Licensed to USATF - Arizona, Inc. - Association License
                     HY-TEK's Meet Manager 4/5/2013 02:46 PM
                       2013 Regulation Meet - 3/30/2013                        
                           8 lane track 300 Hurdles                            
                           Cesar Chavez High School                            
                               Updated Results                                    
 
100 Meter Dash 8 & Under Girls
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
Finals
  1 Andrews, Anaya               Arizona Chee           16.00      15.32   NWI  5 
  2 Onyepunuka, Stacey           Arizona Risi           15.60      15.54   NWI  5 
  3 Hill, Jneya                  Elite Stride           15.75      15.95   NWI  5 
  4 Onyepunuka, Sabatiney        Arizona Risi           16.22      16.44   NWI  5 
  5 Townsend, Skylynn            Arizona Chee           17.00      16.47   NWI  5 
  6 Herring-McDonald, Dylan      Arizona Risi           16.46      16.71   NWI  5 
  7 Douglas, Ryland              Elite Stride           17.12      16.82   NWI  4 
  8 Johnson, Jordyn              Do Right               17.39      16.91   NWI  4 
  9 Yarbrough, Trinnity          Az Titans Ll           16.96      16.99   NWI  5 
 10 Shaffer, Shelby              Do Right               17.25      17.02   NWI  4 
 11 Bolden, Tiana                Spartan S              17.00      17.26   NWI  5 
 12 Spencer, Jaycie              Unattached                        17.31   NWI  1 
 13 Diop, Malayka                Elite Stride           17.53      17.45   NWI  4 
 14 Richardson, NaZyia           Arizona Chee           18.00      17.69   NWI  4 
 15 Flanagan, Maia               Unattached             16.04      17.73   NWI  5 
 16 Andrews, Nyree               Arizona Chee                      18.09   NWI  1 
 17 Russell, Chloe               Arizona Chee                      18.27   NWI  2 
 18 Mora, Summer                 Arizona Sain           18.00      18.68   NWI  4 
 19 Yarbrough, Xijah             Az Titans Ll           18.66      18.79   NWI  4 
 20 Espinoza, Liberty            Huron Ath              19.06      18.80   NWI  3 
 21 DeVorce, Kassidi             Phoenix Bob cats                  19.30   NWI  2 
 22 Gonzalez, Kyra               Az GoldrushT                      19.37   NWI  2 
 23 Kortenkamp, Eleanor          Pops TC                           19.67   NWI  1 
 24 Wiley, Aneesa                Do Right               18.00      19.92   NWI  4 
 25 Matthews, Teri               Miles Per Ho           19.30      19.99   NWI  3 
 26 Corbin, Jazmin               Miles Per Ho           20.07      20.01   NWI  3 
 27 Meeker, Mikalah              Phoenix Bob cats       20.08      20.04   NWI  3 
 28 Thurman, SaRaye              Elite Stride           18.68      20.36   NWI  3 
 29 Collins, Tess                Phoenix Bob cats       20.81      20.50   NWI  2 
 30 Clark, Anayah                Do Right               20.08      20.52   NWI  3 
 31 Jones, Ruby                  Arizona Sain                      20.62   NWI  2 
 32 Clegg, Ava                   Phoenix Flye           21.17      20.70   NWI  2 
 33 White, Yvonne-Michelle       Do Right               20.78      20.90   NWI  3 
 34 Sparks, Nore'al              Az GoldrushT                      21.20   NWI  1 
 35 Garvin, Londyn               Elite Stride                      22.57   NWI  1 
 36 Platt, Paige                 Unattached                        22.64   NWI  1 
 37 Rollins, Leilani             Miles Per Ho           32.26      24.27   NWI  2 
 38 Sanchez, Amaya               Arizona Chee                      24.54   NWI  1 
 39 Andrews, Aria                Arizona Chee                      25.43   NWI  1 
 40 Jones, Jade                  Arizona Spee                      32.80   NWI  1 
 
200 Meter Dash 8 & Under Girls
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Andrews, Anaya               Arizona Chee           33.80      33.58   NWI  6 
  2 Onyepunuka, Stacey           Arizona Risi           34.08      34.05   NWI  6 
  3 Hill, Jneya                  Elite Stride           32.86      34.78   NWI  6 
  4 Burks, Avery                 Arizona Chee           35.02      34.80   NWI  6 
  5 Onyepunuka, Sabatiney        Arizona Risi           35.06      36.07   NWI  5 
  6 Diop, Malayka                Elite Stride           34.20      36.21   NWI  6 
  7 Douglas, Ryland              Elite Stride           33.54      36.23   NWI  6 
  8 Taylor, Annaleise            Arizona Risi           38.71      37.89   NWI  5 
  9 Spencer, Jaycie              Unattached                        38.14   NWI  1 
 10 Mora, Summer                 Arizona Sain                      38.48   NWI  3 
 11 Kisler, Kya                  Arizona Chee                      38.53   NWI  2 
 12 Yarbrough, Xijah             Az Titans Ll           41.34      40.01   NWI  4 
 13 Herring-McDonald, Dylan      Arizona Risi           38.04      40.31   NWI  5 
 14 Aguano, Bryn                 Arizona Chee                      40.33   NWI  2 
 15 Oliver, Aaliya               Nx Level TC            40.80      41.22   NWI  5 
 16 Espinoza, Liberty            Huron Ath              39.58      41.36   NWI  5 
 17 Gonzalez, Sarah              Arizona Elit                      41.70   NWI  1 
 18 Ortiz, Alexis                Arizona Chee                      41.88   NWI  1 
 19 Cuff, Mariah                 Spartan S                         42.89   NWI  2 
 20 Flanagan, Maia               Unattached             33.04      42.90   NWI  6 
 21 Corbin, Jazmin               Miles Per Ho           42.77      43.42   NWI  4 
 22 Reed, Kiara                  AZ Flames TC           42.46      43.47   NWI  4 
 23 Ingram, Kamari               World Class Spor       40.70      43.85   NWI  5 
 24 Carver, Olivia               Elite Stride                      44.41   NWI  2 
 25 Thurman, SaRaye              Elite Stride           40.20      44.90   NWI  5 
 26 Flowers, Jaila               Nx Level TC            48.13      45.51   NWI  3 
 27 Collins, Tess                Phoenix Bob cats       48.77      45.97   NWI  3 
 28 Meeker, Mikalah              Phoenix Bob cats       45.23      46.98   NWI  4 
 29 Matthews, Teri               Miles Per Ho           40.30      47.75   NWI  5 
 30 Clegg, Ava                   Phoenix Flye           49.26      47.97   NWI  3 
 31 Clark, Anayah                Do Right               43.83      48.48   NWI  4 
 32 Martinez, Isabella           Glendale Fla           54.93      49.32   NWI  3 
 33 White, Yvonne-Michelle       Do Right               48.65      49.36   NWI  3 
 34 Reed, Kianna                 AZ Flames TC           46.57      49.55   NWI  4 
 35 Garvin, Londyn               Elite Stride                      52.40   NWI  1 
 36 Lynch, Makayla               Arizona Chee                      55.69   NWI  1 
 37 Rollins, Leilani             Miles Per Ho           47.78      56.71   NWI  4 
 38 Andrews, Aria                Arizona Chee                      58.41   NWI  2 
 39 Jones, Jade                  Arizona Spee                    1:20.52   NWI  1 
 
400 Meter Dash 8 & Under Girls
============================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Hill, Jneya                  Elite Stride         1:13.00    1:16.41   4 
  2 Diop, Malayka                Elite Stride         1:21.00    1:21.63   4 
  3 Douglas, Ryland              Elite Stride         1:19.00    1:23.30   4 
  4 Taylor, Annaleise            Arizona Risi                    1:26.05   1 
  5 Shaffer, Shelby              Do Right             1:20.00    1:27.46   4 
  6 Yarbrough, Trinnity          Az Titans Ll         1:29.27    1:27.57   4 
  7 Johnson, Jordyn              Do Right             1:26.00    1:29.79   4 
  8 Bolden, Tiana                Spartan S            1:27.00    1:29.91   4 
  9 Mora, Summer                 Arizona Sain                    1:30.93   2 
 10 Gonzalez, Sarah              Arizona Elit                    1:31.61   2 
 11 Oliver, Aaliya               Nx Level TC          1:31.45    1:31.77   3 
 12 Flanagan, Maia               Unattached                      1:36.20   1 
 13 Thurman, SaRaye              Elite Stride         1:38.50    1:38.23   3 
 14 Cuff, Mariah                 Spartan S                       1:38.24   2 
 15 Jones, Ruby                  Arizona Sain                    1:39.37   2 
 16 Carter, Destiny              Az GoldrushT         1:31.00    1:39.52   3 
 17 Reed, Kiara                  AZ Flames TC         1:45.67    1:39.65   3 
 18 DeVorce, Kassidi             Phoenix Bob cats     1:45.00    1:40.57   3 
 19 Ortiz, Alexis                Arizona Chee                    1:41.10   1 
 20 Carver, Olivia               Elite Stride                    1:42.52   2 
 21 Wiley, Aneesa                Do Right             1:30.00    1:43.51   4 
 22 Martinez, Isabella           Glendale Fla         1:51.00    1:47.43   3 
 23 Kortenkamp, Eleanor          Pops TC                         1:47.45   1 
 24 Flowers, Jaila               Nx Level TC          1:51.43    1:47.88   3 
 25 Reed, Kianna                 AZ Flames TC         1:49.84    1:51.57   3 
 26 Garvin, Londyn               Elite Stride                    1:58.72   1 
 
800 Meter Run 8 & Under Girls
=========================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Burks, Avery                 Arizona Chee         3:00.00    3:11.79  
  2 Simms, Serena                Spartan S                       3:33.59  
  3 Jones, Ruby                  Arizona Sain                    3:36.64  
  4 Ortiz, Alexis                Arizona Chee                    3:39.32  
  5 Carver, Olivia               Elite Stride                    3:43.71  
  6 Torres, Rhiana               Miles Per Ho         3:55.00    4:06.47  
 
4x100 Meter Relay 8 & Under Girls
=========================================================================
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Arizona Cheetahs Track Cl  'A'                    1:20.00    1:04.24  
     1) Andrews, Anaya                  2) Burks, Avery                   
     3) Richardson, NaZyia              4) Townsend, Skylynn              
  2 Arizona Rising Suns TC  'A'                                  1:05.76  
     1) Herring-McDonald, Dylan         2) Onyepunuka, Sabatiney          
     3) Onyepunuka, Stacey              4) Taylor, Annaleise              
  3 Do Right Educational Sports  'A'                  1:11.00    1:10.37  
     1) Bradley, Jade                   2) Johnson, Jordyn                
     3) Shaffer, Shelby                 4) Wiley, Aneesa                  
 -- Arizona Cheetahs Track Cl  'B'                    1:59.00         DQ  
     1) Aguano, Bryn                    2) Andrews, Nyree                 
     3) Kisler, Kya                     4) Russell, Chloe                 
 
Long Jump 8 & Under Girls
========================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Willis, Camryn               Unattached                        3.00m   NWI   9-10.25 
  2 Russell, Chloe               Arizona Chee                      2.91m   NWI   9-06.75 
  3 Bolden, Tiana                Spartan S              2.84m      2.66m   NWI   8-08.75 
  4 Oliver, Aaliya               Nx Level TC            2.64m      2.49m   NWI   8-02.00 
  5 Richardson, NaZyia           Arizona Chee                      2.45m   NWI   8-00.50 
  5 Reed, Kiara                  AZ Flames TC           2.80m      2.45m   NWI   8-00.50 
  7 Matthews, Teri               Miles Per Ho           0.02m      2.14m   NWI   7-00.25 
  8 Cuff, Mariah                 Spartan S                         2.02m   NWI   6-07.50 
  9 Meeker, Mikalah              Phoenix Bob cats                  1.91m   NWI   6-03.25 
 10 DeVorce, Kassidi             Phoenix Bob cats       2.42m      1.90m   NWI   6-03.00 
 10 Espinoza, Liberty            Huron Ath              2.12m      1.90m   NWI   6-03.00 
 12 Andrews, Nyree               Arizona Chee                      1.86m   NWI   6-01.25 
 13 Yarbrough, Trinnity          Az Titans Ll           2.85m      1.84m   NWI   6-00.50 
 14 Aguano, Bryn                 Arizona Chee                      1.79m   NWI   5-10.50 
 15 Collins, Tess                Phoenix Bob cats       2.10m      1.66m   NWI   5-05.50 
 16 Clark, Anayah                Do Right               2.13m      1.64m   NWI   5-04.75 
 17 Platt, Paige                 Unattached                        1.57m   NWI   5-02.00 
 18 Clegg, Ava                   Phoenix Flye           1.75m      1.56m   NWI   5-01.50 
 19 Kisler, Kya                  Arizona Chee                      1.46m   NWI   4-09.50 
 20 Flowers, Jaila               Nx Level TC            1.13m      1.40m   NWI   4-07.25 
 21 Kortenkamp, Eleanor          Pops TC                           1.34m   NWI   4-04.75 
 -- White, Yvonne-Michelle       Do Right                             ND   NWI           
 -- Andrews, Aria                Arizona Chee                         ND   NWI           
 -- Jones, Jade                  Arizona Spee                         ND   NWI           
 -- Allison, Isabella            Phoenix Flye           1.02m         ND   NWI           
 -- Martinez, Isabella           Glendale Fla                         ND   NWI           
 -- Lynch, Makayla               Arizona Chee                         ND   NWI           
 
Shot Put 8 & Under Girls
===================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Bradley, Jade                Do Right            12-09.50      3.54m   11-07.50 
  2 Carter, Destiny              Az GoldrushT                      3.13m   10-03.25 
  3 Sparks, Nore'al              Az GoldrushT                      2.01m    6-07.25 
 
Javelin Throw 300g 8 & Under Girls
===================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Willis, Camryn               Unattached                        7.63m      25-00 
  2 Bradley, Jade                Do Right               7.11m      7.29m      23-11 
  3 Reed, Kianna                 AZ Flames TC           6.98m      6.76m      22-02 
  4 Yarbrough, Xijah             Az Titans Ll           6.14m      6.39m      20-11 
  5 Carter, Destiny              Az GoldrushT                      6.08m      19-11 
  6 Sparks, Nore'al              Az GoldrushT                      4.66m      15-03 
  7 Gonzalez, Kyra               Az GoldrushT                      3.95m      12-11 
  8 Allison, Isabella            Phoenix Flye                      3.31m      10-10 
 
100 Meter Dash 9-10 Girls
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 12.85  7/29/1990   Angela Williams, Ontario, CA                
     JO Meet: J 12.85  7/29/1990   Angela Williams, Ontario, CA                
    AZ Assoc: A 13.57  6/12/1999   Terra Evans, AC                             
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Pogue, Kyia                  Az GoldrushT           14.20      14.45   NWI  6 
  2 Helu, Lata                   Pops TC                14.50      14.99   NWI  6 
  3 Moorer, Joy                  Az GoldrushT           15.33      15.34   NWI  6 
  4 Johnson, Jhaidah             Do Right               15.01      15.46   NWI  6 
  5 Aguano, Taylor               Arizona Chee           15.40      15.47   NWI  6 
  6 Patrick, Haley               Elite Stride           15.20      15.70   NWI  6 
  7 Garrett, Eryn                Arizona Chee                      15.87   NWI  1 
  8 Arneson, Abigail             AZ Flames TC           16.26      15.97   NWI  4 
  9 Kennedy, Taniah              Do Right               16.01      16.02   NWI  4 
 10 Delgado, Marisa              Ar Stars               15.98      16.08   NWI  6 
 11 Turner, Rahni                Pops TC                15.52      16.15   NWI  6 
 12 Jackson, Ka'MyahJanae        Miles Per Ho           19.20      16.24   NWI  3 
 12 Fields, Indiah               Spartan S                         16.24   NWI  2 
 14 Moss, Jashara                Miles Per Ho           16.57      16.53   NWI  4 
 15 Claiborne, Thalia            Arizona Chee                      16.57   NWI  2 
 16 Brown, Chelsie               Pops TC                16.01      16.62   NWI  4 
 17 Garrett, Erica               Arizona Chee                      16.80   NWI  1 
 18 Shealy, Madison              Spartan S              17.10      16.85   NWI  5 
 19 Leyvas, Tatum                Huron Ath                         16.91   NWI  1 
 20 Willis, Kaiya                Arizona Puma           17.60      17.04   NWI  5 
 21 Lee, Kyrene                  Arizona Puma           18.07      17.05   NWI  5 
 22 Roberts, Raven               Arizona Risi           16.72      17.08   NWI  4 
 23 Kirk, Najela                 Miles Per Ho           16.93      17.17   NWI  5 
 24 Logan, Jaiden                Arizona Puma           16.03      17.19   NWI  4 
 24 Palmer, Taijenae             Az GoldrushT           15.23      17.19   NWI  6 
 26 Washington, Taylor           Arizona Chee                      17.38   NWI  3 
 27 James, Dariana               Unattached                        17.45   NWI  1 
 28 Abney, Kate                  Huron Ath              18.07      17.76   NWI  5 
 29 Cuff, Kierrah                Spartan S              16.74      17.84   NWI  4 
 30 Baker, Mackenzie             Do Right                          17.85   NWI  1 
 31 Gilmore, Princess            Alliance               18.50      18.22   NWI  5 
 32 Davis, Courtney              Do Right                          18.33   NWI  1 
 33 Pitts, Angelilyah            Miles Per Ho           19.72      18.50   NWI  3 
 33 Muwwakkii, Yamayaa           Arizona Chee                      18.50   NWI  2 
 35 Flores, Karla                Arizona Risi           17.65      18.64   NWI  5 
 36 Woods, Amayah                Az GoldrushT           17.00      18.73   NWI  5 
 37 Garcia, Esmeralda            Glendale Fla           18.47      18.75   NWI  5 
 38 Collins, Lauren              Phoenix Bob cats       20.00      19.41   NWI  3 
 39 Morrison, Eliza              Pops TC                           19.43   NWI  2 
 39 Mills, Moriah                Phoenix Bob cats                  19.43   NWI  3 
 41 Marlowe, Galexy              Alliance                          19.78   NWI  1 
 
200 Meter Dash 9-10 Girls
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 26.70  7/31/2004   Robin Reynolds, Miami, FL                   
     JO Meet: J 26.70  7/31/2004   Robin Reynolds, Miami, FL                   
    AZ Assoc: A 27.99  7/6/1980    Natosha Lewis, MSA                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Pogue, Kyia                  Az GoldrushT           29.00      30.41   NWI  6 
  2 Baker, Iolani                AZ Flames TC           30.42      31.91   NWI  6 
  3 Garrett, Eryn                Arizona Chee                      32.28   NWI  1 
  4 Ortiz, Selema                Alliance               31.81      32.62   NWI  6 
  5 Aguano, Taylor               Arizona Chee           31.70      32.83   NWI  6 
  6 Henderson, Trinity           Do Right               35.31      32.96   NWI  4 
  7 Fields, Indiah               Spartan S              32.40      33.18   NWI  6 
  8 Turner, Rahni                Pops TC                32.40      33.52   NWI  6 
  9 Graves, Uzuri                Az GoldrushT           34.00      33.58   NWI  5 
 10 Moorer, Joy                  Az GoldrushT           30.00      33.64   NWI  6 
 11 Patrick, Haley               Elite Stride           31.07      33.88   NWI  6 
 12 Burciaga, Madison            Alliance               33.77      34.02   NWI  5 
 13 Kennedy, Taniah              Do Right               34.01      34.24   NWI  5 
 14 Delgado, Marisa              Ar Stars               34.40      34.27   NWI  4 
 15 Alexander, Jessica           Arizona Chee                      34.72   NWI  1 
 16 Jackson, Ka'MyahJanae        Miles Per Ho           39.10      34.82   NWI  3 
 17 Moss, Jashara                Miles Per Ho           34.36      34.92   NWI  4 
 18 Jones, Kianna                Alliance               34.29      35.18   NWI  4 
 19 William, Danay               Do Right               34.01      35.25   NWI  5 
 20 Kirk, Najela                 Miles Per Ho           35.72      35.78   NWI  4 
 21 Palmer, Taijenae             Az GoldrushT           34.00      36.05   NWI  5 
 22 Womack, JaTavia              Alliance               34.76      36.13   NWI  4 
 23 Nixon, Kiara                 Alliance               37.31      36.18   NWI  3 
 24 Brown, Chelsie               Pops TC                34.17      36.32   NWI  5 
 25 Davis, Aniya                 Elite Stride                      36.37   NWI  2 
 26 Garrett, Erica               Arizona Chee                      36.69   NWI  1 
 27 Huckaby, Daejahnai           Az GoldrushT           34.00      37.01   NWI  5 
 28 James, Dariana               Unattached                        37.32   NWI  1 
 29 Cuff, Kierrah                Spartan S              34.50      37.61   NWI  4 
 30 Davis, Courtney              Do Right                          37.66   NWI  1 
 31 Baker, Mackenzie             Do Right                          37.78   NWI  1 
 32 Shealy, Madison              Spartan S              36.64      37.95   NWI  3 
 33 Woods, Amayah                Az GoldrushT           36.00      39.28   NWI  3 
 34 Washington, Taylor           Arizona Chee                      39.45   NWI  2 
 35 Gonzalez, Karly              Az GoldrushT           35.00      39.56   NWI  4 
 36 Gilmore, Princess            Alliance               40.00      39.58   NWI  3 
 37 McGill, Dajah                Huron Ath              38.34      40.05   NWI  3 
 38 Pitts, Angelilyah            Miles Per Ho           48.09      40.76   NWI  2 
 39 Mills, Moriah                Phoenix Bob cats                  43.82   NWI  2 
 40 Marlowe, Galexy              Alliance                          44.59   NWI  1 
 41 Collins, Lauren              Phoenix Bob cats       43.00      45.12   NWI  2 
 42 Idleman, Erin                Huron Ath              46.39      46.89   NWI  2 
 
