Licensed to USATF - Arizona, Inc. - Association License
                   HY-TEK's Meet Manager 3/19/2012 10:37 PM
                       2012 Regulation Meet - 3/17/2012                        
                           8 lane track 300 Hurdles                            
                                Canyon Del Oro                                 
                               Corrected Results                                    
 
100 Meter Dash Sub-Bantam Girls
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
Finals
  1 Moore, Joy                   Az Goldrush            16.35      15.60   NWI  8 
  2 Johnson, Jhaidah             Do Right Cou           16.54      15.70   NWI  8 
  3 Ingram, ShaRon               AZ Mustangs                       16.18   NWI  1 
  4 Hill, Jneya                  Do Right Cou           16.54      16.29   NWI  8 
  5 Smythe, Brynn                Arizona Chee           17.40      16.41   NWI  7 
  6 Fields, Indiah               Spartan Spee           15.00      16.53   NWI  8 
  7 Burks, Avery                 Arizona Chee           17.40      16.60   NWI  7 
  8 Wilson, Kylan                Alliance Youth S                  16.68   NWI  1 
  8 Logan, Jaiden                Arizona Puma           18.73      16.68   NWI  6 
 10 Andrews, Anaya               Arizona Chee           17.40      16.74   NWI  7 
 11 Hawkins, Amara               Az Goldrush            17.28      16.79   NWI  7 
 12 Okeke, Jacqueline            Phoenix Bobc           17.00      16.82   NWI  8 
 13 Williams, Denay              Do Right Cou           16.54      17.04   NWI  8 
 14 Kennedy, Taniah              Arizona Sain                      17.06   NWI  2 
 15 Onyepunuka, Stacey           Arizona Risi           19.29      17.32   NWI  6 
 16 Upshur, Nevaeh               Vail Vipers            19.00      17.38   NWI  6 
 17 Abenoja, Cielo               Team Bliss T           18.72      17.41   NWI  6 
 18 Onyepunuka, Sabatiney        Arizona Risi           22.39      17.52   NWI  5 
 19 Shivers, Arazhane            Do Right Cou           16.54      17.72   NWI  8 
 20 Lee, Laila                   Mph TC                 20.15      17.75   NWI  5 
 21 Herring-McDonald, Dylan      Arizona Risi           18.53      17.93   NWI  7 
 22 Yarbrough, Trinnity          Arizona Tita                      18.09   NWI  1 
 23 Guzman, Serena               Wicked                 20.00      18.18   NWI  6 
 24 Roberts, Raven               Arizona Risi                      18.24   NWI  3 
 25 Brown, Isys                  Arizona Tita                      18.27   NWI  3 
 26 Davis, Aniya                 Do Right Cou           18.62      18.40   NWI  7 
 27 Shaffer, Shelby              Do Right Cou           16.54      18.50   NWI  8 
 28 Johnson, Rikay               Arizona Elit                      18.58   NWI  1 
 29 Richardson, Na'Zyia          Arizona Chee                      18.77   NWI  1 
 30 Dennis-Burach, Sanaa         Arizona Chee                      19.08   NWI  3 
 31 Johnson, Jordyn              Do Right Cou           18.62      19.12   NWI  7 
 32 Collins, Lauren              Arizona Elit           19.76      19.19   NWI  6 
 33 Taylor, Annaleise            Arizona Risi           19.78      19.22   NWI  6 
 34 Sutton, Ariana               Team Bliss T                      19.29   NWI  1 
 35 Lewis, Quavionna             Do Right Cou                      19.32   NWI  2 
 36 Knighton, Deja               AZ Mustangs                       19.53   NWI  2 
 37 Simms, Serena                Spartan Spee           18.00      19.61   NWI  7 
 38 Carter, Destiny              Az Goldrush                       19.78   NWI  4 
 39 Oliver, Aaliya               Arizona Risi           21.22      19.79   NWI  5 
 40 Rodrigues, Raquel            Sahuarita Sp                      19.81   NWI  1 
 41 Rosthenhausler, Zoey         Wicked                 22.00      19.98   NWI  5 
 42 Hildreth, Keyauri            Team Bliss T                      20.04   NWI  2 
 43 Wiley, Anessa                Do Right Cou           20.00      20.07   NWI  6 
 44 Arnold, Kimora               Team Bliss T                      20.23   NWI  2 
 45 Justice, Peyton              Vail Vipers            23.00      20.30   NWI  4 
 46 Yarbrough, Zijah             Arizona Tita                      20.31   NWI  2 
 47 Collins, Tess                Arizona Elit           23.10      20.69   NWI  4 
 48 Killgo, Lavida               Arizona Chee                      21.55   NWI  3 
 49 Smith, Kaiya                 Team Bliss T                      22.10   NWI  4 
 50 DeVorce, Kassidi             Phoenix Bobc           22.00      22.11   NWI  5 
 51 Thomas, Keondas              Do Right Cou           20.00      22.22   NWI  5 
 52 Warren, Chai                 Arizona Sain                      22.46   NWI  3 
 53 Hopkins, Starry              Mph TC                 20.67      22.90   NWI  5 
 54 Hendrix, Ryleigh             Team Bliss T                      24.70   NWI  3 
 55 Arnold, Essence              Team Bliss T                      27.32   NWI  2 
 
200 Meter Dash Sub-Bantam Girls
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Moore, Joy                   Az Goldrush            37.38      33.77   NWI  7 
  2 Fields, Indiah               Spartan Spee           35.00      34.25   NWI  7 
  3 Smythe, Brynn                Arizona Chee           36.40      36.14   NWI  7 
  4 Ingram, ShaRon               AZ Mustangs                       36.40   NWI  4 
  5 Hawkins, Amara               Az Goldrush            37.73      36.68   NWI  7 
  6 Wilson, Kylan                Alliance Youth S                  36.86   NWI  2 
  7 Burks, Avery                 Arizona Chee           36.40      36.98   NWI  7 
  8 Abenoja, Cielo               Team Bliss T           38.12      37.03   NWI  7 
  9 Okeke, Jacqueline            Phoenix Bobc           37.41      37.15   NWI  7 
 10 Kennedy, Taniah              Arizona Sain           40.12      37.41   NWI  6 
 11 Andrews, Anaya               Arizona Chee           36.40      38.12   NWI  7 
 12 Upshur, Nevaeh               Vail Vipers                       38.14   NWI  2 
 13 Lee, Laila                   Mph TC                 42.67      38.15   NWI  5 
 14 Onyepunuka, Sabatiney        Arizona Risi           42.00      38.20   NWI  6 
 15 Johnson, Rikay               Arizona Elit                      38.61   NWI  3 
 16 Herring-McDonald, Dylan      Arizona Risi           42.20      39.33   NWI  6 
 17 Guzman, Serena               Wicked                 42.00      39.93   NWI  6 
 18 Onyepunuka, Stacey           Arizona Risi           41.65      40.01   NWI  6 
 19 Lazargoy, Leonela            Arizona Elit           42.25      40.59   NWI  6 
 20 Brown, Isys                  Arizona Tita           40.26      40.99   NWI  6 
 21 Bingham, Savannah            Kingdom Runn                      41.00   NWI  3 
 22 Simms, Serena                Spartan Spee           41.00      41.50   NWI  6 
 23 Rosthenhausler, Zoey         Wicked                 44.00      42.21   NWI  5 
 24 Oliver, Aaliya               Arizona Risi           44.55      42.29   NWI  5 
 25 Sutton, Ariana               Team Bliss T                      42.49   NWI  2 
 26 Collins, Lauren              Arizona Elit           45.24      43.18   NWI  5 
 27 Hunter, Camryn               Arizona Chee                      43.21   NWI  2 
 28 Moran, Madeline              AZ Flames TC           46.27      43.25   NWI  5 
 29 Knighton, Deja               AZ Mustangs                       43.50   NWI  2 
 30 Carter, Destiny              Az Goldrush                       44.30   NWI  1 
 31 Taylor, Annaleise            Arizona Risi           42.79      44.68   NWI  5 
 32 Gonzalez, Laurie             Team Bliss T                      44.79   NWI  1 
 33 Wiley, Anessa                Do Right Cou                      46.22   NWI  3 
 34 Hildreth, Keyauri            Team Bliss T                      47.15   NWI  2 
 35 Killgo, Lavida               Arizona Chee                      47.42   NWI  1 
 36 Warren, Chai                 Arizona Sain           49.93      48.06   NWI  4 
 37 Collins, Tess                Arizona Elit           51.44      48.91   NWI  4 
 38 DeVorce, Kassidi             Phoenix Bobc           47.00      49.66   NWI  4 
 39 Arnold, Kimora               Team Bliss T                      52.21   NWI  1 
 40 Hendrix, Ryleigh             Team Bliss T                      52.52   NWI  1 
 41 Cuff, Mariah                 Spartan Spee           54.00      52.88   NWI  4 
 42 Arnold, Essence              Team Bliss T                    1:15.89   NWI  1 
 
400 Meter Dash Sub-Bantam Girls
============================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Hawkins, Amara               Az Goldrush          1:20.00    1:19.77   4 
  2 Logan, Jaiden                Arizona Puma         1:24.00    1:22.45   4 
  3 Moore, Joy                   Az Goldrush          1:25.00    1:24.06   4 
  4 Johnson, Jhaidah             Do Right Cou         1:30.00    1:25.79   4 
  5 Burks, Avery                 Arizona Chee         1:25.00    1:25.92   4 
  6 Hill, Jneya                  Do Right Cou         1:30.00    1:33.02   4 
  7 Smythe, Brynn                Arizona Chee         1:30.00    1:33.29   3 
  8 Abenoja, Cielo               Team Bliss T         1:33.12    1:33.85   3 
  9 Davis, Aniya                 Do Right Cou                    1:34.17   1 
 10 Bingham, Savannah            Kingdom Runn                    1:35.92   1 
 11 Andrews, Anaya               Arizona Chee         1:20.00    1:37.71   4 
 12 Shaffer, Shelby              Do Right Cou         1:30.00    1:38.20   4 
 13 Lee, Laila                   Mph TC               1:40.77    1:38.79   3 
 14 Ingram, ShaRon               AZ Mustangs                     1:38.89   1 
 15 Moran, Madeline              AZ Flames TC         1:43.01    1:41.18   3 
 16 Rosthenhausler, Zoey         Wicked               1:30.00    1:42.05   3 
 17 Kartler, Kendall             Phoenix Bobc         1:43.86    1:42.58   3 
 18 Shivers, Arazhane            Do Right Cou         1:40.00    1:42.69   3 
 19 Kennedy, Taniah              Arizona Sain         1:43.92    1:45.00   2 
 20 Johnson, Jordyn              Do Right Cou         1:46.00    1:45.97   2 
 21 Hildreth, Keyauri            Team Bliss T                    1:46.26   2 
 22 Gonzalez, Laurie             Team Bliss T                    1:51.46   1 
 23 Killgo, Lavida               Arizona Chee                    1:52.43   2 
 24 Arnold, Kimora               Team Bliss T                    1:58.73   1 
 25 Thomas, Keondas              Do Right Cou         1:46.00    2:17.71   2 
 
800 Meter Run Sub-Bantam Girls
=========================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Kartler, Kendall             Phoenix Bobc         3:45.57    3:36.00  
 
1500 Meter Run Sub-Bantam Girls
=========================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Lazargoy, Leonela            Arizona Elit                    6:31.72  
 
4x100 Meter Relay Sub-Bantam Girls
=========================================================================
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Do Right Cougars  'A'                             1:09.00    1:11.80  
     1) Hill, Jneya                     2) Johnson, Jhaidah               
     3) Shivers, Arazhane               4) Williams, Denay                
  2 Arizona Rising Suns TC  'A'                       1:15.82    1:21.19  
     1) Herring-McDonald, Dylan         2) Onyepunuka, Sabatiney          
     3) Onyepunuka, Stacey              4) Taylor, Annaleise              
  3 Do Right Cougars  'B'                             1:15.00    1:24.23  
     1) Davis, Aniya                    2) Johnson, Jordyn                
     3) Lewis, Quavionna                4) Shaffer, Shelby                
  4 Arizona Titans  'A'                                          1:35.08  
     1) Brown, Amee                     2) Brown, Isys                    
     3) Yarbrough, Trinnity             4) Yarbrough, Zijah               
 
Long Jump Sub-Bantam Girls
========================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Fields, Indiah               Spartan Spee           2.50m      2.78m   NWI   9-01.50 
  2 Okeke, Jacqueline            Phoenix Bobc           1.70m      2.65m   NWI   8-08.50 
  3 Willis, Camryn               Unattached                        2.63m   NWI   8-07.50 
  4 Logan, Jaiden                Arizona Puma                      2.46m   NWI   8-01.00 
  5 Collins, Lauren              Arizona Elit           2.02m      2.12m   NWI   6-11.50 
  6 Richardson, Na'Zyia          Arizona Chee                      2.05m   NWI   6-08.75 
  7 Sutton, Ariana               Team Bliss T                      2.00m   NWI   6-06.75 
  8 Smith, Kaiya                 Team Bliss T                      1.86m   NWI   6-01.25 
  9 DeVorce, Kassidi             Phoenix Bobc           1.45m      1.54m   NWI   5-00.75 
 10 Gonzalez, Laurie             Team Bliss T                      1.51m   NWI   4-11.50 
 11 Simms, Serena                Spartan Spee           1.50m      1.48m   NWI   4-10.25 
 12 Cuff, Mariah                 Spartan Spee           1.50m      1.00m   NWI   3-03.50 
 -- Warren, Chai                 Arizona Sain                       FOUL                 
 -- Hunter, Camryn               Arizona Chee                       FOUL                 
 -- Collins, Tess                Arizona Elit           1.23m       FOUL                 
 -- Johnson, Rikay               Arizona Elit                       FOUL                 
 
Shot Put Sub-Bantam Girls
===================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Johnson, Kire                Unattached                        2.65m    8-08.50 
 
Javelin Throw 300g Sub-Bantam Girls
===================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Williams, Denay              Do Right Cou                      9.27m      30-05 
  2 Roberts, Raven               Arizona Risi                      5.73m      18-09 
  3 Smith, Kaiya                 Team Bliss T                      5.58m      18-04 
  4 Justice, Peyton              Vail Vipers            1.52m      5.35m      17-07 
  5 Guzman, Serena               Wicked                            5.06m      16-07 
  6 Upshur, Nevaeh               Vail Vipers            1.52m      4.19m      13-09 
  7 Yarbrough, Zijah             Arizona Tita                      4.12m      13-06 
  8 Hendrix, Ryleigh             Team Bliss T                      2.36m       7-09 
  9 Brown, Amee                  Arizona Tita                      2.07m       6-09 
 
100 Meter Dash Bantam Girls
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 12.85  7/29/1990   Angela Williams, Ontario, CA                
     JO Meet: J 12.85  7/29/1990   Angela Williams, Ontario, CA                
    AZ Assoc: A 13.57  6/12/1999   Terra Evans, AC                             
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Mays, Jadyn                  Arizona Risi           15.31      14.13   NWI 10 
  2 Adams, Adora                 Arizona Chee           15.30      14.30   NWI 10 
  3 Pogue, Kiya                  Az Goldrush            15.86      14.42   NWI  9 
  4 Harris, Armani               Do Right Cou           15.12      14.47   NWI 10 
  5 Roberts, Riley               Arizona Risi           15.60      14.81   NWI  9 
  6 Mustin, Dominique            Arizona Risi                      14.97   NWI  1 
  7 Helu, Paelata                Pops TC                15.64      15.03   NWI  9 
  8 Boyd-Matthews, Autumn        Do Right Cou           15.05      15.14   NWI 10 
  9 Bell, Deshanae               Az Goldrush            15.32      15.24   NWI 10 
 10 Mitchell, Jemila             Arizona Risi                      15.36   NWI  2 
 11 Hankins, Brielle             Arizona Elit           17.30      15.47   NWI  8 
 12 Reed, Haila                  Do Right Cou           15.10      15.53   NWI 10 
 13 Davis, Imani                 Arizona Chee                      15.63   NWI  2 
 14 Patrick, Haley               Do Right Cou           16.05      15.72   NWI  9 
 15 Ortiz, Selema                Arizona Sain                      15.82   NWI  5 
 16 Stokes, Alexis               Arizona Chee           15.30      15.89   NWI 10 
 17 Williams, Kenisha            Arizona Risi                      15.94   NWI  4 
 18 Blevins, Maya                Arizona Pant                      15.96   NWI  4 
 19 Sampson, Andrea              Arizona Tita                      15.97   NWI  1 
 20 Willis, Kaiya                Unattached             16.20      15.99   NWI  9 
 21 Kirk, Najelah                Mph TC                 18.32      16.23   NWI  6 
 22 Johnson, Jocelyn             AZ Flames TC           16.20      16.24   NWI  9 
 23 Thomas, Anika                Team Bliss T                      16.35   NWI  1 
 24 Lightfoot, Neveah            Arizona Chee           16.30      16.44   NWI  8 
 25 Chabala, Selah               Az Goldrush            16.38      16.50   NWI  8 
 26 Delgado, Marisa              Arizona Chee                      16.56   NWI  2 
 27 Sells, Jendayi               Do Right Cou                      16.66   NWI  4 
 28 Bruning, Serenity            Arizona Elit           17.15      16.68   NWI  8 
 29 Claiborne, Thalia            Arizona Chee                      16.76   NWI  4 
 30 Brown, Chelsie               Pops TC                18.80      16.81   NWI  6 
 31 Ammons, Azana                Arizona Elit                      16.91   NWI  2 
 32 Johnson, Tyanna              Do Right Cou           16.12      16.95   NWI  9 
 33 Carr, Antalyce               Arizona Sain                      17.05   NWI  5 
 34 Andrews, Leilani             Arizona Tita                      17.10   NWI  1 
 35 Collins, Kate                Arizona Elit           18.30      17.14   NWI  6 
 36 Emanuel, Jane                Arizona Tita                      17.57   NWI  2 
 37 Lee, Taylor                  Mph TC                 21.60      17.60   NWI  6 
 38 Robinson, Chloe              Do Right Cou                      17.78   NWI  4 
 39 Green, DeAviaun              Do Right Cou                      17.91   NWI  4 
 40 Diaz, Iris                   Alliance Youth S                  17.95   NWI  5 
 41 Gross, Sharon                Spartan Spee           15.00      18.09   NWI 10 
 42 Andrus, RyannPaige           Sahuarita Sp                      18.51   NWI  5 
 43 Williamson, Kaylah           Arizona Sain                      18.67   NWI  1 
 44 Shealy, Madison              Spartan Spee           15.80      18.88   NWI  9 
 45 Belliotti, Lyndsee           Arizona Chee                      18.89   NWI  1 
 46 Jacobs, Nikole               Az Goldrush                       18.90   NWI  2 
 47 Lovelace, Lucille            Arizona Chee                      19.15   NWI  5 
 48 Vizcaino, Ximena             Wicked                 30.00      19.82   NWI  6 
 49 Minten, Sarah                Sahuarita Sp                      19.83   NWI  2 
 50 Rollins, Crystal             Mph TC                 21.56      21.02   NWI  6 
 51 Hoskins, Asia                Arizona Tita                      21.13   NWI  4 
 52 Morales, Solei               Wicked                 35.00      23.50   NWI  6 
 53 Morales, Luna                Wicked                 35.00      25.57   NWI  6 
 54 Schramm, Lexie               Arizona Elit                      40.01   NWI  3 
 55 Hardwick, BriAnnah           Do Right Cou                      40.77   NWI  3 
 56 Hunter, Makayla              Arizona Chee                      41.56   NWI  3 
 57 Nickson, Kiara               Alliance Youth S                  42.20   NWI  3 
 58 Shepherd, Jayda              Arizona Tita                      43.17   NWI  3 
 -- Juniel, Jaelyn               Az Goldrush            17.84         NT   NWI  7 
 -- Oliver, Sariya               Arizona Risi           17.62         NT   NWI  7 
 -- England, Mia                 Arizona Risi           17.55         NT   NWI  7 
 -- Patrick, Saadiya             AZ Flames TC           18.04         NT   NWI  7 
 -- Moss, Jashara                Mph TC                 18.16         NT   NWI  7 
 -- Beech, Lauren                Spartan Spee           17.50         NT   NWI  7 
 -- Abenoja, Brisa               Team Bliss T           17.35         NT   NWI  7 
 
