Licensed to USATF - Arizona, Inc. - Association License
                     HY-TEK's Meet Manager 6/4/2012 05:15 PM
         2012 USATF Arizona State Championship - 6/2/2012 to 6/3/2012          
                                  June 2012                                      
                            Mesa Community College                             
                                Corrected Results
 
100 Meter Dash Sub-Bantam Girls
=================================================================================
    AZ Assoc: A 15.20  6/4/2011    Kiya Pogue, Az Goldrush                     
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Johnson, Jhaidah           8 Do Right Cou           15.34      15.65q  NWI  3 
  2 Moore, Joy                 8 Az Goldrush            16.28      15.72q  NWI  5 
  3 Smythe, Brynn              8 Arizona Chee           15.98      15.94q  NWI  2 
  4 Logan, Jaiden              8 Arizona Puma           16.68      15.98q  NWI  3 
  5 Hill, Jneya                7 Do Right Cou           16.00      16.22q  NWI  2 
  6 Andrews, Anaya             7 Arizona Chee           16.50      16.39q  NWI  5 
  7 Kennedy, Taniah            7 Arizona Sain           15.91      16.42q  NWI  5 
  8 Onyepunuka, Stacey         5 Arizona Risi           17.05      16.55q  NWI  6 
  9 Ingram, ShaRon             7 AZ Mustangs            16.10      16.58q  NWI  4 
 10 Hawkins, Amara             8 Az Goldrush            15.87     J16.58   NWI  1 
 11 Burks, Avery               6 Arizona Chee           16.86      16.64   NWI  3 
 12 Wilson, Kylan              8 Alliance You           16.65      16.68   NWI  1 
 13 Herring-McDonald, Dylan    6 Arizona Risi           17.23      17.02   NWI  1 
 14 Shaffer, Shelby            6 Do Right Cou           17.83      17.61   NWI  3 
 15 Davis, Aniya               7 Do Right Cou                      17.62   NWI  5 
 16 Rodriguez, Brenna          8 Unattached             16.76      17.70   NWI  3 
 17 Brown, Isys                5 Arizona Tita           17.00      17.75   NWI  1 
 18 Johnson, Jordyn            5 Do Right Cou           18.12      17.79   NWI  3 
 19 James, Dariana             7 Unattached                        17.88   NWI  1 
 20 Hunter, Rian               7 Alliance You           17.79      18.04   NWI  6 
 21 Roberson, Isyss            7 Alliance You           19.76      18.42   NWI  3 
 22 Taylor, Annaleise          6 Arizona Risi           18.22      18.45   NWI  1 
 23 Rosales, Kalia             7 Alliance You           17.99      18.63   NWI  6 
 24 Johnson, Rikay             7 Arizona Elit           18.13      18.68   NWI  2 
 25 Carr, Tielar               8 Arizona Puma           18.71      18.84   NWI  4 
 26 Henderson, Taliyah         5 Arizona Tita           19.51      19.30   NWI  3 
 27 Williams, Michaela         6 Spartan Spee           19.00      19.31   NWI  5 
 28 Landry, Eden               7 AZ Track And                      19.33   NWI  4 
 29 Johnson, Nylynn            8 World Class            19.36      19.56   NWI  5 
 30 Knighton, Deja             5 AZ Mustangs            18.18      19.57   NWI  6 
 31 Gutierrez, Annika          7 Wicked                 20.00      19.81   NWI  1 
 32 Collins, Tess              6 Arizona Elit           19.63      19.95   NWI  1 
 33 Beers, Stephanie           8 AZ Mustangs            20.82      20.21   NWI  6 
 33 Simms, Serena              6 Spartan Spee           18.98      20.21   NWI  4 
 35 McClain, Tamia             8 World Class            19.33      20.42   NWI  6 
 36 Carter, Destiny            6 Az Goldrush            16.90      20.54   NWI  4 
 37 Wiley, Anessa              6 Do Right Cou           20.00      20.67   NWI  6 
 38 DeVorce, Kassidi           4 Phoenix Bobc           20.97      21.34   NWI  4 
 39 Torres, Rhiana             5 Mph TC                 24.90      21.59   NWI  4 
 40 Gonzales, Araceli          5 Wicked                 22.35      21.63   NWI  2 
 41 Warren, Chai               6 Arizona Sain                      22.30   NWI  5 
 42 Jennings, Aliyah           5 AZ Flames TC                      23.47   NWI  5 
 43 Landry, Laila              5 Arizona Tita           25.28      23.76   NWI  5 
 44 Lee, Laila                 8 Mph TC                 17.75      27.35   NWI  2 
 -- Yarbrough, Trinnity        6 Arizona Tita           18.02         DQ   NWI  4 
 -- Yarbrough, Zijah           5 Arizona Tita           18.50         DQ   NWI  2 
 -- Brown, Amee                4 Arizona Tita                         DQ   NWI  2 
 
100 Meter Dash Sub-Bantam Girls
==============================================================================
    AZ Assoc: A 15.20  6/4/2011    Kiya Pogue, Az Goldrush                     
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Johnson, Jhaidah           8 Do Right Cou           15.65      15.66   NWI 
  2 Moore, Joy                 8 Az Goldrush            15.72      15.94   NWI 
  3 Smythe, Brynn              8 Arizona Chee           15.94      16.23   NWI 
  4 Hill, Jneya                7 Do Right Cou           16.22      16.55   NWI 
  5 Onyepunuka, Stacey         5 Arizona Risi           16.55      16.68   NWI 
  6 Ingram, ShaRon             7 AZ Mustangs            16.58      16.71   NWI 
  6 Kennedy, Taniah            7 Arizona Sain           16.42      16.71   NWI 
  8 Andrews, Anaya             7 Arizona Chee           16.39      16.73   NWI 
 
200 Meter Dash Sub-Bantam Girls
=================================================================================
    AZ Assoc: A 32.07  6/5/2011    Paelata Helu, Pops TC                       
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Moore, Joy                 8 Az Goldrush            31.75      33.29q  NWI  3 
  2 Hawkins, Amara             8 Az Goldrush            34.75      34.12q  NWI  2 
  3 Smythe, Brynn              8 Arizona Chee           33.71      34.69q  NWI  6 
  4 Fields, Indiah             8 Spartan Spee           33.86      35.07q  NWI  1 
  5 Ingram, ShaRon             7 AZ Mustangs            34.93      35.21q  NWI  1 
  6 Wilson, Kylan              8 Alliance You           34.99      35.56q  NWI  4 
  7 Kennedy, Taniah            7 Arizona Sain           36.00      36.15q  NWI  2 
  8 Burks, Avery               6 Arizona Chee           36.36      36.42q  NWI  1 
  9 Andrews, Anaya             7 Arizona Chee           37.21      36.54q  NWI  5 
 10 Onyepunuka, Stacey         5 Arizona Risi           36.47      36.69   NWI  4 
 11 Yarbrough, Trinnity        6 Arizona Tita           38.29      37.38   NWI  4 
 12 Hunter, Rian               7 Alliance You           35.78      37.62   NWI  2 
 13 Shaffer, Shelby            6 Do Right Cou           38.00      37.94   NWI  3 
 14 Herring-McDonald, Dylan    6 Arizona Risi           38.42      38.30   NWI  3 
 15 Onyepunuka, Sabatiney      6 Arizona Risi           37.89      38.37   NWI  3 
 16 Shivers, Arazhane          8 Do Right Cou           38.00      39.26   NWI  6 
 17 Taylor, Annaleise          6 Arizona Risi           39.97      39.44   NWI  2 
 18 Brown, Isys                5 Arizona Tita           39.24      39.90   NWI  1 
 19 Upshur, Nevaeh             7 Vail Vipers            42.50      39.99   NWI  2 
 20 Roberson, Isyss            7 Alliance You           38.97      40.17   NWI  5 
 21 Navarro, Melanie           8 Unattached                        40.88   NWI  4 
 22 Rosales, Kalia             7 Alliance You           40.08      41.31   NWI  5 
 23 Gutierrez, Annika          7 Wicked                 45.50      41.38   NWI  3 
 24 Knighton, Deja             5 AZ Mustangs            43.50      41.44   NWI  6 
 25 Rosthenhausler, Zoey       6 Wicked                 43.29      42.37   NWI  3 
 26 Johnson, Jordyn            5 Do Right Cou           38.00      42.38   NWI  2 
 27 Collins, Lauren            8 Arizona Elit           40.93      43.16   NWI  5 
 28 Henderson, Taliyah         5 Arizona Tita           42.94      43.40   NWI  1 
 29 Oliver, Aaliya             6 Arizona Risi           41.49      43.52   NWI  5 
 30 Simms, Serena              6 Spartan Spee           43.50      43.57   NWI  6 
 31 Moran, Madeline            7 AZ Flames TC           43.25      43.62   NWI  4 
 32 Beers, Stephanie           8 AZ Mustangs            43.55      43.72   NWI  5 
 33 Johnson, Nylynn            8 World Class            43.95      43.79   NWI  1 
 34 Williams, Michaela         6 Spartan Spee           45.00      45.01   NWI  6 
 35 Wiley, Anessa              6 Do Right Cou           43.00      46.45   NWI  4 
 36 Torres, Rhiana             5 Mph TC                 57.30      47.21   NWI  1 
 37 Gonzales, Araceli          5 Wicked                 49.88      47.27   NWI  4 
 38 Okeke, Jacqueline          8 Phoenix Bobc           37.04      47.55   NWI  6 
 39 Warren, Chai               6 Arizona Sain                      48.02   NWI  3 
 40 DeVorce, Kassidi           4 Phoenix Bobc           46.93      48.64   NWI  6 
 41 McClain, Tamia             8 World Class            44.55      48.82   NWI  6 
 -- James, Dariana             7 Unattached                           DQ   NWI  3 
 
200 Meter Dash Sub-Bantam Girls
==============================================================================
    AZ Assoc: A 32.07  6/5/2011    Paelata Helu, Pops TC                       
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Moore, Joy                 8 Az Goldrush            33.29      32.94   NWI 
  2 Smythe, Brynn              8 Arizona Chee           34.69      33.72   NWI 
  3 Fields, Indiah             8 Spartan Spee           35.07      33.81   NWI 
  4 Wilson, Kylan              8 Alliance You           35.56      33.94   NWI 
  5 Ingram, ShaRon             7 AZ Mustangs            35.21      34.30   NWI 
  6 Hawkins, Amara             8 Az Goldrush            34.12      34.77   NWI 
  7 Kennedy, Taniah            7 Arizona Sain           36.15      35.34   NWI 
  8 Burks, Avery               6 Arizona Chee           36.42      35.58   NWI 
  9 Andrews, Anaya             7 Arizona Chee           36.54      36.09   NWI 
 
400 Meter Dash Sub-Bantam Girls
============================================================================
    AZ Assoc: A 1:17.96  4/30/2011   Asia Hodge, Team Bliss T                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Hawkins, Amara             8 Az Goldrush          1:18.00    1:16.44A  3 
  2 Fields, Indiah             8 Spartan Spee         1:17.00    1:18.72   3 
  3 Moore, Joy                 8 Az Goldrush          1:15.00    1:19.11   3 
  4 Logan, Jaiden              8 Arizona Puma         1:18.39    1:25.83   3 
  5 Guzman, Serena             8 Wicked               1:30.69    1:27.99   3 
  6 Kartler, Kendall           8 Phoenix Bobc         1:28.23    1:29.51   3 
  7 Hunter, Rian               7 Alliance You         1:25.11    1:30.13   3 
  8 James, Dariana             7 Unattached                      1:30.16   1 
  9 Onyepunuka, Sabatiney      6 Arizona Risi                    1:31.70   1 
 10 Rosthenhausler, Zoey       6 Wicked               1:39.18    1:33.95   2 
 11 Roberson, Isyss            7 Alliance You         1:33.45    1:39.78   2 
 12 Upshur, Nevaeh             7 Vail Vipers          1:30.77    1:40.26   3 
 13 Oliver, Aaliya             6 Arizona Risi         1:36.49    1:40.74   2 
 14 Simms, Serena              6 Spartan Spee         1:40.00    1:40.77   2 
 15 Moran, Madeline            7 AZ Flames TC         1:36.96    1:42.50   2 
 16 Rosales, Kalia             7 Alliance You         1:30.64    1:43.76   3 
 17 McCallister, Bethany       6 AZ Track And                    1:47.13   1 
 18 Landry, Eden               7 AZ Track And                    1:47.33   1 
 
800 Meter Run Sub-Bantam Girls
=========================================================================
    AZ Assoc: A 3:17.31  2/26/2011   Abigail Arreola, Arizona Bushmast         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Lizarraga, Leonela         7 Arizona Elit         3:10.00    3:10.98A 
  2 Guzman, Serena             8 Wicked               3:30.00    3:25.50  
  3 Kartler, Kendall           8 Phoenix Bobc         3:27.00    3:34.75  
  4 Killgo, Lavida             7 Arizona Chee                    3:35.77  
  5 McCallister, Bethany       6 AZ Track And                    3:46.94  
  6 Leal, Citlaly              4 Coldwater Ex         3:00.00    4:06.29  
 
1500 Meter Run Sub-Bantam Girls
=========================================================================
    AZ Assoc: A 6:54.50  6/4/2011    Abigail Arreola, Arizbushmast             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Lizarraga, Leonela         7 Arizona Elit         6:25.00    6:22.20A 
  2 Kartler, Kendall           8 Phoenix Bobc         6:58.00    7:23.08  
  3 Killgo, Lavida             7 Arizona Chee                    8:04.53  
  4 Leal, Citlaly              4 Coldwater Ex         7:45.44    8:26.59  
 
4x100 Meter Relay Sub-Bantam Girls
=========================================================================
    AZ Assoc: A 1:05.29  4/30/2011   Do Right Educational Sports Pr, Do Right E
                         J Hill, J Johnson, T Johnson, H Patrick           
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Do Right Cougars  'A'                             1:03.00    1:04.10A 
     1) Hill, Jneya 7                   2) Johnson, Jhaidah 8             
     3) Shivers, Arazhane 8             4) Williams, Denay 7              
  2 Arizona Rising Suns TC  'A'                       1:08.66    1:07.97  
     1) Herring-McDonald, Dylan 6       2) Onyepunuka, Sabatiney 6        
     3) Onyepunuka, Stacey 5            4) Roberts, Raven 7               
  3 Arizona Cheetahs Track CL  'A'                    1:05.00    1:09.08  
     1) Andrews, Anaya 7                2) Burks, Avery 6                 
     3) Richardson, NaZyia 6            4) Smythe, Brynn 8                
  4 Do Right Cougars  'B'                             1:11.00    1:12.15  
     1) Davis, Aniya 7                  2) Johnson, Jordyn 5              
     3)                                 4) Shaffer, Shelby 6              
  5 Arizona Titans  'A'                               1:12.27    1:14.11  
     1) Brown, Isys 5                   2) Henderson, Taliyah 5           
     3) Yarbrough, Trinnity 6           4) Yarbrough, Zijah 5             
  6 Arizona Elite  'A'                                           1:18.96  
     1) Collins, Lauren 8               2) Collins, Tess 6                
     3) Johnson, Rikay 7                4) Lizarraga, Leonela 7           
 
4x400 Meter Relay Sub-Bantam Girls
=========================================================================
    AZ Assoc: A 6:26.35  6/5/2011    Az Goldrush, Az Goldrush                  
                         K Gonzalez, J Juniel, J Moore, K Pogue            
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Do Right Cougars  'A'                             5:00.00    5:46.79A 
     1) Hill, Jneya 7                   2) Johnson, Jhaidah 8             
     3) Shivers, Arazhane 8             4) Williams, Denay 7              
 
Long Jump Sub-Bantam Girls
========================================================================================
    AZ Assoc: A 3.42m  5/21/2011   Paelata Helu, Pops TC                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Okeke, Jacqueline          8 Phoenix Bobc           3.20m      3.43mA  NWI  11-03.00 
  2 Fields, Indiah             8 Spartan Spee           3.30m      2.99m   NWI   9-09.75 
  3 Wiley, Anessa              6 Do Right Cou                      2.81m   NWI   9-02.75 
  4 Taylor, Annaleise          6 Arizona Risi           2.76m      2.67m   NWI   8-09.25 
  5 Navarro, Melanie           8 Unattached                        2.55m   NWI   8-04.50 
  6 Ingram, ShaRon             7 AZ Mustangs                       2.32m   NWI   7-07.50 
  7 Collins, Lauren            8 Arizona Elit           2.37m      2.24m   NWI   7-04.25 
  8 Johnson, Rikay             7 Arizona Elit           2.11m      2.22m   NWI   7-03.50 
  9 Oliver, Aaliya             6 Arizona Risi           2.27m      2.17m   NWI   7-01.50 
 10 Collins, Tess              6 Arizona Elit           1.92m      2.07m   NWI   6-09.50 
 11 DeVorce, Kassidi           4 Phoenix Bobc           2.00m      1.85m   NWI   6-01.00 
 -- Williams, Michaela         6 Spartan Spee           2.00m         ND   NWI           
 
Shot Put Sub-Bantam Girls
===================================================================================
    AZ Assoc: A 4.72m  6/4/2011    Danay Williams, Do Right Edu                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Williams, Denay            7 Do Right Cou           6.10m      5.49mA  18-00.25 
  2 Roberts, Raven             7 Arizona Risi           4.09m      3.99m   13-01.25 
  3 Davis, Aniya               7 Do Right Cou                      3.75m   12-03.75 
 
Javelin Throw 300g Sub-Bantam Girls
===================================================================================
    AZ Assoc: A 12.25m  6/4/2011    Danay Williams, Do Right Edu               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Navarro, Melanie           8 Unattached                       11.66m      38-03 
  2 Upshur, Nevaeh             7 Vail Vipers            6.90m     10.06m      33-00 
  3 Roberts, Raven             7 Arizona Risi           8.09m      9.52m      31-03 
  4 Carter, Destiny            6 Az Goldrush                       6.08m      19-11 
 
100 Meter Dash Bantam Girls
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 12.85  7/29/1990   Angela Williams, Ontario, CA                
     JO Meet: J 12.85  7/29/1990   Angela Williams, Ontario, CA                
    AZ Assoc: A 13.57  6/12/1999   Terra Evans, AC                             
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Mays, Jadyn               10 Arizona Risi           14.33      13.91q  NWI  4 
  2 Charlton, Jayde           10 Do Right Cou           13.32      13.98q  NWI  5 
  3 Pogue, Kiya                9 Az Goldrush            14.30      14.38q  NWI  4 
  4 Harris, Armani             9 Do Right Cou           13.65      14.39q  NWI  4 
  5 Boyd-Matthews, Autumn     10 Do Right Cou           14.13      14.50q  NWI  3 
  6 Helu, Paelata              9 Pops TC                14.97      14.80q  NWI  1 
  7 Jackson, Trejanae          9 Do Right Cou           14.10      15.03q  NWI  1 
  8 Weintraub, Noelle         10 Arizona Chee           15.08      15.04q  NWI  5 
  9 Reed, Haila                9 Do Right Cou           15.00      15.10q  NWI  4 
 10 Patrick, Haley             9 Do Right Cou           15.05      15.32   NWI  5 
 11 Stokes, Alexis            10 Arizona Chee           15.45      15.39   NWI  2 
 12 Hinds, Julia               9 Arizona Elit           15.76      15.43   NWI  7 
 13 Lightfoot, Neveah          9 Arizona Chee                      15.59   NWI  3 
 14 Carswell, Jamelah          9 Do Right Cou           15.02      15.66   NWI  3 
 15 Baker, Iolani              9 AZ Flames TC           15.29      15.73   NWI  2 
 16 Lockhart, Mia              9 Arizona Chee           15.44      15.80   NWI  5 
 17 Sampson, Andrea           10 Arizona Tita           15.62      15.85   NWI  7 
 17 Sells, Jendayi             9 Do Right Cou           16.62      15.85   NWI  2 
 19 Marcelin, Nyjha            9 Arizona Risi           15.80      15.86   NWI  4 
 20 Ortiz, Selema              9 Arizona Sain           15.82      15.88   NWI  3 
 21 Wilson, Betty              9 Arizona Elit           16.17      15.97   NWI  4 
 22 Burciaga, Madison          9 Alliance You           16.90      15.99   NWI  5 
 23 Macias, Mariah            10 Do Right Cou           15.45      16.06   NWI  2 
 24 Taylor, Nina               9 Arizona Elit           16.03      16.13   NWI  7 
 25 Willis, Kaiya              9 Unattached             15.99      16.19   NWI  5 
 26 Bruning, Serenity          9 Arizona Elit           16.30      16.23   NWI  5 
 27 Delgado, Marisa            8 Arizona Chee           16.49      16.43   NWI  1 
 28 Womack, JaTavia            9 Alliance You           17.33      16.47   NWI  1 
 29 Perrini, Alyssa           10 Vail Vipers            16.93      16.54   NWI  1 
 30 Sharp, Alyssa              8 Alliance You           16.59      16.67   NWI  2 
 30 Carr, Antalyce            10 Arizona Sain           16.30      16.67   NWI  6 
 32 Brown, Chelsie             9 Pops TC                16.71      16.68   NWI  3 
 33 Moss, Jashara              8 Mph TC                 18.60      16.69   NWI  3 
 34 Hardwick, BriAnnah         9 Do Right Cou           16.59      16.80   NWI  7 
 35 Johnson, Tyanna            9 Do Right Cou           16.20      16.87   NWI  1 
 36 Patrick, Saadiya           8 AZ Flames TC           16.30      16.91   NWI  5 
 37 Cuff, Kierrah              9 Spartan Spee           17.00      16.93   NWI  7 
 38 Nixon, Kiara               8 Alliance You           16.95      17.05   NWI  4 
 39 Diaz, Iris                 9 Alliance You           17.41      17.31   NWI  2 
 40 Claiborne, Thalia          8 Arizona Chee           16.99      17.41   NWI  7 
 41 Shealy, Madison            9 Spartan Spee           17.40      17.42   NWI  1 
 42 Scroggins, Joanee          9 Do Right Cou           16.51      17.44   NWI  4 
 43 Okafor, Adanna             9 Phoenix Bobc           17.61      17.74   NWI  6 
 44 Collins, Kate             10 Arizona Elit           17.14      17.90   NWI  6 
 45 Gross, Sharon              9 Spartan Spee           17.40      18.13   NWI  7 
 46 Lovelace, Lucille          8 Arizona Chee                      18.50   NWI  3 
 47 Vizcaino, Ximena           9 Wicked                 18.68      18.80   NWI  1 
 48 Rollins, Crystal          10 Mph TC                 25.00      19.61   NWI  1 
 49 Beech, Lauren              8 Spartan Spee           18.00      20.67   NWI  6 
 
100 Meter Dash Bantam Girls
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 12.85  7/29/1990   Angela Williams, Ontario, CA                
     JO Meet: J 12.85  7/29/1990   Angela Williams, Ontario, CA                
    AZ Assoc: A 13.57  6/12/1999   Terra Evans, AC                             
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Mays, Jadyn               10 Arizona Risi           13.91      14.18   NWI 
  2 Charlton, Jayde           10 Do Right Cou           13.98      14.23   NWI 
  3 Pogue, Kiya                9 Az Goldrush            14.38      14.77   NWI 
  4 Harris, Armani             9 Do Right Cou           14.39      14.80   NWI 
  5 Weintraub, Noelle         10 Arizona Chee           15.04      14.97   NWI 
  6 Boyd-Matthews, Autumn     10 Do Right Cou           14.50      15.12   NWI 
  7 Reed, Haila                9 Do Right Cou           15.10      15.34   NWI 
  8 Helu, Paelata              9 Pops TC                14.80      15.43   NWI 
  9 Jackson, Trejanae          9 Do Right Cou           15.03      15.85   NWI 
 
200 Meter Dash Bantam Girls
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 26.70  7/31/2004   Robin Reynolds, Miami, FL                   
     JO Meet: J 26.70  7/31/2004   Robin Reynolds, Miami, FL                   
    AZ Assoc: A 27.99  7/6/1980    Natosha Lewis, MSA                          
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Charlton, Jayde           10 Do Right Cou           28.23      28.86q  NWI  2 
  2 Adams, Adora               9 Arizona Chee           31.09      30.52q  NWI  7 
  3 Boyd-Matthews, Autumn     10 Do Right Cou           29.95      30.83q  NWI  5 
  4 Jackson, Trejanae          9 Do Right Cou           30.05      31.03q  NWI  6 
  5 Weintraub, Noelle         10 Arizona Chee           31.14      31.23q  NWI  7 
  6 Pogue, Kiya                9 Az Goldrush            28.42      31.26q  NWI  2 
  7 Helu, Paelata              9 Pops TC                31.29      31.60q  NWI  7 
  8 Singleton, Jasmine        10 AZ Mustangs            30.91      31.66q  NWI  5 
  9 Lockhart, Mia              9 Arizona Chee           32.21      32.75q  NWI  6 
 10 Taylor, Nina               9 Arizona Elit           32.43      33.17   NWI  6 
 11 Patrick, Haley             9 Do Right Cou           31.56      33.34   NWI  7 
 12 Marcelin, Nyjha            9 Arizona Risi           33.88      33.50   NWI  4 
 13 Sampson, Andrea           10 Arizona Tita           33.32      33.70   NWI  6 
 14 Ortiz, Selema              9 Arizona Sain           33.48      34.02   NWI  4 
 15 Burciaga, Madison          9 Alliance You           33.74      34.07   NWI  3 
 16 England, Mia               9 Arizona Risi           33.66      34.08   NWI  2 
 17 Williams, Kenisha          9 Arizona Risi           32.71      34.10   NWI  4 
 18 Lightfoot, Neveah          9 Arizona Chee                      34.17   NWI  2 
 19 Sharp, Alyssa              8 Alliance You           33.62      34.69   NWI  2 
 20 Wilson, Betty              9 Arizona Elit           34.21      34.72   NWI  1 
 21 Macias, Mariah            10 Do Right Cou           32.11      34.73   NWI  5 
 22 Chabala, Selah             9 Az Goldrush            33.75      34.75   NWI  3 
 23 Kirk, Najelah              8 Mph TC                 39.30      34.83   NWI  1 
 24 Russel, Abigail            9 Arizona Tita           33.92      34.86   NWI  3 
 25 Bruning, Serenity          9 Arizona Elit           33.65      35.22   NWI  5 
 26 Delgado, Marisa            8 Arizona Chee           34.91      35.24   NWI  5 
 27 Juniel, Jaelyn             8 Az Goldrush            33.00      35.33   NWI  4 
 28 Johnson, Jocelyn           8 AZ Flames TC           32.90      35.36   NWI  1 
 29 Hardwick, BriAnnah         9 Do Right Cou           33.21      35.64   NWI  3 
 30 Moss, Jashara              8 Mph TC                 37.20      35.68   NWI  4 
 30 Carr, Antalyce            10 Arizona Sain           33.23      35.68   NWI  1 
 32 Brown, Chelsie             9 Pops TC                35.25      35.83   NWI  7 
 33 Womack, JaTavia            9 Alliance You           36.52      35.97   NWI  7 
 34 Claiborne, Thalia          8 Arizona Chee                      36.10   NWI  3 
 35 Patrick, Saadiya           8 AZ Flames TC           36.20      36.24   NWI  3 
 36 Turner, Rahni              9 Pops TC                34.38      36.29   NWI  1 
 37 Diaz, Iris                 9 Alliance You           36.18      36.38   NWI  6 
 38 Scroggins, Joanee          9 Do Right Cou           33.24      36.48   NWI  3 
 39 Trimble, Eliza            10 Arizona Puma           36.21      37.51   NWI  1 
 40 Nixon, Kiara               8 Alliance You           38.56      37.62   NWI  6 
 41 Cuff, Kierrah              9 Spartan Spee           38.20      37.63   NWI  5 
 42 Collins, Kate             10 Arizona Elit           36.66      37.71   NWI  7 
 43 Johnson, Tyanna            9 Do Right Cou           33.01      37.90   NWI  1 
 44 Shealy, Madison            9 Spartan Spee           38.90      38.31   NWI  4 
 45 Williamson, Kaylah         9 Arizona Sain                      39.70   NWI  5 
 46 Gonzalez, Karly            9 Az Goldrush            35.45      39.82   NWI  2 
 47 Gross, Sharon              9 Spartan Spee           38.08      40.06   NWI  6 
 48 Lovelace, Lucille          8 Arizona Chee                      40.24   NWI  4 
 49 Vizcaino, Ximena           9 Wicked                 39.85      41.04   NWI  3 
 50 Rollins, Crystal          10 Mph TC                 56.00      43.50   NWI  4 
 51 Okafor, Adanna             9 Phoenix Bobc           41.33      43.94   NWI  6 
 52 Beech, Lauren              8 Spartan Spee           40.00      47.27   NWI  1 
 
200 Meter Dash Bantam Girls
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 26.70  7/31/2004   Robin Reynolds, Miami, FL                   
     JO Meet: J 26.70  7/31/2004   Robin Reynolds, Miami, FL                   
    AZ Assoc: A 27.99  7/6/1980    Natosha Lewis, MSA                          
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Charlton, Jayde           10 Do Right Cou           28.86      28.53   NWI 
  2 Adams, Adora               9 Arizona Chee           30.52      30.14   NWI 
  3 Boyd-Matthews, Autumn     10 Do Right Cou           30.83      30.20   NWI 
  4 Pogue, Kiya                9 Az Goldrush            31.26      30.38   NWI 
  5 Weintraub, Noelle         10 Arizona Chee           31.23      30.94   NWI 
  6 Jackson, Trejanae          9 Do Right Cou           31.03      31.05   NWI 
  7 Helu, Paelata              9 Pops TC                31.60      31.57   NWI 
  8 Lockhart, Mia              9 Arizona Chee           32.75      32.30   NWI 
 -- Singleton, Jasmine        10 AZ Mustangs            31.66         DQ   NWI 
 
400 Meter Dash Bantam Girls
============================================================================
 Nat'l Youth: N   59.81  7/30/1993   Monique Henderson, San Diego, CA          
     JO Meet: J   59.81  7/30/1993   Monique Henderson, San Diego, CA          
    AZ Assoc: A 1:04.15  7/6/1980    Natosha Lewis, MSA                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Jackson, Trejanae          9 Do Right Cou         1:06.00    1:07.94   5 
  2 Mustin, Dominique         10 Arizona Risi         1:08.07    1:08.62   5 
  3 Singleton, Jasmine        10 AZ Mustangs          1:08.74    1:11.52   5 
  4 Roberts, Riley             9 Arizona Risi         1:11.87    1:12.61   5 
  5 Hinds, Julia               9 Arizona Elit         1:12.00    1:14.45   5 
  6 Reed, Haila                9 Do Right Cou         1:09.00    1:14.95   5 
  7 Baker, Iolani              9 AZ Flames TC         1:11.04    1:16.67   5 
  8 Bell, Deshanae             9 Az Goldrush          1:15.00    1:17.58   5 
  9 Ortiz, Selema              9 Arizona Sain         1:12.00    1:17.87   5 
 10 Johnson, Jocelyn           8 AZ Flames TC         1:16.65    1:18.39   4 
 11 Williams, Kenisha          9 Arizona Risi         1:17.06    1:19.76   4 
 12 Burciaga, Madison          9 Alliance You                    1:20.63   1 
 13 Oliver, Sariya             9 Arizona Risi         1:22.50    1:20.86   3 
 14 Russel, Abigail            9 Arizona Tita         1:25.00    1:20.90   3 
 15 Lightfoot, Neveah          9 Arizona Chee                    1:21.22   1 
 16 Roskelley, Sara           10 Unattached                      1:22.42   1 
 17 Carr, Antalyce            10 Arizona Sain         1:22.00    1:22.80   4 
 18 Turner, Rahni              9 Pops TC              1:19.06    1:23.08   4 
 19 Sampson, Andrea           10 Arizona Tita                    1:23.38   1 
 20 Diaz, Iris                 9 Alliance You                    1:23.50   1 
 21 Mitchell, Jemila          10 Arizona Risi         1:17.05    1:23.97   4 
 22 Patrick, Haley             9 Do Right Cou         1:16.00    1:25.29   4 
 23 Chabala, Selah             9 Az Goldrush          1:22.00    1:25.44   4 
 24 Juniel, Jaelyn             8 Az Goldrush          1:22.00    1:25.52   4 
 25 Corrales, Lorena           9 Arizona Tita         1:25.22    1:26.04   3 
 26 Williamson, Kaylah         9 Arizona Sain                    1:28.02   1 
 27 Belliotti, Lyndsee         9 Arizona Chee         1:26.00    1:29.87   3 
 28 Hardwick, BriAnnah         9 Do Right Cou         1:18.00    1:29.96   4 
 29 Gross, Sharon              9 Spartan Spee         1:32.86    1:30.03   2 
 30 Nixon, Kiara               8 Alliance You         1:30.59    1:31.08   3 
 31 Womack, JaTavia            9 Alliance You         1:31.25    1:31.65   3 
 32 Cuff, Kierrah              9 Spartan Spee         1:30.00    1:32.44   3 
 33 Fregozo, Emma              8 Alliance You                    1:36.84   1 
 34 Gonzalez, Karly            9 Az Goldrush          1:23.00    1:37.82   3 
 35 Overson, Emmy              8 Vail Vipers          1:45.93    1:39.15   2 
 36 Beech, Lauren              8 Spartan Spee         1:35.00    1:54.05   2 
 
