Licensed to USATF - Arizona, Inc. - Association License
                                       HY-TEK's Meet Manager 6/18/2012 02:26 PM
          2012 USATF Arizona JO Championship - 5/19/2012 to 6/17/2012          
                          2012 Combined Championship                           
                                    Mesa CC                                    
                                    Results                                    
 
100 Meter Dash Sub-Bantam Girls
=================================================================================
    AZ Assoc: A 15.37  5/23/2011   Kiya Pogue, Az Goldrush                     
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Moore, Joy                   AZ Goldrush            15.72      16.44q  NWI  1 
  2 Hill, J'Neya                 Do Right Edu           16.22      16.65q  NWI  3 
  3 Ingram, Sharon               Arizona Must           16.10      17.12q  NWI  3 
  4 Kennedy, Taniah              Arizona Sain           15.17      17.32q  NWI  2 
  5 Wilson, Kylan                Alliance You           16.65      17.33q  NWI  3 
  6 Andrews, Anaya               Arizona Chee           16.39      17.57q  NWI  2 
  7 Onyepunuka, Stacey           The Arizona            16.55      18.09q  NWI  1 
  8 Okeke, Jacqueline            Phoenix Bobc           16.82      18.46q  NWI  3 
  9 Davis, Aniya                 Do Right Edu           17.62      19.34q  NWI  1 
 10 Taylor, Annaleise            The Arizona            18.22      19.51   NWI  2 
 11 Johnson, Rikay               Arizona Elit           18.13      19.97   NWI  1 
 12 Johnson, Ny'lynn             World Class            19.11      19.98   NWI  3 
 13 Simms, Serena                Spartan Spee           18.00      20.42   NWI  2 
 14 Moran, Madeline              Arizona Flam                      20.48   NWI  3 
 15 Landry, Eden                 Arizona Trac                      20.49   NWI  2 
 16 Richardson, Na'Zyia          Arizona Chee                      20.55   NWI  1 
 17 Collins, Lauren              Arizona Elit           19.19      20.98   NWI  3 
 18 Williams, Michaela           Spartan Spee           18.80      21.02   NWI  2 
 19 Collins, Tess                Arizona Elit           19.63      21.46   NWI  3 
 20 Carter, Destiny              AZ Goldrush            19.00      21.86   NWI  1 
 21 Chang, Daniela               Coldwater Ex                      22.39   NWI  2 
 22 Kaogbara, Brittany           Coldwater Ex                      23.02   NWI  1 
 23 Gonzales, Araceli            Wicked TC              21.63      26.11   NWI  1 
 
100 Meter Dash Sub-Bantam Girls
==============================================================================
    AZ Assoc: A 15.37  5/23/2011   Kiya Pogue, Az Goldrush                     
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Moore, Joy                   AZ Goldrush            16.44      15.23A  NWI 
  2 Hill, J'Neya                 Do Right Edu           16.65      16.19   NWI 
  3 Andrews, Anaya               Arizona Chee           17.57      16.22   NWI 
  4 Ingram, Sharon               Arizona Must           17.12      16.57   NWI 
  5 Wilson, Kylan                Alliance You           17.33      16.58   NWI 
  6 Kennedy, Taniah              Arizona Sain           17.32      16.62   NWI 
  7 Onyepunuka, Stacey           The Arizona            18.09      16.66   NWI 
  8 Davis, Aniya                 Do Right Edu           19.34      17.44   NWI 
 
200 Meter Dash Sub-Bantam Girls
=================================================================================
    AZ Assoc: A 32.48  5/21/2011   Paelata Helu, Pops TC                       
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Moore, Joy                   AZ Goldrush            33.00      32.82q  NWI  2 
  2 Hawkins-Quinones, Amara      AZ Goldrush            34.00      33.52q  NWI  2 
  3 Fields, Indiah               Spartan Spee           33.70      33.61q  NWI  2 
  4 Ingram, Sharon               Arizona Must           34.93      33.75q  NWI  1 
  5 Wilson, Kylan                Alliance You           33.94      34.47q  NWI  1 
  6 Andrews, Anaya               Arizona Chee           36.09      35.02q  NWI  1 
  7 Kennedy, Taniah              Arizona Sain           36.81      35.59q  NWI  3 
  8 Shivers, A'Razhane           Do Right Edu           38.00      35.81q  NWI  4 
  9 Burks, Avery                 Arizona Chee           35.58      35.87q  NWI  1 
 10 Onyepunuka, Stacey           The Arizona            36.47      36.32   NWI  4 
 11 Hunter, Rian                 Alliance You           35.78      36.76   NWI  1 
 12 Onyepunuka, Sabatiney        The Arizona            37.89      37.16   NWI  4 
 13 Upshur, Nevaeh               Vail Vipers                       37.30   NWI  4 
 14 Guzman, Serena               Wicked TC              39.00      37.57   NWI  3 
 15 Davis, Aniya                 Do Right Edu           36.74      37.90   NWI  3 
 16 James, Dariana               Unattached             33.58      38.02   NWI  2 
 17 Johnson, Rikay               Arizona Elit           38.61      38.76   NWI  4 
 18 Okeke, Jacqueline            Phoenix Bobc           37.04      39.49   NWI  3 
 19 Skog, Alycia                 Tucson Elite           40.70      39.59   NWI  4 
 20 Carr, Tielar                 Arizona Puma           40.46      39.61   NWI  4 
 21 Simms, Serena                Spartan Spee           41.00      40.71   NWI  4 
 22 Oliver, Aaliya               The Arizona            41.49      41.01   NWI  2 
 23 Rosthenhausler, Zoey         Wicked TC              42.37      41.26   NWI  1 
 24 Williams, Michaela           Spartan Spee           43.20      41.52   NWI  3 
 25 Richardson, Na'Zyia          Arizona Chee                      41.62   NWI  2 
 26 Gutierrez, Annika            Wicked TC              41.38      42.35   NWI  2 
 27 Johnson, Ny'lynn             World Class            42.18      43.17   NWI  4 
 28 Collins, Lauren              Arizona Elit           40.93      43.53   NWI  2 
 29 Moran, Madeline              Arizona Flam           43.25      43.55   NWI  1 
 30 Collins, Tess                Arizona Elit           45.25      46.74   NWI  2 
 31 Gonzales, Araceli            Wicked TC              47.27      48.31   NWI  1 
 
200 Meter Dash Sub-Bantam Girls
==============================================================================
    AZ Assoc: A 32.48  5/21/2011   Paelata Helu, Pops TC                       
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Moore, Joy                   AZ Goldrush            32.82      31.83A  NWI 
  2 Fields, Indiah               Spartan Spee           33.61      32.80   NWI 
  3 Wilson, Kylan                Alliance You           34.47      34.40   NWI 
  4 Andrews, Anaya               Arizona Chee           35.02      34.76   NWI 
  5 Burks, Avery                 Arizona Chee           35.87      35.23   NWI 
  6 Kennedy, Taniah              Arizona Sain           35.59      35.48   NWI 
  7 Ingram, Sharon               Arizona Must           33.75      36.00   NWI 
  8 Shivers, A'Razhane           Do Right Edu           35.81      36.54   NWI 
 
400 Meter Dash Sub-Bantam Girls
============================================================================
    AZ Assoc: A 1:17.96  4/30/2011   Asia Hodge, Team Bliss T                  
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Johnson, Jhaidah             Do Right Edu         1:14.23    1:10.59A  2 
  2 Fields, Indiah               Spartan Spee         1:17.00    1:15.18A  2 
  3 Hawkins-Quinones, Amara      AZ Goldrush          1:16.00    1:15.72A  2 
  4 Moore, Joy                   AZ Goldrush          1:17.00    1:20.41   2 
  5 Burks, Avery                 Arizona Chee                    1:21.92   1 
  6 Hunter, Rian                 Alliance You         1:25.11    1:26.55   2 
  7 Kartler, Kendall             Phoenix Bobc         1:28.12    1:31.76   2 
  8 Oliver, Aaliya               The Arizona          1:36.49    1:33.15   1 
  9 Onyepunuka, Sabatiney        The Arizona          1:31.70    1:34.16   2 
 10 Simms, Serena                Spartan Spee         1:40.00    1:36.93   1 
 11 Skog, Alycia                 Tucson Elite         1:19.50    1:37.56   2 
 12 Upshur, Nevaeh               Vail Vipers          1:40.26    1:38.40   1 
 13 Justice, Peyton              Vail Vipers          1:48.86    1:39.68   1 
 14 Landry, Eden                 Arizona Trac                    1:40.89   1 
 15 Moran, Madeline              Arizona Flam         1:36.96    1:40.93   1 
 16 McCallister, Bethany         Arizona Trac         1:47.13    1:41.98   1 
 
800 Meter Run Sub-Bantam Girls
=========================================================================
    AZ Assoc: A 3:17.31  2/26/2011   Abigail Arreola, Arizona Bushmast         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Hawkins-Quinones, Amara      AZ Goldrush                     2:55.07A 
  2 Burks, Avery                 Arizona Chee                    3:07.69A 
  3 Lizarraga, Leonela           Arizona Elit         3:10.00    3:12.15A 
  4 Guzman, Serena               Wicked TC            3:25.00    3:21.01  
  5 Rosthenhausler, Zoey         Wicked TC            3:28.00    3:24.90  
  6 Kartler, Kendall             Phoenix Bobc         3:27.00    3:29.72  
  7 Gutierrez, Annika            Wicked TC            3:27.00    3:36.80  
  8 Killgo, Lavida               Arizona Chee                    3:45.49  
  9 McCallister, Bethany         Arizona Trac         3:46.94    3:46.58  
 10 Justice, Peyton              Vail Vipers          3:37.21    3:50.35  
 
1500 Meter Run Sub-Bantam Girls
=========================================================================
    AZ Assoc: A 6:57.92  5/23/2011   Abigail Arreola, Arizona Bush             
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Lizarraga, Leonela           Arizona Elit         6:22.00    6:23.02A 
  2 Kartler, Kendall             Phoenix Bobc         6:58.00    7:06.35  
  3 Killgo, Lavida               Arizona Chee                    7:48.23  
  4 Leal, Citlaly                Coldwater Ex         7:45.44    8:23.23  
 
4x100 Meter Relay Sub-Bantam Girls
=========================================================================
    AZ Assoc: A 1:05.29  4/30/2011   Do Right Educational Sports Pr, Do Right E
                         J Hill, J Johnson, T Johnson, H Patrick           
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Do Right Educational Sports Pr  'A'               1:03.00    1:04.28A 
     1) Hill, J'Neya                    2) Johnson, Jhaidah               
     3) Shivers, A'Razhane              4) Williams, Danay                
  2 The Arizona Rising Suns Track  'A'                1:07.97    1:10.18  
     1) Onyepunuka, Sabatiney           2) Onyepunuka, Stacey             
     3) Roberts, Raven                  4) Taylor, Annaleise              
 
4x400 Meter Relay Sub-Bantam Girls
=========================================================================
    AZ Assoc: A 6:40.73  2/26/2011   Do Right Educational Sports Pr, Do Right E
                         J Hill, J Johnson, H Patrick, K Willis            
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Do Right Educational Sports Pr  'A'               5:46.00    5:39.90A 
     1) Hill, J'Neya                    2) Johnson, Jhaidah               
     3) Shivers, A'Razhane              4) Williams, Danay                
 
Long Jump Sub-Bantam Girls
========================================================================================
    AZ Assoc: A 3.48m  5/7/2011    Mya Harrell, Az Speedstars                  
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Fields, Indiah               Spartan Spee           3.21m      3.36m   NWI  11-00.25 
  2 Williams, Michaela           Spartan Spee           2.00m      3.15m   NWI  10-04.00 
  3 Okeke, Jacqueline            Phoenix Bobc           3.43m      3.13m   NWI  10-03.25 
  4 Skog, Alycia                 Tucson Elite           2.24m      2.83m   NWI   9-03.50 
  5 Taylor, Annaleise            The Arizona            2.76m      2.63m   NWI   8-07.50 
  5 Navarro, Melanie             Unattached                        2.63m   NWI   8-07.50 
  7 Andrews, Anaya               Arizona Chee                      2.55m   NWI   8-04.50 
  8 Collins, Lauren              Arizona Elit           2.37m      2.45m   NWI   8-00.50 
  9 Johnson, Rikay               Arizona Elit           2.24m      2.35m   NWI   7-08.50 
 10 Killgo, Lavida               Arizona Chee                      2.28m   NWI   7-05.75 
 11 Collins, Tess                Arizona Elit           2.07m      1.90m   NWI   6-03.00 
 -- Ingram, Sharon               Arizona Must           2.32m       FOUL                 
 -- Oliver, Aaliya               The Arizona            2.27m       FOUL                 
 -- Kennedy, Taniah              Arizona Sain                       FOUL                 
 
Shot Put Sub-Bantam Girls
===================================================================================
    AZ Assoc: A 4.56m  4/16/2011   Danay Williams, Do Right Edu                
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Roberts, Raven               The Arizona            4.09m      4.61mA  15-01.50 
  2 Navarro, Melanie             Unattached                        4.60mA  15-01.25 
  3 Davis, Aniya                 Do Right Edu           3.96m      3.99m   13-01.25 
 
Javelin Throw 300g Sub-Bantam Girls
===================================================================================
    AZ Assoc: A 13.60m  5/23/2011   Amreah Hutchinson, Arizona Flam            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Williams, Danay              Do Right Edu          13.11m     17.21mA     56-05 
  2 Navarro, Melanie             Unattached                       13.39m      43-11 
  3 Roberts, Raven               The Arizona            9.52m     13.03m      42-09 
  4 Upshur, Nevaeh               Vail Vipers           10.06m     11.19m      36-08 
  5 Justice, Peyton              Vail Vipers            9.66m      9.19m      30-02 
  6 Carter, Destiny              AZ Goldrush                       7.42m      24-04 
 
100 Meter Dash Bantam Girls
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 12.85  7/29/1990   Angela Williams, Ontario, CA                
     JO Meet: J 12.85  7/29/1990   Angela Williams, Ontario, CA                
    AZ Assoc: A 13.57  6/12/1999   Terra Evans, AC                             
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Mays, Jadyn                  The Arizona            13.91      14.77q  NWI  3 
  2 Pogue, Kiya                  AZ Goldrush            14.38      14.89q  NWI  1 
  3 Boyd-Matthews, Autum         Do Right Edu           13.85      15.04q  NWI  2 
  4 Adams, Adora                 Arizona Chee           14.71      15.14q  NWI  2 
  5 Roberts, Riley               The Arizona            14.89      15.37q  NWI  3 
  6 Reed, Haila                  Do Right Edu           14.23      15.72q  NWI  3 
  7 Helu, Paelata                Pops TC                14.80      15.88q  NWI  4 
  8 Lockhart, Mia                Arizona Chee           15.40      16.15q  NWI  2 
  9 Ortiz, Selema                Arizona Sain           15.82      16.27q  NWI  1 
 10 Sells, Jendayi               Do Right Edu           14.50      16.27   NWI  3 
 11 Hankins, Ariana              Arizona Elit           15.45      16.28   NWI  3 
 12 Mc Kie, Kaiya                Tucson Elite           15.65      16.39   NWI  4 
 13 Carswell, Jamelah            Do Right Edu           15.00      16.51   NWI  1 
 14 Taylor, Nina                 Arizona Elit           16.03      16.55   NWI  1 
 15 Carr, Antalyce               Arizona Sain           16.67      16.95   NWI  2 
 16 Wilson, Betty                Arizona Elit           15.97      17.02   NWI  1 
 17 Turner, Rahni                Pops TC                16.79      17.14   NWI  2 
 18 Brown, Chelsie               Pops TC                16.68      17.16   NWI  4 
 19 Bruning, Serenity            Arizona Elit           16.23      17.29   NWI  4 
 20 Perrini, Alyssa              Vail Vipers            16.54      17.34   NWI  4 
 21 Scroggins, Joanee            Do Right Edu           15.65      17.63   NWI  2 
 22 Claiborne, Thalia            Arizona Chee                      17.64   NWI  3 
 22 Gross, Sharon                Spartan Spee           15.17      17.64   NWI  4 
 24 Patrick, Saadiya             Arizona Flam           16.30      17.78   NWI  3 
 25 Gonzalez, Karly              AZ Goldrush            15.45      17.97   NWI  1 
 26 Cuff, Kierrah                Spartan Spee           16.90      18.04   NWI  1 
 27 Fountain, Amaria             Vail Vipers            18.45      18.13   NWI  2 
 28 Dicochea, Alexis             AZ Titans LL           18.04      18.20   NWI  2 
 29 Beech, Lauren                Spartan Spee           18.90      18.75   NWI  4 
 30 Collins, Kate                Arizona Elit           17.41      19.17   NWI  1 
 31 Lovelace, Lucille            Arizona Chee                      19.68   NWI  3 
 32 Thomas, Kolleen              Arizona Puma           19.68      20.89   NWI  3 
 
100 Meter Dash Bantam Girls
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 12.85  7/29/1990   Angela Williams, Ontario, CA                
     JO Meet: J 12.85  7/29/1990   Angela Williams, Ontario, CA                
    AZ Assoc: A 13.57  6/12/1999   Terra Evans, AC                             
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Mays, Jadyn                  The Arizona            14.77      14.49   NWI 
  2 Pogue, Kiya                  AZ Goldrush            14.89      14.73   NWI 
  3 Adams, Adora                 Arizona Chee           15.14      14.84   NWI 
  4 Boyd-Matthews, Autum         Do Right Edu           15.04      14.86   NWI 
  5 Roberts, Riley               The Arizona            15.37      14.95   NWI 
  6 Reed, Haila                  Do Right Edu           15.72      15.32   NWI 
  7 Lockhart, Mia                Arizona Chee           16.15      15.55   NWI 
  8 Helu, Paelata                Pops TC                15.88      15.61   NWI 
  9 Ortiz, Selema                Arizona Sain           16.27      16.27   NWI 
 
200 Meter Dash Bantam Girls
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 26.70  7/31/2004   Robin Reynolds, Miami, FL                   
     JO Meet: J 26.70  7/31/2004   Robin Reynolds, Miami, FL                   
    AZ Assoc: A 27.99  7/6/1980    Natosha Lewis, MSA                          
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Adams, Adora                 Arizona Chee           30.09      29.85q  NWI  3 
  2 Boyd-Matthews, Autum         Do Right Edu           29.80      30.03q  NWI  3 
  3 Pogue, Kiya                  AZ Goldrush            31.03      30.44q  NWI  5 
  4 Singleton, Jasmine           Arizona Must           30.91      30.80q  NWI  5 
  5 Reed, Haila                  Do Right Edu           30.52      31.02q  NWI  5 
  6 Weinatraub, Noelle           Arizona Chee           30.94      31.14q  NWI  4 
  7 Helu, Paelata                Pops TC                31.29      31.17q  NWI  4 
  8 Bell, Deshanae               AZ Goldrush            32.00      31.84q  NWI  2 
  9 Baker, Iolani                Arizona Flam           32.16      32.06q  NWI  5 
 10 Taylor, Nina                 Arizona Elit           32.43      32.29   NWI  2 
 11 Hankins, Ariana              Arizona Elit           32.89      32.51   NWI  1 
 12 Johnson, Jocelyn             Arizona Flam           32.90      32.82   NWI  2 
 12 Lightfoot, Neveah            Arizona Chee                      32.82   NWI  1 
 14 Mc Kie, Kaiya                Tucson Elite           35.19      32.83   NWI  3 
 15 Burciaga, Madison            Alliance You           33.74      33.07   NWI  1 
 16 Williams, Kenisha            The Arizona            32.71      33.28   NWI  3 
 17 England, Mia                 The Arizona            34.08      33.42   NWI  5 
 18 Ortiz, Selema                Arizona Sain           33.48      33.69   NWI  3 
 19 Chabala, Selah               AZ Goldrush            34.00      33.73   NWI  4 
 20 Russell, Abigail             AZ Titans LL           33.92      33.76   NWI  5 
 21 Bruning, Serenity            Arizona Elit           33.65      34.02   NWI  4 
 22 Graves, Uzuri                AZ Goldrush            34.00      34.37   NWI  4 
 23 Carr, Antalyce               Arizona Sain           33.23      34.49   NWI  1 
 24 Brown, Chelsie               Pops TC                35.83      34.58   NWI  4 
 25 Juniel, Jaelyn               AZ Goldrush            34.00      34.68   NWI  1 
 26 Wilson, Betty                Arizona Elit           34.21      34.78   NWI  2 
 27 Claiborne, Thalia            Arizona Chee                      35.06   NWI  3 
 28 Patrick, Saadiya             Arizona Flam           35.82      35.55   NWI  1 
 29 Dicochea, Alexis             AZ Titans LL           37.67      37.02   NWI  2 
 30 Collins, Kate                Arizona Elit           36.66      37.08   NWI  2 
 31 Cuff, Kierrah                Spartan Spee           37.90      38.04   NWI  1 
 32 Kisiel, Abby                 Vail Vipers            40.64      38.66   NWI  5 
 33 Lovelace, Lucille            Arizona Chee                      39.23   NWI  2 
 34 Gross, Sharon                Spartan Spee           31.80      39.49   NWI  3 
 35 Gonzalez, Karly              AZ Goldrush            34.00      40.71   NWI  4 
 36 Beech, Lauren                Spartan Spee           43.00      41.24   NWI  1 
 37 Santoro, Kiara               Arizona Chee                      41.33   NWI  1 
 
200 Meter Dash Bantam Girls
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 26.70  7/31/2004   Robin Reynolds, Miami, FL                   
     JO Meet: J 26.70  7/31/2004   Robin Reynolds, Miami, FL                   
    AZ Assoc: A 27.99  7/6/1980    Natosha Lewis, MSA                          
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Pogue, Kiya                  AZ Goldrush            30.44      29.96   NWI 
  2 Adams, Adora                 Arizona Chee           29.85      30.00   NWI 
  3 Singleton, Jasmine           Arizona Must           30.80      30.32   NWI 
  4 Reed, Haila                  Do Right Edu           31.02      31.13   NWI 
  5 Weinatraub, Noelle           Arizona Chee           31.14      31.21   NWI 
  6 Bell, Deshanae               AZ Goldrush            31.84      31.79   NWI 
  7 Helu, Paelata                Pops TC                31.17      32.16   NWI 
  8 Baker, Iolani                Arizona Flam           32.06      32.43   NWI 
  9 Boyd-Matthews, Autum         Do Right Edu           30.03      33.44   NWI 
 
400 Meter Dash Bantam Girls
============================================================================
 Nat'l Youth: N   59.81  7/30/1993   Monique Henderson, San Diego, CA          
     JO Meet: J   59.81  7/30/1993   Monique Henderson, San Diego, CA          
    AZ Assoc: A 1:04.15  7/6/1980    Natosha Lewis, MSA                        
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Charlton, Jayde              Do Right Edu         1:02.40    1:03.26A  4 
  2 Mustin, Dominique            The Arizona          1:08.07    1:06.65   4 
  3 Jackson, Trejanae            Do Right Edu         1:05.00    1:07.22   4 
  4 Singleton, Jasmine           Arizona Must         1:08.74    1:07.90   4 
  5 Baker, Iolani                Arizona Flam         1:11.04    1:11.09   4 
  6 Hinds, Julia                 Arizona Elit         1:12.00    1:13.55   4 
  7 Johnson, Jocelyn             Arizona Flam         1:16.65    1:14.47   4 
  8 Bell, Deshanae               AZ Goldrush          1:18.00    1:15.94   3 
  9 Ortiz, Selema                Arizona Sain         1:16.98    1:16.36   4 
 10 Williams, Kenisha            The Arizona          1:17.06    1:17.73   3 
 11 Turner, Rahni                Pops TC              1:19.06    1:18.08   3 
 12 Marcelin, Nyjha              The Arizona          1:19.65    1:18.11   3 
 13 Burciaga, Madison            Alliance You         1:18.28    1:18.31   3 
 14 Chabala, Selah               AZ Goldrush          1:15.00    1:19.32   4 
 15 Russell, Abigail             AZ Titans LL         1:20.90    1:20.87   2 
 16 Scott, Indya                 AZ Goldrush          1:18.00    1:21.44   3 
 17 Graves, Uzuri                AZ Goldrush          1:20.00    1:23.44   3 
 18 Fountain, Amaria             Vail Vipers                     1:25.96   1 
 18 Corrales, Lorena             AZ Titans LL         1:25.22    1:25.96   2 
 20 Juniel, Jaelyn               AZ Goldrush          1:20.00    1:27.71   3 
 21 Kisiel, Abby                 Vail Vipers          1:32.85    1:28.76   2 
 22 Carr, Antalyce               Arizona Sain         1:16.98    1:29.59   3 
 23 Dicochea, Alexis             AZ Titans LL         1:29.43    1:29.89   2 
 24 Thomas, Kolleen              Arizona Puma         1:33.00    1:31.05   2 
 25 Belliotti, Lyndsee           Arizona Chee                    1:31.83   1 
 26 Cuff, Kierrah                Spartan Spee         1:29.00    1:33.10   2 
 27 Gill, Krystal                Arizona Chee                    1:33.55   1 
 28 Overson, Savannah            Vail Vipers          1:39.15    1:35.94   2 
 29 Gill, Breanna                Arizona Chee                    1:41.39   1 
 
800 Meter Run Bantam Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 2:22.78  7/4/2009    Daesha Rogers, Miami-Dade P               
     JO Meet: J 2:23.16  8/1/2009    Daesha Rogers, 14 Miami Dade TC           
    AZ Assoc: A 2:33.60  6/11/1994   Min Nowlin, NWS                           
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Carswell, Jamelah            Do Right Edu         2:38.00    2:57.81  
  2 Oliver, Sariya               The Arizona          2:58.96    3:07.23  
  3 Corrales, Lorena             AZ Titans LL         3:10.88    3:17.88  
  4 Scroggins, Joanee            Do Right Edu         2:53.00    3:19.96  
  5 Overson, Savannah            Vail Vipers          3:28.86    3:23.94  
  6 Belliotti, Lyndsee           Arizona Chee                    3:29.79  
  7 Estavillo, Tessa             Arizona Flam         3:23.45    3:32.43  
  8 Wilson, Shandiin             Tonto Apache                    4:10.08  
 
1500 Meter Run Bantam Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 4:50.97  7/5/2009    Daesha Rogers, Miami-Dade                 
     JO Meet: J 4:51.62  8/2/2009    Daesha Rogers, 14 Miami Dade TC           
    AZ Assoc: A 5:22.80  3/30/1980   Missy Morgan, STC                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Carswell, Jamelah            Do Right Edu         5:38.00    5:52.36  
  2 Oliver, Sariya               The Arizona          6:19.68    6:19.94  
  3 Arreol, Abigail              Arizona Bush                    7:02.46  
 
4x100 Meter Relay Bantam Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 53.62  7/31/2005   15-Los Angeles Jets, Los Angeles Jets       
                       M George, T Robertson, T Bellows, J Billoups      
     JO Meet: J 53.62  7/31/2005   15-Los Angeles Jets, Los Angeles Jets       
                       M George, T Robertson, T Bellows, J Billoups      
    AZ Assoc: A 55.99  6/13/2004   Arizona Rising Suns                         
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Do Right Educational Sports Pr  'A'                 56.08      56.42  
     1) Boyd-Matthews, Autum            2) Charlton, Jayde                
     3) Harris, Armani                  4) Jackson, Trejanae              
  2 The Arizona Rising Suns Track  'A'                  57.33      57.03  
     1) Marcelin, Nyjha                 2) Mays, Jadyn                    
     3) Mustin, Dominique               4) Roberts, Riley                 
  3 Arizona Cheetahs TC  'A'                            58.00      59.47  
     1) Adams, Adora                    2) Davis, Imani                   
     3) Lockhart, Mia                   4) Stokes, Alexis                 
 
4x400 Meter Relay Bantam Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 4:19.00  7/29/1993   Fast Action TC, Los Angeles, CA           
                         Angel Perkins, LaShinda Demus, Quiana Powell, Niss
     JO Meet: J 4:19.00  7/29/1993   Fast Action TC, Los Angeles, CA           
                         Angel Perkins, LaShinda Demus, Quiana Powell, Niss
    AZ Assoc: A 4:41.70  4/13/1996   KW Northwest Sonics                       
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Do Right Educational Sports Pr  'A'               4:30.00    4:29.84A 
     1) Charlton, Jayde                 2) Harris, Armani                 
     3) Jackson, Trejanae               4) Reed, Haila                    
  2 The Arizona Rising Suns Track  'A'                5:04.50    5:01.30  
     1) Mustin, Dominique               2) Oliver, Sariya                 
     3) Roberts, Riley                  4) Williams, Kenisha              
  3 Arizona Cheetahs TC  'A'                          5:20.00    5:04.67  
     1) Davis, Imani                    2) Delgado, Marisa                
     3) Lockhart, Mia                   4) Stokes, Alexis                 
  4 AZ Goldrush Club  'A'                             5:08.00    5:31.22  
     1) Bell, Deshanae                  2) Chabala, Selah                 
     3) Juniel, Jaelyn                  4) Scott, Indya                   
 