400 Meter Dash 9-10 Girls
============================================================================
 Nat'l Youth: N   59.81  7/30/1993   Monique Henderson, San Diego, CA          
     JO Meet: J   59.81  7/30/1993   Monique Henderson, San Diego, CA          
    AZ Assoc: A 1:04.15  7/6/1980    Natosha Lewis, MSA                        
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Pogue, Kyia                  Az GoldrushT         1:10.00    1:07.74   5 
  2 Baker, Iolani                AZ Flames TC         1:10.15    1:07.88   5 
  3 Johnson, Jocelyn             AZ Flames TC         1:09.84    1:11.39   5 
  4 Ortiz, Selema                Alliance             1:15.71    1:12.04   4 
  5 Helu, Lata                   Pops TC              1:12.67    1:13.89   5 
  6 Garrett, Eryn                Arizona Chee                    1:16.07   2 
  7 Burciaga, Madison            Alliance             1:18.50    1:17.22   4 
  8 Graves, Uzuri                Az GoldrushT         1:15.00    1:17.65   4 
  9 Patrick, Haley               Elite Stride         1:14.12    1:18.89   5 
 10 Arneson, Abigail             AZ Flames TC         1:26.36    1:19.08   3 
 11 Jones, Kianna                Alliance             1:17.57    1:19.60   4 
 12 Juniel, Torriana             Do Right             1:19.00    1:20.01   4 
 13 Huckaby, Daejahnai           Az GoldrushT         1:15.00    1:20.65   5 
 14 Arreola, Abigail             Arizbushmast                    1:21.84   1 
 15 Womack, JaTavia              Alliance             1:27.84    1:22.69   3 
 16 Delgado, Marisa              Ar Stars             1:21.91    1:22.71   3 
 17 Moorer, Joy                  Az GoldrushT         1:07.00    1:23.44   5 
 18 Garrett, Erica               Arizona Chee                    1:23.57   1 
 19 Palmer, Taijenae             Az GoldrushT         1:20.00    1:23.60   3 
 20 Lizarraga, Leonela           Arizona Elit         1:28.00    1:24.06   2 
 21 Ingram, Sharon               Nx Level TC          1:29.85    1:24.96   2 
 22 Patrick, Saadiya             AZ Flames TC         1:21.38    1:25.17   3 
 23 Turner, Brianna              Az GoldrushT         1:12.00    1:25.87   5 
 24 Baker, Mackenzie             Do Right                        1:26.84   1 
 25 James, Dariana               Unattached                      1:27.62   1 
 26 Prejean, Syeria              Nx Level TC          1:31.53    1:28.00   2 
 27 Weier, Hannah                Phoenix Flye         1:28.00    1:28.36   3 
 28 Kirk, Najela                 Miles Per Ho         1:26.68    1:29.60   3 
 29 Nixon, Kiara                 Alliance             1:30.59    1:30.30   2 
 30 Davis, Courtney              Do Right                        1:30.49   2 
 31 Cuff, Kierrah                Spartan S            1:27.00    1:32.72   3 
 32 Meza, Daniela                Arizona Elit                    1:33.52   1 
 33 Woods, Amayah                Az GoldrushT         1:17.00    1:34.18   4 
 34 Santoro, Kiara               Arizona Elit                    1:34.44   1 
 35 Davis, Aniya                 Elite Stride                    1:34.69   1 
 36 Marlowe, Galexy              Alliance                        1:36.80   2 
 37 Steinhilber, Trinity         Spartan S                       1:41.61   1 
 38 Morrison, Eliza              Pops TC                         1:52.93   2 
 
800 Meter Run 9-10 Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 2:22.78  7/4/2009    Daesha Rogers, Miami-Dade P               
     JO Meet: J 2:23.16  8/1/2009    Daesha Rogers, 14 Miami Dade TC           
    AZ Assoc: A 2:33.60  6/11/1994   Min Nowlin, NWS                           
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Carr, Kamora                 Nx Level TC          2:58.58    2:51.63  
  2 Huckaby, Daejahnai           Az GoldrushT                    2:56.49  
  3 Oliver, Sariya               Nx Level TC          2:54.36    2:57.70  
  4 Moss, Jashara                Miles Per Ho         3:10.89    2:59.97  
  5 Lizarraga, Leonela           Arizona Elit         3:02.00    3:02.67  
  6 Coffman, Paige               Arizona Chee                    3:06.82  
  7 Turner, Brianna              Az GoldrushT         2:59.00    3:10.02  
  8 Weier, Hannah                Phoenix Flye         3:20.00    3:10.16  
  9 Arreola, Abigail             Arizbushmast                    3:10.17  
 10 Potts, Ava                   Arizona Chee                    3:12.20  
 11 Sabala, Kayla                Az GoldrushT                    3:15.91  
 12 Beech, Lauren                Spartan S                       3:19.62  
 13 Santoro, Kiara               Arizona Elit                    3:20.16  
 14 Meza, Daniela                Arizona Elit                    3:24.94  
 15 Prejean, Syeria              Nx Level TC          3:34.30    3:29.69  
 16 Baker, Emma                  Arizona Elit         3:37.00    3:31.04  
 17 Ingram, Sharon               Nx Level TC          3:46.86    3:32.68  
 18 Sabala, Kayden               Az GoldrushT                    3:43.21  
 19 Steinhilber, Trinity         Spartan S            3:58.00    4:02.98  
 
1500 Meter Run 9-10 Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 4:50.97  7/5/2009    Daesha Rogers, Miami-Dade                 
     JO Meet: J 4:51.62  8/2/2009    Daesha Rogers, 14 Miami Dade TC           
    AZ Assoc: A 5:22.80  3/30/1980   Missy Morgan, STC                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Carr, Kamora                 Nx Level TC          6:00.00    5:51.51  
  2 Oliver, Sariya               Nx Level TC          5:56.06    5:54.12  
  3 Coffman, Paige               Arizona Chee                    6:41.30  
  4 Garcia, Esmeralda            Glendale Fla         7:02.00    6:48.48  
  5 Sabala, Kayla                Az GoldrushT                    6:59.18  
  6 Cohen, Samantha              Phoenix Bob cats                7:00.24  
  7 Potts, Ava                   Arizona Chee                    7:03.84  
  8 Beech, Lauren                Spartan S                       7:26.52  
  9 Steinhilber, Trinity         Spartan S                       7:38.63  
 10 Sabala, Kayden               Az GoldrushT                    7:57.42  
 
4x100 Meter Relay 9-10 Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 53.62  7/31/2005   15-Los Angeles Jets, Los Angeles Jets       
                       M George, T Robertson, T Bellows, J Billoups      
     JO Meet: J 53.62  7/31/2005   15-Los Angeles Jets, Los Angeles Jets       
                       M George, T Robertson, T Bellows, J Billoups      
    AZ Assoc: A 55.99  6/13/2004   Arizona Rising Suns                         
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 AZ Flames TC  'A'                                 1:02.00    1:00.71  
     1) Arneson, Abigail                2) Baker, Iolani                  
     3) Johnson, Jocelyn                4) Patrick, Saadiya               
  2 Alliance Youth Sports  'A'                        1:04.22    1:02.50  
     1) Burciaga, Madison               2) Jones, Kianna                  
     3) Ortiz, Selema                   4) Womack, JaTavia                
  3 Do Right Educational Sports  'A'                             1:03.30  
     1) Henderson, Trinity              2) Johnson, Jhaidah               
     3) Juniel, Torriana                4) Kennedy, Taniah                
  4 Arizona Cheetahs Track Cl  'A'                    1:08.00    1:05.86  
     1) Aguano, Taylor                  2) Alexander, Jessica             
     3) Claiborne, Thalia               4) Muwwakkii, Yamayaa             
  5 Huron Athletics  'A'                              1:10.00    1:13.47  
     1) Abney, Kate                     2) Idleman, Erin                  
     3) Leyvas, Tatum                   4) McGill, Dajah                  
 
4x400 Meter Relay 9-10 Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 4:19.00  7/29/1993   Fast Action TC, Los Angeles, CA           
                         Angel Perkins, LaShinda Demus, Quiana Powell, Niss
     JO Meet: J 4:19.00  7/29/1993   Fast Action TC, Los Angeles, CA           
                         Angel Perkins, LaShinda Demus, Quiana Powell, Niss
    AZ Assoc: A 4:41.70  4/13/1996   KW Northwest Sonics                       
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Do Right Educational Sports  'A'                             5:39.89  
     1) Henderson, Trinity              2) Johnson, Jhaidah               
     3) Juniel, Torriana                4) William, Danay                 
  2 Arizona Cheetahs Track Cl  'A'                    6:00.00    5:52.21  
     1) Alexander, Jessica              2) Claiborne, Thalia              
     3) Coffman, Paige                  4) Potts, Ava                     
 
High Jump 9-10 Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 1.45m  7/24/2009   Carlie Queen, Unattach/Missouri Valley      
     JO Meet: J 1.42m  7/24/1997   Dorothy Holt, Hinesville, GZA               
    AZ Assoc: A 1.36m  6/8/1996    Kelsey Johnson, YVF                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Sabala, Kayla                Az GoldrushT                      1.00m    3-03.25 
 
Long Jump 9-10 Girls
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 4.66m  7/28/2007   Ramona Carryl, Knoxville,TN                 
     JO Meet: J 4.66m  7/28/2007   Tiani Reeves, Gothenburg T C                
    AZ Assoc: A 4.58m  5/20/1972   Cynthia Rhodes, MTC                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Helu, Lata                   Pops TC                4.08m      3.68m   NWI  12-01.00 
  2 Gonzalez, Karly              Az GoldrushT                      3.33m   NWI  10-11.25 
  3 Willis, Kaiya                Arizona Puma                      3.15m   NWI  10-04.00 
  4 Abney, Kate                  Huron Ath                         2.99m   NWI   9-09.75 
  5 Leyvas, Tatum                Huron Ath                         2.93m   NWI   9-07.50 
  6 Lee, Kyrene                  Arizona Puma                      2.84m   NWI   9-04.00 
  7 Mills, Moriah                Phoenix Bob cats                  2.69m   NWI   8-10.00 
  8 Washington, Taylor           Arizona Chee                      2.68m   NWI   8-09.50 
  9 Patrick, Saadiya             AZ Flames TC           3.24m      2.59m   NWI   8-06.00 
 10 Shealy, Madison              Spartan S                         2.53m   NWI   8-03.75 
 11 Brown, Chelsie               Pops TC                2.68m      2.51m   NWI   8-03.00 
 12 Collins, Lauren              Phoenix Bob cats       2.78m      2.48m   NWI   8-01.75 
 13 Fields, Indiah               Spartan S                         2.37m   NWI   7-09.50 
 14 Muwwakkii, Yamayaa           Arizona Chee                      2.36m   NWI   7-09.00 
 15 Morrison, Eliza              Pops TC                           2.20m   NWI   7-02.75 
 16 Prejean, Syeria              Nx Level TC            1.86m      2.14m   NWI   7-00.25 
 17 Ingram, Sharon               Nx Level TC            2.29m      2.13m   NWI   7-00.00 
 18 Weier, Hannah                Phoenix Flye           2.08m      2.04m   NWI   6-08.50 
 19 Idleman, Erin                Huron Ath                         1.92m   NWI   6-03.75 
 -- McGill, Dajah                Huron Ath                            ND   NWI           
 
Shot Put 6 lb. 9-10 Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 10.46m  7/28/1995   Amber Curtis, Monroe, WI                   
     JO Meet: J 10.46m  7/28/1995   Amber Curtis, Monroe, WI                   
    AZ Assoc: A  8.24m  6/8/2003    Hannah Carson, AC                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Johnson, Tyanna              Do Right               5.40m      5.20m   17-00.75 
  2 William, Danay               Do Right               5.50m      4.79m   15-08.75 
  3 Roberts, Raven               Arizona Risi                      4.58m   15-00.50 
  4 Arreola, Abigail             Arizbushmast                      4.56m   14-11.50 
  5 Nixon, Kiara                 Alliance                          4.28m   14-00.50 
  6 Flores, Karla                Arizona Risi                      4.13m   13-06.75 
  7 Gilmore, Princess            Alliance               4.18m      3.64m   11-11.50 
 
Javelin Throw 300g 9-10 Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 37.15m  7/29/2007   Mystasia Alexander, 16 33 LA Jets Gi       
     JO Meet: J 37.15m  7/29/2007   Mystasia Alexander, 16 33 LA Jets Gi       
    AZ Assoc: A 36.22m  4/6/2003    Hannah Carson, AC                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Johnson, Jocelyn             AZ Flames TC          13.99m     15.27m      50-01 
  2 Graves, Uzuri                Az GoldrushT                     14.78m      48-06 
  3 Roberts, Raven               Arizona Risi                     13.07m      42-10 
  4 Willis, Kaiya                Arizona Puma                     10.11m      33-02 
  5 Flores, Karla                Arizona Risi                      8.14m      26-08 
  6 Johnson, Tyanna              Do Right              10.50m      7.88m      25-10 
  7 Beech, Lauren                Spartan S                         6.07m      19-11 
 
100 Meter Dash 11-12 Girls
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 12.10  7/31/1992   Angela Williams, Ontario, Ca                
     JO Meet: J 12.10  7/31/1992   Angela Williams, Ontario, Ca                
    AZ Assoc: A 12.17  7/18/1998   Jessica Onyepunuka, ARS                     
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Lavetter, Cyanna             Az Titans Ll           13.36      13.73   NWI  7 
  2 Williams, Kiema              Unattached                        13.99   NWI  2 
  3 Boyd-Matthews, Autumn        Do Right               13.70      14.03   NWI  7 
  4 McCoy, Tajene                Arizona Risi           13.95      14.05   NWI  7 
  5 Bardwell-Jones, Ciara        Arizona Chee           14.00      14.37   NWI  7 
  6 Cuff, Ikeah                  Spartan S                         14.44   NWI  1 
  7 Huckaby, Alaijah             Az GoldrushT                      14.49   NWI  3 
  7 Harris, Armani               Do Right               14.93      14.49   NWI  6 
  9 Sessions, Piper              Arizona Chee           13.84      14.60   NWI  7 
 10 Ortiz, Navaria               Alliance               14.44      14.62   NWI  7 
 11 Mason, Victoria              Elite Stride           14.10      14.75   NWI  7 
 12 Woodfin, Kalani              Arizona Risi           14.34      14.98   NWI  7 
 13 Marcelin, Nyjha              Arizona Risi                      15.02   NWI  2 
 14 Salem, Janez                 Do Right               14.69      15.04   NWI  6 
 15 Davis, Imani                 Arizona Chee                      15.11   NWI  3 
 16 Hankins, Brielle             Arizona Elit           14.50      15.15   NWI  6 
 17 Helu, Sini                   Pops TC                14.52      15.18   NWI  6 
 18 Salvador, Jade               Do Right               15.00      15.20   NWI  6 
 19 Brewington, Evi'onne         Arizona Chee                      15.21   NWI  3 
 20 Scroggins, Trinity           Do Right               15.12      15.36   NWI  6 
 21 Grant, Leila                 Arizona Risi                      15.38   NWI  1 
 22 Bell, Deshanae               Az GoldrushT           14.45      15.39   NWI  6 
 23 Barney, Zion                 Arizona Chee                      15.51   NWI  3 
 23 Covington, Jailyn            Az Titans Ll           15.88      15.51   NWI  5 
 25 Trinn, Shyanne               AZ Flames TC                      15.54   NWI  3 
 26 Schrader, Talia              Ar Stars               15.40      15.61   NWI  6 
 27 Benson, Briana               Do Right               15.69      15.63   NWI  5 
 28 Mayfield, Crystal            Do Right               15.49      15.76   NWI  6 
 29 DeStefano, Olivia            Phoenix Bob cats                  15.79   NWI  2 
 30 Jordan, Ashton               Arizona Chee                      15.81   NWI  2 
 31 Burke, Lazia                 Arizona Risi           15.98      16.00   NWI  5 
 32 Miller, Emily                Phoenix Bob cats       16.53      16.05   NWI  5 
 33 Macias, Mariah               Elite Stride           15.87      16.11   NWI  5 
 34 Smith, Janae                 Do Right                          16.19   NWI  4 
 35 Okafor, Adanna               Phoenix Bob cats                  16.44   NWI  3 
 36 Royer, Avery                 Alliance               16.89      17.02   NWI  5 
 37 Lee, Taylor                  Unattached             17.27      17.30   NWI  5 
 38 Scroggins, Joanee            Do Right               17.75      17.47   NWI  4 
 39 Sanchez, Ameriah             Alliance               17.64      17.52   NWI  4 
 40 Blevins, Zamaree             Do Right               17.50      17.79   NWI  5 
 41 Lopez, Jessica               Glendale Fla           19.30      19.06   NWI  4 
 42 Rollins, Crystal             Miles Per Ho           21.14      19.34   NWI  4 
 43 Huckaby, Deztany             Az GoldrushT           14.10      19.90   NWI  7 
 44 Nelson, Kiayja               Az GoldrushT                      21.57   NWI  2 
 
200 Meter Dash 11-12 Girls
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 24.47  8/1/1992    Angela Williams, Ontario, CA                
     JO Meet: J 24.47  8/1/1992    Angela Williams, Ontario, CA                
    AZ Assoc: A 25.14  7/18/1998   Jessica Onyepunuka, ARS                     
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Lavetter, Cyanna             Az Titans Ll           27.69      28.30   NWI  7 
  2 Charlton, Jayde              Elite Stride           28.76      28.45   NWI  7 
  3 Roberts, Riley               Arizona Risi           28.19      28.47   NWI  7 
  4 Boyd-Matthews, Autumn        Do Right               28.20      28.63   NWI  7 
  5 McCoy, Tajene                Arizona Risi           28.49      28.84   NWI  7 
  6 Williams, Kiema              Unattached                        29.24   NWI  1 
  7 Cuff, Ikeah                  Spartan S              29.80      29.50   NWI  7 
  8 Black, Sky                   Arizona Risi           30.22      29.57   NWI  6 
  9 Adams, Adora                 Arizona Chee           28.42      29.73   NWI  7 
 10 Huckaby, Alaijah             Az GoldrushT                      30.03   NWI  1 
 11 Mason, Victoria              Elite Stride           29.32      30.19   NWI  7 
 12 Richard, Makyah              Az Titans Ll           30.00      30.55   NWI  6 
 13 Woodfin, Kalani              Arizona Risi           30.36      30.72   NWI  6 
 14 Ortiz, Navaria               Alliance               30.33      31.16   NWI  6 
 15 Scroggins, Trinity           Do Right               30.85      31.61   NWI  6 
 16 Edmonds, Mikayla             Nx Level TC                       31.64   NWI  2 
 17 Grant, Leila                 Arizona Risi                      31.81   NWI  1 
 17 Holmes, Zariah               Elite Stride                      31.81   NWI  2 
 19 Carswell, Jamelah            Elite Stride                      31.94   NWI  1 
 20 Sells, Jendayi               Do Right                          32.12   NWI  2 
 21 Park, Jennika                Az Titans Ll           30.83      32.43   NWI  6 
 22 Davis, Imani                 Arizona Chee                      32.48   NWI  2 
 23 Mayfield, Crystal            Do Right               31.40      32.52   NWI  5 
 24 Bell, Deshanae               Az GoldrushT           30.00      32.57   NWI  6 
 25 Proby, Hannah                Spartan S              31.00      32.61   NWI  6 
 26 Benson, Briana               Do Right               33.30      32.74   NWI  5 
 27 Jordan, Ashton               Arizona Chee                      33.16   NWI  1 
 28 Barney, Zion                 Arizona Chee                      33.32   NWI  1 
 29 Jones, Maliyah               Arizona Risi                      33.43   NWI  1 
 30 Macias, Mariah               Elite Stride           31.20      33.68   NWI  5 
 31 Montufar, Daniela            Arizona Chee                      33.70   NWI  2 
 32 Miller, Emily                Phoenix Bob cats       32.78      33.79   NWI  5 
 33 Brewington, Evi'onne         Arizona Chee                      33.82   NWI  2 
 34 Schrader, Talia              Ar Stars               33.40      34.36   NWI  5 
 35 Royer, Avery                 Alliance               35.29      34.92   NWI  4 
 36 Diaz, Iris                   Alliance               35.05      34.95   NWI  4 
 37 Culpepper, Journee           Miles Per Ho           32.63      35.79   NWI  5 
 38 Collins, Kate                Phoenix Bob cats       40.02      36.79   NWI  4 
 39 Lee, Taylor                  Unattached             37.15      36.85   NWI  4 
 39 Tonth, Jamea                 Elite Stride                      36.85   NWI  1 
 41 Sanchez, Ameriah             Alliance               36.47      37.20   NWI  4 
 42 Scroggins, Joanee            Do Right               37.98      37.38   NWI  4 
 43 Douglas, Payton              Huron Ath              36.85      37.90   NWI  4 
 44 Rollins, Crystal             Miles Per Ho           47.02      40.91   NWI  3 
 45 Coles, Eijanae               Miles Per Ho           43.00      41.76   NWI  3 
 46 Sanchez, Geday               Arizona Chee                      43.80   NWI  3 
 
400 Meter Dash 11-12 Girls
============================================================================
 Nat'l Youth: N   55.01  7/31/2005   Robin Reynolds, Miami Northwest           
     JO Meet: J   55.01  7/31/2005   Robin Reynolds, Miami Northwest           
    AZ Assoc: A 1:00.21  5/20/2000   Judith Onyepunuka, ARS                    
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Mustin, Dominique            Arizona Risi         1:04.43    1:03.64   7 
  2 Roberts, Riley               Arizona Risi         1:05.35    1:03.68   7 
  3 Weintraub, Noelle            Arizona Chee         1:09.00    1:05.50   7 
  4 Charlton, Jayde              Elite Stride         1:04.35    1:07.34   7 
  5 Lavetter, Cyanna             Az Titans Ll         1:11.00    1:08.14   6 
  6 Mays, Jadyn                  Nx Level TC          1:09.89    1:08.75   6 
  7 Singleton, Jasmine           Nx Level TC          1:09.37    1:08.95   6 
  8 Mason, Victoria              Elite Stride         1:06.45    1:09.76   7 
  9 Williams, Kiema              Unattached                      1:10.18   1 
 10 Woodfin, Kalani              Arizona Risi         1:12.45    1:11.58   6 
 11 Bardwell-Jones, Ciara        Arizona Chee                    1:12.05   3 
 12 Black, Sky                   Arizona Risi         1:10.77    1:12.44   6 
 13 Richard, Makyah              Az Titans Ll         1:06.00    1:12.63   7 
 14 Huckaby, Alaijah             Az GoldrushT                    1:12.88   1 
 15 Burke, Lazia                 Arizona Risi         1:12.57    1:13.58   5 
 16 Park, Jennika                Az Titans Ll         1:11.19    1:13.96   6 
 17 Bell, Deshanae               Az GoldrushT         1:09.00    1:15.34   6 
 18 Brewington, Evi'onne         Arizona Chee                    1:15.41   2 
 19 Barney, Zion                 Arizona Chee                    1:15.51   1 
 20 Schrader, Talia              Ar Stars             1:16.62    1:15.67   5 
 21 Marshal, Savannah            AZ Flames TC         1:18.75    1:16.55   5 
 22 Grant, Leila                 Arizona Risi         1:21.19    1:16.61   5 
 23 Hankins, Brielle             Arizona Elit         1:17.00    1:16.84   5 
 24 Mayfield, Crystal            Do Right             1:23.00    1:17.42   4 
 25 Salvador, Jade               Do Right             1:08.00    1:17.99   7 
 26 Proby, Hannah                Spartan S            1:09.00    1:18.61   7 
 27 Tonth, Jamea                 Elite Stride                    1:18.68   2 
 28 Benson, Briana               Do Right             1:20.00    1:18.84   5 
 29 Montufar, Daniela            Arizona Chee                    1:19.59   2 
 30 Royer, Avery                 Alliance             1:22.78    1:20.99   4 
 31 Macias, Mariah               Elite Stride         1:13.21    1:21.22   5 
 32 Edmonds, Mikayla             Nx Level TC                     1:22.43   3 
 33 Garcia, Noemy                Glendale Fla         1:30.00    1:23.86   4 
 34 Levin, Simone                Phoenix Bob cats     1:23.00    1:25.29   4 
 35 Smith, Janae                 Do Right                        1:26.09   3 
 36 Gross, Sharon                Spartan S            1:30.44    1:26.95   4 
 37 Collins, Kate                Phoenix Bob cats                1:27.07   3 
 38 Weier, Bekkah                Phoenix Flye         1:24.00    1:27.51   4 
 39 Trinn, Shyanne               AZ Flames TC                    1:27.55   2 
 40 Holmes, Zariah               Elite Stride                    1:28.05   2 
 41 Diggs, Christina             Phoenix Flye         1:30.59    1:28.11   4 
 42 Lee, Taylor                  Unattached           1:27.82    1:28.39   4 
 43 Okafor, Adanna               Phoenix Bob cats                1:33.02   1 
 44 Idleman, Peyton              Huron Ath            1:37.00    1:34.69   3 
 45 Sanchez, Geday               Arizona Chee                    1:47.84   2 
 
