Licensed to USATF - Arizona, Inc. - Contractor License
                   HY-TEK's Meet Manager 6/20/2010 08:45 PM
          2010 USATF Arizona JO Championship - 6/5/2010 to 6/20/2010           
                          2010 Combined Championship                           
                             Westwood HS & Mesa CC                             
                                    Results                                    
 
Event 200  100 Meter Dash Bantam Girls
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 12.85  7/29/1990   Angela Williams, Ontario, CA                
     JO Meet: J 12.85  7/29/1990   Angela Williams, Ontario, CA                
    AZ Assoc: A 13.57  6/12/1999   Terra Evans, AC                             
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Mgbam, Nydiah                1048 Miles Per H       15.05      14.59q  NWI  3 
  2 Chest, Zaire                 1048 AZ Cheetahs       14.06      14.63q  NWI  5 
  3 Marendes, Jennifer           1048 NW Xpress         13.80      14.77q  NWI  4 
  4 Howard, Neysia               1048 Tucson            15.00      14.93q  NWI  2 
  5 Mooney, Allison              1048 AZ Puma           15.15      15.00q  NWI  3 
  6 Mays, Jadyn                  1048 Azrisingsun       15.29      15.24q  NWI  5 
  7 Ashley, Hanah                1048 NW Xpress         14.60      15.28q  NWI  6 
  8 Pratt, Kenzington            1048 Unattached                   15.32q  NWI  1 
  9 Jimerson, Mahogany           1048 AZ Saints         15.73      15.45q  NWI  1 
 10 Williams, Kiermya            1048 Do Right          15.11      15.54   NWI  5 
 11 Harrington, Diamond          1048 Mustang           15.67      15.65   NWI  1 
 12 Mitchell, Jemila             1048 Azrisingsun       16.50      15.72   NWI  4 
 13 Adams, Adora                 1048 AZ Cheetahs       15.74      15.77   NWI  6 
 14 Bardwell-Jones, Ciara        1048 Mustang                      15.81   NWI  1 
 15 Black, Sky                   1048 Mustang           16.10      16.19   NWI  2 
 16 Hernandez, Vanessa           1048 AZ GoldRush       14.38      16.20   NWI  2 
 17 Guzman, Saydee               1048 AZ Titans         16.22      16.25   NWI  4 
 18 Mustin, Dominique            1048 Azrisingsun                  16.33   NWI  6 
 19 Valdez, Gabriela             1048 AZ GoldRush       14.30      16.56   NWI  1 
 20 England, Mia                 1048 Azrisingsun       16.68      16.69   NWI  3 
 21 Fraley, Chole                1048 AZ Flames         16.61      16.73   NWI  3 
 21 Johnson-Henry, Destinee      1048 Do Right                     16.73   NWI  2 
 23 Mayfield, Crystal            1048 Do Right                     16.81   NWI  3 
 23 Jones, Maliyah               1048 Miles Per H                  16.81   NWI  5 
 25 Lee, Deysha                  1048 AZ Glory          18.25      16.93   NWI  4 
 26 Scroggins, Trinity           1048 Do Right                     16.97   NWI  2 
 27 Jones, Bianca                1048 Pops TC           16.41      17.00   NWI  3 
 28 Perez, Joy                   1048 AZ GoldRush       15.00      17.13   NWI  2 
 29 Jackson, Shania              1048 Blue De                      17.18   NWI  1 
 30 Reynolds, Trinity            1048 Eternal           16.00      17.19   NWI  5 
 31 Hillyer, Taliyah             1048 AZ Cheetahs                  17.20   NWI  5 
 32 Mason, Maija                 1048 AZ GoldRush       15.00      17.29   NWI  5 
 33 Whittaker, Kennedy           1048 Spartan           17.18      17.53   NWI  4 
 34 Tatum, Zacari                1048 Miles Per H       22.30      17.63   NWI  5 
 35 Elmore, Olivia               1048 P Bobcats                    17.70   NWI  6 
 36 Ellsberry, Trinity           1048 Tucson            16.00      17.78   NWI  2 
 37 Rolllins, Mikaela            1048 Miles Per H       17.20      17.91   NWI  4 
 38 Sneed, Derrika               1048 Blue De                      18.08   NWI  6 
 39 Williams, Kenisha            1048 Mustang                      18.19   NWI  1 
 40 Perez, Jailene               1048 Pastor            18.48      18.27   NWI  1 
 41 Dozal, Breanna               1048 NW Xpress         17.50      18.80   NWI  3 
 42 Barone, Alyssa               1048 NW Xpress         18.40      19.42   NWI  4 
 43 Corrales, Lorena             1048 AZ Titans         22.33      19.73   NWI  1 
 44 Sneed, Samara                1048 Blue De                      19.78   NWI  6 
 45 Rascon, Nataly               1048 Coldwater         20.12      20.19   NWI  6 
 46 Reyes, Jessica               1048 Pastor            20.75      20.61   NWI  2 
 47 Johnson, Jenasia             1048 Unattached                   21.19   NWI  6 
 48 Thompson, Makayla            1048 AZ Titans         21.14      22.06   NWI  5 
 
Event 200  100 Meter Dash Bantam Girls
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 12.85  7/29/1990   Angela Williams, Ontario, CA                
     JO Meet: J 12.85  7/29/1990   Angela Williams, Ontario, CA                
    AZ Assoc: A 13.57  6/12/1999   Terra Evans, AC                             
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Chest, Zaire                 1048 AZ Cheetahs       14.63      14.37  -0.9 
  2 Mgbam, Nydiah                1048 Miles Per H       14.59      14.64  -0.9 
  3 Marendes, Jennifer           1048 NW Xpress         14.77      14.81  -0.9 
  4 Mooney, Allison              1048 AZ Puma           15.00      15.10  -0.9 
  5 Howard, Neysia               1048 Tucson            14.93      15.21  -0.9 
  6 Mays, Jadyn                  1048 Azrisingsun       15.24      15.33  -0.9 
  7 Ashley, Hanah                1048 NW Xpress         15.28      15.49  -0.9 
  8 Jimerson, Mahogany           1048 AZ Saints         15.45      15.50  -0.9 
  9 Pratt, Kenzington            1048 Unattached        15.32      15.93  -0.9 
Preliminaries
 10 Williams, Kiermya            1048 Do Right          15.54                  
 11 Harrington, Diamond          1048 Mustang           15.65                  
 12 Mitchell, Jemila             1048 Azrisingsun       15.72                  
 13 Adams, Adora                 1048 AZ Cheetahs       15.77                  
 14 Bardwell-Jones, Ciara        1048 Mustang           15.81                  
 15 Black, Sky                   1048 Mustang           16.19                  
 16 Hernandez, Vanessa           1048 AZ GoldRush       16.20                  
 17 Guzman, Saydee               1048 AZ Titans         16.25                  
 18 Mustin, Dominique            1048 Azrisingsun       16.33                  
 19 Valdez, Gabriela             1048 AZ GoldRush       16.56                  
 20 England, Mia                 1048 Azrisingsun       16.69                  
 21 Fraley, Chole                1048 AZ Flames         16.73                  
 21 Johnson-Henry, Destinee      1048 Do Right          16.73                  
 23 Mayfield, Crystal            1048 Do Right          16.81                  
 23 Jones, Maliyah               1048 Miles Per H       16.81                  
 25 Lee, Deysha                  1048 AZ Glory          16.93                  
 26 Scroggins, Trinity           1048 Do Right          16.97                  
 27 Jones, Bianca                1048 Pops TC           17.00                  
 28 Perez, Joy                   1048 AZ GoldRush       17.13                  
 29 Jackson, Shania              1048 Blue De           17.18                  
 30 Reynolds, Trinity            1048 Eternal           17.19                  
 31 Hillyer, Taliyah             1048 AZ Cheetahs       17.20                  
 32 Mason, Maija                 1048 AZ GoldRush       17.29                  
 33 Whittaker, Kennedy           1048 Spartan           17.53                  
 34 Tatum, Zacari                1048 Miles Per H       17.63                  
 35 Elmore, Olivia               1048 P Bobcats         17.70                  
 36 Ellsberry, Trinity           1048 Tucson            17.78                  
 37 Rolllins, Mikaela            1048 Miles Per H       17.91                  
 38 Sneed, Derrika               1048 Blue De           18.08                  
 39 Williams, Kenisha            1048 Mustang           18.19                  
 40 Perez, Jailene               1048 Pastor            18.27                  
 41 Dozal, Breanna               1048 NW Xpress         18.80                  
 42 Barone, Alyssa               1048 NW Xpress         19.42                  
 43 Corrales, Lorena             1048 AZ Titans         19.73                  
 44 Sneed, Samara                1048 Blue De           19.78                  
 45 Rascon, Nataly               1048 Coldwater         20.19                  
 46 Reyes, Jessica               1048 Pastor            20.61                  
 47 Johnson, Jenasia             1048 Unattached        21.19                  
 48 Thompson, Makayla            1048 AZ Titans         22.06                  
 
Event 201  200 Meter Dash Bantam Girls
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 26.70  7/31/2004   Robin Reynolds, Miami, FL                   
     JO Meet: J 26.70  7/31/2004   Robin Reynolds, Miami, FL                   
    AZ Assoc: A 27.99  7/6/1980    Natosha Lewis, MSA                          
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
  1 Gruenwald, Jai               1048 AZ Cheetahs       29.62      29.97q  NWI  3 
  2 Chest, Zaire                 1048 AZ Cheetahs       29.67      30.32q  NWI  6 
  3 Fields, Asiah                1048 Spartan           30.77      30.46q  NWI  4 
  4 Marendes, Jennifer           1048 NW Xpress         30.50      31.32q  NWI  6 
  5 Pratt, Kenzington            1048 Unattached                   31.98q  NWI  5 
  6 Howard, Neysia               1048 Tucson            29.80      32.27q  NWI  3 
  7 Ashley, Hanah                1048 NW Xpress         34.50      32.31q  NWI  5 
  8 Jimerson, Mahogany           1048 AZ Saints         31.63      33.00q  NWI  1 
  9 Bardwell-Jones, Ciara        1048 Mustang                      33.15q  NWI  4 
 10 Goode, Janae                 1048 Do Right                     33.40   NWI  2 
 11 Phillips, Dominique          1048 Azrisingsun       36.89      33.62   NWI  6 
 12 Covington, Jailyn            1048 AZ Titans         34.68      33.80   NWI  2 
 13 Valdez, Gabriela             1048 AZ GoldRush       34.00      34.28   NWI  6 
 14 Guzman, Saydee               1048 AZ Titans         33.93      34.41   NWI  2 
 15 Black, Sky                   1048 Mustang           33.72      34.81   NWI  4 
 16 Scroggins, Trinity           1048 Do Right                     35.84   NWI  5 
 17 Smith, Aria                  1048 AZ Cheetahs       34.76      35.86   NWI  6 
 18 Mason, Maija                 1048 AZ GoldRush                  36.20   NWI  1 
 18 Reynolds, Trinity            1048 Eternal           33.00      36.20   NWI  4 
 20 Jones, Maliyah               1048 Miles Per H                  36.43   NWI  6 
 20 Mayfield, Crystal            1048 Do Right                     36.43   NWI  2 
 22 Jones, Bianca                1048 Pops TC           35.55      36.76   NWI  5 
 23 MacAllister, Hannah          1048 Tucson            37.38      37.10   NWI  1 
 24 Elmore, Olivia               1048 P Bobcats                    37.42   NWI  5 
 25 Sneed, Derrika               1048 Blue De                      37.47   NWI  5 
 26 Williams, Kenisha            1048 Mustang                      37.49   NWI  2 
 27 Lee, Deysha                  1048 AZ Glory          36.25      37.55   NWI  1 
 28 Jackson, Shania              1048 Blue De                      38.01   NWI  3 
 29 Whittaker, Kennedy           1048 Spartan           37.57      38.04   NWI  5 
 30 Finn, Kristin                1048 Sahuari           36.00      38.13   NWI  2 
 31 Ellsberry, Trinity           1048 Tucson            34.00      38.28   NWI  2 
 32 Dozal, Breanna               1048 NW Xpress         35.60      39.11   NWI  4 
 33 Perez, Jailene               1048 Pastor            39.16      39.19   NWI  3 
 34 Arreola, Abigail             1048 AZ Bushmast                  41.53   NWI  3 
 35 Martinez, Rhonda             1048 AZ Bushmast                  42.17   NWI  6 
 36 Rascon, Nataly               1048 Coldwater         40.57      42.80   NWI  1 
 37 Corrales, Lorena             1048 AZ Titans         46.13      43.08   NWI  1 
 38 Reyes, Jessica               1048 Pastor            45.84      44.05   NWI  3 
 39 Sneed, Samara                1048 Blue De                      44.23   NWI  5 
 40 Thompson, Makayla            1048 AZ Titans         56.69      48.62   NWI  3 
 
Event 201  200 Meter Dash Bantam Girls
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 26.70  7/31/2004   Robin Reynolds, Miami, FL                   
     JO Meet: J 26.70  7/31/2004   Robin Reynolds, Miami, FL                   
    AZ Assoc: A 27.99  7/6/1980    Natosha Lewis, MSA                          
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Gruenwald, Jai               1048 AZ Cheetahs       29.97      29.48   NWI 
  2 Chest, Zaire                 1048 AZ Cheetahs       30.32      29.60   NWI 
  3 Fields, Asiah                1048 Spartan           30.46      29.91   NWI 
  4 Marendes, Jennifer           1048 NW Xpress         31.32      30.50   NWI 
  5 Ashley, Hanah                1048 NW Xpress         32.31      32.07   NWI 
  6 Howard, Neysia               1048 Tucson            32.27      32.33   NWI 
  7 Jimerson, Mahogany           1048 AZ Saints         33.00      32.47   NWI 
  8 Pratt, Kenzington            1048 Unattached        31.98      32.99   NWI 
  9 Bardwell-Jones, Ciara        1048 Mustang           33.15      33.52   NWI 
Preliminaries
 10 Goode, Janae                 1048 Do Right          33.40                  
 11 Phillips, Dominique          1048 Azrisingsun       33.62                  
 12 Covington, Jailyn            1048 AZ Titans         33.80                  
 13 Valdez, Gabriela             1048 AZ GoldRush       34.28                  
 14 Guzman, Saydee               1048 AZ Titans         34.41                  
 15 Black, Sky                   1048 Mustang           34.81                  
 16 Scroggins, Trinity           1048 Do Right          35.84                  
 17 Smith, Aria                  1048 AZ Cheetahs       35.86                  
 18 Mason, Maija                 1048 AZ GoldRush       36.20                  
 18 Reynolds, Trinity            1048 Eternal           36.20                  
 20 Jones, Maliyah               1048 Miles Per H       36.43                  
 20 Mayfield, Crystal            1048 Do Right          36.43                  
 22 Jones, Bianca                1048 Pops TC           36.76                  
 23 MacAllister, Hannah          1048 Tucson            37.10                  
 24 Elmore, Olivia               1048 P Bobcats         37.42                  
 25 Sneed, Derrika               1048 Blue De           37.47                  
 26 Williams, Kenisha            1048 Mustang           37.49                  
 27 Lee, Deysha                  1048 AZ Glory          37.55                  
 28 Jackson, Shania              1048 Blue De           38.01                  
 29 Whittaker, Kennedy           1048 Spartan           38.04                  
 30 Finn, Kristin                1048 Sahuari           38.13                  
 31 Ellsberry, Trinity           1048 Tucson            38.28                  
 32 Dozal, Breanna               1048 NW Xpress         39.11                  
 33 Perez, Jailene               1048 Pastor            39.19                  
 34 Arreola, Abigail             1048 AZ Bushmast       41.53                  
 35 Martinez, Rhonda             1048 AZ Bushmast       42.17                  
 36 Rascon, Nataly               1048 Coldwater         42.80                  
 37 Corrales, Lorena             1048 AZ Titans         43.08                  
 38 Reyes, Jessica               1048 Pastor            44.05                  
 39 Sneed, Samara                1048 Blue De           44.23                  
 40 Thompson, Makayla            1048 AZ Titans         48.62                  
 
Event 202  400 Meter Dash Bantam Girls
============================================================================
 Nat'l Youth: N   59.81  7/30/1993   Monique Henderson, San Diego, CA          
     JO Meet: J   59.81  7/30/1993   Monique Henderson, San Diego, CA          
    AZ Assoc: A 1:04.15  7/6/1980    Natosha Lewis, MSA                        
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
Finals
  1 Foreman, Anna                1048 AZ Cheetahs     1:05.99    1:07.28   2 
  2 Fields, Asiah                1048 Spartan         1:12.00    1:12.79   2 
  3 Hamilton, Ava                1048 Gtd Go Dist     1:13.60    1:13.16   2 
  4 Quinter, Tessa               1048 Unattached      1:15.36    1:14.73   1 
  5 Charlton, Jayde              1048 Do Right        1:12.00    1:14.74   2 
  6 Ashley, Hanah                1048 NW Xpress       1:14.70    1:14.95   2 
  7 Richard, Makyah              1048 AZ Titans       1:15.35    1:14.98   2 
  8 Mustin, Dominique            1048 Azrisingsun                1:15.32   1 
  9 Smith, Aria                  1048 AZ Cheetahs     1:23.00    1:22.38   1 
 10 Reynolds, Trinity            1048 Eternal         1:21.61    1:28.53   1 
 11 MacAllister, Hannah          1048 Tucson          1:14.99    1:29.29   2 
 12 Finn, Kristin                1048 Sahuari         1:26.00    1:32.66   1 
 13 Ellsberry, Trinity           1048 Tucson          1:20.00    1:43.23   1 
 
Event 203  800 Meter Run Bantam Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 2:22.78  7/4/2009    Daesha Rogers, Miami-Dade P               
     JO Meet: J 2:23.16  8/1/2009    Daesha Rogers, 14 Miami Dade TC           
    AZ Assoc: A 2:33.60  6/11/1994   Min Nowlin, NWS                           
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Foreman, Anna                1048 AZ Cheetahs     2:31.00    2:37.47  
  2 Hamilton, Ava                1048 Gtd Go Dist     2:44.33    2:48.23  
  3 Quinter, Tessa               1048 Unattached      2:53.24    2:49.28  
  4 Cobbin, Rose                 1048 AZ Bushmast                2:50.31  
  5 Richard, Makyah              1048 AZ Titans       2:50.86    2:56.74  
  6 Foster, Morgan               1048 AZ Cheetahs     2:50.00    2:57.25  
  7 Shea, Katie                  1048 AZ Cheetahs     3:03.00    3:04.20  
  8 Santorios, Demetra           1048 P Bobcats       3:22.00    3:24.87  
 
Event 204  1500 Meter Run Bantam Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 4:50.97  7/5/2009    Daesha Rogers, Miami-Dade                 
     JO Meet: J 4:51.62  8/2/2009    Daesha Rogers, 14 Miami Dade TC           
    AZ Assoc: A 5:22.80  3/30/1980   Missy Morgan, STC                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Hamilton, Ava                1048 Gtd Go Dist     5:34.10    5:37.66  
  2 Cobbin, Rose                 1048 AZ Bushmast     5:40.00    5:43.45  
  3 Foster, Morgan               1048 AZ Cheetahs     6:03.00    5:51.29  
  4 Shea, Katie                  1048 AZ Cheetahs     6:03.00    6:07.17  
  5 Finn, Kristin                1048 Sahuari         8:00.00    6:47.53  
  6 Vega, Johanna                1048 Coldwater       6:15.00    6:48.07  
 
Event 207  1500 Meter Race Walk Bantam Girls
================================================================================
 Nat'l Youth: N 7:30.80  7/18/1993   Elizabeth Paxton, Cypress, CA             
     JO Meet: J 7:30.8h  7/18/1993   Elizabeth Paxton, Cypress, CA             
    AZ Assoc: A 8:12.90  4/7/1990    Nicole Jenkins, DH                        
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Jackson, Renita              1048 Do Right                  10:08.90  
  2 Vega, Johanna                1048 Coldwater      10:30.44   10:37.62  
  3 Martinez, Sherry             1048 AZ Bushmast               10:38.81  
  4 Goode, Janae                 1048 Do Right                  10:46.46  
  5 Scroggins, Trinity           1048 Do Right                  10:53.82  
  6 Martinez, Rhonda             1048 AZ Bushmast               12:17.56  
 
Event 210  4x100 Meter Relay Bantam Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 53.62  7/31/2005   15-Los Angeles Jets, Los Angeles Jets       
                       M George, T Robertson, T Bellows, J Billoups      
     JO Meet: J 53.62  7/31/2005   15-Los Angeles Jets, Los Angeles Jets       
                       M George, T Robertson, T Bellows, J Billoups      
    AZ Assoc: A 55.99  6/13/2004   Arizona Rising Suns                         
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 1048 Arizona Cheetahs TC  'A'                       55.80      56.70  
     1) Chest, Zaire                    2) Foreman, Anna                  
     3) Gruenwald, Jai                  4) Jordan, Raven                  
  2 1048 Mustangs TC  'A'                             1:04.14    1:01.00  
     1) Bardwell-Jones, Ciara           2) Black, Sky                     
     3) Harrington, Diamond             4)                                
  3 1048 Arizona Rising Suns TC  'A'                  1:04.08    1:02.83  
     1) England, Mia                    2) Mays, Jadyn                    
     3) Mitchell, Jemila                4) Mustin, Dominique              
  4 1048 Do Right  'A'                                  59.00    1:03.44  
     1) Charlton, Jayde                 2) Jackson, Renita                
     3) Jackson, Trejanae               4) Williams, Kiermya              
  5 1048 Arizona Cheetahs TC  'B'                     1:05.00    1:04.36  
     1) Adams, Adora                    2) Hillyer, Taliyah               
     3) Smith, Aria                     4) Williams, Myjah                
 
