Licensed to USATF - Arizona, Inc. - Association License
                    HY-TEK's Meet Manager 5/6/2012 04:12 PM
                        2012 Regulation Meet - 5/5/2012                        
                           9 lane track 300 Hurdles                            
                              Tucson High School                               
                                    Results                                    
 
100 Meter Dash Sub-Bantam Girls
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
Finals
  1 Shivers, Arazhane            Do Right Cou           16.20      15.75   NWI  6 
  1 Johnson, Jhaidah             Do Right Cou           16.00      15.75   NWI  6 
  3 Ingram, ShaRon               AZ Mustangs            16.10      16.72   NWI  6 
  4 Fields, Indiah               Spartan Spee           16.50      16.73   NWI  6 
  5 Hill, Jneya                  Do Right Cou           16.00      16.77   NWI  6 
  6 Williams, Denay              Do Right Cou           16.00      16.85   NWI  6 
  7 Herring-McDonald, Dylan      Arizona Risi           17.73      16.97   NWI  5 
  8 Onyepunuka, Stacey           Arizona Risi           17.32      17.19   NWI  5 
  9 Andrews, Anaya               Arizona Chee           17.00      17.29   NWI  6 
 10 Davis, Aniya                 Do Right Cou           18.12      17.42   NWI  4 
 11 Yarbrough, Trinnity          Arizona Tita           18.02      17.54   NWI  5 
 12 Brown, Isys                  Arizona Tita           17.75      17.61   NWI  5 
 13 Shaffer, Shelby              Do Right Cou           19.00      17.83   NWI  4 
 14 Guzman, Serena               Wicked                 18.00      17.93   NWI  5 
 15 Roberts, Raven               Arizona Risi           18.24      18.03   NWI  4 
 15 Juniel, Torriana             Do Right Cou           19.05      18.03   NWI  4 
 17 Knighton, Deja               AZ Mustangs            19.53      18.18   NWI  3 
 18 Onyepunuka, Sabatiney        Arizona Risi           17.52      18.33   NWI  5 
 18 Johnson, Jordyn              Do Right Cou           18.12      18.33   NWI  4 
 20 Rosales, Kalia               Alliance You           17.99      18.46   NWI  5 
 21 Taylor, Annaleise            Arizona Risi           19.07      18.51   NWI  3 
 22 Muwwakkii, Yamayaa           Arizona Chee                      18.57   NWI  1 
 23 Richardson, Na'Zyia          Arizona Chee                      19.00   NWI  1 
 24 Johnson, Nylynn              World Class            19.45      19.36   NWI  3 
 25 Carr, Tielar                 Arizona Puma           18.71      19.37   NWI  4 
 26 Henderson, Taliyah           Arizona Tita                      19.45   NWI  1 
 27 Yarbrough, Zijah             Arizona Tita           18.50      19.60   NWI  4 
 28 Rosthenhausler, Zoey         Wicked                 20.39      19.90   NWI  3 
 29 Wiley, Anessa                Do Right Cou           20.00      19.94   NWI  3 
 30 Beers, Stephanie             AZ Mustangs            20.82      20.37   NWI  2 
 31 McClain, Tamia               World Class            19.33      20.56   NWI  3 
 32 Sneed, Danae                 Arizona Tita           20.55      20.65   NWI  3 
 33 Killgo, Lavida               Arizona Chee                      20.79   NWI  1 
 34 Thomas, Keondas              Do Right Cou           20.76      21.19   NWI  3 
 35 Cuff, Mariah                 Spartan Spee           19.00      21.39   NWI  4 
 36 Gonzales, Araceli            Wicked                 25.00      22.34   NWI  2 
 37 Brown, Amee                  Arizona Tita           28.94      24.35   NWI  2 
 38 Landry, Laila                Arizona Tita           25.28      24.97   NWI  2 
 
200 Meter Dash Sub-Bantam Girls
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Fields, Indiah               Spartan Spee           34.80      34.55   NWI  6 
  2 Wilson, Kylan                Alliance You           34.99      35.50   NWI  6 
  3 Ingram, ShaRon               AZ Mustangs            34.93      35.51   NWI  6 
  4 Andrews, Anaya               Arizona Chee           35.00      35.60   NWI  6 
  5 Hunter, Rian                 Alliance You           39.38      36.60   NWI  5 
  6 Lee, Laila                   Mph TC                 35.55      36.66   NWI  6 
  7 Yarbrough, Trinnity          Arizona Tita           38.29      37.27   NWI  5 
  8 Onyepunuka, Stacey           Arizona Risi           37.36      37.69   NWI  5 
  9 Herring-McDonald, Dylan      Arizona Risi           38.86      38.42   NWI  5 
 10 Juniel, Torriana             Do Right Cou           40.30      38.48   NWI  5 
 11 Brown, Isys                  Arizona Tita           39.24      39.25   NWI  5 
 12 Onyepunuka, Sabatiney        Arizona Risi           37.89      39.49   NWI  5 
 13 Muwwakkii, Yamayaa           Arizona Chee                      39.79   NWI  2 
 14 Taylor, Annaleise            Arizona Risi           40.85      39.97   NWI  4 
 15 Knighton, Deja               AZ Mustangs            43.50      40.45   NWI  3 
 16 Skog, Alycia                 Tucson Elite           35.00      40.70   NWI  6 
 17 Carr, Tielar                 Arizona Puma           40.46      40.85   NWI  4 
 18 Beers, Stephanie             AZ Mustangs            43.55      41.04   NWI  3 
 19 Johnson, Jordyn              Do Right Cou           38.90      41.33   NWI  5 
 20 Rosales, Kalia               Alliance You           41.04      41.58   NWI  4 
 21 Upshur, Nevaeh               Vail Vipers            40.62      42.50   NWI  4 
 22 Roberson, Isyss              Alliance You           42.05      42.57   NWI  4 
 23 Yarbrough, Zijah             Arizona Tita           49.63      42.72   NWI  3 
 24 Rosthenhausler, Zoey         Wicked                 43.72      43.29   NWI  3 
 25 Oliver, Aaliya               Arizona Risi           41.97      43.78   NWI  4 
 26 Johnson, Nylynn              World Class            42.18      43.95   NWI  4 
 27 Wiley, Anessa                Do Right Cou           43.30      44.18   NWI  4 
 28 Richardson, Na'Zyia          Arizona Chee                      44.54   NWI  1 
 29 Sneed, Danae                 Arizona Tita           47.76      44.60   NWI  3 
 30 Thomas, Keondas              Do Right Cou           45.36      45.62   NWI  3 
 31 Killgo, Lavida               Arizona Chee                      45.96   NWI  2 
 32 McClain, Tamia               World Class            44.55      46.39   NWI  3 
 33 Henderson, Taliyah           Arizona Tita                      47.60   NWI  1 
 34 Gonzales, Araceli            Wicked                 59.00      49.88   NWI  2 
 35 Cuff, Mariah                 Spartan Spee           45.00      52.69   NWI  3 
 36 Landry, Laila                Arizona Tita                      53.16   NWI  1 
 
400 Meter Dash Sub-Bantam Girls
============================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Johnson, Jhaidah             Do Right Cou         1:15.00    1:18.44   3 
  2 Fields, Indiah               Spartan Spee         1:17.00    1:21.04   3 
  3 Hunter, Rian                 Alliance You                    1:25.11   1 
  4 Wilson, Kylan                Alliance You         1:23.37    1:27.71   3 
  5 Guzman, Serena               Wicked               1:36.00    1:30.69   3 
  6 Shaffer, Shelby              Do Right Cou         1:33.00    1:32.31   3 
  7 Upshur, Nevaeh               Vail Vipers          1:30.77    1:32.85   3 
  8 Lee, Laila                   Mph TC               1:45.00    1:32.92   2 
  9 Roberson, Isyss              Alliance You                    1:33.45   1 
 10 Shivers, Arazhane            Do Right Cou         1:29.00    1:33.62   3 
 11 Rosthenhausler, Zoey         Wicked               1:38.19    1:39.18   2 
 12 Wiley, Anessa                Do Right Cou                    1:43.73   2 
 13 Justice, Peyton              Vail Vipers                     1:48.86   1 
 
800 Meter Run Sub-Bantam Girls
=========================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Lee, Laila                   Mph TC               3:44.15    3:26.98  
  2 Kartler, Kendall             Phoenix Bobc         3:29.44    3:28.12  
  3 Justice, Peyton              Vail Vipers                     3:37.21  
 
4x100 Meter Relay Sub-Bantam Girls
=========================================================================
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Do Right Cougars  'B'                             1:11.00    1:06.39  
     1) Davis, Aniya                    2) Johnson, Jordyn                
     3) Juniel, Torriana                4) Shaffer, Shelby                
  2 Alliance Youth Sports  'A'                        1:12.46    1:11.10  
     1) Hunter, Rian                    2) Roberson, Isyss                
     3) Rosales, Kalia                  4) Wilson, Kylan                  
  3 Do Right Cougars  'A'                             1:04.00    1:11.15  
     1) Hill, Jneya                     2) Johnson, Jhaidah               
     3) Shivers, Arazhane               4) Williams, Denay                
  4 Arizona Titans  'A'                               1:12.27    1:14.61  
     1) Brown, Isys                     2) Henderson, Taliyah             
     3) Yarbrough, Trinnity             4) Yarbrough, Zijah               
  5 Arizona Rising Suns TC  'A'                       1:13.87    1:15.98  
     1) Herring-McDonald, Dylan         2) Onyepunuka, Sabatiney          
     3) Onyepunuka, Stacey              4) Roberts, Raven                 
 
Long Jump Sub-Bantam Girls
========================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Hill, Jneya                  Do Right Cou           2.74m      2.54m   NWI   8-04.00 
  2 Muwwakkii, Yamayaa           Arizona Chee                      2.29m   NWI   7-06.25 
  3 Oliver, Aaliya               Arizona Risi                      2.27m   NWI   7-05.50 
  4 Killgo, Lavida               Arizona Chee                      2.14m   NWI   7-00.25 
  5 Skog, Alycia                 Tucson Elite           2.26m      2.12m   NWI   6-11.50 
  6 Johnson, Nylynn              World Class            2.07m      2.11m   NWI   6-11.25 
  7 McClain, Tamia               World Class            1.99m      1.71m   NWI   5-07.50 
 -- Knighton, Deja               AZ Mustangs                          ND   NWI           
 
Shot Put Sub-Bantam Girls
===================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Williams, Denay              Do Right Cou        18-00.25      5.21m   17-01.25 
  2 Davis, Aniya                 Do Right Cou        11-00.00      3.65m   11-11.75 
 
Javelin Throw 300g Sub-Bantam Girls
===================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Justice, Peyton              Vail Vipers                       9.66m      31-08 
  2 Roberts, Raven               Arizona Risi                      7.83m      25-08 
  3 Upshur, Nevaeh               Vail Vipers            5.77m      6.90m      22-08 
  4 Sneed, Danae                 Arizona Tita                      4.94m      16-02 
 
100 Meter Dash Bantam Girls
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 12.85  7/29/1990   Angela Williams, Ontario, CA                
     JO Meet: J 12.85  7/29/1990   Angela Williams, Ontario, CA                
    AZ Assoc: A 13.57  6/12/1999   Terra Evans, AC                             
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Mays, Jadyn                  Arizona Risi           14.13      14.40   NWI  6 
  2 Pogue, Kiya                  Az Goldrush            14.30      14.82   NWI  6 
  3 Roberts, Riley               Arizona Risi           14.81      14.92   NWI  6 
  4 Helu, Paelata                Pops TC                15.03      14.97   NWI  6 
  5 Baker, Iolani                AZ Flames TC           15.58      15.35   NWI  5 
  5 Adams, Adora                 Arizona Chee           15.00      15.35   NWI  6 
  7 Patrick, Haley               Do Right Cou                      15.40   NWI  1 
  8 Reed, Haila                  Do Right Cou           14.92      15.49   NWI  6 
  9 Lockhart, Mia                Arizona Chee           15.00      15.62   NWI  6 
  9 Sampson, Andrea              Arizona Tita           15.97      15.62   NWI  5 
 11 McKie, Kaiya                 Tucson Elite           16.20      15.65   NWI  5 
 12 Hinds, Julia                 Arizona Elit           16.48      15.76   NWI  5 
 13 Hoskins, Asia                Arizona Tita           18.00      16.20   NWI  3 
 14 Willis, Kaiya                Unattached             15.99      16.21   NWI  5 
 15 Patrick, Saadiya             AZ Flames TC           16.72      16.30   NWI  4 
 16 Davis, Imani                 Arizona Chee           16.00      16.32   NWI  5 
 17 Carswell, Jamelah            Do Right Cou           15.60      16.35   NWI  5 
 18 Schramm, Lexie               Arizona Elit           16.42      16.37   NWI  5 
 19 Hardwick, BriAnnah           Do Right Cou                      16.49   NWI  2 
 20 Bruning, Serenity            Arizona Elit           16.68      16.53   NWI  4 
 21 Marcelin, Nyjha              Arizona Risi                      16.58   NWI  2 
 22 Perrini, Alyssa              Vail Vipers                       16.93   NWI  2 
 23 Sneed, Dawn                  Arizona Tita           17.20      17.02   NWI  4 
 24 Andrews, Leilani             Arizona Tita           16.94      17.11   NWI  4 
 25 Claiborne, Thalia            Arizona Chee                      17.16   NWI  1 
 26 Shepherd, Jayda              Arizona Tita           19.66      17.40   NWI  3 
 27 Diaz, Iris                   Alliance You           18.28      17.41   NWI  3 
 28 Gross, Sharon                Spartan Spee           16.80      17.66   NWI  4 
 29 Shealy, Madison              Spartan Spee           16.90      17.78   NWI  4 
 30 Emanuel, Jane                Arizona Tita           17.57      17.85   NWI  4 
 31 Okafor, Adanna               Phoenix Bobc           17.51      17.88   NWI  4 
 32 Dicochea, Alexis             Arizona Tita                      18.04   NWI  2 
 33 Andrus, RyannPaige           Sahuarita Sp           18.51      18.42   NWI  3 
 34 Fountain, Amaria             Vail Vipers                       18.45   NWI  1 
 35 Vizcaino, Ximena             Wicked                 19.80      18.68   NWI  3 
 36 Lee, Taylor                  Mph TC                 17.81      18.83   NWI  3 
 37 Lovelace, Lucille            Arizona Chee                      19.25   NWI  2 
 38 Rollins, Crystal             Mph TC                 21.00      19.31   NWI  3 
 39 Minten, Sarah                Sahuarita Sp           19.51      19.32   NWI  3 
 
200 Meter Dash Bantam Girls
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 26.70  7/31/2004   Robin Reynolds, Miami, FL                   
     JO Meet: J 26.70  7/31/2004   Robin Reynolds, Miami, FL                   
    AZ Assoc: A 27.99  7/6/1980    Natosha Lewis, MSA                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Charlton, Jayde              Do Right Cou           28.60      28.77   NWI  7 
  2 Boyd-Matthews, Autumn        Do Right Cou           30.15      30.22   NWI  7 
  3 Pogue, Kiya                  Az Goldrush            30.82      30.62   NWI  7 
  4 Helu, Paelata                Pops TC                31.71      31.29   NWI  7 
  5 Bell, Deshanae               Az Goldrush            34.00      32.62   NWI  6 
  6 Hankins, Brielle             Arizona Elit           33.43      32.89   NWI  6 
  7 Taylor, Nina                 Arizona Elit           33.16      32.96   NWI  6 
  8 Mitchell, Jemila             Arizona Risi           33.39      33.36   NWI  6 
  9 Hoskins, Asia                Arizona Tita                      33.40   NWI  2 
 10 Sampson, Andrea              Arizona Tita           32.63      33.47   NWI  6 
 11 Lockhart, Mia                Arizona Chee           31.00      33.61   NWI  7 
 12 England, Mia                 Arizona Risi           35.89      33.66   NWI  5 
 13 Sells, Jendayi               Do Right Cou                      33.73   NWI  2 
 14 Johnson, Jocelyn             AZ Flames TC           35.67      34.04   NWI  5 
 15 Adams, Adora                 Arizona Chee           30.00      34.08   NWI  7 
 16 Marcelin, Nyjha              Arizona Risi                      34.36   NWI  3 
 17 Davis, Imani                 Arizona Chee           35.00      34.58   NWI  6 
 18 Sharp, Alyssa                Alliance You           36.07      34.68   NWI  5 
 19 Hardwick, BriAnnah           Do Right Cou                      34.78   NWI  3 
 20 Williams, Kenisha            Arizona Risi           33.35      34.83   NWI  6 
 21 Kirk, Najelah                Mph TC                 36.12      34.90   NWI  4 
 22 Bruning, Serenity            Arizona Elit           35.65      34.94   NWI  5 
 23 McKie, Kaiya                 Tucson Elite           32.50      35.19   NWI  7 
 24 Moss, Jashara                Mph TC                 35.70      35.26   NWI  5 
 25 Macias, Mariah               Do Right Cou                      35.39   NWI  1 
 26 Patrick, Saadiya             AZ Flames TC           36.95      35.82   NWI  4 
 27 Corrales, Lorena             Arizona Tita           37.74      35.84   NWI  4 
 28 Diaz, Iris                   Alliance You           37.98      36.24   NWI  4 
 29 Burciaga, Madison            Alliance You           36.50      36.27   NWI  4 
 30 Claiborne, Thalia            Arizona Chee                      36.28   NWI  2 
 31 Andrews, Leilani             Arizona Tita           35.17      37.02   NWI  5 
 32 Turner, Rahni                Pops TC                34.38      37.11   NWI  6 
 33 Womack, JaTavia              Alliance You           36.52      37.32   NWI  4 
 34 Dicochea, Alexis             Arizona Tita                      37.67   NWI  2 
 35 Scroggins, Joanee            Do Right Cou                      38.10   NWI  1 
 36 Nixon, Kiara                 Alliance You           39.02      38.56   NWI  3 
 37 Lee, Taylor                  Mph TC                 36.10      38.95   NWI  4 
 38 Fountain, Amaria             Vail Vipers                       39.02   NWI  2 
 39 Andrus, RyannPaige           Sahuarita Sp                      39.04   NWI  2 
 40 Shealy, Madison              Spartan Spee           37.00      39.05   NWI  4 
 41 Sneed, Dawn                  Arizona Tita                      39.79   NWI  2 
 42 Vizcaino, Ximena             Wicked                 44.50      39.85   NWI  3 
 43 Okafor, Adanna               Phoenix Bobc           42.76      41.33   NWI  3 
 44 Rollins, Crystal             Mph TC                 51.39      41.94   NWI  3 
 45 Gross, Sharon                Spartan Spee           35.60      42.27   NWI  5 
 46 Lovelace, Lucille            Arizona Chee                      43.03   NWI  1 
 
