Licensed to USATF - Arizona, Inc. - Association License
                     HY-TEK's Meet Manager 6/13/2016 05:27 PM
          2016 USATF Arizona JO Championship - 6/4/2016 to 6/12/2016           
                          2016 Combined Championship                           
                                    Mesa CC                                    
                                Corrected Results                                    
 
Event 100  100 Meter Dash 8 & Under Division Girls
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 13.97  7/24/2015   Payton Payne, Glenarden TC                  
    AZ Assoc: A 14.07  3/29/2014   Stacey Onyepunuka, AZ Rising Sun            
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Usoro, Mayen                 Do Right Tra           14.36      14.90q  NWI  2 
  2 Hunter, Camryn               Arizona Chee           16.13      15.70q  NWI  2 
  3 Galera-Young, Imani          Arizona Chee           16.26      15.72q  NWI  1 
  4 Amina-Harris, Bella          Arizona Trac           16.64      16.14q  NWI  4 
  5 Evans, Azure                 Arizona Chee                      16.31q  NWI  3 
  6 Bond, Jaida                  Arizona Risi           16.33      16.34q  NWI  3 
  7 Davis, Jaiya                 Arizona Trac           16.93      16.55q  NWI  1 
  8 Burnett, A'Zariah            Arizona Chee           16.69      16.64q  NWI  4 
  9 Cuff, Syah                   Spartan Spee           16.66      16.97q  NWI  4 
 10 Nervis, Derynn               Do Right Tra           17.55      17.00   NWI  1 
 11 Brooks, Noelle               Spartan Spee           16.73      17.07   NWI  3 
 12 Noyd, Kianna                 Arizona Flam           16.98      17.09   NWI  1 
 13 Martin, Evonna               Unattached             16.53      17.17   NWI  1 
 14 Haley, Leticia               AZ Titans, L           17.20      17.18   NWI  4 
 15 Radden, Kodie                Unattached                        17.52   NWI  3 
 16 Ingram, Cameron              Fast Track C                      17.74   NWI  2 
 17 Hampton, Johanna             Phoenix Bobc           16.98      17.87   NWI  4 
 18 Smith, Kameron               Arizona Flam           17.30      18.09   NWI  3 
 19 Allison, Isabella            Phoenix Flye           17.95      18.16   NWI  3 
 20 Garay, Lexany                Arizona Risi           18.22      18.50   NWI  4 
 21 Segoviano, Michelle          NX Level Tra           18.34      18.70   NWI  4 
 22 Mayes, Olivia                Arizona Chee           18.37      18.73   NWI  2 
 23 Abalos, Payton               Do Right Tra           19.71      18.87   NWI  2 
 24 Nervis, Zoe                  Do Right Tra           18.78      19.29   NWI  3 
 25 Leyva, Solana                Phoenix Flye           18.54      19.96   NWI  3 
 26 Gray, Hadley                 Spartan Spee           18.76      20.05   NWI  1 
 27 Dodson, Jc-lyn               Elite Stride                      20.76   NWI  2 
 28 Young, Selah                 Unattached             21.00      21.87   NWI  4 
 
Event 100  100 Meter Dash 8 & Under Division Girls
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 13.97  7/24/2015   Payton Payne, Glenarden TC                  
    AZ Assoc: A 14.07  3/29/2014   Stacey Onyepunuka, AZ Rising Sun            
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Usoro, Mayen                 Do Right Tra           14.90      15.29   NWI 
  2 Hunter, Camryn               Arizona Chee           15.70      15.68   NWI 
  3 Galera-Young, Imani          Arizona Chee           15.72      15.76   NWI 
  4 Amina-Harris, Bella          Arizona Trac           16.14      16.23   NWI 
  5 Bond, Jaida                  Arizona Risi           16.34      16.38   NWI 
  6 Evans, Azure                 Arizona Chee           16.31      16.58   NWI 
  7 Burnett, A'Zariah            Arizona Chee           16.64      16.60   NWI 
  8 Davis, Jaiya                 Arizona Trac           16.55      16.65   NWI 
  9 Cuff, Syah                   Spartan Spee           16.97      16.88   NWI 
 
Event 101  200 Meter Dash 8 & Under Division Girls
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 28.48  7/29/2015   Tarrianna Jackson, Need 4 Speed             
    AZ Assoc: A 29.88  4/6/2014    Stacey Onyepunuka, AZ Rising Sun            
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
 -- Hampton, Serenity            AZ Titans, L           40.13        SCR   NWI  3 
  1 Usoro, Mayen                 Do Right Tra           29.79      31.14q  NWI  4 
  2 Hunter, Camryn               Arizona Chee           33.20      32.62q  NWI  3 
  3 Galera-Young, Imani          Arizona Chee           33.55      32.81q  NWI  2 
  4 Davis, Jaiya                 Arizona Trac           33.93      34.03q  NWI  2 
  5 Amina-Harris, Bella          Arizona Trac           34.55      34.20q  NWI  4 
  6 Brooks, Noelle               Spartan Spee           34.29      35.44q  NWI  3 
  7 Smith, Kameron               Arizona Flam           37.91      35.71q  NWI  1 
  8 Aguano, Kalia                Arizona Chee           37.83      35.92q  NWI  3 
  9 Bond, Jaida                  Arizona Risi           34.40      35.98q  NWI  4 
 10 Haley, Leticia               AZ Titans, L           37.30      36.02   NWI  1 
 11 Noyd, Kianna                 Arizona Flam           35.80      36.77   NWI  1 
 12 Ingram, Cameron              Fast Track C           37.28      36.98   NWI  2 
 13 Cuff, Syah                   Spartan Spee           37.19      37.09   NWI  4 
 14 Martin, Evonna               Unattached             35.43      37.14   NWI  1 
 15 Hampton, Johanna             Phoenix Bobc           38.60      38.20   NWI  1 
 16 Garay, Lexany                Arizona Risi           39.26      38.79   NWI  3 
 17 Whiten, Zakiah               Do Right Tra           39.41      38.96   NWI  1 
 18 Halsana, Tamara              Arizona Chee           38.78      39.89   NWI  2 
 19 Mayes, Olivia                Arizona Chee           43.03      40.19   NWI  3 
 20 Lynch, Makayla               Arizona Chee           38.37      41.32   NWI  4 
 21 Dodson, Jc-lyn               Elite Stride           40.25      42.50   NWI  4 
 22 Leyva, Solana                Phoenix Flye           39.38      43.31   NWI  4 
 23 Gray, Hadley                 Spartan Spee           45.84      44.98   NWI  1 
 24 Young, Selah                 Unattached             45.00      46.41   NWI  1 
 
Event 101  200 Meter Dash 8 & Under Division Girls
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 28.48  7/29/2015   Tarrianna Jackson, Need 4 Speed             
    AZ Assoc: A 29.88  4/6/2014    Stacey Onyepunuka, AZ Rising Sun            
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Usoro, Mayen                 Do Right Tra           31.14      30.37   NWI 
  2 Galera-Young, Imani          Arizona Chee           32.81      32.53   NWI 
  3 Hunter, Camryn               Arizona Chee           32.62      33.19   NWI 
  4 Davis, Jaiya                 Arizona Trac           34.03      34.26   NWI 
  5 Bond, Jaida                  Arizona Risi           35.98      34.81   NWI 
  6 Amina-Harris, Bella          Arizona Trac           34.20      35.33   NWI 
  7 Aguano, Kalia                Arizona Chee           35.92      36.06   NWI 
  8 Brooks, Noelle               Spartan Spee           35.44      36.75   NWI 
  9 Smith, Kameron               Arizona Flam           35.71      38.32   NWI 
 
Event 102  400 Meter Dash 8 & Under Division Girls
============================================================================
 Nat'l Youth: N 1:06.50  8/1/2015    Jada Edwards, A W Brown                   
    AZ Assoc: A 1:10.59  6/17/2012   Jhaidah Johnson, Do Right Edu             
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Usoro, Mayen                 Do Right Tra         1:11.68    1:09.94A  2 
  2 Watson, Imani                AZ Titans, L         1:16.67    1:17.78   2 
  3 Henderson, Devyn             Do Right Tra         1:19.16    1:18.02   2 
  4 Martin, Aniyah               Arizona Risi         1:17.50    1:19.04   2 
  5 Spence, Karesh               Arizona Risi                    1:21.11   1 
  6 Colosimo, Shay               Do Right Tra         1:21.62    1:22.55   2 
  7 Bryant, Jordan               Arizona Chee         1:22.19    1:22.56   2 
  8 Davis, Jaiya                 Arizona Trac         1:19.98    1:23.36   2 
  9 Morrow, Aliyah               Arizona Chee                    1:28.83   1 
 10 Nervis, Derynn               Do Right Tra         1:27.41    1:35.97   2 
 11 Smith, Kameron               Arizona Flam         1:32.19    1:37.17   2 
 12 Dodson, Jc-lyn               Elite Stride         1:34.00    1:39.83   1 
 13 Jacobson, Elise              Distance Uni         1:44.48    1:49.67   1 
 14 Donick, Kathryn              Spartan Spee         1:57.10    1:53.55   1 
 15 Jacobson, Irelynne           Distance Uni         1:44.18    1:55.73   1 
 
Event 103  800 Meter Run 8 & Under Division Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 2:38.26  7/28/2012   Lucea Wright, 15-Los Angel                
    AZ Assoc: A 2:55.07  6/17/2012   Amara Hawkins-Quiones, AZ Goldrush        
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Martin, Aniyah               Arizona Risi         2:53.64    2:55.86  
  2 Watson, Imani                AZ Titans, L         2:59.43    2:57.76  
  3 Spence, Karesh               Arizona Risi                    3:08.28  
  4 Colosimo, Shay               Do Right Tra         3:25.63    3:09.90  
  5 Mullen, Quinn                Phoenix Bobc         3:31.64    3:37.69  
  6 Lopez, Andrea                ArizonAthlet         3:31.37    3:48.92  
  7 Seabaugh, Teagan             Spartan Spee         3:48.08    3:56.17  
  8 Donick, Mary                 Spartan Spee         3:49.74    4:06.01  
 
Event 104  1500 Meter Run 8 & Under Division Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 5:21.81  4/28/2013   Mackenzie Browne, 15-Lions TC             
    AZ Assoc: A 5:52.32  4/19/2015   Citlaly Leal, Coldwater Exp               
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Watson, Imani                AZ Titans, L         5:53.79    5:58.81  
  2 Lopez, Andrea                ArizonAthlet         7:10.42    7:07.47  
  3 Mullen, Quinn                Phoenix Bobc         7:12.51    7:10.12  
  4 Jacobson, Elise              Distance Uni         6:51.61    7:12.48  
  5 Baldwin, Taryn               AZ Titans, L         6:59.40    7:16.11  
  6 Jacobson, Irelynne           Distance Uni         7:39.15    7:50.82  
 
Event 110  4x100 Meter Relay 8 & Under Division Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N   59.83  7/25/2013   15-Los Angeles Jets TC, 15-Los Angel      
                         E Brown, K Dixon, N Godfrey, A Luckey             
    AZ Assoc: A 1:00.18  6/14/2014   Do Right Educational Sports Pr, Do Right E
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Arizona Cheetahs Track Club  'A'                             1:03.68  
     1)                                 2) Galera-Young, Imani            
     3) Burnett, A'Zariah               4) Hunter, Camryn                 
  2 Arizona Cheetahs Track Club  'B'                             1:08.82  
     1) Morrow, Aliyah                  2) Whalen, Ava                    
     3) Cryer, Bre'Anne                 4) Aguano, Kalia                  
  3 Do Right Track  'A'                                          1:11.56  
     1) Nervis, Derynn                  2) Henderson, Devyn               
     3) Whiten, Zakiah                  4) Nervis, Zoe                    
  4 Arizona Cheetahs Track Club  'C'                             1:14.49  
     1) Bryant, Jordan                  2) Lynch, Makayla                 
     3) Harper, Naeemah                 4) Halsana, Tamara                
 
Event 111  4x400 Meter Relay 8 & Under Division Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 4:48.95  7/28/2013   15-Los Angeles Jets TC, 15-Los Angel      
                         E Brown, K Dixon, N Godfrey, S Young              
    AZ Assoc: A 5:32.31  6/14/2041   Arizona Titans, Az Titans                 
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Arizona Rising Suns  'A'                                     5:43.22  
     1) Bond, Jaida                     2) Garay, Lexany                  
     3) Martin, Aniyah                  4) Spence, Karesh                 
  2 Arizona Cheetahs Track Club  'B'                             6:02.81  
     1) Whalen, Ava                     2) Aguano, Kalia                  
     3) Halsana, Tamara                 4) Harper, Naeemah                
  3 Arizona Cheetahs Track Club  'A'                             6:04.92  
     1) Morrow, Aliyah                  2) Bryant, Jordan                 
     3) Lynch, Makayla                  4) Burnett, A'Zariah              
 -- Do Right Track  'A'                                               DQ  
     1) Henderson, Devyn                2) Colosimo, Shay                 
     3) Whiten, Zakiah                  4) Robinson, Jerzy                
 
Event 122  Long Jump 8 & Under Division Girls
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 3.75m  7/27/2013   Sydney Harris, 04-Jackrabbi                 
    AZ Assoc: A 3.72m  5/31/2015   Jada Suggs, AZ Track Stars                  
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Bess, Kyrah                  Accelerate T           3.24m      3.39m   NWI  11-01.50 
  2 Cuff, Syah                   Spartan Spee           3.51m      3.30m   NWI  10-10.00 
  3 Hampton, Johanna             Phoenix Bobc           2.91m      3.12m   NWI  10-03.00 
  4 Evans, Azure                 Arizona Chee                      3.04m   NWI   9-11.75 
  5 Francis, Rachael             Accelerate T           3.48m      3.03m   NWI   9-11.25 
  6 Martin, Evonna               Unattached             3.23m      2.88m   NWI   9-05.50 
  7 Gray, Hadley                 Spartan Spee           2.37m      2.51m   NWI   8-03.00 
  8 Nervis, Zoe                  Do Right Tra           2.99m      2.40m   NWI   7-10.50 
  9 Brooks, Noelle               Spartan Spee                      2.33m   NWI   7-07.75 
 10 Rhodes, Emerson              Phoenix Flye           2.35m      2.31m   NWI   7-07.00 
 11 Segoviano, Michelle          NX Level Tra           2.48m      2.28m   NWI   7-05.75 
 12 Donick, Mary                 Spartan Spee           2.32m      2.19m   NWI   7-02.25 
 13 Allison, Isabella            Phoenix Flye           2.52m      2.14m   NWI   7-00.25 
 14 Jalbert, Heidi               Unattached             2.20m      2.09m   NWI   6-10.25 
 15 Donick, Kathryn              Spartan Spee           2.05m      2.08m   NWI   6-10.00 
 16 Seabaugh, Teagan             Spartan Spee           2.10m      2.01m   NWI   6-07.25 
 17 Mayes, Olivia                Arizona Chee           2.37m      1.85m   NWI   6-01.00 
 18 Abalos, Payton               Do Right Tra           2.39m      1.50m   NWI   4-11.25 
 
Event 124  Shot Put 8 & Under Division Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 7.34m  7/27/2012   Kimora Daniel, 06-Peak Perf                 
    AZ Assoc: A 5.94m  4/19/2015   Coco Velasquez, AZ Flames                   
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Robinson, Jerzy              Do Right Tra           5.83m      6.38mA  20-11.25 
  2 Carter, Aliyah               Arizona Trac           3.72m      3.57m   11-08.50 
 
Event 127  Javelin Throw 300g 8 & Under Division Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 21.11m  7/24/2013   Treasure Brown, 15-Los Angel               
    AZ Assoc: A 17.21m  6/17/2012   Densy Williams, Do Right Edu               
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Noyd, Kianna                 Arizona Flam          13.53m     15.44m      50-08 
  2 Robinson, Jerzy              Do Right Tra          12.75m     13.55m      44-05 
  3 Abalos, Payton               Do Right Tra          14.28m     11.66m      38-03 
  4 Allison, Isabella            Phoenix Flye          13.13m     11.55m      37-11 
  5 Mullen, Quinn                Phoenix Bobc           9.24m     10.71m      35-02 
  6 Carter, Aliyah               Arizona Trac           5.96m      6.56m      21-06 
  7 Segoviano, Michelle          NX Level Tra           4.08m      4.96m      16-03 
  8 Seabaugh, Teagan             Spartan Spee           6.46m      4.80m      15-09 
 
Event 150  100 Meter Dash 8 & Under Division Boys
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 13.65  7/24/2014   Cameron Walker, High Point TC               
    AZ Assoc: A 14.59  7/7/2013    Marcos Torres, MPH                          
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Roberts, Noah                Accelerate T           14.97      15.11q  NWI  4 
  2 Gory, Derrick                Tucson Elite           15.65      15.34q  NWI  2 
  3 Whiten, Alijah               Arizona Trac           16.38      15.45q  NWI  2 
  4 Haley, Zachari               AZ Titans, L           15.51      15.46q  NWI  3 
  5 Wilson, Dominic              Arizona Chee           15.63      15.52q  NWI  3 
  6 Reed, Jalen                  Arizona Flam           15.76      16.05q  NWI  4 
  7 Patterson, Taylan            Arizona Chee           16.32      16.22q  NWI  2 
  8 Corbin Jr, Cedric            Do Right Tra           15.91      16.45q  NWI  3 
  9 Murray Jr, Fredric           Do Right Tra           16.35      16.50q  NWI  4 
 10 Quarles, Armani              Arizona Chee           16.20      16.53   NWI  1 
 11 McSwain, Tyree               Huron Athlet           17.17      16.76   NWI  4 
 12 Ahren, Jackson               Unattached             18.92      16.81   NWI  4 
 13 McCoy, Edarius               Arizona Risi           17.13      16.94   NWI  4 
 14 Peterson, Malachi            NX Level Tra           17.18      17.09   NWI  3 
 15 Domino, Corday               Phoenix Bobc           17.15      17.43   NWI  3 
 16 Baltierrez II, Robert        Vail Vipers                       17.54   NWI  1 
 16 Quarles, Avaurie             Arizona Chee           17.43      17.54   NWI  2 
 18 Griffin, Christion           Arizona Elit           17.07      17.55   NWI  4 
 19 Smith, Vincent               AZ Burn                           17.60   NWI  1 
 20 Freeman, Bryson              Elite Stride           18.54      17.80   NWI  1 
 21 Hundal, Prabhjot             Unattached             19.00      17.85   NWI  4 
 22 Warn, Seth                   Arizona Flam           18.45      17.98   NWI  2 
 23 Columbus, Max                Phoenix Flye           17.95      18.02   NWI  2 
 24 Ontiveros, Gabriel           Elite Stride           18.19      18.06   NWI  1 
 25 Douglass, Anderson           World Class            17.49      18.09   NWI  3 
 26 Here, Haylen                 Adrenaline T                      18.39   NWI  3 
 27 Gorovitz, Ryan               Arizona Elit           18.45      18.92   NWI  2 
 28 Woodward Jr, Edward          Arizona Chee           18.44      19.19   NWI  1 
 29 Palmer, Da'lon               Elite Stride           20.12      19.35   NWI  2 
 30 Doughty, Colton              Arizona Spee           23.55      23.01   NWI  1 
 
Event 150  100 Meter Dash 8 & Under Division Boys
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 13.65  7/24/2014   Cameron Walker, High Point TC               
    AZ Assoc: A 14.59  7/7/2013    Marcos Torres, MPH                          
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Roberts, Noah                Accelerate T           15.11      14.95   NWI 
  2 Wilson, Dominic              Arizona Chee           15.52      15.51   NWI 
  3 Whiten, Alijah               Arizona Trac           15.45      15.67   NWI 
  4 Haley, Zachari               AZ Titans, L           15.46      15.69   NWI 
  5 Gory, Derrick                Tucson Elite           15.34      15.78   NWI 
  6 Patterson, Taylan            Arizona Chee           16.22      15.90   NWI 
  7 Reed, Jalen                  Arizona Flam           16.05      16.06   NWI 
  8 Corbin Jr, Cedric            Do Right Tra           16.45      16.22   NWI 
  9 Murray Jr, Fredric           Do Right Tra           16.50      16.48   NWI 
 
Event 151  200 Meter Dash 8 & Under Division Boys
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 28.11  6/21/2015   Sidi Njie, Track Georgia                    
    AZ Assoc: A 30.50  6/14/2015   Garamiah Flunder, AZ Rising Sun             
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Roberts, Noah                Accelerate T           31.03      30.77q  NWI  2 
  2 Whiten, Alijah               Arizona Trac           32.46      31.75q  NWI  2 
  3 Haley, Zachari               AZ Titans, L           31.56      32.68q  NWI  1 
  4 Spivey, Kingson              Unattached                        32.82q  NWI  1 
  5 Quarles, Armani              Arizona Chee           33.58      33.31q  NWI  3 
  6 Gory, Derrick                Tucson Elite           31.45      33.35q  NWI  2 
  7 Patterson, Taylan            Arizona Chee           31.10      33.67q  NWI  3 
  8 Kennard, Tre                 Unattached             33.05      34.13q  NWI  3 
  9 Murray Jr, Fredric           Do Right Tra           34.73      34.56q  NWI  2 
 10 Ahren, Jackson               Unattached             36.72      35.06   NWI  2 
 11 Merritt, Tariq               Do Right Tra           35.21      35.54   NWI  2 
 12 McSwain, Tyree               Huron Athlet           35.11      35.57   NWI  1 
 13 Smith, Vincent               AZ Burn                           37.05   NWI  1 
 14 McCoy, Edarius               Arizona Risi           36.62      37.40   NWI  1 
 15 Douglass, Anderson           World Class            35.67      37.62   NWI  3 
 16 Ontiveros, Gabriel           Elite Stride           38.44      38.05   NWI  2 
 17 Peterson, Malachi            NX Level Tra           38.06      38.47   NWI  3 
 18 Here, Haylen                 Adrenaline T                      38.63   NWI  3 
 19 Quarles, Avaurie             Arizona Chee           37.45      38.80   NWI  2 
 20 Griffin, Christion           Arizona Elit           39.95      39.47   NWI  3 
 21 Hundal, Prabhjot             Unattached             40.00      39.70   NWI  3 
 22 Palmer, Da'lon               Elite Stride           40.06      40.19   NWI  1 
 23 Woodward Jr, Edward          Arizona Chee           41.69      42.83   NWI  1 
 
Event 151  200 Meter Dash 8 & Under Division Boys
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 28.11  6/21/2015   Sidi Njie, Track Georgia                    
    AZ Assoc: A 30.50  6/14/2015   Garamiah Flunder, AZ Rising Sun             
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Roberts, Noah                Accelerate T           30.77      30.79   NWI 
  2 Whiten, Alijah               Arizona Trac           31.75      31.95   NWI 
  3 Haley, Zachari               AZ Titans, L           32.68      32.70   NWI 
  4 Patterson, Taylan            Arizona Chee           33.67      33.48   NWI 
  5 Kennard, Tre                 Unattached             34.13      33.97   NWI 
  6 Quarles, Armani              Arizona Chee           33.31      34.00   NWI 
  7 Spivey, Kingson              Unattached             32.82      34.08   NWI 
  8 Gory, Derrick                Tucson Elite           33.35      34.62   NWI 
  9 Murray Jr, Fredric           Do Right Tra           34.56      35.29   NWI 
 
Event 152  400 Meter Dash 8 & Under Division Boys
============================================================================
 Nat'l Youth: N 1:03.30  8/1/2015    Sidi Njie, Track Georgia                  
    AZ Assoc: A 1:11.72  6/14/2015   Garamiah Flunder, AZ Rising Sun           
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Roberts, Noah                Accelerate T         1:12.64    1:13.12   2 
  2 Whiten, Alijah               Arizona Trac         1:16.30    1:17.02   2 
  3 Kennard, Tre                 Unattached           1:17.03    1:18.07   2 
  4 Merritt, Tariq               Do Right Tra         1:15.91    1:18.11   2 
  5 King Jr, Andre               Do Right Tra         1:25.00    1:21.34   2 
  6 Here, Haylen                 Adrenaline T                    1:26.22   1 
  7 Warn, Seth                   Arizona Flam         1:28.70    1:28.55   2 
  8 Ontiveros, Gabriel           Elite Stride         1:26.71    1:29.38   2 
  9 McCoy, Edarius               Arizona Risi         1:26.80    1:33.68   2 
 10 Cameron, Jeremiah            AZ Burn              1:32.23    1:34.88   1 
 11 Freeman, Bryson              Elite Stride         1:28.79    1:34.91   1 
 12 Smith, Vincent               AZ Burn                         1:35.39   1 
 13 Palmer, Da'lon               Elite Stride                    1:38.78   1 
 14 Tracy, Trace                 Four Mountai         1:30.00    2:11.78   1 
 
Event 153  800 Meter Run 8 & Under Division Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 2:29.60  8/1/2015    Brandon Leacock, Roseville TC             
    AZ Assoc: A 2:46.84  5/3/2014    Micah Warren, AZ Burn`                    
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Shedrick, Wy'on              Do Right Tra         2:58.64    2:57.63  
  2 Reynolds, Simon              Phoenix Flye         3:09.61    3:09.36  
  3 Lopez, Sebastian             ArizonAthlet         3:06.03    3:10.60  
  4 Freeman, Bryson              Elite Stride         3:19.00    3:26.07  
  5 Solorio, Fernando            ArizonAthlet                    3:26.08  
  6 Rowe, Madden                 NX Level Tra         3:45.03    3:40.67  
 
Event 154  1500 Meter Run 8 & Under Division Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 5:08.50  8/2/2015    Daniel Skandera, Unattached               
    AZ Assoc: A 5:42.85  6/14/2014   Estevan Gonzales, Wik                     
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Lopez, Sebastian             ArizonAthlet         5:57.14    6:14.30  
  2 Reynolds, Simon              Phoenix Flye                    6:45.77  
 
Event 160  4x100 Meter Relay 8 & Under Division Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N   56.76  7/31/2015   Miami NW Express, Miami NW Express        
                         R. Burse, D. Barner, T. Harrell, K. Baker         
    AZ Assoc: A 1:01.31  6/19/2011   Do Right Educational Sports Pr, Do Right E
                         Q Adams, C Baty, Z Blevins, M Wheaton             
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Do Right Track  'A'                                          1:02.96  
     1) Murray Jr, Fredric              2) Corbin Jr, Cedric              
     3) King Jr, Andre                  4) Shedrick, Wy'on                
  2 Arizona Cheetahs Track Club  'A'                             1:06.40  
     1) Quarles, Armani                 2) Quarles, Avaurie               
     3) Patterson, Taylan               4) Wilson, Dominic                
 
Event 161  4x400 Meter Relay 8 & Under Division Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 4:40.80  7/25/2015   Jackrabbit TC, Jackrabbit TC              
                         G. Chad, D. Williams, W. Davis, J. Patterson      
    AZ Assoc: A 5:23.49  9/19/2011   Do Right Educational Sports Pr, Do Right E
                         Q Adams, M McLaurin, Z Blevins, M Wheaton         
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Do Right Track  'A'                                          5:18.65A 
     1) Merritt, Tariq                  2) Corbin Jr, Cedric              
     3) Shedrick, Wy'on                 4) Thomas, Mission                
 
Event 172  Long Jump 8 & Under Division Boys
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 4.46m  7/28/2012   Kendrick Law, 06-Spar TC                    
    AZ Assoc: A 3.98m  6/19/2011   Jamari Brown, AlU                           
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Kennard, Tre                 Unattached             3.93m      3.68m   NWI  12-01.00 
  2 Haley, Zachari               AZ Titans, L           3.78m      3.60m   NWI  11-09.75 
  3 Reed, Jalen                  Arizona Flam           3.75m      3.44m   NWI  11-03.50 
  4 Bonifield, Dylan             Phoenix Bobc           3.40m      3.27m   NWI  10-08.75 
  5 Baltierrez II, Robert        Vail Vipers                       3.25m   NWI  10-08.00 
  6 Domino, Corday               Phoenix Bobc           2.91m      3.22m   NWI  10-06.75 
  7 King Jr, Andre               Do Right Tra           2.99m      3.16m   NWI  10-04.50 
  8 Lucas Jr, Joseph             Flight Club            3.06m      3.15m   NWI  10-04.00 
  9 Gory, Derrick                Tucson Elite                      3.09m   NWI  10-01.75 
 10 Warn, Seth                   Arizona Flam           2.74m      2.74m   NWI   9-00.00 
 11 Gorovitz, Ryan               Arizona Elit           2.74m      2.72m   NWI   8-11.25 
 12 Griffin, Christion           Arizona Elit           3.08m      2.31m   NWI   7-07.00 
 13 Doughty, Colton              Arizona Spee           1.70m      1.88m   NWI   6-02.00 
 14 Woodward Jr, Edward          Arizona Chee           1.91m      1.81m   NWI   5-11.25 
 
Event 174  Shot Put 8 & Under Division Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 9.62m  6/22/2012   Maalik Murphy, 15-Speed Cit                 
    AZ Assoc: A 7.48m  9/19/2011   Amar Elmore, Do Right Edu                   
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Thomas, Mission              Do Right Tra           7.37m      7.36m   24-01.75 
  2 Escobedo, Kristian           Arizona Trac           5.65m      6.90m   22-07.75 
  3 Bonifield, Dylan             Phoenix Bobc           5.35m      6.08m   19-11.50 
  4 Lucas Jr, Joseph             Flight Club            5.23m      5.39m   17-08.25 
  5 Rowe, Madden                 NX Level Tra                      5.37m   17-07.50 
  6 Pollard, Blake               Arizona Risi           4.77m      5.36m   17-07.00 
  7 Peterson, Malachi            NX Level Tra           4.04m      3.93m   12-10.75 
 
Event 177  Javelin Throw 300g 8 & Under Division Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 33.29m  7/25/2012   Maalik Murphy, 15-Speed Cit                
    AZ Assoc: A 26.19m  4/19/2015   Darius Alberty, SSP                        
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Bonifield, Dylan             Phoenix Bobc          22.75m     25.09m      82-04 
  2 Escobedo, Kristian           Arizona Trac          24.23m     24.71m      81-01 
  3 Reed, Jalen                  Arizona Flam          22.32m     22.39m      73-05 
  4 Thomas, Mission              Do Right Tra          23.26m     22.00m      72-02 
  5 Gorovitz, Ryan               Arizona Elit          17.75m     16.46m      54-00 
  6 Baltierrez II, Robert        Vail Vipers                      14.27m      46-10 
  7 Ahren, Jackson               Unattached            17.51m     14.05m      46-01 
  8 Pollard, Blake               Arizona Risi          14.78m     12.10m      39-08 
  9 Rowe, Madden                 NX Level Tra          13.15m     10.42m      34-02 
 10 Columbus, Max                Phoenix Flye          11.18m     10.15m      33-04 
 
Event 200  100 Meter Dash 9-10 Division Girls
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 12.85  7/29/1990   Angela Williams, Ontario, CA                
    AZ Assoc: A 13.57  6/12/1999   Terra Evans, AZ Cheetahs                    
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Onyepunuka, Stacey           Arizona Risi           13.43    A 13.34q  NWI  3 
  2 Usoro, Nkoyo-May             Do Right Tra           14.18      13.63q  NWI  3 
  3 McDonnell, Jaylah            Arizona Chee           14.10      14.22q  NWI  2 
  4 Kisler, Kya                  Arizona Chee           15.52      14.66q  NWI  3 
  5 Flanagan, Maia               Unattached             14.69      14.81q  NWI  1 
  6 Young, Nia                   Spartan Spee           15.14      14.88q  NWI  2 
  7 Maxwel, Denasia              AZ Titans, L                      15.62q  NWI  1 
  8 Alvillar, Eva                Arizona Elit           15.87      15.81q  NWI  1 
  9 White, Tatiyanna             Arizona Flam           15.15      15.83q  NWI  2 
 10 Coney, Symphony              AZ Burn                15.31      15.96   NWI  3 
 11 Reed, Kianna                 Arizona Flam           16.03      15.98   NWI  2 
 12 Kennedy, I'Jaunaye           Elite Stride           15.87      16.00   NWI  3 
 13 McCullom, Aaliyah            Unattached             15.99      16.04   NWI  2 
 14 Adkinson, Taszia             Arizona Risi           15.80      16.10   NWI  1 
 15 Thruman, Sa'Raye             Elite Stride           17.34      16.13   NWI  1 
 16 Vazquez, Jasmine             Arizona Flam           16.68      16.36   NWI  2 
 17 Clegg, Ava                   Phoenix Flye           17.81      17.59   NWI  3 
 18 Rosemond, Samiya             Spartan Spee           18.19      18.14   NWI  1 
 19 Bolender, Virginia           Huron Athlet           18.85      18.29   NWI  1 
 20 Madison, Jjordan             Arizona Chee                      18.30   NWI  3 
 21 Lawry, Taylor                Spartan Spee           20.62      20.52   NWI  3 
 
