronica Blackburn, 8, Hospitality House 3:54.28 H2

1500 Meter Run
 1 Cecila Hardacker, 8, Hospitality House  6:45.24
 2 Allison Streich, 9, Janesville, Mn      6:48.63
 3 Vawny Kay Blackburn, 9, Hospitality House 6:52.75
 4 Maddie McCloughan, 9, Minnesota Breeze T C 6:55.09
 5 Hallie Richards, 9, Minnesota Breeze T C 6:59.91
 6 Veronica Blackburn, 8, Hospitality House 7:39.15

4X100 Meter Relay
 1 Flying Pigs T C (Molly Honan, Laura Bachmeier,
   Brittany Leeder, Alyssa Giancana)         64.39
 2 Track Minnesota (Nia Gilbert, Natasha Lewis,
   Rachelle Neil, Brianna Liggins)           64.78
 3 Minnesota Breeze T C (Quinesha Adams,
   Josephine Williams, Brianna McKenzie,
   Stacy Duncan-Funches)                     66.68

4X400 Meter Relay
 1 Track Minnesota (Rachelle Neil,
   Gabriella Jackson, Courtney Thomas,
   Brianna Liggins)                        5:08.03 Meet record
 2 Flying Pigs T C (Christine Jezusko,
   Taylor Gerr, Stephanie Jacobson,
   Catherine Perry)                        5:15.23
 3 Hospitality House (Janita Nunn,
   Cecila Hardacker, Alyssa Warren,
   Colleena Coleman)                       6:11.76
 4 Hospitality House (Vawny Kay Blackburn,
   Veronica Blackburn, Doneisha Parker,
   Danisha Nunn)                           6:43.14

Long Jump
 1 Taylor Gerr, 10, Flying Pigs T C      12-10 1/2 Meet record
 2 Brittany Leeder, 9, Flying Pigs T C    9-10 1/4
 3 Hannah Jameris, 9, Urban Stars          9-5 3/4
 4 Kasey McGee, 9, Hospitality House           9-5
 5 Emily Gebhart, 8, Flying Pigs T C       9-0 1/4
 6 Danisha Nunn, 10, Hospitality House    7-11 3/4
 7 Natasha Lewis, 9, Track Minnesota       7-6 1/4
 8 Bella Francesca, 9, Urban Stars         7-5 1/4
 9 Abby Smith, 8, Mighty Mites             7-1 1/4
10 Alexis Jackson, 7, Hospitality House        7-1
11 Janelle Holt, 8, Urban Stars           6-11 3/4
12 Tia'lana Hunter, 9, Hospitality House   6-6 3/4
13 Jessany Williams, 8, Minnesota Breeze T C 6-3 1/2
14 Tavaya Tate, 6, Hospitality House          5-11

Shot Put
 1 Coco Booker, 10, Minnesota Breeze T C 19-10 1/2 Meet record
 2 Maya Booker, 8, Minnesota Breeze T C  14-10 1/2
 3 Charies Kendrick, 9, Scandia, Mn       13-9 3/4
 4 Emily Dallager, 8, Flying Pigs T C     12-0 1/4
 5 Ana Neaton, 6, Mahtomedi, Mn            7-4 1/4

High Jump
 1 Christine Jezusko, 10, Flying Pigs T C     3-10 Ties Meet record
 2 Tara Wilson, 10, Urban Stars                3-8
 3 Janita Nunn, 9, Hospitality House           3-6

Turbo Javelin
 1 Emily Dallager, 8, Flying Pigs T C        26-10

TEAM SCORES
Scored 10-8-6-4-2-1
PLACE         TEAM        POINTS
 1   Flying Pigs T C       104.0
 2   Hospitality House      82.0
 3   Track Minnesota        56.0
 4   Minnesota Breeze T C   39.0
 5   Urban Stars            14.0


Midget Boys

100 Meter Dash
Round 1, Heat 1
 1 Cody Kendrick, 11, Scandia, Mn            14.63Q
 2 Jim Blissenbach, 11, Flying Pigs T C      14.72q
 3 Mitchell Malik, 10, Track Minnesota       15.40
 4 Johnny McDougle, 10, Minnesota Breeze T C 15.88
 5 Brandon Mayberry, 11, Christ's Children   16.43
 6 Jesse Lewis, 10, Hospitality House        16.52
Round 1, Heat 2
 1 Clarence Suttle, 12, Minnesota Breeze T C 13.31Q
 2 Tommy McBayer, 11, Christ's Children      15.10
 3 Cortez Thorpe, 11, Christ's Children      15.48
 4 Paul Duncanson, 11, Shoreview, Mn         15.52
 5 Adam Meyer, 11, Cold Spring, Mn           15.73
 6 Jeremiah Mountain, 12, Woodbury Track Club 16.10
Round 1, Heat 3
 1 Justin Jurek, 12, Maplewood, Mn           13.97Q
 2 Eamon Flood, 11, Minnesota Breeze T C     14.30q
 3 Travon Castile-Smaller, 11, Minnesota Breeze T C 14.54q
 4 Orlando Hunter, 10, Hospitality House     14.97
 5 Irving Madison, 11, Christ's Children     15.75
 6 David Alvarez, 10, Track Minnesota        15.92
 7 Delmas Conley, 11, Christ's Children      17.86
Round 1, Heat 4
 1 Lorenzo Butler, 11, Hospitality House     13.89Q
 2 Darius Pitchford, 11, Christ's Children   14.82q
 3 Quinton Graves, 11, Minnesota Breeze T C  14.90
 4 John Carlos Calubayan, 11, Minnesota Breeze T C 15.07
 5 Robert Wilson, 11, Urban Stars            15.77
 6 Jerome Bryant, 11, Minnesota Breeze T C   15.80
 7 John Cross, 11, Minnesota Breeze T C      16.07
Final
 1 Clarence Suttle, 12, Minnesota Breeze T C 13.15
 2 Lorenzo Butler, 11, Hospitality House     14.15
 3 Justin Jurek, 12, Maplewood, Mn           14.17
 4 Eamon Flood, 11, Minnesota Breeze T C     14.64
 5 Travon Castile-Smaller, 11, Minnesota Breeze T C 14.67
 6 Cody Kendrick, 11, Scandia, Mn            14.87
 7 Jim Blissenbach, 11, Flying Pigs T C      15.82

200 Meter Dash
Round 1, Heat 1
 1 Clarence Suttle, 12, Minnesota Breeze T C 26.93Q
 2 Travon Castile-Smaller, 11, Minnesota Breeze T C 31.06q
 3 Dion McKinney, 11, Urban Stars            31.77
 4 Paul Duncanson, 11, Shoreview, Mn         33.01
 5 Jerome Bryant, 11, Minnesota Breeze T C   33.31
 6 Cortez Thorpe, 11, Christ's Children      36.03
 7 Jonathan Cooper, 11, Hospitality House    37.95
Round 1, Heat 2
 1 Jim Blissenbach, 11, Flying Pigs T C      31.21Q
 2 Cody Kendrick, 11, Scandia, Mn            31.25q
 3 Jamil Corbin, 10, Hospitality House       31.93
 4 Daniel Gerber, 11, Plymouth, Mn           33.82
 5 Johnny McDougle, 10, Minnesota Breeze T C 33.91
 6 John Cross, 11, Minnesota Breeze T C      34.15
 7 Michael Fabre, 10, Urban Stars            40.91
Round 1, Heat 3
 1 Justin Jurek, 12, Maplewood, Mn           28.89Q
 2 Brandon McKenzie, 11, Minnesota Breeze T C 29.45q
 3 Lorenzo Butler, 11, Hospitality House     29.67q
 4 Scott Isaacson, 12, Marine St Croix, Mn   31.84
 5 Brandon Mayberry, 11, Christ's Children   35.03
 6 Peter Knudson, 11, Urban Stars            35.70
 7 Quinton Graves, 11, Minnesota Breeze T C  54.83
Round 1, Heat 4
 1 Ryan Miller, 11, Flying Pigs T C          31.01Q
 2 Tommy McBayer, 11, Christ's Children      31.68
 3 Jarrett Westbrook, 11, Hospitality House  31.88
 4 Mitchell Malik, 10, Track Minnesota       34.60
Final
 1 Clarence Suttle, 12, Minnesota Breeze T C 26.51
 2 Justin Jurek, 12, Maplewood, Mn           28.93
 3 Brandon McKenzie, 11, Minnesota Breeze T C 29.85
 4 Travon Castile-Smaller, 11, Minnesota Breeze T C 30.17
 5 Lorenzo Butler, 11, Hospitality House     30.32
 6 Ryan Miller, 11, Flying Pigs T C          30.62
 7 Jim Blissenbach, 11, Flying Pigs T C      32.45

400 Meter Dash
 1 Clarence Suttle, 12, Minnesota Breeze T C 59.96 H3 Meet record
 2 Jeremiah Scott, 10, Minnesota Breeze T C  64.93 H2
 3 Jeremiah Ellison, 11, Track Minnesota     65.85 H3
 4 Joshua Wiseman, 11, Hospitality House     66.21 H1
 5 Randy Carter, 11, Minnesota Breeze T C    66.84 H1
 6 Dion McKinney, 11, Urban Stars            71.36 H3
 7 Robert Wilson, 11, Urban Stars            72.12 H2
 8 Kyle Neumann, 12, Anoka, Mn               73.46 H1
 9 Irving Madison, 11, Christ's Children     77.38 H1
10 John Carlos Calubayan, 11, Minnesota Breeze T C 77.41 H2
11 Tyler Hood, 12, Minnesota Breeze T C      77.52 H2
12 Trevor Johnson, 11, Urban Stars           79.39 H1
13 Peter Knudson, 11, Urban Stars            81.59 H3
14 Jesse Jefferson, 10, Hospitality House    83.05 H2
15 Cario Williams, 10, Minnesota Breeze T C  86.26 H3
16 Johnny McDougle, 10, Minnesota Breeze T C 87.63 H2
17 Quinton Graves, 11, Minnesota Breeze T C 1:51.23 H1