400 Meter Dash Bantam Girls
============================================================================
 Nat'l Youth: N   59.81  7/30/1993   Monique Henderson, San Diego, CA          
     JO Meet: J   59.81  7/30/1993   Monique Henderson, San Diego, CA          
    AZ Assoc: A 1:04.15  7/6/1980    Natosha Lewis, MSA                        
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Charlton, Jayde              Do Right Cou         1:06.00    1:05.55   6 
  2 Jackson, Trejanae            Do Right Cou         1:06.42    1:07.81   6 
  3 Mustin, Dominique            Arizona Risi         1:09.64    1:08.07   6 
  4 Mays, Jadyn                  Arizona Risi         1:09.13    1:09.89   6 
  5 Harris, Armani               Do Right Cou         1:09.00    1:09.91   6 
  6 Baker, Iolani                AZ Flames TC         1:13.89    1:12.56   5 
  7 Hinds, Julia                 Arizona Elit                    1:12.80   3 
  8 Boyd-Matthews, Autumn        Do Right Cou         1:10.00    1:14.82   6 
  9 Reed, Haila                  Do Right Cou         1:12.00    1:14.91   6 
 10 Adams, Adora                 Arizona Chee         1:15.00    1:15.52   5 
 11 Taylor, Nina                 Arizona Elit         1:13.00    1:15.80   5 
 12 Sharp, Alyssa                Alliance You                    1:16.94   2 
 13 Williams, Kenisha            Arizona Risi         1:20.75    1:18.19   4 
 14 Johnson, Jocelyn             AZ Flames TC         1:16.65    1:18.44   5 
 15 Schramm, Lexie               Arizona Elit                    1:19.71   1 
 16 Bell, Deshanae               Az Goldrush          1:15.00    1:19.93   5 
 17 Lockhart, Mia                Arizona Chee         1:15.00    1:20.89   5 
 18 Corrales, Lorena             Arizona Tita         1:26.72    1:21.25   4 
 19 Hankins, Brielle             Arizona Elit         1:17.00    1:21.29   5 
 20 Turner, Rahni                Pops TC              1:19.06    1:21.56   5 
 21 Oliver, Sariya               Arizona Risi         1:24.11    1:22.50   4 
 22 Burciaga, Madison            Alliance You         1:20.77    1:22.91   4 
 23 Hardwick, BriAnnah           Do Right Cou                    1:25.91   1 
 24 Patrick, Haley               Do Right Cou                    1:26.51   3 
 25 Andrus, RyannPaige           Sahuarita Sp                    1:27.47   2 
 26 Gill, Krystal                Arizona Chee                    1:28.89   2 
 27 Gross, Sharon                Spartan Spee         1:30.00    1:29.16   4 
 28 Dicochea, Alexis             Arizona Tita                    1:29.43   1 
 29 Davis, Imani                 Arizona Chee         1:25.00    1:29.85   4 
 30 Belliotti, Lyndsee           Arizona Chee                    1:31.86   1 
 31 Lee, Taylor                  Mph TC               1:31.00    1:34.00   3 
 32 Womack, JaTavia              Alliance You                    1:35.61   2 
 33 Gill, Breanna                Arizona Chee                    1:36.88   2 
 34 Johnson, Tyanna              Do Right Cou         1:21.00    1:38.49   4 
 35 Nixon, Kiara                 Alliance You                    1:38.53   2 
 36 Sneed, Dawn                  Arizona Tita                    1:42.01   3 
 37 Shealy, Madison              Spartan Spee         1:39.00    1:46.95   3 
 38 Shepherd, Jayda              Arizona Tita                    1:50.89   2 
 
800 Meter Run Bantam Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 2:22.78  7/4/2009    Daesha Rogers, Miami-Dade P               
     JO Meet: J 2:23.16  8/1/2009    Daesha Rogers, 14 Miami Dade TC           
    AZ Assoc: A 2:33.60  6/11/1994   Min Nowlin, NWS                           
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Carswell, Jamelah            Do Right Cou         2:45.00    2:52.96  
  2 Oliver, Sariya               Arizona Risi         3:08.03    3:05.84  
  3 Moss, Jashara                Mph TC                          3:08.69  
  4 Kirk, Najelah                Mph TC                          3:16.23  
  5 Belliotti, Lyndsee           Arizona Chee                    3:22.95  
  6 Fregozo, Emma                Alliance You         3:39.15    3:45.48  
 
1500 Meter Run Bantam Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 4:50.97  7/5/2009    Daesha Rogers, Miami-Dade                 
     JO Meet: J 4:51.62  8/2/2009    Daesha Rogers, 14 Miami Dade TC           
    AZ Assoc: A 5:22.80  3/30/1980   Missy Morgan, STC                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Carswell, Jamelah            Do Right Cou         5:41.00    6:00.25  
  2 Arreola, Abigail             Ariz Bushmas                    7:00.07  
  3 Fregozo, Emma                Alliance You         7:30.00    8:04.26  
 
4x100 Meter Relay Bantam Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 53.62  7/31/2005   15-Los Angeles Jets, Los Angeles Jets       
                       M George, T Robertson, T Bellows, J Billoups      
     JO Meet: J 53.62  7/31/2005   15-Los Angeles Jets, Los Angeles Jets       
                       M George, T Robertson, T Bellows, J Billoups      
    AZ Assoc: A 55.99  6/13/2004   Arizona Rising Suns                         
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Arizona Rising Suns TC  'A'                         58.85      57.33  
     1) Mays, Jadyn                     2) Mitchell, Jemila               
     3) Mustin, Dominique               4) Roberts, Riley                 
  2 Do Right Cougars  'A'                               56.00      57.70  
     1) Boyd-Matthews, Autumn           2) Charlton, Jayde                
     3) Harris, Armani                  4) Jackson, Trejanae              
  3 Arizona Titans  'A'                               1:05.83    1:03.45  
     1) Andrews, Leilani                2) Hoskins, Asia                  
     3) Russel, Abigail                 4) Sampson, Andrea                
  4 Do Right Cougars  'B'                             1:02.00    1:04.22  
     1) Johnson, Tyanna                 2) Macias, Mariah                 
     3) Patrick, Haley                  4) Reed, Haila                    
  5 Alliance Youth Sports  'A'                                   1:07.98  
     1) Burciaga, Madison               2) Diaz, Iris                     
     3) Nixon, Kiara                    4) Sharp, Alyssa                  
 
4x400 Meter Relay Bantam Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 4:19.00  7/29/1993   Fast Action TC, Los Angeles, CA           
                         Angel Perkins, LaShinda Demus, Quiana Powell, Niss
     JO Meet: J 4:19.00  7/29/1993   Fast Action TC, Los Angeles, CA           
                         Angel Perkins, LaShinda Demus, Quiana Powell, Niss
    AZ Assoc: A 4:41.70  4/13/1996   KW Northwest Sonics                       
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Arizona Rising Suns TC  'A'                       5:04.50    5:10.11  
     1) Mitchell, Jemila                2) Mustin, Dominique              
     3) Roberts, Riley                  4) Williams, Kenisha              
 
High Jump Bantam Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 1.45m  7/24/2009   Carlie Queen, Unattach/Missouri Valley      
     JO Meet: J 1.42m  7/24/1997   Dorothy Holt, Hinesville, GZA               
    AZ Assoc: A 1.36m  6/8/1996    Kelsey Johnson, YVF                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Russel, Abigail              Arizona Tita           1.10m      0.95m    3-01.25 
 
Long Jump Bantam Girls
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 4.66m  7/28/2007   Ramona Carryl, Knoxville,TN                 
     JO Meet: J 4.66m  7/28/2007   Tiani Reeves, Gothenburg T C                
    AZ Assoc: A 4.58m  5/20/1972   Cynthia Rhodes, MTC                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Harris, Armani               Do Right Cou           4.27m      3.88m   NWI  12-08.75 
  2 Helu, Paelata                Pops TC                3.84m      3.79m   NWI  12-05.25 
  3 Bell, Deshanae               Az Goldrush                       3.46m   NWI  11-04.25 
  4 Willis, Kaiya                Unattached             3.40m      3.31m   NWI  10-10.50 
  5 Russel, Abigail              Arizona Tita                      3.21m   NWI  10-06.50 
  5 Johnson, Tyanna              Do Right Cou           3.66m      3.21m   NWI  10-06.50 
  7 Bruning, Serenity            Arizona Elit           3.15m      3.20m   NWI  10-06.00 
  8 Taylor, Nina                 Arizona Elit           3.33m      3.19m   NWI  10-05.75 
  8 Hankins, Brielle             Arizona Elit           3.11m      3.19m   NWI  10-05.75 
 10 Baker, Iolani                AZ Flames TC                      3.14m   NWI  10-03.75 
 11 Marcelin, Nyjha              Arizona Risi                      3.05m   NWI  10-00.25 
 12 Claiborne, Thalia            Arizona Chee                      2.98m   NWI   9-09.50 
 13 Schramm, Lexie               Arizona Elit           3.12m      2.96m   NWI   9-08.50 
 14 Scroggins, Joanee            Do Right Cou                      2.89m   NWI   9-05.75 
 15 Pogue, Kiya                  Az Goldrush                       2.85m   NWI   9-04.25 
 16 Hinds, Julia                 Arizona Elit           3.12m      2.83m   NWI   9-03.50 
 17 Macias, Mariah               Do Right Cou                      2.68m   NWI   8-09.50 
 18 Lovelace, Lucille            Arizona Chee                      2.60m   NWI   8-06.50 
 19 McKie, Kaiya                 Tucson Elite           2.77m      2.24m   NWI   7-04.25 
 20 Okafor, Adanna               Phoenix Bobc           1.80m      1.63m   NWI   5-04.25 
 -- Patrick, Saadiya             AZ Flames TC           2.26m         ND   NWI           
 
Shot Put 6 lb. Bantam Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 10.46m  7/28/1995   Amber Curtis, Monroe, WI                   
     JO Meet: J 10.46m  7/28/1995   Amber Curtis, Monroe, WI                   
    AZ Assoc: A  8.24m  6/8/2003    Hannah Carson, AC                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Sells, Jendayi               Do Right Cou           5.79m      5.26m   17-03.25 
  2 England, Mia                 Arizona Risi                      5.21m   17-01.25 
  3 Perrini, Alyssa              Vail Vipers                       5.13m   16-10.00 
  4 Arreola, Abigail             Ariz Bushmas                      4.44m   14-07.00 
  5 Turner, Rahni                Pops TC                3.96m      3.97m   13-00.25 
 
Javelin Throw 300g Bantam Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 37.15m  7/29/2007   Mystasia Alexander, 16 33 LA Jets Gi       
     JO Meet: J 37.15m  7/29/2007   Mystasia Alexander, 16 33 LA Jets Gi       
    AZ Assoc: A 36.22m  4/6/2003    Hannah Carson, AC                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Perrini, Alyssa              Vail Vipers                      19.10m      62-08 
  2 Corrales, Lorena             Arizona Tita                     13.79m      45-03 
  3 England, Mia                 Arizona Risi                     12.09m      39-08 
  4 Gill, Krystal                Arizona Chee                     10.52m      34-06 
  5 Sells, Jendayi               Do Right Cou                     10.49m      34-05 
  6 Gill, Breanna                Arizona Chee                      9.57m      31-05 
  7 Shepherd, Jayda              Arizona Tita                      7.90m      25-11 
  8 Minten, Sarah                Sahuarita Sp                      6.25m      20-06 
 
1500 Meter Race Walk Bantam Girls
================================================================================
 Nat'l Youth: N 7:30.80  7/18/1993   Elizabeth Paxton, Cypress, CA             
     JO Meet: J 7:30.8h  7/18/1993   Elizabeth Paxton, Cypress, CA             
    AZ Assoc: A 8:12.90  4/7/1990    Nicole Jenkins, DH                        
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Gill, Breanna                Arizona Chee                   10:45.03  
  2 Belliotti, Lyndsee           Arizona Chee                   10:47.83  
  3 Gill, Krystal                Arizona Chee                   11:14.72  
  4 Arreola, Abigail             Ariz Bushmas                   11:22.19  
 
100 Meter Dash Midget Girls
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 12.10  7/31/1992   Angela Williams, Ontario, Ca                
     JO Meet: J 12.10  7/31/1992   Angela Williams, Ontario, Ca                
    AZ Assoc: A 12.17  7/18/1998   Jessica Onyepunuka, ARS                     
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Howard, Neysia               Tucson Elite           13.30      13.20   NWI  6 
  2 Fields, Asiah                Spartan Spee           13.17      13.22   NWI  6 
  3 Morris, Denajah              Spartan Spee           13.40      13.53   NWI  6 
  4 Foreman, Anna                Arizona Chee           13.50      13.88   NWI  6 
  5 Wilmore, Dejanae             Arizona Tita           14.50      13.89   NWI  5 
  6 LaVetter, Cyanna             Arizona Tita           13.96      13.99   NWI  6 
  7 Williams, Kiemya             Do Right Cou           14.11      14.06   NWI  5 
  8 Black, Sky                   Arizona Risi           14.05      14.09   NWI  6 
  9 Phillips, Dominique          Arizona Risi           14.55      14.13   NWI  5 
 10 Singleton, Tyonna            AZ Mustangs            14.59      14.36   NWI  5 
 11 Jimerson, Mahogany           Arizona Risi           14.35      14.64   NWI  5 
 12 Guzmzn, Saydee               Wicked                 14.80      14.70   NWI  5 
 13 Edmonds, Mikayla             AZ Mustangs            15.80      14.71   NWI  3 
 14 Roberts, Jessica             Phoenix Bobc           14.71      14.79   NWI  5 
 15 Douglas, Mikayla             Do Right Cou           14.74      14.88   NWI  5 
 16 Martin, Gebriel              Do Right Cou           15.35      15.01   NWI  4 
 17 Andrews, Naja                Arizona Chee                      15.17   NWI  1 
 18 Johnson, Antoria             Mph TC                 15.03      15.20   NWI  4 
 19 Helu, Vaiosini               Pops TC                15.06      15.23   NWI  4 
 20 Standifer, Damarius          World Class            15.45      15.56   NWI  4 
 21 Jones, Bianca                Pops TC                15.94      15.61   NWI  3 
 22 Peery, Andie                 Vail Vipers            16.27      15.62   NWI  3 
 23 Jackson, Renita              Do Right Cou           15.53      15.73   NWI  4 
 24 Mayfield, Crystal            Do Right Cou           16.59      15.85   NWI  3 
 25 Curtin, Taylor               Arizona Elit           15.69      16.19   NWI  3 
 26 Lewis, Jordan                AZ Mustangs            15.58      16.30   NWI  4 
 27 Cobbin, Rose                 Ariz Bushmas                      16.31   NWI  1 
 28 Levy, Madison                Sahuarita Sp           16.63      17.01   NWI  2 
 29 Johnson, Ymari               World Class            16.80      17.35   NWI  2 
 30 Martin, Cieries              Do Right Cou           18.67      18.61   NWI  2 
 31 Thompson, Makayla            Arizona Tita                      19.16   NWI  1 
 
200 Meter Dash Midget Girls
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 24.47  8/1/1992    Angela Williams, Ontario, CA                
     JO Meet: J 24.47  8/1/1992    Angela Williams, Ontario, CA                
    AZ Assoc: A 25.14  7/18/1998   Jessica Onyepunuka, ARS                     
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Fields, Asiah                Spartan Spee           26.80      27.03   NWI  6 
  2 Howard, Neysia               Tucson Elite           27.50      27.90   NWI  6 
  3 Morris, Denajah              Spartan Spee           28.00      28.42   NWI  6 
  4 Williams, Kiemya             Do Right Cou           31.60      29.36   NWI  5 
  5 Phillips, Dominique          Arizona Risi           29.69      29.44   NWI  6 
  6 Wilmore, Dejanae             Arizona Tita           32.25      29.70   NWI  4 
  7 Singleton, Tyonna            AZ Mustangs            29.90      29.98   NWI  6 
  8 Guzmzn, Saydee               Wicked                 30.70      30.34   NWI  5 
  9 Roberts, Jessica             Phoenix Bobc           30.12      30.70   NWI  5 
 10 Rollins, Mikaela             Mph TC                 31.00      30.93   NWI  5 
 11 Jones, Maliyah               Arizona Risi           32.57      31.21   NWI  4 
 12 Jackson, Renita              Do Right Cou           33.43      31.45   NWI  3 
 13 Gill, Natalie                Arizona Chee                      31.58   NWI  1 
 14 Cuff, Ikeah                  Spartan Spee           31.50      31.64   NWI  5 
 15 Johnson, Antoria             Mph TC                 34.20      31.70   NWI  2 
 16 Rhymes, Sidney               Spartan Spee           33.00      32.10   NWI  3 
 17 Ivie, Kaylee                 AZ Flames TC           31.42      32.34   NWI  5 
 18 Helu, Vaiosini               Pops TC                31.95      32.39   NWI  4 
 19 Standifer, Damarius          World Class            32.89      32.63   NWI  3 
 20 Shea, Katie                  Arizona Chee                      32.69   NWI  2 
 21 Andrews, Naja                Arizona Chee                      33.20   NWI  1 
 22 Curtin, Taylor               Arizona Elit           33.19      33.40   NWI  3 
 23 Hamilton, Ayana              Arizona Pant           31.75      33.45   NWI  4 
 24 Jones, Bianca                Pops TC                33.10      34.15   NWI  3 
 25 Lewis, Jordan                AZ Mustangs            34.87      34.41   NWI  2 
 26 Edmonds, Mikayla             AZ Mustangs            33.13      34.51   NWI  3 
 27 Mayfield, Crystal            Do Right Cou           32.82      34.58   NWI  4 
 28 Quihuis, Trinity             Arizona Tita           35.94      35.81   NWI  2 
 29 Johnson, Ymari               World Class            35.58      36.01   NWI  2 
 30 Kibby, Halle                 Sahuarita Sp                      37.21   NWI  1 
 31 Blevins, Zamaree             Do Right Cou                      38.43   NWI  1 
 32 Brown, Deanna                Arizona Tita                      40.14   NWI  1 
 
