Licensed to USATF - Arizona, Inc. - Association License
                    HY-TEK's Meet Manager 5/20/2013 10:19 PM
                 2013 Regulation Meet - 5/18/2013 to 5/19/2013                 
                                Combined Events                                
                                  Central HS                                   
                                    Results                                    
 
100 Meter Dash 8 & Under Girls
=================================================================================
    AZ Assoc: A 15.38  5/21/2011   Kiya Pogue, Az Goldrush                     
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
Finals
  1 Andrews, Anaya               Arizona Chee           14.81      15.16A  NWI  6 
  2 Hill, Jneya                  Elite Stride           15.47      15.58   NWI  6 
  3 Onyepunuka, Stacey           Arizona Risi           15.54      15.81   NWI  6 
  4 Herring-McDonald, Dylan      Arizona Risi           16.40      16.05   NWI  5 
  5 Burks, Avery                 Arizona Chee           15.60      16.16   NWI  6 
  6 Douglas, Ryland              Elite Stride           15.89      16.46   NWI  6 
  7 Johnson, Jordyn              Do Right               16.24      16.61   NWI  6 
  8 McDonnell, Jaylah            Arizona Chee                      16.73   NWI  2 
  9 Bradley, Jade                Do Right               15.43      16.76   NWI  6 
 10 Spencer, Jaycie              Unattached             16.26      16.94   NWI  5 
 11 Henderson, Taliyah           Az Titans Ll           17.19      16.96   NWI  5 
 12 Shaffer, Shelby              Do Right               16.43      17.36   NWI  5 
 13 Flanagan, Maia               Unattached                        17.62   NWI  2 
 14 Andrews, Nyree               Arizona Chee           17.24      17.81   NWI  5 
 15 Felix, Briann                Alliance               18.06      17.85   NWI  4 
 16 Willis, Camryn               Unattached             18.00      17.93   NWI  4 
 17 Wiley, Aneesa                Do Right               19.92      18.02   NWI  3 
 18 Richardson, NaZyia           Arizona Chee           17.24      18.20   NWI  5 
 19 Olive, Gabrielle             Pops TC                           19.14   NWI  2 
 20 Aguano, Bryn                 Arizona Chee           18.00      19.22   NWI  5 
 21 Meeker, Mikalah              Phoenix B              18.92      19.27   NWI  4 
 22 Martinez-pompa, Aislin       Vail Vipers            20.65      19.48   NWI  3 
 23 Thurman, SaRaye              Elite Stride                      19.50   NWI  2 
 24 Clark, Anayah                Do Right               18.32      19.53   NWI  4 
 25 Collins, Tess                Phoenix B              19.35      19.96   NWI  4 
 26 Flowers, Jaila               Nx Level TC            22.50      20.26   NWI  3 
 27 Schreiner, Ella              Phoenix B              20.04      20.49   NWI  3 
 28 Platt, Paige                 Unattached             19.79      20.50   NWI  3 
 29 Clegg, Ava                   Phoenix Flye           20.42      20.62   NWI  3 
 30 DeVorce, Kassidi             Phoenix B              19.30      20.92   NWI  4 
 31 Armstead, Nalyyon            Do Right               22.15      23.25   NWI  3 
 32 Garvin, Londyn               Elite Stride                      53.26   NWI  1 
 33 Kortenkamp, Eleanor          Pops TC                           53.29   NWI  1 
 34 Andrews, Aria                Arizona Chee                      56.17   NWI  1 
 35 James, Abigail               Arizona Puma                      57.01   NWI  1 
 36 Lynch, Makayla               Arizona Chee                    1:06.24   NWI  1 
 
200 Meter Dash 8 & Under Girls
=================================================================================
    AZ Assoc: A 32.48  5/21/2011   Paelata Helu, Pops TC                       
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Andrews, Anaya               Arizona Chee           31.48      31.73A  NWI  5 
  2 Hill, Jneya                  Elite Stride           32.33      32.52   NWI  5 
  3 Onyepunuka, Stacey           Arizona Risi           32.80      33.45   NWI  5 
  4 Burks, Avery                 Arizona Chee           32.00      33.54   NWI  5 
  5 Onyepunuka, Sabatiney        Arizona Risi           34.21      33.66   NWI  5 
  6 Douglas, Ryland              Elite Stride           33.87      34.28   NWI  5 
  7 Diop, Malayka                Elite Stride           34.89      34.82   NWI  5 
  8 Bradley, Jade                Do Right               33.16      35.13   NWI  5 
  9 Herring-McDonald, Dylan      Arizona Risi           35.58      35.46   NWI  4 
 10 Felix, Briann                Alliance               41.72      37.21   NWI  3 
 11 Andrews, Nyree               Arizona Chee           37.31      37.69   NWI  4 
 12 Wiley, Aneesa                Do Right               37.60      38.42   NWI  4 
 13 McDonnell, Jaylah            Arizona Chee                      39.68   NWI  1 
 14 Aguano, Bryn                 Arizona Chee           41.00      40.34   NWI  3 
 15 Ortiz, Alexis                Arizona Chee           39.73      41.12   NWI  3 
 16 Clark, Anayah                Do Right               41.49      41.26   NWI  3 
 17 Carver, Olivia               Elite Stride                      42.15   NWI  2 
 18 Martinez-pompa, Aislin       Vail Vipers            42.65      42.92   NWI  3 
 19 Thurman, SaRaye              Elite Stride           39.52      43.07   NWI  3 
 20 Flanagan, Maia               Unattached                        43.24   NWI  1 
 21 Flowers, Jaila               Nx Level TC            39.43      45.22   NWI  3 
 22 Meeker, Mikalah              Phoenix B                         45.46   NWI  2 
 23 Collins, Tess                Phoenix B              45.23      46.35   NWI  2 
 24 Olive, Gabrielle             Pops TC                           47.03   NWI  1 
 25 Armstead, Nalyyon            Do Right               51.97      51.42   NWI  2 
 26 Andrews, Aria                Arizona Chee                      54.14   NWI  2 
 27 Lynch, Makayla               Arizona Chee                    1:15.54   NWI  1 
 
400 Meter Dash 8 & Under Girls
============================================================================
    AZ Assoc: A 1:17.96  4/30/2011   Asia Hodge, Team Bliss T                  
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Hill, Jneya                  Elite Stride         1:14.18    1:13.74A  3 
  2 Douglas, Ryland              Elite Stride         1:16.45    1:16.71A  3 
  3 Diop, Malayka                Elite Stride         1:17.20    1:18.49   3 
  4 Onyepunuka, Sabatiney        Arizona Risi         1:20.74    1:18.88   3 
  5 Shaffer, Shelby              Do Right             1:20.89    1:20.65   3 
  6 Johnson, Jordyn              Do Right             1:16.71    1:20.73   3 
  7 Henderson, Taliyah           Az Titans Ll         1:23.66    1:21.48   3 
  8 Taylor, Annaleise            Arizona Risi         1:18.70    1:28.13   3 
  9 Felix, Briann                Alliance             1:30.73    1:29.11   2 
 10 Oliver, Aaliya               Nx Level TC          1:28.72    1:29.29   2 
 11 Ortiz, Alexis                Arizona Chee         1:29.00    1:30.27   2 
 12 Thurman, SaRaye              Elite Stride         1:32.71    1:34.81   2 
 13 Carver, Olivia               Elite Stride         1:37.00    1:36.79   2 
 14 Kortenkamp, Eleanor          Pops TC                         1:37.99   1 
 15 Garvin, Londyn               Elite Stride                    1:39.60   1 
 16 DeVorce, Kassidi             Phoenix B            1:30.00    1:45.92   2 
 17 Clegg, Ava                   Phoenix Flye                    1:51.72   1 
 
800 Meter Run 8 & Under Girls
=========================================================================
    AZ Assoc: A 3:17.31  2/26/2011   Abigail Arreola, Arizona Bushmast         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Diop, Malayka                Elite Stride         3:03.00    2:59.31A 
  2 Oliver, Aaliya               Nx Level TC                     3:14.72A 
  3 Ortiz, Alexis                Arizona Chee         3:29.00    3:24.20  
  4 Jones, Ruby                  Arizona Sain                    3:27.68  
  5 Carver, Olivia               Elite Stride         3:36.57    3:32.28  
  6 Martinez, Isabella           Glendale Fla         3:54.00    4:11.95  
 
4x100 Meter Relay 8 & Under Girls
=========================================================================
    AZ Assoc: A 1:05.29  4/30/2011   Do Right Educational Sports Pr, Do Right E
                         J Hill, J Johnson, T Johnson, H Patrick           
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Arizona Cheetahs Track Cl  'A'                    1:00.00    1:03.53A 
     1) Andrews, Anaya                  2) Burks, Avery                   
     3) Richardson, NaZyia              4) Townsend, Skylynn              
  2 Arizona Rising Suns TC  'A'                       1:04.37    1:03.64A 
     1) Herring-McDonald, Dylan         2) Onyepunuka, Sabatiney          
     3) Onyepunuka, Stacey              4) Taylor, Annaleise              
  3 Do Right Educational Sports  'A'                  1:08.00    1:05.30  
     1) Bradley, Jade                   2) Johnson, Jordyn                
     3) Shaffer, Shelby                 4) Wiley, Aneesa                  
 
Long Jump 8 & Under Girls
========================================================================================
    AZ Assoc: A 3.42m  5/21/2011   Paelata Helu, Pops TC                       
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Richardson, NaZyia           Arizona Chee           2.32m      3.10m   NWI  10-02.00 
  2 Willis, Camryn               Unattached             3.27m      3.02m   NWI   9-11.00 
  3 Henderson, Taliyah           Az Titans Ll           2.10m      2.85m   NWI   9-04.25 
  4 Oliver, Aaliya               Nx Level TC            2.64m      2.74m   NWI   9-00.00 
  5 Meeker, Mikalah              Phoenix B              2.59m      2.59m   NWI   8-06.00 
  6 Collins, Tess                Phoenix B              2.39m      2.56m   NWI   8-04.75 
  7 Andrews, Nyree               Arizona Chee           2.78m      2.37m   NWI   7-09.50 
  8 Jones, Ruby                  Arizona Sain                      2.35m   NWI   7-08.50 
  9 Clark, Anayah                Do Right               2.13m      2.31m   NWI   7-07.00 
 10 Aguano, Bryn                 Arizona Chee                      2.27m   NWI   7-05.50 
 11 Olive, Gabrielle             Pops TC                           2.16m   NWI   7-01.00 
 12 Platt, Paige                 Unattached             2.38m      1.68m   NWI   5-06.25 
 13 Andrews, Aria                Arizona Chee                      1.51m   NWI   4-11.50 
 14 Martinez, Isabella           Glendale Fla           1.51m      1.47m   NWI   4-10.00 
 15 Flowers, Jaila               Nx Level TC            1.52m      1.34m   NWI   4-04.75 
 
Shot Put 8 & Under Girls
===================================================================================
    AZ Assoc: A 4.56m  4/16/2011   Danay Williams, Do Right Edu                
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Armstead, Nalyyon            Do Right               3.09m      2.57m    8-05.25 
 
Javelin Throw 300g 8 & Under Girls
===================================================================================
    AZ Assoc: A 11.49m  5/21/2011   Tessa Estavillo, Arizona Flam              
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Martinez-pompa, Aislin       Vail Vipers            7.14m      9.43m      30-11 
  2 Platt, Paige                 Unattached             8.66m      7.72m      25-04 
 
100 Meter Dash 09-10 Girls
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 12.85  7/29/1990   Angela Williams, Ontario, CA                
     JO Meet: J 12.85  7/29/1990   Angela Williams, Ontario, CA                
    AZ Assoc: A 13.57  6/12/1999   Terra Evans, AC                             
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Garrett, Eryn                Arizona Chee           14.21      14.48   NWI  6 
  2 Ortiz, Selema                Alliance               15.07      15.29   NWI  6 
  3 Patrick, Haley               Elite Stride           15.07      15.35   NWI  6 
  4 Aguano, Taylor               Arizona Chee           16.01      15.61   NWI  5 
  5 Garrett, Erica               Arizona Chee           10.01      15.83   NWI  6 
  6 Kennedy, Taniah              Do Right               15.70      15.84   NWI  5 
  7 Prejean, Syeria              Nx Level TC            15.45      15.95   NWI  6 
  8 Claiborne, Thalia            Arizona Chee           16.01      15.96   NWI  5 
  9 Leyvas, Tatum                Huron Ath              16.04      15.97   NWI  4 
 10 Burciaga, Madison            Alliance               15.50      16.18   NWI  6 
 11 Jones, Kianna                Alliance               15.52      16.23   NWI  5 
 12 Alexander, Jessica           Arizona Chee           16.01      16.38   NWI  5 
 13 Lee, Kyrene                  Arizona Puma           16.45      16.60   NWI  4 
 14 Brown, Chelsie               Pops TC                           16.62   NWI  1 
 15 Ingram, Sharon               Nx Level TC            15.99      16.72   NWI  5 
 16 Womack, JaTavia              Alliance               16.46      16.80   NWI  4 
 17 James, Dariana               Unattached                        17.03   NWI  1 
 18 Washington, Taylor           Arizona Chee                      17.05   NWI  2 
 19 Johnson, Tyanna              Do Right               16.51      17.08   NWI  4 
 20 Upshur, Navaeh               Unattached             16.30      17.10   NWI  4 
 21 Muwwakkii, Yamayaa           Arizona Chee                      17.15   NWI  1 
 22 Davis, Teyanna               Az Titans Ll           17.11      17.29   NWI  4 
 23 Strevay, Gabriela            Vail Vipers            18.25      17.32   NWI  2 
 24 Davis, Courtney              Do Right               17.21      17.49   NWI  4 
 25 Strevay, Isabella            Vail Vipers            17.82      17.58   NWI  3 
 26 Baker, Mackenzie             Do Right               17.23      17.69   NWI  3 
 27 Lasater, Riley               AZ Flames TC                      18.11   NWI  1 
 27 Flores, Karla                Arizona Risi           17.65      18.11   NWI  3 
 29 Abney, Kate                  Huron Ath              17.45      18.34   NWI  3 
 30 Muhammad, Naeeira            Glendale Fla           18.26      18.36   NWI  2 
 31 McGill, Dajah                Huron Ath              18.00      18.57   NWI  3 
 32 Garcia, Esmeralda            Glendale Fla           17.94      18.69   NWI  3 
 32 Mills, Moriah                Phoenix B                         18.69   NWI  1 
 34 Gilmore, Princess            Alliance               17.77      18.82   NWI  3 
 35 Collins, Lauren              Phoenix B              18.01      18.93   NWI  2 
 36 Morrison, Eliza              Pops TC                           19.92   NWI  1 
 37 Marlowe, Galexy              Alliance               19.42      20.22   NWI  2 
 38 Tillman, Lamira              Nx Level TC                       20.37   NWI  1 
 
200 Meter Dash 09-10 Girls
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 26.70  7/31/2004   Robin Reynolds, Miami, FL                   
     JO Meet: J 26.70  7/31/2004   Robin Reynolds, Miami, FL                   
    AZ Assoc: A 27.99  7/6/1980    Natosha Lewis, MSA                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Henderson, Trinity           Do Right               30.01      30.67   NWI  6 
  2 Garrett, Eryn                Arizona Chee           31.00      30.89   NWI  6 
  3 Ortiz, Selema                Alliance               30.35      32.28   NWI  6 
  4 Garrett, Erica               Arizona Chee           34.17      32.86   NWI  4 
  5 Aguano, Taylor               Arizona Chee           31.00      33.47   NWI  6 
  6 Kennedy, Taniah              Do Right               33.49      33.69   NWI  5 
  7 Jones, Kianna                Alliance               32.43      33.77   NWI  5 
  8 Patrick, Haley               Elite Stride           30.25      33.91   NWI  6 
  9 Claiborne, Thalia            Arizona Chee           33.80      34.04   NWI  4 
 10 Alexander, Jessica           Arizona Chee           33.00      34.18   NWI  5 
 11 Prejean, Syeria              Nx Level TC            33.32      34.20   NWI  5 
 12 Patrick, Saadiya             AZ Flames TC           33.43      34.34   NWI  5 
 13 Nixon, Kiara                 Alliance               33.78      34.43   NWI  4 
 14 Turner, Rahni                Pops TC                35.40      34.70   NWI  4 
 15 Davis, Aniya                 Elite Stride           32.12      34.74   NWI  5 
 16 Potts, Ava                   Arizona Chee                      35.00   NWI  2 
 17 William, Danay               Do Right               31.50      35.27   NWI  6 
 18 Womack, JaTavia              Alliance               34.20      35.45   NWI  4 
 19 Davis, Courtney              Do Right               35.80      35.49   NWI  3 
 20 Strevay, Gabriela            Vail Vipers            40.14      35.56   NWI  3 
 21 Ingram, Sharon               Nx Level TC            34.21      35.72   NWI  4 
 22 Brown, Chelsie               Pops TC                           35.96   NWI  1 
 23 James, Dariana               Unattached                        36.18   NWI  2 
 24 Muwwakkii, Yamayaa           Arizona Chee                      36.21   NWI  2 
 25 Washington, Taylor           Arizona Chee                      36.34   NWI  2 
 26 Baker, Mackenzie             Do Right               36.01      36.79   NWI  3 
 27 Upshur, Navaeh               Unattached             37.57      37.02   NWI  3 
 28 Flores, Karla                Arizona Risi                      37.33   NWI  1 
 29 Strevay, Isabella            Vail Vipers            37.18      38.53   NWI  3 
 30 Collins, Lauren              Phoenix B                         39.12   NWI  2 
 31 Lasater, Riley               AZ Flames TC                      39.77   NWI  1 
 32 Gilmore, Princess            Alliance               39.22      40.99   NWI  3 
 33 Mills, Moriah                Phoenix B                         41.86   NWI  1 
 
400 Meter Dash 09-10 Girls
============================================================================
 Nat'l Youth: N   59.81  7/30/1993   Monique Henderson, San Diego, CA          
     JO Meet: J   59.81  7/30/1993   Monique Henderson, San Diego, CA          
    AZ Assoc: A 1:04.15  7/6/1980    Natosha Lewis, MSA                        
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Johnson, Jhaidah             Do Right             1:10.00    1:10.09   5 
  2 Juniel, Torriana             Do Right             1:13.00    1:12.69   5 
  3 Logan, Jaiden                Arizona Puma         1:15.00    1:14.44   5 
  4 Turner, Rahni                Pops TC              1:10.20    1:16.75   5 
  5 Patrick, Saadiya             AZ Flames TC         1:16.96    1:16.80   5 
  6 Patrick, Haley               Elite Stride         1:15.35    1:18.37   5 
  7 Nixon, Kiara                 Alliance             1:22.65    1:20.51   4 
  8 Davis, Courtney              Do Right             1:20.00    1:21.17   4 
  9 Davis, Aniya                 Elite Stride         1:24.57    1:21.95   4 
 10 Muhammad, Naeeira            Glendale Fla         1:27.00    1:22.22   3 
 11 William, Danay               Do Right             1:23.00    1:22.63   4 
 12 Muwwakkii, Yamayaa           Arizona Chee                    1:22.77   1 
 12 Kartler, Kendall             Phoenix B                       1:22.77   1 
 14 Muhammad, Na'ilah            Glendale Fla         1:25.00    1:22.99   3 
 15 James, Dariana               Unattached                      1:23.66   1 
 16 Prejean, Syeria              Nx Level TC          1:28.00    1:24.84   3 
 17 Abney, Kate                  Huron Ath            1:25.00    1:25.51   3 
 18 McGill, Dajah                Huron Ath            1:27.44    1:26.90   3 
 19 Weier, Hannah                Phoenix Flye         1:23.49    1:27.61   4 
 20 James, Payton                Arizona Puma         1:30.00    1:32.14   3 
 21 Marlowe, Galexy              Alliance             1:43.05    1:34.32   2 
 22 Gilmore, Princess            Alliance             1:38.61    1:34.86   3 
 23 Idleman, Erin                Huron Ath            1:44.95    1:41.76   2 
 24 Morrison, Eliza              Pops TC                         1:46.95   2 
 
800 Meter Run 09-10 Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 2:22.78  7/4/2009    Daesha Rogers, Miami-Dade P               
     JO Meet: J 2:23.16  8/1/2009    Daesha Rogers, 14 Miami Dade TC           
    AZ Assoc: A 2:33.60  6/11/1994   Min Nowlin, NWS                           
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Coffman, Paige               Arizona Chee         3:00.00    2:52.61  
  2 Potts, Ava                   Arizona Chee         3:03.00    2:56.23  
  3 Oliver, Sariya               Nx Level TC          2:52.31    3:02.17  
  4 Weier, Hannah                Phoenix Flye         3:10.16    3:10.55  
  5 Manoleas, Sophia             Vail Vipers          3:29.26    3:10.96  
  6 Kartler, Kendall             Phoenix B            3:10.00    3:21.17  
  7 Idleman, Erin                Huron Ath            3:45.00    3:43.79  
  8 Justice, Peyton              Vail Vipers          4:17.41    4:02.56  
 
1500 Meter Run 09-10 Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 4:50.97  7/5/2009    Daesha Rogers, Miami-Dade                 
     JO Meet: J 4:51.62  8/2/2009    Daesha Rogers, 14 Miami Dade TC           
    AZ Assoc: A 5:22.80  3/30/1980   Missy Morgan, STC                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Coffman, Paige               Arizona Chee         6:32.00    6:16.26  
  2 Overson, Savannah            Vail Vipers          6:47.53    6:25.61  
  3 Potts, Ava                   Arizona Chee         6:39.00    6:35.83  
  4 Cohen, SamanthaJ             Phoenix B            6:59.00    7:02.16  
  5 Manoleas, Sophia             Vail Vipers          6:46.08    7:25.43  
 