800 Meter Run
 1 Jeremiah Scott, 10, Minnesota Breeze T C 2:31.95 H2 Meet record
 2 Joshua Wiseman, 11, Hospitality House   2:32.16 H2 Betters old Meet record
 3 Jeremiah Ellison, 11, Track Minnesota   2:32.25 H2 Betters old Meet record
 4 Travis Burkstrand, 11, Flying Pigs T C  2:34.24 H1
 5 Dion McKinney, 11, Urban Stars          2:36.30 H1
 6 Kyle Neumann, 12, Anoka, Mn             2:37.74 H1
 7 Cole Toepfer, 10, Flying Pigs T C       2:39.60 H1
 8 Zachary Major, 11, Minnesota Breeze T C 2:46.48 H1
 9 Michael Chapman, 11, B                  2:50.50 H2
10 Tyler Hood, 12, Minnesota Breeze T C    2:56.27 H2
11 Trevor Johnson, 11, Urban Stars         2:57.44 H2
12 Xavier Tekle, 10, Hospitality House     3:10.76 H1
13 Jesse Jefferson, 10, Hospitality House  3:13.30 H1
14 Cario Williams, 10, Minnesota Breeze T C 3:34.79 H2
15 Marcus Henderson, 11, Hospitality House 3:57.94 H2
 - Michael Fabre, 10, Urban Stars               DQ H1

1500 Meter Run
 1 Travis Burkstrand, 11, Flying Pigs T C  5:14.16
 2 Kyle Neumann, 12, Anoka, Mn             5:14.16
 3 Cole Toepfer, 10, Flying Pigs T C       5:18.57
 4 Jeremiah Ellison, 11, Track Minnesota   5:24.82
 5 Michael Chapman, 11, B                  5:36.35
 6 Zachary Major, 11, Minnesota Breeze T C 5:36.57
 7 Andrew Carlson, 11, Prairie Striders    5:45.88
 8 Jordan Setness, 11, Woodbury, Mn        6:14.21
 9 Jake Schindler, 11, Minnesota Breeze T C 6:34.36

3000 Meter Run
 1 Andrew Carlson, 11, Prairie Striders    12:45.4

80 Meter High Hurdles
Round 1, Heat 1
 1 Eamon Flood, 11, Minnesota Breeze T C     16.22Q
 2 Sam Katz, 10, Flying Pigs T C             16.36Q
 3 Jeremiah Mountain, 12, Woodbury Track Club 16.86Q
 4 Mitchell Malik, 10, Track Minnesota       17.33q
Round 1, Heat 2
 1 Scott Isaacson, 12, Marine St Croix, Mn   16.08Q
 2 Daniel Bedor, 10, Flying Pigs T C         16.60Q
 3 Delandez Williamson, 11, Minnesota Breeze T C 16.70Q
 4 Rashad Gayden, 11, Hospitality House      17.81q
Final
 1 Eamon Flood, 11, Minnesota Breeze T C     15.91
 2 Scott Isaacson, 12, Marine St Croix, Mn   16.64
 3 Delandez Williamson, 11, Minnesota Breeze T C 16.71
 4 Mitchell Malik, 10, Track Minnesota       16.79
 5 Sam Katz, 10, Flying Pigs T C             16.89
 6 Rashad Gayden, 11, Hospitality House      17.86
 7 Daniel Bedor, 10, Flying Pigs T C         18.08

4X100 Meter Relay
 1 Hospitality House (Orlando Hunter,
   Jamil Corbin, Jarrett Westbrook,
   Lorenzo Butler)                           56.42
 2 Minnesota Breeze T C (Eamon Flood,
   Brandon McKenzie, Delandez Williamson,
   Trevon Smaller)                           56.69
 3 Flying Pigs T C (Sam Katz, Ryan Miller,
   Michael Grinnell, Daniel Bedor)           59.44
 4 Minnesota Breeze T C (John Carlos Calubayan,
   John Cross, Jerome Bryant, Randy Carter)  60.78
 5 Christ's Children (Cortez Thorpe,
   Brandon Mayberry, Irving Madison,
   Bobby Mayberry)                           69.54

4X400 Meter Relay
 1 Minnesota Breeze T C (Randy Carter,
   Brandon McKenzie, Delandez Williamson,
   Jeremiah Scott)                         4:37.70 Meet record
 2 Hospitality House (Jesse Jefferson,
   Orlando Hunter, Jarrett Westbrook,
   Joshua Wiseman)                         5:18.59
 3 Hospitality House                       5:48.17

Long Jump
 1 Daniel Bedor, 10, Flying Pigs T C      12-9 1/2
 2 Ryan Miller, 11, Flying Pigs T C       12-6 1/2
 3 Paul Duncanson, 11, Shoreview, Mn      12-5 1/4
 4 Cody Kendrick, 11, Scandia, Mn         12-3 1/2
 5 Andrew Carlson, 11, Prairie Striders   11-9 1/4
 6 Scott Isaacson, 12, Marine St Croix, Mn 11-8 3/4
 7 Michael Grinnell, 11, Flying Pigs T C  11-6 3/4
 8 Jamil Corbin, 10, Hospitality House        11-5
 9 Jeremiah Mountain, 12, Woodbury Track Club 11-0 3/4
10 Sam Katz, 10, Flying Pigs T C          10-6 1/2
11 Jonathan Cooper, 11, Hospitality House 10-3 1/4
12 Trevor Johnson, 11, Urban Stars        10-0 1/4
13 Noah Rolf, 12, Urban Stars             10-0 1/4
14 Daniel Gerber, 11, Plymouth, Mn             9-7
15 Jesse Lewis, 10, Hospitality House      9-4 3/4
16 Michael Fabre, 10, Urban Stars              8-4

Shot Put
 1 Joseph Miller, 11, Hospitality House   33-6 1/2
 2 Bobby Mayberry, 12, Christ's Children     27-10
 3 Michael Grinnell, 11, Flying Pigs T C      25-7
 4 Rashad Gayden, 11, Hospitality House   24-8 1/2
 5 Delmas Conley, 11, Christ's Children  23-11 1/2
 6 Cario Williams, 10, Minnesota Breeze T C   23-3
 7 David Alvarez, 10, Track Minnesota     22-7 1/2
 8 Noah Rolf, 12, Urban Stars             21-5 1/2
 9 Jordan Setness, 11, Woodbury, Mn          20-11
10 Barrick Perry, 11, Flying Pigs T C         19-4
11 Brandon Mayberry, 11, Christ's Children 16-3 1/2

Discus Throw
 1 Allen Terry, 12, Hospitality House         67-8
 2 Jordan Setness, 11, Woodbury, Mn           58-2
 3 Joseph Miller, 11, Hospitality House       56-5
 4 Bobby Mayberry, 12, Christ's Children      53-1
 5 Barrick Perry, 11, Flying Pigs T C         45-4
 6 Rashad Gayden, 11, Hospitality House       41-3
 7 Delmas Conley, 11, Christ's Children       39-3

High Jump
 1 Travis Burkstrand, 11, Flying Pigs T C      4-6
 2 Robert Wilson, 11, Urban Stars              4-2
 3 Jim Blissenbach, 11, Flying Pigs T C        4-2
 4 Cole Toepfer, 10, Flying Pigs T C          3-10
 5 Adam Meyer, 11, Cold Spring, Mn             3-8
 6 Peter Knudson, 11, Urban Stars              3-6

Turbo Javelin
 1 Barrick Perry, 11, Flying Pigs T C         56-2

TEAM SCORES
Scored 1-8-6-4-2-1
PLACE         TEAM        POINTS
 1   Minnesota Breeze T C  117.0
 2   Flying Pigs T C        92.0
 3   Hospitality House      86.0
 4   Track Minnesota        24.0
 5   Christ's Children      19.0
 6   Prairie Striders       17.0
 7   Urban Stars            13.0
 8   B                       4.0
 9   Woodbury Track Club     1.0


Midget Girls

100 Meter Dash
Round 1, Heat 1
 1 Steph Seidel, 12, Flying Pigs T C         14.23Q
 2 Shante' Curtis, 12, Minnesota Breeze T C  14.48q
 3 Neisa Caraway, 11, Minnesota Breeze T C   15.28
 4 Laishema Hampton, 11, Urban Stars         15.29
 5 Tajet Horne, 10, Urban Stars              16.05
 6 Jillian Pahssen, 11, Bloomington, Mn      16.72
 7 Margie Jancik, 10, Inver Grove Hgts, Mn   17.20
 8 Shakeva Woods-Pratt, 11, Hospitality House 17.82
Round 1, Heat 2
 1 Takara Bradley, 10, Hospitality House     14.67Q
 2 Emily Klatt, 10, Woodbury Track Club      14.68q
 3 Danielle Bridges, 11, Minnesota Breeze T C 15.36
 4 Sarah Unmacht, 11, Flying Pigs T C        15.77
 5 Jalisa Hall, 10, Minnesota Breeze T C     15.79
 6 Brittany Baskins, 10, Hospitality House   18.16
 7 Zorita Moore, 10, Urban Stars             19.79
Round 1, Heat 3
 1 Princess Pierce, 11, Hospitality House    14.23Q
 2 Savanna Lewis, 11, Hospitality House      14.69q
 3 Salem Westlund, 10, Urban Stars           15.48
 4 Kate Wilson, 10, Rochester, Mn            15.60
 5 Jacque Gehlen, 10, Flying Pigs T C        15.69
 6 Alison Hougen, 11, Bemidji, Mn            17.10
Round 1, Heat 4
 1 DeAubrey Johnson, 12, Minnesota Breeze T C 13.71Q
 2 Sade Pollard, 11, Minnesota Breeze T C    14.35q
 3 Joesphine Pilgrim, 10, Mighty Mites       15.33
 4 Serraya Brautigam, 11, Flying Pigs T C    15.77
 5 Rhomiana Tekle, 12, Hospitality House     15.96
 6 Annie Anderson, 11, Urban Stars           15.97
 7 Swade Kelly, 10, Track Minnesota          17.33
 8 Zonita Moore, 10, Urban Stars             18.25
Final
 1 DeAubrey Johnson, 12, Minnesota Breeze T C 13.81
 2 Sade Pollard, 11, Minnesota Breeze T C    14.00
 3 Princess Pierce, 11, Hospitality House    14.33
 4 Steph Seidel, 12, Flying Pigs T C         14.36
 5 Shante' Curtis, 12, Minnesota Breeze T C  14.85
 6 Savanna Lewis, 11, Hospitality House      14.90
 7 Takara Bradley, 10, Hospitality House     14.91
 8 Emily Klatt, 10, Woodbury Track Club      15.16