High Jump Bantam Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 1.45m  7/24/2009   Carlie Queen, Unattach/Missouri Valley      
     JO Meet: J 1.42m  7/24/1997   Dorothy Holt, Hinesville, GZA               
    AZ Assoc: A 1.36m  6/8/1996    Kelsey Johnson, YVF                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Trimble, Eliza               Arizona Puma           1.25m      1.25m    4-01.25 
  2 Russell, Abigail             AZ Titans LL           1.20m      1.10m    3-07.25 
  3 Jensen, Victorie             Arizona Puma           1.10m      0.95m    3-01.25 
  4 Estavillo, Tessa             Arizona Flam                      0.90m    2-11.50 
  4 Scroggins, Joanee            Do Right Edu                      0.90m    2-11.50 
 -- Beech, Lauren                Spartan Spee                         NH            
 
Long Jump Bantam Girls
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 4.66m  7/28/2007   Ramona Carryl, Knoxville,TN                 
     JO Meet: J 4.66m  7/28/2007   Tiani Reeves, Gothenburg T C                
    AZ Assoc: A 4.58m  5/20/1972   Cynthia Rhodes, MTC                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Mays, Jadyn                  The Arizona            4.45m      4.20m   NWI  13-09.50 
  2 Helu, Paelata                Pops TC                3.84m      4.05m   NWI  13-03.50 
  3 Harris, Armani               Do Right Edu           3.96m      3.88m   NWI  12-08.75 
  4 Stokes, Alexis               Arizona Chee           3.90m      3.74m   NWI  12-03.25 
  5 Marcelin, Nyjha              The Arizona            3.34m      3.66m   NWI  12-00.25 
  6 Mc Kie, Kaiya                Tucson Elite           2.24m      3.54m   NWI  11-07.50 
  7 Taylor, Nina                 Arizona Elit           3.33m      3.50m   NWI  11-05.75 
  8 Wilson, Betty                Arizona Elit           3.17m      3.35m   NWI  11-00.00 
  9 Baker, Iolani                Arizona Flam           3.35m      3.33m   NWI  10-11.25 
 10 Bruning, Serenity            Arizona Elit           3.31m      3.21m   NWI  10-06.50 
 11 Collins, Kate                Arizona Elit           3.05m      3.16m   NWI  10-04.50 
 11 Hinds, Julia                 Arizona Elit           3.12m      3.16m   NWI  10-04.50 
 13 Brown, Chelsie               Pops TC                2.84m      3.04m   NWI   9-11.75 
 14 Gonzalez, Karly              AZ Goldrush                       3.03m   NWI   9-11.25 
 15 Pogue, Kiya                  AZ Goldrush                       2.91m   NWI   9-06.75 
 16 Claiborne, Thalia            Arizona Chee                      2.68m   NWI   8-09.50 
 17 Lovelace, Lucille            Arizona Chee                      2.63m   NWI   8-07.50 
 18 Patrick, Saadiya             Arizona Flam           3.24m      2.50m   NWI   8-02.50 
 -- Hankins, Ariana              Arizona Elit           3.30m       FOUL                 
 
Shot Put 6 lb. Bantam Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 10.46m  7/28/1995   Amber Curtis, Monroe, WI                   
     JO Meet: J 10.46m  7/28/1995   Amber Curtis, Monroe, WI                   
    AZ Assoc: A  8.24m  6/8/2003    Hannah Carson, AC                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Sells, Jendayi               Do Right Edu           6.10m      6.47m   21-02.75 
  2 Perrini, Alyssa              Vail Vipers            5.16m      5.02m   16-05.75 
  3 Turner, Rahni                Pops TC                4.31m      4.72m   15-06.00 
  4 Johnson, Jenasia             Unattached                        4.55m   14-11.25 
  5 Jacobs, Nikole               AZ Goldrush                       4.53m   14-10.50 
  6 England, Mia                 The Arizona            5.21m      4.41m   14-05.75 
  7 Arreol, Abigail              Arizona Bush                      4.33m   14-02.50 
 
Javelin Throw 300g Bantam Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 37.15m  7/29/2007   Mystasia Alexander, 16 33 LA Jets Gi       
     JO Meet: J 37.15m  7/29/2007   Mystasia Alexander, 16 33 LA Jets Gi       
    AZ Assoc: A 36.22m  4/6/2003    Hannah Carson, AC                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Perrini, Alyssa              Vail Vipers           20.19m     19.15m      62-10 
  2 Graves, Uzuri                AZ Goldrush                      16.42m      53-10 
  3 Johnson, Jocelyn             Arizona Flam          13.20m     15.06m      49-05 
  4 England, Mia                 The Arizona           13.23m     14.14m      46-05 
  5 Estavillo, Tessa             Arizona Flam          11.87m     12.97m      42-07 
  6 Overson, Savannah            Vail Vipers           12.70m     12.00m      39-04 
  7 Corrales, Lorena             AZ Titans LL                     11.86m      38-11 
  8 Jacobs, Nikole               AZ Goldrush                      11.39m      37-04 
  9 Fountain, Amaria             Vail Vipers                      11.25m      36-11 
 10 Sells, Jendayi               Do Right Edu          11.58m      9.54m      31-03 
 11 Kisiel, Abby                 Vail Vipers            8.23m      8.28m      27-02 
 12 Johnson, Jenasia             Unattached                        6.93m      22-09 
 
Triathlon: #3 200 Meter Dash Bantam Girls Triathlon
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Mays, Jadyn                  The Arizona              29.53   NWI    515
  2 Mustin, Dominique            The Arizona              30.57   NWI    443
  3 Roberts, Riley               The Arizona              31.87   NWI    359
  4 England, Mia                 The Arizona              34.51   NWI    214
 
Triathlon: #2 High Jump Bantam Girls Triathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Mustin, Dominique            The Arizona              1.20m    3-11.25    312
  2 Mays, Jadyn                  The Arizona              1.15m    3-09.25    266
  3 England, Mia                 The Arizona              1.05m    3-05.25    180
  4 Roberts, Riley               The Arizona              1.00m    3-03.25    141
 
Triathlon: #1 Shot Put Bantam Girls Triathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Mustin, Dominique            The Arizona              5.84m   19-02.00    261
  2 England, Mia                 The Arizona              4.75m   15-07.00    193
  3 Roberts, Riley               The Arizona              4.73m   15-06.25    191
  4 Mays, Jadyn                  The Arizona              4.25m   13-11.50    162
 
Triathlon Bantam Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N  1460  7/23/2008   Victoria Powell, Jaguar TC, NJ              
     JO Meet: J  1460  7/23/2008   Victoria Powell, Jaguar TC, NJ              
    AZ Assoc: A  1072  7/14/2003   Ashlee Moore, AF                            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Mustin, Dominique            The Arizona                        1016  
  2 Mays, Jadyn                  The Arizona                         943  
  3 Roberts, Riley               The Arizona                         691  
  4 England, Mia                 The Arizona                         587  
 
1500 Meter Race Walk Bantam Girls
================================================================================
 Nat'l Youth: N 7:30.80  7/18/1993   Elizabeth Paxton, Cypress, CA             
     JO Meet: J 7:30.8h  7/18/1993   Elizabeth Paxton, Cypress, CA             
    AZ Assoc: A 8:12.90  4/7/1990    Nicole Jenkins, DH                        
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Gill, Breanna                Arizona Chee                   11:14.39  
  2 Belliotti, Lyndsee           Arizona Chee        10:32.00   11:51.94  
  3 Gill, Krystal                Arizona Chee                   12:29.29  
  4 Arreol, Abigail              Arizona Bush                   12:31.65  
 
100 Meter Dash Midget Girls
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 12.10  7/31/1992   Angela Williams, Ontario, Ca                
     JO Meet: J 12.10  7/31/1992   Angela Williams, Ontario, Ca                
    AZ Assoc: A 12.17  7/18/1998   Jessica Onyepunuka, ARS                     
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Jordan, Raven                Arizona Chee           12.90      13.51q  NWI  1 
  2 Howard, Neysia               Tucson Elite           13.30      13.54q  NWI  1 
  3 Wilmore, Dejanae             AZ Titans LL           13.48      13.79q  NWI  2 
  4 Hughes-Jackson, Sydney       Spartan Spee           13.60      13.99q  NWI  4 
  5 Chest, Zaire                 Arizona Chee           13.79      14.01q  NWI  1 
  6 Fair, Raelynn                Arizona Sain           13.43      14.10q  NWI  2 
  7 Morris, Denajah              Spartan Spee           13.80      14.11q  NWI  1 
  8 LaVetter, Cyanna             AZ Titans LL           13.76      14.22q  NWI  3 
  9 Tasher, Indira               Unattached             14.21      14.47q  NWI  1 
 10 Phillips, Dominique          The Arizona            14.12      14.56   NWI  2 
 11 Williams, Kiemya             Do Right Edu           13.80      14.74   NWI  4 
 12 Jimerson, Mahogany           The Arizona            14.20      14.76   NWI  3 
 12 Singleton, Tyonna            Arizona Must           13.88      14.76   NWI  4 
 14 Bardwell-Jones, Ciara        Arizona Chee           14.19      14.79   NWI  4 
 14 Black, Sky                   The Arizona            13.99      14.79   NWI  1 
 16 Danks, Destenee              The Arizona            14.34      14.94   NWI  3 
 16 Pratt, Kenzington            AZ Goldrush            13.75      14.94   NWI  2 
 18 Rhymes, Sidney               Spartan Spee           14.50      15.01   NWI  3 
 19 Andrews, Naja                Arizona Chee           14.95      15.02   NWI  1 
 20 Hawkins, Sydni               The Arizona            14.53      15.24   NWI  2 
 21 Hadley, Alexandra            Arizona Puma           14.55      15.34   NWI  4 
 22 Ortiz, Navaria               Arizona Sain           15.07      15.41   NWI  3 
 23 Helu, Vaiosini               Pops TC                15.06      15.47   NWI  2 
 24 Edmonds, Mikayla             Arizona Must           14.71      15.50   NWI  1 
 25 Okeke, Cecilia               Phoenix Bobc           15.21      15.61   NWI  4 
 26 Ivie, Kaylee                 Arizona Flam           14.67      15.76   NWI  2 
 27 Jones, Maliyah               The Arizona            15.02      15.79   NWI  4 
 28 Peery, Andie                 Vail Vipers            15.89      15.81   NWI  2 
 29 Jones, Bianca                Pops TC                15.61      16.18   NWI  2 
 30 Winfield, Kiara              Arizona Speedsta       15.19      16.22   NWI  3 
 31 Johnson, Y'Mari              World Class            16.49      16.94   NWI  3 
 32 Vargas, Jazmin               Arizona Flam           16.76      16.98   NWI  3 
 33 Blevins, Zamaree             Do Right Edu           18.04      18.84   NWI  4 
 34 Thompson, Makayla            AZ Titans LL           17.91      19.01   NWI  1 
 
100 Meter Dash Midget Girls
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 12.10  7/31/1992   Angela Williams, Ontario, Ca                
     JO Meet: J 12.10  7/31/1992   Angela Williams, Ontario, Ca                
    AZ Assoc: A 12.17  7/18/1998   Jessica Onyepunuka, ARS                     
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Jordan, Raven                Arizona Chee           13.51      13.13   NWI 
  2 Howard, Neysia               Tucson Elite           13.54      13.46   NWI 
  3 Hughes-Jackson, Sydney       Spartan Spee           13.99      13.49   NWI 
  4 Chest, Zaire                 Arizona Chee           14.01      13.51   NWI 
  5 Morris, Denajah              Spartan Spee           14.11      13.64   NWI 
  6 Wilmore, Dejanae             AZ Titans LL           13.79      13.85   NWI 
  7 LaVetter, Cyanna             AZ Titans LL           14.22      14.10   NWI 
  8 Tasher, Indira               Unattached             14.47      14.37   NWI 
  8 Fair, Raelynn                Arizona Sain           14.10      14.37   NWI 
 
200 Meter Dash Midget Girls
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 24.47  8/1/1992    Angela Williams, Ontario, CA                
     JO Meet: J 24.47  8/1/1992    Angela Williams, Ontario, CA                
    AZ Assoc: A 25.14  7/18/1998   Jessica Onyepunuka, ARS                     
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Fields, Asiah                Spartan Spee           26.70      26.52q  NWI  1 
  2 Morris, Denajah              Spartan Spee           27.71      27.50q  NWI  1 
  3 Jordan, Raven                Arizona Chee           27.10      27.52q  NWI  3 
  4 Howard, Neysia               Tucson Elite           28.54      27.61q  NWI  5 
  5 LaVetter, Cyanna             AZ Titans LL           28.32      27.98q  NWI  3 
  6 Chest, Zaire                 Arizona Chee           28.20      28.00q  NWI  2 
  7 Hughes-Jackson, Sydney       Spartan Spee           28.40      28.42q  NWI  3 
  8 Fair, Raelynn                Arizona Sain           28.57      28.50q  NWI  1 
  9 Wilmore, Dejanae             AZ Titans LL           29.44      28.57q  NWI  4 
 10 Tasher, Indira               Unattached             28.88      28.59   NWI  2 
 11 Williams, Kiemya             Do Right Edu           30.00      28.71   NWI  1 
 12 Bardwell-Jones, Ciara        Arizona Chee           30.22      28.82   NWI  3 
 13 Phillips, Dominique          The Arizona            29.34      29.02   NWI  1 
 14 Black, Sky                   The Arizona            29.18      29.37   NWI  5 
 15 Beckon, Kamonda              AZ Titans LL           29.38      29.88   NWI  4 
 16 Danks, Destenee              The Arizona            30.15      30.14   NWI  3 
 17 Cuff, Ikeah                  Spartan Spee           31.80      30.21   NWI  5 
 18 Guzman, Saydee               Wicked TC              31.00      30.39   NWI  1 
 19 Pratt, Kenzington            AZ Goldrush            29.00      30.59   NWI  2 
 20 Ortiz, Navaria               Arizona Sain           31.73      31.05   NWI  5 
 21 Scott, Zara                  AZ Goldrush            33.00      31.34   NWI  4 
 22 Edmonds, Mikayla             Arizona Must           33.13      31.67   NWI  2 
 23 Jones, Bianca                Pops TC                31.99      32.22   NWI  3 
 24 Standifer, Damarius          World Class            32.62      32.28   NWI  4 
 25 Jones, Maliyah               The Arizona            31.21      32.37   NWI  5 
 26 Peery, Andie                 Vail Vipers            32.76      32.41   NWI  5 
 27 Okeke, Cecilia               Phoenix Bobc           32.04      32.42   NWI  3 
 28 Hamilton, Ayana              Arizona Pant                      32.48   NWI  2 
 29 Covington, Jailyn            AZ Titans LL           33.23      32.55   NWI  5 
 30 Helu, Vaiosini               Pops TC                31.95      32.88   NWI  4 
 31 Winfield, Kiara              Arizona Speedsta       34.04      33.22   NWI  1 
 32 Johnson, Y'Mari              World Class            35.58      34.71   NWI  3 
 33 Vargas, Jazmin               Arizona Flam           36.73      35.65   NWI  5 
 -- Anspach, Mackenzie           Arizona Must                         DQ   NWI  4 
 
200 Meter Dash Midget Girls
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 24.47  8/1/1992    Angela Williams, Ontario, CA                
     JO Meet: J 24.47  8/1/1992    Angela Williams, Ontario, CA                
    AZ Assoc: A 25.14  7/18/1998   Jessica Onyepunuka, ARS                     
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Fields, Asiah                Spartan Spee           26.52      26.49   NWI 
  2 Jordan, Raven                Arizona Chee           27.52      27.41   NWI 
  3 Howard, Neysia               Tucson Elite           27.61      27.46   NWI 
  4 Morris, Denajah              Spartan Spee           27.50      27.68   NWI 
  5 Chest, Zaire                 Arizona Chee           28.00      27.71   NWI 
  6 LaVetter, Cyanna             AZ Titans LL           27.98      28.35   NWI 
  7 Hughes-Jackson, Sydney       Spartan Spee           28.42      28.37   NWI 
  8 Wilmore, Dejanae             AZ Titans LL           28.57      28.82   NWI 
  9 Fair, Raelynn                Arizona Sain           28.50      29.10   NWI 
 
400 Meter Dash Midget Girls
============================================================================
 Nat'l Youth: N   55.01  7/31/2005   Robin Reynolds, Miami Northwest           
     JO Meet: J   55.01  7/31/2005   Robin Reynolds, Miami Northwest           
    AZ Assoc: A 1:00.21  5/20/2000   Judith Onyepunuka, ARS                    
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Foreman, Anna                Arizona Chee         1:00.00      59.29A  3 
  2 Fields, Asiah                Spartan Spee         1:01.00    1:00.11A  3 
  3 Tasher, Indira               Unattached           1:06.10    1:04.90   3 
  4 Fair, Raelynn                Arizona Sain         1:05.97    1:04.95   3 
  5 Douglas, Mikayla             Do Right Edu         1:06.00    1:05.68   3 
  6 Black, Sky                   The Arizona          1:07.04    1:06.45   3 
  7 Rhymes, Sidney               Spartan Spee         1:08.00    1:07.85   3 
  8 Chewning, Bailey             The Arizona          1:06.31    1:08.16   3 
  9 Gilbert, Jacqueline          Arizona Chee         1:09.00    1:08.70   2 
 10 Hansen, Tatum                Vail Vipers          1:11.53    1:09.43   2 
 11 Williams, Kiemya             Do Right Edu         1:06.00    1:10.14   3 
 12 Danks, Destenee              The Arizona          1:09.37    1:11.31   2 
 13 Smith, Aria                  Arizona Chee         1:12.00    1:12.63   2 
 14 Gill, Natalie                Arizona Chee                    1:13.16   1 
 15 Haack, Haley                 Phoenix Bobc         1:14.29    1:14.98   2 
 16 Ivie, Kaylee                 Arizona Flam         1:14.92    1:15.07   2 
 17 Hamilton, Ayana              Arizona Pant         1:14.71    1:15.98   2 
 18 Peery, Andie                 Vail Vipers          1:17.00    1:16.94   1 
 19 Shea, Kylee                  Arizona Chee         1:14.00    1:18.25   2 
 20 Covington, Jailyn            AZ Titans LL         1:19.82    1:20.10   1 
 21 Belliotti, Mykenzie          Arizona Chee         1:16.00    1:20.55   1 
 22 Standifer, Damarius          World Class          1:20.92    1:22.30   1 
 23 Vargas, Jazmin               Arizona Flam         1:30.65    1:29.61   1 
 
800 Meter Run Midget Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 2:13.12  7/26/2008   Raevyn Rogers, 25 Wings                   
     JO Meet: J 2:13.12  7/26/2008   Raevyn Rogers, 25 Wings                   
    AZ Assoc: A 2:24.25  5/24/1992   Dalene Godinez, SS                        
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Foreman, Anna                Arizona Chee         2:20.00    2:28.08  
  2 Foster, Morgan               Arizona Elit         2:36.48    2:30.28  
  3 Hamilton, Ava                Go The Dista         2:28.00    2:38.23  
  4 Hansen, Tatum                Vail Vipers          2:35.72    2:41.18  
  5 Beckon, Kamonda              AZ Titans LL         2:46.57    2:42.75  
  6 Shea, Katie                  Arizona Chee         2:40.00    2:43.63  
  7 Curtis, Kristen              The Arizona          2:39.11    2:45.91  
  8 Shea, Kylee                  Arizona Chee         2:50.00    2:50.42  
  9 Gill, Natalie                Arizona Chee                    2:53.97  
 10 Smith, Aria                  Arizona Chee         2:50.00    2:54.56  
 11 Haack, Haley                 Phoenix Bobc         2:51.37    2:54.57  
 12 Ouellette, Sarah             Unattached           3:03.00    3:04.50  
 13 Belliotti, Mykenzie          Arizona Chee         3:00.00    3:07.91  
 14 Alexander, Sydney            Aftershock D         3:12.02    3:22.71  
 
1500 Meter Run Midget Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 4:41.62  7/31/2005   Claudia Francis, Team Evolution           
     JO Meet: J 4:41.62  7/31/2005   Claudia Francis, Team Evolution           
    AZ Assoc: A 5:01.65  3/30/1980   Karrin Maturani, WPNH                     
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Foster, Morgan               Arizona Elit         5:12.22    5:07.0h  
  2 Hamilton, Ava                Go The Dista         5:10.00    5:25.0h  
  3 Richard, Makyah              AZ Titans LL         5:30.03    5:28.0h  
  4 Curtis, Kristen              The Arizona          5:27.61    5:29.0h  
  5 Shea, Katie                  Arizona Chee         5:31.00    5:33.0h  
  6 Ouellette, Sarah             Unattached           6:10.00    6:11.0h  
  7 Alexander, Sydney            Aftershock D         6:47.38    6:46.0h  
 
3000 Meter Run Midget Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 10:12.47  7/29/2005   Claudia Francis, Team Evolution          
     JO Meet: J 10:12.47  7/29/2005   Claudia Francis, Team Evolution          
    AZ Assoc: A 10:22.30  5/18/1991   Nicole Jenkins, DH                       
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Cobbin, Rose                 Arizona Bush                   11:13.37  
  2 Richard, Makyah              AZ Titans LL        11:25.11   12:00.29  
  3 Alexander, Sydney            Aftershock D        14:32.54   14:56.11  
 
80 Meter Hurdles (30" ) Midget Girls
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 12.25  7/26/2008   Dior Hall, 32 Colorado Flye                 
     JO Meet: J 11.94  8/2/2009    Jasmyne Graham, Cal Rising Stars            
    AZ Assoc: A 12.77  6/10/1997   Tiffany McDonald, ARS                       
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Gruenwald, Jai               Arizona Chee           13.37      13.36   NWI  2 
  2 Mooney, Allison              Arizona Puma           13.45      13.46   NWI  2 
  3 Gilbert, Jacqueline          Arizona Chee           14.91      15.20   NWI  2 
  4 Andrews, Naja                Arizona Chee           15.50      15.77   NWI  2 
  5 Guzman, Saydee               Wicked TC              16.91      17.11   NWI  2 
  6 Hadley, Alexandra            Arizona Puma           16.85      17.84   NWI  2 
  7 Covington, Jailyn            AZ Titans LL           18.31      18.06   NWI  1 
  8 Fraley, Chole                Arizona Flam           18.47      18.62   NWI  1 
  9 Scroggins, Trinity           Do Right Edu           18.60      18.71   NWI  1 
 10 Holding, Anya                Phoenix Bobc                      19.44   NWI  1 
 11 Douglas, Mikayla             Do Right Edu           18.23      20.34   NWI  1 
 
4x100 Meter Relay Midget Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 49.17  7/28/1996   Texas Heat, Fort Worth, TX                  
                       Chauntae Bayne, Genece Glover, Donette Chambers   
     JO Meet: J 49.17  7/28/1996   Texas Heat, Fort Worth, TX                  
                       Chauntae Bayne, Genece Glover, Donette Chambers   
    AZ Assoc: A 50.25  6/9/2001    Arizona Cheetahs                            
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Arizona Cheetahs TC  'A'                            50.00      51.25  
     1) Chest, Zaire                    2) Foreman, Anna                  
     3) Gruenwald, Jai                  4) Jordan, Raven                  
  2 The Arizona Rising Suns Track  'A'                  54.74      55.07  
     1) Chewning, Bailey                2) Hawkins, Sydni                 
     3) Jimerson, Mahogany              4) Phillips, Dominique            
 -- Spartan Speedsters  'A'                             54.00         DQ  
     1) Cuff, Ikeah                     2) Fields, Asiah                  
     3) Hughes-Jackson, Sydney          4) Morris, Denajah                
 
4x400 Meter Relay Midget Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 3:57.26  7/28/1996   United Stars TC, Philadelphia,PA          
                         Tiffany Abney, Alyce Williams, Evelyn Dwyer       
     JO Meet: J 3:57.26  7/28/1996   United Stars TC, Philadelphia,PA          
                         Tiffany Abney, Alyce Williams, Evelyn Dwyer       
    AZ Assoc: A 4:14.00  4/13/1985   Metro Phoenix                             
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Arizona Cheetahs TC  'A'                          4:50.00    4:43.70  
     1) Bardwell-Jones, Ciara           2) Gilbert, Jacqueline            
     3) Shea, Katie                     4) Smith, Aria                    
  2 The Arizona Rising Suns Track  'A'                4:38.91    4:44.51  
     1) Chewning, Bailey                2) Curtis, Kristen                
     3) Hawkins, Sydni                  4) Jimerson, Mahogany             
  3 AZ Titans Llc  'A'                                4:31.62    4:45.64  
     1) Beckon, Kamonda                 2) LaVetter, Cyanna               
     3) Richard, Makyah                 4) Wilmore, Dejanae               
 
High Jump Midget Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 1.69m  7/24/2008   Stacey Destin, Unattached                   
     JO Meet: J 1.69m  7/24/2008   Stacey Destin, Unattached                   
    AZ Assoc: A 1.64m  5/18/1996   Jacquelyn Johnson, YVF                      
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Mooney, Allison              Arizona Puma           1.53m      1.35m    4-05.00 
  1 Simmons, Kaori               Arizona Puma           1.40m      1.35m    4-05.00 
  3 Hadley, Alexandra            Arizona Puma           1.35m      1.30m    4-03.25 
  4 Standifer, Damarius          World Class            1.10m      1.15m    3-09.25 
  4 Scroggins, Trinity           Do Right Edu           1.22m      1.15m    3-09.25 
  6 Douglas, Mikayla             Do Right Edu           1.22m      0.95m    3-01.25 
 -- Rhymes, Sidney               Spartan Spee           1.30m         NH            
 
Long Jump Midget Girls
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 5.58m  6/20/1998   Gayle Hunter, Lake Charles, LA              
     JO Meet: J 5.52m  7/27/1991   Myra Combs, Lake Charles, LA                
    AZ Assoc: A 5.07m  3/24/1973   Cynthia Rhodes, UNA                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Gruenwald, Jai               Arizona Chee           4.94m      5.03m   NWI  16-06.00 
  2 Mooney, Allison              Arizona Puma           4.52m      4.48m   NWI  14-08.50 
  3 Howard, Neysia               Tucson Elite           3.84m      4.41m   NWI  14-05.75 
  4 Ivie, Kaylee                 Arizona Flam           4.42m      4.37m   NWI  14-04.00 
  5 Andrews, Naja                Arizona Chee                      4.26m   NWI  13-11.75 
  6 Singleton, Tyonna            Arizona Must           4.00m      3.90m   NWI  12-09.50 
  6 Simmons, Kaori               Arizona Puma           3.87m      3.90m   NWI  12-09.50 
  8 Scott, Zara                  AZ Goldrush                       3.86m   NWI  12-08.00 
  9 Jones, Bianca                Pops TC                3.81m      3.70m   NWI  12-01.75 
 10 Hamilton, Ayana              Arizona Pant           3.68m      3.68m   NWI  12-01.00 
 11 Winfield, Kiara              Arizona Speedsta       3.59m      3.55m   NWI  11-07.75 
 12 Thompson, Makayla            AZ Titans LL                      3.53m   NWI  11-07.00 
 13 Haack, Haley                 Phoenix Bobc           3.36m      3.29m   NWI  10-09.50 
 14 Scroggins, Trinity           Do Right Edu           3.35m      3.27m   NWI  10-08.75 
 15 Okeke, Cecilia               Phoenix Bobc           3.24m      3.22m   NWI  10-06.75 
 16 Jones, Maliyah               The Arizona            3.15m      3.15m   NWI  10-04.00 
 17 Helu, Vaiosini               Pops TC                3.48m      3.08m   NWI  10-01.25 
 18 Johnson, Y'Mari              World Class            2.68m      3.04m   NWI   9-11.75 
 19 Cuff, Ikeah                  Spartan Spee           3.50m      2.92m   NWI   9-07.00 
 
Shot Put 6 lb. Midget Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 13.51m  7/26/2008   Ashlie Blake, 49 PS Vegas Fly              
     JO Meet: J 13.51m  7/26/2008   Ashlie Blake, 49 PS Vegas Fly              
    AZ Assoc: A 12.16m  7/18/1998   Hannah Carson, AC                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Henry-Johnson, Destinee      Do Right Edu          10.36m      9.52m   31-03.00 
  2 Blevins, Zamaree             Do Right Edu           7.62m      7.56m   24-09.75 
  3 Yerian, Makayla              AZ Goldrush                       7.39m   24-03.00 
  4 Little, Yaniece              Pops TC                6.71m      6.79m   22-03.50 
  5 Edmonds, Mikayla             Arizona Must           7.31m      6.56m   21-06.25 
  6 Garcia, Destiny              Unattached                        5.17m   16-11.50 
  7 Belliotti, Courtney          Arizona Chee                      4.71m   15-05.50 
  8 Belliotti, Gabriella         Arizona Chee                      3.79m   12-05.25 
 
Discus Throw 1kg Midget Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 37.46m  7/24/1997   Amber Curtis, Monroe, WI                   
     JO Meet: J 37.46m  7/24/1997   Amber Curtis, Monroe, WI                   
    AZ Assoc: A 29.74m  6/8/2001    C. J. Navarro, UNA                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Henry-Johnson, Destinee      Do Right Edu          23.16m     25.68m      84-03 
  2 Simmons, Kaori               Arizona Puma          16.97m     17.52m      57-06 
  3 Blevins, Zamaree             Do Right Edu          18.59m     16.40m      53-10 
  4 Yerian, Makayla              AZ Goldrush                      16.18m      53-01 
  5 Ta'ase, Taleni               Toro Throwers                    14.73m      48-04 
  6 Garcia, Destiny              Unattached                       14.34m      47-00 
  7 Collins, Nanette             Phoenix Bobc           7.08m      6.52m      21-05 
 