4x100 Meter Relay 09-10 Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 53.62  7/31/2005   15-Los Angeles Jets, Los Angeles Jets       
                       M George, T Robertson, T Bellows, J Billoups      
     JO Meet: J 53.62  7/31/2005   15-Los Angeles Jets, Los Angeles Jets       
                       M George, T Robertson, T Bellows, J Billoups      
    AZ Assoc: A 55.99  6/13/2004   Arizona Rising Suns                         
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Do Right Educational Sports  'A'                               59.51  
     1) Henderson, Trinity              2) Johnson, Jhaidah               
     3) Juniel, Torriana                4) Kennedy, Taniah                
  2 Arizona Cheetahs Track Cl  'A'                    1:00.00    1:01.60  
     1) Aguano, Taylor                  2) Alexander, Jessica             
     3) Garrett, Erica                  4) Garrett, Eryn                  
 
4x400 Meter Relay 09-10 Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 4:19.00  7/29/1993   Fast Action TC, Los Angeles, CA           
                         Angel Perkins, LaShinda Demus, Quiana Powell, Niss
     JO Meet: J 4:19.00  7/29/1993   Fast Action TC, Los Angeles, CA           
                         Angel Perkins, LaShinda Demus, Quiana Powell, Niss
    AZ Assoc: A 4:41.70  4/13/1996   KW Northwest Sonics                       
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Do Right Educational Sports  'A'                  5:46.00    5:05.97  
     1) Baker, Mackenzie                2) Henderson, Trinity             
     3) Johnson, Jhaidah                4) Juniel, Torriana               
  2 Alliance Youth Sports  'A'                        5:11.11    5:10.17  
     1) Burciaga, Madison               2) Jones, Kianna                  
     3) Ortiz, Selema                   4) Womack, JaTavia                
 
High Jump 09-10 Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 1.45m  7/24/2009   Carlie Queen, Unattach/Missouri Valley      
     JO Meet: J 1.42m  7/24/1997   Dorothy Holt, Hinesville, GZA               
    AZ Assoc: A 1.36m  6/8/1996    Kelsey Johnson, YVF                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Santoro, Kiara               Arizona Elit                      0.95m    3-01.25 
  2 James, Payton                Arizona Puma                      0.80m    2-07.50 
 -- Willis, Kaiya                Arizona Puma                         NH            
 -- Oliver, Sariya               Nx Level TC                          NH            
 -- Baker, Iolani                AZ Flames TC                         NH            
 -- Roberts, Raven               Arizona Risi                         NH            
 -- Johnson, Jocelyn             AZ Flames TC                         NH            
 -- Graves, Uzuri                Az GoldrushT                         NH            
 
Long Jump 09-10 Girls
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 4.66m  7/28/2007   Ramona Carryl, Knoxville,TN                 
     JO Meet: J 4.66m  7/28/2007   Tiani Reeves, Gothenburg T C                
    AZ Assoc: A 4.58m  5/20/1972   Cynthia Rhodes, MTC                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Patrick, Saadiya             AZ Flames TC           3.45m      3.21m   NWI  10-06.50 
  2 Logan, Jaiden                Arizona Puma                      3.16m   NWI  10-04.50 
  3 Leyvas, Tatum                Huron Ath                         3.02m   NWI   9-11.00 
  4 Lee, Kyrene                  Arizona Puma           3.38m      2.80m   NWI   9-02.25 
  5 Collins, Lauren              Phoenix B              2.78m      2.79m   NWI   9-02.00 
  6 Brown, Chelsie               Pops TC                           2.66m   NWI   8-08.75 
  7 Abney, Kate                  Huron Ath                         2.61m   NWI   8-06.75 
  8 Mills, Moriah                Phoenix B              2.67m      2.60m   NWI   8-06.50 
  9 Davis, Teyanna               Az Titans Ll                      2.56m   NWI   8-04.75 
 10 Washington, Taylor           Arizona Chee                      2.54m   NWI   8-04.00 
 11 Lasater, Riley               AZ Flames TC                      2.49m   NWI   8-02.00 
 12 Ingram, Sharon               Nx Level TC                       2.19m   NWI   7-02.25 
 13 McGill, Dajah                Huron Ath                         2.01m   NWI   6-07.25 
 14 Marlowe, Galexy              Alliance               1.84m      1.81m   NWI   5-11.25 
 15 Idleman, Erin                Huron Ath                         1.69m   NWI   5-06.50 
 
Shot Put 6 lb. 09-10 Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 10.46m  7/28/1995   Amber Curtis, Monroe, WI                   
     JO Meet: J 10.46m  7/28/1995   Amber Curtis, Monroe, WI                   
    AZ Assoc: A  8.24m  6/8/2003    Hannah Carson, AC                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Edwards, Laguna              Unattached             5.49m      6.25m   20-06.25 
  2 Johnson, Tyanna              Do Right               6.22m      5.95m   19-06.25 
  3 Turner, Rahni                Pops TC                           5.31m   17-05.25 
  4 William, Danay               Do Right               5.96m      4.85m   15-11.00 
  5 Nixon, Kiara                 Alliance               4.49m      4.76m   15-07.50 
  6 Edwards, Tristi              Unattached             4.57m      4.42m   14-06.00 
  7 Flores, Karla                Arizona Risi                      4.41m   14-05.75 
  8 Davis, Aniya                 Elite Stride                      4.01m   13-02.00 
 -- Baker, Iolani                AZ Flames TC                         ND            
 -- Oliver, Sariya               Nx Level TC                          ND            
 -- Roberts, Raven               Arizona Risi                         ND            
 -- Graves, Uzuri                Az GoldrushT                         ND            
 -- Willis, Kaiya                Arizona Puma                         ND            
 -- Johnson, Jocelyn             AZ Flames TC                         ND            
 
Javelin Throw 300g 09-10 Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 37.15m  7/29/2007   Mystasia Alexander, 16 33 LA Jets Gi       
     JO Meet: J 37.15m  7/29/2007   Mystasia Alexander, 16 33 LA Jets Gi       
    AZ Assoc: A 36.22m  4/6/2003    Hannah Carson, AC                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Graves, Uzuri                Az GoldrushT                     18.39m      60-04 
  2 Logan, Jaiden                Arizona Puma          20.20m     16.53m      54-03 
  3 Edwards, Laguna              Unattached            10.08m     14.77m      48-05 
  4 Overson, Savannah            Vail Vipers                      13.81m      45-04 
  5 Lee, Kyrene                  Arizona Puma          13.22m     12.95m      42-06 
  6 Strevay, Gabriela            Vail Vipers           12.42m     11.85m      38-10 
  7 Strevay, Isabella            Vail Vipers           11.71m     11.72m      38-05 
  8 Johnson, Tyanna              Do Right              10.39m     10.37m      34-00 
  9 Edwards, Tristi              Unattached             9.53m      9.57m      31-05 
 10 Justice, Peyton              Vail Vipers            9.75m      8.55m      28-01 
 11 Upshur, Navaeh               Unattached             7.01m      8.39m      27-06 
 12 Manoleas, Sophia             Vail Vipers                       7.18m      23-07 
 
Triathlon: #3 200 Meter Dash 09-10 Girls Triathlon
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Baker, Iolani                AZ Flames TC             30.30   NWI    461
  2 Johnson, Jocelyn             AZ Flames TC             30.93   NWI    419
  3 Graves, Uzuri                Az GoldrushT             33.04   NWI    291
  4 Oliver, Sariya               Nx Level TC              33.78   NWI    251
  5 Roberts, Raven               Arizona Risi             34.60   NWI    210
  6 Willis, Kaiya                Arizona Puma             34.87   NWI    197
 
Triathlon: #2 High Jump 09-10 Girls Triathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Johnson, Jocelyn             AZ Flames TC             1.15m    3-09.25    266
  2 Baker, Iolani                AZ Flames TC             1.10m    3-07.25    222
  3 Willis, Kaiya                Arizona Puma             1.05m    3-05.25    180
  4 Roberts, Raven               Arizona Risi             0.90m    2-11.50     71
  4 Oliver, Sariya               Nx Level TC              0.90m    2-11.50     71
  6 Graves, Uzuri                Az GoldrushT             0.80m    2-07.50     16
 
Triathlon: #1 Shot Put 09-10 Girls Triathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Graves, Uzuri                Az GoldrushT             5.37m   17-07.50    231
  2 Roberts, Raven               Arizona Risi             5.16m   16-11.25    218
  3 Baker, Iolani                AZ Flames TC             4.27m   14-00.25    163
  4 Willis, Kaiya                Arizona Puma             3.63m   11-11.00    123
  5 Oliver, Sariya               Nx Level TC              3.41m   11-02.25    110
  6 Johnson, Jocelyn             AZ Flames TC             2.57m    8-05.25     60
 
Triathlon 09-10 Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N  1460  7/23/2008   Victoria Powell, Jaguar TC, NJ              
     JO Meet: J  1460  7/23/2008   Victoria Powell, Jaguar TC, NJ              
    AZ Assoc: A  1072  7/14/2003   Ashlee Moore, AF                            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Baker, Iolani                AZ Flames TC                        846  
  2 Johnson, Jocelyn             AZ Flames TC                        745  
  3 Graves, Uzuri                Az GoldrushT                        538  
  4 Willis, Kaiya                Arizona Puma                        500  
  5 Roberts, Raven               Arizona Risi                        499  
  6 Oliver, Sariya               Nx Level TC                         432  
 
1500 Meter Race Walk 09-10 Girls
================================================================================
 Nat'l Youth: N 7:30.80  7/18/1993   Elizabeth Paxton, Cypress, CA             
     JO Meet: J 7:30.8h  7/18/1993   Elizabeth Paxton, Cypress, CA             
    AZ Assoc: A 8:12.90  4/7/1990    Nicole Jenkins, DH                        
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Overson, Savannah            Vail Vipers         10:28.58   10:30.65  
 
100 Meter Dash 11-12 Girls
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 12.10  7/31/1992   Angela Williams, Ontario, Ca                
     JO Meet: J 12.10  7/31/1992   Angela Williams, Ontario, Ca                
    AZ Assoc: A 12.17  7/18/1998   Jessica Onyepunuka, ARS                     
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Wilmore, Dejanae             Az Titans Ll           13.62      13.46   NWI  6 
  2 Williams, Kiemya             Unattached             13.64      13.80   NWI  6 
  3 Roberts, Riley               Arizona Risi           13.61      13.81   NWI  6 
  4 Boyd-Matthews, Autumn        Do Right               13.45      13.86   NWI  6 
  5 McCoy, Tajene                Arizona Risi           13.81      14.03   NWI  6 
  6 Bardwell-Jones, Ciara        Arizona Chee           13.70      14.11   NWI  6 
  7 Harris, Armani               Do Right               13.84      14.18   NWI  5 
  8 Charlton, Jayde              Elite Stride           13.40      14.26   NWI  6 
  9 Hankins, Brielle             Arizona Elit           14.87      14.63   NWI  4 
 10 Salvador, Jade               Do Right                          14.68   NWI  2 
 11 Grant, Leila                 Arizona Risi           15.46      14.83   NWI  3 
 12 Ortiz, Navaria               Alliance               14.20      14.88   NWI  5 
 13 Mayfield, Crystal            Do Right               15.37      15.02   NWI  4 
 14 Barney, Zion                 Arizona Chee           15.15      15.04   NWI  4 
 14 Reed, Haila                  Do Right               13.84      15.04   NWI  5 
 16 Sessions, Piper              Arizona Chee           14.50      15.07   NWI  5 
 17 Hanson, Sevanna              Arizona Elit                      15.15   NWI  1 
 18 Davis, Imani                 Arizona Chee           14.50      15.23   NWI  5 
 19 Haack, Haley                 Phoenix B              15.03      15.48   NWI  4 
 19 Butler-Worley, Dyamond       Do Right                          15.48   NWI  1 
 21 Sells, Jendayi               Do Right               15.51      15.62   NWI  3 
 22 Miller, Emily                Phoenix B                         15.79   NWI  2 
 23 Levin, Simone                Phoenix B                         15.98   NWI  2 
 24 Price, Hannah                Pops TC                           16.10   NWI  1 
 25 Cordova, Isabel              Vail Vipers            40.14      16.16   NWI  2 
 26 Jordan, Ashton               Arizona Chee                      16.28   NWI  1 
 27 Okafor, Adanna               Phoenix B                         16.45   NWI  2 
 28 Garcia, Noemy                Glendale Fla           16.78      16.56   NWI  3 
 29 Royer, Avery                 Alliance               16.86      16.78   NWI  3 
 30 Ruiz, Samia                  Do Right               16.64      16.79   NWI  3 
 31 Collins, Kate                Phoenix B                         16.80   NWI  1 
 32 Blevins, Zamaree             Do Right               17.08      17.14   NWI  3 
 33 Sanchez, Ameriah             Alliance               17.41      17.38   NWI  2 
 34 Lopez, Jessica               Glendale Fla           19.06      19.24   NWI  2 
 
200 Meter Dash 11-12 Girls
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 24.47  8/1/1992    Angela Williams, Ontario, CA                
     JO Meet: J 24.47  8/1/1992    Angela Williams, Ontario, CA                
    AZ Assoc: A 25.14  7/18/1998   Jessica Onyepunuka, ARS                     
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Lavetter, Cyanna             Az Titans Ll           27.71      28.02   NWI  5 
  2 McCoy, Tajene                Arizona Risi           28.13      28.25   NWI  5 
  3 Charlton, Jayde              Elite Stride           27.18      28.62   NWI  5 
  4 Boyd-Matthews, Autumn        Do Right               27.51      28.79   NWI  5 
  5 Harris, Armani               Do Right               28.73      29.40   NWI  5 
  6 Roberts, Riley               Arizona Risi           27.48      29.55   NWI  5 
  7 Williams, Kiemya             Unattached             29.02      29.56   NWI  5 
  8 Weintraub, Noelle            Arizona Chee           29.34      29.58   NWI  4 
  9 Singleton, Jasmine           Nx Level TC            29.77      30.13   NWI  4 
 10 Hansen, Tatum                Unattached             29.99      30.42   NWI  4 
 11 Ortiz, Navaria               Alliance               29.98      30.61   NWI  4 
 12 Reed, Haila                  Do Right               31.09      30.86   NWI  3 
 13 Holloway, Kendalle           Elite Stride           30.77      31.15   NWI  3 
 14 Edmonds, Mikayla             Nx Level TC            31.37      31.40   NWI  3 
 15 Davis, Imani                 Arizona Chee           30.55      31.41   NWI  4 
 16 Mayfield, Crystal            Do Right               31.45      31.80   NWI  3 
 17 Barney, Zion                 Arizona Chee           32.02      31.86   NWI  2 
 18 Carswell, Jamelah            Elite Stride           30.68      32.18   NWI  3 
 19 Haack, Haley                 Phoenix B                         32.37   NWI  1 
 20 Holloway, Kennedy            Elite Stride           31.14      32.46   NWI  3 
 21 Benson, Briana               Do Right               31.59      32.50   NWI  3 
 22 Macias, Mariah               Elite Stride           31.20      32.77   NWI  3 
 23 Montufar, Daniela            Arizona Chee                      33.00   NWI  1 
 24 Jones, Maliyah               Arizona Risi           32.74      33.10   NWI  2 
 25 Jordan, Ashton               Arizona Chee                      33.65   NWI  1 
 26 Holmes, Zariah               Elite Stride           33.79      34.12   NWI  2 
 27 Royer, Avery                 Alliance               35.56      35.57   NWI  2 
 28 Ruiz, Samia                  Do Right               34.47      36.08   NWI  2 
 
400 Meter Dash 11-12 Girls
============================================================================
 Nat'l Youth: N   55.01  7/31/2005   Robin Reynolds, Miami Northwest           
     JO Meet: J   55.01  7/31/2005   Robin Reynolds, Miami Northwest           
    AZ Assoc: A 1:00.21  5/20/2000   Judith Onyepunuka, ARS                    
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Roberts, Riley               Arizona Risi         1:03.58    1:02.78   6 
  2 Charlton, Jayde              Elite Stride         1:04.21    1:02.84   6 
  3 Harris, Armani               Do Right             1:04.71    1:03.95   6 
  4 McCoy, Tajene                Arizona Risi         1:09.97    1:06.11   5 
  5 Williams, Kiemya             Unattached           1:06.63    1:06.22   6 
  6 Boyd-Matthews, Autumn        Do Right             1:05.87    1:06.46   6 
  7 Lavetter, Cyanna             Az Titans Ll                    1:08.08   1 
  8 Richard, Makyah              Az Titans Ll         1:07.54    1:08.31   6 
  9 Singleton, Jasmine           Nx Level TC          1:08.54    1:09.04   5 
 10 Bardwell-Jones, Ciara        Arizona Chee         1:07.00    1:09.67   6 
 11 Wilmore, Dejanae             Az Titans Ll                    1:09.85   2 
 12 Hansen, Tatum                Unattached           1:08.03    1:10.27   5 
 13 Ortiz, Navaria               Alliance             1:17.43    1:10.60   3 
 14 Hanson, Sevanna              Arizona Elit                    1:10.91   1 
 15 Carlson, Ariel               Go The Dista         1:29.00    1:11.29   2 
 16 Grant, Leila                 Arizona Risi         1:16.61    1:11.33   3 
 17 Barney, Zion                 Arizona Chee                    1:11.61   1 
 18 Marshal, Savannah            AZ Flames TC         1:13.29    1:11.68   5 
 19 Reed, Haila                  Do Right             1:11.27    1:12.57   5 
 20 Holloway, Kendalle           Elite Stride         1:14.48    1:12.83   4 
 21 Holloway, Kennedy            Elite Stride         1:13.78    1:12.90   4 
 22 Jordan, Ashton               Arizona Chee                    1:13.36   1 
 23 Burke, Lazia                 Arizona Risi         1:12.57    1:13.58   5 
 24 Mayfield, Crystal            Do Right             1:16.71    1:14.87   3 
 25 Macias, Mariah               Elite Stride         1:16.45    1:15.82   3 
 26 Benson, Briana               Do Right             1:14.91    1:16.05   4 
 27 Hankins, Brielle             Arizona Elit         1:14.00    1:16.38   4 
 28 Haack, Haley                 Phoenix B                       1:16.60   2 
 29 Edmonds, Mikayla             Nx Level TC          1:15.04    1:16.99   4 
 30 Aurigemma, Alysa             Glendale Fla                    1:18.27   1 
 31 Davis, Imani                 Arizona Chee         1:16.00    1:18.51   3 
 32 Royer, Avery                 Alliance             1:20.32    1:19.66   3 
 33 Collins, Kate                Phoenix B            1:15.00    1:21.24   4 
 34 Sanchez, Ameriah             Alliance             1:22.54    1:21.68   3 
 35 Holmes, Zariah               Elite Stride         1:15.65    1:22.27   4 
 36 Price, Hannah                Pops TC                         1:23.28   1 
 37 Garcia, Noemy                Glendale Fla         1:24.00    1:23.32   2 
 38 Weier, Bekkah                Phoenix Flye         1:22.86    1:28.48   2 
 39 Idleman, Peyton              Huron Ath            1:33.71    1:32.04   2 
 40 Okafor, Adanna               Phoenix B                       1:36.48   1 
 41 Lopez, Jessica               Glendale Fla         1:41.00    1:36.75   2 
 
800 Meter Run 11-12 Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 2:13.12  7/26/2008   Raevyn Rogers, 25 Wings                   
     JO Meet: J 2:13.12  7/26/2008   Raevyn Rogers, 25 Wings                   
    AZ Assoc: A 2:24.25  5/24/1992   Dalene Godinez, SS                        
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Carswell, Jamelah            Elite Stride         2:32.64    2:35.73  
  2 Hansen, Tatum                Unattached           2:43.32    2:35.80  
  3 Aurigemma, Alysa             Glendale Fla         2:54.00    2:44.18  
  4 Montufar, Daniela            Arizona Chee         3:00.00    2:46.80  
  5 Carlson, Ariel               Go The Dista         3:03.00    2:47.99  
  6 Burke, Lazia                 Arizona Risi         2:52.42    2:51.23  
  7 Diaz, Iris                   Alliance             3:03.64    2:51.64  
  8 Anspach, MACKENZIE           Nx Level TC          3:09.46    2:53.58  
  9 Linos, Claire                Go The Dista         2:47.00    2:53.83  
 10 Bianco, Carleigh             Vail Vipers          3:29.26    3:11.64  
 11 Douglas, Payton              Huron Ath            3:10.53    3:18.32  
 12 Idleman, Peyton              Huron Ath            3:36.00    3:33.27  
 
1500 Meter Run 11-12 Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 4:41.62  7/31/2005   Claudia Francis, Team Evolution           
     JO Meet: J 4:41.62  7/31/2005   Claudia Francis, Team Evolution           
    AZ Assoc: A 5:01.65  3/30/1980   Karrin Maturani, WPNH                     
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Richard, Makyah              Az Titans Ll         5:16.61    5:17.65  
  2 Shea, Katie                  Arizona Chee         5:20.00    5:19.54  
  3 Carswell, Jamelah            Elite Stride                    5:23.29  
  4 Aurigemma, Alysa             Glendale Fla         5:50.00    5:57.08  
  5 Layden, Mary                 Unattached           6:10.00    6:07.12  
  6 Diaz, Iris                   Alliance             5:59.04    6:27.12  
  7 Bianco, Carleigh             Vail Vipers          6:46.08    6:49.70  
 
