Licensed to USATF - Arizona, Inc. - Association License
                                        HY-TEK's Meet Manager 2/2/2013 05:53 PM
             2013 Regulation Meet (Indoor Events Only) - 2/2/2013              
                                 8 lane track                                  
                                  Westwood HS                                  
                                    Results                                    
 
55 Meter Dash 8 & Under Girls
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Onyepunuka, Stacey           Arizona Risi                       9.22q  NWI  3 
  2 Onyepunuka, Sabatiney        Arizona Risi                       9.64q  NWI  2 
  2 Andrews, Anaya               Arizona Chee                       9.64q  NWI  1 
  4 Burks, Avery                 Arizona Chee                       9.67q  NWI  4 
  5 Flanagan, Maia               Unattached                        10.04q  NWI  1 
  6 Johnson, Jordyn              48-Do Right                       10.29q  NWI  3 
  7 Bolden, Tiana                48-Spartan S                      10.38q  NWI  3 
  8 Shaffer, Shelby              48-Do Right                       10.39q  NWI  2 
  9 Bradley, Jade                48-Do Right                       10.43   NWI  4 
 10 Simms, Serena                48-Spartan S                      10.45   NWI  3 
 11 Morales, Atziri              Glendale Fla                      10.46   NWI  1 
 12 Richardson, NaZyia           Arizona Chee                      10.51   NWI  5 
 13 Taylor, Annaleise            Arizona Risi                      10.54   NWI  4 
 14 Andrews, Nyree               Arizona Chee                      10.62   NWI  5 
 15 Wiley, Aneesa                48-Do Right                       10.63   NWI  4 
 16 Topete, Marissa              Arizona Spee                      10.73   NWI  3 
 17 Carter, Destiny              Az GoldrushT                      10.79   NWI  3 
 18 Williams, Michaela           48-Spartan S                      10.85   NWI  5 
 19 Russell, Chloe               Arizona Chee                      10.88   NWI  4 
 20 LaTouf, Alexandra            Arizona Puma           35.00      10.92   NWI  3 
 21 Kisler, Kya                  Arizona Chee                      11.00   NWI  2 
 22 Cuff, Mariah                 48-Spartan S                      11.18   NWI  2 
 23 Gonzalez, Kyra               Az GoldrushT                      11.34   NWI  1 
 24 Clark, Anayah                48-Do Right                       11.37   NWI  1 
 24 Reed, Kiara                  AZ Flames TC                      11.37   NWI  4 
 26 DeVorce, Kassidi             48-Phoenix B                      11.44   NWI  5 
 27 Aguano, Bryn                 Arizona Chee                      11.58   NWI  2 
 27 Collins, Tess                48-Phoenix B                      11.58   NWI  5 
 29 Sparks, Nore'al              Az GoldrushT                      11.65   NWI  2 
 30 Reed, Kianna                 AZ Flames TC                      11.77   NWI  3 
 31 Warren, Chai                 Arizona Sain                      12.18   NWI  5 
 32 Torres, Rhiana               Miles Per Ho           12.00      12.23   NWI  1 
 33 White, Yvonne-Michelle       48-Do Right                       13.02   NWI  4 
 34 Topete, Sophia               Arizona Spee                      14.90   NWI  5 
 35 Lynch, Makayla               Arizona Chee                      18.09   NWI  5 
 
55 Meter Dash 8 & Under Girls
==============================================================================
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Onyepunuka, Stacey           Arizona Risi            9.22       9.00   NWI 
  2 Andrews, Anaya               Arizona Chee            9.64       9.04   NWI 
  3 Onyepunuka, Sabatiney        Arizona Risi            9.64       9.18   NWI 
  4 Burks, Avery                 Arizona Chee            9.67       9.33   NWI 
  5 Flanagan, Maia               Unattached             10.04       9.87   NWI 
  6 Shaffer, Shelby              48-Do Right            10.39       9.89   NWI 
  7 Bolden, Tiana                48-Spartan S           10.38       9.97   NWI 
  8 Johnson, Jordyn              48-Do Right            10.29      10.18   NWI 
 
200 Meter Dash 8 & Under Girls
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Onyepunuka, Stacey           Arizona Risi                      34.53   NWI  3 
  2 Burks, Avery                 Arizona Chee                      35.01   NWI  5 
  3 Andrews, Anaya               Arizona Chee                      35.78   NWI  6 
  4 Hill, Jneya                  Elite Stride           33.00      36.17   NWI  6 
  5 Onyepunuka, Sabatiney        Arizona Risi                      36.35   NWI  5 
  6 Warren, Chai                 48-Alliance                       38.00   NWI  3 
  7 Douglas, Ryland              Elite Stride           42.00      38.61   NWI  6 
  8 Flanagan, Maia               Unattached                        38.67   NWI  3 
  9 Shaffer, Shelby              48-Do Right                       39.54   NWI  4 
 10 Diop, Malayka                Elite Stride                      39.60   NWI  1 
 11 Bolden, Tiana                48-Spartan S                      39.66   NWI  2 
 12 Richardson, NaZyia           Arizona Chee                      40.07   NWI  4 
 13 Bradley, Jade                48-Do Right                       40.09   NWI  1 
 14 Williams, Michaela           48-Spartan S                      41.57   NWI  5 
 15 Topete, Marissa              Arizona Spee                      41.60   NWI  5 
 16 Gonzalez, Kyra               Az GoldrushT                      42.22   NWI  2 
 17 Kisler, Kya                  Arizona Chee                      42.34   NWI  1 
 18 Wiley, Aneesa                48-Do Right                       42.69   NWI  2 
 19 Aguano, Bryn                 Arizona Chee                      42.78   NWI  5 
 20 Russell, Chloe               Arizona Chee                      42.94   NWI  6 
 21 Andrews, Nyree               Arizona Chee                      42.95   NWI  1 
 22 Clark, Anayah                48-Do Right                       43.21   NWI  1 
 23 DeVorce, Kassidi             48-Phoenix B                      43.58   NWI  5 
 24 Simms, Serena                48-Spartan S                      44.73   NWI  4 
 25 Thurman, SaRaye              Elite Stride                      45.07   NWI  5 
 26 Ortiz, Alexis                Arizona Chee                      45.16   NWI  2 
 27 Cuff, Mariah                 48-Spartan S                      45.93   NWI  4 
 28 Reed, Kiara                  AZ Flames TC                      46.40   NWI  3 
 29 Sparks, Nore'al              Az GoldrushT                      47.35   NWI  4 
 30 Reed, Kianna                 AZ Flames TC                      48.55   NWI  3 
 31 Collins, Tess                48-Phoenix B                      49.19   NWI  2 
 32 Kortenkamp, Eleanor          48-Pops TC                        49.52   NWI  3 
 33 Carver, Olivia               Elite Stride                      52.51   NWI  3 
 34 White, Yvonne-Michelle       48-Do Right                       54.33   NWI  6 
 35 Topete, Sophia               Arizona Spee                      57.86   NWI  4 
 36 Lynch, Makayla               Arizona Chee                    1:21.55   NWI  6 
 
400 Meter Dash 8 & Under Girls
============================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Andrews, Anaya               Arizona Chee                    1:21.38   2 
  2 Burks, Avery                 Arizona Chee                    1:21.42   2 
  3 Hill, Jneya                  Elite Stride         1:18.00    1:22.96   4 
  4 Onyepunuka, Sabatiney        Arizona Risi         1:37.29    1:28.17   4 
  5 Onyepunuka, Stacey           Arizona Risi         1:35.49    1:28.95   4 
  6 Shaffer, Shelby              48-Do Right                     1:29.62   3 
  7 Douglas, Ryland              Elite Stride         1:38.00    1:31.62   4 
  8 Johnson, Jordyn              48-Do Right                     1:32.18   2 
  9 Taylor, Annaleise            Arizona Risi         1:33.23    1:32.33   4 
 10 LaTouf, Alexandra            Arizona Puma         1:28.00    1:35.08   4 
 11 Bolden, Tiana                48-Spartan S                    1:35.94   2 
 12 Carter, Destiny              Az GoldrushT                    1:37.14   3 
 13 Beers, Stephanie             Nx Level TC                     1:39.36   1 
 14 Topete, Marissa              Arizona Spee                    1:40.79   2 
 15 Kortenkamp, Eleanor          48-Pops TC                      1:41.11   1 
 16 Wiley, Aneesa                48-Do Right                     1:41.17   3 
 17 Bradley, Jade                48-Do Right                     1:41.42   3 
 18 Williams, Michaela           48-Spartan S                    1:41.51   1 
 19 Thurman, SaRaye              Elite Stride                    1:43.22   3 
 20 Cuff, Mariah                 48-Spartan S                    1:44.40   1 
 21 McCallister, Bethany         Az Track And         1:41.10    1:46.76   4 
 22 Carver, Olivia               Elite Stride                    1:49.67   1 
 23 Ortiz, Alexis                Arizona Chee                    1:49.79   1 
 24 Warren, Chai                 Arizona Sain                    1:59.39   4 
 25 Clark, Anayah                48-Do Right                     1:59.51   3 
 26 White, Yvonne-Michelle       48-Do Right                     2:16.57   2 
 
800 Meter Run 8 & Under Girls
=========================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Hill, Jneya                  Elite Stride         3:19.00    3:21.71  
  2 Douglas, Ryland              Elite Stride         3:46.00    3:30.93  
  3 Simms, Serena                48-Spartan S                    3:38.11  
  4 Diop, Malayka                Elite Stride                    3:40.59  
  5 McCallister, Bethany         Az Track And         3:45.00    3:43.53  
  6 Thurman, SaRaye              Elite Stride                    3:57.83  
  7 Kortenkamp, Eleanor          48-Pops TC                      4:18.08  
  8 Carver, Olivia               Elite Stride                    4:23.39  
 
1500 Meter Run 8 & Under Girls
=========================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 McCallister, Bethany         Az Track And         7:44.99    7:25.41  
 
Long Jump 8 & Under Girls
========================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Andrews, Nyree               Arizona Chee                      1.93m   NWI   6-04.00 
  2 DeVorce, Kassidi             48-Phoenix B                      1.86m   NWI   6-01.25 
  3 Russell, Chloe               Arizona Chee                      1.77m   NWI   5-09.75 
  4 Collins, Tess                48-Phoenix B                      1.62m   NWI   5-03.75 
  5 Richardson, NaZyia           Arizona Chee                      1.48m   NWI   4-10.25 
  6 Torres, Rhiana               Miles Per Ho           1.83m      1.46m   NWI   4-09.50 
  7 Aguano, Bryn                 Arizona Chee                      1.29m   NWI   4-02.75 
  8 Lynch, Makayla               Arizona Chee                      1.00m   NWI   3-03.50 
 
55 Meter Dash 09-10 Girls
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 12.85  7/29/1990   Angela Williams, Ontario, CA                
     JO Meet: J 12.85  7/29/1990   Angela Williams, Ontario, CA                
    AZ Assoc: A 13.57  6/12/1999   Terra Evans, AC                             
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Harrell, Mya                 Arizona Spee            8.53     J 8.28q  NWI  3 
  2 Pogue, Kyia                  Az GoldrushT                     J 8.48q  NWI  1 
  3 Baker, Iolani                AZ Flames TC                     J 8.92q  NWI  2 
  4 Johnson, Jocelyn             AZ Flames TC                     J 9.08q  NWI  4 
  5 Graves, Uzuri                Az GoldrushT                     J 9.12q  NWI  3 
  6 Smythe, Brynn                Arizona Chee                     J 9.25q  NWI  3 
  7 Ortiz, Selema                48-Alliance                      J 9.30q  NWI  2 
  8 Logan, Jaiden                Arizona Puma            9.57     J 9.39q  NWI  1 
  9 Arneson, Abigail             AZ Flames TC                     J 9.40   NWI  4 
 10 Burciaga, Madison            48-Alliance                      J 9.49   NWI  3 
 11 Roberts, Raven               Arizona Risi                     J 9.55   NWI  1 
 12 Palmer, Taijenae             Az GoldrushT                     J 9.56   NWI  4 
 13 Juniel, Jaelyn               Az GoldrushT                     J 9.60   NWI  1 
 14 Gonzalez, Karly              Az GoldrushT                     J 9.61   NWI  3 
 15 Okeke, Jacqueline            48-Phoenix B                     J 9.67   NWI  2 
 16 Womack, JaTavia              48-Alliance                      J 9.69   NWI  2 
 17 Brown, Chelsie               48-Pops TC                       J 9.73   NWI  4 
 17 Watkins, Zari                Arizona Spee                     J 9.73   NWI  1 
 19 Claiborne, Thalia            Arizona Chee                     J 9.82   NWI  3 
 20 Nixon, Kiara                 48-Alliance                      J 9.86   NWI  2 
 21 Jones, Kianna                48-Alliance                      J 9.88   NWI  4 
 22 Arreola, Abigail             Arizbushmast                     J 9.92   NWI  3 
 23 Muwwakkii, Yamayaa           Arizona Chee                    J 10.17   NWI  3 
 23 Washington, Taylor           Arizona Chee                    J 10.17   NWI  1 
 25 Coffman, Paige               Arizona Chee                    J 10.42   NWI  1 
 26 Flores, Karla                Arizona Risi                    J 10.48   NWI  4 
 27 Pinckney, Kia                Arizona Spee                    J 10.75   NWI  1 
 27 Garcia, Esmeralda            Glendale Fla                    J 10.75   NWI  2 
 29 Gilmore, Princess            48-Alliance                     J 11.25   NWI  4 
 30 Collins, Lauren              48-Phoenix B                    J 11.27   NWI  2 
 
55 Meter Dash 09-10 Girls
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 12.85  7/29/1990   Angela Williams, Ontario, CA                
     JO Meet: J 12.85  7/29/1990   Angela Williams, Ontario, CA                
    AZ Assoc: A 13.57  6/12/1999   Terra Evans, AC                             
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Harrell, Mya                 Arizona Spee            8.28       8.22J  NWI 
  2 Pogue, Kyia                  Az GoldrushT            8.48       8.24J  NWI 
  3 Johnson, Jocelyn             AZ Flames TC            9.08       8.83J  NWI 
  4 Baker, Iolani                AZ Flames TC            8.92       8.84J  NWI 
  5 Smythe, Brynn                Arizona Chee            9.25       9.14J  NWI 
  6 Graves, Uzuri                Az GoldrushT            9.12       9.16J  NWI 
  7 Ortiz, Selema                48-Alliance             9.30       9.29J  NWI 
  8 Logan, Jaiden                Arizona Puma            9.39       9.32J  NWI 
 
200 Meter Dash 09-10 Girls
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 26.70  7/31/2004   Robin Reynolds, Miami, FL                   
     JO Meet: J 26.70  7/31/2004   Robin Reynolds, Miami, FL                   
    AZ Assoc: A 27.99  7/6/1980    Natosha Lewis, MSA                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Harrell, Mya                 Arizona Spee           30.02      30.80   NWI  5 
  2 Pogue, Kyia                  Az GoldrushT                      31.44   NWI  2 
  3 Baker, Iolani                AZ Flames TC                      31.98   NWI  2 
  4 Moorer, Joy                  Az GoldrushT                      32.35   NWI  1 
  5 Johnson, Jocelyn             AZ Flames TC                      32.72   NWI  5 
  6 Graves, Uzuri                Az GoldrushT                      32.87   NWI  4 
  7 Logan, Jaiden                Arizona Puma           34.25      33.98   NWI  5 
  7 Smythe, Brynn                Arizona Chee                      33.98   NWI  3 
  9 Patrick, Haley               Elite Stride           32.00      34.19   NWI  5 
 10 Ortiz, Selema                48-Alliance                       34.52   NWI  4 
 11 Fields, Indiah               48-Spartan S                      34.62   NWI  3 
 12 Arneson, Abigail             AZ Flames TC                      35.08   NWI  1 
 13 Burciaga, Madison            48-Alliance                       35.16   NWI  3 
 14 Roberts, Raven               Arizona Risi                      35.33   NWI  1 
 15 Womack, JaTavia              48-Alliance                       35.38   NWI  1 
 16 Palmer, Taijenae             Az GoldrushT                      35.83   NWI  2 
 17 Potts, Ava                   Arizona Chee                      35.96   NWI  3 
 18 Claiborne, Thalia            Arizona Chee                      35.99   NWI  2 
 19 Juniel, Jaelyn               Az GoldrushT                      36.54   NWI  5 
 20 Jones, Kianna                48-Alliance                       36.56   NWI  1 
 21 Brown, Chelsie               48-Pops TC                        36.59   NWI  2 
 22 Watkins, Zari                Arizona Spee                      37.10   NWI  5 
 23 Muwwakkii, Yamayaa           Arizona Chee                      37.98   NWI  3 
 24 Gonzalez, Karly              Az GoldrushT                      38.01   NWI  3 
 25 Nixon, Kiara                 48-Alliance                       39.30   NWI  3 
 26 Davis, Aniya                 Elite Stride           35.00      40.03   NWI  5 
 27 Pinckney, Kia                Arizona Spee                      40.67   NWI  1 
 28 Shealy, Madison              48-Spartan S                      41.58   NWI  2 
 29 Sabala, Kayden               Az GoldrushT                      42.66   NWI  4 
 30 Gilmore, Princess            48-Alliance                       43.36   NWI  2 
 31 Okeke, Jacqueline            48-Phoenix B                      43.59   NWI  4 
 32 Flores, Karla                Arizona Risi                      44.82   NWI  5 
 33 Collins, Lauren              48-Phoenix B                      47.50   NWI  4 
 34 Morrison, Eliza              48-Pops TC                        52.62   NWI  2 
 