200 Meter Dash
Round 1, Heat 1
 1 DeAubrey Johnson, 12, Minnesota Breeze T C 28.96Q
 2 Steph Seidel, 12, Flying Pigs T C         29.67q
 3 Savanna Lewis, 11, Hospitality House      31.94
 4 Margie Jancik, 10, Inver Grove Hgts, Mn   35.05
 5 Brietta Clementson, 10, Pine City, Mn     35.40
 6 Midori Neaton, 10, Mahtomedi, Mn          40.80
Round 1, Heat 2
 1 Tara Smith, 12, Flying Pigs T C           30.39Q
 2 Takara Bradley, 10, Hospitality House     30.90q
 3 Neisa Caraway, 11, Minnesota Breeze T C   31.71
 4 Chasity Sanders, 11, Hospitality House    33.94
 5 Rhomiana Tekle, 12, Hospitality House     35.04
 6 April Vang, 12, Urban Stars               39.65
Round 1, Heat 3
 1 Shante' Curtis, 12, Minnesota Breeze T C  29.47Q
 2 Laishema Hampton, 11, Urban Stars         32.19
 3 Serraya Brautigam, 11, Flying Pigs T C    33.04
 4 Francie Christenson, 10, St. Paul, Mn     33.15
 5 Michelle Rosno, 12, St. Paul, Mn          33.92
 6 Elizabeth Drehmel, 11, Woodbury, Mn       34.41
 7 Sade Pollard, 11, Minnesota Breeze T C    36.02
 8 Shakeva Woods-Pratt, 11, Hospitality House 39.01
Round 1, Heat 4
 1 Princess Pierce, 11, Hospitality House    29.58Q
 2 Ashley Thomas, 11, Track Minnesota        30.60q
 3 Tali Minsberg, 12, Minnesota Breeze T C   32.03
 4 Salem Westlund, 10, Urban Stars           32.13
 5 Sarah Unmacht, 11, Flying Pigs T C        32.87
 6 Lauren Bleyl, 10, Woodbury, Mn            34.52
 7 Emily Pedersen, 12, Woodbury, Mn          35.10
 8 Shawntina McDougle, 12, Minnesota Breeze T C 36.13
Round 1, Heat 5
 1 Emily Klatt, 10, Woodbury Track Club      30.88Q
 2 Danielle Bridges, 11, Minnesota Breeze T C 32.38
 3 Megan Freeman, 11, Flying Pigs T C        32.44
 4 Tajet Horne, 10, Urban Stars              34.11
 5 Monique Frye, 12, Minnesota Breeze T C    34.78
 6 Alison Hougen, 11, Bemidji, Mn            36.63
 7 Brittany Baskins, 10, Hospitality House   37.62
 8 Zorita Moore, 10, Urban Stars             44.09
Final
 1 DeAubrey Johnson, 12, Minnesota Breeze T C 28.62
 2 Steph Seidel, 12, Flying Pigs T C         29.52
 3 Princess Pierce, 11, Hospitality House    29.62
 4 Shante' Curtis, 12, Minnesota Breeze T C  29.92
 5 Ashley Thomas, 11, Track Minnesota        30.64
 6 Tara Smith, 12, Flying Pigs T C           30.79
 7 Takara Bradley, 10, Hospitality House     31.19

400 Meter Dash
 1 Ashley Thomas, 11, Track Minnesota        69.12 H3
 2 Chasity Sanders, 11, Hospitality House    71.32 H1
 3 Salem Westlund, 10, Urban Stars           72.24 H2
 4 Tali Minsberg, 12, Minnesota Breeze T C   73.06 H2
 5 Laishema Hampton, 11, Urban Stars         73.79 H2
 6 Michelle Rosno, 12, St. Paul, Mn          73.88 H2
 7 Kelsey Sparks, 11, Flying Pigs T C        74.21 H1
 8 Megan Freeman, 11, Flying Pigs T C        74.89 H3
 9 Francie Christenson, 10, St. Paul, Mn     75.81 H2
10 Caitlin Canton, 12, Minnesota Breeze T C  76.58 H2
11 Margie Jancik, 10, Inver Grove Hgts, Mn   78.21 H1
12 Monique Frye, 12, Minnesota Breeze T C    78.40 H1
13 Tajet Horne, 10, Urban Stars              81.62 H1
14 Jillian Pahssen, 11, Bloomington, Mn      84.92 H3
15 Shawntina McDougle, 12, Minnesota Breeze T C 86.89 H3
16 Rosalie Carlson, 11, Urban Stars          93.71 H3

800 Meter Run
 1 Jessica Dallager, 11, Flying Pigs T C   2:48.91 H2
 2 Michelle Rosno, 12, St. Paul, Mn        2:57.56 H1
 3 Caitlin Canton, 12, Minnesota Breeze T C 3:01.25 H1
 4 Elizabeth Drehmel, 11, Woodbury, Mn     3:08.24 H2
 5 Emily Pedersen, 12, Woodbury, Mn        3:08.74 H1
 6 Barbara Koenig, 12, St. Paul, Mn        3:10.34 H2
 7 Valentina Blackburn, 10, Hospitality House 3:20.64 H2
 8 Rosalie Carlson, 11, Urban Stars        3:26.78 H2
 9 Midori Neaton, 10, Mahtomedi, Mn        3:45.24 H2
 - Shawntina McDougle, 12, Minnesota Breeze T C DQ H2

1500 Meter Run
 1 Lauren Bleyl, 10, Woodbury, Mn          6:04.90
 2 Caitlin Canton, 12, Minnesota Breeze T C 6:09.74
 3 Valentina Blackburn, 10, Hospitality House 6:17.08
 4 Rachel Patnode, 11, Flying Pigs T C     6:30.46
 5 Kayla Minarich, 10, Cuyuna R T F C      7:02.42

3000 Meter Run
 1 Valentina Blackburn, 10, Hospitality House 15:35.1

80 Meter High Hurdles
 1 Kelsey Sparks, 11, Flying Pigs T C        16.67
 2 Jessica Dallager, 11, Flying Pigs T C     17.51
 3 Brietta Clementson, 10, Pine City, Mn     17.96
 4 Victoria Lorick, 11, Hospitality House    18.14
 5 Jillian Pahssen, 11, Bloomington, Mn      18.32
 6 Lauren Bleyl, 10, Woodbury, Mn            19.56

4X100 Meter Relay
 1 Minnesota Breeze T C (Sade Pollard,
   Danielle Bridges, Jalisa Hall,
   DeAubrey Johnson)                         56.01
 2 Hospitality House (Victoria Lorick,
   Takara Bradley, Savanna Lewis,
   Princess Pierce)                          57.93
 3 Flying Pigs T C (Steph Seidel, Whitney
   Farro, Sarah Unmacht, Tara Smith)         58.71

4X400 Meter Relay
 1 Flying Pigs T C (Megan Freeman,
   Rachel Patnode, Kelsey Sparks,
   Whitney Farro)                          5:02.71
 2 Hospitality House                       6:06.61

4X800 Meter Relay
 1 Flying Pigs T C (Whitney Farro,
   Rachel Patnode, Jessica Dallager,
   Maureen Tierney)                        11:37.9

Long Jump
 1 Maureen Tierney, 11, Flying Pigs T C   13-5 1/2
 2 Kate Wilson, 10, Rochester, Mn        12-11 3/4
 3 Joesphine Pilgrim, 10, Mighty Mites        12-3
 4 Serraya Brautigam, 11, Flying Pigs T C 11-7 1/2
 5 Victoria Lorick, 11, Hospitality House     11-7
 6 Jacque Gehlen, 10, Flying Pigs T C     11-1 1/4
 7 Brietta Clementson, 10, Pine City, Mn  10-7 1/2
 8 Francie Christenson, 10, St. Paul, Mn  10-2 1/4
 9 Barbara Koenig, 12, St. Paul, Mn       10-1 3/4
10 Kayla Minarich, 10, Cuyuna R T F C         10-0
11 Annie Anderson, 11, Urban Stars        9-11 1/4
12 Alison Hougen, 11, Bemidji, Mn          9-9 1/4
13 Sade Pollard, 11, Minnesota Breeze T C      9-6
14 Erin Kelly, 10, Coon Rapids, Mn             8-6
15 Midori Neaton, 10, Mahtomedi, Mn        7-1 1/4
16 Zorita Moore, 10, Urban Stars          6-10 3/4
17 Khalisha Terry, 11, Hospitality House   6-9 1/4
 - Zonita Moore, 10, Urban Stars                ND

Shot Put
 1 Monique Frye, 12, Minnesota Breeze T C     23-7
 2 Tara Smith, 12, Flying Pigs T C            23-1
 3 Farrah Steinke, 12, Cuyuna R T F C     22-5 1/2
 4 Tessa Wagner, 11, Flying Pigs T C          19-7
 5 Erin Kelly, 10, Coon Rapids, Mn        15-9 1/2
 6 Lia Seidl, 10, Cuyuna R T F C          14-4 1/2

Discus Throw
 1 Farrah Steinke, 12, Cuyuna R T F C         48-2
 2 Kayla Minarich, 10, Cuyuna R T F C         43-6
 3 Lia Seidl, 10, Cuyuna R T F C              36-4

High Jump
 1 Jacque Gehlen, 10, Flying Pigs T C          3-6
 2 Lia Seidl, 10, Cuyuna R T F C               3-4
 3 Annie Anderson, 11, Urban Stars             3-0
 - Swade Kelly, 10, Track Minnesota             NH

TEAM SCORES
Scored 10-8-6-4-2-1
PLACE         TEAM        POINTS
 1   Flying Pigs T C       114.0
 2   Minnesota Breeze T C   76.0
 3   Hospitality House      71.0
 4   Cuyuna R T F C         45.0
 5   Urban Stars            18.0
 6   Track Minnesota        12.0
 7   Mighty Mites            8.0


Youth Boys

100 Meter Dash
Round 1, Heat 1
 1 Todd Johnson, 14, Bloomington, Mn         12.68Q
 2 Jeremy Irving, 13, Hospitality House      12.83Q
 3 Christopher Titus, 12, Flying Pigs T C    13.21
 4 Joseph Smith, 13, Mighty Mites            13.69
 5 Jamaal Beavers, 12, Minnesota Breeze T C  14.14
Round 1, Heat 2
 1 Isaiah Ellison, 13, Track Minnesota       12.26Q
 2 Alexander Robinson, 13, Hospitality House 13.06Q
 3 Bryant Williams, 13, Hospitality House    13.46
 4 Koko Paul, 13, Track Minnesota            14.11
 5 Beau Pilgrim, 13, Mighty Mites            14.12
 6 Howard Bivens, 13, Minnesota Breeze T C   14.95
Round 1, Heat 3
 1 Stephen Foertsch, 14, Flying Pigs T C     12.67Q
 2 Andre Connor, 14, Hospitality House       12.92Q
 3 Isaac Anderson, 12, Track Minnesota       13.02q
 4 Chason Chivers, 14, Hospitality House     13.09q
 5 Chris Hall, 13, Christ's Children         13.29
 6 Darwin Dean, 12, Track Minnesota          13.84
 7 Joel Jangula, 13, Urban Stars             15.04
 8 Jordan Clementson, 12, Pine City, Mn      15.27
Final
 1 Isaiah Ellison, 13, Track Minnesota       12.26
 2 Stephen Foertsch, 14, Flying Pigs T C     12.67
 3 Jeremy Irving, 13, Hospitality House      12.89
 4 Andre Connor, 14, Hospitality House       12.97
 5 Alexander Robinson, 13, Hospitality House 13.01
 6 Todd Johnson, 14, Bloomington, Mn         13.07
 7 Chason Chivers, 14, Hospitality House     13.14
 8 Isaac Anderson, 12, Track Minnesota       13.71