Event 200  100 Meter Dash 9-10 Division Girls
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 12.85  7/29/1990   Angela Williams, Ontario, CA                
    AZ Assoc: A 13.57  6/12/1999   Terra Evans, AZ Cheetahs                    
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Onyepunuka, Stacey           Arizona Risi           13.34      13.39A  NWI 
  2 Usoro, Nkoyo-May             Do Right Tra           13.63      13.85   NWI 
  3 McDonnell, Jaylah            Arizona Chee           14.22      14.34   NWI 
  4 Kisler, Kya                  Arizona Chee           14.66      14.46   NWI 
  5 Young, Nia                   Spartan Spee           14.88      14.86   NWI 
  6 Flanagan, Maia               Unattached             14.81      15.10   NWI 
  7 Maxwel, Denasia              AZ Titans, L           15.62      15.59   NWI 
  8 White, Tatiyanna             Arizona Flam           15.83      15.86   NWI 
  9 Alvillar, Eva                Arizona Elit           15.81      16.05   NWI 
 
Event 201  200 Meter Dash 9-10 Division Girls
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 26.50  7/31/2004   Robin Reynolds, Miami, FL                   
    AZ Assoc: A 27.78  4/16/2016   Stacey Onnyepunuka, Arizona Rising S        
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Onyepunuka, Stacey           Arizona Risi           27.68    A 27.68q  NWI  3 
  2 Usoro, Nkoyo-May             Do Right Tra           29.28      29.19q  NWI  2 
  3 Henderson, Taliyah           AZ Titans, L           29.45      29.21q  NWI  2 
  4 Malone, Naomi                Unattached             29.23      29.71q  NWI  3 
  5 Aguano, Bryn                 Arizona Chee                      31.16q  NWI  2 
  6 Pleasant, Shakena            Do Right Tra           30.50      31.17q  NWI  4 
  7 Flanagan, Maia               Unattached             29.89      31.34q  NWI  3 
  8 Stallworth, Journe           NX Level Tra           32.01      32.21q  NWI  2 
  9 Coney, Symphony              AZ Burn                32.26      32.24q  NWI  2 
 10 Maxwel, Denasia              AZ Titans, L                      32.28   NWI  1 
 11 Thompson, Samara             Huron Athlet           31.76      32.39   NWI  3 
 12 Cuff, Mariah                 Spartan Spee           33.66      33.01   NWI  3 
 13 Stapleton, Koree             Arizona Chee                      33.02   NWI  3 
 14 White, Tatiyanna             Arizona Flam           32.83      33.32   NWI  1 
 15 Thruman, Sa'Raye             Elite Stride           35.65      33.34   NWI  2 
 16 Kennedy, I'Jaunaye           Elite Stride           32.82      33.45   NWI  4 
 17 Alvillar, Eva                Arizona Elit           33.99      33.91   NWI  2 
 18 Adkinson, Taszia             Arizona Risi           32.94      33.93   NWI  4 
 19 McCullom, Aaliyah            Unattached             34.45      33.94   NWI  1 
 20 Kennard, SaRae               Unattached             33.23      34.04   NWI  3 
 21 Cornejo-Farmer, Camila       Phoenix Flye           34.21      34.09   NWI  1 
 22 Agramon, Sophia              Arizona Chee                      34.94   NWI  4 
 23 Jalbert, Jayden              Unattached             36.48      35.17   NWI  4 
 24 Bolender, Virginia           Huron Athlet           37.92      38.09   NWI  1 
 25 Pickering, Savannah          Unattached             38.56      38.56   NWI  4 
 26 Rosemond, Samiya             Spartan Spee           39.52      39.31   NWI  1 
 27 Lawry, Taylor                Spartan Spee           45.22      46.27   NWI  2 
 
Event 201  200 Meter Dash 9-10 Division Girls
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 26.50  7/31/2004   Robin Reynolds, Miami, FL                   
    AZ Assoc: A 27.78  4/16/2016   Stacey Onnyepunuka, Arizona Rising S        
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Onyepunuka, Stacey           Arizona Risi           27.68      27.74A  NWI 
  2 Usoro, Nkoyo-May             Do Right Tra           29.19      28.64   NWI 
  3 Henderson, Taliyah           AZ Titans, L           29.21      29.01   NWI 
  4 Malone, Naomi                Unattached             29.71      29.43   NWI 
  5 Flanagan, Maia               Unattached             31.34      31.03   NWI 
  6 Aguano, Bryn                 Arizona Chee           31.16      31.51   NWI 
  7 Pleasant, Shakena            Do Right Tra           31.17      31.84   NWI 
  8 Stallworth, Journe           NX Level Tra           32.21      32.35   NWI 
  9 Coney, Symphony              AZ Burn                32.24      34.01   NWI 
 
Event 202  400 Meter Dash 9-10 Division Girls
============================================================================
 Nat'l Youth: N   59.81  7/30/1993   Monique Henderson, San Diego, CA          
    AZ Assoc: A 1:03.26  6/17/2012   Jayde Charlton, Do Right Edu              
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Onyepunuka, Stacey           Arizona Risi         1:02.71    1:04.86   3 
  2 Henderson, Taliyah           AZ Titans, L         1:07.22    1:07.54   3 
  3 Malone, Naomi                Unattached           1:07.01    1:08.18   3 
  4 Quarles, Anaya               Arizona Chee         1:10.00    1:09.72   3 
  5 LeBlond, Landen              Arizona Risi         1:09.83    1:09.80   3 
  6 Flanagan, Maia               Unattached           1:08.00    1:12.64   3 
  7 Stallworth, Journe           NX Level Tra         1:14.37    1:13.96   2 
  8 Bal, Stevie                  Do Right Tra         1:14.19    1:14.90   1 
  8 Maxwel, Denasia              AZ Titans, L                    1:14.90   2 
 10 Kennedy, I'Jaunaye           Elite Stride         1:14.34    1:16.79   3 
 11 Adkinson, Taszia             Arizona Risi         1:12.43    1:17.13   3 
 12 Thruman, Sa'Raye             Elite Stride         1:17.22    1:19.49   2 
 13 Jacobson, Annie              Distance Uni         1:25.47    1:19.86   1 
 14 Vazquez, Jasmine             Arizona Flam         1:19.87    1:20.32   2 
 15 Cook, Ella                   AZ Track Aca         1:25.83    1:25.08   1 
 16 Pleasant, Shakena            Do Right Tra         1:12.00    1:25.71   3 
 17 Poolaw, Liliana              Distance Uni         1:25.48    1:30.99   1 
 18 Lawry, Taylor                Spartan Spee         1:45.84    1:48.14   1 
 -- McCullom, Aaliyah            Unattached           1:18.55         DQ   2 
 
Event 203  800 Meter Run 9-10 Division Girls
============================================================================
 Nat'l Youth: N 2:21.00  7/3/2010    Kennedy Simon, Gazelle Trac               
    AZ Assoc: A 2:33.6h  6/11/1994   Min Nowlin, NWS                           
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Henderson, Taliyah           AZ Titans, L         2:38.98    2:33.48A  2 
  2 LeBlond, Landen              Arizona Risi         2:37.69    2:34.90   2 
  3 Whiten, Uriyah               Do Right Tra         2:40.00    2:42.91   2 
  4 Rafferty, Rylee              Spartan Spee         2:46.05    2:48.48   2 
  5 Gonzales, Araceli            Wicked               2:51.82    2:52.04   2 
  6 Callison, Chloe              AZ Track Aca         2:56.75    2:56.92   2 
  7 Ortiz, Alexis                Arizona Chee         2:55.55    2:57.21   2 
  8 Chavez, Mariza               Arizona Clas         3:11.00    3:01.37   1 
  9 Black, Kayln                 AZ Track Aca         2:57.04    3:01.58   2 
 10 Coll, Kaylee                 Arizona Chee                    3:03.05   1 
 11 Caccia, Jenna                Aftershock D         3:02.14    3:03.82   1 
 12 Leal, Citlaly                Coldwater Ex         3:02.12    3:11.16   2 
 13 Stokes, Madison              Distance Uni         3:04.44    3:11.74   1 
 14 Rhorer, Ava                  Unattached           3:09.48    3:12.01   2 
 15 Pickering, Savannah          Unattached           3:21.47    3:14.45   1 
 16 Poolaw, Liliana              Distance Uni         3:14.13    3:22.97   1 
 
Event 204  1500 Meter Run 9-10 Division Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 4:50.97  7/5/2009    Daesha Rogers, Miami-Dade                 
    AZ Assoc: A 5:21.77  2/27/2016   Landen LeBlond, The Arizona               
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 LeBlond, Landen              Arizona Risi         5:20.47    5:19.37A 
  2 Whiten, Uriyah               Do Right Tra         5:25.00    5:28.17  
  3 Rafferty, Rylee              Spartan Spee         5:36.27    5:44.02  
  4 Gonzales, Araceli            Wicked               5:44.12    5:45.34  
  5 Black, Kayln                 AZ Track Aca         5:49.25    5:54.10  
  6 Callison, Chloe              AZ Track Aca         5:54.54    6:00.55  
  7 Platt, Josephine             Flight Club          5:55.24    6:05.10  
  8 Caccia, Jenna                Aftershock D         5:55.21    6:12.58  
  9 Coll, Kaylee                 Arizona Chee                    6:14.71  
 10 Ortiz, Alexis                Arizona Chee         6:06.79    6:16.39  
 11 Arana, Lucy                  Phoenix Flye         6:11.34    6:19.57  
 12 Jacobson, Annie              Distance Uni         6:20.97    6:20.06  
 13 Stokes, Madison              Distance Uni         6:17.74    6:20.71  
 14 Leal, Citlaly                Coldwater Ex         6:01.97    6:24.58  
 15 Chavez, Mariza               Arizona Clas         5:50.00    6:28.86  
 16 Francis, Lillian             Accelerate T         6:07.43    6:29.98  
 17 Rhorer, Ava                  Unattached           6:27.03    6:30.50  
 18 Lopez Tiznado, Daniela       ArizonAthlet                    6:57.99  
 19 Poolaw, Liliana              Distance Uni         7:00.81    7:24.47  
 
Event 207  1500 Meter Race Walk 9-10 Division Girls
================================================================================
 Nat'l Youth: N 7:30.80  7/18/1993   Elizabeth Paxton, Cypress, CA             
    AZ Assoc: A 8:12.9h  4/7/1990    Nicole Jenkins, DH                        
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Lopez Tiznado, Daniela       ArizonAthlet         9:03.34    9:22.47  
  2 Joyner, Gabriella            Vail Vipers          9:19.54    9:50.69  
 
Event 210  4x100 Meter Relay 9-10 Division Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 52.91  7/28/2012   04-Miramar Optimist TC, 04-Miramar O        
                       J Bell, M Cadet, A Strange, B Williams            
    AZ Assoc: A 55.81  5/8/2010    Arizona Cheetahs, AZ Cheetahs               
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Do Right Track  'A'                                            57.01  
     1) Johnson, Jordyn                 2) Gipson, Shakeena               
     3) Usoro, Nkoyo-May                4) Whiten, Uriyah                 
  2 Arizona Cheetahs Track Club  'A'                               57.54  
     1) Kisler, Kya                     2) Quarles, Anaya                 
     3) Cade, Sniyah                    4) McDonnell, Jaylah              
  3 Spartan Speedsters  'A'                                      1:02.86  
     1) Kuhn, Molly                     2) Cuff, Mariah                   
     3) Brown, Tamia                    4) Young, Nia                     
  4 Arizona Cheetahs Track Club  'B'                             1:03.71  
     1) Aguano, Bryn                    2) Madison, Jjordan               
     3)                                 4) Whalen, Eden                   
 
Event 211  4x400 Meter Relay 9-10 Division Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 4:17.32  7/28/2013   12-Track Houston Youth TC, 12-Track Hou   
                         J Elrod, I Jefferson, D Maxey, D McClennon        
    AZ Assoc: A 4:29.84  6/17/2012   Do Right Educational Sports Pr, Do Right E
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Do Right Track  'A'                                          4:58.56  
     1) Bal, Stevie                     2) Gipson, Shakeena               
     3) Johnson, Jordyn                 4) Pleasant, Shakena              
  2 Arizona Cheetahs Track Club  'A'                             5:06.57  
     1) Aguano, Bryn                    2) Cade, Sniyah                   
     3)                                 4) Quarles, Anaya                 
  3 Spartan Speedsters  'A'                                      5:30.37  
     1) Young, Nia                      2) Seabaugh, Addison              
     3) Brown, Tamia                    4) Kuhn, Molly                    
  4 AZ Track Academy  'A'                             5:18.10    5:31.92  
     1) Cook, Ella                      2) Black, Kayln                   
     3) Callison, Chloe                 4) Gamble, Brooklyn               
 
Event 220  High Jump 9-10 Division Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 1.50m  7/25/2012   Victoria Plummer, Unattached                
    AZ Assoc: A 1.36m  6/8/1996    Kelsey Johnson, YVF                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Thompson, Samara             Huron Athlet           1.35m      1.37mA   4-06.00 
  2 Abalos, Mia                  Do Right Tra                      1.15m    3-09.25 
  3 Platt, Josephine             Flight Club            1.09m      1.00m    3-03.25 
  4 Velasquez, Coco              Arizona Flam           0.99m     J1.00m    3-03.25 
  5 Gamble, Brooklyn             AZ Track Aca           1.15m      0.95m    3-01.25 
 
Event 222  Long Jump 9-10 Division Girls
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 4.78m  6/30/2005   Ramona Carryl, Knoxville,TN                 
    AZ Assoc: A 4.58m  5/20/1972   Cynthia Rhodes, MTC                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Gipson, Shakeena             Do Right Tra           4.02m      4.49m   NWI  14-08.75 
  2 McDonnell, Jaylah            Arizona Chee           4.15m      4.48m   NWI  14-08.50 
  3 Malone, Naomi                Unattached             4.10m      4.25m   NWI  13-11.50 
  4 Cade, Sniyah                 Arizona Chee           3.95m      4.07m   NWI  13-04.25 
  5 Rafferty, Rylee              Spartan Spee           3.62m      3.92m   NWI  12-10.50 
  6 Reed, Kianna                 Arizona Flam           3.57m      3.86m   NWI  12-08.00 
  7 Kennard, SaRae               Unattached             3.62m      3.79m   NWI  12-05.25 
  8 White, Tatiyanna             Arizona Flam           3.23m      3.68m   NWI  12-01.00 
  9 Patterson, Madison           Accelerate T           3.53m      3.57m   NWI  11-08.50 
 10 Jalbert, Jayden              Unattached             3.35m      3.50m   NWI  11-05.75 
 11 Stallworth, Journe           NX Level Tra           3.37m      3.45m   NWI  11-04.00 
 11 Brown, Tamia                 Spartan Spee           3.64m      3.45m   NWI  11-04.00 
 13 Seabaugh, Addison            Spartan Spee           3.13m      3.30m   NWI  10-10.00 
 14 Cuff, Mariah                 Spartan Spee           3.43m      3.27m   NWI  10-08.75 
 15 Kuhn, Molly                  Spartan Spee           3.51m      3.24m   NWI  10-07.75 
 16 Gamble, Brooklyn             AZ Track Aca                      3.15m   NWI  10-04.00 
 17 Cornejo-Farmer, Camila       Phoenix Flye           2.97m      3.08m   NWI  10-01.25 
 18 Platt, Josephine             Flight Club            3.26m      2.92m   NWI   9-07.00 
 19 Abalos, Mia                  Do Right Tra           2.99m      2.91m   NWI   9-06.75 
 20 Clegg, Ava                   Phoenix Flye           2.81m      2.89m   NWI   9-05.75 
 21 Chavez, Mariza               Arizona Clas           2.87m      2.55m   NWI   8-04.50 
 21 Kisler, Kya                  Arizona Chee           3.88m      2.55m   NWI   8-04.50 
 23 Madison, Jjordan             Arizona Chee                      2.43m   NWI   7-11.75 
 24 Sandoval, Lilia              Tucson Elite                      2.40m   NWI   7-10.50 
 -- Alvillar, Eva                Arizona Elit           2.91m       FOUL                 
 
Event 224  Shot Put 6 lb. 9-10 Division Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 10.46m  7/28/1995   Amber Curtis, Monroe, WI                   
    AZ Assoc: A  8.24m  6/8/2003    Hannah Carson, AC                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Johnson, Jordyn              Do Right Tra           7.23m      6.65m   21-10.00 
  2 Thompson, Samara             Huron Athlet           5.80m      6.10m   20-00.25 
  3 Velasquez, Coco              Arizona Flam           6.18m      5.77m   18-11.25 
  4 Rosemond, Samiya             Spartan Spee           5.80m      5.39m   17-08.25 
  5 Flowers, Jaila               Arizona Trac           5.02m      5.22m   17-01.50 
  6 Clegg, Ava                   Phoenix Flye           4.32m      5.21m   17-01.25 
  7 Bolender, Virginia           Huron Athlet           5.15m      4.05m   13-03.50 
 
Event 227  Javelin Throw 300g 9-10 Division Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 37.15m  7/29/2007   Mystasia Alexander, 16 33 LA Jets Gi       
    AZ Assoc: A 36.22m  4/6/2003    Hannah Carson, AC                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Reed, Kianna                 Arizona Flam          27.50m     23.43m      76-10 
  2 Velasquez, Coco              Arizona Flam          24.50m     21.45m      70-04 
  3 Vazquez, Roselyn             Arizona Flam          20.15m     19.10m      62-08 
  4 Abalos, Mia                  Do Right Tra          16.00m     18.25m      59-10 
  5 Rhorer, Ava                  Unattached            18.23m     17.49m      57-04 
  6 Carity, Kiaaron              Arizona Flam          17.01m     15.23m      50-00 
  7 Seabaugh, Addison            Spartan Spee          14.77m     14.19m      46-07 
  8 Kennard, SaRae               Unattached            11.54m     13.25m      43-06 
  9 McIntyre, Tegan              Spartan Spee          10.50m     13.21m      43-04 
 10 Sandoval, Lilia              Tucson Elite                     11.01m      36-01 
 11 Flowers, Jaila               Arizona Trac          13.99m     10.39m      34-01 
 
Event 230  Triathlon 9-10 Division Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N  1511  7/28/2015   Cheyle Scott, Charlotte Scott               
    AZ Assoc: A  1072  7/14/2003   Ashlee Moore, AF                            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Malone, Naomi                Unattached                          986  
  2 Thompson, Samara             Huron Athlet                        966  
  3 Gamble, Brooklyn             AZ Track Aca                        701  
  4 White, Tatiyanna             Arizona Flam                        592  
  5 Velasquez, Coco              Arizona Flam                        549  
 
Event 230  Triathlon: #1 Shot Put 9-10 Division Girls Triathlon
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 10.46m  7/28/1995   Amber Curtis, Monroe, WI                   
    AZ Assoc: A  8.24m  6/8/2003    Hannah Carson, AC                          
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Velasquez, Coco              Arizona Flam             5.76m   18-10.75    256
  2 Thompson, Samara             Huron Athlet             5.10m   16-08.75    215
  3 Malone, Naomi                Unattached               4.44m   14-07.00    173
  4 Gamble, Brooklyn             AZ Track Aca             4.26m   13-11.75    162
  5 White, Tatiyanna             Arizona Flam             4.00m   13-01.50    146
 
Event 230  Triathlon: #2 High Jump 9-10 Division Girls Triathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Thompson, Samara             Huron Athlet             1.30m    4-03.25    409
  2 Malone, Naomi                Unattached               1.15m    3-09.25    266
  3 Gamble, Brooklyn             AZ Track Aca             1.10m    3-07.25    222
  3 White, Tatiyanna             Arizona Flam             1.10m    3-07.25    222
  5 Velasquez, Coco              Arizona Flam             0.95m    3-01.25    104
 
Event 230  Triathlon: #3 200 Meter Dash 9-10 Division Girls Triathlon
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Malone, Naomi                Unattached               29.10   NWI    547
  2 Thompson, Samara             Huron Athlet             32.16   NWI    342
  3 Gamble, Brooklyn             AZ Track Aca             32.59   NWI    317
  4 White, Tatiyanna             Arizona Flam             34.30   NWI    224
  5 Velasquez, Coco              Arizona Flam             35.05   NWI    189
 
Event 250  100 Meter Dash 9-10 Division Boys
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 11.69  6/5/2008    Darian Trout, Omaha, NE                     
    AZ Assoc: A 12.93  6/7/2013    Donye Hermas, AGR                           
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Flunder, Geramiah            Arizona Risi           13.86      13.82q  NWI  4 
  2 Halsana, Tristan             Arizona Chee           14.67      14.20q  NWI  3 
  3 Hunter, Weslan Sammie        Arizona Chee           14.42      14.39q  NWI  3 
  4 Laffitte, Jaden              Do Right Tra           14.50      14.40q  NWI  1 
  5 Wright, T'Ion                AZ Burn                14.73      14.46q  NWI  4 
  6 Cooper, Cameron              Arizona Chee           14.37      14.51q  NWI  3 
  7 Haley, Royal                 AZ Titans, L           14.40      14.68q  NWI  4 
  7 Bradley, Jack                Vail Vipers            14.81      14.68q  NWI  1 
  9 Williamson, Jaziah           Arizona Trac           15.19      14.74q  NWI  2 
 10 Williams, Nathan             Phoenix Bobc           14.75      14.81   NWI  2 
 11 Cade, Darius                 Arizona Chee           14.47      14.93   NWI  2 
 12 Alberty, Darius              Spartan Spee           15.08      15.05   NWI  1 
 13 Dyer, Kordell                AZ Burn                15.25      15.22   NWI  1 
 14 McSwain Jr, James            Huron Athlet           15.37      15.27   NWI  3 
 15 Walton, Drake Gatling        Arizona Chee           15.10      15.46   NWI  3 
 16 Heussner, Brody              Huron Athlet           16.76      15.53   NWI  1 
 17 Redhouse, Nashoba            Elite Stride           16.20      16.03   NWI  3 
 18 Feng, Aslan                  Arizona Risi           16.35      16.18   NWI  3 
 19 Coleman, De'Mar              Arizona Risi           16.48      16.24   NWI  4 
 20 Gorovitz, Hayden             Arizona Elit           16.88      16.63   NWI  2 
 21 Jewell, Jacob                Arizona Spee                      17.01   NWI  4 
 22 Oliver, DeAndre              Adrenaline T           17.66      17.38   NWI  4 
 23 Rowe, Michael                NX Level Tra           17.66      17.46   NWI  1 
 24 Sallee, Deaken               NX Level Tra           18.30      18.25   NWI  2 
 25 Carrillo, Kino               Adrenaline T           18.09      18.89   NWI  4 
 
Event 250  100 Meter Dash 9-10 Division Boys
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 11.69  6/5/2008    Darian Trout, Omaha, NE                     
    AZ Assoc: A 12.93  6/7/2013    Donye Hermas, AGR                           
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Flunder, Geramiah            Arizona Risi           13.82      13.80   NWI 
  2 Halsana, Tristan             Arizona Chee           14.20      14.29   NWI 
  3 Hunter, Weslan Sammie        Arizona Chee           14.39      14.33   NWI 
  4 Cooper, Cameron              Arizona Chee           14.51      14.39   NWI 
  5 Wright, T'Ion                AZ Burn                14.46      14.40   NWI 
  6 Laffitte, Jaden              Do Right Tra           14.40      14.69   NWI 
  7 Williamson, Jaziah           Arizona Trac           14.74      14.84   NWI 
  8 Bradley, Jack                Vail Vipers            14.68      14.92   NWI 
  9 Haley, Royal                 AZ Titans, L           14.68      14.96   NWI 
 
Event 251  200 Meter Dash 9-10 Division Boys
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 25.83  8/2/2003    Rannell Hall, Miami, FL                     
    AZ Assoc: A 26.59  6/16/2007   Paul Lucas, DR                              
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Flunder, Geramiah            Arizona Risi           28.54      28.27q  NWI  1 
  2 Hunter, Weslan Sammie        Arizona Chee           29.71      28.81q  NWI  2 
  3 Laffitte, Jaden              Do Right Tra           29.50      29.28q  NWI  4 
  4 Bradley, Jack                Vail Vipers            30.12      29.42q  NWI  3 
  5 Huckaby, Damarion            Arizona Trac           29.86      29.47q  NWI  3 
  6 Halsana, Tristan             Arizona Chee           30.20      29.48q  NWI  3 
  7 Cooper, Cameron              Arizona Chee           29.72      29.75q  NWI  2 
  8 Millman, Pry'nce             Huron Athlet           30.43      30.12q  NWI  4 
  9 Haley, Royal                 AZ Titans, L           29.54      30.24q  NWI  3 
 10 Thomas, Cree                 Arizona Trac           30.79      30.25   NWI  2 
 11 Cade, Darius                 Arizona Chee           29.52      30.53   NWI  1 
 12 Hargrove, Brashawd           NX Level Tra           32.27      31.05   NWI  4 
 13 Webb, Britton                Huron Athlet           31.23      31.06   NWI  2 
 13 Anderson, Josiah             Arizona Risi           30.64      31.06   NWI  3 
 15 Barrett, Malec               Unattached             30.05      31.14   NWI  3 
 16 Hall, James                  Phoenix Bobc                      31.20   NWI  1 
 17 Lolli, Braden                Phoenix Flye           31.83      31.30   NWI  1 
 18 Wright, T'Ion                AZ Burn                30.91      31.32   NWI  3 
 19 Alberty, Darius              Spartan Spee           32.27      31.53   NWI  3 
 20 Dyer, Kordell                AZ Burn                32.52      32.01   NWI  1 
 21 Martin II, Andre             AZ Burn                32.28      32.76   NWI  4 
 22 Coleman, De'Mar              Arizona Risi           34.32      34.09   NWI  4 
 23 Feng, Aslan                  Arizona Risi           34.04      34.14   NWI  1 
 24 Joyner, Adam                 Vail Vipers            36.93      36.79   NWI  4 
 25 Rowe, Michael                NX Level Tra           37.37      36.87   NWI  4 
 26 Jewell, Jacob                Arizona Spee                      36.90   NWI  1 
 27 Oliver, DeAndre              Adrenaline T           36.95      38.09   NWI  2 
 28 Carrillo, Kino               Adrenaline T           38.52      42.84   NWI  1 
 
Event 251  200 Meter Dash 9-10 Division Boys
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 25.83  8/2/2003    Rannell Hall, Miami, FL                     
    AZ Assoc: A 26.59  6/16/2007   Paul Lucas, DR                              
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Flunder, Geramiah            Arizona Risi           28.27      28.40   NWI 
  2 Hunter, Weslan Sammie        Arizona Chee           28.81      29.63   NWI 
  3 Huckaby, Damarion            Arizona Trac           29.47      29.94   NWI 
  4 Haley, Royal                 AZ Titans, L           30.24      30.01   NWI 
  4 Laffitte, Jaden              Do Right Tra           29.28      30.01   NWI 
  6 Bradley, Jack                Vail Vipers            29.42      30.25   NWI 
  7 Halsana, Tristan             Arizona Chee           29.48      30.28   NWI 
  8 Millman, Pry'nce             Huron Athlet           30.12      30.57   NWI 
 
Event 252  400 Meter Dash 9-10 Division Boys
============================================================================
 Nat'l Youth: N   58.45  6/23/2012   James Smith, LA Jets                      
    AZ Assoc: A 1:01.41  6/16/2007   Paul Lucas, DR                            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Haley, Royal                 AZ Titans, L         1:04.02    1:03.68   3 
  2 Warren, Micah                AZ Burn              1:04.11    1:05.53   3 
  3 Flunder, Geramiah            Arizona Risi         1:05.53    1:05.81   3 
  4 Heidelburg, Zuri             AZ Burn              1:05.34    1:06.28   3 
  5 Amina-Harris, Bellemy        Arizona Trac         1:07.95    1:07.91   3 
  6 Bradley, Jack                Vail Vipers          1:06.66    1:07.92   3 
  7 Smith, Nizer                 Arizona Flam         1:09.49    1:11.08   2 
  8 Lee, Jalen                   Do Right Tra         1:10.71    1:12.23   2 
  9 Anderson, Josiah             Arizona Risi         1:08.58    1:13.25   3 
 10 Hall, James                  Phoenix Bobc                    1:13.96   1 
 11 Laffitte, Jaden              Do Right Tra         1:08.00    1:14.08   3 
 12 Okeke, Dominic               Phoenix Bobc         1:09.24    1:14.20   3 
 13 Martin II, Andre             AZ Burn              1:14.02    1:15.10   2 
 14 Knierim, David               Arizona Chee         1:15.92    1:15.19   2 
 15 Feng, Aslan                  Arizona Risi         1:15.36    1:16.47   2 
 16 Seton, Taj                   Arizona Chee         1:16.83    1:18.28   2 
 17 Coleman, De'Mar              Arizona Risi         1:17.57    1:18.61   2 
 18 McAuley, Ean                 Spartan Spee         1:17.13    1:20.16   1 
 19 Noyd, Michael                Arizona Flam         1:16.62    1:22.48   1 
 20 Jewell, Jacob                Arizona Spee                    1:23.29   1 
 21 McIntyre, Terex              Spartan Spee         1:21.22    1:26.41   2 
 22 Viccinelli, Landry           Distance Uni         1:38.97    1:31.77   1 
 23 Delgado-Contreras, Danie     ArizonAthlet                    1:31.80   1 
 24 Castrejon, Luis              Go the Dista         1:29.40    1:35.15   1 
 25 Oliver, DeAndre              Adrenaline T         1:33.94    1:41.77   1 
 
Event 253  800 Meter Run 9-10 Division Boys
============================================================================
 Nat'l Youth: N 2:19.00  5/20/1989   W.Obea Moore, LA Jets                     
    AZ Assoc: A 2:30.74  5/19/2005   Ryan Silva, UNA                           
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Heidelburg, Zuri             AZ Burn              2:34.39    2:35.61   2 
  2 Warren, Micah                AZ Burn              2:33.55    2:39.13   2 
  3 Lolli, Braden                Phoenix Flye         2:47.23    2:39.47   2 
  4 Anderson, Josiah             Arizona Risi         2:43.73    2:39.69   2 
  5 Lebbon, Kenji                Go the Dista         2:46.28    2:41.04   2 
  6 Horace, Justice              Do Right Tra         2:35.00    2:46.02   2 
  7 Okeke, Dominic               Phoenix Bobc         2:48.32    2:47.86   2 
  8 Redhouse, Nashoba            Elite Stride         2:47.57    2:48.89   2 
  9 Lee, Jalen                   Do Right Tra         2:45.00    2:53.74   2 
 10 Squires, Aidan               Phoenix Bobc         2:51.63    2:54.83   2 
 11 Segura, Noah                 Unattached           2:55.63    2:56.12   1 
 12 Martin II, Andre             AZ Burn              2:56.59    3:00.85   1 
 13 Quillinan, Markus            Arizona Elit         2:58.62    3:01.45   1 
 14 Knierim, David               Arizona Chee         2:53.30    3:02.13   2 
 15 Winston, Henry               Go the Dista         3:00.16    3:03.19   1 
 16 Young, Damien                Distance Uni         3:04.70    3:03.70   1 
 17 Geist, Benjamin              Phoenix Flye         3:01.00    3:04.34   1 
 18 Collier, Jayden              Distance Uni         2:58.07    3:09.55   1 
 19 McAuley, Ean                 Spartan Spee         2:53.94    3:12.86   2 
 20 Lopez, Alejandro             ArizonAthlet         3:10.91    3:16.43   1 
 21 Sallee, Deaken               NX Level Tra         3:14.72    3:16.74   1 
 22 Lizarraga, Rodolfo           Arizona Elit         3:06.90    3:18.98   1 
 23 Viccinelli, Landry           Distance Uni         3:29.86    3:36.71   1 
 24 Castrejon, Luis              Go the Dista         3:32.53    3:40.61   1 
 