800 Meter Run Bantam Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 2:22.78  7/4/2009    Daesha Rogers, Miami-Dade P               
     JO Meet: J 2:23.16  8/1/2009    Daesha Rogers, 14 Miami Dade TC           
    AZ Assoc: A 2:33.60  6/11/1994   Min Nowlin, NWS                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Carswell, Jamelah          9 Do Right Cou         2:44.00    2:48.93  
  2 Oliver, Sariya             9 Arizona Risi         2:58.96    3:09.42  
  3 Moss, Jashara              8 Mph TC               3:50.00    3:10.85  
  4 Corrales, Lorena           9 Arizona Tita         3:10.88    3:10.95  
  5 Belliotti, Lyndsee         9 Arizona Chee         3:17.00    3:25.77  
  6 Fregozo, Emma              8 Alliance You         3:33.22    3:27.21  
  7 Santoro, Kiara             9 Unattached           3:20.00    3:28.34  
  8 Overson, Emmy              8 Vail Vipers          3:57.30    3:28.86  
  9 Thomas, Kolleen           10 Arizona Puma                    3:36.84  
 
1500 Meter Run Bantam Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 4:50.97  7/5/2009    Daesha Rogers, Miami-Dade                 
     JO Meet: J 4:51.62  8/2/2009    Daesha Rogers, 14 Miami Dade TC           
    AZ Assoc: A 5:22.80  3/30/1980   Missy Morgan, STC                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Carswell, Jamelah          9 Do Right Cou         5:35.00    5:50.50  
  2 Oliver, Sariya             9 Arizona Risi         6:28.40    6:19.68  
  3 Roskelley, Sara           10 Unattached                      6:22.18  
  4 Arreola, Abigail           8 Ariz Bushmas                    6:50.36  
  5 Santoro, Kiara             9 Unattached           7:08.00    7:04.32  
 
4x100 Meter Relay Bantam Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 53.62  7/31/2005   15-Los Angeles Jets, Los Angeles Jets       
                       M George, T Robertson, T Bellows, J Billoups      
     JO Meet: J 53.62  7/31/2005   15-Los Angeles Jets, Los Angeles Jets       
                       M George, T Robertson, T Bellows, J Billoups      
    AZ Assoc: A 55.99  6/13/2004   Arizona Rising Suns                         
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Do Right Cougars  'A'                               56.08      56.52  
     1) Boyd-Matthews, Autumn 10        2) Charlton, Jayde 10             
     3) Harris, Armani 9                4) Reed, Haila 9                  
  2 Arizona Rising Suns TC  'A'                         57.33      57.35  
     1) Mays, Jadyn 10                  2) Mitchell, Jemila 10            
     3) Mustin, Dominique 10            4) Roberts, Riley 9               
  3 Arizona Cheetahs Track CL  'A'                      56.00      59.47  
     1) Adams, Adora 9                  2) Lockhart, Mia 9                
     3) Stokes, Alexis 10               4) Weintraub, Noelle 10           
  4 Az Goldrush  'A'                                    58.60    1:01.27  
     1) Bell, Deshanae 9                2) Chabala, Selah 9               
     3) Juniel, Jaelyn 8                4) Pogue, Kiya 9                  
 
4x400 Meter Relay Bantam Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 4:19.00  7/29/1993   Fast Action TC, Los Angeles, CA           
                         Angel Perkins, LaShinda Demus, Quiana Powell, Niss
     JO Meet: J 4:19.00  7/29/1993   Fast Action TC, Los Angeles, CA           
                         Angel Perkins, LaShinda Demus, Quiana Powell, Niss
    AZ Assoc: A 4:41.70  4/13/1996   KW Northwest Sonics                       
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Arizona Rising Suns TC  'A'                       5:04.50    5:04.89  
     1) Mitchell, Jemila 10             2) Mustin, Dominique 10           
     3) Roberts, Riley 9                4) Williams, Kenisha 9            
 
High Jump Bantam Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 1.45m  7/24/2009   Carlie Queen, Unattach/Missouri Valley      
     JO Meet: J 1.42m  7/24/1997   Dorothy Holt, Hinesville, GZA               
    AZ Assoc: A 1.36m  6/8/1996    Kelsey Johnson, YVF                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Trimble, Eliza            10 Arizona Puma           1.20m      1.25m    4-01.25 
  2 Russel, Abigail            9 Arizona Tita           1.10m      1.20m    3-11.25 
  3 Jensen, Victorie           9 Arizona Puma           1.00m      1.10m    3-07.25 
  4 Scroggins, Joanee          9 Do Right Cou           0.84m      0.95m    3-01.25 
 
Long Jump Bantam Girls
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 4.66m  7/28/2007   Ramona Carryl, Knoxville,TN                 
     JO Meet: J 4.66m  7/28/2007   Tiani Reeves, Gothenburg T C                
    AZ Assoc: A 4.58m  5/20/1972   Cynthia Rhodes, MTC                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Mays, Jadyn               10 Arizona Risi           4.45m      4.40m   NWI  14-05.25 
  2 Helu, Paelata              9 Pops TC                3.85m      3.84m   NWI  12-07.25 
  3 Stokes, Alexis            10 Arizona Chee           3.90m      3.76m   NWI  12-04.00 
  4 Adams, Adora               9 Arizona Chee           3.90m      3.65m   NWI  11-11.75 
  5 Harris, Armani             9 Do Right Cou           3.96m      3.57m   NWI  11-08.50 
  6 Baker, Iolani              9 AZ Flames TC                      3.35m   NWI  11-00.00 
  7 Marcelin, Nyjha            9 Arizona Risi           3.22m      3.34m   NWI  10-11.50 
  8 Bruning, Serenity          9 Arizona Elit           3.20m      3.31m   NWI  10-10.50 
  8 Wilson, Betty              9 Arizona Elit           2.98m      3.31m   NWI  10-10.50 
 10 Roskelley, Sara           10 Unattached                        3.26m   NWI  10-08.50 
 11 Bell, Deshanae             9 Az Goldrush                       3.24m   NWI  10-07.75 
 12 Gonzalez, Karly            9 Az Goldrush                       3.18m   NWI  10-05.25 
 13 Taylor, Nina               9 Arizona Elit           3.33m      3.15m   NWI  10-04.00 
 14 Collins, Kate             10 Arizona Elit           2.96m      3.07m   NWI  10-01.00 
 15 Hinds, Julia               9 Arizona Elit           3.12m      3.05m   NWI  10-00.25 
 16 Willis, Kaiya              9 Unattached             3.40m      2.99m   NWI   9-09.75 
 16 Johnson, Tyanna            9 Do Right Cou           3.66m      2.99m   NWI   9-09.75 
 18 Macias, Mariah            10 Do Right Cou           3.35m      2.89m   NWI   9-05.75 
 19 Patrick, Saadiya           8 AZ Flames TC           3.24m      2.81m   NWI   9-02.75 
 20 Williamson, Kaylah         9 Arizona Sain                      2.65m   NWI   8-08.50 
 21 Brown, Chelsie             9 Pops TC                2.83m      2.11m   NWI   6-11.25 
 
Shot Put 6 lb. Bantam Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 10.46m  7/28/1995   Amber Curtis, Monroe, WI                   
     JO Meet: J 10.46m  7/28/1995   Amber Curtis, Monroe, WI                   
    AZ Assoc: A  8.24m  6/8/2003    Hannah Carson, AC                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Sells, Jendayi             9 Do Right Cou           4.88m      5.89m   19-04.00 
  2 Perrini, Alyssa           10 Vail Vipers            5.13m      5.16m   16-11.25 
  3 England, Mia               9 Arizona Risi           5.21m      4.78m   15-08.25 
  4 Turner, Rahni              9 Pops TC                3.99m      4.31m   14-01.75 
  5 Johnson, Jenasia          10 Unattached             4.31m      4.22m   13-10.25 
  6 Arreola, Abigail           8 Ariz Bushmas                      4.09m   13-05.00 
 
Javelin Throw 300g Bantam Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 37.15m  7/29/2007   Mystasia Alexander, 16 33 LA Jets Gi       
     JO Meet: J 37.15m  7/29/2007   Mystasia Alexander, 16 33 LA Jets Gi       
    AZ Assoc: A 36.22m  4/6/2003    Hannah Carson, AC                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Perrini, Alyssa           10 Vail Vipers           19.10m     20.19m      66-03 
  2 Gill, Krystal              8 Arizona Chee                     13.46m      44-02 
  3 Johnson, Jocelyn           8 AZ Flames TC          12.09m     13.20m      43-04 
  4 Overson, Emmy              8 Vail Vipers           12.56m     12.71m      41-08 
  5 Willis, Kaiya              9 Unattached            11.13m     12.70m      41-08 
  6 England, Mia               9 Arizona Risi          13.23m     12.42m      40-09 
  7 Corrales, Lorena           9 Arizona Tita                     11.74m      38-06 
  8 Graves, Uzuri              8 Az Goldrush                      11.70m      38-05 
  9 Jacobs, Nikole             9 Az Goldrush                      10.65m      34-11 
 10 Gill, Breanna             10 Arizona Chee                      9.10m      29-10 
 11 Sells, Jendayi             9 Do Right Cou           3.05m      8.69m      28-06 
 
1500 Meter Race Walk Bantam Girls
================================================================================
 Nat'l Youth: N 7:30.80  7/18/1993   Elizabeth Paxton, Cypress, CA             
     JO Meet: J 7:30.8h  7/18/1993   Elizabeth Paxton, Cypress, CA             
    AZ Assoc: A 8:12.90  4/7/1990    Nicole Jenkins, DH                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Belliotti, Lyndsee         9 Arizona Chee        11:33.00   10:32.77  
  2 Gill, Breanna             10 Arizona Chee                   10:56.65  
  3 Gill, Krystal              8 Arizona Chee                   11:21.52  
  4 Arreola, Abigail           8 Ariz Bushmas                   12:33.19  
 
100 Meter Dash Midget Girls
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 12.10  7/31/1992   Angela Williams, Ontario, Ca                
     JO Meet: J 12.10  7/31/1992   Angela Williams, Ontario, Ca                
    AZ Assoc: A 12.17  7/18/1998   Jessica Onyepunuka, ARS                     
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Jordan, Raven             12 Arizona Chee           12.90      13.31q  NWI  4 
  2 Hughes, Sydney            12 Spartan Spee           13.60      13.45q  NWI  3 
  3 Wilmore, Dejanae          10 Arizona Tita           13.89      13.48q  NWI  3 
  4 Morris, Denajah           12 Spartan Spee           13.50      13.67q  NWI  5 
  5 Chest, Zaire              11 Arizona Chee           13.65      13.79q  NWI  3 
  6 Fair, Raelynn             12 Arizona Sain           13.48      13.85q  NWI  3 
  7 LaVetter, Cyanna          11 Arizona Tita           13.76      13.90q  NWI  2 
  8 Black, Sky                11 Arizona Risi           14.09      13.99q  NWI  4 
  9 Phillips, Dominique       11 Arizona Risi           14.13      14.12q  NWI  2 
 10 Singleton, Tyonna         11 AZ Mustangs            13.88      14.15   NWI  2 
 11 Tasher, Indira            11 Unattached             13.90      14.21   NWI  2 
 12 Williams, Kiemya          11 Do Right Cou           13.80      14.31   NWI  1 
 13 Danks, Destenee           11 Arizona Risi           14.49      14.34   NWI  3 
 14 Bardwell-Jones, Ciara     10 Arizona Chee           14.19      14.42   NWI  1 
 15 Rhymes, Sidney            11 Spartan Spee           15.10      14.52   NWI  3 
 16 Hawkins, Sydni            11 Arizona Risi           14.80      14.53   NWI  5 
 17 Roberts, Jessica          11 Phoenix Bobc           14.64      14.56   NWI  5 
 18 Hadley, Alexandra         12 Arizona Puma           14.55      14.86   NWI  2 
 19 Andrews, Naja             12 Arizona Chee           14.74      14.89   NWI  2 
 20 Cuff, Ikeah               11 Spartan Spee           15.17      14.95   NWI  1 
 21 Edmonds, Mikayla          11 AZ Mustangs            14.71      14.99   NWI  4 
 21 Johnson, Antoria          12 Mph TC                 17.30      14.99   NWI  1 
 23 Ortiz, Navaria            10 Arizona Sain           15.07      15.07   NWI  5 
 24 Jones, Maliyah            10 Arizona Risi           15.02      15.20   NWI  1 
 25 Okeke, Cecilia            11 Phoenix Bobc           15.45      15.41   NWI  4 
 26 Helu, Vaiosini            10 Pops TC                15.06      15.45   NWI  1 
 27 Peery, Andie              11 Vail Vipers            15.18      15.54   NWI  1 
 28 Winfield, Kiara           11 Arizona Spee           15.19      15.71   NWI  5 
 29 Jones, Bianca             12 Pops TC                15.61      15.78   NWI  4 
 30 Mayfield, Crystal         10 Do Right Cou                      15.87   NWI  3 
 31 Manning, Janaa            11 Arizona Chee                      16.03   NWI  5 
 32 Branche, Jordan           10 Spartan Spee           16.50      16.35   NWI  3 
 33 Vargas, Jazmin            11 AZ Flames TC           16.80      16.76   NWI  5 
 34 Johnson, Ymari            11 World Class            16.49      16.79   NWI  5 
 35 Lewis, Jordan             10 AZ Mustangs            15.58      17.12   NWI  4 
 36 Brown, Deanna             11 Arizona Tita           16.81      17.53   NWI  5 
 37 Blevins, Zamaree          11 Do Right Cou                      18.04   NWI  2 
 38 Thompson, Makayla         10 Arizona Tita           17.91      19.72   NWI  4 
 
100 Meter Dash Midget Girls
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 12.10  7/31/1992   Angela Williams, Ontario, Ca                
     JO Meet: J 12.10  7/31/1992   Angela Williams, Ontario, Ca                
    AZ Assoc: A 12.17  7/18/1998   Jessica Onyepunuka, ARS                     
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Jordan, Raven             12 Arizona Chee           13.31      13.68   NWI 
  2 Hughes, Sydney            12 Spartan Spee           13.45      13.93   NWI 
  3 Morris, Denajah           12 Spartan Spee           13.67      13.99   NWI 
  4 Chest, Zaire              11 Arizona Chee           13.79      14.18   NWI 
  5 Fair, Raelynn             12 Arizona Sain           13.85      14.25   NWI 
  6 Wilmore, Dejanae          10 Arizona Tita           13.48      14.28   NWI 
  7 LaVetter, Cyanna          11 Arizona Tita           13.90      14.43   NWI 
  8 Black, Sky                11 Arizona Risi           13.99      14.61   NWI 
  9 Phillips, Dominique       11 Arizona Risi           14.12      14.71   NWI 
 
200 Meter Dash Midget Girls
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 24.47  8/1/1992    Angela Williams, Ontario, CA                
     JO Meet: J 24.47  8/1/1992    Angela Williams, Ontario, CA                
    AZ Assoc: A 25.14  7/18/1998   Jessica Onyepunuka, ARS                     
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Fields, Asiah             12 Spartan Spee           26.80      27.73q  NWI  5 
  2 Morris, Denajah           12 Spartan Spee           27.90      27.85q  NWI  1 
  3 Jordan, Raven             12 Arizona Chee           27.70      28.19q  NWI  2 
  4 Chest, Zaire              11 Arizona Chee           28.00      28.51q  NWI  3 
  5 Hughes, Sydney            12 Spartan Spee           28.60      28.52q  NWI  3 
  6 LaVetter, Cyanna          11 Arizona Tita           28.47      28.83q  NWI  1 
  7 Singleton, Tyonna         11 AZ Mustangs            29.42      29.02q  NWI  1 
  8 Tasher, Indira            11 Unattached             29.50      29.19q  NWI  2 
  9 Williams, Kiemya          11 Do Right Cou           30.00      29.27q  NWI  3 
 10 Phillips, Dominique       11 Arizona Risi           29.44      29.34   NWI  5 
 11 Wilmore, Dejanae          10 Arizona Tita           29.70      29.44   NWI  6 
 12 Fair, Raelynn             12 Arizona Sain           27.90      29.59   NWI  2 
 13 Beckon, Kamonda           11 Arizona Tita           29.38      30.10   NWI  4 
 14 Bardwell-Jones, Ciara     10 Arizona Chee           30.11      30.22   NWI  5 
 15 Danks, Destenee           11 Arizona Risi           30.15      30.40   NWI  2 
 16 Roberts, Jessica          11 Phoenix Bobc           30.28      30.43   NWI  6 
 17 Rollins, Mikaela          11 Mph TC                 32.30      30.82   NWI  4 
 18 Cuff, Ikeah               11 Spartan Spee           31.80      31.11   NWI  3 
 19 Guzmzn, Saydee            11 Wicked                 30.34      31.63   NWI  6 
 20 Jones, Bianca             12 Pops TC                33.10      31.99   NWI  4 
 21 Jones, Maliyah            10 Arizona Risi           31.21      32.04   NWI  1 
 22 Ortiz, Navaria            10 Arizona Sain           31.37      32.18   NWI  1 
 23 Hamilton, Ayana           11 Arizona Pant           33.45      32.45   NWI  6 
 24 Peery, Andie              11 Vail Vipers                       32.53   NWI  3 
 25 Standifer, Damarius       12 World Class            32.63      32.62   NWI  6 
 26 Dunne, Sophia             10 Az Goldrush            29.00      32.70   NWI  4 
 27 Curtin, Taylor            11 Arizona Elit           33.19      32.71   NWI  3 
 28 Johnson, Antoria          12 Mph TC                 38.20      32.78   NWI  4 
 29 Helu, Vaiosini            10 Pops TC                31.95      33.12   NWI  6 
 30 Covington, Jailyn         10 Arizona Tita           33.64      33.23   NWI  5 
 30 Okeke, Cecilia            11 Phoenix Bobc           32.04      33.23   NWI  5 
 32 Ivie, Kaylee              11 AZ Flames TC           31.42      33.31   NWI  3 
 33 Manning, Janaa            11 Arizona Chee                      33.72   NWI  2 
 34 Winfield, Kiara           11 Arizona Spee           34.04      34.35   NWI  4 
 35 Anspach, MacKenzie        10 AZ Mustangs            34.27      34.39   NWI  4 
 36 Branche, Jordan           10 Spartan Spee           34.62      34.42   NWI  2 
 37 Mayfield, Crystal         10 Do Right Cou                      35.19   NWI  1 
 38 Edmonds, Mikayla          11 AZ Mustangs            33.13      35.55   NWI  5 
 39 Johnson, Ymari            11 World Class            35.58      36.05   NWI  1 
 40 Vargas, Jazmin            11 AZ Flames TC           36.73      37.44   NWI  4 
 
200 Meter Dash Midget Girls
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 24.47  8/1/1992    Angela Williams, Ontario, CA                
     JO Meet: J 24.47  8/1/1992    Angela Williams, Ontario, CA                
    AZ Assoc: A 25.14  7/18/1998   Jessica Onyepunuka, ARS                     
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Fields, Asiah             12 Spartan Spee           27.73      26.78   NWI 
  2 Jordan, Raven             12 Arizona Chee           28.19      27.44   NWI 
  3 Morris, Denajah           12 Spartan Spee           27.85      27.80   NWI 
  4 Chest, Zaire              11 Arizona Chee           28.51      28.20   NWI 
  5 LaVetter, Cyanna          11 Arizona Tita           28.83      28.32   NWI 
  6 Hughes, Sydney            12 Spartan Spee           28.52      28.57   NWI 
  7 Williams, Kiemya          11 Do Right Cou           29.27      28.71   NWI 
  8 Tasher, Indira            11 Unattached             29.19      28.88   NWI 
  9 Singleton, Tyonna         11 AZ Mustangs            29.02      29.22   NWI 
 
400 Meter Dash Midget Girls
============================================================================
 Nat'l Youth: N   55.01  7/31/2005   Robin Reynolds, Miami Northwest           
     JO Meet: J   55.01  7/31/2005   Robin Reynolds, Miami Northwest           
    AZ Assoc: A 1:00.21  5/20/2000   Judith Onyepunuka, ARS                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Foreman, Anna             11 Arizona Chee         1:00.00    1:00.36   4 
  2 Fields, Asiah             12 Spartan Spee         1:01.00    1:01.79   4 
  3 Tasher, Indira            11 Unattached           1:06.00    1:06.01   4 
  4 Chewning, Bailey          12 Arizona Risi         1:07.89    1:06.31   4 
  5 Fair, Raelynn             12 Arizona Sain         1:05.53    1:06.81   4 
  6 Black, Sky                11 Arizona Risi         1:08.23    1:07.04   3 
  7 Douglas, Mikayla          12 Do Right Cou         1:08.00    1:07.73   4 
  8 Rhymes, Sidney            11 Spartan Spee         1:08.00    1:08.40   3 
  9 Roberts, Jessica          11 Phoenix Bobc         1:07.00    1:08.92   4 
 10 Jimerson, Mahogany        12 Arizona Risi         1:08.98    1:09.01   3 
 11 Gilbert, Jacqueline       11 Arizona Chee         1:08.00    1:09.51   4 
 12 Hansen, Tatum             10 Vail Vipers          1:09.82    1:11.53   3 
 13 Shea, Katie               11 Arizona Chee                    1:11.67   1 
 14 Smith, Aria               11 Arizona Chee         1:12.00    1:12.54   3 
 15 Dunne, Sophia             10 Az Goldrush          1:12.00    1:14.12   3 
 16 Shea, Kylee               11 Arizona Chee                    1:14.41   1 
 17 Hamilton, Ayana           11 Arizona Pant         1:18.00    1:14.71   2 
 18 Williams, Kiemya          11 Do Right Cou         1:05.00    1:15.09   4 
 19 Belliotti, Mykenzie       11 Arizona Chee                    1:16.45   1 
 19 Peery, Andie              11 Vail Vipers          1:15.54    1:16.45   3 
 21 Wilmore, Dejanae          10 Arizona Tita         1:15.47    1:17.22   3 
 22 Anspach, MacKenzie        10 AZ Mustangs          1:18.18    1:19.04   2 
 23 Covington, Jailyn         10 Arizona Tita         1:20.80    1:19.82   2 
 24 Roskelley, Jessica        12 Unattached                      1:20.40   1 
 25 Mayfield, Crystal         10 Do Right Cou                    1:24.68   1 
 26 Branche, Jordan           10 Spartan Spee         1:18.00    1:24.90   3 
 27 Vargas, Jazmin            11 AZ Flames TC                    1:30.65   1 
 28 Collins, Nanette          10 Phoenix Bobc         1:32.09    1:31.21   2 
 
800 Meter Run Midget Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 2:13.12  7/26/2008   Raevyn Rogers, 25 Wings                   
     JO Meet: J 2:13.12  7/26/2008   Raevyn Rogers, 25 Wings                   
    AZ Assoc: A 2:24.25  5/24/1992   Dalene Godinez, SS                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Foreman, Anna             11 Arizona Chee         2:20.00    2:29.00  
  2 Hamilton, Ava             12 Go The Dista         2:27.00    2:35.80  
  3 Curtis, Kristen           11 Arizona Risi         2:44.24    2:39.11  
  4 Shea, Katie               11 Arizona Chee         2:42.00    2:44.80  
  5 Beckon, Kamonda           11 Arizona Tita         2:47.17    2:46.57  
  6 Merritt, Emma             12 Arizona Elit                    2:48.37  
  7 Smith, Aria               11 Arizona Chee         3:00.00    2:50.11  
  7 Shea, Kylee               11 Arizona Chee         2:52.00    2:50.11  
  9 Belliotti, Mykenzie       11 Arizona Chee         3:00.00    3:00.16  
 10 LaVetter, Cyanna          11 Arizona Tita         2:47.22    3:00.51  
 11 Haack, Haley              10 Phoenix Bobc         2:51.37    3:00.56  
 12 Ouellette, Sarah          11 Unattached           3:00.00    3:02.13  
 13 Markee, Brittany          12 Unattached           2:56.00    3:03.58  
 14 Park, Jennika             11 Arizona Tita                    3:08.55  
 15 Alexander, Sydney         11 Aftershock D         3:13.58    3:12.02  
 -- Hansen, Tatum             10 Vail Vipers          2:35.72         DQ  
 
1500 Meter Run Midget Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 4:41.62  7/31/2005   Claudia Francis, Team Evolution           
     JO Meet: J 4:41.62  7/31/2005   Claudia Francis, Team Evolution           
    AZ Assoc: A 5:01.65  3/30/1980   Karrin Maturani, WPNH                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Hamilton, Ava             12 Go The Dista         5:10.00    5:23.26  
  2 Richard, Makyah           11 Arizona Tita         5:30.03    5:31.42  
  3 Curtis, Kristen           11 Arizona Risi         5:27.61    5:34.78  
  4 Shea, Katie               11 Arizona Chee         5:31.00    5:39.61  
  5 Roskelley, Jessica        12 Unattached                      5:58.13  
  6 Merritt, Emma             12 Arizona Elit         5:47.00    5:58.20  
  7 Markee, Brittany          12 Unattached           6:05.00    6:06.10  
  8 Ouellette, Sarah          11 Unattached           6:05.00    6:10.68  
  9 Haack, Haley              10 Phoenix Bobc         5:52.00    6:16.56  
 10 Alexander, Sydney         11 Aftershock D         7:09.91    6:47.38  
 
3000 Meter Run Midget Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 10:12.47  7/29/2005   Claudia Francis, Team Evolution          
     JO Meet: J 10:12.47  7/29/2005   Claudia Francis, Team Evolution          
    AZ Assoc: A 10:22.30  5/18/1991   Nicole Jenkins, DH                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Cobbin, Rose              11 Ariz Bushmas                   11:13.52  
  2 Richard, Makyah           11 Arizona Tita        11:25.11   12:10.17  
  3 Alexander, Sydney         11 Aftershock D        15:23.60   14:32.54  
 
80 Meter Hurdles (30" ) Midget Girls
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 12.25  7/26/2008   Dior Hall, 32 Colorado Flye                 
     JO Meet: J 11.94  8/2/2009    Jasmyne Graham, Cal Rising Stars            
    AZ Assoc: A 12.77  6/10/1997   Tiffany McDonald, ARS                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Gruenwald, Jai            12 Arizona Chee           13.90      13.37   NWI  2 
  2 Mooney, Allison           12 Arizona Puma           13.53      13.45   NWI  2 
  3 Gilbert, Jacqueline       11 Arizona Chee           14.60      14.91   NWI  2 
  4 Andrews, Naja             12 Arizona Chee           14.50      14.95   NWI  2 
  5 Beckon, Kamonda           11 Arizona Tita           16.29      16.60   NWI  2 
  6 Hadley, Alexandra         12 Arizona Puma                      16.85   NWI  1 
  7 Guzmzn, Saydee            11 Wicked                 16.40      16.91   NWI  2 
  8 Curtin, Taylor            11 Arizona Elit           18.77      17.72   NWI  1 
  9 Curtis, Kristen           11 Arizona Risi                      17.78   NWI  1 
 10 Simmons, Kaori            11 Arizona Puma           16.69      18.09   NWI  2 
 11 Douglas, Mikayla          12 Do Right Cou                      18.23   NWI  1 
 12 Covington, Jailyn         10 Arizona Tita           18.34      18.31   NWI  2 
 13 Butler-worley, Dyamond    10 Do Right Cou                      18.48   NWI  1 
 14 Scroggins, Trinity        10 Do Right Cou                      18.60   NWI  1 
 
4x100 Meter Relay Midget Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 49.17  7/28/1996   Texas Heat, Fort Worth, TX                  
                       Chauntae Bayne, Genece Glover, Donette Chambers   
     JO Meet: J 49.17  7/28/1996   Texas Heat, Fort Worth, TX                  
                       Chauntae Bayne, Genece Glover, Donette Chambers   
    AZ Assoc: A 50.25  6/9/2001    Arizona Cheetahs                            
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Arizona Cheetahs Track CL  'A'                      51.00      51.46  
     1) Chest, Zaire 11                 2) Foreman, Anna 11               
     3) Gruenwald, Jai 12               4) Jordan, Raven 12               
  2 Spartan Speedsters  'A'                             54.00      54.67  
     1) Cuff, Ikeah 11                  2) Fields, Asiah 12               
     3) Hughes, Sydney 12               4) Morris, Denajah 12             
  3 Arizona Rising Suns TC  'A'                         54.74      55.02  
     1) Black, Sky 11                   2) Chewning, Bailey 12            
     3) Jimerson, Mahogany 12           4) Phillips, Dominique 11         
  4 Arizona Cheetahs Track CL  'B'                      55.00      57.51  
     1) Andrews, Naja 12                2) Bardwell-Jones, Ciara 10       
     3) Gilbert, Jacqueline 11          4) Sessions, Piper 11             
  5 Mph TC  'A'                                       1:03.00    1:01.37  
     1) Culpepper, Journee 11           2) Johnson, Antoria 12            
     3) Rollins, Mikaela 11             4) Walker, Malea 12               
 
4x400 Meter Relay Midget Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 3:57.26  7/28/1996   United Stars TC, Philadelphia,PA          
                         Tiffany Abney, Alyce Williams, Evelyn Dwyer       
     JO Meet: J 3:57.26  7/28/1996   United Stars TC, Philadelphia,PA          
                         Tiffany Abney, Alyce Williams, Evelyn Dwyer       
    AZ Assoc: A 4:14.00  4/13/1985   Metro Phoenix                             
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Arizona Rising Suns TC  'A'                       4:47.84    4:38.91  
     1) Chewning, Bailey 12             2) Danks, Destenee 11             
     3) Hawkins, Sydni 11               4) Jimerson, Mahogany 12          
 
High Jump Midget Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 1.69m  7/24/2008   Stacey Destin, Unattached                   
     JO Meet: J 1.69m  7/24/2008   Stacey Destin, Unattached                   
    AZ Assoc: A 1.64m  5/18/1996   Jacquelyn Johnson, YVF                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Mooney, Allison           12 Arizona Puma           1.45m      1.53m    5-00.25 
  2 Simmons, Kaori            11 Arizona Puma           1.40m      1.40m    4-07.00 
  3 Hadley, Alexandra         12 Arizona Puma           1.30m      1.35m    4-05.00 
  4 Butler-worley, Dyamond    10 Do Right Cou                      1.30m    4-03.25 
  5 Rhymes, Sidney            11 Spartan Spee           1.30m      1.25m    4-01.25 
  6 Scroggins, Trinity        10 Do Right Cou                      1.20m    3-11.25 
  7 Douglas, Mikayla          12 Do Right Cou                      1.10m    3-07.25 
 
Long Jump Midget Girls
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 5.58m  6/20/1998   Gayle Hunter, Lake Charles, LA              
     JO Meet: J 5.52m  7/27/1991   Myra Combs, Lake Charles, LA                
    AZ Assoc: A 5.07m  3/24/1973   Cynthia Rhodes, UNA                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Gruenwald, Jai            12 Arizona Chee           4.88m      4.94m   NWI  16-02.50 
  2 Mooney, Allison           12 Arizona Puma           4.48m      4.52m   NWI  14-10.00 
  3 Ivie, Kaylee              11 AZ Flames TC           4.13m      4.42m   NWI  14-06.00 
  4 Singleton, Tyonna         11 AZ Mustangs            3.72m      4.00m   NWI  13-01.50 
  5 Jones, Bianca             12 Pops TC                3.66m      3.81m   NWI  12-06.00 
  6 Rollins, Mikaela          11 Mph TC                            3.70m   NWI  12-01.75 
  7 Hamilton, Ayana           11 Arizona Pant           3.51m      3.68m   NWI  12-01.00 
  8 Curtin, Taylor            11 Arizona Elit           3.31m      3.64m   NWI  11-11.50 
  9 Ortiz, Navaria            10 Arizona Sain                      3.57m   NWI  11-08.50 
 10 Helu, Vaiosini            10 Pops TC                3.48m      3.45m   NWI  11-04.00 
 11 Butler-worley, Dyamond    10 Do Right Cou                      3.42m   NWI  11-02.75 
 12 Winfield, Kiara           11 Arizona Spee           3.59m      3.41m   NWI  11-02.25 
 13 Haack, Haley              10 Phoenix Bobc           3.21m      3.36m   NWI  11-00.25 
 14 Scroggins, Trinity        10 Do Right Cou                      3.35m   NWI  11-00.00 
 15 Jones, Maliyah            10 Arizona Risi           3.28m      3.15m   NWI  10-04.00 
 16 Okeke, Cecilia            11 Phoenix Bobc           3.07m      2.70m   NWI   8-10.25 
 
