Licensed to USATF - Arizona, Inc. - Association License
                       HY-TEK's Meet Manager 5/4/2013 06:06 PM
                        2013 Regulation Meet - 5/4/2013                        
                                  Chandler HS                                  
                                    Results                                    
 
100 Meter Dash 8 & Under Girls
=================================================================================
    AZ Assoc: A 15.38  5/21/2011   Kiya Pogue, Az Goldrush                     
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
Finals
  1 Andrews, Anaya               Arizona Chee           15.30      14.81A  NWI  6 
  2 Hill, Jneya                  Elite Stride           16.23      15.43   NWI  6 
  3 Onyepunuka, Stacey           Arizona Risi           15.54      15.63   NWI  6 
  4 Douglas, Ryland              Elite Stride           17.02      16.15   NWI  5 
  5 Townsend, Skylynn            Arizona Chee           16.60      16.24   NWI  6 
  6 Spencer, Jaycie              Unattached             17.31      16.26   NWI  5 
  7 Yarbrough, Trinnity          Az Titans Ll           16.80      16.35   NWI  6 
  8 Herring-McDonald, Dylan      Arizona Risi           16.46      16.40   NWI  6 
  9 Shaffer, Shelby              Do Right               16.70      16.43   NWI  6 
 10 Andrews, Nyree               Arizona Chee           17.20      17.24   NWI  5 
 11 Mora, Summer                 Arizona Sain           18.00      17.51   NWI  5 
 12 McDonald, Jaylah             Arizona Chee                      17.54   NWI  2 
 13 Yarbrough, Xijah             Az Titans Ll           19.45      17.87   NWI  4 
 14 Felix, Briann                Alliance                          18.06   NWI  1 
 15 Clark, Anayah                Do Right               19.04      18.32   NWI  4 
 16 Espinoza, Liberty            Huron Ath              18.26      18.44   NWI  5 
 17 Corbin, Jazmin               Miles Per Ho           21.30      18.65   NWI  3 
 18 Leber, Marissa               Az Track And           18.60      18.82   NWI  4 
 19 Meeker, Mikalah              Phoenix B              19.82      18.92   NWI  4 
 20 Matthews, Teri               Miles Per Ho           21.30      19.04   NWI  3 
 21 Beers, Stephanie             Nx Level TC            18.85      19.12   NWI  4 
 22 DeVorce, Kassidi             Phoenix B                         19.35   NWI  2 
 23 Reed, Kianna                 AZ Flames TC           19.72      19.55   NWI  4 
 23 Collins, Tess                Phoenix B              19.81      19.55   NWI  4 
 25 Platt, Paige                 Unattached             20.98      19.76   NWI  3 
 26 Thurman, SaRaye              Elite Stride                      19.96   NWI  2 
 27 Torres, Rhiana               Miles Per Ho                      20.10   NWI  1 
 28 Garvin, Londyn               Elite Stride                      20.28   NWI  2 
 29 Clegg, Ava                   Phoenix Flye           20.30      20.39   NWI  3 
 30 Schreiner, Ella              Phoenix B              21.02      20.60   NWI  3 
 31 Lee, Keyah                   Arizona Puma           18.59      20.75   NWI  5 
 32 Sparks, Nore'al              Az GoldrushT                      21.09   NWI  1 
 33 White, Yvonne-Michelle       Do Right               20.78      21.13   NWI  3 
 34 Foster, Sarah                Az Track And           21.20      21.29   NWI  3 
 35 Flowers, Jaila               Nx Level TC            23.90      22.50   NWI  2 
 36 Andrews, Aria                Arizona Chee                      23.92   NWI  1 
 -- Johnson, Jordyn              Do Right               16.70         DQ   NWI  6 
 
200 Meter Dash 8 & Under Girls
=================================================================================
    AZ Assoc: A 32.48  5/21/2011   Paelata Helu, Pops TC                       
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Andrews, Anaya               Arizona Chee           30.50      31.48A  NWI  5 
  2 Onyepunuka, Stacey           Arizona Risi           32.80      33.01   NWI  5 
  3 Hill, Jneya                  Elite Stride           33.53      33.31   NWI  5 
  4 Diop, Malayka                Elite Stride           34.16      34.29   NWI  5 
  5 Douglas, Ryland              Elite Stride           33.87      34.33   NWI  5 
  6 Johnson, Jordyn              Do Right               34.23      34.45   NWI  5 
  7 Onyepunuka, Sabatiney        Arizona Risi           34.21      34.69   NWI  5 
  8 Yarbrough, Trinnity          Az Titans Ll           37.00      34.97   NWI  4 
  9 Townsend, Skylynn            Arizona Chee           35.60      35.37   NWI  4 
 10 Shaffer, Shelby              Do Right               35.17      35.55   NWI  5 
 11 Spencer, Jaycie              Unattached             38.14      36.04   NWI  4 
 12 Andrews, Nyree               Arizona Chee           37.60      37.31   NWI  4 
 13 Yarbrough, Xijah             Az Titans Ll           38.95      37.45   NWI  3 
 14 Taylor, Annaleise            Arizona Risi           36.05      37.50   NWI  4 
 15 Wiley, Aneesa                Do Right               39.18      37.60   NWI  3 
 16 Herring-McDonald, Dylan      Arizona Risi           35.58      38.40   NWI  4 
 17 Ortiz, Alexis                Arizona Chee                      39.73   NWI  1 
 18 Gonzalez, Sarah              AZ Elit                40.39      39.81   NWI  3 
 19 Espinoza, Liberty            Huron Ath              39.40      40.15   NWI  3 
 20 Williams, Michaela           Spartan S                         40.21   NWI  1 
 21 Simms, Serena                Spartan S              38.00      41.17   NWI  4 
 22 Felix, Briann                Alliance                          41.72   NWI  1 
 23 McDonald, Jaylah             Arizona Chee                      41.85   NWI  1 
 24 Corbin, Jazmin               Miles Per Ho           44.30      42.21   NWI  2 
 25 Beers, Stephanie             Nx Level TC            38.96      43.54   NWI  3 
 26 Clark, Anayah                Do Right               41.49      43.60   NWI  3 
 27 Matthews, Teri               Miles Per Ho           49.20      43.84   NWI  2 
 28 Thurman, SaRaye              Elite Stride           41.00      43.92   NWI  3 
 29 Garvin, Londyn               Elite Stride                      47.78   NWI  1 
 30 White, Yvonne-Michelle       Do Right               46.46      50.19   NWI  2 
 31 Flowers, Jaila               Nx Level TC            39.43      51.76   NWI  3 
 32 Armstead, Nalyyon            Do Right               52.13      51.97   NWI  2 
 33 Rollins, Leilani             Miles Per Ho           53.50      55.52   NWI  2 
 34 Andrews, Aria                Arizona Chee                    1:00.61   NWI  2 
 35 Lynch, Makayla               Arizona Chee                    1:05.33   NWI  1 
 
400 Meter Dash 8 & Under Girls
============================================================================
    AZ Assoc: A 1:17.96  4/30/2011   Asia Hodge, Team Bliss T                  
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Andrews, Anaya               Arizona Chee         1:15.00    1:15.46A  3 
  2 Hill, Jneya                  Elite Stride         1:13.00    1:15.71A  3 
  3 Douglas, Ryland              Elite Stride         1:18.00    1:18.02   3 
  4 Taylor, Annaleise            Arizona Risi                    1:18.70   4 
  5 Onyepunuka, Sabatiney        Arizona Risi                    1:20.74   4 
  6 Shaffer, Shelby              Do Right                        1:20.89   4 
  7 Diop, Malayka                Elite Stride         1:20.00    1:21.38   3 
  8 Townsend, Skylynn            Arizona Chee                    1:25.49   1 
  9 Gonzalez, Sarah              AZ Elit              1:31.00    1:26.30   2 
 10 Yarbrough, Trinnity          Az Titans Ll         1:28.95    1:26.86   3 
 11 Johnson, Jordyn              Do Right                        1:27.55   4 
 12 Mora, Summer                 Arizona Sain         1:29.00    1:28.72   3 
 13 Oliver, Aaliya               Nx Level TC          1:27.67    1:29.39   3 
 14 Ortiz, Alexis                Arizona Chee                    1:29.92   1 
 15 Wiley, Aneesa                Do Right                        1:30.19   4 
 16 Felix, Briann                Alliance                        1:30.73   1 
 17 Simms, Serena                Spartan S            1:33.00    1:34.32   2 
 18 Yarbrough, Xijah             Az Titans Ll                    1:35.39   4 
 19 Leber, Marissa               Az Track And         1:38.20    1:35.51   2 
 20 Williams, Michaela           Spartan S                       1:36.36   1 
 21 Corbin, Jazmin               Miles Per Ho         1:42.00    1:36.88   2 
 22 Jones, Ruby                  Arizona Sain                    1:36.93   1 
 23 Thurman, SaRaye              Elite Stride         1:35.00    1:38.12   2 
 24 Kortenkamp, Eleanor          Pops TC              1:41.11    1:41.33   2 
 25 Torres, Rhiana               Miles Per Ho                    1:45.34   1 
 26 Garvin, Londyn               Elite Stride                    1:46.67   1 
 27 Carter, Destiny              Az GoldrushT         1:30.00    1:47.35   3 
 28 Foster, Sarah                Az Track And         1:48.00    1:48.57   2 
 
800 Meter Run 8 & Under Girls
=========================================================================
    AZ Assoc: A 3:17.31  2/26/2011   Abigail Arreola, Arizona Bushmast         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Simms, Serena                Spartan S            3:26.00    3:24.18  
  2 McCallister, Bethany         Az Track And         3:29.50    3:26.41  
  3 Ortiz, Alexis                Arizona Chee                    3:29.31  
  4 Jones, Ruby                  Arizona Sain                    3:30.32  
  5 Kortenkamp, Eleanor          Pops TC              4:18.08    3:37.31  
 
1500 Meter Run 8 & Under Girls
=========================================================================
    AZ Assoc: A 7:25.08  5/21/2011   Abigail Arreola, Arizona Bush             
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 McCallister, Bethany         Az Track And         7:13.71    7:12.78A 
 
4x100 Meter Relay 8 & Under Girls
=========================================================================
    AZ Assoc: A 1:05.29  4/30/2011   Do Right Educational Sports Pr, Do Right E
                         J Hill, J Johnson, T Johnson, H Patrick           
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 AZ Rising Suns TC  'A'                            1:04.37    1:05.41  
     1) Herring-McDonald, Dylan         2) Onyepunuka, Sabatiney          
     3) Onyepunuka, Stacey              4) Taylor, Annaleise              
 
Long Jump 8 & Under Girls
========================================================================================
    AZ Assoc: A 3.42m  5/21/2011   Paelata Helu, Pops TC                       
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Andrews, Nyree               Arizona Chee                      2.78m   NWI   9-01.50 
  2 Willis, Camryn               Unattached             3.26m      2.74m   NWI   9-00.00 
  3 Reed, Kianna                 AZ Flames TC           2.77m      2.62m   NWI   8-07.25 
  4 Meeker, Mikalah              Phoenix B              2.29m      2.61m   NWI   8-06.75 
  5 Matthews, Teri               Miles Per Ho                      2.59m   NWI   8-06.00 
  6 Oliver, Aaliya               Nx Level TC            2.64m      2.57m   NWI   8-05.25 
  7 Mora, Summer                 Arizona Sain                      2.47m   NWI   8-01.25 
  8 Collins, Tess                Phoenix B              2.36m      2.40m   NWI   7-10.50 
  9 Platt, Paige                 Unattached             1.70m      2.38m   NWI   7-09.75 
 10 DeVorce, Kassidi             Phoenix B              2.42m      2.27m   NWI   7-05.50 
 11 Clark, Anayah                Do Right               2.44m      2.22m   NWI   7-03.50 
 12 Clegg, Ava                   Phoenix Flye           2.03m      2.19m   NWI   7-02.25 
 13 Lee, Keyah                   Arizona Puma           2.57m      2.10m   NWI   6-10.75 
 14 Schreiner, Ella              Phoenix B              1.44m      1.87m   NWI   6-01.75 
 15 Espinoza, Liberty            Huron Ath                         1.82m   NWI   5-11.75 
 16 Lynch, Makayla               Arizona Chee                      1.02m   NWI   3-04.25 
 -- Andrews, Aria                Arizona Chee                       FOUL                 
 -- Jones, Ruby                  Arizona Sain                       FOUL                 
 -- Flowers, Jaila               Nx Level TC            1.52m       FOUL                 
 -- Williams, Michaela           Spartan S                          FOUL                 
 
Shot Put 8 & Under Girls
===================================================================================
    AZ Assoc: A 4.56m  4/16/2011   Danay Williams, Do Right Edu                
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Reed, Kiara                  AZ Flames TC                      3.33m   10-11.25 
  2 Armstead, Nalyyon            Do Right               3.05m      3.09m   10-01.75 
  3 Carter, Destiny              Az GoldrushT                      1.99m    6-06.50 
  4 Sparks, Nore'al              Az GoldrushT                      1.97m    6-05.75 
 
Javelin Throw 300g 8 & Under Girls
===================================================================================
    AZ Assoc: A 11.49m  5/21/2011   Tessa Estavillo, Arizona Flam              
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Platt, Paige                 Unattached                        8.66m      28-05 
  2 Reed, Kiara                  AZ Flames TC           7.74m      8.56m      28-01 
  3 Yarbrough, Xijah             Az Titans Ll                      7.20m      23-07 
  4 Reed, Kianna                 AZ Flames TC           8.57m      7.01m      23-00 
  5 Carter, Destiny              Az GoldrushT                      6.07m      19-11 
  6 Sparks, Nore'al              Az GoldrushT                      5.26m      17-03 
  7 White, Yvonne-Michelle       Do Right               5.79m      2.73m       8-11 
 
100 Meter Dash 9-10 Girls
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 12.85  7/29/1990   Angela Williams, Ontario, CA                
     JO Meet: J 12.85  7/29/1990   Angela Williams, Ontario, CA                
    AZ Assoc: A 13.57  6/12/1999   Terra Evans, AC                             
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Garrett, Eryn                Arizona Chee           14.60      14.81   NWI  6 
  2 Patrick, Haley               Elite Stride           14.54      15.09   NWI  6 
  3 Moorer, Joy                  Az GoldrushT           14.30      15.70   NWI  6 
  4 Delgado, Marisa              Ar Stars               15.98      15.73   NWI  4 
  5 Kennedy, Taniah              Do Right               15.10      15.74   NWI  6 
  6 Willoughby, Katie            Az Track And           17.20      15.77   NWI  3 
  7 Arneson, Abigail             AZ Flames TC           15.45      15.94   NWI  5 
  8 Claiborne, Thalia            Arizona Chee           15.80      15.96   NWI  5 
  9 Alexander, Jessica           Arizona Chee           16.02      16.02   NWI  4 
 10 Kirk, Najela                 Miles Per Ho           17.17      16.07   NWI  3 
 11 Gonzalez, Karly              Az GoldrushT           15.89      16.11   NWI  5 
 12 Leyvas, Tatum                Huron Ath              16.04      16.23   NWI  4 
 13 Upshur, Navaeh               Unattached                        16.30   NWI  1 
 14 Garrett, Erica               Arizona Chee           15.80      16.32   NWI  5 
 15 Willis, Kaiya                Arizona Puma           16.20      16.42   NWI  4 
 16 Roberts, Raven               Arizona Risi           16.64      16.48   NWI  3 
 17 Muwwakkii, Yamayaa           Arizona Chee                      16.54   NWI  1 
 18 Smith, Ceyana                Miles Per Ho           19.20      16.73   NWI  2 
 19 Patten, Alexxa               Spartan S              18.00      16.85   NWI  2 
 20 James, Dariana               Unattached             16.05      16.92   NWI  4 
 21 Juniel, Jaelyn               Az GoldrushT           15.38      16.98   NWI  6 
 22 Shealy, Madison              Spartan S              16.63      17.04   NWI  4 
 23 Washington, Taylor           Arizona Chee                      17.11   NWI  1 
 23 Davis, Teyanna               Az Titans Ll           19.54      17.11   NWI  2 
 25 Davis, Courtney              Do Right               17.01      17.21   NWI  3 
 26 Baker, Mackenzie             Do Right               17.02      17.23   NWI  3 
 27 McGill, Dajah                Huron Ath              38.34      17.75   NWI  1 
 28 Muhammad, Na'ilah            Glendale Fla           19.00      17.86   NWI  2 
 29 Gilmore, Princess            Alliance               17.77      17.89   NWI  3 
 30 Garcia, Esmeralda            Glendale Fla           18.47      17.94   NWI  2 
 31 Flores, Karla                Arizona Risi           17.65      17.97   NWI  3 
 32 Woods, Amayah                Az GoldrushT           15.00      18.14   NWI  6 
 33 Pitts, Angelilyah            Miles Per Ho           20.30      18.33   NWI  1 
 34 Muhammad, Naeeira            Glendale Fla           19.00      18.34   NWI  2 
 35 Stewart, Shnia               AZ Elit                           18.46   NWI  1 
 36 Collins, Lauren              Phoenix B              18.01      18.70   NWI  2 
 37 Marlowe, Galexy              Alliance               18.99      19.42   NWI  2 
 
200 Meter Dash 9-10 Girls
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 26.70  7/31/2004   Robin Reynolds, Miami, FL                   
     JO Meet: J 26.70  7/31/2004   Robin Reynolds, Miami, FL                   
    AZ Assoc: A 27.99  7/6/1980    Natosha Lewis, MSA                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Ortiz, Selema                Alliance               30.85      30.35   NWI  7 
  2 Moorer, Joy                  Az GoldrushT           30.40      30.36   NWI  7 
  3 Henderson, Trinity           Do Right               31.01      30.66   NWI  7 
  4 Garrett, Eryn                Arizona Chee           30.96      31.03   NWI  7 
  5 Graves, Uzuri                Az GoldrushT           30.00      31.12   NWI  7 
  6 Fields, Indiah               Spartan S              32.50      32.27   NWI  6 
  7 Patrick, Haley               Elite Stride           31.16      32.69   NWI  7 
  8 Jones, Kianna                Alliance               32.43      33.11   NWI  6 
  9 Prejean, Syeria              Nx Level TC            33.66      33.32   NWI  5 
 10 Claiborne, Thalia            Arizona Chee           33.00      33.39   NWI  6 
 11 Kennedy, Taniah              Do Right               31.50      33.53   NWI  7 
 12 Turner, Rahni                Pops TC                33.52      33.74   NWI  5 
 13 Nixon, Kiara                 Alliance               34.42      33.78   NWI  4 
 14 William, Danay               Do Right               33.40      33.91   NWI  6 
 15 Davis, Aniya                 Elite Stride           31.86      34.14   NWI  6 
 16 Garrett, Erica               Arizona Chee           33.00      34.17   NWI  6 
 17 Ingram, Sharon               Nx Level TC            34.64      34.21   NWI  4 
 18 Kirk, Najela                 Miles Per Ho           36.64      34.45   NWI  3 
 19 Womack, JaTavia              Alliance               34.20      34.58   NWI  4 
 20 Turner, Brianna              Az GoldrushT           33.70      34.61   NWI  5 
 21 Delgado, Marisa              Ar Stars               33.44      34.69   NWI  5 
 22 Muwwakkii, Yamayaa           Arizona Chee                      35.38   NWI  2 
 23 Juniel, Jaelyn               Az GoldrushT           34.00      35.50   NWI  5 
 24 Davis, Courtney              Do Right               36.01      35.83   NWI  4 
 25 Potts, Ava                   Arizona Chee                      36.13   NWI  1 
 26 Huckaby, Daejahnai           Az GoldrushT           33.00      36.26   NWI  6 
 27 Smith, Ceyana                Miles Per Ho           38.40      36.37   NWI  3 
 28 Washington, Taylor           Arizona Chee                      37.10   NWI  2 
 29 James, Dariana               Unattached             37.59      37.24   NWI  3 
 30 Baker, Mackenzie             Do Right               36.01      37.33   NWI  3 
 31 Shealy, Madison              Spartan S              35.50      37.54   NWI  4 
 32 Upshur, Navaeh               Unattached                        37.57   NWI  1 
 33 Woods, Amayah                Az GoldrushT           35.00      37.97   NWI  4 
 34 Patten, Alexxa               Spartan S              38.00      38.30   NWI  3 
 35 Lizarraga, Leonela           AZ Elit                38.72      38.41   NWI  3 
 36 Meza, Daniela                AZ Elit                           40.14   NWI  2 
 37 Baker, Emma                  AZ Elit                           40.41   NWI  1 
 38 Guzzo, Allyson               Aag Sports A           54.90      44.43   NWI  2 
 39 Pitts, Angelilyah            Miles Per Ho           42.20      46.75   NWI  3 
 40 Idleman, Erin                Huron Ath              44.38      49.46   NWI  2 
 
