Licensed to Potomac Valley Association - Association License
                                       HY-TEK's Meet Manager 3/10/2014 05:12 PM
                   2014  PVA Masters Invitational - 3/1/2014                   
                   Prince George's Sports and Learn Complex                    
                                    Results                                    
 
Event 1  W30 60 Meter Dash
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Thorpe, Keishia          W33 Unattached                         8.14  
 
Event 4  W45 60 Meter Dash
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Ormsby, Wendy            W45 Unattached                        10.72  
 
Event 5  W50 60 Meter Dash
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Triolo, Sandy            W51 Unattached                         8.76  
  2 Rath, Terri              W50 Athena Track                       9.09  
  3 Robinson, Wanda          W51 Unattached              9.14       9.14  
  4 Matthews, Marguerite     W51 Glenarden Ma                       9.84  
 
Event 25  W50 200 Meter Dash
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Rath, Terri              W50 Athena Track                      30.71  
  2 Matthews, Marguerite     W51 Glenarden Ma                      33.75  
 
Event 65  W50 800 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Clarke, Toni             W53 Unattached                      4:39.53  
 
Event 84  W45 1 Mile Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Ormsby, Wendy            W45 Unattached                      9:07.08  
 
Event 85  W50 1 Mile Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Clarke, Toni             W53 Unattached                      7:29.30  
 
Event 86  W60 1 Mile Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
 -- Thibou, Roselyn          W61 Glenarden Ma                        DNF  
 
Event 336  W50 Weight Throw Infield
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Wilkins, Mary            W53 Glenarden Ma                     10.67m   35-00.25 
 
Event 337  W65 Weight Throw Studio
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Abdullah, Wahidah        W66 Unattached             1.85m      7.94m   26-00.75 
 
Event 337  W80 Weight Throw Studio
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Good, Sharon             W81 Potomac Valley T                  5.51m   18-01.00 
 
Event 342  W50 Super Weight
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Wilkins, Mary            W53 Glenarden Ma                      6.54m   21-05.50 
 
Event 348  W65 Super Weight studio
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Abdullah, Wahidah        W66 Unattached             0.10m      5.33m   17-06.00 
 
Event 348  W80 Super Weight studio
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Good, Sharon             W81 Potomac Valley T                  3.58m   11-09.00 
 
Event 401  W60 3000 Meter Race Walk
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Wilkinson, Carol         W64 Unattached          19:48.00   19:28.13  
 
Event 501  M30 60 Meter Dash
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Payne, Thomas            M31 Unattached              6.95       7.67  
 
Event 503  M40 60 Meter Dash
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Fields, Clinton          M42 TNT INTERNATIONA        7.40       7.54  
  2 Bigelow, Lance           M40 Unattached              7.76       8.06  
  3 Wright, Don              M43 Unattached                         8.22  
 
Event 504  M45 60 Meter Dash
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Onyenyeonwu, George      M47 Unattached              7.55       7.86  
  2 Cardwell, Victor         M49 Unattached              7.70       7.88  
  3 Jackson, Lionel          M48 Glenarden Ma            7.50       7.90  
  4 Mallory, Lynn            M49 Unattached              7.61       8.47  
 
Event 505  M50 60 Meter Dash
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Hooker, Lonnie           M51 Unattached                         7.79  
  2 McGee, Don               M53 Unattached              7.65       8.17  
  3 Burgess, Gary            M51 Unattached                         8.25  
  4 Roberts, Jeremy          M51 Unattached              8.05       9.55  
  5 Gold, Jeff               M51 Unattached              7.68      10.48  
 
Event 506  M55 60 Meter Dash
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Ray, Marshall            M55 Unattached              8.25       8.42  
  2 Fan, Clayton             M58 Unattached                         9.14  
 
Event 507  M60 60 Meter Dash
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Peyton, Oscar            M61 Unattached              7.70       7.89  
  2 Jones, Thomas            M60 Maryland Masters                   8.04  
 
