Licensed to USATF - Arizona, Inc. - Association License
                   HY-TEK's Meet Manager 6/2/2013 01:50 PM
         2013 USATF Arizona State Championship - 6/1/2013 to 6/2/2013          
                                     2013                                      
                            Mesa Community College                             
                                    Results                                    
 
100 Meter Dash 8 & Under Girls
==============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Andrews, Anaya             8 48-Arizona C                      15.05   NWI 
  2 Hill, Jneya                8 Elite Stride                      15.17   NWI 
  3 Onyepunuka, Stacey         6 Arizona Risi                      15.37   NWI 
  4 Herring-McDonald, Dylan    7 Arizona Risi                      15.69   NWI 
  5 Douglas, Ryland            7 Elite Stride                      16.07   NWI 
  6 Johnson, Jordyn            6 48-Do Right                       16.36   NWI 
  7 Henderson, Taliyah         6 Az Titans Ll                      16.40   NWI 
  8 Yarbrough, Trinnity        7 Az Titans Ll                      16.48   NWI 
  9 McDonnell, Jaylah          7 48-Arizona C                      16.71   NWI 
 
100 Meter Dash 8 & Under Girls
=================================================================================
    AZ Assoc: A 15.20  6/4/2011    Kiya Pogue, Az Goldrush                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Andrews, Anaya             8 48-Arizona C           15.16      15.06A  NWI  4 
  2 Hill, Jneya                8 Elite Stride           15.24      15.34   NWI  5 
  3 Onyepunuka, Stacey         6 Arizona Risi           15.63      15.38   NWI  4 
  4 Herring-McDonald, Dylan    7 Arizona Risi           16.05      15.71   NWI  3 
  5 Douglas, Ryland            7 Elite Stride           16.07      15.88   NWI  5 
  6 Yarbrough, Trinnity        7 Az Titans Ll           16.35      16.05   NWI  5 
  7 Johnson, Jordyn            6 48-Do Right            16.91      16.17   NWI  1 
  8 Henderson, Taliyah         6 Az Titans Ll           16.96      16.49   NWI  2 
  8 McDonnell, Jaylah          7 48-Arizona C           16.73      16.49   NWI  4 
 10 Shaffer, Shelby            7 48-Do Right            16.43      16.56   NWI  4 
 11 Felix, Briann              7 48-Alliance            17.85      17.24   NWI  4 
 12 Flanagan, Maia             6 Unattached                        17.32   NWI  2 
 13 Willis, Camryn             8 Unattached             17.93      17.45   NWI  2 
 14 Yarbrough, Xijah           6 Az Titans Ll           17.87      17.62   NWI  2 
 15 Kisler, Kya                6 48-Arizona C                      17.89   NWI  1 
 16 Espinoza, Liberty          8 48-Huron Ath           18.26      18.41   NWI  4 
 17 Aguano, Bryn               5 48-Arizona C                      18.59   NWI  5 
 18 Hart, Jordan               7 Az Titans Ll                      18.61   NWI  3 
 19 Corbin, Jazmin             8 Miles Per Ho           19.50      18.78   NWI  2 
 20 Clark, Anayah              6 48-Do Right            18.32      18.82   NWI  1 
 21 Meeker, Mikalah            7 48-Phoenix B           18.92      19.06   NWI  3 
 22 Kortenkamp, Eleanor        6 48-Pops TC             19.67      19.09   NWI  2 
 23 Thurman, SaRaye            5 Elite Stride                      19.37   NWI  4 
 24 Collins, Tess              7 48-Phoenix B           19.55      19.50   NWI  3 
 25 Garvin, Londyn             5 Elite Stride                      19.79   NWI  2 
 26 DeVorce, Kassidi           5 48-Phoenix B           19.30      19.81   NWI  5 
 27 Platt, Paige               7 Unattached             19.79      19.89   NWI  4 
 28 Torres, Rhiana             6 Miles Per Ho           19.30      20.15   NWI  5 
 29 Martinez-pompa, Aislin     7 Vail Vipers            19.48      20.32   NWI  1 
 30 Schriener, Ella            7 48-Phoenix B                      21.02   NWI  1 
 31 White, Yvonne-Michelle     5 48-Do Right            20.78      21.42   NWI  1 
 32 Andrews, Aria              4 48-Arizona C                      22.95   NWI  1 
 33 Lynch, Makayla             5 48-Arizona C                      24.10   NWI  1 
 
200 Meter Dash 8 & Under Girls
=================================================================================
    AZ Assoc: A 32.07  6/5/2011    Paelata Helu, Pops TC                       
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Onyepunuka, Stacey         6 Arizona Risi           33.01      32.32q  NWI  1 
  2 Andrews, Anaya             8 48-Arizona C           31.73      32.55q  NWI  2 
  3 Burks, Avery               7 48-Arizona C           33.54      33.13q  NWI  1 
  4 Bradley, Jade              7 48-Do Right            33.24      33.18q  NWI  1 
  5 Onyepunuka, Sabatiney      7 Arizona Risi           33.66      33.24q  NWI  5 
  6 Douglas, Ryland            7 Elite Stride           33.79      33.51q  NWI  4 
  7 Yarbrough, Trinnity        7 Az Titans Ll           34.97      34.32q  NWI  5 
  8 Diop, Malayka              8 Elite Stride           33.87      34.78q  NWI  3 
  9 McDonnell, Jaylah          7 48-Arizona C           39.68      36.28q  NWI  5 
 10 Taylor, Annaleise          7 Arizona Risi           36.05      36.56   NWI  2 
 11 Felix, Briann              7 48-Alliance            41.72      36.87   NWI  4 
 12 Herring-McDonald, Dylan    7 Arizona Risi           35.46      36.98   NWI  1 
 13 Williams, Michaela         7 48-Spartan S           40.21      38.11   NWI  4 
 14 Simms, Serena              7 48-Spartan S           41.17      38.13   NWI  5 
 15 Flanagan, Maia             6 Unattached                        40.05   NWI  5 
 16 Gonzales, Araceli          6 Wicked TC              44.00      40.68   NWI  1 
 17 Hart, Jordan               7 Az Titans Ll                      40.82   NWI  2 
 18 Corbin, Jazmin             8 Miles Per Ho           44.30      41.01   NWI  4 
 19 Cuff, Mariah               6 48-Spartan S                      41.52   NWI  3 
 20 Gonzalez, Sarah            6 Arizona Elit           39.81      41.74   NWI  2 
 21 Carver, Olivia             7 Elite Stride           41.00      41.93   NWI  3 
 22 Thurman, SaRaye            5 Elite Stride                      41.99   NWI  3 
 23 Espinoza, Liberty          8 48-Huron Ath           39.40      42.10   NWI  1 
 24 Meeker, Mikalah            7 48-Phoenix B           44.53      42.42   NWI  2 
 25 Torres, Rhiana             6 Miles Per Ho           44.20      42.95   NWI  5 
 26 Collins, Tess              7 48-Phoenix B           45.10      43.39   NWI  2 
 27 Martinez-pompa, Aislin     7 Vail Vipers            42.49      43.44   NWI  4 
 28 Garvin, Londyn             5 Elite Stride                      43.45   NWI  3 
 29 Clark, Anayah              6 48-Do Right            41.49      45.69   NWI  2 
 30 Lynch, Makayla             5 48-Arizona C                      46.05   NWI  4 
 31 Foster, Sarah              7 Az Track And           39.84      47.14   NWI  3 
 32 White, Yvonne-Michelle     5 48-Do Right            46.46      48.90   NWI  1 
 33 Andrews, Aria              4 48-Arizona C                      53.71   NWI  1 
 34 Clegg, Ava                 6 Phoenix Flye           44.70    1:01.94   NWI  4 
 -- Hill, Jneya                8 Elite Stride           32.10         DQ   NWI  3 
 -- Yarbrough, Xijah           6 Az Titans Ll           37.45         DQ   NWI  4 
 
200 Meter Dash 8 & Under Girls
==============================================================================
    AZ Assoc: A 32.07  6/5/2011    Paelata Helu, Pops TC                       
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Andrews, Anaya             8 48-Arizona C           32.55      31.61A  NWI 
  2 Onyepunuka, Stacey         6 Arizona Risi           32.32      32.57   NWI 
  3 Douglas, Ryland            7 Elite Stride           33.51      33.36   NWI 
  4 Burks, Avery               7 48-Arizona C           33.13      33.81   NWI 
  5 Bradley, Jade              7 48-Do Right            33.18      33.86   NWI 
  5 Onyepunuka, Sabatiney      7 Arizona Risi           33.24      33.86   NWI 
  7 Diop, Malayka              8 Elite Stride           34.78      34.57   NWI 
  8 Yarbrough, Trinnity        7 Az Titans Ll           34.32      34.64   NWI 
  9 McDonnell, Jaylah          7 48-Arizona C           36.28      37.09   NWI 
 
400 Meter Dash 8 & Under Girls
============================================================================
    AZ Assoc: A 1:17.96  4/30/2011   Asia Hodge, Team Bliss T                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Hill, Jneya                8 Elite Stride         1:13.63    1:12.83A  3 
  2 Douglas, Ryland            7 Elite Stride         1:16.45    1:16.39A  3 
  3 Diop, Malayka              8 Elite Stride         1:18.25    1:18.74   3 
  4 Yarbrough, Trinnity        7 Az Titans Ll         1:21.48    1:20.80   2 
  5 Onyepunuka, Sabatiney      7 Arizona Risi         1:18.88    1:21.78   3 
  6 Burks, Avery               7 48-Arizona C         1:14.00    1:22.65   3 
  7 Henderson, Taliyah         6 Az Titans Ll         1:21.48    1:23.23   3 
  8 Felix, Briann              7 48-Alliance          1:29.11    1:30.03   2 
  9 Gonzales, Araceli          6 Wicked TC            1:45.00    1:32.04   1 
 10 Yarbrough, Xijah           6 Az Titans Ll         1:31.68    1:33.84   2 
 11 Simms, Serena              7 48-Spartan S         1:34.00    1:34.71   2 
 12 Ortiz, Alexis              7 48-Arizona C         1:30.00    1:34.98   2 
 13 Gonzalez, Sarah            6 Arizona Elit         1:20.00    1:35.46   3 
 14 Taylor, Annaleise          7 Arizona Risi         1:18.70    1:35.48   3 
 15 Carver, Olivia             7 Elite Stride         1:34.45    1:36.44   2 
 16 Thurman, SaRaye            5 Elite Stride                    1:38.15   1 
 17 Williams, Michaela         7 48-Spartan S         1:36.36    1:40.06   2 
 18 Reed, Kianna               6 AZ Flames TC         1:49.84    1:41.49   1 
 18 Corbin, Jazmin             8 Miles Per Ho         1:42.00    1:41.49   1 
 20 Carter, Destiny            7 Az GoldrushT         1:17.00    1:41.54   3 
 21 Torres, Rhiana             6 Miles Per Ho         1:48.00    1:41.55   1 
 22 Cuff, Mariah               6 48-Spartan S                    1:41.56   1 
 23 Garvin, Londyn             5 Elite Stride                    1:43.88   1 
 24 Kortenkamp, Eleanor        6 48-Pops TC           1:37.99    1:44.43   2 
 25 DeVorce, Kassidi           5 48-Phoenix B         1:40.57    1:44.67   2 
 
800 Meter Run 8 & Under Girls
=========================================================================
    AZ Assoc: A 3:17.31  2/26/2011   Abigail Arreola, Arizona Bushmast         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Diop, Malayka              8 Elite Stride         2:58.47    2:58.02A 
  2 Rosthenhausler, Zoey       7 Wicked TC            3:30.00    3:18.90  
  3 Oliver, Aaliya             7 Nx Level TC          3:14.72    3:21.56  
  4 Ortiz, Alexis              7 48-Arizona C         3:24.00    3:27.43  
  5 McCallister, Bethany       7 Az Track And         3:26.41    3:28.06  
  6 Simms, Serena              7 48-Spartan S         3:24.00    3:30.32  
  7 Jones, Ruby                6 Arizona Sain         3:35.00    3:30.87  
  8 Carver, Olivia             7 Elite Stride         3:36.57    3:30.89  
 
1500 Meter Run 8 & Under Girls
=========================================================================
    AZ Assoc: A 6:54.50  6/4/2011    Abigail Arreola, Arizbushmast             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Oliver, Aaliya             7 Nx Level TC                     6:25.85A 
  2 Rosthenhausler, Zoey       7 Wicked TC            7:00.00    6:27.67A 
  3 McCallister, Bethany       7 Az Track And         7:12.78    6:56.29  
 
4x100 Meter Relay 8 & Under Girls
=========================================================================
    AZ Assoc: A 1:05.29  4/30/2011   Do Right Educational Sports Pr, Do Right E
                         J Hill, J Johnson, T Johnson, H Patrick           
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Arizona Rising Suns TC  'A'                       1:03.64    1:03.19A 
     1) Herring-McDonald, Dylan 7       2) Onyepunuka, Sabatiney 7        
     3) Onyepunuka, Stacey 6            4) Taylor, Annaleise 7            
  2 48-Arizona Cheetahs TC  'A'                       1:02.00    1:03.34A 
     1) Andrews, Anaya 8                2) Burks, Avery 7                 
     3) Richardson, NaZyia 7            4) Townsend, Skylynn 7            
  3 48-Do Right Educational Sports  'A'               1:05.00    1:08.90  
     1) Bradley, Jade 7                 2) Johnson, Jordyn 6              
     3) Shaffer, Shelby 7               4) Wiley, Aneesa 7                
  4 48-Arizona Cheetahs TC  'B'                       1:10.00    1:31.23  
     1) Aguano, Bryn 5                  2) Andrews, Nyree 6               
     3) Kisler, Kya 6                   4) McDonnell, Jaylah 7            
 
4x400 Meter Relay 8 & Under Girls
=========================================================================
    AZ Assoc: A 6:26.35  6/5/2011    Az Goldrush, Az Goldrush                  
                         K Gonzalez, J Juniel, J Moore, K Pogue            
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 48-Do Right Educational Sports  'A'               6:34.00    5:58.00A 
     1) Bradley, Jade 7                 2) Johnson, Jordyn 6              
     3) Shaffer, Shelby 7               4) Wiley, Aneesa 7                
 
Long Jump 8 & Under Girls
==============================================================================
    AZ Assoc: A 3.42m  5/21/2011   Paelata Helu, Pops TC                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Henderson, Taliyah         6 Az Titans Ll           2.97m      3.33m   NWI 
  2 Willis, Camryn             8 Unattached             3.27m      2.97m   NWI 
  3 Reed, Kiara                8 AZ Flames TC           2.80m      2.95m   NWI 
  4 Oliver, Aaliya             7 Nx Level TC            2.74m      2.92m   NWI 
  5 Collins, Tess              7 48-Phoenix B           2.56m      2.56m   NWI 
  6 DeVorce, Kassidi           5 48-Phoenix B           2.42m      2.54m   NWI 
  7 Reed, Kianna               6 AZ Flames TC           2.77m      2.41m   NWI 
  8 Clark, Anayah              6 48-Do Right            2.13m      2.39m   NWI 
  9 Schriener, Ella            7 48-Phoenix B                      2.29m   NWI 
  9 Platt, Paige               7 Unattached             2.38m      2.29m   NWI 
 11 Meeker, Mikalah            7 48-Phoenix B           2.61m      2.22m   NWI 
 12 Jones, Ruby                6 Arizona Sain                      2.08m   NWI 
 13 Espinoza, Liberty          8 48-Huron Ath                      1.91m   NWI 
 14 Cuff, Mariah               6 48-Spartan S                      1.89m   NWI 
 15 Aguano, Bryn               5 48-Arizona C                      1.64m   NWI 
 16 Lee, Keyah                 7 Arizona Puma           2.57m      1.25m   NWI 
 -- Allison, Isabella          4 Phoenix Flye           1.02m       FOUL       
 -- Lynch, Makayla             5 48-Arizona C                       FOUL       
 -- Andrews, Aria              4 48-Arizona C                       FOUL       
 
Shot Put 8 & Under Girls
=========================================================================
    AZ Assoc: A 5.94m  6/3/2012    Danay Williams, Do Right Edu                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Carter, Destiny            7 Az GoldrushT                      3.74m  
  2 Reed, Kiara                8 AZ Flames TC           3.33m      3.28m  
 
Javelin Throw 300g 8 & Under Girls
=========================================================================
    AZ Assoc: A 12.25m  6/4/2011    Danay Williams, Do Right Edu               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Reed, Kiara                8 AZ Flames TC           8.56m     10.13m  
  2 Martinez-pompa, Aislin     7 Vail Vipers            9.42m      9.44m  
  3 Platt, Paige               7 Unattached             8.66m      9.29m  
  4 Reed, Kianna               6 AZ Flames TC           7.01m      8.26m  
  5 Carter, Destiny            7 Az GoldrushT                      7.63m  
  6 Hart, Jordan               7 Az Titans Ll                      6.53m  
 
100 Meter Dash 9-10 Girls
==============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Garrett, Eryn             10 48-Arizona C                      14.61   NWI 
  2 Patrick, Haley            10 Elite Stride                      15.05   NWI 
  3 Colbert, Alyssa           10 48-Huron Ath                      15.06   NWI 
  4 Baker, Iolani             10 AZ Flames TC                      15.16   NWI 
  5 Garrett, Erykah           10 48-Arizona C                      15.72   NWI 
  6 Kennedy, Taniah            8 48-Do Right                       15.75   NWI 
  7 Graves, Uzuri              9 Az GoldrushT                      15.76   NWI 
  8 Leyvas, Tatum             10 48-Huron Ath                      15.91   NWI 
  9 Patrick, Saadiya           9 AZ Flames TC                      16.05   NWI 
 
100 Meter Dash 9-10 Girls
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 12.85  7/29/1990   Angela Williams, Ontario, CA                
     JO Meet: J 12.85  7/29/1990   Angela Williams, Ontario, CA                
    AZ Assoc: A 13.57  6/12/1999   Terra Evans, AC                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Garrett, Eryn             10 48-Arizona C           14.48      14.30   NWI  4 
  2 Baker, Iolani             10 AZ Flames TC           15.00      14.77   NWI  4 
  3 Patrick, Haley            10 Elite Stride           15.07      14.79   NWI  1 
  4 Colbert, Alyssa           10 48-Huron Ath           15.10      15.13   NWI  3 
  5 Patrick, Saadiya           9 AZ Flames TC           16.29      15.23   NWI  1 
  6 Garrett, Erykah           10 48-Arizona C           15.83      15.30   NWI  2 
  7 Kennedy, Taniah            8 48-Do Right            14.89      15.42   NWI  3 
  8 Leyvas, Tatum             10 48-Huron Ath           16.04      15.50   NWI  4 
  9 Graves, Uzuri              9 Az GoldrushT           14.20      15.53   NWI  4 
 10 Aguano, Taylor            10 48-Arizona C           15.61      15.53   NWI  2 
 11 Fernau, Courtney          10 Unattached             15.70      15.66   NWI  5 
 11 Willoughby, Katie          9 Az Track And           15.77      15.66   NWI  2 
 13 Moss, Jashara              9 Miles Per Ho           16.16      15.81   NWI  6 
 14 Delgado, Marisa            9 Ar Stars               15.73      15.91   NWI  1 
 15 William, Danay             8 48-Do Right            15.50      15.98   NWI  1 
 16 Alexander, Jessica         9 48-Arizona C           16.38      16.04   NWI  4 
 17 Willis, Kaiya             10 Arizona Puma           16.20      16.14   NWI  3 
 18 Cuff, Kierrah             10 48-Spartan S                      16.18   NWI  1 
 19 Maddox, Olivia             9 Vail Vipers            16.26      16.22   NWI  6 
 20 Smith, Ceyana              9 Miles Per Ho           18.20      16.30   NWI  6 
 21 Lee, Kyrene                9 Arizona Puma           16.45      16.73   NWI  3 
 22 James, Dariana             8 Unattached                        16.75   NWI  5 
 23 Brown, Chelsie            10 48-Pops TC             16.01      16.78   NWI  6 
 24 Johnson, Tyanna           10 48-Do Right            17.10      16.81   NWI  4 
 25 Washington, Taylor         8 48-Arizona C                      16.91   NWI  1 
 26 Strevay, Gabriela         10 Vail Vipers            17.32      16.92   NWI  6 
 27 Beech, Lauren              9 48-Spartan S                      16.95   NWI  5 
 28 Hunt, Ashlyn               9 Az Track And           17.24      16.96   NWI  3 
 28 Strevay, Isabella         10 Vail Vipers            17.38      16.96   NWI  3 
 30 Davis, Courtney            8 48-Do Right            15.55      17.07   NWI  5 
 31 Upshur, Navaeh             8 Unattached             17.10      17.16   NWI  5 
 32 Logan, Jaiden              9 Arizona Puma           15.89      17.25   NWI  2 
 33 McGill, Dajah              9 48-Huron Ath           16.50      17.35   NWI  5 
 34 Davis, Teyanna            10 Az Titans Ll           17.11      17.78   NWI  6 
 35 Squire, Falon              9 Arizona Puma           18.42      17.91   NWI  1 
 36 Flores, Karla              9 Arizona Risi           17.97      17.95   NWI  6 
 37 Lasater, Riley             9 AZ Flames TC           18.11      18.06   NWI  2 
 38 Tillman, Lamira            9 Nx Level TC            20.37      18.17   NWI  5 
 39 Mills, Moriah              8 48-Phoenix B                      18.23   NWI  4 
 40 Collins, Lauren            9 48-Phoenix B           18.01      18.36   NWI  2 
 41 Andersen, Riley            9 Arizona Puma           19.38      20.82   NWI  5 
 42 Morrison, Eliza           10 48-Pops TC             19.43      21.17   NWI  2 
 
200 Meter Dash 9-10 Girls
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 26.70  7/31/2004   Robin Reynolds, Miami, FL                   
     JO Meet: J 26.70  7/31/2004   Robin Reynolds, Miami, FL                   
    AZ Assoc: A 27.99  7/6/1980    Natosha Lewis, MSA                          
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Garrett, Eryn             10 48-Arizona C           30.89      30.07q  NWI  5 
  2 Henderson, Trinity         9 48-Do Right            29.55      30.49q  NWI  2 
  3 Baker, Iolani             10 AZ Flames TC           29.96      30.65q  NWI  5 
  4 Garrett, Erykah           10 48-Arizona C           32.86      31.78q  NWI  1 
  5 Turner, Rahni             10 48-Pops TC             33.52      31.83q  NWI  2 
  6 Patrick, Haley            10 Elite Stride           31.20      32.22q  NWI  3 
  7 Willoughby, Katie          9 Az Track And           33.60      32.88q  NWI  3 
  8 Fields, Indiah             9 48-Spartan S           32.00      32.92q  NWI  5 
  9 Alexander, Jessica         9 48-Arizona C           34.04      33.24q  NWI  4 
 10 Aguano, Taylor            10 48-Arizona C           33.47      33.30   NWI  5 
 11 Kennedy, Taniah            8 48-Do Right            30.25      33.32   NWI  5 
 12 Claiborne, Thalia          9 48-Arizona C           34.04      33.47   NWI  4 
 13 Leyvas, Tatum             10 48-Huron Ath           35.08      33.58   NWI  2 
 14 Moss, Jashara              9 Miles Per Ho           36.20      33.65   NWI  3 
 15 Delgado, Marisa            9 Ar Stars               33.44      34.06   NWI  2 
 16 Maddox, Olivia             9 Vail Vipers            34.32      34.24   NWI  1 
 17 Cuff, Kierrah             10 48-Spartan S                      34.33   NWI  4 
 18 Smith, Ceyana              9 Miles Per Ho           39.60      34.65   NWI  1 
 19 Hunt, Ashlyn               9 Az Track And           39.95      35.72   NWI  4 
 20 Davis, Courtney            8 48-Do Right            30.25      35.82   NWI  4 
 21 Ingram, Sharon             9 Nx Level TC            34.21      35.92   NWI  1 
 22 Washington, Taylor         8 48-Arizona C                      36.83   NWI  3 
 23 Shealy, Madison           10 48-Spartan S                      36.90   NWI  1 
 24 Muhammad, Naeeira          9 Glendale Fla                      37.23   NWI  4 
 25 Strevay, Gabriela         10 Vail Vipers            35.56      37.25   NWI  3 
 26 Gutierrez, Annika          8 Wicked TC              36.00      37.28   NWI  5 
 27 Strevay, Isabella         10 Vail Vipers            37.33      37.48   NWI  3 
 28 Muhammad, Na'ilah          9 Glendale Fla                      37.61   NWI  2 
 29 Flores, Karla              9 Arizona Risi           37.33      37.97   NWI  3 
 30 Upshur, Navaeh             8 Unattached             37.02      38.50   NWI  2 
 31 Collins, Lauren            9 48-Phoenix B           39.12      39.58   NWI  5 
 32 Lasater, Riley             9 AZ Flames TC           39.77      40.66   NWI  4 
 33 Mills, Moriah              8 48-Phoenix B                      40.67   NWI  2 
 34 Yellowhair, Halle         10 Phoenix Flye           40.30      40.96   NWI  4 
 -- Davis, Aniya               8 Elite Stride                         DQ   NWI  1 
 -- Baker, Mackenzie           8 48-Do Right            31.20         DQ   NWI  1 
 
200 Meter Dash 9-10 Girls
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 26.70  7/31/2004   Robin Reynolds, Miami, FL                   
     JO Meet: J 26.70  7/31/2004   Robin Reynolds, Miami, FL                   
    AZ Assoc: A 27.99  7/6/1980    Natosha Lewis, MSA                          
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Garrett, Eryn             10 48-Arizona C           30.07      29.97   NWI 
  2 Henderson, Trinity         9 48-Do Right            30.49      30.42   NWI 
  3 Baker, Iolani             10 AZ Flames TC           30.65      30.55   NWI 
  4 Patrick, Haley            10 Elite Stride           32.22      31.63   NWI 
  5 Fields, Indiah             9 48-Spartan S           32.92      31.94   NWI 
  6 Garrett, Erykah           10 48-Arizona C           31.78      32.22   NWI 
  7 Turner, Rahni             10 48-Pops TC             31.83      32.28   NWI 
  8 Willoughby, Katie          9 Az Track And           32.88      32.99   NWI 
  9 Alexander, Jessica         9 48-Arizona C           33.24      34.91   NWI 
 
400 Meter Dash 9-10 Girls
============================================================================
 Nat'l Youth: N   59.81  7/30/1993   Monique Henderson, San Diego, CA          
     JO Meet: J   59.81  7/30/1993   Monique Henderson, San Diego, CA          
    AZ Assoc: A 1:04.15  7/6/1980    Natosha Lewis, MSA                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Johnson, Jocelyn           9 AZ Flames TC         1:09.57    1:09.40   4 
  2 Baker, Iolani             10 AZ Flames TC         1:07.63    1:09.54   4 
  3 Johnson, Jhaidah           9 48-Do Right          1:08.00    1:11.63   4 
  4 Fields, Indiah             9 48-Spartan S         1:12.00    1:13.06   4 
  5 Juniel, Torriana           8 48-Do Right          1:10.00    1:14.50   4 
  6 Patrick, Saadiya           9 AZ Flames TC         1:16.80    1:15.05   4 
  7 Turner, Rahni             10 48-Pops TC           1:16.75    1:15.22   4 
  8 Willoughby, Katie          9 Az Track And         1:16.85    1:15.25   3 
  9 Delgado, Marisa            9 Ar Stars             1:18.96    1:17.95   3 
 10 Fernau, Courtney          10 Unattached           1:17.03    1:17.99   3 
 11 Davis, Aniya               8 Elite Stride                    1:22.39   1 
 12 Patrick, Haley            10 Elite Stride         1:13.78    1:22.60   4 
 13 Smith, Ceyana              9 Miles Per Ho         1:40.00    1:23.70   2 
 14 Hunt, Ashlyn               9 Az Track And         1:25.94    1:24.02   2 
 15 Willis, Kaiya             10 Arizona Puma         1:21.32    1:24.67   3 
 16 Muhammad, Na'ilah          9 Glendale Fla         1:23.00    1:25.41   2 
 17 Gutierrez, Annika          8 Wicked TC            1:22.00    1:26.31   3 
 18 James, Dariana             8 Unattached                      1:27.61   1 
 19 McGill, Dajah              9 48-Huron Ath         1:27.44    1:29.10   2 
 20 Upshur, Navaeh             8 Unattached                      1:29.34   1 
 21 Brown, Chelsie            10 48-Pops TC           1:34.83    1:29.88   2 
 22 Steinhilber, Trinity       9 48-Spartan S         1:45.00    1:31.37   1 
 23 Beech, Lauren              9 48-Spartan S         1:34.00    1:34.45   2 
 24 Yellowhair, Halle         10 Phoenix Flye         1:28.13    1:35.55   2 
 25 Morrison, Eliza           10 48-Pops TC           1:46.95    1:56.28   1 
 -- Baker, Mackenzie           8 48-Do Right          1:15.00         DQ   4 
 -- Meza, Daniela              9 Arizona Elit         1:20.00         DQ   3 
 
800 Meter Run 9-10 Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 2:22.78  7/4/2009    Daesha Rogers, Miami-Dade P               
     JO Meet: J 2:23.16  8/1/2009    Daesha Rogers, 14 Miami Dade TC           
    AZ Assoc: A 2:33.60  6/11/1994   Min Nowlin, NWS                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Carr, Kamora               9 Nx Level TC          2:48.89    2:50.06  
  2 Lizarraga, Leonela         8 Arizona Elit         2:55.00    2:51.67  
  3 Oliver, Sariya            10 Nx Level TC          2:52.31    2:58.64  
  4 Moss, Jashara              9 Miles Per Ho         2:55.00    3:05.13  
  5 Potts, Ava                 9 48-Arizona C         2:56.00    3:06.49  
  6 Coffman, Paige             9 48-Arizona C         2:52.00    3:07.20  
  7 Muhammad, Naeeira          9 Glendale Fla                    3:09.98  
  8 Muhammad, Na'ilah          9 Glendale Fla                    3:14.25  
  9 Manoleas, Sophia           9 Vail Vipers          3:10.96    3:19.78  
 10 Beech, Lauren              9 48-Spartan S         3:22.00    3:21.26  
 11 Borg, Elle                10 Az Track And         3:25.00    3:23.30  
 12 Meza, Daniela              9 Arizona Elit         3:17.00    3:25.19  
 13 Cohen, SamanthaJ           9 48-Phoenix B         3:23.00    3:27.59  
 14 Santoro, Kiara            10 Arizona Elit         3:20.00    3:30.26  
 15 Garcia, Esmeralda          8 Glendale Fla         3:18.00    3:32.59  
 16 Steinhilber, Trinity       9 48-Spartan S         3:50.00    3:40.17  
 17 Baker, Emma                9 Arizona Elit         3:30.00    3:47.40  
 
