Licensed to USATF - Arizona, Inc. - Association License
                                       HY-TEK's Meet Manager 6/23/2013 10:48 PM
          2013 USATF Arizona JO Championship - 5/18/2013 to 6/16/2013          
                          2013 Combined Championship                           
                                    Mesa CC                                    
                                Corrected Results                                    
 
100 Meter Dash 8 & Under Girls
=================================================================================
    AZ Assoc: A 15.20  6/4/2011    Kiya Pogue, Az Goldrush                     
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Andrews, Anaya               Arizona Chee           14.80      15.23q  1.7  5 
  2 Hill, J'Neya                 Elite Stride           15.07      15.34q  1.7  3 
  3 Onyepunuka, Stacey           The Arizona            15.37      15.53q  1.0  2 
  4 Bradley-Cooper, Jade         Do Right Edu           16.22      15.76q  1.8  1 
  5 Onyepunuka, Sabatiney        The Arizona            16.22      15.82q  1.7  5 
  6 Douglas, Ryland              Elite Stride           16.07      15.87q  1.8  1 
  7 Herring-mcdonald, Dylan      The Arizona            15.69      16.15q  1.0  2 
  7 Johnson, Jordyn              Do Right Edu           16.17      16.15q  1.2  4 
  9 McDonnell, Jaylah            Arizona Chee           16.80      16.55q  1.0  2 
 10 Shaffer, Shelby              Do Right Edu           16.43      17.00   1.7  5 
 11 Felix, Briann                Alliance You           17.24      17.47   1.2  4 
 12 Flanagan, Maia               Unattached                        17.51   1.2  4 
 13 Richardson, Na'Zyia          Arizona Chee           17.50      17.84   1.8  1 
 14 Willis, Camryn               Unattached             17.45      17.91   1.7  3 
 15 Andrews, Nyree               Arizona Chee                      18.06   1.0  2 
 16 Gonzalez, Kyra               Az Goldrush                       18.14   1.7  3 
 17 Espinoza, Liberty            Huron Athlet           18.26      18.37   1.2  4 
 18 Hart, Jordan                 Az Titans Ll           18.61      18.50   1.7  3 
 19 Aguano, Bryn                 Arizona Chee           18.59      18.69   1.7  3 
 20 Wiley, Aneesa                Do Right Edu                      18.95   1.0  2 
 21 Thurman, Sa'Raye             Elite Stride                      19.00   1.0  2 
 22 Meeker, Mikalah              Phoenix Bobc           18.92      19.20   1.2  4 
 23 DeVorce, Kassidi             Phoenix Bobc           19.30      19.84   1.8  1 
 24 Sparks, Nore'al              Az Goldrush                       20.13   1.0  2 
 25 Collins, Tess                Phoenix Bobc           19.50      20.22   1.7  5 
 26 Martinez-Pompa, Aislin       Vail Vipers            19.49      20.47   1.7  3 
 27 Garvin, Londyn               Elite Stride                      20.60   1.2  4 
 28 Clegg, Ava                   Phoenix Flye           20.30      21.14   1.7  5 
 28 Torres, Rhiana               Miles Per Ho           20.00      21.14   1.8  1 
 30 Hooks, Taylor                Unattached                        21.89   1.8  1 
 31 James, Abigail               Arizona Puma                      24.52   1.8  1 
 32 Andrews, Arria               Arizona Chee                      27.08   1.7  5 
 33 Lynch, Makayla               Arizona Chee           24.10      27.44   1.7  3 
 
100 Meter Dash 8 & Under Girls
==============================================================================
    AZ Assoc: A 15.20  6/4/2011    Kiya Pogue, Az Goldrush                     
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Andrews, Anaya               Arizona Chee           15.23      15.17A +0.0 
  2 Onyepunuka, Stacey           The Arizona            15.53      15.34  +0.0 
  3 Hill, J'Neya                 Elite Stride           15.34      15.60  +0.0 
  4 Onyepunuka, Sabatiney        The Arizona            15.82      15.87  +0.0 
  5 Douglas, Ryland              Elite Stride           15.87      16.15  +0.0 
  6 Herring-mcdonald, Dylan      The Arizona            16.15      16.15  +0.0 
  7 Bradley-Cooper, Jade         Do Right Edu           15.76      16.16  +0.0 
  8 Johnson, Jordyn              Do Right Edu           16.15      16.64  +0.0 
  9 McDonnell, Jaylah            Arizona Chee           16.55      16.68  +0.0 
 
200 Meter Dash 8 & Under Girls
=================================================================================
    AZ Assoc: A 32.07  6/5/2011    Paelata Helu, Pops TC                       
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Onyepunuka, Stacey           The Arizona            32.32    A 31.90q  NWI  2 
  2 Andrews, Anaya               Arizona Chee           30.00      32.09q  NWI  1 
  3 Hill, J'Neya                 Elite Stride           31.86      32.40q  NWI  4 
  4 Bradley-Cooper, Jade         Do Right Edu           33.18      33.05q  NWI  3 
  5 Onyepunuka, Sabatiney        The Arizona            33.24      33.28q  NWI  4 
  6 Douglas, Ryland              Elite Stride           32.33      33.35q  NWI  1 
  7 Herring-mcdonald, Dylan      The Arizona            35.46      34.35q  NWI  2 
  8 Johnson, Jordyn              Do Right Edu           33.20      34.57q  NWI  2 
  9 Shaffer, Shelby              Do Right Edu           34.17      34.60q  NWI  2 
 10 McDonnell, Jaylah            Arizona Chee           36.00      34.88   NWI  3 
 11 Yarbrough, Trinnity          Az Titans Ll           34.32      35.21   NWI  5 
 12 Diop, Malayka                Elite Stride           33.12      35.26   NWI  1 
 13 Taylor, Annaleise            The Arizona            36.56      35.82   NWI  5 
 14 Felix, Briann                Alliance You           37.21      36.76   NWI  5 
 15 Bolden, Tiana                Spartan Spee           36.00      37.01   NWI  1 
 16 Williams, Michaela           Spartan Spee           38.11      38.69   NWI  1 
 17 Yarbrough, Xiyah             Az Titans Ll           37.45      38.89   NWI  4 
 18 Hart, Jordan                 Az Titans Ll           40.82      38.96   NWI  1 
 19 Wiley, Aneesa                Do Right Edu                      39.60   NWI  2 
 20 Carter, Destiny              Az Goldrush            36.37      39.88   NWI  3 
 21 Thurman, Sa'Raye             Elite Stride                      40.37   NWI  5 
 22 Collins, Tess                Phoenix Bobc           43.39      40.95   NWI  5 
 23 Kogbara, Brittany            Coldwater Ex                      41.08   NWI  3 
 24 Gonzalez, Sarah              Arizona Elit           39.81      41.56   NWI  4 
 25 Gonzales, Araceli            Wicked TC              40.68      41.62   NWI  5 
 26 Espinoza, Liberty            Huron Athlet           39.40      41.63   NWI  2 
 27 Cuff, Mariah                 Spartan Spee           40.00      41.87   NWI  3 
 28 Carver, Olivia               Elite Stride                      42.20   NWI  4 
 29 Torres, Rhiana               Miles Per Ho           40.00      42.71   NWI  2 
 30 Meeker, Mikalah              Phoenix Bobc           42.42      43.06   NWI  1 
 31 Garvin, Londyn               Elite Stride                      43.74   NWI  4 
 32 Clegg, Ava                   Phoenix Flye           44.70      45.85   NWI  4 
 33 Kogbara, Michelle            Coldwater Ex                      49.59   NWI  1 
 34 Martinez, Isabella           Glendale Fla           49.32      51.76   NWI  5 
 35 Lynch, Makayla               Arizona Chee           46.05      53.73   NWI  4 
 36 Andrews, Arria               Arizona Chee                    1:05.66   NWI  3 
 
200 Meter Dash 8 & Under Girls
==============================================================================
    AZ Assoc: A 32.07  6/5/2011    Paelata Helu, Pops TC                       
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Andrews, Anaya               Arizona Chee           32.09      30.96A +0.0 
  2 Hill, J'Neya                 Elite Stride           32.40      31.47A +0.0 
  3 Onyepunuka, Stacey           The Arizona            31.90      31.98A +0.0 
  4 Douglas, Ryland              Elite Stride           33.35      33.00  +0.0 
  5 Onyepunuka, Sabatiney        The Arizona            33.28      33.61  +0.0 
  6 Bradley-Cooper, Jade         Do Right Edu           33.05      33.85  +0.0 
  7 Johnson, Jordyn              Do Right Edu           34.57      34.10  +0.0 
  8 Shaffer, Shelby              Do Right Edu           34.60      34.49  +0.0 
  9 Herring-mcdonald, Dylan      The Arizona            34.35      34.50  +0.0 
 
400 Meter Dash 8 & Under Girls
============================================================================
    AZ Assoc: A 1:17.96  4/30/2011   Asia Hodge, Team Bliss T                  
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Hill, J'Neya                 Elite Stride         1:12.22    1:13.43A  3 
  2 Diop, Malayka                Elite Stride         1:16.45    1:18.44   3 
  3 Douglas, Ryland              Elite Stride         1:15.35    1:18.47   3 
  4 Johnson, Jordyn              Do Right Edu         1:18.24    1:20.44   3 
  5 Yarbrough, Trinnity          Az Titans Ll         1:20.80    1:20.69   3 
  6 Shaffer, Shelby              Do Right Edu         1:19.00    1:25.20   3 
  7 Taylor, Annaleise            The Arizona          1:28.13    1:27.20   3 
  8 Ortiz, Alexis                Arizona Chee         1:34.00    1:34.29   2 
  9 Wiley, Aneesa                Do Right Edu                    1:34.39   1 
 10 Williams, Michaela           Spartan Spee         1:40.00    1:35.45   2 
 11 Gonzalez, Sarah              Arizona Elit         1:20.00    1:36.14   3 
 12 Gonzales, Araceli            Wicked TC            1:32.00    1:36.20   3 
 13 Thurman, Sa'Raye             Elite Stride                    1:39.59   1 
 14 Torres, Rhiana               Miles Per Ho         1:45.00    1:40.17   2 
 15 Carver, Olivia               Elite Stride                    1:40.84   1 
 16 Cuff, Mariah                 Spartan Spee         1:40.00    1:41.64   2 
 17 DeVorce, Kassidi             Phoenix Bobc         1:40.57    1:44.24   2 
 18 Garvin, Londyn               Elite Stride                    1:44.75   1 
 19 Martinez, Isabella           Glendale Fla         1:48.00    1:47.31   2 
 20 Reed, Kianna                 Arizona Flam         1:41.49    1:47.63   2 
 21 Hooks, Taylor                Unattached                      2:06.59   1 
 
800 Meter Run 8 & Under Girls
=========================================================================
    AZ Assoc: A 3:17.31  2/26/2011   Abigail Arreola, Arizona Bushmast         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Diop, Malayka                Elite Stride         2:58.47    3:01.69A 
  2 Burks, Avery                 Arizona Chee         2:59.00    3:13.47A 
  3 Rosthenhausler, Zoey         Wicked TC            3:18.00    3:18.32  
  4 Oliver, Aaliya               Nx Level             2:14.72    3:18.37  
  5 Ortiz, Alexis                Arizona Chee         3:24.00    3:27.63  
  6 McCallister, Bethany         Arizona Trac         3:26.41    3:28.64  
  7 Simms, Serena                Spartan Spee         3:24.00    3:34.80  
  8 Leal, Citlaly                Coldwater Ex                    3:41.04  
  9 Jones, Ruby                  Arizona Sain         3:15.00    3:41.20  
 10 Carver, Olivia               Elite Stride                    3:49.05  
 
1500 Meter Run 8 & Under Girls
=========================================================================
    AZ Assoc: A 6:54.50  6/4/2011    Abigail Arreola, Arizbushmast             
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Oliver, Aaliya               Nx Level             6:25.85    6:44.19A 
  2 Rosthenhausler, Zoey         Wicked TC            6:27.00    6:45.31A 
  3 McCallister, Bethany         Arizona Trac         6:56.00    6:58.31  
  4 Leal, Citlaly                Coldwater Ex                    7:29.56  
  5 Simms, Serena                Spartan Spee         7:00.00    7:35.80  
 
4x100 Meter Relay 8 & Under Girls
=========================================================================
    AZ Assoc: A 1:05.29  4/30/2011   Do Right Educational Sports Pr, Do Right E
                         J Hill, J Johnson, T Johnson, H Patrick           
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 The Arizona Rising Suns Track  'A'                1:03.19    1:02.44A 
     1) Herring-mcdonald, Dylan         2) Onyepunuka, Sabatiney          
     3) Onyepunuka, Stacey              4) Taylor, Annaleise              
  2 Arizona Cheetahs TC  'A'                          1:02.00    1:03.42A 
     1) Andrews, Anaya                  2) Burks, Avery                   
     3) McDonnell, Jaylah               4) Richardson, Na'Zyia            
  3 Arizona Cheetahs TC  'B'                          1:40.00    1:35.41  
     1) Aguano, Bryn                    2) Andrews, Nyree                 
     3) Kisler, Kya                     4) Ortiz, Alexis                  
 
4x400 Meter Relay 8 & Under Girls
=========================================================================
    AZ Assoc: A 6:26.35  6/5/2011    Az Goldrush, Az Goldrush                  
                         K Gonzalez, J Juniel, J Moore, K Pogue            
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Az Titans Llc  'A'                                5:15.35    5:57.46A 
     1) Hart, Jordan                    2) Henderson, Taliyah             
     3) Yarbrough, Trinnity             4) Yarbrough, Xiyah               
 
Long Jump 8 & Under Girls
========================================================================================
    AZ Assoc: A 3.42m  5/21/2011   Paelata Helu, Pops TC                       
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Henderson, Taliyah           Az Titans Ll           3.33m      3.21m   NWI  10-06.50 
  2 Bolden, Tiana                Spartan Spee           2.90m      3.09m   NWI  10-01.75 
  3 Willis, Camryn               Unattached             3.27m      3.04m   NWI   9-11.75 
  4 Reed, Kiara                  Arizona Flam           2.95m      3.01m   NWI   9-10.50 
  5 Felix, Briann                Alliance You                      2.99m   NWI   9-09.75 
  6 Oliver, Aaliya               Nx Level               2.92m      2.90m   NWI   9-06.25 
  7 Collins, Tess                Phoenix Bobc           2.56m      2.74m   NWI   9-00.00 
  8 Platt, Paige                 Unattached             2.38m      2.65m   NWI   8-08.50 
  9 Cuff, Mariah                 Spartan Spee           2.00m      2.39m   NWI   7-10.25 
 10 Richardson, Na'Zyia          Arizona Chee           3.50m      2.31m   NWI   7-07.00 
 11 DeVorce, Kassidi             Phoenix Bobc           2.54m      2.20m   NWI   7-02.75 
 12 Clegg, Ava                   Phoenix Flye           2.19m      2.18m   2.1   7-02.00 
 13 Jones, Ruby                  Arizona Sain                      2.16m   NWI   7-01.00 
 14 Andrews, Nyree               Arizona Chee                      2.06m   NWI   6-09.25 
 15 Reed, Kianna                 Arizona Flam           2.41m      2.05m   NWI   6-08.75 
 16 Espinoza, Liberty            Huron Athlet                      1.86m   NWI   6-01.25 
 17 Williams, Michaela           Spartan Spee           2.00m      1.80m   NWI   5-11.00 
 18 Aguano, Bryn                 Arizona Chee           1.64m      1.61m   NWI   5-03.50 
 19 Lynch, Makayla               Arizona Chee                      1.21m   NWI   3-11.75 
 -- Andrews, Arria               Arizona Chee                         ND   NWI           
 -- Meeker, Mikalah              Phoenix Bobc           2.61m         ND   NWI           
 
Shot Put 8 & Under Girls
===================================================================================
    AZ Assoc: A 5.94m  6/3/2012    Danay Williams, Do Right Edu                
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Bradley-Cooper, Jade         Do Right Edu           3.90m      4.50m   14-09.25 
  2 Platt, Paige                 Unattached                        4.02m   13-02.25 
  3 Carter, Destiny              Az Goldrush                       3.71m   12-02.25 
  4 Reed, Kiara                  Arizona Flam           3.33m      3.38m   11-01.25 
 
Javelin Throw 300g 8 & Under Girls
===================================================================================
    AZ Assoc: A 12.25m  6/4/2011    Danay Williams, Do Right Edu               
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Platt, Paige                 Unattached             9.29m     12.66mA     41-06 
  2 Martinez-Pompa, Aislin       Vail Vipers            9.42m     10.49m      34-05 
  3 Reed, Kiara                  Arizona Flam          10.13m      9.23m      30-03 
  4 Carter, Destiny              Az Goldrush                       8.43m      27-08 
  5 Reed, Kianna                 Arizona Flam           8.26m      7.66m      25-01 
  6 Sparks, Nore'al              Az Goldrush                       6.82m      22-04 
 
100 Meter Dash 09-10 Girls
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 12.85  7/29/1990   Angela Williams, Ontario, CA                
     JO Meet: J 12.85  7/29/1990   Angela Williams, Ontario, CA                
    AZ Assoc: A 13.57  6/12/1999   Terra Evans, AC                             
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Garrett, Eryn                Arizona Chee           14.30      14.32q  0.7  1 
  2 Pogue, Kiya                  Az Goldrush            13.90      14.67q  0.4  5 
  3 Moorer, Joy                  Az Goldrush            14.23      14.72q  0.4  3 
  4 Colbert, Alyssa              Huron Athlet           15.06      14.83q  0.4  3 
  5 Patrick, Haley               Elite Stride           14.54      14.90q  0.7  1 
  6 Kennedy, Taniah              Do Right Edu           15.42      15.50q  0.4  5 
  7 Aguano, Taylor               Arizona Chee           15.53      15.56q  0.4  5 
  8 Patrick, Saadiya             Arizona Flam           15.23      15.70q  1.2  4 
  9 Delgado, Marisa              Ar Stars               15.73      15.77q  0.4  3 
 10 Willoughby, Katie            Arizona Trac           15.45      15.78   1.2  4 
 11 Willis, Kaiya                Arizona Puma           16.14      15.95   1.6  2 
 11 Riley, Quinn                 Tucson Elite           15.38      15.95   0.7  1 
 13 Ingram, Sharon               Nx Level               15.99      16.16   1.2  4 
 14 Claiborne, Thalia            Arizona Chee                      16.28   0.4  3 
 15 Cuff, Kierrah                Spartan Spee           16.18      16.41   1.2  4 
 16 Juniel, Jaelyn               Az Goldrush            14.60      16.44   1.6  2 
 17 Logan, Jaiden                Arizona Puma           15.89      16.56   0.4  5 
 18 Brown, Chelsie               Pops TC                16.01      16.58   0.4  5 
 19 Palmer, Taijenae             Az Goldrush            15.30      16.80   0.4  3 
 20 Johnson, Tyanna              Do Right Edu           17.10      16.82   1.6  2 
 21 Strevay, Gabriela            Vail Vipers            16.92      16.94   0.4  5 
 22 Washington, Taylor           Arizona Chee           16.91      17.01   0.7  1 
 23 James, Dariana               Unattached                        17.10   1.2  4 
 24 Beech, Lauren                Spartan Spee           16.95      17.22   0.4  3 
 25 Upshur, Nevaeh               Unattached             17.10      17.30   1.2  4 
 26 Shealy, Madison              Spartan Spee           17.00      17.51   1.6  2 
 27 Strevay, Isabella            Vail Vipers            16.96      17.52   0.7  1 
 28 Davis, Courtney              Do Right Edu           16.04      17.60   1.6  2 
 29 Squire, Falon                Arizona Puma           17.91      17.63   1.2  4 
 30 Davis, Teyanna               Az Titans Ll           17.11      17.65   0.7  1 
 31 Woods, Amayah                Az Goldrush                       17.81   1.2  4 
 32 Skog, Alycia                 Tucson Elite           16.00      17.83   0.4  3 
 33 Clardy, Tamia                Tucson Elite           18.28      17.92   1.6  2 
 34 James, Payton                Arizona Puma           19.05      18.18   0.7  1 
 35 Abney, Kate                  Huron Athlet           17.45      18.24   1.6  2 
 36 Collins, Lauren              Phoenix Bobc           18.01      18.29   1.6  2 
 36 Flores, Karla                The Arizona            17.95      18.29   0.7  1 
 38 Mills, Moriah                Phoenix Bobc                      18.43   0.4  3 
 39 Tillman, Lamira              Nx Level               18.17      19.00   1.6  2 
 
100 Meter Dash 09-10 Girls
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 12.85  7/29/1990   Angela Williams, Ontario, CA                
     JO Meet: J 12.85  7/29/1990   Angela Williams, Ontario, CA                
    AZ Assoc: A 13.57  6/12/1999   Terra Evans, AC                             
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Pogue, Kiya                  Az Goldrush            14.67      14.25   1.3 
  2 Garrett, Eryn                Arizona Chee           14.32      14.39   1.3 
  3 Colbert, Alyssa              Huron Athlet           14.83      14.75   1.3 
  4 Patrick, Haley               Elite Stride           14.90      15.00   1.3 
  5 Moorer, Joy                  Az Goldrush            14.72      15.15   1.3 
  6 Kennedy, Taniah              Do Right Edu           15.50      15.86   1.3 
  7 Aguano, Taylor               Arizona Chee           15.56      15.99   1.3 
  8 Delgado, Marisa              Ar Stars               15.77      16.02   1.3 
  9 Patrick, Saadiya             Arizona Flam           15.70      16.15   1.3 
 
200 Meter Dash 09-10 Girls
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 26.70  7/31/2004   Robin Reynolds, Miami, FL                   
     JO Meet: J 26.70  7/31/2004   Robin Reynolds, Miami, FL                   
    AZ Assoc: A 27.99  7/6/1980    Natosha Lewis, MSA                          
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Pogue, Kiya                  Az Goldrush            26.56      29.63q  NWI  2 
  2 Henderson, Trinity           Do Right Edu           30.49      29.92q  NWI  1 
  3 Garrett, Eryn                Arizona Chee           29.97      30.19q  NWI  3 
  4 Moorer, Joy                  Az Goldrush            33.45      30.65q  NWI  2 
  5 Baker, Iolani                Arizona Flam           29.96      30.68q  NWI  2 
  6 Ortiz, Selema                Alliance You           30.35      30.88q  NWI  1 
  7 Patrick, Haley               Elite Stride           30.77      31.32q  NWI  5 
  8 Garrett, Erykah              Arizona Chee           33.00      31.58q  NWI  4 
  9 Aguano, Taylor               Arizona Chee           33.30      32.04q  NWI  2 
 10 Fields, Indiah               Spartan Spee           31.90      32.81   NWI  5 
 11 Jones, Kianna                Alliance You           32.43      32.95   NWI  4 
 12 Kennedy, Taniah              Do Right Edu           32.31      33.02   NWI  4 
 13 Riley, Quinn                 Tucson Elite           35.78      33.10   NWI  4 
 14 Ingram, Sharon               Nx Level               34.21      34.07   NWI  1 
 15 Palmer, Taijenae             Az Goldrush            35.50      34.53   NWI  3 
 16 Burciaga, Madison            Alliance You           32.78      34.57   NWI  5 
 17 Davis, Aniya                 Elite Stride           32.33      34.79   NWI  4 
 18 Cuff, Kierrah                Spartan Spee           34.33      35.07   NWI  3 
 19 James, Dariana               Unattached                        35.72   NWI  1 
 20 Davis, Courtney              Do Right Edu           35.80      36.22   NWI  1 
 21 Shealy, Madison              Spartan Spee           38.00      36.53   NWI  1 
 22 Guzman, Serena               Wicked TC              38.00      36.62   NWI  5 
 23 Washington, Taylor           Arizona Chee           36.83      37.17   NWI  5 
 24 Woods, Amayah                Az Goldrush                       37.56   NWI  5 
 25 Collins, Lauren              Phoenix Bobc           39.12      38.50   NWI  4 
 25 Flores, Karla                The Arizona            37.33      38.50   NWI  2 
 27 Skog, Alycia                 Tucson Elite           33.00      38.68   NWI  3 
 28 Mills, Moriah                Phoenix Bobc                      38.92   NWI  3 
 29 Garcia, Esmeralda            Glendale Fla           41.07      39.00   NWI  3 
 30 Gutierrez, Annika            Wicked TC              37.28      39.48   NWI  2 
 31 Upshur, Nevaeh               Unattached             37.02      39.76   NWI  5 
 32 Tillman, Lamira              Nx Level                          41.45   NWI  1 
 33 Yellowhair, Halle            Phoenix Flye           40.30      41.68   NWI  2 
 
200 Meter Dash 09-10 Girls
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 26.70  7/31/2004   Robin Reynolds, Miami, FL                   
     JO Meet: J 26.70  7/31/2004   Robin Reynolds, Miami, FL                   
    AZ Assoc: A 27.99  7/6/1980    Natosha Lewis, MSA                          
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Pogue, Kiya                  Az Goldrush            29.63      29.25  +0.0 
  2 Garrett, Eryn                Arizona Chee           30.19      30.14  +0.0 
  3 Henderson, Trinity           Do Right Edu           29.92      30.38  +0.0 
  4 Baker, Iolani                Arizona Flam           30.68      30.91  +0.0 
  5 Ortiz, Selema                Alliance You           30.88      30.95  +0.0 
  6 Patrick, Haley               Elite Stride           31.32      31.42  +0.0 
  7 Moorer, Joy                  Az Goldrush            30.65      31.61  +0.0 
  8 Garrett, Erykah              Arizona Chee           31.58      31.98  +0.0 
  9 Aguano, Taylor               Arizona Chee           32.04      32.70  +0.0 
 
400 Meter Dash 09-10 Girls
============================================================================
 Nat'l Youth: N   59.81  7/30/1993   Monique Henderson, San Diego, CA          
     JO Meet: J   59.81  7/30/1993   Monique Henderson, San Diego, CA          
    AZ Assoc: A 1:04.15  7/6/1980    Natosha Lewis, MSA                        
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Johnson, Jocelyn             Arizona Flam         1:09.40    1:08.72   4 
  2 Johnson, Jhaidah             Do Right Edu         1:11.63    1:09.38   4 
  3 Baker, Iolani                Arizona Flam         1:07.63    1:09.50   4 
  4 Ortiz, Selema                Alliance You         1:09.51    1:09.94   4 
  5 Juniel, Torriana             Do Right Edu         1:14.50    1:13.33   3 
  6 Fields, Indiah               Spartan Spee         1:10.00    1:13.60   4 
  7 Burciaga, Madison            Alliance You         1:17.22    1:15.36   3 
  8 Jones, Kianna                Alliance You         1:17.57    1:15.50   3 
  9 Pogue, Kiya                  Az Goldrush          1:08.00    1:17.28   4 
 10 Riley, Quinn                 Tucson Elite         1:20.00    1:17.47   3 
 11 Delgado, Marisa              Ar Stars             1:17.95    1:17.91   3 
 12 Willoughby, Katie            Arizona Trac         1:15.54    1:18.02   3 
 13 Patrick, Saadiya             Arizona Flam         1:15.05    1:18.32   3 
 14 Huckaby, Daejahnai           Az Goldrush          1:13.00    1:19.99   4 
 15 Davis, Aniya                 Elite Stride         1:20.00    1:21.04   3 
 16 Moorer, Joy                  Az Goldrush          1:10.00    1:21.11   4 
 17 James, Dariana               Unattached                      1:23.78   1 
 18 Upshur, Nevaeh               Unattached           1:29.34    1:25.26   2 
 19 Patrick, Haley               Elite Stride         1:14.18    1:26.86   4 
 20 Guzman, Serena               Wicked TC            1:27.00    1:26.92   2 
 21 Corrales, Lorena             Glendale Fla                    1:27.34   1 
 22 Meza, Daniela                Arizona Elit         1:20.00    1:27.39   3 
 23 Brown, Chelsie               Pops TC              1:29.88    1:27.64   2 
 24 Gutierrez, Annika            Wicked TC            1:26.00    1:28.70   2 
 25 Beech, Lauren                Spartan Spee         1:34.45    1:32.88   1 
 26 Steinhilber, Trinity         Spartan Spee         1:31.37    1:33.92   1 
 27 Yellowhair, Halle            Phoenix Flye         1:28.13    1:34.98   2 
 28 Abney, Kate                  Huron Athlet         1:25.51    1:35.61   2 
 29 Idleman, Erin                Huron Athlet         1:41.76    1:44.11   1 
 
800 Meter Run 09-10 Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 2:22.78  7/4/2009    Daesha Rogers, Miami-Dade P               
     JO Meet: J 2:23.16  8/1/2009    Daesha Rogers, 14 Miami Dade TC           
    AZ Assoc: A 2:33.60  6/11/1994   Min Nowlin, NWS                           
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Carr, Kamora                 Nx Level             2:48.89    2:51.04  
  2 Oliver, Sariya               Nx Level             2:52.31    2:51.64  
  3 Huckaby, Daejahnai           Az Goldrush          2:46.00    2:51.98  
  4 Lizarraga, Leonela           Arizona Elit         2:51.00    2:55.82  
  5 Willoughby, Katie            Arizona Trac         3:01.50    3:04.07  
  6 Meza, Daniela                Arizona Elit         3:17.00    3:09.20  
  7 Potts, Ava                   Arizona Chee         2:56.00    3:11.33  
  8 Manoleas, Sophia             Vail Vipers          3:19.00    3:23.24  
  9 Coffman, Paige               Arizona Chee         2:52.00    3:29.51  
 10 Beech, Lauren                Spartan Spee         3:21.26    3:30.22  
 11 Steinhilber, Trinity         Spartan Spee         3:40.00    3:47.54  
 12 Baker, Emma                  Arizona Elit         3:30.00    3:54.94  
 13 Idleman, Erin                Huron Athlet         3:43.79    4:20.57  
 
1500 Meter Run 09-10 Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 4:50.97  7/5/2009    Daesha Rogers, Miami-Dade                 
     JO Meet: J 4:51.62  8/2/2009    Daesha Rogers, 14 Miami Dade TC           
    AZ Assoc: A 5:22.80  3/30/1980   Missy Morgan, STC                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Lizarraga, Leonela           Arizona Elit         5:44.00    5:41.14  
  2 Oliver, Sariya               Nx Level             5:48.79    5:46.95  
  3 Carr, Kamora                 Nx Level             5:54.70    6:05.06  
  4 Overson, Savannah            Vail Vipers          6:25.00    6:17.99  
  5 Arreol, Abigail              Arizona Bush         6:25.00    6:23.35  
  6 Brewer, Ashley               Thunderhardt         6:36.54    6:28.67  
  7 Coffman, Paige               Arizona Chee         6:16.00    6:31.13  
  8 Potts, Ava                   Arizona Chee         6:23.00    6:36.40  
  9 Brewer, Lindsey              Thunderhardt         7:38.11    7:21.80  
 10 Steinhilber, Trinity         Spartan Spee         7:44.96    7:27.00  
 
4x100 Meter Relay 09-10 Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 53.62  7/31/2005   15-Los Angeles Jets, Los Angeles Jets       
                       M George, T Robertson, T Bellows, J Billoups      
     JO Meet: J 53.62  7/31/2005   15-Los Angeles Jets, Los Angeles Jets       
                       M George, T Robertson, T Bellows, J Billoups      
    AZ Assoc: A 55.99  6/13/2004   Arizona Rising Suns                         
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Do Right Educational Sports Pr  'A'                 59.00      59.63  
     1) Henderson, Trinity              2) Johnson, Jhaidah               
     3) Juniel, Torriana                4) Kennedy, Taniah                
  2 Arizona Cheetahs TC  'A'                                       59.94  
     1) Aguano, Taylor                  2) Garrett, Erykah                
     3) Claiborne, Thalia               4)                                
 