200 Meter Dash Bantam Girls
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 26.70  7/31/2004   Robin Reynolds, Miami, FL                   
     JO Meet: J 26.70  7/31/2004   Robin Reynolds, Miami, FL                   
    AZ Assoc: A 27.99  7/6/1980    Natosha Lewis, MSA                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Charlton, Jayde              Do Right Cou           29.30      29.28   NWI  9 
  2 Adams, Adora                 Arizona Chee           30.40      30.33   NWI  9 
  3 Mays, Jadyn                  Arizona Risi                      30.63   NWI  2 
  4 Jackson, Trejanae            Do Right Cou           29.30      30.77   NWI  9 
  5 Harris, Armani               Do Right Cou           31.12      30.95   NWI  9 
  6 Mustin, Dominique            Arizona Risi           31.89      31.17   NWI  8 
  7 Pogue, Kiya                  Az Goldrush            30.10      31.28   NWI  9 
  8 Roberts, Riley               Arizona Risi           33.38      31.53   NWI  8 
  9 Helu, Paelata                Pops TC                32.01      31.72   NWI  8 
 10 Boyd-Matthews, Autumn        Do Right Cou           30.89      32.00   NWI  9 
 11 Sampson, Andrea              Arizona Tita           34.55      32.63   NWI  7 
 12 Harris, Kyla                 Team Bliss T                      33.20   NWI  2 
 13 Mitchell, Jemila             Arizona Risi           33.84      33.39   NWI  8 
 14 Hankins, Brielle             Arizona Elit           35.44      33.43   NWI  7 
 15 Reed, Haila                  Do Right Cou           30.45      33.48   NWI  9 
 16 Bell, Deshanae               Az Goldrush            33.36      33.61   NWI  8 
 17 Jackson, Jania               Team Bliss T                      33.62   NWI  1 
 18 Williams, Kenisha            Arizona Risi           34.79      33.77   NWI  7 
 19 Russel, Abigail              Arizona Tita           36.74      33.92   NWI  6 
 20 Davis, Imani                 Arizona Chee                      34.00   NWI  1 
 21 Ortiz, Selema                Arizona Sain           35.01      34.01   NWI  7 
 21 Patrick, Haley               Do Right Cou           32.15      34.01   NWI  8 
 23 Carswell, Jamelah            Do Right Cou                      34.18   NWI  3 
 24 Scott, India                 Az Goldrush            36.00      34.37   NWI  6 
 25 Turner, Rahni                Pops TC                40.78      34.38   NWI  5 
 26 Sells, Jendayi               Do Right Cou                      34.66   NWI  2 
 27 Delgado, Marisa              Arizona Chee                      35.30   NWI  2 
 28 Juniel, Jaelyn               Az Goldrush            38.24      35.33   NWI  5 
 29 Schramm, Lexie               Arizona Elit                      35.41   NWI  2 
 30 Thomas, Anika                Team Bliss T                      35.53   NWI  3 
 31 Kirk, Najelah                Mph TC                 37.32      35.57   NWI  6 
 32 Chabala, Selah               Az Goldrush            34.00      35.64   NWI  8 
 33 Bruning, Serenity            Arizona Elit           40.47      35.65   NWI  5 
 34 Moss, Jashara                Mph TC                 36.89      35.80   NWI  6 
 35 Willis, Kaiya                Unattached             34.00      35.81   NWI  8 
 36 Abenoja, Brisa               Team Bliss T           35.46      35.89   NWI  6 
 37 Macias, Mariah               Do Right Cou                      36.39   NWI  3 
 38 Claiborne, Thalia            Arizona Chee                      36.63   NWI  4 
 39 Collins, Kate                Arizona Elit           39.08      36.66   NWI  5 
 40 Patrick, Saadiya             AZ Flames TC           39.08      36.95   NWI  5 
 41 Brown, Chelsie               Pops TC                42.82      37.03   NWI  4 
 42 Ammons, Azana                Arizona Elit                      37.04   NWI  2 
 43 Davis, Dominique             AZ Flames TC                      37.60   NWI  3 
 44 Carr, Antalyce               Arizona Sain           31.33      37.66   NWI  9 
 45 Hardwick, BriAnnah           Do Right Cou                      37.69   NWI  1 
 46 Diaz, Iris                   Alliance Youth S                  38.10   NWI  1 
 47 Lee, Taylor                  Mph TC                 40.85      38.25   NWI  5 
 48 Andrews, Leilani             Arizona Tita           38.23      38.92   NWI  5 
 49 Hunter, Makayla              Arizona Chee                      39.29   NWI  1 
 50 Gross, Sharon                Spartan Spee           38.00      40.06   NWI  6 
 51 Green, DeAviaun              Do Right Cou                      40.15   NWI  3 
 52 Williamson, Kaylah           Arizona Sain           47.57      40.51   NWI  4 
 53 Robinson, Chloe              Do Right Cou                      40.97   NWI  3 
 54 Nickson, Kiara               Alliance Youth S                  41.42   NWI  3 
 55 Beech, Lauren                Spartan Spee           40.00      42.17   NWI  5 
 56 Minten, Sarah                Sahuarita Sp                      43.64   NWI  2 
 57 Vizcaino, Ximena             Wicked                 55.00      44.02   NWI  4 
 58 Rollins, Crystal             Mph TC                 46.72      47.41   NWI  4 
 59 Blevins, Maya                Arizona Pant           50.74      50.33   NWI  4 
 60 Shealy, Madison              Spartan Spee           37.00      53.23   NWI  6 
 
400 Meter Dash Bantam Girls
============================================================================
 Nat'l Youth: N   59.81  7/30/1993   Monique Henderson, San Diego, CA          
     JO Meet: J   59.81  7/30/1993   Monique Henderson, San Diego, CA          
    AZ Assoc: A 1:04.15  7/6/1980    Natosha Lewis, MSA                        
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Charlton, Jayde              Do Right Cou         1:08.00    1:08.42   6 
  2 Jackson, Trejanae            Do Right Cou         1:08.00    1:10.59   6 
  3 Mays, Jadyn                  Arizona Risi         1:13.70    1:11.58   6 
  4 Mustin, Dominique            Arizona Risi         1:11.74    1:11.61   6 
  5 Roberts, Riley               Arizona Risi                    1:14.70   1 
  6 Stokes, Alexis               Arizona Chee         1:15.00    1:15.70   5 
  7 Johnson, Jocelyn             AZ Flames TC         1:19.79    1:18.40   4 
  8 Pogue, Kiya                  Az Goldrush          1:10.00    1:19.48   6 
  9 Mitchell, Jemila             Arizona Risi         1:19.00    1:19.80   4 
 10 Bell, Deshanae               Az Goldrush          1:15.00    1:20.64   5 
 11 Williams, Kenisha            Arizona Risi         1:23.33    1:20.75   4 
 12 Ortiz, Selema                Arizona Sain                    1:21.01   2 
 13 Harris, Kyla                 Team Bliss T         1:09.00    1:22.12   6 
 14 Juniel, Jaelyn               Az Goldrush          1:30.00    1:22.67   3 
 15 Patrick, Saadiya             AZ Flames TC         1:30.98    1:23.66   3 
 16 Moss, Jashara                Mph TC               1:27.94    1:23.71   3 
 17 Abenoja, Brisa               Team Bliss T         1:15.00    1:23.89   5 
 18 Scott, India                 Az Goldrush          1:19.00    1:24.03   5 
 19 Jackson, Jania               Team Bliss T         1:10.00    1:24.66   6 
 20 Delgado, Marisa              Arizona Chee                    1:25.43   1 
 21 Thomas, Anika                Team Bliss T                    1:25.96   2 
 22 Gonzalez, Lailani            Team Bliss T                    1:26.98   1 
 23 Lightfoot, Neveah            Arizona Chee         1:15.00    1:27.24   5 
 24 Chabala, Selah               Az Goldrush          1:16.00    1:27.57   5 
 25 Corrales, Lorena             Arizona Tita         1:27.49    1:27.78   4 
 26 England, Mia                 Arizona Risi         1:28.91    1:29.16   3 
 27 Gross, Sharon                Spartan Spee         1:22.00    1:30.50   4 
 28 Davis, Imani                 Arizona Chee                    1:31.42   2 
 29 Claiborne, Thalia            Arizona Chee                    1:31.66   1 
 30 Kirk, Najelah                Mph TC               1:40.77    1:31.92   3 
 31 Belliotti, Lyndsee           Arizona Chee                    1:32.22   2 
 32 Hardwick, BriAnnah           Do Right Cou                    1:32.73   1 
 33 Scroggins, Joanee            Do Right Cou         1:16.00    1:33.49   5 
 34 Green, DeAviaun              Do Right Cou                    1:34.20   2 
 35 Oliver, Sariya               Arizona Risi         1:28.67    1:35.00   3 
 36 Robinson, Chloe              Do Right Cou                    1:37.06   2 
 37 Lee, Taylor                  Mph TC                 41.95    1:40.44   6 
 38 Overson, Emmy                Vail Vipers          1:43.00    1:46.71   3 
 39 Kisiel, Abby                 Vail Vipers          1:51.00    1:50.38   3 
 40 Lovelace, Lucille            Arizona Chee         1:20.00    1:56.36   4 
 
800 Meter Run Bantam Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 2:22.78  7/4/2009    Daesha Rogers, Miami-Dade P               
     JO Meet: J 2:23.16  8/1/2009    Daesha Rogers, 14 Miami Dade TC           
    AZ Assoc: A 2:33.60  6/11/1994   Min Nowlin, NWS                           
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Carswell, Jamelah            Do Right Cou                    3:02.64  
  2 Jackson, Jania               Team Bliss T                    3:08.53  
  3 Harris, Kyla                 Team Bliss T                    3:09.01  
  4 Gonzalez, Lailani            Team Bliss T                    3:12.74  
  5 Oliver, Sariya               Arizona Risi         3:22.27    3:16.44  
  6 Belliotti, Lyndsee           Arizona Chee                    3:29.39  
  7 Overson, Emmy                Vail Vipers                     3:33.62  
  8 Fregozo, Emma                Alliance Youth S                3:43.25  
  9 Co, Samantha-Sammy           Phoenix Bobc         3:45.57    3:50.42  
 
1500 Meter Run Bantam Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 4:50.97  7/5/2009    Daesha Rogers, Miami-Dade                 
     JO Meet: J 4:51.62  8/2/2009    Daesha Rogers, 14 Miami Dade TC           
    AZ Assoc: A 5:22.80  3/30/1980   Missy Morgan, STC                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Carswell, Jamelah            Do Right Cou                    6:12.33  
  2 Gonzalez, Lailani            Team Bliss T                    6:51.25  
  3 Arreola, Abigail             Ariz Bushmas                    7:01.18  
  4 Fregozo, Emma                Alliance Youth S                7:54.02  
  5 Co, Samantha-Sammy           Phoenix Bobc         7:11.00    8:07.29  
 
4x100 Meter Relay Bantam Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 53.62  7/31/2005   15-Los Angeles Jets, Los Angeles Jets       
                       M George, T Robertson, T Bellows, J Billoups      
     JO Meet: J 53.62  7/31/2005   15-Los Angeles Jets, Los Angeles Jets       
                       M George, T Robertson, T Bellows, J Billoups      
    AZ Assoc: A 55.99  6/13/2004   Arizona Rising Suns                         
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Arizona Titans  'A'                               1:07.56    1:05.83  
     1) Corrales, Lorena                2) Hoskins, Asia                  
     3) Russel, Abigail                 4) Sampson, Andrea                
  2 Do Right Cougars  'A'                             1:06.00    1:07.80  
     1) Johnson, Tyanna                 2) Macias, Mariah                 
     3) Patrick, Haley                  4) Scroggins, Joanee              
 
High Jump Bantam Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 1.45m  7/24/2009   Carlie Queen, Unattach/Missouri Valley      
     JO Meet: J 1.42m  7/24/1997   Dorothy Holt, Hinesville, GZA               
    AZ Assoc: A 1.36m  6/8/1996    Kelsey Johnson, YVF                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Russel, Abigail              Arizona Tita           1.05m      1.00m    3-03.25 
  2 Emanuel, Jane                Arizona Tita                      0.90m    2-11.50 
  3 Scroggins, Joanee            Do Right Cou                      0.85m    2-09.50 
 
Long Jump Bantam Girls
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 4.66m  7/28/2007   Ramona Carryl, Knoxville,TN                 
     JO Meet: J 4.66m  7/28/2007   Tiani Reeves, Gothenburg T C                
    AZ Assoc: A 4.58m  5/20/1972   Cynthia Rhodes, MTC                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Helu, Paelata                Pops TC                3.85m      3.53m   NWI  11-07.00 
  2 Stokes, Alexis               Arizona Chee                      3.44m   NWI  11-03.50 
  2 Adams, Adora                 Arizona Chee                      3.44m   NWI  11-03.50 
  4 Harris, Armani               Do Right Cou                      3.23m   NWI  10-07.25 
  5 Willis, Kaiya                Unattached             3.38m      3.00m   NWI   9-10.25 
  6 Brown, Chelsie               Pops TC                2.74m      2.83m   NWI   9-03.50 
  7 Hankins, Brielle             Arizona Elit                      2.73m   NWI   8-11.50 
  8 Schramm, Lexie               Arizona Elit                      2.72m   NWI   8-11.25 
  9 Johnson, Tyanna              Do Right Cou                      2.53m   NWI   8-03.75 
 10 Carr, Antalyce               Arizona Sain                      2.52m   NWI   8-03.25 
 11 Macias, Mariah               Do Right Cou                      2.45m   NWI   8-00.50 
 12 Turner, Rahni                Pops TC                2.74m      2.44m   NWI   8-00.25 
 13 Collins, Kate                Arizona Elit           2.98m      2.26m   NWI   7-05.00 
 14 Williamson, Kaylah           Arizona Sain                      2.18m   NWI   7-02.00 
 15 Hunter, Makayla              Arizona Chee                      2.00m   NWI   6-06.75 
 16 Bruning, Serenity            Arizona Elit           2.84m      1.91m   NWI   6-03.25 
 17 Andrews, Leilani             Arizona Tita                      1.77m   NWI   5-09.75 
 18 Shepherd, Jayda              Arizona Tita                      1.65m   NWI   5-05.00 
 19 Jacobs, Nikole               Az Goldrush                       1.30m   NWI   4-03.25 
 -- Shealy, Madison              Spartan Spee           2.40m         ND   NWI           
 -- Taylor, Nina                 Arizona Elit           3.33m         ND   NWI           
 -- Lovelace, Lucille            Arizona Chee                         ND   NWI           
 -- Lightfoot, Neveah            Arizona Chee                         ND   NWI           
 -- Rollins, Crystal             Mph TC                               ND   NWI           
 -- Beech, Lauren                Spartan Spee           1.60m         ND   NWI           
 
Shot Put 6 lb. Bantam Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 10.46m  7/28/1995   Amber Curtis, Monroe, WI                   
     JO Meet: J 10.46m  7/28/1995   Amber Curtis, Monroe, WI                   
    AZ Assoc: A  8.24m  6/8/2003    Hannah Carson, AC                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Sells, Jendayi               Do Right Cou                      4.83m   15-10.25 
  2 England, Mia                 Arizona Risi           4.65m      4.46m   14-07.75 
  2 Jacobs, Nikole               Az Goldrush                       4.46m   14-07.75 
  4 Arreola, Abigail             Ariz Bushmas                      3.79m   12-05.25 
  5 Turner, Rahni                Pops TC                3.96m      3.74m   12-03.25 
  6 Blevins, Maya                Arizona Pant                      2.81m    9-02.75 
 
Javelin Throw 300g Bantam Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 37.15m  7/29/2007   Mystasia Alexander, 16 33 LA Jets Gi       
     JO Meet: J 37.15m  7/29/2007   Mystasia Alexander, 16 33 LA Jets Gi       
    AZ Assoc: A 36.22m  4/6/2003    Hannah Carson, AC                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Overson, Emmy                Vail Vipers                      11.40m      37-05 
  2 Johnson, Jocelyn             AZ Flames TC                      8.73m      28-08 
  3 Emanuel, Jane                Arizona Tita                      8.60m      28-02 
  4 Kisiel, Abby                 Vail Vipers                       8.38m      27-06 
  5 Shepherd, Jayda              Arizona Tita                      5.18m      17-00 
 
1500 Meter Race Walk Bantam Girls
================================================================================
 Nat'l Youth: N 7:30.80  7/18/1993   Elizabeth Paxton, Cypress, CA             
     JO Meet: J 7:30.8h  7/18/1993   Elizabeth Paxton, Cypress, CA             
    AZ Assoc: A 8:12.90  4/7/1990    Nicole Jenkins, DH                        
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Arreola, Abigail             Ariz Bushmas                   11:54.61  
 
100 Meter Dash Midget Girls
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 12.10  7/31/1992   Angela Williams, Ontario, Ca                
     JO Meet: J 12.10  7/31/1992   Angela Williams, Ontario, Ca                
    AZ Assoc: A 12.17  7/18/1998   Jessica Onyepunuka, ARS                     
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Hughes, Sydney               Spartan Spee           13.30      13.35   NWI  9 
  2 Morris, Denajah              Spartan Spee           13.20      13.38   NWI  9 
  3 Gruenwald, Jai               Arizona Chee           13.60      13.58   NWI  9 
  4 Chest, Zaire                 Arizona Chee           13.60      13.62   NWI  9 
  5 Fair, Raelynn                Arizona Sain                      13.81   NWI  1 
  6 Pratt, Kenzington            Az Goldrush            14.26      13.90   NWI  8 
  7 McCoy, Tajene                Arizona Risi           15.34      13.92   NWI  7 
  7 LaVetter, Cyanna             Arizona Tita                      13.92   NWI  1 
  9 Williams, Kiemya             Do Right Cou           14.67      14.04   NWI  8 
 10 Black, Sky                   Arizona Risi           15.03      14.05   NWI  8 
 11 Tasher, Indira               Unattached             14.80      14.08   NWI  8 
 12 Bardwell, Ciara              Arizona Chee                      14.17   NWI  4 
 12 Rochon, Camille              Pops TC                15.61      14.17   NWI  7 
 14 Guzmzn, Saydee               Wicked                 16.00      14.18   NWI  7 
 15 Walker, Malea                Mph TC                 14.97      14.34   NWI  8 
 16 Jimerson, Mahogany           Arizona Risi                      14.35   NWI  3 
 17 Eberlein, Karinnah           Unattached                        14.43   NWI  4 
 18 Douglas, Mikayla             Do Right Cou           15.10      14.51   NWI  7 
 19 Phillips, Dominique          Arizona Risi           15.27      14.55   NWI  7 
 20 Gilbert, Jacqueline          Arizona Chee           14.50      14.58   NWI  8 
 21 Danks, Destenee              Arizona Risi           15.90      14.61   NWI  7 
 22 Ivie, Kaylee                 AZ Flames TC           15.82      14.67   NWI  7 
 23 Roberts, Jessica             Phoenix Bobc           15.22      14.71   NWI  7 
 24 Wilmore, Dejanae             Arizona Tita                      14.77   NWI  2 
 25 Fraser, Malaealani           Arizona Tita                      14.85   NWI  3 
 26 Hendrix, Anaya               Arizona Sain                      14.87   NWI  4 
 27 Sessions, Piper              Arizona Chee           14.50      14.93   NWI  8 
 28 Andrews, Naja                Arizona Chee           14.56      15.02   NWI  8 
 29 Rollins, Mikaela             Mph TC                 16.51      15.05   NWI  5 
 30 Johnson, Abbrea              Spartan Spee           14.00      15.06   NWI  9 
 31 Scott, Zara                  Az Goldrush            14.20      15.08   NWI  9 
 32 Rhymes, Sidney               Spartan Spee           13.80      15.20   NWI  9 
 33 Kibby, Halle                 Sahuarita Sp                      15.21   NWI  3 
 34 Cobbin, Rose                 Ariz Bushmas                      15.33   NWI  3 
 35 Covington, Jailyn            Arizona Tita                      15.57   NWI  2 
 36 Curtin, Taylor               Arizona Elit                      15.69   NWI  2 
 37 Edmonds, Mikayla             AZ Mustangs                       15.80   NWI  4 
 38 Scroggins, Trinity           Do Right Cou           16.76      15.87   NWI  5 
 39 Mayfield, Crystal            Do Right Cou           16.86      15.97   NWI  5 
 40 Johnson, Antoria             Mph TC                 16.46      16.00   NWI  6 
 41 Lewis, Jordan                AZ Mustangs                       16.07   NWI  3 
 42 Martin, Gebriel              Do Right Cou           16.00      16.10   NWI  6 
 43 Helu, Vaiosini               Pops TC                16.11      16.13   NWI  6 
 44 Blevins, Keyanna             Arizona Pant           17.00      16.14   NWI  5 
 45 Jones, Maliyah               Arizona Risi           16.03      16.21   NWI  6 
 46 Smith, Aria                  Arizona Chee                      16.25   NWI  4 
 47 Okeke, Cecilia               Phoenix Bobc           16.47      16.26   NWI  6 
 48 Hawkins, Sydni               Arizona Risi           16.14      16.48   NWI  6 
 49 Park, Jennika                Arizona Tita                      16.58   NWI  2 
 50 Levy, Madison                Sahuarita Sp                      16.63   NWI  4 
 51 Culpepper, Journee           Mph TC                 18.18      16.71   NWI  5 
 52 Jackson, Renita              Do Right Cou           16.40      16.72   NWI  6 
 53 Brown, Deanna                Arizona Tita                      16.81   NWI  3 
 54 Contorno, Kelsie             Pops TC                18.09      17.51   NWI  5 
 55 Lemons, Asia                 Do Right Cou           16.48      17.88   NWI  6 
 56 Thompson, Makayla            Arizona Tita                      17.91   NWI  1 
 57 Blevins, Zamaree             Do Right Cou           18.93      18.60   NWI  5 
 58 Martin, Cieries              Do Right Cou           19.71      18.83   NWI  5 
 59 Weaver, Breeana              Sahuarita Sp                      20.11   NWI  2 
 60 Little, Yaniece              Pops TC                20.00      20.39   NWI  4 
 
200 Meter Dash Midget Girls
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 24.47  8/1/1992    Angela Williams, Ontario, CA                
     JO Meet: J 24.47  8/1/1992    Angela Williams, Ontario, CA                
    AZ Assoc: A 25.14  7/18/1998   Jessica Onyepunuka, ARS                     
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Fields, Asiah                Spartan Spee           27.40      27.05   NWI  7 
  2 Mbouissou, Deneba            Team Bliss T           28.16      27.87   NWI  7 
  3 Morris, Denajah              Spartan Spee           28.80      28.18   NWI  7 
  4 Hughes, Sydney               Spartan Spee           29.00      28.71   NWI  7 
  5 McCoy, Tajene                Arizona Risi           29.99      28.94   NWI  6 
  6 Fair, Raelynn                Arizona Sain           30.05      28.97   NWI  6 
  7 Chest, Zaire                 Arizona Chee           29.40      29.16   NWI  7 
  8 Foreman, Anna                Arizona Chee           27.50      29.59   NWI  7 
  9 Black, Sky                   Arizona Risi           30.75      29.63   NWI  6 
 10 LaVetter, Cyanna             Arizona Tita           30.86      30.31   NWI  6 
 11 Roberts, Jessica             Phoenix Bobc           30.12      30.34   NWI  6 
 12 Walker, Malea                Mph TC                 30.98      30.36   NWI  6 
 13 Eberlein, Karinnah           Unattached                        30.52   NWI  3 
 14 Guzmzn, Saydee               Wicked                 33.00      30.53   NWI  4 
 15 Rollins, Mikaela             Mph TC                 31.67      30.60   NWI  6 
 16 Pratt, Kenzington            Az Goldrush            28.00      30.66   NWI  7 
 17 Tasher, Indira               Unattached             29.50      30.70   NWI  7 
 18 Hendrix, Anaya               Arizona Sain           31.76      30.84   NWI  5 
 19 Wilmore, Dejanae             Arizona Tita                      31.08   NWI  3 
 20 Ivie, Kaylee                 AZ Flames TC           32.72      31.42   NWI  5 
 21 Jimerson, Mahogany           Arizona Risi                      31.54   NWI  1 
 22 Rhymes, Sidney               Spartan Spee           33.50      31.59   NWI  4 
 23 Johnson, Abbrea              Spartan Spee           33.00      32.03   NWI  4 
 24 Scott, Zara                  Az Goldrush            32.50      32.13   NWI  5 
 25 Danks, Destenee              Arizona Risi           31.79      32.14   NWI  5 
 26 Okeke, Cecilia               Phoenix Bobc           34.75      32.15   NWI  3 
 27 Ortiz, Navaria               Arizona Sain           33.49      32.36   NWI  4 
 28 Jeffries, Kayla              Team Bliss T                      32.43   NWI  1 
 29 Jackson, Renita              Do Right Cou           32.00      32.75   NWI  5 
 30 Fraser, Malaealani           Arizona Tita                      32.76   NWI  1 
 31 Jones, Maliyah               Arizona Risi           32.57      33.00   NWI  5 
 32 Jones, Bianca                Pops TC                33.58      33.14   NWI  4 
 33 Mayfield, Crystal            Do Right Cou           33.84      33.57   NWI  4 
 34 Curtin, Taylor               Arizona Elit                      33.61   NWI  2 
 35 Scroggins, Trinity           Do Right Cou           34.22      33.84   NWI  4 
 36 Johnson, Antoria             Mph TC                 34.89      34.11   NWI  3 
 37 Edmonds, Mikayla             AZ Mustangs                       34.20   NWI  3 
 38 Buchanan, Haley              Team Bliss T                      34.31   NWI  2 
 39 Lemons, Asia                 Do Right Cou           34.57      34.43   NWI  3 
 40 Belliotti, Mykenzie          Arizona Chee                      34.59   NWI  1 
 41 Lewis, Jordan                AZ Mustangs                       35.26   NWI  2 
 42 Merritt, Emma                Arizona Elit                      35.34   NWI  2 
 43 Blevins, Keyanna             Arizona Pant           36.82      35.87   NWI  3 
 44 Park, Jennika                Arizona Tita                      36.01   NWI  2 
 45 Levy, Madison                Sahuarita Sp                      37.19   NWI  2 
 46 Boruff, Aimee                Team Bliss T                      40.10   NWI  1 
 47 Weaver, Breeana              Sahuarita Sp                      43.69   NWI  2 
 