1500 Meter Run 9-10 Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 4:50.97  7/5/2009    Daesha Rogers, Miami-Dade                 
     JO Meet: J 4:51.62  8/2/2009    Daesha Rogers, 14 Miami Dade TC           
    AZ Assoc: A 5:22.80  3/30/1980   Missy Morgan, STC                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Lizarraga, Leonela         8 Arizona Elit         5:55.00    5:44.04  
  2 Oliver, Sariya            10 Nx Level TC          5:54.12    5:48.79  
  3 Carr, Kamora               9 Nx Level TC          5:49.00    5:54.70  
  4 Arreola, Abigail           9 Arizbushmast         6:25.00    6:18.90  
  5 Potts, Ava                 9 48-Arizona C         6:35.00    6:23.50  
  6 Coffman, Paige             9 48-Arizona C         6:16.00    6:25.07  
  7 Overson, Savannah          9 Vail Vipers          6:47.53    6:25.40  
  8 Brewer, Ashley             9 Unattached                      6:36.54  
  9 Garcia, Esmeralda          8 Glendale Fla         6:49.00    7:04.83  
 10 Santoro, Kiara            10 Arizona Elit         6:34.00    7:06.93  
 11 Cohen, SamanthaJ           9 48-Phoenix B         6:59.00    7:15.23  
 12 Brewer, Lindsey            8 Unattached                      7:38.11  
 13 Steinhilber, Trinity       9 48-Spartan S                    7:44.96  
 14 Manoleas, Sophia           9 Vail Vipers          7:25.43    8:48.63  
 
4x100 Meter Relay 9-10 Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 53.62  7/31/2005   15-Los Angeles Jets, Los Angeles Jets       
                       M George, T Robertson, T Bellows, J Billoups      
     JO Meet: J 53.62  7/31/2005   15-Los Angeles Jets, Los Angeles Jets       
                       M George, T Robertson, T Bellows, J Billoups      
    AZ Assoc: A 55.99  6/13/2004   Arizona Rising Suns                         
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 48-Do Right Educational Sports  'A'                 59.25    1:01.08  
     1) Henderson, Trinity 9            2) Johnson, Jhaidah 9             
     3) Juniel, Torriana 8              4) Kennedy, Taniah 8              
  2 48-Arizona Cheetahs TC  'A'                         59.00    1:04.85  
     1) Aguano, Taylor 10               2) Claiborne, Thalia 9            
     3) Garrett, Erykah 10              4) Garrett, Eryn 10               
 
4x400 Meter Relay 9-10 Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 4:19.00  7/29/1993   Fast Action TC, Los Angeles, CA           
                         Angel Perkins, LaShinda Demus, Quiana Powell, Niss
     JO Meet: J 4:19.00  7/29/1993   Fast Action TC, Los Angeles, CA           
                         Angel Perkins, LaShinda Demus, Quiana Powell, Niss
    AZ Assoc: A 4:41.70  4/13/1996   KW Northwest Sonics                       
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 48-Do Right Educational Sports  'A'               5:01.00    5:12.75  
     1) Davis, Courtney 8               2) Henderson, Trinity 9           
     3) Johnson, Jhaidah 9              4) Juniel, Torriana 8             
 
High Jump 9-10 Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 1.45m  7/24/2009   Carlie Queen, Unattach/Missouri Valley      
     JO Meet: J 1.42m  7/24/1997   Dorothy Holt, Hinesville, GZA               
    AZ Assoc: A 1.36m  6/8/1996    Kelsey Johnson, YVF                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Johnson, Jocelyn           9 AZ Flames TC           1.15m      1.10m  
  2 Willis, Kaiya             10 Arizona Puma           1.05m      1.00m  
  3 Santoro, Kiara            10 Arizona Elit           1.09m      0.95m  
  3 Oliver, Sariya            10 Nx Level TC                       0.95m  
  5 Roberts, Raven             8 Arizona Risi                      0.90m  
 
Long Jump 9-10 Girls
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 4.66m  7/28/2007   Ramona Carryl, Knoxville,TN                 
     JO Meet: J 4.66m  7/28/2007   Tiani Reeves, Gothenburg T C                
    AZ Assoc: A 4.58m  5/20/1972   Cynthia Rhodes, MTC                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Fernau, Courtney          10 Unattached             3.90m      3.74m   NWI 
  2 Lee, Kyrene                9 Arizona Puma           3.38m      3.45m   NWI 
  3 Patrick, Saadiya           9 AZ Flames TC           3.45m      3.36m   NWI 
  4 Fields, Indiah             9 48-Spartan S           3.87m      3.34m   NWI 
  5 Leyvas, Tatum             10 48-Huron Ath                      3.27m   NWI 
  6 Brown, Chelsie            10 48-Pops TC             2.68m      3.21m   NWI 
  6 Colbert, Alyssa           10 48-Huron Ath                      3.21m   NWI 
  8 Graves, Uzuri              9 Az GoldrushT                      3.16m   NWI 
  9 Cuff, Kierrah             10 48-Spartan S                      3.15m   NWI 
 10 Washington, Taylor         8 48-Arizona C                      2.93m   NWI 
 11 Collins, Lauren            9 48-Phoenix B           2.79m      2.88m   NWI 
 11 Mills, Moriah              8 48-Phoenix B                      2.88m   NWI 
 13 Davis, Teyanna            10 Az Titans Ll           2.56m      2.83m   NWI 
 14 Shealy, Madison           10 48-Spartan S                      2.79m   NWI 
 15 Yellowhair, Halle         10 Phoenix Flye           2.13m      2.31m   NWI 
 16 Lasater, Riley             9 AZ Flames TC           2.49m      2.28m   NWI 
 17 Ingram, Sharon             9 Nx Level TC            2.19m      2.10m   NWI 
 
Shot Put 6 lb. 9-10 Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 10.46m  7/28/1995   Amber Curtis, Monroe, WI                   
     JO Meet: J 10.46m  7/28/1995   Amber Curtis, Monroe, WI                   
    AZ Assoc: A  8.24m  6/8/2003    Hannah Carson, AC                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Edwards, Laguna           10 Unattached             6.25m      6.99m  
  2 Johnson, Tyanna           10 48-Do Right            6.32m      6.00m  
  3 Turner, Rahni             10 48-Pops TC             6.05m      5.50m  
  4 Roberts, Raven             8 Arizona Risi           6.01m      5.21m  
  5 Edwards, Tristi            8 Unattached             4.90m      4.88m  
  6 Arreola, Abigail           9 Arizbushmast                      4.27m  
  7 Flores, Karla              9 Arizona Risi           4.53m      4.08m  
  8 Davis, Aniya               8 Elite Stride                      4.04m  
  9 Andersen, Riley            9 Arizona Puma                      3.96m  
 
Javelin Throw 300g 9-10 Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 37.15m  7/29/2007   Mystasia Alexander, 16 33 LA Jets Gi       
     JO Meet: J 37.15m  7/29/2007   Mystasia Alexander, 16 33 LA Jets Gi       
    AZ Assoc: A 36.22m  4/6/2003    Hannah Carson, AC                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Johnson, Jocelyn           9 AZ Flames TC          17.49m     17.31m  
  2 William, Danay             8 48-Do Right           13.52m     16.87m  
  3 Edwards, Laguna           10 Unattached            14.75m     16.73m  
  4 Graves, Uzuri              9 Az GoldrushT                     16.53m  
  5 Strevay, Isabella         10 Vail Vipers           11.71m     15.87m  
  6 Roberts, Raven             8 Arizona Risi          13.31m     14.66m  
  7 Strevay, Gabriela         10 Vail Vipers           11.84m     13.53m  
  8 Overson, Savannah          9 Vail Vipers           13.82m     13.28m  
  9 Maddox, Olivia             9 Vail Vipers           12.50m     10.62m  
 10 Edwards, Tristi            8 Unattached             9.40m     10.26m  
 11 Lee, Kyrene                9 Arizona Puma          13.22m      9.82m  
 12 Davis, Teyanna            10 Az Titans Ll          10.75m      9.64m  
 13 Johnson, Tyanna           10 48-Do Right           10.52m      9.31m  
 14 Justice, Peyton            9 Vail Vipers            8.56m      7.59m  
 15 Manoleas, Sophia           9 Vail Vipers            7.19m      6.50m  
 
1500 Meter Race Walk 9-10 Girls
================================================================================
 Nat'l Youth: N 7:30.80  7/18/1993   Elizabeth Paxton, Cypress, CA             
     JO Meet: J 7:30.8h  7/18/1993   Elizabeth Paxton, Cypress, CA             
    AZ Assoc: A 8:12.90  4/7/1990    Nicole Jenkins, DH                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Overson, Savannah          9 Vail Vipers         10:30.65   10:18.58  
  2 Arreola, Abigail           9 Arizbushmast                   12:01.22  
 
100 Meter Dash 11-12 Girls
==============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Wilmore, Dejanae          11 Az Titans Ll                      13.46   NWI 
  2 Charlton, Jayde           11 Elite Stride                      13.84   NWI 
  3 McCoy, Tajene             11 Arizona Risi                      13.94   NWI 
  4 Boyd-Matthews, Autumn     11 48-Do Right                       13.95   NWI 
  5 Williams, Kiemya          12 Unattached                        13.98   NWI 
  6 Cuff, Ikeah               12 48-Spartan S                      14.19   NWI 
  7 Bardwell-Jones, Ciara     11 48-Arizona C                      14.22   NWI 
  8 Sessions, Piper           12 48-Arizona C                      14.36   NWI 
  9 Peters, Ramsey            12 Unattached                        14.67   NWI 
 
100 Meter Dash 11-12 Girls
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 12.10  7/31/1992   Angela Williams, Ontario, Ca                
     JO Meet: J 12.10  7/31/1992   Angela Williams, Ontario, Ca                
    AZ Assoc: A 12.17  7/18/1998   Jessica Onyepunuka, ARS                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Wilmore, Dejanae          11 Az Titans Ll           13.46      13.20   NWI  3 
  2 Charlton, Jayde           11 Elite Stride           13.42      13.50   NWI  2 
  3 Boyd-Matthews, Autumn     11 48-Do Right            13.45      13.59   NWI  4 
  4 McCoy, Tajene             11 Arizona Risi           13.78      13.65   NWI  3 
  5 Williams, Kiemya          12 Unattached             13.64      13.79   NWI  2 
  6 Bardwell-Jones, Ciara     11 48-Arizona C           14.11      13.83   NWI  1 
  7 Cuff, Ikeah               12 48-Spartan S                      14.00   NWI  3 
  8 Peters, Ramsey            12 Unattached             14.60      14.19   NWI  2 
  9 Sessions, Piper           12 48-Arizona C           15.07      14.37   NWI  4 
 10 Hankins, Brielle          10 Arizona Elit           14.63      14.50   NWI  1 
 11 Reed, Haila               10 48-Do Right            15.04      14.69   NWI  2 
 12 Davis, Imani              10 48-Arizona C           15.23      14.77   NWI  4 
 13 Hanson, Sevanna           12 Arizona Elit           15.15      14.83   NWI  3 
 14 Salem, Janez              12 48-Do Right                       14.86   NWI  4 
 15 Barney, Zion              11 48-Arizona C           15.04      14.90   NWI  3 
 16 Brewington, Evionne       11 48-Arizona C           15.00      14.99   NWI  2 
 17 Okafor, Adanna            10 48-Phoenix B           15.86      15.20   NWI  2 
 17 Sells, Jendayi            10 48-Do Right            15.24      15.20   NWI  3 
 19 Mayfield, Crystal         11 48-Do Right            15.02      15.44   NWI  4 
 20 Benson, Briana            12 48-Do Right            15.63      15.48   NWI  4 
 21 Johnson, Ashland          11 Arizona Elit                      15.55   NWI  1 
 22 Jordan, Ashton            10 48-Arizona C                      15.81   NWI  2 
 23 Holmes, Zariah            12 Elite Stride                      15.93   NWI  2 
 24 Miller, Emily             12 48-Phoenix B           15.79      15.97   NWI  1 
 25 Brown, Zion               11 Arizona Risi                      16.14   NWI  1 
 26 Cordova, Isabel           11 Vail Vipers            16.16      16.18   NWI  4 
 27 Blevins, Zamaree          12 48-Do Right            17.20      16.53   NWI  1 
 
200 Meter Dash 11-12 Girls
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 24.47  8/1/1992    Angela Williams, Ontario, CA                
     JO Meet: J 24.47  8/1/1992    Angela Williams, Ontario, CA                
    AZ Assoc: A 25.14  7/18/1998   Jessica Onyepunuka, ARS                     
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Lavetter, Cyanna          12 Az Titans Ll           27.71      27.59q  NWI  1 
  2 Wilmore, Dejanae          11 Az Titans Ll           27.95      27.60q  NWI  1 
  3 Roberts, Riley            10 Arizona Risi           27.48      27.93q  NWI  1 
  4 Boyd-Matthews, Autumn     11 48-Do Right            27.51      27.95q  NWI  3 
  5 Charlton, Jayde           11 Elite Stride           27.21      27.97q  NWI  1 
  6 McCoy, Tajene             11 Arizona Risi           28.13      28.03q  NWI  3 
  7 Cuff, Ikeah               12 48-Spartan S                      28.78q  NWI  1 
  8 Harris, Armani            10 48-Do Right            28.73      29.28q  NWI  2 
  9 Hansen, Tatum             11 Unattached             30.42      29.42q  NWI  4 
 10 Singleton, Jasmine        11 Nx Level TC            29.77      30.15   NWI  3 
 11 Reed, Haila               10 48-Do Right            30.86      30.28   NWI  1 
 12 Proby, Hannah             11 48-Spartan S           31.50      30.66   NWI  4 
 13 Mason, Victoria           11 Elite Stride           29.68      30.76   NWI  3 
 14 Davis, Imani              10 48-Arizona C           31.41      30.96   NWI  4 
 15 Scroggins, Trinity        11 48-Do Right            28.25      31.19   NWI  1 
 16 Edmonds, Mikayla          12 Nx Level TC            31.37      31.36   NWI  4 
 17 Hankins, Brielle          10 Arizona Elit           31.79      31.49   NWI  3 
 18 Barney, Zion              11 48-Arizona C           31.86      31.60   NWI  2 
 19 Brewington, Evionne       11 48-Arizona C           31.65      31.61   NWI  4 
 20 Holloway, Kennedy         10 Elite Stride           30.89      31.74   NWI  4 
 21 Carswell, Jamelah         10 Elite Stride           30.68      32.14   NWI  2 
 22 Holloway, Kendalle        10 Elite Stride           30.77      32.28   NWI  4 
 23 Benson, Briana            12 48-Do Right            31.59      32.44   NWI  4 
 24 Macias, Mariah            11 Elite Stride           31.16      32.45   NWI  4 
 25 Jones, Maliyah            11 Arizona Risi           32.74      32.46   NWI  2 
 26 Mayfield, Crystal         11 48-Do Right            31.45      32.61   NWI  3 
 27 Holmes, Zariah            12 Elite Stride           32.15      33.54   NWI  1 
 28 Jordan, Ashton            10 48-Arizona C                      33.55   NWI  1 
 29 Brown, Zion               11 Arizona Risi                      34.62   NWI  3 
 30 Collins, Kate             11 48-Phoenix B           35.44      36.02   NWI  2 
 31 Gross, Sharon             10 48-Spartan S                      36.39   NWI  2 
 
200 Meter Dash 11-12 Girls
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 24.47  8/1/1992    Angela Williams, Ontario, CA                
     JO Meet: J 24.47  8/1/1992    Angela Williams, Ontario, CA                
    AZ Assoc: A 25.14  7/18/1998   Jessica Onyepunuka, ARS                     
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Wilmore, Dejanae          11 Az Titans Ll           27.60      27.07   NWI 
  2 Charlton, Jayde           11 Elite Stride           27.97      27.53   NWI 
  3 Lavetter, Cyanna          12 Az Titans Ll           27.59      27.79   NWI 
  4 McCoy, Tajene             11 Arizona Risi           28.03      28.00   NWI 
  5 Boyd-Matthews, Autumn     11 48-Do Right            27.95      28.06   NWI 
  6 Cuff, Ikeah               12 48-Spartan S           28.78      28.23   NWI 
  7 Roberts, Riley            10 Arizona Risi           27.93      28.52   NWI 
  8 Harris, Armani            10 48-Do Right            29.28      28.72   NWI 
  9 Hansen, Tatum             11 Unattached             29.42      29.88   NWI 
 
400 Meter Dash 11-12 Girls
============================================================================
 Nat'l Youth: N   55.01  7/31/2005   Robin Reynolds, Miami Northwest           
     JO Meet: J   55.01  7/31/2005   Robin Reynolds, Miami Northwest           
    AZ Assoc: A 1:00.21  5/20/2000   Judith Onyepunuka, ARS                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Roberts, Riley            10 Arizona Risi         1:02.78    1:03.86   4 
  2 Harris, Armani            10 48-Do Right          1:03.59    1:04.04   4 
  3 Lavetter, Cyanna          12 Az Titans Ll         1:06.84    1:05.30   4 
  4 Weintraub, Noelle         11 48-Arizona C         1:06.00    1:06.22   4 
  5 Hansen, Tatum             11 Unattached           1:10.27    1:07.17   3 
  6 Singleton, Jasmine        11 Nx Level TC          1:08.54    1:07.74   3 
  7 Williams, Kiemya          12 Unattached           1:06.22    1:08.65   4 
  8 Peters, Ramsey            12 Unattached           1:07.45    1:08.71   4 
  9 Hanson, Sevanna           12 Arizona Elit         1:10.00    1:09.07   3 
 10 Proby, Hannah             11 48-Spartan S         1:13.00    1:09.20   2 
 11 Marshal, Savannah         11 AZ Flames TC         1:11.68    1:10.08   3 
 12 Scroggins, Trinity        11 48-Do Right          1:08.00    1:10.31   3 
 13 Barney, Zion              11 48-Arizona C         1:11.00    1:11.07   3 
 14 Holloway, Kennedy         10 Elite Stride         1:12.22    1:12.35   3 
 15 Culpepper, Journee        12 Miles Per Ho         1:12.24    1:12.53   2 
 16 Holloway, Kendalle        10 Elite Stride         1:11.43    1:13.93   3 
 17 Johnson, Ashland          11 Arizona Elit                    1:14.28   1 
 18 Jordan, Ashton            10 48-Arizona C                    1:15.99   1 
 19 Davis, Imani              10 48-Arizona C         1:16.00    1:16.18   2 
 20 Mayfield, Crystal         11 48-Do Right          1:14.87    1:16.73   2 
 21 Dicochea, Alexis          10 Az Titans Ll         1:20.87    1:18.64   1 
 22 Edmonds, Mikayla          12 Nx Level TC          1:15.04    1:18.97   2 
 23 Macias, Mariah            11 Elite Stride         1:15.35    1:19.86   2 
 24 Collins, Kate             11 48-Phoenix B         1:15.25    1:23.27   2 
 25 Gross, Sharon             10 48-Spartan S                    1:25.89   1 
 26 Brown, Zion               11 Arizona Risi                    1:26.51   1 
 27 Holmes, Zariah            12 Elite Stride         1:14.45    1:27.88   2 
 28 Lopez, Jessica            12 Glendale Fla         1:37.00    1:45.27   1 
 -- Charlton, Jayde           11 Elite Stride         1:02.00         DQ   4 
 
800 Meter Run 11-12 Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 2:13.12  7/26/2008   Raevyn Rogers, 25 Wings                   
     JO Meet: J 2:13.12  7/26/2008   Raevyn Rogers, 25 Wings                   
    AZ Assoc: A 2:24.25  5/24/1992   Dalene Godinez, SS                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Mustin, Dominique         11 Arizona Risi         2:28.85    2:29.71  
  2 Curtis, Kristen           12 Arizona Risi         2:31.67    2:31.64  
  3 Richard, Makyah           12 Az Titans Ll         2:33.33    2:31.87  
  4 Carswell, Jamelah         10 Elite Stride         2:32.44    2:36.90  
  5 Hansen, Tatum             11 Unattached           2:35.80    2:44.60  
  6 Butler-Worley, Dyamond    11 48-Do Right          2:42.32    2:50.34  
  7 John, Samya               11 Az Titans Ll                    2:55.53  
  8 Linos, Claire             10 Go The Dista         2:46.00    2:57.33  
  9 Dicochea, Alexis          10 Az Titans Ll         3:27.94    2:59.19  
 10 Anspach, MACKENZIE        11 Nx Level TC          2:53.58    2:59.62  
 11 Montufar, Daniela         11 48-Arizona C         2:46.00    2:59.84  
 12 Proby, Hannah             11 48-Spartan S         2:50.00    3:01.84  
 13 Culpepper, Journee        12 Miles Per Ho         2:48.00    3:04.00  
 14 Garcia, Noemy             10 Glendale Fla         3:00.00    3:06.36  
 15 Bianco, Carleigh          12 Vail Vipers          3:29.26    3:06.54  
 
1500 Meter Run 11-12 Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 4:41.62  7/31/2005   Claudia Francis, Team Evolution           
     JO Meet: J 4:41.62  7/31/2005   Claudia Francis, Team Evolution           
    AZ Assoc: A 5:01.65  3/30/1980   Karrin Maturani, WPNH                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Richard, Makyah           12 Az Titans Ll         5:11.76    5:09.88  
  2 Curtis, Kristen           12 Arizona Risi         5:11.51    5:14.20  
  3 Shea, Katie               12 48-Arizona C         5:19.00    5:18.67  
  4 Honyumptewa, Alisia       11 Unattached           5:32.00    5:20.10  
  5 Carswell, Jamelah         10 Elite Stride         5:23.15    5:32.59  
  6 Linos, Claire             10 Go The Dista         5:45.00    5:53.15  
  7 Aurigemma, Alysa          12 Glendale Fla         5:50.00    6:03.89  
  8 Culpepper, Journee        12 Miles Per Ho         6:02.00    6:06.00  
  9 Montufar, Daniela         11 48-Arizona C                    6:08.44  
 10 John, Samya               11 Az Titans Ll                    6:09.79  
 11 Anspach, MACKENZIE        11 Nx Level TC          6:03.22    6:14.35  
 12 Plank, Sayti              11 Unattached           6:00.00    6:17.05  
 13 Carlson, Ariel            10 Go The Dista         5:45.00    6:33.60  
 14 Garcia, Noemy             10 Glendale Fla         6:45.00    6:56.25  
 
3000 Meter Run 11-12 Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 10:12.47  7/29/2005   Claudia Francis, Team Evolution          
     JO Meet: J 10:12.47  7/29/2005   Claudia Francis, Team Evolution          
    AZ Assoc: A 10:22.30  5/18/1991   Nicole Jenkins, DH                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Honyumptewa, Alisia       11 Unattached          11:59.00   10:55.11  
  2 Shea, Katie               12 48-Arizona C        11:23.00   11:46.34  
  3 Butler-Worley, Dyamond    11 48-Do Right         11:05.91   12:05.96  
  4 Linos, Claire             10 Go The Dista        11:35.00   12:13.87  
  5 Aurigemma, Alysa          12 Glendale Fla        12:08.00   12:41.46  
 
80 Meter Hurdles (30" ) 11-12 Girls
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 12.25  7/26/2008   Dior Hall, 32 Colorado Flye                 
     JO Meet: J 11.94  8/2/2009    Jasmyne Graham, Cal Rising Stars            
    AZ Assoc: A 12.77  6/10/1997   Tiffany McDonald, ARS                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Adams, Adora              10 48-Arizona C           14.80      15.34   NWI 
  2 Salem, Janez              12 48-Do Right            14.25      15.46   NWI 
  3 Hanson, Sevanna           12 Arizona Elit           15.52      15.62   NWI 
  4 Brewington, Evionne       11 48-Arizona C           17.00      16.65   NWI 
  5 Sessions, Piper           12 48-Arizona C           17.00      17.03   NWI 
 
4x100 Meter Relay 11-12 Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 49.17  7/28/1996   Texas Heat, Fort Worth, TX                  
                       Chauntae Bayne, Genece Glover, Donette Chambers   
     JO Meet: J 49.17  7/28/1996   Texas Heat, Fort Worth, TX                  
                       Chauntae Bayne, Genece Glover, Donette Chambers   
    AZ Assoc: A 50.25  6/9/2001    Arizona Cheetahs                            
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 48-Arizona Cheetahs TC  'A'                         55.00      54.62  
     1) Adams, Adora 10                 2) Bardwell-Jones, Ciara 11       
     3) Sessions, Piper 12              4) Weintraub, Noelle 11           
  2 Az Titans Llc  'A'                                  54.92      54.97  
     1) Covington, Jailyn 11            2) Lavetter, Cyanna 12            
     3) Richard, Makyah 12              4) Wilmore, Dejanae 11            
 
4x400 Meter Relay 11-12 Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 3:57.26  7/28/1996   United Stars TC, Philadelphia,PA          
                         Tiffany Abney, Alyce Williams, Evelyn Dwyer       
     JO Meet: J 3:57.26  7/28/1996   United Stars TC, Philadelphia,PA          
                         Tiffany Abney, Alyce Williams, Evelyn Dwyer       
    AZ Assoc: A 4:14.00  4/13/1985   Metro Phoenix                             
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 48-Arizona Cheetahs TC  'A'                       4:40.00    4:21.27  
     1) Adams, Adora 10                 2) Bardwell-Jones, Ciara 11       
     3) Shea, Katie 12                  4) Weintraub, Noelle 11           
  2 Arizona Rising Suns TC  'A'                       4:24.82    4:22.82  
     1) Curtis, Kristen 12              2) McCoy, Tajene 11               
     3) Mustin, Dominique 11            4) Roberts, Riley 10              
  3 48-Do Right Educational Sports  'A'                          4:22.98  
     1) Boyd-Matthews, Autumn 11        2) Harris, Armani 10              
     3) Reed, Haila 10                  4) Salem, Janez 12                
 
High Jump 11-12 Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 1.69m  7/24/2008   Stacey Destin, Unattached                   
     JO Meet: J 1.69m  7/24/2008   Stacey Destin, Unattached                   
    AZ Assoc: A 1.64m  5/18/1996   Jacquelyn Johnson, YVF                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Trimble, Eliza            11 Arizona Puma           1.40m      1.35m  
  2 Butler-Worley, Dyamond    11 48-Do Right            1.25m      1.25m  
  3 Scroggins, Trinity        11 48-Do Right            1.25m      1.20m  
  3 Marcelin, Nyjha           10 Arizona Risi                      1.20m  
  5 Marshal, Savannah         11 AZ Flames TC           1.25m      1.15m  
  6 Covington, Jailyn         11 Az Titans Ll           1.05m      1.10m  
 
Long Jump 11-12 Girls
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 5.58m  6/20/1998   Gayle Hunter, Lake Charles, LA              
     JO Meet: J 5.52m  7/27/1991   Myra Combs, Lake Charles, LA                
    AZ Assoc: A 5.07m  3/24/1973   Cynthia Rhodes, UNA                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Marcelin, Nyjha           10 Arizona Risi           4.25m      4.25m   NWI 
  2 Singleton, Jasmine        11 Nx Level TC            4.43m      4.20m   NWI 
  3 Marshal, Savannah         11 AZ Flames TC           4.09m      4.09m   NWI 
  4 Peters, Ramsey            12 Unattached             3.94m      4.01m   NWI 
  5 Schramm, Lexie            11 Arizona Elit           3.71m      3.91m   NWI 
  6 Levin, Simone             10 48-Phoenix B           3.61m      3.75m   NWI 
  6 DeStefano, Olivia         12 48-Phoenix B           3.75m      3.75m   NWI 
  8 Macias, Mariah            11 Elite Stride                      3.68m   NWI 
  9 Holloway, Kennedy         10 Elite Stride                      3.50m   NWI 
 10 Miller, Emily             12 48-Phoenix B           3.36m      3.48m   NWI 
 11 Hankins, Brielle          10 Arizona Elit           3.61m      3.36m   NWI 
 12 Collins, Nanette          11 48-Phoenix B           3.09m      3.31m   NWI 
 13 Scroggins, Joanee         10 48-Do Right            4.10m      3.15m   NWI 
 14 Holloway, Kendalle        10 Elite Stride                      3.08m   NWI 
 15 Okafor, Adanna            10 48-Phoenix B           2.59m      3.01m   NWI 
 16 Collins, Kate             11 48-Phoenix B           3.20m      2.62m   NWI 
 -- Benson, Briana            12 48-Do Right            3.69m         ND   NWI 
 -- Covington, Jailyn         11 Az Titans Ll           3.57m         ND   NWI 
 
Shot Put 6 lb. 11-12 Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 13.51m  7/26/2008   Ashlie Blake, 49 PS Vegas Fly              
     JO Meet: J 13.51m  7/26/2008   Ashlie Blake, 49 PS Vegas Fly              
    AZ Assoc: A 12.16m  7/18/1998   Hannah Carson, AC                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Blevins, Zamaree          12 48-Do Right            9.98m      9.02m  
  2 Edmonds, Mikayla          12 Nx Level TC            7.58m      7.72m  
  3 Sells, Jendayi            10 48-Do Right            7.23m      7.14m  
  4 Marcelin, Nyjha           10 Arizona Risi                      6.21m  
  5 Jones, Maliyah            11 Arizona Risi           6.31m      6.06m  
  6 Cordova, Isabel           11 Vail Vipers            5.55m      5.92m  
  7 Jacobs, Nikole            10 Az GoldrushT                      5.24m  
 
Discus Throw 1kg 11-12 Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 37.46m  7/24/1997   Amber Curtis, Monroe, WI                   
     JO Meet: J 37.46m  7/24/1997   Amber Curtis, Monroe, WI                   
    AZ Assoc: A 29.74m  6/8/2001    C. J. Navarro, UNA                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Blevins, Zamaree          12 48-Do Right           21.25m     24.37m  
  2 Sells, Jendayi            10 48-Do Right           17.88m     17.41m  
  3 DeStefano, Olivia         12 48-Phoenix B          14.12m     13.64m  
  4 Miller, Emily             12 48-Phoenix B          10.91m     13.14m  
  5 Collins, Nanette          11 48-Phoenix B          12.03m     12.72m  
  6 Levin, Simone             10 48-Phoenix B          17.96m     11.96m  
 