Event 254  1500 Meter Run 9-10 Division Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 4:43.70  7/31/2005   Robert Amick, unattached-14               
    AZ Assoc: A 5:03.80  4/11/1987   Joe Acosta, SS                            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Horace, Justice              Do Right Tra         5:25.00    5:28.46  
  2 Lebbon, Kenji                Go the Dista         5:39.58    5:33.67  
  3 Lolli, Braden                Phoenix Flye         5:35.76    5:34.15  
  4 Redhouse, Nashoba            Elite Stride         5:44.13    5:37.68  
  5 McAuley, Ean                 Spartan Spee         5:53.78    5:55.56  
  6 Segura, Noah                 Unattached           5:50.51    5:57.43  
  7 Squires, Aidan               Phoenix Bobc         5:52.74    6:00.11  
  8 Young, Damien                Distance Uni         6:05.80    6:03.87  
  9 Winston, Henry               Go the Dista         5:43.86    6:14.67  
 10 Anderton, Joshua             Huron Athlet         6:09.64    6:18.26  
 11 Quillinan, Markus            Arizona Elit         6:04.79    6:20.73  
 12 Collier, Jayden              Distance Uni         6:10.58    6:20.83  
 13 Graham, Jackson              AZ Track Aca         6:21.93    6:23.57  
 14 Lizarraga, Rodolfo           Arizona Elit         6:22.95    6:26.47  
 15 McIntyre, Terex              Spartan Spee         6:12.61    6:26.63  
 16 Lopez, Alejandro             ArizonAthlet         6:21.39    6:39.39  
 17 Sallee, Deaken               NX Level Tra                    6:42.21  
 18 Viccinelli, Landry           Distance Uni         7:17.10    7:42.55  
 
Event 260  4x100 Meter Relay 9-10 Division Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 51.63  8/3/2003    Miami Metro-Dade, Miami, FL                 
                       Leo Simmons, Darryl Brown, Shaquille Kearse, Ranne
    AZ Assoc: A 54.06  6/26/2000   Do Right Educational Sports Pr, Do Right Edu
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Arizona Cheetahs Track Club  'A'                               57.02  
     1) Halsana, Tristan                2) Cooper, Cameron                
     3) Hunter, Weslan Sammie           4) Cade, Darius                   
  2 AZ Burn  'A'                                                   58.42  
     1) Heidelburg, Zuri                2) Warren, Micah                  
     3) Wright, T'Ion                   4) Dyer, Kordell                  
  3 Huron Athletics  'A'                                56.50      59.26  
     1) Heussner, Brody                 2) McSwain Jr, James              
     3) Webb, Britton                   4) Millman, Pry'nce               
  4 Arizona Cheetahs Track Club  'B'                             1:03.85  
     1) LeJander, Anthony               2) Knapper, Otis                  
     3) Seton, Taj                      4) Walton, Drake Gatling          
 
Event 261  4x400 Meter Relay 9-10 Division Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 4:09.48  6/26/2011   Speed City TC, Speed City TC              
                         J. Johnson, D Mars, J. Wilcox, T. McDonald        
    AZ Assoc: A 4:31.96  4/19/2015   Do Right Educational Sports Pr, Do Right E
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Arizona Track Stars  'A'                          4:42.00    4:47.62  
     1) Amina-Harris, Bellemy           2) Thomas, Cree                   
     3) Williamson, Jaziah              4) Huckaby, Damarion              
  2 Arizona Cheetahs Track Club  'A'                             5:24.76  
     1) Knierim, David                  2) LeJander, Anthony              
     3) Seton, Taj                      4) Walton, Drake Gatling          
 
Event 270  High Jump 9-10 Division Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 1.55m  1977        David Mosley, Sunnyvale, CA                 
    AZ Assoc: A 1.43m  6/10/1980   James Turner, CG                            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Barrett, Malec               Unattached             1.30m      1.20m    3-11.25 
  2 Smith, Nizer                 Arizona Flam           1.24m     J1.20m    3-11.25 
  3 McSwain Jr, James            Huron Athlet           1.14m      1.10m    3-07.25 
  4 Noyd, Michael                Arizona Flam           1.10m     J1.10m    3-07.25 
  5 Spencer, Damian              Arizona Elit           1.05m      1.05m    3-05.25 
  6 LeVinus, Frederick           Phoenix Bobc                     J1.05m    3-05.25 
 
Event 272  Long Jump 9-10 Division Boys
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 4.97m  7/29/2003   Thomas Johnson, Dallas, TX                  
    AZ Assoc: A 4.87m  5/31/2009   Tehran Thomas, Arizona Sain                 
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Thomas, Cree                 Arizona Trac           3.99m      4.43m   NWI  14-06.50 
  2 Millman, Pry'nce             Huron Athlet           4.18m      4.16m   NWI  13-07.75 
  3 Barrett, Malec               Unattached             4.10m      4.08m   NWI  13-04.75 
  4 Heussner, Brody              Huron Athlet           3.81m      4.06m   NWI  13-04.00 
  5 Huckaby, Damarion            Arizona Trac           3.83m      4.05m   NWI  13-03.50 
  6 Hall, James                  Phoenix Bobc                      3.99m   NWI  13-01.25 
  7 Webb, Britton                Huron Athlet           3.92m      3.92m   NWI  12-10.50 
  8 Spencer, Damian              Arizona Elit           3.35m      3.72m   NWI  12-02.50 
  9 Blair, Jake                  Phoenix Flye           3.50m      3.36m   NWI  11-00.25 
 10 LeJander, Anthony            Arizona Chee           3.02m      3.13m   NWI  10-03.25 
 11 Manoleas, Cole               Vail Vipers            2.99m      2.89m   4.0   9-05.75 
 -- Hargrove, Brashawd           NX Level Tra           4.05m       FOUL                 
 -- Amina-Harris, Bellemy        Arizona Trac           3.91m       FOUL                 
 
Event 274  Shot Put 6 lb. 9-10 Division Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 12.44m  8/2/2003    Jon Allen, Houston,TX                      
    AZ Assoc: A  9.82m  3/21/1987   Jason Fogel, MP                            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 LeVinus, Frederick           Phoenix Bobc                      6.88m   22-07.00 
  1 Williams, Nathan             Phoenix Bobc           6.78m      6.88m   22-07.00 
  3 Hargrove, Brashawd           NX Level Tra           6.08m      6.35m   20-10.00 
  4 Pollard, Bryce               Arizona Risi           5.53m      5.30m   17-04.75 
  5 Rowe, Michael                NX Level Tra           5.08m      5.25m   17-02.75 
  6 Esquer Lopez, Juancarlos     ArizonAthlet           4.89m      5.04m   16-06.50 
  7 Manoleas, Cole               Vail Vipers            5.21m      5.02m   16-05.75 
  8 Gorovitz, Hayden             Arizona Elit                      4.63m   15-02.25 
  9 Delgado-Contreras, Danie     ArizonAthlet                      4.42m   14-06.00 
 
Event 277  Javelin Throw 300g 9-10 Division Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 43.87m  7/25/2013   Maalik Murphy, 15-Speed Cit                
    AZ Assoc: A 40.98m  6/3/2012    Alexander Rameriz, Una                     
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Alberty, Darius              Spartan Spee          32.48m     31.11m     102-01 
  2 Blair, Jake                  Phoenix Flye          27.55m     29.35m      96-03 
  3 Gorovitz, Hayden             Arizona Elit          23.37m     27.52m      90-03 
  4 Smith, Nizer                 Arizona Flam          27.02m     26.91m      88-03 
  5 LeVinus, Frederick           Phoenix Bobc                     24.20m      79-05 
  6 Williams, Nathan             Phoenix Bobc          26.91m     24.17m      79-03 
  7 Manoleas, Cole               Vail Vipers           22.50m     22.33m      73-03 
  8 Okeke, Dominic               Phoenix Bobc          22.66m     21.74m      71-04 
  9 Spencer, Damian              Arizona Elit          20.07m     21.56m      70-09 
 10 Pollard, Bryce               Arizona Risi          18.59m     16.77m      55-00 
 11 Joyner, Adam                 Vail Vipers           13.82m     12.19m      40-00 
 12 McIntyre, Terex              Spartan Spee          14.58m     11.09m      36-05 
 
Event 280  Triathlon 9-10 Division Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N  1236  7/24/2012   Ashton Allen, Living Waters TC              
    AZ Assoc: A   846  6/14/2009   Chase Cord, NWX                             
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Thomas, Cree                 Arizona Trac                        662  
  2 Barrett, Malec               Unattached                          600  
  3 Amina-Harris, Bellemy        Arizona Trac                        519  
  4 Millman, Pry'nce             Huron Athlet                        479  
  5 Huckaby, Damarion            Arizona Trac                        466  
  6 Williams, Nathan             Phoenix Bobc                        443  
  7 Smith, Nizer                 Arizona Flam                        418  
  8 LeVinus, Frederick           Phoenix Bobc                        316  
  9 Spencer, Damian              Arizona Elit                        287  
 10 Noyd, Michael                Arizona Flam                        285  
 
Event 280  Triathlon: #1 Shot Put 9-10 Division Boys Triathlon
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 13.40m  7/28/2012   Dylan Carter, Unattached                   
    AZ Assoc: A  9.82m  3/21/1987   Jason Fogel, MP                            
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Williams, Nathan             Phoenix Bobc             6.38m   20-11.25    271
  2 Smith, Nizer                 Arizona Flam             6.18m   20-03.50    259
  3 Thomas, Cree                 Arizona Trac             5.95m   19-06.25    246
  4 Huckaby, Damarion            Arizona Trac             5.93m   19-05.50    245
  5 Barrett, Malec               Unattached               5.87m   19-03.25    241
  6 LeVinus, Frederick           Phoenix Bobc             5.77m   18-11.25    235
  7 Millman, Pry'nce             Huron Athlet             5.28m   17-04.00    207
  8 Amina-Harris, Bellemy        Arizona Trac             4.88m   16-00.25    184
  9 Spencer, Damian              Arizona Elit             4.85m   15-11.00    182
 10 Noyd, Michael                Arizona Flam             3.33m   10-11.25     96
 
Event 280  Triathlon: #2 High Jump 9-10 Division Boys Triathlon
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 1.60m  6/30/2010   Sean Lee, Cerritos, CA                      
    AZ Assoc: A 1.43m  6/10/1980   James Turner, CG                            
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Thomas, Cree                 Arizona Trac             1.30m    4-03.25    250
  2 Barrett, Malec               Unattached               1.25m    4-01.25    218
  3 Noyd, Michael                Arizona Flam             1.15m    3-09.25    159
  3 Williams, Nathan             Phoenix Bobc             1.15m    3-09.25    159
  5 Amina-Harris, Bellemy        Arizona Trac             1.10m    3-07.25    131
  5 Millman, Pry'nce             Huron Athlet             1.10m    3-07.25    131
  7 Spencer, Damian              Arizona Elit             1.05m    3-05.25    105
  8 Huckaby, Damarion            Arizona Trac             1.00m    3-03.25     81
  8 LeVinus, Frederick           Phoenix Bobc             1.00m    3-03.25     81
 -- Smith, Nizer                 Arizona Flam                NH            
 
Event 280  Triathlon: #3 400 Meter Dash 9-10 Division Boys Triathlon
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Amina-Harris, Bellemy        Arizona Trac           1:07.09   1    204
  2 Thomas, Cree                 Arizona Trac           1:08.70   2    166
  3 Smith, Nizer                 Arizona Flam           1:09.01   1    159
  4 Millman, Pry'nce             Huron Athlet           1:09.84   2    141
  5 Barrett, Malec               Unattached             1:09.85   2    141
  6 Huckaby, Damarion            Arizona Trac           1:09.90   1    140
  7 Noyd, Michael                Arizona Flam           1:16.75   1     30
  8 Williams, Nathan             Phoenix Bobc           1:18.63   2     13
  9 LeVinus, Frederick           Phoenix Bobc           1:21.28   2 
 10 Spencer, Damian              Arizona Elit           1:25.13   1 
 
Event 300  100 Meter Dash 11-12 Division Girls
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 12.10  7/31/1992   Angela Williams, Ontario, Ca                
    AZ Assoc: A 12.17  7/18/1998   Jessica Onyepunuka, ARS                     
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Henderson, Trinity           Unattached             13.08      13.12q  NWI  2 
  2 Sommerville, Tara            Arizona Chee           13.83      13.31q  NWI  1 
  3 Onyepunuka, Sabatiney        Arizona Risi           13.76      13.43q  NWI  3 
  4 Johnson, Mia                 AZ Titans, L           14.10      14.13q  NWI  1 
  5 Boyd, Lundyn                 Arizona Chee           14.24      14.23q  NWI  2 
  6 Okeke, Jacqueline            Phoenix Bobc           14.28      14.46q  NWI  2 
  7 Kennedy, Taniah              Do Right Tra           14.55      14.61q  NWI  2 
  8 Willis, Camryn               Arizona Trac           15.53      14.64q  NWI  1 
  9 Hodge, Araya                 Unattached             14.88      14.66q  NWI  3 
 10 Binford, Heaven              Arizona Risi           14.54      14.70   NWI  1 
 11 Richardson, Na'Zyia          Arizona Chee           14.75      14.80   NWI  4 
 12 Davis, Courtney              Unattached             15.57      15.18   NWI  1 
 13 Hileman, Hailey              Phoenix Bobc           14.85      15.22   NWI  2 
 14 Thomas, Aquarina             Tucson Elite           14.80      15.23   NWI  4 
 15 Morris, McKailyn             Fast Track C           15.34      15.28   NWI  3 
 16 Brooks, Nina                 Spartan Spee           14.73      15.45   NWI  3 
 17 Reed, Kiara                  Arizona Flam           15.49      15.95   NWI  2 
 18 Corbin, Jazmin               Do Right Tra           15.88      16.02   NWI  2 
 19 Levengood, Briana            Tucson Elite           15.45      16.57   NWI  4 
 20 Martinez-Pompa, Aislin       Vail Vipers            16.41      16.78   NWI  3 
 21 Sorensen, Anneli             Huron Athlet           16.66      16.80   NWI  3 
 22 Gammage, Soraya              Do Right Tra           16.26      16.99   NWI  1 
 23 Ingram, Sharon               Fast Track C                      17.26   NWI  3 
 24 Quinones Washington, Ani     Arizona Chee                      18.35   NWI  4 
 25 Brown, Reagan                Tucson Elite           17.32      18.55   NWI  4 
 
Event 300  100 Meter Dash 11-12 Division Girls
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 12.10  7/31/1992   Angela Williams, Ontario, Ca                
    AZ Assoc: A 12.17  7/18/1998   Jessica Onyepunuka, ARS                     
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Henderson, Trinity           Unattached             13.12      13.11   NWI 
  2 Onyepunuka, Sabatiney        Arizona Risi           13.43      13.60   NWI 
  3 Sommerville, Tara            Arizona Chee           13.31      13.92   NWI 
  4 Boyd, Lundyn                 Arizona Chee           14.23      14.22   NWI 
  5 Okeke, Jacqueline            Phoenix Bobc           14.46      14.36   NWI 
  6 Johnson, Mia                 AZ Titans, L           14.13      14.37   NWI 
  7 Willis, Camryn               Arizona Trac           14.64      14.97   NWI 
  8 Kennedy, Taniah              Do Right Tra           14.61      14.98   NWI 
  9 Hodge, Araya                 Unattached             14.66      15.00   NWI 
 
Event 301  200 Meter Dash 11-12 Division Girls
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 24.47  8/1/1992    Angela Williams, Ontario, CA                
    AZ Assoc: A 25.14  7/18/1998   Jessica Onyepunuka, ARS                     
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Henderson, Trinity           Unattached             26.44      26.43q  NWI  3 
  2 Moorer, Joy                  Arizona Trac           27.31      27.39q  NWI  1 
  3 Sommerville, Tara            Arizona Chee           29.28      27.70q  NWI  1 
  4 Onyepunuka, Sabatiney        Arizona Risi           28.35      27.96q  NWI  1 
  5 Jones, Kianna                AZ Burn                28.78      28.14q  NWI  1 
  6 Eltiste, Sara                Thunderhardt           28.00      28.93q  NWI  3 
  7 Hill, J'Neya                 Unattached             29.19      29.05q  NWI  2 
  8 Binford, Heaven              Arizona Risi           29.57      29.13q  NWI  2 
  9 Johnson, Mia                 AZ Titans, L           30.69      30.23q  NWI  2 
 10 Johnson, Keyara              Unattached          30:00.00      30.56   NWI  2 
 11 Prejean, Syeira              NX Level Tra           30.01      30.61   NWI  3 
 12 Jacobs, Taylor               Unattached             29.00      30.70   NWI  1 
 13 Parker, Naima                NX Level Tra           31.51      30.76   NWI  3 
 14 Berry, Drycaea               Arizona Chee           31.94      31.33   NWI  3 
 14 Hodge, Araya                 Unattached             31.45      31.33   NWI  3 
 16 Davis, Courtney              Unattached             32.56      31.64   NWI  2 
 17 Upshur, Nevaeh               Adrenaline T           32.84      32.97   NWI  1 
 18 Morris, McKailyn             Fast Track C           33.75      33.11   NWI  3 
 19 Brooks, Nina                 Spartan Spee           32.35      33.30   NWI  2 
 20 Levengood, Briana            Tucson Elite           35.37      33.66   NWI  2 
 21 Martinez-Pompa, Aislin       Vail Vipers            33.47      33.80   NWI  3 
 22 Young, Jalynn                NX Level Tra           33.58      34.73   NWI  3 
 23 Ingram, Sharon               Fast Track C           37.01      38.15   NWI  2 
 24 Mcauley, Alandra             Spartan Spee           39.40      39.30   NWI  1 
 
Event 301  200 Meter Dash 11-12 Division Girls
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 24.47  8/1/1992    Angela Williams, Ontario, CA                
    AZ Assoc: A 25.14  7/18/1998   Jessica Onyepunuka, ARS                     
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Henderson, Trinity           Unattached             26.43      26.28   NWI 
  2 Onyepunuka, Sabatiney        Arizona Risi           27.96      27.68   NWI 
  3 Moorer, Joy                  Arizona Trac           27.39      27.81   NWI 
  4 Sommerville, Tara            Arizona Chee           27.70      28.33   NWI 
  5 Jones, Kianna                AZ Burn                28.14      29.05   NWI 
  6 Hill, J'Neya                 Unattached             29.05      29.22   NWI 
  7 Binford, Heaven              Arizona Risi           29.13      29.41   NWI 
  8 Johnson, Mia                 AZ Titans, L           30.23      30.30   NWI 
 
Event 302  400 Meter Dash 11-12 Division Girls
============================================================================
 Nat'l Youth: N 54.73  7/2/2006    Robin Reynolds, Miami Northwest             
    AZ Assoc: A 59.29  6/17/2012   Anna Foreman, AZ Cheetahs                   
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Henderson, Trinity           Unattached             59.12    1:01.21   3 
  2 Jones, Kianna                AZ Burn              1:02.48    1:02.77   3 
  3 Eltiste, Sara                Thunderhardt         1:03.00    1:04.37   3 
  4 Onyepunuka, Sabatiney        Arizona Risi         1:05.79    1:05.47   3 
  5 Hill, J'Neya                 Unattached           1:07.16    1:07.52   3 
  6 Jacobs, Taylor               Unattached           1:15.00    1:09.07   1 
  7 Begay-Morris, Sakiah         NX Level Tra         1:09.94    1:09.37   2 
  8 Trujillo, Vianaye Trujil     Do Right Tra         1:09.33    1:09.87   2 
  9 Copeland, Lauren             Arizona Chee         1:06.90    1:10.03   3 
 10 Burks, Avery                 Arizona Chee         1:06.22    1:10.85   3 
 11 Binford, Heaven              Arizona Risi         1:08.96    1:11.28   3 
 12 Schaller, Isabella           Unattached           1:10.00    1:12.36   2 
 13 Davis, Courtney              Unattached           1:13.33    1:13.19   2 
 14 Huddleston, Alexis           Do Right Tra         1:07.70    1:14.43   3 
 15 Kartler, Kendall             Phoenix Bobc         1:14.60    1:16.50   1 
 16 Levengood, Briana            Tucson Elite         1:20.28    1:17.97   1 
 17 Upshur, Nevaeh               Adrenaline T         1:16.38    1:19.56   2 
 18 Mcauley, Alandra             Spartan Spee         1:31.53    1:29.43   1 
 19 Daos, Alicia                 Full ArMor T                    1:29.64   1 
 
Event 303  800 Meter Run 11-12 Division Girls
============================================================================
 Nat'l Youth: N 2:13.12  7/26/2008   Raevyn Rogers, 25 Wings                   
    AZ Assoc: A 2:24.03  6/14/2014   Dominique Mustin, TAz                     
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Eltiste, Sara                Thunderhardt         2:27.00    2:32.12   3 
  2 Jones, Kianna                AZ Burn              2:32.26    2:34.26   3 
  3 Stevenson, De'Ahjianea       Do Right Tra         2:38.74    2:39.85   3 
  4 Black, Kendall               AZ Track Aca         2:46.70    2:42.68   3 
  5 Cormier, Jennifer            Vail Vipers          2:47.44    2:45.14   3 
  6 Blanton, McKinley            AZ Track Aca         2:51.00    2:45.18   3 
  7 Nasto, Lexi                  Phoenix Bobc         2:42.99    2:46.84   3 
  8 Hill, J'Neya                 Unattached           2:47.18    2:47.10   3 
  9 Nix, Haili                   Full ArMor T                    2:47.62   1 
 10 Hannibal, Alonna             Adrenaline T         2:58.32    2:49.58   2 
 11 Schaller, Isabella           Unattached           2:46.00    2:51.33   3 
 12 Brown, Allison               Distance Uni         2:56.50    2:52.40   2 
 13 Rosin, Naomi                 Phoenix Bobc         2:44.75    2:54.20   3 
 14 Dillon, Katelyn              Go the Dista         2:49.70    2:57.19   3 
 15 Muhammad, Naaeira            Glendale Fla                    2:58.32   1 
 16 Oliver, Aaliya               NX Level Tra         2:54.40    2:59.19   2 
 17 Munoz, Cassandra             Do Right Tra         2:49.15    2:59.82   3 
 18 Begay-Morris, Sakiah         NX Level Tra         2:56.91    2:59.85   2 
 19 Wood, Brie                   Go the Dista         3:04.27    3:00.22   2 
 20 Gutierrez, Annika            AZ Track Aca         2:56.06    3:01.39   2 
 21 Foley, Mia                   Unattached           2:55.00    3:03.80   2 
 22 Steinhilber, Trinity         Distance Uni         3:03.74    3:04.73   2 
 23 Simon, Ella                  Go the Dista         3:07.78    3:05.68   1 
 24 Proffit, Abigail             Go the Dista                    3:05.81   1 
 25 Sermeno, Sariah              Go the Dista                    3:07.95   1 
 26 Romero, Soledad              Distance Uni         3:11.86    3:11.02   1 
 27 Caruso, Maria                AZ Track Aca         3:08.83    3:11.63   2 
 28 Idleman, Erin                Huron Athlet         3:10.35    3:18.80   1 
 29 Kartler, Kendall             Phoenix Bobc         3:06.70    3:19.82   1 
 30 Mcauley, Alandra             Spartan Spee         3:23.75    3:43.20   1 
 
Event 304  1500 Meter Run 11-12 Division Girls
============================================================================
 Nat'l Youth: N 4:41.62  7/31/2005   Claudia Francis, Team Evolution           
    AZ Assoc: A 5:01.65  3/30/1980   Karrin Maturani, WPNH                     
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Lizarraga, Leonela           Arizona Elit         5:22.00    5:19.37   2 
  2 Willoughby, Katie            AZ Track Aca         5:33.17    5:30.43   2 
  3 Bolender, Anavey             Huron Athlet         5:35.87    5:34.47   2 
  4 Hannibal, Alonna             Adrenaline T         5:33.44    5:38.02   2 
  5 McCallister, Bethany         AZ Track Aca         5:35.53    5:39.01   2 
  6 Perez, Liliana               Full ArMor T                    5:47.11   1 
  7 Rosin, Naomi                 Phoenix Bobc         5:36.99    5:53.47   2 
  8 Nix, Haili                   Full ArMor T                    5:54.69   1 
  9 Morales, Karime              Go the Dista         6:06.03    5:57.20   2 
 10 Young, Naomi                 Distance Uni         5:56.40    5:59.87   2 
 11 Cormier, Jennifer            Vail Vipers          5:42.50    6:01.05   2 
 12 Lopez Tiznado, Raquel        ArizonAthlet         5:48.40    6:09.38   2 
 13 Dietz, Imogen                Go the Dista         6:06.12    6:12.31   1 
 14 Caruso, Maria                AZ Track Aca         6:20.04    6:14.01   1 
 15 Gutierrez, Annika            AZ Track Aca         6:08.59    6:14.39   1 
 16 Simon, Ella                  Go the Dista         6:17.00    6:22.38   1 
 17 Sermeno, Sariah              Go the Dista                    6:24.65   1 
 18 Steinhilber, Trinity         Distance Uni         6:27.09    6:24.92   1 
 19 Foley, Mia                   Unattached           6:30.00    6:26.59   1 
 20 Wood, Brie                   Go the Dista         6:29.40    6:30.46   1 
 21 Brown, Allison               Distance Uni         6:10.45    6:37.01   1 
 22 Proffit, Abigail             Go the Dista         7:08.35    6:58.90   1 
 23 Romero, Soledad              Distance Uni         6:42.35    7:09.66   1 
 
Event 305  3000 Meter Run 11-12 Division Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 10:03.54  7/29/1988   Heather Burroughs                        
    AZ Assoc: A 10:22.3h  5/18/1991   Nicole Jenkins, DH                       
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Lizarraga, Leonela           Arizona Elit        11:24.32   11:40.85  
  2 Hannibal, Alonna             Adrenaline T        11:44.57   12:03.14  
  3 Bolender, Anavey             Huron Athlet        12:08.51   12:10.97  
  4 Perez, Liliana               Full ArMor T                   12:13.93  
  5 McCallister, Bethany         AZ Track Aca        11:52.05   12:32.72  
  6 Young, Naomi                 Distance Uni        13:05.69   12:48.60  
  7 Dietz, Imogen                Go the Dista        12:44.15   13:00.43  
  8 Morales, Karime              Go the Dista        12:50.39   13:37.99  
 
Event 307  1500 Meter Race Walk 11-12 Division Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 6:53.70  7/26/1990   Danielle Safran, Brentwood, NY            
    AZ Assoc: A 8:08.2h  2/13/1983   Nicole Magub, STC                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Lopez Tiznado, Raquel        ArizonAthlet         9:01.78    8:57.99  
  2 Gary, Alayjanae              Do Right Tra        10:12.65   10:31.30  
  3 Carter, Destiny              Arizona Trac        11:00.49   12:15.43  
 -- Gonzalez, Genesis            Coldwater Ex        10:29.68         DQ  
 
Event 308  80 Meter Hurdles (30" ) 11-12 Division Girls
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 12.25  7/26/2008   Dior Hall, 32 Colorado Flye                 
    AZ Assoc: A 12.77  6/10/1997   Tiffany McDonald, ARS                       
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Moorer, Joy                  Arizona Trac           14.41      13.7h   NWI  2 
  2 Johnson, Jhaidah             Do Right Tra           15.47      15.2h   NWI  2 
  3 Hileman, Hailey              Phoenix Bobc           16.91      16.2h   NWI  2 
  4 Skog, Alycia                 Tucson Elite           15.58      16.4h   NWI  2 
  5 Berry, Drycaea               Arizona Chee           16.83      16.6h   NWI  2 
  6 Rosin, Naomi                 Phoenix Bobc           17.75      17.7h   NWI  2 
  7 Upshur, Nevaeh               Adrenaline T           17.89      18.2h   NWI  1 
  8 Richardson, Na'Zyia          Arizona Chee           17.57      18.3h   NWI  2 
  9 Brown, Reagan                Tucson Elite           19.70      18.4h   NWI  1 
 10 Carter, Destiny              Arizona Trac           19.16      18.8h   NWI  1 
 11 Coupe, Vivienne              Huron Athlet           22.09      19.3h   NWI  1 
 12 Sorensen, Anneli             Huron Athlet           18.66      19.5h   NWI  1 
 
Event 310  4x100 Meter Relay 11-12 Division Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 49.17  7/28/1996   Texas Heat, Fort Worth, TX                  
                       Chauntae Bayne, Genece Glover, Donette Chambers   
    AZ Assoc: A 50.25  6/9/2001    Arizona Cheetahs                            
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Arizona Cheetahs Track Club  'A'                               54.63  
     1) Boyd, Lundyn                    2) Copeland, Lauren               
     3) Alexander, Jessica              4) Sommerville, Tara              
  2 Do Right Track  'A'                                            54.94  
     1) Stevenson, De'Ahjianea          2) Huddleston, Alexis             
     3) Johnson, Jhaidah                4) Kennedy, Taniah                
  3 Arizona Cheetahs Track Club  'B'                               57.87  
     1) Berry, Drycaea                  2) Burks, Avery                   
     3) Richardson, Na'Zyia             4) Holt, Kaliyah                  
  4 Do Right Track  'B'                                          1:01.26  
     1) Corbin, Jazmin                  2) Gammage, Soraya                
     3) Trujillo, Vianaye Trujillo      4) Munoz, Cassandra               
 
Event 311  4x400 Meter Relay 11-12 Division Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 3:56.63  5/30/2010   Quiet Fire, Quiet Fire TC                 
                         L Williams, J Paul, K Richardson, K Richardson    
    AZ Assoc: A 4:14.00  4/13/1985   Metro Phoenix                             
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Do Right Track  'A'                                          4:57.30  
     1) Huddleston, Alexis              2) Johnson, Jhaidah               
     3) Kennedy, Taniah                 4) Stevenson, De'Ahjianea         
  2 Arizona Cheetahs Track Club  'A'                             4:57.90  
     1) Boyd, Lundyn                    2) Copeland, Lauren               
     3) Holt, Kaliyah                   4) Alexander, Jessica             
  3 AZ Track Academy  'A'                             4:58.10    4:58.10  
     1) Caruso, Maria                   2) Blanton, McKinley              
     3) Gutierrez, Annika               4) Black, Kendall                 
  4 Do Right Track  'B'                                          4:58.50  
     1) Corbin, Jazmin                  2) Gammage, Soraya                
     3) Trujillo, Vianaye Trujillo      4) Munoz, Cassandra               
  5 NX Level Track  'A'                                          4:59.00  
     1) Parker, Naima                   2) Prejean, Syeira                
     3) Oliver, Aaliya                  4) Begay-Morris, Sakiah           
 
Event 312  4x800 Meter Relay 11-12 Division Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N  9:30.72  6/14/1997   Los Angeles Jet, Long Beach,CA           
    AZ Assoc: A 10:01.21  6/5/2011    Arizona Cheetahs, AZ Cheetahs            
                          A Foreman, J Gilbert, B Jones, J Martin           
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 AZ Track Academy  'A'                            10:52.10   10:56.29  
     1) McCallister, Bethany            2) Blanton, McKinley              
     3) Black, Kendall                  4) Willoughby, Katie              
  2 Distance University  'A'                                    12:45.21  
     1) Brown, Allison                  2) Romero, Soledad                
     3) Steinhilber, Trinity            4) Young, Naomi                   
 
Event 320  High Jump 11-12 Division Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 1.69m  7/24/2008   Stacey Destin, Unattached                   
    AZ Assoc: A 1.64m  5/18/1996   Jacquelyn Johnson, YVF                      
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Platt, Paige                 Flight Club            1.45m      1.35m    4-05.00 
  2 Alexander, Jessica           Arizona Chee           1.24m      1.30m    4-03.25 
  3 Burks, Avery                 Arizona Chee           1.24m      1.25m    4-01.25 
  4 Bolender, Anavey             Huron Athlet           1.05m      1.20m    3-11.25 
  5 Hussey, Gloriah              Unattached             1.20m      1.15m    3-09.25 
  5 Gamble, Aaliyah              AZ Track Aca           1.24m      1.15m    3-09.25 
  7 Coupe, Vivienne              Huron Athlet           1.05m      1.10m    3-07.25 
  8 Skog, Alycia                 Tucson Elite           1.09m      1.00m    3-03.25 
 