4x400 Meter Relay 09-10 Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 4:19.00  7/29/1993   Fast Action TC, Los Angeles, CA           
                         Angel Perkins, LaShinda Demus, Quiana Powell, Niss
     JO Meet: J 4:19.00  7/29/1993   Fast Action TC, Los Angeles, CA           
                         Angel Perkins, LaShinda Demus, Quiana Powell, Niss
    AZ Assoc: A 4:41.70  4/13/1996   KW Northwest Sonics                       
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Alliance Youth Sports  'A'                        5:10.17    5:07.12  
     1) Burciaga, Madison               2) Jones, Kianna                  
     3) Ortiz, Selema                   4) Womack, JaTavia                
  2 Do Right Educational Sports Pr  'A'               5:10.00    5:09.32  
     1) Davis, Courtney                 2) Henderson, Trinity             
     3) Johnson, Jhaidah                4) Juniel, Torriana               
  3 Arizona Cheetahs TC  'A'                                     5:19.02  
     1) Potts, Ava                      2) Garrett, Erykah                
     3) Coffman, Paige                  4) Claiborne, Thalia              
 
High Jump 09-10 Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 1.45m  7/24/2009   Carlie Queen, Unattach/Missouri Valley      
     JO Meet: J 1.42m  7/24/1997   Dorothy Holt, Hinesville, GZA               
    AZ Assoc: A 1.36m  6/8/1996    Kelsey Johnson, YVF                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Johnson, Jocelyn             Arizona Flam           1.15m      1.05m    3-05.25 
  2 Santoro, Kiara               Arizona Elit           1.09m     J1.05m    3-05.25 
  3 Willis, Kaiya                Arizona Puma           1.05m     J1.05m    3-05.25 
 
Long Jump 09-10 Girls
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 4.66m  7/28/2007   Ramona Carryl, Knoxville,TN                 
     JO Meet: J 4.66m  7/28/2007   Tiani Reeves, Gothenburg T C                
    AZ Assoc: A 4.58m  5/20/1972   Cynthia Rhodes, MTC                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Graves, Uzuri                Az Goldrush                       3.58m   NWI  11-09.00 
  2 Colbert, Alyssa              Huron Athlet                      3.52m   NWI  11-06.75 
  3 Baker, Iolani                Arizona Flam           3.93m      3.45m   NWI  11-04.00 
  4 Fields, Indiah               Spartan Spee           3.80m      3.41m   NWI  11-02.25 
  4 Willis, Kaiya                Arizona Puma           3.29m      3.41m   NWI  11-02.25 
  6 Oliver, Sariya               Nx Level                          3.36m   NWI  11-00.25 
  7 Lee, Kyrene                  Arizona Puma           3.45m      3.34m   NWI  10-11.50 
  8 Patrick, Saadiya             Arizona Flam           3.45m      3.21m   NWI  10-06.50 
  9 Cuff, Kierrah                Spartan Spee           3.20m      3.17m   NWI  10-05.00 
 10 Skog, Alycia                 Tucson Elite           3.00m      3.00m   NWI   9-10.25 
 11 Ingram, Sharon               Nx Level               2.19m      2.76m   NWI   9-00.75 
 12 Washington, Taylor           Arizona Chee           2.93m      2.67m   NWI   8-09.25 
 13 Mills, Moriah                Phoenix Bobc                      2.63m   NWI   8-07.50 
 14 Collins, Lauren              Phoenix Bobc           2.88m      2.62m   NWI   8-07.25 
 15 Clardy, Tamia                Tucson Elite           2.79m      2.55m   NWI   8-04.50 
 16 Davis, Teyanna               Az Titans Ll           2.83m      2.29m   NWI   7-06.25 
 17 Brown, Chelsie               Pops TC                3.21m      2.24m   NWI   7-04.25 
 -- Idleman, Erin                Huron Athlet                         ND   NWI           
 -- Shealy, Madison              Spartan Spee           2.50m         ND   NWI           
 
Shot Put 6 lb. 09-10 Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 10.46m  7/28/1995   Amber Curtis, Monroe, WI                   
     JO Meet: J 10.46m  7/28/1995   Amber Curtis, Monroe, WI                   
    AZ Assoc: A  8.24m  6/8/2003    Hannah Carson, AC                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Johnson, Tyanna              Do Right Edu           6.24m      6.02m   19-09.00 
  2 Graves, Uzuri                Az Goldrush                       5.76m   18-10.75 
  3 Roberts, Raven               The Arizona            5.21m      5.35m   17-06.75 
  4 Flores, Karla                The Arizona            4.53m      4.35m   14-03.25 
  5 Arreol, Abigail              Arizona Bush                      4.32m   14-02.25 
  6 Andersen, Riley              Arizona Puma           3.96m      4.25m   13-11.50 
  7 Davis, Aniya                 Elite Stride                      3.76m   12-04.00 
 
Javelin Throw 300g 09-10 Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 37.15m  7/29/2007   Mystasia Alexander, 16 33 LA Jets Gi       
     JO Meet: J 37.15m  7/29/2007   Mystasia Alexander, 16 33 LA Jets Gi       
    AZ Assoc: A 36.22m  4/6/2003    Hannah Carson, AC                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Graves, Uzuri                Az Goldrush                      21.73m      71-03 
  2 Johnson, Jocelyn             Arizona Flam          17.49m     18.06m      59-03 
  3 Clardy, Tamia                Tucson Elite                     17.58m      57-08 
  4 Edwards, Laguna              Unattached            16.73m     17.36m      56-11 
  5 Strevay, Isabella            Vail Vipers           15.87m     15.97m      52-05 
  6 Logan, Jaiden                Arizona Puma          20.20m     15.28m      50-01 
  7 Overson, Savannah            Vail Vipers           13.28m     13.98m      45-10 
  8 Roberts, Raven               The Arizona           14.66m     13.39m      43-11 
  9 Edwards, Tristi              Unattached            10.26m     12.59m      41-04 
 10 Strevay, Gabriela            Vail Vipers           13.53m     12.28m      40-03 
 11 Johnson, Tyanna              Do Right Edu          10.25m     10.55m      34-07 
 12 Justice, Peyton              Vail Vipers            7.59m     10.54m      34-07 
 13 Manoleas, Sophia             Vail Vipers            6.50m      9.51m      31-02 
 14 Davis, Teyanna               Az Titans Ll          10.75m      8.94m      29-04 
 
Triathlon: #3 200 Meter Dash 09-10 Girls Triathlon
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Baker, Iolani                Arizona Flam             30.30   NWI    461
  2 Johnson, Jocelyn             Arizona Flam             30.93   NWI    419
  3 Graves, Uzuri                Az Goldrush              33.04   NWI    291
  4 Oliver, Sariya               Nx Level                 33.78   NWI    251
  5 Roberts, Raven               The Arizona              34.60   NWI    210
  6 Willis, Kaiya                Arizona Puma             34.87   NWI    197
 
Triathlon: #2 High Jump 09-10 Girls Triathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Johnson, Jocelyn             Arizona Flam             1.15m    3-09.25    266
  2 Baker, Iolani                Arizona Flam             1.10m    3-07.25    222
  3 Willis, Kaiya                Arizona Puma             1.05m    3-05.25    180
  4 Oliver, Sariya               Nx Level                 0.90m    2-11.50     71
  4 Roberts, Raven               The Arizona              0.90m    2-11.50     71
  6 Graves, Uzuri                Az Goldrush              0.80m    2-07.50     16
 
Triathlon: #1 Shot Put 09-10 Girls Triathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Graves, Uzuri                Az Goldrush              5.37m   17-07.50    231
  2 Roberts, Raven               The Arizona              5.16m   16-11.25    218
  3 Baker, Iolani                Arizona Flam             4.27m   14-00.25    163
  4 Willis, Kaiya                Arizona Puma             3.63m   11-11.00    123
  5 Oliver, Sariya               Nx Level                 3.41m   11-02.25    110
  6 Johnson, Jocelyn             Arizona Flam             2.57m    8-05.25     60
 
1500 Meter Race Walk 09-10 Girls
================================================================================
 Nat'l Youth: N 7:30.80  7/18/1993   Elizabeth Paxton, Cypress, CA             
     JO Meet: J 7:30.8h  7/18/1993   Elizabeth Paxton, Cypress, CA             
    AZ Assoc: A 8:12.90  4/7/1990    Nicole Jenkins, DH                        
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Overson, Savannah            Vail Vipers         10:18.00   10:47.31  
  2 Arreol, Abigail              Arizona Bush        10:42.00   12:07.05  
 
100 Meter Dash 11-12 Girls
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 12.10  7/31/1992   Angela Williams, Ontario, Ca                
     JO Meet: J 12.10  7/31/1992   Angela Williams, Ontario, Ca                
    AZ Assoc: A 12.17  7/18/1998   Jessica Onyepunuka, ARS                     
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Wilmore, Dejanae             Az Titans Ll           13.20      13.18q  1.6  2 
  2 LaVetter, Cyanna             Az Titans Ll           13.73      13.48q  0.9  3 
  3 Charlton, Jayde              Elite Stride           13.40      13.53q  0.9  3 
  4 Boyd-Matthews, Autumn        Do Right Edu           13.45      13.67q  0.8  1 
  5 McCoy, Tajene                The Arizona            13.65      13.83q  0.9  3 
  6 Cuff, Ikeah                  Spartan Spee           14.19      13.95q  0.9  3 
  7 Eberlein, Karinnah           Tucson Elite           14.25      14.03q  1.6  2 
  8 Bardwell-Jones, Ciara        Arizona Chee           13.83      14.06q  0.8  1 
  9 Ortiz, Navaria               Alliance You           14.20      14.17q  0.9  3 
 10 Huckaby, Alaijah             Az Goldrush            13.00      14.18   0.9  3 
 11 Guzman, Saydee               Wicked TC              13.80      14.21   1.6  2 
 12 Badinger, Lauren             Tucson Elite           13.67      14.26   0.8  1 
 13 Hankins, Ariana              Arizona Elit           14.50      14.56   0.8  1 
 14 Davis, Imani                 Arizona Chee           14.77      14.62   0.8  1 
 15 Sessions, Piper              Arizona Chee           14.37      14.67   1.6  2 
 16 Brewington, Evi'onne         Arizona Chee           14.90      15.14   0.9  3 
 17 Hanson, Sevanna              Arizona Elit           14.83      15.16   0.8  1 
 18 Johnson, Ashland             Arizona Elit           15.55      15.27   0.8  1 
 19 Haack, Haley                 Phoenix Bobc           15.03      15.57   0.8  1 
 20 Brown, Zion                  The Arizona            16.14      15.60   1.6  2 
 21 Rodgers, Alexys              Tucson Elite           15.10      15.73   1.6  2 
 22 Okafor, Adanna               Phoenix Bobc           15.20      16.57   1.6  2 
 23 Blevins, Zamaree             Do Right Edu           17.20      17.89   1.6  2 
 
100 Meter Dash 11-12 Girls
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 12.10  7/31/1992   Angela Williams, Ontario, Ca                
     JO Meet: J 12.10  7/31/1992   Angela Williams, Ontario, Ca                
    AZ Assoc: A 12.17  7/18/1998   Jessica Onyepunuka, ARS                     
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Wilmore, Dejanae             Az Titans Ll           13.18      13.36   0.8 
  2 Charlton, Jayde              Elite Stride           13.53      13.58   0.8 
  3 LaVetter, Cyanna             Az Titans Ll           13.48      13.59   0.8 
  4 Boyd-Matthews, Autumn        Do Right Edu           13.67      13.74   0.8 
  5 Ortiz, Navaria               Alliance You           14.17      13.85   0.8 
  6 Cuff, Ikeah                  Spartan Spee           13.95      13.96   0.8 
  7 McCoy, Tajene                The Arizona            13.83      13.99   0.8 
  8 Eberlein, Karinnah           Tucson Elite           14.03      14.08   0.8 
  9 Bardwell-Jones, Ciara        Arizona Chee           14.06      14.18   0.8 
 
200 Meter Dash 11-12 Girls
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 24.47  8/1/1992    Angela Williams, Ontario, CA                
     JO Meet: J 24.47  8/1/1992    Angela Williams, Ontario, CA                
    AZ Assoc: A 25.14  7/18/1998   Jessica Onyepunuka, ARS                     
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Wilmore, Dejanae             Az Titans Ll           27.07      27.71q  NWI  4 
  2 LaVetter, Cyanna             Az Titans Ll           27.59      27.77q  NWI  3 
  3 Boyd-Matthews, Autumn        Do Right Edu           27.51      28.00q  NWI  2 
  4 Charlton, Jayde              Elite Stride           27.21      28.01q  NWI  2 
  5 Cuff, Ikeah                  Spartan Spee           28.23      28.54q  NWI  1 
  6 Guzman, Saydee               Wicked TC              28.10      29.26q  NWI  1 
  7 Eberlein, Karinnah           Tucson Elite           30.33      29.46q  NWI  4 
  8 Ortiz, Navaria               Alliance You           29.98      29.59q  NWI  2 
  9 Badinger, Lauren             Tucson Elite           30.00      29.84q  NWI  1 
 10 Hansen, Tatum                Unattached             29.42      30.09   NWI  3 
 11 Barney, Zion                 Arizona Chee           31.60      30.23   NWI  2 
 12 Singleton, Jasmine           Nx Level               29.77      30.39   NWI  4 
 13 Mason, Victoria              Elite Stride           29.23      30.41   NWI  2 
 14 Mayfield, Crystal            Do Right Edu           29.25      30.89   NWI  1 
 15 Carswell, Jamelah            Elite Stride           29.88      30.98   NWI  1 
 16 Rodgers, Alexys              Tucson Elite           32.00      31.13   NWI  2 
 17 Holloway, Kendalle           Elite Stride           30.68      31.61   NWI  1 
 18 Holloway, Kennedy            Elite Stride           30.45      31.81   NWI  2 
 19 Johnson, Ashland             Arizona Elit           33.00      31.82   NWI  4 
 20 Brown, Zion                  The Arizona            34.62      31.98   NWI  3 
 21 Jordan, Ashton               Arizona Chee           33.55      32.01   NWI  3 
 22 Blockburger, Alyssa          Tucson Elite           32.56      32.36   NWI  3 
 23 Macias, Mariah               Elite Stride           31.15      32.41   NWI  3 
 24 Holmes, Zariah               Elite Stride           31.23      32.42   NWI  4 
 25 Jones, Maliyah               The Arizona            32.74      32.63   NWI  4 
 26 Edmonds, Mikayla             Nx Level               31.36      33.25   NWI  4 
 27 Collins, Kate                Phoenix Bobc           35.28      35.35   NWI  3 
 28 Isaacson, Azure              Tucson Elite           33.58      36.32   NWI  2 
 29 Garcia, Noemy                Glendale Fla           36.30      37.06   NWI  1 
 
200 Meter Dash 11-12 Girls
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 24.47  8/1/1992    Angela Williams, Ontario, CA                
     JO Meet: J 24.47  8/1/1992    Angela Williams, Ontario, CA                
    AZ Assoc: A 25.14  7/18/1998   Jessica Onyepunuka, ARS                     
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Wilmore, Dejanae             Az Titans Ll           27.71      27.31   0.9 
  2 LaVetter, Cyanna             Az Titans Ll           27.77      27.66   0.9 
  3 Boyd-Matthews, Autumn        Do Right Edu           28.00      27.76   0.9 
  4 Charlton, Jayde              Elite Stride           28.01      27.86   0.9 
  5 Cuff, Ikeah                  Spartan Spee           28.54      28.16   0.9 
  6 Eberlein, Karinnah           Tucson Elite           29.46      29.18   0.9 
  7 Ortiz, Navaria               Alliance You           29.59      29.31   0.9 
  8 Guzman, Saydee               Wicked TC              29.26      29.61   0.9 
  9 Badinger, Lauren             Tucson Elite           29.84      30.52   0.9 
 
400 Meter Dash 11-12 Girls
============================================================================
 Nat'l Youth: N   55.01  7/31/2005   Robin Reynolds, Miami Northwest           
     JO Meet: J   55.01  7/31/2005   Robin Reynolds, Miami Northwest           
    AZ Assoc: A 1:00.21  5/20/2000   Judith Onyepunuka, ARS                    
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Charlton, Jayde              Elite Stride         1:01.00    1:02.95   4 
  2 Harris, Armani               Do Right Edu         1:03.59    1:03.08   4 
  3 Weintraub, Noelle            Arizona Chee         1:06.00    1:03.62   4 
  4 Roberts, Riley               The Arizona          1:02.78    1:04.31   4 
  5 Hansen, Tatum                Unattached           1:07.17    1:07.68   4 
  6 Mason, Victoria              Elite Stride         1:08.46    1:07.70   4 
  7 John, Samya                  Az Titans Ll                    1:08.20   1 
  8 Marshall, Savannah           Arizona Flam         1:10.08    1:09.71   3 
  9 Hanson, Sevanna              Arizona Elit         1:09.00    1:10.49   4 
 10 Burks, Lazia                 The Arizona          1:13.58    1:10.77   3 
 11 Johnson, Ashland             Arizona Elit         1:14.00    1:10.91   3 
 12 Smith, Rienn                 Arizona Spee         1:15.11    1:15.08   2 
 13 Haack, Haley                 Phoenix Bobc         1:16.16    1:15.09   2 
 14 Reyes, Alyse                 Vail Vipers                     1:15.60   1 
 15 Macias, Mariah               Elite Stride         1:12.00    1:15.81   3 
 16 Holloway, Kennedy            Elite Stride         1:11.64    1:15.84   3 
 17 Dicochea, Alexis             Az Titans Ll         1:18.64    1:16.43   2 
 18 Holloway, Kendalle           Elite Stride         1:12.22    1:16.59   3 
 19 Edmonds, Mikayla             Nx Level             1:15.04    1:18.09   2 
 20 Walls, Abigail               Tucson Elite         1:15.00    1:18.33   2 
 21 Hankins, Ariana              Arizona Elit         1:14.00    1:19.77   3 
 22 Holmes, Zariah               Elite Stride         1:14.45    1:20.95   3 
 23 Brown, Zion                  The Arizona          1:26.51    1:21.75   1 
 24 Collins, Kate                Phoenix Bobc         1:15.25    1:22.08   2 
 25 Idleman, Peyton              Huron Athlet         1:32.04    1:37.63   1 
 
800 Meter Run 11-12 Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 2:13.12  7/26/2008   Raevyn Rogers, 25 Wings                   
     JO Meet: J 2:13.12  7/26/2008   Raevyn Rogers, 25 Wings                   
    AZ Assoc: A 2:24.25  5/24/1992   Dalene Godinez, SS                        
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Mustin, Dominique            The Arizona          2:29.71    2:27.48  
  2 Richard, Makyah              Az Titans Ll         2:31.87    2:34.68  
  3 Carswell, Jamelah            Elite Stride         2:34.23    2:38.13  
  4 John, Samya                  Az Titans Ll         2:55.53    2:40.14  
  5 Hansen, Tatum                Unattached           2:35.80    2:40.76  
  6 Burks, Lazia                 The Arizona          2:51.23    2:51.06  
  7 Reyes, Alyse                 Vail Vipers                     2:52.01  
  8 Montufar, Daniela            Arizona Chee         2:46.00    2:59.31  
  9 Dicochea, Alexis             Az Titans Ll         2:59.18    2:59.99  
 10 Anspach, Mackenzie           Nx Level             2:53.58    3:00.95  
 11 Smith, Rienn                 Arizona Spee         2:55.11    3:05.88  
 12 Garcia, Noemy                Glendale Fla         3:00.00    3:27.37  
 13 Idleman, Peyton              Huron Athlet         3:33.27    3:57.47  
 
1500 Meter Run 11-12 Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 4:41.62  7/31/2005   Claudia Francis, Team Evolution           
     JO Meet: J 4:41.62  7/31/2005   Claudia Francis, Team Evolution           
    AZ Assoc: A 5:01.65  3/30/1980   Karrin Maturani, WPNH                     
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Curtis, Kristen              The Arizona          5:11.51    5:13.76  
  2 Richard, Makyah              Az Titans Ll         5:09.88    5:22.43  
  3 Carswell, Jamelah            Elite Stride         5:23.32    5:31.14  
  4 Aurigemma, Alysa             Glendale Fla         5:50.00    5:44.30  
  5 Linos, Claire                Go The Dista         5:52.00    5:47.86  
  6 Montufar, Daniela            Arizona Chee         6:00.00    6:10.49  
  7 Anspach, Mackenzie           Nx Level             6:03.22    6:28.55  
 -- Shea, Katie                  Arizona Chee         5:18.00        DNF  
 
3000 Meter Run 11-12 Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 10:12.47  7/29/2005   Claudia Francis, Team Evolution          
     JO Meet: J 10:12.47  7/29/2005   Claudia Francis, Team Evolution          
    AZ Assoc: A 10:22.30  5/18/1991   Nicole Jenkins, DH                       
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Linos, Claire                Go The Dista        12:11.00   12:07.08  
  2 Butler-Worley, Dyamond       Do Right Edu        12:05.96   12:18.71  
  3 Aurigemma, Alysa             Glendale Fla        12:08.00   12:34.58  
  4 Shea, Katie                  Arizona Chee        11:23.00   13:47.46  
 
80 Meter Hurdles (30" ) 11-12 Girls
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 12.25  7/26/2008   Dior Hall, 32 Colorado Flye                 
     JO Meet: J 11.94  8/2/2009    Jasmyne Graham, Cal Rising Stars            
    AZ Assoc: A 12.77  6/10/1997   Tiffany McDonald, ARS                       
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Adams, Adora                 Arizona Chee           14.80      15.02   2.0 
  2 Salem, Janez                 Do Right Edu           15.40      15.44   2.0 
  3 Hanson, Sevanna              Arizona Elit           15.52      15.47   2.0 
  4 Sessions, Piper              Arizona Chee           17.00      16.29   2.0 
  5 Brewington, Evi'onne         Arizona Chee           16.65      16.66   2.0 
 
4x100 Meter Relay 11-12 Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 49.17  7/28/1996   Texas Heat, Fort Worth, TX                  
                       Chauntae Bayne, Genece Glover, Donette Chambers   
     JO Meet: J 49.17  7/28/1996   Texas Heat, Fort Worth, TX                  
                       Chauntae Bayne, Genece Glover, Donette Chambers   
    AZ Assoc: A 50.25  6/9/2001    Arizona Cheetahs                            
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 The Arizona Rising Suns Track  'A'                  54.25      53.79  
     1) Curtis, Kristen                 2) McCoy, Tajene                  
     3) Mustin, Dominique               4) Roberts, Riley                 
  2 Arizona Cheetahs TC  'A'                            54.62      54.06  
     1) Adams, Adora                    2) Bardwell-Jones, Ciara          
     3) Sessions, Piper                 4) Weintraub, Noelle              
  3 Arizona Cheetahs TC  'B'                          1:00.00      58.04  
     1) Barney, Zion                    2) Brewington, Evi'onne           
     3) Davis, Imani                    4) Jordan, Ashton                 
  4 Do Right Educational Sports Pr  'A'                 54.55      58.38  
     1) Harris, Armani                  2) Mayfield, Crystal              
     3) Reed, Haila                     4) Salem, Janez                   
  5 Tucson Elite AC  'A'                                56.80    1:00.45  
     1) Eberlein, Karinnah              2) Isaacson, Azure                
     3) Rodgers, Alexys                 4) Walls, Abigail                 
 
4x400 Meter Relay 11-12 Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 3:57.26  7/28/1996   United Stars TC, Philadelphia,PA          
                         Tiffany Abney, Alyce Williams, Evelyn Dwyer       
     JO Meet: J 3:57.26  7/28/1996   United Stars TC, Philadelphia,PA          
                         Tiffany Abney, Alyce Williams, Evelyn Dwyer       
    AZ Assoc: A 4:14.00  4/13/1985   Metro Phoenix                             
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 The Arizona Rising Suns Track  'A'                4:22.82    4:19.19  
     1) Curtis, Kristen                 2) McCoy, Tajene                  
     3) Mustin, Dominique               4) Roberts, Riley                 
  2 Do Right Educational Sports Pr  'A'               4:32.00    4:26.28  
     1) Boyd-Matthews, Autumn           2) Harris, Armani                 
     3) Reed, Haila                     4) Salem, Janez                   
  3 Arizona Cheetahs TC  'A'                          4:21.00    4:30.15  
     1) Adams, Adora                    2) Bardwell-Jones, Ciara          
     3) Shea, Katie                     4) Weintraub, Noelle              
  4 Az Titans Llc  'A'                                4:25.69    4:33.09  
     1) John, Samya                     2) LaVetter, Cyanna               
     3) Richard, Makyah                 4) Wilmore, Dejanae               
  5 Do Right Educational Sports Pr  'B'               6:00.00    4:55.99  
     1) Benson, Briana                  2) Mayfield, Crystal              
     3) Scroggins, Trinity              4) Sells, Jendayi                 
  6 Arizona Cheetahs TC  'B'                          5:20.00    4:59.47  
     1) Barney, Zion                    2) Davis, Imani                   
     3) Jordan, Ashton                  4) Montufar, Daniela              
 
4x800 Meter Relay 11-12 Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N  9:38.94  7/26/1996   Los Angeles Jet, Long Beach,CA           
     JO Meet: J  9:38.94  7/26/1996   United Stars TC, Philadelphia, PA        
                          Alish Jackson-Bowser, Tiffany Abney, Evelyn D     
    AZ Assoc: A 10:01.21  6/4/2011    Arizona Cheetahs TC, Arizona Chee        
                          A Foreman, J Gilbert, B Jones, J Martin           
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Do Right Educational Sports Pr  'A'              11:25.00   11:40.64  
     1) Benson, Briana                  2) Butler-Worley, Dyamond         
     3) Reed, Haila                     4) Scroggins, Trinity             
 
High Jump 11-12 Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 1.69m  7/24/2008   Stacey Destin, Unattached                   
     JO Meet: J 1.69m  7/24/2008   Stacey Destin, Unattached                   
    AZ Assoc: A 1.64m  5/18/1996   Jacquelyn Johnson, YVF                      
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Chavez, Deinasia             Do Right Edu                      1.40m    4-07.00 
  2 Trimble, Eliza               Arizona Puma           1.40m      1.35m    4-05.00 
  3 Marcelin, Nyjha              The Arizona            1.20m      1.25m    4-01.25 
  4 Marshall, Savannah           Arizona Flam           1.25m      1.20m    3-11.25 
  5 Walls, Abigail               Tucson Elite           1.22m     J1.20m    3-11.25 
  6 Scroggins, Trinity           Do Right Edu           1.25m     J1.20m    3-11.25 
  7 Blockburger, Alyssa          Tucson Elite           1.37m      1.10m    3-07.25 
 
Long Jump 11-12 Girls
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 5.58m  6/20/1998   Gayle Hunter, Lake Charles, LA              
     JO Meet: J 5.52m  7/27/1991   Myra Combs, Lake Charles, LA                
    AZ Assoc: A 5.07m  3/24/1973   Cynthia Rhodes, UNA                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Singleton, Jasmine           Nx Level               4.43m      4.32m   NWI  14-02.25 
  2 Marshall, Savannah           Arizona Flam           4.09m      4.31m   NWI  14-01.75 
  3 Badinger, Lauren             Tucson Elite           3.89m      3.94m   NWI  12-11.25 
  4 Cuff, Ikeah                  Spartan Spee                      3.87m   NWI  12-08.50 
  5 Marcelin, Nyjha              The Arizona            4.25m      3.83m   NWI  12-06.75 
  6 Levin, Simone                Phoenix Bobc           3.75m      3.65m   NWI  11-11.75 
  6 Schramm, Alexandra           Arizona Elit           3.91m      3.65m   NWI  11-11.75 
  8 Hankins, Ariana              Arizona Elit           3.61m      3.64m   NWI  11-11.50 
  8 deStefano, Olivia            Phoenix Bobc           3.75m      3.64m   NWI  11-11.50 
 10 Macias, Mariah               Elite Stride                      3.42m   NWI  11-02.75 
 11 Blockburger, Alyssa          Tucson Elite           3.78m      3.37m   NWI  11-00.75 
 12 Holloway, Kendalle           Elite Stride                      3.31m   NWI  10-10.50 
 13 Isaacson, Azure              Tucson Elite           3.00m      3.23m   NWI  10-07.25 
 14 Holloway, Kennedy            Elite Stride                      3.10m   NWI  10-02.00 
 15 Scroggins, Joanee            Do Right Edu           3.10m      3.05m   NWI  10-00.25 
 16 Holmes, Zariah               Elite Stride                      3.01m   NWI   9-10.50 
 17 Benson, Briana               Do Right Edu           3.69m      2.96m   NWI   9-08.50 
 18 Collins, Nanette             Phoenix Bobc           3.31m      2.79m   NWI   9-02.00 
 19 Okafor, Adanna               Phoenix Bobc           3.01m      2.55m   NWI   8-04.50 
 20 Idleman, Peyton              Huron Athlet                      2.44m   NWI   8-00.25 
 21 Collins, Kate                Phoenix Bobc           3.20m      2.17m   NWI   7-01.50 
 
Shot Put 6 lb. 11-12 Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 13.51m  7/26/2008   Ashlie Blake, 49 PS Vegas Fly              
     JO Meet: J 13.51m  7/26/2008   Ashlie Blake, 49 PS Vegas Fly              
    AZ Assoc: A 12.16m  7/18/1998   Hannah Carson, AC                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Yerian, Makayla              Az Goldrush                       8.35m   27-04.75 
  2 Blevins, Zamaree             Do Right Edu           9.25m      8.28m   27-02.00 
  3 Edmonds, Mikayla             Nx Level               7.72m      7.15m   23-05.50 
  4 Sells, Jendayi               Do Right Edu           7.25m      6.88m   22-07.00 
  5 Jones, Maliyah               The Arizona            6.06m      6.42m   21-00.75 
  6 Marcelin, Nyjha              The Arizona            6.21m      6.39m   20-11.75 
  7 Burks, Lazia                 The Arizona            5.01m      5.67m   18-07.25 
  8 Jacobs, Nikole               Az Goldrush                       4.49m   14-08.75 
 
Discus Throw 1kg 11-12 Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 37.46m  7/24/1997   Amber Curtis, Monroe, WI                   
     JO Meet: J 37.46m  7/24/1997   Amber Curtis, Monroe, WI                   
    AZ Assoc: A 29.74m  6/8/2001    C. J. Navarro, UNA                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Blevins, Zamaree             Do Right Edu          24.45m     24.49m      80-04 
  2 Yerian, Makayla              Az Goldrush                      20.63m      67-08 
  3 Sells, Jendayi               Do Right Edu          17.88m     18.44m      60-06 
  4 deStefano, Olivia            Phoenix Bobc          14.14m     13.59m      44-07 
  5 Collins, Nanette             Phoenix Bobc          12.72m     12.79m      41-11 
  6 Levin, Simone                Phoenix Bobc          11.96m     12.10m      39-08 
  7 Jacobs, Nikole               Az Goldrush                      10.53m      34-06 
 