Javelin Throw 300g 11-12 Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 42.88m  7/28/2005   Hannah Carson, AZ Cheetahs                 
     JO Meet: J 42.88m  7/28/2005   Hannah Carson, AZ Cheetahs                 
    AZ Assoc: A 44.71m  6/13/2004   Hannah Carson, AC                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Cordova, Isabel           11 Vail Vipers           19.28m     21.19m  
  2 DeStefano, Olivia         12 48-Phoenix B          21.86m     20.49m  
  3 Collins, Nanette          11 48-Phoenix B          19.49m     19.92m  
  4 Levin, Simone             10 48-Phoenix B          11.68m     18.40m  
  5 Okafor, Adanna            10 48-Phoenix B          12.23m     15.19m  
  6 Scroggins, Joanee         10 48-Do Right           13.25m     14.25m  
  7 Jones, Maliyah            11 Arizona Risi          14.20m     14.10m  
  8 Jacobs, Nikole            10 Az GoldrushT                     11.85m  
  9 Bianco, Carleigh          12 Vail Vipers           11.71m      7.84m  
 
1500 Meter Race Walk 11-12 Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 6:53.70  7/26/1990   Danielle Safran, Brentwood, NY            
     JO Meet: J 6:53.70  7/26/1990   Danielle Safran, Brentwood, NY            
    AZ Assoc: A 8:08.20  2/13/1983   Nicole Magub, STC                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Scroggins, Joanee         10 48-Do Right            10.50   10:24.27  
  2 Joyner, Emily             12 Vail Vipers         10:45.27   10:24.66  
  3 Lopez, Jessica            12 Glendale Fla        11:42.00   12:20.87  
 
100 Meter Dash 13-14 Girls
==============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Bailey, Anaya             13 48-Arizona C                      12.61   NWI 
  2 Ugbisien, Onome           13 Az Titans Ll                      12.72   NWI 
  3 Fields, Asiah             13 48-Spartan S                      12.82   NWI 
  4 Morris, Denajah           13 48-Spartan S                      12.84   NWI 
  5 Thompson, Sakovia         13 Az Titans Ll                      12.85   NWI 
  6 Jordan, Raven             13 48-Arizona C                      12.98   NWI 
  7 Chest, Zaire              12 48-Arizona C                      13.00   NWI 
  8 Patterson, Brittany       13 48-Do Right                       13.04   NWI 
  9 Fair, Raelynn             13 Arizona Risi                      13.35   NWI 
 
100 Meter Dash 13-14 Girls
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 11.73  7/31/2009   Kendall Baisden, Motor City TC, MI          
     JO Meet: J 11.61  8/1/1999    Sanya Richards, Pembrooke Pines, FL         
    AZ Assoc: A 11.78  6/1/2003    Terra Evans, AC                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Bailey, Anaya             13 48-Arizona C           12.50      12.45   NWI  2 
  2 Fields, Asiah             13 48-Spartan S           12.77      12.64   NWI  4 
  3 Ugbisien, Onome           13 Az Titans Ll           12.70      12.65   NWI  1 
  4 Morris, Denajah           13 48-Spartan S                      12.74   NWI  3 
  5 Thompson, Sakovia         13 Az Titans Ll           12.80      12.76   NWI  4 
  6 Jordan, Raven             13 48-Arizona C           12.90      12.86   NWI  4 
  7 Patterson, Brittany       13 48-Do Right            12.72      12.98   NWI  3 
  8 Chest, Zaire              12 48-Arizona C           12.87      13.03   NWI  2 
  9 Fair, Raelynn             13 Arizona Risi           13.37      13.20   NWI  4 
 10 Tobias, Lauren            12 48-Spartan S           12.88      13.21   NWI  4 
 11 Hughes, Sydney            13 48-Spartan S           13.00      13.24   NWI  4 
 12 Jordan, Kylyn             14 48-Do Right            13.72      13.42   NWI  1 
 13 Scrivner, Jaylynn         14 48-Do Right            13.00      13.45   NWI  1 
 14 Conway, Lelani            14 48-Arizona C           13.65      13.51   NWI  1 
 15 Chewning, Bailey          13 Arizona Risi           13.78      13.73   NWI  3 
 16 Courtright, Molly         12 Unattached             13.46      13.74   NWI  2 
 17 Tasher, Indira            12 Nx Level TC                       13.80   NWI  2 
 18 Burrell, Kara             13 Arizona Risi           14.41      13.93   NWI  3 
 19 Briscoe, SanJohnae        13 48-Do Right            13.77      13.95   NWI  3 
 20 Sell, Makayla             13 Unattached             13.73      14.20   NWI  2 
 21 Wenig, Allie              13 Unattached             13.50      14.41   NWI  1 
 22 Bray, Hailey              13 Unattached             14.15      14.62   NWI  1 
 23 Felix, Makahla            13 48-Alliance            14.68      14.86   NWI  3 
 24 Ivie, Kaylee              12 AZ Flames TC           14.58      14.94   NWI  4 
 25 Gonzales, Sydney          13 Unattached             13.90      14.99   NWI  1 
 26 Ramirez, Bianca           14 Glendale Fla           15.41      15.33   NWI  3 
 27 Jones, Bianca             13 48-Pops TC             15.30      15.49   NWI  2 
 28 Aurigemma, Natalie        14 Glendale Fla           16.56      15.90   NWI  1 
 29 Jones, Tamira             14 48-Do Right            17.36      17.18   NWI  3 
 30 Ferguson, Brooke          13 48-Phoenix B                      18.29   NWI  3 
 
200 Meter Dash 13-14 Girls
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 23.69  8/1/2009    Kendall Baisden, Motor City TC, MI          
     JO Meet: J 23.63  7/31/1999   Sanya Richards, Pembrooke Pines, FL         
    AZ Assoc: A 23.94  4/6/2003    Terra Evans, AC                             
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Bailey, Anaya             13 48-Arizona C           25.60      25.15q  NWI  2 
  2 Ugbisien, Onome           13 Az Titans Ll           25.62      25.48q  NWI  1 
  3 Fields, Asiah             13 48-Spartan S           25.60      25.61q  NWI  1 
  4 Morris, Denajah           13 48-Spartan S                      25.69q  NWI  4 
  5 Patterson, Brittany       13 48-Do Right            25.94      26.03q  NWI  5 
  6 Foreman, Anna             12 48-Arizona C           26.14      26.27q  NWI  3 
  7 Thompson, Sakovia         13 Az Titans Ll           25.80      26.41q  NWI  2 
  8 Chest, Zaire              12 48-Arizona C           26.50      26.67q  NWI  5 
  9 Jordan, Raven             13 48-Arizona C           27.30      26.72q  NWI  1 
 10 Courtright, Molly         12 Unattached             27.49      27.33   NWI  2 
 11 Fair, Raelynn             13 Arizona Risi           27.12      27.49   NWI  3 
 12 Charlton, LaMeyah         13 Elite Stride           26.75      27.52   NWI  4 
 13 Scrivner, Jaylynn         14 48-Do Right            26.27      27.58   NWI  1 
 14 Martin, Jaclyn            14 48-Arizona C                      27.66   NWI  2 
 15 Payne, Teryah             12 48-Arizona C           28.00      27.81   NWI  5 
 16 Chewning, Bailey          13 Arizona Risi           27.46      27.85   NWI  4 
 17 Tasher, Indira            12 Nx Level TC            28.90      28.27   NWI  5 
 18 Conway, Lelani            14 48-Arizona C           27.90      28.44   NWI  2 
 19 Jordan, Kylyn             14 48-Do Right            28.12      28.62   NWI  4 
 19 Hughes, Sydney            13 48-Spartan S           27.10      28.62   NWI  1 
 21 Briscoe, SanJohnae        13 48-Do Right            28.37      28.67   NWI  3 
 22 Burrell, Kara             13 Arizona Risi           29.01      28.69   NWI  5 
 23 Jimerson, Mahogany        13 Arizona Risi           28.31      29.05   NWI  4 
 24 Sell, Makayla             13 Unattached             28.50      29.22   NWI  3 
 25 Bray, Hailey              13 Unattached             29.30      29.92   NWI  5 
 26 Tang, Tylor               14 Unattached             30.00      30.23   NWI  5 
 27 Rhymes, Sidney            12 48-Spartan S                      30.28   NWI  1 
 28 Ivie, Kaylee              12 AZ Flames TC           30.86      30.29   NWI  2 
 29 Gonzales, Sydney          13 Unattached             29.80      30.58   NWI  3 
 30 Hamilton, Ayana           12 Arizona Pant                      30.76   NWI  5 
 31 Felix, Makahla            13 48-Alliance            30.69      31.23   NWI  4 
 32 Standifer, Damarius       13 48-World Cla           31.16      31.63   NWI  1 
 33 Squire, Xandra            13 Arizona Puma           31.18      31.68   NWI  3 
 34 Davis, Tanaya             12 Az Titans Ll                      31.88   NWI  3 
 35 Higgs, J'Cobie            14 48-Spartan S                      32.22   NWI  4 
 36 Jones, Bianca             13 48-Pops TC             31.55      32.97   NWI  2 
 37 Heath, Lauren             13 Arizona Puma           31.32      34.63   NWI  4 
 
200 Meter Dash 13-14 Girls
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 23.69  8/1/2009    Kendall Baisden, Motor City TC, MI          
     JO Meet: J 23.63  7/31/1999   Sanya Richards, Pembrooke Pines, FL         
    AZ Assoc: A 23.94  4/6/2003    Terra Evans, AC                             
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Bailey, Anaya             13 48-Arizona C           25.15      25.29   NWI 
  2 Ugbisien, Onome           13 Az Titans Ll           25.48      25.59   NWI 
  3 Fields, Asiah             13 48-Spartan S           25.61      25.76   NWI 
  4 Foreman, Anna             12 48-Arizona C           26.27      25.95   NWI 
  5 Morris, Denajah           13 48-Spartan S           25.69      26.02   NWI 
  6 Thompson, Sakovia         13 Az Titans Ll           26.41      26.55   NWI 
  7 Chest, Zaire              12 48-Arizona C           26.67      26.70   NWI 
  8 Jordan, Raven             13 48-Arizona C           26.72      26.77   NWI 
 
400 Meter Dash 13-14 Girls
============================================================================
 Nat'l Youth: N 53.10  7/8/2007    Robin Reynolds, Lisle, IL                   
     JO Meet: J 53.40  7/28/2002   Brandi Cross, Houston, TX                   
    AZ Assoc: A 56.37  6/22/2002   Judith Onyepunuka, ARS                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Fields, Asiah             13 48-Spartan S           58.04      56.49   5 
  2 Foreman, Anna             12 48-Arizona C           58.00      57.92   5 
  3 Patterson, Brittany       13 48-Do Right            58.91    1:00.08   5 
  4 Charlton, LaMeyah         13 Elite Stride           59.13    1:00.74   5 
  5 Martin, Jaclyn            14 48-Arizona C         1:00.00    1:01.11   5 
  6 Fair, Raelynn             13 Arizona Risi         1:00.57    1:01.34   5 
  7 Ugbisien, Onome           13 Az Titans Ll         1:00.58    1:01.69   5 
  8 Robinson, Tamia           14 Nx Level TC          1:00.72    1:02.16   5 
  9 Thompson, Sakovia         13 Az Titans Ll         1:02.00    1:02.29   4 
 10 Courtright, Molly         12 Unattached           1:03.70    1:02.60   4 
 11 Dicochea, Brenda          14 Az Titans Ll         1:04.38    1:03.98   4 
 12 Payne, Teryah             12 48-Arizona C         1:04.00    1:04.04   4 
 13 Roberts, Jessica          12 48-Phoenix B         1:03.85    1:04.43   4 
 14 Chewning, Bailey          13 Arizona Risi         1:04.12    1:04.80   4 
 15 Rhymes, Sidney            12 48-Spartan S         1:06.00    1:05.42   3 
 16 Burrell, Kara             13 Arizona Risi         1:06.44    1:05.68   3 
 17 Gwin, Azilyn              13 48-Phoenix B         1:06.00    1:05.71   3 
 18 Tasher, Indira            12 Nx Level TC          1:05.00    1:06.77   4 
 19 Beckon, Kamonda           12 Az Titans Ll         1:08.08    1:07.07   2 
 20 Jimerson, Mahogany        13 Arizona Risi         1:06.65    1:07.63   3 
 21 Sell, Makayla             13 Unattached           1:06.07    1:07.79   3 
 22 Conway, Lelani            14 48-Arizona C         1:05.00    1:07.82   4 
 23 Jordan, Kylyn             14 48-Do Right          1:09.22    1:08.64   2 
 24 Bray, Hailey              13 Unattached           1:14.00    1:08.74   1 
 25 Tang, Tylor               14 Unattached           1:06.00    1:08.85   3 
 26 Mills, Ciarra             13 48-Phoenix B                    1:10.82   1 
 27 Briscoe, SanJohnae        13 48-Do Right          1:05.32    1:11.87   4 
 28 Hamilton, Ayana           12 Arizona Pant         1:00.00    1:12.13   5 
 29 Ramirez, Bianca           14 Glendale Fla         1:14.00    1:13.91   1 
 30 Davis, Tanaya             12 Az Titans Ll         1:12.28    1:15.95   2 
 -- Aurigemma, Natalie        14 Glendale Fla         1:19.00         DQ   1 
 -- Higgs, J'Cobie            14 48-Spartan S                         DQ   1 
 
800 Meter Run 13-14 Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 2:06.90  7/4/2009    Raevyn Rogers, The Wings Tr               
     JO Meet: J 2:08.17  8/1/2009    Raevyn Rogers, 25-Wings                   
    AZ Assoc: A 2:13.60  5/18/1980   Lynette Morgan, SDSF                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Charlton, LaMeyah         13 Elite Stride         2:23.15    2:25.05  
  2 Martin, Jaclyn            14 48-Arizona C         2:26.00    2:32.31  
  3 Hamilton, Ayana           12 Arizona Pant         2:56.59    2:34.28  
  4 Hamilton, Ava             13 48-Arizona C                    2:34.34  
  5 Lizarraga, Berenice       13 Arizona Elit         2:27.00    2:35.66  
  6 Ebert, Jalen              14 Aftershock D         2:41.75    2:37.27  
  7 Merritt, Emma             13 Arizona Elit         2:38.00    2:38.08  
  8 Dicochea, Brenda          14 Az Titans Ll                    2:38.42  
  9 Imes, Savannah            13 Wicked TC            2:37.00    2:38.96  
 10 Tang, Tylor               14 Unattached           2:34.00    2:40.82  
 11 McClelland, Caroline      13 Go The Dista         2:34.00    2:41.54  
 12 Gutierrez, Mia            13 Wicked TC            2:40.00    2:41.65  
 13 Camino, Sabrina           13 Arizona Elit         2:33.00    2:43.42  
 14 Valentine, Rachel         13 Aftershock D         2:35.07    2:46.40  
 15 Smith, Swayze             12 Aftershock D         2:38.94    2:48.32  
 16 Beckon, Kamonda           12 Az Titans Ll         2:42.82    2:49.86  
 17 Mills, Ciarra             13 48-Phoenix B                    2:54.07  
 18 Perea, Isabelle           14 Go The Dista         2:50.00    2:54.71  
 19 Ouellette, Sarah          12 Unattached           2:58.00    2:57.52  
 20 Alexander, Sydney         12 Aftershock D         2:45.21    2:58.87  
 21 Wright, Riley             13 Arizona Elit         2:51.00    3:02.29  
 22 Davis, Tanaya             12 Az Titans Ll         2:48.77    3:03.76  
 23 Ramirez, Bianca           14 Glendale Fla         2:59.00    3:11.97  
 
1500 Meter Run 13-14 Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 4:28.61  7/29/2005   Jordan Hassay, San Luis Distance          
     JO Meet: J 4:28.61  7/29/2005   Jordan Hassay, San Luis Distance          
    AZ Assoc: A 4:42.20  4/17/1977   Theresa Smith, VOS                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Arellano, Allyson         13 Aftershock D         4:55.48    4:59.88  
  2 McClelland, Caroline      13 Go The Dista         5:15.00    5:17.67  
  3 Lizarraga, Berenice       13 Arizona Elit         5:10.00    5:21.53  
  4 Imes, Savannah            13 Wicked TC            5:22.00    5:25.52  
  5 Hamilton, Ava             13 48-Arizona C                    5:27.31  
  6 Camino, Sabrina           13 Arizona Elit         5:19.00    5:28.64  
  7 Merritt, Emma             13 Arizona Elit         5:24.00    5:30.38  
  8 Smith, Swayze             12 Aftershock D         5:31.31    5:36.30  
  9 Gutierrez, Mia            13 Wicked TC            5:30.00    5:39.41  
 10 Alexander, Sydney         12 Aftershock D         6:04.32    5:48.01  
 11 Plank, Povi               13 Unattached           5:45.00    5:48.04  
 12 Mills, Makennah           13 Unattached           5:38.00    5:52.77  
 13 Beckon, Kamonda           12 Az Titans Ll         5:44.68    6:05.34  
 14 Ouellette, Sarah          12 Unattached           5:59.00    6:08.24  
 15 Ebert, Jalen              14 Aftershock D         5:47.97    6:09.06  
 16 Wright, Riley             13 Arizona Elit                    6:15.33  
 17 Perea, Isabelle           14 Go The Dista         5:45.00    6:15.47  
 
3000 Meter Run 13-14 Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N  9:35.12  7/30/2005   Jordan Hasay, San Luis Dstnce            
     JO Meet: J  9:35.12  7/30/2005   Jordan Hassay, San Luis Distance         
    AZ Assoc: A 10:33.90  3/18/1978   Lisa Anetsberger, APS                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Arellano, Allyson         13 Aftershock D        10:30.26   10:50.64  
  2 Cobbin, Rose              12 Arizbushmast        11:23.00   11:02.91  
  3 McClelland, Caroline      13 Go The Dista        11:18.00   11:24.14  
  4 Valentine, Rachel         13 Aftershock D        11:15.34   12:16.37  
  5 Smith, Swayze             12 Aftershock D        11:31.48   12:28.65  
  6 Mills, Makennah           13 Unattached                     12:41.00  
  7 Alexander, Sydney         12 Aftershock D        12:42.18   13:28.23  
 
100 Meter Hurdles (30" ) 13-14 Girls
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 13.85  7/27/2008   Trinity Wilson, 38 EOYDC                    
     JO Meet: J 13.85  7/27/2008   Trinity Wilson, 38 EOYDC                    
    AZ Assoc: A 14.62  7/18/1998   Tiffany McDonald, ARS                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Gruenwald, Jai            13 48-Arizona C           15.78      15.93   NWI  2 
  2 Robinson, Tamia           14 Nx Level TC            15.82      16.03   NWI  2 
  3 Mooney, Allison           13 Arizona Puma           16.46      16.46   NWI  2 
  4 DeStefano, Emily          14 48-Phoenix B           15.62      17.03   NWI  2 
  5 Gwin, Azilyn              13 48-Phoenix B           17.24      17.23   NWI  2 
  6 Kiekintveld, Meredith     12 48-Arizona C                      18.11   NWI  1 
  7 Jimerson, Mahogany        13 Arizona Risi           18.26      18.45   NWI  1 
  8 Fletcher, Olivia          13 Unattached             17.85      18.81   NWI  2 
  9 Mills, Makennah           13 Unattached             18.35      19.84   NWI  2 
 10 Wright, Josie             13 Arizona Elit           19.85      20.48   NWI  1 
 11 Hedeby, Jessie            12 Arizona Elit           19.91      21.54   NWI  1 
 
200 Meter Hurdles (30" ) 13-14 Girls
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 26.63  7/31/1994   Char Foster, Clearwater, FL                 
     JO Meet: J 26.63  7/31/1994   Char Foster, Clearwater, FL                 
    AZ Assoc: A 28.11  6/8/2003    Jasmine Williams, DR                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Gruenwald, Jai            13 48-Arizona C           29.66      29.56   NWI  2 
  2 Robinson, Tamia           14 Nx Level TC            29.49      30.31   NWI  2 
  3 Gwin, Azilyn              13 48-Phoenix B           31.28      31.68   NWI  2 
  4 Jimerson, Mahogany        13 Arizona Risi                      32.30   NWI  1 
  5 Garcia, Soledad           13 Aftershock D           32.76      32.52   NWI  2 
  6 Fletcher, Olivia          13 Unattached             32.90      32.84   NWI  2 
  7 Kiekintveld, Meredith     12 48-Arizona C           33.27      32.90   NWI  1 
  8 Simmons, Kaori            12 Arizona Puma           34.43      35.07   NWI  1 
  9 Mills, Makennah           13 Unattached             34.20      37.07   NWI  1 
 
4x100 Meter Relay 13-14 Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 46.58  7/29/2003   Quiet Fire, Mission Viejo, CA               
     JO Meet: J 46.74  8/1/1999    Young Acheivers                             
                       Sarah Davis, Ashlee Ward, Micaela Simmons, Sanya R
    AZ Assoc: A 47.22  5/18/2002   Arizona Rising Suns                         
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 48-Arizona Cheetahs TC  'A'                         49.50      50.47  
     1) Bailey, Anaya 13                2) Chest, Zaire 12                
     3) Foreman, Anna 12                4) Gruenwald, Jai 13              
 
4x400 Meter Relay 13-14 Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 3:45.90  8/1/1993    Southern California SC, Inglewood, CA     
                         Myleik Teele, Regine Caruthers, Malika Edmunson, R
     JO Meet: J 3:45.90  8/1/1993    Southern California SC, Inglewood, CA     
                         Myleik Teele, Regine Caruthers, Malika Edmunson, R
    AZ Assoc: A 3:55.48  6/1/2003    Arizona Cheetahs                          
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Az Titans Llc  'A'                                4:13.04    4:22.74  
     1) Beckon, Kamonda 12              2) Dicochea, Brenda 14            
     3) Thompson, Sakovia 13            4) Ugbisien, Onome 13             
 
4x800 Meter Relay 13-14 Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N  9:15.68  7/29/2003   United Stars TC, Philadelphia, PA        
                          LaVaugh Jones, Kameesha Worthington, Benita Taylor
     JO Meet: J  9:15.68  7/29/2003   United Stars TC, Philadelphia, PA        
                          LaVaugh Jones, Kameesha Worthington, Benita Taylor
    AZ Assoc: A 10:03.68  6/7/2010    1048 Arizona Flames TC, 1048 AZ Flames   
                          A Coleman, K Divall, T Frick, J Williams          
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Arizona Elite Track Field  'A'                              10:25.54  
     1) Camino, Sabrina 13              2) Davis, Amanda 13               
     3) Lizarraga, Berenice 13          4) Merritt, Emma 13               
 
High Jump 13-14 Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 1.71m  7/27/1990   Sondra Biere, Des Moines, IA                
     JO Meet: J 1.71m  7/27/1990   Sondra Biere, Des Moines, IA                
    AZ Assoc: A 1.69m  6/9/1979    Cadija Caldwell, AC                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Simmons, Kaori            12 Arizona Puma           1.50m      1.50m  
  2 Mooney, Allison           13 Arizona Puma           1.55m      1.40m  
  2 Charlton, LaMeyah         13 Elite Stride                      1.40m  
  4 Squire, Xandra            13 Arizona Puma                      1.35m  
  5 Hedeby, Jessie            12 Arizona Elit           1.37m      1.30m  
  6 Heath, Lauren             13 Arizona Puma                      1.20m  
 -- Rhymes, Sidney            12 48-Spartan S           1.40m       FAIL  
 
Long Jump 13-14 Girls
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 6.07m  6/20/1998   Tracee Thomas, Las Vegas, NV                
     JO Meet: J 5.84m  7/29/2005   Karynn Dunn, Inl Emp Sprint                 
    AZ Assoc: A 5.66m  2/21/1976   Cyntia Rhodes, MTC                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Porier-Shelton, Tiana     14 AZ Flames TC           5.54m      5.37m   NWI 
  2 Gruenwald, Jai            13 48-Arizona C           5.49m      5.11m   NWI 
  3 Foreman, Anna             12 48-Arizona C           5.10m      5.00m   NWI 
  4 Mooney, Allison           13 Arizona Puma           4.69m      4.89m   NWI 
  5 DeStefano, Emily          14 48-Phoenix B           4.93m      4.77m   NWI 
  6 Ivie, Kaylee              12 AZ Flames TC           4.44m      4.76m   NWI 
  7 Chest, Zaire              12 48-Arizona C           4.57m      4.75m   NWI 
  8 Gwin, Azilyn              13 48-Phoenix B           4.56m      4.70m   NWI 
  9 Tobias, Lauren            12 48-Spartan S           4.70m      4.58m   NWI 
 10 Fletcher, Olivia          13 Unattached             4.22m      4.44m   NWI 
 11 Payne, Teryah             12 48-Arizona C           4.26m      4.34m   NWI 
 12 Felix, Makahla            13 48-Alliance            4.02m      4.33m   NWI 
 13 Kiekintveld, Meredith     12 48-Arizona C                      4.31m   NWI 
 14 Ferguson, Brooke          13 48-Phoenix B                      4.06m   NWI 
 15 Heath, Lauren             13 Arizona Puma                      3.77m   NWI 
 16 Higgs, J'Cobie            14 48-Spartan S                      3.58m   NWI 
 17 Squire, Xandra            13 Arizona Puma                      3.50m   NWI 
 
Triple Jump 13-14 Girls
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 11.92m  4/24/1999   Nicole Duhart, Riverside, CA               
     JO Meet: J 11.68m  7/28/2006   Nefertiti Smith, 03 Norfolk Real           
    AZ Assoc: A 10.90m  2/7/1981    Marika Bender, MP                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Porier-Shelton, Tiana     14 AZ Flames TC          10.77m     10.75m   NWI 
  2 Reeves, Reba              13 Arizona Elit           9.91m      9.66m   NWI 
  3 Payne, Teryah             12 48-Arizona C           9.93m      8.76m   NWI 
  4 Kiekintveld, Meredith     12 48-Arizona C                      8.63m   NWI 
  5 Simmons, Kaori            12 Arizona Puma           8.85m      8.55m   NWI 
 
Shot Put 6 lb. 13-14 Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 15.59m  7/29/1989   Teri Steer, Crete, NE                      
     JO Meet: J 15.59m  7/29/1989   Teri Steer, Crete, NE                      
    AZ Assoc: A 13.87m  4/16/1978   Lori Garrow, CTC                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Resendez, Brittany        14 Unattached             9.35m      9.86m  
  2 Henry-Johnson, Destinee   13 48-Do Right           10.26m      9.75m  
  3 Clemit, Elizabeth         13 Unattached             9.84m      9.16m  
  4 Gonzales, Sydney          13 Unattached             7.87m      7.62m  
  5 Little, Yaniece           13 48-Pops TC             7.23m      7.56m  
  6 Jones, Tamira             14 48-Do Right            6.52m      6.60m  
  7 Jones, Bianca             13 48-Pops TC                        6.19m  
 
Discus Throw 1kg 13-14 Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 42.92m  7/26/1990   Suzy Powell, Modesto, CA                   
     JO Meet: J 42.92m  7/26/1990   Suzy Powell, Modesto, CA                   
    AZ Assoc: A 39.34m  4/16/1978   Cindy Johnson, VOS38.78                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Clemit, Elizabeth         13 Unattached            24.69m     25.60m  
  2 Henry-Johnson, Destinee   13 48-Do Right           23.28m     24.72m  
  3 Resendez, Brittany        14 Unattached            24.99m     22.42m  
  4 Flores, Marisa            13 Unattached            21.56m     21.69m  
  5 Simmons, Kaori            12 Arizona Puma          21.51m     20.45m  
  6 Jones, Tamira             14 48-Do Right           15.25m     15.12m  
 
Javelin Throw 600g 13-14 Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 52.90m  7/26/2007   Hannah Carson, 10 48 Arizona Ch            
     JO Meet: J 52.90m  7/26/2007   Hannah Carson, 10 48 Arizona Ch            
    AZ Assoc: A 46.97m  2/5/1972    Hannah Carson, AC                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Henry-Johnson, Destinee   13 48-Do Right           27.25m     28.04m  
  2 Flores, Marisa            13 Unattached            23.53m     23.14m  
  3 Abalos, Deion             12 48-Do Right                      22.84m  
  4 Ferguson, Brooke          13 48-Phoenix B                     17.45m  
  5 Gwin, Azilyn              13 48-Phoenix B                     16.02m  
 
100 Meter Dash 15-16 Girls
==============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Center, Alexis            14 48-Do Right                       12.17   NWI 
  2 Tasher, Cheyenne          15 Nx Level TC                       12.71   NWI 
  3 Broom, Kennedy            16 48-Arizona C                      12.90   NWI 
  4 Landrum, Kheanna          16 Unattached                        13.14   NWI 
  5 Laskoskie, Zoe            15 48-Phoenix B                      13.23   NWI 
  6 Mitchell, Corniesha       16 48-Arizona C                      13.59   NWI 
  7 Smith, Jalissa            15 AZ Flames TC                      13.73   NWI 
  8 Smith, Devan              15 48-Phoenix B                      14.00   NWI 
 
100 Meter Dash 15-16 Girls
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 11.34  7/28/1995   Angela Will.iams, Ontario, CA               
     JO Meet: J 11.34  7/28/1995   Angela Will.iams, Ontario, CA               
    AZ Assoc: A 11.68  7/14/2003   Judith Onyepunuka, ARS                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Center, Alexis            14 48-Do Right            12.10      12.24   NWI  2 
  2 Tasher, Cheyenne          15 Nx Level TC                       12.64   NWI  3 
  3 Broom, Kennedy            16 48-Arizona C           12.80      12.79   NWI  2 
  4 Earl, Sarah               15 48-Do Right            12.72      12.80   NWI  1 
  5 Landrum, Kheanna          16 Unattached             12.90      13.04   NWI  3 
  6 Laskoskie, Zoe            15 48-Phoenix B           13.55      13.13   NWI  3 
  7 Mitchell, Corniesha       16 48-Arizona C           13.00      13.43   NWI  1 
  8 Smith, Jalissa            15 AZ Flames TC                      13.94   NWI  3 
  9 Smith, Devan              15 48-Phoenix B                      13.97   NWI  2 
 10 Hunt, Breann              14 Az Track And           14.95      13.99   NWI  2 
 11 McDonnell, Janea          14 48-Arizona C                      14.11   NWI  1 
 12 Spruell, Aolyion          14 48-Do Right            12.65      14.22   NWI  1 
 13 Fairchild, Oliva          14 Arizona Elit                      14.35   NWI  2 
 14 Stephens, Alize           14 Arizona Sain           14.52      14.93   NWI  1 
 15 Bare, Gracie              14 48-Arizona C                      15.04   NWI  3 
 16 Aire, Joannne             16 48-Phoenix B           15.26      15.25   NWI  3 
 17 Jay, Hannah               15 Az Track And           17.10      15.95   NWI  2 
 