Event 508  M65 60 Meter Dash
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Brown, Ty                M69 Glenarden Ma                       8.54  
  2 Johnson, Joseph          M69 Unattached                         8.78  
  3 Fields, Melvin           M68 Glenarden Ma            8.30       9.07  
 
Event 509  M70 60 Meter Dash
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Williams, Alby           M73 Unattached                         8.69  
  2 Koontz, Robert           M70 Unattached              8.44       8.87  
 
Event 522  M35 200 Meter Dash
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Alderton, Adam           M39 Unattached             23.75      24.83  
  2 Crocker, James           M37 Unattached             25.85      25.51  
 
Event 523  M40 200 Meter Dash
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
 -- Bigelow, Lance           M40 Unattached             26.76        DNF  
 
Event 524  M45 200 Meter Dash
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Curtis, John             M48 Unattached             25.03      25.45  
  2 Jackson, Lionel          M48 Glenarden Ma           25.80      26.31  
  3 Onyenyeonwu, George      M47 Unattached             25.00      27.38  
 -- Bigelow, Lance           M40 Unattached                          DNF  
 
Event 525  M50 200 Meter Dash
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 McGee, Don               M53 Unattached             26.56      26.30  
 
Event 526  M55 200 Meter Dash
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Jones, Thomas            M60 Maryland Masters                  26.19  
  2 McGee, Don               M53 Unattached                        26.33  
  3 Ray, Marshall            M55 Unattached             27.97      28.39  
  4 Walker, Jeffrey          M55 Unattached             30.00      29.14  
 
Event 527  M60 200 Meter Dash
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Jones, Thomas            M60 Maryland Masters                  26.19  
 
Event 542  M35 400 Meter Dash
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Alderton, Adam           M39 Unattached             53.50      54.30  
  2 Crocker, James           M37 Unattached             58.64      57.87  
 
Event 544  M45 400 Meter Dash
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Hudson, Dewayne          M49 Unattached             58.04      59.28  
 
Event 547  M60 400 Meter Dash
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Rossiter, Spider         M62 Unattached           1:05.00    1:07.60  
 
Event 548  M65 400 Meter Dash
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Weiner, Robert           M66 Unattached           1:15.00    1:37.16  
 
Event 549  M70 400 Meter Dash
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Boyer, Don               M70 Unattached           1:18.00    1:22.61  
 
Event 551  M80 400 Meter Dash
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Hemphill, Dixon          M84 Potomac Valley T                2:48.49  
 
Event 561  M35 800 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Dascent Jr, Calvin       M24 Unattached                      2:08.07  
  2 Brown, Wendall           M20 Unattached                      2:09.12  
  3 Rossen, Gary             M45 Unattached                      2:14.96  
 
Event 565  M50 800 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Montgomery, Ed           M50 Unattached                      2:33.51  
  2 Landau, Doug             M53 Unattached                      2:49.63  
  3 Stewart, Daniel          M50 Unattached                      3:05.01  
 
Event 566  M55 800 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Austin, Ulysses          M59 Unattached           2:46.00    2:42.83  
 
Event 567  M60 800 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Rossiter, Spider         M62 Unattached           2:30.00    3:37.31  
 
Event 571  M80 800 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Hemphill, Dixon          M84 Potomac Valley T                6:28.47  
 
Event 583  M40 1 Mile Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Cooper, James            M44 Unattached                      5:30.30  
  2 Orsini, Eric             M42 Unattached                      6:26.97  
 
Event 585  M50 1 Mile Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Poulos, Ted              M52 Unattached                      5:27.11  
  2 McLaughlin, Terence      M53 Unattached                      5:43.25  
  3 Landau, Doug             M53 Unattached                      6:00.45  
 
Event 586  M55 1 Mile Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Wigglesworth, Henry      M56 Unattached                      5:02.13  
  2 Bennett, Ronald          M55 Unattached                      5:41.97  
  3 Davis, Curtis            M56 Unattached                      5:50.35  
  4 Blank, Peter             M59 Unattached                      7:40.76  
 