Javelin Throw 300g Midget Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 42.88m  7/28/2005   Hannah Carson, AZ Cheetahs                 
     JO Meet: J 42.88m  7/28/2005   Hannah Carson, AZ Cheetahs                 
    AZ Assoc: A 44.71m  6/13/2004   Hannah Carson, AC                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Henry-Johnson, Destinee      Do Right Edu          32.00m     28.79m      94-05 
  2 Garcia, Destiny              Unattached                       20.54m      67-05 
  3 Yerian, Makayla              AZ Goldrush                      16.59m      54-05 
  4 Belliotti, Mykenzie          Arizona Chee          15.68m     16.31m      53-06 
  5 Fraley, Chole                Arizona Flam          17.13m     15.51m      50-11 
  6 Belliotti, Courtney          Arizona Chee                     12.12m      39-09 
  7 Collins, Nanette             Phoenix Bobc          16.84m     11.71m      38-05 
  8 Thompson, Makayla            AZ Titans LL                      9.81m      32-02 
  9 Belliotti, Gabriella         Arizona Chee                      6.46m      21-02 
 
1500 Meter Race Walk Midget Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 6:53.70  7/26/1990   Danielle Safran, Brentwood, NY            
     JO Meet: J 6:53.70  7/26/1990   Danielle Safran, Brentwood, NY            
    AZ Assoc: A 8:08.20  2/13/1983   Nicole Magub, STC                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Gill, Natalie                Arizona Chee                    9:42.07  
  2 Shea, Kylee                  Arizona Chee        10:10.00   10:39.48  
  3 Belliotti, Courtney          Arizona Chee        10:32.00   11:23.95  
  4 Belliotti, Gabriella         Arizona Chee        12:05.00   12:31.65  
 
100 Meter Dash Youth Girls
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 11.73  7/31/2009   Kendall Baisden, Motor City TC, MI          
     JO Meet: J 11.61  8/1/1999    Sanya Richards, Pembrooke Pines, FL         
    AZ Assoc: A 11.78  6/1/2003    Terra Evans, AC                             
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Center, Alexis               Do Right Edu           12.34      12.50q  NWI  4 
  2 Ugbisien, Onome              AZ Titans LL           12.98      13.08q  NWI  3 
  3 Tasher, Cheyenne             Unattached             13.44      13.13q  NWI  3 
  4 Thompson, Sakovia            AZ Titans LL           12.98      13.27q  NWI  4 
  5 Pogue, Jayda                 AZ Goldrush            13.40      13.51q  NWI  3 
  6 Hightower, Miah              AZ Goldrush            13.20      13.55q  NWI  2 
  7 Scrivner, Jaylynn            Do Right Edu           13.59      13.99q  NWI  4 
  7 Osbourne, Avadney            Tucson Elite           12.94      13.99q  NWI  3 
  9 Williams, Anaya              Arizona Pant           13.66      14.03q  NWI  2 
 10 Sterns, Brielle              Unattached             13.30      14.07   NWI  2 
 11 Ramey, Khanya                Vail Vipers            13.81      14.10   NWI  4 
 12 Aysien, Siarah               Arizona Flam           13.84      14.11   NWI  3 
 13 Bridges, Camry               Spartan Spee           14.00      14.18   NWI  3 
 14 Shedrick, Tala               Do Right Edu           13.40      14.21   NWI  1 
 15 Pridgett, Demetria           Arizona Must           13.78      14.44   NWI  2 
 16 Spruell, Ayolion             Do Right Edu           13.67      14.45   NWI  1 
 17 Robinson, Daveona            Arizona Sain           13.48      14.51   NWI  4 
 18 Olmos, Ariana                Tucson Elite           15.25      14.62   NWI  1 
 19 Reeves, Reba                 Arizona Elit           14.34      14.71   NWI  1 
 20 Kirkendoll, Jaleesha         Arizona Pant                      14.75   NWI  4 
 21 Burrell, Kara                The Arizona            13.24      14.79   NWI  1 
 22 Gwin, Azilyn                 Phoenix Bobc           14.50      14.89   NWI  1 
 23 Stephens, Anitra             Arizona Sain           15.01      15.08   NWI  2 
 24 Walker, Jadynn               Arizona Sain           14.83      15.46   NWI  2 
 25 Holman, Callista             Arizona Puma           15.43      15.60   NWI  4 
 26 Davis, Monique               Arizona Flam           15.24      15.82   NWI  2 
 27 Henry-Johnson, Ariel         Do Right Edu           17.47      18.07   NWI  4 
 
100 Meter Dash Youth Girls
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 11.73  7/31/2009   Kendall Baisden, Motor City TC, MI          
     JO Meet: J 11.61  8/1/1999    Sanya Richards, Pembrooke Pines, FL         
    AZ Assoc: A 11.78  6/1/2003    Terra Evans, AC                             
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Center, Alexis               Do Right Edu           12.50      12.49   NWI 
  2 Ugbisien, Onome              AZ Titans LL           13.08      12.96   NWI 
  3 Thompson, Sakovia            AZ Titans LL           13.27      12.98   NWI 
  4 Tasher, Cheyenne             Unattached             13.13      13.21   NWI 
  5 Pogue, Jayda                 AZ Goldrush            13.51      13.34   NWI 
  6 Hightower, Miah              AZ Goldrush            13.55      13.48   NWI 
  7 Osbourne, Avadney            Tucson Elite           13.99      14.03   NWI 
  8 Scrivner, Jaylynn            Do Right Edu           13.99      14.06   NWI 
  9 Williams, Anaya              Arizona Pant           14.03      14.15   NWI 
 
200 Meter Dash Youth Girls
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 23.69  8/1/2009    Kendall Baisden, Motor City TC, MI          
     JO Meet: J 23.63  7/31/1999   Sanya Richards, Pembrooke Pines, FL         
    AZ Assoc: A 23.94  4/6/2003    Terra Evans, AC                             
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Center, Alexis               Do Right Edu           25.28      25.53q  NWI  4 
  2 Ugbisien, Onome              AZ Titans LL           26.01      26.27q  NWI  1 
  3 Thompson, Sakovia            AZ Titans LL           26.02      26.38q  NWI  4 
  4 Tasher, Cheyenne             Unattached             27.03      26.78q  NWI  1 
  5 Patterson, Brittany          Do Right Edu           26.50      26.87q  NWI  3 
  6 Pogue, Jayda                 AZ Goldrush            27.56      27.74q  NWI  4 
  7 Shedrick, Tala               Do Right Edu           26.50      27.96q  NWI  3 
  8 Scrivner, Jaylynn            Do Right Edu           28.37      28.14q  NWI  3 
  9 Hightower, Miah              AZ Goldrush            27.28      28.34q  NWI  4 
 10 Cooper, Aeryone              Arizona Flam           29.10      28.63   NWI  2 
 11 Pridgett, Demetria           Arizona Must           28.63      28.68   NWI  1 
 12 Ramey, Khanya                Vail Vipers            29.18      28.69   NWI  3 
 13 Robinson, Daveona            Arizona Sain           29.48      28.90   NWI  3 
 14 Dicochea, Brenda             AZ Titans LL           28.73      29.17   NWI  2 
 15 Osbourne, Avadney            Tucson Elite           27.25      29.39   NWI  2 
 16 Williams, Anaya              Arizona Pant           28.02      29.46   NWI  1 
 17 Aysien, Siarah               Arizona Flam           29.43      29.48   NWI  2 
 18 Barnes-jackson, Tasianay     Arizona Sain           28.95      29.59   NWI  3 
 19 Bridges, Camry               Spartan Spee           29.66      29.61   NWI  1 
 20 McCovery, Jasmyn             Arizona Must           28.84      29.71   NWI  3 
 21 Olmos, Ariana                Tucson Elite           32.15      30.08   NWI  1 
 22 Burrell, Kara                The Arizona            26.94      30.13   NWI  1 
 23 King, Jerri                  Arizona Must           30.58      30.95   NWI  4 
 24 Gutierrez, Mia               Wicked TC              32.02      31.64   NWI  4 
 25 Holman, Callista             Arizona Puma           29.70      32.42   NWI  2 
 26 Kirkendoll, Jaleesha         Arizona Pant                      32.52   NWI  2 
 27 Davis, Monique               Arizona Flam           32.37      32.94   NWI  4 
 28 Fabela, Zamara               Wicked TC              35.00      33.57   NWI  2 
 29 Young, Taylor                Tucson Elite           29.00      36.15   NWI  2 
 
200 Meter Dash Youth Girls
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 23.69  8/1/2009    Kendall Baisden, Motor City TC, MI          
     JO Meet: J 23.63  7/31/1999   Sanya Richards, Pembrooke Pines, FL         
    AZ Assoc: A 23.94  4/6/2003    Terra Evans, AC                             
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Center, Alexis               Do Right Edu           25.53      25.31   NWI 
  2 Ugbisien, Onome              AZ Titans LL           26.27      26.11   NWI 
  3 Thompson, Sakovia            AZ Titans LL           26.38      26.32   NWI 
  4 Tasher, Cheyenne             Unattached             26.78      26.42   NWI 
  5 Patterson, Brittany          Do Right Edu           26.87      27.33   NWI 
  6 Hightower, Miah              AZ Goldrush            28.34      27.65   NWI 
  7 Scrivner, Jaylynn            Do Right Edu           28.14      28.11   NWI 
  8 Shedrick, Tala               Do Right Edu           27.96      28.37   NWI 
  9 Pogue, Jayda                 AZ Goldrush            27.74      29.42   NWI 
 
400 Meter Dash Youth Girls
============================================================================
 Nat'l Youth: N 53.10  7/8/2007    Robin Reynolds, Lisle, IL                   
     JO Meet: J 53.40  7/28/2002   Brandi Cross, Houston, TX                   
    AZ Assoc: A 56.37  6/22/2002   Judith Onyepunuka, ARS                      
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Tasher, Cheyenne             Unattached             59.69      59.41   4 
  2 Mustin, Drianna              The Arizona          1:00.18      59.99   4 
  3 Poirier-Shelton, Tiana       Arizona Flam         1:02.51    1:02.08   4 
  4 Patterson, Brittany          Do Right Edu         1:00.00    1:02.14   4 
  5 Ugbisien, Onome              AZ Titans LL         1:01.32    1:02.37   4 
  6 Charlton, Le Meyah           Do Right Edu           58.00    1:02.43   4 
  7 Martin, Jaclyn               Arizona Chee         1:00.00    1:02.96   4 
  8 McCovery, Jasmyn             Arizona Must         1:05.86    1:04.57   3 
  9 Robinson, Tamia              AZ Goldrush                     1:05.85   1 
 10 Dicochea, Brenda             AZ Titans LL         1:05.49    1:06.37   3 
 11 Ramirez, Yatzira             Wicked TC            1:06.00    1:06.49   3 
 12 Spruell, Ayolion             Do Right Edu         1:05.00    1:06.71   3 
 13 Mathis, Courtney             The Arizona          1:06.06    1:08.29   3 
 14 Moran, Lauren                Arizona Flam         1:07.42    1:09.05   3 
 15 Scrivner, Jaylynn            Do Right Edu         1:08.00    1:09.10   3 
 16 Cooper, Aeryone              Arizona Flam         1:08.78    1:10.52   3 
 17 Gutierrez, Mia               Wicked TC            1:10.00    1:10.76   2 
 18 King, Jerri                  Arizona Must         1:09.70    1:10.96   2 
 19 Barnes-jackson, Tasianay     Arizona Sain         1:05.00    1:10.98   4 
 20 Bridges, Camry               Spartan Spee         1:10.00    1:12.18   2 
 21 Connolly, Erin               Tucson Elite         1:14.55    1:13.10   2 
 22 Pridgett, Demetria           Arizona Must         1:10.47    1:14.20   2 
 23 Higgs, Jcobie                Spartan Spee         1:15.00    1:15.83   1 
 24 Campos, Andrea               Arizona Sain         1:18.00    1:17.80   1 
 25 Holman, Callista             Arizona Puma         1:17.00    1:20.58   1 
 
800 Meter Run Youth Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 2:06.90  7/4/2009    Raevyn Rogers, The Wings Tr               
     JO Meet: J 2:08.17  8/1/2009    Raevyn Rogers, 25-Wings                   
    AZ Assoc: A 2:13.60  5/18/1980   Lynette Morgan, SDSF                      
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Mustin, Drianna              The Arizona          2:22.50    2:23.93  
  2 Yescas, Julia                AZ Goldrush          2:21.00    2:26.61  
  3 Charlton, Le Meyah           Do Right Edu         2:23.00    2:27.97  
  4 Goettl, Megan                Aftershock D         2:31.37    2:30.83  
  5 Lizarraga, Bernicce          Arizona Elit         2:29.00    2:31.91  
  6 Martin, Jaclyn               Arizona Chee         2:25.00    2:32.97  
  7 Ramirez, Yatzira             Wicked TC            2:31.00    2:36.61  
  8 Mathis, Courtney             The Arizona                     2:41.44  
  9 Ebert, Jalen                 Aftershock D         2:41.75    2:43.33  
 10 Gutierrez, Mia               Wicked TC            2:50.00    2:44.72  
 11 Moran, Lauren                Arizona Flam         2:39.70    2:46.01  
 12 Garcia, Soledad              Aftershock D         2:50.12    2:46.06  
 13 Campos, Andrea               Arizona Sain         3:01.00    2:58.77  
 14 Epperson, Brianna            Aftershock D         2:56.98    2:58.97  
 
1500 Meter Run Youth Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 4:28.61  7/29/2005   Jordan Hassay, San Luis Distance          
     JO Meet: J 4:28.61  7/29/2005   Jordan Hassay, San Luis Distance          
    AZ Assoc: A 4:42.20  4/17/1977   Theresa Smith, VOS                        
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Jones, Baylee                Arizona Chee         5:00.00    4:56.91  
  2 Goettl, Megan                Aftershock D         5:07.81    5:08.41  
  3 Davis, Amanda                Arizona Elit         5:11.58    5:09.77  
  4 Yescas, Julia                AZ Goldrush                     5:17.69  
  5 Carter, Sarah                Go The Dista         5:15.00    5:20.32  
  6 Lizarraga, Bernicce          Arizona Elit         6:22.00    5:21.47  
  7 Arellano, Allyson            Aftershock D         5:11.82    5:27.05  
  8 Valentine, Rachel            Aftershock D         5:47.68    5:29.06  
  9 Ebert, Jalen                 Aftershock D         5:47.97    5:44.80  
 10 Williams, Emma               Aftershock D         5:48.94    5:46.12  
 11 Williams, Kendall            Arizona Flam         6:07.92    5:53.28  
 12 Garcia, Soledad              Aftershock D         5:55.72    5:53.53  
 13 Epperson, Brianna            Aftershock D         6:22.83    6:28.77  
 
3000 Meter Run Youth Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N  9:35.12  7/30/2005   Jordan Hasay, San Luis Dstnce            
     JO Meet: J  9:35.12  7/30/2005   Jordan Hassay, San Luis Distance         
    AZ Assoc: A 10:33.90  3/18/1978   Lisa Anetsberger, APS                    
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Jones, Baylee                Arizona Chee        10:40.00   10:44.43  
  2 Davis, Amanda                Arizona Elit        11:36.88   11:20.01  
  3 Goettl, Megan                Aftershock D        11:17.27   11:42.00  
  4 Arellano, Allyson            Aftershock D        11:15.35   11:46.71  
  5 Valentine, Rachel            Aftershock D        11:55.66   12:00.29  
  6 Carter, Sarah                Go The Dista        11:10.00   12:15.09  
  7 Lopez, Joie                  Do Right Edu        13:14.70   13:24.94  
 
100 Meter Hurdles (30" ) Youth Girls
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 13.85  7/27/2008   Trinity Wilson, 38 EOYDC                    
     JO Meet: J 13.85  7/27/2008   Trinity Wilson, 38 EOYDC                    
    AZ Assoc: A 14.62  7/18/1998   Tiffany McDonald, ARS                       
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Smith, Autumn                Do Right Edu           15.00      16.12   NWI  2 
  2 Mustin, Drianna              The Arizona            16.19      16.82   NWI  2 
  3 Sterns, Brielle              Unattached             16.00      17.12   NWI  2 
  4 Sheppard, Kennedi            Impact Veloc           16.90      18.22   NWI  2 
  5 Schiffmacher, Megan          The Arizona            18.71      18.44   NWI  1 
  6 Spruell, Ayolion             Do Right Edu           17.00      18.72   NWI  2 
  7 Gwin, Azilyn                 Phoenix Bobc           18.89      18.76   NWI  1 
  8 Garcia, Soledad              Aftershock D           18.08      19.18   NWI  2 
  9 Anderson, Morgan             AZ Goldrush            19.00      21.00   NWI  1 
 10 Epperson, Brianna            Aftershock D           18.50      21.23   NWI  2 
 11 Mathis, Courtney             The Arizona            21.32      22.00   NWI  1 
 12 Fabela, Zamara               Wicked TC              25.00      22.15   NWI  1 
 13 Belliotti, Alexandra         Arizona Chee                      22.38   NWI  1 
 14 Higgs, Jcobie                Spartan Spee           22.50      23.11   NWI  1 
 
200 Meter Hurdles (30" ) Youth Girls
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 26.63  7/31/1994   Char Foster, Clearwater, FL                 
     JO Meet: J 26.63  7/31/1994   Char Foster, Clearwater, FL                 
    AZ Assoc: A 28.11  6/8/2003    Jasmine Williams, DR                        
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Smith, Autumn                Do Right Edu           28.00      29.39   NWI  2 
  2 Sterns, Brielle              Unattached             29.00      31.12   NWI  2 
  3 Spruell, Ayolion             Do Right Edu           29.00      31.77   NWI  2 
  4 Schiffmacher, Megan          The Arizona                       32.07   NWI  1 
  5 Garcia, Soledad              Aftershock D           32.57      32.34   NWI  2 
  6 Reeves, Reba                 Arizona Elit           34.64      33.04   NWI  2 
  7 Gwin, Azilyn                 Phoenix Bobc           34.29      33.35   NWI  2 
  8 Anderson, Morgan             AZ Goldrush            33.00      33.74   NWI  2 
  9 Higgs, Jcobie                Spartan Spee           42.00      36.05   NWI  1 
 10 Mathis, Courtney             The Arizona                       37.13   NWI  1 
 11 Belliotti, Alexandra         Arizona Chee                      37.80   NWI  1 
 12 Williams, Kendall            Arizona Flam           36.12      39.02   NWI  1 
 13 Epperson, Brianna            Aftershock D           36.61      39.23   NWI  1 
 
4x100 Meter Relay Youth Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 46.58  7/29/2003   Quiet Fire, Mission Viejo, CA               
     JO Meet: J 46.74  8/1/1999    Young Acheivers                             
                       Sarah Davis, Ashlee Ward, Micaela Simmons, Sanya R
    AZ Assoc: A 47.22  5/18/2002   Arizona Rising Suns                         
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Do Right Educational Sports Pr  'A'                 48.67      49.85  
     1) Center, Alexis                  2) Charlton, Le Meyah             
     3) Patterson, Brittany             4) Smith, Autumn                  
  2 AZ Goldrush Club  'A'                               55.00      52.80  
     1) Hightower, Miah                 2) Pogue, Jayda                   
     3) Robinson, Tamia                 4) Smith, Jahdae                  
  3 Tucson Elite AC  'A'                                51.50      56.27  
     1) Connolly, Erin                  2) Harvey, Imani                  
     3) Olmos, Ariana                   4) Osbourne, Avadney              
  4 Arizona Saints Sports Club  'A'                                57.19  
     1) Barnes-jackson, Tasianay        2) Robinson, Daveona              
     3) Stephens, Anitra                4) Walker, Jadynn                 
 
4x400 Meter Relay Youth Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 3:45.90  8/1/1993    Southern California SC, Inglewood, CA     
                         Myleik Teele, Regine Caruthers, Malika Edmunson, R
     JO Meet: J 3:45.90  8/1/1993    Southern California SC, Inglewood, CA     
                         Myleik Teele, Regine Caruthers, Malika Edmunson, R
    AZ Assoc: A 3:55.48  6/1/2003    Arizona Cheetahs                          
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Do Right Educational Sports Pr  'A'               4:09.00    4:11.14  
     1) Center, Alexis                  2) Charlton, Le Meyah             
     3) Patterson, Brittany             4) Shedrick, Tala                 
  2 AZ Goldrush Club  'A'                             4:06.00    4:23.00  
     1) Anderson, Morgan                2) Hightower, Miah                
     3) Robinson, Tamia                 4) Yescas, Julia                  
  3 Arizona Flames TC  'A'                                       4:43.96  
     1) Cooper, Aeryone                 2) Davis, Monique                 
     3) Grubbs, Mikaela                 4) Moran, Lauren                  
 
High Jump Youth Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 1.71m  7/27/1990   Sondra Biere, Des Moines, IA                
     JO Meet: J 1.71m  7/27/1990   Sondra Biere, Des Moines, IA                
    AZ Assoc: A 1.69m  6/9/1979    Cadija Caldwell, AC                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Schiffmacher, Megan          The Arizona            1.55m      1.50m    4-11.00 
  2 Mustin, Drianna              The Arizona            1.50m      1.35m    4-05.00 
  2 Bridges, Camry               Spartan Spee           1.40m      1.35m    4-05.00 
  4 Poirier-Shelton, Tiana       Arizona Flam           1.40m      1.30m    4-03.25 
  5 Young, Taylor                Tucson Elite           1.37m     J1.30m    4-03.25 
 -- Higgs, Jcobie                Spartan Spee           1.35m         NH            
 
Pole Vault Youth Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 3.41m  7/26/2007   Carissa Culver, 16 33 Unattached            
     JO Meet: J 3.41m  7/26/2007   Carissa Culver, 16 33 Unattached            
    AZ Assoc: A 3.35m  5/21/2011   Kaija Bramwell, Unattached                  
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Simpson, Aliya               Unattached             2.75m      2.73m    8-11.50 
 
Long Jump Youth Girls
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 6.07m  6/20/1998   Tracee Thomas, Las Vegas, NV                
     JO Meet: J 5.84m  7/29/2005   Karynn Dunn, Inl Emp Sprint                 
    AZ Assoc: A 5.66m  2/21/1976   Cyntia Rhodes, MTC                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Poirier-Shelton, Tiana       Arizona Flam           4.95m      5.01m   NWI  16-05.25 
  2 Smith, Autumn                Do Right Edu           4.57m      4.91m   NWI  16-01.50 
  3 Sterns, Brielle              Unattached             4.62m      4.60m   NWI  15-01.25 
  4 Schiffmacher, Megan          The Arizona            4.23m      4.35m   NWI  14-03.25 
  5 Osbourne, Avadney            Tucson Elite           4.83m      4.25m   NWI  13-11.50 
  6 Pogue, Jayda                 AZ Goldrush                       4.23m   NWI  13-10.50 
  7 Gwin, Azilyn                 Phoenix Bobc           4.34m      4.12m   NWI  13-06.25 
  8 Williams, Anaya              Arizona Pant                      4.09m   NWI  13-05.00 
  9 Kirkendoll, Jaleesha         Arizona Pant           4.09m      4.07m   NWI  13-04.25 
 10 Cooper, Aeryone              Arizona Flam           4.41m      4.01m   NWI  13-02.00 
 11 Griffin, Jaztyne             Do Right Edu           4.57m      3.87m   NWI  12-08.50 
 12 Stephens, Anitra             Arizona Sain                      3.83m   NWI  12-06.75 
 13 Young, Taylor                Tucson Elite           3.48m      3.65m   NWI  11-11.75 
 14 Burrell, Kara                The Arizona            4.42m      3.63m   NWI  11-11.00 
 15 Olmos, Ariana                Tucson Elite           3.48m      3.36m   NWI  11-00.25 
 16 Walker, Jadynn               Arizona Sain                      3.32m   NWI  10-10.75 
 16 Davis, Monique               Arizona Flam           3.54m      3.32m   NWI  10-10.75 
 18 Belliotti, Alexandra         Arizona Chee                      3.23m   NWI  10-07.25 
 
Triple Jump Youth Girls
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 11.92m  4/24/1999   Nicole Duhart, Riverside, CA               
     JO Meet: J 11.68m  7/28/2006   Nefertiti Smith, 03 Norfolk Real           
    AZ Assoc: A 10.90m  2/7/1981    Marika Bender, MP                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Poirier-Shelton, Tiana       Arizona Flam          10.62m     10.44m   NWI  34-03.00 
  2 Reeves, Reba                 Arizona Elit           9.81m      9.33m   NWI  30-07.50 
 
Shot Put 6 lb. Youth Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 15.59m  7/29/1989   Teri Steer, Crete, NE                      
     JO Meet: J 15.59m  7/29/1989   Teri Steer, Crete, NE                      
    AZ Assoc: A 13.87m  4/16/1978   Lori Garrow, CTC                           
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Page-Stevens, Cairra         Arizona Must          11.36m     11.42m   37-05.75 
  2 Watkins, Alyssa              Arizona Flam           9.79m      9.71m   31-10.25 
  3 Griffin, Jaztyne             Do Right Edu          10.06m      9.59m   31-05.75 
  4 Harvey, Imani                Tucson Elite           9.12m      9.49m   31-01.75 
  5 Alvarado, Irazema            Tucson Elite           9.58m      9.17m   30-01.00 
  6 Patterson, Kianna            Arizona Chee                      8.92m   29-03.25 
  7 Henry-Johnson, Ariel         Do Right Edu           9.14m      8.85m   29-00.50 
  8 Pennix, Abby                 Tucson Elite           8.94m      8.57m   28-01.50 
  9 Flores, Marisa               Arizona Must           9.06m      8.56m   28-01.00 
 10 Johnson, Ressa               Tonto Apache                      6.68m   21-11.00 
 11 Leal, Maritza                Coldwater Ex                      6.14m   20-01.75 
 
Discus Throw 1kg Youth Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 42.92m  7/26/1990   Suzy Powell, Modesto, CA                   
     JO Meet: J 42.92m  7/26/1990   Suzy Powell, Modesto, CA                   
    AZ Assoc: A 39.34m  4/16/1978   Cindy Johnson, VOS38.78                    
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Page-Stevens, Cairra         Arizona Must          23.22m     24.89m      81-08 
  2 Watkins, Alyssa              Arizona Flam          24.71m     24.29m      79-08 
  3 Clemit, Elizabeth            Unattached                       23.13m      75-11 
  4 Henry-Johnson, Ariel         Do Right Edu          23.16m     22.91m      75-02 
  5 Flores, Marisa               Arizona Must          20.59m     20.72m      68-00 
  6 Griffin, Jaztyne             Do Right Edu          24.38m     20.38m      66-10 
  7 Patterson, Kianna            Arizona Chee                     19.47m      63-10 
  8 Hammonds, Alani              Arizona Chee                     18.60m      61-00 
  9 Pennix, Abby                 Tucson Elite                     17.82m      58-05 
 10 Leal, Maritza                Coldwater Ex                     14.51m      47-07 
 -- Sheppard, Kennedi            Impact Veloc          30.00m       FOUL            
 
Javelin Throw 600g Youth Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 52.90m  7/26/2007   Hannah Carson, 10 48 Arizona Ch            
     JO Meet: J 52.90m  7/26/2007   Hannah Carson, 10 48 Arizona Ch            
    AZ Assoc: A 46.97m  4/1/2007    Hannah Carson, AC                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Sheppard, Kennedi            Impact Veloc          26.00m     30.15m      98-11 
  2 Watkins, Alyssa              Arizona Flam          27.04m     27.11m      88-11 
  3 Harvey, Imani                Tucson Elite          25.11m     25.26m      82-10 
  4 Aysien, Siarah               Arizona Flam          23.93m     25.08m      82-03 
  5 Flores, Marisa               Arizona Must          25.35m     24.13m      79-02 
  6 Williams, Kendall            Arizona Flam          24.31m     22.38m      73-05 
  7 Pennix, Abby                 Tucson Elite                     19.10m      62-08 
  8 Alvarado, Irazema            Tucson Elite                     12.24m      40-02 
 
3000 Meter Race Walk Youth Girls
================================================================================
 Nat'l Youth: N 14:46.46  7/30/1992   Anya-Maria Ruoss, Fayetteville,AR        
     JO Meet: J 14:46.46  7/30/1992   Anya-Maria Ruoss, Fayetteville,AR        
    AZ Assoc: A 15:03.50  6/4/1988    Vera Jenkins, DH                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Kisiel, Bailey               Vail Vipers         18:16.32   21:05.35  
 