200 Meter Dash 15-16 Girls
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 23.06  7/31/2004   Bianca Knight, Ridgeland, MS                
     JO Meet: J 23.06  7/31/2004   Bianca Knight, Ridgeland, MS                
    AZ Assoc: A 23.99  7/14/2003   Judith Onyepunuka, ARS                      
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Center, Alexis            14 48-Do Right            24.98      25.01q  NWI  1 
  2 Tasher, Cheyenne          15 Nx Level TC            25.90      25.71q  NWI  2 
  3 Broom, Kennedy            16 48-Arizona C           26.00      26.31q  NWI  2 
  4 Smith, Autumn             15 48-Do Right            25.01      26.81q  NWI  2 
  5 Laskoskie, Zoe            15 48-Phoenix B           27.25      26.92q  NWI  2 
  6 Upshur, Ashely            15 Unattached             27.64      27.63q  NWI  1 
  7 Cooper, Aeryone           14 AZ Flames TC           28.21      28.11q  NWI  2 
  8 Aysien, Siarah            14 AZ Flames TC           26.82      28.20q  NWI  1 
  9 Smith, Renique            15 Panthers Run           26.00      28.32q  NWI  1 
 10 Carter, Cydeni            14 Unattached             28.80      28.63   NWI  2 
 11 McDonnell, Janea          14 48-Arizona C                      28.90   NWI  2 
 12 Fairchild, Oliva          14 Arizona Elit                      29.35   NWI  1 
 13 Hunt, Breann              14 Az Track And           32.20      29.60   NWI  1 
 14 Boyer, Hannah             14 Arizona Risi           30.25      29.69   NWI  2 
 15 Hornbeak, Caylie          15 Az Track And           29.40      30.17   NWI  1 
 16 Mathis, Courtney          15 Arizona Risi           31.17      30.24   NWI  2 
 17 Stephens, Alize           14 Arizona Sain           29.94      31.45   NWI  1 
 
200 Meter Dash 15-16 Girls
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 23.06  7/31/2004   Bianca Knight, Ridgeland, MS                
     JO Meet: J 23.06  7/31/2004   Bianca Knight, Ridgeland, MS                
    AZ Assoc: A 23.99  7/14/2003   Judith Onyepunuka, ARS                      
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Center, Alexis            14 48-Do Right            25.01      25.27   NWI 
  2 Tasher, Cheyenne          15 Nx Level TC            25.71      26.06   NWI 
  3 Broom, Kennedy            16 48-Arizona C           26.31      26.38   NWI 
  4 Laskoskie, Zoe            15 48-Phoenix B           26.92      27.37   NWI 
  5 Upshur, Ashely            15 Unattached             27.63      27.86   NWI 
  6 Aysien, Siarah            14 AZ Flames TC           28.20      28.33   NWI 
  7 Smith, Renique            15 Panthers Run           28.32      28.54   NWI 
  8 Cooper, Aeryone           14 AZ Flames TC           28.11      28.66   NWI 
 
400 Meter Dash 15-16 Girls
============================================================================
 Nat'l Youth: N 52.11  7/29/2001   Stephanie Smith, Macon, GA                  
     JO Meet: J 52.11  7/29/2001   Stephanie Smith, Macon, GA                  
    AZ Assoc: A 55.53  6/13/2004   Natalie Johnson, AC                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Jarrett, Sasha            16 Arizona Risi           56.13      56.94   2 
  2 Tasher, Cheyenne          15 Nx Level TC            59.78      59.30   2 
  3 Earl, Sarah               15 48-Do Right            58.67      59.63   2 
  4 Center, Alexis            14 48-Do Right            59.88    1:01.65   2 
  5 Upshur, Ashely            15 Unattached           1:03.91    1:02.67   2 
  6 Smith, Renique            15 Panthers Run         1:01.00    1:05.63   2 
  7 Bramwell, Kaija           15 Unattached           1:03.00    1:05.79   2 
  8 Boyer, Hannah             14 Arizona Risi         1:06.66    1:08.90   1 
  9 Mathis, Courtney          15 Arizona Risi         1:12.12    1:11.17   1 
 10 Cooper, Aeryone           14 AZ Flames TC         1:08.13    1:13.90   1 
 11 Jay, Hannah               15 Az Track And         1:15.50    1:15.99   1 
 12 Stephens, Alize           14 Arizona Sain         1:12.60    1:18.24   1 
 
800 Meter Run 15-16 Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 2:04.83  7/26/2008   Phillis Francis, 06-Team Evolutio         
     JO Meet: J 2:04.83  7/26/2008   Phillis Francis, 06-Team Evolutio         
    AZ Assoc: A 2:14.70  5/20/1995   Dawn Gilson, AE                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Mustin, Drianna           15 Arizona Risi         2:16.12    2:24.13  
  2 Jones, Kayla              14 Team Showtym         2:23.00    2:25.85  
  3 Arellano, Karen           15 Aftershock D         2:29.51    2:30.32  
  4 Fenn, Penny               15 Aftershock D         2:27.95    2:32.17  
  5 Carter, Sarah             14 Go The Dista         2:26.00    2:36.27  
  6 Donnelly, Nicole          14 Az Track And         2:35.70    2:41.51  
  7 Brockman, Sammantha       14 Nx Level TC          2:38.95    2:42.22  
  8 Upshur, Ashely            15 Unattached           2:38.42    2:42.35  
  9 Epperson, Brianna         14 Aftershock D         2:43.86    2:47.06  
  9 Pannell, Kenniss          16 Unattached                      2:47.06  
 11 Mathis, Courtney          15 Arizona Risi         2:38.00    2:55.87  
 12 Hornbeak, Caylie          15 Az Track And         2:42.20    2:59.25  
 13 McCorkle, Hailee          14 Unattached                      3:03.99  
 14 Licari, Camryn            14 Unattached           3:20.00    3:20.95  
 15 Figueroa, Briana          15 Vail Vipers          3:31.85    3:40.41  
 
1500 Meter Run 15-16 Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 4:25.57  7/24/1984   Suzy Favor, Stevens Point, WI             
     JO Meet: J 4:25.57  7/24/1984   Suzy Favor, Stevens Point, WI             
    AZ Assoc: A 4:42.20  4/17/1977   Laurie Sawyer, PTC                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Carter, Sarah             14 Go The Dista         5:01.00    5:03.08  
  2 Fenn, Penny               15 Aftershock D         5:01.63    5:06.74  
  3 Arellano, Karen           15 Aftershock D         5:14.75    5:18.17  
  4 Donnelly, Nicole          14 Az Track And         5:24.35    5:40.04  
  5 Brockman, Sammantha       14 Nx Level TC          5:57.21    6:02.66  
  6 McCorkle, Hailee          14 Unattached                      6:40.66  
 
3000 Meter Run 15-16 Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 9:37.09  7/30/2005   Caitlin Lane, unattached-1                
     JO Meet: J 9:37.09  7/30/2005   Caitlin Lane, unattached-1                
    AZ Assoc: A 9:53.80  6/3/1978    Laurie Sawyer, PTC                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Fenn, Penny               15 Aftershock D        11:08.74   11:24.15  
  2 Carter, Sarah             14 Go The Dista        10:58.00   11:29.17  
  3 Zazueta, Irene            14 Glendale Fla        14:08.00   14:01.64  
 
100 Meter Hurdles (33" ) 15-16 Girls
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 13.87  7/29/1994   Yolanda Johnson, Denver. CO                 
     JO Meet: J 13.87  7/29/1994   Yolanda Johnson, Denver. CO                 
    AZ Assoc: A 14.27  6/10/2000   Jacquelyn Johnson, YVF                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Pannell, Kenniss          16 Unattached             17.35      17.11   NWI 
  2 Bramwell, Kaija           15 Unattached             17.04      17.48   NWI 
  3 Spruell, Aolyion          14 48-Do Right            16.04      18.22   NWI 
  4 Smith, Autumn             15 48-Do Right            15.01      20.73   NWI 
  5 Licari, Morgan            14 Unattached             20.00      20.96   NWI 
 
400 Meter Hurdles (30") 15-16 Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N   58.26  7/31/2005   Ebony Collins, Quiet Fire                 
     JO Meet: J   58.26  7/31/2005   Ebony Collins, Quiet Fire                 
    AZ Assoc: A 1:03.60  4/28/1979   Laurie Gray, VOS                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Farar, Brooklyn           15 48-Do Right          1:15.00    1:13.90  
  2 Thompson, Haylee          16 48-Tucson El         1:11.30    1:15.05  
  3 Bleach, Sara              16 Team Showtym                    1:15.75  
  4 Epperson, Brianna         14 Aftershock D         1:16.67    1:21.92  
  5 Licari, Morgan            14 Unattached                      1:24.48  
 
2000 Meter Steeplechase (30") 15-16 Girls
================================================================================
 Nat'l Youth: N 6:56.97  7/22/2008   Eleanor Fulton, 32 Zoom                   
     JO Meet: J 6:56.97  7/22/2008   Eleanor Fulton, 32 Zoom                   
    AZ Assoc: A 7:50.04  5/3/2009    Kristina Vanderhout, AZ Flames TC         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Reniewicki, Megan         15 Unattached                      8:09.11  
 
High Jump 15-16 Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 1.82m  7/29/2007   Shanay Briscoe, 25 Northwest Fly            
     JO Meet: J 1.82m  7/29/2007   Shanay Briscoe, 25 Northwest Fly            
    AZ Assoc: A 1.76m  6/7/1975    Cindy Mitchell, CW                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Smith, Jalissa            15 AZ Flames TC           1.65m      1.60m  
  2 Fritz, Shannon            15 48-Ultimate            1.68m      1.55m  
  3 Fairchild, Oliva          14 Arizona Elit                      1.45m  
  4 Goss, Madison             15 Unattached             1.52m      1.40m  
  5 Pannell, Kenniss          16 Unattached                        1.35m  
 
Pole Vault 15-16 Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 4.01m  7/11/2008   Morgan LeLeax, New Heights GYM,LA           
     JO Meet: J 4.00m  7/29/2005   Katie Veith, Bruin TC                       
    AZ Assoc: A 3.36m  6/21/2003   Shaylah Simpson, UNA                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Bramwell, Kaija           15 Unattached             3.66m      3.36mA 
  1 Fritz, Shannon            15 48-Ultimate            3.38m      3.36mA 
  3 Masolini, Justice         15 Risen Perfor           3.05m      2.90m  
  3 Collins, Alexandra        16 Unattached                        2.90m  
  3 Nelson, Halle             15 Unattached                        2.90m  
  6 Flores, Amanda            15 Arizona Puma                      2.75m  
 -- Davis, Vanessa            15 48-Ultimate            3.89m         NH  
 -- Licari, Morgan            14 Unattached                           NH  
 
Long Jump 15-16 Girls
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 6.16m  7/10/1999   Jill Bell, Cheyne, WA                       
     JO Meet: J 6.15m  8/15/1980   Kathy Harrison, East Point, GA              
    AZ Assoc: A 6.03m  5/2/1978    Ana Van, VOS                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Bramwell, Kaija           15 Unattached             5.26m      5.33m   NWI 
  2 Young, Rees               15 Unattached             5.26m      5.28m   NWI 
  3 Cooper, Aeryone           14 AZ Flames TC           4.98m      4.80m   NWI 
  4 Aysien, Siarah            14 AZ Flames TC                      4.52m   NWI 
  5 Aire, Joannne             16 48-Phoenix B           4.55m      4.10m   NWI 
  6 Stephens, Alize           14 Arizona Sain                      4.05m   NWI 
  7 Hartig, Megan             14 Arizona Puma           4.30m      3.93m   NWI 
 -- Bare, Gracie              14 48-Arizona C           4.15m       FOUL       
 
Triple Jump 15-16 Girls
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 12.94m  7/30/2009   Ciarra Brewer, Mission Valley TC           
     JO Meet: J 12.94m  7/30/2009   Ciarra Brewer, 14-38 Mission Va            
    AZ Assoc: A 11.75m  5/2/2009    Jasmine Todd, Arizona Chee                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Young, Rees               15 Unattached            10.31m     10.36m   NWI 
  2 Smith, Jalissa            15 AZ Flames TC           9.74m     10.08m   NWI 
  3 Pannell, Kenniss          16 Unattached            10.90m      9.97m   NWI 
  4 Smith, Renique            15 Panthers Run          10.06m      9.41m   NWI 
  5 Bare, Gracie              14 48-Arizona C           9.98m      8.93m   NWI 
 
Shot Put 4kg 15-16 Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 15.19m  7/27/2001   Michelle  Carter, Ovilla, TX               
     JO Meet: J 15.19m  7/27/2001   Michelle  Carter, Ovilla, TX               
    AZ Assoc: A 14.45m  7/6/1980    Cindy Johnson, VOS                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Mitchell, Corniesha       16 48-Arizona C          10.79m     11.47m  
  2 Henry-Johnson, Ariel      14 48-Do Right            7.89m      7.82m  
  3 Patterson, Kianna         15 48-Arizona C                      7.30m  
  4 McCorkle, Hailee          14 Unattached                        6.92m  
  5 Hammonds, Alani           14 48-Arizona C                      6.49m  
  6 Kogan, Jamey              15 Unattached            10.11m      5.17m  
 
Discus Throw 1kg 15-16 Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 50.12m  5/12/1997   Elizabeth Debartolo, Aurora, IL            
     JO Meet: J 46.40m  7/28/2006   Natalie Baird, 03 Loudoun Track            
    AZ Assoc: A 39.13m  6/13/2004   C. J. Navarro, UNA                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Shepard, Kennedi          15 Unattached                       30.50m  
  2 Mitchell, Corniesha       16 48-Arizona C          30.77m     30.40m  
  3 Henry-Johnson, Ariel      14 48-Do Right           24.58m     24.76m  
  4 Kogan, Jamey              15 Unattached            27.08m     24.26m  
  5 Patterson, Kianna         15 48-Arizona C                     23.05m  
  6 Hammonds, Alani           14 48-Arizona C                     19.31m  
  7 Licari, Camryn            14 Unattached             1.22m     17.02m  
 
Hammer Throw 4k 15-16 Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 46.84m  7/28/2007   Lauren Chamers, 45 Throw 1 Deep            
     JO Meet: J 46.84m  7/28/2007   Lauren Chamers, 45 Throw 1 Deep            
    AZ Assoc: A 35.14m  5/2/2009    Ashley Weber, Unattached                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Collins, Alexandra        16 Unattached                       29.34m  
  2 Kogan, Jamey              15 Unattached            27.13m     24.53m  
 
Javelin Throw 600g 15-16 Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 46.53m  7/29/2000   Rachel Walker                              
     JO Meet: J 46.53m  7/29/2000   Rachel Walker                              
    AZ Assoc: A 45.84m  5/2/2009    Hannah Carson, Arizona Chee                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Collins, Alexandra        16 48-Phoenix B          32.81m     32.50m  
  2 Shepard, Kennedi          15 Unattached                       32.31m  
  3 Cooper, Aeryone           14 AZ Flames TC          31.88m     29.47m  
  4 Aysien, Siarah            14 AZ Flames TC          29.27m     27.95m  
  5 Smith, Renique            15 Panthers Run                     24.96m  
  6 Henry-Johnson, Ariel      14 48-Do Right           21.20m     19.75m  
  7 Aire, Joannne             16 48-Phoenix B          18.55m     16.62m  
 
3000 Meter Race Walk 15-16 Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 14:29.81  7/30/1996   Lisa Kutzing, Port Jefferson, NY         
     JO Meet: J 14:29.81  7/30/1996   Lisa Kutzing, Port Jefferson, NY         
    AZ Assoc: A 14:42.00  5/21/1989   Vera Jenkins, DH                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Figueroa, Briana          15 Vail Vipers         22:46.75   24:54.76  
 
100 Meter Dash 17-18 Girls
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 11.1h  1980        Michelle Glover, Pennsauken, NJ             
     JO Meet: J 11.1h  1980        Michelle Glover, Pennsauken, NJ             
    AZ Assoc: A 11.71  6/17/2000   Kenyanna Wilson, ARS                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Smith, Nikki              17 Nx Level TC                       12.62   NWI 
  2 Johnson, Meghan           17 48-Phoenix B           13.50      13.45   NWI 
  3 Stokes, Kendall           18 AZ Flames TC                      13.48   NWI 
 
200 Meter Dash 17-18 Girls
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 23.24  7/26/2007   Victoria Jordan, 26 Dallas Gold T           
     JO Meet: J 23.24  7/26/2007   Victoria Jordan, 26 Dallas Gold T           
    AZ Assoc: A 23.90  6/1/2003    Jessica Onyepunuka, ARS                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Coleman, Alysoune         16 AZ Flames TC           25.70      26.69   NWI 
  2 Smith, Nikki              17 Nx Level TC                       27.01   NWI 
  3 Ellis, Brianna            16 AZ Flames TC           26.50      27.59   NWI 
  4 Stokes, Kendall           18 AZ Flames TC                      28.84   NWI 
 
400 Meter Dash 17-18 Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 51.31  7/27/2000   Monique Henderson, Buffalo, NY              
     JO Meet: J 51.45  8/2/1981    Erica Harris, Gig Harbor, WA                
    AZ Assoc: A 56.37  6/1/1991    Eurika Hall, TAA                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Waggoner, Tatum           17 Team Showtym           56.01      58.87  
  2 Perry, Genevieve          16 Team Showtym         1:00.00    1:04.31  
 
800 Meter Run 17-18 Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 2:05.27  7/30/2005   Sarah Bowman, Indianapolis, IN            
     JO Meet: J 2:07.73  7/30/1994   Tamieka Grizzle, Bronx. NY                
    AZ Assoc: A 2:14.73  6/8/2010    Katie Penney, 1048 Gtd Go Dist            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Widen, Mandy              17 Unattached                      2:49.19  
 
3000 Meter Run 17-18 Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N  9:37.24  7/30/1998   Dana Boyle, Carbondale, CO               
     JO Meet: J  9:37.24  7/30/1998   Dana Boyle, Carbondale, CO               
    AZ Assoc: A 10:54.80  6/18/1983   Heiki Thelm, AP                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Andrade, Samantha         16 10-Tcm Rez R                   12:33.02  
  2 Gomez, Maria              16 Glendale Fla        14:27.00   14:33.23  
  3 Gonzalez, Natalia         16 Glendale Fla                   14:49.09  
 
100 Meter Hurdles (33"  ) 17-18 Girls
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 13.35  7/29/2006   April Williams, unattached                  
     JO Meet: J 13.35  7/29/2006   April Williams, unattached                  
    AZ Assoc: A 13.76  6/8/2003    Tiffany McDonald, ARS                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Coleman, Savannah         18 AZ Flames TC           15.20      16.14   NWI 
  2 Parham, Kiara             17 AZ Flames TC           15.50      17.13   NWI 
  3 Johnson, Meghan           17 48-Phoenix B           18.50      18.46   NWI 
  4 Widen, Mandy              17 Unattached                        20.09   NWI 
 
400 Meter Hurdles (30") 17-18 Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 57.67  7/27/2008   Turquoise Thompson, 33 Together Elit        
     JO Meet: J 57.67  7/27/2008   Turquoise Thompson, 33 Together Elit        
    AZ Assoc: A 59.40  6/4/1983    Bethany Zahn, POP                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Coleman, Savannah         18 AZ Flames TC         1:05.00    1:08.17  
  2 Parham, Kiara             17 AZ Flames TC         1:07.00    1:11.33  
  3 Martindell, Tyanne        17 48-Do Right                     1:15.30  
 
High Jump 17-18 Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 1.85m  7/25/1996   Adrienne Sims, Fayettevile, NC              
     JO Meet: J 1.85m  7/25/1996   Adrienne Sims, Fayettevile, NC              
    AZ Assoc: A 1.75m  6/18/1983   Shelly Fehrman, NH                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Abalos, Jordan            17 48-Do Right                       1.60m  
  2 Widen, Mandy              17 Unattached                        1.30m  
 
Pole Vault 17-18 Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 4.21m  7/25/2008   Natalie Willer, Cornhusker Flyers,NE        
     JO Meet: J 4.21m  7/25/2008   Natalie Willer, 29 Flyers                   
    AZ Assoc: A 3.97m  7/14/2003   April Kubishita, HH                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Masolini, Athena          16 Unattached             3.53m      3.36m  
 
Long Jump 17-18 Girls
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 6.36m  7/23/1994   Angela Henry, Omaha, NE                     
     JO Meet: J 6.36m  7/23/1994   Angela Henry, Omaha, NE                     
    AZ Assoc: A 5.69m  6/9/1991    Latosha Bailey, TAA                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Parham, Kiara             17 AZ Flames TC                      5.22m   NWI 
  2 Ellis, Brianna            16 AZ Flames TC                      5.06m   NWI 
  3 Britton, Damali           17 Arizona Elit           5.00m      5.00m   NWI 
  4 Martindell, Tyanne        17 48-Do Right                       4.69m   NWI 
 
Triple Jump 17-18 Girls
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 13.01m  7/28/1996   Alicia Broussard, Houston, TX              
     JO Meet: J 13.01m  7/28/1996   Alicia Broussard, Houston, TX              
    AZ Assoc: A 11.85m  6/7/2010    Jasmine Todd, 1048 AZ Cheetahs             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Britton, Damali           17 Arizona Elit          10.77m     10.53m   NWI 
 
Shot Put 4kg 17-18 Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 15.82m  7/31/2003   Michelle Carter, Ovilla, TX                
     JO Meet: J 15.82m  7/31/2003   Michelle Carter, Ovilla, TX                
    AZ Assoc: A 13.61m  6/17/2000   Jennifer Penrose, UNA                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Finn, Bianca              17 48-Arizona C          13.01m     12.15m  
  2 Holmes-DiGiovine, Makenz  16 Unattached            11.95m     11.29m  
  3 Clement, Ebony            17 48-Arizona C          10.44m      9.94m  
  4 Rains, Jericho            17 Unattached             9.93m      9.85m  
  5 Menlove, Anne             17 48-Arizona C           8.66m      8.58m  
 
Discus Throw 1kg 17-18 Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 53.42m  7/9/1995    Suzy Powell, Joplin, MO                    
     JO Meet: J 52.49m  8/1/1982    Cindy Johnson, Mesa, AZ                    
    AZ Assoc: A 49.92m  6/18/1983   Cindy Johnson, UNA                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Finn, Bianca              17 48-Arizona C          36.66m     39.18m  
  2 Caldon, Meredith          17 48-Tucson El          39.90m     36.00m  
  3 Rains, Jericho            17 Unattached            26.97m     27.76m  
  4 Clement, Ebony            17 48-Arizona C          30.08m     27.66m  
  5 Clemit, Sarah             17 Unattached            29.06m     25.84m  
  6 Menlove, Anne             17 48-Arizona C          32.74m     24.84m  
 
Hammer Throw 4k 17-18 Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 53.55m  7/28/2009   Lauren Chambers, Throw 1 Deep, GA          
     JO Meet: J 53.55m  7/28/2009   Lauren Chambers, Throw 1 Deep              
    AZ Assoc: A 44.09m  6/7/2010    Ashley Weber, 1048 Unattached              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Holmes-DiGiovine, Makenz  16 Unattached            30.61m     35.49m  
  2 Rains, Jericho            17 Unattached            34.42m     34.52m  
  3 Collins, Rachael          17 Unattached                       18.47m  
 
Javelin Throw 600g 17-18 Girls
=========================================================================
     JO Meet: J 45.27m  8/2/2009    Ashley Aldredge, 06-24 Peak Perf           
    AZ Assoc: A 49.95m  5/21/2011   hannah carson, Arizona Chee                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Moore, Ashlee             18 Unattached            37.20m     35.89m  
  2 Abalos, Jordan            17 48-Do Right                      32.09m  
  3 Bramwell, Asha            17 Unattached            38.00m     30.47m  
  4 Collins, Rachael          17 48-Phoenix B          30.19m     26.18m  
 
400 Meter Dash Masters Women
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 McArthur, Victoria        20 Feel The Hea         1:05.00    1:04.56  
 
800 Meter Run Masters Women
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Quick, Sylvia             53 Unattached           3:05.00    2:58.91  
 
High Jump Masters Women
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Guest, Rachel             38 Unattached             1.60m      1.55m  
 
Pole Vault Masters Women
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Kubishta, April           27 Unattached             4.45m      4.25m  
  2 Pew, Lindsey              20 Unattached             3.97m      3.85m  
  3 Cain, Laura               24 Risen Perfor           4.00m      3.70m  
  4 Pasternak, Amber          20 Unattached                        3.55m  
 -- Stefanidi, Aikatesini     23 Unattached                          XNH  
 
Pole Vault Masters Women
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Bennett, April            33 Asics                  4.63m      4.25m  
 
Pole Vault Masters Women
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Lowe, Teresa              51 Unattached             2.90m      2.59m  
 
Shot Put 4K<50<=3K Masters Women
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Young, Leigh              52 Unattached                       11.82m  
  2 Biondolillo, Kathleen     53 Unattached                        6.97m  
 
Discus Throw 1K Masters Women
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Young, Leigh              52 Unattached                       28.96m  
  2 Biondolillo, Kathleen     53 Unattached                       14.08m  
 
Discus Throw 1K Masters Women
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Brandt, Barbara           83 48-Do Right                      15.75m  
 
Hammer Throw 4K<50<=3K Masters Women
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Young, Leigh              52 Unattached                       37.95m  
  2 Biondolillo, Kathleen     53 Unattached                       18.37m  
 
Javelin Throw 600<50<=400 Masters Women
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Biondolillo, Kathleen     53 Unattached                       13.36m  
 
Javelin Throw 600<50<=400 Masters Women
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Brandt, Barbara           83 48-Do Right                      18.12m  
 
100 Meter Dash 8 & Under Boys
=================================================================================
    AZ Assoc: A 14.69  6/5/2011    Quaron Adams, Do Right Edu                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Torres, Marcos             8 Miles Per Ho           15.12      15.14   NWI  3 
  2 Rhymes, Destine            7 48-Spartan S                      15.31   NWI  4 
  3 Cornejo, Alvaro            8 Arizona Risi           16.57      15.58   NWI  2 
  4 Kearney, Dorien            7 48-Huron Ath           15.80      15.91   NWI  3 
  5 Lockhart, Miles            7 Ar Stars               16.43      16.90   NWI  4 
  6 Silva, Zion                7 Az Titans Ll           17.44      17.25   NWI  4 
  7 Heidelburg, Zuri           7 Miles Per Ho           19.20      17.31   NWI  4 
  8 Byrd, O'Shen               5 48-Do Right            17.67      17.64   NWI  2 
  9 Clark, Terrione            6 Arizona Risi           20.70      17.68   NWI  3 
 10 Barnes, Javon              7 Arizona Pant           17.90      17.90   NWI  1 
 11 Dobbin, Drey'lan           7 Arizona Pant           18.27      17.98   NWI  1 
 12 Alberty, Darius            5 Arizona Risi           17.79      18.18   NWI  3 
 13 Parrish, Jeremiah          8 Az Titans Ll           16.88      18.98   NWI  4 
 14 Andersen, Levi             7 Arizona Puma           18.20      19.07   NWI  1 
 15 Cryer, Braeyden            6 48-Arizona C           19.83      19.15   NWI  1 
 16 Lopez, Justin              7 48-Arizona C           19.45      19.25   NWI  1 
 17 Jordan, Stephon            6 Az Titans Ll           20.08      19.63   NWI  2 
 18 Reed, Kyree                6 48-Arizona C           18.17      19.68   NWI  2 
 19 Upshur, Noah               7 Unattached                        19.79   NWI  2 
 20 Rasor, Caleb               7 48-Pops TC             20.33      20.67   NWI  1 
 21 Hanson, Seth               6 Arizona Elit           21.09      20.87   NWI  4 
 22 Schilb, Kyan               7 Vail Vipers            18.34      22.13   NWI  2 
 23 Simms, Maurice             6 48-Spartan S           18.07      23.11   NWI  2 
 
100 Meter Dash 8 & Under Boys
==============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Torres, Marcos             8 Miles Per Ho                      15.20   NWI 
  2 Cornejo, Alvaro            8 Arizona Risi                      15.54   NWI 
  3 Rhymes, Destine            7 48-Spartan S                      15.64   NWI 
  4 Kearney, Dorien            7 48-Huron Ath                      16.18   NWI 
  5 Lockhart, Miles            7 Ar Stars                          17.14   NWI 
  6 Heidelburg, Zuri           7 Miles Per Ho                      17.21   NWI 
  7 Byrd, O'Shen               5 48-Do Right                       17.46   NWI 
  8 Silva, Zion                7 Az Titans Ll                      17.74   NWI 
  9 ClarkJr, Terrance          7 Arizona Risi                      17.75   NWI 
 
200 Meter Dash 8 & Under Boys
=================================================================================
    AZ Assoc: A 31.22  6/3/2012    Amier Boyd-Matthews, Do Right Edu           
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Cornejo, Alvaro            8 Arizona Risi           32.11      32.16q  NWI  2 
  2 Rhymes, Destine            7 48-Spartan S           34.80      32.67q  NWI  2 
  3 Torres, Marcos             8 Miles Per Ho           32.22      33.02q  NWI  1 
  4 Lockhart, Miles            7 Ar Stars               35.68      34.39q  NWI  4 
  5 Kearney, Dorien            7 48-Huron Ath           33.54      34.51q  NWI  3 
  6 ClarkJr, Terrance          7 Arizona Risi           37.22      36.93q  NWI  1 
  7 Barnes, Javon              7 Arizona Pant           38.94      37.85q  NWI  3 
  8 Schilb, Kyan               7 Vail Vipers            39.65      37.94q  NWI  2 
  9 Heidelburg, Zuri           7 Miles Per Ho           44.30      38.05q  NWI  4 
 10 Hardgrove, Brashawd        6 Nx Level TC            37.65      38.23   NWI  3 
 11 Simms, Maurice             6 48-Spartan S           38.90      38.27   NWI  1 
 12 Silva, Zion                7 Az Titans Ll           37.61      38.42   NWI  2 
 13 Byrd, O'Shen               5 48-Do Right            37.68      38.92   NWI  2 
 14 Dobbin, Drey'lan           7 Arizona Pant           38.50      40.23   NWI  1 
 15 Parrish, Jeremiah          8 Az Titans Ll           41.29      40.51   NWI  3 
 16 Jordan, Stephon            6 Az Titans Ll           44.00      40.60   NWI  4 
 17 Lopez, Justin              7 48-Arizona C                      41.04   NWI  4 
 18 Justice, Carson            6 Vail Vipers            39.60      41.13   NWI  1 
 19 Andersen, Levi             7 Arizona Puma           43.62      42.00   NWI  2 
 20 Reed, Kyree                6 48-Arizona C           41.78      42.56   NWI  1 
 20 Rasor, Caleb               7 48-Pops TC             45.51      42.56   NWI  4 
 22 Montano, Soul              5 Elite Stride                      42.95   NWI  1 
 23 Cryer, Braeyden            6 48-Arizona C                      43.64   NWI  1 
 24 LevinusIII, Fredrick-Cha   7 48-Phoenix B           47.13      45.43   NWI  3 
 25 Clark, Terrione            6 Arizona Risi           46.52      47.07   NWI  4 
 26 Douglass, Anderson         4 48-World Cla           52.88      54.98   NWI  3 
 