400 Meter Dash 9-10 Girls
============================================================================
 Nat'l Youth: N   59.81  7/30/1993   Monique Henderson, San Diego, CA          
     JO Meet: J   59.81  7/30/1993   Monique Henderson, San Diego, CA          
    AZ Assoc: A 1:04.15  7/6/1980    Natosha Lewis, MSA                        
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Baker, Iolani                AZ Flames TC         1:07.63    1:09.23   5 
  2 Ortiz, Selema                Alliance             1:12.04    1:09.51   5 
  3 Johnson, Jocelyn             AZ Flames TC         1:09.57    1:11.01   5 
  4 Johnson, Jhaidah             Do Right             1:13.00    1:11.23   4 
  5 Juniel, Torriana             Do Right             1:13.00    1:13.58   5 
  6 Fields, Indiah               Spartan S            1:12.30    1:14.29   5 
  7 Willoughby, Katie            Az Track And         1:19.20    1:16.85   3 
  8 Jones, Kianna                Alliance             1:17.57    1:17.86   4 
  9 Arneson, Abigail             AZ Flames TC         1:19.08    1:17.89   3 
 10 Moorer, Joy                  Az GoldrushT         1:10.00    1:19.74   5 
 11 Turner, Rahni                Pops TC              1:20.44    1:19.95   3 
 12 Potts, Ava                   Arizona Chee                    1:20.13   1 
 13 Womack, JaTavia              Alliance             1:21.87    1:20.82   3 
 14 Willis, Kaiya                Arizona Puma         1:22.00    1:21.32   3 
 15 Huckaby, Daejahnai           Az GoldrushT         1:15.00    1:21.87   4 
 16 Delgado, Marisa              Ar Stars             1:18.96    1:21.90   3 
 17 Nixon, Kiara                 Alliance             1:22.65    1:22.92   3 
 18 Arreola, Abigail             Arizbushmast                    1:23.06   1 
 19 Moss, Jashara                Miles Per Ho         1:25.00    1:23.09   2 
 20 Muwwakkii, Yamayaa           Arizona Chee                    1:23.34   1 
 21 Patrick, Haley               Elite Stride         1:10.00    1:23.35   5 
 22 William, Danay               Do Right             1:20.00    1:23.54   3 
 23 Davis, Courtney              Do Right                        1:24.34   1 
 24 Muhammad, Naeeira            Glendale Fla                    1:24.37   4 
 25 Weier, Hannah                Phoenix Flye                    1:25.62   1 
 26 Muhammad, Na'ilah            Glendale Fla                    1:26.34   4 
 27 James, Dariana               Unattached                      1:26.40   1 
 28 Davis, Aniya                 Elite Stride         1:23.00    1:27.77   5 
 29 Yellowhair, Halle            Phoenix Flye                    1:28.13   1 
 30 Prejean, Syeria              Nx Level TC          1:28.00    1:29.27   2 
 31 Hunt, Ashlyn                 Az Track And         1:25.00    1:29.77   2 
 32 Juniel, Jaelyn               Az GoldrushT         1:15.00    1:34.20   4 
 33 Woods, Amayah                Az GoldrushT         1:14.00    1:35.22   4 
 34 McGill, Dajah                Huron Ath            1:27.00    1:35.78   2 
 35 Gilmore, Princess            Alliance             1:28.26    1:38.61   2 
 36 Marlowe, Galexy              Alliance             1:36.80    1:43.05   2 
 37 Idleman, Erin                Huron Ath            1:44.95    1:47.66   1 
 38 Pitts, Angelilyah            Miles Per Ho         1:33.00    1:50.67   2 
 
800 Meter Run 9-10 Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 2:22.78  7/4/2009    Daesha Rogers, Miami-Dade P               
     JO Meet: J 2:23.16  8/1/2009    Daesha Rogers, 14 Miami Dade TC           
    AZ Assoc: A 2:33.60  6/11/1994   Min Nowlin, NWS                           
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Carr, Kamora                 Nx Level TC          2:51.63    2:48.89  
  2 Oliver, Sariya               Nx Level TC          2:53.15    2:52.31  
  3 Huckaby, Daejahnai           Az GoldrushT         2:45.00    2:55.42  
  4 Moss, Jashara                Miles Per Ho         3:36.00    2:59.66  
  5 Coffman, Paige               Arizona Chee                    3:01.07  
  6 Diop, Malayka                Elite Stride                    3:03.97  
  7 Potts, Ava                   Arizona Chee                    3:05.89  
  8 Arreola, Abigail             Arizbushmast                    3:10.24  
  9 Sabala, Kayla                Az GoldrushT         2:58.00    3:11.22  
 10 Weier, Hannah                Phoenix Flye         3:10.00    3:14.65  
 11 Hunt, Ashlyn                 Az Track And         3:25.00    3:19.96  
 12 Sabala, Kayden               Az GoldrushT         2:58.00    3:22.31  
 13 Kartler, Kendall             Phoenix B            3:30.00    3:22.57  
 14 Santoro, Kiara               AZ Elit              3:20.00    3:25.74  
 15 Baker, Emma                  AZ Elit              3:30.00    3:33.04  
 
1500 Meter Run 9-10 Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 4:50.97  7/5/2009    Daesha Rogers, Miami-Dade                 
     JO Meet: J 4:51.62  8/2/2009    Daesha Rogers, 14 Miami Dade TC           
    AZ Assoc: A 5:22.80  3/30/1980   Missy Morgan, STC                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Lizarraga, Leonela           AZ Elit              6:01.00    5:55.10  
  2 Oliver, Sariya               Nx Level TC          5:54.12    5:56.36  
  3 Carr, Kamora                 Nx Level TC          5:49.00    6:03.82  
  4 Coffman, Paige               Arizona Chee                    6:23.84  
  5 Sabala, Kayla                Az GoldrushT                    6:24.86  
  6 Meza, Daniela                AZ Elit                         6:36.24  
  7 Sabala, Kayden               Az GoldrushT                    6:55.05  
  8 Garcia, Esmeralda            Glendale Fla         6:49.00    6:55.88  
 
4x100 Meter Relay 9-10 Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 53.62  7/31/2005   15-Los Angeles Jets, Los Angeles Jets       
                       M George, T Robertson, T Bellows, J Billoups      
     JO Meet: J 53.62  7/31/2005   15-Los Angeles Jets, Los Angeles Jets       
                       M George, T Robertson, T Bellows, J Billoups      
    AZ Assoc: A 55.99  6/13/2004   Arizona Rising Suns                         
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Miles Per Hour  'A'                               1:10.00      59.13  
     1) Cheatham, Triniti               2) Kirk, Najela                   
     3) Moss, Jashara                   4) Smith, Ceyana                  
  2 AZ Flames TC  'A'                                   58.86      59.19  
     1) Arneson, Abigail                2) Baker, Iolani                  
     3) Johnson, Jocelyn                4) Patrick, Saadiya               
  3 Do Right Educational Sports  'A'                  1:01.28    1:01.05  
     1) Henderson, Trinity              2) Johnson, Jhaidah               
     3) Juniel, Torriana                4) Kennedy, Taniah                
  4 Alliance Youth Sports  'A'                        1:01.80    1:02.49  
     1) Burciaga, Madison               2) Jones, Kianna                  
     3) Ortiz, Selema                   4) Womack, JaTavia                
  5 AZ Cheetahs Track Cl  'A'                           59.00    1:07.24  
     1) Alexander, Jessica              2) Claiborne, Thalia              
     3) Garrett, Erica                  4) Garrett, Eryn                  
 
4x400 Meter Relay 9-10 Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 4:19.00  7/29/1993   Fast Action TC, Los Angeles, CA           
                         Angel Perkins, LaShinda Demus, Quiana Powell, Niss
     JO Meet: J 4:19.00  7/29/1993   Fast Action TC, Los Angeles, CA           
                         Angel Perkins, LaShinda Demus, Quiana Powell, Niss
    AZ Assoc: A 4:41.70  4/13/1996   KW Northwest Sonics                       
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Do Right Educational Sports  'A'                  5:17.00    5:20.58  
     1) Baker, Mackenzie                2) Henderson, Trinity             
     3) Johnson, Jhaidah                4) Juniel, Torriana               
 
High Jump 9-10 Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 1.45m  7/24/2009   Carlie Queen, Unattach/Missouri Valley      
     JO Meet: J 1.42m  7/24/1997   Dorothy Holt, Hinesville, GZA               
    AZ Assoc: A 1.36m  6/8/1996    Kelsey Johnson, YVF                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Santoro, Kiara               AZ Elit                1.12m      0.90m    2-11.50 
 
Long Jump 9-10 Girls
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 4.66m  7/28/2007   Ramona Carryl, Knoxville,TN                 
     JO Meet: J 4.66m  7/28/2007   Tiani Reeves, Gothenburg T C                
    AZ Assoc: A 4.58m  5/20/1972   Cynthia Rhodes, MTC                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Baker, Iolani                AZ Flames TC           3.96m      4.16m   NWI  13-07.75 
  2 Fields, Indiah               Spartan S              3.61m      3.87m   NWI  12-08.50 
  3 Willis, Kaiya                Arizona Puma           3.29m      3.15m   NWI  10-04.00 
  4 Patten, Alexxa               Spartan S                         2.94m   NWI   9-07.75 
  5 Patrick, Saadiya             AZ Flames TC           3.45m      2.90m   NWI   9-06.25 
  6 Collins, Lauren              Phoenix B              2.78m      2.79m   NWI   9-02.00 
  7 Guzzo, Allyson               Aag Sports A                      2.78m   NWI   9-01.50 
  8 Davis, Teyanna               Az Titans Ll                      2.49m   NWI   8-02.00 
  9 Idleman, Erin                Huron Ath                         2.40m   NWI   7-10.50 
 10 Washington, Taylor           Arizona Chee                      2.35m   NWI   7-08.50 
 11 Edwards, Laguna              Unattached                        2.32m   NWI   7-07.50 
 12 McGill, Dajah                Huron Ath                         1.98m   NWI   6-06.00 
 12 Yellowhair, Halle            Phoenix Flye                      1.98m   NWI   6-06.00 
 -- Shealy, Madison              Spartan S              2.74m       FOUL                 
 
Shot Put 6 lb. 9-10 Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 10.46m  7/28/1995   Amber Curtis, Monroe, WI                   
     JO Meet: J 10.46m  7/28/1995   Amber Curtis, Monroe, WI                   
    AZ Assoc: A  8.24m  6/8/2003    Hannah Carson, AC                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Johnson, Tyanna              Do Right               6.36m      6.22m   20-05.00 
  2 Turner, Rahni                Pops TC                5.94m      6.05m   19-10.25 
  3 Edwards, Laguna              Unattached                        5.49m   18-00.25 
  4 William, Danay               Do Right               6.00m      5.46m   17-11.00 
  5 Graves, Uzuri                Az GoldrushT                      5.16m   16-11.25 
  6 Roberts, Raven               Arizona Risi           6.01m      5.04m   16-06.50 
  7 Arreola, Abigail             Arizbushmast                      4.72m   15-06.00 
  8 Flores, Karla                Arizona Risi                      4.53m   14-10.50 
  9 Nixon, Kiara                 Alliance                          4.49m   14-08.75 
 10 Edwards, Tristi              Unattached                        4.45m   14-07.25 
 11 Davis, Aniya                 Elite Stride                      3.85m   12-07.75 
 12 Gilmore, Princess            Alliance                          3.43m   11-03.00 
 
Javelin Throw 300g 9-10 Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 37.15m  7/29/2007   Mystasia Alexander, 16 33 LA Jets Gi       
     JO Meet: J 37.15m  7/29/2007   Mystasia Alexander, 16 33 LA Jets Gi       
    AZ Assoc: A 36.22m  4/6/2003    Hannah Carson, AC                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Graves, Uzuri                Az GoldrushT                     18.37m      60-03 
  2 Johnson, Jocelyn             AZ Flames TC          17.49m     17.34m      56-11 
  3 Roberts, Raven               Arizona Risi          15.16m     13.31m      43-08 
  4 Davis, Teyanna               Az Titans Ll                     10.75m      35-03 
  5 Edwards, Laguna              Unattached                       10.08m      33-01 
  6 Edwards, Tristi              Unattached                        9.53m      31-03 
  7 Johnson, Tyanna              Do Right              14.79m      8.77m      28-09 
  8 Weier, Hannah                Phoenix Flye           9.14m      8.64m      28-04 
  9 Beech, Lauren                Spartan S                         7.61m      25-00 
 10 Upshur, Navaeh               Unattached                        7.06m      23-02 
 
100 Meter Dash 11-12 Girls
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 12.10  7/31/1992   Angela Williams, Ontario, Ca                
     JO Meet: J 12.10  7/31/1992   Angela Williams, Ontario, Ca                
    AZ Assoc: A 12.17  7/18/1998   Jessica Onyepunuka, ARS                     
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Brice-Moore, Jamya           Unattached             13.36      13.30   NWI  7 
  2 Boyd-Matthews, Autumn        Do Right               13.70      13.45   NWI  7 
  3 Williams, Kiemya             Unattached             13.74      13.64   NWI  7 
  4 Bardwell-Jones, Ciara        Arizona Chee           14.30      13.71   NWI  6 
  5 McCoy, Tajene                Arizona Risi           13.81      13.78   NWI  7 
  6 Mays, Jadyn                  Nx Level TC            14.02      13.96   NWI  7 
  7 Brice-Moore, Jailah          Unattached                        14.02   NWI  1 
  7 Huckaby, Alaijah             Az GoldrushT           13.99      14.02   NWI  7 
  9 Adams, Adora                 Arizona Chee           14.30      14.06   NWI  6 
 10 Ortiz, Navaria               Alliance               14.44      14.20   NWI  6 
 11 Sessions, Piper              Arizona Chee           14.30      14.54   NWI  6 
 12 Davis, Imani                 Arizona Chee           14.80      14.62   NWI  5 
 13 Woodfin, Kalani              Arizona Risi           14.34      14.77   NWI  6 
 14 Reed, Haila                  Do Right                          14.84   NWI  2 
 15 Hankins, Brielle             AZ Elit                           14.87   NWI  2 
 15 Brewington, Evi'onne         Arizona Chee           14.80      14.87   NWI  5 
 17 Carswell, Jamelah            Elite Stride           15.24      14.93   NWI  5 
 18 Salem, Janez                 Do Right               14.69      15.07   NWI  6 
 19 Holmes, Zariah               Elite Stride           15.07      15.09   NWI  5 
 20 Bell, Deshanae               Az GoldrushT           14.10      15.13   NWI  6 
 21 Barney, Zion                 Arizona Chee                      15.15   NWI  1 
 22 Covington, Jailyn            Az Titans Ll                      15.24   NWI  2 
 23 Benson, Briana               Do Right               15.30      15.26   NWI  5 
 24 Trinn, Shyanne               AZ Flames TC           15.39      15.28   NWI  4 
 25 Schrader, Talia              Ar Stars               15.31      15.30   NWI  4 
 26 Johnson, Ashland             AZ Elit                15.43      15.31   NWI  4 
 27 Bell, Carisma                Az GoldrushT           14.01      15.41   NWI  7 
 28 Sells, Jendayi               Do Right               13.50      15.50   NWI  7 
 29 Stewart, Ashaya              AZ Elit                           15.56   NWI  1 
 30 Macias, Mariah               Elite Stride           15.47      15.63   NWI  4 
 31 Okafor, Adanna               Phoenix B              16.20      15.86   NWI  3 
 32 Jordan, Ashton               Arizona Chee                      15.89   NWI  1 
 33 Hoskins, Asia                Az Titans Ll           16.08      16.03   NWI  4 
 34 Smith, Janae                 Do Right               16.19      16.25   NWI  4 
 35 Scott, Maya                  AZ Flames TC           16.63      16.43   NWI  3 
 36 Lee, Taylor                  Unattached                        16.49   NWI  3 
 37 Ruiz, Samia                  Do Right               15.00      16.64   NWI  5 
 38 Dicochea, Alexis             Az Titans Ll                      16.65   NWI  1 
 39 Garcia, Noemy                Glendale Fla           17.53      16.78   NWI  3 
 40 Blevins, Zamaree             Do Right               16.50      17.08   NWI  3 
 41 Sanchez, Ameriah             Alliance               17.52      17.41   NWI  3 
 42 Scroggins, Joanee            Do Right               17.47      17.56   NWI  3 
 43 Lopez, Jessica               Glendale Fla           19.06      19.23   NWI  2 
 44 Rollins, Crystal             Miles Per Ho           20.06      19.54   NWI  2 
 
200 Meter Dash 11-12 Girls
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 24.47  8/1/1992    Angela Williams, Ontario, CA                
     JO Meet: J 24.47  8/1/1992    Angela Williams, Ontario, CA                
    AZ Assoc: A 25.14  7/18/1998   Jessica Onyepunuka, ARS                     
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Roberts, Riley               Arizona Risi           28.19      27.48   NWI  7 
  2 Boyd-Matthews, Autumn        Do Right               28.19      27.51   NWI  7 
  3 Brice-Moore, Jamya           Unattached             27.46      28.10   NWI  7 
  4 McCoy, Tajene                Arizona Risi           28.43      28.13   NWI  7 
  5 Mays, Jadyn                  Nx Level TC            28.49      28.46   NWI  7 
  6 Singleton, Jasmine           Nx Level TC            29.77      29.28   NWI  6 
  7 Weintraub, Noelle            Arizona Chee           29.60      29.34   NWI  7 
  8 Williams, Kiemya             Unattached             29.02      29.44   NWI  7 
  9 Huckaby, Alaijah             Az GoldrushT           30.00      29.87   NWI  6 
 10 Hansen, Tatum                Unattached             29.99      29.99   NWI  6 
 11 Woodfin, Kalani              Arizona Risi           29.61      30.27   NWI  7 
 12 Brewington, Evi'onne         Arizona Chee           30.50      30.41   NWI  6 
 13 Salem, Janez                 Do Right               32.31      30.42   NWI  4 
 14 Scroggins, Trinity           Do Right               30.85      30.49   NWI  5 
 15 Davis, Imani                 Arizona Chee           30.00      30.55   NWI  6 
 16 Holloway, Kendalle           Elite Stride           31.86      30.82   NWI  5 
 17 Marcelin, Nyjha              Arizona Risi           30.88      30.99   NWI  5 
 18 Reed, Haila                  Do Right                          31.09   NWI  2 
 19 Trinn, Shyanne               AZ Flames TC           32.64      31.70   NWI  4 
 20 Holloway, Kennedy            Elite Stride           32.15      31.77   NWI  4 
 21 Hankins, Brielle             AZ Elit                31.86      31.79   NWI  5 
 22 Barney, Zion                 Arizona Chee                      32.02   NWI  1 
 23 Hoskins, Asia                Az Titans Ll           32.17      32.19   NWI  4 
 24 Edmonds, Mikayla             Nx Level TC            31.37      32.41   NWI  5 
 25 Macias, Mariah               Elite Stride           32.10      32.43   NWI  4 
 26 Mayfield, Crystal            Do Right               31.45      32.51   NWI  5 
 27 Jones, Maliyah               Arizona Risi           32.98      32.74   NWI  4 
 28 Bell, Deshanae               Az GoldrushT           32.98      33.08   NWI  4 
 29 Schrader, Talia              Ar Stars               33.40      33.41   NWI  3 
 30 Holmes, Zariah               Elite Stride           31.76      33.80   NWI  5 
 31 Montufar, Daniela            Arizona Chee                      33.82   NWI  1 
 32 Bell, Carisma                Az GoldrushT           33.00      33.93   NWI  3 
 33 Jordan, Ashton               Arizona Chee                      34.03   NWI  1 
 34 Ruiz, Samia                  Do Right               33.50      34.77   NWI  3 
 35 Dicochea, Alexis             Az Titans Ll           35.74      35.04   NWI  3 
 36 Scroggins, Joanee            Do Right               37.38      39.12   NWI  2 
 37 Gross, Sharon                Spartan S              36.00      39.77   NWI  3 
 38 Rollins, Crystal             Miles Per Ho           46.01      46.50   NWI  2 
 