Event 322  Long Jump 11-12 Division Girls
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 5.58m  6/20/1998   Gayle Hunter, Lake Charles, LA              
    AZ Assoc: A 5.10m  6/14/2015   Paelata Helu, AZ Flames                     
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Moorer, Joy                  Arizona Trac           4.48m      4.55m   NWI  14-11.25 
  2 Johnson, Keyara              Unattached             1.35m      4.47m   NWI  14-08.00 
  3 Okeke, Jacqueline            Phoenix Bobc           4.62m      4.36m   NWI  14-03.75 
  4 Willis, Camryn               Arizona Trac           4.10m      4.24m   NWI  13-11.00 
  5 Willoughby, Katie            AZ Track Aca           4.10m      3.94m   NWI  12-11.25 
  6 Kartler, Kendall             Phoenix Bobc           4.12m      3.93m   NWI  12-10.75 
  7 Hussey, Gloriah              Unattached             4.10m      3.82m   NWI  12-06.50 
  8 Parker, Naima                NX Level Tra           3.91m      3.75m   NWI  12-03.75 
  9 Oliver, Aaliya               NX Level Tra           3.72m      3.71m   NWI  12-02.25 
 10 Skog, Alycia                 Tucson Elite           3.70m      3.70m   NWI  12-01.75 
 11 Johnson, Mia                 AZ Titans, L           4.10m      3.60m   NWI  11-09.75 
 12 Holt, Kaliyah                Arizona Chee           3.72m      3.59m   NWI  11-09.50 
 13 Coupe, Vivienne              Huron Athlet           2.89m      3.01m   NWI   9-10.50 
 14 Reed, Kiara                  Arizona Flam           3.77m      2.76m   NWI   9-00.75 
 15 Brooks, Nina                 Spartan Spee           2.94m      1.88m   NWI   6-02.00 
 
Event 324  Shot Put 6 lb. 11-12 Division Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 13.90m  7/11/1987   Johanna Gambill, Vancouver, WA             
    AZ Assoc: A 12.16m  7/18/1998   Hannah Carson, AC                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Parra, Janiya                Arizona Trac           9.35m      9.34m   30-07.75 
  2 Edwards, Tristi              Unattached                        9.31m   30-06.50 
  3 Thomas, Alexis               Do Right Tra           8.31m      8.43m   27-08.00 
  4 Gamble, Aaliyah              AZ Track Aca           7.29m      7.15m   23-05.50 
  5 Thomas, Anaya                Do Right Tra           7.16m      7.09m   23-03.25 
  6 Young, Jalynn                NX Level Tra           6.26m      6.73m   22-01.00 
  7 Carter, Destiny              Arizona Trac           5.23m      5.26m   17-03.25 
  8 Hussey, Gloriah              Unattached             5.54m      5.25m   17-02.75 
  9 Brown, Reagan                Tucson Elite                      4.64m   15-02.75 
 10 Quinones Washington, Ani     Arizona Chee                      3.95m   12-11.50 
 
Event 325  Discus Throw 1kg 11-12 Division Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 37.46m  7/24/1997   Amber Curtis, Monroe, WI                   
    AZ Assoc: A 29.74m  6/8/2001    C. J. Navarro, UNA                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Edwards, Tristi              Unattached                       26.29m      86-03 
  2 Thomas, Alexis               Do Right Tra          17.21m     17.90m      58-09 
  3 Parra, Janiya                Arizona Trac                     15.74m      51-08 
  4 Platt, Paige                 Flight Club                      15.69m      51-06 
  5 Thomas, Anaya                Do Right Tra          13.45m     13.40m      43-11 
 
Event 327  Javelin Throw 300g 11-12 Division Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 45.84m  6/28/2005   Hannah Carson, AZ Cheetahs                 
    AZ Assoc: A 44.71m  6/13/2004   Hannah Carson, AC                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Platt, Paige                 Flight Club           28.88m     28.53m      93-07 
  2 Reed, Kiara                  Arizona Flam          27.56m     27.54m      90-04 
  3 Martinez-Pompa, Aislin       Vail Vipers           24.77m     24.22m      79-05 
  4 Thomas, Alexis               Do Right Tra          19.40m     18.24m      59-10 
  5 Parra, Janiya                Arizona Trac          14.07m     14.55m      47-09 
  6 Gamble, Aaliyah              AZ Track Aca          20.18m     13.62m      44-08 
  7 Thomas, Aquarina             Tucson Elite          13.10m     13.14m      43-01 
  8 Thomas, Anaya                Do Right Tra          10.39m      9.24m      30-04 
  9 Quinones Washington, Ani     Arizona Chee                      8.63m      28-04 
 
Event 330  Outdoor Pentathlon 11-12 Division Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N  3412  7/23/2008   Stacey Destin, Boynton Beach, FL            
    AZ Assoc: A  3029  6/1/1996    Jacquelyn Johnson, YVF                      
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Willoughby, Katie            AZ Track Aca                       2046  
  2 Hussey, Gloriah              Unattached                         1383  
  3 Gamble, Aaliyah              AZ Track Aca                       1175  
  4 Blanton, McKinley            AZ Track Aca                       1134  
  5 Coupe, Vivienne              Huron Athlet                        819  
  6 Carter, Destiny              Arizona Trac                        704  
 
Event 330  Outdoor Pentathlon: #1 80 Meter Hurdles 11-12 Division Girls Outdoor Pentathlon
===============================================================================
 Nat'l Youth: N 11.85  7/21/2002   Jasmine Isley, Charlotte, NC                
    AZ Assoc: A 12.77  6/10/1997   Tiffany McDonald, ARS                       
    Name                    Year Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 Willoughby, Katie            AZ Track Aca             15.52   NWI  2    642
  2 Hussey, Gloriah              Unattached               16.97   NWI  1    473
  3 Gamble, Aaliyah              AZ Track Aca             18.43   NWI  2    326
  4 Carter, Destiny              Arizona Trac             18.81   NWI  1    292
  5 Coupe, Vivienne              Huron Athlet             18.84   NWI  2    290
 -- Blanton, McKinley            AZ Track Aca                DQ   NWI  1 
 
Event 330  Outdoor Pentathlon: #2 Shot Put 11-12 Division Girls Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Gamble, Aaliyah              AZ Track Aca             6.83m   22-05.00    324
  2 Willoughby, Katie            AZ Track Aca             5.62m   18-05.25    247
  3 Hussey, Gloriah              Unattached               5.53m   18-01.75    242
  4 Blanton, McKinley            AZ Track Aca             5.06m   16-07.25    212
  5 Carter, Destiny              Arizona Trac             4.93m   16-02.25    204
  6 Coupe, Vivienne              Huron Athlet             3.88m   12-08.75    139
 
Event 330  Outdoor Pentathlon: #3 High Jump 11-12 Division Girls Outdoor Pentathlon
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 1.69m  7/24/2008   Stacey Destin, Unattached                   
    AZ Assoc: A 1.64m  5/18/1996   Jacquelyn Johnson, YVF                      
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Willoughby, Katie            AZ Track Aca             1.25m    4-01.25    359
  2 Blanton, McKinley            AZ Track Aca             1.20m    3-11.25    312
  2 Gamble, Aaliyah              AZ Track Aca             1.20m    3-11.25    312
  4 Coupe, Vivienne              Huron Athlet             1.05m    3-05.25    180
  4 Hussey, Gloriah              Unattached               1.05m    3-05.25    180
  6 Carter, Destiny              Arizona Trac             1.00m    3-03.25    141
 
Event 330  Outdoor Pentathlon: #4 Long Jump 11-12 Division Girls Outdoor Pentathlon
======================================================================================
 Nat'l Youth: N 5.58m  6/20/1998   Gayle Hunter, Lake Charles, LA              
    AZ Assoc: A 5.07m  3/24/1973   Cynthia Rhodes, UNA                         
    Name                    Year Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Willoughby, Katie            AZ Track Aca             3.83m   NWI  12-06.75    270
  2 Hussey, Gloriah              Unattached               3.79m   NWI  12-05.25    261
  3 Gamble, Aaliyah              AZ Track Aca             3.51m   NWI  11-06.25    202
  4 Blanton, McKinley            AZ Track Aca             3.09m   NWI  10-01.75    122
  5 Coupe, Vivienne              Huron Athlet             2.90m   NWI   9-06.25     91
 -- Carter, Destiny              Arizona Trac              FOUL                 
 
Event 330  Outdoor Pentathlon: #5 800 Meter Run 11-12 Division Girls Outdoor Pentathlon
=======================================================================
 Nat'l Youth: N 2:13.12  7/26/2008   Raevyn Rogers, 25 Wings                   
    AZ Assoc: A 2:24.25  5/24/1992   Dalene Godinez, SS                        
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Willoughby, Katie            AZ Track Aca           2:43.98     528
  2 Blanton, McKinley            AZ Track Aca           2:47.63     488
  3 Hussey, Gloriah              Unattached             3:16.49     227
  4 Coupe, Vivienne              Huron Athlet           3:33.10     119
  5 Carter, Destiny              Arizona Trac           3:43.99      67
  6 Gamble, Aaliyah              AZ Track Aca           4:02.03      11
 
Event 350  100 Meter Dash 11-12 Division Boys
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 11.64  7/26/2009   Bryce Love, Carolina Elite/Dunham,NC        
    AZ Assoc: A 12.15  4/19/2015   Donye Hermas, AZ T                          
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Shephard, Jaden              Arizona Chee           12.59      12.78q  NWI  3 
  2 Fair Jr, Brian               Arizona Risi           12.67      12.82q  NWI  1 
  3 Ruvo IV, John                Phoenix Bobc           13.20      13.00q  NWI  2 
  4 Austin, Amier                Tucson Elite           13.60      13.41q  NWI  1 
  5 Sovereign, Joshua            Arizona Chee           13.35      13.57q  NWI  1 
  6 Martin Jr, Ivan              Unattached             13.61      13.58q  NWI  1 
  6 Jones, Jacques               Do Right Tra           13.48      13.58q  NWI  3 
  8 Spence, JaKobi               Arizona Risi           14.00      13.73q  NWI  4 
  9 Wallace, Jaseim              Arizona Chee           13.77      13.74q  NWI  3 
 10 Jones, Idan                  Arizona Risi           14.14      14.00   NWI  2 
 11 Griffin, Carlos              Phoenix Bobc           14.34      14.03   NWI  4 
 12 Carter, Jamal                AZ Burn                           14.08   NWI  2 
 13 Gallego, Isiah               AZ Burn                14.05      14.53   NWI  1 
 14 Williams, Jaylen             Spartan Spee           14.84      14.55   NWI  4 
 15 O'Neal-Gamblel, Anthony      Arizona Chee           14.62      14.77   NWI  2 
 16 Hawkins, Ricky               Spartan Spee           14.95      15.00   NWI  2 
 17 Guy, Paul                    Tucson Elite           14.29      15.01   NWI  1 
 18 Domino, Lavon                Phoenix Bobc           15.24      15.04   NWI  4 
 19 Braun, Matthew               Arizona Elit           16.23      15.05   NWI  1 
 20 Williams, Steven             Arizona Spee           14.19      15.25   NWI  3 
 21 Thompson, Marshawn           AZ Burn                15.33      15.26   NWI  3 
 22 Barrow, Alexander            Tucson Elite           15.50      15.37   NWI  4 
 23 Rowe, Marcus                 NX Level Tra           15.57      15.80   NWI  1 
 24 Dugan, Jaeden                Tucson Elite           14.24      15.98   NWI  2 
 24 Pierce, Christian            Arizona Spee                      15.98   NWI  2 
 26 Swenson, Jaiden              Vail Vipers            15.50      16.13   NWI  2 
 27 Arroyo, Jeremiah             AZ Burn                16.27      16.76   NWI  4 
 28 Longley, Drew                Arizona Elit           17.05      17.50   NWI  3 
 29 Doughty, Aaron               Arizona Spee           20.63      20.44   NWI  4 
 
Event 350  100 Meter Dash 11-12 Division Boys
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 11.64  7/26/2009   Bryce Love, Carolina Elite/Dunham,NC        
    AZ Assoc: A 12.15  4/19/2015   Donye Hermas, AZ T                          
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Shephard, Jaden              Arizona Chee           12.78      12.87   NWI 
  2 Fair Jr, Brian               Arizona Risi           12.82      12.91   NWI 
  3 Ruvo IV, John                Phoenix Bobc           13.00      13.01   NWI 
  4 Austin, Amier                Tucson Elite           13.41      13.52   NWI 
  5 Jones, Jacques               Do Right Tra           13.58      13.69   NWI 
  6 Martin Jr, Ivan              Unattached             13.58      13.98   NWI 
  7 Wallace, Jaseim              Arizona Chee           13.74      14.11   NWI 
  8 Spence, JaKobi               Arizona Risi           13.73      14.25   NWI 
 
Event 351  200 Meter Dash 11-12 Division Boys
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 23.37  8/1/2009    Bryce Love, Carolina Elite/Raleigh,N        
    AZ Assoc: A 25.00  5/18/2002   Marcus Wheaton, DR                          
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Shephard, Jaden              Arizona Chee           25.12      26.42q  NWI  3 
  2 Ruvo IV, John                Phoenix Bobc           26.68      26.46q  NWI  4 
  3 Fair Jr, Brian               Arizona Risi           25.20      26.47q  NWI  1 
  4 Boykins, Kai                 NX Level Tra           27.51      26.56q  NWI  3 
  5 Newsome IV, Johnny           AZ Burn                27.52      27.46q  NWI  4 
  6 Washington, Demari           NX Level Tra           27.91      27.54q  NWI  4 
  7 Martin Jr, Ivan              Unattached             28.10      27.98q  NWI  5 
  8 Spence, JaKobi               Arizona Risi           28.52      28.03q  NWI  2 
  9 Stamps, Jamison              AZ Burn                27.53      28.10q  NWI  2 
 10 Jones, Jacques               Do Right Tra           28.41      28.25   NWI  5 
 11 Austin, Amier                Tucson Elite           27.50      28.42   NWI  4 
 12 Rodriguez, Mateo             Elite Stride           29.09      28.80   NWI  5 
 13 Jones, Idan                  Arizona Risi           27.76      28.95   NWI  3 
 14 Blevins, Zaire               Do Right Tra           30.11      28.97   NWI  4 
 15 Tamplin Jr, Errick           AZ Burn                27.78      29.09   NWI  4 
 16 King, Michael                Arizona Chee           28.82      29.53   NWI  1 
 17 Carter, Jamal                AZ Burn                           29.69   NWI  5 
 18 Griffin, Carlos              Phoenix Bobc           28.99      29.83   NWI  1 
 19 Espinoza, Elijah             AZ Burn                28.77      29.90   NWI  5 
 20 Ford, Samuel                 Arizona Elit           29.60      29.91   NWI  4 
 21 Kelly, Caleb                 NX Level Tra           30.44      29.96   NWI  2 
 22 Williams, Jaylen             Spartan Spee           30.68      30.53   NWI  4 
 23 Williams, Steven             Arizona Spee           29.11      30.90   NWI  3 
 24 Walton, Dillinger            Arizona Chee           30.09      31.45   NWI  3 
 25 Spivey, Tre                  Unattached                        31.52   NWI  3 
 26 Carr, Alexander              Huron Athlet           32.49      31.80   NWI  2 
 27 Guy, Paul                    Tucson Elite           33.18      31.88   NWI  1 
 28 Hawkins, Ricky               Spartan Spee           30.83      31.89   NWI  2 
 29 Thompson, Marshawn           AZ Burn                31.41      31.94   NWI  5 
 30 Dugan, Jaeden                Tucson Elite           29.00      33.68   NWI  2 
 31 Swenson, Jaiden              Vail Vipers            34.49      34.02   NWI  1 
 32 Pierce, Christian            Arizona Spee                      34.28   NWI  1 
 33 Arroyo, Jeremiah             AZ Burn                34.76      36.19   NWI  2 
 34 Longley, Drew                Arizona Elit           38.73      36.52   NWI  3 
 35 Melendez, Matthew            Unattached             38.00      36.85   NWI  3 
 
Event 351  200 Meter Dash 11-12 Division Boys
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 23.37  8/1/2009    Bryce Love, Carolina Elite/Raleigh,N        
    AZ Assoc: A 25.00  5/18/2002   Marcus Wheaton, DR                          
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Fair Jr, Brian               Arizona Risi           26.47      26.24   NWI 
  2 Shephard, Jaden              Arizona Chee           26.42      26.73   NWI 
  3 Ruvo IV, John                Phoenix Bobc           26.46      27.14   NWI 
  4 Boykins, Kai                 NX Level Tra           26.56      27.16   NWI 
  5 Newsome IV, Johnny           AZ Burn                27.46      27.23   NWI 
  6 Washington, Demari           NX Level Tra           27.54      27.75   NWI 
  7 Martin Jr, Ivan              Unattached             27.98      28.36   NWI 
  8 Stamps, Jamison              AZ Burn                28.10      28.73   NWI 
  9 Spence, JaKobi               Arizona Risi           28.03      29.15   NWI 
 
Event 352  400 Meter Dash 11-12 Division Boys
============================================================================
 Nat'l Youth: N 50.75  8/2/2009    Bryce Love, Carolina Elite/Raleigh,N        
    AZ Assoc: A 56.67  5/9/2009    Paul Lucas, Do Right Edu                    
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Fair Jr, Brian               Arizona Risi           56.49      57.67   3 
  2 Ortiz, Avaunt                Unattached             59.55    1:00.74   3 
  3 Jones, Jacques               Do Right Tra         1:02.92    1:02.96   3 
  4 Blevins, Zaire               Do Right Tra         1:04.81    1:04.35   3 
  5 Woods, Saif Elijah           Arizona Chee         1:04.63    1:04.68   3 
  6 Davis, John                  Do Right Tra         1:05.49    1:05.60   3 
  7 Vazquez, Yan                 Arizona Flam         1:04.21    1:06.02   3 
  8 Spence, JaKobi               Arizona Risi         1:04.36    1:06.68   3 
  9 Rodriguez, Mateo             Elite Stride         1:05.19    1:07.79   3 
 10 Ford, Samuel                 Arizona Elit         1:09.48    1:07.93   2 
 11 Jones, Idan                  Arizona Risi         1:07.30    1:12.60   2 
 12 Williams, Jaylen             Spartan Spee         1:10.22    1:14.24   2 
 13 Walton, Dillinger            Arizona Chee         1:11.50    1:14.88   2 
 14 Medrano, Jeremiah            Arizona Flam         1:18.76    1:19.80   1 
 15 Carr, Alexander              Huron Athlet         1:06.00    1:21.14   2 
 16 Sadler, Colton               Distance Uni         1:24.79    1:21.79   1 
 17 Morley, Ryan                 Full ArMor T                    1:25.22   1 
 18 Arroyo, Jeremiah             AZ Burn              1:26.23    1:28.85   1 
 
Event 353  800 Meter Run 11-12 Division Boys
============================================================================
 Nat'l Youth: N 2:07.21  7/29/2001   Reginald Warren, Sacramento, CA           
    AZ Assoc: A 2:15.50  7/16/1989   Joe Acosta, SS                            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Ortiz, Avaunt                Unattached           2:24.00    2:30.37   2 
  2 Blevins, Zaire               Do Right Tra         2:32.33    2:32.90   2 
  3 Davis, John                  Do Right Tra         2:42.11    2:37.21   2 
  4 Sandoval, Isaiah             Tucson Elite                    2:38.69   1 
  5 Pickering, Wyatt             Unattached           2:42.84    2:41.25   2 
  6 Rodriguez, Mateo             Elite Stride         2:34.74    2:41.42   2 
  7 Coyle, Tristen               Glendale Fla         2:43.59    2:42.66   2 
  8 Murphy, Korban               Phoenix Bobc         2:43.98    2:43.29   1 
  9 Rohrer, Callum               Arizona Chee         2:34.40    2:43.52   2 
 10 Sadler, Colton               Distance Uni         3:13.00    3:15.56   1 
 11 Morley, Ryan                 Full ArMor T                    3:15.72   1 
 
Event 354  1500 Meter Run 11-12 Division Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 4:22.05  7/29/2012   Coleman Mitchell, Triangle TC             
    AZ Assoc: A 4:43.15  6/22/1996   Billy Smith, UNA                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Stillwagon, Kaden            Go the Dista         4:58.40    4:55.72  
  2 Gonzales, Estevan            Wicked               5:30.39    5:20.02  
  3 Murphy, Korban               Phoenix Bobc         5:27.45    5:22.28  
  4 Rohrer, Callum               Arizona Chee         5:23.53    5:25.65  
  5 Coyle, Tristen               Glendale Fla         5:27.40    5:32.10  
  6 Lunsford, Kaden              Go the Dista         5:32.39    5:35.83  
  7 Uperesa-thomas, Ayndra       Do Right Tra         5:33.14    5:44.24  
  8 Pickering, Wyatt             Unattached           6:02.21    5:51.38  
  9 Dalgai, Dayshon              Four Mountai         5:50.00    5:52.47  
 
Event 355  3000 Meter Run 11-12 Division Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 9:38.52  8/1/1998    Chris Dominic, San Lorenzo, CA            
    AZ Assoc: A 9:35.31  6/19/2001   Christian Clegg, AH                       
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Stillwagon, Kaden            Go the Dista        10:14.06   10:32.74  
  2 Gonzales, Estevan            Wicked              11:00.00   11:29.29  
  3 Murphy, Korban               Phoenix Bobc        11:50.04   11:39.76  
  4 Rohrer, Callum               Arizona Chee        11:40.68   11:59.43  
  5 Lunsford, Kaden              Go the Dista        11:28.95   12:06.22  
  6 Dalgai, Dayshon              Four Mountai        11:50.00   12:54.10  
 
Event 358  80 Meter Hurdles (30") 11-12 Division Boys
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 11.74  7/26/1997   Kenny Lambe, Hilton Head, SC                
    AZ Assoc: A 12.30  6/6/2012    Keshaud White, Do Right Edu                 
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Vazquez, Yan                 Arizona Flam           13.65      13.4h   NWI 
  2 King, Michael                Arizona Chee           14.44      14.1h   NWI 
  3 Miltenberger, Colby          Phoenix Bobc           14.96      14.3h   NWI 
  4 O'Neal-Gamblel, Anthony      Arizona Chee           15.39      15.0h   NWI 
  5 Carr, Alexander              Huron Athlet           16.42      16.1h   NWI 
 
Event 360  4x100 Meter Relay 11-12 Division Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 47.54  7/15/2004   Dallas Blade, Arlington, TX                 
    AZ Assoc: A 50.56  5/18/2002   Arizona Cheetahs, AZ Rising Sun             
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Arizona Cheetahs Track Club  'A'                               51.66  
     1) King, Michael                   2) Sovereign, Joshua              
     3) Wallace, Jaseim                 4) Shephard, Jaden                
  2 AZ Burn  'A'                                                   53.36  
     1) Tamplin Jr, Errick              2) Newsome IV, Johnny             
     3) Stamps, Jamison                 4) Espinoza, Elijah               
  3 Arizona Cheetahs Track Club  'B'                               56.14  
     1) O'Neal-Gamblel, Anthony         2)                                
     3) LeJander, Nicholas              4) Woods, Saif Elijah             
 
Event 361  4x400 Meter Relay 11-12 Division Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 3:47.50  7/31/1994   Glenarden TC, Upper Marlboro, MD          
                         B Haigler, K Lewis, H Jefferson, A Washington     
    AZ Assoc: A 4:09.72  6/14/2014   Arizona Rising Suns, AZ Rising Sun        
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 NX Level Track  'A'                                          4:27.1h  
     1) Kelly, Caleb                    2) Washington, Demari             
     3) Segoviano, Danny                4) Boykins, Kai                   
  2 AZ Burn  'A'                                                 4:33.6h  
     1) Stamps, Jamison                 2) Gallego, Isiah                 
     3) Espinoza, Elijah                4) Tamplin Jr, Errick             
  3 Arizona Cheetahs Track Club  'A'                             4:33.9h  
     1) LeJander, Nicholas              2) Wallace, Jaseim                
     3) Woods, Saif Elijah              4) Walton, Dillinger              
  4 AZ Burn  'B'                                                 4:45.7h  
     1) Lockhart, Miles                 2) Newsome IV, Johnny             
     3) Carter, Jamal                   4) Thompson, Marshawn             
 
Event 370  High Jump 11-12 Division Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 1.76m  7/27/2012   Sean Lee, 15-Usa High                       
    AZ Assoc: A 1.66m  5/18/1985   Darren Reid, PP                             
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Vazquez, Yan                 Arizona Flam           1.43m      1.45m    4-09.00 
  2 Miltenberger, Colby          Phoenix Bobc           1.35m      1.40m    4-07.00 
  3 Austin, Amier                Tucson Elite           1.39m     J1.40m    4-07.00 
  4 Martin Jr, Ivan              Unattached             1.44m      1.35m    4-05.00 
  5 Taylor, Zachary              Arizona Trac           1.35m      1.30m    4-03.25 
  6 Fenwick, Connor              Tucson Elite           1.30m      1.20m    3-11.25 
  7 Segoviano, Danny             NX Level Tra           1.19m      1.15m    3-09.25 
 
Event 372  Long Jump 11-12 Division Boys
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 5.92m  1974        Anthony Gibson, San Fernando, CA            
    AZ Assoc: A 5.59m  6/14/2015   Donye Hermas, AZ Titans                     
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Boykins, Kai                 NX Level Tra           5.04m      5.04m   NWI  16-06.50 
  2 Washington, Demari           NX Level Tra           5.05m      4.69m   NWI  15-04.75 
  3 Sovereign, Joshua            Arizona Chee           4.80m      4.66m   NWI  15-03.50 
  4 Hawkins, Ricky               Spartan Spee           4.38m      4.40m   NWI  14-05.25 
  5 Williams, Steven             Arizona Spee           3.45m      4.35m   NWI  14-03.25 
  6 Spivey, Tre                  Unattached                        4.15m   NWI  13-07.50 
  7 Segoviano, Danny             NX Level Tra           4.26m      4.10m   NWI  13-05.50 
  8 Taylor, Zachary              Arizona Trac           4.26m      3.97m   NWI  13-00.25 
  9 Griffin, Carlos              Phoenix Bobc           4.10m      3.79m   NWI  12-05.25 
  9 Braun, Matthew               Arizona Elit           3.96m      3.79m   NWI  12-05.25 
 11 Davis, John                  Do Right Tra           4.23m      3.74m   NWI  12-03.25 
 12 Dalgai, Dayshon              Four Mountai           3.70m      3.72m   NWI  12-02.50 
 13 Dugan, Jaeden                Tucson Elite           3.79m      3.67m   NWI  12-00.50 
 14 Sandoval, Isaiah             Tucson Elite                      3.55m   NWI  11-07.75 
 15 Fenwick, Connor              Tucson Elite           3.70m      3.38m   NWI  11-01.25 
 16 Medrano, Jeremiah            Arizona Flam           3.21m      3.07m   NWI  10-01.00 
 17 Doughty, Aaron               Arizona Spee                      2.18m   NWI   7-02.00 
 
Event 374  Shot Put 6 lb. 11-12 Division Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 16.36m  8/1/2010    Elijah Zoucha, West O Throwers             
    AZ Assoc: A 13.63m  6/1/2014    DaVieon Center, Do Righe Edu               
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Teso, David                  Unattached            12.24m     11.84m   38-10.25 
  2 Domino, Lavon                Phoenix Bobc          10.12m     10.09m   33-01.25 
  3 Fuse, Cameron                Elite Stride           9.70m      9.34m   30-07.75 
  4 Miltenberger, Colby          Phoenix Bobc           8.24m      9.23m   30-03.50 
  5 LeJander, Nicholas           Arizona Chee           9.29m      8.91m   29-02.75 
  6 Barrow, Alexander            Tucson Elite           6.00m      8.77m   28-09.25 
  7 Omotinugbon, Eyitayo         Arizona Trac           7.97m      7.97m   26-01.75 
  8 Sandoval, Isaiah             Tucson Elite                      7.79m   25-06.75 
  9 Uperesa-thomas, Ayndra       Do Right Tra           7.72m      7.52m   24-08.25 
 10 Webber, Mason                Spartan Spee           7.43m      7.03m   23-00.75 
 11 Rowe, Marcus                 NX Level Tra                      6.87m   22-06.50 
 12 Farr, Kobe                   Arizona Spee           7.62m      6.79m   22-03.50 
 13 Schilb, Kyan                 Vail Vipers            7.21m      6.67m   21-10.75 
 14 Rangel, Chris                Arizona Chee                      5.02m   16-05.75 
 
Event 375  Discus Throw 1kg 11-12 Division Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 48.65m  6/19/1982   Michael Stubblefield, Bakersfield, CA      
    AZ Assoc: A 33.51m  7/13/2008   Brandon Ruiz, NX                           
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Teso, David                  Unattached            27.99m     33.26m     109-01 
  2 Webber, Mason                Spartan Spee          17.94m     20.83m      68-04 
  3 Uperesa-thomas, Ayndra       Do Right Tra          20.24m     18.86m      61-10 
  4 Fuse, Cameron                Elite Stride                     18.49m      60-08 
  5 Omotinugbon, Eyitayo         Arizona Trac          16.48m     15.90m      52-02 
  6 Rangel, Chris                Arizona Chee                     12.14m      39-10 
 
Event 377  Javelin Throw 300g 11-12 Division Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 54.53m  7/21/2006   Aaron Potter, Eugene, OR                   
    AZ Assoc: A 50.33m  4/30/2011   Marcus Naisant, Arizona Flam               
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Allison, Charlie             Phoenix Flye          44.71m     34.62m     113-07 
  2 Braun, Matthew               Arizona Elit          34.20m     34.32m     112-07 
  3 Fuse, Cameron                Elite Stride          26.91m     28.43m      93-03 
  4 Omotinugbon, Eyitayo         Arizona Trac          27.55m     28.02m      91-11 
  5 Schilb, Kyan                 Vail Vipers           28.07m     26.75m      87-09 
  6 Webber, Mason                Spartan Spee          24.12m     23.78m      78-00 
  7 Barrow, Alexander            Tucson Elite          24.99m     20.79m      68-02 
  8 Arana, Sebastian             Phoenix Flye          18.07m     15.97m      52-05 
  9 Longley, Drew                Arizona Elit          14.12m     15.63m      51-03 
 10 Ford, Samuel                 Arizona Elit          18.32m     15.45m      50-08 
 11 Rowe, Marcus                 NX Level Tra                     15.26m      50-01 
 
Event 380  Outdoor Pentathlon 11-12 Division Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N  2915  6/26/2013   Caleb Robertson, Cal Rising Stars           
    AZ Assoc: A  2613  6/14/2009   Adam Turner, Must                           
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Vazquez, Yan                 Arizona Flam                       1827  
  2 Miltenberger, Colby          Phoenix Bobc                       1739  
  3 Taylor, Zachary              Arizona Trac                       1118  
  4 Segoviano, Danny             NX Level Tra                       1116  
 
Event 380  Outdoor Pentathlon: #1 80 Meter Hurdles 11-12 Division Boys Outdoor Pentathlon
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 Vazquez, Yan                 Arizona Flam             13.49   NWI  2    821
  2 Miltenberger, Colby          Phoenix Bobc             14.19   NWI  2    729
  3 Meng, Anthony                Arizona Flam             14.93   NWI  1    638
  4 Taylor, Zachary              Arizona Trac             16.27   NWI  1    488
  5 Teso, David                  Unattached               16.40   NWI  2    474
  6 Segoviano, Danny             NX Level Tra             17.05   NWI  1    410
 
Event 380  Outdoor Pentathlon: #2 Shot Put 11-12 Division Boys Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Teso, David                  Unattached              12.19m   40-00.00    618
  2 Miltenberger, Colby          Phoenix Bobc             8.95m   29-04.50    423
  3 Meng, Anthony                Arizona Flam             6.62m   21-08.75    285
  4 Vazquez, Yan                 Arizona Flam             5.55m   18-02.50    223
  5 Segoviano, Danny             NX Level Tra             5.52m   18-01.50    221
  6 Taylor, Zachary              Arizona Trac             4.94m   16-02.50    188
 