400 Meter Dash Midget Girls
============================================================================
 Nat'l Youth: N   55.01  7/31/2005   Robin Reynolds, Miami Northwest           
     JO Meet: J   55.01  7/31/2005   Robin Reynolds, Miami Northwest           
    AZ Assoc: A 1:00.21  5/20/2000   Judith Onyepunuka, ARS                    
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Foreman, Anna                Arizona Chee         1:00.00    1:01.67   5 
  2 Fields, Asiah                Spartan Spee         1:01.00    1:01.83   5 
  3 Morris, Denajah              Spartan Spee         1:04.00    1:03.23   5 
  4 Hamilton, Ava                Go The Dista         1:06.00    1:06.22   5 
  5 Douglas, Mikayla             Do Right Cou         1:08.00    1:06.90   4 
  6 Rhymes, Sidney               Spartan Spee         1:10.00    1:08.09   4 
  7 Black, Sky                   Arizona Risi         1:08.23    1:08.55   4 
  8 Roberts, Jessica             Phoenix Bobc         1:08.63    1:08.56   4 
  9 Hansen, Tatum                Vail Vipers          1:10.50    1:08.94   4 
 10 Chewning, Bailey             Arizona Risi         1:07.89    1:09.08   5 
 11 Mooney, Allison              Arizona Puma         1:08.00    1:10.54   5 
 12 LaVetter, Cyanna             Arizona Tita         1:12.80    1:11.72   3 
 13 Gill, Natalie                Arizona Chee                    1:13.30   1 
 14 Hamilton, Ayana              Arizona Pant         1:18.00    1:14.11   3 
 15 Ivie, Kaylee                 AZ Flames TC         1:12.00    1:14.92   3 
 16 Shea, Kylee                  Arizona Chee                    1:15.49   1 
 17 Haack, Haley                 Phoenix Bobc         1:18.84    1:16.69   3 
 18 Belliotti, Mykenzie          Arizona Chee         1:20.00    1:18.21   2 
 19 Cuff, Ikeah                  Spartan Spee         1:15.00    1:19.04   3 
 20 Martin, Gebriel              Do Right Cou         1:08.00    1:19.08   5 
 21 Kibby, Halle                 Sahuarita Sp                    1:20.53   1 
 22 Covington, Jailyn            Arizona Tita         1:21.58    1:20.80   2 
 23 Peery, Andie                 Vail Vipers          1:17.95    1:21.02   3 
 24 Mayfield, Crystal            Do Right Cou         1:18.00    1:21.14   3 
 25 Park, Jennika                Arizona Tita         1:21.27    1:21.34   2 
 26 Quihuis, Trinity             Arizona Tita         1:24.05    1:24.94   2 
 
800 Meter Run Midget Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 2:13.12  7/26/2008   Raevyn Rogers, 25 Wings                   
     JO Meet: J 2:13.12  7/26/2008   Raevyn Rogers, 25 Wings                   
    AZ Assoc: A 2:24.25  5/24/1992   Dalene Godinez, SS                        
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Hamilton, Ava                Go The Dista         2:28.00    2:31.03  
  2 Hansen, Tatum                Vail Vipers          2:37.78    2:35.10  
  3 Shea, Katie                  Arizona Chee         2:45.00    2:41.83  
  4 Curtis, Kristen              Arizona Risi         2:47.55    2:44.24  
  5 Shea, Kylee                  Arizona Chee                    2:54.23  
  6 Haack, Haley                 Phoenix Bobc         2:51.37    2:55.26  
  7 Markee, Brittany             Unattached           3:00.00    2:56.85  
  8 Belliotti, Mykenzie          Arizona Chee         3:00.00    3:02.00  
  9 Ouellette, Sarah             Unattached           3:00.00    3:04.37  
 10 Finn, Kristin                Sahuarita Sp         3:12.54    3:06.63  
 11 Kiernan, Emily               Sahuarita Sp         3:00.96    3:08.44  
 12 Witterstauter, Samantha      Sahuarita Sp                    3:31.34  
 13 Quintanilla, Caitlin         Sahuarita Sp                    3:56.45  
 
1500 Meter Run Midget Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 4:41.62  7/31/2005   Claudia Francis, Team Evolution           
     JO Meet: J 4:41.62  7/31/2005   Claudia Francis, Team Evolution           
    AZ Assoc: A 5:01.65  3/30/1980   Karrin Maturani, WPNH                     
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Hamilton, Ava                Go The Dista         5:13.00    5:19.01  
  2 Foster, Morgan               Arizona Elit         5:36.00    5:22.59  
  3 Curtis, Kristen              Arizona Risi         5:38.01    5:27.61  
  4 Cobbin, Rose                 Ariz Bushmas                    5:34.87  
  5 Shea, Katie                  Arizona Chee         5:40.00    5:51.19  
  6 Markee, Brittany             Unattached           7:00.00    6:05.61  
  7 Haack, Haley                 Phoenix Bobc         5:52.00    6:35.44  
  8 Witterstauter, Samantha      Sahuarita Sp                    8:10.09  
  9 Quintanilla, Caitlin         Sahuarita Sp                    8:49.75  
 
3000 Meter Run Midget Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 10:12.47  7/29/2005   Claudia Francis, Team Evolution          
     JO Meet: J 10:12.47  7/29/2005   Claudia Francis, Team Evolution          
    AZ Assoc: A 10:22.30  5/18/1991   Nicole Jenkins, DH                       
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Cobbin, Rose                 Ariz Bushmas                   11:49.16  
  2 Ouellette, Sarah             Unattached          13:20.00   13:33.12  
 
80 Meter Hurdles (30" ) Midget Girls
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 12.25  7/26/2008   Dior Hall, 32 Colorado Flye                 
     JO Meet: J 11.94  8/2/2009    Jasmyne Graham, Cal Rising Stars            
    AZ Assoc: A 12.77  6/10/1997   Tiffany McDonald, ARS                       
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Mooney, Allison              Arizona Puma           13.53      13.66   NWI 
  2 Andrews, Naja                Arizona Chee                      14.68   NWI 
  3 Guzmzn, Saydee               Wicked                 16.59      16.40   NWI 
  4 Simmons, Kaori               Arizona Puma           17.71      16.69   NWI 
  5 Covington, Jailyn            Arizona Tita           18.45      18.34   NWI 
  6 Scroggins, Trinity           Do Right Cou           21.21      18.50   NWI 
  7 Butler-worley, Dyamond       Do Right Cou           17.98      18.65   NWI 
 
4x100 Meter Relay Midget Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 49.17  7/28/1996   Texas Heat, Fort Worth, TX                  
                       Chauntae Bayne, Genece Glover, Donette Chambers   
     JO Meet: J 49.17  7/28/1996   Texas Heat, Fort Worth, TX                  
                       Chauntae Bayne, Genece Glover, Donette Chambers   
    AZ Assoc: A 50.25  6/9/2001    Arizona Cheetahs                            
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Arizona Rising Suns TC  'A'                         56.36      55.46  
     1) Black, Sky                      2) Chewning, Bailey               
     3) Jimerson, Mahogany              4) Phillips, Dominique            
  2 Do Right Cougars  'A'                               57.80      57.12  
     1) Douglas, Mikayla                2) Graves, Cianey                 
     3) Martin, Gebriel                 4) Williams, Kiemya               
  3 Arizona Titans  'A'                                 58.77      58.75  
     1) Beckon, Kamonda                 2) Covington, Jailyn              
     3) LaVetter, Cyanna                4) Wilmore, Dejanae               
  4 Mph TC  'A'                                       1:01.00    1:04.32  
     1) Culpepper, Journee              2) Johnson, Antoria               
     3) Rollins, Mikaela                4) Walker, Malea                  
 
4x400 Meter Relay Midget Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 3:57.26  7/28/1996   United Stars TC, Philadelphia,PA          
                         Tiffany Abney, Alyce Williams, Evelyn Dwyer       
     JO Meet: J 3:57.26  7/28/1996   United Stars TC, Philadelphia,PA          
                         Tiffany Abney, Alyce Williams, Evelyn Dwyer       
    AZ Assoc: A 4:14.00  4/13/1985   Metro Phoenix                             
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Arizona Rising Suns TC  'A'                       4:47.87    4:51.09  
     1) Chewning, Bailey                2) Curtis, Kristen                
     3) Jimerson, Mahogany              4) Jones, Maliyah                 
 
High Jump Midget Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 1.69m  7/24/2008   Stacey Destin, Unattached                   
     JO Meet: J 1.69m  7/24/2008   Stacey Destin, Unattached                   
    AZ Assoc: A 1.64m  5/18/1996   Jacquelyn Johnson, YVF                      
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Mooney, Allison              Arizona Puma           1.45m      1.35m    4-05.00 
  2 Simmons, Kaori               Arizona Puma           1.40m      1.30m    4-03.25 
  3 Rhymes, Sidney               Spartan Spee           1.35m      1.25m    4-01.25 
  4 Butler-worley, Dyamond       Do Right Cou           1.22m      1.20m    3-11.25 
  5 Scroggins, Trinity           Do Right Cou           1.22m      1.00m    3-03.25 
 
Long Jump Midget Girls
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 5.58m  6/20/1998   Gayle Hunter, Lake Charles, LA              
     JO Meet: J 5.52m  7/27/1991   Myra Combs, Lake Charles, LA                
    AZ Assoc: A 5.07m  3/24/1973   Cynthia Rhodes, UNA                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Ivie, Kaylee                 AZ Flames TC           4.12m      3.99m   NWI  13-01.25 
  2 Howard, Neysia               Tucson Elite           3.71m      3.83m   NWI  12-06.75 
  3 Singleton, Tyonna            AZ Mustangs                       3.66m   NWI  12-00.25 
  4 Jones, Bianca                Pops TC                3.21m      3.63m   NWI  11-11.00 
  5 Helu, Vaiosini               Pops TC                3.35m      3.49m   NWI  11-05.50 
  6 Rollins, Mikaela             Mph TC                            3.42m   NWI  11-02.75 
  7 Culpepper, Journee           Mph TC                            3.38m   NWI  11-01.25 
  7 Butler-worley, Dyamond       Do Right Cou           2.74m      3.38m   NWI  11-01.25 
  9 Standifer, Damarius          World Class                       3.35m   NWI  11-00.00 
 10 Scroggins, Trinity           Do Right Cou           3.05m      3.31m   NWI  10-10.50 
 11 Hamilton, Ayana              Arizona Pant           3.66m      3.24m   NWI  10-07.75 
 12 Kibby, Halle                 Sahuarita Sp                      3.13m   NWI  10-03.25 
 13 Curtin, Taylor               Arizona Elit           3.31m      3.04m   NWI   9-11.75 
 14 Jones, Maliyah               Arizona Risi                      2.60m   NWI   8-06.50 
 15 Witterstauter, Samantha      Sahuarita Sp                      2.55m   NWI   8-04.50 
 16 Johnson, Ymari               World Class            2.18m      2.40m   NWI   7-10.50 
 
Shot Put 6 lb. Midget Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 13.51m  7/26/2008   Ashlie Blake, 49 PS Vegas Fly              
     JO Meet: J 13.51m  7/26/2008   Ashlie Blake, 49 PS Vegas Fly              
    AZ Assoc: A 12.16m  7/18/1998   Hannah Carson, AC                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Henry-Johnson, Destinee      Do Right Cou          10.06m      8.99m   29-06.00 
  2 Edmonds, Mikayla             AZ Mustangs            7.06m      7.07m   23-02.50 
  3 Little, Yaniece              Pops TC                5.96m      6.65m   21-10.00 
  4 Brown, Deanna                Arizona Tita                      5.98m   19-07.50 
  5 Blevins, Zamaree             Do Right Cou           6.40m      5.97m   19-07.00 
  6 Martin, Cieries              Do Right Cou           6.40m      5.49m   18-00.25 
  7 Belliotti, Courtney          Arizona Chee                      4.95m   16-03.00 
  8 Levy, Madison                Sahuarita Sp                      4.33m   14-02.50 
  9 Belliotti, Gabriella         Arizona Chee                      3.44m   11-03.50 
 
Discus Throw 1kg Midget Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 37.46m  7/24/1997   Amber Curtis, Monroe, WI                   
     JO Meet: J 37.46m  7/24/1997   Amber Curtis, Monroe, WI                   
    AZ Assoc: A 29.74m  6/8/2001    C. J. Navarro, UNA                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Henry-Johnson, Destinee      Do Right Cou          20.73m     18.96m      62-02 
  2 Blevins, Zamaree             Do Right Cou          17.37m     17.43m      57-02 
  3 Martin, Cieries              Do Right Cou                     12.95m      42-06 
 
Javelin Throw 300g Midget Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 42.88m  7/28/2005   Hannah Carson, AZ Cheetahs                 
     JO Meet: J 42.88m  7/28/2005   Hannah Carson, AZ Cheetahs                 
    AZ Assoc: A 44.71m  6/13/2004   Hannah Carson, AC                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Belliotti, Gabriella         Arizona Chee                    111.33mA    365-03 
  2 Johnson, Desteny             Do Right Cou                     26.54m      87-01 
  3 Park, Jennika                Arizona Tita                     17.33m      56-10 
  4 Belliotti, Mykenzie          Arizona Chee                     15.94m      52-03 
  5 Belliotti, Courtney          Arizona Chee                     11.46m      37-07 
  6 Brown, Deanna                Arizona Tita                     11.37m      37-04 
  7 Little, Yaniece              Pops TC                          10.48m      34-04 
 
1500 Meter Race Walk Midget Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 6:53.70  7/26/1990   Danielle Safran, Brentwood, NY            
     JO Meet: J 6:53.70  7/26/1990   Danielle Safran, Brentwood, NY            
    AZ Assoc: A 8:08.20  2/13/1983   Nicole Magub, STC                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Gill, Natalie                Arizona Chee                    9:25.36  
  2 Park, Jennika                Arizona Tita                    9:47.24  
  3 Shea, Kylee                  Arizona Chee                   10:00.74  
  4 Belliotti, Courtney          Arizona Chee                   10:23.01  
  5 Belliotti, Gabriella         Arizona Chee                   11:28.90  
  6 Quihuis, Trinity             Arizona Tita                   11:37.12  
 
100 Meter Dash Youth Girls
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 11.73  7/31/2009   Kendall Baisden, Motor City TC, MI          
     JO Meet: J 11.61  8/1/1999    Sanya Richards, Pembrooke Pines, FL         
    AZ Assoc: A 11.78  6/1/2003    Terra Evans, AC                             
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Center, Alexis               Do Right Cou           12.52      12.56   NWI  6 
  2 Ugbisien, Onome              Arizona Tita           13.01      12.98   NWI  6 
  3 Thompson, Sakovia            Arizona Tita           13.19      13.08   NWI  6 
  4 Patterson, Brittany          Do Right Cou           13.40      13.10   NWI  5 
  5 Smith, Autumn                Do Right Cou           13.20      13.12   NWI  6 
  6 Pogue, Jayda                 Az Goldrush            12.70      13.33   NWI  6 
  7 Charlton, Lemayah            Do Right Cou           13.20      13.44   NWI  6 
  8 Lilly, Delilah               Do Right Cou           13.40      13.69   NWI  6 
  9 Ramey, Khanya                Vail Vipers            14.12      13.78   NWI  5 
 10 Aysien, Siarah               AZ Flames TC           13.84      14.05   NWI  5 
 11 Conway, Leilani              Arizona Chee                      14.12   NWI  1 
 12 Pridgett, Demetria           AZ Mustangs            14.64      14.29   NWI  4 
 13 Spruell, Ayolion             Do Right Cou           14.36      14.34   NWI  4 
 14 Kirkendoll, Jaleesha         Arizona Pant           13.93      14.36   NWI  5 
 15 Page-Stevens, Cairra         AZ Mustangs            14.80      14.48   NWI  4 
 16 Griffin, Jaztyne             Do Right Cou           14.74      14.84   NWI  4 
 16 Burrell, Kara                Arizona Risi           14.92      14.84   NWI  4 
 16 Gwin, Azilyn                 Phoenix Bobc           14.79      14.84   NWI  4 
 19 Johnson, Jada                Mph TC                 15.05      14.91   NWI  3 
 20 Green, Sydney                Do Right Cou           15.10      15.05   NWI  3 
 21 Comma, Isis                  Mph TC                 14.91      15.13   NWI  4 
 22 Patterson, Kianna            Arizona Chee                      15.39   NWI  1 
 23 Holman, Callista             Arizona Puma           15.90      15.51   NWI  3 
 24 Johnson, Tajanet             Do Right Cou           15.90      15.56   NWI  3 
 25 Andrews, Karina              Arizona Tita           15.95      15.68   NWI  3 
 26 Rhodes, Audry                Arizona Tita           15.61      15.77   NWI  3 
 27 Gamble, Melissa              Alliance You           15.96      15.85   NWI  3 
 28 Blevins, Zaria               Do Right Cou           16.30      16.01   NWI  2 
 29 Graham, Tyla                 Do Right Cou                      16.20   NWI  1 
 30 Johnson, Eryn                World Class            16.55      16.46   NWI  2 
 31 Peterson, Ayanna             AZ Mustangs            16.13      16.52   NWI  3 
 32 Comma, Bella                 Mph TC                 17.90      17.13   NWI  2 
 33 Henry-Johnson, Ariel         Do Right Cou           18.00      17.22   NWI  2 
 
200 Meter Dash Youth Girls
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 23.69  8/1/2009    Kendall Baisden, Motor City TC, MI          
     JO Meet: J 23.63  7/31/1999   Sanya Richards, Pembrooke Pines, FL         
    AZ Assoc: A 23.94  4/6/2003    Terra Evans, AC                             
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Center, Alexis               Do Right Cou           25.38      25.59   NWI  6 
  2 Ugbisien, Onome              Arizona Tita           26.46      26.33   NWI  6 
  3 Green, Rebekah               Arizona Risi           26.63      26.41   NWI  6 
  4 Patterson, Brittany          Do Right Cou           26.80      26.52   NWI  6 
  5 Thompson, Sakovia            Arizona Tita           26.82      26.85   NWI  6 
  6 Williams, Anaya              Arizona Pant           28.53      28.02   NWI  5 
  7 Lilly, Delilah               Do Right Cou           27.80      28.45   NWI  6 
  8 Pridgett, Demetria           AZ Mustangs            29.45      28.63   NWI  5 
  9 Ramey, Khanya                Vail Vipers            29.66      28.77   NWI  5 
 10 Schiffmacher, Megan          Arizona Risi                      28.79   NWI  1 
 11 McCovery, Jazmyn             AZ Mustangs            29.38      28.81   NWI  5 
 12 Cooper, Aeryone              AZ Flames TC           30.30      29.10   NWI  4 
 13 Ramirez, Yatzira             Wicked                 29.50      29.20   NWI  5 
 14 Smith, Jahmonique            Sahuarita Sp           31.16      29.35   NWI  4 
 15 Mathis, Courtney             Arizona Risi           30.09      29.56   NWI  4 
 16 Aysien, Siarah               AZ Flames TC           29.43      29.69   NWI  5 
 17 Dicochea, Brenda             Arizona Tita                      29.79   NWI  1 
 18 Tang, Tylor                  Unattached             30.00      30.43   NWI  4 
 19 Burrell, Kara                Arizona Risi           30.80      30.61   NWI  4 
 20 Green, Sydney                Do Right Cou           30.00      31.46   NWI  4 
 21 Johnson, Jada                Mph TC                 31.20      31.52   NWI  3 
 22 Comma, Isis                  Mph TC                 32.90      31.53   NWI  3 
 23 Rhodes, Audry                Arizona Tita           32.71      32.57   NWI  3 
 24 gutierrez, mia               Wicked                            32.99   NWI  1 
 25 Peterson, Ayanna             AZ Mustangs            34.52      33.36   NWI  2 
 26 Graham, Tyla                 Do Right Cou                      33.90   NWI  2 
 27 Gamble, Melissa              Alliance You           32.78      34.14   NWI  3 
 28 Andrews, Karina              Arizona Tita           34.10      34.77   NWI  3 
 29 Blevins, Zaria               Do Right Cou           34.80      35.17   NWI  2 
 30 Johnson, Eryn                World Class            42.15      37.09   NWI  2 
 