3000 Meter Run 11-12 Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 10:12.47  7/29/2005   Claudia Francis, Team Evolution          
     JO Meet: J 10:12.47  7/29/2005   Claudia Francis, Team Evolution          
    AZ Assoc: A 10:22.30  5/18/1991   Nicole Jenkins, DH                       
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Shea, Katie                  Arizona Chee        11:00.00   11:23.35  
  2 Butler-Worley, Dyamond       Do Right            11:05.91   12:15.80  
  3 Linos, Claire                Go The Dista        12:36.00   12:15.94  
 
80 Meter Hurdles (30" ) 11-12 Girls
=====================================================================================
 Nat'l Youth: N 12.25  7/26/2008   Dior Hall, 32 Colorado Flye                 
     JO Meet: J 11.94  8/2/2009    Jasmyne Graham, Cal Rising Stars            
    AZ Assoc: A 12.77  6/10/1997   Tiffany McDonald, ARS                       
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 Mustin, Dominique            Arizona Risi                      14.80   NWI 
  2 Salem, Janez                 Do Right                          15.43   NWI 
  3 Curtis, Kristen              Arizona Risi                      15.72   NWI 
  4 Marcelin, Nyjha              Arizona Risi                      16.50   NWI 
  5 Scroggins, Trinity           Do Right                          19.13   NWI 
  6 Scroggins, Joanee            Do Right                          21.12   NWI 
 
4x100 Meter Relay 11-12 Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 49.17  7/28/1996   Texas Heat, Fort Worth, TX                  
                       Chauntae Bayne, Genece Glover, Donette Chambers   
     JO Meet: J 49.17  7/28/1996   Texas Heat, Fort Worth, TX                  
                       Chauntae Bayne, Genece Glover, Donette Chambers   
    AZ Assoc: A 50.25  6/9/2001    Arizona Cheetahs                            
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Az Titans Llc  'A'                                  55.40      54.92  
     1) Covington, Jailyn               2) Lavetter, Cyanna               
     3) Richard, Makyah                 4) Wilmore, Dejanae               
  2 Arizona Cheetahs Track Cl  'A'                      55.60      57.88  
     1) Adams, Adora                    2) Bardwell-Jones, Ciara          
     3) Sessions, Piper                 4) Weintraub, Noelle              
 
High Jump 11-12 Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 1.69m  7/24/2008   Stacey Destin, Unattached                   
     JO Meet: J 1.69m  7/24/2008   Stacey Destin, Unattached                   
    AZ Assoc: A 1.64m  5/18/1996   Jacquelyn Johnson, YVF                      
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Trimble, Eliza               Arizona Puma           1.30m      1.40m    4-07.00 
  2 Butler-Worley, Dyamond       Do Right               1.25m      1.25m    4-01.25 
  3 Marshal, Savannah            AZ Flames TC           1.25m      1.20m    3-11.25 
  4 Price, Hannah                Pops TC                           1.00m    3-03.25 
  5 Covington, Jailyn            Az Titans Ll                     J1.00m    3-03.25 
 -- Scroggins, Joanee            Do Right                             NH            
 -- Marcelin, Nyjha              Arizona Risi                         NH            
 -- Mustin, Dominique            Arizona Risi                         NH            
 -- Salem, Janez                 Do Right                             NH            
 -- Scroggins, Trinity           Do Right               1.20m         NH            
 -- Curtis, Kristen              Arizona Risi                         NH            
 
Long Jump 11-12 Girls
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 5.58m  6/20/1998   Gayle Hunter, Lake Charles, LA              
     JO Meet: J 5.52m  7/27/1991   Myra Combs, Lake Charles, LA                
    AZ Assoc: A 5.07m  3/24/1973   Cynthia Rhodes, UNA                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Singleton, Jasmine           Nx Level TC            4.43m      4.16m   NWI  13-07.75 
  2 Adams, Adora                 Arizona Chee                      3.99m   NWI  13-01.25 
  3 Marshal, Savannah            AZ Flames TC           4.09m      3.92m   NWI  12-10.50 
  4 Benson, Briana               Do Right                          3.69m   NWI  12-01.25 
  5 Hankins, Brielle             Arizona Elit           3.58m      3.59m   NWI  11-09.50 
  6 Macias, Mariah               Elite Stride                      3.57m   NWI  11-08.50 
  6 Covington, Jailyn            Az Titans Ll                      3.57m   NWI  11-08.50 
  8 Holloway, Kendalle           Elite Stride                      3.42m   NWI  11-02.75 
  9 Miller, Emily                Phoenix B                         3.36m   NWI  11-00.25 
 10 Holmes, Zariah               Elite Stride                      3.33m   NWI  10-11.25 
 11 DeStefano, Olivia            Phoenix B                         3.21m   NWI  10-06.50 
 12 Collins, Kate                Phoenix B                         3.20m   NWI  10-06.00 
 13 Holloway, Kennedy            Elite Stride                      3.13m   NWI  10-03.25 
 14 Collins, Nanette             Phoenix B                         3.07m   NWI  10-01.00 
 15 Weier, Bekkah                Phoenix Flye           2.95m      3.01m   NWI   9-10.50 
 16 Sanchez, Ameriah             Alliance               2.91m      2.77m   NWI   9-01.25 
 -- Curtis, Kristen              Arizona Risi                         ND   NWI           
 -- Mustin, Dominique            Arizona Risi                         ND   NWI           
 -- Marcelin, Nyjha              Arizona Risi                         ND   NWI           
 -- Scroggins, Joanee            Do Right               3.13m         ND   NWI           
 -- Idleman, Peyton              Huron Ath                            ND   NWI           
 -- Salem, Janez                 Do Right                             ND   NWI           
 -- Scroggins, Trinity           Do Right                             ND   NWI           
 
Shot Put 6 lb. 11-12 Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 13.51m  7/26/2008   Ashlie Blake, 49 PS Vegas Fly              
     JO Meet: J 13.51m  7/26/2008   Ashlie Blake, 49 PS Vegas Fly              
    AZ Assoc: A 12.16m  7/18/1998   Hannah Carson, AC                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Blevins, Zamaree             Do Right               9.79m      8.20m   26-11.00 
  2 Edmonds, Mikayla             Nx Level TC            7.58m      7.36m   24-01.75 
  3 Sells, Jendayi               Do Right               7.23m      6.63m   21-09.00 
  4 Cordova, Isabel              Vail Vipers            4.73m      5.55m   18-02.50 
  5 Burke, Lazia                 Arizona Risi                      5.01m   16-05.25 
 -- Scroggins, Joanee            Do Right                             ND            
 -- Marcelin, Nyjha              Arizona Risi                         ND            
 -- Mustin, Dominique            Arizona Risi                         ND            
 -- Salem, Janez                 Do Right                             ND            
 -- Scroggins, Trinity           Do Right                             ND            
 -- Curtis, Kristen              Arizona Risi                         ND            
 
Discus Throw 1kg 11-12 Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 37.46m  7/24/1997   Amber Curtis, Monroe, WI                   
     JO Meet: J 37.46m  7/24/1997   Amber Curtis, Monroe, WI                   
    AZ Assoc: A 29.74m  6/8/2001    C. J. Navarro, UNA                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Blevins, Zamaree             Do Right              21.76m     19.41m      63-08 
  2 Sells, Jendayi               Do Right              17.48m     16.44m      53-11 
  3 DeStefano, Olivia            Phoenix B                        14.12m      46-04 
  4 Collins, Nanette             Phoenix B                        12.03m      39-06 
  5 Levin, Simone                Phoenix B                        11.59m      38-00 
  6 Miller, Emily                Phoenix B                        10.91m      35-09 
 
Javelin Throw 300g 11-12 Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 42.88m  7/28/2005   Hannah Carson, AZ Cheetahs                 
     JO Meet: J 42.88m  7/28/2005   Hannah Carson, AZ Cheetahs                 
    AZ Assoc: A 44.71m  6/13/2004   Hannah Carson, AC                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 DeStefano, Olivia            Phoenix B                        19.86m      65-02 
  2 Collins, Nanette             Phoenix B                        19.49m      63-11 
  3 Cordova, Isabel              Vail Vipers           19.94m     19.29m      63-03 
  4 Levin, Simone                Phoenix B                        17.07m      56-00 
  5 Ruiz, Samia                  Do Right              10.20m     14.18m      46-06 
  6 Jones, Maliyah               Arizona Risi                     13.62m      44-08 
  7 Okafor, Adanna               Phoenix B                        12.23m      40-01 
  8 Weier, Bekkah                Phoenix Flye          12.40m     11.29m      37-00 
  9 Joyner, Emily                Vail Vipers                       9.75m      32-00 
 10 Bianco, Carleigh             Vail Vipers                       6.35m      20-10 
 
Outdoor Pentathlon: #5 800 Meter Run 11-12 Girls Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Mustin, Dominique            Arizona Risi           2:27.68     722
  2 Curtis, Kristen              Arizona Risi           2:33.13     654
  3 Salem, Janez                 Do Right               2:54.48     418
  4 Scroggins, Trinity           Do Right               2:57.91     385
  5 Marcelin, Nyjha              Arizona Risi           3:02.15     345
  6 Scroggins, Joanee            Do Right               3:26.70     157
 
Outdoor Pentathlon: #1 80 Meter Hurdles 11-12 Girls Outdoor Pentathlon
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 Mustin, Dominique            Arizona Risi             14.80   NWI  2    456
  2 Salem, Janez                 Do Right                 15.43   NWI  1    386
  3 Curtis, Kristen              Arizona Risi             15.72   NWI  1    355
  4 Marcelin, Nyjha              Arizona Risi             16.50   NWI  2    278
  5 Scroggins, Trinity           Do Right                 19.13   NWI  1     84
  6 Scroggins, Joanee            Do Right                 21.12   NWI  2      9
 
Outdoor Pentathlon: #3 High Jump 11-12 Girls Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Marcelin, Nyjha              Arizona Risi             1.20m    3-11.25    312
  1 Mustin, Dominique            Arizona Risi             1.20m    3-11.25    312
  1 Scroggins, Trinity           Do Right                 1.20m    3-11.25    312
  4 Curtis, Kristen              Arizona Risi             1.15m    3-09.25    266
  5 Salem, Janez                 Do Right                 1.10m    3-07.25    222
  6 Scroggins, Joanee            Do Right                 1.00m    3-03.25    141
 
Outdoor Pentathlon: #4 Long Jump 11-12 Girls Outdoor Pentathlon
======================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Mustin, Dominique            Arizona Risi             3.87m   NWI  12-08.50    279
  2 Curtis, Kristen              Arizona Risi             3.62m   NWI  11-10.50    225
  3 Marcelin, Nyjha              Arizona Risi             3.60m   NWI  11-09.75    220
  4 Salem, Janez                 Do Right                 3.46m   NWI  11-04.25    192
  5 Scroggins, Trinity           Do Right                 3.15m   NWI  10-04.00    133
  6 Scroggins, Joanee            Do Right                 2.76m   NWI   9-00.75     69
 
Outdoor Pentathlon: #2 Shot Put 11-12 Girls Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Marcelin, Nyjha              Arizona Risi             6.79m   22-03.50    322
  2 Mustin, Dominique            Arizona Risi             6.32m   20-09.00    292
  3 Curtis, Kristen              Arizona Risi             5.62m   18-05.25    247
  4 Salem, Janez                 Do Right                 5.41m   17-09.00    234
  5 Scroggins, Joanee            Do Right                 5.00m   16-05.00    208
  6 Scroggins, Trinity           Do Right                 4.96m   16-03.25    206
 
Outdoor Pentathlon 11-12 Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N  3412  7/23/2008   Stacey Destin, Boynton Beach, FL            
     JO Meet: J  3412  7/23/2008   Stacey Destin, Boynton Beach, FL            
    AZ Assoc: A  3029  6/1/1996    Jacquelyn Johnson, YVF                      
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Mustin, Dominique            Arizona Risi                       2061  
  2 Curtis, Kristen              Arizona Risi                       1747  
  3 Marcelin, Nyjha              Arizona Risi                       1477  
  4 Salem, Janez                 Do Right                           1452  
  5 Scroggins, Trinity           Do Right                           1120  
  6 Scroggins, Joanee            Do Right                            584  
 
1500 Meter Race Walk 11-12 Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 6:53.70  7/26/1990   Danielle Safran, Brentwood, NY            
     JO Meet: J 6:53.70  7/26/1990   Danielle Safran, Brentwood, NY            
    AZ Assoc: A 8:08.20  2/13/1983   Nicole Magub, STC                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Joyner, Emily                Vail Vipers         10:30.62   10:45.27  
  2 Lopez, Jessica               Glendale Fla        11:42.00   12:00.34  
 
100 Meter Dash 13-14 Girls
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 11.73  7/31/2009   Kendall Baisden, Motor City TC, MI          
     JO Meet: J 11.61  8/1/1999    Sanya Richards, Pembrooke Pines, FL         
    AZ Assoc: A 11.78  6/1/2003    Terra Evans, AC                             
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Bailey, Anaya                Arizona Chee           12.50      12.56   NWI  4 
  2 Ugbisien, Onome              Az Titans Ll           12.84      12.70   NWI  4 
  3 Chest, Zaire                 Arizona Chee           12.92      12.87   NWI  4 
  4 Patterson, Brittany          Do Right               12.72      12.95   NWI  4 
  5 Thompson, Sakovia            Az Titans Ll           13.04      13.12   NWI  4 
  6 DeStefano, Emily             Phoenix B              13.01      13.15   NWI  4 
  7 Fair, Raelynn                Arizona Risi           13.14      13.48   NWI  4 
  8 conway, leilani              Arizona Chee                      13.65   NWI  1 
  9 green, zion                  Phoenix B                         13.76   NWI  1 
 10 Chewning, Bailey             Arizona Risi           13.76      13.78   NWI  3 
 11 Payne, Teryah                Arizona Chee           13.60      13.82   NWI  3 
 12 Briscoe, SanJohnae           Do Right               13.77      13.98   NWI  3 
 13 Walker, Malea                Arizona Sain           14.62      14.17   NWI  2 
 14 Gamble, Melissa              Alliance               14.43      14.29   NWI  2 
 15 Burrell, Kara                Arizona Risi           14.43      14.41   NWI  3 
 16 Martin, Gebriel              Elite Stride           14.12      14.60   NWI  3 
 17 Ferguson, Brooke             Phoenix B                         14.69   NWI  1 
 18 Ivie, Kaylee                 AZ Flames TC           14.67      14.93   NWI  2 
 19 Felix, Makahla               Alliance               14.68      15.00   NWI  2 
 20 Walker, Jadynn               Arizona Sain                      15.18   NWI  1 
 21 Jones, Bianca                Pops TC                15.14      15.72   NWI  2 
 22 Ramirez, Bianca              Glendale Fla           15.41      15.77   NWI  2 
 23 Aurigemma, Natalie           Glendale Fla                      16.56   NWI  1 
 24 Henry-Johnson, Destinee      Do Right               17.16      17.58   NWI  2 
 25 Jones, Tamira                Do Right               17.48      17.67   NWI  2 
 26 Rossi, CJ                    Glendale Fla           17.98      18.87   NWI  1 
 
200 Meter Dash 13-14 Girls
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 23.69  8/1/2009    Kendall Baisden, Motor City TC, MI          
     JO Meet: J 23.63  7/31/1999   Sanya Richards, Pembrooke Pines, FL         
    AZ Assoc: A 23.94  4/6/2003    Terra Evans, AC                             
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Bailey, Anaya                Arizona Chee           25.22      25.84   NWI  4 
  2 Ugbisien, Onome              Az Titans Ll           25.68      26.28   NWI  4 
  3 Foreman, Anna                Arizona Chee           26.10      26.42   NWI  4 
  4 Patterson, Brittany          Do Right               25.94      26.62   NWI  4 
  5 Fair, Raelynn                Arizona Risi           27.12      27.34   NWI  3 
  6 Scrivner, Jaylynn            Do Right               26.80      27.78   NWI  3 
  6 Chewning, Bailey             Arizona Risi           27.46      27.78   NWI  3 
  8 conway, leilani              Arizona Chee                      27.90   NWI  2 
  9 Charlton, LaMeyah            Elite Stride           26.44      28.01   NWI  4 
 10 Thompson, Sakovia            Az Titans Ll           25.80      28.16   NWI  4 
 11 Briscoe, SanJohnae           Do Right               28.37      28.48   NWI  3 
 12 McCovery, Jazmyn             Nx Level TC            28.57      28.49   NWI  3 
 13 Tasher, Indria               Nx Level TC                       28.90   NWI  1 
 14 Walker, Malea                Arizona Sain           28.00      28.91   NWI  3 
 15 Burrell, Kara                Arizona Risi           28.99      29.01   NWI  2 
 16 Gamble, Melissa              Alliance               29.31      29.66   NWI  2 
 17 Ivie, Kaylee                 AZ Flames TC           31.36      31.21   NWI  2 
 18 Martin, Gebriel              Elite Stride           29.88      31.51   NWI  2 
 19 Hamilton, Ayana              Arizona P              32.52      31.56   NWI  1 
 20 Walker, Jadynn               Arizona Sain                      32.21   NWI  1 
 21 Jones, Bianca                Pops TC                32.60      33.62   NWI  1 
 
400 Meter Dash 13-14 Girls
============================================================================
 Nat'l Youth: N 53.10  7/8/2007    Robin Reynolds, Lisle, IL                   
     JO Meet: J 53.40  7/28/2002   Brandi Cross, Houston, TX                   
    AZ Assoc: A 56.37  6/22/2002   Judith Onyepunuka, ARS                      
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Foreman, Anna                Arizona Chee           59.00      58.12   4 
  2 Patterson, Brittany          Do Right               59.70      58.91   4 
  3 Charlton, LaMeyah            Elite Stride           59.42      59.67   4 
  4 DeStefano, Emily             Phoenix B                       1:00.18   1 
  5 Fair, Raelynn                Arizona Risi         1:01.38    1:00.57   4 
  6 Robinson, Tamia              Nx Level TC          1:02.09    1:00.72   4 
  7 Martin, Jaclyn               Arizona Chee           59.00    1:01.67   4 
  8 Ugbisien, Onome              Az Titans Ll         1:00.58    1:02.33   4 
  9 Thompson, Sakovia            Az Titans Ll         1:03.25    1:03.30   3 
 10 Roberts, Jessica             Phoenix B            1:03.88    1:04.09   3 
 11 Payne, Teryah                Arizona Chee         1:05.00    1:04.82   3 
 12 Tasher, Indria               Nx Level TC                     1:05.00   1 
 13 Chewning, Bailey             Arizona Risi         1:04.12    1:05.42   3 
 14 Briscoe, SanJohnae           Do Right             1:07.32    1:05.66   2 
 15 Gamble, Melissa              Alliance             1:06.51    1:05.91   3 
 16 McCovery, Jazmyn             Nx Level TC          1:07.09    1:05.93   3 
 17 Gwin, Azilyn                 Phoenix B            1:06.00    1:06.21   3 
 18 Burrell, Kara                Arizona Risi         1:08.63    1:06.44   2 
 19 Mills, Ciarra                Phoenix B                       1:12.25   1 
 20 Martin, Gebriel              Elite Stride         1:10.43    1:12.69   2 
 21 Wright, Riley                Arizona Elit                    1:13.04   1 
 22 Davis, Tanaya                Az Titans Ll         1:12.23    1:13.86   2 
 23 Rybarczyk, Jenna             Arizona Puma         1:16.00    1:15.18   2 
 24 Perea, Isabelle              Go The Dista         1:15.00    1:16.31   2 
 25 Rossi, CJ                    Glendale Fla         1:39.00    1:45.28   2 
 
800 Meter Run 13-14 Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 2:06.90  7/4/2009    Raevyn Rogers, The Wings Tr               
     JO Meet: J 2:08.17  8/1/2009    Raevyn Rogers, 25-Wings                   
    AZ Assoc: A 2:13.60  5/18/1980   Lynette Morgan, SDSF                      
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Charlton, LaMeyah            Elite Stride         2:23.32    2:25.12  
  2 Martin, Jaclyn               Arizona Chee         2:20.00    2:29.47  
  3 Roberts, Jessica             Phoenix B            2:32.00    2:30.51  
  4 McClelland, Caroline         Go The Dista         2:34.00    2:41.11  
  5 Cobbin, Rose                 Arizbushmast                    2:42.64  
  6 Mills, Ciarra                Phoenix B                       2:48.37  
  7 Davis, Tanaya                Az Titans Ll         2:53.37    2:48.77  
  8 Innes, Helen                 Go The Dista         2:51.00    2:48.85  
  9 Wright, Riley                Arizona Elit                    2:51.94  
 10 Perea, Isabelle              Go The Dista         2:55.00    2:52.53  
 11 Hamilton, Ayana              Arizona P            2:57.71    2:56.59  
 12 Ramirez, Bianca              Glendale Fla         2:59.00    3:00.20  
 13 Aurigemma, Natalie           Glendale Fla         3:27.00    3:11.53  
 