200 Meter Dash 8 & Under Boys
==============================================================================
    AZ Assoc: A 31.22  6/3/2012    Amier Boyd-Matthews, Do Right Edu           
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Cornejo, Alvaro            8 Arizona Risi           32.16      31.61   NWI 
  2 Torres, Marcos             8 Miles Per Ho           33.02      31.64   NWI 
  3 Rhymes, Destine            7 48-Spartan S           32.67      33.42   NWI 
  4 Kearney, Dorien            7 48-Huron Ath           34.51      33.44   NWI 
  5 Lockhart, Miles            7 Ar Stars               34.39      34.58   NWI 
  6 Heidelburg, Zuri           7 Miles Per Ho           38.05      36.39   NWI 
  7 ClarkJr, Terrance          7 Arizona Risi           36.93      36.86   NWI 
  8 Schilb, Kyan               7 Vail Vipers            37.94      36.93   NWI 
 
400 Meter Dash 8 & Under Boys
============================================================================
    AZ Assoc: A 1:16.03  4/16/2011   Quaron Adams, Do Right Edu                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Cornejo, Alvaro            8 Arizona Risi         1:14.17    1:12.57A  2 
  2 Rhymes, Destine            7 48-Spartan S         1:15.50    1:14.25A  2 
  3 Davis, John                8 48-Do Right          1:14.81    1:14.81A  2 
  4 Lockhart, Miles            7 Ar Stars             1:19.80    1:22.50   2 
  5 Heidelburg, Zuri           7 Miles Per Ho         1:39.00    1:25.05   1 
  6 Lolli, Braden              7 Phoenix Flye         1:28.13    1:26.70   2 
  7 ClarkJr, Terrance          7 Arizona Risi         1:25.33    1:27.84   2 
  8 Alam-Ahmed, Zuhayr         8 Miles Per Ho         1:52.00    1:30.50   1 
  9 Simms, Maurice             6 48-Spartan S         1:35.00    1:30.60   1 
 10 Alberty, Darius            5 Arizona Risi                    1:37.66   1 
 11 Montano, Soul              5 Elite Stride         1:34.00    1:41.06   1 
 -- Byrd, O'Shen               5 48-Do Right          1:34.78         DQ   1 
 
800 Meter Run 8 & Under Boys
=========================================================================
    AZ Assoc: A 3:07.56  6/5/2011    Francisco Rosthausler, Wicked             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Gonzales, Esteven          8 Wicked TC            3:00.00    3:02.44A 
  2 Lolli, Braden              7 Phoenix Flye         3:15.61    3:17.31  
  3 Alam-Ahmed, Zuhayr         8 Miles Per Ho         3:55.00    3:33.41  
  4 Montano, Soul              5 Elite Stride         3:28.00    3:47.26  
 
1500 Meter Run 8 & Under Boys
=========================================================================
    AZ Assoc: A 5:56.15  6/3/2012    Zaire Blevens, Do Right Edu               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Gonzales, Esteven          8 Wicked TC            5:55.00    5:44.66A 
  2 Hunt, Carter               6 Az Track And         6:57.18    6:43.91  
  3 Brewer, Colten             6 Unattached                      8:18.70  
 
4x100 Meter Relay 8 & Under Boys
=========================================================================
    AZ Assoc: A 1:01.34  6/4/2011    Do Right Educational Sports, Do Right Edu 
                         Q Adams, C Baty, Z Blevins, M Wheaton             
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 48-Do Right Educational Sports  'A'               1:04.00    1:09.10  
     1) Barrett, Malec 7                2) Davis, John 8                  
     3) Price, Aiden 7                  4) Wileyjr, Martel 8              
 
4x400 Meter Relay 8 & Under Boys
=========================================================================
    AZ Assoc: A 5:48.06  5/21/2011   Do Right Educational Sports Pr, Do Right E
                         Q Adams, M McLaurin, Z Blevins, M Wheaton         
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 48-Do Right Educational Sports  'A'               5:34.00    5:52.90  
     1) Barrett, Malec 7                2) Davis, John 8                  
     3) Price, Aiden 7                  4) Wileyjr, Martel 8              
 
Long Jump 8 & Under Boys
==============================================================================
    AZ Assoc: A 3.55m  6/4/2011    Garrison Douglass, World Class              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Torres, Marcos             8 Miles Per Ho           3.85m      3.43m   NWI 
  2 Kearney, Dorien            7 48-Huron Ath                      3.22m   NWI 
  3 Barnes, Javon              7 Arizona Pant           2.67m      2.77m   NWI 
  4 Dobbin, Drey'lan           7 Arizona Pant           2.77m      2.72m   NWI 
  5 Lolli, Braden              7 Phoenix Flye           2.64m      2.65m   NWI 
  6 LevinusIII, Fredrick-Cha   7 48-Phoenix B                      2.58m   NWI 
  7 Alam-Ahmed, Zuhayr         8 Miles Per Ho                      2.54m   NWI 
  8 Cryer, Braeyden            6 48-Arizona C           2.58m      2.40m   NWI 
  9 Lopez, Justin              7 48-Arizona C           2.32m      2.22m   NWI 
 -- Hardgrove, Brashawd        6 Nx Level TC                          ND   NWI 
 
Shot Put 8 & Under Boys
=========================================================================
    AZ Assoc: A 7.34m  6/4/2011    Amar Elmore, Do Right Edu                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 LevinusIII, Fredrick-Cha   7 48-Phoenix B           5.08m      4.04m  
  2 Carter, Micah              6 Az GoldrushT                      2.44m  
 
Javelin Throw 300g 8 & Under Boys
=========================================================================
    AZ Assoc: A 23.72m  6/3/2012    Charlie Allison, AF                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Price, Aiden               7 48-Do Right           19.88m     21.84m  
  2 Swenson, Jaiden            7 Vail Vipers           13.94m     15.67m  
  3 Alberty, Darius            5 Arizona Risi          14.72m     13.76m  
  4 Barrett, Malec             7 48-Do Right           13.88m     13.21m  
  5 LevinusIII, Fredrick-Cha   7 48-Phoenix B          14.87m     13.13m  
  6 Upshur, Noah               7 Unattached                       12.40m  
  7 Schilb, Kyan               7 Vail Vipers           11.66m     11.92m  
  8 Parrish, Jeremiah          8 Az Titans Ll                     10.65m  
  9 Justice, Carson            6 Vail Vipers           12.17m     10.20m  
 10 Jordan, Stephon            6 Az Titans Ll           8.79m      7.78m  
 11 Silva, Zion                7 Az Titans Ll                      7.32m  
 12 Rasor, Caleb               7 48-Pops TC             8.61m      6.53m  
 13 Carter, Micah              6 Az GoldrushT                      5.29m  
 
100 Meter Dash 9-10 Boys
==============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Adams, Quaron              9 48-Do Right                       13.79   NWI 
  2 FairJr, Brian              9 Arizona Risi                      14.20   NWI 
  3 Huckaby, Jaylen            9 48-Do Right                       14.62   NWI 
  4 Shivers, Kamen            10 Ar Stars                          14.63   NWI 
  5 Boykins, Kai               8 Arizona Pant                      15.00   NWI 
  6 Amicks, Terrion            9 Nx Level TC                       15.02   NWI 
  7 Nsubuga, Andereya          9 48-Arizona C                      15.38   NWI 
  8 Price, Brandon            10 Miles Per Ho                      15.99   NWI 
 
100 Meter Dash 9-10 Boys
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 12.73  7/28/1991   Richard Washington, Inglewood, CA           
     JO Meet: J 12.73  7/28/1991   Richard Washington, Inglewood, CA           
    AZ Assoc: A 13.08  4/29/1995   Arnold Bernard, AC                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Adams, Quaron              9 48-Do Right            13.78      13.83   NWI  3 
  2 FairJr, Brian              9 Arizona Risi           14.27      14.04   NWI  2 
  3 Shivers, Kamen            10 Ar Stars                          14.29   NWI  1 
  4 Huckaby, Jaylen            9 48-Do Right            13.95      14.46   NWI  3 
  4 Boykins, Kai               8 Arizona Pant           14.17      14.46   NWI  4 
  6 Kittleson, Conner          9 Arizona Risi           14.83      14.58   NWI  4 
  7 Amicks, Terrion            9 Nx Level TC            14.25      14.78   NWI  1 
  8 Price, Brandon            10 Miles Per Ho           15.57      14.94   NWI  4 
  9 Nsubuga, Andereya          9 48-Arizona C                      14.97   NWI  4 
 10 Corbin, De'Sean            9 Miles Per Ho           15.52      14.98   NWI  3 
 11 King, Michael              8 48-Arizona C           15.72      15.02   NWI  3 
 12 Moore, Kydan              10 Miles Per Ho           16.30      15.19   NWI  3 
 13 Wheaton, Markye            9 48-Do Right            14.25      15.26   NWI  2 
 14 Martinez, Isaac            9 Az Titans Ll           15.84      15.49   NWI  4 
 15 Fernandez, Derek           9 Ar Stars               15.81      15.81   NWI  4 
 16 Yslas, Marcos             10 Ar Stars               16.04      15.86   NWI  2 
 17 Miles, Djevon              9 Arizona Risi           15.78      15.97   NWI  3 
 18 Beltran, Abdiel            9 48-Arizona C                      16.05   NWI  3 
 19 Allison, Charlie           9 Phoenix Flye           16.12      16.17   NWI  4 
 20 Summons, Dalon             9 48-Do Right            16.55      16.45   NWI  2 
 21 Farr, Kobe                 9 Arizona Spee                      16.76   NWI  3 
 22 Holloway, Jason            8 48-Do Right            16.90      17.03   NWI  1 
 23 Ramirez, Kevin            10 Glendale Fla           17.24      17.04   NWI  1 
 24 Felix, Kaleb               9 48-Alliance            17.40      17.16   NWI  1 
 25 Elmore, Amar               9 48-Do Right            17.09      17.31   NWI  2 
 26 Hill, Jonathan             9 48-Huron Ath           16.36      17.39   NWI  2 
 27 Glenn, Bryce               9 48-Spartan S           17.20      17.63   NWI  3 
 28 Capono, Atlee              9 48-Do Right            21.28      20.65   NWI  2 
 
200 Meter Dash 9-10 Boys
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 25.83  8/2/2003    Rannell Hall, Miami, FL                     
     JO Meet: J 25.83  8/2/2003    Rannell Hall, Miami, FL                     
    AZ Assoc: A 26.59  6/16/2007   Paul Lucas, DR                              
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 FairJr, Brian              9 Arizona Risi           29.36      29.57q  NWI  3 
  2 Huckaby, Jaylen            9 48-Do Right            28.59      30.37q  NWI  3 
  3 Boykins, Kai               8 Arizona Pant           29.05      30.39q  NWI  1 
  4 Croskey, Timothy          10 Arizona Spee           32.19      30.40q  NWI  4 
  5 Boyd-Matthews, Amier       9 48-Do Right            28.88      30.42q  NWI  3 
  6 Amicks, Terrion            9 Nx Level TC            30.18      30.48q  NWI  4 
  7 Kittleson, Conner          9 Arizona Risi           30.50      30.88q  NWI  2 
  8 King, Michael              8 48-Arizona C           32.08      31.34q  NWI  3 
  9 Mason, Mekhi               8 Elite Stride           30.77      31.40q  NWI  3 
 10 Moore, Kydan              10 Miles Per Ho           33.36      31.66   NWI  4 
 11 Wheaton, Markye            9 48-Do Right            29.55      31.72   NWI  1 
 12 Shivers, Cole              8 Ar Stars               32.60      31.92   NWI  4 
 13 Douglass, Garrison        10 48-World Cla           28.49      31.93   NWI  2 
 14 Price, Brandon            10 Miles Per Ho           33.15      32.26   NWI  1 
 15 Corbin, De'Sean            9 Miles Per Ho           32.23      32.33   NWI  4 
 16 Nsubuga, Andereya          9 48-Arizona C                      32.48   NWI  2 
 17 Beltran, Abdiel            9 48-Arizona C                      33.20   NWI  1 
 18 Martinez, Isaac            9 Az Titans Ll           32.89      33.29   NWI  1 
 19 Fernandez, Derek           9 Ar Stars               33.34      33.57   NWI  2 
 20 Miles, Djevon              9 Arizona Risi           33.48      33.61   NWI  3 
 21 Ballentine, Tarrick        9 AZ Flames TC           34.39      33.88   NWI  1 
 22 Summons, Dalon             9 48-Do Right            31.25      34.36   NWI  4 
 23 Garcia, David              8 Vail Vipers                       35.85   NWI  3 
 24 Yslas, Marcos             10 Ar Stars               35.25      36.01   NWI  2 
 25 Felix, Kaleb               9 48-Alliance            37.74      36.61   NWI  2 
 26 Vazquez, Yan               9 AZ Flames TC           39.69      37.07   NWI  4 
 27 Farr, Kobe                 9 Arizona Spee                      37.91   NWI  1 
 28 Glenn, Bryce               9 48-Spartan S           38.90      37.94   NWI  2 
 29 Carr, Alexander            8 48-Huron Ath           38.86      38.24   NWI  2 
 30 Nguyen, Thomas            10 Arizona Puma           37.50      38.31   NWI  3 
 31 Foster, Matt               9 Az Track And           37.30      40.48   NWI  3 
 32 Frazier, Desmond           8 48-Spartan S                      45.09   NWI  1 
 
200 Meter Dash 9-10 Boys
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 25.83  8/2/2003    Rannell Hall, Miami, FL                     
     JO Meet: J 25.83  8/2/2003    Rannell Hall, Miami, FL                     
    AZ Assoc: A 26.59  6/16/2007   Paul Lucas, DR                              
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 FairJr, Brian              9 Arizona Risi           29.57      29.23   NWI 
  2 Boykins, Kai               8 Arizona Pant           30.39      29.75   NWI 
  3 Huckaby, Jaylen            9 48-Do Right            30.37      29.79   NWI 
  4 Croskey, Timothy          10 Arizona Spee           30.40      30.01   NWI 
  5 Boyd-Matthews, Amier       9 48-Do Right            30.42      30.30   NWI 
  6 King, Michael              8 48-Arizona C           31.34      30.82   NWI 
  7 Mason, Mekhi               8 Elite Stride           31.40      31.40   NWI 
 
400 Meter Dash 9-10 Boys
============================================================================
 Nat'l Youth: N   58.74  7/25/1997   Jules Noel, Boynton Beach, FL             
     JO Meet: J   58.74  7/25/1997   Jules Noel, Boynton Beach, FL             
    AZ Assoc: A 1:01.41  6/16/2007   Paul Lucas, DR                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 FairJr, Brian              9 Arizona Risi         1:05.30    1:06.98   4 
  2 Jones, Keevin              9 48-Do Right          1:08.00    1:09.38   4 
  3 Croskey, Timothy          10 Arizona Spee         1:11.00    1:09.86   4 
  4 Boyd-Matthews, Amier       9 48-Do Right          1:12.00    1:11.21   4 
  5 Shivers, Cole              8 Ar Stars             1:13.90    1:11.35   4 
  6 Baty, Charles              9 48-Do Right          1:11.00    1:13.04   4 
  7 Mason, Mekhi               8 Elite Stride         1:09.00    1:13.44   4 
  8 King, Michael              8 48-Arizona C         1:14.00    1:13.49   3 
  9 Moore, Kydan              10 Miles Per Ho         1:32.00    1:13.53   2 
 10 Martinez, Isaac            9 Az Titans Ll         1:15.60    1:13.58   3 
 11 Proctor, Malik             9 48-Phoenix B         1:14.05    1:15.42   3 
 12 Kittleson, Conner          9 Arizona Risi         1:11.86    1:15.61   4 
 13 Nsubuga, Andereya          9 48-Arizona C                    1:17.12   1 
 14 Garcia, David              8 Vail Vipers                     1:18.35   1 
 15 Yslas, Marcos             10 Ar Stars             1:17.92    1:18.83   3 
 16 Corbin, De'Sean            9 Miles Per Ho         1:29.00    1:19.74   2 
 17 Kern, Ethan               10 48-Pops TC           1:23.40    1:19.90   3 
 18 Miles, Djevon              9 Arizona Risi         1:20.52    1:21.44   3 
 19 Beltran, Abdiel            9 48-Arizona C                    1:22.37   1 
 20 Fuse, Cameron              8 Elite Stride         1:24.57    1:23.16   2 
 21 Summons, Dalon             9 48-Do Right            13.15    1:24.13   3 
 22 Price, Brandon            10 Miles Per Ho         1:39.00    1:24.27   2 
 23 Thomas, Karl              10 48-Spartan S                    1:25.04   1 
 24 Carr, Alexander            8 48-Huron Ath         1:35.24    1:28.41   2 
 25 Glenn, Bryce               9 48-Spartan S         1:30.00    1:29.74   2 
 26 Farr, Kobe                 9 Arizona Spee                    1:32.52   1 
 -- Vazquez, Yan               9 AZ Flames TC         1:25.70         DQ   2 
 -- Clifton, Wyatt             9 Arizona Spee                         DQ   1 
 
800 Meter Run 9-10 Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 2:19.74  7/30/2005   Robert Amick, unattached-14               
     JO Meet: J 2:19.74  7/30/2005   Robert Amick, unattached-14               
    AZ Assoc: A 2:30.74  5/19/2005   Ryan Silva, UNA                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Schilb, Ayden              9 Vail Vipers          2:42.42    2:39.74  
  2 Rosthausler, Francisco     9 Wicked TC            2:41.00    2:42.43  
  3 Jones, Keevin              9 48-Do Right          2:42.00    2:51.86  
  4 Figueroa, Roman            9 Vail Vipers          3:05.09    2:53.34  
  5 Blevins, Zaire             8 48-Do Right          2:41.00    2:55.76  
  6 Thomas, Karl              10 48-Spartan S                    2:58.20  
  7 Baty, Charles              9 48-Do Right          2:45.00    2:59.25  
  8 Ortiz, Jacob               9 48-Arizona C         2:56.00    3:01.35  
  9 Nasewytewa, Henry          9 Unattached           2:57.00    3:05.88  
 10 Fuse, Cameron              8 Elite Stride         2:48.45    3:06.12  
 11 Peterson, Aidan            9 Anthem Track         2:57.57    3:11.10  
 12 Kern, Ethan               10 48-Pops TC           3:08.19    3:13.73  
 13 Clifton, Wyatt             9 Arizona Spee                    3:21.50  
 14 Carr, Alexander            8 48-Huron Ath         3:34.00    3:29.43  
 
1500 Meter Run 9-10 Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 4:43.70  7/31/2005   Robert Amick, unattached-14               
     JO Meet: J 4:43.70  7/31/2005   Robert Amick, unattached-14               
    AZ Assoc: A 5:03.80  4/11/1987   Joe Acosta, SS                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Schilb, Ayden              9 Vail Vipers          5:44.26    5:27.50  
  2 Rosthausler, Francisco     9 Wicked TC            5:45.00    5:40.20  
  3 Blevins, Zaire             8 48-Do Right          5:58.00    5:51.51  
  4 Nguyen, Nicholas           8 Arizona Puma         6:13.99    5:52.39  
  5 Smith, Zachary            10 Az GoldrushT                    5:54.31  
  6 Peterson, Aidan            9 Anthem Track         5:59.94    5:56.12  
  7 Thomas, Karl              10 48-Spartan S                    5:58.84  
  8 Ortiz, Jacob               9 48-Arizona C         6:05.00    5:59.43  
  9 Nasewytewa, Henry          9 Unattached           5:54.00    6:13.43  
 10 Ramirez, Kevin            10 Glendale Fla         6:31.00    6:32.22  
 11 Foster, Matt               9 Az Track And         6:55.00    6:52.10  
 
4x100 Meter Relay 9-10 Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 51.63  8/3/2003    Miamia Metro-Dade, Miami, FL                
                       Leo Simmons, Darryl Brown, Shaquille Kearse, Ranne
     JO Meet: J 51.63  8/3/2003    Miamia Metro-Dade, Miami, FL                
                       Leo Simmons, Darryl Brown, Shaquille Kearse, Ranne
    AZ Assoc: A 54.06  6/26/2000   Do Right                                    
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 48-Do Right Educational Sports  'A'                 54.55      57.85  
     1) Adams, Quaron 9                 2) Boyd-Matthews, Amier 9         
     3) Huckaby, Jaylen 9               4) Wheaton, Markye 9              
 
4x400 Meter Relay 9-10 Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 4:11.54  7/30/2000   Speed City TC                             
                         Kwame Morgan, Anthony Williams, Tariq Adams, Misha
     JO Meet: J 4:11.54  7/30/2000   Speed City TC                             
                         Kwame Morgan, Anthony Williams, Tariq Adams, Misha
    AZ Assoc: A 4:39.35  5/24/1992   Jesse Owens Memorial                      
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 48-Do Right Educational Sports  'A'               4:42.00    4:49.07  
     1) Adams, Quaron 9                 2) Baty, Charles 9                
     3) Blevins, Zaire 8                4) Jones, Keevin 9                
 
High Jump 9-10 Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 1.55m  1977        David Mosley, Sunnyvale, CA                 
     JO Meet: J 1.55m  1977        David Mosley, Sunnyvale, CA                 
    AZ Assoc: A 1.43m  6/10/1980   James Turner, CG                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Douglass, Garrison        10 48-World Cla           1.15m      1.15m  
  2 Proctor, Malik             9 48-Phoenix B           1.05m      1.10m  
 
Long Jump 9-10 Boys
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 4.97m  7/29/2003   Thomas Johnson, Dallas, TX                  
     JO Meet: J 4.97m  7/29/2003   Thomas Johnson, Dallas, TX                  
    AZ Assoc: A 4.55m  5/2/2009    Tehran Thomas, Arizona Sain                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Amicks, Terrion            9 Nx Level TC            4.29m      4.22m   NWI 
  2 Mason, Mekhi               8 Elite Stride                      4.00m   NWI 
  3 Boykins, Kai               8 Arizona Pant           3.96m      3.95m   NWI 
  4 Proctor, Malik             9 48-Phoenix B           3.53m      3.72m   NWI 
  5 Fernandez, Derek           9 Ar Stars               3.30m      3.38m   NWI 
  6 Allison, Charlie           9 Phoenix Flye           3.74m      3.31m   NWI 
  7 Ballentine, Tarrick        9 AZ Flames TC           2.97m      3.11m   NWI 
  8 Felix, Kaleb               9 48-Alliance            3.24m      3.09m   NWI 
  9 Ramirez, Kevin            10 Glendale Fla           3.30m      3.04m   NWI 
 10 Overstreet, Louis          9 AZ Flames TC           3.26m      2.82m   NWI 
 11 Ruiz, Elian                8 AZ Flames TC           2.89m      2.54m   NWI 
 12 Vazquez, Yan               9 AZ Flames TC           2.75m      2.40m   NWI 
 13 Hill, Jonathan             9 48-Huron Ath                      2.33m   NWI 
 -- Merritt, Aiden            10 Arizona Elit           3.23m         ND   NWI 
 
Shot Put 6 lb. 9-10 Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 12.44m  8/2/2003    Jon Allen, Houston,TX                      
     JO Meet: J 12.44m  8/2/2003    Jon Allen, Houston,TX                      
    AZ Assoc: A  9.82m  3/21/1987   Jason Fogel, MP                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Elmore, Amar               9 48-Do Right            9.10m      7.40m  
  2 Hickel, Mason             10 Foothills TC           6.96m      7.29m  
  3 Holloway, Jason            8 48-Do Right            6.54m      6.50m  
  4 Ruiz, Enrique              9 AZ Flames TC           6.37m      6.40m  
  5 Ballentine, Tarrick        9 AZ Flames TC           4.53m      5.75m  
  6 Sanders, Jayden            9 AZ Flames TC           5.46m      5.39m  
  7 Fuse, Cameron              8 Elite Stride                      5.18m  
  8 Hill, Jonathan             9 48-Huron Ath                      5.17m  
  9 Overstreet, Louis          9 AZ Flames TC           5.70m      4.41m  
 10 Ruiz, Elian                8 AZ Flames TC           3.41m      3.36m  
 
Javelin Throw 300g 9-10 Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 41.16m  6/10/2007   Armand Shyne, Fairoaks, CA                 
     JO Meet: J 40.47m  7/26/2008   Otis Statum, 38 3M Track Clu               
    AZ Assoc: A 40.98m  6/3/2012    Alexander Rameriz, UNA                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Allison, Charlie           9 Phoenix Flye          27.64m     32.04m  
  2 Elmore, Amar               9 48-Do Right           32.55m     30.44m  
  3 Sanders, Jayden            9 AZ Flames TC          23.20m     26.29m  
  4 Hickel, Mason             10 Foothills TC          24.54m     22.33m  
  5 Figueroa, Roman            9 Vail Vipers           18.29m     21.58m  
  6 Holloway, Jason            8 48-Do Right           20.19m     18.51m  
  7 Ruiz, Enrique              9 AZ Flames TC          19.52m     15.32m  
  8 Capono, Atlee              9 48-Do Right           13.55m     14.60m  
  9 Garcia, David              8 Vail Vipers           13.87m     11.47m  
 10 Overstreet, Louis          9 AZ Flames TC          17.40m     10.77m  
 11 Ruiz, Elian                8 AZ Flames TC          14.61m     10.42m  
 
100 Meter Dash 11-12 Boys
==============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Shedrick, Wyatt           12 48-Do Right                       13.29   NWI 
  2 Smith, Roger              12 Panthers Run                      13.33   NWI 
  3 Ruffin, Nigel             10 Arizona Risi                      13.75   NWI 
  4 Richmond, Jalen           10 48-Arizona C                      13.77   NWI 
  4 Cheatham, Damon           11 Ar Stars                          13.77   NWI 
  6 Taylor, Kiondre           11 48-Arizona C                      13.80   NWI 
  7 Price, Juwaun             12 Miles Per Ho                      13.83   NWI 
  8 Aguano, Nainoa            11 48-Arizona C                      13.98   NWI 
  9 Larson, Varney            12 48-Pops TC                        14.00   NWI 
 
100 Meter Dash 11-12 Boys
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 11.64  7/26/2009   Bryce Love, Carolina Elite/Dunham,NC        
     JO Meet: J 11.70  8/2/1998    Michael Grant,  Darian Trout Brown 08, Decat
    AZ Assoc: A 12.17  5/7/1983    Vance Ross, AP                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Shedrick, Wyatt           12 48-Do Right            13.02      13.20   NWI  1 
  2 Smith, Roger              12 Panthers Run           13.30      13.31   NWI  6 
  2 Price, Juwaun             12 Miles Per Ho           13.80      13.31   NWI  4 
  4 Taylor, Kiondre           11 48-Arizona C           13.96      13.39   NWI  4 
  5 Richmond, Jalen           10 48-Arizona C           14.33      13.50   NWI  4 
  6 Ruffin, Nigel             10 Arizona Risi           12.98      13.52   NWI  3 
  7 Aguano, Nainoa            11 48-Arizona C           13.78      13.55   NWI  4 
  8 Cheatham, Damon           11 Ar Stars               13.45      13.68   NWI  6 
  9 Larson, Varney            12 48-Pops TC             13.58      13.69   NWI  2 
 10 Dossie, Romance           11 Arizona Sain           13.90      13.80   NWI  3 
 11 Sudduth, Evonte           10 AZ Flames TC           13.75      13.82   NWI  2 
 12 Lewis, Conner             11 Anthem Track                      14.00   NWI  4 
 13 Pratt, Antonio            10 Nx Level TC            13.88      14.05   NWI  3 
 14 Stewart, Antawne          11 48-Do Right            14.46      14.13   NWI  4 
 15 Nash, Cameron             11 Az Titans Ll           14.50      14.20   NWI  4 
 16 Flores, Jacob             11 Unattached             14.20      14.25   NWI  5 
 17 Ivie, Connor              11 AZ Flames TC           14.08      14.27   NWI  1 
 18 Lee, Clarence             11 Arizona Puma           14.47      14.36   NWI  5 
 19 Davis, Shamon             11 Az Titans Ll           14.52      14.49   NWI  6 
 20 AndrewsJr, Haudarie       12 Arizona Risi           14.57      14.59   NWI  5 
 21 Burke, Denzel             10 Arizona Risi           14.78      14.72   NWI  1 
 22 Hart, Joshua              12 Az Titans Ll                      14.78   NWI  5 
 23 Farr, Shaquille           11 Arizona Spee                      14.88   NWI  5 
 24 Vaughn, Martin            11 48-Do Right            14.05      14.89   NWI  3 
 25 Potts, Trayvon            11 48-Do Right            15.00      14.90   NWI  1 
 26 Owens, Taj                11 Vail Vipers            15.30      14.96   NWI  2 
 27 Fields, Isaiah            11 48-Spartan S           15.20      15.01   NWI  4 
 28 Dancer, Andruis           11 Az Titans Ll           14.73      15.07   NWI  1 
 29 LoveJr, Demetris          11 48-Do Right            16.22      15.28   NWI  3 
 30 Scrivner, Clifton         10 48-Do Right            14.98      15.29   NWI  6 
 31 Span-Moreland, Jacques    10 48-Do Right            16.25      15.31   NWI  5 
 32 Banks, Donovan            10 Az Titans Ll           15.28      15.35   NWI  2 
 33 Figueroa, Ramon           11 Vail Vipers            15.59      15.47   NWI  6 
 34 Carlon, Austreberto       11 Arizona Elit           15.05      15.50   NWI  5 
 35 Alberty, Dakarai          11 Arizona Risi           15.53      15.89   NWI  2 
 35 Lopez, Carlos             10 Glendale Fla           17.24      15.89   NWI  3 
 37 Glenn, Bryan              10 48-Spartan S           20.00      21.24   NWI  2 
 