Event 211  4x400 Meter Relay Bantam Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 4:19.00  7/29/1993   Fast Action TC, Los Angeles, CA           
                         Angel Perkins, LaShinda Demus, Quiana Powell, Niss
     JO Meet: J 4:19.00  7/29/1993   Fast Action TC, Los Angeles, CA           
                         Angel Perkins, LaShinda Demus, Quiana Powell, Niss
    AZ Assoc: A 4:41.70  4/13/1996   KW Northwest Sonics                       
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 1048 Arizona Cheetahs TC  'A'                     5:08.00    5:17.33  
     1) Foster, Morgan                  2) Jordan, Raven                  
     3) Shea, Katie                     4) Williams, Myjah                
  2 1048 Do Right  'A'                                5:07.00    5:19.42  
     1) Charlton, Jayde                 2) Jackson, Renita                
     3) Jackson, Trejanae               4) Williams, Kiermya              
  3 1048 Arizona Titans  'A'                                     5:34.35  
     1) Covington, Jailyn               2) Guzman, Saydee                 
     3) Hoskins, Asia                   4) Richard, Makyah                
  4 1048 Arizona  Bushmasters  'A'                               6:17.89  
     1) Arreola, Abigail                2) Cobbin, Rose                   
     3) Martinez, Rhonda                4) Martinez, Sherry               
 
Event 220  High Jump Bantam Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 1.45m  7/24/2009   Carlie Queen, Unattach/Missouri Valley      
     JO Meet: J 1.42m  7/24/1997   Dorothy Holt, Hinesville, GZA               
    AZ Assoc: A 1.36m  6/8/1996    Kelsey Johnson, YVF                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Mooney, Allison              1048 AZ Puma           1.10m      1.05m    3-05.25 
  2 Simmons, Kaori               1048 AZ Puma           1.10m      0.95m    3-01.25 
  2 Fraley, Chole                1048 AZ Flames         1.00m      0.95m    3-01.25 
  4 Jones, Bianca                1048 Pops TC           1.00m     J0.95m    3-01.25 
 -- Jackson, Trejanae            1048 Do Right                        NH            
 
Event 222  Long Jump Bantam Girls
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 4.66m  7/28/2007   Ramona Carryl, Knoxville,TN                 
     JO Meet: J 4.66m  7/28/2007   Tiani Reeves, Gothenburg T C                
    AZ Assoc: A 4.58m  5/20/1972   Cynthia Rhodes, MTC                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Mgbam, Nydiah                1048 Miles Per H                  4.04m   NWI  13-03.25 
  2 Gruenwald, Jai               1048 AZ Cheetahs       4.04m      4.01m   NWI  13-02.00 
  3 Mooney, Allison              1048 AZ Puma           3.58m      3.87m   NWI  12-08.50 
  4 Fields, Asiah                1048 Spartan           3.61m      3.67m   NWI  12-00.50 
  5 Harrington, Diamond          1048 Mustang           3.48m      3.54m   NWI  11-07.50 
  6 Jimerson, Mahogany           1048 AZ Saints         3.52m      3.44m   NWI  11-03.50 
  7 Singleton, Tyoona            1048 Mustang           3.42m      3.41m   NWI  11-02.25 
  8 Phillips, Dominique          1048 Azrisingsun       2.57m      3.05m   NWI  10-00.25 
  9 Mitchell, Jemila             1048 Azrisingsun                  3.04m   NWI   9-11.75 
 10 Goode, Janae                 1048 Do Right                     2.96m   NWI   9-08.50 
 11 Howard, Neysia               1048 Tucson            3.68m      2.92m   NWI   9-07.00 
 12 Perez, Joy                   1048 AZ GoldRush                  2.82m   NWI   9-03.00 
 13 Adams, Adora                 1048 AZ Cheetahs       3.27m      2.81m   NWI   9-02.75 
 14 Whittaker, Kennedy           1048 Spartan           2.54m      2.79m   NWI   9-02.00 
 15 Norman, Makayla              1048 AZ Saints         3.84m      2.70m   NWI   8-10.25 
 16 Simmons, Kaori               1048 AZ Puma           2.98m      2.55m   NWI   8-04.50 
 17 MacAllister, Hannah          1048 Tucson            3.10m      2.54m   NWI   8-04.00 
 18 Fraley, Chole                1048 AZ Flames         2.70m      2.46m   NWI   8-01.00 
 19 Santorios, Demetra           1048 P Bobcats         2.30m      2.33m   NWI   7-07.75 
 20 Elmore, Olivia               1048 P Bobcats                    2.18m   NWI   7-02.00 
 -- England, Mia                 1048 Azrisingsun       2.78m       FOUL                 
 -- Mays, Jadyn                  1048 Azrisingsun       3.32m       FOUL                 
 
Event 224  Shot Put 6 lb. Bantam Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 10.46m  7/28/1995   Amber Curtis, Monroe, WI                   
     JO Meet: J 10.46m  7/28/1995   Amber Curtis, Monroe, WI                   
    AZ Assoc: A  8.24m  6/8/2003    Hannah Carson, AC                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Johnson-Henry, Destinee      1048 Do Right          7.62m      7.47m   24-06.25 
  2 Singleton, Tyoona            1048 Mustang           6.08m      6.60m   21-08.00 
  3 Rascon, Nataly               1048 Coldwater         5.12m      5.18m   17-00.00 
  4 Pratt, Kenzington            1048 Unattached                   4.92m   16-01.75 
  5 Barone, Alyssa               1048 NW Xpress                    4.85m   15-11.00 
  6 Incardone, Kortnee           1048 AZ Flames                    4.50m   14-09.25 
 
Event 227  Javelin Throw 300g Bantam Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 37.15m  7/29/2007   Mystasia Alexander, 16 33 LA Jets Gi       
     JO Meet: J 37.15m  7/29/2007   Mystasia Alexander, 16 33 LA Jets Gi       
    AZ Assoc: A 36.22m  4/6/2003    Hannah Carson, AC                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Johnson-Henry, Destinee      1048 Do Right         26.82m     19.15m      62-10 
  2 Incardone, Kortnee           1048 AZ Flames        13.66m     15.30m      50-02 
  3 Sneed, Derrika               1048 Blue De                     12.58m      41-03 
  4 Jackson, Shania              1048 Blue De                     11.77m      38-07 
  5 Barone, Alyssa               1048 NW Xpress                   11.02m      36-02 
  6 Dozal, Breanna               1048 NW Xpress                    9.10m      29-10 
  7 Sneed, Samara                1048 Blue De                      6.17m      20-03 
 
Event 230  Triathlon Bantam Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N  1460  7/23/2008   Victoria Powell, Jaguar TC, NJ              
     JO Meet: J  1460  7/23/2008   Victoria Powell, Jaguar TC, NJ              
    AZ Assoc: A  1072  7/14/2003   Ashlee Moore, AF                            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Mooney, Allison              1048 AZ Puma                        773  
  2 Singleton, Tyoona            1048 Mustang                        702  
  3 Phillips, Dominique          1048 Azrisingsun                    659  
  4 Singleton, Jasmine           1048 Mustang                        374  
 
Event 230  Triathlon: #1 Shot Put Bantam Girls Triathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Singleton, Tyoona            1048 Mustang             6.02m   19-09.00    273
  2 Mooney, Allison              1048 AZ Puma             5.17m   16-11.50    219
  3 Phillips, Dominique          1048 Azrisingsun         4.72m   15-06.00    191
  4 Singleton, Jasmine           1048 Mustang             3.61m   11-10.25    122
 
Event 230  Triathlon: #2 High Jump Bantam Girls Triathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Mooney, Allison              1048 AZ Puma             1.10m    3-07.25    222
  2 Phillips, Dominique          1048 Azrisingsun         0.95m    3-01.25    104
  2 Singleton, Tyoona            1048 Mustang             0.95m    3-01.25    104
 -- Singleton, Jasmine           1048 Mustang                NH            
 
Event 230  Triathlon: #3 200 Meter Dash Bantam Girls Triathlon
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Phillips, Dominique          1048 Azrisingsun         31.79   NWI    364
  2 Mooney, Allison              1048 AZ Puma             32.32   NWI    332
  3 Singleton, Tyoona            1048 Mustang             32.44   NWI    325
  4 Singleton, Jasmine           1048 Mustang             33.76   NWI    252
 
Event 250  100 Meter Dash Bantam Boys
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 12.73  7/28/1991   Richard Washington, Inglewood, CA           
     JO Meet: J 12.73  7/28/1991   Richard Washington, Inglewood, CA           
    AZ Assoc: A 13.08  4/29/1995   Arnold Bernard, AC                          
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Griffin, Marquis             1048 AZ Titans         13.46      13.58q  NWI  5 
  2 Anderson, Drake              1048 AZ Cheetahs       13.73      13.71q  NWI  4 
  3 White, Keshaud               1048 Do Right          14.01      13.78q  NWI  3 
  4 Williams, Malcolm            1048 Pops TC           14.38      13.99q  NWI  2 
  5 Covington, Jacobe            1048 AZ Titans         14.29      14.08q  NWI  4 
  6 Tremble, Greg                1048 Unattached        14.00      14.15q  NWI  1 
  7 Tellis, Leroy                1048 Azrisingsun       14.31      14.30q  NWI  6 
  8 Brooks, Decarlos             1048 AZ Flames         13.67      14.33q  NWI  2 
  9 Salgado, Delano              1048 AZ Saints         13.90      14.41q  NWI  3 
 10 Cash, Amarion                1048 Mustang           14.28      14.53   NWI  6 
 11 Kirk, Nasir                  1048 Miles Per H       15.05      14.65   NWI  4 
 12 Young, Mason                 1048 Sahuari           14.87      14.75   NWI  5 
 13 Davis, Dominique             1048 AZ Flames         14.64      14.82   NWI  1 
 14 Hampton, Dominique           1048 Azrisingsun       14.92      14.89   NWI  3 
 15 Shaffer, William             1048 Do Right          15.04      14.96   NWI  4 
 16 White-Austin, Trayvion       1048 Tucson            15.00      15.01   NWI  4 
 17 Taylor, Kiondre              1048 AZ Cheetahs       15.39      15.46   NWI  6 
 18 Norvellii, Marcus            1048 AZ Cheetahs       15.41      15.52   NWI  6 
 19 Brown, John                  1048 AZ Saints         15.07      15.77   NWI  3 
 20 Duecker, Kurt                1048 Feel Heat         16.75      16.10   NWI  1 
 20 Bryant, Jzhantavyon          1048 Do Right                     16.10   NWI  6 
 22 Redd, Tucker                 1048 AZ GoldRush       15.00      16.16   NWI  6 
 23 Crenshaw, Wyatt              1048 Unattached                   16.29   NWI  2 
 24 Green, Joscelyn              1048 NW Xpress         16.50      16.33   NWI  1 
 25 McDonald, Treveon            1048 AZ Saints         15.38      16.39   NWI  3 
 26 Cephers, Tyrone              1048 Tucson            17.74      16.42   NWI  5 
 27 Walker, Jaleel               1048 AZ Saints         15.99      16.53   NWI  3 
 28 Mack, Semahja                1048 Unattached                   16.54   NWI  1 
 29 Gonzales, Adrian             1048 AZ Titans         16.71      16.64   NWI  5 
 30 Johnson, Andre               1048 AZ GoldRush       14.38      16.67   NWI  2 
 31 Woodard, Zachary             1048 NW Xpress         17.50      16.76   NWI  1 
 31 Whittaker, Michael           1048 Spartan           16.79      16.76   NWI  4 
 33 Schmisseur, Bryce            1048 AZ Elite          16.92      16.78   NWI  2 
 34 Davis, Aaron                 1048 AZ Glory          16.59      16.81   NWI  5 
 35 Pitts, Kolbe                 1048 AZ Cheetahs                  17.30   NWI  2 
 36 Flowers, DeJon               1048 Pastor            18.25      17.41   NWI  4 
 37 Alberty, Dakarai             1048 Azrisingsun       17.26      17.70   NWI  5 
 38 Reeves, Ceth                 1048 AZ Elite          18.41      17.82   NWI  1 
 39 Moralies, Romero             1048 Pastor            19.22      18.31   NWI  3 
 40 Van Sickle, Keegan           1048 Gtd Go Dist                  18.60   NWI  4 
 41 Reyes, Eduardo               1048 Pastor            18.93      18.76   NWI  5 
 41 Lopez, Len                   1048 Pastor            19.17      18.76   NWI  5 
 43 Young, Zachary               1048 Sahuari           18.82      20.25   NWI  6 
 44 Johnson, Kire                1048 Unattached                   23.22   NWI  6 
 
Event 250  100 Meter Dash Bantam Boys
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 12.73  7/28/1991   Richard Washington, Inglewood, CA           
     JO Meet: J 12.73  7/28/1991   Richard Washington, Inglewood, CA           
    AZ Assoc: A 13.08  4/29/1995   Arnold Bernard, AC                          
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Griffin, Marquis             1048 AZ Titans         13.58      13.57  -0.3 
  2 Anderson, Drake              1048 AZ Cheetahs       13.71      13.73  -0.3 
  3 White, Keshaud               1048 Do Right          13.78      13.95  -0.3 
  4 Tremble, Greg                1048 Unattached        14.15      14.21  -0.3 
  5 Salgado, Delano              1048 AZ Saints         14.41      14.26  -0.3 
  6 Brooks, Decarlos             1048 AZ Flames         14.33      14.27  -0.3 
  7 Williams, Malcolm            1048 Pops TC           13.99      14.30  -0.3 
  8 Covington, Jacobe            1048 AZ Titans         14.08      14.34  -0.3 
  9 Tellis, Leroy                1048 Azrisingsun       14.30      14.41  -0.3 
Preliminaries
 10 Cash, Amarion                1048 Mustang           14.53                  
 11 Kirk, Nasir                  1048 Miles Per H       14.65                  
 12 Young, Mason                 1048 Sahuari           14.75                  
 13 Davis, Dominique             1048 AZ Flames         14.82                  
 14 Hampton, Dominique           1048 Azrisingsun       14.89                  
 15 Shaffer, William             1048 Do Right          14.96                  
 16 White-Austin, Trayvion       1048 Tucson            15.01                  
 17 Taylor, Kiondre              1048 AZ Cheetahs       15.46                  
 18 Norvellii, Marcus            1048 AZ Cheetahs       15.52                  
 19 Brown, John                  1048 AZ Saints         15.77                  
 20 Duecker, Kurt                1048 Feel Heat         16.10                  
 20 Bryant, Jzhantavyon          1048 Do Right          16.10                  
 22 Redd, Tucker                 1048 AZ GoldRush       16.16                  
 23 Crenshaw, Wyatt              1048 Unattached        16.29                  
 24 Green, Joscelyn              1048 NW Xpress         16.33                  
 25 McDonald, Treveon            1048 AZ Saints         16.39                  
 26 Cephers, Tyrone              1048 Tucson            16.42                  
 27 Walker, Jaleel               1048 AZ Saints         16.53                  
 28 Mack, Semahja                1048 Unattached        16.54                  
 29 Gonzales, Adrian             1048 AZ Titans         16.64                  
 30 Johnson, Andre               1048 AZ GoldRush       16.67                  
 31 Woodard, Zachary             1048 NW Xpress         16.76                  
 31 Whittaker, Michael           1048 Spartan           16.76                  
 33 Schmisseur, Bryce            1048 AZ Elite          16.78                  
 34 Davis, Aaron                 1048 AZ Glory          16.81                  
 35 Pitts, Kolbe                 1048 AZ Cheetahs       17.30                  
 36 Flowers, DeJon               1048 Pastor            17.41                  
 37 Alberty, Dakarai             1048 Azrisingsun       17.70                  
 38 Reeves, Ceth                 1048 AZ Elite          17.82                  
 39 Moralies, Romero             1048 Pastor            18.31                  
 40 Van Sickle, Keegan           1048 Gtd Go Dist       18.60                  
 41 Reyes, Eduardo               1048 Pastor            18.76                  
 41 Lopez, Len                   1048 Pastor            18.76                  
 43 Young, Zachary               1048 Sahuari           20.25                  
 44 Johnson, Kire                1048 Unattached        23.22                  
 
Event 251  200 Meter Dash Bantam Boys
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 25.83  8/2/2003    Rannell Hall, Miami, FL                     
     JO Meet: J 25.83  8/2/2003    Rannell Hall, Miami, FL                     
    AZ Assoc: A 26.59  6/16/2007   Paul Lucas, DR                              
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
  1 Griffin, Marquis             1048 AZ Titans         28.04      27.76q  NWI  5 
  2 Anderson, Drake              1048 AZ Cheetahs       27.99      28.46q  NWI  7 
  3 Russell, Chris               1048 Mustang           29.43      28.94q  NWI  3 
  4 Brooks, Decarlos             1048 AZ Flames         29.25      29.03q  NWI  3 
  5 Tremble, Greg                1048 Unattached        28.50      29.34q  NWI  6 
  6 Covington, Jacobe            1048 AZ Titans         29.43      29.81q  NWI  4 
  7 Salgado, Delano              1048 AZ Saints         30.05      30.51q  NWI  1 
  8 Davis, Dominique             1048 AZ Flames         30.88      30.80q  NWI  1 
  9 Kirk, Nasir                  1048 Miles Per H       31.90      31.02q  NWI  2 
 10 White-Austin, Trayvion       1048 Tucson            32.00      31.26   NWI  7 
 11 Shaffer, William             1048 Do Right          31.00      31.30   NWI  3 
 12 Jones, Delvin                1048 Miles Per H       33.20      31.33   NWI  2 
 13 Porter, Jordan               1048 Mustang           30.95      31.47   NWI  5 
 14 Norvellii, Marcus            1048 AZ Cheetahs       30.46      31.64   NWI  7 
 15 Jackson, Alden               1048 NW Xpress         30.50      31.73   NWI  6 
 16 Crawford, Isaiah             1048 Do Right          32.00      32.24   NWI  4 
 17 Young, Mason                 1048 Sahuari           31.00      32.54   NWI  5 
 18 Pratt, Kenneth               1048 Unattached        31.00      32.85   NWI  3 
 19 Simmons, Noah                1048 AZ Flames         32.24      33.33   NWI  5 
 20 Corrales, Jason              1048 AZ Titans         34.87      33.44   NWI  2 
 21 Brown, John                  1048 AZ Saints         32.21      33.55   NWI  6 
 22 Taylor, Kiondre              1048 AZ Cheetahs       30.26      33.76   NWI  1 
 23 Bryant, Jzhantavyon          1048 Do Right                     33.85   NWI  7 
 24 Green, Joscelyn              1048 NW Xpress         35.60      33.88   NWI  4 
 25 Johnson, Andre               1048 AZ GoldRush       34.00      34.09   NWI  2 
 26 Gruenwald, Jacob             1048 AZ Cheetahs       34.26      34.23   NWI  2 
 27 Matthews, Solomon            1048 Miles Per H       36.20      34.59   NWI  7 
 28 Gonzales, Adrian             1048 AZ Titans         34.53      34.76   NWI  3 
 29 Duecker, Kurt                1048 Feel Heat         33.61      34.92   NWI  7 
 30 White, Carmayne              1048 Do Right          32.40      35.13   NWI  2 
 31 Schmisseur, Bryce            1048 AZ Elite          35.14      35.17   NWI  2 
 32 Barger, Quenton              1048 AZ Flames         34.25      35.19   NWI  5 
 33 McDonald, Treveon            1048 AZ Saints         33.20      35.25   NWI  3 
 34 Crenshaw, Dustin             1048 Unattached                   35.34   NWI  7 
 35 Redd, Tucker                 1048 AZ GoldRush       34.00      35.58   NWI  6 
 36 Woodard, Zachary             1048 NW Xpress         37.90      35.78   NWI  1 
 37 Walker, Jaleel               1048 AZ Saints         33.79      35.92   NWI  5 
 38 Crenshaw, Wyatt              1048 Unattached                   36.37   NWI  5 
 39 Whittaker, Michael           1048 Spartan           35.23      37.00   NWI  4 
 40 Alberty, Dakarai             1048 Azrisingsun       36.89      38.33   NWI  6 
 41 Ramirez JR, Juan             1048 AZ Bushmast                  38.65   NWI  4 
 42 Van Sickle, Keegan           1048 Gtd Go Dist                  39.62   NWI  6 
 43 White, Robert                1048 AZ Saints         39.52      39.63   NWI  7 
 44 Lopez, Len                   1048 Pastor            41.03      39.88   NWI  3 
 45 Moralies, Romero             1048 Pastor            41.67      40.04   NWI  6 
 46 Reeves, Ceth                 1048 AZ Elite          42.70      40.54   NWI  4 
 47 Davis, Aaron                 1048 AZ Glory          36.17      41.30   NWI  5 
 48 Lopez, Tynan                 1048 Tucson            38.20      45.42   NWI  4 
 49 Reyes, Eduardo               1048 Pastor            38.14      58.51   NWI  1 
 