Event 588  M65 1 Mile Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Weiner, Robert           M66 Unattached                      7:32.59  
  2 Price, Dr. William       M79 Mountain Express                9:15.02  
 
Event 603  M40 3000 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Cooper, James            M44 Unattached                     10:20.77  
 
Event 605  M50 3000 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Poulos, Ted              M52 Unattached                     10:24.28  
  2 McLaughlin, Terence      M53 Unattached                     12:12.91  
  3 Winkert, Tom             M49 Unattached                     12:14.69  
 
Event 607  M65 3000 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Weiner, Robert           M66 Unattached                     15:07.61  
 
Event 609  M75 3000 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Price, Dr. William       M79 Mountain Express               18:08.89  
 
Event 643  M50 60 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Young, Les               M43 Lazers Track                       9.56  
  2 Brown, Ty                M69 Glenarden Ma                       9.70  
  3 Royer, Dan               M55 Unattached                        10.45  
  4 Hughes, David            M54 Unattached                        12.30  
  5 Makozy, Frank            M54 Unattached                        12.82  
 
Event 703  M40 Long Jump runway 1
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Fields, Clinton          M42 TNT INTERNATIONA       6.25m      5.39m   17-08.25 
 -- Young, Les               M43 Lazers Track                       FOUL            
 
Event 704  M45 Long Jump runway 2
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Bunch, Milton            M47 Unattached                        3.00m    9-10.25 
 
Event 705  M50 Long Jump runway 1
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Hughes, David            M54 Unattached                        4.20m   13-09.50 
 
Event 706  M55 Long Jump runway 2
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 McBarnette, Bruce        M56 Unattached                        4.70m   15-05.00 
  2 Royer, Dan               M55 Unattached                        4.60m   15-01.25 
 
Event 709  M70 Long Jump runway 1
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Morgan, Curtis           M71 Philadelphia Mas                  3.47m   11-04.75 
 
Event 743  M40 High Jump
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Young, Les               M43 Lazers Track                      1.54m    5-00.50 
 
Event 745  M50 High Jump
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Hughes, David            M54 Unattached                        1.28m    4-02.25 
 
Event 745  M55 High Jump
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 McBarnette, Bruce        M56 Unattached                        1.83m    6-00.00 
  2 Royer, Dan               M55 Unattached                        1.34m    4-04.75 
 
Event 765  M55 Pole Vault
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
 -- Affronti, Lewis          M55 Unattached             3.35m         NH            
 
Event 823  M40 Shot Put
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Young, Les               M43 Lazers Track                     10.26m   33-08.00 
 
Event 825  M50 Shot Put
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Hughes, David            M54 Unattached                        8.45m   27-08.75 
  2 Makozy, Frank            M54 Unattached                        8.20m   26-11.00 
 
Event 826  M55 Shot Put
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Royer, Dan               M55 Unattached                        9.27m   30-05.00 
 
Event 846  M55 Weight Throw
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Palleschi, Hartley       M58 Unattached                       13.98m   45-10.50 
 
Event 847  M60 Weight Throw
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Jordan, Rufus            M64 Unattached             7.92m     13.80m   45-03.50 
  2 Reichard, T Carl         M61 Unattached                       13.76m   45-01.75 
  3 Cyphers, Craig           M63 Unattached                       13.01m   42-08.25 
  4 Kalnas, Michael          M63 Unattached             9.95m     10.82m   35-06.00 
 
Event 848  M65 Weight Throw
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Moss, Ken                M66 Unattached                       17.28m   56-08.50 
  2 Pearce, James            M68 Unattached                       10.32m   33-10.25 
  3 Bookin-Weiner, Jerry     M67 Unattached                        9.86m   32-04.25 
 
Event 849  M70 Weight Throw
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Donnelly, Edward         M72 Unattached             6.10m     11.46m   37-07.25 
  2 McCabe, Lee              M74 Unattached                        7.48m   24-06.50 
 