200 Meter Dash 11-12 Boys
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 23.37  8/1/2009    Bryce Love, Carolina Elite/Raleigh,N        
     JO Meet: J 23.37  8/1/2009    Bryce Love, 16 Carolina Elit                
    AZ Assoc: A 25.00  5/18/2002   Marcus Wheaton, DR                          
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Covington, Jacobe         11 Az Titans Ll           26.48      27.43q  NWI  4 
  2 Shedrick, Wyatt           12 48-Do Right            26.23      27.57q  NWI  3 
  3 Ruffin, Nigel             10 Arizona Risi           27.87      27.64q  NWI  2 
  4 Ransom, Lathan            10 Az Titans Ll           28.18      28.02q  NWI  5 
  5 Nakiso, Sani              12 48-Arizona C           28.25      28.21q  NWI  2 
  6 Larson, Varney            12 48-Pops TC             28.04      28.27q  NWI  4 
  7 Richmond, Jalen           10 48-Arizona C           28.60      28.36q  NWI  5 
  8 Taylor, Kiondre           11 48-Arizona C           28.59      28.59q  NWI  2 
  9 Price, Juwaun             12 Miles Per Ho           30.20      28.67q  NWI  4 
 10 AdkinsonJr, Jason         10 Arizona Risi           28.92      28.68   NWI  5 
 11 Cheatham, Damon           11 Ar Stars               28.28      28.72   NWI  5 
 12 Bradley-Cooper, Jordan    11 48-Do Right            28.00      28.75   NWI  5 
 13 Dossie, Romance           11 Arizona Sain           29.70      28.83   NWI  4 
 14 Jackson, Alden            11 Nx Level TC            29.37      28.90   NWI  6 
 15 Lewis, Conner             11 Anthem Track                      28.93   NWI  6 
 16 Ivie, Connor              11 AZ Flames TC           29.65      29.34   NWI  1 
 17 Gruenwald, Jacob          12 48-Arizona C           30.11      29.47   NWI  3 
 18 Stewart, Antawne          11 48-Do Right            28.57      29.71   NWI  3 
 19 Burke, Denzel             10 Arizona Risi           29.58      29.79   NWI  2 
 20 Pratt, Antonio            10 Nx Level TC            29.16      29.84   NWI  5 
 20 Kenyon, Benjamin          11 48-Spartan S           30.50      29.84   NWI  6 
 22 Nash, Cameron             11 Az Titans Ll           29.70      29.88   NWI  2 
 23 Davis, Shamon             11 Az Titans Ll           30.76      30.34   NWI  1 
 24 Vaughn, Martin            11 48-Do Right            27.53      30.40   NWI  4 
 25 Colbert, Ryan             11 48-Huron Ath           31.96      30.60   NWI  2 
 26 Bell, Gavin               11 Elite Stride           30.25      30.70   NWI  6 
 27 Simmons, Noah             11 AZ Flames TC           30.32      30.72   NWI  3 
 28 Owens, Taj                11 Vail Vipers            33.94      30.84   NWI  2 
 29 Valentine, D'Hayven       10 Nx Level TC            29.69      30.86   NWI  6 
 30 AndrewsJr, Haudarie       12 Arizona Risi           31.19      31.07   NWI  1 
 31 Fields, Isaiah            11 48-Spartan S           31.00      31.22   NWI  3 
 32 Hart, Joshua              12 Az Titans Ll                      31.24   NWI  1 
 33 Sudduth, Evonte           10 AZ Flames TC           29.20      31.43   NWI  3 
 34 Shaw, Jamel               10 Arizona Risi           32.20      31.85   NWI  1 
 35 Scrivner, Clifton         10 48-Do Right            32.21      31.99   NWI  5 
 36 Farr, Shaquille           11 Arizona Spee           31.44      32.09   NWI  4 
 37 Lee, Clarence             11 Arizona Puma           32.42      32.10   NWI  1 
 38 Carlon, Austreberto       11 Arizona Elit           32.27      32.39   NWI  6 
 39 Carter, Jordan            12 Arizona Sain                      32.49   NWI  1 
 40 Figueroa, Ramon           11 Vail Vipers            34.04      32.55   NWI  6 
 41 Mitchell, Joristen        11 48-World Cla           33.46      32.59   NWI  1 
 42 Banks, Donovan            10 Az Titans Ll           31.57      32.61   NWI  3 
 43 Guliford, Miles           10 Nx Level TC            32.98      32.81   NWI  1 
 44 Dancer, Andruis           11 Az Titans Ll           32.79      33.32   NWI  4 
 45 Camarena, Izek            10 Wicked TC              33.00      33.43   NWI  3 
 46 Hays, Mykl                11 Ar Stars               35.80      33.46   NWI  2 
 47 Gregory, Jacob            12 48-Huron Ath           34.92      33.66   NWI  6 
 
200 Meter Dash 11-12 Boys
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 23.37  8/1/2009    Bryce Love, Carolina Elite/Raleigh,N        
     JO Meet: J 23.37  8/1/2009    Bryce Love, 16 Carolina Elit                
    AZ Assoc: A 25.00  5/18/2002   Marcus Wheaton, DR                          
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Covington, Jacobe         11 Az Titans Ll           27.43      26.54   NWI 
  2 Shedrick, Wyatt           12 48-Do Right            27.57      26.75   NWI 
  3 Ruffin, Nigel             10 Arizona Risi           27.64      27.32   NWI 
  4 Nakiso, Sani              12 48-Arizona C           28.21      27.79   NWI 
  5 Larson, Varney            12 48-Pops TC             28.27      27.91   NWI 
  6 Ransom, Lathan            10 Az Titans Ll           28.02      27.92   NWI 
  7 Taylor, Kiondre           11 48-Arizona C           28.59      28.18   NWI 
  8 Richmond, Jalen           10 48-Arizona C           28.36      28.67   NWI 
 
400 Meter Dash 11-12 Boys
============================================================================
 Nat'l Youth: N 50.75  8/2/2009    Bryce Love, Carolina Elite/Raleigh,N        
     JO Meet: J 50.75  8/2/2009    Bryce Love, 16 Carolina Elit                
    AZ Assoc: A 56.91  7/14/2003   Marcus Wheaton, DR                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Guevara, Jonah            11 Arizona Risi           59.61      59.86   5 
  2 Smith, Roger              12 Panthers Run           58.00    1:00.42   5 
  3 Shedrick, Wyatt           12 48-Do Right          1:01.00    1:00.83   5 
  4 Ransom, Lathan            10 Az Titans Ll         1:01.74    1:02.39   5 
  5 Nakiso, Sani              12 48-Arizona C         1:01.00    1:02.95   5 
  6 Tillapaugh, Jackson       12 Unattached           1:04.70    1:03.06   5 
  7 AndrewsJr, Haudarie       12 Arizona Risi         1:08.48    1:06.86   4 
  8 AdkinsonJr, Jason         10 Arizona Risi         1:03.81    1:07.07   5 
  9 Dossie, Romance           11 Arizona Sain         1:07.00    1:07.56   4 
 10 Wiley, Seth               12 Nx Level TC          1:07.69    1:07.94   4 
 11 Bradley-Cooper, Jordan    11 48-Do Right          1:05.99    1:08.46   4 
 12 Bell, Gavin               11 Elite Stride         1:08.00    1:08.53   4 
 13 Nash, Cameron             11 Az Titans Ll         1:10.25    1:08.58   4 
 14 Davis, Shamon             11 Az Titans Ll         1:19.07    1:08.87   2 
 15 Price, Juwaun             12 Miles Per Ho         1:19.00    1:08.93   2 
 16 Covington, Jacobe         11 Az Titans Ll         1:05.67    1:09.61   5 
 17 Richmond, Jalen           10 48-Arizona C         1:15.00    1:10.30   3 
 18 Fields, Isaiah            11 48-Spartan S         1:11.00    1:10.56   3 
 19 Hefley, Jayston           10 48-Spartan S         1:15.00    1:11.15   3 
 20 Potts, Trayvon            11 48-Do Right          1:11.00    1:11.18   3 
 21 Felix, Malachi            11 48-Alliance          1:09.51    1:12.65   4 
 22 Stewart, Antawne          11 48-Do Right          1:10.00    1:13.55   4 
 23 Banks, Donovan            10 Az Titans Ll         1:15.20    1:13.66   3 
 24 Hays, Mykl                11 Ar Stars                        1:13.86   1 
 25 Camarena, Izek            10 Wicked TC            1:12.00    1:14.40   3 
 26 Evans, Cole               12 48-Huron Ath         1:11.19    1:15.05   3 
 27 Hart, Joshua              12 Az Titans Ll                    1:15.34   1 
 28 Alberty, Dakarai          11 Arizona Risi         1:16.50    1:18.78   2 
 29 Guliford, Miles           10 Nx Level TC          1:15.60    1:19.69   3 
 -- Burke, Denzel             10 Arizona Risi         1:09.57         DQ   4 
 -- Taylor, Jaelon            11 Arizona Risi         1:05.37         DQ   5 
 
800 Meter Run 11-12 Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 2:07.21  7/29/2001   Reginald Warren, Sacramento, CA           
     JO Meet: J 2:06.51  7/30/2005   Elias Gedyon, Quiet Fire                  
    AZ Assoc: A 2:15.50  7/16/1989   Joe Acosta, SS                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Gonzales, Gabriel         12 Wicked TC            2:27.00    2:22.67  
  2 Ransom, Lathan            10 Az Titans Ll         2:30.87    2:29.15  
  3 Tillapaugh, Jackson       12 Unattached           2:32.00    2:31.83  
  4 Gonzales, Adrian          10 Wicked TC            2:36.00    2:32.11  
  5 Cruz, Jay                 10 Arizona Sain         2:40.00    2:37.95  
  6 Stanek, Christopher       12 Go The Dista         2:35.00    2:40.75  
  7 Imes, Nathan              11 Wicked TC            2:45.00    2:41.30  
  8 Felix, Malachi            11 48-Alliance          2:37.71    2:41.83  
  9 Peterson, Josh            12 Arizona Puma         2:32.48    2:42.06  
 10 LoveJr, Demetris          11 48-Do Right          2:34.67    2:44.25  
 11 Kenyon, Benjamin          11 48-Spartan S         2:37.00    2:45.47  
 12 Bell, Gavin               11 Elite Stride         2:34.23    2:49.00  
 13 Lopez, Carlos             10 Glendale Fla         2:56.00    2:53.90  
 14 Potts, Trayvon            11 48-Do Right          2:47.66    2:56.46  
 15 Covington, Jacobe         11 Az Titans Ll         2:40.00    3:03.38  
 16 Zapata, Erick             11 Unattached                      3:05.47  
 17 Hays, Mykl                11 Ar Stars                        3:06.47  
 18 Jirak, Adam               11 Arizona Risi         3:19.47    3:19.41  
 19 Reeves, Ceth              12 Arizona Elit         3:00.00    3:21.21  
 20 Strevay, Damaggio         11 Vail Vipers          3:19.60    3:23.00  
 21 Ocampo, Guillermo         10 Unattached                      3:34.30  
 
1500 Meter Run 11-12 Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 4:22.58  1980        Tony Perez, Eugene, OR                    
     JO Meet: J 4:30.87  7/31/2005   Elias Gedyon, Quiet Fire                  
    AZ Assoc: A 4:43.15  6/22/1996   Billy Smith, UNA                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Gonzales, Gabriel         12 Wicked TC            4:53.00    4:53.24  
  2 Silva, Derrick            11 Wicked TC            4:49.00    5:07.90  
  3 Nasewytewa, Steven        12 Unattached           5:10.00    5:09.46  
  4 Gonzales, Adrian          10 Wicked TC            5:23.00    5:12.76  
  5 Stanek, Christopher       12 Go The Dista         5:15.00    5:14.31  
  6 Peterson, Josh            12 Arizona Puma         5:09.79    5:18.57  
  7 McCorkle, Collin          10 Unattached           5:10.00    5:21.55  
  8 Imes, Nathan              11 Wicked TC            5:19.00    5:22.74  
  9 Cruz, Jay                 10 Arizona Sain                    5:26.99  
 10 Arreola, Uriel            11 Arizbushmast         5:25.00    5:31.42  
 11 Felix, Malachi            11 48-Alliance          5:36.36    5:37.13  
 12 LoveJr, Demetris          11 48-Do Right          5:20.17    5:38.27  
 13 Hunt, Dallin              11 Az Track And         6:22.00    5:45.18  
 14 Lopez, Carlos             10 Glendale Fla         6:10.00    5:56.21  
 15 Zapata, Erick             11 Unattached                      6:00.21  
 16 Joyner, Zachary           10 Vail Vipers          6:28.44    6:16.03  
 17 Macias, Alex              12 Go The Dista         6:00.00    6:40.81  
 18 Ocampo, Guillermo         10 Unattached                      6:53.41  
 19 Justice, Taylor           11 Vail Vipers          7:10.02    7:02.76  
 
3000 Meter Run 11-12 Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 9:38.52  8/1/1998    Chris Dominic, San Lorenzo, CA            
     JO Meet: J 9:38.52  8/1/1998    Chris Dominic, San Lorenzo, CA            
    AZ Assoc: A 9:35.31  6/19/2001   Christian Clegg, AH                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Nasewytewa, Steven        12 Unattached          10:43.00   10:58.87  
  2 Peterson, Josh            12 Arizona Puma        10:47.50   11:01.21  
  3 Stanek, Christopher       12 Go The Dista        10:57.00   11:22.19  
  4 McCorkle, Collin          10 Unattached                     11:37.41  
  5 VanDyke, Christian        11 48-Spartan S                   12:26.74  
  6 Jones, Troy               11 Arizona Sain                   12:40.83  
 
80 Meter Hurdles (30") 11-12 Boys
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 11.74  7/26/1997   Kenny Lambe, Hilton Head, SC                
     JO Meet: J 11.74  7/26/1997   Kenny Lambe, Hilton Head, SC                
    AZ Assoc: A 12.46  7/16/2000   Marcus Clanton, LTC                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Wiley, Seth               12 Nx Level TC            14.52      13.71   NWI 
  2 Simmons, Noah             11 AZ Flames TC           13.30      13.87   NWI 
  3 Gruenwald, Jacob          12 48-Arizona C           14.40      14.40   NWI 
  4 Alberty, Dakarai          11 Arizona Risi           16.75      16.41   NWI 
  5 Evans, Cole               12 48-Huron Ath           17.39      16.96   NWI 
 -- Colbert, Ryan             11 48-Huron Ath           17.07         DQ   NWI 
 
4x100 Meter Relay 11-12 Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 47.54  7/15/2004   Dallas Blade, Arlington, TX                 
     JO Meet: J 47.75  7/31/1994   Glenarden TC, Upper Marlboro, MD            
                       B Haigler, K Lewis, H Jefferson, A Washington     
    AZ Assoc: A 50.56  5/18/2002   Arizona Cheetahs                            
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Arizona Rising Suns TC  'A'                         51.97      52.51  
     1) England, Joshua 12              2) Guevara, Jonah 11              
     3) Ruffin, Nigel 10                4) Taylor, Jaelon 11              
  2 48-Arizona Cheetahs TC  'A'                         52.56      53.67  
     1) Aguano, Nainoa 11               2) Nakiso, Sani 12                
     3) Scott, Sean 12                  4) Taylor, Kiondre 11             
 
4x400 Meter Relay 11-12 Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 3:47.50  7/31/1994   Glenarden TC, Upper Marlboro, MD          
                         B Haigler, K Lewis, H Jefferson, A Washington     
     JO Meet: J 3:47.50  7/31/1994   Glenarden TC, Upper Marlboro, MD          
                         B Haigler, K Lewis, H Jefferson, A Washington     
    AZ Assoc: A 4:11.08  6/8/2010    1048 Arizona Titans, 1048 AZ Titans       
                         P Kadiri, T Ross, A Sauls                         
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Arizona Rising Suns TC  'A'                       4:24.10    4:17.95  
     1) AdkinsonJr, Jason 10            2) England, Joshua 12             
     3) Guevara, Jonah 11               4) Taylor, Jaelon 11              
 
High Jump 11-12 Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 1.75m  1979        David Mosley, Palo Alto, CA                 
     JO Meet: J 1.75m  1979        David Mosley, Palo Alto, CA                 
    AZ Assoc: A 1.66m  5/18/1985   Darren Reid, PP                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Tillapaugh, Jackson       12 Unattached             1.37m      1.30m  
  2 Guliford, Miles           10 Nx Level TC            1.15m      1.20m  
  3 Larson, Varney            12 48-Pops TC             1.15m     J1.20m  
  4 Mitchell, Joristen        11 48-World Cla           1.10m      1.10m  
  4 Lee, Clarence             11 Arizona Puma           1.15m      1.10m  
 
Long Jump 11-12 Boys
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 5.51m  7/30/2005   Matthew Green, Mon Valley                   
     JO Meet: J 5.51m  7/30/2005   Matthew Green, Mon Valley                   
    AZ Assoc: A 5.45m  5/18/1994   Galindo Godinez, SS                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 England, Joshua           12 Arizona Risi           4.70m      4.73m   NWI 
  2 Cheatham, Damon           11 Ar Stars               4.82m      4.63m   NWI 
  3 Ivie, Connor              11 AZ Flames TC           4.39m      4.61m   NWI 
  4 Gruenwald, Jacob          12 48-Arizona C           4.43m      4.58m   NWI 
  5 Smith, Roger              12 Panthers Run           4.44m      4.57m   NWI 
  6 Sudduth, Evonte           10 AZ Flames TC           3.97m      4.30m   4.2 
  7 Aguano, Nainoa            11 48-Arizona C           4.45m      4.19m   NWI 
  8 Kenyon, Benjamin          11 48-Spartan S           4.90m      4.11m   NWI 
  9 Pratt, Antonio            10 Nx Level TC            4.50m      3.99m   NWI 
 10 Valentine, D'Hayven       10 Nx Level TC            4.19m      3.85m   NWI 
 11 McCorkle, Collin          10 Unattached                        3.76m   NWI 
 12 Dancer, Andruis           11 Az Titans Ll           3.47m      3.65m   NWI 
 13 Bradley-Cooper, Jordan    11 48-Do Right            3.62m      3.61m   NWI 
 14 Gregory, Jacob            12 48-Huron Ath                      3.35m   NWI 
 15 Span-Moreland, Jacques    10 48-Do Right            3.56m      3.14m   NWI 
 
Shot Put 6 lb. 11-12 Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 14.70m  7/28/2006   Ashton Henderson, 09-Tulsa Exp             
     JO Meet: J 15.77m  8/2/2009    Aaron Hanna, 14 Miami Dade TC              
    AZ Assoc: A 13.11m  7/16/1994   Clay Olsen, UNA                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Center, DaVeion           11 48-Do Right           10.25m     10.60m  
  2 Vaughn, Martin            11 48-Do Right            9.25m      9.47m  
  3 Shaffer, William          11 48-Do Right            9.98m      9.32m  
  4 King, Emery               11 AZ Flames TC           9.03m      8.43m  
  5 Matthew, Motes            12 48-Arizona C           7.85m      8.16m  
  6 Menlove, Andrew           11 48-Arizona C           7.38m      7.61m  
  7 Strevay, Damaggio         11 Vail Vipers            3.75m      6.66m  
  8 Sanders, Andre            10 AZ Flames TC           6.98m      6.48m  
  9 Sanders, Mikah            10 AZ Flames TC           7.20m      6.24m  
 10 Martinez-pompa, Blake     11 Vail Vipers                       5.68m  
 11 Glenn, Bryan              10 48-Spartan S                      4.37m  
 
Discus Throw 1kg 11-12 Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 38.62m  7/28/1994   Phillip Tabor, Ardmore, OK                 
     JO Meet: J 39.32m  7/30/2009   Aaron Hanna, 14 Miami Dade TC              
    AZ Assoc: A 31.77m  6/5/2011    David Colfield, Spartan Spee               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Center, DaVeion           11 48-Do Right           24.50m     25.97m  
  2 Matthew, Motes            12 48-Arizona C          22.81m     23.05m  
  3 Menlove, Andrew           11 48-Arizona C          19.07m     20.62m  
  4 King, Emery               11 AZ Flames TC          23.25m     20.36m  
  5 Shaffer, William          11 48-Do Right           18.17m     19.25m  
 
Javelin Throw 300g 11-12 Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 54.53m  7/21/2006   Aaron Potter, Eugene, OR                   
     JO Meet: J 51.98m  7/30/2009   Armand Shyne, 14-38 3M Track C             
    AZ Assoc: A 50.33m  4/30/2011   Marcus Naisant, Arizona Flam               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Ramirez, Alexander        11 Unattached            43.31m     42.78m  
  2 Matthew, Motes            12 48-Arizona C          30.95m     32.26m  
  3 Center, DaVeion           11 48-Do Right           30.25m     32.07m  
  4 King, Emery               11 AZ Flames TC          35.08m     31.34m  
  5 Arreola, Uriel            11 Arizbushmast           8.23m     28.03m  
  6 Flores, Jacob             11 Unattached            29.12m     27.92m  
  7 Sanders, Andre            10 AZ Flames TC          24.85m     27.01m  
  8 Macias, Alex              12 Go The Dista                     25.04m  
  9 Owens, Taj                11 Vail Vipers           21.07m     22.93m  
 10 Span-Moreland, Jacques    10 48-Do Right           22.56m     22.89m  
 11 Sanders, Mikah            10 AZ Flames TC          22.33m     21.44m  
 12 Menlove, Andrew           11 48-Arizona C          18.93m     20.84m  
 13 Figueroa, Ramon           11 Vail Vipers           34.01m     20.37m  
 14 Justice, Taylor           11 Vail Vipers           17.60m     19.92m  
 15 Martinez-pompa, Blake     11 Vail Vipers           16.26m     18.38m  
 16 Joyner, Zachary           10 Vail Vipers           15.21m     16.05m  
 17 Colbert, Ryan             11 48-Huron Ath                     15.08m  
 18 Parrish, Jordon           10 Az Titans Ll                     13.58m  
 19 Strevay, Damaggio         11 Vail Vipers           12.12m     11.92m  
 
100 Meter Dash 13-14 Boys
==============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Jones, DeMontay           14 Arizona Risi                      11.85   NWI 
  2 Williams, Dereck          14 48-Arizona C                      12.12   NWI 
  3 Proby, Charles            13 48-Spartan S                      12.17   NWI 
  4 Lee, N-Gaiimani           13 48-Arizona C                      12.32   NWI 
  5 Hemphill-Toledo, Cito     14 48-Arizona C                      12.35   NWI 
  6 Nicholson, Christopher    14 Arizona Risi                      12.44   NWI 
  7 White, Keishaud           12 48-Do Right                       12.49   NWI 
  8 Williams, Robert          14 Unattached                        12.55   NWI 
  9 Williams, Treyvon         13 Arizona Sain                      12.85   NWI 
 
100 Meter Dash 13-14 Boys
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 10.94  7/28/2000   Michael Grant, GA                           
     JO Meet: J 10.94  7/28/2000   Michael Grant, GA                           
    AZ Assoc: A 11.23  6/24/1990   Trevor Wells, FFS                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Jones, DeMontay           14 Arizona Risi           11.59      11.80   NWI  1 
  2 Proby, Charles            13 48-Spartan S           12.40      11.97   NWI  3 
  3 Williams, Dereck          14 48-Arizona C           11.95      12.02   NWI  2 
  4 Lee, N-Gaiimani           13 48-Arizona C           12.00      12.19   NWI  4 
  5 Hemphill-Toledo, Cito     14 48-Arizona C           11.92      12.25   NWI  2 
  6 Williams, Robert          14 Unattached             12.29      12.30   NWI  4 
  7 White, Keishaud           12 48-Do Right            12.34      12.45   NWI  3 
  8 Nicholson, Christopher    14 Arizona Risi           12.85      12.47   NWI  5 
  9 Williams, Treyvon         13 Arizona Sain           12.55      12.61   NWI  5 
 10 Russell, Christopher      13 Arizona Risi           12.49      12.74   NWI  3 
 11 Owens, Geo                14 Vail Vipers            13.06      12.80   NWI  1 
 12 Anderson, Marquis         14 Arizona Risi           12.74      12.84   NWI  1 
 13 West, Jaden               12 Nx Level TC                       12.88   NWI  4 
 14 Griffin, Marquis          13 Az Titans Ll           12.85      12.96   NWI  4 
 15 Jones, Delvin             12 Arizona Risi           12.82      12.98   NWI  5 
 16 Fernandez, Dylan          12 Ar Stars               12.69      13.00   NWI  4 
 17 Moss, Jeon                12 Miles Per Ho           12.89      13.16   NWI  3 
 18 Wickens, Jack             13 AZ Flames TC           13.34      13.29   NWI  2 
 19 Williams, Malcolm         12 48-Pops TC             13.22      13.34   NWI  1 
 20 Johnson, Plas             12 Nx Level TC            13.44      13.36   NWI  1 
 21 Rodgers, Rodney           12 Vail Vipers                       13.42   NWI  1 
 22 Shivers, Brandon          13 Ar Stars                          13.52   NWI  4 
 23 Rector, Cade              12 Arizona Risi           13.94      13.75   NWI  1 
 24 Jackson, DeVion           12 48-Do Right            13.51      13.78   NWI  5 
 25 Miles, Jordan             13 48-Arizona C                      13.97   NWI  4 
 26 Howard, Isaiah            13 48-Spartan S                      13.99   NWI  3 
 27 Kaitschuck, Isaiah        12 Unattached             13.73      14.13   NWI  1 
 28 Yarbrough, Lawrence       13 Az Titans Ll           14.06      14.17   NWI  3 
 29 Kittner, Danny            13 48-Huron Ath           13.79      14.20   NWI  2 
 30 Bieber, Dylen             13 Nx Level TC            14.74      14.32   NWI  3 
 31 Allard, Tony              13 48-Pops TC             14.38      14.47   NWI  2 
 32 Hart, Tre                 13 Ar Stars               14.45      14.49   NWI  3 
 33 Laffitte, Jelani          13 Unattached                        14.52   NWI  2 
 34 Roberts, Eric             13 AZ Flames TC           14.30      14.84   NWI  2 
 35 Lamb, George              12 48-Spartan S           16.00      14.85   NWI  3 
 36 Konieczny, Kane           12 48-Huron Ath           15.10      15.03   NWI  5 
 37 Suggs, John               13 48-Arizona C                      15.70   NWI  2 
 
200 Meter Dash 13-14 Boys
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 21.84              Michael Grant, GA                           
     JO Meet: J 21.84              Michael Grant, GA                           
    AZ Assoc: A 23.16  7/7/1999    Darius Cade, AC                             
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Jones, DeMontay           14 Arizona Risi           23.94      24.12q  NWI  2 
  2 Proby, Charles            13 48-Spartan S           24.80      24.23q  NWI  4 
  3 Woodberry, Antwaun        13 Arizona Risi           24.79      24.63q  NWI  3 
  4 Lee, N-Gaiimani           13 48-Arizona C           25.50      24.75q  NWI  2 
  5 Williams, Dereck          14 48-Arizona C           24.46      24.86q  NWI  1 
  6 Taylor, Cameron           14 Arizona Risi           24.55      24.91q  NWI  5 
  7 Williams, Robert          14 Unattached             24.90      24.96q  NWI  3 
  8 Hemphill-Toledo, Cito     14 48-Arizona C           25.00      24.97q  NWI  3 
  9 West, Jaden               12 Nx Level TC            26.21      25.48q  NWI  5 
 10 Russell, Christopher      13 Arizona Risi           25.90      25.54   NWI  5 
 11 Williams, Treyvon         13 Arizona Sain           25.47      25.56   NWI  2 
 12 Nicholson, Christopher    14 Arizona Risi           26.01      25.90   NWI  5 
 13 Anderson, Marquis         14 Arizona Risi           24.98      26.13   NWI  1 
 14 Jones, Delvin             12 Arizona Risi           26.96      26.40   NWI  2 
 15 Owens, Geo                14 Vail Vipers            26.42      26.59   NWI  1 
 16 Moss, Jeon                12 Miles Per Ho           28.50      26.64   NWI  3 
 17 Griffin, Marquis          13 Az Titans Ll           26.11      26.81   NWI  1 
 18 Fernandez, Dylan          12 Ar Stars               26.12      27.07   NWI  4 
 19 Davison, Brian            12 Nx Level TC                       27.08   NWI  3 
 20 Rodgers, Rodney           12 Vail Vipers                       27.30   NWI  5 
 21 Johnson, Plas             12 Nx Level TC            27.41      27.73   NWI  1 
 22 Williams, Malcolm         12 48-Pops TC             26.49      27.78   NWI  5 
 23 Yarbrough, Lawrence       13 Az Titans Ll           28.88      28.01   NWI  4 
 24 Rector, Cade              12 Arizona Risi           28.95      28.12   NWI  3 
 25 Kaitschuck, Isaiah        12 Unattached             29.08      28.98   NWI  4 
 26 Fernandez, Cole           12 Unattached             29.10      29.32   NWI  2 
 27 Bieber, Dylen             13 Nx Level TC            30.80      29.53   NWI  4 
 28 Hart, Tre                 13 Ar Stars               29.95      29.90   NWI  2 
 29 Roberts, Eric             13 AZ Flames TC           31.54      29.92   NWI  5 
 30 Laffitte, Jelani          13 Unattached             29.00      30.39   NWI  2 
 31 Allard, Tony              13 48-Pops TC             31.27      30.60   NWI  1 
 32 Massey, Tahsin            13 Glendale Fla                      30.93   NWI  3 
 -- Howard, Isaiah            13 48-Spartan S                         DQ   NWI  4 
 -- Miles, Jordan             13 48-Arizona C                         DQ   NWI  4 
 
200 Meter Dash 13-14 Boys
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 21.84              Michael Grant, GA                           
     JO Meet: J 21.84              Michael Grant, GA                           
    AZ Assoc: A 23.16  7/7/1999    Darius Cade, AC                             
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Jones, DeMontay           14 Arizona Risi           24.12      23.94   NWI 
  2 Proby, Charles            13 48-Spartan S           24.23      24.10   NWI 
  3 Williams, Dereck          14 48-Arizona C           24.86      24.64   NWI 
  4 Lee, N-Gaiimani           13 48-Arizona C           24.75      24.72   NWI 
  5 Hemphill-Toledo, Cito     14 48-Arizona C           24.97      24.86   NWI 
  6 Williams, Robert          14 Unattached             24.96      25.24   NWI 
  7 Woodberry, Antwaun        13 Arizona Risi           24.63      25.61   NWI 
  8 Taylor, Cameron           14 Arizona Risi           24.91      26.51   NWI 
  9 West, Jaden               12 Nx Level TC            25.48      26.93   NWI 
 
