Licensed to USATF - Arizona, Inc. - Association License
                   HY-TEK's Meet Manager 5/29/2012 06:12 PM
                 2012 Regulation Meet - 5/19/2012 to 5/20/2012                 
                                Combined Events                                
                                  Westwood HS                                  
                               Corrected Results                                    
 
100 Meter Dash Sub-Bantam Girls
=================================================================================
    AZ Assoc: A 15.38  5/21/2011   Kiya Pogue, Az Goldrush                     
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
Finals
  1 Johnson, Jhaidah             Do Right Cou           15.50      15.84   NWI  5 
  2 Smythe, Brynn                Arizona Chee           16.60      15.98   NWI  5 
  3 Ingram, ShaRon               AZ Mustangs            16.10      16.22   NWI  5 
  4 Kennedy, Taniah              Arizona Sain           16.50      16.45   NWI  5 
  5 Andrews, Anaya               Arizona Chee           17.29      16.50   NWI  4 
  6 Rodriguez, Brenna            Unattached             17.04      16.76   NWI  4 
  7 Wilson, Kylan                Alliance You           16.65      16.78   NWI  5 
  8 Logan, Jaiden                Arizona Puma           16.68      16.84   NWI  5 
  9 Burks, Avery                 Arizona Chee           16.60      16.86   NWI  5 
 10 Onyepunuka, Stacey           Arizona Risi           17.19      17.05   NWI  4 
 11 Herring-McDonald, Dylan      Arizona Risi           16.97      17.23   NWI  4 
 12 Okeke, Jacqueline            Phoenix Bobc           16.22      17.88   NWI  5 
 13 Onyepunuka, Sabatiney        Arizona Risi           17.52      18.12   NWI  4 
 14 Taylor, Annaleise            Arizona Risi           18.51      18.22   NWI  3 
 15 Johnson, Jordyn              Do Right Cou           18.12      18.90   NWI  4 
 16 Johnson, Nylynn              World Class            19.45      19.11   NWI  3 
 17 Knighton, Deja               AZ Mustangs            18.18      19.21   NWI  4 
 18 Youngman, Jordyn             Arizona Spee           21.58      19.35   NWI  2 
 19 Sneed, Danae                 Arizona Tita           20.65      19.41   NWI  2 
 20 Wiley, Anessa                Do Right Cou           20.00      19.42   NWI  3 
 21 Richardson, Na'Zyia          Arizona Chee                      19.51   NWI  1 
 21 Henderson, Taliyah           Arizona Tita           19.45      19.51   NWI  3 
 23 Collins, Lauren              Arizona Elit           19.19      19.68   NWI  3 
 24 Beers, Stephanie             AZ Mustangs            20.37      19.95   NWI  2 
 25 McClain, Tamia               World Class            19.33      20.21   NWI  3 
 26 Collins, Tess                Arizona Elit           19.63      20.30   NWI  3 
 27 Carter, Destiny              Az Goldrush                       20.46   NWI  1 
 28 Killgo, Lavida               Arizona Chee                      20.47   NWI  2 
 29 Thomas, Keondas              Do Right Cou           20.76      20.60   NWI  2 
 30 DeVorce, Kassidi             Phoenix Bobc                      20.97   NWI  2 
 31 Warren, Chai                 Arizona Sain                      23.67   NWI  1 
 
200 Meter Dash Sub-Bantam Girls
=================================================================================
    AZ Assoc: A 32.48  5/21/2011   Paelata Helu, Pops TC                       
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Johnson, Jhaidah             Do Right Cou           34.50      32.94   NWI  5 
  2 Smythe, Brynn                Arizona Chee           35.50      33.71   NWI  5 
  3 Williams, Denay              Do Right Cou           34.50      34.20   NWI  5 
  4 Logan, Jaiden                Arizona Puma           35.65      34.25   NWI  5 
  5 Hill, Jneya                  Do Right Cou           34.67      34.26   NWI  5 
  6 Hunter, Rian                 Alliance You           36.60      35.78   NWI  4 
  7 Ingram, ShaRon               AZ Mustangs            34.93      35.83   NWI  5 
  8 Kennedy, Taniah              Arizona Sain                      36.38   NWI  1 
  9 Onyepunuka, Stacey           Arizona Risi           37.36      36.47   NWI  4 
 10 Juniel, Torriana             Do Right Cou           38.40      36.53   NWI  4 
 11 Andrews, Anaya               Arizona Chee           35.60      37.21   NWI  5 
 11 Shivers, Arazhane            Do Right Cou           38.40      37.21   NWI  4 
 13 Onyepunuka, Sabatiney        Arizona Risi           37.89      38.29   NWI  4 
 14 Herring-McDonald, Dylan      Arizona Risi           38.42      38.48   NWI  4 
 15 Roberson, Isyss              Alliance You           42.05      38.97   NWI  3 
 16 Rosales, Kalia               Alliance You           41.04      40.08   NWI  3 
 17 Knighton, Deja               AZ Mustangs            40.45      40.90   NWI  4 
 18 Taylor, Annaleise            Arizona Risi           39.97      40.92   NWI  4 
 19 Collins, Lauren              Arizona Elit           41.51      40.93   NWI  3 
 20 Oliver, Aaliya               Arizona Risi           41.97      41.49   NWI  3 
 21 Wiley, Anessa                Do Right Cou           43.00      42.84   NWI  3 
 22 Beers, Stephanie             AZ Mustangs            41.04      42.91   NWI  3 
 23 Henderson, Taliyah           Arizona Tita           47.60      42.94   NWI  2 
 24 Johnson, Nylynn              World Class            42.18      43.12   NWI  3 
 25 Thomas, Keondas              Do Right Cou           45.36      44.32   NWI  2 
 26 Youngman, Jordyn             Arizona Spee                      44.40   NWI  1 
 27 Carter, Destiny              Az Goldrush                       44.54   NWI  2 
 28 Killgo, Lavida               Arizona Chee                      44.74   NWI  2 
 29 Moran, Madeline              AZ Flames TC           43.25      45.15   NWI  2 
 30 Collins, Tess                Arizona Elit           46.99      45.25   NWI  2 
 31 McClain, Tamia               World Class            44.55      46.24   NWI  2 
 32 Okeke, Jacqueline            Phoenix Bobc                      50.12   NWI  1 
 
400 Meter Dash Sub-Bantam Girls
============================================================================
    AZ Assoc: A 1:17.96  4/30/2011   Asia Hodge, Team Bliss T                  
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Logan, Jaiden                Arizona Puma         1:19.00    1:18.39   2 
  2 Hunter, Rian                 Alliance You         1:25.11    1:26.18   2 
  3 Kartler, Kendall             Phoenix Bobc                    1:28.23   1 
  4 Lazargoy, Leonela            Arizona Elit         1:31.00    1:28.36   2 
  5 Wiley, Anessa                Do Right Cou         1:35.00    1:29.97   2 
  6 Rosales, Kalia               Alliance You                    1:30.64   1 
  7 Roberson, Isyss              Alliance You         1:33.45    1:35.73   2 
  8 Oliver, Aaliya               Arizona Risi         1:41.20    1:36.49   1 
  9 Moran, Madeline              AZ Flames TC         1:39.65    1:36.96   1 
 10 Warren, Chai                 Arizona Sain                    1:53.80   1 
 
800 Meter Run Sub-Bantam Girls
=========================================================================
    AZ Assoc: A 3:17.31  2/26/2011   Abigail Arreola, Arizona Bushmast         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Lazargoy, Leonela            Arizona Elit         3:16.00    3:10.74A 
  2 Kartler, Kendall             Phoenix Bobc         3:29.44    3:27.22  
  3 Leal, Citlaly                Coldwater Ex                    4:09.10  
 
1500 Meter Run Sub-Bantam Girls
=========================================================================
    AZ Assoc: A 7:25.08  5/21/2011   Abigail Arreola, Arizona Bush             
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Kartler, Kendall             Phoenix Bobc                    7:13.65A 
  2 Leal, Citlaly                Coldwater Ex                    7:45.44  
 
4x100 Meter Relay Sub-Bantam Girls
=========================================================================
    AZ Assoc: A 1:05.29  4/30/2011   Do Right Educational Sports Pr, Do Right E
                         J Hill, J Johnson, T Johnson, H Patrick           
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Do Right Cougars  'A'                             1:04.00    1:03.46A 
     1) Hill, Jneya                     2) Johnson, Jhaidah               
     3) Shivers, Arazhane               4) Williams, Denay                
  2 Arizona Cheetahs Track CL  'A'                               1:07.13  
     1) Andrews, Anaya                  2) Burks, Avery                   
     3) Richardson, Na'Zyia             4) Smythe, Brynn                  
  3 Arizona Rising Suns TC  'A'                       1:10.50    1:08.66  
     1) Herring-McDonald, Dylan         2) Onyepunuka, Sabatiney          
     3) Onyepunuka, Stacey              4) Roberts, Raven                 
  4 Alliance Youth Sports  'A'                        1:12.46    1:13.16  
     1) Hunter, Rian                    2) Roberson, Isyss                
     3) Rosales, Kalia                  4) Wilson, Kylan                  
 -- Do Right Cougars  'B'                             1:11.00         DQ  
     1) Davis, Aniya                    2) Johnson, Jordyn                
     3) Juniel, Torriana                4) Shaffer, Shelby                
 
Long Jump Sub-Bantam Girls
========================================================================================
    AZ Assoc: A 3.42m  5/21/2011   Paelata Helu, Pops TC                       
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Okeke, Jacqueline            Phoenix Bobc                      3.07m   NWI  10-01.00 
  2 Hill, Jneya                  Do Right Cou           2.74m      2.96m   NWI   9-08.50 
  3 Taylor, Annaleise            Arizona Risi                      2.76m   NWI   9-00.75 
  4 Kennedy, Taniah              Arizona Sain                      2.65m   NWI   8-08.50 
  5 Navarro, Melanie             Unattached                        2.56m   NWI   8-04.75 
  6 Johnson, Nylynn              World Class            2.11m      2.32m   NWI   7-07.50 
  7 Collins, Lauren              Arizona Elit           2.37m      2.26m   NWI   7-05.00 
  8 Killgo, Lavida               Arizona Chee                      2.22m   NWI   7-03.50 
  9 Warren, Chai                 Arizona Sain                      2.21m   NWI   7-03.00 
 10 Oliver, Aaliya               Arizona Risi                      2.15m   NWI   7-00.75 
 11 Richardson, Na'Zyia          Arizona Chee                      2.05m   NWI   6-08.75 
 12 Thomas, Keondas              Do Right Cou                      1.89m   NWI   6-02.50 
 13 McClain, Tamia               World Class            1.98m      1.71m   NWI   5-07.50 
 14 Knighton, Deja               AZ Mustangs                       1.67m   NWI   5-05.75 
 15 Youngman, Jordyn             Arizona Spee           1.91m      1.45m   NWI   4-09.25 
 16 Collins, Tess                Arizona Elit           1.92m      1.43m   NWI   4-08.25 
 17 Sneed, Danae                 Arizona Tita                      1.28m   NWI   4-02.50 
 
Shot Put Sub-Bantam Girls
===================================================================================
    AZ Assoc: A 4.56m  4/16/2011   Danay Williams, Do Right Edu                
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Williams, Denay              Do Right Cou           5.49m      4.88mA  16-00.25 
  2 Roberts, Raven               Arizona Risi                      4.09m   13-05.00 
  3 Mack, Kyaira                 Unattached                        2.69m    8-10.00 
 
Javelin Throw 300g Sub-Bantam Girls
===================================================================================
    AZ Assoc: A 11.49m  5/21/2011   Tessa Estavillo, Arizona Flam              
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Williams, Denay              Do Right Cou                     12.97mA     42-07 
  2 Navarro, Melanie             Unattached                       11.49mA     37-08 
  3 Roberts, Raven               Arizona Risi                      8.09m      26-06 
  4 Carter, Destiny              Az Goldrush                       6.29m      20-08 
  5 Henderson, Taliyah           Arizona Tita                      3.65m      12-00 
 
100 Meter Dash Bantam Girls
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 12.85  7/29/1990   Angela Williams, Ontario, CA                
     JO Meet: J 12.85  7/29/1990   Angela Williams, Ontario, CA                
    AZ Assoc: A 13.57  6/12/1999   Terra Evans, AC                             
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Harrell, Mya                 Arizona Spee           14.75      14.89   NWI  6 
  1 Adams, Adora                 Arizona Chee           14.80      14.89   NWI  6 
  3 Weintraub, Noelle            Arizona Chee           14.90      15.08   NWI  6 
  4 Lockhart, Mia                Arizona Chee           15.55      15.44   NWI  5 
  5 Hankins, Brielle             Arizona Elit           15.47      15.45   NWI  5 
  6 Marcelin, Nyjha              Arizona Risi           16.58      15.80   NWI  4 
  7 Patrick, Haley               Do Right Cou           15.18      15.87   NWI  6 
  8 Taylor, Nina                 Arizona Elit           16.86      16.03   NWI  4 
  9 Ortiz, Selema                Arizona Sain           15.82      16.20   NWI  5 
 10 Bruning, Serenity            Arizona Elit           16.53      16.30   NWI  4 
 11 Wilson, Betty                Arizona Elit           16.17      16.31   NWI  5 
 12 Schramm, Lexie               Arizona Elit           16.37      16.39   NWI  5 
 13 Willis, Kaiya                Unattached             15.99      16.48   NWI  5 
 14 Delgado, Marisa              Arizona Chee                      16.49   NWI  2 
 15 Patrick, Saadiya             AZ Flames TC           16.30      16.55   NWI  5 
 16 Carr, Antalyce               Arizona Sain                      16.88   NWI  2 
 17 Graves, Uzuri                Az Goldrush            15.34      16.90   NWI  6 
 18 Nixon, Kiara                 Alliance You           17.49      16.95   NWI  3 
 19 Claiborne, Thalia            Arizona Chee                      16.99   NWI  1 
 20 Trimble, Eliza               Arizona Puma           16.50      17.00   NWI  4 
 21 Sneed, Dawn                  Arizona Tita           17.02      17.03   NWI  4 
 22 Green, DeAviaun              Do Right Cou                      17.41   NWI  1 
 23 Dicochea, Alexis             Arizona Tita           18.04      17.69   NWI  3 
 24 Corrales, Lorena             Arizona Tita           18.77      17.74   NWI  3 
 25 Fountain, Amaria             Vail Vipers            18.45      18.05   NWI  3 
 26 Collins, Kate                Arizona Elit           17.14      18.07   NWI  4 
 27 Pagliuca, Isabella           Alliance You           19.06      18.96   NWI  3 
 28 Lovelace, Lucille            Arizona Chee                      19.10   NWI  1 
 29 Fregozo, Emma                Alliance You                      19.51   NWI  1 
 30 Jacobs, Nikole               Az Goldrush                       19.54   NWI  2 
 
200 Meter Dash Bantam Girls
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 26.70  7/31/2004   Robin Reynolds, Miami, FL                   
     JO Meet: J 26.70  7/31/2004   Robin Reynolds, Miami, FL                   
    AZ Assoc: A 27.99  7/6/1980    Natosha Lewis, MSA                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Boyd-Matthews, Autumn        Do Right Cou           30.22      30.16   NWI  6 
  2 Adams, Adora                 Arizona Chee           31.01      31.09   NWI  6 
  3 Reed, Haila                  Do Right Cou           31.12      31.14   NWI  6 
  4 Singleton, Jasmine           AZ Mustangs            30.91      31.45   NWI  6 
  5 Harrell, Mya                 Arizona Spee           32.14      31.96   NWI  6 
  6 Lockhart, Mia                Arizona Chee           33.25      32.21   NWI  5 
  7 Baker, Iolani                AZ Flames TC           32.16      32.39   NWI  6 
  8 Taylor, Nina                 Arizona Elit           32.96      32.43   NWI  5 
  9 Sells, Jendayi               Do Right Cou           33.73      32.67   NWI  4 
 10 Williams, Kenisha            Arizona Risi           33.35      32.71   NWI  5 
 11 Johnson, Jocelyn             AZ Flames TC           34.04      32.90   NWI  4 
 12 Patrick, Haley               Do Right Cou           32.22      32.91   NWI  5 
 13 Hankins, Brielle             Arizona Elit           32.89      33.01   NWI  5 
 14 Ortiz, Selema                Arizona Sain                      33.48   NWI  2 
 15 Sharp, Alyssa                Alliance You           34.68      33.62   NWI  4 
 16 Bruning, Serenity            Arizona Elit           34.94      33.65   NWI  4 
 17 Burciaga, Madison            Alliance You           36.27      33.74   NWI  3 
 18 Marcelin, Nyjha              Arizona Risi           34.36      33.88   NWI  4 
 19 Macias, Mariah               Do Right Cou           32.33      34.17   NWI  5 
 20 Wilson, Betty                Arizona Elit           34.53      34.21   NWI  4 
 21 Delgado, Marisa              Arizona Chee                      34.91   NWI  2 
 22 Ammons, Azana                Arizona Elit                      35.20   NWI  1 
 23 Carr, Antalyce               Arizona Sain           33.23      35.42   NWI  5 
 24 Diaz, Iris                   Alliance You           36.24      36.18   NWI  4 
 25 Womack, JaTavia              Alliance You           36.52      36.70   NWI  3 
 26 Claiborne, Thalia            Arizona Chee                      36.88   NWI  1 
 27 Dicochea, Alexis             Arizona Tita           37.67      37.51   NWI  3 
 28 Scott, Jordan                Arizona Chee                      37.77   NWI  2 
 28 Green, DeAviaun              Do Right Cou                      37.77   NWI  2 
 30 Fountain, Amaria             Vail Vipers            38.02      38.77   NWI  3 
 31 Collins, Kate                Arizona Elit           36.66      39.01   NWI  3 
 32 Abby, Kisiel                 Vail Vipers                       40.64   NWI  2 
 33 Williamson, Kaylah           Arizona Sain                      40.78   NWI  2 
 34 Lovelace, Lucille            Arizona Chee                      42.03   NWI  1 
 35 Pagliuca, Isabella           Alliance You           41.16      44.32   NWI  2 
 
400 Meter Dash Bantam Girls
============================================================================
 Nat'l Youth: N   59.81  7/30/1993   Monique Henderson, San Diego, CA          
     JO Meet: J   59.81  7/30/1993   Monique Henderson, San Diego, CA          
    AZ Assoc: A 1:04.15  7/6/1980    Natosha Lewis, MSA                        
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Charlton, Jayde              Do Right Cou         1:05.00    1:02.44A  5 
  2 Singleton, Jasmine           AZ Mustangs          1:08.74    1:09.10   5 
  3 Baker, Iolani                AZ Flames TC         1:12.56    1:11.04   5 
  4 Weintraub, Noelle            Arizona Chee         1:15.00    1:14.21   5 
  5 Ortiz, Selema                Arizona Sain         1:21.00    1:16.98   4 
  6 Williams, Kenisha            Arizona Risi         1:18.19    1:17.06   4 
  7 Johnson, Jocelyn             AZ Flames TC         1:16.65    1:17.37   5 
  8 Sharp, Alyssa                Alliance You         1:16.94    1:17.91   4 
  9 Burciaga, Madison            Alliance You         1:20.77    1:18.28   4 
 10 Diaz, Iris                   Alliance You                    1:20.91   1 
 11 Patrick, Saadiya             AZ Flames TC         1:21.38    1:22.36   4 
 12 Carr, Antalyce               Arizona Sain         1:31.00    1:22.71   3 
 13 Oliver, Sariya               Arizona Risi         1:22.50    1:25.21   4 
 14 Corrales, Lorena             Arizona Tita         1:26.72    1:25.22   4 
 15 Belliotti, Lyndsee           Arizona Chee                    1:26.26   2 
 16 Green, DeAviaun              Do Right Cou                    1:28.76   1 
 17 Fregozo, Emma                Alliance You                    1:29.73   2 
 18 Nixon, Kiara                 Alliance You         1:38.53    1:30.59   3 
 19 Ammons, Azana                Arizona Elit         1:19.00    1:30.63   4 
 20 Womack, JaTavia              Alliance You         1:35.61    1:31.25   3 
 21 Kisiel, Abby                 Vail Vipers          1:41.07    1:32.85   2 
 22 Dicochea, Alexis             Arizona Tita         1:29.43    1:33.98   3 
 23 Williamson, Kaylah           Arizona Sain                    1:36.05   2 
 24 Pagliuca, Isabella           Alliance You         1:35.44    1:36.89   3 
 25 Overson, Emmy                Vail Vipers                     1:45.93   1 
 