400 Meter Dash 09-10 Girls
============================================================================
 Nat'l Youth: N   59.81  7/30/1993   Monique Henderson, San Diego, CA          
     JO Meet: J   59.81  7/30/1993   Monique Henderson, San Diego, CA          
    AZ Assoc: A 1:04.15  7/6/1980    Natosha Lewis, MSA                        
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Johnson, Jocelyn             AZ Flames TC                    1:15.58   1 
  2 Moorer, Joy                  Az GoldrushT                    1:17.75   4 
  3 Ortiz, Selema                48-Alliance                     1:18.56   5 
  4 Fields, Indiah               48-Spartan S                    1:20.33   4 
  5 Logan, Jaiden                Arizona Puma         1:18.00    1:21.42   5 
  6 Hawkin-Quinones, Amara       Az GoldrushT                    1:21.84   3 
  7 Johnson, Jhaidah             48-Do Right                     1:23.66   4 
  8 Jones, Kianna                48-Alliance                     1:24.10   4 
  9 Turner, Brianna              Az GoldrushT                    1:24.36   2 
 10 Arneson, Abigail             AZ Flames TC                    1:26.36   3 
 11 Harrell, Mya                 Arizona Spee         1:26.00    1:26.86   5 
 12 Patrick, Haley               Elite Stride         1:20.00    1:28.28   5 
 13 Claiborne, Thalia            Arizona Chee                    1:29.28   4 
 14 Watkins, Zari                Arizona Spee                    1:29.51   2 
 15 Womack, JaTavia              48-Alliance                     1:30.13   4 
 16 Potts, Ava                   Arizona Chee                    1:30.41   1 
 17 William, Danay               48-Do Right                     1:30.56   4 
 18 Kennedy, Taniah              48-Do Right                     1:30.58   3 
 19 Muwwakkii, Yamayaa           Arizona Chee                    1:31.59   2 
 20 Nixon, Kiara                 48-Alliance                     1:32.88   1 
 21 Sabala, Kayden               Az GoldrushT                    1:32.91   1 
 22 Shealy, Madison              48-Spartan S                    1:33.81   1 
 23 Juniel, Torriana             48-Do Right                     1:33.87   3 
 24 Santoro, Kiara               Unattached                      1:34.05   1 
 25 Coffman, Paige               Arizona Chee                    1:34.07   1 
 26 Henderson, Trinity           48-Do Right                     1:34.73   2 
 27 Brown, Chelsie               48-Pops TC           1:45.65    1:34.83   5 
 28 Pinckney, Kia                Arizona Spee                    1:36.57   3 
 29 Davis, Aniya                 Elite Stride         1:23.00    1:37.74   5 
 30 Gilmore, Princess            48-Alliance                     1:39.45   5 
 31 Ingram, Sharon               Nx Level TC                     1:39.83   4 
 32 Baker, Mackenzie             48-Do Right                     1:42.56   2 
 33 Johnson, Tyanna              48-Do Right                     1:49.95   2 
 34 Davis, Courtney              48-Do Right                     1:50.29   3 
 35 Morrison, Eliza              48-Pops TC                      1:52.13   2 
 
800 Meter Run 09-10 Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 2:22.78  7/4/2009    Daesha Rogers, Miami-Dade P               
     JO Meet: J 2:23.16  8/1/2009    Daesha Rogers, 14 Miami Dade TC           
    AZ Assoc: A 2:33.60  6/11/1994   Min Nowlin, NWS                           
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Baker, Iolani                AZ Flames TC                    2:49.05  
  2 Johnson, Jhaidah             48-Do Right                     3:03.25  
  3 Oliver, Sariya               Nx Level TC                     3:03.71  
  4 Hawkin-Quinones, Amara       Az GoldrushT                    3:11.65  
  5 Fields, Indiah               48-Spartan S                    3:18.89  
  6 Burciaga, Madison            48-Alliance                     3:20.28  
  7 Turner, Brianna              Az GoldrushT                    3:25.54  
  8 Cohen, SamanthaJ             48-Phoenix B                    3:30.93  
  9 William, Danay               48-Do Right                     3:35.71  
 10 Potts, Ava                   Arizona Chee                    3:35.86  
 11 Juniel, Torriana             48-Do Right                     3:36.48  
 12 Henderson, Trinity           48-Do Right                     3:43.89  
 13 Patrick, Haley               Elite Stride         3:21.00    3:46.34  
 14 Sabala, Kayden               Az GoldrushT                    3:49.01  
 15 Kartler, Kendall             48-Phoenix B                    3:49.74  
 16 Shealy, Madison              48-Spartan S                    4:02.13  
 17 Kennedy, Taniah              48-Do Right                     4:02.27  
 18 Johnson, Tyanna              48-Do Right                     4:02.56  
 19 Davis, Courtney              48-Do Right                     4:03.57  
 20 Davis, Aniya                 Elite Stride         3:28.00    4:11.22  
 21 Ingram, Sharon               Nx Level TC                     4:52.87  
 22 Morrison, Eliza              48-Pops TC                      4:58.31  
 
1500 Meter Run 09-10 Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 4:50.97  7/5/2009    Daesha Rogers, Miami-Dade                 
     JO Meet: J 4:51.62  8/2/2009    Daesha Rogers, 14 Miami Dade TC           
    AZ Assoc: A 5:22.80  3/30/1980   Missy Morgan, STC                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Oliver, Sariya               Nx Level TC                     6:03.35  
  2 Arreola, Abigail             Arizbushmast                    6:31.73  
  3 Santoro, Kiara               Unattached                      6:40.51  
  4 Johnson, Jhaidah             48-Do Right                     6:40.93  
  5 Henderson, Trinity           48-Do Right                     6:54.09  
  6 Cohen, SamanthaJ             48-Phoenix B                    7:10.43  
  7 Kartler, Kendall             48-Phoenix B                    7:21.73  
 
4x400 Meter Relay 09-10 Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 4:19.00  7/29/1993   Fast Action TC, Los Angeles, CA           
                         Angel Perkins, LaShinda Demus, Quiana Powell, Niss
     JO Meet: J 4:19.00  7/29/1993   Fast Action TC, Los Angeles, CA           
                         Angel Perkins, LaShinda Demus, Quiana Powell, Niss
    AZ Assoc: A 4:41.70  4/13/1996   KW Northwest Sonics                       
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Az GoldrushTC  'A'                                           5:50.08  
     1) Hawkin-Quinones, Amara          2) Juniel, Jaelyn                 
     3) Moorer, Joy                     4) Pogue, Kyia                    
  2 Az GoldrushTC  'B'                                           6:26.74  
     1) Gonzalez, Karly                 2) Graves, Uzuri                  
     3) Palmer, Taijenae                4) Sabala, Kayla                  
 
Long Jump 09-10 Girls
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 4.66m  7/28/2007   Ramona Carryl, Knoxville,TN                 
     JO Meet: J 4.66m  7/28/2007   Tiani Reeves, Gothenburg T C                
    AZ Assoc: A 4.58m  5/20/1972   Cynthia Rhodes, MTC                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Okeke, Jacqueline            48-Phoenix B                      2.99m   NWI   9-09.75 
  2 Collins, Lauren              48-Phoenix B                      2.46m   NWI   8-01.00 
  3 Smythe, Brynn                Arizona Chee                      2.38m   NWI   7-09.75 
  4 Robinett, Faith              48-Phoenix B                      1.82m   NWI   5-11.75 
  5 Washington, Taylor           Arizona Chee                      1.72m   NWI   5-07.75 
 
Shot Put 6 lb. 09-10 Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 10.46m  7/28/1995   Amber Curtis, Monroe, WI                   
     JO Meet: J 10.46m  7/28/1995   Amber Curtis, Monroe, WI                   
    AZ Assoc: A  8.24m  6/8/2003    Hannah Carson, AC                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Roberts, Raven               Arizona Risi                      5.27m   17-03.50 
  2 William, Danay               48-Do Right                       5.14m   16-10.50 
  3 Johnson, Tyanna              48-Do Right                       4.79m   15-08.75 
  4 Arreola, Abigail             Arizbushmast                      4.33m   14-02.50 
  5 Flores, Karla                Arizona Risi                      3.96m   13-00.00 
  6 Robinett, Faith              48-Phoenix B                      3.85m   12-07.75 
 
55 Meter Dash 11-12 Girls
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 12.10  7/31/1992   Angela Williams, Ontario, Ca                
     JO Meet: J 12.10  7/31/1992   Angela Williams, Ontario, Ca                
    AZ Assoc: A 12.17  7/18/1998   Jessica Onyepunuka, ARS                     
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Sessions, Piper              Arizona Chee                     J 8.34q  NWI  1 
  2 Adams, Adora                 Arizona Chee                     J 8.47q  NWI  1 
  3 Roberts, Riley               Arizona Risi                     J 8.51q  NWI  2 
  4 McCoy, Tajene                Arizona Risi                     J 8.64q  NWI  4 
  5 Haack, Haley                 48-Phoenix B                     J 8.71q  NWI  1 
  6 Woodfin, Kalani              Arizona Risi                     J 8.82q  NWI  3 
  7 Marcelin, Nyjha              Arizona Risi                     J 8.84q  NWI  2 
  8 Black, Sky                   Arizona Risi                     J 9.01q  NWI  2 
  9 Bell, Carisma                Az GoldrushT                     J 9.03   NWI  2 
 10 Senior, Ashlyn               48-Phoenix B                     J 9.09   NWI  1 
 11 Davis, Imani                 Arizona Chee                     J 9.11   NWI  2 
 12 Bell, Deshanae               Az GoldrushT                     J 9.15   NWI  4 
 13 Price, Hannah                48-Pops TC                       J 9.23   NWI  3 
 14 Brewington, Evi'onne         Arizona Chee                     J 9.41   NWI  4 
 15 Okafor, Adanna               48-Phoenix B                     J 9.45   NWI  3 
 16 Levin, Simone                48-Phoenix B                     J 9.48   NWI  2 
 17 Tasby, Mariah                Arizona Risi                     J 9.54   NWI  3 
 18 Jordan, Ashton               Arizona Chee                     J 9.57   NWI  2 
 19 Burke, Lazia                 Arizona Risi                     J 9.63   NWI  4 
 20 Howard, Hope                 48-Spartan S                     J 9.74   NWI  2 
 21 Gordon, Elysa                48-Phoenix B                     J 9.81   NWI  1 
 22 Garcia, Noemy                Glendale Fla                    J 10.00   NWI  3 
 23 Arana, Elizabeth             Glendale Fla                    J 10.05   NWI  1 
 24 Yerian, Makayla              Az GoldrushT                    J 10.08   NWI  3 
 25 Royer, Avery                 48-Alliance                     J 10.09   NWI  1 
 26 Thompson, Makayla            Az Titans Ll                    J 10.13   NWI  4 
 27 Diaz, Iris                   48-Alliance                     J 10.19   NWI  4 
 28 Jacobs, Nikole               Az GoldrushT                    J 10.26   NWI  3 
 29 Sanchez, Ameriah             48-Alliance                     J 10.61   NWI  3 
 30 Lopez, Jessica               Glendale Fla                    J 11.40   NWI  4 
 31 Nelson, Kiayja               Az GoldrushT                    J 11.58   NWI  4 
 
55 Meter Dash 11-12 Girls
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 12.10  7/31/1992   Angela Williams, Ontario, Ca                
     JO Meet: J 12.10  7/31/1992   Angela Williams, Ontario, Ca                
    AZ Assoc: A 12.17  7/18/1998   Jessica Onyepunuka, ARS                     
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Sessions, Piper              Arizona Chee            8.34       8.25J  NWI 
  2 McCoy, Tajene                Arizona Risi            8.64       8.28J  NWI 
  3 Roberts, Riley               Arizona Risi            8.51       8.31J  NWI 
  4 Adams, Adora                 Arizona Chee            8.47       8.36J  NWI 
  5 Haack, Haley                 48-Phoenix B            8.71       8.79J  NWI 
  6 Black, Sky                   Arizona Risi            9.01       8.80J  NWI 
  7 Marcelin, Nyjha              Arizona Risi            8.84       8.85J  NWI 
  8 Woodfin, Kalani              Arizona Risi            8.82       8.86J  NWI 
 
200 Meter Dash 11-12 Girls
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 24.47  8/1/1992    Angela Williams, Ontario, CA                
     JO Meet: J 24.47  8/1/1992    Angela Williams, Ontario, CA                
    AZ Assoc: A 25.14  7/18/1998   Jessica Onyepunuka, ARS                     
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Sessions, Piper              Arizona Chee                      29.92   NWI  3 
  2 Roberts, Riley               Arizona Risi                      30.06   NWI  3 
  3 Mason, Victoria              Elite Stride                      30.49   NWI  5 
  4 Adams, Adora                 Arizona Chee                      30.72   NWI  1 
  5 Charlton, Jayde              Elite Stride           29.46      30.74   NWI  6 
  6 Mustin, Dominique            Arizona Risi                      31.08   NWI  4 
  7 McCoy, Tajene                Arizona Risi                      31.17   NWI  2 
  8 Haack, Haley                 48-Phoenix B                      31.98   NWI  2 
  9 Black, Sky                   Arizona Risi                      32.60   NWI  3 
 10 Shea, Katie                  Arizona Chee                      32.62   NWI  5 
 11 Marcelin, Nyjha              Arizona Risi                      32.73   NWI  2 
 12 Senior, Ashlyn               48-Phoenix B                      32.98   NWI  1 
 13 Bell, Deshanae               Az GoldrushT                      33.16   NWI  3 
 14 Brewington, Evi'onne         Arizona Chee                      33.71   NWI  1 
 15 Woodfin, Kalani              Arizona Risi                      33.98   NWI  4 
 16 Marshal, Savannah            AZ Flames TC                      34.41   NWI  4 
 17 Burke, Lazia                 Arizona Risi                      34.56   NWI  4 
 18 Jordan, Ashton               Arizona Chee                      34.84   NWI  3 
 19 Levin, Simone                48-Phoenix B                      35.18   NWI  2 
 20 Davis, Imani                 Arizona Chee                      35.24   NWI  5 
 21 Macias, Mariah               Elite Stride           34.00      35.36   NWI  6 
 22 Bell, Carisma                Az GoldrushT                      35.39   NWI  1 
 23 Price, Hannah                48-Pops TC                        35.67   NWI  2 
 24 Johnson, Joi                 Arizona Sain                      35.85   NWI  2 
 25 Montufar, Daniela            Arizona Chee                      35.98   NWI  6 
 26 Diaz, Iris                   48-Alliance                       36.63   NWI  5 
 27 Royer, Avery                 48-Alliance                       36.92   NWI  3 
 28 Howard, Hope                 48-Spartan S                      37.30   NWI  6 
 29 Tasby, Mariah                Arizona Risi                      37.60   NWI  4 
 30 Gross, Sharon                48-Spartan S                      37.82   NWI  1 
 31 Collins, Kate                48-Phoenix B                      38.08   NWI  5 
 32 Okafor, Adanna               48-Phoenix B                      38.21   NWI  5 
 33 Thompson, Makayla            Az Titans Ll                      39.34   NWI  1 
 33 Blevins, Zamaree             48-Do Right                       39.34   NWI  6 
 35 Tonth, Jamea                 Elite Stride                      39.52   NWI  6 
 36 Holmes, Zariah               Elite Stride                      40.24   NWI  6 
 37 Sanchez, Ameriah             48-Alliance                       41.18   NWI  4 
 38 Taylor, Vivian               Arizona Puma           45.00      46.76   NWI  6 
 
400 Meter Dash 11-12 Girls
============================================================================
 Nat'l Youth: N   55.01  7/31/2005   Robin Reynolds, Miami Northwest           
     JO Meet: J   55.01  7/31/2005   Robin Reynolds, Miami Northwest           
    AZ Assoc: A 1:00.21  5/20/2000   Judith Onyepunuka, ARS                    
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Mustin, Dominique            Arizona Risi         1:11.79    1:09.49   7 
  2 Roberts, Riley               Arizona Risi                    1:09.79   3 
  3 Mays, Jadyn                  Nx Level TC                     1:09.89   1 
  4 Charlton, Jayde              Elite Stride         1:08.00    1:10.40   7 
  5 Adams, Adora                 Arizona Chee                    1:11.23   2 
  6 Boyd-Matthews, Autumn        48-Do Right                     1:12.63   4 
  7 McCoy, Tajene                Arizona Risi         1:17.01    1:12.65   7 
  8 Black, Sky                   Arizona Risi                    1:14.17   6 
  9 Mason, Victoria              Elite Stride                    1:14.77   4 
 10 Curtis, Kristen              Arizona Risi         1:15.95    1:14.83   7 
 11 Salvador, Jade               48-Do Right                     1:15.59   6 
 12 Haack, Haley                 48-Phoenix B                    1:16.19   4 
 13 Sessions, Piper              Arizona Chee                    1:17.18   1 
 14 Woodfin, Kalani              Arizona Risi         1:19.92    1:17.96   7 
 15 Marcelin, Nyjha              Arizona Risi                    1:18.48   4 
 16 Scroggins, Trinity           48-Do Right                     1:18.63   5 
 17 Senior, Ashlyn               48-Phoenix B                    1:19.50   1 
 18 Bell, Deshanae               Az GoldrushT                    1:19.90   3 
 18 Carswell, Jamelah            Elite Stride         1:13.00    1:19.90   7 
 20 Bell, Carisma                Az GoldrushT                    1:20.59   2 
 21 Butler-Worley, Dyamond       48-Do Right                     1:20.64   5 
 22 Anders, Kelsie               Unattached                      1:21.05   6 
 23 Burke, Lazia                 Arizona Risi                    1:21.76   4 
 24 Jordan, Ashton               Arizona Chee                    1:22.10   1 
 25 Mayfield, Crystal            48-Do Right                     1:22.67   3 
 26 Anspach, MACKENZIE           Nx Level TC                     1:24.12   1 
 27 Price, Hannah                48-Pops TC                      1:24.24   2 
 28 Howard, Hope                 48-Spartan S                    1:24.58   3 
 29 Davis, Imani                 Arizona Chee                    1:25.46   4 
 30 Diaz, Iris                   48-Alliance                     1:25.58   6 
 31 Brewington, Evi'onne         Arizona Chee                    1:25.59   2 
 32 Sells, Jendayi               48-Do Right                     1:27.39   6 
 33 Montufar, Daniela            Arizona Chee                    1:27.93   6 
 34 Macias, Mariah               Elite Stride         1:25.00    1:28.05   7 
 35 Gross, Sharon                48-Spartan S                    1:28.86   1 
 36 Okafor, Adanna               48-Phoenix B                    1:29.28   6 
 37 Gordon, Elysa                48-Phoenix B                    1:29.36   1 
 38 Garcia, Noemy                Glendale Fla                    1:29.52   2 
 39 Williamson, Kaylah           Arizona Sain                    1:30.08   1 
 40 Tasby, Mariah                Arizona Risi                    1:30.30   2 
 41 Johnson, Joi                 Arizona Sain                    1:30.44   3 
 42 Sanchez, Ameriah             48-Alliance                     1:31.30   5 
 43 Collins, Kate                48-Phoenix B                    1:32.15   5 
 44 Benson, Briana               48-Do Right                     1:32.44   3 
 45 Sabala, Kayla                Az GoldrushT                    1:33.14   7 
 46 Royer, Avery                 48-Alliance                     1:33.76   4 
 47 Smith, Janae                 48-Do Right                     1:34.11   3 
 48 Patterson, BreShae           48-Do Right                     1:35.18   5 
 49 Tonth, Jamea                 Elite Stride                    1:35.91   5 
 50 Blevins, Zamaree             48-Do Right                     1:37.23   6 
 51 Lopez, Jessica               Glendale Fla                    1:40.10   5 
 52 Holmes, Zariah               Elite Stride                    1:43.31   5 
 