Event 251  200 Meter Dash Bantam Boys
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 25.83  8/2/2003    Rannell Hall, Miami, FL                     
     JO Meet: J 25.83  8/2/2003    Rannell Hall, Miami, FL                     
    AZ Assoc: A 26.59  6/16/2007   Paul Lucas, DR                              
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Griffin, Marquis             1048 AZ Titans         27.76      27.50  -0.5 
  2 Anderson, Drake              1048 AZ Cheetahs       28.46      28.45  -0.5 
  3 Russell, Chris               1048 Mustang           28.94      29.13  -0.5 
  4 Tremble, Greg                1048 Unattached        29.34      29.22  -0.5 
  5 Brooks, Decarlos             1048 AZ Flames         29.03      29.42  -0.5 
  6 Covington, Jacobe            1048 AZ Titans         29.81      29.64  -0.5 
  7 Kirk, Nasir                  1048 Miles Per H       31.02      30.80  -0.5 
  8 Davis, Dominique             1048 AZ Flames         30.80      31.73  -0.5 
  9 Salgado, Delano              1048 AZ Saints         30.51      32.85  -0.5 
Preliminaries
 10 White-Austin, Trayvion       1048 Tucson            31.26                  
 11 Shaffer, William             1048 Do Right          31.30                  
 12 Jones, Delvin                1048 Miles Per H       31.33                  
 13 Porter, Jordan               1048 Mustang           31.47                  
 14 Norvellii, Marcus            1048 AZ Cheetahs       31.64                  
 15 Jackson, Alden               1048 NW Xpress         31.73                  
 16 Crawford, Isaiah             1048 Do Right          32.24                  
 17 Young, Mason                 1048 Sahuari           32.54                  
 18 Pratt, Kenneth               1048 Unattached        32.85                  
 19 Simmons, Noah                1048 AZ Flames         33.33                  
 20 Corrales, Jason              1048 AZ Titans         33.44                  
 21 Brown, John                  1048 AZ Saints         33.55                  
 22 Taylor, Kiondre              1048 AZ Cheetahs       33.76                  
 23 Bryant, Jzhantavyon          1048 Do Right          33.85                  
 24 Green, Joscelyn              1048 NW Xpress         33.88                  
 25 Johnson, Andre               1048 AZ GoldRush       34.09                  
 26 Gruenwald, Jacob             1048 AZ Cheetahs       34.23                  
 27 Matthews, Solomon            1048 Miles Per H       34.59                  
 28 Gonzales, Adrian             1048 AZ Titans         34.76                  
 29 Duecker, Kurt                1048 Feel Heat         34.92                  
 30 White, Carmayne              1048 Do Right          35.13                  
 31 Schmisseur, Bryce            1048 AZ Elite          35.17                  
 32 Barger, Quenton              1048 AZ Flames         35.19                  
 33 McDonald, Treveon            1048 AZ Saints         35.25                  
 34 Crenshaw, Dustin             1048 Unattached        35.34                  
 35 Redd, Tucker                 1048 AZ GoldRush       35.58                  
 36 Woodard, Zachary             1048 NW Xpress         35.78                  
 37 Walker, Jaleel               1048 AZ Saints         35.92                  
 38 Crenshaw, Wyatt              1048 Unattached        36.37                  
 39 Whittaker, Michael           1048 Spartan           37.00                  
 40 Alberty, Dakarai             1048 Azrisingsun       38.33                  
 41 Ramirez JR, Juan             1048 AZ Bushmast       38.65                  
 42 Van Sickle, Keegan           1048 Gtd Go Dist       39.62                  
 43 White, Robert                1048 AZ Saints         39.63                  
 44 Lopez, Len                   1048 Pastor            39.88                  
 45 Moralies, Romero             1048 Pastor            40.04                  
 46 Reeves, Ceth                 1048 AZ Elite          40.54                  
 47 Davis, Aaron                 1048 AZ Glory          41.30                  
 48 Lopez, Tynan                 1048 Tucson            45.42                  
 49 Reyes, Eduardo               1048 Pastor            58.51                  
 
Event 252  400 Meter Dash Bantam Boys
============================================================================
 Nat'l Youth: N   58.74  7/25/1997   Jules Noel, Boynton Beach, FL             
     JO Meet: J   58.74  7/25/1997   Jules Noel, Boynton Beach, FL             
    AZ Assoc: A 1:01.41  6/16/2007   Paul Lucas, DR                            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
Finals
  1 Williams, Malcolm            1048 Pops TC         1:06.62    1:05.75   3 
  2 Tremble, Greg                1048 Unattached      1:04.00    1:05.85   3 
  3 Shedrick, Wyatt              1048 Do Right        1:02.00    1:06.14   3 
  4 Smith, James                 1048 AZ Flames       1:07.00    1:08.30   3 
  5 Yarbrough, Lawrence          1048 AZ Titans       1:11.41    1:11.16   3 
  6 Jackson, Alden               1048 NW Xpress       1:12.60    1:11.50   3 
  7 Jones, Delvin                1048 Miles Per H     1:28.00    1:13.22   1 
  8 Davis, Dominique             1048 AZ Flames       1:15.00    1:13.31   2 
  9 Green, Brayden               1048 Gtd Go Dist     1:15.01    1:13.82   2 
 10 Green, Joscelyn              1048 NW Xpress                  1:14.75   1 
 11 Corrales, Jason              1048 AZ Titans       1:14.48    1:15.04   2 
 12 Pratt, Kenneth               1048 Unattached      1:10.00    1:15.17   3 
 13 Norvellii, Marcus            1048 AZ Cheetahs     1:15.00    1:15.20   2 
 14 Jackson, Devion              1048 Do Right        1:04.00    1:15.43   3 
 15 Gruenwald, Jacob             1048 AZ Cheetahs     1:22.00    1:18.77   2 
 16 Thain, Keyshawn              1048 Feel Heat       1:22.51    1:20.71   2 
 17 Barger, Quenton              1048 AZ Flames       1:25.00    1:20.86   1 
 18 Alberty, Dakarai             1048 Azrisingsun     1:25.00    1:32.67   1 
 19 Young, Zachary               1048 Sahuari                    1:38.41   1 
 20 Lopez, Tynan                 1048 Tucson          1:25.00    1:45.16   2 
 
Event 253  800 Meter Run Bantam Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 2:19.74  7/30/2005   Robert Amick, unattached-14               
     JO Meet: J 2:19.74  7/30/2005   Robert Amick, unattached-14               
    AZ Assoc: A 2:30.74  5/19/2005   Ryan Silva, UNA                           
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Lewis, Zachary               1048 Mustang         2:38.01    2:40.30  
  2 Jackson, Alden               1048 NW Xpress       2:37.00    2:40.86  
  3 Yescas, Eddy                 1048 AZ GoldRush     2:28.00    2:42.40  
  4 Gonzales, Gabriel            1048 AZ Titans       2:45.60    2:42.96  
  5 Ney, Kieren                  1048 P Bobcats       2:40.07    2:50.86  
  6 Corrales, Jason              1048 AZ Titans       2:52.32    2:54.13  
  7 Green, Brayden               1048 Gtd Go Dist     2:46.15    2:58.63  
  8 Thain, Keyshawn              1048 Feel Heat       3:08.79    3:09.07  
 
Event 254  1500 Meter Run Bantam Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 4:43.70  7/31/2005   Robert Amick, unattached-14               
     JO Meet: J 4:43.70  7/31/2005   Robert Amick, unattached-14               
    AZ Assoc: A 5:03.80  4/11/1987   Joe Acosta, SS                            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Ney, Kieren                  1048 P Bobcats       5:20.29    5:28.53  
  2 Gonzales, Gabriel            1048 AZ Titans       5:22.98    5:32.15  
  3 Green, Brayden               1048 Gtd Go Dist     5:53.54    5:37.08  
  4 Hoppe, Jacob                 1048 Unattached      5:48.00    5:42.56  
 
Event 257  1500 Meter Race Walk Bantam Boys
================================================================================
 Nat'l Youth: N 7:13.01  7/2/1992    Tristan Ruoss, Fayetteville,  AR          
     JO Meet: J 7:13.01  7/2/1992    Tristan Ruoss, Fayetteville,  AR          
    AZ Assoc: A 8:41.60  3/10/1991   James Magdaleno, UNA                      
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Ramirez JR, Juan             1048 AZ Bushmast               12:53.64  
 
Event 260  4x100 Meter Relay Bantam Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 51.63  8/3/2003    Miamia Metro-Dade, Miami, FL                
                       Leo Simmons, Darryl Brown, Shaquille Kearse, Ranne
     JO Meet: J 51.63  8/3/2003    Miamia Metro-Dade, Miami, FL                
                       Leo Simmons, Darryl Brown, Shaquille Kearse, Ranne
    AZ Assoc: A 54.06  6/26/2000   Do Right                                    
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 1048 Do Right  'A'                                  57.62      55.78  
     1)                                 2) Shaffer, William               
     3) Shedrick, Wyatt                 4) White, Keshaud                 
  2 1048 Mustangs TC  'A'                               57.05      56.31  
     1) Cash, Amarion                   2) Lewis, Zachary                 
     3) Porter, Jordan                  4) Russell, Chris                 
  3 1048 Arizona Rising Suns TC  'A'                    56.81      56.34  
     1) England, Joshua                 2) Hampton, Dominique             
     3)                                 4) Tellis, Leroy                  
 
Event 261  4x400 Meter Relay Bantam Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 4:11.54  7/30/2000   Speed City TC                             
                         Kwame Morgan, Anthony Williams, Tariq Adams, Misha
     JO Meet: J 4:11.54  7/30/2000   Speed City TC                             
                         Kwame Morgan, Anthony Williams, Tariq Adams, Misha
    AZ Assoc: A 4:39.35  5/24/1992   Jesse Owens Memorial                      
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 1048 Arizona Titans  'A'                          4:37.66    4:40.78  
     1) Covington, Jacobe               2) Gonzales, Adrian               
     3) Gonzales, Gabriel               4) Griffin, Marquis               
  2 1048 Do Right  'A'                                4:46.00    4:46.70  
     1) Crawford, Isaiah                2)                                
     3) Shedrick, Wyatt                 4) White, Keshaud                 
  3 1048 Arizona Rising Suns TC  'A'                             4:49.99  
     1) England, Joshua                 2) Hampton, Dominique             
     3)                                 4) Tellis, Leroy                  
  4 1048 Mustangs TC  'A'                             4:50.06    4:55.31  
     1) Cash, Amarion                   2)                                
     3) Lewis, Zachary                  4) Porter, Jordan                 
 
Event 270  High Jump Bantam Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 1.55m  1977        David Mosley, Sunnyvale, CA                 
     JO Meet: J 1.55m  1977        David Mosley, Sunnyvale, CA                 
    AZ Assoc: A 1.43m  6/10/1980   James Turner, CG                            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Smith, James                 1048 AZ Flames         1.20m      1.20m    3-11.25 
  2 Naisant, Carlan              1048 AZ Flames         1.15m      1.15m    3-09.25 
  3 White, Carmayne              1048 Do Right                     1.10m    3-07.25 
  4 Pitts, Kolbe                 1048 AZ Cheetahs       1.10m      1.05m    3-05.25 
 -- Yarbrough, Lawrence          1048 AZ Titans         1.20m         NH            
 
Event 272  Long Jump Bantam Boys
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 4.97m  7/29/2003   Thomas Johnson, Dallas, TX                  
     JO Meet: J 4.97m  7/29/2003   Thomas Johnson, Dallas, TX                  
    AZ Assoc: A 4.55m  5/2/2009    Tehran Thomas, Arizona Sain                 
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Williams, Malcolm            1048 Pops TC           4.11m      4.16m   NWI  13-07.75 
  2 Anderson, Drake              1048 AZ Cheetahs       4.34m      4.15m   NWI  13-07.50 
  3 Smith, James                 1048 AZ Flames         3.92m      4.04m   NWI  13-03.25 
  4 Brooks, Decarlos             1048 AZ Flames         4.37m      4.03m   NWI  13-02.75 
  5 England, Joshua              1048 Azrisingsun       3.68m      3.83m   NWI  12-06.75 
  6 Simmons, Noah                1048 AZ Flames         3.54m      3.80m   NWI  12-05.75 
  7 Gruenwald, Jacob             1048 AZ Cheetahs       3.23m      3.73m   NWI  12-03.00 
  8 Oliver, Marcel               1048 Azrisingsun       3.78m      3.65m   NWI  11-11.75 
  9 Duecker, Kurt                1048 Feel Heat         3.46m      3.53m   NWI  11-07.00 
 10 Young, Mason                 1048 Sahuari                      3.50m   NWI  11-05.75 
 11 McDonald, Treveon            1048 AZ Saints         3.54m      3.29m   NWI  10-09.50 
 11 Brown, John                  1048 AZ Saints         3.48m      3.29m   NWI  10-09.50 
 13 Salgado, Delano              1048 AZ Saints         3.79m      3.24m   NWI  10-07.75 
 14 Redd, Tucker                 1048 AZ GoldRush                  3.10m   NWI  10-02.00 
 15 Schmisseur, Bryce            1048 AZ Elite          3.23m      3.05m   NWI  10-00.25 
 16 Whittaker, Michael           1048 Spartan           3.25m      3.03m   NWI   9-11.25 
 17 Holmen, Nicholas             1048 AZ Puma           2.92m      3.00m   NWI   9-10.25 
 18 Crenshaw, Wyatt              1048 Unattached                   2.79m   NWI   9-02.00 
 19 Grubbs, Tyson                1048 Do Right          3.96m      2.75m   NWI   9-00.25 
 19 Johnson, Andre               1048 AZ GoldRush                  2.75m   NWI   9-00.25 
 21 Cephers, Tyrone              1048 Tucson            3.20m      2.66m   NWI   8-08.75 
 22 Walker, Jaleel               1048 AZ Saints         3.12m      2.40m   NWI   7-10.50 
 23 Young, Zachary               1048 Sahuari           2.36m      2.24m   NWI   7-04.25 
 24 Reeves, Ceth                 1048 AZ Elite          2.41m      2.20m   NWI   7-02.75 
 
Event 274  Shot Put 6 lb. Bantam Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 12.44m  8/2/2003    Jon Allen, Houston,TX                      
     JO Meet: J 12.44m  8/2/2003    Jon Allen, Houston,TX                      
    AZ Assoc: A  9.82m  3/21/1987   Jason Fogel, MP                            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Naisant, Carlan              1048 AZ Flames         6.10m      7.34m   24-01.00 
  2 Pitts, Kolbe                 1048 AZ Cheetahs       7.11m      7.14m   23-05.25 
  3 White, Robert                1048 AZ Saints         7.04m      7.02m   23-00.50 
  4 Mack, Semahja                1048 Unattached                   6.48m   21-03.25 
  5 Grubbs, Tyson                1048 Do Right                     6.46m   21-02.50 
  6 Ramirez JR, Juan             1048 AZ Bushmast                  5.45m   17-10.75 
  7 Holmen, Nicholas             1048 AZ Puma           5.15m      5.33m   17-06.00 
  8 Shaver, Noah                 1048 P Bobcats                    4.95m   16-03.00 
  9 Shaver, Austin               1048 Mustang           4.52m      4.58m   15-00.50 
 
Event 277  Javelin Throw 300g Bantam Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 41.16m  6/10/2007   Armand Shyne, Fairoaks, CA                 
     JO Meet: J 40.47m  7/26/2008   Otis Statum, 38 3M Track Clu               
    AZ Assoc: A 37.67m  6/16/2007   Aaron Ramirez, UNA                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Naisant, Carlan              1048 AZ Flames        28.52m     38.62mA    126-08 
  2 Ramirez, Alexander           1048 Unattached       28.66m     33.63m     110-04 
  3 White, Carmayne              1048 Do Right                    24.91m      81-09 
  4 Grubbs, Tyson                1048 Do Right         29.26m     23.33m      76-06 
  5 Shaver, Noah                 1048 P Bobcats        20.12m     21.47m      70-05 
  6 Cephers, Tyrone              1048 Tucson           18.29m     20.06m      65-10 
  7 Crawford, Isaiah             1048 Do Right         36.58m     19.67m      64-06 
  8 White, Robert                1048 AZ Saints        23.47m     19.55m      64-02 
  9 Shaver, Austin               1048 Mustang          18.23m     17.17m      56-04 
 10 Holmen, Nicholas             1048 AZ Puma          16.27m     15.99m      52-05 
 11 Pratt, Kenneth               1048 Unattached        6.10m     12.51m      41-00 
 
Event 280  Triathlon Bantam Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N  1032  7/24/2002   Rashad Rainey-Cox, Moreno Valley, CA        
     JO Meet: J  1032  7/24/2002   Rashad Rainey-Cox, Moreno Valley, CA        
    AZ Assoc: A   709  6/10/2006   Muhammad Oliver, APAN                       
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Smith, James                 1048 AZ Flames                      584  
  2 Jackson, Devion              1048 Do Right                       437  
  3 Naisant, Carlan              1048 AZ Flames                      431  
 
Event 280  Triathlon: #1 Shot Put Bantam Boys Triathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Naisant, Carlan              1048 AZ Flames           6.56m   21-06.25    281
  2 Smith, James                 1048 AZ Flames           6.41m   21-00.50    273
  3 Jackson, Devion              1048 Do Right            5.44m   17-10.25    216
 
Event 280  Triathlon: #2 High Jump Bantam Boys Triathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Smith, James                 1048 AZ Flames           1.20m    3-11.25    188
  2 Jackson, Devion              1048 Do Right            1.15m    3-09.25    159
  3 Naisant, Carlan              1048 AZ Flames           1.10m    3-07.25    131
 
Event 280  Triathlon: #3 400 Meter Dash Bantam Boys Triathlon
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Smith, James                 1048 AZ Flames         1:10.73     123
  2 Jackson, Devion              1048 Do Right          1:14.26      62
  3 Naisant, Carlan              1048 AZ Flames         1:17.92      19
 
Event 300  100 Meter Dash Midget Girls
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 12.10  7/31/1992   Angela Williams, Ontario, Ca                
     JO Meet: J 12.10  7/31/1992   Angela Williams, Ontario, Ca                
    AZ Assoc: A 12.17  7/18/1998   Jessica Onyepunuka, ARS                     
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Hightower, Miah              1048 NW Xpress         13.20      13.26q  NWI  3 
  2 Caldwell, Vivica             1048 AZ Titans         13.68      13.35q  NWI  3 
  3 Tremble, Lashira             1048 Unattached        12.91      13.43q  NWI  1 
  4 Lilly, Delilah               1048 Do Right          13.70      13.59q  NWI  1 
  5 Center, Alexis               1048 Do Right          13.28      13.63q  NWI  4 
  6 Robinson, Camille            1048 Unattached        13.20      13.79q  NWI  1 
  7 Robinson, Tamia              1048 AZ GoldRush       13.28      14.02q  NWI  1 
  8 Green, Rebekah               1048 NW Xpress         13.80      14.13q  NWI  3 
  9 Jordan, Kylyn                1048 Do Right          14.32      14.24q  NWI  3 
 10 Marshall, Tasia              1048 Mustang           13.59      14.27   NWI  4 
 11 Martinez-Valle, Megan        1048 Do Right                     14.69   NWI  4 
 12 Aysien, Siarah               1048 AZ Flames         14.45      14.74   NWI  1 
 13 Reeves, Reba                 1048 AZ Elite          15.35      14.87   NWI  3 
 14 Slone, Leslie                1048 Do Right          15.39      14.92   NWI  2 
 15 Torrance, Jada               1048 AZ Cheetahs       16.21      15.27   NWI  1 
 16 Radigan, Kathleen            1048 AZ Flames         15.42      15.52   NWI  3 
 17 Pridgett, Demetria           1048 Miles Per H                  15.58   NWI  2 
 18 Olmos, Ariana                1048 Tucson            14.18      15.66   NWI  2 
 19 Elmore, Indigo               1048 P Bobcats         15.63      15.73   NWI  3 
 20 Williams, Kendall            1048 AZ Flames         15.67      15.89   NWI  4 
 21 Johnson, Tajanet             1048 Do Right          15.72      16.26   NWI  1 
 22 Patterson, Kianna            1048 AZ Cheetahs       17.46      16.43   NWI  2 
 23 Mason, Mia                   1048 Do Right                     16.51   NWI  2 
 24 Vaughn, Dayna-Janae          1048 Do Right          17.12      16.70   NWI  1 
 25 Stephens, Anitra             1048 AZ Saints         16.27      16.73   NWI  3 
 26 Tatum, Micaela               1048 Miles Per H       22.10      17.39   NWI  4 
 27 Blevins, Zaria               1048 Do Right          16.88      17.76   NWI  2 
 28 Hodge, Joy                   1048 NW Xpress         17.50      18.38   NWI  4 
 
Event 300  100 Meter Dash Midget Girls
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 12.10  7/31/1992   Angela Williams, Ontario, Ca                
     JO Meet: J 12.10  7/31/1992   Angela Williams, Ontario, Ca                
    AZ Assoc: A 12.17  7/18/1998   Jessica Onyepunuka, ARS                     
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Tremble, Lashira             1048 Unattached        13.43      13.07   NWI 
  2 Caldwell, Vivica             1048 AZ Titans         13.35      13.39   NWI 
  3 Center, Alexis               1048 Do Right          13.63      13.44   NWI 
  4 Hightower, Miah              1048 NW Xpress         13.26      13.58   NWI 
  5 Lilly, Delilah               1048 Do Right          13.59      13.75   NWI 
  6 Robinson, Camille            1048 Unattached        13.79      13.97   NWI 
  7 Robinson, Tamia              1048 AZ GoldRush       14.02      14.06   NWI 
  8 Jordan, Kylyn                1048 Do Right          14.24      14.08   NWI 
  9 Green, Rebekah               1048 NW Xpress         14.13      14.09   NWI 
Preliminaries
 10 Marshall, Tasia              1048 Mustang           14.27                  
 11 Martinez-Valle, Megan        1048 Do Right          14.69                  
 12 Aysien, Siarah               1048 AZ Flames         14.74                  
 13 Reeves, Reba                 1048 AZ Elite          14.87                  
 14 Slone, Leslie                1048 Do Right          14.92                  
 15 Torrance, Jada               1048 AZ Cheetahs       15.27                  
 16 Radigan, Kathleen            1048 AZ Flames         15.52                  
 17 Pridgett, Demetria           1048 Miles Per H       15.58                  
 18 Olmos, Ariana                1048 Tucson            15.66                  
 19 Elmore, Indigo               1048 P Bobcats         15.73                  
 20 Williams, Kendall            1048 AZ Flames         15.89                  
 21 Johnson, Tajanet             1048 Do Right          16.26                  
 22 Patterson, Kianna            1048 AZ Cheetahs       16.43                  
 23 Mason, Mia                   1048 Do Right          16.51                  
 24 Vaughn, Dayna-Janae          1048 Do Right          16.70                  
 25 Stephens, Anitra             1048 AZ Saints         16.73                  
 26 Tatum, Micaela               1048 Miles Per H       17.39                  
 27 Blevins, Zaria               1048 Do Right          17.76                  
 28 Hodge, Joy                   1048 NW Xpress         18.38                  
 