100 Meter Dash Intermediate Girls
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 11.34  7/28/1995   Angela Will.iams, Ontario, CA               
     JO Meet: J 11.34  7/28/1995   Angela Will.iams, Ontario, CA               
    AZ Assoc: A 11.68  7/14/2003   Judith Onyepunuka, ARS                      
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Jarrett, Sasha               The Arizona            12.07      12.71q  NWI  3 
  2 Williams, LaMaya             Arizona Chee           12.40      12.82q  NWI  1 
  3 Patton, Taylor               Arizona Chee           12.60      12.96q  NWI  2 
  4 Roberts, Shelby              Arizona Chee           12.50      12.97q  NWI  1 
  5 Adams, Imani                 Arizona Chee           12.50      13.01q  NWI  1 
  6 Broom, Kennedy               Arizona Chee           12.60      13.12q  NWI  3 
  7 Christman, Savaughn          Tucson Elite           12.52      13.24q  NWI  3 
  8 Spencer, Abigail             Phoenix Bobc           12.74      13.29q  NWI  2 
  9 Radmore, Felecity            Tucson Elite           12.50      13.36q  NWI  3 
 10 Ashu, Grace                  Arizona Chee           12.50      13.38   NWI  3 
 11 Holliday, Jamie              Tucson Elite           12.60      13.40   NWI  1 
 12 Parham, Kiara                Arizona Flam           13.16      13.66   NWI  3 
 13 Ferguson, Danyl              AZ Goldrush            13.00      13.72   NWI  2 
 14 Williford, Christine         The Arizona            13.24      13.74   NWI  1 
 15 Mitchell, Arniesha           Arizona Chee           13.50      13.75   NWI  3 
 16 Claiborne, Zariah            Arizona Chee                      14.13   NWI  2 
 17 Hartley, Alexis              Arizona Elit           13.57      14.23   NWI  1 
 18 Oliver, Tiera                Impact Veloc           13.50      14.32   NWI  2 
 19 Pisani, Lauren               Pops TC                13.50      14.48   NWI  2 
 20 Gallo, Mikayla               Pops TC                13.77      14.55   NWI  1 
 21 Scott, Shanice               Arizona Flam           14.76      15.14   NWI  2 
 
100 Meter Dash Intermediate Girls
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 11.34  7/28/1995   Angela Will.iams, Ontario, CA               
     JO Meet: J 11.34  7/28/1995   Angela Will.iams, Ontario, CA               
    AZ Assoc: A 11.68  7/14/2003   Judith Onyepunuka, ARS                      
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Jarrett, Sasha               The Arizona            12.71      12.40   NWI 
  2 Williams, LaMaya             Arizona Chee           12.82      12.74   NWI 
  3 Christman, Savaughn          Tucson Elite           13.24      12.83   NWI 
  4 Patton, Taylor               Arizona Chee           12.96      12.87   NWI 
  5 Roberts, Shelby              Arizona Chee           12.97      13.05   NWI 
  6 Adams, Imani                 Arizona Chee           13.01      13.14   NWI 
  7 Radmore, Felecity            Tucson Elite           13.36      13.17   NWI 
  8 Spencer, Abigail             Phoenix Bobc           13.29      13.21   NWI 
 
200 Meter Dash Intermediate Girls
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 23.06  7/31/2004   Bianca Knight, Ridgeland, MS                
     JO Meet: J 23.06  7/31/2004   Bianca Knight, Ridgeland, MS                
    AZ Assoc: A 23.99  7/14/2003   Judith Onyepunuka, ARS                      
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Jarrett, Sasha               The Arizona            25.06      24.89q  NWI  1 
  2 Adams, Imani                 Arizona Chee           25.50      25.67q  NWI  1 
  3 Christman, Savaughn          Tucson Elite           26.30      25.78q  NWI  1 
  4 Williams, LaMaya             Arizona Chee           25.20      25.91q  NWI  2 
  5 Roberts, Shelby              Arizona Chee           25.80      26.00q  NWI  2 
  6 Patton, Taylor               Arizona Chee           26.10      26.07q  NWI  1 
  7 Broom, Kennedy               Arizona Chee           25.80      26.14q  NWI  1 
  8 Radmore, Felecity            Tucson Elite           26.40      26.15q  NWI  3 
  9 Spencer, Abigail             Phoenix Bobc           26.98      26.56q  NWI  2 
 10 Williford, Christine         The Arizona            26.94      27.39   NWI  2 
 11 Parham, Kiara                Arizona Flam           27.70      27.54   NWI  2 
 12 Young, Jessica               Arizona Flam           27.50      27.63   NWI  1 
 13 Fitzgerald, Jenna            Arizona Elit           27.81      27.87   NWI  2 
 14 Ferguson, Danyl              AZ Goldrush            27.70      27.92   NWI  3 
 15 Hartley, Alexis              Arizona Elit           27.44      28.66   NWI  3 
 16 Claiborne, Zariah            Arizona Chee                      29.06   NWI  1 
 17 Oliver, Tiera                Impact Veloc           28.75      29.30   NWI  3 
 18 Gallo, Mikayla               Pops TC                28.92      29.86   NWI  3 
 19 Padish, Mackenzie            Arizona Elit           30.72      29.97   NWI  2 
 20 Nesbit, Amber                Arizona Elit           31.50      32.46   NWI  3 
 
200 Meter Dash Intermediate Girls
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 23.06  7/31/2004   Bianca Knight, Ridgeland, MS                
     JO Meet: J 23.06  7/31/2004   Bianca Knight, Ridgeland, MS                
    AZ Assoc: A 23.99  7/14/2003   Judith Onyepunuka, ARS                      
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Jarrett, Sasha               The Arizona            24.89      25.05   NWI 
  2 Adams, Imani                 Arizona Chee           25.67      26.10   NWI 
  3 Williams, LaMaya             Arizona Chee           25.91      26.14   NWI 
  4 Roberts, Shelby              Arizona Chee           26.00      26.36   NWI 
  5 Radmore, Felecity            Tucson Elite           26.15      26.54   NWI 
  6 Christman, Savaughn          Tucson Elite           25.78      26.75   NWI 
  7 Spencer, Abigail             Phoenix Bobc           26.56      26.78   NWI 
 
400 Meter Dash Intermediate Girls
============================================================================
 Nat'l Youth: N 52.11  7/29/2001   Stephanie Smith, Macon, GA                  
     JO Meet: J 52.11  7/29/2001   Stephanie Smith, Macon, GA                  
    AZ Assoc: A 55.53  6/13/2004   Natalie Johnson, AC                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Coleman, Alysoune            Arizona Flam           57.44      57.99   2 
  2 Adams, Imani                 Arizona Chee           56.00      58.51   2 
  3 Yarbrough, Jazzmine          AZ Titans LL           58.08    1:00.54   2 
  4 Jarrett, Sasha               The Arizona          1:00.05    1:00.55   2 
  5 Williford, Christine         The Arizona          1:01.27    1:00.88   2 
  6 Meyer, Rachel                Tucson Elite         1:02.25    1:03.12   2 
  7 Young, Jessica               Arizona Flam         1:01.00    1:06.61   2 
  8 Smith, Jalissa               Arizona Flam         1:04.55    1:07.17   2 
  9 Hartley, Alexis              Arizona Elit         1:03.00    1:07.18   2 
 10 Hornbeak, Calylie            Arizona Trac                    1:09.63   1 
 11 Seaton, Chelsey              Arizona Trac                    1:15.05   1 
 12 Nesbit, Amber                Arizona Elit         1:15.00    1:15.67   1 
 
800 Meter Run Intermediate Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 2:04.83  7/26/2008   Phillis Francis, 06-Team Evolutio         
     JO Meet: J 2:04.83  7/26/2008   Phillis Francis, 06-Team Evolutio         
    AZ Assoc: A 2:14.70  5/20/1995   Dawn Gilson, AE                           
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Yarbrough, Jazzmine          AZ Titans LL         2:31.16    2:25.56  
  2 Estavillo, Taryn             Arizona Flam         2:29.09    2:25.63  
  3 Coleman, Alysoune            Arizona Flam         2:15.00    2:26.76  
  4 Williams, Jessica            Arizona Flam         2:33.39    2:26.86  
  5 Aaron, Ashley                AZ Goldrush                     2:27.08  
  6 Bonine, Shea                 Arizona Puma         2:30.00    2:27.26  
  7 Seaton, Chelsey              Arizona Trac                    2:35.13  
  8 Hornbeak, Calylie            Arizona Trac                    2:36.06  
 
1500 Meter Run Intermediate Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 4:25.57  7/24/1984   Suzy Favor, Stevens Point, WI             
     JO Meet: J 4:25.57  7/24/1984   Suzy Favor, Stevens Point, WI             
    AZ Assoc: A 4:42.20  4/17/1977   Laurie Sawyer, PTC                        
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Estavillo, Taryn             Arizona Flam         5:07.86    4:58.11  
  2 Miller, Jane                 Go The Dista         5:00.00    4:59.51  
  3 Bonine, Shea                 Arizona Puma         5:09.00    5:04.41  
  4 Williams, Jessica            Arizona Flam         5:09.75    5:18.37  
  5 Powell, Kristin              Tucson Elite         5:40.50    5:34.89  
  6 Markee, Lauren               Raise The Ba         5:53.00    5:49.35  
  7 Burrous, Anna                Tucson Elite         5:26.50    5:49.69  
  8 Eustace, Claire              Arizona Flam         6:05.77    6:10.73  
 
3000 Meter Run Intermediate Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 9:37.09  7/30/2005   Caitlin Lane, unattached-1                
     JO Meet: J 9:37.09  7/30/2005   Caitlin Lane, unattached-1                
    AZ Assoc: A 9:53.80  6/3/1978    Laurie Sawyer, PTC                        
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Miller, Jane                 Go The Dista        10:55.00   10:54.82  
  2 Estavillo, Taryn             Arizona Flam        11:16.41   11:13.24  
  3 Williams, Jessica            Arizona Flam        11:47.34   11:22.61  
  4 Burrous, Anna                Tucson Elite        12:04.05   12:26.83  
  5 Markee, Lauren               Raise The Ba        12:33.00   12:48.84  
  6 Eustace, Claire              Arizona Flam        13:31.02   13:19.47  
 
100 Meter Hurdles (33" ) Intermediate Girls
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 13.87  7/29/1994   Yolanda Johnson, Denver. CO                 
     JO Meet: J 13.87  7/29/1994   Yolanda Johnson, Denver. CO                 
    AZ Assoc: A 14.27  6/10/2000   Jacquelyn Johnson, YVF                      
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Mitchell, Arniesha           Arizona Chee           16.50      16.81   NWI 
  2 Spencer, Abigail             Phoenix Bobc           16.11      17.11   NWI 
  3 Holder, Ijhanne              Tucson Elite           17.86      17.57   NWI 
  4 Aaron, Ashley                AZ Goldrush            17.00      17.65   NWI 
  5 Pisani, Lauren               Pops TC                16.30      17.82   NWI 
  6 Ashu, Grace                  Arizona Chee           17.40      18.49   NWI 
  7 Scott, Shanice               Arizona Flam           18.00      22.21   NWI 
 
400 Meter Hurdles (30") Intermediate Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N   58.26  7/31/2005   Ebony Collins, Quiet Fire                 
     JO Meet: J   58.26  7/31/2005   Ebony Collins, Quiet Fire                 
    AZ Assoc: A 1:03.60  4/28/1979   Laurie Gray, VOS                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Aaron, Ashley                AZ Goldrush          1:06.00    1:08.43  
  2 Davis, Tessa                 Arizona Elit         1:10.00    1:08.81  
  3 Ashu, Grace                  Arizona Chee         1:12.00    1:10.48  
  4 Thompson, Haylee             Pops TC              1:12.88    1:12.86  
  5 Bramwell, Kaija              Unattached           1:08.00    1:14.61  
  6 Scott, Shanice               Arizona Flam         1:27.89    1:27.73  
 
2000 Meter Steeplechase (30") Intermediate Girls
================================================================================
 Nat'l Youth: N 6:56.97  7/22/2008   Eleanor Fulton, 32 Zoom                   
     JO Meet: J 6:56.97  7/22/2008   Eleanor Fulton, 32 Zoom                   
    AZ Assoc: A 7:05.04  5/24/2011   Beatriz Chavez, Coldwater Ex              
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Powell, Kristin              Tucson Elite                    8:49.79  
  2 Williams, Jessica            Arizona Flam         7:16.61   10:16.22  
 
4x100 Meter Relay Intermediate Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 45.45  7/30/2006   Quiet Fire, Greensboro, NC                  
     JO Meet: J 45.51  7/26/2008   26 Dallas Gold TC, 26 Dallas Gold T         
                       K Mallard, T Hines, J Mergerson, A Collier        
    AZ Assoc: A 46.49  6/8/2003    Arizona Rising Suns                         
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Arizona Cheetahs TC  'A'                            47.00      47.97  
     1) Clement, Ebony                  2) Gill, Ashley                   
     3) Patton, Taylor                  4) Williams, LaMaya               
  2 Tucson Elite AC  'A'                                49.50      51.21  
     1) Christman, Savaughn             2) Holder, Ijhanne                
     3) Holliday, Jamie                 4) Meyer, Rachel                  
 
High Jump Intermediate Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 1.82m  7/29/2007   Shanay Briscoe, 25 Northwest Fly            
     JO Meet: J 1.82m  7/29/2007   Shanay Briscoe, 25 Northwest Fly            
    AZ Assoc: A 1.76m  6/7/1975    Cindy Mitchell, CW                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Smith, Jalissa               Arizona Flam           1.60m      1.55m    5-01.00 
  2 Young, Jessica               Arizona Flam           1.52m      1.50m    4-11.00 
  2 Bramwell, Asha               Unattached             1.55m      1.50m    4-11.00 
  4 Jensen, Brianna              Arizona Puma           1.25m      1.15m    3-09.25 
 -- Mitchell, Arniesha           Arizona Chee           1.52m         NH            
 
Pole Vault Intermediate Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 4.01m  7/11/2008   Morgan LeLeax, New Heights GYM,LA           
     JO Meet: J 4.00m  7/29/2005   Katie Veith, Bruin TC                       
    AZ Assoc: A 3.36m  6/21/2003   Shaylah Simpson, UNA                        
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Davis, Vanessa               Ultimate Hig           3.66m      3.48mA  11-05.00 
  2 Bramwell, Kaija              Unattached             3.66m      3.33m   10-11.00 
  3 Sharkey, Abigail             Arizona Pole           3.58m      3.18m   10-05.25 
  4 Michaud, Toria               Heat Stroke            3.35m     J3.18m   10-05.25 
  5 Jameson, Taylor              Arizona Pole                      2.88m    9-05.25 
  6 Fitzgerald, Jenna            Arizona Elit           3.04m     J2.88m    9-05.25 
  6 Warth, Kristiana             Arizona Pole           3.05m     J2.88m    9-05.25 
  6 Bramwell, Asha               Unattached             3.05m     J2.88m    9-05.25 
  9 Martin, Kaitlin              Arizona Pole                     J2.88m    9-05.25 
 10 Crandall, Camille            Heat Stroke            3.35m     J2.88m    9-05.25 
 11 Fritz, Shannon               Ultimate Hig           2.13m      2.43m    7-11.50 
 -- Moore, Kalani                Arizona Pole                         NH            
 
Long Jump Intermediate Girls
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 6.16m  7/10/1999   Jill Bell, Cheyne, WA                       
     JO Meet: J 6.15m  8/15/1980   Kathy Harrison, East Point, GA              
    AZ Assoc: A 6.03m  5/2/1978    Ana Van, VOS                                
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Broom, Kennedy               Arizona Chee           5.49m      5.37m   NWI  17-07.50 
  2 Holliday, Jamie              Tucson Elite           5.61m      5.17m   NWI  16-11.50 
  3 Spencer, Abigail             Phoenix Bobc           5.26m      4.99m   NWI  16-04.50 
  4 Bramwell, Kaija              Unattached             5.19m      4.80m   NWI  15-09.00 
  5 Holder, Ijhanne              Tucson Elite           4.70m      4.72m   NWI  15-06.00 
  6 Oliver, Tiera                Impact Veloc           4.42m      4.63m   NWI  15-02.25 
  7 Meyer, Rachel                Tucson Elite           4.80m      4.59m   NWI  15-00.75 
  8 Mitchell, Arniesha           Arizona Chee           4.88m      4.58m   NWI  15-00.50 
  9 Pisani, Lauren               Pops TC                4.60m      4.57m   NWI  15-00.00 
 10 Gallo, Mikayla               Pops TC                3.89m      4.52m   NWI  14-10.00 
 11 Parham, Kiara                Arizona Flam                      4.48m   NWI  14-08.50 
 12 Ferguson, Danyl              AZ Goldrush                       4.28m   NWI  14-00.50 
 
Triple Jump Intermediate Girls
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 12.94m  7/30/2009   Ciarra Brewer, Mission Valley TC           
     JO Meet: J 12.94m  7/30/2009   Ciarra Brewer, 14-38 Mission Va            
    AZ Assoc: A 11.75m  5/2/2009    Jasmine Todd, Arizona Chee                 
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Smith, Jalissa               Arizona Flam                     10.20m   NWI  33-05.75 
  2 Fallon, Alana                Impact Veloc                      9.93m   NWI  32-07.00 
  3 Bramwell, Asha               Unattached            10.36m      9.61m   NWI  31-06.50 
 
Shot Put 4kg Intermediate Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 15.19m  7/27/2001   Michelle  Carter, Ovilla, TX               
     JO Meet: J 15.19m  7/27/2001   Michelle  Carter, Ovilla, TX               
    AZ Assoc: A 14.45m  7/6/1980    Cindy Johnson, VOS                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Holmes-DiGiovine, Makenz     Unattached            10.21m      9.84m   32-03.50 
  2 Clement, Ebony               Arizona Chee                      9.36m   30-08.50 
  3 Holmes-Digiovine, Isabel     Unattached             9.12m      8.05m   26-05.00 
  4 Alexander-Shaw, Breyonn      Arizona Speedsta       9.00m      7.86m   25-09.50 
  5 Collins, Alexandra           Phoenix Bobc           7.87m      7.79m   25-06.75 
  6 Ruiz-Garcia, Mayra           Coldwater Ex                      6.59m   21-07.50 
 
Discus Throw 1kg Intermediate Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 50.12m  5/12/1997   Elizabeth Debartolo, Aurora, IL            
     JO Meet: J 46.40m  7/28/2006   Natalie Baird, 03 Loudoun Track            
    AZ Assoc: A 39.13m  6/13/2004   C. J. Navarro, UNA                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Holmes-DiGiovine, Makenz     Unattached            41.12m     36.88m     121-00 
  2 Alarcio-Caldon, Meredith     Unattached            35.46m     33.89m     111-02 
  3 Holmes-Digiovine, Isabel     Unattached            30.76m     29.01m      95-02 
  4 Alexander-Shaw, Breyonn      Arizona Speedsta      28.93m     28.93m      94-11 
  5 Clement, Ebony               Arizona Chee                     27.51m      90-03 
  6 Ruiz-Garcia, Mayra           Coldwater Ex                     27.12m      89-00 
  7 Collins, Alexandra           Phoenix Bobc          21.49m     23.24m      76-03 
  8 Zaleski, Nadia               Impact Veloc                     20.43m      67-00 
  9 Ta'ase, Te'ia                Toro Throwers                    18.54m      60-10 
 
Hammer Throw 4k Intermediate Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 46.84m  7/28/2007   Lauren Chamers, 45 Throw 1 Deep            
     JO Meet: J 46.84m  7/28/2007   Lauren Chamers, 45 Throw 1 Deep            
    AZ Assoc: A 35.14m  5/2/2009    Ashley Weber, Unattached                   
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Holmes-DiGiovine, Makenz     Unattached            27.41m     27.06m      88-09 
  2 Holmes-Digiovine, Isabel     Unattached            20.00m     20.88m      68-06 
 
Javelin Throw 600g Intermediate Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 46.53m  7/29/2000   Rachel Walker                              
     JO Meet: J 46.53m  7/29/2000   Rachel Walker                              
    AZ Assoc: A 45.84m  5/2/2009    Hannah Carson, Arizona Chee                
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Bramwell, Asha               Unattached            30.12m     30.67m     100-07 
  2 Collins, Alexandra           Phoenix Bobc          20.22m     20.78m      68-02 
  3 Ruiz-Garcia, Mayra           Coldwater Ex                     16.81m      55-02 
 
3000 Meter Race Walk Intermediate Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 14:29.81  7/30/1996   Lisa Kutzing, Port Jefferson, NY         
     JO Meet: J 14:29.81  7/30/1996   Lisa Kutzing, Port Jefferson, NY         
    AZ Assoc: A 14:42.00  5/21/1989   Vera Jenkins, DH                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Gill, Ashley                 Arizona Chee        15:25.00   19:00.33  
 
100 Meter Dash Young Women
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 11.1h  1980        Michelle Glover, Pennsauken, NJ             
     JO Meet: J 11.1h  1980        Michelle Glover, Pennsauken, NJ             
    AZ Assoc: A 11.71  6/17/2000   Kenyanna Wilson, ARS                        
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Johnson, Plaserae            Arizona Must           11.74      12.31q  NWI  1 
  2 Crunkleton-Wilson, Micha     Tucson Elite           11.71      12.36q  NWI  1 
  3 Jackson, Dominique           Arizona Chee           12.40      12.86q  NWI  2 
  4 Pratt, Jasmin                AZ Goldrush            12.20      13.14q  NWI  1 
  5 Murphy, Malika               AZ Goldrush                       13.25q  NWI  2 
  6 Myers, Briana                Tucson Elite           12.72      13.36q  NWI  1 
  7 Hamilton, A'Donyea           Arizona Elit           13.20      13.64q  NWI  2 
  8 Erchull, Alana               Tucson Elite           12.91      13.66q  NWI  2 
  9 Cummings, De'ja              AZ Goldrush            12.70      13.71q  NWI  1 
 10 Mc Kie, Imani                Tucson Elite           12.65      14.20   NWI  2 
 11 Gomez, Madeline              Arizona Elit           13.66      14.22   NWI  1 
 12 Trepte, Hannah               Arizona Flam           14.00      14.53   NWI  1 
 13 Darby, Julia                 Arizona Must                      14.61   NWI  1 
 
100 Meter Dash Young Women
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 11.1h  1980        Michelle Glover, Pennsauken, NJ             
     JO Meet: J 11.1h  1980        Michelle Glover, Pennsauken, NJ             
    AZ Assoc: A 11.71  6/17/2000   Kenyanna Wilson, ARS                        
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Crunkleton-Wilson, Micha     Tucson Elite           12.36      11.84   NWI 
  2 Johnson, Plaserae            Arizona Must           12.31      11.86   NWI 
  3 Jackson, Dominique           Arizona Chee           12.86      12.70   NWI 
  4 Pratt, Jasmin                AZ Goldrush            13.14      12.91   NWI 
  5 Cummings, De'ja              AZ Goldrush            13.71      12.96   NWI 
  6 Murphy, Malika               AZ Goldrush            13.25      12.97   NWI 
  7 Myers, Briana                Tucson Elite           13.36      12.98   NWI 
  8 Hamilton, A'Donyea           Arizona Elit           13.64      13.40   NWI 
  9 Erchull, Alana               Tucson Elite           13.66      13.65   NWI 
 
200 Meter Dash Young Women
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 23.24  7/26/2007   Victoria Jordan, 26 Dallas Gold T           
     JO Meet: J 23.24  7/26/2007   Victoria Jordan, 26 Dallas Gold T           
    AZ Assoc: A 23.90  6/1/2003    Jessica Onyepunuka, ARS                     
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Johnson, Plaserae            Arizona Must           24.70      24.72q  NWI  1 
  2 Crunkleton-Wilson, Micha     Tucson Elite           24.24      25.34q  NWI  1 
  3 Jackson, Dominique           Arizona Chee           24.90      25.72q  NWI  1 
  4 Murphy, Malika               AZ Goldrush                       26.54q  NWI  2 
  5 Pratt, Jasmin                AZ Goldrush            24.50      26.70q  NWI  1 
  6 Cummings, De'ja              AZ Goldrush            26.12      27.40q  NWI  2 
  7 Gomez, Madeline              Arizona Elit           28.35      27.72q  NWI  2 
  8 Erchull, Alana               Tucson Elite           27.43      28.31q  NWI  1 
  9 Britton, Damali              Arizona Elit                      28.45q  NWI  1 
 10 Trepte, Hannah               Arizona Flam           27.50      28.82   NWI  2 
 11 Mc Kie, Imani                Tucson Elite           26.85      28.89   NWI  2 
 
200 Meter Dash Young Women
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 23.24  7/26/2007   Victoria Jordan, 26 Dallas Gold T           
     JO Meet: J 23.24  7/26/2007   Victoria Jordan, 26 Dallas Gold T           
    AZ Assoc: A 23.90  6/1/2003    Jessica Onyepunuka, ARS                     
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Johnson, Plaserae            Arizona Must           24.72      24.58   NWI 
  2 Crunkleton-Wilson, Micha     Tucson Elite           25.34      24.60   NWI 
  3 Jackson, Dominique           Arizona Chee           25.72      25.62   NWI 
  4 Pratt, Jasmin                AZ Goldrush            26.70      25.67   NWI 
  5 Murphy, Malika               AZ Goldrush            26.54      27.05   NWI 
  6 Cummings, De'ja              AZ Goldrush            27.40      27.06   NWI 
  7 Gomez, Madeline              Arizona Elit           27.72      28.01   NWI 
  8 Erchull, Alana               Tucson Elite           28.31      28.40   NWI 
  9 Britton, Damali              Arizona Elit           28.45      28.43   NWI 
 
400 Meter Dash Young Women
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 51.31  7/27/2000   Monique Henderson, Buffalo, NY              
     JO Meet: J 51.45  8/2/1981    Erica Harris, Gig Harbor, WA                
    AZ Assoc: A 56.37  6/1/1991    Eurika Hall, TAA                            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Sims, Amanda                 Arizona Flam           59.22      58.79  
  2 Pratt, Jasmin                AZ Goldrush            56.00      58.82  
  3 Coleman, Savannah            Arizona Flam         1:00.23    1:00.59  
  4 Lynde, Sarah                 Arizona Elit           59.22    1:01.72  
  5 Gomez, Madeline              Arizona Elit                    1:05.06  
  6 Swanson, Nysa                Arizona Trac         1:03.13    1:05.68  
  7 Hogue, Sharhazad             Arizona Elit                    1:06.02  
 
800 Meter Run Young Women
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 2:05.27  7/30/2005   Sarah Bowman, Indianapolis, IN            
     JO Meet: J 2:07.73  7/30/1994   Tamieka Grizzle, Bronx. NY                
    AZ Assoc: A 2:14.73  6/8/2010    Katie Penney, 1048 Gtd Go Dist            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Lynde, Sarah                 Arizona Elit         2:23.00    2:32.59  
  2 Hogue, Sharhazad             Arizona Elit                    2:40.82  
  3 Ingram, Ali                  Unattached           2:29.00    2:46.74  
 
1500 Meter Run Young Women
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 4:26.39  8/2/1981    Cecilia Hopp, Cos  Cob, CT                
     JO Meet: J 4:26.39  8/2/1981    Cecilia Hopp, Cos  Cob, CT                
    AZ Assoc: A 4:51.97  7/14/2003   Vanessa Hernandez, TE                     
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Vanderhout, Julianna         Arizona Flam         5:06.88    5:01.33  
 
3000 Meter Run Young Women
=========================================================================
 Nat'l Youth: N  9:37.24  7/30/1998   Dana Boyle, Carbondale, CO               
     JO Meet: J  9:37.24  7/30/1998   Dana Boyle, Carbondale, CO               
    AZ Assoc: A 10:54.80  6/18/1983   Heiki Thelm, AP                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Vanderhout, Julianna         Arizona Flam        11:23.01   10:48.84A 
 
100 Meter Hurdles (33"  ) Young Women
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 13.35  7/29/2006   April Williams, unattached                  
     JO Meet: J 13.35  7/29/2006   April Williams, unattached                  
    AZ Assoc: A 13.76  6/8/2003    Tiffany McDonald, ARS                       
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Jordan, Sherrelle            Arizona Chee           14.11      14.63   NWI 
  2 Flannigan, Makaila           Arizona Chee           14.30      14.76   NWI 
  3 Thompson, Alyssa             Pops TC                15.04      15.40   NWI 
  4 Myers, Briana                Tucson Elite           15.76      16.27   NWI 
  5 Coleman, Savannah            Arizona Flam           15.68      16.42   NWI 
  6 Gregoire, Ariel              Phoenix Bobc           16.16      17.64   NWI 
  7 Hamilton, A'Donyea           Arizona Elit           17.84      17.96   NWI 
  8 Trepte, Hannah               Arizona Flam           17.50      18.16   NWI 
  9 Delpino, Promissy            Arizona Chee                      18.21   NWI 
 
400 Meter Hurdles (30") Young Women
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 57.67  7/27/2008   Turquoise Thompson, 33 Together Elit        
     JO Meet: J 57.67  7/27/2008   Turquoise Thompson, 33 Together Elit        
    AZ Assoc: A 59.40  6/4/1983    Bethany Zahn, POP                           
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Sims, Amanda                 Arizona Flam         1:03.99    1:06.21  
  2 Coleman, Savannah            Arizona Flam         1:07.67    1:08.17  
  3 Hamilton, A'Donyea           Arizona Elit                    1:12.73  
  4 Gregoire, Ariel              Phoenix Bobc         1:14.22    1:13.84  
  5 Duecker, Madison             Feel The Hea                    1:16.06  
  6 Darby, Julia                 Arizona Must                    1:28.38  
 
2000 Meter Steeplechase (30") Young Women
================================================================================
 Nat'l Youth: N 6:54.37  7/22/2008   Alyssa Allison, 22 Team Missouri          
     JO Meet: J 6:54.37  7/22/2008   Alyssa Allison, 22 Team Missouri          
    AZ Assoc: A 6:49.34  5/24/2011   Emily Wilkinson, Unattached               
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Vanderhout, Julianna         Arizona Flam         7:50.00    7:55.56  
  2 Gregoire, Ariel              Phoenix Bobc                   10:01.60  
 