400 Meter Dash 11-12 Girls
============================================================================
 Nat'l Youth: N   55.01  7/31/2005   Robin Reynolds, Miami Northwest           
     JO Meet: J   55.01  7/31/2005   Robin Reynolds, Miami Northwest           
    AZ Assoc: A 1:00.21  5/20/2000   Judith Onyepunuka, ARS                    
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Roberts, Riley               Arizona Risi         1:03.58    1:04.48   5 
  2 Boyd-Matthews, Autumn        Do Right                        1:06.58   5 
  3 Richard, Makyah              Az Titans Ll         1:12.63    1:07.54   3 
  4 Hansen, Tatum                Unattached           1:08.00    1:08.03   4 
  5 Singleton, Jasmine           Nx Level TC          1:08.54    1:09.54   4 
  6 Bardwell-Jones, Ciara        Arizona Chee         1:07.00    1:10.03   5 
  7 Reed, Haila                  Do Right                        1:11.27   3 
  8 Culpepper, Journee           Miles Per Ho         1:20.00    1:12.24   2 
  9 Scroggins, Trinity           Do Right                        1:12.28   5 
 10 Salem, Janez                 Do Right                        1:12.38   4 
 11 Huckaby, Alaijah             Az GoldrushT         1:00.00    1:12.51   5 
 12 Marcelin, Nyjha              Arizona Risi         1:12.44    1:14.00   4 
 13 Holloway, Kennedy            Elite Stride         1:16.00    1:14.17   2 
 14 Hankins, Brielle             AZ Elit              1:15.00    1:14.18   3 
 15 Holloway, Kendalle           Elite Stride         1:15.00    1:14.22   3 
 16 Burke, Lazia                 Arizona Risi         1:12.57    1:14.48   4 
 17 Williams, Kiemya             Unattached                      1:14.76   6 
 18 Woodfin, Kalani              Arizona Risi         1:07.94    1:15.37   5 
 19 Macias, Mariah               Elite Stride         1:17.20    1:16.09   2 
 20 Davis, Imani                 Arizona Chee                    1:16.35   1 
 21 Benson, Briana               Do Right                        1:16.53   3 
 22 Hoskins, Asia                Az Titans Ll         1:11.76    1:16.69   4 
 23 Schrader, Talia              Ar Stars             1:15.51    1:16.71   3 
 24 Ortiz, Navaria               Alliance             1:11.71    1:17.43   4 
 25 Jordan, Ashton               Arizona Chee                    1:17.84   1 
 26 Montufar, Daniela            Arizona Chee                    1:18.50   1 
 27 Levin, Simone                Phoenix B            1:22.00    1:18.86   1 
 28 DeStefano, Olivia            Phoenix B            1:22.00    1:19.24   2 
 29 Edmonds, Mikayla             Nx Level TC          1:15.04    1:20.85   3 
 30 Dicochea, Alexis             Az Titans Ll                    1:20.87   1 
 31 Mayfield, Crystal            Do Right                        1:20.91   4 
 32 Sanchez, Ameriah             Alliance             1:22.54    1:21.08   1 
 33 Collins, Kate                Phoenix B            1:15.83    1:21.28   3 
 34 Bell, Carisma                Az GoldrushT         1:00.00    1:21.91   5 
 35 Bell, Deshanae               Az GoldrushT         1:00.00    1:21.95   5 
 36 Douglas, Payton              Huron Ath            1:18.00    1:23.99   2 
 37 Weier, Bekkah                Phoenix Flye                    1:25.67   1 
 38 Smith, Janae                 Do Right                        1:27.67   6 
 39 Lee, Taylor                  Unattached           1:20.12    1:28.61   2 
 40 Diggs, Christina             Phoenix Flye                    1:28.87   2 
 41 Gross, Sharon                Spartan S            1:18.00    1:31.87   2 
 42 Idleman, Peyton              Huron Ath            1:33.70    1:34.39   1 
 
800 Meter Run 11-12 Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 2:13.12  7/26/2008   Raevyn Rogers, 25 Wings                   
     JO Meet: J 2:13.12  7/26/2008   Raevyn Rogers, 25 Wings                   
    AZ Assoc: A 2:24.25  5/24/1992   Dalene Godinez, SS                        
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Mustin, Dominique            Arizona Risi         2:28.87    2:28.85  
  2 Curtis, Kristen              Arizona Risi         2:32.00    2:31.67  
  3 Richard, Makyah              Az Titans Ll         2:33.50    2:37.34  
  4 Carswell, Jamelah            Elite Stride         2:32.64    2:38.67  
  5 Butler-Worley, Dyamond       Do Right             2:44.58    2:42.69  
  6 Hansen, Tatum                Unattached           2:38.50    2:43.32  
  7 Culpepper, Journee           Miles Per Ho         2:48.88    2:50.60  
  8 Burke, Lazia                 Arizona Risi                    2:52.42  
  9 Montufar, Daniela            Arizona Chee                    3:00.43  
 10 Anspach, MACKENZIE           Nx Level TC          3:09.46    3:10.40  
 11 Douglas, Payton              Huron Ath            3:10.00    3:18.42  
 12 Gross, Sharon                Spartan S            3:20.00    3:29.61  
 13 Idleman, Peyton              Huron Ath            3:15.00    3:33.77  
 14 Lee, Taylor                  Unattached                      3:44.05  
 
1500 Meter Run 11-12 Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 4:41.62  7/31/2005   Claudia Francis, Team Evolution           
     JO Meet: J 4:41.62  7/31/2005   Claudia Francis, Team Evolution           
    AZ Assoc: A 5:01.65  3/30/1980   Karrin Maturani, WPNH                     
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Curtis, Kristen              Arizona Risi         5:14.37    5:11.51  
  2 Richard, Makyah              Az Titans Ll         5:16.61    5:19.40  
  3 Shea, Katie                  Arizona Chee         5:25.00    5:20.83  
  4 Carswell, Jamelah            Elite Stride         5:25.00    5:35.48  
  5 Diaz, Iris                   Alliance                        5:59.04  
  6 Culpepper, Journee           Miles Per Ho                    6:02.74  
  7 Layden, Mary                 Unattached           6:10.00    6:04.06  
  8 Anspach, MACKENZIE           Nx Level TC          6:03.22    6:20.64  
  9 Garcia, Noemy                Glendale Fla                    6:44.63  
 
3000 Meter Run 11-12 Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 10:12.47  7/29/2005   Claudia Francis, Team Evolution          
     JO Meet: J 10:12.47  7/29/2005   Claudia Francis, Team Evolution          
    AZ Assoc: A 10:22.30  5/18/1991   Nicole Jenkins, DH                       
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Butler-Worley, Dyamond       Do Right            11:05.91   11:27.78  
  2 Shea, Katie                  Arizona Chee        11:00.00   11:35.52  
 
80 Meter Hurdles (30" ) 11-12 Girls
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 12.25  7/26/2008   Dior Hall, 32 Colorado Flye                 
     JO Meet: J 11.94  8/2/2009    Jasmyne Graham, Cal Rising Stars            
    AZ Assoc: A 12.77  6/10/1997   Tiffany McDonald, ARS                       
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Adams, Adora                 Arizona Chee           16.04      17.03   NWI 
  2 Brice-Moore, Jailah          Unattached                        17.17   NWI 
  3 Sessions, Piper              Arizona Chee                      17.19   NWI 
 
4x100 Meter Relay 11-12 Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 49.17  7/28/1996   Texas Heat, Fort Worth, TX                  
                       Chauntae Bayne, Genece Glover, Donette Chambers   
     JO Meet: J 49.17  7/28/1996   Texas Heat, Fort Worth, TX                  
                       Chauntae Bayne, Genece Glover, Donette Chambers   
    AZ Assoc: A 50.25  6/9/2001    Arizona Cheetahs                            
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 AZ Cheetahs Track Cl  'A'                           54.00      55.68  
     1) Adams, Adora                    2) Bardwell-Jones, Ciara          
     3) Sessions, Piper                 4) Weintraub, Noelle              
 
4x400 Meter Relay 11-12 Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 3:57.26  7/28/1996   United Stars TC, Philadelphia,PA          
                         Tiffany Abney, Alyce Williams, Evelyn Dwyer       
     JO Meet: J 3:57.26  7/28/1996   United Stars TC, Philadelphia,PA          
                         Tiffany Abney, Alyce Williams, Evelyn Dwyer       
    AZ Assoc: A 4:14.00  4/13/1985   Metro Phoenix                             
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 AZ Rising Suns TC  'A'                            4:24.82    4:36.08  
     1) Curtis, Kristen                 2) McCoy, Tajene                  
     3) Mustin, Dominique               4) Roberts, Riley                 
 
High Jump 11-12 Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 1.69m  7/24/2008   Stacey Destin, Unattached                   
     JO Meet: J 1.69m  7/24/2008   Stacey Destin, Unattached                   
    AZ Assoc: A 1.64m  5/18/1996   Jacquelyn Johnson, YVF                      
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Butler-Worley, Dyamond       Do Right                          1.25m    4-01.25 
  2 Scroggins, Trinity           Do Right               1.20m      1.20m    3-11.25 
  3 Covington, Jailyn            Az Titans Ll           1.05m      1.00m    3-03.25 
 
Long Jump 11-12 Girls
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 5.58m  6/20/1998   Gayle Hunter, Lake Charles, LA              
     JO Meet: J 5.52m  7/27/1991   Myra Combs, Lake Charles, LA                
    AZ Assoc: A 5.07m  3/24/1973   Cynthia Rhodes, UNA                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Marcelin, Nyjha              Arizona Risi           4.24m      4.25m   NWI  13-11.50 
  2 Singleton, Jasmine           Nx Level TC            4.43m      4.18m   NWI  13-08.75 
  3 DeStefano, Olivia            Phoenix B              3.35m      3.75m   NWI  12-03.75 
  4 Covington, Jailyn            Az Titans Ll                      3.50m   NWI  11-05.75 
  5 Levin, Simone                Phoenix B              3.61m      3.31m   NWI  10-10.50 
  6 Holloway, Kendalle           Elite Stride                      3.28m   NWI  10-09.25 
  7 Scroggins, Joanee            Do Right                          3.01m   NWI   9-10.50 
  7 Holloway, Kennedy            Elite Stride                      3.01m   NWI   9-10.50 
  9 Weier, Bekkah                Phoenix Flye           2.97m      2.94m   NWI   9-07.75 
 10 Diggs, Christina             Phoenix Flye           3.02m      2.85m   NWI   9-04.25 
 11 Ortiz, Navaria               Alliance               3.61m      2.81m   NWI   9-02.75 
 12 Collins, Kate                Phoenix B              2.97m      2.70m   NWI   8-10.25 
 13 Sanchez, Ameriah             Alliance               2.91m      2.64m   NWI   8-08.00 
 14 Idleman, Peyton              Huron Ath                         2.12m   NWI   6-11.50 
 15 Okafor, Adanna               Phoenix B              2.60m      1.58m   NWI   5-02.25 
 
Shot Put 6 lb. 11-12 Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 13.51m  7/26/2008   Ashlie Blake, 49 PS Vegas Fly              
     JO Meet: J 13.51m  7/26/2008   Ashlie Blake, 49 PS Vegas Fly              
    AZ Assoc: A 12.16m  7/18/1998   Hannah Carson, AC                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Yerian, Makayla              Az GoldrushT                      8.58m   28-01.75 
  2 Blevins, Zamaree             Do Right               9.79m      8.54m   28-00.25 
  3 Edmonds, Mikayla             Nx Level TC            7.31m      7.58m   24-10.50 
  4 Sells, Jendayi               Do Right               7.23m      6.90m   22-07.75 
  5 Jones, Maliyah               Arizona Risi           6.01m      6.31m   20-08.50 
  6 Jacobs, Nikole               Az GoldrushT                      5.62m   18-05.25 
  7 Ruiz, Samia                  Do Right               7.23m      5.13m   16-10.00 
  8 Burke, Lazia                 Arizona Risi           5.30m      5.01m   16-05.25 
  9 Huckaby, Deztany             Az GoldrushT                      4.40m   14-05.25 
 
Discus Throw 1kg 11-12 Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 37.46m  7/24/1997   Amber Curtis, Monroe, WI                   
     JO Meet: J 37.46m  7/24/1997   Amber Curtis, Monroe, WI                   
    AZ Assoc: A 29.74m  6/8/2001    C. J. Navarro, UNA                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Blevins, Zamaree             Do Right              21.51m     21.76m      71-05 
  2 Yerian, Makayla              Az GoldrushT                     21.35m      70-00 
  3 Sells, Jendayi               Do Right              17.24m     17.08m      56-00 
  4 Jacobs, Nikole               Az GoldrushT                     10.84m      35-07 
  5 Levin, Simone                Phoenix B                         8.97m      29-05 
 
Javelin Throw 300g 11-12 Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 42.88m  7/28/2005   Hannah Carson, AZ Cheetahs                 
     JO Meet: J 42.88m  7/28/2005   Hannah Carson, AZ Cheetahs                 
    AZ Assoc: A 44.71m  6/13/2004   Hannah Carson, AC                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Yerian, Makayla              Az GoldrushT                     22.87m      75-00 
  2 Trinn, Shyanne               AZ Flames TC          22.02m     19.61m      64-04 
  3 DeStefano, Olivia            Phoenix B             21.64m     19.39m      63-07 
  4 Jones, Maliyah               Arizona Risi          14.20m     12.89m      42-03 
  5 Weier, Bekkah                Phoenix Flye          12.19m     12.38m      40-07 
  6 Scott, Maya                  AZ Flames TC           6.79m     12.37m      40-07 
  7 Jacobs, Nikole               Az GoldrushT                     10.83m      35-06 
  8 Okafor, Adanna               Phoenix B             12.19m     10.23m      33-07 
  9 Huckaby, Deztany             Az GoldrushT                      7.82m      25-08 
 
100 Meter Dash 13-14 Girls
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 11.73  7/31/2009   Kendall Baisden, Motor City TC, MI          
     JO Meet: J 11.61  8/1/1999    Sanya Richards, Pembrooke Pines, FL         
    AZ Assoc: A 11.78  6/1/2003    Terra Evans, AC                             
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Bailey, Anaya                Arizona Chee           12.60      12.61   NWI  5 
  2 Tobias, Lauren               Spartan S              13.09      12.88   NWI  4 
  3 Chest, Zaire                 Arizona Chee                      12.92   NWI  1 
  3 Ugbisien, Onome              Az Titans Ll           12.64      12.92   NWI  5 
  5 Fields, Asiah                Spartan S              12.80      13.00   NWI  5 
  6 Patterson, Brittany          Do Right               12.72      13.02   NWI  5 
  7 DeStefano, Emily             Phoenix B              13.13      13.06   NWI  4 
  8 Morris, Denajah              Spartan S              12.80      13.07   NWI  5 
  9 Hughes, Sydney               Spartan S              13.30      13.12   NWI  4 
 10 Jordan, Raven                Arizona Chee           13.20      13.29   NWI  4 
 11 Pogue, Jayda                 Az GoldrushT           12.87      13.30   NWI  5 
 12 Conway, Leilani              Arizona Chee           13.50      13.40   NWI  4 
 13 Fair, Raelynn                Arizona Risi           13.14      13.46   NWI  4 
 14 Porier-Shelton, Tiana        AZ Flames TC           13.24      13.55   NWI  4 
 15 Payne, Teryah                Arizona Chee           13.80      13.63   NWI  3 
 16 Gwin, Azilyn                 Phoenix B              14.04      13.65   NWI  3 
 17 Jordan, Kylyn                Do Right               13.72      13.76   NWI  4 
 18 Briscoe, SanJohnae           Do Right               13.77      13.80   NWI  3 
 19 Hadley, Alexandra            Arizona Puma                      14.09   NWI  1 
 20 Walker, Malea                Arizona Sain                      14.11   NWI  1 
 21 Rollins, Mikaela             Miles Per Ho           16.30      14.22   NWI  2 
 22 Reeves, Reba                 AZ Elit                14.40      14.31   NWI  3 
 23 Burrell, Kara                Arizona Risi           14.53      14.43   NWI  3 
 23 Martin, Gebriel              Elite Stride           14.13      14.43   NWI  3 
 25 Gamble, Melissa              Alliance               14.43      14.45   NWI  3 
 26 Ivie, Kaylee                 AZ Flames TC           14.67      14.58   NWI  2 
 27 Johnson, Antoria             Miles Per Ho           16.30      14.59   NWI  2 
 28 Walker, Jadynn               Arizona Sain                      14.62   NWI  1 
 29 Higgs, J'Cobie               Spartan S                         14.67   NWI  1 
 30 Felix, Makahla               Alliance                          14.68   NWI  1 
 31 Craig, Faith                 Az GoldrushT           12.99      14.96   NWI  5 
 32 Simmons, Deanna              Spartan S              16.00      15.84   NWI  2 
 33 Thompson, Sakovia            Az Titans Ll           13.04      16.28   NWI  5 
 34 Henry-Johnson, Destinee      Do Right               15.50      17.16   NWI  2 
 35 Jones, Tamira                Do Right               15.50      17.48   NWI  2 
 
200 Meter Dash 13-14 Girls
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 23.69  8/1/2009    Kendall Baisden, Motor City TC, MI          
     JO Meet: J 23.63  7/31/1999   Sanya Richards, Pembrooke Pines, FL         
    AZ Assoc: A 23.94  4/6/2003    Terra Evans, AC                             
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Bailey, Anaya                Arizona Chee                      25.22   NWI  5 
  2 Ugbisien, Onome              Az Titans Ll           25.76      25.51   NWI  5 
  3 Fields, Asiah                Spartan S              25.91      25.58   NWI  5 
  4 Morris, Denajah              Spartan S              25.54      25.60   NWI  5 
  5 Patterson, Brittany          Do Right               26.27      25.94   NWI  5 
  6 Foreman, Anna                Arizona Chee           26.60      26.14   NWI  5 
  7 Tobias, Lauren               Spartan S              27.50      27.16   NWI  4 
  8 Chewning, Bailey             Arizona Risi           27.46      27.59   NWI  4 
  9 Fair, Raelynn                Arizona Risi           27.12      27.70   NWI  4 
 10 Pogue, Jayda                 Az GoldrushT           27.40      27.79   NWI  4 
 11 Jordan, Kylyn                Do Right               29.04      28.12   NWI  3 
 12 Jordan, Raven                Arizona Chee                      28.19   NWI  2 
 13 Hughes, Sydney               Spartan S              28.00      28.25   NWI  4 
 14 Briscoe, SanJohnae           Do Right               28.51      28.37   NWI  4 
 15 Walker, Malea                Arizona Sain                      28.98   NWI  1 
 16 Rollins, Mikaela             Miles Per Ho           31.20      29.13   NWI  3 
 17 Burrell, Kara                Arizona Risi           28.99      29.14   NWI  3 
 18 Gamble, Melissa              Alliance               29.44      29.31   NWI  3 
 19 Craig, Faith                 Az GoldrushT           29.00      30.23   NWI  3 
 20 Hamilton, Ayana              Arizona Puma           30.84      30.52   NWI  3 
 21 Martin, Gebriel              Elite Stride           29.68      30.68   NWI  3 
 22 Felix, Makahla               Alliance                          30.69   NWI  1 
 23 Ivie, Kaylee                 AZ Flames TC           31.36      30.86   NWI  2 
 24 Walker, Jadynn               Arizona Sain                      31.02   NWI  1 
 25 Johnson, Antoria             Miles Per Ho           38.20      31.59   NWI  2 
 26 Simmons, Deanna              Spartan S              32.90      33.55   NWI  2 
 
400 Meter Dash 13-14 Girls
============================================================================
 Nat'l Youth: N 53.10  7/8/2007    Robin Reynolds, Lisle, IL                   
     JO Meet: J 53.40  7/28/2002   Brandi Cross, Houston, TX                   
    AZ Assoc: A 56.37  6/22/2002   Judith Onyepunuka, ARS                      
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Fields, Asiah                Spartan S              58.04      59.02   5 
  2 Foreman, Anna                Arizona Chee         1:00.00      59.48   5 
  3 Patterson, Brittany          Do Right                          59.70   5 
  4 DeStefano, Emily             Phoenix B            1:00.00    1:00.81   5 
  5 Gruenwald, Jai               Arizona Chee           59.00    1:01.61   5 
  6 Robinson, Tamia              Nx Level TC          1:03.31    1:02.09   4 
  7 Martin, Jackie               Arizona Chee                    1:02.89   1 
  8 Fair, Raelynn                Arizona Risi                    1:03.09   1 
  9 Bailey, Anaya                Arizona Chee         1:00.00    1:03.70   5 
 10 Dicochea, Brenda             Az Titans Ll         1:04.38    1:04.46   2 
 11 Jordan, Raven                Arizona Chee         1:03.00    1:05.57   4 
 12 Conway, Leilani              Arizona Chee         1:05.00    1:05.59   4 
 13 Lizarraga, Berenice          AZ Elit              1:05.00    1:05.67   4 
 14 Payne, Teryah                Arizona Chee         1:05.00    1:05.72   4 
 15 Gwin, Azilyn                 Phoenix B            1:06.00    1:06.43   3 
 16 Gamble, Melissa              Alliance             1:06.98    1:06.51   3 
 17 Chewning, Bailey             Arizona Risi                    1:07.13   1 
 18 Rollins, Mikaela             Miles Per Ho         1:20.00    1:07.22   2 
 19 Briscoe, SanJohnae           Do Right                        1:07.32   1 
 20 Leber, Katrina               Az Track And         1:05.50    1:07.81   3 
 21 Curtin, Taylor               AZ Elit              1:08.00    1:08.93   3 
 22 Craig, Faith                 Az GoldrushT           59.00    1:09.22   5 
 23 Chest, Zaire                 Arizona Chee         1:02.00    1:09.40   5 
 23 Burrell, Kara                Arizona Risi                    1:09.40   1 
 25 Merritt, Emma                AZ Elit              1:13.00    1:09.88   2 
 26 Jordan, Kylyn                Do Right                        1:11.24   2 
 27 Davis, Tanaya                Az Titans Ll         1:12.23    1:12.01   3 
 28 Martin, Gebriel              Elite Stride         1:09.00    1:14.00   3 
 29 Rybarczyk, Jenna             Arizona Puma         1:21.00    1:16.77   2 
 30 Ramirez, Bianca              Glendale Fla                    1:20.18   1 
 31 Simmons, Deanna              Spartan S            1:16.00    1:20.68   2 
 32 Higgs, J'Cobie               Spartan S                       1:21.16   1 
 33 Wright, Josie                AZ Elit                         1:24.30   1 
 
