Licensed to USATF - Arizona, Inc. - Association License
                    HY-TEK's Meet Manager 4/21/2012 10:02 PM
                       2012 Regulation Meet - 4/21/2012                        
                           8 lane track 300 Hurdles                            
                              Raymond Kelllis HS                               
                                    Results                                    
 
100 Meter Dash Sub-Bantam Girls
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
Finals
  1 Moore, Joy                   Az Goldrush            16.28      16.08   NWI  8 
  2 Smythe, Brynn                Arizona Chee           16.00      16.14   NWI  8 
  3 Ingram, ShaRon               AZ Mustangs            16.10      16.38   NWI  8 
  4 Fields, Indiah               Spartan Spee           16.60      16.59   NWI  8 
  5 Wilson, Kylan                Alliance You           16.68      16.65   NWI  8 
  6 Hawkins, Amara               Az Goldrush            16.87      16.70   NWI  7 
  7 Kennedy, Taniah              Arizona Sain           16.88      17.02   NWI  7 
  8 Okeke, Jacqueline            Phoenix Bobc           16.82      17.22   NWI  8 
  9 Burks, Avery                 Arizona Chee           16.00      17.47   NWI  8 
 10 Onyepunuka, Stacey           Arizona Risi           17.32      17.51   NWI  7 
 11 Andrews, Anaya               Arizona Chee           16.00      17.68   NWI  8 
 12 Herring-McDonald, Dylan      Arizona Risi           17.73      17.74   NWI  7 
 13 Brown, Isys                  Arizona Tita           18.21      17.75   NWI  6 
 14 Hunter, Rian                 Alliance You           18.71      17.79   NWI  6 
 15 Rosales, Kalia               Alliance You                      17.99   NWI  1 
 16 Yarbrough, Trinnity          Arizona Tita           18.09      18.02   NWI  6 
 17 Johnson, Jordyn              Do Right Cou           21.67      18.12   NWI  3 
 18 Johnson, Rikay               Arizona Elit           18.38      18.13   NWI  6 
 19 Onyepunuka, Sabatiney        Arizona Risi           17.52      18.19   NWI  7 
 20 Roberts, Raven               Arizona Risi           18.24      18.48   NWI  6 
 21 Guzman, Serena               Wicked                 18.00      18.49   NWI  6 
 22 Lewis, Quavionna             Do Right Cou           19.00      18.56   NWI  5 
 23 Carr, Tielar                 Arizona Puma           19.81      18.71   NWI  5 
 24 Simms, Serena                Spartan Spee                      18.98   NWI  3 
 25 Muwwakkii, Yamayaa           Arizona Chee           17.00      19.04   NWI  7 
 26 Juniel, Torriana             Do Right Cou                      19.05   NWI  1 
 27 Taylor, Annaleise            Arizona Risi           19.22      19.07   NWI  5 
 28 Richardson, Na'Zyia          Arizona Chee           17.00      19.32   NWI  7 
 29 McClain, Tamia               World Class            21.28      19.33   NWI  4 
 30 Collins, Lauren              Arizona Elit           19.19      19.43   NWI  5 
 31 Johnson, Nylynn              World Class            19.70      19.45   NWI  5 
 32 Bingham, Savannah            Kingdom Runn           19.82      19.51   NWI  5 
 33 Collins, Tess                Arizona Elit           20.69      19.63   NWI  4 
 34 Roberson, Isyss              Alliance You                      19.76   NWI  2 
 35 Wiley, Anessa                Do Right Cou           20.76      19.99   NWI  4 
 36 Gonzales, Araceli            Wicked                 30.00      20.34   NWI  3 
 37 Rosthenhausler, Zoey         Wicked                 19.90      20.39   NWI  4 
 38 Knighton, Deja               AZ Mustangs            19.53      20.43   NWI  4 
 39 Sneed, Danae                 Arizona Tita                      20.55   NWI  3 
 40 Killgo, Lavida               Arizona Chee                      20.82   NWI  1 
 40 Beers, Stephanie             AZ Mustangs            21.57      20.82   NWI  4 
 42 Williams, Michaela           Spartan Spee                      20.84   NWI  2 
 43 Yarbrough, Zijah             Arizona Tita           18.50      20.91   NWI  6 
 44 Cuff, Mariah                 Spartan Spee                      21.07   NWI  2 
 45 Thomas, Keondas              Do Right Cou           20.76      21.28   NWI  4 
 46 Warren, Chai                 Arizona Sain           21.77      22.35   NWI  3 
 47 Pritchett, Tiana             Az Goldrush                       22.73   NWI  2 
 48 Brown, Amee                  Arizona Tita                      28.94   NWI  1 
 
200 Meter Dash Sub-Bantam Girls
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Johnson, Jhaidah             Do Right Cou           34.39      34.37   NWI  8 
  2 Smythe, Brynn                Arizona Chee           35.00      34.49   NWI  8 
  3 Fields, Indiah               Spartan Spee           33.86      34.84   NWI  8 
  4 Wilson, Kylan                Alliance You           35.31      34.99   NWI  7 
  5 Lee, Laila                   Mph TC                 37.34      35.55   NWI  7 
  6 Logan, Jaiden                Arizona Puma           35.74      35.65   NWI  7 
  7 Hawkins, Amara               Az Goldrush            34.75      36.02   NWI  8 
  8 Ingram, ShaRon               AZ Mustangs            34.93      36.46   NWI  8 
  9 Moore, Joy                   Az Goldrush            16.20      36.66   NWI  8 
 10 Shivers, Arazhane            Do Right Cou           39.23      36.84   NWI  6 
 11 Kennedy, Taniah              Arizona Sain           37.41      37.11   NWI  7 
 12 Davis, Aniya                 Do Right Cou           40.00      37.24   NWI  6 
 13 Onyepunuka, Stacey           Arizona Risi           38.08      37.36   NWI  6 
 14 Guzman, Serena               Wicked                 39.90      37.91   NWI  6 
 15 Andrews, Anaya               Arizona Chee           35.00      38.20   NWI  8 
 16 Burks, Avery                 Arizona Chee           35.00      38.53   NWI  8 
 17 Johnson, Rikay               Arizona Elit           38.61      38.62   NWI  6 
 18 Onyepunuka, Sabatiney        Arizona Risi           37.89      38.75   NWI  7 
 19 Herring-McDonald, Dylan      Arizona Risi           39.33      38.86   NWI  6 
 20 Johnson, Jordyn              Do Right Cou           45.00      38.90   NWI  4 
 21 Shaffer, Shelby              Do Right Cou           42.00      39.02   NWI  5 
 22 Brown, Isys                  Arizona Tita           39.24      39.55   NWI  6 
 23 Yarbrough, Trinnity          Arizona Tita           38.29      39.76   NWI  6 
 24 Juniel, Torriana             Do Right Cou                      40.39   NWI  2 
 25 Carr, Tielar                 Arizona Puma           42.16      40.46   NWI  5 
 26 Upshur, Nevaeh               Vail Vipers            40.07      40.62   NWI  5 
 27 Taylor, Annaleise            Arizona Risi           42.79      40.85   NWI  4 
 28 Rosales, Kalia               Alliance You                      41.04   NWI  1 
 29 Okeke, Jacqueline            Phoenix Bobc           37.04      41.12   NWI  7 
 30 Muwwakkii, Yamayaa           Arizona Chee           38.00      41.18   NWI  7 
 31 Bingham, Savannah            Kingdom Runn           41.04      42.04   NWI  5 
 32 Roberson, Isyss              Alliance You                      42.05   NWI  2 
 33 Lewis, Quavionna             Do Right Cou           41.00      42.20   NWI  5 
 34 Collins, Lauren              Arizona Elit           41.51      42.71   NWI  5 
 35 Johnson, Nylynn              World Class            42.18      43.26   NWI  4 
 36 Wiley, Anessa                Do Right Cou           43.70      43.35   NWI  3 
 37 Simms, Serena                Spartan Spee                      43.53   NWI  1 
 38 Beers, Stephanie             AZ Mustangs            46.16      43.55   NWI  3 
 39 Knighton, Deja               AZ Mustangs            43.50      43.56   NWI  4 
 40 Rosthenhausler, Zoey         Wicked                 42.20      43.72   NWI  4 
 41 Dennis-Burach, Sanaa         Arizona Chee                      43.76   NWI  1 
 42 Killgo, Lavida               Arizona Chee                      45.14   NWI  1 
 43 Thomas, Keondas              Do Right Cou           45.36      45.43   NWI  3 
 44 McClain, Tamia               World Class            44.55      47.74   NWI  4 
 45 Sneed, Danae                 Arizona Tita                      47.76   NWI  1 
 46 Cuff, Mariah                 Spartan Spee                      49.55   NWI  1 
 47 Collins, Tess                Arizona Elit           46.99      49.63   NWI  3 
 47 Yarbrough, Zijah             Arizona Tita                      49.63   NWI  2 
 49 Warren, Chai                 Arizona Sain           49.58      49.90   NWI  3 
 50 Williams, Michaela           Spartan Spee                      51.35   NWI  2 
 51 Youngman, Jordyn             Arizona Spee           52.13    1:02.49   NWI  3 
 
400 Meter Dash Sub-Bantam Girls
============================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Johnson, Jhaidah             Do Right Cou         1:15.00    1:16.99   3 
  2 Hawkins, Amara               Az Goldrush          1:18.00    1:18.80   3 
  3 Logan, Jaiden                Arizona Puma         1:19.38    1:19.01   3 
  4 Hill, Jneya                  Do Right Cou         1:18.00    1:22.28   3 
  5 Kartler, Kendall             Phoenix Bobc         1:41.00    1:28.52   2 
  6 Shivers, Arazhane            Do Right Cou                    1:29.41   2 
  7 Williams, Denay              Do Right Cou         1:19.00    1:30.01   3 
  8 Upshur, Nevaeh               Vail Vipers                     1:30.77   1 
  9 Carr, Tielar                 Arizona Puma         1:38.34    1:31.82   2 
 10 Shaffer, Shelby              Do Right Cou                    1:33.68   1 
 11 Rosthenhausler, Zoey         Wicked               1:42.00    1:38.19   2 
 12 Simms, Serena                Spartan Spee                    1:39.03   1 
 13 Bingham, Savannah            Kingdom Runn         1:34.00    1:39.09   3 
 14 Moran, Madeline              AZ Flames TC         1:41.18    1:39.65   2 
 15 Kennedy, Taniah              Arizona Sain         1:33.56    1:40.02   3 
 16 Pritchett, Tiana             Az Goldrush                     1:56.03   1 
 
800 Meter Run Sub-Bantam Girls
=========================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Lazargoy, Leonela            Arizona Elit         3:20.00    3:16.08  
  2 Kartler, Kendall             Phoenix Bobc         3:35.00    3:29.44  
  3 Torres, Rhiana               Mph TC                          6:32.64  
 
1500 Meter Run Sub-Bantam Girls
=========================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Kartler, Kendall             Phoenix Bobc         6:58.00    7:23.69  
 
4x100 Meter Relay Sub-Bantam Girls
=========================================================================
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Do Right Cougars  'A'                             1:07.00    1:04.68  
     1) Hill, Jneya                     2) Johnson, Jhaidah               
     3) Shivers, Arazhane               4) Williams, Denay                
  2 Arizona Cheetahs Track CL  'A'                    1:00.00    1:09.55  
     1) Andrews, Anaya                  2) Burks, Avery                   
     3) Richardson, Na'Zyia             4) Smythe, Brynn                  
  3 Arizona Rising Suns TC  'A'                       1:13.87    1:10.50  
     1) Herring-McDonald, Dylan         2) Onyepunuka, Sabatiney          
     3) Onyepunuka, Stacey              4) Roberts, Raven                 
  4 Do Right Cougars  'B'                             1:15.00    1:11.81  
     1) Davis, Aniya                    2) Johnson, Jordyn                
     3) Lewis, Quavionna                4) Shaffer, Shelby                
  5 Alliance Youth Sports  'A'                                   1:12.46  
     1) Hunter, Rian                    2) Roberson, Isyss                
     3) Rosales, Kalia                  4) Wilson, Kylan                  
 
Long Jump Sub-Bantam Girls
========================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Okeke, Jacqueline            Phoenix Bobc           2.98m      2.93m   NWI   9-07.50 
  2 Fields, Indiah               Spartan Spee           3.12m      2.82m   NWI   9-03.00 
  3 Hill, Jneya                  Do Right Cou           2.74m      2.53m   NWI   8-03.75 
  4 Logan, Jaiden                Arizona Puma           2.68m      2.52m   NWI   8-03.25 
  5 Navarro, Melanie             Unattached                        2.42m   NWI   7-11.25 
  6 Killgo, Lavida               Arizona Chee                      2.21m   NWI   7-03.00 
  7 Willis, Camryn               Unattached             2.63m      2.20m   NWI   7-02.75 
  8 Muwwakkii, Yamayaa           Arizona Chee                      2.04m   NWI   6-08.50 
  9 Taylor, Annaleise            Arizona Risi                      2.02m   NWI   6-07.50 
 10 Johnson, Nylynn              World Class            2.07m      2.01m   NWI   6-07.25 
 11 McClain, Tamia               World Class            1.88m      1.99m   NWI   6-06.50 
 12 Collins, Tess                Arizona Elit           1.87m      1.91m   NWI   6-03.25 
 13 Collins, Lauren              Arizona Elit           2.37m      1.83m   NWI   6-00.00 
 14 Juniel, Torriana             Do Right Cou                      1.57m   NWI   5-02.00 
 15 Youngman, Jordyn             Arizona Spee           1.91m      1.47m   NWI   4-10.00 
 16 Cuff, Mariah                 Spartan Spee                      1.44m   NWI   4-08.75 
 -- Warren, Chai                 Arizona Sain                       FOUL                 
 -- Thomas, Keondas              Do Right Cou                       FOUL                 
 -- Johnson, Rikay               Arizona Elit           2.10m       FOUL                 
 -- Williams, Michaela           Spartan Spee                       FOUL                 
 
Shot Put Sub-Bantam Girls
===================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Davis, Aniya                 Do Right Cou                      3.15m   10-04.00 
  2 Mack, Kyaira                 Unattached           9-08.50      3.02m    9-11.00 
 
Javelin Throw 300g Sub-Bantam Girls
===================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Navarro, Melanie             Unattached                       12.21m      40-01 
  2 Williams, Denay              Do Right Cou                     11.74m      38-06 
  3 Roberts, Raven               Arizona Risi                      7.48m      24-06 
  4 Yarbrough, Zijah             Arizona Tita                      6.96m      22-10 
  5 Willis, Camryn               Unattached             7.26m      6.37m      20-11 
  6 Upshur, Nevaeh               Vail Vipers            6.30m      5.76m      18-11 
  7 Hunter, Rian                 Alliance You                     J5.76m      18-11 
  8 Guzman, Serena               Wicked                            5.61m      18-05 
  9 Brown, Isys                  Arizona Tita                      5.59m      18-04 
 10 Yarbrough, Trinnity          Arizona Tita                      4.86m      15-11 
 11 Carter, Destiny              Az Goldrush                       4.66m      15-03 
 12 Sneed, Danae                 Arizona Tita                      3.48m      11-05 
 13 Brown, Amee                  Arizona Tita                      3.46m      11-04 
 14 Pritchett, Tiana             Az Goldrush                       3.13m      10-03 
 
100 Meter Dash Bantam Girls
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 12.85  7/29/1990   Angela Williams, Ontario, CA                
     JO Meet: J 12.85  7/29/1990   Angela Williams, Ontario, CA                
    AZ Assoc: A 13.57  6/12/1999   Terra Evans, AC                             
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Brice-Moore, Jamya           Arizona Spee           13.80      14.08   NWI  9 
  2 Mays, Jadyn                  Arizona Risi           14.13      14.33   NWI  9 
  3 Harris, Armani               Do Right Cou           14.21      14.61   NWI  9 
  4 Pogue, Kiya                  Az Goldrush            14.85      14.65   NWI  8 
  5 Weintraub, Noelle            Arizona Chee           14.00      14.79   NWI  9 
  6 Adams, Adora                 Arizona Chee           14.00      14.85   NWI  9 
  7 Boyd-Matthews, Autumn        Do Right Cou           14.75      14.88   NWI  9 
  8 Roberts, Riley               Arizona Risi           14.81      14.89   NWI  9 
  9 Jackson, Trejanae            Do Right Cou           14.32      15.02   NWI  9 
 10 Harrell, Mya                 Arizona Spee           15.24      15.11   NWI  7 
 11 Helu, Paelata                Pops TC                15.03      15.24   NWI  8 
 11 Reed, Haila                  Do Right Cou           14.96      15.24   NWI  8 
 13 Mustin, Dominique            Arizona Risi           14.97      15.26   NWI  8 
 14 Baker, Iolani                AZ Flames TC           15.58      15.29   NWI  7 
 15 Lockhart, Mia                Arizona Chee           15.00      15.55   NWI  7 
 16 Mitchell, Jemila             Arizona Risi           15.36      15.75   NWI  7 
 17 Patrick, Haley               Do Right Cou           16.05      15.84   NWI  6 
 18 Sampson, Andrea              Arizona Tita           15.97      16.06   NWI  7 
 19 Carswell, Jamelah            Do Right Cou                      16.30   NWI  1 
 20 Davis, Imani                 Arizona Chee           15.00      16.34   NWI  8 
 20 England, Mia                 Arizona Risi           16.97      16.34   NWI  5 
 22 Willis, Kaiya                Unattached             15.99      16.35   NWI  6 
 23 Hinds, Julia                 Arizona Elit                      16.48   NWI  1 
 23 Williams, Kenisha            Arizona Risi           15.94      16.48   NWI  7 
 25 Brown, Parys                 Spartan Spee           16.40      16.49   NWI  6 
 26 Patrick, Saadiya             AZ Flames TC           16.72      16.50   NWI  6 
 27 Lightfoot, Neveah            Arizona Chee           15.00      16.55   NWI  8 
 28 Sharp, Alyssa                Alliance You                      16.59   NWI  2 
 29 Delgado, Marisa              Arizona Chee           15.00      16.64   NWI  8 
 30 Brown, Chelsie               Pops TC                16.79      16.71   NWI  6 
 31 Macias, Mariah               Do Right Cou                      16.74   NWI  2 
 32 Kirk, Najelah                Mph TC                 16.23      16.83   NWI  6 
 32 Ortiz, Selema                Arizona Sain           15.82      16.83   NWI  7 
 32 Johnson, Tyanna              Do Right Cou                      16.83   NWI  3 
 35 Burciaga, Madison            Alliance You                      16.90   NWI  2 
 36 Andrews, Leilani             Arizona Tita           17.10      16.94   NWI  5 
 37 Hardwick, BriAnnah           Do Right Cou                      17.08   NWI  3 
 38 Ammons, Azana                Arizona Elit           16.91      17.13   NWI  5 
 39 Sneed, Dawn                  Arizona Tita                      17.20   NWI  3 
 40 Fuller, Elexis               Arizona Pant           17.01      17.23   NWI  5 
 41 Womack, JaTavia              Alliance You           17.59      17.33   NWI  5 
 42 Gross, Sharon                Spartan Spee           17.26      17.40   NWI  5 
 43 Claiborne, Thalia            Arizona Chee                      17.45   NWI  3 
 44 Nixon, Kiara                 Alliance You           17.63      17.49   NWI  4 
 45 Robinson, Chloe              Do Right Cou                      17.51   NWI  3 
 46 Scroggins, Joanee            Do Right Cou                      17.53   NWI  1 
 47 Okafor, Adanna               Phoenix Bobc           19.47      17.61   NWI  4 
 48 Lee, Taylor                  Mph TC                 17.60      17.81   NWI  4 
 49 Green, DeAviaun              Do Right Cou                      17.85   NWI  1 
 50 Collins, Kate                Arizona Elit           17.14      18.37   NWI  5 
 51 Diaz, Iris                   Alliance You           18.28      18.44   NWI  4 
 52 Corrales, Lorena             Arizona Tita                      18.77   NWI  2 
 53 Lovelace, Lucille            Arizona Chee                      18.91   NWI  1 
 54 Jacobs, Nikole               Az Goldrush                       18.97   NWI  2 
 55 Pagliuca, Isabella           Alliance You           19.06      19.50   NWI  4 
 56 Rollins, Crystal             Mph TC                 21.56      21.15   NWI  4 
 57 Blevins, Maya                Arizona Pant           21.59      21.55   NWI  3 
 