1500 Meter Run 13-14 Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 4:28.61  7/29/2005   Jordan Hassay, San Luis Distance          
     JO Meet: J 4:28.61  7/29/2005   Jordan Hassay, San Luis Distance          
    AZ Assoc: A 4:42.20  4/17/1977   Theresa Smith, VOS                        
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Davis, Amanda                Arizona Elit                    5:06.33  
  2 Camino, Sabrina              Arizona Elit                    5:19.93  
  3 Merritt, Emma                Arizona Elit                    5:34.04  
  4 Rusanowski, Sarah            Phoenix Flye         5:25.20    5:37.55  
 
3000 Meter Run 13-14 Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N  9:35.12  7/30/2005   Jordan Hasay, San Luis Dstnce            
     JO Meet: J  9:35.12  7/30/2005   Jordan Hassay, San Luis Distance         
    AZ Assoc: A 10:33.90  3/18/1978   Lisa Anetsberger, APS                    
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Cobbin, Rose                 Arizbushmast                   11:05.19  
  2 McClelland, Caroline         Go The Dista        11:21.00   11:29.28  
  3 Innes, Helen                 Go The Dista        12:13.00   12:34.51  
 
100 Meter Hurdles (30" ) 13-14 Girls
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 13.85  7/27/2008   Trinity Wilson, 38 EOYDC                    
     JO Meet: J 13.85  7/27/2008   Trinity Wilson, 38 EOYDC                    
    AZ Assoc: A 14.62  7/18/1998   Tiffany McDonald, ARS                       
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Gruenwald, Jai               Arizona Chee           15.89      15.78   NWI  2 
  2 Robinson, Tamia              Nx Level TC            16.04      15.82   NWI  2 
  3 Mooney, Allison              Arizona Puma           16.46      16.74   NWI  2 
  4 Gwin, Azilyn                 Phoenix B              18.40      17.27   NWI  2 
 -- DeStefano, Emily             Phoenix B                            NT   NWI  1 
 -- Wright, Josie                Arizona Elit           19.85         NT   NWI  1 
 -- Kaminski, Amiya              Arizona Elit                         NT   NWI  1 
 -- Hedeby, Jessie               Arizona Elit           19.91         NT   NWI  1 
 -- Kiekintveld, Meredith        Arizona Chee           18.00         NT   NWI  1 
 
200 Meter Hurdles (30" ) 13-14 Girls
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 26.63  7/31/1994   Char Foster, Clearwater, FL                 
     JO Meet: J 26.63  7/31/1994   Char Foster, Clearwater, FL                 
    AZ Assoc: A 28.11  6/8/2003    Jasmine Williams, DR                        
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Robinson, Tamia              Nx Level TC            30.45      29.49   NWI  2 
  2 Gruenwald, Jai               Arizona Chee           30.30      29.66   NWI  2 
  3 Gwin, Azilyn                 Phoenix B              32.40      31.78   NWI  2 
  4 Reeves, Reba                 Arizona Elit           33.31      32.28   NWI  2 
  5 Curtin, Taylor               Arizona Elit           34.21      32.80   NWI  2 
  6 Kiekintveld, Meredith        Arizona Chee           32.00      33.27   NWI  2 
  7 Kaminski, Amiya              Arizona Elit                      35.23   NWI  1 
  8 Rybarczyk, Jenna             Arizona Puma           39.86      38.30   NWI  1 
 
4x100 Meter Relay 13-14 Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 46.58  7/29/2003   Quiet Fire, Mission Viejo, CA               
     JO Meet: J 46.74  8/1/1999    Young Acheivers                             
                       Sarah Davis, Ashlee Ward, Micaela Simmons, Sanya R
    AZ Assoc: A 47.22  5/18/2002   Arizona Rising Suns                         
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Arizona Cheetahs Track Cl  'A'                      50.00      50.13  
     1) Bailey, Anaya                   2) Chest, Zaire                   
     3) Foreman, Anna                   4) Gruenwald, Jai                 
 
4x400 Meter Relay 13-14 Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 3:45.90  8/1/1993    Southern California SC, Inglewood, CA     
                         Myleik Teele, Regine Caruthers, Malika Edmunson, R
     JO Meet: J 3:45.90  8/1/1993    Southern California SC, Inglewood, CA     
                         Myleik Teele, Regine Caruthers, Malika Edmunson, R
    AZ Assoc: A 3:55.48  6/1/2003    Arizona Cheetahs                          
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Arizona Elite  'A'                                           4:41.08  
     1) Camino, Sabrina                 2) Davis, Amanda                  
     3) Merritt, Emma                   4) Reeves, Reba                   
  2 Arizona Elite  'B'                                           4:45.53  
     1) Curtin, Taylor                  2) Hedeby, Jessie                 
     3) Kaminski, Amiya                 4) Wright, Josie                  
 
High Jump 13-14 Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 1.71m  7/27/1990   Sondra Biere, Des Moines, IA                
     JO Meet: J 1.71m  7/27/1990   Sondra Biere, Des Moines, IA                
    AZ Assoc: A 1.69m  6/9/1979    Cadija Caldwell, AC                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Mooney, Allison              Arizona Puma           1.55m      1.55m    5-01.00 
  2 Hedeby, Jessie               Arizona Elit           1.35m      1.35m    4-05.00 
  2 Hadley, Alexandra            Arizona Puma           1.25m      1.35m    4-05.00 
  4 Rybarczyk, Jenna             Arizona Puma           1.20m      1.05m    3-05.25 
 
Long Jump 13-14 Girls
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 6.07m  6/20/1998   Tracee Thomas, Las Vegas, NV                
     JO Meet: J 5.84m  7/29/2005   Karynn Dunn, Inl Emp Sprint                 
    AZ Assoc: A 5.66m  2/21/1976   Cyntia Rhodes, MTC                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Gruenwald, Jai               Arizona Chee           5.49m      5.31m   NWI  17-05.25 
  2 Foreman, Anna                Arizona Chee           4.88m      5.10m   NWI  16-08.75 
  3 DeStefano, Emily             Phoenix B                         4.56m   NWI  14-11.50 
  4 Payne, Teryah                Arizona Chee                      4.26m   NWI  13-11.75 
  5 Ivie, Kaylee                 AZ Flames TC           4.42m      4.15m   NWI  13-07.50 
  6 Chest, Zaire                 Arizona Chee           4.57m      4.13m   NWI  13-06.75 
  7 Dodd, Kaley                  Unattached                        3.95m   NWI  12-11.50 
  8 Felix, Makahla               Alliance               4.02m      3.89m   NWI  12-09.25 
  9 Ferguson, Brooke             Phoenix B                         3.83m   NWI  12-06.75 
 10 Gwin, Azilyn                 Phoenix B                         3.81m   NWI  12-06.00 
 11 Walker, Jadynn               Arizona Sain                      3.79m   NWI  12-05.25 
 12 Walker, Malea                Arizona Sain                      3.75m   NWI  12-03.75 
 13 Martin, Gebriel              Elite Stride                      3.61m   NWI  11-10.25 
 14 Jones, Bianca                Pops TC                3.96m      3.48m   NWI  11-05.00 
 15 Wright, Josie                Arizona Elit           3.58m      3.44m   NWI  11-03.50 
 16 Kiekintveld, Meredith        Arizona Chee                      3.42m   NWI  11-02.75 
 
Triple Jump 13-14 Girls
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 11.92m  4/24/1999   Nicole Duhart, Riverside, CA               
     JO Meet: J 11.68m  7/28/2006   Nefertiti Smith, 03 Norfolk Real           
    AZ Assoc: A 10.90m  2/7/1981    Marika Bender, MP                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Payne, Teryah                Arizona Chee                      9.93m   NWI  32-07.00 
  2 Porier-Shelton, Tiana        AZ Flames TC          10.77m      9.91m   NWI  32-06.25 
  3 Reeves, Reba                 Arizona Elit           9.88m      9.35m   NWI  30-08.25 
  4 Simmons, Kaori               Arizona Puma                      8.73m   NWI  28-07.75 
  5 Kiekintveld, Meredith        Arizona Chee                      8.23m   NWI  27-00.00 
 
Shot Put 6 lb. 13-14 Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 15.59m  7/29/1989   Teri Steer, Crete, NE                      
     JO Meet: J 15.59m  7/29/1989   Teri Steer, Crete, NE                      
    AZ Assoc: A 13.87m  4/16/1978   Lori Garrow, CTC                           
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Clemit, Elizabetn            Unattached                        9.84m   32-03.50 
  2 Henry-Johnson, Destinee      Do Right              10.62m      9.58m   31-05.25 
  3 Flores, Marisa               Unattached             8.90m      8.71m   28-07.00 
  4 Hadley, Alexandra            Arizona Puma                      6.85m   22-05.75 
  5 Simmons, Kaori               Arizona Puma                      6.73m   22-01.00 
  6 Jones, Tamira                Do Right               6.08m      6.00m   19-08.25 
 
Discus Throw 1kg 13-14 Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 42.92m  7/26/1990   Suzy Powell, Modesto, CA                   
     JO Meet: J 42.92m  7/26/1990   Suzy Powell, Modesto, CA                   
    AZ Assoc: A 39.34m  4/16/1978   Cindy Johnson, VOS38.78                    
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Henry-Johnson, Destinee      Do Right              23.86m     21.74m      71-04 
  2 Flores, Marisa               Unattached            22.44m     21.56m      70-09 
  3 Clemit, Elizabetn            Unattached                       21.05m      69-01 
  4 Simmons, Kaori               Arizona Puma          21.51m     19.75m      64-09 
  5 Jones, Tamira                Do Right              14.16m     14.30m      46-11 
 
Javelin Throw 600g 13-14 Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 52.90m  7/26/2007   Hannah Carson, 10 48 Arizona Ch            
     JO Meet: J 52.90m  7/26/2007   Hannah Carson, 10 48 Arizona Ch            
    AZ Assoc: A 46.97m  2/5/1972    Hannah Carson, AC                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Henry-Johnson, Destinee      Do Right              27.85m     26.00m      85-04 
  2 Flores, Marisa               Unattached            24.14m     23.53m      77-02 
  3 Ferguson, Brooke             Phoenix B                        16.32m      53-06 
 
3000 Meter Race Walk 13-14 Girls
================================================================================
 Nat'l Youth: N 14:46.46  7/30/1992   Anya-Maria Ruoss, Fayetteville,AR        
     JO Meet: J 14:46.46  7/30/1992   Anya-Maria Ruoss, Fayetteville,AR        
    AZ Assoc: A 15:03.50  6/4/1988    Vera Jenkins, DH                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Rossi, CJ                    Glendale Fla                   27:45.78  
 
100 Meter Dash 15-16 Girls
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 11.34  7/28/1995   Angela Will.iams, Ontario, CA               
     JO Meet: J 11.34  7/28/1995   Angela Will.iams, Ontario, CA               
    AZ Assoc: A 11.68  7/14/2003   Judith Onyepunuka, ARS                      
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Earl, Sarah                  Do Right               12.70      13.05   NWI  2 
  2 Aysien, Siarah               AZ Flames TC           13.66      13.71   NWI  2 
  3 Carter, Cydeni               Unattached             13.45      13.73   NWI  2 
  4 Mitchell, Corneisha          Arizona Chee                      13.85   NWI  1 
  5 Castro, Cassandra            Arizona Puma           14.51      14.29   NWI  2 
  6 McDonnell, Janea             Arizona Chee                      14.34   NWI  1 
  7 Bare, Madelyn-Grace          Arizona Chee                      14.64   NWI  1 
  8 Waller, Sydney               Alliance               14.79      14.65   NWI  2 
  9 Stephens, Alize              Arizona Sain           14.52      14.75   NWI  2 
 10 Lopez, AnaMaria              Glendale Fla           15.82      15.33   NWI  1 
 11 Campos, Andrea               Arizona Sain                      16.54   NWI  1 
 12 Hannum, Alize                Arizona Sain                      17.20   NWI  1 
 13 Henry-Johnson, Ariel         Do Right               17.85      17.26   NWI  1 
 
200 Meter Dash 15-16 Girls
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 23.06  7/31/2004   Bianca Knight, Ridgeland, MS                
     JO Meet: J 23.06  7/31/2004   Bianca Knight, Ridgeland, MS                
    AZ Assoc: A 23.99  7/14/2003   Judith Onyepunuka, ARS                      
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Tasher, Cheyenne             Nx Level TC                       25.90   NWI  1 
  2 Aysien, Siarah               AZ Flames TC           28.14      26.82   NWI  2 
  3 Upshur, Ashely               Unattached             27.95      27.64   NWI  2 
  4 Smith, Renique               Panthers Run           25.00      28.19   NWI  2 
  5 Cooper, Aeryone              AZ Flames TC           28.50      28.21   NWI  2 
  6 Carter, Cydeni               Unattached             28.74      29.15   NWI  2 
  7 Stephens, Alize              Arizona Sain           31.00      29.94   NWI  1 
  8 Waller, Sydney               Alliance               30.18      30.49   NWI  2 
  9 Boyer, Hannah                Arizona Risi           30.25      30.83   NWI  2 
 10 McDonnell, Janea             Arizona Chee                      30.90   NWI  1 
 11 Mathis, Courtney             Arizona Risi           29.30      31.17   NWI  2 
 12 Bare, Madelyn-Grace          Arizona Chee                      31.93   NWI  1 
 13 Creer, Cierra                Arizona Puma           31.02      33.63   NWI  1 
 14 Hannum, Alize                Arizona Sain                      39.04   NWI  1 
 
400 Meter Dash 15-16 Girls
============================================================================
 Nat'l Youth: N 52.11  7/29/2001   Stephanie Smith, Macon, GA                  
     JO Meet: J 52.11  7/29/2001   Stephanie Smith, Macon, GA                  
    AZ Assoc: A 55.53  6/13/2004   Natalie Johnson, AC                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Tasher, Cheyenne             Nx Level TC                       59.78   1 
  2 Earl, Sarah                  Do Right               58.00    1:00.14   2 
  3 Upshur, Ashely               Unattached           1:03.33    1:03.91   2 
  4 Smith, Renique               Panthers Run         1:01.00    1:05.75   2 
  5 Boyer, Hannah                Arizona Risi         1:05.95    1:07.88   2 
  6 Aysien, Siarah               AZ Flames TC         1:11.44    1:09.50   1 
  7 Cooper, Aeryone              AZ Flames TC         1:08.13    1:11.03   2 
  8 Mathis, Courtney             Arizona Risi         1:06.00    1:12.12   2 
  9 McDonnell, Janea             Arizona Chee                    1:12.45   1 
 10 Stephens, Alize              Arizona Sain         1:13.00    1:12.60   1 
 
800 Meter Run 15-16 Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 2:04.83  7/26/2008   Phillis Francis, 06-Team Evolutio         
     JO Meet: J 2:04.83  7/26/2008   Phillis Francis, 06-Team Evolutio         
    AZ Assoc: A 2:14.70  5/20/1995   Dawn Gilson, AE                           
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Boyer, Hannah                Arizona Risi         2:34.88    2:35.68  
  2 Upshur, Ashely               Unattached           2:39.33    2:38.42  
  3 Brockman, Sammantha          Nx Level TC          2:39.69    2:38.95  
  4 Campos, Andrea               Arizona Sain         2:58.00    3:01.96  
  5 Figueroa, Briana             Vail Vipers          3:22.07    3:31.85  
 
1500 Meter Run 15-16 Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 4:25.57  7/24/1984   Suzy Favor, Stevens Point, WI             
     JO Meet: J 4:25.57  7/24/1984   Suzy Favor, Stevens Point, WI             
    AZ Assoc: A 4:42.20  4/17/1977   Laurie Sawyer, PTC                        
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Carter, Sarah                Go The Dista         5:02.00    5:01.89  
  2 Brockman, Sammantha          Nx Level TC          5:57.21    5:58.91  
  3 Zazueta, Irene               Glendale Fla         7:25.00    6:39.58  
 
3000 Meter Run 15-16 Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 9:37.09  7/30/2005   Caitlin Lane, unattached-1                
     JO Meet: J 9:37.09  7/30/2005   Caitlin Lane, unattached-1                
    AZ Assoc: A 9:53.80  6/3/1978    Laurie Sawyer, PTC                        
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Zazueta, Irene               Glendale Fla        14:45.00   14:07.92  
 
100 Meter Hurdles (33" ) 15-16 Girls
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 13.87  7/29/1994   Yolanda Johnson, Denver. CO                 
     JO Meet: J 13.87  7/29/1994   Yolanda Johnson, Denver. CO                 
    AZ Assoc: A 14.27  6/10/2000   Jacquelyn Johnson, YVF                      
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Pannell, Kennis              Unattached                        17.35   NWI 
 
300 Meter Hurdles (30") 15-16 Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N   58.26  7/31/2005   Ebony Collins, Quiet Fire                 
     JO Meet: J   58.26  7/31/2005   Ebony Collins, Quiet Fire                 
    AZ Assoc: A 1:03.60  4/28/1979   Laurie Gray, VOS                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Pannell, Kennis              Unattached                        51.65J 
 
Long Jump 15-16 Girls
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 6.16m  7/10/1999   Jill Bell, Cheyne, WA                       
     JO Meet: J 6.15m  8/15/1980   Kathy Harrison, East Point, GA              
    AZ Assoc: A 6.03m  5/2/1978    Ana Van, VOS                                
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Pannell, Kennis              Unattached                        4.70m   NWI  15-05.00 
  2 Cooper, Aeryone              AZ Flames TC           4.98m      4.60m   NWI  15-01.25 
  3 Mustin, Drianna              Arizona Risi                      4.35m   NWI  14-03.25 
  4 Bare, Madelyn-Grace          Arizona Chee                      4.15m   NWI  13-07.50 
  5 Stephens, Alize              Arizona Sain                      3.60m   NWI  11-09.75 
 
Triple Jump 15-16 Girls
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 12.94m  7/30/2009   Ciarra Brewer, Mission Valley TC           
     JO Meet: J 12.94m  7/30/2009   Ciarra Brewer, 14-38 Mission Va            
    AZ Assoc: A 11.75m  5/2/2009    Jasmine Todd, Arizona Chee                 
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Pannell, Kennis              Unattached                       10.95m   NWI  35-11.25 
  2 Smith, Renique               Panthers Run          10.06m     10.01m   NWI  32-10.25 
  3 Bare, Madelyn-Grace          Arizona Chee                      9.98m   NWI  32-09.00 
 
Shot Put 4kg 15-16 Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 15.19m  7/27/2001   Michelle  Carter, Ovilla, TX               
     JO Meet: J 15.19m  7/27/2001   Michelle  Carter, Ovilla, TX               
    AZ Assoc: A 14.45m  7/6/1980    Cindy Johnson, VOS                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Mitchell, Corneisha          Arizona Chee                     10.79m   35-05.00 
  2 Henry-Johnson, Ariel         Do Right               7.85m      7.76m   25-05.50 
  3 Patterson, Kianna            Arizona Chee                      7.47m   24-06.25 
  4 Hammonds, Alani              Arizona Chee                      6.25m   20-06.25 
 
Discus Throw 1kg 15-16 Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 50.12m  5/12/1997   Elizabeth Debartolo, Aurora, IL            
     JO Meet: J 46.40m  7/28/2006   Natalie Baird, 03 Loudoun Track            
    AZ Assoc: A 39.13m  6/13/2004   C. J. Navarro, UNA                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Mitchell, Corneisha          Arizona Chee                     30.77m     100-11 
  2 Henry-Johnson, Ariel         Do Right              24.42m     24.86m      81-07 
  3 Patterson, Kianna            Arizona Chee                     20.59m      67-07 
  4 Hammonds, Alani              Arizona Chee                     19.00m      62-04 
 
Javelin Throw 600g 15-16 Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 46.53m  7/29/2000   Rachel Walker                              
     JO Meet: J 46.53m  7/29/2000   Rachel Walker                              
    AZ Assoc: A 45.84m  5/2/2009    Hannah Carson, Arizona Chee                
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Cooper, Aeryone              AZ Flames TC                     31.88m     104-07 
  2 Aysien, Siarah               AZ Flames TC          27.22m     29.27m      96-00 
  3 Henry-Johnson, Ariel         Do Right              22.06m     22.09m      72-06 
  4 Mustin, Drianna              Arizona Risi                     18.72m      61-05 
 
3000 Meter Race Walk 15-16 Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 14:29.81  7/30/1996   Lisa Kutzing, Port Jefferson, NY         
     JO Meet: J 14:29.81  7/30/1996   Lisa Kutzing, Port Jefferson, NY         
    AZ Assoc: A 14:42.00  5/21/1989   Vera Jenkins, DH                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Figueroa, Briana             Vail Vipers         22:46.39   22:46.75  
 
100 Meter Dash 17-18 Women
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 11.1h  1980        Michelle Glover, Pennsauken, NJ             
     JO Meet: J 11.1h  1980        Michelle Glover, Pennsauken, NJ             
    AZ Assoc: A 11.71  6/17/2000   Kenyanna Wilson, ARS                        
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Jackson, DaiJahna            Arizona Chee           12.50      13.59   NWI 
  2 Johnson, Meghan              Phoenix B              13.50      14.09   NWI 
 
1500 Meter Run 17-18 Women
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 4:26.39  8/2/1981    Cecilia Hopp, Cos  Cob, CT                
     JO Meet: J 4:26.39  8/2/1981    Cecilia Hopp, Cos  Cob, CT                
    AZ Assoc: A 4:51.97  7/14/2003   Vanessa Hernandez, TE                     
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Andrade, Samantha            Tcm Rez R                       5:32.06  
 