Event 851  M80 Weight Throw studio
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Dempster, Darrell        M84 Unattached            10.05m      9.80m   32-02.00 
 
Event 866  M55 Super Weight
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Palleschi, Hartley       M58 Unattached             0.16m      6.14m   20-01.75 
 
Event 867  M60 Super Weight
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Jordan, Rufus            M64 Unattached                        6.84m   22-05.25 
  2 Reichard, T Carl         M61 Unattached                        6.76m   22-02.25 
  3 Cyphers, Craig           M63 Unattached             0.16m      6.57m   21-06.75 
 
Event 867  M65 Super Weight
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Moss, Ken                M66 Unattached                        8.80m   28-10.50 
  2 Pearce, James            M68 Unattached                        5.00m   16-05.00 
 
Event 871  M80 Super Weight studio
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Dempster, Darrell        M84 Unattached             2.00m      5.54m   18-02.25 
 
Event 903  M55 3000 Meter Race Walk
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Blank, Peter             M59 Unattached          18:23.00   19:36.35  
  2 Arcand, Albert           M58 Unattached          20:48.00   21:41.68  
 
Event 905  M60 3000 Meter Race Walk
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Augustine, Tom           M64 Unattached                     20:50.85  
 
Event 905  M65 3000 Meter Race Walk
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Morrison, John           M65 Unattached          19:00.00   19:47.07  
 
Event 908  M70 3000 Meter Race Walk
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 contract, sheldon        M74 Unattached          20:10.00   21:41.54  
 
Event 908  M75 3000 Meter Race Walk
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Copeland, Terry          M76 Unattached                     26:44.43  
 
Event 939  M15-18 Weight Throw
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Simpson, Klarance        M18 Unattached                       13.04m   42-09.50 
  2 Agaruwa, Banks           M17 Unattached                       11.33m   37-02.25 
 
Event 940  W19-29 60 Meter Dash
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Hankerson, Jordan        W20 Unattached                         7.94  
  2 Wynn, Anene              W28 Unattached                         8.22  
  3 Street, Jasmine          W21 Unattached              7.90       8.38  
 
Event 941  M19-29 60 Meter Dash
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Faulcon, Andre           M29 Unattached              7.00       7.42  
  2 Marshall, Roderick       M22 Unattached              7.20       7.46  
 
Event 943  M19-29 200 Meter Dash
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Faulcon, Andre           M29 Unattached             22.23      24.25  
  2 Abney, Mallory           M27 Unattached                        26.77  
 
Event 944  W19-29 60 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Wynn, Anne               W28 DC Internati                       9.53  
 
Event 948  M19-29 400 Meter Dash
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Dascent Jr, Calvin       M24 Unattached             48.00      50.93   1 
  2 Faulcon, Andre           M29 Unattached             52.00      56.34   1 
  3 Abney, Mallory           M27 Unattached                        58.67   2 
  4 Marshall, Roderick       M22 Unattached             55.00      59.47   1 
 
Event 956  M19-29 Long Jump
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Marshall, Roderick       M22 Unattached             6.71m      6.20m   20-04.25 
 
Event 972  W15-18 Weight Throw
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Beverly, Jourdyn         W16 Unattached                       11.32m   37-01.75 
  2 Engerman, Ariana         W17 Unattached                       11.15m   36-07.00 
  3 Reed, Weeman             W16 Unattached                        8.09m   26-06.50 
  4 Jones, Kayla             W15 Unattached                        7.03m   23-00.75 
 
Event 978  M55 Weight Throw
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Donnelly, Edward         M72 Unattached                        6.09m   19-11.75 
 
Event 982  M40-59 1000 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Young, Les               M43 Lazers Track                    3:47.95  
  2 Royer, Dan               M55 Unattached                      3:53.97  
  3 Makozy, Frank            M54 Unattached                      4:20.26  
 -- Hughes, David            M54 Unattached                          DNF