Event 301  200 Meter Dash Midget Girls
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 24.47  8/1/1992    Angela Williams, Ontario, CA                
     JO Meet: J 24.47  8/1/1992    Angela Williams, Ontario, CA                
    AZ Assoc: A 25.14  7/18/1998   Jessica Onyepunuka, ARS                     
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
  1 Tremble, Lashira             1048 Unattached        26.80      27.37q  NWI  1 
  2 Hightower, Miah              1048 NW Xpress         28.20      27.80q  NWI  1 
  3 Center, Alexis               1048 Do Right          27.88      27.90q  NWI  2 
  3 Robinson, Camille            1048 Unattached        26.90      27.90q  NWI  1 
  5 Green, Rebekah               1048 NW Xpress         28.60      28.90q  NWI  2 
  6 Poirier-Shelton, Tiana       1048 AZ Flames         29.28      29.02q  NWI  1 
  7 Stauffacher-Gray, Jasmin     1048 NW Xpress         27.50      29.06q  NWI  4 
  8 Robinson, Tamia              1048 AZ GoldRush       28.00      29.38q  NWI  1 
  9 Jordan, Kylyn                1048 Do Right          29.29      29.59q  NWI  4 
 10 Thompson, Sakovia            1048 AZ Titans         29.42      30.08   NWI  2 
 11 Marshall, Tasia              1048 Mustang           28.74      30.40   NWI  3 
 11 Osbourne, Avadney            1048 Tucson            32.50      30.40   NWI  3 
 13 Aysien, Siarah               1048 AZ Flames         30.94      31.10   NWI  2 
 14 Martinez-Valle, Megan        1048 Do Right                     31.42   NWI  4 
 15 Redd, Brook                  1048 AZ GoldRush       28.00      31.97   NWI  2 
 15 Olmos, Ariana                1048 Tucson            29.42      31.97   NWI  1 
 17 Walker, Jadynn               1048 AZ Saints         31.08      32.09   NWI  1 
 18 Smith, Jahdae                1048 AZ GoldRush       30.00      32.38   NWI  4 
 19 Reeves, Reba                 1048 AZ Elite          32.00      32.57   NWI  4 
 20 Green, Sydney                1048 Do Right          32.61      32.83   NWI  3 
 21 Torrance, Jada               1048 AZ Cheetahs       33.01      33.40   NWI  3 
 22 Luna, Jessica                1048 Tucson            31.10      34.27   NWI  4 
 23 Ayala, Leticia               1048 Unattached        30.96      34.30   NWI  3 
 24 Elmore, Indigo               1048 P Bobcats                    34.60   NWI  2 
 25 Stephens, Anitra             1048 AZ Saints         37.14      34.85   NWI  1 
 26 Luna, Kyauna                 1048 Tucson            35.00      35.61   NWI  2 
 27 Patterson, Kianna            1048 AZ Cheetahs       36.01      35.85   NWI  3 
 28 Tatum, Micaela               1048 Miles Per H       43.10      36.89   NWI  3 
 29 Blevins, Zaria               1048 Do Right                     37.77   NWI  4 
 30 Hodge, Joy                   1048 NW Xpress         35.60      38.32   NWI  3 
 
Event 301  200 Meter Dash Midget Girls
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 24.47  8/1/1992    Angela Williams, Ontario, CA                
     JO Meet: J 24.47  8/1/1992    Angela Williams, Ontario, CA                
    AZ Assoc: A 25.14  7/18/1998   Jessica Onyepunuka, ARS                     
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Tremble, Lashira             1048 Unattached        27.37      27.05   NWI 
  2 Center, Alexis               1048 Do Right          27.90      27.58   NWI 
  3 Hightower, Miah              1048 NW Xpress         27.80      27.79   NWI 
  4 Robinson, Camille            1048 Unattached        27.90      28.16   NWI 
  5 Stauffacher-Gray, Jasmin     1048 NW Xpress         29.06      28.47   NWI 
  6 Green, Rebekah               1048 NW Xpress         28.90      28.88   NWI 
  7 Robinson, Tamia              1048 AZ GoldRush       29.38      29.10   NWI 
  8 Poirier-Shelton, Tiana       1048 AZ Flames         29.02      29.32   NWI 
  9 Jordan, Kylyn                1048 Do Right          29.59      29.33   NWI 
Preliminaries
 10 Thompson, Sakovia            1048 AZ Titans         30.08                  
 11 Marshall, Tasia              1048 Mustang           30.40                  
 11 Osbourne, Avadney            1048 Tucson            30.40                  
 13 Aysien, Siarah               1048 AZ Flames         31.10                  
 14 Martinez-Valle, Megan        1048 Do Right          31.42                  
 15 Redd, Brook                  1048 AZ GoldRush       31.97                  
 15 Olmos, Ariana                1048 Tucson            31.97                  
 17 Walker, Jadynn               1048 AZ Saints         32.09                  
 18 Smith, Jahdae                1048 AZ GoldRush       32.38                  
 19 Reeves, Reba                 1048 AZ Elite          32.57                  
 20 Green, Sydney                1048 Do Right          32.83                  
 21 Torrance, Jada               1048 AZ Cheetahs       33.40                  
 22 Luna, Jessica                1048 Tucson            34.27                  
 23 Ayala, Leticia               1048 Unattached        34.30                  
 24 Elmore, Indigo               1048 P Bobcats         34.60                  
 25 Stephens, Anitra             1048 AZ Saints         34.85                  
 26 Luna, Kyauna                 1048 Tucson            35.61                  
 27 Patterson, Kianna            1048 AZ Cheetahs       35.85                  
 28 Tatum, Micaela               1048 Miles Per H       36.89                  
 29 Blevins, Zaria               1048 Do Right          37.77                  
 30 Hodge, Joy                   1048 NW Xpress         38.32                  
 
Event 302  400 Meter Dash Midget Girls
============================================================================
 Nat'l Youth: N   55.01  7/31/2005   Robin Reynolds, Miami Northwest           
     JO Meet: J   55.01  7/31/2005   Robin Reynolds, Miami Northwest           
    AZ Assoc: A 1:00.21  5/20/2000   Judith Onyepunuka, ARS                    
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
Finals
  1 Mustin, Drianna              1048 Azrisingsun     1:02.62    1:01.53   4 
  2 Stauffacher-Gray, Jasmin     1048 NW Xpress       1:01.70    1:02.43   4 
  3 Hightower, Miah              1048 NW Xpress       1:03.50    1:02.84   4 
  4 Tremble, Lashira             1048 Unattached      1:04.00    1:03.13   4 
  5 Green, Rebekah               1048 NW Xpress       1:04.60    1:04.66   4 
  6 Jones, Kiara                 1048 AZ Puma         1:06.14    1:05.98   3 
  7 Robinson, Tamia              1048 AZ GoldRush     1:07.00    1:07.39   3 
  8 Thain, Nazhony               1048 Feel Heat       1:04.79    1:07.54   4 
  9 Ugbisien, Onome              1048 AZ Titans       1:11.95    1:07.63   2 
 10 Gonzales, Olivia             1048 AZ Titans       1:07.46    1:07.79   3 
 11 Martin, Jaclyn               1048 AZ Cheetahs     1:11.00    1:07.85   2 
 12 Robinson, Camille            1048 Unattached      1:02.00    1:08.49   4 
 13 Sheppard, Kennedi            1048 Gilbert         1:00.05    1:08.97   4 
 14 Charlton, Lemayah            1048 Do Right        1:05.00    1:09.20   4 
 15 Mathis, Courtney             1048 Azrisingsun     1:07.80    1:09.37   3 
 16 Martinez-Valle, Megan        1048 Do Right                   1:10.80   1 
 17 McCauley, Demeesha           1048 Do Right        1:10.00    1:12.34   3 
 18 Redd, Brook                  1048 AZ GoldRush     1:08.00    1:12.56   3 
 19 Smith, Jahmonique            1048 Sahuari                    1:13.06   1 
 20 Briscoe, Sanjohnae           1048 Do Right        1:07.00    1:13.56   3 
 21 Lizarraga, Berenice          1048 AZ Cheetahs     1:13.00    1:13.91   2 
 22 Tang, Tylor                  1048 Sahuari         1:12.37    1:15.04   2 
 23 Smith, Jahdae                1048 AZ GoldRush     1:10.00    1:15.86   3 
 24 Walker, Jadynn               1048 AZ Saints       1:17.00    1:15.90   2 
 25 Reeves, Reba                 1048 AZ Elite        1:12.00    1:18.00   2 
 26 Elmore, Indigo               1048 P Bobcats       1:21.00    1:19.82   1 
 27 Vaughn, Dayna-Janae          1048 Do Right                   1:28.51   1 
 28 Luna, Kyauna                 1048 Tucson          1:17.00    1:28.67   2 
 
Event 303  800 Meter Run Midget Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 2:13.12  7/26/2008   Raevyn Rogers, 25 Wings                   
     JO Meet: J 2:13.12  7/26/2008   Raevyn Rogers, 25 Wings                   
    AZ Assoc: A 2:24.25  5/24/1992   Dalene Godinez, SS                        
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Mustin, Drianna              1048 Azrisingsun     2:31.36    2:31.46  
  2 Yescas, Julia                1048 AZ GoldRush     2:28.00    2:35.61  
  3 Jones, Baylee                1048 AZ Cheetahs     2:50.00    2:37.66  
  4 Hensley, Cayley              1048 Pops TC         2:35.01    2:39.83  
  5 Fenn, Penny                  1048 Unattached      2:42.77    2:39.85  
  6 Stauffacher-Gray, Jasmin     1048 NW Xpress       2:31.00    2:41.98  
  7 Thain, Nazhony               1048 Feel Heat       2:43.17    2:44.71  
  8 Carroll, Isabelle            1048 AZ Elite        2:40.10    2:44.79  
  9 Mathis, Courtney             1048 Azrisingsun     2:42.55    2:45.88  
 10 Jones, Kiara                 1048 AZ Puma         2:38.52    2:46.20  
 11 Reniewicki, Megan            1048 AZ Elite        2:41.00    2:46.39  
 12 Martin, Jaclyn               1048 AZ Cheetahs     2:50.00    2:46.41  
 13 Moran, Lauren                1048 AZ Flames       2:59.81    2:51.99  
 14 England, Amara               1048 Azrisingsun                2:53.37  
 15 Ayala, Leticia               1048 Unattached      2:54.72    2:55.45  
 16 Lizarraga, Berenice          1048 AZ Cheetahs     2:50.00    2:55.67  
 17 Tang, Tylor                  1048 Sahuari                    3:00.85  
 18 Shirley, Kaysinee            1048 AZ Flames       3:04.36    3:03.70  
 19 Urias, Gabriela              1048 AZ Cheetahs     3:01.00    3:03.75  
 
Event 304  1500 Meter Run Midget Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 4:41.62  7/31/2005   Claudia Francis, Team Evolution           
     JO Meet: J 4:41.62  7/31/2005   Claudia Francis, Team Evolution           
    AZ Assoc: A 5:01.65  3/30/1980   Karrin Maturani, WPNH                     
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Hensley, Cayley              1048 Pops TC         5:23.89    5:21.46  
  2 Yescas, Julia                1048 AZ GoldRush     5:58.00    5:21.75  
  3 Jones, Baylee                1048 AZ Cheetahs     5:24.00    5:22.75  
  4 Fenn, Penny                  1048 Unattached      5:37.23    5:26.55  
  5 Reniewicki, Megan            1048 AZ Elite        5:43.00    5:33.78  
  6 Carroll, Isabelle            1048 AZ Elite        5:24.60    5:43.30  
  7 Shirley, Kaysinee            1048 AZ Flames       5:55.09    5:55.02  
  8 Banks, Jasmine               1048 Unattached      6:06.58    6:05.12  
  9 Arellano, Allyson            1048 Unattached      5:53.54    6:05.44  
 10 Arellano, Karen              1048 Unattached      6:07.94    6:28.69  
 11 Barajas, Destiny             1048 AZ GoldRush                6:44.17  
 
Event 305  3000 Meter Run Midget Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 10:12.47  7/29/2005   Claudia Francis, Team Evolution          
     JO Meet: J 10:12.47  7/29/2005   Claudia Francis, Team Evolution          
    AZ Assoc: A 10:22.30  5/18/1991   Nicole Jenkins, DH                       
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Hensley, Cayley              1048 Pops TC        11:15.00   11:35.06  
  2 Carter, Sarah                1048 Gtd Go Dist    12:20.30   12:31.65  
  3 Arellano, Allyson            1048 Unattached     13:07.84   12:44.56  
  4 Shirley, Kaysinee            1048 AZ Flames      12:17.38   12:44.62  
  5 Arellano, Karen              1048 Unattached     13:23.78   13:38.19  
  6 Valentine, Rachel            1048 Unattached     13:33.76   13:39.69  
 
Event 307  1500 Meter Race Walk Midget Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 6:53.70  7/26/1990   Danielle Safran, Brentwood, NY            
     JO Meet: J 6:53.70  7/26/1990   Danielle Safran, Brentwood, NY            
    AZ Assoc: A 8:08.20  2/13/1983   Nicole Magub, STC                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Moran, Lauren                1048 AZ Flames       9:46.50    9:46.37  
  2 Urias, Gabriela              1048 AZ Cheetahs     9:46.13   10:04.41  
  3 Valentine, Rachel            1048 Unattached     10:21.19   10:08.93  
  4 Banks, Jasmine               1048 Unattached     10:30.31   10:09.42  
 
Event 308  80 Meter Hurdles (30" ) Midget Girls
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 12.25  7/26/2008   Dior Hall, 32 Colorado Flye                 
     JO Meet: J 11.94  8/2/2009    Jasmyne Graham, Cal Rising Stars            
    AZ Assoc: A 12.77  6/10/1997   Tiffany McDonald, ARS                       
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Incardone, Aubree            1048 AZ Flames         13.84      13.24   NWI 
  2 Smith, Autumn                1048 Do Right          14.54      14.64   NWI 
  3 Sterns, Brielle              1048 Unattached        15.00      14.98   NWI 
  4 Spruell, Ayolion             1048 Do Right          13.74      16.26   NWI 
 
Event 310  4x100 Meter Relay Midget Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 49.17  7/28/1996   Texas Heat, Fort Worth, TX                  
                       Chauntae Bayne, Genece Glover, Donette Chambers   
     JO Meet: J 49.17  7/28/1996   Texas Heat, Fort Worth, TX                  
                       Chauntae Bayne, Genece Glover, Donette Chambers   
    AZ Assoc: A 50.25  6/9/2001    Arizona Cheetahs                            
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 1048 Do Right  'A'                                  53.50      53.04  
     1) Center, Alexis                  2) Lilly, Delilah                 
     3) Smith, Autumn                   4) Spruell, Ayolion               
  2 1048 Arizona Titans  'A'                            55.26      53.86  
     1) Caldwell, Vivica                2) Gonzales, Olivia               
     3) Thompson, Sakovia               4) Ugbisien, Onome                
  3 1048 Do Right  'B'                                  55.70      55.84  
     1) Bender, Haydan                  2) Jordan, Kylyn                  
     3) McCauley, Demeesha              4) Shedrick, Tala                 
  4 1048 Arizona Flames TC  'A'                         57.71      57.85  
     1) Aysien, Siarah                  2) Poirier-Shelton, Tiana         
     3) Radigan, Kathleen               4)                                
  5 1048 Do Right  'D'                                1:00.00    1:01.86  
     1) Briscoe, Sanjohnae              2) Grubbs, Mikaela                
     3) Johnson-Henry, Ariel            4) Johnson, Tajanet               
  6 1048 Tucson Elite AC  'A'                           58.00    1:03.08  
     1) Harvey, Imani                   2) Luna, Jessica                  
     3) Luna, Kyauna                    4) Olmos, Ariana                  
 -- 1048 Do Right  'C'                                  59.30         DQ  
     1) Green, Sydney                   2) Patterson, Brittany            
     3) Slone, Leslie                   4) Warren, Junia                  
 
Event 311  4x400 Meter Relay Midget Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 3:57.26  7/28/1996   United Stars TC, Philadelphia,PA          
                         Tiffany Abney, Alyce Williams, Evelyn Dwyer       
     JO Meet: J 3:57.26  7/28/1996   United Stars TC, Philadelphia,PA          
                         Tiffany Abney, Alyce Williams, Evelyn Dwyer       
    AZ Assoc: A 4:14.00  4/13/1985   Metro Phoenix                             
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 1048 Do Right  'A'                                4:25.00    4:27.39  
     1)                                 2) Shedrick, Tala                 
     3) Smith, Autumn                   4) Spruell, Ayolion               
  2 1048 Arizona Rising Suns TC  'A'                  4:30.87    4:33.84  
     1) England, Amara                  2) Mathis, Courtney               
     3) Mustin, Drianna                 4) Schiffmacher, Megan            
  3 1048 Arizona Titans  'A'                          4:41.86    4:36.76  
     1) Caldwell, Vivica                2) Gonzales, Olivia               
     3) Thompson, Sakovia               4) Ugbisien, Onome                
  4 1048 Do Right  'B'                                4:41.00    4:49.31  
     1) Bender, Haydan                  2) Briscoe, Sanjohnae             
     3) Lilly, Delilah                  4) Patterson, Brittany            
  5 1048 Do Right  'C'                                5:00.00    5:14.04  
     1) Green, Sydney                   2) Johnson, Tajanet               
     3) McCauley, Demeesha              4) Warren, Junia                  
 
Event 312  4x800 Meter Relay Midget Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N  9:38.94  7/26/1996   Los Angeles Jet, Long Beach,CA           
     JO Meet: J  9:38.94  7/26/1996   United Stars TC, Philadelphia, PA        
                          Alish Jackson-Bowser, Tiffany Abney, Evelyn D     
    AZ Assoc: A 10:35.85  5/2/2009    Phoenix Bobcats, Phoenix Bobc            
                          L Kinzle, C Marquez, J Molloy, A Novacek          
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 1048 Arizona Cheetahs TC  'A'                    11:22.00   11:36.07  
     1) Jones, Baylee                   2) Lizarraga, Berenice            
     3) Martin, Jaclyn                  4) Urias, Gabriela                
  2 1048 Do Right  'A'                               12:00.00   11:38.75  
     1) Bender, Haydan                  2) Patterson, Brittany            
     3) Shedrick, Tala                  4) Warren, Junia                  
 
Event 320  High Jump Midget Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 1.69m  7/24/2008   Stacey Destin, Unattached                   
     JO Meet: J 1.69m  7/24/2008   Stacey Destin, Unattached                   
    AZ Assoc: A 1.64m  5/18/1996   Jacquelyn Johnson, YVF                      
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Incardone, Aubree            1048 AZ Flames         1.45m      1.30m    4-03.25 
  1 Sheppard, Kennedi            1048 Gilbert                      1.30m    4-03.25 
  3 Schiffmacher, Megan          1048 Azrisingsun       1.25m      1.25m    4-01.25 
  4 Charlton, Lemayah            1048 Do Right          1.52m      1.20m    3-11.25 
  5 Grubbs, Mikaela              1048 Do Right          1.22m      1.15m    3-09.25 
 
Event 322  Long Jump Midget Girls
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 5.58m  6/20/1998   Gayle Hunter, Lake Charles, LA              
     JO Meet: J 5.52m  7/27/1991   Myra Combs, Lake Charles, LA                
    AZ Assoc: A 5.07m  3/24/1973   Cynthia Rhodes, UNA                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Incardone, Aubree            1048 AZ Flames         4.43m      4.64m   NWI  15-02.75 
  2 Poirier-Shelton, Tiana       1048 AZ Flames         4.52m      4.46m   NWI  14-07.75 
  3 Osbourne, Avadney            1048 Tucson            3.78m      4.08m   NWI  13-04.75 
  4 Redd, Brook                  1048 AZ GoldRush                  3.95m   NWI  12-11.50 
  5 Marshall, Tasia              1048 Mustang           4.70m      3.83m   NWI  12-06.75 
  6 Sterns, Brielle              1048 Unattached        4.11m      3.68m   NWI  12-01.00 
  7 Grubbs, Mikaela              1048 Do Right          3.96m      3.67m   NWI  12-00.50 
  8 Stephens, Anitra             1048 AZ Saints         3.24m      3.50m   NWI  11-05.75 
  9 Walker, Jadynn               1048 AZ Saints         3.64m      3.29m   NWI  10-09.50 
 10 Luna, Jessica                1048 Tucson            3.38m      3.25m   NWI  10-08.00 
 -- Schiffmacher, Megan          1048 Azrisingsun                   FOUL                 
 -- Slone, Leslie                1048 Do Right          3.35m       FOUL                 
 
Event 324  Shot Put 6 lb. Midget Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 13.51m  7/26/2008   Ashlie Blake, 49 PS Vegas Fly              
     JO Meet: J 13.51m  7/26/2008   Ashlie Blake, 49 PS Vegas Fly              
    AZ Assoc: A 12.16m  7/18/1998   Hannah Carson, AC                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Page-Stevens, Cairra         1048 Mustang           9.61m      9.65m   31-08.00 
  2 Grayer, Ashanti              1048 AZ Cheetahs       8.97m      9.13m   29-11.50 
  3 Pennix, Abby                 1048 Tucson            6.65m      7.90m   25-11.00 
  4 Watkins, Alyssa              1048 AZ Flames         7.85m      7.78m   25-06.25 
  5 Mason, Mia                   1048 Do Right          7.32m     J7.78m   25-06.25 
  6 Johnson-Henry, Ariel         1048 Do Right          6.40m      6.65m   21-10.00 
  7 Blevins, Zaria               1048 Do Right          6.10m      6.62m   21-08.75 
  8 Patterson, Kianna            1048 AZ Cheetahs       6.21m      6.61m   21-08.25 
  9 Hammonds, Alani              1048 AZ Cheetahs       7.15m      6.53m   21-05.25 
 10 Vaughn, Dayna-Janae          1048 Do Right                     5.84m   19-02.00 
 11 Harvey, Imani                1048 Tucson            6.60m      5.72m   18-09.25 
 
Event 325  Discus Throw 1kg Midget Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 37.46m  7/24/1997   Amber Curtis, Monroe, WI                   
     JO Meet: J 37.46m  7/24/1997   Amber Curtis, Monroe, WI                   
    AZ Assoc: A 29.74m  6/8/2001    C. J. Navarro, UNA                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Sheppard, Kennedi            1048 Gilbert          21.00m     23.10m      75-09 
  2 Watkins, Alyssa              1048 AZ Flames        18.41m     23.04m      75-07 
  3 Grayer, Ashanti              1048 AZ Cheetahs                 17.88m      58-08 
  4 Hammonds, Alani              1048 AZ Cheetahs      18.05m     17.70m      58-01 
  5 Johnson-Henry, Ariel         1048 Do Right         14.02m     17.33m      56-10 
  6 Page-Stevens, Cairra         1048 Mustang          17.48m     17.12m      56-02 
 