200 Meter Dash Bantam Girls
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 26.70  7/31/2004   Robin Reynolds, Miami, FL                   
     JO Meet: J 26.70  7/31/2004   Robin Reynolds, Miami, FL                   
    AZ Assoc: A 27.99  7/6/1980    Natosha Lewis, MSA                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Harris, Armani               Do Right Cou           29.86      30.58   NWI  9 
  2 Jackson, Trejanae            Do Right Cou           30.05      30.72   NWI  9 
  3 Pogue, Kiya                  Az Goldrush            31.75      30.82   NWI  8 
  4 Boyd-Matthews, Autumn        Do Right Cou           30.20      30.97   NWI  9 
  5 Singleton, Jasmine           AZ Mustangs            30.91      31.08   NWI  9 
  6 Patrick, Haley               Do Right Cou           32.15      31.74   NWI  8 
  7 Weintraub, Noelle            Arizona Chee           30.00      31.93   NWI  9 
  8 Baker, Iolani                AZ Flames TC           32.45      32.16   NWI  8 
  9 Lockhart, Mia                Arizona Chee           33.00      32.87   NWI  8 
 10 Stokes, Alexis               Arizona Chee           30.00      32.95   NWI  9 
 11 Reed, Haila                  Do Right Cou           30.40      33.07   NWI  9 
 12 Williams, Kenisha            Arizona Risi           33.77      33.35   NWI  7 
 13 Chabala, Selah               Az Goldrush            34.50      33.51   NWI  7 
 14 Sampson, Andrea              Arizona Tita           32.63      33.69   NWI  8 
 15 Lightfoot, Neveah            Arizona Chee                      34.02   NWI  2 
 16 Sells, Jendayi               Do Right Cou                      34.20   NWI  2 
 17 Scott, India                 Az Goldrush            34.81      34.35   NWI  6 
 18 Bell, Deshanae               Az Goldrush            33.11      34.41   NWI  8 
 19 Johnson, Jocelyn             AZ Flames TC           35.67      34.43   NWI  6 
 20 Davis, Imani                 Arizona Chee                      34.60   NWI  1 
 21 Hardwick, BriAnnah           Do Right Cou                      34.69   NWI  3 
 22 Delgado, Marisa              Arizona Chee                      34.89   NWI  2 
 23 Juniel, Jaelyn               Az Goldrush            35.84      34.98   NWI  6 
 24 Helu, Paelata                Pops TC                31.71      34.99   NWI  8 
 25 Brown, Chelsie               Pops TC                37.03      35.25   NWI  5 
 26 Macias, Mariah               Do Right Cou                      35.43   NWI  1 
 27 Brown, Parys                 Spartan Spee           34.60      35.61   NWI  6 
 28 Moss, Jashara                Mph TC                 35.32      35.70   NWI  6 
 29 Ortiz, Selema                Arizona Sain           34.01      35.83   NWI  7 
 30 Andrews, Leilani             Arizona Tita           35.17      35.95   NWI  6 
 31 Sharp, Alyssa                Alliance You                      36.07   NWI  3 
 32 Kirk, Najelah                Mph TC                 35.38      36.12   NWI  6 
 33 Ammons, Azana                Arizona Elit           37.04      36.37   NWI  5 
 34 Womack, JaTavia              Alliance You           37.63      36.52   NWI  5 
 35 Shealy, Madison              Spartan Spee           36.53      36.64   NWI  5 
 36 Lee, Taylor                  Mph TC                 38.25      36.73   NWI  4 
 36 Patrick, Saadiya             AZ Flames TC           36.95      36.73   NWI  5 
 38 Carr, Antalyce               Arizona Sain           33.23      36.87   NWI  7 
 39 Johnson, Tyanna              Do Right Cou                      37.12   NWI  2 
 40 Fuller, Elexis               Arizona Pant           36.83      37.29   NWI  5 
 41 Corrales, Lorena             Arizona Tita           37.24      37.74   NWI  5 
 42 Scroggins, Joanee            Do Right Cou           33.00      37.80   NWI  8 
 43 Diaz, Iris                   Alliance You           37.98      38.04   NWI  4 
 44 Gross, Sharon                Spartan Spee           36.82      38.08   NWI  5 
 45 Cuff, Kierrah                Spartan Spee           38.58      38.81   NWI  4 
 46 Claiborne, Thalia            Arizona Chee                      39.05   NWI  1 
 47 Nixon, Kiara                 Alliance You           39.02      39.76   NWI  4 
 48 Green, DeAviaun              Do Right Cou                      39.86   NWI  1 
 49 Lovelace, Lucille            Arizona Chee                      40.41   NWI  3 
 50 Williamson, Kaylah           Arizona Sain           39.52      40.52   NWI  4 
 51 Robinson, Chloe              Do Right Cou                      40.68   NWI  3 
 52 Beech, Lauren                Spartan Spee                      43.23   NWI  1 
 53 Pagliuca, Isabella           Alliance You           41.16      43.35   NWI  4 
 54 Thomas, Kolleen              Arizona Puma           41.21      44.19   NWI  4 
 55 Rollins, Crystal             Mph TC                 45.75      49.93   NWI  3 
 
400 Meter Dash Bantam Girls
============================================================================
 Nat'l Youth: N   59.81  7/30/1993   Monique Henderson, San Diego, CA          
     JO Meet: J   59.81  7/30/1993   Monique Henderson, San Diego, CA          
    AZ Assoc: A 1:04.15  7/6/1980    Natosha Lewis, MSA                        
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Jackson, Trejanae            Do Right Cou         1:08.00    1:06.80   7 
  2 Singleton, Jasmine           AZ Mustangs          1:11.39    1:08.74   7 
  3 Mays, Jadyn                  Arizona Risi         1:11.58    1:09.13   7 
  4 Mustin, Dominique            Arizona Risi         1:10.00    1:09.64   7 
  5 Roberts, Riley               Arizona Risi         1:14.70    1:11.87   7 
  6 Boyd-Matthews, Autumn        Do Right Cou         1:12.00    1:12.67   7 
  7 Reed, Haila                  Do Right Cou         1:12.00    1:13.13   7 
  8 Taylor, Nina                 Arizona Elit         1:15.84    1:13.25   6 
  9 Baker, Iolani                AZ Flames TC         1:13.89    1:14.26   7 
 10 Hankins, Brielle             Arizona Elit         1:28.14    1:17.12   4 
 11 Leber, Brooke                Unattached           1:27.33    1:18.41   4 
 12 Bell, Deshanae               Az Goldrush          1:18.00    1:18.43   6 
 13 Turner, Rahni                Pops TC              1:22.40    1:19.06   5 
 14 Mitchell, Jemila             Arizona Risi         1:17.05    1:19.65   6 
 15 Burciaga, Madison            Alliance You                    1:20.77   2 
 16 Scott, India                 Az Goldrush          1:18.00    1:21.43   6 
 17 Williams, Kenisha            Arizona Risi         1:20.75    1:21.47   5 
 18 Chabala, Selah               Az Goldrush          1:26.00    1:22.27   4 
 19 Ortiz, Selema                Arizona Sain         1:21.01    1:22.52   5 
 20 Johnson, Jocelyn             AZ Flames TC         1:16.65    1:23.38   6 
 21 England, Mia                 Arizona Risi         1:28.91    1:23.47   3 
 22 Patrick, Saadiya             AZ Flames TC         1:21.38    1:23.77   5 
 23 Juniel, Jaelyn               Az Goldrush          1:28.00    1:23.99   4 
 24 Patrick, Haley               Do Right Cou         1:15.00    1:24.57   6 
 25 Hardwick, BriAnnah           Do Right Cou                    1:26.38   2 
 26 Carr, Antalyce               Arizona Sain         1:31.07    1:26.76   3 
 27 Bruning, Serenity            Arizona Elit         1:35.13    1:26.98   3 
 28 Davis, Imani                 Arizona Chee         1:15.00    1:27.05   6 
 29 Moss, Jashara                Mph TC               1:25.25    1:27.10   5 
 30 Robinson, Chloe              Do Right Cou                    1:28.45   1 
 31 Harrell, Mya                 Arizona Spee         1:26.95    1:30.20   4 
 32 Lee, Taylor                  Mph TC               1:31.12    1:31.10   3 
 33 Co, Samantha-Sammy           Phoenix Bobc         1:40.54    1:31.12   3 
 34 Collins, Kate                Arizona Elit         1:28.64    1:31.18   3 
 35 Kirk, Najelah                Mph TC               1:26.02    1:31.48   4 
 36 Trimble, Eliza               Arizona Puma         1:22.00    1:32.60   5 
 37 Gross, Sharon                Spartan Spee         1:27.29    1:32.86   4 
 38 Wilson, Betty                Arizona Elit         1:24.51    1:32.98   5 
 39 Belliotti, Lyndsee           Arizona Chee         1:20.00    1:33.26   6 
 40 Thomas, Kolleen              Arizona Puma         1:34.66    1:33.69   3 
 41 Cuff, Kierrah                Spartan Spee         1:27.00    1:34.17   4 
 42 Williamson, Kaylah           Arizona Sain         1:47.76    1:35.01   2 
 43 Pagliuca, Isabella           Alliance You                    1:35.44   1 
 44 Overson, Emmy                Vail Vipers                     1:40.09   2 
 45 Beech, Lauren                Spartan Spee                    1:41.09   2 
 46 Kisiel, Abby                 Vail Vipers          1:41.07    1:45.83   2 
 47 Shealy, Madison              Spartan Spee         1:22.00    1:49.29   5 
 
800 Meter Run Bantam Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 2:22.78  7/4/2009    Daesha Rogers, Miami-Dade P               
     JO Meet: J 2:23.16  8/1/2009    Daesha Rogers, 14 Miami Dade TC           
    AZ Assoc: A 2:33.60  6/11/1994   Min Nowlin, NWS                           
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Carswell, Jamelah            Do Right Cou         2:48.00    2:52.77  
  2 Moss, Jashara                Mph TC               3:40.00    3:13.46  
  3 Overson, Emmy                Vail Vipers          3:32.04    3:20.43  
  4 Belliotti, Lyndsee           Arizona Chee                    3:21.55  
  5 Thomas, Kolleen              Arizona Puma         3:37.00    3:22.40  
  6 Co, Samantha-Sammy           Phoenix Bobc         3:34.00    3:37.91  
  7 Fregozo, Emma                Alliance You         4:00.00    3:39.15  
 
1500 Meter Run Bantam Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 4:50.97  7/5/2009    Daesha Rogers, Miami-Dade                 
     JO Meet: J 4:51.62  8/2/2009    Daesha Rogers, 14 Miami Dade TC           
    AZ Assoc: A 5:22.80  3/30/1980   Missy Morgan, STC                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Carswell, Jamelah            Do Right Cou         5:45.00    6:06.76  
  2 Arreola, Abigail             Ariz Bushmas                    7:04.41  
  3 Co, Samantha-Sammy           Phoenix Bobc         7:11.00    7:10.31  
  4 Fregozo, Emma                Alliance You         7:30.00    8:09.30  
 
4x100 Meter Relay Bantam Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 53.62  7/31/2005   15-Los Angeles Jets, Los Angeles Jets       
                       M George, T Robertson, T Bellows, J Billoups      
     JO Meet: J 53.62  7/31/2005   15-Los Angeles Jets, Los Angeles Jets       
                       M George, T Robertson, T Bellows, J Billoups      
    AZ Assoc: A 55.99  6/13/2004   Arizona Rising Suns                         
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
 -- Arizona Elite  'A'                                                NT  
     1) Bruning, Serenity               2) Hankins, Brielle               
     3) Taylor, Nina                    4) Wilson, Betty                  
 -- Arizona Cheetahs Track CL  'A'                      58.00         NT  
     1) Adams, Adora                    2) Lockhart, Mia                  
     3) Stokes, Alexis                  4) Weintraub, Noelle              
 -- Alliance Youth Sports  'A'                        1:11.84         DQ  
     1) Burciaga, Madison               2) Diaz, Iris                     
     3) Nixon, Kiara                    4) Sharp, Alyssa                  
 
4x400 Meter Relay Bantam Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 4:19.00  7/29/1993   Fast Action TC, Los Angeles, CA           
                         Angel Perkins, LaShinda Demus, Quiana Powell, Niss
     JO Meet: J 4:19.00  7/29/1993   Fast Action TC, Los Angeles, CA           
                         Angel Perkins, LaShinda Demus, Quiana Powell, Niss
    AZ Assoc: A 4:41.70  4/13/1996   KW Northwest Sonics                       
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Az Goldrush  'A'                                             5:52.38  
 
High Jump Bantam Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 1.45m  7/24/2009   Carlie Queen, Unattach/Missouri Valley      
     JO Meet: J 1.42m  7/24/1997   Dorothy Holt, Hinesville, GZA               
    AZ Assoc: A 1.36m  6/8/1996    Kelsey Johnson, YVF                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Trimble, Eliza               Arizona Puma           1.10m      1.20m    3-11.25 
  2 Jensen, Victorie             Arizona Puma           1.00m      0.90m    2-11.50 
  3 Scroggins, Joanee            Do Right Cou                      0.85m    2-09.50 
 -- Beech, Lauren                Spartan Spee                         NH            
 
Long Jump Bantam Girls
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 4.66m  7/28/2007   Ramona Carryl, Knoxville,TN                 
     JO Meet: J 4.66m  7/28/2007   Tiani Reeves, Gothenburg T C                
    AZ Assoc: A 4.58m  5/20/1972   Cynthia Rhodes, MTC                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Mays, Jadyn                  Arizona Risi                      4.45m   NWI  14-07.25 
  2 Harrell, Mya                 Arizona Spee           3.59m      3.77m   NWI  12-04.50 
  3 Mustin, Dominique            Arizona Risi                      3.70m   NWI  12-01.75 
  4 Roberts, Riley               Arizona Risi                      3.57m   NWI  11-08.50 
  5 Stokes, Alexis               Arizona Chee                      3.50m   NWI  11-05.75 
  6 Adams, Adora                 Arizona Chee           3.96m      3.40m   NWI  11-02.00 
  7 Willis, Kaiya                Unattached             3.39m     J3.40m   NWI  11-02.00 
  8 Elmore, Olivia               Phoenix Bobc           3.91m      3.31m   NWI  10-10.50 
  9 Harris, Armani               Do Right Cou           4.27m      3.16m   NWI  10-04.50 
 10 Bruning, Serenity            Arizona Elit           2.72m      3.15m   NWI  10-04.00 
 11 Hinds, Julia                 Arizona Elit                      3.12m   NWI  10-03.00 
 12 Brown, Parys                 Spartan Spee           3.00m      3.10m   NWI  10-02.00 
 13 Macias, Mariah               Do Right Cou                      3.09m   NWI  10-01.75 
 14 Taylor, Nina                 Arizona Elit           3.33m      3.03m   NWI   9-11.25 
 15 Johnson, Tyanna              Do Right Cou                      2.90m   NWI   9-06.25 
 16 Hankins, Brielle             Arizona Elit           3.11m      2.87m   NWI   9-05.00 
 17 Shealy, Madison              Spartan Spee           2.53m      2.86m   NWI   9-04.75 
 18 Wilson, Betty                Arizona Elit           2.89m      2.81m   NWI   9-02.75 
 19 Cuff, Kierrah                Spartan Spee           2.53m      2.68m   NWI   8-09.50 
 20 Lightfoot, Neveah            Arizona Chee                      2.61m   NWI   8-06.75 
 21 Collins, Kate                Arizona Elit           2.98m      2.58m   NWI   8-05.75 
 22 Green, DeAviaun              Do Right Cou                      2.54m   NWI   8-04.00 
 23 Brown, Chelsie               Pops TC                2.82m      2.29m   NWI   7-06.25 
 24 Williamson, Kaylah           Arizona Sain                      2.24m   NWI   7-04.25 
 25 Andrews, Leilani             Arizona Tita                      1.99m   NWI   6-06.50 
 25 Claiborne, Thalia            Arizona Chee                      1.99m   NWI   6-06.50 
 -- Sneed, Dawn                  Arizona Tita                       FOUL                 
 -- Fuller, Elexis               Arizona Pant           3.05m       FOUL                 
 -- Delgado, Marisa              Arizona Chee                       FOUL                 
 -- Lovelace, Lucille            Arizona Chee                       FOUL                 
 -- Helu, Paelata                Pops TC                3.81m       FOUL                 
 
Shot Put 6 lb. Bantam Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 10.46m  7/28/1995   Amber Curtis, Monroe, WI                   
     JO Meet: J 10.46m  7/28/1995   Amber Curtis, Monroe, WI                   
    AZ Assoc: A  8.24m  6/8/2003    Hannah Carson, AC                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Sells, Jendayi               Do Right Cou           5.79m      5.08m   16-08.00 
  2 Johnson, Jenasia             Unattached             4.10m      4.28m   14-00.50 
  3 Arreola, Abigail             Ariz Bushmas                      4.25m   13-11.50 
  4 Jacobs, Nikole               Az Goldrush                       3.93m   12-10.75 
  5 Turner, Rahni                Pops TC                3.96m      3.60m   11-09.75 
  6 Blevins, Maya                Arizona Pant                      2.87m    9-05.00 
 
Javelin Throw 300g Bantam Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 37.15m  7/29/2007   Mystasia Alexander, 16 33 LA Jets Gi       
     JO Meet: J 37.15m  7/29/2007   Mystasia Alexander, 16 33 LA Jets Gi       
    AZ Assoc: A 36.22m  4/6/2003    Hannah Carson, AC                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Overson, Emmy                Vail Vipers           13.00m     11.66m      38-03 
  2 England, Mia                 Arizona Risi                     11.52m      37-09 
  3 Johnson, Jocelyn             AZ Flames TC          11.04m     10.93m      35-10 
  4 Jacobs, Nikole               Az Goldrush                      10.85m      35-07 
  5 Leber, Brooke                Unattached                        9.95m      32-08 
  6 Sneed, Dawn                  Arizona Tita                      9.94m      32-07 
  7 Gill, Krystal                Arizona Chee                      9.80m      32-02 
  8 Kisiel, Abby                 Vail Vipers            7.42m      8.75m      28-08 
  9 Gill, Breanna                Arizona Chee                      8.72m      28-07 
 10 Blevins, Maya                Arizona Pant                      4.84m      15-10 
 
1500 Meter Race Walk Bantam Girls
================================================================================
 Nat'l Youth: N 7:30.80  7/18/1993   Elizabeth Paxton, Cypress, CA             
     JO Meet: J 7:30.8h  7/18/1993   Elizabeth Paxton, Cypress, CA             
    AZ Assoc: A 8:12.90  4/7/1990    Nicole Jenkins, DH                        
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Gill, Breanna                Arizona Chee                   10:43.64  
  2 Belliotti, Lyndsee           Arizona Chee                   10:46.46  
  3 Arreola, Abigail             Ariz Bushmas                   11:05.31  
  4 Gill, Krystal                Arizona Chee                   11:30.37  
 
100 Meter Dash Midget Girls
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 12.10  7/31/1992   Angela Williams, Ontario, Ca                
     JO Meet: J 12.10  7/31/1992   Angela Williams, Ontario, Ca                
    AZ Assoc: A 12.17  7/18/1998   Jessica Onyepunuka, ARS                     
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Jordan, Raven                Arizona Chee           12.90      13.14   NWI  7 
  2 Fields, Asiah                Spartan Spee           13.20      13.17   NWI  7 
  3 Chest, Zaire                 Arizona Chee           13.40      13.53   NWI  7 
  4 Tasher, Indira               Unattached             15.00      14.05   NWI  5 
  5 Williams, Kiemya             Do Right Cou           14.37      14.11   NWI  6 
  6 McCoy, Tajene                Arizona Risi           13.92      14.37   NWI  7 
  7 Black, Sky                   Arizona Risi           14.05      14.50   NWI  7 
  7 Wilmore, Dejanae             Arizona Tita           14.77      14.50   NWI  5 
  9 Phillips, Dominique          Arizona Risi           14.55      14.55   NWI  6 
  9 Bardwell-Jones, Ciara        Arizona Chee           15.00      14.55   NWI  5 
  9 Chewning, Bailey             Arizona Risi                      14.55   NWI  1 
 12 Jimerson, Mahogany           Arizona Risi           14.35      14.56   NWI  6 
 13 Danks, Destenee              Arizona Risi           14.61      14.57   NWI  6 
 14 Singleton, Tyonna            AZ Mustangs            14.59      14.61   NWI  6 
 15 Pratt, Kenzington            Az Goldrush            13.90      14.67   NWI  7 
 16 Douglas, Mikayla             Do Right Cou           14.00      14.74   NWI  7 
 17 Guzmzn, Saydee               Wicked                 14.10      14.86   NWI  7 
 18 Sessions, Piper              Arizona Chee           15.00      14.95   NWI  5 
 19 Johnson, Antoria             Mph TC                 15.54      15.03   NWI  4 
 20 Cuff, Ikeah                  Spartan Spee           16.00      15.17   NWI  3 
 21 Hawkins, Sydni               Arizona Risi           16.14      15.21   NWI  3 
 22 Hendrix, Anaya               Arizona Sain           14.87      15.24   NWI  5 
 23 Brice-Moore, Jailah          Arizona Spee           15.52      15.27   NWI  4 
 24 Jones, Maliyah               Arizona Risi           15.02      15.29   NWI  5 
 25 Martin, Gebriel              Do Right Cou           15.13      15.35   NWI  5 
 26 Graves, Cianey               Do Right Cou           14.18      15.38   NWI  6 
 27 Scott, Zara                  Az Goldrush                       15.39   NWI  1 
 28 Ortiz, Navaria               Arizona Sain           15.45      15.41   NWI  4 
 29 Standifer, Damarius          World Class            15.57      15.45   NWI  4 
 30 Helu, Vaiosini               Pops TC                16.11      15.47   NWI  3 
 31 Jackson, Renita              Do Right Cou           14.18      15.53   NWI  6 
 32 Hamilton, Ayana              Arizona Pant           16.22      15.63   NWI  3 
 33 Winfield, Kiara              Arizona Spee           15.94      15.77   NWI  4 
 34 White, Wavyne                Unattached                        15.83   NWI  1 
 35 Curtin, Taylor               Arizona Elit           15.69      15.95   NWI  4 
 36 Cobbin, Rose                 Ariz Bushmas                      16.01   NWI  1 
 37 Benson, Briana               Arizona Sain           16.08      16.25   NWI  3 
 38 Peery, Andy                  Vail Vipers                       16.27   NWI  1 
 39 Blevins, Keyanna             Arizona Pant           16.31      16.29   NWI  3 
 40 Mayfield, Crystal            Do Right Cou                      16.59   NWI  2 
 41 Anspach, MacKenzie           AZ Mustangs            16.71      16.63   NWI  3 
 42 Edmonds, Mikayla             AZ Mustangs            15.80      16.68   NWI  4 
 43 Lewis, Jordan                AZ Mustangs            15.58      16.87   NWI  4 
 44 Brown, Deanna                Arizona Tita           16.81      17.90   NWI  2 
 45 White, Mari                  Unattached                        18.03   NWI  1 
 46 Blevins, Zamaree             Do Right Cou           18.60      18.50   NWI  2 
 47 Martin, Cieries              Do Right Cou           18.67      18.67   NWI  2 
 48 Yerian, Makayla              Az Goldrush                       18.69   NWI  1 
 