800 Meter Run 13-14 Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 2:06.90  7/4/2009    Raevyn Rogers, The Wings Tr               
     JO Meet: J 2:08.17  8/1/2009    Raevyn Rogers, 25-Wings                   
    AZ Assoc: A 2:13.60  5/18/1980   Lynette Morgan, SDSF                      
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Martin, Jackie               Arizona Chee                    2:26.98  
  2 Foreman, Anna                Arizona Chee         2:20.00    2:29.02  
  3 Lizarraga, Berenice          AZ Elit              2:27.00    2:29.47  
  4 Roberts, Jessica             Phoenix B            2:34.00    2:32.60  
  5 Hamilton, Ava                Arizona Chee         2:30.00    2:35.82  
  6 McClelland, Caroline         Go The Dista         2:37.00    2:40.47  
  7 Ugbisien, Onome              Az Titans Ll                    2:51.18  
  8 Davis, Tanaya                Az Titans Ll         2:53.37    2:51.55  
  9 Innes, Helen                 Go The Dista         2:50.00    2:51.68  
 10 Hamilton, Ayana              Arizona Puma                    2:57.71  
 11 Ramirez, Bianca              Glendale Fla                    2:58.45  
 12 Leber, Katrina               Az Track And         2:44.20    2:59.48  
 13 Wright, Riley                AZ Elit                         3:20.72  
 
1500 Meter Run 13-14 Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 4:28.61  7/29/2005   Jordan Hassay, San Luis Distance          
     JO Meet: J 4:28.61  7/29/2005   Jordan Hassay, San Luis Distance          
    AZ Assoc: A 4:42.20  4/17/1977   Theresa Smith, VOS                        
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Davis, Amanda                AZ Elit                         5:09.70  
  2 Cobbin, Rose                 Arizbushmast                    5:24.52  
  3 Hamilton, Ava                Arizona Chee                    5:39.52  
 
3000 Meter Run 13-14 Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N  9:35.12  7/30/2005   Jordan Hasay, San Luis Dstnce            
     JO Meet: J  9:35.12  7/30/2005   Jordan Hassay, San Luis Distance         
    AZ Assoc: A 10:33.90  3/18/1978   Lisa Anetsberger, APS                    
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Cobbin, Rose                 Arizbushmast                   11:12.58  
  2 McClelland, Caroline         Go The Dista        11:10.00   11:31.57  
  3 Innes, Helen                 Go The Dista        11:45.00   12:43.44  
  4 Shirley, Kaysinee            AZ Flames TC        12:10.87   13:24.61  
 
100 Meter Hurdles (30" ) 13-14 Girls
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 13.85  7/27/2008   Trinity Wilson, 38 EOYDC                    
     JO Meet: J 13.85  7/27/2008   Trinity Wilson, 38 EOYDC                    
    AZ Assoc: A 14.62  7/18/1998   Tiffany McDonald, ARS                       
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Gruenwald, Jai               Arizona Chee           16.00      15.89   NWI 
  2 Robinson, Tamia              Nx Level TC            16.83      16.04   NWI 
  3 Curtin, Taylor               AZ Elit                19.06      18.60   NWI 
  4 Kiekintveld, Meredith        Arizona Chee                      18.72   NWI 
  5 Grubbs, Mikaela              AZ Flames TC           18.36      18.96   NWI 
  6 Wright, Josie                AZ Elit                           19.85   NWI 
  7 Hedeby, Jessie               AZ Elit                           19.91   NWI 
 
200 Meter Hurdles (30" ) 13-14 Girls
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 26.63  7/31/1994   Char Foster, Clearwater, FL                 
     JO Meet: J 26.63  7/31/1994   Char Foster, Clearwater, FL                 
    AZ Assoc: A 28.11  6/8/2003    Jasmine Williams, DR                        
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Gruenwald, Jai               Arizona Chee           29.00      30.30   NWI  2 
  2 Robinson, Tamia              Nx Level TC            30.64      30.45   NWI  2 
  3 Kiekintveld, Meredith        Arizona Chee                      32.57   NWI  1 
  4 Gonzalez, Jazmin             Nx Level TC                       34.15   NWI  1 
  5 Curtin, Taylor               AZ Elit                           34.21   NWI  1 
  6 Simmons, Kaori               Arizona Puma           34.82      34.43   NWI  2 
  7 Reeves, Reba                 AZ Elit                33.31      34.62   NWI  2 
  8 Hadley, Alexandra            Arizona Puma           35.53      35.29   NWI  2 
  9 Higgs, J'Cobie               Spartan S                         37.96   NWI  1 
 10 Rybarczyk, Jenna             Arizona Puma           40.00      39.86   NWI  2 
 
4x400 Meter Relay 13-14 Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 3:45.90  8/1/1993    Southern California SC, Inglewood, CA     
                         Myleik Teele, Regine Caruthers, Malika Edmunson, R
     JO Meet: J 3:45.90  8/1/1993    Southern California SC, Inglewood, CA     
                         Myleik Teele, Regine Caruthers, Malika Edmunson, R
    AZ Assoc: A 3:55.48  6/1/2003    Arizona Cheetahs                          
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 AZ Cheetahs Track Cl  'A'                         4:15.00    4:32.91  
     1) Bailey, Anaya                   2) Chest, Zaire                   
     3) Jones, Baylee                   4) Jordan, Raven                  
 
High Jump 13-14 Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 1.71m  7/27/1990   Sondra Biere, Des Moines, IA                
     JO Meet: J 1.71m  7/27/1990   Sondra Biere, Des Moines, IA                
    AZ Assoc: A 1.69m  6/9/1979    Cadija Caldwell, AC                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Simmons, Kaori               Arizona Puma           1.45m      1.50m    4-11.00 
  2 Hedeby, Jessie               AZ Elit                           1.35m    4-05.00 
  3 Grubbs, Mikaela              AZ Flames TC           1.40m      1.30m    4-03.25 
  4 Rybarczyk, Jenna             Arizona Puma                      1.20m    3-11.25 
  5 Hadley, Alexandra            Arizona Puma           1.25m     J1.20m    3-11.25 
 
Long Jump 13-14 Girls
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 6.07m  6/20/1998   Tracee Thomas, Las Vegas, NV                
     JO Meet: J 5.84m  7/29/2005   Karynn Dunn, Inl Emp Sprint                 
    AZ Assoc: A 5.66m  2/21/1976   Cyntia Rhodes, MTC                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Gruenwald, Jai               Arizona Chee           5.49m      5.05m   NWI  16-07.00 
  2 Foreman, Anna                Arizona Chee                      4.94m   NWI  16-02.50 
  3 Chest, Zaire                 Arizona Chee           4.57m      4.47m   NWI  14-08.00 
  3 Tobias, Lauren               Spartan S              4.22m      4.47m   NWI  14-08.00 
  5 Ivie, Kaylee                 AZ Flames TC           4.42m      4.44m   NWI  14-07.00 
  6 Gwin, Azilyn                 Phoenix B              4.55m      4.39m   NWI  14-05.00 
  7 Payne, Teryah                Arizona Chee                      4.32m   NWI  14-02.25 
  8 Felix, Makahla               Alliance                          4.02m   NWI  13-02.25 
  9 Ferguson, Brooke             Phoenix B              3.88m      3.91m   NWI  12-10.00 
 10 Walker, Jadynn               Arizona Sain                      3.83m   NWI  12-06.75 
 11 Hadley, Alexandra            Arizona Puma           4.03m      3.79m   NWI  12-05.25 
 12 Walker, Malea                Arizona Sain                      3.78m   NWI  12-05.00 
 13 Kiekintveld, Meredith        Arizona Chee                      3.71m   NWI  12-02.25 
 14 Johnson, Antoria             Miles Per Ho                      3.64m   NWI  11-11.50 
 15 Wright, Josie                AZ Elit                           3.60m   NWI  11-09.75 
 16 Standifer, Damarius          World Cla                         3.52m   NWI  11-06.75 
 17 Higgs, J'Cobie               Spartan S                         3.45m   NWI  11-04.00 
 18 Rollins, Mikaela             Miles Per Ho                      3.07m   NWI  10-01.00 
 -- Martin, Gebriel              Elite Stride                       FOUL                 
 
Triple Jump 13-14 Girls
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 11.92m  4/24/1999   Nicole Duhart, Riverside, CA               
     JO Meet: J 11.68m  7/28/2006   Nefertiti Smith, 03 Norfolk Real           
    AZ Assoc: A 10.90m  2/7/1981    Marika Bender, MP                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Porier-Shelton, Tiana        AZ Flames TC          10.79m     10.33m   NWI  33-10.75 
  2 Payne, Teryah                Arizona Chee                      9.10m   NWI  29-10.25 
  3 Kiekintveld, Meredith        Arizona Chee                      8.47m   NWI  27-09.50 
 
Shot Put 6 lb. 13-14 Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 15.59m  7/29/1989   Teri Steer, Crete, NE                      
     JO Meet: J 15.59m  7/29/1989   Teri Steer, Crete, NE                      
    AZ Assoc: A 13.87m  4/16/1978   Lori Garrow, CTC                           
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Henry-Johnson, Destinee      Do Right              10.62m      9.58m   31-05.25 
  2 Flores, Marisa               Unattached                        8.90m   29-02.50 
  3 Grubbs, Mikaela              AZ Flames TC                      7.52m   24-08.25 
  4 Little, Yaniece              Pops TC                7.52m      7.04m   23-01.25 
  5 Jones, Tamira                Do Right               6.25m      6.08m   19-11.50 
 
Discus Throw 1kg 13-14 Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 42.92m  7/26/1990   Suzy Powell, Modesto, CA                   
     JO Meet: J 42.92m  7/26/1990   Suzy Powell, Modesto, CA                   
    AZ Assoc: A 39.34m  4/16/1978   Cindy Johnson, VOS38.78                    
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Flores, Marisa               Unattached                       22.44m      73-07 
  2 Simmons, Kaori               Arizona Puma          34.82m     20.90m      68-07 
  3 Henry-Johnson, Destinee      Do Right              23.86m     20.07m      65-10 
  4 Jones, Tamira                Do Right              14.87m     10.99m      36-01 
 
Javelin Throw 600g 13-14 Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 52.90m  7/26/2007   Hannah Carson, 10 48 Arizona Ch            
     JO Meet: J 52.90m  7/26/2007   Hannah Carson, 10 48 Arizona Ch            
    AZ Assoc: A 46.97m  2/5/1972    Hannah Carson, AC                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Flores, Marisa               Unattached                       24.14m      79-02 
  2 Grubbs, Mikaela              AZ Flames TC          24.55m     22.15m      72-08 
  3 Little, Yaniece              Pops TC               11.77m     12.71m      41-08 
 
3000 Meter Race Walk 13-14 Girls
================================================================================
 Nat'l Youth: N 14:46.46  7/30/1992   Anya-Maria Ruoss, Fayetteville,AR        
     JO Meet: J 14:46.46  7/30/1992   Anya-Maria Ruoss, Fayetteville,AR        
    AZ Assoc: A 15:03.50  6/4/1988    Vera Jenkins, DH                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Gill, Natalie                Arizona Chee                   21:42.30  
 
100 Meter Dash 15-16 Girls
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 11.34  7/28/1995   Angela Will.iams, Ontario, CA               
     JO Meet: J 11.34  7/28/1995   Angela Will.iams, Ontario, CA               
    AZ Assoc: A 11.68  7/14/2003   Judith Onyepunuka, ARS                      
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Waters-Jones, Ashanti        Alliance               14.64      14.28   NWI  2 
  2 Bare, Madelyn-Grace          Arizona Chee                      14.68   NWI  1 
  3 Campos, Andrea               Arizona Sain                      15.69   NWI  1 
  3 Hannum, Alize                Arizona Sain                      15.69   NWI  1 
  5 Henry-Johnson, Ariel         Do Right               16.50      17.85   NWI  2 
 
200 Meter Dash 15-16 Girls
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 23.06  7/31/2004   Bianca Knight, Ridgeland, MS                
     JO Meet: J 23.06  7/31/2004   Bianca Knight, Ridgeland, MS                
    AZ Assoc: A 23.99  7/14/2003   Judith Onyepunuka, ARS                      
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Upshur, Ashely               Unattached                        27.95   NWI 
  2 Cooper, Aeryone              AZ Flames TC           28.50      29.04   NWI 
  3 Boyer, Hannah                Arizona Risi           30.25      30.68   NWI 
  4 Waters-Jones, Ashanti        Alliance               30.45      30.80   NWI 
 
400 Meter Dash 15-16 Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 52.11  7/29/2001   Stephanie Smith, Macon, GA                  
     JO Meet: J 52.11  7/29/2001   Stephanie Smith, Macon, GA                  
    AZ Assoc: A 55.53  6/13/2004   Natalie Johnson, AC                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Upshur, Ashely               Unattached                      1:03.33  
  2 Boyer, Hannah                Arizona Risi                    1:06.66  
  3 Layden, Sarah                Unattached                      1:08.37  
  4 Waters-Jones, Ashanti        Alliance             1:10.90    1:09.47  
  5 Campos, Andrea               Arizona Sain                    1:18.34  
 
800 Meter Run 15-16 Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 2:04.83  7/26/2008   Phillis Francis, 06-Team Evolutio         
     JO Meet: J 2:04.83  7/26/2008   Phillis Francis, 06-Team Evolutio         
    AZ Assoc: A 2:14.70  5/20/1995   Dawn Gilson, AE                           
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Carter, Sarah                Go The Dista         2:26.00    2:26.03  
  2 Boyer, Hannah                Arizona Risi         2:38.15    2:34.88  
  3 Upshur, Ashely               Unattached                      2:39.23  
  4 Brockman, Sammantha          Nx Level TC                     2:39.69  
 
1500 Meter Run 15-16 Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 4:25.57  7/24/1984   Suzy Favor, Stevens Point, WI             
     JO Meet: J 4:25.57  7/24/1984   Suzy Favor, Stevens Point, WI             
    AZ Assoc: A 4:42.20  4/17/1977   Laurie Sawyer, PTC                        
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Carter, Sarah                Go The Dista         5:05.00    5:04.86  
  2 Brockman, Sammantha          Nx Level TC                     5:57.21  
  3 Zazueta, Irene               Glendale Fla                    7:24.54  
 
3000 Meter Run 15-16 Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 9:37.09  7/30/2005   Caitlin Lane, unattached-1                
     JO Meet: J 9:37.09  7/30/2005   Caitlin Lane, unattached-1                
    AZ Assoc: A 9:53.80  6/3/1978    Laurie Sawyer, PTC                        
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Zazueta, Irene               Glendale Fla                   14:44.72  
 
Long Jump 15-16 Girls
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 6.16m  7/10/1999   Jill Bell, Cheyne, WA                       
     JO Meet: J 6.15m  8/15/1980   Kathy Harrison, East Point, GA              
    AZ Assoc: A 6.03m  5/2/1978    Ana Van, VOS                                
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Cooper, Aeryone              AZ Flames TC           4.98m      4.56m   NWI  14-11.50 
  2 Waters-Jones, Ashanti        Alliance               4.11m      4.28m   NWI  14-00.50 
  3 Bare, Madelyn-Grace          Arizona Chee                      3.95m   NWI  12-11.50 
 
Shot Put 4kg 15-16 Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 15.19m  7/27/2001   Michelle  Carter, Ovilla, TX               
     JO Meet: J 15.19m  7/27/2001   Michelle  Carter, Ovilla, TX               
    AZ Assoc: A 14.45m  7/6/1980    Cindy Johnson, VOS                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Hathcock, Kali               Unattached             8.50m      9.39m   30-09.75 
  2 Patterson, Kianna            Arizona Chee                      8.14m   26-08.50 
  3 Henry-Johnson, Ariel         Do Right               7.85m      7.39m   24-03.00 
 
Discus Throw 1kg 15-16 Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 50.12m  5/12/1997   Elizabeth Debartolo, Aurora, IL            
     JO Meet: J 46.40m  7/28/2006   Natalie Baird, 03 Loudoun Track            
    AZ Assoc: A 39.13m  6/13/2004   C. J. Navarro, UNA                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Hathcock, Kali               Unattached            30.00m     25.34m      83-02 
  2 Patterson, Kianna            Arizona Chee                     22.28m      73-01 
  3 Henry-Johnson, Ariel         Do Right              24.42m     21.70m      71-02 
 
Javelin Throw 600g 15-16 Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 46.53m  7/29/2000   Rachel Walker                              
     JO Meet: J 46.53m  7/29/2000   Rachel Walker                              
    AZ Assoc: A 45.84m  5/2/2009    Hannah Carson, Arizona Chee                
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Henry-Johnson, Ariel         Do Right              18.79m     22.06m      72-04 
 
3000 Meter Race Walk 15-16 Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 14:29.81  7/30/1996   Lisa Kutzing, Port Jefferson, NY         
     JO Meet: J 14:29.81  7/30/1996   Lisa Kutzing, Port Jefferson, NY         
    AZ Assoc: A 14:42.00  5/21/1989   Vera Jenkins, DH                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Gill, Ashley                 Arizona Chee                   20:36.67  
 
100 Meter Dash 17-18 Women
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 11.1h  1980        Michelle Glover, Pennsauken, NJ             
     JO Meet: J 11.1h  1980        Michelle Glover, Pennsauken, NJ             
    AZ Assoc: A 11.71  6/17/2000   Kenyanna Wilson, ARS                        
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Johnson, Meghan              Phoenix B              13.75      13.57   NWI 
 
800 Meter Run 17-18 Women
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 2:05.27  7/30/2005   Sarah Bowman, Indianapolis, IN            
     JO Meet: J 2:07.73  7/30/1994   Tamieka Grizzle, Bronx. NY                
    AZ Assoc: A 2:14.73  6/8/2010    Katie Penney, 1048 Gtd Go Dist            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Abunaja, Michelle            Unattached                      2:27.48  
 
1500 Meter Run 17-18 Women
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 4:26.39  8/2/1981    Cecilia Hopp, Cos  Cob, CT                
     JO Meet: J 4:26.39  8/2/1981    Cecilia Hopp, Cos  Cob, CT                
    AZ Assoc: A 4:51.97  7/14/2003   Vanessa Hernandez, TE                     
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Gomez, Maria                 Glendale Fla                    6:56.15  
 
3000 Meter Run 17-18 Women
=========================================================================
 Nat'l Youth: N  9:37.24  7/30/1998   Dana Boyle, Carbondale, CO               
     JO Meet: J  9:37.24  7/30/1998   Dana Boyle, Carbondale, CO               
    AZ Assoc: A 10:54.80  6/18/1983   Heiki Thelm, AP                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Gomez, Maria                 Glendale Fla                   14:26.82  
 
100 Meter Hurdles (33"  ) 17-18 Women
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 13.35  7/29/2006   April Williams, unattached                  
     JO Meet: J 13.35  7/29/2006   April Williams, unattached                  
    AZ Assoc: A 13.76  6/8/2003    Tiffany McDonald, ARS                       
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Johnson, Meghan              Phoenix B                         21.15   NWI 
 
Shot Put 4kg 17-18 Women
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 15.82m  7/31/2003   Michelle Carter, Ovilla, TX                
     JO Meet: J 15.82m  7/31/2003   Michelle Carter, Ovilla, TX                
    AZ Assoc: A 13.61m  6/17/2000   Jennifer Penrose, UNA                      
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Clement, Ebony               Arizona Chee                      9.97m   32-08.50 
 
Discus Throw 1kg 17-18 Women
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 53.42m  7/9/1995    Suzy Powell, Joplin, MO                    
     JO Meet: J 52.49m  8/1/1982    Cindy Johnson, Mesa, AZ                    
    AZ Assoc: A 49.92m  6/18/1983   Cindy Johnson, UNA                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Clement, Ebony               Arizona Chee                     31.65m     103-10 
 