Shot Put 6 lb. Midget Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 13.51m  7/26/2008   Ashlie Blake, 49 PS Vegas Fly              
     JO Meet: J 13.51m  7/26/2008   Ashlie Blake, 49 PS Vegas Fly              
    AZ Assoc: A 12.16m  7/18/1998   Hannah Carson, AC                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Henry-Johnson, Destinee   12 Do Right Cou                      9.69m   31-09.50 
  2 Edmonds, Mikayla          11 AZ Mustangs            7.07m      7.31m   23-11.75 
  3 Yerian, Makayla           11 Az Goldrush                       7.15m   23-05.50 
  4 Blevins, Zamaree          11 Do Right Cou                      6.61m   21-08.25 
  5 Little, Yaniece           12 Pops TC                6.65m      6.18m   20-03.50 
  6 Brown, Deanna             11 Arizona Tita           5.98m      6.02m   19-09.00 
  7 Garcia, Destiny           10 Unattached                        5.09m   16-08.50 
  8 Belliotti, Courtney       11 Arizona Chee           5.54m      4.67m   15-04.00 
  9 Belliotti, Gabriella      11 Arizona Chee           3.67m      3.63m   11-11.00 
 
Discus Throw 1kg Midget Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 37.46m  7/24/1997   Amber Curtis, Monroe, WI                   
     JO Meet: J 37.46m  7/24/1997   Amber Curtis, Monroe, WI                   
    AZ Assoc: A 29.74m  6/8/2001    C. J. Navarro, UNA                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Henry-Johnson, Destinee   12 Do Right Cou                     21.70m      71-02 
  2 Blevins, Zamaree          11 Do Right Cou                     18.60m      61-00 
  3 Simmons, Kaori            11 Arizona Puma          16.97m     14.58m      47-10 
  4 Garcia, Destiny           10 Unattached                       10.87m      35-08 
  5 Collins, Nanette          10 Phoenix Bobc          11.00m      7.08m      23-03 
 
Javelin Throw 300g Midget Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 42.88m  7/28/2005   Hannah Carson, AZ Cheetahs                 
     JO Meet: J 42.88m  7/28/2005   Hannah Carson, AZ Cheetahs                 
    AZ Assoc: A 44.71m  6/13/2004   Hannah Carson, AC                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Henry-Johnson, Destinee   12 Do Right Cou                     31.68m     103-11 
  2 Garcia, Destiny           10 Unattached                       20.81m      68-03 
  3 Collins, Nanette          10 Phoenix Bobc          12.76m     16.87m      55-04 
  4 Belliotti, Mykenzie       11 Arizona Chee          17.72m     15.68m      51-05 
  5 Park, Jennika             11 Arizona Tita          17.86m     15.33m      50-03 
  6 Yerian, Makayla           11 Az Goldrush                      12.99m      42-07 
  7 Brown, Deanna             11 Arizona Tita          11.36m     11.73m      38-06 
  8 Belliotti, Courtney       11 Arizona Chee          12.18m     11.17m      36-08 
  9 Little, Yaniece           12 Pops TC               12.80m     10.92m      35-10 
 10 Belliotti, Gabriella      11 Arizona Chee           9.13m      6.83m      22-05 
 
1500 Meter Race Walk Midget Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 6:53.70  7/26/1990   Danielle Safran, Brentwood, NY            
     JO Meet: J 6:53.70  7/26/1990   Danielle Safran, Brentwood, NY            
    AZ Assoc: A 8:08.20  2/13/1983   Nicole Magub, STC                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Gill, Natalie             12 Arizona Chee        10:00.00    9:37.58  
  2 Shea, Kylee               11 Arizona Chee        10:14.00   10:10.36  
  3 Belliotti, Courtney       11 Arizona Chee        10:23.00   10:32.70  
  4 Park, Jennika             11 Arizona Tita         9:47.24   10:39.23  
  5 Belliotti, Gabriella      11 Arizona Chee        12:05.00   13:24.59  
 
100 Meter Dash Youth Girls
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 11.73  7/31/2009   Kendall Baisden, Motor City TC, MI          
     JO Meet: J 11.61  8/1/1999    Sanya Richards, Pembrooke Pines, FL         
    AZ Assoc: A 11.78  6/1/2003    Terra Evans, AC                             
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Center, Alexis            13 Do Right Cou           12.34      12.51q  NWI  4 
  2 Thompson, Sakovia         12 Arizona Tita           13.08      12.98q  NWI  4 
  3 Ugbisien, Onome           12 Arizona Tita           12.98      13.06q  NWI  2 
  4 Tasher, Cheyenne          14 Unattached             13.03      13.19q  NWI  1 
  5 Patterson, Brittany       12 Do Right Cou           13.23      13.29q  NWI  2 
  6 Hightower, Miah           13 Az Goldrush            13.40      13.48q  NWI  3 
  7 Lilly, Delilah            13 Do Right Cou           13.30      13.59q  NWI  5 
  8 Pogue, Jayda              12 Az Goldrush            14.00      13.62q  NWI  4 
  9 Williams, Anaya           13 Arizona Pant           13.66      13.76q  NWI  3 
 10 Shedrick, Tala            13 Do Right Cou           13.40      13.78   NWI  5 
 11 Ramey, Khanya             13 Vail Vipers            14.04      13.81   NWI  4 
 12 Aysien, Siarah            13 AZ Flames TC           13.84      13.88   NWI  2 
 13 Pridgett, Demetria        13 AZ Mustangs            13.78      13.89   NWI  4 
 14 Barnes, Tasianay          13 Arizona Sain           13.95      14.13   NWI  5 
 15 Patterson, Alexis         14 Do Right Cou                      14.33   NWI  4 
 16 Cooper, Aeryone           13 AZ Flames TC           13.78      14.43   NWI  2 
 17 Reeves, Reba              12 Arizona Elit           14.34      14.48   NWI  3 
 18 Robinson, Daveona         14 Arizona Sain           13.48      14.50   NWI  3 
 19 Griffin, Jaztyne          13 Do Right Cou                      14.54   NWI  3 
 20 Gwin, Azilyn              12 Phoenix Bobc           14.79      14.57   NWI  2 
 21 Kirkendoll, Jaleesha      12 Arizona Pant           14.36      14.84   NWI  3 
 22 Burrell, Kara             12 Arizona Risi           14.75      14.88   NWI  1 
 23 Green, Sydney             12 Do Right Cou                      14.98   NWI  1 
 24 Slone, Leslie             13 Do Right Cou                      15.04   NWI  1 
 25 Johnson, Tajanet          12 Do Right Cou                      15.20   NWI  3 
 26 Gamble, Melissa           12 Alliance You           15.39      15.27   NWI  3 
 27 Holman, Callista          12 Arizona Puma           15.51      15.43   NWI  1 
 28 Patterson, Kianna         14 Arizona Chee                      15.48   NWI  2 
 29 Walker, Jadynn            13 Arizona Sain           14.53      15.57   NWI  5 
 30 Simmons, Deanna           13 Spartan Spee                      16.38   NWI  2 
 31 Johnson, Eryn             14 World Class            16.46      16.86   NWI  5 
 32 Henry-Johnson, Ariel      13 Do Right Cou                      17.47   NWI  4 
 33 Blevins, Zaria            13 Do Right Cou           16.00      18.86   NWI  2 
 
100 Meter Dash Youth Girls
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 11.73  7/31/2009   Kendall Baisden, Motor City TC, MI          
     JO Meet: J 11.61  8/1/1999    Sanya Richards, Pembrooke Pines, FL         
    AZ Assoc: A 11.78  6/1/2003    Terra Evans, AC                             
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Center, Alexis            13 Do Right Cou           12.51      12.69   NWI 
  2 Thompson, Sakovia         12 Arizona Tita           12.98      13.26   NWI 
  3 Ugbisien, Onome           12 Arizona Tita           13.06      13.34   NWI 
  4 Patterson, Brittany       12 Do Right Cou           13.29      13.35   NWI 
  5 Tasher, Cheyenne          14 Unattached             13.19      13.44   NWI 
  6 Pogue, Jayda              12 Az Goldrush            13.62      13.74   NWI 
  7 Hightower, Miah           13 Az Goldrush            13.48      13.76   NWI 
  8 Lilly, Delilah            13 Do Right Cou           13.59      14.06   NWI 
  9 Williams, Anaya           13 Arizona Pant           13.76      14.15   NWI 
 
200 Meter Dash Youth Girls
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 23.69  8/1/2009    Kendall Baisden, Motor City TC, MI          
     JO Meet: J 23.63  7/31/1999   Sanya Richards, Pembrooke Pines, FL         
    AZ Assoc: A 23.94  4/6/2003    Terra Evans, AC                             
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Center, Alexis            13 Do Right Cou           25.28      26.05q  NWI  5 
  2 Ugbisien, Onome           12 Arizona Tita           26.01      26.62q  NWI  3 
  3 Tasher, Cheyenne          14 Unattached             26.05      26.68q  NWI  1 
  3 Thompson, Sakovia         12 Arizona Tita           26.02      26.68q  NWI  3 
  5 Patterson, Brittany       12 Do Right Cou           26.50      27.22q  NWI  3 
  6 Lilly, Delilah            13 Do Right Cou           27.00      28.11q  NWI  1 
  7 Pogue, Jayda              12 Az Goldrush            28.00      28.23q  NWI  2 
  8 Slcrivner, Jaylynn        13 Do Right Cou                      28.37q  NWI  3 
  9 Hightower, Miah           13 Az Goldrush            27.50      28.52q  NWI  1 
 10 Velez, Natalia            14 Unattached                        28.68   NWI  3 
 11 Shedrick, Tala            13 Do Right Cou           26.50      28.72   NWI  4 
 12 Williams, Anaya           13 Arizona Pant           28.02      28.88   NWI  4 
 13 Ramey, Khanya             13 Vail Vipers            28.59      29.18   NWI  5 
 14 Pridgett, Demetria        13 AZ Mustangs            28.63      29.19   NWI  3 
 15 Robinson, Tamia           13 Az Goldrush                       29.23   NWI  1 
 16 Barnes, Tasianay          13 Arizona Sain           28.85      29.27   NWI  1 
 17 Schiffmacher, Megan       14 Arizona Risi           28.79      29.63   NWI  4 
 18 Robinson, Daveona         14 Arizona Sain           28.58      29.99   NWI  2 
 19 Mathis, Courtney          14 Arizona Risi           29.24      30.11   NWI  5 
 20 Aysien, Siarah            13 AZ Flames TC           29.43      30.31   NWI  2 
 21 Tang, Tylor               13 Unattached             30.07      30.83   NWI  3 
 22 McCovery, Jazmyn          13 AZ Mustangs            28.84      30.84   NWI  2 
 23 Green, Sydney             12 Do Right Cou                      31.11   NWI  3 
 24 Burrell, Kara             12 Arizona Risi           30.29      31.58   NWI  5 
 25 Kirkendoll, Jaleesha      12 Arizona Pant           32.19      31.74   NWI  5 
 26 King, Jerri               13 AZ Mustangs            30.58      31.88   NWI  4 
 27 Gutierrez, Mia            12 Wicked                 32.99      32.02   NWI  1 
 28 Gamble, Melissa           12 Alliance You           32.26      32.25   NWI  4 
 28 Patterson, Alexis         14 Do Right Cou                      32.25   NWI  2 
 30 Johnson, Tajanet          12 Do Right Cou                      32.58   NWI  3 
 31 Stephens, Anitra          13 Arizona Sain           31.55      32.86   NWI  4 
 32 Walker, Jadynn            13 Arizona Sain           31.33      32.98   NWI  1 
 33 Slone, Leslie             13 Do Right Cou                      33.03   NWI  2 
 34 Simmons, Deanna           13 Spartan Spee           33.00      33.65   NWI  5 
 35 Blevins, Zaria            13 Do Right Cou           34.80      35.24   NWI  2 
 36 Johnson, Eryn             14 World Class            36.24      38.28   NWI  5 
 
200 Meter Dash Youth Girls
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 23.69  8/1/2009    Kendall Baisden, Motor City TC, MI          
     JO Meet: J 23.63  7/31/1999   Sanya Richards, Pembrooke Pines, FL         
    AZ Assoc: A 23.94  4/6/2003    Terra Evans, AC                             
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Center, Alexis            13 Do Right Cou           26.05      25.77   NWI 
  2 Thompson, Sakovia         12 Arizona Tita           26.68      26.52   NWI 
  3 Ugbisien, Onome           12 Arizona Tita           26.62      26.53   NWI 
  4 Tasher, Cheyenne          14 Unattached             26.68      27.03   NWI 
  5 Patterson, Brittany       12 Do Right Cou           27.22      27.17   NWI 
  6 Hightower, Miah           13 Az Goldrush            28.52      28.20   NWI 
  7 Slcrivner, Jaylynn        13 Do Right Cou           28.37      28.52   NWI 
  8 Pogue, Jayda              12 Az Goldrush            28.23      28.80   NWI 
  9 Lilly, Delilah            13 Do Right Cou           28.11      29.28   NWI 
 
400 Meter Dash Youth Girls
============================================================================
 Nat'l Youth: N 53.10  7/8/2007    Robin Reynolds, Lisle, IL                   
     JO Meet: J 53.40  7/28/2002   Brandi Cross, Houston, TX                   
    AZ Assoc: A 56.37  6/22/2002   Judith Onyepunuka, ARS                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Tasher, Cheyenne          14 Unattached             59.31      59.69   5 
  2 Mustin, Drianna           14 Arizona Risi         1:00.22    1:00.18   5 
  3 Patterson, Brittany       12 Do Right Cou         1:00.00    1:01.90   5 
  4 Porier-Shelton, Tiana     13 AZ Flames TC         1:07.00    1:02.51   4 
  5 Ugbisien, Onome           12 Arizona Tita         1:01.00    1:02.57   5 
  6 Center, Alexis            13 Do Right Cou         1:00.00    1:02.83   5 
  7 Smith, Autumn             14 Do Right Cou         1:00.00    1:03.53   5 
  8 Thompson, Sakovia         12 Arizona Tita         1:01.73    1:03.82   4 
  9 Yescas, Julia             14 Az Goldrush          1:00.00    1:04.53   5 
 10 Shedrick, Tala            13 Do Right Cou         1:03.00    1:05.79   4 
 11 Barnes, Tasianay          13 Arizona Sain         1:05.74    1:06.06   4 
 12 Hightower, Miah           13 Az Goldrush          1:00.00    1:06.36   5 
 13 Johnson, Quin             13 Unattached                      1:06.71   1 
 14 Spruell, Ayolion          13 Do Right Cou         1:05.00    1:07.21   4 
 15 Slcrivner, Jaylynn        13 Do Right Cou                    1:08.06   1 
 15 McCovery, Jazmyn          13 AZ Mustangs          1:05.86    1:08.06   4 
 17 Mathis, Courtney          14 Arizona Risi         1:06.06    1:08.60   4 
 18 Moran, Lauren             13 AZ Flames TC         1:07.42    1:08.95   4 
 19 Robinson, Tamia           13 Az Goldrush                     1:09.17   1 
 20 Cooper, Aeryone           13 AZ Flames TC         1:08.78    1:09.50   3 
 21 Robinson, Daveona         14 Arizona Sain         1:08.71    1:10.01   3 
 22 Tang, Tylor               13 Unattached           1:06.60    1:10.40   4 
 23 Brockman, Samantha        13 AZ Mustangs          1:11.09    1:10.67   3 
 24 Gutierrez, Mia            12 Wicked               1:12.00    1:10.86   2 
 25 Gamble, Melissa           12 Alliance You         1:11.59    1:12.32   2 
 26 King, Jerri               13 AZ Mustangs          1:09.70    1:12.42   3 
 27 Lilly, Delilah            13 Do Right Cou         1:09.00    1:14.00   3 
 28 Williams, Kendall         13 AZ Flames TC         1:08.95    1:14.34   3 
 29 Campos, Andrea            13 Arizona Sain         1:18.33    1:15.58   2 
 30 Higgs, Jcobie             13 Spartan Spee         1:15.00    1:15.76   2 
 31 Pridgett, Demetria        13 AZ Mustangs          1:10.47    1:16.78   3 
 32 Aysien, Siarah            13 AZ Flames TC         1:13.68    1:16.79   2 
 33 Stephens, Anitra          13 Arizona Sain         1:12.59    1:16.98   2 
 34 Patterson, Alexis         14 Do Right Cou                    1:17.32   1 
 35 Holman, Callista          12 Arizona Puma         1:17.54    1:18.97   2 
 36 Slone, Leslie             13 Do Right Cou                    1:20.86   1 
 37 Green, Sydney             12 Do Right Cou                    1:21.08   1 
 
800 Meter Run Youth Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 2:06.90  7/4/2009    Raevyn Rogers, The Wings Tr               
     JO Meet: J 2:08.17  8/1/2009    Raevyn Rogers, 25-Wings                   
    AZ Assoc: A 2:13.60  5/18/1980   Lynette Morgan, SDSF                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Mustin, Drianna           14 Arizona Risi         2:23.69    2:22.50  
  2 Yescas, Julia             14 Az Goldrush          2:24.00    2:26.20  
  3 Ramirez, Yatzira          13 Wicked               2:34.12    2:31.70  
  4 Fenn, Penny               14 Aftershock D         2:29.56    2:31.98  
  5 Destefano, Emily          13 Phoenix Bobc         2:34.00    2:32.64  
  6 Arellano, Karen           14 Aftershock D         2:33.03    2:33.23  
  7 Goettl, Megan             14 Aftershock D         2:31.37    2:37.06  
  8 Tang, Tylor               13 Unattached           2:34.84    2:38.71  
  9 Mathis, Courtney          14 Arizona Risi         2:38.51    2:43.53  
 10 Moran, Lauren             13 AZ Flames TC         2:39.70    2:46.11  
 11 Brockman, Samantha        13 AZ Mustangs          2:42.83    2:46.63  
 12 Williams, Emma            12 Aftershock D         2:46.84    2:48.24  
 13 Garcia, Soledad           12 Aftershock D         3:06.39    2:50.10  
 14 Miltun, Kine              12 Unattached                      2:51.24  
 15 Ebert, Jalen              13 Aftershock D         2:41.75    2:52.15  
 16 Bargas, Zoe               13 Go The Dista         2:52.00    2:52.60  
 17 Epperson, Brianna         13 Aftershock D         3:15.72    2:56.98  
 18 Campos, Andrea            13 Arizona Sain         3:05.00    3:01.64  
 19 Shepard, Kennedi          14 Impact Veloc         2:42.00    3:17.07  
 
1500 Meter Run Youth Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 4:28.61  7/29/2005   Jordan Hassay, San Luis Distance          
     JO Meet: J 4:28.61  7/29/2005   Jordan Hassay, San Luis Distance          
    AZ Assoc: A 4:42.20  4/17/1977   Theresa Smith, VOS                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Jones, Baylee             13 Arizona Chee         5:10.00    5:04.22  
  2 Goettl, Megan             14 Aftershock D         5:19.52    5:07.81  
  3 Yescas, Julia             14 Az Goldrush                     5:09.08  
  4 Reniewicki, Megan         14 Unattached           5:20.00    5:11.46  
  5 Davis, Amanda             12 Arizona Elit         5:14.00    5:11.58  
  6 Arellano, Allyson         12 Aftershock D         5:20.98    5:11.82  
  7 Lizarraga, Berenice       12 Arizona Elit         5:15.00    5:15.22  
  8 Arellano, Karen           14 Aftershock D         5:25.52    5:15.84  
  9 Fenn, Penny               14 Aftershock D         5:17.38    5:16.19  
 10 Banks, Jasmine            14 Aftershock D         5:20.78    5:19.59  
 11 Ramirez, Yatzira          13 Wicked               5:28.93    5:23.44  
 12 Bargas, Zoe               13 Go The Dista         5:45.00    5:37.15  
 13 Wilkes, Alexis            12 Arizona Puma         5:27.28    5:43.43  
 14 Ochoa, Natalie            12 Sahuarita Sp         5:32.00    5:44.19  
 15 Ebert, Jalen              13 Aftershock D         6:30.12    5:47.97  
 16 Williams, Emma            12 Aftershock D         6:01.50    5:48.94  
 17 Garcia, Soledad           12 Aftershock D         6:36.67    5:55.72  
 18 Earl, Mary                14 Aftershock D         5:56.67    5:58.22  
 19 Epperson, Brianna         13 Aftershock D         6:32.75    6:22.83  
 
3000 Meter Run Youth Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N  9:35.12  7/30/2005   Jordan Hasay, San Luis Dstnce            
     JO Meet: J  9:35.12  7/30/2005   Jordan Hassay, San Luis Distance         
    AZ Assoc: A 10:33.90  3/18/1978   Lisa Anetsberger, APS                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Jones, Baylee             13 Arizona Chee        10:52.00   10:49.12  
  2 Reniewicki, Megan         14 Unattached          11:35.00   11:00.41  
  3 Arellano, Allyson         12 Aftershock D        11:17.24   11:15.35  
  4 Goettl, Megan             14 Aftershock D        11:17.27   11:27.74  
  5 Lizarraga, Berenice       12 Arizona Elit                   11:50.37  
  6 Valentine, Rachel         12 Aftershock D        12:08.55   11:55.66  
  7 Davis, Amanda             12 Arizona Elit        11:36.00   11:56.16  
  8 Bargas, Zoe               13 Go The Dista        11:50.00   12:05.67  
  9 Ebert, Jalen              13 Aftershock D                   13:06.67  
 10 Williams, Emma            12 Aftershock D                   13:11.42  
 11 Lopez, Joie               14 Do Right Cou                   13:14.70  
 
100 Meter Hurdles (30" ) Youth Girls
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 13.85  7/27/2008   Trinity Wilson, 38 EOYDC                    
     JO Meet: J 13.85  7/27/2008   Trinity Wilson, 38 EOYDC                    
    AZ Assoc: A 14.62  7/18/1998   Tiffany McDonald, ARS                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Smith, Autumn             14 Do Right Cou           15.12      15.00   NWI  2 
  2 Mustin, Drianna           14 Arizona Risi           16.62      16.19   NWI  2 
  3 Destefano, Emily          13 Phoenix Bobc           17.65      17.23   NWI  2 
  4 Spruell, Ayolion          13 Do Right Cou           17.00      17.30   NWI  2 
  5 Shepard, Kennedi          14 Impact Veloc           18.46      17.41   NWI  2 
  6 Schiffmacher, Megan       14 Arizona Risi                      18.71   NWI  1 
  7 Gwin, Azilyn              12 Phoenix Bobc           17.47      18.99   NWI  2 
  8 Belliotti, Alexandra      12 Arizona Chee                      20.78   NWI  1 
  9 Smith, Jahdae             14 Az Goldrush                       20.89   NWI  1 
 10 Williams, Kendall         13 AZ Flames TC                      20.94   NWI  1 
 11 Anderson, Morgan          12 Az Goldrush                       21.05   NWI  2 
 12 Mathis, Courtney          14 Arizona Risi                      21.32   NWI  1 
 13 Higgs, Jcobie             13 Spartan Spee           23.00      23.00   NWI  2 
 
200 Meter Hurdles (30" ) Youth Girls
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 26.63  7/31/1994   Char Foster, Clearwater, FL                 
     JO Meet: J 26.63  7/31/1994   Char Foster, Clearwater, FL                 
    AZ Assoc: A 28.11  6/8/2003    Jasmine Williams, DR                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Smith, Autumn             14 Do Right Cou           28.00      30.24   NWI  2 
  2 Spruell, Ayolion          13 Do Right Cou           29.00      32.41   NWI  2 
  3 Garcia, Soledad           12 Aftershock D           33.60      32.57   NWI  2 
  4 Gwin, Azilyn              12 Phoenix Bobc           34.28      34.49   NWI  2 
  5 Anderson, Morgan          12 Az Goldrush                       34.51   NWI  1 
  6 Smith, Jahdae             14 Az Goldrush                       34.53   NWI  1 
  7 Reeves, Reba              12 Arizona Elit           35.02      34.64   NWI  2 
  8 Epperson, Brianna         13 Aftershock D                      36.61   NWI  1 
  9 Belliotti, Alexandra      12 Arizona Chee                      36.82   NWI  1 
 10 Williams, Kendall         13 AZ Flames TC           36.12      36.83   NWI  2 
 11 Higgs, Jcobie             13 Spartan Spee           44.00      37.05   NWI  2 
 
4x100 Meter Relay Youth Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 46.58  7/29/2003   Quiet Fire, Mission Viejo, CA               
     JO Meet: J 46.74  8/1/1999    Young Acheivers                             
                       Sarah Davis, Ashlee Ward, Micaela Simmons, Sanya R
    AZ Assoc: A 47.22  5/18/2002   Arizona Rising Suns                         
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Az Goldrush  'A'                                    52.00      55.73  
     1) Hightower, Miah 13              2) Pogue, Jayda 12                
     3) Robinson, Tamia 13              4) Smith, Jahdae 14               
 
High Jump Youth Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 1.71m  7/27/1990   Sondra Biere, Des Moines, IA                
     JO Meet: J 1.71m  7/27/1990   Sondra Biere, Des Moines, IA                
    AZ Assoc: A 1.69m  6/9/1979    Cadija Caldwell, AC                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Schiffmacher, Megan       14 Arizona Risi           1.55m      1.55m    5-01.00 
  2 Mustin, Drianna           14 Arizona Risi           1.40m      1.50m    4-11.00 
  3 Porier-Shelton, Tiana     13 AZ Flames TC           1.52m      1.40m    4-07.00 
  4 Grubbs, Mikaela           13 AZ Flames TC           1.30m      1.35m    4-05.00 
  5 Higgs, Jcobie             13 Spartan Spee           1.35m      1.15m    3-09.25 
 
Pole Vault Youth Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 3.41m  7/26/2007   Carissa Culver, 16 33 Unattached            
     JO Meet: J 3.41m  7/26/2007   Carissa Culver, 16 33 Unattached            
    AZ Assoc: A 3.35m  5/21/2011   Kaija Bramwell, Unattached                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Simpson, Aliya            14 Arizona Elit                      2.59m    8-06.00 
 
Long Jump Youth Girls
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 6.07m  6/20/1998   Tracee Thomas, Las Vegas, NV                
     JO Meet: J 5.84m  7/29/2005   Karynn Dunn, Inl Emp Sprint                 
    AZ Assoc: A 5.66m  2/21/1976   Cyntia Rhodes, MTC                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Porier-Shelton, Tiana     13 AZ Flames TC           4.87m      4.95m   NWI  16-03.00 
  2 Cooper, Aeryone           13 AZ Flames TC           4.32m      4.41m   NWI  14-05.75 
  3 Schiffmacher, Megan       14 Arizona Risi           4.28m      4.23m   NWI  13-10.50 
  4 Destefano, Emily          13 Phoenix Bobc           4.12m      4.17m   NWI  13-08.25 
  5 Grubbs, Mikaela           13 AZ Flames TC                      4.13m   NWI  13-06.75 
  6 Griffin, Jaztyne          13 Do Right Cou                      4.05m   NWI  13-03.50 
  7 Kirkendoll, Jaleesha      12 Arizona Pant           4.11m      3.95m   NWI  12-11.50 
  8 Stephens, Anitra          13 Arizona Sain                      3.94m   NWI  12-11.25 
  9 Gwin, Azilyn              12 Phoenix Bobc           4.36m      3.82m   NWI  12-06.50 
  9 Williams, Anaya           13 Arizona Pant           4.14m      3.82m   NWI  12-06.50 
 11 Burrell, Kara             12 Arizona Risi           3.59m      3.51m   NWI  11-06.25 
 12 Johnson, Tajanet          12 Do Right Cou                      3.48m   NWI  11-05.00 
 13 Belliotti, Alexandra      12 Arizona Chee                      3.17m   NWI  10-05.00 
 
Triple Jump Youth Girls
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 11.92m  4/24/1999   Nicole Duhart, Riverside, CA               
     JO Meet: J 11.68m  7/28/2006   Nefertiti Smith, 03 Norfolk Real           
    AZ Assoc: A 10.90m  2/7/1981    Marika Bender, MP                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Porier-Shelton, Tiana     13 AZ Flames TC          10.17m     10.62m   NWI  34-10.25 
 
Shot Put 6 lb. Youth Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 15.59m  7/29/1989   Teri Steer, Crete, NE                      
     JO Meet: J 15.59m  7/29/1989   Teri Steer, Crete, NE                      
    AZ Assoc: A 13.87m  4/16/1978   Lori Garrow, CTC                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Page-Stevens, Cairra      12 AZ Mustangs           11.36m     11.21m   36-09.50 
  2 Watkins, Alyssa           14 AZ Flames TC           9.75m      9.79m   32-01.50 
  3 Shepard, Kennedi          14 Impact Veloc                      9.70m   31-10.00 
  4 Griffin, Jaztyne          13 Do Right Cou                      9.55m   31-04.00 
  5 Henry-Johnson, Ariel      13 Do Right Cou                      8.95m   29-04.50 
  6 Flores, Marisa            12 AZ Mustangs            9.06m      8.90m   29-02.50 
  7 Patterson, Kianna         14 Arizona Chee           8.92m      8.59m   28-02.25 
  8 Blevins, Zaria            13 Do Right Cou                      8.13m   26-08.25 
  9 Johnson, Ressa            13 Tonto Apache                      7.26m   23-10.00 
 10 Hammonds, Alani           13 Arizona Chee           6.51m      6.44m   21-01.50 
 11 Destefano, Emily          13 Phoenix Bobc           6.12m      5.88m   19-03.50 
 12 Leal, Maritza             13 Coldwater Ex                      5.80m   19-00.50 
 
Discus Throw 1kg Youth Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 42.92m  7/26/1990   Suzy Powell, Modesto, CA                   
     JO Meet: J 42.92m  7/26/1990   Suzy Powell, Modesto, CA                   
    AZ Assoc: A 39.34m  4/16/1978   Cindy Johnson, VOS38.78                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Watkins, Alyssa           14 AZ Flames TC          24.71m     22.24m      72-11 
  2 Clemit, Elizabeth         12 Unattached            21.14m     21.72m      71-03 
  3 Page-Stevens, Cairra      12 AZ Mustangs           23.22m     21.71m      71-03 
  4 Griffin, Jaztyne          13 Do Right Cou                     20.97m      68-09 
  5 Henry-Johnson, Ariel      13 Do Right Cou                     19.91m      65-04 
  6 Flores, Marisa            12 AZ Mustangs           20.59m     19.89m      65-03 
  7 Hammonds, Alani           13 Arizona Chee          21.14m     18.34m      60-02 
  8 Patterson, Kianna         14 Arizona Chee          16.95m     17.90m      58-09 
  9 Leal, Maritza             13 Coldwater Ex                     14.05m      46-01 
 
Javelin Throw 600g Youth Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 52.90m  7/26/2007   Hannah Carson, 10 48 Arizona Ch            
     JO Meet: J 52.90m  7/26/2007   Hannah Carson, 10 48 Arizona Ch            
    AZ Assoc: A 46.97m  2/5/1972    Hannah Carson, AC                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Watkins, Alyssa           14 AZ Flames TC          27.04m     25.72m      84-04 
  2 Shepard, Kennedi          14 Impact Veloc                     25.02m      82-01 
  3 Williams, Kendall         13 AZ Flames TC          23.58m     24.31m      79-09 
  4 Aysien, Siarah            13 AZ Flames TC          21.94m     23.93m      78-06 
  5 Flores, Marisa            12 AZ Mustangs           25.35m     22.23m      72-11 
  6 Grubbs, Mikaela           13 AZ Flames TC          20.10m     20.56m      67-05 
 
3000 Meter Race Walk Youth Girls
================================================================================
 Nat'l Youth: N 14:46.46  7/30/1992   Anya-Maria Ruoss, Fayetteville,AR        
     JO Meet: J 14:46.46  7/30/1992   Anya-Maria Ruoss, Fayetteville,AR        
    AZ Assoc: A 15:03.50  6/4/1988    Vera Jenkins, DH                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Kisiel, Baily             13 Vail Vipers         22:23.19   18:16.32  
 