400 Meter Dash Youth Girls
============================================================================
 Nat'l Youth: N 53.10  7/8/2007    Robin Reynolds, Lisle, IL                   
     JO Meet: J 53.40  7/28/2002   Brandi Cross, Houston, TX                   
    AZ Assoc: A 56.37  6/22/2002   Judith Onyepunuka, ARS                      
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Mustin, Drianna              Arizona Risi         1:00.36    1:00.22   5 
  2 Charlton, Lemayah            Do Right Cou           59.00    1:00.81   5 
  3 Green, Rebekah               Arizona Risi         1:01.56    1:01.41   5 
  4 Ugbisien, Onome              Arizona Tita         1:01.32    1:01.52   5 
  5 Patterson, Brittany          Do Right Cou         1:02.00    1:02.64   4 
  6 Martin, Jaclyn               Arizona Chee         1:00.00    1:02.76   5 
  7 Center, Alexis               Do Right Cou         1:00.00    1:03.22   5 
  8 Thompson, Sakovia            Arizona Tita         1:03.93    1:03.81   4 
  9 Yescas, Julia                Az Goldrush          1:00.00    1:04.04   5 
 10 Hensley, Caley               Pops TC              1:05.00    1:04.96   4 
 11 McCovery, Jazmyn             AZ Mustangs          1:05.86    1:05.54   4 
 12 Dicochea, Brenda             Arizona Tita                    1:06.25   1 
 13 Sterns, Brielle              Unattached           1:10.00    1:06.28   3 
 14 Smith, Jahmonique            Sahuarita Sp         1:10.86    1:06.52   3 
 15 Spruell, Ayolion             Do Right Cou         1:00.00    1:06.73   5 
 16 Ramirez, Yatzira             Wicked               1:11.00    1:06.83   3 
 17 Mathis, Courtney             Arizona Risi         1:07.89    1:08.41   4 
 18 Tang, Tylor                  Unattached           1:06.00    1:08.49   4 
 19 Pridgett, Demetria           AZ Mustangs                     1:10.47   1 
 20 Williams, Anaya              Arizona Pant         1:12.00    1:10.87   2 
 21 Cooper, Aeryone              AZ Flames TC         1:10.00    1:12.45   3 
 22 Gamble, Melissa              Alliance You         1:14.29    1:13.44   2 
 23 Aysien, Siarah               AZ Flames TC         1:13.71    1:13.68   2 
 24 Burrell, Kara                Arizona Risi         1:14.13    1:14.06   2 
 25 Johnson, Tajanet             Do Right Cou         1:18.00    1:14.21   2 
 26 Johnson, Jada                Mph TC               1:32.00    1:17.28   1 
 27 Conway, Leilani              Arizona Chee                    1:17.72   1 
 28 Holman, Callista             Arizona Puma         1:18.75    1:18.46   2 
 29 Green, Sydney                Do Right Cou         1:19.00    1:18.94   1 
 30 Andrews, Karina              Arizona Tita         1:22.19    1:23.18   1 
 
800 Meter Run Youth Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 2:06.90  7/4/2009    Raevyn Rogers, The Wings Tr               
     JO Meet: J 2:08.17  8/1/2009    Raevyn Rogers, 25-Wings                   
    AZ Assoc: A 2:13.60  5/18/1980   Lynette Morgan, SDSF                      
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Mustin, Drianna              Arizona Risi         2:24.38    2:23.69  
  2 Martin, Jaclyn               Arizona Chee         2:30.00    2:24.53  
  3 Yescas, Julia                Az Goldrush          2:25.00    2:27.03  
  4 Hensley, Caley               Pops TC              2:29.00    2:28.47  
  5 Ramirez, Yatzira             Wicked               2:37.00    2:34.12  
  6 Tang, Tylor                  Unattached           2:44.00    2:34.84  
  7 Arriaga, Andrea              Go The Dista         2:35.00    2:38.64  
  8 Mathis, Courtney             Arizona Risi         2:38.51    2:40.49  
  9 Perea, Isabelle              Go The Dista         2:50.00    2:46.07  
 10 Brockman, Samantha           AZ Mustangs          2:44.24    2:48.49  
 11 gutierrez, mia               Wicked                          2:48.78  
 12 Ochoa, Natalie               Sahuarita Sp         2:43.80    2:52.01  
 13 Bargas, Zoe                  Go The Dista         2:50.00    2:53.99  
 14 Kibby, Emily                 Sahuarita Sp                    3:36.45  
 
1500 Meter Run Youth Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 4:28.61  7/29/2005   Jordan Hassay, San Luis Distance          
     JO Meet: J 4:28.61  7/29/2005   Jordan Hassay, San Luis Distance          
    AZ Assoc: A 4:42.20  4/17/1977   Theresa Smith, VOS                        
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Arriaga, Andrea              Go The Dista         5:25.00    5:32.38  
  2 Ochoa, Natalie               Sahuarita Sp         5:32.03    5:52.70  
  3 Brockman, Samantha           AZ Mustangs                     6:02.75  
 
3000 Meter Run Youth Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N  9:35.12  7/30/2005   Jordan Hasay, San Luis Dstnce            
     JO Meet: J  9:35.12  7/30/2005   Jordan Hassay, San Luis Distance         
    AZ Assoc: A 10:33.90  3/18/1978   Lisa Anetsberger, APS                    
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Bargas, Zoe                  Go The Dista        12:15.00   12:17.34  
  2 Ochoa, Natalie               Sahuarita Sp                   12:42.74  
  3 Perea, Isabelle              Go The Dista        12:10.00   13:23.88  
 
100 Meter Hurdles (30" ) Youth Girls
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 13.85  7/27/2008   Trinity Wilson, 38 EOYDC                    
     JO Meet: J 13.85  7/27/2008   Trinity Wilson, 38 EOYDC                    
    AZ Assoc: A 14.62  7/18/1998   Tiffany McDonald, ARS                       
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Smith, Autumn                Do Right Cou           15.30      15.18   NWI 
  2 Sterns, Brielle              Unattached             16.50      16.46   NWI 
  3 Mustin, Drianna              Arizona Risi                      16.65   NWI 
  4 Spruell, Ayolion             Do Right Cou           17.00      18.30   NWI 
  5 Gwin, Azilyn                 Phoenix Bobc           20.61      18.89   NWI 
  6 Charlton, Lemayah            Do Right Cou           16.00      19.52   NWI 
  7 Belliotti, Alexandra         Arizona Chee                      20.42   NWI 
  8 Higgs, Jcobie                Spartan Spee           21.00      23.21   NWI 
 
200 Meter Hurdles (30" ) Youth Girls
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 26.63  7/31/1994   Char Foster, Clearwater, FL                 
     JO Meet: J 26.63  7/31/1994   Char Foster, Clearwater, FL                 
    AZ Assoc: A 28.11  6/8/2003    Jasmine Williams, DR                        
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Smith, Autumn                Do Right Cou           28.00      30.13   NWI 
  2 Spruell, Ayolion             Do Right Cou           29.00      33.35   NWI 
  3 Gwin, Azilyn                 Phoenix Bobc           34.62      34.28   NWI 
  4 Belliotti, Alexandra         Arizona Chee                      34.87   NWI 
 
4x100 Meter Relay Youth Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 46.58  7/29/2003   Quiet Fire, Mission Viejo, CA               
     JO Meet: J 46.74  8/1/1999    Young Acheivers                             
                       Sarah Davis, Ashlee Ward, Micaela Simmons, Sanya R
    AZ Assoc: A 47.22  5/18/2002   Arizona Rising Suns                         
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Do Right Cougars  'A'                               49.00      49.66  
     1) Center, Alexis                  2) Charlton, Lemayah              
     3) Patterson, Brittany             4) Smith, Autumn                  
 
4x400 Meter Relay Youth Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 3:45.90  8/1/1993    Southern California SC, Inglewood, CA     
                         Myleik Teele, Regine Caruthers, Malika Edmunson, R
     JO Meet: J 3:45.90  8/1/1993    Southern California SC, Inglewood, CA     
                         Myleik Teele, Regine Caruthers, Malika Edmunson, R
    AZ Assoc: A 3:55.48  6/1/2003    Arizona Cheetahs                          
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Arizona Rising Suns TC  'A'                       4:20.30    4:28.11  
     1) Green, Rebekah                  2) Mathis, Courtney               
     3) Mustin, Drianna                 4) Schiffmacher, Megan            
  2 Arizona Titans  'A'                               4:35.00    5:18.12  
     1) Dicochea, Brenda                2) Rhodes, Audry                  
     3) Thompson, Sakovia               4) Ugbisien, Onome                
 
High Jump Youth Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 1.71m  7/27/1990   Sondra Biere, Des Moines, IA                
     JO Meet: J 1.71m  7/27/1990   Sondra Biere, Des Moines, IA                
    AZ Assoc: A 1.69m  6/9/1979    Cadija Caldwell, AC                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Schiffmacher, Megan          Arizona Risi                      1.45m    4-09.00 
 
Long Jump Youth Girls
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 6.07m  6/20/1998   Tracee Thomas, Las Vegas, NV                
     JO Meet: J 5.84m  7/29/2005   Karynn Dunn, Inl Emp Sprint                 
    AZ Assoc: A 5.66m  2/21/1976   Cyntia Rhodes, MTC                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Porier-Shelton, Tiana        AZ Flames TC           4.84m      4.62m   NWI  15-02.00 
  2 Sterns, Brielle              Unattached             4.47m      4.56m   NWI  14-11.50 
  3 Schiffmacher, Megan          Arizona Risi                      4.28m   NWI  14-00.50 
  4 Pogue, Jayda                 Az Goldrush                       4.16m   NWI  13-07.75 
  5 Kirkendoll, Jaleesha         Arizona Pant           4.04m      4.10m   NWI  13-05.50 
  6 Green, Rebekah               Arizona Risi                      3.91m   NWI  12-10.00 
  7 Gwin, Azilyn                 Phoenix Bobc           3.86m      3.90m   NWI  12-09.50 
  8 Williams, Anaya              Arizona Pant           4.19m      3.83m   NWI  12-06.75 
  9 Belliotti, Alexandra         Arizona Chee                      3.29m   NWI  10-09.50 
 10 Burrell, Kara                Arizona Risi                      3.03m   NWI   9-11.25 
 -- Johnson, Tajanet             Do Right Cou                         ND   NWI           
 
Shot Put 6 lb. Youth Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 15.59m  7/29/1989   Teri Steer, Crete, NE                      
     JO Meet: J 15.59m  7/29/1989   Teri Steer, Crete, NE                      
    AZ Assoc: A 13.87m  4/16/1978   Lori Garrow, CTC                           
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Page-Stevens, Cairra         AZ Mustangs           11.31m     11.36m   37-03.25 
  2 Flores, Marisa               AZ Mustangs            8.66m      9.06m   29-08.75 
  3 Griffin, Jaztyne             Do Right Cou           8.53m      8.85m   29-00.50 
  4 Harvey, Imani                Tucson Elite           9.12m      8.31m   27-03.25 
  5 Patterson, Kianna            Arizona Chee                      8.17m   26-09.75 
  6 Boyd, Kiley                  Arizona Chee                      8.15m   26-09.00 
  7 Blevins, Zaria               Do Right Cou           8.23m      8.01m   26-03.50 
  8 Comma, Isis                  Mph TC                            7.97m   26-01.75 
  9 Henry-Johnson, Ariel         Do Right Cou           7.92m      7.85m   25-09.25 
 10 Comma, Bella                 Mph TC                            6.99m   22-11.25 
 11 Graham, Tyla                 Do Right Cou           8.23m      6.48m   21-03.25 
 12 Kibby, Emily                 Sahuarita Sp                      3.74m   12-03.25 
 
Discus Throw 1kg Youth Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 42.92m  7/26/1990   Suzy Powell, Modesto, CA                   
     JO Meet: J 42.92m  7/26/1990   Suzy Powell, Modesto, CA                   
    AZ Assoc: A 39.34m  4/16/1978   Cindy Johnson, VOS38.78                    
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Page-Stevens, Cairra         AZ Mustangs           22.08m     22.06m      72-04 
  2 Flores, Marisa               AZ Mustangs           19.21m     19.66m      64-06 
  3 Henry-Johnson, Ariel         Do Right Cou          18.90m     19.61m      64-04 
  4 Boyd, Kiley                  Arizona Chee                     17.63m      57-10 
  5 Griffin, Jaztyne             Do Right Cou          22.56m     17.46m      57-03 
  6 Patterson, Kianna            Arizona Chee                     17.05m      55-11 
 
3000 Meter Race Walk Youth Girls
================================================================================
 Nat'l Youth: N 14:46.46  7/30/1992   Anya-Maria Ruoss, Fayetteville,AR        
     JO Meet: J 14:46.46  7/30/1992   Anya-Maria Ruoss, Fayetteville,AR        
    AZ Assoc: A 15:03.50  6/4/1988    Vera Jenkins, DH                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Kisiel, Baily                Vail Vipers         22:53.43   22:00.83  
 -- Comma, Bella                 Mph TC                               DQ  
 
100 Meter Dash Intermediate Girls
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 11.34  7/28/1995   Angela Will.iams, Ontario, CA               
     JO Meet: J 11.34  7/28/1995   Angela Will.iams, Ontario, CA               
    AZ Assoc: A 11.68  7/14/2003   Judith Onyepunuka, ARS                      
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Williams, LaMaya             Arizona Chee           12.50      12.69   NWI 
  2 Spencer, Abigail             Phoenix Bobc           12.99      12.75   NWI 
  3 Brown, Kierra                Do Right Cou           13.72      13.45   NWI 
  4 Gallo, Mikayla               Pops TC                15.08      13.77   NWI 
  5 Sharp, Kyleen                Alliance You           15.62      14.89   NWI 
 
200 Meter Dash Intermediate Girls
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 23.06  7/31/2004   Bianca Knight, Ridgeland, MS                
     JO Meet: J 23.06  7/31/2004   Bianca Knight, Ridgeland, MS                
    AZ Assoc: A 23.99  7/14/2003   Judith Onyepunuka, ARS                      
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Williford, Christine         Arizona Risi           26.94      24.79   NWI 
  2 Williams, LaMaya             Arizona Chee           26.00      26.38   NWI 
  3 Spencer, Abigail             Phoenix Bobc           27.08      27.07   NWI 
  4 Gallo, Mikayla               Pops TC                28.92      30.28   NWI 
  5 Sharp, Kyleen                Alliance You           33.29      31.32   NWI 
  6 Simmons, Robin               Spartan Spee           35.00      35.42   NWI 
 
400 Meter Dash Intermediate Girls
============================================================================
 Nat'l Youth: N 52.11  7/29/2001   Stephanie Smith, Macon, GA                  
     JO Meet: J 52.11  7/29/2001   Stephanie Smith, Macon, GA                  
    AZ Assoc: A 55.53  6/13/2004   Natalie Johnson, AC                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Williams, LaMaya             Arizona Chee         1:00.00    1:06.31   2 
  2 Kogan, Rainey                Unattached           1:08.00    1:09.67   1 
  3 Brown, Kierra                Do Right Cou         1:11.00    1:10.77   2 
  4 Sharp, Kyleen                Alliance You         1:21.29    1:15.25   1 
  5 Kogan, Shelbey               Unattached           1:14.00    1:18.06   1 
  6 Kogan, Jamey                 Unattached           1:13.00    1:19.61   2 
  7 Simmons, Robin               Spartan Spee         1:20.00    1:30.27   1 
 
800 Meter Run Intermediate Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 2:04.83  7/26/2008   Phillis Francis, 06-Team Evolutio         
     JO Meet: J 2:04.83  7/26/2008   Phillis Francis, 06-Team Evolutio         
    AZ Assoc: A 2:14.70  5/20/1995   Dawn Gilson, AE                           
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Kogan, Rainey                Unattached           2:41.00    2:37.05  
  2 Gill, Ashley                 Arizona Chee                    2:37.31  
  3 Novacek, Alexandra           Go The Dista         2:30.00    2:37.89  
  4 Kogan, Shelbey               Unattached           2:51.00    2:57.43  
 
1500 Meter Run Intermediate Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 4:25.57  7/24/1984   Suzy Favor, Stevens Point, WI             
     JO Meet: J 4:25.57  7/24/1984   Suzy Favor, Stevens Point, WI             
    AZ Assoc: A 4:42.20  4/17/1977   Laurie Sawyer, PTC                        
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Miller, Jane                 Go The Dista         5:05.00    5:07.17  
  2 Novacek, Alexandra           Go The Dista         5:25.00    5:34.29  
  3 Markee, Lauren               Unattached           6:00.00    5:54.71  
 
3000 Meter Run Intermediate Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 9:37.09  7/30/2005   Caitlin Lane, unattached-1                
     JO Meet: J 9:37.09  7/30/2005   Caitlin Lane, unattached-1                
    AZ Assoc: A 9:53.80  6/3/1978    Laurie Sawyer, PTC                        
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Miller, Jane                 Go The Dista        11:06.00   10:57.03  
  2 Markee, Lauren               Unattached          14:00.00   12:33.52  
 
100 Meter Hurdles (33" ) Intermediate Girls
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 13.87  7/29/1994   Yolanda Johnson, Denver. CO                 
     JO Meet: J 13.87  7/29/1994   Yolanda Johnson, Denver. CO                 
    AZ Assoc: A 14.27  6/10/2000   Jacquelyn Johnson, YVF                      
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Kogan, Jamey                 Unattached             19.34      22.41   NWI 
 
Long Jump Intermediate Girls
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 6.16m  7/10/1999   Jill Bell, Cheyne, WA                       
     JO Meet: J 6.15m  8/15/1980   Kathy Harrison, East Point, GA              
    AZ Assoc: A 6.03m  5/2/1978    Ana Van, VOS                                
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Spencer, Abigail             Phoenix Bobc           4.96m      5.24m   NWI  17-02.25 
  2 Gallo, Mikayla               Pops TC                3.66m      3.89m   NWI  12-09.25 
 