800 Meter Run 11-12 Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 2:13.12  7/26/2008   Raevyn Rogers, 25 Wings                   
     JO Meet: J 2:13.12  7/26/2008   Raevyn Rogers, 25 Wings                   
    AZ Assoc: A 2:24.25  5/24/1992   Dalene Godinez, SS                        
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Mustin, Dominique            Arizona Risi         2:32.03    2:30.34  
  2 Curtis, Kristen              Arizona Risi         2:37.14    2:33.32  
  3 Richard, Makyah              Az Titans Ll         2:34.66    2:33.33  
  4 Shea, Katie                  Arizona Chee         2:39.00    2:35.52  
  5 Carswell, Jamelah            Elite Stride         2:38.00    2:39.02  
  6 Aurigemma, Alysa             Glendale Fla                    2:53.64  
  7 Park, Jennika                Az Titans Ll                    2:54.06  
  8 Montufar, Daniela            Arizona Chee                    3:00.04  
  9 Proby, Hannah                Spartan S            2:50.00    3:01.06  
 10 Garcia, Noemy                Glendale Fla         3:22.00    3:09.25  
 11 Douglas, Payton              Huron Ath            3:15.00    3:17.05  
 12 Gross, Sharon                Spartan S            3:38.80    3:21.04  
 
1500 Meter Run 11-12 Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 4:41.62  7/31/2005   Claudia Francis, Team Evolution           
     JO Meet: J 4:41.62  7/31/2005   Claudia Francis, Team Evolution           
    AZ Assoc: A 5:01.65  3/30/1980   Karrin Maturani, WPNH                     
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Curtis, Kristen              Arizona Risi         5:14.37    5:14.65  
  2 Shea, Katie                  Arizona Chee         5:37.00    5:16.88  
  3 Butler-Worley, Dyamond       Do Right                        5:31.49  
  4 Carswell, Jamelah            Elite Stride         5:37.50    5:37.04  
  5 Aurigemma, Alysa             Glendale Fla                    5:49.38  
  6 Culpepper, Journee           Miles Per Ho         6:09.58    6:00.31  
 
80 Meter Hurdles (30" ) 11-12 Girls
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 12.25  7/26/2008   Dior Hall, 32 Colorado Flye                 
     JO Meet: J 11.94  8/2/2009    Jasmyne Graham, Cal Rising Stars            
    AZ Assoc: A 12.77  6/10/1997   Tiffany McDonald, ARS                       
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Marcelin, Nyjha              Arizona Risi           16.79      18.40   NWI 
  2 Sessions, Piper              Arizona Chee           17.48      21.64   NWI 
 
4x100 Meter Relay 11-12 Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 49.17  7/28/1996   Texas Heat, Fort Worth, TX                  
                       Chauntae Bayne, Genece Glover, Donette Chambers   
     JO Meet: J 49.17  7/28/1996   Texas Heat, Fort Worth, TX                  
                       Chauntae Bayne, Genece Glover, Donette Chambers   
    AZ Assoc: A 50.25  6/9/2001    Arizona Cheetahs                            
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Do Right Educational Sports  'A'                    56.16      55.90  
     1) Boyd-Matthews, Autumn           2) Harris, Armani                 
     3) Reed, Haila                     4) Salem, Janez                   
  2 Arizona Cheetahs Track Cl  'A'                      57.00      56.35  
     1) Adams, Adora                    2) Davis, Imani                   
     3) Sessions, Piper                 4) Weintraub, Noelle              
 
4x400 Meter Relay 11-12 Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 3:57.26  7/28/1996   United Stars TC, Philadelphia,PA          
                         Tiffany Abney, Alyce Williams, Evelyn Dwyer       
     JO Meet: J 3:57.26  7/28/1996   United Stars TC, Philadelphia,PA          
                         Tiffany Abney, Alyce Williams, Evelyn Dwyer       
    AZ Assoc: A 4:14.00  4/13/1985   Metro Phoenix                             
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Arizona Rising Suns TC  'A'                       4:55.55    4:32.18  
     1) Black, Sky                      2) McCoy, Tajene                  
     3) Mustin, Dominique               4) Roberts, Riley                 
  2 Arizona Cheetahs Track Cl  'A'                    5:00.00    4:42.37  
     1) Adams, Adora                    2) Jordan, Ashton                 
     3) Shea, Katie                     4) Weintraub, Noelle              
  3 Do Right Educational Sports  'A'                  4:25.00    4:44.41  
     1) Butler-Worley, Dyamond          2) Harris, Armani                 
     3) Reed, Haila                     4) Salem, Janez                   
 
4x800 Meter Relay 11-12 Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N  9:38.94  7/26/1996   Los Angeles Jet, Long Beach,CA           
     JO Meet: J  9:38.94  7/26/1996   United Stars TC, Philadelphia, PA        
                          Alish Jackson-Bowser, Tiffany Abney, Evelyn D     
    AZ Assoc: A 10:35.85  5/2/2009    Phoenix Bobcats, Phoenix Bobc            
                          L Kinzle, C Marquez, J Molloy, A Novacek          
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Do Right Educational Sports  'A'                 10:24.00   11:27.27  
     1) Butler-Worley, Dyamond          2) Reed, Haila                    
     3) Salvador, Jade                  4) Scroggins, Trinity             
 
High Jump 11-12 Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 1.69m  7/24/2008   Stacey Destin, Unattached                   
     JO Meet: J 1.69m  7/24/2008   Stacey Destin, Unattached                   
    AZ Assoc: A 1.64m  5/18/1996   Jacquelyn Johnson, YVF                      
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Marshal, Savannah            AZ Flames TC           1.25m      1.20m    3-11.25 
  2 Covington, Jailyn            Az Titans Ll                      1.10m    3-07.25 
  3 Levin, Simone                Phoenix Bob cats                  1.00m    3-03.25 
 
Long Jump 11-12 Girls
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 5.58m  6/20/1998   Gayle Hunter, Lake Charles, LA              
     JO Meet: J 5.52m  7/27/1991   Myra Combs, Lake Charles, LA                
    AZ Assoc: A 5.07m  3/24/1973   Cynthia Rhodes, UNA                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Singleton, Jasmine           Nx Level TC            3.52m      3.86m   NWI  12-08.00 
  2 Marcelin, Nyjha              Arizona Risi                      3.83m   NWI  12-06.75 
  3 Cuff, Ikeah                  Spartan S                         3.75m   NWI  12-03.75 
  4 DeStefano, Olivia            Phoenix Bob cats       3.54m      3.42m   NWI  11-02.75 
  5 Marshal, Savannah            AZ Flames TC           3.75m      3.25m   NWI  10-08.00 
  6 Ortiz, Navaria               Alliance                          3.20m   NWI  10-06.00 
  7 Covington, Jailyn            Az Titans Ll                      3.17m   NWI  10-05.00 
  8 Hankins, Brielle             Arizona Elit           3.28m      3.12m   NWI  10-03.00 
  9 Aurigemma, Alysa             Glendale Fla                      2.75m   NWI   9-00.25 
 10 Tonth, Jamea                 Elite Stride                      2.68m   NWI   8-09.50 
 11 Douglas, Payton              Huron Ath                         2.64m   NWI   8-08.00 
 12 Collins, Kate                Phoenix Bob cats       3.00m      2.56m   NWI   8-04.75 
 13 Weier, Bekkah                Phoenix Flye           2.57m      2.54m   NWI   8-04.00 
 14 Sanchez, Ameriah             Alliance                          2.23m   NWI   7-03.75 
 15 Idleman, Peyton              Huron Ath                         2.10m   NWI   6-10.75 
 
Shot Put 6 lb. 11-12 Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 13.51m  7/26/2008   Ashlie Blake, 49 PS Vegas Fly              
     JO Meet: J 13.51m  7/26/2008   Ashlie Blake, 49 PS Vegas Fly              
    AZ Assoc: A 12.16m  7/18/1998   Hannah Carson, AC                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Yerian, Makayla              Az GoldrushT                      7.96m   26-01.50 
  2 Blevins, Zamaree             Do Right               9.79m      7.70m   25-03.25 
  3 Edmonds, Mikayla             Nx Level TC                       6.79m   22-03.50 
  4 Sells, Jendayi               Do Right               7.23m      6.34m   20-09.75 
  5 Jones, Maliyah               Arizona Risi                      5.76m   18-10.75 
  6 Huckaby, Deztany             Az GoldrushT                      5.57m   18-03.25 
  7 Burke, Lazia                 Arizona Risi                      4.58m   15-00.50 
  8 Jacobs, Nikole               Az GoldrushT                      4.49m   14-08.75 
  9 Nelson, Kiayja               Az GoldrushT                      4.48m   14-08.50 
 
Discus Throw 1kg 11-12 Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 37.46m  7/24/1997   Amber Curtis, Monroe, WI                   
     JO Meet: J 37.46m  7/24/1997   Amber Curtis, Monroe, WI                   
    AZ Assoc: A 29.74m  6/8/2001    C. J. Navarro, UNA                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Blevins, Zamaree             Do Right              21.51m     21.25m      69-09 
  2 Yerian, Makayla              Az GoldrushT                     18.60m      61-00 
  3 Sells, Jendayi               Do Right              14.37m     14.63m      48-00 
  4 Jacobs, Nikole               Az GoldrushT                     11.96m      39-03 
  5 Collins, Nanette             Unattached                       11.19m      36-08 
 
Javelin Throw 300g 11-12 Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 42.88m  7/28/2005   Hannah Carson, AZ Cheetahs                 
     JO Meet: J 42.88m  7/28/2005   Hannah Carson, AZ Cheetahs                 
    AZ Assoc: A 44.71m  6/13/2004   Hannah Carson, AC                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 DeStefano, Olivia            Phoenix Bob cats      21.21m     21.86m      71-09 
  2 Trinn, Shyanne               AZ Flames TC                     21.37m      70-01 
  3 Collins, Nanette             Unattached                       19.51m      64-00 
  4 Levin, Simone                Phoenix Bob cats      16.75m     17.98m      59-00 
  5 Okafor, Adanna               Phoenix Bob cats                 11.81m      38-09 
  6 Weier, Bekkah                Phoenix Flye                     10.19m      33-05 
  7 Gross, Sharon                Spartan S                         6.85m      22-06 
 
1500 Meter Race Walk 11-12 Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 6:53.70  7/26/1990   Danielle Safran, Brentwood, NY            
     JO Meet: J 6:53.70  7/26/1990   Danielle Safran, Brentwood, NY            
    AZ Assoc: A 8:08.20  2/13/1983   Nicole Magub, STC                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Lopez, Jessica               Glendale Fla        11:42.00   12:11.01  
 
100 Meter Dash 13-14 Girls
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 11.73  7/31/2009   Kendall Baisden, Motor City TC, MI          
     JO Meet: J 11.61  8/1/1999    Sanya Richards, Pembrooke Pines, FL         
    AZ Assoc: A 11.78  6/1/2003    Terra Evans, AC                             
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Bailey, Anaya                Arizona Chee           12.50      12.58   NWI  5 
  2 Patterson, Brittany          Do Right               12.82      12.80   NWI  5 
  3 Fields, Asiah                Spartan S                         12.95   NWI  2 
  4 Morris, Denajah              Spartan S              12.90      13.06   NWI  5 
  5 Jordan, Raven                Arizona Chee           13.00      13.08   NWI  5 
  6 Pogue, Jayda                 Az GoldrushT           13.89      13.13   NWI  4 
  7 Chest, Zaire                 Arizona Chee           13.00      13.16   NWI  5 
  8 Clark, Natalie               AZ Flames TC           13.54      13.17   NWI  4 
  9 Hughes, Sydney               Spartan S              13.00      13.32   NWI  5 
 10 Fair, Raelynn                Arizona Risi           13.51      13.33   NWI  4 
 11 Tobias, Lauren               Spartan S              13.30      13.36   NWI  5 
 12 Porier-Shelton, Tiana        AZ Flames TC           13.39      13.43   NWI  4 
 13 Conway, Leilani              Arizona Chee                      13.65   NWI  2 
 14 Jones, Dayna                 Do Right               13.00      13.84   NWI  5 
 15 Jordan, Kylyn                Do Right               13.83      13.93   NWI  4 
 16 Gwin, Azilyn                 Phoenix Bob cats       14.77      14.04   NWI  3 
 17 Beckon, Kamonda              Az Titans Ll                      14.21   NWI  2 
 18 Walker, Malea                Arizona Sain           14.10      14.27   NWI  4 
 19 Lum, Kelsy                   Unattached                        14.37   NWI  1 
 19 Burrell, Kara                Arizona Risi           14.53      14.37   NWI  3 
 21 Johnson, Antoria             Miles Per Ho           15.90      14.59   NWI  3 
 22 Rollins, Mikaela             Miles Per Ho           14.64      14.64   NWI  3 
 23 Ferguson, Brooke             Phoenix Bob cats                  14.66   NWI  1 
 24 Gamble, Melissa              Alliance               14.50      14.80   NWI  4 
 25 Craig, Faith                 Az GoldrushT           14.45      14.85   NWI  4 
 26 Walker, Jadynn               Arizona Sain                      14.93   NWI  1 
 27 Standifer, Damarius          World Class Spor       15.00      15.00   NWI  3 
 28 Hamilton, Ayana              Arizona Panthers                  15.15   NWI  1 
 29 Mills, Ciarra                Phoenix Bob cats                  15.30   NWI  1 
 29 Jones, Bianca                Pops TC                15.21      15.30   NWI  3 
 31 Ivie, Kaylee                 AZ Flames TC           14.67      15.53   NWI  3 
 32 Cobbin, Rose                 Arizbushmast                      15.72   NWI  2 
 33 Simmons, Deanna              Spartan S              15.00      16.12   NWI  3 
 34 Henry-Johnson, Destinee      Do Right               16.50      17.18   NWI  2 
 
200 Meter Dash 13-14 Girls
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 23.69  8/1/2009    Kendall Baisden, Motor City TC, MI          
     JO Meet: J 23.63  7/31/1999   Sanya Richards, Pembrooke Pines, FL         
    AZ Assoc: A 23.94  4/6/2003    Terra Evans, AC                             
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Bailey, Anaya                Arizona Chee           25.90      26.03   NWI  6 
  2 Fields, Asiah                Spartan S              25.90      26.20   NWI  6 
  3 Patterson, Brittany          Do Right               26.47      26.85   NWI  6 
  4 Jordan, Raven                Arizona Chee           27.07      27.35   NWI  5 
  5 Chest, Zaire                 Arizona Chee           26.70      27.42   NWI  6 
  6 Porier-Shelton, Tiana        AZ Flames TC           27.32      27.48   NWI  5 
  7 Fair, Raelynn                Arizona Risi           27.60      27.93   NWI  5 
  8 Pogue, Jayda                 Az GoldrushT           26.12      27.96   NWI  6 
  9 Tobias, Lauren               Spartan S              28.00      28.11   NWI  5 
 10 Charlton, LaMeyah            Elite Stride           27.65      28.14   NWI  5 
 11 Chewning, Bailey             Arizona Risi           27.72      28.32   NWI  5 
 12 Conway, Leilani              Arizona Chee                      28.74   NWI  1 
 13 Jimerson, Mahogany           Arizona Risi           28.48      28.86   NWI  4 
 14 Payne, Teryah                Arizona Chee           28.15      28.95   NWI  5 
 15 McCovery, Jazmyn             Nx Level TC            29.27      29.23   NWI  4 
 16 Jones, Dayna                 Do Right               27.00      29.34   NWI  6 
 17 Briscoe, SanJohnae           Do Right               28.93      29.43   NWI  4 
 18 Walker, Malea                Arizona Sain           31.90      29.62   NWI  3 
 19 Jordan, Kylyn                Do Right               29.27      29.67   NWI  4 
 20 Burrell, Kara                Arizona Risi           28.99      29.80   NWI  4 
 21 Gamble, Melissa              Alliance               30.91      30.04   NWI  3 
 22 Beckon, Kamonda              Az Titans Ll           29.74      30.32   NWI  3 
 23 Rollins, Mikaela             Miles Per Ho           29.81      30.34   NWI  3 
 24 Rhymes, Sidney               Spartan S              29.00      30.38   NWI  4 
 25 Jones, Bianca                Pops TC                32.09      31.55   NWI  2 
 26 Craig, Faith                 Az GoldrushT           29.00      31.87   NWI  4 
 27 Lum, Kelsy                   Unattached                        31.88   NWI  2 
 28 Johnson, Antoria             Miles Per Ho           34.10      32.15   NWI  2 
 29 Ramirez, Bianca              Glendale Fla           32.12      32.61   NWI  2 
 29 Walker, Jadynn               Arizona Sain                      32.61   NWI  1 
 31 Martin, Gebriel              Elite Stride           30.16      32.76   NWI  3 
 32 Hamilton, Ayana              Arizona Panthers                  32.85   NWI  1 
 33 Simmons, Deanna              Spartan S              33.00      34.24   NWI  2 
 34 Aurigemma, Natalie           Glendale Fla                      34.88   NWI  1 
 
400 Meter Dash 13-14 Girls
============================================================================
 Nat'l Youth: N 53.10  7/8/2007    Robin Reynolds, Lisle, IL                   
     JO Meet: J 53.40  7/28/2002   Brandi Cross, Houston, TX                   
    AZ Assoc: A 56.37  6/22/2002   Judith Onyepunuka, ARS                      
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Foreman, Anna                Arizona Chee         1:00.00    1:01.38   6 
  2 Martin, Jaclyn               Arizona Chee         1:00.00    1:01.84   6 
  3 Charlton, LaMeyah            Elite Stride           59.23    1:02.17   6 
  4 Fair, Raelynn                Arizona Risi         1:03.24    1:02.37   6 
  5 Morris, Denajah              Spartan S            1:00.00    1:04.08   6 
  6 Rollins, Mikaela             Miles Per Ho         1:05.99    1:05.67   5 
  7 Robinson, Tamia              Nx Level TC          1:06.39    1:06.18   5 
  8 Payne, Teryah                Arizona Chee         1:10.00    1:06.50   4 
  9 Davis, Amanda                Arizona Elit         1:15.00    1:06.91   3 
 10 Chewning, Bailey             Arizona Risi         1:05.44    1:07.19   5 
 11 Roberts, Jessica             Phoenix Bob cats     1:05.00    1:07.29   5 
 12 Jimerson, Mahogany           Arizona Risi         1:06.71    1:07.48   4 
 13 Burrell, Kara                Arizona Risi         1:08.86    1:08.63   4 
 14 Beckon, Kamonda              Az Titans Ll         1:07.33    1:08.73   4 
 15 Conway, Leilani              Arizona Chee                    1:08.81   2 
 16 Rhymes, Sidney               Spartan S            1:06.00    1:09.33   5 
 17 McCovery, Jazmyn             Nx Level TC          1:04.87    1:09.60   5 
 18 Ebert, Jalen                 Aftershock D         1:09.28    1:10.95   4 
 19 Jordan, Raven                Arizona Chee                    1:11.98   2 
 20 Craig, Faith                 Az GoldrushT         1:02.00    1:12.10   6 
 21 Rusanowski, Sarah            Phoenix Flye         1:10.50    1:12.41   4 
 22 Mills, Ciarra                Phoenix Bob cats                1:14.39   1 
 23 Cordiak, Abbie               Unattached                      1:14.93   2 
 24 Ramirez, Bianca              Glendale Fla         1:14.00    1:16.18   3 
 25 Simmons, Deanna              Spartan S                       1:17.62   2 
 26 Martin, Gebriel              Elite Stride         1:10.52    1:17.74   4 
 27 Lum, Kelsy                   Unattached                      1:18.33   2 
 28 Aurigemma, Natalie           Glendale Fla                    1:18.80   1 
 29 Standifer, Damarius          World Class Spor     1:15.45    1:21.26   3 
 30 Johnson, Antoria             Miles Per Ho         1:32.00    1:29.32   3 
 31 Rossi, CJ                    Glendale Fla         1:39.00    1:48.38   3 
 
800 Meter Run 13-14 Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 2:06.90  7/4/2009    Raevyn Rogers, The Wings Tr               
     JO Meet: J 2:08.17  8/1/2009    Raevyn Rogers, 25-Wings                   
    AZ Assoc: A 2:13.60  5/18/1980   Lynette Morgan, SDSF                      
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Foreman, Anna                Arizona Chee         2:20.00    2:27.08  
  2 Charlton, LaMeyah            Elite Stride         2:21.00    2:27.70  
  3 DeStefano, Emily             Phoenix Bob cats     2:29.00    2:30.40  
  4 Lizarraga, Berenice          Arizona Elit         2:33.00    2:32.61  
  5 Hamilton, Ava                Arizona Chee         2:30.00    2:36.39  
  6 Roberts, Jessica             Phoenix Bob cats     2:35.00    2:36.66  
  7 Rusanowski, Sarah            Phoenix Flye         2:45.45    2:40.46  
  8 McClelland, Caroline         Go The Dista         2:40.00    2:40.66  
  9 McCovery, Jazmyn             Nx Level TC          2:51.72    2:42.78  
 10 Ebert, Jalen                 Aftershock D         2:41.75    2:44.38  
 11 Smith, Swayze                Aftershock D         2:44.07    2:44.50  
 12 Cordiak, Abbie               Unattached                      2:49.49  
 13 Liddy, Caroline              Unattached           3:05.00    2:53.74  
 14 Alexander, Sydney            Aftershock D         3:07.40    2:58.65  
 15 Martin, Gebriel              Elite Stride         2:45.32    2:58.76  
 16 Dalchow, Matia               Spartan S            2:50.00    3:03.41  
 