200 Meter Dash Midget Girls
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 24.47  8/1/1992    Angela Williams, Ontario, CA                
     JO Meet: J 24.47  8/1/1992    Angela Williams, Ontario, CA                
    AZ Assoc: A 25.14  7/18/1998   Jessica Onyepunuka, ARS                     
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Fields, Asiah                Spartan Spee           26.82      27.01   NWI  7 
  2 Foreman, Anna                Arizona Chee           27.00      27.03   NWI  7 
  3 Jordan, Raven                Arizona Chee           27.00      28.51   NWI  7 
  4 Fair, Raelynn                Arizona Sain           28.97      28.57   NWI  6 
  5 Tasher, Indira               Unattached             30.00      28.80   NWI  6 
  6 Chewning, Bailey             Arizona Risi           30.23      29.17   NWI  5 
  7 LaVetter, Cyanna             Arizona Tita           29.59      29.44   NWI  6 
  8 Morris, Denajah              Spartan Spee           27.90      29.74   NWI  7 
  9 McCoy, Tajene                Arizona Risi           28.94      29.81   NWI  6 
 10 Singleton, Tyonna            AZ Mustangs            29.99      29.90   NWI  6 
 11 Hughes, Sydney               Spartan Spee           28.43      29.93   NWI  7 
 12 Black, Sky                   Arizona Risi           29.63      30.28   NWI  6 
 13 Jimerson, Mahogany           Arizona Risi           30.05      30.33   NWI  6 
 14 Pratt, Kenzington            Az Goldrush            30.66      30.49   NWI  5 
 15 Bardwell-Jones, Ciara        Arizona Chee           28.00      30.52   NWI  7 
 16 Rollins, Mikaela             Mph TC                 30.15      30.61   NWI  5 
 17 Guzmzn, Saydee               Wicked                 30.50      30.70   NWI  5 
 18 Scott, Zara                  Az Goldrush            31.60      31.15   NWI  4 
 19 Johnson, Abbrea              Spartan Spee           31.62      31.37   NWI  4 
 19 Walker, Malea                Mph TC                 30.36      31.37   NWI  5 
 21 Andrews, Naja                Arizona Chee                      31.55   NWI  2 
 22 Williams, Kiemya             Do Right Cou           28.67      31.60   NWI  7 
 23 Ortiz, Navaria               Arizona Sain           32.36      31.73   NWI  4 
 24 Hamilton, Ayana              Arizona Pant           33.17      31.75   NWI  3 
 25 Okeke, Cecilia               Phoenix Bobc           32.47      32.04   NWI  4 
 26 Phillips, Dominique          Arizona Risi           29.69      32.10   NWI  6 
 27 Wilmore, Dejanae             Arizona Tita           31.08      32.25   NWI  4 
 28 Ivie, Kaylee                 AZ Flames TC           31.42      32.74   NWI  4 
 29 Mayfield, Crystal            Do Right Cou                      32.82   NWI  2 
 30 Standifer, Damarius          World Class            32.89      33.33   NWI  3 
 31 Jackson, Renita              Do Right Cou           28.67      33.43   NWI  7 
 32 Culpepper, Journee           Mph TC                 36.00      33.70   NWI  2 
 33 Helu, Vaiosini               Pops TC                31.95      33.72   NWI  4 
 34 Benson, Briana               Arizona Sain           35.36      33.95   NWI  2 
 35 Winfield, Kiara              Arizona Spee           34.26      34.04   NWI  3 
 36 Blevins, Keyanna             Arizona Pant           34.06      34.16   NWI  3 
 37 Anspach, MacKenzie           AZ Mustangs            34.72      34.27   NWI  2 
 38 Merritt, Emma                Arizona Elit           35.34      34.69   NWI  2 
 39 Branche, Jordan              Spartan Spee           34.60      35.38   NWI  3 
 40 Lewis, Jordan                AZ Mustangs            34.87      35.53   NWI  2 
 41 Johnson, Ymari               World Class            36.49      35.58   NWI  2 
 42 Edmonds, Mikayla             AZ Mustangs            33.13      35.99   NWI  3 
 
400 Meter Dash Midget Girls
============================================================================
 Nat'l Youth: N   55.01  7/31/2005   Robin Reynolds, Miami Northwest           
     JO Meet: J   55.01  7/31/2005   Robin Reynolds, Miami Northwest           
    AZ Assoc: A 1:00.21  5/20/2000   Judith Onyepunuka, ARS                    
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Foreman, Anna                Arizona Chee         1:00.00    1:00.32   6 
  2 Morris, Denajah              Spartan Spee         1:08.00    1:04.35   6 
  3 Fair, Raelynn                Arizona Sain         1:07.96    1:05.53   6 
  4 Tasher, Indira               Unattached           1:08.00    1:06.75   6 
  5 Chewning, Bailey             Arizona Risi         1:09.40    1:07.89   5 
  6 Gilbert, Jacqueline          Arizona Chee         1:07.00    1:07.95   6 
  7 Black, Sky                   Arizona Risi         1:08.90    1:08.23   5 
  8 Douglas, Mikayla             Do Right Cou         1:06.00    1:08.29   6 
  9 Mooney, Allison              Arizona Puma         1:18.00    1:08.52   2 
 10 Jimerson, Mahogany           Arizona Risi         1:15.68    1:08.98   3 
 11 Pratt, Kenzington            Az Goldrush          1:13.00    1:09.83   4 
 12 Rhymes, Sidney               Spartan Spee         1:09.84    1:10.07   5 
 13 Hansen, Tatum                Vail Vipers          1:13.46    1:10.50   4 
 14 McCoy, Tajene                Arizona Risi         1:11.20    1:11.51   4 
 15 Beckon, Kamonda              Arizona Tita         1:11.71    1:11.54   4 
 16 Danks, Destenee              Arizona Risi         1:11.38    1:11.81   4 
 17 Hughes, Sydney               Spartan Spee         1:10.00    1:12.12   5 
 18 LaVetter, Cyanna             Arizona Tita         1:17.26    1:12.80   3 
 19 Smith, Aria                  Arizona Chee         1:10.00    1:13.13   4 
 20 Ivie, Kaylee                 AZ Flames TC         1:16.49    1:15.39   3 
 21 Wilmore, Dejanae             Arizona Tita                    1:15.47   2 
 22 Johnson, Abbrea              Spartan Spee         1:15.00    1:15.57   4 
 23 Curtis, Kristen              Arizona Risi         1:17.11    1:15.74   3 
 24 Cuff, Ikeah                  Spartan Spee         1:15.00    1:16.41   4 
 25 Graves, Cianey               Do Right Cou         1:07.00    1:16.81   6 
 26 Martin, Gebriel              Do Right Cou         1:08.00    1:17.85   6 
 27 Peery, Andy                  Vail Vipers                     1:17.95   1 
 28 Mayfield, Crystal            Do Right Cou                    1:18.37   1 
 29 Belliotti, Mykenzie          Arizona Chee         1:10.00    1:19.02   5 
 30 Phillips, Dominique          Arizona Risi         1:17.75    1:19.98   3 
 31 Park, Jennika                Arizona Tita         1:29.28    1:21.27   2 
 32 Covington, Jailyn            Arizona Tita                    1:21.58   1 
 33 Branche, Jordan              Spartan Spee         1:18.00    1:22.41   3 
 34 White, Wavyne                Unattached                      1:23.57   1 
 35 Jones, Maliyah               Arizona Risi         1:17.51    1:24.75   3 
 36 Ortiz, Navaria               Arizona Sain         1:22.50    1:25.80   2 
 37 Benson, Briana               Arizona Sain         1:30.62    1:28.18   2 
 38 White, Mari                  Unattached                      1:34.65   1 
 
800 Meter Run Midget Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 2:13.12  7/26/2008   Raevyn Rogers, 25 Wings                   
     JO Meet: J 2:13.12  7/26/2008   Raevyn Rogers, 25 Wings                   
    AZ Assoc: A 2:24.25  5/24/1992   Dalene Godinez, SS                        
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Hansen, Tatum                Vail Vipers          2:48.15    2:37.78  
  2 Richard, Makyah              Arizona Tita         2:41.78    2:43.15  
  3 Jackson, Natalie             Arizona Spee         2:52.85    2:44.03  
  4 Shea, Katie                  Arizona Chee         2:40.00    2:45.55  
  5 Beckon, Kamonda              Arizona Tita         2:56.04    2:47.17  
  6 LaVetter, Cyanna             Arizona Tita                    2:47.22  
  7 Johnson, Sarah               Unattached           2:48.00    2:48.35  
  8 Haack, Haley                 Phoenix Bobc         2:51.37    2:57.07  
  9 Shea, Kylee                  Arizona Chee         2:50.00    3:05.96  
 10 Smith, Aria                  Arizona Chee         2:50.00    3:29.99  
 11 Covington, Jailyn            Arizona Tita                    3:36.66  
 12 Elkins, Tayzia               Spartan Spee         3:23.00    3:36.71  
 
1500 Meter Run Midget Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 4:41.62  7/31/2005   Claudia Francis, Team Evolution           
     JO Meet: J 4:41.62  7/31/2005   Claudia Francis, Team Evolution           
    AZ Assoc: A 5:01.65  3/30/1980   Karrin Maturani, WPNH                     
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Cobbin, Rose                 Ariz Bushmas                    5:28.87  
  2 Curtis, Kristen              Arizona Risi                    5:43.56  
  3 Shea, Katie                  Arizona Chee         6:00.00    5:52.97  
  4 Merritt, Emma                Arizona Elit         6:02.76    6:02.71  
  5 Haack, Haley                 Phoenix Bobc         5:52.00    6:08.04  
  6 Elkins, Tayzia               Spartan Spee         7:00.00    7:53.09  
 
3000 Meter Run Midget Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 10:12.47  7/29/2005   Claudia Francis, Team Evolution          
     JO Meet: J 10:12.47  7/29/2005   Claudia Francis, Team Evolution          
    AZ Assoc: A 10:22.30  5/18/1991   Nicole Jenkins, DH                       
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Cobbin, Rose                 Ariz Bushmas                   11:17.71  
  2 Hamilton, Ava                Go The Dista        11:10.00   11:21.55  
  3 Richard, Makyah              Arizona Tita        11:25.11   12:15.24  
  4 Pooyouma, Yoiwmana           Unattached                     14:54.77  
  5 Ferrall, Siobhan             Az Goldrush                    14:55.65  
 
80 Meter Hurdles (30" ) Midget Girls
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 12.25  7/26/2008   Dior Hall, 32 Colorado Flye                 
     JO Meet: J 11.94  8/2/2009    Jasmyne Graham, Cal Rising Stars            
    AZ Assoc: A 12.77  6/10/1997   Tiffany McDonald, ARS                       
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Gruenwald, Jai               Arizona Chee           14.00      13.57   NWI  2 
  2 Gilbert, Jacqueline          Arizona Chee                      15.67   NWI  1 
  3 Guzmzn, Saydee               Wicked                 16.80      16.59   NWI  2 
  4 Beckon, Kamonda              Arizona Tita           16.78      16.64   NWI  2 
  5 Sessions, Piper              Arizona Chee                      17.82   NWI  1 
  6 Butler-worley, Dyamond       Do Right Cou                      17.98   NWI  1 
  7 Covington, Jailyn            Arizona Tita           18.45      18.59   NWI  2 
  8 Scroggins, Trinity           Do Right Cou                      21.21   NWI  1 
  9 Simmons, Kaori               Arizona Puma           17.71      23.93   NWI  2 
 
4x100 Meter Relay Midget Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 49.17  7/28/1996   Texas Heat, Fort Worth, TX                  
                       Chauntae Bayne, Genece Glover, Donette Chambers   
     JO Meet: J 49.17  7/28/1996   Texas Heat, Fort Worth, TX                  
                       Chauntae Bayne, Genece Glover, Donette Chambers   
    AZ Assoc: A 50.25  6/9/2001    Arizona Cheetahs                            
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Arizona Cheetahs Track CL  'A'                      50.00      51.41  
     1) Chest, Zaire                    2) Foreman, Anna                  
     3) Gruenwald, Jai                  4) Jordan, Raven                  
  2 Mph TC  'A'                                         59.00      59.43  
     1) Culpepper, Journee              2) Johnson, Antoria               
     3) Rollins, Mikaela                4) Walker, Malea                  
  3 Do Right Cougars  'A'                               57.80      59.84  
     1) Douglas, Mikayla                2) Graves, Cianey                 
     3) Martin, Gebriel                 4) Williams, Kiemya               
 
4x800 Meter Relay Midget Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N  9:38.94  7/26/1996   Los Angeles Jet, Long Beach,CA           
     JO Meet: J  9:38.94  7/26/1996   United Stars TC, Philadelphia, PA        
                          Alish Jackson-Bowser, Tiffany Abney, Evelyn D     
    AZ Assoc: A 10:35.85  5/2/2009    Phoenix Bobcats, Phoenix Bobc            
                          L Kinzle, C Marquez, J Molloy, A Novacek          
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Arizona Cheetahs Track CL  'A'                   12:00.00   12:41.45  
     1) Belliotti, Mykenzie             2) Shea, Katie                    
     3) Shea, Kylee                     4) Smith, Aria                    
 
High Jump Midget Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 1.69m  7/24/2008   Stacey Destin, Unattached                   
     JO Meet: J 1.69m  7/24/2008   Stacey Destin, Unattached                   
    AZ Assoc: A 1.64m  5/18/1996   Jacquelyn Johnson, YVF                      
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Simmons, Kaori               Arizona Puma           1.40m      1.35m    4-05.00 
  2 Butler-worley, Dyamond       Do Right Cou                      1.15m    3-09.25 
  3 Standifer, Damarius          World Class                       1.10m    3-07.25 
  4 Scroggins, Trinity           Do Right Cou                      1.00m    3-03.25 
 -- Rhymes, Sidney               Spartan Spee           1.30m         NH            
 
Long Jump Midget Girls
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 5.58m  6/20/1998   Gayle Hunter, Lake Charles, LA              
     JO Meet: J 5.52m  7/27/1991   Myra Combs, Lake Charles, LA                
    AZ Assoc: A 5.07m  3/24/1973   Cynthia Rhodes, UNA                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Gruenwald, Jai               Arizona Chee           4.88m      4.55m   NWI  14-11.25 
  2 Chest, Zaire                 Arizona Chee           4.27m      4.21m   NWI  13-09.75 
  3 Ivie, Kaylee                 AZ Flames TC           4.12m      4.13m   NWI  13-06.75 
  4 Rollins, Mikaela             Mph TC                            4.08m   NWI  13-04.75 
  5 Winfield, Kiara              Arizona Spee           3.78m      3.59m   NWI  11-09.50 
  6 Hamilton, Ayana              Arizona Pant           3.66m      3.49m   NWI  11-05.50 
  7 Walker, Malea                Mph TC                            3.44m   NWI  11-03.50 
  8 Johnson, Abbrea              Spartan Spee           3.60m      3.43m   NWI  11-03.00 
  9 Cuff, Ikeah                  Spartan Spee           3.40m      3.41m   NWI  11-02.25 
 10 Curtin, Taylor               Arizona Elit           3.19m      3.31m   NWI  10-10.50 
 11 Helu, Vaiosini               Pops TC                3.40m      3.29m   NWI  10-09.50 
 12 Culpepper, Journee           Mph TC                            3.22m   NWI  10-06.75 
 13 Haack, Haley                 Phoenix Bobc           2.92m      3.21m   NWI  10-06.50 
 14 Jones, Maliyah               Arizona Risi                      2.97m   NWI   9-09.00 
 15 Scroggins, Trinity           Do Right Cou                      2.96m   NWI   9-08.50 
 16 Butler-worley, Dyamond       Do Right Cou                      2.86m   NWI   9-04.75 
 17 Okeke, Cecilia               Phoenix Bobc           2.97m      2.75m   NWI   9-00.25 
 18 Blevins, Keyanna             Arizona Pant                      2.68m   NWI   8-09.50 
 18 Johnson, Ymari               World Class                       2.68m   NWI   8-09.50 
 
Shot Put 6 lb. Midget Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 13.51m  7/26/2008   Ashlie Blake, 49 PS Vegas Fly              
     JO Meet: J 13.51m  7/26/2008   Ashlie Blake, 49 PS Vegas Fly              
    AZ Assoc: A 12.16m  7/18/1998   Hannah Carson, AC                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Henry-Johnson, Destinee      Do Right Cou          10.06m      8.95m   29-04.50 
  2 Mooney, Allison              Arizona Puma                      7.38m   24-02.50 
  3 Edmonds, Mikayla             AZ Mustangs            6.95m      7.06m   23-02.00 
  4 Yerian, Makayla              Az Goldrush                       6.84m   22-05.25 
  5 Blevins, Zamaree             Do Right Cou           7.32m      6.49m   21-03.50 
  6 Little, Yaniece              Pops TC                5.96m      5.67m   18-07.25 
  7 Brown, Deanna                Arizona Tita           5.39m      5.63m   18-05.75 
  8 Martin, Cieries              Do Right Cou                      5.19m   17-00.50 
  9 Belliotti, Gabriella         Arizona Chee                      3.50m   11-05.75 
 
Discus Throw 1kg Midget Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 37.46m  7/24/1997   Amber Curtis, Monroe, WI                   
     JO Meet: J 37.46m  7/24/1997   Amber Curtis, Monroe, WI                   
    AZ Assoc: A 29.74m  6/8/2001    C. J. Navarro, UNA                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Henry-Johnson, Destinee      Do Right Cou          19.81m     19.75m      64-09 
  2 Blevins, Zamaree             Do Right Cou          17.37m     15.42m      50-07 
  3 Simmons, Kaori               Arizona Puma          13.36m     13.72m      45-00 
  4 Garcia, Destiny              Unattached                       11.78m      38-08 
  5 Martin, Cieries              Do Right Cou                      9.91m      32-06 
 
Javelin Throw 300g Midget Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 42.88m  7/28/2005   Hannah Carson, AZ Cheetahs                 
     JO Meet: J 42.88m  7/28/2005   Hannah Carson, AZ Cheetahs                 
    AZ Assoc: A 44.71m  6/13/2004   Hannah Carson, AC                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Henry-Johnson, Destinee      Do Right Cou          28.65m     24.69m      81-00 
  2 Belliotti, Mykenzie          Arizona Chee                     20.75m      68-01 
  3 Park, Jennika                Arizona Tita          17.08m     17.37m      57-00 
  4 Yerian, Makayla              Az Goldrush                      14.57m      47-10 
  5 Little, Yaniece              Pops TC                9.54m     12.66m      41-06 
  6 Belliotti, Courtney          Arizona Chee                     12.19m      40-00 
  7 Brown, Deanna                Arizona Tita                      8.74m      28-08 
  8 Belliotti, Gabriella         Arizona Chee                      6.45m      21-02 
 
1500 Meter Race Walk Midget Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 6:53.70  7/26/1990   Danielle Safran, Brentwood, NY            
     JO Meet: J 6:53.70  7/26/1990   Danielle Safran, Brentwood, NY            
    AZ Assoc: A 8:08.20  2/13/1983   Nicole Magub, STC                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Gill, Natalie                Arizona Chee                   10:09.00  
  2 Shea, Kylee                  Arizona Chee                   10:27.76  
  3 Belliotti, Courtney          Arizona Chee                   10:44.57  
  4 Belliotti, Gabriella         Arizona Chee                   11:25.91  
 
100 Meter Dash Youth Girls
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 11.73  7/31/2009   Kendall Baisden, Motor City TC, MI          
     JO Meet: J 11.61  8/1/1999    Sanya Richards, Pembrooke Pines, FL         
    AZ Assoc: A 11.78  6/1/2003    Terra Evans, AC                             
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Center, Alexis               Do Right Cou           12.52      12.70   NWI  6 
  2 Ugbisien, Onome              Arizona Tita           13.01      13.23   NWI  6 
  3 Thompson, Sakovia            Arizona Tita           13.19      13.28   NWI  6 
  4 Green, Rebekah               Arizona Risi           14.03      13.39   NWI  4 
  5 Lilly, Delilah               Do Right Cou           13.71      13.47   NWI  5 
  6 Patterson, Brittany          Do Right Cou           13.00      13.48   NWI  6 
  7 Pogue, Jayda                 Az Goldrush            13.64      13.51   NWI  5 
  8 Wilkins, Angel               AZ Mustangs            13.40      13.53   NWI  5 
  9 Hightower, Miah              Az Goldrush            12.70      13.65   NWI  6 
 10 Williams, Anaya              Arizona Pant           13.60      13.66   NWI  5 
 11 Conway, Leilani              Arizona Chee                      13.86   NWI  2 
 12 Patterson, Alexis            Do Right Cou                      14.01   NWI  2 
 13 Schiffmacher, Megan          Arizona Risi                      14.07   NWI  1 
 14 Ramey, Khanya                Vail Vipers            14.32      14.12   NWI  4 
 15 Cooper, Aeryone              AZ Flames TC           13.78      14.25   NWI  5 
 16 Spruell, Ayolion             Do Right Cou           13.23      14.36   NWI  6 
 17 Kirkendoll, Jaleesha         Arizona Pant           13.93      14.38   NWI  4 
 18 Mathis, Courtney             Arizona Risi           14.21      14.49   NWI  4 
 19 Pridgett, Demetria           AZ Mustangs            14.64      14.66   NWI  4 
 20 Johnson, Jada                Mph TC                 15.04      14.77   NWI  4 
 21 Comma, Isis                  Mph TC                 15.40      14.91   NWI  3 
 22 Burrell, Kara                Arizona Risi           15.15      14.92   NWI  3 
 23 Robinson, Daveona            Arizona Sain           13.48      15.02   NWI  5 
 24 Green, Sydney                Do Right Cou                      15.12   NWI  1 
 25 Gwin, Azilyn                 Phoenix Bobc           14.79      15.13   NWI  4 
 26 Belliotti, Alexandra         Arizona Chee                      15.22   NWI  2 
 27 Davis, Monique               AZ Flames TC           15.24      15.34   NWI  3 
 28 Rhodes, Audry                Arizona Tita           15.61      15.72   NWI  3 
 29 Holman, Callista             Arizona Puma           15.94      15.90   NWI  3 
 30 Andrews, Karina              Arizona Tita           15.95      15.99   NWI  3 
 30 Johnson, Tajanet             Do Right Cou                      15.99   NWI  1 
 32 Simmons, Deanna              Spartan Spee           16.80      16.11   NWI  2 
 33 Peterson, Ayanna             AZ Mustangs            16.61      16.13   NWI  2 
 34 Blevins, Zaria               Do Right Cou                      16.30   NWI  2 
 35 Gamble, Melissa              Alliance You           15.96      16.42   NWI  3 
 36 Johnson, Eryn                World Class                       16.55   NWI  2 
 37 Comma, Bella                 Mph TC                 17.92      17.21   NWI  2 
 38 Henry-Johnson, Ariel         Do Right Cou                      18.05   NWI  1 
 
