2011  PVA XC Championship   - 11/13/2011

Centennial High School  Ellicott City, MD

Results

 

Event 1  2000 Meter Run CC Sub-Bantam Girls

=======================================================================

    Name                    Year Team                    Finals  Points

=======================================================================

Results - Women

  1 Strong, Katherine         04 Fpyc Cheetah           9:12.90

  2 Tracton, Talia            04 Howard Count          10:30.59

  3 Rogers, Elizabeth         03 10 Unattached        10:51.89

 

 

    Name                    Year Team                    Finals  Points

=======================================================================

  1 Harrison, Rheinhardt      04 Fpyc Cheetah            8:08.78

  2 McCaffrey, Liam           03 Howard Count           8:44.75    1

  3 Fritz, Andrew             04 Howard Count               8:54.68    2

  4 Croft, Connor             04 Howard Count               9:27.42    3

  5 Johnson-Dendy, Bryce      03 Howard Count        9:27.65    4

  6 Windsor, Jeremiah         04 Howard Count           9:35.33    5

  7 Kim, Logan                03 Howard Count               9:45.25    6

  8 Strong, William           06 Fpyc Cheetah               9:47.61

  9 Chattin, Mats             03 Howard Count                9:59.81    7

 10 Squirlock, Joseph         03 Howard Count          10:12.86    8

 11 Hackett, Jalil            03 Deanwood Cow            10:30.59

 12 Galloway, Nevan           04 10 Unattached         10:32.37

                                   Team Scores

=================================================================================

Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9

=================================================================================

Results - Men

   1 10 Howard County Striders    15    1    2    3    4    5    6    7    8    1

      Total Time:    46:09.83

         Average:     9:13.97

 

Event 3  3k Run CC Bantam Girls

=======================================================================

    Name                    Year Team                    Finals  Points

=======================================================================

Results - Women

  1 Willen, Seneca            01 Fpyc Cheetah              13:24.31

  2 Shoemaker, Rachel         01 Vienna Youth          14:20.52

  3 Esquivel, Gabriella       01 Howard Count           14:33.91    1

  4 Kim, Bridgette            01 Howard Count             14:41.96    2

  5 Warman, Claire            01 Howard Count            15:17.34    3

  6 Williams, Morgan          02 Dc Speed Tc-            16:05.86

  7 Windsor, Kyria            01 Howard Count             16:46.03    4

  8 Reading, Zoe              01 Howard Count              16:53.09    5

  9 Ball, Shelby              01 Dc Speed Tc-                 17:38.72

  9 Mearse, Symone            01 Dc Speed Tc-            17:38.72

                                   Team Scores

=================================================================================

Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9

=================================================================================

Results - Women

   1 10 Howard County Striders    15    1    2    3    4    5

      Total Time:  1:18:12.33

         Average:    15:38.47

 

Event 4  3k Run CC Bantam Boys

=======================================================================

    Name                    Year Team                    Finals  Points

=======================================================================

Results - Men

  1 Strong, Matthew           02 Fpyc Cheetah           13:09.45

  2 Sullivan, Michael         01 Howard Count          13:25.22

  3 Faison, Yafait            02 Dc Speed Tc-              13:29.61

  4 Dempsey, Collin           02 Howard Count         14:04.86

  5 Snarski, Thomas           01 10 Unattached         15:57.57

  6 Kim, Noah                 01 Howard Count            16:01.85

  7 Hackett, Robert           02 Deanwood Cow        17:58.74

  8 Richardson, Roger         02 Dc Speed Tc-         22:21.30

 

 

 

 

Event 5  3k Run CC Midget Girls

=======================================================================

    Name                    Year Team                    Finals  Points

=======================================================================

Results - Women

  1 Shoemaker, Abigail        99 Vienna Youth          12:50.79

  2 Pineo, Isabel             00 Howard Count               13:47.58

  3 Poirier, Olivia           00 Howard Count               13:47.96

  4 Marsico, Heather          99 10 Zoe Tc-0310-A     16:14.47

  5 Grinage, Siddia           00 Dc Speed Tc-              16:36.66

  6 Richardson, Katherine     00 Dc Speed Tc-          18:13.33

  7 Richardson, Megan         00 Dc Speed Tc-           18:22.72

 

Event 6  3k Run CC Midget Boys

=======================================================================

    Name                    Year Team                    Finals  Points

=======================================================================

  1 Cortellese, Luca          00 Dc Speed Tc-          11:39.65

  2 Oldhouser, Benjamin       99 Howard Count          11:42.47    1

  3 Green, Duncan             99 Mclean Youth          11:46.63

  4 Reynolds, Kevin           99 Howard Count          11:55.68    2

  5 Hinson, Ian               00 Howard Count          12:35.34    3

  6 Rosicky, Benjamin         99 Howard Count          12:43.13    4

  7 Chattin, Anders           00 Howard Count          12:59.72    5

  8 McDaniel, David           00 10 Zoe Tc-0310-A      13:19.53

  9 McCarty, Thomas           00 Howard Count          13:37.62    6

 10 Garner, Samuel            00 Howard Count          14:13.50    7

 11 Brewer, Thomas            00 10 Zoe Tc-0310-A      15:33.60

                                   Team Scores

=================================================================================

Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9

=================================================================================

Results - Men

   1 10 Howard County Striders    15    1    2    3    4    5    6    7    1    2

      Total Time:  1:01:56.34

         Average:    12:23.27

 

 

Event 7  4k Run CC Youth Girls

=======================================================================

    Name                    Year Team                    Finals  Points

=======================================================================

Results - Women

  1 Lang, Brittany            98 Howard Count          15:44.47    1

  2 Miller, Madeleine      98 Howard Count          16:57.22    2

  3 Taylor, Kara               98 Howard Count          17:14.13    3

  4 Ying, Eileen               98 Howard Count          17:57.98    4

  5 Hines, Abigail            98 Howard Count          18:21.51    5

  6 Morin, Caroline          98 Mclean Youth          19:09.54

  7 Robinson, Erin            97 Mclean Youth          20:35.70

                                   Team Scores

=================================================================================

Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9

=================================================================================

Results - Women

   1 10 Howard County Striders    15    1    2    3    4    5

      Total Time:  1:26:15.31

         Average:    17:15.07

 

 

Event 8  4k Run CC Youth Boys

=======================================================================

    Name                    Year Team                    Finals  Points

=======================================================================

Results - Men

  1 Hamilton, Corey           98 Howard Count          14:03.13    1

  2 Wegner, Kevin             98 Howard Count          14:17.97    2

  3 Winston, Reuben           98 Howard Count          15:37.82    3

  4 McGovern, Shane           98 Howard Count          16:16.23    4

  5 Rosicky, Bryce            97 Howard Count          16:30.35    5

  6 Locke, Christian          97 10 Unattached         16:52.34

  7 Pimentel, Aidan           98 10 Unattached         17:10.95

  8 Kavka, Jack               97 Howard Count          18:00.00    6

  9 Maupin, David             97 10 Zoe Tc-0310-A      18:00.73

 10 Vanisko, Jason            98 Howard Count          19:47.22    7

                                   Team Scores

=================================================================================

Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9

=================================================================================

Results - Men

   1 10 Howard County Striders    15    1    2    3    4    5    6    7

      Total Time:  1:16:45.50

         Average:    15:21.10

 

Event 9  5k Run CC Intermediate Girls

=======================================================================

    Name                    Year Team                    Finals  Points

=======================================================================

Results - Women

  1 Taylor, Alyssa            96 Howard Count          19:00.00

 

 

Event 10  5k Run CC Intermediate Boys

=======================================================================

    Name                    Year Team                    Finals  Points

=======================================================================

Results - Men

  1 Rau, Daniel               95 Howard Count          18:00.00    1

  1 Smith, Ray                96 Howard Count          18:00.00    2

  1 Madron, Alec              96 10 Zoe Tc-0310-A      18:00.00

  1 Allen, Shaun              95 Team Network          18:00.00

  1 Smolyak, Gary             95 Howard Count          18:00.00    4

  1 Fossler, James            96 10 Zoe Tc-0310-A      18:00.00

  1 Brumbaugh, Thomas         96 Howard Count          18:00.00    3

  1 Lee, William              96 10 Zoe Tc-0310-A      18:00.00

  1 Khan, Gulraize            95 Howard Count          18:00.00    5

                                   Team Scores

=================================================================================

Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9

=================================================================================

Results - Men

   1 10 Howard County Striders    15    1    2    4    3    5

      Total Time:  1:30:00.00

         Average:    18:00.00

 

 

Event 11  5k Run CC Young Women

=======================================================================

    Name                    Year Team                    Finals  Points

=======================================================================

Results - Women

  1 Swanhart, McLane          94 Howard Count          19:00.00    2

  1 Ogden, Katelyn            94 Howard Count          19:00.00    1

  1 Winston, Shira            94 Howard Count          19:00.00    5

  1 MacDermott, Caragh        94 Howard Count          19:00.00    3

  1 Lang, Tiffany             94 Howard Count          19:00.00    6

  1 Mansbach, Hannah          94 Howard Count          19:00.00    4

                                   Team Scores

=================================================================================

Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9

=================================================================================

Results - Women

   1 10 Howard County Striders    17    2    1    5    3    6    4

      Total Time:  1:35:00.00

         Average:    19:00.00

 

 

Event 12  5k Run CC Young Men

=======================================================================

    Name                    Year Team                    Finals  Points

=======================================================================

Results - Men

  1 Larson, Ian               94 10 Zoe Tc-0310-A          18:40.94

  2 Marsico, Joseph           94 10 Zoe Tc-0310-A      18:41.00