200 Meter Dash
Round 1, Heat 1
 1 Isaiah Ellison, 13, Track Minnesota       25.80Q
 2 Andre Connor, 14, Hospitality House       27.10Q
 3 Jeremy Irving, 13, Hospitality House      27.15
 4 Christopher Titus, 12, Flying Pigs T C    28.12
 5 Pearlson Omesa, 13, Minnesota Breeze T C  29.49
Round 1, Heat 2
 1 Stephen Foertsch, 14, Flying Pigs T C     25.68Q
 2 Michael Dewane, 13, Flying Pigs T C       26.10Q
 3 Todd Johnson, 14, Bloomington, Mn         26.43q
 4 Chason Chivers, 14, Hospitality House     26.96q
 5 Koko Paul, 13, Track Minnesota            30.29
 6 Howard Bivens, 13, Minnesota Breeze T C   30.60
Round 1, Heat 3
 1 Xavier Rucker, 13, Hospitality House      27.33Q
 2 Darwin Dean, 12, Track Minnesota          27.84Q
 3 Ben Friedman, 13, Flying Pigs T C         28.33
 4 Jamaal Beavers, 12, Minnesota Breeze T C  29.61
 5 Isaac Anderson, 12, Track Minnesota       29.63
Final
 1 Isaiah Ellison, 13, Track Minnesota       24.69
 2 Stephen Foertsch, 14, Flying Pigs T C     25.71
 3 Michael Dewane, 13, Flying Pigs T C       26.24
 4 Todd Johnson, 14, Bloomington, Mn         26.39
 5 Chason Chivers, 14, Hospitality House     27.06
 6 Andre Connor, 14, Hospitality House       27.24
 7 Xavier Rucker, 13, Hospitality House      27.52
 8 Darwin Dean, 12, Track Minnesota          29.21

400 Meter Dash
 1 Dan Varley, 13, Dundas, Mn                56.91 H3
 2 Phillip Ayeni, 12, Track Minnesota        58.04 H1
 3 Xavier Rucker, 13, Hospitality House      62.28 H3
 4 Ben Friedman, 13, Flying Pigs T C         62.43 H3
 5 Brad Tomschin, 13, Alden, Mn              63.41 H1
 6 John Naglak, 13, Urban Stars              63.45 H1
 7 Andy Thomas, 13, Flying Pigs T C          63.58 H1
 8 Mark Bresher, 13, Flying Pigs T C         66.60 H1
 9 Pearlson Omesa, 13, Minnesota Breeze T C  66.87 H1
10 Howard Bivens, 13, Minnesota Breeze T C   67.43 H1
11 Jim Asphalm, 13, Urban Stars              70.49 H3

800 Meter Run
 1 Todd Johnson, 14, Bloomington, Mn       2:12.31 H1
 2 Michael Zorich, 14, Flying Pigs T C     2:18.50 H2
 3 Benjamin Zachery, 13, Track Minnesota   2:26.88 H2
 4 Ben Wagner, 13, Flying Pigs T C         2:28.49 H2
 5 John Naglak, 13, Urban Stars            2:29.93 H2
 6 Lee Frederickson, 14, National Sports Ctr 2:32.64 H1
 7 Andy Thomas, 13, Flying Pigs T C        2:37.11 H1
 8 Dylan McKinnie, 12, Christ's Children   2:37.50 H2
 9 Cordell Wiseman, 13, Hospitality House  2:40.28 H1
10 John Zwanziger, 12, Flying Pigs T C     2:42.43 H2
11 Joshua Gerber, 13, Plymouth, Mn         2:45.86 H1

1500 Meter Run
 1 Michael Zorich, 14, Flying Pigs T C     4:40.61
 2 George Williams, 13, River Falls, Wi    4:45.03
 3 Ben Wagner, 13, Flying Pigs T C         5:00.40
 4 Dan Neil, 13, Track Minnesota           5:04.34
 5 Mark McCloughan, 13, Minnesota Breeze T C 5:12.78
 6 Charles Farber, 13, Mighty Mites        5:17.40
 7 Alonzo Alvarez, 13, Track Minnesota     5:32.50
 8 John Zwanziger, 12, Flying Pigs T C     5:33.40
 9 Joshua Gerber, 13, Plymouth, Mn         5:35.50
10 Dylan McKinnie, 12, Christ's Children   5:40.67

3000 Meter Run
 1 Alonzo Alvarez, 13, Track Minnesota      9:50.1
 2 Michael Zorich, 14, Flying Pigs T C     10:11.7
 3 Ben Wagner, 13, Flying Pigs T C         10:35.3
 4 Dan Neil, 13, Track Minnesota           10:59.7
 5 Charles Farber, 13, Mighty Mites        11:47.3
 6 John Zwanziger, 12, Flying Pigs T C     12:05.6
 7 Mike Neil, 13, Track Minnesota          12:40.7

100M High Hurdles
 1 Michael Dewane, 13, Flying Pigs T C       15.93
 2 Brockston Spandl, 13, Moorhead, Mn        18.73
 3 Christopher Titus, 12, Flying Pigs T C    19.30
 4 Delrae Coleman, 12, Hospitality House     21.62
 5 Justin Sheldon, 13, Minnesota Breeze T C  21.64

200M Int Hurdles
 1 Michael Dewane, 13, Flying Pigs T C       28.32 Meet record
 2 Durell Mitchell, 13, Track Minnesota      31.92
 3 Isaac Anderson, 12, Track Minnesota       32.12
 4 Brockston Spandl, 13, Moorhead, Mn        32.62
 5 Koko Paul, 13, Track Minnesota            33.32
 6 Justin Sheldon, 13, Minnesota Breeze T C  36.84

4X100 Meter Relay
 1 Track Minnesota (Darwin Dean, Isaiah Ellison,
   Isaac Anderson, Benjamin Zachery)         49.82
 2 Hospitality House (Xavier Rucker,
   Jeremy Irving, Alexander Robinson,
   Chason Chivers)                           50.27
 3 Hospitality House (Bryant Williams,
   Andre Price, Delrae Coleman,
   Roderick Pierce)                          54.54
 4 Minnesota Breeze T C (Jamaal Beavers,
   Justin Sheldon, Brandon Cole,
   Cedric Carter)                            57.55

4X400 Meter Relay
 1 Hospitality House (Cordell Wiseman,
   Alexander Robinson, Jeremy Irving,
   Xavier Rucker)                          4:06.28
 2 Track Minnesota (Isaiah Ellison,
   Benjamin Zachery, Isaac Anderson,
   Phillip Ayeni)                          4:11.99
 3 Flying Pigs T C (Mark Bresher, Ben Friedman,
   Christopher Titus, Stephen Foertsch)    4:21.08
 4 Track Minnesota (Dan Neil, Mike Neil,
   Darwin Dean, Alonzo Alvarez)            4:30.23
 5 Minnesota Breeze T C (Tyler Hood,
   Jamaal Beavers, Howard Bivens,
   Cedric Carter)                          4:45.66

4X800 Meter Relay
 1 Track Minnesota (Dan Neil, Mike Neil,
   Alonzo Alvarez, Phillip Ayeni)          10:06.2
 2 Flying Pigs T C (Andy Thomas, Ben Friedman,
   John Zwanziger, Michael Zorich)         10:20.1

Long Jump
 1 Phillip Ayeni, 12, Track Minnesota     17-9 1/4
 2 Joseph Smith, 13, Mighty Mites         16-6 3/4
 3 Bryan Olcott, 14, Pine Island, Mn      16-1 1/4
 4 Beau Pilgrim, 13, Mighty Mites         15-9 1/2
 5 Bryant Williams, 13, Hospitality House 15-9 1/4
 6 Lee Frederickson, 14, National Sports Ctr 15-3 1/2
 7 Cordell Wiseman, 13, Hospitality House 14-3 1/2
 8 Jordan Clementson, 12, Pine City, Mn   13-6 1/4
 9 Joel Jangula, 13, Urban Stars          13-2 1/4
10 Pearlson Omesa, 13, Minnesota Breeze T C   12-7
11 Justin Sheldon, 13, Minnesota Breeze T C 12-0 1/2

Triple Jump
 1 Joseph Smith, 13, Mighty Mites             34-2
 2 Brad Tomschin, 13, Alden, Mn          32-11 1/2
 3 Brockston Spandl, 13, Moorhead, Mn     30-3 1/2
 4 Delrae Coleman, 12, Hospitality House  28-1 1/4
 5 Jordan Clementson, 12, Pine City, Mn   26-7 1/2

Shot Put
 1 Jonathan McConico, 14, Hospitality House   36-2
 2 Pearlson Omesa, 13, Minnesota Breeze T C   33-6
 3 Samuel Westlund, 13, Urban Stars       32-6 1/2
 4 Stephen Foertsch, 14, Flying Pigs T C  32-4 1/2
 5 Jim Asphalm, 13, Urban Stars               23-0
 6 Dylan McKinnie, 12, Christ's Children      20-6

Discus Throw
 1 Andrew Grotte, 13, Plymouth, Mn            86-8
 2 Jonathan McConico, 14, Hospitality House   85-6
 3 Samuel Westlund, 13, Urban Stars           72-8

Javelin Throw
 1 Jonathan McConico, 14, Hospitality House  69-10
 2 Mark Bresher, 13, Flying Pigs T C         65-11

High Jump
 1 Michael Dewane, 13, Flying Pigs T C         5-2
 2 Bryan Olcott, 14, Pine Island, Mn          4-10
 3 Mark Bresher, 13, Flying Pigs T C           4-8
 4 Calvin Grier, 13, Apple Valley, Mn          4-6
 4 Cordell Wiseman, 13, Hospitality House      4-6
 6 Jordan Clementson, 12, Pine City, Mn        4-4

Pole Vault
 1 Brett Facniok, 14, Montrose, Mn             9-6
 2 James Hoffman, 14, Buffalo, Mn              9-0
 3 Beau Pilgrim, 13, Mighty Mites              8-0
 4 Caleb Coffee, 12, Milaca, Mn                7-6
 5 Brockston Spandl, 13, Moorhead, Mn          7-6
 6 Bryant Williams, 13, Hospitality House      5-6
 - Bryan Olcott, 14, Pine Island, Mn            NH