400 Meter Dash 13-14 Boys
============================================================================
 Nat'l Youth: N 47.16  8/1/1993    W.Obea Moore, Los Angeles, CA               
     JO Meet: J 47.16  8/1/1993    W.Obea Moore, Los Angeles, CA               
    AZ Assoc: A 52.15  6/8/1996    Darren Matthews, AC                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Proby, Charles            13 48-Spartan S           54.60      53.95   5 
  2 Taylor, Cameron           14 Arizona Risi           53.93      54.91   5 
  3 Holt, Tommy               14 48-Arizona C           55.90      55.06   5 
  4 Anderson, Marquis         14 Arizona Risi           55.00      56.64   5 
  5 Woodberry, Antwaun        13 Arizona Risi           54.52      56.67   5 
  6 Kadiri, Prince            14 Az Titans Ll           55.00      57.01   5 
  7 Carr, Nikolas             13 48-Huron Ath           59.88      58.06   4 
  8 Williams, Robert          14 Unattached             56.41      58.95   5 
  9 Williams, Malcolm         12 48-Pops TC           1:01.09      59.43   4 
 10 Kortenkamp, Oliver        13 48-Pops TC           1:01.48    1:00.84   4 
 11 Jones, Delvin             12 Arizona Risi           59.29    1:00.87   5 
 12 Medina, John              13 Unattached           1:02.30    1:01.27   4 
 13 Griffin, Marquis          13 Az Titans Ll         1:01.48    1:01.34   4 
 14 Corrales, Jason           13 Glendale Fla         1:02.00    1:01.39   4 
 15 Lucas, Duke               13 Arizona Puma         1:04.66    1:02.18   3 
 16 Rodgers, Rodney           12 Vail Vipers                     1:02.63   1 
 17 Yarbrough, Lawrence       13 Az Titans Ll         1:04.19    1:02.72   3 
 18 Davison, Brian            12 Nx Level TC          1:05.08    1:02.79   2 
 19 Wickens, Jack             13 AZ Flames TC         1:03.75    1:03.60   3 
 20 White, Carmayne           12 48-Do Right          1:05.00    1:04.37   3 
 21 Oliver, Marcel            12 Nx Level TC          1:07.70    1:05.06   2 
 22 Kittner, Danny            13 48-Huron Ath         1:03.63    1:05.82   3 
 23 Lemora, Tyree             13 Nx Level TC          1:05.10    1:06.43   2 
 24 Jackson, DeVion           12 48-Do Right          1:08.77    1:08.42   2 
 25 Rector, Cade              12 Arizona Risi         1:10.79    1:08.78   2 
 26 Massey, Tahsin            13 Glendale Fla         1:13.00    1:08.95   2 
 27 Howard, Isaiah            13 48-Spartan S                    1:10.26   1 
 28 Allard, Tony              13 48-Pops TC           1:09.38    1:10.58   1 
 29 Konieczny, Kane           12 48-Huron Ath         1:05.00    1:15.80   3 
 30 Lopez, Isaia              12 48-Spartan S                    1:17.75   1 
 -- Smith, James              13 AZ Flames TC           59.33         DQ   4 
 -- Moss, Jeon                12 Miles Per Ho         1:09.00         DQ   1 
 -- Williams, Treyvon         13 Arizona Sain           56.13         DQ   5 
 -- Miles, Jordan             13 48-Arizona C                         DQ   1 
 
800 Meter Run 13-14 Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 1:56.36  7/1/2001    Cody Harper, Albuquerque, NM              
     JO Meet: J 1:56.36  7/1/2001    Cody Harper, Albuquerque, NM              
    AZ Assoc: A 2:04.67  6/18/1996   Darren Matthews, AC                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Kadiri, Prince            14 Az Titans Ll         2:16.12    2:17.11  
  2 Proby, Charles            13 48-Spartan S         2:10.00    2:17.42  
  3 Dangelo, Chris            13 Unattached           2:18.00    2:19.53  
  4 Corrales, Jason           13 Glendale Fla         2:20.00    2:20.95  
  5 Williams, Treyvon         13 Arizona Sain         2:30.00    2:24.05  
  6 Lewis, Zachary            13 Nx Level TC          2:22.74    2:24.20  
  7 Lewis, Jacob              13 Anthem Track         2:29.13    2:26.83  
  8 Yarbrough, Lawrence       13 Az Titans Ll         2:26.76    2:27.26  
  9 Carr, Nikolas             13 48-Huron Ath         2:17.06    2:30.31  
 10 Williams, Malcolm         12 48-Pops TC           2:36.11    2:31.50  
 11 Lemora, Tyree             13 Nx Level TC          2:25.74    2:36.26  
 12 Oliver, Marcel            12 Nx Level TC          2:41.44    2:41.07  
 13 Black, Nathan             13 48-Huron Ath         2:43.34    2:48.34  
 14 Hogue, Mario              12 Unattached           2:36.00    2:50.43  
 15 Kortenkamp, Oliver        13 48-Pops TC           2:25.48    2:57.18  
 16 Madsen, Jacob             12 Anthem Track                    2:58.05  
 17 Lopez, Isaia              12 48-Spartan S                    3:03.63  
 
1500 Meter Run 13-14 Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 4:04.72  7/10/1983   Jason Lienau, Eugene,OR                   
     JO Meet: J 4:05.25  7/29/2007   Elias Gedyon, 16 33 Quiet Fire            
    AZ Assoc: A 4:21.76  5/23/1980   Jeff Cannada, AP                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Dangelo, Chris            13 Unattached           4:57.00    4:34.20  
  2 Cheney, Habtamu           14 Unattached                      4:44.92  
  3 Curley, Sheldon           14 Unattached                      4:52.57  
  4 Lewis, Zachary            13 Nx Level TC          4:55.89    4:56.27  
  5 Lewis, Jacob              13 Anthem Track         4:57.92    4:59.42  
  5 Honyumptewa, Isaiah       13 Unattached           5:05.00    4:59.42  
  7 Vizcaino, Carlos          13 Wicked TC            5:00.00    5:01.42  
  8 Phetteplace, Kyle         13 Arizona Puma         4:56.00    5:02.09  
  9 Burns, Drew               13 Go The Dista         5:15.00    5:11.54  
 10 Hanley, Caleb             14 Arizona Puma         5:28.90    5:35.51  
 11 Black, Nathan             13 48-Huron Ath         6:04.45    5:40.15  
 12 Hurley, Patrick           13 Go The Dista         6:00.00    6:13.84  
 
3000 Meter Run 13-14 Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 9:08.13  8/1/2009    Erik Garcia, McFarland TC                 
     JO Meet: J 9:08.13  8/1/2009    Erik Garcia, 14-46-McFarland              
    AZ Assoc: A 9:28.80  4/20/1985   Manuel Archibeque, JOM                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Dangelo, Chris            13 Unattached          10:30.00   10:04.83  
  2 Jirak, Brandon            14 Arizona Risi        10:31.39   10:38.14  
  3 Curley, Sheldon           14 Unattached                     10:39.95  
  4 Honyumptewa, Isaiah       13 Unattached          10:59.00   10:43.71  
  5 Burns, Drew               13 Go The Dista        11:10.00   10:55.21  
  6 Overson, Zachary          12 Vail Vipers         12:15.00   11:57.76  
  7 Hogue, Mario              12 Unattached                     12:27.30  
  8 Borg, Reid                12 Az Track And        14:30.00   12:29.90  
  9 Hanley, Caleb             14 Arizona Puma        12:00.10   13:15.90  
 
100 Meter Hurdles (33" ) 13-14 Boys
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 12.94  7/28/1991   Tyrone Butterfield, Miami, FL               
     JO Meet: J 12.94  7/28/1991   Tyrone Butterfield, Miami, FL               
    AZ Assoc: A 13.74  6/4/2011    Adam Turner, Mustangs TC                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Rahman, Samir             14 48-Phoenix B           14.12      14.69   NWI 
  2 White, Keishaud           12 48-Do Right            14.90      15.22   NWI 
  3 Moreland, Shamar          13 48-Do Right            14.25      15.47   NWI 
  4 Diggs, Aidan              13 Nx Level TC            15.38      15.80   NWI 
  5 Smith, James              13 AZ Flames TC                      16.42   NWI 
  6 Kaitschuck, Isaiah        12 Unattached             17.86      18.30   NWI 
 
200 Meter Hurdles (30") 13-14 Boys
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 23.99  8/3/2003    Trey Charles, Smyrna, GA                    
     JO Meet: J 23.99  8/3/2003    Trey Charles, Smyrna, GA                    
    AZ Assoc: A 25.43  3/13/2010   Tivin Mayfield, AC                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Moreland, Shamar          13 48-Do Right            27.02      28.09   NWI  2 
  2 Diggs, Aidan              13 Nx Level TC            27.55      28.28   NWI  2 
  3 Williams, Dereck          14 48-Arizona C                      28.40   NWI  1 
  4 Smith, James              13 AZ Flames TC                      29.17   NWI  1 
  5 Medina, John              13 Unattached             31.70      30.72   NWI  2 
  6 White, Keishaud           12 48-Do Right            27.40      30.81   NWI  2 
  7 Guliford, Quentin         13 Nx Level TC            32.83      32.80   NWI  2 
  8 Heddings, Kade            13 Nx Level TC            34.14      33.06   NWI  2 
  9 Kaitschuck, Isaiah        12 Unattached                        33.16   NWI  1 
 10 Davison, Brian            12 Nx Level TC            35.03      33.40   NWI  1 
 
4x100 Meter Relay 13-14 Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 43.25  8/3/2003    Florida Elite TC, Orlando, FL               
                       Walter Dix, Michael Dowdell, Joshua Wimbley, David
     JO Meet: J 43.25  8/3/2003    Florida Elite TC, Orlando, FL               
                       Walter Dix, Michael Dowdell, Joshua Wimbley, David
    AZ Assoc: A 46.05  6/3/2012    Arizona Titans                              
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Arizona Rising Suns TC  'A'                         46.36      47.15  
     1) Jones, DeMontay 14              2) Russell, Christopher 13        
     3) Taylor, Cameron 14              4) Woodberry, Antwaun 13          
 
4x400 Meter Relay 13-14 Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 3:23.96  8/1/1993    Los Angeles Jets, Los Angeles             
                         Lonie Cruel, Aaron Dean, Patrick McCall,Obea Moore
     JO Meet: J 3:23.96  8/1/1993    Los Angeles Jets, Los Angeles             
                         Lonie Cruel, Aaron Dean, Patrick McCall,Obea Moore
    AZ Assoc: A 3:35.72  6/22/1996   Arizona Cheetahs                          
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Arizona Rising Suns TC  'A'                       4:08.05    4:04.95  
     1) Jones, DeMontay 14              2) Jones, Delvin 12               
     3) Taylor, Cameron 14              4) Woodberry, Antwaun 13          
 
4x800 Meter Relay 13-14 Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 8:24.03  7/27/2005   12-Wildcat Youth Sports, Wildcat Youth Sp 
                         T Wilson, S Warren, J Burkley, H Shephard III     
     JO Meet: J 8:24.03  7/27/2005   12-Wildcat Youth Sports, Wildcat Youth Sp 
                         T Wilson, S Warren, J Burkley, H Shephard III     
    AZ Assoc: A 9:26.09  7/14/2003   Do Right                                  
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 48-Huron Athletics  'A'                           9:45.00   11:19.25  
     1) Black, Nathan 13                2) Carr, Nikolas 13               
     3) Kittner, Danny 13               4) Konieczny, Kane 12             
 
High Jump 13-14 Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 1.94m  7/29/1993   Grayson Galloway, Brevard, NC               
     JO Meet: J 1.94m  7/29/1993   Grayson Galloway, Brevard, NC               
    AZ Assoc: A 1.95m  6/3/2012    Justice Summerset, TTB                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Moreland, Shamar          13 48-Do Right            1.65m      1.65m  
  2 Naisant, Marcus           13 AZ Flames TC           1.60m     J1.65m  
  3 Rahman, Samir             14 48-Phoenix B           1.65m      1.55m  
  4 Guliford, Quentin         13 Nx Level TC            1.50m     J1.55m  
  5 Hanley, Caleb             14 Arizona Puma           1.40m      1.45m  
  6 Naisant, Carlan           13 AZ Flames TC           1.40m     J1.45m  
  6 White, Carmayne           12 48-Do Right            1.52m     J1.45m  
  7 Diggs, Aidan              13 Nx Level TC            1.40m     J1.45m  
  8 Medina, John              13 Unattached             1.37m     J1.35m  
  9 Fernandez, Cole           12 Unattached             1.37m     J1.30m  
 10 Lucas, Duke               13 Arizona Puma           1.35m     J1.25m  
 
Long Jump 13-14 Boys
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 6.68m  7/29/2007   Javier Rodriguez, 04 Alpha Omega E          
     JO Meet: J 6.68m  7/29/2007   Javier Rodriguez, 04 Alpha Omega E          
    AZ Assoc: A 6.58m  7/16/2000   Kaybrin Stevenson, AC                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Holt, Tommy               14 48-Arizona C           5.49m      5.55m   NWI 
  2 West, Jaden               12 Nx Level TC            5.21m      5.27m   NWI 
  3 Owens, Geo                14 Vail Vipers            4.80m      5.09m   NWI 
  4 Griffin, Marquis          13 Az Titans Ll           5.13m      5.06m   NWI 
  5 Martindell, Darius        14 48-Do Right                       4.85m   NWI 
  5 Wickens, Jack             13 AZ Flames TC           4.59m      4.85m   NWI 
  7 White, Keishaud           12 48-Do Right                       4.81m   NWI 
  8 Fernandez, Dylan          12 Ar Stars               4.80m      4.58m   NWI 
  9 Medina, John              13 Unattached             4.39m      4.57m   NWI 
 10 Lucas, Duke               13 Arizona Puma           4.28m      4.50m   NWI 
 11 White, Carmayne           12 48-Do Right            4.57m      4.45m   NWI 
 11 Jackson, DeVion           12 48-Do Right            1.52m      4.45m   NWI 
 13 Bieber, Dylen             13 Nx Level TC            4.35m      4.34m   NWI 
 14 Hanley, Caleb             14 Arizona Puma           4.28m      4.32m   NWI 
 15 Fernandez, Cole           12 Unattached             4.22m      4.23m   NWI 
 16 Roberts, Eric             13 AZ Flames TC           4.28m      4.00m   NWI 
 17 Lopez, Isaia              12 48-Spartan S                      3.50m   NWI 
 -- Hart, Tre                 13 Ar Stars               4.17m         ND   NWI 
 
Triple Jump 13-14 Boys
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 13.41m  1980        Michael Martin                             
     JO Meet: J 13.19m  7/27/2006   Kason Covington, 11 YMCA TEAM IDA          
    AZ Assoc: A 12.57m  7/14/2003   Ashtyn Lamb, AC                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Rahman, Samir             14 48-Phoenix B          12.19m     12.34m   NWI 
  2 Lee, N-Gaiimani           13 48-Arizona C          11.28m     11.55m   NWI 
  3 Naisant, Marcus           13 AZ Flames TC          10.29m     10.95m   NWI 
  4 Heddings, Kade            13 Nx Level TC            9.28m      9.68m   NWI 
  5 Bieber, Dylen             13 Nx Level TC            4.35m      9.52m   NWI 
  6 Wickens, Jack             13 AZ Flames TC           9.42m      9.33m   NWI 
 
Shot Put 4kg 13-14 Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 19.29m  7/28/1996   Chris Sprague, Houston, TX                 
     JO Meet: J 17.66m  7/30/1994   Van Mounts, Bakersfield, CA                
    AZ Assoc: A 15.68m  6/7/1992    Danny Righetti, UNA                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Naisant, Marcus           13 AZ Flames TC          11.20m     11.30m  
  2 Rahman, Samir             14 48-Phoenix B          11.73m     11.27m  
  3 Coleman, Sebastian        13 AZ Flames TC          10.11m     10.94m  
  4 Andrews, Dawan            12 48-Do Right           10.54m     10.67m  
  5 Naisant, Carlan           13 AZ Flames TC          10.79m     10.55m  
  6 Graves, JaQuan            14 Az GoldrushT                      9.69m  
  7 Moss, Jeon                12 Miles Per Ho                      8.91m  
  8 Smith, Clarence           14 AZ Flames TC           8.67m      8.14m  
  9 Lamb, George              12 48-Spartan S                      7.81m  
 10 Widney, Riley             13 Arizona Puma           7.28m      6.68m  
 
Discus Throw 1kg 13-14 Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 61.52m  6/3/1995    Joel Armitage, Ralston, NE                 
     JO Meet: J 57.63m  8/2/2009    Grant Hill, 06-09 Huntsville               
    AZ Assoc: A 46.58m  5/24/1992   Danny Righetti, UNA                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Andrews, Dawan            12 48-Do Right           31.50m     36.78m  
  2 Cofield, David            13 Richard Cofi          34.14m     33.43m  
  3 Coleman, Sebastian        13 AZ Flames TC          29.73m     29.89m  
  4 Naisant, Carlan           13 AZ Flames TC          28.57m     29.56m  
  5 Graves, JaQuan            14 Az GoldrushT                     26.32m  
  6 Widney, Riley             13 Arizona Puma          25.02m     24.90m  
  7 Lamb, George              12 48-Spartan S                     22.39m  
  8 Suggs, John               13 48-Arizona C                     21.84m  
  9 Smith, Clarence           14 AZ Flames TC          22.51m     20.67m  
 
Javelin Throw 600g 13-14 Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 59.73m  6/5/2008    Adam Sparks, Unatt Tuscalossa, AL          
     JO Meet: J 56.23m  7/25/2008   David Reinhardt, Unatt Three Riv           
    AZ Assoc: A 52.44m  6/5/2011    Aaron Ramirez, Unattached                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Naisant, Marcus           13 AZ Flames TC          47.44m     47.98m  
  2 Naisant, Carlan           13 AZ Flames TC          43.18m     45.30m  
  3 Joiner, Jamarye           13 Vail Vipers           38.79m     44.77m  
  4 Moreland, Shamar          13 48-Do Right           42.20m     42.80m  
  5 Andrews, Dawan            12 48-Do Right           36.25m     36.67m  
  6 Smith, Clarence           14 AZ Flames TC          31.36m     34.11m  
  7 Smith, James              13 AZ Flames TC          33.70m     34.10m  
  8 Widney, Riley             13 Arizona Puma          22.22m     20.76m  
 
100 Meter Dash 15-16 Boys
==============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Ross, Tavian              15 Unattached                        11.51   NWI 
  2 Bridgett, Dezmond         16 Unattached                        11.91   NWI 
  3 Johnson, Jason            15 Arizona Risi                      11.92   NWI 
  4 Stephens, Anthony         14 Arizona Sain                      12.03   NWI 
  5 Cooper, Rome              15 Unattached                        12.05   NWI 
  6 Okafor, Akachi            15 48-Phoenix B                      12.12   NWI 
  7 McCracken, Arthur         14 Unattached                        12.14   NWI 
  8 White, Rakevion           15 48-Do Right                       12.28   NWI 
 
100 Meter Dash 15-16 Boys
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 10.51  7/28/2006   Jeremy Rankin, Unattached                   
     JO Meet: J 10.51  7/28/2006   Jeremy Rankin, Unattached                   
    AZ Assoc: A 10.67  7/14/2003   Keegan Herring, ARS                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Ross, Tavian              15 Unattached             11.53      11.51   NWI  2 
  2 Demaih, Aaron             15 Panthers Run           11.70      11.87   NWI  1 
  3 Johnson, Jason            15 Arizona Risi           11.90      11.93   NWI  1 
  4 Bridgett, Dezmond         16 Unattached             12.15      12.04   NWI  2 
  5 McCracken, Arthur         14 Unattached             11.84      12.05   NWI  2 
  6 Cooper, Rome              15 Unattached             11.84      12.10   NWI  3 
  7 White, Rakevion           15 48-Do Right            11.81      12.12   NWI  3 
  8 Okafor, Akachi            15 48-Phoenix B           11.94      12.14   NWI  3 
  9 Stephens, Anthony         14 Arizona Sain           11.92      12.15   NWI  1 
 10 BoydII, Stacey            14 48-Arizona C           12.50      12.16   NWI  2 
 11 Parrish, Jason            14 Az Titans Ll           12.43      12.27   NWI  1 
 12 Hayes-Green, Trevell      14 48-Arizona C           12.69      12.45   NWI  1 
 13 Bardwell-Jones, Darren    14 48-Arizona C                      12.66   NWI  1 
 14 O'Brien, Jason            15 Unattached             12.79      13.07   NWI  2 
 15 Kelly, Michael            14 48-Arizona C                      13.64   NWI  3 
 -- Clark, Joseph             16 AZ Flames TC           10.83         DQ   NWI  1 
 
200 Meter Dash 15-16 Boys
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 21.10  7/29/1995   W. Obea Moore, Los Angeles, CA              
     JO Meet: J 21.10  7/29/1995   W. Obea Moore, Los Angeles, CA              
    AZ Assoc: A 21.64  7/14/2003   Keegan Herring, ARS                         
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Ross, Tavian              15 Unattached             22.99      22.98q  NWI  3 
  2 Kincade, Robert           15 Panthers Run           23.30      23.24q  NWI  2 
  3 Demaih, Aaron             15 Panthers Run           23.50      24.09q  NWI  1 
  4 AdamsIII, Edwin           14 48-Arizona C           26.00      24.18q  NWI  1 
  5 Stephens, Anthony         14 Arizona Sain           24.31      24.38q  NWI  2 
  6 McCracken, Arthur         14 Unattached             24.30      24.54q  NWI  3 
  7 BoydII, Stacey            14 48-Arizona C           24.10      24.81q  NWI  2 
  8 Parrish, Jason            14 Az Titans Ll           25.81      24.82q  NWI  2 
  9 White, Rakevion           15 48-Do Right            25.17      24.95q  NWI  3 
 10 Hayes-Green, Trevell      14 48-Arizona C           25.60      25.04   NWI  2 
 11 Bridgett, Dezmond         16 Unattached             25.25      25.30   NWI  3 
 12 Haralson, Trenton         14 48-Do Right            26.80      25.44   NWI  1 
 13 O'Brien, Jason            15 Unattached             26.90      26.63   NWI  3 
 14 Frazier, Derrick          14 48-Spartan S           28.00      28.58   NWI  1 
 -- Johnson, Jason            15 Arizona Risi           24.33         DQ   NWI  1 
 
200 Meter Dash 15-16 Boys
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 21.10  7/29/1995   W. Obea Moore, Los Angeles, CA              
     JO Meet: J 21.10  7/29/1995   W. Obea Moore, Los Angeles, CA              
    AZ Assoc: A 21.64  7/14/2003   Keegan Herring, ARS                         
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Ross, Tavian              15 Unattached             22.98      23.32   NWI 
  2 Stephens, Anthony         14 Arizona Sain           24.38      24.59   NWI 
  3 BoydII, Stacey            14 48-Arizona C           24.81      24.95   NWI 
  4 McCracken, Arthur         14 Unattached             24.54      25.05   NWI 
  5 Parrish, Jason            14 Az Titans Ll           24.82      25.16   NWI 
  6 White, Rakevion           15 48-Do Right            24.95      25.50   NWI 
 
400 Meter Dash 15-16 Boys
============================================================================
 Nat'l Youth: N 45.99  7/29/1995   W. Obea Moore, Los Angeles, CA              
     JO Meet: J 45.99  7/29/1995   W. Obea Moore, Los Angeles, CA              
    AZ Assoc: A 49.30  6/12/2001   Michael Hilbe, AST                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Ross, Tavian              15 Unattached             51.23      50.65   2 
  2 Stephens, Anthony         14 Arizona Sain           54.12      54.61   2 
  3 Gabaldon, Christian       15 Az Track And           59.75      55.36   1 
  4 Haralson, Trenton         14 48-Do Right            55.00      55.55   2 
  5 Alexander, Austin         16 Unattached             57.13      55.71   1 
  6 McCracken, Arthur         14 Unattached             54.70      56.20   2 
  7 BoydII, Stacey            14 48-Arizona C           57.00      57.11   2 
  8 Schilling, Sammy          16 Panthers Run           59.00      57.73   1 
  9 Okafor, Akachi            15 48-Phoenix B         1:00.69      57.95   1 
 10 Culver, Jacob             15 48-Do Right            57.00      58.54   2 
 11 Johnson, Jason            15 Arizona Risi           56.81    1:00.47   2 
 12 O'Brien, Jason            15 Unattached             59.80    1:01.20   1 
 13 Frazier, Derrick          14 48-Spartan S         1:03.00    1:03.07   1 
 14 Kelly, Michael            14 48-Arizona C                    1:05.24   1 
 
800 Meter Run 15-16 Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 1:50.51  7/28/2007   Howard Shepard, 26 Texas Stars T          
     JO Meet: J 1:50.51  7/28/2007   Howard Shepard, 26 Texas Stars T          
    AZ Assoc: A 1:57.23  6/12/2001   Michael Hilbe, AST                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Montufar, Robert          15 48-Arizona C         2:07.00    2:07.14  
  2 Alexander, Austin         16 Unattached           2:14.50    2:14.37  
  3 Schilling, Sammy          16 Panthers Run         2:10.00    2:16.28  
  4 Guerrero, Ismael          15 Panthers Run         2:00.00    2:23.97  
  5 Soto, Reid                15 Az Track And         2:19.20    2:26.49  
  6 VanDyke, Charles          14 48-Spartan S         2:34.00    2:30.09  
  7 Frazier, Derrick          14 48-Spartan S         2:30.00    2:37.92  
 
1500 Meter Run 15-16 Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 3:54.02  7/29/2007   Nathan Mathabane, 13 unattached           
     JO Meet: J 3:54.02  7/29/2007   Nathan Mathabane, 13 unattached           
    AZ Assoc: A 4:04.00  2/13/1982   Steve Scocco, AP                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Otis, Tim                 15 Unattached           4:28.25    4:25.26  
  2 Floyd, Andrew             16 48-Alliance          4:25.52    4:32.58  
  3 Montufar, Robert          15 48-Arizona C                    4:32.69  
  4 Guerrero, Ismael          15 Panthers Run         4:35.00    4:38.51  
  5 Caruso, Nicolas           14 Arizona Puma         4:46.16    4:42.05  
  6 VanDyke, Charles          14 48-Spartan S         5:49.00    5:05.98  
  7 Morin, Steven             15 Glendale Fla                    5:14.09  
  8 Nguyen, John-Paul         15 Arizona Puma         5:04.17    5:14.83  
  9 Ortega, Anthony           15 Glendale Fla         5:30.00    5:28.28  
 
3000 Meter Run 15-16 Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 8:27.00  7/23/1993   Billy Harper, Philomath, OR               
     JO Meet: J 8:27.00  7/23/1993   Billy Harper, Philomath, OR               
    AZ Assoc: A 9:04.90  7/16/1989   Theodore Martin, NARR                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Otis, Tim                 15 Unattached           9:26.64    9:43.88  
  2 Guerrero, Ismael          15 Panthers Run         9:40.00   10:16.54  
  3 Caruso, Nicolas           14 Arizona Puma        10:16.62   10:21.60  
  4 Loyola, Ricardo           14 Panthers Run        11:00.00   10:51.46  
  5 VanDyke, Charles          14 48-Spartan S        10:35.00   11:15.82  
 
110 Meter Hurdles (39" ) 15-16 Boys
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 13.74  7/29/2007   Wayne Davis II, 13 Hurdles First            
     JO Meet: J 13.74  7/29/2007   Wayne Davis II, 13 Hurdles First            
    AZ Assoc: A 14.73  5/22/2004   Marcus Clanton, AH                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 White, Rakevion           15 48-Do Right            15.46      16.25   NWI 
  2 Hayes-Green, Trevell      14 48-Arizona C           16.97      17.00   NWI 
  3 Alexander, Austin         16 Unattached             17.40      17.05   NWI 
  4 Vlaming, Ty               15 Arizona Elit                      17.26   NWI 
  5 Okafor, Akachi            15 48-Phoenix B           17.36      20.84   NWI 
 -- AdamsIII, Edwin           14 48-Arizona C           16.84        DNF   NWI 
 
400 Meter Hurdles (36") 15-16 Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 51.56  7/30/2006   William Wynne, 03 Titans                    
     JO Meet: J 51.56  7/30/2006   William Wynne, 03 Titans                    
    AZ Assoc: A 56.95  6/10/1990   Chris Chancy, SS                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Alexander, Austin         16 Unattached           1:03.12    1:00.50  
  2 Vlaming, Ty               15 Arizona Elit           58.00    1:01.85  
 
2000 Meter Steeplechase (36" ) 15-16 Boys
================================================================================
 Nat'l Youth: N 6:02.84  7/31/1988   Jason Brown, Provo, UT                    
     JO Meet: J 6:02.84  7/31/1988   Jason Brown, Provo, UT                    
    AZ Assoc: A 6:37.25  6/8/2001    David Ryan, HH                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Otis, Tim                 15 Unattached           7:12.86    6:48.87  
  2 Floyd, Andrew             16 48-Alliance          6:51.12    6:49.67  
  3 Morin, Steven             15 Glendale Fla                    8:37.80  
  4 Nguyen, John-Paul         15 Arizona Puma                    8:50.92  
  5 Ortega, Anthony           15 Glendale Fla                    9:29.01  
 
4x400 Meter Relay 15-16 Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 3:13.40  7/29/2001   New Horizon "A", Georgia                  
                         Lawrence Jackson, Cedric Goodman, Reginald Withers
     JO Meet: J 3:13.40  7/29/2001   New Horizon "A", Georgia                  
                         Lawrence Jackson, Cedric Goodman, Reginald Withers
    AZ Assoc: A 3:29.87  6/20/2010   Arizona Rising Suns                       
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Panthers Running Club  'A'                        3:50.00   11:19.25  
     1) Demaih, Aaron 15                2) Guerrero, Ismael 15            
     3) Kincade, Robert 15              4) Schilling, Sammy 16            
 
High Jump 15-16 Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 2.15m  8/1/1992    Eric Bishop, Chatsworth, GA                 
     JO Meet: J 2.15m  8/1/1992    Eric Bishop, Chatsworth, GA                 
    AZ Assoc: A 2.04m  6/11/1994   Mateo Mantano, FFS                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Culver, Jacob             15 48-Do Right                       1.60m  
 -- Bridgett, Dezmond         16 Unattached                           NH  
 
Pole Vault 15-16 Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 5.12m  7/9/1994    Jacob Davis, San Antonio, TX                
     JO Meet: J 4.88m  7/25/1987   Jason Lavender, Wichita Falls, TX           
    AZ Assoc: A 4.40m  6/4/2011    Scott Marshall, Ultimate Hig                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Wenig, John               16 Risen Perfor           4.27m      4.10m  
 