Shot Put 4kg Intermediate Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 15.19m  7/27/2001   Michelle  Carter, Ovilla, TX               
     JO Meet: J 15.19m  7/27/2001   Michelle  Carter, Ovilla, TX               
    AZ Assoc: A 14.45m  7/6/1980    Cindy Johnson, VOS                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Brown, Kierra                Do Right Cou           9.75m      9.09m   29-10.00 
  2 Kogan, Jamey                 Unattached             8.64m      7.57m   24-10.00 
  3 Payne, Baleigh               Arizona Puma           6.01m      6.12m   20-01.00 
 
Discus Throw 1kg Intermediate Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 50.12m  5/12/1997   Elizabeth Debartolo, Aurora, IL            
     JO Meet: J 46.40m  7/28/2006   Natalie Baird, 03 Loudoun Track            
    AZ Assoc: A 39.13m  6/13/2004   C. J. Navarro, UNA                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Brown, Kierra                Do Right Cou          22.56m     21.97m      72-01 
  2 Payne, Baleigh               Arizona Puma          16.44m     16.46m      54-00 
 
3000 Meter Race Walk Intermediate Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 14:29.81  7/30/1996   Lisa Kutzing, Port Jefferson, NY         
     JO Meet: J 14:29.81  7/30/1996   Lisa Kutzing, Port Jefferson, NY         
    AZ Assoc: A 14:42.00  5/21/1989   Vera Jenkins, DH                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Gill, Ashley                 Arizona Chee                   21:11.50  
 
100 Meter Dash Young Women
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 11.1h  1980        Michelle Glover, Pennsauken, NJ             
     JO Meet: J 11.1h  1980        Michelle Glover, Pennsauken, NJ             
    AZ Assoc: A 11.71  6/17/2000   Kenyanna Wilson, ARS                        
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Johnson, Plaserae            AZ Mustangs            11.74      11.83   NWI 
 
200 Meter Dash Young Women
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 23.24  7/26/2007   Victoria Jordan, 26 Dallas Gold T           
     JO Meet: J 23.24  7/26/2007   Victoria Jordan, 26 Dallas Gold T           
    AZ Assoc: A 23.90  6/1/2003    Jessica Onyepunuka, ARS                     
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Johnson, Plaserae            AZ Mustangs            24.70      24.79   NWI 
 
100 Meter Dash Sub-Bantam Boys
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Boyd-matthews, Amier         Do Right Cou           15.34      15.53   NWI  5 
  2 King, Michael                Arizona Chee           16.00      16.10   NWI  5 
  3 Martinez, Isaac              Arizona Tita           16.96      16.38   NWI  4 
  4 Monroe Jr, Aaron             Sahuarita Sp                      16.51   NWI  1 
  5 TamplinJr, Errick            Alliance You           16.58      16.63   NWI  5 
  6 Howard, Omarion              AZ Mustangs            16.55      16.80   NWI  5 
  7 Wilhite, Anthony             Arizona Tita           16.62      17.06   NWI  5 
  8 Allison, Charlie             AZ Flames TC           16.00      17.08   NWI  5 
  9 Ryhmes, Destinie             Spartan Spee           16.75      17.18   NWI  5 
 10 Mascarenas, Tyler            AZ Mustangs            16.88      17.43   NWI  4 
 11 Cornejo, Alvaro              Arizona Risi           16.41      17.57   NWI  5 
 12 Brown, Taye                  Alliance You           17.80      17.62   NWI  4 
 13 Ricky, Hawkins               Spartan Spee           17.00      17.72   NWI  4 
 14 Warren, Micah                Alliance You           18.84      17.86   NWI  3 
 14 Covington, Savion            Arizona Tita           17.37      17.86   NWI  4 
 16 Overstreet, Mareon           AZ Flames TC           18.24      17.92   NWI  3 
 17 Wiley, Martel                Do Right Cou           18.30      17.99   NWI  3 
 18 Vega, Paul                   Vail Vipers            20.34      18.21   NWI  2 
 19 Pereda, Anthony              Arizona Risi           17.98      18.80   NWI  3 
 20 Parrish, Jeremiah            Arizona Tita           18.84      18.86   NWI  2 
 21 Dobbin, Dreylan              Arizona Pant           19.98      18.94   NWI  2 
 22 Alam-Ahmed, Zuhayr           Mph TC                 18.60      19.08   NWI  3 
 23 Jones, DeVon                 Do Right Cou                      19.12   NWI  1 
 24 ClarkJr, Terrance            Arizona Risi           18.66      19.27   NWI  3 
 25 Barnes, Javon                Arizona Pant           19.04      19.68   NWI  2 
 26 Eubanks, Preston             Alliance You           22.41      19.86   NWI  1 
 27 Rocha, Oscar                 Arizona Tita           20.29      19.95   NWI  2 
 28 Alberty, Darius              Arizona Risi           20.04      19.99   NWI  2 
 29 Ward, Marcus                 World Class            21.21      20.11   NWI  2 
 29 Sauls, Garland               Arizona Tita                      20.11   NWI  1 
 31 Frazier, Desmond             Spartan Spee           17.00      21.89   NWI  4 
 
200 Meter Dash Sub-Bantam Boys
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Boykins, Kai                 Arizona Pant           32.32      32.26   NWI  5 
  2 King, Michael                Arizona Chee           36.00      34.01   NWI  5 
  3 McLaurin, Melvin             Do Right Cou           33.45      34.45   NWI  5 
  4 Martinez, Isaac              Arizona Tita           34.88      34.67   NWI  5 
  5 TamplinJr, Errick            Alliance You           37.32      36.08   NWI  4 
  6 Wilhite, Anthony             Arizona Tita           35.81      36.27   NWI  5 
  7 Howard, Omarion              AZ Mustangs            36.23      36.35   NWI  5 
  8 Cornejo, Alvaro              Arizona Risi           37.36      36.76   NWI  4 
  9 Mascarenas, Tyler            AZ Mustangs            38.59      37.40   NWI  4 
 10 Brown, Taye                  Alliance You           39.08      37.41   NWI  4 
 11 Hawkins, Devean              AZ Mustangs            38.53      37.79   NWI  4 
 12 Warren, Micah                Alliance You           48.30      38.48   NWI  2 
 13 Covington, Savion            Arizona Tita           36.51      38.90   NWI  5 
 14 Ryhmes, Destinie             Spartan Spee           38.00      38.96   NWI  4 
 15 Ricky, Hawkins               Spartan Spee           40.00      39.28   NWI  3 
 16 Gonzales, Esteven            Wicked                 37.00      39.64   NWI  4 
 17 Overstreet, Mareon           AZ Flames TC           42.85      40.73   NWI  3 
 17 Sauls, Garland               Arizona Tita                      40.73   NWI  1 
 19 ClarkJr, Terrance            Arizona Risi           39.95      40.96   NWI  3 
 20 Barnes, Javon                Arizona Pant                      41.14   NWI  1 
 21 Scott, Kenyon                Do Right Cou           40.00      41.66   NWI  3 
 22 Jones, DeVon                 Do Right Cou                      41.96   NWI  1 
 23 Eubanks, Preston             Alliance You           51.31      42.31   NWI  2 
 24 Carr, Alexander              Huron Athlet           40.00      42.79   NWI  3 
 25 Alam-Ahmed, Zuhayr           Mph TC                 46.00      43.31   NWI  2 
 26 Parrish, Jeremiah            Arizona Tita           42.47      43.48   NWI  3 
 27 Rollins, Sam                 Mph TC                 49.00      45.45   NWI  2 
 28 Hinton, Dajon                Arizona Tita                      46.05   NWI  1 
 29 Ward, Marcus                 World Class            45.69      46.72   NWI  2 
 30 Rocha, Oscar                 Arizona Tita                      49.73   NWI  2 
 31 Frazier, Desmond             Spartan Spee           40.00      51.93   NWI  3 
 
400 Meter Dash Sub-Bantam Boys
============================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Boykins, Kai                 Arizona Pant         1:20.00    1:18.69   2 
  2 Ryhmes, Destinie             Spartan Spee         1:20.00    1:27.43   2 
  3 Gonzales, Esteven            Wicked               1:30.00    1:29.22   2 
  4 Monroe Jr, Aaron             Sahuarita Sp                    1:31.06   1 
  5 Scott, Kenyon                Do Right Cou                    1:31.54   1 
  6 Carr, Alexander              Huron Athlet         1:35.00    1:38.40   1 
  7 Jones, DeVon                 Do Right Cou                    1:43.06   1 
 
800 Meter Run Sub-Bantam Boys
=========================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Blevins, Zaire               Do Right Cou         2:50.00    3:01.71  
  2 Hawkins, Devean              AZ Mustangs          3:10.68    3:07.73  
  3 Gonzales, Esteven            Wicked               3:14.00    3:18.13  
 
1500 Meter Run Sub-Bantam Boys
=========================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Ryberg, Colton-Jack          Unattached                      7:16.27  
 
4x100 Meter Relay Sub-Bantam Boys
=========================================================================
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Do Right Cougars  'A'                             1:03.00    1:07.06  
     1) Blevins, Zaire                  2) Boyd-matthews, Amier           
     3) McLaurin, Melvin                4) Wiley, Martel                  
  2 Alliance Youth Sports  'A'                        1:12.56    1:14.05  
     1) Brown, Taye                     2) Eubanks, Preston               
     3) TamplinJr, Errick               4) Warren, Micah                  
  3 Arizona Rising Suns TC  'A'                       1:16.60    1:15.68  
     1) Alberty, Darius                 2) ClarkJr, Terrance              
     3) Cornejo, Alvaro                 4) Pereda, Anthony                
 -- Arizona Titans  'A'                               1:11.29         DQ  
     1) Covington, Savion               2) Martinez, Isaac                
     3) Parrish, Jeremiah               4) Wilhite, Anthony               
 
4x400 Meter Relay Sub-Bantam Boys
=========================================================================
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Do Right Cougars  'A'                             5:50.00    5:55.89  
     1) Blevins, Zaire                  2) Boyd-matthews, Amier           
     3) McLaurin, Melvin                4) Wiley, Martel                  
 
Long Jump Sub-Bantam Boys
========================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Boykins, Kai                 Arizona Pant           3.66m      3.40m   NWI  11-02.00 
  2 Allison, Charlie             AZ Flames TC                      3.11m   NWI  10-02.50 
  3 Monroe Jr, Aaron             Sahuarita Sp                      3.05m   NWI  10-00.25 
  4 Mascarenas, Tyler            AZ Mustangs            2.97m      2.96m   NWI   9-08.50 
  5 Vega, Paul                   Vail Vipers            1.99m      2.76m   NWI   9-00.75 
  6 Barnes, Javon                Arizona Pant           2.97m      2.25m   NWI   7-04.75 
  7 King, Michael                Arizona Chee           3.96m      2.20m   NWI   7-02.75 
  8 Frazier, Desmond             Spartan Spee           2.30m      2.06m   NWI   6-09.25 
  9 Alam-Ahmed, Zuhayr           Mph TC                            1.96m   NWI   6-05.25 
 10 Swenson, Jaiden              Vail Vipers            2.44m      1.86m   NWI   6-01.25 
 11 Ward, Marcus                 World Class            1.60m      1.59m   NWI   5-02.75 
 
Shot Put Sub-Bantam Boys
===================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Hawkins, Devean              AZ Mustangs            4.64m      3.98m   13-00.75 
 
Javelin Throw 300g Sub-Bantam Boys
===================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Allison, Charlie             AZ Flames TC          16.22m     21.29m      69-10 
  2 Swenson, Jaiden              Vail Vipers           11.30m     13.04m      42-09 
  3 Rocha, Oscar                 Arizona Tita                      8.78m      28-10 
  4 Scott, Kenyon                Do Right Cou          13.41m      8.55m      28-01 
  5 Vega, Paul                   Vail Vipers           11.00m      7.89m      25-11 
  6 Alberty, Darius              Arizona Risi                      5.54m      18-02 
 
100 Meter Dash Bantam Boys
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 12.73  7/28/1991   Richard Washington, Inglewood, CA           
     JO Meet: J 12.73  7/28/1991   Richard Washington, Inglewood, CA           
    AZ Assoc: A 13.08  4/29/1995   Arnold Bernard, AC                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Ruffin, Nigel                Arizona Risi           13.64      13.38   NWI  5 
  2 Adams, Quaron                Do Right Cou           14.21      14.45   NWI  5 
  3 Hill, Yurias                 Arizona Tita           14.75      14.86   NWI  5 
  4 Overstreet, Marlon           AZ Flames TC           15.22      15.06   NWI  4 
  4 Douglass, Garrison           World Class            15.05      15.06   NWI  4 
  6 Ivie, Connor                 AZ Flames TC           14.94      15.22   NWI  5 
  6 Andrews, Jaden               Arizona Chee           15.00      15.22   NWI  5 
  8 Gatewood, Malachi            Alliance You           15.11      15.36   NWI  4 
  9 Patton, Xavier               Arizona Risi           15.33      15.40   NWI  4 
 10 Mason, Jaden                 AZ Flames TC           15.85      15.44   NWI  3 
 11 Burke, Denzel                Arizona Risi           15.23      15.61   NWI  4 
 12 Price, Brandon               Mph TC                 15.65      15.64   NWI  4 
 13 Moore, Kydan                 Mph TC                 15.79      15.65   NWI  3 
 14 Bell, Gavin                  Do Right Cou                      15.85   NWI  1 
 15 Jeffery, Sargent             Arizona Tita                      15.87   NWI  1 
 16 Eubanks, Koen                Alliance You           16.00      16.09   NWI  3 
 17 Tye, Trevon                  Spartan Spee           16.90      16.26   NWI  2 
 18 Woodard, Zachary             Arizona Risi           15.05      16.59   NWI  4 
 19 Overstreet, Lewis            AZ Flames TC           16.83      16.68   NWI  3 
 20 Levy, Gabriel                Sahuarita Sp           16.14      16.82   NWI  3 
 21 Parrish, Jordon              Arizona Tita           17.34      16.91   NWI  2 
 21 Ward, Darius                 World Class            16.75      16.91   NWI  3 
 23 Fullwood, Brian              AZ Mustangs            17.04      17.10   NWI  2 
 24 Carr III, Larry              Arizona Puma           17.42      17.13   NWI  2 
 25 Standifer, Amez              World Class            16.73      17.14   NWI  3 
 26 Noyd, Russell                World Class            17.56      17.15   NWI  2 
 27 Jimenez, Abraham             Sahuarita Sp                      17.27   NWI  1 
 28 Rangel, Abraham              Arizona Risi           15.68      19.07   NWI  4 
 29 Matthews, Elijah             Mph TC                 19.30      19.99   NWI  2 
 
200 Meter Dash Bantam Boys
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 25.83  8/2/2003    Rannell Hall, Miami, FL                     
     JO Meet: J 25.83  8/2/2003    Rannell Hall, Miami, FL                     
    AZ Assoc: A 26.59  6/16/2007   Paul Lucas, DR                              
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Ruffin, Nigel                Arizona Risi           27.88      28.19   NWI  5 
  2 Tolton, Bijan                Arizona Tita           32.87      29.89   NWI  4 
  3 Ivie, Connor                 AZ Flames TC           30.93      30.54   NWI  5 
  4 AdkinsonJr, Jason            Arizona Risi           31.98      30.58   NWI  4 
  4 Hill, Yurias                 Arizona Tita           30.64      30.58   NWI  5 
  6 Douglass, Garrison           World Class            31.03      30.59   NWI  5 
  7 Wheaton, Markye              Do Right Cou           30.00      31.23   NWI  5 
  8 Burke, Denzel                Arizona Risi           31.39      31.29   NWI  4 
  9 Valentine, Dhayven           AZ Mustangs                       31.79   NWI  1 
 10 Woodard, Zachary             Arizona Risi           32.23      32.12   NWI  4 
 11 Center, Davieon              Do Right Cou           32.15      32.80   NWI  4 
 12 Bell, Gavin                  Do Right Cou                      32.99   NWI  1 
 13 Moore, Kydan                 Mph TC                 32.91      33.00   NWI  3 
 14 Ward, Darius                 World Class            34.96      33.07   NWI  3 
 15 Patton, Xavier               Arizona Risi           33.35      33.09   NWI  3 
 16 Banks, Donavan               Arizona Tita           35.79      33.35   NWI  2 
 17 Gatewood, Malachi            Alliance You           31.78      34.11   NWI  4 
 18 Tye, Trevon                  Spartan Spee           35.50      34.41   NWI  2 
 19 Span-moreland, Jacques       Do Right Cou                      34.50   NWI  1 
 20 Rangel, Abraham              Arizona Risi           35.29      34.64   NWI  3 
 21 Carr III, Larry              Arizona Puma           36.63      34.94   NWI  2 
 22 Mason, Jaden                 AZ Flames TC           32.00      35.54   NWI  4 
 23 Knighton, DaVar              AZ Mustangs            33.08      35.60   NWI  3 
 24 Eubanks, Koen                Alliance You           34.21      35.66   NWI  3 
 25 Rosthausler, Francisco       Wicked                 29.00      35.77   NWI  5 
 26 Noyd, Russell                World Class            37.99      35.83   NWI  2 
 27 Beers, Brian                 AZ Mustangs            39.52      36.60   NWI  2 
 28 Fullwood, Brian              AZ Mustangs            36.17      37.30   NWI  2 
 29 Parrish, Jordon              Arizona Tita                      37.38   NWI  1 
 30 Jimenez, Abraham             Sahuarita Sp                      38.51   NWI  1 
 31 Matthews, Elijah             Mph TC                 46.20      43.23   NWI  2 
 
400 Meter Dash Bantam Boys
============================================================================
 Nat'l Youth: N   58.74  7/25/1997   Jules Noel, Boynton Beach, FL             
     JO Meet: J   58.74  7/25/1997   Jules Noel, Boynton Beach, FL             
    AZ Assoc: A 1:01.41  6/16/2007   Paul Lucas, DR                            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 AdkinsonJr, Jason            Arizona Risi         1:12.18    1:09.47   2 
  2 Green, Joscelyn              Arizona Risi         1:11.21    1:10.05   2 
  3 Knighton, DaVar              AZ Mustangs          1:14.67    1:16.79   2 
  4 Gatewood, Malachi            Alliance You         1:14.17    1:17.16   2 
  5 Valentine, Dhayven           AZ Mustangs          1:15.69    1:17.25   2 
  6 Rangel, Abraham              Arizona Risi         1:20.15    1:17.30   1 
  7 Standifer, Amez              World Class          1:20.00    1:20.57   2 
  8 Banks, Donavan               Arizona Tita         1:24.52    1:21.93   1 
  9 Rosthausler, Francisco       Wicked               1:29.00    1:23.27   1 
 10 Beers, Brian                 AZ Mustangs          1:27.57    1:24.15   1 
 11 Eubanks, Koen                Alliance You                    1:28.41   1 
 12 Justice, Taylor              Vail Vipers                     1:32.24   1 
 