400 Meter Dash Midget Girls
============================================================================
 Nat'l Youth: N   55.01  7/31/2005   Robin Reynolds, Miami Northwest           
     JO Meet: J   55.01  7/31/2005   Robin Reynolds, Miami Northwest           
    AZ Assoc: A 1:00.21  5/20/2000   Judith Onyepunuka, ARS                    
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Fields, Asiah                Spartan Spee         1:02.00    1:04.49   6 
  2 Gilbert, Jacqueline          Arizona Chee         1:10.00    1:07.78   6 
  3 Black, Sky                   Arizona Risi         1:11.62    1:08.90   6 
  4 Douglas, Mikayla             Do Right Cou         1:10.00    1:09.36   6 
  5 Roberts, Jessica             Phoenix Bobc         1:09.00    1:09.40   6 
  6 Fair, Raelynn                Arizona Sain                    1:09.80   2 
  7 McCoy, Tajene                Arizona Risi         1:14.66    1:11.20   5 
  8 Bardwell, Ciara              Arizona Chee                    1:11.40   3 
  9 Rhymes, Sidney               Spartan Spee         1:17.00    1:13.16   5 
 10 Pratt, Kenzington            Az Goldrush          1:10.00    1:14.05   6 
 11 Danks, Destenee              Arizona Risi                    1:14.12   1 
 12 Hansen, Tatum                Vail Vipers          1:23.00    1:14.73   4 
 13 Andrews, Naja                Arizona Chee         1:15.00    1:15.12   5 
 14 Tasher, Indira               Unattached           1:07.60    1:15.29   6 
 15 Davis, Kelise                Unattached           1:14.03    1:15.43   5 
 16 Jimerson, Mahogany           Arizona Risi                    1:15.68   3 
 17 Hawkins, Sydni               Arizona Risi                    1:15.91   1 
 18 Lemons, Asia                 Do Right Cou         1:23.00    1:16.01   4 
 19 Jeffries, Kayla              Team Bliss T                    1:16.92   2 
 20 Smith, Aria                  Arizona Chee                    1:17.03   3 
 21 Curtis, Kristen              Arizona Risi                    1:17.11   2 
 22 Martin, Gebriel              Do Right Cou                    1:17.24   2 
 23 Scroggins, Trinity           Do Right Cou         1:23.00    1:17.36   4 
 24 Jones, Maliyah               Arizona Risi                    1:17.51   3 
 25 Phillips, Dominique          Arizona Risi         1:19.68    1:17.75   5 
 26 Williams, Kiemya             Do Right Cou         1:16.00    1:18.87   5 
 27 Shea, Kylee                  Arizona Chee                    1:21.22   3 
 28 Belliotti, Mykenzie          Arizona Chee         1:15.00    1:21.90   5 
 29 Ortiz, Navaria               Arizona Sain                    1:22.50   1 
 30 Mayfield, Crystal            Do Right Cou         1:29.00    1:24.40   4 
 31 Finn, Kristin                Sahuarita Sp                    1:24.91   1 
 32 Buchanan, Haley              Team Bliss T                    1:25.00   2 
 33 Quihuis, Trinity             Arizona Tita         1:20.87    1:26.62   4 
 34 Williams, Nicole             Sahuarita Sp                    1:29.04   1 
 35 Park, Jennika                Arizona Tita                    1:29.28   3 
 36 Sessions, Piper              Arizona Chee         1:15.00    1:30.60   5 
 37 Belliotti, Courtney          Arizona Chee                    1:31.38   2 
 38 Boruff, Aimee                Team Bliss T                    1:32.59   1 
 39 Elkins, Tayzia               Spartan Spee         1:25.00    1:32.62   4 
 40 Belliotti, Gabriella         Arizona Chee                    2:08.64   3 
 
800 Meter Run Midget Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 2:13.12  7/26/2008   Raevyn Rogers, 25 Wings                   
     JO Meet: J 2:13.12  7/26/2008   Raevyn Rogers, 25 Wings                   
    AZ Assoc: A 2:24.25  5/24/1992   Dalene Godinez, SS                        
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Hamilton, Ava                Go The Dista         2:36.00    2:36.07  
  2 Richard, Makyah              Arizona Tita         2:48.02    2:41.78  
  3 Hansen, Tatum                Vail Vipers          3:41.00    2:50.42  
  4 Curtis, Kristen              Arizona Risi         3:03.81    2:51.95  
  5 Shea, Katie                  Arizona Chee         2:45.00    2:52.55  
  6 Davis, Kelise                Unattached           2:45.00    2:59.60  
  7 Mooney, Allison              Arizona Puma         2:55.00    3:00.97  
  8 Jeffries, Kayla              Team Bliss T                    3:03.91  
  9 Belliotti, Mykenzie          Arizona Chee         3:00.00    3:09.36  
 10 Smith, Aria                  Arizona Chee                    3:10.39  
 11 Shea, Kylee                  Arizona Chee                    3:11.70  
 12 Jones, Bianca                Pops TC              3:06.79    3:11.89  
 13 Finn, Kristin                Sahuarita Sp                    3:12.54  
 14 Beckon, Kamonda              Arizona Tita                    3:15.65  
 15 Williams, Nicole             Sahuarita Sp                    3:21.18  
 16 Kiernan, Emily               Sahuarita Sp                    3:23.03  
 17 Elkins, Tayzia               Spartan Spee         3:47.00    3:32.12  
 18 Belliotti, Courtney          Arizona Chee                    3:47.74  
 19 Belliotti, Gabriella         Arizona Chee                    4:25.30  
 
1500 Meter Run Midget Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 4:41.62  7/31/2005   Claudia Francis, Team Evolution           
     JO Meet: J 4:41.62  7/31/2005   Claudia Francis, Team Evolution           
    AZ Assoc: A 5:01.65  3/30/1980   Karrin Maturani, WPNH                     
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Hamilton, Ava                Go The Dista         5:15.00    5:13.82  
  2 Richard, Makyah              Arizona Tita                    5:30.03  
  3 Cobbin, Rose                 Ariz Bushmas                    5:36.13  
  4 Merritt, Emma                Arizona Elit                    6:13.45  
  5 Ouellette, Sarah             Unattached                      6:30.50  
  6 Ferrall, Siobhan             Az Goldrush                     6:35.44  
 
3000 Meter Run Midget Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 10:12.47  7/29/2005   Claudia Francis, Team Evolution          
     JO Meet: J 10:12.47  7/29/2005   Claudia Francis, Team Evolution          
    AZ Assoc: A 10:22.30  5/18/1991   Nicole Jenkins, DH                       
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Cobbin, Rose                 Ariz Bushmas                   11:55.35  
  2 Ouellette, Sarah             Unattached                     13:37.17  
 
80 Meter Hurdles (30" ) Midget Girls
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 12.25  7/26/2008   Dior Hall, 32 Colorado Flye                 
     JO Meet: J 11.94  8/2/2009    Jasmyne Graham, Cal Rising Stars            
    AZ Assoc: A 12.77  6/10/1997   Tiffany McDonald, ARS                       
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Gruenwald, Jai               Arizona Chee           14.00      13.76   NWI  2 
  2 Mooney, Allison              Arizona Puma           14.16      14.69   NWI  2 
  3 Gilbert, Jacqueline          Arizona Chee                      16.21   NWI  1 
  4 Andrews, Naja                Arizona Chee           15.60      16.64   NWI  2 
  5 Bates, Khaiya                Team Bliss T           15.25      16.68   NWI  2 
  6 Mbouissou, Deneba            Team Bliss T                      16.82   NWI  1 
  7 Guzmzn, Saydee               Wicked                            16.87   NWI  1 
  8 Beckon, Kamonda              Arizona Tita                      17.12   NWI  1 
  9 Sessions, Piper              Arizona Chee                      17.46   NWI  1 
 10 Simmons, Kaori               Arizona Puma           19.33      18.26   NWI  2 
 11 Covington, Jailyn            Arizona Tita                      18.45   NWI  2 
 12 Buchanan, Haley              Team Bliss T                      18.72   NWI  1 
 
4x100 Meter Relay Midget Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 49.17  7/28/1996   Texas Heat, Fort Worth, TX                  
                       Chauntae Bayne, Genece Glover, Donette Chambers   
     JO Meet: J 49.17  7/28/1996   Texas Heat, Fort Worth, TX                  
                       Chauntae Bayne, Genece Glover, Donette Chambers   
    AZ Assoc: A 50.25  6/9/2001    Arizona Cheetahs                            
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Spartan Speedsters  'A'                             56.80      55.93  
     1) Cuff, Ikeah                     2) Fields, Asiah                  
     3) Hughes, Sydney                  4) Morris, Denajah                
  2 Arizona Titans  'A'                                 57.05      58.77  
     1) Beckon, Kamonda                 2) LaVetter, Cyanna               
     3) Richard, Makyah                 4) Wilmore, Dejanae               
  3 Do Right Cougars  'A'                               52.00    1:01.05  
     1) Douglas, Mikayla                2) Jackson, Renita                
     3) Martin, Gebriel                 4) Williams, Kiemya               
  4 Arizona Titans  'B'                                 58.35    1:09.06  
     1) Brown, Deanna                   2) Covington, Jailyn              
     3) Fraser, Malaealani              4) Quihuis, Trinity               
 -- Mph TC  'A'                                       1:10.00         NT  
     1) Culpepper, Journee              2) Johnson, Antoria               
     3) Rollins, Mikaela                4) Walker, Malea                  
 
High Jump Midget Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 1.69m  7/24/2008   Stacey Destin, Unattached                   
     JO Meet: J 1.69m  7/24/2008   Stacey Destin, Unattached                   
    AZ Assoc: A 1.64m  5/18/1996   Jacquelyn Johnson, YVF                      
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Mooney, Allison              Arizona Puma           1.43m      1.40m    4-07.00 
  2 Simmons, Kaori               Arizona Puma           1.35m      1.30m    4-03.25 
  3 Bates, Khaiya                Team Bliss T           1.30m      1.25m    4-01.25 
 
Long Jump Midget Girls
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 5.58m  6/20/1998   Gayle Hunter, Lake Charles, LA              
     JO Meet: J 5.52m  7/27/1991   Myra Combs, Lake Charles, LA                
    AZ Assoc: A 5.07m  3/24/1973   Cynthia Rhodes, UNA                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Gruenwald, Jai               Arizona Chee           4.88m      4.50m   NWI  14-09.25 
  2 Ivie, Kaylee                 AZ Flames TC           4.46m      3.97m   NWI  13-00.25 
  3 Chest, Zaire                 Arizona Chee           4.57m      3.89m   NWI  12-09.25 
  4 Scott, Zara                  Az Goldrush                       3.71m   NWI  12-02.25 
  5 Mbouissou, Deneba            Team Bliss T                      3.57m   NWI  11-08.50 
  6 Rollins, Mikaela             Mph TC                            3.26m   NWI  10-08.50 
  6 Johnson, Abbrea              Spartan Spee           3.00m      3.26m   NWI  10-08.50 
  6 Phillips, Dominique          Arizona Risi           3.53m      3.26m   NWI  10-08.50 
  9 Jones, Bianca                Pops TC                3.35m      3.22m   NWI  10-06.75 
 10 Helu, Vaiosini               Pops TC                3.40m      3.14m   NWI  10-03.75 
 11 Culpepper, Journee           Mph TC                            3.09m   NWI  10-01.75 
 12 Eberlein, Karinnah           Unattached                        3.00m   NWI   9-10.25 
 13 Blevins, Keyanna             Arizona Pant                      2.86m   NWI   9-04.75 
 14 Okeke, Cecilia               Phoenix Bobc                      2.81m   NWI   9-02.75 
 15 Hendrix, Anaya               Arizona Sain                      2.72m   NWI   8-11.25 
 16 Elkins, Tayzia               Spartan Spee           1.50m      2.66m   NWI   8-08.75 
 17 Curtin, Taylor               Arizona Elit                      2.05m   NWI   6-08.75 
 18 Thompson, Makayla            Arizona Tita                      1.75m   NWI   5-09.00 
 
Shot Put 6 lb. Midget Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 13.51m  7/26/2008   Ashlie Blake, 49 PS Vegas Fly              
     JO Meet: J 13.51m  7/26/2008   Ashlie Blake, 49 PS Vegas Fly              
    AZ Assoc: A 12.16m  7/18/1998   Hannah Carson, AC                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Henry-Johnson, Destinee      Do Right Cou           9.45m      9.36m   30-08.50 
  2 Edmonds, Mikayla             AZ Mustangs                       6.88m   22-07.00 
  3 Blevins, Zamaree             Do Right Cou           7.01m      6.51m   21-04.25 
  4 Little, Yaniece              Pops TC                5.76m      5.96m   19-06.75 
  5 Yerian, Makayla              Az Goldrush                       5.85m   19-02.50 
  6 Brown, Deanna                Arizona Tita                      5.39m   17-08.25 
  7 Helu, Vaiosini               Pops TC                4.88m      4.88m   16-00.25 
  8 Martin, Cieries              Do Right Cou           6.10m      4.55m   14-11.25 
 
Discus Throw 1kg Midget Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 37.46m  7/24/1997   Amber Curtis, Monroe, WI                   
     JO Meet: J 37.46m  7/24/1997   Amber Curtis, Monroe, WI                   
    AZ Assoc: A 29.74m  6/8/2001    C. J. Navarro, UNA                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Henry-Johnson, Destinee      Do Right Cou                     18.90m      62-00 
  2 Blevins, Zamaree             Do Right Cou                     16.86m      55-04 
  3 Simmons, Kaori               Arizona Puma                     13.14m      43-01 
  4 Martin, Cieries              Do Right Cou                     10.33m      33-11 
 
Javelin Throw 300g Midget Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 42.88m  7/28/2005   Hannah Carson, AZ Cheetahs                 
     JO Meet: J 42.88m  7/28/2005   Hannah Carson, AZ Cheetahs                 
    AZ Assoc: A 44.71m  6/13/2004   Hannah Carson, AC                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Henry-Johnson, Destinee      Do Right Cou                     24.95m      81-10 
  2 Yerian, Makayla              Az Goldrush                      16.33m      53-07 
  3 Thompson, Makayla            Arizona Tita                     12.17m      39-11 
  4 Contorno, Kelsie             Pops TC               10.36m      8.81m      28-11 
  5 Little, Yaniece              Pops TC                9.14m      8.09m      26-06 
 
1500 Meter Race Walk Midget Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 6:53.70  7/26/1990   Danielle Safran, Brentwood, NY            
     JO Meet: J 6:53.70  7/26/1990   Danielle Safran, Brentwood, NY            
    AZ Assoc: A 8:08.20  2/13/1983   Nicole Magub, STC                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Belliotti, Courtney          Arizona Chee                   11:41.65  
  2 Shea, Kylee                  Arizona Chee                   11:45.47  
  3 Belliotti, Gabriella         Arizona Chee                   11:56.36  
  4 Quihuis, Trinity             Arizona Tita         5:35.72   11:59.82  
 
100 Meter Dash Youth Girls
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 11.73  7/31/2009   Kendall Baisden, Motor City TC, MI          
     JO Meet: J 11.61  8/1/1999    Sanya Richards, Pembrooke Pines, FL         
    AZ Assoc: A 11.78  6/1/2003    Terra Evans, AC                             
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Center, Alexis               Do Right Cou           13.14      12.37   NWI  7 
  2 Bailey, Anaya                Arizona Chee                      12.53   NWI  7 
  3 Ugbisien, Onome              Arizona Tita           12.82      13.01   NWI  7 
  4 Tasher, Cheyenne             Unattached             12.50      13.11   NWI  7 
  5 Thompson, Sakovia            Arizona Tita           13.31      13.19   NWI  7 
  5 Mustin, Drianna              Arizona Risi                      13.19   NWI  1 
  7 Smith, Autumn                Do Right Cou           13.67      13.27   NWI  7 
  8 Porier-Shelton, Tiana        AZ Flames TC           13.40      13.46   NWI  7 
  9 Pogue, Jayda                 Az Goldrush            13.20      13.52   NWI  7 
 10 Cooper, Aeryone              AZ Flames TC           14.47      13.78   NWI  5 
 11 Kirkendoll, Jaleesha         Arizona Pant           14.81      13.93   NWI  5 
 12 Barnes, Tasianay             Arizona Sain                      13.95   NWI  2 
 13 Green, Rebekah               Arizona Risi           14.19      14.03   NWI  6 
 14 Conway, Leilani              Arizona Chee                      14.08   NWI  3 
 15 Patterson, Alexis            Do Right Cou           15.29      14.13   NWI  5 
 16 Briscoe, Sanjohnae           Do Right Cou           15.59      14.18   NWI  4 
 17 Mathis, Courtney             Arizona Risi                      14.21   NWI  2 
 18 Ramirez, Yatzira             Wicked                 16.00      14.37   NWI  4 
 19 Charlton, Lemayah            Do Right Cou           14.16      14.38   NWI  6 
 20 Lemons, Kamille              Do Right Cou           15.14      14.39   NWI  5 
 21 Robinson, Daveona            Arizona Sain                      14.40   NWI  1 
 22 Patterson, Brittany          Do Right Cou           14.00      14.41   NWI  6 
 23 Garcia, Soledad              Aftershock D           14.58      14.49   NWI  5 
 24 Williams, Anaya              Arizona Pant           14.00      14.60   NWI  6 
 25 Boyd, Kiley                  Arizona Chee                      14.74   NWI  1 
 26 Gwin, Azilyn                 Phoenix Bobc           16.22      14.79   NWI  3 
 27 Walker, Jadynn               Arizona Sain                      14.83   NWI  2 
 28 Porter, Zhane                Team Bliss T           13.84      14.94   NWI  6 
 29 Aysien, Siarah               AZ Flames TC           13.84      15.04   NWI  6 
 30 Stephens, Anitra             Arizona Sain                      15.07   NWI  2 
 31 Ramey, Khanya                Vail Vipers            14.41      15.09   NWI  6 
 32 Belliotti, Alexandra         Arizona Chee                      15.16   NWI  2 
 33 Spruell, Ayolion             Do Right Cou           14.16      15.17   NWI  6 
 34 Patterson, Kianna            Arizona Chee                      15.23   NWI  2 
 35 Davis, Monique               AZ Flames TC                      15.55   NWI  1 
 35 Comma, Isis                  Mph TC                 16.20      15.55   NWI  4 
 37 Rhodes, Audry                Arizona Tita           16.10      15.64   NWI  4 
 38 Johnson, Tajanet             Do Right Cou           15.59      15.71   NWI  4 
 39 Green, Sydney                Do Right Cou           15.50      15.90   NWI  5 
 40 Andrews, Karina              Arizona Tita           16.97      15.95   NWI  3 
 41 Rodrigues, Rebecca           Sahuarita Sp                      16.09   NWI  3 
 42 Graham, Tyla                 Do Right Cou           16.72      16.10   NWI  3 
 43 Gamble, Melissa              Alliance Youth S                  16.21   NWI  1 
 44 Simmons, Deanna              Spartan Spee           15.00      16.31   NWI  5 
 45 Blevins, Zaria               Do Right Cou           18.27      16.78   NWI  3 
 46 Kibby, Emily                 Sahuarita Sp                      18.11   NWI  1 
 47 Henry-Johnson, Ariel         Do Right Cou                      18.22   NWI  3 
 
200 Meter Dash Youth Girls
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 23.69  8/1/2009    Kendall Baisden, Motor City TC, MI          
     JO Meet: J 23.63  7/31/1999   Sanya Richards, Pembrooke Pines, FL         
    AZ Assoc: A 23.94  4/6/2003    Terra Evans, AC                             
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Swenson, Mason               Arizona Chee           28.00      25.71   NWI  7 
  1 Center, Alexis               Do Right Cou           26.69      25.71   NWI  7 
  3 Ugbisien, Onome              Arizona Tita           26.80      26.46   NWI  7 
  4 Green, Rebekah               Arizona Risi           28.47      26.63   NWI  6 
  5 Tasher, Cheyenne             Unattached             26.10      26.83   NWI  7 
  6 Martin, Jaclyn               Arizona Chee           27.60      27.57   NWI  7 
  7 Thompson, Sakovia            Arizona Tita           28.28      27.70   NWI  6 
  8 Porier-Shelton, Tiana        AZ Flames TC           27.57      27.80   NWI  7 
  9 Pogue, Jayda                 Az Goldrush            27.13      28.27   NWI  7 
 10 Williams, Anaya              Arizona Pant           29.62      28.63   NWI  5 
 11 Hightower, Miah              Az Goldrush            29.00      29.29   NWI  6 
 12 Barnes, Tasianay             Arizona Sain                      29.34   NWI  1 
 13 Harris, Jayla                Team Bliss T           28.27      29.39   NWI  6 
 14 Porter, Zhane                Team Bliss T           28.16      29.43   NWI  6 
 15 Ramey, Khanya                Vail Vipers            31.16      29.47   NWI  5 
 16 Fuel, Trinity                Unattached             30.24      29.87   NWI  5 
 17 Briscoe, Sanjohnae           Do Right Cou           33.32      29.89   NWI  4 
 18 Ramirez, Yatzira             Wicked                 32.00      29.92   NWI  4 
 19 Aysien, Siarah               AZ Flames TC           29.43      29.98   NWI  6 
 20 Tang, Tylor                  Unattached             30.67      30.07   NWI  5 
 21 Smith, Jahdae                Az Goldrush                       30.50   NWI  1 
 22 Cooper, Aeryone              AZ Flames TC           30.30      30.51   NWI  5 
 23 Robinson, Daveona            Arizona Sain                      30.77   NWI  2 
 24 Lemons, Kamille              Do Right Cou           30.00      30.92   NWI  5 
 25 Kirkendoll, Jaleesha         Arizona Pant           31.40      31.25   NWI  4 
 26 Conway, Leilani              Arizona Chee                      31.34   NWI  1 
 27 Lazargoy, Berenice           Arizona Elit                      31.35   NWI  2 
 28 Stephens, Anitra             Arizona Sain           35.51      31.47   NWI  3 
 29 Gwin, Azilyn                 Phoenix Bobc           34.75      31.60   NWI  3 
 30 Walker, Jadynn               Arizona Sain           31.78      31.99   NWI  4 
 31 Green, Sydney                Do Right Cou           32.18      32.28   NWI  4 
 32 Patterson, Alexis            Do Right Cou           33.00      32.42   NWI  4 
 33 Belliotti, Alexandra         Arizona Chee                      32.71   NWI  2 
 34 Davis, Monique               AZ Flames TC                      33.47   NWI  3 
 35 Buchanan, Taylor             Team Bliss T                      33.70   NWI  1 
 36 Simmons, Deanna              Spartan Spee           37.00      33.92   NWI  3 
 37 Rhodes, Audry                Arizona Tita           37.31      34.01   NWI  3 
 38 Davis, Amanda                Arizona Elit                      34.03   NWI  1 
 39 Johnson, Tajanet             Do Right Cou           32.00      35.00   NWI  4 
 40 Graham, Tyla                 Do Right Cou           34.13      35.16   NWI  3 
 41 Andrews, Karina              Arizona Tita           38.90      36.46   NWI  3 
 42 Blevins, Zaria               Do Right Cou                      37.12   NWI  1 
 43 Gamble, Melissa              Alliance Youth S                  37.65   NWI  2 
 