100 Meter Hurdles (33"  ) 17-18 Women
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 13.35  7/29/2006   April Williams, unattached                  
     JO Meet: J 13.35  7/29/2006   April Williams, unattached                  
    AZ Assoc: A 13.76  6/8/2003    Tiffany McDonald, ARS                       
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Tyra, Alex                   Phoenix B              16.24      16.68   NWI 
  2 Johnson, Meghan              Phoenix B                         22.18   NWI 
 
Shot Put 4kg 17-18 Women
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 15.82m  7/31/2003   Michelle Carter, Ovilla, TX                
     JO Meet: J 15.82m  7/31/2003   Michelle Carter, Ovilla, TX                
    AZ Assoc: A 13.61m  6/17/2000   Jennifer Penrose, UNA                      
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Finn, Biance                 Arizona Chee                     13.01m   42-08.25 
  2 Clement, Ebony               Arizona Chee                     10.44m   34-03.00 
  3 Menlove, Anne                Arizona Chee                      8.66m   28-05.00 
 
Discus Throw 1kg 17-18 Women
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 53.42m  7/9/1995    Suzy Powell, Joplin, MO                    
     JO Meet: J 52.49m  8/1/1982    Cindy Johnson, Mesa, AZ                    
    AZ Assoc: A 49.92m  6/18/1983   Cindy Johnson, UNA                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Finn, Biance                 Arizona Chee                     36.66m     120-03 
  2 Menlove, Anne                Arizona Chee                     32.74m     107-05 
  3 Clement, Ebony               Arizona Chee                     30.08m      98-08 
 
Javelin Throw 600g 17-18 Women
===================================================================================
     JO Meet: J 45.27m  8/2/2009    Ashley Aldredge, 06-24 Peak Perf           
    AZ Assoc: A 49.95m  5/21/2011   hannah carson, Arizona Chee                
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Collins, Rachael             Phoenix B                        30.19m      99-00 
  2 Conlin, Amanda               Phoenix B                        30.02m      98-06 
 
100 Meter Dash 8 & Under Boys
=================================================================================
    AZ Assoc: A 15.02  4/16/2011   Quaron Adams, Do Right Edu                  
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Brewington, Tajj             Arizona Chee           16.06      15.85   NWI  5 
  2 Kearney, Dorien              Huron Ath              15.80      15.89   NWI  5 
  3 Tamplin,Jr., Errick          Alliance               15.57      15.97   NWI  5 
  4 MonroeJr., Aaron             Arizona Sain           15.33      16.18   NWI  5 
  5 Price, Aiden                 Do Right               15.67      16.25   NWI  5 
  6 Davis, John                  Do Right               15.33      16.29   NWI  5 
  7 Lockhart, Miles              Ar Stars               16.43      16.47   NWI  4 
  8 RutherfordIII, Joe           Arizona Sain           16.04      16.51   NWI  5 
  9 Larson, Ryan                 Arizona Risi           16.68      16.68   NWI  4 
 10 Arthur, Curtis               Alliance               16.28      16.76   NWI  4 
 11 Wileyjr, Martel              Do Right               15.45      17.01   NWI  5 
 12 Hinton, Dajon                Az Titans Ll                      17.37   NWI  2 
 13 Silva, Zion                  Az Titans Ll                      17.44   NWI  1 
 14 Alberty, Darius              Arizona Risi           18.01      17.79   NWI  3 
 14 Byrd, O'Shen                 Do Right               17.67      17.79   NWI  4 
 14 Bee, Sterling                Vail Vipers            17.42      17.79   NWI  4 
 17 Barnes, Javon                Arizona P              17.94      17.90   NWI  3 
 18 Fotu, Ului                   Alliance               18.01      18.17   NWI  3 
 18 Reed, Kyree                  Arizona Chee           17.40      18.17   NWI  4 
 20 Dobbin, Dreylan              Arizona P                         18.27   NWI  1 
 21 ClarkJr, Terrance            Arizona Risi           17.58      18.29   NWI  4 
 22 Schilb, Kyan                 Vail Vipers                       18.34   NWI  2 
 23 Edwards, Amonte              Az Titans Ll                      18.68   NWI  2 
 24 Lopez, Justin                Arizona Chee                      19.45   NWI  1 
 25 Cryer, Braeyden              Arizona Chee                      19.83   NWI  2 
 26 Haley, Zachariah             Az Titans Ll           20.39      20.24   NWI  3 
 27 Harry, Zayvion               Do Right               22.86      20.38   NWI  3 
 28 Hardgrove, Brashawd          Nx Level TC            17.38      20.63   NWI  4 
 29 Rasor, Caleb                 Pops TC                           20.66   NWI  2 
 30 Jordan, Stephon              Az Titans Ll                      20.79   NWI  2 
 31 Hanson, Seth                 Arizona Elit                      21.09   NWI  2 
 32 Clark, Terrione              Arizona Risi           20.70      21.95   NWI  3 
 33 Robinson, Ishaell            Az Titans Ll                      23.85   NWI  1 
 34 Reynolds, Simon              Phoenix Flye                      23.90   NWI  1 
 
200 Meter Dash 8 & Under Boys
=================================================================================
    AZ Assoc: A 32.05  5/21/2011   Markye Wheaton, Do Right Edu                
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Cornejo, Alvaro              Arizona Risi           32.11      32.37   NWI  4 
  2 MonroeJr., Aaron             Arizona Sain           31.77      33.23   NWI  4 
  3 Tamplin,Jr., Errick          Alliance               33.58      33.66   NWI  4 
  4 Kearney, Dorien              Huron Ath              33.54      34.72   NWI  4 
  5 RutherfordIII, Joe           Arizona Sain           33.66      34.79   NWI  4 
  6 Warren, Micah                Alliance               33.49      35.25   NWI  4 
  7 Bee, Sterling                Vail Vipers            36.71      36.92   NWI  3 
  8 ClarkJr, Terrance            Arizona Risi           37.77      37.28   NWI  3 
  9 Arthur, Curtis               Alliance               35.99      37.59   NWI  4 
 10 Silva, Zion                  Az Titans Ll                      37.61   NWI  1 
 11 Barnes, Javon                Arizona P              39.25      38.94   NWI  3 
 12 Justice, Carson              Vail Vipers            41.81      39.60   NWI  3 
 13 Schilb, Kyan                 Vail Vipers                       39.65   NWI  1 
 14 Dobbin, Dreylan              Arizona P              38.50      40.28   NWI  3 
 15 Fotu, Ului                   Alliance               42.17      40.37   NWI  2 
 16 Byrd, O'Shen                 Do Right               37.68      41.00   NWI  3 
 17 Edwards, Amonte              Az Titans Ll                      41.76   NWI  1 
 18 Reed, Kyree                  Arizona Chee                      41.78   NWI  1 
 19 Montano, Soul                Elite Stride                      43.57   NWI  1 
 20 Jordan, Stephon              Az Titans Ll                      45.59   NWI  1 
 21 Clark, Terrione              Arizona Risi           43.95      46.52   NWI  2 
 22 Haley, Zachariah             Az Titans Ll           46.33      48.35   NWI  2 
 23 Harry, Zayvion               Do Right               48.00      49.06   NWI  2 
 24 Douglass, Anderson           World Cla                         52.88   NWI  2 
 24 Hinton, Dajon                Az Titans Ll                      52.88   NWI  2 
 26 Robinson, Ishaell            Az Titans Ll                      57.65   NWI  1 
 
400 Meter Dash 8 & Under Boys
============================================================================
    AZ Assoc: A 1:16.03  4/16/2011   Quaron Adams, Do Right Edu                
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Cornejo, Alvaro              Arizona Risi         1:18.10    1:14.17A  2 
  2 Warren, Micah                Alliance             1:18.40    1:17.26   2 
  3 Wileyjr, Martel              Do Right             1:21.56    1:19.13   2 
  4 RutherfordIII, Joe           Arizona Sain         1:19.00    1:19.25   2 
  5 Lockhart, Miles              Ar Stars             1:22.89    1:19.26   2 
  6 Larson, Ryan                 Arizona Risi         1:25.84    1:20.52   2 
  7 Silva, Zion                  Az Titans Ll                    1:24.19   1 
  8 ClarkJr, Terrance            Arizona Risi                    1:25.33   1 
  9 Barrett, Malec               Do Right             1:22.97    1:27.07   2 
 10 Lolli, Braden                Phoenix Flye         1:27.02    1:28.51   2 
 11 Justice, Carson              Vail Vipers          1:31.01    1:31.88   1 
 12 Byrd, O'Shen                 Do Right             1:34.78    1:32.97   1 
 13 Montano, Soul                Elite Stride         1:35.56    1:33.06   1 
 14 Rasor, Caleb                 Pops TC                         1:42.15   1 
 15 LevinusIII, Fredrick-Cha     Phoenix B            1:39.00    1:42.50   1 
 
800 Meter Run 8 & Under Boys
=========================================================================
    AZ Assoc: A 3:16.86  4/16/2011   Nicholas Nguyen, Gtd Go The D             
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Davis, John                  Do Right             3:15.00    2:53.78A 
  2 Lolli, Braden                Phoenix Flye         3:15.61    3:18.76  
  3 Montano, Soul                Elite Stride         3:36.43    3:28.33  
 
4x100 Meter Relay 8 & Under Boys
=========================================================================
    AZ Assoc: A 1:02.61  4/16/2011   Do Right Educational Sports Pr, Do Right E
                         Q Adams, C Baty, Z Blevins, M Wheaton             
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Do Right Educational Sports  'A'                  1:04.57    1:04.54  
     1) Barrett, Malec                  2) Davis, John                    
     3) Price, Aiden                    4) Wileyjr, Martel                
  2 Alliance Youth Sports  'A'                        1:05.41    1:05.68  
     1) Arthur, Curtis                  2) Fotu, Ului                     
     3) Tamplin,Jr., Errick             4) Warren, Micah                  
  3 Arizona Rising Suns TC  'A'                       1:06.31    1:06.23  
     1) Alberty, Darius                 2) ClarkJr, Terrance              
     3) Cornejo, Alvaro                 4) Larson, Ryan                   
  4 Arizona Cheetahs Track Cl  'A'                               1:10.01  
     1) Brewington, Tajj                2) Cryer, Braeyden                
     3) Lopez, Justin                   4) Reed, Kyree                    
 
Long Jump 8 & Under Boys
========================================================================================
    AZ Assoc: A 3.42m  5/21/2011   Devon Grubbs, Arizona Flam                  
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 MonroeJr., Aaron             Arizona Sain                      3.63mA  NWI  11-11.00 
  2 Kearney, Dorien              Huron Ath                         2.84m   NWI   9-04.00 
  3 Dobbin, Dreylan              Arizona P              2.62m      2.75m   NWI   9-00.25 
  4 Barnes, Javon                Arizona P              2.54m      2.66m   NWI   8-08.75 
  5 Cryer, Braeyden              Arizona Chee           2.58m      2.58m   NWI   8-05.75 
  6 Edwards, Amonte              Az Titans Ll                      2.46m   NWI   8-01.00 
  7 Lopez, Justin                Arizona Chee                      2.32m   NWI   7-07.50 
  8 Harry, Zayvion               Do Right               1.83m      2.30m   NWI   7-06.50 
  9 Haley, Zachariah             Az Titans Ll           2.04m      2.29m   NWI   7-06.25 
 10 Robinson, Ishaell            Az Titans Ll                      1.44m   NWI   4-08.75 
 
Shot Put 8 & Under Boys
===================================================================================
    AZ Assoc: A 6.57m  5/21/2011   Mason Hickel, Arizona Elit                  
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 LevinusIII, Fredrick-Cha     Phoenix B              4.18m      4.02m   13-02.25 
 
Javelin Throw 300g 8 & Under Boys
===================================================================================
    AZ Assoc: A 21.25m  4/16/2011   Amar Elmore, Do Right Edu                  
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Price, Aiden                 Do Right              10.20m     19.77m      64-10 
  2 LevinusIII, Fredrick-Cha     Phoenix B             12.03m     14.87m      48-09 
  3 Barrett, Malec               Do Right                         13.88m      45-06 
  4 Justice, Carson              Vail Vipers                      12.18m      39-11 
  5 Schilb, Kyan                 Vail Vipers                      11.67m      38-03 
  6 Bee, Sterling                Vail Vipers            9.96m     11.12m      36-06 
  7 Alberty, Darius              Arizona Risi                     10.75m      35-03 
  8 Jordan, Stephon              Az Titans Ll                      8.79m      28-10 
  9 Rasor, Caleb                 Pops TC                           5.46m      17-11 
 
100 Meter Dash 09-10 Boys
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 12.73  7/28/1991   Richard Washington, Inglewood, CA           
     JO Meet: J 12.73  7/28/1991   Richard Washington, Inglewood, CA           
    AZ Assoc: A 13.08  4/29/1995   Arnold Bernard, AC                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Adams, Quaron                Do Right               13.60      13.75   NWI  5 
  2 Douglass, Garrison           World Cla              13.82      14.00   NWI  5 
  3 Patton, Xavier               Arizona Risi           14.21      14.23   NWI  5 
  4 FairJr, Brian                Arizona Risi           14.72      14.27   NWI  5 
  5 Huckaby, Jaylen              Do Right               14.40      14.43   NWI  5 
  6 Boykins, Kai                 Arizona P              14.17      14.57   NWI  5 
  7 Amicks, Terrion              Nx Level TC            14.25      14.65   NWI  5 
  8 Wheaton, Markye              Do Right               14.80      14.89   NWI  4 
  9 Kittleson, Conner            Arizona Risi           14.83      15.00   NWI  4 
 10 Noyd, Russell                Alliance               15.68      15.64   NWI  4 
 11 Edwards, Ryan                Vail Vipers            15.35      15.70   NWI  4 
 12 King, Michael                Arizona Chee                      15.72   NWI  1 
 13 Fernandez, Derek             Ar Stars               16.21      15.81   NWI  3 
 14 Ortiz, Avaunt                Alliance               15.53      15.82   NWI  4 
 15 Yslas, Marcos                Ar Stars               16.35      16.04   NWI  3 
 16 Beltran, Abdiel              Arizona Chee                      16.06   NWI  1 
 17 Allison, Charlie             Phoenix Flye           16.12      16.68   NWI  3 
 18 Holloway, Jason              Do Right               17.13      16.90   NWI  2 
 19 Summons, Dalon               Do Right               17.01      16.91   NWI  3 
 20 Ramirez, Kevin               Glendale Fla           17.24      17.28   NWI  2 
 21 Williams, Amir               Alliance               16.79      17.31   NWI  3 
 22 Elmore, Amar                 Do Right               17.27      17.37   NWI  2 
 23 Felix, Kaleb                 Alliance               17.63      17.40   NWI  2 
 24 Garcia, David                Vail Vipers                       17.48   NWI  1 
 25 Vazquez, Yan                 AZ Flames TC                      18.30   NWI  1 
 26 Capono, Atlee                Do Right               19.75      20.59   NWI  2 
 
200 Meter Dash 09-10 Boys
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 25.83  8/2/2003    Rannell Hall, Miami, FL                     
     JO Meet: J 25.83  8/2/2003    Rannell Hall, Miami, FL                     
    AZ Assoc: A 26.59  6/16/2007   Paul Lucas, DR                              
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 FairJr, Brian                Arizona Risi           29.98      29.36   NWI  4 
  2 Patton, Xavier               Arizona Risi           29.68      29.74   NWI  4 
  3 Douglass, Garrison           World Cla              28.49      29.92   NWI  4 
  4 Boykins, Kai                 Arizona P              29.05      30.19   NWI  4 
  5 Boyd-Matthews, Amier         Do Right               29.60      30.72   NWI  4 
  6 Amicks, Terrion              Nx Level TC            30.18      31.04   NWI  4 
  7 Kittleson, Conner            Arizona Risi           30.50      31.05   NWI  4 
  8 Wheaton, Markye              Do Right               29.50      31.23   NWI  4 
  9 King, Michael                Arizona Chee           32.99      32.08   NWI  3 
 10 Shivers, Cole                Ar Stars               33.12      32.60   NWI  3 
 11 Noyd, Russell                Alliance               32.46      32.78   NWI  3 
 12 Edwards, Ryan                Vail Vipers                       33.18   NWI  1 
 13 Ortiz, Avaunt                Alliance               32.99      33.33   NWI  3 
 14 Beltran, Abdiel              Arizona Chee           32.43      33.59   NWI  3 
 15 Fernandez, Derek             Ar Stars               33.34      33.90   NWI  3 
 16 Martinez, Isaac              Az Titans Ll           33.31      34.86   NWI  3 
 17 Yslas, Marcos                Ar Stars               33.75      35.25   NWI  2 
 18 Williams, Amir               Alliance               36.00      36.50   NWI  2 
 19 Ortiz, Jacob                 Arizona Chee                      37.01   NWI  1 
 20 Summons, Dalon               Do Right               36.03      37.54   NWI  2 
 
400 Meter Dash 09-10 Boys
============================================================================
 Nat'l Youth: N   58.74  7/25/1997   Jules Noel, Boynton Beach, FL             
     JO Meet: J   58.74  7/25/1997   Jules Noel, Boynton Beach, FL             
    AZ Assoc: A 1:01.41  6/16/2007   Paul Lucas, DR                            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 FairJr, Brian                Arizona Risi         1:07.40    1:05.30   3 
  2 Adams, Quaron                Do Right             1:09.00    1:06.07   3 
  3 Jones, Keevin                Do Right             1:11.00    1:11.16   3 
  4 Patton, Xavier               Arizona Risi         1:15.55    1:12.32   3 
  5 Boyd-Matthews, Amier         Do Right             1:11.00    1:12.66   3 
  6 Baty, Charles                Do Right             1:16.00    1:13.26   2 
  7 Shivers, Cole                Ar Stars             1:15.33    1:13.90   3 
  8 King, Michael                Arizona Chee         1:17.00    1:14.19   2 
  9 Kittleson, Conner            Arizona Risi         1:11.86    1:14.39   3 
 10 Proctor, Malik               Phoenix B                       1:15.29   1 
 11 Noyd, Russell                Alliance             1:13.99    1:16.67   3 
 12 Yslas, Marcos                Ar Stars             1:25.00    1:17.92   2 
 13 Beltran, Abdiel              Arizona Chee         1:17.00    1:18.38   2 
 14 Kern, Ethan                  Pops TC                         1:23.40   1 
 15 Summons, Dalon               Do Right             1:26.00    1:24.43   2 
 16 Vazquez, Yan                 AZ Flames TC                    1:25.70   1 
 17 Williams, Amir               Alliance             1:25.82    1:26.45   2 
 18 Fuse, Cameron                Elite Stride                    1:26.95   1 
 19 Carr, Alexander              Huron Ath            1:35.24    1:31.59   2 
 20 McConnell, Kellen            Huron Ath            1:42.58    1:45.39   1 
 
800 Meter Run 09-10 Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 2:19.74  7/30/2005   Robert Amick, unattached-14               
     JO Meet: J 2:19.74  7/30/2005   Robert Amick, unattached-14               
    AZ Assoc: A 2:30.74  5/19/2005   Ryan Silva, UNA                           
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Jones, Keevin                Do Right             2:45.00    2:42.33  
  2 Schilb, Ayden                Vail Vipers          2:48.43    2:42.42  
  3 Blevins, Zaire               Do Right             2:49.00    2:49.19  
  4 Baty, Charles                Do Right             2:51.00    2:55.95  
  5 Ortiz, Jacob                 Arizona Chee         3:00.00    2:56.01  
  6 Nguyen, Thomas               Arizona Puma         3:07.00    2:58.83  
  7 Nguyen, Nicholas             Arizona Puma         3:00.00    2:58.97  
  8 Peterson, Aidan              Anthem Track         2:57.57    2:58.99  
  9 Ramirez, Kevin               Glendale Fla         3:00.00    3:03.71  
 10 Figueroa, Roman              Vail Vipers          2:51.38    3:05.09  
 11 Kern, Ethan                  Pops TC                         3:08.19  
 12 Fuse, Cameron                Elite Stride                    3:10.54  
 13 Carr, Alexander              Huron Ath            3:34.00    3:35.04  
 
1500 Meter Run 09-10 Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 4:43.70  7/31/2005   Robert Amick, unattached-14               
     JO Meet: J 4:43.70  7/31/2005   Robert Amick, unattached-14               
    AZ Assoc: A 5:03.80  4/11/1987   Joe Acosta, SS                            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Schilb, Ayden                Vail Vipers          6:13.61    5:44.76  
  2 Blevins, Zaire               Do Right             5:42.00    5:58.72  
  3 Peterson, Aidan              Anthem Track         5:59.94    6:03.79  
  4 Ortiz, Jacob                 Arizona Chee         5:59.00    6:05.32  
  5 Nguyen, Nicholas             Arizona Puma                    6:13.99  
  6 Nguyen, Thomas               Arizona Puma                    6:41.62  
  7 Layden, Jacob                Unattached           6:52.00    7:40.67  
 
4x100 Meter Relay 09-10 Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 51.63  8/3/2003    Miamia Metro-Dade, Miami, FL                
                       Leo Simmons, Darryl Brown, Shaquille Kearse, Ranne
     JO Meet: J 51.63  8/3/2003    Miamia Metro-Dade, Miami, FL                
                       Leo Simmons, Darryl Brown, Shaquille Kearse, Ranne
    AZ Assoc: A 54.06  6/26/2000   Do Right                                    
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Do Right Educational Sports  'A'                    56.70      55.12  
     1) Adams, Quaron                   2) Boyd-Matthews, Amier           
     3) Huckaby, Jaylen                 4) Wheaton, Markye                
 