800 Meter Run Bantam Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 2:19.74  7/30/2005   Robert Amick, unattached-14               
     JO Meet: J 2:19.74  7/30/2005   Robert Amick, unattached-14               
    AZ Assoc: A 2:30.74  5/19/2005   Ryan Silva, UNA                           
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Silva, Derrick               Wicked               2:36.00    2:34.86  
  2 Lovejr, Demetris             Do Right Cou         2:40.00    2:37.22  
  3 Gonzales, Adrian             Wicked               2:39.00    2:37.23  
  4 Scott, Domenec               Do Right Cou         2:40.00    2:37.35  
  5 Imes, Nathan                 Wicked               2:52.00    2:47.63  
  6 Zapata-Trejo, Erick          AZ Mustangs          2:47.20    2:52.78  
  7 Ali, Ty                      Arizona Risi         2:54.20    2:57.76  
  8 Rosthausler, Francisco       Wicked               2:51.00    2:58.59  
  9 Justice, Taylor              Vail Vipers                     3:21.61  
 
1500 Meter Run Bantam Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 4:43.70  7/31/2005   Robert Amick, unattached-14               
     JO Meet: J 4:43.70  7/31/2005   Robert Amick, unattached-14               
    AZ Assoc: A 5:03.80  4/11/1987   Joe Acosta, SS                            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Silva, Derrick               Wicked               5:32.00    5:27.11  
  2 Gonzales, Adrian             Wicked               5:27.00    5:27.56  
  3 Imes, Nathan                 Wicked               5:34.00    5:30.94  
  4 Lovejr, Demetris             Do Right Cou         5:33.00    5:40.31  
  5 Zapata-Trejo, Erick          AZ Mustangs          5:51.03    6:04.42  
  6 Ali, Ty                      Arizona Risi         6:11.70    6:20.88  
  7 Meerschaert, Alec            Tucson Elite                    6:36.02  
 
4x100 Meter Relay Bantam Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 51.63  8/3/2003    Miamia Metro-Dade, Miami, FL                
                       Leo Simmons, Darryl Brown, Shaquille Kearse, Ranne
     JO Meet: J 51.63  8/3/2003    Miamia Metro-Dade, Miami, FL                
                       Leo Simmons, Darryl Brown, Shaquille Kearse, Ranne
    AZ Assoc: A 54.06  6/26/2000   Do Right                                    
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Do Right Cougars  'A'                               56.00      57.13  
     1) Adams, Quaron                   2) Scott, Domenec                 
     3) Vaughn, Martin                  4) Wheaton, Markye                
  2 Arizona Titans  'A'                               1:02.42      59.84  
     1) Banks, Donavan                  2) Hill, Yurias                   
     3) Jeffery, Sargent                4) Park, Traye                    
 -- Arizona Rising Suns TC  'A'                       1:00.93         DQ  
     1) Burke, Denzel                   2) Green, Joscelyn                
     3) Patton, Xavier                  4) Ruffin, Nigel                  
 
4x400 Meter Relay Bantam Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 4:11.54  7/30/2000   Speed City TC                             
                         Kwame Morgan, Anthony Williams, Tariq Adams, Misha
     JO Meet: J 4:11.54  7/30/2000   Speed City TC                             
                         Kwame Morgan, Anthony Williams, Tariq Adams, Misha
    AZ Assoc: A 4:39.35  5/24/1992   Jesse Owens Memorial                      
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Arizona Rising Suns TC  'A'                       5:19.17    4:44.69  
     1) AdkinsonJr, Jason               2) Ali, Ty                        
     3) Green, Joscelyn                 4) Woodard, Zachary               
  2 Do Right Cougars  'A'                             4:45.00    5:05.03  
     1) Adams, Quaron                   2) Scott, Domenec                 
     3) Vaughn, Martin                  4) Wheaton, Markye                
 
High Jump Bantam Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 1.55m  1977        David Mosley, Sunnyvale, CA                 
     JO Meet: J 1.55m  1977        David Mosley, Sunnyvale, CA                 
    AZ Assoc: A 1.43m  6/10/1980   James Turner, CG                            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Lovejr, Demetris             Do Right Cou                      1.00m    3-03.25 
 -- Span-moreland, Jacques       Do Right Cou                         NH            
 -- Bell, Gavin                  Do Right Cou                         NH            
 
Long Jump Bantam Boys
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 4.97m  7/29/2003   Thomas Johnson, Dallas, TX                  
     JO Meet: J 4.97m  7/29/2003   Thomas Johnson, Dallas, TX                  
    AZ Assoc: A 4.55m  5/2/2009    Tehran Thomas, Arizona Sain                 
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Tolton, Bijan                Arizona Tita           4.32m      4.23m   NWI  13-10.50 
  2 Ivie, Connor                 AZ Flames TC           4.05m      3.98m   NWI  13-00.75 
  3 Mason, Jaden                 AZ Flames TC           2.82m      3.64m   NWI  11-11.50 
  4 Valentine, Dhayven           AZ Mustangs            3.85m      3.54m   NWI  11-07.50 
  5 Meerschaert, Alec            Tucson Elite           3.07m      3.45m   NWI  11-04.00 
  6 Levy, Gabriel                Sahuarita Sp                      3.39m   NWI  11-01.50 
  7 Ward, Darius                 World Class            3.30m      3.28m   NWI  10-09.25 
  8 Knighton, DaVar              AZ Mustangs            3.43m      3.08m   NWI  10-01.25 
  8 Douglass, Garrison           World Class            3.66m      3.08m   NWI  10-01.25 
 10 Tye, Trevon                  Spartan Spee           3.30m      2.99m   NWI   9-09.75 
 11 Huff, Devin                  Vail Vipers            2.98m      2.86m   NWI   9-04.75 
 12 Standifer, Amez              World Class            3.07m      2.75m   NWI   9-00.25 
 13 Noyd, Russell                World Class            1.30m      2.65m   NWI   8-08.50 
 14 Fullwood, Brian              AZ Mustangs            2.90m      2.60m   NWI   8-06.50 
 
Shot Put 6 lb. Bantam Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 12.44m  8/2/2003    Jon Allen, Houston,TX                      
     JO Meet: J 12.44m  8/2/2003    Jon Allen, Houston,TX                      
    AZ Assoc: A  9.82m  3/21/1987   Jason Fogel, MP                            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Center, Davieon              Do Right Cou           9.75m      9.03m   29-07.50 
  2 Vaughn, Martin               Do Right Cou           9.45m      8.07m   26-05.75 
  3 Elmore, Amar                 Do Right Cou           7.62m      6.99m   22-11.25 
  4 Mascarenas, Jonathan         AZ Mustangs            5.36m      5.84m   19-02.00 
 
Javelin Throw 300g Bantam Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 41.16m  6/10/2007   Armand Shyne, Fairoaks, CA                 
     JO Meet: J 40.47m  7/26/2008   Otis Statum, 38 3M Track Clu               
    AZ Assoc: A 38.62m  6/9/2010    Carlan Naisant, 1048 AZ Flames             
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Ramirez, Alexander           Unattached            36.24m     38.99mA    127-11 
  2 Elmore, Amar                 Do Right Cou          24.38m     23.30m      76-05 
  3 Center, Davieon              Do Right Cou          24.38m     22.43m      73-07 
  4 Overstreet, Marlon           AZ Flames TC                     18.55m      60-10 
  5 Stevens, Davonn              Arizona Tita                     17.52m      57-06 
  6 Overstreet, Lewis            AZ Flames TC                     16.94m      55-07 
  7 Meerschaert, Alec            Tucson Elite                     16.32m      53-06 
  8 Justice, Taylor              Vail Vipers                      16.10m      52-10 
  9 Huff, Devin                  Vail Vipers           13.64m     14.84m      48-08 
 10 Mascarenas, Jonathan         AZ Mustangs           16.00m     14.09m      46-03 
 11 Span-moreland, Jacques       Do Right Cou          20.73m     11.14m      36-06 
 
100 Meter Dash Midget Boys
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 11.64  7/26/2009   Bryce Love, Carolina Elite/Dunham,NC        
     JO Meet: J 11.70  8/2/1998    Michael Grant,  Darian Trout Brown 08, Decat
    AZ Assoc: A 12.17  5/7/1983    Vance Ross, AP                              
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Russell, Christopher         Arizona Risi           12.92      12.91   NWI  6 
  2 Anderson, Drake              Arizona Chee           13.00      12.98   NWI  6 
  3 Tellis, Leroy                Arizona Risi           13.12      13.11   NWI  6 
  4 White, Keshaud               Do Right Cou           12.67      13.24   NWI  6 
  5 Moss, Jeon                   Mph TC                 13.51      13.47   NWI  5 
  5 Covington, Jacobe            Arizona Tita           12.96      13.47   NWI  6 
  7 White-Austin, Trayvion       Tucson Elite           14.16      13.53   NWI  5 
  8 Williams, Malcolm            Pops TC                14.57      13.54   NWI  4 
  9 Price, Juwaun                Mph TC                 13.51      13.62   NWI  6 
 10 West, Jaden                  Az Goldrush            12.90      13.67   NWI  6 
 11 Nash, Christian              Arizona Tita           13.90      13.70   NWI  5 
 11 Parker, Jordin               Arizona Chee           14.50      13.70   NWI  4 
 13 Rodgers, Rodney              Vail Vipers            13.13      14.06   NWI  6 
 14 GilmoreII, Bryan             Alliance You           13.96      14.09   NWI  5 
 15 Jackson, Devion              Do Right Cou           14.60      14.16   NWI  4 
 16 Taylor, Kiondre              Arizona Chee           14.90      14.28   NWI  3 
 17 Simmons, Noah                AZ Flames TC           14.23      14.33   NWI  5 
 18 Kealoha, Brock               Vail Vipers            14.42      14.41   NWI  4 
 19 Nash, Cameron                Arizona Tita           14.41      14.49   NWI  4 
 20 Villarreal, Misael           Arizona Tita           14.74      14.54   NWI  4 
 21 Shaffer, William             Do Right Cou           14.27      14.59   NWI  4 
 22 Johnson, Anthony             Mph TC                 13.93      14.67   NWI  5 
 23 Eubanks, Devin               Alliance You           15.05      14.95   NWI  3 
 24 Sneed, Dajon                 Arizona Tita           15.25      15.18   NWI  3 
 25 Ward, Robert                 Mph TC                 15.55      15.27   NWI  2 
 26 Landry, Oscar                Arizona Tita           17.01      15.37   NWI  2 
 27 Potts, Trayvon               Do Right Cou           15.22      15.43   NWI  3 
 28 Dancer, Andruis              Arizona Tita                      15.53   NWI  1 
 29 Fields, Isaiah               Spartan Spee           15.20      15.61   NWI  3 
 30 Williams, TaiJhuan           AZ Mustangs            15.87      15.68   NWI  2 
 31 Andrus, Kale                 Sahuarita Sp           17.27      17.24   NWI  1 
 32 Kibby, Noah                  Sahuarita Sp           17.33      17.46   NWI  1 
 33 Womack, Jasper               Alliance You           18.72      19.33   NWI  1 
 
200 Meter Dash Midget Boys
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 23.37  8/1/2009    Bryce Love, Carolina Elite/Raleigh,N        
     JO Meet: J 23.37  8/1/2009    Bryce Love, 16 Carolina Elit                
    AZ Assoc: A 25.00  5/18/2002   Marcus Wheaton, DR                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Russell, Christopher         Arizona Risi           26.40      26.12   NWI  6 
  2 Griffin, Marquis             Arizona Tita           28.20      27.07   NWI  6 
  3 Williams, Malcolm            Pops TC                27.49      27.14   NWI  6 
  4 Hampton, Dominique           Arizona Risi           27.37      27.23   NWI  6 
  5 Covington, Jacobe            Arizona Tita           27.50      27.67   NWI  6 
  6 DavisonII, Brian             Arizona Risi           28.25      27.84   NWI  6 
  7 Oliver, Marcel               Arizona Risi           29.23      27.85   NWI  5 
  8 Wilson, Tymere               Mph TC                 28.80      27.95   NWI  5 
  9 England, Joshua              Arizona Risi                      28.12   NWI  1 
 10 Parker, Jordin               Arizona Chee           30.00      28.15   NWI  4 
 11 West, Jaden                  Az Goldrush            28.00      28.20   NWI  6 
 12 Knighton, Darryl             AZ Mustangs            29.55      28.45   NWI  5 
 13 Nash, Christian              Arizona Tita           28.50      28.63   NWI  5 
 14 Kirk, Nasir                  Mph TC                 28.49      28.64   NWI  6 
 15 Price, Juwaun                Mph TC                 28.56      29.00   NWI  5 
 16 Yarbrough, Lawrence          Arizona Tita           29.79      29.24   NWI  4 
 17 Johnson, Plas                AZ Mustangs            29.55      29.66   NWI  4 
 18 Taylor, Kiondre              Arizona Chee           33.00      29.82   NWI  3 
 19 GilmoreII, Bryan             Alliance You           30.56      29.94   NWI  4 
 20 Nash, Cameron                Arizona Tita           32.31      29.97   NWI  3 
 21 Taylor, Jaelon               Arizona Risi           29.38      30.39   NWI  5 
 22 White-Austin, Trayvion       Tucson Elite           28.50      30.89   NWI  5 
 23 Dancer, Andruis              Arizona Tita           35.72      31.19   NWI  2 
 24 Eubanks, Devin               Alliance You           33.73      31.32   NWI  3 
 25 Potts, Trayvon               Do Right Cou           34.16      32.20   NWI  2 
 26 Fields, Isaiah               Spartan Spee           31.00      32.32   NWI  4 
 27 Gruenwald, Jacob             Arizona Chee                      32.40   NWI  1 
 28 Williams, TaiJhuan           AZ Mustangs            31.61      32.69   NWI  3 
 29 Brown, Jamar                 Alliance You           33.14      32.92   NWI  3 
 30 Sneed, Dajon                 Arizona Tita           35.44      33.45   NWI  2 
 31 Hodges, Demetrius            Mph TC                 31.61      38.26   NWI  3 
 32 Kibby, Noah                  Sahuarita Sp                      38.54   NWI  1 
 33 Andrus, Kale                 Sahuarita Sp                      38.83   NWI  1 
 
400 Meter Dash Midget Boys
============================================================================
 Nat'l Youth: N 50.75  8/2/2009    Bryce Love, Carolina Elite/Raleigh,N        
     JO Meet: J 50.75  8/2/2009    Bryce Love, 16 Carolina Elit                
    AZ Assoc: A 56.91  7/14/2003   Marcus Wheaton, DR                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Smith, James                 AZ Flames TC           59.99    1:01.42   4 
  2 Williams, Malcolm            Pops TC              1:01.45    1:01.67   4 
  3 White, Keshaud               Do Right Cou         1:02.00    1:02.71   4 
  4 Tellis, Leroy                Arizona Risi         1:05.16    1:04.26   3 
  5 Corrales, Jason              Arizona Tita         1:06.11    1:05.77   3 
  6 Wilson, Tymere               Mph TC               1:03.77    1:06.75   4 
  7 Knighton, Darryl             AZ Mustangs          1:06.87    1:07.50   3 
  8 DavisonII, Brian             Arizona Risi         1:04.41    1:07.73   4 
  9 Anderson, Drake              Arizona Chee         1:00.00    1:07.90   4 
 10 GilmoreII, Bryan             Alliance You         1:19.00    1:09.60   2 
 11 Jackson, Devion              Do Right Cou         1:13.00    1:10.59   2 
 12 Johnson, Plas                AZ Mustangs          1:10.00    1:12.15   3 
 13 Brown, Jamar                 Alliance You         1:12.55    1:12.91   2 
 14 Taylor, Jaelon               Arizona Risi         1:07.40    1:13.13   3 
 15 Flores, Jacob                AZ Mustangs          1:09.15    1:13.63   3 
 16 Eubanks, Devin               Alliance You         1:10.09    1:13.66   3 
 17 Shaffer, William             Do Right Cou                    1:14.21   1 
 18 Potts, Trayvon               Do Right Cou         1:16.00    1:15.36   2 
 19 Fields, Isaiah               Spartan Spee         1:15.00    1:17.99   2 
 20 Buntin, Cameron              Vail Vipers                     1:22.22   1 
 
800 Meter Run Midget Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 2:07.21  7/29/2001   Reginald Warren, Sacramento, CA           
     JO Meet: J 2:06.51  7/30/2005   Elias Gedyon, Quiet Fire                  
    AZ Assoc: A 2:15.50  7/16/1989   Joe Acosta, SS                            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Yescas, Eddie                Az Goldrush          2:17.00    2:21.11  
  2 Corrales, Jason              Arizona Tita         2:28.20    2:27.39  
  3 Yarbrough, Lawrence          Arizona Tita         2:30.76    2:36.78  
  4 Brown, Jamar                 Alliance You                    2:46.10  
  5 Meerschaert, Josh            Tucson Elite                    2:58.64  
  6 Overson, Ethan               Vail Vipers          3:02.53    3:01.73  
  7 Minten, Robert               Sahuarita Sp         2:59.69    3:02.16  
  8 Kisiel, Collin               Vail Vipers          3:17.93    3:08.99  
 
1500 Meter Run Midget Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 4:22.58  1980        Tony Perez, Eugene, OR                    
     JO Meet: J 4:30.87  7/31/2005   Elias Gedyon, Quiet Fire                  
    AZ Assoc: A 4:43.15  6/22/1996   Billy Smith, UNA                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Arreola, Uriel               Ariz Bushmas                    5:54.83  
  2 VanDyke, Christian           Spartan Spee         6:13.33    6:19.81  
 
3000 Meter Run Midget Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 9:38.52  8/1/1998    Chris Dominic, San Lorenzo, CA            
     JO Meet: J 9:38.52  8/1/1998    Chris Dominic, San Lorenzo, CA            
    AZ Assoc: A 9:35.31  6/19/2001   Christian Clegg, AH                       
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Arreola, Uriel               Ariz Bushmas                   12:12.02  
  2 VanDyke, Christian           Spartan Spee        12:29.74   12:15.15  
  3 Overson, Ethan               Vail Vipers         12:27.15   12:28.79  
 