400 Meter Dash Youth Girls
============================================================================
 Nat'l Youth: N 53.10  7/8/2007    Robin Reynolds, Lisle, IL                   
     JO Meet: J 53.40  7/28/2002   Brandi Cross, Houston, TX                   
    AZ Assoc: A 56.37  6/22/2002   Judith Onyepunuka, ARS                      
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Tasher, Cheyenne             Unattached             59.50    1:01.18   6 
  2 Mustin, Drianna              Arizona Risi         1:00.74    1:01.23   6 
  3 Martin, Jaclyn               Arizona Chee         1:00.00    1:01.94   6 
  4 Green, Rebekah               Arizona Risi         1:02.17    1:02.64   6 
  5 Center, Alexis               Do Right Cou         1:01.00    1:05.71   6 
  5 Yescas, Julia                Az Goldrush          1:10.00    1:05.71   4 
  7 McCovery, Jazmyn             AZ Mustangs                     1:05.86   1 
  8 Thompson, Sakovia            Arizona Tita                    1:07.50   1 
  9 Hightower, Miah              Az Goldrush          1:00.00    1:07.55   6 
 10 Fuel, Trinity                Unattached           1:07.03    1:07.89   5 
 11 Patterson, Brittany          Do Right Cou         1:06.00    1:08.23   5 
 12 Ramirez, Yatzira             Wicked               1:20.00    1:08.32   3 
 13 Robinson, Tamia              Az Goldrush          1:06.00    1:08.63   5 
 14 Tang, Tylor                  Unattached           1:07.89    1:09.18   5 
 15 Mathis, Courtney             Arizona Risi         1:08.72    1:09.28   5 
 16 Spruell, Ayolion             Do Right Cou         1:09.00    1:09.43   5 
 16 Harris, Jayla                Team Bliss T         1:04.00    1:09.43   6 
 18 Fenn, Penny                  Aftershock D         1:04.18    1:09.54   6 
 19 Briscoe, Sanjohnae           Do Right Cou         1:17.00    1:10.82   3 
 20 Moran, Lauren                AZ Flames TC         1:09.47    1:11.15   4 
 21 Elkins, Morgan               Spartan Spee         1:07.00    1:11.28   5 
 22 Williams, Anaya              Arizona Pant         1:12.00    1:11.65   4 
 23 Conway, Leilani              Arizona Chee                    1:12.18   2 
 24 Garcia, Soledad              Aftershock D         1:10.73    1:12.67   4 
 25 Cooper, Aeryone              AZ Flames TC         1:14.55    1:12.80   4 
 26 Lemons, Kamille              Do Right Cou         1:09.00    1:14.08   5 
 27 White, Destiny               Team Bliss T                    1:14.57   2 
 28 Smith, Jahdae                Az Goldrush          1:20.00    1:15.35   3 
 29 Barnes, Tasianay             Arizona Sain                    1:15.89   1 
 30 Johnson, Tajanet             Do Right Cou         1:23.00    1:16.34   2 
 31 Higgs, Jcobie                Spartan Spee         1:20.00    1:20.21   3 
 32 Aysien, Siarah               AZ Flames TC         1:13.71    1:21.51   4 
 33 Buchanan, Taylor             Team Bliss T                    1:21.69   2 
 34 Brewer, Madison              Arizona Blaz                    1:22.89   1 
 34 Porter, Zhane                Team Bliss T                    1:22.89   1 
 36 Patterson, Alexis            Do Right Cou         1:20.00    1:23.90   3 
 37 Green, Sydney                Do Right Cou         1:23.00    1:25.52   3 
 38 Rhodes, Audry                Arizona Tita                    1:25.74   1 
 39 Gamble, Melissa              Alliance Youth S                1:25.86   2 
 40 Andrews, Karina              Arizona Tita                    1:28.21   1 
 41 Kirkendoll, Jaleesha         Arizona Pant         1:15.00    1:31.07   4 
 
800 Meter Run Youth Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 2:06.90  7/4/2009    Raevyn Rogers, The Wings Tr               
     JO Meet: J 2:08.17  8/1/2009    Raevyn Rogers, 25-Wings                   
    AZ Assoc: A 2:13.60  5/18/1980   Lynette Morgan, SDSF                      
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Mustin, Drianna              Arizona Risi         2:29.04    2:31.50  
  2 Jones, Baylee                Arizona Chee         2:20.00    2:33.90  
  3 Martin, Jaclyn               Arizona Chee         2:25.00    2:34.74  
  4 Charlton, Lemayah            Do Right Cou         2:41.00    2:34.78  
  5 Yescas, Julia                Az Goldrush          2:34.00    2:36.01  
  6 Arellano, Karen              Aftershock D         2:36.13    2:40.31  
  7 Fenn, Penny                  Aftershock D         2:29.56    2:41.06  
  8 Hanson, Imani                Team Bliss T         2:30.12    2:45.06  
  9 Banks, Jasmine               Aftershock D         2:33.61    2:46.36  
 10 Arellano, Allyson            Aftershock D         2:40.10    2:51.92  
 11 Ugbisien, Onome              Arizona Tita                    2:55.45  
 12 Ochoa, Natalie               Sahuarita Sp                    2:56.42  
 13 Fuel, Trinity                Unattached           2:50.35    2:57.40  
 14 Mathis, Courtney             Arizona Risi         2:51.35    2:57.88  
 15 Ramirez, Yatzira             Wicked               3:20.00    2:59.06  
 16 Hernandez, Victoria          Team Bliss T                    3:03.57  
 17 Harris, Jayla                Team Bliss T                    3:06.31  
 18 Garcia, Soledad              Aftershock D         3:12.28    3:06.39  
 19 White, Destiny               Team Bliss T                    3:08.07  
 20 Brewer, Madison              Arizona Blaz                    3:23.49  
 21 Buchanan, Taylor             Team Bliss T                    3:36.66  
 
1500 Meter Run Youth Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 4:28.61  7/29/2005   Jordan Hassay, San Luis Distance          
     JO Meet: J 4:28.61  7/29/2005   Jordan Hassay, San Luis Distance          
    AZ Assoc: A 4:42.20  4/17/1977   Theresa Smith, VOS                        
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Davis, Amanda                Arizona Elit                    5:14.90  
  2 Arellano, Allyson            Aftershock D         5:25.37    5:20.98  
  3 Lazargoy, Berenice           Arizona Elit                    5:25.27  
  4 Arellano, Karen              Aftershock D         5:32.38    5:27.15  
  5 Banks, Jasmine               Aftershock D         5:20.78    5:30.15  
  6 Hernandez, Victoria          Team Bliss T                    5:52.34  
  7 Ochoa, Natalie               Sahuarita Sp                    6:02.17  
  8 Moran, Lauren                AZ Flames TC         6:01.78    6:07.29  
  9 White, Destiny               Team Bliss T                    6:14.30  
 10 Earl, Mary                   Aftershock D         5:56.67    6:27.99  
 
3000 Meter Run Youth Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N  9:35.12  7/30/2005   Jordan Hasay, San Luis Dstnce            
     JO Meet: J  9:35.12  7/30/2005   Jordan Hassay, San Luis Distance         
    AZ Assoc: A 10:33.90  3/18/1978   Lisa Anetsberger, APS                    
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Jones, Baylee                Arizona Chee        11:40.00   11:09.00  
  2 Hensley, Cayley              Pops TC             11:02.00   11:35.93  
  3 Arellano, Allyson            Aftershock D        11:33.74   11:42.19  
  4 Fenn, Penny                  Aftershock D        11:53.62   11:53.63  
  5 Arellano, Karen              Aftershock D        12:16.02   12:13.20  
  6 Banks, Jasmine               Aftershock D        11:33.39   12:18.41  
  7 Earl, Mary                   Aftershock D        12:56.28   13:36.26  
 
100 Meter Hurdles (30" ) Youth Girls
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 13.85  7/27/2008   Trinity Wilson, 38 EOYDC                    
     JO Meet: J 13.85  7/27/2008   Trinity Wilson, 38 EOYDC                    
    AZ Assoc: A 14.62  7/18/1998   Tiffany McDonald, ARS                       
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Smith, Autumn                Do Right Cou           14.00      16.30   NWI 
  2 Spruell, Ayolion             Do Right Cou           14.50      19.41   NWI 
  3 Hanson, Imani                Team Bliss T           17.87      20.49   NWI 
  4 Gwin, Azilyn                 Phoenix Bobc           17.88      21.08   NWI 
  5 Elkins, Morgan               Spartan Spee                      21.68   NWI 
  6 Higgs, Jcobie                Spartan Spee                      25.46   NWI 
 
200 Meter Hurdles (30" ) Youth Girls
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 26.63  7/31/1994   Char Foster, Clearwater, FL                 
     JO Meet: J 26.63  7/31/1994   Char Foster, Clearwater, FL                 
    AZ Assoc: A 28.11  6/8/2003    Jasmine Williams, DR                        
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Smith, Autumn                Do Right Cou           28.00      31.09   NWI 
  2 Spruell, Ayolion             Do Right Cou           29.00      32.97   NWI 
  3 Charlton, Lemayah            Do Right Cou                      33.52   NWI 
  4 Elkins, Morgan               Spartan Spee                      33.53   NWI 
  5 Hanson, Imani                Team Bliss T           31.12      34.62   NWI 
  6 Higgs, Jcobie                Spartan Spee                      42.24   NWI 
 
4x100 Meter Relay Youth Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 46.58  7/29/2003   Quiet Fire, Mission Viejo, CA               
     JO Meet: J 46.74  8/1/1999    Young Acheivers                             
                       Sarah Davis, Ashlee Ward, Micaela Simmons, Sanya R
    AZ Assoc: A 47.22  5/18/2002   Arizona Rising Suns                         
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Arizona Saints Sports Clu  'A'                                 50.40  
  2 Do Right Cougars  'A'                               49.00      51.70  
     1) Center, Alexis                  2) Charlton, Lemayah              
     3) Patterson, Brittany             4) Smith, Autumn                  
  3 Arizona Titans  'A'                                 58.60    1:18.14  
     1) Andrews, Karina                 2) Rhodes, Audry                  
     3) Thompson, Sakovia               4) Ugbisien, Onome                
 
4x400 Meter Relay Youth Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 3:45.90  8/1/1993    Southern California SC, Inglewood, CA     
                         Myleik Teele, Regine Caruthers, Malika Edmunson, R
     JO Meet: J 3:45.90  8/1/1993    Southern California SC, Inglewood, CA     
                         Myleik Teele, Regine Caruthers, Malika Edmunson, R
    AZ Assoc: A 3:55.48  6/1/2003    Arizona Cheetahs                          
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Az Goldrush  'A'                                  4:25.00    4:56.33  
     1) Anderson, Morgan                2) Hightower, Miah                
     3) Robinson, Tamia                 4) Yescas, Julia                  
 
High Jump Youth Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 1.71m  7/27/1990   Sondra Biere, Des Moines, IA                
     JO Meet: J 1.71m  7/27/1990   Sondra Biere, Des Moines, IA                
    AZ Assoc: A 1.69m  6/9/1979    Cadija Caldwell, AC                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Elkins, Morgan               Spartan Spee                      1.20m    3-11.25 
  2 Higgs, Jcobie                Spartan Spee                      1.15m    3-09.25 
 
Long Jump Youth Girls
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 6.07m  6/20/1998   Tracee Thomas, Las Vegas, NV                
     JO Meet: J 5.84m  7/29/2005   Karynn Dunn, Inl Emp Sprint                 
    AZ Assoc: A 5.66m  2/21/1976   Cyntia Rhodes, MTC                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Kirkendoll, Jaleesha         Arizona Pant                      3.99m   NWI  13-01.25 
  2 Stephens, Anitra             Arizona Sain                      3.82m   NWI  12-06.50 
  3 Pogue, Jayda                 Az Goldrush                       3.80m   NWI  12-05.75 
  4 Williams, Anaya              Arizona Pant                      3.79m   NWI  12-05.25 
  5 Porier-Shelton, Tiana        AZ Flames TC           4.82m      3.71m   NWI  12-02.25 
  6 Smith, Jahdae                Az Goldrush                       3.65m   NWI  11-11.75 
  7 Walker, Jadynn               Arizona Sain                      3.62m   NWI  11-10.50 
  8 Earl, Mary                   Aftershock D                      3.49m   NWI  11-05.50 
  9 Gwin, Azilyn                 Phoenix Bobc           3.22m      3.45m   NWI  11-04.00 
 -- Belliotti, Alexandra         Arizona Chee                       FOUL                 
 
Triple Jump Youth Girls
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 11.92m  4/24/1999   Nicole Duhart, Riverside, CA               
     JO Meet: J 11.68m  7/28/2006   Nefertiti Smith, 03 Norfolk Real           
    AZ Assoc: A 10.90m  2/7/1981    Marika Bender, MP                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Porier-Shelton, Tiana        AZ Flames TC           9.57m      9.79m   NWI  32-01.50 
  2 Hanson, Imani                Team Bliss T           8.89m      8.38m   NWI  27-06.00 
 
Shot Put 6 lb. Youth Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 15.59m  7/29/1989   Teri Steer, Crete, NE                      
     JO Meet: J 15.59m  7/29/1989   Teri Steer, Crete, NE                      
    AZ Assoc: A 13.87m  4/16/1978   Lori Garrow, CTC                           
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Watkins, Alyssa              AZ Flames TC           9.16m      9.58m   31-05.25 
  2 Patterson, Kianna            Arizona Chee                      7.92m   26-00.00 
  3 Comma, Isis                  Mph TC                            7.77m   25-06.00 
  4 Boyd, Kiley                  Arizona Chee                      7.75m   25-05.25 
  5 Blevins, Zaria               Do Right Cou           8.23m      7.67m   25-02.00 
  6 Henry-Johnson, Ariel         Do Right Cou           8.23m      7.24m   23-09.00 
  7 Graham, Tyla                 Do Right Cou                      6.73m   22-01.00 
  8 Comma, Bella                 Mph TC                            5.76m   18-10.75 
 
Discus Throw 1kg Youth Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 42.92m  7/26/1990   Suzy Powell, Modesto, CA                   
     JO Meet: J 42.92m  7/26/1990   Suzy Powell, Modesto, CA                   
    AZ Assoc: A 39.34m  4/16/1978   Cindy Johnson, VOS38.78                    
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Watkins, Alyssa              AZ Flames TC          24.71m     22.08m      72-05 
  2 Hernandez, Victoria          Team Bliss T                     19.20m      63-00 
  3 Patterson, Kianna            Arizona Chee                     18.59m      61-00 
  4 Henry-Johnson, Ariel         Do Right Cou                     18.44m      60-06 
  5 Boyd, Kiley                  Arizona Chee                     13.35m      43-09 
 
Javelin Throw 600g Youth Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 52.90m  7/26/2007   Hannah Carson, 10 48 Arizona Ch            
     JO Meet: J 52.90m  7/26/2007   Hannah Carson, 10 48 Arizona Ch            
    AZ Assoc: A 46.97m  2/5/1972    Hannah Carson, AC                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Watkins, Alyssa              AZ Flames TC          21.23m     21.50m      70-06 
  2 Aysien, Siarah               AZ Flames TC          21.94m     20.59m      67-07 
  3 Grubbs, Mikaela              AZ Flames TC                     17.94m      58-10 
  4 Patterson, Kianna            Arizona Chee                     15.44m      50-08 
  5 Boyd, Kiley                  Arizona Chee                      9.71m      31-10 
 
100 Meter Dash Intermediate Girls
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 11.34  7/28/1995   Angela Will.iams, Ontario, CA               
     JO Meet: J 11.34  7/28/1995   Angela Will.iams, Ontario, CA               
    AZ Assoc: A 11.68  7/14/2003   Judith Onyepunuka, ARS                      
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Williams, LaMaya             Arizona Chee           12.20      12.76   NWI 
  2 Logan, Alexis                Arizona Puma           15.89      14.10   NWI 
 
200 Meter Dash Intermediate Girls
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 23.06  7/31/2004   Bianca Knight, Ridgeland, MS                
     JO Meet: J 23.06  7/31/2004   Bianca Knight, Ridgeland, MS                
    AZ Assoc: A 23.99  7/14/2003   Judith Onyepunuka, ARS                      
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Williams, LaMaya             Arizona Chee           26.00      26.49   NWI 
  2 Upshur, Ashley               Vail Vipers            31.00      27.83   NWI 
  3 Gallo, Mikayla               Pops TC                29.65      28.92   NWI 
  4 Brown, Kierra                Do Right Cou           28.00      29.42   NWI 
  5 Boruff, Erica                Team Bliss T                      35.32   NWI 
  6 Simmons, Robin               Spartan Spee           37.00      37.09   NWI 
 
400 Meter Dash Intermediate Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 52.11  7/29/2001   Stephanie Smith, Macon, GA                  
     JO Meet: J 52.11  7/29/2001   Stephanie Smith, Macon, GA                  
    AZ Assoc: A 55.53  6/13/2004   Natalie Johnson, AC                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Williams, LaMaya             Arizona Chee           58.00    1:03.30  
  2 Upshur, Ashley               Vail Vipers          1:15.00    1:06.03  
  3 Gallo, Mikayla               Pops TC              1:08.67    1:08.46  
  4 Brown, Kierra                Do Right Cou         1:10.00    1:14.07  
  5 Boruff, Erica                Team Bliss T                    1:23.72  
  6 Simmons, Robin               Spartan Spee         1:22.00    1:34.93  
 
800 Meter Run Intermediate Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 2:04.83  7/26/2008   Phillis Francis, 06-Team Evolutio         
     JO Meet: J 2:04.83  7/26/2008   Phillis Francis, 06-Team Evolutio         
    AZ Assoc: A 2:14.70  5/20/1995   Dawn Gilson, AE                           
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Miller, Jane                 Go The Dista         2:30.00    2:35.72  
  2 Coleman, Alysoune            Unattached           2:18.25    2:38.61  
  3 Boruff, Erica                Team Bliss T                    3:26.55  
 
1500 Meter Run Intermediate Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 4:25.57  7/24/1984   Suzy Favor, Stevens Point, WI             
     JO Meet: J 4:25.57  7/24/1984   Suzy Favor, Stevens Point, WI             
    AZ Assoc: A 4:42.20  4/17/1977   Laurie Sawyer, PTC                        
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Miller, Jane                 Go The Dista         5:10.00    5:18.80  
  2 Mayberry, Devon              Arizona Puma                    5:57.16  
 
Shot Put 4kg Intermediate Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 15.19m  7/27/2001   Michelle  Carter, Ovilla, TX               
     JO Meet: J 15.19m  7/27/2001   Michelle  Carter, Ovilla, TX               
    AZ Assoc: A 14.45m  7/6/1980    Cindy Johnson, VOS                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Clement, Ebony               Arizona Chee                      9.00m   29-06.50 
  2 Brown, Kierra                Do Right Cou           9.45m      8.80m   28-10.50 
  3 Mays, Molly                  Unattached             8.84m      8.44m   27-08.25 
  4 Afrika, Khalilah             Arizona Risi           5.66m      6.48m   21-03.25 
  5 Gallo, Mikayla               Pops TC                5.79m      6.14m   20-01.75 
 
Discus Throw 1kg Intermediate Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 50.12m  5/12/1997   Elizabeth Debartolo, Aurora, IL            
     JO Meet: J 46.40m  7/28/2006   Natalie Baird, 03 Loudoun Track            
    AZ Assoc: A 39.13m  6/13/2004   C. J. Navarro, UNA                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Mays, Molly                  Unattached            30.78m     26.67m      87-06 
  2 Clement, Ebony               Arizona Chee                     24.02m      78-10 
  3 Brown, Kierra                Do Right Cou                     21.48m      70-06 
 
Javelin Throw 600g Intermediate Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 46.53m  7/29/2000   Rachel Walker                              
     JO Meet: J 46.53m  7/29/2000   Rachel Walker                              
    AZ Assoc: A 45.84m  5/2/2009    Hannah Carson, Arizona Chee                
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Afrika, Khalilah             Arizona Risi                     12.22m      40-01 
 
100 Meter Dash Young Women
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 11.1h  1980        Michelle Glover, Pennsauken, NJ             
     JO Meet: J 11.1h  1980        Michelle Glover, Pennsauken, NJ             
    AZ Assoc: A 11.71  6/17/2000   Kenyanna Wilson, ARS                        
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Gomez, Madeline              Unattached                        15.94   NWI 
  2 Helu, Leua                   Pops TC                17.00      16.99   NWI 
 
200 Meter Dash Young Women
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 23.24  7/26/2007   Victoria Jordan, 26 Dallas Gold T           
     JO Meet: J 23.24  7/26/2007   Victoria Jordan, 26 Dallas Gold T           
    AZ Assoc: A 23.90  6/1/2003    Jessica Onyepunuka, ARS                     
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Gomez, Madeline              Unattached                        28.04   NWI 
  2 Teich, Caroline              Phoenix Bobc           31.51      29.40   NWI 
 
400 Meter Dash Young Women
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 51.31  7/27/2000   Monique Henderson, Buffalo, NY              
     JO Meet: J 51.45  8/2/1981    Erica Harris, Gig Harbor, WA                
    AZ Assoc: A 56.37  6/1/1991    Eurika Hall, TAA                            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Gomez, Madeline              Unattached                      1:04.93  
 