100 Meter Dash Intermediate Girls
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 11.34  7/28/1995   Angela Will.iams, Ontario, CA               
     JO Meet: J 11.34  7/28/1995   Angela Will.iams, Ontario, CA               
    AZ Assoc: A 11.68  7/14/2003   Judith Onyepunuka, ARS                      
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Williams, LaMaya          14 Arizona Chee           12.50      12.56q  NWI  2 
  2 Parham, Kiara             16 AZ Flames TC           13.16      13.16q  NWI  2 
  3 Williford, Christine      14 Arizona Risi           13.34      13.24q  NWI  1 
  4 Mitchell, Arniesha        15 Arizona Chee           13.50      13.27q  NWI  1 
  5 Ferguson, Danyl           14 Az Goldrush            12.80      13.35q  NWI  1 
  6 Patton, Taylor            15 Arizona Chee           12.62      13.38q  NWI  2 
  7 Landrum, Kheanna          15 Unattached             13.00      13.39q  NWI  1 
  8 Brown, Kierra             14 Do Right Cou           13.40      13.53q  NWI  1 
  9 Saddler, Octobria         15 Arizona Elit           13.33      13.71q  NWI  2 
 10 Clairborne, Zariah        14 Arizona Chee                      13.90   NWI  2 
 11 Hartley, Alexis           14 Arizona Elit           13.57      14.02   NWI  2 
 12 Smith, Trista             14 Eternal Flam           14.50      14.73   NWI  1 
 13 Scott, Shanice            15 AZ Flames TC           14.82      14.76   NWI  1 
 14 Johnson, Jordan           15 Arizona Elit                      15.06   NWI  1 
 15 Simmons, Robin            14 Spartan Spee           16.80      15.88   NWI  2 
 
100 Meter Dash Intermediate Girls
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 11.34  7/28/1995   Angela Will.iams, Ontario, CA               
     JO Meet: J 11.34  7/28/1995   Angela Will.iams, Ontario, CA               
    AZ Assoc: A 11.68  7/14/2003   Judith Onyepunuka, ARS                      
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Williams, LaMaya          14 Arizona Chee           12.56      12.70   NWI 
  2 Patton, Taylor            15 Arizona Chee           13.38      13.03   NWI 
  3 Parham, Kiara             16 AZ Flames TC           13.16      13.40   NWI 
  4 Mitchell, Arniesha        15 Arizona Chee           13.27      13.46   NWI 
  5 Williford, Christine      14 Arizona Risi           13.24      13.56   NWI 
  6 Ferguson, Danyl           14 Az Goldrush            13.35      13.58   NWI 
  7 Landrum, Kheanna          15 Unattached             13.39      13.60   NWI 
  8 Brown, Kierra             14 Do Right Cou           13.53      13.62   NWI 
 
200 Meter Dash Intermediate Girls
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 23.06  7/31/2004   Bianca Knight, Ridgeland, MS                
     JO Meet: J 23.06  7/31/2004   Bianca Knight, Ridgeland, MS                
    AZ Assoc: A 23.99  7/14/2003   Judith Onyepunuka, ARS                      
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Adams, Imani              16 Arizona Chee           25.50      26.02q  NWI  2 
  2 Williams, LaMaya          14 Arizona Chee           25.62      26.49q  NWI  2 
  3 Patton, Taylor            15 Arizona Chee           26.50      27.13q  NWI  3 
  4 Yarbrough, Jazzmine       15 Arizona Tita           26.00      27.39q  NWI  3 
  5 Williford, Christine      14 Arizona Risi           24.79      27.53q  NWI  3 
  6 Parham, Kiara             16 AZ Flames TC           27.97      27.70q  NWI  3 
  7 Fitzgerald, Jenna         15 Arizona Elit           28.42      27.84q  NWI  1 
  8 Mullen, Kayla             15 Arizona Elit           27.70      28.12q  NWI  1 
  8 Ellis, Bryanna            15 Arizona Chee                      28.12q  NWI  3 
 10 Brown, Kierra             14 Do Right Cou           27.67      28.23   NWI  2 
 11 Ferguson, Danyl           14 Az Goldrush            25.60      28.45   NWI  2 
 12 Saddler, Octobria         15 Arizona Elit           26.76      28.58   NWI  3 
 13 Smith, Jalissa            14 AZ Flames TC           27.92      29.13   NWI  1 
 14 Smith, Trista             14 Eternal Flam           29.10      29.47   NWI  2 
 15 Hartley, Alexis           14 Arizona Elit           27.44      29.52   NWI  3 
 16 Upshur, Ashley            14 Vail Vipers            28.00      29.57   NWI  2 
 17 Clairborne, Zariah        14 Arizona Chee                      29.74   NWI  2 
 18 Padish, Makenzie          14 Arizona Elit                      30.72   NWI  1 
 19 Sharp, Kyleen             14 Alliance You           31.32      30.99   NWI  3 
 20 Johnson, Jordan           15 Arizona Elit                      31.47   NWI  1 
 21 Nesbit, Amber             15 Arizona Elit           31.50      33.27   NWI  3 
 22 Simmons, Robin            14 Spartan Spee           36.80      34.72   NWI  1 
 
200 Meter Dash Intermediate Girls
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 23.06  7/31/2004   Bianca Knight, Ridgeland, MS                
     JO Meet: J 23.06  7/31/2004   Bianca Knight, Ridgeland, MS                
    AZ Assoc: A 23.99  7/14/2003   Judith Onyepunuka, ARS                      
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Williams, LaMaya          14 Arizona Chee           26.49      26.00   NWI 
  2 Adams, Imani              16 Arizona Chee           26.02      26.10   NWI 
  3 Yarbrough, Jazzmine       15 Arizona Tita           27.39      26.75   NWI 
  4 Patton, Taylor            15 Arizona Chee           27.13      27.08   NWI 
  5 Williford, Christine      14 Arizona Risi           27.53      27.47   NWI 
  6 Fitzgerald, Jenna         15 Arizona Elit           27.84      27.81   NWI 
  7 Parham, Kiara             16 AZ Flames TC           27.70      27.86   NWI 
  8 Mullen, Kayla             15 Arizona Elit           28.12      28.51   NWI 
 
400 Meter Dash Intermediate Girls
============================================================================
 Nat'l Youth: N 52.11  7/29/2001   Stephanie Smith, Macon, GA                  
     JO Meet: J 52.11  7/29/2001   Stephanie Smith, Macon, GA                  
    AZ Assoc: A 55.53  6/13/2004   Natalie Johnson, AC                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Adams, Imani              16 Arizona Chee           56.00      58.14   3 
  2 Coleman, Alysoune         15 AZ Flames TC           57.44      59.59   3 
  3 Yarbrough, Jazzmine       15 Arizona Tita           58.08    1:00.09   3 
  4 Williford, Christine      14 Arizona Risi         1:01.27    1:01.99   3 
  5 Saddler, Octobria         15 Arizona Elit         1:00.00    1:02.35   3 
  6 Williams, LaMaya          14 Arizona Chee         1:00.00    1:02.89   3 
  7 Davis, Tessa              15 Arizona Elit         1:01.00    1:02.94   3 
  8 Mullen, Kayla             15 Arizona Elit         1:01.00    1:04.78   3 
  9 Williams, Jessica         15 AZ Flames TC         1:02.00    1:04.88   3 
 10 Smith, Jalissa            14 AZ Flames TC         1:04.55    1:05.64   2 
 11 Wilhelm, Lily             15 Unattached           1:04.00    1:06.02   2 
 12 Hartley, Alexis           14 Arizona Elit         1:03.00    1:08.70   2 
 13 Upshur, Ashley            14 Vail Vipers          1:03.00    1:08.80   2 
 14 Padish, Makenzie          14 Arizona Elit                    1:11.00   1 
 15 Johnson, Jordan           15 Arizona Elit                    1:12.56   1 
 16 Seaton, Chelsey           15 AZ Track And         1:14.25    1:15.91   2 
 17 Nesbit, Amber             15 Arizona Elit         1:15.00    1:17.33   2 
 18 Hornbeak, Caylie          14 AZ Track And         1:09.78    1:21.04   2 
 
800 Meter Run Intermediate Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 2:04.83  7/26/2008   Phillis Francis, 06-Team Evolutio         
     JO Meet: J 2:04.83  7/26/2008   Phillis Francis, 06-Team Evolutio         
    AZ Assoc: A 2:14.70  5/20/1995   Dawn Gilson, AE                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Yarbrough, Jazzmine       15 Arizona Tita         2:26.42    2:31.16  
  2 Williams, Jessica         15 AZ Flames TC         2:23.00    2:33.39  
  3 Bonine, Shea              16 Arizona Puma         2:46.53    2:34.27  
  4 Aaron, Ashely             15 Az Goldrush                     2:38.52  
  5 Miller, Jane              14 Go The Dista         2:27.00    2:40.08  
  6 Seaton, Chelsey           15 AZ Track And         2:48.10    2:51.48  
  7 Hornbeak, Caylie          14 AZ Track And         2:54.20    3:03.20  
  8 Eustace, Claire           15 AZ Flames TC                    3:04.38  
 
1500 Meter Run Intermediate Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 4:25.57  7/24/1984   Suzy Favor, Stevens Point, WI             
     JO Meet: J 4:25.57  7/24/1984   Suzy Favor, Stevens Point, WI             
    AZ Assoc: A 4:42.20  4/17/1977   Laurie Sawyer, PTC                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Miller, Jane              14 Go The Dista         4:55.00    5:05.71  
  2 Bonine, Shea              16 Arizona Puma         5:23.20    5:09.22  
  3 Williams, Jessica         15 AZ Flames TC         5:09.75    5:14.38  
  4 Markee, Lauren            14 Unattached           5:54.00    5:53.22  
  5 Eustace, Claire           15 AZ Flames TC         6:05.77    6:26.17  
 
3000 Meter Run Intermediate Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 9:37.09  7/30/2005   Caitlin Lane, unattached-1                
     JO Meet: J 9:37.09  7/30/2005   Caitlin Lane, unattached-1                
    AZ Assoc: A 9:53.80  6/3/1978    Laurie Sawyer, PTC                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Miller, Jane              14 Go The Dista        10:55.00   11:11.25  
  2 Bonine, Shea              16 Arizona Puma        11:17.00   11:53.88  
  3 Eustace, Claire           15 AZ Flames TC        13:37.81   13:31.02  
 
100 Meter Hurdles (33" ) Intermediate Girls
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 13.87  7/29/1994   Yolanda Johnson, Denver. CO                 
     JO Meet: J 13.87  7/29/1994   Yolanda Johnson, Denver. CO                 
    AZ Assoc: A 14.27  6/10/2000   Jacquelyn Johnson, YVF                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Landrum, Kheanna          15 Unattached             16.00      16.51   NWI 
  2 Mitchell, Arniesha        15 Arizona Chee           16.58      16.95   NWI 
  3 Aaron, Ashely             15 Az Goldrush                       17.61   NWI 
  4 Hunt, Brianna             14 AZ Flames TC           17.80      18.14   NWI 
 
400 Meter Hurdles (30") Intermediate Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N   58.26  7/31/2005   Ebony Collins, Quiet Fire                 
     JO Meet: J   58.26  7/31/2005   Ebony Collins, Quiet Fire                 
    AZ Assoc: A 1:03.60  4/28/1979   Laurie Gray, VOS                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Aaron, Ashely             15 Az Goldrush                     1:08.86  
  2 Davis, Tessa              15 Arizona Elit                    1:11.14  
  3 Thompson, Haylee          15 Pops TC              1:06.00    1:12.88  
  4 Wilhelm, Lily             15 Unattached                      1:19.42  
  5 Scott, Shanice            15 AZ Flames TC                    1:27.89  
 
High Jump Intermediate Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 1.82m  7/29/2007   Shanay Briscoe, 25 Northwest Fly            
     JO Meet: J 1.82m  7/29/2007   Shanay Briscoe, 25 Northwest Fly            
    AZ Assoc: A 1.76m  6/7/1975    Cindy Mitchell, CW                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Mitchell, Arniesha        15 Arizona Chee           1.35m      1.50m    4-11.00 
  1 Smith, Jalissa            14 AZ Flames TC           1.60m      1.50m    4-11.00 
  3 Landrum, Kheanna          15 Unattached             1.47m      1.40m    4-07.00 
  4 Jensen, Brianna           15 Arizona Puma           1.25m      1.20m    3-11.25 
 -- Spodaca, Shelby           15 Do Right Cou                         NH            
 
Pole Vault Intermediate Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 4.01m  7/11/2008   Morgan LeLeax, New Heights GYM,LA           
     JO Meet: J 4.00m  7/29/2005   Katie Veith, Bruin TC                       
    AZ Assoc: A 3.36m  6/21/2003   Shaylah Simpson, UNA                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Fitzgerald, Jenna         15 Arizona Elit                      2.90m    9-06.25 
  2 Collins, Alexandra        15 Phoenix Bobc           2.43m      2.29m    7-06.00 
 -- Davis, Vanessa            14 Ultimate Hig           3.66m         NH            
 
Long Jump Intermediate Girls
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 6.16m  7/10/1999   Jill Bell, Cheyne, WA                       
     JO Meet: J 6.15m  8/15/1980   Kathy Harrison, East Point, GA              
    AZ Assoc: A 6.03m  5/2/1978    Ana Van, VOS                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Mitchell, Arniesha        15 Arizona Chee           4.88m      4.78m   NWI  15-08.25 
  2 Ferguson, Danyl           14 Az Goldrush                       4.56m   NWI  14-11.50 
  3 Logan, Alexis             14 Arizona Puma           4.49m      4.45m   NWI  14-07.25 
  4 Williford, Christine      14 Arizona Risi           4.42m      4.22m   NWI  13-10.25 
 
Triple Jump Intermediate Girls
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 12.94m  7/30/2009   Ciarra Brewer, Mission Valley TC           
     JO Meet: J 12.94m  7/30/2009   Ciarra Brewer, 14-38 Mission Va            
    AZ Assoc: A 11.75m  5/2/2009    Jasmine Todd, Arizona Chee                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Thompson, Haylee          15 Pops TC               10.19m      9.28m   NWI  30-05.50 
 
Shot Put 4kg Intermediate Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 15.19m  7/27/2001   Michelle  Carter, Ovilla, TX               
     JO Meet: J 15.19m  7/27/2001   Michelle  Carter, Ovilla, TX               
    AZ Assoc: A 14.45m  7/6/1980    Cindy Johnson, VOS                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Brown, Kierra             14 Do Right Cou                      9.58m   31-05.25 
  2 Clement, Ebony            16 Arizona Chee           9.65m      9.35m   30-08.25 
  3 Alexander-Shaw, Breyonn   15 Arizona Spee           9.00m      7.97m   26-01.75 
  4 Collins, Alexandra        15 Phoenix Bobc           8.28m      7.87m   25-10.00 
  5 Zaleski, Nadia            16 Impact Veloc                      7.59m   24-11.00 
  6 Garcia, Mayra             15 Coldwater Ex                      6.31m   20-08.50 
  7 Payne, Baleigh            14 Arizona Puma           6.12m      5.72m   18-09.25 
 
Discus Throw 1kg Intermediate Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 50.12m  5/12/1997   Elizabeth Debartolo, Aurora, IL            
     JO Meet: J 46.40m  7/28/2006   Natalie Baird, 03 Loudoun Track            
    AZ Assoc: A 39.13m  6/13/2004   C. J. Navarro, UNA                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Alexander-Shaw, Breyonn   15 Arizona Spee          20.83m     28.93m      94-11 
  2 Brown, Kierra             14 Do Right Cou                     25.00m      82-00 
  3 Collins, Alexandra        15 Phoenix Bobc          24.38m     21.49m      70-06 
  4 Payne, Baleigh            14 Arizona Puma          18.54m     18.92m      62-01 
  5 Zaleski, Nadia            16 Impact Veloc                     18.79m      61-08 
 
Hammer Throw 4k Intermediate Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 46.84m  7/28/2007   Lauren Chamers, 45 Throw 1 Deep            
     JO Meet: J 46.84m  7/28/2007   Lauren Chamers, 45 Throw 1 Deep            
    AZ Assoc: A 35.14m  5/2/2009    Ashley Weber, Unattached                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Payne, Baleigh            14 Arizona Puma                     15.45m      50-08 
 
Javelin Throw 600g Intermediate Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 46.53m  7/29/2000   Rachel Walker                              
     JO Meet: J 46.53m  7/29/2000   Rachel Walker                              
    AZ Assoc: A 45.84m  5/2/2009    Hannah Carson, Arizona Chee                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Payne, Baleigh            14 Arizona Puma          18.70m     21.13m      69-04 
  2 Collins, Alexandra        15 Phoenix Bobc          25.00m     20.22m      66-04 
  3 Zaleski, Nadia            16 Impact Veloc                     14.81m      48-07 
 
3000 Meter Race Walk Intermediate Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 14:29.81  7/30/1996   Lisa Kutzing, Port Jefferson, NY         
     JO Meet: J 14:29.81  7/30/1996   Lisa Kutzing, Port Jefferson, NY         
    AZ Assoc: A 14:42.00  5/21/1989   Vera Jenkins, DH                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Gill, Ashley              15 Arizona Chee                   15:25.34  
 
100 Meter Dash Young Women
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 11.1h  1980        Michelle Glover, Pennsauken, NJ             
     JO Meet: J 11.1h  1980        Michelle Glover, Pennsauken, NJ             
    AZ Assoc: A 11.71  6/17/2000   Kenyanna Wilson, ARS                        
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  Wind
==============================================================================
Preliminaries
  1 Johnson, Plaserae         18 AZ Mustangs            11.74      12.25q  NWI 
  2 Bailey, Shamon            18 Arizona Elit           12.55      12.59q  NWI 
  3 Murphy, Malika            17 Az Goldrush            12.50      12.96q  NWI 
  4 Cummings, Deja            18 Az Goldrush            12.50      13.11q  NWI 
  5 Hamilton, Adonyea         18 Arizona Elit           13.29      13.30q  NWI 
  6 Gomez, Madeline           16 Arizona Elit                      13.80q  NWI 
  7 Richardson, Gabrielle     17 Phoenix Bobc           13.62      14.43q  NWI 
 
100 Meter Dash Young Women
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 11.1h  1980        Michelle Glover, Pennsauken, NJ             
     JO Meet: J 11.1h  1980        Michelle Glover, Pennsauken, NJ             
    AZ Assoc: A 11.71  6/17/2000   Kenyanna Wilson, ARS                        
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Johnson, Plaserae         18 AZ Mustangs            12.25      12.25   NWI 
  2 Bailey, Shamon            18 Arizona Elit           12.59      12.59   NWI 
  3 Murphy, Malika            17 Az Goldrush            12.96      12.96   NWI 
  4 Cummings, Deja            18 Az Goldrush            13.11      13.11   NWI 
  5 Hamilton, Adonyea         18 Arizona Elit           13.30      13.30   NWI 
  6 Gomez, Madeline           16 Arizona Elit           13.80      13.80   NWI 
  7 Richardson, Gabrielle     17 Phoenix Bobc           14.43      14.43   NWI 
 
200 Meter Dash Young Women
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 23.24  7/26/2007   Victoria Jordan, 26 Dallas Gold T           
     JO Meet: J 23.24  7/26/2007   Victoria Jordan, 26 Dallas Gold T           
    AZ Assoc: A 23.90  6/1/2003    Jessica Onyepunuka, ARS                     
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  Wind
==============================================================================
Preliminaries
  1 Johnson, Plaserae         18 AZ Mustangs            24.70      25.20q  NWI 
  2 Murphy, Malika            17 Az Goldrush            25.40      26.70q  NWI 
  3 Cummings, Deja            18 Az Goldrush            25.50      27.50q  NWI 
  4 Britton, Damali           16 Arizona Elit                      28.02q  NWI 
  5 Gomez, Madeline           16 Arizona Elit                      28.35q  NWI 
  6 Bailey, Shamon            18 Arizona Elit           26.90      28.53q  NWI 
  7 Hamilton, Adonyea         18 Arizona Elit           27.01      28.74q  NWI 
  8 Houge, Sharhazad          17 Arizona Elit                      28.95q  NWI 
  9 Richardson, Gabrielle     17 Phoenix Bobc           30.65      30.45q  NWI 
 
200 Meter Dash Young Women
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 23.24  7/26/2007   Victoria Jordan, 26 Dallas Gold T           
     JO Meet: J 23.24  7/26/2007   Victoria Jordan, 26 Dallas Gold T           
    AZ Assoc: A 23.90  6/1/2003    Jessica Onyepunuka, ARS                     
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Johnson, Plaserae         18 AZ Mustangs            25.20      25.20   NWI 
  2 Murphy, Malika            17 Az Goldrush            26.70      26.70   NWI 
  3 Cummings, Deja            18 Az Goldrush            27.50      27.50   NWI 
  4 Britton, Damali           16 Arizona Elit           28.02      28.02   NWI 
  5 Gomez, Madeline           16 Arizona Elit           28.35      28.35   NWI 
  6 Bailey, Shamon            18 Arizona Elit           28.53      28.53   NWI 
  7 Hamilton, Adonyea         18 Arizona Elit           28.74      28.74   NWI 
  8 Houge, Sharhazad          17 Arizona Elit           28.95      28.95   NWI 
  9 Richardson, Gabrielle     17 Phoenix Bobc           30.45      30.45   NWI 
 
400 Meter Dash Young Women
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 51.31  7/27/2000   Monique Henderson, Buffalo, NY              
     JO Meet: J 51.45  8/2/1981    Erica Harris, Gig Harbor, WA                
    AZ Assoc: A 56.37  6/1/1991    Eurika Hall, TAA                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Coleman, Savannah         17 AZ Flames TC         1:00.23    1:00.74  
  2 Lynde, Sarah              18 Arizona Elit                    1:01.76  
  3 Houge, Sharhazad          17 Arizona Elit                    1:05.79  
  4 Goll, Krista              16 Phoenix Bobc         1:05.00    1:07.28  
  5 Wishart, Bailee           16 AZ Track And         1:06.85    1:11.06  
 
800 Meter Run Young Women
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 2:05.27  7/30/2005   Sarah Bowman, Indianapolis, IN            
     JO Meet: J 2:07.73  7/30/1994   Tamieka Grizzle, Bronx. NY                
    AZ Assoc: A 2:14.73  6/8/2010    Katie Penney, 1048 Gtd Go Dist            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Lynde, Sarah              18 Arizona Elit                    2:27.23  
  2 Wishart, Bailee           16 AZ Track And         2:35.86    2:45.32  
 
1500 Meter Run Young Women
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 4:26.39  8/2/1981    Cecilia Hopp, Cos  Cob, CT                
     JO Meet: J 4:26.39  8/2/1981    Cecilia Hopp, Cos  Cob, CT                
    AZ Assoc: A 4:51.97  7/14/2003   Vanessa Hernandez, TE                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Goll, Krista              16 Phoenix Bobc         5:17.22    5:17.47  
  2 Ingram, Ali               17 Unattached           5:30.00    5:25.38  
 
3000 Meter Run Young Women
=========================================================================
 Nat'l Youth: N  9:37.24  7/30/1998   Dana Boyle, Carbondale, CO               
     JO Meet: J  9:37.24  7/30/1998   Dana Boyle, Carbondale, CO               
    AZ Assoc: A 10:54.80  6/18/1983   Heiki Thelm, AP                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Ingram, Ali               17 Unattached          11:45.00   11:50.91  
 
100 Meter Hurdles (33"  ) Young Women
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 13.35  7/29/2006   April Williams, unattached                  
     JO Meet: J 13.35  7/29/2006   April Williams, unattached                  
    AZ Assoc: A 13.76  6/8/2003    Tiffany McDonald, ARS                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Coleman, Savannah         17 AZ Flames TC           15.74      15.68   NWI 
  2 Hamilton, Adonyea         18 Arizona Elit           17.84      18.34   NWI 
  3 Darby, Julia              17 AZ Mustangs                       18.42   NWI 
 
400 Meter Hurdles (30") Young Women
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 57.67  7/27/2008   Turquoise Thompson, 33 Together Elit        
     JO Meet: J 57.67  7/27/2008   Turquoise Thompson, 33 Together Elit        
    AZ Assoc: A 59.40  6/4/1983    Bethany Zahn, POP                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Darby, Julia              17 AZ Mustangs                     1:26.58  
 -- Fitzpatrick, Abi          18 Unattached             58.38   X1:03.27  
 
2000 Meter Steeplechase (30") Young Women
================================================================================
 Nat'l Youth: N 6:54.37  7/22/2008   Alyssa Allison, 22 Team Missouri          
     JO Meet: J 6:54.37  7/22/2008   Alyssa Allison, 22 Team Missouri          
    AZ Assoc: A 8:03.20  6/4/2005    Adele Keating, UNA                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Ingram, Ali               17 Unattached           8:45.00    9:25.78  
 
High Jump Young Women
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 1.85m  7/25/1996   Adrienne Sims, Fayettevile, NC              
     JO Meet: J 1.85m  7/25/1996   Adrienne Sims, Fayettevile, NC              
    AZ Assoc: A 1.75m  6/18/1983   Shelly Fehrman, NH                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Abalos, Jodrdan           16 Do Right Cou                      1.50m    4-11.00 
 
Pole Vault Young Women
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 4.21m  7/25/2008   Natalie Willer, Cornhusker Flyers,NE        
     JO Meet: J 4.21m  7/25/2008   Natalie Willer, 29 Flyers                   
    AZ Assoc: A 3.97m  7/14/2003   April Kubishita, HH                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Collins, Rachael          16 Phoenix Bobc           2.43m      2.59m    8-06.00 
 -- Rolph, Jenny              17 AZ Track And           3.51m         NH            
 
Long Jump Young Women
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 6.36m  7/23/1994   Angela Henry, Omaha, NE                     
     JO Meet: J 6.36m  7/23/1994   Angela Henry, Omaha, NE                     
    AZ Assoc: A 5.69m  6/9/1991    Latosha Bailey, TAA                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Britton, Damali           16 Arizona Elit                      5.00m   NWI  16-05.00 
  2 Murphy, Malika            17 Az Goldrush                       4.93m   NWI  16-02.25 
  3 Cummings, Deja            18 Az Goldrush                       4.34m   NWI  14-03.00 
  4 Richardson, Gabrielle     17 Phoenix Bobc           4.62m      4.33m   NWI  14-02.50 
 -- Bailey, Shamon            18 Arizona Elit           5.67m         ND   NWI           
 
Triple Jump Young Women
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 13.01m  7/28/1996   Alicia Broussard, Houston, TX              
     JO Meet: J 13.01m  7/28/1996   Alicia Broussard, Houston, TX              
    AZ Assoc: A 11.85m  6/7/2010    Jasmine Todd, 1048 AZ Cheetahs             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Britton, Damali           16 Arizona Elit                     10.24m   NWI  33-07.25 
 -- Murphy, Malika            17 Az Goldrush                          ND   NWI           
 
Shot Put 4kg Young Women
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 15.82m  7/31/2003   Michelle Carter, Ovilla, TX                
     JO Meet: J 15.82m  7/31/2003   Michelle Carter, Ovilla, TX                
    AZ Assoc: A 13.61m  6/17/2000   Jennifer Penrose, UNA                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Collins, Samantha         18 Phoenix Bobc           9.75m      9.66m   31-08.50 
  2 Campbell, Imari           17 Arizona Spee           8.82m      8.63m   28-03.75 
  3 Graves, Hannah            17 Unattached             9.45m      7.39m   24-03.00 
  4 Helu, Leua                16 Pops TC                6.81m      7.17m   23-06.25 
 
Discus Throw 1kg Young Women
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 53.42m  7/9/1995    Suzy Powell, Joplin, MO                    
     JO Meet: J 52.49m  8/1/1982    Cindy Johnson, Mesa, AZ                    
    AZ Assoc: A 49.92m  6/18/1983   Cindy Johnson, UNA                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Graves, Hannah            17 Unattached            34.65m     32.75m     107-05 
  2 Dyson, Taylor             17 Phoenix Bobc          32.97m     30.90m     101-04 
  3 Campbell, Imari           17 Arizona Spee          29.82m     27.75m      91-00 
  4 Collins, Samantha         18 Phoenix Bobc          29.39m     27.32m      89-07 
  5 Collins, Rachael          16 Phoenix Bobc          17.09m     20.22m      66-04 
  6 Mack, Shaquiniesha        17 Unattached            16.39m     20.17m      66-02 
 
Hammer Throw 4k Young Women
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 53.55m  7/28/2009   Lauren Chambers, Throw 1 Deep, GA          
     JO Meet: J 53.55m  7/28/2009   Lauren Chambers, Throw 1 Deep              
    AZ Assoc: A 44.09m  6/7/2010    Ashley Weber, 1048 Unattached              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Graves, Hannah            17 Unattached                       19.00m      62-04 
 
Javelin Throw 600g Young Women
===================================================================================
     JO Meet: J 45.27m  8/2/2009    Ashley Aldredge, 06-24 Peak Perf           
    AZ Assoc: A 49.95m  5/21/2011   hannah carson, Arizona Chee                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Dyson, Renee              17 Phoenix Bobc          39.44m     36.18m     118-08 
  2 Dyson, Taylor             17 Phoenix Bobc          36.44m     36.11m     118-06 
  3 Collins, Samantha         18 Phoenix Bobc          29.91m     28.63m      93-11 
  4 Abalos, Jodrdan           16 Do Right Cou                     28.03m      91-11 
  5 Helu, Leua                16 Pops TC               29.57m     26.32m      86-04 
  6 Collins, Rachael          16 Phoenix Bobc          22.00m     25.71m      84-04 
  7 Johnson, Plaserae         18 AZ Mustangs           19.13m     18.07m      59-03 
  8 Graves, Hannah            17 Unattached                       17.68m      58-00 
 
100 Meter Dash Masters Women
==============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  Wind
==============================================================================
Preliminaries
  1 Douglass, Deonne          37 World Class                       14.54q  NWI 
 
100 Meter Dash Masters Women
==============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Douglass, Deonne          37 World Class            14.54      14.54   NWI 
 
100 Meter Dash Masters Women
==============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  Wind
==============================================================================
Preliminaries
  1 White, Janie              53 Arizona Elit                      15.72q  NWI 
 
100 Meter Dash Masters Women
==============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 White, Janie              53 Arizona Elit           15.72      15.72   NWI 
 
200 Meter Dash Masters Women
==============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  Wind
==============================================================================
Preliminaries
  1 Douglass, Deonne          37 World Class                       31.29q  NWI 
 
200 Meter Dash Masters Women
==============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Douglass, Deonne          37 World Class            31.29      31.29   NWI 
 
200 Meter Dash Masters Women
==============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  Wind
==============================================================================
Preliminaries
  1 White, Janie              53 Arizona Elit                      31.42q  NWI 
 
200 Meter Dash Masters Women
==============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 White, Janie              53 Arizona Elit           31.42      31.42   NWI 
 
400 Meter Dash Masters Women
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 White, Janie              53 Arizona Elit                    1:13.62  
 
800 Meter Run Masters Women
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Jackson, Quiana           22 Unattached                      2:26.51  
 
1500 Meter Run Masters Women
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Berberi, Lorela           20 Unattached                      5:46.64  
 
3000 Meter Run Masters Women
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Berberi, Lorela           20 Unattached                     12:51.36  
 
3000 Meter Run Masters Women
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Tefft, Jan                53 Unattached          12:28.35   13:36.80  
 
2000 Meter Steeplechase (30" ) Masters Women
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Berberi, Lorela           20 Unattached                      9:40.50  
 
Pole Vault Masters Women
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Cain, Laura               23 Unattached                        3.66m   12-00.00 
 
Pole Vault Masters Women
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Lowe, Teresa              50 Unattached             2.90m      2.75m    9-00.25 
 
Shot Put 4K<50<=3K Masters Women
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Padgett, Anna             20 Unattached                       12.26m   40-02.75 
 
Shot Put 4K<50<=3K Masters Women
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Biondolillo, Kathleen     52 Unattached                        6.18m   20-03.50 
 
Discus Throw 1K Masters Women
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Brandt, Barbara           82 Unattached                       15.72m      51-07 
 
Hammer Throw 4K<50<=3K Masters Women
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Padgett, Anna             20 Unattached                       46.05m     151-01 
 
Javelin Throw 600<50<=400 Masters Women
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Padgett, Anna             20 Unattached                       39.59m     129-11 
 
Javelin Throw 600<50<=400 Masters Women
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Brandt, Barbara           82 Unattached                       19.58m      64-03 
 
3000 Meter Race Walk Masters Women
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Jefferson, Crystal        33 Unattached                     31:45.61  
 
3000 Meter Race Walk Masters Women
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Lagerhausen, Ellerie      18 Arizona Chee                   17:40.37  
 