80 Meter Hurdles (30") Midget Boys
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 11.74  7/26/1997   Kenny Lambe, Hilton Head, SC                
     JO Meet: J 11.74  7/26/1997   Kenny Lambe, Hilton Head, SC                
    AZ Assoc: A 12.46  7/16/2000   Marcus Clanton, LTC                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Smith, James                 AZ Flames TC           12.84      12.53   NWI 
  2 White, Keshaud               Do Right Cou           13.18      12.54   NWI 
  3 Simmons, Noah                AZ Flames TC           15.75      14.90   NWI 
  4 Gruenwald, Jacob             Arizona Chee           17.00      17.12   NWI 
  5 Minten, Robert               Sahuarita Sp           18.49      18.45   NWI 
 
4x100 Meter Relay Midget Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 47.54  7/15/2004   Dallas Blade, Arlington, TX                 
     JO Meet: J 47.75  7/31/1994   Glenarden TC, Upper Marlboro, MD            
                       B Haigler, K Lewis, H Jefferson, A Washington     
    AZ Assoc: A 50.56  5/18/2002   Arizona Cheetahs                            
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Arizona Rising Suns TC  'A'                         51.38      51.87  
     1) Hampton, Dominique              2) Oliver, Marcel                 
     3) Russell, Christopher            4) Tellis, Leroy                  
  2 Mph TC  'A'                                         51.20      53.26  
     1) Kirk, Nasir                     2) Moss, Jeon                     
     3) Price, Juwaun                   4) Wilson, Tymere                 
  3 Vail Vipers TC  'A'                                 58.00      57.82  
     1) Buntin, Cameron                 2) Huff, Ethan                    
     3) Kealoha, Brock                  4) Rodgers, Rodney                
 
4x400 Meter Relay Midget Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 3:47.50  7/31/1994   Glenarden TC, Upper Marlboro, MD          
                         B Haigler, K Lewis, H Jefferson, A Washington     
     JO Meet: J 3:47.50  7/31/1994   Glenarden TC, Upper Marlboro, MD          
                         B Haigler, K Lewis, H Jefferson, A Washington     
    AZ Assoc: A 4:11.08  6/8/2010    1048 Arizona Titans, 1048 AZ Titans       
                         P Kadiri, T Ross, A Sauls                         
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Arizona Rising Suns TC  'A'                       4:27.45    4:28.13  
     1) DavisonII, Brian                2) England, Joshua                
     3) Hampton, Dominique              4) Oliver, Marcel                 
  2 Arizona Titans  'B'                               4:59.31    4:39.83  
     1) Nash, Cameron                   2) Nash, Christian                
     3) Sneed, Dajon                    4) Villarreal, Misael             
  3 AZ Mustangs  'A'                                  4:39.42    4:59.38  
     1) Flores, Jacob                   2) Johnson, Plas                  
     3) Knighton, Darryl                4) Pearson, Darius                
  4 Arizona Titans  'A'                               4:25.38    5:42.71  
     1) Corrales, Jason                 2) Covington, Jacobe              
     3) Griffin, Marquis                4) Yarbrough, Lawrence            
 
High Jump Midget Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 1.75m  1979        David Mosley, Palo Alto, CA                 
     JO Meet: J 1.75m  1979        David Mosley, Palo Alto, CA                 
    AZ Assoc: A 1.66m  5/18/1985   Darren Reid, PP                             
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Simmons, Noah                AZ Flames TC           1.35m      1.35m    4-05.00 
  2 Meerschaert, Josh            Tucson Elite                      1.30m    4-03.25 
  3 Jackson, Devion              Do Right Cou           1.22m      1.15m    3-09.25 
 
Long Jump Midget Boys
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 5.51m  7/30/2005   Matthew Green, Mon Valley                   
     JO Meet: J 5.51m  7/30/2005   Matthew Green, Mon Valley                   
    AZ Assoc: A 5.45m  5/18/1994   Galindo Godinez, SS                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Griffin, Marquis             Arizona Tita           4.95m      5.34m   NWI  17-06.25 
  2 Anderson, Drake              Arizona Chee           4.88m      4.51m   NWI  14-09.75 
  3 Parker, Jordin               Arizona Chee           4.27m      4.48m   NWI  14-08.50 
  4 White-Austin, Trayvion       Tucson Elite           3.92m      4.36m   NWI  14-03.75 
  5 England, Joshua              Arizona Risi                      4.34m   NWI  14-03.00 
  6 Gruenwald, Jacob             Arizona Chee           4.27m      4.30m   NWI  14-01.25 
  7 West, Jaden                  Az Goldrush                       4.21m   NWI  13-09.75 
  8 Kealoha, Brock               Vail Vipers            4.27m      4.03m   NWI  13-02.75 
  9 Huff, Ethan                  Vail Vipers            4.26m      4.00m   NWI  13-01.50 
 10 Johnson, Anthony             Mph TC                            3.89m   NWI  12-09.25 
 11 Hodges, Demetrius            Mph TC                            3.59m   NWI  11-09.50 
 12 Taylor, Kiondre              Arizona Chee                      3.37m   NWI  11-00.75 
 13 Kibby, Noah                  Sahuarita Sp                      2.80m   NWI   9-02.25 
 14 WalkerJr, Marvin             Mph TC                            2.66m   NWI   8-08.75 
 
Shot Put 6 lb. Midget Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 14.70m  7/28/2006   Ashton Henderson, 09-Tulsa Exp             
     JO Meet: J 15.77m  8/2/2009    Aaron Hanna, 14 Miami Dade TC              
    AZ Assoc: A 13.11m  7/16/1994   Clay Olsen, UNA                            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Moss, Jeon                   Mph TC                            9.47m   31-01.00 
  2 King, Emery                  AZ Flames TC           8.29m      8.59m   28-02.25 
  3 Moore, KeAndre               Mph TC                            8.13m   26-08.25 
  4 Motes, Matthew               Arizona Chee                      7.57m   24-10.00 
  5 Ward, Robert                 Mph TC                            6.76m   22-02.25 
  6 Shaver, Austin               AZ Mustangs            5.93m      6.25m   20-06.25 
  7 Buntin, Cameron              Vail Vipers                       5.43m   17-09.75 
 
Discus Throw 1kg Midget Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 38.62m  7/28/1994   Phillip Tabor, Ardmore, OK                 
     JO Meet: J 39.32m  7/30/2009   Aaron Hanna, 14 Miami Dade TC              
    AZ Assoc: A 31.44m  7/16/1994   Clay Olsen, UNA                            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Motes, Matthew               Arizona Chee                     19.77m      64-10 
  2 King, Emery                  AZ Flames TC          18.91m     18.36m      60-03 
  3 Shaver, Austin               AZ Mustangs           13.79m     13.59m      44-07 
 
Javelin Throw 300g Midget Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 54.53m  7/21/2006   Aaron Potter, Eugene, OR                   
     JO Meet: J 51.98m  7/30/2009   Armand Shyne, 14-38 3M Track C             
    AZ Assoc: A 46.40m  5/3/2009    Aaron Ramirez, Unattached                  
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Naisant, Carlan              AZ Flames TC          42.85m     41.06m     134-08 
  2 Smith, James                 AZ Flames TC          42.77m     36.49m     119-09 
  3 Huff, Ethan                  Vail Vipers           28.96m     31.83m     104-05 
  4 King, Emery                  AZ Flames TC          28.74m     29.82m      97-10 
  5 Rodgers, Rodney              Vail Vipers           25.65m     28.45m      93-04 
  6 Moore, KeAndre               Mph TC                           25.39m      83-04 
  7 Meerschaert, Josh            Tucson Elite                     25.05m      82-02 
  8 Motes, Matthew               Arizona Chee                     24.96m      81-11 
  9 Johnson, Anthony             Mph TC                           23.60m      77-05 
 10 Overson, Ethan               Vail Vipers           17.40m     21.04m      69-00 
 11 Flores, Jacob                AZ Mustangs           21.84m     20.97m      68-09 
 12 Shaver, Austin               AZ Mustangs           17.44m     19.86m      65-02 
 13 Kisiel, Collin               Vail Vipers           19.13m     16.66m      54-08 
 14 Kirk, Nasir                  Mph TC                           14.26m      46-09 
 15 Ward, Robert                 Mph TC                           12.95m      42-06 
 16 Womack, Jasper               Alliance You          11.76m     10.59m      34-09 
 
100 Meter Dash Youth Boys
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 10.94  7/28/2000   Michael Grant, GA                           
     JO Meet: J 10.94  7/28/2000   Michael Grant, GA                           
    AZ Assoc: A 11.23  6/24/1990   Trevor Wells, FFS                           
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Ross, Tavian                 Arizona Tita           11.59      11.80   NWI  6 
  2 Hinton, Davajay              Arizona Tita           12.56      11.96   NWI  5 
  3 Brandon, Austyn              AZ Flames TC           12.22      12.18   NWI  6 
  4 Flores, Nathan               Arizona Risi           12.11      12.19   NWI  6 
  5 White, Rakevion              Do Right Cou           12.48      12.52   NWI  6 
  6 Williams, Dereck             Arizona Chee           12.50      12.55   NWI  6 
  7 Jones, DeMontay              Arizona Risi           12.23      12.74   NWI  6 
  8 Helu, Soma                   Pops TC                13.15      12.82   NWI  4 
  8 Evans-Austin, Shavel         Tucson Elite           13.11      12.82   NWI  5 
 10 Jackson, Deyton              Unattached             12.86      12.90   NWI  5 
 10 Parrish, Jason               Arizona Tita           12.55      12.90   NWI  5 
 12 Williams, Robert             Do Right Cou           12.90      12.95   NWI  5 
 13 Joiner, Jamarye              Vail Vipers            13.19      13.01   NWI  4 
 14 Woodberry, Antwaun           Arizona Risi           13.16      13.06   NWI  4 
 15 Anderson, Marquis            Arizona Risi           13.21      13.23   NWI  4 
 16 Okafor, Akachi               Phoenix Bobc           13.48      13.27   NWI  4 
 17 Siaha, Antony                Arizona Tita                      13.33   NWI  1 
 18 Hewings, Will                Tucson Elite           14.95      13.50   NWI  3 
 19 Reddish, Andrew              Tucson Elite           15.20      13.90   NWI  3 
 20 Prince, Gerren               Arizona Tita           13.78      13.92   NWI  4 
 21 Laffitte, Jelani             Mph TC                 14.03      14.13   NWI  3 
 22 Wickens, Jack                AZ Flames TC           14.11      14.21   NWI  3 
 23 Cook, LaRon                  Pops TC                13.78      14.23   NWI  4 
 24 WardIII, Clyde               Mph TC                 14.30      14.40   NWI  3 
 25 Allard, Anthony              Pops TC                15.92      15.03   NWI  3 
 26 Brown, Terrell               Alliance You                      15.24   NWI  1 
 27 Diaz, Jonah                  Alliance You           15.88      15.30   NWI  3 
 28 Gwin, Isaiah                 Phoenix Bobc           16.22      15.39   NWI  2 
 29 Reed, Connor                 Pops TC                16.48      16.40   NWI  2 
 
200 Meter Dash Youth Boys
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 21.84              Michael Grant, GA                           
     JO Meet: J 21.84              Michael Grant, GA                           
    AZ Assoc: A 23.16  7/7/1999    Darius Cade, AC                             
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Ross, Tavian                 Arizona Tita           23.32      23.26   NWI  6 
  2 Brandon, Austyn              AZ Flames TC           24.50      24.50   NWI  6 
  3 Hinton, Davajay              Arizona Tita           26.00      24.60   NWI  5 
  4 Flores, Nathan               Arizona Risi           24.88      24.96   NWI  6 
  5 Sauls, Aaron                 Arizona Tita           24.50      25.52   NWI  6 
  6 Kadiri, Prince               Arizona Tita           25.70      25.55   NWI  5 
  7 Williams, Dereck             Arizona Chee           24.90      25.81   NWI  6 
  8 Jones, DeMontay              Arizona Risi           25.28      25.82   NWI  5 
  9 Vidavre, Marciano            Arizona Chee           25.00      26.06   NWI  5 
 10 Jackson, Deyton              Unattached             26.67      26.26   NWI  4 
 11 Helu, Soma                   Pops TC                26.26      26.51   NWI  5 
 12 Anderson, Marquis            Arizona Risi           26.23      26.52   NWI  5 
 13 Williams, Robert             Do Right Cou           26.34      26.69   NWI  4 
 14 Little, Dakel                Pops TC                28.34      26.84   NWI  3 
 15 Parrish, Jason               Arizona Tita           26.17      27.02   NWI  5 
 16 Prince, Gerren               Arizona Tita           28.48      27.28   NWI  3 
 17 Siaha, Antony                Arizona Tita                      27.35   NWI  1 
 18 Woodberry, Antwaun           Arizona Risi           26.78      27.36   NWI  4 
 19 Mooney, Kyle                 Pops TC                28.68      28.33   NWI  3 
 20 Reddish, Andrew              Tucson Elite           30.50      28.38   NWI  3 
 21 Hewings, Will                Tucson Elite           29.00      29.24   NWI  3 
 22 Okafor, Akachi               Phoenix Bobc           28.02      29.36   NWI  4 
 23 Laffitte, Jelani             Mph TC                 32.30      29.64   NWI  2 
 24 WardIII, Clyde               Mph TC                 35.00      30.12   NWI  2 
 25 Vizcaino, Carlos             Wicked                 29.00      30.70   NWI  3 
 26 Diaz, Jonah                  Alliance You           34.25      31.03   NWI  2 
 27 Frazier, Derrick             Spartan Spee           32.38      31.26   NWI  2 
 28 Allard, Anthony              Pops TC                32.49      31.75   NWI  2 
 29 Brown, Terrell               Alliance You                      31.87   NWI  1 
 30 Park, Tannor                 Arizona Tita           28.61      33.78   NWI  3 
 31 Reed, Connor                 Pops TC                34.46      36.28   NWI  2 
 
400 Meter Dash Youth Boys
============================================================================
 Nat'l Youth: N 47.16  8/1/1993    W.Obea Moore, Los Angeles, CA               
     JO Meet: J 47.16  8/1/1993    W.Obea Moore, Los Angeles, CA               
    AZ Assoc: A 52.15  6/8/1996    Darren Matthews, AC                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Vidavre, Marciano            Arizona Chee           55.00      57.20   4 
  2 Anderson, Marquis            Arizona Risi           58.87      58.22   4 
  3 Flores, Nathan               Arizona Risi           57.83      58.75   4 
  4 Kadiri, Prince               Arizona Tita           57.00      58.86   4 
  5 Little, Dakel                Pops TC              1:00.91      59.93   3 
  6 Hawkins, Makari              Do Right Cou         1:02.00    1:00.98   3 
  7 Woodberry, Antwaun           Arizona Risi         1:02.50    1:01.31   3 
  8 Williams, Robert             Do Right Cou           58.00    1:02.78   4 
  9 Brown, Terrell               Alliance You                    1:07.05   1 
 10 Okafor, Akachi               Phoenix Bobc                    1:07.09   1 
 11 Franklin, Tyler              Arizona Risi         1:04.74    1:07.22   3 
 12 Hewings, Will                Tucson Elite         1:10.00    1:07.46   2 
 13 Vizcaino, Carlos             Wicked               1:10.00    1:08.05   2 
 14 Wickens, Jack                AZ Flames TC         1:05.88    1:08.25   3 
 15 WardIII, Clyde               Mph TC               1:15.00    1:09.60   2 
 16 Frazier, Derrick             Spartan Spee         1:09.27    1:10.03   2 
 17 Carr, Nikolas                Huron Athlet         1:07.00    1:13.35   3 
 18 Reddish, Andrew              Tucson Elite         1:08.00    1:14.06   2 
 19 Diaz, Jonah                  Alliance You         1:24.00    1:16.86   1 
 20 Laffitte, Jelani             Mph TC               1:35.00    1:17.57   1 
 
800 Meter Run Youth Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 1:56.36  7/1/2001    Cody Harper, Albuquerque, NM              
     JO Meet: J 1:56.36  7/1/2001    Cody Harper, Albuquerque, NM              
    AZ Assoc: A 2:04.67  6/18/1996   Darren Matthews, AC                       
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Jarmon, Scieneaux            Az Goldrush          2:20.00    2:19.53  
  2 Hawkins, Makari              Do Right Cou         2:19.00    2:20.56  
  3 Mooney, Kyle                 Pops TC              2:31.00    2:22.77  
  4 Beckon, Bryan                Arizona Tita         2:24.69    2:22.96  
  5 Eversden, Graham             Unattached                      2:23.20  
  6 Vizcaino, Carlos             Wicked               2:34.00    2:27.39  
  7 Sauls, Aaron                 Arizona Tita                    2:28.58  
  8 Caruso, Nicholas             Arizona Blaze                   2:29.63  
  9 WardIII, Clyde               Mph TC                          2:30.08  
 10 VanDyke, Charles             Spartan Spee         2:34.26    2:37.08  
 11 Franklin, Tyler              Arizona Risi         2:37.55    2:38.70  
 12 Otis, Tyler                  Unattached           2:51.88    2:40.09  
 13 Kiernan, Matthew             Sahuarita Sp         2:39.77    2:42.39  
 14 Frazier, Derrick             Spartan Spee         2:35.09    2:42.64  
 15 Park, Tannor                 Arizona Tita         2:49.11    2:43.46  
 16 Carr, Nikolas                Huron Athlet         2:45.00    2:55.47  
 
1500 Meter Run Youth Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 4:04.72  7/10/1983   Jason Lienau, Eugene,OR                   
     JO Meet: J 4:05.25  7/29/2007   Elias Gedyon, 16 33 Quiet Fire            
    AZ Assoc: A 4:21.76  5/23/1980   Jeff Cannada, AP                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Caruso, Nicholas             Arizona Blaze                   4:58.37  
  2 Eversden, Graham             Unattached                      5:06.89  
  3 VanDyke, Charles             Spartan Spee         5:16.82    5:17.94  
  4 Moreland, Shamar             Do Right Cou         6:00.00    5:23.12  
  5 Hawkins, Makari              Do Right Cou         5:05.00    5:24.52  
  6 Otis, Tyler                  Unattached           5:50.84    5:41.94  
 
3000 Meter Run Youth Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 9:08.13  8/1/2009    Erik Garcia, McFarland TC                 
     JO Meet: J 9:08.13  8/1/2009    Erik Garcia, 14-46-McFarland              
    AZ Assoc: A 9:28.80  4/20/1985   Manuel Archibeque, JOM                    
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Caruso, Nicholas             Arizona Blaze                  10:54.19  
 