Event 327  Javelin Throw 300g Midget Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 42.88m  7/28/2005   Hannah Carson, AZ Cheetahs                 
     JO Meet: J 42.88m  7/28/2005   Hannah Carson, AZ Cheetahs                 
    AZ Assoc: A 44.71m  6/13/2004   Hannah Carson, AC                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Harvey, Imani                1048 Tucson           24.28m     28.82m      94-07 
  2 Page-Stevens, Cairra         1048 Mustang          26.00m     25.16m      82-06 
  3 Williams, Kendall            1048 AZ Flames        21.25m     24.34m      79-10 
  4 Hodge, Joy                   1048 NW Xpress                   23.40m      76-09 
  5 Watkins, Alyssa              1048 AZ Flames        16.18m     19.66m      64-06 
  6 Grayer, Ashanti              1048 AZ Cheetahs                 17.78m      58-04 
  7 Radigan, Kathleen            1048 AZ Flames        14.18m     17.58m      57-08 
  8 Pennix, Abby                 1048 Tucson           18.29m     15.96m      52-04 
  9 Hammonds, Alani              1048 AZ Cheetahs      13.58m     15.20m      49-10 
 10 Mason, Mia                   1048 Do Right         21.34m     14.24m      46-09 
 
Event 330  Outdoor Pentathlon Midget Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N  3412  7/23/2008   Stacey Destin, Boynton Beach, FL            
     JO Meet: J  3412  7/23/2008   Stacey Destin, Boynton Beach, FL            
    AZ Assoc: A  3029  6/1/1996    Jacquelyn Johnson, YVF                      
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Incardone, Aubree            1048 AZ Flames                     2783  
  2 Mustin, Drianna              1048 Azrisingsun                   2544  
  3 Shiffmacher, Meagan          1048 Azrisingsun                   2043  
  4 Charlton, Lemayah            1048 Do Right                      1854  
  5 Williams, Kendall            1048 AZ Flames                     1407  
  6 Mathis, Courtney             1048 Azrisingsun                   1361  
 
Event 330  Outdoor Pentathlon: #1 80 Meter Hurdles Midget Girls Outdoor Pentathlon
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 Incardone, Aubree            1048 AZ Flames           13.86   NWI  1    864
  2 Mustin, Drianna              1048 Azrisingsun         14.74   NWI  1    743
  3 Shiffmacher, Meagan          1048 Azrisingsun         16.48   NWI  1    527
  4 Mathis, Courtney             1048 Azrisingsun         17.84   NWI  2    383
  5 Charlton, Lemayah            1048 Do Right            17.86   NWI  1    380
  6 Williams, Kendall            1048 AZ Flames           18.17   NWI  2    350
 
Event 330  Outdoor Pentathlon: #2 Shot Put Midget Girls Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Mustin, Drianna              1048 Azrisingsun         7.49m   24-07.00    366
  2 Incardone, Aubree            1048 AZ Flames           7.46m   24-05.75    365
  3 Shiffmacher, Meagan          1048 Azrisingsun         6.90m   22-07.75    329
  4 Williams, Kendall            1048 AZ Flames           5.80m   19-00.50    259
  5 Charlton, Lemayah            1048 Do Right            4.86m   15-11.50    199
  6 Mathis, Courtney             1048 Azrisingsun         4.82m   15-09.75    197
 
Event 330  Outdoor Pentathlon: #3 High Jump Midget Girls Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Incardone, Aubree            1048 AZ Flames           1.45m    4-09.00    566
  2 Shiffmacher, Meagan          1048 Azrisingsun         1.40m    4-07.00    512
  3 Mustin, Drianna              1048 Azrisingsun         1.35m    4-05.00    460
  3 Charlton, Lemayah            1048 Do Right            1.35m    4-05.00    460
  5 Williams, Kendall            1048 AZ Flames           1.15m    3-09.25    266
 -- Mathis, Courtney             1048 Azrisingsun            NH            
 
Event 330  Outdoor Pentathlon: #4 Long Jump Midget Girls Outdoor Pentathlon
======================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Incardone, Aubree            1048 AZ Flames           4.50m   NWI  14-09.25    428
  2 Mustin, Drianna              1048 Azrisingsun         4.09m   NWI  13-05.00    329
  3 Shiffmacher, Meagan          1048 Azrisingsun         3.92m   NWI  12-10.50    290
  4 Mathis, Courtney             1048 Azrisingsun         3.77m   NWI  12-04.50    257
  5 Charlton, Lemayah            1048 Do Right            3.55m   NWI  11-07.75    210
  6 Williams, Kendall            1048 AZ Flames           3.35m   NWI  11-00.00    170
 
Event 330  Outdoor Pentathlon: #5 800 Meter Run Midget Girls Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Mustin, Drianna              1048 Azrisingsun       2:33.76     646
  2 Charlton, Lemayah            1048 Do Right          2:37.27     605
  3 Incardone, Aubree            1048 AZ Flames         2:41.13     560
  4 Mathis, Courtney             1048 Azrisingsun       2:44.34     524
  5 Shiffmacher, Meagan          1048 Azrisingsun       2:57.91     385
  6 Williams, Kendall            1048 AZ Flames         3:00.36     362
 
Event 350  100 Meter Dash Midget Boys
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 11.64  7/26/2009   Bryce Love, Carolina Elite/Dunham,NC        
     JO Meet: J 11.70  8/2/1998    Michael Grant,  Darian Trout Brown 08, Decat
    AZ Assoc: A 12.17  5/7/1983    Vance Ross, AP                              
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Brandon, Austyn              1048 AZ Flames         12.82      12.64q  NWI  2 
  1 Griffin, Dajon               1048 AZ Saints         12.48      12.64q  NWI  1 
  3 Boyd II, Stacey              1048 AZ Cheetahs       12.77      12.77q  NWI  2 
  4 Roomes, Mason                1048 AZ Flames         12.92      13.15q  NWI  3 
  5 Johnson, Trey                1048 AZ GoldRush       13.00      13.39q  NWI  1 
  6 Thomas, Tehran               1048 AZ Saints         13.42      13.62q  NWI  4 
  7 Madkins, Tarik               1048 AZ GoldRush       13.00      13.66q  NWI  3 
  8 Flores, Nathan               1048 NW Xpress         13.50      13.89q  NWI  4 
  9 Wooden, Jayden               1048 NW Xpress         13.80      13.97q  NWI  2 
 10 Bennett, Daquavia            1048 AZ Titans         13.72      14.03   NWI  1 
 11 Prince, Gerren               1048 AZ Titans         14.71      14.05   NWI  2 
 12 Stevenson, Nathan            1048 Tucson            13.86      14.12   NWI  2 
 13 Williams, Treyvon            1048 AZ Saints         14.04      14.19   NWI  2 
 14 Jones, Demontay              1048 Miles Per H       13.90      14.51   NWI  3 
 15 Wilson, Kirby                1048 NW Xpress         14.60      14.54   NWI  4 
 16 Williams, Robert             1048 Do Right          13.56      14.61   NWI  4 
 17 Parrish, Jason               1048 AZ Titans         14.52      14.64   NWI  3 
 18 Woodard, Trey                1048 NW Xpress         14.40      14.70   NWI  3 
 19 Nunley, Cameron              1048 AZ Saints         14.40      14.77   NWI  2 
 20 Shadd, Nigel                 1048 AZ Cheetahs       14.60      14.82   NWI  4 
 21 Lundy, Devonte               1048 AZ Flames         14.34      14.88   NWI  1 
 22 Lee, Deon                    1048 AZ Glory          14.91      15.09   NWI  4 
 23 Brown, Jacquori              1048 Mustang           14.31      15.11   NWI  3 
 24 Reyes, Rafael                1048 Pastor            14.81      15.15   NWI  4 
 25 Penna, Garrett               1048 Feel Heat         15.37      15.29   NWI  1 
 26 Davis, Alante                1048 AZ Glory          15.06      15.60   NWI  3 
 27 Cross, Ny-Gel                1048 AZ Cheetahs       13.01      15.81   NWI  1 
 28 Hill, Djhimon                1048 Do Right          15.70      15.87   NWI  1 
 29 Depugh, Ryan                 1048 Tucson            16.78      17.21   NWI  3 
 30 Monroy Cirrito, Christia     1048 Tucson                       17.99   NWI  3 
 31 Munoz, Reyes                 1048 Azrisingsun                  19.73   NWI  2 
 
Event 350  100 Meter Dash Midget Boys
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 11.64  7/26/2009   Bryce Love, Carolina Elite/Dunham,NC        
     JO Meet: J 11.70  8/2/1998    Michael Grant,  Darian Trout Brown 08, Decat
    AZ Assoc: A 12.17  5/7/1983    Vance Ross, AP                              
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Brandon, Austyn              1048 AZ Flames         12.64      12.64   0.3 
  2 Boyd II, Stacey              1048 AZ Cheetahs       12.77      12.76   0.3 
  3 Griffin, Dajon               1048 AZ Saints         12.64      12.81   0.3 
  4 Roomes, Mason                1048 AZ Flames         13.15      12.95   0.3 
  5 Johnson, Trey                1048 AZ GoldRush       13.39      13.61   0.3 
  6 Madkins, Tarik               1048 AZ GoldRush       13.66      13.65   0.3 
  7 Thomas, Tehran               1048 AZ Saints         13.62      13.73   0.3 
  8 Wooden, Jayden               1048 NW Xpress         13.97      13.85   0.3 
  9 Flores, Nathan               1048 NW Xpress         13.89      13.97   0.3 
Preliminaries
 10 Bennett, Daquavia            1048 AZ Titans         14.03                  
 11 Prince, Gerren               1048 AZ Titans         14.05                  
 12 Stevenson, Nathan            1048 Tucson            14.12                  
 13 Williams, Treyvon            1048 AZ Saints         14.19                  
 14 Jones, Demontay              1048 Miles Per H       14.51                  
 15 Wilson, Kirby                1048 NW Xpress         14.54                  
 16 Williams, Robert             1048 Do Right          14.61                  
 17 Parrish, Jason               1048 AZ Titans         14.64                  
 18 Woodard, Trey                1048 NW Xpress         14.70                  
 19 Nunley, Cameron              1048 AZ Saints         14.77                  
 20 Shadd, Nigel                 1048 AZ Cheetahs       14.82                  
 21 Lundy, Devonte               1048 AZ Flames         14.88                  
 22 Lee, Deon                    1048 AZ Glory          15.09                  
 23 Brown, Jacquori              1048 Mustang           15.11                  
 24 Reyes, Rafael                1048 Pastor            15.15                  
 25 Penna, Garrett               1048 Feel Heat         15.29                  
 26 Davis, Alante                1048 AZ Glory          15.60                  
 27 Cross, Ny-Gel                1048 AZ Cheetahs       15.81                  
 28 Hill, Djhimon                1048 Do Right          15.87                  
 29 Depugh, Ryan                 1048 Tucson            17.21                  
 30 Monroy Cirrito, Christia     1048 Tucson            17.99                  
 31 Munoz, Reyes                 1048 Azrisingsun       19.73                  
 
Event 351  200 Meter Dash Midget Boys
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 23.37  8/1/2009    Bryce Love, Carolina Elite/Raleigh,N        
     JO Meet: J 23.37  8/1/2009    Bryce Love, 16 Carolina Elit                
    AZ Assoc: A 25.00  5/18/2002   Marcus Wheaton, DR                          
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
  1 Boyd II, Stacey              1048 AZ Cheetahs       26.61      26.24q  NWI  2 
  2 Brandon, Austyn              1048 AZ Flames         25.88      26.59q  NWI  2 
  3 Roomes, Mason                1048 AZ Flames         26.80      26.77q  NWI  4 
  4 Sauls, Aaron                 1048 AZ Titans         27.18      27.60q  NWI  4 
  5 Bennett, Daquavia            1048 AZ Titans         29.19      28.81q  NWI  5 
  6 Madkins, Tarik               1048 AZ GoldRush       28.00      28.88q  NWI  2 
  7 Stephens, Anthony            1048 AZ Saints         29.29      29.17q  NWI  5 
  8 Johnson, Trey                1048 AZ GoldRush       28.00      29.21q  NWI  4 
  9 Joiner, Jamarye              1048 Tucson            27.10      29.24q  NWI  2 
 10 Stevenson, Nathan            1048 Tucson            28.76      29.26   NWI  2 
 11 Williams, Treyvon            1048 AZ Saints         29.37      29.29   NWI  3 
 12 White, Rakevion              1048 Do Right          28.80      29.37   NWI  5 
 13 Prince, Gerren               1048 AZ Titans         30.11      29.68   NWI  4 
 14 Butler, Devin                1048 AZ Saints         28.80      29.95   NWI  1 
 15 Woodberry, Antwaun           1048 AZ Saints         29.43      30.15   NWI  1 
 16 Anderson, Marquis            1048 Azrisingsun       29.77      30.26   NWI  1 
 17 Kilonzo, Kwame               1048 Pops TC           30.11      30.34   NWI  3 
 18 Nunley, Cameron              1048 AZ Saints         30.30      30.35   NWI  3 
 19 MacAllister, Zachary         1048 Tucson            29.52      30.36   NWI  4 
 20 Goode, Jalani                1048 Do Right          32.00      30.37   NWI  4 
 21 Brown, Jacquori              1048 Mustang           30.10      30.38   NWI  3 
 22 Jones, Demontay              1048 Miles Per H       29.70      30.41   NWI  2 
 23 Lundy, Devonte               1048 AZ Flames         29.71      30.69   NWI  3 
 24 Williams, Robert             1048 Do Right          31.00      30.83   NWI  4 
 25 Lee, Deon                    1048 AZ Glory          30.77      31.42   NWI  4 
 26 Shadd, Nigel                 1048 AZ Cheetahs       32.01      31.47   NWI  5 
 27 Woodard, Trey                1048 NW Xpress         33.40      31.82   NWI  2 
 28 Reyes, Rafael                1048 Pastor            31.57      32.06   NWI  1 
 29 Hill, Djhimon                1048 Do Right          32.10      32.49   NWI  5 
 30 Penna, Garrett               1048 Feel Heat         32.78      32.88   NWI  1 
 31 Carvajal, David              1048 Coldwater                    34.72   NWI  3 
 32 Davis, Alante                1048 AZ Glory          32.12      35.52   NWI  5 
 33 Depugh, Ryan                 1048 Tucson            35.00      35.74   NWI  5 
 34 Melvin, Kylon                1048 AZ Glory                     37.18   NWI  2 
 35 Monroy Cirrito, Christia     1048 Tucson                       37.91   NWI  1 
 36 Munoz, Reyes                 1048 Azrisingsun                  41.69   NWI  5 
 
Event 351  200 Meter Dash Midget Boys
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 23.37  8/1/2009    Bryce Love, Carolina Elite/Raleigh,N        
     JO Meet: J 23.37  8/1/2009    Bryce Love, 16 Carolina Elit                
    AZ Assoc: A 25.00  5/18/2002   Marcus Wheaton, DR                          
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Boyd II, Stacey              1048 AZ Cheetahs       26.24      26.29  -1.5 
  2 Brandon, Austyn              1048 AZ Flames         26.59      26.40  -1.5 
  3 Roomes, Mason                1048 AZ Flames         26.77      26.92  -1.5 
  4 Sauls, Aaron                 1048 AZ Titans         27.60      27.98  -1.5 
  5 Madkins, Tarik               1048 AZ GoldRush       28.88      28.62  -1.5 
  6 Bennett, Daquavia            1048 AZ Titans         28.81      28.87  -1.5 
  7 Stephens, Anthony            1048 AZ Saints         29.17      28.93  -1.5 
  8 Joiner, Jamarye              1048 Tucson            29.24      29.40  -1.5 
  9 Johnson, Trey                1048 AZ GoldRush       29.21      29.60  -1.5 
Preliminaries
 10 Stevenson, Nathan            1048 Tucson            29.26                  
 11 Williams, Treyvon            1048 AZ Saints         29.29                  
 12 White, Rakevion              1048 Do Right          29.37                  
 13 Prince, Gerren               1048 AZ Titans         29.68                  
 14 Butler, Devin                1048 AZ Saints         29.95                  
 15 Woodberry, Antwaun           1048 AZ Saints         30.15                  
 16 Anderson, Marquis            1048 Azrisingsun       30.26                  
 17 Kilonzo, Kwame               1048 Pops TC           30.34                  
 18 Nunley, Cameron              1048 AZ Saints         30.35                  
 19 MacAllister, Zachary         1048 Tucson            30.36                  
 20 Goode, Jalani                1048 Do Right          30.37                  
 21 Brown, Jacquori              1048 Mustang           30.38                  
 22 Jones, Demontay              1048 Miles Per H       30.41                  
 23 Lundy, Devonte               1048 AZ Flames         30.69                  
 24 Williams, Robert             1048 Do Right          30.83                  
 25 Lee, Deon                    1048 AZ Glory          31.42                  
 26 Shadd, Nigel                 1048 AZ Cheetahs       31.47                  
 27 Woodard, Trey                1048 NW Xpress         31.82                  
 28 Reyes, Rafael                1048 Pastor            32.06                  
 29 Hill, Djhimon                1048 Do Right          32.49                  
 30 Penna, Garrett               1048 Feel Heat         32.88                  
 31 Carvajal, David              1048 Coldwater         34.72                  
 32 Davis, Alante                1048 AZ Glory          35.52                  
 33 Depugh, Ryan                 1048 Tucson            35.74                  
 34 Melvin, Kylon                1048 AZ Glory          37.18                  
 35 Monroy Cirrito, Christia     1048 Tucson            37.91                  
 36 Munoz, Reyes                 1048 Azrisingsun       41.69                  
 
Event 352  400 Meter Dash Midget Boys
============================================================================
 Nat'l Youth: N 50.75  8/2/2009    Bryce Love, Carolina Elite/Raleigh,N        
     JO Meet: J 50.75  8/2/2009    Bryce Love, 16 Carolina Elit                
    AZ Assoc: A 56.91  7/14/2003   Marcus Wheaton, DR                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
Finals
  1 Ross, Tavian                 1048 AZ Titans         59.22    1:00.34   3 
  2 Berryhill, Stanley           1048 AZ Titans       1:02.54    1:01.66   3 
  3 Jarmon, Scieneaux            1048 AZ GoldRush     1:00.00    1:02.22   3 
  4 Kadiri, Prince               1048 AZ Titans       1:04.12    1:03.44   3 
  5 Walkerjr, Antuan             1048 NW Xpress       1:06.00    1:03.74   3 
  6 Hawkins, Aarin               1048 Mustang         1:04.11    1:05.27   3 
  7 Marendes, John               1048 NW Xpress                  1:07.35   1 
  8 Anderson, Marquis            1048 Azrisingsun     1:06.20    1:07.51   2 
  9 Butler, Devin                1048 AZ Saints       1:06.19    1:08.91   3 
 10 Lee, Imani                   1048 AZ Cheetahs     1:05.00    1:10.08   3 
 11 Woodberry, Antwaun           1048 AZ Saints       1:09.65    1:10.93   2 
 12 Nunley, Cameron              1048 AZ Saints       1:10.29    1:11.39   2 
 13 MacAllister, Zachary         1048 Tucson          1:10.00    1:11.42   2 
 14 Rohr, Jonathan               1048 NW Xpress       1:15.40    1:12.17   1 
 15 Lee, Deon                    1048 AZ Glory        1:10.00    1:12.50   2 
 16 Zazueta, Adrian              1048 AZ Saints       1:12.94    1:13.70   2 
 17 Williams, Robert             1048 Do Right        1:06.00    1:14.81   3 
 18 Rakowski, Daniel             1048 NW Xpress       1:15.40    1:15.97   1 
 19 Shaver, Ryan                 1048 P Bobcats       1:19.74    1:21.61   1 
 20 Carvajal, David              1048 Coldwater       1:15.50    1:25.45   1 
 21 Kilonzo, Kwame               1048 Pops TC         1:13.50    1:26.65   2 
 
Event 353  800 Meter Run Midget Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 2:07.21  7/29/2001   Reginald Warren, Sacramento, CA           
     JO Meet: J 2:06.51  7/30/2005   Elias Gedyon, Quiet Fire                  
    AZ Assoc: A 2:15.50  7/16/1989   Joe Acosta, SS                            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Ross, Tavian                 1048 AZ Titans       2:21.49    2:26.99  
  2 Hornbaker, Austin            1048 AZ Cheetahs     2:32.00    2:28.23  
  3 Jarmon, Scieneaux            1048 AZ GoldRush     2:25.00    2:30.62  
  4 Johnson, Michael             1048 Unattached      2:27.65    2:35.09  
  5 Hawkins, Makari              1048 Do Right        2:28.00    2:42.22  
  6 Zazueta, Adrian              1048 AZ Saints       2:50.47    2:58.88  
  7 Shaver, Ryan                 1048 P Bobcats       2:59.00    3:09.09  
 
Event 354  1500 Meter Run Midget Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 4:22.58  1980        Tony Perez, Eugene, OR                    
     JO Meet: J 4:30.87  7/31/2005   Elias Gedyon, Quiet Fire                  
    AZ Assoc: A 4:43.15  6/22/1996   Billy Smith, UNA                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Burks, Cade                  1048 AZ Cheetahs     5:06.00    5:14.69  
  2 Hawkins, Makari              1048 Do Right        5:06.00    5:14.96  
 
Event 355  3000 Meter Run Midget Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 9:38.52  8/1/1998    Chris Dominic, San Lorenzo, CA            
     JO Meet: J 9:38.52  8/1/1998    Chris Dominic, San Lorenzo, CA            
    AZ Assoc: A 9:35.31  6/19/2001   Christian Clegg, AH                       
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Burks, Cade                  1048 AZ Cheetahs    11:13.00   11:30.98  
 