800 Meter Run Bantam Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 2:22.78  7/4/2009    Daesha Rogers, Miami-Dade P               
     JO Meet: J 2:23.16  8/1/2009    Daesha Rogers, 14 Miami Dade TC           
    AZ Assoc: A 2:33.60  6/11/1994   Min Nowlin, NWS                           
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Carswell, Jamelah            Do Right Cou         2:45.00    2:44.96  
  2 Oliver, Sariya               Arizona Risi         3:05.84    2:58.96  
  3 Belliotti, Lyndsee           Arizona Chee                    3:17.84  
  4 Fregozo, Emma                Alliance You         3:39.15    3:33.22  
  5 Overson, Emmy                Vail Vipers          3:32.04    3:57.30  
 
1500 Meter Run Bantam Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 4:50.97  7/5/2009    Daesha Rogers, Miami-Dade                 
     JO Meet: J 4:51.62  8/2/2009    Daesha Rogers, 14 Miami Dade TC           
    AZ Assoc: A 5:22.80  3/30/1980   Missy Morgan, STC                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Carswell, Jamelah            Do Right Cou         5:40.00    5:45.77  
  2 Oliver, Sariya               Arizona Risi                    6:28.40  
  3 Arreola, Abigail             Ariz Bushmas                    7:09.19  
 
4x100 Meter Relay Bantam Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 53.62  7/31/2005   15-Los Angeles Jets, Los Angeles Jets       
                       M George, T Robertson, T Bellows, J Billoups      
     JO Meet: J 53.62  7/31/2005   15-Los Angeles Jets, Los Angeles Jets       
                       M George, T Robertson, T Bellows, J Billoups      
    AZ Assoc: A 55.99  6/13/2004   Arizona Rising Suns                         
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Arizona Rising Suns TC  'A'                         57.33      58.00  
     1) Mays, Jadyn                     2) Mustin, Dominique              
     3) Roberts, Riley                  4) Williams, Kenisha              
  2 Do Right Cougars  'A'                               56.00    1:01.89  
     1) Boyd-Matthews, Autumn           2) Charlton, Jayde                
     3) Harris, Armani                  4) Reed, Haila                    
  3 Do Right Cougars  'B'                             1:00.00    1:03.28  
     1) Carswell, Jamelah               2) Johnson, Tyanna                
     3) Macias, Mariah                  4) Patrick, Haley                 
  4 Alliance Youth Sports  'A'                        1:11.84    1:05.21  
     1) Burciaga, Madison               2) Diaz, Iris                     
     3) Sharp, Alyssa                   4) Womack, JaTavia                
 
4x400 Meter Relay Bantam Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 4:19.00  7/29/1993   Fast Action TC, Los Angeles, CA           
                         Angel Perkins, LaShinda Demus, Quiana Powell, Niss
     JO Meet: J 4:19.00  7/29/1993   Fast Action TC, Los Angeles, CA           
                         Angel Perkins, LaShinda Demus, Quiana Powell, Niss
    AZ Assoc: A 4:41.70  4/13/1996   KW Northwest Sonics                       
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Do Right Cougars  'A'                             4:39.00    4:33.69A 
     1) Boyd-Matthews, Autumn           2) Charlton, Jayde                
     3) Harris, Armani                  4) Reed, Haila                    
 
High Jump Bantam Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 1.45m  7/24/2009   Carlie Queen, Unattach/Missouri Valley      
     JO Meet: J 1.42m  7/24/1997   Dorothy Holt, Hinesville, GZA               
    AZ Assoc: A 1.36m  6/8/1996    Kelsey Johnson, YVF                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Trimble, Eliza               Arizona Puma           1.20m      1.10m    3-07.25 
  2 Scroggins, Joanee            Do Right Cou                      0.95m    3-01.25 
 
Long Jump Bantam Girls
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 4.66m  7/28/2007   Ramona Carryl, Knoxville,TN                 
     JO Meet: J 4.66m  7/28/2007   Tiani Reeves, Gothenburg T C                
    AZ Assoc: A 4.58m  5/20/1972   Cynthia Rhodes, MTC                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Harris, Armani               Do Right Cou           4.27m      3.94m   NWI  12-11.25 
  2 Harrell, Mya                 Arizona Spee           3.77m      3.77m   NWI  12-04.50 
  3 Adams, Adora                 Arizona Chee           3.90m      3.43m   NWI  11-03.00 
  4 Hankins, Brielle             Arizona Elit           3.20m      3.28m   NWI  10-09.25 
  5 Patrick, Saadiya             AZ Flames TC           2.26m      3.24m   NWI  10-07.75 
  6 Willis, Kaiya                Unattached             3.40m      3.22m   NWI  10-06.75 
  6 Marcelin, Nyjha              Arizona Risi                      3.22m   NWI  10-06.75 
  8 Bruning, Serenity            Arizona Elit           3.20m      3.10m   NWI  10-02.00 
  9 Taylor, Nina                 Arizona Elit           3.33m      3.09m   NWI  10-01.75 
 10 Wilson, Betty                Arizona Elit           2.90m      2.99m   NWI   9-09.75 
 11 Collins, Kate                Arizona Elit           3.05m      2.91m   NWI   9-06.75 
 12 Claiborne, Thalia            Arizona Chee                      2.87m   NWI   9-05.00 
 13 Delgado, Marisa              Arizona Chee                      2.61m   NWI   8-06.75 
 14 Macias, Mariah               Do Right Cou           3.35m      2.13m   NWI   7-00.00 
 -- Sneed, Dawn                  Arizona Tita                       FOUL                 
 -- Graves, Uzuri                Az Goldrush                        FOUL                 
 -- Ammons, Azana                Arizona Elit           3.05m       FOUL                 
 -- Williamson, Kaylah           Arizona Sain                       FOUL                 
 -- Johnson, Tyanna              Do Right Cou           3.66m       FOUL                 
 -- Lovelace, Lucille            Arizona Chee                         DQ   NWI           
 
Shot Put 6 lb. Bantam Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 10.46m  7/28/1995   Amber Curtis, Monroe, WI                   
     JO Meet: J 10.46m  7/28/1995   Amber Curtis, Monroe, WI                   
    AZ Assoc: A  8.24m  6/8/2003    Hannah Carson, AC                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Sells, Jendayi               Do Right Cou           6.10m      5.20m   17-00.75 
  2 Arreola, Abigail             Ariz Bushmas                      4.19m   13-09.00 
  3 Johnson, Jenasia             Unattached                        4.14m   13-07.00 
 
Javelin Throw 300g Bantam Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 37.15m  7/29/2007   Mystasia Alexander, 16 33 LA Jets Gi       
     JO Meet: J 37.15m  7/29/2007   Mystasia Alexander, 16 33 LA Jets Gi       
    AZ Assoc: A 36.22m  4/6/2003    Hannah Carson, AC                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Corrales, Lorena             Arizona Tita                     12.69m      41-08 
  2 Overson, Emmy                Vail Vipers           13.00m     12.56m      41-02 
  3 Jacobs, Nikole               Az Goldrush                      12.18m      39-11 
  4 Johnson, Jocelyn             AZ Flames TC          11.04m     12.09m      39-08 
  5 Fountain, Amaria             Vail Vipers                      10.78m      35-04 
  6 Sells, Jendayi               Do Right Cou          13.72m     10.05m      33-00 
  7 Graves, Uzuri                Az Goldrush                       9.19m      30-02 
  8 Kisiel, Abby                 Vail Vipers            7.42m      8.25m      27-01 
 
Triathlon: #3 200 Meter Dash Bantam Girls Triathlon
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Mays, Jadyn                  Arizona Risi             29.53   NWI    515
  2 Mustin, Dominique            Arizona Risi             30.57   NWI    443
  3 Roberts, Riley               Arizona Risi             31.87   NWI    359
  4 England, Mia                 Arizona Risi             34.51   NWI    214
  5 Scroggins, Joanee            Do Right Cou             38.07   NWI     73
 
Triathlon: #2 High Jump Bantam Girls Triathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Mustin, Dominique            Arizona Risi             1.20m    3-11.25    312
  2 Mays, Jadyn                  Arizona Risi             1.15m    3-09.25    266
  3 England, Mia                 Arizona Risi             1.05m    3-05.25    180
  4 Roberts, Riley               Arizona Risi             1.00m    3-03.25    141
  5 Scroggins, Joanee            Do Right Cou             0.95m    3-01.25    104
 
Triathlon: #1 Shot Put Bantam Girls Triathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Mustin, Dominique            Arizona Risi             5.84m   19-02.00    261
  2 England, Mia                 Arizona Risi             4.75m   15-07.00    193
  3 Roberts, Riley               Arizona Risi             4.73m   15-06.25    191
  4 Mays, Jadyn                  Arizona Risi             4.25m   13-11.50    162
  5 Scroggins, Joanee            Do Right Cou             4.09m   13-05.00    152
 
Triathlon Bantam Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N  1460  7/23/2008   Victoria Powell, Jaguar TC, NJ              
     JO Meet: J  1460  7/23/2008   Victoria Powell, Jaguar TC, NJ              
    AZ Assoc: A  1072  7/14/2003   Ashlee Moore, AF                            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Mustin, Dominique            Arizona Risi                       1016  
  2 Mays, Jadyn                  Arizona Risi                        943  
  3 Roberts, Riley               Arizona Risi                        691  
  4 England, Mia                 Arizona Risi                        587  
  5 Scroggins, Joanee            Do Right Cou                        329  
 
1500 Meter Race Walk Bantam Girls
================================================================================
 Nat'l Youth: N 7:30.80  7/18/1993   Elizabeth Paxton, Cypress, CA             
     JO Meet: J 7:30.8h  7/18/1993   Elizabeth Paxton, Cypress, CA             
    AZ Assoc: A 8:12.90  4/7/1990    Nicole Jenkins, DH                        
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Belliotti, Lyndsee           Arizona Chee                   11:33.37  
  2 Arreola, Abigail             Ariz Bushmas                   12:14.70  
 
100 Meter Dash Midget Girls
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 12.10  7/31/1992   Angela Williams, Ontario, Ca                
     JO Meet: J 12.10  7/31/1992   Angela Williams, Ontario, Ca                
    AZ Assoc: A 12.17  7/18/1998   Jessica Onyepunuka, ARS                     
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Jordan, Raven                Arizona Chee           12.90      12.98   NWI  6 
  2 Chest, Zaire                 Arizona Chee           13.60      13.65   NWI  6 
  3 LaVetter, Cyanna             Arizona Tita           13.96      13.76   NWI  6 
  4 Singleton, Tyonna            AZ Mustangs            14.36      13.88   NWI  5 
  5 Fair, Raelynn                Arizona Sain           13.61      13.89   NWI  6 
  6 Tjasher, Indira              Unattached             14.01      13.92   NWI  6 
  7 Williams, Kiemya             Do Right Cou           13.80      13.97   NWI  6 
  8 Mooney, Allison              Arizona Puma           14.69      14.04   NWI  5 
  9 Bardwell-Jones, Ciara        Arizona Chee           14.60      14.19   NWI  5 
 10 Jimerson, Mahogany           Arizona Risi           14.35      14.20   NWI  5 
 11 Phillips, Dominique          Arizona Risi           14.13      14.30   NWI  6 
 12 Danks, Destenee              Arizona Risi           14.57      14.49   NWI  5 
 13 Hadley, Alexandra            Arizona Puma                      14.55   NWI  2 
 14 Roberts, Jessica             Phoenix Bobc                      14.64   NWI  1 
 15 Douglas, Mikayla             Do Right Cou           14.70      14.72   NWI  5 
 16 Andrews, Naja                Arizona Chee           15.17      14.74   NWI  4 
 17 Hawkins, Sydni               Arizona Risi           15.21      14.80   NWI  4 
 18 Martin, Gebriel              Do Right Cou           15.35      15.00   NWI  4 
 19 Edmonds, Mikayla             AZ Mustangs            14.71      15.03   NWI  5 
 20 Ortiz, Navaria               Arizona Sain           15.45      15.07   NWI  4 
 21 Graves, Cianey               Do Right Cou           15.30      15.11   NWI  4 
 22 Peery, Andie                 Vail Vipers            15.62      15.18   NWI  3 
 23 Winfield, Kiara              Arizona Spee           15.77      15.19   NWI  3 
 24 Jones, Maliyah               Arizona Risi           15.02      15.20   NWI  4 
 25 Standifer, Damarius          World Class            15.45      15.30   NWI  4 
 26 Okeke, Cecilia               Phoenix Bobc                      15.45   NWI  1 
 27 Fraser, Malaealani           Arizona Tita           14.85      15.53   NWI  5 
 28 Covington, Jailyn            Arizona Tita           15.57      15.57   NWI  3 
 29 Mayfield, Crystal            Do Right Cou           16.50      15.64   NWI  3 
 30 Curtin, Taylor               Arizona Elit           15.69      15.80   NWI  3 
 31 Manning, Janaa               Arizona Chee                      15.91   NWI  1 
 32 Cobbin, Rose                 Ariz Bushmas                      15.97   NWI  1 
 33 Lewis, Jordan                AZ Mustangs            15.58      16.43   NWI  3 
 34 Johnson, Ymari               World Class            16.80      16.49   NWI  3 
 35 Vargas, Jazmin               AZ Flames TC           17.80      16.80   NWI  2 
 36 Fraley, Chloe                AZ Flames TC           17.77      17.34   NWI  2 
 37 Blevins, Zamaree             Do Right Cou                      17.92   NWI  2 
 38 Martin, Cieries              Do Right Cou           18.60      18.04   NWI  2 
 
200 Meter Dash Midget Girls
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 24.47  8/1/1992    Angela Williams, Ontario, CA                
     JO Meet: J 24.47  8/1/1992    Angela Williams, Ontario, CA                
    AZ Assoc: A 25.14  7/18/1998   Jessica Onyepunuka, ARS                     
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Foreman, Anna                Arizona Chee           27.00      27.57   NWI  5 
  2 Williams, Kiemya             Do Right Cou           30.00      28.42   NWI  4 
  3 LaVetter, Cyanna             Arizona Tita           29.44      28.47   NWI  5 
  4 Chewning, Bailey             Arizona Risi           29.17      28.50   NWI  5 
  5 Tjasher, Indira              Unattached             28.50      28.53   NWI  5 
  6 Fair, Raelynn                Arizona Sain           28.97      28.93   NWI  5 
  7 Jimerson, Mahogany           Arizona Risi           30.05      29.03   NWI  4 
  8 Black, Sky                   Arizona Risi           29.63      29.18   NWI  4 
  9 Beckon, Kamonda              Arizona Tita           32.26      29.38   NWI  3 
 10 Singleton, Tyonna            AZ Mustangs            29.90      29.42   NWI  4 
 11 Phillips, Dominique          Arizona Risi           29.44      29.57   NWI  5 
 12 Bardwell-Jones, Ciara        Arizona Chee           30.80      30.11   NWI  4 
 13 Danks, Destenee              Arizona Risi           31.79      30.15   NWI  3 
 14 Hawkins, Sydni               Arizona Risi           33.04      30.16   NWI  3 
 15 Gilbert, Jacqueline          Arizona Chee           29.70      30.35   NWI  4 
 16 Roberts, Jessica             Phoenix Bobc                      30.54   NWI  1 
 17 Graves, Cianey               Do Right Cou           29.00      31.37   NWI  5 
 18 Ivie, Kaylee                 AZ Flames TC           31.42      31.54   NWI  3 
 19 Jones, Maliyah               Arizona Risi           31.21      31.64   NWI  3 
 20 Andrews, Naja                Arizona Chee           33.20      32.06   NWI  2 
 21 Okeke, Cecilia               Phoenix Bobc                      32.76   NWI  1 
 22 Edmonds, Mikayla             AZ Mustangs            33.13      33.34   NWI  3 
 23 Covington, Jailyn            Arizona Tita           35.10      33.64   NWI  2 
 24 Winfield, Kiara              Arizona Spee           34.04      34.17   NWI  2 
 25 Mayfield, Crystal            Do Right Cou           32.80      34.45   NWI  3 
 26 Anspach, MacKenzie           AZ Mustangs            34.27      34.81   NWI  2 
 27 Manning, Janaa               Arizona Chee                      34.97   NWI  1 
 28 Lewis, Jordan                AZ Mustangs            34.31      35.50   NWI  2 
 29 Johnson, Ymari               World Class            35.58      35.98   NWI  4 
 30 Vargas, Jazmin               AZ Flames TC           37.66      36.73   NWI  2 
 
400 Meter Dash Midget Girls
============================================================================
 Nat'l Youth: N   55.01  7/31/2005   Robin Reynolds, Miami Northwest           
     JO Meet: J   55.01  7/31/2005   Robin Reynolds, Miami Northwest           
    AZ Assoc: A 1:00.21  5/20/2000   Judith Onyepunuka, ARS                    
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Foreman, Anna                Arizona Chee         1:00.00    1:02.61   4 
  2 Fair, Raelynn                Arizona Sain         1:07.96    1:05.99   4 
  2 Tjasher, Indira              Unattached           1:07.50    1:05.99   4 
  4 Douglas, Mikayla             Do Right Cou         1:08.00    1:07.44   4 
  5 LaVetter, Cyanna             Arizona Tita         1:11.72    1:07.50   3 
  6 Chewning, Bailey             Arizona Risi         1:07.89    1:07.95   4 
  6 Roberts, Jessica             Phoenix Bobc         1:08.63    1:07.95   3 
  8 Gilbert, Jacqueline          Arizona Chee         1:05.00    1:08.15   4 
  9 Black, Sky                   Arizona Risi         1:08.23    1:09.31   3 
 10 Danks, Destenee              Arizona Risi         1:11.38    1:09.37   3 
 11 Hansen, Tatum                Vail Vipers          1:08.00    1:09.82   4 
 12 Bardwell-Jones, Ciara        Arizona Chee         1:08.00    1:10.27   3 
 13 Smith, Aria                  Arizona Chee         1:15.00    1:12.54   3 
 14 Hawkins, Sydni               Arizona Risi         1:15.35    1:13.92   3 
 15 Curtis, Kristen              Arizona Risi         1:15.74    1:14.22   2 
 16 Haack, Haley                 Phoenix Bobc                    1:14.29   1 
 17 Peery, Andie                 Vail Vipers          1:21.00    1:15.54   2 
 18 Martin, Gebriel              Do Right Cou         1:08.00    1:16.98   4 
 19 Belliotti, Mykenzie          Arizona Chee         1:18.00    1:17.05   2 
 20 Park, Jennika                Arizona Tita         1:21.27    1:17.52   2 
 21 Anspach, MacKenzie           AZ Mustangs                     1:18.18   1 
 22 Ortiz, Navaria               Arizona Sain         1:22.00    1:19.89   2 
 23 Mayfield, Crystal            Do Right Cou         1:18.00    1:21.40   2 
 24 Manning, Janaa               Arizona Chee                    1:27.14   1 
 25 Collins, Nanette             Phoenix Bobc                    1:32.09   1 
 