200 Meter Dash Youth Girls
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 23.69  8/1/2009    Kendall Baisden, Motor City TC, MI          
     JO Meet: J 23.63  7/31/1999   Sanya Richards, Pembrooke Pines, FL         
    AZ Assoc: A 23.94  4/6/2003    Terra Evans, AC                             
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Center, Alexis               Do Right Cou           25.38      26.10   NWI  7 
  2 Tasher, Cheyenne             Unattached             26.50      26.80   NWI  7 
  3 Green, Rebekah               Arizona Risi           26.63      26.82   NWI  7 
  4 Thompson, Sakovia            Arizona Tita           27.10      26.92   NWI  7 
  5 Patterson, Brittany          Do Right Cou           26.80      26.99   NWI  7 
  6 Lilly, Delilah               Do Right Cou           28.48      27.88   NWI  6 
  7 Pogue, Jayda                 Az Goldrush            28.27      28.13   NWI  6 
  8 Hightower, Miah              Az Goldrush            27.00      28.42   NWI  7 
  9 Williams, Anaya              Arizona Pant           28.53      28.71   NWI  5 
 10 Wilkins, Angel               AZ Mustangs            27.86      29.29   NWI  6 
 11 Barnes, Tasianay             Arizona Sain           28.95      29.38   NWI  5 
 11 McCovery, Jazmyn             AZ Mustangs                       29.38   NWI  1 
 13 Cooper, Aeryone              AZ Flames TC           30.30      29.47   NWI  4 
 14 Velez, Natalia               Unattached                        29.48   NWI  2 
 15 Elkins, Morgan               Spartan Spee           29.00      29.50   NWI  5 
 16 Ramey, Khanya                Vail Vipers            30.18      29.66   NWI  4 
 17 Pridgett, Demetria           AZ Mustangs            29.45      29.82   NWI  5 
 18 Mathis, Courtney             Arizona Risi           30.14      30.09   NWI  5 
 19 Bridges, Camry               Spartan Spee           29.66      30.17   NWI  5 
 20 Burrell, Kara                Arizona Risi           32.11      30.80   NWI  3 
 21 Robinson, Daveona            Arizona Sain           30.33      31.40   NWI  4 
 22 Johnson, Jada                Mph TC                 30.79      31.45   NWI  4 
 23 Johnson, Tajanet             Do Right Cou                      31.63   NWI  1 
 24 King, Jerri                  AZ Mustangs            30.58      31.72   NWI  4 
 25 Boyd, Kiley                  Arizona Chee                      31.81   NWI  1 
 26 Gwin, Azilyn                 Phoenix Bobc           31.54      31.96   NWI  3 
 27 Comma, Isis                  Mph TC                 36.20      32.01   NWI  2 
 28 Kirkendoll, Jaleesha         Arizona Pant           31.25      32.19   NWI  4 
 29 Davis, Amanda                Arizona Elit                      33.11   NWI  1 
 30 Reeves, Reba                 Arizona Elit           33.34      33.29   NWI  3 
 31 Stephens, Anitra             Arizona Sain           31.47      33.56   NWI  4 
 32 Andrews, Karina              Arizona Tita           35.00      34.10   NWI  2 
 33 Simmons, Deanna              Spartan Spee           33.00      34.14   NWI  3 
 34 Blevins, Zaria               Do Right Cou                      34.80   NWI  2 
 35 Rhodes, Audry                Arizona Tita           32.71      34.90   NWI  3 
 36 Peterson, Ayanna             AZ Mustangs            34.52      35.01   NWI  3 
 37 Gamble, Melissa              Alliance You           32.78      36.01   NWI  3 
 38 Johnson, Eryn                World Class            42.15      36.24   NWI  2 
 39 Comma, Bella                 Mph TC                 40.70      37.42   NWI  2 
 
400 Meter Dash Youth Girls
============================================================================
 Nat'l Youth: N 53.10  7/8/2007    Robin Reynolds, Lisle, IL                   
     JO Meet: J 53.40  7/28/2002   Brandi Cross, Houston, TX                   
    AZ Assoc: A 56.37  6/22/2002   Judith Onyepunuka, ARS                      
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Charlton, Lemayah            Do Right Cou           59.00      59.46   6 
  2 Tasher, Cheyenne             Unattached             59.50      59.91   6 
  3 Mustin, Drianna              Arizona Risi         1:00.36    1:00.53   6 
  4 Green, Rebekah               Arizona Risi         1:02.17    1:01.56   6 
  5 Center, Alexis               Do Right Cou         1:00.00    1:02.06   6 
  6 Patterson, Brittany          Do Right Cou           59.00    1:02.53   6 
  7 Yescas, Julia                Az Goldrush          1:05.00    1:03.15   5 
  8 Velez, Natalia               Unattached                      1:03.65   1 
  9 Hightower, Miah              Az Goldrush          1:06.00    1:04.26   5 
 10 Fuel, Trinity                Unattached           1:06.00    1:04.76   5 
 11 Thompson, Sakovia            Arizona Tita         1:03.93    1:05.71   6 
 12 Elkins, Morgan               Spartan Spee         1:06.00    1:05.93   5 
 13 McCovery, Jazmyn             AZ Mustangs          1:05.86    1:06.61   5 
 14 Spruell, Ayolion             Do Right Cou         1:04.00    1:06.81   5 
 15 Mathis, Courtney             Arizona Risi         1:07.89    1:07.89   4 
 16 Robinson, Tamia              Az Goldrush          1:06.00    1:08.09   4 
 17 Barnes, Tasianay             Arizona Sain         1:06.60    1:08.21   4 
 18 Bridges, Camry               Spartan Spee         1:09.00    1:08.28   4 
 19 Schiffmacher, Megan          Arizona Risi         1:12.20    1:08.47   3 
 20 Cooper, Aeryone              AZ Flames TC         1:12.80    1:08.78   3 
 21 Lilly, Delilah               Do Right Cou         1:06.00    1:09.32   5 
 22 Anderson, Morgan             Az Goldrush          1:09.00    1:09.53   4 
 23 King, Jerri                  AZ Mustangs          1:10.76    1:09.70   3 
 24 Moran, Lauren                AZ Flames TC         1:09.47    1:09.85   3 
 25 Johnson, Quin                Unattached                      1:10.46   1 
 26 Conway, Leilani              Arizona Chee                    1:12.02   1 
 27 Stephens, Anitra             Arizona Sain         1:19.10    1:12.59   2 
 28 Burrell, Kara                Arizona Risi         1:15.42    1:14.13   3 
 29 Gamble, Melissa              Alliance You         1:19.19    1:14.29   2 
 30 Johnson, Jada                Mph TC               1:13.59    1:14.50   3 
 31 Higgs, Jcobie                Spartan Spee         1:17.00    1:15.15   2 
 32 Smith, Jahdae                Az Goldrush          1:07.00    1:15.80   4 
 33 Wells, Shanece               Unattached                      1:16.85   2 
 34 Holman, Callista             Arizona Puma         1:23.69    1:18.75   2 
 35 Johnson, Tajanet             Do Right Cou                    1:18.99   1 
 36 Green, Sydney                Do Right Cou                    1:19.79   1 
 37 Stokman, Marie               Arizona Elit                    1:21.23   1 
 38 Rhodes, Audry                Arizona Tita         1:20.10    1:21.29   2 
 39 Campos, Andrea               Arizona Sain         1:22.62    1:21.62   2 
 40 Andrews, Karina              Arizona Tita         1:26.97    1:22.19   2 
 
800 Meter Run Youth Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 2:06.90  7/4/2009    Raevyn Rogers, The Wings Tr               
     JO Meet: J 2:08.17  8/1/2009    Raevyn Rogers, 25-Wings                   
    AZ Assoc: A 2:13.60  5/18/1980   Lynette Morgan, SDSF                      
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Mustin, Drianna              Arizona Risi         2:29.04    2:24.38  
  2 Charlton, Lemayah            Do Right Cou         2:28.00    2:25.36  
  3 Yescas, Julia                Az Goldrush          2:30.00    2:26.83  
  4 Tasher, Cheyenne             Unattached           2:40.00    2:30.56  
  5 Lazargoy, Berenice           Arizona Elit         2:31.42    2:33.65  
  6 Fuel, Trinity                Unattached           2:43.00    2:35.17  
  7 Ramirez, Yatzira             Wicked               2:50.00    2:37.59  
  8 Ugbisien, Onome              Arizona Tita         2:55.45    2:37.69  
  9 Mathis, Courtney             Arizona Risi         2:51.35    2:38.51  
 10 Anderson, Morgan             Az Goldrush          2:54.00    2:42.88  
 11 Brockman, Samantha           AZ Mustangs          2:50.38    2:44.24  
 12 Johnson, Quin                Unattached                      2:47.50  
 13 Perea, Isabelle              Go The Dista         2:45.00    2:55.29  
 14 Bargas, Zoe                  Go The Dista         2:45.00    2:58.86  
 15 Wells, Shanece               Unattached                      3:02.24  
 16 Zurcher, Kaitlyn             Arizona Puma                    3:03.34  
 17 Campos, Andrea               Arizona Sain         3:26.14    3:09.97  
 
1500 Meter Run Youth Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 4:28.61  7/29/2005   Jordan Hassay, San Luis Distance          
     JO Meet: J 4:28.61  7/29/2005   Jordan Hassay, San Luis Distance          
    AZ Assoc: A 4:42.20  4/17/1977   Theresa Smith, VOS                        
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Davis, Amanda                Arizona Elit         5:14.90    5:15.60  
  2 Carter, Sarah                Go The Dista         5:13.00    5:25.89  
  3 Ramirez, Yatzira             Wicked               5:40.00    5:28.93  
  4 Perea, Isabelle              Go The Dista         5:50.00    5:56.96  
  5 Shirley, Kaysinee            AZ Flames TC         5:47.45    5:57.47  
  6 Santiago, Sabrina            Unattached                      6:29.64  
 
3000 Meter Run Youth Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N  9:35.12  7/30/2005   Jordan Hasay, San Luis Dstnce            
     JO Meet: J  9:35.12  7/30/2005   Jordan Hassay, San Luis Distance         
    AZ Assoc: A 10:33.90  3/18/1978   Lisa Anetsberger, APS                    
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Carter, Sarah                Go The Dista        11:15.00   11:47.66  
  2 Bargas, Zoe                  Go The Dista                   12:18.57  
  3 Shirley, Kaysinee            AZ Flames TC        12:17.38   13:24.52  
 
100 Meter Hurdles (30" ) Youth Girls
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 13.85  7/27/2008   Trinity Wilson, 38 EOYDC                    
     JO Meet: J 13.85  7/27/2008   Trinity Wilson, 38 EOYDC                    
    AZ Assoc: A 14.62  7/18/1998   Tiffany McDonald, ARS                       
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Smith, Autumn                Do Right Cou           15.32      15.83   NWI 
  2 Mustin, Drianna              Arizona Risi                      16.62   NWI 
  3 Spruell, Ayolion             Do Right Cou           17.16      18.78   NWI 
  4 Smith, Jahdae                Az Goldrush                       20.38   NWI 
  5 Gwin, Azilyn                 Phoenix Bobc           21.02      20.61   NWI 
  6 Elkins, Morgan               Spartan Spee           20.79      20.68   NWI 
  7 Higgs, Jcobie                Spartan Spee           23.00      23.44   NWI 
 
200 Meter Hurdles (30" ) Youth Girls
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 26.63  7/31/1994   Char Foster, Clearwater, FL                 
     JO Meet: J 26.63  7/31/1994   Char Foster, Clearwater, FL                 
    AZ Assoc: A 28.11  6/8/2003    Jasmine Williams, DR                        
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Smith, Autumn                Do Right Cou           27.00      31.99   NWI 
  2 Charlton, Lemayah            Do Right Cou           28.00      33.20   NWI 
  3 Smith, Jahdae                Az Goldrush                       36.23   NWI 
 
4x100 Meter Relay Youth Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 46.58  7/29/2003   Quiet Fire, Mission Viejo, CA               
     JO Meet: J 46.74  8/1/1999    Young Acheivers                             
                       Sarah Davis, Ashlee Ward, Micaela Simmons, Sanya R
    AZ Assoc: A 47.22  5/18/2002   Arizona Rising Suns                         
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Do Right Cougars  'A'                               49.00      50.18  
     1) Center, Alexis                  2) Charlton, Lemayah              
     3) Patterson, Brittany             4) Smith, Autumn                  
  2 AZ Mustangs  'A'                                    55.75      54.37  
     1) McCovery, Jazmyn                2) Page-Stevens, Cairra           
     3) Pridgett, Demetria              4) Wilkins, Angel                 
 
4x400 Meter Relay Youth Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 3:45.90  8/1/1993    Southern California SC, Inglewood, CA     
                         Myleik Teele, Regine Caruthers, Malika Edmunson, R
     JO Meet: J 3:45.90  8/1/1993    Southern California SC, Inglewood, CA     
                         Myleik Teele, Regine Caruthers, Malika Edmunson, R
    AZ Assoc: A 3:55.48  6/1/2003    Arizona Cheetahs                          
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Az Goldrush  'A'                                             4:37.02  
  2 AZ Mustangs  'A'                                             5:03.82  
     1) Brockman, Samantha              2) Flores, Marisa                 
     3) King, Jerri                     4) McCovery, Jazmyn               
 
High Jump Youth Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 1.71m  7/27/1990   Sondra Biere, Des Moines, IA                
     JO Meet: J 1.71m  7/27/1990   Sondra Biere, Des Moines, IA                
    AZ Assoc: A 1.69m  6/9/1979    Cadija Caldwell, AC                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Schiffmacher, Megan          Arizona Risi                      1.45m    4-09.00 
  2 Mustin, Drianna              Arizona Risi                      1.30m    4-03.25 
  3 Bridges, Camry               Spartan Spee           1.40m     J1.30m    4-03.25 
  4 Elkins, Morgan               Spartan Spee           1.40m     J1.30m    4-03.25 
  5 Grubbs, Mikaela              AZ Flames TC           1.25m     J1.30m    4-03.25 
 -- Patterson, Alexis            Do Right Cou                         NH            
 -- Higgs, Jcobie                Spartan Spee           1.35m         NH            
 
Long Jump Youth Girls
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 6.07m  6/20/1998   Tracee Thomas, Las Vegas, NV                
     JO Meet: J 5.84m  7/29/2005   Karynn Dunn, Inl Emp Sprint                 
    AZ Assoc: A 5.66m  2/21/1976   Cyntia Rhodes, MTC                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Smith, Autumn                Do Right Cou           4.88m      4.33m   NWI  14-02.50 
  2 Cooper, Aeryone              AZ Flames TC           4.26m      4.32m   NWI  14-02.25 
  3 Grubbs, Mikaela              AZ Flames TC           4.18m      4.19m   NWI  13-09.00 
  4 Williams, Anaya              Arizona Pant           4.27m      4.14m   NWI  13-07.00 
  5 Schiffmacher, Megan          Arizona Risi                      4.06m   NWI  13-04.00 
  6 Kirkendoll, Jaleesha         Arizona Pant           4.11m      3.92m   NWI  12-10.50 
  7 Green, Rebekah               Arizona Risi                      3.73m   NWI  12-03.00 
  8 Gwin, Azilyn                 Phoenix Bobc           3.84m      3.66m   NWI  12-00.25 
  9 Smith, Jahdae                Az Goldrush                       3.34m   NWI  10-11.50 
 10 Burrell, Kara                Arizona Risi                      3.10m   NWI  10-02.00 
 11 Johnson, Jada                Mph TC                            2.99m   NWI   9-09.75 
 12 Belliotti, Alexandra         Arizona Chee                      2.86m   NWI   9-04.75 
 13 Patterson, Alexis            Do Right Cou                      2.01m   NWI   6-07.25 
 
Triple Jump Youth Girls
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 11.92m  4/24/1999   Nicole Duhart, Riverside, CA               
     JO Meet: J 11.68m  7/28/2006   Nefertiti Smith, 03 Norfolk Real           
    AZ Assoc: A 10.90m  2/7/1981    Marika Bender, MP                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Reeves, Reba                 Arizona Elit           9.00m      9.57m   NWI  31-04.75 
 
Shot Put 6 lb. Youth Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 15.59m  7/29/1989   Teri Steer, Crete, NE                      
     JO Meet: J 15.59m  7/29/1989   Teri Steer, Crete, NE                      
    AZ Assoc: A 13.87m  4/16/1978   Lori Garrow, CTC                           
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Page-Stevens, Cairra         AZ Mustangs           11.31m     11.28m   37-00.25 
  2 Watkins, Alyssa              AZ Flames TC                      9.14m   30-00.00 
  3 Flores, Marisa               AZ Mustangs            8.17m      8.66m   28-05.00 
  4 Boyd, Kiley                  Arizona Chee                      8.28m   27-02.00 
  5 Blevins, Zaria               Do Right Cou                      8.26m   27-01.25 
  6 Patterson, Kianna            Arizona Chee                      8.14m   26-08.50 
  7 Henry-Johnson, Ariel         Do Right Cou                      7.87m   25-10.00 
  8 Comma, Isis                  Mph TC                            7.38m   24-02.50 
  9 Comma, Bella                 Mph TC                            7.16m   23-06.00 
 10 Hammonds, Alani              Arizona Chee                      6.62m   21-08.75 
 
Discus Throw 1kg Youth Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 42.92m  7/26/1990   Suzy Powell, Modesto, CA                   
     JO Meet: J 42.92m  7/26/1990   Suzy Powell, Modesto, CA                   
    AZ Assoc: A 39.34m  4/16/1978   Cindy Johnson, VOS38.78                    
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Watkins, Alyssa              AZ Flames TC                     23.19m      76-01 
  2 Hammonds, Alani              Arizona Chee                     19.37m      63-06 
  3 Page-Stevens, Cairra         AZ Mustangs           22.08m     19.24m      63-01 
  4 Henry-Johnson, Ariel         Do Right Cou                     18.90m      62-00 
  5 Flores, Marisa               AZ Mustangs           19.21m     18.28m      60-00 
  6 Patterson, Kianna            Arizona Chee                     17.89m      58-08 
  7 Boyd, Kiley                  Arizona Chee                     17.23m      56-06 
 
Javelin Throw 600g Youth Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 52.90m  7/26/2007   Hannah Carson, 10 48 Arizona Ch            
     JO Meet: J 52.90m  7/26/2007   Hannah Carson, 10 48 Arizona Ch            
    AZ Assoc: A 46.97m  2/5/1972    Hannah Carson, AC                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Flores, Marisa               AZ Mustangs           24.50m     25.35m      83-02 
  2 Watkins, Alyssa              AZ Flames TC                     22.90m      75-01 
  3 Grubbs, Mikaela              AZ Flames TC          19.75m     19.12m      62-09 
  4 Hammonds, Alani              Arizona Chee                     11.30m      37-01 
 
3000 Meter Race Walk Youth Girls
================================================================================
 Nat'l Youth: N 14:46.46  7/30/1992   Anya-Maria Ruoss, Fayetteville,AR        
     JO Meet: J 14:46.46  7/30/1992   Anya-Maria Ruoss, Fayetteville,AR        
    AZ Assoc: A 15:03.50  6/4/1988    Vera Jenkins, DH                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Kisiel, Baily                Vail Vipers                    22:53.43  
 
100 Meter Dash Intermediate Girls
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 11.34  7/28/1995   Angela Will.iams, Ontario, CA               
     JO Meet: J 11.34  7/28/1995   Angela Will.iams, Ontario, CA               
    AZ Assoc: A 11.68  7/14/2003   Judith Onyepunuka, ARS                      
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Spencer, Abigail             Phoenix Bobc           13.02      13.11   NWI 
  2 Williford, Christine         Arizona Risi                      13.48   NWI 
  3 Brown, Kierra                Do Right Cou           13.00      13.72   NWI 
  4 Sharp, Kyleen                Alliance You                      15.62   NWI 
  5 Simmons, Robin               Spartan Spee           17.00      16.33   NWI 
 
200 Meter Dash Intermediate Girls
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 23.06  7/31/2004   Bianca Knight, Ridgeland, MS                
     JO Meet: J 23.06  7/31/2004   Bianca Knight, Ridgeland, MS                
    AZ Assoc: A 23.99  7/14/2003   Judith Onyepunuka, ARS                      
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Williford, Christine         Arizona Risi           26.94      27.87   NWI 
  2 Sharp, Kyleen                Alliance You                      33.29   NWI 
  3 Simmons, Robin               Spartan Spee           37.00      34.99   NWI 
 
400 Meter Dash Intermediate Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 52.11  7/29/2001   Stephanie Smith, Macon, GA                  
     JO Meet: J 52.11  7/29/2001   Stephanie Smith, Macon, GA                  
    AZ Assoc: A 55.53  6/13/2004   Natalie Johnson, AC                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Williford, Christine         Arizona Risi         1:03.03    1:01.27  
  2 Novacek, Alexandra           Go The Dista         1:04.00    1:07.77  
  3 Brown, Kierra                Do Right Cou         1:08.00    1:11.50  
  4 Sharp, Kyleen                Alliance You                    1:21.29  
 
800 Meter Run Intermediate Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 2:04.83  7/26/2008   Phillis Francis, 06-Team Evolutio         
     JO Meet: J 2:04.83  7/26/2008   Phillis Francis, 06-Team Evolutio         
    AZ Assoc: A 2:14.70  5/20/1995   Dawn Gilson, AE                           
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Miller, Jane                 Go The Dista         2:27.00    2:28.54  
  2 Novacek, Alexandra           Go The Dista         2:27.00    2:35.36  
 
1500 Meter Run Intermediate Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 4:25.57  7/24/1984   Suzy Favor, Stevens Point, WI             
     JO Meet: J 4:25.57  7/24/1984   Suzy Favor, Stevens Point, WI             
    AZ Assoc: A 4:42.20  4/17/1977   Laurie Sawyer, PTC                        
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Miller, Jane                 Go The Dista         5:04.00    5:07.36  
 
100 Meter Hurdles (33" ) Intermediate Girls
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 13.87  7/29/1994   Yolanda Johnson, Denver. CO                 
     JO Meet: J 13.87  7/29/1994   Yolanda Johnson, Denver. CO                 
    AZ Assoc: A 14.27  6/10/2000   Jacquelyn Johnson, YVF                      
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Spencer, Abigail             Phoenix Bobc           17.47      16.62   NWI 
  2 Gregoire, Gabrielle          Phoenix Bobc                      27.28   NWI 
 
High Jump Intermediate Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 1.82m  7/29/2007   Shanay Briscoe, 25 Northwest Fly            
     JO Meet: J 1.82m  7/29/2007   Shanay Briscoe, 25 Northwest Fly            
    AZ Assoc: A 1.76m  6/7/1975    Cindy Mitchell, CW                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
 -- Jensen, Brianna              Arizona Puma           1.25m         NH            
 
Long Jump Intermediate Girls
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 6.16m  7/10/1999   Jill Bell, Cheyne, WA                       
     JO Meet: J 6.15m  8/15/1980   Kathy Harrison, East Point, GA              
    AZ Assoc: A 6.03m  5/2/1978    Ana Van, VOS                                
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Spencer, Abigail             Phoenix Bobc           4.95m      4.61m   NWI  15-01.50 
  2 Williford, Christine         Arizona Risi                      4.42m   NWI  14-06.00 
 
Shot Put 4kg Intermediate Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 15.19m  7/27/2001   Michelle  Carter, Ovilla, TX               
     JO Meet: J 15.19m  7/27/2001   Michelle  Carter, Ovilla, TX               
    AZ Assoc: A 14.45m  7/6/1980    Cindy Johnson, VOS                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Clement, Ebony               Arizona Chee                      9.44m   30-11.75 
  2 Brown, Kierra                Do Right Cou           9.75m      8.93m   29-03.75 
  3 Garcia, Mayra                Coldwater Ex                      6.02m   19-09.00 
  4 Payne, Baleigh               Arizona Puma           6.01m      5.74m   18-10.00 
 