Event 357  1500 Meter Race Walk Midget Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 6:44.01  7/2/1992    Tristan Ruoss, Fayetteville, AR           
     JO Meet: J 6:44.01  7/2/1992    Tristan Ruoss, Fayetteville, AR           
    AZ Assoc: A 8:34.60  6/1/1991    James Hallam, PBC                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Johnson, Derieon             1048 Blue De                   10:37.83  
 
Event 358  80 Meter Hurdles (30") Midget Boys
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 11.74  7/26/1997   Kenny Lambe, Hilton Head, SC                
     JO Meet: J 11.74  7/26/1997   Kenny Lambe, Hilton Head, SC                
    AZ Assoc: A 12.46  7/16/2000   Marcus Clanton, LTC                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Marshall, Nathaniel          1048 AZ Cheetahs       13.77      14.19   NWI  2 
  2 Woods, Kyree                 1048 AZ Cheetahs       13.99      14.25   NWI  2 
  3 White, Rakevion              1048 Do Right          14.52      14.92   NWI  2 
  4 Moreland, Shamar             1048 Do Right          14.60      14.97   NWI  2 
  5 Adamsiii, Edwin              1048 AZ Cheetahs       15.50      15.20   NWI  1 
  6 Chrite, Jordan               1048 Pops TC           16.72      15.36   NWI  1 
  7 Mason, Malik                 1048 Do Right          14.70      16.16   NWI  1 
  8 Hawkins, Aarin               1048 Mustang           15.02      16.44   NWI  1 
  9 Cross, Ny-Gel                1048 AZ Cheetahs       13.82      16.76   NWI  2 
 10 Shaver, Ryan                 1048 P Bobcats         17.64      17.25   NWI  1 
 11 Walker, Patrick              1048 Tucson            13.10      17.94   NWI  2 
 
Event 360  4x100 Meter Relay Midget Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 47.54  7/15/2004   Dallas Blade, Arlington, TX                 
     JO Meet: J 47.75  7/31/1994   Glenarden TC, Upper Marlboro, MD            
                       B Haigler, K Lewis, H Jefferson, A Washington     
    AZ Assoc: A 50.56  5/18/2002   Arizona Cheetahs                            
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 1048 Arizona Titans  'A'                            53.48      52.52  
     1) Bennett, Daquavia               2) Berryhill, Stanley             
     3) Kadiri, Prince                  4) Sauls, Aaron                   
  2 1048 Do Right  'A'                                  52.77      52.70  
     3)                                 4) White, Rakevion                
  3 1048 Arizona Cheetahs TC  'A'                       53.03      52.97  
     1) Boyd II, Stacey                 2) Cross, Ny-Gel                  
     3) Lee, Imani                      4) Woods, Kyree                   
  4 1048 Northwest Xpress TC  'A'                       55.60      54.82  
     1) Flores, Nathan                  2) Walkerjr, Antuan               
     3) Wilson, Kirby                   4) Wooden, Jayden                 
  5 1048 Tucson Elite AC  'A'                           54.00      54.95  
     1) Evans-Austin, Shavel            2) Joiner, Jamarye                
     3) MacAllister, Zachary            4) Stevenson, Nathan              
  6 1048 Arizona Cheetahs TC  'B'                       56.07      55.48  
     1) Adamsiii, Edwin                 2) Gibson-Starks, Jalen           
     3) Marshall, Nathaniel             4) Shadd, Nigel                   
  7 1048 Northwest Xpress TC  'B'                       59.70      58.46  
     1) Bradshaw, Jordyn                2) Dozal, Isaiah                  
     3) Marendes, John                  4) Woodard, Trey                  
 
Event 361  4x400 Meter Relay Midget Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 3:47.50  7/31/1994   Glenarden TC, Upper Marlboro, MD          
                         B Haigler, K Lewis, H Jefferson, A Washington     
     JO Meet: J 3:47.50  7/31/1994   Glenarden TC, Upper Marlboro, MD          
                         B Haigler, K Lewis, H Jefferson, A Washington     
    AZ Assoc: A 4:12.09  6/11/2006   Do Right                                  
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 1048 Arizona Titans  'A'                          4:13.97    4:11.08A 
     1)                                 2) Kadiri, Prince                 
     3) Ross, Tavian                    4) Sauls, Aaron                   
  2 1048 Arizona Saints  'A'                          4:13.00    4:18.25  
     1) Griffin, Dajon                  2) Stephens, Anthony              
     3) Thomas, Tehran                  4) Williams, Treyvon              
  3 1048 Do Right  'A'                                4:22.00    4:19.39  
     1)                                 2) Hawkins, Makari                
     3) MacKey, Demarrian               4)                                
  4 1048 Arizona Cheetahs TC  'A'                     4:17.00    4:19.40  
     1) Hornbaker, Austin               2) Gibson-Starks, Jalen           
     3) Burks, Cade                     4) Woods, Kyree                   
  5 1048 Northwest Xpress TC  'A'                                4:28.15  
     1) Rohr, Jonathan                  2) Flores, Nathan                 
     3) Marendes, John                  4) Walkerjr, Antuan               
  6 1048 Northwest Xpress TC  'B'                                4:28.28  
     1) Bradshaw, Jordyn                2) Rakowski, Daniel               
     3)                                 4) Wooden, Jayden                 
 
Event 362  4x800 Meter Relay Midget Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N  9:19.93  7/26/2009   Speed City/Carson,CA, Carson, CA         
                          J Lavias, J Jackson, B Scott, C Wilcox            
     JO Meet: J  9:19.93  7/29/2009   15 33 Speed City Track, Speed City Track 
                          J Jackson, J Levias, B Scott, C Wilcox            
    AZ Assoc: A 10:07.60  7/16/1994   Arizona Cheetahs                         
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 1048 Northwest Xpress TC  'A'                               11:38.84  
     1) Bradshaw, Jordyn                2) Dozal, Isaiah                  
     3) Rakowski, Daniel                4) Rohr, Jonathan                 
 
Event 370  High Jump Midget Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 1.75m  1979        David Mosley, Palo Alto, CA                 
     JO Meet: J 1.75m  1979        David Mosley, Palo Alto, CA                 
    AZ Assoc: A 1.66m  5/18/1985   Darren Reid, PP                             
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Summerset, Justice           1048 Tucson            1.63m      1.61m    5-03.25 
  2 Evans-Austin, Shavel         1048 Tucson            1.52m      1.50m    4-11.00 
  3 Marshall, Nathaniel          1048 AZ Cheetahs       1.35m      1.45m    4-09.00 
  4 Hornbaker, Austin            1048 AZ Cheetahs       1.35m      1.40m    4-07.00 
  5 Naisant, Marcus              1048 AZ Flames         1.40m      1.35m    4-05.00 
  6 Adamsiii, Edwin              1048 AZ Cheetahs       1.35m      1.30m    4-03.25 
  7 Chrite, Jordan               1048 Pops TC           1.25m      1.20m    3-11.25 
  8 Hawkins, Aarin               1048 Mustang           1.35m     J1.20m    3-11.25 
  9 Goode, Jalani                1048 Do Right          1.22m      1.15m    3-09.25 
 10 Anderson, Marquis            1048 Azrisingsun       1.25m     J1.15m    3-09.25 
 
Event 372  Long Jump Midget Boys
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 5.51m  7/30/2005   Matthew Green, Mon Valley                   
     JO Meet: J 5.51m  7/30/2005   Matthew Green, Mon Valley                   
    AZ Assoc: A 5.45m  5/18/1994   Galindo Godinez, SS                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Thomas, Tehran               1048 AZ Saints         4.95m      4.91m   NWI  16-01.50 
  2 Roomes, Mason                1048 AZ Flames         4.81m      4.82m   NWI  15-09.75 
  3 Griffin, Dajon               1048 AZ Saints         5.05m      4.80m   NWI  15-09.00 
  4 Evans-Austin, Shavel         1048 Tucson            4.50m      4.79m   NWI  15-08.75 
  5 Stephens, Anthony            1048 AZ Saints         4.25m      4.73m   NWI  15-06.25 
  6 Lee, Imani                   1048 AZ Cheetahs       4.24m      4.63m   NWI  15-02.25 
  7 Green, Jerome                1048 Do Right          4.27m      4.53m   NWI  14-10.50 
  8 Johnson, Trey                1048 AZ GoldRush                  4.37m   NWI  14-04.00 
  9 Parrish, Jason               1048 AZ Titans         4.04m      4.20m   NWI  13-09.50 
 10 Goode, Jalani                1048 Do Right          4.27m      4.05m   NWI  13-03.50 
 11 Madkins, Tarik               1048 AZ GoldRush                  3.93m   NWI  12-10.75 
 12 Joiner, Jamarye              1048 Tucson            3.71m      3.80m   NWI  12-05.75 
 13 Kilonzo, Kwame               1048 Pops TC           3.76m      3.70m   NWI  12-01.75 
 14 Lundy, Devonte               1048 AZ Flames         3.72m      3.63m   NWI  11-11.00 
 15 Prince, Gerren               1048 AZ Titans         3.68m      3.17m   NWI  10-05.00 
 16 Shaver, William              1048 Mustang           3.46m      3.02m   NWI   9-11.00 
 17 Depugh, Ryan                 1048 Tucson            3.20m      2.98m   NWI   9-09.50 
 18 Munoz, Reyes                 1048 Azrisingsun                  2.55m   NWI   8-04.50 
 19 Johnson, Derieon             1048 Blue De                      1.96m   NWI   6-05.25 
 -- Brandon, Austyn              1048 AZ Flames         4.55m         ND   NWI           
 
Event 374  Shot Put 6 lb. Midget Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 14.70m  7/28/2006   Ashton Henderson, 09-Tulsa Exp             
     JO Meet: J 15.77m  8/2/2009    Aaron Hanna, 14 Miami Dade TC              
    AZ Assoc: A 13.11m  7/16/1994   Clay Olsen, UNA                            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Jones, Hunter                1048 AZ Saints        10.28m     11.12m   36-05.75 
  2 Elmore Jr, Andre             1048 Do Right         10.06m     10.71m   35-01.75 
  3 Rice, Armani                 1048 Mustang          10.28m     10.63m   34-10.50 
  4 Wesley, Taylon               1048 AZ Saints         8.25m      9.36m   30-08.50 
  5 Jones, Tyson                 1048 AZ Saints         8.91m      9.25m   30-04.25 
  6 Naisant, Marcus              1048 AZ Flames         7.85m      9.18m   30-01.50 
  7 Dowlearn, William            1048 Mustang           9.74m      9.10m   29-10.25 
  8 Cofield, David               1048 Unattached        8.82m      8.46m   27-09.25 
  9 Coleman, Sebastain           1048 AZ Flames         7.80m      8.13m   26-08.25 
 10 Crooms, Leamon               1048 Pops TC           6.01m      6.21m   20-04.50 
 
Event 375  Discus Throw 1kg Midget Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 38.62m  7/28/1994   Phillip Tabor, Ardmore, OK                 
     JO Meet: J 39.32m  7/30/2009   Aaron Hanna, 14 Miami Dade TC              
    AZ Assoc: A 31.44m  7/16/1994   Clay Olsen, UNA                            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Elmore Jr, Andre             1048 Do Right         28.04m     30.86m     101-03 
  2 Dowlearn, William            1048 Mustang          26.65m     25.44m      83-05 
  3 Rice, Armani                 1048 Mustang          28.91m     25.23m      82-09 
  4 Cofield, David               1048 Unattached       24.84m     24.22m      79-05 
  5 Stockton, River              1048 Mustang          20.59m     22.55m      74-00 
  6 Coleman, Sebastain           1048 AZ Flames        14.74m     16.04m      52-07 
  7 Crooms, Leamon               1048 Pops TC          19.85m     13.45m      44-01 
 
Event 377  Javelin Throw 300g Midget Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 54.53m  7/21/2006   Aaron Potter, Eugene, OR                   
     JO Meet: J 51.98m  7/30/2009   Armand Shyne, 14-38 3M Track C             
    AZ Assoc: A 46.40m  5/3/2009    Aaron Ramirez, Unattached                  
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Mason, Malik                 1048 Do Right         39.32m     38.13m     125-01 
  2 Naisant, Marcus              1048 AZ Flames        35.62m     37.38m     122-08 
  3 Elmore Jr, Andre             1048 Do Right                    31.94m     104-09 
  4 Cofield, David               1048 Unattached       30.58m     31.93m     104-09 
  5 Wesley, Taylon               1048 AZ Saints        29.18m     31.08m     102-00 
  6 Stockton, River              1048 Mustang          33.89m     27.81m      91-03 
  7 Dowlearn, William            1048 Mustang          29.78m     27.36m      89-09 
  8 Morris, Xaueaun              1048 Coldwater        31.51m     26.37m      86-06 
  9 Hill, Djhimon                1048 Do Right                    23.33m      76-06 
 10 Carvajal, David              1048 Coldwater        23.12m     21.57m      70-09 
 11 Coleman, Sebastain           1048 AZ Flames        17.72m     20.09m      65-11 
 12 Johnson, Derieon             1048 Blue De                     17.42m      57-02 
 13 Shaver, William              1048 Mustang          17.01m     15.15m      49-08 
 14 Walker, Patrick              1048 Tucson           18.29m     15.00m      49-02 
 
Event 380  Outdoor Pentathlon Midget Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N  2802  6/29/2005   Devon Blackmon, Knoxville, TN               
     JO Meet: J  2730  7/27/2005   James Douglas, Cal Rising Stars             
    AZ Assoc: A  2318  6/12/1992   Geraldo Wingate, SS                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Green, Jerome                1048 Do Right                      1853  
  2 Hornbaker, Austin            1048 AZ Cheetahs                   1830  
  3 Moreland, Shamar             1048 Do Right                      1824  
  4 Hawkins, Aarin               1048 Mustang                       1620  
  5 Mason, Malik                 1048 Do Right                      1474  
  6 Naisant, Marcus              1048 AZ Flames                     1473  
  7 Burks, Cade                  1048 AZ Cheetahs                   1459  
  8 Jimenez, Daniel              1048 Azrisingsun                    896  
  9 Hill, Djhimon                1048 Do Right                       397  
 10 Munoz, Reyes                 1048 Azrisingsun                    354  
 
Event 380  Outdoor Pentathlon: #1 80 Meter Hurdles Midget Boys Outdoor Pentathlon
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 Moreland, Shamar             1048 Do Right            14.72   NWI  5    663
  2 Hawkins, Aarin               1048 Mustang             15.19   NWI  4    608
  3 Hornbaker, Austin            1048 AZ Cheetahs         15.37   NWI  4    587
  4 Naisant, Marcus              1048 AZ Flames           15.39   NWI  3    584
  5 Mason, Malik                 1048 Do Right            16.08   NWI  1    508
  6 Green, Jerome                1048 Do Right            16.23   NWI  3    493
  7 Burks, Cade                  1048 AZ Cheetahs         18.05   NWI  3    319
  8 Jimenez, Daniel              1048 Azrisingsun         18.71   NWI  5    265
  9 Munoz, Reyes                 1048 Azrisingsun         22.48   NWI  5     50
 -- Hill, Djhimon                1048 Do Right               DQ   NWI  2 
 
Event 380  Outdoor Pentathlon: #2 Shot Put Midget Boys Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Hornbaker, Austin            1048 AZ Cheetahs         9.48m   31-01.25    454
  2 Naisant, Marcus              1048 AZ Flames           8.98m   29-05.50    425
  3 Green, Jerome                1048 Do Right            8.29m   27-02.50    384
  4 Moreland, Shamar             1048 Do Right            7.93m   26-00.25    362
  5 Hawkins, Aarin               1048 Mustang             7.81m   25-07.50    355
  6 Mason, Malik                 1048 Do Right            7.66m   25-01.75    346
  7 Hill, Djhimon                1048 Do Right            6.73m   22-01.00    291
  8 Burks, Cade                  1048 AZ Cheetahs         6.55m   21-06.00    281
  9 Jimenez, Daniel              1048 Azrisingsun         4.88m   16-00.25    184
 10 Munoz, Reyes                 1048 Azrisingsun         4.83m   15-10.25    181
 
Event 380  Outdoor Pentathlon: #3 High Jump Midget Boys Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Naisant, Marcus              1048 AZ Flames           1.40m    4-07.00    317
  2 Moreland, Shamar             1048 Do Right            1.30m    4-03.25    250
  2 Hawkins, Aarin               1048 Mustang             1.30m    4-03.25    250
  2 Green, Jerome                1048 Do Right            1.30m    4-03.25    250
  5 Hornbaker, Austin            1048 AZ Cheetahs         1.25m    4-01.25    218
  6 Burks, Cade                  1048 AZ Cheetahs         1.20m    3-11.25    188
  6 Mason, Malik                 1048 Do Right            1.20m    3-11.25    188
  8 Jimenez, Daniel              1048 Azrisingsun         1.05m    3-05.25    105
  9 Munoz, Reyes                 1048 Azrisingsun         1.00m    3-03.25     81
 10 Hill, Djhimon                1048 Do Right            0.95m    3-01.25     59
 
Event 380  Outdoor Pentathlon: #4 Long Jump Midget Boys Outdoor Pentathlon
======================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Green, Jerome                1048 Do Right            4.19m   NWI  13-09.00    237
  2 Moreland, Shamar             1048 Do Right            4.05m   NWI  13-03.50    214
  3 Hornbaker, Austin            1048 AZ Cheetahs         3.85m   NWI  12-07.75    182
  4 Burks, Cade                  1048 AZ Cheetahs         3.84m   NWI  12-07.25    181
  5 Mason, Malik                 1048 Do Right            3.66m   NWI  12-00.25    153
  6 Naisant, Marcus              1048 AZ Flames           3.62m   NWI  11-10.50    147
  7 Hawkins, Aarin               1048 Mustang             3.37m   NWI  11-00.75    112
  8 Jimenez, Daniel              1048 Azrisingsun         2.64m   NWI   8-08.00     28
  9 Munoz, Reyes                 1048 Azrisingsun         2.32m   NWI   7-07.50      4
 -- Hill, Djhimon                1048 Do Right             FOUL                 
 
Event 380  Outdoor Pentathlon: #5 1500 Meter Run Midget Boys Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Burks, Cade                  1048 AZ Cheetahs       5:12.56     490
  2 Green, Jerome                1048 Do Right          5:12.61     489
  3 Hornbaker, Austin            1048 AZ Cheetahs       5:32.07     389
  4 Moreland, Shamar             1048 Do Right          5:43.51     335
  5 Jimenez, Daniel              1048 Azrisingsun       5:48.17     314
  6 Hawkins, Aarin               1048 Mustang           5:52.56     295
  7 Mason, Malik                 1048 Do Right          5:56.46     279
  8 Hill, Djhimon                1048 Do Right          7:12.37      47
  9 Munoz, Reyes                 1048 Azrisingsun       7:17.53      38
 -- Naisant, Marcus              1048 AZ Flames             DNF  
 
Event 400  100 Meter Dash Youth Girls
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 11.73  7/31/2009   Kendall Baisden, Motor City TC, MI          
     JO Meet: J 11.61  8/1/1999    Sanya Richards, Pembrooke Pines, FL         
    AZ Assoc: A 11.78  6/1/2003    Terra Evans, AC                             
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Westbrook, Ky                1048 AZ Cheetahs       11.98      12.30q  NWI  4 
  2 Waters, Takerra              1048 AZ Cheetahs       12.65      12.53q  NWI  2 
  3 Williams, Tope               1048 AZ Cheetahs       12.80      12.79q  NWI  4 
  4 Patton, Taylor               1048 AZ Cheetahs       12.88      13.24q  NWI  2 
  5 Brown, Kierra                1048 Do Right          13.48      13.42q  NWI  2 
  6 Jarrett, Sasha               1048 Azrisingsun       13.45      13.48q  NWI  3 
  7 Satterwhite, Yaharim         1048 Mustang           13.65      13.53q  NWI  2 
  8 Tremble, Shanice             1048 Unattached        13.00      13.63q  NWI  3 
  9 Ramey, Khajal                1048 Tucson            13.49      13.96q  NWI  3 
 10 Spencer, Abigail             1048 P Bobcats         13.78      13.98   NWI  1 
 11 Reeves, Cierra               1048 AZ Elite          13.87      14.03   NWI  1 
 12 Holder, Ijhanne              1048 Tucson            13.29      14.08   NWI  4 
 13 Bowen, Savannah              1048 Azrisingsun       13.88      14.11   NWI  3 
 14 Kruger, Victoria             1048 NW Xpress         13.50      14.14   NWI  3 
 15 Ezell, Renora                1048 Do Right          14.71      14.23   NWI  3 
 16 Prince, Diamond              1048 Sahuari           14.81      14.44   NWI  4 
 17 Tennyson, Marina             1048 Tucson            14.00      14.46   NWI  3 
 18 Hollins, Rayshawn            1048 Azrisingsun       14.89      14.65   NWI  1 
 19 Ashley, Lauren               1048 NW Xpress         14.40      14.69   NWI  4 
 20 Hollins, Rayshanette         1048 Azrisingsun       15.32      14.75   NWI  1 
 21 Moore, Toni                  1048 AZ Cheetahs       14.45      14.80   NWI  1 
 22 Dominguez, Rudy              1048 AZ GoldRush       14.00      14.88   NWI  1 
 23 Talley, Kiani                1048 Spartan           15.23      15.41   NWI  1 
 24 Coaxen, Naje                 1048 NW Xpress                    16.28   NWI  2 
 25 Colley, Roshayna             1048 AZ Puma           16.67      17.13   NWI  2 
 26 Neville, Jaime               1048 AZ Elite                     22.82   NWI  4 
 27 Brown, Diamond               1048 AZ Glory          15.61      27.62   NWI  2 
 