4x400 Meter Relay 09-10 Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 4:11.54  7/30/2000   Speed City TC                             
                         Kwame Morgan, Anthony Williams, Tariq Adams, Misha
     JO Meet: J 4:11.54  7/30/2000   Speed City TC                             
                         Kwame Morgan, Anthony Williams, Tariq Adams, Misha
    AZ Assoc: A 4:39.35  5/24/1992   Jesse Owens Memorial                      
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Do Right Educational Sports  'A'                  5:24.00    5:02.38  
     1) Baty, Charles                   2) Blevins, Zaire                 
     3) Huckaby, Jaylen                 4) Jones, Keevin                  
 
High Jump 09-10 Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 1.55m  1977        David Mosley, Sunnyvale, CA                 
     JO Meet: J 1.55m  1977        David Mosley, Sunnyvale, CA                 
    AZ Assoc: A 1.43m  6/10/1980   James Turner, CG                            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Proctor, Malik               Phoenix B                         1.05m    3-05.25 
  2 Mock, Jacob                  Phoenix B              0.94m      0.90m    2-11.50 
 
Long Jump 09-10 Boys
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 4.97m  7/29/2003   Thomas Johnson, Dallas, TX                  
     JO Meet: J 4.97m  7/29/2003   Thomas Johnson, Dallas, TX                  
    AZ Assoc: A 4.55m  5/2/2009    Tehran Thomas, Arizona Sain                 
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Amicks, Terrion              Nx Level TC            4.29m      4.06m   NWI  13-04.00 
  2 Douglass, Garrison           World Cla              4.00m      3.97m   NWI  13-00.25 
  3 Boykins, Kai                 Arizona P              3.99m      3.75m   NWI  12-03.75 
  4 Allison, Charlie             Phoenix Flye           3.74m      3.60m   NWI  11-09.75 
  5 Proctor, Malik               Phoenix B                         3.33m   NWI  10-11.25 
  6 Fernandez, Derek             Ar Stars               3.20m      3.30m   NWI  10-10.00 
  7 Overstreet, Louis            AZ Flames TC           3.26m      3.24m   NWI  10-07.75 
  8 Ortiz, Avaunt                Alliance               3.70m      3.12m   NWI  10-03.00 
  8 Merritt, Aiden               Arizona Elit           3.28m      3.12m   NWI  10-03.00 
 10 Felix, Kaleb                 Alliance               3.24m      3.06m   NWI  10-00.50 
 11 Mock, Jacob                  Phoenix B              3.33m      3.04m   NWI   9-11.75 
 12 Ramirez, Kevin               Glendale Fla           3.30m      2.87m   NWI   9-05.00 
 13 Vazquez, Yan                 AZ Flames TC                      2.75m   NWI   9-00.25 
 
Shot Put 6 lb. 09-10 Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 12.44m  8/2/2003    Jon Allen, Houston,TX                      
     JO Meet: J 12.44m  8/2/2003    Jon Allen, Houston,TX                      
    AZ Assoc: A  9.82m  3/21/1987   Jason Fogel, MP                            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Elmore, Amar                 Do Right               9.10m      8.05m   26-05.00 
  2 Holloway, Jason              Do Right               6.58m      6.39m   20-11.75 
  3 Sanders, Jayden              AZ Flames TC           5.36m      5.46m   17-11.00 
  4 Capono, Atlee                Do Right               6.10m      5.21m   17-01.25 
  5 Fuse, Cameron                Elite Stride                      4.97m   16-03.75 
  6 Overstreet, Louis            AZ Flames TC           5.70m      3.91m   12-10.00 
  7 McConnell, Kellen            Huron Ath                         2.93m    9-07.50 
 
Javelin Throw 300g 09-10 Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 41.16m  6/10/2007   Armand Shyne, Fairoaks, CA                 
     JO Meet: J 40.47m  7/26/2008   Otis Statum, 38 3M Track Clu               
    AZ Assoc: A 38.62m  6/9/2010    Carlan Naisant, 1048 AZ Flames             
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Allison, Charlie             Phoenix Flye          25.97m     27.64m      90-08 
  2 Elmore, Amar                 Do Right              32.55m     26.35m      86-05 
  3 Sanders, Jayden              AZ Flames TC          17.44m     23.20m      76-01 
  4 Edwards, Ryan                Vail Vipers           17.09m     20.29m      66-07 
  5 Holloway, Jason              Do Right              20.02m     19.61m      64-04 
  6 Figueroa, Roman              Vail Vipers           20.93m     18.30m      60-00 
  7 Garcia, David                Vail Vipers                      13.88m      45-06 
  8 Capono, Atlee                Do Right              15.94m     13.28m      43-07 
  9 Overstreet, Louis            AZ Flames TC          17.40m     13.08m      42-11 
 
100 Meter Dash 11-12 Boys
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 11.64  7/26/2009   Bryce Love, Carolina Elite/Dunham,NC        
     JO Meet: J 11.70  8/2/1998    Michael Grant,  Darian Trout Brown 08, Decat
    AZ Assoc: A 12.17  5/7/1983    Vance Ross, AP                              
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Williams, Pharoah            Alliance               12.81      13.04   NWI  7 
  2 Smith, Roger                 Panthers Run           12.90      13.38   NWI  7 
  3 Ruffin, Nigel                Arizona Risi           12.98      13.68   NWI  7 
  4 Scott, Sean                  Arizona Chee           12.71      13.71   NWI  7 
  5 Aguano, Nainoa               Arizona Chee           13.59      13.78   NWI  6 
  6 Cheatham, Damon              Ar Stars               13.45      13.90   NWI  7 
  7 Williams, Zion               Arizona Chee           13.59      13.96   NWI  6 
  7 Taylor, Kiondre              Arizona Chee           13.59      13.96   NWI  7 
  9 Larson, Varney               Pops TC                           13.97   NWI  1 
 10 Sudduth, Evonte              AZ Flames TC           13.75      14.06   NWI  6 
 11 GilmoreII, Bryan             Alliance               13.39      14.09   NWI  7 
 12 Taylor, Jaelon               Arizona Risi           14.03      14.16   NWI  6 
 13 Pratt, Antonio               Nx Level TC            13.88      14.26   NWI  6 
 14 Gatewood, Malachi            Alliance               14.08      14.28   NWI  6 
 15 Vaughn, Martin               Do Right               14.53      14.30   NWI  5 
 16 Richmond, Jalen              Arizona Chee           13.59      14.33   NWI  7 
 17 Shaffer, William             Do Right               14.04      14.34   NWI  6 
 18 Ivie, Connor                 AZ Flames TC           14.43      14.48   NWI  5 
 19 Valentine, D'Hayven          Nx Level TC            14.10      14.52   NWI  5 
 20 AdkinsonJr, Jason            Arizona Risi           14.58      14.59   NWI  4 
 21 Brown, John                  Arizona Sain           13.68      14.65   NWI  6 
 22 Walker, Jaleel               Arizona Sain           14.20      14.74   NWI  5 
 23 Flores, Jacob                Unattached             14.20      14.75   NWI  5 
 24 Davis, Shamon                Az Titans Ll           14.59      14.94   NWI  4 
 25 Scrivner, Clifton            Do Right               15.00      14.98   NWI  4 
 26 Stewart, Antawne             Do Right               14.46      15.00   NWI  5 
 27 Lee, Clarence                Arizona Puma           14.47      15.06   NWI  5 
 28 Owens, Taj                   Vail Vipers            15.12      15.30   NWI  3 
 29 Carter, Jordan               Arizona Sain                      15.32   NWI  1 
 30 Alberty, Dakarai             Arizona Risi           15.64      15.53   NWI  2 
 31 Mitchell, Joristen           World Cla              15.42      15.58   NWI  3 
 32 Figueroa, Ramon              Vail Vipers            15.92      15.59   NWI  2 
 33 Carlon, Austreberto          Arizona Elit           15.05      15.60   NWI  4 
 33 Duncan, Elijah               Arizona Elit           14.68      15.60   NWI  4 
 35 AndrewsJr, Haudarie          Arizona Risi           14.57      15.63   NWI  4 
 36 Lopez, Carlos                Glendale Fla           15.62      15.68   NWI  3 
 37 Greer, Dylan                 Arizona Chee                      15.70   NWI  1 
 38 Byrd, Hashim                 Arizona Sain           15.34      15.77   NWI  3 
 39 Span-Moreland, Jacques       Do Right               15.35      15.84   NWI  3 
 40 Potts, Trayvon               Do Right               15.00      16.01   NWI  4 
 41 Flaherty, Jacob              Arizona Risi           15.42      16.59   NWI  3 
 42 Reeves, Ceth                 Arizona Elit           16.40      17.27   NWI  2 
 43 Sanders, Andre               AZ Flames TC           17.45      17.80   NWI  2 
 44 Sanchez, Jacob               Alliance               17.66      17.93   NWI  2 
 45 Sanders, Mikah               AZ Flames TC           17.85      18.45   NWI  2 
 
200 Meter Dash 11-12 Boys
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 23.37  8/1/2009    Bryce Love, Carolina Elite/Raleigh,N        
     JO Meet: J 23.37  8/1/2009    Bryce Love, 16 Carolina Elit                
    AZ Assoc: A 25.00  5/18/2002   Marcus Wheaton, DR                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Williams, Pharoah            Alliance               26.48      27.05   NWI  6 
  2 Ruffin, Nigel                Arizona Risi           27.84      27.87   NWI  6 
  3 Ransom, Lathan               Az Titans Ll           28.18      28.20   NWI  6 
  4 Nakiso, Sani                 Arizona Chee           28.31      28.25   NWI  5 
  5 Taylor, Kiondre              Arizona Chee           28.90      28.59   NWI  5 
  6 Guevara, Jonah               Arizona Risi           27.85      28.66   NWI  6 
  7 Bradley-Cooper, Jordan       Do Right               28.00      28.77   NWI  6 
  8 Aguano, Nainoa               Arizona Chee           28.30      28.93   NWI  5 
  9 Richmond, Jalen              Arizona Chee           28.60      29.17   NWI  5 
 10 Dossie, Romance              Arizona Sain           30.21      29.24   NWI  3 
 11 Jackson, Alden               Nx Level TC            29.37      29.71   NWI  4 
 11 AdkinsonJr, Jason            Arizona Risi           28.92      29.71   NWI  5 
 13 Pratt, Antonio               Nx Level TC            29.16      29.82   NWI  5 
 14 Ivie, Connor                 AZ Flames TC           29.65      29.89   NWI  4 
 15 Williams, Zion               Arizona Chee           28.60      29.92   NWI  5 
 16 Gruenwald, Jacob             Arizona Chee           30.01      30.11   NWI  3 
 17 Sudduth, Evonte              AZ Flames TC           29.20      30.16   NWI  4 
 18 AndrewsJr, Haudarie          Arizona Risi           29.50      31.19   NWI  4 
 18 Walker, Jaleel               Arizona Sain           29.71      31.19   NWI  4 
 20 Cervantes, Steven            Alliance               30.35      31.35   NWI  3 
 21 Stewart, Antawne             Do Right               28.57      31.36   NWI  5 
 22 Valentine, D'Hayven          Nx Level TC            29.69      31.63   NWI  4 
 23 Davis, Shamon                Az Titans Ll           32.93      31.83   NWI  3 
 24 Flaherty, Jacob              Arizona Risi           33.04      32.05   NWI  2 
 25 Scrivner, Clifton            Do Right               30.00      32.21   NWI  4 
 26 Carlon, Austreberto          Arizona Elit           33.83      32.27   NWI  2 
 27 Buntin, Cameron              Vail Vipers            30.47      32.42   NWI  3 
 28 Byrd, Hashim                 Arizona Sain           32.36      32.69   NWI  3 
 29 Carter, Jordan               Arizona Sain                      32.80   NWI  1 
 30 Mitchell, Joristen           World Cla              33.56      33.46   NWI  2 
 31 Owens, Taj                   Vail Vipers            32.66      33.94   NWI  3 
 32 Figueroa, Ramon              Vail Vipers            34.31      34.04   NWI  2 
 33 Hays, Mykl                   Ar Stars                          35.80   NWI  1 
 34 Sanchez, Jacob               Alliance               39.32      38.44   NWI  2 
 
400 Meter Dash 11-12 Boys
============================================================================
 Nat'l Youth: N 50.75  8/2/2009    Bryce Love, Carolina Elite/Raleigh,N        
     JO Meet: J 50.75  8/2/2009    Bryce Love, 16 Carolina Elit                
    AZ Assoc: A 56.91  7/14/2003   Marcus Wheaton, DR                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Smith, Roger                 Panthers Run           57.00      58.88   4 
  2 Guevara, Jonah               Arizona Risi           59.61      59.61   4 
  3 England, Joshua              Arizona Risi         1:00.50    1:00.02   4 
  4 Nakiso, Sani                 Arizona Chee         1:05.00    1:01.54   4 
  5 Ransom, Lathan               Az Titans Ll         1:03.18    1:01.74   4 
  6 AdkinsonJr, Jason            Arizona Risi         1:03.81    1:05.44   4 
  7 Ramirez, Jeremy              Arizona Sain         1:07.00    1:05.48   3 
  8 Bradley-Cooper, Jordan       Do Right             1:05.99    1:06.84   3 
  9 Wiley, Seth                  Nx Level TC          1:08.10    1:07.69   3 
 10 Gatewood, Malachi            Alliance             1:05.91    1:08.40   4 
 11 AndrewsJr, Haudarie          Arizona Risi         1:07.44    1:08.48   3 
 12 Boykins, Quinn               Arizona P            1:15.00    1:09.57   2 
 13 Vaughn, Martin               Do Right             1:11.00    1:09.58   2 
 14 Bell, Gavin                  Elite Stride         1:09.00    1:10.78   3 
 15 Sudduth, Evonte              AZ Flames TC         1:05.00    1:10.83   4 
 16 Evans, Cole                  Huron Ath                       1:11.60   1 
 17 Stewart, Antawne             Do Right             1:10.00    1:12.81   2 
 18 Flaherty, Jacob              Arizona Risi         1:11.43    1:12.90   2 
 19 Duncan, Elijah               Arizona Elit         1:09.00    1:13.52   3 
 20 Lopez, Carlos                Glendale Fla         1:22.00    1:13.83   1 
 21 Potts, Trayvon               Do Right             1:11.00    1:15.08   2 
 22 Martin, Nicholas             Phoenix B                       1:15.93   1 
 23 Alberty, Dakarai             Arizona Risi         1:15.63    1:16.50   2 
 24 Buntin, Cameron              Vail Vipers          1:15.61    1:17.47   2 
 25 Jirak, Adam                  Arizona Risi         1:28.00    1:29.35   1 
 26 Soqui, Noah                  Huron Ath            1:28.97    1:32.47   1 
 27 Johnson, Jace                Huron Ath            1:28.64    1:32.71   1 
 
800 Meter Run 11-12 Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 2:07.21  7/29/2001   Reginald Warren, Sacramento, CA           
     JO Meet: J 2:06.51  7/30/2005   Elias Gedyon, Quiet Fire                  
    AZ Assoc: A 2:15.50  7/16/1989   Joe Acosta, SS                            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Ransom, Lathan               Az Titans Ll         2:38.11    2:30.87  
  2 Nasewytewa, Steven           Unattached                      2:32.22  
  3 Peterson, Josh               Arizona Puma         2:35.00    2:32.48  
  4 Black, Xander                Go The Dista         2:34.00    2:32.51  
  5 Cruz, Jay                    Arizona Sain         2:34.00    2:37.31  
  6 Felix, Malachi               Alliance             2:41.74    2:37.71  
  7 Bell, Gavin                  Elite Stride         2:34.23    2:45.57  
  8 Potts, Trayvon               Do Right             2:47.66    2:45.70  
  9 Jones, Troy                  Arizona Sain                    2:48.04  
 10 Boykins, Quinn               Arizona P            2:43.17    2:48.52  
 11 Nguyen, Anthony              Arizona Puma         2:55.00    2:57.00  
 12 Joyner, Zachary              Vail Vipers          2:54.57    2:57.81  
 13 Reeves, Ceth                 Arizona Elit         3:05.00    3:08.73  
 14 Dallago, Dante               Alliance             3:05.75    3:15.53  
 15 Strevay, Damaggio            Vail Vipers          3:28.21    3:19.16  
 16 Jirak, Adam                  Arizona Risi         3:20.65    3:19.47  
 17 Soqui, Noah                  Huron Ath            3:20.00    3:23.55  
 18 Johnson, Jace                Huron Ath            3:15.00    3:24.71  
 
1500 Meter Run 11-12 Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 4:22.58  1980        Tony Perez, Eugene, OR                    
     JO Meet: J 4:30.87  7/31/2005   Elias Gedyon, Quiet Fire                  
    AZ Assoc: A 4:43.15  6/22/1996   Billy Smith, UNA                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Peterson, Josh               Arizona Puma         5:12.00    5:09.79  
  2 Cruz, Jay                    Arizona Sain         5:28.00    5:31.11  
  3 Jones, Troy                  Arizona Sain                    5:43.42  
  4 Joyner, Zachary              Vail Vipers          6:42.55    6:23.46  
  5 Dallago, Dante               Alliance             6:04.67    6:28.44  
  6 Hays, Mykl                   Ar Stars                        6:33.37  
  7 Justice, Taylor              Vail Vipers          6:53.01    7:10.02  
 
3000 Meter Run 11-12 Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 9:38.52  8/1/1998    Chris Dominic, San Lorenzo, CA            
     JO Meet: J 9:38.52  8/1/1998    Chris Dominic, San Lorenzo, CA            
    AZ Assoc: A 9:35.31  6/19/2001   Christian Clegg, AH                       
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Nasewytewa, Steven           Unattached          10:49.00   10:46.14  
  2 Peterson, Josh               Arizona Puma        10:48.00   10:47.50  
  3 Stanek, Christopher          Go The Dista        11:07.00   10:56.06  
  4 Miller, Jacob                Go The Dista        11:13.00   10:58.97  
  5 Justice, Taylor              Vail Vipers         14:54.00   14:06.11  
 
80 Meter Hurdles (30") 11-12 Boys
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 11.74  7/26/1997   Kenny Lambe, Hilton Head, SC                
     JO Meet: J 11.74  7/26/1997   Kenny Lambe, Hilton Head, SC                
    AZ Assoc: A 12.46  7/16/2000   Marcus Clanton, LTC                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Simmons, Noah                AZ Flames TC           13.69      13.30   NWI  2 
  2 Gruenwald, Jacob             Arizona Chee           15.30      14.40   NWI  2 
  3 Wiley, Seth                  Nx Level TC            16.02      14.52   NWI  2 
  4 Jackson, Alden               Nx Level TC            15.85      14.65   NWI  2 
  5 Martin, Nicholas             Phoenix B                         16.93   NWI  2 
  6 Alberty, Dakarai             Arizona Risi           16.62      16.95   NWI  2 
 
4x100 Meter Relay 11-12 Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 47.54  7/15/2004   Dallas Blade, Arlington, TX                 
     JO Meet: J 47.75  7/31/1994   Glenarden TC, Upper Marlboro, MD            
                       B Haigler, K Lewis, H Jefferson, A Washington     
    AZ Assoc: A 50.56  5/18/2002   Arizona Cheetahs                            
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Arizona Rising Suns TC  'A'                         52.59      51.97  
     1) England, Joshua                 2) Guevara, Jonah                 
     3) Ruffin, Nigel                   4) Taylor, Jaelon                 
  2 Arizona Cheetahs Track Cl  'A'                      52.52      52.56  
     1) Nakiso, Sani                    2) Richmond, Jalen                
     3) Scott, Sean                     4) Taylor, Kiondre                
  3 Alliance Youth Sports  'A'                          53.11      53.24  
     1) Cervantes, Steven               2) Gatewood, Malachi              
     3) GilmoreII, Bryan                4) Williams, Pharoah              
  4 Arizona Saints Sports Club  'A'                                57.27  
     1) Brown, John                     2) Dossie, Romance                
     3) Ramirez, Jeremy                 4) Walker, Jaleel                 
 
4x400 Meter Relay 11-12 Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 3:47.50  7/31/1994   Glenarden TC, Upper Marlboro, MD          
                         B Haigler, K Lewis, H Jefferson, A Washington     
     JO Meet: J 3:47.50  7/31/1994   Glenarden TC, Upper Marlboro, MD          
                         B Haigler, K Lewis, H Jefferson, A Washington     
    AZ Assoc: A 4:11.08  6/8/2010    1048 Arizona Titans, 1048 AZ Titans       
                         P Kadiri, T Ross, A Sauls                         
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Arizona Saints Sports Club  'A'                              4:32.81  
     1) Brown, John                     2) Cruz, Jay                      
     3) Dossie, Romance                 4) Ramirez, Jeremy                
 
High Jump 11-12 Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 1.75m  1979        David Mosley, Palo Alto, CA                 
     JO Meet: J 1.75m  1979        David Mosley, Palo Alto, CA                 
    AZ Assoc: A 1.66m  5/18/1985   Darren Reid, PP                             
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Too, Lucas                   Arizona Puma           1.43m      1.45m    4-09.00 
  2 Simmons, Noah                AZ Flames TC           1.42m     J1.45m    4-09.00 
  3 Martin, Nicholas             Phoenix B                         1.25m    4-01.25 
  4 Boykins, Quinn               Arizona P              1.25m     J1.25m    4-01.25 
  5 Lee, Clarence                Arizona Puma           1.15m      1.15m    3-09.25 
  6 Larson, Varney               Pops TC                          J1.15m    3-09.25 
  7 Mitchell, Joristen           World Cla                         1.10m    3-07.25 
  8 Bell, Gavin                  Elite Stride                     J1.10m    3-07.25 
  9 Sajovie, Brett               AZ Flames TC           1.10m      1.05m    3-05.25 
 -- Nguyen, Anthony              Arizona Puma           1.20m         NH            
 