100 Meter Dash 8 & Under Boys
=================================================================================
    AZ Assoc: A 15.02  4/16/2011   Quaron Adams, Do Right Edu                  
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Torres, Marcos               Miles Per Ho           15.68      15.12   NWI  6 
  2 MonroeJr., Aaron             Arizona Sain           15.45      15.33   NWI  6 
  3 Tamplin,Jr., Errick          Alliance               15.64      15.57   NWI  6 
  4 Kearney, Dorien              Huron Ath              15.95      15.80   NWI  6 
  5 RutherfordIII, Joe           Arizona Sain           17.29      16.04   NWI  5 
  6 Covington, Savion            Az Titans Ll           16.39      16.42   NWI  6 
  7 Arthur, Curtis               Alliance               16.28      16.52   NWI  6 
  8 Hawkins, Ricky               Spartan S              16.63      16.99   NWI  6 
  8 Larson, Ryan                 Arizona Risi           16.68      16.99   NWI  6 
 10 Carradine, Christian         Az Titans Ll                      17.29   NWI  2 
 11 ClarkJr, Terrance            Arizona Risi           17.91      17.58   NWI  5 
 12 Byrd, O'Shen                 Do Right               17.49      17.65   NWI  5 
 13 Dyer, Kordell                Miles Per Ho           21.20      17.80   NWI  3 
 14 Barnes, Javon                Arizona Puma           18.06      17.94   NWI  5 
 15 Cryer, Braeyden              Arizona Chee                      18.05   NWI  2 
 16 Hinton, Dajon                Az Titans Ll                      18.06   NWI  1 
 17 Reed, Kyree                  Arizona Chee                      18.08   NWI  2 
 18 Matthews, Elijah             Miles Per Ho           18.20      18.15   NWI  4 
 19 Heidelburg, Zuri             Miles Per Ho           19.20      18.24   NWI  4 
 20 Alberty, Darius              Arizona Risi           18.01      18.37   NWI  5 
 21 Smith, Justin                Miles Per Ho           22.20      18.44   NWI  2 
 22 Simms, Maurice               Spartan S              18.07      18.94   NWI  4 
 23 Edwards, Amonte              Az Titans Ll                      19.49   NWI  1 
 24 Parrish, Jeremiah            Az Titans Ll           16.88      19.67   NWI  5 
 25 Burt, Ghaazi                 Do Right               20.36      20.03   NWI  4 
 26 Jordan, Stephon              Az Titans Ll           20.90      20.08   NWI  3 
 27 Douglas, Kole                Huron Ath              21.75      20.32   NWI  3 
 28 Rasor, Caleb                 Pops TC                21.77      20.33   NWI  2 
 29 Haley, Zachariah             Az Titans Ll           20.39      20.50   NWI  3 
 30 Rollins, Sam                 Miles Per Ho           20.30      20.89   NWI  4 
 31 Clark, Terrione              Arizona Risi           20.70      21.19   NWI  3 
 32 Robinson, Ishaell            Az Titans Ll                      22.98   NWI  1 
 
200 Meter Dash 8 & Under Boys
=================================================================================
    AZ Assoc: A 32.05  5/21/2011   Markye Wheaton, Do Right Edu                
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Cornejo, Alvaro              Arizona Risi           32.75      32.11   NWI  6 
  2 Davis, John                  Do Right               31.94      32.33   NWI  6 
  3 Price, Aiden                 Do Right               33.00      32.70   NWI  6 
  4 MonroeJr., Aaron             Arizona Sain           31.77      32.88   NWI  6 
  5 Wileyjr, Martel              Do Right               35.46      33.29   NWI  5 
  6 Warren, Micah                Alliance               34.47      33.49   NWI  5 
  7 Kearney, Dorien              Huron Ath              33.54      33.73   NWI  6 
  8 Tamplin,Jr., Errick          Alliance               33.58      33.79   NWI  6 
  9 RutherfordIII, Joe           Arizona Sain           33.66      34.21   NWI  6 
 10 Covington, Savion            Az Titans Ll           34.00      36.02   NWI  6 
 11 Hawkins, Ricky               Spartan S              35.83      36.39   NWI  5 
 12 Arthur, Curtis               Alliance               35.99      37.11   NWI  5 
 13 ClarkJr, Terrance            Arizona Risi           37.77      37.22   NWI  4 
 14 Heidelburg, Zuri             Miles Per Ho           44.30      37.42   NWI  3 
 15 Barrett, Malec               Do Right               35.46      37.54   NWI  5 
 16 Byrd, O'Shen                 Do Right               38.67      37.68   NWI  4 
 17 Dyer, Kordell                Miles Per Ho           44.20      37.77   NWI  3 
 18 Lolli, Braden                Phoenix Flye           37.23      38.05   NWI  5 
 19 Lopez, Justin                Arizona Chee                      38.13   NWI  1 
 20 Hinton, Dajon                Az Titans Ll                      38.48   NWI  2 
 21 Dobbin, Dreylan              Arizona Puma                      38.50   NWI  1 
 22 Barnes, Javon                Arizona Puma           38.24      39.25   NWI  4 
 23 Simms, Maurice               Spartan S              38.90      39.91   NWI  4 
 24 Smith, Justin                Miles Per Ho           53.20      41.05   NWI  2 
 24 Edwards, Amonte              Az Titans Ll                      41.05   NWI  2 
 26 Cryer, Braeyden              Arizona Chee                      41.12   NWI  2 
 27 Burt, Ghaazi                 Do Right               36.54      41.98   NWI  5 
 28 Reed, Kyree                  Arizona Chee                      43.06   NWI  5 
 29 Rollins, Sam                 Miles Per Ho           46.20      43.84   NWI  3 
 30 Rasor, Caleb                 Pops TC                43.10      45.51   NWI  4 
 31 Haley, Zachariah             Az Titans Ll           46.33      46.18   NWI  3 
 32 Clark, Terrione              Arizona Risi           43.95      47.62   NWI  4 
 33 Robinson, Ishaell            Az Titans Ll                      54.25   NWI  1 
 
400 Meter Dash 8 & Under Boys
============================================================================
    AZ Assoc: A 1:16.03  4/16/2011   Quaron Adams, Do Right Edu                
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Davis, John                  Do Right             1:14.81    1:15.23A  3 
  2 Cornejo, Alvaro              Arizona Risi         1:18.50    1:19.04   3 
  3 RutherfordIII, Joe           Arizona Sain         1:20.00    1:19.11   3 
  4 Wileyjr, Martel              Do Right             1:29.17    1:21.56   2 
  5 Warren, Micah                Alliance             1:18.40    1:23.16   3 
  6 Larson, Ryan                 Arizona Risi         1:25.84    1:27.86   3 
  7 Heidelburg, Zuri             Miles Per Ho         1:43.00    1:28.55   2 
  8 Byrd, O'Shen                 Do Right             1:31.00    1:35.13   2 
  9 Rollins, Sam                 Miles Per Ho         1:49.00    1:35.36   2 
 10 Alam-Ahmed, Zuhayr           Miles Per Ho         1:52.00    1:38.56   2 
 11 LevinusIII, Fredrick-Cha     Phoenix B            1:41.00    1:39.72   2 
 12 Dyer, Kordell                Miles Per Ho         1:53.60    1:41.31   1 
 13 Smith, Justin                Miles Per Ho         1:57.00    1:41.32   1 
 14 Simms, Maurice               Spartan S            1:28.00    1:43.50   3 
 
800 Meter Run 8 & Under Boys
=========================================================================
    AZ Assoc: A 3:16.86  4/16/2011   Nicholas Nguyen, Gtd Go The D             
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Lolli, Braden                Phoenix Flye         3:15.00    3:15.61A 
 
4x100 Meter Relay 8 & Under Boys
=========================================================================
    AZ Assoc: A 1:02.61  4/16/2011   Do Right Educational Sports Pr, Do Right E
                         Q Adams, C Baty, Z Blevins, M Wheaton             
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Do Right Educational Sports  'A'                  1:05.86    1:04.57  
     1) Barrett, Malec                  2) Davis, John                    
     3) Price, Aiden                    4) Wileyjr, Martel                
  2 Alliance Youth Sports  'A'                        1:05.41    1:05.80  
     1) Arthur, Curtis                  2) Monte, Sheldon                 
     3) Tamplin,Jr., Errick             4) Warren, Micah                  
  3 AZ Rising Suns TC  'A'                            1:06.31    1:07.05  
     1) Alberty, Darius                 2) ClarkJr, Terrance              
     3) Cornejo, Alvaro                 4) Larson, Ryan                   
  4 Az Titans Llc  'A'                                           1:11.61  
     1) Covington, Savion               2) Hinton, Dajon                  
     3) Parrish, Jeremiah               4) Silva, Zion                    
  5 Az Titans Llc  'B'                                           1:22.15  
     1) Carradine, Christian            2) Edwards, Amonte                
     3) Jordan, Stephon                 4) Robinson, Ishaell              
 
Long Jump 8 & Under Boys
========================================================================================
    AZ Assoc: A 3.42m  5/21/2011   Devon Grubbs, Arizona Flam                  
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Dobbin, Dreylan              Arizona Puma                      2.60m   NWI   8-06.50 
  2 Barnes, Javon                Arizona Puma                      2.54m   NWI   8-04.00 
  3 Cryer, Braeyden              Arizona Chee                      2.50m   NWI   8-02.50 
  4 Burt, Ghaazi                 Do Right               2.44m      2.48m   NWI   8-01.75 
  5 Lolli, Braden                Phoenix Flye           2.74m      2.46m   NWI   8-01.00 
  5 Monte, Sheldon               Alliance                          2.46m   NWI   8-01.00 
  7 Douglas, Kole                Huron Ath                         2.06m   NWI   6-09.25 
  8 Haley, Zachariah             Az Titans Ll           2.04m      1.96m   NWI   6-05.25 
  9 Reed, Kyree                  Arizona Chee                      1.16m   NWI   3-09.75 
 -- Hawkins, Ricky               Spartan S              2.57m       FOUL                 
 
Shot Put 8 & Under Boys
===================================================================================
    AZ Assoc: A 6.57m  5/21/2011   Mason Hickel, Arizona Elit                  
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Price, Aiden                 Do Right               6.34m      6.49m   21-03.50 
  2 LevinusIII, Fredrick-Cha     Phoenix B              3.80m      4.11m   13-06.00 
  3 Monte, Sheldon               Alliance                          3.19m   10-05.75 
  4 Carter, Micah                Az GoldrushT                      3.07m   10-01.00 
 
Javelin Throw 300g 8 & Under Boys
===================================================================================
    AZ Assoc: A 21.25m  4/16/2011   Amar Elmore, Do Right Edu                  
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Torres, Marcos               Miles Per Ho                     15.29m      50-02 
  2 Alberty, Darius              Arizona Risi          14.72m     14.18m      46-06 
  3 Matthews, Elijah             Miles Per Ho                     13.18m      43-03 
  4 LevinusIII, Fredrick-Cha     Phoenix B             12.00m     12.03m      39-06 
  5 Parrish, Jeremiah            Az Titans Ll                     11.30m      37-01 
  6 Rasor, Caleb                 Pops TC                6.70m      8.61m      28-03 
  7 Barrett, Malec               Do Right              12.50m      8.04m      26-04 
  8 Jordan, Stephon              Az Titans Ll                      7.91m      25-11 
  9 Carter, Micah                Az GoldrushT                      6.72m      22-00 
 
100 Meter Dash 9-10 Boys
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 12.73  7/28/1991   Richard Washington, Inglewood, CA           
     JO Meet: J 12.73  7/28/1991   Richard Washington, Inglewood, CA           
    AZ Assoc: A 13.08  4/29/1995   Arnold Bernard, AC                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Hermas, Donye                Az GoldrushT           12.73      13.11   NWI  7 
  2 Adams, Quaron                Do Right               13.55      13.65   NWI  7 
  3 Douglass, Garrison           World Cla              14.08      13.82   NWI  7 
  4 Boykins, Kai                 Arizona Puma           14.24      14.17   NWI  7 
  5 Huckaby, Jaylen              Do Right               13.90      14.44   NWI  7 
  6 Patton, Xavier               Arizona Risi           14.21      14.54   NWI  7 
  7 Brown, Jamari                Arizona Sain           14.63      14.59   NWI  6 
  8 Anderson, Andre              Arizona Sain           14.85      14.60   NWI  6 
  9 FairJr, Brian                Arizona Risi           14.76      14.72   NWI  6 
 10 Kittleson, Conner            Arizona Risi                      14.83   NWI  1 
 11 Wheaton, Markye              Do Right               13.70      14.84   NWI  7 
 12 Moore, Kydan                 Miles Per Ho           15.20      15.00   NWI  6 
 13 Gonsalves, Derek             Miles Per Ho           15.68      15.09   NWI  5 
 14 Grubbs, Devon                AZ Flames TC           15.99      15.30   NWI  4 
 15 Corbin, De'Sean              Miles Per Ho           15.52      15.37   NWI  5 
 16 Sparks, Davon                Az GoldrushT           14.33      15.50   NWI  6 
 17 Ortiz, Avaunt                Alliance               16.08      15.53   NWI  4 
 18 King, Michael                Arizona Chee                      15.56   NWI  2 
 19 Noyd, Russell                Alliance               15.81      15.68   NWI  5 
 20 Ballentine, Tarrick          AZ Flames TC           15.87      15.82   NWI  5 
 21 Beltran, Abdiel              Arizona Chee                      15.84   NWI  1 
 22 Nsubuga, Andereya            Arizona Chee                      15.98   NWI  1 
 23 Martinez, Isaac              Az Titans Ll           15.84      16.00   NWI  5 
 24 Allison, Charlie             Phoenix Flye           16.50      16.12   NWI  4 
 25 Fernandez, Derek             Ar Stars               16.21      16.46   NWI  4 
 26 Summons, Dalon               Do Right               16.02      17.09   NWI  4 
 27 Williams, Amir               Alliance               16.79      17.11   NWI  3 
 28 Holloway, Jason              Do Right               16.50      17.12   NWI  3 
 29 Ramirez, Kevin               Glendale Fla                      17.24   NWI  2 
 30 Hill, Jonathan               Huron Ath              16.36      17.44   NWI  4 
 31 Elmore, Amar                 Do Right               16.50      17.49   NWI  3 
 32 Felix, Kaleb                 Alliance                          17.63   NWI  2 
 33 Sanders, Jayden              AZ Flames TC           17.82      17.90   NWI  3 
 34 Thomas, Karl                 Spartan S                         17.92   NWI  1 
 35 Vazquez, yan                 AZ Flames TC                      17.99   NWI  2 
 36 Moon, Noah                   Aag Sports A           19.90      18.59   NWI  2 
 37 Ruiz, Enrique                AZ Flames TC           18.76      18.61   NWI  2 
 38 Capono, Atlee                Do Right               18.50      21.07   NWI  3 
 39 McConnell, Kellen            Huron Ath              22.02      23.11   NWI  2 
 
200 Meter Dash 9-10 Boys
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 25.83  8/2/2003    Rannell Hall, Miami, FL                     
     JO Meet: J 25.83  8/2/2003    Rannell Hall, Miami, FL                     
    AZ Assoc: A 26.59  6/16/2007   Paul Lucas, DR                              
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Hermas, Donye                Az GoldrushT           27.00      27.23   NWI  5 
  2 Adams, Quaron                Do Right               28.01      28.28   NWI  5 
  3 Douglass, Garrison           World Cla              29.65      28.49   NWI  5 
  4 Boykins, Kai                 Arizona Puma           30.14      29.05   NWI  4 
  5 Boyd-Matthews, Amier         Do Right               29.50      29.99   NWI  5 
  6 Wheaton, Markye              Do Right               28.01      30.01   NWI  5 
  7 FairJr, Brian                Arizona Risi           29.98      30.40   NWI  4 
  8 Amicks, Terrion              Nx Level TC            30.18      30.58   NWI  4 
  9 Anderson, Andre              Arizona Sain           31.08      30.69   NWI  4 
 10 Kittleson, Conner            Arizona Risi           30.50      30.73   NWI  4 
 11 Beltran, Abdiel              Arizona Chee                      32.43   NWI  2 
 12 Noyd, Russell                Alliance               32.46      32.67   NWI  4 
 13 Sparks, Davon                Az GoldrushT           29.12      32.83   NWI  5 
 14 Martinez, Isaac              Az Titans Ll           33.31      32.89   NWI  3 
 15 King, Michael                Arizona Chee                      32.99   NWI  1 
 16 Fernandez, Derek             Ar Stars               33.34      34.45   NWI  3 
 17 Nsubuga, Andereya            Arizona Chee                      35.59   NWI  2 
 18 Williams, Amir               Alliance               36.59      36.00   NWI  3 
 19 Summons, Dalon               Do Right               38.01      36.03   NWI  3 
 20 Felix, Kaleb                 Alliance                          37.74   NWI  1 
 21 Vazquez, yan                 AZ Flames TC                      39.69   NWI  2 
 22 Ortiz, Jacob                 Arizona Chee                      41.32   NWI  1 
 23 Frazier, Desmond             Spartan S              41.00      46.90   NWI  2 
 
400 Meter Dash 9-10 Boys
============================================================================
 Nat'l Youth: N   58.74  7/25/1997   Jules Noel, Boynton Beach, FL             
     JO Meet: J   58.74  7/25/1997   Jules Noel, Boynton Beach, FL             
    AZ Assoc: A 1:01.41  6/16/2007   Paul Lucas, DR                            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Hermas, Donye                Az GoldrushT           59.00    1:06.74   5 
  2 Boyd-Matthews, Amier         Do Right             1:12.00    1:11.13   5 
  3 Jones, Keevin                Do Right             1:08.00    1:11.70   5 
  4 Kittleson, Conner            Arizona Risi         1:11.86    1:13.24   5 
  5 Noyd, Russell                Alliance             1:15.02    1:13.99   4 
  6 Moore, Kydan                 Miles Per Ho         1:33.00    1:16.81   3 
  7 Beltran, Abdiel              Arizona Chee                    1:17.05   1 
  8 Sparks, Davon                Az GoldrushT         1:04.00    1:17.07   5 
  9 King, Michael                Arizona Chee                    1:17.29   1 
 10 Baty, Charles                Do Right               11.13    1:18.12   1 
 11 Ortiz, Avaunt                Alliance             1:16.80    1:21.17   4 
 12 Corbin, De'Sean              Miles Per Ho         1:31.00    1:21.46   3 
 13 Foster, Matt                 Az Track And         1:22.00    1:23.65   4 
 14 Gonsalves, Derek             Miles Per Ho         1:42.00    1:23.78   3 
 15 Nguyen, Nicholas             Arizona Puma                    1:24.53   1 
 16 Williams, Amir               Alliance             1:25.82    1:27.80   3 
 17 Summons, Dalon               Do Right             1:22.00    1:28.32   4 
 18 Nguyen, Thomas               Arizona Puma                    1:28.56   2 
 19 Carr, Alexander              Huron Ath            1:35.24    1:30.25   3 
 20 McConnell, Kellen            Huron Ath            1:42.58    1:53.34   2 
 21 Frazier, Desmond             Spartan S            1:41.00    1:53.75   3 
 
800 Meter Run 9-10 Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 2:19.74  7/30/2005   Robert Amick, unattached-14               
     JO Meet: J 2:19.74  7/30/2005   Robert Amick, unattached-14               
    AZ Assoc: A 2:30.74  5/19/2005   Ryan Silva, UNA                           
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Brown, Jamari                Arizona Sain         2:47.00    2:44.53  
  2 Jones, Keevin                Do Right             2:44.16    2:47.78  
  3 Blevins, Zaire               Do Right             2:44.00    2:49.35  
  4 Smith, Zachary               Az GoldrushT         2:40.00    2:50.08  
  5 Baty, Charles                Do Right             2:48.00    2:50.97  
  6 Martinez, Isaac              Az Titans Ll         2:54.16    2:51.32  
  7 Peterson, Aidan              Anthem Track                    2:57.57  
  8 Ortiz, Jacob                 Arizona Chee                    3:00.14  
  9 Nguyen, Nicholas             Arizona Puma                    3:00.32  
 10 Thomas, Karl                 Spartan S            2:55.90    3:02.36  
 11 Foster, Matt                 Az Track And         3:18.00    3:05.80  
 12 Fuse, Cameron                Elite Stride                    3:06.26  
 13 Nguyen, Thomas               Arizona Puma                    3:07.07  
 
1500 Meter Run 9-10 Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 4:43.70  7/31/2005   Robert Amick, unattached-14               
     JO Meet: J 4:43.70  7/31/2005   Robert Amick, unattached-14               
    AZ Assoc: A 5:03.80  4/11/1987   Joe Acosta, SS                            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Blevins, Zaire               Do Right             5:45.00    5:52.24  
  2 Ortiz, Jacob                 Arizona Chee                    5:59.13  
  3 Smith, Zachary               Az GoldrushT                    6:03.06  
  4 Thomas, Karl                 Spartan S            5:54.99    6:17.74  
  5 Ramirez, Kevin               Glendale Fla         6:35.00    6:30.43  
  6 Layden, Jacob                Unattached                      6:52.24  
 