1500 Meter Run 13-14 Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 4:28.61  7/29/2005   Jordan Hassay, San Luis Distance          
     JO Meet: J 4:28.61  7/29/2005   Jordan Hassay, San Luis Distance          
    AZ Assoc: A 4:42.20  4/17/1977   Theresa Smith, VOS                        
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Jones, Baylee                Arizona Chee         4:57.00    4:50.38  
  2 Cobbin, Rose                 Arizbushmast                    5:16.36  
  3 Lizarraga, Berenice          Arizona Elit         5:25.00    5:16.95  
  4 Hamilton, Ava                Arizona Chee         5:20.00    5:23.96  
  5 McClelland, Caroline         Go The Dista         5:46.00    5:24.91  
  6 Smith, Swayze                Aftershock D         5:39.43    5:43.30  
  7 Shirley, Kaysinee            AZ Flames TC         5:47.45    5:53.03  
  8 Liddy, Caroline              Unattached           6:19.00    6:02.84  
  9 Alexander, Sydney            Aftershock D         6:23.14    6:04.32  
 
3000 Meter Run 13-14 Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N  9:35.12  7/30/2005   Jordan Hasay, San Luis Dstnce            
     JO Meet: J  9:35.12  7/30/2005   Jordan Hassay, San Luis Distance         
    AZ Assoc: A 10:33.90  3/18/1978   Lisa Anetsberger, APS                    
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Cobbin, Rose                 Arizbushmast                   11:05.55  
  2 Davis, Amanda                Arizona Elit        11:22.00   11:13.56  
  3 Smith, Swayze                Aftershock D        11:31.48   11:40.68  
  4 Alexander, Sydney            Aftershock D        14:01.60   12:42.18  
  5 Shirley, Kaysinee            AZ Flames TC        12:10.87   12:48.23  
 
100 Meter Hurdles (30" ) 13-14 Girls
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 13.85  7/27/2008   Trinity Wilson, 38 EOYDC                    
     JO Meet: J 13.85  7/27/2008   Trinity Wilson, 38 EOYDC                    
    AZ Assoc: A 14.62  7/18/1998   Tiffany McDonald, ARS                       
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 DeStefano, Emily             Phoenix Bob cats       16.17      15.76   NWI  2 
  2 Gruenwald, Jai               Arizona Chee           16.29      16.51   NWI  2 
  3 Robinson, Tamia              Nx Level TC                       17.31   NWI  2 
  4 Grubbs, Mikaela              AZ Flames TC                      18.36   NWI  1 
  5 Gwin, Azilyn                 Phoenix Bob cats       18.88      18.45   NWI  2 
  6 Jimerson, Mahogany           Arizona Risi           18.88      18.55   NWI  2 
  7 Chewning, Bailey             Arizona Risi           19.99      18.86   NWI  2 
  8 Kiekintveld, Meredith        Arizona Chee                      19.46   NWI  1 
  9 Andrews, Naja                Arizona Chee                      20.39   NWI  1 
 
200 Meter Hurdles (30" ) 13-14 Girls
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 26.63  7/31/1994   Char Foster, Clearwater, FL                 
     JO Meet: J 26.63  7/31/1994   Char Foster, Clearwater, FL                 
    AZ Assoc: A 28.11  6/8/2003    Jasmine Williams, DR                        
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Gruenwald, Jai               Arizona Chee           29.29      29.74   NWI 
  2 Robinson, Tamia              Nx Level TC                       32.52   NWI 
  3 Mooney, Allison              Arizona Puma           35.48      33.61   NWI 
  4 Gwin, Azilyn                 Phoenix Bob cats       33.44      33.92   NWI 
  5 Kiekintveld, Meredith        Arizona Chee                      34.41   NWI 
  6 Simmons, Kaori               Arizona Puma           40.61      35.80   NWI 
  7 Andrews, Naja                Arizona Chee                      36.30   NWI 
 
4x100 Meter Relay 13-14 Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 46.58  7/29/2003   Quiet Fire, Mission Viejo, CA               
     JO Meet: J 46.74  8/1/1999    Young Acheivers                             
                       Sarah Davis, Ashlee Ward, Micaela Simmons, Sanya R
    AZ Assoc: A 47.22  5/18/2002   Arizona Rising Suns                         
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Spartan Speedsters  'A'                             50.26      50.49  
     1) Fields, Asiah                   2) Hughes, Sydney                 
     3) Morris, Denajah                 4) Tobias, Lauren                 
  2 Do Right Educational Sports  'A'                    50.00      52.62  
     1) Briscoe, SanJohnae              2) Jones, Dayna                   
     3) Jordan, Kylyn                   4) Patterson, Brittany            
  3 Arizona Cheetahs Track Cl  'A'                      49.00      54.67  
     1) Bailey, Anaya                   2) Chest, Zaire                   
     3) Gruenwald, Jai                  4) Jordan, Raven                  
 
4x400 Meter Relay 13-14 Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 3:45.90  8/1/1993    Southern California SC, Inglewood, CA     
                         Myleik Teele, Regine Caruthers, Malika Edmunson, R
     JO Meet: J 3:45.90  8/1/1993    Southern California SC, Inglewood, CA     
                         Myleik Teele, Regine Caruthers, Malika Edmunson, R
    AZ Assoc: A 3:55.48  6/1/2003    Arizona Cheetahs                          
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Arizona Cheetahs Track Cl  'A'                    4:10.00    4:21.63  
     1) Bailey, Anaya                   2) Foreman, Anna                  
     3) Jones, Baylee                   4) Martin, Jaclyn                 
  2 Do Right Educational Sports  'A'                  4:13.00    4:39.47  
     1) Briscoe, SanJohnae              2) Jones, Dayna                   
     3) Jordan, Kylyn                   4) Patterson, Brittany            
  3 Phoenix Bobcats  'A'                                         4:55.82  
     1) Ferguson, Brooke                2) Mills, Ciarra                  
     3) Roberts, Jessica                4) Wilcox, Emily                  
 
4x800 Meter Relay 13-14 Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N  9:15.68  7/29/2003   United Stars TC, Philadelphia, PA        
                          LaVaugh Jones, Kameesha Worthington, Benita Taylor
     JO Meet: J  9:15.68  7/29/2003   United Stars TC, Philadelphia, PA        
                          LaVaugh Jones, Kameesha Worthington, Benita Taylor
    AZ Assoc: A 10:03.68  6/7/2010    1048 Arizona Flames TC, 1048 AZ Flames   
                          A Coleman, K Divall, T Frick, J Williams          
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Arizona Cheetahs Track Cl  'A'                   10:00.00    9:55.00A 
     1) Foreman, Anna                   2) Hamilton, Ava                  
     3) Jones, Baylee                   4) Martin, Jaclyn                 
 
High Jump 13-14 Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 1.71m  7/27/1990   Sondra Biere, Des Moines, IA                
     JO Meet: J 1.71m  7/27/1990   Sondra Biere, Des Moines, IA                
    AZ Assoc: A 1.69m  6/9/1979    Cadija Caldwell, AC                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Simmons, Kaori               Arizona Puma                      1.45m    4-09.00 
  2 Grubbs, Mikaela              AZ Flames TC           1.40m      1.30m    4-03.25 
  3 Standifer, Damarius          World Class Spor       1.25m      1.20m    3-11.25 
 
Long Jump 13-14 Girls
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 6.07m  6/20/1998   Tracee Thomas, Las Vegas, NV                
     JO Meet: J 5.84m  7/29/2005   Karynn Dunn, Inl Emp Sprint                 
    AZ Assoc: A 5.66m  2/21/1976   Cyntia Rhodes, MTC                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Porier-Shelton, Tiana        AZ Flames TC           5.08m      5.05m   NWI  16-07.00 
  2 Gruenwald, Jai               Arizona Chee           5.19m      5.02m   NWI  16-05.75 
  3 DeStefano, Emily             Phoenix Bob cats       4.76m      4.75m   NWI  15-07.00 
  4 Clark, Natalie               AZ Flames TC           4.27m      4.63m   NWI  15-02.25 
  5 Pogue, Jayda                 Az GoldrushT                      4.45m   NWI  14-07.25 
  6 Payne, Teryah                Arizona Chee                      4.28m   NWI  14-00.50 
  7 Tobias, Lauren               Spartan S              4.27m      4.19m   NWI  13-09.00 
  8 Chest, Zaire                 Arizona Chee                      4.15m   NWI  13-07.50 
  9 Ivie, Kaylee                 AZ Flames TC           4.42m      4.12m   NWI  13-06.25 
 10 Gwin, Azilyn                 Phoenix Bob cats       4.33m      4.05m   NWI  13-03.50 
 10 Grubbs, Mikaela              AZ Flames TC           4.26m      4.05m   NWI  13-03.50 
 12 Simmons, Kaori               Arizona Puma                      4.00m   NWI  13-01.50 
 13 Kiekintveld, Meredith        Arizona Chee                      3.98m   NWI  13-00.75 
 14 Rollins, Mikaela             Miles Per Ho           0.03m      3.94m   NWI  12-11.25 
 15 Walker, Jadynn               Arizona Sain                      3.87m   NWI  12-08.50 
 15 Douglas, Mikayla             Elite Stride                      3.87m   NWI  12-08.50 
 17 Andrews, Naja                Arizona Chee                      3.82m   NWI  12-06.50 
 18 Jones, Bianca                Pops TC                3.96m      3.74m   NWI  12-03.25 
 19 Walker, Malea                Arizona Sain                      3.71m   NWI  12-02.25 
 20 Hamilton, Ayana              Arizona Panthers                  3.50m   NWI  11-05.75 
 21 Johnson, Antoria             Miles Per Ho           0.03m      3.44m   NWI  11-03.50 
 22 Martin, Gebriel              Elite Stride                      3.27m   NWI  10-08.75 
 23 Ferguson, Brooke             Phoenix Bob cats       4.06m      3.19m   NWI  10-05.75 
 24 Briscoe, SanJohnae           Do Right                          3.10m   NWI  10-02.00 
 25 Aurigemma, Natalie           Glendale Fla                      3.03m   NWI   9-11.25 
 26 Ramirez, Bianca              Glendale Fla           3.04m      2.65m   NWI   8-08.50 
 
Triple Jump 13-14 Girls
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 11.92m  4/24/1999   Nicole Duhart, Riverside, CA               
     JO Meet: J 11.68m  7/28/2006   Nefertiti Smith, 03 Norfolk Real           
    AZ Assoc: A 10.90m  2/7/1981    Marika Bender, MP                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Porier-Shelton, Tiana        AZ Flames TC          10.62m     10.56m   NWI  34-07.75 
  2 Andrews, Naja                Arizona Chee                      8.55m   NWI  28-00.75 
  3 Kiekintveld, Meredith        Arizona Chee                      8.34m   NWI  27-04.50 
 -- Payne, Teryah                Arizona Chee                         ND   NWI           
 
Shot Put 6 lb. 13-14 Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 15.59m  7/29/1989   Teri Steer, Crete, NE                      
     JO Meet: J 15.59m  7/29/1989   Teri Steer, Crete, NE                      
    AZ Assoc: A 13.87m  4/16/1978   Lori Garrow, CTC                           
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Henry-Johnson, Destinee      Do Right              10.62m      9.88m   32-05.00 
  2 Flores, Marisa               Unattached                        8.00m   26-03.00 
  3 Gamble, Melissa              Alliance                          7.33m   24-00.75 
  4 Little, Yaniece              Pops TC                7.18m      7.23m   23-08.75 
  5 DeStefano, Emily             Phoenix Bob cats                  5.96m   19-06.75 
  6 Jones, Tamira                Do Right               5.95m      5.91m   19-04.75 
  7 Hubbard, Jaiya               Az GoldrushT                      5.35m   17-06.75 
 
Discus Throw 1kg 13-14 Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 42.92m  7/26/1990   Suzy Powell, Modesto, CA                   
     JO Meet: J 42.92m  7/26/1990   Suzy Powell, Modesto, CA                   
    AZ Assoc: A 39.34m  4/16/1978   Cindy Johnson, VOS38.78                    
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Henry-Johnson, Destinee      Do Right              22.73m     23.77m      78-00 
  2 Flores, Marisa               Unattached                       21.83m      71-07 
  3 Jones, Tamira                Do Right              13.45m     14.16m      46-05 
 
Javelin Throw 600g 13-14 Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 52.90m  7/26/2007   Hannah Carson, 10 48 Arizona Ch            
     JO Meet: J 52.90m  7/26/2007   Hannah Carson, 10 48 Arizona Ch            
    AZ Assoc: A 46.97m  2/5/1972    Hannah Carson, AC                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Grubbs, Mikaela              AZ Flames TC                     24.55m      80-06 
  2 Flores, Marisa               Unattached                       22.10m      72-06 
  3 Henry-Johnson, Destinee      Do Right              27.85m     20.11m      66-00 
  4 Roberts, Jessica             Phoenix Bob cats                 12.23m      40-01 
  5 Little, Yaniece              Pops TC                7.80m     10.55m      34-07 
 
3000 Meter Race Walk 13-14 Girls
================================================================================
 Nat'l Youth: N 14:46.46  7/30/1992   Anya-Maria Ruoss, Fayetteville,AR        
     JO Meet: J 14:46.46  7/30/1992   Anya-Maria Ruoss, Fayetteville,AR        
    AZ Assoc: A 15:03.50  6/4/1988    Vera Jenkins, DH                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Gill, Natalie                Arizona Chee                   22:06.92  
 
100 Meter Dash 15-16 Girls
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 11.34  7/28/1995   Angela Will.iams, Ontario, CA               
     JO Meet: J 11.34  7/28/1995   Angela Will.iams, Ontario, CA               
    AZ Assoc: A 11.68  7/14/2003   Judith Onyepunuka, ARS                      
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Smith, Devan                 Phoenix Bob cats                  13.54   NWI  2 
  2 Grant, Annie                 Arizona Risi                      14.03   NWI  2 
  3 Stephens, Alize              Arizona Sain           14.40      14.52   NWI  2 
  4 Bare, Madelyn-Grace          Arizona Chee                      14.77   NWI  1 
  5 Waller, Sydney               Alliance               14.92      14.87   NWI  2 
  6 Waters-Jones, Ashanti        Alliance                          15.11   NWI  1 
  7 Castro, Cassandra            Arizona Puma           14.87      15.48   NWI  2 
 
200 Meter Dash 15-16 Girls
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 23.06  7/31/2004   Bianca Knight, Ridgeland, MS                
     JO Meet: J 23.06  7/31/2004   Bianca Knight, Ridgeland, MS                
    AZ Assoc: A 23.99  7/14/2003   Judith Onyepunuka, ARS                      
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Smith, Devan                 Phoenix Bob cats                  29.04   NWI  1 
  2 Cooper, Aeryone              AZ Flames TC           28.50      29.06   NWI  2 
  3 Grant, Annie                 Arizona Risi                      30.10   NWI  1 
  4 Waller, Sydney               Alliance               30.70      31.01   NWI  2 
  5 Creer, Cierra                Arizona Puma           32.48      31.02   NWI  2 
  6 Epperson, Brianna            Aftershock D           31.36      31.79   NWI  2 
  7 Stephens, Alize              Arizona Sain           31.00      31.91   NWI  2 
  8 Bare, Madelyn-Grace          Arizona Chee                      32.15   NWI  1 
  9 Waters-Jones, Ashanti        Alliance                          32.37   NWI  1 
 10 Hannum, Alize                Arizona Sain                      39.75   NWI  1 
 
400 Meter Dash 15-16 Girls
============================================================================
 Nat'l Youth: N 52.11  7/29/2001   Stephanie Smith, Macon, GA                  
     JO Meet: J 52.11  7/29/2001   Stephanie Smith, Macon, GA                  
    AZ Assoc: A 55.53  6/13/2004   Natalie Johnson, AC                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Grant, Annie                 Arizona Risi         1:08.88    1:07.61   2 
  2 Waller, Sydney               Alliance             1:09.85    1:10.12   2 
  3 Cooper, Aeryone              AZ Flames TC         1:08.13    1:10.46   2 
  4 Creer, Cierra                Arizona Puma         1:13.00    1:10.88   2 
  5 Epperson, Brianna            Aftershock D         1:11.43    1:12.02   2 
  6 Stephens, Alize              Arizona Sain         1:12.00    1:13.22   1 
  7 Waters-Jones, Ashanti        Alliance                        1:13.54   1 
  8 Lopez, AnaMaria              Glendale Fla         1:16.00    1:20.67   1 
 
800 Meter Run 15-16 Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 2:04.83  7/26/2008   Phillis Francis, 06-Team Evolutio         
     JO Meet: J 2:04.83  7/26/2008   Phillis Francis, 06-Team Evolutio         
    AZ Assoc: A 2:14.70  5/20/1995   Dawn Gilson, AE                           
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Boyer, Hannah                Arizona Risi         2:41.77    2:44.36  
  2 Campos, Andrea               Arizona Sain         3:05.00    3:03.84  
 
300 Meter Hurdles (30") 15-16 Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N   58.26  7/31/2005   Ebony Collins, Quiet Fire                 
     JO Meet: J   58.26  7/31/2005   Ebony Collins, Quiet Fire                 
    AZ Assoc: A 1:03.60  4/28/1979   Laurie Gray, VOS                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Epperson, Brianna            Aftershock D                      56.86J 
 
Long Jump 15-16 Girls
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 6.16m  7/10/1999   Jill Bell, Cheyne, WA                       
     JO Meet: J 6.15m  8/15/1980   Kathy Harrison, East Point, GA              
    AZ Assoc: A 6.03m  5/2/1978    Ana Van, VOS                                
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Cooper, Aeryone              AZ Flames TC           4.41m      4.30m   NWI  14-01.25 
 -- Waters-Jones, Ashanti        Alliance                             ND   NWI           
 -- Bare, Madelyn-Grace          Arizona Chee                         ND   NWI           
 
Triple Jump 15-16 Girls
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 12.94m  7/30/2009   Ciarra Brewer, Mission Valley TC           
     JO Meet: J 12.94m  7/30/2009   Ciarra Brewer, 14-38 Mission Va            
    AZ Assoc: A 11.75m  5/2/2009    Jasmine Todd, Arizona Chee                 
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Bare, Madelyn-Grace          Arizona Chee                      8.80m   NWI  28-10.50 
 
Shot Put 4kg 15-16 Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 15.19m  7/27/2001   Michelle  Carter, Ovilla, TX               
     JO Meet: J 15.19m  7/27/2001   Michelle  Carter, Ovilla, TX               
    AZ Assoc: A 14.45m  7/6/1980    Cindy Johnson, VOS                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Watkins, Alyssa              AZ Flames TC                      8.83m   28-11.75 
  2 Henry-Johnson, Ariel         Do Right               7.85m      6.36m   20-10.50 
 
Discus Throw 1kg 15-16 Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 50.12m  5/12/1997   Elizabeth Debartolo, Aurora, IL            
     JO Meet: J 46.40m  7/28/2006   Natalie Baird, 03 Loudoun Track            
    AZ Assoc: A 39.13m  6/13/2004   C. J. Navarro, UNA                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Collins, Alexandra           Unattached            27.13m     26.89m      88-03 
  2 Watkins, Alyssa              AZ Flames TC                     26.18m      85-11 
  3 Henry-Johnson, Ariel         Do Right              24.42m     22.77m      74-08 
 
Javelin Throw 600g 15-16 Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 46.53m  7/29/2000   Rachel Walker                              
     JO Meet: J 46.53m  7/29/2000   Rachel Walker                              
    AZ Assoc: A 45.84m  5/2/2009    Hannah Carson, Arizona Chee                
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Collins, Alexandra           Unattached                       28.83m      94-07 
  2 Watkins, Alyssa              AZ Flames TC                     23.72m      77-10 
  3 Henry-Johnson, Ariel         Do Right              18.79m     16.31m      53-06 
 
3000 Meter Race Walk 15-16 Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 14:29.81  7/30/1996   Lisa Kutzing, Port Jefferson, NY         
     JO Meet: J 14:29.81  7/30/1996   Lisa Kutzing, Port Jefferson, NY         
    AZ Assoc: A 14:42.00  5/21/1989   Vera Jenkins, DH                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Gill, Ashley                 Arizona Chee                   21:40.86  
 
100 Meter Dash 17-18 Women
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 11.1h  1980        Michelle Glover, Pennsauken, NJ             
     JO Meet: J 11.1h  1980        Michelle Glover, Pennsauken, NJ             
    AZ Assoc: A 11.71  6/17/2000   Kenyanna Wilson, ARS                        
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Meador, Dymond               Arizona Panthers                  15.28   NWI 
 
200 Meter Dash 17-18 Women
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 23.24  7/26/2007   Victoria Jordan, 26 Dallas Gold T           
     JO Meet: J 23.24  7/26/2007   Victoria Jordan, 26 Dallas Gold T           
    AZ Assoc: A 23.90  6/1/2003    Jessica Onyepunuka, ARS                     
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Meador, Dymond               Arizona Panthers                  32.01   NWI 
 
100 Meter Dash 8 & Under Boys
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Torres, Marcos               Miles Per Ho           16.90      15.52   NWI  5 
  2 Tamplin,Jr., Errick          Alliance               15.64      15.88   NWI  6 
  3 MonroeJr., Aaron             Arizona Sain           15.64      15.89   NWI  6 
  4 Rhymes, Destine              Spartan S              15.50      16.18   NWI  6 
  5 Cornejo, Alvaro              Arizona Risi           16.55      16.19   NWI  6 
  6 Lockhart, Miles              Ar Stars               16.69      16.43   NWI  6 
  7 Davis, John                  Do Right               15.73      16.51   NWI  6 
  8 Brewington, Tajj             Arizona Chee                      16.79   NWI  1 
  9 Warren, Micah                Alliance               17.25      16.88   NWI  5 
 10 Covington, Savion            Az Titans Ll           16.39      17.15   NWI  6 
 11 Hawkins, Ricky               Spartan S              17.00      17.16   NWI  5 
 12 Arthur, Curtis               Alliance               17.07      17.24   NWI  5 
 13 Hardgrove, Brashawd          Nx Level TC            18.93      17.38   NWI  4 
 14 Larson, Ryan                 Arizona Risi                      17.43   NWI  1 
 15 Dyer, Kordell                Miles Per Ho           19.33      17.61   NWI  4 
 16 Barnes, Javon                Arizona Panthers                  18.11   NWI  2 
 17 Byrd, O'Shen                 Do Right               18.81      18.38   NWI  4 
 18 ClarkJr, Terrance            Arizona Risi           18.43      18.39   NWI  5 
 19 Silva, Zion                  Az Titans Ll           18.56      18.41   NWI  5 
 20 Simms, Maurice               Spartan S              18.00      18.71   NWI  5 
 21 Matthews, Elijah             Miles Per Ho           18.46      18.88   NWI  5 
 22 Heidelburg, Zuri             Miles Per Ho                      18.97   NWI  2 
 23 Alberty, Darius              Arizona Risi           19.06      19.13   NWI  4 
 24 Cryer, Braeyden              Arizona Chee                      19.32   NWI  2 
 25 Lopez, Justin                Arizona Chee                      19.49   NWI  2 
 26 Parrish, Jeremiah            Az Titans Ll           16.88      19.51   NWI  6 
 27 Dennis, Tavian               Miles Per Ho           26.20      19.62   NWI  3 
 28 Gogal, Andin                 Miles Per Ho           25.11      19.83   NWI  3 
 29 Rollins, Sam                 Miles Per Ho           21.51      20.93   NWI  4 
 30 Rasor, Caleb                 Pops TC                21.77      21.53   NWI  4 
 31 Berryhill, Romeo             Az Titans Ll                      21.57   NWI  2 
 32 Douglas, Kole                Huron Ath                         21.75   NWI  1 
 33 Gardener, Cameron            Arizona Chee                      21.77   NWI  1 
 34 Clark, Terrione              Arizona Risi           22.44      22.41   NWI  3 
 35 Finch, Joshua                Miles Per Ho           25.11      23.00   NWI  3 
 36 Gonzalez, Diego              Az GoldrushT                      23.27   NWI  1 
 37 Harry, Zayvion               Do Right               24.21      23.61   NWI  3 
 38 Henderson, Lucas             Miles Per Ho                      23.81   NWI  1 
 39 Gogal, Ashtin                Miles Per Ho           26.55      27.77   NWI  3 
 