Event 400  100 Meter Dash Youth Girls
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 11.73  7/31/2009   Kendall Baisden, Motor City TC, MI          
     JO Meet: J 11.61  8/1/1999    Sanya Richards, Pembrooke Pines, FL         
    AZ Assoc: A 11.78  6/1/2003    Terra Evans, AC                             
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Westbrook, Ky                1048 AZ Cheetahs       12.30      12.26  -1.0 
  2 Williams, Tope               1048 AZ Cheetahs       12.79      12.73  -1.0 
  3 Waters, Takerra              1048 AZ Cheetahs       12.53      12.81  -1.0 
  4 Patton, Taylor               1048 AZ Cheetahs       13.24      13.09  -1.0 
  5 Brown, Kierra                1048 Do Right          13.42      13.40  -1.0 
  6 Jarrett, Sasha               1048 Azrisingsun       13.48      13.77  -1.0 
  7 Satterwhite, Yaharim         1048 Mustang           13.53      13.87  -1.0 
  8 Tremble, Shanice             1048 Unattached        13.63      13.90  -1.0 
  9 Ramey, Khajal                1048 Tucson            13.96      14.15  -1.0 
Preliminaries
 10 Spencer, Abigail             1048 P Bobcats         13.98                  
 11 Reeves, Cierra               1048 AZ Elite          14.03                  
 12 Holder, Ijhanne              1048 Tucson            14.08                  
 13 Bowen, Savannah              1048 Azrisingsun       14.11                  
 14 Kruger, Victoria             1048 NW Xpress         14.14                  
 15 Ezell, Renora                1048 Do Right          14.23                  
 16 Prince, Diamond              1048 Sahuari           14.44                  
 17 Tennyson, Marina             1048 Tucson            14.46                  
 18 Hollins, Rayshawn            1048 Azrisingsun       14.65                  
 19 Ashley, Lauren               1048 NW Xpress         14.69                  
 20 Hollins, Rayshanette         1048 Azrisingsun       14.75                  
 21 Moore, Toni                  1048 AZ Cheetahs       14.80                  
 22 Dominguez, Rudy              1048 AZ GoldRush       14.88                  
 23 Talley, Kiani                1048 Spartan           15.41                  
 24 Coaxen, Naje                 1048 NW Xpress         16.28                  
 25 Colley, Roshayna             1048 AZ Puma           17.13                  
 26 Neville, Jaime               1048 AZ Elite          22.82                  
 27 Brown, Diamond               1048 AZ Glory          27.62                  
 
Event 401  200 Meter Dash Youth Girls
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 23.69  8/1/2009    Kendall Baisden, Motor City TC, MI          
     JO Meet: J 23.63  7/31/1999   Sanya Richards, Pembrooke Pines, FL         
    AZ Assoc: A 23.94  4/6/2003    Terra Evans, AC                             
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
  1 Westbrook, Ky                1048 AZ Cheetahs       25.69      26.15q  NWI  1 
  2 Waters, Takerra              1048 AZ Cheetahs       26.30      26.59q  NWI  4 
  3 Williams, Tope               1048 AZ Cheetahs       26.64      27.20q  NWI  4 
  4 Adams, Imani                 1048 AZ Cheetahs       26.26      27.26q  NWI  3 
  5 Jarrett, Sasha               1048 Azrisingsun       27.65      28.35q  NWI  4 
  6 Tremble, Shanice             1048 Unattached        27.00      28.55q  NWI  3 
  7 Satterwhite, Yaharim         1048 Mustang           27.97      28.59q  NWI  2 
  8 Reeves, Cierra               1048 AZ Elite          30.14      28.76q  NWI  1 
  9 Saddler, Octobria            1048 AZ Elite          30.12      29.02q  NWI  5 
 10 Ramey, Khajal                1048 Tucson            28.31      29.22   NWI  2 
 11 Spencer, Abigail             1048 P Bobcats         28.69      29.57   NWI  4 
 12 Bowen, Savannah              1048 Azrisingsun       28.43      29.72   NWI  3 
 13 Brancati, Sara               1048 AZ Elite          32.00      29.73   NWI  4 
 14 Kruger, Victoria             1048 NW Xpress         30.50      29.83   NWI  5 
 14 Cephers, Tiana               1048 Tucson            29.00      29.83   NWI  3 
 16 Prince, Diamond              1048 Sahuari           29.56      30.06   NWI  1 
 17 Ezell, Renora                1048 Do Right          32.65      30.11   NWI  5 
 18 Cabral, Tori                 1048 AZ GoldRush       27.00      30.27   NWI  1 
 18 Padish, MacKenzie            1048 AZ Elite          31.00      30.27   NWI  2 
 20 Chambers, Adyanada           1048 AZ GoldRush       28.00      30.34   NWI  5 
 21 Tennyson, Marina             1048 Tucson            30.01      30.37   NWI  5 
 22 Ashley, Lauren               1048 NW Xpress         33.40      30.51   NWI  2 
 23 Rohr, Davilyn                1048 NW Xpress         33.40      30.71   NWI  2 
 24 Moore, Toni                  1048 AZ Cheetahs       30.18      30.76   NWI  4 
 25 Holder, Ijhanne              1048 Tucson            28.20      30.94   NWI  3 
 26 Hollins, Rayshanette         1048 Azrisingsun       32.04      31.01   NWI  3 
 27 Dominguez, Rudy              1048 AZ GoldRush       27.00      31.72   NWI  1 
 28 Vansickle, Madisyn           1048 Gtd Go Dist       31.83      31.81   NWI  2 
 30 Hollins, Rayshawn            1048 Azrisingsun       31.52      32.68   NWI  1 
 31 Meyers, Melissa              1048 Unattached        30.08      32.72   NWI  4 
 32 Talley, Kiani                1048 Spartan           32.57      33.31   NWI  1 
 33 Brown, Diamond               1048 AZ Glory          33.22      34.44   NWI  5 
 34 Neville, Jaime               1048 AZ Elite                     46.71   NWI  3 
 
Event 401  200 Meter Dash Youth Girls
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 23.69  8/1/2009    Kendall Baisden, Motor City TC, MI          
     JO Meet: J 23.63  7/31/1999   Sanya Richards, Pembrooke Pines, FL         
    AZ Assoc: A 23.94  4/6/2003    Terra Evans, AC                             
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Westbrook, Ky                1048 AZ Cheetahs       26.15      25.48  -1.0 
  2 Waters, Takerra              1048 AZ Cheetahs       26.59      26.26  -1.0 
  3 Adams, Imani                 1048 AZ Cheetahs       27.26      26.90  -1.0 
  4 Williams, Tope               1048 AZ Cheetahs       27.20      27.10  -1.0 
  5 Jarrett, Sasha               1048 Azrisingsun       28.35      28.22  -1.0 
  6 Satterwhite, Yaharim         1048 Mustang           28.59      28.51  -1.0 
  7 Reeves, Cierra               1048 AZ Elite          28.76      28.57  -1.0 
  8 Tremble, Shanice             1048 Unattached        28.55      28.66  -1.0 
  9 Saddler, Octobria            1048 AZ Elite          29.02      28.99  -1.0 
Preliminaries
 10 Ramey, Khajal                1048 Tucson            29.22                  
 11 Spencer, Abigail             1048 P Bobcats         29.57                  
 12 Bowen, Savannah              1048 Azrisingsun       29.72                  
 13 Brancati, Sara               1048 AZ Elite          29.73                  
 14 Kruger, Victoria             1048 NW Xpress         29.83                  
 14 Cephers, Tiana               1048 Tucson            29.83                  
 16 Prince, Diamond              1048 Sahuari           30.06                  
 17 Ezell, Renora                1048 Do Right          30.11                  
 18 Cabral, Tori                 1048 AZ GoldRush       30.27                  
 18 Padish, MacKenzie            1048 AZ Elite          30.27                  
 20 Chambers, Adyanada           1048 AZ GoldRush       30.34                  
 21 Tennyson, Marina             1048 Tucson            30.37                  
 22 Ashley, Lauren               1048 NW Xpress         30.51                  
 23 Rohr, Davilyn                1048 NW Xpress         30.71                  
 24 Moore, Toni                  1048 AZ Cheetahs       30.76                  
 25 Holder, Ijhanne              1048 Tucson            30.94                  
 26 Hollins, Rayshanette         1048 Azrisingsun       31.01                  
 27 Dominguez, Rudy              1048 AZ GoldRush       31.72                  
 28 Vansickle, Madisyn           1048 Gtd Go Dist       31.81                  
 30 Hollins, Rayshawn            1048 Azrisingsun       32.68                  
 31 Meyers, Melissa              1048 Unattached        32.72                  
 32 Talley, Kiani                1048 Spartan           33.31                  
 33 Brown, Diamond               1048 AZ Glory          34.44                  
 34 Neville, Jaime               1048 AZ Elite          46.71                  
 
Event 402  400 Meter Dash Youth Girls
============================================================================
 Nat'l Youth: N 53.10  7/8/2007    Robin Reynolds, Lisle, IL                   
     JO Meet: J 53.40  7/28/2002   Brandi Cross, Houston, TX                   
    AZ Assoc: A 56.37  6/22/2002   Judith Onyepunuka, ARS                      
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
Finals
  1 Coleman, Alysoune            1048 AZ Flames         59.49      59.51   3 
  2 Adams, Imani                 1048 AZ Cheetahs     1:00.00    1:01.76   3 
  3 Yarbrough, Jazzmine          1048 AZ Titans       1:03.11    1:02.44   3 
  4 Smith, Jalissa               1048 AZ Flames       1:03.55    1:04.55   3 
  5 Jarrett, Sasha               1048 Azrisingsun     1:03.45    1:04.62   3 
  6 Saddler, Octobria            1048 AZ Elite        1:05.00    1:05.65   3 
  7 Fitzgerald, Jenna            1048 AZ Elite        1:05.00    1:05.66   3 
  8 Satterwhite, Yaharim         1048 Mustang         1:05.70    1:06.30   2 
  9 Tremble, Shanice             1048 Unattached      1:06.00    1:07.36   2 
 10 Meyer, Rachel                1048 Tucson          1:04.00    1:07.38   3 
 11 Rohr, Davilyn                1048 NW Xpress       1:09.70    1:07.49   2 
 12 Brancati, Sara               1048 AZ Elite        1:10.54    1:08.43   1 
 13 Ramey, Khajal                1048 Tucson          1:05.00    1:08.49   3 
 14 Chambers, Adyanada           1048 AZ GoldRush     1:08.00    1:08.73   2 
 15 Padish, MacKenzie            1048 AZ Elite        1:06.00    1:09.09   2 
 16 Eder, Madalyn                1048 AZ Flames       1:08.36    1:09.54   2 
 17 Juetten, Madeline            1048 Feel Heat       1:10.15    1:10.77   1 
 18 Prince, Diamond              1048 Sahuari         1:10.81    1:14.84   1 
 
Event 403  800 Meter Run Youth Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 2:06.90  7/4/2009    Raevyn Rogers, The Wings Tr               
     JO Meet: J 2:08.17  8/1/2009    Raevyn Rogers, 25-Wings                   
    AZ Assoc: A 2:13.60  5/18/1980   Lynette Morgan, SDSF                      
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Coleman, Alysoune            1048 AZ Flames       2:18.00    2:23.07  
  2 Yarbrough, Jazzmine          1048 AZ Titans       2:27.23    2:26.84  
  3 Molloy, Jessica              1048 Gtd Go Dist     2:25.95    2:27.63  
  4 Tober, Shelby                1048 Tucson          2:23.00    2:30.29  
  5 Kinzle, Lauren               1048 Gtd Go Dist     2:31.79    2:30.34  
  6 Hatton, Alexis               1048 Spartan         2:28.00    2:31.20  
  7 Deputy, Xury                 1048 Feel Heat       2:34.98    2:37.11  
  8 Divall, Katherine            1048 AZ Flames       2:31.02    2:37.68  
  9 Novacek, Alexandra           1048 Gtd Go Dist     2:39.26    2:38.41  
 10 Frick, Taylor                1048 AZ Flames       2:32.00    2:39.21  
 11 Miller, Jane                 1048 Gtd Go Dist     2:46.77    2:44.21  
 12 Marquez, Conley              1048 Gtd Go Dist     2:39.56    2:45.14  
 13 Meyers, Melissa              1048 Unattached      2:54.05    2:54.02  
 14 Vansickle, Madisyn           1048 Gtd Go Dist     2:59.28    2:54.56  
 
Event 404  1500 Meter Run Youth Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 4:28.61  7/29/2005   Jordan Hassay, San Luis Distance          
     JO Meet: J 4:28.61  7/29/2005   Jordan Hassay, San Luis Distance          
    AZ Assoc: A 4:42.20  4/17/1977   Theresa Smith, VOS                        
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Molloy, Jessica              1048 Gtd Go Dist     5:02.95    5:01.15  
  2 Coleman, Alysoune            1048 AZ Flames       5:03.50    5:04.91  
  3 Kinzle, Lauren               1048 Gtd Go Dist     5:06.95    5:06.88  
  4 Williams, Jessica            1048 AZ Flames       5:09.75    5:11.96  
  5 Yarbrough, Jazzmine          1048 AZ Titans       5:06.06    5:14.21  
  6 Hatton, Alexis               1048 Spartan         5:08.00    5:15.96  
  7 Deputy, Xury                 1048 Feel Heat       5:10.31    5:17.22  
  8 Divall, Katherine            1048 AZ Flames       5:16.68    5:20.52  
  9 Tober, Shelby                1048 Tucson          5:03.00    5:21.85  
 10 Loughran, Brianna            1048 Tcm Rez         5:18.00    5:22.52  
 11 Miller, Jane                 1048 Gtd Go Dist     5:30.51    5:23.60  
 12 Marquez, Conley              1048 Gtd Go Dist     5:18.38    5:27.26  
 13 Novacek, Alexandra           1048 Gtd Go Dist     5:29.88    5:28.60  
 14 Frick, Taylor                1048 AZ Flames       5:10.00    5:41.33  
 15 Urueta, Anissa               1048 Unattached      6:16.36    5:54.41  
 16 Welty, Katherine             1048 Gtd Go Dist     6:10.39    6:07.75  
 
Event 405  3000 Meter Run Youth Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N  9:35.12  7/30/2005   Jordan Hasay, San Luis Dstnce            
     JO Meet: J  9:35.12  7/30/2005   Jordan Hassay, San Luis Distance         
    AZ Assoc: A 10:33.90  3/18/1978   Lisa Anetsberger, APS                    
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Gaffney, Savannah            1048 Gtd Go Dist    11:45.43   11:14.35  
  2 Molvin, Shannon              1048 Gtd Go Dist    11:20.97   11:17.16  
  3 Deputy, Xury                 1048 Feel Heat      11:24.36   11:34.48  
  4 Miller, Jane                 1048 Gtd Go Dist    12:08.33   11:47.81  
  5 Williams, Jessica            1048 AZ Flames      11:47.34   12:00.01  
  6 Marquez, Conley              1048 Gtd Go Dist    12:08.93   12:04.92  
  7 Welty, Katherine             1048 Gtd Go Dist    13:12.10   13:07.63  
  8 Urueta, Anissa               1048 Unattached     13:22.59   13:32.60  
  9 Foster, Alexa                1048 AZ Cheetahs               13:37.66  
 
Event 408  100 Meter Hurdles (30" ) Youth Girls
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 13.85  7/27/2008   Trinity Wilson, 38 EOYDC                    
     JO Meet: J 13.85  7/27/2008   Trinity Wilson, 38 EOYDC                    
    AZ Assoc: A 14.62  7/18/1998   Tiffany McDonald, ARS                       
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Robinson, Angela             1048 Azrisingsun       16.88      16.46   NWI 
  2 Mitchell, Arniesha           1048 AZ Cheetahs       16.45      16.65   NWI 
  3 Sims, Breanna                1048 Do Right          19.35      17.00   NWI 
  4 Meyer, Rachel                1048 Tucson            18.99      18.05   NWI 
  5 Spencer, Abigail             1048 P Bobcats         16.67      19.12   NWI 
  6 Ulrich, Courtney             1048 Tucson            18.28      19.58   NWI 
  7 Fitzgerald, Jenna            1048 AZ Elite          17.40      20.69   NWI 
  8 Tennyson, Marina             1048 Tucson            18.51      21.50   NWI 
 
Event 409  200 Meter Hurdles (30" ) Youth Girls
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 26.63  7/31/1994   Char Foster, Clearwater, FL                 
     JO Meet: J 26.63  7/31/1994   Char Foster, Clearwater, FL                 
    AZ Assoc: A 28.11  6/8/2003    Jasmine Williams, DR                        
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Patton, Taylor               1048 AZ Cheetahs       30.03      29.71   NWI 
  2 Mitchell, Arniesha           1048 AZ Cheetahs       30.20      29.99   NWI 
  3 Ashu, Grace                  1048 AZ Cheetahs       31.08      30.54   NWI 
  4 Robinson, Angela             1048 Azrisingsun       30.91      30.56   NWI 
  5 Finley, Jessica              1048 Azrisingsun       31.93      31.48   NWI 
  6 Meyer, Rachel                1048 Tucson            33.50      31.55   NWI 
  7 Sims, Breanna                1048 Do Right          33.28      32.63   NWI 
  8 Ulrich, Courtney             1048 Tucson            30.01      35.95   NWI 
 
Event 410  4x100 Meter Relay Youth Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 46.58  7/29/2003   Quiet Fire, Mission Viejo, CA               
     JO Meet: J 46.74  8/1/1999    Young Acheivers                             
                       Sarah Davis, Ashlee Ward, Micaela Simmons, Sanya R
    AZ Assoc: A 47.22  5/18/2002   Arizona Rising Suns                         
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 1048 Arizona Cheetahs TC  'A'                       47.99      48.46  
     1) Adams, Imani                    2) Waters, Takerra                
     3) Westbrook, Ky                   4) Williams, Tope                 
  2 1048 Arizona Cheetahs TC  'B'                       51.15      51.43  
     1) Ashu, Grace                     2) Broom, Kennedy                 
     3) Mitchell, Arniesha              4) Patton, Taylor                 
  3 1048 Arizona Elite Track Field  'A'                 56.55      53.94  
     1) Brancati, Sara                  2) Fitzgerald, Jenna              
     3) Reeves, Cierra                  4) Saddler, Octobria              
  4 1048 Northwest Xpress TC  'A'                                  57.38  
     1) Ashley, Lauren                  2) Coaxen, Naje                   
     3) Kruger, Victoria                4) Rohr, Davilyn                  
  5 1048 Do Right  'A'                                  54.53    1:00.09  
     1) Brown, Kierra                   2) Ezell, Renora                  
     3) Sims, Breanna                   4) Thompson, Taleisha             
  6 1048 Arizona Rising Suns TC  'A'                    53.38    1:00.54  
     1) Bowen, Savannah                 2) Finley, Jessica                
     3) Hollins, Rayshanette            4) Hollins, Rayshawn              
 -- 1048 Tucson Elite AC  'A'                           54.00         DQ  
     1) Cephers, Tiana                  2) Holder, Ijhanne                
     3) Ramey, Khajal                   4) Tennyson, Marina               
 
Event 411  4x400 Meter Relay Youth Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 3:45.90  8/1/1993    Southern California SC, Inglewood, CA     
                         Myleik Teele, Regine Caruthers, Malika Edmunson, R
     JO Meet: J 3:45.90  8/1/1993    Southern California SC, Inglewood, CA     
                         Myleik Teele, Regine Caruthers, Malika Edmunson, R
    AZ Assoc: A 3:55.48  6/1/2003    Arizona Cheetahs                          
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 1048 Arizona Cheetahs TC  'A'                     4:15.00    4:18.33  
     1) Adams, Imani                    2) Ashu, Grace                    
     3) Broom, Kennedy                  4) Williams, Tope                 
  2 1048 Arizona Elite Track Field  'A'               4:24.00    4:24.34  
     1) Brancati, Sara                  2) Fitzgerald, Jenna              
     3) Reeves, Cierra                  4) Saddler, Octobria              
  3 1048 Arizona Flames TC  'A'                       4:15.00    4:31.48  
     1) Divall, Katherine               2) Frick, Taylor                  
     3) Smith, Jalissa                  4) Williams, Jessica              
  4 1048 Northwest Xpress TC  'A'                                4:51.52  
     1) Ashley, Lauren                  2) Coaxen, Naje                   
     3) Kruger, Victoria                4) Rohr, Davilyn                  
 
Event 412  4x800 Meter Relay Youth Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N  9:15.68  7/29/2003   United Stars TC, Philadelphia, PA        
                          LaVaugh Jones, Kameesha Worthington, Benita Taylor
     JO Meet: J  9:15.68  7/29/2003   United Stars TC, Philadelphia, PA        
                          LaVaugh Jones, Kameesha Worthington, Benita Taylor
    AZ Assoc: A 10:14.95  7/14/2003   Arizona Cheetahs                         
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 1048 Arizona Flames TC  'A'                      10:00.00   10:03.68A 
     1) Coleman, Alysoune               2) Divall, Katherine              
     3) Frick, Taylor                   4) Williams, Jessica              
  2 1048 Gtd Go The Distance  'A'                    10:27.50   10:26.92  
     1) Gaffney, Savannah               2) Marquez, Conley                
     3) Miller, Jane                    4) Molvin, Shannon                
  3 1048 Gtd Go The Distance  'B'                    10:27.50   10:42.84  
     1) Kinzle, Lauren                  2) Molloy, Jessica                
     3) Novacek, Alexandra              4) Vansickle, Madisyn             
 
Event 420  High Jump Youth Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 1.71m  7/27/1990   Sondra Biere, Des Moines, IA                
     JO Meet: J 1.71m  7/27/1990   Sondra Biere, Des Moines, IA                
    AZ Assoc: A 1.69m  6/9/1979    Cadija Caldwell, AC                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Reiter, Taylor               1048 Tucson            1.47m      1.40m    4-07.00 
  2 Smith, Jalissa               1048 AZ Flames         1.45m      1.35m    4-05.00 
  3 Ulrich, Courtney             1048 Tucson            1.37m      1.30m    4-03.25 
 
Event 421  Pole Vault Youth Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 3.41m  7/26/2007   Carissa Culver, 16 33 Unattached            
     JO Meet: J 3.41m  7/26/2007   Carissa Culver, 16 33 Unattached            
    AZ Assoc: A 3.13m  5/18/2002   Shaylah Simpson, ULT                        
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Cabral, Tori                 1048 AZ GoldRush                  1.68m    5-06.00 
 