800 Meter Run Midget Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 2:13.12  7/26/2008   Raevyn Rogers, 25 Wings                   
     JO Meet: J 2:13.12  7/26/2008   Raevyn Rogers, 25 Wings                   
    AZ Assoc: A 2:24.25  5/24/1992   Dalene Godinez, SS                        
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Foreman, Anna                Arizona Chee         2:20.00    2:27.96  
  2 Hansen, Tatum                Vail Vipers          2:35.00    2:35.72  
  3 Shea, Katie                  Arizona Chee         2:45.00    2:42.71  
  4 Curtis, Kristen              Arizona Risi         2:44.24    2:47.92  
  5 Shea, Kylee                  Arizona Chee                    2:52.45  
  6 Smith, Aria                  Arizona Chee         3:00.00    2:58.32  
  7 Haack, Haley                 Phoenix Bobc         2:51.37    3:01.38  
  8 Ouellette, Sarah             Unattached           3:03.00    3:02.63  
  9 Alexander, Sydney            Aftershock D         3:13.58    3:19.84  
 
1500 Meter Run Midget Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 4:41.62  7/31/2005   Claudia Francis, Team Evolution           
     JO Meet: J 4:41.62  7/31/2005   Claudia Francis, Team Evolution           
    AZ Assoc: A 5:01.65  3/30/1980   Karrin Maturani, WPNH                     
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Foster, Morgan               Arizona Elit         5:22.00    5:12.22  
  2 Cobbin, Rose                 Ariz Bushmas                    5:28.14  
  3 Shea, Katie                  Arizona Chee         5:45.00    5:31.95  
  4 Curtis, Kristen              Arizona Risi         5:27.61    5:45.19  
  5 Merritt, Emma                Arizona Elit         6:02.00    5:47.46  
  6 Ouellette, Sarah             Unattached           6:10.00    6:21.28  
  7 Alexander, Sydney            Aftershock D                    7:09.91  
 
3000 Meter Run Midget Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 10:12.47  7/29/2005   Claudia Francis, Team Evolution          
     JO Meet: J 10:12.47  7/29/2005   Claudia Francis, Team Evolution          
    AZ Assoc: A 10:22.30  5/18/1991   Nicole Jenkins, DH                       
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Cobbin, Rose                 Ariz Bushmas                   11:17.09  
  2 Hamilton, Ava                Go The Dista        11:21.00   11:35.47  
  3 Alexander, Sydney            Aftershock D                   15:23.60  
 
80 Meter Hurdles (30" ) Midget Girls
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 12.25  7/26/2008   Dior Hall, 32 Colorado Flye                 
     JO Meet: J 11.94  8/2/2009    Jasmyne Graham, Cal Rising Stars            
    AZ Assoc: A 12.77  6/10/1997   Tiffany McDonald, ARS                       
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Andrews, Naja                Arizona Chee           14.68      14.50   NWI  2 
  2 Gilbert, Jacqueline          Arizona Chee           16.50      14.60   NWI  2 
  3 Beckon, Kamonda              Arizona Tita           16.64      16.29   NWI  2 
  4 Fraley, Chloe                AZ Flames TC           19.69      18.47   NWI  1 
  5 Covington, Jailyn            Arizona Tita           18.34      18.56   NWI  1 
  6 Curtin, Taylor               Arizona Elit                      18.77   NWI  1 
  7 Simmons, Kaori               Arizona Puma           16.69      24.05   NWI  2 
 
4x100 Meter Relay Midget Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 49.17  7/28/1996   Texas Heat, Fort Worth, TX                  
                       Chauntae Bayne, Genece Glover, Donette Chambers   
     JO Meet: J 49.17  7/28/1996   Texas Heat, Fort Worth, TX                  
                       Chauntae Bayne, Genece Glover, Donette Chambers   
    AZ Assoc: A 50.25  6/9/2001    Arizona Cheetahs                            
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Arizona Rising Suns TC  'A'                         55.46      54.74  
     1) Black, Sky                      2) Chewning, Bailey               
     3) Jimerson, Mahogany              4) Phillips, Dominique            
  2 Do Right Cougars  'A'                               57.80      56.58  
     1) Douglas, Mikayla                2) Graves, Cianey                 
     3) Martin, Gebriel                 4) Williams, Kiemya               
 
4x800 Meter Relay Midget Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N  9:38.94  7/26/1996   Los Angeles Jet, Long Beach,CA           
     JO Meet: J  9:38.94  7/26/1996   United Stars TC, Philadelphia, PA        
                          Alish Jackson-Bowser, Tiffany Abney, Evelyn D     
    AZ Assoc: A 10:10.34  5/21/2011   Arizona Cheetahs TC, Arizona Chee        
                          A Foreman, J Gilbert, B Jones, J Martin           
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Arizona Cheetahs Track CL  'A'                              11:34.65  
     1) Belliotti, Mykenzie             2) Shea, Katie                    
     3) Shea, Kylee                     4) Smith, Aria                    
 
High Jump Midget Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 1.69m  7/24/2008   Stacey Destin, Unattached                   
     JO Meet: J 1.69m  7/24/2008   Stacey Destin, Unattached                   
    AZ Assoc: A 1.64m  5/18/1996   Jacquelyn Johnson, YVF                      
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Mooney, Allison              Arizona Puma           1.45m      1.35m    4-05.00 
  2 Simmons, Kaori               Arizona Puma           1.40m      1.30m    4-03.25 
  2 Hadley, Alexandra            Arizona Puma                      1.30m    4-03.25 
  4 Butler-worley, Dyamond       Do Right Cou                      1.15m    3-09.25 
  5 Standifer, Damarius          World Class            1.09m      1.10m    3-07.25 
  5 Scroggins, Trinity           Do Right Cou                      1.10m    3-07.25 
 
Long Jump Midget Girls
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 5.58m  6/20/1998   Gayle Hunter, Lake Charles, LA              
     JO Meet: J 5.52m  7/27/1991   Myra Combs, Lake Charles, LA                
    AZ Assoc: A 5.07m  3/24/1973   Cynthia Rhodes, UNA                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Singleton, Tyonna            AZ Mustangs            3.66m      3.72m   NWI  12-02.50 
  2 Standifer, Damarius          World Class            3.33m      3.50m   NWI  11-05.75 
  3 Winfield, Kiara              Arizona Spee           3.78m      3.46m   NWI  11-04.25 
  4 Curtin, Taylor               Arizona Elit           3.31m      3.31m   NWI  10-10.50 
  5 Jones, Maliyah               Arizona Risi                      3.28m   NWI  10-09.25 
  6 Ortiz, Navaria               Arizona Sain                      3.26m   NWI  10-08.50 
  7 Butler-worley, Dyamond       Do Right Cou                      3.15m   NWI  10-04.00 
  8 Okeke, Cecilia               Phoenix Bobc                      3.07m   NWI  10-01.00 
  9 Johnson, Ymari               World Class            2.67m      2.53m   NWI   8-03.75 
 -- Scroggins, Trinity           Do Right Cou                       FOUL                 
 
Shot Put 6 lb. Midget Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 13.51m  7/26/2008   Ashlie Blake, 49 PS Vegas Fly              
     JO Meet: J 13.51m  7/26/2008   Ashlie Blake, 49 PS Vegas Fly              
    AZ Assoc: A 12.16m  7/18/1998   Hannah Carson, AC                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Henry-Johnson, Destinee      Do Right Cou          10.06m      8.84m   29-00.00 
  2 Blevins, Zamaree             Do Right Cou           6.40m      6.77m   22-02.50 
  3 Edmonds, Mikayla             AZ Mustangs            7.07m      6.59m   21-07.50 
  4 Butler-worley, Dyamond       Do Right Cou                      6.10m   20-00.25 
  5 Martin, Cieries              Do Right Cou                      5.81m   19-00.75 
  6 Belliotti, Courtney          Arizona Chee                      5.54m   18-02.25 
  7 Garcia, Destiny              Unattached                        5.23m   17-02.00 
  8 Douglas, Mikayla             Do Right Cou                      4.97m   16-03.75 
  9 Scroggins, Trinity           Do Right Cou                      3.89m   12-09.25 
 10 Belliotti, Gabriella         Arizona Chee                      3.67m   12-00.50 
 
Discus Throw 1kg Midget Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 37.46m  7/24/1997   Amber Curtis, Monroe, WI                   
     JO Meet: J 37.46m  7/24/1997   Amber Curtis, Monroe, WI                   
    AZ Assoc: A 29.74m  6/8/2001    C. J. Navarro, UNA                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Henry-Johnson, Destinee      Do Right Cou          20.73m     21.50m      70-06 
  2 Simmons, Kaori               Arizona Puma          13.72m     16.97m      55-08 
  3 Blevins, Zamaree             Do Right Cou          17.07m     16.35m      53-08 
  4 Martin, Cieries              Do Right Cou                     12.09m      39-08 
  5 Garcia, Destiny              Unattached                       11.79m      38-08 
 
Javelin Throw 300g Midget Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 42.88m  7/28/2005   Hannah Carson, AZ Cheetahs                 
     JO Meet: J 42.88m  7/28/2005   Hannah Carson, AZ Cheetahs                 
    AZ Assoc: A 44.71m  6/13/2004   Hannah Carson, AC                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Henry-Johnson, Destinee      Do Right Cou                     29.38m      96-05 
  2 Park, Jennika                Arizona Tita          17.37m     17.86m      58-07 
  3 Belliotti, Mykenzie          Arizona Chee          15.94m     17.72m      58-02 
  4 Fraley, Chloe                AZ Flames TC          14.10m     17.13m      56-02 
  5 Garcia, Destiny              Unattached                       14.73m      48-04 
  6 Collins, Nanette             Phoenix Bobc                     12.76m      41-10 
  7 Belliotti, Courtney          Arizona Chee                     12.18m      39-11 
  8 Belliotti, Gabriella         Arizona Chee                      9.13m      29-11 
 
1500 Meter Race Walk Midget Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 6:53.70  7/26/1990   Danielle Safran, Brentwood, NY            
     JO Meet: J 6:53.70  7/26/1990   Danielle Safran, Brentwood, NY            
    AZ Assoc: A 8:08.20  2/13/1983   Nicole Magub, STC                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Shea, Kylee                  Arizona Chee                   10:14.32  
  2 Belliotti, Courtney          Arizona Chee                   10:23.16  
  3 Park, Jennika                Arizona Tita         9:47.24   10:30.07  
  4 Belliotti, Gabriella         Arizona Chee                   12:05.78  
 
100 Meter Dash Youth Girls
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 11.73  7/31/2009   Kendall Baisden, Motor City TC, MI          
     JO Meet: J 11.61  8/1/1999    Sanya Richards, Pembrooke Pines, FL         
    AZ Assoc: A 11.78  6/1/2003    Terra Evans, AC                             
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Center, Alexis               Do Right Cou           12.40      12.42   NWI  5 
  2 Ugbisien, Onome              Arizona Tita           12.98      13.10   NWI  5 
  3 Patterson, Brittany          Do Right Cou           13.30      13.23   NWI  5 
  4 Thompson, Sakovia            Arizona Tita           13.08      13.27   NWI  5 
  5 Lilly, Delilah               Do Right Cou           13.30      13.69   NWI  5 
  6 Pridgett, Demetria           AZ Mustangs            14.29      13.78   NWI  4 
  7 Shedrick, Tala               Do Right Cou           13.40      13.84   NWI  4 
  8 Cooper, Aeryone              AZ Flames TC           13.78      14.03   NWI  4 
  9 Ramey, Khanya                Vail Vipers            13.78      14.04   NWI  4 
 10 Aysien, Siarah               AZ Flames TC           13.84      14.07   NWI  4 
 11 Wilkes, Alexis               Arizona Puma           14.69      14.13   NWI  3 
 12 Dicochea, Brenda             Arizona Tita                      14.18   NWI  1 
 13 Barnes, Tasianay             Arizona Sain           13.90      14.22   NWI  4 
 14 Spruell, Ayolion             Do Right Cou           14.30      14.33   NWI  3 
 15 Reeves, Reba                 Arizona Elit           14.00      14.34   NWI  4 
 16 Robinson, Daveona            Arizona Sain           13.48      14.39   NWI  4 
 17 Patterson, Alexis            Do Right Cou                      14.50   NWI  2 
 18 Griffin, Jaztyne             Do Right Cou           14.70      14.59   NWI  3 
 19 Burrell, Kara                Arizona Risi           14.84      14.75   NWI  3 
 20 Gwin, Azilyn                 Phoenix Bobc                      15.00   NWI  1 
 21 Green, Sydney                Do Right Cou           15.10      15.21   NWI  3 
 22 Gamble, Melissa              Alliance You           15.85      15.39   NWI  2 
 23 Holman, Callista             Arizona Puma           15.51      15.53   NWI  3 
 24 Patterson, Kianna            Arizona Chee                      15.69   NWI  2 
 25 Johnson, Tajanet             Do Right Cou           15.90      15.72   NWI  2 
 26 Graham, Tyla                 Do Right Cou                      15.88   NWI  1 
 27 Blevins, Zaria               Do Right Cou           16.00      16.01   NWI  2 
 28 Peterson, Ayanna             AZ Mustangs            16.13      16.12   NWI  2 
 29 Johnson, Eryn                World Class            16.46      16.70   NWI  2 
 30 Stokman, Marie               Arizona Elit                      17.03   NWI  1 
 31 Henry-Johnson, Ariel         Do Right Cou                      17.08   NWI  1 
 
200 Meter Dash Youth Girls
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 23.69  8/1/2009    Kendall Baisden, Motor City TC, MI          
     JO Meet: J 23.63  7/31/1999   Sanya Richards, Pembrooke Pines, FL         
    AZ Assoc: A 23.94  4/6/2003    Terra Evans, AC                             
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Center, Alexis               Do Right Cou           25.30      25.22   NWI  4 
  2 Ugbisien, Onome              Arizona Tita           26.33      26.01   NWI  4 
  3 Thompson, Sakovia            Arizona Tita           26.82      26.02   NWI  4 
  4 Tasher, Cheyene              Unattached             26.02      26.05   NWI  4 
  5 Patterson, Brittany          Do Right Cou           26.50      26.36   NWI  4 
  6 Stokman, Marie               Arizona Elit                      26.41   NWI  1 
  7 Schiffmacher, Megan          Arizona Risi                      28.22   NWI  2 
  8 Shedrick, Tala               Do Right Cou           28.00      28.26   NWI  4 
  9 Ramey, Khanya                Vail Vipers            28.77      28.59   NWI  3 
 10 Dicochea, Brenda             Arizona Tita           29.79      28.73   NWI  2 
 11 Lilly, Delilah               Do Right Cou           27.00      28.81   NWI  4 
 12 McCovery, Jazmyn             AZ Mustangs            29.38      28.84   NWI  3 
 13 Barnes, Tasianay             Arizona Sain           28.91      28.85   NWI  3 
 14 Pridgett, Demetria           AZ Mustangs            28.63      29.20   NWI  3 
 15 Mathis, Courtney             Arizona Risi           29.56      29.24   NWI  3 
 16 Robinson, Daveona            Arizona Sain           30.33      29.40   NWI  2 
 17 Cooper, Aeryone              AZ Flames TC           29.10      29.93   NWI  3 
 18 Aysien, Siarah               AZ Flames TC           29.43      30.22   NWI  3 
 19 Burrell, Kara                Arizona Risi           30.61      30.29   NWI  2 
 20 Patterson, Alexis            Do Right Cou                      31.40   NWI  1 
 21 Gamble, Melissa              Alliance You           32.78      32.26   NWI  2 
 22 Stephens, Anitra             Arizona Sain           15.07      32.32   NWI  1 
 23 Peterson, Ayanna             AZ Mustangs            33.36      33.35   NWI  2 
 24 Blevins, Zaria               Do Right Cou           34.80      33.49   NWI  1 
 25 Graham, Tyla                 Do Right Cou                      35.15   NWI  1 
 26 Mustin, Drianna              Arizona Risi                      35.49   NWI  1 
 27 Johnson, Eryn                World Class            36.24      36.64   NWI  1 
 
400 Meter Dash Youth Girls
============================================================================
 Nat'l Youth: N 53.10  7/8/2007    Robin Reynolds, Lisle, IL                   
     JO Meet: J 53.40  7/28/2002   Brandi Cross, Houston, TX                   
    AZ Assoc: A 56.37  6/22/2002   Judith Onyepunuka, ARS                      
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Tasher, Cheyene              Unattached             59.30      59.31   4 
  2 Charlton, Lemayah            Do Right Cou           58.60    1:00.80   4 
  3 Thompson, Sakovia            Arizona Tita         1:03.81    1:02.73   4 
  4 Green, Rebekah               Arizona Risi         1:01.41    1:03.03   4 
  5 Dicochea, Brenda             Arizona Tita         1:06.25    1:05.49   3 
  6 Barnes, Tasianay             Arizona Sain         1:06.00    1:05.74   3 
  7 Garcia, Soledad              Aftershock D         1:07.22    1:05.87   3 
  8 Mathis, Courtney             Arizona Risi         1:07.89    1:06.06   3 
  9 Moran, Lauren                AZ Flames TC         1:09.47    1:07.42   2 
 10 Spruell, Ayolion             Do Right Cou         1:02.00    1:07.57   4 
 11 McCovery, Jazmyn             AZ Mustangs          1:05.86    1:08.56   4 
 12 Lilly, Delilah               Do Right Cou         1:09.00    1:08.59   3 
 13 Robinson, Daveona            Arizona Sain         1:12.00    1:08.71   2 
 14 Williams, Kendall            AZ Flames TC         1:12.00    1:08.95   2 
 15 Brockman, Samantha           AZ Mustangs                     1:11.09   1 
 16 Gamble, Melissa              Alliance You         1:13.44    1:11.59   2 
 17 Cooper, Aeryone              AZ Flames TC         1:08.78    1:11.78   3 
 18 Johnson, Tajanet             Do Right Cou         1:18.00    1:12.54   2 
 19 Ebert, Jalen                 Aftershock D         1:09.28    1:13.79   3 
 20 Stephens, Anitra             Arizona Sain         1:19.00    1:14.45   1 
 21 Holman, Callista             Arizona Puma         1:18.00    1:17.54   2 
 22 Patterson, Alexis            Do Right Cou                    1:17.64   1 
 23 Campos, Andrea               Arizona Sain                    1:18.83   1 
 24 Stokman, Marie               Arizona Elit         1:21.00    1:22.53   1 
 
800 Meter Run Youth Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 2:06.90  7/4/2009    Raevyn Rogers, The Wings Tr               
     JO Meet: J 2:08.17  8/1/2009    Raevyn Rogers, 25-Wings                   
    AZ Assoc: A 2:13.60  5/18/1980   Lynette Morgan, SDSF                      
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Lazargoy, Berenice           Arizona Elit         2:31.00    2:29.16  
  2 Ugbisien, Onome              Arizona Tita         2:37.69    2:29.63  
  3 Jones, Baylee                Arizona Chee         2:23.00    2:29.85  
  4 Wilkes, Alexis               Arizona Puma         2:33.00    2:30.78  
  5 Goettl, Megan                Aftershock D         2:31.37    2:32.61  
  6 Arellano, Karen              Aftershock D         2:35.80    2:33.03  
  7 Fenn, Penny                  Aftershock D         2:29.56    2:33.64  
  8 Moran, Lauren                AZ Flames TC         2:45.49    2:39.70  
  9 Mathis, Courtney             Arizona Risi         2:38.51    2:39.83  
 10 Brockman, Samantha           AZ Mustangs          2:44.24    2:42.83  
 11 Valentine, Rachel            Aftershock D         2:42.08    2:48.99  
 12 Williams, Emma               Aftershock D         2:50.87    2:49.28  
 13 Ebert, Jalen                 Aftershock D         2:58.04    2:50.35  
 14 Bargas, Zoe                  Go The Dista         2:54.00    2:58.73  
 15 Campos, Andrea               Arizona Sain                    3:05.35  
 16 Earl, Mary                   Aftershock D         2:51.39    3:10.14  
 17 Epperson, Brianna            Aftershock D                    3:15.72  
 