800 Meter Run 11-12 Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 2:13.12  7/26/2008   Raevyn Rogers, 25 Wings                   
     JO Meet: J 2:13.12  7/26/2008   Raevyn Rogers, 25 Wings                   
    AZ Assoc: A 2:24.25  5/24/1992   Dalene Godinez, SS                        
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Shea, Katie                  Arizona Chee                    2:42.70  
  2 Curtis, Kristen              Arizona Risi         2:47.69    2:46.45  
  3 Mustin, Dominique            Arizona Risi                    2:46.51  
  4 Salvador, Jade               48-Do Right                     3:00.97  
  5 Reed, Haila                  48-Do Right                     3:03.19  
  6 Charlton, Jayde              Elite Stride         2:52.00    3:03.20  
  7 Butler-Worley, Dyamond       48-Do Right                     3:05.83  
  8 Anders, Kelsie               Unattached                      3:07.24  
  9 Mason, Victoria              Elite Stride                    3:11.60  
 10 Mays, Jadyn                  Nx Level TC                     3:11.85  
 11 Scroggins, Trinity           48-Do Right                     3:15.26  
 12 Montufar, Daniela            Arizona Chee                    3:15.33  
 13 Anspach, MACKENZIE           Nx Level TC                     3:23.79  
 14 Benson, Briana               48-Do Right                     3:31.26  
 15 Sabala, Kayla                Az GoldrushT                    3:31.70  
 16 Macias, Mariah               Elite Stride         3:12.00    3:37.42  
 17 Patterson, BreShae           48-Do Right                     3:38.47  
 18 Williamson, Kaylah           Arizona Sain                    3:45.27  
 19 Tonth, Jamea                 Elite Stride                    3:47.61  
 20 Smith, Janae                 48-Do Right                     3:49.34  
 21 Carswell, Jamelah            Elite Stride         2:52.00    3:58.94  
 22 Sells, Jendayi               48-Do Right                     4:18.11  
 23 Holmes, Zariah               Elite Stride                    4:19.85  
 
1500 Meter Run 11-12 Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 4:41.62  7/31/2005   Claudia Francis, Team Evolution           
     JO Meet: J 4:41.62  7/31/2005   Claudia Francis, Team Evolution           
    AZ Assoc: A 5:01.65  3/30/1980   Karrin Maturani, WPNH                     
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Curtis, Kristen              Arizona Risi                    5:31.99  
  2 Shea, Katie                  Arizona Chee                    5:43.00  
  3 Carswell, Jamelah            Elite Stride         5:45.00    5:52.01  
  4 Hereder, Nyja                Unattached           6:25.00    5:54.21  
  5 Butler-Worley, Dyamond       48-Do Right                     6:03.69  
  6 Anders, Kelsie               Unattached                      6:16.08  
  7 Scroggins, Trinity           48-Do Right                     6:30.00  
 
3000 Meter Run 11-12 Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 10:12.47  7/29/2005   Claudia Francis, Team Evolution          
     JO Meet: J 10:12.47  7/29/2005   Claudia Francis, Team Evolution          
    AZ Assoc: A 10:22.30  5/18/1991   Nicole Jenkins, DH                       
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Hereder, Nyja                Unattached          13:18.00   13:09.73  
 
High Jump 11-12 Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 1.69m  7/24/2008   Stacey Destin, Unattached                   
     JO Meet: J 1.69m  7/24/2008   Stacey Destin, Unattached                   
    AZ Assoc: A 1.64m  5/18/1996   Jacquelyn Johnson, YVF                      
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Marshal, Savannah            AZ Flames TC                      1.15m    3-09.25 
 
Long Jump 11-12 Girls
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 5.58m  6/20/1998   Gayle Hunter, Lake Charles, LA              
     JO Meet: J 5.52m  7/27/1991   Myra Combs, Lake Charles, LA                
    AZ Assoc: A 5.07m  3/24/1973   Cynthia Rhodes, UNA                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Marshal, Savannah            AZ Flames TC                      3.11m   NWI  10-02.50 
  2 Levin, Simone                48-Phoenix B                      2.78m   NWI   9-01.50 
 
Shot Put 6 lb. 11-12 Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 13.51m  7/26/2008   Ashlie Blake, 49 PS Vegas Fly              
     JO Meet: J 13.51m  7/26/2008   Ashlie Blake, 49 PS Vegas Fly              
    AZ Assoc: A 12.16m  7/18/1998   Hannah Carson, AC                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Blevins, Zamaree             48-Do Right                       8.64m   28-04.25 
  2 Yerian, Makayla              Az GoldrushT                      8.01m   26-03.50 
  3 Sells, Jendayi               48-Do Right                       6.84m   22-05.25 
  4 Jacobs, Nikole               Az GoldrushT                      4.76m   15-07.50 
 
55 Meter Dash 13-14 Girls
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 11.73  7/31/2009   Kendall Baisden, Motor City TC, MI          
     JO Meet: J 11.61  8/1/1999    Sanya Richards, Pembrooke Pines, FL         
    AZ Assoc: A 11.78  6/1/2003    Terra Evans, AC                             
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Bailey, Anaya                Arizona Chee                     J 7.63q  NWI  1 
  2 Thompson, Sakovia            Az Titans Ll                     J 7.71q  NWI  1 
  3 Gruenwald, Jai               Arizona Chee                     J 7.76q  NWI  4 
  4 Fields, Asiah                48-Spartan S                     J 7.77q  NWI  3 
  5 Pogue, Jayda                 Az GoldrushT                     J 7.86q  NWI  2 
  5 Hughes, Sydney               48-Spartan S                     J 7.86q  NWI  4 
  5 Morris, Denajah              48-Spartan S                     J 7.86q  NWI  1 
  8 Chest, Zaire                 Arizona Chee                     J 7.87q  NWI  4 
  9 Porier-Shelton, Tiana        AZ Flames TC                     J 7.92   NWI  1 
 10 Jordan, Raven                Arizona Chee                     J 7.99   NWI  2 
 11 Conway, Leilani              Arizona Chee                     J 8.33   NWI  3 
 12 Grubbs, Mikaela              AZ Flames TC                     J 8.36   NWI  4 
 13 Gwin, Azilyn                 48-Phoenix B                     J 8.44   NWI  2 
 14 Jimerson, Mahogany           Arizona Risi                     J 8.45   NWI  1 
 14 DeMent, Clare                Arizona Elit                     J 8.45   NWI  2 
 16 Chewning, Bailey             Arizona Risi                     J 8.48   NWI  3 
 17 Payne, Teryah                Arizona Chee                     J 8.50   NWI  4 
 18 Burrell, Kara                Arizona Risi                     J 8.54   NWI  1 
 19 Walker, Malea                Arizona Sain                     J 8.56   NWI  2 
 19 Gamble, Melissa              48-Alliance                      J 8.56   NWI  4 
 21 Okeke, Cecilia               48-Phoenix B                     J 8.72   NWI  1 
 22 Walker, Jadynn               Arizona Sain                     J 8.88   NWI  2 
 23 Anderson, Adreana            48-Alliance                      J 8.96   NWI  3 
 24 Kiekintveld, Meredith        Arizona Chee                     J 8.98   NWI  2 
 25 Jones, Bianca                48-Pops TC                       J 9.01   NWI  3 
 26 Wilcox, Emily                48-Phoenix B                     J 9.03   NWI  3 
 27 Craig, Faith                 Az GoldrushT                     J 9.05   NWI  2 
 28 Hubbard, Jaiya               Az GoldrushT                    J 11.03   NWI  4 
 
55 Meter Dash 13-14 Girls
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 11.73  7/31/2009   Kendall Baisden, Motor City TC, MI          
     JO Meet: J 11.61  8/1/1999    Sanya Richards, Pembrooke Pines, FL         
    AZ Assoc: A 11.78  6/1/2003    Terra Evans, AC                             
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Bailey, Anaya                Arizona Chee            7.63       7.53J  NWI 
  2 Thompson, Sakovia            Az Titans Ll            7.71       7.81J  NWI 
  3 Pogue, Jayda                 Az GoldrushT            7.86       7.88J  NWI 
  3 Gruenwald, Jai               Arizona Chee            7.76       7.88J  NWI 
  5 Fields, Asiah                48-Spartan S            7.77       7.90J  NWI 
  6 Morris, Denajah              48-Spartan S            7.86       7.92J  NWI 
  7 Hughes, Sydney               48-Spartan S            7.86       8.10J  NWI 
 
200 Meter Dash 13-14 Girls
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 23.69  8/1/2009    Kendall Baisden, Motor City TC, MI          
     JO Meet: J 23.63  7/31/1999   Sanya Richards, Pembrooke Pines, FL         
    AZ Assoc: A 23.94  4/6/2003    Terra Evans, AC                             
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Bailey, Anaya                Arizona Chee                      26.44   NWI  4 
  2 Thompson, Sakovia            Az Titans Ll                      26.63   NWI  4 
  3 Fields, Asiah                48-Spartan S                      27.17   NWI  3 
  4 Foreman, Anna                Arizona Chee                      27.54   NWI  3 
  5 Gruenwald, Jai               Arizona Chee                      27.73   NWI  3 
  6 Martin, Jaclyn               Arizona Chee                      27.88   NWI  5 
  7 Morris, Denajah              48-Spartan S                      27.94   NWI  4 
  8 Charlton, LaMeyah            Elite Stride           28.00      28.36   NWI  5 
  9 Jordan, Raven                Arizona Chee                      29.04   NWI  2 
 10 Douglas, Mikayla             Elite Stride           31.00      29.27   NWI  5 
 11 DeMent, Clare                Arizona Elit                      29.28   NWI  1 
 12 Rhymes, Sidney               48-Spartan S                      29.34   NWI  3 
 13 Pogue, Jayda                 Az GoldrushT                      29.51   NWI  4 
 14 Conway, Leilani              Arizona Chee                      29.75   NWI  1 
 15 Jimerson, Mahogany           Arizona Risi                      29.99   NWI  3 
 16 Burrell, Kara                Arizona Risi                      30.24   NWI  1 
 17 Payne, Teryah                Arizona Chee                      30.55   NWI  3 
 18 Hamilton, Ava                Arizona Chee                      30.68   NWI  3 
 19 Hughes, Sydney               48-Spartan S                      30.76   NWI  2 
 20 Gwin, Azilyn                 48-Phoenix B                      31.18   NWI  5 
 21 Chewning, Bailey             Arizona Risi                      31.20   NWI  3 
 22 Anderson, Adreana            48-Alliance                       31.31   NWI  1 
 23 Kiekintveld, Meredith        Arizona Chee                      31.77   NWI  1 
 24 Gamble, Melissa              48-Alliance                       31.84   NWI  2 
 25 Lum, Kelsy                   Unattached                        32.04   NWI  2 
 26 Okeke, Cecilia               48-Phoenix B                      32.11   NWI  5 
 27 Ramirez, Bianca              Glendale Fla                      32.12   NWI  4 
 28 Wilcox, Emily                48-Phoenix B                      32.19   NWI  4 
 29 Standifer, Damarius          48-World Cla           32.28      32.38   NWI  5 
 30 Jones, Bianca                48-Pops TC                        32.39   NWI  5 
 31 Walker, Jadynn               Arizona Sain                      32.86   NWI  1 
 32 Craig, Faith                 Az GoldrushT                      32.91   NWI  2 
 33 Martin, Gebriel              Elite Stride           33.00      33.65   NWI  5 
 34 Higgs, J'Cobie               48-Spartan S                      34.68   NWI  4 
 35 Henry-Johnson, Destinee      48-Do Right                       37.71   NWI  2 
 36 Jones, Tamira                48-Do Right                       43.28   NWI  4 
 
400 Meter Dash 13-14 Girls
============================================================================
 Nat'l Youth: N 53.10  7/8/2007    Robin Reynolds, Lisle, IL                   
     JO Meet: J 53.40  7/28/2002   Brandi Cross, Houston, TX                   
    AZ Assoc: A 56.37  6/22/2002   Judith Onyepunuka, ARS                      
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Foreman, Anna                Arizona Chee                    1:01.75   2 
  2 Martin, Jaclyn               Arizona Chee                    1:02.74   3 
  3 Fields, Asiah                48-Spartan S                    1:03.03   2 
  4 Thompson, Sakovia            Az Titans Ll                    1:03.10   1 
  5 Charlton, LaMeyah            Elite Stride         1:02.00    1:03.21   5 
  6 Porier-Shelton, Tiana        AZ Flames TC         1:02.00    1:04.63   5 
  7 Patterson, Brittany          48-Do Right                     1:05.28   3 
  8 Morris, Denajah              48-Spartan S                    1:06.00   1 
  9 Roberts, Jessica             48-Phoenix B                    1:06.45   1 
 10 Chest, Zaire                 Arizona Chee                    1:07.92   2 
 11 Chewning, Bailey             Arizona Risi         1:10.38    1:08.32   5 
 12 Rhymes, Sidney               48-Spartan S                    1:09.30   2 
 13 Jimerson, Mahogany           Arizona Risi                    1:10.49   3 
 14 Roos, Abby                   48-Pops TC           1:13.21    1:11.01   5 
 15 Burrell, Kara                Arizona Risi         1:13.48    1:11.23   5 
 16 Gamble, Melissa              48-Alliance                     1:11.42   4 
 17 Jones, Dayna                 48-Do Right                     1:12.06   1 
 18 Lum, Kelsy                   Unattached                      1:12.59   2 
 19 Kiekintveld, Meredith        Arizona Chee                    1:13.11   4 
 20 Payne, Teryah                Arizona Chee                    1:13.27   2 
 21 Gonzalez, Jazmin             Nx Level TC                     1:13.42   3 
 22 Conway, Leilani              Arizona Chee                    1:13.66   1 
 23 Briscoe, SanJohnae           48-Do Right                     1:15.14   2 
 24 Walker, Malea                Arizona Sain                    1:16.02   1 
 25 Laliberte, Emily             Az Track And         1:19.78    1:16.37   5 
 26 Anderson, Adreana            48-Alliance                     1:16.45   3 
 27 Craig, Faith                 Az GoldrushT                    1:16.63   4 
 28 Standifer, Damarius          48-World Cla         1:20.92    1:16.69   4 
 29 Higgs, J'Cobie               48-Spartan S                    1:17.49   4 
 30 Hughes, Sydney               48-Spartan S                    1:18.07   3 
 31 Martin, Gebriel              Elite Stride         1:16.00    1:23.23   5 
 32 Henry-Johnson, Destinee      48-Do Right                     1:39.58   2 
 33 Jones, Tamira                48-Do Right                     1:56.31   4 
 
800 Meter Run 13-14 Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 2:06.90  7/4/2009    Raevyn Rogers, The Wings Tr               
     JO Meet: J 2:08.17  8/1/2009    Raevyn Rogers, 25-Wings                   
    AZ Assoc: A 2:13.60  5/18/1980   Lynette Morgan, SDSF                      
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Foreman, Anna                Arizona Chee                    2:34.31  
  2 Charlton, LaMeyah            Elite Stride         2:33.00    2:37.33  
  3 Martin, Jaclyn               Arizona Chee                    2:38.20  
  4 Wilkes-Militello, Alexis     Arizona Puma         2:45.00    2:38.86  
  5 Hamilton, Ava                Arizona Chee                    2:39.84  
  6 Roberts, Jessica             48-Phoenix B         2:49.00    2:42.26  
  7 Sermeno, Celicia             Unattached                      2:51.22  
  8 Gonzalez, Jazmin             Nx Level TC                     3:03.86  
  9 Lum, Kelsy                   Unattached                      3:07.26  
 10 Rhymes, Sidney               48-Spartan S                    3:12.47  
 11 Briscoe, SanJohnae           48-Do Right                     3:15.52  
 12 Jones, Dayna                 48-Do Right                     3:17.11  
 13 Martin, Gebriel              Elite Stride         2:50.00    3:19.92  
 14 Higgs, J'Cobie               48-Spartan S                    3:33.27  
 