4x100 Meter Relay Young Women
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 44.43  7/28/2007   12 26 Dallas Gold TC, 26 Dallas Gold T      
                       L Stewart, A Pegram, B Carr, V Jordan             
     JO Meet: J 44.43  7/28/2007   12 26 Dallas Gold TC, 26 Dallas Gold T      
                       L Stewart, A Pegram, B Carr, V Jordan             
    AZ Assoc: A 48.22  6/7/2010    1048 Arizona Elite Track Field, 1048 AZ Elit
                       C Clark, S Freeman, S Jacobs                      
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
 -- Tucson Elite AC  'A'                                48.50        DNF  
     1) Crunkleton-Wilson, Michaela     2) Erchull, Alana                 
     3) Mc Kie, Imani                   4) Myers, Briana                  
 
High Jump Young Women
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 1.85m  7/25/1996   Adrienne Sims, Fayettevile, NC              
     JO Meet: J 1.85m  7/25/1996   Adrienne Sims, Fayettevile, NC              
    AZ Assoc: A 1.75m  6/18/1983   Shelly Fehrman, NH                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Abalos, Jordan               Do Right Edu           1.52m      1.55m    5-01.00 
  2 Lemon, McKaylee              Impact Veloc                      1.50m    4-11.00 
  3 Thompson, Alyssa             Pops TC                1.57m      1.30m    4-03.25 
 
Pole Vault Young Women
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 4.21m  7/25/2008   Natalie Willer, Cornhusker Flyers,NE        
     JO Meet: J 4.21m  7/25/2008   Natalie Willer, 29 Flyers                   
    AZ Assoc: A 3.97m  7/14/2003   April Kubishita, HH                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Fraley, Chandler             Arizona Flam           3.73m      3.63m   11-10.75 
  2 Wilkes, Hunter               Arizona Pole                      3.48m   11-05.00 
  3 Rolph, Jennifer              Arizona Trac           3.51m      3.33m   10-11.00 
  4 McMullin, Maleah             Unattached             3.51m     J3.33m   10-11.00 
  5 Whitehead, Savannah          Arizona Pole                     J3.33m   10-11.00 
  6 Warren, Hannah               Heat Stroke            2.92m      2.58m    8-05.50 
  7 Collins, Rachael             Phoenix Bobc           2.59m     J2.58m    8-05.50 
  8 Liang, Kindra                Arizona Pole           2.29m      2.28m    7-05.75 
 -- Daniels, Sopha               Ultimate Hig           3.20m         NH            
 
Long Jump Young Women
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 6.36m  7/23/1994   Angela Henry, Omaha, NE                     
     JO Meet: J 6.36m  7/23/1994   Angela Henry, Omaha, NE                     
    AZ Assoc: A 5.69m  6/9/1991    Latosha Bailey, TAA                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Flannigan, Makaila           Arizona Chee           6.10m      5.80mA  NWI  19-00.50 
  1 Thompson, Alyssa             Pops TC                5.69m      5.80mA  NWI  19-00.50 
  3 Murphy, Malika               AZ Goldrush                       5.04m   NWI  16-06.50 
  4 Rodriguez, Brianna           Tucson Elite           5.84m      5.03m   NWI  16-06.00 
  5 Britton, Damali              Arizona Elit                      4.78m   NWI  15-08.25 
  6 Cummings, De'ja              AZ Goldrush                       4.72m   NWI  15-06.00 
  7 Lemon, McKaylee              Impact Veloc                      4.68m   NWI  15-04.25 
  8 Tomazkowicz, Michelle        Impact Veloc                      4.43m   NWI  14-06.50 
  9 Collins, Samantha            Phoenix Bobc           4.45m      3.95m   NWI  12-11.50 
 
Triple Jump Young Women
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 13.01m  7/28/1996   Alicia Broussard, Houston, TX              
     JO Meet: J 13.01m  7/28/1996   Alicia Broussard, Houston, TX              
    AZ Assoc: A 11.85m  6/7/2010    Jasmine Todd, 1048 AZ Cheetahs             
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Mason, Kelli                 Impact Veloc                     11.25m   NWI  36-11.00 
  2 Myers, Briana                Tucson Elite           9.78m     10.08m   NWI  33-01.00 
  3 Duecker, Madison             Feel The Hea          10.26m      9.80m   NWI  32-02.00 
 
Shot Put 4kg Young Women
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 15.82m  7/31/2003   Michelle Carter, Ovilla, TX                
     JO Meet: J 15.82m  7/31/2003   Michelle Carter, Ovilla, TX                
    AZ Assoc: A 13.61m  6/17/2000   Jennifer Penrose, UNA                      
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Finn, Bianca                 Arizona Chee                     11.55m   37-10.75 
  2 Salazar, Clarissa            Tucson Elite          11.63m     10.40m   34-01.50 
  3 Demarr, Hannah               Arizona Chee                      9.86m   32-04.25 
  4 Fakler, Erin                 Unattached                        9.56m   31-04.50 
  5 Collins, Samantha            Phoenix Bobc           9.75m      9.29m   30-05.75 
  6 menlove, Anne                Arizona Chee                      8.75m   28-08.50 
  7 Campbell, Imari              Arizona Speedsta       8.82m      8.67m   28-05.50 
  8 Graves, Hannah               Unattached             9.14m      8.12m   26-07.75 
  9 Helu, Leua                   Pops TC                7.17m      7.41m   24-03.75 
 
Discus Throw 1kg Young Women
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 53.42m  7/9/1995    Suzy Powell, Joplin, MO                    
     JO Meet: J 52.49m  8/1/1982    Cindy Johnson, Mesa, AZ                    
    AZ Assoc: A 49.92m  6/18/1983   Cindy Johnson, UNA                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Fakler, Erin                 Unattached                       38.23m     125-05 
  2 Avila, Selina                Unattached            33.53m     34.53m     113-03 
  3 48ttta'Ase, Malia            Toro Throwers                    33.42m     109-08 
  4 Scott, Jonnilynn             Unattached                       32.99m     108-03 
  5 Finn, Bianca                 Arizona Chee                     31.93m     104-09 
  6 Demarr, Hannah               Arizona Chee                     31.37m     102-11 
  7 Graves, Hannah               Unattached            31.60m     31.19m     102-04 
  8 Dyson, Taylor                Phoenix Bobc          30.90m     29.17m      95-08 
  9 Salazar, Clarissa            Tucson Elite          31.70m     28.86m      94-08 
 10 Campbell, Imari              Arizona Speedsta      29.82m     28.27m      92-09 
 11 Collins, Samantha            Phoenix Bobc          28.06m     24.93m      81-09 
 12 menlove, Anne                Arizona Chee                     22.42m      73-07 
 13 Mack, Shaquiniesha           Unattached                       19.21m      63-00 
 
Hammer Throw 4k Young Women
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 53.55m  7/28/2009   Lauren Chambers, Throw 1 Deep, GA          
     JO Meet: J 53.55m  7/28/2009   Lauren Chambers, Throw 1 Deep              
    AZ Assoc: A 48.85m  6/19/2011   Ashley Weber, Unattached                   
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Fakler, Erin                 Unattached                       30.38m      99-08 
  2 Graves, Hannah               Unattached            19.00m     19.10m      62-08 
 
Javelin Throw 600g Young Women
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 43.07m  5/25/2011   Amethyst Boyd, 1048 Aag Pan                
     JO Meet: J 45.27m  8/2/2009    Ashley Aldredge, 06-24 Peak Perf           
    AZ Assoc: A 49.95m  5/21/2011   Hannah Carson, Arizona Chee                
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Dyson, Taylor                Phoenix Bobc          36.09m     32.29m     105-11 
  2 Sims, Amanda                 Arizona Flam                     29.95m      98-03 
  3 Abalos, Jordan               Do Right Edu          28.04m     29.42m      96-06 
  4 Helu, Leua                   Pops TC               29.87m     28.16m      92-05 
  5 Collins, Rachael             Phoenix Bobc          25.71m     28.03m      91-11 
  6 Collins, Samantha            Phoenix Bobc          29.91m     27.60m      90-07 
  7 Salazar, Clarissa            Tucson Elite                     22.23m      72-11 
  8 Tomazkowicz, Michelle        Impact Veloc                     20.09m      65-11 
  9 Graves, Hannah               Unattached            17.68m     17.96m      58-11 
 
100 Meter Dash Sub-Bantam Boys
=================================================================================
    AZ Assoc: A 14.96  5/23/2011   Quaron Adams, Do Right Edu                  
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Boykins, Kai                 Arizona Pant           15.20      16.13q  NWI  2 
  2 Boyd-Matthews, Amier         Do Right Edu           15.32      16.42q  NWI  3 
  3 Grant, Jordan                AZ Goldrush            15.48      16.58q  NWI  3 
  4 Martinez, Isaac              AZ Titans LL           16.23      17.34q  NWI  2 
  5 Allison, Charlie             Arizona Flam           17.00      17.50q  NWI  2 
  6 Tamplin, Errick              Alliance You           15.85      17.54q  NWI  3 
  7 Monroe, Aaron                Unattached                        17.60q  NWI  2 
  8 Howard, Omarion              Arizona Must           16.55      17.67q  NWI  1 
  9 Rhymes, Destinie             Spartan Spee           17.10      17.80q  NWI  2 
 10 Ortiz, Avaunt                Arizona Sain           16.49      17.84   NWI  3 
 11 Pyle, Dallas                 Arizona Puma           17.07      18.00   NWI  1 
 12 Cornejo, Alvaro              The Arizona            17.38      18.60   NWI  3 
 13 Covington, Savion            AZ Titans LL           16.80      18.66   NWI  2 
 14 Baker, Elijah                Arizona Elit           17.91      19.17   NWI  1 
 15 Overstreet, Mareon           Arizona Flam           17.78      19.34   NWI  1 
 16 Saul, Garland                AZ Titans LL           18.51      19.52   NWI  1 
 17 Okeke, Dominic               Phoenix Bobc           18.64      19.85   NWI  1 
 18 Clark, Terrance              The Arizona            18.66      20.34   NWI  2 
 19 Austin, Amier                Tucson Elite           16.66      20.56   NWI  3 
 20 Alberty, Darius              The Arizona            18.94      20.59   NWI  3 
 21 Frazier, Desmond             Spartan Spee           18.50      22.63   NWI  3 
 
100 Meter Dash Sub-Bantam Boys
==============================================================================
    AZ Assoc: A 14.96  5/23/2011   Quaron Adams, Do Right Edu                  
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Grant, Jordan                AZ Goldrush            16.58      15.01   NWI 
  2 Boykins, Kai                 Arizona Pant           16.13      15.16   NWI 
  3 Boyd-Matthews, Amier         Do Right Edu           16.42      15.36   NWI 
  4 Martinez, Isaac              AZ Titans LL           17.34      16.37   NWI 
  5 Tamplin, Errick              Alliance You           17.54      16.49   NWI 
  6 Allison, Charlie             Arizona Flam           17.50      16.58   NWI 
  7 Monroe, Aaron                Unattached             17.60      16.60   NWI 
  8 Howard, Omarion              Arizona Must           17.67      16.94   NWI 
 
200 Meter Dash Sub-Bantam Boys
=================================================================================
    AZ Assoc: A 31.54  5/7/2011    Markye Wheaton, Do Right Edu                
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Boykins, Kai                 Arizona Pant           31.85      31.93q  NWI  3 
  2 Boyd-Matthews, Amier         Do Right Edu           31.22      32.44q  NWI  1 
  3 McLaurin, Melvin             Do Right Edu           33.65      33.90q  NWI  3 
  4 Martinez, Isaac              AZ Titans LL           34.67      33.91q  NWI  3 
  5 Ortiz, Avaunt                Arizona Sain           31.73      34.15q  NWI  2 
  6 Grant, Jordan                AZ Goldrush            34.18      34.40q  NWI  1 
  7 Monroe, Aaron                Unattached                        34.70q  NWI  1 
  8 Tamplin, Errick              Alliance You           36.08      34.91q  NWI  2 
  9 Cornejo, Alvaro              The Arizona            36.76      35.18q  NWI  2 
 10 Howard, Omarion              Arizona Must           36.23      35.35   NWI  2 
 11 Pyle, Dallas                 Arizona Puma           36.51      35.40   NWI  1 
 12 Covington, Savion            AZ Titans LL           35.69      35.83   NWI  3 
 13 Torres, Marcos               Miles Per Ho           35.20      36.00   NWI  1 
 14 Rhymes, Destinie             Spartan Spee           35.67      36.36   NWI  1 
 15 Clark, Terrance              The Arizona            39.68      39.67   NWI  3 
 16 Saul, Garland                AZ Titans LL           40.01      40.03   NWI  2 
 17 Baker, Elijah                Arizona Elit           38.68      40.23   NWI  3 
 18 Austin, Amier                Tucson Elite           34.25      40.42   NWI  2 
 19 Overstreet, Mareon           Arizona Flam           40.69      41.18   NWI  3 
 20 Alberty, Darius              The Arizona            42.18      41.20   NWI  2 
 21 Barnes, Javon                Arizona Pant                      41.49   NWI  3 
 22 Frazier, Desmond             Spartan Spee           42.30      45.70   NWI  1 
 
200 Meter Dash Sub-Bantam Boys
==============================================================================
    AZ Assoc: A 31.54  5/7/2011    Markye Wheaton, Do Right Edu                
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Boyd-Matthews, Amier         Do Right Edu           32.44      31.39A  NWI 
  2 Boykins, Kai                 Arizona Pant           31.93      31.40A  NWI 
  3 Grant, Jordan                AZ Goldrush            34.40      32.17   NWI 
  4 McLaurin, Melvin             Do Right Edu           33.90      34.02   NWI 
  5 Martinez, Isaac              AZ Titans LL           33.91      34.51   NWI 
  6 Ortiz, Avaunt                Arizona Sain           34.15      34.81   NWI 
  7 Monroe, Aaron                Unattached             34.70      35.00   NWI 
  8 Tamplin, Errick              Alliance You           34.91      35.63   NWI 
  9 Cornejo, Alvaro              The Arizona            35.18      36.63   NWI 
 
400 Meter Dash Sub-Bantam Boys
============================================================================
    AZ Assoc: A 1:16.03  4/16/2011   Quaron Adams, Do Right Edu                
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Blevins, Zaire               Do Right Edu         1:16.00    1:15.80A  2 
  2 McLaurin, Melvin             Do Right Edu         1:18.00    1:18.89   2 
  3 Boyd-Matthews, Amier         Do Right Edu         1:17.00    1:20.53   2 
  4 Cornejo, Alvaro              The Arizona          1:24.32    1:23.97   2 
  4 Martinez, Isaac              AZ Titans LL         1:24.24    1:23.97   1 
  6 Rhymes, Destinie             Spartan Spee         1:24.00    1:24.69   2 
  7 Hawkins, Devean              Arizona Must         1:24.70    1:25.36   2 
  8 Covington, Savion            AZ Titans LL                    1:32.75   1 
  9 Okeke, Dominic               Phoenix Bobc         1:39.22    1:38.41   1 
 10 Barnes, Javon                Arizona Pant                    1:38.61   1 
 
800 Meter Run Sub-Bantam Boys
=========================================================================
    AZ Assoc: A 3:03.40  5/24/2011   Francisco Rosthenhausler, Wicked-1048     
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Blevins, Zaire               Do Right Edu         2:58.00    2:58.14A 
  2 Hawkins, Devean              Arizona Must         3:04.72    3:05.70  
  3 Gonzales, Estevan            Wicked TC            3:07.00    3:08.04  
  4 Begay, Tate                  Tonto Apache                    4:08.75  
 
1500 Meter Run Sub-Bantam Boys
=========================================================================
    AZ Assoc: A 6:24.57  5/23/2011   Nicholas Nguyen, Go The Dista             
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Blevins, Zaire               Do Right Edu         5:56.00    6:02.57A 
  2 Gonzales, Estevan            Wicked TC            6:40.00    6:12.03A 
 
Long Jump Sub-Bantam Boys
========================================================================================
    AZ Assoc: A 3.98m  5/23/2011   Jamari Brown, Alliance You                  
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Pyle, Dallas                 Arizona Puma           3.03m      3.31m   NWI  10-10.50 
  2 Monroe, Aaron                Unattached                        3.28m   NWI  10-09.25 
  3 Grant, Jordan                AZ Goldrush                       3.26m   NWI  10-08.50 
  4 Allison, Charlie             Arizona Flam           3.21m      3.14m   NWI  10-03.75 
  5 Howard, Omarion              Arizona Must           3.19m      3.08m   NWI  10-01.25 
  6 Ortiz, Avaunt                Arizona Sain                      3.06m   NWI  10-00.50 
  7 Evans, Calvin                Arizona Flam           2.89m      2.93m   NWI   9-07.50 
  8 Frazier, Desmond             Spartan Spee           2.20m      2.26m   NWI   7-05.00 
  9 Baker, Elijah                Arizona Elit                      2.24m   NWI   7-04.25 
 10 Clark, Terrance              The Arizona                       2.14m   NWI   7-00.25 
 11 Okeke, Dominic               Phoenix Bobc           2.52m      2.07m   NWI   6-09.50 
 12 Begay, Tate                  Tonto Apache                      1.83m   NWI   6-00.00 
 
Shot Put Sub-Bantam Boys
===================================================================================
    AZ Assoc: A 7.48m  5/23/2011   Amar Elmore, Do Right Edu                   
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Begay, Tate                  Tonto Apache                      5.05m   16-07.00 
  2 Evans, Calvin                Arizona Flam           4.54m      4.61m   15-01.50 
  3 Hawkins, Devean              Arizona Must                      4.22m   13-10.25 
  4 Johnson, ki're               Unattached                        3.86m   12-08.00 
 
Javelin Throw 300g Sub-Bantam Boys
===================================================================================
    AZ Assoc: A 21.61m  5/25/2011   Dason Brooks, Arizona Flam                 
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Allison, Charlie             Arizona Flam          23.72m     22.21mA     72-10 
  2 Overstreet, Mareon           Arizona Flam                     13.21m      43-04 
  3 Evans, Calvin                Arizona Flam          12.09m     12.26m      40-03 
  4 Saul, Garland                AZ Titans LL          12.57m     11.07m      36-04 
  5 Alberty, Darius              The Arizona           10.37m     10.56m      34-08 
  6 Johnson, ki're               Unattached                       10.22m      33-06 
  7 Swenson, Jaiden              Vail Vipers           10.72m      9.76m      32-00 
  8 Austin, Amier                Tucson Elite                      8.97m      29-05 
 
100 Meter Dash Bantam Boys
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 12.73  7/28/1991   Richard Washington, Inglewood, CA           
     JO Meet: J 12.73  7/28/1991   Richard Washington, Inglewood, CA           
    AZ Assoc: A 13.08  4/29/1995   Arnold Bernard, AC                          
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Ruffin, Nigel                The Arizona            13.38      13.71q  NWI  3 
  2 Tolton, Bijan                AZ Titans LL           14.07      14.21q  NWI  3 
  3 Adams, Quaron                Do Right Edu           13.50      14.37q  NWI  3 
  4 Davis, Dominique             Arizona Flam           13.83      14.64q  NWI  4 
  5 Brooks, Dason                Arizona Flam           15.05      15.18q  NWI  3 
  6 Gatewood, Malachi            Alliance You           14.85      15.21q  NWI  1 
  7 Walker, Jaleel               Arizona Sain           14.40      15.23q  NWI  4 
  8 Sudduth, Evonte              Arizona Flam           14.68      15.26q  NWI  3 
  9 Ivie, Connor                 Arizona Flam           14.82      15.30q  NWI  1 
 10 Cobb, Seth                   Arizona Chee           15.06      15.41   NWI  1 
 11 Burke, Denzel                The Arizona            15.00      15.53   NWI  4 
 12 Woodard, Zachary             The Arizona            15.05      15.63   NWI  3 
 13 Farr, Shaquille              Arizona Must           15.17      15.63   NWI  3 
 14 Valentine, DeHaven           Arizona Must           14.89      15.74   NWI  2 
 15 Douglass, Garrison           World Class            14.68      15.86   NWI  2 
 16 Young, Maurice               Arizona Chee           15.01      16.03   NWI  1 
 17 Overstreet, Marlon           Arizona Flam           14.97      16.07   NWI  4 
 18 Patton, Xavier               The Arizona            15.18      16.13   NWI  1 
 19 Scrivner, Clifton            Do Right Edu           15.69      16.22   NWI  4 
 20 Brown, Jamri                 Arizona Sain           15.89      16.47   NWI  3 
 21 Tye, Tre'von                 Spartan Spee           16.20      16.94   NWI  1 
 22 Noyd, Russell                World Class            17.00      17.26   NWI  4 
 23 Overstreet IV, Louis         Arizona Flam           16.18      17.44   NWI  2 
 24 Fullwood, Brian              Arizona Must           16.78      17.53   NWI  2 
 25 Standifer, Ahmez             World Class            16.38      18.14   NWI  2 
 26 Carr, Larry                  Arizona Puma           17.13      18.67   NWI  2 
 27 Vega, Carlos                 Coldwater Ex                      19.41   NWI  1 
 28 Austin, Jaylin               Tucson Elite           18.81      20.10   NWI  4 
 
100 Meter Dash Bantam Boys
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 12.73  7/28/1991   Richard Washington, Inglewood, CA           
     JO Meet: J 12.73  7/28/1991   Richard Washington, Inglewood, CA           
    AZ Assoc: A 13.08  4/29/1995   Arnold Bernard, AC                          
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Ruffin, Nigel                The Arizona            13.71      13.31   NWI 
  2 Tolton, Bijan                AZ Titans LL           14.21      13.83   NWI 
  3 Davis, Dominique             Arizona Flam           14.64      13.98   NWI 
  4 Adams, Quaron                Do Right Edu           14.37      14.19   NWI 
  5 Walker, Jaleel               Arizona Sain           15.23      14.52   NWI 
  6 Gatewood, Malachi            Alliance You           15.21      14.86   NWI 
  7 Brooks, Dason                Arizona Flam           15.18      15.00   NWI 
  8 Sudduth, Evonte              Arizona Flam           15.26      15.04   NWI 
  9 Ivie, Connor                 Arizona Flam           15.30      15.10   NWI 
 
200 Meter Dash Bantam Boys
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 25.83  8/2/2003    Rannell Hall, Miami, FL                     
     JO Meet: J 25.83  8/2/2003    Rannell Hall, Miami, FL                     
    AZ Assoc: A 26.59  6/16/2007   Paul Lucas, DR                              
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Ruffin, Nigel                The Arizona            27.88      28.44q  NWI  3 
  2 Tolton, Bijan                AZ Titans LL           22.89      29.40q  NWI  3 
  3 Walker, Jaleel               Arizona Sain           29.83      29.94q  NWI  1 
  4 Green, Joscelyn              The Arizona            30.72      30.28q  NWI  2 
  5 Gatewood, Malachi            Alliance You           31.44      30.31q  NWI  2 
  6 Wheaton, Markye              Do Right Edu           29.23      30.47q  NWI  3 
  7 Cobb, Seth                   Arizona Chee           32.04      30.88q  NWI  3 
  8 Douglass, Garrison           World Class            30.08      31.43q  NWI  2 
  9 Andrews, Jaden               Arizona Chee           31.30      31.46q  NWI  3 
 10 Gilbert, Charles             Arizona Chee           32.72      31.78   NWI  1 
 11 Patton, Xavier               The Arizona            31.47      31.88   NWI  1 
 12 Woodard, Zachary             The Arizona            31.57      31.97   NWI  2 
 13 Brown, Jamri                 Arizona Sain           31.59      32.38   NWI  1 
 14 Farr, Shaquille              Arizona Must           32.37      32.45   NWI  1 
 15 Scrivner, Clifton            Do Right Edu           33.98      33.08   NWI  3 
 16 Overstreet IV, Louis         Arizona Flam           35.94      34.02   NWI  2 
 17 Noyd, Russell                World Class            35.83      34.30   NWI  2 
 18 Lopez, Carlos                Glendale Fla                      35.11   NWI  1 
 19 Tye, Tre'von                 Spartan Spee           36.10      35.28   NWI  2 
 20 Beers, Brian                 Arizona Must           35.85      35.44   NWI  3 
 21 Ballentine, Tarrick          Arizona Flam           34.97      35.67   NWI  3 
 22 Standifer, Ahmez             World Class            35.54      35.93   NWI  1 
 23 Ramirez, Kevin               Glendale Fla                      36.85   NWI  3 
 24 Austin, Jaylin               Tucson Elite           38.50      37.01   NWI  1 
 25 Carr, Larry                  Arizona Puma           34.94      38.77   NWI  2 
 
200 Meter Dash Bantam Boys
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 25.83  8/2/2003    Rannell Hall, Miami, FL                     
     JO Meet: J 25.83  8/2/2003    Rannell Hall, Miami, FL                     
    AZ Assoc: A 26.59  6/16/2007   Paul Lucas, DR                              
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Ruffin, Nigel                The Arizona            28.44      28.22   NWI 
  2 Tolton, Bijan                AZ Titans LL           29.40      28.76   NWI 
  3 Walker, Jaleel               Arizona Sain           29.94      29.95   NWI 
  4 Douglass, Garrison           World Class            31.43      30.10   NWI 
  5 Wheaton, Markye              Do Right Edu           30.47      30.11   NWI 
  6 Green, Joscelyn              The Arizona            30.28      30.18   NWI 
  7 Gatewood, Malachi            Alliance You           30.31      30.25   NWI 
  8 Andrews, Jaden               Arizona Chee           31.46      30.69   NWI 
  9 Cobb, Seth                   Arizona Chee           30.88      31.24   NWI 
 
400 Meter Dash Bantam Boys
============================================================================
 Nat'l Youth: N   58.74  7/25/1997   Jules Noel, Boynton Beach, FL             
     JO Meet: J   58.74  7/25/1997   Jules Noel, Boynton Beach, FL             
    AZ Assoc: A 1:01.41  6/16/2007   Paul Lucas, DR                            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Adkinson, Jason              The Arizona          1:09.21    1:08.49   3 
  2 Green, Joscelyn              The Arizona          1:10.05    1:09.13   3 
  3 Cruz, Jay                    Arizona Sain         1:09.93    1:09.64   3 
  4 Gatewood, Malachi            Alliance You         1:10.91    1:09.72   3 
  5 Gonzales, Adrian             Wicked TC            1:06.00    1:09.99   3 
  6 Andrews, Jaden               Arizona Chee         1:13.00    1:11.01   2 
  7 Gilbert, Charles             Arizona Chee         1:13.00    1:14.44   2 
  8 Ali, Ty                      The Arizona          1:10.02    1:15.16   3 
  9 Woodard, Zachary             The Arizona          1:14.58    1:17.42   2 
 10 Knighton, Da'Var             Arizona Must         1:13.08    1:18.75   2 
 11 Nasewytewa, Henry            Arizona Sain         1:23.00    1:20.44   1 
 12 Brown, Jamri                 Arizona Sain         1:13.88    1:20.92   2 
 13 Span-Moreland, Jacques       Do Right Edu         1:14.00    1:21.05   2 
 14 Carlos, Rudy                 AZ Goldrush          1:14.00    1:21.72   2 
 15 Beers, Brian                 Arizona Must         1:24.15    1:22.58   1 
 16 Carr, Larry                  Arizona Puma         1:22.00    1:25.56   1 
 17 Justice, Taylor              Vail Vipers          1:32.25    1:29.27   1 
 
800 Meter Run Bantam Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 2:19.74  7/30/2005   Robert Amick, unattached-14               
     JO Meet: J 2:19.74  7/30/2005   Robert Amick, unattached-14               
    AZ Assoc: A 2:30.74  5/19/2005   Ryan Silva, UNA                           
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Silva, Derrick               Wicked TC            2:36.00    2:35.36  
  2 Gonzales, Adrian             Wicked TC            2:40.00    2:37.88  
  3 Cruz, Jay                    Arizona Sain         2:35.36    2:37.89  
  4 Leal, Roberto                Coldwater Ex         2:49.00    2:43.21  
  5 Love, Demetris               Do Right Edu         2:32.00    2:43.22  
  6 Imes, Nathan                 Wicked TC            2:45.00    2:45.87  
  7 Rosthenhausler, Francisc     Wicked TC            2:59.00    2:52.46  
  8 Zapata Trejo, Erick          Arizona Must         2:47.12    2:55.02  
  9 Lopez, Carlos                Glendale Fla         3:13.00    2:57.89  
 10 Meerschaert, Alec            Tucson Elite                    3:01.23  
 11 Nasewytewa, Henry            Arizona Sain         2:59.00    3:02.50  
 12 Ali, Ty                      The Arizona          2:54.20    3:03.64  
 13 Ramirez, Kevin               Glendale Fla         3:32.00    3:19.07  
 14 Vega, Carlos                 Coldwater Ex                    3:26.43  
 15 Justice, Taylor              Vail Vipers          3:21.61    3:26.76  
 
1500 Meter Run Bantam Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 4:43.70  7/31/2005   Robert Amick, unattached-14               
     JO Meet: J 4:43.70  7/31/2005   Robert Amick, unattached-14               
    AZ Assoc: A 5:03.80  4/11/1987   Joe Acosta, SS                            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Silva, Derrick               Wicked TC            5:27.00    5:12.0h  
  2 Gonzales, Adrian             Wicked TC            5:25.00    5:13.0h  
  3 Love, Demetris               Do Right Edu         5:21.00    5:20.0h  
  4 Cruz, Jay                    Arizona Sain         5:27.08    5:22.0h  
  5 Imes, Nathan                 Wicked TC            5:26.00    5:25.0h  
  6 Leal, Roberto                Coldwater Ex         5:56.69    5:45.0h  
  7 Rosthenhausler, Francisc     Wicked TC            6:05.00    5:47.0h  
  8 Carlos, Rudy                 AZ Goldrush                     6:00.0h  
  9 Barger, Quenton              Arizona Flam         6:26.75    6:45.0h  
 