Discus Throw 1kg Intermediate Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 50.12m  5/12/1997   Elizabeth Debartolo, Aurora, IL            
     JO Meet: J 46.40m  7/28/2006   Natalie Baird, 03 Loudoun Track            
    AZ Assoc: A 39.13m  6/13/2004   C. J. Navarro, UNA                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Clement, Ebony               Arizona Chee                     25.91m      85-00 
  2 Garcia, Mayra                Coldwater Ex                     23.30m      76-05 
  3 Brown, Kierra                Do Right Cou          22.56m     21.18m      69-06 
  4 Payne, Baleigh               Arizona Puma          14.01m     16.44m      53-11 
 
Javelin Throw 600g Intermediate Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 46.53m  7/29/2000   Rachel Walker                              
     JO Meet: J 46.53m  7/29/2000   Rachel Walker                              
    AZ Assoc: A 45.84m  5/2/2009    Hannah Carson, Arizona Chee                
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Payne, Baleigh               Arizona Puma          13.83m     16.36m      53-08 
 
3000 Meter Race Walk Intermediate Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 14:29.81  7/30/1996   Lisa Kutzing, Port Jefferson, NY         
     JO Meet: J 14:29.81  7/30/1996   Lisa Kutzing, Port Jefferson, NY         
    AZ Assoc: A 14:42.00  5/21/1989   Vera Jenkins, DH                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Gill, Ashley                 Arizona Chee                   18:41.45  
 
100 Meter Dash Young Women
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 11.1h  1980        Michelle Glover, Pennsauken, NJ             
     JO Meet: J 11.1h  1980        Michelle Glover, Pennsauken, NJ             
    AZ Assoc: A 11.71  6/17/2000   Kenyanna Wilson, ARS                        
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Johnson, Plaserae            AZ Mustangs            11.74      12.12   NWI 
  2 Gomez, Madeline              Arizona Elit           15.94      13.66   NWI 
 
200 Meter Dash Young Women
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 23.24  7/26/2007   Victoria Jordan, 26 Dallas Gold T           
     JO Meet: J 23.24  7/26/2007   Victoria Jordan, 26 Dallas Gold T           
    AZ Assoc: A 23.90  6/1/2003    Jessica Onyepunuka, ARS                     
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Johnson, Plaserae            AZ Mustangs            24.75      24.70   NWI 
 
100 Meter Hurdles (33"  ) Young Women
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 13.35  7/29/2006   April Williams, unattached                  
     JO Meet: J 13.35  7/29/2006   April Williams, unattached                  
    AZ Assoc: A 13.76  6/8/2003    Tiffany McDonald, ARS                       
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Cobb, Kalia                  Unattached             17.41      17.86   NWI 
 
Long Jump Young Women
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 6.36m  7/23/1994   Angela Henry, Omaha, NE                     
     JO Meet: J 6.36m  7/23/1994   Angela Henry, Omaha, NE                     
    AZ Assoc: A 5.69m  6/9/1991    Latosha Bailey, TAA                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Cobb, Kalia                  Unattached             4.76m      4.67m   NWI  15-04.00 
 
Triple Jump Young Women
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 13.01m  7/28/1996   Alicia Broussard, Houston, TX              
     JO Meet: J 13.01m  7/28/1996   Alicia Broussard, Houston, TX              
    AZ Assoc: A 11.85m  6/7/2010    Jasmine Todd, 1048 AZ Cheetahs             
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Cobb, Kalia                  Unattached            10.14m     10.04m   NWI  32-11.25 
 
Shot Put 4kg Young Women
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 15.82m  7/31/2003   Michelle Carter, Ovilla, TX                
     JO Meet: J 15.82m  7/31/2003   Michelle Carter, Ovilla, TX                
    AZ Assoc: A 13.61m  6/17/2000   Jennifer Penrose, UNA                      
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Helu, Leua                   Pops TC                6.34m      6.77m   22-02.50 
 
Discus Throw 1kg Young Women
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 53.42m  7/9/1995    Suzy Powell, Joplin, MO                    
     JO Meet: J 52.49m  8/1/1982    Cindy Johnson, Mesa, AZ                    
    AZ Assoc: A 49.92m  6/18/1983   Cindy Johnson, UNA                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Mack, Shaquiniesha           Unattached                       19.23m      63-01 
 
Javelin Throw 600g Young Women
===================================================================================
     JO Meet: J 45.27m  8/2/2009    Ashley Aldredge, 06-24 Peak Perf           
    AZ Assoc: A 43.07m  6/9/2010    Amethyst Boyd, 1048 Aag Pan                
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Knutsen, Kylene              Arizona Chee                     40.62m     133-03 
  2 Dyson, Taylor                Phoenix Bobc          35.20m     34.78m     114-01 
  3 Dyson, Renee                 Phoenix Bobc          38.66m     33.39m     109-06 
  4 Helu, Leua                   Pops TC               29.41m     27.53m      90-04 
 
100 Meter Dash Sub-Bantam Boys
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Boykins, Kai                 Arizona Pant           15.60      15.34   NWI  6 
  2 Boyd-matthews, Amier         Do Right Cou                      15.44   NWI  1 
  3 King, Michael                Arizona Chee           16.00      15.79   NWI  6 
  4 Grant, Jordon                Az Goldrush            16.69      15.80   NWI  6 
  5 TamplinJr, Errick            Alliance You           16.93      16.58   NWI  5 
  6 McLaurin, Melvin             Do Right Cou                      16.70   NWI  1 
  7 MonroeJr, Aaron              Unattached             16.67      16.73   NWI  6 
  8 Ortiz, Avaunt                Arizona Sain           16.85      16.80   NWI  5 
  9 Howard, Omarion              AZ Mustangs            16.55      17.16   NWI  6 
 10 Mascarenas, Tyler            AZ Mustangs            16.88      17.17   NWI  5 
 11 Ryhmes, Destinie             Spartan Spee           17.78      17.21   NWI  5 
 12 Pyle, Dallas                 Unattached                        17.47   NWI  3 
 13 Cornejo, Alvaro              Arizona Risi           16.41      17.66   NWI  6 
 14 Brown, Taye                  Alliance You                      17.80   NWI  3 
 15 Dennis, Tavian               Mph TC                 18.93      17.88   NWI  4 
 16 Overstreet, Mareon           AZ Flames TC           18.24      17.89   NWI  4 
 17 RutherfordIII, Joe           Arizona Sain           17.81      17.90   NWI  5 
 18 Ricky, Hawkins               Spartan Spee           18.41      18.59   NWI  5 
 19 Wiley, Martel                Do Right Cou                      18.64   NWI  1 
 20 ClarkJr, Terrance            Arizona Risi           19.07      18.66   NWI  4 
 21 Warren, Micah                Alliance You                      18.84   NWI  3 
 22 Scott, Kenyon                Do Right Cou                      18.92   NWI  2 
 23 Barnes, Javon                Arizona Pant           20.50      19.04   NWI  4 
 23 Butler, Steven               AZ Mustangs            21.70      19.04   NWI  3 
 25 Okeke, Dominic               Phoenix Bobc           18.64      19.19   NWI  4 
 26 Dobbin, Dreylan              Arizona Pant           21.03      19.98   NWI  4 
 27 Jones, DeVon                 Do Right Cou                      20.11   NWI  1 
 28 Hahn, Cody                   Arizona Chee                      20.17   NWI  3 
 29 Alberty, Darius              Arizona Risi           20.04      20.20   NWI  4 
 30 MarkertJr, Jason             Arizona Spee           21.06      20.23   NWI  3 
 31 Vega, Paul                   Vail Vipers                       20.34   NWI  3 
 32 Rollins, Sam                 Mph TC                 21.09      21.12   NWI  4 
 33 Ward, Marcus                 World Class                       21.21   NWI  2 
 34 Eubanks, Preston             Alliance You                      22.41   NWI  3 
 35 Lomayaoma, Kaden             Unattached                        26.44   NWI  2 
 
200 Meter Dash Sub-Bantam Boys
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Boyd-matthews, Amier         Do Right Cou                      33.06   NWI  1 
  2 Boykins, Kai                 Arizona Pant           32.32      33.24   NWI  6 
  3 McLaurin, Melvin             Do Right Cou                      34.45   NWI  2 
  4 Grant, Jordon                Az Goldrush            34.18      35.30   NWI  6 
  5 King, Michael                Arizona Chee           33.00      35.41   NWI  6 
  6 Dennis, Tavian               Mph TC                 37.05      37.14   NWI  5 
  7 TamplinJr, Errick            Alliance You                      37.32   NWI  3 
  8 Cornejo, Alvaro              Arizona Risi           38.12      37.36   NWI  5 
  9 Ryhmes, Destinie             Spartan Spee           35.67      37.62   NWI  6 
 10 Howard, Omarion              AZ Mustangs            36.23      37.70   NWI  6 
 11 Hawkins, Devean              AZ Mustangs                       38.71   NWI  2 
 12 RutherfordIII, Joe           Arizona Sain           38.10      38.75   NWI  5 
 13 Brown, Taye                  Alliance You                      39.08   NWI  2 
 14 Wiley, Martel                Do Right Cou                      39.68   NWI  2 
 15 Overstreet, Mareon           AZ Flames TC           42.85      40.69   NWI  4 
 16 Allison, Charlie             AZ Flames TC           35.64      40.96   NWI  6 
 17 ClarkJr, Terrance            Arizona Risi           39.95      41.37   NWI  6 
 18 Butler, Steven               AZ Mustangs            42.50      41.61   NWI  4 
 19 Ricky, Hawkins               Spartan Spee           41.75      42.38   NWI  4 
 20 Ortiz, Nicolas               Az Goldrush            36.99      42.95   NWI  6 
 21 Hahn, Cody                   Arizona Chee                      44.06   NWI  3 
 22 Mascarenas, Tyler            AZ Mustangs            38.59      44.37   NWI  5 
 23 Jones, DeVon                 Do Right Cou                      44.54   NWI  1 
 24 Carr, Alexander              Huron Athlet           40.00      44.70   NWI  5 
 25 Ward, Marcus                 World Class            47.28      45.69   NWI  3 
 26 Warren, Micah                Alliance You                      48.30   NWI  2 
 27 MarkertJr, Jason             Arizona Spee           48.49      48.71   NWI  3 
 28 Rollins, Sam                 Mph TC                 46.69      49.75   NWI  4 
 29 Dobbin, Dreylan              Arizona Pant           41.75      50.00   NWI  4 
 30 Eubanks, Preston             Alliance You                      51.31   NWI  1 
 31 Frazier, Desmond             Spartan Spee           46.72      53.74   NWI  4 
 
400 Meter Dash Sub-Bantam Boys
============================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Ryhmes, Destinie             Spartan Spee         1:24.85    1:26.14   2 
  2 Dennis, Tavian               Mph TC               1:48.00    1:29.83   1 
  3 Gonzales, Esteven            Wicked               1:32.76    1:30.56   2 
  4 Carr, Alexander              Huron Athlet         1:30.00    1:38.56   2 
  5 Okeke, Dominic               Phoenix Bobc         1:43.86    1:39.22   1 
  6 Alam-Ahmed, Zuhayr           Mph TC               1:50.00    1:43.70   1 
  7 Jones, DeVon                 Do Right Cou                    1:47.74   1 
  8 Ricky, Hawkins               Spartan Spee         1:38.00    1:51.96   2 
  9 Frazier, Desmond             Spartan Spee         1:40.00    2:00.06   2 
 
800 Meter Run Sub-Bantam Boys
=========================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Blevins, Zaire               Do Right Cou         2:50.00    3:00.63  
  2 Hawkins, Devean              AZ Mustangs          3:16.16    3:10.68  
  3 Gonzales, Esteven            Wicked               3:32.00    3:14.10  
  4 Torres, Marcos               Mph TC               2:59.00    3:27.84  
 
1500 Meter Run Sub-Bantam Boys
=========================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Blevins, Zaire               Do Right Cou         5:40.00    5:53.97  
 
4x100 Meter Relay Sub-Bantam Boys
=========================================================================
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Do Right Cougars  'A'                             1:04.00    1:04.29  
     1) Blevins, Zaire                  2) Boyd-matthews, Amier           
     3) McLaurin, Melvin                4) Wiley, Martel                  
  2 Alliance Youth Sports  'A'                                   1:12.56  
     1) Brown, Taye                     2) Eubanks, Preston               
     3) TamplinJr, Errick               4) Warren, Micah                  
 
Long Jump Sub-Bantam Boys
========================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Boykins, Kai                 Arizona Pant           3.43m      3.60m   NWI  11-09.75 
  2 Grant, Jordon                Az Goldrush                       3.30m   NWI  10-10.00 
  3 Torres, Marcos               Mph TC                            3.29m   NWI  10-09.50 
  4 Ortiz, Avaunt                Arizona Sain                      3.13m   NWI  10-03.25 
  5 RutherfordIII, Joe           Arizona Sain                      2.98m   NWI   9-09.50 
  6 Mascarenas, Tyler            AZ Mustangs            2.77m      2.97m   NWI   9-09.00 
  7 MonroeJr, Aaron              Unattached                        2.91m   NWI   9-06.75 
  8 Evans, Calvin                AZ Flames TC           2.50m      2.89m   NWI   9-05.75 
  9 King, Michael                Arizona Chee           3.05m      2.74m   NWI   9-00.00 
  9 Dobbin, Dreylan              Arizona Pant                      2.74m   NWI   9-00.00 
 11 Alam-Ahmed, Zuhayr           Mph TC                            2.62m   NWI   8-07.25 
 12 Swenson, Jaiden              Vail Vipers            2.25m      2.47m   NWI   8-01.25 
 12 MarkertJr, Jason             Arizona Spee                      2.47m   NWI   8-01.25 
 14 Barnes, Javon                Arizona Pant           2.97m      2.45m   NWI   8-00.50 
 14 Frazier, Desmond             Spartan Spee           2.00m      2.45m   NWI   8-00.50 
 16 Okeke, Dominic               Phoenix Bobc           1.61m      2.15m   NWI   7-00.75 
 17 Vega, Paul                   Vail Vipers                       1.99m   NWI   6-06.50 
 18 Hahn, Cody                   Arizona Chee                      1.90m   NWI   6-03.00 
 19 Ward, Marcus                 World Class                       1.61m   NWI   5-03.50 
 
Shot Put Sub-Bantam Boys
===================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Evans, Calvin                AZ Flames TC           4.54m      4.13m   13-06.75 
  2 Hawkins, Devean              AZ Mustangs            4.28m      3.84m   12-07.25 
  3 Johnson, Kire                Unattached             3.96m      3.25m   10-08.00 
 
Javelin Throw 300g Sub-Bantam Boys
===================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Evans, Calvin                AZ Flames TC                     12.09m      39-08 
  2 Swenson, Jaiden              Vail Vipers            7.20m     11.31m      37-01 
  3 Vega, Paul                   Vail Vipers                      11.00m      36-01 
  4 Alberty, Darius              Arizona Risi                      5.81m      19-01 
  5 Scott, Kenyon                Do Right Cou          12.80m      4.60m      15-01 
 
100 Meter Dash Bantam Boys
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 12.73  7/28/1991   Richard Washington, Inglewood, CA           
     JO Meet: J 12.73  7/28/1991   Richard Washington, Inglewood, CA           
    AZ Assoc: A 13.08  4/29/1995   Arnold Bernard, AC                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Ruffin, Nigel                Arizona Risi           13.64      13.66   NWI  7 
  2 Davis, Dominique             AZ Flames TC           13.83      14.54   NWI  7 
  3 Rice, Brenden                Arizona Chee           13.50      14.63   NWI  7 
  4 Hill, Yurias                 Arizona Tita           14.75      14.94   NWI  7 
  5 Douglass, Garrison           World Class            15.21      15.05   NWI  6 
  6 Gatewood, Malachi            Alliance You           15.61      15.11   NWI  5 
  6 Overstreet, Marlon           AZ Flames TC           15.22      15.11   NWI  6 
  8 Cobb, Seth                   Arizona Chee           15.00      15.14   NWI  7 
  9 Davis, Aaron                 Mph TC                 15.38      15.15   NWI  6 
 10 Young, Maurice               Arizona Chee           14.50      15.20   NWI  7 
 11 Burke, Denzel                Arizona Risi           15.70      15.23   NWI  5 
 12 Green, Joscelyn              Arizona Risi           14.46      15.32   NWI  7 
 13 Patton, Xavier               Arizona Risi                      15.33   NWI  2 
 14 Farr, Shaquille              Unattached                        15.36   NWI  2 
 15 Woodard, Zachary             Arizona Risi           15.05      15.50   NWI  6 
 16 Bell, Gavin                  Do Right Cou           15.36      15.61   NWI  6 
 17 Mason, Jaden                 AZ Flames TC           15.85      15.74   NWI  5 
 18 AdkinsonJr, Jason            Arizona Risi           15.07      15.77   NWI  6 
 18 Baty, Charles                Do Right Cou                      15.77   NWI  1 
 20 Eubanks, Koen                Alliance You           16.40      16.00   NWI  4 
 21 CervantesJr, Steven          Feel The Hea           16.95      16.01   NWI  3 
 21 Echavarria, Diego            Arizona Elit           15.49      16.01   NWI  6 
 23 Gilbert, Charles             Arizona Chee           16.00      16.02   NWI  4 
 24 Price, Brandon               Mph TC                 15.65      16.04   NWI  5 
 25 Banks, Donavan               Arizona Tita           16.62      16.33   NWI  4 
 26 JenkinsJr, Robert            Arizona Risi           14.90      16.34   NWI  7 
 27 Tye, Trevon                  Spartan Spee           16.31      16.36   NWI  4 
 28 Ballentine, Tarrick          AZ Flames TC           17.01      16.38   NWI  3 
 29 Gonsalves, Derek             Mph TC                 15.93      16.61   NWI  5 
 30 Fullwood, Brian              AZ Mustangs            17.75      17.04   NWI  3 
 31 Ward, Darius                 World Class            16.75      17.07   NWI  4 
 32 Nasewytewa, Henry            Arizona Sain           17.45      17.16   NWI  3 
 33 Rangel, Abraham              Arizona Risi           15.68      17.29   NWI  5 
 34 Noyd, Russell                World Class                       17.56   NWI  2 
 34 Huff, Devin                  Vail Vipers            16.65      17.56   NWI  4 
 36 Overstreet, Lewis            AZ Flames TC           16.83      17.68   NWI  3 
 37 Elmore, Amar                 Do Right Cou                      17.79   NWI  2 
 38 Merritt, Aiden               Arizona Elit           17.92      17.86   NWI  3 
 39 Mendez, Jacob                Do Right Cou                      18.38   NWI  1 
 40 Martin, Devin                Arizona Puma           20.12      19.12   NWI  2 
 41 Matthews, Elijah             Mph TC                 19.98      19.37   NWI  2 
 42 Vega, Carlos                 Coldwater Ex                      20.30   NWI  1 
 
200 Meter Dash Bantam Boys
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 25.83  8/2/2003    Rannell Hall, Miami, FL                     
     JO Meet: J 25.83  8/2/2003    Rannell Hall, Miami, FL                     
    AZ Assoc: A 26.59  6/16/2007   Paul Lucas, DR                              
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Adams, Quaron                Do Right Cou           29.26      29.73   NWI  8 
  2 Vaughn, Martin               Do Right Cou           30.23      30.07   NWI  8 
  3 Andrews, Jaden               Arizona Chee           32.00      30.69   NWI  7 
  4 Green, Joscelyn              Arizona Risi           31.15      30.72   NWI  7 
  5 Walker, Jaleel               Arizona Sain           29.85      30.74   NWI  8 
  6 Ivie, Connor                 AZ Flames TC           30.93      30.88   NWI  7 
  7 Douglass, Garrison           World Class            31.92      31.03   NWI  7 
  8 Overstreet, Marlon           AZ Flames TC           31.41      31.06   NWI  7 
  9 Wheaton, Markye              Do Right Cou           30.02      31.29   NWI  8 
 10 Burke, Denzel                Arizona Risi           31.98      31.39   NWI  7 
 11 Gatewood, Malachi            Alliance You           33.03      31.78   NWI  6 
 12 AdkinsonJr, Jason            Arizona Risi           32.25      31.98   NWI  6 
 13 Amicks, Terrion              Mph TC                 32.88      32.05   NWI  6 
 14 Gilbert, Charles             Arizona Chee           34.00      32.75   NWI  5 
 15 Center, Davieon              Do Right Cou           32.17      32.87   NWI  6 
 16 Farr, Shaquille              Unattached                        33.17   NWI  1 
 17 Baty, Charles                Do Right Cou                      33.28   NWI  1 
 18 Brown, Jamari                Arizona Sain           33.27      33.31   NWI  5 
 19 Patton, Xavier               Arizona Risi           35.71      33.35   NWI  4 
 20 Gonsalves, Derek             Mph TC                 34.75      33.51   NWI  4 
 21 Bell, Gavin                  Do Right Cou           31.86      33.54   NWI  7 
 22 Hill, Yurias                 Arizona Tita           30.64      33.85   NWI  7 
 23 Tye, Trevon                  Spartan Spee           36.13      34.02   NWI  4 
 24 Span-moreland, Jacques       Do Right Cou                      34.16   NWI  2 
 25 Woodard, Zachary             Arizona Risi           32.23      34.19   NWI  6 
 26 Eubanks, Koen                Alliance You           36.54      34.21   NWI  3 
 27 CervantesJr, Steven          Feel The Hea           34.54      34.30   NWI  4 
 28 Echavarria, Diego            Arizona Elit                      34.46   NWI  1 
 28 Price, Brandon               Mph TC                 33.84      34.46   NWI  5 
 30 JenkinsJr, Robert            Arizona Risi           33.92      34.61   NWI  5 
 31 Barger, Quenton              AZ Flames TC           34.25      34.97   NWI  5 
 32 Rangel, Abraham              Arizona Risi           36.13      35.29   NWI  4 
 33 Knighton, DaVar              AZ Mustangs            33.08      35.47   NWI  6 
 34 Banks, Donavan               Arizona Tita           35.27      35.79   NWI  4 
 35 Standifer, Amez              World Class            35.54      36.41   NWI  4 
 36 Ward, Darius                 World Class            34.96      36.72   NWI  4 
 37 Nasewytewa, Henry            Arizona Sain           36.84      36.73   NWI  3 
 38 Davis, Aaron                 Mph TC                 33.32      37.92   NWI  5 
 39 Fullwood, Brian              AZ Mustangs            36.17      37.98   NWI  3 
 40 Noyd, Russell                World Class                       37.99   NWI  1 
 41 Merritt, Aiden               Arizona Elit           37.92      38.90   NWI  3 
 42 Beers, Brian                 AZ Mustangs                       39.52   NWI  1 
 43 Mendez, Jacob                Do Right Cou                      40.19   NWI  2 
 44 Matthews, Elijah             Mph TC                 42.86      44.56   NWI  3 
 