Long Jump 15-16 Boys
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 7.35m  1979        Steven Hansley, East Orange, NJ             
     JO Meet: J 7.35m  1979        Steven Hansley, East Orange, NJ             
    AZ Assoc: A 6.99m  6/14/1997   Samuel Moore, AH                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Kincade, Robert           15 Panthers Run           5.79m      6.42m   NWI 
  2 Bridgett, Dezmond         16 Unattached             5.61m      5.78m   NWI 
  3 Cooper, Rome              15 Unattached             5.49m      5.65m   NWI 
  4 Parrish, Jason            14 Az Titans Ll           5.61m      5.42m   NWI 
  5 Loyola, Ricardo           14 Panthers Run           5.26m      5.19m   NWI 
  6 Culver, Jacob             15 48-Do Right                       5.00m   NWI 
  7 Demaih, Aaron             15 Panthers Run           5.18m      4.97m   NWI 
  8 Videla, Alexander         14 48-Phoenix B                      4.89m   NWI 
  9 Kelly, Michael            14 48-Arizona C                      4.57m   NWI 
 10 Okafor, Akachi            15 48-Phoenix B           4.65m      3.78m   NWI 
 -- Tipton, Rico              16 48-Spartan S                         ND   NWI 
 -- Williams, Calvin          14 48-Phoenix B           4.77m         ND   NWI 
 -- Martinez, Killian         15 Glendale Fla           5.02m         ND   NWI 
 
Triple Jump 15-16 Boys
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 15.08m  7/29/1995   Chris Hercules, Palatine, IL               
     JO Meet: J 15.08m  7/29/1995   Chris Hercules, Palatine, IL               
    AZ Assoc: A 14.43m  6/16/2007   William Clay, DR                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Loyola, Ricardo           14 Panthers Run          12.04m     11.35m   NWI 
 -- Kelly, Michael            14 48-Arizona C                       FOUL       
 -- Cooper, Rome              15 Unattached                         FOUL       
 
Shot Put 12 lb. 15-16 Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 19.29m  7/26/1996   Chris Sprague, Eugene OR                   
     JO Meet: J 19.29m  7/26/1996   Chris Sprague, Eugene OR                   
    AZ Assoc: A 16.28m  6/18/2000   Tomas Navarro, UNA                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Jones, Hunter             15 Unattached                       12.75m  
  2 Hickel, Torrey            15 Foothills TC          12.12m     11.42m  
  3 ElmoreJr, Andre           15 48-Do Right           11.50m     10.99m  
  4 Bardwell-Jones, Darren    14 48-Arizona C                     10.48m  
  5 Videla, Alexander         14 48-Phoenix B           8.48m      7.56m  
 
Discus Throw 1.6kg 15-16 Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 54.58m  7/26/2007   Daniel Block, 07 21 Unattached             
     JO Meet: J 54.58m  7/26/2007   Daniel Block, 07 21 Unattached             
    AZ Assoc: A 49.93m  5/3/2009    Jeremy Tuttle, Unattached                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 ElmoreJr, Andre           15 48-Do Right           40.10m     41.66m  
  2 Hickel, Torrey            15 Foothills TC          38.05m     35.94m  
  3 Wright, Weston            14 Unattached                       30.75m  
  4 Jones, Hunter             15 Unattached                       29.65m  
  5 Bardwell-Jones, Darren    14 48-Arizona C                     26.83m  
  6 Videla, Alexander         14 48-Phoenix B                     21.98m  
 
Hammer Throw 800g 15-16 Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 60.96m  7/26/2007   Alex Cartwright, 13 Salem Track            
     JO Meet: J 60.96m  7/26/2007   Alex Cartwright, 13 Salem Track            
    AZ Assoc: A 43.02m  5/2/2009    Jeremy Tuttle, Unattached                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 ElmoreJr, Andre           15 48-Do Right           31.50m     24.61m  
 
Javelin Throw 800g 15-16 Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 63.73m  7/22/2008   Bradley Bolton, 33 Wildcats TC             
     JO Meet: J 63.73m  7/22/2008   Bradley Bolton, 33 Wildcats TC             
    AZ Assoc: A 57.85m  6/7/2010    Travis Colby, 1048 AZ Puma                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Ramirez, Aaron            16 Unattached            57.35m     46.50m  
  2 Videla, Alexander         14 48-Phoenix B          34.24m     32.98m  
  3 Bardwell-Jones, Darren    14 48-Arizona C                     28.10m  
 
100 Meter Dash 17-18 Boys
==============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Walters, Andre            18 Nx Level TC                       11.57   NWI 
  2 Steele, Kenneth           18 Nx Level TC                       11.71   NWI 
  3 Clark, D'Andre            16 48-Spartan S                      11.92   NWI 
  4 Villalva, Zach            18 Team Showtym                      12.07   NWI 
  5 Holomon, Jonathan         16 AZ Flames TC                      12.14   NWI 
 
100 Meter Dash 17-18 Boys
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 10.08  6/27/2005   J-Mee Samuel, Greensbooro, NC               
     JO Meet: J 10.30  7/25/1987   Quincy Watts, Woodland Hills, CA            
    AZ Assoc: A 10.51  6/16/2007   Ray Miller, AP                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 DeCosta, Tristan          17 48-Arizona C                      10.89   NWI  1 
  2 Walters, Andre            18 Nx Level TC            11.22      11.28   NWI  1 
  3 Clark, Christian          18 AZ Flames TC           10.79      11.39   NWI  2 
  4 Clark, D'Andre            16 48-Spartan S           11.50      11.54   NWI  2 
  5 Steele, Kenneth           18 Nx Level TC                       11.66   NWI  1 
  6 Holomon, Jonathan         16 AZ Flames TC           11.40      11.90   NWI  2 
  7 Villalva, Zach            18 Team Showtym           11.50      12.01   NWI  2 
  8 Jones, Marcus             16 48-Phoenix B                      12.75   NWI  2 
 
200 Meter Dash 17-18 Boys
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 20.50  7/25/1987   Quincy Watts, Woodland Hills                
     JO Meet: J 20.50  7/25/1987   Quincy Watts, Woodland Hills                
    AZ Assoc: A 21.46  5/3/2009    Ryan Milus, Arizona Chee                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Clark, Christian          18 AZ Flames TC           21.89      22.21   NWI  2 
  2 Walters, Andre            18 Nx Level TC            22.61      22.54   NWI  2 
  3 Ham, Mykeal               17 AZ Flames TC           22.42      22.80   NWI  1 
  4 Hayden, Stephon           17 Desert Sun T           22.77      22.97   NWI  2 
  5 Mitchell, Damian          18 48-Do Right            22.30      23.30   NWI  1 
  6 Clark, D'Andre            16 48-Spartan S           23.20      23.57   NWI  2 
  7 Robinson, Raekwon         17 AZ Flames TC           22.94      23.62   NWI  1 
  8 Holomon, Jonathan         16 AZ Flames TC           23.20      23.63   NWI  2 
  9 Cullinan, Sammy           17 Vail Vipers            24.89      23.96   NWI  1 
 10 Lindor, Albertsons        16 Unattached             23.57      24.00   NWI  1 
 11 Dawson, Isaac             18 Unattached             23.90      24.02   NWI  1 
 12 Villalva, Zach            18 Team Showtym           23.50      24.41   NWI  1 
 
400 Meter Dash 17-18 Boys
============================================================================
 Nat'l Youth: N 45.58  7/6/1996    William Obea Moore, Salt Lake City, UT      
     JO Meet: J 45.63  7/30/1995   Jerome Young, Hartford, CT                  
    AZ Assoc: A 48.16  6/11/2006   Tyler Arnold, AH                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Ham, Mykeal               17 AZ Flames TC           49.74      51.19   2 
  2 Walters, Andre            18 Nx Level TC            53.95      51.91   1 
  3 Mitchell, Damian          18 48-Do Right            49.20      51.98   2 
  4 Robinson, Raekwon         17 AZ Flames TC           51.35      52.78   2 
  5 Higinbotham, Sean         18 Unattached             51.50      53.50   2 
  6 Lindor, Albertsons        16 Unattached             52.88      53.55   1 
  7 Carr, Rickey              16 48-Huron Ath           50.50      54.47   2 
  8 Holomon, Jonathan         16 AZ Flames TC           51.76      54.68   2 
  9 Polanco, Tyler            18 48-Do Right          2:01.00      55.73   1 
 10 Clark, D'Andre            16 48-Spartan S           56.00      56.49   1 
 
800 Meter Run 17-18 Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 1:49.49  7/27/1999   Nick Davenport, Texas                     
     JO Meet: J 1:49.49  7/27/1999   Nick Davenport, Texas                     
    AZ Assoc: A 1:54.23  6/20/2001   Matt Burton, UNA                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Polanco, Tyler            18 48-Do Right          2:01.00    2:10.83  
  2 Dasgupta, Avi             18 Unattached           2:05.00    2:20.84  
  3 Juarez, Luis              16 Glendale Fla                    2:48.91  
 
1500 Meter Run 17-18 Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 3:54.71  7/28/1991   Paul Kinser, Greensboro, NC               
     JO Meet: J 3:54.71  7/28/1991   Paul Kinser, Greensboro, NC               
    AZ Assoc: A 4:01.10  4/17/1993   Eugene Sawyer, ABR                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Gutierrez, Jesus          18 Glendale Fla                    4:20.98  
  2 Gonzales, Peter           18 Wicked TC            4:20.00    4:23.98  
  3 Pineda, Jorge             17 Glendale Fla                    4:34.22  
  4 Ljunggren, Caleb          17 48-Phoenix B                    4:42.79  
  5 Vargas, Jonathan          17 Glendale Fla         4:50.00    4:43.88  
  6 Toledo, Eduardo           16 Glendale Fla         4:43.00    4:44.54  
  7 Ontiveros, Jesus          18 Glendale Fla                    4:45.55  
  8 Dasgupta, Avi             18 Unattached           4:42.00    4:48.39  
  9 Martinez, Everett         18 Glendale Fla                    4:48.77  
 10 Hernandez, Arturo         16 Glendale Fla                    4:53.34  
 11 Villarreal, Miguel        17 Glendale Fla                    5:08.42  
 
3000 Meter Run 17-18 Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 14:27.14  7/28/2001   Yong-Sung Leal, San Leandro, CA          
     JO Meet: J 14:27.14  7/28/2001   Yong-Sung Leal, San Leandro, CA          
    AZ Assoc: A 10:27.90  6/5/2011    Joseph Adames, 1048 Glendal              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Gutierrez, Jesus          18 Glendale Fla                    9:52.25A 
  2 Ljunggren, Caleb          17 48-Phoenix B                   10:26.54A 
  3 Morales, Ramel            17 Glendale Fla        11:14.00   11:34.96J 
  4 Garcia, Alex              17 Glendale Fla                   16:27.42  
 
110 Meter Hurdles (39" ) 17-18 Boys
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 13.38  7/25/2009   Wayne Davis, 13 Track Eastern               
     JO Meet: J 13.41  7/27/2008   Booker Nunley, 13 Track Eastern             
    AZ Assoc: A 13.78  6/1/1991    Armon Williams, TAA                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Newman, Wayne             18 48-Pops TC             14.12      14.46   NWI 
  2 Mayfield, Tevin           17 48-Arizona C           14.21      14.79   NWI 
  3 Stokes, Quincy            17 48-Arizona C                      15.14   NWI 
  4 Foster, D'Angelo          16 48-Huron Ath           15.37      15.61   NWI 
  5 Steele, Kenneth           18 Nx Level TC                       16.18   NWI 
 
400 Meter Hurdles (36" ) 17-18 Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 49.77  7/29/2002   Kerron Clement, Missouri City, TX           
     JO Meet: J 49.77  7/29/2002   Kerron Clement, Missouri City, TX           
    AZ Assoc: A 53.12  7/16/1994   Colin Fuel, JOM                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Newman, Wayne             18 48-Pops TC             56.41      55.51  
  2 Mayfield, Tevin           17 48-Arizona C           55.00      58.85  
  3 Davis, Jordan             16 48-Do Right          1:05.00      59.22  
  4 Foster, D'Angelo          16 48-Huron Ath           55.00    1:00.31  
 
2000 Meter Steeplechase (36") 17-18 Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 5:53.71  7/29/1983   Orla Kastberg, Grantville, NY             
     JO Meet: J 5:53.71  7/29/1983   Orla Kastberg, Grantville, NY             
    AZ Assoc: A 6:09.70  6/20/1984   Darrel Maxey, UNA                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Gutierrez, Jesus          18 Glendale Fla                    7:01.60  
  2 Pineda, Jorge             17 Glendale Fla                    7:12.11  
  3 Vargas, Jonathan          17 Glendale Fla                    7:21.47  
  4 Ontiveros, Jesus          18 Glendale Fla                    7:22.16  
  5 Barrio, Jesus             17 Glendale Fla                    7:58.53  
  6 Toledo, Eduardo           16 Glendale Fla                    8:05.95  
  7 Hernandez, Arturo         16 Glendale Fla                    8:17.62  
  8 Villarreal, Miguel        17 Glendale Fla                    9:04.60  
 
High Jump 17-18 Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 2.28m  7/9/1983    Dothel Edwards, Seattle, WA                 
     JO Meet: J 2.23m  7/31/1983   Rick Noji, Maurice Crumby, Seattle, WA      
    AZ Assoc: A 2.10m  6/1/1991    Teddy Williams, TAA                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Duckworth, Timothy        16 48-Phoenix B           1.92m      1.90m  
  2 Villela, Daniel           18 Arizona Puma           1.90m      1.85m  
  3 Radke, Carter             17 Arizona Puma           1.75m      1.75m  
 -- Martindell, Tyson         17 48-Do Right                          NH  
 
Pole Vault 17-18 Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 5.31m  7/30/2006   Casey Roche, UNA 38                         
     JO Meet: J 5.31m  7/30/2006   Casey Roche, UNA 38                         
    AZ Assoc: A 4.95m  6/1/2003    Brandon Glenn, SKY                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Walsh, Cole               17 Risen Perfor           5.11m      4.85m  
  2 Sisserson, Grant          18 Risen Perfor           5.18m      4.70m  
  3 Alme, Jake                17 48-Ultimate            4.44m      4.25m  
  3 Duckworth, Timothy        16 48-Phoenix B           4.50m      4.25m  
  5 Paquette, Joe             16 Risen Perfor           3.81m      4.10m  
 -- Eckles, Matt              16 48-Ultimate            4.42m         NH  
 -- Waldie, Drake             17 Heat Stroke            4.57m         NH  
 
Long Jump 17-18 Boys
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 7.60m  7/25/1991   Sheddric Fields, Dallas, TX                 
     JO Meet: J 7.60m  7/25/1991   Sheddric Fields, Dallas, TX                 
    AZ Assoc: A 7.14m  6/9/2010    Tevin Blaylark, 1048 AZPanthers             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Newman, Wayne             18 48-Pops TC             6.92m      6.74m   NWI 
  2 Hayden, Stephon           17 Desert Sun T           6.71m      6.29m   NWI 
  3 Martindell, Tyson         17 48-Do Right                       5.77m   NWI 
  4 Hudak, Derek-DJ           17 48-Phoenix B           5.77m      5.67m   NWI 
  5 Jones, Marcus             16 48-Phoenix B                      5.16m   NWI 
 
Shot Put 12 lb. 17-18 Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 20.43m  7/24/1987   Dwight Johnson, Phoenix, AZ                
     JO Meet: J 20.43m  7/24/1987   Dwight Johnson, Phoenix, AZ                
    AZ Assoc: A 18.32m  6/1/1991    Korey Johnson, TAA                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Eggers, Beau              16 48-Arizona C          16.19m     14.01m  
  2 Quintero, Ezequiel        16 Unattached            13.94m     13.74m  
  3 Garcia, Matthew           18 Unattached                       13.55m  
  4 McKeeII, Gordon           17 Desert Sun T          13.80m     13.05m  
  5 Begay, Avery              17 Unattached                       11.66m  
 
Discus Throw 1.6kg 17-18 Boys
=========================================================================
    AZ Assoc: A 57.82m  6/6/1987    Dwight Johnson, JOM                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Wenderlich, Alex          18 Unattached            43.82m     42.72m  
  2 Eggers, Beau              16 48-Arizona C          45.53m     42.12m  
  3 Garcia, Matthew           18 Unattached                       40.90m  
  4 Wright, Ethan             17 Unattached            44.17m     38.81m  
  5 Duckworth, Timothy        16 48-Phoenix B          37.11m     37.05m  
  6 Campbell, Clay            16 Arizona Spee          39.55m     36.98m  
  7 Payne, Drew               18 Arizona Puma          33.25m     36.83m  
  8 Garcia, Antonio           17 Desert Sun T          32.00m     34.56m  
  9 Quintero, Ezequiel        16 Unattached            35.59m     31.40m  
 10 McKeeII, Gordon           17 Desert Sun T          32.08m     30.09m  
 
Hammer Throw 12# 17-18 Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 79.24m  6/28/2008   Connor McCullough, Unattached, CA          
     JO Meet: J 77.67m  7/28/2009   Connor McCollough, SO Cal Unattache        
    AZ Assoc: A 60.59m  6/18/2002   Clay Olsen, UNA                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Garcia, Matthew           18 Unattached                       56.69m  
  2 Begay, Avery              17 Unattached            30.18m     34.80m  
  3 Payne, Drew               18 Arizona Puma          34.89m     34.67m  
  4 Campbell, Clay            16 Arizona Spee          30.48m     32.24m  
 
Javelin Throw 800g 17-18 Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 66.94m  7/26/1994   Patrick Ramsey, Simsboro, LA               
     JO Meet: J 66.94m  7/26/1994   Patrick Ramsey, Simsboro, LA               
    AZ Assoc: A 60.28m  6/7/2010    Christopher Rodriguez, 1048 Tucson         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Duckworth, Timothy        16 48-Phoenix B          47.42m     49.16m  
  2 Campbell, Clay            16 Arizona Spee          34.75m     39.40m  
  3 Hudak, Derek-DJ           17 48-Phoenix B          40.00m     37.35m  
  4 Jones, Marcus             16 48-Phoenix B                     31.98m  
  5 Garcia, Matthew           18 Unattached                       30.09m  
 
Other 17-18 Boys
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Clark, D'Andre            16 48-Spartan S                     24.19m  
  2 Cullinan, Sammy           17 Vail Vipers                      24.06m  
  3 Mitchell, Damian          18 48-Do Right                      23.55m  
  4 Walters, Andre            18 Nx Level TC                      23.20m  
 
100 Meter Dash Masters Men
==============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Eichler, Blake            20 Unattached             10.80      10.83   NWI 
  2 Kee, Isaiah               22 Unattached             11.00      11.32   NWI 
  3 Jones, Jr, Erwin          20 48-Phoenix B                      11.77   NWI 
  4 Aire, Emauel              21 48-Phoenix B                      12.34   NWI 
 
100 Meter Dash Masters Men
==============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Morlu, Abraham            32 Unattached                        10.75   NWI 
 
100 Meter Dash Masters Men
==============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Robbins, Josh             36 AZ Flames TC                      12.07   NWI 
  2 Vazquez, Jayson           36 AZ Flames TC           11.86      12.19   NWI 
  3 Bolosan, Shane            39 Unattached                        13.55   NWI 
 
100 Meter Dash Masters Men
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Bramwell, Eric            42 AZ Flames TC           11.30      11.37   NWI  2 
  2 Enow, Ojong               44 Unattached                        12.16   NWI  2 
  3 Ivie, Cameron             44 AZ Flames TC                      12.94   NWI  2 
 
100 Meter Dash Masters Men
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Smith, James              46 AZ Flames TC           12.30      12.83   NWI  2 
  2 Buchsieb, Ben             45 Unattached                        14.80   NWI  2 
 
100 Meter Dash Masters Men
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Muhammad, CourtneyAmun    50 Unattached             12.07      11.81   NWI  2 
 
100 Meter Dash Masters Men
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Woody, Curt               56 Unattached                        15.51   NWI  3 
 
100 Meter Dash Masters Men
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Bardwell, George          62 Feel The Hea           14.10      13.70   NWI  3 
 
200 Meter Dash Masters Men
==============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Eichler, Blake            20 Unattached             21.80      21.79   NWI 
  2 Jones, Jr, Erwin          20 48-Phoenix B                      23.38   NWI 
  3 Kee, Isaiah               22 Unattached             22.30      23.54   NWI 
  4 Holden, Jourdin           28 AZ Flames TC           23.20      23.92   NWI 
 
200 Meter Dash Masters Men
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Blackshaw, Owen           33 Feel The Hea           24.00      23.94   NWI  2 
  2 Hefferen, Darren          33 AZ Flames TC           24.78      24.16   NWI  2 
 
200 Meter Dash Masters Men
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Robbins, Josh             36 AZ Flames TC                      24.41   NWI  2 
  2 Vazquez, Jayson           36 AZ Flames TC           24.78      24.49   NWI  2 
  3 Bolosan, Shane            39 Unattached                        27.99   NWI  2 
 
200 Meter Dash Masters Men
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Bramwell, Eric            42 AZ Flames TC           23.10      23.25   NWI  2 
  2 Enow, Ojong               44 Unattached             24.87      24.71   NWI  2 
  3 Ivie, Cameron             44 AZ Flames TC                      26.49   NWI  2 
 
200 Meter Dash Masters Men
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Smith, James              46 AZ Flames TC           26.20      26.39   NWI  2 
 
200 Meter Dash Masters Men
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Muhammad, CourtneyAmun    50 Unattached             24.54      24.66   NWI  3 
  2 Sullivan, Mike            52 Unattached             23.75      24.68   NWI  3 
  3 Jones, John               50 Unattached             26.61      27.04   NWI  3 
 
200 Meter Dash Masters Men
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Duckworth, Charles        57 Unattached             28.80      30.82   NWI  3 
 
400 Meter Dash Masters Men
============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Leung, Chris              19 Unattached             50.80      53.61   2 
 
400 Meter Dash Masters Men
============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Bramwell, Eric            42 AZ Flames TC           53.10      52.80   2 
  2 Enow, Ojong               44 Unattached             58.00      57.26   2 
 
400 Meter Dash Masters Men
============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Watson, Richard           60 Unattached                      1:34.32   2 
 
800 Meter Run Masters Men
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Landry, Trevor            20 Az Track Fie         1:52.43    1:57.20  
 
800 Meter Run Masters Men
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Jackson, Dempster         47 Aag Sports A         3:10.00    2:25.33  
 
800 Meter Run Masters Men
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Ellis, Robert             56 Unattached           2:28.00    2:25.15  
  2 Cahill, Tom               56 Unattached           2:26.00    2:26.90  
 
800 Meter Run Masters Men
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Mahl, Mark                65 Unattached           2:50.00    2:47.91  
 
1500 Meter Run Masters Men
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Santoro, Clint            37 Unattached           4:35.00    4:31.81  
 
1500 Meter Run Masters Men
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Allison, David            43 Phoenix Flye         4:40.00    4:28.61  
 
1500 Meter Run Masters Men
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Jackson, Dempster         47 Aag Sports A         6:31.00    5:24.94  
 
1500 Meter Run Masters Men
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 McDonnell, Bernie         51 Arizona Elit         4:32.00    4:29.46  
  2 Thompson, Doug            54 Unattached           5:30.00    5:14.70  
 
1500 Meter Run Masters Men
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Plank, Gary               56 Unattached           4:40.00    4:34.27  
  2 Cahill, Tom               56 Unattached           5:04.00    5:10.65  
 
80 Meter Hurdles 30"<80<=27" Masters Men
==============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Osterhoudt, Bob           70 Unattached             15.23      15.41   NWI 
 
110 Meter Hurdles 42"<30<=39" Masters Men
==============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Jones, Jr, Erwin          20 48-Phoenix B                      14.76   NWI 
  2 Vincent, Connor           21 Arizona Puma           16.03      16.41   NWI 
 
110 Meter Hurdles 42"<30<=39" Masters Men
==============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
 -- Vazquez, Jayson           36 AZ Flames TC           16.10        DNF   NWI 
 
400 Meter Hurdles 36",<40<=33" Masters Men
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Vincent, Connor           21 Arizona Puma           56.00    1:00.57  
 
4x100 Meter Relay Masters Men
=========================================================================
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 AZ Flames TC Masters  'A'                           45.00      47.19  
     1) Bramwell, Eric 42               2) Hefferen, Darren 33            
     3) Robbins, Josh 36                4) Smith, James 46                
 
High Jump Masters Men
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Babcock, Chris            44 Unattached                        1.75m  
 
High Jump Masters Men
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Nussle, Ron               50 Unattached             1.65m      1.40m  
 
High Jump Masters Men
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Woody, Curt               56 Unattached                        1.45m  
 
High Jump Masters Men
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Watson, Richard           60 Unattached                        1.30m  
 
High Jump Masters Men
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Ridder, Dennis            71 48-Do Right                       1.05m  
 
High Jump Masters Men
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Douglass, Dave            81 Unattached             1.12m      1.05m  
 
Pole Vault Masters Men
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Hinch, Derick             22 Unattached             5.50m      5.20m  
  2 Krier, Mitchell           25 Risen Perfor                      4.70m  
  3 Gavin, Weston             22 Unattached             4.50m      4.40m  
  4 Glenn, Brandon            27 Risen Perfor           5.40m     J4.40m  
  5 Greenwood, Kyle           19 Arizona Puma                      4.10m  
  6 Pimentel, Nicholas        19 Arizona Puma                      3.80m  
 -- Cabral, Tyler             19 Arizona Puma                         NH  
 
Pole Vault Masters Men
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Mark, William             44 Unattached                        3.05m  
 
Pole Vault Masters Men
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Herman, Mark              59 Unattached             3.35m      3.35m  
 
Long Jump Masters Men
==============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Vincent, Connor           21 Arizona Puma           6.60m      6.52m   NWI 
 
Long Jump Masters Men
==============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Bramwell, Eric            42 AZ Flames TC           6.20m      6.20m   NWI 
  2 Ivie, Cameron             44 AZ Flames TC                      5.32m   NWI 
  3 Allison, David            43 Phoenix Flye                      5.11m   NWI 
 
Long Jump Masters Men
==============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Woody, Curt               56 Unattached                        5.22m   NWI 
  2 Witten, Mark              59 Unattached                        3.07m   NWI 
 
Long Jump Masters Men
==============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
 -- Ridder, Dennis            71 48-Do Right                        FOUL       
 
Triple Jump Masters Men
==============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Egboro, Jeremy            25 Arizona Elit                     14.27m   NWI 
 
Triple Jump Masters Men
==============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Ivie, Cameron             44 AZ Flames TC                     11.32m   NWI 
 
Triple Jump Masters Men
==============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Woody, Curt               56 Unattached                        9.89m   NWI 
 
Triple Jump Masters Men
==============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Milicevic, Novi           85 48-Do Right                       6.91m   NWI 
 
Shot Put 16#<60<=4K Masters Men
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Colby, Travis             19 Unattached            14.63m     13.65m  
  2 Begay, Devin              21 Unattached            10.36m      9.67m  
 
Shot Put 16#<60<=4K Masters Men
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Edwards, Tim              49 Unattached            13.09m     12.89m  
 
Shot Put 16#<60<=4K Masters Men
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Boomhower, Dan            53 Unattached            14.26m     14.16m  
  2 Clemit, Tim               53 Unattached            13.00m     12.41m  
  3 Biondolillo, Jim          52 Unattached                        9.60m  
 
Shot Put 16#<60<=4K Masters Men
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Kranking, Pat             56 Unattached                       11.36m  
 
Shot Put 16#<60<=4K Masters Men
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Colby, Tim                61 Az Puma               10.97m     10.65m  
 -- Watson, Richard           60 Unattached                           ND  
 
Shot Put 16#<60<=4K Masters Men
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Osterhoudt, Bob           70 Unattached            10.89m     10.45m  
  2 Ridder, Dennis            71 48-Do Right                       8.99m  
 
Shot Put 16#<60<=4K Masters Men
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Douglass, Dave            81 Unattached             9.54m      9.61m  
 
Discus Throw 2K,1.5K,1K Masters Men
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Rossini, Andres           24 Unattached                       59.73m  
  2 Sorenson, Erik            25 Unattached            50.61m     50.71m  
  3 Colby, Travis             19 Unattached            38.10m     37.40m  
  4 Aire, Emauel              21 48-Phoenix B                     30.50m  
 
Discus Throw 2K,1.5K,1K Masters Men
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Edwards, Tim              49 Unattached            39.98m     41.05m  
 
Discus Throw 2K,1.5K,1K Masters Men
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Clemit, Tim               53 Unattached            35.00m     32.07m  
  2 Biondolillo, Jim          52 Unattached                       25.49m  
 
Discus Throw 2K,1.5K,1K Masters Men
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Kranking, Pat             56 Unattached                       36.93m  
  2 Witten, Mark              59 Unattached                       26.40m  
 
Discus Throw 2K,1.5K,1K Masters Men
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Watson, Richard           60 Unattached                       38.67m  
  2 Colby, Tim                61 Az Puma               30.48m     28.29m  
 
Discus Throw 2K,1.5K,1K Masters Men
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Osterhoudt, Bob           70 Unattached            32.18m     31.29m  
 
Discus Throw 2K,1.5K,1K Masters Men
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Douglass, Dave            81 Unattached            23.09m     20.91m  
 
Hammer Throw 16#,6K,5K,4K Masters Men
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Begay, Devin              21 Unattached                       31.78m  
 
Hammer Throw 16#,6K,5K,4K Masters Men
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Post, Collin              31 Arizona Dese          69.48m     69.64m  
  2 Slykhouse, Brian          31 Unattached                       40.41m  
 
Hammer Throw 16#,6K,5K,4K Masters Men
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Crothers, Jeff            54 Unattached                       39.44m  
  2 Biondolillo, Jim          52 Unattached                       28.66m  
 
Hammer Throw 16#,6K,5K,4K Masters Men
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Watson, Richard           60 Unattached                       41.68m  
 
Hammer Throw 16#,6K,5K,4K Masters Men
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Osterhoudt, Bob           70 Unattached            38.16m     37.45m  
 
Hammer Throw 16#,6K,5K,4K Masters Men
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Douglass, Dave            81 Unattached            34.13m     28.23m  
 
Javelin Throw 800<60<=600 Masters Men
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Colby, Travis             19 Unattached            57.61m     56.01m  
  2 Aire, Emauel              21 48-Phoenix B                     39.54m  
  3 Wong, Victor              20 Feel The Hea                     16.76m  
 
Javelin Throw 800<60<=600 Masters Men
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Biondolillo, Jim          52 Unattached                       24.48m  
 -- Sullivan, Mike            52 Unattached            42.67m       FOUL  
 
Javelin Throw 800<60<=600 Masters Men
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Adelson, Tom              55 Unattached            31.41m     32.96m  
  2 Witten, Mark              59 Unattached                       30.25m  
 
Javelin Throw 800<60<=600 Masters Men
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Colby, Tim                61 Az Puma               41.45m     44.38m  
  2 Watson, Richard           60 Unattached                       37.08m  
 
Javelin Throw 800<60<=600 Masters Men
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Ridder, Dennis            71 48-Do Right                      31.60m  
 
Javelin Throw 800<60<=600 Masters Men
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Douglass, Dave            81 Unattached            22.09m     22.64m  
 
3000 Meter Race Walk Masters Men
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Jefferson, William        62 Unattached                     22:50.60