TEAM SCORES
Scored 10-8-6-4-2-1
PLACE         TEAM        POINTS
 1   Flying Pigs T C       151.0
 2   Track Minnesota       124.0
 3   Hospitality House     120.0
 4   Urban Stars            25.0
 5   Minnesota Breeze T C   24.0
 6   Mighty Mites           18.0
 7   National Sports Ctr     6.0
 8   Christ's Children       1.0


Youth Girls

100 Meter Dash
Round 1, Heat 1
 1 Alexis Beecham, 13, Track Minnesota       12.90Q
 2 Erica Rhodes, 13, Hospitality House       12.91Q
 3 Sara Olson, 12, Flying Pigs T C           13.61q
 4 Suzanne Lee, 12, Flying Pigs T C          13.61
 5 Rebecca Hougen, 14, Bemidji, Mn           14.03
 6 Tara Peterson, 13, St. Paul, Mn           14.95
 7 Jamie Lewis, 12, Flying Pigs T C          14.98
Round 1, Heat 2
 1 Alteta Horne, 13, Track Minnesota         13.38Q
 2 Bobbi Buyck, 13, Garvin, Mn               14.05Q
 3 Lashavia Curtis, 13, Minnesota Breeze T C 14.06
 4 Tierra Hughes, 12, Hospitality House      15.07
 5 Asha Baker, 13, Hospitality House         15.18
Round 1, Heat 3
 1 Ashley Springfield, 13, Track Minnesota   13.47Q
 2 Ccara Fuller, 13, Hospitality House       13.52Q
 3 Serianne Williams, 13, Anoka, Mn          13.56q
 4 Nehemie Wendt, 13, Colfax, Wi             14.31
 5 Lakea Burt, 13, Track Minnesota           15.01
 6 Marjorica Williams, 12, Hospitality House 15.38
 6 Livvi Lastine, 12, Flying Pigs T C        15.38
Final
 1 Alexis Beecham, 13, Track Minnesota       13.10
 2 Erica Rhodes, 13, Hospitality House       13.22
 3 Alteta Horne, 13, Track Minnesota         13.52
 4 Serianne Williams, 13, Anoka, Mn          13.77
 5 Sara Olson, 12, Flying Pigs T C           13.88
 6 Ashley Springfield, 13, Track Minnesota   13.93
 7 Ccara Fuller, 13, Hospitality House       14.02
 8 Bobbi Buyck, 13, Garvin, Mn               14.10

200 Meter Dash
Round 1, Heat 1
 1 Ambrosia Dixon, 13, Minnesota Breeze T C  27.58Q
 2 Elizabeth Govrick, 14, Track Minnesota    27.70q
 3 Ashley Springfield, 13, Track Minnesota   28.84
 4 Samantha Wahlin, 13, Cold Spring, Mn      30.75
 5 Latoya Robinson, 12, Urban Stars          31.44
Round 1, Heat 2
 1 Whitney McClusky, 13, Track Minnesota     27.44Q
 2 Tereza Govrik, 14, Track Minnesota        28.81
 3 Nehemie Wendt, 13, Colfax, Wi             29.27
 4 Tracy Jezusko, 13, Flying Pigs T C        31.08
 5 Tiffany Winesberry, 13, Minnesota Breeze T C 32.60
 6 Tierra Hughes, 12, Hospitality House      32.70
Round 1, Heat 3
 1 Alexis Beecham, 13, Track Minnesota       27.03Q
 2 Serianne Williams, 13, Anoka, Mn          28.03q
 3 Sara Olson, 12, Flying Pigs T C           28.43
 4 Lashavia Curtis, 13, Minnesota Breeze T C 29.23
 5 Asha Baker, 13, Hospitality House         30.81
 6 Tara Peterson, 13, St. Paul, Mn           30.83
 7 Lakea Burt, 13, Track Minnesota           31.48
Round 1, Heat 4
 1 Erica Rhodes, 13, Hospitality House       27.16Q
 2 Clare Zutz, 13, Track Minnesota           27.84q
 3 Alteta Horne, 13, Track Minnesota         28.24q
 4 Suzanne Lee, 12, Flying Pigs T C          28.90
Final
 1 Alexis Beecham, 13, Track Minnesota       26.63
 2 Erica Rhodes, 13, Hospitality House       27.67
 3 Whitney McClusky, 13, Track Minnesota     27.69
 4 Serianne Williams, 13, Anoka, Mn          27.97
 5 Clare Zutz, 13, Track Minnesota           28.12
 6 Elizabeth Govrick, 14, Track Minnesota    28.14
 7 Ambrosia Dixon, 13, Minnesota Breeze T C  28.35
 8 Alteta Horne, 13, Track Minnesota         28.97

400 Meter Dash
 1 Whitney McClusky, 13, Track Minnesota     61.71 H1
 2 Clare Zutz, 13, Track Minnesota           64.04 H3
 3 Angela Olson, 12, Flying Pigs T C         64.46 H4
 4 Alteta Horne, 13, Track Minnesota         65.21 H4
 5 Emily Ilkka, 13, Stillwater, Mn           68.51 H3
 6 Nehemie Wendt, 13, Colfax, Wi             68.54 H1
 7 Samantha Wahlin, 13, Cold Spring, Mn      69.19 H3
 8 Dahrys Harris, 13, Cuyuna R T F C         71.31 H4
 9 Tara Peterson, 13, St. Paul, Mn           71.84 H3
10 Catherine Reeves, 13, Edina, Mn           72.17 H1
11 Alisha Mandel, 13, Hospitality House      72.26 H1
12 Teresa Welsh, 13, Minnesota Breeze T C    73.61 H1
13 Lakea Burt, 13, Track Minnesota           78.00 H3
14 Shaminta Simms, 12, Hospitality House     80.60 H1
15 Marjorica Williams, 12, Hospitality House 82.16 H4
16 Rachel Bellfield, 13, Minnesota Breeze T C 82.50 H1

800 Meter Run
 1 Whitney Hayes, 13, Track Minnesota      2:33.61
 2 Angela Olson, 12, Flying Pigs T C       2:36.65
 3 Jennifer Piskor, 12, Flying Pigs T C    2:39.31
 4 Courtney Robinson, 13, Mighty Mites     2:40.95
 5 Tereza Govrik, 14, Track Minnesota      2:48.79
 6 Catherine Reeves, 13, Edina, Mn         2:52.95
 7 Kate Hoops, 14, Wayzata, Mn             2:59.58
 8 Tiffany Winesberry, 13, Minnesota Breeze T C 3:27.70
 9 Rachel Bellfield, 13, Minnesota Breeze T C 3:55.99
 - Elizabeth Milless, 14, Mighty Mites         DNF

1500 Meter Run
 1 Megan Jensen, 13, Alden, Mn             5:00.73
 2 Bria Wetsch, 13, Chaska Hermes          5:06.25
 3 Hannah Landecker, 14, Mighty Mites      5:18.30
 4 Caitlin Anderson, 13, Chaska Hermes     5:24.54
 5 Elizabeth Milless, 14, Mighty Mites     5:26.19
 6 Jennifer Piskor, 12, Flying Pigs T C    5:31.36
 7 Kate Hoops, 14, Wayzata, Mn             5:55.25
 8 Catherine Reeves, 13, Edina, Mn         6:26.00

3000 Meter Run
 1 Bria Wetsch, 13, Chaska Hermes          10:53.8
 2 Hannah Landecker, 14, Mighty Mites      11:26.0
 3 Elizabeth Milless, 14, Mighty Mites     11:56.1
 4 Caitlin Anderson, 13, Chaska Hermes     12:26.1
 5 Courtney Robinson, 13, Mighty Mites     12:41.3

100M High Hurdles
 1 Ashley Springfield, 13, Track Minnesota   19.99
 2 Elizabeth Govrick, 14, Track Minnesota    20.17
 3 Jamie Lewis, 12, Flying Pigs T C          20.99
 4 Eleanor Mangulies, 14, Track Minnesota    21.86
 5 Kamilah Tabb, 14, Track Minnesota         21.98

200M Int Hurdles
 1 Rebecca Hougen, 14, Bemidji, Mn           33.17
 2 Kamilah Tabb, 14, Track Minnesota         34.01
 3 Kelsey Griffith, 13, Mighty Mites         35.38
 4 Christine Riddle, 14, Track Minnesota     36.36
 5 Eleanor Mangulies, 14, Track Minnesota    36.51

4X100 Meter Relay
 1 Track Minnesota (Clare Zutz, Whitney McClusky,
   Elizabeth Govrick, Alexis Beecham)        50.70 Meet record
 2 Track Minnesota (Whitney Hayes, Tereza Govrik,
   Alteta Horne, Ashley Springfield)         53.29
 3 Hospitality House (Ccara Fuller, Asha Baker,
   Alisha Mandel, Erica Rhodes)              55.34
 4 Minnesota Breeze T C (Lashavia Curtis,
   Tiffany Winesberry, Latoya Palloud,
   Ambrosia Dixon)                           57.49
 5 Flying Pigs T C (Jamie Lewis, Sara Olson,
   Tracy Jezusko, Angela Olson)              60.20
 6 Hospitality House (Tierra Hughes,
   Marjorica Williams, Danielle Crawford,
   Shaminta Simms)                           60.73

4X400 Meter Relay
 1 Track Minnesota (Clare Zutz, Whitney McClusky,
   Alexis Beecham, Elizabeth Govrick)      4:16.98 Meet record
 2 Flying Pigs T C (Sara Olson, Jennifer Piskor,
   Livvi Lastine, Angela Olson)            4:40.35 Betters old Meet record
 3 Minnesota Breeze T C (Latoya Palloud,
   Lashavia Curtis, Tiffany Winesberry,
   Ambrosia Dixon)                         4:55.18
 4 Hospitality House (Marjorica Williams,
   Ccara Fuller, Shaminta Simms,
   Alisha Mandel)                          5:18.59

4X800 Meter Relay
 1 Mighty Mites (Kelsey Griffith,
   Elizabeth Milless, Hannah Landecker,
   Courtney Robinson)                      10:32.7 Meet record
 2 Track Minnesota (Eleanor Mangulies,
   Kamilah Tabb, Lakea Burt, Whitney Hayes) 11:49.60