4x100 Meter Relay 9-10 Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 51.63  8/3/2003    Miamia Metro-Dade, Miami, FL                
                       Leo Simmons, Darryl Brown, Shaquille Kearse, Ranne
     JO Meet: J 51.63  8/3/2003    Miamia Metro-Dade, Miami, FL                
                       Leo Simmons, Darryl Brown, Shaquille Kearse, Ranne
    AZ Assoc: A 54.06  6/26/2000   Do Right                                    
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Do Right Educational Sports  'A'                    55.01      56.78  
     1) Adams, Quaron                   2) Boyd-Matthews, Amier           
     3) Huckaby, Jaylen                 4) Wheaton, Markye                
 
4x400 Meter Relay 9-10 Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 4:11.54  7/30/2000   Speed City TC                             
                         Kwame Morgan, Anthony Williams, Tariq Adams, Misha
     JO Meet: J 4:11.54  7/30/2000   Speed City TC                             
                         Kwame Morgan, Anthony Williams, Tariq Adams, Misha
    AZ Assoc: A 4:39.35  5/24/1992   Jesse Owens Memorial                      
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Do Right Educational Sports  'A'                  5:11.54    4:44.23  
     1) Baty, Charles                   2) Blevins, Zaire                 
     3) Huckaby, Jaylen                 4) Jones, Keevin                  
 
High Jump 9-10 Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 1.55m  1977        David Mosley, Sunnyvale, CA                 
     JO Meet: J 1.55m  1977        David Mosley, Sunnyvale, CA                 
    AZ Assoc: A 1.43m  6/10/1980   James Turner, CG                            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Douglass, Garrison           World Cla              1.15m      1.10m    3-07.25 
 -- Mock, Jacob                  Phoenix B              0.94m         NH            
 
Long Jump 9-10 Boys
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 4.97m  7/29/2003   Thomas Johnson, Dallas, TX                  
     JO Meet: J 4.97m  7/29/2003   Thomas Johnson, Dallas, TX                  
    AZ Assoc: A 4.55m  5/2/2009    Tehran Thomas, Arizona Sain                 
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Boykins, Kai                 Arizona Puma           3.91m      3.97m   NWI  13-00.25 
  2 Allison, Charlie             Phoenix Flye           3.36m      3.74m   NWI  12-03.25 
  3 Ortiz, Avaunt                Alliance               3.56m      3.70m   NWI  12-01.75 
  4 Brown, Jamari                Arizona Sain                      3.64m   NWI  11-11.50 
  5 Anderson, Andre              Arizona Sain                      3.50m   NWI  11-05.75 
  6 Felix, Kaleb                 Alliance                          3.24m   NWI  10-07.75 
  7 Fernandez, Derek             Ar Stars                          3.20m   NWI  10-06.00 
  7 Merritt, Aiden               AZ Elit                3.23m      3.20m   NWI  10-06.00 
  9 Ramirez, Kevin               Glendale Fla           2.80m      3.08m   NWI  10-01.25 
 10 Ballentine, Tarrick          AZ Flames TC           2.97m      2.83m   NWI   9-03.50 
 11 Mock, Jacob                  Phoenix B              3.33m      2.75m   NWI   9-00.25 
 12 Ruiz, Elian                  AZ Flames TC           2.89m      2.62m   NWI   8-07.25 
 13 Hill, Jonathan               Huron Ath                         2.60m   NWI   8-06.50 
 14 Carr, Alexander              Huron Ath                         2.43m   NWI   7-11.75 
 15 Frazier, Desmond             Spartan S              1.52m      2.29m   NWI   7-06.25 
 -- Amicks, Terrion              Nx Level TC            4.29m       FOUL                 
 
Shot Put 6 lb. 9-10 Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 12.44m  8/2/2003    Jon Allen, Houston,TX                      
     JO Meet: J 12.44m  8/2/2003    Jon Allen, Houston,TX                      
    AZ Assoc: A  9.82m  3/21/1987   Jason Fogel, MP                            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Elmore, Amar                 Do Right               9.10m      7.99m   26-02.75 
  2 Grubbs, Devon                AZ Flames TC           7.04m      7.88m   25-10.25 
  3 Holloway, Jason              Do Right               6.36m      6.58m   21-07.25 
  4 Ruiz, Enrique                AZ Flames TC           6.37m      5.97m   19-07.00 
  5 Sanders, Jayden              AZ Flames TC           5.36m      4.99m   16-04.50 
  6 Capono, Atlee                Do Right               6.05m      4.95m   16-03.00 
  7 Fuse, Cameron                Elite Stride                      4.87m   15-11.75 
  8 Ballentine, Tarrick          AZ Flames TC                      4.53m   14-10.50 
  9 Hill, Jonathan               Huron Ath                         4.45m   14-07.25 
 10 Ruiz, Elian                  AZ Flames TC                      3.41m   11-02.25 
 11 McConnell, Kellen            Huron Ath                         2.72m    8-11.25 
 
Javelin Throw 300g 9-10 Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 41.16m  6/10/2007   Armand Shyne, Fairoaks, CA                 
     JO Meet: J 40.47m  7/26/2008   Otis Statum, 38 3M Track Clu               
    AZ Assoc: A 38.62m  6/9/2010    Carlan Naisant, 1048 AZ Flames             
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Elmore, Amar                 Do Right              32.55m     28.16m      92-05 
  2 Allison, Charlie             Phoenix Flye          24.54m     25.97m      85-02 
  3 Grubbs, Devon                AZ Flames TC          24.86m     24.08m      79-00 
  4 Sanders, Jayden              AZ Flames TC          17.44m     20.95m      68-09 
  5 Holloway, Jason              Do Right              20.02m     19.14m      62-09 
  6 Ruiz, Enrique                AZ Flames TC          19.52m     16.82m      55-02 
  7 Capono, Atlee                Do Right              14.79m     15.94m      52-03 
  8 Ruiz, Elian                  AZ Flames TC          14.61m     12.78m      41-11 
  9 Moon, Noah                   Aag Sports A                      6.25m      20-06 
 -- Carpenter, Tyler             Aag Sports A                         DQ            
 
100 Meter Dash 11-12 Boys
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 11.64  7/26/2009   Bryce Love, Carolina Elite/Dunham,NC        
     JO Meet: J 11.70  8/2/1998    Michael Grant,  Darian Trout Brown 08, Decat
    AZ Assoc: A 12.17  5/7/1983    Vance Ross, AP                              
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Scott, Sean                  Arizona Chee           13.00      12.71   NWI  8 
  2 Too, Lucas                   Arizona Puma           13.15      12.93   NWI  8 
  3 Ruffin, Nigel                Arizona Risi           13.03      12.98   NWI  8 
  4 Covington, Jacobe            Az Titans Ll           13.05      13.37   NWI  8 
  5 GilmoreII, Bryan             Alliance               13.50      13.39   NWI  8 
  6 Nakiso, Sani                 Arizona Chee           14.10      13.54   NWI  7 
  7 Larson, Varney               Pops TC                13.62      13.58   NWI  8 
  8 Taylor, Kiondre              Arizona Chee           14.00      13.59   NWI  7 
  9 Brown, John                  Arizona Sain           13.78      13.68   NWI  8 
 10 Nash, Cameron                Az Titans Ll           14.51      13.92   NWI  6 
 11 Dossie, Romance              Arizona Sain           14.09      13.94   NWI  7 
 12 Richmond, Jalen              Arizona Chee           14.14      13.96   NWI  7 
 12 Simmons, Noah                AZ Flames TC           14.23      13.96   NWI  7 
 14 Sudduth, Evonte              AZ Flames TC           13.75      14.03   NWI  8 
 15 Shaffer, William             Do Right               14.20      14.04   NWI  7 
 16 Ramirez, Jeremy              Arizona Sain                      14.06   NWI  2 
 17 Ivie, Connor                 AZ Flames TC           14.43      14.08   NWI  6 
 18 Walker, Jaleel               Arizona Sain           14.70      14.20   NWI  5 
 19 Flores, Jacob                Unattached                        14.26   NWI  2 
 20 Gruenwald, Jacob             Arizona Chee           14.90      14.31   NWI  5 
 21 Valentine, D'Hayven          Nx Level TC            14.10      14.33   NWI  7 
 22 Stewart, Antawne             Do Right               14.46      14.34   NWI  6 
 23 Vaughn, Martin               Do Right               14.28      14.35   NWI  6 
 24 Cervantes, Steven            Alliance               14.58      14.38   NWI  6 
 25 Davis, Shamon                Az Titans Ll           14.59      14.52   NWI  6 
 26 Kenyon, Benjamin             Spartan S                         14.54   NWI  2 
 27 Grubbs, Tyson                AZ Flames TC           14.61      14.55   NWI  5 
 28 Mensik, Jake                 AZ Flames TC           15.03      14.57   NWI  4 
 29 Jones, Troy                  Arizona Sain           14.70      14.63   NWI  5 
 30 Sparrow, Shawn               Huron Ath              14.97      14.82   NWI  4 
 31 Carter, Jordan               Arizona Sain                      15.04   NWI  1 
 32 Carlon, Austreberto          AZ Elit                           15.05   NWI  1 
 33 Duncan, Elijah               AZ Elit                14.68      15.16   NWI  5 
 34 Fields, Isaiah               Spartan S              15.00      15.22   NWI  4 
 35 Banks, Donovan               Az Titans Ll           15.43      15.28   NWI  3 
 36 Byrd, Hashim                 Arizona Sain                      15.36   NWI  1 
 37 Mitchell, Joristen           World Cla              16.38      15.42   NWI  3 
 38 Dancer, Andruis              Az Titans Ll           14.73      15.47   NWI  5 
 39 Greer, Dylan                 Arizona Chee                      15.55   NWI  2 
 40 Span-Moreland, Jacques       Do Right               15.00      15.57   NWI  4 
 41 Lopez, Carlos                Glendale Fla           16.09      15.62   NWI  3 
 42 Potts, Trayvon               Do Right               15.27      15.71   NWI  4 
 43 Alberty, Dakarai             Arizona Risi           15.64      16.21   NWI  3 
 44 Sanders, Mikah               AZ Flames TC           17.85      17.55   NWI  2 
 45 Sanders, Andre               AZ Flames TC           17.45      17.67   NWI  3 
 46 Parrish, Jordon              Az Titans Ll                      18.26   NWI  1 
 47 Sanchez, Jacob               Alliance               17.66      18.27   NWI  2 
 
200 Meter Dash 11-12 Boys
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 23.37  8/1/2009    Bryce Love, Carolina Elite/Raleigh,N        
     JO Meet: J 23.37  8/1/2009    Bryce Love, 16 Carolina Elit                
    AZ Assoc: A 25.00  5/18/2002   Marcus Wheaton, DR                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Williams, Pharoah            Alliance               28.06      26.48   NWI  6 
  1 Covington, Jacobe            Az Titans Ll           26.00      26.48   NWI  6 
  3 Ruffin, Nigel                Arizona Risi           27.84      28.17   NWI  6 
  4 Bradley-Cooper, Jordan       Do Right               28.00      28.24   NWI  6 
  5 Nakiso, Sani                 Arizona Chee           29.80      28.31   NWI  4 
  6 Larson, Varney               Pops TC                27.79      28.51   NWI  6 
  7 Cheatham, Damon              Ar Stars                          28.59   NWI  2 
  8 Richmond, Jalen              Arizona Chee           29.50      28.69   NWI  5 
  9 AdkinsonJr, Jason            Arizona Risi           29.08      28.92   NWI  5 
 10 Taylor, Kiondre              Arizona Chee           29.70      28.97   NWI  4 
 11 Gatewood, Malachi            Alliance               29.20      29.06   NWI  5 
 12 Jackson, Alden               Nx Level TC            29.37      29.49   NWI  5 
 13 Ivie, Connor                 AZ Flames TC           29.65      29.77   NWI  4 
 14 Walker, Jaleel               Arizona Sain           29.00      29.82   NWI  5 
 15 Vaughn, Martin               Do Right               29.23      30.05   NWI  5 
 16 Ramirez, Jeremy              Arizona Sain                      30.56   NWI  1 
 17 Stewart, Antawne             Do Right               28.57      30.73   NWI  6 
 18 Davis, Shamon                Az Titans Ll           32.93      30.76   NWI  3 
 19 Sudduth, Evonte              AZ Flames TC           29.20      31.20   NWI  5 
 19 Cervantes, Steven            Alliance               30.35      31.20   NWI  4 
 21 Banks, Donovan               Az Titans Ll           32.57      31.57   NWI  3 
 22 Duncan, Elijah               AZ Elit                29.77      31.68   NWI  4 
 23 Valentine, D'Hayven          Nx Level TC            29.69      31.75   NWI  4 
 24 Fields, Isaiah               Spartan S              31.00      32.48   NWI  3 
 25 Shaw, Jamel                  Arizona Risi           32.20      32.96   NWI  3 
 26 Guliford, Miles              Nx Level TC            33.36      32.98   NWI  3 
 27 Mitchell, Joristen           World Cla              35.98      33.56   NWI  2 
 28 Carlon, Austreberto          AZ Elit                           33.83   NWI  1 
 
400 Meter Dash 11-12 Boys
============================================================================
 Nat'l Youth: N 50.75  8/2/2009    Bryce Love, Carolina Elite/Raleigh,N        
     JO Meet: J 50.75  8/2/2009    Bryce Love, 16 Carolina Elit                
    AZ Assoc: A 56.91  7/14/2003   Marcus Wheaton, DR                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Guevara, Jonah               Arizona Risi           59.61    1:01.86   5 
  2 Williams, Pharoah            Alliance             1:06.00    1:04.50   5 
  3 Taylor, Jaelon               Arizona Risi         1:05.37    1:05.37   5 
  4 AdkinsonJr, Jason            Arizona Risi         1:03.81    1:05.84   5 
  5 Gatewood, Malachi            Alliance             1:05.91    1:06.39   5 
  6 Bradley-Cooper, Jordan       Do Right             1:05.99    1:06.56   5 
  7 GilmoreII, Bryan             Alliance             1:07.56    1:06.70   4 
  8 Wiley, Seth                  Nx Level TC          1:09.40    1:08.10   4 
  9 Ramirez, Jeremy              Arizona Sain                    1:09.28   1 
 10 Black, Xander                Go The Dista         1:09.00    1:09.48   4 
 11 Cheatham, Damon              Ar Stars             1:07.50    1:09.65   5 
 12 Nash, Cameron                Az Titans Ll         1:11.25    1:10.25   3 
 13 Matthews, Solomon            Miles Per Ho         1:31.00    1:11.59   2 
 14 Duncan, Elijah               AZ Elit              1:09.77    1:11.91   4 
 15 Bell, Gavin                  Elite Stride         1:09.00    1:12.19   4 
 16 Sudduth, Evonte              AZ Flames TC                    1:12.72   1 
 17 Stewart, Antawne             Do Right             1:10.00    1:13.57   4 
 18 Burt, Jasim                  Do Right                        1:14.15   1 
 19 Potts, Trayvon               Do Right             1:11.95    1:14.42   3 
 20 Fields, Isaiah               Spartan S            1:10.90    1:15.19   3 
 21 Banks, Donovan               Az Titans Ll                    1:15.20   1 
 22 Guliford, Miles              Nx Level TC          1:16.08    1:15.60   3 
 23 Carlon, Austreberto          AZ Elit                         1:16.07   1 
 24 Alberty, Dakarai             Arizona Risi         1:15.63    1:18.05   3 
 25 Evans, Cole                  Huron Ath            1:23.00    1:19.08   2 
 26 Shaw, Jamel                  Arizona Risi         1:16.20    1:22.42   2 
 27 Reeves, Ceth                 AZ Elit                         1:26.77   1 
 28 Johnson, Jace                Huron Ath            1:32.00    1:28.64   2 
 29 Soqui, Noah                  Huron Ath            1:32.00    1:28.97   2 
 30 Jirak, Adam                  Arizona Risi         1:28.00    1:30.41   2 
 31 Monte, Noah                  Alliance             1:26.57    1:32.58   2 
 
800 Meter Run 11-12 Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 2:07.21  7/29/2001   Reginald Warren, Sacramento, CA           
     JO Meet: J 2:06.51  7/30/2005   Elias Gedyon, Quiet Fire                  
    AZ Assoc: A 2:15.50  7/16/1989   Joe Acosta, SS                            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Peterson, Josh               Arizona Puma         2:35.09    2:36.14  
  2 Black, Xander                Go The Dista         2:34.00    2:36.18  
  3 Felix, Malachi               Alliance                        2:41.74  
  4 Boykins, Quinn               Arizona Puma         2:51.00    2:43.17  
  5 Kenyon, Benjamin             Spartan S            2:37.00    2:44.00  
  6 Bell, Gavin                  Elite Stride         2:40.00    2:44.49  
  7 Potts, Trayvon               Do Right             2:47.66    2:45.81  
  8 Burt, Jasim                  Do Right             2:44.09    2:48.06  
  9 Prosen, Alex                 Pops TC              2:46.59    2:49.15  
 10 Stanek, Christopher          Go The Dista         2:38.00    2:50.41  
 11 Nguyen, Anthony              Arizona Puma                    2:55.11  
 12 Behling, Marcus              Arizona Chee                    2:55.65  
 13 Miller, Jacob                Go The Dista         2:49.00    2:59.24  
 14 Beers, Brian                 Nx Level TC          3:08.18    3:06.17  
 15 Jirak, Adam                  Arizona Risi         3:21.61    3:20.65  
 
1500 Meter Run 11-12 Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 4:22.58  1980        Tony Perez, Eugene, OR                    
     JO Meet: J 4:30.87  7/31/2005   Elias Gedyon, Quiet Fire                  
    AZ Assoc: A 4:43.15  6/22/1996   Billy Smith, UNA                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Cruz, Jay                    Arizona Sain                    5:28.23  
  2 Felix, Malachi               Alliance                        5:36.36  
  3 Arreola, Uriel               Arizbushmast                    5:39.04  
  4 Boykins, Quinn               Arizona Puma                    6:08.43  
  5 Lopez, Carlos                Glendale Fla         7:10.00    6:09.50  
  6 Behling, Marcus              Arizona Chee                    6:30.19  
  7 Beers, Brian                 Nx Level TC          6:16.52    6:37.45  
  8 Foster, Zach                 Az Track And         6:41.00    6:40.89  
 
3000 Meter Run 11-12 Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 9:38.52  8/1/1998    Chris Dominic, San Lorenzo, CA            
     JO Meet: J 9:38.52  8/1/1998    Chris Dominic, San Lorenzo, CA            
    AZ Assoc: A 9:35.31  6/19/2001   Christian Clegg, AH                       
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Camberg, Joshua              Go The Dista        11:36.00   10:08.44  
  2 Peterson, Josh               Arizona Puma        10:48.80   10:50.38  
  3 Miller, Jacob                Go The Dista        11:15.00   11:18.41  
  4 Arreola, Uriel               Arizbushmast                   11:33.28  
  5 Cruz, Jay                    Arizona Sain                   12:03.39  
 
80 Meter Hurdles (30") 11-12 Boys
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 11.74  7/26/1997   Kenny Lambe, Hilton Head, SC                
     JO Meet: J 11.74  7/26/1997   Kenny Lambe, Hilton Head, SC                
    AZ Assoc: A 12.46  7/16/2000   Marcus Clanton, LTC                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Simmons, Noah                AZ Flames TC           13.69      13.52   NWI 
  2 Gruenwald, Jacob             Arizona Chee           14.75      15.37   NWI 
  3 Jackson, Alden               Nx Level TC                       15.85   NWI 
  4 Wiley, Seth                  Nx Level TC                       16.02   NWI 
  5 Alberty, Dakarai             Arizona Risi           16.62      16.88   NWI 
 
4x100 Meter Relay 11-12 Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 47.54  7/15/2004   Dallas Blade, Arlington, TX                 
     JO Meet: J 47.75  7/31/1994   Glenarden TC, Upper Marlboro, MD            
                       B Haigler, K Lewis, H Jefferson, A Washington     
    AZ Assoc: A 50.56  5/18/2002   Arizona Cheetahs                            
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 AZ Rising Suns TC  'A'                              52.60      52.59  
     1) England, Joshua                 2) Guevara, Jonah                 
     3) Ruffin, Nigel                   4) Taylor, Jaelon                 
  2 AZ Cheetahs Track Cl  'A'                           54.00      52.62  
     1) Nakiso, Sani                    2) Richmond, Jalen                
     3) Scott, Sean                     4) Taylor, Kiondre                
  3 Alliance Youth Sports  'A'                          53.58      53.11  
     1) Cervantes, Steven               2) Gatewood, Malachi              
     3) GilmoreII, Bryan                4) Williams, Pharoah              
  4 AZ Saints Sports Club  'A'                                     55.90  
     1) Brown, John                     2) Byrd, Hashim                   
     3) Carter, Jordan                  4) Dossie, Romance                
 