100 Meter Hurdles (33" ) Youth Boys
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 12.94  7/28/1991   Tyrone Butterfield, Miami, FL               
     JO Meet: J 12.94  7/28/1991   Tyrone Butterfield, Miami, FL               
    AZ Assoc: A 13.81  5/18/2002   Marcus Clanton, PBC                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 White, Rakevion              Do Right Cou           14.74      14.62   NWI  2 
  2 Hornbaker, Austin            Arizona Chee           14.00      14.99   NWI  2 
  3 Rahman, Samir                Phoenix Bobc           15.45      15.97   NWI  2 
  4 Moreland, Shamar             Do Right Cou           16.36      18.27   NWI  2 
  5 Naisant, Marcus              AZ Flames TC                      18.56   NWI  1 
  6 Cook, LaRon                  Pops TC                20.60      19.72   NWI  1 
  7 Kilonzo, Kwame               Pops TC                20.30      20.58   NWI  2 
  8 Hale, Jaden                  Pops TC                21.95      22.03   NWI  1 
 
200 Meter Hurdles (30") Youth Boys
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 23.99  8/3/2003    Trey Charles, Smyrna, GA                    
     JO Meet: J 23.99  8/3/2003    Trey Charles, Smyrna, GA                    
    AZ Assoc: A 25.43  3/13/2010   Tivin Mayfield, AC                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Hornbaker, Austin            Arizona Chee           27.00      28.12   NWI  2 
  2 Williams, Dereck             Arizona Chee           28.00      28.27   NWI  2 
  3 White, Rakevion              Do Right Cou           27.00      28.43   NWI  2 
  4 Moreland, Shamar             Do Right Cou           28.67      29.12   NWI  2 
  5 Naisant, Marcus              AZ Flames TC           31.01      31.03   NWI  1 
  6 Little, Dakel                Pops TC                31.27      31.06   NWI  1 
  7 Kilonzo, Kwame               Pops TC                31.74      36.33   NWI  1 
  8 Hale, Jaden                  Pops TC                37.06      39.07   NWI  1 
 
4x100 Meter Relay Youth Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 43.25  8/3/2003    Florida Elite TC, Orlando, FL               
                       Walter Dix, Michael Dowdell, Joshua Wimbley, David
     JO Meet: J 43.25  8/3/2003    Florida Elite TC, Orlando, FL               
                       Walter Dix, Michael Dowdell, Joshua Wimbley, David
    AZ Assoc: A 46.08  6/13/2004   Do Right                                    
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Arizona Titans  'A'                                 46.73      47.14  
     1) Beckon, Bryan                   2) Kadiri, Prince                 
     3) Ross, Tavian                    4) Sauls, Aaron                   
  2 Arizona Rising Suns TC  'A'                         50.39      48.35  
     1) Anderson, Marquis               2) Flores, Nathan                 
     3) Jones, DeMontay                 4) Woodberry, Antwaun             
  3 Arizona Titans  'B'                                 48.00      50.07  
     1) Hinton, Davajay                 2) Park, Tannor                   
     3) Parrish, Jason                  4) Prince, Gerren                 
  4 Pops TC  'A'                                        53.23      51.95  
     1) Cook, LaRon                     2) Helu, Soma                     
     3) Kilonzo, Kwame                  4) Little, Dakel                  
 
4x400 Meter Relay Youth Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 3:23.96  8/1/1993    Los Angeles Jets, Los Angeles             
                         Lonie Cruel, Aaron Dean, Patrick McCall,Obea Moore
     JO Meet: J 3:23.96  8/1/1993    Los Angeles Jets, Los Angeles             
                         Lonie Cruel, Aaron Dean, Patrick McCall,Obea Moore
    AZ Assoc: A 3:35.72  6/22/1996   Arizona Cheetahs                          
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Arizona Titans  'A'                               3:43.71    4:25.12  
     1) Beckon, Bryan                   2) Kadiri, Prince                 
     3) Ross, Tavian                    4) Sauls, Aaron                   
 
High Jump Youth Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 1.94m  7/29/1993   Grayson Galloway, Brevard, NC               
     JO Meet: J 1.94m  7/29/1993   Grayson Galloway, Brevard, NC               
    AZ Assoc: A 1.80m  7/16/1994   Sam Upton, TTB                              
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Summerset, Justice           Tucson Elite           1.90m      1.90mA   6-02.75 
  2 Evans-Austin, Shavel         Tucson Elite           1.73m      1.65m    5-05.00 
  3 Hornbaker, Austin            Arizona Chee           1.52m      1.60m    5-03.00 
  4 Rahman, Samir                Phoenix Bobc           1.45m      1.50m    4-11.00 
  5 Naisant, Marcus              AZ Flames TC           1.55m      1.45m    4-09.00 
  5 Jarmon, Scieneaux            Az Goldrush                       1.45m    4-09.00 
  7 Kilonzo, Kwame               Pops TC                1.33m      1.30m    4-03.25 
 -- Wickens, Jack                AZ Flames TC           1.20m         NH            
 
Long Jump Youth Boys
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 6.68m  7/29/2007   Javier Rodriguez, 04 Alpha Omega E          
     JO Meet: J 6.68m  7/29/2007   Javier Rodriguez, 04 Alpha Omega E          
    AZ Assoc: A 6.58m  7/16/2000   Kaybrin Stevenson, AC                       
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Evans-Austin, Shavel         Tucson Elite           5.08m      5.68m   NWI  18-07.75 
  2 Hornbaker, Austin            Arizona Chee           5.18m      5.48m   NWI  17-11.75 
  3 Jones, DeMontay              Arizona Risi                      5.42m   NWI  17-09.50 
  3 Brandon, Austyn              AZ Flames TC           5.83m      5.42m   NWI  17-09.50 
  5 Rahman, Samir                Phoenix Bobc           5.35m      5.26m   NWI  17-03.25 
  6 Helu, Soma                   Pops TC                5.03m      5.11m   NWI  16-09.25 
  7 Joiner, Jamarye              Vail Vipers            5.00m      4.96m   NWI  16-03.25 
  8 Williams, Dereck             Arizona Chee           4.88m      4.70m   NWI  15-05.00 
  9 Wickens, Jack                AZ Flames TC           3.98m      4.40m   NWI  14-05.25 
 10 Hodges, Gary                 Mph TC                            4.04m   NWI  13-03.25 
 11 Allard, Anthony              Pops TC                3.66m      3.95m   NWI  12-11.50 
 12 Reed, Connor                 Pops TC                4.14m      3.43m   NWI  11-03.00 
 12 Hale, Jaden                  Pops TC                3.48m      3.43m   NWI  11-03.00 
 -- Okafor, Akachi               Phoenix Bobc           4.00m         ND   NWI           
 
Shot Put 4kg Youth Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 19.29m  7/28/1996   Chris Sprague, Houston, TX                 
     JO Meet: J 17.66m  7/30/1994   Van Mounts, Bakersfield, CA                
    AZ Assoc: A 15.68m  6/7/1992    Danny Righetti, UNA                        
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Jones, Hunter                Tonto Apache                     14.15m   46-05.25 
  2 Bardwell-Jones, Dareen       Arizona Chee                     11.29m   37-00.50 
  3 Elmorejr, Andre              Do Right Cou          12.80m     11.15m   36-07.00 
  4 Mason, Elijah                Unattached            11.28m     10.47m   34-04.25 
  5 Dowlearn, Wiliam             AZ Mustangs           10.45m     10.41m   34-02.00 
  6 Jones, Tyson                 Tonto Apache                     10.16m   33-04.00 
  7 Corrales, Jose               Arizona Tita                      8.60m   28-02.75 
  8 Naisant, Marcus              AZ Flames TC          10.16m      8.59m   28-02.25 
  9 Rahman, Samir                Phoenix Bobc           7.79m      8.05m   26-05.00 
 10 Joiner, Jamarye              Vail Vipers            8.89m      8.01m   26-03.50 
 11 Gwin, Isaiah                 Phoenix Bobc           7.22m      6.89m   22-07.25 
 12 Gill, Richard                Arizona Chee                      6.36m   20-10.50 
 13 Dawley, Seya                 Unattached                        4.79m   15-08.75 
 
Discus Throw 1kg Youth Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 61.52m  6/3/1995    Joel Armitage, Ralston, NE                 
     JO Meet: J 57.63m  8/2/2009    Grant Hill, 06-09 Huntsville               
    AZ Assoc: A 46.58m  5/24/1992   Danny Righetti, UNA                        
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Elmorejr, Andre              Do Right Cou          41.45m     35.08m     115-01 
  2 Mason, Elijah                Unattached            35.05m     33.54m     110-00 
  3 Dowlearn, Wiliam             AZ Mustangs           32.32m     32.20m     105-08 
  4 Bardwell-Jones, Dareen       Arizona Chee                     28.29m      92-10 
  5 Corrales, Jose               Arizona Tita                     20.08m      65-10 
  6 Gwin, Isaiah                 Phoenix Bobc          20.47m     19.74m      64-09 
  7 Gill, Richard                Arizona Chee                     15.00m      49-02 
  8 Dawley, Seya                 Unattached                       11.37m      37-04 
 
3000 Meter Race Walk Youth Boys
================================================================================
 Nat'l Youth: N 13:42.07  7/22/2008   Tyler Sorensen, 38 Pleasanton H          
     JO Meet: J 13:42.07  7/22/2008   Tyler Sorensen, 38 Pleasanton H          
    AZ Assoc: A 14:00.50  6/4/1988    William Jenkins, DH                      
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Gill, Richard                Arizona Chee                   21:12.03  
 
100 Meter Dash Intermediate Boys
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 10.51  7/28/2006   Jeremy Rankin, Unattached                   
     JO Meet: J 10.51  7/28/2006   Jeremy Rankin, Unattached                   
    AZ Assoc: A 10.67  7/14/2003   Keegan Herring, ARS                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Reed-Campos, Isaiah          Alliance You           11.78      11.83   NWI  2 
  2 Coleman, Bryce               Arizona Tita           11.60      11.97   NWI  2 
  3 Tipton, Rico                 Spartan Spee           12.70      12.22   NWI  1 
  4 Carr, Rickey                 Huron Athlet           11.70      12.28   NWI  2 
  5 Patterson, Christopher       Spartan Spee           12.52      12.37   NWI  1 
  6 Benjamin, Joshua             Arizona Risi           12.47      12.40   NWI  2 
  7 Arvizu, Nakai                Arizona Tita           12.50      12.75   NWI  2 
  8 Shepherd, Damion             Arizona Tita           12.69      12.85   NWI  2 
  9 Benton, Daniel               Alliance You           12.65      12.98   NWI  2 
 10 Glover-Nash, Teauntae        Arizona Tita           13.40      14.31   NWI  1 
 
200 Meter Dash Intermediate Boys
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 21.10  7/29/1995   W. Obea Moore, Los Angeles, CA              
     JO Meet: J 21.10  7/29/1995   W. Obea Moore, Los Angeles, CA              
    AZ Assoc: A 21.64  7/14/2003   Keegan Herring, ARS                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Reed-Campos, Isaiah          Alliance You           24.16      23.81   NWI  2 
  2 Flannigan, Demetrius         Arizona Tita           24.00      24.18   NWI  2 
  3 Coleman, Bryce               Arizona Tita           23.50      24.31   NWI  2 
  4 Benjamin, Joshua             Arizona Risi           25.59      25.27   NWI  2 
  5 Montufar, Robert             Arizona Chee           25.00      25.51   NWI  2 
  6 Patterson, Christopher       Spartan Spee           25.90      25.53   NWI  2 
  7 Shepherd, Damion             Arizona Tita           26.58      25.66   NWI  1 
  8 Alexander, Austin            Vail Vipers            26.52      25.93   NWI  1 
  9 Arvizu, Nakai                Arizona Tita           25.20      26.06   NWI  2 
 10 Benton, Daniel               Alliance You           26.43      26.51   NWI  1 
 11 Cuevas, Guy                  Arizona Tita           31.97      32.66   NWI  1 
 
400 Meter Dash Intermediate Boys
============================================================================
 Nat'l Youth: N 45.99  7/29/1995   W. Obea Moore, Los Angeles, CA              
     JO Meet: J 45.99  7/29/1995   W. Obea Moore, Los Angeles, CA              
    AZ Assoc: A 49.30  6/12/2001   Michael Hilbe, AST                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Reed-Campos, Isaiah          Alliance You           57.33      57.12   2 
  2 Flannigan, Demetrius         Arizona Tita           57.00      57.94   2 
  3 Arvizu, Nakai                Arizona Tita           59.00      59.90   2 
  4 Benjamin, Joshua             Arizona Risi           59.96    1:01.02   2 
  5 Shepherd, Damion             Arizona Tita         1:00.77    1:02.60   2 
  6 Patterson, Christopher       Spartan Spee         1:02.10    1:02.85   2 
  7 Molera, Mason                Phoenix Bobc                    1:03.29   1 
  8 Benton, Daniel               Alliance You         1:06.19    1:03.61   1 
  9 Cuevas, Guy                  Arizona Tita         1:13.64    1:12.70   1 
 
800 Meter Run Intermediate Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 1:50.51  7/28/2007   Howard Shepard, 26 Texas Stars T          
     JO Meet: J 1:50.51  7/28/2007   Howard Shepard, 26 Texas Stars T          
    AZ Assoc: A 1:57.23  6/12/2001   Michael Hilbe, AST                        
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Montufar, Robert             Arizona Chee         2:15.00    2:13.58  
  2 Otis, Tim                    Unattached           2:15.96    2:15.35  
  3 Molera, Mason                Phoenix Bobc                    2:22.80  
  4 Paige, Weston                Unattached                      2:23.50  
  5 Peterson, Kyle               Arizona Risi                    2:28.76  
  6 Cuevas, Guy                  Arizona Tita         2:39.86    2:41.79  
 
1500 Meter Run Intermediate Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 3:54.02  7/29/2007   Nathan Mathabane, 13 unattached           
     JO Meet: J 3:54.02  7/29/2007   Nathan Mathabane, 13 unattached           
    AZ Assoc: A 4:04.00  2/13/1982   Steve Scocco, AP                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Montufar, Robert             Arizona Chee         5:00.00    4:46.00  
  2 Otis, Tim                    Unattached           4:36.25    4:46.88  
  3 Paige, Weston                Unattached                      4:53.07  
  4 Peterson, Kyle               Arizona Risi                    5:14.47  
 
110 Meter Hurdles (39" ) Intermediate Boys
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 13.74  7/29/2007   Wayne Davis II, 13 Hurdles First            
     JO Meet: J 13.74  7/29/2007   Wayne Davis II, 13 Hurdles First            
    AZ Assoc: A 14.73  5/22/2004   Marcus Clanton, AH                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Alexander, Austin            Vail Vipers            19.67      18.89   NWI 
 
300 Meter Hurdles (36") Intermediate Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 51.56  7/30/2006   William Wynne, 03 Titans                    
     JO Meet: J 51.56  7/30/2006   William Wynne, 03 Titans                    
    AZ Assoc: A 56.95  6/10/1990   Chris Chancy, SS                            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Alexander, Austin            Vail Vipers                       47.70J 
 
4x100 Meter Relay Intermediate Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 40.90  7/27/1997   Los Angeles Jets, Los Angeles, CA           
                       Daniel Mentuhotep, Warren Rogers, Dashaun McCullou
     JO Meet: J 40.90  7/27/1997   Los Angeles Jets, Los Angeles, CA           
                       Daniel Mentuhotep, Warren Rogers, Dashaun McCullou
    AZ Assoc: A 43.02  6/10/1990   Track Arizona                               
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Arizona Titans  'A'                                 47.10      48.93  
     1) Arvizu, Nakai                   2) Coleman, Bryce                 
     3) Flannigan, Demetrius            4) Glover-Nash, Teauntae          
 
High Jump Intermediate Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 2.15m  8/1/1992    Eric Bishop, Chatsworth, GA                 
     JO Meet: J 2.15m  8/1/1992    Eric Bishop, Chatsworth, GA                 
    AZ Assoc: A 2.04m  6/11/1994   Mateo Mantano, FFS                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Tipton, Rico                 Spartan Spee           1.70m      1.65m    5-05.00 
  2 Merkley, Lucas               Arizona Puma                      1.50m    4-11.00 
 
Long Jump Intermediate Boys
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 7.35m  1979        Steven Hansley, East Orange, NJ             
     JO Meet: J 7.35m  1979        Steven Hansley, East Orange, NJ             
    AZ Assoc: A 6.99m  6/14/1997   Samuel Moore, AH                            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Tipton, Rico                 Spartan Spee           6.60m      5.63m   NWI  18-05.75 
  2 Merkley, Lucas               Arizona Puma                      5.27m   NWI  17-03.50 
 
Shot Put 12 lb. Intermediate Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 19.29m  7/26/1996   Chris Sprague, Eugene OR                   
     JO Meet: J 19.29m  7/26/1996   Chris Sprague, Eugene OR                   
    AZ Assoc: A 16.28m  6/18/2000   Tomas Navarro, UNA                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Noriega, Thomas              Unattached                        7.91m   25-11.50 
  2 Glover-Nash, Teauntae        Arizona Tita                      7.63m   25-00.50 
 
Discus Throw 1.6kg Intermediate Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 54.58m  7/26/2007   Daniel Block, 07 21 Unattached             
     JO Meet: J 54.58m  7/26/2007   Daniel Block, 07 21 Unattached             
    AZ Assoc: A 49.93m  5/3/2009    Jeremy Tuttle, Unattached                  
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Noriega, Thomas              Unattached                       15.66m      51-04 
 
100 Meter Dash Young Men
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 10.08  6/27/2005   J-Mee Samuel, Greensbooro, NC               
     JO Meet: J 10.30  7/25/1987   Quincy Watts, Woodland Hills, CA            
    AZ Assoc: A 10.51  6/16/2007   Ray Miller, AP                              
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Turner, Alex                 Unattached             11.27      11.17   NWI 
 
Long Jump Young Men
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 7.60m  7/25/1991   Sheddric Fields, Dallas, TX                 
     JO Meet: J 7.60m  7/25/1991   Sheddric Fields, Dallas, TX                 
    AZ Assoc: A 7.14m  6/9/2010    Tevin Blaylark, 1048 AZPanthers             
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Sims, Ben                    Unattached             6.91m      6.29m   NWI  20-07.75 
 
Shot Put 12 lb. Young Men
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 20.43m  7/24/1987   Dwight Johnson, Phoenix, AZ                
     JO Meet: J 20.43m  7/24/1987   Dwight Johnson, Phoenix, AZ                
    AZ Assoc: A 18.32m  6/1/1991    Korey Johnson, TAA                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Shaver, Chris                AZ Mustangs           11.87m     11.87m   38-11.50 
  2 Payne, Drew                  Arizona Puma           9.87m      9.87m   32-04.75 
 
Discus Throw 1.6kg Young Men
===================================================================================
    AZ Assoc: A 57.82m  6/6/1987    Dwight Johnson, JOM                        
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Shaver, Chris                AZ Mustangs           31.59m     37.36m     122-07 
  2 Payne, Drew                  Arizona Puma          28.01m     31.17m     102-03