Javelin Throw 300g 11-12 Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 42.88m  7/28/2005   Hannah Carson, AZ Cheetahs                 
     JO Meet: J 42.88m  7/28/2005   Hannah Carson, AZ Cheetahs                 
    AZ Assoc: A 44.71m  6/13/2004   Hannah Carson, AC                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Yerian, Makayla              Az Goldrush                      21.90m      71-10 
  2 Collins, Nanette             Phoenix Bobc          19.92m     21.84m      71-08 
  3 deStefano, Olivia            Phoenix Bobc          21.86m     21.51m      70-07 
  4 Chavez, Deinasia             Do Right Edu                     21.21m      69-07 
  5 Levin, Simone                Phoenix Bobc          18.40m     19.86m      65-02 
  6 Cordova, Isabel              Vail Vipers                      19.22m      63-01 
  7 Okafor, Adanna               Phoenix Bobc          15.19m     14.67m      48-01 
  8 Jones, Maliyah               The Arizona           14.10m     14.25m      46-09 
  9 Scroggins, Joanee            Do Right Edu          15.20m     12.92m      42-05 
 10 Joyner, Emily                Vail Vipers                      11.65m      38-03 
 11 Jacobs, Nikole               Az Goldrush                      11.09m      36-05 
 
Outdoor Pentathlon: #5 800 Meter Run 11-12 Girls Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Mustin, Dominique            The Arizona            2:27.68     722
  2 Curtis, Kristen              The Arizona            2:33.13     654
  3 Salem, Janez                 Do Right Edu           2:54.48     418
  4 Scroggins, Trinity           Do Right Edu           2:57.91     385
  5 Marcelin, Nyjha              The Arizona            3:02.15     345
  6 Scroggins, Joanee            Do Right Edu           3:26.70     157
 
Outdoor Pentathlon: #1 80 Meter Hurdles 11-12 Girls Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Mustin, Dominique            The Arizona              14.80   NWI    456
  2 Salem, Janez                 Do Right Edu             15.43   NWI    386
  3 Curtis, Kristen              The Arizona              15.72   NWI    355
  4 Marcelin, Nyjha              The Arizona              16.50   NWI    278
  5 Scroggins, Trinity           Do Right Edu             19.13   NWI     84
  6 Scroggins, Joanee            Do Right Edu             21.12   NWI      9
 
Outdoor Pentathlon: #3 High Jump 11-12 Girls Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Mustin, Dominique            The Arizona              1.20m    3-11.25    312
  1 Scroggins, Trinity           Do Right Edu             1.20m    3-11.25    312
  1 Marcelin, Nyjha              The Arizona              1.20m    3-11.25    312
  4 Curtis, Kristen              The Arizona              1.15m    3-09.25    266
  5 Salem, Janez                 Do Right Edu             1.10m    3-07.25    222
  6 Scroggins, Joanee            Do Right Edu             1.00m    3-03.25    141
 
Outdoor Pentathlon: #4 Long Jump 11-12 Girls Outdoor Pentathlon
======================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Mustin, Dominique            The Arizona              3.87m   NWI  12-08.50    279
  2 Curtis, Kristen              The Arizona              3.62m   NWI  11-10.50    225
  3 Marcelin, Nyjha              The Arizona              3.60m   NWI  11-09.75    220
  4 Salem, Janez                 Do Right Edu             3.46m   NWI  11-04.25    192
  5 Scroggins, Trinity           Do Right Edu             3.15m   NWI  10-04.00    133
  6 Scroggins, Joanee            Do Right Edu             2.76m   NWI   9-00.75     69
 
Outdoor Pentathlon: #2 Shot Put 11-12 Girls Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Marcelin, Nyjha              The Arizona              6.79m   22-03.50    322
  2 Mustin, Dominique            The Arizona              6.32m   20-09.00    292
  3 Curtis, Kristen              The Arizona              5.62m   18-05.25    247
  4 Salem, Janez                 Do Right Edu             5.41m   17-09.00    234
  5 Scroggins, Joanee            Do Right Edu             5.00m   16-05.00    208
  6 Scroggins, Trinity           Do Right Edu             4.96m   16-03.25    206
 
Outdoor Pentathlon 11-12 Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N  3412  7/23/2008   Stacey Destin, Boynton Beach, FL            
     JO Meet: J  3412  7/23/2008   Stacey Destin, Boynton Beach, FL            
    AZ Assoc: A  3029  6/1/1996    Jacquelyn Johnson, YVF                      
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Mustin, Dominique            The Arizona             2061       2061  
  2 Curtis, Kristen              The Arizona             1747       1747  
  3 Marcelin, Nyjha              The Arizona             1477       1477  
  4 Salem, Janez                 Do Right Edu            1452       1452  
  5 Scroggins, Trinity           Do Right Edu                       1120  
  6 Scroggins, Joanee            Do Right Edu                        584  
 
1500 Meter Race Walk 11-12 Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 6:53.70  7/26/1990   Danielle Safran, Brentwood, NY            
     JO Meet: J 6:53.70  7/26/1990   Danielle Safran, Brentwood, NY            
    AZ Assoc: A 8:08.20  2/13/1983   Nicole Magub, STC                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Joyner, Emily                Vail Vipers         10:24.00   10:28.26  
  2 Scroggins, Joanee            Do Right Edu           10.20   11:09.86  
  3 Lopez, Jessica               Glendale Fla        11:42.00   11:20.32  
 
100 Meter Dash 13-14 Girls
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 11.73  7/31/2009   Kendall Baisden, Motor City TC, MI          
     JO Meet: J 11.61  8/1/1999    Sanya Richards, Pembrooke Pines, FL         
    AZ Assoc: A 11.78  6/1/2003    Terra Evans, AC                             
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Bailey, Anaya                Arizona Chee           12.45      12.43q  1.8  2 
  2 Ugbisien, Onome              Az Titans Ll           12.65      12.60q  1.8  2 
  3 Morris, Denajah              Spartan Spee           12.74      12.66q  0.8  1 
  4 Fields, Asiah                Spartan Spee           12.64      12.75q  0.8  1 
  5 Thompson, Sakovia            Az Titans Ll           12.76      12.77q  1.8  2 
  6 Patterson, Brittany          Do Right Edu           12.72      12.80q  1.8  2 
  7 Jordan, Raven                Arizona Chee           12.86      12.88q  0.8  1 
  8 Howard, Neysia               Tucson Elite           12.73      12.91q  1.8  2 
  9 Chest, Zaire                 Arizona Chee           12.87      13.04q  1.1  3 
 10 Tobias, Lauren               Spartan Spee           12.88      13.16   0.8  1 
 11 Hughes-Jackson, Sydney       Spartan Spee           12.90      13.20   1.8  2 
 12 Fair, Raelynn                The Arizona            13.20      13.28   0.8  1 
 13 Scrivner, Jaylynn            Do Right Edu           13.25      13.38   1.8  2 
 14 Pogue, Jayda                 Az Goldrush            12.50      13.45   1.1  3 
 15 Tasher, Indira               Nx Level               13.80      13.48   0.8  1 
 16 Conway, Leilani              Arizona Chee           13.51      13.51   0.8  1 
 17 Jordan, Kylyn                Do Right Edu           13.42      13.73   1.1  3 
 18 Chewning, Bailey             The Arizona            13.78      13.76   0.8  1 
 19 Burrell, Kara                The Arizona            13.93      13.97   1.1  3 
 20 Martin, Gebriel              Elite Stride           13.56      14.52   1.1  3 
 21 Aurigemma, Natalie           Glendale Fla           15.90      16.01   1.1  3 
 
100 Meter Dash 13-14 Girls
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 11.73  7/31/2009   Kendall Baisden, Motor City TC, MI          
     JO Meet: J 11.61  8/1/1999    Sanya Richards, Pembrooke Pines, FL         
    AZ Assoc: A 11.78  6/1/2003    Terra Evans, AC                             
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Bailey, Anaya                Arizona Chee           12.43      12.72  -1.3 
  2 Ugbisien, Onome              Az Titans Ll           12.60      12.83  -1.3 
  3 Patterson, Brittany          Do Right Edu           12.80      12.91  -1.3 
  4 Thompson, Sakovia            Az Titans Ll           12.77      12.93  -1.3 
  5 Chest, Zaire                 Arizona Chee           13.04      12.99  -1.3 
  6 Morris, Denajah              Spartan Spee           12.66      13.05  -1.3 
  7 Fields, Asiah                Spartan Spee           12.75      13.14  -1.3 
  8 Jordan, Raven                Arizona Chee           12.88      13.15  -1.3 
  9 Howard, Neysia               Tucson Elite           12.91      13.42  -1.3 
 
200 Meter Dash 13-14 Girls
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 23.69  8/1/2009    Kendall Baisden, Motor City TC, MI          
     JO Meet: J 23.63  7/31/1999   Sanya Richards, Pembrooke Pines, FL         
    AZ Assoc: A 23.94  4/6/2003    Terra Evans, AC                             
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Bailey, Anaya                Arizona Chee           25.15      25.28q  NWI  2 
  2 Ugbisien, Onome              Az Titans Ll           25.48      25.72q  NWI  3 
  3 Patterson, Brittany          Do Right Edu           25.99      25.77q  NWI  1 
  4 Thompson, Sakovia            Az Titans Ll           25.80      25.84q  NWI  1 
  5 Fields, Asiah                Spartan Spee           25.60      26.13q  NWI  2 
  6 Morris, Denajah              Spartan Spee           25.54      26.16q  NWI  1 
  7 Chest, Zaire                 Arizona Chee           26.67      26.27q  NWI  2 
  8 Jordan, Raven                Arizona Chee                      26.98q  NWI  1 
  9 Howard, Neysia               Tucson Elite           27.54      27.43q  NWI  4 
 10 Fair, Raelynn                The Arizona            27.34      27.52   NWI  2 
 11 Chewning, Bailey             The Arizona            27.78      27.67   NWI  1 
 12 Scrivner, Jaylynn            Do Right Edu           27.05      27.73   NWI  3 
 13 Tobias, Lauren               Spartan Spee           27.60      27.75   NWI  4 
 14 Charlton, La Meyah           Elite Stride           26.52      27.87   NWI  1 
 15 Conway, Leilani              Arizona Chee           27.90      28.07   NWI  4 
 16 Tasher, Indira               Nx Level               28.27      28.34   NWI  2 
 17 Burrell, Kara                The Arizona            28.69      28.73   NWI  3 
 18 Pogue, Jayda                 Az Goldrush            26.60      29.16   NWI  4 
 19 Rhymes, Sidney               Spartan Spee           28.60      29.27   NWI  3 
 20 Jordan, Kylyn                Do Right Edu           28.12      29.41   NWI  3 
 21 Hughes-Jackson, Sydney       Spartan Spee           27.90      29.56   NWI  2 
 22 Martin, Gebriel              Elite Stride           29.11      30.47   NWI  4 
 23 Craig, Faith                 Az Goldrush            28.23      30.61   NWI  1 
 24 Kaminski, Amiya              Arizona Elit           33.00      31.80   NWI  2 
 25 Pratt, Kenzington            Unattached                        32.00   NWI  1 
 26 Higgs, Jcobie                Spartan Spee           32.22      32.11   NWI  2 
 27 Nguyen, Michelle             Arizona Puma                      33.93   NWI  1 
 28 Aurigemma, Natalie           Glendale Fla           32.12      34.08   NWI  4 
 
200 Meter Dash 13-14 Girls
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 23.69  8/1/2009    Kendall Baisden, Motor City TC, MI          
     JO Meet: J 23.63  7/31/1999   Sanya Richards, Pembrooke Pines, FL         
    AZ Assoc: A 23.94  4/6/2003    Terra Evans, AC                             
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Bailey, Anaya                Arizona Chee           25.28      25.53   0.7 
  2 Ugbisien, Onome              Az Titans Ll           25.72      25.54   0.7 
  3 Fields, Asiah                Spartan Spee           26.13      25.92   0.7 
  4 Morris, Denajah              Spartan Spee           26.16      26.15   0.7 
  5 Thompson, Sakovia            Az Titans Ll           25.84      26.37   0.7 
  6 Patterson, Brittany          Do Right Edu           25.77      26.42   0.7 
  7 Chest, Zaire                 Arizona Chee           26.27      26.77   0.7 
  8 Jordan, Raven                Arizona Chee           26.98      27.05   0.7 
  9 Howard, Neysia               Tucson Elite           27.43      27.55   0.7 
 
400 Meter Dash 13-14 Girls
============================================================================
 Nat'l Youth: N 53.10  7/8/2007    Robin Reynolds, Lisle, IL                   
     JO Meet: J 53.40  7/28/2002   Brandi Cross, Houston, TX                   
    AZ Assoc: A 56.37  6/22/2002   Judith Onyepunuka, ARS                      
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Fields, Asiah                Spartan Spee           56.40      57.95   4 
  2 Foreman, Anna                Arizona Chee           57.92      57.99   4 
  3 Patterson, Brittany          Do Right Edu           58.55      58.81   4 
  4 Ugbisien, Onome              Az Titans Ll         1:00.58      59.26   4 
  5 deStefano, Emily             Phoenix Bobc         1:00.18    1:00.37   4 
  6 Martin, Jaclyn               Arizona Chee         1:00.00    1:00.96   4 
  7 Fair, Raelynn                The Arizona          1:00.57    1:00.97   4 
  8 Charlton, La Meyah           Elite Stride           58.24    1:01.84   4 
  9 Roberts, Jessica             Phoenix Bobc         1:03.88    1:03.76   3 
 10 Chewning, Bailey             The Arizona          1:04.80    1:04.20   3 
 11 Scrivner, Jaylynn            Do Right Edu         1:05.00    1:04.55   3 
 12 Robinson, Tamia              Nx Level             1:00.72    1:05.03   4 
 13 Dicochea, Brenda             Az Titans Ll         1:03.98    1:05.19   3 
 14 Gamble, Melissa              Alliance You         1:05.91    1:05.29   3 
 15 Burrell, Kara                The Arizona          1:05.68    1:05.53   3 
 16 Rhymes, Sidney               Spartan Spee         1:05.00    1:07.06   3 
 17 Jordan, Kylyn                Do Right Edu         1:09.22    1:08.43   2 
 18 Mills, Ciarra                Phoenix Bobc         1:10.82    1:10.72   2 
 19 Craig, Faith                 Az Goldrush          1:13.00    1:10.77   1 
 19 Martin, Gebriel              Elite Stride         1:10.00    1:10.77   2 
 21 Ramirez, Bianca              Glendale Fla         1:14.00    1:10.99   1 
 22 Curtin, Taylor               Arizona Elit         1:08.00    1:12.00   2 
 23 Davis, Tanaya                Az Titans Ll         1:12.23    1:14.11   1 
 24 Hughes-Jackson, Sydney       Spartan Spee         1:10.00    1:14.92   2 
 25 Higgs, Jcobie                Spartan Spee         1:12.00    1:17.00   2 
 26 Aurigemma, Natalie           Glendale Fla         1:19.00    1:17.64   1 
 27 Pratt, Kenzington            Unattached                      1:19.64   1 
 
800 Meter Run 13-14 Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 2:06.90  7/4/2009    Raevyn Rogers, The Wings Tr               
     JO Meet: J 2:08.17  8/1/2009    Raevyn Rogers, 25-Wings                   
    AZ Assoc: A 2:13.60  5/18/1980   Lynette Morgan, SDSF                      
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Charlton, La Meyah           Elite Stride         2:21.00    2:26.38  
  2 deStefano, Emily             Phoenix Bobc         2:27.09    2:27.17  
  3 Martin, Jaclyn               Arizona Chee         2:26.00    2:27.30  
  4 Lizarraga, Berenice          Arizona Elit         2:27.00    2:29.41  
  5 Roberts, Jessica             Phoenix Bobc         2:30.51    2:32.36  
  6 Ebert, Jalen                 Aftershock D         2:37.07    2:35.89  
  7 Tang, Tylor                  Unattached           2:36.00    2:36.25  
  8 Merritt, Emma                Arizona Elit         2:38.00    2:36.81  
  9 McClelland, Caroline         Go The Dista         2:34.00    2:37.07  
 10 Imes, Savannah               Wicked TC            2:38.96    2:38.54  
 11 Rusanowski, Sarah            Phoenix Flye         2:36.69    2:38.77  
 12 Camino, Sabrina              Arizona Elit         2:33.00    2:40.39  
 13 Dicochea, Brenda             Az Titans Ll         2:38.42    2:40.83  
 14 Gutierrez, Mia               Wicked TC            2:41.65    2:42.56  
 15 Riley, Scout                 Tucson Elite         2:52.00    2:47.82  
 16 Mills, Ciarra                Phoenix Bobc         2:48.37    2:50.86  
 17 Davis, Tanaya                Az Titans Ll         2:48.77    2:54.71  
 18 Wright, Riley                Arizona Elit         2:51.00    2:58.88  
 
1500 Meter Run 13-14 Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 4:28.61  7/29/2005   Jordan Hassay, San Luis Distance          
     JO Meet: J 4:28.61  7/29/2005   Jordan Hassay, San Luis Distance          
    AZ Assoc: A 4:42.20  4/17/1977   Theresa Smith, VOS                        
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Arellano, Allyson            Aftershock D         4:55.48    5:01.45  
  2 Davis, Amanda                Arizona Elit         5:06.00    5:06.73  
  3 McClelland, Caroline         Go The Dista         5:15.00    5:12.55  
  4 Lizarraga, Berenice          Arizona Elit         5:10.00    5:15.64  
  5 Valentine, Rachel            Aftershock D         5:10.35    5:19.13  
  6 Camino, Sabrina              Arizona Elit         5:19.00    5:19.45  
  7 Merritt, Emma                Arizona Elit         5:24.00    5:20.00  
  8 Smith, Swayze                Aftershock D         5:31.31    5:25.66  
  9 Imes, Savannah               Wicked TC            5:25.52    5:30.94  
 10 Ebert, Jalen                 Aftershock D         5:47.97    5:31.82  
 11 Rusanowski, Sarah            Phoenix Flye         5:25.20    5:33.45  
 12 Gutierrez, Mia               Wicked TC            5:39.41    5:35.00  
 13 Wright, Riley                Arizona Elit         6:15.00    5:58.97  
 14 Shirley, Kaysinee            Arizona Flam                    6:31.83  
 
3000 Meter Run 13-14 Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N  9:35.12  7/30/2005   Jordan Hasay, San Luis Dstnce            
     JO Meet: J  9:35.12  7/30/2005   Jordan Hassay, San Luis Distance         
    AZ Assoc: A 10:33.90  3/18/1978   Lisa Anetsberger, APS                    
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Arellano, Allyson            Aftershock D        10:30.26   10:49.97  
  2 Cobbin, Rose                 Arizona Bush        11:23.00   11:09.18  
  3 Davis, Amanda                Arizona Elit        11:08.00   11:19.34  
  4 McClelland, Caroline         Go The Dista        11:15.00   11:20.60  
  5 Valentine, Rachel            Aftershock D        11:15.34   11:20.62  
  6 Smith, Swayze                Aftershock D        11:31.48   12:11.54  
 
100 Meter Hurdles (30" ) 13-14 Girls
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 13.85  7/27/2008   Trinity Wilson, 38 EOYDC                    
     JO Meet: J 13.85  7/27/2008   Trinity Wilson, 38 EOYDC                    
    AZ Assoc: A 14.62  7/18/1998   Tiffany McDonald, ARS                       
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Gruenwald, Jai               Arizona Chee           15.93      15.64  +0.0  2 
  2 deStefano, Emily             Phoenix Bobc           15.62      15.66  +0.0  2 
  3 Robinson, Tamia              Nx Level               15.82      16.19  +0.0  2 
  4 Gwin, Azilyn                 Phoenix Bobc           17.24      17.05  +0.0  2 
  5 Kiekintveld, Meredith        Arizona Chee           18.11      17.94   0.9  1 
  6 Jimerson, Mahogany           The Arizona            18.45      18.16   0.9  1 
  7 Garcia, Soledad              Aftershock D           17.59      18.35  +0.0  2 
  8 Curtin, Taylor               Arizona Elit           18.60      18.77   0.9  1 
  9 Kaminski, Amiya              Arizona Elit                      19.40   0.9  1 
 10 Wright, Josephina            Arizona Elit           19.85      19.51   0.9  1 
 11 Hedeby, Jessie               Arizona Elit           19.91      19.86   0.9  1 
 
200 Meter Hurdles (30" ) 13-14 Girls
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 26.63  7/31/1994   Char Foster, Clearwater, FL                 
     JO Meet: J 26.63  7/31/1994   Char Foster, Clearwater, FL                 
    AZ Assoc: A 28.11  6/8/2003    Jasmine Williams, DR                        
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Gruenwald, Jai               Arizona Chee           29.56      29.15   NWI  2 
  2 Robinson, Tamia              Nx Level               29.49      29.91   NWI  2 
  3 Gwin, Azilyn                 Phoenix Bobc           31.68      31.76   NWI  2 
  4 Jimerson, Mahogany           The Arizona            32.30      32.16   NWI  2 
  5 Kiekintveld, Meredith        Arizona Chee           32.90      32.37   NWI  2 
  6 Garcia, Soledad              Aftershock D           32.37      32.99   NWI  2 
  7 Curtin, Taylor               Arizona Elit           32.80      34.28   NWI  2 
  8 Hedeby, Jessie               Arizona Elit                      35.23   NWI  1 
  9 Simmons, Kaori               Arizona Puma           34.43      35.50   NWI  1 
 10 Kaminski, Amiya              Arizona Elit           35.23      35.66   NWI  1 
 
4x100 Meter Relay 13-14 Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 46.58  7/29/2003   Quiet Fire, Mission Viejo, CA               
     JO Meet: J 46.74  8/1/1999    Young Acheivers                             
                       Sarah Davis, Ashlee Ward, Micaela Simmons, Sanya R
    AZ Assoc: A 47.22  5/18/2002   Arizona Rising Suns                         
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Arizona Cheetahs TC  'A'                            49.00      49.03  
     1) Bailey, Anaya                   2) Chest, Zaire                   
     3) Foreman, Anna                   4) Gruenwald, Jai                 
  2 Spartan Speedsters  'A'                             50.15      51.83  
     1) Fields, Asiah                   2) Hughes-Jackson, Sydney         
     3) Morris, Denajah                 4) Tobias, Lauren                 
  3 Arizona Cheetahs TC  'B'                            55.00      53.34  
     1) Conway, Leilani                 2) Jordan, Raven                  
     3) Kiekintveld, Meredith           4) Payne, Teryah                  
 
4x400 Meter Relay 13-14 Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 3:45.90  8/1/1993    Southern California SC, Inglewood, CA     
                         Myleik Teele, Regine Caruthers, Malika Edmunson, R
     JO Meet: J 3:45.90  8/1/1993    Southern California SC, Inglewood, CA     
                         Myleik Teele, Regine Caruthers, Malika Edmunson, R
    AZ Assoc: A 3:55.48  6/1/2003    Arizona Cheetahs                          
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Arizona Cheetahs TC  'A'                          4:00.00    4:10.93  
     1) Bailey, Anaya                   2) Foreman, Anna                  
     3) Martin, Jaclyn                  4) Payne, Teryah                  
  2 The Arizona Rising Suns Track  'A'                4:21.93    4:20.28  
     1) Burrell, Kara                   2) Chewning, Bailey               
     3) Fair, Raelynn                   4) Jimerson, Mahogany             
  3 Phoenix Bobcats  'A'                              4:16.88    4:27.06  
     1) Gwin, Azilyn                    2) Mills, Ciarra                  
     3) Roberts, Jessica                4) deStefano, Emily               
  4 Az Titans Llc  'A'                                4:16.04    4:39.51  
     1) Davis, Tanaya                   2) Dicochea, Brenda               
     3) Thompson, Sakovia               4) Ugbisien, Onome                
 
4x800 Meter Relay 13-14 Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N  9:15.68  7/29/2003   United Stars TC, Philadelphia, PA        
                          LaVaugh Jones, Kameesha Worthington, Benita Taylor
     JO Meet: J  9:15.68  7/29/2003   United Stars TC, Philadelphia, PA        
                          LaVaugh Jones, Kameesha Worthington, Benita Taylor
    AZ Assoc: A 10:03.68  6/7/2010    1048 Arizona Flames TC, 1048 AZ Flames   
                          A Coleman, K Divall, T Frick, J Williams          
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Aftershock Distance Club  'A'                               10:27.90  
     1) Arellano, Allyson               2) Ebert, Jalen                   
     3) Smith, Swayze                   4) Valentine, Rachel              
 
High Jump 13-14 Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 1.71m  7/27/1990   Sondra Biere, Des Moines, IA                
     JO Meet: J 1.71m  7/27/1990   Sondra Biere, Des Moines, IA                
    AZ Assoc: A 1.69m  6/9/1979    Cadija Caldwell, AC                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Rhymes, Sidney               Spartan Spee           1.40m      1.50m    4-11.00 
  2 Dodd, Kaley                  Unattached             1.40m      1.45m    4-09.00 
  3 Charlton, La Meyah           Elite Stride                     J1.45m    4-09.00 
  4 Simmons, Kaori               Arizona Puma           1.50m     J1.45m    4-09.00 
  5 Grubbs, Mikaela              Arizona Flam                     J1.45m    4-09.00 
  6 Hadley, Alexandra            Arizona Puma           1.35m      1.30m    4-03.25 
  7 Squire, Xandra               Arizona Puma           1.35m      1.25m    4-01.25 
  8 Riley, Scout                 Tucson Elite           1.27m     J1.25m    4-01.25 
  9 Nguyen, Michelle             Arizona Puma                      1.20m    3-11.25 
 -- Hedeby, Jessie               Arizona Elit           1.37m         NH            
 
Long Jump 13-14 Girls
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 6.07m  6/20/1998   Tracee Thomas, Las Vegas, NV                
     JO Meet: J 5.84m  7/29/2005   Karynn Dunn, Inl Emp Sprint                 
    AZ Assoc: A 5.66m  2/21/1976   Cyntia Rhodes, MTC                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Poirier-Shelton, Tiana       Arizona Flam           5.54m      5.47m   NWI  17-11.50 
  2 Gruenwald, Jai               Arizona Chee           5.49m      5.37m   NWI  17-07.50 
  3 Foreman, Anna                Arizona Chee                      5.20m   NWI  17-00.75 
  4 deStefano, Emily             Phoenix Bobc                      4.97m   NWI  16-03.75 
  5 Chest, Zaire                 Arizona Chee           4.75m      4.63m   NWI  15-02.25 
  6 Tobias, Lauren               Spartan Spee           4.58m      4.58m   NWI  15-00.50 
  7 Gwin, Azilyn                 Phoenix Bobc           4.70m      4.54m   NWI  14-10.75 
  8 Pogue, Jayda                 Az Goldrush                       4.36m   NWI  14-03.75 
  9 Ferguson, Brooke             Phoenix Bobc                      4.23m   NWI  13-10.50 
 10 Andrews, Naja                Arizona Chee                      4.14m   5.0  13-07.00 
 11 Felix, Makahla               Alliance You           4.33m      4.10m   NWI  13-05.50 
 12 Martin, Gebriel              Elite Stride                      3.95m   NWI  12-11.50 
 13 Higgs, Jcobie                Spartan Spee           3.58m      3.90m   NWI  12-09.50 
 14 Payne, Teryah                Arizona Chee           4.34m      3.52m   NWI  11-06.75 
 -- Howard, Neysia               Tucson Elite           4.41m       FOUL                 
 
Triple Jump 13-14 Girls
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 11.92m  4/24/1999   Nicole Duhart, Riverside, CA               
     JO Meet: J 11.68m  7/28/2006   Nefertiti Smith, 03 Norfolk Real           
    AZ Assoc: A 10.90m  2/7/1981    Marika Bender, MP                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Poirier-Shelton, Tiana       Arizona Flam          10.77m     10.94mA  NWI  35-10.75 
  2 Payne, Teryah                Arizona Chee           9.93m      9.27m   NWI  30-05.00 
  3 Dodd, Kaley                  Unattached             8.53m      8.92m   NWI  29-03.25 
  4 Kiekintveld, Meredith        Arizona Chee           8.63m      8.81m   NWI  28-11.00 
  5 Simmons, Kaori               Arizona Puma           8.85m      8.71m   NWI  28-07.00 
  6 Hadley, Alexandra            Arizona Puma                      8.28m   NWI  27-02.00 
 -- Andrews, Naja                Arizona Chee                         ND   NWI           
 
Shot Put 6 lb. 13-14 Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 15.59m  7/29/1989   Teri Steer, Crete, NE                      
     JO Meet: J 15.59m  7/29/1989   Teri Steer, Crete, NE                      
    AZ Assoc: A 13.87m  4/16/1978   Lori Garrow, CTC                           
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Henry-Johnson, Destinee      Do Right Edu          10.05m     10.22m   33-06.50 
  2 Clemit, Elizabeth            Unattached             9.84m      9.31m   30-06.50 
  3 Pennix, Abby                 Tucson Elite           9.80m      8.95m   29-04.50 
  4 Grubbs, Mikaela              Arizona Flam                      8.70m   28-06.50 
  5 Little, Yaniece              Pops TC                7.56m      8.15m   26-09.00 
 
Discus Throw 1kg 13-14 Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 42.92m  7/26/1990   Suzy Powell, Modesto, CA                   
     JO Meet: J 42.92m  7/26/1990   Suzy Powell, Modesto, CA                   
    AZ Assoc: A 39.34m  4/16/1978   Cindy Johnson, VOS38.78                    
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Clemit, Elizabeth            Unattached            25.60m     26.78m      87-10 
  2 Henry-Johnson, Destinee      Do Right Edu          24.72m     23.07m      75-08 
  3 Flores, Marisa               Unattached            21.69m     21.98m      72-01 
  4 Simmons, Kaori               Arizona Puma          21.51m     20.28m      66-06 
 
Javelin Throw 600g 13-14 Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 52.90m  7/26/2007   Hannah Carson, 10 48 Arizona Ch            
     JO Meet: J 52.90m  7/26/2007   Hannah Carson, 10 48 Arizona Ch            
    AZ Assoc: A 46.97m  2/5/1972    Hannah Carson, AC                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Henry-Johnson, Destinee      Do Right Edu          28.05m     29.53m      96-10 
  2 Abalos, Deion                Do Right Edu          22.25m     24.86m      81-07 
  3 Flores, Marisa               Unattached            23.14m     24.77m      81-03 
  4 Grubbs, Mikaela              Arizona Flam                     22.89m      75-01 
  5 Pennix, Abby                 Tucson Elite          15.37m     21.89m      71-10 
  6 Hadley, Alexandra            Arizona Puma                     17.81m      58-05 
  7 Ferguson, Brooke             Phoenix Bobc                     15.51m      50-11 
  8 Little, Yaniece              Pops TC               11.77m     10.79m      35-05 
 
3000 Meter Race Walk 13-14 Girls
================================================================================
 Nat'l Youth: N 14:46.46  7/30/1992   Anya-Maria Ruoss, Fayetteville,AR        
     JO Meet: J 14:46.46  7/30/1992   Anya-Maria Ruoss, Fayetteville,AR        
    AZ Assoc: A 15:03.50  6/4/1988    Vera Jenkins, DH                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Gill, Natalie                Arizona Chee                   21:55.70  
 