1500 Meter Run 13-14 Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 4:28.61  7/29/2005   Jordan Hassay, San Luis Distance          
     JO Meet: J 4:28.61  7/29/2005   Jordan Hassay, San Luis Distance          
    AZ Assoc: A 4:42.20  4/17/1977   Theresa Smith, VOS                        
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Hamilton, Ava                Arizona Chee                    5:17.83  
  2 Valentine, Rachel            Aftershock D         5:29.00    5:31.87  
  3 Wilkes-Militello, Alexis     Arizona Puma         5:50.00    5:38.62  
  4 Smith, Swayze                Aftershock D                    5:40.58  
  5 Cobbin, Rose                 Arizbushmast                    5:42.56  
  6 Sermeno, Celicia             Unattached                      6:00.71  
  7 Shirley, Kaysinee            AZ Flames TC                    6:09.05  
  8 Laliberte, Emily             Az Track And         7:25.20    6:44.17  
 
3000 Meter Run 13-14 Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N  9:35.12  7/30/2005   Jordan Hasay, San Luis Dstnce            
     JO Meet: J  9:35.12  7/30/2005   Jordan Hassay, San Luis Distance         
    AZ Assoc: A 10:33.90  3/18/1978   Lisa Anetsberger, APS                    
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Cobbin, Rose                 Arizbushmast                   11:13.45  
  2 Valentine, Rachel            Aftershock D        11:55.00   11:35.21  
  3 Smith, Swayze                Aftershock D                   11:54.03  
  4 Shirley, Kaysinee            AZ Flames TC                   12:10.87  
  5 Sermeno, Celicia             Unattached                     13:38.21  
 
55 Meter Hurdles (30" ) 13-14 Girls
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 13.85  7/27/2008   Trinity Wilson, 38 EOYDC                    
     JO Meet: J 13.85  7/27/2008   Trinity Wilson, 38 EOYDC                    
    AZ Assoc: A 14.62  7/18/1998   Tiffany McDonald, ARS                       
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Gruenwald, Jai               Arizona Chee                       9.37J  NWI 
  2 Dodd, Kaley                  Unattached             10.00      10.13J  NWI 
  3 Gwin, Azilyn                 48-Phoenix B                      11.13J  NWI 
 
High Jump 13-14 Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 1.71m  7/27/1990   Sondra Biere, Des Moines, IA                
     JO Meet: J 1.71m  7/27/1990   Sondra Biere, Des Moines, IA                
    AZ Assoc: A 1.69m  6/9/1979    Cadija Caldwell, AC                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Charlton, LaMeyah            Elite Stride                      1.35m    4-05.00 
  2 Grubbs, Mikaela              AZ Flames TC                      1.30m    4-03.25 
 -- Rhymes, Sidney               48-Spartan S                         NH            
 -- Simmons, Kaori               Arizona Puma                         NH            
 -- Douglas, Mikayla             Elite Stride                         NH            
 -- Standifer, Damarius          48-World Cla           1.15m         NH            
 
Long Jump 13-14 Girls
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 6.07m  6/20/1998   Tracee Thomas, Las Vegas, NV                
     JO Meet: J 5.84m  7/29/2005   Karynn Dunn, Inl Emp Sprint                 
    AZ Assoc: A 5.66m  2/21/1976   Cyntia Rhodes, MTC                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Porier-Shelton, Tiana        AZ Flames TC                      4.96m   NWI  16-03.25 
  2 Gruenwald, Jai               Arizona Chee                      4.91m   NWI  16-01.50 
  3 Pogue, Jayda                 Az GoldrushT                      4.50m   NWI  14-09.25 
  4 Gwin, Azilyn                 48-Phoenix B                      4.26m   NWI  13-11.75 
  4 Grubbs, Mikaela              AZ Flames TC                      4.26m   NWI  13-11.75 
  6 Martin, Gebriel              Elite Stride                      3.44m   NWI  11-03.50 
  7 Okeke, Cecilia               48-Phoenix B                      3.27m   NWI  10-08.75 
 -- Chest, Zaire                 Arizona Chee                         ND   NWI           
 
Triple Jump 13-14 Girls
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 11.92m  4/24/1999   Nicole Duhart, Riverside, CA               
     JO Meet: J 11.68m  7/28/2006   Nefertiti Smith, 03 Norfolk Real           
    AZ Assoc: A 10.90m  2/7/1981    Marika Bender, MP                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Porier-Shelton, Tiana        AZ Flames TC                      9.65m   NWI  31-08.00 
  2 Cobbin, Rose                 Arizbushmast                      7.92m   NWI  26-00.00 
 
Shot Put 6 lb. 13-14 Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 15.59m  7/29/1989   Teri Steer, Crete, NE                      
     JO Meet: J 15.59m  7/29/1989   Teri Steer, Crete, NE                      
    AZ Assoc: A 13.87m  4/16/1978   Lori Garrow, CTC                           
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Little, Yaniece              48-Pops TC                        7.18m   23-06.75 
 
55 Meter Dash 15-16 Girls
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 11.34  7/28/1995   Angela Will.iams, Ontario, CA               
     JO Meet: J 11.34  7/28/1995   Angela Will.iams, Ontario, CA               
    AZ Assoc: A 11.68  7/14/2003   Judith Onyepunuka, ARS                      
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Center, Alexis               Unattached              8.10     J 7.21q  NWI  2 
  2 Broom, Kennedy               Arizona Chee                     J 7.48q  NWI  2 
  2 Patterson, Kianna            Arizona Chee                     J 7.48q  NWI  3 
  4 Patton, Taylor               Arizona Chee                     J 7.80q  NWI  2 
  5 Claiborne, Zariah            Arizona Chee                     J 7.94q  NWI  3 
  6 Bramwell, Kaija              Unattached              8.00     J 8.01q  NWI  1 
  7 Williford, Christine         Arizona Risi                     J 8.02q  NWI  1 
  8 Neill, Megan                 48-Spartan S                     J 8.06q  NWI  3 
  9 Spencer, Abigail             48-Phoenix B                     J 8.18   NWI  2 
 10 Young, Rees                  Unattached                       J 8.20   NWI  1 
 11 Aysien, Siarah               AZ Flames TC                     J 8.23   NWI  2 
 12 Mathis, Courtney             Arizona Risi                     J 8.70   NWI  3 
 13 Stephens, Alize              Arizona Sain                     J 8.88   NWI  1 
 14 Waller, Sydney               48-Alliance                      J 9.01   NWI  1 
 15 Boyer, Hannah                Arizona Risi                     J 9.09   NWI  2 
 16 Castro, Cassandra            Arizona Puma            8.20     J 9.30   NWI  1 
 17 Lopez, AnaMaria              Glendale Fla                     J 9.49   NWI  3 
 18 Hannum, Alize                Arizona Sain                    J 11.14   NWI  1 
 
55 Meter Dash 15-16 Girls
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 11.34  7/28/1995   Angela Will.iams, Ontario, CA               
     JO Meet: J 11.34  7/28/1995   Angela Will.iams, Ontario, CA               
    AZ Assoc: A 11.68  7/14/2003   Judith Onyepunuka, ARS                      
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Center, Alexis               Unattached              7.21       7.12J  NWI 
  2 Patterson, Kianna            Arizona Chee            7.48       7.28J  NWI 
  3 Claiborne, Zariah            Arizona Chee            7.94       7.76J  NWI 
  4 Bramwell, Kaija              Unattached              8.01       7.82J  NWI 
  5 Williford, Christine         Arizona Risi            8.02       7.90J  NWI 
  6 Neill, Megan                 48-Spartan S            8.06       7.92J  NWI 
 
200 Meter Dash 15-16 Girls
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 23.06  7/31/2004   Bianca Knight, Ridgeland, MS                
     JO Meet: J 23.06  7/31/2004   Bianca Knight, Ridgeland, MS                
    AZ Assoc: A 23.99  7/14/2003   Judith Onyepunuka, ARS                      
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Patton, Taylor               Arizona Chee                      26.96   NWI  1 
  2 Broom, Kennedy               Arizona Chee                      27.07   NWI  3 
  3 Williford, Christine         Arizona Risi                      27.34   NWI  1 
  4 Claiborne, Zariah            Arizona Chee                      27.44   NWI  3 
  5 Cooper, Aeryone              AZ Flames TC                      29.02   NWI  2 
  6 Neill, Megan                 48-Spartan S                      29.67   NWI  3 
  7 Aysien, Siarah               AZ Flames TC                      30.27   NWI  1 
  8 Waller, Sydney               48-Alliance                       30.70   NWI  2 
  9 Mathis, Courtney             Arizona Risi                      31.08   NWI  2 
 10 Boyer, Hannah                Arizona Risi                      31.59   NWI  2 
 11 Creer, Cierra                Arizona Puma           24.00      32.14   NWI  3 
 12 Stephens, Alize              Arizona Sain                      32.34   NWI  2 
 13 Patterson, Kianna            Arizona Chee                      33.33   NWI  1 
 14 Castro, Cassandra            Arizona Puma           24.00      36.82   NWI  3 
 15 Henry-Johnson, Ariel         48-Do Right                       39.94   NWI  3 
 
400 Meter Dash 15-16 Girls
============================================================================
 Nat'l Youth: N 52.11  7/29/2001   Stephanie Smith, Macon, GA                  
     JO Meet: J 52.11  7/29/2001   Stephanie Smith, Macon, GA                  
    AZ Assoc: A 55.53  6/13/2004   Natalie Johnson, AC                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Williford, Christine         Arizona Risi         1:03.22    1:01.98   2 
  2 Riley, Tiffany               Az Track And         1:06.48    1:02.15   2 
  3 Yescas, Julia                Az GoldrushT                    1:07.74   1 
  4 Boyer, Hannah                Arizona Risi         1:14.77    1:09.46   2 
  5 Mathis, Courtney             Arizona Risi                    1:11.02   1 
  6 Neill, Megan                 48-Spartan S                    1:11.28   1 
  7 Aysien, Siarah               AZ Flames TC                    1:11.44   1 
  8 Creer, Cierra                Arizona Puma         1:10.00    1:13.08   2 
  9 Waller, Sydney               48-Alliance                     1:13.68   2 
 10 Cooper, Aeryone              AZ Flames TC                    1:14.28   1 
 11 Campos, Andrea               Arizona Sain                    1:24.27   1 
 12 Henry-Johnson, Ariel         48-Do Right                     1:40.48   1 
 13 Hannum, Alize                Arizona Sain                    1:53.34   1 
 
800 Meter Run 15-16 Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 2:04.83  7/26/2008   Phillis Francis, 06-Team Evolutio         
     JO Meet: J 2:04.83  7/26/2008   Phillis Francis, 06-Team Evolutio         
    AZ Assoc: A 2:14.70  5/20/1995   Dawn Gilson, AE                           
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Riley, Tiffany               Az Track And         2:29.92    2:26.87  
  2 Nichols, Alexis              Arizona Chee                    2:40.03  
  3 Yescas, Julia                Az GoldrushT                    2:44.75  
  4 Bledsoe, Livia               Az Track And         2:49.38    2:46.00  
  5 Donnelly, Nicole             Az Track And         2:49.40    2:46.04  
  6 Epperson, Brianna            Aftershock D         2:56.00    2:51.57  
  7 Hornbeak, Caylie             Az Track And         2:56.20    3:08.78  
  8 Lopez, AnaMaria              Glendale Fla                    3:16.49  
  9 Campos, Andrea               Arizona Sain                    3:20.63  
 
1500 Meter Run 15-16 Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 4:25.57  7/24/1984   Suzy Favor, Stevens Point, WI             
     JO Meet: J 4:25.57  7/24/1984   Suzy Favor, Stevens Point, WI             
    AZ Assoc: A 4:42.20  4/17/1977   Laurie Sawyer, PTC                        
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Goettl, Megan                Aftershock D         5:07.00    5:09.91  
  2 Nichols, Alexis              Arizona Chee                    5:27.56  
  3 Bledsoe, Livia               Az Track And         5:40.83    5:30.92  
  4 Donnelly, Nicole             Az Track And         5:41.75    5:33.03  
  5 Epperson, Brianna            Aftershock D         6:22.00    5:49.89  
 
3000 Meter Run 15-16 Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 9:37.09  7/30/2005   Caitlin Lane, unattached-1                
     JO Meet: J 9:37.09  7/30/2005   Caitlin Lane, unattached-1                
    AZ Assoc: A 9:53.80  6/3/1978    Laurie Sawyer, PTC                        
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Goettl, Megan                Aftershock D        11:17.00   11:24.61  
 
55 Meter Hurdles (33" ) 15-16 Girls
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 13.87  7/29/1994   Yolanda Johnson, Denver. CO                 
     JO Meet: J 13.87  7/29/1994   Yolanda Johnson, Denver. CO                 
    AZ Assoc: A 14.27  6/10/2000   Jacquelyn Johnson, YVF                      
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Spencer, Abigail             48-Phoenix B                      10.03J  NWI 
  2 Evans, Corneisha             Arizona Chee                      10.28J  NWI 
  3 Bramwell, Kaija              Unattached                        10.41J  NWI 
 
High Jump 15-16 Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 1.82m  7/29/2007   Shanay Briscoe, 25 Northwest Fly            
     JO Meet: J 1.82m  7/29/2007   Shanay Briscoe, 25 Northwest Fly            
    AZ Assoc: A 1.76m  6/7/1975    Cindy Mitchell, CW                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Smith, Jalissa               AZ Flames TC           1.52m      1.55m    5-01.00 
  2 Bramwell, Kaija              Unattached             1.35m      1.40m    4-07.00 
 
Long Jump 15-16 Girls
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 6.16m  7/10/1999   Jill Bell, Cheyne, WA                       
     JO Meet: J 6.15m  8/15/1980   Kathy Harrison, East Point, GA              
    AZ Assoc: A 6.03m  5/2/1978    Ana Van, VOS                                
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Broom, Kennedy               Arizona Chee                      4.91m   NWI  16-01.50 
  2 Young, Rees                  Unattached                        4.63m   NWI  15-02.25 
  3 Cooper, Aeryone              AZ Flames TC                      4.32m   NWI  14-02.25 
 
Triple Jump 15-16 Girls
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 12.94m  7/30/2009   Ciarra Brewer, Mission Valley TC           
     JO Meet: J 12.94m  7/30/2009   Ciarra Brewer, 14-38 Mission Va            
    AZ Assoc: A 11.75m  5/2/2009    Jasmine Todd, Arizona Chee                 
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Smith, Jalissa               AZ Flames TC                      7.76m   NWI  25-05.50 
 
Shot Put 4kg 15-16 Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 15.19m  7/27/2001   Michelle  Carter, Ovilla, TX               
     JO Meet: J 15.19m  7/27/2001   Michelle  Carter, Ovilla, TX               
    AZ Assoc: A 14.45m  7/6/1980    Cindy Johnson, VOS                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Evans, Corneisha             Arizona Chee                     11.20m   36-09.00 
  2 Bramwell, Kaija              Unattached             8.00m      8.62m   28-03.50 
  3 Patterson, Kianna            Arizona Chee                      7.31m   23-11.75 
 
55 Meter Dash 17-18 Women
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 11.1h  1980        Michelle Glover, Pennsauken, NJ             
     JO Meet: J 11.1h  1980        Michelle Glover, Pennsauken, NJ             
    AZ Assoc: A 11.71  6/17/2000   Kenyanna Wilson, ARS                        
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Westbrook, Ky                Arizona Chee                     J 7.10q  NWI  1 
  2 Williams, Tope               Arizona Chee                     J 7.35q  NWI  2 
  3 Godfrey, Kevina              Unattached                       J 7.44q  NWI  1 
  4 Lee, Anna                    Unattached                       J 8.35q  NWI  2 
  5 Flower, Selena               Arizona Elit                     J 8.62q  NWI  1 
  6 Beltran, Bianca              Arizona Chee                     J 9.23q  NWI  1 
 
55 Meter Dash 17-18 Women
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 11.1h  1980        Michelle Glover, Pennsauken, NJ             
     JO Meet: J 11.1h  1980        Michelle Glover, Pennsauken, NJ             
    AZ Assoc: A 11.71  6/17/2000   Kenyanna Wilson, ARS                        
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Lee, Anna                    Unattached              8.35       8.24J  NWI 
 
200 Meter Dash 17-18 Women
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 23.24  7/26/2007   Victoria Jordan, 26 Dallas Gold T           
     JO Meet: J 23.24  7/26/2007   Victoria Jordan, 26 Dallas Gold T           
    AZ Assoc: A 23.90  6/1/2003    Jessica Onyepunuka, ARS                     
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Westbrook, Ky                Arizona Chee                      24.83   NWI  1 
  2 Jackson, Dominique           Arizona Chee                      25.21   NWI  2 
  3 Flannigan, Makaila           Arizona Chee                      25.85   NWI  2 
  4 Godfrey, Kevina              Unattached                        25.97   NWI  2 
  5 Jordan, Sherrelle            Arizona Chee                      26.30   NWI  1 
  6 Coleman, Alysoune            AZ Flames TC                      26.83   NWI  2 
 
400 Meter Dash 17-18 Women
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 51.31  7/27/2000   Monique Henderson, Buffalo, NY              
     JO Meet: J 51.45  8/2/1981    Erica Harris, Gig Harbor, WA                
    AZ Assoc: A 56.37  6/1/1991    Eurika Hall, TAA                            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Jackson, Dominique           Arizona Chee                    1:01.30  
  2 Saddler, Octobria            Arizona Elit                    1:04.87  
  3 Lee, Anna                    Unattached                      1:10.55  
  4 Seaton, Chelsey              Az Track And         1:14.43    1:14.68  
  5 Too, Rachel                  Arizona Puma         1:10.00    1:20.44  
 
800 Meter Run 17-18 Women
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 2:05.27  7/30/2005   Sarah Bowman, Indianapolis, IN            
     JO Meet: J 2:07.73  7/30/1994   Tamieka Grizzle, Bronx. NY                
    AZ Assoc: A 2:14.73  6/8/2010    Katie Penney, 1048 Gtd Go Dist            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Coleman, Alysoune            AZ Flames TC                    2:41.20  
  2 Coleman, Savannah            AZ Flames TC                    2:44.81  
  3 Malmos, Breanna              Az Track And         2:57.94    2:56.76  
  4 Seaton, Chelsey              Az Track And         2:57.96    2:59.79  
  5 Too, Rachel                  Arizona Puma         2:35.00    3:18.99  
 