100 Meter Dash Sub-Bantam Boys
=================================================================================
    AZ Assoc: A 14.69  6/5/2011    Quaron Adams, Do Right Edu                  
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Boykins, Kai               7 Arizona Pant           15.34      15.20q  NWI  2 
  2 Boyd-matthews, Amier       8 Do Right Cou           15.01      15.35q  NWI  5 
  3 Grant, Jordon              8 Az Goldrush            15.80      15.48q  NWI  3 
  4 TamplinJr, Errick          6 Alliance You           16.31      15.85q  NWI  2 
  5 King, Michael              7 Arizona Chee           15.98      16.08q  NWI  5 
  6 Martinez, Isaac            8 Arizona Tita           16.38      16.23q  NWI  5 
  7 MonroeJr, Aaron            6 Unattached                        16.26q  NWI  4 
  8 Ortiz, Avaunt              7 Arizona Sain           16.62      16.49q  NWI  4 
  9 McLaurin, Melvin           8 Do Right Cou           16.01      16.56q  NWI  2 
 10 Torres, Marcos             7 Mph TC                 17.56      16.73   NWI  3 
 11 Covington, Savion          6 Arizona Tita           17.04      16.80   NWI  3 
 12 Howard, Omarion            8 AZ Mustangs            16.55      16.99   NWI  5 
 13 Ryhmes, Destinie           6 Spartan Spee           17.70      17.04   NWI  1 
 14 Pyle, Dallas               7 Arizona Puma           17.07      17.07   NWI  4 
 15 Mascarenas, Tyler          8 AZ Mustangs            16.56      17.08   NWI  4 
 16 Cornejo, Alvaro            7 Arizona Risi           17.57      17.38   NWI  5 
 17 RutherfordIII, Joe         6 Arizona Sain           17.34      17.54   NWI  5 
 18 Dennis, Tavian             7 Mph TC                 18.93      17.85   NWI  1 
 19 Baker, Elijah              7 Arizona Elit                      17.91   NWI  1 
 20 Overstreet, Mareon         6 AZ Flames TC           17.78      18.05   NWI  3 
 21 Ricky, Hawkins             7 Spartan Spee           17.50      18.39   NWI  3 
 22 Brown, Taye                7 Alliance You           17.62      18.51   NWI  1 
 23 Sauls, Garland             7 Arizona Tita           18.51      18.52   NWI  3 
 24 Warren, Micah              6 Alliance You           17.86      18.54   NWI  4 
 25 Wiley, Martel              7 Do Right Cou           17.45      18.58   NWI  3 
 26 Kidd, Jordan               6 Arizona Chee           17.90      18.66   NWI  2 
 27 Eubanks, Preston           8 Alliance You           18.76      18.90   NWI  2 
 28 Alberty, Darius            4 Arizona Risi           19.52      18.94   NWI  2 
 29 Parrish, Jeremiah          7 Arizona Tita           18.84      19.14   NWI  4 
 30 ClarkJr, Terrance          6 Arizona Risi           18.66      19.17   NWI  3 
 31 Okeke, Dominic             6 Phoenix Bobc           18.64      19.59   NWI  1 
 32 Dobbin, Dreylan            6 Arizona Pant           19.98      19.71   NWI  5 
 33 Ward, Marcus               5 World Class            19.82      19.98   NWI  1 
 34 Toussaint, Deontae         7 Arizona Sain           20.96      20.81   NWI  1 
 35 Rollins, Sam               7 Mph TC                 21.09      21.68   NWI  4 
 36 Frazier, Desmond           7 Spartan Spee           19.00      22.84   NWI  5 
 
100 Meter Dash Sub-Bantam Boys
==============================================================================
    AZ Assoc: A 14.69  6/5/2011    Quaron Adams, Do Right Edu                  
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Boyd-matthews, Amier       8 Do Right Cou           15.35      15.32   NWI 
  2 Boykins, Kai               7 Arizona Pant           15.20      15.35   NWI 
  3 Grant, Jordon              8 Az Goldrush            15.48      15.59   NWI 
  4 King, Michael              7 Arizona Chee           16.08      16.44   NWI 
  5 McLaurin, Melvin           8 Do Right Cou           16.56      16.70   NWI 
  6 Martinez, Isaac            8 Arizona Tita           16.23      17.13   NWI 
  7 MonroeJr, Aaron            6 Unattached             16.26      17.31   NWI 
  8 Ortiz, Avaunt              7 Arizona Sain           16.49      17.35   NWI 
 -- TamplinJr, Errick          6 Alliance You           15.85         DQ   NWI 
 
200 Meter Dash Sub-Bantam Boys
=================================================================================
    AZ Assoc: A 31.87  6/4/2011    Jamari Brown, Alliance You                  
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Boykins, Kai               7 Arizona Pant           32.26      32.36q  NWI  5 
  2 Boyd-matthews, Amier       8 Do Right Cou           32.00      33.17q  NWI  3 
  3 Grant, Jordon              8 Az Goldrush            34.18      33.49q  NWI  1 
  4 McLaurin, Melvin           8 Do Right Cou           34.00      34.20q  NWI  3 
  5 King, Michael              7 Arizona Chee           34.30      34.62q  NWI  2 
  6 Martinez, Isaac            8 Arizona Tita           34.67      34.69q  NWI  1 
  7 Ortiz, Avaunt              7 Arizona Sain           36.00      35.01q  NWI  1 
  8 MonroeJr, Aaron            6 Unattached                        35.17q  NWI  2 
  9 Allison, Charlie           8 AZ Flames TC           34.65      35.59q  NWI  5 
 10 Covington, Savion          6 Arizona Tita           36.51      35.69   NWI  3 
 11 Howard, Omarion            8 AZ Mustangs            36.23      36.23   NWI  5 
 12 Ryhmes, Destinie           6 Spartan Spee           35.67      36.38   NWI  1 
 13 TamplinJr, Errick          6 Alliance You           34.45      36.46   NWI  4 
 14 Pyle, Dallas               7 Arizona Puma           36.69      36.51   NWI  3 
 15 Torres, Marcos             7 Mph TC                 36.50      36.83   NWI  1 
 16 Cornejo, Alvaro            7 Arizona Risi           36.76      36.91   NWI  2 
 17 Warren, Micah              6 Alliance You           38.31      38.36   NWI  5 
 18 Mascarenas, Tyler          8 AZ Mustangs            37.40      38.50   NWI  2 
 19 Hawkins, Devean            8 AZ Mustangs            37.79      38.81   NWI  1 
 20 Dennis, Tavian             7 Mph TC                 37.50      39.14   NWI  2 
 21 Ricky, Hawkins             7 Spartan Spee           40.00      39.82   NWI  5 
 22 Wiley, Martel              7 Do Right Cou           35.00      39.83   NWI  4 
 23 ClarkJr, Terrance          6 Arizona Risi           39.68      39.89   NWI  5 
 24 Brown, Taye                7 Alliance You           37.41      39.98   NWI  2 
 25 Sauls, Garland             7 Arizona Tita           41.56      40.01   NWI  4 
 26 Eubanks, Preston           8 Alliance You           40.73      40.42   NWI  1 
 27 RutherfordIII, Joe         6 Arizona Sain           37.49      40.45   NWI  2 
 28 Parrish, Jeremiah          7 Arizona Tita           42.48      41.75   NWI  4 
 29 Carr, Alexander            7 Huron Athlet           42.62      42.08   NWI  4 
 30 Baker, Elijah              7 Arizona Elit                      42.14   NWI  1 
 31 Alberty, Darius            4 Arizona Risi           44.24      42.18   NWI  4 
 32 Kidd, Jordan               6 Arizona Chee           41.25      42.39   NWI  3 
 33 Overstreet, Mareon         6 AZ Flames TC           40.69      42.71   NWI  3 
 34 Barnes, Javon              6 Arizona Pant           41.14      43.57   NWI  2 
 35 Alam-Ahmed, Zuhayr         7 Mph TC                 41.90      43.58   NWI  3 
 36 Toussaint, Deontae         7 Arizona Sain           49.58      43.78   NWI  4 
 37 Ward, Marcus               5 World Class            44.17      44.96   NWI  5 
 38 Rollins, Sam               7 Mph TC                 50.00      46.63   NWI  5 
 39 Frazier, Desmond           7 Spartan Spee           46.72      51.57   NWI  3 
 
200 Meter Dash Sub-Bantam Boys
==============================================================================
    AZ Assoc: A 31.87  6/4/2011    Jamari Brown, Alliance You                  
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Boyd-matthews, Amier       8 Do Right Cou           33.17      31.22A  NWI 
  2 Boykins, Kai               7 Arizona Pant           32.36      31.85A  NWI 
  3 Grant, Jordon              8 Az Goldrush            33.49      32.68   NWI 
  4 King, Michael              7 Arizona Chee           34.62      33.16   NWI 
  5 McLaurin, Melvin           8 Do Right Cou           34.20      33.65   NWI 
  6 Ortiz, Avaunt              7 Arizona Sain           35.01      34.41   NWI 
  7 MonroeJr, Aaron            6 Unattached             35.17      35.24   NWI 
  8 Martinez, Isaac            8 Arizona Tita           34.69      36.00   NWI 
 
400 Meter Dash Sub-Bantam Boys
============================================================================
    AZ Assoc: A 1:16.03  4/16/2011   Quaron Adams, Do Right Edu                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Blevins, Zaire             7 Do Right Cou         1:15.00    1:17.11   2 
  2 Boyd-matthews, Amier       8 Do Right Cou         1:17.00    1:18.18   2 
  3 McLaurin, Melvin           8 Do Right Cou         1:18.00    1:18.33   2 
  4 Martinez, Isaac            8 Arizona Tita         1:39.24    1:24.24   2 
  5 Cornejo, Alvaro            7 Arizona Risi                    1:24.32   1 
  6 Gonzales, Esteven          7 Wicked               1:29.22    1:24.65   2 
  7 Ryhmes, Destinie           6 Spartan Spee         1:24.00    1:24.68   2 
  8 Hawkins, Devean            8 AZ Mustangs          1:25.00    1:24.70   2 
  9 Dennis, Tavian             7 Mph TC               1:48.00    1:25.35   1 
 10 Wiley, Martel              7 Do Right Cou         1:24.00    1:35.34   2 
 11 Carr, Alexander            7 Huron Athlet         1:42.00    1:40.05   1 
 12 Toussaint, Deontae         7 Arizona Sain         1:44.00    1:42.24   1 
 13 Okeke, Dominic             6 Phoenix Bobc         1:39.22    1:49.83   2 
 14 Alam-Ahmed, Zuhayr         7 Mph TC                          1:50.64   1 
 
800 Meter Run Sub-Bantam Boys
=========================================================================
    AZ Assoc: A 3:07.56  6/5/2011    Francisco Rosthausler, Wicked             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Blevins, Zaire             7 Do Right Cou         2:55.00    2:58.97A 
  2 Hawkins, Devean            8 AZ Mustangs          3:04.26    3:06.15A 
  3 Gonzales, Esteven          7 Wicked               3:18.00    3:07.35A 
 
1500 Meter Run Sub-Bantam Boys
=========================================================================
    AZ Assoc: A 6:31.44  6/4/2011    Nicolas Nguyen, Gtd Go The D              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Blevins, Zaire             7 Do Right Cou         5:50.00    5:56.15A 
 
Long Jump Sub-Bantam Boys
========================================================================================
    AZ Assoc: A 3.55m  6/4/2011    Garrison Douglass, World Class              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Grant, Jordon              8 Az Goldrush                       3.52m   NWI  11-06.75 
  2 Boykins, Kai               7 Arizona Pant           3.66m      3.49m   NWI  11-05.50 
  3 Torres, Marcos             7 Mph TC                            3.38m   NWI  11-01.25 
  4 Mascarenas, Tyler          8 AZ Mustangs            2.97m      3.27m   NWI  10-08.75 
  5 Howard, Omarion            8 AZ Mustangs                       3.19m   NWI  10-05.75 
  6 King, Michael              7 Arizona Chee           2.51m      3.17m   NWI  10-05.00 
  7 Ortiz, Avaunt              7 Arizona Sain                      3.10m   NWI  10-02.00 
  8 Allison, Charlie           8 AZ Flames TC           3.21m      3.04m   NWI   9-11.75 
  9 MonroeJr, Aaron            6 Unattached                        2.77m   NWI   9-01.25 
 10 RutherfordIII, Joe         6 Arizona Sain                      2.73m   NWI   8-11.50 
 11 Evans, Calvin              7 AZ Flames TC           2.89m      2.51m   NWI   8-03.00 
 12 Carr, Alexander            7 Huron Athlet           2.33m      2.50m   NWI   8-02.50 
 13 Barnes, Javon              6 Arizona Pant           2.74m      2.46m   NWI   8-01.00 
 14 Alam-Ahmed, Zuhayr         7 Mph TC                            2.18m   NWI   7-02.00 
 15 Dobbin, Dreylan            6 Arizona Pant           2.74m      2.15m   NWI   7-00.75 
 16 Kidd, Jordan               6 Arizona Chee                      1.55m   NWI   5-01.00 
 
Shot Put Sub-Bantam Boys
===================================================================================
    AZ Assoc: A 7.34m  6/4/2011    Amar Elmore, Do Right Edu                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Evans, Calvin              7 AZ Flames TC           4.54m      4.20m   13-09.50 
  2 Johnson, Kire              7 Unattached             4.09m      3.71m   12-02.25 
 
Javelin Throw 300g Sub-Bantam Boys
===================================================================================
    AZ Assoc: A 21.25m  4/16/2011   Amar Elmore, Do Right Edu                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Allison, Charlie           8 AZ Flames TC          21.29m     23.72mA     77-10 
  2 Evans, Calvin              7 AZ Flames TC          12.09m     11.96m      39-03 
  3 Sauls, Garland             7 Arizona Tita          12.57m     11.02m      36-02 
  4 Swenson, Jaiden            6 Vail Vipers           13.04m     10.71m      35-02 
  5 Dobbin, Dreylan            6 Arizona Pant                     10.42m      34-02 
  6 Alberty, Darius            4 Arizona Risi           6.18m     10.37m      34-00 
  7 Parrish, Jeremiah          7 Arizona Tita           8.05m     10.03m      32-11 
  8 Ward, Marcus               5 World Class                       8.57m      28-01 
 
100 Meter Dash Bantam Boys
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 12.73  7/28/1991   Richard Washington, Inglewood, CA           
     JO Meet: J 12.73  7/28/1991   Richard Washington, Inglewood, CA           
    AZ Assoc: A 13.08  4/29/1995   Arnold Bernard, AC                          
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Ruffin, Nigel              9 Arizona Risi           13.38      13.38q  NWI  3 
  2 Adams, Quaron              8 Do Right Cou           13.73      13.97q  NWI  3 
  3 Davis, Dominique          10 AZ Flames TC           13.83      14.00q  NWI  4 
  4 Tolton, Bijan             10 Arizona Tita           14.26      14.07q  NWI  1 
  5 Walker, Jaleel            10 Arizona Sain           14.54      14.40q  NWI  4 
  6 Hill, Yurias              10 Arizona Tita           14.75      14.60q  NWI  3 
  7 Sudduth, Evonte            9 AZ Flames TC           15.47      14.68q  NWI  1 
  7 Douglass, Garrison         9 World Class            14.79      14.68q  NWI  3 
  9 Wheaton, Markye            8 Do Right Cou           13.89      14.76q  NWI  2 
 10 Valentine, Dhayven         9 AZ Mustangs            15.15      14.89   NWI  4 
 11 Young, Maurice             9 Arizona Chee           14.73      15.01   NWI  1 
 12 Overstreet, Marlon        10 AZ Flames TC           14.97      15.05   NWI  1 
 12 Brooks, Dason              8 AZ Flames TC           15.20      15.05   NWI  6 
 14 Andrews, Jaden            10 Arizona Chee           14.92      15.06   NWI  6 
 15 Cobb, Seth                10 Arizona Chee           14.86      15.07   NWI  3 
 16 Burke, Denzel              9 Arizona Risi           15.00      15.08   NWI  1 
 17 Gatewood, Malachi         10 Alliance You           14.85      15.10   NWI  4 
 18 Amicks, Terrion            8 Mph TC                 16.80      15.26   NWI  3 
 19 Baty, Charles              8 Do Right Cou           14.21      15.32   NWI  5 
 20 Farr, Shaquille           10 AZ Mustangs            15.17      15.40   NWI  2 
 21 Brown, Jamari              9 Arizona Sain           15.89      15.49   NWI  5 
 22 Center, Davieon           10 Do Right Cou           14.89      15.54   NWI  6 
 23 Bell, Gavin               10 Do Right Cou           15.12      15.65   NWI  2 
 24 Scrivner, Clifton          9 Do Right Cou                      15.69   NWI  6 
 25 Moore, Kydan               9 Mph TC                 15.79      15.70   NWI  2 
 26 Price, Brandon             9 Mph TC                 15.65      15.72   NWI  6 
 27 Gilbert, Charles          10 Arizona Chee           15.35      16.04   NWI  4 
 28 Overstreet, Lewis          8 AZ Flames TC           16.18      16.25   NWI  2 
 29 Banks, Donavan             9 Arizona Tita           16.33      16.29   NWI  1 
 30 JenkinsJr, Robert          9 Arizona Risi           16.34      16.35   NWI  5 
 31 Tye, Trevon                8 Spartan Spee           16.31      16.44   NWI  1 
 32 Ward, Darius               9 World Class            16.59      16.45   NWI  6 
 33 Eubanks, Koen             10 Alliance You           15.48      16.48   NWI  5 
 34 Standifer, Amez            9 World Class            16.38      16.90   NWI  4 
 35 Fullwood, Brian            8 AZ Mustangs            16.78      16.98   NWI  3 
 36 Noyd, Russell              9 World Class            17.00      17.05   NWI  5 
 37 Merritt, Aiden             9 Arizona Elit           17.86      17.29   NWI  4 
 38 Elmore, Amar               8 Do Right Cou                      17.58   NWI  3 
 39 Parrish, Jordon            9 Arizona Tita           16.91      17.71   NWI  2 
 40 Carr III, Larry           10 Arizona Puma           17.13      17.91   NWI  2 
 41 Vega, Carlos              10 Coldwater Ex                      19.33   NWI  1 
 42 Matthews, Elijah           8 Mph TC                 19.98      19.96   NWI  4 
 43 Howard, Zach               9 AZ Track And                      21.51   NWI  2 
 
100 Meter Dash Bantam Boys
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 12.73  7/28/1991   Richard Washington, Inglewood, CA           
     JO Meet: J 12.73  7/28/1991   Richard Washington, Inglewood, CA           
    AZ Assoc: A 13.08  4/29/1995   Arnold Bernard, AC                          
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Ruffin, Nigel              9 Arizona Risi           13.38      13.76   NWI 
  2 Tolton, Bijan             10 Arizona Tita           14.07      14.13   NWI 
  3 Davis, Dominique          10 AZ Flames TC           14.00      14.28   NWI 
  4 Adams, Quaron              8 Do Right Cou           13.97      14.64   NWI 
  5 Douglass, Garrison         9 World Class            14.68      14.97   NWI 
  6 Walker, Jaleel            10 Arizona Sain           14.40      14.98   NWI 
  7 Sudduth, Evonte            9 AZ Flames TC           14.68      15.05   NWI 
  8 Hill, Yurias              10 Arizona Tita           14.60      15.09   NWI 
  9 Wheaton, Markye            8 Do Right Cou           14.76      15.14   NWI 
 
200 Meter Dash Bantam Boys
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 25.83  8/2/2003    Rannell Hall, Miami, FL                     
     JO Meet: J 25.83  8/2/2003    Rannell Hall, Miami, FL                     
    AZ Assoc: A 26.59  6/16/2007   Paul Lucas, DR                              
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Ruffin, Nigel              9 Arizona Risi           27.88      28.69q  NWI  5 
  2 Tolton, Bijan             10 Arizona Tita           22.89      29.59q  NWI  4 
  3 Adams, Quaron              8 Do Right Cou           29.60      29.65q  NWI  6 
  4 Walker, Jaleel            10 Arizona Sain           29.85      30.35q  NWI  4 
  5 Hill, Yurias              10 Arizona Tita           30.58      30.40q  NWI  6 
  6 Douglass, Garrison         9 World Class            30.59      30.56q  NWI  4 
  7 Ivie, Connor              10 AZ Flames TC           30.54      31.12q  NWI  3 
  8 Valentine, Dhayven         9 AZ Mustangs            30.75      31.30q  NWI  1 
  9 Burke, Denzel              9 Arizona Risi           30.98      31.32q  NWI  5 
 10 Gatewood, Malachi         10 Alliance You           31.78      31.44   NWI  1 
 11 Cobb, Seth                10 Arizona Chee           30.59      32.04   NWI  6 
 12 Baty, Charles              8 Do Right Cou           31.01      32.11   NWI  3 
 13 Patton, Xavier             8 Arizona Risi           31.47      32.29   NWI  3 
 14 Woodard, Zachary           9 Arizona Risi           31.57      32.39   NWI  1 
 15 Gilbert, Charles          10 Arizona Chee           30.74      32.72   NWI  2 
 16 CervantesJr, Steven       10 Feel The Hea           32.77      32.94   NWI  1 
 17 Price, Brandon             9 Mph TC                 33.84      33.03   NWI  5 
 18 Bell, Gavin               10 Do Right Cou           32.23      33.06   NWI  5 
 19 Knighton, DaVar            8 AZ Mustangs            33.08      33.21   NWI  1 
 20 Farr, Shaquille           10 AZ Mustangs            32.37      33.22   NWI  3 
 21 Span-moreland, Jacques     9 Do Right Cou           32.25      33.54   NWI  3 
 22 Brown, Jamari              9 Arizona Sain           32.08      33.61   NWI  5 
 23 Sudduth, Evonte            9 AZ Flames TC           33.67      33.74   NWI  4 
 24 Eubanks, Koen             10 Alliance You           34.17      33.77   NWI  1 
 25 Banks, Donavan             9 Arizona Tita           33.08      33.87   NWI  1 
 26 Scrivner, Clifton          9 Do Right Cou                      33.98   NWI  2 
 27 Moore, Kydan               9 Mph TC                 32.91      34.94   NWI  6 
 28 Ballentine, Tarrick        8 AZ Flames TC           34.97      35.23   NWI  2 
 29 Ward, Darius               9 World Class            33.07      35.26   NWI  5 
 30 JenkinsJr, Robert          9 Arizona Risi           33.18      35.49   NWI  6 
 31 Standifer, Amez            9 World Class            35.54      35.94   NWI  4 
 32 Noyd, Russell              9 World Class            35.83      36.05   NWI  4 
 33 Barger, Quenton            9 AZ Flames TC           33.47      36.66   NWI  5 
 34 Overstreet, Lewis          8 AZ Flames TC           35.94      36.75   NWI  3 
 35 Fullwood, Brian            8 AZ Mustangs            36.17      36.76   NWI  3 
 36 Tye, Trevon                8 Spartan Spee           36.13      36.87   NWI  6 
 37 Parrish, Jordon            9 Arizona Tita           37.78      36.93   NWI  6 
 38 Beers, Brian               9 AZ Mustangs            35.85      37.06   NWI  4 
 39 Merritt, Aiden             9 Arizona Elit           37.92      37.53   NWI  5 
 40 Carr III, Larry           10 Arizona Puma           34.94      41.79   NWI  4 
 41 Matthews, Elijah           8 Mph TC                 42.86      41.89   NWI  2 
 -- Wheaton, Markye            8 Do Right Cou           29.77         DQ   NWI  2 
 
200 Meter Dash Bantam Boys
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 25.83  8/2/2003    Rannell Hall, Miami, FL                     
     JO Meet: J 25.83  8/2/2003    Rannell Hall, Miami, FL                     
    AZ Assoc: A 26.59  6/16/2007   Paul Lucas, DR                              
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Ruffin, Nigel              9 Arizona Risi           28.69      27.90   NWI 
  2 Tolton, Bijan             10 Arizona Tita           29.59      28.45   NWI 
  3 Adams, Quaron              8 Do Right Cou           29.65      29.26   NWI 
  4 Walker, Jaleel            10 Arizona Sain           30.35      29.83   NWI 
  5 Douglass, Garrison         9 World Class            30.56      30.08   NWI 
  6 Hill, Yurias              10 Arizona Tita           30.40      30.35   NWI 
  6 Ivie, Connor              10 AZ Flames TC           31.12      30.35   NWI 
  8 Valentine, Dhayven         9 AZ Mustangs            31.30      30.94   NWI 
  9 Burke, Denzel              9 Arizona Risi           31.32      31.11   NWI 
 
400 Meter Dash Bantam Boys
============================================================================
 Nat'l Youth: N   58.74  7/25/1997   Jules Noel, Boynton Beach, FL             
     JO Meet: J   58.74  7/25/1997   Jules Noel, Boynton Beach, FL             
    AZ Assoc: A 1:01.41  6/16/2007   Paul Lucas, DR                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Adams, Quaron              8 Do Right Cou         1:07.00    1:08.91   3 
  2 AdkinsonJr, Jason          9 Arizona Risi         1:09.47    1:09.21   3 
  3 Cruz, Jay                  9 Arizona Sain                    1:09.93   1 
  4 Green, Joscelyn            9 Arizona Risi         1:10.05    1:10.25   3 
  5 Gatewood, Malachi         10 Alliance You         1:14.10    1:10.91   3 
  6 Andrews, Jaden            10 Arizona Chee         1:09.00    1:13.02   3 
  7 Knighton, DaVar            8 AZ Mustangs          1:14.67    1:13.08   2 
  8 Brown, Jamari              9 Arizona Sain         1:16.60    1:13.18   2 
  9 Gilbert, Charles          10 Arizona Chee         1:14.00    1:13.47   3 
 10 Wheaton, Markye            8 Do Right Cou         1:10.00    1:14.86   3 
 11 Valentine, Dhayven         9 AZ Mustangs          1:13.09    1:15.01   3 
 12 Baty, Charles              8 Do Right Cou         1:10.00    1:15.09   3 
 13 JenkinsJr, Robert          9 Arizona Risi         1:16.55    1:17.25   2 
 14 Silva, Luis               10 Phoenix Bobc         1:15.48    1:18.59   2 
 15 Rosthausler, Francisco     8 Wicked               1:23.27    1:20.69   2 
 16 Banks, Donavan             9 Arizona Tita         1:16.20    1:20.98   2 
 17 Barger, Quenton            9 AZ Flames TC         1:16.99    1:21.10   2 
 18 Nasewytewa, Henry          8 Arizona Sain         1:23.51    1:21.19   2 
 19 Carlos, Rudy               9 Az Goldrush                     1:21.33   1 
 20 Eubanks, Koen             10 Alliance You         1:24.20    1:21.86   1 
 21 Beers, Brian               9 AZ Mustangs          1:24.15    1:24.77   1 
 22 Carr III, Larry           10 Arizona Puma         1:22.61    1:32.92   2 
 23 Howard, Zach               9 AZ Track And                    1:56.67   1 
 
800 Meter Run Bantam Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 2:19.74  7/30/2005   Robert Amick, unattached-14               
     JO Meet: J 2:19.74  7/30/2005   Robert Amick, unattached-14               
    AZ Assoc: A 2:30.74  5/19/2005   Ryan Silva, UNA                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Silva, Derrick            10 Wicked               2:34.86    2:36.33  
  2 Gonzales, Adrian           9 Wicked               2:37.23    2:40.31  
  3 Cruz, Jay                  9 Arizona Sain         2:35.36    2:41.75  
  4 Lovejr, Demetris          10 Do Right Cou         2:35.00    2:43.72  
  5 Imes, Nathan              10 Wicked               2:47.63    2:45.16  
  6 Zapata-Trejo, Erick       10 AZ Mustangs          2:47.12    2:58.76  
  7 Rosthausler, Francisco     8 Wicked               2:58.59    2:59.96  
  8 Leal, Roberto              9 Coldwater Ex         2:49.00    3:00.57  
  9 Carlos, Rudy               9 Az Goldrush                     3:00.62  
 10 Ali, Ty                    9 Arizona Risi         2:54.20    3:06.72  
 11 Nasewytewa, Henry          8 Arizona Sain         2:59.12    3:07.98  
 12 Lopez, Carlos              9 Glendale Fla                    3:13.05  
 13 Ramirez, Kevin             9 Glendale Fla                    3:32.09  
 14 Madrid, Angel             10 Coldwater Ex         2:56.00    3:39.87  
 15 Vega, Carlos              10 Coldwater Ex         2:53.00    3:43.17  
 
1500 Meter Run Bantam Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 4:43.70  7/31/2005   Robert Amick, unattached-14               
     JO Meet: J 4:43.70  7/31/2005   Robert Amick, unattached-14               
    AZ Assoc: A 5:03.80  4/11/1987   Joe Acosta, SS                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Gonzales, Adrian           9 Wicked               5:27.56    5:25.10  
  2 Imes, Nathan              10 Wicked               5:30.94    5:26.18  
  3 Cruz, Jay                  9 Arizona Sain         5:32.91    5:27.08  
  4 Lovejr, Demetris          10 Do Right Cou         5:26.00    5:35.00  
  5 Leal, Roberto              9 Coldwater Ex         5:56.69    6:04.28  
  6 Carlos, Rudy               9 Az Goldrush                     6:12.43  
  7 Ali, Ty                    9 Arizona Risi         6:11.70    6:22.61  
  8 Lopez, Carlos              9 Glendale Fla                    6:27.10  
  9 Barger, Quenton            9 AZ Flames TC         6:26.75    6:42.57  
 10 Ramirez, Kevin             9 Glendale Fla                    6:50.62  
 
4x100 Meter Relay Bantam Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 51.63  8/3/2003    Miamia Metro-Dade, Miami, FL                
                       Leo Simmons, Darryl Brown, Shaquille Kearse, Ranne
     JO Meet: J 51.63  8/3/2003    Miamia Metro-Dade, Miami, FL                
                       Leo Simmons, Darryl Brown, Shaquille Kearse, Ranne
    AZ Assoc: A 54.06  6/26/2000   Do Right                                    
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 AZ Flames TC  'A'                                   57.63      57.31  
     1) Davis, Dominique 10             2) Ivie, Connor 10                
     3) Mason, Jaden 9                  4) Overstreet, Marlon 10          
  2 Arizona Rising Suns TC  'A'                         56.77      58.55  
     1) Burke, Denzel 9                 2) Patton, Xavier 8               
     3) Ruffin, Nigel 9                 4) Woodard, Zachary 9             
  3 Arizona Cheetahs Track CL  'A'                      57.00      58.62  
     1) Andrews, Jaden 10               2) Cobb, Seth 10                  
     3) Rice, Brenden 10                4) Young, Maurice 9               
  4 Mph TC  'A'                                       1:15.00    1:02.44  
     1) Amicks, Terrion 8               2) Gonsalves, Derek 8             
     3) Moore, Kydan 9                  4) Price, Brandon 9               
 
4x400 Meter Relay Bantam Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 4:11.54  7/30/2000   Speed City TC                             
                         Kwame Morgan, Anthony Williams, Tariq Adams, Misha
     JO Meet: J 4:11.54  7/30/2000   Speed City TC                             
                         Kwame Morgan, Anthony Williams, Tariq Adams, Misha
    AZ Assoc: A 4:39.35  5/24/1992   Jesse Owens Memorial                      
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
 -- Arizona Rising Suns TC  'A'                       5:08.32         DQ  
     1) AdkinsonJr, Jason 9             2) Ali, Ty 9                      
     3) Green, Joscelyn 9               4) Woodard, Zachary 9             
 
High Jump Bantam Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 1.55m  1977        David Mosley, Sunnyvale, CA                 
     JO Meet: J 1.55m  1977        David Mosley, Sunnyvale, CA                 
    AZ Assoc: A 1.43m  6/10/1980   James Turner, CG                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Standifer, Amez            9 World Class            1.05m      1.05m    3-05.25 
  2 Grubbs, Devon              8 AZ Flames TC           1.05m     J1.05m    3-05.25 
  3 Lovejr, Demetris          10 Do Right Cou                     J1.05m    3-05.25 
  4 Douglass, Garrison         9 World Class            1.05m     J1.05m    3-05.25 
  5 Span-moreland, Jacques     9 Do Right Cou           1.22m     J1.05m    3-05.25 
 -- Bell, Gavin               10 Do Right Cou           1.14m         NH            
 