4x100 Meter Relay Bantam Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 51.63  8/3/2003    Miamia Metro-Dade, Miami, FL                
                       Leo Simmons, Darryl Brown, Shaquille Kearse, Ranne
     JO Meet: J 51.63  8/3/2003    Miamia Metro-Dade, Miami, FL                
                       Leo Simmons, Darryl Brown, Shaquille Kearse, Ranne
    AZ Assoc: A 54.06  6/26/2000   Do Right                                    
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Do Right Educational Sports Pr  'A'                 55.86      55.89  
     1) Adams, Quaron                   2) Center, Da Vieon               
     3) Scott, Domenec                  4) Vaughn, Martin                 
  2 The Arizona Rising Suns Track  'A'                  56.77      57.31  
     1) Adkinson, Jason                 2) Burke, Denzel                  
     3) Patton, Xavier                  4) Ruffin, Nigel                  
  3 Arizona Cheetahs TC  'A'                            58.62      57.49  
     1) Andrews, Jaden                  2) Cobb, Seth                     
     3) Gilbert, Charles                4) Young, Maurice                 
  4 Arizona Flames TC  'A'                              57.31      57.57  
     1) Davis, Dominique                2) Ivie, Connor                   
     3) Overstreet, Marlon              4) Sudduth, Evonte                
  5 Arizona Mustangs TC  'A'                          1:05.00    1:03.04  
     1) Farr, Shaquille                 2) Fullwood, Brian                
     3) Knighton, Da'Var                4) Valentine, DeHaven             
 
4x400 Meter Relay Bantam Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 4:11.54  7/30/2000   Speed City TC                             
                         Kwame Morgan, Anthony Williams, Tariq Adams, Misha
     JO Meet: J 4:11.54  7/30/2000   Speed City TC                             
                         Kwame Morgan, Anthony Williams, Tariq Adams, Misha
    AZ Assoc: A 4:39.35  5/24/1992   Jesse Owens Memorial                      
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Do Right Educational Sports Pr  'A'               4:37.00    4:49.59  
     1) Adams, Quaron                   2) Love, Demetris                 
     3) Scott, Domenec                  4) Vaughn, Martin                 
  2 The Arizona Rising Suns Track  'A'                5:08.32    4:56.29  
     1) Adkinson, Jason                 2) Ali, Ty                        
     3) Burke, Denzel                   4) Green, Joscelyn                
 
High Jump Bantam Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 1.55m  1977        David Mosley, Sunnyvale, CA                 
     JO Meet: J 1.55m  1977        David Mosley, Sunnyvale, CA                 
    AZ Assoc: A 1.43m  6/10/1980   James Turner, CG                            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Meerschaert, Alec            Tucson Elite           1.19m      1.05m    3-05.25 
 -- Span-Moreland, Jacques       Do Right Edu           1.04m         NH            
 
Long Jump Bantam Boys
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 4.97m  7/29/2003   Thomas Johnson, Dallas, TX                  
     JO Meet: J 4.97m  7/29/2003   Thomas Johnson, Dallas, TX                  
    AZ Assoc: A 4.55m  5/2/2009    Tehran Thomas, Arizona Sain                 
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Davis, Dominique             Arizona Flam           4.57m      4.29m   NWI  14-01.00 
  2 Tolton, Bijan                AZ Titans LL           4.32m      4.24m   NWI  13-11.00 
  3 Ivie, Connor                 Arizona Flam           4.07m      4.22m   NWI  13-10.25 
  4 Meerschaert, Alec            Tucson Elite           3.43m      3.81m   NWI  12-06.00 
  5 Valentine, DeHaven           Arizona Must           3.85m      3.79m   NWI  12-05.25 
  6 Sudduth, Evonte              Arizona Flam           3.71m      3.73m   NWI  12-03.00 
  7 Young, Maurice               Arizona Chee           3.76m      3.63m   NWI  11-11.00 
  8 Gonsalves, Derek             Miles Per Ho           4.05m      3.58m   NWI  11-09.00 
  9 Walker, Jaleel               Arizona Sain           3.32m      3.46m   NWI  11-04.25 
 10 Ramirez, Kevin               Glendale Fla                      3.08m   NWI  10-01.25 
 11 Tye, Tre'von                 Spartan Spee           2.29m      3.03m   NWI   9-11.25 
 12 Fullwood, Brian              Arizona Must           3.35m      2.96m   NWI   9-08.50 
 13 Lopez, Carlos                Glendale Fla                      2.38m   NWI   7-09.75 
 
Shot Put 6 lb. Bantam Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 12.44m  8/2/2003    Jon Allen, Houston,TX                      
     JO Meet: J 12.44m  8/2/2003    Jon Allen, Houston,TX                      
    AZ Assoc: A  9.82m  3/21/1987   Jason Fogel, MP                            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Center, Da Vieon             Do Right Edu          10.06m      9.64m   31-07.50 
  2 Vaughn, Martin               Do Right Edu           9.14m      8.92m   29-03.25 
  3 Dkogbara, Kevin              Coldwater Ex                      8.58m   28-01.75 
  4 Wilson, Darick               Alliance You           7.35m      7.60m   24-11.25 
  5 Elmore, Amar                 Do Right Edu           7.92m      7.20m   23-07.50 
 
Javelin Throw 300g Bantam Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 41.16m  6/10/2007   Armand Shyne, Fairoaks, CA                 
     JO Meet: J 40.47m  7/26/2008   Otis Statum, 38 3M Track Clu               
    AZ Assoc: A 38.62m  6/9/2010    Carlan Naisant, 1048 AZ Flames             
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Ramirez, Alexander           Unattached            40.98m     39.87mA    130-10 
  2 Brooks, Dason                Arizona Flam          29.58m     27.40m      89-11 
  3 Elmore, Amar                 Do Right Edu          28.04m     26.93m      88-04 
  4 Center, Da Vieon             Do Right Edu          28.96m     26.84m      88-01 
  5 Overstreet, Marlon           Arizona Flam          25.24m     24.57m      80-07 
  6 Justice, Taylor              Vail Vipers            5.13m     23.90m      78-05 
  7 Austin, Jaylin               Tucson Elite                     16.77m      55-00 
  8 Span-Moreland, Jacques       Do Right Edu          18.29m     15.96m      52-04 
 
100 Meter Dash Midget Boys
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 11.64  7/26/2009   Bryce Love, Carolina Elite/Dunham,NC        
     JO Meet: J 11.70  8/2/1998    Michael Grant,  Darian Trout Brown 08, Decat
    AZ Assoc: A 12.17  5/7/1983    Vance Ross, AP                              
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Anderson, Drake              Arizona Chee           12.88      13.21q  NWI  2 
  2 Russell, Christopher         The Arizona            12.81      13.28q  NWI  1 
  3 White, Keishaud              Do Right Edu           13.39      13.46q  NWI  5 
  4 Griffin, Marquis             AZ Titans LL           13.29      13.64q  NWI  2 
  5 Colquitte, Malcolm           Tucson Elite           13.50      13.70q  NWI  4 
  6 Jones, Delvin                The Arizona            13.46      13.72q  NWI  2 
  7 Covington, Jacobe            AZ Titans LL           13.42      13.79q  NWI  1 
  8 Tellis, Leroy                The Arizona            13.11      13.81q  NWI  3 
  9 Brooks, DeCarlos             Arizona Flam           13.48      13.87q  NWI  4 
 10 White-Austin, Trayvion       Tucson Elite           13.03      13.96   NWI  3 
 11 West, Jaden                  AZ Goldrush            13.58      14.11   NWI  1 
 12 Parker, Jordin               Arizona Chee           13.60      14.17   NWI  3 
 13 Knighton, Darryl             Arizona Must                      14.20   NWI  3 
 14 Norvell II, Marcus           Arizona Chee           13.70      14.21   NWI  4 
 15 Davison, Brian               The Arizona            14.13      14.25   NWI  4 
 16 Oliver, Marcel               The Arizona            13.53      14.28   NWI  4 
 17 Jackson, Alden               Unattached             13.60      14.39   NWI  5 
 18 Jackson, DeVion              Do Right Edu           14.60      14.46   NWI  4 
 19 Johnson, Plas                Arizona Must                      14.55   NWI  5 
 20 Taylor, Kiondre              Arizona Chee           14.31      14.63   NWI  1 
 21 Brown, John                  Arizona Sain           14.14      15.12   NWI  2 
 21 Blue, Thairyk                Unattached                        15.12   NWI  4 
 23 Kenyon, Benjamin             Spartan Spee           16.30      15.31   NWI  1 
 24 Windfield, Samuel            Arizona Speedsta       14.92      15.34   NWI  1 
 25 Lamb, George                 Spartan Spee           16.30      15.38   NWI  2 
 26 Duecker, Kurt                Feel The Hea           15.06      15.44   NWI  5 
 27 Pearson, Darius              Arizona Must                      15.62   NWI  3 
 28 Johnson, Andre               AZ Goldrush            14.70      15.63   NWI  5 
 29 Howard, Jacob                Arizona Trac           15.24      15.74   NWI  3 
 30 Andrews, Haudarie            The Arizona            15.36      15.89   NWI  1 
 31 Williams, TaiJhaun           Arizona Must           15.68      16.05   NWI  5 
 32 Fields, Isaiah               Spartan Spee           15.80      16.16   NWI  2 
 33 Lopez, Isaia                 Spartan Spee           16.80      16.36   NWI  3 
 34 Reeves, Ceth                 Arizona Elit           16.77      16.90   NWI  4 
 35 Collard, Nate                Arizona Trac                      17.47   NWI  5 
 36 Miller, Ryan                 Arizona Must           16.47      17.87   NWI  2 
 
100 Meter Dash Midget Boys
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 11.64  7/26/2009   Bryce Love, Carolina Elite/Dunham,NC        
     JO Meet: J 11.70  8/2/1998    Michael Grant,  Darian Trout Brown 08, Decat
    AZ Assoc: A 12.17  5/7/1983    Vance Ross, AP                              
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Russell, Christopher         The Arizona            13.28      12.92   NWI 
  2 Anderson, Drake              Arizona Chee           13.21      12.99   NWI 
  3 Brooks, DeCarlos             Arizona Flam           13.87      13.36   NWI 
  4 White, Keishaud              Do Right Edu           13.46      13.41   NWI 
  5 Covington, Jacobe            AZ Titans LL           13.79      13.46   NWI 
  6 Tellis, Leroy                The Arizona            13.81      13.48   NWI 
  7 Griffin, Marquis             AZ Titans LL           13.64      13.52   NWI 
  8 Jones, Delvin                The Arizona            13.72      13.75   NWI 
  9 Colquitte, Malcolm           Tucson Elite           13.70      13.87   NWI 
 
200 Meter Dash Midget Boys
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 23.37  8/1/2009    Bryce Love, Carolina Elite/Raleigh,N        
     JO Meet: J 23.37  8/1/2009    Bryce Love, 16 Carolina Elit                
    AZ Assoc: A 25.00  5/18/2002   Marcus Wheaton, DR                          
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Russell, Christopher         The Arizona            26.12      26.80q  NWI  4 
  2 Griffin, Marquis             AZ Titans LL           27.07      27.45q  NWI  2 
  3 Covington, Jacobe            AZ Titans LL           27.50      27.48q  NWI  3 
  4 Colquitte, Malcolm           Tucson Elite           34.70      27.51q  NWI  3 
  5 Tellis, Leroy                The Arizona            27.16      27.69q  NWI  1 
  6 Norvell II, Marcus           Arizona Chee           28.80      28.11q  NWI  2 
  7 West, Jaden                  AZ Goldrush            28.12      28.26q  NWI  3 
  8 Knighton, Darryl             Arizona Must           28.80      28.38q  NWI  3 
  9 Oliver, Marcel               The Arizona            27.85      28.40q  NWI  3 
 10 Jackson, Alden               Unattached             29.60      28.56   NWI  4 
 11 Parker, Jordin               Arizona Chee           28.68      28.71   NWI  4 
 12 Taylor, Jaelon               The Arizona            29.38      28.95   NWI  2 
 13 Johnson, Plas                Arizona Must           29.55      28.96   NWI  2 
 14 Davison, Brian               The Arizona            26.40      29.44   NWI  1 
 15 Gruenwald, Jacob             Arizona Chee           30.82      29.73   NWI  2 
 16 Corrales, Jason              AZ Titans LL           29.22      30.02   NWI  4 
 17 Taylor, Kiondre              Arizona Chee           30.26      30.06   NWI  4 
 18 Kenyon, Benjamin             Spartan Spee           31.08      30.87   NWI  3 
 19 Flores, Jacob                Arizona Must           31.34      31.17   NWI  1 
 20 Brown, John                  Arizona Sain           30.46      31.19   NWI  3 
 21 Blue, Thairyk                Unattached                        31.31   NWI  2 
 22 Windfield, Samuel            Arizona Speedsta       30.95      31.38   NWI  2 
 23 Johnson, Andre               AZ Goldrush            31.00      31.71   NWI  2 
 24 Andrews, Haudarie            The Arizona            32.02      32.22   NWI  2 
 25 Lamb, George                 Spartan Spee           32.50      32.23   NWI  1 
 26 Fields, Isaiah               Spartan Spee           31.80      32.38   NWI  1 
 27 Williams, TaiJhaun           Arizona Must           31.61      32.42   NWI  3 
 28 Lopez, Isaia                 Spartan Spee           33.72      33.94   NWI  4 
 29 Miller, Ryan                 Arizona Must           30.95      35.98   NWI  1 
 30 Govan, Aidan                 Spartan Spee           34.90      36.35   NWI  1 
 
200 Meter Dash Midget Boys
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 23.37  8/1/2009    Bryce Love, Carolina Elite/Raleigh,N        
     JO Meet: J 23.37  8/1/2009    Bryce Love, 16 Carolina Elit                
    AZ Assoc: A 25.00  5/18/2002   Marcus Wheaton, DR                          
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Russell, Christopher         The Arizona            26.80      26.10   NWI 
  2 Covington, Jacobe            AZ Titans LL           27.48      27.35   NWI 
  3 Tellis, Leroy                The Arizona            27.69      27.39   NWI 
  4 Griffin, Marquis             AZ Titans LL           27.45      27.79   NWI 
  5 West, Jaden                  AZ Goldrush            28.26      28.13   NWI 
  6 Norvell II, Marcus           Arizona Chee           28.11      28.38   NWI 
  7 Colquitte, Malcolm           Tucson Elite           27.51      28.40   NWI 
  8 Oliver, Marcel               The Arizona            28.40      28.54   NWI 
  9 Knighton, Darryl             Arizona Must           28.38      28.64   NWI 
 
400 Meter Dash Midget Boys
============================================================================
 Nat'l Youth: N 50.75  8/2/2009    Bryce Love, Carolina Elite/Raleigh,N        
     JO Meet: J 50.75  8/2/2009    Bryce Love, 16 Carolina Elit                
    AZ Assoc: A 56.91  7/14/2003   Marcus Wheaton, DR                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Smith, James                 Arizona Flam         1:01.41    1:01.51   3 
  2 England, Joshua              The Arizona          1:03.20    1:02.72   3 
  3 Hampton, Dominique           The Arizona          1:03.45    1:02.77   3 
  4 Norvell II, Marcus           Arizona Chee         1:05.00    1:03.58   2 
  5 Davison, Brian               The Arizona          1:04.41    1:03.90   3 
  6 Anderson, Drake              Arizona Chee         1:03.00    1:04.11   3 
  7 Jackson, Alden               Unattached           1:04.00    1:04.28   3 
  8 White, Keishaud              Do Right Edu         1:02.00    1:04.30   3 
  9 Knighton, Darryl             Arizona Must         1:06.18    1:05.72   2 
 10 Yarbrough, Lawrence          AZ Titans LL         1:06.42    1:05.76   2 
 11 Corrales, Jason              AZ Titans LL         1:05.77    1:06.76   2 
 12 Williams, Malcolm            Pops TC              1:00.82    1:07.02   3 
 13 Taylor, Jaelon               The Arizona          1:07.40    1:07.16   2 
 14 Johnson, Plas                Arizona Must         1:06.60    1:09.51   2 
 15 Pearson, Darius              Arizona Must         1:07.63    1:10.15   2 
 16 Flores, Jacob                Arizona Must                    1:10.19   1 
 17 Jackson, DeVion              Do Right Edu         1:13.00    1:10.95   2 
 18 Meerschaert, Joshua          Tucson Elite         1:30.00    1:12.12   1 
 19 Covington, Jacobe            AZ Titans LL         1:06.00    1:12.80   2 
 20 Fields, Isaiah               Spartan Spee         1:13.00    1:13.50   1 
 21 Andrews, Haudarie            The Arizona          1:14.25    1:17.18   1 
 22 Collard, Nate                Arizona Trac                    1:21.78   1 
 23 Howard, Jacob                Arizona Trac         1:20.25    1:22.60   1 
 24 Reeves, Ceth                 Arizona Elit         1:25.00    1:24.21   1 
 25 Govan, Aidan                 Spartan Spee         1:25.00    1:30.18   1 
 
800 Meter Run Midget Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 2:07.21  7/29/2001   Reginald Warren, Sacramento, CA           
     JO Meet: J 2:06.51  7/30/2005   Elias Gedyon, Quiet Fire                  
    AZ Assoc: A 2:15.50  7/16/1989   Joe Acosta, SS                            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Yescas, Eddy                 AZ Goldrush          2:17.00    2:21.97  
  2 Yarbrough, Lawrence          AZ Titans LL         2:30.76    2:30.50  
  3 Corrales, Jason              AZ Titans LL         2:25.82    2:31.00  
  4 Pratt, Kenneth               AZ Goldrush                     2:43.26  
  5 Stanek, Christopher          Go The Dista         2:40.00    2:49.99  
  6 Meerschaert, Joshua          Tucson Elite         2:58.64    2:55.03  
  7 Overson, Zachary             Vail Vipers          2:54.61    2:55.59  
  8 Adames, Benjamin             Glendale Fla         2:53.00    3:00.73  
  9 VanDyke, Christian           Spartan Spee         2:45.00    3:04.59  
 10 Kisiel, Collin               Vail Vipers          3:00.25    3:05.06  
 11 Castillo, Adrian             Coldwater Ex         3:00.00    4:07.29  
 
1500 Meter Run Midget Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 4:22.58  1980        Tony Perez, Eugene, OR                    
     JO Meet: J 4:30.87  7/31/2005   Elias Gedyon, Quiet Fire                  
    AZ Assoc: A 4:43.15  6/22/1996   Billy Smith, UNA                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Yescas, Eddy                 AZ Goldrush          4:59.00    5:00.07  
  2 Peterson, Josh               Arizona Blaz         5:22.00    5:19.45  
  3 Pratt, Kenneth               AZ Goldrush                     5:21.23  
  4 Nasewytewa, Steven           Arizona Sain         5:11.00    5:21.34  
  5 Gonzales, Gabriel            Wicked TC            5:25.00    5:22.89  
  6 Adames, Benjamin             Glendale Fla         5:35.00    5:33.84  
  7 Stanek, Christopher          Go The Dista         5:39.00    5:35.33  
  8 Hardt, Denton                Arizona Chee                    5:35.91  
  9 Arreola, Uriel               Arizona Bush                    5:45.92  
 10 Castillo, Adrian             Coldwater Ex         8:38.02    9:05.66  
 
3000 Meter Run Midget Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 9:38.52  8/1/1998    Chris Dominic, San Lorenzo, CA            
     JO Meet: J 9:38.52  8/1/1998    Chris Dominic, San Lorenzo, CA            
    AZ Assoc: A 9:35.31  6/19/2001   Christian Clegg, AH                       
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Nasewytewa, Steven           Arizona Sain        11:29.00   11:15.75  
  2 Peterson, Josh               Arizona Blaz        11:30.00   11:20.00  
  3 Gonzales, Gabriel            Wicked TC           12:00.00   11:45.07  
  4 Adames, Benjamin             Glendale Fla                   12:08.88  
  5 Arreola, Uriel               Arizona Bush                   12:29.11  
  6 Overson, Zachary             Vail Vipers         12:34.47   12:46.98  
  7 VanDyke, Christian           Spartan Spee         5:46.00   13:00.50  
  8 Gwilliam, Kimball            Unattached                     14:12.59  
 
80 Meter Hurdles (30") Midget Boys
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 11.74  7/26/1997   Kenny Lambe, Hilton Head, SC                
     JO Meet: J 11.74  7/26/1997   Kenny Lambe, Hilton Head, SC                
    AZ Assoc: A 12.46  7/16/2000   Marcus Clanton, LTC                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 White, Keishaud              Do Right Edu           12.30      12.72   NWI 
  2 Smith, James                 Arizona Flam           12.48      12.76   NWI 
  3 Brooks, DeCarlos             Arizona Flam           12.82      13.35   NWI 
  4 Simmons, Noah                Arizona Flam           14.78      15.11   NWI 
  5 Duecker, Kurt                Feel The Hea           15.93      16.10   NWI 
  6 Gruenwald, Jacob             Arizona Chee           15.24      17.41   NWI 
 
4x100 Meter Relay Midget Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 47.54  7/15/2004   Dallas Blade, Arlington, TX                 
     JO Meet: J 47.75  7/31/1994   Glenarden TC, Upper Marlboro, MD            
                       B Haigler, K Lewis, H Jefferson, A Washington     
    AZ Assoc: A 50.56  5/18/2002   Arizona Cheetahs                            
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 The Arizona Rising Suns Track  'A'                  51.14      52.24  
     1) Hampton, Dominique              2) Jones, Delvin                  
     3) Russell, Christopher            4) Tellis, Leroy                  
 
4x400 Meter Relay Midget Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 3:47.50  7/31/1994   Glenarden TC, Upper Marlboro, MD          
                         B Haigler, K Lewis, H Jefferson, A Washington     
     JO Meet: J 3:47.50  7/31/1994   Glenarden TC, Upper Marlboro, MD          
                         B Haigler, K Lewis, H Jefferson, A Washington     
    AZ Assoc: A 4:11.08  6/8/2010    1048 Arizona Titans, 1048 AZ Titans       
                         P Kadiri, T Ross, A Sauls                         
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 The Arizona Rising Suns Track  'A'                4:21.36    4:18.22  
     1) England, Joshua                 2) Hampton, Dominique             
     3) Jones, Delvin                   4) Oliver, Marcel                 
 
High Jump Midget Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 1.75m  1979        David Mosley, Palo Alto, CA                 
     JO Meet: J 1.75m  1979        David Mosley, Palo Alto, CA                 
    AZ Assoc: A 1.66m  5/18/1985   Darren Reid, PP                             
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Simmons, Noah                Arizona Flam           1.42m      1.35m    4-05.00 
  2 White-Austin, Trayvion       Tucson Elite           1.42m      1.30m    4-03.25 
  3 Jackson, DeVion              Do Right Edu           1.52m      1.25m    4-01.25 
  4 Meerschaert, Joshua          Tucson Elite           1.42m      1.20m    3-11.25 
 -- Jensen, Grayson              Arizona Puma           1.10m         NH            
 
Long Jump Midget Boys
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 5.51m  7/30/2005   Matthew Green, Mon Valley                   
     JO Meet: J 5.51m  7/30/2005   Matthew Green, Mon Valley                   
    AZ Assoc: A 5.45m  5/18/1994   Galindo Godinez, SS                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Anderson, Drake              Arizona Chee           4.90m      5.16m   NWI  16-11.25 
  2 Griffin, Marquis             AZ Titans LL           5.11m      5.11m   NWI  16-09.25 
  3 White-Austin, Trayvion       Tucson Elite           4.34m      4.83m   NWI  15-10.25 
  4 Williams, Malcolm            Pops TC                5.17m      4.74m   NWI  15-06.75 
  5 West, Jaden                  AZ Goldrush                       4.56m   NWI  14-11.50 
  6 England, Joshua              The Arizona            4.73m      4.50m   NWI  14-09.25 
  7 Duecker, Kurt                Feel The Hea           4.30m      4.33m   NWI  14-02.50 
  8 Colquitte, Malcolm           Tucson Elite           3.73m      4.31m   NWI  14-01.75 
  9 Gruenwald, Jacob             Arizona Chee           4.30m      4.18m   NWI  13-08.75 
 10 Taylor, Jaelon               The Arizona                       4.11m   NWI  13-06.00 
 11 Simmons, Noah                Arizona Flam           4.53m      4.09m   NWI  13-05.00 
 12 Parker, Jordin               Arizona Chee           4.41m      3.90m   NWI  12-09.50 
 13 Windfield, Samuel            Arizona Speedsta       4.14m      3.86m   NWI  12-08.00 
 14 Govan, Aidan                 Spartan Spee           2.50m      3.55m   NWI  11-07.75 
 15 Lopez, Isaia                 Spartan Spee           2.50m      3.18m   NWI  10-05.25 
 16 Reeves, Ceth                 Arizona Elit           3.23m      2.90m   NWI   9-06.25 
 
Shot Put 6 lb. Midget Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 14.70m  7/28/2006   Ashton Henderson, 09-Tulsa Exp             
     JO Meet: J 15.77m  8/2/2009    Aaron Hanna, 14 Miami Dade TC              
    AZ Assoc: A 13.11m  7/16/1994   Clay Olsen, UNA                            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Andrews, Dawan               Do Right Edu           9.14m      9.62m   31-06.75 
  2 Mack, Semahja                Unattached                        8.46m   27-09.25 
  3 Lamb, George                 Spartan Spee           8.50m      8.43m   27-08.00 
  3 King, Emery                  Arizona Flam           8.61m      8.43m   27-08.00 
  5 Motes, Matthew               Arizona Chee           7.57m      7.78m   25-06.25 
  6 Shaver, Austin               Arizona Must           6.75m      6.34m   20-09.75 
 
Discus Throw 1kg Midget Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 38.62m  7/28/1994   Phillip Tabor, Ardmore, OK                 
     JO Meet: J 39.32m  7/30/2009   Aaron Hanna, 14 Miami Dade TC              
    AZ Assoc: A 31.44m  7/16/1994   Clay Olsen, UNA                            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Mack, Semahja                Unattached                       24.54m      80-06 
  2 Naisant, Carlan              Arizona Flam          18.84m     21.34m      70-00 
  3 Motes, Matthew               Arizona Chee                     21.05m      69-01 
  4 King, Emery                  Arizona Flam          20.41m     17.05m      55-11 
  5 Shaver, Austin               Arizona Must          13.66m     14.22m      46-08 
 
Javelin Throw 300g Midget Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 54.53m  7/21/2006   Aaron Potter, Eugene, OR                   
     JO Meet: J 51.98m  7/30/2009   Armand Shyne, 14-38 3M Track C             
    AZ Assoc: A 50.33m  6/19/2011   Marcus Naisant, Arizona Flam               
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Naisant, Carlan              Arizona Flam          45.75m     42.56m     139-07 
  2 Smith, James                 Arizona Flam          42.77m     39.17m     128-06 
  3 King, Emery                  Arizona Flam          32.77m     28.78m      94-05 
  4 Mack, Semahja                Unattached                       26.24m      86-01 
  5 Arreola, Uriel               Arizona Bush                     25.79m      84-07 
  6 Kisiel, Collin               Vail Vipers           21.95m     22.57m      74-00 
  7 Overson, Zachary             Vail Vipers           19.20m     22.47m      73-09 
  8 Andrews, Dawan               Do Right Edu          20.12m     22.42m      73-07 
  9 Williams, TaiJhaun           Arizona Must          19.67m     22.21m      72-10 
 10 Flores, Jacob                Arizona Must          25.02m     18.18m      59-08 
 11 Shaver, Austin               Arizona Must          19.86m     15.25m      50-00 
 12 Blue, Thairyk                Unattached                       12.68m      41-07 
 
100 Meter Dash Youth Boys
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 10.94  7/28/2000   Michael Grant, GA                           
     JO Meet: J 10.94  7/28/2000   Michael Grant, GA                           
    AZ Assoc: A 11.23  6/24/1990   Trevor Wells, FFS                           
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Ross, Tavian                 AZ Titans LL           11.59      12.00q  NWI  1 
  2 Reed-Campos, Micah           Alliance You           11.92      12.15q  NWI  2 
  3 Flores, Nathan               The Arizona            12.06      12.40q  NWI  3 
  4 Griffin, DaJon               Arizona Sain           12.03      12.42q  NWI  4 
  5 Brandon, Austyn              Arizona Flam           12.07      12.44q  NWI  2 
  6 Sauls, Aaron                 AZ Titans LL           12.16      12.67q  NWI  3 
  7 VanHofwegen, Tanner          AZ Goldrush            12.30      12.73q  NWI  4 
  8 White, Rakevion              Do Right Edu           12.30      12.78q  NWI  1 
  9 Jones, Demontay              The Arizona            12.23      12.82q  NWI  2 
 10 Williams, Dereck             Arizona Chee           12.49      12.95   NWI  3 
 11 Evans-Austin, Shavel         Tucson Elite           12.82      13.03   NWI  4 
 12 Green, Trevelle              Arizona Chee           12.60      13.11   NWI  2 
 13 Bardwell-Jones, Darren       Arizona Chee           12.85      13.13   NWI  1 
 13 Harris, Anferni              Do Right Edu           12.30      13.13   NWI  2 
 15 Howard, Jelani               Tucson Elite           12.80      13.28   NWI  1 
 16 Williams, Robert             Do Right Edu           12.90      13.30   NWI  2 
 17 Joiner, Jamarye              Vail Vipers            13.13      13.36   NWI  1 
 18 Okafor, Akachi               Phoenix Bobc           13.27      13.37   NWI  2 
 19 Delzepich, Sascha            Unattached             12.80      13.70   NWI  1 
 20 Juniper, William             Tucson Elite           13.44      13.75   NWI  3 
 21 Yerian, Roman                AZ Goldrush            12.80      14.39   NWI  3 
 22 Wickens, Jack                Arizona Flam           13.91      14.41   NWI  4 
 23 Thomas, Kenneth              Arizona Puma           14.52      15.45   NWI  4 
 24 Allard, Robert               Pops TC                15.21      15.73   NWI  3 
 