1500 Meter Run Youth Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 4:28.61  7/29/2005   Jordan Hassay, San Luis Distance          
     JO Meet: J 4:28.61  7/29/2005   Jordan Hassay, San Luis Distance          
    AZ Assoc: A 4:42.20  4/17/1977   Theresa Smith, VOS                        
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Goettl, Megan                Aftershock D         5:25.78    5:19.52  
  2 Arellano, Allyson            Aftershock D         5:20.98    5:21.19  
  3 Lazargoy, Berenice           Arizona Elit         5:15.00    5:23.78  
  4 Arellano, Karen              Aftershock D         5:27.15    5:25.52  
  5 Wilkes, Alexis               Arizona Puma         5:28.00    5:27.28  
  6 Arriaga, Andrea              Go The Dista         5:30.00    5:28.93  
  7 Bargas, Zoe                  Go The Dista         5:55.00    5:54.12  
  8 Valentine, Rachel            Aftershock D         5:47.68    6:00.69  
  9 Williams, Emma               Aftershock D                    6:01.50  
 10 Earl, Mary                   Aftershock D         5:56.67    6:25.19  
 11 Epperson, Brianna            Aftershock D                    6:32.75  
 
3000 Meter Run Youth Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N  9:35.12  7/30/2005   Jordan Hasay, San Luis Dstnce            
     JO Meet: J  9:35.12  7/30/2005   Jordan Hassay, San Luis Distance         
    AZ Assoc: A 10:33.90  3/18/1978   Lisa Anetsberger, APS                    
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Jones, Baylee                Arizona Chee                   10:52.65  
  2 Arellano, Allyson            Aftershock D        11:33.74   11:17.24  
  3 Goettl, Megan                Aftershock D        11:51.06   11:17.27  
  4 Davis, Amanda                Arizona Elit                   11:36.88  
  5 Arriaga, Andrea              Go The Dista        11:45.00   12:02.01  
  6 Valentine, Rachel            Aftershock D        12:09.59   12:08.55  
  7 Bargas, Zoe                  Go The Dista        12:15.00   12:09.80  
  8 Earl, Mary                   Aftershock D        12:56.28   12:45.63  
 
100 Meter Hurdles (30" ) Youth Girls
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 13.85  7/27/2008   Trinity Wilson, 38 EOYDC                    
     JO Meet: J 13.85  7/27/2008   Trinity Wilson, 38 EOYDC                    
    AZ Assoc: A 14.62  7/18/1998   Tiffany McDonald, ARS                       
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Smith, Autumn                Do Right Cou           15.30      15.55   NWI 
  2 Spruell, Ayolion             Do Right Cou           17.00      17.79   NWI 
  3 Shepard, Kennedi             Impact Veloc                      18.46   NWI 
  4 Garcia, Soledad              Aftershock D           18.22      18.83   NWI 
  5 Epperson, Brianna            Aftershock D           18.50      19.27   NWI 
  6 Gwin, Azilyn                 Phoenix Bobc           17.47      19.32   NWI 
  7 Belliotti, Alexandra         Arizona Chee                      21.01   NWI 
 
200 Meter Hurdles (30" ) Youth Girls
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 26.63  7/31/1994   Char Foster, Clearwater, FL                 
     JO Meet: J 26.63  7/31/1994   Char Foster, Clearwater, FL                 
    AZ Assoc: A 28.11  6/8/2003    Jasmine Williams, DR                        
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Smith, Autumn                Do Right Cou           28.00      28.98   NWI 
  2 Spruell, Ayolion             Do Right Cou           29.00      31.82   NWI 
  3 Garcia, Soledad              Aftershock D                      33.60   NWI 
  4 Reeves, Reba                 Arizona Elit                      35.02   NWI 
  5 Gwin, Azilyn                 Phoenix Bobc           34.62      35.26   NWI 
  6 Williams, Kendall            AZ Flames TC           33.50      36.12   NWI 
  7 Belliotti, Alexandra         Arizona Chee                      36.16   NWI 
 
4x100 Meter Relay Youth Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 46.58  7/29/2003   Quiet Fire, Mission Viejo, CA               
     JO Meet: J 46.74  8/1/1999    Young Acheivers                             
                       Sarah Davis, Ashlee Ward, Micaela Simmons, Sanya R
    AZ Assoc: A 47.22  5/18/2002   Arizona Rising Suns                         
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Do Right Cougars  'A'                               49.40      49.88  
     1) Center, Alexis                  2) Charlton, Lemayah              
     3) Patterson, Brittany             4) Smith, Autumn                  
 
4x400 Meter Relay Youth Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 3:45.90  8/1/1993    Southern California SC, Inglewood, CA     
                         Myleik Teele, Regine Caruthers, Malika Edmunson, R
     JO Meet: J 3:45.90  8/1/1993    Southern California SC, Inglewood, CA     
                         Myleik Teele, Regine Caruthers, Malika Edmunson, R
    AZ Assoc: A 3:55.48  6/1/2003    Arizona Cheetahs                          
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Do Right Cougars  'A'                             4:05.00    4:09.49  
     1) Center, Alexis                  2) Charlton, Lemayah              
     3) Patterson, Brittany             4) Smith, Autumn                  
  2 Arizona Rising Suns TC  'A'                       4:20.30    4:19.73  
     1) Green, Rebekah                  2) Mathis, Courtney               
     3) Mustin, Drianna                 4) Schiffmacher, Megan            
  3 AZ Mustangs  'A'                                  5:03.82    4:54.67  
     1) Brockman, Samantha              2) King, Jerri                    
     3) McCovery, Jazmyn                4) Pridgett, Demetria             
 
4x800 Meter Relay Youth Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N  9:15.68  7/29/2003   United Stars TC, Philadelphia, PA        
                          LaVaugh Jones, Kameesha Worthington, Benita Taylor
     JO Meet: J  9:15.68  7/29/2003   United Stars TC, Philadelphia, PA        
                          LaVaugh Jones, Kameesha Worthington, Benita Taylor
    AZ Assoc: A 10:03.68  6/7/2010    1048 Arizona Flames TC, 1048 AZ Flames   
                          A Coleman, K Divall, T Frick, J Williams          
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Aftershock Distance Club  'A'                               10:44.27  
     1) Arellano, Karen                 2) Ebert, Jalen                   
     3) Fenn, Penny                     4) Williams, Emma                 
 
High Jump Youth Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 1.71m  7/27/1990   Sondra Biere, Des Moines, IA                
     JO Meet: J 1.71m  7/27/1990   Sondra Biere, Des Moines, IA                
    AZ Assoc: A 1.69m  6/9/1979    Cadija Caldwell, AC                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Schiffmacher, Megan          Arizona Risi                      1.55m    5-01.00 
  2 Mustin, Drianna              Arizona Risi                      1.40m    4-07.00 
 
Long Jump Youth Girls
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 6.07m  6/20/1998   Tracee Thomas, Las Vegas, NV                
     JO Meet: J 5.84m  7/29/2005   Karynn Dunn, Inl Emp Sprint                 
    AZ Assoc: A 5.66m  2/21/1976   Cyntia Rhodes, MTC                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Gwin, Azilyn                 Phoenix Bobc           3.86m      4.36m   NWI  14-03.75 
  2 Green, Rebekah               Arizona Risi                      3.97m   NWI  13-00.25 
  3 Griffin, Jaztyne             Do Right Cou                      3.85m   NWI  12-07.75 
  4 Johnson, Tajanet             Do Right Cou                      3.81m   NWI  12-06.00 
  5 Stephens, Anitra             Arizona Sain                      3.69m   NWI  12-01.25 
  6 Burrell, Kara                Arizona Risi                      3.59m   NWI  11-09.50 
  7 Belliotti, Alexandra         Arizona Chee                      3.03m   NWI   9-11.25 
 
Triple Jump Youth Girls
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 11.92m  4/24/1999   Nicole Duhart, Riverside, CA               
     JO Meet: J 11.68m  7/28/2006   Nefertiti Smith, 03 Norfolk Real           
    AZ Assoc: A 10.90m  2/7/1981    Marika Bender, MP                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Reeves, Reba                 Arizona Elit           9.58m      9.81m   NWI  32-02.25 
 
Shot Put 6 lb. Youth Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 15.59m  7/29/1989   Teri Steer, Crete, NE                      
     JO Meet: J 15.59m  7/29/1989   Teri Steer, Crete, NE                      
    AZ Assoc: A 13.87m  4/16/1978   Lori Garrow, CTC                           
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Page-Stevens, Cairra         AZ Mustangs           11.36m     10.86m   35-07.75 
  2 Grayer, Ashanti              Arizona Chee          30.00m     10.25m   33-07.50 
  3 Watkins, Alyssa              AZ Flames TC           9.63m      9.75m   32-00.00 
  4 Flores, Marisa               AZ Mustangs            9.06m      8.98m   29-05.50 
  5 Patterson, Kianna            Arizona Chee                      8.92m   29-03.25 
  6 Griffin, Jaztyne             Do Right Cou                      8.73m   28-07.75 
  7 Blevins, Zaria               Do Right Cou                      8.57m   28-01.50 
  8 Clemit, Elizabeth            Unattached                        8.00m   26-03.00 
  9 Henry-Johnson, Ariel         Do Right Cou                      7.97m   26-01.75 
 10 Hammonds, Alani              Arizona Chee                      6.51m   21-04.25 
 11 Graham, Tyla                 Do Right Cou                      6.15m   20-02.25 
 12 Leal, Maritza                Coldwater Ex                      5.68m   18-07.75 
 
Discus Throw 1kg Youth Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 42.92m  7/26/1990   Suzy Powell, Modesto, CA                   
     JO Meet: J 42.92m  7/26/1990   Suzy Powell, Modesto, CA                   
    AZ Assoc: A 39.34m  4/16/1978   Cindy Johnson, VOS38.78                    
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Shepard, Kennedi             Impact Veloc          30.00m     27.35m      89-09 
  2 Page-Stevens, Cairra         AZ Mustangs           22.08m     23.22m      76-02 
  3 Watkins, Alyssa              AZ Flames TC          24.71m     23.11m      75-10 
  4 Clemit, Elizabeth            Unattached                       21.14m      69-04 
  4 Hammonds, Alani              Arizona Chee                     21.14m      69-04 
  6 Henry-Johnson, Ariel         Do Right Cou                     20.69m      67-10 
  7 Flores, Marisa               AZ Mustangs           19.66m     20.59m      67-07 
  8 Griffin, Jaztyne             Do Right Cou                     19.77m      64-10 
  9 Patterson, Kianna            Arizona Chee                     16.95m      55-07 
 10 Leal, Maritza                Coldwater Ex                     14.45m      47-05 
 
Javelin Throw 600g Youth Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 52.90m  7/26/2007   Hannah Carson, 10 48 Arizona Ch            
     JO Meet: J 52.90m  7/26/2007   Hannah Carson, 10 48 Arizona Ch            
    AZ Assoc: A 46.97m  2/5/1972    Hannah Carson, AC                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Watkins, Alyssa              AZ Flames TC          22.90m     27.04m      88-08 
  2 Flores, Marisa               AZ Mustangs           25.35m     22.99m      75-05 
  3 Williams, Kendall            AZ Flames TC          23.58m     22.30m      73-02 
  4 Aysien, Siarah               AZ Flames TC          21.94m     21.78m      71-05 
  5 Grubbs, Mikaela              AZ Flames TC          20.10m     18.60m      61-00 
 
3000 Meter Race Walk Youth Girls
================================================================================
 Nat'l Youth: N 14:46.46  7/30/1992   Anya-Maria Ruoss, Fayetteville,AR        
     JO Meet: J 14:46.46  7/30/1992   Anya-Maria Ruoss, Fayetteville,AR        
    AZ Assoc: A 15:03.50  6/4/1988    Vera Jenkins, DH                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Kisiel, Baily                Vail Vipers         22:00.00   22:23.19  
 
100 Meter Dash Intermediate Girls
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 11.34  7/28/1995   Angela Will.iams, Ontario, CA               
     JO Meet: J 11.34  7/28/1995   Angela Will.iams, Ontario, CA               
    AZ Assoc: A 11.68  7/14/2003   Judith Onyepunuka, ARS                      
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Jarrett, Sasha               Arizona Risi           13.24      12.44   NWI  2 
  2 Williams, LaMaya             Arizona Chee           12.20      12.50   NWI  2 
  3 broom, kennedy               Arizona Chee                      12.75   NWI  1 
  4 Spencer, Abigail             Phoenix Bobc           12.74      12.92   NWI  2 
  5 patton, taylor               Arizona Chee                      12.93   NWI  1 
  6 Williford, Christine         Arizona Risi           13.48      13.34   NWI  2 
  7 Brown, Kierra                Do Right Cou           13.50      13.56   NWI  2 
  8 Landrum, Kheanna             Unattached             13.00      13.67   NWI  2 
  9 Claiborne, Zariah            Arizona Chee                      14.02   NWI  1 
 10 Oliver, Keanna               Arizona Elit                      14.73   NWI  1 
 11 Sharp, Kyleen                Alliance You           14.89      14.78   NWI  1 
 12 Scott, Shanice               AZ Flames TC                      14.82   NWI  1 
 
200 Meter Dash Intermediate Girls
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 23.06  7/31/2004   Bianca Knight, Ridgeland, MS                
     JO Meet: J 23.06  7/31/2004   Bianca Knight, Ridgeland, MS                
    AZ Assoc: A 23.99  7/14/2003   Judith Onyepunuka, ARS                      
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Jarrett, Sasha               Arizona Risi           27.12      25.26   NWI  2 
  2 Williams, LaMaya             Arizona Chee           26.00      25.62   NWI  2 
  3 Coleman, Alysoune            AZ Flames TC           26.65      25.70   NWI  2 
  4 broom, kennedy               Arizona Chee                      26.03   NWI  1 
  5 patton, taylor               Arizona Chee                      26.76   NWI  1 
  6 Spencer, Abigail             Phoenix Bobc           27.08      26.98   NWI  2 
  7 Williford, Christine         Arizona Risi           24.79      27.38   NWI  2 
  8 Williams, Jessica            AZ Flames TC           29.50      29.39   NWI  2 
  9 Claiborne, Zariah            Arizona Chee                      29.52   NWI  1 
 10 Sharp, Kyleen                Alliance You           31.32      32.39   NWI  1 
 
400 Meter Dash Intermediate Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 52.11  7/29/2001   Stephanie Smith, Macon, GA                  
     JO Meet: J 52.11  7/29/2001   Stephanie Smith, Macon, GA                  
    AZ Assoc: A 55.53  6/13/2004   Natalie Johnson, AC                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Jarrett, Sasha               Arizona Risi         1:03.30    1:00.05  
  2 Williams, LaMaya             Arizona Chee         1:00.00    1:01.54  
  3 Williford, Christine         Arizona Risi         1:01.27    1:02.06  
  4 Williams, Jessica            AZ Flames TC         1:01.00    1:04.14  
  5 Claiborne, Zariah            Arizona Chee                    1:12.50  
  6 Sharp, Kyleen                Alliance You         1:15.25    1:19.59  
 
800 Meter Run Intermediate Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 2:04.83  7/26/2008   Phillis Francis, 06-Team Evolutio         
     JO Meet: J 2:04.83  7/26/2008   Phillis Francis, 06-Team Evolutio         
    AZ Assoc: A 2:14.70  5/20/1995   Dawn Gilson, AE                           
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Novacek, Alexandra           Go The Dista         2:30.00    2:34.06  
 
1500 Meter Run Intermediate Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 4:25.57  7/24/1984   Suzy Favor, Stevens Point, WI             
     JO Meet: J 4:25.57  7/24/1984   Suzy Favor, Stevens Point, WI             
    AZ Assoc: A 4:42.20  4/17/1977   Laurie Sawyer, PTC                        
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Coleman, Alysoune            AZ Flames TC         5:03.50    5:16.41  
  2 Novacek, Alexandra           Go The Dista         5:30.00    5:25.85  
  3 Juetten, Madeline            Feel The Hea                    5:32.17  
  4 Eustace, Claire              AZ Flames TC                    6:05.77  
 
3000 Meter Run Intermediate Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 9:37.09  7/30/2005   Caitlin Lane, unattached-1                
     JO Meet: J 9:37.09  7/30/2005   Caitlin Lane, unattached-1                
    AZ Assoc: A 9:53.80  6/3/1978    Laurie Sawyer, PTC                        
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Eustace, Claire              AZ Flames TC                   13:37.81  
 
100 Meter Hurdles (33" ) Intermediate Girls
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 13.87  7/29/1994   Yolanda Johnson, Denver. CO                 
     JO Meet: J 13.87  7/29/1994   Yolanda Johnson, Denver. CO                 
    AZ Assoc: A 14.27  6/10/2000   Jacquelyn Johnson, YVF                      
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Spencer, Abigail             Phoenix Bobc           16.62      16.11   NWI 
  2 mitchell, arniesha           Arizona Chee                      16.58   NWI 
  3 Mcnamara, Bridgett           Arizona Elit           19.09      19.67   NWI 
  4 Scott, Shanice               AZ Flames TC                      21.37   NWI 
 
300 Meter Hurdles (30") Intermediate Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N   58.26  7/31/2005   Ebony Collins, Quiet Fire                 
     JO Meet: J   58.26  7/31/2005   Ebony Collins, Quiet Fire                 
    AZ Assoc: A 1:03.60  4/28/1979   Laurie Gray, VOS                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Coleman, Savannah            AZ Flames TC                      47.36J 
  2 Scott, Shanice               AZ Flames TC                      56.95J 
  3 Mcnamara, Bridgett           Arizona Elit           57.58      57.51J 
 
High Jump Intermediate Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 1.82m  7/29/2007   Shanay Briscoe, 25 Northwest Fly            
     JO Meet: J 1.82m  7/29/2007   Shanay Briscoe, 25 Northwest Fly            
    AZ Assoc: A 1.76m  6/7/1975    Cindy Mitchell, CW                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 mitchell, arniesha           Arizona Chee                      1.35m    4-05.00 
 
Long Jump Intermediate Girls
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 6.16m  7/10/1999   Jill Bell, Cheyne, WA                       
     JO Meet: J 6.15m  8/15/1980   Kathy Harrison, East Point, GA              
    AZ Assoc: A 6.03m  5/2/1978    Ana Van, VOS                                
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 broom, kennedy               Arizona Chee                      5.08m   NWI  16-08.00 
  2 Spencer, Abigail             Phoenix Bobc           5.26m      4.81m   NWI  15-09.50 
  3 Williford, Christine         Arizona Risi                      4.30m   NWI  14-01.25 
 
Triple Jump Intermediate Girls
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 12.94m  7/30/2009   Ciarra Brewer, Mission Valley TC           
     JO Meet: J 12.94m  7/30/2009   Ciarra Brewer, 14-38 Mission Va            
    AZ Assoc: A 11.75m  5/2/2009    Jasmine Todd, Arizona Chee                 
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 broom, kennedy               Arizona Chee                      9.69m   NWI  31-09.50 
 
Shot Put 4kg Intermediate Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 15.19m  7/27/2001   Michelle  Carter, Ovilla, TX               
     JO Meet: J 15.19m  7/27/2001   Michelle  Carter, Ovilla, TX               
    AZ Assoc: A 14.45m  7/6/1980    Cindy Johnson, VOS                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Clement, Ebony               Arizona Chee                      9.65m   31-08.00 
  2 Brown, Kierra                Do Right Cou                      9.13m   29-11.50 
  3 Alexander-Shaw, Breyonn      Arizona Spee           9.00m      8.26m   27-01.25 
  4 Garcia, Mayra                Coldwater Ex                      6.52m   21-04.75 
  5 Payne, Baleigh               Arizona Puma           6.12m      5.74m   18-10.00 
 
Discus Throw 1kg Intermediate Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 50.12m  5/12/1997   Elizabeth Debartolo, Aurora, IL            
     JO Meet: J 46.40m  7/28/2006   Natalie Baird, 03 Loudoun Track            
    AZ Assoc: A 39.13m  6/13/2004   C. J. Navarro, UNA                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Clement, Ebony               Arizona Chee                     26.14m      85-09 
  2 Garcia, Mayra                Coldwater Ex                     24.64m      80-10 
  3 Brown, Kierra                Do Right Cou                     24.54m      80-06 
  4 Alexander-Shaw, Breyonn      Arizona Spee          27.43m     20.83m      68-04 
  5 Payne, Baleigh               Arizona Puma          16.46m     18.54m      60-10 
 