1500 Meter Run 17-18 Women
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 4:26.39  8/2/1981    Cecilia Hopp, Cos  Cob, CT                
     JO Meet: J 4:26.39  8/2/1981    Cecilia Hopp, Cos  Cob, CT                
    AZ Assoc: A 4:51.97  7/14/2003   Vanessa Hernandez, TE                     
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Vanderhout, Julianna         AZ Flames TC                    5:30.05  
  2 Malmos, Breanna              Az Track And         5:54.20    6:19.49  
 
55 Meter Hurdles (33"  ) 17-18 Women
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 13.35  7/29/2006   April Williams, unattached                  
     JO Meet: J 13.35  7/29/2006   April Williams, unattached                  
    AZ Assoc: A 13.76  6/8/2003    Tiffany McDonald, ARS                       
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Flannigan, Makaila           Arizona Chee                       8.49J  NWI 
  2 Jordan, Sherrelle            Arizona Chee                       8.52J  NWI 
  3 Coleman, Savannah            AZ Flames TC                       9.53J  NWI 
  4 Bramwell, Asha               Unattached                        10.73J  NWI 
 
High Jump 17-18 Women
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 1.85m  7/25/1996   Adrienne Sims, Fayettevile, NC              
     JO Meet: J 1.85m  7/25/1996   Adrienne Sims, Fayettevile, NC              
    AZ Assoc: A 1.75m  6/18/1983   Shelly Fehrman, NH                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Bramwell, Asha               Unattached             1.55m      1.50m    4-11.00 
  2 Mckenna, Ashlee              Arizona Puma                      1.15m    3-09.25 
 
Long Jump 17-18 Women
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 6.36m  7/23/1994   Angela Henry, Omaha, NE                     
     JO Meet: J 6.36m  7/23/1994   Angela Henry, Omaha, NE                     
    AZ Assoc: A 5.69m  6/9/1991    Latosha Bailey, TAA                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Flannigan, Makaila           Arizona Chee                      5.34m   NWI  17-06.25 
  2 Godfrey, Kevina              Unattached                        5.30m   NWI  17-04.75 
  3 Bramwell, Asha               Unattached             4.80m      4.55m   NWI  14-11.25 
  4 Mckenna, Ashlee              Arizona Puma                      3.34m   NWI  10-11.50 
 
Shot Put 4kg 17-18 Women
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 15.82m  7/31/2003   Michelle Carter, Ovilla, TX                
     JO Meet: J 15.82m  7/31/2003   Michelle Carter, Ovilla, TX                
    AZ Assoc: A 13.61m  6/17/2000   Jennifer Penrose, UNA                      
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Westbrook, Ky                Arizona Chee                     12.04m   39-06.00 
  2 Bramwell, Asha               Unattached             9.50m      9.22m   30-03.00 
  3 Clement, Ebony               Arizona Chee                      9.06m   29-08.75 
 
55 Meter Dash 8 & Under Boys
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 MonroeJr., Aaron             Arizona Sain                       9.14q  NWI  2 
  2 Rhymes, Destine              48-Spartan S                       9.32q  NWI  2 
  3 Tamplin,Jr., Errick          48-Alliance                        9.58q  NWI  4 
  4 Torres, Marcos               Miles Per Ho            9.53       9.64q  NWI  5 
  5 Okeke, Dominic               48-Phoenix B                       9.89q  NWI  1 
  6 Davis, John                  48-Do Right                        9.90q  NWI  3 
  7 Price, Aiden                 48-Do Right                       10.18q  NWI  1 
  8 Wileyjr, Martel              48-Do Right                       10.22q  NWI  2 
  9 RutherfordIII, Joe           Arizona Sain                      10.34   NWI  1 
 10 Hawkins, Ricky               48-Spartan S                      10.39   NWI  3 
 11 Cryer, Braeyden              Arizona Chee                      10.67   NWI  5 
 12 Alberty, Darius              Arizona Risi                      10.68   NWI  2 
 13 ClarkJr, Terrance            Arizona Risi                      10.70   NWI  1 
 14 Barrett, Malec               48-Do Right                       10.73   NWI  2 
 15 Byrd, O'Shen                 48-Do Right                       10.85   NWI  4 
 16 Jones, De'Von                48-Do Right                       10.93   NWI  5 
 17 Lopez, Justin                Arizona Chee                      11.48   NWI  3 
 18 Miles, Jarvis                48-Do Right                       11.53   NWI  1 
 19 Simms, Maurice               48-Spartan S                      11.62   NWI  1 
 20 Burt, Ghaazi                 48-Do Right                       11.92   NWI  4 
 21 Robinett, Ryan               48-Phoenix B                      12.14   NWI  5 
 22 Carter, Micah                Az GoldrushT                      12.17   NWI  5 
 23 Clark, Terrione              Arizona Risi                      12.30   NWI  3 
 24 Rasor, Caleb                 48-Pops TC                        12.33   NWI  4 
 25 LevinusIII, Fredrick-Cha     48-Phoenix B                      12.45   NWI  1 
 26 Sanders, Aamari              48-Do Right                       12.61   NWI  5 
 27 Martinez, Temacehua          Arizona Spee                      12.68   NWI  2 
 28 Sallee, Deaken               Arizona Spee                      13.26   NWI  4 
 29 Harry, Zayvion               48-Do Right                       13.73   NWI  5 
 
55 Meter Dash 8 & Under Boys
==============================================================================
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 MonroeJr., Aaron             Arizona Sain            9.14       9.05   NWI 
  2 Tamplin,Jr., Errick          48-Alliance             9.58       9.07   NWI 
  3 Davis, John                  48-Do Right             9.90       9.51   NWI 
  4 Rhymes, Destine              48-Spartan S            9.32       9.55   NWI 
  5 Price, Aiden                 48-Do Right            10.18       9.63   NWI 
  6 Okeke, Dominic               48-Phoenix B            9.89       9.65   NWI 
  7 Wileyjr, Martel              48-Do Right            10.22       9.98   NWI 
 
200 Meter Dash 8 & Under Boys
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Davis, John                  48-Do Right                       35.78   NWI  1 
  2 Rhymes, Destine              48-Spartan S                      35.81   NWI  2 
  3 Tamplin,Jr., Errick          48-Alliance                       36.59   NWI  4 
  4 Wileyjr, Martel              48-Do Right                       37.82   NWI  3 
  5 Price, Aiden                 48-Do Right                       38.42   NWI  1 
  6 ClarkJr, Terrance            Arizona Risi                      38.61   NWI  2 
  7 Hawkins, Ricky               48-Spartan S                      40.59   NWI  1 
  8 Byrd, O'Shen                 48-Do Right                       41.07   NWI  4 
  9 Alberty, Darius              Arizona Risi                      41.60   NWI  4 
 10 Barrett, Malec               48-Do Right                       42.35   NWI  1 
 11 Jones, De'Von                48-Do Right                       42.83   NWI  3 
 12 Simms, Maurice               48-Spartan S                      45.89   NWI  3 
 13 Monte, Sheldon               48-Alliance                       46.73   NWI  1 
 14 Burt, Ghaazi                 48-Do Right                       47.41   NWI  3 
 15 Rasor, Caleb                 48-Pops TC                        48.07   NWI  4 
 16 Miles, Jarvis                48-Do Right                       48.51   NWI  2 
 17 Cryer, Braeyden              Arizona Chee                      49.23   NWI  1 
 18 Clark, Terrione              Arizona Risi                      49.97   NWI  1 
 19 Gonzalez, Diego              Az GoldrushT                      50.13   NWI  3 
 20 Martinez, Temacehua          Arizona Spee                      51.77   NWI  2 
 21 Sallee, Deaken               Arizona Spee                      52.19   NWI  4 
 22 Sanders, Aamari              48-Do Right                       54.36   NWI  3 
 23 Montano, Soul                Elite Stride                    1:01.39   NWI  4 
 24 Harry, Zayvion               48-Do Right                     1:09.30   NWI  4 
 
400 Meter Dash 8 & Under Boys
============================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Rhymes, Destine              48-Spartan S                    1:24.08   1 
  2 Price, Aiden                 48-Do Right                     1:30.48   4 
  3 Okeke, Dominic               48-Phoenix B                    1:30.67   1 
  4 Davis, John                  48-Do Right                     1:30.69   3 
  5 Tamplin,Jr., Errick          48-Alliance                     1:30.75   4 
  6 Wileyjr, Martel              48-Do Right                     1:33.78   3 
  7 Barrett, Malec               48-Do Right                     1:35.03   4 
  8 RutherfordIII, Joe           Arizona Sain                    1:35.09   4 
  9 MonroeJr., Aaron             Arizona Sain                    1:35.72   3 
 10 Byrd, O'Shen                 48-Do Right                     1:37.94   2 
 11 Burt, Ghaazi                 48-Do Right                     1:42.17   4 
 12 Hawkins, Ricky               48-Spartan S                    1:42.85   3 
 13 Simms, Maurice               48-Spartan S                    1:42.99   2 
 14 Alam-Ahmed, Zuhayr           Miles Per Ho         1:43.70    1:43.56   4 
 15 LevinusIII, Fredrick-Cha     48-Phoenix B                    1:43.82   2 
 16 Jones, De'Von                48-Do Right                     1:48.56   1 
 17 Miles, Jarvis                48-Do Right                     1:50.00   2 
 18 Lopez, Justin                Arizona Chee                    1:52.11   2 
 19 Cryer, Braeyden              Arizona Chee                    1:54.22   4 
 20 Sallee, Deaken               Arizona Spee                    1:55.34   3 
 21 Martinez, Temacehua          Arizona Spee                    1:55.62   3 
 22 Harry, Zayvion               48-Do Right                     2:11.63   4 
 23 Sanders, Aamari              48-Do Right                     2:18.37   1 
 
800 Meter Run 8 & Under Boys
=========================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Montano, Soul                Elite Stride                    5:20.57  
 
Long Jump 8 & Under Boys
========================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Torres, Marcos               Miles Per Ho           3.05m      3.45m   NWI  11-04.00 
  2 MonroeJr., Aaron             Arizona Sain                      3.32m   NWI  10-10.75 
  3 Okeke, Dominic               48-Phoenix B                      2.43m   NWI   7-11.75 
  4 Robinett, Ryan               48-Phoenix B                      2.08m   NWI   6-10.00 
  5 LevinusIII, Fredrick-Cha     48-Phoenix B                      2.06m   NWI   6-09.25 
  6 Alam-Ahmed, Zuhayr           Miles Per Ho           2.62m      1.85m   NWI   6-01.00 
 
Shot Put 8 & Under Boys
===================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Robinett, Ryan               48-Phoenix B                      3.80m   12-05.75 
  2 Carter, Micah                Az GoldrushT                      3.07m   10-01.00 
 
55 Meter Dash 09-10 Boys
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 12.73  7/28/1991   Richard Washington, Inglewood, CA           
     JO Meet: J 12.73  7/28/1991   Richard Washington, Inglewood, CA           
    AZ Assoc: A 13.08  4/29/1995   Arnold Bernard, AC                          
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Hermas, Donye                Az GoldrushT                     J 8.29q  NWI  1 
  2 Douglass, Garrison           48-World Cla            9.00     J 8.58q  NWI  4 
  3 Chambers, Eric               Az GoldrushT                     J 8.67q  NWI  4 
  4 Brown, Jamari                Arizona Sain                     J 8.72q  NWI  4 
  5 Sovereign, Joshua            Arizona Chee                     J 8.81q  NWI  3 
  6 Kittleson, Conner            Arizona Risi                     J 8.83q  NWI  1 
  7 Anderson, Andre              Arizona Sain                     J 8.90q  NWI  3 
  8 Grubbs, Devon                AZ Flames TC                     J 8.95q  NWI  2 
  9 Proctor, Malik               48-Phoenix B                     J 9.09   NWI  4 
 10 Sparks, Davon                Az GoldrushT           14.23     J 9.13   NWI  2 
 11 Haskell, Jamere              Arizona Risi                     J 9.20   NWI  2 
 12 King, Michael                Arizona Chee                     J 9.25   NWI  1 
 13 Ortiz, Avaunt                48-Alliance                      J 9.41   NWI  1 
 14 Overstreet, Louis            AZ Flames TC                     J 9.42   NWI  3 
 15 Ballentine, Tarrick          AZ Flames TC                     J 9.53   NWI  3 
 16 Beltran, Abdiel              Arizona Chee                     J 9.58   NWI  3 
 17 Noyd, Russell                48-Alliance                      J 9.71   NWI  2 
 18 Nguyen, Blake                Arizona Risi                     J 9.72   NWI  3 
 19 Mock, Jacob                  48-Phoenix B                     J 9.83   NWI  2 
 20 Aguira, Ethan                Az Titans Ll                    J 10.02   NWI  1 
 20 Foster, Matt                 Az Track And           10.11    J 10.02   NWI  1 
 22 Ruiz, Enrique                AZ Flames TC                    J 10.87   NWI  2 
 23 Ruiz, Elian                  AZ Flames TC                    J 11.14   NWI  3 
 24 Gonzalez, Daniel             Arizona Spee                    J 12.35   NWI  4 
 
55 Meter Dash 09-10 Boys
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 12.73  7/28/1991   Richard Washington, Inglewood, CA           
     JO Meet: J 12.73  7/28/1991   Richard Washington, Inglewood, CA           
    AZ Assoc: A 13.08  4/29/1995   Arnold Bernard, AC                          
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Douglass, Garrison           48-World Cla            8.58       8.32J  NWI 
  2 Brown, Jamari                Arizona Sain            8.72       8.42J  NWI 
  3 Sovereign, Joshua            Arizona Chee            8.81       8.58J  NWI 
  4 Kittleson, Conner            Arizona Risi            8.83       8.63J  NWI 
  5 Chambers, Eric               Az GoldrushT            8.67       8.74J  NWI 
  6 Grubbs, Devon                AZ Flames TC            8.95       8.76J  NWI 
 
200 Meter Dash 09-10 Boys
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 25.83  8/2/2003    Rannell Hall, Miami, FL                     
     JO Meet: J 25.83  8/2/2003    Rannell Hall, Miami, FL                     
    AZ Assoc: A 26.59  6/16/2007   Paul Lucas, DR                              
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Hermas, Donye                Az GoldrushT                      29.29   NWI  2 
  2 Sovereign, Joshua            Arizona Chee                      32.55   NWI  1 
  3 Mason, Mekhi                 Elite Stride                      33.26   NWI  2 
  4 Haskell, Jamere              Arizona Risi                      33.30   NWI  2 
  5 Kittleson, Conner            Arizona Risi                      33.43   NWI  2 
  6 Sparks, Davon                Az GoldrushT           32.23      33.74   NWI  4 
  7 Noyd, Russell                48-Alliance                       34.36   NWI  2 
  8 Douglass, Garrison           48-World Cla           30.08      34.57   NWI  4 
  9 Chambers, Eric               Az GoldrushT                      34.69   NWI  4 
 10 Standifer, Ahmez             48-World Cla           30.77      34.94   NWI  4 
 11 Overstreet, Louis            AZ Flames TC                      35.35   NWI  3 
 12 Nguyen, Blake                Arizona Risi                      36.40   NWI  3 
 13 Smith, Zachary               Az GoldrushT                      36.66   NWI  4 
 14 Ballentine, Tarrick          AZ Flames TC                      36.80   NWI  3 
 15 King, Michael                Arizona Chee                      37.21   NWI  1 
 16 Elmore, Amar                 48-Do Right                       38.13   NWI  2 
 17 Foster, Matt                 Az Track And           38.12      38.18   NWI  4 
 18 Ortiz, Avaunt                48-Alliance                       38.61   NWI  1 
 19 Thomas, Karl                 48-Spartan S                      38.97   NWI  3 
 20 Carr, Alexander              48-Huron Ath           40.00      40.65   NWI  4 
 21 Beltran, Abdiel              Arizona Chee                      40.83   NWI  3 
 22 Glenn, Bryce                 48-Spartan S                      41.91   NWI  2 
 23 Ruiz, Enrique                AZ Flames TC                      42.72   NWI  1 
 24 Ortiz, Jacob                 Arizona Chee                      44.72   NWI  3 
 25 Capono, Atlee                48-Do Right                       47.72   NWI  4 
 26 Frazier, Desmond             48-Spartan S                      47.75   NWI  1 
 27 Gonzalez, Daniel             Arizona Spee                      49.58   NWI  3 
 