Long Jump
 1 Ambrosia Dixon, 13, Minnesota Breeze T C 14-1 3/4
 2 Suzanne Lee, 12, Flying Pigs T C       14-1 3/4
 3 Kamilah Tabb, 14, Track Minnesota      13-6 1/2
 4 Kelsey Griffith, 13, Mighty Mites      13-6 1/4
 5 Dahrys Harris, 13, Cuyuna R T F C      12-8 1/2
 6 Ccara Fuller, 13, Hospitality House    12-6 1/2
 7 Kristina Thompson, 12, Elk River, Mn   12-0 1/4
 8 Tara Peterson, 13, St. Paul, Mn        11-5 1/2
 9 Livvi Lastine, 12, Flying Pigs T C    10-10 1/4
10 Danielle Crawford, 13, Hospitality House   10-5
11 Tierra Hughes, 12, Hospitality House   10-3 1/2
12 Kia Grovender, 13, Urban Stars          7-4 3/4

Triple Jump
 1 Emily Ilkka, 13, Stillwater, Mn            38-8 Meet record
 2 Dahrys Harris, 13, Cuyuna R T F C      25-7 1/2

Shot Put
 1 Rosemary North, 14, Hospitality House  31-2 1/2
 2 Jenny Schnaible, 13, Burnsville, Mn        25-9
 3 Livvi Lastine, 12, Flying Pigs T C         20-2

Discus Throw
 1 Rosemary North, 14, Hospitality House      71-2
 2 Jenny Schnaible, 13, Burnsville, Mn        58-3
 3 Eleanor Mangulies, 14, Track Minnesota     43-2
 4 Danielle Crawford, 13, Hospitality House   42-7

Javelin Throw
 1 Rosemary North, 14, Hospitality House      45-7

High Jump
 1 Tracy Jezusko, 13, Flying Pigs T C          4-6
 1 Rebecca Hougen, 14, Bemidji, Mn             4-6
 3 Danielle Crawford, 13, Hospitality House    3-8
 4 Alisha Mandel, 13, Hospitality House        3-6

Pole Vault
 1 Bobbi Buyck, 13, Garvin, Mn                 9-2 Meet record
 2 Kelsey Griffith, 13, Mighty Mites           7-9 Betters old Meet record
 3 Hannah Coffee, 14, Milaca, Mn               7-8 Betters old Meet record

TEAM SCORES
Scored 10-8-6-4-2-1
PLACE         TEAM        POINTS
 1   Track Minnesota       168.0
 2   Hospitality House      80.0
 3   Flying Pigs T C        68.0
 4   Mighty Mites           64.0
 5   Chaska Hermes          30.0
 6   Minnesota Breeze T C   22.0
 7   Cuyuna R T F C         14.0


Intermediate Boys

100 Meter Dash
Round 1, Heat 1
 1 Arie Perry, 15, Hospitality House         11.70Q
 2 Bryan Duncanson, 16, National Sports Ctr  11.73q
 3 Jason Anderson, 15, Burnsville, Mn        11.91q
 4 Aaron Woodard, 16, Christ's Children      11.93
 5 Chris Jeffries, 14, Track Minnesota       12.96
 6 Patrick Laine, 15, St. Paul, Mn           12.98
 7 Riley Nelson, 14, Bloomington, Mn         13.31
Round 1, Heat 2
 1 Trey Randol, 16, Excelsior, Mn            11.33Q
 2 Wole Adebayo, 15, Rochester, Mn           11.41q
 3 Eugene Sanders, 15, Track Minnesota       11.79q
 5 Lamar Ferguson, 15, Christ's Children     12.50
 6 Quinten Wilson, 14, Hospitality House     12.58
Round 1, Heat 3
 1 Todd Johnson, 16, Hospitality House       11.58Q
 2 James Morris, 14, Christ's Children       12.69
 3 Paul Freeman, 14, Flying Pigs T C         12.85
 4 Lorenzo Hampton, 14, Urban Stars          12.95
Round 1, Heat 4
 1 Corey Carpentier, 15, Amery, Wi           11.86Q
 2 Chris Norton, 16, St. Paul, Mn            12.03
 3 Patrick Robinson, 15, Hospitality House   12.56
 4 Matthew Carada, 16, Hospitality House     12.57
 5 Ricky Woodard, 15, Christ's Children      13.62
 6 Devon Cherry, 15, Hospitality House       13.93
Final
 1 Todd Johnson, 16, Hospitality House       11.61
 2 Trey Randol, 16, Excelsior, Mn            11.66
 3 Wole Adebayo, 15, Rochester, Mn           11.76
 4 Arie Perry, 15, Hospitality House         11.96
 5 Bryan Duncanson, 16, National Sports Ctr  12.02
 6 Jason Anderson, 15, Burnsville, Mn        12.04
 7 Eugene Sanders, 15, Track Minnesota       12.11
 8 Corey Carpentier, 15, Amery, Wi           12.22

200 Meter Dash
Round 1, Heat 1
 1 Trey Randol, 16, Excelsior, Mn            23.85Q
 2 Arie Perry, 15, Hospitality House         24.57q
 3 Bob Schmitz, 15, Wells, Mn                24.89
 4 Ricky Woodard, 15, Christ's Children      25.62
 5 Etanyan Paul, 14, Track Minnesota         28.74
 6 Devon Cherry, 15, Hospitality House       30.73
Round 1, Heat 2
 1 Wole Adebayo, 15, Rochester, Mn           23.46Q
 2 Aaron Woodard, 16, Christ's Children      24.98
 3 Antonio Price, 16, Hospitality House      26.22
 4 Jonathan Angulo, 15, Hospitality House    26.80
 5 Paul Freeman, 14, Flying Pigs T C         26.82
 6 Casey Lundy, 14, Anoka, Mn                27.74
Round 1, Heat 3
 1 Todd Johnson, 16, Hospitality House       23.65Q
 2 Eugene Sanders, 15, Track Minnesota       24.52q
 3 Chris Norton, 16, St. Paul, Mn            24.63q
 4 James Morris, 14, Christ's Children       25.62
 5 Patrick Robinson, 15, Hospitality House   26.10
 6 Patrick Laine, 15, St. Paul, Mn           26.47
Round 1, Heat 4
 1 Bryan Duncanson, 16, National Sports Ctr  24.14Q
 2 Corey Carpentier, 15, Amery, Wi           24.56q
 3 Quinten Wilson, 14, Hospitality House     25.89
 4 Matthew Carada, 16, Hospitality House     26.24
 5 Lamar Ferguson, 15, Christ's Children     26.28
Final
 1 Trey Randol, 16, Excelsior, Mn            23.45
 2 Wole Adebayo, 15, Rochester, Mn           23.58
 3 Bryan Duncanson, 16, National Sports Ctr  24.52
 4 Corey Carpentier, 15, Amery, Wi           24.70
 5 Eugene Sanders, 15, Track Minnesota       24.80
 6 Chris Norton, 16, St. Paul, Mn            24.85
 7 Arie Perry, 15, Hospitality House         24.95

400 Meter Dash
 1 Jason Anderson, 15, Burnsville, Mn        53.31 H2
 2 Bob Schmitz, 15, Wells, Mn                53.78 H1
 3 Edward Reeves, 15, Edina, Mn              54.70 H2
 4 Chris Norton, 16, St. Paul, Mn            55.77 H2
 5 Jonathan Angulo, 15, Hospitality House    56.92 H1
 6 Zachary Bensalih, 15, Hospitality House   57.30 H1
 7 Matt Hoehn, 14, Good Thunder, Mn          58.54 H1
 8 Robert Aspholm, 15, Urban Stars           59.02 H1
 9 Casey Lundy, 14, Anoka, Mn                60.62 H2
10 Chris Jeffries, 14, Track Minnesota       64.46 H2
11 Matthew Carada, 16, Hospitality House     65.18 H2
12 Mychael Swenning, 15, Hospitality House   66.53 H2

800 Meter Run
 1 Edward Reeves, 15, Edina, Mn            2:07.59
 2 Jared Clementson, 15, Pine City, Mn     2:10.41
 3 Brian Odegaard, 15, Carnies             2:11.07
 4 Michael Johnson, 15, St. Cloud, Mn      2:16.21
 5 Robert Aspholm, 15, Urban Stars         2:17.38
 6 Casey Lundy, 14, Anoka, Mn              2:17.86
 7 Bob Schmitz, 15, Wells, Mn              2:19.61
 8 Matt Hoehn, 14, Good Thunder, Mn        2:20.94
 9 Daniel Huebsch, 15, Mighty Mites        2:22.11

1500 Meter Run
 1 Brian Odegaard, 15, Carnies             4:19.24
 2 Chad Brever, 15, Mighty Mites           4:29.38
 3 Collin Wagner, 14, Flying Pigs T C      4:30.13
 4 Jared Clementson, 15, Pine City, Mn     4:35.96
 5 Daniel Huebsch, 15, Mighty Mites        4:44.03
 6 Michael Johnson, 15, St. Cloud, Mn      4:48.40
 7 Matt Hoehn, 14, Good Thunder, Mn        4:51.36

3000 Meter Run
 1 Chad Brever, 15, Mighty Mites            9:38.4
 2 Meshack Omesa, 17, Minnesota Breeze T C  9:43.0
 3 Collin Wagner, 14, Flying Pigs T C       9:49.7
 4 Brian Odegaard, 15, Carnies              9:55.5
 5 Jared Clementson, 15, Pine City, Mn    10:02.10
 6 Alex Nichols, 16, Edina, Mn             10:19.5
 7 Matt Hoehn, 14, Good Thunder, Mn        10:22.0
 8 Daniel Huebsch, 15, Mighty Mites        10:29.4

400M Int Hurdles
 1 Collin Wagner, 14, Flying Pigs T C        71.00

2000M Steeplechase
 1 Chad Brever, 15, Mighty Mites           7:18.24
 2 Daniel Huebsch, 15, Mighty Mites        8:13.26

4X100 Meter Relay
 1 Hospitality House (Patrick Robinson,
   Antonio Price, Arie Perry, Todd Johnson)  46.87
 2 Christ's Children                         48.27
 3 Hospitality House (Devon Cherry,
   Matthew Carada, Quinten Wilson,
   Mychael Swenning)                         52.95

4X400 Meter Relay
 1 Hospitality House (Todd Johnson,
   Antonio Price, Mychael Swenning,
   Jonathan Angulo)                        4:05.77
 2 Hospitality House (Devon Cherry, Arie Perry,
   Zachary Bensalih, Quinten Wilson)       4:15.48

Long Jump
 1 Trey Randol, 16, Excelsior, Mn         19-2 1/4
 2 Chris Norton, 16, St. Paul, Mn        16-11 1/4
 3 Jonathan Angulo, 15, Hospitality House     16-7
 4 Paul Freeman, 14, Flying Pigs T C     15-11 1/2
 5 Cody Perry, 14, Flying Pigs T C        10-4 1/2

Triple Jump
 1 Bryan Duncanson, 16, National Sports Ctr 37-8 1/4
 2 Jared Clementson, 15, Pine City, Mn        35-5
 3 Stephen Howard, 15, White Bear Lake, Mn 34-0 1/2