100 Meter Dash Youth Boys
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 10.94  7/28/2000   Michael Grant, GA                           
     JO Meet: J 10.94  7/28/2000   Michael Grant, GA                           
    AZ Assoc: A 11.23  6/24/1990   Trevor Wells, FFS                           
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Ross, Tavian                 AZ Titans LL           12.00      11.71   NWI 
  2 Flores, Nathan               The Arizona            12.40      11.98   NWI 
  3 Brandon, Austyn              Arizona Flam           12.44      12.01   NWI 
  4 Sauls, Aaron                 AZ Titans LL           12.67      12.20   NWI 
  5 Griffin, DaJon               Arizona Sain           12.42      12.30   NWI 
  6 White, Rakevion              Do Right Edu           12.78      12.55   NWI 
  7 Reed-Campos, Micah           Alliance You           12.15      12.71   NWI 
  8 Jones, Demontay              The Arizona            12.82      12.88   NWI 
 
200 Meter Dash Youth Boys
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 21.84              Michael Grant, GA                           
     JO Meet: J 21.84              Michael Grant, GA                           
    AZ Assoc: A 23.16  7/7/1999    Darius Cade, AC                             
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Ross, Tavian                 AZ Titans LL           23.26      23.55q  NWI  2 
  2 Reed-Campos, Micah           Alliance You           24.50      24.46q  NWI  4 
  3 Sauls, Aaron                 AZ Titans LL           24.42      24.52q  NWI  1 
  4 Brandon, Austyn              Arizona Flam           24.50      24.69q  NWI  1 
  5 VanHofwegen, Tanner          AZ Goldrush            25.00      24.71q  NWI  3 
  6 Beckon, Bryan                AZ Titans LL           24.85      24.89q  NWI  4 
  7 Boyd II, Stacey              Arizona Chee           25.40      25.13q  NWI  1 
  8 Williams, Dereck             Arizona Chee           25.80      25.40q  NWI  2 
  9 Jones, Demontay              The Arizona            25.28      25.47q  NWI  4 
 10 Stephens, Anthony            Arizona Sain           25.62      25.62   NWI  3 
 11 Woodberry, Antwaun           The Arizona            26.38      25.80   NWI  3 
 12 Harris, Anferni              Do Right Edu           26.34      25.95   NWI  3 
 13 Lee, N-Gai Imani             Arizona Chee           26.39      26.24   NWI  2 
 14 Williams, Robert             Do Right Edu           26.34      26.30   NWI  2 
 15 Taylor, Cameron              The Arizona            26.81      26.47   NWI  2 
 16 Anderson, Marquis            The Arizona            25.95      26.65   NWI  4 
 17 Delzepich, Sascha            Unattached             26.00      26.74   NWI  1 
 18 Williams, Treyvon            Arizona Sain           24.00      26.98   NWI  2 
 19 Joiner, Jamarye              Vail Vipers            26.96      27.04   NWI  3 
 20 Juniper, William             Tucson Elite           27.50      27.34   NWI  1 
 21 Hewings, Will                Tucson Elite           27.50      27.39   NWI  2 
 22 Yerian, Roman                AZ Goldrush            28.00      28.52   NWI  3 
 23 Franklin, Tyler              The Arizona            28.36      28.91   NWI  1 
 24 Bylbie, Martin               Spartan Spee           28.00      30.16   NWI  3 
 25 Frazier, Derrick             Spartan Spee           31.46      30.38   NWI  4 
 26 Allard, Robert               Pops TC                32.55      31.71   NWI  4 
 
200 Meter Dash Youth Boys
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 21.84              Michael Grant, GA                           
     JO Meet: J 21.84              Michael Grant, GA                           
    AZ Assoc: A 23.16  7/7/1999    Darius Cade, AC                             
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Ross, Tavian                 AZ Titans LL           23.55      23.55   NWI 
  2 Sauls, Aaron                 AZ Titans LL           24.52      24.53   NWI 
  3 Brandon, Austyn              Arizona Flam           24.69      24.59   NWI 
  4 Reed-Campos, Micah           Alliance You           24.46      24.83   NWI 
  5 Beckon, Bryan                AZ Titans LL           24.89      24.95   NWI 
  6 Boyd II, Stacey              Arizona Chee           25.13      25.46   NWI 
  7 Jones, Demontay              The Arizona            25.47      25.97   NWI 
  8 Williams, Dereck             Arizona Chee           25.40      26.02   NWI 
 
400 Meter Dash Youth Boys
============================================================================
 Nat'l Youth: N 47.16  8/1/1993    W.Obea Moore, Los Angeles, CA               
     JO Meet: J 47.16  8/1/1993    W.Obea Moore, Los Angeles, CA               
    AZ Assoc: A 52.15  6/8/1996    Darren Matthews, AC                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Ross, Tavian                 AZ Titans LL           52.71      52.31   3 
  2 VanHofwegen, Tanner          AZ Goldrush            55.00      56.08   3 
  3 Flores, Nathan               The Arizona            57.08      56.13   3 
  4 Stephens, Anthony            Arizona Sain           57.41      56.26   3 
  5 Anderson, Marquis            The Arizona            58.22      58.02   3 
  6 Taylor, Cameron              The Arizona            57.83      58.64   3 
  7 Helu, Soma                   Pops TC              1:00.92    1:00.00   2 
  8 Woodberry, Antwaun           The Arizona            59.26    1:01.21   3 
  9 Williams, Robert             Do Right Edu           58.00    1:01.51   3 
 10 Williams, Treyvon            Arizona Sain           59.81    1:01.56   3 
 11 Little, Dakel                Pops TC                59.93    1:02.13   2 
 12 Delzepich, Sascha            Unattached           1:04.00    1:04.03   2 
 13 Carvajal, David              Coldwater Ex         1:04.01    1:04.43   2 
 14 Hewings, Will                Tucson Elite         1:06.00    1:04.60   2 
 15 Okafor, Akachi               Phoenix Bobc         1:06.42    1:04.90   1 
 16 Franklin, Tyler              The Arizona          1:06.53    1:06.61   1 
 17 Wickens, Jack                Arizona Flam         1:05.88    1:06.63   2 
 18 Frazier, Derrick             Spartan Spee         1:10.00    1:08.03   1 
 
800 Meter Run Youth Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 1:56.36  7/1/2001    Cody Harper, Albuquerque, NM              
     JO Meet: J 1:56.36  7/1/2001    Cody Harper, Albuquerque, NM              
    AZ Assoc: A 2:04.67  6/18/1996   Darren Matthews, AC                       
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Burks, Cade                  Arizona Chee         2:00.00    2:12.49  
  2 Vidavre, Marciano            Arizona Chee         2:03.00    2:16.83  
  3 Beckon, Bryan                AZ Titans LL         2:18.72    2:25.07  
  4 Mooney, Kyle                 Pops TC              2:22.77    2:29.71  
  5 Floyd, Nicholas              Arizona Must         2:34.91    2:30.08  
  6 Vizcaino, Carlos             Wicked TC            2:28.00    2:31.09  
  7 Nguyen, John-Paul            Go The Dista         2:27.00    2:31.60  
  8 Franklin, Tyler              The Arizona          2:32.74    2:37.51  
  9 Frazier, Derrick             Spartan Spee         2:35.00    2:40.44  
 10 Carvajal, David              Coldwater Ex         2:27.00    2:43.26  
 11 VanDyke, Charles             Spartan Spee         2:35.00    2:45.08  
 
1500 Meter Run Youth Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 4:04.72  7/10/1983   Jason Lienau, Eugene,OR                   
     JO Meet: J 4:05.25  7/29/2007   Elias Gedyon, 16 33 Quiet Fire            
    AZ Assoc: A 4:21.76  5/23/1980   Jeff Cannada, AP                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Burks, Cade                  Arizona Chee         4:30.00    4:32.48  
  2 Caruso, Nicholas             Arizona Blaz         4:53.00    4:42.74  
  3 Jirak, Brandon               The Arizona                     4:52.15  
  4 Vizcaino, Carlos             Wicked TC            5:15.00    4:53.72  
  5 Floyd, Nicholas              Arizona Must         5:13.41    4:59.82  
  6 Nguyen, John-Paul            Go The Dista         5:10.00    5:00.68  
  7 Otis, Tyler                  Unattached           5:22.89    5:01.73  
 
3000 Meter Run Youth Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 9:08.13  8/1/2009    Erik Garcia, McFarland TC                 
     JO Meet: J 9:08.13  8/1/2009    Erik Garcia, 14-46-McFarland              
    AZ Assoc: A 9:28.80  4/20/1985   Manuel Archibeque, JOM                    
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Caruso, Nicholas             Arizona Blaz        10:35.00   11:00.65  
  2 Aston, Cameron               AZ Goldrush                    11:11.48  
  3 Jirak, Brandon               The Arizona                    11:12.95  
  4 Johnson, Michael             Unattached          10:30.00   11:27.39  
  5 VanDyke, Charles             Spartan Spee        11:18.79   11:33.00  
  6 Nguyen, John-Paul            Go The Dista        11:10.00   11:35.67  
  7 Garacia, Luke                Coldwater Ex                   12:53.17  
 
100 Meter Hurdles (33" ) Youth Boys
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 12.94  7/28/1991   Tyrone Butterfield, Miami, FL               
     JO Meet: J 12.94  7/28/1991   Tyrone Butterfield, Miami, FL               
    AZ Assoc: A 13.81  5/18/2002   Marcus Clanton, PBC                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 White, Rakevion              Do Right Edu           14.67      14.80   NWI 
  2 Rahman, Samir                Phoenix Bobc           15.17      15.55   NWI 
  3 Adams III, Edwin             Arizona Chee           16.06      15.92   NWI 
  4 Brooks Jr, Robert            Unattached                        16.19   NWI 
  5 Johnson, Trey                AZ Goldrush                       16.94   NWI 
  6 Moreland, Shamar             Do Right Edu           18.15      17.60   NWI 
  7 Stokes, Justis               Arizona Chee                      18.85   NWI 
  8 Bylbie, Martin               Spartan Spee           21.40      20.49   NWI 
 
200 Meter Hurdles (30") Youth Boys
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 23.99  8/3/2003    Trey Charles, Smyrna, GA                    
     JO Meet: J 23.99  8/3/2003    Trey Charles, Smyrna, GA                    
    AZ Assoc: A 25.43  3/13/2010   Tivin Mayfield, AC                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 White, Rakevion              Do Right Edu           27.00      27.07   NWI  2 
  2 Williams, Dereck             Arizona Chee           29.09      27.85   NWI  2 
  3 Johnson, Trey                AZ Goldrush            27.86      28.16   NWI  2 
  4 Moreland, Shamar             Do Right Edu           28.67      28.52   NWI  2 
  5 Adams III, Edwin             Arizona Chee           30.06      29.08   NWI  2 
  6 Green, Trevelle              Arizona Chee           30.10      30.28   NWI  2 
  7 Brooks Jr, Robert            Unattached                        30.42   NWI  1 
  8 Little, Dakel                Pops TC                31.06      30.45   NWI  2 
  9 Naisant, Marcus              Arizona Flam           31.01      30.74   NWI  2 
 10 Stokes, Justis               Arizona Chee           33.01      31.79   NWI  1 
 11 Bylbie, Martin               Spartan Spee           35.00      33.72   NWI  1 
 12 Thomas, Kenneth              Arizona Puma           34.29      35.08   NWI  1 
 
4x100 Meter Relay Youth Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 43.25  8/3/2003    Florida Elite TC, Orlando, FL               
                       Walter Dix, Michael Dowdell, Joshua Wimbley, David
     JO Meet: J 43.25  8/3/2003    Florida Elite TC, Orlando, FL               
                       Walter Dix, Michael Dowdell, Joshua Wimbley, David
    AZ Assoc: A 46.08  6/13/2004   Do Right                                    
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 The Arizona Rising Suns Track  'A'                  47.31      48.11  
     1) Anderson, Marquis               2) Flores, Nathan                 
     3) Jones, Demontay                 4) Woodberry, Antwaun             
  2 Arizona Cheetahs TC  'A'                            47.88      48.15  
     1) Boyd II, Stacey                 2) Burks, Cade                    
     3) Vidavre, Marciano               4) Williams, Dereck               
  3 Arizona Saints Sports Club  'A'                     50.33      49.55  
     1) Butler, Devin                   2) Griffin, DaJon                 
     3) Stephens, Anthony               4) Williams, Treyvon              
  4 AZ Goldrush Club  'A'                               48.00      52.01  
     1) Jarmon, Scieneaux               2) Johnson, Trey                  
     3) VanHofwegen, Tanner             4) Yerian, Roman                  
 
4x400 Meter Relay Youth Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 3:23.96  8/1/1993    Los Angeles Jets, Los Angeles             
                         Lonie Cruel, Aaron Dean, Patrick McCall,Obea Moore
     JO Meet: J 3:23.96  8/1/1993    Los Angeles Jets, Los Angeles             
                         Lonie Cruel, Aaron Dean, Patrick McCall,Obea Moore
    AZ Assoc: A 3:35.72  6/22/1996   Arizona Cheetahs                          
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 The Arizona Rising Suns Track  'A'                3:57.70    3:56.39  
     1) Anderson, Marquis               2) Flores, Nathan                 
     3) Taylor, Cameron                 4) Woodberry, Antwaun             
 
4x800 Meter Relay Youth Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 8:24.03  7/27/2005   12-Wildcat Youth Sports, Wildcat Youth Sp 
                         T Wilson, S Warren, J Burkley, H Shephard III     
     JO Meet: J 8:24.03  7/27/2005   12-Wildcat Youth Sports, Wildcat Youth Sp 
                         T Wilson, S Warren, J Burkley, H Shephard III     
    AZ Assoc: A 9:26.09  7/14/2003   Do Right                                  
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Arizona Cheetahs TC  'A'                          8:35.00    8:52.69A 
     1) Boyd II, Stacey                 2) Burks, Cade                    
     3) DeLaFe, Tanner                  4) Vidavre, Marciano              
 
High Jump Youth Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 1.94m  7/29/1993   Grayson Galloway, Brevard, NC               
     JO Meet: J 1.94m  7/29/1993   Grayson Galloway, Brevard, NC               
    AZ Assoc: A 1.80m  7/16/1994   Sam Upton, TTB                              
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Summerset, Justice           Tucson Elite           2.03m      1.90mA   6-02.75 
  2 Brooks Jr, Robert            Unattached                        1.65m    5-05.00 
  3 Evans-Austin, Shavel         Tucson Elite           1.68m     J1.65m    5-05.00 
  4 Adams III, Edwin             Arizona Chee           1.60m      1.60m    5-03.00 
  5 Rahman, Samir                Phoenix Bobc           1.50m      1.55m    5-01.00 
  6 Jarmon, Scieneaux            AZ Goldrush                       1.50m    4-11.00 
  7 Naisant, Marcus              Arizona Flam           1.55m     J1.50m    4-11.00 
  8 Stokes, Justis               Arizona Chee           1.45m      1.45m    4-09.00 
  9 Moreland, Shamar             Do Right Edu           1.52m      1.30m    4-03.25 
 10 Bylbie, Martin               Spartan Spee           1.30m     J1.30m    4-03.25 
 11 Wickens, Jack                Arizona Flam           1.25m      1.20m    3-11.25 
 -- Williams, Treyvon            Arizona Sain                         NH            
 
Pole Vault Youth Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 4.28m  1977        Bill Lange, Bridgewater,NJ                  
     JO Meet: J 4.28m  1977        Bill Lange, Bridgewater,NJ                  
    AZ Assoc: A 3.36m  5/22/2005   Alex Hsu, ULT                               
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
 -- Shaver, William              Arizona Must                         NH            
 
Long Jump Youth Boys
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 6.68m  7/29/2007   Javier Rodriguez, 04 Alpha Omega E          
     JO Meet: J 6.68m  7/29/2007   Javier Rodriguez, 04 Alpha Omega E          
    AZ Assoc: A 6.58m  7/16/2000   Kaybrin Stevenson, AC                       
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Evans-Austin, Shavel         Tucson Elite           5.69m      6.04m   NWI  19-09.75 
  2 Helu, Soma                   Pops TC                5.46m      5.50m   NWI  18-00.50 
  3 Brandon, Austyn              Arizona Flam           5.83m      5.49m   NWI  18-00.25 
  4 Lee, N-Gai Imani             Arizona Chee           5.54m      5.43m   NWI  17-09.75 
  5 Brooks Jr, Robert            Unattached                        5.25m   NWI  17-02.75 
  6 Rahman, Samir                Phoenix Bobc           5.51m      5.24m   NWI  17-02.25 
  7 Joiner, Jamarye              Vail Vipers            4.90m      5.23m   NWI  17-02.00 
  8 Taylor, Cameron              The Arizona            5.44m      5.05m   NWI  16-07.00 
  9 Johnson, Trey                AZ Goldrush                       4.93m   NWI  16-02.25 
 10 Adams III, Edwin             Arizona Chee           4.49m      4.50m   NWI  14-09.25 
 11 Griffin, DaJon               Arizona Sain                      4.34m   NWI  14-03.00 
 12 Stokes, Justis               Arizona Chee           4.88m      4.15m   NWI  13-07.50 
 13 Jones, Demontay              The Arizona            5.42m      4.13m   NWI  13-06.75 
 14 Wickens, Jack                Arizona Flam           4.40m      3.98m   NWI  13-00.75 
 -- Juniper, William             Tucson Elite           4.32m       FOUL                 
 
Triple Jump Youth Boys
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 13.41m  1980        Michael Martin                             
     JO Meet: J 13.19m  7/27/2006   Kason Covington, 11 YMCA TEAM IDA          
    AZ Assoc: A 12.57m  7/14/2003   Ashtyn Lamb, AC                            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Lee, N-Gai Imani             Arizona Chee          11.03m     10.72m   NWI  35-02.00 
  2 Shaver, William              Arizona Must           8.40m      7.55m   NWI  24-09.25 
 
Shot Put 4kg Youth Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 19.29m  7/28/1996   Chris Sprague, Houston, TX                 
     JO Meet: J 17.66m  7/30/1994   Van Mounts, Bakersfield, CA                
    AZ Assoc: A 15.68m  6/7/1992    Danny Righetti, UNA                        
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Jones, Hunter                Tonto Apache          15.11m     14.23m   46-08.25 
  2 Elmore Jr, Andre'            Do Right Edu          12.80m     12.33m   40-05.50 
  3 King, Elliot                 Arizona Flam          11.42m     11.60m   38-00.75 
  4 Ta'ase, Matnava              Toro Throwers                    11.56m   37-11.25 
  5 Jones, Tyson                 Tonto Apache          11.20m     11.50m   37-08.75 
  6 Mason, Elijah                Unattached                       11.46m   37-07.25 
  7 Bardwell-Jones, Darren       Arizona Chee                     11.28m   37-00.25 
  8 Dowlearn, William            Arizona Must          11.05m     10.48m   34-04.75 
  9 McCray, Cole                 AZ Goldrush                       9.17m   30-01.00 
 10 Thomas, Kenneth              Arizona Puma           9.00m      8.86m   29-01.00 
 11 Corrales, Jose               AZ Titans LL           9.36m      8.76m   28-09.00 
 12 Coleman, Sebastain           Arizona Flam           8.55m      8.26m   27-01.25 
 13 Smith, Clarence              Arizona Flam                      8.06m   26-05.50 
 14 Gill, Richard                Arizona Chee                      6.58m   21-07.25 
 15 Widney, Riley                Arizona Puma           6.96m      6.45m   21-02.00 
 
Discus Throw 1kg Youth Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 61.52m  6/3/1995    Joel Armitage, Ralston, NE                 
     JO Meet: J 57.63m  8/2/2009    Grant Hill, 06-09 Huntsville               
    AZ Assoc: A 46.58m  5/24/1992   Danny Righetti, UNA                        
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Elmore Jr, Andre'            Do Right Edu          44.20m     43.89m     144-00 
  2 King, Elliot                 Arizona Flam          38.15m     34.23m     112-04 
  3 Mason, Elijah                Unattached                       33.90m     111-03 
  4 Dowlearn, William            Arizona Must          34.72m     32.20m     105-08 
  5 Bardwell-Jones, Darren       Arizona Chee                     31.28m     102-07 
  6 Gill, Richard                Arizona Chee                     29.99m      98-05 
  7 Coleman, Sebastain           Arizona Flam          24.29m     24.13m      79-02 
  8 Naisant, Marcus              Arizona Flam          21.84m     22.35m      73-04 
  9 Smith, Clarence              Arizona Flam                     20.06m      65-10 
 10 Corrales, Jose               AZ Titans LL          22.28m     19.97m      65-06 
 11 Widney, Riley                Arizona Puma          22.57m     16.11m      52-10 
 
Javelin Throw 600g Youth Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 59.73m  6/5/2008    Adam Sparks, Unatt Tuscalossa, AL          
     JO Meet: J 56.23m  7/25/2008   David Reinhardt, Unatt Three Riv           
    AZ Assoc: A 53.04m  7/13/2008   Aaron Ramirez, Unattached                  
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Naisant, Marcus              Arizona Flam          35.62m     43.24m     141-10 
  2 King, Elliot                 Arizona Flam          39.86m     42.50m     139-05 
  3 Joiner, Jamarye              Vail Vipers           36.58m     41.19m     135-02 
  4 Rahman, Samir                Phoenix Bobc          30.21m     35.31m     115-10 
  5 Moreland, Shamar             Do Right Edu          36.58m     34.07m     111-09 
  6 Otis, Tyler                  Unattached            27.31m     27.29m      89-06 
  7 Howard, Jelani               Tucson Elite          31.98m     26.25m      86-01 
  8 Elmore Jr, Andre'            Do Right Edu          32.92m     26.04m      85-05 
  9 McCray, Cole                 AZ Goldrush                      24.73m      81-02 
 10 Smith, Clarence              Arizona Flam                     23.91m      78-05 
 11 Widney, Riley                Arizona Puma          18.64m     19.73m      64-09 
 12 Corrales, Jose               AZ Titans LL          23.03m     16.41m      53-10 
 
3000 Meter Race Walk Youth Boys
================================================================================
 Nat'l Youth: N 13:42.07  7/22/2008   Tyler Sorensen, 38 Pleasanton H          
     JO Meet: J 13:42.07  7/22/2008   Tyler Sorensen, 38 Pleasanton H          
    AZ Assoc: A 14:00.50  6/4/1988    William Jenkins, DH                      
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Otis, Tyler                  Unattached          18:02.35   19:00.52  
  2 Gill, Richard                Arizona Chee                   20:35.72  
 
100 Meter Dash Intermediate Boys
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 10.51  7/28/2006   Jeremy Rankin, Unattached                   
     JO Meet: J 10.51  7/28/2006   Jeremy Rankin, Unattached                   
    AZ Assoc: A 10.67  7/14/2003   Keegan Herring, ARS                         
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Clark, Joseph                Arizona Flam           11.03      11.66q  NWI  1 
  2 Reed-Campos, Isaiah          Alliance You           11.78      12.08q  NWI  1 
  3 Cooper, Rome                 Unattached             12.05      12.19q  NWI  2 
  4 Carr, Rickey                 Huron Athlet           11.80      12.25q  NWI  2 
  5 Anzalone, Quinton            Tucson Elite           12.00      12.26q  NWI  2 
  6 Tipton, Rico                 Spartan Spee           12.20      12.37q  NWI  2 
  7 Marrero, Estefon             Arizona Dyna           11.90      12.81q  NWI  1 
  8 Benjamin, Joshua             The Arizona            12.34      12.83q  NWI  1 
  9 Moran, Brandon               Arizona Flam           12.43      13.03q  NWI  1 
 10 Logan, Kieran                Tucson Elite           12.53      13.28   NWI  2 
 11 Hawkins, Fredrick            The Arizona            13.46      13.79   NWI  1 
 12 Patterson, Christopher       Spartan Spee           12.20      15.29   NWI  2 
 
100 Meter Dash Intermediate Boys
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 10.51  7/28/2006   Jeremy Rankin, Unattached                   
     JO Meet: J 10.51  7/28/2006   Jeremy Rankin, Unattached                   
    AZ Assoc: A 10.67  7/14/2003   Keegan Herring, ARS                         
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Clark, Joseph                Arizona Flam           11.66      11.31   NWI 
  2 Reed-Campos, Isaiah          Alliance You           12.08      11.83   NWI 
  3 Cooper, Rome                 Unattached             12.19      11.90   NWI 
  4 Anzalone, Quinton            Tucson Elite           12.26      12.03   NWI 
  5 Tipton, Rico                 Spartan Spee           12.37      12.07   NWI 
  6 Carr, Rickey                 Huron Athlet           12.25      12.34   NWI 
  7 Marrero, Estefon             Arizona Dyna           12.81      12.55   NWI 
  8 Benjamin, Joshua             The Arizona            12.83      12.63   NWI 
  9 Moran, Brandon               Arizona Flam           13.03      12.82   NWI 
 
200 Meter Dash Intermediate Boys
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 21.10  7/29/1995   W. Obea Moore, Los Angeles, CA              
     JO Meet: J 21.10  7/29/1995   W. Obea Moore, Los Angeles, CA              
    AZ Assoc: A 21.64  7/14/2003   Keegan Herring, ARS                         
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Ham, Mykeal                  Arizona Flam           22.80      22.99q  NWI  1 
  2 Clark, Joseph                Arizona Flam           23.75      23.57q  NWI  2 
  3 Reed-Campos, Isaiah          Alliance You           23.81      23.91q  NWI  1 
  4 Davis, Jordan                Do Right Edu           24.62      24.02q  NWI  2 
  5 Cooper, Rome                 Unattached             24.45      24.53q  NWI  2 
  6 Patterson, Christopher       Spartan Spee           25.20      25.17q  NWI  1 
  7 Moran, Brandon               Arizona Flam           25.62      25.56q  NWI  2 
  8 Benjamin, Joshua             The Arizona            25.27      25.79q  NWI  2 
  9 Edmonds, Dillon              Arizona Elit           25.50      25.83q  NWI  2 
 10 Logan, Kieran                Tucson Elite           25.50      26.35   NWI  1 
 11 Alexander, Austin            Vail Vipers            26.59      26.95   NWI  1 
 12 Hawkins, Fredrick            The Arizona            28.27      27.35   NWI  1 
 
200 Meter Dash Intermediate Boys
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 21.10  7/29/1995   W. Obea Moore, Los Angeles, CA              
     JO Meet: J 21.10  7/29/1995   W. Obea Moore, Los Angeles, CA              
    AZ Assoc: A 21.64  7/14/2003   Keegan Herring, ARS                         
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Ham, Mykeal                  Arizona Flam           22.99      22.81   NWI 
  2 Clark, Joseph                Arizona Flam           23.57      23.00   NWI 
  3 Davis, Jordan                Do Right Edu           24.02      24.17   NWI 
  4 Reed-Campos, Isaiah          Alliance You           23.91      24.34   NWI 
  5 Cooper, Rome                 Unattached             24.53      25.09   NWI 
  6 Moran, Brandon               Arizona Flam           25.56      25.72   NWI 
  7 Benjamin, Joshua             The Arizona            25.79      25.84   NWI 
  8 Edmonds, Dillon              Arizona Elit           25.83      26.00   NWI 
 
400 Meter Dash Intermediate Boys
============================================================================
 Nat'l Youth: N 45.99  7/29/1995   W. Obea Moore, Los Angeles, CA              
     JO Meet: J 45.99  7/29/1995   W. Obea Moore, Los Angeles, CA              
    AZ Assoc: A 49.30  6/12/2001   Michael Hilbe, AST                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Ham, Mykeal                  Arizona Flam           49.24      49.98   2 
  2 Knight, Devin                The Arizona            53.65      54.26   2 
  3 Carr, Rickey                 Huron Athlet           53.00      54.36   2 
  4 Waldon, Tanner               Arizona Flam           57.22      54.91   2 
  5 Reed-Campos, Isaiah          Alliance You           57.12      56.01   2 
  6 Edmonds, Dillon              Arizona Elit           59.34      58.35   1 
  7 Benjamin, Joshua             The Arizona            58.48      58.73   1 
  8 Farr, Deonta                 Coldwater Ex           56.00    1:01.32   2 
 