100 Meter Dash 15-16 Girls
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 11.34  7/28/1995   Angela Will.iams, Ontario, CA               
     JO Meet: J 11.34  7/28/1995   Angela Will.iams, Ontario, CA               
    AZ Assoc: A 11.68  7/14/2003   Judith Onyepunuka, ARS                      
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Jarrett, Sasha               The Arizona            12.00      12.41q  0.8  2 
  2 Tasher, Cheyenne             Nx Level               12.64      12.50q +0.0  1 
  3 Smith, Autumn                Do Right Edu           12.70      12.87q  0.8  2 
  4 Spencer, Abigail             Phoenix Bobc           12.75      13.12q  1.2  3 
  5 Laskoskie, Zoe               Phoenix Bobc           13.13      13.28q  1.2  3 
  6 Mitchell, Corniesha          Arizona Chee           13.43      13.30q  1.2  3 
  7 Stikeleather - Smith, De     Phoenix Bobc           13.45      13.49q +0.0  1 
  8 Aysien, Siarah               Arizona Flam           13.66      13.53q  0.8  2 
  9 Shedrick, Tala               Do Right Edu           13.10      13.79q +0.0  1 
 10 Hernandez, KaeTazia          Tucson Elite           13.79      13.81   0.8  2 
 11 McDonnell, Janea             Arizona Chee                      14.03  +0.0  1 
 12 Spruell, Aolyion             Do Right Edu           14.00      14.10  +0.0  1 
 13 Logan, Alexis                Arizona Puma                      14.12   0.8  2 
 14 Osbourne, Avadney            Tucson Elite           13.25      14.17   0.8  2 
 15 Fairchild, Olivia            Arizona Elit           14.35      14.36   1.2  3 
 16 Culp, Alexandria             Unattached                        15.52   0.8  2 
 17 Jay, Hannah                  Arizona Trac           17.20      15.86  +0.0  1 
 
100 Meter Dash 15-16 Girls
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 11.34  7/28/1995   Angela Will.iams, Ontario, CA               
     JO Meet: J 11.34  7/28/1995   Angela Will.iams, Ontario, CA               
    AZ Assoc: A 11.68  7/14/2003   Judith Onyepunuka, ARS                      
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Jarrett, Sasha               The Arizona            12.41      12.42  -0.9 
  2 Tasher, Cheyenne             Nx Level               12.50      12.54  -0.9 
  3 Smith, Autumn                Do Right Edu           12.87      13.16  -0.9 
  4 Spencer, Abigail             Phoenix Bobc           13.12      13.24  -0.9 
  5 Laskoskie, Zoe               Phoenix Bobc           13.28      13.39  -0.9 
  6 Mitchell, Corniesha          Arizona Chee           13.30      13.60  -0.9 
  7 Stikeleather - Smith, De     Phoenix Bobc           13.49      13.81  -0.9 
  8 Aysien, Siarah               Arizona Flam           13.53      13.92  -0.9 
  9 Shedrick, Tala               Do Right Edu           13.79      13.99  -0.9 
 
200 Meter Dash 15-16 Girls
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 23.06  7/31/2004   Bianca Knight, Ridgeland, MS                
     JO Meet: J 23.06  7/31/2004   Bianca Knight, Ridgeland, MS                
    AZ Assoc: A 23.99  7/14/2003   Judith Onyepunuka, ARS                      
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Jarrett, Sasha               The Arizona            24.49      25.05q  1.2  1 
  2 Center, Alexis               Do Right Edu           24.98      25.38q  1.2  1 
  2 Stauffacher-Gray, Jasmin     Team Showtym           24.96      25.38q  1.2  1 
  4 Tasher, Cheyenne             Nx Level               25.71      25.67q  1.2  1 
  5 Smith, Autumn                Do Right Edu           25.94      26.48q  0.4  3 
  6 Laskoskie, Zoe               Phoenix Bobc           26.92      26.95q  0.4  3 
  7 Upshur, Ashley               Unattached             27.63      27.64q  0.4  3 
  8 Aysien, Siarah               Arizona Flam           28.14      28.50q  0.4  3 
  9 Pannell, Kenniss             Unattached                        28.60q +0.0  2 
 10 Osbourne, Avadney            Tucson Elite           27.78      29.07   0.4  3 
 11 McDonnell, Janea             Arizona Chee                      29.09  +0.0  2 
 12 Hernandez, KaeTazia          Tucson Elite           27.50      29.20   1.2  1 
 13 Spruell, Aolyion             Do Right Edu           27.46      29.70   1.2  1 
 14 Fairchild, Olivia            Arizona Elit           29.35      29.92   0.4  3 
 15 Castro, Cassandra            Arizona Puma           30.44      30.71  +0.0  2 
 16 Stephens, Anitra             Arizona Sain           31.04      31.53   1.2  1 
 17 Culp, Alexandria             Unattached                        31.74  +0.0  2 
 
200 Meter Dash 15-16 Girls
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 23.06  7/31/2004   Bianca Knight, Ridgeland, MS                
     JO Meet: J 23.06  7/31/2004   Bianca Knight, Ridgeland, MS                
    AZ Assoc: A 23.99  7/14/2003   Judith Onyepunuka, ARS                      
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Jarrett, Sasha               The Arizona            25.05      25.10   0.7 
  2 Stauffacher-Gray, Jasmin     Team Showtym           25.38      25.62   0.7 
  3 Tasher, Cheyenne             Nx Level               25.67      25.88   0.7 
  4 Smith, Autumn                Do Right Edu           26.48      26.70   0.7 
  5 Laskoskie, Zoe               Phoenix Bobc           26.95      27.39   0.7 
  6 Upshur, Ashley               Unattached             27.64      28.25   0.7 
  7 Pannell, Kenniss             Unattached             28.60      28.68   0.7 
  8 Aysien, Siarah               Arizona Flam           28.50      28.71   0.7 
 
400 Meter Dash 15-16 Girls
============================================================================
 Nat'l Youth: N 52.11  7/29/2001   Stephanie Smith, Macon, GA                  
     JO Meet: J 52.11  7/29/2001   Stephanie Smith, Macon, GA                  
    AZ Assoc: A 55.53  6/13/2004   Natalie Johnson, AC                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Stauffacher-Gray, Jasmin     Team Showtym           55.08      56.66   2 
  2 Jarrett, Sasha               The Arizona            56.13      57.71   2 
  3 Tasher, Cheyenne             Nx Level               59.30      58.74   2 
  4 Jones, Kayla                 Team Showtym         1:01.00    1:00.91   2 
  5 Williford, Christine         The Arizona            59.12    1:02.34   2 
  6 Upshur, Ashley               Unattached           1:02.67    1:03.86   2 
  7 Smith, Renique               Panthers Run         1:03.00    1:05.46   2 
  8 Boyer, Hannah                The Arizona          1:07.88    1:06.80   1 
  9 Juetten, Madeline            Feel The Hea         1:07.00    1:08.92   1 
 10 McDonnell, Janea             Arizona Chee                    1:09.64   1 
 11 Brockman, Sammantha          Nx Level                        1:10.33   1 
 12 Jay, Hannah                  Arizona Trac         1:14.10    1:14.43   1 
 13 Stephens, Anitra             Arizona Sain         1:13.00    1:18.99   1 
 
800 Meter Run 15-16 Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 2:04.83  7/26/2008   Phillis Francis, 06-Team Evolutio         
     JO Meet: J 2:04.83  7/26/2008   Phillis Francis, 06-Team Evolutio         
    AZ Assoc: A 2:14.70  5/20/1995   Dawn Gilson, AE                           
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Mustin, Drianna              The Arizona          2:29.71    2:22.18  
  2 Carter, Sarah                Go The Dista         2:26.00    2:24.96  
  3 Jones, Kayla                 Team Showtym         2:23.00    2:27.55  
  4 Moyer, Marge                 Tucson Elite         2:27.00    2:28.27  
  5 Arellano, Karen              Aftershock D         2:29.51    2:37.41  
  6 Boyer, Hannah                The Arizona          2:35.68    2:41.62  
  7 Donnelly, Nicole             Arizona Trac         2:35.20    2:41.67  
  8 Upshur, Ashley               Unattached           2:38.42    2:42.66  
  9 Brockman, Sammantha          Nx Level             2:38.95    2:44.94  
 10 Epperson, Brianna            Aftershock D         2:43.86    2:51.78  
 -- Hornbeak, Caylie             Arizona Trac         2:42.10        DNF  
 
1500 Meter Run 15-16 Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 4:25.57  7/24/1984   Suzy Favor, Stevens Point, WI             
     JO Meet: J 4:25.57  7/24/1984   Suzy Favor, Stevens Point, WI             
    AZ Assoc: A 4:42.20  4/17/1977   Laurie Sawyer, PTC                        
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Carter, Sarah                Go The Dista         5:00.00    5:00.04  
  2 Goettl, Megan                Aftershock D         4:54.53    5:01.93  
  3 Fenn, Penny                  Aftershock D         5:01.63    5:14.74  
  4 Arellano, Karen              Aftershock D         5:14.75    5:19.19  
  5 Donnelly, Nicole             Arizona Trac         5:24.30    5:34.45  
  6 Powell, Kristin              Tucson Elite         5:20.00    5:49.56  
  7 Lopez, Ana Maria             Glendale Fla                    6:22.02  
  8 Becerril, Vasti              Panthers Run         6:30.00    6:36.82  
  9 Flores, Fereshtah            Coldwater Ex                    6:42.19  
 
3000 Meter Run 15-16 Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 9:37.09  7/30/2005   Caitlin Lane, unattached-1                
     JO Meet: J 9:37.09  7/30/2005   Caitlin Lane, unattached-1                
    AZ Assoc: A 9:53.80  6/3/1978    Laurie Sawyer, PTC                        
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Carter, Sarah                Go The Dista        10:57.00   11:24.71  
 
100 Meter Hurdles (33" ) 15-16 Girls
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 13.87  7/29/1994   Yolanda Johnson, Denver. CO                 
     JO Meet: J 13.87  7/29/1994   Yolanda Johnson, Denver. CO                 
    AZ Assoc: A 14.27  6/10/2000   Jacquelyn Johnson, YVF                      
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Smith, Autumn                Do Right Edu           15.00      15.45  +0.0 
  2 Pannell, Kenniss             Unattached             17.11      17.57  +0.0 
  3 Spruell, Aolyion             Do Right Edu           16.55      18.44  +0.0 
  4 Hartley, Alexis              Arizona Elit                      19.66  +0.0 
 
400 Meter Hurdles (30") 15-16 Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N   58.26  7/31/2005   Ebony Collins, Quiet Fire                 
     JO Meet: J   58.26  7/31/2005   Ebony Collins, Quiet Fire                 
    AZ Assoc: A 1:03.60  4/28/1979   Laurie Gray, VOS                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Thompson, Haylee             Tucson Elite         1:11.30    1:13.02  
  2 Bleach, Sara                 Team Showtym         1:10.00    1:13.33  
  3 Hartley, Alexis              Arizona Elit                    1:13.58  
  4 Smith, Renique               Panthers Run         1:15.00    1:15.07  
  5 Farar, Brooklyn              Do Right Edu         1:13.90    1:15.46  
  6 Epperson, Brianna            Aftershock D         1:16.67    1:19.37  
 
2000 Meter Steeplechase (30") 15-16 Girls
================================================================================
 Nat'l Youth: N 6:56.97  7/22/2008   Eleanor Fulton, 32 Zoom                   
     JO Meet: J 6:56.97  7/22/2008   Eleanor Fulton, 32 Zoom                   
    AZ Assoc: A 7:50.04  5/3/2009    Kristina Vanderhout, AZ Flames TC         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Reniewicki, Megan            Unattached           8:09.00    8:00.12  
  2 Fenn, Penny                  Aftershock D                    8:10.79  
  3 Powell, Kristin              Tucson Elite         8:26.00    9:04.66  
  4 Flores, Fereshtah            Coldwater Ex                   10:41.34  
  5 Gomez, Yessenia              Coldwater Ex                   11:00.94  
  6 Becerril, Vasti              Panthers Run         8:45.00   11:02.55  
 
4x100 Meter Relay 15-16 Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 45.45  7/30/2006   Quiet Fire, Greensboro, NC                  
     JO Meet: J 45.51  7/26/2008   26 Dallas Gold TC, 26 Dallas Gold T         
                       K Mallard, T Hines, J Mergerson, A Collier        
    AZ Assoc: A 46.49  6/8/2003    Arizona Rising Suns                         
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Do Right Educational Sports Pr  'A'                 47.85      50.94  
     1) Center, Alexis                  2) Shedrick, Tala                 
     3) Smith, Autumn                   4) Spruell, Aolyion               
  2 Tucson Elite AC  'A'                                54.50      54.30  
     1) Connolly, Erin                  2) Hernandez, KaeTazia            
     3) Maxey, Izaria                   4) Osbourne, Avadney              
  3 Phoenix Bobcats  'A'                                52.62      55.02  
     1) Aire, Joanne                    2) Laskoskie, Zoe                 
     3) Spencer, Abigail                4) Stikeleather - Smith, Devan    
 
4x400 Meter Relay 15-16 Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 3:38.37  7/30/2000   United Stars, Philadelphia, PA            
                         Christina Smith, Tiffany Abney, Tiffany Bradley,  
     JO Meet: J 3:38.37  7/30/2000   United Stars, Philadelphia, PA            
                         Christina Smith, Tiffany Abney, Tiffany Bradley,  
    AZ Assoc: A 4:00.70  6/1/1991    Track Arizona                             
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 The Arizona Rising Suns Track  'A'                           4:08.15  
     1) Boyer, Hannah                   2) Jarrett, Sasha                 
     3) Mustin, Drianna                 4) Williford, Christine           
 
4x800 Meter Relay 15-16 Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N  8:54.95  2005        United Stars TC, 08-Ced Val              
                          D. Williams C. Price S. Gee B. Taylor             
     JO Meet: J  8:54.95  2005        United Stars TC, 08-Ced Val              
                          D. Williams C. Price S. Gee B. Taylor             
    AZ Assoc: A 10:00.42  6/4/2011    Arizona Cheetahs TC, Arizona Chee        
                          M Townsend, D Jones, B Martinez, I Adams          
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Aftershock Distance Club  'A'                               10:22.65  
     1) Arellano, Karen                 2) Epperson, Brianna              
     3) Fenn, Penny                     4) Goettl, Megan                  
 
High Jump 15-16 Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 1.82m  7/29/2007   Shanay Briscoe, 25 Northwest Fly            
     JO Meet: J 1.82m  7/29/2007   Shanay Briscoe, 25 Northwest Fly            
    AZ Assoc: A 1.76m  6/7/1975    Cindy Mitchell, CW                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Fritz, Shannon               Ultimate Hig           1.68m      1.65m    5-05.00 
  2 Hightower, Lauren            Unattached             1.47m      1.40m    4-07.00 
  2 Fairchild, Olivia            Arizona Elit           1.45m      1.40m    4-07.00 
  4 Maxey, Izaria                Tucson Elite           1.42m     J1.40m    4-07.00 
  5 Goss, Madison                Unattached                       J1.40m    4-07.00 
  6 Lamey, Hannah                Tiger Track                       1.05m    3-05.25 
 -- Smith, Jalissa               Arizona Flam           1.63m         NH            
 
Pole Vault 15-16 Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 4.01m  7/11/2008   Morgan LeLeax, New Heights GYM,LA           
     JO Meet: J 4.00m  7/29/2005   Katie Veith, Bruin TC                       
    AZ Assoc: A 3.36m  6/21/2003   Shaylah Simpson, UNA                        
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Bramwell, Kaija              Unattached             3.71m      3.66mA  12-00.00 
  2 Davis, Vanessa               Ultimate Hig           3.89m      3.51mA  11-06.25 
  3 Stewart, Kyndal              Heat Stroke            3.35m      3.20m   10-06.00 
  4 Fritz, Shannon               Ultimate Hig           3.38m      3.05m   10-00.00 
  5 Masolini, Justice            Risen Perfor           3.05m     J3.05m   10-00.00 
  6 Collins, Alexandra           Phoenix Bobc           2.90m      2.90m    9-06.25 
 -- Simpson, Aliya               Ultimate Hig           3.68m         NH            
 
Long Jump 15-16 Girls
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 6.16m  7/10/1999   Jill Bell, Cheyne, WA                       
     JO Meet: J 6.15m  8/15/1980   Kathy Harrison, East Point, GA              
    AZ Assoc: A 6.03m  5/2/1978    Ana Van, VOS                                
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Young, Rees                  Unattached             5.28m      5.43m   NWI  17-09.75 
  2 Spencer, Abigail             Phoenix Bobc           5.49m      5.23m   NWI  17-02.00 
  3 Bramwell, Kaija              Unattached             5.33m      5.02m   NWI  16-05.75 
  4 Pannell, Kenniss             Unattached             4.70m      4.88m   NWI  16-00.25 
  5 Cooper, Aeryone              Arizona Flam           4.98m      4.81m   NWI  15-09.50 
  6 Smith, Jalissa               Arizona Flam           5.00m      4.76m   NWI  15-07.50 
  7 Aysien, Siarah               Arizona Flam           4.52m      4.62m   NWI  15-02.00 
  8 Osbourne, Avadney            Tucson Elite           4.83m      4.42m   NWI  14-06.00 
  9 Bare, Gracie                 Arizona Chee           4.15m      4.31m   NWI  14-01.75 
 10 Aire, Joanne                 Phoenix Bobc           4.55m      4.13m   NWI  13-06.75 
 11 Stephens, Anitra             Arizona Sain                      3.89m   NWI  12-09.25 
 12 Lamey, Hannah                Tiger Track                       3.39m   NWI  11-01.50 
 
Triple Jump 15-16 Girls
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 12.94m  7/30/2009   Ciarra Brewer, Mission Valley TC           
     JO Meet: J 12.94m  7/30/2009   Ciarra Brewer, 14-38 Mission Va            
    AZ Assoc: A 11.75m  5/2/2009    Jasmine Todd, Arizona Chee                 
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Young, Rees                  Unattached            10.36m     10.73m   NWI  35-02.50 
  2 Smith, Jalissa               Arizona Flam          10.03m     10.15m   NWI  33-03.75 
  3 Cooper, Aeryone              Arizona Flam           9.03m     10.02m   NWI  32-10.50 
  4 Thompson, Haylee             Tucson Elite          10.29m      9.71m   NWI  31-10.25 
  5 Smith, Renique               Panthers Run           9.75m      9.70m   NWI  31-10.00 
  6 Hightower, Lauren            Unattached             9.91m      9.63m   NWI  31-07.25 
 
Shot Put 4kg 15-16 Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 15.19m  7/27/2001   Michelle  Carter, Ovilla, TX               
     JO Meet: J 15.19m  7/27/2001   Michelle  Carter, Ovilla, TX               
    AZ Assoc: A 14.45m  7/6/1980    Cindy Johnson, VOS                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Mitchell, Corniesha          Arizona Chee          11.47m     10.97m   36-00.00 
  2 Kogan, Jamey                 Unattached             9.75m      9.36m   30-08.50 
  3 Harvey, Imani                Tucson Elite           8.38m      8.38m   27-06.00 
  4 Henry-Johnson, Ariel         Do Right Edu           7.85m      8.24m   27-00.50 
  5 Aire, Joanne                 Phoenix Bobc                      8.17m   26-09.75 
  6 Watkins, Alyssa              Arizona Flam                      7.87m   25-10.00 
  6 Patterson, Kianna            Arizona Chee           7.30m      7.87m   25-10.00 
  8 Hammonds, Alani              Arizona Chee           6.49m      6.93m   22-09.00 
  9 Maxwell, Madison             Unattached                        5.74m   18-10.00 
 
Discus Throw 1kg 15-16 Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 50.12m  5/12/1997   Elizabeth Debartolo, Aurora, IL            
     JO Meet: J 46.40m  7/28/2006   Natalie Baird, 03 Loudoun Track            
    AZ Assoc: A 39.13m  6/13/2004   C. J. Navarro, UNA                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Mitchell, Corniesha          Arizona Chee          30.77m     29.78m      97-08 
  2 Shepard, Kennedi             Unattached            30.50m     29.48m      96-09 
  3 Henry-Johnson, Ariel         Do Right Edu          24.95m     25.61m      84-00 
  4 Kogan, Jamey                 Unattached            27.13m     25.34m      83-02 
  5 Patterson, Kianna            Arizona Chee          23.05m     25.01m      82-01 
  6 Watkins, Alyssa              Arizona Flam                     24.57m      80-07 
  7 Hammonds, Alani              Arizona Chee          19.31m     20.27m      66-06 
  8 Maxwell, Madison             Unattached                       16.75m      54-11 
 
Hammer Throw 4k 15-16 Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 46.84m  7/28/2007   Lauren Chamers, 45 Throw 1 Deep            
     JO Meet: J 46.84m  7/28/2007   Lauren Chamers, 45 Throw 1 Deep            
    AZ Assoc: A 35.14m  5/2/2009    Ashley Weber, Unattached                   
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Watkins, Alyssa              Arizona Flam                     34.73m     113-11 
  2 Collins, Alexandra           Phoenix Bobc          32.79m     34.66m     113-08 
  3 Kogan, Jamey                 Unattached            24.38m     28.69m      94-01 
 
Javelin Throw 600g 15-16 Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 46.53m  7/29/2000   Rachel Walker                              
     JO Meet: J 46.53m  7/29/2000   Rachel Walker                              
    AZ Assoc: A 45.84m  5/2/2009    Hannah Carson, Arizona Chee                
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Bramwell, Kaija              Unattached            36.74m     31.92m     104-09 
  2 Collins, Alexandra           Phoenix Bobc          30.32m     31.07m     101-11 
  3 Aysien, Siarah               Arizona Flam          29.27m     30.79m     101-00 
  4 Shepard, Kennedi             Unattached            32.31m     30.30m      99-05 
  5 Watkins, Alyssa              Arizona Flam                     29.45m      96-07 
  6 Harvey, Imani                Tucson Elite          27.33m     27.31m      89-07 
  7 Smith, Renique               Panthers Run          24.69m     27.03m      88-08 
  8 Cooper, Aeryone              Arizona Flam          31.88m     26.99m      88-06 
  9 Hernandez, KaeTazia          Tucson Elite                     20.28m      66-06 
 10 Henry-Johnson, Ariel         Do Right Edu          22.50m     19.22m      63-01 
 11 Lamey, Hannah                Tiger Track                      15.59m      51-02 
 
3000 Meter Race Walk 15-16 Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 14:29.81  7/30/1996   Lisa Kutzing, Port Jefferson, NY         
     JO Meet: J 14:29.81  7/30/1996   Lisa Kutzing, Port Jefferson, NY         
    AZ Assoc: A 14:42.00  5/21/1989   Vera Jenkins, DH                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Gill, Ashley                 Arizona Chee                   20:57.28  
  2 Figueroa, Briana             Vail Vipers         24:54.00   22:09.30  
 -- Becerril, Vasti              Panthers Run        20:00.00         DQ  
 
100 Meter Dash 17-18 Girls
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 11.1h  1980        Michelle Glover, Pennsauken, NJ             
     JO Meet: J 11.1h  1980        Michelle Glover, Pennsauken, NJ             
    AZ Assoc: A 11.71  6/17/2000   Kenyanna Wilson, ARS                        
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Christman, Savaughn          Tucson Elite           12.09      12.32q  0.6  2 
  2 Crunkleton-Wilson, Micha     Tucson Elite           11.66      12.50q  0.6  2 
  3 Smith, Nikki                 Nx Level               12.62      12.70q  0.6  2 
  3 Myers, Briana                Tucson Elite           12.64      12.70q  0.5  1 
  5 Hagerstrand, Kilee           Tiger Track            12.58      12.74q  0.5  1 
  6 Holliday, Jamie              Tucson Elite           12.51      13.01q  0.5  1 
  7 Parham, Kiara                Arizona Flam           13.50      13.20q  0.6  2 
  8 Johnson, Meghan              Phoenix Bobc           13.45      13.36q  0.5  1 
  9 Stokes, Kendall              Arizona Flam                      13.46q  0.6  2 
 10 Erchull, Alana               Tucson Elite           12.91      13.49   0.5  1 
 
100 Meter Dash 17-18 Girls
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 11.1h  1980        Michelle Glover, Pennsauken, NJ             
     JO Meet: J 11.1h  1980        Michelle Glover, Pennsauken, NJ             
    AZ Assoc: A 11.71  6/17/2000   Kenyanna Wilson, ARS                        
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Christman, Savaughn          Tucson Elite           12.32      12.57  -1.7 
  2 Crunkleton-Wilson, Micha     Tucson Elite           12.50      12.69  -1.7 
  3 Smith, Nikki                 Nx Level               12.70      12.88  -1.7 
  4 Myers, Briana                Tucson Elite           12.70      13.02  -1.7 
  5 Hagerstrand, Kilee           Tiger Track            12.74      13.25  -1.7 
  6 Parham, Kiara                Arizona Flam           13.20      13.29  -1.7 
  7 Holliday, Jamie              Tucson Elite           13.01      13.49  -1.7 
  8 Stokes, Kendall              Arizona Flam           13.46      13.65  -1.7 
  9 Johnson, Meghan              Phoenix Bobc           13.36      13.68  -1.7 
 
200 Meter Dash 17-18 Girls
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 23.24  7/26/2007   Victoria Jordan, 26 Dallas Gold T           
     JO Meet: J 23.24  7/26/2007   Victoria Jordan, 26 Dallas Gold T           
    AZ Assoc: A 23.90  6/1/2003    Jessica Onyepunuka, ARS                     
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Christman, Savaughn          Tucson Elite           24.92      25.53q -1.8  1 
  2 Waggoner, Tatum              Team Showtym           25.20      25.71q -1.0  2 
  3 Madrid, Sydney               Tiger Track            25.82      26.30q -1.0  2 
  4 Crunkleton-Wilson, Micha     Tucson Elite           24.24      26.68q -1.0  2 
  5 Hagerstrand, Kilee           Tiger Track            25.80      26.80q -1.0  2 
  6 Ellis, Brianna               Arizona Flam           27.59      26.95q -1.8  1 
  7 Smith, Nikki                 Nx Level               27.01      26.99q -1.8  1 
  8 Jackson, Dai Jahna           Arizona Chee                      27.66q -1.8  1 
  9 Saddler, Octobria            Arizona Elit           26.70      27.88q -1.0  2 
 10 Erchull, Alana               Tucson Elite           27.42      28.19  -1.0  2 
 11 Stokes, Kendall              Arizona Flam                      28.88  -1.8  1 
 
200 Meter Dash 17-18 Girls
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 23.24  7/26/2007   Victoria Jordan, 26 Dallas Gold T           
     JO Meet: J 23.24  7/26/2007   Victoria Jordan, 26 Dallas Gold T           
    AZ Assoc: A 23.90  6/1/2003    Jessica Onyepunuka, ARS                     
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Waggoner, Tatum              Team Showtym           25.71      25.42   0.6 
  2 Christman, Savaughn          Tucson Elite           25.53      25.45   0.6 
  3 Crunkleton-Wilson, Micha     Tucson Elite           26.68      26.10   0.6 
  4 Madrid, Sydney               Tiger Track            26.30      26.26   0.6 
  5 Smith, Nikki                 Nx Level               26.99      26.84   0.6 
  6 Ellis, Brianna               Arizona Flam           26.95      27.23   0.6 
  7 Jackson, Dai Jahna           Arizona Chee           27.66      27.57   0.6 
  8 Hagerstrand, Kilee           Tiger Track            26.80      28.03   0.6 
 
400 Meter Dash 17-18 Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 51.31  7/27/2000   Monique Henderson, Buffalo, NY              
     JO Meet: J 51.45  8/2/1981    Erica Harris, Gig Harbor, WA                
    AZ Assoc: A 56.37  6/1/1991    Eurika Hall, TAA                            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Waggoner, Tatum              Team Showtym           56.00      57.12  
  2 Coleman, Alysoune            Arizona Flam           56.50      59.70  
  3 Bell, Katie                  Tucson Elite         1:01.00    1:05.02  
 -- Jackson, Dai Jahna           Arizona Chee                         DQ  
 
800 Meter Run 17-18 Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 2:05.27  7/30/2005   Sarah Bowman, Indianapolis, IN            
     JO Meet: J 2:07.73  7/30/1994   Tamieka Grizzle, Bronx. NY                
    AZ Assoc: A 2:14.73  6/8/2010    Katie Penney, 1048 Gtd Go Dist            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Coleman, Alysoune            Arizona Flam         2:16.00    2:27.51  
  2 Montenegro, Desire'          Tucson Elite         2:45.00    2:36.00  
  3 Seaton, Chelsey              Arizona Trac         2:37.40    2:57.21  
 
1500 Meter Run 17-18 Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 4:26.39  8/2/1981    Cecilia Hopp, Cos  Cob, CT                
     JO Meet: J 4:26.39  8/2/1981    Cecilia Hopp, Cos  Cob, CT                
    AZ Assoc: A 4:51.97  7/14/2003   Vanessa Hernandez, TE                     
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Gomez, Maria                 Glendale Fla         6:57.00    6:40.13  
  2 Gonzalez, Natalia            Glendale Fla                    6:41.09  
 
3000 Meter Run 17-18 Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N  9:37.24  7/30/1998   Dana Boyle, Carbondale, CO               
     JO Meet: J  9:37.24  7/30/1998   Dana Boyle, Carbondale, CO               
    AZ Assoc: A 10:54.80  6/18/1983   Heiki Thelm, AP                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Gonzalez, Natalia            Glendale Fla        14:50.00   15:04.54  
 
100 Meter Hurdles (33"  ) 17-18 Girls
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 13.35  7/29/2006   April Williams, unattached                  
     JO Meet: J 13.35  7/29/2006   April Williams, unattached                  
    AZ Assoc: A 13.76  6/8/2003    Tiffany McDonald, ARS                       
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Myers, Briana                Tucson Elite           14.88      15.36  +0.0  2 
  2 Madrid, Sydney               Tiger Track            15.13      15.38  +0.0  2 
  3 Coleman, Savannah            Arizona Flam           15.20      15.45  +0.0  2 
  4 Parham, Kiara                Arizona Flam           16.50      16.83  +0.0  2 
  5 Savel, Vanessa               Tucson Elite           16.50      16.91  +0.0  2 
  6 Johnson, Meghan              Phoenix Bobc           18.46      17.46  -0.2  1 
  7 Lee, Naomi                   Tucson Elite           17.43      17.52  -0.2  1 
  8 Bell, Katie                  Tucson Elite           17.51      17.98  -0.2  1 
  9 Ulrich, Courtney             Tucson Elite           17.01      18.05  -0.2  1 
 
400 Meter Hurdles (30") 17-18 Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 57.67  7/27/2008   Turquoise Thompson, 33 Together Elit        
     JO Meet: J 57.67  7/27/2008   Turquoise Thompson, 33 Together Elit        
    AZ Assoc: A 59.40  6/4/1983    Bethany Zahn, POP                           
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Coleman, Savannah            Arizona Flam         1:04.20    1:06.38  
  2 Madrid, Sydney               Tiger Track                     1:06.42  
  3 Lee, Naomi                   Tucson Elite         1:07.00    1:07.58  
  4 Parham, Kiara                Arizona Flam         1:11.33    1:09.07  
  5 Abalos, Jordan               Do Right Edu         1:05.10    1:09.44  
  6 Savel, Vanessa               Tucson Elite         1:02.00    1:09.57  
  7 Bell, Katie                  Tucson Elite         1:10.00    1:13.12  
 
4x100 Meter Relay 17-18 Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 44.43  7/28/2007   12 26 Dallas Gold TC, 26 Dallas Gold T      
                       L Stewart, A Pegram, B Carr, V Jordan             
     JO Meet: J 44.43  7/28/2007   12 26 Dallas Gold TC, 26 Dallas Gold T      
                       L Stewart, A Pegram, B Carr, V Jordan             
    AZ Assoc: A 48.22  6/7/2010    1048 Arizona Elite Track Field, 1048 AZ Elit
                       C Clark, S Freeman, S Jacobs                      
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Tucson Elite AC  'A'                                49.20      49.46  
     1) Christman, Savaughn             2) Crunkleton-Wilson, Michaela    
     3) Holliday, Jamie                 4) Myers, Briana                  
  2 Tucson Elite AC  'B'                                52.50      52.99  
     1) Bell, Katie                     2) Erchull, Alana                 
     3) Lee, Naomi                      4) Savel, Vanessa                 
 