Javelin Throw 600g Intermediate Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 46.53m  7/29/2000   Rachel Walker                              
     JO Meet: J 46.53m  7/29/2000   Rachel Walker                              
    AZ Assoc: A 45.84m  5/2/2009    Hannah Carson, Arizona Chee                
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Payne, Baleigh               Arizona Puma          16.36m     18.70m      61-04 
  2 Garcia, Mayra                Coldwater Ex                     14.23m      46-08 
 
100 Meter Dash Young Women
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 11.1h  1980        Michelle Glover, Pennsauken, NJ             
     JO Meet: J 11.1h  1980        Michelle Glover, Pennsauken, NJ             
    AZ Assoc: A 11.71  6/17/2000   Kenyanna Wilson, ARS                        
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Johnson, Plaserae            AZ Mustangs            11.74      12.02   NWI 
  2 Flannigan, Makaila           Arizona Chee           12.40      12.66   NWI 
  3 Jordan, Sherrelle            Arizona Chee           13.00      13.22   NWI 
  4 hamilton, adonyea            Arizona Elit                      13.33   NWI 
 
200 Meter Dash Young Women
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 23.24  7/26/2007   Victoria Jordan, 26 Dallas Gold T           
     JO Meet: J 23.24  7/26/2007   Victoria Jordan, 26 Dallas Gold T           
    AZ Assoc: A 23.90  6/1/2003    Jessica Onyepunuka, ARS                     
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Johnson, Plaserae            AZ Mustangs            24.70      24.79   NWI 
  2 Muhammad, Salimah            Unattached             26.60      27.31   NWI 
 
400 Meter Dash Young Women
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 51.31  7/27/2000   Monique Henderson, Buffalo, NY              
     JO Meet: J 51.45  8/2/1981    Erica Harris, Gig Harbor, WA                
    AZ Assoc: A 56.37  6/1/1991    Eurika Hall, TAA                            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Goll, Krista                 Phoenix Bobc                    1:07.44  
  2 Juetten, Rachel              Feel The Hea         1:05.37    1:08.20  
 
800 Meter Run Young Women
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 2:05.27  7/30/2005   Sarah Bowman, Indianapolis, IN            
     JO Meet: J 2:07.73  7/30/1994   Tamieka Grizzle, Bronx. NY                
    AZ Assoc: A 2:14.73  6/8/2010    Katie Penney, 1048 Gtd Go Dist            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Goll, Krista                 Phoenix Bobc                    2:28.57  
  2 Pinkney, Ashley              Unattached                      2:33.29  
 
100 Meter Hurdles (33"  ) Young Women
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 13.35  7/29/2006   April Williams, unattached                  
     JO Meet: J 13.35  7/29/2006   April Williams, unattached                  
    AZ Assoc: A 13.76  6/8/2003    Tiffany McDonald, ARS                       
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Jordan, Sherrelle            Arizona Chee           14.11      14.52   NWI 
  2 Coleman, Savannah            AZ Flames TC           15.75      15.74   NWI 
 
300 Meter Hurdles (30") Young Women
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 57.67  7/27/2008   Turquoise Thompson, 33 Together Elit        
     JO Meet: J 57.67  7/27/2008   Turquoise Thompson, 33 Together Elit        
    AZ Assoc: A 59.40  6/4/1983    Bethany Zahn, POP                           
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Taylor, Cheyna               Arizona Elit           57.20      50.08J 
 
High Jump Young Women
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 1.85m  7/25/1996   Adrienne Sims, Fayettevile, NC              
     JO Meet: J 1.85m  7/25/1996   Adrienne Sims, Fayettevile, NC              
    AZ Assoc: A 1.75m  6/18/1983   Shelly Fehrman, NH                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Jordan, Sherrelle            Arizona Chee                      1.40m    4-07.00 
 
Long Jump Young Women
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 6.36m  7/23/1994   Angela Henry, Omaha, NE                     
     JO Meet: J 6.36m  7/23/1994   Angela Henry, Omaha, NE                     
    AZ Assoc: A 5.69m  6/9/1991    Latosha Bailey, TAA                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Flannigan, Makaila           Arizona Chee           5.74m      5.43m   NWI  17-09.75 
  2 Muhammad, Salimah            Unattached             5.22m      4.85m   NWI  15-11.00 
 
Shot Put 4kg Young Women
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 15.82m  7/31/2003   Michelle Carter, Ovilla, TX                
     JO Meet: J 15.82m  7/31/2003   Michelle Carter, Ovilla, TX                
    AZ Assoc: A 13.61m  6/17/2000   Jennifer Penrose, UNA                      
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Demarr, Hannah               Arizona Chee                      9.65m   31-08.00 
  2 Jordan, Sherrelle            Arizona Chee                      9.08m   29-09.50 
  3 Campbell, Imari              Arizona Spee           8.81m      8.64m   28-04.25 
  4 Menlove, Anne                Arizona Chee                      7.78m   25-06.25 
 
Discus Throw 1kg Young Women
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 53.42m  7/9/1995    Suzy Powell, Joplin, MO                    
     JO Meet: J 52.49m  8/1/1982    Cindy Johnson, Mesa, AZ                    
    AZ Assoc: A 49.92m  6/18/1983   Cindy Johnson, UNA                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Scott, Jonnilynn             AZ Mustangs           34.44m     35.40m     116-02 
  2 Demarr, Hannah               Arizona Chee                     32.92m     108-00 
  3 Campbell, Imari              Arizona Spee          29.82m     28.59m      93-09 
  4 Collins, Samantha            Phoenix Bobc                     28.06m      92-01 
  5 Menlove, Anne                Arizona Chee                     22.39m      73-05 
 
Javelin Throw 600g Young Women
===================================================================================
     JO Meet: J 45.27m  8/2/2009    Ashley Aldredge, 06-24 Peak Perf           
    AZ Assoc: A 49.95m  5/21/2011   hannah carson, Arizona Chee                
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Collins, Samantha            Phoenix Bobc                     29.91m      98-01 
  2 Johnson, Plaserae            AZ Mustangs                      19.13m      62-09 
 
100 Meter Dash Sub-Bantam Boys
=================================================================================
    AZ Assoc: A 15.02  4/16/2011   Quaron Adams, Do Right Edu                  
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Boyd-matthews, Amier         Do Right Cou           15.50      15.37   NWI  4 
  2 King, Michael                Arizona Chee           16.10      15.98   NWI  4 
  3 TamplinJr, Errick            Alliance You           16.58      16.31   NWI  4 
  4 Howard, Omarion              AZ Mustangs            16.55      16.55   NWI  4 
  5 Mascarenas, Tyler            AZ Mustangs            16.88      16.56   NWI  4 
  6 Ortiz, Avaunt                Arizona Sain           16.80      16.62   NWI  4 
  7 Allison, Charlie             AZ Flames TC           17.08      16.75   NWI  4 
  8 Covington, Savion            Arizona Tita           17.37      17.04   NWI  3 
  9 Pyle, Dallas                 Arizona Puma           17.47      17.07   NWI  3 
 10 MonroeJr, Aaron              Usatf                             17.09   NWI  1 
 11 RutherfordIII, Joe           Arizona Sain           17.81      17.56   NWI  3 
 12 Overstreet, Mareon           AZ Flames TC           17.89      17.78   NWI  3 
 13 Kidd, Jordan                 Arizona Chee                      17.91   NWI  1 
 14 Wiley, Martel                Do Right Cou                      17.92   NWI  1 
 15 Brown, Taye                  Alliance You           17.62      18.03   NWI  3 
 16 Warren, Micah                Alliance You           17.86      18.38   NWI  3 
 17 Sauls, Garland               Arizona Tita           20.11      18.51   NWI  2 
 18 Vega, Paul                   Vail Vipers            21.00      18.65   NWI  2 
 19 Eubanks, Preston             Alliance You           19.86      18.76   NWI  3 
 20 ClarkJr, Terrance            Arizona Risi           18.66      19.03   NWI  3 
 21 Alberty, Darius              Arizona Risi           19.99      19.52   NWI  2 
 22 Rocha, Oscar                 Arizona Tita           20.11      19.61   NWI  2 
 23 Okeke, Dominic               Phoenix Bobc                      19.81   NWI  1 
 24 Ward, Marcus                 World Class            20.11      19.82   NWI  2 
 25 Jones, DeVon                 Do Right Cou                      19.91   NWI  2 
 26 Toussaint, Deontae           Arizona Sain                      20.96   NWI  1 
 
200 Meter Dash Sub-Bantam Boys
=================================================================================
    AZ Assoc: A 32.05  5/21/2011   Markye Wheaton, Do Right Edu                
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Boyd-matthews, Amier         Do Right Cou           32.00      33.31   NWI  4 
  2 King, Michael                Arizona Chee                      34.30   NWI  2 
  3 MonroeJr, Aaron              Usatf                             34.45   NWI  1 
  4 Howard, Omarion              AZ Mustangs            36.23      36.39   NWI  4 
  5 Covington, Savion            Arizona Tita           36.51      36.52   NWI  4 
  6 Wiley, Martel                Do Right Cou                      37.34   NWI  2 
  7 RutherfordIII, Joe           Arizona Sain                      37.49   NWI  2 
  8 Warren, Micah                Alliance You           38.48      38.31   NWI  3 
  9 Baker, Elijah                Arizona Elit                      38.68   NWI  1 
 10 Brown, Taye                  Alliance You           37.41      38.70   NWI  4 
 11 Mascarenas, Tyler            AZ Mustangs            37.40      39.03   NWI  4 
 12 ClarkJr, Terrance            Arizona Risi           39.95      39.68   NWI  3 
 13 Eubanks, Preston             Alliance You           42.31      40.73   NWI  3 
 14 Overstreet, Mareon           AZ Flames TC           40.69      41.10   NWI  3 
 15 Kidd, Jordan                 Arizona Chee                      41.25   NWI  2 
 16 Sauls, Garland               Arizona Tita           40.73      41.56   NWI  3 
 17 Jones, DeVon                 Do Right Cou                      42.14   NWI  1 
 18 Carr, Alexander              Huron Athlet           40.00      42.62   NWI  3 
 19 Ward, Marcus                 World Class            45.69      44.17   NWI  3 
 20 Alberty, Darius              Arizona Risi           45.59      44.24   NWI  3 
 
400 Meter Dash Sub-Bantam Boys
=========================================================================
    AZ Assoc: A 1:16.03  4/16/2011   Quaron Adams, Do Right Edu                
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Blevins, Zaire               Do Right Cou                    1:16.42  
  2 Boyd-matthews, Amier         Do Right Cou                    1:19.37  
  3 Ortiz, Avaunt                Arizona Sain         1:20.00    1:26.01  
  4 Jones, DeVon                 Do Right Cou                    1:37.34  
  5 Okeke, Dominic               Phoenix Bobc                    1:40.87  
  6 Overstreet, Mareon           AZ Flames TC                    1:41.98  
  7 Carr, Alexander              Huron Athlet         1:30.00    1:42.06  
  8 Toussaint, Deontae           Arizona Sain                    1:44.02  
 
800 Meter Run Sub-Bantam Boys
=========================================================================
    AZ Assoc: A 3:16.86  4/16/2011   Nicholas Nguyen, Gtd Go The D             
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Blevins, Zaire               Do Right Cou                    2:56.62A 
  2 Hawkins, Devean              AZ Mustangs          3:07.73    3:04.26A 
 
1500 Meter Run Sub-Bantam Boys
=========================================================================
    AZ Assoc: A 6:32.63  5/21/2011   Nicholas Nguyen, Gtd Go The D             
         bad: b 6:32.63  5/21/2011   Nicholas Nguyen, Gtd Go The D             
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Blevins, Zaire               Do Right Cou                    6:06.63b 
 
4x100 Meter Relay Sub-Bantam Boys
=========================================================================
    AZ Assoc: A 1:02.61  4/16/2011   Do Right Educational Sports Pr, Do Right E
                         Q Adams, C Baty, Z Blevins, M Wheaton             
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Alliance Youth Sports  'A'                        1:12.56    1:10.84  
     1) Brown, Taye                     2) Eubanks, Preston               
     3) TamplinJr, Errick               4) Warren, Micah                  
 
Long Jump Sub-Bantam Boys
========================================================================================
    AZ Assoc: A 3.42m  5/21/2011   Devon Grubbs, Arizona Flam                  
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Allison, Charlie             AZ Flames TC           3.11m      3.21m   NWI  10-06.50 
  2 MonroeJr, Aaron              Usatf                             3.11m   NWI  10-02.50 
  3 Pyle, Dallas                 Arizona Puma                      3.03m   NWI   9-11.25 
  4 Mascarenas, Tyler            AZ Mustangs            2.97m      2.83m   NWI   9-03.50 
  5 Vega, Paul                   Vail Vipers            2.76m      2.74m   NWI   9-00.00 
  6 Evans, Calvin                AZ Flames TC           2.89m      2.73m   NWI   8-11.50 
  7 Ortiz, Avaunt                Arizona Sain                      2.71m   NWI   8-10.75 
  8 King, Michael                Arizona Chee           3.96m      2.51m   NWI   8-03.00 
  9 Carr, Alexander              Huron Athlet                      2.33m   NWI   7-07.75 
 10 Toussaint, Deontae           Arizona Sain                      2.18m   NWI   7-02.00 
 11 Okeke, Dominic               Phoenix Bobc                      2.12m   NWI   6-11.50 
 12 RutherfordIII, Joe           Arizona Sain                      1.89m   NWI   6-02.50 
 13 Swenson, Jaiden              Vail Vipers            2.25m      1.73m   NWI   5-08.25 
 
Shot Put Sub-Bantam Boys
===================================================================================
    AZ Assoc: A 6.57m  5/21/2011   Mason Hickel, Arizona Elit                  
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Johnson, Kire                Unattached                        3.99m   13-01.25 
  2 Evans, Calvin                AZ Flames TC           4.54m      3.95m   12-11.50 
 
Javelin Throw 300g Sub-Bantam Boys
===================================================================================
    AZ Assoc: A 21.25m  4/16/2011   Amar Elmore, Do Right Edu                  
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Allison, Charlie             AZ Flames TC          21.29m     16.53m      54-03 
  2 Sauls, Garland               Arizona Tita                     15.75m      51-08 
  3 Vega, Paul                   Vail Vipers            7.89m     14.29m      46-10 
  4 Rocha, Oscar                 Arizona Tita           8.73m     12.57m      41-03 
  5 Swenson, Jaiden              Vail Vipers           13.04m     11.75m      38-06 
  6 Evans, Calvin                AZ Flames TC          12.09m     11.00m      36-01 
  7 Covington, Savion            Arizona Tita           5.93m     10.47m      34-04 
  8 Alberty, Darius              Arizona Risi                      6.18m      20-03 
 
100 Meter Dash Bantam Boys
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 12.73  7/28/1991   Richard Washington, Inglewood, CA           
     JO Meet: J 12.73  7/28/1991   Richard Washington, Inglewood, CA           
    AZ Assoc: A 13.08  4/29/1995   Arnold Bernard, AC                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Ruffin, Nigel                Arizona Risi           13.38      13.42   NWI  5 
  2 Adams, Quaron                Do Right Cou           14.00      13.98   NWI  5 
  3 Rice, Brenden                Arizona Chee           14.90      14.01   NWI  5 
  4 Tolton, Bijan                Arizona Tita           14.26      14.60   NWI  5 
  5 Walker, Jaleel               Arizona Sain           14.87      14.65   NWI  5 
  6 Young, Maurice               Arizona Chee           15.01      14.73   NWI  5 
  7 Douglass, Garrison           World Class            15.05      14.79   NWI  4 
  8 Ivie, Connor                 AZ Flames TC           14.64      14.82   NWI  5 
  9 Gatewood, Malachi            Alliance You           15.11      14.85   NWI  4 
 10 Cobb, Seth                   Arizona Chee                      14.86   NWI  2 
 11 Overstreet, Marlon           AZ Flames TC           15.06      14.97   NWI  4 
 12 Burke, Denzel                Arizona Risi           15.23      15.00   NWI  4 
 13 Woodard, Zachary             Arizona Risi           15.05      15.15   NWI  4 
 14 Farr, Shaquille              AZ Mustangs            15.36      15.17   NWI  4 
 15 Patton, Xavier               Arizona Risi           15.33      15.18   NWI  4 
 16 Mason, Jaden                 AZ Flames TC           15.44      15.27   NWI  3 
 17 Gilbert, Charles             Arizona Chee                      15.35   NWI  1 
 18 Sudduth, Evonte              AZ Flames TC                      15.47   NWI  2 
 18 Baty, Charles                Do Right Cou           15.22      15.47   NWI  4 
 20 Eubanks, Koen                Alliance You           16.00      15.48   NWI  3 
 21 Jeffery, Sargent             Arizona Tita           15.87      15.66   NWI  3 
 22 CervantesJr, Steven          Feel The Hea           16.01      15.78   NWI  3 
 23 Brown, Jamari                Arizona Sain                      15.89   NWI  1 
 24 Overstreet, Lewis            AZ Flames TC           16.68      16.18   NWI  3 
 25 Ballentine, Tarrick          AZ Flames TC           16.38      16.21   NWI  3 
 26 Standifer, Amez              World Class            16.73      16.38   NWI  3 
 27 Ward, Darius                 World Class            16.75      16.59   NWI  2 
 28 Fullwood, Brian              AZ Mustangs            17.04      16.78   NWI  2 
 29 Noyd, Russell                World Class            17.15      17.00   NWI  2 
 30 Elmore, Amar                 Do Right Cou                      17.43   NWI  1 
 31 Huff, Devin                  Vail Vipers            16.65      17.54   NWI  3 
 32 CarrIII, Larry               Arizona Puma           17.13      17.95   NWI  2 
 33 Vega, Carlos                 Coldwater Ex                      19.13   NWI  2 
 
200 Meter Dash Bantam Boys
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 25.83  8/2/2003    Rannell Hall, Miami, FL                     
     JO Meet: J 25.83  8/2/2003    Rannell Hall, Miami, FL                     
    AZ Assoc: A 26.59  6/16/2007   Paul Lucas, DR                              
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Rice, Brenden                Arizona Chee           29.25      29.49   NWI  5 
  2 Walker, Jaleel               Arizona Sain           29.85      30.34   NWI  5 
  3 Cobb, Seth                   Arizona Chee                      30.59   NWI  1 
  4 Gilbert, Charles             Arizona Chee                      30.74   NWI  1 
  5 Valentine, Dhayven           AZ Mustangs            31.79      30.75   NWI  4 
  6 Standifer, Amez              World Class                       30.77   NWI  1 
  7 Burke, Denzel                Arizona Risi           31.29      30.98   NWI  4 
  8 Wheaton, Markye              Do Right Cou           31.20      31.11   NWI  5 
  9 AdkinsonJr, Jason            Arizona Risi           30.58      31.15   NWI  5 
 10 Andrews, Jaden               Arizona Chee           30.62      31.21   NWI  5 
 11 Ivie, Connor                 AZ Flames TC           30.54      31.32   NWI  5 
 12 Patton, Xavier               Arizona Risi           33.09      31.47   NWI  3 
 13 Woodard, Zachary             Arizona Risi           32.12      31.57   NWI  4 
 14 Brown, Jamari                Arizona Sain           33.27      32.08   NWI  3 
 15 Gatewood, Malachi            Alliance You           31.78      32.15   NWI  4 
 16 Mason, Jaden                 AZ Flames TC           35.54      32.38   NWI  2 
 17 Farr, Shaquille              AZ Mustangs            33.17      32.39   NWI  3 
 18 Bell, Gavin                  Do Right Cou           32.12      32.56   NWI  4 
 19 Baty, Charles                Do Right Cou           32.10      32.60   NWI  4 
 20 CervantesJr, Steven          Feel The Hea           34.30      32.77   NWI  2 
 21 Banks, Donavan               Arizona Tita           35.27      33.08   NWI  2 
 22 JenkinsJr, Robert            Arizona Risi           33.92      33.18   NWI  3 
 23 Center, Davieon              Do Right Cou           32.51      33.26   NWI  4 
 24 Barger, Quenton              AZ Flames TC           34.25      33.47   NWI  3 
 25 Sudduth, Evonte              AZ Flames TC                      33.67   NWI  1 
 26 Knighton, DaVar              AZ Mustangs            33.08      33.82   NWI  3 
 27 Eubanks, Koen                Alliance You           34.21      34.17   NWI  3 
 28 Ward, Darius                 World Class            33.07      34.37   NWI  3 
 29 Ballentine, Tarrick          AZ Flames TC           36.69      34.97   NWI  2 
 30 Ruffin, Nigel                Arizona Risi           27.88      35.43   NWI  5 
 31 Silva, Luis                  Phoenix Bobc                      35.54   NWI  1 
 32 Beers, Brian                 AZ Mustangs            36.60      35.85   NWI  2 
 33 Overstreet, Lewis            AZ Flames TC           37.49      35.94   NWI  2 
 34 CarrIII, Larry               Arizona Puma           34.94      36.07   NWI  2 
 35 Fullwood, Brian              AZ Mustangs            36.17      36.95   NWI  2 
 36 Vega, Carlos                 Coldwater Ex                      40.39   NWI  1 
 