300 Meter Hurdles (30") Young Women
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 57.67  7/27/2008   Turquoise Thompson, 33 Together Elit        
     JO Meet: J 57.67  7/27/2008   Turquoise Thompson, 33 Together Elit        
    AZ Assoc: A 59.40  6/4/1983    Bethany Zahn, POP                           
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Teich, Caroline              Phoenix Bobc           59.22      51.90J 
 
Shot Put 4kg Young Women
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 15.82m  7/31/2003   Michelle Carter, Ovilla, TX                
     JO Meet: J 15.82m  7/31/2003   Michelle Carter, Ovilla, TX                
    AZ Assoc: A 13.61m  6/17/2000   Jennifer Penrose, UNA                      
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Fakler, Erin                 Unattached                        9.07m   29-09.25 
  2 Helu, Leua                   Pops TC                6.04m      6.35m   20-10.00 
 
Discus Throw 1kg Young Women
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 53.42m  7/9/1995    Suzy Powell, Joplin, MO                    
     JO Meet: J 52.49m  8/1/1982    Cindy Johnson, Mesa, AZ                    
    AZ Assoc: A 49.92m  6/18/1983   Cindy Johnson, UNA                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Fakler, Erin                 Unattached                       36.11m     118-06 
  2 Mack, Shaquiniesha           Unattached                       16.38m      53-09 
 
Javelin Throw 600g Young Women
===================================================================================
     JO Meet: J 45.27m  8/2/2009    Ashley Aldredge, 06-24 Peak Perf           
    AZ Assoc: A 43.07m  6/9/2010    Amethyst Boyd, 1048 Aag Pan                
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Cahill, Kelley               Unattached                       29.37m      96-04 
  2 Helu, Leua                   Pops TC               18.29m     29.29m      96-01 
 
100 Meter Dash Sub-Bantam Boys
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 King, Michael                Arizona Chee           17.90      16.39   NWI  5 
  2 Howard, Omarion              AZ Mustangs                       16.53   NWI  2 
  3 Wilhite, Anthony             Arizona Tita                      16.62   NWI  1 
  4 Boyd-matthews, Amier         Do Right Cou           16.42      16.85   NWI  6 
  4 Ortiz, Avaunt                Arizona Sain                      16.85   NWI  3 
  6 Mascarenas, Tyler            AZ Mustangs                       16.88   NWI  1 
  7 Boykins, Kai                 Arizona Pant           15.00      16.89   NWI  6 
  8 Hahn, Cody                   Arizona Chee                      17.16   NWI  1 
  9 Grant, Jordon                Az Goldrush            16.95      17.34   NWI  6 
 10 Covington, Savion            Arizona Tita           18.58      17.37   NWI  5 
 11 Williams, Joesysis           Do Right Cou           18.13      17.45   NWI  5 
 12 Martinez, Isaac              Arizona Tita           17.58      17.71   NWI  6 
 13 Hunter, Weslan               Arizona Chee                      17.79   NWI  1 
 14 Cornejo, Alvaro              Arizona Risi                      17.88   NWI  2 
 15 McLaurin, Melvin             Do Right Cou           17.79      17.91   NWI  6 
 16 Pereda, Anthony              Arizona Risi           19.44      17.98   NWI  4 
 17 Kidd, Jordan                 Arizona Chee                      18.07   NWI  3 
 18 Ryhmes, Destinie             Spartan Spee           18.50      18.10   NWI  5 
 19 Foster, Cody                 Team Bliss T                      18.20   NWI  2 
 20 Overstreet, Mareon           AZ Flames TC           21.19      18.24   NWI  4 
 21 Okeke, Dominic               Phoenix Bobc           20.40      18.64   NWI  4 
 22 Parrish, Jeremiah            Arizona Tita           18.64      18.84   NWI  5 
 23 ClarkJr, Terrance            Arizona Risi           21.35      19.07   NWI  3 
 24 Dobbin, Dreylan              Arizona Pant           19.00      19.15   NWI  4 
 25 Scott, Kenyon                Do Right Cou           18.28      19.21   NWI  5 
 26 Wiley, Martel                Do Right Cou           17.12      19.33   NWI  6 
 27 Ricky, Hawkins               Spartan Spee           18.00      19.51   NWI  5 
 28 Barrett, Malec               Do Right Cou           18.78      19.62   NWI  5 
 29 Rocha, Oscar                 Arizona Tita                      20.29   NWI  1 
 30 Alberty, Darius              Arizona Risi           22.08      20.48   NWI  3 
 31 RutherfordIII, Joe           Arizona Sain                      20.97   NWI  1 
 32 Barnes, Javon                Arizona Pant           17.00      21.03   NWI  6 
 33 Swenson, Jaiden              Vail Vipers            21.00      21.07   NWI  4 
 34 Toussaint, Deontae           Arizona Sain                      21.77   NWI  3 
 35 Frazier, Desmond             Spartan Spee           20.00      22.30   NWI  4 
 36 Rollins, Sam                 Mph TC                 21.09      22.61   NWI  4 
 37 Hendrix, Austin              Team Bliss T                      22.76   NWI  2 
 38 Hahn, Jordan                 Team Bliss T                      23.49   NWI  1 
 
200 Meter Dash Sub-Bantam Boys
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Boykins, Kai                 Arizona Pant           32.46      33.49   NWI  5 
  2 Grant, Jordon                Az Goldrush            35.20      34.18   NWI  5 
  3 McLaurin, Melvin             Do Right Cou           35.10      34.45   NWI  5 
  4 Boyd-matthews, Amier         Do Right Cou           33.01      34.74   NWI  5 
  5 Wilhite, Anthony             Arizona Tita                      36.10   NWI  1 
  6 Covington, Savion            Arizona Tita           37.22      36.51   NWI  5 
  7 Ortiz, Avaunt                Arizona Sain           36.97      36.60   NWI  5 
  8 Martinez, Isaac              Arizona Tita           36.20      36.71   NWI  5 
  9 King, Michael                Arizona Chee           37.94      36.75   NWI  4 
 10 Howard, Omarion              AZ Mustangs                       37.08   NWI  2 
 11 Ryhmes, Destinie             Spartan Spee           39.00      37.83   NWI  4 
 12 RutherfordIII, Joe           Arizona Sain           39.87      38.10   NWI  4 
 13 Williams, Joesysis           Do Right Cou           42.11      38.61   NWI  3 
 14 Pereda, Anthony              Arizona Risi           39.65      39.22   NWI  4 
 15 Ricky, Hawkins               Spartan Spee           40.00      39.46   NWI  4 
 16 Cornejo, Alvaro              Arizona Risi           41.48      39.65   NWI  3 
 17 Scott, Kenyon                Do Right Cou           40.02      40.12   NWI  4 
 18 Mascarenas, Tyler            AZ Mustangs                       40.33   NWI  1 
 19 Wiley, Martel                Do Right Cou           38.01      40.41   NWI  4 
 20 Barnes, Javon                Arizona Pant           42.53      40.53   NWI  3 
 21 Kidd, Jordan                 Arizona Chee                      41.10   NWI  2 
 22 Dobbin, Dreylan              Arizona Pant           44.00      41.76   NWI  2 
 23 ClarkJr, Terrance            Arizona Risi           39.95      41.86   NWI  4 
 24 Barrett, Malec               Do Right Cou           40.31      43.08   NWI  3 
 25 Parrish, Jeremiah            Arizona Tita           42.47      43.22   NWI  3 
 26 Overstreet, Mareon           AZ Flames TC           42.85      43.27   NWI  3 
 27 Foster, Cody                 Team Bliss T                      44.12   NWI  1 
 28 Alberty, Darius              Arizona Risi           46.96      45.59   NWI  2 
 29 Hunter, Weslan               Arizona Chee                      45.97   NWI  2 
 30 Hahn, Cody                   Arizona Chee                      47.44   NWI  1 
 31 Frazier, Desmond             Spartan Spee           42.00      48.35   NWI  3 
 32 Rollins, Sam                 Mph TC                 55.00      52.39   NWI  2 
 33 Toussaint, Deontae           Arizona Sain                      53.89   NWI  1 
 34 Hahn, Jordan                 Team Bliss T                      53.94   NWI  1 
 
400 Meter Dash Sub-Bantam Boys
=========================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Blevins, Zaire               Do Right Cou         1:19.00    1:31.85  
  2 Gonzales, Esteven            Wicked               1:30.00    1:36.00  
  3 Barrett, Malec               Do Right Cou         1:40.00    1:43.76  
  4 Okeke, Dominic               Phoenix Bobc         1:43.86    1:48.05  
  5 Foster, Cody                 Team Bliss T                    1:48.14  
 
800 Meter Run Sub-Bantam Boys
=========================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Blevins, Zaire               Do Right Cou         3:14.00    3:19.14  
  2 Gonzales, Esteven            Wicked               3:30.00    3:22.31  
 
4x100 Meter Relay Sub-Bantam Boys
=========================================================================
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Do Right Cougars  'A'                             1:07.00    1:08.60  
     1) Blevins, Zaire                  2) Boyd-matthews, Amier           
     3) McLaurin, Melvin                4) Wiley, Martel                  
  2 Arizona Titans  'A'                               1:14.81    1:11.29  
     1) Covington, Savion               2) Martinez, Isaac                
     3) Parrish, Jeremiah               4) Wilhite, Anthony               
  3 Arizona Rising Suns TC  'A'                       1:20.34    1:18.26  
     1) Alberty, Darius                 2) ClarkJr, Terrance              
     3) Cornejo, Alvaro                 4) Pereda, Anthony                
 
Long Jump Sub-Bantam Boys
========================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Boykins, Kai                 Arizona Pant           3.35m      3.25m   NWI  10-08.00 
  2 Grant, Jordon                Az Goldrush                       3.02m   NWI   9-11.00 
  3 King, Michael                Arizona Chee                      2.36m   1.9   7-09.00 
  4 Swenson, Jaiden              Vail Vipers            0.91m      2.25m   NWI   7-04.75 
  5 Williams, Joesysis           Do Right Cou                      2.24m   NWI   7-04.25 
  6 Ortiz, Avaunt                Arizona Sain                      2.16m   NWI   7-01.00 
  7 RutherfordIII, Joe           Arizona Sain                      2.07m   NWI   6-09.50 
  8 Frazier, Desmond             Spartan Spee           1.80m      2.01m   NWI   6-07.25 
  9 Kidd, Jordan                 Arizona Chee                      1.89m   NWI   6-02.50 
 10 Ryhmes, Destinie             Spartan Spee           2.00m      1.47m   NWI   4-10.00 
 11 Hunter, Weslan               Arizona Chee                      1.39m   NWI   4-06.75 
 12 Toussaint, Deontae           Arizona Sain                      1.38m   NWI   4-06.50 
 13 Okeke, Dominic               Phoenix Bobc           1.45m      1.35m   NWI   4-05.25 
 -- Torres, Marcos               Mph TC                 2.74m         ND   NWI           
 -- Ricky, Hawkins               Spartan Spee           2.00m         ND   NWI           
 -- Dobbin, Dreylan              Arizona Pant                         ND   NWI           
 
Shot Put Sub-Bantam Boys
===================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Mack, Kyaira                 Unattached             2.96m      4.04m   13-03.25 
 
Javelin Throw 300g Sub-Bantam Boys
===================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Scott, Kenyon                Do Right Cou                      8.95m      29-04 
  2 Gonzales, Esteven            Wicked                            7.95m      26-01 
  3 Swenson, Jaiden              Vail Vipers            1.52m      7.20m      23-07 
  4 Hahn, Jordan                 Team Bliss T                      3.30m      10-10 
 
100 Meter Dash Bantam Boys
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 12.73  7/28/1991   Richard Washington, Inglewood, CA           
     JO Meet: J 12.73  7/28/1991   Richard Washington, Inglewood, CA           
    AZ Assoc: A 13.08  4/29/1995   Arnold Bernard, AC                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Ruffin, Nigel                Arizona Risi           14.42      13.79   NWI  9 
  2 Davis, Dominique             AZ Flames TC                      13.83   NWI  3 
  3 Hills, Arik                  Sahuarita Sp           13.97      14.08   NWI  9 
  4 Tolton, Bijan                Arizona Tita                      14.26   NWI  1 
  5 Byrd, Terry                  Do Right Cou           13.89      14.40   NWI  9 
  6 Adams, Quaron                Do Right Cou           13.92      14.44   NWI  9 
  7 Green, Joscelyn              Arizona Risi                      14.46   NWI  4 
  8 Baty, Charles                Do Right Cou                      14.56   NWI  4 
  9 Walker, Jaleel               Arizona Sain                      14.87   NWI  3 
 10 Ward, Darius                 World Class            16.75      14.88   NWI  7 
 11 JenkinsJr, Robert            Arizona Risi                      14.90   NWI  4 
 12 Woodard, Zachary             Arizona Risi                      15.05   NWI  2 
 13 Andrews, Jaden               Arizona Chee           15.00      15.09   NWI  8 
 14 Valentine, DeHaven           AZ Mustangs                       15.15   NWI  3 
 15 Cobb, Seth                   Arizona Chee           16.00      15.16   NWI  8 
 16 Kennedy, Tyreese             Arizona Sain                      15.17   NWI  4 
 17 Ivie, Connor                 AZ Flames TC           14.50      15.19   NWI  9 
 17 Amicks, Terrion              Mph TC                 16.53      15.19   NWI  8 
 19 Overstreet, Marlon           AZ Flames TC           14.70      15.22   NWI  9 
 20 Scott, Domenec               Do Right Cou           14.35      15.28   NWI  9 
 21 Young, Maurice               Arizona Chee           15.00      15.32   NWI  8 
 21 Wheaton, Markye              Do Right Cou           14.52      15.32   NWI  9 
 23 Gilbert, Charles             Arizona Chee           16.20      15.34   NWI  8 
 24 Mason, Jaden                 AZ Flames TC           14.90      15.35   NWI  8 
 25 Hearn, Drake                 Phoenix Bobc           16.03      15.42   NWI  8 
 26 Echavarria, Diego            Arizona Elit                      15.49   NWI  5 
 27 Savage, Zackary              Team Bliss T                      15.55   NWI  4 
 28 Rangel, Abraham              Arizona Risi                      15.68   NWI  4 
 29 Rodrigues, Gabriel           Sahuarita Sp                      15.69   NWI  5 
 30 Burke, Denzel                Arizona Risi           16.79      15.78   NWI  7 
 31 Gonsalves, Derek             Mph TC                 17.18      15.93   NWI  7 
 32 Jacobs, Khalil               Arizona Sain                      15.95   NWI  1 
 33 Levy, Gabriel                Sahuarita Sp                      16.14   NWI  2 
 34 Brown, Jamari                Arizona Sain                      16.15   NWI  3 
 35 Jacobs, Kaleb                Arizona Sain                      16.24   NWI  5 
 36 Price, Brandon               Mph TC                 16.90      16.36   NWI  7 
 37 Johnson, Derrick             Team Bliss T                      16.56   NWI  1 
 38 Pace, Isaiah                 Team Bliss T                      16.61   NWI  5 
 39 Moore, Kydan                 Mph TC                 17.36      16.73   NWI  6 
 40 Barber, Jonah                Unattached                        16.81   NWI  2 
 41 Overstreet, Lewis            AZ Flames TC           16.97      16.83   NWI  7 
 42 Tye, Trevon                  Spartan Spee           17.00      16.90   NWI  7 
 43 Fullwood, Brian              AZ Mustangs                       17.22   NWI  2 
 44 Parrish, Jordon              Arizona Tita                      17.34   NWI  3 
 45 Nasewytewa, Henry            Arizona Sain                      17.50   NWI  5 
 46 Elmore, Amar                 Do Right Cou                      17.59   NWI  3 
 47 Justice, Taylor              Vail Vipers            19.00      17.61   NWI  6 
 48 Stevens, Davonn              Arizona Tita                      17.62   NWI  5 
 49 Huff, Devin                  Vail Vipers            21.00      17.81   NWI  6 
 50 Clark, Gabriel               Arizona Tita                      17.83   NWI  5 
 51 Park, Traye                  Arizona Tita                      17.92   NWI  2 
 52 Smith, Daylin                Pops TC                17.90      18.08   NWI  6 
 53 Carr III, Larry              Arizona Puma           21.54      18.24   NWI  6 
 54 Merritt, Aiden               Arizona Elit           16.80      18.62   NWI  7 
 55 Hanson, Kaleb                Team Bliss T                      19.81   NWI  3 
 56 Matthews, Elijah             Mph TC                 20.68      21.02   NWI  6 
 
200 Meter Dash Bantam Boys
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 25.83  8/2/2003    Rannell Hall, Miami, FL                     
     JO Meet: J 25.83  8/2/2003    Rannell Hall, Miami, FL                     
    AZ Assoc: A 26.59  6/16/2007   Paul Lucas, DR                              
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Ruffin, Nigel                Arizona Risi           29.67      28.62   NWI  8 
  2 Hills, Arik                  Sahuarita Sp           28.58      29.40   NWI  8 
  3 Davis, Dominique             AZ Flames TC                      29.79   NWI  3 
  4 Walker, Jaleel               Arizona Sain           32.13      29.85   NWI  7 
  5 Adams, Quaron                Do Right Cou           29.10      30.56   NWI  8 
  6 Byrd, Terry                  Do Right Cou           29.02      30.57   NWI  8 
  7 Ivie, Connor                 AZ Flames TC           31.99      30.93   NWI  7 
  8 Green, Joscelyn              Arizona Risi           32.34      31.15   NWI  7 
  9 Scott, Domenec               Do Right Cou           29.09      31.24   NWI  8 
 10 Gonzales, Adrian             Wicked                 34.00      31.39   NWI  6 
 11 Overstreet, Marlon           AZ Flames TC           33.86      31.41   NWI  6 
 12 Wheaton, Markye              Do Right Cou           30.01      31.64   NWI  8 
 13 Woodard, Zachary             Arizona Risi                      32.23   NWI  2 
 14 Burke, Denzel                Arizona Risi           32.35      32.64   NWI  7 
 15 Gilbert, Charles             Arizona Chee           35.24      32.72   NWI  5 
 16 Baty, Charles                Do Right Cou                      32.92   NWI  2 
 17 Price, Brandon               Mph TC                 31.72      33.26   NWI  8 
 18 Hearn, Drake                 Phoenix Bobc           32.47      33.41   NWI  7 
 19 Amicks, Terrion              Mph TC                 32.88      33.51   NWI  7 
 20 Gatewood, Malachi            Alliance Youth S                  33.70   NWI  4 
 21 Rodrigues, Gabriel           Sahuarita Sp                      33.73   NWI  3 
 22 Brown, Jamari                Arizona Sain           35.60      33.85   NWI  5 
 23 Amico, Elijah                Vail Vipers            35.00      33.86   NWI  6 
 24 Johnson, Derrick             Team Bliss T                      33.88   NWI  2 
 25 Span-moreland, Jacques       Do Right Cou                      33.89   NWI  3 
 26 JenkinsJr, Robert            Arizona Risi           34.57      33.92   NWI  6 
 27 Echavarria, Diego            Arizona Elit           36.30      34.76   NWI  5 
 28 Gonsalves, Derek             Mph TC                 35.72      34.79   NWI  5 
 29 Pace, Isaiah                 Team Bliss T                      35.05   NWI  3 
 30 Tye, Trevon                  Spartan Spee           37.00      35.58   NWI  5 
 31 Stevens, Davonn              Arizona Tita                      35.68   NWI  1 
 31 Davis, Aaron                 Mph TC                 33.32      35.68   NWI  6 
 33 Jacobs, Khalil               Arizona Sain                      35.90   NWI  2 
 34 Rangel, Abraham              Arizona Risi                      36.31   NWI  3 
 35 Nasewytewa, Henry            Arizona Sain                      36.43   NWI  3 
 36 Jacobs, Kaleb                Arizona Sain                      36.69   NWI  1 
 37 Mason, Jaden                 AZ Flames TC           34.00      36.90   NWI  6 
 38 Justice, Taylor              Vail Vipers            38.00      36.94   NWI  4 
 39 Park, Traye                  Arizona Tita                      37.42   NWI  1 
 40 Savage, Zackary              Team Bliss T                      37.61   NWI  1 
 41 Kennedy, Tyreese             Arizona Sain                      37.62   NWI  3 
 42 Fullwood, Brian              AZ Mustangs                       37.71   NWI  1 
 43 Merritt, Aiden               Arizona Elit           38.35      39.40   NWI  4 
 44 Overstreet, Lewis            AZ Flames TC           37.86      39.80   NWI  5 
 45 Clark, Gabriel               Arizona Tita                      40.60   NWI  1 
 46 Martin, Devin                Arizona Puma           42.70      40.86   NWI  4 
 47 Copeland, Christopher        Team Bliss T                      42.27   NWI  3 
 48 Matthews, Elijah             Mph TC                 46.02      44.30   NWI  4 
 
400 Meter Dash Bantam Boys
============================================================================
 Nat'l Youth: N   58.74  7/25/1997   Jules Noel, Boynton Beach, FL             
     JO Meet: J   58.74  7/25/1997   Jules Noel, Boynton Beach, FL             
    AZ Assoc: A 1:01.41  6/16/2007   Paul Lucas, DR                            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Ruffin, Nigel                Arizona Risi         1:12.33    1:12.50   5 
  2 Gonzales, Adrian             Wicked               1:15.00    1:13.49   5 
  3 Cruz, Jay                    Arizona Sain         1:12.17    1:15.47   5 
  4 Green, Joscelyn              Arizona Risi         1:14.51    1:16.19   5 
  5 Cobb, Seth                   Arizona Chee                    1:16.88   3 
  6 Andrews, Jaden               Arizona Chee         1:10.00    1:17.15   5 
  7 Vaughn, Martin               Do Right Cou         1:11.00    1:17.22   5 
  8 Young, Maurice               Arizona Chee         1:10.00    1:18.00   5 
  9 zapata, brian                AZ Mustangs                     1:18.40   3 
 10 Gatewood, Malachi            Alliance Youth S                1:20.70   2 
 11 Woodard, Zachary             Arizona Risi                    1:22.40   3 
 12 Gilbert, Charles             Arizona Chee                    1:22.77   2 
 13 Johnson, Derrick             Team Bliss T                    1:22.92   1 
 14 Knighton, DaVar              AZ Mustangs                     1:23.17   3 
 15 JenkinsJr, Robert            Arizona Risi         1:21.08    1:23.43   4 
 16 Burke, Denzel                Arizona Risi                    1:25.32   3 
 17 Rangel, Abraham              Arizona Risi                    1:26.22   1 
 18 Amico, Elijah                Vail Vipers          1:40.00    1:27.92   4 
 19 Rosthausler, Francisco       Wicked               1:25.00    1:29.03   4 
 20 Valentine, DeHaven           AZ Mustangs                     1:29.59   2 
 21 Center, Davieon              Do Right Cou                    1:31.82   2 
 22 Copeland, Christopher        Team Bliss T                    1:37.44   3 
 23 Fullwood, Brian              AZ Mustangs                     1:40.31   2 
 24 Carr III, Larry              Arizona Puma         1:37.42    1:40.93   4 
 