Shot Put
 1 Bryan Andurs, 14, Flying Pigs T C          42-5
 2 Stephen Howard, 15, White Bear Lake, Mn    40-9
 3 Jake Jensen, 14, Flying Pigs T C      23-11 1/2

Discus Throw
 1 Stephen Howard, 15, White Bear Lake, Mn   113-5
 2 Bryan Andurs, 14, Flying Pigs T C         104-6
 3 Erik Grotte, 15, Plymouth, Mn             102-3
 4 Jake Jensen, 14, Flying Pigs T C           59-8

Javelin Throw
 1 Bryan Andurs, 14, Flying Pigs T C         107-4
 2 Erik Grotte, 15, Plymouth, Mn              96-9
 3 Jake Jensen, 14, Flying Pigs T C           54-4

High Jump
 1 Paul Freeman, 14, Flying Pigs T C           4-8
 2 Cody Perry, 14, Flying Pigs T C             4-6

Pole Vault
 1 Dennis Ouyang, 14, Mankato, Mn             11-0
 2 Jason Morin, 15, Tracy, Mn                 10-6
 3 Brock Patten, 16, Buffalo, Mn               9-0
 4 Alex Nichols, 16, Edina, Mn                 8-6

TEAM SCORES
Scored 10-8-6-4-2-1
PLACE         TEAM        POINTS
 1   Flying Pigs T C       112.0
 2   Hospitality House      89.0
3T   Carnies                26.0
3T   National Sports Ctr    26.0
 5   Mighty Mites           18.0
 6   Track Minnesota        16.0
 7   Urban Stars            14.0
 8   Minnesota Breeze T C   10.0
 9   Christ's Children       8.0

Intermediate Girls

100 Meter Dash
Round 1, Heat 1
 1 Sade Allison, 16, Hospitality House       12.77Q
 2 Kim Truong, 14, Apple Valley, Mn          12.97Q
 3 Zer'von Jackson, 14, Minnesota Breeze T C 13.05Q
 4 Jessica McLean, 14, Hospitality House     14.27
 5 Antoinette Robinson, 15, Hospitality House 14.85
 6 Chelsea Cox, 14, Minneapolis, Mn          15.47
 7 Christine Riddle, 14, Track Minnesota     15.64
Round 1, Heat 2
 1 Sandra Jorgensen, 14, Woodbury Track Club 12.77Q
 2 Alecia Horne, 15, Track Minnesota         12.79Q
 3 Latwanna Rudolph, 15, Minnesota Breeze T C 13.24Q
 4 Lynnisha Bell, 16, Hospitality House      13.71q
 5 Renae Hughes, 14, Hospitality House       13.91q
Final
 1 Kim Truong, 14, Apple Valley, Mn          12.82
 2 Sade Allison, 16, Hospitality House       12.84
 3 Alecia Horne, 15, Track Minnesota         12.94
 4 Sandra Jorgensen, 14, Woodbury Track Club 13.04
 5 Zer'von Jackson, 14, Minnesota Breeze T C 13.27
 6 Latwanna Rudolph, 15, Minnesota Breeze T C 13.77
 7 Lynnisha Bell, 16, Hospitality House      13.84
 8 Renae Hughes, 14, Hospitality House       14.02

200 Meter Dash
Round 1, Heat 1
 1 Emily Bartusek, 15, Albert Lea, Mn        26.00Q
 2 Alecia Horne, 15, Track Minnesota         26.35Q
 3 Zer'von Jackson, 14, Minnesota Breeze T C 27.32Q
 4 Kim Truong, 14, Apple Valley, Mn          27.47q
 5 Chelsea Cox, 14, Minneapolis, Mn          33.06
Round 1, Heat 2
 1 Sandra Jorgensen, 14, Woodbury Track Club 26.03Q
 2 Sade Allison, 16, Hospitality House       27.08Q
 3 Latwanna Rudolph, 15, Minnesota Breeze T C 28.61Q
 4 Jessica McLean, 14, Hospitality House     29.40q
 5 Renae Hughes, 14, Hospitality House       29.76
Final
 1 Emily Bartusek, 15, Albert Lea, Mn        25.75
 2 Sandra Jorgensen, 14, Woodbury Track Club 25.95
 3 Alecia Horne, 15, Track Minnesota         26.31
 4 Kim Truong, 14, Apple Valley, Mn          26.83
 5 Sade Allison, 16, Hospitality House       27.37
 6 Latwanna Rudolph, 15, Minnesota Breeze T C 28.35
 7 Jessica McLean, 14, Hospitality House     28.80

400 Meter Dash
 1 Emily Bartusek, 15, Albert Lea, Mn        58.11 Meet record
 2 Sandra Jorgensen, 14, Woodbury Track Club 59.72
 3 Hulda Omesa, 16, Minnesota Breeze T C     61.44
 4 Zer'von Jackson, 14, Minnesota Breeze T C 68.97
 5 Chelsea Cox, 14, Minneapolis, Mn          74.57
 6 Christine Riddle, 14, Track Minnesota     82.88

800 Meter Run
 1 Andrea Wahlin, 15, Cold Spring, Mn      2:21.90
 2 Hulda Omesa, 16, Minnesota Breeze T C   2:34.07
 3 Sarah Moon, 14, Richfield, Mn           2:36.47
 4 Kymberly Koenig, 15, St. Paul, Mn       2:39.94
 5 Brittany Brenny, 14, Mighty Mites       2:40.99

1500 Meter Run
 1 Hulda Omesa, 16, Minnesota Breeze T C   5:05.27
 2 Brittany Brenny, 14, Mighty Mites       5:05.92
 3 Maria Lamb, 15, River Falls, Wi         5:19.45
 4 Liz Kronick, 15, Chaska Hermes          6:12.69

3000 Meter Run
 1 Hulda Omesa, 16, Minnesota Breeze T C   11:22.8
 2 Maria Lamb, 15, River Falls, Wi         11:26.4
 3 Brittany Brenny, 14, Mighty Mites       11:30.2
 4 Kymberly Koenig, 15, St. Paul, Mn       13:06.9
 5 Cassie Wagner, 16, Flying Pigs T C      14:39.7

100M High Hurdles
 1 Latwanna Rudolph, 15, Minnesota Breeze T C 18.28
 2 Emily Mountain, 15, Woodbury Track Club   20.13
 3 Lynnisha Bell, 16, Hospitality House      20.60
 4 Cassie Wagner, 16, Flying Pigs T C        21.47

400M Int Hurdles
 1 Cassie Wagner, 16, Flying Pigs T C        86.68

Long Jump
 1 Sandra Jorgensen, 14, Woodbury Track Club 16-4 1/4
 2 Alecia Horne, 15, Track Minnesota     14-11 3/4
 3 Natalie Elfner, 14, Flying Pigs T C   12-11 3/4
 4 Emily Mountain, 15, Woodbury Track Club    12-9
 5 Chelsea Cox, 14, Minneapolis, Mn       7-11 1/4

Triple Jump
 1 Emily Bartusek, 15, Albert Lea, Mn         33-3
 2 Hulda Omesa, 16, Minnesota Breeze T C  32-6 1/4
 3 Emily Mountain, 15, Woodbury Track Club    29-7

Shot Put
 1 Tierra Warren, 15, Hospitality House   32-7 1/2
 2 Mackenzie Krafka, 15, Burnsville, Mn   26-5 1/2
 3 Emily Mountain, 15, Woodbury Track Club    24-9
 4 Lynnisha Bell, 16, Hospitality House   21-7 1/2
 5 Ashley North, 16, Hospitality House       16-11

Discus Throw
 1 Mackenzie Krafka, 15, Burnsville, Mn      106-5
 2 Tierra Warren, 15, Hospitality House       97-4
 3 Ashley North, 16, Hospitality House        46-6

Javelin Throw
 1 Tierra Warren, 15, Hospitality House       38-0
 2 Ashley North, 16, Hospitality House        30-3

High Jump
 1 Natalie Elfner, 14, Flying Pigs T C         4-2

Pole Vault
 1 Mara Locketz, 16, Minnetonka, Mn            8-0
 2 Erika Kufahl, 16, Golden Valley, Mn         7-0

TEAM SCORES
Scored 10-8-6-4-2-1
PLACE         TEAM        POINTS
 1   Hospitality House      81.0
 2   Minnesota Breeze T C   74.0
 3   Woodbury Track Club    64.0
 4   Track Minnesota        28.0
 5   Flying Pigs T C        26.0
 6   Mighty Mites           24.0
 7   Chaska Hermes           6.0


Young Men

100 Meter Dash
Round 1, Heat 1
 1 Adrian Perryman, 16, Minnesota Breeze T C 11.26Q
 2 Quincy Jones, 17, Hospitality House       11.59Q
 3 Sammy Ali-Saadi, 18, Unattached           11.78Q
Round 1, Heat 2
 1 Riza Mahmoud, 18, Minnesota Breeze T C    10.98Q
 2 Antoine Price, 17, Hospitality House      11.22Q
 3 Lawrence Ayeni, 16, Track Minnesota       11.59Q
 4 Montae Bailey, 17, Hospitality House      12.11q
 5 Derek Lustig, 16, Anoka, Mn               12.14q
 6 Jamey McDonald, 16, Hospitality House     12.21
 7 Anthony Clark, 17, Urban Stars            12.34
Final
 1 Riza Mahmoud, 18, Minnesota Breeze T C    11.37
 2 Adrian Perryman, 16, Minnesota Breeze T C 11.42
 3 Antoine Price, 17, Hospitality House      11.50
 4 Lawrence Ayeni, 16, Track Minnesota       12.04
 5 Quincy Jones, 17, Hospitality House       12.08
 6 Montae Bailey, 17, Hospitality House      12.15
 7 Derek Lustig, 16, Anoka, Mn               12.32

200 Meter Dash
Round 1, Heat 1
 1 Antoine Price, 17, Hospitality House      23.09Q
 2 Adrian Perryman, 16, Minnesota Breeze T C 23.43Q
 3 Jeff Dowell, 16, Hospitality House        24.04Q
 4 Donald Mamman, 17, Track Minnesota        24.61q
 5 Zach Babington-Johnson, 17, Hospitality House 31.30q
Round 1, Heat 2
 1 Quincy Jones, 17, Hospitality House       23.75Q
 2 Justin Hood, 18, Minnesota Breeze T C     24.90Q
 3 Anthony Clark, 17, Urban Stars            27.38Q
Final
 1 Antoine Price, 17, Hospitality House      23.00
 2 Adrian Perryman, 16, Minnesota Breeze T C 23.59
 3 Jeff Dowell, 16, Hospitality House        23.84
 4 Quincy Jones, 17, Hospitality House       24.14
 5 Donald Mamman, 17, Track Minnesota        24.60
 6 Anthony Clark, 17, Urban Stars            27.81