400 Meter Dash Bantam Boys
============================================================================
 Nat'l Youth: N   58.74  7/25/1997   Jules Noel, Boynton Beach, FL             
     JO Meet: J   58.74  7/25/1997   Jules Noel, Boynton Beach, FL             
    AZ Assoc: A 1:01.41  6/16/2007   Paul Lucas, DR                            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Adams, Quaron                Do Right Cou         1:08.05    1:08.74   5 
  2 Cruz, Jay                    Arizona Sain         1:12.17    1:10.09   5 
  3 Andrews, Jaden               Arizona Chee         1:10.00    1:10.14   5 
  4 Green, Joscelyn              Arizona Risi         1:14.51    1:11.21   4 
  5 AdkinsonJr, Jason            Arizona Risi                    1:12.18   1 
  6 Leber, Conner                Unattached           1:16.16    1:12.98   4 
  7 Gatewood, Malachi            Alliance You         1:19.18    1:14.17   4 
  8 Knighton, DaVar              AZ Mustangs          1:17.84    1:14.67   4 
  9 Wheaton, Markye              Do Right Cou         1:10.00    1:14.79   5 
 10 Cobb, Seth                   Arizona Chee         1:12.00    1:15.63   5 
 11 Valentine, Dhayven           AZ Mustangs          1:29.59    1:15.69   2 
 12 JenkinsJr, Robert            Arizona Risi         1:21.08    1:16.55   3 
 13 Gilbert, Charles             Arizona Chee         1:15.00    1:16.96   4 
 14 Bell, Gavin                  Do Right Cou         1:13.00    1:17.13   5 
 15 Amicks, Terrion              Mph TC               1:30.00    1:17.15   2 
 16 Walker, Jaleel               Arizona Sain         1:18.72    1:17.57   4 
 17 Hill, Yurias                 Arizona Tita                    1:17.71   1 
 18 Baty, Charles                Do Right Cou                    1:18.00   1 
 19 Ali, Ty                      Arizona Risi         1:19.42    1:18.62   3 
 20 Burke, Denzel                Arizona Risi         1:25.32    1:19.20   3 
 20 Brown, Jamari                Arizona Sain         1:19.36    1:19.20   4 
 22 Woodard, Zachary             Arizona Risi         1:22.40    1:20.08   3 
 23 Rangel, Abraham              Arizona Risi         1:26.22    1:20.15   2 
 24 Patton, Xavier               Arizona Risi                    1:20.76   2 
 25 Standifer, Amez              World Class          1:20.00    1:21.10   3 
 26 Carlos, Rudy                 Az Goldrush                     1:24.00   1 
 27 Barger, Quenton              AZ Flames TC         1:20.46    1:24.21   3 
 28 Rosthausler, Francisco       Wicked               1:29.00    1:24.40   2 
 29 Banks, Donavan               Arizona Tita                    1:24.52   1 
 30 Beers, Brian                 AZ Mustangs          1:32.53    1:27.57   2 
 31 Mendez, Jacob                Do Right Cou                    1:30.05   2 
 
800 Meter Run Bantam Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 2:19.74  7/30/2005   Robert Amick, unattached-14               
     JO Meet: J 2:19.74  7/30/2005   Robert Amick, unattached-14               
    AZ Assoc: A 2:30.74  5/19/2005   Ryan Silva, UNA                           
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Cruz, Jay                    Arizona Sain         2:47.26    2:35.36  
  2 Scott, Domenec               Do Right Cou         2:43.00    2:36.73  
  3 Lovejr, Demetris             Do Right Cou         2:42.00    2:39.28  
  4 Gonzales, Adrian             Wicked               2:47.00    2:39.32  
  5 Imes, Nathan                 Wicked               2:47.00    2:52.07  
  6 Zapata-Trejo, Erick          AZ Mustangs          2:47.20    2:53.30  
  7 Ali, Ty                      Arizona Risi         2:57.81    2:54.20  
  8 Barger, Quenton              AZ Flames TC         2:59.14    2:54.27  
  9 Rosthausler, Francisco       Wicked               3:05.00    2:56.57  
 10 Carlos, Rudy                 Az Goldrush                     2:59.05  
 11 Belanger, Alex               Az Goldrush          3:27.00    3:14.81  
 
1500 Meter Run Bantam Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 4:43.70  7/31/2005   Robert Amick, unattached-14               
     JO Meet: J 4:43.70  7/31/2005   Robert Amick, unattached-14               
    AZ Assoc: A 5:03.80  4/11/1987   Joe Acosta, SS                            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Gonzales, Adrian             Wicked               5:32.00    5:27.28  
  2 Lovejr, Demetris             Do Right Cou         5:38.00    5:32.10  
  3 Imes, Nathan                 Wicked               5:32.00    5:34.96  
  4 Zapata-Trejo, Erick          AZ Mustangs                     5:51.03  
  5 Ali, Ty                      Arizona Risi                    6:11.70  
 
4x100 Meter Relay Bantam Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 51.63  8/3/2003    Miamia Metro-Dade, Miami, FL                
                       Leo Simmons, Darryl Brown, Shaquille Kearse, Ranne
     JO Meet: J 51.63  8/3/2003    Miamia Metro-Dade, Miami, FL                
                       Leo Simmons, Darryl Brown, Shaquille Kearse, Ranne
    AZ Assoc: A 54.06  6/26/2000   Do Right                                    
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Do Right Cougars  'A'                               57.43      56.88  
     1) Adams, Quaron                   2) Scott, Domenec                 
     3) Vaughn, Martin                  4) Wheaton, Markye                
  2 AZ Flames TC  'A'                                   57.63      57.90  
     1) Davis, Dominique                2) Ivie, Connor                   
     3) Mason, Jaden                    4) Overstreet, Marlon             
  3 Mph TC  'A'                                         56.00    1:02.85  
     1) Amicks, Terrion                 2) Davis, Aaron                   
     3) Moore, Kydan                    4) Price, Brandon                 
 
High Jump Bantam Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 1.55m  1977        David Mosley, Sunnyvale, CA                 
     JO Meet: J 1.55m  1977        David Mosley, Sunnyvale, CA                 
    AZ Assoc: A 1.43m  6/10/1980   James Turner, CG                            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Lovejr, Demetris             Do Right Cou                      1.10m    3-07.25 
  2 Douglass, Garrison           World Class                       1.05m    3-05.25 
  3 Standifer, Amez              World Class                       1.00m    3-03.25 
  4 Span-moreland, Jacques       Do Right Cou                      0.95m    3-01.25 
 -- Shaver, Noah                 Phoenix Bobc           1.05m         NH            
 
Long Jump Bantam Boys
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 4.97m  7/29/2003   Thomas Johnson, Dallas, TX                  
     JO Meet: J 4.97m  7/29/2003   Thomas Johnson, Dallas, TX                  
    AZ Assoc: A 4.55m  5/2/2009    Tehran Thomas, Arizona Sain                 
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Davis, Dominique             AZ Flames TC           4.38m      4.57mA  NWI  15-00.00 
  2 Young, Maurice               Arizona Chee           3.66m      4.08m   NWI  13-04.75 
  3 Ivie, Connor                 AZ Flames TC           4.05m      4.07m   NWI  13-04.25 
  4 Gonsalves, Derek             Mph TC                 3.85m      4.05m   NWI  13-03.50 
  5 Valentine, Dhayven           AZ Mustangs            3.28m      3.85m   NWI  12-07.75 
  6 CervantesJr, Steven          Feel The Hea                      3.62m   NWI  11-10.50 
  7 Mason, Jaden                 AZ Flames TC           2.82m      3.55m   NWI  11-07.75 
  8 Knighton, DaVar              AZ Mustangs                       3.43m   NWI  11-03.00 
  9 Ward, Darius                 World Class            3.05m      3.32m   NWI  10-10.75 
 10 Tye, Trevon                  Spartan Spee           2.92m      3.27m   NWI  10-08.75 
 11 Echavarria, Diego            Arizona Elit           2.84m      3.06m   NWI  10-00.50 
 12 Merritt, Aiden               Arizona Elit           3.11m      3.02m   NWI   9-11.00 
 13 Huff, Devin                  Vail Vipers                       2.98m   NWI   9-09.50 
 14 Fullwood, Brian              AZ Mustangs            2.45m      2.90m   NWI   9-06.25 
 15 Ballentine, Tarrick          AZ Flames TC           2.31m      2.82m   NWI   9-03.00 
 16 Matthews, Elijah             Mph TC                 2.80m      2.48m   NWI   8-01.75 
 17 Noyd, Russell                World Class                       1.31m   NWI   4-03.75 
 
Shot Put 6 lb. Bantam Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 12.44m  8/2/2003    Jon Allen, Houston,TX                      
     JO Meet: J 12.44m  8/2/2003    Jon Allen, Houston,TX                      
    AZ Assoc: A  9.82m  3/21/1987   Jason Fogel, MP                            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Center, Davieon              Do Right Cou           9.75m      8.45m   27-08.75 
  2 Wilson, Darick               Alliance You           6.92m      7.17m   23-06.25 
  3 Shaver, Noah                 Phoenix Bobc           6.99m      7.10m   23-03.50 
  4 Vaughn, Martin               Do Right Cou           8.53m      6.64m   21-09.50 
  5 Elmore, Amar                 Do Right Cou           7.92m      5.95m   19-06.25 
  6 Mascarenas, Jonathan         AZ Mustangs            5.36m      5.25m   17-02.75 
 
Javelin Throw 300g Bantam Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 41.16m  6/10/2007   Armand Shyne, Fairoaks, CA                 
     JO Meet: J 40.47m  7/26/2008   Otis Statum, 38 3M Track Clu               
    AZ Assoc: A 38.62m  6/9/2010    Carlan Naisant, 1048 AZ Flames             
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Shaver, Noah                 Phoenix Bobc          26.39m     27.86m      91-05 
  2 Center, Davieon              Do Right Cou          22.86m     25.30m      83-00 
  3 Elmore, Amar                 Do Right Cou          22.86m     22.06m      72-04 
  4 Span-moreland, Jacques       Do Right Cou                     17.89m      58-08 
  5 Huff, Devin                  Vail Vipers           13.56m     13.65m      44-09 
  6 Mascarenas, Jonathan         AZ Mustangs           16.00m     12.44m      40-10 
  7 Overstreet, Lewis            AZ Flames TC                     11.96m      39-03 
  8 Martin, Devin                Arizona Puma          30.07m     10.97m      36-00 
  9 Belanger, Alex               Az Goldrush                      10.96m      35-11 
 
100 Meter Dash Midget Boys
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 11.64  7/26/2009   Bryce Love, Carolina Elite/Dunham,NC        
     JO Meet: J 11.70  8/2/1998    Michael Grant,  Darian Trout Brown 08, Decat
    AZ Assoc: A 12.17  5/7/1983    Vance Ross, AP                              
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Russell, Christopher         Arizona Risi           13.07      12.92   NWI  7 
  2 Anderson, Drake              Arizona Chee           12.90      12.98   NWI  7 
  3 Tellis, Leroy                Arizona Risi           13.45      13.12   NWI  7 
  4 White, Keshaud               Do Right Cou           12.67      13.19   NWI  7 
  5 Covington, Jacobe            Arizona Tita           12.96      13.46   NWI  7 
  6 Hampton, Dominique           Arizona Risi           13.45      13.55   NWI  7 
  7 Griffin, Marquis             Arizona Tita           13.44      13.64   NWI  7 
  8 West, Jaden                  Az Goldrush            13.26      13.71   NWI  7 
  9 Price, Juwaun                Mph TC                 13.51      13.74   NWI  6 
 10 Parker, Jordin               Arizona Chee                      13.83   NWI  2 
 11 Oliver, Marcel               Arizona Risi           13.53      13.91   NWI  6 
 11 WalkerJr, Marvin             Mph TC                 13.92      13.91   NWI  6 
 11 England, Joshua              Arizona Risi           13.55      13.91   NWI  6 
 14 Shedrick, Wyatt              Do Right Cou                      14.02   NWI  1 
 15 Johnson, Plas                AZ Mustangs                       14.15   NWI  1 
 16 Norvell II, Marcus           Arizona Chee           13.50      14.18   NWI  6 
 17 GilmoreII, Bryan             Alliance You           14.20      14.22   NWI  5 
 18 Ammons, DJ                   Arizona Elit           13.78      14.23   NWI  6 
 19 Porter, Jordan               Arizona Risi           13.99      14.31   NWI  5 
 20 DavisonII, Brian             Arizona Risi           14.13      14.35   NWI  5 
 21 Nash, Cameron                Arizona Tita           15.04      14.41   NWI  4 
 22 Kealoha, Brock               Vail Vipers            14.79      14.42   NWI  4 
 23 Rodgers, Rodney              Vail Vipers                       14.46   NWI  2 
 24 Johnson, Anthony             Mph TC                 13.93      14.52   NWI  6 
 25 Taylor, Kiondre              Arizona Chee           14.00      14.58   NWI  5 
 26 Grubbs, Tyson                AZ Flames TC           15.22      14.61   NWI  4 
 27 Taylor, Jaelon               Arizona Risi           14.11      14.62   NWI  5 
 28 Shaffer, William             Do Right Cou           14.27      14.79   NWI  5 
 29 Jackson, Devion              Do Right Cou           14.60      14.85   NWI  5 
 30 Windfield, Samuel            Arizona Spee           15.37      14.94   NWI  4 
 31 Johnson, Andre               Az Goldrush            16.08      15.01   NWI  3 
 32 Delgado, Jason               Arizona Chee                      15.17   NWI  2 
 33 Sneed, Dajon                 Arizona Tita                      15.25   NWI  2 
 34 AndrewsJr, Haudarie          Arizona Risi           16.01      15.36   NWI  3 
 35 Potts, Trayvon               Do Right Cou           15.22      15.42   NWI  4 
 36 Smith, Donald                AZ Mustangs            16.28      15.43   NWI  3 
 37 Fields, Isaiah               Spartan Spee           15.80      15.47   NWI  4 
 38 Buntin, Cameron              Vail Vipers            15.93      15.58   NWI  4 
 39 Jones, Delvin                Arizona Risi           13.46      16.14   NWI  6 
 40 Norwood-Duncan, Cameron      Spartan Spee           16.73      16.46   NWI  3 
 41 Miller, Ryan                 AZ Mustangs            16.47      16.50   NWI  3 
 42 Womack, Jasper               Alliance You           19.25      18.72   NWI  2 
 
200 Meter Dash Midget Boys
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 23.37  8/1/2009    Bryce Love, Carolina Elite/Raleigh,N        
     JO Meet: J 23.37  8/1/2009    Bryce Love, 16 Carolina Elit                
    AZ Assoc: A 25.00  5/18/2002   Marcus Wheaton, DR                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Russell, Christopher         Arizona Risi           26.40      26.51   NWI  7 
  2 Anderson, Drake              Arizona Chee           27.50      27.14   NWI  7 
  3 Tellis, Leroy                Arizona Risi           27.78      27.16   NWI  7 
  4 Hampton, Dominique           Arizona Risi           27.37      27.66   NWI  7 
  5 Moss, Jeon                   Mph TC                 27.61      27.81   NWI  7 
  6 Norvell II, Marcus           Arizona Chee           28.50      28.13   NWI  6 
  7 West, Jaden                  Az Goldrush            27.79      28.40   NWI  7 
  8 Parker, Jordin               Arizona Chee           30.00      28.48   NWI  6 
  9 Kirk, Nasir                  Mph TC                 29.04      28.49   NWI  6 
 10 Ammons, DJ                   Arizona Elit           29.73      29.13   NWI  6 
 11 Jackson, Alden               Unattached                        29.35   NWI  1 
 12 Johnson, Plas                AZ Mustangs                       29.55   NWI  2 
 13 DavisonII, Brian             Arizona Risi           28.25      29.73   NWI  7 
 14 Yarbrough, Lawrence          Arizona Tita           30.01      29.79   NWI  6 
 15 WalkerJr, Marvin             Mph TC                 29.71      30.26   NWI  6 
 16 Brown, John                  Arizona Sain           30.57      30.46   NWI  5 
 17 Shaffer, William             Do Right Cou           32.00      31.02   NWI  4 
 18 Taylor, Kiondre              Arizona Chee           31.00      31.11   NWI  5 
 19 Porter, Jordan               Arizona Risi           29.59      31.14   NWI  6 
 20 Pearson, Darius              AZ Mustangs            30.71      31.48   NWI  5 
 20 Gruenwald, Jacob             Arizona Chee                      31.48   NWI  2 
 22 Windfield, Samuel            Arizona Spee           32.13      31.92   NWI  4 
 23 Kenyon, Benjamin             Spartan Spee           31.08      32.20   NWI  5 
 24 Delgado, Jason               Arizona Chee                      32.33   NWI  1 
 25 Fields, Isaiah               Spartan Spee           32.66      32.60   NWI  4 
 26 Lamb, George                 Spartan Spee           32.71      32.74   NWI  4 
 27 Lopez, Isaiah                Spartan Spee           33.72      32.83   NWI  3 
 28 Brown, Jamar                 Alliance You                      33.14   NWI  2 
 29 Hodges, Demetrius            Mph TC                 31.61      33.17   NWI  5 
 30 AndrewsJr, Haudarie          Arizona Risi           32.04      33.25   NWI  4 
 31 Eubanks, Devin               Alliance You           34.13      33.73   NWI  3 
 32 Johnson, Andre               Az Goldrush            33.48      33.77   NWI  3 
 33 Potts, Trayvon               Do Right Cou           32.37      34.16   NWI  4 
 34 Sneed, Dajon                 Arizona Tita                      35.44   NWI  1 
 35 Govan, Aiden                 Spartan Spee                      38.33   NWI  1 
 36 Miller, Ryan                 AZ Mustangs            36.82      38.34   NWI  2 
 37 Norwood-Duncan, Cameron      Spartan Spee           35.05      38.95   NWI  3 
 38 Reeves, Ceth                 Arizona Elit           36.25      40.07   NWI  3 
 
400 Meter Dash Midget Boys
============================================================================
 Nat'l Youth: N 50.75  8/2/2009    Bryce Love, Carolina Elite/Raleigh,N        
     JO Meet: J 50.75  8/2/2009    Bryce Love, 16 Carolina Elit                
    AZ Assoc: A 56.91  7/14/2003   Marcus Wheaton, DR                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Smith, James                 AZ Flames TC         1:01.41    1:02.79   5 
  2 England, Joshua              Arizona Risi         1:05.16    1:03.25   5 
  3 Hampton, Dominique           Arizona Risi         1:04.70    1:03.45   5 
  4 Wilson, Tymere               Mph TC               1:04.19    1:03.77   5 
  5 Oliver, Marcel               Arizona Risi         1:08.35    1:04.40   4 
  6 DavisonII, Brian             Arizona Risi         1:07.01    1:04.41   4 
  7 Russell, Christopher         Arizona Risi         1:06.34    1:05.00   5 
  8 Norvell II, Marcus           Arizona Chee         1:10.00    1:05.05   3 
  9 Tellis, Leroy                Arizona Risi         1:05.72    1:05.16   5 
 10 Jackson, Alden               Unattached                      1:05.47   1 
 11 Corrales, Jason              Arizona Tita         1:07.78    1:06.11   4 
 12 Taylor, Jaelon               Arizona Risi         1:08.18    1:07.40   4 
 13 Morton, Breckin              Arizona Blaz                    1:08.55   3 
 14 Knighton, Darryl             AZ Mustangs          1:06.87    1:08.96   5 
 15 Flores, Jacob                AZ Mustangs          1:11.50    1:09.15   3 
 16 Nasewytewa, Lee              Arizona Sain         1:11.04    1:09.49   3 
 17 Pearson, Darius              AZ Mustangs          1:09.57    1:09.80   4 
 18 Eubanks, Devin               Alliance You         1:16.44    1:10.09   2 
 19 Porter, Jordan               Arizona Risi         1:08.59    1:10.70   4 
 20 Patton, Jordan               Arizona Risi         1:14.90    1:12.21   2 
 21 Felix, Malachi               Unattached           1:10.00    1:12.42   3 
 22 Brown, Jamar                 Alliance You                    1:12.55   1 
 23 Jackson, Devion              Do Right Cou         1:10.00    1:13.52   3 
 24 Hunter, Thayne               Alliance You                    1:15.22   1 
 25 Hodges, Demetrius            Mph TC               1:30.00    1:15.84   2 
 26 Brown, John                  Arizona Sain         1:18.25    1:16.46   2 
 27 Potts, Trayvon               Do Right Cou         1:14.00    1:16.51   3 
 28 AndrewsJr, Haudarie          Arizona Risi         1:14.25    1:18.01   3 
 29 Sneed, Dajon                 Arizona Tita                    1:21.59   1 
 30 Greene, Adagio               Az Goldrush          1:22.37    1:31.32   2 
 31 Nash, Cameron                Arizona Tita         1:17.62    1:32.58   2 
 
800 Meter Run Midget Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 2:07.21  7/29/2001   Reginald Warren, Sacramento, CA           
     JO Meet: J 2:06.51  7/30/2005   Elias Gedyon, Quiet Fire                  
    AZ Assoc: A 2:15.50  7/16/1989   Joe Acosta, SS                            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Yescas, Eddie                Az Goldrush          2:21.00    2:17.98  
  2 Corrales, Jason              Arizona Tita         2:32.03    2:28.20  
  3 Pratt, Kenneth               Az Goldrush          2:39.00    2:29.67  
  4 Carr, Ryan                   Az Goldrush          2:34.39    2:29.79  
  5 Yarbrough, Lawrence          Arizona Tita                    2:30.76  
  6 Nasewytewa, Lee              Arizona Sain         2:36.49    2:34.04  
  7 Jackson, Alden               Unattached                      2:34.51  
  8 Felix, Malachi               Unattached           2:55.00    2:40.67  
  9 Stanek, Christopher          Go The Dista         2:45.00    2:46.17  
 10 Wilson, Tyler                Arizona Elit         2:56.55    2:47.74  
 11 Overson, Ethan               Vail Vipers          3:03.78    3:02.53  
 12 Greene, Adagio               Az Goldrush          3:17.19    3:12.35  
 13 Kisiel, Collin               Vail Vipers          3:16.06    3:17.93  
 