High Jump 17-18 Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 1.85m  7/25/1996   Adrienne Sims, Fayettevile, NC              
     JO Meet: J 1.85m  7/25/1996   Adrienne Sims, Fayettevile, NC              
    AZ Assoc: A 1.75m  6/18/1983   Shelly Fehrman, NH                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Pilgrim, Kaysee              Unattached             1.73m      1.65m    5-05.00 
  2 Abalos, Jordan               Do Right Edu           1.40m      1.60m    5-03.00 
  3 Madrid, Sydney               Tiger Track            1.42m      1.50m    4-11.00 
  4 Bramwell, Asha               Unattached             1.57m      1.45m    4-09.00 
  5 Holliday, Jamie              Tucson Elite           1.42m      1.30m    4-03.25 
 
Pole Vault 17-18 Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 4.21m  7/25/2008   Natalie Willer, Cornhusker Flyers,NE        
     JO Meet: J 4.21m  7/25/2008   Natalie Willer, 29 Flyers                   
    AZ Assoc: A 3.97m  7/14/2003   April Kubishita, HH                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Whitehead, Savannah          Unattached             3.84m      3.51m   11-06.25 
  2 Warth, Kristiana             Unattached             3.58m      3.36m   11-00.25 
  3 McMullin, Maleah             Unattached             3.58m     J3.36m   11-00.25 
  4 Masolini, Athena             Risen Perfor           3.53m      3.20m   10-06.00 
  5 Baker, Nicole                Ultimate Hig           3.51m     J3.20m   10-06.00 
  6 jamerson, Tayler             Unattached                       J3.20m   10-06.00 
  7 Pionke, Tiara                Arizona Puma                      3.05m   10-00.00 
  8 Michaud, Toria               Heat Stroke            3.38m     J3.05m   10-00.00 
  9 Yow, Cameryn                 Ultimate Hig           2.90m      2.59m    8-06.00 
 -- Booth, Ashley                Heat Stroke            2.90m         NH            
 -- Rust, Aimee                  Heat Stroke            2.44m         NH            
 -- Sharkey, Abigail             Unattached             3.58m         NH            
 
Long Jump 17-18 Girls
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 6.36m  7/23/1994   Angela Henry, Omaha, NE                     
     JO Meet: J 6.36m  7/23/1994   Angela Henry, Omaha, NE                     
    AZ Assoc: A 5.69m  6/9/1991    Latosha Bailey, TAA                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Christman, Savaughn          Tucson Elite           5.41m      5.67m   NWI  18-07.25 
  2 Beechum, Monika              Unattached             5.46m      5.55m   NWI  18-02.50 
  3 Britton, Damali              Arizona Elit           5.00m      5.25m   NWI  17-02.75 
  4 Hagerstrand, Kilee           Tiger Track            5.46m      5.23m   NWI  17-02.00 
  5 Ellis, Brianna               Arizona Flam           5.06m      5.16m   NWI  16-11.25 
  6 Holliday, Jamie              Tucson Elite           5.46m      5.11m   NWI  16-09.25 
  7 Parham, Kiara                Arizona Flam           5.22m      5.10m   NWI  16-08.75 
  8 Myers, Briana                Tucson Elite           4.88m      5.02m   NWI  16-05.75 
 
Triple Jump 17-18 Girls
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 13.01m  7/28/1996   Alicia Broussard, Houston, TX              
     JO Meet: J 13.01m  7/28/1996   Alicia Broussard, Houston, TX              
    AZ Assoc: A 11.85m  6/7/2010    Jasmine Todd, 1048 AZ Cheetahs             
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Britton, Damali              Arizona Elit          10.77m     10.83m   NWI  35-06.50 
  2 Cossey, Juliette             Arizona Dyna          11.19m     10.79m   NWI  35-05.00 
  3 Fallon, Alana                Arizona Elit          10.54m     10.09m   NWI  33-01.25 
 
Shot Put 4kg 17-18 Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 15.82m  7/31/2003   Michelle Carter, Ovilla, TX                
     JO Meet: J 15.82m  7/31/2003   Michelle Carter, Ovilla, TX                
    AZ Assoc: A 13.61m  6/17/2000   Jennifer Penrose, UNA                      
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Conlin, Amanda               Phoenix Bobc          13.84m     13.41m   44-00.00 
  2 Finn, Bianca                 Arizona Chee          13.01m     12.42m   40-09.00 
  3 Rains, Jericho               Unattached             9.93m     10.33m   33-10.75 
  4 Clement, Ebony               Arizona Chee          10.44m      9.94m   32-07.50 
  5 Bramwell, Asha               Unattached            10.40m      9.71m   31-10.25 
  6 Fakler, Erin                 Unattached                        9.60m   31-06.00 
  7 Menlove, Anne                Arizona Chee           8.66m      8.42m   27-07.50 
 
Discus Throw 1kg 17-18 Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 53.42m  7/9/1995    Suzy Powell, Joplin, MO                    
     JO Meet: J 52.49m  8/1/1982    Cindy Johnson, Mesa, AZ                    
    AZ Assoc: A 49.92m  6/18/1983   Cindy Johnson, UNA                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Finn, Bianca                 Arizona Chee          39.18m     41.43m     135-11 
  2 Alarcio-Caldon, Meredith     Tucson Elite          40.21m     37.93m     124-05 
  3 Fakler, Erin                 Unattached                       37.69m     123-08 
  4 Clemit, Sarah                Unattached            29.06m     27.79m      91-02 
  5 Menlove, Anne                Arizona Chee          32.74m     27.67m      90-09 
  6 Rains, Jericho               Unattached            27.43m     26.88m      88-02 
  7 Clement, Ebony               Arizona Chee          30.08m     24.74m      81-02 
 
Hammer Throw 4k 17-18 Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 53.55m  7/28/2009   Lauren Chambers, Throw 1 Deep, GA          
     JO Meet: J 53.55m  7/28/2009   Lauren Chambers, Throw 1 Deep              
    AZ Assoc: A 44.09m  6/7/2010    Ashley Weber, 1048 Unattached              
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Rains, Jericho               Unattached            35.97m     36.26m     118-11 
  2 Fakler, Erin                 Unattached                       33.34m     109-04 
  3 Collins, Rachael             Phoenix Bobc                     21.74m      71-04 
 
Javelin Throw 600g 17-18 Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 43.07m  5/25/2011   Amethyst Boyd, 1048 Aag Pan                
     JO Meet: J 45.27m  8/2/2009    Ashley Aldredge, 06-24 Peak Perf           
    AZ Assoc: A 49.95m  5/21/2011   hannah carson, Arizona Chee                
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Hagerstrand, Kilee           Tiger Track           33.83m     38.94m     127-09 
  2 Bramwell, Asha               Unattached            38.34m     34.61m     113-06 
  3 Conlin, Amanda               Phoenix Bobc                     33.34m     109-04 
  4 Collins, Rachael             Phoenix Bobc          30.19m     30.47m     100-00 
  5 Abalos, Jordan               Do Right Edu          32.20m     30.27m      99-04 
 
100 Meter Dash 8 & Under Boys
=================================================================================
    AZ Assoc: A 14.69  6/5/2011    Quaron Adams, Do Right Edu                  
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Torres, Marcos               Miles Per Ho           15.00      15.02q  1.6  2 
  2 Tamplin, Errick              Alliance You           15.57      15.08q  1.2  3 
  3 Rhymes, Destinie             Spartan Spee                      15.47q  1.6  2 
  4 Cornejo, Alvaro              The Arizona            15.58      15.74q  1.2  3 
  5 Kearney, Dorien              Huron Athlet           15.80      16.36q  1.6  2 
  6 Johnson, Amare               Arizona Flam                      16.57q  1.2  3 
  7 Larson, Ryan                 The Arizona            16.68      16.58q +0.0  1 
  8 Arthur, Curtis               Alliance You           16.28      16.61q  1.2  3 
  9 Hawkins, Ricky               Spartan Spee           16.80      16.89q  0.4  4 
 10 Bee, Sterling                Vail Vipers            17.97      17.41   0.4  4 
 11 Simms, Maurice               Spartan Spee           17.50      17.61   1.6  2 
 12 Schilb, Kyan                 Vail Vipers            18.34      17.63   1.6  2 
 13 Heidelberg, Zuri             Miles Per Ho           17.21      17.76   1.6  2 
 14 Byrd, Oshen                  Do Right Edu           17.64      17.79   1.2  3 
 15 Clark, Terrione              The Arizona            21.95      17.81  +0.0  1 
 16 Alberty, Darius              The Arizona            17.79      18.08   0.4  4 
 17 Cryer, Braeyden              Arizona Chee           19.15      18.37  +0.0  1 
 18 Dobbin, Drey'lan             Arizona Pant           17.98      18.81   0.4  4 
 19 Lopez, Justin                Arizona Chee           19.25      19.31   0.4  4 
 20 Upshur, Noah                 Unattached             19.79      19.78   0.4  4 
 21 Hanson, Seth                 Arizona Elit           20.87      20.97   1.2  3 
 22 Douglass, Anderson           World Class                       24.37   0.4  4 
 
100 Meter Dash 8 & Under Boys
==============================================================================
    AZ Assoc: A 14.69  6/5/2011    Quaron Adams, Do Right Edu                  
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Torres, Marcos               Miles Per Ho           15.02      15.21  -1.2 
  2 Tamplin, Errick              Alliance You           15.08      15.32  -1.2 
  3 Rhymes, Destinie             Spartan Spee           15.47      15.84  -1.2 
  4 Cornejo, Alvaro              The Arizona            15.74      15.88  -1.2 
  5 Kearney, Dorien              Huron Athlet           16.36      16.55  -1.2 
  6 Larson, Ryan                 The Arizona            16.58      16.71  -1.2 
  7 Arthur, Curtis               Alliance You           16.61      16.78  -1.2 
  8 Johnson, Amare               Arizona Flam           16.57      17.03  -1.2 
  9 Hawkins, Ricky               Spartan Spee           16.89      17.13  -1.2 
 
200 Meter Dash 8 & Under Boys
=================================================================================
    AZ Assoc: A 31.22  6/3/2012    Amier Boyd-Matthews, Do Right Edu           
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Cornejo, Alvaro              The Arizona            31.61      32.20q  NWI  2 
  2 Torres, Marcos               Miles Per Ho           31.64      32.21q  NWI  1 
  3 Tamplin, Errick              Alliance You           33.58      32.64q  NWI  1 
  4 Rhymes, Destinie             Spartan Spee           33.40      33.74q  NWI  1 
  5 Kearney, Dorien              Huron Athlet           33.44      34.21q  NWI  1 
  6 Warren, Micah                Alliance You           33.49      34.76q  NWI  3 
  7 Johnson, Amare               Arizona Flam                      35.64q  NWI  3 
  8 Larson, Ryan                 The Arizona            36.61      35.77q  NWI  2 
  9 Hawkins, Ricky               Spartan Spee           36.90      35.83q  NWI  3 
 10 Arthur, Curtis               Alliance You           35.99      35.89   NWI  1 
 11 Silva, Zion                  Az Titans Ll           37.61      36.78   NWI  1 
 12 Heidelberg, Zuri             Miles Per Ho           36.39      36.98   NWI  1 
 13 Simms, Maurice               Spartan Spee           39.90      37.95   NWI  3 
 14 Clark, Terrance              The Arizona            36.86      38.12   NWI  2 
 15 Schilb, Kyan                 Vail Vipers            37.94      38.20   NWI  3 
 16 Justice, Carson              Vail Vipers            41.13      40.03   NWI  3 
 17 Montano, Soul                Elite Stride                      40.86   NWI  3 
 18 Lopez, Justin                Arizona Chee           41.04      40.89   NWI  2 
 19 Byrd, Oshen                  Do Right Edu           37.68      41.32   NWI  3 
 20 Cryer, Braeyden              Arizona Chee           43.64      42.06   NWI  3 
 21 Clark, Terrione              The Arizona            46.52      44.80   NWI  1 
 -- Dobbin, Drey'lan             Arizona Pant           38.50         DQ   NWI  2 
 
200 Meter Dash 8 & Under Boys
==============================================================================
    AZ Assoc: A 31.22  6/3/2012    Amier Boyd-Matthews, Do Right Edu           
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Cornejo, Alvaro              The Arizona            32.20      31.80  +0.0 
  2 Rhymes, Destinie             Spartan Spee           33.74      31.88  +0.0 
  3 Torres, Marcos               Miles Per Ho           32.21      32.53  +0.0 
  4 Tamplin, Errick              Alliance You           32.64      32.71  +0.0 
  5 Kearney, Dorien              Huron Athlet           34.21      34.65  +0.0 
  6 Warren, Micah                Alliance You           34.76      34.91  +0.0 
  7 Larson, Ryan                 The Arizona            35.77      35.28  +0.0 
  8 Johnson, Amare               Arizona Flam           35.64      35.58  +0.0 
  9 Hawkins, Ricky               Spartan Spee           35.83      35.58  +0.0 
 
400 Meter Dash 8 & Under Boys
============================================================================
    AZ Assoc: A 1:16.03  4/16/2011   Quaron Adams, Do Right Edu                
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Cornejo, Alvaro              The Arizona          1:12.57    1:14.97A  2 
  2 Warren, Micah                Alliance You         1:17.26    1:18.91   2 
  3 Larson, Ryan                 The Arizona          1:20.52    1:20.43   2 
  4 Rhymes, Destinie             Spartan Spee         1:15.90    1:20.48   2 
  5 Wiley, Martel                Do Right Edu         1:15.78    1:20.59   2 
  6 Heidelberg, Zuri             Miles Per Ho         1:25.00    1:26.96   2 
  7 Simms, Maurice               Spartan Spee         1:39.00    1:30.34   1 
  8 Clark, Terrance              The Arizona          1:25.33    1:32.49   2 
  9 Alberty, Darius              The Arizona          1:37.66    1:34.03   1 
 10 Byrd, Oshen                  Do Right Edu         1:34.78    1:34.35   1 
 11 Alam-Ahmed, Zuhayr           Miles Per Ho         1:30.50    1:38.54   2 
 12 Justice, Carson              Vail Vipers          1:31.88    1:39.61   2 
 13 Levinus, Fredrick-Charli     Phoenix Bobc         1:39.00    1:49.81   1 
 14 Montano, Soul                Elite Stride         1:33.50    1:55.23   1 
 
800 Meter Run 8 & Under Boys
=========================================================================
    AZ Assoc: A 3:07.56  6/5/2011    Francisco Rosthausler, Wicked             
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Davis, John                  Do Right Edu         2:53.00    2:53.85A 
  2 Gonzales, Estevan            Wicked TC            3:02.44    2:58.17A 
  3 Montano, Soul                Elite Stride         3:28.32    3:28.89  
  4 Alam-Ahmed, Zuhayr           Miles Per Ho         3:33.41    3:43.32  
  5 Lopez, Alejandro             Coldwater Ex                    4:03.89  
 
1500 Meter Run 8 & Under Boys
=========================================================================
    AZ Assoc: A 5:56.15  6/3/2012    Zaire Blevens, Do Right Edu               
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Gonzales, Estevan            Wicked TC            5:44.66    5:42.85A 
  2 Lopez, Alejandro             Coldwater Ex                    7:40.31  
  3 Brewer, Colten               Thunderhardt         8:18.70    8:55.89  
 
4x100 Meter Relay 8 & Under Boys
=========================================================================
    AZ Assoc: A 1:01.34  6/4/2011    Do Right Educational Sports, Do Right Edu 
                         Q Adams, C Baty, Z Blevins, M Wheaton             
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Do Right Educational Sports Pr  'A'               1:04.10    1:04.05  
     1) Barrett, Malec                  2) Davis, John                    
     3) Price, Aiden                    4) Wiley, Martel                  
  2 Alliance Youth Sports  'A'                        1:05.41    1:05.00  
     1) Arthur, Curtis                  2) Monte, Sheldon                 
     3) Tamplin, Errick                 4) Warren, Micah                  
 
4x400 Meter Relay 8 & Under Boys
=========================================================================
    AZ Assoc: A 5:48.06  5/21/2011   Do Right Educational Sports Pr, Do Right E
                         Q Adams, M McLaurin, Z Blevins, M Wheaton         
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Do Right Educational Sports Pr  'A'               5:34.00    5:32.95A 
     1) Barrett, Malec                  2) Davis, John                    
     3) Price, Aiden                    4) Wiley, Martel                  
 
Long Jump 8 & Under Boys
========================================================================================
    AZ Assoc: A 3.55m  6/4/2011    Garrison Douglass, World Class              
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Johnson, Amare               Arizona Flam                      3.14m   NWI  10-03.75 
  2 Dobbin, Drey'lan             Arizona Pant           2.79m      2.99m   NWI   9-09.75 
  3 Monte, Sheldon               Alliance You           2.46m      2.98m   NWI   9-09.50 
  4 Alam-Ahmed, Zuhayr           Miles Per Ho           2.54m      2.83m   NWI   9-03.50 
  5 Kearney, Dorien              Huron Athlet                      2.81m   NWI   9-02.75 
  6 Cryer, Braeyden              Arizona Chee           2.58m      2.60m   NWI   8-06.50 
  7 Andersen, Levi               Arizona Puma                      2.57m   2.3   8-05.25 
  8 Lopez, Justin                Arizona Chee           2.32m      2.49m   NWI   8-02.00 
  9 Levinus, Fredrick-Charli     Phoenix Bobc                      2.21m   NWI   7-03.00 
 
Shot Put 8 & Under Boys
===================================================================================
    AZ Assoc: A 7.34m  6/4/2011    Amar Elmore, Do Right Edu                   
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Andersen, Levi               Arizona Puma                      5.69m   18-08.00 
  2 Levinus, Fredrick-Charli     Phoenix Bobc           4.19m      4.30m   14-01.25 
  3 Carter, Micah                Az Goldrush                       3.02m    9-11.00 
 
Javelin Throw 300g 8 & Under Boys
===================================================================================
    AZ Assoc: A 23.72m  6/3/2012    Charlie Allison, AF                        
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Price, Aiden                 Do Right Edu          21.45m     14.67m      48-01 
  2 Barrett, Malec               Do Right Edu          13.88m     14.38m      47-02 
  3 Levinus, Fredrick-Charli     Phoenix Bobc          14.86m     14.26m      46-09 
  4 Swenson, Jaiden              Vail Vipers           15.67m     14.05m      46-01 
  5 Alberty, Darius              The Arizona           13.76m     13.51m      44-04 
  6 Justice, Carson              Vail Vipers           10.20m     12.70m      41-08 
  7 Upshur, Noah                 Unattached            12.34m     11.55m      37-11 
  8 Bee, Sterling                Vail Vipers           11.13m     11.51m      37-09 
  9 Schilb, Kyan                 Vail Vipers           11.92m      9.41m      30-10 
 10 Silva, Zion                  Az Titans Ll           7.32m      8.65m      28-04 
 11 Carter, Micah                Az Goldrush                       5.52m      18-01 
 
100 Meter Dash 09-10 Boys
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 12.73  7/28/1991   Richard Washington, Inglewood, CA           
     JO Meet: J 12.73  7/28/1991   Richard Washington, Inglewood, CA           
    AZ Assoc: A 13.08  4/29/1995   Arnold Bernard, AC                          
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Hermas, Donye                Az Goldrush            12.97    A 12.93q  1.5  3 
  2 Adams, Quaron                Do Right Edu           13.70      13.61q  1.5  3 
  3 Fair, Brian                  The Arizona            14.04      14.15q  0.7  1 
  3 Patton, Xavier               The Arizona            14.23      14.15q  NWI  2 
  5 Douglass, Garrison           World Class            13.82      14.39q  1.5  3 
  6 Chambers, Eric               Az Goldrush            14.23      14.45q  NWI  2 
  7 Sovereign, Joshua            Arizona Chee           14.50      14.56q  1.5  3 
  8 Shivers, Kamen               Ar Stars               14.29      14.60q  1.5  3 
  9 Boykins, Kai                 Arizona Pant           14.17      14.69q  1.5  3 
 10 Kittleson, Conner            The Arizona            14.58      14.70   0.7  1 
 10 Wheaton, Markye              Do Right Edu           15.01      14.70   NWI  2 
 12 Amicks, Terrion              Nx Level               14.25      14.72   0.7  1 
 13 Nsubuga, Andereya            Arizona Chee                      15.69   NWI  2 
 14 Miles, Djevon                The Arizona            15.97      15.77   1.5  3 
 15 Beltran, Abdiel              Arizona Chee                      15.81   1.5  3 
 16 Ballentine, Tarrick          Arizona Flam                      15.86   0.7  1 
 17 Yslas, Marcos                Ar Stars               15.86      16.14   0.7  1 
 18 Sparks, Devon                Az Goldrush            14.70      16.45   NWI  2 
 19 Garcia, David                Vail Vipers            17.48      16.63   0.7  1 
 20 Glenn, Bryce                 Spartan Spee           17.63      16.74   NWI  2 
 21 Vazquez, Yan                 Arizona Flam           17.75      16.91   1.5  3 
 22 Elmore, Amar                 Do Right Edu           17.13      17.59   0.7  1 
 23 Holloway, Jason              Do Right Edu           16.90      17.98   NWI  2 
 24 Frazier, Desmond             Spartan Spee           18.00      19.77   0.7  1 
 
100 Meter Dash 09-10 Boys
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 12.73  7/28/1991   Richard Washington, Inglewood, CA           
     JO Meet: J 12.73  7/28/1991   Richard Washington, Inglewood, CA           
    AZ Assoc: A 13.08  4/29/1995   Arnold Bernard, AC                          
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Hermas, Donye                Az Goldrush            12.93      13.08A -0.7 
  2 Adams, Quaron                Do Right Edu           13.61      13.66  -0.7 
  3 Fair, Brian                  The Arizona            14.15      14.24  -0.7 
  4 Patton, Xavier               The Arizona            14.15      14.48  -0.7 
  5 Shivers, Kamen               Ar Stars               14.60      14.60  -0.7 
  6 Douglass, Garrison           World Class            14.39      14.61  -0.7 
  7 Chambers, Eric               Az Goldrush            14.45      14.67  -0.7 
  8 Boykins, Kai                 Arizona Pant           14.69      14.73  -0.7 
 
200 Meter Dash 09-10 Boys
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 25.83  8/2/2003    Rannell Hall, Miami, FL                     
     JO Meet: J 25.83  8/2/2003    Rannell Hall, Miami, FL                     
    AZ Assoc: A 26.59  6/16/2007   Paul Lucas, DR                              
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Hermas, Donye                Az Goldrush            25.80      28.28q  NWI  2 
  2 Fair, Brian                  The Arizona            29.23      29.23q  NWI  1 
  3 Douglass, Garrison           World Class            28.49      29.45q  NWI  1 
  4 Boykins, Kai                 Arizona Pant           29.05      29.77q  NWI  3 
  5 Boyd-Matthews, Amier         Do Right Edu           29.72      29.85q  NWI  3 
  6 Chambers, Eric               Az Goldrush            30.34      29.87q  NWI  2 
  7 Patton, Xavier               The Arizona            29.74      29.95q  NWI  1 
  8 Wheaton, Markye              Do Right Edu           31.60      30.24q  NWI  3 
  9 Huckaby, Jaylen              Do Right Edu           29.60      30.31q  NWI  2 
 10 Brown, Jamri                 Arizona Sain           30.90      30.40   NWI  1 
 11 Amicks, Terrion              Nx Level               30.18      30.45   NWI  2 
 12 Croskey, Timothy             Arizona Spee           30.01      31.11   NWI  1 
 13 Noyd, Russell                Alliance You           32.46      31.29   NWI  2 
 14 Sovereign, Joshua            Arizona Chee           30.50      31.40   NWI  3 
 15 Kittleson, Conner            The Arizona            30.88      31.44   NWI  1 
 16 Shivers, Cole                Ar Stars               31.92      31.47   NWI  3 
 17 Mason, Mekhi                 Elite Stride           29.88      31.59   NWI  2 
 18 Miles, Djevon                The Arizona            33.61      32.48   NWI  3 
 19 Grubbs, Devon                Arizona Flam                      32.92   NWI  2 
 20 Beltran, Abdiel              Arizona Chee                      32.98   NWI  3 
 21 Sparks, Devon                Az Goldrush            28.00      34.45   NWI  2 
 22 Nsubuga, Andereya            Arizona Chee                      35.28   NWI  1 
 23 Vazquez, Yan                 Arizona Flam           37.00      35.66   NWI  3 
 24 Glenn, Bryce                 Spartan Spee           37.94      37.16   NWI  1 
 25 Nguyen, Thomas               Arizona Puma           38.31      37.67   NWI  1 
 26 Frazier, Desmond             Spartan Spee           42.00      44.28   NWI  2 
 
200 Meter Dash 09-10 Boys
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 25.83  8/2/2003    Rannell Hall, Miami, FL                     
     JO Meet: J 25.83  8/2/2003    Rannell Hall, Miami, FL                     
    AZ Assoc: A 26.59  6/16/2007   Paul Lucas, DR                              
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Hermas, Donye                Az Goldrush            28.28      27.66   0.3 
  2 Fair, Brian                  The Arizona            29.23      29.16   0.3 
  3 Boyd-Matthews, Amier         Do Right Edu           29.85      29.51   0.3 
  4 Patton, Xavier               The Arizona            29.95      29.57   0.3 
  5 Chambers, Eric               Az Goldrush            29.87      29.62   0.3 
  6 Douglass, Garrison           World Class            29.45      29.69   0.3 
  7 Wheaton, Markye              Do Right Edu           30.24      29.83   0.3 
  8 Huckaby, Jaylen              Do Right Edu           30.31      29.96   0.3 
  9 Boykins, Kai                 Arizona Pant           29.77      30.02   0.3 
 
400 Meter Dash 09-10 Boys
============================================================================
 Nat'l Youth: N   58.74  7/25/1997   Jules Noel, Boynton Beach, FL             
     JO Meet: J   58.74  7/25/1997   Jules Noel, Boynton Beach, FL             
    AZ Assoc: A 1:01.41  6/16/2007   Paul Lucas, DR                            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Hermas, Donye                Az Goldrush            59.00    1:03.96   3 
  2 Fair, Brian                  The Arizona          1:05.30    1:05.41   3 
  3 Chambers, Eric               Az Goldrush          1:08.00    1:09.68   3 
  4 Brown, Jamri                 Arizona Sain         1:09.00    1:09.70   3 
  5 Shivers, Cole                Ar Stars             1:11.35    1:11.14   3 
  6 Mason, Mekhi                 Elite Stride         1:09.00    1:11.79   3 
  7 Baty, Charles                Do Right Edu         1:10.00    1:12.15   3 
  8 Croskey, Timothy             Arizona Spee         1:09.86    1:12.30   3 
  9 Noyd, Russell                Alliance You         1:13.99    1:14.10   2 
 10 Patton, Xavier               The Arizona          1:12.32    1:15.10   2 
 11 Garcia, David                Vail Vipers          1:18.35    1:16.98   2 
 12 Kittleson, Conner            The Arizona          1:14.39    1:17.57   2 
 13 Beltran, Abdiel              Arizona Chee                    1:18.68   1 
 14 Miles, Djevon                The Arizona          1:21.44    1:20.16   2 
 15 Vazquez, Yan                 Arizona Flam         1:32.00    1:21.03   1 
 16 Thomas, Karl                 Spartan Spee         1:25.00    1:22.07   2 
 17 Fuse, Cameron                Elite Stride                    1:22.46   1 
 18 Glenn, Bryce                 Spartan Spee         1:29.00    1:31.31   1 
 19 Clifton, Wyatt               Arizona Spee                    1:32.27   1 
 20 Carr, Alexander              Huron Athlet         1:28.00    1:37.03   2 
 21 McConnell, Kellen            Huron Athlet         1:42.58    1:49.34   1 
 
800 Meter Run 09-10 Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 2:19.74  7/30/2005   Robert Amick, unattached-14               
     JO Meet: J 2:19.74  7/30/2005   Robert Amick, unattached-14               
    AZ Assoc: A 2:30.74  5/19/2005   Ryan Silva, UNA                           
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Brown, Jamri                 Arizona Sain         2:35.00    2:41.47  
  2 Schilb, Ayden                Vail Vipers          2:39.00    2:43.31  
  3 Rosthenhausler, Francisc     Wicked TC            2:52.00    2:46.49  
  4 Blevins, Zaire               Do Right Edu         2:50.00    2:49.94  
  5 Smith, Zachary               Az Goldrush          2:45.00    2:50.46  
  6 Baty, Charles                Do Right Edu         2:50.00    2:51.75  
  7 Nguyen, Nicholas             Arizona Puma         2:58.00    2:53.57  
  8 Ortiz, Jacob                 Arizona Chee         3:00.00    2:57.72  
  9 Thomas, Karl                 Spartan Spee         2:55.00    2:59.45  
 10 Nguyen, Thomas               Arizona Puma         2:58.00    3:04.03  
 11 Nasewytewa, Henry            Unattached           3:05.00    3:05.30  
 12 Fuse, Cameron                Elite Stride                    3:05.37  
 13 Figueroa, Roman              Vail Vipers          2:53.00    3:16.74  
 14 Ramirez, Kevin               Glendale Fla         3:00.00    3:26.82  
 15 Clifton, Wyatt               Arizona Spee         3:21.50    3:35.68  
 16 Carr, Alexander              Huron Athlet         3:29.00    4:02.47  
 
1500 Meter Run 09-10 Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 4:43.70  7/31/2005   Robert Amick, unattached-14               
     JO Meet: J 4:43.70  7/31/2005   Robert Amick, unattached-14               
    AZ Assoc: A 5:03.80  4/11/1987   Joe Acosta, SS                            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Schilb, Ayden                Vail Vipers          5:27.00    5:23.82  
  2 Rosthenhausler, Francisc     Wicked TC            5:40.00    5:27.06  
  3 Blevins, Zaire               Do Right Edu         5:58.00    5:37.90  
  4 Smith, Zachary               Az Goldrush                     5:40.22  
  5 Nguyen, Nicholas             Arizona Puma         5:52.00    5:44.87  
  6 Ortiz, Jacob                 Arizona Chee         5:59.00    5:51.44  
  7 Peterson, Aidan              Anthem Track         5:56.12    5:54.72  
  8 Thomas, Karl                 Spartan Spee         5:58.00    5:55.40  
  9 Carr, Alexander              Huron Athlet         7:00.00    8:17.65  
 10 McConnell, Kellen            Huron Athlet                    8:17.66  
 
4x100 Meter Relay 09-10 Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 51.63  8/3/2003    Miamia Metro-Dade, Miami, FL                
                       Leo Simmons, Darryl Brown, Shaquille Kearse, Ranne
     JO Meet: J 51.63  8/3/2003    Miamia Metro-Dade, Miami, FL                
                       Leo Simmons, Darryl Brown, Shaquille Kearse, Ranne
    AZ Assoc: A 54.06  6/26/2000   Do Right                                    
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Do Right Educational Sports Pr  'A'                 56.80      56.44  
     1) Adams, Quaron                   2) Boyd-Matthews, Amier           
     3) Huckaby, Jaylen                 4) Wheaton, Markye                
 
4x400 Meter Relay 09-10 Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 4:11.54  7/30/2000   Speed City TC                             
                         Kwame Morgan, Anthony Williams, Tariq Adams, Misha
     JO Meet: J 4:11.54  7/30/2000   Speed City TC                             
                         Kwame Morgan, Anthony Williams, Tariq Adams, Misha
    AZ Assoc: A 4:39.35  5/24/1992   Jesse Owens Memorial                      
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Do Right Educational Sports Pr  'A'               4:40.00    4:55.08  
     1) Adams, Quaron                   2) Baty, Charles                  
     3) Blevins, Zaire                  4) Huckaby, Jaylen                
 