4x400 Meter Relay 11-12 Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 3:47.50  7/31/1994   Glenarden TC, Upper Marlboro, MD          
                         B Haigler, K Lewis, H Jefferson, A Washington     
     JO Meet: J 3:47.50  7/31/1994   Glenarden TC, Upper Marlboro, MD          
                         B Haigler, K Lewis, H Jefferson, A Washington     
    AZ Assoc: A 4:11.08  6/8/2010    1048 Arizona Titans, 1048 AZ Titans       
                         P Kadiri, T Ross, A Sauls                         
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 AZ Rising Suns TC  'A'                            4:24.10    4:25.57  
     1) AdkinsonJr, Jason               2) England, Joshua                
     3) Guevara, Jonah                  4) Taylor, Jaelon                 
 
High Jump 11-12 Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 1.75m  1979        David Mosley, Palo Alto, CA                 
     JO Meet: J 1.75m  1979        David Mosley, Palo Alto, CA                 
    AZ Assoc: A 1.66m  5/18/1985   Darren Reid, PP                             
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Too, Lucas                   Arizona Puma           1.42m      1.43m    4-08.25 
  2 Simmons, Noah                AZ Flames TC           1.42m      1.35m    4-05.00 
  3 Mensik, Jake                 AZ Flames TC           1.35m      1.20m    3-11.25 
  3 Nguyen, Anthony              Arizona Puma                      1.20m    3-11.25 
  3 Boykins, Quinn               Arizona Puma                      1.20m    3-11.25 
  6 Bell, Gavin                  Elite Stride                      1.15m    3-09.25 
  7 Guliford, Miles              Nx Level TC            1.15m      1.05m    3-05.25 
  8 Sajovie, Brett               AZ Flames TC           1.10m      1.00m    3-03.25 
 
Long Jump 11-12 Boys
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 5.51m  7/30/2005   Matthew Green, Mon Valley                   
     JO Meet: J 5.51m  7/30/2005   Matthew Green, Mon Valley                   
    AZ Assoc: A 5.45m  5/18/1994   Galindo Godinez, SS                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Cheatham, Damon              Ar Stars               4.57m      4.82m   NWI  15-09.75 
  2 England, Joshua              Arizona Risi                      4.70m   NWI  15-05.00 
  3 Ivie, Connor                 AZ Flames TC           4.20m      4.31m   NWI  14-01.75 
  4 Jackson, Alden               Nx Level TC            4.47m      4.30m   NWI  14-01.25 
  5 Bradley-Cooper, Jordan       Do Right               3.46m      4.27m   NWI  14-00.25 
  6 Gruenwald, Jacob             Arizona Chee           4.88m      4.26m   NWI  13-11.75 
  7 Larson, Varney               Pops TC                3.74m      4.24m   NWI  13-11.00 
  8 Prosen, Alex                 Pops TC                4.19m      4.18m   NWI  13-08.75 
  8 Jones, Troy                  Arizona Sain                      4.18m   NWI  13-08.75 
 10 Kenyon, Benjamin             Spartan S              4.06m      3.90m   NWI  12-09.50 
 11 Byrd, Hashim                 Arizona Sain                      3.65m   NWI  11-11.75 
 12 Span-Moreland, Jacques       Do Right               3.50m      3.39m   NWI  11-01.50 
 13 Greer, Dylan                 Arizona Chee                      3.36m   NWI  11-00.25 
 14 Sparrow, Shawn               Huron Ath                         3.29m   NWI  10-09.50 
 15 Valentine, D'Hayven          Nx Level TC            4.19m      3.24m   NWI  10-07.75 
 15 Burt, Jasim                  Do Right                          3.24m   NWI  10-07.75 
 17 Carter, Jordan               Arizona Sain                      3.14m   NWI  10-03.75 
 18 Monte, Noah                  Alliance               3.04m      2.80m   NWI   9-02.25 
 -- Johnson, Jace                Huron Ath                          FOUL                 
 -- Soqui, Noah                  Huron Ath                          FOUL                 
 
Shot Put 6 lb. 11-12 Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 14.70m  7/28/2006   Ashton Henderson, 09-Tulsa Exp             
     JO Meet: J 15.77m  8/2/2009    Aaron Hanna, 14 Miami Dade TC              
    AZ Assoc: A 13.11m  7/16/1994   Clay Olsen, UNA                            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Shaffer, William             Do Right              10.50m      9.53m   31-03.25 
  2 Jordarski, Derick            Arizona Risi                      9.33m   30-07.50 
  3 Vaughn, Martin               Do Right               9.17m      9.19m   30-02.00 
  4 Grubbs, Tyson                AZ Flames TC           9.51m      9.14m   30-00.00 
  5 Motes, Matthew               Arizona Chee                      9.10m   29-10.25 
  6 Wiley, Seth                  Nx Level TC            8.49m      8.79m   28-10.25 
  7 King, Emery                  AZ Flames TC           9.03m      8.61m   28-03.00 
  8 Menlove, S.Andrew            Arizona Chee                      7.25m   23-09.50 
  9 Sanders, Mikah               AZ Flames TC           5.84m      7.20m   23-07.50 
 10 Sanders, Andre               AZ Flames TC           5.02m      6.82m   22-04.50 
 11 Sanchez, Jacob               Alliance                          4.48m   14-08.50 
 
Discus Throw 1kg 11-12 Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 38.62m  7/28/1994   Phillip Tabor, Ardmore, OK                 
     JO Meet: J 39.32m  7/30/2009   Aaron Hanna, 14 Miami Dade TC              
    AZ Assoc: A 31.44m  7/16/1994   Clay Olsen, UNA                            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Motes, Matthew               Arizona Chee                     22.81m      74-10 
  2 King, Emery                  AZ Flames TC          23.25m     20.86m      68-05 
  3 Flores, Jacob                Unattached                       16.25m      53-04 
  4 Shaffer, William             Do Right              21.51m     16.10m      52-10 
  5 Menlove, S.Andrew            Arizona Chee                     13.85m      45-05 
 
Javelin Throw 300g 11-12 Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 54.53m  7/21/2006   Aaron Potter, Eugene, OR                   
     JO Meet: J 51.98m  7/30/2009   Armand Shyne, 14-38 3M Track C             
    AZ Assoc: A 50.33m  4/30/2011   Marcus Naisant, Arizona Flam               
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Ramirez, Alexander           Unattached            40.97m     43.31m     142-01 
  2 King, Emery                  AZ Flames TC          35.08m     32.30m     106-00 
  3 Motes, Matthew               Arizona Chee                     30.95m     101-06 
  4 Grubbs, Tyson                AZ Flames TC          31.92m     29.62m      97-02 
  5 Arreola, Uriel               Arizbushmast                     27.02m      88-08 
  6 Flores, Jacob                Unattached                       25.79m      84-07 
  7 Matthews, Solomon            Miles Per Ho                     25.23m      82-09 
  8 Sanders, Andre               AZ Flames TC          22.95m     24.85m      81-06 
  9 Span-Moreland, Jacques       Do Right              23.26m     22.65m      74-04 
 10 Sanders, Mikah               AZ Flames TC          22.33m     20.25m      66-05 
 11 Menlove, S.Andrew            Arizona Chee                     18.93m      62-01 
 12 Parrish, Jordon              Az Titans Ll                     15.03m      49-04 
 13 Monte, Noah                  Alliance              18.44m     12.28m      40-03 
 14 Sanchez, Jacob               Alliance                         11.65m      38-03 
 
100 Meter Dash 13-14 Boys
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 10.94  7/28/2000   Michael Grant, GA                           
     JO Meet: J 10.94  7/28/2000   Michael Grant, GA                           
    AZ Assoc: A 11.23  6/24/1990   Trevor Wells, FFS                           
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Jones, DeMontay              Arizona Risi           11.59      11.81   NWI  7 
  2 Hemphill-Toledo, Cito        Arizona Chee           12.00      11.92   NWI  7 
  3 Williams, Dereck             Arizona Chee           11.80      11.95   NWI  7 
  4 Pola, Isaiah                 Alliance               12.73      12.09   NWI  6 
  5 Lee, N-Gai-Imani             Arizona Chee           12.30      12.14   NWI  7 
  6 Waters, Tamir                Alliance               12.19      12.24   NWI  7 
  7 White, Keishaud              Do Right               12.34      12.46   NWI  7 
  8 Russell, Christopher         Arizona Risi           12.49      12.51   NWI  6 
  9 Patterson, Ardis             Miles Per Ho           12.50      12.53   NWI  6 
 10 Williams, Treyvon            Arizona Sain           12.74      12.57   NWI  6 
 11 Anderson, Drake              Alliance               12.73      12.66   NWI  6 
 12 Jones, Delvin                Arizona Risi           12.89      12.82   NWI  6 
 13 Fotu, Sesimani               Alliance               13.40      12.83   NWI  5 
 14 Griffin, Marquis             Az Titans Ll           12.98      12.85   NWI  5 
 15 Moss, Jeon                   Miles Per Ho           12.80      12.87   NWI  6 
 16 Williams, Malcolm            Pops TC                13.59      13.22   NWI  4 
 17 Kirk, Nasir                  Miles Per Ho           13.68      13.56   NWI  4 
 18 Lombardino, Ryan             Huron Ath              13.54      13.70   NWI  4 
 19 Kittner, Danny               Huron Ath              13.96      13.79   NWI  4 
 20 Pitts, Isaiah                Miles Per Ho           15.60      13.81   NWI  2 
 21 Jackson, DeVion              Do Right               13.51      13.85   NWI  5 
 22 Jordan, Miles                Arizona Chee                      14.14   NWI  1 
 23 Howard, Isaiah               Spartan S                         14.25   NWI  1 
 23 King, Tommy                  Arizona Sain                      14.25   NWI  1 
 25 Roberts, Eric                AZ Flames TC           15.00      14.30   NWI  3 
 26 Allred, Tony                 Pops TC                14.41      14.38   NWI  3 
 27 Hart, Tre                    Ar Stars               14.85      14.52   NWI  3 
 28 Robbins, Ezekiel             Alliance               14.58      14.62   NWI  3 
 29 Delgado, Jason               Ar Stars               14.95      14.65   NWI  3 
 30 Rhonehouse, Andrew           Pops TC                14.78      14.79   NWI  3 
 31 Lamb, George                 Spartan S              15.00      15.53   NWI  3 
 32 Konieczny, Kane              Huron Ath              15.10      15.76   NWI  2 
 33 Kelly, Joshua                Ar Stars               15.52      16.47   NWI  2 
 
200 Meter Dash 13-14 Boys
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 21.84              Michael Grant, GA                           
     JO Meet: J 21.84              Michael Grant, GA                           
    AZ Assoc: A 23.16  7/7/1999    Darius Cade, AC                             
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Jones, DeMontay              Arizona Risi           23.71      23.94   NWI  6 
  2 Williams, Dereck             Arizona Chee           24.60      24.46   NWI  6 
  3 Proby, Charles               Spartan S              24.60      24.86   NWI  6 
  4 Taylor, Cameron              Arizona Risi           24.55      24.89   NWI  6 
  5 Waters, Tamir                Alliance               24.41      24.90   NWI  6 
  6 Woodberry, Antwaun           Arizona Risi           24.79      24.96   NWI  6 
  7 Williams, Treyvon            Arizona Sain           25.82      25.47   NWI  5 
  8 Williams, Malcolm            Pops TC                27.52      26.49   NWI  4 
  9 Griffin, Marquis             Az Titans Ll           26.11      26.67   NWI  5 
 10 Fotu, Sesimani               Alliance               28.50      27.11   NWI  3 
 11 Moss, Jeon                   Miles Per Ho           27.20      27.23   NWI  4 
 12 Patterson, Ardis             Miles Per Ho           29.60      27.84   NWI  3 
 13 Kirk, Nasir                  Miles Per Ho           28.46      28.03   NWI  4 
 14 Kittner, Danny               Huron Ath                         28.93   NWI  2 
 15 Howard, Isaiah               Spartan S                         28.97   NWI  1 
 16 Pitts, Isaiah                Miles Per Ho           31.20      29.16   NWI  2 
 17 Jordan, Miles                Arizona Chee                      29.66   NWI  1 
 18 King, Tommy                  Arizona Sain                      29.94   NWI  1 
 19 Hart, Tre                    Ar Stars                          29.95   NWI  1 
 20 Rhonehouse, Andrew           Pops TC                30.60      30.00   NWI  3 
 21 Laffitte, Jelani             Unattached             29.00      30.39   NWI  3 
 22 Bieber, Dylen                Nx Level TC                       30.80   NWI  1 
 23 Robbins, Ezekiel             Alliance               30.73      31.02   NWI  3 
 24 Roberts, Eric                AZ Flames TC           31.00      32.08   NWI  2 
 25 Delgado, Jason               Ar Stars               31.48      32.80   NWI  2 
 26 Lamb, George                 Spartan S              32.00      35.78   NWI  2 
 
400 Meter Dash 13-14 Boys
============================================================================
 Nat'l Youth: N 47.16  8/1/1993    W.Obea Moore, Los Angeles, CA               
     JO Meet: J 47.16  8/1/1993    W.Obea Moore, Los Angeles, CA               
    AZ Assoc: A 52.15  6/8/1996    Darren Matthews, AC                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Taylor, Cameron              Arizona Risi           54.33      55.12   7 
  2 Woodberry, Antwaun           Arizona Risi           55.17      55.18   7 
  3 Proby, Charles               Spartan S              55.00      57.33   7 
  4 Williams, Treyvon            Arizona Sain           58.00      57.83   6 
  5 Lee, N-Gai-Imani             Arizona Chee           56.00      58.00   7 
  6 Waters, Tamir                Alliance               56.72      58.71   6 
  7 Jones, Delvin                Arizona Risi           59.45    1:00.82   6 
  8 Kortenkamp, Oliver           Pops TC              1:01.78    1:01.82   5 
  9 Fernandez, Dylan             Ar Stars             1:01.19    1:03.29   6 
 10 Griffin, Marquis             Az Titans Ll         1:05.55    1:04.33   4 
 11 Lucas, Duke                  Arizona Puma         1:05.00    1:04.66   5 
 12 Kittner, Danny               Huron Ath            1:03.63    1:04.82   1 
 13 Moss, Jeon                   Miles Per Ho         1:08.00    1:05.16   4 
 14 Pitts, Isaiah                Miles Per Ho         1:16.00    1:05.24   2 
 15 White, Carmayne              Do Right             1:17.00    1:05.25   2 
 16 Anderson, Drake              Alliance             1:07.00    1:05.43   4 
 17 Jordan, Miles                Arizona Chee                    1:05.72   1 
 18 Kirk, Nasir                  Miles Per Ho         1:15.00    1:08.16   2 
 19 Bieber, Dylen                Nx Level TC          1:10.15    1:08.45   3 
 20 Franklin, Tyler              Arizona Risi         1:04.66    1:08.65   5 
 21 Howard, Isaiah               Spartan S                       1:09.11   1 
 22 Allred, Tony                 Pops TC              1:10.12    1:09.38   3 
 23 Laffitte, Jelani             Unattached           1:09.00    1:09.82   4 
 24 Guliford, Quentin            Nx Level TC          1:06.05    1:10.05   4 
 25 Jackson, DeVion              Do Right             1:08.77    1:12.10   4 
 26 Robbins, Ezekiel             Alliance             1:13.11    1:12.69   3 
 27 Delgado, Jason               Ar Stars             1:10.33    1:14.41   3 
 28 Cook, Trevor                 Spartan S            1:14.00    1:16.81   2 
 
800 Meter Run 13-14 Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 1:56.36  7/1/2001    Cody Harper, Albuquerque, NM              
     JO Meet: J 1:56.36  7/1/2001    Cody Harper, Albuquerque, NM              
    AZ Assoc: A 2:04.67  6/18/1996   Darren Matthews, AC                       
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Jarmon, Scieneaux            Az GoldrushT         2:05.00    2:14.59  
  2 Carr, Nikolas                Huron Ath            2:26.40    2:22.73  
  3 Cheney, Habtamu              Unattached                      2:23.53  
  4 Lewis, Zachary               Nx Level TC          2:25.08    2:25.24  
  5 Rahman, Samir                Phoenix B            2:18.00    2:25.74  
  7 Kortenkamp, Oliver           Pops TC              2:33.50    2:27.80  
  8 Yarbrough, Lawrence          Az Titans Ll         2:26.76    2:28.61  
  9 Lemora, Tyree                Nx Level TC          2:32.53    2:34.33  
 10 Burns, Drew                  Go The Dista                    2:34.72  
 11 Halligan, Peter              AZ Elit                         2:37.06  
 12 Hanley, Caleb                Arizona Puma         2:38.00    2:37.08  
 13 Black, Nathan                Huron Ath            2:53.00    2:43.34  
 14 Franklin, Tyler              Arizona Risi         2:42.12    2:45.39  
 15 Cook, Trevor                 Spartan S            2:50.00    2:49.43  
 16 Hurley, Patrick              Go The Dista         2:50.00    3:14.64  
 
1500 Meter Run 13-14 Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 4:04.72  7/10/1983   Jason Lienau, Eugene,OR                   
     JO Meet: J 4:05.25  7/29/2007   Elias Gedyon, 16 33 Quiet Fire            
    AZ Assoc: A 4:21.76  5/23/1980   Jeff Cannada, AP                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Lewis, Jacob                 Anthem Track                    4:57.92  
  2 Lewis, Zachary               Nx Level TC          4:55.89    5:05.80  
  3 Yarbrough, Lawrence          Az Titans Ll                    5:16.36  
  4 Hanley, Caleb                Arizona Puma         5:29.00    5:31.36  
  5 Cook, Trevor                 Spartan S            5:52.00    5:51.76  
 
3000 Meter Run 13-14 Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 9:08.13  8/1/2009    Erik Garcia, McFarland TC                 
     JO Meet: J 9:08.13  8/1/2009    Erik Garcia, 14-46-McFarland              
    AZ Assoc: A 9:28.80  4/20/1985   Manuel Archibeque, JOM                    
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Burns, Drew                  Go The Dista                   11:01.55  
  2 Hanley, Caleb                Arizona Puma        12:02.00   12:00.10  
  3 Hurley, Patrick              Go The Dista                   13:27.79  
 
100 Meter Hurdles (33" ) 13-14 Boys
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 12.94  7/28/1991   Tyrone Butterfield, Miami, FL               
     JO Meet: J 12.94  7/28/1991   Tyrone Butterfield, Miami, FL               
    AZ Assoc: A 13.81  5/18/2002   Marcus Clanton, PBC                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Johnson, Trey                Nx Level TC            14.91      14.29   NWI 
  2 White, Keishaud              Do Right               15.00      15.39   NWI 
  3 Moreland, Shamar             Do Right               15.36      15.65   NWI 
  4 Smith, James                 AZ Flames TC           16.91      16.50   NWI 
  5 Diggs, Aidan                 Nx Level TC                       16.53   NWI 
 
200 Meter Hurdles (30") 13-14 Boys
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 23.99  8/3/2003    Trey Charles, Smyrna, GA                    
     JO Meet: J 23.99  8/3/2003    Trey Charles, Smyrna, GA                    
    AZ Assoc: A 25.43  3/13/2010   Tivin Mayfield, AC                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Moreland, Shamar             Do Right               27.62      27.60   NWI  2 
  2 White, Keishaud              Do Right               27.61      27.83   NWI  2 
  3 Johnson, Trey                Nx Level TC            28.09      28.20   NWI  2 
  4 Diggs, Aidan                 Nx Level TC            29.01      28.43   NWI  2 
  5 Williams, Dereck             Arizona Chee           27.55      28.43   NWI  2 
  6 Smith, James                 AZ Flames TC           29.31      28.69   NWI  2 
  7 Guliford, Quentin            Nx Level TC            32.83      33.23   NWI  1 
  8 Heddings, Kade               Nx Level TC            34.14      34.99   NWI  1 
 
4x100 Meter Relay 13-14 Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 43.25  8/3/2003    Florida Elite TC, Orlando, FL               
                       Walter Dix, Michael Dowdell, Joshua Wimbley, David
     JO Meet: J 43.25  8/3/2003    Florida Elite TC, Orlando, FL               
                       Walter Dix, Michael Dowdell, Joshua Wimbley, David
    AZ Assoc: A 46.08  6/13/2004   Do Right                                    
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 AZ Rising Suns TC  'A'                              46.93      47.53  
     1) Anderson, Marquis               2) Jones, DeMontay                
     3) Taylor, Cameron                 4) Woodberry, Antwaun             
  2 Alliance Youth Sports  'A'                          48.96      48.27  
     1) Anderson, Drake                 2) Fotu, Sesimani                 
     3) Pola, Isaiah                    4) Waters, Tamir                  
  3 Miles Per Hour  'A'                                 54.30      50.91  
     1) Kirk, Nasir                     2) Moss, Jeon                     
     3) Patterson, Ardis                4) Wilson, Tymere                 
 
