USATF Region 10 JO Championships


Order of Events

Notes:
1. In the event semi's are not required due to the number of entries, the finals will be conducted in the reqularly scheduled place on this order of events.
2. Running events will be conducted youngest to oldest alternating girls/boys, except for the hurdles, which will be run oldest to youngest, boys first.
3. Referee reserves the right to reseed heats.
4. Final listing of events requiring semi-final heats will be available at the track.


Session 1. Thursday


Start Event Type Age Groups
7:00 A.M. Decathlon Events 1-5 15-16 and 17-18 Boys
7:30 A.M. Pentathlon Events 1-5 13-14 Boys
7:45 A.M. Heptathlon Events 1-4 15-16 and 17-18 Girls
8:15 A.M. Pentathlon Events 1-5 13-14 Girls

Line

Session 2. Friday


Start Event Type Age Groups
7:00 A.M. Decathlon Events 6-10 15-16 and 17-18 Boys
7:30 A.M. Pentathlon Events 1-5 11-12 Boys
7:30 A.M. Heptathlon Events 5-7 15-16 and 17-18 Girls
7:45 A.M. Steeplechase Finals 15-16 and 17-18 Boys
8:00 A.M. Steeplechase Finals 15-16 and 17-18 Girls
8:00 A.M. Triathlon Events 1-3 9-10 Boys
8:00 A.M. Hammer Finals 15-16 and 17-18 Boys
8:30 A.M. Pentathlon Events 1-5 11-12 Girls
9:00 A.M. Triathlon Enents 1-3 9-10 Girls
9:15 A.M. Race Walk Finals 13-14 Girls & Boys
9:15 A.M. Race Walk Finals 15-16 Girls & Boys
9:15 A.M. Race Walk Finals 17-18 Girls & Boys
9:30 A.M. Hammer Finals 15-16 and 17-18 Girls
10:45 A.M. Race Walk Finals 11-12 Girls & Boys
11:00 A.M. Race Walk Finals 9-10 Girls & Boys

Line

Session 3 - 7:00 A.M. Saturday

Rolling time schedule


Track Events

Track Event Type Age Groups
3000m Run Finals 11-12 thru 17-18 G/B
4x400m Relay Prelims All Ages
100m Dash Prelims All ages
400m Hurdles Prelims 17-18 & 15-16 Boys, 17-18 & 15-16 Girls
200m Hurdles Prelims 13-14 Boys, 13-14 Girls
200m Dash Prelims All ages
800m Run Finals All Ages

Field Events

Triple
Jump
North Pit
Triple
Jump
Infield Pit
High
Jump
Shot
Put
Discus
Mini/Aero
Javelin
Pole Vault
17-18 Boys
15-16 Boys
13-14 Boys
13-14 Girls
15-16 Girls
17-18 Girls
13-14 Boys
09-10 Girls
09-10 Boys
17-18 Boys
15-16 Boys
13-14 Boys
11-12 Boys
11-12 Boys
15-16 Girls
09-10 Girls
11-12 Girls
8 & U Girls
13-14 Girls
15-16 Girls
17-18 Girls

Line

Session 4 - 6:00 P.M. Saturday

Rolling time schedule


Track Events

Track Event Type Age Groups
4x100m Relay Prelims All Ages
400m Dash Prelims All ages
110m Hurdles Prelims 17-18 then 15-16 Boys
100m Hurdles Prelims 17-18 then 15-16 Girls
100m Hurdles Prelims 13-14 Boys, 13-14 Girls
80m Hurdles Prelims 11-12 Boys then Girls
4x800m Relay Finals 11-12 thru 17-18 Girls/Boys

Field Events

Long
Jump
North Pit
Long
Jump
Infield Pit
High
Jump
Shot
Put
Discus
Javelin Pole Vault
8 & U Boys
09-10 Boys
13-14 Boys
13-14 Girls
17-18 Girls
15-16 Girls
15-16 Boys
17-18 Boys
11-12 Girls
15-16 Girls
09-10 Boys
8 & U Boys
8 & U Girls
09-10 Girls
17-18 Girls
13-14 Boys
13-14 Girls
15-16 Boys
17-18 Boys
15-16 Boys
17-18 Boys
13-14 Boys

Line

Session 5 - 7:00 A.M. Sunday

Rolling time schedule


Track Events

Track Event Type Age Groups
Parade of Athletes All Athletes
1500m Run Finals All Ages
4x100m Relay Finals All Ages
110 Hurdles Finals 17-18 then 15-16 Boys
100 Hurdles Finals 15-16 Boys, 17-18 Girls
100 Hurdles Finals 13-14 Boys, 12-14 Girls
80 Hurdles Finals 11-12 Boys then Girls
100m Dash Finals All Ages
Break
400m Dash Finals All Ages
400m Hurdles Finals 17-18 & 15-16 Boys, 17-18 & 15-16 Girls
200m Hurdles Finals 13-14 Boys then Girls
200m Dash Finals All Ages
4x400m Relay Finals All Ages

Field Events

Long
Jump
North Pit
Long
Jump
Infield Pit
High
Jump
Shot
Put
Discus
Javelin Mini/Aero
Javelin
09-10 Girls
8 & U Girls
11-12 Girls
15-16 Boys
17-18 Boys
11-12 Boys
11-12 Boys
13-14 Girls
17-18 Girls
13-14 Girls
11-12 Girls
17-18 Girls
15-16 Girls
11-12 Girls
15-16 Boys
17-18 Boys
13-14 Girls
17-18 Girls
15-16 Girls
13-14 Boys
8 & U Boys
09-12 Boys
11-12 Boys

Jump to Entry Form
Return to Top or Home