1500 Meter Run Midget Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 4:22.58  1980        Tony Perez, Eugene, OR                    
     JO Meet: J 4:30.87  7/31/2005   Elias Gedyon, Quiet Fire                  
    AZ Assoc: A 4:43.15  6/22/1996   Billy Smith, UNA                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Yescas, Eddie                Az Goldrush          5:42.00    4:57.25  
  2 Pratt, Kenneth               Az Goldrush          5:29.26    5:25.54  
  3 Wilson, Tyler                Arizona Elit         5:50.36    6:01.94  
  4 VanDyke, Christian           Spartan Spee         5:46.00    6:13.33  
 
3000 Meter Run Midget Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 9:38.52  8/1/1998    Chris Dominic, San Lorenzo, CA            
     JO Meet: J 9:38.52  8/1/1998    Chris Dominic, San Lorenzo, CA            
    AZ Assoc: A 9:35.31  6/19/2001   Christian Clegg, AH                       
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Peterson, Josh               Arizona Blaz                   11:25.12  
  2 Overson, Ethan               Vail Vipers         12:25.00   12:27.15  
  3 VanDyke, Christian           Spartan Spee                   12:29.74  
  4 Miller, Jacob                Go The Dista        12:30.00   12:30.63  
 
80 Meter Hurdles (30") Midget Boys
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 11.74  7/26/1997   Kenny Lambe, Hilton Head, SC                
     JO Meet: J 11.74  7/26/1997   Kenny Lambe, Hilton Head, SC                
    AZ Assoc: A 12.46  7/16/2000   Marcus Clanton, LTC                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Smith, James                 AZ Flames TC           12.90      12.84   NWI 
  2 White, Keshaud               Do Right Cou           13.18      14.37   NWI 
  3 Simmons, Noah                AZ Flames TC           15.75      16.39   NWI 
  4 Gruenwald, Jacob             Arizona Chee           16.50      16.42   NWI 
 
4x100 Meter Relay Midget Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 47.54  7/15/2004   Dallas Blade, Arlington, TX                 
     JO Meet: J 47.75  7/31/1994   Glenarden TC, Upper Marlboro, MD            
                       B Haigler, K Lewis, H Jefferson, A Washington     
    AZ Assoc: A 50.56  5/18/2002   Arizona Cheetahs                            
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Mph TC  'A'                                         51.39      52.68  
     1) Kirk, Nasir                     2) Moss, Jeon                     
     3) Price, Juwaun                   4) Wilson, Tymere                 
  2 Alliance Youth Sports  'A'                                     57.96  
     1) Brown, Jamar                    2) Eubanks, Devin                 
     3) GilmoreII, Bryan                4) Hunter, Thayne                 
  3 Spartan Speedsters  'A'                           1:00.00      59.88  
     1) Fields, Isaiah                  2) Kenyon, Benjamin               
     3) Lamb, George                    4) Lopez, Isaiah                  
 -- Vail Vipers TC  'A'                                 59.08         DQ  
     1) Buntin, Cameron                 2) Huff, Ethan                    
     3) Kealoha, Brock                  4) Rodgers, Rodney                
 
4x400 Meter Relay Midget Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 3:47.50  7/31/1994   Glenarden TC, Upper Marlboro, MD          
                         B Haigler, K Lewis, H Jefferson, A Washington     
     JO Meet: J 3:47.50  7/31/1994   Glenarden TC, Upper Marlboro, MD          
                         B Haigler, K Lewis, H Jefferson, A Washington     
    AZ Assoc: A 4:11.08  6/8/2010    1048 Arizona Titans, 1048 AZ Titans       
                         P Kadiri, T Ross, A Sauls                         
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Arizona Titans  'A'                               4:49.00    4:25.38  
     1) Corrales, Jason                 2) Covington, Jacobe              
     3) Griffin, Marquis                4) Yarbrough, Lawrence            
  2 Mph TC  'A'                                       4:20.00    4:26.81  
     1) Kirk, Nasir                     2) Moss, Jeon                     
     3) Price, Juwaun                   4) Wilson, Tymere                 
  3 AZ Mustangs  'A'                                  4:56.89    4:39.42  
     1) Flores, Jacob                   2) Johnson, Plas                  
     3) Knighton, Darryl                4) Pearson, Darius                
 
High Jump Midget Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 1.75m  1979        David Mosley, Palo Alto, CA                 
     JO Meet: J 1.75m  1979        David Mosley, Palo Alto, CA                 
    AZ Assoc: A 1.66m  5/18/1985   Darren Reid, PP                             
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Simmons, Noah                AZ Flames TC           1.35m      1.35m    4-05.00 
  2 White, Carmayne              Do Right Cou                      1.30m    4-03.25 
  3 Jackson, Devion              Do Right Cou                      1.20m    3-11.25 
  4 Jensen, Grayson              Arizona Puma           1.00m      1.10m    3-07.25 
 
Long Jump Midget Boys
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 5.51m  7/30/2005   Matthew Green, Mon Valley                   
     JO Meet: J 5.51m  7/30/2005   Matthew Green, Mon Valley                   
    AZ Assoc: A 5.45m  5/18/1994   Galindo Godinez, SS                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Griffin, Marquis             Arizona Tita           4.54m      4.95m   NWI  16-03.00 
  2 Anderson, Drake              Arizona Chee           4.57m      4.88m   NWI  16-00.25 
  3 Ammons, DJ                   Arizona Elit                      4.79m   NWI  15-08.75 
  4 England, Joshua              Arizona Risi                      4.73m   NWI  15-06.25 
  5 Taylor, Jaelon               Arizona Risi                      4.59m   NWI  15-00.75 
  6 Simmons, Noah                AZ Flames TC           4.36m      4.53m   NWI  14-10.50 
  7 Parker, Jordin               Arizona Chee           3.96m      4.33m   NWI  14-02.50 
  8 West, Jaden                  Az Goldrush                       4.31m   NWI  14-01.75 
  9 Kealoha, Brock               Vail Vipers            3.71m      4.27m   NWI  14-00.25 
 10 Huff, Ethan                  Vail Vipers            3.77m      4.26m   NWI  13-11.75 
 11 Hodges, Demetrius            Mph TC                            4.09m   NWI  13-05.00 
 12 Gruenwald, Jacob             Arizona Chee           3.66m      4.07m   NWI  13-04.25 
 13 WalkerJr, Marvin             Mph TC                            4.06m   NWI  13-04.00 
 14 Covington, Jacobe            Arizona Tita                      4.01m   NWI  13-02.00 
 15 Windfield, Samuel            Arizona Spee           3.82m      3.94m   NWI  12-11.25 
 16 Delgado, Jason               Arizona Chee                      3.89m   NWI  12-09.25 
 17 Kenyon, Benjamin             Spartan Spee           3.50m      3.82m   NWI  12-06.50 
 18 Buntin, Cameron              Vail Vipers                       3.64m   NWI  11-11.50 
 19 Johnson, Andre               Az Goldrush                       3.61m   NWI  11-10.25 
 20 Taylor, Kiondre              Arizona Chee                      3.56m   NWI  11-08.25 
 21 Govan, Aiden                 Spartan Spee           2.50m      3.45m   NWI  11-04.00 
 22 Reeves, Ceth                 Arizona Elit           3.21m      2.90m   NWI   9-06.25 
 
Shot Put 6 lb. Midget Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 14.70m  7/28/2006   Ashton Henderson, 09-Tulsa Exp             
     JO Meet: J 15.77m  8/2/2009    Aaron Hanna, 14 Miami Dade TC              
    AZ Assoc: A 13.11m  7/16/1994   Clay Olsen, UNA                            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Mack, Semahja                Unattached             8.68m      8.46m   27-09.25 
  2 Lamb, George                 Spartan Spee           8.50m      8.36m   27-05.25 
  3 King, Emery                  AZ Flames TC           6.18m      8.04m   26-04.50 
  4 Shaffer, William             Do Right Cou                      8.02m   26-03.75 
  5 Motes, Matthew               Arizona Chee                      7.60m   24-11.25 
  6 Moore, KeAndre               Mph TC                            7.54m   24-09.00 
  7 Grubbs, Tyson                AZ Flames TC           7.95m      7.36m   24-01.75 
  8 Womack, Jasper               Alliance You           6.59m      5.95m   19-06.25 
  9 Shaver, Austin               AZ Mustangs            5.93m      5.65m   18-06.50 
 
Discus Throw 1kg Midget Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 38.62m  7/28/1994   Phillip Tabor, Ardmore, OK                 
     JO Meet: J 39.32m  7/30/2009   Aaron Hanna, 14 Miami Dade TC              
    AZ Assoc: A 31.44m  7/16/1994   Clay Olsen, UNA                            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Mack, Semahja                Unattached            21.49m     23.97m      78-08 
  2 King, Emery                  AZ Flames TC          18.91m     20.41m      66-11 
  3 Motes, Matthew               Arizona Chee                     17.80m      58-05 
  4 White, Carmayne              Do Right Cou                     15.28m      50-01 
  5 Shaver, Austin               AZ Mustangs           13.08m     13.79m      45-03 
 
Javelin Throw 300g Midget Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 54.53m  7/21/2006   Aaron Potter, Eugene, OR                   
     JO Meet: J 51.98m  7/30/2009   Armand Shyne, 14-38 3M Track C             
    AZ Assoc: A 46.40m  5/3/2009    Aaron Ramirez, Unattached                  
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Smith, James                 AZ Flames TC          42.77m     40.81m     133-11 
  2 Naisant, Carlan              AZ Flames TC          42.85m     40.00m     131-03 
  3 White, Carmayne              Do Right Cou                     30.35m      99-07 
  4 King, Emery                  AZ Flames TC          32.77m     29.45m      96-07 
  5 Huff, Ethan                  Vail Vipers           27.18m     28.96m      95-00 
  6 Grubbs, Tyson                AZ Flames TC          28.43m     27.25m      89-05 
  7 Rodgers, Rodney              Vail Vipers           27.41m     25.66m      84-02 
  8 Moore, KeAndre               Mph TC                           24.89m      81-08 
  9 Flores, Jacob                AZ Mustangs           21.17m     21.84m      71-08 
 10 Motes, Matthew               Arizona Chee                     20.71m      67-11 
 11 Johnson, Anthony             Mph TC                           20.41m      66-11 
 12 Kisiel, Collin               Vail Vipers           16.46m     19.13m      62-09 
 13 Shaver, Austin               AZ Mustangs           16.87m     17.44m      57-03 
 14 Overson, Ethan               Vail Vipers                      17.39m      57-01 
 15 Hunter, Thayne               Alliance You                     17.35m      56-11 
 16 GilmoreII, Bryan             Alliance You                     15.78m      51-09 
 17 VanDyke, Christian           Spartan Spee                     13.14m      43-01 
 18 Womack, Jasper               Alliance You                     11.77m      38-07 
 
100 Meter Dash Youth Boys
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 10.94  7/28/2000   Michael Grant, GA                           
     JO Meet: J 10.94  7/28/2000   Michael Grant, GA                           
    AZ Assoc: A 11.23  6/24/1990   Trevor Wells, FFS                           
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Reed-Campos, Micah           Alliance You           11.92      12.00   NWI  6 
  2 Flores, Nathan               Arizona Risi           12.11      12.21   NWI  6 
  3 Brandon, Austyn              AZ Flames TC           12.22      12.28   NWI  6 
  4 MacKey, Demarrian            Do Right Cou           11.90      12.40   NWI  6 
  5 White, Rakevion              Do Right Cou           12.48      12.60   NWI  5 
  6 Sauls, Aaron                 Arizona Tita           12.16      12.65   NWI  6 
  7 Boyd II, Stacey              Arizona Chee           12.00      12.66   NWI  6 
  8 Green, Hayes                 Arizona Chee                      12.75   NWI  1 
  9 Williams, Dereck             Arizona Chee           12.80      12.77   NWI  5 
 10 Jackson, Deyton              Unattached                        12.85   NWI  1 
 11 Beckon, Bryan                Arizona Tita           12.32      12.86   NWI  6 
 11 Kadiri, Prince               Arizona Tita           12.34      12.86   NWI  5 
 13 Andrews, JaWuan              AZ Mustangs            12.74      12.87   NWI  5 
 14 Williams, Robert             Do Right Cou           12.45      12.99   NWI  5 
 15 Lee, N-Gai Imani             Arizona Chee           13.00      13.01   NWI  5 
 15 Brown, Elijah                AZ Mustangs            13.13      13.01   NWI  4 
 17 Jones, DeMontay              Arizona Risi           12.23      13.09   NWI  6 
 18 Woodberry, Antwaun           Arizona Risi           13.30      13.16   NWI  4 
 19 Joiner, Jamarye              Vail Vipers            13.33      13.19   NWI  4 
 20 Anderson, Marquis            Arizona Risi           14.08      13.21   NWI  3 
 21 Lindsey, Shyheim             Mph TC                 13.20      13.26   NWI  4 
 22 Green, Jaylon                AZ Mustangs            13.45      13.32   NWI  4 
 23 Taylor, Cameron              Arizona Risi           13.34      13.42   NWI  4 
 24 Okafor, Akachi               Phoenix Bobc           14.01      13.48   NWI  3 
 25 Prince, Gerren               Arizona Tita           13.99      13.78   NWI  3 
 26 Laffitte, Jelani             Mph TC                 14.59      14.03   NWI  3 
 27 Exum, Kellen                 Phoenix Bobc           13.02      14.05   NWI  4 
 28 Wickens, Jack                AZ Flames TC           14.11      14.14   NWI  3 
 29 Franklin, Tyler              Arizona Risi           14.40      14.19   NWI  3 
 30 Elmorejr, Andre              Do Right Cou                      14.23   NWI  1 
 31 Thomas, Kenneth              Arizona Puma           14.52      14.76   NWI  3 
 32 Hodges, Gary                 Mph TC                 14.43      14.97   NWI  3 
 33 Pagliuca, Santino            Alliance You           15.21      15.14   NWI  2 
 34 Hinkley, Nathan              Arizona Sain           15.20      15.21   NWI  2 
 35 Trussell, Naki               Arizona Sain           15.35      15.37   NWI  2 
 36 Gardner, McKay               Phoenix Bobc           16.22      15.60   NWI  2 
 37 Diaz, Jonah                  Alliance You                      15.88   NWI  1 
 38 Gwin, Isaiah                 Phoenix Bobc           15.45      15.93   NWI  2 
 39 Gould, Tavian                Unattached             16.00      16.14   NWI  2 
 40 Chisholm, Kevin              Alliance You           16.80      16.52   NWI  2 
 
200 Meter Dash Youth Boys
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 21.84              Michael Grant, GA                           
     JO Meet: J 21.84              Michael Grant, GA                           
    AZ Assoc: A 23.16  7/7/1999    Darius Cade, AC                             
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Boyd II, Stacey              Arizona Chee           24.00      24.46   NWI  7 
  2 Sauls, Aaron                 Arizona Tita           24.83      24.56   NWI  7 
  3 MacKey, Demarrian            Do Right Cou           25.50      24.77   NWI  6 
  4 Brandon, Austyn              AZ Flames TC           24.50      24.85   NWI  7 
  5 Flores, Nathan               Arizona Risi           25.01      24.88   NWI  7 
  6 Burks, Cade                  Arizona Chee           24.00      25.06   NWI  7 
  7 Beckon, Bryan                Arizona Tita           24.85      25.35   NWI  7 
  8 Griffin, DaJon               Arizona Sain           25.48      25.70   NWI  6 
  9 Andrews, JaWuan              AZ Mustangs            25.74      26.16   NWI  6 
 10 Kadiri, Prince               Arizona Tita           25.71      26.19   NWI  6 
 11 Williams, Dereck             Arizona Chee           27.00      26.20   NWI  5 
 12 Anderson, Marquis            Arizona Risi           26.38      26.23   NWI  6 
 13 Jones, DeMontay              Arizona Risi           25.28      26.29   NWI  7 
 14 Williams, Robert             Do Right Cou           25.67      26.34   NWI  6 
 15 Stephens, Anthony            Arizona Sain           25.62      26.36   NWI  6 
 16 Brown, Elijah                AZ Mustangs            27.03      26.54   NWI  5 
 17 Lee, N-Gai Imani             Arizona Chee           28.00      26.66   NWI  4 
 17 Hayes-Green, Trevell         Arizona Chee           26.50      26.66   NWI  5 
 19 Jackson, Deyton              Unattached                        26.67   NWI  1 
 20 Robbins, Collin              Arizona Spee           26.91      26.71   NWI  5 
 21 Lindsey, Shyheim             Mph TC                 26.54      26.87   NWI  5 
 22 Taylor, Cameron              Arizona Risi           27.63      27.27   NWI  4 
 23 Williams, Treyvon            Arizona Sain           27.33      27.41   NWI  5 
 24 Woodberry, Antwaun           Arizona Risi           26.78      27.93   NWI  5 
 25 Exum, Kellen                 Phoenix Bobc           27.75      28.23   NWI  4 
 26 Prince, Gerren               Arizona Tita           29.50      28.48   NWI  3 
 27 Green, Jaylon                AZ Mustangs            27.93      28.71   NWI  4 
 28 Goll, David                  Phoenix Bobc           29.66      28.78   NWI  3 
 29 Beech, William               Spartan Spee           29.34      29.00   NWI  3 
 30 Bylbie, Martin               Spartan Spee           28.20      29.91   NWI  4 
 31 Gardner, McKay               Phoenix Bobc           32.04      31.83   NWI  2 
 32 Frazier, Derrick             Spartan Spee           31.46      32.38   NWI  3 
 33 Hinkley, Nathan              Arizona Sain           31.69      32.40   NWI  2 
 34 Trussell, Naki               Arizona Sain           31.49      32.43   NWI  2 
 35 Pagliuca, Santino            Alliance You           31.89      33.67   NWI  2 
 36 Diaz, Jonah                  Alliance You                      34.25   NWI  1 
 37 Gould, Tavian                Unattached             34.00      34.38   NWI  2 
 38 Chisholm, Kevin              Alliance You           34.09      36.05   NWI  2 
 
400 Meter Dash Youth Boys
============================================================================
 Nat'l Youth: N 47.16  8/1/1993    W.Obea Moore, Los Angeles, CA               
     JO Meet: J 47.16  8/1/1993    W.Obea Moore, Los Angeles, CA               
    AZ Assoc: A 52.15  6/8/1996    Darren Matthews, AC                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Burks, Cade                  Arizona Chee           55.00      54.59   5 
  2 VanHofwegen, Tanner          Az Goldrush            57.59      55.79   5 
  3 MacKey, Demarrian            Do Right Cou           58.00      56.01   5 
  4 Vidavre, Marciano            Arizona Chee           56.00      57.07   5 
  5 Taylor, Cameron              Arizona Risi         1:00.66      57.83   4 
  5 Flores, Nathan               Arizona Risi           58.89      57.83   4 
  7 Stephens, Anthony            Arizona Sain           58.47      58.11   5 
  8 Williams, Robert             Do Right Cou           58.00      58.35   5 
  9 Griffin, DaJon               Arizona Sain         1:01.54      59.95   4 
 10 Williams, Treyvon            Arizona Sain         1:01.87    1:00.39   4 
 11 Anderson, Marquis            Arizona Risi           58.87    1:00.74   5 
 12 Little, Dakel                Pops TC              1:02.57    1:00.91   3 
 13 Lindsey, Shyheim             Mph TC                 59.58    1:01.18   4 
 14 Hawkins, Makari              Do Right Cou         1:00.00    1:02.43   4 
 15 Woodberry, Antwaun           Arizona Risi         1:02.50    1:02.55   4 
 16 Jones, DeMontay              Arizona Risi         1:01.21    1:02.64   4 
 17 Goll, David                  Phoenix Bobc         1:05.00    1:03.47   3 
 18 Franklin, Tyler              Arizona Risi         1:04.74    1:05.56   3 
 19 Okafor, Akachi               Phoenix Bobc         1:06.98    1:06.51   3 
 20 Prince, Gerren               Arizona Tita         1:14.17    1:06.97   2 
 21 Wickens, Jack                AZ Flames TC         1:05.88    1:07.00   3 
 22 Frazier, Derrick             Spartan Spee         1:10.09    1:09.27   2 
 23 Carr, Nikolas                Huron Athlet         1:20.00    1:10.92   2 
 24 Trussell, Naki               Arizona Sain                    1:13.63   1 
 25 Pagliuca, Santino            Alliance You                    1:16.64   1 
 26 Gould, Tavian                Unattached           1:23.00    1:21.94   1 
 
800 Meter Run Youth Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 1:56.36  7/1/2001    Cody Harper, Albuquerque, NM              
     JO Meet: J 1:56.36  7/1/2001    Cody Harper, Albuquerque, NM              
    AZ Assoc: A 2:04.67  6/18/1996   Darren Matthews, AC                       
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Burks, Cade                  Arizona Chee         2:10.00    2:10.64  
  2 Vidavre, Marciano            Arizona Chee         2:20.00    2:12.48  
  3 Hawkins, Makari              Do Right Cou         2:20.00    2:19.15  
  4 Jarmon, Scieneaux            Az Goldrush          2:20.00    2:20.90  
  5 Kadiri, Prince               Arizona Tita         2:25.27    2:22.49  
  6 Robbins, Collin              Arizona Spee         2:29.41    2:24.95  
  7 Hornbaker, Austin            Arizona Chee                    2:29.34  
  8 Johnson, Michael             Unattached           2:20.00    2:31.03  
  9 Nguyn, John                  Go The Dista         2:26.00    2:31.94  
 10 VanDyke, Charles             Spartan Spee         2:39.24    2:34.26  
 11 Frazier, Derrick             Spartan Spee         2:55.00    2:35.09  
 12 Franklin, Tyler              Arizona Risi                    2:37.55  
 13 Carr, Nikolas                Huron Athlet         2:50.00    2:46.13  
 14 Rodrigues, Jacob             Az Goldrush          2:39.00    2:52.25  
 15 Otis, Tyler                  Unattached           2:51.88    2:53.50  
 16 Chichester, Justin           Phoenix Bobc                    3:09.16  
 