Long Jump 09-10 Boys
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 4.97m  7/29/2003   Thomas Johnson, Dallas, TX                  
     JO Meet: J 4.97m  7/29/2003   Thomas Johnson, Dallas, TX                  
    AZ Assoc: A 4.55m  5/2/2009    Tehran Thomas, Arizona Sain                 
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Amicks, Terrion              Nx Level               4.29m      4.14m   NWI  13-07.00 
  2 Mason, Mekhi                 Elite Stride                      4.13m   NWI  13-06.75 
  3 Boykins, Kai                 Arizona Pant           3.96m      3.84m   NWI  12-07.25 
  3 Douglass, Garrison           World Class            4.00m      3.84m   NWI  12-07.25 
  5 Allison, Charlie             Phoenix Flye           3.74m      3.66m   NWI  12-00.25 
  6 Sovereign, Joshua            Arizona Chee                      3.45m   NWI  11-04.00 
  7 Fernandez, Derek             Ar Stars               3.38m      3.31m   NWI  10-10.50 
  8 Ramirez, Kevin               Glendale Fla           3.30m      3.12m   NWI  10-03.00 
  9 Felix, Kaleb                 Alliance You           3.33m      3.08m   NWI  10-01.25 
 10 Merritt, Aiden               Arizona Elit           3.23m      3.07m   NWI  10-01.00 
 11 Ballentine, Tarrick          Arizona Flam           3.11m      2.92m   NWI   9-07.00 
 12 Ortiz, Avaunt                Alliance You           3.70m      2.81m   NWI   9-02.75 
 13 Frazier, Desmond             Spartan Spee           2.00m      2.47m   NWI   8-01.25 
 14 Maxwell, Quinton             Unattached                        2.36m   NWI   7-09.00 
 15 Risch, Braeden               Tucson Elite           3.10m      2.35m   NWI   7-08.50 
 16 Overstreet IV, Louis         Arizona Flam           3.26m      1.57m   NWI   5-02.00 
 
Shot Put 6 lb. 09-10 Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 12.44m  8/2/2003    Jon Allen, Houston,TX                      
     JO Meet: J 12.44m  8/2/2003    Jon Allen, Houston,TX                      
    AZ Assoc: A  9.82m  3/21/1987   Jason Fogel, MP                            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Grubbs, Devon                Arizona Flam                      8.46m   27-09.25 
  2 Elmore, Amar                 Do Right Edu           9.10m      7.82m   25-08.00 
  3 Ruiz, Enrique                Arizona Flam           6.40m      6.85m   22-05.75 
  4 Holloway, Jason              Do Right Edu           6.54m      6.44m   21-01.50 
  5 Maxwell, Quinton             Unattached                        5.79m   19-00.00 
  6 Fuse, Cameron                Elite Stride                      5.49m   18-00.25 
  7 Ballentine, Tarrick          Arizona Flam                      5.15m   16-10.75 
  8 Overstreet IV, Louis         Arizona Flam           5.70m      4.79m   15-08.75 
  9 Ruiz, Elian                  Arizona Flam           3.41m      3.63m   11-11.00 
 
Javelin Throw 300g 09-10 Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 41.16m  6/10/2007   Armand Shyne, Fairoaks, CA                 
     JO Meet: J 40.47m  7/26/2008   Otis Statum, 38 3M Track Clu               
    AZ Assoc: A 40.98m  6/3/2012    Alexander Rameriz, UNA                     
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Elmore, Amar                 Do Right Edu          32.55m     32.19m     105-07 
  2 Allison, Charlie             Phoenix Flye          32.04m     27.64m      90-08 
  3 Grubbs, Devon                Arizona Flam                     23.92m      78-06 
  4 Figueroa, Roman              Vail Vipers           21.58m     19.78m      64-11 
  5 Holloway, Jason              Do Right Edu          20.55m     19.41m      63-08 
  6 Ruiz, Enrique                Arizona Flam          19.52m     17.37m      57-00 
  7 Risch, Braeden               Tucson Elite                     13.49m      44-03 
  8 Overstreet IV, Louis         Arizona Flam          17.40m     13.45m      44-01 
  9 Ruiz, Elian                  Arizona Flam          14.61m     11.19m      36-08 
 10 Felix, Kaleb                 Alliance You                     10.65m      34-11 
 
100 Meter Dash 11-12 Boys
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 11.64  7/26/2009   Bryce Love, Carolina Elite/Dunham,NC        
     JO Meet: J 11.70  8/2/1998    Michael Grant,  Darian Trout Brown 08, Decat
    AZ Assoc: A 12.17  5/7/1983    Vance Ross, AP                              
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Williams, Pharoah            Alliance You           12.81      12.43q  1.2  3 
  2 Scott, Sean                  Arizona Chee           12.71      12.82q  1.2  3 
  3 Shedrick, Wyatt              Do Right Edu           13.02      13.14q  0.9  4 
  4 Smith, Kacy                  Panthers Run           13.50      13.26q  1.2  3 
  5 Ruffin, Nigel                The Arizona            13.52      13.28q  0.9  2 
  6 Too, Lucas                   Arizona Puma           12.93      13.33q  1.2  3 
  7 Taylor, Kiondre              Arizona Chee           13.30      13.48q  0.9  1 
  8 Cheatham, Damon              Ar Stars               13.45      13.63q  0.9  4 
  9 Larson, Varney               Pops TC                13.58      13.78q  0.9  1 
 10 Richmond, Jalen              Arizona Chee           13.40      13.85   0.9  2 
 11 Gatewood, Malachi            Alliance You           14.08      13.86   0.9  4 
 11 Brown, John                  Arizona Sain           13.60      13.86   0.9  4 
 13 Sudduth, Evonte              Arizona Flam           13.75      13.88   0.9  2 
 14 Aguano, Nainoa               Arizona Chee           13.55      14.11   0.9  1 
 15 Pratt, Antonio               Nx Level               13.88      14.17   0.9  2 
 16 Nash, Cameron                Az Titans Ll           14.13      14.21   0.9  2 
 17 Lee, Clarence                Arizona Puma           14.36      14.32   0.9  4 
 18 Flores, Jacob                Unattached             14.25      14.42   0.9  1 
 19 Davis, Shamon                Az Titans Ll           14.49      14.51   0.9  4 
 20 Hart, Joshua                 Az Titans Ll           14.78      14.56   1.2  3 
 21 Boykins, Quinn               Arizona Pant           14.00      14.58   0.9  1 
 22 Simmers, Dillon              Tucson Elite           15.81      15.03   0.9  4 
 23 Owens, Taj                   Vail Vipers            14.96      15.05   1.2  3 
 24 Fields, Isaiah               Spartan Spee           15.00      15.09   0.9  4 
 25 Burke, Denzel                The Arizona            14.72      15.15   0.9  2 
 25 Junius, Rene                 Tucson Elite           14.50      15.15   0.9  1 
 27 Scrivner, Clifton            Do Right Edu           14.98      15.27   0.9  2 
 28 Span-Moreland, Jacques       Do Right Edu                      15.45   0.9  4 
 29 Figueroa, Ramon              Vail Vipers            15.47      15.49   0.9  2 
 30 Mitchell, Joristen           World Class            15.42      15.60   0.9  1 
 31 Alberty, Dakarai             The Arizona            15.53      15.64   0.9  1 
 32 Carlon, Austreberto          Arizona Elit           15.05      15.69   1.2  3 
 33 Glenn, Bryan                 Spartan Spee           20.00      21.02   1.2  3 
 
100 Meter Dash 11-12 Boys
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 11.64  7/26/2009   Bryce Love, Carolina Elite/Dunham,NC        
     JO Meet: J 11.70  8/2/1998    Michael Grant,  Darian Trout Brown 08, Decat
    AZ Assoc: A 12.17  5/7/1983    Vance Ross, AP                              
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Williams, Pharoah            Alliance You           12.43      12.74  -1.1 
  2 Scott, Sean                  Arizona Chee           12.82      13.01  -1.1 
  3 Shedrick, Wyatt              Do Right Edu           13.14      13.23  -1.1 
  4 Too, Lucas                   Arizona Puma           13.33      13.40  -1.1 
  5 Larson, Varney               Pops TC                13.78      13.52  -1.1 
  6 Ruffin, Nigel                The Arizona            13.28      13.53  -1.1 
  7 Smith, Kacy                  Panthers Run           13.26      13.65  -1.1 
  8 Cheatham, Damon              Ar Stars               13.63      13.71  -1.1 
  9 Taylor, Kiondre              Arizona Chee           13.48      13.76  -1.1 
 
200 Meter Dash 11-12 Boys
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 23.37  8/1/2009    Bryce Love, Carolina Elite/Raleigh,N        
     JO Meet: J 23.37  8/1/2009    Bryce Love, 16 Carolina Elit                
    AZ Assoc: A 25.00  5/18/2002   Marcus Wheaton, DR                          
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Williams, Pharoah            Alliance You           26.48      26.19q  NWI  2 
  2 Shedrick, Wyatt              Do Right Edu           26.23      26.64q  NWI  2 
  3 Scott, Sean                  Arizona Chee           26.90      26.84q  NWI  4 
  4 Ruffin, Nigel                The Arizona            27.32      27.50q  NWI  3 
  5 Nakiso, Sani                 Arizona Chee           28.60      27.77q  NWI  2 
  6 Larson, Varney               Pops TC                27.91      28.00q  NWI  3 
  7 Taylor, Kiondre              Arizona Chee           28.18      28.15q  NWI  1 
  8 Too, Lucas                   Arizona Puma           27.77      28.26q  NWI  3 
  9 Adkinson, Jason              The Arizona            28.68      28.37q  NWI  5 
 10 Jackson, Alden               Nx Level               28.90      28.45   NWI  5 
 11 Gatewood, Malachi            Alliance You           29.06      28.48   NWI  2 
 12 Bradley-Cooper, Jordan       Do Right Edu           28.00      28.76   NWI  5 
 13 Brown, John                  Arizona Sain           28.68      29.08   NWI  2 
 14 Sudduth, Evonte              Arizona Flam           29.20      29.09   NWI  1 
 15 Dossie, Romance              Arizona Sain           30.70      29.35   NWI  4 
 16 Boykins, Quinn               Arizona Pant           29.00      29.62   NWI  3 
 17 Blockburger, Johnnie         Tucson Elite           32.50      29.64   NWI  2 
 18 Pratt, Antonio               Nx Level               29.16      29.68   NWI  3 
 19 Davis, Shamon                Az Titans Ll           30.34      29.82   NWI  5 
 19 Nash, Cameron                Az Titans Ll           29.73      29.82   NWI  5 
 21 Burke, Denzel                The Arizona            29.79      29.88   NWI  1 
 22 Hart, Joshua                 Az Titans Ll           31.24      30.34   NWI  3 
 23 Simmons, Noah                Arizona Flam           29.20      30.55   NWI  4 
 24 Fields, Isaiah               Spartan Spee           31.00      30.63   NWI  2 
 25 Kenyon, Benjamin             Spartan Spee           29.84      30.75   NWI  1 
 26 Junius, Rene                 Tucson Elite           31.50      31.48   NWI  4 
 27 Hefley, Jayston              Spartan Spee           31.50      31.63   NWI  3 
 28 Scrivner, Clifton            Do Right Edu           32.21      31.69   NWI  5 
 29 Figueroa, Ramon              Vail Vipers            32.55      31.97   NWI  3 
 30 Hunt, Adam                   Unattached                        32.10   NWI  2 
 31 Colbert, Ryan                Huron Athlet           30.60      32.21   NWI  4 
 32 Mitchell, Joristen           World Class            32.59      32.78   NWI  5 
 33 Carlon, Austreberto          Arizona Elit           32.27      32.81   NWI  4 
 34 Lopez, Carlos                Glendale Fla           35.21      32.94   NWI  4 
 35 Simmers, Dillon              Tucson Elite           32.78      33.06   NWI  1 
 -- Shaw, Jamel                  The Arizona            31.85         DQ   NWI  1 
 
200 Meter Dash 11-12 Boys
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 23.37  8/1/2009    Bryce Love, Carolina Elite/Raleigh,N        
     JO Meet: J 23.37  8/1/2009    Bryce Love, 16 Carolina Elit                
    AZ Assoc: A 25.00  5/18/2002   Marcus Wheaton, DR                          
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Williams, Pharoah            Alliance You           26.19      26.30  -1.0 
  2 Shedrick, Wyatt              Do Right Edu           26.64      26.74  -1.0 
  3 Scott, Sean                  Arizona Chee           26.84      27.11  -1.0 
  4 Too, Lucas                   Arizona Puma           28.26      27.48  -1.0 
  5 Ruffin, Nigel                The Arizona            27.50      27.53  -1.0 
  6 Nakiso, Sani                 Arizona Chee           27.77      27.95  -1.0 
  7 Taylor, Kiondre              Arizona Chee           28.15      28.13  -1.0 
  8 Larson, Varney               Pops TC                28.00      28.36  -1.0 
  9 Adkinson, Jason              The Arizona            28.37      28.81  -1.0 
 
400 Meter Dash 11-12 Boys
============================================================================
 Nat'l Youth: N 50.75  8/2/2009    Bryce Love, Carolina Elite/Raleigh,N        
     JO Meet: J 50.75  8/2/2009    Bryce Love, 16 Carolina Elit                
    AZ Assoc: A 56.91  7/14/2003   Marcus Wheaton, DR                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Shedrick, Wyatt              Do Right Edu         1:01.00      59.76   3 
  2 Smith, Kacy                  Panthers Run           58.00      59.90   3 
  3 Adkinson, Jason              The Arizona          1:05.44    1:03.64   3 
  4 Gatewood, Malachi            Alliance You         1:05.91    1:04.81   3 
  5 Dossie, Romance              Arizona Sain         1:07.00    1:05.02   3 
  6 Bell, Gavin                  Elite Stride         1:08.00    1:07.08   2 
  7 Andrews, Haudarie            The Arizona          1:06.86    1:07.28   3 
  8 Bradley-Cooper, Jordan       Do Right Edu         1:05.99    1:07.36   3 
  9 Wiley, Seth                  Nx Level             1:07.69    1:10.62   2 
 10 Fields, Isaiah               Spartan Spee         1:10.00    1:11.93   2 
 11 Hefley, Jayston              Spartan Spee         1:11.00    1:11.93   2 
 12 Burke, Denzel                The Arizona          1:09.57    1:12.38   2 
 13 Davis, Shamon                Az Titans Ll         1:19.07    1:12.43   1 
 14 Hunt, Adam                   Unattached                      1:13.37   1 
 15 Alberty, Dakarai             The Arizona          1:16.50    1:15.49   2 
 16 Hart, Joshua                 Az Titans Ll                    1:21.63   1 
 17 Jirak, Adam                  The Arizona          1:29.35    1:22.67   1 
 -- Taylor, Jaelon               The Arizona          1:05.37         DQ   3 
 
800 Meter Run 11-12 Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 2:07.21  7/29/2001   Reginald Warren, Sacramento, CA           
     JO Meet: J 2:06.51  7/30/2005   Elias Gedyon, Quiet Fire                  
    AZ Assoc: A 2:15.50  7/16/1989   Joe Acosta, SS                            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Gonzales, Gabriel            Wicked TC            2:22.67    2:25.28  
  2 Black, Xander                Go The Dista         2:32.00    2:31.61  
  3 Gonzales, Adrian             Wicked TC            2:32.11    2:33.38  
  4 Cruz, Jay                    Arizona Sain         2:37.00    2:33.88  
  5 Stanek, Christopher          Go The Dista         2:37.00    2:38.19  
  6 Felix, Malachi               Alliance You         2:37.71    2:38.95  
  7 Kenyon, Benjamin             Spartan Spee         2:37.00    2:39.35  
  8 Bell, Gavin                  Elite Stride                    2:45.63  
  9 Hefley, Jayston              Spartan Spee                    2:45.68  
 10 Lopez, Carlos                Glendale Fla         2:54.00    2:53.09  
 11 VanDyke, Christian           Spartan Spee         2:58.00    2:55.19  
 12 Jirak, Adam                  The Arizona          3:19.41    3:20.04  
 13 Strevay, Damaggio            Vail Vipers          3:23.00    3:26.35  
 
1500 Meter Run 11-12 Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 4:22.58  1980        Tony Perez, Eugene, OR                    
     JO Meet: J 4:30.87  7/31/2005   Elias Gedyon, Quiet Fire                  
    AZ Assoc: A 4:43.15  6/22/1996   Billy Smith, UNA                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Gonzales, Gabriel            Wicked TC            4:53.24    4:59.56  
  2 Black, Xander                Go The Dista         5:25.00    5:05.31  
  3 Nasewytewa, Steven           Unattached           5:09.00    5:05.38  
  4 Peterson, Josh               Arizona Puma         5:09.00    5:10.14  
  5 Mccorkle, Collin             Unattached           5:20.00    5:17.95  
  6 Love, Demetris               Do Right Edu         5:19.00    5:18.75  
  7 Gonzales, Adrian             Wicked TC            5:12.76    5:25.24  
  8 Cruz, Jay                    Arizona Sain         5:26.00    5:30.80  
  9 Imes, Nathan                 Wicked TC            5:22.74    5:31.22  
 10 Stanek, Christopher          Go The Dista         5:12.00    5:37.23  
 11 Jones, Troy                  Arizona Sain         6:27.00    5:37.91  
 12 Arreola, Uriel               Arizona Bush         5:25.00    5:37.92  
 13 VanDyke, Christian           Spartan Spee         5:58.00    5:40.68  
 14 Silva, Luis                  Phoenix Bobc         6:10.00    5:50.98  
 15 Leal, Roberto                Coldwater Ex                    6:07.23  
 16 Joyner, Zachary              Vail Vipers          6:16.00    6:13.69  
 17 Justice, Taylor              Vail Vipers          7:07.02    7:00.19  
 18 Monte, Noah                  Alliance You                    7:34.56  
 
3000 Meter Run 11-12 Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 9:38.52  8/1/1998    Chris Dominic, San Lorenzo, CA            
     JO Meet: J 9:38.52  8/1/1998    Chris Dominic, San Lorenzo, CA            
    AZ Assoc: A 9:35.31  6/19/2001   Christian Clegg, AH                       
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Nasewytewa, Steven           Unattached          10:43.00   10:53.54  
  2 Peterson, Josh               Arizona Puma        10:47.00   10:53.85  
  3 Love, Demetris               Do Right Edu        11:02.00   11:07.78  
  4 Stanek, Christopher          Go The Dista        10:56.00   11:10.11  
  5 Arreola, Uriel               Arizona Bush        11:40.00   11:30.30  
  6 Imes, Nathan                 Wicked TC           11:00.00   11:31.59  
  7 Mccorkle, Collin             Unattached          11:30.00   11:51.02  
  8 VanDyke, Christian           Spartan Spee        12:26.74   12:13.86  
  9 Leal, Roberto                Coldwater Ex                   12:18.82  
 
80 Meter Hurdles (30") 11-12 Boys
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 11.74  7/26/1997   Kenny Lambe, Hilton Head, SC                
     JO Meet: J 11.74  7/26/1997   Kenny Lambe, Hilton Head, SC                
    AZ Assoc: A 12.46  7/16/2000   Marcus Clanton, LTC                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Simmons, Noah                Arizona Flam           13.30      13.67  +0.0 
  2 Wiley, Seth                  Nx Level               13.71      13.90  +0.0 
  3 Jackson, Alden               Nx Level               15.85      14.04  +0.0 
  4 Gruenwald, Jacob             Arizona Chee           14.75      14.20  +0.0 
  5 Colbert, Ryan                Huron Athlet           15.75      16.18  +0.0 
  6 Alberty, Dakarai             The Arizona            16.41      16.37  +0.0 
 
4x100 Meter Relay 11-12 Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 47.54  7/15/2004   Dallas Blade, Arlington, TX                 
     JO Meet: J 47.75  7/31/1994   Glenarden TC, Upper Marlboro, MD            
                       B Haigler, K Lewis, H Jefferson, A Washington     
    AZ Assoc: A 50.56  5/18/2002   Arizona Cheetahs                            
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Arizona Cheetahs TC  'A'                            51.80      52.15  
     1) Nakiso, Sani                    2) Richmond, Jalen                
     3) Scott, Sean                     4) Taylor, Kiondre                
  2 The Arizona Rising Suns Track  'A'                  51.97      53.40  
     1) England, Joshua                 2) Guevara, Jonah                 
     3) Ruffin, Nigel                   4) Taylor, Jaelon                 
 
4x400 Meter Relay 11-12 Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 3:47.50  7/31/1994   Glenarden TC, Upper Marlboro, MD          
                         B Haigler, K Lewis, H Jefferson, A Washington     
     JO Meet: J 3:47.50  7/31/1994   Glenarden TC, Upper Marlboro, MD          
                         B Haigler, K Lewis, H Jefferson, A Washington     
    AZ Assoc: A 4:11.08  6/8/2010    1048 Arizona Titans, 1048 AZ Titans       
                         P Kadiri, T Ross, A Sauls                         
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 The Arizona Rising Suns Track  'A'                4:17.95    4:18.55  
     1) Adkinson, Jason                 2) England, Joshua                
     3) Guevara, Jonah                  4) Taylor, Jaelon                 
  2 Arizona Cheetahs TC  'A'                          4:25.00    4:38.61  
     1) Aguano, Nainoa                  2) Gruenwald, Jacob               
     3) Nakiso, Sani                    4) Richmond, Jalen                
 
High Jump 11-12 Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 1.75m  1979        David Mosley, Palo Alto, CA                 
     JO Meet: J 1.75m  1979        David Mosley, Palo Alto, CA                 
    AZ Assoc: A 1.66m  5/18/1985   Darren Reid, PP                             
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Too, Lucas                   Arizona Puma           1.45m      1.40m    4-07.00 
  2 Simmons, Noah                Arizona Flam           1.40m      1.35m    4-05.00 
  3 Blockburger, Johnnie         Tucson Elite           1.37m     J1.35m    4-05.00 
  4 Shaffer, William             Do Right Edu                      1.25m    4-01.25 
  5 Boykins, Quinn               Arizona Pant           1.22m     J1.25m    4-01.25 
  6 Chavez, Jejdrique            Do Right Edu                      1.20m    3-11.25 
  7 Bell, Gavin                  Elite Stride                     J1.20m    3-11.25 
  8 Grubbs, Tyson                Arizona Flam                      1.15m    3-09.25 
  9 Nguyen, Anthony              Arizona Puma           1.20m      1.10m    3-07.25 
 
Long Jump 11-12 Boys
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 5.51m  7/30/2005   Matthew Green, Mon Valley                   
     JO Meet: J 5.51m  7/30/2005   Matthew Green, Mon Valley                   
    AZ Assoc: A 5.45m  5/18/1994   Galindo Godinez, SS                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 England, Joshua              The Arizona            4.73m      4.64m   NWI  15-02.75 
  2 Cheatham, Damon              Ar Stars               4.82m      4.40m   NWI  14-05.25 
  2 Brown, John                  Arizona Sain                      4.40m   NWI  14-05.25 
  4 Gruenwald, Jacob             Arizona Chee           4.88m      4.39m   NWI  14-05.00 
  5 Jackson, Alden               Nx Level               4.47m      4.38m   NWI  14-04.50 
  6 Blockburger, Johnnie         Tucson Elite           4.39m      4.35m   NWI  14-03.25 
  7 Sudduth, Evonte              Arizona Flam           4.30m      4.22m   NWI  13-10.25 
  8 Jones, Troy                  Arizona Sain                      4.13m   NWI  13-06.75 
  9 Aguano, Nainoa               Arizona Chee           4.45m      4.05m   NWI  13-03.50 
 10 Williams, Pharoah            Alliance You                      3.99m   NWI  13-01.25 
 11 Hunt, Adam                   Unattached                        3.89m   NWI  12-09.25 
 12 Kenyon, Benjamin             Spartan Spee           4.14m      3.77m   NWI  12-04.50 
 13 Bradley-Cooper, Jordan       Do Right Edu           3.62m      3.68m   NWI  12-01.00 
 14 Mitchell, Joristen           World Class                       3.32m   NWI  10-10.75 
 15 Mccorkle, Collin             Unattached             4.22m      3.30m   NWI  10-10.00 
 16 Span-Moreland, Jacques       Do Right Edu           3.21m      2.96m   NWI   9-08.50 
 17 Maxwell, Zachary             Unattached                        2.60m   NWI   8-06.50 
 
Shot Put 6 lb. 11-12 Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 14.70m  7/28/2006   Ashton Henderson, 09-Tulsa Exp             
     JO Meet: J 15.77m  8/2/2009    Aaron Hanna, 14 Miami Dade TC              
    AZ Assoc: A 13.11m  7/16/1994   Clay Olsen, UNA                            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Centet, Davieon              Do Right Edu          10.60m     11.25m   36-11.00 
  2 Shaffer, William             Do Right Edu           9.96m     10.30m   33-09.50 
  3 Kogbara, Kevin               Coldwater Ex                     10.15m   33-03.75 
  4 Grubbs, Tyson                Arizona Flam                     10.07m   33-00.50 
  5 Motes, Matthew               Arizona Chee           9.10m      9.10m   29-10.25 
  6 King, Emery                  Arizona Flam           9.03m      8.60m   28-02.75 
  7 Wiley, Seth                  Nx Level               8.79m      8.38m   27-06.00 
  8 Maxwell, Zachary             Unattached                        8.27m   27-01.75 
  9 Menlove, S Andrew            Arizona Chee           7.25m      7.72m   25-04.00 
  9 Lamey, Chance                Tiger Track                       7.72m   25-04.00 
 11 Strevay, Damaggio            Vail Vipers            6.66m      6.65m   21-10.00 
 12 Silva, Luis                  Phoenix Bobc           5.49m      5.74m   18-10.00 
 13 Glenn, Bryan                 Spartan Spee                      5.01m   16-05.25 
 
Discus Throw 1kg 11-12 Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 38.62m  7/28/1994   Phillip Tabor, Ardmore, OK                 
     JO Meet: J 39.32m  7/30/2009   Aaron Hanna, 14 Miami Dade TC              
    AZ Assoc: A 31.77m  6/5/2011    David Colfield, Spartan Spee               
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Centet, Davieon              Do Right Edu          25.70m     26.01m      85-04 
  2 Motes, Matthew               Arizona Chee          22.81m     25.20m      82-08 
  3 King, Emery                  Arizona Flam          23.25m     23.06m      75-08 
  4 Kogbara, Kevin               Coldwater Ex                     20.26m      66-06 
  5 Menlove, S Andrew            Arizona Chee          13.85m     20.17m      66-02 
  6 Shaffer, William             Do Right Edu          19.25m     19.91m      65-04 
  7 Maxwell, Zachary             Unattached                       17.76m      58-03 
  8 Lamey, Chance                Tiger Track                      17.69m      58-00 
  9 Silva, Luis                  Phoenix Bobc           7.01m     13.92m      45-08 
 10 Glenn, Bryan                 Spartan Spee                     11.72m      38-05 
 
Javelin Throw 300g 11-12 Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 54.53m  7/21/2006   Aaron Potter, Eugene, OR                   
     JO Meet: J 51.98m  7/30/2009   Armand Shyne, 14-38 3M Track C             
    AZ Assoc: A 50.33m  4/30/2011   Marcus Naisant, Arizona Flam               
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Grubbs, Tyson                Arizona Flam                     34.31m     112-07 
  2 Figueroa, Ramon              Vail Vipers           20.37m     33.70m     110-07 
  3 Motes, Matthew               Arizona Chee          30.95m     32.66m     107-02 
  4 King, Emery                  Arizona Flam          35.08m     31.71m     104-00 
  5 Flores, Jacob                Unattached            27.92m     31.03m     101-10 
  6 Owens, Taj                   Vail Vipers           22.98m     28.33m      92-11 
  7 Arreola, Uriel               Arizona Bush          27.43m     26.29m      86-03 
  8 Lamey, Chance                Tiger Track                      23.50m      77-01 
  9 Chavez, Jejdrique            Do Right Edu                     22.00m      72-02 
 10 Menlove, S Andrew            Arizona Chee          18.93m     21.22m      69-07 
 11 Span-Moreland, Jacques       Do Right Edu          22.55m     20.74m      68-00 
 12 Justice, Taylor              Vail Vipers           19.92m     20.66m      67-09 
 13 Strevay, Damaggio            Vail Vipers           11.92m     16.53m      54-03 
 
100 Meter Dash 13-14 Boys
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 10.94  7/28/2000   Michael Grant, GA                           
     JO Meet: J 10.94  7/28/2000   Michael Grant, GA                           
    AZ Assoc: A 11.23  6/24/1990   Trevor Wells, FFS                           
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Jones, Demontay              The Arizona            11.69      11.75q  1.4  4 
  2 Williams, Dereck             Arizona Chee           12.12      12.08q  1.4  4 
  3 White, Keishaud              Do Right Edu           12.34      12.24q  1.5  2 
  4 Kadiri, Prince               Az Titans Ll           12.30      12.28q  0.7  1 
  5 Waters, Tamir                Alliance You           12.19      12.30q  1.5  2 
  6 Hemphill-Toledo, Cito        Arizona Chee           12.30      12.35q  0.7  1 
  7 Williams, Robert             Unattached             12.29      12.46q  2.1  3 
  8 Russell, Christopher         The Arizona            12.51      12.53q  1.4  4 
  9 Nicholson, Christopher       The Arizona            12.44      12.55q  0.9  5 
 10 Anderson, Drake              Alliance You           12.66      12.73   1.4  4 
 11 Tellis, Leroy                The Arizona            13.07      12.76   1.5  2 
 11 Williams, Treyvon            Arizona Sain           12.50      12.76   0.9  5 
 13 Jones, Delvin                The Arizona            12.82      12.79   1.5  2 
 14 West, Jaden                  Nx Level               12.88      12.80   1.5  2 
 15 Anderson, Marquis            The Arizona            12.53      12.90   0.9  5 
 16 Fernandez, Dylan             Ar Stars               12.69      12.92   2.1  3 
 17 Fotu, Sesimani               Alliance You           12.83      12.95   0.7  1 
 18 Johnson, Plas                Nx Level               13.36      13.05   2.1  3 
 19 Shivers, Brandon             Ar Stars               13.52      13.12   0.9  5 
 20 Owens, Geo                   Vail Vipers            12.80      13.14   0.9  5 
 21 Austin, Trayvion             Tucson Elite           12.86      13.20   1.4  4 
 22 Wickens, Jack                Arizona Flam           13.29      13.45   1.5  2 
 23 Williams, Malcolm            Pops TC                13.22      13.67   0.7  1 
 24 Oliver, Marcel               Nx Level               13.79      13.83   0.9  5 
 25 Yarbrough, Lawrence          Az Titans Ll           14.06      13.85   0.7  1 
 26 Jordan, Miles                Arizona Chee           13.80      13.90   0.7  1 
 27 Gibbs, Austin                Vail Vipers                       13.95   2.1  3 
 28 Hart, Tre                    Ar Stars               14.45      14.36   1.4  4 
 29 Roberts, Eric                Arizona Flam           14.84      14.58   1.4  4 
 30 King, Tommy                  Arizona Sain                      14.94   0.9  5 
 31 Palmer, KeShon               Az Goldrush            13.30      14.97   1.4  4 
 32 Lamb, George                 Spartan Spee           14.90      15.22   1.5  2 
 