800 Meter Run Bantam Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 2:19.74  7/30/2005   Robert Amick, unattached-14               
     JO Meet: J 2:19.74  7/30/2005   Robert Amick, unattached-14               
    AZ Assoc: A 2:30.74  5/19/2005   Ryan Silva, UNA                           
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Boroff, Joseph               Team Bliss T         2:25.00    2:42.07  
  2 Silva, Derrick               Wicked               2:50.00    2:43.07  
  3 Cruz, Jay                    Arizona Sain         2:47.26    2:48.45  
  4 Grubbs, Devon                AZ Flames TC         2:55.80    2:56.28  
  5 Imes, Nathan                 Wicked               3:20.00    2:56.30  
  6 Knighton, DaVar              AZ Mustangs                     3:01.59  
  7 Lovejr, Demetris             Do Right Cou                    3:01.62  
  8 Amico, Elijah                Vail Vipers          3:30.00    3:05.33  
  9 Rosthausler, Francisco       Wicked               3:15.00    3:05.67  
 10 Barber, Jonah                Unattached                      3:18.15  
 11 Belanger, Alex               Az Goldrush          3:10.00    3:28.34  
 12 Alvarez, Joe                 Wicked               3:40.00    3:29.37  
 
1500 Meter Run Bantam Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 4:43.70  7/31/2005   Robert Amick, unattached-14               
     JO Meet: J 4:43.70  7/31/2005   Robert Amick, unattached-14               
    AZ Assoc: A 5:03.80  4/11/1987   Joe Acosta, SS                            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Boroff, Joseph               Team Bliss T         5:13.00    5:21.41  
  2 Silva, Derrick               Wicked               5:50.00    5:32.24  
  3 Imes, Nathan                 Wicked               6:10.00    5:45.90  
  4 Lovejr, Demetris             Do Right Cou                    5:52.57  
  5 Belanger, Alex               Az Goldrush                     7:35.90  
 
4x100 Meter Relay Bantam Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 51.63  8/3/2003    Miamia Metro-Dade, Miami, FL                
                       Leo Simmons, Darryl Brown, Shaquille Kearse, Ranne
     JO Meet: J 51.63  8/3/2003    Miamia Metro-Dade, Miami, FL                
                       Leo Simmons, Darryl Brown, Shaquille Kearse, Ranne
    AZ Assoc: A 54.06  6/26/2000   Do Right                                    
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Do Right Cougars  'A'                               57.18    1:01.46  
     1) Baty, Charles                   2) Center, Davieon                
     3) Vaughn, Martin                  4) Wheaton, Markye                
  2 Mph TC  'A'                                         58.23    1:04.72  
     1) Amicks, Terrion                 2) Davis, Aaron                   
     3) Moore, Kydan                    4) Price, Brandon                 
 -- Arizona Titans  'A'                               1:00.38         NT  
     1) Park, Traye                     2) Parrish, Jordon                
     3) Stevens, Davonn                 4) Tolton, Bijan                  
 
4x400 Meter Relay Bantam Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 4:11.54  7/30/2000   Speed City TC                             
                         Kwame Morgan, Anthony Williams, Tariq Adams, Misha
     JO Meet: J 4:11.54  7/30/2000   Speed City TC                             
                         Kwame Morgan, Anthony Williams, Tariq Adams, Misha
    AZ Assoc: A 4:39.35  5/24/1992   Jesse Owens Memorial                      
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Do Right Cougars  'A'                             5:02.00    5:09.26  
     1) Adams, Quaron                   2) Byrd, Terry                    
     3) Lovejr, Demetris                4) Scott, Domenec                 
  2 Wicked  'A'                                       5:20.00    5:18.25  
     1) Gonzales, Adrian                2) Imes, Nathan                   
     3) Rosthausler, Francisco          4) Silva, Derrick                 
 
High Jump Bantam Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 1.55m  1977        David Mosley, Sunnyvale, CA                 
     JO Meet: J 1.55m  1977        David Mosley, Sunnyvale, CA                 
    AZ Assoc: A 1.43m  6/10/1980   James Turner, CG                            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Span-moreland, Jacques       Do Right Cou                      0.90m    2-11.50 
 
Long Jump Bantam Boys
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 4.97m  7/29/2003   Thomas Johnson, Dallas, TX                  
     JO Meet: J 4.97m  7/29/2003   Thomas Johnson, Dallas, TX                  
    AZ Assoc: A 4.55m  5/2/2009    Tehran Thomas, Arizona Sain                 
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Tolton, Bijan                Arizona Tita                      3.86m   NWI  12-08.00 
  2 Davis, Dominique             AZ Flames TC                      3.84m   NWI  12-07.25 
  3 Walker, Jaleel               Arizona Sain                      3.43m   NWI  11-03.00 
  4 Young, Maurice               Arizona Chee                      3.36m   NWI  11-00.25 
  5 Ivie, Connor                 AZ Flames TC           4.00m      3.30m   NWI  10-10.00 
  6 Valentine, DeHaven           AZ Mustangs                       3.29m   NWI  10-09.50 
  7 Brown, Jamari                Arizona Sain                      3.17m   NWI  10-05.00 
  7 Grubbs, Devon                AZ Flames TC           3.64m      3.17m   NWI  10-05.00 
  9 Kennedy, Tyreese             Arizona Sain                      3.13m   NWI  10-03.25 
 10 Andrews, Jaden               Arizona Chee                      3.10m   NWI  10-02.00 
 11 Gonsalves, Derek             Mph TC                 3.85m      2.87m   NWI   9-05.00 
 12 Parrish, Jordon              Arizona Tita           3.13m      2.72m   NWI   8-11.25 
 13 Jacobs, Kaleb                Arizona Sain                      2.71m   NWI   8-10.75 
 14 Pace, Isaiah                 Team Bliss T                      2.62m   NWI   8-07.25 
 15 Barber, Jonah                Unattached                        2.55m   NWI   8-04.50 
 15 Savage, Zackary              Team Bliss T                      2.55m   NWI   8-04.50 
 17 Belanger, Alex               Az Goldrush                       2.52m   NWI   8-03.25 
 18 Jacobs, Khalil               Arizona Sain                      2.51m   NWI   8-03.00 
 19 Hanson, Kaleb                Team Bliss T                      2.43m   NWI   7-11.75 
 20 Knighton, DaVar              AZ Mustangs                       2.36m   NWI   7-09.00 
 21 Tye, Trevon                  Spartan Spee           2.30m      2.34m   NWI   7-08.25 
 22 Huff, Devin                  Vail Vipers            1.52m      2.28m   NWI   7-05.75 
 23 Matthews, Elijah             Mph TC                 2.47m      1.95m   NWI   6-04.75 
 23 Echavarria, Diego            Arizona Elit                      1.95m   NWI   6-04.75 
 -- Mason, Jaden                 AZ Flames TC                         ND   NWI           
 -- Nasewytewa, Henry            Arizona Sain                         ND   NWI           
 
Shot Put 6 lb. Bantam Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 12.44m  8/2/2003    Jon Allen, Houston,TX                      
     JO Meet: J 12.44m  8/2/2003    Jon Allen, Houston,TX                      
    AZ Assoc: A  9.82m  3/21/1987   Jason Fogel, MP                            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Center, Davieon              Do Right Cou           9.14m      9.32m   30-07.00 
  2 Elmore, Amar                 Do Right Cou           7.32m      7.35m   24-01.50 
  3 Wilson, Darick               Alliance Youth S                  6.45m   21-02.00 
  4 Smith, Daylin                Pops TC                3.05m      5.65m   18-06.50 
  5 Mascarenas, Jonathan         AZ Mustangs                       5.10m   16-08.75 
 
Javelin Throw 300g Bantam Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 41.16m  6/10/2007   Armand Shyne, Fairoaks, CA                 
     JO Meet: J 40.47m  7/26/2008   Otis Statum, 38 3M Track Clu               
    AZ Assoc: A 38.62m  6/9/2010    Carlan Naisant, 1048 AZ Flames             
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Ramirez, Alexander           Unattached            36.25m     35.53m     116-07 
  2 Hearn, Drake                 Phoenix Bobc          24.80m     21.62m      70-11 
  3 Vaughn, Martin               Do Right Cou                     20.00m      65-07 
  4 Boroff, Joseph               Team Bliss T                     19.97m      65-06 
  5 Grubbs, Devon                AZ Flames TC          19.91m     19.87m      65-02 
  6 Elmore, Amar                 Do Right Cou                     17.86m      58-07 
  7 Huff, Devin                  Vail Vipers            3.05m     16.80m      55-01 
  8 Span-moreland, Jacques       Do Right Cou                     16.65m      54-07 
  9 Smith, Daylin                Pops TC               15.24m     15.76m      51-08 
 10 Cobb, Seth                   Arizona Chee                     15.13m      49-08 
 11 Clark, Gabriel               Arizona Tita                     12.95m      42-06 
 12 Justice, Taylor              Vail Vipers            3.05m     12.52m      41-01 
 13 Martin, Devin                Arizona Puma                      8.16m      26-09 
 14 Hanson, Kaleb                Team Bliss T                      7.62m      25-00 
 15 Mascarenas, Jonathan         AZ Mustangs                       5.55m      18-02 
 16 Hendrix, Nathaniel           Team Bliss T                      2.40m       7-10 
 
100 Meter Dash Midget Boys
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 11.64  7/26/2009   Bryce Love, Carolina Elite/Dunham,NC        
     JO Meet: J 11.70  8/2/1998    Michael Grant,  Darian Trout Brown 08, Decat
    AZ Assoc: A 12.17  5/7/1983    Vance Ross, AP                              
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Covington, Jacobe            Arizona Tita           13.55      12.96   NWI  9 
  2 Anderson, Drake              Arizona Chee           13.60      13.02   NWI  9 
  3 White, Joshua                Team Bliss T           13.55      13.09   NWI  9 
  4 Russell, Christopher         Arizona Risi           13.71      13.10   NWI  9 
  5 West, Jaden                  Az Goldrush            13.49      13.26   NWI  9 
  6 Moss, Jeon                   Mph TC                 14.15      13.36   NWI  9 
  7 Hampton, Dominique           Arizona Risi                      13.45   NWI  2 
  8 Jones, Delvin                Arizona Risi                      13.46   NWI  2 
  9 Tellis, Leroy                Arizona Risi                      13.50   NWI  4 
 10 Price, Juwaun                Mph TC                 14.50      13.51   NWI  8 
 11 Oliver, Marcel               Arizona Risi           14.34      13.53   NWI  9 
 12 England, Joshua              Arizona Risi           14.70      13.55   NWI  8 
 13 Ammons, DJ                   Arizona Elit                      13.78   NWI  2 
 14 Kirk, Nasir                  Mph TC                 15.07      13.80   NWI  7 
 15 Yarbrough, Lawrence          Arizona Tita                      13.89   NWI  1 
 16 WalkerJr, Marvin             Mph TC                 14.76      13.92   NWI  8 
 17 Johnson, Anthony             Mph TC                 15.89      13.93   NWI  7 
 18 Gilmore II, Bryan            Alliance Youth S                  13.96   NWI  1 
 19 Russell, Frank               Arizona Chee           14.90      13.97   NWI  8 
 20 Porter, Jordan               Arizona Risi           14.91      13.99   NWI  7 
 21 Taylor, Jaelon               Arizona Risi           16.97      14.11   NWI  5 
 22 DavisonII, Brian             Arizona Risi                      14.13   NWI  3 
 23 Brown, John                  Arizona Sain                      14.14   NWI  3 
 24 Kealoha, Brock               Vail Vipers            15.00      14.15   NWI  7 
 25 Williams, Zion               Arizona Chee           14.90      14.16   NWI  7 
 26 Simmons, Noah                AZ Flames TC           14.71      14.23   NWI  8 
 27 Shaffer, William             Do Right Cou                      14.27   NWI  5 
 28 Pace, Donovan                Team Bliss T                      14.54   NWI  4 
 29 Jackson, Devion              Do Right Cou                      14.60   NWI  3 
 30 Matthews, Solomon            Mph TC                 16.17      14.67   NWI  6 
 31 Villarreal, Misael           Arizona Tita                      14.74   NWI  1 
 31 Johnson, Andre               Az Goldrush            15.40      14.74   NWI  7 
 33 Heaps-Upsher, Quentin        Mph TC                 16.96      14.75   NWI  6 
 34 Berger, Racham               Arizona Tita                      14.82   NWI  4 
 35 Kenyon, Benjamin             Spartan Spee           14.50      14.84   NWI  8 
 36 Pearson, Darius              AZ Mustangs                       14.91   NWI  4 
 37 White, Carmayne              Do Right Cou                      14.96   NWI  4 
 38 Hodges, Demetrius            Mph TC                 16.74      14.99   NWI  6 
 39 Nash, Cameron                Arizona Tita                      15.04   NWI  1 
 40 Hauger, Liam                 Mph TC                 16.66      15.11   NWI  6 
 41 Delgado, Jason               Arizona Chee                      15.21   NWI  3 
 42 Potts, Trayvon               Do Right Cou                      15.22   NWI  2 
 42 Buntin, Cameron              Vail Vipers            17.00      15.22   NWI  5 
 44 Smith, Devin                 Pops TC                17.14      15.35   NWI  5 
 45 Drescher, Cameron            Pops TC                17.00      15.42   NWI  5 
 46 Fields, Isaiah               Spartan Spee           15.00      15.48   NWI  7 
 47 Weaver, James                Sahuarita Sp                      15.62   NWI  2 
 48 Jones, Caleb                 AZ Mustangs                       15.97   NWI  1 
 49 AndrewsJr, Haudarie          Arizona Risi                      16.01   NWI  2 
 50 Barber, Ben                  Vail Vipers                       16.03   NWI  3 
 51 Lamb, George                 Spartan Spee           14.00      16.05   NWI  9 
 52 Taylor, Kiondre              Arizona Chee           14.90      16.19   NWI  8 
 53 Arnold, Roghon               Do Right Cou                      16.43   NWI  1 
 54 Miller, Ryan                 AZ Mustangs                       16.47   NWI  4 
 55 Govan, Aiden                 Spartan Spee           18.00      16.49   NWI  5 
 56 Lopez, Isaiah                Spartan Spee           16.00      16.62   NWI  7 
 57 Scott, Derrick               Arizona Risi                      16.67   NWI  4 
 58 Kisiel, Collin               Vail Vipers                       16.69   NWI  3 
 59 Minten, Robert               Sahuarita Sp                      16.74   NWI  1 
 60 Andrus, Kale                 Sahuarita Sp                      17.27   NWI  3 
 61 Kibby, Noah                  Sahuarita Sp                      17.33   NWI  3 
 62 Cobb, Deandre                Team Bliss T                      17.52   NWI  2 
 63 Womack, Jasper               Alliance Youth S                  19.03   NWI  4 
 
200 Meter Dash Midget Boys
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 23.37  8/1/2009    Bryce Love, Carolina Elite/Raleigh,N        
     JO Meet: J 23.37  8/1/2009    Bryce Love, 16 Carolina Elit                
    AZ Assoc: A 25.00  5/18/2002   Marcus Wheaton, DR                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 White, Joshua                Team Bliss T           27.44      26.95   NWI  8 
  2 Jones, Delvin                Arizona Risi           28.13      27.05   NWI  8 
  3 Hampton, Dominique           Arizona Risi           28.67      27.37   NWI  8 
  4 Williams, Malcolm            Pops TC                28.95      27.49   NWI  8 
  5 Covington, Jacobe            Arizona Tita           28.21      27.50   NWI  8 
  6 Tellis, Leroy                Arizona Risi           29.00      27.78   NWI  7 
  7 Moss, Jeon                   Mph TC                 29.28      28.35   NWI  7 
  8 West, Jaden                  Az Goldrush            27.80      28.70   NWI  8 
  9 Jackson, Alden               Unattached             29.50      28.79   NWI  7 
 10 Knighton, Darryl             AZ Mustangs                       28.98   NWI  1 
 11 Oliver, Marcel               Arizona Risi                      29.23   NWI  1 
 12 Kirk, Nasir                  Mph TC                 29.52      29.26   NWI  7 
 13 Price, Juwaun                Mph TC                 29.60      29.59   NWI  7 
 13 Porter, Jordan               Arizona Risi                      29.59   NWI  2 
 15 Ammons, DJ                   Arizona Elit                      29.73   NWI  2 
 16 WalkerJr, Marvin             Mph TC                 33.36      29.91   NWI  5 
 17 DavisonII, Brian             Arizona Risi           29.59      29.98   NWI  7 
 18 Gonzales, Gabriel            Wicked                 33.00      30.09   NWI  6 
 19 Johnson, Anthony             Mph TC                 31.79      30.40   NWI  7 
 20 Simmons, Noah                AZ Flames TC           30.32      30.42   NWI  7 
 21 Berger, Racham               Arizona Tita                      31.12   NWI  1 
 22 Villarreal, Misael           Arizona Tita                      31.13   NWI  1 
 23 Pearson, Darius              AZ Mustangs                       31.19   NWI  3 
 24 Kenyon, Benjamin             Spartan Spee           32.00      31.49   NWI  6 
 25 Gilmore II, Bryan            Alliance Youth S                  31.51   NWI  4 
 26 Hodges, Demetrius            Mph TC                 36.11      31.76   NWI  4 
 27 Brown, John                  Arizona Sain           32.42      31.87   NWI  6 
 28 Pace, Donovan                Team Bliss T                      31.91   NWI  1 
 29 Hauger, Liam                 Mph TC                 34.69      32.15   NWI  5 
 30 Johnson, Andre               Az Goldrush            32.86      32.17   NWI  6 
 31 Nash, Cameron                Arizona Tita                      32.31   NWI  2 
 32 Smith, Devin                 Pops TC                36.05      32.36   NWI  4 
 33 Potts, Trayvon               Do Right Cou           32.27      32.62   NWI  6 
 34 Matthews, Solomon            Mph TC                 32.01      32.68   NWI  6 
 35 Fields, Isaiah               Spartan Spee           33.00      32.82   NWI  5 
 36 Delgado, Jason               Arizona Chee                      33.12   NWI  3 
 37 Weaver, James                Sahuarita Sp                      33.74   NWI  3 
 38 AndrewsJr, Haudarie          Arizona Risi           36.98      34.03   NWI  4 
 39 Lamb, George                 Spartan Spee           35.00      35.24   NWI  5 
 40 Lopez, Isaiah                Spartan Spee           38.00      35.46   NWI  4 
 41 Jones, Caleb                 AZ Mustangs                       35.48   NWI  4 
 42 Dancer, Andruis              Arizona Tita           36.96      35.72   NWI  4 
 43 Minten, Robert               Sahuarita Sp                      36.51   NWI  2 
 44 Miller, Ryan                 AZ Mustangs                       37.26   NWI  3 
 45 Scott, Derrick               Arizona Risi                      37.64   NWI  2 
 46 Govan, Aiden                 Spartan Spee           40.00      37.77   NWI  4 
 47 Womack, Jasper               Alliance Youth S                  42.70   NWI  1 
 
400 Meter Dash Midget Boys
============================================================================
 Nat'l Youth: N 50.75  8/2/2009    Bryce Love, Carolina Elite/Raleigh,N        
     JO Meet: J 50.75  8/2/2009    Bryce Love, 16 Carolina Elit                
    AZ Assoc: A 56.91  7/14/2003   Marcus Wheaton, DR                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 White, Joshua                Team Bliss T         1:00.12    1:02.55   6 
  2 Smith, James                 AZ Flames TC         1:03.87    1:04.68   6 
  3 England, Joshua              Arizona Risi         1:06.76    1:05.16   5 
  4 Williams, Malcolm            Pops TC              1:04.00    1:05.22   6 
  5 Tellis, Leroy                Arizona Risi         1:08.76    1:05.72   5 
  6 Jackson, Alden               Unattached           1:02.00    1:06.31   6 
  7 Yescas, Eddie                Az Goldrush          1:04.00    1:06.59   6 
  8 Jones, Delvin                Arizona Risi         1:09.96    1:07.33   5 
  9 Gonzales, Gabriel            Wicked               1:15.00    1:08.13   4 
 10 Taylor, Jaelon               Arizona Risi         1:09.17    1:08.18   5 
 11 Oliver, Marcel               Arizona Risi         1:10.08    1:08.35   5 
 11 Hampton, Dominique           Arizona Risi                    1:08.35   2 
 13 Porter, Jordan               Arizona Risi         1:10.60    1:08.59   4 
 13 Rodgers, Rodney              Vail Vipers                     1:08.59   2 
 15 Anderson, Drake              Arizona Chee         1:05.00    1:09.26   6 
 16 Jackson, Devion              Do Right Cou         1:12.00    1:10.17   4 
 16 Corrales, Jason              Arizona Tita         1:13.76    1:10.17   4 
 18 Knighton, Darryl             AZ Mustangs                     1:10.45   1 
 19 Pearson, Darius              AZ Mustangs                     1:11.89   2 
 20 DavisonII, Brian             Arizona Risi         1:09.36    1:12.05   5 
 21 Russell, Frank               Arizona Chee         1:05.00    1:12.85   6 
 22 Nasewytewa, Lee              Arizona Sain                    1:13.67   1 
 23 Williams, Zion               Arizona Chee         1:15.00    1:13.70   4 
 24 Fields, Isaiah               Spartan Spee         1:16.00    1:15.99   3 
 25 Gruenwald, Jacob             Arizona Chee         1:15.00    1:16.16   4 
 26 Delgado, Jason               Arizona Chee                    1:16.95   2 
 27 Potts, Trayvon               Do Right Cou         1:14.00    1:17.40   4 
 28 Nash, Cameron                Arizona Tita                    1:17.62   1 
 29 Shaffer, William             Do Right Cou         1:17.00    1:18.42   3 
 30 Overson, Ethan               Vail Vipers          1:30.00    1:22.56   3 
 31 AndrewsJr, Haudarie          Arizona Risi         1:30.48    1:23.61   3 
 32 Gilmore II, Bryan            Alliance Youth S                1:24.15   1 
 33 Dancer, Andruis              Arizona Tita                    1:27.81   1 
 
800 Meter Run Midget Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 2:07.21  7/29/2001   Reginald Warren, Sacramento, CA           
     JO Meet: J 2:06.51  7/30/2005   Elias Gedyon, Quiet Fire                  
    AZ Assoc: A 2:15.50  7/16/1989   Joe Acosta, SS                            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Yescas, Eddie                Az Goldrush          2:40.00    2:31.91  
  2 Jackson, Alden               Unattached                      2:34.40  
  3 Gonzales, Gabriel            Wicked               2:45.00    2:34.64  
  4 Corrales, Jason              Arizona Tita         2:55.37    2:37.89  
  5 Carr, Ryan                   Az Goldrush          2:45.00    2:38.08  
  6 Pratt, Kenneth               Az Goldrush          2:34.00    2:38.37  
  7 Nasewytewa, Lee              Arizona Sain                    2:43.79  
 