Long Jump 11-12 Boys
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 5.51m  7/30/2005   Matthew Green, Mon Valley                   
     JO Meet: J 5.51m  7/30/2005   Matthew Green, Mon Valley                   
    AZ Assoc: A 5.45m  5/18/1994   Galindo Godinez, SS                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Cheatham, Damon              Ar Stars               4.82m      4.57m   NWI  15-00.00 
  2 Jones, Troy                  Arizona Sain                      4.51m   NWI  14-09.75 
  3 Pratt, Antonio               Nx Level TC            4.45m      4.50m   NWI  14-09.25 
  4 Aguano, Nainoa               Arizona Chee                      4.45m   NWI  14-07.25 
  5 Smith, Roger                 Panthers Run           3.96m      4.44m   NWI  14-07.00 
  6 Gruenwald, Jacob             Arizona Chee           4.27m      4.43m   NWI  14-06.50 
  7 Ivie, Connor                 AZ Flames TC           4.20m      4.39m   NWI  14-05.00 
  8 England, Joshua              Arizona Risi                      4.35m   NWI  14-03.25 
  9 Jackson, Alden               Nx Level TC            4.47m      4.30m   NWI  14-01.25 
 10 Williams, Zion               Arizona Chee           4.27m      4.27m   NWI  14-00.25 
 11 Simmons, Noah                AZ Flames TC           4.53m      4.20m   NWI  13-09.50 
 12 Valentine, D'Hayven          Nx Level TC            4.19m      3.95m   NWI  12-11.50 
 13 Larson, Varney               Pops TC                           3.80m   NWI  12-05.75 
 14 Bradley-Cooper, Jordan       Do Right               3.46m      3.62m   NWI  11-10.50 
 15 Davis, Shamon                Az Titans Ll                      3.51m   NWI  11-06.25 
 16 Greer, Dylan                 Arizona Chee                      3.50m   NWI  11-05.75 
 17 Byrd, Hashim                 Arizona Sain                      3.37m   NWI  11-00.75 
 18 Carter, Jordan               Arizona Sain                      3.36m   NWI  11-00.25 
 19 Evans, Cole                  Huron Ath                         3.31m   NWI  10-10.50 
 20 Span-Moreland, Jacques       Do Right               3.39m      3.08m   NWI  10-01.25 
 
Shot Put 6 lb. 11-12 Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 14.70m  7/28/2006   Ashton Henderson, 09-Tulsa Exp             
     JO Meet: J 15.77m  8/2/2009    Aaron Hanna, 14 Miami Dade TC              
    AZ Assoc: A 13.11m  7/16/1994   Clay Olsen, UNA                            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Center, DaVeion              Do Right              10.21m     10.09m   33-01.25 
  2 Vaughn, Martin               Do Right               9.17m      9.20m   30-02.25 
  3 Wiley, Seth                  Nx Level TC            8.79m      8.46m   27-09.25 
  4 Shaffer, William             Do Right               9.96m      8.16m   26-09.25 
  5 King, Emery                  AZ Flames TC           6.18m      8.10m   26-07.00 
  6 Motes, Matthew               Arizona Chee           9.10m      7.85m   25-09.25 
  7 Menlove, S.Andrew            Arizona Chee           7.25m      7.38m   24-02.50 
  8 Sajovie, Brett               AZ Flames TC           6.50m      7.02m   23-00.50 
  9 Sanders, Andre               AZ Flames TC           5.02m      6.98m   22-11.00 
 10 Sanders, Mikah               AZ Flames TC           5.84m      6.74m   22-01.50 
 11 Strevay, Damaggio            Vail Vipers            6.39m      6.49m   21-03.50 
 12 Buntin, Cameron              Vail Vipers            4.70m      6.40m   21-00.00 
 
Discus Throw 1kg 11-12 Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 38.62m  7/28/1994   Phillip Tabor, Ardmore, OK                 
     JO Meet: J 39.32m  7/30/2009   Aaron Hanna, 14 Miami Dade TC              
    AZ Assoc: A 31.44m  7/16/1994   Clay Olsen, UNA                            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Center, DaVeion              Do Right              24.47m     23.71m      77-09 
  2 Motes, Matthew               Arizona Chee          22.81m     21.23m      69-08 
  3 King, Emery                  AZ Flames TC          23.25m     20.35m      66-09 
  4 Menlove, S.Andrew            Arizona Chee          13.85m     19.07m      62-07 
  5 Shaffer, William             Do Right              16.38m     18.97m      62-03 
  6 Flores, Jacob                Unattached            16.25m     17.76m      58-03 
 
Javelin Throw 300g 11-12 Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 54.53m  7/21/2006   Aaron Potter, Eugene, OR                   
     JO Meet: J 51.98m  7/30/2009   Armand Shyne, 14-38 3M Track C             
    AZ Assoc: A 50.33m  4/30/2011   Marcus Naisant, Arizona Flam               
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Figueroa, Ramon              Vail Vipers           31.93m     34.02m     111-07 
  2 Center, DaVeion              Do Right              25.40m     30.21m      99-01 
  3 King, Emery                  AZ Flames TC          35.08m     29.60m      97-01 
  4 Flores, Jacob                Unattached            25.79m     29.12m      95-06 
  5 Motes, Matthew               Arizona Chee          30.95m     27.94m      91-08 
  6 GilmoreII, Bryan             Alliance                         25.61m      84-00 
  7 Sajovie, Brett               AZ Flames TC          21.00m     24.89m      81-08 
  8 Sanders, Andre               AZ Flames TC          22.95m     24.42m      80-01 
  9 Span-Moreland, Jacques       Do Right              22.65m     22.39m      73-05 
 10 Owens, Taj                   Vail Vipers                      21.07m      69-01 
 11 Menlove, S.Andrew            Arizona Chee          18.93m     18.49m      60-08 
 12 Justice, Taylor              Vail Vipers           21.18m     17.61m      57-09 
 13 Sanders, Mikah               AZ Flames TC          22.33m     16.57m      54-04 
 14 Martinez-pompa, Blake        Vail Vipers                      16.27m      53-04 
 15 Joyner, Zachary              Vail Vipers           17.78m     15.22m      49-11 
 16 Macias, Alex                 Go The Dista                     13.43m      44-01 
 17 Strevay, Damaggio            Vail Vipers           10.24m     12.11m      39-09 
 18 Dallago, Dante               Alliance              12.33m     10.85m      35-07 
 19 Sanchez, Jacob               Alliance              11.65m      9.89m      32-05 
 
100 Meter Dash 13-14 Boys
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 10.94  7/28/2000   Michael Grant, GA                           
     JO Meet: J 10.94  7/28/2000   Michael Grant, GA                           
    AZ Assoc: A 11.23  6/24/1990   Trevor Wells, FFS                           
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Jones, DeMontay              Arizona Risi           11.59      11.69   NWI  6 
  2 Williams, Dereck             Arizona Chee           11.95      11.98   NWI  6 
  3 Taylor, Cameron              Arizona Risi           12.39      12.06   NWI  6 
  4 Pola, Isaiah                 Alliance               12.09      12.12   NWI  6 
  5 Hemphill-Toledo, Cito        Arizona Chee           11.92      12.25   NWI  6 
  6 Waters, Tamir                Alliance               12.19      12.26   NWI  6 
  7 Joiner, Jamarye              Vail Vipers            12.04      12.44   NWI  6 
  8 White, Keishaud              Do Right               12.34      12.47   NWI  6 
  9 Russell, Christopher         Arizona Risi           12.49      12.51   NWI  5 
 10 Williams, Treyvon            Arizona Sain           12.57      12.55   NWI  5 
 11 Anderson, Drake              Alliance               12.66      12.77   NWI  5 
 12 Fernandez, Dylan             Ar Stars               12.69      12.81   NWI  5 
 13 Nicholson, Christopher       Arizona Risi           12.77      12.85   NWI  5 
 14 Gonzales, John-Anthony       Nx Level TC            13.52      12.93   NWI  4 
 15 Griffin, Marquis             Az Titans Ll           12.98      13.01   NWI  4 
 16 Owens, Geo                   Vail Vipers            15.28      13.06   NWI  2 
 17 Tellis, Leroy                Arizona Risi           12.93      13.07   NWI  4 
 18 Jones, Delvin                Arizona Risi           12.89      13.14   NWI  5 
 19 Williams, Malcolm            Pops TC                13.20      13.34   NWI  4 
 19 Wickens, Jack                AZ Flames TC           13.85      13.34   NWI  3 
 21 Carr, Nikolas                Huron Ath              14.80      13.56   NWI  2 
 22 Gavel, Brandon               Alliance               13.24      13.59   NWI  4 
 23 Brown, Zareq                 Nx Level TC            13.91      13.73   NWI  3 
 24 Johnson, Jalen               AZ Flames TC           13.63      13.77   NWI  3 
 25 Rector, Cade                 Arizona Risi           14.02      13.94   NWI  3 
 26 Jackson, DeVion              Do Right               13.51      14.14   NWI  4 
 27 Miles, Jordan                Arizona Chee                      14.17   NWI  1 
 28 Sheesley, Travis             Alliance               14.19      14.33   NWI  3 
 29 Hart, Tre                    Ar Stars               14.52      14.45   NWI  3 
 30 Patton, Jordan               Arizona Risi           14.25      14.48   NWI  3 
 30 King, Tommy                  Arizona Sain                      14.48   NWI  1 
 32 Roberts, Eric                AZ Flames TC                      14.68   NWI  1 
 33 Bieber, Dylen                Nx Level TC                       14.74   NWI  1 
 34 Allred, Tony                 Pops TC                           14.90   NWI  1 
 35 Massey, Tahsin               Glendale Fla                      16.42   NWI  1 
 
200 Meter Dash 13-14 Boys
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 21.84              Michael Grant, GA                           
     JO Meet: J 21.84              Michael Grant, GA                           
    AZ Assoc: A 23.16  7/7/1999    Darius Cade, AC                             
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Jones, DeMontay              Arizona Risi           23.71      24.05   NWI  5 
  2 Williams, Dereck             Arizona Chee           24.46      24.47   NWI  5 
  3 Woodberry, Antwaun           Arizona Risi           24.79      24.98   NWI  5 
  4 Waters, Tamir                Alliance               24.41      25.67   NWI  5 
  4 Joiner, Jamarye              Vail Vipers            25.05      25.67   NWI  5 
  6 Williams, Treyvon            Arizona Sain           25.47      25.87   NWI  5 
  7 Russell, Christopher         Arizona Risi           26.09      25.90   NWI  4 
  8 Fernandez, Dylan             Ar Stars               26.12      26.41   NWI  4 
  9 Owens, Geo                   Vail Vipers            26.30      26.42   NWI  4 
 10 Fotu, Sesimani               Alliance               27.11      26.92   NWI  3 
 11 Jones, Delvin                Arizona Risi           26.14      26.96   NWI  4 
 12 Tellis, Leroy                Arizona Risi           26.66      27.57   NWI  4 
 13 Williams, Malcolm            Pops TC                27.80      27.84   NWI  3 
 14 Griffin, Marquis             Az Titans Ll           26.11      27.94   NWI  4 
 15 Anderson, Drake              Alliance               26.89      28.03   NWI  4 
 16 Carr, Nikolas                Huron Ath              28.00      28.73   NWI  3 
 17 Johnson, Jalen               AZ Flames TC           28.57      29.83   NWI  3 
 18 King, Tommy                  Arizona Sain                      30.12   NWI  1 
 19 Patton, Jordan               Arizona Risi           30.40      30.37   NWI  2 
 20 Hart, Tre                    Ar Stars               29.95      30.48   NWI  2 
 21 Sheesley, Travis             Alliance               30.70      30.57   NWI  2 
 22 Bee, Bentley                 Vail Vipers                       30.64   NWI  1 
 23 Bieber, Dylen                Nx Level TC            30.80      30.81   NWI  2 
 24 Roberts, Eric                AZ Flames TC                      31.54   NWI  1 
 
400 Meter Dash 13-14 Boys
============================================================================
 Nat'l Youth: N 47.16  8/1/1993    W.Obea Moore, Los Angeles, CA               
     JO Meet: J 47.16  8/1/1993    W.Obea Moore, Los Angeles, CA               
    AZ Assoc: A 52.15  6/8/1996    Darren Matthews, AC                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Taylor, Cameron              Arizona Risi           54.33      53.93   5 
  2 Woodberry, Antwaun           Arizona Risi           55.17      54.52   5 
  3 Holt, Tommy                  Arizona Chee           56.00      55.90   5 
  4 Williams, Treyvon            Arizona Sain           57.58      56.13   5 
  5 Hemphill-Toledo, Cito        Arizona Chee           57.00      56.36   5 
  6 Waters, Tamir                Alliance               56.72      56.70   5 
  7 Kadiri, Prince               Az Titans Ll           55.00      58.99   5 
  8 Jones, Delvin                Arizona Risi           59.45      59.29   5 
  9 Smith, James                 AZ Flames TC           59.97      59.33   4 
 10 Lozano, Daniel               Anthem Track         1:00.53    1:00.80   4 
 11 Griffin, Marquis             Az Titans Ll         1:05.55    1:01.48   3 
 12 Williams, Malcolm            Pops TC              1:01.24    1:01.54   4 
 13 Carr, Nikolas                Huron Ath              59.80    1:01.76   4 
 14 Corrales, Jason              Glendale Fla         1:02.00    1:02.46   4 
 15 Fotu, Sesimani               Alliance             1:06.14    1:02.71   3 
 16 Fernandez, Dylan             Ar Stars             1:01.19    1:02.81   4 
 17 Nicholson, Christopher       Arizona Risi         1:00.55    1:03.37   4 
 18 Tellis, Leroy                Arizona Risi         1:04.00    1:03.39   4 
 19 Patton, Jordan               Arizona Risi         1:12.18    1:03.75   2 
 19 Wickens, Jack                AZ Flames TC         1:05.26    1:03.75   3 
 21 Kortenkamp, Oliver           Pops TC                         1:04.01   1 
 22 White, Carmayne              Do Right             1:05.97    1:04.78   3 
 23 Lemora, Tyree                Nx Level TC          1:06.66    1:05.10   3 
 24 Miles, Jordan                Arizona Chee                    1:06.26   1 
 25 Brooks, Elisha               Phoenix B                       1:07.77   1 
 26 Halligan, Peter              Arizona Elit                    1:08.79   1 
 27 Allred, Tony                 Pops TC                         1:09.56   1 
 28 Jackson, DeVion              Do Right             1:08.77    1:09.78   2 
 29 Massey, Tahsin               Glendale Fla                    1:12.66   1 
 30 Johnson, Jalen               AZ Flames TC         1:06.98    1:13.72   3 
 
800 Meter Run 13-14 Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 1:56.36  7/1/2001    Cody Harper, Albuquerque, NM              
     JO Meet: J 1:56.36  7/1/2001    Cody Harper, Albuquerque, NM              
    AZ Assoc: A 2:04.67  6/18/1996   Darren Matthews, AC                       
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Lozano, Daniel               Anthem Track         2:24.86    2:14.33  
  2 Kadiri, Prince               Az Titans Ll         2:16.12    2:17.00  
  3 Jirak, Brandon               Arizona Risi         2:21.28    2:17.01  
  4 Carr, Nikolas                Huron Ath            2:21.00    2:18.19  
  5 Corrales, Jason              Glendale Fla         2:23.00    2:19.03  
  6 Lewis, Zachary               Nx Level TC          2:25.08    2:22.74  
  7 Kortenkamp, Oliver           Pops TC                         2:25.48  
  8 Lemora, Tyree                Nx Level TC          2:32.53    2:25.74  
  9 Lewis, Jacob                 Anthem Track                    2:29.13  
 10 Franklin, Tyler              Arizona Risi         2:42.12    2:44.25  
 11 Hurley, Patrick              Go The Dista         3:00.00    3:08.86  
 
1500 Meter Run 13-14 Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 4:04.72  7/10/1983   Jason Lienau, Eugene,OR                   
     JO Meet: J 4:05.25  7/29/2007   Elias Gedyon, 16 33 Quiet Fire            
    AZ Assoc: A 4:21.76  5/23/1980   Jeff Cannada, AP                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Cheney, Habtamu              Unattached                      4:39.49  
  2 Lewis, Jacob                 Anthem Track         4:57.92    5:00.84  
  3 Lewis, Zachary               Nx Level TC          4:55.89    5:00.90  
  4 Halligan, Peter              Arizona Elit                    5:16.44  
  5 Hanley, Caleb                Arizona Puma                    5:28.90  
 
3000 Meter Run 13-14 Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 9:08.13  8/1/2009    Erik Garcia, McFarland TC                 
     JO Meet: J 9:08.13  8/1/2009    Erik Garcia, 14-46-McFarland              
    AZ Assoc: A 9:28.80  4/20/1985   Manuel Archibeque, JOM                    
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Jirak, Brandon               Arizona Risi        10:32.72   10:31.39  
  2 Overson, Zachary             Vail Vipers         11:58.52   12:15.80  
  3 Hanley, Caleb                Arizona Puma        12:00.00   12:57.34  
  4 Hurley, Patrick              Go The Dista        12:20.00   13:31.24  
 
100 Meter Hurdles (33" ) 13-14 Boys
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 12.94  7/28/1991   Tyrone Butterfield, Miami, FL               
     JO Meet: J 12.94  7/28/1991   Tyrone Butterfield, Miami, FL               
    AZ Assoc: A 13.81  5/18/2002   Marcus Clanton, PBC                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Rahman, Samir                Phoenix B                         14.19   NWI 
  2 White, Keishaud              Do Right               15.00      14.90   NWI 
  3 Joiner, Jamarye              Vail Vipers            15.28      15.20   NWI 
  4 Diggs, Aidan                 Nx Level TC            16.53      15.38   NWI 
  5 Moreland, Shamar             Do Right               15.36      15.56   NWI 
  6 Williams, Dereck             Arizona Chee                      16.23   NWI 
  7 Smith, James                 AZ Flames TC           16.91      16.72   NWI 
 
200 Meter Hurdles (30") 13-14 Boys
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 23.99  8/3/2003    Trey Charles, Smyrna, GA                    
     JO Meet: J 23.99  8/3/2003    Trey Charles, Smyrna, GA                    
    AZ Assoc: A 25.43  3/13/2010   Tivin Mayfield, AC                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 White, Keishaud              Do Right               27.61      27.40   NWI 
  2 Moreland, Shamar             Do Right               27.60      27.56   NWI 
  3 Diggs, Aidan                 Nx Level TC            27.55      28.32   NWI 
  4 Naisant, Marcus              AZ Flames TC           28.81      28.47   NWI 
  5 Williams, Dereck             Arizona Chee           27.55      28.94   NWI 
  6 Smith, James                 AZ Flames TC           28.69      29.50   NWI 
  7 Overson, Zachary             Vail Vipers            36.83      36.00   NWI 
 
4x100 Meter Relay 13-14 Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 43.25  8/3/2003    Florida Elite TC, Orlando, FL               
                       Walter Dix, Michael Dowdell, Joshua Wimbley, David
     JO Meet: J 43.25  8/3/2003    Florida Elite TC, Orlando, FL               
                       Walter Dix, Michael Dowdell, Joshua Wimbley, David
    AZ Assoc: A 46.08  6/13/2004   Do Right                                    
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Arizona Rising Suns TC  'A'                         46.93      46.36  
     1) Jones, DeMontay                 2) Russell, Christopher           
     3) Taylor, Cameron                 4) Woodberry, Antwaun             
  2 Alliance Youth Sports  'A'                          48.27      48.62  
     1) Anderson, Drake                 2) Fotu, Sesimani                 
     3) Gavel, Brandon                  4) Pola, Isaiah                   
 
4x400 Meter Relay 13-14 Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 3:23.96  8/1/1993    Los Angeles Jets, Los Angeles             
                         Lonie Cruel, Aaron Dean, Patrick McCall,Obea Moore
     JO Meet: J 3:23.96  8/1/1993    Los Angeles Jets, Los Angeles             
                         Lonie Cruel, Aaron Dean, Patrick McCall,Obea Moore
    AZ Assoc: A 3:35.72  6/22/1996   Arizona Cheetahs                          
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Arizona Rising Suns TC  'A'                       4:08.05    4:18.49  
     1) Jones, DeMontay                 2) Jones, Delvin                  
     3) Taylor, Cameron                 4) Woodberry, Antwaun             
 
High Jump 13-14 Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 1.94m  7/29/1993   Grayson Galloway, Brevard, NC               
     JO Meet: J 1.94m  7/29/1993   Grayson Galloway, Brevard, NC               
    AZ Assoc: A 1.80m  7/16/1994   Sam Upton, TTB                              
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Moreland, Shamar             Do Right               1.83m      1.65m    5-05.00 
  2 Naisant, Marcus              AZ Flames TC           1.60m      1.60m    5-03.00 
  3 Rahman, Samir                Phoenix B                        J1.60m    5-03.00 
  4 Pola, Isaiah                 Alliance               1.60m      1.55m    5-01.00 
  5 White, Carmayne              Do Right               1.52m      1.45m    4-09.00 
  6 Naisant, Carlan              AZ Flames TC           1.40m      1.40m    4-07.00 
  6 Diggs, Aidan                 Nx Level TC            1.40m      1.40m    4-07.00 
  8 Hanley, Caleb                Arizona Puma                     J1.40m    4-07.00 
  9 Jackson, DeVion              Do Right               1.52m     J1.40m    4-07.00 
 10 Brooks, Elisha               Phoenix B                         1.35m    4-05.00 
 10 Lucas, Duke                  Arizona Puma                      1.35m    4-05.00 
 