100 Meter Dash 13-14 Boys
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 10.94  7/28/2000   Michael Grant, GA                           
     JO Meet: J 10.94  7/28/2000   Michael Grant, GA                           
    AZ Assoc: A 11.23  6/24/1990   Trevor Wells, FFS                           
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Jones, Demontay              The Arizona            11.75      11.80  -0.5 
  2 Williams, Dereck             Arizona Chee           12.08      12.16  -0.5 
  3 Williams, Robert             Unattached             12.46      12.27  -0.5 
  4 White, Keishaud              Do Right Edu           12.24      12.35  -0.5 
  5 Kadiri, Prince               Az Titans Ll           12.28      12.36  -0.5 
  6 Waters, Tamir                Alliance You           12.30      12.40  -0.5 
  7 Russell, Christopher         The Arizona            12.53      12.57  -0.5 
  8 Hemphill-Toledo, Cito        Arizona Chee           12.35      12.63  -0.5 
  9 Nicholson, Christopher       The Arizona            12.55      12.97  -0.5 
 
200 Meter Dash 13-14 Boys
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 21.84              Michael Grant, GA                           
     JO Meet: J 21.84              Michael Grant, GA                           
    AZ Assoc: A 23.16  7/7/1999    Darius Cade, AC                             
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Jones, Demontay              The Arizona            23.94      24.01q  NWI  2 
  2 Williams, Dereck             Arizona Chee           24.64      24.58q  NWI  3 
  3 Waters, Tamir                Alliance You           24.41      24.59q  NWI  3 
  4 Lee, N-Gai Imani             Arizona Chee           24.70      24.75q  NWI  2 
  5 Woodberry, Antwaun           The Arizona            24.63      25.03q  NWI  2 
  6 Hemphill-Toledo, Cito        Arizona Chee           24.80      25.15q  NWI  4 
  7 Williams, Robert             Unattached             24.90      25.42q  NWI  1 
  8 Williams, Treyvon            Arizona Sain           25.47      25.47q  NWI  3 
  9 Joiner, Jamarye              Vail Vipers            25.67      25.52q  NWI  3 
 10 Russell, Christopher         The Arizona            25.54      25.76   NWI  2 
 11 Tellis, Leroy                The Arizona            27.57      25.89   NWI  3 
 12 West, Jaden                  Nx Level               25.48      26.30   NWI  1 
 13 Jones, Delvin                The Arizona            26.40      26.38   NWI  1 
 14 Nicholson, Christopher       The Arizona            25.90      26.43   NWI  4 
 15 Hewings, Will                Tucson Elite           32.65      26.56   NWI  1 
 16 Owens, Geo                   Vail Vipers            26.59      26.73   NWI  4 
 17 Johnson, Plas                Nx Level               27.41      26.81   NWI  4 
 18 Anderson, Drake              Alliance You           26.89      27.09   NWI  3 
 19 Fotu, Sesimani               Alliance You           26.92      27.11   NWI  1 
 20 Griffin, Marquis             Az Titans Ll           12.85      27.30   NWI  2 
 21 Davison, Brian               Nx Level               27.08      27.36   NWI  4 
 22 Oliver, Marcel               Nx Level                          27.57   NWI  2 
 23 Williams, Malcolm            Pops TC                26.49      27.84   NWI  4 
 24 Smith, James                 Arizona Flam           26.92      27.92   NWI  2 
 25 Jordan, Miles                Arizona Chee                      28.14   NWI  1 
 26 Gibbs, Austin                Vail Vipers                       28.28   NWI  2 
 27 Yarbrough, Lawrence          Az Titans Ll           28.01      28.53   NWI  1 
 28 Kittner, Danny               Huron Athlet           28.53      29.47   NWI  2 
 29 Roberts, Eric                Arizona Flam           29.92      30.14   NWI  1 
 30 Palmer, KeShon               Az Goldrush            27.40      30.31   NWI  4 
 31 Lamb, George                 Spartan Spee                      32.54   NWI  3 
 
200 Meter Dash 13-14 Boys
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 21.84              Michael Grant, GA                           
     JO Meet: J 21.84              Michael Grant, GA                           
    AZ Assoc: A 23.16  7/7/1999    Darius Cade, AC                             
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Jones, Demontay              The Arizona            24.01      23.97  -0.6 
  2 Lee, N-Gai Imani             Arizona Chee           24.75      24.69  -0.6 
  3 Williams, Dereck             Arizona Chee           24.58      24.73  -0.6 
  3 Woodberry, Antwaun           The Arizona            25.03      24.73  -0.6 
  5 Waters, Tamir                Alliance You           24.59      25.01  -0.6 
  6 Williams, Robert             Unattached             25.42      25.41  -0.6 
  7 Hemphill-Toledo, Cito        Arizona Chee           25.15      25.47  -0.6 
  8 Williams, Treyvon            Arizona Sain           25.47      26.30  -0.6 
 
400 Meter Dash 13-14 Boys
============================================================================
 Nat'l Youth: N 47.16  8/1/1993    W.Obea Moore, Los Angeles, CA               
     JO Meet: J 47.16  8/1/1993    W.Obea Moore, Los Angeles, CA               
    AZ Assoc: A 52.15  6/8/1996    Darren Matthews, AC                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Woodberry, Antwaun           The Arizona            54.52      54.50   4 
  2 Taylor, Cameron              The Arizona            54.91      54.63   4 
  3 Holt, Tommy                  Arizona Chee           55.00      55.18   4 
  4 Waters, Tamir                Alliance You           56.70      56.42   4 
  5 Williams, Treyvon            Arizona Sain           56.20      56.58   4 
  6 Anderson, Marquis            The Arizona            56.64      56.91   4 
  7 Kadiri, Prince               Az Titans Ll           55.00      57.13   4 
  8 Carr, Nikolas                Huron Athlet           58.06      58.39   3 
  9 Jones, Delvin                The Arizona            59.29      58.78   3 
 10 Williams, Robert             Unattached             56.41      59.93   4 
 11 Williams, Malcolm            Pops TC                59.43    1:00.04   3 
 12 Tellis, Leroy                The Arizona          1:03.39    1:00.48   2 
 13 Hewings, Will                Tucson Elite         1:01.00    1:00.59   3 
 14 Nicholson, Christopher       The Arizona          1:03.37    1:00.68   2 
 15 Corrales, Jason              Glendale Fla         1:02.00    1:01.11   3 
 16 Davison, Brian               Nx Level             1:02.79    1:01.28   3 
 17 Lucas, Duke                  Arizona Puma         1:00.00    1:02.27   3 
 18 Wickens, Jack                Arizona Flam         1:03.60    1:03.20   2 
 19 Lemora, Tyree                Nx Level             1:05.10    1:03.25   2 
 20 Griffin, Marquis             Az Titans Ll         1:01.30    1:03.68   3 
 21 Yarbrough, Lawrence          Az Titans Ll         1:02.72    1:04.40   3 
 22 Oliver, Marcel               Nx Level             1:05.06    1:05.02   2 
 23 White, Carmayne              Do Right Edu         1:04.00    1:05.25   2 
 24 Meerschaert, Joshua          Tucson Elite         1:06.00    1:07.92   2 
 25 Jordan, Miles                Arizona Chee                    1:08.27   1 
 26 Ganter, Jeremiah             Arizona Flam         1:11.00    1:12.07   1 
 
800 Meter Run 13-14 Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 1:56.36  7/1/2001    Cody Harper, Albuquerque, NM              
     JO Meet: J 1:56.36  7/1/2001    Cody Harper, Albuquerque, NM              
    AZ Assoc: A 2:04.67  6/18/1996   Darren Matthews, AC                       
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Hawkins, Makari              Do Right Edu         2:09.00    2:15.47  
  2 Jirak, Brandon               The Arizona          2:17.01    2:16.87  
  3 Corrales, Jason              Glendale Fla         2:20.00    2:19.01  
  4 Williams, Treyvon            Arizona Sain         2:24.00    2:21.57  
  5 Carr, Nikolas                Huron Athlet         2:18.19    2:22.98  
  6 Lewis, Zachary               Nx Level             2:22.74    2:24.37  
  7 Kadiri, Prince               Az Titans Ll         2:16.12    2:26.31  
  8 Hewings, Will                Tucson Elite         2:20.00    2:26.40  
  9 Yarbrough, Lawrence          Az Titans Ll         2:26.76    2:27.32  
 10 Lemora, Tyree                Nx Level             2:25.74    2:28.93  
 11 Hanley, Caleb                Arizona Puma         2:37.00    2:29.31  
 12 Lucas, Duke                  Arizona Puma                    2:32.04  
 13 Halligan, Peter              Arizona Elit         2:37.00    2:40.93  
 14 Meerschaert, Joshua          Tucson Elite                    2:46.94  
 15 Lopez, Isaia                 Spartan Spee         3:10.00    3:10.50  
 
1500 Meter Run 13-14 Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 4:04.72  7/10/1983   Jason Lienau, Eugene,OR                   
     JO Meet: J 4:05.25  7/29/2007   Elias Gedyon, 16 33 Quiet Fire            
    AZ Assoc: A 4:21.76  5/23/1980   Jeff Cannada, AP                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Risch, Morgan                Tucson Elite         4:36.00    4:26.06  
  2 D'Angelo, Chris              Unattached           4:34.00    4:32.97  
  3 Cheney, Habtamu              Unattached                      4:44.73  
  4 Jirak, Brandon               The Arizona         10:32.72    4:50.65  
  5 Lewis, Zachary               Nx Level             4:55.89    4:56.89  
  6 Hawkins, Makari              Do Right Edu         4:57.00    4:57.77  
  7 Vizcaino, Carlos             Wicked TC            5:01.00    4:59.15  
  8 Burns, Andrew                Go The Dista         5:10.00    5:03.16  
  9 Phetteplace, Kyle            Arizona Puma         5:02.00    5:03.94  
 10 Pratt, Ken                   Unattached                      5:20.35  
 11 Begay, Tyrin                 Tcm Rez Runn                    5:23.12  
 
3000 Meter Run 13-14 Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 9:08.13  8/1/2009    Erik Garcia, McFarland TC                 
     JO Meet: J 9:08.13  8/1/2009    Erik Garcia, 14-46-McFarland              
    AZ Assoc: A 9:28.80  4/20/1985   Manuel Archibeque, JOM                    
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Risch, Morgan                Tucson Elite        10:15.00    9:41.09  
  2 D'Angelo, Chris              Unattached          10:04.00    9:42.40  
  3 Jirak, Brandon               The Arizona         10:31.39   10:43.64  
  4 Burns, Andrew                Go The Dista        10:53.00   10:49.79  
  5 Begay, Tyrin                 Tcm Rez Runn                   11:51.06  
  6 Hanley, Caleb                Arizona Puma        12:01.00   12:07.98  
  7 Overson, Zachary             Vail Vipers         11:57.00   12:32.49  
 
100 Meter Hurdles (33" ) 13-14 Boys
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 12.94  7/28/1991   Tyrone Butterfield, Miami, FL               
     JO Meet: J 12.94  7/28/1991   Tyrone Butterfield, Miami, FL               
    AZ Assoc: A 13.74  6/4/2011    Adam Turner, Mustangs TC                    
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 White, Keishaud              Do Right Edu           12.34      14.95  +0.0 
  2 Moreland, Shamar             Do Right Edu           14.20      15.56  +0.0 
  3 Diggs, Aidan                 Nx Level               15.38      15.61  +0.0 
  4 Smith, James                 Arizona Flam           16.42      15.83  +0.0 
  5 Joiner, Jamarye              Vail Vipers            15.20      20.78  +0.0 
 -- Rahman, Samir                Phoenix Bobc           14.12        DNF  +0.0 
 
200 Meter Hurdles (30") 13-14 Boys
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 23.99  8/3/2003    Trey Charles, Smyrna, GA                    
     JO Meet: J 23.99  8/3/2003    Trey Charles, Smyrna, GA                    
    AZ Assoc: A 25.43  3/13/2010   Tivin Mayfield, AC                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Williams, Dereck             Arizona Chee           28.40      27.30   NWI 
  2 White, Keishaud              Do Right Edu           27.40      27.51   NWI 
  3 Diggs, Aidan                 Nx Level               27.55      27.81   NWI 
  4 Smith, James                 Arizona Flam           28.69      29.41   NWI 
  5 Moreland, Shamar             Do Right Edu           27.02      30.43   NWI 
  6 Davison, Brian               Nx Level               33.40      33.61   NWI 
 
4x100 Meter Relay 13-14 Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 43.25  8/3/2003    Florida Elite TC, Orlando, FL               
                       Walter Dix, Michael Dowdell, Joshua Wimbley, David
     JO Meet: J 43.25  8/3/2003    Florida Elite TC, Orlando, FL               
                       Walter Dix, Michael Dowdell, Joshua Wimbley, David
    AZ Assoc: A 46.05  6/3/2012    Arizona Titans                              
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 The Arizona Rising Suns Track  'A'                  46.36      45.99A 
     1) Jones, Demontay                 2) Russell, Christopher           
     3) Taylor, Cameron                 4) Woodberry, Antwaun             
  2 Arizona Cheetahs TC  'A'                            45.00      46.09  
     1) Hemphill-Toledo, Cito           2) Jordan, Miles                  
     3) Lee, N-Gai Imani                4) Williams, Dereck               
  3 The Arizona Rising Suns Track  'B'                  49.73      49.39  
     1) Anderson, Marquis               2) Jones, Delvin                  
     3) Nicholson, Christopher          4) Tellis, Leroy                  
 
4x400 Meter Relay 13-14 Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 3:23.96  8/1/1993    Los Angeles Jets, Los Angeles             
                         Lonie Cruel, Aaron Dean, Patrick McCall,Obea Moore
     JO Meet: J 3:23.96  8/1/1993    Los Angeles Jets, Los Angeles             
                         Lonie Cruel, Aaron Dean, Patrick McCall,Obea Moore
    AZ Assoc: A 3:35.72  6/22/1996   Arizona Cheetahs                          
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 The Arizona Rising Suns Track  'A'                4:04.95    3:45.18  
     1) Anderson, Marquis               2) Jones, Demontay                
     3) Taylor, Cameron                 4) Woodberry, Antwaun             
 
High Jump 13-14 Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 1.94m  7/29/1993   Grayson Galloway, Brevard, NC               
     JO Meet: J 1.94m  7/29/1993   Grayson Galloway, Brevard, NC               
    AZ Assoc: A 1.95m  6/3/2012    Justice Summerset, TTB                      
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Naisant, Marcus              Arizona Flam           1.70m      1.70m    5-07.00 
  2 Moreland, Shamar             Do Right Edu           1.60m      1.60m    5-03.00 
  3 Leyvas, Jonah                Unattached             1.57m     J1.60m    5-03.00 
  4 Rahman, Samir                Phoenix Bobc           1.65m     J1.60m    5-03.00 
  5 Diggs, Aidan                 Nx Level               1.45m      1.45m    4-09.00 
  5 Naisant, Carlan              Arizona Flam           1.45m      1.45m    4-09.00 
  7 Austin, Trayvion             Tucson Elite           1.50m     J1.45m    4-09.00 
  8 White, Carmayne              Do Right Edu           1.52m     J1.45m    4-09.00 
  9 Hanley, Caleb                Arizona Puma           1.45m      1.40m    4-07.00 
 10 Ganter, Jeremiah             Arizona Flam           1.35m     J1.40m    4-07.00 
 
Long Jump 13-14 Boys
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 6.68m  7/29/2007   Javier Rodriguez, 04 Alpha Omega E          
     JO Meet: J 6.68m  7/29/2007   Javier Rodriguez, 04 Alpha Omega E          
    AZ Assoc: A 6.58m  7/16/2000   Kaybrin Stevenson, AC                       
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Lee, N-Gai Imani             Arizona Chee           5.79m      5.82m   NWI  19-01.25 
  2 Holt, Tommy                  Arizona Chee           5.48m      5.49m   NWI  18-00.25 
  3 West, Jaden                  Nx Level               5.27m      5.25m   NWI  17-02.75 
  4 Griffin, Marquis             Az Titans Ll           5.21m      5.08m   NWI  16-08.00 
  5 Austin, Trayvion             Tucson Elite           4.88m      4.96m   NWI  16-03.25 
  6 Fernandez, Dylan             Ar Stars               4.80m      4.91m   NWI  16-01.50 
  7 Owens, Geo                   Vail Vipers            5.09m      4.88m   NWI  16-00.25 
  8 Wickens, Jack                Arizona Flam           4.85m      4.68m   NWI  15-04.25 
  9 White, Keishaud              Do Right Edu           4.88m      4.67m   NWI  15-04.00 
 10 Roberts, Eric                Arizona Flam           4.28m      4.39m   NWI  14-05.00 
 11 Hanley, Caleb                Arizona Puma           4.32m      4.00m   NWI  13-01.50 
 11 Hart, Tre                    Ar Stars               4.17m      4.00m   NWI  13-01.50 
 13 King, Tommy                  Arizona Sain                      3.66m   NWI  12-00.25 
 14 Lopez, Isaia                 Spartan Spee           3.00m      3.48m   NWI  11-05.00 
 -- Lucas, Duke                  Arizona Puma           4.50m         ND   NWI           
 -- White, Carmayne              Do Right Edu           4.57m         ND   NWI           
 
Triple Jump 13-14 Boys
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 13.41m  1980        Michael Martin                             
     JO Meet: J 13.19m  7/27/2006   Kason Covington, 11 YMCA TEAM IDA          
    AZ Assoc: A 12.57m  7/14/2003   Ashtyn Lamb, AC                            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Rahman, Samir                Phoenix Bobc          12.23m     12.08m   NWI  39-07.75 
  2 Lee, N-Gai Imani             Arizona Chee          12.19m     11.68m   NWI  38-04.00 
  3 Naisant, Marcus              Arizona Flam          10.95m     10.14m   NWI  33-03.25 
  4 Wickens, Jack                Arizona Flam           9.42m      9.59m   NWI  31-05.75 
 
Shot Put 4kg 13-14 Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 19.29m  7/28/1996   Chris Sprague, Houston, TX                 
     JO Meet: J 17.66m  7/30/1994   Van Mounts, Bakersfield, CA                
    AZ Assoc: A 15.68m  6/7/1992    Danny Righetti, UNA                        
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Naisant, Marcus              Arizona Flam          11.30m     11.77m   38-07.50 
  2 Andrews, Dawan               Do Right Edu          10.64m     11.40m   37-05.00 
  3 Frias, Rafael                Do Right Edu                     10.99m   36-00.75 
  4 Coleman, Sebastain           Arizona Flam          10.94m     10.62m   34-10.25 
  5 Naisant, Carlan              Arizona Flam          10.79m     10.48m   34-04.75 
  6 Graves, JaQuan               Az Goldrush                       9.13m   29-11.50 
  7 Lucas, Duke                  Arizona Puma                      8.95m   29-04.50 
  8 Smith, Clarence              Arizona Flam           8.67m      8.87m   29-01.25 
  9 Lamb, George                 Spartan Spee           8.05m      8.28m   27-02.00 
 10 Widney, Riley                Arizona Puma           7.28m      7.10m   23-03.50 
 11 Bee, Bentley                 Vail Vipers                       6.90m   22-07.75 
 12 Andersen, Deklan             Arizona Puma                      6.63m   21-09.00 
 
Discus Throw 1kg 13-14 Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 61.52m  6/3/1995    Joel Armitage, Ralston, NE                 
     JO Meet: J 57.63m  8/2/2009    Grant Hill, 06-09 Huntsville               
    AZ Assoc: A 46.58m  5/24/1992   Danny Righetti, UNA                        
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Andrews, Dawan               Do Right Edu          36.50m     38.83m     127-05 
  2 Frias, Rafael                Do Right Edu                     36.87m     120-11 
  3 Coleman, Sebastain           Arizona Flam          29.89m     31.41m     103-01 
  4 Naisant, Carlan              Arizona Flam          29.56m     30.01m      98-05 
  5 Widney, Riley                Arizona Puma          25.02m     26.34m      86-05 
  6 Graves, JaQuan               Az Goldrush                      25.50m      83-08 
  7 Lamb, George                 Spartan Spee          24.00m     25.00m      82-00 
  8 Smith, Clarence              Arizona Flam          22.51m     24.61m      80-09 
  9 Andersen, Deklan             Arizona Puma                     22.46m      73-08 
 
Javelin Throw 600g 13-14 Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 59.73m  6/5/2008    Adam Sparks, Unatt Tuscalossa, AL          
     JO Meet: J 56.23m  7/25/2008   David Reinhardt, Unatt Three Riv           
    AZ Assoc: A 52.44m  6/5/2011    Aaron Ramirez, Unattached                  
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Naisant, Marcus              Arizona Flam          45.00m     49.22m     161-06 
  2 Joiner, Jamarye              Vail Vipers           44.77m     44.12m     144-09 
  3 Naisant, Carlan              Arizona Flam          42.00m     43.64m     143-02 
  4 Moreland, Shamar             Do Right Edu          42.55m     39.21m     128-08 
  5 Smith, James                 Arizona Flam          34.10m     34.14m     112-00 
  6 Smith, Clarence              Arizona Flam          34.12m     31.66m     103-10 
  7 Andrews, Dawan               Do Right Edu          36.55m     30.74m     100-10 
  8 Ganter, Jeremiah             Arizona Flam          25.20m     28.80m      94-06 
  9 Russell, Christopher         The Arizona           31.83m     27.64m      90-08 
 10 Coleman, Sebastain           Arizona Flam                     24.58m      80-08 
 11 Widney, Riley                Arizona Puma          22.22m     23.16m      76-00 
 12 Graves, JaQuan               Az Goldrush                      22.91m      75-02 
 
100 Meter Dash 15-16 Boys
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 10.51  7/28/2006   Jeremy Rankin, Unattached                   
     JO Meet: J 10.51  7/28/2006   Jeremy Rankin, Unattached                   
    AZ Assoc: A 10.67  7/14/2003   Keegan Herring, ARS                         
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Clark, Joseph                Arizona Flam           10.83      11.36q +0.0  3 
  2 Ross, Tavian                 Unattached                        11.56q  2.5  1 
  3 Kincade, Robert              Panthers Run           11.50      11.64q +0.0  3 
  4 Neal, Kameron                Tucson Elite           11.40      11.75q  1.5  2 
  5 Benjamin, Joshua             The Arizona            11.76      11.86q  1.5  2 
  6 Tipton, Rico                 Spartan Spee           11.60      11.90q +0.0  3 
  7 Johnson, Jason               The Arizona            11.92      12.06q +0.0  3 
  7 Stephens, Anthony            Arizona Sain           12.03      12.06q  2.5  1 
  9 Bridgett, Dezmond            Unattached             11.91      12.07q  1.5  2 
 10 Parrish, Jason               Az Titans Ll           12.27      12.08   1.5  2 
 11 Boyd II, Stacey              Arizona Chee           12.16      12.16  +0.0  3 
 12 White, Rakevion              Do Right Edu           11.80      12.18   2.5  1 
 13 Cooper, Rome                 Unattached             12.02      12.19   2.5  1 
 14 Okafor, Akachi               Phoenix Bobc           11.94      12.28   2.5  1 
 15 Juniper, William             Tucson Elite           12.35      12.34  +0.0  3 
 16 Green, Trevell               Arizona Chee           12.45      12.43   2.5  1 
 17 Kelly, Michael               Arizona Chee                      13.93  +0.0  3 
 
100 Meter Dash 15-16 Boys
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 10.51  7/28/2006   Jeremy Rankin, Unattached                   
     JO Meet: J 10.51  7/28/2006   Jeremy Rankin, Unattached                   
    AZ Assoc: A 10.67  7/14/2003   Keegan Herring, ARS                         
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Clark, Joseph                Arizona Flam           11.36      11.54  -1.2 
  2 Kincade, Robert              Panthers Run           11.64      11.57  -1.2 
  3 Ross, Tavian                 Unattached             11.56      11.73  -1.2 
  4 Tipton, Rico                 Spartan Spee           11.90      11.88  -1.2 
  5 Johnson, Jason               The Arizona            12.06      11.92  -1.2 
  6 Benjamin, Joshua             The Arizona            11.86      12.03  -1.2 
  7 Bridgett, Dezmond            Unattached             12.07      12.06  -1.2 
  8 Neal, Kameron                Tucson Elite           11.75      12.07  -1.2 
  9 Stephens, Anthony            Arizona Sain           12.06      12.31  -1.2 
 
200 Meter Dash 15-16 Boys
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 21.10  7/29/1995   W. Obea Moore, Los Angeles, CA              
     JO Meet: J 21.10  7/29/1995   W. Obea Moore, Los Angeles, CA              
    AZ Assoc: A 21.64  7/14/2003   Keegan Herring, ARS                         
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Clark, Joseph                Arizona Flam           22.59      23.13q  NWI  3 
  2 Ross, Tavian                 Unattached             22.98      23.32q -0.3  2 
  3 Kincade, Robert              Panthers Run           23.50      23.92q  NWI  3 
  4 Stephens, Anthony            Arizona Sain           24.38      23.95q +0.0  1 
  5 Palacios, Alex               Unattached                        24.01q +0.0  1 
  6 Neal, Kameron                Tucson Elite           23.60      24.20q  NWI  3 
  7 Johnson, Jason               The Arizona            24.13      24.22q -0.3  2 
  8 Benjamin, Joshua             The Arizona            24.02      24.30q  NWI  3 
  9 Boyd II, Stacey              Arizona Chee           24.80      24.58q -0.3  2 
 10 Bridgett, Dezmond            Unattached             25.25      24.69  +0.0  1 
 11 White, Rakevion              Do Right Edu           23.74      25.07  +0.0  1 
 12 Green, Trevell               Arizona Chee           25.04      25.09  +0.0  1 
 13 Parrish, Jason               Az Titans Ll           24.82      25.14   NWI  3 
 14 Okafor, Akachi               Phoenix Bobc           26.34      25.17  -0.3  2 
 15 Juniper, William             Tucson Elite           25.85      25.23  +0.0  1 
 16 Haralson, Trenton            Do Right Edu           55.50      25.65  -0.3  2 
 17 Schilling, Sammy             Panthers Run           26.00      26.42   NWI  3 
 18 Frazier, Derrick             Spartan Spee           27.00      28.70  -0.3  2 
 
200 Meter Dash 15-16 Boys
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 21.10  7/29/1995   W. Obea Moore, Los Angeles, CA              
     JO Meet: J 21.10  7/29/1995   W. Obea Moore, Los Angeles, CA              
    AZ Assoc: A 21.64  7/14/2003   Keegan Herring, ARS                         
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Ross, Tavian                 Unattached             23.32      23.26  +0.0 
  2 Kincade, Robert              Panthers Run           23.92      23.46  +0.0 
  3 Clark, Joseph                Arizona Flam           23.13      23.79  +0.0 
  4 Johnson, Jason               The Arizona            24.22      24.05  +0.0 
  5 Stephens, Anthony            Arizona Sain           23.95      24.20  +0.0 
  6 Palacios, Alex               Unattached             24.01      24.28  +0.0 
  7 Neal, Kameron                Tucson Elite           24.20      24.46  +0.0 
  8 Benjamin, Joshua             The Arizona            24.30      24.56  +0.0 
  9 Boyd II, Stacey              Arizona Chee           24.58      24.65  +0.0 
 
400 Meter Dash 15-16 Boys
============================================================================
 Nat'l Youth: N 45.99  7/29/1995   W. Obea Moore, Los Angeles, CA              
     JO Meet: J 45.99  7/29/1995   W. Obea Moore, Los Angeles, CA              
    AZ Assoc: A 49.30  6/12/2001   Michael Hilbe, AST                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Ross, Tavian                 Unattached             50.65      50.73   2 
  2 Stephens, Anthony            Arizona Sain           54.61      53.77   2 
  3 Benjamin, Joshua             The Arizona            53.90      55.02   2 
  4 Alexander, Austin            Unattached             55.71      55.29   2 
  5 Johnson, Jason               The Arizona          1:00.47      55.30   1 
  6 Montufar, Robert             Arizona Chee           54.00      55.81   2 
  7 Felix, Kendrick              Alliance You           55.95      56.31   2 
  8 Boyd II, Stacey              Arizona Chee           57.11      56.79   1 
  9 Schilling, Sammy             Panthers Run           55.00      57.69   2 
 10 Haralson, Trenton            Do Right Edu                      58.21   1 
 11 Guerrero, Ismael             Panthers Run         1:05.00    1:02.92   1 
 12 Frazier, Derrick             Spartan Spee         1:03.00    1:03.65   1 
 -- Neal, Kameron                Tucson Elite           52.60         DQ   2 
 
800 Meter Run 15-16 Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 1:50.51  7/28/2007   Howard Shepard, 26 Texas Stars T          
     JO Meet: J 1:50.51  7/28/2007   Howard Shepard, 26 Texas Stars T          
    AZ Assoc: A 1:57.23  6/12/2001   Michael Hilbe, AST                        
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Fernandez, David             Tucson Elite         2:05.00    2:06.52  
  2 Montufar, Robert             Arizona Chee         2:00.00    2:07.00  
  3 Alexander, Austin            Unattached           2:14.37    2:07.79  
  4 Felix, Kendrick              Alliance You         2:12.29    2:08.05  
  5 Schilling, Sammy             Panthers Run         2:10.00    2:19.82  
  6 VanDyke, Charles             Spartan Spee         2:29.00    2:23.60  
  7 Frazier, Derrick             Spartan Spee         2:30.00    2:26.30  
  8 Caruso, Nicolas              Arizona Puma         2:15.00    2:31.66  
  9 Lopez Arjona, Jean           Panthers Run         2:20.00    2:32.93  
 10 Salazar, Miguel              Glendale Fla         2:29.00    2:37.45  
 
1500 Meter Run 15-16 Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 3:54.02  7/29/2007   Nathan Mathabane, 13 unattached           
     JO Meet: J 3:54.02  7/29/2007   Nathan Mathabane, 13 unattached           
    AZ Assoc: A 4:04.00  2/13/1982   Steve Scocco, AP                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Otis, Tim                    Unattached           4:25.26    4:25.53  
  2 Fernandez, David             Tucson Elite         4:10.00    4:30.55  
  3 Montufar, Robert             Arizona Chee         4:32.00    4:32.13  
  4 Floyd, Andrew                Alliance You         4:32.58    4:36.83  
  5 Guerrero, Ismael             Panthers Run         4:25.00    4:37.76  
  6 VanDyke, Charles             Spartan Spee         5:00.00    4:56.85  
  7 Martinez, Killian            Glendale Fla         5:06.00    4:59.46  
  8 Videla, Alexander            Phoenix Bobc         4:53.00    5:00.05  
  9 Caruso, Nicolas              Arizona Puma         4:42.00    5:07.42  
 10 Morin, Steven                Glendale Fla         5:15.00    5:16.37  
 11 Ortega, Anthony              Glendale Fla         5:29.00    5:21.97  
 12 Lopez Arjona, Jean           Panthers Run         4:50.00    5:26.98  
 
3000 Meter Run 15-16 Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 8:27.00  7/23/1993   Billy Harper, Philomath, OR               
     JO Meet: J 8:27.00  7/23/1993   Billy Harper, Philomath, OR               
    AZ Assoc: A 9:04.90  7/16/1989   Theodore Martin, NARR                     
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Otis, Tim                    Unattached           9:26.00    9:55.51  
  2 Floyd, Andrew                Alliance You         9:48.21    9:57.86  
  3 Guerrero, Ismael             Panthers Run         9:45.00   10:09.13  
  4 VanDyke, Charles             Spartan Spee        11:08.00   11:07.98  
 