1500 Meter Run Midget Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 4:22.58  1980        Tony Perez, Eugene, OR                    
     JO Meet: J 4:30.87  7/31/2005   Elias Gedyon, Quiet Fire                  
    AZ Assoc: A 4:43.15  6/22/1996   Billy Smith, UNA                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Carr, Ryan                   Az Goldrush                     5:32.96  
  2 Pratt, Kenneth               Az Goldrush                     5:33.25  
  3 VanDyke, Christian           Spartan Spee         7:00.00    5:46.23  
  4 Arreola, Uriel               Ariz Bushmas                    5:51.74  
 
3000 Meter Run Midget Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 9:38.52  8/1/1998    Chris Dominic, San Lorenzo, CA            
     JO Meet: J 9:38.52  8/1/1998    Chris Dominic, San Lorenzo, CA            
    AZ Assoc: A 9:35.31  6/19/2001   Christian Clegg, AH                       
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 VanDyke, Christian           Spartan Spee        15:30.00   12:25.08  
  2 Arreola, Uriel               Ariz Bushmas                   12:36.29  
 
80 Meter Hurdles (30") Midget Boys
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 11.74  7/26/1997   Kenny Lambe, Hilton Head, SC                
     JO Meet: J 11.74  7/26/1997   Kenny Lambe, Hilton Head, SC                
    AZ Assoc: A 12.46  7/16/2000   Marcus Clanton, LTC                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Smith, James                 AZ Flames TC           13.46      13.42   NWI 
  2 Gruenwald, Jacob             Arizona Chee                      15.92   NWI 
 
4x100 Meter Relay Midget Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 47.54  7/15/2004   Dallas Blade, Arlington, TX                 
     JO Meet: J 47.75  7/31/1994   Glenarden TC, Upper Marlboro, MD            
                       B Haigler, K Lewis, H Jefferson, A Washington     
    AZ Assoc: A 50.56  5/18/2002   Arizona Cheetahs                            
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Mph TC  'A'                                         53.90      56.32  
     1) Kirk, Nasir                     2) Moss, Jeon                     
     3) Price, Juwaun                   4) Wilson, Tymere                 
  2 Arizona Titans  'A'                                 53.01      58.02  
     1) Corrales, Jason                 2) Covington, Jacobe              
     3) Villarreal, Misael              4) Yarbrough, Lawrence            
 -- Vail Vipers TC  'A'                               1:43.00         NT  
     1) Buntin, Cameron                 2) Huff, Ethan                    
     3) Kealoha, Brock                  4) Kisiel, Collin                 
 
4x400 Meter Relay Midget Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 3:47.50  7/31/1994   Glenarden TC, Upper Marlboro, MD          
                         B Haigler, K Lewis, H Jefferson, A Washington     
     JO Meet: J 3:47.50  7/31/1994   Glenarden TC, Upper Marlboro, MD          
                         B Haigler, K Lewis, H Jefferson, A Washington     
    AZ Assoc: A 4:11.08  6/8/2010    1048 Arizona Titans, 1048 AZ Titans       
                         P Kadiri, T Ross, A Sauls                         
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Az Goldrush  'A'                                  4:27.00    5:07.41  
     1) Johnson, Andre                  2) Ortiz, Benjamin                
     3) Pratt, Kenneth                  4) Yescas, Eddie                  
 
High Jump Midget Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 1.75m  1979        David Mosley, Palo Alto, CA                 
     JO Meet: J 1.75m  1979        David Mosley, Palo Alto, CA                 
    AZ Assoc: A 1.66m  5/18/1985   Darren Reid, PP                             
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Simmons, Noah                AZ Flames TC           1.25m      1.35m    4-05.00 
  1 White, Carmayne              Do Right Cou           0.38m      1.35m    4-05.00 
  3 Jackson, Devion              Do Right Cou                      1.25m    4-01.25 
  4 Berger, Racham               Arizona Tita                      1.10m    3-07.25 
 
Long Jump Midget Boys
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 5.51m  7/30/2005   Matthew Green, Mon Valley                   
     JO Meet: J 5.51m  7/30/2005   Matthew Green, Mon Valley                   
    AZ Assoc: A 5.45m  5/18/1994   Galindo Godinez, SS                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Anderson, Drake              Arizona Chee                      4.40m   NWI  14-05.25 
  2 Williams, Malcolm            Pops TC                4.34m      4.22m   NWI  13-10.25 
  3 England, Joshua              Arizona Risi           4.88m      4.03m   NWI  13-02.75 
  4 Taylor, Jaelon               Arizona Risi                      3.90m   NWI  12-09.50 
  5 Huff, Ethan                  Vail Vipers            2.44m      3.89m   NWI  12-09.25 
  6 Matthews, Solomon            Mph TC                 4.05m      3.83m   NWI  12-06.75 
  7 West, Jaden                  Az Goldrush                       3.82m   NWI  12-06.50 
  8 Gruenwald, Jacob             Arizona Chee           4.57m      3.60m   NWI  11-09.75 
  9 Grubbs, Tyson                AZ Flames TC           3.63m      3.57m   NWI  11-08.50 
 10 Kenyon, Benjamin             Spartan Spee           3.30m      3.49m   NWI  11-05.50 
 10 WalkerJr, Marvin             Mph TC                            3.49m   NWI  11-05.50 
 10 Brown, John                  Arizona Sain                      3.49m   NWI  11-05.50 
 13 Johnson, Anthony             Mph TC                            3.28m   NWI  10-09.25 
 13 Kealoha, Brock               Vail Vipers            2.13m      3.28m   NWI  10-09.25 
 15 Williams, Zion               Arizona Chee                      3.23m   NWI  10-07.25 
 16 Hodges, Demetrius            Mph TC                            3.20m   NWI  10-06.00 
 17 Russell, Frank               Arizona Chee                      3.01m   NWI   9-10.50 
 18 Buntin, Cameron              Vail Vipers            2.13m      2.97m   NWI   9-09.00 
 19 Overson, Ethan               Vail Vipers            2.13m      2.94m   NWI   9-07.75 
 20 Govan, Aiden                 Spartan Spee           2.00m      2.81m   NWI   9-02.75 
 21 Smith, Devin                 Pops TC                3.66m      2.69m   NWI   8-10.00 
 22 Mayberry, Hagan              Arizona Puma                      2.64m   NWI   8-08.00 
 23 Lopez, Isaiah                Spartan Spee           2.80m      2.48m   NWI   8-01.75 
 
Shot Put 6 lb. Midget Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 14.70m  7/28/2006   Ashton Henderson, 09-Tulsa Exp             
     JO Meet: J 15.77m  8/2/2009    Aaron Hanna, 14 Miami Dade TC              
    AZ Assoc: A 13.11m  7/16/1994   Clay Olsen, UNA                            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Hauger, Liam                 Mph TC                 8.75m      8.91m   29-02.75 
  2 Lamb, George                 Spartan Spee           8.30m      8.46m   27-09.25 
  3 Mack, Semahja                Unattached             8.65m      8.41m   27-07.25 
  4 King, Emery                  AZ Flames TC           6.18m      8.29m   27-02.50 
  5 Shaffer, William             Do Right Cou           8.23m      8.07m   26-05.75 
  6 Grubbs, Tyson                AZ Flames TC           7.69m      7.95m   26-01.00 
  7 Motes, Matthew               Arizona Chee                      7.32m   24-00.25 
  8 Womack, Jasper               Alliance Youth S                  5.88m   19-03.50 
  9 Afrika, Malik                Arizona Risi           5.65m      5.78m   18-11.75 
 
Discus Throw 1kg Midget Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 38.62m  7/28/1994   Phillip Tabor, Ardmore, OK                 
     JO Meet: J 39.32m  7/30/2009   Aaron Hanna, 14 Miami Dade TC              
    AZ Assoc: A 31.44m  7/16/1994   Clay Olsen, UNA                            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 King, Emery                  AZ Flames TC                     18.83m      61-09 
  2 Motes, Matthew               Arizona Chee                     14.27m      46-10 
 
Javelin Throw 300g Midget Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 54.53m  7/21/2006   Aaron Potter, Eugene, OR                   
     JO Meet: J 51.98m  7/30/2009   Armand Shyne, 14-38 3M Track C             
    AZ Assoc: A 46.40m  5/3/2009    Aaron Ramirez, Unattached                  
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Naisant, Carlan              AZ Flames TC          42.85m     38.25m     125-06 
  2 Smith, James                 AZ Flames TC          39.20m     35.74m     117-03 
  3 Rodgers, Rodney              Vail Vipers                      30.52m     100-01 
  4 White, Carmayne              Do Right Cou                     29.31m      96-02 
  5 King, Emery                  AZ Flames TC          25.73m     28.74m      94-03 
  6 Grubbs, Tyson                AZ Flames TC          27.31m     28.43m      93-03 
  7 Kisiel, Collin               Vail Vipers                      23.49m      77-01 
  8 Huff, Ethan                  Vail Vipers            7.01m     22.34m      73-03 
  9 Motes, Matthew               Arizona Chee                     16.40m      53-10 
 10 Cobb, Deandre                Team Bliss T                     15.65m      51-04 
 11 Afrika, Malik                Arizona Risi                      9.36m      30-08 
 -- Moore, KeAndre               Mph TC                               ND            
 -- Arreola, Uriel               Ariz Bushmas                    X20.10m      65-11 
 
100 Meter Dash Youth Boys
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 10.94  7/28/2000   Michael Grant, GA                           
     JO Meet: J 10.94  7/28/2000   Michael Grant, GA                           
    AZ Assoc: A 11.23  6/24/1990   Trevor Wells, FFS                           
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Ross, Tavian                 Arizona Tita           11.75      11.72   NWI  9 
  2 Reed-Campos, Micah           Alliance Youth S                  11.92   NWI  3 
  3 Boyd II, Stacey              Arizona Chee           12.40      11.93   NWI  9 
  4 Burks, Cade                  Arizona Chee           12.80      12.04   NWI  8 
  5 Griffin, DaJon               Arizona Sain                      12.06   NWI  3 
  6 Sauls, Aaron                 Arizona Tita           12.15      12.17   NWI  9 
  7 Hornbaker, Austin            Arizona Chee           12.80      12.20   NWI  8 
  8 Brandon, Austyn              AZ Flames TC           12.24      12.22   NWI  9 
  9 Jones, DeMontay              Arizona Risi           12.91      12.23   NWI  8 
 10 Beckon, Bryan                Arizona Tita           12.25      12.32   NWI  9 
 11 Kadiri, Prince               Arizona Tita           12.20      12.34   NWI  9 
 12 Hemphill-Toledo, Cito        Arizona Chee           12.80      12.41   NWI  8 
 13 White, Rakevion              Do Right Cou           12.34      12.48   NWI  9 
 14 Flores, Nathan               Arizona Risi                      12.50   NWI  1 
 15 Parrish, Jason               Arizona Tita           12.35      12.56   NWI  9 
 16 Williams, Dereck             Arizona Chee           12.80      12.70   NWI  8 
 17 Hayes-Green, Trevell         Arizona Chee           12.80      12.77   NWI  8 
 18 Lee, N-Gai Imani             Arizona Chee           12.80      12.78   NWI  8 
 19 Allen, Eugene                Arizona Sain                      13.02   NWI  2 
 20 Bardwell, Darren             Arizona Chee                      13.09   NWI  1 
 21 Woodberry, Antwaun           Arizona Risi                      13.30   NWI  1 
 22 Bingham, Talon               Arizona Chee                      13.35   NWI  3 
 23 Williams, Treyvon            Arizona Sain                      13.40   NWI  3 
 24 Butler, Devin                Arizona Sain                      13.43   NWI  3 
 25 Beech, William               Spartan Spee           15.00      13.69   NWI  5 
 25 Hawkins, Makari              Do Right Cou                      13.69   NWI  2 
 27 Cook, LaRon                  Pops TC                15.00      13.78   NWI  5 
 28 Park, Tannor                 Arizona Tita                      13.87   NWI  1 
 29 Prince, Gerren               Arizona Tita                      13.99   NWI  1 
 30 Johnson, Trey                Az Goldrush            12.97      14.11   NWI  7 
 31 Helu, Soma                   Pops TC                13.39      14.28   NWI  7 
 32 Williams, Robert             Do Right Cou           13.00      14.39   NWI  7 
 33 Franklin, Tyler              Arizona Risi           14.80      14.40   NWI  5 
 34 Vidavre, Marciano            Arizona Chee           13.20      14.50   NWI  7 
 35 Joiner, Jamarye              Vail Vipers            13.76      14.81   NWI  6 
 36 Moreland, Shamar             Do Right Cou           13.10      14.91   NWI  7 
 37 Showers, Zachary             Arizona Chee           13.50      14.93   NWI  6 
 38 Taylor, Cameron              Arizona Risi           14.15      14.96   NWI  6 
 39 Lindsey, Shyheim             Mph TC                 13.47      15.10   NWI  6 
 40 Shadd, Nigel                 Arizona Chee                      15.23   NWI  3 
 41 Diaz, Jonah                  Alliance Youth S                  15.28   NWI  2 
 42 Miller, Jacob                Vail Vipers            17.00      15.36   NWI  5 
 43 Yerian, Roman                Az Goldrush            13.00      15.46   NWI  7 
 45 Wickens, Jack                AZ Flames TC           14.45      15.51   NWI  6 
 46 Bylbie, Martin               Spartan Spee           13.20      15.82   NWI  7 
 47 Gould, Tavian                Unattached             17.00      15.86   NWI  5 
 48 Allard, Anthony              Pops TC                18.00      15.92   NWI  4 
 49 Davis, Alante                Mph TC                 14.65      16.01   NWI  6 
 50 Chisholm, Kevin              Alliance Youth S                  16.25   NWI  4 
 51 Reed, Connor                 Pops TC                17.61      16.48   NWI  4 
 52 Stokes, Justis               Arizona Chee           13.50      16.70   NWI  6 
 
200 Meter Dash Youth Boys
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 21.84              Michael Grant, GA                           
     JO Meet: J 21.84              Michael Grant, GA                           
    AZ Assoc: A 23.16  7/7/1999    Darius Cade, AC                             
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Sauls, Aaron                 Arizona Tita           25.00      24.83   NWI  8 
  2 Beckon, Bryan                Arizona Tita           25.00      24.85   NWI  8 
  3 Flores, Nathan               Arizona Risi           26.01      25.01   NWI  8 
  4 Brandon, Austyn              AZ Flames TC           25.08      25.25   NWI  8 
  5 Jones, DeMontay              Arizona Risi           25.63      25.50   NWI  8 
  6 Kadiri, Prince               Arizona Tita           26.28      25.82   NWI  8 
  7 Stephens, Anthony            Arizona Sain           26.67      25.97   NWI  7 
  8 Griffin, DaJon               Arizona Sain                      26.07   NWI  2 
  9 Hemphill-Toledo, Cito        Arizona Chee           26.00      26.24   NWI  8 
 10 Helu, Soma                   Pops TC                27.76      26.26   NWI  6 
 11 Parrish, Jason               Arizona Tita           28.77      26.27   NWI  6 
 12 Anderson, Marquis            Arizona Risi           26.38      26.79   NWI  7 
 13 Jarmon, Scieneaux            Az Goldrush            26.70      26.86   NWI  7 
 14 Williams, Robert             Do Right Cou           26.38      26.91   NWI  7 
 15 Allen, Eugene                Arizona Sain                      27.11   NWI  3 
 16 Woodberry, Antwaun           Arizona Risi           26.78      27.15   NWI  7 
 17 Showers, Zachary             Arizona Chee           28.00      27.41   NWI  6 
 18 Butler, Devin                Arizona Sain           29.32      27.59   NWI  6 
 19 Williams, Treyvon            Arizona Sain           28.64      27.74   NWI  6 
 20 Jordan, Nico                 Vail Vipers            31.00      27.75   NWI  5 
 21 Mooney, Kyle                 Pops TC                30.64      28.68   NWI  5 
 21 Bingham, Talon               Arizona Chee                      28.68   NWI  3 
 23 Bylbie, Martin               Spartan Spee           29.00      28.81   NWI  6 
 24 Yerian, Roman                Az Goldrush            27.23      29.14   NWI  7 
 25 Beech, William               Spartan Spee           34.00      29.34   NWI  4 
 26 Prince, Gerren               Arizona Tita                      29.50   NWI  3 
 27 Davis, Alante                Mph TC                 30.05      29.85   NWI  5 
 28 Vizcaino, Carlos             Wicked                 32.00      29.93   NWI  5 
 29 Hodges, Gary                 Mph TC                 31.32      30.55   NWI  5 
 30 Rivera, Matthew              Team Bliss T                      32.16   NWI  2 
 31 Allard, Anthony              Pops TC                35.00      32.49   NWI  4 
 32 Macfall, Desmond             Team Bliss T                      32.55   NWI  2 
 33 Shadd, Nigel                 Arizona Chee                      32.83   NWI  3 
 34 Frazier, Derrick             Spartan Spee           35.00      33.05   NWI  4 
 35 Diaz, Jonah                  Alliance Youth S                  33.22   NWI  2 
 36 Gould, Tavian                Unattached             35.00      36.20   NWI  4 
 37 Reed-Campos, Micah           Alliance Youth S                  36.58   NWI  1 
 38 Reed, Connor                 Pops TC                37.84      38.84   NWI  4 
 39 Park, Tannor                 Arizona Tita                      39.29   NWI  1 
 40 Hahn, Dante                  Team Bliss T                      44.57   NWI  1 
 41 Chisholm, Kevin              Alliance Youth S                  44.75   NWI  1 
 
400 Meter Dash Youth Boys
============================================================================
 Nat'l Youth: N 47.16  8/1/1993    W.Obea Moore, Los Angeles, CA               
     JO Meet: J 47.16  8/1/1993    W.Obea Moore, Los Angeles, CA               
    AZ Assoc: A 52.15  6/8/1996    Darren Matthews, AC                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Anderson, Marquis            Arizona Risi         1:00.77      58.87   6 
  2 Flores, Nathan               Arizona Risi                      58.98   1 
  3 Burks, Cade                  Arizona Chee           55.00      59.06   7 
  4 Williams, Robert             Do Right Cou         1:00.00      59.59   6 
  5 Vidavre, Marciano            Arizona Chee           57.00    1:00.46   7 
  6 Green, Jerome                Do Right Cou         1:04.00    1:00.70   5 
  7 Boyd II, Stacey              Arizona Chee           55.00    1:00.77   7 
  8 Jones, DeMontay              Arizona Risi         1:02.62    1:01.21   6 
  9 Reed-Campos, Micah           Alliance Youth S                1:01.24   1 
 10 Taylor, Cameron              Arizona Risi         1:00.66    1:01.50   6 
 11 Jarmon, Scieneaux            Az Goldrush          1:00.00    1:01.74   7 
 12 Lee, N-Gai Imani             Arizona Chee         1:00.00    1:02.36   6 
 13 Woodberry, Antwaun           Arizona Risi         1:02.96    1:02.50   5 
 14 Showers, Zachary             Arizona Chee         1:00.00    1:02.61   6 
 15 Moreland, Shamar             Do Right Cou         1:03.00    1:03.97   5 
 16 Hawkins, Makari              Do Right Cou         1:02.00    1:04.74   6 
 17 Williams, Dereck             Arizona Chee         1:00.00    1:05.25   7 
 18 Hahn, Anakin                 Team Bliss T                    1:05.37   1 
 19 White, Rakevion              Do Right Cou         1:07.00    1:05.71   5 
 20 Butler, Devin                Arizona Sain         1:09.70    1:06.70   5 
 21 Hemphill-Toledo, Cito        Arizona Chee         1:00.00    1:07.24   7 
 22 Park, Tannor                 Arizona Tita                    1:07.33   1 
 23 Cobb, Darion                 Team Bliss T                    1:08.36   1 
 24 Wickens, Jack                AZ Flames TC         1:06.36    1:08.62   5 
 25 Bingham, Talon               Arizona Chee                    1:09.76   1 
 26 Shadd, Nigel                 Arizona Chee                    1:14.13   3 
 27 Prince, Gerren               Arizona Tita         1:09.47    1:14.17   5 
 28 Macfall, Desmond             Team Bliss T                    1:18.14   3 
 29 Smith, Eyon                  Team Bliss T                    1:19.06   3 
 30 Hahn, Dante                  Team Bliss T                    1:22.61   3 
 31 Diaz, Jonah                  Alliance Youth S                1:24.98   3 
 32 Gould, Tavian                Unattached           1:25.00    1:27.49   3 
 33 Hendrix, Noah                Team Bliss T                    1:36.17   1 
 
800 Meter Run Youth Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 1:56.36  7/1/2001    Cody Harper, Albuquerque, NM              
     JO Meet: J 1:56.36  7/1/2001    Cody Harper, Albuquerque, NM              
    AZ Assoc: A 2:04.67  6/18/1996   Darren Matthews, AC                       
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Ross, Tavian                 Arizona Tita         2:21.98    2:14.86  
  2 Burks, Cade                  Arizona Chee         2:10.00    2:17.08  
  3 Kadiri, Prince               Arizona Tita         2:35.03    2:25.27  
  4 Vidavre, Marciano            Arizona Chee         2:18.00    2:28.53  
  5 Caruso, Nicolas              Arizona Blaz                    2:34.81  
  6 Mooney, Kyle                 Pops TC              2:45.00    2:43.23  
  7 Hawkins, Makari              Do Right Cou         2:33.00    2:46.30  
  8 Vizcaino, Carlos             Wicked               2:45.00    2:47.65  
  9 Kiernan, Matthew             Sahuarita Sp                    2:48.10  
 10 Green, Jerome                Do Right Cou         2:30.00    2:50.72  
 11 Otis, Tyler                  Unattached           2:50.00    2:51.84  
 12 Frazier, Derrick             Spartan Spee         2:50.00    2:51.88  
 13 Smith, Eyon                  Team Bliss T                    2:55.29  
 14 Macfall, Desmond             Team Bliss T                    2:59.11  
 15 Davis, Alante                Mph TC                          3:06.03  
 16 Hendrix, Noah                Team Bliss T                    3:30.14  
 
1500 Meter Run Youth Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 4:04.72  7/10/1983   Jason Lienau, Eugene,OR                   
     JO Meet: J 4:05.25  7/29/2007   Elias Gedyon, 16 33 Quiet Fire            
    AZ Assoc: A 4:21.76  5/23/1980   Jeff Cannada, AP                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Caruso, Nicolas              Arizona Blaz         5:30.00    5:08.77  
  2 Hawkins, Makari              Do Right Cou         5:26.00    5:34.72  
  3 Otis, Tyler                  Unattached           6:15.00    5:50.84  
  4 Smith, Eyon                  Team Bliss T                    6:45.30  
  5 Hendrix, Noah                Team Bliss T                    7:21.12  
 