1500 Meter Run Youth Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 4:04.72  7/10/1983   Jason Lienau, Eugene,OR                   
     JO Meet: J 4:05.25  7/29/2007   Elias Gedyon, 16 33 Quiet Fire            
    AZ Assoc: A 4:21.76  5/23/1980   Jeff Cannada, AP                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Caruso, Nicolas              Arizona Blaz         4:59.00    5:00.11  
  2 Hawkins, Makari              Do Right Cou         5:26.00    5:05.98  
  3 Vidavre, Marciano            Arizona Chee         5:00.00    5:15.20  
  4 Aston, Cameron               Az Goldrush          5:25.25    5:16.00  
  5 VanDyke, Charles             Spartan Spee         5:22.68    5:16.82  
  6 Otis, Tyler                  Unattached           5:50.84    5:52.02  
  7 Rodrigues, Jacob             Az Goldrush          5:39.00    6:03.05  
 
3000 Meter Run Youth Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 9:08.13  8/1/2009    Erik Garcia, McFarland TC                 
     JO Meet: J 9:08.13  8/1/2009    Erik Garcia, 14-46-McFarland              
    AZ Assoc: A 9:28.80  4/20/1985   Manuel Archibeque, JOM                    
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Caruso, Nicolas              Arizona Blaz        10:24.00   10:26.00  
  2 Nguyn, John                  Go The Dista        11:30.00   11:06.35  
  3 Garcia, Luke                 Coldwater Ex                   12:54.43  
  4 Lomayestewa, Trey            Unattached                     13:24.46  
  5 Chichester, Justin           Phoenix Bobc                   13:35.90  
 
100 Meter Hurdles (33" ) Youth Boys
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 12.94  7/28/1991   Tyrone Butterfield, Miami, FL               
     JO Meet: J 12.94  7/28/1991   Tyrone Butterfield, Miami, FL               
    AZ Assoc: A 13.81  5/18/2002   Marcus Clanton, PBC                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 White, Rakevion              Do Right Cou           14.74      14.79   NWI  2 
  2 Hornbaker, Austin            Arizona Chee           14.00      15.08   NWI  3 
  3 Rahman, Samir                Phoenix Bobc           15.45      15.77   NWI  2 
  4 Adams III, Edwin             Arizona Chee           16.00      16.36   NWI  3 
  5 Stokes, Justis               Arizona Chee                      18.60   NWI  1 
  6 Kilonzo, Kwame               Pops TC                20.90      20.30   NWI  3 
  7 Hale, Jaden                  Pops TC                22.95      21.95   NWI  1 
  8 Moreland, Shamar             Do Right Cou           16.36      22.22   NWI  2 
  9 Gardner, McKay               Phoenix Bobc           17.88      22.58   NWI  2 
 10 Bylbie, Martin               Spartan Spee           21.50      23.10   NWI  1 
 
200 Meter Hurdles (30") Youth Boys
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 23.99  8/3/2003    Trey Charles, Smyrna, GA                    
     JO Meet: J 23.99  8/3/2003    Trey Charles, Smyrna, GA                    
    AZ Assoc: A 25.43  3/13/2010   Tivin Mayfield, AC                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 White, Rakevion              Do Right Cou           27.00      29.27   NWI  4 
  2 Williams, Dereck             Arizona Chee                      29.94   NWI  2 
  3 Adams III, Edwin             Arizona Chee           32.00      30.34   NWI  3 
  4 Moreland, Shamar             Do Right Cou           28.67      32.50   NWI  4 
  5 Little, Dakel                Pops TC                31.60      32.89   NWI  3 
  6 Kilonzo, Kwame               Pops TC                31.74      33.80   NWI  3 
  7 Stokes, Justis               Arizona Chee                      33.87   NWI  1 
  8 Thomas, Kenneth              Arizona Puma           34.29      35.67   NWI  3 
 
4x100 Meter Relay Youth Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 43.25  8/3/2003    Florida Elite TC, Orlando, FL               
                       Walter Dix, Michael Dowdell, Joshua Wimbley, David
     JO Meet: J 43.25  8/3/2003    Florida Elite TC, Orlando, FL               
                       Walter Dix, Michael Dowdell, Joshua Wimbley, David
    AZ Assoc: A 46.08  6/13/2004   Do Right                                    
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Arizona Cheetahs Track CL  'A'                      46.00      48.10  
     1) Boyd II, Stacey                 2) Burks, Cade                    
     3) Hayes-Green, Trevell            4) Williams, Dereck               
 -- Arizona Titans  'A'                                 47.00        DNF  
     1) Beckon, Bryan                   2) Kadiri, Prince                 
     3) Prince, Gerren                  4) Sauls, Aaron                   
 
4x800 Meter Relay Youth Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 8:24.03  7/27/2005   12-Wildcat Youth Sports, Wildcat Youth Sp 
                         T Wilson, S Warren, J Burkley, H Shephard III     
     JO Meet: J 8:24.03  7/27/2005   12-Wildcat Youth Sports, Wildcat Youth Sp 
                         T Wilson, S Warren, J Burkley, H Shephard III     
    AZ Assoc: A 9:26.09  7/14/2003   Do Right                                  
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Az Goldrush  'A'                                 10:14.00   10:52.15  
     1) Aston, Cameron                  2) Jarmon, Scieneaux              
     3) Rodrigues, Jacob                4) VanHofwegen, Tanner            
 
High Jump Youth Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 1.94m  7/29/1993   Grayson Galloway, Brevard, NC               
     JO Meet: J 1.94m  7/29/1993   Grayson Galloway, Brevard, NC               
    AZ Assoc: A 1.80m  7/16/1994   Sam Upton, TTB                              
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Hornbaker, Austin            Arizona Chee                      1.60m    5-03.00 
  2 Adams III, Edwin             Arizona Chee                      1.45m    4-09.00 
  2 Rahman, Samir                Phoenix Bobc           1.50m      1.45m    4-09.00 
  4 Naisant, Marcus              AZ Flames TC           1.55m     J1.45m    4-09.00 
  5 Moreland, Shamar             Do Right Cou                      1.40m    4-07.00 
  6 Stokes, Justis               Arizona Chee                      1.35m    4-05.00 
  7 Kilonzo, Kwame               Pops TC                1.26m     J1.35m    4-05.00 
  8 Bylbie, Martin               Spartan Spee           1.30m      1.25m    4-01.25 
  9 Shadd, Nigel                 Arizona Chee                      1.20m    3-11.25 
 -- Wickens, Jack                AZ Flames TC           1.20m         NH            
 
Long Jump Youth Boys
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 6.68m  7/29/2007   Javier Rodriguez, 04 Alpha Omega E          
     JO Meet: J 6.68m  7/29/2007   Javier Rodriguez, 04 Alpha Omega E          
    AZ Assoc: A 6.58m  7/16/2000   Kaybrin Stevenson, AC                       
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Brandon, Austyn              AZ Flames TC           4.55m      5.83m   NWI  19-01.50 
  2 Boyd II, Stacey              Arizona Chee           4.88m      5.63m   NWI  18-05.75 
  3 Lee, N-Gai Imani             Arizona Chee                      5.50m   NWI  18-00.50 
  4 Rahman, Samir                Phoenix Bobc           5.35m     J5.50m   NWI  18-00.50 
  5 Lindsey, Shyheim             Mph TC                 5.25m      5.44m   NWI  17-10.25 
  6 Taylor, Cameron              Arizona Risi                     J5.44m   NWI  17-10.25 
  7 Hayes-Green, Trevell         Arizona Chee           4.88m      5.10m   NWI  16-08.75 
  8 Jones, DeMontay              Arizona Risi                      5.07m   NWI  16-07.75 
  9 Joiner, Jamarye              Vail Vipers            4.66m      5.00m   NWI  16-05.00 
 10 Anderson, Marquis            Arizona Risi                      4.94m   NWI  16-02.50 
 11 Brown, Elijah                AZ Mustangs                       4.90m   NWI  16-01.00 
 12 Adams III, Edwin             Arizona Chee                      4.85m   NWI  15-11.00 
 13 Woodberry, Antwaun           Arizona Risi                      4.56m   NWI  14-11.50 
 14 Hodges, Gary                 Mph TC                            4.51m   NWI  14-09.75 
 15 Wickens, Jack                AZ Flames TC           3.98m      4.27m   NWI  14-00.25 
 16 Bylbie, Martin               Spartan Spee           4.20m      4.15m   NWI  13-07.50 
 17 Gardner, McKay               Phoenix Bobc                      4.11m   NWI  13-06.00 
 18 Stokes, Justis               Arizona Chee                      4.00m   NWI  13-01.50 
 19 VanDyke, Charles             Spartan Spee                      3.71m   NWI  12-02.25 
 20 Shaver, William              AZ Mustangs            4.05m      3.70m   NWI  12-01.75 
 21 Okafor, Akachi               Phoenix Bobc           3.99m      3.69m   NWI  12-01.25 
 22 Chichester, Justin           Phoenix Bobc                      3.49m   NWI  11-05.50 
 
Triple Jump Youth Boys
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 13.41m  1980        Michael Martin                             
     JO Meet: J 13.19m  7/27/2006   Kason Covington, 11 YMCA TEAM IDA          
    AZ Assoc: A 12.57m  7/14/2003   Ashtyn Lamb, AC                            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Hayes-Green, Trevell         Arizona Chee          10.00m     11.19m   NWI  36-08.50 
 
Shot Put 4kg Youth Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 19.29m  7/28/1996   Chris Sprague, Houston, TX                 
     JO Meet: J 17.66m  7/30/1994   Van Mounts, Bakersfield, CA                
    AZ Assoc: A 15.68m  6/7/1992    Danny Righetti, UNA                        
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Jones, Hunter                Tonto Apache          14.22m     13.95m   45-09.25 
  2 Elmorejr, Andre              Do Right Cou          12.80m     12.40m   40-08.25 
  3 King, Elliot                 AZ Flames TC          10.94m     11.42m   37-05.75 
  4 Jones, Tyson                 Tonto Apache          10.80m     10.30m   33-09.50 
  5 Beech, William               Spartan Spee           9.08m      9.95m   32-07.75 
  6 Shaver, Ryan                 Phoenix Bobc           9.13m      9.62m   31-06.75 
  7 Dowlearn, Wiliam             AZ Mustangs           10.45m      9.40m   30-10.25 
  8 Joiner, Jamarye              Vail Vipers            8.25m      8.89m   29-02.00 
  9 Thomas, Kenneth              Arizona Puma           9.00m      8.79m   28-10.25 
 10 Corrales, Jose               Arizona Tita           7.91m      8.12m   26-07.75 
 11 Cofield, David               Spartan Spee           8.81m      7.88m   25-10.25 
 12 Gwin, Isaiah                 Phoenix Bobc           7.23m      6.73m   22-01.00 
 13 Gill, Richard                Arizona Chee                      6.22m   20-05.00 
 14 Widney, Riley                Arizona Puma           6.96m      5.69m   18-08.00 
 
Discus Throw 1kg Youth Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 61.52m  6/3/1995    Joel Armitage, Ralston, NE                 
     JO Meet: J 57.63m  8/2/2009    Grant Hill, 06-09 Huntsville               
    AZ Assoc: A 46.58m  5/24/1992   Danny Righetti, UNA                        
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Elmorejr, Andre              Do Right Cou          41.15m     39.14m     128-05 
  2 King, Elliot                 AZ Flames TC          32.25m     36.62m     120-02 
  3 Shaver, Ryan                 Phoenix Bobc          32.44m     32.17m     105-06 
  4 Dowlearn, Wiliam             AZ Mustangs           32.32m     31.56m     103-06 
  5 Cofield, David               Spartan Spee          31.75m     30.13m      98-10 
  6 Beech, William               Spartan Spee          30.00m     29.07m      95-04 
  7 Widney, Riley                Arizona Puma          19.98m     22.57m      74-00 
  8 Gill, Richard                Arizona Chee                     19.74m      64-09 
  9 Corrales, Jose               Arizona Tita                     18.36m      60-03 
 10 Gwin, Isaiah                 Phoenix Bobc          20.47m     18.04m      59-02 
 
Javelin Throw 600g Youth Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 59.73m  6/5/2008    Adam Sparks, Unatt Tuscalossa, AL          
     JO Meet: J 56.23m  7/25/2008   David Reinhardt, Unatt Three Riv           
    AZ Assoc: A 51.02m  6/11/2006   Chris Rodriquez, TE                        
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 King, Elliot                 AZ Flames TC          38.70m     39.19m     128-07 
  2 Shaver, Ryan                 Phoenix Bobc          32.17m     37.55m     123-02 
  3 Joiner, Jamarye              Vail Vipers           35.23m     34.64m     113-08 
  4 Naisant, Marcus              AZ Flames TC          36.44m     34.62m     113-07 
  5 Moreland, Shamar             Do Right Cou                     33.19m     108-11 
  6 Rahman, Samir                Phoenix Bobc                     30.53m     100-02 
  7 Elmorejr, Andre              Do Right Cou          29.57m     30.45m      99-11 
  8 Corrales, Jose               Arizona Tita          20.81m     27.09m      88-10 
  9 Dowlearn, Wiliam             AZ Mustangs           24.37m     26.06m      85-06 
 10 Otis, Tyler                  Unattached                       22.69m      74-05 
 11 Cofield, David               Spartan Spee          20.30m     20.66m      67-09 
 12 Gill, Richard                Arizona Chee                     16.96m      55-08 
 13 Widney, Riley                Arizona Puma          16.02m     14.75m      48-05 
 
3000 Meter Race Walk Youth Boys
================================================================================
 Nat'l Youth: N 13:42.07  7/22/2008   Tyler Sorensen, 38 Pleasanton H          
     JO Meet: J 13:42.07  7/22/2008   Tyler Sorensen, 38 Pleasanton H          
    AZ Assoc: A 14:00.50  6/4/1988    William Jenkins, DH                      
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Otis, Tyler                  Unattached          19:39.76   18:48.96  
  2 Gill, Richard                Arizona Chee                   22:07.01  
 
100 Meter Dash Intermediate Boys
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 10.51  7/28/2006   Jeremy Rankin, Unattached                   
     JO Meet: J 10.51  7/28/2006   Jeremy Rankin, Unattached                   
    AZ Assoc: A 10.67  7/14/2003   Keegan Herring, ARS                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Reed-Campos, Isaiah          Alliance You           11.78      11.78   NWI  2 
  2 Carr, Rickey                 Huron Athlet           11.70      12.19   NWI  2 
  3 Bender, Adam                 Arizona Elit           12.31      12.49   NWI  2 
  4 Patterson, Christopher       Spartan Spee           12.19      12.52   NWI  2 
  5 BenjaminIII, Joshua          Arizona Risi           12.47      12.59   NWI  2 
  6 Dennis-King, Darion          Arizona Chee                      13.12   NWI  1 
  7 Benton, Daniel               Alliance You           12.65      13.15   NWI  2 
  8 Chisholm, Thomas             Alliance You           13.75      13.91   NWI  2 
  9 Bowser, Joshua               Spartan Spee                      14.56   NWI  1 
 10 Cuevas, Guy                  Arizona Tita           15.81      16.10   NWI  1 
 
200 Meter Dash Intermediate Boys
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 21.10  7/29/1995   W. Obea Moore, Los Angeles, CA              
     JO Meet: J 21.10  7/29/1995   W. Obea Moore, Los Angeles, CA              
    AZ Assoc: A 21.64  7/14/2003   Keegan Herring, ARS                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Reed-Campos, Isaiah          Alliance You           24.24      24.16   NWI  2 
  2 Tipton, Rico                 Spartan Spee           25.90      24.82   NWI  2 
  3 Bender, Adam                 Arizona Elit           25.32      25.16   NWI  2 
  4 Patterson, Christopher       Spartan Spee           25.25      25.90   NWI  2 
  5 BenjaminIII, Joshua          Arizona Risi           25.59      25.95   NWI  2 
  6 Dennis-King, Darion          Arizona Chee                      26.51   NWI  1 
  7 Alexander, Austin            Vail Vipers                       26.52   NWI  1 
  8 Bounds, Michael              Spartan Spee           26.30      26.54   NWI  2 
  9 Benton, Daniel               Alliance You           26.43      26.76   NWI  2 
 10 Cuevas, Guy                  Arizona Tita           31.97      34.78   NWI  1 
 
400 Meter Dash Intermediate Boys
============================================================================
 Nat'l Youth: N 45.99  7/29/1995   W. Obea Moore, Los Angeles, CA              
     JO Meet: J 45.99  7/29/1995   W. Obea Moore, Los Angeles, CA              
    AZ Assoc: A 49.30  6/12/2001   Michael Hilbe, AST                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Carr, Rickey                 Huron Athlet           53.50      55.15   2 
  2 Montufar, Robert             Arizona Chee           56.00      55.77   2 
  3 Reed-Campos, Isaiah          Alliance You                      57.33   1 
  4 Bounds, Michael              Spartan Spee           58.59      58.30   2 
  5 Alexander, Austin            Vail Vipers          1:02.54      58.55   1 
  6 BenjaminIII, Joshua          Arizona Risi           59.96    1:01.19   2 
  7 Patterson, Christopher       Spartan Spee           59.62    1:02.10   2 
  8 Cuevas, Guy                  Arizona Tita         1:13.64    1:14.95   1 
 
800 Meter Run Intermediate Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 1:50.51  7/28/2007   Howard Shepard, 26 Texas Stars T          
     JO Meet: J 1:50.51  7/28/2007   Howard Shepard, 26 Texas Stars T          
    AZ Assoc: A 1:57.23  6/12/2001   Michael Hilbe, AST                        
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Montufar, Robert             Arizona Chee         2:20.00    2:12.72  
  2 Fuel, Isaih                  Unattached           2:19.00    2:18.72  
  3 Otis, Tim                    Unattached           2:15.00    2:23.02  
  4 Cuevas, Guy                  Arizona Tita                    2:39.86  
 
1500 Meter Run Intermediate Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 3:54.02  7/29/2007   Nathan Mathabane, 13 unattached           
     JO Meet: J 3:54.02  7/29/2007   Nathan Mathabane, 13 unattached           
    AZ Assoc: A 4:04.00  2/13/1982   Steve Scocco, AP                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Otis, Tim                    Unattached           4:36.25    4:45.11  
  2 Montufar, Robert             Arizona Chee         5:50.00    4:45.36  
 
3000 Meter Run Intermediate Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 8:27.00  7/23/1993   Billy Harper, Philomath, OR               
     JO Meet: J 8:27.00  7/23/1993   Billy Harper, Philomath, OR               
    AZ Assoc: A 9:04.90  7/16/1989   Theodore Martin, NARR                     
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Otis, Tim                    Unattached          10:23.23   10:23.93  
 
110 Meter Hurdles (39" ) Intermediate Boys
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 13.74  7/29/2007   Wayne Davis II, 13 Hurdles First            
     JO Meet: J 13.74  7/29/2007   Wayne Davis II, 13 Hurdles First            
    AZ Assoc: A 14.73  5/22/2004   Marcus Clanton, AH                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Tipton, Rico                 Spartan Spee           20.09      19.49   NWI 
  2 Alexander, Austin            Vail Vipers            19.34      19.67   NWI 
 
4x100 Meter Relay Intermediate Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 40.90  7/27/1997   Los Angeles Jets, Los Angeles, CA           
                       Daniel Mentuhotep, Warren Rogers, Dashaun McCullou
     JO Meet: J 40.90  7/27/1997   Los Angeles Jets, Los Angeles, CA           
                       Daniel Mentuhotep, Warren Rogers, Dashaun McCullou
    AZ Assoc: A 43.02  6/10/1990   Track Arizona                               
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Spartan Speedsters  'A'                             52.00      50.00  
     1) Bounds, Michael                 2) Cofield, Chris                 
     3) Patterson, Christopher          4) Tipton, Rico                   
 
High Jump Intermediate Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 2.15m  8/1/1992    Eric Bishop, Chatsworth, GA                 
     JO Meet: J 2.15m  8/1/1992    Eric Bishop, Chatsworth, GA                 
    AZ Assoc: A 2.04m  6/11/1994   Mateo Mantano, FFS                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Tipton, Rico                 Spartan Spee           1.75m      1.70m    5-07.00 
 
Shot Put 12 lb. Intermediate Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 19.29m  7/26/1996   Chris Sprague, Eugene OR                   
     JO Meet: J 19.29m  7/26/1996   Chris Sprague, Eugene OR                   
    AZ Assoc: A 16.28m  6/18/2000   Tomas Navarro, UNA                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Chisholm, Thomas             Alliance You          10.12m     10.43m   34-02.75 
  2 Wright, Douglas              Spartan Spee          10.97m     10.12m   33-02.50 
  3 Bowser, Joshua               Spartan Spee                      6.63m   21-09.00 
 
Discus Throw 1.6kg Intermediate Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 54.58m  7/26/2007   Daniel Block, 07 21 Unattached             
     JO Meet: J 54.58m  7/26/2007   Daniel Block, 07 21 Unattached             
    AZ Assoc: A 49.93m  5/3/2009    Jeremy Tuttle, Unattached                  
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Wright, Douglas              Spartan Spee          30.18m     34.74m     114-00 
  2 Cofield, Chris               Spartan Spee          26.70m     28.45m      93-04 
  3 Chisholm, Thomas             Alliance You                     22.86m      75-00 
 
100 Meter Dash Young Men
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 10.08  6/27/2005   J-Mee Samuel, Greensbooro, NC               
     JO Meet: J 10.30  7/25/1987   Quincy Watts, Woodland Hills, CA            
    AZ Assoc: A 10.51  6/16/2007   Ray Miller, AP                              
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Jacques, Jordan              Vail Vipers            13.01      13.17   NWI 
 
Shot Put 12 lb. Young Men
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 20.43m  7/24/1987   Dwight Johnson, Phoenix, AZ                
     JO Meet: J 20.43m  7/24/1987   Dwight Johnson, Phoenix, AZ                
    AZ Assoc: A 18.32m  6/1/1991    Korey Johnson, TAA                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Spigelmire, Kyle             Unattached            11.13m     11.28m   37-00.25 
  2 Payne, Drew                  Arizona Puma                      9.87m   32-04.75 
  3 Jacques, Jordan              Vail Vipers            8.48m      8.20m   26-11.00 
  4 Thomas, Skylar               Tonto Apache                      8.09m   26-06.50 
 
Discus Throw 1.6kg Young Men
===================================================================================
    AZ Assoc: A 57.82m  6/6/1987    Dwight Johnson, JOM                        
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Spigelmire, Kyle             Unattached            36.65m     38.62m     126-08 
  2 Payne, Drew                  Arizona Puma                     28.01m      91-11 
 
Javelin Throw 800g Young Men
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 66.94m  7/26/1994   Patrick Ramsey, Simsboro, LA               
     JO Meet: J 66.94m  7/26/1994   Patrick Ramsey, Simsboro, LA               
    AZ Assoc: A 60.28m  6/7/2010    Christopher Rodriguez, 1048 Tucson         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Spigelmire, Kyle             Unattached            30.48m     25.32m      83-01