110 Meter Hurdles (39" ) 15-16 Boys
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 13.74  7/29/2007   Wayne Davis II, 13 Hurdles First            
     JO Meet: J 13.74  7/29/2007   Wayne Davis II, 13 Hurdles First            
    AZ Assoc: A 14.73  5/22/2004   Marcus Clanton, AH                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 White, Rakevion              Do Right Edu           15.10      16.04   1.2 
  2 Alexander, Austin            Unattached             17.05      16.46   1.2 
  3 Vlaming, Ty                  Arizona Elit           17.26      16.76   1.2 
  4 Green, Trevell               Arizona Chee           16.95      17.61   1.2 
  5 Turnbull, Garrett            Tiger Track            17.41      17.76   1.2 
  6 Okafor, Akachi               Phoenix Bobc           17.36      21.05   1.2 
 
400 Meter Hurdles (36") 15-16 Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 51.56  7/30/2006   William Wynne, 03 Titans                    
     JO Meet: J 51.56  7/30/2006   William Wynne, 03 Titans                    
    AZ Assoc: A 56.95  6/10/1990   Chris Chancy, SS                            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Alexander, Austin            Unattached           1:00.50    1:00.92  
  2 Vlaming, Ty                  Arizona Elit         1:01.00    1:03.42  
  3 Palacios, Alex               Unattached                      1:05.76  
 
2000 Meter Steeplechase (36" ) 15-16 Boys
================================================================================
 Nat'l Youth: N 6:02.84  7/31/1988   Jason Brown, Provo, UT                    
     JO Meet: J 6:02.84  7/31/1988   Jason Brown, Provo, UT                    
    AZ Assoc: A 6:37.25  6/8/2001    David Ryan, HH                            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Otis, Tim                    Unattached           6:42.12    6:40.25  
  2 Floyd, Andrew                Alliance You         6:49.67    7:11.58  
  3 Morin, Steven                Glendale Fla         8:38.00    8:05.86  
 
4x100 Meter Relay 15-16 Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 40.90  7/27/1997   Los Angeles Jets, Los Angeles, CA           
                       Daniel Mentuhotep, Warren Rogers, Dashaun McCullou
     JO Meet: J 40.90  7/27/1997   Los Angeles Jets, Los Angeles, CA           
                       Daniel Mentuhotep, Warren Rogers, Dashaun McCullou
    AZ Assoc: A 43.02  6/10/1990   Track Arizona                               
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Arizona Cheetahs TC  'A'                            47.00      46.78  
     1) Bardwell-Jones, Darren          2) Boyd II, Stacey                
     3) Burks, Cade                     4) Green, Trevell                 
 
4x400 Meter Relay 15-16 Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 3:13.40  7/29/2001   New Horizon "A", Georgia                  
                         Lawrence Jackson, Cedric Goodman, Reginald Withers
     JO Meet: J 3:13.40  7/29/2001   New Horizon "A", Georgia                  
                         Lawrence Jackson, Cedric Goodman, Reginald Withers
    AZ Assoc: A 3:29.87  6/20/2010   Arizona Rising Suns                       
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Panthers Running Club  'A'                        3:59.00    4:06.98  
     1) Guerrero, Ismael                2) Lopez Arjona, Jean             
     3) Loyola, Ricardo                 4) Schilling, Sammy               
 
4x800 Meter Relay 15-16 Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 7:41.30  7/25/2007   12 26 Texas Stars Track Club,, 26 Texas St
                         E Gosset, J Burkley, H Shepard, K Payne           
     JO Meet: J 7:41.30  7/25/2007   12 26 Texas Stars Track Club,, 26 Texas St
                         E Gosset, J Burkley, H Shepard, K Payne           
    AZ Assoc: A 8:40.27  5/18/1985   Arizona Puma                              
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Glendale Flash  'A'                                         10:04.90  
     1) Martinez, Killian               2) Morin, Steven                  
     3) Ortega, Anthony                 4) Salazar, Miguel                
 
High Jump 15-16 Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 2.15m  8/1/1992    Eric Bishop, Chatsworth, GA                 
     JO Meet: J 2.15m  8/1/1992    Eric Bishop, Chatsworth, GA                 
    AZ Assoc: A 2.04m  6/11/1994   Mateo Mantano, FFS                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Austin, Shavel               Tucson Elite           1.75m      1.65m    5-05.00 
  2 Felix, Kendrick              Alliance You                     J1.65m    5-05.00 
  3 Russell, Robert              Arizona Trac           1.57m      1.55m    5-01.00 
  4 Turnbull, Garrett            Tiger Track            1.68m     J1.55m    5-01.00 
 
Pole Vault 15-16 Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 5.12m  7/9/1994    Jacob Davis, San Antonio, TX                
     JO Meet: J 4.88m  7/25/1987   Jason Lavender, Wichita Falls, TX           
    AZ Assoc: A 4.40m  6/4/2011    Scott Marshall, Ultimate Hig                
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Wenig, John                  Risen Perfor           4.27m      4.10m   13-05.25 
  2 Pothier, Hendrik             Heat Stroke            4.27m      3.81m   12-06.00 
 
Long Jump 15-16 Boys
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 7.35m  1979        Steven Hansley, East Orange, NJ             
     JO Meet: J 7.35m  1979        Steven Hansley, East Orange, NJ             
    AZ Assoc: A 6.99m  6/14/1997   Samuel Moore, AH                            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Kincade, Robert              Panthers Run           6.71m      6.08m   NWI  19-11.50 
  2 Tipton, Rico                 Spartan Spee           5.97m      6.03m   NWI  19-09.50 
  3 Bridgett, Dezmond            Unattached             5.74m      5.95m   NWI  19-06.25 
  4 Austin, Shavel               Tucson Elite           6.10m      5.83m   NWI  19-01.50 
  5 Parrish, Jason               Az Titans Ll           5.61m      5.76m   NWI  18-10.75 
  6 Cooper, Rome                 Unattached             5.64m      5.71m   NWI  18-09.00 
  7 Felix, Kendrick              Alliance You                      5.41m   NWI  17-09.00 
  8 Juniper, William             Tucson Elite           5.21m      5.30m   NWI  17-04.75 
 
Triple Jump 15-16 Boys
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 15.08m  7/29/1995   Chris Hercules, Palatine, IL               
     JO Meet: J 15.08m  7/29/1995   Chris Hercules, Palatine, IL               
    AZ Assoc: A 14.43m  6/16/2007   William Clay, DR                           
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Kincade, Robert              Panthers Run          12.80m     12.39m   NWI  40-07.75 
  2 Tipton, Rico                 Spartan Spee          12.19m     12.25m   NWI  40-02.25 
  3 Loyola, Ricardo              Panthers Run                     11.24m   NWI  36-10.50 
  4 Cooper, Rome                 Unattached                       10.09m   NWI  33-01.25 
  5 Kelly, Michael               Arizona Chee                      9.31m   NWI  30-06.50 
 
Shot Put 12 lb. 15-16 Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 19.29m  7/26/1996   Chris Sprague, Eugene OR                   
     JO Meet: J 19.29m  7/26/1996   Chris Sprague, Eugene OR                   
    AZ Assoc: A 16.28m  6/18/2000   Tomas Navarro, UNA                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Jones, Hunter                Unattached                       13.40m   43-11.75 
  2 Wulff, Tristan               Unattached            13.03m     11.94m   39-02.25 
  3 Elmore, Andre                Do Right Edu          10.99m     11.24m   36-10.50 
  4 Bardwell-Jones, Darren       Arizona Chee          10.19m     10.81m   35-05.75 
  5 Videla, Alexander            Phoenix Bobc           8.48m      9.11m   29-10.75 
 
Discus Throw 1.6kg 15-16 Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 54.58m  7/26/2007   Daniel Block, 07 21 Unattached             
     JO Meet: J 54.58m  7/26/2007   Daniel Block, 07 21 Unattached             
    AZ Assoc: A 49.93m  5/3/2009    Jeremy Tuttle, Unattached                  
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Elmore, Andre                Do Right Edu          41.66m     41.24m     135-04 
  2 McKee, Blake                 Unattached            37.49m     37.57m     123-03 
  3 Turnbull, Garrett            Tiger Track           30.78m     31.80m     104-04 
  4 Bardwell-Jones, Darren       Arizona Chee          26.41m     27.63m      90-08 
  5 Wulff, Tristan               Unattached            24.38m     24.61m      80-09 
  6 Videla, Alexander            Phoenix Bobc                     21.10m      69-03 
 
Hammer Throw 800g 15-16 Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 60.96m  7/26/2007   Alex Cartwright, 13 Salem Track            
     JO Meet: J 60.96m  7/26/2007   Alex Cartwright, 13 Salem Track            
    AZ Assoc: A 43.02m  5/2/2009    Jeremy Tuttle, Unattached                  
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Elmore, Andre                Do Right Edu          24.55m     32.86m     107-10 
  2 McKee, Blake                 Unattached                       30.63m     100-06 
 
Javelin Throw 800g 15-16 Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 63.73m  7/22/2008   Bradley Bolton, 33 Wildcats TC             
     JO Meet: J 63.73m  7/22/2008   Bradley Bolton, 33 Wildcats TC             
    AZ Assoc: A 57.85m  6/7/2010    Travis Colby, 1048 AZ Puma                 
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Ramirez, Aaron               Unattached            57.35m     52.77m     173-01 
  2 Rodriguez, Devonte           Tucson Elite          42.67m     47.11m     154-07 
  3 Videla, Alexander            Phoenix Bobc          34.24m     34.80m     114-02 
  4 Turnbull, Garrett            Tiger Track           27.74m     32.26m     105-10 
  5 Bardwell-Jones, Darren       Arizona Chee          28.84m     29.07m      95-04 
 
3000 Meter Race Walk 15-16 Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 12:55.18  8/1/1999    Tristan Ruoss, Fayetteville, Ak          
     JO Meet: J 12:55.18  8/1/1999    Tristan Ruoss, Fayetteville, Ak          
    AZ Assoc: A 14:25.10  6/8/1985    Doug Fox, AP                             
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 gill, richard                Arizona Chee                   21:36.76  
 
100 Meter Dash 17-18 Boys
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 10.08  6/27/2005   J-Mee Samuel, Greensbooro, NC               
     JO Meet: J 10.30  7/25/1987   Quincy Watts, Woodland Hills, CA            
    AZ Assoc: A 10.51  6/16/2007   Ray Miller, AP                              
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Conway, Cameron              Arizona Chee           10.90      10.90q  0.8  1 
  2 Marrero, Dionee              Arizona Dyna           10.76      11.00q  0.8  1 
  3 Clark, Christian             Arizona Flam           10.79      11.01q  0.7  2 
  4 Moore, Kejavon               Do Right Edu           10.65      11.04q +0.0  3 
  5 Mayfield, Tevin              Arizona Chee           10.99      11.09q  0.7  2 
  6 Parks, Deon                  The Arizona            11.03      11.11q  0.8  1 
  7 Walters, Dawonn              Nx Level               11.28      11.17q  0.7  2 
  8 Gilliam, Malik               Arizona Flam           10.92      11.31q  0.8  1 
  9 Smith, Cameron               Tucson Elite           11.23      11.36q  0.7  2 
 10 Clark, D'Andre               Spartan Spee           11.55      11.56  +0.0  3 
 11 Anzalone, Quinton            Tucson Elite           11.61      11.65  +0.0  3 
 12 Villalva, Zach               Team Showtym           11.50      11.71  +0.0  3 
 13 Higinbotham, Sean            Unattached             11.60      11.82  +0.0  3 
 14 Holoman, Jonathan            Arizona Flam           11.90      11.86   0.8  1 
 15 Jones, Marcus                Phoenix Bobc           11.98      12.63   0.8  1 
 16 Morales, Alberto             Tucson Elite           11.90      12.80   0.7  2 
 
100 Meter Dash 17-18 Boys
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 10.08  6/27/2005   J-Mee Samuel, Greensbooro, NC               
     JO Meet: J 10.30  7/25/1987   Quincy Watts, Woodland Hills, CA            
    AZ Assoc: A 10.51  6/16/2007   Ray Miller, AP                              
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Marrero, Dionee              Arizona Dyna           11.00      10.92  -0.7 
  2 Conway, Cameron              Arizona Chee           10.90      10.96  -0.7 
  3 Clark, Christian             Arizona Flam           11.01      11.08  -0.7 
  4 Parks, Deon                  The Arizona            11.11      11.22  -0.7 
  5 Smith, Cameron               Tucson Elite           11.36      11.39  -0.7 
  6 Walters, Dawonn              Nx Level               11.17      11.47  -0.7 
  7 Gilliam, Malik               Arizona Flam           11.31      11.52  -0.7 
 
200 Meter Dash 17-18 Boys
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 20.50  7/25/1987   Quincy Watts, Woodland Hills                
     JO Meet: J 20.50  7/25/1987   Quincy Watts, Woodland Hills                
    AZ Assoc: A 21.46  5/3/2009    Ryan Milus, Arizona Chee                    
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Marrero, Dionee              Arizona Dyna           21.80      21.87q  1.0  1 
  2 Conway, Cameron              Arizona Chee           22.90      22.47q  1.0  3 
  3 Harris, Alexander            Arizona Dyna           21.76      22.53q -2.1  2 
  4 Clark, Christian             Arizona Flam           21.85      22.54q  1.0  3 
  5 Parks, Deon                  The Arizona            22.07      22.77q -2.1  2 
  6 Walters, Dawonn              Nx Level               22.54      22.81q  1.0  1 
  7 Smith, Cameron               Tucson Elite           22.80      22.84q  1.0  1 
  8 Newman, Zachary              Spartan Spee           22.00      22.96q  1.0  3 
  9 Moore, Kejavon               Do Right Edu           22.11      23.03q -2.1  2 
 10 Walden, Sedacy               Team Showtym           22.28      23.06  -2.1  2 
 11 Ham, Mykeal                  Arizona Flam           22.42      23.16   1.0  3 
 12 Gilliam, Malik               Arizona Flam           22.24      23.18   1.0  1 
 13 Buzynski, Blake              Tucson Elite           23.20      23.44   1.0  1 
 14 Clark, D'Andre               Spartan Spee           23.57      23.64   1.0  1 
 15 Robinson, Raekwon            Arizona Flam           22.94      23.84   1.0  3 
 16 Holoman, Jonathan            Arizona Flam           23.63      23.97   1.0  3 
 17 Cullinan, Samuel             Vail Vipers            23.96      23.98   1.0  3 
 18 Lindor, Albertsons           Unattached             23.57      23.99  -2.1  2 
 19 Morales, Alberto             Tucson Elite           25.00      24.15   1.0  1 
 20 Tobias, Dakota               Spartan Spee           23.63      24.19   1.0  1 
 21 Higinbotham, Sean            Unattached             23.50      24.45  -2.1  2 
 22 Mitchell, Damian             Do Right Edu           22.30      25.87  -2.1  2 
 23 Hudak, Derek                 Phoenix Bobc           25.66      27.03  -2.1  2 
 
200 Meter Dash 17-18 Boys
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 20.50  7/25/1987   Quincy Watts, Woodland Hills                
     JO Meet: J 20.50  7/25/1987   Quincy Watts, Woodland Hills                
    AZ Assoc: A 21.46  5/3/2009    Ryan Milus, Arizona Chee                    
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Marrero, Dionee              Arizona Dyna           21.87      21.81  -0.3 
  2 Clark, Christian             Arizona Flam           22.54      22.29  -0.3 
  3 Parks, Deon                  The Arizona            22.77      22.32  -0.3 
  4 Walters, Dawonn              Nx Level               22.81      22.52  -0.3 
  5 Conway, Cameron              Arizona Chee           22.47      22.72  -0.3 
  6 Newman, Zachary              Spartan Spee           22.96      23.06  -0.3 
  7 Smith, Cameron               Tucson Elite           22.84      23.16  -0.3 
 
400 Meter Dash 17-18 Boys
============================================================================
 Nat'l Youth: N 45.58  7/6/1996    William Obea Moore, Salt Lake City, UT      
     JO Meet: J 45.63  7/30/1995   Jerome Young, Hartford, CT                  
    AZ Assoc: A 48.16  6/11/2006   Tyler Arnold, AH                            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Walden, Sedacy               Team Showtym           48.11      49.06   3 
  2 Whitfield, Simon             Ar Stars               49.12      49.91   3 
  3 Oliver, Muhammad             Nx Level                          50.28   1 
  4 Mitchell, Damian             Do Right Edu           49.20      50.87   3 
  5 Newman, Zachary              Spartan Spee           50.00      51.63   3 
  6 Buzynski, Blake              Tucson Elite           50.72      51.74   3 
  7 Carr, Rickey                 Huron Athlet           51.50      51.75   3 
  8 Walters, Dawonn              Nx Level               51.91      51.76   2 
  9 Cullinan, Samuel             Vail Vipers            52.63      52.01   2 
 10 Higinbotham, Sean            Unattached             51.00      52.79   3 
 11 Lindor, Albertsons           Unattached             52.88      52.87   2 
 12 Robinson, Raekwon            Arizona Flam           50.96      53.05   3 
 13 Tobias, Dakota               Spartan Spee           53.00      53.35   2 
 14 Holoman, Jonathan            Arizona Flam           52.86      53.37   2 
 15 Polanco, Tyler               Do Right Edu           55.73      54.46   1 
 16 Villalva, Zach               Team Showtym           53.00      55.56   2 
 17 Clark, D'Andre               Spartan Spee           56.00      57.42   1 
 
800 Meter Run 17-18 Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 1:49.49  7/27/1999   Nick Davenport, Texas                     
     JO Meet: J 1:49.49  7/27/1999   Nick Davenport, Texas                     
    AZ Assoc: A 1:54.23  6/20/2001   Matt Burton, UNA                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Vasquez, Emilio              Tucson Elite         1:59.27    2:00.39  
  2 Carr, Rickey                 Huron Athlet         2:04.00    2:03.46  
  3 Polanco, Tyler               Do Right Edu         2:10.00    2:07.52  
  4 Barrio, Jesus                Glendale Fla         2:04.00    2:09.06  
  5 Davis, Jordan                Do Right Edu         2:10.00    2:12.32  
  6 Nelson, Harvey               Tucson Elite         2:05.00    2:15.02  
  7 Nieves, Hugo                 Tucson Elite         2:15.00    2:23.65  
  8 Sepulveda, Patric            Vail Vipers          2:23.00    2:35.52  
 
1500 Meter Run 17-18 Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 3:54.71  7/28/1991   Paul Kinser, Greensboro, NC               
     JO Meet: J 3:54.71  7/28/1991   Paul Kinser, Greensboro, NC               
    AZ Assoc: A 4:01.10  4/17/1993   Eugene Sawyer, ABR                        
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Vasquez, Emilio              Tucson Elite         4:04.58    4:17.52  
  2 Gonzales, Peter              Wicked TC            4:23.00    4:22.99  
  3 Nelson, Harvey               Tucson Elite         4:20.00    4:24.57  
  4 Pineda, Jorge                Glendale Fla         4:35.00    4:28.30  
  5 Gutierrez, Jesus             Glendale Fla         4:21.00    4:31.55  
  6 Barrio, Jesus                Glendale Fla         5:05.00    4:36.28  
  7 Toledo, Eduardo              Glendale Fla         4:43.00    4:39.12  
  8 Vargas, Jonathan             Glendale Fla         4:44.00    4:41.00  
  9 Martinez, Everett            Glendale Fla         4:49.00    4:44.52  
 10 Hernandez, Arturo            Glendale Fla         4:54.00    4:50.12  
 11 Morales, Ramel               Glendale Fla         5:21.00    5:10.92  
 12 Villarreal, Miguel           Glendale Fla         5:09.00    5:20.58  
 
3000 Meter Run 17-18 Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 14:27.14  7/28/2001   Yong-Sung Leal, San Leandro, CA          
     JO Meet: J 14:27.14  7/28/2001   Yong-Sung Leal, San Leandro, CA          
    AZ Assoc: A 10:27.90  6/5/2011    Joseph Adames, 1048 Glendal              
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Guerrero, Mufasa             Coldwater Ex                   10:03.78A 
  2 Toledo, Eduardo              Glendale Fla        10:31.00   10:14.73A 
  3 Gutierrez, Jesus             Glendale Fla         9:53.00   10:55.98J 
  4 Vargas, Jonathan             Glendale Fla        10:13.00   10:58.15J 
  5 Morales, Ramel               Glendale Fla        11:14.00   11:17.05J 
 
110 Meter Hurdles (39" ) 17-18 Boys
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 13.38  7/25/2009   Wayne Davis, 13 Track Eastern               
     JO Meet: J 13.41  7/27/2008   Booker Nunley, 13 Track Eastern             
    AZ Assoc: A 13.78  6/1/1991    Armon Williams, TAA                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Mayfield, Tevin              Arizona Chee           14.21      14.50   1.8  2 
  2 Newman, Wayne                Pops TC                14.12      14.56   1.8  2 
  3 Foster, D'Angelo             Huron Athlet           15.61      15.04   1.8  2 
  4 Oliver, Muhammad             Nx Level               15.04      15.08   1.8  2 
  5 Radke, Carter                Arizona Puma           16.58      15.83   1.6  1 
  6 Dinius, Brannan              Tucson Elite           16.74      19.49   1.6  1 
 
400 Meter Hurdles (36" ) 17-18 Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 49.77  7/29/2002   Kerron Clement, Missouri City, TX           
     JO Meet: J 49.77  7/29/2002   Kerron Clement, Missouri City, TX           
    AZ Assoc: A 53.12  7/16/1994   Colin Fuel, JOM                             
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Newman, Wayne                Pops TC                55.51      56.46  
  2 Mayfield, Tevin              Arizona Chee           56.00      58.54  
  3 Davis, Jordan                Do Right Edu           59.00      58.64  
  4 Foster, D'Angelo             Huron Athlet         1:00.31    1:00.90  
  5 MeyerOwens, Tristan          Unattached                      1:02.47  
  6 Dinius, Brannan              Tucson Elite         1:00.00    1:02.79  
  7 Ross, Tiaron                 Tucson Elite         1:05.00    1:06.37  
 
2000 Meter Steeplechase (36") 17-18 Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 5:53.71  7/29/1983   Orla Kastberg, Grantville, NY             
     JO Meet: J 5:53.71  7/29/1983   Orla Kastberg, Grantville, NY             
    AZ Assoc: A 6:09.70  6/20/1984   Darrel Maxey, UNA                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Hellebuyck, Jordan           Pops TC              6:35.00    6:41.12  
  2 Gutierrez, Jesus             Glendale Fla         7:02.00    6:48.15  
  3 Pineda, Jorge                Glendale Fla         7:13.00    6:53.75  
  4 Guerrero, Mufasa             Coldwater Ex                    7:03.17  
  5 Vargas, Jonathan             Glendale Fla         7:22.00    7:24.42  
  6 Hernandez, Arturo            Glendale Fla         8:18.00    7:42.66  
  7 Villarreal, Miguel           Glendale Fla         9:05.00    8:26.87  
 
4x100 Meter Relay 17-18 Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 39.73  8/1/1998    Track Houston, Houston, TX                  
                       R. Beard, B. Gay, J. Harris, T. Williams          
     JO Meet: J 39.73  8/1/1998    Track Houston, Houston, TX                  
                       R. Beard, B. Gay, J. Harris, T. Williams          
    AZ Assoc: A 42.34  6/10/1990   Track Arizona                               
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Arizona Flames TC  'A'                              41.70      43.22  
     1) Clark, Christian                2) Gilliam, Malik                 
     3) Ham, Mykeal                     4) Robinson, Raekwon              
  2 Tucson Elite AC  'A'                                43.50      45.12  
     1) Anzalone, Quinton               2) Buzynski, Blake                
     3) Dinius, Brannan                 4) Morales, Alberto               
 
4x800 Meter Relay 17-18 Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 7:35.27  8/2/1981    East Coast Classics, Lincoln, NE          
     JO Meet: J 7:35.27  8/2/1981    East Coast Classics, Lincoln, NE          
    AZ Assoc: A 8:12.50  6/18/1989   Phoenix Bobcats                           
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Glendale Flash  'A'                                          8:48.66  
     1) Barrio, Jesus                   2) Gutierrez, Jesus               
     3) Hernandez, Arturo               4) Martinez, Everett              
  2 Glendale Flash  'B'                                          9:03.58  
     1) Ontiveros, Jesus                2) Pineda, Jorge                  
     3) Ramirez, Alberto                4) Toledo, Eduardo                
 
High Jump 17-18 Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 2.28m  7/9/1983    Dothel Edwards, Seattle, WA                 
     JO Meet: J 2.23m  7/31/1983   Rick Noji, Maurice Crumby, Seattle, WA      
    AZ Assoc: A 2.10m  6/1/1991    Teddy Williams, TAA                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Anzalone, Quinton            Tucson Elite           2.03m      2.00m    6-06.75 
  2 Duckworth, Timothy           Phoenix Bobc           1.98m      1.95m    6-04.75 
  3 Villela, Daniel              Arizona Puma           1.85m      1.90m    6-02.75 
  4 Gutierrez, Alexander         Arizona Puma           1.90m      1.80m    5-10.75 
  5 Radke, Carter                Arizona Puma           1.75m      1.75m    5-08.75 
  6 Graves, Isaiah               Arizona Flam           1.83m     J1.75m    5-08.75 
 
Pole Vault 17-18 Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 5.31m  7/30/2006   Casey Roche, UNA 38                         
     JO Meet: J 5.31m  7/30/2006   Casey Roche, UNA 38                         
    AZ Assoc: A 4.95m  6/1/2003    Brandon Glenn, SKY                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Marshall, Scott              Ultimate Hig           5.21m      5.05mA  16-06.75 
  2 Hiett, Nathan                Unattached             4.95m      4.88m   16-00.00 
  3 Duckworth, Timothy           Phoenix Bobc           4.32m      4.40m   14-05.25 
  4 Alme, Jake                   Ultimate Hig           4.45m      4.25m   13-11.25 
  5 Rose, Mark                   Heat Stroke            4.34m     J4.25m   13-11.25 
  6 Waldie, Drake                Heat Stroke            4.57m     J4.25m   13-11.25 
  7 Balls, Thomas                Unattached             4.57m      4.10m   13-05.25 
  8 Paquette, Gerald             Risen Perfor                      3.95m   12-11.50 
  9 Delaney, Troy                Ultimate Hig           3.66m      3.66m   12-00.00 
 10 Reardon, Daniel              Ultimate Hig           3.81m      3.50m   11-05.75 
 11 Raiton, Bryan                Ultimate Hig           2.29m      2.75m    9-00.25 
 
Long Jump 17-18 Boys
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 7.60m  7/25/1991   Sheddric Fields, Dallas, TX                 
     JO Meet: J 7.60m  7/25/1991   Sheddric Fields, Dallas, TX                 
    AZ Assoc: A 7.14m  6/9/2010    Tevin Blaylark, 1048 AZPanthers             
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Newman, Zachary              Spartan Spee           6.88m      6.69m   NWI  21-11.50 
  2 Wells, Stephon               Arizona Elit           6.72m      6.46m   NWI  21-02.50 
  3 Newman, Wayne                Pops TC                6.92m      6.35m   NWI  20-10.00 
  4 Canning, Grant               Arizona Puma                      6.13m   NWI  20-01.50 
  5 Hudak, Derek                 Phoenix Bobc           5.66m      5.68m   NWI  18-07.75 
  6 Higinbotham, Sean            Unattached             6.10m      5.39m   NWI  17-08.25 
 
Triple Jump 17-18 Boys
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 16.72m  7/29/2004   Kenneth Hall, Baker , LA                   
     JO Meet: J 16.72m  7/29/2004   Kenneth Hall, Baker , LA                   
    AZ Assoc: A 14.82m  6/7/2010    Tevin Blaylark, 1048 AZPanthers            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Wells, Stephon               Arizona Elit          14.05m     13.47m   NWI  44-02.50 
  2 Graves, Isaiah               Arizona Flam          12.19m     11.88m   NWI  38-11.75 
  3 Canning, Grant               Arizona Puma                     11.76m   NWI  38-07.00 
 
Shot Put 12 lb. 17-18 Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 20.43m  7/24/1987   Dwight Johnson, Phoenix, AZ                
     JO Meet: J 20.43m  7/24/1987   Dwight Johnson, Phoenix, AZ                
    AZ Assoc: A 18.32m  6/1/1991    Korey Johnson, TAA                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Hale-Mercer, Nikaeus         Unattached                       16.79m   55-01.00 
  2 Wellington, Alexander        Tucson Elite          17.35m     15.64m   51-03.75 
  3 Eggers, Beau                 Arizona Chee          16.19m     15.52m   50-11.00 
  4 Denton, Joshua               Unattached            15.39m     14.34m   47-00.75 
  5 Garcia, Matthew              Unattached            15.24m     14.32m   46-11.75 
  6 Begay, Avery                 Unattached            11.66m     11.89m   39-00.25 
  7 Spigelmire, Kyle             Unattached                       10.70m   35-01.25 
 
Discus Throw 1.6kg 17-18 Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 50.69m  5/25/2011   Jeremy Tuttle, 1048 Unattached             
    AZ Assoc: A 57.82m  6/6/1987    Dwight Johnson, JOM                        
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Eggers, Beau                 Arizona Chee          45.53m     50.21m     164-09 
  2 Wellington, Alexander        Tucson Elite          49.56m     48.00m     157-06 
  3 Garcia, Matthew              Unattached            45.72m     44.62m     146-05 
  4 Hale-Mercer, Nikaeus         Unattached                       44.23m     145-01 
  5 Denton, Joshua               Unattached            41.15m     39.61m     129-11 
  6 Campbell, Clay               Arizona Spee          39.55m     38.69m     126-11 
  7 Payne, Drew                  Arizona Puma          36.83m     36.47m     119-08 
  8 Begay, Avery                 Unattached            36.27m     32.93m     108-00 
  9 Spigelmire, Kyle             Unattached                       31.81m     104-04 
 
Hammer Throw 12# 17-18 Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 79.24m  6/28/2008   Connor McCullough, Unattached, CA          
     JO Meet: J 77.67m  7/28/2009   Connor McCollough, SO Cal Unattache        
    AZ Assoc: A 60.59m  6/18/2002   Clay Olsen, UNA                            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Garcia, Matthew              Unattached            54.86m     55.81m     183-01 
  2 Denton, Joshua               Unattached            56.08m     50.10m     164-04 
  3 Spigelmire, Kyle             Unattached                       36.30m     119-01 
  4 Begay, Avery                 Unattached            34.80m     36.00m     118-01 
  5 Campbell, Clay               Arizona Spee          32.24m     34.95m     114-08 
  6 Payne, Drew                  Arizona Puma          34.67m     32.05m     105-02 
  7 Wellington, Alexander        Tucson Elite                     27.58m      90-06 
 
Javelin Throw 800g 17-18 Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 66.94m  7/26/1994   Patrick Ramsey, Simsboro, LA               
     JO Meet: J 66.94m  7/26/1994   Patrick Ramsey, Simsboro, LA               
    AZ Assoc: A 60.28m  6/7/2010    Christopher Rodriguez, 1048 Tucson         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Duckworth, Timothy           Phoenix Bobc          49.16m     45.45m     149-01 
  2 Campbell, Clay               Arizona Spee          39.40m     35.78m     117-05 
  3 Hudak, Derek                 Phoenix Bobc          37.35m     34.70m     113-10 
  4 Jones, Marcus                Phoenix Bobc          32.81m     32.89m     107-11 
  5 Payne, Drew                  Arizona Puma          31.85m     32.38m     106-03 
  6 Sepulveda, Patric            Vail Vipers           25.20m     25.83m      84-09