400 Meter Dash 09-10 Boys
============================================================================
 Nat'l Youth: N   58.74  7/25/1997   Jules Noel, Boynton Beach, FL             
     JO Meet: J   58.74  7/25/1997   Jules Noel, Boynton Beach, FL             
    AZ Assoc: A 1:01.41  6/16/2007   Paul Lucas, DR                            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Hermas, Donye                Az GoldrushT                    1:08.94   2 
  2 Brown, Jamari                Arizona Sain                    1:14.50   4 
  3 Adams, Quaron                48-Do Right                     1:14.76   2 
  4 Grubbs, Devon                AZ Flames TC                    1:14.80   1 
  5 Anderson, Andre              Arizona Sain                    1:17.14   3 
  6 Sparks, Davon                Az GoldrushT                    1:18.16   1 
  7 Jones, Keevin                48-Do Right                     1:19.33   5 
  8 Ali, TY                      Nx Level TC                     1:19.47   4 
  9 Blevins, Zaire               48-Do Right                     1:20.15   3 
 10 Wheaton, Markye              48-Do Right                     1:21.57   4 
 11 Mason, Mekhi                 Elite Stride         1:12.00    1:22.07   5 
 12 Beltran, Abdiel              Arizona Chee                    1:22.32   3 
 13 Boyd-Matthews, Amier         48-Do Right                     1:22.62   2 
 14 Chambers, Eric               Az GoldrushT                    1:23.58   2 
 15 Baty, Charles                48-Do Right                     1:23.62   2 
 16 Noyd, Russell                48-Alliance                     1:23.79   2 
 17 Nguyen, Blake                Arizona Risi         1:28.42    1:23.83   5 
 18 Haskell, Jamere              Arizona Risi                    1:23.91   3 
 19 Standifer, Ahmez             48-World Cla         1:20.23    1:24.82   5 
 20 Ramirez, Kevin               Glendale Fla                    1:25.70   3 
 21 Sovereign, Joshua            Arizona Chee                    1:26.06   3 
 22 Ortiz, Avaunt                48-Alliance                     1:26.08   1 
 23 Foster, Matt                 Az Track And         1:33.32    1:29.13   5 
 24 Smith, Zachary               Az GoldrushT                    1:29.27   1 
 25 Aguira, Ethan                Az Titans Ll                    1:29.80   4 
 26 Thomas, Karl                 48-Spartan S                    1:30.46   3 
 27 Kittleson, Conner            Arizona Risi         1:21.40    1:31.79   5 
 28 King, Michael                Arizona Chee                    1:34.31   4 
 29 Carr, Alexander              48-Huron Ath         1:25.00    1:37.84   5 
 30 Elmore, Amar                 48-Do Right                     1:39.92   4 
 31 Glenn, Bryce                 48-Spartan S                    1:40.66   1 
 32 Frazier, Desmond             48-Spartan S                    1:50.44   2 
 33 Capono, Atlee                48-Do Right                     1:51.20   4 
 34 Holloway, Jason              48-Do Right                     1:57.27   5 
 
800 Meter Run 09-10 Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 2:19.74  7/30/2005   Robert Amick, unattached-14               
     JO Meet: J 2:19.74  7/30/2005   Robert Amick, unattached-14               
    AZ Assoc: A 2:30.74  5/19/2005   Ryan Silva, UNA                           
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Adams, Quaron                48-Do Right                     3:05.74  
  2 Ramirez, Kevin               Glendale Fla         3:16.00    3:08.16  
  3 Blevins, Zaire               48-Do Right                     3:10.45  
  4 Mason, Mekhi                 Elite Stride         3:03.00    3:10.64  
  5 Thomas, Karl                 48-Spartan S                    3:13.64  
  6 Smith, Zachary               Az GoldrushT                    3:14.16  
  7 Wheaton, Markye              48-Do Right                     3:14.39  
  8 Baty, Charles                48-Do Right                     3:17.85  
  9 Boyd-Matthews, Amier         48-Do Right                     3:18.13  
 10 Ortiz, Jacob                 Arizona Chee                    3:18.34  
 11 Jones, Keevin                48-Do Right                     3:26.73  
 12 Proctor, Malik               48-Phoenix B                    3:39.97  
 13 Frazier, Desmond             48-Spartan S                    3:57.39  
 14 Glenn, Bryce                 48-Spartan S                    3:59.13  
 
1500 Meter Run 09-10 Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 4:43.70  7/31/2005   Robert Amick, unattached-14               
     JO Meet: J 4:43.70  7/31/2005   Robert Amick, unattached-14               
    AZ Assoc: A 5:03.80  4/11/1987   Joe Acosta, SS                            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Blevins, Zaire               48-Do Right                     6:01.37  
  2 Nasewytewa, Henry            Unattached                      6:04.63  
  3 Ortiz, Jacob                 Arizona Chee                    6:36.74  
 
High Jump 09-10 Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 1.55m  1977        David Mosley, Sunnyvale, CA                 
     JO Meet: J 1.55m  1977        David Mosley, Sunnyvale, CA                 
    AZ Assoc: A 1.43m  6/10/1980   James Turner, CG                            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Grubbs, Devon                AZ Flames TC                      1.10m    3-07.25 
  1 Standifer, Ahmez             48-World Cla           1.05m      1.10m    3-07.25 
  1 Douglass, Garrison           48-World Cla           1.05m      1.10m    3-07.25 
 -- Ruiz, Elian                  AZ Flames TC                         NH            
 
Long Jump 09-10 Boys
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 4.97m  7/29/2003   Thomas Johnson, Dallas, TX                  
     JO Meet: J 4.97m  7/29/2003   Thomas Johnson, Dallas, TX                  
    AZ Assoc: A 4.55m  5/2/2009    Tehran Thomas, Arizona Sain                 
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Proctor, Malik               48-Phoenix B                      3.33m   NWI  10-11.25 
  2 Mock, Jacob                  48-Phoenix B                      3.12m   NWI  10-03.00 
  3 Overstreet, Louis            AZ Flames TC                      2.88m   NWI   9-05.50 
  4 Ballentine, Tarrick          AZ Flames TC                      2.84m   NWI   9-04.00 
 -- Ruiz, Elian                  AZ Flames TC                         ND   NWI           
 
Shot Put 6 lb. 09-10 Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 12.44m  8/2/2003    Jon Allen, Houston,TX                      
     JO Meet: J 12.44m  8/2/2003    Jon Allen, Houston,TX                      
    AZ Assoc: A  9.82m  3/21/1987   Jason Fogel, MP                            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Elmore, Amar                 48-Do Right                       8.13m   26-08.25 
  2 Ruiz, Enrique                AZ Flames TC                      5.11m   16-09.25 
  3 Holloway, Jason              48-Do Right                       4.28m   14-00.50 
  4 Capono, Atlee                48-Do Right                       4.27m   14-00.25 
 
55 Meter Dash 11-12 Boys
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 11.64  7/26/2009   Bryce Love, Carolina Elite/Dunham,NC        
     JO Meet: J 11.70  8/2/1998    Michael Grant,  Darian Trout Brown 08, Decat
    AZ Assoc: A 12.17  5/7/1983    Vance Ross, AP                              
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Ruffin, Nigel                Arizona Risi                     N 7.89q  NWI  2 
  2 England, Joshua              Arizona Risi                     N 8.00q  NWI  4 
  3 Too, Lucas                   Arizona Puma                     N 8.03q  NWI  1 
  4 Larson, Varney               48-Pops TC                       N 8.09q  NWI  1 
  5 Aguano, Nainoa               Arizona Chee                     N 8.25q  NWI  6 
  6 Nakiso, Sani                 Arizona Chee                     N 8.34q  NWI  3 
  7 Brown, John                  Arizona Sain                     N 8.40q  NWI  6 
  8 Daniels, Kevin               AZ Flames TC                     N 8.47q  NWI  5 
  9 Taylor, Kiondre              Arizona Chee                     N 8.51   NWI  3 
 10 BoydIII, Jean                Arizona Risi                     N 8.52   NWI  6 
 10 Grubbs, Tyson                AZ Flames TC                     N 8.52   NWI  3 
 12 Andrews, Jaden               Arizona Chee                     N 8.59   NWI  4 
 12 Richmond, Jalen              Arizona Chee                     N 8.59   NWI  2 
 14 Blue, Thairyk                Arizona Sain                     N 8.61   NWI  5 
 15 Burke, Denzel                Arizona Risi                     N 8.62   NWI  6 
 16 Guevara, Jonah               Arizona Risi                     N 8.63   NWI  2 
 17 Cobb, Seth                   Arizona Chee                     N 8.66   NWI  4 
 18 Gruenwald, Jacob             Arizona Chee                     N 8.68   NWI  3 
 19 AndrewsJr, Haudarie          Arizona Risi                     N 8.77   NWI  6 
 20 Kenyon, Benjamin             48-Spartan S                     N 8.96   NWI  3 
 21 Carter, Jordan               Arizona Sain                     N 9.00   NWI  1 
 22 Mensik, Jake                 AZ Flames TC                     N 9.02   NWI  4 
 23 Fields, Isaiah               48-Spartan S                     N 9.19   NWI  4 
 24 Lopez, Carlos                Glendale Fla                     N 9.30   NWI  2 
 25 Scales, Noah                 Arizona Risi                     N 9.33   NWI  3 
 26 Bryd, Hashim                 Arizona Sain                     N 9.35   NWI  2 
 27 Alberty, Dakarai             Arizona Risi                     N 9.37   NWI  3 
 28 Shaw, Jamel                  Arizona Risi                     N 9.42   NWI  5 
 29 Bramwell, Rex                AZ Flames TC                     N 9.67   NWI  1 
 30 Behling, Marcus              Arizona Chee                     N 9.71   NWI  4 
 31 Flaherty, Jacob              Arizona Risi                     N 9.85   NWI  1 
 32 Menlove, S.Andrew            Arizona Chee                    N 10.06   NWI  2 
 33 Greer, Dylan                 Arizona Chee                    N 10.08   NWI  6 
 34 Monte, Noah                  48-Alliance                     N 10.35   NWI  1 
 35 Sanchez, Jacob               48-Alliance                     N 10.59   NWI  2 
 36 Dallago, Dante               48-Alliance                     N 10.92   NWI  6 
 37 Glenn, Bryan                 48-Spartan S                      12.38   NWI  4 
 
55 Meter Dash 11-12 Boys
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 11.64  7/26/2009   Bryce Love, Carolina Elite/Dunham,NC        
     JO Meet: J 11.70  8/2/1998    Michael Grant,  Darian Trout Brown 08, Decat
    AZ Assoc: A 12.17  5/7/1983    Vance Ross, AP                              
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Ruffin, Nigel                Arizona Risi            7.89       7.70N  NWI 
  2 Too, Lucas                   Arizona Puma            8.03       7.88N  NWI 
  3 England, Joshua              Arizona Risi            8.00       7.94N  NWI 
  4 Larson, Varney               48-Pops TC              8.09       8.10N  NWI 
  5 Brown, John                  Arizona Sain            8.40       8.12N  NWI 
  6 Nakiso, Sani                 Arizona Chee            8.34       8.15N  NWI 
  7 Aguano, Nainoa               Arizona Chee            8.25       8.16N  NWI 
  8 Daniels, Kevin               AZ Flames TC            8.47       8.30N  NWI 
 
200 Meter Dash 11-12 Boys
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 23.37  8/1/2009    Bryce Love, Carolina Elite/Raleigh,N        
     JO Meet: J 23.37  8/1/2009    Bryce Love, 16 Carolina Elit                
    AZ Assoc: A 25.00  5/18/2002   Marcus Wheaton, DR                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 England, Joshua              Arizona Risi                      27.24   NWI  5 
  2 Ruffin, Nigel                Arizona Risi                      28.09   NWI  5 
  3 Too, Lucas                   Arizona Puma                      28.75   NWI  2 
  4 Larson, Varney               48-Pops TC                        28.92   NWI  6 
  5 Guevara, Jonah               Arizona Risi                      28.94   NWI  1 
  6 Nakiso, Sani                 Arizona Chee                      29.41   NWI  2 
  7 Walker, Jaleel               Arizona Sain                      29.51   NWI  1 
  8 Daniels, Kevin               AZ Flames TC                      29.59   NWI  2 
  9 Aguano, Nainoa               Arizona Chee                      29.79   NWI  3 
 10 Burke, Denzel                Arizona Risi                      30.41   NWI  4 
 11 BoydIII, Jean                Arizona Risi                      30.68   NWI  2 
 12 Richmond, Jalen              Arizona Chee                      30.97   NWI  6 
 13 Gruenwald, Jacob             Arizona Chee                      30.99   NWI  1 
 14 Andrews, Jaden               Arizona Chee                      31.15   NWI  5 
 15 Taylor, Kiondre              Arizona Chee                      31.37   NWI  4 
 16 Cobb, Seth                   Arizona Chee                      31.94   NWI  3 
 17 Cervantes, Steven            48-Alliance                       32.15   NWI  3 
 18 AndrewsJr, Haudarie          Arizona Risi                      32.60   NWI  5 
 19 Kenyon, Benjamin             48-Spartan S                      32.96   NWI  2 
 20 Alberty, Dakarai             Arizona Risi                      33.00   NWI  6 
 21 Neff, Landon                 Arizona Chee                      33.14   NWI  5 
 22 Mensik, Jake                 AZ Flames TC                      33.40   NWI  1 
 23 Fields, Isaiah               48-Spartan S                      33.64   NWI  1 
 24 Bell, Gavin                  Elite Stride           32.00      33.85   NWI  6 
 25 Carter, Jordan               Arizona Sain                      34.22   NWI  3 
 26 Shaw, Jamel                  Arizona Risi                      34.45   NWI  4 
 27 Flaherty, Jacob              Arizona Risi                      35.92   NWI  1 
 28 Russell, Nick                Az Track And           39.35      36.28   NWI  6 
 29 Sajovie, Brett               AZ Flames TC                      37.03   NWI  4 
 30 Greer, Dylan                 Arizona Chee                      38.69   NWI  3 
 31 Sanchez, Jacob               48-Alliance                       41.15   NWI  2 
 32 Monte, Noah                  48-Alliance                       41.91   NWI  3 
 33 Gonzalez, Joshua             Arizona Spee                      42.70   NWI  6 
 34 Dallago, Dante               48-Alliance                       43.78   NWI  4 
 35 Glenn, Bryan                 48-Spartan S                      51.50   NWI  4 
 
400 Meter Dash 11-12 Boys
============================================================================
 Nat'l Youth: N 50.75  8/2/2009    Bryce Love, Carolina Elite/Raleigh,N        
     JO Meet: J 50.75  8/2/2009    Bryce Love, 16 Carolina Elit                
    AZ Assoc: A 56.91  7/14/2003   Marcus Wheaton, DR                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 England, Joshua              Arizona Risi         1:07.76    1:01.82   7 
  2 Guevara, Jonah               Arizona Risi         1:14.18    1:05.05   7 
  3 Nakiso, Sani                 Arizona Chee                    1:05.74   1 
  4 Shedrick, Wyatt              48-Do Right                     1:06.21   6 
  5 Larson, Varney               48-Pops TC           1:14.68    1:06.32   7 
  6 Ruffin, Nigel                Arizona Risi         1:14.11    1:09.43   7 
  7 Andrews, Jaden               Arizona Chee                    1:10.97   2 
  8 Cruz, Jay                    Arizona Sain                    1:11.33   3 
  9 AndrewsJr, Haudarie          Arizona Risi                    1:11.34   4 
 10 Cervantes, Steven            48-Alliance                     1:11.50   1 
 11 Brown, John                  Arizona Sain                    1:11.65   5 
 12 BoydIII, Jean                Arizona Risi         1:17.69    1:11.69   7 
 13 Shaffer, William             48-Do Right                     1:12.17   4 
 14 Burke, Denzel                Arizona Risi         1:19.75    1:12.67   7 
 15 Aguano, Nainoa               Arizona Chee                    1:13.35   5 
 16 Walker, Jaleel               Arizona Sain                    1:13.68   3 
 17 Richmond, Jalen              Arizona Chee                    1:14.51   2 
 18 Scales, Noah                 Arizona Risi         1:19.66    1:15.57   7 
 19 Mensik, Jake                 AZ Flames TC                    1:15.62   2 
 20 Cobb, Seth                   Arizona Chee                    1:16.00   4 
 21 Fields, Isaiah               48-Spartan S                    1:16.31   2 
 22 Blue, Thairyk                Arizona Sain                    1:16.34   3 
 23 Kenyon, Benjamin             48-Spartan S                    1:16.46   1 
 24 Vaughn, Martin               48-Do Right                     1:16.73   3 
 25 Wiley, Seth                  Nx Level TC                     1:17.03   5 
 26 Span-Moreland, Jacques       48-Do Right                     1:17.35   4 
 27 Taylor, Kiondre              Arizona Chee                    1:17.76   4 
 28 Bryd, Hashim                 Arizona Sain                    1:17.78   2 
 29 Glenn, Daniel                Unattached                      1:18.21   4 
 30 Shaw, Jamel                  Arizona Risi                    1:18.60   3 
 31 Alberty, Dakarai             Arizona Risi         1:22.24    1:18.80   6 
 32 Bell, Gavin                  Elite Stride         1:12.00    1:19.08   7 
 33 Stewart, Antawne             48-Do Right                     1:20.40   1 
 34 Potts, Trayvon               48-Do Right                     1:20.77   5 
 35 Flaherty, Jacob              Arizona Risi         1:23.24    1:20.95   6 
 36 Bradley-Cooper, Jordan       48-Do Right                     1:23.73   1 
 37 Burt, Jasim                  48-Do Right                     1:24.32   2 
 38 Behling, Marcus              Arizona Chee                    1:24.91   4 
 39 Menlove, S.Andrew            Arizona Chee                    1:25.67   5 
 40 Russell, Nick                Az Track And         1:32.10    1:28.23   6 
 41 Greer, Dylan                 Arizona Chee                    1:31.53   3 
 42 Sanchez, Jacob               48-Alliance                     1:33.66   6 
 43 Monte, Noah                  48-Alliance                     1:34.97   5 
 
800 Meter Run 11-12 Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 2:07.21  7/29/2001   Reginald Warren, Sacramento, CA           
     JO Meet: J 2:06.51  7/30/2005   Elias Gedyon, Quiet Fire                  
    AZ Assoc: A 2:15.50  7/16/1989   Joe Acosta, SS                            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Cruz, Jay                    Arizona Sain                    2:45.67  
  2 Shedrick, Wyatt              48-Do Right                     2:48.02  
  3 LoveJr, Demetris             48-Do Right                     2:55.42  
  4 Glenn, Daniel                Unattached                      2:56.63  
  5 Bell, Gavin                  Elite Stride         2:56.00    2:59.22  
  6 Bradley-Cooper, Jordan       48-Do Right                     3:03.02  
  7 Burt, Jasim                  48-Do Right                     3:04.73  
  8 Neff, Landon                 Arizona Chee                    3:06.92  
  9 Span-Moreland, Jacques       48-Do Right                     3:07.88  
 10 Shaffer, William             48-Do Right                     3:08.30  
 11 Lopez, Carlos                Glendale Fla                    3:08.58  
 12 Potts, Trayvon               48-Do Right                     3:10.86  
 13 Stewart, Antawne             48-Do Right                     3:14.81  
 14 Wiley, Seth                  Nx Level TC                     3:15.10  
 15 Vaughn, Martin               48-Do Right                     3:16.10  
 16 Foster, Zach                 Az Track And         3:25.40    3:18.51  
 