Long Jump Bantam Boys
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 4.97m  7/29/2003   Thomas Johnson, Dallas, TX                  
     JO Meet: J 4.97m  7/29/2003   Thomas Johnson, Dallas, TX                  
    AZ Assoc: A 4.55m  5/2/2009    Tehran Thomas, Arizona Sain                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Tolton, Bijan             10 Arizona Tita           4.32m      4.21m   NWI  13-09.75 
  2 Ivie, Connor              10 AZ Flames TC           4.07m      4.04m   NWI  13-03.25 
  3 Gonsalves, Derek           8 Mph TC                            3.85m   NWI  12-07.75 
  4 Grubbs, Devon              8 AZ Flames TC           3.84m      3.79m   NWI  12-05.25 
  5 Young, Maurice             9 Arizona Chee           3.80m      3.76m   NWI  12-04.00 
  6 Silva, Luis               10 Phoenix Bobc           3.77m      3.72m   NWI  12-02.50 
  7 Sudduth, Evonte            9 AZ Flames TC           3.71m      3.58m   NWI  11-09.00 
  8 Green, Joscelyn            9 Arizona Risi           3.69m      3.55m   NWI  11-07.75 
  9 Fullwood, Brian            8 AZ Mustangs            2.90m      3.35m   NWI  11-00.00 
 10 Merritt, Aiden             9 Arizona Elit           3.11m      3.34m   NWI  10-11.50 
 11 Hill, Yurias              10 Arizona Tita                      3.25m   NWI  10-08.00 
 12 Knighton, DaVar            8 AZ Mustangs            3.43m      3.17m   NWI  10-05.00 
 13 Ward, Darius               9 World Class            3.32m      3.10m   NWI  10-02.00 
 14 Parrish, Jordon            9 Arizona Tita           3.06m      3.02m   NWI   9-11.00 
 15 Noyd, Russell              9 World Class            2.65m      2.84m   NWI   9-04.00 
 15 Tye, Trevon                8 Spartan Spee           2.92m      2.84m   NWI   9-04.00 
 17 Ballentine, Tarrick        8 AZ Flames TC           2.82m      2.55m   NWI   8-04.50 
 
Shot Put 6 lb. Bantam Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 12.44m  8/2/2003    Jon Allen, Houston,TX                      
     JO Meet: J 12.44m  8/2/2003    Jon Allen, Houston,TX                      
    AZ Assoc: A  9.82m  3/21/1987   Jason Fogel, MP                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Center, Davieon           10 Do Right Cou          10.36m      9.41m   30-10.50 
  2 Wilson, Darick            10 Alliance You           7.81m      7.35m   24-01.50 
  3 Elmore, Amar               8 Do Right Cou           7.50m      7.19m   23-07.25 
  4 Mascarenas, Jonathan       9 AZ Mustangs            6.09m      5.81m   19-00.75 
  5 CervantesJr, Steven       10 Feel The Hea                      5.62m   18-05.25 
 
Javelin Throw 300g Bantam Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 41.16m  6/10/2007   Armand Shyne, Fairoaks, CA                 
     JO Meet: J 40.47m  7/26/2008   Otis Statum, 38 3M Track Clu               
    AZ Assoc: A 38.62m  6/9/2010    Carlan Naisant, 1048 AZ Flames             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Ramirez, Alexander        10 Unattached            38.99m     40.98mJ    134-05 
  2 Brooks, Dason              8 AZ Flames TC                     29.58m      97-00 
  3 Center, Davieon           10 Do Right Cou           8.23m     27.45m      90-01 
  4 Elmore, Amar               8 Do Right Cou          23.50m     26.62m      87-04 
  5 Overstreet, Marlon        10 AZ Flames TC          25.24m     23.82m      78-02 
  6 Grubbs, Devon              8 AZ Flames TC          24.86m     23.62m      77-06 
  7 Span-moreland, Jacques     9 Do Right Cou                     17.27m      56-08 
  8 Martin, Devin              9 Arizona Puma          10.97m     13.62m      44-08 
  9 Mascarenas, Jonathan       9 AZ Mustangs           14.30m     13.58m      44-07 
 
100 Meter Dash Midget Boys
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 11.64  7/26/2009   Bryce Love, Carolina Elite/Dunham,NC        
     JO Meet: J 11.70  8/2/1998    Michael Grant,  Darian Trout Brown 08, Decat
    AZ Assoc: A 12.17  5/7/1983    Vance Ross, AP                              
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Anderson, Drake           12 Arizona Chee           12.88      12.96q  NWI  6 
  2 Russell, Christopher      12 Arizona Risi           12.81      13.19q  NWI  3 
  3 White, Keshaud            11 Do Right Cou           12.34      13.24q  NWI  6 
  4 Tellis, Leroy             12 Arizona Risi           13.11      13.41q  NWI  1 
  5 Covington, Jacobe         10 Arizona Tita           12.96      13.45q  NWI  6 
  6 West, Jaden               11 Az Goldrush            13.26      13.58q  NWI  2 
  6 Jones, Delvin             11 Arizona Risi           13.73      13.58q  NWI  6 
  8 Price, Juwaun             11 Mph TC                 13.90      13.70q  NWI  4 
  9 Oliver, Marcel            11 Arizona Risi           13.57      13.88q  NWI  3 
 10 GilmoreII, Bryan          10 Alliance You           14.03      14.09   NWI  6 
 11 Scott, Sean               11 Arizona Chee                      14.16   NWI  1 
 12 Jackson, Alden            10 Unattached             13.60      14.27   NWI  5 
 13 Taylor, Kiondre           10 Arizona Chee           14.17      14.31   NWI  4 
 14 Brown, John               10 Arizona Sain           14.14      14.33   NWI  3 
 15 Eubanks, Devin            12 Alliance You           14.95      14.42   NWI  1 
 16 Williams, Zion            10 Arizona Chee           14.41      14.48   NWI  6 
 17 Shaffer, William          10 Do Right Cou                      14.66   NWI  4 
 18 Blue, Thairyk             11 Unattached                        14.94   NWI  5 
 19 Windfield, Samuel         12 Arizona Spee           14.92      14.95   NWI  1 
 20 Duecker, Kurt             11 Feel The Hea                      15.06   NWI  4 
 21 Johnson, Andre            11 Az Goldrush            14.28      15.09   NWI  3 
 22 Kenyon, Benjamin          10 Spartan Spee           16.30      15.13   NWI  6 
 23 Matthews, Solomon         11 Mph TC                 16.10      15.19   NWI  2 
 24 Lamb, George              11 Spartan Spee           16.50      15.20   NWI  5 
 25 Howard, Jacob             11 AZ Track And                      15.24   NWI  5 
 26 Landry, Oscar             10 Arizona Tita           15.37      15.43   NWI  5 
 27 Potts, Trayvon            10 Do Right Cou                      15.46   NWI  2 
 28 Williams, TaiJhuan        11 AZ Mustangs            15.68      15.68   NWI  3 
 29 AndrewsJr, Haudarie       11 Arizona Risi           15.36      15.87   NWI  2 
 30 Delgado, Jason            11 Arizona Chee           15.24      15.92   NWI  4 
 31 Hunter, Thayne            12 Alliance You           15.25      16.00   NWI  5 
 32 Lopez, Isaiah             11 Spartan Spee           16.80      16.46   NWI  4 
 33 Reeves, Ceth              11 Arizona Elit           18.01      16.77   NWI  1 
 34 Miller, Ryan              10 AZ Mustangs            16.47      17.04   NWI  6 
 35 Womack, Jasper            11 Alliance You           18.91      19.36   NWI  2 
 
100 Meter Dash Midget Boys
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 11.64  7/26/2009   Bryce Love, Carolina Elite/Dunham,NC        
     JO Meet: J 11.70  8/2/1998    Michael Grant,  Darian Trout Brown 08, Decat
    AZ Assoc: A 12.17  5/7/1983    Vance Ross, AP                              
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Russell, Christopher      12 Arizona Risi           13.19      13.13   NWI 
  2 Anderson, Drake           12 Arizona Chee           12.96      13.20   NWI 
  3 White, Keshaud            11 Do Right Cou           13.24      13.39   NWI 
  4 Tellis, Leroy             12 Arizona Risi           13.41      13.58   NWI 
  5 Covington, Jacobe         10 Arizona Tita           13.45      13.76   NWI 
  6 West, Jaden               11 Az Goldrush            13.58      13.90   NWI 
  7 Jones, Delvin             11 Arizona Risi           13.58      13.95   NWI 
  8 Oliver, Marcel            11 Arizona Risi           13.88      13.98   NWI 
  9 Price, Juwaun             11 Mph TC                 13.70      14.32   NWI 
 
200 Meter Dash Midget Boys
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 23.37  8/1/2009    Bryce Love, Carolina Elite/Raleigh,N        
     JO Meet: J 23.37  8/1/2009    Bryce Love, 16 Carolina Elit                
    AZ Assoc: A 25.00  5/18/2002   Marcus Wheaton, DR                          
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Russell, Christopher      12 Arizona Risi           26.12      26.39q  NWI  6 
  2 Anderson, Drake           12 Arizona Chee           26.70      27.22q  NWI  6 
  3 Moss, Jeon                11 Mph TC                 27.80      27.27q  NWI  3 
  4 Tellis, Leroy             12 Arizona Risi           27.16      27.38q  NWI  3 
  5 Griffin, Marquis          12 Arizona Tita           27.07      27.69q  NWI  1 
  6 Price, Juwaun             11 Mph TC                 29.90      27.91q  NWI  3 
  7 Williams, Malcolm         11 Pops TC                27.14      27.95q  NWI  5 
  8 Covington, Jacobe         10 Arizona Tita           27.07      28.29q  NWI  4 
  9 West, Jaden               11 Az Goldrush            27.76      28.39q  NWI  1 
 10 Wilson, Tymere            12 Mph TC                 28.80      28.64   NWI  3 
 11 Parker, Jordin            11 Arizona Chee           28.39      28.68   NWI  5 
 12 Jones, Delvin             11 Arizona Risi           27.83      28.77   NWI  6 
 13 Knighton, Darryl          11 AZ Mustangs            28.85      28.80   NWI  1 
 14 DavisonII, Brian          11 Arizona Risi           27.84      28.93   NWI  2 
 15 GilmoreII, Bryan          10 Alliance You           29.78      29.68   NWI  4 
 16 Johnson, Plas             11 AZ Mustangs            29.55      29.81   NWI  5 
 17 Taylor, Jaelon            10 Arizona Risi           29.38      29.82   NWI  6 
 18 Taylor, Kiondre           10 Arizona Chee           32.02      30.26   NWI  2 
 19 Eubanks, Devin            12 Alliance You           29.94      30.31   NWI  5 
 20 Scott, Sean               11 Arizona Chee                      30.47   NWI  3 
 21 Pearson, Darius           12 AZ Mustangs            30.71      30.62   NWI  1 
 22 Brown, John               10 Arizona Sain           30.46      30.70   NWI  1 
 23 Gruenwald, Jacob          11 Arizona Chee                      30.82   NWI  6 
 24 Nash, Cameron             10 Arizona Tita           29.97      30.85   NWI  4 
 25 Potts, Trayvon            10 Do Right Cou                      31.33   NWI  3 
 26 Flores, Jacob             10 AZ Mustangs                       31.34   NWI  4 
 27 Blue, Thairyk             11 Unattached                        31.56   NWI  6 
 28 Johnson, Andre            11 Az Goldrush            32.17      31.59   NWI  1 
 29 Windfield, Samuel         12 Arizona Spee           30.95      31.65   NWI  5 
 30 Johnson, Anthony          12 Mph TC                 30.40      31.87   NWI  3 
 31 Hodges, Demetrius         11 Mph TC                 31.90      31.96   NWI  1 
 32 Fields, Isaiah            10 Spartan Spee           32.66      31.97   NWI  4 
 33 Kenyon, Benjamin          10 Spartan Spee           31.08      32.12   NWI  1 
 34 Lamb, George              11 Spartan Spee           32.71      32.26   NWI  4 
 35 Hunter, Thayne            12 Alliance You           31.99      32.64   NWI  2 
 36 Williams, TaiJhuan        11 AZ Mustangs            31.61      32.96   NWI  5 
 37 Brown, Jamar              10 Alliance You           32.92      33.54   NWI  5 
 38 Landry, Oscar             10 Arizona Tita           33.86      34.12   NWI  1 
 39 Matthews, Solomon         11 Mph TC                 32.90      34.97   NWI  2 
 40 Lopez, Isaiah             11 Spartan Spee           33.72      35.40   NWI  3 
 41 Govan, Aiden              10 Spartan Spee           35.00      35.76   NWI  6 
 42 Kirk, Nasir               11 Mph TC                 29.20      36.23   NWI  2 
 43 Miller, Ryan              10 AZ Mustangs            30.95      37.63   NWI  2 
 -- NorvellII, Marcus         11 Arizona Chee           30.15         DQ   NWI  2 
 
200 Meter Dash Midget Boys
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 23.37  8/1/2009    Bryce Love, Carolina Elite/Raleigh,N        
     JO Meet: J 23.37  8/1/2009    Bryce Love, 16 Carolina Elit                
    AZ Assoc: A 25.00  5/18/2002   Marcus Wheaton, DR                          
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Russell, Christopher      12 Arizona Risi           26.39      26.68   NWI 
  2 Anderson, Drake           12 Arizona Chee           27.22      26.87   NWI 
  3 Williams, Malcolm         11 Pops TC                27.95      27.08   NWI 
  4 Moss, Jeon                11 Mph TC                 27.27      27.40   NWI 
  5 Griffin, Marquis          12 Arizona Tita           27.69      27.41   NWI 
  6 West, Jaden               11 Az Goldrush            28.39      28.01   NWI 
  7 Covington, Jacobe         10 Arizona Tita           28.29      28.22   NWI 
  8 Price, Juwaun             11 Mph TC                 27.91      29.31   NWI 
 
400 Meter Dash Midget Boys
============================================================================
 Nat'l Youth: N 50.75  8/2/2009    Bryce Love, Carolina Elite/Raleigh,N        
     JO Meet: J 50.75  8/2/2009    Bryce Love, 16 Carolina Elit                
    AZ Assoc: A 56.91  7/14/2003   Marcus Wheaton, DR                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Williams, Malcolm         11 Pops TC              1:01.45    1:00.82   4 
  2 Yescas, Eddie             12 Az Goldrush          1:06.00    1:02.11   3 
  3 England, Joshua           11 Arizona Risi         1:03.25    1:03.20   4 
  4 Hampton, Dominique        11 Arizona Risi         1:03.45    1:04.27   4 
  5 Jackson, Alden            10 Unattached           1:04.00    1:05.80   4 
  6 NorvellII, Marcus         11 Arizona Chee         1:09.00    1:05.95   3 
  7 Knighton, Darryl          11 AZ Mustangs          1:06.87    1:06.18   3 
  8 DavisonII, Brian          11 Arizona Risi         1:01.41    1:06.22   4 
  9 White, Keshaud            11 Do Right Cou         1:02.00    1:06.41   4 
 10 Yarbrough, Lawrence       12 Arizona Tita         1:06.43    1:06.42   3 
 11 Jones, Delvin             11 Arizona Risi         1:04.82    1:06.54   4 
 12 Corrales, Jason           12 Arizona Tita         1:05.77    1:07.07   3 
 13 Pearson, Darius           12 AZ Mustangs          1:09.57    1:07.63   2 
 14 Johnson, Plas             11 AZ Mustangs          1:06.60    1:07.68   3 
 15 Wilson, Tymere            12 Mph TC               1:03.00    1:07.98   4 
 16 Taylor, Jaelon            10 Arizona Risi         1:07.40    1:09.25   3 
 17 GilmoreII, Bryan          10 Alliance You         1:09.16    1:09.61   2 
 18 Eubanks, Devin            12 Alliance You         1:14.06    1:11.01   2 
 19 Brown, Jamar              10 Alliance You         1:12.28    1:12.42   2 
 20 Fields, Isaiah            10 Spartan Spee         1:15.00    1:13.41   2 
 21 Felix, Malachi            10 Unattached           1:09.00    1:13.88   3 
 22 Shaffer, William          10 Do Right Cou                    1:14.71   1 
 23 AndrewsJr, Haudarie       11 Arizona Risi         1:18.01    1:15.10   2 
 24 Simmons, Noah             10 AZ Flames TC         1:07.00    1:15.38   3 
 25 Potts, Trayvon            10 Do Right Cou                    1:16.15   1 
 26 Hunter, Thayne            12 Alliance You         1:13.47    1:16.39   2 
 27 Brown, John               10 Arizona Sain         1:16.46    1:16.76   2 
 28 Howard, Jacob             11 AZ Track And         1:18.10    1:20.25   1 
 29 Matthews, Solomon         11 Mph TC               1:28.00    1:23.17   1 
 30 Reeves, Ceth              11 Arizona Elit         1:28.00    1:25.86   1 
 31 Landry, Oscar             10 Arizona Tita         1:30.45    1:29.96   1 
 
800 Meter Run Midget Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 2:07.21  7/29/2001   Reginald Warren, Sacramento, CA           
     JO Meet: J 2:06.51  7/30/2005   Elias Gedyon, Quiet Fire                  
    AZ Assoc: A 2:15.50  7/16/1989   Joe Acosta, SS                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Yescas, Eddie             12 Az Goldrush          2:17.00    2:21.59  
  2 Carr, Ryan                11 Az Goldrush          2:38.00    2:32.11  
  3 Yarbrough, Lawrence       12 Arizona Tita         2:30.76    2:32.19  
  4 Corrales, Jason           12 Arizona Tita         2:25.82    2:33.17  
  5 Brown, Jamar              10 Alliance You         2:41.03    2:42.10  
  6 Felix, Malachi            10 Unattached           2:37.00    2:45.26  
  7 Arana, Oscar              12 Glendale Fla                    2:49.14  
  8 Adames, Ben               11 Glendale Fla                    2:53.22  
  9 Overson, Ethan            11 Vail Vipers          3:01.73    2:54.61  
 10 Kisiel, Collin            12 Vail Vipers          3:08.99    3:00.25  
 11 Peterson, Josh            11 Arizona Blaz         2:42.00    3:07.62  
 12 Castillo, Adrian          11 Coldwater Ex         2:59.00    4:14.56  
 
1500 Meter Run Midget Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 4:22.58  1980        Tony Perez, Eugene, OR                    
     JO Meet: J 4:30.87  7/31/2005   Elias Gedyon, Quiet Fire                  
    AZ Assoc: A 4:43.15  6/22/1996   Billy Smith, UNA                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Yescas, Eddie             12 Az Goldrush          4:57.00    5:02.06  
  2 Carr, Ryan                11 Az Goldrush          5:32.00    5:14.28  
  3 Nasewytewa, Lee           11 Arizona Sain         5:11.31    5:17.37  
  4 Peterson, Josh            11 Arizona Blaz         5:30.00    5:22.79  
  5 Miltun, Carl              10 Unattached                      5:27.77  
  6 Arana, Oscar              12 Glendale Fla                    5:34.09  
  7 Adames, Ben               11 Glendale Fla                    5:35.03  
  8 Stanek, Christopher       11 Go The Dista         5:35.00    5:40.18  
  9 Arreola, Uriel            10 Ariz Bushmas                    5:46.52  
 10 Castillo, Adrian          11 Coldwater Ex         8:38.02    8:41.88  
 
3000 Meter Run Midget Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 9:38.52  8/1/1998    Chris Dominic, San Lorenzo, CA            
     JO Meet: J 9:38.52  8/1/1998    Chris Dominic, San Lorenzo, CA            
    AZ Assoc: A 9:35.31  6/19/2001   Christian Clegg, AH                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Nasewytewa, Lee           11 Arizona Sain                   11:28.39  
  2 Peterson, Josh            11 Arizona Blaz        11:15.00   11:41.65  
  3 Miller, Jacob             11 Go The Dista        11:50.00   12:00.19  
  4 Arreola, Uriel            10 Ariz Bushmas                   12:26.42  
  5 Overson, Ethan            11 Vail Vipers         12:28.79   12:34.47  
  6 VanDyke, Christian        10 Spartan Spee         5:46.00   12:48.13  
 
80 Meter Hurdles (30") Midget Boys
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 11.74  7/26/1997   Kenny Lambe, Hilton Head, SC                
     JO Meet: J 11.74  7/26/1997   Kenny Lambe, Hilton Head, SC                
    AZ Assoc: A 12.46  7/16/2000   Marcus Clanton, LTC                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 White, Keshaud            11 Do Right Cou           12.50      12.30A  NWI 
  2 Brooks, Decarlos          11 AZ Flames TC           13.46      12.82   NWI 
  3 Smith, James              12 AZ Flames TC           12.48      12.95   NWI 
  4 Simmons, Noah             10 AZ Flames TC           14.90      14.78   NWI 
  5 Duecker, Kurt             11 Feel The Hea           16.46      15.93   NWI 
  6 Gruenwald, Jacob          11 Arizona Chee           15.24      19.39   NWI 
 
4x100 Meter Relay Midget Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 47.54  7/15/2004   Dallas Blade, Arlington, TX                 
     JO Meet: J 47.75  7/31/1994   Glenarden TC, Upper Marlboro, MD            
                       B Haigler, K Lewis, H Jefferson, A Washington     
    AZ Assoc: A 50.56  5/18/2002   Arizona Cheetahs                            
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Arizona Rising Suns TC  'A'                         51.14      51.45  
     1) Hampton, Dominique 11           2) Oliver, Marcel 11              
     3) Russell, Christopher 12         4) Tellis, Leroy 12               
  2 Mph TC  'A'                                         51.20      54.13  
     1) Kirk, Nasir 11                  2) Moss, Jeon 11                  
     3) Price, Juwaun 11                4) Wilson, Tymere 12              
  3 Arizona Cheetahs Track CL  'A'                      55.00      55.67  
     1) NorvellII, Marcus 11            2) Parker, Jordin 11              
     3) Taylor, Kiondre 10              4) Williams, Zion 10              
 
4x400 Meter Relay Midget Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 3:47.50  7/31/1994   Glenarden TC, Upper Marlboro, MD          
                         B Haigler, K Lewis, H Jefferson, A Washington     
     JO Meet: J 3:47.50  7/31/1994   Glenarden TC, Upper Marlboro, MD          
                         B Haigler, K Lewis, H Jefferson, A Washington     
    AZ Assoc: A 4:11.08  6/8/2010    1048 Arizona Titans, 1048 AZ Titans       
                         P Kadiri, T Ross, A Sauls                         
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Arizona Rising Suns TC  'A'                       4:25.11    4:21.36  
     1) DavisonII, Brian 11             2) England, Joshua 11             
     3) Hampton, Dominique 11           4) Oliver, Marcel 11              
  2 Arizona Titans  'A'                               4:25.38    4:28.48  
     1) Corrales, Jason 12              2) Covington, Jacobe 10           
     3) Griffin, Marquis 12             4) Yarbrough, Lawrence 12         
  3 AZ Mustangs  'A'                                  4:39.42    4:29.36  
     1) Flores, Jacob 10                2) Johnson, Plas 11               
     3) Knighton, Darryl 11             4) Pearson, Darius 12             
 
High Jump Midget Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 1.75m  1979        David Mosley, Palo Alto, CA                 
     JO Meet: J 1.75m  1979        David Mosley, Palo Alto, CA                 
    AZ Assoc: A 1.66m  5/18/1985   Darren Reid, PP                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Simmons, Noah             10 AZ Flames TC           1.35m      1.42m    4-07.75 
  2 White, Carmayne           11 Do Right Cou                      1.35m    4-05.00 
 -- Jensen, Grayson           11 Arizona Puma           1.10m         NH            
 -- Lee, Sean                 12 Usa High Jum           1.76m     X1.70m    5-07.00 
 
Long Jump Midget Boys
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 5.51m  7/30/2005   Matthew Green, Mon Valley                   
     JO Meet: J 5.51m  7/30/2005   Matthew Green, Mon Valley                   
    AZ Assoc: A 5.45m  5/18/1994   Galindo Godinez, SS                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Williams, Malcolm         11 Pops TC                4.20m      5.17m   NWI  16-11.50 
  2 Anderson, Drake           12 Arizona Chee           4.98m      4.90m   NWI  16-01.00 
  3 West, Jaden               11 Az Goldrush                       4.87m   NWI  15-11.75 
  4 Huff, Ethan               11 Vail Vipers            4.00m      4.85m   NWI  15-11.00 
  5 Griffin, Marquis          12 Arizona Tita                      4.77m   NWI  15-07.75 
  6 England, Joshua           11 Arizona Risi           4.73m      4.39m   NWI  14-05.00 
  7 Duecker, Kurt             11 Feel The Hea           4.32m      4.38m   NWI  14-04.50 
  8 Gruenwald, Jacob          11 Arizona Chee           4.30m      4.23m   NWI  13-10.50 
  9 Parker, Jordin            11 Arizona Chee           4.41m      4.15m   NWI  13-07.50 
 10 Windfield, Samuel         12 Arizona Spee           3.94m      4.14m   NWI  13-07.00 
 11 Williams, Zion            10 Arizona Chee                      4.06m   NWI  13-04.00 
 12 Jackson, Alden            10 Unattached             4.00m      4.04m   NWI  13-03.25 
 13 Grubbs, Tyson             11 AZ Flames TC           3.84m      3.88m   NWI  12-08.75 
 14 Miller, Ryan              10 AZ Mustangs                       3.68m   NWI  12-01.00 
 15 Blue, Thairyk             11 Unattached                        3.63m   NWI  11-11.00 
 16 Fields, Isaiah            10 Spartan Spee           3.50m      3.39m   NWI  11-01.50 
 16 Lopez, Isaiah             11 Spartan Spee           2.50m      3.39m   NWI  11-01.50 
 18 Reeves, Ceth              11 Arizona Elit           3.23m      2.88m   NWI   9-05.50 
 
Shot Put 6 lb. Midget Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 14.70m  7/28/2006   Ashton Henderson, 09-Tulsa Exp             
     JO Meet: J 15.77m  8/2/2009    Aaron Hanna, 14 Miami Dade TC              
    AZ Assoc: A 13.11m  7/16/1994   Clay Olsen, UNA                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Moss, Jeon                11 Mph TC                 9.50m      9.20m   30-02.25 
  2 Mack, Semahja             12 Unattached             8.68m      8.77m   28-09.25 
  3 Shaffer, William          10 Do Right Cou                      8.59m   28-02.25 
  4 King, Emery               10 AZ Flames TC           8.61m      8.57m   28-01.50 
  5 Lamb, George              11 Spartan Spee           8.50m      8.27m   27-01.75 
  6 Grubbs, Tyson             11 AZ Flames TC           8.01m      8.17m   26-09.75 
  7 Motes, Matthew            11 Arizona Chee           7.57m      7.00m   22-11.75 
  8 Womack, Jasper            11 Alliance You                      6.91m   22-08.00 
  9 Shaver, Austin            11 AZ Mustangs            6.19m      6.75m   22-01.75 
 
Discus Throw 1kg Midget Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 38.62m  7/28/1994   Phillip Tabor, Ardmore, OK                 
     JO Meet: J 39.32m  7/30/2009   Aaron Hanna, 14 Miami Dade TC              
    AZ Assoc: A 31.77m  6/5/2011    David Colfield, Spartan Spee               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Mack, Semahja             12 Unattached            23.87m     23.03m      75-07 
  2 King, Emery               10 AZ Flames TC          20.41m     18.62m      61-01 
  3 White, Carmayne           11 Do Right Cou                     16.30m      53-06 
  4 Shaver, Austin            11 AZ Mustangs           13.66m     12.85m      42-02 
 
Javelin Throw 300g Midget Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 54.53m  7/21/2006   Aaron Potter, Eugene, OR                   
     JO Meet: J 51.98m  7/30/2009   Armand Shyne, 14-38 3M Track C             
    AZ Assoc: A 50.33m  4/30/2011   Marcus Naisant, Arizona Flam               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Naisant, Carlan           12 AZ Flames TC          44.05m     45.75m     150-01 
  2 Smith, James              12 AZ Flames TC          42.77m     41.28m     135-05 
  3 Huff, Ethan               11 Vail Vipers           31.83m     34.57m     113-05 
  4 King, Emery               10 AZ Flames TC          29.82m     32.09m     105-03 
  5 Grubbs, Tyson             11 AZ Flames TC          31.38m     31.62m     103-09 
  6 White, Carmayne           11 Do Right Cou                     30.81m     101-01 
  7 Motes, Matthew            11 Arizona Chee          28.60m     27.06m      88-09 
  8 Flores, Jacob             10 AZ Mustangs           25.02m     24.56m      80-07 
  9 Kisiel, Collin            12 Vail Vipers           16.66m     21.96m      72-00 
 10 Andrews, Dawan            11 Do Right Cou                     20.11m      66-00 
 11 Williams, TaiJhuan        11 AZ Mustangs                      19.67m      64-06 
 12 Overson, Ethan            11 Vail Vipers           21.04m     19.27m      63-03 
 13 Shaver, Austin            11 AZ Mustangs           19.86m     18.38m      60-04 
 14 Womack, Jasper            11 Alliance You                     14.00m      45-11 
 
100 Meter Dash Youth Boys
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 10.94  7/28/2000   Michael Grant, GA                           
     JO Meet: J 10.94  7/28/2000   Michael Grant, GA                           
    AZ Assoc: A 11.23  6/24/1990   Trevor Wells, FFS                           
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Ross, Tavian              14 Arizona Tita           11.59      11.73q  NWI  3 
  2 Hinton, Davajay           13 Arizona Tita                      11.84q  NWI  3 
  3 Reed-Campos, Micah        14 Alliance You           11.92      11.96q  NWI  1 
  4 Brandon, Austyn           13 AZ Flames TC           12.14      12.07q  NWI  1 
  5 Flores, Nathan            14 Arizona Risi           12.06      12.13q  NWI  5 
  6 Griffin, DaJon            14 Arizona Sain           12.06      12.17q  NWI  5 
  7 Sauls, Aaron              13 Arizona Tita           12.16      12.28q  NWI  2 
  8 BoydII, Stacey            13 Arizona Chee           11.80      12.31q  NWI  5 
  8 VanHofwegen, Tanner       14 Az Goldrush            12.60      12.31q  NWI  1 
 10 White, Rakevion           14 Do Right Cou           12.30      12.46   NWI  2 
 11 Williams, Dereck          13 Arizona Chee           12.63      12.49   NWI  1 
 12 Johnson, Trey             13 Az Goldrush                       12.51   NWI  4 
 13 Stephens, Anthony         13 Arizona Sain           12.65      12.71   NWI  3 
 14 Lindsey, Shyheim          14 Mph TC                 13.00      12.80   NWI  2 
 15 Williams, Robert          13 Do Right Cou           12.90      12.83   NWI  4 
 16 Bardwell-Jones, Darren    13 Arizona Chee           12.94      12.85   NWI  3 
 17 Andrews, JuWuan           14 AZ Mustangs                       12.86   NWI  3 
 18 Parrish, Jason            13 Arizona Tita           12.56      12.87   NWI  4 
 19 Jackson, Deyton           14 Unattached             12.86      12.96   NWI  3 
 20 Jones, DeMontay           13 Arizona Risi           12.70      13.00   NWI  4 
 21 Joiner, Jamarye           12 Vail Vipers            13.01      13.13   NWI  5 
 22 Taylor, Cameron           13 Arizona Risi           13.30      13.19   NWI  3 
 23 Williams, Treyvon         12 Arizona Sain           12.90      13.40   NWI  4 
 24 Butler, Devin             12 Arizona Sain           13.43      13.66   NWI  5 
 25 Siaha, Antony             14 Arizona Tita           13.38      13.70   NWI  2 
 26 Prince, Gerren            13 Arizona Tita           13.78      13.75   NWI  1 
 27 Wickens, Jack             12 AZ Flames TC           14.08      13.91   NWI  2 
 27 Yerian, Roman             13 Az Goldrush                       13.91   NWI  5 
 29 Park, Tannor              13 Arizona Tita           13.87      13.97   NWI  2 
 30 Laffitte, Jelani          12 Mph TC                 15.59      14.04   NWI  1 
 31 WardIII, Clyde            14 Mph TC                 15.60      14.41   NWI  2 
 32 Diaz, Jonah               13 Alliance You           15.13      14.86   NWI  5 
 33 Allard, Anthony           12 Pops TC                15.03      15.21   NWI  3 
 34 Stokes, Justis            13 Arizona Chee           13.17      15.41   NWI  4 
 -- Okafor, Akachi            14 Phoenix Bobc           13.27         DQ   NWI  4 
 
100 Meter Dash Youth Boys
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 10.94  7/28/2000   Michael Grant, GA                           
     JO Meet: J 10.94  7/28/2000   Michael Grant, GA                           
    AZ Assoc: A 11.23  6/24/1990   Trevor Wells, FFS                           
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Hinton, Davajay           13 Arizona Tita           11.84      12.01   NWI 
  2 Ross, Tavian              14 Arizona Tita           11.73      12.11   NWI 
  3 Griffin, DaJon            14 Arizona Sain           12.17      12.25   NWI 
  4 Flores, Nathan            14 Arizona Risi           12.13      12.27   NWI 
  5 Brandon, Austyn           13 AZ Flames TC           12.07      12.40   NWI 
  6 Reed-Campos, Micah        14 Alliance You           11.96      12.42   NWI 
  7 VanHofwegen, Tanner       14 Az Goldrush            12.31      12.66   NWI 
  8 BoydII, Stacey            13 Arizona Chee           12.31      12.74   NWI 
  9 Sauls, Aaron              13 Arizona Tita           12.28      12.78   NWI 
 