Long Jump 13-14 Boys
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 6.68m  7/29/2007   Javier Rodriguez, 04 Alpha Omega E          
     JO Meet: J 6.68m  7/29/2007   Javier Rodriguez, 04 Alpha Omega E          
    AZ Assoc: A 6.58m  7/16/2000   Kaybrin Stevenson, AC                       
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Rahman, Samir                Phoenix B                         5.80m   NWI  19-00.50 
  2 Pola, Isaiah                 Alliance               5.84m      5.64m   NWI  18-06.00 
  3 Holt, Tommy                  Arizona Chee           5.49m      5.37m   NWI  17-07.50 
  4 Griffin, Marquis             Az Titans Ll           5.04m      5.06m   NWI  16-07.25 
  5 Anderson, Drake              Alliance               5.27m      4.90m   NWI  16-01.00 
  6 Owens, Geo                   Vail Vipers            4.68m      4.80m   NWI  15-09.00 
  7 Brooks, Elisha               Phoenix B                         4.57m   NWI  15-00.00 
  8 King, Tommy                  Arizona Sain                      4.41m   NWI  14-05.75 
  9 Roberts, Eric                AZ Flames TC                      4.28m   NWI  14-00.50 
 10 White, Carmayne              Do Right               4.57m      4.24m   NWI  13-11.00 
 11 Lucas, Duke                  Arizona Puma           4.28m      4.23m   NWI  13-10.50 
 12 Bieber, Dylen                Nx Level TC            4.35m      3.97m   NWI  13-00.25 
 
Triple Jump 13-14 Boys
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 13.41m  1980        Michael Martin                             
     JO Meet: J 13.19m  7/27/2006   Kason Covington, 11 YMCA TEAM IDA          
    AZ Assoc: A 12.57m  7/14/2003   Ashtyn Lamb, AC                            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Rahman, Samir                Phoenix B                        12.19m   NWI  40-00.00 
  2 Wickens, Jack                AZ Flames TC           9.24m      9.42m   NWI  30-11.00 
  3 Bieber, Dylen                Nx Level TC                       8.96m   NWI  29-04.75 
 
Shot Put 4kg 13-14 Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 19.29m  7/28/1996   Chris Sprague, Houston, TX                 
     JO Meet: J 17.66m  7/30/1994   Van Mounts, Bakersfield, CA                
    AZ Assoc: A 15.68m  6/7/1992    Danny Righetti, UNA                        
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Naisant, Marcus              AZ Flames TC          11.00m     11.20m   36-09.00 
  2 Andrews, Dawan               Do Right                         10.47m   34-04.25 
  3 Graves, JaQuan               Az GoldrushT                     10.36m   34-00.00 
  4 Naisant, Carlan              AZ Flames TC           9.96m     10.16m   33-04.00 
  5 Smith, Clarence              AZ Flames TC           8.67m      8.36m   27-05.25 
  6 Widney, Riley                Arizona Puma           7.28m      6.74m   22-01.50 
  7 Bee, Bentley                 Vail Vipers                       5.49m   18-00.25 
 
Discus Throw 1kg 13-14 Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 61.52m  6/3/1995    Joel Armitage, Ralston, NE                 
     JO Meet: J 57.63m  8/2/2009    Grant Hill, 06-09 Huntsville               
    AZ Assoc: A 46.58m  5/24/1992   Danny Righetti, UNA                        
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Andrews, Dawan               Do Right                         31.47m     103-03 
  2 Naisant, Carlan              AZ Flames TC          28.57m     25.74m      84-05 
  3 Widney, Riley                Arizona Puma          24.36m     25.02m      82-01 
  4 Smith, Clarence              AZ Flames TC          22.51m     22.40m      73-06 
  5 Graves, JaQuan               Az GoldrushT                     20.40m      66-11 
 
Javelin Throw 600g 13-14 Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 59.73m  6/5/2008    Adam Sparks, Unatt Tuscalossa, AL          
     JO Meet: J 56.23m  7/25/2008   David Reinhardt, Unatt Three Riv           
    AZ Assoc: A 51.02m  6/11/2006   Chris Rodriquez, TE                        
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Naisant, Marcus              AZ Flames TC          46.23m     42.91m     140-09 
  2 Naisant, Carlan              AZ Flames TC          42.66m     41.92m     137-06 
  3 Moreland, Shamar             Do Right              42.21m     40.42m     132-07 
  4 Joiner, Jamarye              Vail Vipers           40.82m     38.79m     127-03 
  5 Andrews, Dawan               Do Right              37.80m     36.72m     120-06 
  6 Smith, James                 AZ Flames TC          32.49m     31.76m     104-02 
  7 Russell, Christopher         Arizona Risi                     28.29m      92-10 
  8 Smith, Clarence              AZ Flames TC          31.36m     24.26m      79-07 
  9 Widney, Riley                Arizona Puma          22.22m     20.78m      68-02 
 
100 Meter Dash 15-16 Boys
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 10.51  7/28/2006   Jeremy Rankin, Unattached                   
     JO Meet: J 10.51  7/28/2006   Jeremy Rankin, Unattached                   
    AZ Assoc: A 10.67  7/14/2003   Keegan Herring, ARS                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Kincade, Robert              Panthers Run           11.50      11.70   NWI  2 
  2 Bender, Ryan                 Arizona Elit           11.30      11.71   NWI  2 
  3 stanton, connor              Phoenix B                         11.84   NWI  1 
  4 Branch, Robert               Phoenix B              12.22      11.87   NWI  1 
  5 Bridgett, Dezmond            Unattached             12.05      12.15   NWI  1 
  6 Brooks, Robert               Phoenix B              12.01      12.18   NWI  1 
  7 Vlaming, Ty                  Arizona Elit           12.04      12.23   NWI  1 
  8 Bender, Adam                 Arizona Elit           11.94      12.25   NWI  2 
  9 Okafor, Akachi               Phoenix B              11.94      12.34   NWI  2 
 10 AdamsIII, Edwin              Arizona Chee           12.70      12.40   NWI  1 
 11 BoydII, Stacey               Arizona Chee           11.70      12.41   NWI  2 
 12 Stephens, Anthony            Arizona Sain           11.92      12.56   NWI  2 
 13 Hayes-Green, Trevell         Arizona Chee           11.97      12.69   NWI  2 
 14 Bardwell-Jones, Darren       Arizona Chee                      12.78   NWI  1 
 15 Williams, Calvin             Phoenix B              12.33      12.93   NWI  1 
 
200 Meter Dash 15-16 Boys
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 21.10  7/29/1995   W. Obea Moore, Los Angeles, CA              
     JO Meet: J 21.10  7/29/1995   W. Obea Moore, Los Angeles, CA              
    AZ Assoc: A 21.64  7/14/2003   Keegan Herring, ARS                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Bender, Ryan                 Arizona Elit                      23.36   NWI 
  2 stanton, connor              Phoenix B                         24.07   NWI 
  3 Stephens, Anthony            Arizona Sain           24.31      24.83   NWI 
  4 Bender, Adam                 Arizona Elit           24.72      25.09   NWI 
  5 Brooks, Robert               Phoenix B              24.09      26.56   NWI 
  5 Williams, Calvin             Phoenix B              25.88      26.56   NWI 
 
400 Meter Dash 15-16 Boys
============================================================================
 Nat'l Youth: N 45.99  7/29/1995   W. Obea Moore, Los Angeles, CA              
     JO Meet: J 45.99  7/29/1995   W. Obea Moore, Los Angeles, CA              
    AZ Assoc: A 49.30  6/12/2001   Michael Hilbe, AST                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Branch, Robert               Phoenix B              54.22      53.96   2 
  2 Stephens, Anthony            Arizona Sain           54.12      55.15   2 
  3 Alexander, Austin            Unattached             57.52      57.13   2 
  4 BoydII, Stacey               Arizona Chee           56.00      58.04   2 
  5 Schilling, Sammy             Panthers Run           55.00      58.77   2 
  6 Salazar, Miguel              Glendale Fla                    1:04.07   1 
  7 Donley, Reid                 Go The Dista         1:09.00    1:06.33   1 
 
800 Meter Run 15-16 Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 1:50.51  7/28/2007   Howard Shepard, 26 Texas Stars T          
     JO Meet: J 1:50.51  7/28/2007   Howard Shepard, 26 Texas Stars T          
    AZ Assoc: A 1:57.23  6/12/2001   Michael Hilbe, AST                        
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Montufar, Robert             Arizona Chee                    2:07.34  
  2 Schilling, Sammy             Panthers Run         2:00.00    2:15.64  
  3 Guerrero, Ismael             Panthers Run         2:00.00    2:20.16  
  4 Salazar, Miguel              Glendale Fla         2:32.00    2:28.40  
  5 Donley, Reid                 Go The Dista         2:39.00    2:28.61  
  6 Martinez, Killian            Glendale Fla         2:35.00    2:30.15  
  7 Douglas, Kaden               Huron Ath            2:53.00    2:42.10  
 
1500 Meter Run 15-16 Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 3:54.02  7/29/2007   Nathan Mathabane, 13 unattached           
     JO Meet: J 3:54.02  7/29/2007   Nathan Mathabane, 13 unattached           
    AZ Assoc: A 4:04.00  2/13/1982   Steve Scocco, AP                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Guerrero, Ismael             Panthers Run         4:40.00    4:37.66  
  2 Videla, Alexander            Phoenix B                       5:01.57  
  3 Nguyen, John-Paul            Arizona Puma                    5:04.17  
  4 Ortega, Anthony              Glendale Fla         5:36.00    5:29.09  
 
3000 Meter Run 15-16 Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 8:27.00  7/23/1993   Billy Harper, Philomath, OR               
     JO Meet: J 8:27.00  7/23/1993   Billy Harper, Philomath, OR               
    AZ Assoc: A 9:04.90  7/16/1989   Theodore Martin, NARR                     
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Guerrero, Ismael             Panthers Run         9:50.00   10:23.96  
  2 Martinez, Killian            Glendale Fla        10:50.00   10:55.47  
  3 Nguyen, John-Paul            Arizona Puma        12:00.00   11:14.58  
  4 Ortega, Anthony              Glendale Fla        11:39.00   11:39.31  
 
110 Meter Hurdles (39" ) 15-16 Boys
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 13.74  7/29/2007   Wayne Davis II, 13 Hurdles First            
     JO Meet: J 13.74  7/29/2007   Wayne Davis II, 13 Hurdles First            
    AZ Assoc: A 14.73  5/22/2004   Marcus Clanton, AH                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Hayes-Green, Trevell         Arizona Chee           17.03      16.97   NWI 
  2 Alexander, Austin            Unattached             23.70      17.40   NWI 
  3 AdamsIII, Edwin              Arizona Chee           16.84      17.51   NWI 
  4 Okafor, Akachi               Phoenix B              17.32      21.94   NWI 
 
300 Meter Hurdles (36") 15-16 Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 51.56  7/30/2006   William Wynne, 03 Titans                    
     JO Meet: J 51.56  7/30/2006   William Wynne, 03 Titans                    
    AZ Assoc: A 56.95  6/10/1990   Chris Chancy, SS                            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Vlaming, Ty                  Arizona Elit                      44.44J 
  2 Alexander, Austin            Unattached             44.52      46.07J 
  3 Bridgett, Dezmond            Unattached                        46.34J 
 
Long Jump 15-16 Boys
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 7.35m  1979        Steven Hansley, East Orange, NJ             
     JO Meet: J 7.35m  1979        Steven Hansley, East Orange, NJ             
    AZ Assoc: A 6.99m  6/14/1997   Samuel Moore, AH                            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Kincade, Robert              Panthers Run           6.10m      5.75m   NWI  18-10.50 
  2 Brooks, Robert               Phoenix B              5.81m      5.70m   NWI  18-08.50 
  3 Bridgett, Dezmond            Unattached             5.73m      5.64m   NWI  18-06.00 
  4 Alexander, Austin            Unattached                        5.15m   NWI  16-10.75 
  5 Videla, Alexander            Phoenix B                         4.85m   NWI  15-11.00 
  6 Williams, Calvin             Phoenix B              5.79m      4.76m   NWI  15-07.50 
  7 Okafor, Akachi               Phoenix B              5.41m      4.62m   NWI  15-02.00 
  8 Martinez, Killian            Glendale Fla           5.02m      4.50m   NWI  14-09.25 
 
Triple Jump 15-16 Boys
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 15.08m  7/29/1995   Chris Hercules, Palatine, IL               
     JO Meet: J 15.08m  7/29/1995   Chris Hercules, Palatine, IL               
    AZ Assoc: A 14.43m  6/16/2007   William Clay, DR                           
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Kincade, Robert              Panthers Run          12.80m     12.19m   NWI  40-00.00 
  2 Schilling, Sammy             Panthers Run          10.67m      9.52m   NWI  31-03.00 
 
Shot Put 12 lb. 15-16 Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 19.29m  7/26/1996   Chris Sprague, Eugene OR                   
     JO Meet: J 19.29m  7/26/1996   Chris Sprague, Eugene OR                   
    AZ Assoc: A 16.28m  6/18/2000   Tomas Navarro, UNA                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Jones, Hunter                Unattached                       14.19m   46-06.75 
  2 Bardwell-Jones, Darren       Arizona Chee                     10.19m   33-05.25 
  3 Videla, Alexander            Phoenix B                         8.48m   27-10.00 
 
Discus Throw 1.6kg 15-16 Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 54.58m  7/26/2007   Daniel Block, 07 21 Unattached             
     JO Meet: J 54.58m  7/26/2007   Daniel Block, 07 21 Unattached             
    AZ Assoc: A 49.93m  5/3/2009    Jeremy Tuttle, Unattached                  
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Bardwell-Jones, Darren       Arizona Chee                     26.41m      86-08 
 
Javelin Throw 800g 15-16 Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 63.73m  7/22/2008   Bradley Bolton, 33 Wildcats TC             
     JO Meet: J 63.73m  7/22/2008   Bradley Bolton, 33 Wildcats TC             
    AZ Assoc: A 57.85m  6/7/2010    Travis Colby, 1048 AZ Puma                 
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Videla, Alexander            Phoenix B                        32.80m     107-07 
  2 Bardwell-Jones, Darren       Arizona Chee                     28.84m      94-07 
 
100 Meter Dash 17-18 Men
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 10.08  6/27/2005   J-Mee Samuel, Greensbooro, NC               
     JO Meet: J 10.30  7/25/1987   Quincy Watts, Woodland Hills, CA            
    AZ Assoc: A 10.51  6/16/2007   Ray Miller, AP                              
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Walters, Andre               Nx Level TC            11.22      11.45   NWI 
  2 Dano, John                   Arizona Puma           12.49      12.56   NWI 
 
200 Meter Dash 17-18 Men
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 20.50  7/25/1987   Quincy Watts, Woodland Hills                
     JO Meet: J 20.50  7/25/1987   Quincy Watts, Woodland Hills                
    AZ Assoc: A 21.46  5/3/2009    Ryan Milus, Arizona Chee                    
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Walters, Andre               Nx Level TC            22.61      23.24   NWI 
  2 Cullinan, Sammy              Vail Vipers            23.00      24.89   NWI 
  3 Mortenson, Nick              Vail Vipers            23.00      25.60   NWI 
 
400 Meter Dash 17-18 Men
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 45.58  7/6/1996    William Obea Moore, Salt Lake City, UT      
     JO Meet: J 45.63  7/30/1995   Jerome Young, Hartford, CT                  
    AZ Assoc: A 48.16  6/11/2006   Tyler Arnold, AH                            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Cullinan, Sammy              Vail Vipers            55.00      52.63  
  2 Walters, Andre               Nx Level TC                       53.95  
  3 Mortenson, Nick              Vail Vipers            55.00      55.12  
  4 Garcia, Alex                 Glendale Fla                    1:10.22  
 
800 Meter Run 17-18 Men
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 1:49.49  7/27/1999   Nick Davenport, Texas                     
     JO Meet: J 1:49.49  7/27/1999   Nick Davenport, Texas                     
    AZ Assoc: A 1:54.23  6/20/2001   Matt Burton, UNA                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Carr, Rickey                 Huron Ath            1:58.00    2:14.38  
  2 Morales, Ramel               Glendale Fla                    2:37.55  
  3 Garcia, Alex                 Glendale Fla                    2:54.13  
  4 Juarez, Luis                 Glendale Fla                    3:02.92  
 
1500 Meter Run 17-18 Men
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 3:54.71  7/28/1991   Paul Kinser, Greensboro, NC               
     JO Meet: J 3:54.71  7/28/1991   Paul Kinser, Greensboro, NC               
    AZ Assoc: A 4:01.10  4/17/1993   Eugene Sawyer, ABR                        
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Clem, Bill                   Unattached           4:40.00    4:38.14  
  2 Ontiveros, Jesus             Glendale Fla                    4:57.73  
  3 Morales, Ramel               Glendale Fla         5:21.00    5:25.00  
  4 Gonzalez, Ricardo            Glendale Fla         5:35.00    5:27.26  
  5 Juarez, Luis                 Glendale Fla                    6:36.95  
 
3000 Meter Run 17-18 Men
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 14:27.14  7/28/2001   Yong-Sung Leal, San Leandro, CA          
     JO Meet: J 14:27.14  7/28/2001   Yong-Sung Leal, San Leandro, CA          
    AZ Assoc: A 15:05.72  6/1/1991    Mica Comstock, UNA                       
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Ontiveros, Jesus             Glendale Fla                   10:57.81J 
  2 Barrio, Jesus                Glendale Fla                   11:08.01J 
  3 Morales, Ramel               Glendale Fla        11:14.00   11:14.58J 
  4 Gonzalez, Ricardo            Glendale Fla        12:25.00   11:39.31J 
 
4x800 Meter Relay 17-18 Men
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 7:35.27  8/2/1981    East Coast Classics, Lincoln, NE          
     JO Meet: J 7:35.27  8/2/1981    East Coast Classics, Lincoln, NE          
    AZ Assoc: A 8:12.50  6/18/1989   Phoenix Bobcats                           
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Glendale Flash  'A'                                          9:34.85  
     1) Barrio, Jesus                   2) Ontiveros, Jesus               
     3) Toledo, Eduardo                 4) Vargas, Jonathan               
 
High Jump 17-18 Men
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 2.28m  7/9/1983    Dothel Edwards, Seattle, WA                 
     JO Meet: J 2.23m  7/31/1983   Rick Noji, Maurice Crumby, Seattle, WA      
    AZ Assoc: A 2.10m  6/1/1991    Teddy Williams, TAA                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Guttierez, Alex              Arizona Puma           1.93m      1.90m    6-02.75 
  2 Douglas, Myke                Alliance                          1.85m    6-00.75 
 
Long Jump 17-18 Men
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 7.60m  7/25/1991   Sheddric Fields, Dallas, TX                 
     JO Meet: J 7.60m  7/25/1991   Sheddric Fields, Dallas, TX                 
    AZ Assoc: A 7.14m  6/9/2010    Tevin Blaylark, 1048 AZPanthers             
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Douglas, Myke                Alliance                          4.97m   NWI  16-03.75 
  2 Jones, Marcus                Phoenix B              5.23m      4.70m   NWI  15-05.00 
 
Triple Jump 17-18 Men
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 16.72m  7/29/2004   Kenneth Hall, Baker , LA                   
     JO Meet: J 16.72m  7/29/2004   Kenneth Hall, Baker , LA                   
    AZ Assoc: A 14.82m  6/7/2010    Tevin Blaylark, 1048 AZPanthers            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Douglas, Myke                Alliance                         11.00m   NWI  36-01.25 
 
Shot Put 12 lb. 17-18 Men
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 20.43m  7/24/1987   Dwight Johnson, Phoenix, AZ                
     JO Meet: J 20.43m  7/24/1987   Dwight Johnson, Phoenix, AZ                
    AZ Assoc: A 18.32m  6/1/1991    Korey Johnson, TAA                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Eggers, Beau                 Arizona Chee                     16.19m   53-01.50 
  2 Begay, Avery                 Unattached            12.34m     11.13m   36-06.25 
  3 Payne, Drew                  Arizona Puma          10.53m     10.38m   34-00.75 
 
Discus Throw 1.6kg 17-18 Men
===================================================================================
    AZ Assoc: A 57.82m  6/6/1987    Dwight Johnson, JOM                        
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Eggers, Beau                 Arizona Chee                     42.53m     139-06 
  2 Payne, Drew                  Arizona Puma          32.11m     33.25m     109-01 
  3 Begay, Avery                 Unattached            36.47m     28.23m      92-07 
 
Javelin Throw 800g 17-18 Men
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 66.94m  7/26/1994   Patrick Ramsey, Simsboro, LA               
     JO Meet: J 66.94m  7/26/1994   Patrick Ramsey, Simsboro, LA               
    AZ Assoc: A 60.28m  6/7/2010    Christopher Rodriguez, 1048 Tucson         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Jones, Marcus                Phoenix B             32.22m     31.46m     103-02 
  2 Payne, Drew                  Arizona Puma          31.85m     27.08m      88-10 
  3 Sepulveda, Patric            Vail Vipers                      25.20m      82-08