400 Meter Dash
 1 Jeff Dowell, 16, Hospitality House        51.16 H1
 2 Adam Benson, 17, National Sports Ctr      51.69 H1
 3 Montae Bailey, 17, Hospitality House      54.39 H1
 4 Michael Johnson, 17, Hospitality House    54.84 H1
 5 William Scott, 17, Chaska Hermes          54.89 H1
 6 Justin Hood, 18, Minnesota Breeze T C     56.39 H1
 7 Anthony Clark, 17, Urban Stars            61.63 H1
 8 Chong Yang, 16, Minnesota Breeze T C      63.25 H1

800 Meter Run
 1 William Kirkland, 16, Minnesota Breeze T C 2:08.00
 2 Meshack Omesa, 17, Minnesota Breeze T C 2:11.77
 3 O'Neal Hampton III, 17, Hospitality House 2:13.12
 4 William Scott, 17, Chaska Hermes        2:19.20
 5 Anthony Vicino, 17, Win River           2:24.79
 6 Chong Yang, 16, Minnesota Breeze T C    2:30.49

1500 Meter Run
 1 William Kirkland, 16, Minnesota Breeze T C 4:16.80
 2 James Hegg, 18, Amery, Wi               4:17.15
 3 Meshack Omesa, 17, Minnesota Breeze T C 4:22.39
 4 Anthony Vicino, 17, Win River           4:59.53
 5 Chong Yang, 16, Minnesota Breeze T C    5:17.68

5000 Meter Run
 1 James Hegg, 18, Amery, Wi               16:36.5
 2 Mark Bowden, 17, Maple Grove, Mn        16:52.3

110M High Hurdles
 1 Michael Hougen, 16, Bemidji, Mn           17.26
 2 Jeremy Stratton, 17, Hospitality House    19.37

400M Int Hurdles
 1 Adam Benson, 17, National Sports Ctr      61.22
 2 Michael Graves, 17, Hospitality House     62.46
 3 Michael Hougen, 16, Bemidji, Mn           63.29
 4 Jeremy Stratton, 17, Hospitality House    65.48

2000M Steeplechase
 1 Stephen Harris, 18, Roseville, Mn       7:09.91
 2 Joshua Peterson, 17, Plymouth, Mn       7:32.67

4X100 Meter Relay
 1 Hospitality House (Quincy Jones,
   Michael Graves, Montae Bailey,
   Antoine Price)                            44.86
 2 Minnesota Breeze T C (Justin Hood,
   William Kirkland, Riza Mahmoud,
   Adrian Perryman)                          45.16
 3 Hospitality House (Zach Babington-Johnson,
   Dominique Byrd, Jeremy Stratton,
   Patrick Akpaette)                         45.75

4X400 Meter Relay
 1 Hospitality House (Antoine Price,
   Patrick Doty, Patrick Akpaette,
   Jeff Dowell)                            3:36.65
 2 Hospitality House (Montae Bailey,
   Michael Graves, O'Neal Hampton III,
   Jerald Burton)                          3:48.86

Long Jump
 1 Tony Liebhard, 17, Chaska Hermes       20-5 1/4
 2 Patrick Akpaette, 16, Hospitality House 19-11 1/4
 3 Jeff Dowell, 16, Hospitality House     19-4 1/2
 4 Jason Sydejko, 18, Blaine, Mn          18-7 1/4
 5 Nathan Anderson, 17, Tonka Bay, Mn     17-1 3/4
 6 Donald Mamman, 17, Track Minnesota     16-2 1/4

Triple Jump
 1 Tony Liebhard, 17, Chaska Hermes           43-2
 2 Patrick Akpaette, 16, Hospitality House 42-11 1/2
 3 Michael Johnson, 17, Hospitality House     36-6
 4 Jeremy Stratton, 17, Hospitality House 33-6 1/4

Shot Put
 1 Adam Schnaible, 16, Burnsville, Mn    52-10 1/2
 2 Jeremy Polenik, 18, Coon Rapids, Mn    50-1 1/2
 3 Joel Dircks, 18, Shakopee, Mn              48-5
 4 Michael Johnson, 17, Hospitality House    45-11
 5 Thomas Conboy, 16, Rosemount, Mn           45-9
 6 Matt Mello, 16, Hospitality House      45-8 1/2
 7 Ernest North, 17, Hospitality House        42-8

Discus Throw
 1 Adam Schnaible, 16, Burnsville, Mn        159-3
 2 Michael Johnson, 17, Hospitality House   149-11
 3 Thomas Conboy, 16, Rosemount, Mn          146-7
 4 Matt Mello, 16, Hospitality House         130-3
 5 Ernest North, 17, Hospitality House       126-8
 6 Joel Dircks, 18, Shakopee, Mn             117-9
 7 Matthew Lark, 17, St. Paul, Mn            94-11

Javelin Throw
 1 Kyle Fisher, 18, Roseville, Mn            156-7 Meet record
 2 Joshua Collins, 17, North Oaks, Mn        114-4
 3 Tim Kelly, 17, Coon Rapids, Mn            113-7
 4 Ernest North, 17, Hospitality House       100-7
 5 Matt Mello, 16, Hospitality House          94-9

High Jump
 1 Riza Mahmoud, 18, Minnesota Breeze T C      6-4
 2 Andy David, 17, Zimmerman, Mn               6-4
 3 Jason Sydejko, 18, Blaine, Mn               6-2
 4 Tanner Miest, 17, Courtland, Mn             6-0
 5 Adam Benson, 17, National Sports Ctr       5-10
 6 Tim Kelly, 17, Coon Rapids, Mn              5-8

Pole Vault
 1 Josh Sorenson, 17, Southern Mn Vault C     13-0
 2 Patrick Doty, 17, Hospitality House        13-0
 3 Benjamin Mauch, 18, Eagle Lake, Mn         13-0
 4 Tim Kelly, 17, Coon Rapids, Mn             12-6
 5 Matt Jackson, 17, Buffalo, Mn              12-6
 6 Mark Rittenhouse, 18, Altitude W/Attitude  11-6
 7 Derek Lustig, 16, Anoka, Mn                10-6

TEAM SCORES
Scored 10-8-6-4-2-1
PLACE         TEAM        POINTS
 1   Hospitality House     219.0
 2   Minnesota Breeze T C   86.0
3T   National Sports Ctr    26.0
3T   Chaska Hermes          26.0
5T   Track Minnesota        10.0
5T   Southern Mn Vault C    10.0
 7   Win River               8.0
 8   Altitude W/Attitude     6.0
 9   Urban Stars             1.0


Young Women

100 Meter Dash
 1 Tonnisha Bell, 17, Hospitality House      12.73 H1
 2 Nikki Weinert, 18, Central Minn Select    13.21 H1
 3 Kelly Johnson, 17, Bloomington, Mn        13.58 H2
 4 Meosha Turner, 16, Minnesota Breeze T C   13.99 H1
 5 Samantha Williams, 16, Hospitality House  16.66 H2

200 Meter Dash
 1 Kou Luogon, 17, Hospitality House         25.83 H2
 2 Nikki Weinert, 18, Central Minn Select    26.98 H2
 3 Steph Bell, 17, Bloomington, Mn           27.04 H2
 4 Kelly Johnson, 17, Bloomington, Mn        27.61 H1
 5 Camille Norman, 16, Hospitality House     27.86 H1
 6 Brianna Lanier, 16, Hospitality House     28.19 H1
 7 Meosha Turner, 16, Minnesota Breeze T C   29.08 H2

400 Meter Dash
 1 Kou Luogon, 17, Hospitality House         58.90
 2 Steph Bell, 17, Bloomington, Mn           63.22
 3 Brianna Lanier, 16, Hospitality House     64.04
 4 Meosha Turner, 16, Minnesota Breeze T C   69.76
 5 Iasha Whitelow, 17, Urban Stars           82.15

800 Meter Run
 1 Heidi Blissenbach, 17, Eagan, Mn        3:10.27

1500 Meter Run
 1 Joelle Wagner, 17, Eveleth, Mn          5:30.93
 2 Heidi Blissenbach, 17, Eagan, Mn        6:21.97

3000 Meter Run
 1 Heidi Blissenbach, 17, Eagan, Mn        13:46.3

100M High Hurdles
 1 Jacenta Spandl, 17, Moorhead, Mn          15.60
 2 Camille Norman, 16, Hospitality House     16.82
 3 Rebekah Nelson, 17, Bloomington, Mn       17.81

400M Int Hurdles
 1 Camille Norman, 16, Hospitality House     73.58

4X100 Meter Relay
 1 Hospitality House (Brianna Lanier,
   Sarah Decker, Kou Luogon, Tonnisha Bell)  49.87 Meet record
 2 Central Minn Select (Alicia Mindermann,
   Kayla Thompson, Jenny Valan, Nikki Weinert) 53.58

Long Jump
 1 Kou Luogon, 17, Hospitality House      16-5 3/4
 2 Ann Ewald, 17, Waldorf, Mn                 15-9
 3 Tonnisha Bell, 17, Hospitality House   15-7 1/4
 4 Christina Lark, 16, St. Paul, Mn       13-7 1/2
 5 Cassandra Jefferson, 16, Hospitality House 11-10

Triple Jump
 1 Jacenta Spandl, 17, Moorhead, Mn      36-11 3/4
 2 Ann Ewald, 17, Waldorf, Mn             32-6 1/2
 3 Cassandra Jefferson, 16, Hospitality House 28-4 1/4

Shot Put
 1 Chelsie Krafka, 18, Burnsville, Mn         27-6
 2 Christina Lark, 16, St. Paul, Mn           26-9

Discus Throw
 1 Chelsie Krafka, 18, Burnsville, Mn        103-6
 2 Christina Lark, 16, St. Paul, Mn         100-11

Javelin Throw
 1 Jacenta Spandl, 17, Moorhead, Mn         105-10

High Jump
 1 Jacenta Spandl, 17, Moorhead, Mn            5-4
 2 Rebekah Nelson, 17, Bloomington, Mn        4-10

Pole Vault
 1 Bethany Renner, 18, National Sports Ctr    10-6

TEAM SCORES
Scored 10-8-6-4-2-1
PLACE         TEAM        POINTS
 1   Hospitality House     116.0
 2   Central Minn Select    24.0
 3   Minnesota Breeze T C   14.0
 4   National Sports Ctr    10.0
 5   Urban Stars             4.0
Nike Hershey Garden of Life Chobani UCS Gatorade Phoenix KT St. Vincent Normatec