200 Meter Dash Youth Boys
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 21.84              Michael Grant, GA                           
     JO Meet: J 21.84              Michael Grant, GA                           
    AZ Assoc: A 23.16  7/7/1999    Darius Cade, AC                             
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Ross, Tavian              14 Arizona Tita           23.26      24.05q  NWI  2 
  2 Hinton, Davajay           13 Arizona Tita                      24.57q  NWI  1 
  3 Flores, Nathan            14 Arizona Risi           24.88      24.75q  NWI  3 
  4 Sauls, Aaron              13 Arizona Tita           24.42      24.76q  NWI  4 
  5 Beckon, Bryan             13 Arizona Tita           24.85      24.95q  NWI  5 
  6 Brandon, Austyn           13 AZ Flames TC           24.50      25.03q  NWI  1 
  7 VanHofwegen, Tanner       14 Az Goldrush            27.20      25.08q  NWI  4 
  8 Brooks, Jayden            13 Unattached                        25.12q  NWI  3 
  9 BoydII, Stacey            13 Arizona Chee           24.60      25.57q  NWI  4 
 10 Jones, DeMontay           13 Arizona Risi           25.49      25.84   NWI  3 
 11 Andrews, JuWuan           14 AZ Mustangs                       26.13   NWI  3 
 12 Lindsey, Shyheim          14 Mph TC                 26.70      26.23   NWI  5 
 13 Stephens, Anthony         13 Arizona Sain           25.62      26.30   NWI  2 
 14 Lee, N-Gai-Imani          12 Arizona Chee           27.00      26.39   NWI  5 
 15 Jackson, Deyton           14 Unattached             26.26      26.80   NWI  2 
 16 Anderson, Marquis         13 Arizona Risi           25.95      26.82   NWI  4 
 17 Parrish, Jason            13 Arizona Tita           26.27      26.84   NWI  5 
 18 Williams, Treyvon         12 Arizona Sain           26.68      26.94   NWI  1 
 19 Joiner, Jamarye           12 Vail Vipers                       26.96   NWI  2 
 19 Woodberry, Antwaun        12 Arizona Risi           26.38      26.96   NWI  4 
 21 Williams, Robert          13 Do Right Cou           26.34      26.99   NWI  1 
 22 Okafor, Akachi            14 Phoenix Bobc           28.02      27.86   NWI  2 
 23 Butler, Devin             12 Arizona Sain           27.59      27.95   NWI  4 
 24 Goll, David               14 Phoenix Bobc           28.78      28.00   NWI  5 
 25 Prince, Gerren            13 Arizona Tita           27.28      28.12   NWI  1 
 26 Siaha, Antony             14 Arizona Tita           27.13      28.25   NWI  3 
 27 Yerian, Roman             13 Az Goldrush                       28.86   NWI  2 
 28 Laffitte, Jelani          12 Mph TC                 32.90      29.81   NWI  1 
 29 WardIII, Clyde            14 Mph TC                 30.20      29.83   NWI  4 
 30 Franklin, Tyler           13 Arizona Risi           28.36      29.90   NWI  3 
 31 Bylbie, Martin            12 Spartan Spee           29.34      30.18   NWI  5 
 32 Beech, William            13 Spartan Spee           29.34      30.26   NWI  3 
 33 Brown, Terrell            13 Alliance You           31.16      30.46   NWI  2 
 34 Frazier, Derrick          13 Spartan Spee           31.46      31.20   NWI  2 
 35 Diaz, Jonah               13 Alliance You           31.03      31.64   NWI  4 
 36 Allard, Anthony           12 Pops TC                31.75      32.55   NWI  5 
 
200 Meter Dash Youth Boys
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 21.84              Michael Grant, GA                           
     JO Meet: J 21.84              Michael Grant, GA                           
    AZ Assoc: A 23.16  7/7/1999    Darius Cade, AC                             
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Ross, Tavian              14 Arizona Tita           24.05      24.02   NWI 
  2 Hinton, Davajay           13 Arizona Tita           24.57      24.46   NWI 
  3 Flores, Nathan            14 Arizona Risi           24.75      24.83   NWI 
  4 Sauls, Aaron              13 Arizona Tita           24.76      24.88   NWI 
  5 VanHofwegen, Tanner       14 Az Goldrush            25.08      25.07   NWI 
  6 Beckon, Bryan             13 Arizona Tita           24.95      25.13   NWI 
  7 Brooks, Jayden            13 Unattached             25.12      25.41   NWI 
  8 BoydII, Stacey            13 Arizona Chee           25.57      25.45   NWI 
 
400 Meter Dash Youth Boys
============================================================================
 Nat'l Youth: N 47.16  8/1/1993    W.Obea Moore, Los Angeles, CA               
     JO Meet: J 47.16  8/1/1993    W.Obea Moore, Los Angeles, CA               
    AZ Assoc: A 52.15  6/8/1996    Darren Matthews, AC                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Ross, Tavian              14 Arizona Tita           52.71      52.87   3 
  2 VanHofwegen, Tanner       14 Az Goldrush            57.00      55.99   3 
  3 Vidavre, Marciano         13 Arizona Chee           55.00      57.32   3 
  4 Stephens, Anthony         13 Arizona Sain           57.66      57.41   3 
  5 Anderson, Marquis         13 Arizona Risi           58.22      58.23   3 
  6 Woodberry, Antwaun        12 Arizona Risi         1:01.31      59.26   2 
  7 Williams, Treyvon         12 Arizona Sain         1:00.39      59.78   2 
  8 Williams, Robert          13 Do Right Cou           58.00    1:00.56   3 
  9 Taylor, Cameron           13 Arizona Risi           57.83    1:00.88   3 
 10 Helu, Soma                13 Pops TC              1:02.27    1:00.92   2 
 11 Goll, David               14 Phoenix Bobc         1:03.47    1:02.20   2 
 12 Little, Dakel             13 Pops TC                59.93    1:03.87   3 
 13 Vizcaino, Carlos          12 Wicked               1:08.05    1:04.56   2 
 14 Park, Tannor              13 Arizona Tita         1:07.33    1:05.43   2 
 15 Wickens, Jack             12 AZ Flames TC         1:05.88    1:06.12   2 
 16 Brown, Terrell            13 Alliance You         1:08.78    1:06.39   1 
 17 Okafor, Akachi            14 Phoenix Bobc         1:06.51    1:06.41   2 
 18 Franklin, Tyler           13 Arizona Risi         1:05.56    1:08.14   2 
 19 Frazier, Derrick          13 Spartan Spee         1:10.00    1:08.79   1 
 20 Carr, Nikolas             12 Huron Athlet         1:13.00    1:11.80   1 
 21 Diaz, Jonah               13 Alliance You         1:18.66    1:18.86   1 
 22 Laffitte, Jelani          12 Mph TC               1:20.00    1:23.68   1 
 
800 Meter Run Youth Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 1:56.36  7/1/2001    Cody Harper, Albuquerque, NM              
     JO Meet: J 1:56.36  7/1/2001    Cody Harper, Albuquerque, NM              
    AZ Assoc: A 2:04.67  6/18/1996   Darren Matthews, AC                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Burks, Cade               14 Arizona Chee         2:05.00    2:11.25  
  2 Jarmon, Scieneaux         13 Az Goldrush                     2:13.52  
  3 Vidavre, Marciano         13 Arizona Chee         2:07.00    2:20.76  
  4 Beckon, Bryan             13 Arizona Tita         2:18.72    2:23.31  
  5 Mooney, Kyle              12 Pops TC              2:22.77    2:24.59  
  6 Vizcaino, Carlos          12 Wicked               2:27.39    2:28.86  
  7 Caruso, Nicolas           13 Arizona Blaz         2:30.00    2:32.38  
  8 Frazier, Derrick          13 Spartan Spee         2:35.00    2:34.33  
  9 Floyd, Nicholas           13 AZ Mustangs          2:37.28    2:34.91  
 10 Rodrigues, Jacob          12 Az Goldrush                     2:35.45  
 11 VanDyke, Charles          13 Spartan Spee         2:39.00    2:35.76  
 12 Brown, Terrell            13 Alliance You         2:34.47    2:37.47  
 13 Franklin, Tyler           13 Arizona Risi         2:32.74    2:45.74  
 14 Carr, Nikolas             12 Huron Athlet         2:47.00    3:00.45  
 
1500 Meter Run Youth Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 4:04.72  7/10/1983   Jason Lienau, Eugene,OR                   
     JO Meet: J 4:05.25  7/29/2007   Elias Gedyon, 16 33 Quiet Fire            
    AZ Assoc: A 4:21.76  5/23/1980   Jeff Cannada, AP                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Burks, Cade               14 Arizona Chee         4:45.00    4:30.19  
  2 Johnson, Michael          14 Unattached           4:49.00    4:56.74  
  3 Caruso, Nicolas           13 Arizona Blaz         4:53.00    4:59.61  
  4 Floyd, Nicholas           13 AZ Mustangs          5:20.50    5:13.49  
  5 VanDyke, Charles          13 Spartan Spee         5:22.00    5:14.52  
  6 Otis, Tyler               13 Unattached           5:36.60    5:22.89  
 
3000 Meter Run Youth Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 9:08.13  8/1/2009    Erik Garcia, McFarland TC                 
     JO Meet: J 9:08.13  8/1/2009    Erik Garcia, 14-46-McFarland              
    AZ Assoc: A 9:28.80  4/20/1985   Manuel Archibeque, JOM                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Johnson, Michael          14 Unattached          10:20.00   10:48.08  
  2 Caruso, Nicolas           13 Arizona Blaz        10:30.00   10:51.04  
  3 VanDyke, Charles          13 Spartan Spee        11:18.79   11:27.85  
  4 Garcia, Luke              13 Coldwater Ex        13:27.70   12:58.57  
 
100 Meter Hurdles (33" ) Youth Boys
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 12.94  7/28/1991   Tyrone Butterfield, Miami, FL               
     JO Meet: J 12.94  7/28/1991   Tyrone Butterfield, Miami, FL               
    AZ Assoc: A 13.74  6/4/2011    Adam Turner, Mustangs TC                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 White, Rakevion           14 Do Right Cou           14.67      14.67   NWI 
  2 AdamsIII, Edwin           13 Arizona Chee           16.44      16.06   NWI 
  3 Rahman, Samir             13 Phoenix Bobc           15.17      16.84   NWI 
  4 Moreland, Shamar          12 Do Right Cou                      18.15   NWI 
  5 Bylbie, Martin            12 Spartan Spee           21.50      19.97   NWI 
 
200 Meter Hurdles (30") Youth Boys
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 23.99  8/3/2003    Trey Charles, Smyrna, GA                    
     JO Meet: J 23.99  8/3/2003    Trey Charles, Smyrna, GA                    
    AZ Assoc: A 25.43  3/13/2010   Tivin Mayfield, AC                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 White, Rakevion           14 Do Right Cou           27.00      27.86   NWI  2 
  2 Johnson, Trey             13 Az Goldrush                       28.86   NWI  1 
  3 Williams, Dereck          13 Arizona Chee           29.52      29.09   NWI  2 
  4 Moreland, Shamar          12 Do Right Cou                      29.36   NWI  1 
  5 AdamsIII, Edwin           13 Arizona Chee           29.92      30.06   NWI  2 
  6 Naisant, Marcus           12 AZ Flames TC           31.01      31.52   NWI  2 
  7 Little, Dakel             13 Pops TC                31.06      31.61   NWI  2 
  8 Stokes, Justis            13 Arizona Chee           31.10      33.01   NWI  2 
  9 Kilonzo, Kwame            12 Pops TC                31.74      33.42   NWI  2 
 
4x100 Meter Relay Youth Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 43.25  8/3/2003    Florida Elite TC, Orlando, FL               
                       Walter Dix, Michael Dowdell, Joshua Wimbley, David
     JO Meet: J 43.25  8/3/2003    Florida Elite TC, Orlando, FL               
                       Walter Dix, Michael Dowdell, Joshua Wimbley, David
    AZ Assoc: A 46.08  6/13/2004   Do Right                                    
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Arizona Titans  'A'                                 46.58      46.05A 
     1) Beckon, Bryan 13                2) Hinton, Davajay 13             
     3) Ross, Tavian 14                 4) Sauls, Aaron 13                
  2 Arizona Cheetahs Track CL  'A'                      46.00      47.88  
     1) BoydII, Stacey 13               2) Burks, Cade 14                 
     3) Hayes-Green, Trevell 13         4) Williams, Dereck 13            
  3 Arizona Rising Suns TC  'A'                         47.31      48.50  
     1) Anderson, Marquis 13            2) Flores, Nathan 14              
     3) Jones, DeMontay 13              4) Woodberry, Antwaun 12          
  4 Az Goldrush  'A'                                    49.00      49.93  
     1) Jarmon, Scieneaux 13            2) Johnson, Trey 13               
     3) VanHofwegen, Tanner 14          4) Yerian, Roman 13               
  5 Arizona Titans  'B'                                 48.27      51.92  
     1) Park, Tannor 13                 2) Parrish, Jason 13              
     3) Prince, Gerren 13               4) Siaha, Antony 14               
 
4x400 Meter Relay Youth Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 3:23.96  8/1/1993    Los Angeles Jets, Los Angeles             
                         Lonie Cruel, Aaron Dean, Patrick McCall,Obea Moore
     JO Meet: J 3:23.96  8/1/1993    Los Angeles Jets, Los Angeles             
                         Lonie Cruel, Aaron Dean, Patrick McCall,Obea Moore
    AZ Assoc: A 3:35.72  6/22/1996   Arizona Cheetahs                          
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Arizona Rising Suns TC  'A'                       3:57.70    4:00.47  
     1) Anderson, Marquis 13            2) Flores, Nathan 14              
     3) Taylor, Cameron 13              4) Woodberry, Antwaun 12          
 
High Jump Youth Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 1.94m  7/29/1993   Grayson Galloway, Brevard, NC               
     JO Meet: J 1.94m  7/29/1993   Grayson Galloway, Brevard, NC               
    AZ Assoc: A 1.80m  7/16/1994   Sam Upton, TTB                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Summerset, Justice        14 Tucson Elite           2.03m      1.95mN   6-04.75 
  2 AdamsIII, Edwin           13 Arizona Chee           1.55m      1.60m    5-03.00 
  3 Naisant, Marcus           12 AZ Flames TC           1.55m      1.55m    5-01.00 
  4 Jarmon, Scieneaux         13 Az Goldrush                       1.50m    4-11.00 
  5 Rahman, Samir             13 Phoenix Bobc           1.45m     J1.50m    4-11.00 
  6 Stokes, Justis            13 Arizona Chee           1.50m      1.45m    4-09.00 
  7 Moreland, Shamar          12 Do Right Cou                     J1.45m    4-09.00 
  8 Kilonzo, Kwame            12 Pops TC                1.33m      1.35m    4-05.00 
  9 Bylbie, Martin            12 Spartan Spee           1.30m      1.30m    4-03.25 
 10 Wickens, Jack             12 AZ Flames TC           1.25m      1.20m    3-11.25 
 -- Williams, Treyvon         12 Arizona Sain                         NH            
 
Long Jump Youth Boys
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 6.68m  7/29/2007   Javier Rodriguez, 04 Alpha Omega E          
     JO Meet: J 6.68m  7/29/2007   Javier Rodriguez, 04 Alpha Omega E          
    AZ Assoc: A 6.58m  7/16/2000   Kaybrin Stevenson, AC                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Brooks, Jayden            13 Unattached                        5.67m   NWI  18-07.25 
  2 Lee, N-Gai-Imani          12 Arizona Chee           5.18m      5.54m   NWI  18-02.25 
  3 Helu, Soma                13 Pops TC                5.11m      5.46m   NWI  17-11.00 
  4 Brandon, Austyn           13 AZ Flames TC           5.83m      5.45m   NWI  17-10.75 
  5 Taylor, Cameron           13 Arizona Risi           5.44m      5.35m   NWI  17-06.75 
  6 Parrish, Jason            13 Arizona Tita                      5.31m   NWI  17-05.25 
  7 Rahman, Samir             13 Phoenix Bobc           5.35m      5.23m   NWI  17-02.00 
  8 Jones, DeMontay           13 Arizona Risi           5.42m      5.01m   NWI  16-05.25 
  9 Joiner, Jamarye           12 Vail Vipers            5.01m      4.90m   NWI  16-01.00 
 10 AdamsIII, Edwin           13 Arizona Chee                      4.49m   NWI  14-08.75 
 11 Griffin, DaJon            14 Arizona Sain                      4.38m   NWI  14-04.50 
 12 Mooney, Kyle              12 Pops TC                4.19m      4.05m   NWI  13-03.50 
 13 Wickens, Jack             12 AZ Flames TC           4.40m      3.95m   NWI  12-11.50 
 13 Bylbie, Martin            12 Spartan Spee           4.20m      3.95m   NWI  12-11.50 
 15 Stokes, Justis            13 Arizona Chee           4.88m      3.94m   NWI  12-11.25 
 16 Shaver, William           13 AZ Mustangs            4.05m      3.68m   NWI  12-01.00 
 
Triple Jump Youth Boys
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 13.41m  1980        Michael Martin                             
     JO Meet: J 13.19m  7/27/2006   Kason Covington, 11 YMCA TEAM IDA          
    AZ Assoc: A 12.57m  7/14/2003   Ashtyn Lamb, AC                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Lee, N-Gai-Imani          12 Arizona Chee          11.00m     11.03m   NWI  36-02.25 
  2 Shaver, William           13 AZ Mustangs                       8.40m   NWI  27-06.75 
 
Shot Put 4kg Youth Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 19.29m  7/28/1996   Chris Sprague, Houston, TX                 
     JO Meet: J 17.66m  7/30/1994   Van Mounts, Bakersfield, CA                
    AZ Assoc: A 15.68m  6/7/1992    Danny Righetti, UNA                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Jones, Hunter             14 Tonto Apache                     15.11m   49-07.00 
  2 Elmorejr, Andre           14 Do Right Cou          12.80m     12.36m   40-06.75 
  3 Mason, Elijah             13 Unattached                       11.32m   37-01.75 
  4 King, Elliot              13 AZ Flames TC          11.42m     11.27m   36-11.75 
  5 Bardwell-Jones, Darren    13 Arizona Chee          11.45m     11.25m   36-11.00 
  6 Jones, Tyson              12 Tonto Apache                     11.20m   36-09.00 
  7 Dowlearn, Wiliam          14 AZ Mustangs           10.45m     11.05m   36-03.00 
  8 Corrales, Jose            13 Arizona Tita                      9.36m   30-08.50 
  9 Beech, William            13 Spartan Spee           9.08m      8.98m   29-05.50 
 10 Thomas, Kenneth           14 Arizona Puma           9.00m      8.45m   27-08.75 
 11 Gill, Richard             13 Arizona Chee                      6.67m   21-10.75 
 12 Widney, Riley             12 Arizona Puma           6.96m      6.60m   21-08.00 
 
Discus Throw 1kg Youth Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 61.52m  6/3/1995    Joel Armitage, Ralston, NE                 
     JO Meet: J 57.63m  8/2/2009    Grant Hill, 06-09 Huntsville               
    AZ Assoc: A 46.58m  5/24/1992   Danny Righetti, UNA                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Elmorejr, Andre           14 Do Right Cou          41.45m     44.00m     144-04 
  2 King, Elliot              13 AZ Flames TC          38.15m     35.34m     115-11 
  3 Mason, Elijah             13 Unattached                       34.81m     114-02 
  4 Dowlearn, Wiliam          14 AZ Mustangs           34.18m     34.32m     112-07 
  5 Rice, Armani              14 AZ Mustangs           29.43m     31.80m     104-04 
  6 Beech, William            13 Spartan Spee          30.00m     26.05m      85-05 
  7 Bardwell-Jones, Darren    13 Arizona Chee          28.48m     25.94m      85-01 
  8 Naisant, Marcus           12 AZ Flames TC                     21.84m      71-08 
  9 Widney, Riley             12 Arizona Puma          22.57m     20.43m      67-00 
 10 Corrales, Jose            13 Arizona Tita                     18.13m      59-06 
 
Javelin Throw 600g Youth Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 59.73m  6/5/2008    Adam Sparks, Unatt Tuscalossa, AL          
     JO Meet: J 56.23m  7/25/2008   David Reinhardt, Unatt Three Riv           
    AZ Assoc: A 52.44m  6/5/2011    Aaron Ramirez, Unattached                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 King, Elliot              13 AZ Flames TC          39.86m     39.43m     129-04 
  2 Naisant, Marcus           12 AZ Flames TC          36.73m     39.23m     128-08 
  3 Joiner, Jamarye           12 Vail Vipers           35.21m     36.57m     120-00 
  4 Moreland, Shamar          12 Do Right Cou                     35.13m     115-03 
  5 Rice, Armani              14 AZ Mustangs           33.24m     33.79m     110-10 
  6 Elmorejr, Andre           14 Do Right Cou          30.48m     32.98m     108-02 
  7 Rahman, Samir             13 Phoenix Bobc                     28.17m      92-05 
  8 Bardwell-Jones, Darren    13 Arizona Chee          22.55m     25.51m      83-08 
  9 Otis, Tyler               13 Unattached            27.31m     25.06m      82-03 
 10 Corrales, Jose            13 Arizona Tita                     19.17m      62-11 
 11 Widney, Riley             12 Arizona Puma          16.02m     18.64m      61-02 
 12 Gill, Richard             13 Arizona Chee                     15.54m      51-00 
 
3000 Meter Race Walk Youth Boys
================================================================================
 Nat'l Youth: N 13:42.07  7/22/2008   Tyler Sorensen, 38 Pleasanton H          
     JO Meet: J 13:42.07  7/22/2008   Tyler Sorensen, 38 Pleasanton H          
    AZ Assoc: A 14:00.50  6/4/1988    William Jenkins, DH                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Otis, Tyler               13 Unattached          18:02.35   15:50.53  
  2 Gill, Richard             13 Arizona Chee                   16:36.38  
 
100 Meter Dash Intermediate Boys
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 10.51  7/28/2006   Jeremy Rankin, Unattached                   
     JO Meet: J 10.51  7/28/2006   Jeremy Rankin, Unattached                   
    AZ Assoc: A 10.67  7/14/2003   Keegan Herring, ARS                         
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Ham, Mykeal               16 AZ Flames TC           11.03      11.43q  NWI  2 
  2 Clark, Joseph             15 AZ Flames TC           11.03      11.45q  NWI  1 
  3 Reed-Campos, Isaiah       15 Alliance You                      11.89q  NWI  2 
  4 Carr, Rickey              15 Huron Athlet           11.90      11.96q  NWI  1 
  5 Cooper, Rome              14 Unattached             12.01      12.07q  NWI  1 
  6 Patterson, Christopher    15 Spartan Spee           12.19      12.23q  NWI  2 
  7 Tipton, Rico              15 Spartan Spee           12.20      12.32q  NWI  1 
  8 Benjamin, Joshua          14 Arizona Risi           12.40      12.34q  NWI  2 
  9 Moran, Brandon            15 AZ Flames TC           12.43      12.54q  NWI  1 
 10 Jones, Marcus             15 Phoenix Bobc           13.57      13.44   NWI  1 
 11 Hawkins, Fredrick         14 Arizona Risi           13.81      13.46   NWI  2 
 12 Glover-Nash, Teauntae     15 Arizona Tita           14.31      13.68   NWI  2 
 
100 Meter Dash Intermediate Boys
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 10.51  7/28/2006   Jeremy Rankin, Unattached                   
     JO Meet: J 10.51  7/28/2006   Jeremy Rankin, Unattached                   
    AZ Assoc: A 10.67  7/14/2003   Keegan Herring, ARS                         
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Ham, Mykeal               16 AZ Flames TC           11.43      11.72   NWI 
  2 Clark, Joseph             15 AZ Flames TC           11.45      11.74   NWI 
  3 Reed-Campos, Isaiah       15 Alliance You           11.89      12.12   NWI 
  4 Tipton, Rico              15 Spartan Spee           12.32      12.36   NWI 
  5 Cooper, Rome              14 Unattached             12.07      12.45   NWI 
  6 Carr, Rickey              15 Huron Athlet           11.96      12.48   NWI 
  7 Patterson, Christopher    15 Spartan Spee           12.23      12.69   NWI 
  8 Benjamin, Joshua          14 Arizona Risi           12.34      12.83   NWI 
  9 Moran, Brandon            15 AZ Flames TC           12.54      13.13   NWI 
 
200 Meter Dash Intermediate Boys
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 21.10  7/29/1995   W. Obea Moore, Los Angeles, CA              
     JO Meet: J 21.10  7/29/1995   W. Obea Moore, Los Angeles, CA              
    AZ Assoc: A 21.64  7/14/2003   Keegan Herring, ARS                         
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Ham, Mykeal               16 AZ Flames TC           22.24      23.40q  NWI  2 
  2 Clark, Joseph             15 AZ Flames TC           23.20      23.99q  NWI  2 
  3 Davis, Jordan             15 Do Right Cou                      24.62q  NWI  2 
  4 Reed-Campos, Isaiah       15 Alliance You                      24.66q  NWI  1 
  5 Cooper, Rome              14 Unattached             24.09      25.16q  NWI  2 
  6 Patterson, Christopher    15 Spartan Spee           25.35      25.52q  NWI  1 
  7 Waldon, Tanner            14 AZ Flames TC           25.27      25.60q  NWI  1 
  8 Benjamin, Joshua          14 Arizona Risi           25.27      25.89q  NWI  2 
  9 Moran, Brandon            15 AZ Flames TC           25.62      26.05q  NWI  1 
 10 Edmonds, Dillon           16 Arizona Elit           25.50      26.24   NWI  1 
 11 Alexander, Austin         15 Vail Vipers            25.93      26.59   NWI  1 
 12 Wilson, Corey             15 Glendale Fla                      26.73   NWI  1 
 13 Hawkins, Fredrick         14 Arizona Risi           28.27      28.41   NWI  1 
 14 Glover-Nash, Teauntae     15 Arizona Tita                      28.93   NWI  2 
 
200 Meter Dash Intermediate Boys
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 21.10  7/29/1995   W. Obea Moore, Los Angeles, CA              
     JO Meet: J 21.10  7/29/1995   W. Obea Moore, Los Angeles, CA              
    AZ Assoc: A 21.64  7/14/2003   Keegan Herring, ARS                         
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Ham, Mykeal               16 AZ Flames TC           23.40      23.32   NWI 
  2 Clark, Joseph             15 AZ Flames TC           23.99      23.75   NWI 
  3 Reed-Campos, Isaiah       15 Alliance You           24.66      24.47   NWI 
  4 Cooper, Rome              14 Unattached             25.16      25.03   NWI 
  5 Patterson, Christopher    15 Spartan Spee           25.52      25.22   NWI 
  6 Benjamin, Joshua          14 Arizona Risi           25.89      25.50   NWI 
  7 Waldon, Tanner            14 AZ Flames TC           25.60      25.89   NWI 
  8 Moran, Brandon            15 AZ Flames TC           26.05      26.25   NWI 
 
400 Meter Dash Intermediate Boys
============================================================================
 Nat'l Youth: N 45.99  7/29/1995   W. Obea Moore, Los Angeles, CA              
     JO Meet: J 45.99  7/29/1995   W. Obea Moore, Los Angeles, CA              
    AZ Assoc: A 49.30  6/12/2001   Michael Hilbe, AST                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Ham, Mykeal               16 AZ Flames TC           49.24      50.53   2 
  2 Knight, Devin             15 Arizona Risi           52.00      53.65   2 
  3 Carr, Rickey              15 Huron Athlet           54.00      54.54   2 
  4 Rascon, Pablo             16 Coldwater Ex           53.00      55.06   2 
  5 Clark, Joseph             15 AZ Flames TC           53.90      56.81   2 
  6 Reed-Campos, Isaiah       15 Alliance You                      57.02   1 
  7 Waldon, Tanner            14 AZ Flames TC           57.46      57.22   2 
  8 Montufar, Robert          14 Arizona Chee                      57.39   1 
  9 Benjamin, Joshua          14 Arizona Risi           59.96      58.48   1 
 10 Alexander, Austin         15 Vail Vipers            58.00      58.98   2 
 11 Edmonds, Dillon           16 Arizona Elit           59.20      59.34   2 
 12 Patterson, Christopher    15 Spartan Spee           59.62    1:00.07   1 
 13 Farr, Deonta              15 Coldwater Ex           59.00    1:01.23   2 
 
800 Meter Run Intermediate Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 1:50.51  7/28/2007   Howard Shepard, 26 Texas Stars T          
     JO Meet: J 1:50.51  7/28/2007   Howard Shepard, 26 Texas Stars T          
    AZ Assoc: A 1:57.23  6/12/2001   Michael Hilbe, AST                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Rascon, Pablo             16 Coldwater Ex         2:09.00    2:16.01  
  2 Montufar, Robert          14 Arizona Chee         2:11.00    2:17.88  
  3 Waldon, Tanner            14 AZ Flames TC         2:13.22    2:21.06  
  4 Olivas, Rico              15 Coldwater Ex                    2:26.77  
  5 Chico, Kevin              16 Impact Veloc                    2:28.16  
  6 Wilson, Corey             15 Glendale Fla                    2:33.42  
 
1500 Meter Run Intermediate Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 3:54.02  7/29/2007   Nathan Mathabane, 13 unattached           
     JO Meet: J 3:54.02  7/29/2007   Nathan Mathabane, 13 unattached           
    AZ Assoc: A 4:04.00  2/13/1982   Steve Scocco, AP                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Otis, Tim                 14 Unattached           4:36.25    4:32.84  
  2 Strunk, Joseph            15 Unattached           4:38.00    4:34.09  
  3 Floyd, Andrew             15 AZ Mustangs          4:34.32    4:36.55  
  4 Montufar, Robert          14 Arizona Chee         5:10.00    4:40.36  
  5 Seaman, Zachary           16 Unattached                      4:51.68  
  6 Waldon, Tanner            14 AZ Flames TC         4:57.56    4:57.70  
 
3000 Meter Run Intermediate Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 8:27.00  7/23/1993   Billy Harper, Philomath, OR               
     JO Meet: J 8:27.00  7/23/1993   Billy Harper, Philomath, OR               
    AZ Assoc: A 9:04.90  7/16/1989   Theodore Martin, NARR                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Floyd, Andrew             15 AZ Mustangs          9:55.62    9:48.21  
  2 Guerrero, Mufasa          15 Coldwater Ex         9:55.13    9:58.60  
  3 Otis, Tim                 14 Unattached          10:11.58    9:59.51  
  4 Strunk, Joseph            15 Unattached          10:08.00   10:02.51  
 
110 Meter Hurdles (39" ) Intermediate Boys
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 13.74  7/29/2007   Wayne Davis II, 13 Hurdles First            
     JO Meet: J 13.74  7/29/2007   Wayne Davis II, 13 Hurdles First            
    AZ Assoc: A 14.73  5/22/2004   Marcus Clanton, AH                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Turner, Adam              15 AZ Mustangs            15.10      15.41   NWI 
  2 Knight, Devin             15 Arizona Risi           16.03      15.80   NWI 
  3 Alexander, Austin         15 Vail Vipers            19.05      18.83   NWI 
  4 Tipton, Rico              15 Spartan Spee           20.09      18.99   NWI 
 
400 Meter Hurdles (36") Intermediate Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 51.56  7/30/2006   William Wynne, 03 Titans                    
     JO Meet: J 51.56  7/30/2006   William Wynne, 03 Titans                    
    AZ Assoc: A 56.95  6/10/1990   Chris Chancy, SS                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Knight, Devin             15 Arizona Risi                      58.38  
  2 Davis, Jordan             15 Do Right Cou                    1:01.21  
  3 Alexander, Austin         15 Vail Vipers                     1:07.87  
  4 Chico, Kevin              16 Impact Veloc         1:08.50    1:09.88  
 
2000 Meter Steeplechase (36" ) Intermediate Boys
================================================================================
 Nat'l Youth: N 6:02.84  7/31/1988   Jason Brown, Provo, UT                    
     JO Meet: J 6:02.84  7/31/1988   Jason Brown, Provo, UT                    
    AZ Assoc: A 6:37.25  6/8/2001    David Ryan, HH                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Floyd, Andrew             15 AZ Mustangs                     7:08.51  
  2 Guerrero, Mufasa          15 Coldwater Ex                    7:17.28  
  3 Otis, Tim                 14 Unattached           7:20.00    7:26.47  
 