200 Meter Dash 8 & Under Boys
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 MonroeJr., Aaron             Arizona Sain           33.00      33.70   NWI  5 
  2 Rhymes, Destine              Spartan S              34.50      34.74   NWI  5 
  3 Kearney, Dorien              Huron Ath              34.32      34.76   NWI  5 
  4 Warren, Micah                Alliance               36.35      34.79   NWI  4 
  5 Brewington, Tajj             Arizona Chee                      36.25   NWI  1 
  6 Wileyjr, Martel              Do Right               34.65      36.28   NWI  5 
  7 Tamplin,Jr., Errick          Alliance               36.10      36.35   NWI  4 
  8 Covington, Savion            Az Titans Ll           34.00      36.46   NWI  5 
  9 Hardgrove, Brashawd          Nx Level TC                       37.65   NWI  2 
 10 Arthur, Curtis               Alliance               39.76      37.79   NWI  4 
 11 ClarkJr, Terrance            Arizona Risi           38.09      38.22   NWI  5 
 12 Larson, Ryan                 Arizona Risi           36.61      38.30   NWI  4 
 13 Barnes, Javon                Arizona Panthers                  38.75   NWI  1 
 14 Hawkins, Ricky               Spartan S              36.00      38.86   NWI  5 
 15 Heidelburg, Zuri             Miles Per Ho                      39.26   NWI  1 
 16 Byrd, O'Shen                 Do Right               47.00      39.38   NWI  3 
 17 Dyer, Kordell                Miles Per Ho           40.10      40.16   NWI  4 
 18 Parrish, Jeremiah            Az Titans Ll           36.00      41.29   NWI  4 
 19 Matthews, Elijah             Miles Per Ho           39.93      41.81   NWI  4 
 20 Gogal, Andin                 Miles Per Ho           59.99      41.98   NWI  2 
 21 Silva, Zion                  Az Titans Ll           44.19      43.18   NWI  3 
 22 Cryer, Braeyden              Arizona Chee                      43.25   NWI  1 
 23 Lopez, Justin                Arizona Chee                      43.61   NWI  2 
 24 Rollins, Sam                 Miles Per Ho           47.86      45.31   NWI  3 
 25 Montano, Soul                Elite Stride                      45.90   NWI  1 
 26 Haley, Zachariah             Az Titans Ll           46.60      46.33   NWI  3 
 27 Dennis, Tavian               Miles Per Ho           55.30      47.09   NWI  3 
 28 Douglas, Kole                Huron Ath                         47.15   NWI  1 
 29 Clark, Terrione              Arizona Risi           46.70      47.42   NWI  3 
 30 Berryhill, Romeo             Az Titans Ll                      48.22   NWI  2 
 31 Martinez, Temacehua          Arizona Spee           51.77      51.38   NWI  3 
 32 Henderson, Lucas             Miles Per Ho                      52.62   NWI  1 
 33 Gardener, Cameron            Arizona Chee                      56.67   NWI  1 
 34 Harry, Zayvion               Do Right               54.52      59.90   NWI  2 
 35 Gogal, Ashtin                Miles Per Ho           59.55    1:02.44   NWI  2 
 
400 Meter Dash 8 & Under Boys
============================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Davis, John                  Do Right             1:18.00    1:18.93   3 
  2 Cornejo, Alvaro              Arizona Risi         1:21.14    1:20.21   3 
  3 Warren, Micah                Alliance             1:24.62    1:20.95   3 
  4 Lockhart, Miles              Ar Stars             1:26.86    1:22.89   3 
  5 MonroeJr., Aaron             Arizona Sain         1:19.00    1:24.55   3 
  6 Heidelburg, Zuri             Miles Per Ho                    1:26.96   1 
  7 Arthur, Curtis               Alliance             1:39.03    1:29.83   2 
  8 Dyer, Kordell                Miles Per Ho         1:48.60    1:30.68   2 
  9 Tamplin,Jr., Errick          Alliance             1:29.95    1:30.90   3 
 10 Rollins, Sam                 Miles Per Ho         1:55.00    1:34.61   1 
 11 Alam-Ahmed, Zuhayr           Miles Per Ho         1:55.00    1:36.48   2 
 12 Montano, Soul                Elite Stride                    1:36.99   1 
 13 LevinusIII, Fredrick-Cha     Phoenix Bob cats     1:41.00    1:41.95   2 
 14 Dennis, Tavian               Miles Per Ho         1:53.00    1:50.60   2 
 15 Finch, Joshua                Miles Per Ho         1:55.20    2:08.06   1 
 
800 Meter Run 8 & Under Boys
=========================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Alam-Ahmed, Zuhayr           Miles Per Ho         3:44.59    3:42.90  
  2 Montano, Soul                Elite Stride                    3:43.12  
 
4x100 Meter Relay 8 & Under Boys
=========================================================================
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Do Right Educational Sports  'A'                  1:19.00    1:06.63  
     1) Barrett, Malec                  2) Davis, John                    
     3) Price, Aiden                    4) Wileyjr, Martel                
  2 Arizona Rising Suns TC  'A'                                  1:10.55  
     1) Alberty, Darius                 2) ClarkJr, Terrance              
     3) Cornejo, Alvaro                 4) Larson, Ryan                   
 
4x400 Meter Relay 8 & Under Boys
=========================================================================
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Do Right Educational Sports  'A'                  6:30.00    5:39.89  
     1) Barrett, Malec                  2) Byrd, O'Shen                   
     3) Price, Aiden                    4) Wileyjr, Martel                
 
Long Jump 8 & Under Boys
========================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Torres, Marcos               Miles Per Ho           0.06m      3.14m   NWI  10-03.75 
  2 Covington, Savion            Az Titans Ll                      3.03m   NWI   9-11.25 
  3 Alam-Ahmed, Zuhayr           Miles Per Ho                      2.62m   NWI   8-07.25 
  4 Hawkins, Ricky               Spartan S              2.44m      2.38m   NWI   7-09.75 
  5 Cryer, Braeyden              Arizona Chee                      2.32m   NWI   7-07.50 
  6 Lopez, Justin                Arizona Chee                      2.29m   NWI   7-06.25 
  7 Rhymes, Destine              Spartan S              2.74m      2.23m   NWI   7-03.75 
  8 Haley, Zachariah             Az Titans Ll                      2.04m   NWI   6-08.50 
  9 LevinusIII, Fredrick-Cha     Phoenix Bob cats                  1.91m   NWI   6-03.25 
 10 Martinez, Temacehua          Arizona Spee           1.37m      1.62m   NWI   5-03.75 
 11 Simms, Maurice               Spartan S              2.13m      1.30m   NWI   4-03.25 
 -- Barnes, Javon                Arizona Panthers                     ND   NWI           
 
Shot Put 8 & Under Boys
===================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Price, Aiden                 Do Right               6.34m      6.14m   20-01.75 
  2 LevinusIII, Fredrick-Cha     Phoenix Bob cats       3.81m      3.98m   13-00.75 
  3 Gonzalez, Diego              Az GoldrushT                      2.92m    9-07.00 
  4 Rasor, Caleb                 Pops TC                2.71m      2.35m    7-08.50 
  5 Carter, Micah                Az GoldrushT                      2.09m    6-10.25 
 
Javelin Throw 300g 8 & Under Boys
===================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Alberty, Darius              Arizona Risi                     14.72m      48-03 
  2 Barrett, Malec               Do Right              10.30m     11.72m      38-05 
  3 Berryhill, Romeo             Az Titans Ll                      9.14m      30-00 
  4 Gonzalez, Diego              Az GoldrushT                      7.71m      25-03 
  5 Carter, Micah                Az GoldrushT                      7.30m      23-11 
  6 Rasor, Caleb                 Pops TC                6.70m      6.67m      21-10 
 
100 Meter Dash 9-10 Boys
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 12.73  7/28/1991   Richard Washington, Inglewood, CA           
     JO Meet: J 12.73  7/28/1991   Richard Washington, Inglewood, CA           
    AZ Assoc: A 13.08  4/29/1995   Arnold Bernard, AC                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Hermas, Donye                Az GoldrushT           13.48      13.46   NWI  6 
  2 Adams, Quaron                Do Right               14.02      13.97   NWI  6 
  3 Douglass, Garrison           World Class Spor       14.40      14.14   NWI  6 
  4 Huckaby, Jaylen              Do Right               14.32      14.62   NWI  6 
  5 Boykins, Kai                 Arizona Panthers       14.90      14.70   NWI  5 
  6 Wheaton, Markye              Do Right               14.95      14.77   NWI  5 
  7 Brown, Jamari                Arizona Sain           14.51      14.79   NWI  6 
  8 Chambers, Eric               Az GoldrushT           14.80      14.82   NWI  5 
  9 Patton, Xavier               Arizona Risi           14.84      14.85   NWI  5 
 10 Anderson, Andre              Arizona Sain           14.50      15.23   NWI  6 
 11 Kittleson, Conner            Arizona Risi           15.20      15.25   NWI  5 
 12 Haskell, Jamere              Arizona Risi           15.78      15.30   NWI  4 
 13 Mason, Mekhi                 Elite Stride           14.32      15.34   NWI  6 
 14 King, Michael                Arizona Chee           15.60      15.36   NWI  4 
 15 Gonsalves, Derek             Miles Per Ho           16.10      15.77   NWI  4 
 16 Corbin, De'Sean              Miles Per Ho           15.72      15.80   NWI  4 
 17 Standifer, Ahmez             World Class Spor       16.18      15.82   NWI  4 
 18 Martinez, Isaac              Az Titans Ll           15.84      15.88   NWI  4 
 19 Noyd, Russell                Alliance               16.15      16.09   NWI  4 
 20 Miles, Djevon                Arizona Risi                      16.22   NWI  1 
 21 Moore, Kydan                 Miles Per Ho           15.92      16.26   NWI  4 
 22 Grant, Jordan                Az GoldrushT           15.00      16.31   NWI  5 
 23 Ortiz, Avaunt                Alliance               16.08      16.35   NWI  4 
 24 Fernandez, Derek             Ar Stars               16.67      16.39   NWI  3 
 25 Sparks, Davon                Az GoldrushT           14.68      16.48   NWI  6 
 26 Beltran, Abdiel              Arizona Chee                      16.50   NWI  2 
 27 Allison, Charlie             Phoenix Flye           16.50      16.61   NWI  3 
 28 McConnell, Kellen            Huron Ath              22.02      16.92   NWI  2 
 29 Glenn, Bryce                 Spartan S              17.00      17.16   NWI  3 
 30 Sander, Bobby                Phoenix Flye           17.03      17.22   NWI  3 
 31 Williams, Amir               Alliance               17.13      17.29   NWI  3 
 32 Johnson, Zion                Miles Per Ho           18.30      17.34   NWI  2 
 33 Hill, Jonathan               Huron Ath              16.36      17.67   NWI  3 
 34 Jones, Caleb                 Arizona Spee                      17.70   NWI  1 
 35 Mock, Jacob                  Phoenix Bob cats                  17.90   NWI  2 
 36 Fields, Xzavier              Arizona Sain                      18.04   NWI  1 
 37 Sanders, Jayden              AZ Flames TC                      18.09   NWI  2 
 38 Clark, Gabriel               Az Titans Ll                      18.17   NWI  1 
 39 Marchese, Marco              Phoenix Bob cats       17.84      18.43   NWI  3 
 40 Ruiz, Enrique                AZ Flames TC           20.46      19.03   NWI  2 
 41 Ruiz, Elian                  AZ Flames TC           18.66      19.11   NWI  2 
 42 Capono, Atlee                Do Right               15.50      21.39   NWI  5 
 
200 Meter Dash 9-10 Boys
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 25.83  8/2/2003    Rannell Hall, Miami, FL                     
     JO Meet: J 25.83  8/2/2003    Rannell Hall, Miami, FL                     
    AZ Assoc: A 26.59  6/16/2007   Paul Lucas, DR                              
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Hermas, Donye                Az GoldrushT           28.66      28.13   NWI  6 
  2 Adams, Quaron                Do Right               29.30      28.67   NWI  6 
  3 Wheaton, Markye              Do Right               30.01      30.38   NWI  6 
  4 Boykins, Kai                 Arizona Panthers       30.00      30.52   NWI  6 
  5 FairJr, Brian                Arizona Risi           30.71      30.94   NWI  5 
  6 Brown, Jamari                Arizona Sain           30.50      30.98   NWI  6 
  7 Haskell, Jamere              Arizona Risi           31.67      31.21   NWI  5 
  8 Boyd-Matthews, Amier         Do Right               29.45      31.23   NWI  6 
  9 Patton, Xavier               Arizona Risi           31.14      31.25   NWI  5 
 10 Ali, TY                      Nx Level TC                       31.28   NWI  1 
 11 Mason, Mekhi                 Elite Stride           31.23      31.32   NWI  5 
 12 King, Michael                Arizona Chee                      31.44   NWI  1 
 13 Kittleson, Conner            Arizona Risi           30.66      31.46   NWI  5 
 14 Croskey, Timothy             Arizona Spee           31.00      31.87   NWI  5 
 15 Chambers, Eric               Az GoldrushT           33.00      31.99   NWI  4 
 16 Anderson, Andre              Arizona Sain           30.60      32.16   NWI  6 
 17 Baty, Charles                Do Right               33.02      32.44   NWI  4 
 18 Sovereign, Joshua            Arizona Chee           30.61      33.11   NWI  6 
 19 Aguiar, Ethan                Az Titans Ll           36.58      33.29   NWI  3 
 20 Noyd, Russell                Alliance               33.15      33.59   NWI  4 
 21 Moore, Kydan                 Miles Per Ho           33.60      33.85   NWI  4 
 22 Corbin, De'Sean              Miles Per Ho           32.76      33.86   NWI  5 
 23 Ortiz, Avaunt                Alliance               35.20      34.00   NWI  3 
 24 Sparks, Davon                Az GoldrushT           33.00      34.48   NWI  4 
 25 Gonsalves, Derek             Miles Per Ho           32.60      34.80   NWI  5 
 26 Miles, Djevon                Arizona Risi           38.64      35.45   NWI  2 
 27 Fernandez, Derek             Ar Stars               35.33      35.70   NWI  3 
 28 Beltran, Abdiel              Arizona Chee                      35.74   NWI  1 
 29 Williams, Amir               Alliance               37.58      37.21   NWI  3 
 30 Johnson, Zion                Miles Per Ho           39.20      37.44   NWI  2 
 31 Glenn, Bryce                 Spartan S              36.00      37.61   NWI  3 
 32 Fuse, Cameron                Elite Stride                      38.50   NWI  1 
 33 Jones, Caleb                 Arizona Spee                      38.66   NWI  1 
 34 Elmore, Amar                 Do Right               37.15      38.78   NWI  3 
 35 Ortiz, Jacob                 Arizona Chee                      39.07   NWI  2 
 36 Clark, Gabriel               Az Titans Ll                      39.46   NWI  1 
 37 Rowe, Terryon                Az GoldrushT                      39.72   NWI  1 
 38 Hill, Jonathan               Huron Ath              37.14      41.01   NWI  3 
 39 Fields, Xzavier              Arizona Sain                      41.11   NWI  2 
 40 Carr, Alexander              Huron Ath              40.25      42.88   NWI  2 
 41 McConnell, Kellen            Huron Ath              48.73      49.96   NWI  2 
 
400 Meter Dash 9-10 Boys
============================================================================
 Nat'l Youth: N   58.74  7/25/1997   Jules Noel, Boynton Beach, FL             
     JO Meet: J   58.74  7/25/1997   Jules Noel, Boynton Beach, FL             
    AZ Assoc: A 1:01.41  6/16/2007   Paul Lucas, DR                            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Hermas, Donye                Az GoldrushT         1:00.00    1:06.03   5 
  2 FairJr, Brian                Arizona Risi         1:11.43    1:09.61   5 
  3 Douglass, Garrison           World Class Spor     1:11.77    1:10.17   5 
  4 Croskey, Timothy             Arizona Spee         1:19.67    1:11.93   3 
  5 Brown, Jamari                Arizona Sain         1:10.00    1:12.06   5 
  6 Jones, Keevin                Do Right             1:15.00    1:12.98   4 
  7 Grubbs, Devon                AZ Flames TC         1:13.54    1:14.62   4 
  8 Boyd-Matthews, Amier         Do Right             1:12.00    1:14.79   4 
  9 Anderson, Andre              Arizona Sain         1:11.00    1:15.48   5 
 10 Martinez, Isaac              Az Titans Ll         1:24.64    1:15.60   3 
 11 Noyd, Russell                Alliance             1:15.36    1:16.12   4 
 12 Chambers, Eric               Az GoldrushT         1:12.00    1:16.54   4 
 13 Sparks, Davon                Az GoldrushT         1:02.00    1:16.65   5 
 14 Amicks, Terrion              Nx Level TC          1:15.87    1:16.68   4 
 15 Mason, Mekhi                 Elite Stride         1:10.00    1:16.75   5 
 16 Standifer, Ahmez             World Class Spor     1:20.23    1:18.65   3 
 17 Ali, TY                      Nx Level TC          1:17.75    1:20.11   4 
 18 Moore, Kydan                 Miles Per Ho         1:42.00    1:21.33   2 
 19 Corbin, De'Sean              Miles Per Ho         1:44.00    1:22.24   2 
 20 Miles, Djevon                Arizona Risi         1:29.03    1:22.36   2 
 21 Thomas, Karl                 Spartan S            1:22.00    1:23.09   3 
 22 Ramirez, Kevin               Glendale Fla         1:26.00    1:24.97   3 
 23 Hodgins, Owen                Go The Dista                    1:26.69   1 
 24 Ortiz, Jacob                 Arizona Chee                    1:27.70   1 
 25 Williams, Amir               Alliance             1:28.45    1:27.71   3 
 26 Clark, Gabriel               Az Titans Ll                    1:29.91   1 
 27 Glenn, Bryce                 Spartan S            1:00.00    1:30.54   5 
 28 Johnson, Zion                Miles Per Ho         1:42.00    1:33.16   2 
 29 Marchese, Marco              Phoenix Bob cats     1:23.00    1:35.69   3 
 30 Carr, Alexander              Huron Ath            1:40.00    1:36.82   2 
 31 Diggs, Clay                  Phoenix Flye         1:35.58    1:36.93   2 
 32 Jones, Caleb                 Arizona Spee                    1:39.78   1 
 
800 Meter Run 9-10 Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 2:19.74  7/30/2005   Robert Amick, unattached-14               
     JO Meet: J 2:19.74  7/30/2005   Robert Amick, unattached-14               
    AZ Assoc: A 2:30.74  5/19/2005   Ryan Silva, UNA                           
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Jones, Keevin                Do Right             2:54.00    2:47.27  
  2 Blevins, Zaire               Do Right                        2:48.53  
  3 Baty, Charles                Do Right             2:55.00    2:51.93  
  4 Ali, TY                      Nx Level TC          3:06.76    2:53.99  
  5 Thomas, Karl                 Spartan S            2:58.00    2:58.76  
  6 Amicks, Terrion              Nx Level TC          2:59.01    3:00.52  
  7 Smith, Zachary               Az GoldrushT         2:59.00    3:01.14  
  8 Nasewytewa, Henry            Unattached           2:58.00    3:03.92  
  9 Ortiz, Jacob                 Arizona Chee                    3:09.89  
 10 Hodgins, Owen                Go The Dista                    3:18.57  
 11 Fuse, Cameron                Elite Stride                    3:20.19  
 
1500 Meter Run 9-10 Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 4:43.70  7/31/2005   Robert Amick, unattached-14               
     JO Meet: J 4:43.70  7/31/2005   Robert Amick, unattached-14               
    AZ Assoc: A 5:03.80  4/11/1987   Joe Acosta, SS                            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Blevins, Zaire               Do Right                        5:45.12  
  2 Nasewytewa, Henry            Unattached           6:04.00    6:09.33  
  3 Smith, Zachary               Az GoldrushT                    6:17.55  
  4 Thomas, Karl                 Spartan S                       6:18.20  
  5 Ramirez, Kevin               Glendale Fla         6:35.00    6:38.72  
 
4x100 Meter Relay 9-10 Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 51.63  8/3/2003    Miamia Metro-Dade, Miami, FL                
                       Leo Simmons, Darryl Brown, Shaquille Kearse, Ranne
     JO Meet: J 51.63  8/3/2003    Miamia Metro-Dade, Miami, FL                
                       Leo Simmons, Darryl Brown, Shaquille Kearse, Ranne
    AZ Assoc: A 54.06  6/26/2000   Do Right                                    
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Do Right Educational Sports  'A'                               55.97  
     1) Adams, Quaron                   2) Boyd-Matthews, Amier           
     3) Huckaby, Jaylen                 4) Wheaton, Markye                
  2 Arizona Rising Suns TC  'A'                                    57.79  
     1) FairJr, Brian                   2) Haskell, Jamere                
     3) Kittleson, Conner               4) Patton, Xavier                 
 