400 Meter Dash Bantam Boys
============================================================================
 Nat'l Youth: N   58.74  7/25/1997   Jules Noel, Boynton Beach, FL             
     JO Meet: J   58.74  7/25/1997   Jules Noel, Boynton Beach, FL             
    AZ Assoc: A 1:01.41  6/16/2007   Paul Lucas, DR                            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Scott, Domenec               Do Right Cou         1:06.00    1:07.83   3 
  2 Andrews, Jaden               Arizona Chee         1:10.00    1:09.69   3 
  3 AdkinsonJr, Jason            Arizona Risi         1:09.47    1:10.06   3 
  4 Valentine, Dhayven           AZ Mustangs          1:15.69    1:13.09   2 
  5 Gatewood, Malachi            Alliance You         1:14.17    1:14.10   3 
  6 Gilbert, Charles             Arizona Chee                    1:14.17   1 
  7 Baty, Charles                Do Right Cou         1:13.00    1:14.43   3 
  8 Woodard, Zachary             Arizona Risi         1:20.88    1:14.58   2 
  9 Silva, Luis                  Phoenix Bobc                    1:15.76   3 
 10 Banks, Donavan               Arizona Tita                    1:16.20   1 
 11 Brown, Jamari                Arizona Sain         1:19.00    1:16.60   2 
 12 JenkinsJr, Robert            Arizona Risi         1:16.55    1:16.98   2 
 13 Barger, Quenton              AZ Flames TC         1:20.46    1:16.99   2 
 14 Bell, Gavin                  Do Right Cou         1:12.00    1:17.29   3 
 15 Nasewytewa, Henry            Arizona Sain                    1:23.51   1 
 16 Eubanks, Koen                Alliance You         1:28.41    1:24.20   2 
 17 Merritt, Aiden               Arizona Elit         1:21.00    1:27.39   2 
 18 Noyd, Russell                World Class                     1:27.81   1 
 19 Beers, Brian                 AZ Mustangs          1:24.15    1:29.11   2 
 
800 Meter Run Bantam Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 2:19.74  7/30/2005   Robert Amick, unattached-14               
     JO Meet: J 2:19.74  7/30/2005   Robert Amick, unattached-14               
    AZ Assoc: A 2:30.74  5/19/2005   Ryan Silva, UNA                           
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Cruz, Jay                    Arizona Sain         2:37.00    2:38.45  
  2 Lovejr, Demetris             Do Right Cou         2:37.00    2:40.20  
  3 Leal, Roberto                Coldwater Ex                    2:49.00  
  4 Zapata-Trejo, Erick          AZ Mustangs          2:47.12    2:52.75  
  5 Ali, Ty                      Arizona Risi         2:54.20    2:57.30  
  6 Nasewytewa, Henry            Arizona Sain                    2:59.12  
  7 CarrIII, Larry               Arizona Puma         3:22.00    3:14.27  
 
1500 Meter Run Bantam Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 4:43.70  7/31/2005   Robert Amick, unattached-14               
     JO Meet: J 4:43.70  7/31/2005   Robert Amick, unattached-14               
    AZ Assoc: A 5:03.80  4/11/1987   Joe Acosta, SS                            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Lovejr, Demetris             Do Right Cou         5:39.00    5:31.37  
  2 Cruz, Jay                    Arizona Sain         5:34.00    5:38.73  
  3 Leal, Roberto                Coldwater Ex                    5:56.69  
  4 Zapata-Trejo, Erick          AZ Mustangs          5:51.03    5:57.30  
  5 Ali, Ty                      Arizona Risi         6:11.70    6:12.30  
 
4x100 Meter Relay Bantam Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 51.63  8/3/2003    Miamia Metro-Dade, Miami, FL                
                       Leo Simmons, Darryl Brown, Shaquille Kearse, Ranne
     JO Meet: J 51.63  8/3/2003    Miamia Metro-Dade, Miami, FL                
                       Leo Simmons, Darryl Brown, Shaquille Kearse, Ranne
    AZ Assoc: A 54.06  6/26/2000   Do Right                                    
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Do Right Cougars  'A'                               56.00      55.55  
     1) Adams, Quaron                   2) Scott, Domenec                 
     3) Vaughn, Martin                  4) Wheaton, Markye                
  2 Arizona Rising Suns TC  'A'                       1:00.93      56.77  
     1) Burke, Denzel                   2) Green, Joscelyn                
     3) Patton, Xavier                  4) Ruffin, Nigel                  
  3 Arizona Cheetahs Track CL  'A'                    1:00.00      58.00  
     1) Andrews, Jaden                  2) Cobb, Seth                     
     3) Rice, Brenden                   4) Young, Maurice                 
  4 Arizona Titans  'A'                                 59.84      58.56  
     1) Banks, Donavan                  2) Hill, Yurias                   
     3) Jeffery, Sargent                4) Tolton, Bijan                  
 
4x400 Meter Relay Bantam Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 4:11.54  7/30/2000   Speed City TC                             
                         Kwame Morgan, Anthony Williams, Tariq Adams, Misha
     JO Meet: J 4:11.54  7/30/2000   Speed City TC                             
                         Kwame Morgan, Anthony Williams, Tariq Adams, Misha
    AZ Assoc: A 4:39.35  5/24/1992   Jesse Owens Memorial                      
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Do Right Cougars  'A'                             4:44.00    4:43.08  
     1) Adams, Quaron                   2) Scott, Domenec                 
     3) Vaughn, Martin                  4) Wheaton, Markye                
  2 Arizona Rising Suns TC  'A'                       4:44.69    5:08.32  
     1) AdkinsonJr, Jason               2) Ali, Ty                        
     3) Green, Joscelyn                 4) JenkinsJr, Robert              
 
High Jump Bantam Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 1.55m  1977        David Mosley, Sunnyvale, CA                 
     JO Meet: J 1.55m  1977        David Mosley, Sunnyvale, CA                 
    AZ Assoc: A 1.43m  6/10/1980   James Turner, CG                            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Douglass, Garrison           World Class            1.04m      1.05m    3-05.25 
  1 Standifer, Amez              World Class            1.04m      1.05m    3-05.25 
  1 Bell, Gavin                  Do Right Cou                      1.05m    3-05.25 
  4 Shaver, Noah                 Phoenix Bobc                      0.95m    3-01.25 
 
Long Jump Bantam Boys
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 4.97m  7/29/2003   Thomas Johnson, Dallas, TX                  
     JO Meet: J 4.97m  7/29/2003   Thomas Johnson, Dallas, TX                  
    AZ Assoc: A 4.55m  5/2/2009    Tehran Thomas, Arizona Sain                 
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Tolton, Bijan                Arizona Tita                      4.22m   NWI  13-10.25 
  2 Ivie, Connor                 AZ Flames TC           4.07m      4.00m   NWI  13-01.50 
  3 Young, Maurice               Arizona Chee           4.26m      3.80m   NWI  12-05.75 
  4 Valentine, Dhayven           AZ Mustangs            3.85m      3.75m   NWI  12-03.75 
  5 Sudduth, Evonte              AZ Flames TC                      3.71m   NWI  12-02.25 
  5 Douglass, Garrison           World Class            3.66m      3.71m   NWI  12-02.25 
  7 Green, Joscelyn              Arizona Risi                      3.69m   NWI  12-01.25 
  8 CervantesJr, Steven          Feel The Hea           3.62m      3.46m   NWI  11-04.25 
  9 Walker, Jaleel               Arizona Sain                      3.32m   NWI  10-10.75 
 10 Mason, Jaden                 AZ Flames TC           3.64m      3.23m   NWI  10-07.25 
 11 Knighton, DaVar              AZ Mustangs            3.43m      2.80m   NWI   9-02.25 
 12 Standifer, Amez              World Class            3.05m      2.79m   NWI   9-02.00 
 13 Fullwood, Brian              AZ Mustangs            2.90m      2.77m   NWI   9-01.25 
 14 Huff, Devin                  Vail Vipers            2.86m      2.69m   NWI   8-10.00 
 15 Ward, Darius                 World Class            3.30m      2.66m   NWI   8-08.75 
 16 Ballentine, Tarrick          AZ Flames TC           2.82m      2.57m   NWI   8-05.25 
 17 Noyd, Russell                World Class            2.64m      1.73m   NWI   5-08.25 
 
Shot Put 6 lb. Bantam Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 12.44m  8/2/2003    Jon Allen, Houston,TX                      
     JO Meet: J 12.44m  8/2/2003    Jon Allen, Houston,TX                      
    AZ Assoc: A  9.82m  3/21/1987   Jason Fogel, MP                            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Center, Davieon              Do Right Cou                      9.14m   30-00.00 
  2 Vaughn, Martin               Do Right Cou           8.53m      8.56m   28-01.00 
  3 Wilson, Darick               Alliance You           7.17m      7.81m   25-07.50 
  4 Elmore, Amar                 Do Right Cou           7.62m      7.29m   23-11.00 
  5 Shaver, Noah                 Phoenix Bobc                      6.90m   22-07.75 
  6 Mascarenas, Jonathan         AZ Mustangs            5.84m      6.09m   19-11.75 
 
Javelin Throw 300g Bantam Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 41.16m  6/10/2007   Armand Shyne, Fairoaks, CA                 
     JO Meet: J 40.47m  7/26/2008   Otis Statum, 38 3M Track Clu               
    AZ Assoc: A 38.62m  6/9/2010    Carlan Naisant, 1048 AZ Flames             
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Shaver, Noah                 Phoenix Bobc                     30.52m     100-01 
  2 Overstreet, Marlon           AZ Flames TC          18.55m     25.24m      82-10 
  3 Elmore, Amar                 Do Right Cou          23.16m     23.56m      77-03 
  4 Center, Davieon              Do Right Cou                     22.44m      73-07 
  5 Jeffery, Sargent             Arizona Tita                     16.43m      53-11 
  6 Huff, Devin                  Vail Vipers           14.84m     16.11m      52-10 
  7 Mascarenas, Jonathan         AZ Mustangs           14.09m     14.30m      46-11 
 
100 Meter Dash Midget Boys
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 11.64  7/26/2009   Bryce Love, Carolina Elite/Dunham,NC        
     JO Meet: J 11.70  8/2/1998    Michael Grant,  Darian Trout Brown 08, Decat
    AZ Assoc: A 12.17  5/7/1983    Vance Ross, AP                              
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Russell, Christopher         Arizona Risi           12.91      12.81   NWI  5 
  2 Anderson, Drake              Arizona Chee           12.98      12.88   NWI  5 
  3 White, Keshaud               Do Right Cou           12.67      13.28   NWI  5 
  4 Griffin, Marquis             Arizona Tita           13.64      13.29   NWI  5 
  5 Covington, Jacobe            Arizona Tita           12.96      13.42   NWI  5 
  6 Oliver, Marcel               Arizona Risi           13.53      13.57   NWI  5 
  7 Parker, Jordin               Arizona Chee           13.70      13.84   NWI  5 
  8 Jackson, Alden               Unattached                        13.97   NWI  2 
  9 Jackson, Devion              Do Right Cou           14.60      14.02   NWI  4 
 10 GilmoreII, Bryan             Alliance You           14.09      14.03   NWI  4 
 11 Norvell II, Marcus           Arizona Chee           14.01      14.13   NWI  4 
 12 Johnson, Plas                AZ Mustangs                       14.15   NWI  2 
 13 Knighton, Darryl             AZ Mustangs                       14.16   NWI  1 
 14 Taylor, Kiondre              Arizona Chee                      14.17   NWI  1 
 15 Rodgers, Rodney              Vail Vipers            14.06      14.23   NWI  4 
 16 Kealoha, Brock               Vail Vipers            14.41      14.28   NWI  4 
 17 Williams, Zion               Arizona Chee                      14.41   NWI  2 
 18 Taylor, Jaelon               Arizona Risi           14.11      14.59   NWI  4 
 19 Brown, John                  Arizona Sain                      14.77   NWI  1 
 20 Blue, Thairyk                Unattached                        14.87   NWI  1 
 21 Windfield, Samuel            Arizona Spee           14.94      15.00   NWI  4 
 22 Potts, Trayvon               Do Right Cou           15.22      15.18   NWI  3 
 23 Jones, Caleb                 AZ Mustangs            15.97      15.19   NWI  3 
 24 Delgado, Jason               Arizona Chee                      15.24   NWI  1 
 25 Hunter, Thayne               Alliance You                      15.25   NWI  1 
 26 AndrewsJr, Haudarie          Arizona Risi           15.36      15.49   NWI  3 
 27 Smith, Donald                AZ Mustangs            15.43      15.65   NWI  3 
 28 Williams, TaiJhuan           AZ Mustangs            15.68      16.00   NWI  3 
 29 Miller, Ryan                 AZ Mustangs            16.47      16.64   NWI  3 
 30 Reeves, Ceth                 Arizona Elit           17.20      18.01   NWI  2 
 31 Womack, Jasper               Alliance You           18.72      18.91   NWI  2 
 
200 Meter Dash Midget Boys
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 23.37  8/1/2009    Bryce Love, Carolina Elite/Raleigh,N        
     JO Meet: J 23.37  8/1/2009    Bryce Love, 16 Carolina Elit                
    AZ Assoc: A 25.00  5/18/2002   Marcus Wheaton, DR                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 DavisonII, Brian             Arizona Risi           27.84      26.40   NWI  5 
  2 Smith, James                 AZ Flames TC           28.56      27.44   NWI  4 
  3 Parker, Jordin               Arizona Chee           28.15      28.39   NWI  4 
  4 Knighton, Darryl             AZ Mustangs            29.55      28.84   NWI  4 
  5 Ammons, DJ                   Arizona Elit           29.13      29.35   NWI  4 
  6 GilmoreII, Bryan             Alliance You           29.94      29.78   NWI  4 
  7 Taylor, Jaelon               Arizona Risi           29.38      29.84   NWI  4 
  8 Eubanks, Devin               Alliance You           31.32      29.94   NWI  3 
  8 Delgado, Jason               Arizona Chee                      29.94   NWI  2 
 10 Johnson, Plas                AZ Mustangs            29.55      30.23   NWI  4 
 11 Windfield, Samuel            Arizona Spee           31.92      30.95   NWI  3 
 11 Miller, Ryan                 AZ Mustangs            36.82      30.95   NWI  2 
 13 Brown, John                  Arizona Sain           30.46      31.10   NWI  4 
 14 Brooks, Elisha               Unattached                        31.99   NWI  2 
 14 Hunter, Thayne               Alliance You           32.02      31.99   NWI  3 
 16 Taylor, Kiondre              Arizona Chee                      32.02   NWI  2 
 16 AndrewsJr, Haudarie          Arizona Risi           32.04      32.02   NWI  3 
 18 Potts, Trayvon               Do Right Cou           34.16      32.27   NWI  2 
 19 Williams, TaiJhuan           AZ Mustangs            31.61      32.28   NWI  3 
 20 Russell, Christopher         Arizona Risi           26.12      32.32   NWI  5 
 21 Flores, Jacob                AZ Mustangs                       32.41   NWI  2 
 21 Sneed, Dajon                 Arizona Tita           33.45      32.41   NWI  3 
 23 Jones, Caleb                 AZ Mustangs            33.66      33.45   NWI  2 
 24 Brown, Jamar                 Alliance You           32.92      33.46   NWI  3 
 25 Tellis, Leroy                Arizona Risi           27.16      33.49   NWI  5 
 26 Griffin, Marquis             Arizona Tita           27.07      35.15   NWI  5 
 27 England, Joshua              Arizona Risi           28.12      35.49   NWI  5 
 28 Covington, Jacobe            Arizona Tita           27.50      36.64   NWI  5 
 
400 Meter Dash Midget Boys
============================================================================
 Nat'l Youth: N 50.75  8/2/2009    Bryce Love, Carolina Elite/Raleigh,N        
     JO Meet: J 50.75  8/2/2009    Bryce Love, 16 Carolina Elit                
    AZ Assoc: A 56.91  7/14/2003   Marcus Wheaton, DR                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 White, Keshaud               Do Right Cou         1:02.00    1:01.53   4 
  2 Hampton, Dominique           Arizona Risi         1:03.45    1:03.73   4 
  3 Anderson, Drake              Arizona Chee         1:05.00    1:04.03   4 
  4 Jones, Delvin                Arizona Risi         1:07.33    1:04.82   4 
  5 DavisonII, Brian             Arizona Risi         1:04.41    1:04.83   4 
  6 Johnson, Plas                AZ Mustangs          1:12.91    1:06.60   3 
  7 Jackson, Alden               Unattached                      1:07.17   1 
  8 Corrales, Jason              Arizona Tita         1:05.77    1:07.49   4 
  9 Knighton, Darryl             AZ Mustangs          1:06.87    1:09.09   4 
 10 GilmoreII, Bryan             Alliance You         1:09.60    1:09.16   3 
 11 Jackson, Devion              Do Right Cou         1:13.00    1:10.08   3 
 12 Flores, Jacob                AZ Mustangs          1:09.15    1:10.74   4 
 13 Brown, Jamar                 Alliance You         1:12.55    1:12.28   3 
 14 Hunter, Thayne               Alliance You         1:15.22    1:13.47   2 
 15 Eubanks, Devin               Alliance You         1:10.09    1:14.06   3 
 15 Potts, Trayvon               Do Right Cou         1:16.00    1:14.06   2 
 17 Brown, John                  Arizona Sain         1:15.00    1:18.12   2 
 18 Blue, Thairyk                Unattached                      1:19.36   1 
 19 AndrewsJr, Haudarie          Arizona Risi         1:14.25    1:19.95   3 
 20 Buntin, Cameron              Vail Vipers          1:22.22    1:21.33   2 
 21 Reeves, Ceth                 Arizona Elit         1:23.00    1:25.71   2 
 
800 Meter Run Midget Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 2:07.21  7/29/2001   Reginald Warren, Sacramento, CA           
     JO Meet: J 2:06.51  7/30/2005   Elias Gedyon, Quiet Fire                  
    AZ Assoc: A 2:15.50  7/16/1989   Joe Acosta, SS                            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Corrales, Jason              Arizona Tita         2:27.39    2:25.82  
  2 Nasewytewa, Lee              Arizona Sain         2:36.00    2:34.94  
  3 Brown, Jamar                 Alliance You         2:46.10    2:41.03  
  4 Overson, Ethan               Vail Vipers          3:03.78    2:57.99  
  5 Kisiel, Collin               Vail Vipers          3:16.06    3:13.11  
  6 Castillo, Adrian             Coldwater Ex                    3:49.39  
 