800 Meter Run Intermediate Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 1:50.51  7/28/2007   Howard Shepard, 26 Texas Stars T          
     JO Meet: J 1:50.51  7/28/2007   Howard Shepard, 26 Texas Stars T          
    AZ Assoc: A 1:57.23  6/12/2001   Michael Hilbe, AST                        
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Vasquez, Emilio              Tucson Elite         2:00.04    2:05.75  
  2 Carvajal, Martin             Coldwater Ex         2:15.00    2:08.34  
  3 Rascon, Pablo                Coldwater Ex         2:16.00    2:09.32  
  4 Montufar, Robert             Arizona Chee         2:17.00    2:09.93  
  5 Waldon, Tanner               Arizona Flam         2:13.22    2:14.95  
  6 Farr, Deonta                 Coldwater Ex         2:20.00    2:22.57  
  7 Olivas, Rico                 Coldwater Ex         2:21.00    2:26.63  
  8 Wilson, Corey                Glendale Fla         2:33.00    2:30.73  
  9 Petersen, Kyle               The Arizona          2:28.76    2:33.97  
 
1500 Meter Run Intermediate Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 3:54.02  7/29/2007   Nathan Mathabane, 13 unattached           
     JO Meet: J 3:54.02  7/29/2007   Nathan Mathabane, 13 unattached           
    AZ Assoc: A 4:04.00  2/13/1982   Steve Scocco, AP                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Vasquez, Emilio              Tucson Elite         4:47.00    4:21.19  
  2 Guerrero, Mufasa             Coldwater Ex         4:30.00    4:34.49  
  3 Floyd, Andrew                Arizona Must         4:34.32    4:36.53  
  4 Otis, Tim                    Unattached           4:32.84    4:36.63  
  5 Montufar, Robert             Arizona Chee         4:40.00    4:42.73  
  6 Strunk, Joseph               Unattached           4:34.09    4:52.14  
  7 Waldon, Tanner               Arizona Flam         4:57.56    4:53.73  
  8 Widney, Davey                Arizona Puma         4:38.00    5:00.80  
  9 Petersen, Kyle               The Arizona          5:14.47    5:15.04  
 10 Wilson, Corey                Glendale Fla                    5:57.14  
 
3000 Meter Run Intermediate Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 8:27.00  7/23/1993   Billy Harper, Philomath, OR               
     JO Meet: J 8:27.00  7/23/1993   Billy Harper, Philomath, OR               
    AZ Assoc: A 9:04.90  7/16/1989   Theodore Martin, NARR                     
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Loughran, Eddie              Coldwater Ex         9:51.00    9:53.06  
  2 Floyd, Andrew                Arizona Must         9:48.21    9:57.22  
  3 Guerrero, Mufasa             Coldwater Ex         9:52.00   10:01.51  
  4 Otis, Tim                    Unattached           9:59.51   10:18.40  
  5 Strunk, Joseph               Unattached          10:02.51   10:37.21  
  6 Widney, Davey                Arizona Puma        10:47.00   10:38.12  
  7 Lopez, Riley                 Tucson Elite                   11:12.94  
 
110 Meter Hurdles (39" ) Intermediate Boys
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 13.74  7/29/2007   Wayne Davis II, 13 Hurdles First            
     JO Meet: J 13.74  7/29/2007   Wayne Davis II, 13 Hurdles First            
    AZ Assoc: A 14.73  5/22/2004   Marcus Clanton, AH                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Walashek, Austin             Arizona Puma           15.71      15.80   NWI 
  2 Knight, Devin                The Arizona            15.80      16.75   NWI 
  3 Alexander, Austin            Vail Vipers            18.83      19.62   NWI 
 
400 Meter Hurdles (36") Intermediate Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 51.56  7/30/2006   William Wynne, 03 Titans                    
     JO Meet: J 51.56  7/30/2006   William Wynne, 03 Titans                    
    AZ Assoc: A 56.95  6/10/1990   Chris Chancy, SS                            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Davis, Jordan                Do Right Edu         1:01.21      58.44  
  2 Knight, Devin                The Arizona            58.38      58.60  
  3 Alexander, Austin            Vail Vipers          1:07.87    1:08.05  
 
2000 Meter Steeplechase (36" ) Intermediate Boys
================================================================================
 Nat'l Youth: N 6:02.84  7/31/1988   Jason Brown, Provo, UT                    
     JO Meet: J 6:02.84  7/31/1988   Jason Brown, Provo, UT                    
    AZ Assoc: A 6:37.25  6/8/2001    David Ryan, HH                            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Floyd, Andrew                Arizona Must         7:08.51    7:01.58  
  2 Guerrero, Mufasa             Coldwater Ex         7:12.00    7:09.73  
  3 Loughran, Eddie              Coldwater Ex         7:13.00    7:23.00  
  4 Otis, Tim                    Unattached           7:26.47    7:39.46  
  5 Widney, Davey                Arizona Puma                    8:29.59  
 
4x800 Meter Relay Intermediate Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 7:41.30  7/25/2007   12 26 Texas Stars Track Club,, 26 Texas St
                         E Gosset, J Burkley, H Shepard, K Payne           
     JO Meet: J 7:41.30  7/25/2007   12 26 Texas Stars Track Club,, 26 Texas St
                         E Gosset, J Burkley, H Shepard, K Payne           
    AZ Assoc: A 8:40.27  5/18/1985   Arizona Puma                              
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Coldwater Express TC  'A'                         9:30.00    8:52.70  
     1) Carvajal, Martin                2) Farr, Deonta                   
     3) Guerrero, Mufasa                4) Loughran, Eddie                
 
High Jump Intermediate Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 2.15m  8/1/1992    Eric Bishop, Chatsworth, GA                 
     JO Meet: J 2.15m  8/1/1992    Eric Bishop, Chatsworth, GA                 
    AZ Assoc: A 2.04m  6/11/1994   Mateo Mantano, FFS                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Anzalone, Quinton            Tucson Elite           1.93m      1.85m    6-00.75 
  2 Walashek, Austin             Arizona Puma           1.87m      1.80m    5-10.75 
  3 Tipton, Rico                 Spartan Spee           1.75m      1.70m    5-07.00 
  4 Merkley, Lucas               Arizona Puma           1.60m      1.60m    5-03.00 
 
Pole Vault Intermediate Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 5.12m  7/9/1994    Jacob Davis, San Antonio, TX                
     JO Meet: J 4.88m  7/25/1987   Jason Lavender, Wichita Falls, TX           
    AZ Assoc: A 4.40m  5/23/2011   Grant Sisserson, Unattached                 
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Duckworth, Timothy           Phoenix Bobc           4.34m      4.25m   13-11.25 
  2 Wenig, John                  Risen Track Club                  3.50m   11-05.75 
  3 Jennison, Connor             Unattached             3.81m      3.35m   10-11.75 
 
Long Jump Intermediate Boys
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 7.35m  1979        Steven Hansley, East Orange, NJ             
     JO Meet: J 7.35m  1979        Steven Hansley, East Orange, NJ             
    AZ Assoc: A 6.99m  6/14/1997   Samuel Moore, AH                            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Walashek, Austin             Arizona Puma           6.70m      6.64m   NWI  21-09.50 
  2 Tipton, Rico                 Spartan Spee           5.20m      6.01m   NWI  19-08.75 
  3 Anzalone, Quinton            Tucson Elite           5.72m      5.85m   NWI  19-02.50 
  4 Cooper, Rome                 Unattached             5.49m      5.56m   NWI  18-03.00 
  5 Merkley, Lucas               Arizona Puma           5.61m      5.21m   NWI  17-01.25 
  6 Moran, Brandon               Arizona Flam           5.27m      5.17m   NWI  16-11.50 
  7 Logan, Kieran                Tucson Elite           4.62m      4.78m   NWI  15-08.25 
  8 Hawkins, Fredrick            The Arizona                       4.48m   NWI  14-08.50 
 
Triple Jump Intermediate Boys
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 15.08m  7/29/1995   Chris Hercules, Palatine, IL               
     JO Meet: J 15.08m  7/29/1995   Chris Hercules, Palatine, IL               
    AZ Assoc: A 14.43m  6/16/2007   William Clay, DR                           
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Tipton, Rico                 Spartan Spee                     11.74m   NWI  38-06.25 
 
Shot Put 12 lb. Intermediate Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 19.29m  7/26/1996   Chris Sprague, Eugene OR                   
     JO Meet: J 19.29m  7/26/1996   Chris Sprague, Eugene OR                   
    AZ Assoc: A 16.28m  6/18/2000   Tomas Navarro, UNA                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Hale-Mercer, Nikaeus         Unattached            14.93m     15.30m   50-02.50 
  2 Quindtero, Ezequiel          Unattached            13.41m     12.64m   41-05.75 
  3 Smith, Myles                 Arizona Flam                     11.57m   37-11.50 
  4 Polo, Maatthew               Coldwater Ex                     10.90m   35-09.25 
  5 Wright, Douglas              Spartan Spee          10.67m      9.93m   32-07.00 
  6 Rodriguez, Devonte           Tucson Elite          10.11m      9.82m   32-02.75 
 
Discus Throw 1.6kg Intermediate Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 54.58m  7/26/2007   Daniel Block, 07 21 Unattached             
     JO Meet: J 54.58m  7/26/2007   Daniel Block, 07 21 Unattached             
    AZ Assoc: A 49.93m  5/3/2009    Jeremy Tuttle, Unattached                  
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Hale-Mercer, Nikaeus         Unattached            38.40m     38.06m     124-10 
  2 Campbell, Clay               Arizona Speedsta                 32.89m     107-11 
  3 Smith, Myles                 Arizona Flam                     30.89m     101-04 
  4 Wright, Douglas              Spartan Spee          30.48m     30.67m     100-07 
  5 Quindtero, Ezequiel          Unattached            33.22m     28.94m      94-11 
  6 Polo, Maatthew               Coldwater Ex                     28.10m      92-02 
  7 Reyes, Solomon               Unattached                       25.50m      83-08 
  8 Smith, Daniel                Unattached                       24.46m      80-03 
 
Hammer Throw 800g Intermediate Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 60.96m  7/26/2007   Alex Cartwright, 13 Salem Track            
     JO Meet: J 60.96m  7/26/2007   Alex Cartwright, 13 Salem Track            
    AZ Assoc: A 43.02m  5/2/2009    Jeremy Tuttle, Unattached                  
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Beene, Jacob                 Unattached            54.89m     53.81mA    176-06 
 
Javelin Throw 800g Intermediate Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 63.73m  7/22/2008   Bradley Bolton, 33 Wildcats TC             
     JO Meet: J 63.73m  7/22/2008   Bradley Bolton, 33 Wildcats TC             
    AZ Assoc: A 57.85m  6/7/2010    Travis Colby, 1048 AZ Puma                 
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Ramirez, Aaron               Unattached            52.44m     54.33m     178-03 
  2 Robertson, Jett              Unattached            48.93m     47.50m     155-10 
  3 Rodriguez, Devonte           Tucson Elite          34.04m     45.85m     150-05 
  4 Jones, Marcus                Phoenix Bobc          26.33m     21.89m      71-10 
 
100 Meter Dash Young Men
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 10.08  6/27/2005   J-Mee Samuel, Greensbooro, NC               
     JO Meet: J 10.30  7/25/1987   Quincy Watts, Woodland Hills, CA            
    AZ Assoc: A 10.51  6/16/2007   Ray Miller, AP                              
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Clark, Christian             Arizona Flam           10.77      10.89q  NWI  2 
  2 Marrero, Dionee              Arizona Dyna           10.84      11.25q  NWI  1 
  3 Gilliam, Malik               Arizona Flam           11.00      11.28q  NWI  1 
  4 Parks, Deon                  The Arizona            11.33      11.48q  NWI  2 
  5 Holding, Preston             Phoenix Bobc           11.44      11.58q  NWI  2 
  6 Robinson, Rakewon            Unattached                        11.59q  NWI  1 
  7 Pyle, Christopher            Arizona Dyna           11.05      11.62q  NWI  2 
  8 Newman, Zachary              Spartan Spee           10.90      11.66q  NWI  2 
  9 Wells, Stephon               Arizona Elit           11.73      11.90q  NWI  2 
 10 Holgerson, Jorgen            Arizona Flam           11.88      12.29   NWI  1 
 11 Montano, Marcus              Tucson Elite           11.93      12.41   NWI  1 
 
100 Meter Dash Young Men
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 10.08  6/27/2005   J-Mee Samuel, Greensbooro, NC               
     JO Meet: J 10.30  7/25/1987   Quincy Watts, Woodland Hills, CA            
    AZ Assoc: A 10.51  6/16/2007   Ray Miller, AP                              
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Clark, Christian             Arizona Flam           10.89      10.81   NWI 
  2 Marrero, Dionee              Arizona Dyna           11.25      11.00   NWI 
  3 Pyle, Christopher            Arizona Dyna           11.62      11.37   NWI 
  4 Parks, Deon                  The Arizona            11.48      11.45   NWI 
  5 Holding, Preston             Phoenix Bobc           11.58      11.55   NWI 
  6 Wells, Stephon               Arizona Elit           11.90      11.62   NWI 
  7 Robinson, Rakewon            Unattached             11.59      11.69   NWI 
 
200 Meter Dash Young Men
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 20.50  7/25/1987   Quincy Watts, Woodland Hills                
     JO Meet: J 20.50  7/25/1987   Quincy Watts, Woodland Hills                
    AZ Assoc: A 21.46  5/3/2009    Ryan Milus, Arizona Chee                    
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Clark, Christian             Arizona Flam           21.86      21.95q  NWI  1 
  2 Marrero, Dionee              Arizona Dyna           21.99      22.27q  NWI  2 
  3 Senior, Brandon              Arizona Flam           22.48      22.43q  NWI  1 
  4 Pyle, Christopher            Arizona Dyna           23.06      22.81q  NWI  1 
  5 Mitchell, Damian             Do Right Edu           23.29      22.82q  NWI  1 
  6 Parks, Deon                  The Arizona            23.39      23.03q  NWI  2 
  7 Newman, Zachary              Spartan Spee           23.00      23.07q  NWI  2 
  8 Gilliam, Malik               Arizona Flam           22.80      23.24q  NWI  1 
  9 Wells, Stephon               Arizona Elit           24.14      23.52q  NWI  2 
 10 Robinson, Rakewon            Unattached                        23.80   NWI  1 
 11 McGrew, Christopher          Arizona Flam           23.50      23.87   NWI  2 
 12 Holgerson, Jorgen            Arizona Flam           24.14      24.22   NWI  2 
 13 Montano, Marcus              Tucson Elite           23.00      24.51   NWI  1 
 14 Roth, Jared                  Tucson Elite           23.50      24.60   NWI  2 
 15 Hudak, Derek                 Phoenix Bobc           26.44      26.18   NWI  2 
 
200 Meter Dash Young Men
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 20.50  7/25/1987   Quincy Watts, Woodland Hills                
     JO Meet: J 20.50  7/25/1987   Quincy Watts, Woodland Hills                
    AZ Assoc: A 21.46  5/3/2009    Ryan Milus, Arizona Chee                    
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Clark, Christian             Arizona Flam           21.95      21.95   NWI 
  2 Senior, Brandon              Arizona Flam           22.43      22.29   NWI 
  3 Marrero, Dionee              Arizona Dyna           22.27      22.60   NWI 
  4 Gilliam, Malik               Arizona Flam           23.24      22.83   NWI 
  5 Parks, Deon                  The Arizona            23.03      23.05   NWI 
  6 Pyle, Christopher            Arizona Dyna           22.81      23.06   NWI 
  7 Mitchell, Damian             Do Right Edu           22.82      23.19   NWI 
  8 Newman, Zachary              Spartan Spee           23.07      23.23   NWI 
  9 Wells, Stephon               Arizona Elit           23.52      23.48   NWI 
 
400 Meter Dash Young Men
============================================================================
 Nat'l Youth: N 45.58  7/6/1996    William Obea Moore, Salt Lake City, UT      
     JO Meet: J 45.63  7/30/1995   Jerome Young, Hartford, CT                  
    AZ Assoc: A 48.16  6/11/2006   Tyler Arnold, AH                            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Clark, Christian             Arizona Flam           48.32      48.64   2 
  2 Mitchell, Damian             Do Right Edu           51.00      50.85   2 
  3 Traywick, Dylan              Arizona Flam           50.93      50.94   2 
  4 Howard, Connor               Arizona Trac           51.66      52.76   2 
  5 Holgerson, Jorgen            Arizona Flam           56.28      56.10   2 
  6 Robinson, Rakewon            Unattached                        56.32   1 
  7 Martinez, Everett            Glendale Fla         1:05.00    1:04.15   1 
  8 Ramirez, Alberto             Glendale Fla         1:05.00    1:06.04   1 
 
800 Meter Run Young Men
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 1:49.49  7/27/1999   Nick Davenport, Texas                     
     JO Meet: J 1:49.49  7/27/1999   Nick Davenport, Texas                     
    AZ Assoc: A 1:54.23  6/20/2001   Matt Burton, UNA                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Traywick, Dylan              Arizona Flam         1:52.67    1:57.20  
  2 Moreno, Jesus                Glendale Fla                    2:01.95  
  2 Johnson, Dillon              Feel The Hea         2:03.06    2:01.95  
  4 Retana, Jose                 Arizona Flam                    2:07.14  
  5 LeBeau, Logan                Arizona Flam                    2:12.73  
 
1500 Meter Run Young Men
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 3:54.71  7/28/1991   Paul Kinser, Greensboro, NC               
     JO Meet: J 3:54.71  7/28/1991   Paul Kinser, Greensboro, NC               
    AZ Assoc: A 4:01.10  4/17/1993   Eugene Sawyer, ABR                        
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Traywick, Dylan              Arizona Flam         4:10.04    4:13.27  
  2 Johnson, Dillon              Feel The Hea         4:19.33    4:17.07  
  3 Retana, Jose                 Arizona Flam                    4:21.87  
  4 Adames, Joseph               Glendale Fla         4:25.00    4:23.77  
  5 Gutierrez, Jesus             Glendale Fla         4:19.00    4:26.03  
  6 Maag, Jonas                  Unattached           4:28.00    4:27.53  
  7 Farrell, Kevin               Unattached           4:41.00    4:32.94  
  8 Bates, Alex                  Glendale Fla                    4:35.05  
  9 LeBeau, Logan                Arizona Flam                    4:35.26  
 10 Valverde, Julio              Glendale Fla                    4:53.02  
 11 Davis, Devonte               Coldwater Ex         4:40.00    4:54.03  
 12 Martinez, Everett            Glendale Fla         5:06.00    4:59.95  
 
3000 Meter Run Young Men
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 14:27.14  7/28/2001   Yong-Sung Leal, San Leandro, CA          
     JO Meet: J 14:27.14  7/28/2001   Yong-Sung Leal, San Leandro, CA          
    AZ Assoc: A  9:18.31  5/24/2011   Randolph Chavez, Arizona Flam            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Adames, Joseph               Glendale Fla         9:34.00    9:26.42J 
  2 Retana, Jose                 Arizona Flam                    9:35.07J 
  3 Gutierrez, Jesus             Glendale Fla         9:38.00    9:42.13J 
  4 Farrell, Kevin               Unattached                      9:47.42J 
  5 Davis, Devonte               Coldwater Ex         9:59.00   10:14.52J 
  6 Lopez, Patrick               Tucson Elite                   12:14.03J 
 
110 Meter Hurdles (39" ) Young Men
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 13.38  7/25/2009   Wayne Davis, 13 Track Eastern               
     JO Meet: J 13.41  7/27/2008   Booker Nunley, 13 Track Eastern             
    AZ Assoc: A 13.78  6/1/1991    Armon Williams, TAA                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Newman, Wayne                Pops TC                14.47      15.13   NWI 
  2 Holding, Preston             Phoenix Bobc           14.60      15.16   NWI 
  3 McGrew, Christopher          Arizona Flam           15.70      17.04   NWI 
  4 Sai, Wyman                   Tucson Elite                      19.10   NWI 
  5 Payne, Drew                  Arizona Puma                      22.65   NWI 
 
400 Meter Hurdles (36" ) Young Men
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 49.77  7/29/2002   Kerron Clement, Missouri City, TX           
     JO Meet: J 49.77  7/29/2002   Kerron Clement, Missouri City, TX           
    AZ Assoc: A 53.12  7/16/1994   Colin Fuel, JOM                             
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Newman, Wayne                Pops TC                56.00      56.42  
  2 Senior, Brandon              Arizona Flam           57.07      58.48  
  3 Johnson, Dillon              Feel The Hea                      59.76  
  4 Bullock, Jackson             Arizona Elit                    1:01.42  
  5 McGrew, Christopher          Arizona Flam           59.50    1:01.87  
  6 Montano, Marcus              Tucson Elite                    1:05.21  
 
2000 Meter Steeplechase (36") Young Men
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 5:53.71  7/29/1983   Orla Kastberg, Grantville, NY             
     JO Meet: J 5:53.71  7/29/1983   Orla Kastberg, Grantville, NY             
    AZ Assoc: A 6:09.70  6/20/1984   Darrel Maxey, UNA                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Farrell, Kevin               Unattached                      7:07.03  
  2 Gutierrez, Jesus             Glendale Fla         7:07.00    7:17.28  
  3 Ontiveros, Jesus             Glendale Fla         7:35.00    7:18.38  
  4 Maag, Jonas                  Unattached                      7:18.97  
  5 Barrio, Jesus                Glendale Fla         7:43.00    7:26.77  
  6 Davis, Devonte               Coldwater Ex         7:18.00    7:52.74  
  7 Soriano, Juan                Glendale Fla                    7:59.81  
  8 Ramirez, Alberto             Glendale Fla         8:19.00    8:01.21  
 
4x100 Meter Relay Young Men
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 39.73  8/1/1998    Track Houston, Houston, TX                  
                       R. Beard, B. Gay, J. Harris, T. Williams          
     JO Meet: J 39.73  8/1/1998    Track Houston, Houston, TX                  
                       R. Beard, B. Gay, J. Harris, T. Williams          
    AZ Assoc: A 42.34  6/10/1990   Track Arizona                               
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Arizona Dynamite TC  'A'                                       44.84  
 
4x800 Meter Relay Young Men
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 7:35.27  8/2/1981    East Coast Classics, Lincoln, NE          
     JO Meet: J 7:35.27  8/2/1981    East Coast Classics, Lincoln, NE          
    AZ Assoc: A 8:12.50  6/18/1989   Phoenix Bobcats                           
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Glendale Flash  'B'                                          9:30.27  
     1) Martinez, Everett               2) Millea, Timothy                
     3) Ramirez, Alberto                4) Soriano, Juan                  
  2 Glendale Flash  'A'                                          9:44.51  
     1) Adames, Joseph                  2) Barrio, Jesus                  
     3) Gutierrez, Jesus                4) Moreno, Jesus                  
 
High Jump Young Men
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 2.28m  7/9/1983    Dothel Edwards, Seattle, WA                 
     JO Meet: J 2.23m  7/31/1983   Rick Noji, Maurice Crumby, Seattle, WA      
    AZ Assoc: A 2.10m  6/1/1991    Teddy Williams, TAA                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Roth, Jared                  Tucson Elite           2.03m      2.05m    6-08.75 
  2 Wells, Marquis               Arizona Flam           1.90m      1.80m    5-10.75 
  3 Graves, Isaiah               Arizona Flam           1.83m      1.70m    5-07.00 
 
Pole Vault Young Men
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 5.31m  7/30/2006   Casey Roche, UNA 38                         
     JO Meet: J 5.31m  7/30/2006   Casey Roche, UNA 38                         
    AZ Assoc: A 5.02m  5/23/2011   Garrett Starkey, Arizona Pole               
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Hiett, Nathan                Arizona Pole                      4.40m   14-05.25 
  2 Marshall, Scott              Ultimate Hig           4.72m     J4.40m   14-05.25 
  3 Tobin, Justin                Unattached             4.40m      4.10m   13-05.25 
  4 Giles, Jon                   Ultimate Hig           4.42m      3.95m   12-11.50 
  5 Alme, Jake                   Ultimate Hig           3.96m      3.80m   12-05.50 
  6 Marshall, Craig              Ultimate Hig           3.96m      3.65m   11-11.75 
  6 Haught, Kevin                Raise The Ba           3.66m      3.65m   11-11.75 
  8 Lemons, Derrick              Raise The Ba           3.81m      3.50m   11-05.75 
  9 Pimentel, Nicholas           Arizona Must                      3.35m   10-11.75 
 -- Lowney, Colin                Arizona Pole                         NH            
 -- Miller, John                 Arizona Pole                         NH            
 
Long Jump Young Men
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 7.60m  7/25/1991   Sheddric Fields, Dallas, TX                 
     JO Meet: J 7.60m  7/25/1991   Sheddric Fields, Dallas, TX                 
    AZ Assoc: A 7.15m  5/25/2011   Lewis Todd, Arizona Chee                    
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Flannigan, Marcus            Arizona Chee           7.01m      6.69m   NWI  21-11.50 
  2 Newman, Zachary              Spartan Spee           6.71m      6.54m   NWI  21-05.50 
  3 Roth, Jared                  Tucson Elite           5.97m      6.25m   NWI  20-06.25 
  4 Montano, Marcus              Tucson Elite           5.92m      6.24m   NWI  20-05.75 
  5 Wells, Stephon               Arizona Elit           6.34m      6.18m   NWI  20-03.50 
  6 Hupe, James                  Impact Veloc           5.66m      5.89m   NWI  19-04.00 
  7 Wells, Marquis               Arizona Flam           6.13m      5.87m   NWI  19-03.25 
  8 Graves, Isaiah               Arizona Flam           5.65m      5.74m   NWI  18-10.00 
  9 Holding, Preston             Phoenix Bobc           5.87m      5.62m   NWI  18-05.25 
 10 Sai, Wyman                   Tucson Elite           6.38m      5.52m   NWI  18-01.50 
 11 Hudak, Derek                 Phoenix Bobc           5.49m      4.97m   NWI  16-03.75 
 
Triple Jump Young Men
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 16.72m  7/29/2004   Kenneth Hall, Baker , LA                   
     JO Meet: J 16.72m  7/29/2004   Kenneth Hall, Baker , LA                   
    AZ Assoc: A 14.82m  6/7/2010    Tevin Blaylark, 1048 AZPanthers            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 McClain, Hayden              Arizona Dyna          14.85m     14.77m   NWI  48-05.50 
  2 Wells, Marquis               Arizona Flam          13.23m     12.48m   NWI  40-11.50 
  3 Hupe, James                  Impact Veloc          12.78m     12.41m   NWI  40-08.75 
  4 Sai, Wyman                   Tucson Elite          12.73m     11.90m   NWI  39-00.50 
  5 Graves, Isaiah               Arizona Flam                     11.55m   NWI  37-10.75 
  6 Hudak, Derek                 Phoenix Bobc          10.74m     10.42m   NWI  34-02.25 
 
Shot Put 12 lb. Young Men
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 20.43m  7/24/1987   Dwight Johnson, Phoenix, AZ                
     JO Meet: J 20.43m  7/24/1987   Dwight Johnson, Phoenix, AZ                
    AZ Assoc: A 18.32m  6/1/1991    Korey Johnson, TAA                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Collins, Shawn               Unattached            17.93m     17.45m   57-03.00 
  2 Garcia, Rogelio              Unattached                       16.38m   53-09.00 
  3 Green, Ryan                  Arizona Chee                     14.65m   48-00.75 
  4 Medina, Albert               Unattached            15.09m     14.33m   47-00.25 
  5 Carter, kevvin               Unattached            14.63m     13.42m   44-00.50 
  6 Begay, Avery                 Unattached            11.94m     11.93m   39-01.75 
  7 Garcia, Matthew              Unattached            13.79m     11.92m   39-01.25 
 
Discus Throw 1.6kg Young Men
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 50.69m  5/25/2011   Jeremy Tuttle, 1048 Unattached             
    AZ Assoc: A 57.82m  6/6/1987    Dwight Johnson, JOM                        
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Collins, Shawn               Unattached            51.51m     46.19m     151-06 
  2 Green, Ryan                  Arizona Chee                     44.37m     145-07 
  3 Medina, Albert               Unattached            42.34m     40.16m     131-09 
  4 Carter, kevvin               Unattached                       38.79m     127-03 
  5 Garcia, Matthew              Unattached            38.56m     38.73m     127-01 
  6 Spigelmire, Kyle             Arizona Elit          39.01m     35.29m     115-09 
  7 Begay, Avery                 Unattached            33.96m     31.28m     102-07 
 
Hammer Throw 12# Young Men
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 79.24m  6/28/2008   Connor McCullough, Unattached, CA          
     JO Meet: J 77.67m  7/28/2009   Connor McCollough, SO Cal Unattache        
    AZ Assoc: A 60.59m  6/18/2002   Clay Olsen, UNA                            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Garcia, Rogelio              Unattached                       45.58m     149-06 
  2 Garcia, Matthew              Unattached            39.07m     41.17m     135-01 
  3 Medina, Albert               Unattached            36.70m     39.70m     130-03 
  4 Spigelmire, Kyle             Arizona Elit          30.48m     39.42m     129-04 
  5 Payne, Drew                  Arizona Puma          30.04m     31.98m     104-11 
 
Javelin Throw 800g Young Men
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 66.94m  7/26/1994   Patrick Ramsey, Simsboro, LA               
     JO Meet: J 66.94m  7/26/1994   Patrick Ramsey, Simsboro, LA               
    AZ Assoc: A 61.81m  5/23/2011   Jeremy Tuttle, Unattached                  
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Garcia, Matthew              Unattached            38.56m     36.60m     120-01 
  2 Marshall, Craig              Ultimate Hig          30.48m     35.11m     115-02 
  3 Payne, Drew                  Arizona Puma          30.63m     30.97m     101-07 
  4 Spigelmire, Kyle             Arizona Elit                     29.01m      95-02