4x400 Meter Relay 9-10 Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 4:11.54  7/30/2000   Speed City TC                             
                         Kwame Morgan, Anthony Williams, Tariq Adams, Misha
     JO Meet: J 4:11.54  7/30/2000   Speed City TC                             
                         Kwame Morgan, Anthony Williams, Tariq Adams, Misha
    AZ Assoc: A 4:39.35  5/24/1992   Jesse Owens Memorial                      
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Do Right Educational Sports  'A'                             5:18.07  
     1) Baty, Charles                   2) Blevins, Zaire                 
     3) Huckaby, Jaylen                 4) Jones, Keevin                  
 
High Jump 9-10 Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 1.55m  1977        David Mosley, Sunnyvale, CA                 
     JO Meet: J 1.55m  1977        David Mosley, Sunnyvale, CA                 
    AZ Assoc: A 1.43m  6/10/1980   James Turner, CG                            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Standifer, Ahmez             World Class Spor       1.10m      1.15m    3-09.25 
  2 Douglass, Garrison           World Class Spor       1.10m      1.10m    3-07.25 
 -- Ballentine, Tarrick          AZ Flames TC                         NH            
 
Long Jump 9-10 Boys
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 4.97m  7/29/2003   Thomas Johnson, Dallas, TX                  
     JO Meet: J 4.97m  7/29/2003   Thomas Johnson, Dallas, TX                  
    AZ Assoc: A 4.55m  5/2/2009    Tehran Thomas, Arizona Sain                 
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Amicks, Terrion              Nx Level TC            3.56m      4.29m   NWI  14-01.00 
  2 Gonsalves, Derek             Miles Per Ho           0.09m      3.83m   NWI  12-06.75 
  2 Grubbs, Devon                AZ Flames TC           3.79m      3.83m   NWI  12-06.75 
  4 Boykins, Kai                 Arizona Panthers                  3.80m   NWI  12-05.75 
  5 Ortiz, Avaunt                Alliance                          3.50m   NWI  11-05.75 
  6 Grant, Jordan                Az GoldrushT                      3.48m   NWI  11-05.00 
  7 Allison, Charlie             Phoenix Flye           3.20m      3.31m   NWI  10-10.50 
  8 Beltran, Abdiel              Arizona Chee                      3.19m   NWI  10-05.75 
  9 Ballentine, Tarrick          AZ Flames TC           2.84m      2.92m   NWI   9-07.00 
 10 King, Michael                Arizona Chee           3.10m      2.78m   NWI   9-01.50 
 11 Sander, Bobby                Phoenix Flye           2.64m      2.72m   NWI   8-11.25 
 12 Merritt, Aiden               Arizona Elit           3.10m      2.49m   NWI   8-02.00 
 13 Mock, Jacob                  Phoenix Bob cats       3.33m      2.36m   NWI   7-09.00 
 14 Fields, Xzavier              Arizona Sain                      2.20m   NWI   7-02.75 
 15 Carr, Alexander              Huron Ath                         2.05m   NWI   6-08.75 
 16 Ruiz, Elian                  AZ Flames TC           2.89m      1.94m   NWI   6-04.50 
 17 McConnell, Kellen            Huron Ath                         1.46m   NWI   4-09.50 
 
Shot Put 6 lb. 9-10 Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 12.44m  8/2/2003    Jon Allen, Houston,TX                      
     JO Meet: J 12.44m  8/2/2003    Jon Allen, Houston,TX                      
    AZ Assoc: A  9.82m  3/21/1987   Jason Fogel, MP                            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Elmore, Amar                 Do Right               9.10m      8.73m   28-07.75 
  2 Grubbs, Devon                AZ Flames TC           6.34m      7.04m   23-01.25 
  3 Ruiz, Enrique                AZ Flames TC           5.86m      5.80m   19-00.50 
  4 Holloway, Jason              Do Right               5.80m      5.18m   17-00.00 
  5 Hill, Jonathan               Huron Ath                         4.81m   15-09.50 
  6 Capono, Atlee                Do Right               4.75m      4.68m   15-04.25 
  7 Sanders, Jayden              AZ Flames TC                      4.58m   15-00.50 
  8 Overstreet, Louis            AZ Flames TC           5.70m      4.00m   13-01.50 
  9 Mock, Jacob                  Phoenix Bob cats       3.47m      3.39m   11-01.50 
 
Javelin Throw 300g 9-10 Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 41.16m  6/10/2007   Armand Shyne, Fairoaks, CA                 
     JO Meet: J 40.47m  7/26/2008   Otis Statum, 38 3M Track Clu               
    AZ Assoc: A 38.62m  6/9/2010    Carlan Naisant, 1048 AZ Flames             
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Elmore, Amar                 Do Right              32.55m     29.89m      98-01 
  2 Allison, Charlie             Phoenix Flye          23.72m     22.50m      73-10 
  3 Sanders, Jayden              AZ Flames TC                     17.44m      57-03 
  4 Holloway, Jason              Do Right              15.24m     16.25m      53-04 
  5 Overstreet, Louis            AZ Flames TC          17.40m     14.35m      47-01 
  6 Ruiz, Enrique                AZ Flames TC          14.45m     14.20m      46-07 
  7 Capono, Atlee                Do Right              14.79m     13.57m      44-06 
  8 Ruiz, Elian                  AZ Flames TC           9.13m      9.71m      31-10 
  9 Sander, Bobby                Phoenix Flye                      9.11m      29-11 
 
100 Meter Dash 11-12 Boys
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 11.64  7/26/2009   Bryce Love, Carolina Elite/Dunham,NC        
     JO Meet: J 11.70  8/2/1998    Michael Grant,  Darian Trout Brown 08, Decat
    AZ Assoc: A 12.17  5/7/1983    Vance Ross, AP                              
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Shedrick, Wyatt              Do Right               13.00      13.10   NWI  6 
  1 Williams, Pharoah            Alliance               13.20      13.10   NWI  6 
  3 Scott, Sean                  Arizona Chee           13.08      13.16   NWI  6 
  4 GilmoreII, Bryan             Alliance               13.50      13.62   NWI  6 
  4 Larson, Varney               Pops TC                14.30      13.62   NWI  5 
  6 Ruffin, Nigel                Arizona Risi           13.20      13.67   NWI  6 
  7 Nakiso, Sani                 Arizona Chee           13.40      13.73   NWI  6 
  8 Brown, John                  Arizona Sain           13.40      13.79   NWI  6 
  9 Taylor, Kiondre              Arizona Chee           13.90      13.90   NWI  5 
 10 Richmond, Jalen              Arizona Chee           13.90      13.95   NWI  5 
 11 Williams, Zion               Arizona Chee           14.00      14.01   NWI  5 
 12 Flores, Jacob                Unattached                        14.34   NWI  1 
 13 Taylor, Jaelon               Arizona Risi                      14.44   NWI  1 
 14 Lee, Clarence                Arizona Puma           15.40      14.51   NWI  4 
 15 Walker, Jaleel               Arizona Sain           14.60      14.60   NWI  5 
 16 Grubbs, Tyson                AZ Flames TC           14.61      14.63   NWI  5 
 17 Stewart, Antawne             Do Right               14.46      14.70   NWI  5 
 18 Burke, Denzel                Arizona Risi           14.95      14.78   NWI  4 
 19 BoydIII, Jean                Arizona Risi           14.18      14.81   NWI  5 
 20 Jones, Troy                  Arizona Sain           14.10      14.96   NWI  5 
 21 Dancer, Andruis              Az Titans Ll           14.73      14.98   NWI  4 
 22 Mensik, Jake                 AZ Flames TC           15.81      15.03   NWI  3 
 23 Cymbalski, Carter            Arizona Risi                      15.09   NWI  2 
 24 Matthews, Solomon            Miles Per Ho           14.69      15.11   NWI  4 
 24 Carter, Jordan               Arizona Sain           15.70      15.11   NWI  3 
 26 Martin, Nicholas             Phoenix Bob cats       15.03      15.13   NWI  4 
 27 Hefley, Jayston              Spartan S              15.74      15.30   NWI  3 
 28 Duncan, Elijah               Arizona Elit           14.61      15.32   NWI  4 
 29 Span-Moreland, Jacques       Do Right               15.60      15.35   NWI  3 
 30 Fields, Isaiah               Spartan S              15.20      15.39   NWI  4 
 31 Sparrow, Shawn               Huron Ath              15.04      15.40   NWI  4 
 32 Jodarski, Derek              Arizona Risi           14.98      15.44   NWI  4 
 33 Behling, Marcus              Arizona Chee                      15.50   NWI  1 
 34 Shaw, Jamel                  Arizona Risi           16.04      15.58   NWI  3 
 35 Bryd, Hashim                 Arizona Sain                      15.61   NWI  2 
 36 Spencer, Trey                Unattached                        16.10   NWI  1 
 37 Greer, Dylan                 Arizona Chee                      16.21   NWI  1 
 38 Burt, Jasim                  Do Right               17.00      16.22   NWI  2 
 39 Mitchell, Joristen           World Class Spor       16.67      16.38   NWI  2 
 40 Flaherty, Jacob              Arizona Risi           16.38      16.44   NWI  3 
 41 Stevens, Davonn              Az Titans Ll           15.79      16.70   NWI  3 
 42 Whaley, Darius               Az Titans Ll           16.08      17.38   NWI  3 
 43 Sanders, Andre               AZ Flames TC                      17.45   NWI  1 
 44 Johnson, Jace                Huron Ath              17.70      17.67   NWI  2 
 45 Sanders, Mikah               AZ Flames TC                      17.85   NWI  1 
 46 Soqui, Noah                  Huron Ath              19.10      19.28   NWI  2 
 47 Evans, Cole                  Huron Ath              16.37      19.60   NWI  3 
 48 Glenn, Bryan                 Spartan S              20.00      20.85   NWI  2 
 
200 Meter Dash 11-12 Boys
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 23.37  8/1/2009    Bryce Love, Carolina Elite/Raleigh,N        
     JO Meet: J 23.37  8/1/2009    Bryce Love, 16 Carolina Elit                
    AZ Assoc: A 25.00  5/18/2002   Marcus Wheaton, DR                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Shedrick, Wyatt              Do Right               26.47      27.42   NWI  7 
  2 Larson, Varney               Pops TC                28.40      28.04   NWI  7 
  3 Williams, Pharoah            Alliance                          28.06   NWI  3 
  4 Ransom, Lathan               Az Titans Ll           28.32      28.18   NWI  7 
  5 Scott, Sean                  Arizona Chee           27.80      28.53   NWI  7 
  6 Nakiso, Sani                 Arizona Chee           27.80      28.59   NWI  7 
  7 Ruffin, Nigel                Arizona Risi           27.84      28.68   NWI  7 
  8 AdkinsonJr, Jason            Arizona Risi           29.43      29.16   NWI  6 
  9 GilmoreII, Bryan             Alliance               28.32      29.41   NWI  7 
 10 Taylor, Kiondre              Arizona Chee                      29.52   NWI  3 
 11 Richmond, Jalen              Arizona Chee                      29.62   NWI  3 
 12 Brown, John                  Arizona Sain           27.70      29.81   NWI  7 
 13 Taylor, Jaelon               Arizona Risi                      29.83   NWI  2 
 14 Sudduth, Evonte              AZ Flames TC           29.20      30.03   NWI  6 
 15 Nash, Cameron                Az Titans Ll           29.73      30.04   NWI  6 
 16 BoydIII, Jean                Arizona Risi           29.40      30.06   NWI  6 
 17 Burke, Denzel                Arizona Risi           30.22      30.12   NWI  5 
 18 Kenyon, Benjamin             Spartan S              30.00      30.23   NWI  5 
 19 Ivie, Connor                 AZ Flames TC           30.02      30.25   NWI  5 
 20 Boykins, Quinn               Arizona Panthers                  30.31   NWI  1 
 21 Walker, Jaleel               Arizona Sain           29.10      30.45   NWI  6 
 22 Wiley, Seth                  Nx Level TC                       30.73   NWI  1 
 23 Cymbalski, Carter            Arizona Risi           31.42      30.98   NWI  5 
 24 AndrewsJr, Haudarie          Arizona Risi           29.79      31.13   NWI  6 
 25 Matthews, Solomon            Miles Per Ho           32.46      31.24   NWI  4 
 26 Gatewood, Malachi            Alliance               30.80      31.32   NWI  5 
 27 Jodarski, Derek              Arizona Risi                      31.45   NWI  1 
 28 Duncan, Elijah               Arizona Elit           30.07      31.68   NWI  5 
 29 Hefley, Jayston              Spartan S              32.00      31.81   NWI  4 
 30 Carter, Jordan               Arizona Sain           33.10      32.00   NWI  4 
 31 Fields, Isaiah               Spartan S              31.30      32.11   NWI  5 
 32 Bryd, Hashim                 Arizona Sain                      32.36   NWI  1 
 33 Lee, Clarence                Arizona Puma           33.79      32.42   NWI  3 
 34 Span-Moreland, Jacques       Do Right               31.84      33.16   NWI  4 
 35 Dancer, Andruis              Az Titans Ll           32.79      33.40   NWI  4 
 36 Shaw, Jamel                  Arizona Risi           34.04      33.65   NWI  3 
 37 Alberty, Dakarai             Arizona Risi           33.61      33.75   NWI  4 
 38 Guliford, Miles              Nx Level TC            33.36      33.81   NWI  4 
 39 Flaherty, Jacob              Arizona Risi           33.04      34.17   NWI  4 
 40 Greer, Dylan                 Arizona Chee                      34.31   NWI  2 
 41 Stevens, Davonn              Az Titans Ll           34.23      35.20   NWI  3 
 42 Whaley, Darius               Az Titans Ll                      35.41   NWI  2 
 43 Mitchell, Joristen           World Class Spor                  35.98   NWI  2 
 44 Lopez, Carlos                Glendale Fla           35.21      36.42   NWI  3 
 
400 Meter Dash 11-12 Boys
============================================================================
 Nat'l Youth: N 50.75  8/2/2009    Bryce Love, Carolina Elite/Raleigh,N        
     JO Meet: J 50.75  8/2/2009    Bryce Love, 16 Carolina Elit                
    AZ Assoc: A 56.91  7/14/2003   Marcus Wheaton, DR                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Guevara, Jonah               Arizona Risi         1:00.47      59.61   5 
  2 Shedrick, Wyatt              Do Right               59.78    1:00.39   5 
  3 England, Joshua              Arizona Risi         1:00.50    1:01.03   5 
  4 Jackson, Alden               Nx Level TC          1:05.32    1:03.96   4 
  4 Nakiso, Sani                 Arizona Chee                    1:03.96   5 
  6 Ransom, Lathan               Az Titans Ll         1:03.18    1:04.67   5 
  7 AdkinsonJr, Jason            Arizona Risi         1:05.20    1:05.58   4 
  8 Taylor, Jaelon               Arizona Risi                    1:06.58   1 
  9 Gatewood, Malachi            Alliance             1:08.73    1:07.64   4 
 10 AndrewsJr, Haudarie          Arizona Risi         1:07.29    1:08.21   4 
 11 Richmond, Jalen              Arizona Chee         1:05.00    1:08.92   5 
 12 Wiley, Seth                  Nx Level TC          1:13.01    1:09.71   3 
 13 Cruz, Jay                    Arizona Sain         1:06.00    1:09.74   4 
 14 Brown, John                  Arizona Sain         1:06.00    1:11.01   4 
 15 Nash, Cameron                Az Titans Ll         1:11.25    1:11.38   3 
 16 Fields, Isaiah               Spartan S            1:00.00    1:11.41   5 
 17 Pratt, Antonio               Nx Level TC                     1:11.64   1 
 18 Burke, Denzel                Arizona Risi                    1:11.66   1 
 19 Bell, Gavin                  Elite Stride         1:09.00    1:12.48   4 
 20 Jones, Troy                  Arizona Sain         1:15.00    1:12.94   2 
 21 Silva, Lou                   Phoenix Bob cats     1:14.07    1:13.60   3 
 22 Duncan, Elijah               Arizona Elit         1:09.00    1:13.76   4 
 23 Holt, Josh                   Unattached                      1:13.83   1 
 24 Hefley, Jayston              Spartan S            1:00.00    1:14.22   5 
 25 Flaherty, Jacob              Arizona Risi         1:13.82    1:14.31   3 
 26 Valentine, D'Hayven          Nx Level TC          1:13.04    1:14.49   3 
 27 Bryd, Hashim                 Arizona Sain                    1:15.19   1 
 28 Burt, Jasim                  Do Right             1:21.00    1:15.31   2 
 29 Alberty, Dakarai             Arizona Risi         1:16.23    1:15.63   2 
 30 Martin, Nicholas             Phoenix Bob cats     1:19.00    1:16.03   2 
 31 Guliford, Miles              Nx Level TC          1:22.05    1:16.08   2 
 32 Behling, Marcus              Arizona Chee                    1:17.18   1 
 33 Shaw, Jamel                  Arizona Risi         1:24.06    1:20.81   2 
 34 Mensik, Jake                 AZ Flames TC         1:12.26    1:21.18   3 
 35 Jirak, Adam                  Arizona Risi         1:36.31    1:31.76   1 
 36 Sanchez, Jacob               Alliance             1:27.00    1:32.00   2 
 
800 Meter Run 11-12 Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 2:07.21  7/29/2001   Reginald Warren, Sacramento, CA           
     JO Meet: J 2:06.51  7/30/2005   Elias Gedyon, Quiet Fire                  
    AZ Assoc: A 2:15.50  7/16/1989   Joe Acosta, SS                            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Jackson, Alden               Nx Level TC          2:30.72    2:32.75  
  2 Cymbalski, Carter            Arizona Risi         2:37.41    2:36.96  
  3 Ransom, Lathan               Az Titans Ll                    2:38.11  
  4 Peterson, Josh               Arizona Puma                    2:38.84  
  5 Stanek, Christopher          Go The Dista         2:40.00    2:40.36  
  6 Kenyon, Benjamin             Spartan S            2:48.00    2:41.14  
  7 Hayes, Isaiah                Az GoldrushT         2:56.00    2:44.74  
  8 Bell, Gavin                  Elite Stride         2:00.00    2:48.54  
  9 Boykins, Quinn               Arizona Panthers                2:51.74  
 10 Prosen, Alex                 Pops TC              2:50.30    2:51.96  
 11 Camberg, Joshua              Go The Dista         2:50.00    2:54.64  
 12 Potts, Trayvon               Do Right             2:49.00    2:55.43  
 13 Valentine, D'Hayven          Nx Level TC          3:00.18    2:58.59  
 14 Miller, Jacob                Go The Dista         2:44.00    3:01.83  
 15 Dallago, Dante               Alliance             3:05.75    3:08.16  
 16 Govan, Aidan                 Spartan S            3:30.00    3:32.38  
 17 Jirak, Adam                  Arizona Risi         3:33.14    3:33.49  
 
1500 Meter Run 11-12 Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 4:22.58  1980        Tony Perez, Eugene, OR                    
     JO Meet: J 4:30.87  7/31/2005   Elias Gedyon, Quiet Fire                  
    AZ Assoc: A 4:43.15  6/22/1996   Billy Smith, UNA                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Nasewytewa, Steven           Unattached           5:20.00    5:12.21  
  2 Peterson, Josh               Arizona Puma                    5:20.02  
  3 Stanek, Christopher          Go The Dista         5:33.00    5:24.60  
  4 Arreola, Uriel               Arizbushmast                    5:28.86  
  5 LoveJr, Demetris             Do Right             5:20.00    5:28.98  
  6 Hayes, Isaiah                Az GoldrushT                    5:33.90  
  7 Dallago, Dante               Alliance             6:39.72    6:04.67  
  8 Lopez, Carlos                Glendale Fla                    7:10.00  
 
3000 Meter Run 11-12 Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 9:38.52  8/1/1998    Chris Dominic, San Lorenzo, CA            
     JO Meet: J 9:38.52  8/1/1998    Chris Dominic, San Lorenzo, CA            
    AZ Assoc: A 9:35.31  6/19/2001   Christian Clegg, AH                       
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Nasewytewa, Steven           Unattached          11:25.00   11:01.55  
  2 Peterson, Josh               Arizona Puma                   11:03.39  
  3 Miller, Jacob                Go The Dista        11:35.00   11:16.46  
  4 Cruz, Jay                    Arizona Sain                   11:29.92  
  5 Arreola, Uriel               Arizbushmast                   11:46.11  
  6 Camberg, Joshua              Go The Dista        12:26.00   12:04.54  
  7 VanDyke, Christian           Spartan S                      12:16.90  
 
80 Meter Hurdles (30") 11-12 Boys
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 11.74  7/26/1997   Kenny Lambe, Hilton Head, SC                
     JO Meet: J 11.74  7/26/1997   Kenny Lambe, Hilton Head, SC                
    AZ Assoc: A 12.46  7/16/2000   Marcus Clanton, LTC                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Simmons, Noah                AZ Flames TC           14.51      14.90   NWI 
  2 Gruenwald, Jacob             Arizona Chee           14.51      15.05   NWI 
  3 Alberty, Dakarai             Arizona Risi           16.87      16.62   NWI 
  4 Silva, Lou                   Phoenix Bob cats       17.32      16.97   NWI 
  5 Colbert, Ryan                Huron Ath              17.00      17.07   NWI 
  6 Evans, Cole                  Huron Ath              17.00      17.39   NWI 
 
4x100 Meter Relay 11-12 Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 47.54  7/15/2004   Dallas Blade, Arlington, TX                 
     JO Meet: J 47.75  7/31/1994   Glenarden TC, Upper Marlboro, MD            
                       B Haigler, K Lewis, H Jefferson, A Washington     
    AZ Assoc: A 50.56  5/18/2002   Arizona Cheetahs                            
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Arizona Rising Suns TC  'A'                                    53.24  
     1) BoydIII, Jean                   2) England, Joshua                
     3) Guevara, Jonah                  4) Ruffin, Nigel                  
  2 Arizona Cheetahs Track Cl  'B'                    1:00.00      53.55  
     1) Gruenwald, Jacob                2) NorvellII, Marcus              
     3) Taylor, Kiondre                 4) Williams, Zion                 
  3 Alliance Youth Sports  'A'                                     54.33  
     1) Cervantes, Steven               2) Gatewood, Malachi              
     3) GilmoreII, Bryan                4) Williams, Pharoah              
  4 AZ Flames TC  'A'                                   57.00      54.51  
     1) Daniels, Kevin                  2) Ivie, Connor                   
     3) Simmons, Noah                   4) Sudduth, Evonte                
  5 Do Right Educational Sports  'A'                    57.00      55.27  
     1) Bradley-Cooper, Jordan          2) Shaffer, William               
     3) Stewart, Antawne                4) Vaughn, Martin                 
  6 Huron Athletics  'A'                              1:03.00    1:05.44  
     1) Gregory, Jacob                  2) Johnson, Jace                  
     3) Soqui, Noah                     4) Sparrow, Shawn                 
 