4x800 Meter Relay Intermediate Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 7:41.30  7/25/2007   12 26 Texas Stars Track Club,, 26 Texas St
                         E Gosset, J Burkley, H Shepard, K Payne           
     JO Meet: J 7:41.30  7/25/2007   12 26 Texas Stars Track Club,, 26 Texas St
                         E Gosset, J Burkley, H Shepard, K Payne           
    AZ Assoc: A 8:40.27  5/18/1985   Arizona Puma                              
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Coldwater Express Track C  'A'                               9:54.61  
     1) Guerrero, Mufasa 15             2) Olivas, Rico 15                
     3) Rascon, Pablo 16                4) Farr, Deonta 15                
 
High Jump Intermediate Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 2.15m  8/1/1992    Eric Bishop, Chatsworth, GA                 
     JO Meet: J 2.15m  8/1/1992    Eric Bishop, Chatsworth, GA                 
    AZ Assoc: A 2.04m  6/11/1994   Mateo Mantano, FFS                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Tipton, Rico              15 Spartan Spee           1.75m      1.70m    5-07.00 
  2 Merkley, Lucas            16 Arizona Puma           1.60m      1.60m    5-03.00 
 
Pole Vault Intermediate Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 5.12m  7/9/1994    Jacob Davis, San Antonio, TX                
     JO Meet: J 4.88m  7/25/1987   Jason Lavender, Wichita Falls, TX           
    AZ Assoc: A 4.40m  6/4/2011    Scott Marshall, Ultimate Hig                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Wenig, John               15 Risen Perfor                      3.50m   11-05.75 
 
Long Jump Intermediate Boys
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 7.35m  1979        Steven Hansley, East Orange, NJ             
     JO Meet: J 7.35m  1979        Steven Hansley, East Orange, NJ             
    AZ Assoc: A 6.99m  6/14/1997   Samuel Moore, AH                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Tipton, Rico              15 Spartan Spee           5.20m      5.98m   NWI  19-07.50 
  2 Cooper, Rome              14 Unattached             5.14m      5.51m   NWI  18-01.00 
  3 Merkley, Lucas            16 Arizona Puma           4.48m      5.37m   NWI  17-07.50 
  4 Moran, Brandon            15 AZ Flames TC           5.27m      4.96m   NWI  16-03.25 
  5 Jones, Marcus             15 Phoenix Bobc           4.80m      4.58m   NWI  15-00.50 
 
Shot Put 12 lb. Intermediate Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 19.29m  7/26/1996   Chris Sprague, Eugene OR                   
     JO Meet: J 19.29m  7/26/1996   Chris Sprague, Eugene OR                   
    AZ Assoc: A 16.28m  6/18/2000   Tomas Navarro, UNA                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Quintero, Ezequiel        15 Unattached            13.28m     12.95m   42-06.00 
  2 Polo, Matthew             15 Coldwater Ex           9.79m     10.27m   33-08.50 
  3 Wright, Douglas           15 Spartan Spee          10.67m     10.07m   33-00.50 
 
Discus Throw 1.6kg Intermediate Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 54.58m  7/26/2007   Daniel Block, 07 21 Unattached             
     JO Meet: J 54.58m  7/26/2007   Daniel Block, 07 21 Unattached             
    AZ Assoc: A 49.93m  5/3/2009    Jeremy Tuttle, Unattached                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Quintero, Ezequiel        15 Unattached            33.93m     32.12m     105-04 
  2 Wright, Douglas           15 Spartan Spee          30.48m     31.20m     102-04 
  3 Polo, Matthew             15 Coldwater Ex          27.09m     29.58m      97-00 
  4 Lagas, Maxwell            15 Unattached                       27.58m      90-06 
 
Hammer Throw 800g Intermediate Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 60.96m  7/26/2007   Alex Cartwright, 13 Salem Track            
     JO Meet: J 60.96m  7/26/2007   Alex Cartwright, 13 Salem Track            
    AZ Assoc: A 43.02m  5/2/2009    Jeremy Tuttle, Unattached                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Beene, Jacob              15 Unattached            51.79m     49.05mA    160-11 
 
Javelin Throw 800g Intermediate Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 63.73m  7/22/2008   Bradley Bolton, 33 Wildcats TC             
     JO Meet: J 63.73m  7/22/2008   Bradley Bolton, 33 Wildcats TC             
    AZ Assoc: A 57.85m  6/7/2010    Travis Colby, 1048 AZ Puma                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Ramirez, Aaron            15 Unattached            45.25m     52.44m     172-00 
  2 Rice, Archie              16 AZ Mustangs           50.65m     49.30m     161-09 
  3 Robertson, Jett           16 Unattached                       48.24m     158-03 
  4 Polo, Matthew             15 Coldwater Ex                     31.92m     104-09 
  5 Guerrero, Mufasa          15 Coldwater Ex          33.55m     31.04m     101-10 
 
100 Meter Dash Young Men
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 10.08  6/27/2005   J-Mee Samuel, Greensbooro, NC               
     JO Meet: J 10.30  7/25/1987   Quincy Watts, Woodland Hills, CA            
    AZ Assoc: A 10.51  6/16/2007   Ray Miller, AP                              
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  Wind
==============================================================================
Preliminaries
  1 Clark, Christian          17 AZ Flames TC           10.79      10.77q  NWI 
  2 Gilliam, Malik            17 AZ Flames TC           11.00      11.30q  NWI 
  3 Parks, Deon               17 Arizona Risi           11.44      11.33q  NWI 
  4 Wells, Stephon            17 Arizona Elit           11.73      11.73q  NWI 
  5 Holgerson, Jorgen         17 AZ Flames TC           11.20      12.01q  NWI 
  6 Hudak, Derek              16 Phoenix Bobc           12.52      12.48q  NWI 
 
100 Meter Dash Young Men
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 10.08  6/27/2005   J-Mee Samuel, Greensbooro, NC               
     JO Meet: J 10.30  7/25/1987   Quincy Watts, Woodland Hills, CA            
    AZ Assoc: A 10.51  6/16/2007   Ray Miller, AP                              
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Clark, Christian          17 AZ Flames TC           10.77      10.77   NWI 
  2 Gilliam, Malik            17 AZ Flames TC           11.30      11.30   NWI 
  3 Parks, Deon               17 Arizona Risi           11.33      11.33   NWI 
  4 Wells, Stephon            17 Arizona Elit           11.73      11.73   NWI 
  5 Holgerson, Jorgen         17 AZ Flames TC           12.01      12.01   NWI 
  6 Hudak, Derek              16 Phoenix Bobc           12.48      12.48   NWI 
 
200 Meter Dash Young Men
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 20.50  7/25/1987   Quincy Watts, Woodland Hills                
     JO Meet: J 20.50  7/25/1987   Quincy Watts, Woodland Hills                
    AZ Assoc: A 21.46  5/3/2009    Ryan Milus, Arizona Chee                    
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  Wind
==============================================================================
Preliminaries
  1 Mitchell, Damian          17 Do Right Cou                      23.29q  NWI 
  2 Wells, Stephon            17 Arizona Elit           25.10      24.14q  NWI 
  3 Boys, Jordan              17 AZ Flames TC           23.20      24.42q  NWI 
  4 Holgerson, Jorgen         17 AZ Flames TC           23.60      24.71q  NWI 
 
200 Meter Dash Young Men
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 20.50  7/25/1987   Quincy Watts, Woodland Hills                
     JO Meet: J 20.50  7/25/1987   Quincy Watts, Woodland Hills                
    AZ Assoc: A 21.46  5/3/2009    Ryan Milus, Arizona Chee                    
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Holgerson, Jorgen         17 AZ Flames TC           24.71      24.14   NWI 
  2 Wells, Stephon            17 Arizona Elit           24.14      24.42   NWI 
  2 Boys, Jordan              17 AZ Flames TC           24.42      24.42   NWI 
  4 Mitchell, Damian          17 Do Right Cou           23.29      24.71   NWI 
 
400 Meter Dash Young Men
============================================================================
 Nat'l Youth: N 45.58  7/6/1996    William Obea Moore, Salt Lake City, UT      
     JO Meet: J 45.63  7/30/1995   Jerome Young, Hartford, CT                  
    AZ Assoc: A 48.16  6/11/2006   Tyler Arnold, AH                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Clark, Christian          17 AZ Flames TC           48.32      50.27   2 
  2 Traywick, Dylan           18 AZ Flames TC           50.30      50.97   2 
  3 Howard, Connor            18 AZ Track And           50.84      51.66   2 
  4 Mitchell, Damian          17 Do Right Cou                      52.49   1 
  5 Boys, Jordan              17 AZ Flames TC           52.30      53.17   2 
  6 Holgerson, Jorgen         17 AZ Flames TC           52.30      56.28   2 
  7 Parks, Deon               17 Arizona Risi           54.87      57.78   2 
  8 Hudak, Derek              16 Phoenix Bobc           55.25    1:02.45   2 
  9 Ramirez, Albert           16 Glendale Fla                    1:05.54   1 
 10 Martinez, Everett         17 Glendale Fla                    1:05.95   1 
 
800 Meter Run Young Men
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 1:49.49  7/27/1999   Nick Davenport, Texas                     
     JO Meet: J 1:49.49  7/27/1999   Nick Davenport, Texas                     
    AZ Assoc: A 1:54.23  6/20/2001   Matt Burton, UNA                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Traywick, Dylan           18 AZ Flames TC         1:52.67    1:56.15  
  2 Johnson, Dillon           17 Feel The Hea         2:00.33    2:03.06  
  3 Mulligan, Sean            16 Unattached           2:06.41    2:08.71  
  4 Rodrigues, Kyle           17 Az Goldrush                     2:13.38  
  5 Ramirez, Albert           16 Glendale Fla                    2:35.59  
 
1500 Meter Run Young Men
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 3:54.71  7/28/1991   Paul Kinser, Greensboro, NC               
     JO Meet: J 3:54.71  7/28/1991   Paul Kinser, Greensboro, NC               
    AZ Assoc: A 4:01.10  4/17/1993   Eugene Sawyer, ABR                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Traywick, Dylan           18 AZ Flames TC         4:05.00    4:10.04  
  2 Johnson, Dillon           17 Feel The Hea                    4:19.33  
  3 Gutierrez, Jesus          17 Glendale Fla                    4:19.62  
  4 Adames, Joseph            17 Glendale Fla                    4:25.26  
  5 Maag, Jonas               17 Unattached           4:19.00    4:28.78  
  6 Farrell, Kevin            18 Unattached                      4:41.80  
  7 Davis, Devonte            18 Coldwater Ex                    4:53.25  
  8 Barrio, Jesus             16 Glendale Fla                    4:57.12  
  9 Soriano, Juan             16 Glendale Fla                    4:59.60  
 10 Martinez, Everett         17 Glendale Fla                    5:06.54  
 
3000 Meter Run Young Men
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 14:27.14  7/28/2001   Yong-Sung Leal, San Leandro, CA          
     JO Meet: J 14:27.14  7/28/2001   Yong-Sung Leal, San Leandro, CA          
    AZ Assoc: A 10:27.90  6/5/2011    Joseph Adames, 1048 Glendal              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Adames, Joseph            17 Glendale Fla                    9:34.91A 
  2 Gutierrez, Jesus          17 Glendale Fla                    9:38.99A 
  3 Reniewicki, John          16 Unattached           9:40.00    9:41.41A 
  4 Millea, Timothy           16 Glendale Fla                   10:23.09A 
  5 Davis, Devonte            18 Coldwater Ex                   10:28.34J 
 
110 Meter Hurdles (39" ) Young Men
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 13.38  7/25/2009   Wayne Davis, 13 Track Eastern               
     JO Meet: J 13.41  7/27/2008   Booker Nunley, 13 Track Eastern             
    AZ Assoc: A 13.78  6/1/1991    Armon Williams, TAA                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Holding, Preston          18 Phoenix Bobc           14.60      15.13   NWI 
  2 Bullock, Jackson          17 Arizona Elit                      16.29   NWI 
 
400 Meter Hurdles (36" ) Young Men
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 49.77  7/29/2002   Kerron Clement, Missouri City, TX           
     JO Meet: J 49.77  7/29/2002   Kerron Clement, Missouri City, TX           
    AZ Assoc: A 53.12  7/16/1994   Colin Fuel, JOM                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Bullock, Jackson          17 Arizona Elit                    1:05.16  
 
2000 Meter Steeplechase (36") Young Men
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 5:53.71  7/29/1983   Orla Kastberg, Grantville, NY             
     JO Meet: J 5:53.71  7/29/1983   Orla Kastberg, Grantville, NY             
    AZ Assoc: A 6:09.70  6/20/1984   Darrel Maxey, UNA                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Gutierrez, Jesus          17 Glendale Fla                    7:07.63  
  2 Ontiveros, Jesus          17 Glendale Fla                    7:35.81  
  3 Barrio, Jesus             16 Glendale Fla                    7:43.28  
  4 Valverde, Julio           17 Glendale Fla                    7:45.57  
  5 Ramirez, Albert           16 Glendale Fla                    8:19.39  
 
4x800 Meter Relay Young Men
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 7:35.27  8/2/1981    East Coast Classics, Lincoln, NE          
     JO Meet: J 7:35.27  8/2/1981    East Coast Classics, Lincoln, NE          
    AZ Assoc: A 8:12.50  6/18/1989   Phoenix Bobcats                           
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Glendale Flash  'A'                                          9:08.88  
     1) Barrio, Jesus 16                2) Gutierrez, Jesus 17            
     3) Ontiveros, Jesus 17             4) Ramirez, Albert 16             
  2 Glendale Flash  'B'                                          9:16.18  
     1) Adames, Joseph 17               2) Millea, Timothy 16             
     3) Moreno, Jesus 17                4) Valverde, Julio 17             
 
High Jump Young Men
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 2.28m  7/9/1983    Dothel Edwards, Seattle, WA                 
     JO Meet: J 2.23m  7/31/1983   Rick Noji, Maurice Crumby, Seattle, WA      
    AZ Assoc: A 2.10m  6/1/1991    Teddy Williams, TAA                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Wells, Marquis            18 AZ Flames TC           1.80m      1.90m    6-02.75 
  2 Graves, Isaiah            17 AZ Flames TC           1.83m      1.65m    5-05.00 
 
Pole Vault Young Men
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 5.31m  7/30/2006   Casey Roche, UNA 38                         
     JO Meet: J 5.31m  7/30/2006   Casey Roche, UNA 38                         
    AZ Assoc: A 4.95m  6/1/2003    Brandon Glenn, SKY                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Walsh, Cole               16 Risen Perfor           5.00m      4.57m   15-00.00 
  2 Marshall, Scott           16 Ultimate Hig           4.57m      4.42m   14-06.00 
  3 Tobin, Justin             17 Ultimate Hig           4.34m      4.27m   14-00.00 
  4 Jennison, Conner          17 Risen Perfor                      3.81m   12-06.00 
  5 Walker, Eaton             17 Unattached                        3.66m   12-00.00 
  6 Lemons, Derrick           17 Raise The Ba           3.66m      3.20m   10-06.00 
 
Long Jump Young Men
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 7.60m  7/25/1991   Sheddric Fields, Dallas, TX                 
     JO Meet: J 7.60m  7/25/1991   Sheddric Fields, Dallas, TX                 
    AZ Assoc: A 7.14m  6/9/2010    Tevin Blaylark, 1048 AZPanthers             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Wells, Marquis            18 AZ Flames TC           5.99m      6.13m   NWI  20-01.50 
  2 Wells, Stephon            17 Arizona Elit           6.34m      6.00m   NWI  19-08.25 
  3 Holding, Preston          18 Phoenix Bobc           6.00m      5.86m   NWI  19-02.75 
  4 Graves, Isaiah            17 AZ Flames TC                      5.65m   NWI  18-06.50 
  5 Hudak, Derek              16 Phoenix Bobc           5.36m      5.50m   NWI  18-00.50 
 
Triple Jump Young Men
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 16.72m  7/29/2004   Kenneth Hall, Baker , LA                   
     JO Meet: J 16.72m  7/29/2004   Kenneth Hall, Baker , LA                   
    AZ Assoc: A 14.82m  6/7/2010    Tevin Blaylark, 1048 AZPanthers            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Wells, Marquis            18 AZ Flames TC          12.86m     13.23m   NWI  43-05.00 
  2 Hupe, James               17 Impact Veloc                     12.51m   NWI  41-00.50 
 
Shot Put 12 lb. Young Men
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 20.43m  7/24/1987   Dwight Johnson, Phoenix, AZ                
     JO Meet: J 20.43m  7/24/1987   Dwight Johnson, Phoenix, AZ                
    AZ Assoc: A 18.32m  6/1/1991    Korey Johnson, TAA                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Medina, Albert            18 Unattached            15.09m     15.13m   49-07.75 
  2 Fischer, Dylan            17 Arizona Elit                     14.99m   49-02.25 
  3 Green, Ryan               17 Arizona Chee                     14.76m   48-05.25 
  4 Garcia, Matthew           17 Unattached            15.01m     13.79m   45-03.00 
  5 Edmonds, Dakota           18 Unattached            14.60m     13.20m   43-03.75 
  6 Shaver, Chris             17 AZ Mustangs           12.16m     12.17m   39-11.25 
  7 Begay, Avery              16 Unattached            11.95m     11.01m   36-01.50 
  8 Payne, Drew               17 Arizona Puma          10.21m     10.35m   33-11.50 
  9 Spigelmire, Kyle          17 Unattached            11.28m     10.26m   33-08.00 
 10 Thomas, Skylar            17 Tonto Apache                      7.71m   25-03.50 
 
Discus Throw 1.6kg Young Men
===================================================================================
    AZ Assoc: A 57.82m  6/6/1987    Dwight Johnson, JOM                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Green, Ryan               17 Arizona Chee                     43.43m     142-06 
  2 Edmonds, Dakota           18 Unattached            44.32m     40.33m     132-04 
  3 Casckeetta, Matt          17 Unattached                       39.18m     128-06 
  4 Medina, Albert            18 Unattached            42.34m     38.63m     126-09 
  5 Spigelmire, Kyle          17 Unattached            39.01m     37.44m     122-10 
  6 Shaver, Chris             17 AZ Mustangs           37.58m     36.33m     119-02 
  7 Garcia, Matthew           17 Unattached            41.53m     34.75m     114-00 
  8 Begay, Avery              16 Unattached            30.45m     34.00m     111-06 
  9 Payne, Drew               17 Arizona Puma          31.17m     26.63m      87-04 
 
Hammer Throw 12# Young Men
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 79.24m  6/28/2008   Connor McCullough, Unattached, CA          
     JO Meet: J 77.67m  7/28/2009   Connor McCollough, SO Cal Unattache        
    AZ Assoc: A 60.59m  6/18/2002   Clay Olsen, UNA                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Garcia, Matthew           17 Unattached                       39.07m     128-02 
  2 Fischer, Dylan            17 Arizona Elit                     38.85m     127-05 
  3 Medina, Albert            18 Unattached            36.70m     35.43m     116-03 
  4 Spigelmire, Kyle          17 Unattached            33.53m     34.94m     114-07 
  5 Edmonds, Dakota           18 Unattached                       34.88m     114-05 
  6 Payne, Drew               17 Arizona Puma                     30.04m      98-07 
 
Javelin Throw 800g Young Men
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 66.94m  7/26/1994   Patrick Ramsey, Simsboro, LA               
     JO Meet: J 66.94m  7/26/1994   Patrick Ramsey, Simsboro, LA               
    AZ Assoc: A 60.28m  6/7/2010    Christopher Rodriguez, 1048 Tucson         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Garcia, Matthew           17 Unattached            38.56m     35.57m     116-08 
  2 Marshall, Craig           18 Unattached                       35.40m     116-02 
  3 Hudak, Derek              16 Phoenix Bobc          28.22m     29.25m      95-11 
  4 Payne, Drew               17 Arizona Puma          30.63m     29.05m      95-04 
  5 Spigelmire, Kyle          17 Unattached            30.48m     26.35m      86-05 
 
100 Meter Dash Masters Men
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Douglass, Steven          39 World Class            13.08      12.92q  NWI  2 
 
100 Meter Dash Masters Men
==============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Douglass, Steven          39 World Class            12.92      12.92   NWI 
 
100 Meter Dash Masters Men
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Landry, Calvin            41 Arizona Tita                      13.61q  NWI  2 
 
100 Meter Dash Masters Men
==============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Landry, Calvin            41 Arizona Tita           13.61      13.61   NWI 
 
100 Meter Dash Masters Men
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Smith, James              45 AZ Flames TC           12.10      12.62q  NWI  2 
  2 Khoo, Rolando             49 AZ Flames TC           12.49      12.76q  NWI  2 
 
100 Meter Dash Masters Men
==============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Smith, James              45 AZ Flames TC           12.62      12.62   NWI 
  2 Khoo, Rolando             49 AZ Flames TC           12.76      12.76   NWI 
 
100 Meter Dash Masters Men
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Hockersmith, Dave         56 Unattached             12.60      12.94q  NWI  2 
  2 Woody, Curtis             55 Unattached                        13.54q  NWI  2 
 
100 Meter Dash Masters Men
==============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Hockersmith, Dave         56 Unattached             12.94      12.94   NWI 
  2 Woody, Curtis             55 Unattached             13.54      13.54   NWI 
 
100 Meter Dash Masters Men
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Hoff, Dan                 60 Unattached                        13.98q  NWI  2 
 
100 Meter Dash Masters Men
==============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Hoff, Dan                 60 Unattached             13.98      13.98   NWI 
 
200 Meter Dash Masters Men
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Akpan, Brian              21 Unattached             23.30      23.77q  NWI  2 
 
200 Meter Dash Masters Men
==============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Akpan, Brian              21 Unattached             23.77      23.77   NWI 
 
200 Meter Dash Masters Men
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Douglass, Steven          39 World Class            29.74      27.01q  NWI  2 
 
200 Meter Dash Masters Men
==============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Douglass, Steven          39 World Class            27.01      27.01   NWI 
 
200 Meter Dash Masters Men
==============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  Wind
==============================================================================
Preliminaries
  1 Ivie, Cameron             43 AZ Flames TC           25.80      26.71q  NWI 
 
200 Meter Dash Masters Men
==============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Ivie, Cameron             43 AZ Flames TC           26.71      26.71   NWI 
 
200 Meter Dash Masters Men
==============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  Wind
==============================================================================
Preliminaries
  1 Smith, James              45 AZ Flames TC           24.70      26.49q  NWI 
 
200 Meter Dash Masters Men
==============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Smith, James              45 AZ Flames TC           26.49      26.49   NWI 
 
200 Meter Dash Masters Men
==============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  Wind
==============================================================================
Preliminaries
  1 Jackson, Dannie           54 Unattached             26.86      32.06q  NWI 
 
200 Meter Dash Masters Men
==============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Jackson, Dannie           54 Unattached             32.06      32.06   NWI 
 
200 Meter Dash Masters Men
==============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  Wind
==============================================================================
Preliminaries
  1 Mahl, Mark                64 Unattached                        34.51q  NWI 
 
200 Meter Dash Masters Men
==============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Mahl, Mark                64 Unattached             34.51      34.51   NWI 
 
400 Meter Dash Masters Men
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Akpan, Brian              21 Unattached             51.30      51.70  
  2 Landry, Trevor            20 AZ Track And                      51.82  
 
400 Meter Dash Masters Men
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Young, Lewis              35 Unattached                        49.21  
 
400 Meter Dash Masters Men
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 McCallister, Brian        41 AZ Track And                    1:06.36  
 
800 Meter Run Masters Men
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Barbosa, Nectaly          23 Unattached                      1:52.21  
  2 Standifer, Chad           23 Unattached                      1:57.96  
  3 Landry, Trevor            20 AZ Track And                    2:26.26  
 
800 Meter Run Masters Men
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Santoro, Clint            36 Unattached           2:10.00    2:18.22  
 
800 Meter Run Masters Men
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Scott, Jeff               53 Unattached           2:18.00    2:18.60  
 
1500 Meter Run Masters Men
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Santoro, Clint            36 Unattached           4:27.00    4:35.76  
 
1500 Meter Run Masters Men
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Scott, Jeff               53 Unattached           4:56.80    4:57.96  
 
1500 Meter Run Masters Men
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Mahl, Mark                64 Unattached           5:36.00    5:42.08  
 
110 Meter Hurdles 42"<30<=39" Masters Men
==============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Holden, Jourdin           27 AZ Flames TC                      15.99   NWI 
 
400 Meter Hurdles 36",<40<=33" Masters Men
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Houlihan, Neil            21 Unattached                        57.13  
 
400 Meter Hurdles 36",<40<=33" Masters Men
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Vazquez, Jayson           35 AZ Flames TC           58.20    1:01.65  
 
3000 Meter Steeplechase (36") Masters Men
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Hancock, Stuart           59 Unattached                     13:07.12  
 
4x100 Meter Relay Masters Men
=========================================================================
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 AZ Flames TC Masters  'A'                           44.50      48.72  
     1) Ivie, Cameron 43                2) Khoo, Rolando 49               
     3) Smith, James 45                 4) Vazquez, Jayson 35             
 
High Jump Masters Men
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Vincent, Conner           20 Arizona Puma                      1.85m    6-00.75 
 
High Jump Masters Men
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Jensen, Nathan            39 Arizona Puma                      1.65m    5-05.00 
 
High Jump Masters Men
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Babcock, Chris            43 Unattached                        1.80m    5-10.75 
 
High Jump Masters Men
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Johnson, Eric             51 Unattached                        1.35m    4-05.00 
 
High Jump Masters Men
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Woody, Curtis             55 Unattached                        1.45m    4-09.00 
  2 Watson, Richard           59 Unattached             1.33m      1.35m    4-05.00 
 
High Jump Masters Men
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Hoff, Dan                 60 Unattached             1.42m      1.40m    4-07.00 
 
High Jump Masters Men
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Anderson, Phineas         70 Unattached                        1.15m    3-09.25 
  2 Rider, Dennis             70 Unattached                        1.05m    3-05.25 
 
Pole Vault Masters Men
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Krier, Mitchell           24 Unattached                        4.60m   15-01.00 
 -- Glenn, Brandon            26 Unattached                           NH            
 
Pole Vault Masters Men
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Hancock, Stuart           59 Unattached             3.35m      2.90m    9-06.25 
 
Pole Vault Masters Men
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Eaton, William            60 Unattached                        3.35m   10-11.75 
 -- Hoff, Dan                 60 Unattached             3.50m     X3.05m   10-00.00 
 
Pole Vault Masters Men
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Parry, Art                66 Unattached             3.50m      3.65m   11-11.75 
 
Pole Vault Masters Men
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Hinkes, Tom               82 Unattached             2.29m      2.29m    7-06.00 
 
Long Jump Masters Men
========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Grier, Michael            22 Unattached                        7.24m   NWI  23-09.00 
  2 Smith, Tyler              20 Unattached             6.60m      6.91m   NWI  22-08.00 
  3 Holden, Jourdin           27 AZ Flames TC                      6.75m   NWI  22-01.75 
  4 Odem, Alexander           20 Unattached                        6.39m   NWI  20-11.75 
 
Long Jump Masters Men
========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
 -- Douglass, Steven          39 World Class                          ND   NWI           
 
Long Jump Masters Men
========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Khoo, Rolando             49 AZ Flames TC                      5.66m   NWI  18-07.00 
 
Long Jump Masters Men
========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Johnson, Eric             51 Unattached                        4.26m   7.3  13-11.75 
 
Long Jump Masters Men
========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Woody, Curtis             55 Unattached                        5.35m   NWI  17-06.75 
  2 Witten, Mark              58 Unattached                        3.08m   NWI  10-01.25 
 -- Watson, Richard           59 Unattached             3.79m         ND   NWI           
 
Long Jump Masters Men
========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Mahl, Mark                64 Unattached                        3.36m   NWI  11-00.25 
 
Triple Jump Masters Men
========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Grier, Michael            22 Unattached                       14.48m   NWI  47-06.25 
  2 Smith, Tyler              20 Unattached            14.14m     13.13m   NWI  43-01.00 
 
Triple Jump Masters Men
========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Khoo, Rolando             49 AZ Flames TC                     10.90m   7.4  35-09.25 
 
Triple Jump Masters Men
========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Johnson, Eric             51 Unattached                        8.28m   NWI  27-02.00 
 
Triple Jump Masters Men
========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Anderson, Phineas         70 Unattached                        7.33m   NWI  24-00.75 
 
Shot Put 16#<60<=4K Masters Men
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
 -- Simmons, Mason            20 Arizona Puma                         ND            
 
Shot Put 16#<60<=4K Masters Men
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Boomhower, Dan            52 Unattached            13.89m     14.46m   47-05.25 
  2 Clemit, Tim               52 Unattached                       12.05m   39-06.50 
  3 Biondolillo, Jim          51 Unattached                       10.20m   33-05.75 
 
Shot Put 16#<60<=4K Masters Men
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Caantwell, Dave           58 Unattached                       12.61m   41-04.50 
  2 Kranking, Pat             55 Unattached            11.58m     11.11m   36-05.50 
 
Shot Put 16#<60<=4K Masters Men
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Davies, George            71 Unattached                       10.99m   36-00.75 
  2 Rider, Dennis             70 Unattached                       10.09m   33-01.25 
 
Shot Put 16#<60<=4K Masters Men
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Douglass, Dave            80 Unattached                        9.13m   29-11.50 
 
Discus Throw 2K,1.5K,1K Masters Men
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Simmons, Mason            20 Arizona Puma                     38.60m     126-08 
 
Discus Throw 2K,1.5K,1K Masters Men
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Wright, Shawn             49 Unattached            41.93m     43.31m     142-01 
 
Discus Throw 2K,1.5K,1K Masters Men
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Clemit, Tim               52 Unattached                       34.87m     114-05 
  2 Biondolillo, Jim          51 Unattached                       25.67m      84-03 
 
Discus Throw 2K,1.5K,1K Masters Men
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Kranking, Pat             55 Unattached            39.62m     38.47m     126-02 
  2 Caantwell, Dave           58 Unattached                       34.99m     114-09 
  3 Watson, Richard           59 Unattached            36.87m     34.32m     112-07 
  4 Witten, Mark              58 Unattached                       24.49m      80-04 
 
Discus Throw 2K,1.5K,1K Masters Men
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Mahl, Mark                64 Unattached            31.39m     27.90m      91-06 
 
Discus Throw 2K,1.5K,1K Masters Men
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Davies, George            71 Unattached                       32.60m     106-11 
  2 Rider, Dennis             70 Unattached                       31.03m     101-10 
 
Discus Throw 2K,1.5K,1K Masters Men
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Douglass, Dave            80 Unattached            23.69m     23.29m      76-05 
 
Hammer Throw 16#,6K,5K,4K Masters Men
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Wagner, Paul              24 Unattached            65.83m     64.09m     210-03 
  2 Simmons, Mason            20 Arizona Puma                     41.70m     136-10 
  3 Slykhause, Brian          29 Unattached                       40.77m     133-09 
 
Hammer Throw 16#,6K,5K,4K Masters Men
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Post, Collin              30 AZ Desert Th                     69.48m     227-11 
 
Hammer Throw 16#,6K,5K,4K Masters Men
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Crothers, Jeff            53 Unattached                       41.63m     136-07 
 
Hammer Throw 16#,6K,5K,4K Masters Men
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Watson, Richard           59 Unattached            39.31m     36.45m     119-07 
  2 Caantwell, Dave           58 Unattached                       30.79m     101-00 
 
Hammer Throw 16#,6K,5K,4K Masters Men
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Osterhoudt, Bob           69 Unattached                       36.92m     121-01 
 
Hammer Throw 16#,6K,5K,4K Masters Men
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Douglass, Dave            80 Unattached            34.13m     31.11m     102-01 
 
Javelin Throw 800<60<=600 Masters Men
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Johnson, Eric             51 Unattached                       34.26m     112-05 
 
Javelin Throw 800<60<=600 Masters Men
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Watson, Richard           59 Unattached            39.25m     39.00m     127-11 
  2 Witten, Mark              58 Unattached                       29.43m      96-07 
 
Javelin Throw 800<60<=600 Masters Men
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Mahl, Mark                64 Unattached            25.91m     31.57m     103-07 
 
Javelin Throw 800<60<=600 Masters Men
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Rider, Dennis             70 Unattached                       36.97m     121-03 
 
Javelin Throw 800<60<=600 Masters Men
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Douglass, Dave            80 Unattached            22.79m     22.43m      73-07 
 
3000 Meter Race Walk Masters Men
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Johnson, Eric             51 Unattached                     14:49.02  
 
3000 Meter Race Walk Masters Men
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Jefferson, William        61 Unattached                     18:22.46  
 
3000 Meter Race Walk Masters Men
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Elkins, Cliff             80 Unattached          24:08.00   18:43.16