1500 Meter Run 11-12 Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 4:22.58  1980        Tony Perez, Eugene, OR                    
     JO Meet: J 4:30.87  7/31/2005   Elias Gedyon, Quiet Fire                  
    AZ Assoc: A 4:43.15  6/22/1996   Billy Smith, UNA                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Nasewytewa, Steven           Unattached                      5:20.23  
  2 Arreola, Uriel               Arizbushmast                    5:29.16  
  3 LoveJr, Demetris             48-Do Right                     5:46.77  
  4 Glenn, Daniel                Unattached                      5:49.39  
  5 Potts, Trayvon               48-Do Right                     5:57.10  
  6 Neff, Landon                 Arizona Chee                    5:58.38  
  7 Foster, Zach                 Az Track And         7:02.29    5:59.64  
  8 Beers, Brian                 Nx Level TC                     6:50.19  
 
3000 Meter Run 11-12 Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 9:38.52  8/1/1998    Chris Dominic, San Lorenzo, CA            
     JO Meet: J 9:38.52  8/1/1998    Chris Dominic, San Lorenzo, CA            
    AZ Assoc: A 9:35.31  6/19/2001   Christian Clegg, AH                       
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Arreola, Uriel               Arizbushmast                   11:53.50  
  2 LoveJr, Demetris             48-Do Right                    13:29.82  
 
55 Meter Hurdles (30") 11-12 Boys
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 11.74  7/26/1997   Kenny Lambe, Hilton Head, SC                
     JO Meet: J 11.74  7/26/1997   Kenny Lambe, Hilton Head, SC                
    AZ Assoc: A 12.46  7/16/2000   Marcus Clanton, LTC                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
 -- Gruenwald, Jacob             Arizona Chee                         DQ   NWI 
 
High Jump 11-12 Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 1.75m  1979        David Mosley, Palo Alto, CA                 
     JO Meet: J 1.75m  1979        David Mosley, Palo Alto, CA                 
    AZ Assoc: A 1.66m  5/18/1985   Darren Reid, PP                             
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Too, Lucas                   Arizona Puma                      1.35m    4-05.00 
  2 Daniels, Kevin               AZ Flames TC                      1.25m    4-01.25 
  3 Sajovie, Brett               AZ Flames TC                      1.10m    3-07.25 
 
Long Jump 11-12 Boys
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 5.51m  7/30/2005   Matthew Green, Mon Valley                   
     JO Meet: J 5.51m  7/30/2005   Matthew Green, Mon Valley                   
    AZ Assoc: A 5.45m  5/18/1994   Galindo Godinez, SS                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Blue, Thairyk                Arizona Sain                      3.82m   NWI  12-06.50 
  2 Grubbs, Tyson                AZ Flames TC                      3.62m   NWI  11-10.50 
  3 Bramwell, Rex                AZ Flames TC                      3.21m   NWI  10-06.50 
 
Shot Put 6 lb. 11-12 Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 14.70m  7/28/2006   Ashton Henderson, 09-Tulsa Exp             
     JO Meet: J 15.77m  8/2/2009    Aaron Hanna, 14 Miami Dade TC              
    AZ Assoc: A 13.11m  7/16/1994   Clay Olsen, UNA                            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 King, Emery                  AZ Flames TC                      9.03m   29-07.50 
  2 Shaffer, William             48-Do Right                       8.86m   29-01.00 
  3 Grubbs, Tyson                AZ Flames TC                      8.34m   27-04.50 
  4 Vaughn, Martin               48-Do Right                       8.05m   26-05.00 
  5 Arreola, Uriel               Arizbushmast                      6.49m   21-03.50 
  6 Sajovie, Brett               AZ Flames TC                      6.40m   21-00.00 
  7 Bramwell, Rex                AZ Flames TC                      5.89m   19-04.00 
  8 Glenn, Bryan                 48-Spartan S                      4.06m   13-04.00 
 
55 Meter Dash 13-14 Boys
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 10.94  7/28/2000   Michael Grant, GA                           
     JO Meet: J 10.94  7/28/2000   Michael Grant, GA                           
    AZ Assoc: A 11.23  6/24/1990   Trevor Wells, FFS                           
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Williams, Dereck             Arizona Chee                     J 7.05q  NWI  2 
  2 Jones, DeMontay              Arizona Risi                     J 7.27q  NWI  4 
  3 Hemphill-Toledo, Cito        Arizona Chee                     J 7.29q  NWI  3 
  4 Waters, Tamir                48-Alliance                      J 7.43q  NWI  1 
  5 Taylor, Cameron              Arizona Risi                     J 7.44q  NWI  1 
  6 Russell, Christopher         Arizona Risi                     J 7.51q  NWI  3 
  7 Pola, Isaiah                 48-Alliance                      J 7.52q  NWI  2 
  8 Naisant, Marcus              AZ Flames TC                     J 7.56q  NWI  4 
  9 Jones, Delvin                Arizona Risi                     J 7.62   NWI  2 
 10 Anderson, Marquis            Arizona Risi                     J 7.72   NWI  2 
 11 Williams, Treyvon            Arizona Sain                     J 7.88   NWI  5 
 12 Gavel, Brandon               48-Alliance                      J 7.94   NWI  2 
 13 Wickens, Jack                AZ Flames TC                     J 7.96   NWI  3 
 14 Nicholson, Christopher       Arizona Risi                     J 8.02   NWI  2 
 15 Johnson, Jalen               AZ Flames TC                     J 8.03   NWI  3 
 16 Juniel, Xavier               Az GoldrushT                     J 8.04   NWI  2 
 17 Tellis, Leroy                Arizona Risi                     J 8.14   NWI  1 
 18 Russell, Cory                Arizona Chee                     J 8.20   NWI  1 
 19 Shadd, Nigel                 Arizona Chee                     J 8.40   NWI  4 
 20 Franklin, Tyler              Arizona Risi                     J 8.67   NWI  4 
 21 Bramwell, Bo                 AZ Flames TC                     J 8.76   NWI  5 
 22 Rhonehouse, Andrew           48-Pops TC                       J 8.78   NWI  3 
 23 Sheesley, Travis             48-Alliance                      J 8.83   NWI  4 
 24 Ganter, Jeremiah             AZ Flames TC                     J 9.01   NWI  4 
 25 Lamb, George                 48-Spartan S                     J 9.07   NWI  1 
 26 Robbins, Ezekiel             48-Alliance                      J 9.08   NWI  5 
 27 Thompson, Issac              AZ Flames TC                     J 9.27   NWI  3 
 28 Suggs, John                  Arizona Chee                     J 9.52   NWI  5 
 29 Baldasarre, Anthony          Az GoldrushT                     J 9.61   NWI  4 
 30 Hanley, Caleb                Arizona Puma           11.00     J 9.68   NWI  5 
 31 Coleman, Sebastian           AZ Flames TC                     J 9.96   NWI  5 
 
55 Meter Dash 13-14 Boys
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 10.94  7/28/2000   Michael Grant, GA                           
     JO Meet: J 10.94  7/28/2000   Michael Grant, GA                           
    AZ Assoc: A 11.23  6/24/1990   Trevor Wells, FFS                           
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Jones, DeMontay              Arizona Risi            7.27       6.99J  NWI 
  2 Williams, Dereck             Arizona Chee            7.05       7.03J  NWI 
  3 Hemphill-Toledo, Cito        Arizona Chee            7.29       7.14J  NWI 
  4 Taylor, Cameron              Arizona Risi            7.44       7.24J  NWI 
  5 Pola, Isaiah                 48-Alliance             7.52       7.34J  NWI 
  6 Waters, Tamir                48-Alliance             7.43       7.39J  NWI 
  7 Naisant, Marcus              AZ Flames TC            7.56       7.43J  NWI 
  8 Russell, Christopher         Arizona Risi            7.51       7.45J  NWI 
 
200 Meter Dash 13-14 Boys
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 21.84              Michael Grant, GA                           
     JO Meet: J 21.84              Michael Grant, GA                           
    AZ Assoc: A 23.16  7/7/1999    Darius Cade, AC                             
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Jones, DeMontay              Arizona Risi                      25.34   NWI  3 
  2 Hemphill-Toledo, Cito        Arizona Chee                      25.46   NWI  2 
  3 Williams, Dereck             Arizona Chee                      25.48   NWI  1 
  4 Waters, Tamir                48-Alliance                       25.59   NWI  5 
  5 Anderson, Marquis            Arizona Risi                      25.81   NWI  5 
  6 Taylor, Cameron              Arizona Risi                      25.85   NWI  1 
  7 Russell, Christopher         Arizona Risi                      26.29   NWI  4 
  8 Pola, Isaiah                 48-Alliance                       26.80   NWI  1 
  9 Jones, Delvin                Arizona Risi                      27.14   NWI  3 
 10 Tellis, Leroy                Arizona Risi                      27.80   NWI  4 
 11 Juniel, Xavier               Az GoldrushT                      28.15   NWI  5 
 12 Wickens, Jack                AZ Flames TC                      28.44   NWI  5 
 13 Gavel, Brandon               48-Alliance                       28.52   NWI  4 
 14 Johnson, Jalen               AZ Flames TC                      29.33   NWI  4 
 15 Russell, Cory                Arizona Chee                      29.69   NWI  2 
 16 Franklin, Tyler              Arizona Risi                      29.72   NWI  4 
 17 Shadd, Nigel                 Arizona Chee                      29.73   NWI  3 
 18 Nicholson, Christopher       Arizona Risi                      29.80   NWI  4 
 19 Naisant, Carlan              AZ Flames TC                      31.15   NWI  2 
 20 Rhonehouse, Andrew           48-Pops TC                        32.49   NWI  1 
 21 Sheesley, Travis             48-Alliance                       33.02   NWI  3 
 22 Hanley, Caleb                Arizona Puma           45.00      33.88   NWI  5 
 23 Robbins, Ezekiel             48-Alliance                       33.95   NWI  1 
 24 Lamb, George                 48-Spartan S                      34.02   NWI  4 
 25 Thompson, Issac              AZ Flames TC                      34.28   NWI  2 
 26 Ganter, Jeremiah             AZ Flames TC                      34.66   NWI  1 
 27 Lopez, Isaia                 48-Spartan S                      37.21   NWI  3 
 28 Suggs, John                  Arizona Chee                      41.99   NWI  1 
 -- Williams, Treyvon            Arizona Sain                         DQ   NWI  2 
 
400 Meter Dash 13-14 Boys
============================================================================
 Nat'l Youth: N 47.16  8/1/1993    W.Obea Moore, Los Angeles, CA               
     JO Meet: J 47.16  8/1/1993    W.Obea Moore, Los Angeles, CA               
    AZ Assoc: A 52.15  6/8/1996    Darren Matthews, AC                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Taylor, Cameron              Arizona Risi           58.57      56.58   6 
  2 Anderson, Marquis            Arizona Risi         1:03.01      57.37   6 
  3 Waters, Tamir                48-Alliance                       59.11   3 
  4 Rahman, Samir                48-Phoenix B                      59.64   1 
  5 Jones, DeMontay              Arizona Risi         1:05.56      59.68   6 
  6 Pola, Isaiah                 48-Alliance                     1:00.19   4 
  7 Russell, Christopher         Arizona Risi                    1:03.77   5 
  8 Jones, Delvin                Arizona Risi         1:10.66    1:03.81   6 
  9 Moreland, Shamar             48-Do Right                     1:04.35   2 
 10 Shadd, Nigel                 Arizona Chee                    1:04.37   1 
 11 Tellis, Leroy                Arizona Risi                    1:04.41   4 
 12 Gavel, Brandon               48-Alliance                     1:05.43   2 
 13 Diggs, Aidan                 Nx Level TC                     1:05.82   1 
 14 Russell, Cory                Arizona Chee                    1:07.87   5 
 15 Wickens, Jack                AZ Flames TC         1:06.00    1:08.03   6 
 16 Oliver, Marcel               Nx Level TC                     1:08.29   4 
 17 Gonzales, John-Anthony       Nx Level TC                     1:08.87   3 
 18 Franklin, Tyler              Arizona Risi                    1:09.24   1 
 19 Johnson, Jalen               AZ Flames TC                    1:09.80   2 
 20 Hereder, Nate                Unattached           1:10.00    1:11.55   6 
 21 Nicholson, Christopher       Arizona Risi                    1:12.10   1 
 22 White, Carmayne              48-Do Right                     1:13.96   4 
 23 Lemora, Tyree                Nx Level TC                     1:14.41   2 
 24 Robbins, Ezekiel             48-Alliance                     1:15.92   5 
 25 Rhonehouse, Andrew           48-Pops TC           1:30.13    1:16.05   5 
 26 Sheesley, Travis             48-Alliance                     1:17.22   5 
 27 Hanley, Caleb                Arizona Puma         1:20.00    1:17.49   6 
 28 Baldasarre, Anthony          Az GoldrushT                    1:17.72   5 
 29 Jackson, DeVion              48-Do Right                     1:18.80   3 
 30 Cook, Trevor                 48-Spartan S                    1:21.66   4 
 31 Thompson, Issac              AZ Flames TC                    1:24.21   3 
 32 Lopez, Isaia                 48-Spartan S                    1:26.23   5 
 
800 Meter Run 13-14 Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 1:56.36  7/1/2001    Cody Harper, Albuquerque, NM              
     JO Meet: J 1:56.36  7/1/2001    Cody Harper, Albuquerque, NM              
    AZ Assoc: A 2:04.67  6/18/1996   Darren Matthews, AC                       
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Jarmon, Scieneaux            Az GoldrushT                    2:26.62  
  2 Yescas, Eddy                 Az GoldrushT                    2:26.68  
  3 Moreland, Shamar             48-Do Right                     2:38.24  
  4 Diggs, Aidan                 Nx Level TC                     2:39.83  
  5 White, Carmayne              48-Do Right                     2:46.35  
  6 Smith, James                 AZ Flames TC                    2:48.01  
  7 Bramwell, Bo                 AZ Flames TC                    2:49.11  
  8 Gonzales, John-Anthony       Nx Level TC                     2:49.37  
  9 Oliver, Marcel               Nx Level TC                     2:49.84  
 10 Cook, Trevor                 48-Spartan S                    2:56.08  
 11 Jackson, DeVion              48-Do Right                     3:20.42  
 
1500 Meter Run 13-14 Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 4:04.72  7/10/1983   Jason Lienau, Eugene,OR                   
     JO Meet: J 4:05.25  7/29/2007   Elias Gedyon, 16 33 Quiet Fire            
    AZ Assoc: A 4:21.76  5/23/1980   Jeff Cannada, AP                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Yescas, Eddy                 Az GoldrushT                    5:05.07  
  2 Hereder, Nate                Unattached                      5:32.03  
  3 White, Carmayne              48-Do Right                     5:33.03  
  4 Jackson, DeVion              48-Do Right                     6:35.45  
  5 Cook, Trevor                 48-Spartan S                    6:40.03  
 
55 Meter Hurdles (33" ) 13-14 Boys
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 12.94  7/28/1991   Tyrone Butterfield, Miami, FL               
     JO Meet: J 12.94  7/28/1991   Tyrone Butterfield, Miami, FL               
    AZ Assoc: A 13.81  5/18/2002   Marcus Clanton, PBC                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Rahman, Samir                48-Phoenix B                       8.54J  NWI 
  2 Williams, Dereck             Arizona Chee                       8.83J  NWI 
  3 Naisant, Marcus              AZ Flames TC                       9.39J  NWI 
  4 Smith, James                 AZ Flames TC                       9.57J  NWI 
 
High Jump 13-14 Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 1.94m  7/29/1993   Grayson Galloway, Brevard, NC               
     JO Meet: J 1.94m  7/29/1993   Grayson Galloway, Brevard, NC               
    AZ Assoc: A 1.80m  7/16/1994   Sam Upton, TTB                              
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Rahman, Samir                48-Phoenix B                      1.55m    5-01.00 
  2 Naisant, Marcus              AZ Flames TC                     J1.55m    5-01.00 
  3 Shadd, Nigel                 Arizona Chee                      1.40m    4-07.00 
  4 Naisant, Carlan              AZ Flames TC                      1.30m    4-03.25 
 -- Jarmon, Scieneaux            Az GoldrushT                         NH            
 
Long Jump 13-14 Boys
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 6.68m  7/29/2007   Javier Rodriguez, 04 Alpha Omega E          
     JO Meet: J 6.68m  7/29/2007   Javier Rodriguez, 04 Alpha Omega E          
    AZ Assoc: A 6.58m  7/16/2000   Kaybrin Stevenson, AC                       
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Rahman, Samir                48-Phoenix B                      5.65m   NWI  18-06.50 
  2 Naisant, Marcus              AZ Flames TC                      4.94m   NWI  16-02.50 
  3 Wickens, Jack                AZ Flames TC                      4.28m   NWI  14-00.50 
  4 Naisant, Carlan              AZ Flames TC                      4.05m   NWI  13-03.50 
  5 Ganter, Jeremiah             AZ Flames TC                      3.49m   NWI  11-05.50 
  6 Thompson, Issac              AZ Flames TC                      3.26m   NWI  10-08.50 
 
Shot Put 4kg 13-14 Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 19.29m  7/28/1996   Chris Sprague, Houston, TX                 
     JO Meet: J 17.66m  7/30/1994   Van Mounts, Bakersfield, CA                
    AZ Assoc: A 15.68m  6/7/1992    Danny Righetti, UNA                        
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Jones, Tyson                 Unattached                       12.38m   40-07.50 
  2 Coleman, Sebastian           AZ Flames TC                      9.45m   31-00.00 
  3 Naisant, Carlan              AZ Flames TC                      8.58m   28-01.75 
  4 Lamb, George                 48-Spartan S                      7.44m   24-05.00 
 