4x800 Meter Relay 13-14 Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 8:24.03  7/27/2005   12-Wildcat Youth Sports, Wildcat Youth Sp 
                         T Wilson, S Warren, J Burkley, H Shephard III     
     JO Meet: J 8:24.03  7/27/2005   12-Wildcat Youth Sports, Wildcat Youth Sp 
                         T Wilson, S Warren, J Burkley, H Shephard III     
    AZ Assoc: A 9:26.09  7/14/2003   Do Right                                  
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Huron Athletics  'A'                             11:30.00   11:48.10  
     1) Black, Nathan                   2) Carr, Nikolas                  
     3) Kittner, Danny                  4) Konieczny, Kane                
 
High Jump 13-14 Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 1.94m  7/29/1993   Grayson Galloway, Brevard, NC               
     JO Meet: J 1.94m  7/29/1993   Grayson Galloway, Brevard, NC               
    AZ Assoc: A 1.80m  7/16/1994   Sam Upton, TTB                              
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Pola, Isaiah                 Alliance               1.55m      1.60m    5-03.00 
  2 Moreland, Shamar             Do Right               1.52m     J1.60m    5-03.00 
  3 White, Carmayne              Do Right               1.52m      1.40m    4-07.00 
  3 Guliford, Quentin            Nx Level TC            1.50m      1.40m    4-07.00 
  4 Diggs, Aidan                 Nx Level TC                      J1.40m    4-07.00 
  5 Naisant, Carlan              AZ Flames TC           1.40m     J1.35m    4-05.00 
  6 Ganter, Jeremiah             AZ Flames TC           1.40m      1.35m    4-05.00 
  7 Heddings, Kade               Nx Level TC            1.35m     J1.25m    4-01.25 
  8 Jackson, DeVion              Do Right               1.52m      1.25m    4-01.25 
 
Long Jump 13-14 Boys
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 6.68m  7/29/2007   Javier Rodriguez, 04 Alpha Omega E          
     JO Meet: J 6.68m  7/29/2007   Javier Rodriguez, 04 Alpha Omega E          
    AZ Assoc: A 6.58m  7/16/2000   Kaybrin Stevenson, AC                       
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Rahman, Samir                Phoenix B              6.07m      6.00m   NWI  19-08.25 
  2 Pola, Isaiah                 Alliance               5.66m      5.84m   NWI  19-02.00 
  3 Lee, N-Gai-Imani             Arizona Chee           6.10m      5.63m   NWI  18-05.75 
  3 Johnson, Trey                Nx Level TC                       5.63m   NWI  18-05.75 
  5 Anderson, Drake              Alliance               5.13m      5.27m   NWI  17-03.50 
  6 Griffin, Marquis             Az Titans Ll           5.04m      5.13m   NWI  16-10.00 
  7 Fernandez, Dylan             Ar Stars               4.77m      4.80m   NWI  15-09.00 
  8 Smith, James                 AZ Flames TC                      4.78m   NWI  15-08.25 
  9 White, Carmayne              Do Right               3.96m      4.41m   NWI  14-05.75 
 10 Bieber, Dylen                Nx Level TC                       4.35m   NWI  14-03.25 
 11 Lucas, Duke                  Arizona Puma           4.06m      4.28m   NWI  14-00.50 
 11 Hanley, Caleb                Arizona Puma                      4.28m   NWI  14-00.50 
 13 Roberts, Eric                AZ Flames TC                      4.24m   NWI  13-11.00 
 14 Hart, Tre                    Ar Stars               3.86m      4.17m   NWI  13-08.25 
 15 Robbins, Ezekiel             Alliance               3.97m      3.61m   NWI  11-10.25 
 16 King, Tommy                  Arizona Sain                      3.16m   NWI  10-04.50 
 
Triple Jump 13-14 Boys
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 13.41m  1980        Michael Martin                             
     JO Meet: J 13.19m  7/27/2006   Kason Covington, 11 YMCA TEAM IDA          
    AZ Assoc: A 12.57m  7/14/2003   Ashtyn Lamb, AC                            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Rahman, Samir                Phoenix B             11.81m     11.87m   NWI  38-11.50 
  2 Heddings, Kade               Nx Level TC            9.08m      9.28m   NWI  30-05.50 
 -- Lee, N-Gai-Imani             Arizona Chee          11.58m       FOUL                 
 
Shot Put 4kg 13-14 Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 19.29m  7/28/1996   Chris Sprague, Houston, TX                 
     JO Meet: J 17.66m  7/30/1994   Van Mounts, Bakersfield, CA                
    AZ Assoc: A 15.68m  6/7/1992    Danny Righetti, UNA                        
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Rahman, Samir                Phoenix B             10.81m     11.73m   38-06.00 
  2 Naisant, Carlan              AZ Flames TC           8.77m     10.79m   35-05.00 
  3 Graves, JaQuan               Az GoldrushT                     10.17m   33-04.50 
  4 Smith, Clarence              AZ Flames TC           8.67m      8.35m   27-04.75 
  5 Lamb, George                 Spartan S              8.00m      7.99m   26-02.75 
  6 Moore, Keandre               Miles Per Ho                      6.89m   22-07.25 
  7 Suggs, John                  Arizona Chee                      6.85m   22-05.75 
  8 Widney, Riley                Arizona Puma           7.28m      6.81m   22-04.25 
 
Discus Throw 1kg 13-14 Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 61.52m  6/3/1995    Joel Armitage, Ralston, NE                 
     JO Meet: J 57.63m  8/2/2009    Grant Hill, 06-09 Huntsville               
    AZ Assoc: A 46.58m  5/24/1992   Danny Righetti, UNA                        
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Naisant, Carlan              AZ Flames TC          28.57m     26.89m      88-03 
  2 Widney, Riley                Arizona Puma          24.36m     23.78m      78-00 
  3 Graves, JaQuan               Az GoldrushT                     23.14m      75-11 
  4 Suggs, John                  Arizona Chee                     20.34m      66-09 
  5 Lamb, George                 Spartan S                        18.95m      62-02 
  6 Smith, Clarence              AZ Flames TC          22.51m     16.29m      53-05 
 
Javelin Throw 600g 13-14 Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 59.73m  6/5/2008    Adam Sparks, Unatt Tuscalossa, AL          
     JO Meet: J 56.23m  7/25/2008   David Reinhardt, Unatt Three Riv           
    AZ Assoc: A 51.02m  6/11/2006   Chris Rodriquez, TE                        
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Naisant, Carlan              AZ Flames TC                     43.18m     141-08 
  2 Moreland, Shamar             Do Right              42.42m     40.23m     132-00 
  3 Smith, James                 AZ Flames TC          32.49m     33.70m     110-07 
  4 Russell, Christopher         Arizona Risi          31.83m     30.67m     100-07 
  5 Smith, Clarence              AZ Flames TC          31.36m     27.97m      91-09 
  6 Graves, JaQuan               Az GoldrushT                     24.61m      80-09 
  7 Ganter, Jeremiah             AZ Flames TC                     20.08m      65-10 
  8 Widney, Riley                Arizona Puma          22.22m     19.60m      64-04 
  9 Moore, Keandre               Miles Per Ho                     14.46m      47-05 
 
100 Meter Dash 15-16 Boys
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 10.51  7/28/2006   Jeremy Rankin, Unattached                   
     JO Meet: J 10.51  7/28/2006   Jeremy Rankin, Unattached                   
    AZ Assoc: A 10.67  7/14/2003   Keegan Herring, ARS                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Bender, Ryan                 AZ Elit                           11.47   NWI  1 
  2 Ross, Tavian                 Unattached             11.23      11.63   NWI  2 
  3 Sauls, Aaron                 Az Titans Ll           11.71      11.73   NWI  2 
  4 Okafor, Akachi               Phoenix B              13.20      11.94   NWI  1 
  5 Johnson, Jason               Arizona Risi           11.78      11.97   NWI  2 
  5 Hayes-Green, Trevell         Arizona Chee                      11.97   NWI  1 
  7 -vail, Desmond               Unattached                        12.05   NWI  1 
  8 AdamsIII, Edwin              Arizona Chee                      12.07   NWI  1 
  9 Parrish, Jason               Az Titans Ll           12.67      12.43   NWI  2 
 10 Bardwell-Jones, Darren       Arizona Chee                      12.45   NWI  1 
 11 Kelly, Michael               Arizona Chee                      13.98   NWI  1 
 
200 Meter Dash 15-16 Boys
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 21.10  7/29/1995   W. Obea Moore, Los Angeles, CA              
     JO Meet: J 21.10  7/29/1995   W. Obea Moore, Los Angeles, CA              
    AZ Assoc: A 21.64  7/14/2003   Keegan Herring, ARS                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Sauls, Aaron                 Az Titans Ll           23.26      23.49   NWI  2 
  2 Johnson, Jason               Arizona Risi           24.13      24.33   NWI  2 
  3 AdamsIII, Edwin              Arizona Chee                      25.24   NWI  1 
  4 -vail, Desmond               Unattached                        25.25   NWI  1 
  5 Hayes-Green, Trevell         Arizona Chee                      25.32   NWI  1 
  6 Parrish, Jason               Az Titans Ll           25.00      25.81   NWI  2 
  7 Alexander, Austin            Unattached                        26.20   NWI  1 
  8 Frazier, Derrick             Spartan S              26.60      28.88   NWI  2 
 
400 Meter Dash 15-16 Boys
============================================================================
 Nat'l Youth: N 45.99  7/29/1995   W. Obea Moore, Los Angeles, CA              
     JO Meet: J 45.99  7/29/1995   W. Obea Moore, Los Angeles, CA              
    AZ Assoc: A 49.30  6/12/2001   Michael Hilbe, AST                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Sauls, Aaron                 Az Titans Ll           55.07      55.70   3 
  2 Johnson, Jason               Arizona Risi           54.57      56.81   3 
  3 Alexander, Austin            Unattached                        57.72   1 
  4 Caruso, Nicolas              Arizona Puma         1:00.00      59.82   2 
  5 Okafor, Akachi               Phoenix B                       1:01.87   1 
  6 -vail, Desmond               Unattached                      1:03.40   1 
  7 Parrish, Jason               Az Titans Ll         1:04.33    1:03.59   2 
  8 Stephens, Anthony            Arizona Sain           54.12    1:03.83   3 
  9 Kelly, Michael               Arizona Chee                    1:05.78   1 
 10 Frazier, Derrick             Spartan S            1:03.00    1:07.14   2 
 11 Donley, Reid                 Go The Dista         1:10.00    1:09.74   2 
 
800 Meter Run 15-16 Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 1:50.51  7/28/2007   Howard Shepard, 26 Texas Stars T          
     JO Meet: J 1:50.51  7/28/2007   Howard Shepard, 26 Texas Stars T          
    AZ Assoc: A 1:57.23  6/12/2001   Michael Hilbe, AST                        
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Caruso, Nicolas              Arizona Puma         2:17.00    2:15.66  
  2 Videla, Alexander            Phoenix B            2:14.00    2:17.16  
  3 Salazar, Miguel              Glendale Fla                    2:31.29  
  4 Frazier, Derrick             Spartan S            2:30.00    2:36.20  
  5 Nguyen, John-Paul            Arizona Puma                    2:38.24  
  6 Donley, Reid                 Go The Dista         2:38.00    2:44.55  
 
1500 Meter Run 15-16 Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 3:54.02  7/29/2007   Nathan Mathabane, 13 unattached           
     JO Meet: J 3:54.02  7/29/2007   Nathan Mathabane, 13 unattached           
    AZ Assoc: A 4:04.00  2/13/1982   Steve Scocco, AP                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Otis, Tim                    Unattached           4:29.42    4:28.25  
  2 Ross, Tavian                 Unattached                      4:49.65  
  3 Caruso, Nicolas              Arizona Puma         4:46.00    4:54.50  
  4 Videla, Alexander            Phoenix B            4:53.00    4:55.18  
  5 Salazar, Miguel              Glendale Fla                    5:32.92  
  6 Ortega, Anthony              Glendale Fla                    5:35.29  
 
3000 Meter Run 15-16 Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 8:27.00  7/23/1993   Billy Harper, Philomath, OR               
     JO Meet: J 8:27.00  7/23/1993   Billy Harper, Philomath, OR               
    AZ Assoc: A 9:04.90  7/16/1989   Theodore Martin, NARR                     
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Otis, Tim                    Unattached           9:26.64    9:42.13  
  2 Ortega, Anthony              Glendale Fla                   11:38.41  
  3 Donley, Reid                 Go The Dista                   11:44.13  
  4 Nguyen, John-Paul            Arizona Puma                   12:00.10  
 
110 Meter Hurdles (39" ) 15-16 Boys
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 13.74  7/29/2007   Wayne Davis II, 13 Hurdles First            
     JO Meet: J 13.74  7/29/2007   Wayne Davis II, 13 Hurdles First            
    AZ Assoc: A 14.73  5/22/2004   Marcus Clanton, AH                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 AdamsIII, Edwin              Arizona Chee                      16.84   NWI 
  2 Hayes-Green, Trevell         Arizona Chee                      17.03   NWI 
  3 Okafor, Akachi               Phoenix B                         17.36   NWI 
  4 Alexander, Austin            Unattached                        23.70   NWI 
 
300 Meter Hurdles (36") 15-16 Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 51.56  7/30/2006   William Wynne, 03 Titans                    
     JO Meet: J 51.56  7/30/2006   William Wynne, 03 Titans                    
    AZ Assoc: A 56.95  6/10/1990   Chris Chancy, SS                            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Alexander, Austin            Unattached                        44.52J 
  2 Hayes-Green, Trevell         Arizona Chee                      45.60J 
  3 AdamsIII, Edwin              Arizona Chee                      45.88J 
 
Long Jump 15-16 Boys
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 7.35m  1979        Steven Hansley, East Orange, NJ             
     JO Meet: J 7.35m  1979        Steven Hansley, East Orange, NJ             
    AZ Assoc: A 6.99m  6/14/1997   Samuel Moore, AH                            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 -vail, Desmond               Unattached                        5.73m   NWI  18-09.75 
  2 Parrish, Jason               Az Titans Ll                      5.61m   NWI  18-05.00 
  3 Videla, Alexander            Phoenix B                         4.63m   NWI  15-02.25 
  4 Okafor, Akachi               Phoenix B              4.65m      4.54m   NWI  14-10.75 
  5 Kelly, Michael               Arizona Chee                      4.26m   NWI  13-11.75 
 
Triple Jump 15-16 Boys
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 15.08m  7/29/1995   Chris Hercules, Palatine, IL               
     JO Meet: J 15.08m  7/29/1995   Chris Hercules, Palatine, IL               
    AZ Assoc: A 14.43m  6/16/2007   William Clay, DR                           
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Kelly, Michael               Arizona Chee                      9.50m   NWI  31-02.00 
 
Discus Throw 1.6kg 15-16 Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 54.58m  7/26/2007   Daniel Block, 07 21 Unattached             
     JO Meet: J 54.58m  7/26/2007   Daniel Block, 07 21 Unattached             
    AZ Assoc: A 49.93m  5/3/2009    Jeremy Tuttle, Unattached                  
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Bardwell-Jones, Darren       Arizona Chee                     25.50m      83-08 
 
Javelin Throw 800g 15-16 Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 63.73m  7/22/2008   Bradley Bolton, 33 Wildcats TC             
     JO Meet: J 63.73m  7/22/2008   Bradley Bolton, 33 Wildcats TC             
    AZ Assoc: A 57.85m  6/7/2010    Travis Colby, 1048 AZ Puma                 
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Videla, Alexander            Phoenix B                        34.24m     112-04 
 
100 Meter Dash 17-18 Men
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 10.08  6/27/2005   J-Mee Samuel, Greensbooro, NC               
     JO Meet: J 10.30  7/25/1987   Quincy Watts, Woodland Hills, CA            
    AZ Assoc: A 10.51  6/16/2007   Ray Miller, AP                              
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Walters, Andre               Nx Level TC            11.22      11.58   NWI 
  2 Payne, Drew                  Arizona Puma                      12.93   NWI 
 
200 Meter Dash 17-18 Men
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 20.50  7/25/1987   Quincy Watts, Woodland Hills                
     JO Meet: J 20.50  7/25/1987   Quincy Watts, Woodland Hills                
    AZ Assoc: A 21.46  5/3/2009    Ryan Milus, Arizona Chee                    
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Walters, Andre               Nx Level TC            22.61      24.31   NWI 
  2 Holland, Rashon              Unattached                        27.24   NWI 
 
800 Meter Run 17-18 Men
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 1:49.49  7/27/1999   Nick Davenport, Texas                     
     JO Meet: J 1:49.49  7/27/1999   Nick Davenport, Texas                     
    AZ Assoc: A 1:54.23  6/20/2001   Matt Burton, UNA                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Toledo, Eduardo              Glendale Fla                    2:14.93  
 
1500 Meter Run 17-18 Men
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 3:54.71  7/28/1991   Paul Kinser, Greensboro, NC               
     JO Meet: J 3:54.71  7/28/1991   Paul Kinser, Greensboro, NC               
    AZ Assoc: A 4:01.10  4/17/1993   Eugene Sawyer, ABR                        
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Toledo, Eduardo              Glendale Fla                    4:42.64  
  2 Vargas, Jonathan             Glendale Fla                    4:49.71  
  3 Morales, Ramel               Glendale Fla                    5:20.55  
  4 Gonzalez, Ricardo            Glendale Fla                    5:34.07  
 
3000 Meter Run 17-18 Men
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 14:27.14  7/28/2001   Yong-Sung Leal, San Leandro, CA          
     JO Meet: J 14:27.14  7/28/2001   Yong-Sung Leal, San Leandro, CA          
    AZ Assoc: A 15:05.72  6/1/1991    Mica Comstock, UNA                       
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Vargas, Jonathan             Glendale Fla                   10:12.12J 
  2 Toledo, Eduardo              Glendale Fla                   10:30.09J 
  3 Morales, Ramel               Glendale Fla                   11:13.14J 
  4 Gonzalez, Ricardo            Glendale Fla                   12:24.40J 
 
110 Meter Hurdles (39" ) 17-18 Men
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 13.38  7/25/2009   Wayne Davis, 13 Track Eastern               
     JO Meet: J 13.41  7/27/2008   Booker Nunley, 13 Track Eastern             
    AZ Assoc: A 13.78  6/1/1991    Armon Williams, TAA                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Holland, Rashon              Unattached                        21.43   NWI 
 
300 Meter Hurdles (36" ) 17-18 Men
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 49.77  7/29/2002   Kerron Clement, Missouri City, TX           
     JO Meet: J 49.77  7/29/2002   Kerron Clement, Missouri City, TX           
    AZ Assoc: A 53.12  7/16/1994   Colin Fuel, JOM                             
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Holland, Rashon              Unattached                        57.18  
 
High Jump 17-18 Men
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 2.28m  7/9/1983    Dothel Edwards, Seattle, WA                 
     JO Meet: J 2.23m  7/31/1983   Rick Noji, Maurice Crumby, Seattle, WA      
    AZ Assoc: A 2.10m  6/1/1991    Teddy Williams, TAA                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Radke, Carter                Arizona Puma           1.75m      1.70m    5-07.00 
 
Long Jump 17-18 Men
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 7.60m  7/25/1991   Sheddric Fields, Dallas, TX                 
     JO Meet: J 7.60m  7/25/1991   Sheddric Fields, Dallas, TX                 
    AZ Assoc: A 7.14m  6/9/2010    Tevin Blaylark, 1048 AZPanthers             
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Jones, Marcus                Phoenix B              5.18m      5.16m   NWI  16-11.25 
 
Shot Put 12 lb. 17-18 Men
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 20.43m  7/24/1987   Dwight Johnson, Phoenix, AZ                
     JO Meet: J 20.43m  7/24/1987   Dwight Johnson, Phoenix, AZ                
    AZ Assoc: A 18.32m  6/1/1991    Korey Johnson, TAA                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Spigelmire, Kyle             Unattached                       11.07m   36-04.00 
 
Discus Throw 1.6kg 17-18 Men
===================================================================================
    AZ Assoc: A 57.82m  6/6/1987    Dwight Johnson, JOM                        
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Spigelmire, Kyle             Unattached                       34.22m     112-03 
 
Javelin Throw 800g 17-18 Men
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 66.94m  7/26/1994   Patrick Ramsey, Simsboro, LA               
     JO Meet: J 66.94m  7/26/1994   Patrick Ramsey, Simsboro, LA               
    AZ Assoc: A 60.28m  6/7/2010    Christopher Rodriguez, 1048 Tucson         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Jones, Marcus                Phoenix B             30.48m     32.76m     107-06