4x400 Meter Relay 11-12 Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 3:47.50  7/31/1994   Glenarden TC, Upper Marlboro, MD          
                         B Haigler, K Lewis, H Jefferson, A Washington     
     JO Meet: J 3:47.50  7/31/1994   Glenarden TC, Upper Marlboro, MD          
                         B Haigler, K Lewis, H Jefferson, A Washington     
    AZ Assoc: A 4:11.08  6/8/2010    1048 Arizona Titans, 1048 AZ Titans       
                         P Kadiri, T Ross, A Sauls                         
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Arizona Rising Suns TC  'A'                       4:40.02    4:24.10  
     1) AdkinsonJr, Jason               2) AndrewsJr, Haudarie            
     3) England, Joshua                 4) Guevara, Jonah                 
  2 Do Right Educational Sports  'A'                  4:20.00    4:52.52  
     1) Bradley-Cooper, Jordan          2) LoveJr, Demetris               
     3) Potts, Trayvon                  4) Vaughn, Martin                 
 
4x800 Meter Relay 11-12 Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N  9:19.93  7/26/2009   Speed City/Carson,CA, Carson, CA         
                          J Lavias, J Jackson, B Scott, C Wilcox            
     JO Meet: J  9:19.93  7/29/2009   15 33 Speed City Track, Speed City Track 
                          J Jackson, J Levias, B Scott, C Wilcox            
    AZ Assoc: A 10:07.60  7/16/1994   Arizona Cheetahs                         
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Do Right Educational Sports  'A'                 11:30.00   11:16.73  
     1) Burt, Jasim                     2) LoveJr, Demetris               
     3) Potts, Trayvon                  4) Stewart, Antawne               
 
High Jump 11-12 Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 1.75m  1979        David Mosley, Palo Alto, CA                 
     JO Meet: J 1.75m  1979        David Mosley, Palo Alto, CA                 
    AZ Assoc: A 1.66m  5/18/1985   Darren Reid, PP                             
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Simmons, Noah                AZ Flames TC           1.42m      1.35m    4-05.00 
  2 Mensik, Jake                 AZ Flames TC                      1.30m    4-03.25 
  3 Grubbs, Tyson                AZ Flames TC           1.25m      1.25m    4-01.25 
  4 Guliford, Miles              Nx Level TC                       1.15m    3-09.25 
  5 Daniels, Kevin               AZ Flames TC           1.25m     J1.15m    3-09.25 
  6 Bell, Gavin                  Elite Stride                      1.10m    3-07.25 
  7 Silva, Lou                   Phoenix Bob cats       1.25m     J1.10m    3-07.25 
  8 Sajovie, Brett               AZ Flames TC                     J1.10m    3-07.25 
 
Long Jump 11-12 Boys
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 5.51m  7/30/2005   Matthew Green, Mon Valley                   
     JO Meet: J 5.51m  7/30/2005   Matthew Green, Mon Valley                   
    AZ Assoc: A 5.45m  5/18/1994   Galindo Godinez, SS                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Gruenwald, Jacob             Arizona Chee           4.33m      4.44m   NWI  14-07.00 
  2 Jackson, Alden               Nx Level TC            4.41m      4.40m   NWI  14-05.25 
  3 Ivie, Connor                 AZ Flames TC           4.20m      4.19m   NWI  13-09.00 
  4 Williams, Zion               Arizona Chee                      4.18m   NWI  13-08.75 
  5 Valentine, D'Hayven          Nx Level TC            3.71m      4.14m   NWI  13-07.00 
  6 Jones, Troy                  Arizona Sain                      4.08m   NWI  13-04.75 
  7 Matthews, Solomon            Miles Per Ho           0.07m      4.03m   NWI  13-02.75 
  8 Bradley-Cooper, Jordan       Do Right                          4.02m   NWI  13-02.25 
  9 Prosen, Alex                 Pops TC                4.19m      3.99m   NWI  13-01.25 
 10 Scales, Noah                 Arizona Risi                      3.98m   NWI  13-00.75 
 11 Boykins, Quinn               Arizona Panthers                  3.84m   NWI  12-07.25 
 12 Nash, Cameron                Az Titans Ll                      3.80m   NWI  12-05.75 
 13 Sudduth, Evonte              AZ Flames TC           3.97m      3.74m   NWI  12-03.25 
 13 Lee, Clarence                Arizona Puma                      3.74m   NWI  12-03.25 
 15 Flores, Jacob                Unattached                        3.72m   NWI  12-02.50 
 16 Whaley, Darius               Az Titans Ll           3.73m      3.66m   NWI  12-00.25 
 17 Martin, Nicholas             Phoenix Bob cats       3.52m      3.59m   NWI  11-09.50 
 18 Carter, Jordan               Arizona Sain                      3.58m   NWI  11-09.00 
 19 Walker, Jaleel               Arizona Sain                      3.56m   NWI  11-08.25 
 20 Spencer, Trey                Unattached                        3.47m   NWI  11-04.75 
 20 Dancer, Andruis              Az Titans Ll                      3.47m   NWI  11-04.75 
 22 Evans, Cole                  Huron Ath                         3.23m   NWI  10-07.25 
 23 Johnson, Jace                Huron Ath                         2.52m   NWI   8-03.25 
 -- Greer, Dylan                 Arizona Chee                         ND   NWI           
 -- Kenyon, Benjamin             Spartan S                            ND   NWI           
 -- Soqui, Noah                  Huron Ath                            ND   NWI           
 
Shot Put 6 lb. 11-12 Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 14.70m  7/28/2006   Ashton Henderson, 09-Tulsa Exp             
     JO Meet: J 15.77m  8/2/2009    Aaron Hanna, 14 Miami Dade TC              
    AZ Assoc: A 13.11m  7/16/1994   Clay Olsen, UNA                            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Shaffer, William             Do Right               9.96m      9.22m   30-03.00 
  2 Grubbs, Tyson                AZ Flames TC           8.88m      9.05m   29-08.25 
  3 Jodarski, Derek              Arizona Risi                      8.67m   28-05.50 
  4 Vaughn, Martin               Do Right               8.55m      8.66m   28-05.00 
  5 King, Emery                  AZ Flames TC           9.03m      8.42m   27-07.50 
  6 Motes, Matthew               Arizona Chee                      7.23m   23-08.75 
  7 Larson, Varney               Pops TC                8.00m      7.14m   23-05.25 
  8 Menlove, S.Andrew            Arizona Chee                      6.59m   21-07.50 
  9 Sajovie, Brett               AZ Flames TC                      6.50m   21-04.00 
 10 Sanders, Mikah               AZ Flames TC                      5.84m   19-02.00 
 11 Wiley, Seth                  Nx Level TC                       5.59m   18-04.25 
 12 Sanders, Andre               AZ Flames TC                      5.02m   16-05.75 
 13 Glenn, Bryan                 Spartan S                         4.32m   14-02.25 
 14 Sanchez, Jacob               Alliance               3.94m      3.39m   11-01.50 
 
Discus Throw 1kg 11-12 Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 38.62m  7/28/1994   Phillip Tabor, Ardmore, OK                 
     JO Meet: J 39.32m  7/30/2009   Aaron Hanna, 14 Miami Dade TC              
    AZ Assoc: A 31.44m  7/16/1994   Clay Olsen, UNA                            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Motes, Matthew               Arizona Chee                     21.59m      70-10 
  2 King, Emery                  AZ Flames TC          20.41m     19.84m      65-01 
  3 Shaffer, William             Do Right              15.51m     16.38m      53-09 
  4 Menlove, S.Andrew            Arizona Chee                     15.94m      52-03 
 
Javelin Throw 300g 11-12 Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 54.53m  7/21/2006   Aaron Potter, Eugene, OR                   
     JO Meet: J 51.98m  7/30/2009   Armand Shyne, 14-38 3M Track C             
    AZ Assoc: A 46.40m  5/3/2009    Aaron Ramirez, Unattached                  
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 King, Emery                  AZ Flames TC          35.08m     33.35m     109-05 
  2 Arreola, Uriel               Arizbushmast                     25.74m      84-05 
  3 Daniels, Kevin               AZ Flames TC                     23.55m      77-03 
  4 Sanders, Andre               AZ Flames TC                     22.95m      75-03 
  5 Flores, Jacob                Unattached                       21.33m      70-00 
  6 Sanders, Mikah               AZ Flames TC                     20.58m      67-06 
  7 Sajovie, Brett               AZ Flames TC                     18.98m      62-03 
  8 Span-Moreland, Jacques       Do Right              16.72m     18.97m      62-03 
  9 Menlove, S.Andrew            Arizona Chee                     16.42m      53-10 
 10 Stevens, Davonn              Az Titans Ll                     15.01m      49-03 
 11 Sanchez, Jacob               Alliance              12.55m     10.84m      35-07 
 12 Dallago, Dante               Alliance              10.29m      9.89m      32-05 
 
100 Meter Dash 13-14 Boys
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 10.94  7/28/2000   Michael Grant, GA                           
     JO Meet: J 10.94  7/28/2000   Michael Grant, GA                           
    AZ Assoc: A 11.23  6/24/1990   Trevor Wells, FFS                           
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Jones, DeMontay              Arizona Risi           11.95      11.87   NWI  7 
  2 Williams, Dereck             Arizona Chee           12.14      12.15   NWI  7 
  3 Holt, Tommy                  Unattached                        12.42   NWI  2 
  4 Rahman, Samir                Phoenix Bob cats       12.22      12.47   NWI  7 
  5 Williams, Robert             Unattached                        12.51   NWI  2 
  6 Williams, Treyvon            Arizona Sain           12.60      12.93   NWI  7 
  7 Anderson, Drake              Alliance               13.13      12.96   NWI  6 
  8 Fernandez, Dylan             Ar Stars               12.88      12.97   NWI  7 
  9 Griffin, Marquis             Az Titans Ll           12.98      12.98   NWI  6 
 10 Moss, Jeon                   Miles Per Ho           13.10      12.99   NWI  6 
 11 Knuff, Adam                  Unattached                        13.02   NWI  2 
 12 Nicholson, Christopher       Arizona Risi           12.77      13.26   NWI  7 
 13 Tellis, Leroy                Arizona Risi           13.34      13.32   NWI  6 
 14 Williams, Malcolm            Pops TC                14.33      13.58   NWI  5 
 15 Smith, James                 AZ Flames TC           14.35      13.66   NWI  5 
 16 Jackson, DeVion              Do Right               13.92      13.84   NWI  5 
 17 Wickens, Jack                AZ Flames TC           13.91      13.85   NWI  5 
 18 Johnson, Jalen               AZ Flames TC           14.09      13.99   NWI  5 
 19 Johnson, Anthony             Miles Per Ho           13.10      14.00   NWI  6 
 20 Lucas, Duke                  Arizona Puma           14.32      14.04   NWI  5 
 21 Russell, Cory                Arizona Chee                      14.06   NWI  1 
 22 Kirk, Nasir                  Miles Per Ho           14.49      14.23   NWI  4 
 23 Patton, Jordan               Arizona Risi           14.58      14.33   NWI  4 
 24 Pitts, Isaiah                Miles Per Ho           14.57      14.37   NWI  4 
 25 Sheesley, Travis             Alliance               14.32      14.48   NWI  5 
 26 Kittner, Danny               Huron Ath                         14.49   NWI  2 
 27 Palmer, KeShon               Az GoldrushT           13.00      14.75   NWI  6 
 28 Lombardino, Ryan             Huron Ath              17.70      14.81   NWI  3 
 29 King, Tommy                  Arizona Sain                      14.84   NWI  2 
 30 Reed, Elijah                 Ar Stars               15.30      14.94   NWI  4 
 31 Delgado, Jason               Ar Stars               15.20      14.95   NWI  4 
 32 Lamb, George                 Spartan S              15.30      15.09   NWI  4 
 33 Chambliss, Benhardt          Miles Per Ho           15.09      15.10   NWI  4 
 34 Rhonehouse, Andrew           Pops TC                           15.13   NWI  1 
 35 Robbins, Ezekiel             Alliance               15.25      15.26   NWI  4 
 36 Ganter, Jeremiah             AZ Flames TC                      15.28   NWI  1 
 37 Berger, Racham               Az Titans Ll                      15.30   NWI  1 
 38 Konieczny, Kane              Huron Ath              15.48      15.53   NWI  3 
 39 Suggs, John                  Arizona Chee                      15.94   NWI  1 
 40 Thompson, Issac              AZ Flames TC           16.08      15.96   NWI  3 
 41 Moore, Keandre               Miles Per Ho           19.37      18.65   NWI  3 
 
200 Meter Dash 13-14 Boys
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 21.84              Michael Grant, GA                           
     JO Meet: J 21.84              Michael Grant, GA                           
    AZ Assoc: A 23.16  7/7/1999    Darius Cade, AC                             
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Jones, DeMontay              Arizona Risi           23.71      24.37   NWI  8 
  2 Williams, Dereck             Arizona Chee           24.37      24.69   NWI  8 
  3 Waters, Tamir                Alliance               25.21      25.44   NWI  8 
  4 Taylor, Cameron              Arizona Risi           25.18      25.48   NWI  8 
  5 Anderson, Marquis            Arizona Risi           25.32      25.61   NWI  7 
  6 Williams, Robert             Unattached                        25.63   NWI  2 
  7 Lee, N-Gai-Imani             Arizona Chee           25.13      25.85   NWI  8 
  8 Holt, Tommy                  Unattached                        26.17   NWI  3 
  9 Russell, Christopher         Arizona Risi           25.65      26.18   NWI  7 
 10 West, Jaden                  Nx Level TC                       26.21   NWI  2 
 11 Williams, Treyvon            Arizona Sain           26.10      26.24   NWI  8 
 12 Woodberry, Antwaun           Arizona Risi           12.76      26.38   NWI  1 
 13 Nicholson, Christopher       Arizona Risi           26.09      26.48   NWI  7 
 14 Griffin, Marquis             Az Titans Ll           26.11      26.89   NWI  7 
 14 Jarmon, Scieneaux            Az GoldrushT           25.00      26.89   NWI  8 
 16 Moss, Jeon                   Miles Per Ho           26.93      26.94   NWI  6 
 17 Jones, Delvin                Arizona Risi           26.14      26.98   NWI  7 
 18 Fernandez, Dylan             Ar Stars               26.12      26.99   NWI  7 
 19 Knuff, Adam                  Unattached                        27.00   NWI  3 
 20 Diggs, Aidan                 Nx Level TC                       27.21   NWI  2 
 21 Gonzales, John-Anthony       Nx Level TC            28.60      27.59   NWI  6 
 22 Tellis, Leroy                Arizona Risi           29.15      27.60   NWI  7 
 23 Brooks, Elisha               Phoenix Bob cats       28.07      27.92   NWI  6 
 24 Brown, Zareq                 Nx Level TC            29.52      28.67   NWI  5 
 25 Kirk, Nasir                  Miles Per Ho           29.47      28.69   NWI  5 
 26 Pitts, Isaiah                Miles Per Ho           32.24      28.92   NWI  4 
 27 Yarbrough, Lawrence          Az Titans Ll           28.88      29.13   NWI  6 
 28 Johnson, Anthony             Miles Per Ho           32.38      29.25   NWI  6 
 29 Kittner, Danny               Huron Ath              30.00      29.36   NWI  5 
 30 Lucas, Duke                  Arizona Puma           32.20      29.38   NWI  4 
 31 Russell, Cory                Arizona Chee                      29.52   NWI  1 
 32 Johnson, Jalen               AZ Flames TC           28.57      29.89   NWI  6 
 33 Palmer, KeShon               Az GoldrushT           26.00      30.19   NWI  7 
 34 Laffitte, Jelani             Unattached             28.50      30.31   NWI  6 
 35 King, Tommy                  Arizona Sain                      30.62   NWI  2 
 36 Patton, Jordan               Arizona Risi           30.59      30.72   NWI  5 
 37 Sheesley, Travis             Alliance               32.01      30.97   NWI  4 
 38 Lemora, Tyree                Nx Level TC                       31.08   NWI  1 
 39 Stoltman, Jacob              Huron Ath                         31.09   NWI  3 
 40 Chambliss, Benhardt          Miles Per Ho           32.38      31.21   NWI  4 
 41 Allred, Tony                 Pops TC                           31.27   NWI  2 
 42 Robbins, Ezekiel             Alliance               32.22      31.55   NWI  4 
 43 Delgado, Jason               Ar Stars               31.97      31.86   NWI  4 
 44 Berger, Racham               Az Titans Ll                      32.87   NWI  1 
 45 Thompson, Issac              AZ Flames TC           32.73      33.74   NWI  4 
 46 Moore, Keandre               Miles Per Ho           44.10      42.50   NWI  3 
 
400 Meter Dash 13-14 Boys
============================================================================
 Nat'l Youth: N 47.16  8/1/1993    W.Obea Moore, Los Angeles, CA               
     JO Meet: J 47.16  8/1/1993    W.Obea Moore, Los Angeles, CA               
    AZ Assoc: A 52.15  6/8/1996    Darren Matthews, AC                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Taylor, Cameron              Arizona Risi           54.43      54.33   8 
  2 Proby, Charles               Spartan S              58.00      55.65   8 
  3 Woodberry, Antwaun           Arizona Risi           56.36      55.75   8 
  4 Anderson, Marquis            Arizona Risi           55.24      55.99   8 
  5 Lee, N-Gai-Imani             Arizona Chee           57.22      56.61   8 
  6 Williams, Robert             Unattached                        56.97   1 
  7 Jarmon, Scieneaux            Az GoldrushT           56.00      57.19   8 
  8 Waters, Tamir                Alliance               58.96      57.25   7 
  9 Holt, Tommy                  Unattached                        57.70   1 
 10 Williams, Treyvon            Arizona Sain           58.10      57.90   7 
 11 Carr, Nikolas                Huron Ath            1:00.00      59.88   7 
 12 Williams, Malcolm            Pops TC              1:01.09    1:01.45   7 
 13 Jones, Delvin                Arizona Risi           59.45    1:01.50   7 
 14 Knuff, Adam                  Unattached                      1:02.09   2 
 15 Lozano, Daniel               Anthem Track                    1:02.20   2 
 16 Diggs, Aidan                 Nx Level TC          1:03.44    1:02.46   6 
 17 Fernandez, Dylan             Ar Stars             1:01.18    1:02.52   6 
 18 Johnson, Trey                Nx Level TC                     1:03.12   3 
 19 Yarbrough, Lawrence          Az Titans Ll         1:04.67    1:04.19   6 
 20 Kortenkamp, Oliver           Pops TC                         1:04.29   3 
 21 Kittner, Danny               Huron Ath            1:04.00    1:04.74   6 
 22 Johnson, Plas                Nx Level TC          1:06.48    1:05.05   5 
 23 Davison, Brian               Nx Level TC                     1:05.08   3 
 24 Gonzales, John-Anthony       Nx Level TC          1:06.53    1:06.76   5 
 25 Chambliss, Benhardt          Miles Per Ho         1:08.94    1:06.83   5 
 26 West, Jaden                  Nx Level TC                     1:07.03   2 
 27 Anderson, Drake              Alliance                        1:07.04   1 
 28 Griffin, Marquis             Az Titans Ll         1:05.55    1:07.78   6 
 29 Lemora, Tyree                Nx Level TC          1:09.19    1:07.79   5 
 30 Pitts, Isaiah                Miles Per Ho         1:00.00    1:09.38   7 
 31 Johnson, Jalen               AZ Flames TC         1:06.98    1:09.53   5 
 32 Jackson, DeVion              Do Right             1:09.00    1:09.77   5 
 33 White, Carmayne              Do Right             1:06.00    1:11.43   6 
 34 Guliford, Quentin            Nx Level TC          1:06.05    1:11.84   6 
 34 King, Tommy                  Arizona Sain                    1:11.84   2 
 36 Berger, Racham               Az Titans Ll                    1:14.18   2 
 37 Ganter, Jeremiah             AZ Flames TC                    1:15.28   2 
 38 Reed, Elijah                 Ar Stars                        1:17.20   2 
 39 Thompson, Issac              AZ Flames TC         1:21.16    1:22.91   3 
 -- Allred, Tony                 Pops TC              1:10.12         NT   4 
 -- Brown, Zareq                 Nx Level TC          1:11.00         NT   4 
 -- Pearson, Darius              Nx Level TC          1:11.59         NT   4 
 -- Robbins, Ezekiel             Alliance             1:14.33         NT   4 
 -- Patton, Jordan               Arizona Risi         1:15.93         NT   4 
 -- Hanley, Caleb                Arizona Puma         1:11.63         NT   4 
 -- Heddings, Kade               Nx Level TC          1:09.93         NT   4 
 -- Laffitte, Jelani             Unattached           1:10.00         NT   4 
 
800 Meter Run 13-14 Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 1:56.36  7/1/2001    Cody Harper, Albuquerque, NM              
     JO Meet: J 1:56.36  7/1/2001    Cody Harper, Albuquerque, NM              
    AZ Assoc: A 2:04.67  6/18/1996   Darren Matthews, AC                       
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Jarmon, Scieneaux            Az GoldrushT         2:05.00    2:13.33  
  2 Yescas, Eddy                 Az GoldrushT         2:10.00    2:14.59  
  3 Daniel, Bish                 Arizona Chee                    2:15.79  
  4 Eversden, Graham             Unattached           2:27.00    2:17.20  
  5 Proby, Charles               Spartan S            2:20.00    2:20.66  
  6 Jirak, Brandon               Arizona Risi                    2:21.28  
  7 Diggs, Aidan                 Nx Level TC          2:29.25    2:21.64  
  8 Carr, Nikolas                Huron Ath            2:27.00    2:26.35  
  9 Lewis, Zachary               Nx Level TC          2:29.26    2:26.37  
 10 Yarbrough, Lawrence          Az Titans Ll         2:29.80    2:26.76  
 11 Mooney, Kyle                 Pops TC                         2:29.85  
 12 Davison, Brian               Nx Level TC                     2:32.15  
 13 Johnson, Plas                Nx Level TC          2:30.93    2:35.05  
 14 Kortenkamp, Oliver           Pops TC                         2:36.11  
 15 Rillero, Wil                 Anthem Track                    2:38.07  
 16 Hanley, Caleb                Arizona Puma                    2:38.15  
 17 Lemora, Tyree                Nx Level TC          2:50.02    2:44.16  
 18 Heddings, Kade               Nx Level TC          2:44.56    2:45.05  
 19 Guliford, Quentin            Nx Level TC          2:48.57    2:46.01  
 20 West, Jaden                  Nx Level TC          2:56.11    2:47.92  
 21 Kelly, Joshua                Ar Stars                        3:00.98  
 22 Lopez, Isaia                 Spartan S                       3:07.99  
 