1500 Meter Run Midget Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 4:22.58  1980        Tony Perez, Eugene, OR                    
     JO Meet: J 4:30.87  7/31/2005   Elias Gedyon, Quiet Fire                  
    AZ Assoc: A 4:43.15  6/22/1996   Billy Smith, UNA                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Nasewytewa, Lee              Arizona Sain                    5:11.31  
  2 Stanek, Christopher          Go The Dista         5:39.00    5:39.56  
  3 Arreola, Uriel               Ariz Bushmas                    5:40.90  
  4 Castillo, Adrian             Coldwater Ex                    8:38.02  
 
3000 Meter Run Midget Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 9:38.52  8/1/1998    Chris Dominic, San Lorenzo, CA            
     JO Meet: J 9:38.52  8/1/1998    Chris Dominic, San Lorenzo, CA            
    AZ Assoc: A 9:35.31  6/19/2001   Christian Clegg, AH                       
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Miller, Jacob                Go The Dista        13:00.00   11:50.34  
  2 Arreola, Uriel               Ariz Bushmas                   12:05.22  
  3 Overson, Ethan               Vail Vipers         12:25.00   12:35.03  
 
80 Meter Hurdles (30") Midget Boys
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 11.74  7/26/1997   Kenny Lambe, Hilton Head, SC                
     JO Meet: J 11.74  7/26/1997   Kenny Lambe, Hilton Head, SC                
    AZ Assoc: A 12.46  7/16/2000   Marcus Clanton, LTC                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Smith, James                 AZ Flames TC           12.53      12.48   NWI 
  2 White, Keshaud               Do Right Cou           12.50      13.05   NWI 
  3 Simmons, Noah                AZ Flames TC           14.90      15.17   NWI 
 
4x100 Meter Relay Midget Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 47.54  7/15/2004   Dallas Blade, Arlington, TX                 
     JO Meet: J 47.75  7/31/1994   Glenarden TC, Upper Marlboro, MD            
                       B Haigler, K Lewis, H Jefferson, A Washington     
    AZ Assoc: A 50.56  5/18/2002   Arizona Cheetahs                            
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Arizona Rising Suns TC  'A'                         51.38      51.14  
     1) Hampton, Dominique              2) Oliver, Marcel                 
     3) Russell, Christopher            4) Tellis, Leroy                  
 -- Vail Vipers TC  'A'                                 57.00         DQ  
     1) Buntin, Cameron                 2) Huff, Ethan                    
     3) Kealoha, Brock                  4) Rodgers, Rodney                
 
4x400 Meter Relay Midget Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 3:47.50  7/31/1994   Glenarden TC, Upper Marlboro, MD          
                         B Haigler, K Lewis, H Jefferson, A Washington     
     JO Meet: J 3:47.50  7/31/1994   Glenarden TC, Upper Marlboro, MD          
                         B Haigler, K Lewis, H Jefferson, A Washington     
    AZ Assoc: A 4:11.08  6/8/2010    1048 Arizona Titans, 1048 AZ Titans       
                         P Kadiri, T Ross, A Sauls                         
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Arizona Rising Suns TC  'A'                       4:27.45    4:25.11  
     1) DavisonII, Brian                2) England, Joshua                
     3) Hampton, Dominique              4) Tellis, Leroy                  
 
High Jump Midget Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 1.75m  1979        David Mosley, Palo Alto, CA                 
     JO Meet: J 1.75m  1979        David Mosley, Palo Alto, CA                 
    AZ Assoc: A 1.66m  5/18/1985   Darren Reid, PP                             
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Simmons, Noah                AZ Flames TC           1.35m      1.35m    4-05.00 
  2 White, Carmayne              Do Right Cou           1.52m      1.30m    4-03.25 
  3 Jackson, Devion              Do Right Cou           1.22m      1.20m    3-11.25 
  4 Ransom, Ryan                 Do Right Cou                      1.05m    3-05.25 
 
Long Jump Midget Boys
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 5.51m  7/30/2005   Matthew Green, Mon Valley                   
     JO Meet: J 5.51m  7/30/2005   Matthew Green, Mon Valley                   
    AZ Assoc: A 5.45m  5/18/1994   Galindo Godinez, SS                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Griffin, Marquis             Arizona Tita           4.95m      5.11m   NWI  16-09.25 
  2 Anderson, Drake              Arizona Chee           4.51m      4.98m   NWI  16-04.25 
  3 Ammons, DJ                   Arizona Elit           4.79m      4.47m   NWI  14-08.00 
  4 Parker, Jordin               Arizona Chee           4.48m      4.41m   NWI  14-05.75 
  5 Duecker, Kurt                Feel The Hea           4.08m      4.32m   NWI  14-02.25 
  5 Taylor, Jaelon               Arizona Risi                      4.32m   NWI  14-02.25 
  7 England, Joshua              Arizona Risi                      4.28m   NWI  14-00.50 
  8 Simmons, Noah                AZ Flames TC           4.53m      4.27m   NWI  14-00.25 
  9 Oliver, Marcel               Arizona Risi                      4.19m   NWI  13-09.00 
 10 Jackson, Alden               Unattached                        4.16m   NWI  13-07.75 
 11 Huff, Ethan                  Vail Vipers            4.00m      4.04m   NWI  13-03.25 
 12 Jones, Caleb                 AZ Mustangs                       3.95m   NWI  12-11.50 
 13 Windfield, Samuel            Arizona Spee           3.94m      3.93m   NWI  12-10.75 
 14 Kealoha, Brock               Vail Vipers            4.03m      3.90m   NWI  12-09.50 
 15 Blue, Thairyk                Unattached                        3.87m   NWI  12-08.50 
 16 Grubbs, Tyson                AZ Flames TC           3.73m      3.84m   NWI  12-07.25 
 17 Delgado, Jason               Arizona Chee                      3.67m   NWI  12-00.50 
 18 Covington, Jacobe            Arizona Tita           4.01m      3.59m   NWI  11-09.50 
 19 Taylor, Kiondre              Arizona Chee                      3.42m   NWI  11-02.75 
 20 Ransom, Ryan                 Do Right Cou                      3.27m   NWI  10-08.75 
 21 Sneed, Dajon                 Arizona Tita                      3.07m   NWI  10-01.00 
 -- Reeves, Ceth                 Arizona Elit           3.21m       FOUL                 
 
Shot Put 6 lb. Midget Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 14.70m  7/28/2006   Ashton Henderson, 09-Tulsa Exp             
     JO Meet: J 15.77m  8/2/2009    Aaron Hanna, 14 Miami Dade TC              
    AZ Assoc: A 13.11m  7/16/1994   Clay Olsen, UNA                            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 King, Emery                  AZ Flames TC           8.59m      8.61m   28-03.00 
  2 Mack, Semahja                Unattached                        8.40m   27-06.75 
  3 Grubbs, Tyson                AZ Flames TC           7.95m      8.01m   26-03.50 
  4 Motes, Matthew               Arizona Chee           7.57m      7.84m   25-08.75 
  5 Shaver, Austin               AZ Mustangs            5.93m      6.19m   20-03.75 
  6 Buntin, Cameron              Vail Vipers                       5.63m   18-05.75 
 
Discus Throw 1kg Midget Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 38.62m  7/28/1994   Phillip Tabor, Ardmore, OK                 
     JO Meet: J 39.32m  7/30/2009   Aaron Hanna, 14 Miami Dade TC              
    AZ Assoc: A 31.44m  7/16/1994   Clay Olsen, UNA                            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Mack, Semahja                Unattached                       23.87m      78-04 
  2 King, Emery                  AZ Flames TC          20.41m     20.24m      66-05 
  3 White, Carmayne              Do Right Cou          15.24m     14.32m      47-00 
  4 Shaver, Austin               AZ Mustangs           13.08m     13.66m      44-10 
  5 Motes, Matthew               Arizona Chee          19.77m     11.53m      37-10 
 
Javelin Throw 300g Midget Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 54.53m  7/21/2006   Aaron Potter, Eugene, OR                   
     JO Meet: J 51.98m  7/30/2009   Armand Shyne, 14-38 3M Track C             
    AZ Assoc: A 50.33m  4/30/2011   Marcus Naisant, Arizona Flam               
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Naisant, Carlan              AZ Flames TC          42.85m     44.05m     144-06 
  2 Smith, James                 AZ Flames TC          42.77m     39.72m     130-04 
  3 Huff, Ethan                  Vail Vipers           31.83m     32.85m     107-09 
  4 Grubbs, Tyson                AZ Flames TC          28.43m     31.38m     102-11 
  5 King, Emery                  AZ Flames TC          25.73m     31.14m     102-02 
  6 Rodgers, Rodney              Vail Vipers           28.45m     30.68m     100-08 
  7 Motes, Matthew               Arizona Chee          24.96m     28.60m      93-10 
  8 White, Carmayne              Do Right Cou          30.18m     26.17m      85-10 
  9 Flores, Jacob                AZ Mustangs           21.84m     25.02m      82-01 
 10 Overson, Ethan               Vail Vipers           21.04m     20.72m      68-00 
 11 Kisiel, Collin               Vail Vipers           16.46m     18.68m      61-03 
 12 Ransom, Ryan                 Do Right Cou                     13.74m      45-01 
 
100 Meter Dash Youth Boys
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 10.94  7/28/2000   Michael Grant, GA                           
     JO Meet: J 10.94  7/28/2000   Michael Grant, GA                           
    AZ Assoc: A 11.23  6/24/1990   Trevor Wells, FFS                           
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Ross, Tavian                 Arizona Tita           11.59      11.81   NWI  6 
  2 Flores, Nathan               Arizona Risi           12.11      12.06   NWI  6 
  3 Brandon, Austyn              AZ Flames TC           12.18      12.14   NWI  6 
  4 Sauls, Aaron                 Arizona Tita           12.16      12.28   NWI  6 
  5 Beckon, Bryan                Arizona Tita           12.32      12.32   NWI  6 
  6 Griffin, DaJon               Arizona Sain                      12.46   NWI  3 
  7 White, Rakevion              Do Right Cou           12.30      12.56   NWI  6 
  8 Williams, Dereck             Arizona Chee           12.55      12.63   NWI  5 
  9 Stephens, Anthony            Arizona Sain           12.80      12.65   NWI  5 
 10 Jones, DeMontay              Arizona Risi           12.23      12.70   NWI  6 
 11 Hayes-Green, Trevell         Arizona Chee                      12.88   NWI  2 
 12 Bardwell-Jones, Darren       Arizona Chee                      12.94   NWI  1 
 13 Woodberry, Antwaun           Arizona Risi           13.06      12.95   NWI  4 
 14 Okwoli, Ibe                  Unattached                        12.99   NWI  3 
 15 Joiner, Jamarye              Vail Vipers            12.80      13.17   NWI  5 
 16 Williams, Robert             Do Right Cou           12.90      13.26   NWI  5 
 17 Taylor, Cameron              Arizona Risi           13.34      13.30   NWI  4 
 18 Williams, Treyvon            Arizona Sain                      13.33   NWI  2 
 19 Siaha, Antony                Arizona Tita           13.33      13.38   NWI  4 
 20 Park, Tannor                 Arizona Tita           13.87      14.02   NWI  4 
 21 Wickens, Jack                AZ Flames TC           14.11      14.08   NWI  4 
 22 Shadd, Nigel                 Arizona Chee                      14.33   NWI  3 
 22 Scalia, Clark                Arizona Elit                      14.33   NWI  1 
 24 Shaver, Ryan                 Phoenix Bobc                      14.76   NWI  2 
 25 Diaz, Jonah                  Alliance You           15.30      15.13   NWI  3 
 
200 Meter Dash Youth Boys
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 21.84              Michael Grant, GA                           
     JO Meet: J 21.84              Michael Grant, GA                           
    AZ Assoc: A 23.16  7/7/1999    Darius Cade, AC                             
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Sauls, Aaron                 Arizona Tita           24.56      24.42   NWI  5 
  2 Brandon, Austyn              AZ Flames TC           24.50      24.71   NWI  5 
  3 Williams, Dereck             Arizona Chee                      25.33   NWI  5 
  4 Jones, DeMontay              Arizona Risi           25.28      25.49   NWI  5 
  5 Stephens, Anthony            Arizona Sain           25.62      25.91   NWI  5 
  6 Anderson, Marquis            Arizona Risi           26.23      25.95   NWI  4 
  7 Williams, Robert             Do Right Cou           26.34      26.20   NWI  4 
  8 Woodberry, Antwaun           Arizona Risi           26.78      26.38   NWI  4 
  9 Okwoli, Ibe                  Unattached                        26.49   NWI  1 
 10 Taylor, Cameron              Arizona Risi           27.27      26.81   NWI  4 
 11 Siaha, Antony                Arizona Tita           27.35      27.13   NWI  3 
 12 Williams, Treyvon            Arizona Sain                      27.32   NWI  2 
 13 Park, Tannor                 Arizona Tita           28.61      28.47   NWI  3 
 14 Green, Jaylon                AZ Mustangs            27.93      29.17   NWI  3 
 15 Shadd, Nigel                 Arizona Chee                      30.16   NWI  2 
 16 Brown, Terrell               Alliance You           31.87      31.16   NWI  3 
 17 Diaz, Jonah                  Alliance You           31.03      31.53   NWI  3 
 18 Shaver, William              AZ Mustangs                       31.90   NWI  2 
 
400 Meter Dash Youth Boys
============================================================================
 Nat'l Youth: N 47.16  8/1/1993    W.Obea Moore, Los Angeles, CA               
     JO Meet: J 47.16  8/1/1993    W.Obea Moore, Los Angeles, CA               
    AZ Assoc: A 52.15  6/8/1996    Darren Matthews, AC                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Sauls, Aaron                 Arizona Tita                      56.18   2 
  2 Beckon, Bryan                Arizona Tita         1:00.44      57.04   3 
  3 Flores, Nathan               Arizona Risi           57.83      57.08   4 
  4 Udom, Israel                 Unattached                        57.40   2 
  5 Stephens, Anthony            Arizona Sain           57.36      57.73   4 
  6 Williams, Robert             Do Right Cou           58.00      58.07   4 
  7 Anderson, Marquis            Arizona Risi           58.22      59.02   4 
  8 Jones, DeMontay              Arizona Risi         1:01.21    1:00.13   3 
  9 Williams, Treyvon            Arizona Sain         1:01.00    1:00.83   3 
 10 Siaha, Antony                Arizona Tita                    1:03.64   2 
 11 Franklin, Tyler              Arizona Risi         1:04.74    1:06.53   3 
 12 Hawkins, Makari              Do Right Cou         1:00.00    1:07.30   4 
 13 Brown, Terrell               Alliance You         1:07.05    1:08.78   3 
 14 Park, Tannor                 Arizona Tita         1:07.33    1:10.71   3 
 15 Carr, Nikolas                Huron Athlet         1:08.00    1:13.56   2 
 16 Diaz, Jonah                  Alliance You         1:16.86    1:18.66   2 
 
800 Meter Run Youth Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 1:56.36  7/1/2001    Cody Harper, Albuquerque, NM              
     JO Meet: J 1:56.36  7/1/2001    Cody Harper, Albuquerque, NM              
    AZ Assoc: A 2:04.67  6/18/1996   Darren Matthews, AC                       
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Ross, Tavian                 Arizona Tita         2:14.86    2:06.41  
  2 Burks, Cade                  Arizona Chee                    2:06.91  
  3 Vidavre, Marciano            Arizona Chee         2:15.00    2:08.91  
  4 Beckon, Bryan                Arizona Tita         2:22.96    2:18.72  
  5 Eversden, Graham             Unattached           2:23.00    2:22.20  
  6 Hawkins, Makari              Do Right Cou         2:15.00    2:32.53  
  7 Franklin, Tyler              Arizona Risi         2:37.55    2:32.74  
  8 Brown, Terrell               Alliance You                    2:34.47  
  9 Floyd, Nicholas              AZ Mustangs          5:20.50    2:37.28  
 10 Otis, Tyler                  Unattached           2:40.09    2:43.13  
 11 Carr, Nikolas                Huron Athlet         2:45.00    2:47.36  
 12 Chichester, Justin           Phoenix Bobc                    2:56.99  
 
1500 Meter Run Youth Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 4:04.72  7/10/1983   Jason Lienau, Eugene,OR                   
     JO Meet: J 4:05.25  7/29/2007   Elias Gedyon, 16 33 Quiet Fire            
    AZ Assoc: A 4:21.76  5/23/1980   Jeff Cannada, AP                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Hawkins, Makari              Do Right Cou         5:00.00    4:54.56  
  2 Caruso, Nicolas              Arizona Blaz         4:58.00    4:56.21  
  3 Eversden, Graham             Unattached           5:06.00    5:12.57  
  4 Floyd, Nicholas              AZ Mustangs         11:20.60    5:33.29  
  5 Rahman, Samir                Phoenix Bobc                    5:36.62  
  6 Otis, Tyler                  Unattached           5:41.94    5:38.10  
 
3000 Meter Run Youth Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 9:08.13  8/1/2009    Erik Garcia, McFarland TC                 
     JO Meet: J 9:08.13  8/1/2009    Erik Garcia, 14-46-McFarland              
    AZ Assoc: A 9:28.80  4/20/1985   Manuel Archibeque, JOM                    
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Caruso, Nicolas              Arizona Blaz        10:30.00   10:50.68  
  2 Garcia, Luke                 Coldwater Ex                   13:27.70  
 
100 Meter Hurdles (33" ) Youth Boys
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 12.94  7/28/1991   Tyrone Butterfield, Miami, FL               
     JO Meet: J 12.94  7/28/1991   Tyrone Butterfield, Miami, FL               
    AZ Assoc: A 13.81  5/18/2002   Marcus Clanton, PBC                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 White, Rakevion              Do Right Cou           14.74      14.71   NWI 
  2 samir, rahnan                Phoenix Bobc                      15.17   NWI 
  3 Alexander, Austin            Vail Vipers                       15.67   NWI 
  4 Adams III, Edwin             Arizona Chee                      16.44   NWI 
 
200 Meter Hurdles (30") Youth Boys
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 23.99  8/3/2003    Trey Charles, Smyrna, GA                    
     JO Meet: J 23.99  8/3/2003    Trey Charles, Smyrna, GA                    
    AZ Assoc: A 25.43  3/13/2010   Tivin Mayfield, AC                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 White, Rakevion              Do Right Cou           27.00      27.58   NWI  2 
  2 Williams, Dereck             Arizona Chee           28.27      29.52   NWI  2 
  3 Adams III, Edwin             Arizona Chee           30.00      29.92   NWI  2 
  4 Hayes-Green, Trevell         Arizona Chee                      30.30   NWI  1 
  5 Scalia, Clark                Arizona Elit                      33.26   NWI  1 
 
4x100 Meter Relay Youth Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 43.25  8/3/2003    Florida Elite TC, Orlando, FL               
                       Walter Dix, Michael Dowdell, Joshua Wimbley, David
     JO Meet: J 43.25  8/3/2003    Florida Elite TC, Orlando, FL               
                       Walter Dix, Michael Dowdell, Joshua Wimbley, David
    AZ Assoc: A 46.08  6/13/2004   Do Right                                    
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Arizona Titans  'A'                                 47.00      47.27  
     1) Beckon, Bryan                   2) Parrish, Jason                 
     3) Ross, Tavian                    4) Sauls, Aaron                   
  2 Arizona Rising Suns TC  'A'                         48.35      47.31  
     1) Anderson, Marquis               2) Flores, Nathan                 
     3) Taylor, Cameron                 4) Woodberry, Antwaun             
  3 Arizona Cheetahs Track CL  'A'                      46.00      49.28  
     1) Boyd II, Stacey                 2) Burks, Cade                    
     3) Hayes-Green, Trevell            4) Williams, Dereck               
 