Event 380  Outdoor Pentathlon: #3 High Jump 11-12 Division Boys Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Vazquez, Yan                 Arizona Flam             1.30m    4-03.25    250
  2 Taylor, Zachary              Arizona Trac             1.25m    4-01.25    218
  2 Miltenberger, Colby          Phoenix Bobc             1.25m    4-01.25    218
  4 Teso, David                  Unattached               1.20m    3-11.25    188
  5 Meng, Anthony                Arizona Flam             1.15m    3-09.25    159
  6 Segoviano, Danny             NX Level Tra             1.10m    3-07.25    131
 
Event 380  Outdoor Pentathlon: #4 Long Jump 11-12 Division Boys Outdoor Pentathlon
======================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Vazquez, Yan                 Arizona Flam             4.37m   NWI  14-04.00    267
  2 Miltenberger, Colby          Phoenix Bobc             4.00m   NWI  13-01.50    206
  3 Segoviano, Danny             NX Level Tra             3.77m   NWI  12-04.50    170
  4 Taylor, Zachary              Arizona Trac             3.76m   NWI  12-04.00    168
 
Event 380  Outdoor Pentathlon: #5 1500 Meter Run 11-12 Division Boys Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Vazquez, Yan                 Arizona Flam           5:59.51     266
  2 Segoviano, Danny             NX Level Tra           6:21.30     184
  3 Miltenberger, Colby          Phoenix Bobc           6:27.49     163
  4 Taylor, Zachary              Arizona Trac           7:07.72      56
 
Event 400  100 Meter Dash 13-14 Division Girls
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 11.59  7/29/2012   Kaylin Whitney, 04-Star Athl                
    AZ Assoc: A 11.78  6/1/2003    Terra Evans, AC                             
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Charlton, Jayde              Elite Stride           12.70      12.34q  NWI  1 
  2 Mays, Jadyn                  NX Level Tra           12.50      12.40q  NWI  3 
  3 Harris, Armani               Unattached             12.45      12.51q  NWI  3 
  4 Boyd-Matthews, Autumn        Unattached             12.56      12.74q  NWI  3 
  5 Colbert, Alyssa              Accelerate T           12.73      12.81q  NWI  1 
  6 Washington, Subreena         AZ Burn                13.27      13.00q  NWI  2 
  7 Pogue, Kiya                  Arizona Trac           12.90      13.08q  NWI  4 
  8 Reed, Haila                  Phoenix Flye           12.94      13.23q  NWI  2 
  9 Hooley, Kaylee               Spartan Spee           13.33      13.24q  NWI  2 
 10 Davis, Imani                 Arizona Chee           13.52      13.27   NWI  4 
 11 Hunter, Laura                Arizona Clas           13.05      13.43   NWI  4 
 12 Hughey, Kalea                AZ Burn                13.54      13.66   NWI  5 
 13 Shumate, Saniah              Arizona Risi           13.63      13.67   NWI  4 
 14 Perkins, Rylee               Arizona Risi           13.75      13.77   NWI  3 
 15 Hankins, Ariana              Arizona Elit           13.55      13.81   NWI  1 
 16 Lee, Deysha                  Do Right Tra                      13.90   NWI  4 
 16 Ferra, Lily                  Arizona Elit           14.99      13.90   NWI  5 
 18 Huerta, Alexandra            Tucson Elite           12.92      13.91   NWI  3 
 19 Lawrence, Lyriq              Arizona Chee           15.06      13.92   NWI  5 
 20 Radden, Kamri                Unattached                        14.04   NWI  1 
 21 Womack, Jatavia              Arizona Risi           14.14      14.12   NWI  2 
 22 Bishop, Kimora               Fast Track C           14.36      14.14   NWI  2 
 23 McMillan, Tatum              Arizona Chee           14.47      14.22   NWI  2 
 24 Thornton, Mich'ya            AZ Burn                14.50      14.38   NWI  1 
 25 Ruiz, Samia                  Do Right Tra           14.26      14.42   NWI  1 
 26 Draper, Star                 Arizona Chee                      14.50   NWI  5 
 27 Appleton, Preshious          Arizona Chee                      14.66   NWI  1 
 28 Lamb, Isabella               Tucson Elite           14.97      14.87   NWI  5 
 29 Manoleas, Sophia             Vail Vipers            15.02      14.95   NWI  4 
 30 Carrillo, Alexis             Adrenaline T           15.32      15.25   NWI  2 
 31 Garcia, Sage                 Marana Elite           15.47      15.50   NWI  4 
 32 Love, Ja'Niya                Arizona Risi           15.86      16.91   NWI  5 
 33 Ontiveros, Maricela          Elite Stride           17.39      17.69   NWI  4 
 34 Dodson, Joslyn               Elite Stride           18.97      18.62   NWI  5 
 
Event 400  100 Meter Dash 13-14 Division Girls
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 11.59  7/29/2012   Kaylin Whitney, 04-Star Athl                
    AZ Assoc: A 11.78  6/1/2003    Terra Evans, AC                             
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Charlton, Jayde              Elite Stride           12.34      12.43   NWI 
  2 Harris, Armani               Unattached             12.51      12.66   NWI 
  3 Mays, Jadyn                  NX Level Tra           12.40      12.67   NWI 
  4 Colbert, Alyssa              Accelerate T           12.81      12.76   NWI 
  5 Boyd-Matthews, Autumn        Unattached             12.74      12.92   NWI 
  6 Reed, Haila                  Phoenix Flye           13.23      13.53   NWI 
  7 Washington, Subreena         AZ Burn                13.00      13.55   NWI 
  7 Pogue, Kiya                  Arizona Trac           13.08      13.55   NWI 
  9 Hooley, Kaylee               Spartan Spee           13.24      13.64   NWI 
 
Event 401  200 Meter Dash 13-14 Division Girls
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 23.41  7/28/2012   Kaylin Whitney, 04-Star Athl                
    AZ Assoc: A 23.94  4/6/2003    Terra Evans, AC                             
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Charlton, Jayde              Elite Stride           25.50      25.38q  NWI  4 
  2 Harris, Armani               Unattached             25.47      25.91q  NWI  5 
  3 Boyd-Matthews, Autumn        Unattached             25.57      25.99q  NWI  6 
  4 Colbert, Alyssa              Accelerate T           26.32      26.09q  NWI  2 
  5 Murphy, Hali                 Phoenix Bobc           26.90      26.86q  NWI  6 
  6 Reed, Haila                  Phoenix Flye           26.69      27.19q  NWI  1 
  7 Shumate, Saniah              Arizona Risi           28.15      27.72q  NWI  2 
  8 Hughey, Kalea                AZ Burn                28.22      27.86q  NWI  1 
  9 Johnson, Jocelyn             Arizona Flam           29.93      27.87q  NWI  2 
 10 Baker, Iolani                Arizona Flam           28.00      27.88   NWI  3 
 11 Burks, Lazia                 Arizona Risi           28.46      27.93   NWI  3 
 11 Davis, Imani                 Arizona Chee           28.21      27.93   NWI  5 
 13 Hooley, Kaylee               Spartan Spee           28.35      28.25   NWI  5 
 14 Lee, Deysha                  Do Right Tra           28.93      28.34   NWI  2 
 15 Aguano, Taylor               Arizona Chee           28.28      28.38   NWI  2 
 16 Perkins, Rylee               Arizona Risi           29.70      28.51   NWI  1 
 17 Stocker, Kenyae              AZ Titans, L           28.52      28.54   NWI  3 
 18 Woods, Ayshia                Arizona Chee           28.82      28.59   NWI  6 
 19 Washington, Subreena         AZ Burn                29.13      28.66   NWI  4 
 20 Spencer, Olivia              Arizona Elit           29.71      28.70   NWI  1 
 21 Valenzuela, Savannah         Arizona Risi                      28.87   NWI  6 
 22 Singleton, Jasmine           NX Level Tra           28.37      28.89   NWI  3 
 23 Ferra, Lily                  Arizona Elit                      28.94   NWI  5 
 24 Huerta, Alexandra            Tucson Elite           27.55      29.10   NWI  6 
 25 Binford, Zahliyah            Arizona Risi           29.35      29.12   NWI  5 
 25 Hankins, Ariana              Arizona Elit           28.56      29.12   NWI  2 
 27 Womack, Jatavia              Arizona Risi           29.60      29.21   NWI  5 
 28 Lawrence, Lyriq              Arizona Chee           30.29      29.23   NWI  1 
 29 Lamb, Isabella               Tucson Elite           27.51      29.39   NWI  1 
 30 Maddox, Olivia               Vail Vipers            29.60      29.55   NWI  4 
 31 Ruiz, Samia                  Do Right Tra           29.20      29.56   NWI  2 
 32 McMillan, Tatum              Arizona Chee           30.53      29.99   NWI  3 
 33 Tracy, Baylie                Tucson Elite           28.31      30.14   NWI  4 
 34 Appleton, Preshious          Arizona Chee                      30.17   NWI  1 
 35 Hutchinson, Ashlyn           Arizona Chee           30.14      30.30   NWI  4 
 36 Sells, Jendayi               Do Right Tra           29.88      30.47   NWI  3 
 36 Draper, Star                 Arizona Chee                      30.47   NWI  1 
 38 Cave, Emillia                NX Level Tra           29.06      30.62   NWI  3 
 39 Thornton, Mich'ya            AZ Burn                30.17      30.84   NWI  4 
 40 Manoleas, Sophia             Vail Vipers            31.29      31.16   NWI  5 
 41 Rosin, Leila                 Phoenix Bobc                      31.25   NWI  4 
 42 Diggs, Addison               NX Level Tra           34.66      33.25   NWI  4 
 43 Love, Ja'Niya                Arizona Risi           33.30      33.69   NWI  2 
 44 Brown, Ashari                Full ArMor T                      34.43   NWI  2 
 45 Cave, Ciara                  NX Level Tra                      35.23   NWI  6 
 46 Gonzalez, Emily              Coldwater Ex                      37.01   NWI  6 
 47 Dixon, Madison               Full ArMor T                      37.29   NWI  6 
 48 Jacobson, Haidan             Distance Uni           37.87      38.75   NWI  1 
 
Event 401  200 Meter Dash 13-14 Division Girls
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 23.41  7/28/2012   Kaylin Whitney, 04-Star Athl                
    AZ Assoc: A 23.94  4/6/2003    Terra Evans, AC                             
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Charlton, Jayde              Elite Stride           25.38      25.22   NWI 
  2 Harris, Armani               Unattached             25.91      25.81   NWI 
  3 Boyd-Matthews, Autumn        Unattached             25.99      25.95   NWI 
  4 Murphy, Hali                 Phoenix Bobc           26.86      27.29   NWI 
  5 Shumate, Saniah              Arizona Risi           27.72      27.43   NWI 
  6 Reed, Haila                  Phoenix Flye           27.19      27.53   NWI 
  7 Johnson, Jocelyn             Arizona Flam           27.87      28.35   NWI 
  8 Hughey, Kalea                AZ Burn                27.86      28.70   NWI 
 
Event 402  400 Meter Dash 13-14 Division Girls
============================================================================
 Nat'l Youth: N 53.10  7/8/2007    Robin Reynolds, Lisle, IL                   
    AZ Assoc: A 56.37  6/22/2002   Judith Onyepunuka, ARS                      
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Harris, Armani               Unattached             57.89      58.37   4 
  2 Ortiz, Selema                Unattached           1:00.00      59.90   4 
  3 Murphy, Hali                 Phoenix Bobc         1:00.39    1:00.25   4 
  4 Baker, Iolani                Arizona Flam         1:00.63    1:00.54   4 
  5 Johnson, Jocelyn             Arizona Flam         1:02.83    1:02.33   4 
  6 Burks, Lazia                 Arizona Risi         1:01.75    1:02.84   4 
  7 Montufar, Daniela            Arizona Chee         1:05.13    1:03.20   3 
  8 Valenzuela, Savannah         Arizona Risi         1:05.54    1:03.29   3 
  9 Stocker, Kenyae              AZ Titans, L         1:04.48    1:03.83   3 
 10 Guy, Kata                    Tucson Elite         1:05.00    1:04.52   3 
 11 Lamb, Isabella               Tucson Elite         1:05.82    1:05.74   2 
 11 Lawry, Alexis                Spartan Spee         1:04.23    1:05.74   4 
 13 Oliver, Sariya               NX Level Tra         1:08.90    1:06.06   1 
 14 Woods, Ayshia                Arizona Chee         1:04.83    1:06.11   3 
 15 Carswell, Jamelah            Unattached           1:02.00    1:06.75   4 
 16 Hughey, Kalea                AZ Burn              1:07.35    1:07.79   3 
 17 Maddox, Olivia               Vail Vipers          1:05.92    1:07.90   3 
 18 Huerta, Alexandra            Tucson Elite         1:05.00    1:08.00   3 
 19 Cave, Emillia                NX Level Tra         1:06.07    1:08.45   3 
 20 Binford, Zahliyah            Arizona Risi         1:09.64    1:10.16   2 
 21 Tracy, Baylie                Tucson Elite         1:05.68    1:11.06   2 
 22 Collins, Kate                Phoenix Bobc         1:11.78    1:12.49   2 
 23 Manoleas, Sophia             Vail Vipers          1:12.80    1:12.96   1 
 24 Love, Ja'Niya                Arizona Risi         1:17.63    1:20.52   1 
 25 Jacobs, Brooke               Unattached           1:25.00    1:20.86   1 
 26 Lyon, Jillian                NX Level Tra                    1:23.84   1 
 27 Jacobson, Haidan             Distance Uni         1:27.02    1:32.83   1 
 
Event 403  800 Meter Run 13-14 Division Girls
============================================================================
 Nat'l Youth: N 2:06.90  7/4/2009    Raevyn Rogers, The Wings Tr               
    AZ Assoc: A 2:13.6h  5/18/1980   Lynette Morgan, SDSF                      
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Escobar, Ella                Arizona Risi         2:23.90    2:23.06   3 
  2 Ortiz, Selema                Unattached           2:22.00    2:23.36   3 
  3 Burciaga, Madison            AZ Burn              2:30.93    2:24.24   3 
  4 Carswell, Jamelah            Unattached           2:25.00    2:27.54   3 
  5 Guy, Kata                    Tucson Elite         2:35.00    2:28.66   2 
  6 Valenzuela, Savannah         Arizona Risi         2:33.05    2:28.75   2 
  7 Hemmerlin, Nicole            Unattached           2:27.00    2:28.83   3 
  8 Carr, Kamora                 NX Level Tra         2:30.99    2:33.21   3 
  9 Hart, Kaila                  Full ArMor T                    2:36.74   1 
 10 Lawry, Alexis                Spartan Spee         2:34.64    2:36.86   2 
 11 Bray, Makenna                Go the Dista         2:28.70    2:36.90   3 
 12 Montufar, Daniela            Arizona Chee         2:29.53    2:40.77   3 
 13 Huckaby, Daejahnai           Arizona Trac         2:23.91    2:42.24   3 
 14 Potts, Ava                   Go the Dista         2:30.00    2:43.19   3 
 15 Valadez, Ericka              Coldwater Ex         2:44.56    2:44.84   2 
 16 Oliver, Sariya               NX Level Tra         2:38.10    2:46.46   2 
 17 Meza, Daniela                Arizona Elit         2:46.78    2:50.34   2 
 18 Carlson, Ariel               Go the Dista         3:06.76    2:52.90   2 
 19 Lobato, Destini              Aftershock D         2:37.25    2:54.60   2 
 20 Bare, Jade                   Arizona Chee                    2:55.83   1 
 21 Estavillo, Tessa             Unattached           3:15.00    2:56.23   1 
 22 Delgado-Contreras, Jaret     ArizonAthlet                    2:56.83   1 
 23 Lebbon, Amani                Go the Dista         3:08.01    3:07.09   1 
 24 Barrio, Marcela              Glendale Fla         3:09.69    3:15.79   1 
 25 Jacobs, Brooke               Unattached           3:15.00    3:19.92   1 
 26 Lyon, Jillian                NX Level Tra                    3:32.67   1 
 
Event 404  1500 Meter Run 13-14 Division Girls
============================================================================
 Nat'l Youth: N 4:28.61  7/29/2005   Jordan Hassay, San Luis Distance          
    AZ Assoc: A 4:42.2h  4/17/1977   Theresa Smith, VOS                        
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Merickel, Camille            Go the Dista         5:09.22    5:02.63   2 
  2 Driskill, Grace              Tucson Elite         5:11.00    5:03.44   2 
  3 Escobar, Ella                Arizona Risi         5:03.42    5:03.54   2 
  4 Delgado, Zoey                Wicked               5:05.73    5:06.01   2 
  5 Hemmerlin, Nicole            Unattached           5:15.00    5:06.89   2 
  6 Upshaw, Aliandrea            Four Mountai         5:15.00    5:10.95   2 
  7 Turner, Sarah                Go the Dista         5:11.45    5:15.57   2 
  8 Guy, Kata                    Tucson Elite         5:53.00    5:21.47   1 
  9 Hart, Kaila                  Full ArMor T                    5:22.69   1 
 10 Carr, Kamora                 NX Level Tra         5:16.89    5:22.81   2 
 11 Anderson, Cayla              Full ArMor T                    5:27.63   1 
 12 Huckaby, Daejahnai           Arizona Trac         5:21.93    5:28.48   2 
 13 Lawry, Alexis                Spartan Spee         5:32.89    5:30.68   2 
 14 Olsen, Mia                   Go the Dista         5:27.23    5:31.41   2 
 15 Potts, Ava                   Go the Dista         5:28.15    5:32.94   2 
 16 Dietz, Grace                 Go the Dista         5:35.22    5:34.11   2 
 17 Castro, Tea                  Go the Dista         5:37.23    5:34.21   1 
 18 Bray, Makenna                Go the Dista         5:05.00    5:36.27   2 
 19 Boardman, Eve                Arizona Elit         5:27.13    5:36.47   2 
 20 Holgate, Chiara              Four Mountai         5:40.00    5:39.46   1 
 21 Meza, Daniela                Arizona Elit         5:43.58    5:40.03   1 
 22 Cram, Rebekah                Go the Dista         5:29.63    5:42.03   2 
 23 Slim, Lynelle                Four Mountai         5:40.00    5:49.20   1 
 24 Lobato, Destini              Aftershock D         5:28.73    5:49.23   2 
 25 Capy, Rachel                 Aftershock D         5:47.64    5:51.80   1 
 26 Boardman, Quinn              Arizona Elit         5:47.62    5:54.05   1 
 27 Estavillo, Tessa             Unattached           6:20.00    5:59.77   1 
 28 Keyonnie, Kayora             Four Mountai         5:50.00    6:06.99   1 
 29 Bare, Jade                   Arizona Chee                    6:08.53   1 
 30 Rosin, Leila                 Phoenix Bobc         6:02.40    6:15.26   1 
 31 Delgado-Contreras, Jaret     ArizonAthlet                    6:21.79   1 
 32 Lebbon, Amani                Go the Dista         6:45.72    6:41.02   1 
 
Event 405  3000 Meter Run 13-14 Division Girls
============================================================================
 Nat'l Youth: N  9:35.12  7/30/2005   Jordan Hasay, San Luis Dstnce            
    AZ Assoc: A 10:15.86  4/14/2013   Bailey Jones, AZ Cheetahs                
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Merickel, Camille            Go the Dista        11:11.36   10:58.09   2 
  2 Driskill, Grace              Tucson Elite        11:21.00   11:01.08   2 
  3 Upshaw, Aliandrea            Four Mountai        10:47.00   11:01.91   2 
  4 Delgado, Zoey                Wicked              10:50.00   11:01.92   2 
  5 Turner, Sarah                Go the Dista        10:55.37   11:23.78   2 
  6 Shoemaker, Madeline          Phoenix Flye        11:29.53   11:45.06   2 
  7 Linos, Claire                Go the Dista        11:38.08   11:48.85   2 
  8 Dietz, Grace                 Go the Dista        11:46.70   11:51.41   2 
  9 Olsen, Mia                   Go the Dista        11:32.58   11:55.89   2 
 10 Castro, Tea                  Go the Dista        11:50.04   11:59.71   1 
 11 Potts, Ava                   Go the Dista        11:45.79   12:04.73   2 
 12 Holgate, Chiara              Four Mountai        12:15.00   12:12.03   1 
 13 Anderson, Cayla              Full ArMor T                   12:20.47   1 
 14 Capy, Rachel                 Aftershock D        12:09.95   12:28.56   1 
 15 Phillips, Ashley             Four Mountai        12:30.00   12:38.57   1 
 16 Slim, Lynelle                Four Mountai        12:15.00   12:57.15   1 
 17 Bare, Jade                   Arizona Chee                   12:58.08   1 
 18 Burnside, Peyton             Phoenix Flye        12:50.93   13:27.93   1 
 
Event 407  3000 Meter Race Walk 13-14 Division Girls
================================================================================
 Nat'l Youth: N 14:42.00  7/1/2015    Taylor Ewert, Southwest Ohio TC          
    AZ Assoc: A 15:03.5h  6/4/1988    Vera Jenkins, DH                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Vargas Arroyo, Emilly        ArizonAthlet        18:05.45   19:52.82  
  2 Esquer Lopez, Jacqueline     ArizonAthlet        19:54.88   20:18.59  
  3 Lopez, Samantha              Coldwater Ex        22:59.90   21:13.86  
  4 Parkey, Lauren               Arizona Clas                   21:50.40  
 
Event 408  100 Meter Hurdles (30" ) 13-14 Division Girls
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 13.53  7/28/2013   Tia Jones, 04-Full Thro                     
    AZ Assoc: A 14.62  7/18/1998   Tiffany McDonald, ARS                       
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Turner, Rahni                Arizona Flam           15.41      15.0h   NWI  2 
  2 Mays, Jadyn                  NX Level Tra           16.00      15.2h   NWI  2 
  3 Adams, Adora                 Arizona Chee                      15.7h   NWI  1 
  4 Claiborne, Thalia            Arizona Chee                      16.0h   NWI  2 
  5 Garrett, Erykah              Arizona Chee                      16.1h   NWI  1 
  6 Singleton, Jasmine           NX Level Tra                      16.3h   NWI  1 
  7 Warrick, Sophia              Arizona Chee                      18.0h   NWI  1 
  8 Hunter, Laura                Arizona Clas           16.52      19.4h   NWI  2 
  9 Barney, Hannah               Adrenaline T                      20.2h   NWI  2 
 10 Carrillo, Alexis             Adrenaline T                      21.1h   NWI  1 
 11 Pogue, Kiya                  Arizona Trac                      21.1h   NWI  2 
 12 Garcia, Sage                 Marana Elite                      21.5h   NWI  1 
 
Event 409  200 Meter Hurdles (30" ) 13-14 Division Girls
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 25.34  7/24/2013   Tia Jones, 04-Full Thro                     
    AZ Assoc: A 28.11  6/8/2003    Jasmine Williams, DR                        
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Mays, Jadyn                  NX Level Tra           28.75      28.56   NWI  2 
  2 Turner, Rahni                Arizona Flam           29.87      29.26   NWI  2 
  3 Adams, Adora                 Arizona Chee           29.67      31.19   NWI  2 
  4 Pogue, Kiya                  Arizona Trac           30.78      31.44   NWI  2 
  5 Claiborne, Thalia            Arizona Chee           29.54      31.63   NWI  2 
  6 Singleton, Jasmine           NX Level Tra           31.26      32.09   NWI  1 
  7 Garrett, Erykah              Arizona Chee           31.83      32.67   NWI  2 
  8 Warrick, Sophia              Arizona Chee           33.07      32.82   NWI  2 
  9 Jordan, Ashton               Arizona Chee           32.96      34.03   NWI  1 
 10 Barney, Hannah               Adrenaline T           33.46      34.57   NWI  1 
 11 Carrillo, Alexis             Adrenaline T           36.33      36.81   NWI  1 
 12 Garcia, Sage                 Marana Elite           36.94      36.82   NWI  1 
 
Event 410  4x100 Meter Relay 13-14 Division Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 46.58  6/29/2003   Quiet Fire, Mission Viejo, CA               
    AZ Assoc: A 47.22  5/18/2002   Arizona Rising Suns                         
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Arizona Cheetahs Track Club  'A'                               52.06  
     1) Garrett, Erykah                 2) Adams, Adora                   
     3) Aguano, Taylor                  4) Davis, Imani                   
  2 Arizona Rising Suns  'A'                                       52.74  
     1) Burks, Lazia                    2) Escobar, Ella                  
     3) Shumate, Saniah                 4) Perkins, Rylee                 
  3 Arizona Cheetahs Track Club  'B'                               53.29  
     1) Woods, Ayshia                   2) Claiborne, Thalia              
     3) Montufar, Daniela               4) Jordan, Ashton                 
  4 AZ Burn  'A'                                                   53.48  
     1) Burciaga, Madison               2) Hughey, Kalea                  
     3) Thornton, Mich'ya               4) Washington, Subreena           
  5 Arizona Cheetahs Track Club  'C'                               54.64  
     1) Warrick, Sophia                 2) Hutchinson, Ashlyn             
     3) McMillan, Tatum                 4) Murray, Micah                  
 
Event 411  4x400 Meter Relay 13-14 Division Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 3:43.05  7/31/2011   Rate of Motion, Inglewood, CA             
                         A. Abram, S. Douglas, V. Fagan, A. Fuller         
    AZ Assoc: A 3:55.48  6/1/2003    Arizona Cheetahs                          
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Arizona Rising Suns  'A'                                     4:21.0h  
     1) Valenzuela, Savannah            2) Burks, Lazia                   
     3) Escobar, Ella                   4) Shumate, Saniah                
  2 NX Level Track  'A'                               4:15.00    4:22.3h  
     1) Cave, Emillia                   2) Singleton, Jasmine             
     3) Carr, Kamora                    4) Mays, Jadyn                    
  3 Arizona Cheetahs Track Club  'B'                             4:25.4h  
     1) Aguano, Taylor                  2) Montufar, Daniela              
     3) Davis, Imani                    4) Posegay, Sienna                
  4 Arizona Cheetahs Track Club  'A'                             4:26.5h  
     1) Adams, Adora                    2) Claiborne, Thalia              
     3) Jordan, Ashton                  4) Woods, Ayshia                  
  5 Tucson Elite Athletic  'A'                                   4:34.1h  
  6 Arizona Cheetahs Track Club  'C'                             4:39.0h  
     1) Warrick, Sophia                 2) Hutchinson, Ashlyn             
     3) McMillan, Tatum                 4) Lawrence, Lyriq                
  7 Arizona Classics  'A'                                        5:03.5h  
     1) Kohlmann, Marry                 2) Harlow, Madison                
     3) Lalicata, Joy                   4) Madrid, Isabel                 
 
Event 412  4x800 Meter Relay 13-14 Division Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 9:15.68  7/29/2003   United Stars TC, Philadelphia, PA         
                         LaVaugh Jones, Kameesha Worthington, Benita Taylor
    AZ Assoc: A 9:55.36  6/19/2011   Go-The-Distance, GTD                      
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Four Mountain Footracers  'A'                               11:15.32  
     1) Slim, Lynelle                   2) Keyonnie, Kayora               
     3) Holgate, Chiara                 4) Upshaw, Aliandrea              
  2 Arizona Classics  'A'                                       11:22.20  
     1) Kohlmann, Marry                 2) Lalicata, Joy                  
     3) Harlow, Madison                 4) Madrid, Isabel                 
  3 Arizona Elite Track & Field  'A'                            11:27.25  
     1) Boardman, Eve                   2) Boardman, Quinn                
     3) Bonebright, Leah                4) Meza, Daniela                  
  4 Full ArMor Track Club  'A'                       11:45.55   12:32.38  
     1) Anderson, Cayla                 2) Brown, Ashari                  
     3) Dixon, Madison                  4) Hart, Kaila                    
 
Event 420  High Jump 13-14 Division Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 1.75m  6/13/2015   Victoria Plummer, Plyometric Fusion         
    AZ Assoc: A 1.69m  6/9/1979    Cadija Caldwell, AC                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Trimble, Eliza               Arizona Puma           1.45m      1.50m    4-11.00 
  2 Turner, Rahni                Arizona Flam           1.40m     J1.50m    4-11.00 
  3 Walls, Abigail               Tucson Elite           1.65m      1.45m    4-09.00 
  4 Bowers, Lilia                Arizona Clas           1.42m      1.35m    4-05.00 
  5 Romero, Sabina               Tucson Elite                      1.30m    4-03.25 
  6 Johnson, Jocelyn             Arizona Flam           1.35m     J1.30m    4-03.25 
  7 Carswell, Jamelah            Unattached             1.21m     J1.30m    4-03.25 
  8 Pogue, Kiya                  Arizona Trac           1.40m     J1.30m    4-03.25 
  9 Spencer, Olivia              Arizona Elit           1.35m      1.25m    4-01.25 
  9 Jordan, Ashton               Arizona Chee           1.29m      1.25m    4-01.25 
 11 Bonebright, Leah             Arizona Elit           1.19m      1.20m    3-11.25 
 12 Dixon, Madison               Full ArMor T                      1.00m    3-03.25 
 
Event 421  Pole Vault 13-14 Division Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 3.75m  7/24/2013   Makayla Linebarger, 14-Raise The            
    AZ Assoc: A 3.35m  5/21/2011   Kaija Bramwell, Unattached                  
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Griffith, Megan              Ultimate Hig           2.74m      2.59m    8-06.00 
  2 Spencer, Olivia              Arizona Elit           1.70m      1.83m    6-00.00 
  3 Bonebright, Leah             Arizona Elit           1.51m      1.68m    5-06.00 
  4 Heussner, Halle              Huron Athlet           1.81m     J1.68m    5-06.00 
 
Event 422  Long Jump 13-14 Division Girls
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 6.07m  6/20/1998   Tracee Thomas, Las Vegas, NV                
    AZ Assoc: A 5.66m  2/21/1976   Cyntia Rhodes, MTC                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Spencer, Olivia              Arizona Elit           5.08m      4.94m   NWI  16-02.50 
  2 Binford, Zahliyah            Arizona Risi           4.43m      4.84m   NWI  15-10.50 
  3 Carswell, Jamelah            Unattached             4.80m      4.64m   NWI  15-02.75 
  4 Perkins, Rylee               Arizona Risi           4.75m      4.61m   NWI  15-01.50 
  5 Hutchinson, Amreah           Arizona Flam           4.56m      4.45m   NWI  14-07.25 
  6 Stocker, Kenyae              AZ Titans, L           4.62m      4.37m   NWI  14-04.00 
  6 Hooley, Kaylee               Spartan Spee           4.56m      4.37m   NWI  14-04.00 
  8 Maddox, Olivia               Vail Vipers            4.54m      4.34m   NWI  14-03.00 
  9 Huckaby, Daejahnai           Arizona Trac                      4.28m   NWI  14-00.50 
 10 Ferra, Lily                  Arizona Elit           4.21m      4.24m   NWI  13-11.00 
 11 Kuhn, Maggie                 Unattached             4.24m      3.98m   NWI  13-00.75 
 12 Hankins, Ariana              Arizona Elit           3.91m      3.80m   NWI  12-05.75 
 13 Lee, Deysha                  Do Right Tra           4.15m      3.76m   NWI  12-04.00 
 14 Garrett, Erykah              Arizona Chee           4.21m      3.65m   NWI  11-11.75 
 15 Carrillo, Alexis             Adrenaline T           3.89m      3.62m   NWI  11-10.50 
 16 Womack, Jatavia              Arizona Risi           4.18m      3.58m   NWI  11-09.00 
 17 Tracy, Baylie                Tucson Elite           3.72m      3.46m   NWI  11-04.25 
 18 Brown, Ashari                Full ArMor T                      3.23m   NWI  10-07.25 
 
Event 423  Triple Jump 13-14 Division Girls
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 12.23m  7/30/2015   Jasmine Moore, North TX Cheetah            
    AZ Assoc: A 10.94m  6/7/2013    Tiana Poirier-Shelton, AZ Flames           
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Trimble, Eliza               Arizona Puma           9.40m      9.93m   NWI  32-07.00 
  2 Hutchinson, Amreah           Arizona Flam           9.83m      9.91m   NWI  32-06.25 
  3 Hunter, Laura                Arizona Clas           9.44m      9.46m   NWI  31-00.50 
  4 Madrid, Isabel               Arizona Clas           8.52m      9.11m   NWI  29-10.75 
  5 Aguano, Taylor               Arizona Chee           8.59m      8.92m   NWI  29-03.25 
  6 Brown, Ashari                Full ArMor T                      7.45m   NWI  24-05.50 
 