55 Meter Dash 15-16 Boys
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 10.51  7/28/2006   Jeremy Rankin, Unattached                   
     JO Meet: J 10.51  7/28/2006   Jeremy Rankin, Unattached                   
    AZ Assoc: A 10.67  7/14/2003   Keegan Herring, ARS                         
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Flores, Nathan               Arizona Risi                     J 7.08q  NWI  3 
  2 BoydII, Stacey               Arizona Chee                     J 7.15q  NWI  1 
  3 Stephens, Anthony            Arizona Sain                     J 7.20q  NWI  2 
  4 Jones, Kameron               Arizona Risi                     J 7.21q  NWI  3 
  5 VanHofwegen, Tanner          Az GoldrushT                     J 7.22q  NWI  1 
  6 Okafor, Akachi               48-Phoenix B                     J 7.31q  NWI  3 
  7 Brewington, Christion        Arizona Chee                     J 7.63q  NWI  2 
  8 Swan, Darius                 Arizona Chee                     J 7.64q  NWI  2 
  9 AdamsIII, Edwin              Arizona Chee                     J 7.82   NWI  3 
 10 Otis, Tyler                  Unattached                       J 8.08   NWI  2 
 11 Diaz, Jonah                  48-Alliance                      J 8.47   NWI  3 
 
55 Meter Dash 15-16 Boys
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 10.51  7/28/2006   Jeremy Rankin, Unattached                   
     JO Meet: J 10.51  7/28/2006   Jeremy Rankin, Unattached                   
    AZ Assoc: A 10.67  7/14/2003   Keegan Herring, ARS                         
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 BoydII, Stacey               Arizona Chee            7.15       6.43J  NWI 
  2 Flores, Nathan               Arizona Risi            7.08       6.99J  NWI 
  3 Jones, Kameron               Arizona Risi            7.21       7.16J  NWI 
  4 VanHofwegen, Tanner          Az GoldrushT            7.22       7.23J  NWI 
  5 Stephens, Anthony            Arizona Sain            7.20       7.26J  NWI 
  6 Okafor, Akachi               48-Phoenix B            7.31       7.38J  NWI 
  7 Brewington, Christion        Arizona Chee            7.63       7.49J  NWI 
  8 Swan, Darius                 Arizona Chee            7.64       7.63J  NWI 
 
200 Meter Dash 15-16 Boys
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 21.10  7/29/1995   W. Obea Moore, Los Angeles, CA              
     JO Meet: J 21.10  7/29/1995   W. Obea Moore, Los Angeles, CA              
    AZ Assoc: A 21.64  7/14/2003   Keegan Herring, ARS                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Lucas, Paul                  Unattached                        22.19   NWI  1 
  2 Jones, Kameron               Arizona Risi                      24.44   NWI  1 
  3 Johnson, Jason               Arizona Risi                      24.82   NWI  2 
  4 Flores, Nathan               Arizona Risi                      25.29   NWI  3 
  5 VanHofwegen, Tanner          Az GoldrushT                      25.32   NWI  1 
  6 Stephens, Anthony            Arizona Sain                      25.45   NWI  2 
  7 Okafor, Akachi               48-Phoenix B                      26.58   NWI  1 
  8 Swan, Darius                 Arizona Chee                      26.90   NWI  3 
  9 AdamsIII, Edwin              Arizona Chee                      26.96   NWI  3 
 10 Brewington, Christion        Arizona Chee                      27.54   NWI  1 
 11 Lundy, Devonte               AZ Flames TC                      28.23   NWI  1 
 12 Frazier, Derrick             48-Spartan S                      29.67   NWI  2 
 13 Diaz, Jonah                  48-Alliance                       29.90   NWI  2 
 
400 Meter Dash 15-16 Boys
============================================================================
 Nat'l Youth: N 45.99  7/29/1995   W. Obea Moore, Los Angeles, CA              
     JO Meet: J 45.99  7/29/1995   W. Obea Moore, Los Angeles, CA              
    AZ Assoc: A 49.30  6/12/2001   Michael Hilbe, AST                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Jones, Kameron               Arizona Risi           58.65      54.56   3 
  2 Johnson, Jason               Arizona Risi         1:01.02      56.17   3 
  3 Flores, Nathan               Arizona Risi                      57.01   1 
  4 Soto, Reid                   Az Track And         1:07.10    1:00.56   3 
  5 Okafor, Akachi               48-Phoenix B                    1:00.69   3 
  6 Brewington, Christion        Arizona Chee                    1:02.68   2 
  7 Swan, Darius                 Arizona Chee                    1:05.30   1 
  8 Frazier, Derrick             48-Spartan S                    1:07.38   3 
  9 Lundy, Devonte               AZ Flames TC                    1:07.63   2 
 10 Diaz, Jonah                  48-Alliance                     1:15.79   1 
 
800 Meter Run 15-16 Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 1:50.51  7/28/2007   Howard Shepard, 26 Texas Stars T          
     JO Meet: J 1:50.51  7/28/2007   Howard Shepard, 26 Texas Stars T          
    AZ Assoc: A 1:57.23  6/12/2001   Michael Hilbe, AST                        
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Burks, Cade                  Arizona Chee                    2:13.42  
  2 Videla, Alexander            48-Phoenix B                    2:21.06  
  3 Caruso, Nicholas             Arizona Puma         2:45.00    2:21.32  
  4 Martinez, Killian            Glendale Fla                    2:35.29  
  5 Frazier, Derrick             48-Spartan S                    2:36.12  
 
1500 Meter Run 15-16 Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 3:54.02  7/29/2007   Nathan Mathabane, 13 unattached           
     JO Meet: J 3:54.02  7/29/2007   Nathan Mathabane, 13 unattached           
    AZ Assoc: A 4:04.00  2/13/1982   Steve Scocco, AP                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Burks, Cade                  Arizona Chee                    4:35.48  
  2 Otis, Tim                    Unattached           4:40.00    4:43.13  
  3 Caruso, Nicholas             Arizona Puma         5:18.00    4:48.54  
  4 Videla, Alexander            48-Phoenix B                    4:53.89  
  5 Martinez, Killian            Glendale Fla                    5:19.59  
  6 Otis, Tyler                  Unattached           5:50.00    5:24.50  
 
3000 Meter Run 15-16 Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 8:27.00  7/23/1993   Billy Harper, Philomath, OR               
     JO Meet: J 8:27.00  7/23/1993   Billy Harper, Philomath, OR               
    AZ Assoc: A 9:04.90  7/16/1989   Theodore Martin, NARR                     
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Otis, Tim                    Unattached          10:08.00   10:31.79  
  2 Caruso, Nicholas             Arizona Puma        11:02.00   10:46.15  
  3 VanDyke, Charles             48-Spartan S                   11:13.28  
  4 Otis, Tyler                  Unattached                     11:24.70  
 
High Jump 15-16 Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 2.15m  8/1/1992    Eric Bishop, Chatsworth, GA                 
     JO Meet: J 2.15m  8/1/1992    Eric Bishop, Chatsworth, GA                 
    AZ Assoc: A 2.04m  6/11/1994   Mateo Mantano, FFS                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Russell, Robby               Az Track And                      1.35m    4-05.00 
 
Long Jump 15-16 Boys
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 7.35m  1979        Steven Hansley, East Orange, NJ             
     JO Meet: J 7.35m  1979        Steven Hansley, East Orange, NJ             
    AZ Assoc: A 6.99m  6/14/1997   Samuel Moore, AH                            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Flower, Brandon              Arizona Elit                      4.77m   NWI  15-07.75 
  2 Okafor, Akachi               48-Phoenix B                      4.63m   NWI  15-02.25 
  3 Russell, Robby               Az Track And                      3.44m   NWI  11-03.50 
 
Shot Put 12 lb. 15-16 Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 19.29m  7/26/1996   Chris Sprague, Eugene OR                   
     JO Meet: J 19.29m  7/26/1996   Chris Sprague, Eugene OR                   
    AZ Assoc: A 16.28m  6/18/2000   Tomas Navarro, UNA                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Jones, Hunter                Unattached                       11.88m   38-11.75 
  2 King, Elliot                 AZ Flames TC                      9.73m   31-11.25 
 
55 Meter Dash 17-18 Men
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 10.08  6/27/2005   J-Mee Samuel, Greensbooro, NC               
     JO Meet: J 10.30  7/25/1987   Quincy Watts, Woodland Hills, CA            
    AZ Assoc: A 10.51  6/16/2007   Ray Miller, AP                              
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Clark, Christian             AZ Flames TC                     N 6.45q  NWI  2 
  2 Flannigan, Marcus            Arizona Chee                     N 6.66q  NWI  2 
  3 Neill, Zachary               48-Spartan S                     N 6.73q  NWI  2 
  4 Mayfield, Tevin              Unattached              6.59     N 6.79q  NWI  3 
  5 Payne, Terrance              Arizona Chee                     N 6.82q  NWI  3 
  6 Mickens, Avery               48-Spartan S                     N 6.89q  NWI  2 
  7 Reed-Campos, Isaiah          48-Alliance                      N 6.94q  NWI  1 
  8 Boys, Jordan                 AZ Flames TC                     N 7.08q  NWI  2 
  9 Canning, Grant               Arizona Puma            6.94     N 7.09   NWI  2 
 10 Hunt, Kyle                   Arizona Chee                     N 7.10   NWI  3 
 11 Hogg, James                  AZ Flames TC                     N 7.12   NWI  3 
 12 Cossette, Chase              Arizona Puma            6.30     N 7.31   NWI  3 
 13 James, Eric                  Unattached                       N 7.36   NWI  3 
 14 Payne, Drew                  Arizona Puma            6.30     N 7.77   NWI  3 
 
55 Meter Dash 17-18 Men
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 10.08  6/27/2005   J-Mee Samuel, Greensbooro, NC               
     JO Meet: J 10.30  7/25/1987   Quincy Watts, Woodland Hills, CA            
    AZ Assoc: A 10.51  6/16/2007   Ray Miller, AP                              
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Mayfield, Tevin              Unattached              6.79       6.73N  NWI 
  2 Neill, Zachary               48-Spartan S            6.73       6.76N  NWI 
  3 Payne, Terrance              Arizona Chee            6.82       6.77N  NWI 
  4 Mickens, Avery               48-Spartan S            6.89       6.80N  NWI 
 
200 Meter Dash 17-18 Men
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 20.50  7/25/1987   Quincy Watts, Woodland Hills                
     JO Meet: J 20.50  7/25/1987   Quincy Watts, Woodland Hills                
    AZ Assoc: A 21.46  5/3/2009    Ryan Milus, Arizona Chee                    
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Clark, Christian             AZ Flames TC                      22.68   NWI  1 
  2 Payne, Terrance              Arizona Chee                      22.77   NWI  1 
  3 Moore, Kejavon               Unattached             22.46      22.83   NWI  1 
  4 Newman, Zack                 48-Spartan S                      22.97   NWI  2 
  4 Ham, Mykeal                  AZ Flames TC           22.60      22.97   NWI  3 
  6 Evans, Kabian                Arizona Chee                      23.00   NWI  2 
  7 Neill, Zachary               48-Spartan S                      23.15   NWI  3 
  8 Flannigan, Marcus            Arizona Chee                      23.38   NWI  2 
  9 Mickens, Avery               48-Spartan S                      23.48   NWI  2 
 10 Reed-Campos, Isaiah          48-Alliance                       23.84   NWI  1 
 11 Chest, James                 Arizona Chee                      24.51   NWI  2 
 12 Hogg, James                  AZ Flames TC                      24.56   NWI  2 
 13 Zitka, Brandon               48-Spartan S                      24.68   NWI  1 
 14 Cossette, Chase              Arizona Puma           21.00      25.16   NWI  3 
 
400 Meter Dash 17-18 Men
============================================================================
 Nat'l Youth: N 45.58  7/6/1996    William Obea Moore, Salt Lake City, UT      
     JO Meet: J 45.63  7/30/1995   Jerome Young, Hartford, CT                  
    AZ Assoc: A 48.16  6/11/2006   Tyler Arnold, AH                            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Clark, Christian             AZ Flames TC                      51.23   2 
  2 Ham, Mykeal                  AZ Flames TC           49.24      51.64   2 
  3 Newman, Zack                 48-Spartan S                      52.84   1 
  4 Higinbotham, Sean            Unattached             51.94      54.13   2 
  5 Mayfield, Tevin              Unattached             51.50      55.17   2 
  6 Zitka, Brandon               48-Spartan S                      55.69   1 
  7 Hogg, James                  AZ Flames TC                      56.24   1 
  8 Harper, Corey                48-Phoenix B                      56.39   1 
  9 Reed-Campos, Isaiah          48-Alliance                       57.20   1 
 10 Hunt, Kyle                   Arizona Chee                      57.71   1 
 11 Carr, Rickey                 48-Huron Ath           56.00      57.88   2 
 
800 Meter Run 17-18 Men
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 1:49.49  7/27/1999   Nick Davenport, Texas                     
     JO Meet: J 1:49.49  7/27/1999   Nick Davenport, Texas                     
    AZ Assoc: A 1:54.23  6/20/2001   Matt Burton, UNA                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Gonzalez, Brandon            Az Track And         2:03.03    2:08.94  
  2 Higinbotham, Sean            Unattached           2:03.00    2:13.51  
  3 Woodard, Robert              AZ Flames TC                    2:14.74  
  4 Kamin, Logan                 Az Track And         2:14.43    2:16.05  
  5 Dasgupta, Avi                Unattached           2:05.00    2:22.32  
 
1500 Meter Run 17-18 Men
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 3:54.71  7/28/1991   Paul Kinser, Greensboro, NC               
     JO Meet: J 3:54.71  7/28/1991   Paul Kinser, Greensboro, NC               
    AZ Assoc: A 4:01.10  4/17/1993   Eugene Sawyer, ABR                        
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Gonzalez, Brandon            Az Track And         4:26.25    4:24.01  
  2 Kamin, Logan                 Az Track And         5:05.36    4:42.75  
  3 Dasgupta, Avi                Unattached                      4:47.04  
  4 Woodard, Robert              AZ Flames TC                    4:47.07  
 
55 Meter Hurdles (39" ) 17-18 Men
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 13.38  7/25/2009   Wayne Davis, 13 Track Eastern               
     JO Meet: J 13.41  7/27/2008   Booker Nunley, 13 Track Eastern             
    AZ Assoc: A 13.78  6/1/1991    Armon Williams, TAA                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Mayfield, Tevin              Unattached              7.70       8.15N  NWI 
  2 Walashek, Austin             Arizona Puma            8.43       8.17N  NWI 
  3 Hunt, Kyle                   Arizona Chee                       8.53N  NWI 
  4 Harper, Corey                48-Phoenix B                       8.69N  NWI 
  5 Zitka, Brandon               48-Spartan S                       8.92N  NWI 
  6 Winfield, William            Arizona Chee                       9.63N  NWI 
  7 Canning, Grant               Arizona Puma            8.73      10.05N  NWI 
 
High Jump 17-18 Men
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 2.28m  7/9/1983    Dothel Edwards, Seattle, WA                 
     JO Meet: J 2.23m  7/31/1983   Rick Noji, Maurice Crumby, Seattle, WA      
    AZ Assoc: A 2.10m  6/1/1991    Teddy Williams, TAA                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Walashek, Austin             Arizona Puma                      1.85m    6-00.75 
  2 Villela, Daniel              Arizona Puma                      1.75m    5-08.75 
  3 Radke, Carter                Arizona Puma                     J1.75m    5-08.75 
  4 Cossette, Chase              Arizona Puma                      1.55m    5-01.00 
 
Long Jump 17-18 Men
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 7.60m  7/25/1991   Sheddric Fields, Dallas, TX                 
     JO Meet: J 7.60m  7/25/1991   Sheddric Fields, Dallas, TX                 
    AZ Assoc: A 7.14m  6/9/2010    Tevin Blaylark, 1048 AZPanthers             
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 James, Eric                  Unattached                        6.75m   NWI  22-01.75 
  2 Flannigan, Marcus            Arizona Chee                      6.56m   NWI  21-06.25 
  3 Mickens, Avery               48-Spartan S                      6.44m   NWI  21-01.50 
  4 Walashek, Austin             Arizona Puma                      6.21m   NWI  20-04.50 
  5 Newman, Zack                 48-Spartan S                      6.06m   NWI  19-10.75 
  6 Canning, Grant               Arizona Puma                      5.86m   NWI  19-02.75 
  7 Villela, Daniel              Arizona Puma                      5.49m   NWI  18-00.25 
  8 Neill, Zachary               48-Spartan S                      5.38m   NWI  17-08.00 
 
Triple Jump 17-18 Men
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 16.72m  7/29/2004   Kenneth Hall, Baker , LA                   
     JO Meet: J 16.72m  7/29/2004   Kenneth Hall, Baker , LA                   
    AZ Assoc: A 14.82m  6/7/2010    Tevin Blaylark, 1048 AZPanthers            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Mickens, Avery               48-Spartan S                     13.96m   NWI  45-09.75 
  2 Neill, Zachary               48-Spartan S                     11.90m   NWI  39-00.50 
  3 Villela, Daniel              Arizona Puma                     10.47m   NWI  34-04.25 
 
Shot Put 12 lb. 17-18 Men
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 20.43m  7/24/1987   Dwight Johnson, Phoenix, AZ                
     JO Meet: J 20.43m  7/24/1987   Dwight Johnson, Phoenix, AZ                
    AZ Assoc: A 18.32m  6/1/1991    Korey Johnson, TAA                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Walashek, Austin             Arizona Puma                     13.07m   42-10.75 
  2 Begay, Avery                 Unattached            11.94m     11.40m   37-05.00 
  3 Payne, Drew                  Arizona Puma                      9.85m   32-03.75 
  4 Canning, Grant               Arizona Puma                      8.08m   26-06.25