1500 Meter Run 13-14 Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 4:04.72  7/10/1983   Jason Lienau, Eugene,OR                   
     JO Meet: J 4:05.25  7/29/2007   Elias Gedyon, 16 33 Quiet Fire            
    AZ Assoc: A 4:21.76  5/23/1980   Jeff Cannada, AP                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Yescas, Eddy                 Az GoldrushT                    4:52.47  
  2 Jirak, Brandon               Arizona Risi         5:09.74    4:57.61  
  3 Sumners, Slade               Unattached                      4:58.27  
  4 Daniel, Bish                 Arizona Chee                    5:01.01  
  5 Eversden, Graham             Unattached           5:20.00    5:01.14  
  6 Lewis, Zachary               Nx Level TC          5:19.48    5:05.54  
  7 Gilbertson, Reier            Anthem Track                    5:25.12  
  8 Hanley, Caleb                Arizona Puma                    5:48.11  
  9 Cook, Trevor                 Spartan S                       6:11.03  
 
3000 Meter Run 13-14 Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 9:08.13  8/1/2009    Erik Garcia, McFarland TC                 
     JO Meet: J 9:08.13  8/1/2009    Erik Garcia, 14-46-McFarland              
    AZ Assoc: A 9:28.80  4/20/1985   Manuel Archibeque, JOM                    
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Sumners, Slade               Unattached                     10:25.33  
  2 Cook, Trevor                 Spartan S                      12:54.66  
 
100 Meter Hurdles (33" ) 13-14 Boys
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 12.94  7/28/1991   Tyrone Butterfield, Miami, FL               
     JO Meet: J 12.94  7/28/1991   Tyrone Butterfield, Miami, FL               
    AZ Assoc: A 13.81  5/18/2002   Marcus Clanton, PBC                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Rahman, Samir                Phoenix Bob cats       14.22      14.76   NWI 
  2 Johnson, Trey                Nx Level TC                       15.36   NWI 
  3 Moreland, Shamar             Do Right               16.18      16.38   NWI 
  4 Smith, James                 AZ Flames TC           17.46      17.99   NWI 
 
200 Meter Hurdles (30") 13-14 Boys
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 23.99  8/3/2003    Trey Charles, Smyrna, GA                    
     JO Meet: J 23.99  8/3/2003    Trey Charles, Smyrna, GA                    
    AZ Assoc: A 25.43  3/13/2010   Tivin Mayfield, AC                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Williams, Dereck             Arizona Chee           27.61      27.12   NWI  2 
  2 Johnson, Trey                Nx Level TC                       28.25   NWI  1 
  3 Moreland, Shamar             Do Right               27.91      28.70   NWI  2 
  4 Naisant, Marcus              AZ Flames TC           28.81      29.38   NWI  2 
  5 Smith, James                 AZ Flames TC           30.90      30.14   NWI  2 
  6 Davison, Brian               Nx Level TC                       35.03   NWI  1 
  7 Heddings, Kade               Nx Level TC                       35.32   NWI  1 
 
4x100 Meter Relay 13-14 Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 43.25  8/3/2003    Florida Elite TC, Orlando, FL               
                       Walter Dix, Michael Dowdell, Joshua Wimbley, David
     JO Meet: J 43.25  8/3/2003    Florida Elite TC, Orlando, FL               
                       Walter Dix, Michael Dowdell, Joshua Wimbley, David
    AZ Assoc: A 46.08  6/13/2004   Do Right                                    
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Arizona Rising Suns TC  'A'                                    47.13  
     1) Anderson, Marquis               2) Jones, DeMontay                
     3) Taylor, Cameron                 4) Woodberry, Antwaun             
  2 Alliance Youth Sports  'A'                          50.01      50.19  
     1) Anderson, Drake                 2) Pola, Isaiah                   
     3) Sheesley, Travis                4) Waters, Tamir                  
  3 Arizona Rising Suns TC  'B'                                    50.43  
     1) Jones, Delvin                   2) Nicholson, Christopher         
     3) Russell, Christopher            4) Tellis, Leroy                  
  4 Huron Athletics  'A'                                59.00      58.37  
     1) Carr, Nikolas                   2) Kittner, Danny                 
     3) Konieczny, Kane                 4) Lombardino, Ryan               
 
4x400 Meter Relay 13-14 Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 3:23.96  8/1/1993    Los Angeles Jets, Los Angeles             
                         Lonie Cruel, Aaron Dean, Patrick McCall,Obea Moore
     JO Meet: J 3:23.96  8/1/1993    Los Angeles Jets, Los Angeles             
                         Lonie Cruel, Aaron Dean, Patrick McCall,Obea Moore
    AZ Assoc: A 3:35.72  6/22/1996   Arizona Cheetahs                          
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Arizona Rising Suns TC  'A'                       4:09.70    3:56.34  
     1) Anderson, Marquis               2) Jones, DeMontay                
     3) Taylor, Cameron                 4) Woodberry, Antwaun             
  2 Arizona Rising Suns TC  'B'                                  4:13.43  
     1) Jones, Delvin                   2) Nicholson, Christopher         
     3) Russell, Christopher            4) Tellis, Leroy                  
 
High Jump 13-14 Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 1.94m  7/29/1993   Grayson Galloway, Brevard, NC               
     JO Meet: J 1.94m  7/29/1993   Grayson Galloway, Brevard, NC               
    AZ Assoc: A 1.80m  7/16/1994   Sam Upton, TTB                              
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Moreland, Shamar             Do Right               1.52m      1.50m    4-11.00 
  2 Pola, Isaiah                 Alliance                          1.45m    4-09.00 
  2 Naisant, Marcus              AZ Flames TC           1.60m      1.45m    4-09.00 
  2 Guliford, Quentin            Nx Level TC            1.50m      1.45m    4-09.00 
  5 Naisant, Carlan              AZ Flames TC           1.40m      1.40m    4-07.00 
  5 White, Carmayne              Do Right               1.52m      1.40m    4-07.00 
  7 Heddings, Kade               Nx Level TC            1.35m      1.35m    4-05.00 
  7 Brooks, Elisha               Phoenix Bob cats       1.50m      1.35m    4-05.00 
  9 Ganter, Jeremiah             AZ Flames TC           1.40m      1.30m    4-03.25 
 
Long Jump 13-14 Boys
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 6.68m  7/29/2007   Javier Rodriguez, 04 Alpha Omega E          
     JO Meet: J 6.68m  7/29/2007   Javier Rodriguez, 04 Alpha Omega E          
    AZ Assoc: A 6.58m  7/16/2000   Kaybrin Stevenson, AC                       
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Rahman, Samir                Phoenix Bob cats                  5.92m   NWI  19-05.25 
  2 Lee, N-Gai-Imani             Arizona Chee           5.81m      5.50m   NWI  18-00.50 
  3 Pola, Isaiah                 Alliance                          5.47m   NWI  17-11.50 
  4 Holt, Tommy                  Unattached                        5.23m   NWI  17-02.00 
  5 Griffin, Marquis             Az Titans Ll           5.04m      5.04m   NWI  16-06.50 
  6 West, Jaden                  Nx Level TC            5.21m      5.01m   NWI  16-05.25 
  7 Waters, Tamir                Alliance                          4.89m   NWI  16-00.50 
  8 Gonzales, John-Anthony       Nx Level TC            4.90m      4.72m   NWI  15-06.00 
  9 Brooks, Elisha               Phoenix Bob cats       4.89m      4.63m   NWI  15-02.25 
 10 Anderson, Drake              Alliance               4.98m      4.40m   NWI  14-05.25 
 11 Jackson, DeVion              Do Right               4.57m      4.38m   NWI  14-04.50 
 12 Wickens, Jack                AZ Flames TC           4.40m      4.20m   NWI  13-09.50 
 13 Allred, Tony                 Pops TC                           3.97m   NWI  13-00.25 
 14 Russell, Cory                Arizona Chee                      3.94m   3.7  12-11.25 
 15 Reed, Elijah                 Ar Stars                          3.93m   NWI  12-10.75 
 16 Gilbertson, Reier            Anthem Track                      3.90m   4.4  12-09.50 
 17 Rhonehouse, Andrew           Pops TC                4.31m      3.86m   NWI  12-08.00 
 18 Sheesley, Travis             Alliance                          3.80m   6.0  12-05.75 
 19 Konieczny, Kane              Huron Ath                         3.78m   NWI  12-05.00 
 20 Rillero, Wil                 Anthem Track                      3.70m   NWI  12-01.75 
 20 White, Carmayne              Do Right                          3.70m   NWI  12-01.75 
 22 Robbins, Ezekiel             Alliance                          3.69m   4.7  12-01.25 
 23 Johnson, Anthony             Miles Per Ho           0.03m      3.47m   NWI  11-04.75 
 24 Lopez, Isaia                 Spartan S                         3.37m   NWI  11-00.75 
 -- Kirk, Nasir                  Miles Per Ho           0.10m         ND   NWI           
 
Triple Jump 13-14 Boys
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 13.41m  1980        Michael Martin                             
     JO Meet: J 13.19m  7/27/2006   Kason Covington, 11 YMCA TEAM IDA          
    AZ Assoc: A 12.57m  7/14/2003   Ashtyn Lamb, AC                            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Naisant, Marcus              AZ Flames TC                     10.14m   NWI  33-03.25 
  2 Rhonehouse, Andrew           Pops TC                9.47m      9.46m   NWI  31-00.50 
  3 Wickens, Jack                AZ Flames TC           8.87m      8.99m   NWI  29-06.00 
 
Shot Put 4kg 13-14 Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 19.29m  7/28/1996   Chris Sprague, Houston, TX                 
     JO Meet: J 17.66m  7/30/1994   Van Mounts, Bakersfield, CA                
    AZ Assoc: A 15.68m  6/7/1992    Danny Righetti, UNA                        
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Rahman, Samir                Phoenix Bob cats      10.91m     10.57m   34-08.25 
  2 Naisant, Carlan              AZ Flames TC           9.90m      9.65m   31-08.00 
  3 Graves, JaQuan               Az GoldrushT                      8.87m   29-01.25 
  4 Moss, Jeon                   Miles Per Ho           0.23m      8.34m   27-04.50 
  5 Lamb, George                 Spartan S                         7.93m   26-00.25 
  6 Suggs, John                  Arizona Chee                      7.88m   25-10.25 
  7 Smith, Clarence              AZ Flames TC           8.67m      7.84m   25-08.75 
  8 Widney, Riley                Arizona Puma                      7.28m   23-10.75 
 
Discus Throw 1kg 13-14 Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 61.52m  6/3/1995    Joel Armitage, Ralston, NE                 
     JO Meet: J 57.63m  8/2/2009    Grant Hill, 06-09 Huntsville               
    AZ Assoc: A 46.58m  5/24/1992   Danny Righetti, UNA                        
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Naisant, Carlan              AZ Flames TC          28.15m     27.19m      89-02 
  2 Widney, Riley                Arizona Puma                     23.58m      77-04 
  3 Smith, Clarence              AZ Flames TC                     22.51m      73-10 
  4 Lamb, George                 Spartan S                        21.14m      69-04 
  5 Graves, JaQuan               Az GoldrushT                     18.87m      61-11 
  6 Suggs, John                  Arizona Chee                     16.89m      55-05 
 
Javelin Throw 600g 13-14 Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 59.73m  6/5/2008    Adam Sparks, Unatt Tuscalossa, AL          
     JO Meet: J 56.23m  7/25/2008   David Reinhardt, Unatt Three Riv           
    AZ Assoc: A 51.02m  6/11/2006   Chris Rodriquez, TE                        
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Naisant, Marcus              AZ Flames TC          43.09m     46.23m     151-08 
  2 Naisant, Carlan              AZ Flames TC          37.71m     39.20m     128-07 
  3 Moreland, Shamar             Do Right              36.88m     33.43m     109-08 
  4 Smith, James                 AZ Flames TC          29.85m     29.26m      96-00 
  5 Smith, Clarence              AZ Flames TC          30.38m     29.10m      95-06 
  6 Russell, Christopher         Arizona Risi                     25.83m      84-09 
  7 Widney, Riley                Arizona Puma                     19.03m      62-05 
  8 Suggs, John                  Arizona Chee                     13.97m      45-10 
 
100 Meter Dash 15-16 Boys
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 10.51  7/28/2006   Jeremy Rankin, Unattached                   
     JO Meet: J 10.51  7/28/2006   Jeremy Rankin, Unattached                   
    AZ Assoc: A 10.67  7/14/2003   Keegan Herring, ARS                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Reed-Campos, Micah           Alliance               11.51      11.53   NWI  2 
  2 Ross, Tavian                 Unattached             11.32      11.80   NWI  2 
  3 Johnson, Jason               Arizona Risi           12.02      11.96   NWI  2 
  4 Hayes-Green, Trevell         Arizona Chee                      12.25   NWI  1 
  4 Stephens, Anthony            Arizona Sain           12.30      12.25   NWI  2 
  6 Brooks, Robert               Phoenix Bob cats       12.22      12.32   NWI  2 
  7 Berryhill, Stan              Az Titans Ll                      12.42   NWI  1 
  8 Parrish, Jason               Az Titans Ll           12.40      12.67   NWI  2 
  9 Hayes, Martinique            Alliance               12.74      12.75   NWI  2 
 10 Bardwell-Jones, Darren       Arizona Chee                      12.78   NWI  1 
 11 Kedekin, Jawuan              Do Right               13.37      13.34   NWI  1 
 12 Diaz, Jonah                  Alliance               13.88      14.04   NWI  1 
 
200 Meter Dash 15-16 Boys
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 21.10  7/29/1995   W. Obea Moore, Los Angeles, CA              
     JO Meet: J 21.10  7/29/1995   W. Obea Moore, Los Angeles, CA              
    AZ Assoc: A 21.64  7/14/2003   Keegan Herring, ARS                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Ross, Tavian                 Unattached             22.99      23.65   NWI  3 
  2 Reed-Campos, Micah           Alliance               24.30      24.22   NWI  3 
  3 Johnson, Jason               Arizona Risi           24.13      24.44   NWI  3 
  4 Stephens, Anthony            Arizona Sain           24.55      24.85   NWI  3 
  5 Brooks, Robert               Phoenix Bob cats       24.60      24.90   NWI  3 
  6 Hayes-Green, Trevell         Arizona Chee                      25.43   NWI  1 
  7 Parra, Carlos                Unattached                        25.67   NWI  1 
  8 Hayes, Martinique            Alliance               26.12      25.90   NWI  2 
  9 Berryhill, Stan              Az Titans Ll                      25.98   NWI  1 
 10 Parrish, Jason               Az Titans Ll           25.00      27.00   NWI  3 
 11 Kedekin, Jawuan              Do Right               27.00      27.80   NWI  2 
 12 Diaz, Jonah                  Alliance               28.97      28.85   NWI  2 
 13 Douglas, Kaden               Huron Ath              35.00      34.42   NWI  2 
 
400 Meter Dash 15-16 Boys
============================================================================
 Nat'l Youth: N 45.99  7/29/1995   W. Obea Moore, Los Angeles, CA              
     JO Meet: J 45.99  7/29/1995   W. Obea Moore, Los Angeles, CA              
    AZ Assoc: A 49.30  6/12/2001   Michael Hilbe, AST                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Stephens, Anthony            Arizona Sain           55.00      54.12   3 
  2 Reed-Campos, Micah           Alliance               59.00      55.56   3 
  3 Johnson, Jason               Arizona Risi           55.47      55.83   3 
  4 Berryhill, Stan              Az Titans Ll           56.00      58.60   3 
  5 Helu, Soma                   Pops TC                56.65      58.66   3 
  6 Hayes, Martinique            Alliance             1:03.31    1:02.30   2 
  7 Parrish, Jason               Az Titans Ll         1:06.40    1:04.33   2 
  8 Diaz, Jonah                  Alliance             1:13.93    1:08.58   2 
  9 Douglas, Kaden               Huron Ath            1:18.00    1:14.27   2 
 10 Branch, Robert               Phoenix Bob cats                1:48.86   1 
 11 Parra, Carlos                Unattached                      1:51.49   1 
 12 Williams, Calvin             Phoenix Bob cats                1:51.73   1 
 -- BoydII, Stacey               Arizona Chee           55.48         FS   3 
 -- Kelly, Michael               Arizona Chee                         FS   1 
 
800 Meter Run 15-16 Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 1:50.51  7/28/2007   Howard Shepard, 26 Texas Stars T          
     JO Meet: J 1:50.51  7/28/2007   Howard Shepard, 26 Texas Stars T          
    AZ Assoc: A 1:57.23  6/12/2001   Michael Hilbe, AST                        
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Ross, Tavian                 Unattached           2:06.19    2:11.17  
  2 Branch, Robert               Phoenix Bob cats     2:20.00    2:16.68  
  3 Videla, Alexander            Phoenix Bob cats     2:14.00    2:16.99  
  4 Werwinski, Trey              Arizona Puma                    2:27.97  
  5 Parra, Carlos                Unattached                      2:28.90  
  6 Williams, Calvin             Phoenix Bob cats                2:32.40  
  7 VanDyke, Charles             Spartan S                       2:40.08  
 
1500 Meter Run 15-16 Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 3:54.02  7/29/2007   Nathan Mathabane, 13 unattached           
     JO Meet: J 3:54.02  7/29/2007   Nathan Mathabane, 13 unattached           
    AZ Assoc: A 4:04.00  2/13/1982   Steve Scocco, AP                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Otis, Tim                    Unattached           4:30.00    4:34.94  
  2 VanDyke, Charles             Spartan S                       5:03.26  
  3 Martinez, Killian            Glendale Fla         5:10.00    5:05.50  
  4 Videla, Alexander            Phoenix Bob cats     5:04.00    5:08.44  
  5 Otis, Tyler                  Unattached           5:20.00    5:14.54  
 
3000 Meter Run 15-16 Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 8:27.00  7/23/1993   Billy Harper, Philomath, OR               
     JO Meet: J 8:27.00  7/23/1993   Billy Harper, Philomath, OR               
    AZ Assoc: A 9:04.90  7/16/1989   Theodore Martin, NARR                     
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Otis, Tim                    Unattached          10:00.00   10:25.34  
  2 Martinez, Killian            Glendale Fla                   10:54.81  
  3 VanDyke, Charles             Spartan S                      11:00.20  
 
110 Meter Hurdles (39" ) 15-16 Boys
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 13.74  7/29/2007   Wayne Davis II, 13 Hurdles First            
     JO Meet: J 13.74  7/29/2007   Wayne Davis II, 13 Hurdles First            
    AZ Assoc: A 14.73  5/22/2004   Marcus Clanton, AH                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
 -- Hayes-Green, Trevell         Arizona Chee                         NT   NWI 
 -- AdamsIII, Edwin              Arizona Chee           18.06         NT   NWI 
 
300 Meter Hurdles (36") 15-16 Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 51.56  7/30/2006   William Wynne, 03 Titans                    
     JO Meet: J 51.56  7/30/2006   William Wynne, 03 Titans                    
    AZ Assoc: A 56.95  6/10/1990   Chris Chancy, SS                            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Hayes-Green, Trevell         Arizona Chee                      46.13J 
  2 AdamsIII, Edwin              Arizona Chee                      46.35J 
  3 Douglas, Kaden               Huron Ath                       1:05.80  
 
High Jump 15-16 Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 2.15m  8/1/1992    Eric Bishop, Chatsworth, GA                 
     JO Meet: J 2.15m  8/1/1992    Eric Bishop, Chatsworth, GA                 
    AZ Assoc: A 2.04m  6/11/1994   Mateo Mantano, FFS                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Brooks, Robert               Phoenix Bob cats       1.80m      1.70m    5-07.00 
 
Long Jump 15-16 Boys
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 7.35m  1979        Steven Hansley, East Orange, NJ             
     JO Meet: J 7.35m  1979        Steven Hansley, East Orange, NJ             
    AZ Assoc: A 6.99m  6/14/1997   Samuel Moore, AH                            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Helu, Soma                   Pops TC                5.31m      5.08m   NWI  16-08.00 
  2 Martinez, Killian            Glendale Fla                      4.82m   NWI  15-09.75 
  3 Douglas, Kaden               Huron Ath                         3.63m   NWI  11-11.00 
 
Discus Throw 1.6kg 15-16 Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 54.58m  7/26/2007   Daniel Block, 07 21 Unattached             
     JO Meet: J 54.58m  7/26/2007   Daniel Block, 07 21 Unattached             
    AZ Assoc: A 49.93m  5/3/2009    Jeremy Tuttle, Unattached                  
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Bardwell-Jones, Darren       Arizona Chee                     32.96m     108-02 
 
200 Meter Dash 17-18 Men
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 20.50  7/25/1987   Quincy Watts, Woodland Hills                
     JO Meet: J 20.50  7/25/1987   Quincy Watts, Woodland Hills                
    AZ Assoc: A 21.46  5/3/2009    Ryan Milus, Arizona Chee                    
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Walters, Deandre             Nx Level TC            22.61      22.98   NWI 
 
400 Meter Dash 17-18 Men
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 45.58  7/6/1996    William Obea Moore, Salt Lake City, UT      
     JO Meet: J 45.63  7/30/1995   Jerome Young, Hartford, CT                  
    AZ Assoc: A 48.16  6/11/2006   Tyler Arnold, AH                            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Walters, Deandre             Nx Level TC            52.37      52.59  
 
800 Meter Run 17-18 Men
=========================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 March, Nicolas               Unattached                      2:18.70  
 
Long Jump 17-18 Men
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 7.60m  7/25/1991   Sheddric Fields, Dallas, TX                 
     JO Meet: J 7.60m  7/25/1991   Sheddric Fields, Dallas, TX                 
    AZ Assoc: A 7.14m  6/9/2010    Tevin Blaylark, 1048 AZPanthers             
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Payne, Drew                  Arizona Puma                      5.01m   NWI  16-05.25 
  2 Jones, Marcus                Phoenix Bob cats       5.18m      4.84m   NWI  15-10.50 
 
Shot Put 12 lb. 17-18 Men
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 20.43m  7/24/1987   Dwight Johnson, Phoenix, AZ                
     JO Meet: J 20.43m  7/24/1987   Dwight Johnson, Phoenix, AZ                
    AZ Assoc: A 18.32m  6/1/1991    Korey Johnson, TAA                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Wright, Douglas              Spartan S                         9.43m   30-11.25 
 
Discus Throw 1.6kg 17-18 Men
===================================================================================
    AZ Assoc: A 57.82m  6/6/1987    Dwight Johnson, JOM                        
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Payne, Drew                  Arizona Puma                     32.11m     105-04 
  2 Wright, Douglas              Spartan S                        31.35m     102-10 
 
Javelin Throw 800g 17-18 Men
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 66.94m  7/26/1994   Patrick Ramsey, Simsboro, LA               
     JO Meet: J 66.94m  7/26/1994   Patrick Ramsey, Simsboro, LA               
    AZ Assoc: A 60.28m  6/7/2010    Christopher Rodriguez, 1048 Tucson         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Payne, Drew                  Arizona Puma                     28.85m      94-08 
  2 Jones, Marcus                Phoenix Bob cats      27.54m     26.59m      87-03