Event 424  Shot Put 6 lb. 13-14 Division Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 15.59m  7/29/1989   Teri Steer, Crete, NE                      
    AZ Assoc: A 13.87m  4/16/1978   Lori Garrow, CTC                           
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Perrini, Alyssa              Adrenaline T                     10.64m   34-11.00 
  2 Sells, Jendayi               Do Right Tra                     10.33m   33-10.75 
  3 Hunter, Makayla              Arizona Chee                     10.28m   33-08.75 
  4 Stocker, Kenyae              AZ Titans, L                      9.63m   31-07.25 
  5 Barney, Hannah               Adrenaline T                      9.39m   30-09.75 
  6 Graves, Uzuri                Flight Club                       8.93m   29-03.75 
  7 Ontiveros, Maricela          Elite Stride                      8.77m   28-09.25 
  8 Dodson, Joslyn               Elite Stride                      8.38m   27-06.00 
  9 Roland, Seanna               Unattached                        8.35m   27-04.75 
 10 Diggs, Addison               NX Level Tra                      7.99m   26-02.75 
 11 Wood, Avery                  Unattached                        7.60m   24-11.25 
 12 Cuff, Kierrah                Spartan Spee                      6.92m   22-08.50 
 13 Cave, Ciara                  NX Level Tra                      6.59m   21-07.50 
 14 Esquer Lopez, Jacqueline     ArizonAthlet                      6.01m   19-08.75 
 
Event 425  Discus Throw 1kg 13-14 Division Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 46.32m  6/23/1990   Suzy Powell, Modesto, CA                   
    AZ Assoc: A 39.34m  4/16/1978   Cindy Johnson, VOS38.78                    
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Sells, Jendayi               Do Right Tra          30.69m     30.89m     101-04 
  2 Perrini, Alyssa              Adrenaline T          29.48m     28.67m      94-01 
  3 Graves, Uzuri                Flight Club           26.50m     24.58m      80-08 
  4 Tuck, Eleanor                Tucson Elite          25.02m     24.40m      80-01 
  5 Ruiz, Samia                  Do Right Tra          22.32m     22.26m      73-00 
  6 Diggs, Addison               NX Level Tra          16.48m     18.35m      60-02 
  7 Wood, Avery                  Unattached                       17.70m      58-01 
  8 Hunter, Makayla              Arizona Chee          19.15m     17.66m      57-11 
  9 Cuff, Kierrah                Spartan Spee          20.53m     17.31m      56-09 
 10 Ontiveros, Maricela          Elite Stride          15.83m     16.60m      54-05 
 11 Roland, Seanna               Unattached                       14.93m      49-00 
 12 Dodson, Joslyn               Elite Stride          19.26m     14.39m      47-02 
 13 Cave, Ciara                  NX Level Tra          12.19m     13.05m      42-10 
 
Event 427  Javelin Throw 600g 13-14 Division Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 52.90m  7/26/2007   Hannah Carson, 10 48 Arizona Ch            
    AZ Assoc: A 46.97m  2/5/1972    Hannah Carson, AC                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Perrini, Alyssa              Adrenaline T          30.96m     32.20m     105-08 
  2 Graves, Uzuri                Flight Club           29.43m     30.48m     100-00 
  3 Barney, Hannah               Adrenaline T          26.37m     28.23m      92-07 
  4 Hunter, Makayla              Arizona Chee          21.83m     21.24m      69-08 
  5 Hermansen, Amber             Arizona Risi          18.80m     18.81m      61-08 
 
Event 430  Outdoor Pentathlon 13-14 Division Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N  3534  7/30/2010   Alexa Harman-Thomas, Sacramento, CA         
    AZ Assoc: A  3288  7/18/1998   Jacquelyn Johnson, YVF                      
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Turner, Rahni                Arizona Flam                       2697  
  2 Singleton, Jasmine           NX Level Tra                       2449  
  3 Carswell, Jamelah            Unattached                         2071  
  4 Pogue, Kiya                  Arizona Trac                       1962  
  5 Spencer, Olivia              Arizona Elit                       1840  
  6 Oliver, Sariya               NX Level Tra                       1338  
 
Event 430  Outdoor Pentathlon: #1 100 Meter Hurdles 13-14 Division Girls Outdoor Pentathlon
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 Turner, Rahni                Arizona Flam             15.04   NWI  1    836
  2 Pogue, Kiya                  Arizona Trac             16.83   NWI  2    616
  3 Singleton, Jasmine           NX Level Tra             16.93   NWI  2    604
  4 Carswell, Jamelah            Unattached               21.17   NWI  1    212
  5 Spencer, Olivia              Arizona Elit             21.67   NWI  2    178
  6 Oliver, Sariya               NX Level Tra             21.99   NWI  2    158
 
Event 430  Outdoor Pentathlon: #2 Shot Put 13-14 Division Girls Outdoor Pentathlon
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 15.88m  7/31/2010   Kennedy Blahnik, Unattached                
    AZ Assoc: A 13.87m  4/16/1978   Lori Garrow, CTC                           
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Spencer, Olivia              Arizona Elit             8.53m   28-00.00    434
  2 Singleton, Jasmine           NX Level Tra             8.46m   27-09.25    429
  3 Turner, Rahni                Arizona Flam             8.16m   26-09.25    410
  4 Carswell, Jamelah            Unattached               7.57m   24-10.00    372
  5 Pogue, Kiya                  Arizona Trac             7.32m   24-00.25    356
  6 Oliver, Sariya               NX Level Tra             4.15m   13-07.50    155
 
Event 430  Outdoor Pentathlon: #3 High Jump 13-14 Division Girls Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Turner, Rahni                Arizona Flam             1.40m    4-07.00    512
  1 Singleton, Jasmine           NX Level Tra             1.40m    4-07.00    512
  3 Carswell, Jamelah            Unattached               1.30m    4-03.25    409
  3 Pogue, Kiya                  Arizona Trac             1.30m    4-03.25    409
  5 Spencer, Olivia              Arizona Elit             1.25m    4-01.25    359
  6 Oliver, Sariya               NX Level Tra             1.20m    3-11.25    312
 
Event 430  Outdoor Pentathlon: #4 Long Jump 13-14 Division Girls Outdoor Pentathlon
======================================================================================
 Nat'l Youth: N 6.07m  6/20/1998   Tracee Thomas, Las Vegas, NV                
    AZ Assoc: A 5.66m  2/21/1976   Cyntia Rhodes, MTC                          
    Name                    Year Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Spencer, Olivia              Arizona Elit             4.83m   NWI  15-10.25    514
  2 Turner, Rahni                Arizona Flam             4.76m   NWI  15-07.50    495
  3 Singleton, Jasmine           NX Level Tra             4.75m   NWI  15-07.00    492
  4 Carswell, Jamelah            Unattached               4.52m   NWI  14-10.00    433
  5 Pogue, Kiya                  Arizona Trac             4.12m   NWI  13-06.25    336
  6 Oliver, Sariya               NX Level Tra             3.68m   NWI  12-01.00    237
 
Event 430  Outdoor Pentathlon: #5 800 Meter Run 13-14 Division Girls Outdoor Pentathlon
=======================================================================
 Nat'l Youth: N 2:06.90  7/4/2009    Raevyn Rogers, The Wings Tr               
    AZ Assoc: A 2:13.60  5/18/1980   Lynette Morgan, SDSF                      
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Carswell, Jamelah            Unattached             2:33.85     645
  2 Oliver, Sariya               NX Level Tra           2:48.78     476
  3 Turner, Rahni                Arizona Flam           2:51.93     444
  4 Singleton, Jasmine           NX Level Tra           2:55.07     412
  5 Spencer, Olivia              Arizona Elit           3:01.05     355
  6 Pogue, Kiya                  Arizona Trac           3:14.07     245
 
Event 450  100 Meter Dash 13-14 Division Boys
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 10.73  7/9/2011    Bryce Love, Carolina Elite                  
    AZ Assoc: A 11.23  6/24/1990   Trevor Wells, FFS                           
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Tom, Truth                   AZ Burn                11.36      11.37q  NWI  2 
  2 Adams, Quaron                Unattached             11.50      11.55q  NWI  3 
  3 Thomas, Octavius             Tucson Elite           11.60      11.77q  NWI  3 
  4 Ruffin, Nigel                Arizona Risi           12.02      11.92q  NWI  3 
  5 Cordero, David               Tucson Elite           12.89      12.28q  NWI  1 
  6 Lind, Nathan                 Phoenix Flye           12.32      12.32q  NWI  2 
  7 Gatewood, Malachi            AZ Burn                12.27      12.33q  NWI  2 
  8 Douglass, Garrison           World Class            12.29      12.34q  NWI  1 
  9 Brown, William               Arizona Flam           12.80      12.39q  NWI  1 
 10 Barrow, Austin               Tucson Elite           12.70      12.61   NWI  1 
 11 Wheaton, Markye              Unattached             12.74      12.62   NWI  3 
 12 Williams, Shawn              Phoenix Bobc           12.91      12.82   NWI  1 
 13 Park, Shawn                  Arizona Elit                      12.99   NWI  3 
 14 Farr, Shaquille              Arizona Spee           13.03      13.24   NWI  3 
 15 McClure Jr, Christopher      Arizona Spee           13.20      13.38   NWI  2 
 16 Hyre, Hadrian                Adrenaline T           14.00      13.90   NWI  2 
 17 Gerth, Julian                Arizona Risi           14.09      14.03   NWI  2 
 18 Gonzalez, Javier             Arizona Flam           14.73      14.15   NWI  1 
 19 Bayardi, Zachary             Arizona Puma           13.60      14.16   NWI  1 
 20 Dawson, Brenden              Tucson Elite           12.73      14.50   NWI  3 
 21 Parker, Jordan               NX Level Tra           14.53      14.68   NWI  2 
 22 Wesley, Derek                AZ Burn                14.19      14.69   NWI  1 
 23 Devorce, Jordan              Arizona Chee           14.28      14.71   NWI  2 
 24 Kennedy, Ja'juan             Elite Stride           15.66      16.07   NWI  2 
 25 Rayford, Elijah              Do Right Tra           18.02      17.61   NWI  3 
 
Event 450  100 Meter Dash 13-14 Division Boys
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 10.73  7/9/2011    Bryce Love, Carolina Elite                  
    AZ Assoc: A 11.23  6/24/1990   Trevor Wells, FFS                           
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Tom, Truth                   AZ Burn                11.37      11.50   NWI 
  2 Adams, Quaron                Unattached             11.55      11.59   NWI 
  3 Ruffin, Nigel                Arizona Risi           11.92      12.00   NWI 
  4 Thomas, Octavius             Tucson Elite           11.77      12.06   NWI 
  5 Gatewood, Malachi            AZ Burn                12.33      12.34   NWI 
  6 Lind, Nathan                 Phoenix Flye           12.32      12.35   NWI 
  7 Douglass, Garrison           World Class            12.34      12.42   NWI 
  8 Cordero, David               Tucson Elite           12.28      12.61   NWI 
  9 Brown, William               Arizona Flam           12.39      12.67   NWI 
 
Event 451  200 Meter Dash 13-14 Division Boys
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 21.83  7/10/2011   Bryce Love, Carolina Elite                  
    AZ Assoc: A 23.04  6/1/2014    Jordan Albertie, TIT                        
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Tom, Truth                   AZ Burn                23.28      23.32q  NWI  4 
  2 Adams, Quaron                Unattached             23.50      23.82q  NWI  4 
  3 Thomas, Octavius             Tucson Elite           24.81      24.20q  NWI  2 
  4 Ruffin, Nigel                Arizona Risi           24.75      24.33q  NWI  3 
  5 Scrivner, Clifton            Do Right Tra           24.48      24.51q  NWI  1 
  6 Brown, Christopher           Arizona Flam           24.87      24.53q  NWI  3 
  7 Wheaton, Markye              Unattached             25.17      24.97q  NWI  4 
  8 Byrd, Terry                  Unattached             24.90      25.16q  NWI  4 
  9 Lind, Nathan                 Phoenix Flye           25.51      25.26q  NWI  3 
 10 Douglass, Garrison           World Class            26.10      25.32   NWI  3 
 11 Gatewood, Malachi            AZ Burn                25.22      25.43   NWI  1 
 12 Cordero, David               Tucson Elite           25.68      25.49   NWI  1 
 13 Barrow, Austin               Tucson Elite           26.40      25.75   NWI  2 
 14 Hill, Slater                 Spartan Spee           26.90      26.28   NWI  4 
 15 Ali, Jalil                   Arizona Trac           26.10      26.46   NWI  1 
 16 Park, Shawn                  Arizona Elit                      26.66   NWI  1 
 17 Adkinson Jr, Jason           Arizona Risi           27.25      27.30   NWI  3 
 18 Hyre, Hadrian                Adrenaline T           28.65      27.74   NWI  3 
 19 Gerth, Julian                Arizona Risi           29.19      28.92   NWI  2 
 20 Noyd, Russell                Arizona Flam           29.38      28.93   NWI  2 
 21 Delangel, Fernando           Spartan Spee           29.08      29.07   NWI  1 
 22 Gonzalez, Javier             Arizona Flam           29.40      29.29   NWI  2 
 23 Wesley, Derek                AZ Burn                29.74      29.70   NWI  1 
 24 Temple, William              Tucson Elite           25.65      29.85   NWI  1 
 25 Dawson, Brenden              Tucson Elite           26.31      30.12   NWI  2 
 26 Parker, Jordan               NX Level Tra           29.00      30.69   NWI  4 
 27 LeBlond, Mason               Arizona Risi           29.56      30.71   NWI  2 
 28 Devorce, Jordan              Arizona Chee           31.01      30.99   NWI  2 
 -- Brown, William               Arizona Flam           26.20        DNF   NWI  3 
 
Event 451  200 Meter Dash 13-14 Division Boys
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 21.83  7/10/2011   Bryce Love, Carolina Elite                  
    AZ Assoc: A 23.04  6/1/2014    Jordan Albertie, TIT                        
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Tom, Truth                   AZ Burn                23.32      23.29   NWI 
  2 Adams, Quaron                Unattached             23.82      23.71   NWI 
  3 Scrivner, Clifton            Do Right Tra           24.51      24.12   NWI 
  4 Ruffin, Nigel                Arizona Risi           24.33      24.25   NWI 
  5 Thomas, Octavius             Tucson Elite           24.20      24.57   NWI 
  6 Brown, Christopher           Arizona Flam           24.53      24.73   NWI 
  7 Lind, Nathan                 Phoenix Flye           25.26      25.04   NWI 
  8 Wheaton, Markye              Unattached             24.97      25.83   NWI 
 
Event 452  400 Meter Dash 13-14 Division Boys
============================================================================
 Nat'l Youth: N 47.16  8/1/1993    W.Obea Moore, Los Angeles, CA               
    AZ Assoc: A 51.60  7/13/2008   Mark Matiski, BOB                           
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Scrivner, Clifton            Do Right Tra           54.81      54.28   3 
  2 Brown, Christopher           Arizona Flam           55.32      54.42   3 
  3 Ervin, Elijah                Arizona Elit           56.31      55.77   3 
  4 Byrd, Terry                  Unattached             55.50      56.73   3 
  5 Edwards, Marcus              NX Level Tra           57.18      57.67   3 
  6 Hill, Slater                 Spartan Spee         1:02.47      58.22   2 
  7 Wheaton, Markye              Unattached             57.24      58.32   3 
  8 Gatewood, Malachi            AZ Burn                58.56      58.97   3 
  9 Adkinson Jr, Jason           Arizona Risi         1:00.74    1:00.93   3 
 10 Evangelista, Jose            Panthers Ath                    1:01.99   1 
 11 Noyd, Russell                Arizona Flam         1:04.02    1:02.94   2 
 12 Hyre, Hadrian                Adrenaline T         1:04.93    1:03.56   2 
 13 Gonzalez, Javier             Arizona Flam         1:05.78    1:04.02   2 
 14 Gammage Jr, Travis           Do Right Tra         1:05.14    1:06.97   2 
 15 Temple, William              Tucson Elite           59.80    1:07.01   3 
 16 Rivera, Amando               ArizonAthlet         1:22.70    1:07.04   1 
 17 LeBlond, Mason               Arizona Risi         1:04.39    1:07.30   2 
 18 Dawson, Brenden              Tucson Elite         1:02.31    1:07.92   1 
 19 Parker, Jordan               NX Level Tra         1:07.07    1:08.05   2 
 20 Delangel, Fernando           Spartan Spee         1:09.64    1:10.06   1 
 21 Camarena, Izek               Wicked               1:10.00    1:14.09   1 
 22 Devorce, Jordan              Arizona Chee         1:08.95    1:15.27   1 
 
Event 453  800 Meter Run 13-14 Division Boys
============================================================================
 Nat'l Youth: N 1:56.36  7/1/2001    Cody Harper, Albuquerque, NM              
    AZ Assoc: A 2:01.10  7/13/2008   Matthew Matiski, BOB                      
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Rafferty, Alexander          Spartan Spee         2:04.86    2:09.22   2 
  2 Mogollon, Gabriel            Wicked               2:13.00    2:12.45   2 
  3 Evangelista, Jose            Panthers Ath         2:22.28    2:15.72   2 
  4 Brown, Christopher           Arizona Flam         2:10.12    2:16.09   2 
  5 Edwards, Marcus              NX Level Tra         2:16.16    2:17.08   2 
  6 Gonzales, Adrian             Wicked               2:18.70    2:17.80   2 
  7 Camino, Diego                Arizona Elit         2:23.58    2:19.74   2 
  8 Ali, Jalil                   Arizona Trac         2:23.50    2:21.65   1 
  9 Schilb, Ayden                Vail Vipers          2:16.21    2:23.28   2 
 10 Parham, Gabe                 Arizona Elit         2:22.45    2:26.13   2 
 11 Adkinson Jr, Jason           Arizona Risi                    2:30.02   1 
 12 Joyner, Zachary              Vail Vipers          2:32.61    2:31.04   1 
 13 Villescas, Xzavian           NX Level Tra         2:31.66    2:38.59   1 
 14 LeBlond, Mason               Arizona Risi         2:33.70    2:40.14   1 
 15 Leal, Roberto                Coldwater Ex         2:37.40    2:43.41   1 
 16 Dillon, Joseph               Go the Dista         2:37.34    2:48.37   1 
 
Event 454  1500 Meter Run 13-14 Division Boys
============================================================================
 Nat'l Youth: N 4:04.72  7/10/1983   Jason Lienau, Eugene,OR                   
    AZ Assoc: A 4:20.25  7/7/2013    Morgan Risch, TE                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Rafferty, Alexander          Spartan Spee         4:21.84    4:21.42   2 
  2 Silva, Derrick               Wicked               4:30.00    4:23.07   2 
  3 Black, Xander                Go the Dista         4:25.09    4:23.16   2 
  4 Schilb, Ayden                Vail Vipers          4:32.34    4:25.77   2 
  5 Mogollon, Gabriel            Wicked               4:32.00    4:30.75   2 
  6 Gonzales, Adrian             Wicked               4:45.00    4:54.38   2 
  7 Camino, Diego                Arizona Elit         5:04.02    4:55.11   2 
  8 Parham, Gabe                 Arizona Elit         4:56.52    4:57.34   2 
  9 Venjohn, Caleb               Arizona Elit         5:15.15    4:58.31   1 
 10 Evangelista, Jose            Panthers Ath         5:06.07    5:00.42   2 
 11 Young, Joshua                Unattached           5:20.00    5:07.84   1 
 12 Tracy, Trey                  Four Mountai         5:10.00    5:08.16   1 
 13 Winston, Andrew              Go the Dista         5:09.52    5:18.19   2 
 14 Joyner, Zachary              Vail Vipers          5:21.79    5:18.56   1 
 15 Bargas, Konstantin           Go the Dista         5:16.26    5:19.44   1 
 16 Young, Derek                 Distance Uni         5:02.14    5:19.77   2 
 17 Rafferty, Tyler              Spartan Spee         5:12.59    5:22.57   1 
 18 Leal, Roberto                Coldwater Ex         5:44.87    5:24.95   1 
 19 Ortiz, Jacob                 Arizona Chee         5:18.77    5:25.26   1 
 20 Ybarra, Connor               Go the Dista         5:28.30    5:31.45   1 
 21 Villescas, Xzavian           NX Level Tra         5:26.27    5:41.95   1 
 22 Grimm, Dillon                Distance Uni         5:48.79    5:57.65   1 
 23 Nasewytewa, Henry            Unattached           6:04.00    6:20.29   1 
 
Event 455  3000 Meter Run 13-14 Division Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 8:56.93  6/8/2012    Phillip Rocha, So Cal Rd Runner           
    AZ Assoc: A 9:28.8h  4/20/1985   Manuel Archibeque, JOM                    
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Black, Xander                Go the Dista        10:00.00    9:45.67  
  2 Rafferty, Alexander          Spartan Spee         9:30.19   10:08.37  
  3 Schilb, Ayden                Vail Vipers          9:57.86   10:37.17  
  4 Young, Derek                 Distance Uni        11:24.12   10:50.58  
  5 Winston, Andrew              Go the Dista        10:36.52   10:54.76  
  6 Tracy, Trey                  Four Mountai        10:37.00   11:19.20  
  7 Bargas, Konstantin           Go the Dista        11:05.04   11:21.99  
  8 Rafferty, Tyler              Spartan Spee        11:01.18   11:33.41  
  9 Young, Joshua                Unattached                     11:39.30  
 10 Ortiz, Jacob                 Arizona Chee        11:35.11   11:44.78  
 11 Yazzie, Kaedan               Four Mountai        11:35.00   11:51.31  
 12 Grimm, Dillon                Distance Uni        12:23.33   13:24.60  
 
Event 457  3000 Meter Race Walk 13-14 Division Boys
================================================================================
 Nat'l Youth: N 13:42.07  7/22/2008   Tyler Sorensen, 38 Pleasanton H          
    AZ Assoc: A 14:00.5h  6/4/1988    William Jenkins, DH                      
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Solorio, Tomas               ArizonAthlet        22:59.46   24:28.94  
 
Event 458  100 Meter Hurdles (33" ) 13-14 Division Boys
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 12.94  7/28/1991   Tyrone Butterfield, Miami, FL               
    AZ Assoc: A 13.81  5/18/2002   Marcus Clanton, PBC                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Scrivner, Clifton            Do Right Tra           15.53      14.85   NWI 
  2 Galia, Christian             Phoenix Bobc           17.37      17.56   NWI 
  3 Amicks, Terrion              Arizona Trac           17.76      18.30   NWI 
  4 Gammage Jr, Travis           Do Right Tra           18.99      18.34   NWI 
  5 Douglass, Garrison           World Class            17.23      18.96   NWI 
  6 Williams, Shawn              Phoenix Bobc           19.84      19.77   NWI 
 
Event 459  200 Meter Hurdles (30") 13-14 Division Boys
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 23.99  8/3/2003    Trey Charles, Smyrna, GA                    
    AZ Assoc: A 25.43  3/13/2010   Tivin Mayfield, AC                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Scrivner, Clifton            Do Right Tra           28.12      27.46   NWI 
  2 Amicks, Terrion              Arizona Trac           30.78      29.65   NWI 
  3 Galia, Christian             Phoenix Bobc           31.89      31.31   NWI 
  4 Gammage Jr, Travis           Do Right Tra           32.15      31.49   NWI 
 
Event 460  4x100 Meter Relay 13-14 Division Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 43.25  8/3/2003    Florida Elite TC, Orlando, FL               
                       Walter Dix, Michael Dowdell, Joshua Wimbley, David
    AZ Assoc: A 45.99  6/7/2013    Arizona Rising Sun, ARS                     
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Arizona Track Stars  'A'                            50.21      50.21  
     1) Valentine, D'Hayven             2) Ali, Jalil                     
     3) Amicks, Terrion                 4) Hermas, Donye                  
 
Event 461  4x400 Meter Relay 13-14 Division Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 3:23.96  8/1/1993    Los Angeles Jets, Los Angeles             
                         Lonie Cruel, Aaron Dean, Patrick McCall,Obea Moore
    AZ Assoc: A 3:35.72  6/22/1996   Arizona Cheetahs, AZ Cheetahs             
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Spartan Speedsters  'A'                           4:14.00    4:22.9h  
     1) Delangel, Fernando              2) Hill, Slater                   
     3) Rafferty, Tyler                 4) Rafferty, Alexander            
 
Event 470  High Jump 13-14 Division Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 1.95m  6/3/2012    Justice Summerset, Tucson Elite             
    AZ Assoc: A 1.95m  6/3/2012    Justice Summerset, Una                      
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Thomas, Octavius             Tucson Elite           1.75m      1.75m    5-08.75 
  2 Park, Shawn                  Arizona Elit                      1.55m    5-01.00 
  3 Montes Jr, Christopher       Tucson Elite           1.60m     J1.55m    5-01.00 
  4 Farr, Shaquille              Arizona Spee           1.54m      1.50m    4-11.00 
  5 Barrow, Austin               Tucson Elite           1.54m     J1.50m    4-11.00 
  6 Bayardi, Zachary             Arizona Puma           1.47m      1.45m    4-09.00 
  7 Hermas, Donye                Arizona Trac           1.50m     J1.45m    4-09.00 
  8 Amicks, Terrion              Arizona Trac           1.45m      1.40m    4-07.00 
  9 Dawson, Brenden              Tucson Elite           1.54m      1.35m    4-05.00 
 10 Williams, Shawn              Phoenix Bobc           1.35m      1.30m    4-03.25 
 
Event 472  Long Jump 13-14 Division Boys
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 7.02m  1976        Anthony Gibson, San Fernando, CA            
    AZ Assoc: A 6.58m  7/16/2000   Kaybrin Stevenson, AC                       
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Brown, Christopher           Arizona Flam                      5.94m   NWI  19-06.00 
  2 Thomas, Octavius             Tucson Elite           5.89m      5.76m   NWI  18-10.75 
  3 Hermas, Donye                Arizona Trac           5.65m      5.64m   NWI  18-06.00 
  4 Tom, Truth                   AZ Burn                5.80m      5.60m   NWI  18-04.50 
  5 Ervin, Elijah                Arizona Elit           5.64m      5.59m   NWI  18-04.25 
  6 Brown, William               Arizona Flam                      5.42m   NWI  17-09.50 
  7 Park, Shawn                  Arizona Elit                      5.17m   NWI  16-11.50 
  8 Barrow, Austin               Tucson Elite           4.80m      5.14m   NWI  16-10.50 
  9 Cordero, David               Tucson Elite           4.74m      5.12m   NWI  16-09.75 
 10 Farr, Shaquille              Arizona Spee           4.55m      5.02m   NWI  16-05.75 
 11 Wesley, Derek                AZ Burn                4.72m      4.33m   NWI  14-02.50 
 12 Tracy, Trey                  Four Mountai           4.00m      4.20m   NWI  13-09.50 
 13 Devorce, Jordan              Arizona Chee           4.50m      4.13m   NWI  13-06.75 
 14 Noyd, Russell                Arizona Flam           4.42m      4.01m   NWI  13-02.00 
 
Event 473  Triple Jump 13-14 Division Boys
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 13.43m  7/28/2011   Marcus Krah, Durham Strid                  
    AZ Assoc: A 12.57m  7/14/2003   Ashtyn Lamb, AC                            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Edwards, Marcus              NX Level Tra           9.92m     11.25m   NWI  36-11.00 
  2 McClure Jr, Christopher      Arizona Spee          10.61m     10.84m   NWI  35-06.75 
  3 Farr, Shaquille              Arizona Spee                      9.82m   NWI  32-02.75 
  4 Noyd, Russell                Arizona Flam           9.07m      8.98m   NWI  29-05.50 
 
Event 474  Shot Put 4kg 13-14 Division Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 19.29m  7/28/1996   Chris Sprague, Houston, TX                 
    AZ Assoc: A 15.89m  7/13/2008   Travis Colby, Una                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Landa, Zach                  Unattached            10.99m     11.64m   38-02.25 
  2 Shaver, Noah                 Phoenix Bobc          11.07m     11.58m   38-00.00 
  3 Elmore, Amar                 Do Right Tra          10.64m     11.10m   36-05.00 
  4 Menlove, S Andrew            Arizona Chee          12.81m     10.96m   35-11.50 
  5 Joyner, Zachary              Vail Vipers            9.78m     10.35m   33-11.50 
  6 Ortega, Lukas                Unattached             9.62m      9.59m   31-05.75 
  7 Yazzie, Kaedan               Four Mountai           8.50m      9.07m   29-09.25 
  8 Rivera, Amando               ArizonAthlet           8.59m      8.64m   28-04.25 
  9 Overstreet IV, Louis         Arizona Flam           8.78m      7.82m   25-08.00 
 10 Kennedy, Ja'juan             Elite Stride           8.36m      6.64m   21-09.50 
 11 Rayford, Elijah              Do Right Tra           6.53m      5.86m   19-02.75 
 
Event 475  Discus Throw 1kg 13-14 Division Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 62.48m  7/28/2013   Nolan Van Amen, Raw Speed                  
    AZ Assoc: A 46.58m  5/24/1992   Danny Righetti, Una                        
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Menlove, S Andrew            Arizona Chee          41.82m     41.17m     135-01 
  2 Landa, Zach                  Unattached            36.50m     40.47m     132-09 
  3 Elmore, Amar                 Do Right Tra          40.13m     39.18m     128-06 
  4 Shaver, Noah                 Phoenix Bobc          33.37m     39.04m     128-01 
  5 Harris, Cooper               Arizona Clas          37.49m     37.36m     122-07 
  6 Hickel, Mason                Arizona Elit          31.77m     35.08m     115-01 
  7 Ortega, Lukas                Unattached            29.36m     32.33m     106-01 
  8 Yazzie, Kaedan               Four Mountai          22.99m     26.93m      88-04 
  9 Brown, William               Arizona Flam                     25.36m      83-02 
 10 Rayford, Elijah              Do Right Tra          20.96m     18.49m      60-08 
 11 Kennedy, Ja'juan             Elite Stride          13.94m     15.64m      51-04 
 
Event 477  Javelin Throw 600g 13-14 Division Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 59.63m  6/7/2008    Adam Sparks, Unatt Tuscalossa, AL          
    AZ Assoc: A 53.96m  6/14/2014   Carlan Maisant, AZ Flames                  
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Ramirez, Alexander           Unattached            49.37m     48.31m     158-06 
  2 Shaver, Noah                 Phoenix Bobc          42.87m     44.28m     145-03 
  3 Menlove, S Andrew            Arizona Chee          40.55m     37.36m     122-07 
  4 Elmore, Amar                 Do Right Tra          37.07m     30.92m     101-05 
  5 Overstreet IV, Louis         Arizona Flam          23.07m     24.43m      80-02 
 
Event 480  Outdoor Pentathlon 13-14 Division Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N  3548  7/29/2009   Joseph Delgado, Team Idaho/Ontario,OR       
    AZ Assoc: A  3095  6/19/2011   Adam Turner, MUS                            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Hermas, Donye                Arizona Trac                       1987  
  2 Ali, Jalil                   Arizona Trac                       1978  
  3 Williams, Shawn              Phoenix Bobc                       1676  
  4 Amicks, Terrion              Arizona Trac                       1625  
  5 Douglass, Garrison           World Class                        1547  
 
Event 480  Outdoor Pentathlon: #1 100 Meter Hurdles 13-14 Division Boys Outdoor Pentathlon
===============================================================================
 Nat'l Youth: N 12.94  7/28/1991   Tyrone Butterfield, Miami, FL               
    AZ Assoc: A 13.74  6/4/2011    Adam Turner, Mustangs TC                    
    Name                    Year Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 Amicks, Terrion              Arizona Trac             17.51   NWI  1    572
  2 Ali, Jalil                   Arizona Trac             18.44   NWI  2    483
  3 Hermas, Donye                Arizona Trac             18.76   NWI  1    454
  4 Williams, Shawn              Phoenix Bobc             19.10   NWI  1    424
 -- Douglass, Garrison           World Class                 DQ   NWI  2 
 