3000 Meter Run Youth Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 9:08.13  8/1/2009    Erik Garcia, McFarland TC                 
     JO Meet: J 9:08.13  8/1/2009    Erik Garcia, 14-46-McFarland              
    AZ Assoc: A 9:28.80  4/20/1985   Manuel Archibeque, JOM                    
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Caruso, Nicolas              Arizona Blaz                   11:16.41  
  2 Aston, Cameron               Az Goldrush                    12:48.08  
  3 Hahn, Anakin                 Team Bliss T                   13:09.62  
 
100 Meter Hurdles (33" ) Youth Boys
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 12.94  7/28/1991   Tyrone Butterfield, Miami, FL               
     JO Meet: J 12.94  7/28/1991   Tyrone Butterfield, Miami, FL               
    AZ Assoc: A 13.81  5/18/2002   Marcus Clanton, PBC                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Hornbaker, Austin            Arizona Chee           14.00      14.74   NWI  2 
  2 White, Rakevion              Do Right Cou           14.67      15.46   NWI  2 
  2 Rahman, Samir                Phoenix Bobc           15.45      15.46   NWI  2 
  4 Adams III, Edwin             Arizona Chee           17.00      16.36   NWI  2 
  5 Cook, LaRon                  Pops TC                18.00      20.98   NWI  2 
  6 Little, Dakel                Pops TC                18.00      21.02   NWI  2 
  7 Kilonzo, Kwame               Pops TC                19.00      21.13   NWI  2 
  8 Hahn, Anakin                 Team Bliss T                      21.97   NWI  1 
  9 Rivera, Matthew              Team Bliss T                      22.39   NWI  1 
 10 Hale, Jaden                  Pops TC                19.00      22.95   NWI  1 
 11 Drescher, Jack               Pops TC                19.00      23.79   NWI  1 
 12 Redding, Otho                Team Bliss T                      24.81   NWI  1 
 
200 Meter Hurdles (30") Youth Boys
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 23.99  8/3/2003    Trey Charles, Smyrna, GA                    
     JO Meet: J 23.99  8/3/2003    Trey Charles, Smyrna, GA                    
    AZ Assoc: A 25.43  3/13/2010   Tivin Mayfield, AC                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Hornbaker, Austin            Arizona Chee           28.60      27.33   NWI  3 
  2 White, Rakevion              Do Right Cou           28.00      27.43   NWI  3 
  3 Williams, Dereck             Arizona Chee           30.00      29.42   NWI  3 
  4 Moreland, Shamar             Do Right Cou                      29.83   NWI  1 
  5 Redding, Otho                Team Bliss T                      29.94   NWI  1 
  6 Adams III, Edwin             Arizona Chee           30.00      30.27   NWI  3 
  7 Boyd II, Stacey              Arizona Chee           28.60      30.49   NWI  3 
  8 Little, Dakel                Pops TC                34.16      31.27   NWI  3 
  9 Naisant, Marcus              AZ Flames TC           34.50      31.80   NWI  2 
 10 Stokes, Justis               Arizona Chee                      32.27   NWI  1 
 11 Hayes-Green, Trevell         Arizona Chee           30.00      32.43   NWI  3 
 12 Kilonzo, Kwame               Pops TC                35.00      32.45   NWI  2 
 13 Cook, LaRon                  Pops TC                35.00      32.53   NWI  2 
 14 Rivera, Matthew              Team Bliss T                      36.58   NWI  1 
 15 Hale, Jaden                  Pops TC                36.00      37.06   NWI  2 
 16 Hahn, Anakin                 Team Bliss T                      38.27   NWI  1 
 
4x100 Meter Relay Youth Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 43.25  8/3/2003    Florida Elite TC, Orlando, FL               
                       Walter Dix, Michael Dowdell, Joshua Wimbley, David
     JO Meet: J 43.25  8/3/2003    Florida Elite TC, Orlando, FL               
                       Walter Dix, Michael Dowdell, Joshua Wimbley, David
    AZ Assoc: A 46.08  6/13/2004   Do Right                                    
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Arizona Saints Sports Clu  'A'                    1:05.00      50.40  
     1) Allen, Eugene                   2) Butler, Devin                  
     3) Griffin, DaJon                  4) Stephens, Anthony              
  2 Pops TC  'A'                                        54.00      53.23  
     1) Cook, LaRon                     2) Helu, Soma                     
     3) Little, Dakel                   4) Mooney, Kyle                   
  3 Pops TC  'B'                                        58.00      57.41  
     1) Allard, Anthony                 2) Drescher, Jack                 
     3) Hale, Jaden                     4) Kilonzo, Kwame                 
 -- Arizona Titans  'A'                                 47.79         NT  
     1) Beckon, Bryan                   2) Parrish, Jason                 
     3) Ross, Tavian                    4) Sauls, Aaron                   
 
4x400 Meter Relay Youth Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 3:23.96  8/1/1993    Los Angeles Jets, Los Angeles             
                         Lonie Cruel, Aaron Dean, Patrick McCall,Obea Moore
     JO Meet: J 3:23.96  8/1/1993    Los Angeles Jets, Los Angeles             
                         Lonie Cruel, Aaron Dean, Patrick McCall,Obea Moore
    AZ Assoc: A 3:35.72  6/22/1996   Arizona Cheetahs                          
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Arizona Titans  'A'                               3:50.22    4:11.44  
     1) Beckon, Bryan                   2) Kadiri, Prince                 
     3) Ross, Tavian                    4) Sauls, Aaron                   
 
High Jump Youth Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 1.94m  7/29/1993   Grayson Galloway, Brevard, NC               
     JO Meet: J 1.94m  7/29/1993   Grayson Galloway, Brevard, NC               
    AZ Assoc: A 1.80m  7/16/1994   Sam Upton, TTB                              
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Summerset, Justice           Tucson Elite           1.87m      1.85mA   6-00.75 
  2 Jarmon, Scieneaux            Az Goldrush                       1.55m    5-01.00 
  2 Adams III, Edwin             Arizona Chee                      1.55m    5-01.00 
  4 Naisant, Marcus              AZ Flames TC           1.50m      1.50m    4-11.00 
  5 Stokes, Justis               Arizona Chee                      1.45m    4-09.00 
  5 Rahman, Samir                Phoenix Bobc                      1.45m    4-09.00 
  7 Shadd, Nigel                 Arizona Chee                      1.30m    4-03.25 
  8 Wickens, Jack                AZ Flames TC                      1.20m    3-11.25 
 
Long Jump Youth Boys
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 6.68m  7/29/2007   Javier Rodriguez, 04 Alpha Omega E          
     JO Meet: J 6.68m  7/29/2007   Javier Rodriguez, 04 Alpha Omega E          
    AZ Assoc: A 6.58m  7/16/2000   Kaybrin Stevenson, AC                       
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Summerset, Justice           Tucson Elite           5.36m      4.79m   NWI  15-08.75 
  2 Rahman, Samir                Phoenix Bobc           5.35m      4.75m   NWI  15-07.00 
  3 Johnson, Trey                Az Goldrush                       4.73m   NWI  15-06.25 
  4 Lee, N-Gai Imani             Arizona Chee           5.18m      4.71m   NWI  15-05.50 
  5 Boyd II, Stacey              Arizona Chee                      4.67m   NWI  15-04.00 
  6 Helu, Soma                   Pops TC                5.03m      4.66m   NWI  15-03.50 
  7 Stephens, Anthony            Arizona Sain                      4.51m   NWI  14-09.75 
  8 Naisant, Marcus              AZ Flames TC           4.61m      4.41m   NWI  14-05.75 
  9 Taylor, Cameron              Arizona Risi           4.96m      4.37m   NWI  14-04.00 
 10 Joiner, Jamarye              Vail Vipers            3.96m      4.34m   NWI  14-03.00 
 11 Adams III, Edwin             Arizona Chee                      4.31m   NWI  14-01.75 
 12 Williams, Dereck             Arizona Chee                      4.29m   NWI  14-01.00 
 13 Hemphill-Toledo, Cito        Arizona Chee                      4.28m   NWI  14-00.50 
 14 Hayes-Green, Trevell         Arizona Chee                      4.10m   NWI  13-05.50 
 15 Cobb, Darion                 Team Bliss T                      4.09m   NWI  13-05.00 
 16 Williams, Treyvon            Arizona Sain                      3.99m   NWI  13-01.25 
 17 Wickens, Jack                AZ Flames TC                      3.98m   NWI  13-00.75 
 17 Bylbie, Martin               Spartan Spee           4.20m      3.98m   NWI  13-00.75 
 19 Hodges, Gary                 Mph TC                 4.32m      3.94m   NWI  12-11.25 
 20 Mooney, Kyle                 Pops TC                4.09m      3.84m   NWI  12-07.25 
 21 Kilonzo, Kwame               Pops TC                3.81m      3.67m   NWI  12-00.50 
 22 Showers, Zachary             Arizona Chee                      3.58m   NWI  11-09.00 
 23 Allard, Anthony              Pops TC                3.05m      3.48m   NWI  11-05.00 
 24 Reed, Connor                 Pops TC                3.66m      3.33m   NWI  10-11.25 
 25 Stokes, Justis               Arizona Chee                      3.17m   NWI  10-05.00 
 26 Smith, Eyon                  Team Bliss T                      3.04m   NWI   9-11.75 
 
Triple Jump Youth Boys
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 13.41m  1980        Michael Martin                             
     JO Meet: J 13.19m  7/27/2006   Kason Covington, 11 YMCA TEAM IDA          
    AZ Assoc: A 12.57m  7/14/2003   Ashtyn Lamb, AC                            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Lee, N-Gai Imani             Arizona Chee                     10.24m   NWI  33-07.25 
  2 Redding, Otho                Team Bliss T                      9.99m   NWI  32-09.50 
  3 Hayes-Green, Trevell         Arizona Chee                      9.81m   NWI  32-02.25 
  4 Cobb, Darion                 Team Bliss T                      8.83m   NWI  28-11.75 
  5 Rivera, Matthew              Team Bliss T                      8.60m   NWI  28-02.75 
 
Shot Put 4kg Youth Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 19.29m  7/28/1996   Chris Sprague, Houston, TX                 
     JO Meet: J 17.66m  7/30/1994   Van Mounts, Bakersfield, CA                
    AZ Assoc: A 15.68m  6/7/1992    Danny Righetti, UNA                        
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Jones, Hunter                Unattached            13.10m     14.22m   46-08.00 
  2 Elmorejr, Andre              Do Right Cou          11.58m     11.89m   39-00.25 
  3 Jones, Darren                Unattached                       11.09m   36-04.75 
  4 Jones, Tyson                 Unattached            10.61m     10.80m   35-05.25 
  5 King, Elliot                 AZ Flames TC          11.60m     10.78m   35-04.50 
  6 Hernandez, Joshua            Team Bliss T                     10.77m   35-04.00 
  7 Beech, William               Spartan Spee                      9.08m   29-09.50 
  8 Cofield, David               Spartan Spee                      8.81m   28-11.00 
  9 Joiner, Jamarye              Vail Vipers            7.62m      8.26m   27-01.25 
 10 Coleman, Sebastian           AZ Flames TC           8.22m      8.01m   26-03.50 
 11 Corrales, Jose               Unattached                        7.89m   25-10.75 
 12 Widney, Riley                Arizona Puma                      6.96m   22-10.00 
 13 Miller, Jacob                Vail Vipers            5.18m      6.92m   22-08.50 
 14 Gwin, Isaiah                 Phoenix Bobc           6.70m      6.90m   22-07.75 
 15 Amico, Nathan                Vail Vipers                       6.22m   20-05.00 
 16 Hahn, Dante                  Team Bliss T                      6.21m   20-04.50 
 17 Dawley, Seya                 Unattached                        4.28m   14-00.50 
 
Discus Throw 1kg Youth Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 61.52m  6/3/1995    Joel Armitage, Ralston, NE                 
     JO Meet: J 57.63m  8/2/2009    Grant Hill, 06-09 Huntsville               
    AZ Assoc: A 46.58m  5/24/1992   Danny Righetti, UNA                        
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Elmorejr, Andre              Do Right Cou                     40.32m     132-03 
  2 Hernandez, Joshua            Team Bliss T                     37.06m     121-07 
  3 King, Elliot                 AZ Flames TC          31.44m     33.51m     109-11 
  4 Beech, William               Spartan Spee                     30.00m      98-05 
  5 Cofield, David               Spartan Spee                     28.16m      92-05 
  6 Coleman, Sebastian           AZ Flames TC          23.43m     23.97m      78-08 
  7 Gwin, Isaiah                 Phoenix Bobc          16.33m     20.47m      67-02 
  8 Widney, Riley                Arizona Puma                     19.98m      65-07 
  9 Hahn, Dante                  Team Bliss T                     17.38m      57-00 
 10 Dawley, Seya                 Unattached                        8.67m      28-05 
 
Javelin Throw 600g Youth Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 59.73m  6/5/2008    Adam Sparks, Unatt Tuscalossa, AL          
     JO Meet: J 56.23m  7/25/2008   David Reinhardt, Unatt Three Riv           
    AZ Assoc: A 51.02m  6/11/2006   Chris Rodriquez, TE                        
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Naisant, Marcus              AZ Flames TC                     36.44m     119-07 
  2 King, Elliot                 AZ Flames TC          36.63m     36.37m     119-04 
  3 Moreland, Shamar             Do Right Cou                     35.65m     116-11 
  4 Elmorejr, Andre              Do Right Cou                     25.24m      82-10 
  5 Rahman, Samir                Phoenix Bobc                     25.22m      82-09 
  6 Widney, Riley                Arizona Puma                     14.58m      47-10 
  7 Cofield, David               Spartan Spee                     12.95m      42-06 
  8 Dawley, Seya                 Unattached                        5.24m      17-02 
 
100 Meter Dash Intermediate Boys
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 10.51  7/28/2006   Jeremy Rankin, Unattached                   
     JO Meet: J 10.51  7/28/2006   Jeremy Rankin, Unattached                   
    AZ Assoc: A 10.67  7/14/2003   Keegan Herring, ARS                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Carr, Rickey                 Unattached             11.80      12.43   NWI  2 
  2 Newton, Skylar               Team Bliss T                      12.61   NWI  2 
  3 Shepherd, Damion             Arizona Tita                      12.69   NWI  1 
  4 Moran, Brandon               AZ Flames TC           12.61      12.79   NWI  2 
  5 Dennis-King, Darion          Arizona Chee                      13.08   NWI  1 
  6 Arvizu, Nakai                Unattached             13.80      13.20   NWI  2 
  7 Cofield, Chris               Spartan Spee           12.80      13.79   NWI  2 
  8 Chisholm, Thomas             Alliance Youth S                  13.87   NWI  1 
  9 Abdullah, Ahmed              Team Bliss T                      14.00   NWI  1 
 10 Wright, Douglas              Spartan Spee           15.00      15.19   NWI  2 
 11 Lopez, Matthew               AZ Mustangs                       15.60   NWI  1 
 12 Cuevas, Guy                  Arizona Tita                      15.99   NWI  2 
 -- McGriff, Matthew             Arizona Chee                         FS   NWI  1 
 
200 Meter Dash Intermediate Boys
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 21.10  7/29/1995   W. Obea Moore, Los Angeles, CA              
     JO Meet: J 21.10  7/29/1995   W. Obea Moore, Los Angeles, CA              
    AZ Assoc: A 21.64  7/14/2003   Keegan Herring, ARS                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Newton, Skylar               Team Bliss T           25.12      24.25   NWI  2 
  2 Molera, Mason                Phoenix Bobc           30.12      25.65   NWI  2 
  3 Montufar, Robert             Arizona Chee                      25.72   NWI  1 
  4 Arvizu, Nakai                Unattached             29.00      26.31   NWI  2 
  5 Shepherd, Damion             Arizona Tita                      26.58   NWI  1 
  6 Cofield, Chris               Spartan Spee           26.50      27.30   NWI  2 
  7 Chisholm, Thomas             Alliance Youth S                  29.03   NWI  1 
  8 Abdullah, Ahmed              Team Bliss T                      30.23   NWI  1 
  9 Cuevas, Guy                  Arizona Tita                      31.97   NWI  1 
 10 Lopez, Matthew               AZ Mustangs                       33.16   NWI  2 
 
400 Meter Dash Intermediate Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 45.99  7/29/1995   W. Obea Moore, Los Angeles, CA              
     JO Meet: J 45.99  7/29/1995   W. Obea Moore, Los Angeles, CA              
    AZ Assoc: A 49.30  6/12/2001   Michael Hilbe, AST                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Carr, Rickey                 Unattached             54.00      55.51  
  2 Arvizu, Nakai                Unattached           1:15.00    1:00.64  
  3 Molera, Mason                Phoenix Bobc         1:06.32    1:01.61  
  4 Shepherd, Damion             Arizona Tita                    1:02.55  
  5 Waldon, Tanner               AZ Flames TC                    1:02.68  
  6 Benton, Daniel               Alliance Youth S                1:06.19  
 
800 Meter Run Intermediate Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 1:50.51  7/28/2007   Howard Shepard, 26 Texas Stars T          
     JO Meet: J 1:50.51  7/28/2007   Howard Shepard, 26 Texas Stars T          
    AZ Assoc: A 1:57.23  6/12/2001   Michael Hilbe, AST                        
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Molera, Mason                Phoenix Bobc         2:29.00    2:20.14  
  2 Montufar, Robert             Arizona Chee                    2:20.18  
  3 Fule, Isaih                  Unattached           2:25.77    2:20.78  
  4 Waldon, Tanner               AZ Flames TC                    2:33.41  
 
1500 Meter Run Intermediate Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 3:54.02  7/29/2007   Nathan Mathabane, 13 unattached           
     JO Meet: J 3:54.02  7/29/2007   Nathan Mathabane, 13 unattached           
    AZ Assoc: A 4:04.00  2/13/1982   Steve Scocco, AP                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Widney, Davey                Arizona Puma         4:59.01    4:51.40  
  2 Montufar, Robert             Arizona Chee                    4:53.79  
  3 Fule, Isaih                  Unattached           5:04.19    5:05.04  
 
3000 Meter Run Intermediate Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 8:27.00  7/23/1993   Billy Harper, Philomath, OR               
     JO Meet: J 8:27.00  7/23/1993   Billy Harper, Philomath, OR               
    AZ Assoc: A 9:04.90  7/16/1989   Theodore Martin, NARR                     
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Widney, Davey                Arizona Puma        11:09.22   11:01.14  
 
110 Meter Hurdles (39" ) Intermediate Boys
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 13.74  7/29/2007   Wayne Davis II, 13 Hurdles First            
     JO Meet: J 13.74  7/29/2007   Wayne Davis II, 13 Hurdles First            
    AZ Assoc: A 14.73  5/22/2004   Marcus Clanton, AH                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Tipton, Rico                 Spartan Spee                      21.53   NWI 
  2 Abdullah, Ahmed              Team Bliss T                      22.89   NWI 
 
High Jump Intermediate Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 2.15m  8/1/1992    Eric Bishop, Chatsworth, GA                 
     JO Meet: J 2.15m  8/1/1992    Eric Bishop, Chatsworth, GA                 
    AZ Assoc: A 2.04m  6/11/1994   Mateo Mantano, FFS                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Tipton, Rico                 Spartan Spee           1.80m      1.75m    5-08.75 
 
Long Jump Intermediate Boys
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 7.35m  1979        Steven Hansley, East Orange, NJ             
     JO Meet: J 7.35m  1979        Steven Hansley, East Orange, NJ             
    AZ Assoc: A 6.99m  6/14/1997   Samuel Moore, AH                            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Tipton, Rico                 Spartan Spee           6.00m      5.09m   NWI  16-08.50 
  2 Moran, Brandon               AZ Flames TC           5.27m      4.97m   NWI  16-03.75 
  3 Abdullah, Ahmed              Team Bliss T                      3.88m   NWI  12-08.75 
  4 Noriega, Thomas              Unattached                        3.66m   NWI  12-00.25 
 
Shot Put 12 lb. Intermediate Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 19.29m  7/26/1996   Chris Sprague, Eugene OR                   
     JO Meet: J 19.29m  7/26/1996   Chris Sprague, Eugene OR                   
    AZ Assoc: A 16.28m  6/18/2000   Tomas Navarro, UNA                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Chisholm, Thomas             Alliance Youth S                 10.14m   33-03.25 
  2 Wright, Douglas              Spartan Spee          10.36m      9.91m   32-06.25 
  3 Noriega, Thomas              Unattached                        8.49m   27-10.25 
 
Discus Throw 1.6kg Intermediate Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 54.58m  7/26/2007   Daniel Block, 07 21 Unattached             
     JO Meet: J 54.58m  7/26/2007   Daniel Block, 07 21 Unattached             
    AZ Assoc: A 49.93m  5/3/2009    Jeremy Tuttle, Unattached                  
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Wright, Douglas              Spartan Spee          29.87m     26.89m      88-03 
  2 Cofield, Chris               Spartan Spee                     25.07m      82-03 
  3 Noriega, Thomas              Unattached                       16.84m      55-03 
 
Javelin Throw 800g Intermediate Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 63.73m  7/22/2008   Bradley Bolton, 33 Wildcats TC             
     JO Meet: J 63.73m  7/22/2008   Bradley Bolton, 33 Wildcats TC             
    AZ Assoc: A 57.85m  6/7/2010    Travis Colby, 1048 AZ Puma                 
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Ramirez, Aaron               Unattached                       45.20m     148-03 
 
100 Meter Dash Young Men
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 10.08  6/27/2005   J-Mee Samuel, Greensbooro, NC               
     JO Meet: J 10.30  7/25/1987   Quincy Watts, Woodland Hills, CA            
    AZ Assoc: A 10.51  6/16/2007   Ray Miller, AP                              
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Rochon, Cody                 Pops TC                12.50      12.25   NWI 
  2 Gibson, Pancho               Vail Vipers                       12.74   NWI 
  3 Jacques, Jordan              Vail Vipers                       12.78   NWI 
 
Shot Put 12 lb. Young Men
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 20.43m  7/24/1987   Dwight Johnson, Phoenix, AZ                
     JO Meet: J 20.43m  7/24/1987   Dwight Johnson, Phoenix, AZ                
    AZ Assoc: A 18.32m  6/1/1991    Korey Johnson, TAA                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Gibson, Pancho               Vail Vipers            4.19m      8.93m   29-03.75 
  2 Jacques, Jordan              Vail Vipers            5.18m      8.23m   27-00.00 
 
Javelin Throw 800g Young Men
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 66.94m  7/26/1994   Patrick Ramsey, Simsboro, LA               
     JO Meet: J 66.94m  7/26/1994   Patrick Ramsey, Simsboro, LA               
    AZ Assoc: A 60.28m  6/7/2010    Christopher Rodriguez, 1048 Tucson         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Rochon, Cody                 Pops TC               24.99m     36.87m     120-11