High Jump Youth Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 1.94m  7/29/1993   Grayson Galloway, Brevard, NC               
     JO Meet: J 1.94m  7/29/1993   Grayson Galloway, Brevard, NC               
    AZ Assoc: A 1.80m  7/16/1994   Sam Upton, TTB                              
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Brooks Jr, Robert            Unattached                        1.65m    5-05.00 
  2 Naisant, Marcus              AZ Flames TC           1.55m      1.55m    5-01.00 
  2 Adams III, Edwin             Arizona Chee           1.60m      1.55m    5-01.00 
  4 samir, rahnan                Phoenix Bobc                      1.45m    4-09.00 
  5 Shadd, Nigel                 Arizona Chee                      1.30m    4-03.25 
  6 Williams, Treyvon            Arizona Sain                      1.25m    4-01.25 
  6 Wickens, Jack                AZ Flames TC           1.20m      1.25m    4-01.25 
 
Long Jump Youth Boys
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 6.68m  7/29/2007   Javier Rodriguez, 04 Alpha Omega E          
     JO Meet: J 6.68m  7/29/2007   Javier Rodriguez, 04 Alpha Omega E          
    AZ Assoc: A 6.58m  7/16/2000   Kaybrin Stevenson, AC                       
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Brooks, Jaydon               Unattached                        5.85m   NWI  19-02.50 
  2 Brooks Jr, Robert            Unattached                        5.37m   NWI  17-07.50 
  3 Brandon, Austyn              AZ Flames TC           5.83m      5.30m   NWI  17-04.75 
  4 Griffin, DaJon               Arizona Sain           1.73m      5.22m   NWI  17-01.50 
  5 Joiner, Jamarye              Vail Vipers            5.00m      4.94m   NWI  16-02.50 
  6 Rahman, Samir                Phoenix Bobc                      4.81m   NWI  15-09.50 
  7 Naisant, Marcus              AZ Flames TC           4.61m      4.61m   NWI  15-01.50 
  8 Wickens, Jack                AZ Flames TC           4.40m      4.05m   NWI  13-03.50 
  9 Shaver, William              AZ Mustangs            4.05m      3.84m   NWI  12-07.25 
 10 Chichester, Justin           Phoenix Bobc                      3.32m   NWI  10-10.75 
 
Shot Put 4kg Youth Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 19.29m  7/28/1996   Chris Sprague, Houston, TX                 
     JO Meet: J 17.66m  7/30/1994   Van Mounts, Bakersfield, CA                
    AZ Assoc: A 15.68m  6/7/1992    Danny Righetti, UNA                        
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Jones, Hunter                Tonto Apache          14.22m     14.20m   46-07.25 
  2 Elmorejr, Andre              Do Right Cou          12.80m     12.07m   39-07.25 
  3 Bardwell-Jones, Darren       Arizona Chee                     11.45m   37-06.75 
  4 King, Elliot                 AZ Flames TC          11.42m     11.25m   36-11.00 
  5 Jones, Tyson                 Tonto Apache          10.80m     10.42m   34-02.25 
  6 Dowlearn, Wiliam             AZ Mustangs           10.45m     10.20m   33-05.75 
  7 Shaver, Ryan                 Phoenix Bobc                      9.34m   30-07.75 
  8 samir, rahnan                Phoenix Bobc                      8.74m   28-08.25 
  9 Coleman, Sebastian           AZ Flames TC                      8.55m   28-00.75 
 10 Widney, Riley                Arizona Puma           6.96m      6.09m   19-11.75 
 
Discus Throw 1kg Youth Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 61.52m  6/3/1995    Joel Armitage, Ralston, NE                 
     JO Meet: J 57.63m  8/2/2009    Grant Hill, 06-09 Huntsville               
    AZ Assoc: A 46.58m  5/24/1992   Danny Righetti, UNA                        
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Elmorejr, Andre              Do Right Cou          41.45m     42.39m     139-01 
  2 King, Elliot                 AZ Flames TC          36.62m     38.15m     125-02 
  3 Dowlearn, Wiliam             AZ Mustangs           32.32m     34.18m     112-02 
  4 Shaver, Ryan                 Phoenix Bobc                     29.35m      96-03 
  5 Bardwell-Jones, Darren       Arizona Chee                     28.48m      93-05 
  6 Rice, Armani                 AZ Mustangs           29.43m     27.90m      91-06 
  7 Coleman, Sebastian           AZ Flames TC                     24.29m      79-08 
  8 Corrales, Jose               Arizona Tita                     22.28m      73-01 
  9 Widney, Riley                Arizona Puma          22.57m     19.29m      63-03 
 
Javelin Throw 600g Youth Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 59.73m  6/5/2008    Adam Sparks, Unatt Tuscalossa, AL          
     JO Meet: J 56.23m  7/25/2008   David Reinhardt, Unatt Three Riv           
    AZ Assoc: A 51.02m  6/11/2006   Chris Rodriquez, TE                        
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 King, Elliot                 AZ Flames TC          39.19m     39.86m     130-09 
  2 Shaver, Ryan                 Phoenix Bobc                     38.30m     125-08 
  3 Naisant, Marcus              AZ Flames TC          36.44m     36.73m     120-06 
  4 Joiner, Jamarye              Vail Vipers           35.23m     35.21m     115-06 
  5 Rice, Armani                 AZ Mustangs           33.24m     32.33m     106-01 
  6 Otis, Tyler                  Unattached            22.56m     27.31m      89-07 
  7 Dowlearn, Wiliam             AZ Mustangs           26.06m     26.90m      88-03 
  8 Elmorejr, Andre              Do Right Cou          30.18m     25.81m      84-08 
  9 Corrales, Jose               Arizona Tita                     23.03m      75-07 
 10 Bardwell-Jones, Darren       Arizona Chee                     22.55m      74-00 
 
3000 Meter Race Walk Youth Boys
================================================================================
 Nat'l Youth: N 13:42.07  7/22/2008   Tyler Sorensen, 38 Pleasanton H          
     JO Meet: J 13:42.07  7/22/2008   Tyler Sorensen, 38 Pleasanton H          
    AZ Assoc: A 14:00.50  6/4/1988    William Jenkins, DH                      
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Otis, Tyler                  Unattached          18:48.96   18:02.35  
 
100 Meter Dash Intermediate Boys
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 10.51  7/28/2006   Jeremy Rankin, Unattached                   
     JO Meet: J 10.51  7/28/2006   Jeremy Rankin, Unattached                   
    AZ Assoc: A 10.67  7/14/2003   Keegan Herring, ARS                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Parks, Dion                  Arizona Risi                      11.44   NWI  2 
  2 Reed-Campos, Isaiah          Alliance You           11.78      11.80   NWI  2 
  3 Cooper, Rome                 Unattached             11.90      12.01   NWI  2 
  4 Carr, Rickey                 Huron Athlet           11.70      12.05   NWI  2 
  5 Moran, Brandon               AZ Flames TC           12.61      12.43   NWI  2 
  6 Benjamin, Joshua             Arizona Risi           12.40      12.48   NWI  2 
  7 Wynn, Nick                   Unattached                        12.74   NWI  1 
  8 Benton, Daniel               Alliance You           12.91      13.06   NWI  1 
  9 Jones, Marcus                Phoenix Bobc                      13.57   NWI  1 
 10 Hawkins, Fredrick            Arizona Risi           14.59      13.81   NWI  1 
 
200 Meter Dash Intermediate Boys
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 21.10  7/29/1995   W. Obea Moore, Los Angeles, CA              
     JO Meet: J 21.10  7/29/1995   W. Obea Moore, Los Angeles, CA              
    AZ Assoc: A 21.64  7/14/2003   Keegan Herring, ARS                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Ham, Mykeal                  AZ Flames TC           22.24      22.80   NWI  3 
  2 Cooper, Rome                 Unattached             24.80      24.89   NWI  3 
  3 Waldon, Tanner               AZ Flames TC           26.50      25.27   NWI  2 
  4 Stanton, Connor              Unattached                        25.31   NWI  2 
  5 Benjamin, Joshua             Arizona Risi           25.27      25.46   NWI  3 
  6 Moran, Brandon               AZ Flames TC           25.73      25.62   NWI  3 
  7 Montufar, Robert             Arizona Chee                      25.91   NWI  2 
  8 Alexander, Austin            Vail Vipers            25.60      25.93   NWI  3 
  9 Wynn, Nick                   Unattached                        26.65   NWI  1 
 10 Benton, Daniel               Alliance You           26.43      26.70   NWI  3 
 11 Hawkins, Fredrick            Arizona Risi           31.68      28.27   NWI  2 
 
400 Meter Dash Intermediate Boys
============================================================================
 Nat'l Youth: N 45.99  7/29/1995   W. Obea Moore, Los Angeles, CA              
     JO Meet: J 45.99  7/29/1995   W. Obea Moore, Los Angeles, CA              
    AZ Assoc: A 49.30  6/12/2001   Michael Hilbe, AST                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Mayfield, Tevin              Arizona Chee           49.00      52.45   2 
  2 Carr, Rickey                 Huron Athlet           54.00      54.55   2 
  3 Rascon, Pablo                Coldwater Ex                      55.03   1 
  4 Montufar, Robert             Arizona Chee           55.00      56.51   2 
  5 Waldon, Tanner               AZ Flames TC           59.21      57.46   2 
  6 Stanton, Connor              Unattached                        57.75   1 
  7 Benjamin, Joshua             Arizona Risi           59.96    1:00.23   2 
  8 Benton, Daniel               Alliance You         1:03.61    1:02.65   2 
  9 Hawkins, Fredrick            Arizona Risi                    1:03.18   1 
 
800 Meter Run Intermediate Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 1:50.51  7/28/2007   Howard Shepard, 26 Texas Stars T          
     JO Meet: J 1:50.51  7/28/2007   Howard Shepard, 26 Texas Stars T          
    AZ Assoc: A 1:57.23  6/12/2001   Michael Hilbe, AST                        
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Ham, Mykeal                  AZ Flames TC         2:06.00    2:11.13  
  2 Montufar, Robert             Arizona Chee         2:10.00    2:11.45  
  3 Waldon, Tanner               AZ Flames TC         2:21.55    2:13.22  
  4 Otis, Tim                    Unattached           2:15.35    2:21.68  
  5 Peterson, Kyle               Arizona Risi         2:28.76    2:31.98  
 
1500 Meter Run Intermediate Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 3:54.02  7/29/2007   Nathan Mathabane, 13 unattached           
     JO Meet: J 3:54.02  7/29/2007   Nathan Mathabane, 13 unattached           
    AZ Assoc: A 4:04.00  2/13/1982   Steve Scocco, AP                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Floyd, Andrew                AZ Mustangs          4:34.32    4:38.76  
  2 Guerrero, Mufasa             Coldwater Ex                    4:39.82  
  3 Otis, Tim                    Unattached           4:36.25    4:43.77  
  4 Widney, Davey                Arizona Puma         4:38.00    4:52.17  
  5 Seaman, Zachary              Unattached                      4:59.87  
  6 Peterson, Kyle               Arizona Risi         5:14.47    5:28.21  
 
3000 Meter Run Intermediate Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 8:27.00  7/23/1993   Billy Harper, Philomath, OR               
     JO Meet: J 8:27.00  7/23/1993   Billy Harper, Philomath, OR               
    AZ Assoc: A 9:04.90  7/16/1989   Theodore Martin, NARR                     
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Floyd, Andrew                AZ Mustangs          9:55.62    9:56.67  
  2 Guerrero, Mufasa             Coldwater Ex                    9:57.13  
  3 Otis, Tim                    Unattached          10:23.23   10:11.58  
 
110 Meter Hurdles (39" ) Intermediate Boys
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 13.74  7/29/2007   Wayne Davis II, 13 Hurdles First            
     JO Meet: J 13.74  7/29/2007   Wayne Davis II, 13 Hurdles First            
    AZ Assoc: A 14.73  5/22/2004   Marcus Clanton, AH                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Mayfield, Tevin              Arizona Chee           14.55      15.76   NWI 
  2 Knight, Devin                Arizona Risi                      16.03   NWI 
  3 Turner, Adam                 AZ Mustangs            15.10      16.09   NWI 
  4 Alexander, Austin            Vail Vipers            18.48      19.05   NWI 
 
300 Meter Hurdles (36") Intermediate Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 51.56  7/30/2006   William Wynne, 03 Titans                    
     JO Meet: J 51.56  7/30/2006   William Wynne, 03 Titans                    
    AZ Assoc: A 56.95  6/10/1990   Chris Chancy, SS                            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Knight, Devin                Arizona Risi                      42.14J 
  2 Alexander, Austin            Vail Vipers                       47.28J 
 
High Jump Intermediate Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 2.15m  8/1/1992    Eric Bishop, Chatsworth, GA                 
     JO Meet: J 2.15m  8/1/1992    Eric Bishop, Chatsworth, GA                 
    AZ Assoc: A 2.04m  6/11/1994   Mateo Mantano, FFS                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Merkley, Lucas               Arizona Puma           1.60m      1.55m    5-01.00 
 
Long Jump Intermediate Boys
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 7.35m  1979        Steven Hansley, East Orange, NJ             
     JO Meet: J 7.35m  1979        Steven Hansley, East Orange, NJ             
    AZ Assoc: A 6.99m  6/14/1997   Samuel Moore, AH                            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Merkley, Lucas               Arizona Puma           5.61m      5.31m   NWI  17-05.25 
  2 Moran, Brandon               AZ Flames TC           5.27m      5.23m   NWI  17-02.00 
  3 Cooper, Rome                 Unattached             5.41m      5.14m   NWI  16-10.50 
  4 Jones, Marcus                Phoenix Bobc                      4.80m   NWI  15-09.00 
 
Shot Put 12 lb. Intermediate Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 19.29m  7/26/1996   Chris Sprague, Eugene OR                   
     JO Meet: J 19.29m  7/26/1996   Chris Sprague, Eugene OR                   
    AZ Assoc: A 16.28m  6/18/2000   Tomas Navarro, UNA                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Quintero, Ezequiel           Unattached            13.28m     10.77m   35-04.00 
  2 Polo, Matthew                Coldwater Ex                      9.79m   32-01.50 
 
Discus Throw 1.6kg Intermediate Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 54.58m  7/26/2007   Daniel Block, 07 21 Unattached             
     JO Meet: J 54.58m  7/26/2007   Daniel Block, 07 21 Unattached             
    AZ Assoc: A 49.93m  5/3/2009    Jeremy Tuttle, Unattached                  
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Quintero, Ezequiel           Unattached            33.93m     28.09m      92-02 
  2 Polo, Matthew                Coldwater Ex                     27.09m      88-10 
 
Javelin Throw 800g Intermediate Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 63.73m  7/22/2008   Bradley Bolton, 33 Wildcats TC             
     JO Meet: J 63.73m  7/22/2008   Bradley Bolton, 33 Wildcats TC             
    AZ Assoc: A 57.85m  6/7/2010    Travis Colby, 1048 AZ Puma                 
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Rice, Archie                 AZ Mustangs           50.56m     50.65m     166-02 
  2 Guerrero, Mufasa             Coldwater Ex                     33.55m     110-01 
 
3000 Meter Race Walk Intermediate Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 12:55.18  8/1/1999    Tristan Ruoss, Fayetteville, Ak          
     JO Meet: J 12:55.18  8/1/1999    Tristan Ruoss, Fayetteville, Ak          
    AZ Assoc: A 14:25.10  6/8/1985    Doug Fox, AP                             
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Guerrero, Mufasa             Coldwater Ex                   21:05.44  
 
200 Meter Dash Young Men
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 20.50  7/25/1987   Quincy Watts, Woodland Hills                
     JO Meet: J 20.50  7/25/1987   Quincy Watts, Woodland Hills                
    AZ Assoc: A 21.46  5/3/2009    Ryan Milus, Arizona Chee                    
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Clark, Christian             AZ Flames TC           21.86      22.34   NWI 
  2 parks, Deon                  Arizona Risi                      23.39   NWI 
 
400 Meter Dash Young Men
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 45.58  7/6/1996    William Obea Moore, Salt Lake City, UT      
     JO Meet: J 45.63  7/30/1995   Jerome Young, Hartford, CT                  
    AZ Assoc: A 48.16  6/11/2006   Tyler Arnold, AH                            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 parks, Deon                  Arizona Risi                      54.87  
  2 Gilliam, Malik               AZ Flames TC           54.20      54.93  
 
800 Meter Run Young Men
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 1:49.49  7/27/1999   Nick Davenport, Texas                     
     JO Meet: J 1:49.49  7/27/1999   Nick Davenport, Texas                     
    AZ Assoc: A 1:54.23  6/20/2001   Matt Burton, UNA                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Clark, Christian             AZ Flames TC         2:15.00    2:10.84  
 
300 Meter Hurdles (36" ) Young Men
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 49.77  7/29/2002   Kerron Clement, Missouri City, TX           
     JO Meet: J 49.77  7/29/2002   Kerron Clement, Missouri City, TX           
    AZ Assoc: A 53.12  7/16/1994   Colin Fuel, JOM                             
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Bullock, Jackson             Arizona Elit           41.91      42.98J 
 
High Jump Young Men
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 2.28m  7/9/1983    Dothel Edwards, Seattle, WA                 
     JO Meet: J 2.23m  7/31/1983   Rick Noji, Maurice Crumby, Seattle, WA      
    AZ Assoc: A 2.10m  6/1/1991    Teddy Williams, TAA                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Wells, Marquis               AZ Flames TC                      1.80m    5-10.75 
 
Long Jump Young Men
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 7.60m  7/25/1991   Sheddric Fields, Dallas, TX                 
     JO Meet: J 7.60m  7/25/1991   Sheddric Fields, Dallas, TX                 
    AZ Assoc: A 7.14m  6/9/2010    Tevin Blaylark, 1048 AZPanthers             
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Wells, Marquis               AZ Flames TC                      5.99m   NWI  19-08.00 
 
Triple Jump Young Men
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 16.72m  7/29/2004   Kenneth Hall, Baker , LA                   
     JO Meet: J 16.72m  7/29/2004   Kenneth Hall, Baker , LA                   
    AZ Assoc: A 14.82m  6/7/2010    Tevin Blaylark, 1048 AZPanthers            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Wells, Marquis               AZ Flames TC                     12.86m   NWI  42-02.25 
 
Shot Put 12 lb. Young Men
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 20.43m  7/24/1987   Dwight Johnson, Phoenix, AZ                
     JO Meet: J 20.43m  7/24/1987   Dwight Johnson, Phoenix, AZ                
    AZ Assoc: A 18.32m  6/1/1991    Korey Johnson, TAA                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Vjolanos, Daniel             Unattached                       14.23m   46-08.25 
  2 Green, Ryan                  Arizona Chee                     13.84m   45-05.00 
  3 Shaver, Chris                AZ Mustangs           11.87m     12.16m   39-10.75 
  4 Spigelmire, Kyle             Unattached            11.28m     11.40m   37-05.00 
  5 Payne, Drew                  Arizona Puma           9.87m     10.21m   33-06.00 
 
Discus Throw 1.6kg Young Men
===================================================================================
    AZ Assoc: A 57.82m  6/6/1987    Dwight Johnson, JOM                        
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Green, Ryan                  Arizona Chee                     43.18m     141-08 
  2 Vjolanos, Daniel             Unattached                       41.93m     137-07 
  3 Shaver, Chris                AZ Mustangs           37.36m     37.58m     123-03 
  4 Spigelmire, Kyle             Unattached            38.61m     35.58m     116-09 
  5 Payne, Drew                  Arizona Puma          31.17m     30.52m     100-01 
 
Javelin Throw 800g Young Men
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 66.94m  7/26/1994   Patrick Ramsey, Simsboro, LA               
     JO Meet: J 66.94m  7/26/1994   Patrick Ramsey, Simsboro, LA               
    AZ Assoc: A 60.28m  6/7/2010    Christopher Rodriguez, 1048 Tucson         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Payne, Drew                  Arizona Puma                     30.63m     100-06 
  2 Spigelmire, Kyle             Unattached            27.43m     29.13m      95-07