Event 480  Outdoor Pentathlon: #2 Shot Put 13-14 Division Boys Outdoor Pentathlon
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 18.10m  7/24/2013   Nolan Van Amen, Raw Speed                  
    AZ Assoc: A 15.68m  6/7/1992    Danny Righetti, UNA                        
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Douglass, Garrison           World Class              9.37m   30-09.00    448
  2 Ali, Jalil                   Arizona Trac             8.38m   27-06.00    389
  3 Williams, Shawn              Phoenix Bobc             8.22m   26-11.75    379
  4 Amicks, Terrion              Arizona Trac             6.64m   21-09.50    286
  5 Hermas, Donye                Arizona Trac             6.62m   21-08.75    285
 
Event 480  Outdoor Pentathlon: #3 High Jump 13-14 Division Boys Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Douglass, Garrison           World Class              1.50m    4-11.00    389
  2 Hermas, Donye                Arizona Trac             1.45m    4-09.00    352
  2 Amicks, Terrion              Arizona Trac             1.45m    4-09.00    352
  2 Ali, Jalil                   Arizona Trac             1.45m    4-09.00    352
  5 Williams, Shawn              Phoenix Bobc             1.40m    4-07.00    317
 
Event 480  Outdoor Pentathlon: #4 Long Jump 13-14 Division Boys Outdoor Pentathlon
======================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Hermas, Donye                Arizona Trac             5.66m   NWI  18-07.00    514
  2 Douglass, Garrison           World Class              5.51m   NWI  18-01.00    483
  3 Ali, Jalil                   Arizona Trac             4.82m   NWI  15-09.75    348
  4 Williams, Shawn              Phoenix Bobc             4.48m   NWI  14-08.50    287
  5 Amicks, Terrion              Arizona Trac             3.44m   NWI  11-03.50    122
 
Event 480  Outdoor Pentathlon: #5 1500 Meter Run 13-14 Division Boys Outdoor Pentathlon
=======================================================================
 Nat'l Youth: N 4:04.72  7/10/1983   Jason Lienau, Eugene,OR                   
    AZ Assoc: A 4:21.76  5/23/1980   Jeff Cannada, AP                          
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Ali, Jalil                   Arizona Trac           5:28.56     406
  2 Hermas, Donye                Arizona Trac           5:33.62     382
  3 Amicks, Terrion              Arizona Trac           5:53.05     293
  4 Williams, Shawn              Phoenix Bobc           5:58.88     269
  5 Douglass, Garrison           World Class            6:09.39     227
 
Event 500  100 Meter Dash 15-16 Division Girls
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 11.34  7/28/1995   Angela Will.iams, Ontario, CA               
    AZ Assoc: A 11.68  7/14/2003   Judith Onyepunuka, ARS                      
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Howard, Neysia               Tucson Elite           12.07      12.24q  NWI  2 
  2 Wilmore, Dejanae             AZ Titans, L           12.49      12.68q  NWI  2 
  3 Bishop, Alyssa               Fast Track C           12.79      12.74q  NWI  3 
  4 Bardwell, Ciara              Arizona Chee                      12.79q  NWI  3 
  4 Fields, Asiah                Spartan Spee                      12.79q  NWI  3 
  6 Coburn, Kenya                Phoenix Flye           12.74      12.89q  NWI  1 
  7 Doeplah, Gifty               Phoenix Bobc           12.72      12.95q  NWI  1 
  8 Ortiz, Navaria               Unattached             12.70      13.00q  NWI  1 
  9 Walker, Yvonne               Arizona Risi           13.15      13.12q  NWI  3 
 10 Kuo, Kelby                   Unattached             12.44      13.14   NWI  2 
 11 Tobias, Lauren               Spartan Spee           13.69      13.33   NWI  1 
 12 McCoy, Tajene                Arizona Risi           13.40      13.49   NWI  1 
 13 Jones, Maliyah               Arizona Risi           13.59      13.50   NWI  2 
 14 Thompson, Mariah             Arizona Elit           13.91      13.52   NWI  2 
 15 Ferra, Reina                 Arizona Elit           13.94      13.53   NWI  1 
 16 Bakke, Taylor                Arizona Elit           14.14      14.09   NWI  1 
 17 Reed, Vanessa                Arizona Spee                      14.12   NWI  2 
 18 Williams, Eboni              Arizona Elit                      14.13   NWI  2 
 19 Jones, Krislyn               Do Right Tra           13.90      14.17   NWI  2 
 20 Alvarez, Kyli                NX Level Tra           14.39      14.25   NWI  3 
 21 Hanna, Mia                   Adrenaline T                      14.35   NWI  3 
 22 Hancock, Emily               Phoenix Flye                      15.73   NWI  3 
 23 Apud de la Fuente, Maria     AZ Burn                16.98      16.25   NWI  3 
 
Event 500  100 Meter Dash 15-16 Division Girls
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 11.34  7/28/1995   Angela Will.iams, Ontario, CA               
    AZ Assoc: A 11.68  7/14/2003   Judith Onyepunuka, ARS                      
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Howard, Neysia               Tucson Elite           12.24      12.54   NWI 
  2 Bishop, Alyssa               Fast Track C           12.74      12.74   NWI 
  3 Wilmore, Dejanae             AZ Titans, L           12.68      12.86   NWI 
  4 Doeplah, Gifty               Phoenix Bobc           12.95      12.99   NWI 
  5 Fields, Asiah                Spartan Spee           12.79      13.04   NWI 
  6 Ortiz, Navaria               Unattached             13.00      13.07   NWI 
  7 Bardwell, Ciara              Arizona Chee           12.79      13.10   NWI 
  8 Coburn, Kenya                Phoenix Flye           12.89      13.13   NWI 
  9 Walker, Yvonne               Arizona Risi           13.12      13.25   NWI 
 
Event 501  200 Meter Dash 15-16 Division Girls
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 23.06  7/31/2004   Bianca Knight, Ridgeland, MS                
    AZ Assoc: A 23.99  7/14/2003   Judith Onyepunuka, ARS                      
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Howard, Neysia               Tucson Elite           24.44      25.45q  NWI  3 
  2 Bishop, Alyssa               Fast Track C           26.80      26.03q  NWI  2 
  3 Wilmore, Dejanae             AZ Titans, L           25.62      26.07q  NWI  1 
  4 Fields, Asiah                Spartan Spee           26.49      26.25q  NWI  2 
  5 Bardwell, Ciara              Arizona Chee                      26.48q  NWI  3 
  6 Kuo, Kelby                   Unattached             25.72      26.55q  NWI  1 
  7 Doeplah, Gifty               Phoenix Bobc           26.29      26.57q  NWI  2 
  8 Ortiz, Navaria               Unattached             26.38      26.91q  NWI  1 
  9 Walker, Yvonne               Arizona Risi           27.11      27.22q  NWI  1 
 10 McCoy, Tajene                Arizona Risi           27.45      27.66   NWI  3 
 11 Candito, Jacquelyn           Adrenaline T           28.16      27.81   NWI  2 
 12 Ferra, Reina                 Arizona Elit                      28.22   NWI  1 
 13 Thompson, Mariah             Arizona Elit           28.52      28.26   NWI  3 
 14 Headey, Braelie              Arizona Puma           27.00      28.58   NWI  3 
 15 Bakke, Taylor                Arizona Elit                      28.73   NWI  2 
 16 Jones, Maliyah               Arizona Risi           28.48      29.07   NWI  2 
 17 Jones, Krislyn               Do Right Tra           27.80      29.25   NWI  1 
 18 Alvarez, Kyli                NX Level Tra           29.46      29.40   NWI  1 
 19 Reed, Vanessa                Arizona Spee           27.82      29.48   NWI  1 
 20 Hanna, Mia                   Adrenaline T           30.18      29.86   NWI  3 
 21 Williams, Eboni              Arizona Elit                      30.17   NWI  2 
 22 Hancock, Emily               Phoenix Flye                      32.36   NWI  3 
 23 Apud de la Fuente, Maria     AZ Burn                35.79      33.78   NWI  3 
 
Event 501  200 Meter Dash 15-16 Division Girls
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 23.06  7/31/2004   Bianca Knight, Ridgeland, MS                
    AZ Assoc: A 23.99  7/14/2003   Judith Onyepunuka, ARS                      
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Howard, Neysia               Tucson Elite           25.45      25.70   NWI 
  2 Wilmore, Dejanae             AZ Titans, L           26.07      26.18   NWI 
  3 Fields, Asiah                Spartan Spee           26.25      26.30   NWI 
  4 Kuo, Kelby                   Unattached             26.55      26.38   NWI 
  5 Doeplah, Gifty               Phoenix Bobc           26.57      26.83   NWI 
  6 Bardwell, Ciara              Arizona Chee           26.48      26.86   NWI 
  7 Ortiz, Navaria               Unattached             26.91      26.87   NWI 
  8 Walker, Yvonne               Arizona Risi           27.22      26.97   NWI 
 
Event 502  400 Meter Dash 15-16 Division Girls
============================================================================
 Nat'l Youth: N 52.11  7/29/2001   Stephanie Smith, Macon, GA                  
    AZ Assoc: A 55.53  6/13/2004   Natalie Johnson, AC                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Fields, Asiah                Spartan Spee         1:00.21      58.88   2 
  2 Wilmore, Dejanae             AZ Titans, L         1:01.98    1:01.13   2 
  3 Walker, Yvonne               Arizona Risi         1:02.24    1:01.25   2 
  4 Ortiz, Navaria               Unattached           1:00.00    1:01.98   2 
  5 McCoy, Tajene                Arizona Risi         1:02.71    1:02.66   1 
  6 Candito, Jacquelyn           Adrenaline T         1:02.37    1:02.67   2 
  7 Bardwell, Ciara              Arizona Chee                    1:03.12   1 
  8 Lawry, Hailey                Spartan Spee         1:10.69    1:05.59   1 
  9 Jones, Krislyn               Do Right Tra         1:07.20    1:08.13   1 
 10 Hanna, Mia                   Adrenaline T         1:09.94    1:08.83   1 
 11 Alvarez, Kyli                NX Level Tra         1:09.04    1:09.81   1 
 12 Apud de la Fuente, Maria     AZ Burn              1:21.47    1:19.55   1 
 
Event 503  800 Meter Run 15-16 Division Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 2:04.83  7/26/2008   Phillis Francis, 06-Team Evolutio         
    AZ Assoc: A 2:14.7h  5/20/1995   Dawn Gilson, AE                           
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Candito, Jacquelyn           Adrenaline T                    2:34.39  
  2 Lawry, Hailey                Spartan Spee         2:48.77    2:48.70  
 
Event 504  1500 Meter Run 15-16 Division Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 4:25.57  7/24/1984   Suzy Favor, Stevens Point, WI             
    AZ Assoc: A 4:42.2h  4/17/1977   Laurie Sawyer, PTC                        
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Chavez, Saydie               Tucson Elite         5:10.00    5:18.05  
 
Event 505  3000 Meter Run 15-16 Division Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 9:37.09  7/30/2005   Caitlin Lane, unattached-1                
    AZ Assoc: A 9:53.8h  6/3/1978    Laurie Sawyer, PTC                        
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Chavez, Saydie               Tucson Elite        11:15.00   11:18.55  
 
Event 506  2000 Meter Steeplechase (30") 15-16 Division Girls
================================================================================
 Nat'l Youth: N 6:56.97  7/22/2008   Eleanor Fulton, 32 Zoom                   
    AZ Assoc: A 7:47.53  6/14/2014   Megan Reniewicki, Unattached              
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Simon, Emily                 Go the Dista                    8:27.0h  
 
Event 507  3000 Meter Race Walk 15-16 Division Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 13:41.25  7/2/1994    Ana Marie Ruoss, Fayetteville, AR        
    AZ Assoc: A 14:42.0h  5/21/1989   Vera Jenkins, DH                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Solorio, Sara                ArizonAthlet        17:30.52   18:15.98  
 
Event 508  100 Meter Hurdles (33" ) 15-16 Division Girls
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 13.46  7/31/2015   Tia Jones, Full Throttle TC                 
    AZ Assoc: A 14.27  6/10/2000   Jacquelyn Johnson, YVF                      
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Young, Brooke                Arizona Puma           17.02      17.6h   NWI 
  2 Ketner, Sabrina              Tucson Elite           17.50      17.8h   NWI 
  3 Cuff, Ikeah                  Spartan Spee                      18.2h   NWI 
  4 Kaminski, Amiya              Arizona Elit           18.44      18.6h   NWI 
 
Event 509  400 Meter Hurdles (30") 15-16 Division Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N   57.87  7/1/2005    Ebony Collins, Quiet Fire                 
    AZ Assoc: A 1:02.71  6/1/2014    Jasmin Stauffacher-Gray, TSh              
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Lawry, Hailey                Spartan Spee         1:19.67    1:13.98  
  2 Young, Brooke                Arizona Puma         1:18.00    1:16.05  
  3 Kaminski, Amiya              Arizona Elit         1:17.02    1:16.26  
 
Event 520  High Jump 15-16 Division Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 1.82m  7/29/2007   Shanay Briscoe, 25 Northwest Fly            
    AZ Assoc: A 1.76m  6/7/1975    Cindy Mitchell, CW                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Young, Brooke                Arizona Puma           1.49m      1.45m    4-09.00 
  2 Abalos, Deion                Do Right Tra           1.60m      1.35m    4-05.00 
 -- Headey, Braelie              Arizona Puma           1.54m         NH            
 
Event 521  Pole Vault 15-16 Division Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 4.01m  7/11/2008   Morgan LeLeax, New Heights GYM,LA           
    AZ Assoc: A 3.66m  6/7/2013    Kaija Bramwell, Unattached                  
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Hanson, Sevanna              Ultimate Hig           3.58m      3.35m   10-11.75 
  2 Wright, Josephina            Ultimate Hig           3.35m      3.20m   10-06.00 
  3 Collins, Nanette             Phoenix Bobc           2.74m      3.05m   10-00.00 
  4 Hedeby, Jessie               Ultimate Hig           3.09m     J3.05m   10-00.00 
  5 Bonebright, Audrey           Ultimate Hig           2.90m      2.74m    8-11.75 
  6 Calhoun, Mary                Unattached             2.43m     J2.74m    8-11.75 
  7 Fraley, Chloe                Arizona Flam                      2.59m    8-06.00 
  8 Camberg, Katherine           Ultimate Hig           2.59m      2.44m    8-00.00 
 
Event 522  Long Jump 15-16 Division Girls
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 6.16m  7/10/1999   Jill Bell, Cheyne, WA                       
    AZ Assoc: A 6.03m  5/2/1978    Ana Van, VOS                                
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Howard, Neysia               Tucson Elite           5.35m      5.33m   NWI  17-06.00 
  2 Tobias, Lauren               Spartan Spee           5.23m      5.32m   NWI  17-05.50 
  3 Cuff, Ikeah                  Spartan Spee           5.13m      5.20m   NWI  17-00.75 
  4 Black, Diamond               Arizona Chee                      5.19m   NWI  17-00.50 
  5 Payne, Teryah                Arizona Chee                      5.16m   NWI  16-11.25 
  6 Headey, Braelie              Arizona Puma           5.04m      5.02m   NWI  16-05.75 
  7 Marshall, Svannah            Arizona Flam           5.23m      4.94m   NWI  16-02.50 
  8 Doeplah, Gifty               Phoenix Bobc           4.84m      4.75m   NWI  15-07.00 
  9 Coburn, Kenya                Phoenix Flye           4.72m      4.69m   NWI  15-04.75 
 10 Jones, Aria                  Phoenix Flye           4.42m      4.37m   5.2  14-04.00 
 11 McMahan, Kenna               Unattached             4.41m      4.16m   5.2  13-07.75 
 
Event 523  Triple Jump 15-16 Division Girls
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 12.94m  7/30/2009   Ciarra Brewer, Mission Valley TC           
    AZ Assoc: A 11.75m  5/2/2009    Jasmine Todd, Arizona Chee                 
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Payne, Teryah                Arizona Chee                     11.32m   NWI  37-01.75 
  2 Black, Diamond               Arizona Chee                     10.50m   NWI  34-05.50 
  3 Marshall, Svannah            Arizona Flam          10.83m     10.48m   NWI  34-04.75 
  4 Coburn, Kenya                Phoenix Flye           9.70m     10.20m   NWI  33-05.75 
  5 Bakke, Taylor                Arizona Elit                     10.00m   NWI  32-09.75 
  6 Jones, Aria                  Phoenix Flye           9.18m      9.74m   NWI  31-11.50 
  7 Kaminski, Amiya              Arizona Elit           9.05m      9.55m   NWI  31-04.00 
 -- Tobias, Lauren               Spartan Spee          10.07m       FOUL                 
 
Event 524  Shot Put 4kg 15-16 Division Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 15.19m  7/27/2001   Michelle  Carter, Ovilla, TX               
    AZ Assoc: A 14.45m  7/6/1980    Cindy Johnson, VOS                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Kuo, Kelby                   Unattached            10.35m     10.10m   33-01.75 
  2 Bonenberger, Gracie          Arizona Chee                      8.89m   29-02.00 
  3 Blevins, Zamaree             Do Right Tra           8.99m      8.76m   28-09.00 
  4 Ferguson, Savannah           Unattached                        8.51m   27-11.00 
  5 Manoleas, Chloe              Vail Vipers            7.56m      7.75m   25-05.25 
  6 Zazueta, Serina              ArizonAthlet           4.62m      4.34m   14-03.00 
 
Event 525  Discus Throw 1kg 15-16 Division Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 50.12m  5/12/1997   Elizabeth Debartolo, Aurora, IL            
    AZ Assoc: A 41.70m  5/31/2015   Kayleigh Conlon, PFl                       
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Kuo, Kelby                   Unattached            32.25m     33.28m     109-02 
  2 Blevins, Zamaree             Do Right Tra          33.00m     30.51m     100-01 
  3 Bonenberger, Gracie          Arizona Chee                     25.77m      84-06 
  4 Collins, Nanette             Phoenix Bobc          22.31m     22.96m      75-04 
  5 Ferguson, Savannah           Unattached                       20.63m      67-08 
  6 Manoleas, Chloe              Vail Vipers           16.02m     18.02m      59-01 
 
Event 527  Javelin Throw 600g 15-16 Division Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 46.53m  7/29/2000   Rachel Walker                              
    AZ Assoc: A 48.16m  6/15/2008   Hannah Carson, Arizona Chee                
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Abalos, Deion                Do Right Tra          29.00m     33.21m     108-11 
  2 Collins, Nanette             Phoenix Bobc          40.47m     30.32m      99-06 
 
Event 550  100 Meter Dash 15-16 Division Boys
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 10.51  7/28/2006   Jeremy Rankin, Unattached                   
    AZ Assoc: A 10.67  7/14/2003   Keegan Herring, ARS                         
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Brown-Taylor, Jaheim         Unattached             10.91      11.11q  NWI  1 
  2 Owens, Geo                   Tucson Elite           11.54      11.58q  NWI  2 
  3 Williams, Pharoah            AZ Burn                13.46      11.71q  NWI  2 
  4 Smith, Kacy                  NX Level Tra           11.75      11.77q  NWI  2 
  5 Burrell, Xavier              Unattached             11.40      11.80q  NWI  2 
  6 Adkison, Parker              Arizona Spee           11.79      11.88q  NWI  1 
  7 Taylor, Kiondre              Arizona Chee           12.00      12.09q  NWI  2 
  8 High, Myles                  Arizona Elit           12.17      12.20q  NWI  1 
  9 Lopez, Francisco             Tucson Elite           12.65      12.47q  NWI  1 
 10 Burmudez, Christian          Arizona Chee                      12.64   NWI  2 
 11 Too, Lucas                   Unattached             11.90      12.66   NWI  1 
 12 Martinez-Pompa, Blake        Vail Vipers            12.80      12.67   NWI  1 
 13 Armijo, Antonin              AZ Titans, L           13.60      12.96   NWI  2 
 14 Apud de la Fuente, Aleja     AZ Burn                           13.24   NWI  2 
 15 Pierce, John                 Arizona Spee           13.57      13.83   NWI  1 
 16 James, Asai                  Arizona Chee           13.85      14.03   NWI  1 
 
Event 550  100 Meter Dash 15-16 Division Boys
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 10.51  7/28/2006   Jeremy Rankin, Unattached                   
    AZ Assoc: A 10.67  7/14/2003   Keegan Herring, ARS                         
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Brown-Taylor, Jaheim         Unattached             11.11      11.01   NWI 
  2 Owens, Geo                   Tucson Elite           11.58      11.69   NWI 
  3 Adkison, Parker              Arizona Spee           11.88      11.79   NWI 
  4 Smith, Kacy                  NX Level Tra           11.77      11.82   NWI 
  5 Williams, Pharoah            AZ Burn                11.71      11.89   NWI 
  6 Taylor, Kiondre              Arizona Chee           12.09      12.12   NWI 
  7 High, Myles                  Arizona Elit           12.20      12.31   NWI 
  8 Lopez, Francisco             Tucson Elite           12.47      12.75   NWI 
 
Event 551  200 Meter Dash 15-16 Division Boys
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 20.98  7/29/2015   Tyrese Cooper, Miami Gardner                
    AZ Assoc: A 21.64  7/14/2003   Keegan Herring, ARS                         
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Brown-Taylor, Jaheim         Unattached             22.41      22.51q  NWI  3 
  2 Owens, Geo                   Tucson Elite           22.99      23.28q  NWI  3 
  3 Smith, Kacy                  NX Level Tra           23.59      23.78q  NWI  2 
  4 Williams, Pharoah            AZ Burn                23.93      24.10q  NWI  1 
  5 Cave, Colao                  NX Level Tra           24.70      24.48q  NWI  1 
  6 Adkison, Parker              Arizona Spee           23.60      24.55q  NWI  3 
  7 Taylor, Kiondre              Arizona Chee           24.20      24.79q  NWI  1 
  8 Suber, Edward                Arizona Elit                      25.10q  NWI  3 
  9 Montano, Alejandro           Coldwater Ex           26.54      25.29q  NWI  2 
 10 High, Myles                  Arizona Elit           25.35      25.39   NWI  3 
 11 Burmudez, Christian          Arizona Chee                      25.96   NWI  2 
 12 Chavez, Cesar                Panthers Ath                      26.01   NWI  1 
 13 Armijo, Antonin              AZ Titans, L           27.32      26.30   NWI  1 
 14 Too, Lucas                   Unattached             23.50      26.39   NWI  1 
 15 Apud de la Fuente, Aleja     AZ Burn                           26.90   NWI  2 
 16 Binford, Myking              Arizona Risi           27.07      27.37   NWI  2 
 17 James, Asai                  Arizona Chee           29.10      28.15   NWI  2 
 18 Pierce, John                 Arizona Spee           27.95      28.25   NWI  3 
 
Event 551  200 Meter Dash 15-16 Division Boys
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 20.98  7/29/2015   Tyrese Cooper, Miami Gardner                
    AZ Assoc: A 21.64  7/14/2003   Keegan Herring, ARS                         
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Brown-Taylor, Jaheim         Unattached             22.51      22.34   NWI 
  2 Owens, Geo                   Tucson Elite           23.28      23.50   NWI 
  3 Smith, Kacy                  NX Level Tra           23.78      23.51   NWI 
  4 Taylor, Kiondre              Arizona Chee           24.79      24.36   NWI 
  5 Cave, Colao                  NX Level Tra           24.48      24.48   NWI 
  6 Adkison, Parker              Arizona Spee           24.55      24.77   NWI 
  7 Suber, Edward                Arizona Elit           25.10      25.08   NWI 
  8 Montano, Alejandro           Coldwater Ex           25.29      25.38   NWI 
 
Event 552  400 Meter Dash 15-16 Division Boys
============================================================================
 Nat'l Youth: N 45.99  7/29/1995   W. Obea Moore, Los Angeles, CA              
    AZ Assoc: A 49.30  6/12/2001   Michael Hilbe, AST                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Brown-Taylor, Jaheim         Unattached             51.21      50.48   2 
  2 Smith, Kacy                  NX Level Tra           51.93      51.52   2 
  3 Deutsch, Gabriel             Arizona Elit                      51.99   1 
  4 Cave, Colao                  NX Level Tra           53.93      53.56   2 
  5 Suber, Edward                Arizona Elit           54.20      54.49   2 
  6 Lay, Bodin                   Arizona Elit           55.68      54.56   2 
  7 Morley, Jaydon               Full ArMor T                      55.65   1 
  8 Montano, Alejandro           Coldwater Ex           55.96      56.26   2 
  9 Martinez-Pompa, Blake        Vail Vipers            58.46      56.36   1 
 10 Colbert, Ryan                Unattached             53.50      56.82   2 
 11 Martinez, Jose               Panthers Ath           57.30      57.64   2 
 12 Armijo, Antonin              AZ Titans, L         1:00.81      58.05   1 
 13 Hedge, Jakob                 NX Level Tra         1:00.12      59.96   1 
 14 Apud de la Fuente, Aleja     AZ Burn                         1:00.38   1 
 15 Daos, Alexander              Full ArMor T                    1:02.59   1 
 16 Binford, Myking              Arizona Risi         1:02.77    1:04.65   1 
 
Event 553  800 Meter Run 15-16 Division Boys
============================================================================
 Nat'l Youth: N 1:50.51  7/28/2007   Howard Shepard, 26 Texas Stars T          
    AZ Assoc: A 1:56.64  5/30/2010   Mark Matiski, BOB                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Hernandez, Juan              Tucson Elite         2:01.56    2:05.96   2 
  2 Lay, Bodin                   Arizona Elit         2:08.02    2:08.52   2 
  3 Morfin, Ben                  Panthers Ath                    2:14.72   1 
  4 Montano, Alejandro           Coldwater Ex         2:12.87    2:15.44   2 
  5 Morley, Jaydon               Full ArMor T                    2:16.84   1 
  6 Lope, Dakota                 Adrenaline T                    2:23.27   1 
  7 Daos, Alexander              Full ArMor T                    2:33.01   1 
  8 Navarro, Manuel              Glendale Fla         2:22.23    2:33.02   2 
  9 Babyak, Peter                Arizona Clas         2:21.00    2:38.77   2 
  9 Peterson, Josh               Unattached           2:25.00    2:38.77   1 
 
Event 554  1500 Meter Run 15-16 Division Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 3:54.02  7/29/2007   Nathan Mathabane, 13 unattached           
    AZ Assoc: A 4:04.0h  2/13/1982   Steve Scocco, AP                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Hernandez, Juan              Tucson Elite         4:27.00    4:31.10  
  2 Nasewytewa, Steven           Unattached           4:26.00    4:32.52  
  3 Yonke, Jonathan              AZ Track Aca         4:38.12    4:42.91  
  4 Morfin, Ben                  Panthers Ath                    4:44.30  
  5 Reilly, Joshua               Aftershock D         4:34.77    4:44.50  
  6 Lopez, Damian                Adrenaline T         4:44.13    4:45.44  
  7 Adames, Benjamin             Glendale Fla         4:40.21    4:47.97  
  8 Stafford, Trenton            Aftershock D         4:52.06    4:55.37  
  9 Lope, Dakota                 Adrenaline T                    4:55.40  
 10 Caruso, Anthony              AZ Track Aca         5:21.15    5:14.43  
 11 Natonabah, Henry             Four Mountai                    5:15.59  
 12 Quintanilla, Eduardo         Glendale Fla         5:41.16    5:38.11  
 
Event 555  3000 Meter Run 15-16 Division Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 8:27.00  7/23/1993   Billy Harper, Philomath, OR               
    AZ Assoc: A 9:04.9h  7/16/1989   Theodore Martin, NARR                     
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Nasewytewa, Steven           Unattached           9:46.00    9:58.16  
  2 Reilly, Joshua               Aftershock D        10:07.28   10:10.06  
  3 Yonke, Jonathan              AZ Track Aca                   10:13.51  
  4 Lopez, Damian                Adrenaline T        10:19.17   10:37.65  
  5 Peterson, Josh               Unattached          10:26.00   10:49.81  
  6 Natonabah, Henry             Four Mountai                   11:29.83  
  7 Caruso, Anthony              AZ Track Aca                   11:56.44  
 
Event 556  2000 Meter Steeplechase (36" ) 15-16 Division Boys
================================================================================
 Nat'l Youth: N 6:02.84  7/31/1988   Jason Brown, Provo, UT                    
    AZ Assoc: A 6:37.25  6/8/2001    David Ryan, HH                            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Laudon, Aksel                Unattached           6:40.00    7:03.63  
  2 Lopez, Damian                Adrenaline T                    7:39.09  
  3 Aldana, Jesus                Glendale Fla                    7:44.37  
  4 Lope, Dakota                 Adrenaline T                    7:47.07  
  5 Navarro, Manuel              Glendale Fla         8:20.69    8:01.56  
  6 Jirak, Adam                  Arizona Risi         9:22.72    9:00.14  
 
Event 558  110 Meter Hurdles (39" ) 15-16 Division Boys
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 13.74  7/29/2007   Wayne Davis II, 13 Hurdles First            
    AZ Assoc: A 14.52  5/31/2015   Trey Johnson, NxL                           
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Smith, James                 Arizona Flam           14.80      15.38   NWI 
  2 Burrell, Xavier              Unattached             15.51      15.91   NWI 
  3 Wright, Ethan                Arizona Elit                      16.73   NWI 
  4 Brown, Izaiah                Tucson Elite           16.80      17.01   NWI 
  5 Bauer, Nicholas              Unattached             16.08      17.07   NWI 
  6 James, Asai                  Arizona Chee           21.04      21.77   NWI 
 
Event 559  400 Meter Hurdles (36") 15-16 Division Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 51.56  7/30/2006   William Wynne, 03 Titans                    
    AZ Assoc: A 56.95  6/10/1990   Chris Chancy, SS                            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Smith, James                 Arizona Flam           56.82      57.66  
  2 Wright, Ethan                Arizona Elit                      59.69  
  3 Bauer, Nicholas              Unattached                      1:03.66  
  4 Brown, Izaiah                Tucson Elite         1:03.00    1:03.81  
  5 Smith, Shane                 AZ Track Aca         1:01.69    1:05.78  
  6 James, Asai                  Arizona Chee                    1:18.75  
 
Event 560  4x100 Meter Relay 15-16 Division Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 40.90  7/27/1997   Los Angeles Jets, Los Angeles, CA           
                       Daniel Mentuhotep, Warren Rogers, Dashaun McCullou
    AZ Assoc: A 43.02  6/10/1990   Track Arizona                               
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
 -- Panthers Athletic Club  'A'                                       DQ  
     1) Alvarez, Daniel                 2) Chavez, Cesar                  
     3) Martinez, Jose                  4) Valenzuela, Yovani             
 
Event 561  4x400 Meter Relay 15-16 Division Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 3:13.40  7/29/2001   New Horizon "A", Georgia                  
                         Lawrence Jackson, Cedric Goodman, Reginald Withers
    AZ Assoc: A 3:29.87  6/20/2010   Arizona Rising Suns                       
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 NX Level Track  'A'                                          3:43.0h  
     1) Oliver, Marcel                  2) Cave, Colao                    
     3) Hedge, Jakob                    4) Smith, Kacy                    
  2 Panthers Athletic Club  'A'                       3:50.00    3:59.49  
     1) Alvarez, Daniel                 2) Chavez, Cesar                  
     3) Martinez, Jose                  4) Valenzuela, Yovani             
  3 Glendale Flash  'A'                               4:18.00    4:22.38  
     1) Aldana, Jesus                   2) Adames, Benjamin               
     3) Quintanilla, Eduardo            4) Navarro, Manuel                
 
Event 562  4x800 Meter Relay 15-16 Division Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 7:41.30  7/25/2007   12 26 Texas Stars Track Club,, 26 Texas St
                         E Gosset, J Burkley, H Shepard, K Payne           
    AZ Assoc: A 8:40.27  5/18/1985   Arizona Puma                              
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Glendale Flash  'A'                                         10:05.65  
     1) Aldana, Jesus                   2) Quintanilla, Eduardo           
     3) Navarro, Manuel                 4) Adames, Benjamin               
 
Event 570  High Jump 15-16 Division Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 2.16m  6/24/2012   Randall Cunningham Jr, Nevada Gazelles      
    AZ Assoc: A 2.04m  6/11/1994   Mateo Mantano, FFS                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Wright, Ethan                Arizona Elit                      1.75m    5-08.75 
  2 Narvarte, Diego              Unattached             1.72m      1.70m    5-07.00 
  3 Lopez, Francisco             Tucson Elite           1.65m      1.60m    5-03.00 
  4 High, Myles                  Arizona Elit           1.50m      1.45m    4-09.00 
 
Event 571  Pole Vault 15-16 Division Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 5.12m  7/9/1994    Jacob Davis, San Antonio, TX                
    AZ Assoc: A 4.40m  6/19/2011   Grant Sisserson, Una                        
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Conklin, Tristan             Ultimate Hig           3.09m      3.05m   10-00.00 
 
Event 572  Long Jump 15-16 Division Boys
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 7.35m  1979        Steven Hansley, East Orange, NJ             
    AZ Assoc: A 6.99m  6/14/1997   Samuel Moore, AH                            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Hoffman, Shawn               Unattached             5.91m      5.87m   NWI  19-03.25 
  2 Hansen, Will                 Arizona Clas           5.79m      5.70m   NWI  18-08.50 
  3 High, Myles                  Arizona Elit           4.96m      5.40m   NWI  17-08.75 
  4 Valenzuela, Yovani           Panthers Ath                      5.31m   NWI  17-05.25 
  5 Too, Lucas                   Unattached             5.82m      5.24m   NWI  17-02.25 
  6 Bauer, Nicholas              Unattached             5.76m      5.20m   NWI  17-00.75 
  7 Armijo, Antonin              AZ Titans, L           3.48m      5.05m   NWI  16-07.00 
  8 Brown, Izaiah                Tucson Elite           4.90m      4.98m   NWI  16-04.25 
  9 Martinez-Pompa, Blake        Vail Vipers            5.08m      4.87m   NWI  15-11.75 
 10 Alvarez, Daniel              Panthers Ath                      4.79m   NWI  15-08.75 
 11 Lopez, Francisco             Tucson Elite                      4.73m   NWI  15-06.25 
 12 Binford, Myking              Arizona Risi           5.13m      4.72m   NWI  15-06.00 
 13 Natonabah, Henry             Four Mountai                      3.96m   NWI  13-00.00 
 
Event 573  Triple Jump 15-16 Division Boys
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 15.08m  7/29/1996   Chris Hercules, Palatine, IL               
    AZ Assoc: A 14.43m  6/16/2007   William Clay, DR                           
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Valenzuela, Yovani           Panthers Ath          11.16m     11.06m   NWI  36-03.50 
  2 Too, Lucas                   Unattached            11.20m     10.92m   NWI  35-10.00 
  3 Alvarez, Daniel              Panthers Ath          10.51m     10.68m   NWI  35-00.50 
  4 Hoffman, Shawn               Unattached            11.78m     10.55m   NWI  34-07.50 
 
Event 574  Shot Put 12 lb. 15-16 Division Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 19.29m  7/28/1996   Larry Rosen, unattached                    
    AZ Assoc: A 16.28m  6/18/2000   Tomas Navarro, UNA                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Figueroa, Marcos             Arizona Elit          13.78m     14.69m   48-02.50 
  2 Naisant, Carlan              Arizona Flam          13.93m     12.93m   42-05.25 
  3 Toney, Deshon                Arizona Elit          13.51m     12.38m   40-07.50 
  4 Cordova, Elijah              Unattached            12.50m     11.81m   38-09.00 
  5 Teso, Adrian                 Unattached            10.99m     11.79m   38-08.25 
  6 Fairchild II, Lonnie         Phoenix Bobc           9.96m     10.39m   34-01.25 
  7 Motes, Matthew               Arizona Chee                      9.62m   31-06.75 
 
Event 575  Discus Throw 1.6kg 15-16 Division Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 54.58m  7/26/2007   Daniel Block, 07 21 Unattached             
    AZ Assoc: A 49.93m  5/3/2009    Jeremy Tuttle, Unattached                  
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Figueroa, Marcos             Arizona Elit          17.45m     46.24m     151-08 
  2 Toney, Deshon                Arizona Elit          42.72m     42.06m     138-00 
  3 Cordova, Elijah              Unattached            39.62m     37.40m     122-08 
  4 Teso, Adrian                 Unattached            37.00m     36.33m     119-02 
  5 Fairchild II, Lonnie         Phoenix Bobc          32.01m     30.61m     100-05 
  6 Longley, Sean                Arizona Elit          29.74m     29.79m      97-09 
  7 Motes, Matthew               Arizona Chee                     29.34m      96-03 
  8 Cano, Adolfo                 Panthers Ath          32.90m     28.63m      93-11 
 
Event 577  Javelin Throw 800g 15-16 Division Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 63.73m  7/22/2008   Bradley Bolton, 33 Wildcats TC             
    AZ Assoc: A 57.85m  6/7/2010    Travis Colby, 1048 AZ Puma                 
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Naisant, Carlan              Arizona Flam          58.79m     57.84m     189-09 
  2 Fairchild II, Lonnie         Phoenix Bobc          47.63m     49.91m     163-09 
  3 Figueroa, Marcos             Arizona Elit                     39.85m     130-09 
 
Event 600  100 Meter Dash 17-18 Division Girls
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 11.1h  1980        Michelle Glover, Pennsauken, NJ             
    AZ Assoc: A 11.71  6/17/2000   Kenyanna Wilson, ARS                        
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Patterson, Brittany          Phoenix Flye           12.01      12.29q  NWI  2 
  2 Muhammad, Nura               Phoenix Flye           12.49      12.46q  NWI  2 
  3 Flodin, Hannah               Unattached             12.25      12.56q  NWI  2 
  4 Thompson, Sakovia            Unattached             12.00      12.76q  NWI  2 
  5 Scrivner, Jaylynn            Do Right Tra           13.43      12.83q  NWI  2 
  6 Pinckney, Jala               Unattached             12.50      12.89q  NWI  1 
  7 Lee, Catera                  Phoenix Flye           13.15      13.55q  NWI  1 
  8 Maxey, Izaria                Tucson Elite           13.41      13.59q  NWI  1 
  9 Blank, Makenzie              Unattached             14.64      14.69q  NWI  1 
 
Event 600  100 Meter Dash 17-18 Division Girls
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 11.1h  1980        Michelle Glover, Pennsauken, NJ             
    AZ Assoc: A 11.71  6/17/2000   Kenyanna Wilson, ARS                        
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Flodin, Hannah               Unattached             12.56      12.68   NWI 
  2 Patterson, Brittany          Phoenix Flye           12.29      12.75   NWI 
  3 Muhammad, Nura               Phoenix Flye           12.46      12.81   NWI 
  4 Thompson, Sakovia            Unattached             12.76      12.98   NWI 
  5 Pinckney, Jala               Unattached             12.89      13.17   NWI 
  6 Maxey, Izaria                Tucson Elite           13.59      14.03   NWI 
 
Event 601  200 Meter Dash 17-18 Division Girls
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 23.24  7/26/2007   Victoria Jordan, 26 Dallas Gold T           
    AZ Assoc: A 23.90  6/1/2003    Jessica Onyepunuka, ARS                     
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind
==============================================================================
Preliminaries
  1 Flodin, Hannah               Unattached             25.51      26.64q  NWI 
  2 Thompson, Sakovia            Unattached             25.00      26.78q  NWI 
  3 Cooper, Aeryone              Arizona Flam           28.51      27.35q  NWI 
  4 McDonnell, Janea             Unattached             26.80      27.77q  NWI 
  5 McDonald, Jordyn             NX Level Tra           28.19      28.62q  NWI 
 
Event 601  200 Meter Dash 17-18 Division Girls
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 23.24  7/26/2007   Victoria Jordan, 26 Dallas Gold T           
    AZ Assoc: A 23.90  6/1/2003    Jessica Onyepunuka, ARS                     
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Flodin, Hannah               Unattached             26.64      26.64   NWI 
  2 Thompson, Sakovia            Unattached             26.78      26.78   NWI 
  3 Cooper, Aeryone              Arizona Flam           27.35      27.35   NWI 
  4 McDonnell, Janea             Unattached             27.77      27.77   NWI 
  5 McDonald, Jordyn             NX Level Tra           28.62      28.62   NWI 
 
Event 602  400 Meter Dash 17-18 Division Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 51.31  7/27/2000   Monique Henderson, Buffalo, NY              
    AZ Assoc: A 56.37  6/1/1991    Eurika Hall, TAA                            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Charlton, La Meyah           Elite Stride           57.25      57.81  
 
Event 603  800 Meter Run 17-18 Division Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 2:05.27  7/30/2005   Sarah Bowman, Indianapolis, IN            
    AZ Assoc: A 2:14.73  6/8/2010    Katie Penney, 1048 Gtd Go Dist            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Charlton, La Meyah           Elite Stride         2:20.00    2:21.24  
  2 Arellano, Allyson            Aftershock D         2:18.25    2:25.55  
 
Event 604  1500 Meter Run 17-18 Division Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 4:26.39  8/2/1981    Cecilia Hopp, Cos  Cob, CT                
    AZ Assoc: A 4:44.14  6/14/2014   Marge Moyer, TE                           
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Arellano, Allyson            Aftershock D         4:44.10    4:45.73  
  2 Carter, Sarah                Go the Dista         4:48.00    4:46.39  
  3 Mills, Makennah              Unattached           4:56.83    5:15.38  
  4 Johnson, Samantha            Huron Athlet         5:40.41    5:39.00  
  5 Kenyawani, Aminata           Unattached           5:39.28    5:53.12  
 
Event 605  3000 Meter Run 17-18 Division Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N  9:37.24  7/30/1998   Dana Boyle, Seattle, WA                  
    AZ Assoc: A 10:48.84  6/17/2012   Julianna Vanderhout, AZ Flames           
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Arellano, Allyson            Aftershock D        10:25.78   10:22.54A 
  2 Carter, Sarah                Go the Dista        10:40.06   10:27.80A 
  3 Mills, Makennah              Unattached          10:51.65   11:22.96  
  4 Kenyawani, Aminata           Unattached          11:48.83   13:01.86  
 
Event 606  2000 Meter Steeplechase (30") 17-18 Division Girls
================================================================================
 Nat'l Youth: N 6:54.37  7/22/2008   Alyssa Allison, 22 Team Missouri          
    AZ Assoc: A 7:30.78  6/14/2015   Megan Reniewicki, UNA                     
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Mills, Makennah              Unattached           7:39.35    8:05.0h  
  2 Espinoza, Justice            Huron Athlet         9:18.08    9:01.0h  
 
Event 608  100 Meter Hurdles (33"  ) 17-18 Division Girls
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 13.35  7/29/2006   April Williams, unattached                  
    AZ Assoc: A 13.76  6/8/2003    Tiffany McDonald, ARS                       
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Smith, Autumn                Phoenix Flye           13.99      14.33   NWI 
  2 Pinckney, Jala               Unattached                        15.68   NWI 
  3 Hill, Angelique              Tucson Elite           16.74      18.01   NWI 
  4 Park, Amy                    Arizona Elit                      19.89   NWI 
 
Event 609  400 Meter Hurdles (30") 17-18 Division Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 57.67  7/27/2008   Turquoise Thompson, 33 Together Elit        
    AZ Assoc: A 59.4h  6/4/1983    Bethany Zahn, POP                           
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Scrivner, Jaylynn            Do Right Tra         1:10.95    1:07.35  
  2 Mills, Makennah              Unattached           1:09.99    1:13.85  
  3 Hill, Angelique              Tucson Elite         1:13.71    1:17.40  
  4 Park, Amy                    Arizona Elit                    1:23.35  
 
Event 620  High Jump 17-18 Division Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 1.85m  7/25/1996   Adrienne Sims, Fayettevile, NC              
    AZ Assoc: A 1.75m  6/18/1983   Shelly Fehrman, NH                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Lopez, Anahiramar            Tucson Elite           1.70m      1.60m    5-03.00 
  2 Green, Zion                  NX Level Tra                      1.50m    4-11.00 
  3 Maxey, Izaria                Tucson Elite           1.42m      1.30m    4-03.25 
 
Event 621  Pole Vault 17-18 Division Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 4.21m  7/25/2008   Natalie Willer, Cornhusker Flyers,NE        
    AZ Assoc: A 4.07m  6/1/2014    Nicole Baker, UH                            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Stewart, Kyndal              Unattached             3.73m      3.35m   10-11.75 
  1 Smith, Trista                Unattached             3.81m      3.35m   10-11.75 
  3 Goodson, Alexandria          Phoenix Bobc                      3.20m   10-06.00 
 
Event 622  Long Jump 17-18 Division Girls
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 6.36m  7/23/1994   Angela Henry, Omaha, NE                     
    AZ Assoc: A 5.70m  5/30/2010   Jasmine Todd, AZ Cheetahs                   
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Muhammad, Nura               Phoenix Flye           5.53m      5.44m   NWI  17-10.25 
  2 Cooper, Aeryone              Arizona Flam           4.56m      5.20m   NWI  17-00.75 
  3 Patterson, Brittany          Phoenix Flye                      5.04m   NWI  16-06.50 
  4 Lopez, Anahiramar            Tucson Elite           5.16m      4.90m   NWI  16-01.00 
  5 Craig, Precious              Spartan Spee                      4.88m   NWI  16-00.25 
  6 Lee, Catera                  Phoenix Flye           4.85m      4.70m   NWI  15-05.00 
  7 Green, Zion                  NX Level Tra                      4.59m   NWI  15-00.75 
  8 Griffin, Jaztyne             Arizona Elit           0.43m      4.35m   NWI  14-03.25 
 
Event 623  Triple Jump 17-18 Division Girls
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 13.01m  7/28/1996   Alicia Broussard, Houston, TX              
    AZ Assoc: A 11.85m  6/7/2010    Jasmine Todd, AZ Cheetahs                  
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Smith, Autumn                Phoenix Flye          11.79m     11.27m   NWI  36-11.75 
  2 Lee, Catera                  Phoenix Flye          10.80m     10.62m   NWI  34-10.25 
  3 Cooper, Aeryone              Arizona Flam                      9.83m   NWI  32-03.00 
  4 Muhammad, Nura               Phoenix Flye          11.97m      9.80m   NWI  32-02.00 
 -- Patterson, Brittany          Phoenix Flye          11.93m       FOUL                 
 
Event 624  Shot Put 4kg 17-18 Division Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 15.82m  7/31/2003   Michelle Carter, Ovilla, TX                
    AZ Assoc: A 13.61m  6/17/2000   Jennifer Penrose, Unattached               
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Ponds, Samantha              Arizona Chee                     11.68m   38-04.00 
  2 Patterson, Kianna            Arizona Chee                     10.07m   33-00.50 
  3 Griffin, Jaztyne             Arizona Elit          10.48m      9.73m   31-11.25 
  4 Watkins, Alyssa              Arizona Flam                      9.64m   31-07.50 
  5 Kogan, Jamey                 Unattached             9.99m      9.13m   29-11.50 
  6 Marshall, Angel              Arizona Flam           9.59m      8.60m   28-02.75 
  7 Blank, Makenzie              Unattached            86.90m      8.50m   27-10.75 
  8 Girard, Kylie                Arizona Elit                      8.18m   26-10.00 
 -- Harvey, Imani                Tucson Elite           9.49m       FOUL            
 
Event 625  Discus Throw 1kg 17-18 Division Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 53.42m  7/9/1995    Suzy Powell, Joplin, MO                    
    AZ Assoc: A 49.92m  6/18/1983   Cindy Johnson, Unattached                  
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Ponds, Samantha              Arizona Chee                     36.19m     118-09 
  2 Griffin, Jaztyne             Arizona Elit          36.28m     34.73m     113-11 
  3 Watkins, Alyssa              Arizona Flam                     34.47m     113-01 
  4 Kogan, Jamey                 Unattached            37.30m     33.63m     110-04 
  5 Patterson, Kianna            Arizona Chee                     29.88m      98-00 
  6 Girard, Kylie                Arizona Elit                     26.20m      85-11 
  7 Blank, Makenzie              Unattached            28.60m     25.02m      82-01 
 
Event 626  Hammer Throw 4k 17-18 Division Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 54.30m  7/23/2012   Avana Story, 03-Throw1dee                  
    AZ Assoc: A 48.85m  6/19/2011   Ashley Weber, Unattached                   
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Watkins, Alyssa              Arizona Flam                     42.94m     140-10 
  2 Kogan, Jamey                 Unattached            43.09m     41.15m     135-00 
 
Event 627  Javelin Throw 600g 17-18 Division Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 43.07m  5/25/2011   Amethyst Boyd, 1048 Aag Pan                
    AZ Assoc: A 52.46m  5/21/2011   Hannah Carson, AZ Cheetahs                 
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Ahmann, Maja                 Phoenix Bobc          39.36m     38.95m     127-09 
  2 Watkins, Alyssa              Arizona Flam                     31.62m     103-09 
  3 Cooper, Aeryone              Arizona Flam                     29.60m      97-01 
  4 Harvey, Imani                Tucson Elite          28.39m     25.77m      84-06 
  5 Marshall, Angel              Arizona Flam          21.79m     20.39m      66-11 
 
Event 650  100 Meter Dash 17-18 Division Boys
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 10.08  6/27/2005   J-Mee Samuel, Greensbooro, NC               
    AZ Assoc: A 10.51  6/16/2007   Ray Miller, AP                              
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Parker, Marcus               NX Level Tra           11.09      10.61   NWI  1 
  2 White, Rakevion              Do Right Tra           11.29      11.44   NWI  2 
  3 Thompson, Jacob              Unattached             11.32      11.52   NWI  1 
  4 Morales, Nick                Tucson Elite           11.50      11.86   NWI  2 
  5 Klein, Andrew                Unattached             11.68      11.87   NWI  2 
  6 Miles, Seth                  Tucson Elite           11.33      12.30   NWI  1 
 
Event 651  200 Meter Dash 17-18 Division Boys
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 20.50  7/25/1987   Quincy Watts, Woodland Hills                
    AZ Assoc: A 21.46  5/3/2009    Ryan Milus, Arizona Chee                    
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Hall, Isaiah                 Arizona Risi                      22.87q  NWI  1 
  2 Juniper, William             Tucson Elite                      23.08q  NWI  1 
  3 Kennedy, Quinlin             Arizona Chee                      23.29q  NWI  2 
  4 Ramirez, Jofni               Phoenix Bobc                      23.42q  NWI  2 
  5 Thompson, Jacob              Unattached             22.86      23.62q  NWI  1 
  6 Gajda, Daniel                Tucson Elite           22.89      23.74q  NWI  2 
  7 Patrick, Sa'id               Unattached             23.00      24.30q  NWI  1 
  8 Miles, Seth                  Tucson Elite           22.33      25.28q  NWI  1 
  9 Martindell, Darius           Do Right Tra           24.51      25.56q  NWI  2 
 
Event 651  200 Meter Dash 17-18 Division Boys
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 20.50  7/25/1987   Quincy Watts, Woodland Hills                
    AZ Assoc: A 21.46  5/3/2009    Ryan Milus, Arizona Chee                    
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Ramirez, Jofni               Phoenix Bobc           23.42      22.91   NWI 
  2 Hall, Isaiah                 Arizona Risi           22.87      22.93   NWI 
  3 Juniper, William             Tucson Elite           23.08      23.11   NWI 
  4 Thompson, Jacob              Unattached             23.62      23.53   NWI 
  5 Kennedy, Quinlin             Arizona Chee           23.29      23.60   NWI 
  6 Gajda, Daniel                Tucson Elite           23.74      24.08   NWI 
  7 Miles, Seth                  Tucson Elite           25.28      25.14   NWI 
 
Event 652  400 Meter Dash 17-18 Division Boys
============================================================================
 Nat'l Youth: N 45.58  7/6/1996    William Obea Moore, Salt Lake City, UT      
    AZ Assoc: A 48.0h  1979        Warren Wilhoite, Unattached                 
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Hall, Isaiah                 Arizona Risi                      50.63   2 
  2 Gajda, Daniel                Tucson Elite           51.06      50.80   2 
  3 Abramson III, Michael        Unattached             50.33      50.81   2 
  4 Ramirez, Jofni               Phoenix Bobc           50.51      51.50   2 
  5 Suber, Jacob                 Arizona Elit           51.43      51.53   2 
  6 Juniper, William             Tucson Elite                      51.63   1 
  7 Kennedy, Quinlin             Arizona Chee                      51.74   1 
  8 Verdugo, Angel               Arizona Flam           51.32      51.78   2 
  9 Raymundo, Noah               Arizona Elit           52.59      52.80   1 
 10 Jirak, Brandon               Arizona Risi           55.29      55.16   1 
 
Event 653  800 Meter Run 17-18 Division Boys
============================================================================
 Nat'l Youth: N 1:49.49  7/27/1999   Nick Davenport, Texas                     
    AZ Assoc: A 1:54.23  6/20/2001   Matt Burton, UNA                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Suber, Jacob                 Arizona Elit         2:00.78    2:03.49   2 
  2 Abramson III, Michael        Unattached           2:04.00    2:04.29   2 
  3 Tam, Trevor                  Phoenix Flye         2:01.15    2:04.48   2 
  4 Carr, Nikolas                Huron Athlet                    2:04.67   1 
  5 Morrissey, Mark              Glendale Fla         2:07.15    2:04.75   1 
  6 Guillen, Cristian            Glendale Fla         2:14.93    2:05.87   1 
  7 Bonifield, Keith             Phoenix Bobc         2:16.83    2:06.67   1 
  8 Jirak, Brandon               Arizona Risi         2:07.83    2:07.49   1 
  9 Baker, Ian                   AZ Track Aca         2:13.76    2:14.92   2 
 10 Munoz, Claudio               Glendale Fla         2:19.14    2:25.94   1 
 
Event 654  1500 Meter Run 17-18 Division Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 3:51.21  7/7/1985    John Quade, Woodinville, WA               
    AZ Assoc: A 4:01.1h  4/17/1993   Eugene Sawyer, ABR                        
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Risch, Morgan                Tucson Elite         4:08.00    4:13.18  
  2 Caruso, Nic                  AZ Track Aca         3:59.03    4:15.00  
  3 Tam, Trevor                  Phoenix Flye         4:12.00    4:18.53  
  4 Morrissey, Mark              Glendale Fla         4:22.39    4:22.16  
  5 Kobashigawa, Kenn            Arizona Puma         4:25.00    4:23.84  
  6 Flores, Victor               Glendale Fla                    4:26.85  
  7 Young, Tristan               Unattached           4:29.00    4:27.62  
  8 Guillen, Cristian            Glendale Fla         4:34.36    4:27.93  
  9 Perez, Brandon               Glendale Fla         4:40.95    4:33.48  
 10 Slack, Cayden                AZ Track Aca         4:38.26    4:37.30  
 11 Jirak, Brandon               Arizona Risi         4:43.81    4:39.15  
 12 Bonifield, Keith             Phoenix Bobc         4:37.24    4:44.20  
 13 Baker, Ian                   AZ Track Aca         4:54.65    4:56.33  
 14 Davidson, Rowan              Unattached                      5:06.24  
 
Event 655  3000 Meter Run 17-18 Division Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 8:41.25  7/28/2011   Jacob Smith, Wichita, KS                  
    AZ Assoc: A 8:46.42  2/27/2016   Nic Caruso, AZ Track Aca                  
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Risch, Morgan                Tucson Elite         9:08.00    9:31.93  
  2 Caruso, Nic                  AZ Track Aca         8:46.42    9:39.86  
  3 Kobashigawa, Kenn            Arizona Puma         9:56.00    9:47.26  
  4 Young, Tristan               Unattached           9:35.00   10:07.91  
  5 Bonifield, Keith             Phoenix Bobc        10:29.17   10:36.26  
  6 Davidson, Rowan              Unattached                     11:13.40  
 
Event 656  2000 Meter Steeplechase (36") 17-18 Division Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 5:53.71  7/29/1983   Orla Kastberg, Grantville, NY             
    AZ Assoc: A 6:09.70  6/20/1984   Darrel Maxey, UNA                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Mason, Luke                  Unattached           6:30.20    6:24.42  
  2 Cheney, Habtamu              Unattached           6:25.00    6:27.33  
  3 Barajas, Edgar               Glendale Fla         7:09.55    6:48.71  
  4 Flores, Victor               Glendale Fla         7:19.39    6:50.86  
  5 Burks, Cade                  Arizona Chee                    6:58.18  
  6 Slack, Cayden                AZ Track Aca                    7:00.91  
 -- Hudson, Kane                 Arizona Chee                   X7:32.73  
 
Event 658  110 Meter Hurdles (39" ) 17-18 Division Boys
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 13.38  7/25/2009   Wayne Davis, 13 Track Eastern               
    AZ Assoc: A 13.78  6/1/1991    Armon Williams, TAA                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 McGuire, Brandon             Arizona Trac                      14.48   NWI  1 
  2 White, Rakevion              Do Right Tra           14.20      14.70   NWI  2 
  3 Payne Jr, Cornelius          Arizona Flam           14.74      14.80   NWI  2 
  4 Gruber, Johnathan            Tucson Elite           15.44      15.57   NWI  2 
  5 Romani, Michael              Arizona Puma           15.94      16.15   NWI  2 
  6 Saxena, Conall               Arizona Elit           17.36      16.25   NWI  1 
  7 Neely, Sean                  Arizona Chee           16.00      16.28   NWI  2 
  8 Knuff, Adam                  Unattached             16.40      16.32   NWI  1 
  9 Carlsen, Valor               Arizona Puma           16.31      16.89   NWI  2 
 10 Martindell, Darius           Do Right Tra           16.84      17.72   NWI  1 
 -- Patrick, Sa'id               Unattached                           DQ   NWI  1 
 
Event 659  400 Meter Hurdles (36" ) 17-18 Division Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 49.77  7/29/2002   Kerron Clement, Missouri City, TX           
    AZ Assoc: A 53.12  7/16/1994   Colin Fuel, JOM                             
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 McGuire, Brandon             Arizona Trac                      56.24  
  2 Payne Jr, Cornelius          Arizona Flam           58.62      59.35  
  3 Trinh, Andy                  Tucson Elite           59.60      59.84  
  4 Gruber, Johnathan            Tucson Elite           59.21    1:00.60  
  5 Neely, Sean                  Arizona Chee           58.50    1:01.85  
  6 Saxena, Conall               Arizona Elit         1:03.60    1:01.98  
  7 Martindell, Darius           Do Right Tra         1:03.84    1:14.08  
 
Event 661  4x400 Meter Relay 17-18 Division Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 3:06.22  7/29/2007   16 33 So Cal Running Cougars, 16 33 SCRC  
                         R Wyatt, J Hughes, N Gutteriez, J Anderson        
    AZ Assoc: A 3:19.15  6/16/2006   Arizona Heat                              
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Tucson Elite Athletic  'A'                                   3:32.6h  
     1) Gajda, Daniel                   2) Juniper, William               
     3) Gruber, Johnathan               4) Summerset, Justice             
  2 Glendale Flash  'A'                               3:50.00    3:52.9h  
     1) Perez, Brandon                  2) Munoz, Claudio                 
     3) Flores, Victor                  4) Guillen, Cristian              
 
Event 662  4x800 Meter Relay 17-18 Division Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 7:35.27  8/2/1981    East Coast Classics, Lincoln, NE          
    AZ Assoc: A 8:12.5h  6/18/1989   Phoenix Bobcats                           
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Glendale Flash  'A'                                          8:52.41  
     1) Guillen, Cristian               2) Munoz, Claudio                 
     3) Barajas, Edgar                  4) Morrissey, Mark                
 
Event 670  High Jump 17-18 Division Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 2.28m  7/9/1983    Dothel Edwards, Seattle, WA                 
    AZ Assoc: A 2.10m  6/1/1991    Teddy Williams, TAA                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Summerset, Justice           Tucson Elite           2.19m      2.14mA   7-00.25 
  2 Wright, Sean                 Unattached             1.96m      1.85m    6-00.75 
  2 Carlsen, Valor               Arizona Puma           1.87m      1.85m    6-00.75 
  4 Rayford, Cameron             Arizona Elit                      1.70m    5-07.00 
  5 Morales, Nick                Tucson Elite           1.70m      1.65m    5-05.00 
  5 McSwain, Quitalig            Huron Athlet           1.75m      1.65m    5-05.00 
 -- Toney, Jymil                 Arizona Elit           1.94m         NH            
 
Event 671  Pole Vault 17-18 Division Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 5.31m  7/30/2006   Casey Roche, UNA 38                         
    AZ Assoc: A 5.05m  6/7/2013    Scott Marshall, Ult                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Riddle, Cole                 Unattached             5.02m      4.70m   15-05.00 
  2 Warnock, Mitchell            Ultimate Hig           4.74m      4.40m   14-05.25 
  3 Devore, Nathaniel            Ultimate Hig           4.62m      4.10m   13-05.25 
  4 Chambers, Tyler              Ultimate Hig           4.45m      3.96m   12-11.75 
  4 Obadia, Marc                 Unattached                        3.96m   12-11.75 
  6 Black, Tyler                 Ultimate Hig           3.96m      3.80m   12-05.50 
  7 Beram, Michael               Unattached             3.35m      3.50m   11-05.75 
 
Event 672  Long Jump 17-18 Division Boys
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 7.60m  7/25/1991   Sheddric Fields, Dallas, TX                 
    AZ Assoc: A 7.26m  7/13/2008   William Clay, Do Right Edu                  
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Hartshorn West, Steven       Arizona Elit           6.56m      6.46m   NWI  21-02.50 
  2 Rayford, Cameron             Arizona Elit           6.59m      6.41m   NWI  21-00.50 
  3 Parker, Marcus               NX Level Tra           6.45m      6.28m   NWI  20-07.25 
  4 Warnock, Mitchell            Ultimate Hig           6.71m      5.76m   NWI  18-10.75 
  5 Patrick, Sa'id               Unattached                        5.61m   NWI  18-05.00 
 
Event 673  Triple Jump 17-18 Division Boys
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 16.72m  7/29/2004   Kenneth Hall, Baker , LA                   
    AZ Assoc: A 15.86m  7/13/2008   William Clay, Do Right Edu                 
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Rayford, Cameron             Arizona Elit          12.45m     13.29m   NWI  43-07.25 
  2 Hartshorn West, Steven       Arizona Elit          13.43m     12.97m   NWI  42-06.75 
  3 Gastelum Sr, Cesar           Tucson Elite          12.19m     11.64m   NWI  38-02.25 
 
Event 674  Shot Put 12 lb. 17-18 Division Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 20.43m  7/24/1987   Dwight Johnson, Phoenix, AZ                
    AZ Assoc: A 18.32m  6/1/1991    Korey Johnson, TAA                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Brown, Jaisen                Unattached            16.01m     15.39m   50-06.00 
  2 Coleman, Sebastain           Arizona Flam          14.05m     14.78m   48-06.00 
  3 Wright, Weston               Unattached            16.00m     13.85m   45-05.25 
  4 Thompson, Jacob              Unattached            14.10m     13.52m   44-04.25 
  5 Shaver, Ryan                 Phoenix Bobc          12.86m     12.22m   40-01.25 
  6 Zoltz, Tallon                Unattached             9.11m     10.10m   33-01.75 
 
Event 675  Discus Throw 1.6kg 17-18 Division Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 63.02m  1979        Clint Johnson, Overland Park, KS           
    AZ Assoc: A 57.82m  6/6/1987    Dwight Johnson, JOM                        
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Shaver, Ryan                 Phoenix Bobc          43.18m     46.02m     151-00 
  2 Wright, Weston               Unattached            49.49m     45.38m     148-11 
  3 Coleman, Sebastain           Arizona Flam          43.93m     43.96m     144-03 
  4 Brown, Jaisen                Unattached            47.07m     43.36m     142-03 
  5 Bardwell-Jones, Darren       Arizona Chee                     36.70m     120-05 
  6 Widney, Riley                Arizona Puma          38.10m     33.80m     110-11 
  7 Zoltz, Tallon                Unattached            30.56m     29.57m      97-00 
 
Event 676  Hammer Throw 12# 17-18 Division Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 79.24m  6/28/2008   Connor McCullough, Unattached, CA          
    AZ Assoc: A 62.56m  5/31/2015   Joshua Hernandez, Unattached               
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Slate, Jacob                 Arizona Chee                     57.18m     187-07 
  2 Coleman, Sebastain           Arizona Flam          43.82m     44.81m     147-00 
  3 Widney, Riley                Arizona Puma          40.13m     40.54m     133-00 
 
Event 677  Javelin Throw 800g 17-18 Division Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 66.94m  7/26/1994   Patrick Ramsey, Simsboro, LA               
    AZ Assoc: A 64.68m  5/19/2012   Travis Colby, 1048 Tucson                  
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Shaver, Ryan                 Phoenix Bobc          57.99m     56.62m     185-09