Event 422  Long Jump Youth Girls
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 6.07m  6/20/1998   Tracee Thomas, Las Vegas, NV                
     JO Meet: J 5.84m  7/29/2005   Karynn Dunn, Inl Emp Sprint                 
    AZ Assoc: A 5.66m  2/21/1976   Cyntia Rhodes, MTC                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Patton, Taylor               1048 AZ Cheetahs       5.25m      4.55m   NWI  14-11.25 
  2 Broom, Kennedy               1048 AZ Cheetahs       4.59m      4.49m   NWI  14-08.75 
  3 Mitchell, Arniesha           1048 AZ Cheetahs       4.40m      4.48m   NWI  14-08.50 
  4 Ashu, Grace                  1048 AZ Cheetahs       4.55m      4.46m   NWI  14-07.75 
  5 Brown, Kierra                1048 Do Right          4.88m      4.37m   NWI  14-04.00 
  6 Holder, Ijhanne              1048 Tucson            4.24m      4.35m   NWI  14-03.25 
  7 Moore, Toni                  1048 AZ Cheetahs                  4.20m   NWI  13-09.50 
  8 Robinson, Angela             1048 Azrisingsun                  4.19m   NWI  13-09.00 
  9 Cabral, Tori                 1048 AZ GoldRush                  4.10m   NWI  13-05.50 
 10 Cephers, Tiana               1048 Tucson            3.81m      3.56m   NWI  11-08.25 
 11 Hollins, Rayshawn            1048 Azrisingsun                  3.47m   NWI  11-04.75 
 12 Talley, Kiani                1048 Spartan           3.57m      3.05m   NWI  10-00.25 
 13 Tuggle, Alexis               1048 Mustang           3.01m      2.72m   NWI   8-11.25 
 14 Hollins, Rayshanette         1048 Azrisingsun                  2.49m   NWI   8-02.00 
 15 Brown, Diamond               1048 AZ Glory                     1.98m   NWI   6-06.00 
 -- Chambers, Adyanada           1048 AZ GoldRush                   FOUL                 
 -- Belford, Whitney             1048 Coldwater         4.11m       FOUL                 
 
Event 423  Triple Jump Youth Girls
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 11.92m  4/24/1999   Nicole Duhart, Riverside, CA               
     JO Meet: J 11.68m  7/28/2006   Nefertiti Smith, 03 Norfolk Real           
    AZ Assoc: A 10.90m  2/7/1981    Marika Bender, MP                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Broom, Kennedy               1048 AZ Cheetahs       8.55m     10.60m   NWI  34-09.50 
  2 Smith, Jalissa               1048 AZ Flames         9.50m      9.40m   NWI  30-10.25 
 
Event 424  Shot Put 6 lb. Youth Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 15.59m  7/29/1989   Teri Steer, Crete, NE                      
     JO Meet: J 15.59m  7/29/1989   Teri Steer, Crete, NE                      
    AZ Assoc: A 13.87m  4/16/1978   Lori Garrow, CTC                           
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Brown, Kierra                1048 Do Right         11.89m     11.67m   38-03.50 
  2 Westbrook, Ky                1048 AZ Cheetahs      12.56m     11.63m   38-02.00 
  3 Belford, Whitney             1048 Coldwater        10.16m      9.98m   32-09.00 
  4 Holmes-DiGiovine, Makenz     1048 Unattached       10.49m      9.72m   31-10.75 
  5 Thompson, Taleisha           1048 Do Right         10.06m      8.89m   29-02.00 
  6 Alexander-Shaw, Breyonn      1048 Azspeedstar       7.75m      8.20m   26-11.00 
  7 Gil, Joanna                  1048 Coldwater         8.16m      7.80m   25-07.25 
  8 Colley, Roshayna             1048 AZ Puma                      6.62m   21-08.75 
 
Event 425  Discus Throw 1kg Youth Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 42.92m  7/26/1990   Suzy Powell, Modesto, CA                   
     JO Meet: J 42.92m  7/26/1990   Suzy Powell, Modesto, CA                   
    AZ Assoc: A 39.34m  4/16/1978   Cindy Johnson, VOS38.78                    
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Holmes-DiGiovine, Makenz     1048 Unattached       28.73m     24.76m      81-03 
  2 Thompson, Taleisha           1048 Do Right         23.16m     24.40m      80-01 
  3 Alexander-Shaw, Breyonn      1048 Azspeedstar      19.68m     18.56m      60-11 
 
Event 427  Javelin Throw 600g Youth Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 52.90m  7/26/2007   Hannah Carson, 10 48 Arizona Ch            
     JO Meet: J 52.90m  7/26/2007   Hannah Carson, 10 48 Arizona Ch            
    AZ Assoc: A 46.97m  2/5/1972    Hannah Carson, AC                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Thompson, Taleisha           1048 Do Right         25.91m     24.90m      81-08 
  2 Belford, Whitney             1048 Coldwater                   20.53m      67-04 
  3 Eder, Madalyn                1048 AZ Flames        18.93m     19.21m      63-00 
  4 Gil, Joanna                  1048 Coldwater                   18.95m      62-02 
  5 Colley, Roshayna             1048 AZ Puma          18.10m     16.72m      54-10 
  6 Cephers, Tiana               1048 Tucson           24.38m     15.81m      51-10 
 
Event 430  Outdoor Pentathlon Youth Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N  3521  7/24/2001   Alyssa Hassan, Williamsville, NY            
     JO Meet: J  3521  7/24/2001   Alyssa Hassan, Williamsville, NY            
    AZ Assoc: A  3288  7/18/1998   Jacquelyn Johnson, YVF                      
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Robinson, Angela             1048 Azrisingsun                   2147  
  2 Smith, Jalissa               1048 AZ Flames                     1745  
  3 Williams, Jessica            1048 AZ Flames                     1575  
 
Event 430  Outdoor Pentathlon: #1 100 Meter Hurdles Youth Girls Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Robinson, Angela             1048 Azrisingsun         17.39   NWI    553
  2 Smith, Jalissa               1048 AZ Flames           21.76   NWI    173
  3 Williams, Jessica            1048 AZ Flames           22.00   NWI    157
 
Event 430  Outdoor Pentathlon: #2 Shot Put Youth Girls Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Smith, Jalissa               1048 AZ Flames           7.64m   25-00.75    376
  2 Robinson, Angela             1048 Azrisingsun         6.87m   22-06.50    327
  3 Williams, Jessica            1048 AZ Flames           5.72m   18-09.25    254
 
Event 430  Outdoor Pentathlon: #3 High Jump Youth Girls Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Smith, Jalissa               1048 AZ Flames           1.40m    4-07.00    512
  2 Robinson, Angela             1048 Azrisingsun         1.35m    4-05.00    460
  3 Williams, Jessica            1048 AZ Flames           1.30m    4-03.25    409
 
Event 430  Outdoor Pentathlon: #4 Long Jump Youth Girls Outdoor Pentathlon
======================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Robinson, Angela             1048 Azrisingsun         4.16m   NWI  13-07.75    345
  2 Smith, Jalissa               1048 AZ Flames           3.69m   NWI  12-01.25    239
  3 Williams, Jessica            1048 AZ Flames           3.52m   NWI  11-06.75    204
 
Event 430  Outdoor Pentathlon: #5 800 Meter Run Youth Girls Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Williams, Jessica            1048 AZ Flames         2:41.93     551
  2 Robinson, Angela             1048 Azrisingsun       2:50.16     462
  3 Smith, Jalissa               1048 AZ Flames         2:51.78     445
 
Event 450  100 Meter Dash Youth Boys
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 10.94  7/28/2000   Michael Grant, GA                           
     JO Meet: J 10.94  7/28/2000   Michael Grant, GA                           
    AZ Assoc: A 11.23  6/24/1990   Trevor Wells, FFS                           
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Ham, Mykeal                  1048 AZ Flames         11.37      11.79q  NWI  4 
  2 Myers, Oche                  1048 Azrisingsun       11.41      11.80q  NWI  2 
  3 Lucasjr, Paul                1048 Do Right          11.81      11.93q  NWI  4 
  4 Mayfield, Tevin              1048 AZ Cheetahs                  12.03q  NWI  3 
  5 Poe, Alexander               1048 Blue De                      12.10q  NWI  1 
  6 Arroyo, Alec                 1048 Azrisingsun       12.23      12.12q  NWI  4 
  7 Grant, Robert                1048 AZ Glory          12.12      12.14q  NWI  4 
  8 Armstrong, Amyer             1048 NW Xpress         11.70      12.16q  NWI  1 
  9 Morales, Alberto             1048 Tucson            12.20      12.32q  NWI  2 
 10 Turner, Roy                  1048 Do Right          12.82      12.65   NWI  3 
 11 Chico, Kevin                 1048 Bears T           12.22      12.73   NWI  2 
 12 King, Nikolai                1048 NW Xpress         12.90      12.83   NWI  4 
 13 Sharp, Malique               1048 AZ Saints         12.60      12.91   NWI  2 
 13 Tolmachoff, Luke             1048 NW Xpress         12.90      12.91   NWI  1 
 15 Perkins, Bryce               1048 AZ Cheetahs       12.20      12.99   NWI  1 
 16 Wallace, Lawrence            1048 AZ Titans         12.98      13.11   NWI  1 
 17 Williams, Quayvious          1048 Coldwater                    13.13   NWI  2 
 18 Wilson, Kory                 1048 NW Xpress         13.20      13.23   NWI  3 
 19 Goudeau, Kevin               1048 Mustang           13.07      13.31   NWI  2 
 20 Myers, Pavone                1048 Do Right          13.40      13.32   NWI  2 
 21 Garrett, Quntion             1048 Do Right          13.73      13.43   NWI  3 
 22 Rakowski, Michael            1048 NW Xpress         14.60      13.75   NWI  3 
 23 Pitts, Kaleb                 1048 AZ Cheetahs       13.80      14.40   NWI  4 
 24 Russell, Daylon              1048 Mustang           14.34      14.60   NWI  1 
 25 Luna, Johnnie                1048 Tucson            14.50      14.76   NWI  3 
 26 Bender, Trenton              1048 Do Right          14.44      15.11   NWI  3 
 27 Tello, Carlos                1048 Pastor            15.85      15.59   NWI  1 
 28 Ferreira, Fransisco          1048 Blue De                      15.61   NWI  1 
 29 Mitchell, Isaiah             1048 Feel Heat                    15.69   NWI  3 
 30 Crenshaw, Wacy               1048 Unattached                   16.25   NWI  4 
 
Event 450  100 Meter Dash Youth Boys
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 10.94  7/28/2000   Michael Grant, GA                           
     JO Meet: J 10.94  7/28/2000   Michael Grant, GA                           
    AZ Assoc: A 11.23  6/24/1990   Trevor Wells, FFS                           
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Ham, Mykeal                  1048 AZ Flames         11.79      11.88  -1.8 
  2 Myers, Oche                  1048 Azrisingsun       11.80      12.12  -1.8 
  3 Poe, Alexander               1048 Blue De           12.10      12.26  -1.8 
  4 Armstrong, Amyer             1048 NW Xpress         12.16      12.27  -1.8 
  5 Grant, Robert                1048 AZ Glory          12.14      12.40  -1.8 
  6 Morales, Alberto             1048 Tucson            12.32      12.72  -1.8 
  7 Arroyo, Alec                 1048 Azrisingsun       12.12      12.75  -1.8 
 -- Lucasjr, Paul                1048 Do Right          11.93        DNF  -1.8 
Preliminaries
  4 Mayfield, Tevin              1048 AZ Cheetahs       12.03                  
 10 Turner, Roy                  1048 Do Right          12.65                  
 11 Chico, Kevin                 1048 Bears T           12.73                  
 12 King, Nikolai                1048 NW Xpress         12.83                  
 13 Sharp, Malique               1048 AZ Saints         12.91                  
 13 Tolmachoff, Luke             1048 NW Xpress         12.91                  
 15 Perkins, Bryce               1048 AZ Cheetahs       12.99                  
 16 Wallace, Lawrence            1048 AZ Titans         13.11                  
 17 Williams, Quayvious          1048 Coldwater         13.13                  
 18 Wilson, Kory                 1048 NW Xpress         13.23                  
 19 Goudeau, Kevin               1048 Mustang           13.31                  
 20 Myers, Pavone                1048 Do Right          13.32                  
 21 Garrett, Quntion             1048 Do Right          13.43                  
 22 Rakowski, Michael            1048 NW Xpress         13.75                  
 23 Pitts, Kaleb                 1048 AZ Cheetahs       14.40                  
 24 Russell, Daylon              1048 Mustang           14.60                  
 25 Luna, Johnnie                1048 Tucson            14.76                  
 26 Bender, Trenton              1048 Do Right          15.11                  
 27 Tello, Carlos                1048 Pastor            15.59                  
 28 Ferreira, Fransisco          1048 Blue De           15.61                  
 29 Mitchell, Isaiah             1048 Feel Heat         15.69                  
 30 Crenshaw, Wacy               1048 Unattached        16.25                  
 
Event 451  200 Meter Dash Youth Boys
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 21.84              Michael Grant, GA                           
     JO Meet: J 21.84              Michael Grant, GA                           
    AZ Assoc: A 23.16  7/7/1999    Darius Cade, AC                             
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
  1 Myers, Oche                  1048 Azrisingsun       23.26      23.75q  NWI  1 
  2 Ham, Mykeal                  1048 AZ Flames         23.43      24.22q  NWI  3 
  3 Lucasjr, Paul                1048 Do Right          23.63      24.47q  NWI  2 
  4 Grant, Robert                1048 AZ Glory          24.52      24.55q  NWI  3 
  5 Armstrong, Amyer             1048 NW Xpress         24.70      24.60q  NWI  2 
  6 Arroyo, Alec                 1048 Azrisingsun       25.19      25.25q  NWI  1 
  7 Morales, Alberto             1048 Tucson            25.86      25.46q  NWI  4 
  8 King, Nikolai                1048 NW Xpress         27.50      26.21q  NWI  2 
  9 Turner, Roy                  1048 Do Right          25.70      26.42q  NWI  4 
 10 Rascon, Pablo                1048 Coldwater         26.00      26.43   NWI  1 
 11 Chico, Kevin                 1048 Bears T           26.70      26.76   NWI  1 
 12 Wallace, Lawrence            1048 AZ Titans         26.26      26.77   NWI  2 
 13 Myers, Pavone                1048 Do Right          26.94      26.82   NWI  2 
 14 Sharp, Malique               1048 AZ Saints         27.23      27.11   NWI  1 
 15 Garrett, Quntion             1048 Do Right          27.91      27.37   NWI  4 
 16 Rakowski, Michael            1048 NW Xpress         34.50      28.12   NWI  4 
 17 Ruiz, Alejandro              1048 Azrisingsun       30.49      28.76   NWI  3 
 18 Robertson, Jett              1048 Blue De                      29.20   NWI  1 
 19 Russell, Daylon              1048 Mustang           29.37      29.26   NWI  3 
 20 Pitts, Kaleb                 1048 AZ Cheetahs       29.10      29.34   NWI  1 
 21 Luna, Johnnie                1048 Tucson                       30.42   NWI  4 
 22 Bender, Trenton              1048 Do Right          32.06      31.69   NWI  4 
 23 Tello, Carlos                1048 Pastor            34.04      32.54   NWI  2 
 24 Mitchell, Isaiah             1048 Feel Heat                    32.67   NWI  3 
 
Event 451  200 Meter Dash Youth Boys
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 21.84              Michael Grant, GA                           
     JO Meet: J 21.84              Michael Grant, GA                           
    AZ Assoc: A 23.16  7/7/1999    Darius Cade, AC                             
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Myers, Oche                  1048 Azrisingsun       23.75      23.53  -1.3 
  2 Ham, Mykeal                  1048 AZ Flames         24.22      23.82  -1.3 
  3 Lucasjr, Paul                1048 Do Right          24.47      24.23  -1.3 
  4 Grant, Robert                1048 AZ Glory          24.55      24.68  -1.3 
  5 Armstrong, Amyer             1048 NW Xpress         24.60      25.17  -1.3 
  6 Morales, Alberto             1048 Tucson            25.46      25.58  -1.3 
  7 King, Nikolai                1048 NW Xpress         26.21      26.24  -1.3 
  8 Turner, Roy                  1048 Do Right          26.42      26.57  -1.3 
 -- Arroyo, Alec                 1048 Azrisingsun       25.25         DQ  -1.3 
Preliminaries
 10 Rascon, Pablo                1048 Coldwater         26.43                  
 11 Chico, Kevin                 1048 Bears T           26.76                  
 12 Wallace, Lawrence            1048 AZ Titans         26.77                  
 13 Myers, Pavone                1048 Do Right          26.82                  
 14 Sharp, Malique               1048 AZ Saints         27.11                  
 15 Garrett, Quntion             1048 Do Right          27.37                  
 16 Rakowski, Michael            1048 NW Xpress         28.12                  
 17 Ruiz, Alejandro              1048 Azrisingsun       28.76                  
 18 Robertson, Jett              1048 Blue De           29.20                  
 19 Russell, Daylon              1048 Mustang           29.26                  
 20 Pitts, Kaleb                 1048 AZ Cheetahs       29.34                  
 21 Luna, Johnnie                1048 Tucson            30.42                  
 22 Bender, Trenton              1048 Do Right          31.69                  
 23 Tello, Carlos                1048 Pastor            32.54                  
 24 Mitchell, Isaiah             1048 Feel Heat         32.67                  
 
Event 452  400 Meter Dash Youth Boys
============================================================================
 Nat'l Youth: N 47.16  8/1/1993    W.Obea Moore, Los Angeles, CA               
     JO Meet: J 47.16  8/1/1993    W.Obea Moore, Los Angeles, CA               
    AZ Assoc: A 52.15  6/8/1996    Darren Matthews, AC                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
Finals
  1 Myers, Oche                  1048 Azrisingsun       52.35      53.22   3 
  2 Wallace, Brenden             1048 Tucson            55.70      53.61   3 
  3 Lucasjr, Paul                1048 Do Right          54.45      55.77   3 
  4 Page-Whitaker, Domanick      1048 Mustang           55.25      56.58   3 
  5 Carvajal, Martin             1048 Coldwater         56.79      58.28   3 
  6 Roomes, Roshon               1048 AZ Flames         59.68      59.93   2 
  7 Rascon, Pablo                1048 Coldwater         59.00    1:01.49   2 
  8 Butler, Markez               1048 AZ Saints       1:01.68    1:02.04   2 
  9 Chico, Kevin                 1048 Bears T           59.50    1:02.73   2 
 10 Garrett, Quntion             1048 Do Right          58.00    1:03.56   3 
 11 Rakowski, Michael            1048 NW Xpress       1:09.70    1:04.90   1 
 12 Ashley, Justin               1048 NW Xpress       1:05.70    1:05.86   2 
 13 Ashley, Seth                 1048 NW Xpress       1:09.70    1:06.25   1 
 14 Ruiz, Alejandro              1048 Azrisingsun     1:07.82    1:06.81   1 
 -- Bosley-Young, Trevon         1048 NW Xpress       1:05.70         DQ   2 
 
Event 453  800 Meter Run Youth Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 1:56.36  7/1/2001    Cody Harper, Albuquerque, NM              
     JO Meet: J 1:56.36  7/1/2001    Cody Harper, Albuquerque, NM              
    AZ Assoc: A 2:04.67  6/18/1996   Darren Matthews, AC                       
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Wallace, Brenden             1048 Tucson          2:14.80    2:11.97  
  2 Ayala, Rudy                  1048 NW Xpress       2:10.50    2:14.22  
  3 Carvajal, Martin             1048 Coldwater       2:19.00    2:14.61  
  4 Roomes, Roshon               1048 AZ Flames       2:17.09    2:14.63  
  5 Butler, Markez               1048 AZ Saints       2:21.29    2:25.73  
  6 Acuna, Zachery               1048 NW Xpress       2:22.70    2:26.43  
  7 Celaya, Matthew              1048 Gilbert         2:24.00    2:28.57  
  8 Ashley, Justin               1048 NW Xpress       2:23.70    2:29.73  
  9 Ashley, Seth                 1048 NW Xpress       2:30.70    2:33.32  
 10 Chico, Kevin                 1048 Bears T         2:21.30    2:35.45  
 11 Zazueta, Edward              1048 AZ Saints       2:28.10    2:35.72  
 12 Loughran, Eddie              1048 Tcm Rez         2:24.00    2:38.89  
 13 Mugge, Bryan                 1048 AZ Flames       2:36.78    2:44.13  
 
Event 454  1500 Meter Run Youth Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 4:04.72  7/10/1983   Jason Lienau, Eugene,OR                   
     JO Meet: J 4:05.25  7/29/2007   Elias Gedyon, 16 33 Quiet Fire            
    AZ Assoc: A 4:21.76  5/23/1980   Jeff Cannada, AP                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Guerrero, Mufasa             1048 Coldwater       4:42.83    4:53.52  
  2 Loughran, Eddie              1048 Tcm Rez         4:42.00    4:54.87  
  3 Acuna, Zachery               1048 NW Xpress                  4:58.29  
  4 Butler, Markez               1048 AZ Saints       4:55.17    5:06.27  
  5 Dicke, Tristan               1048 AZ Elite        5:10.00    5:11.82  
  6 Zazueta, Edward              1048 AZ Saints       5:00.64    5:14.57  
  7 Fell, Justin                 1048 Mustang         5:13.91    5:18.20  
  8 Ruiz, Andrew                 1048 AZ Elite        5:10.00    5:18.59  
  9 Celaya, Matthew              1048 Gilbert                    5:23.66  
 10 Lopez, Riley                 1048 Tucson          5:52.00    5:24.14  
 11 Barger, Braxton              1048 AZ Flames       5:25.73    5:28.89  
 12 Nipp, Andrew                 1048 Gtd Go Dist     5:33.40    5:38.84  
 
Event 455  3000 Meter Run Youth Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 9:08.13  8/1/2009    Erik Garcia, McFarland TC                 
     JO Meet: J 9:08.13  8/1/2009    Erik Garcia, 14-46-McFarland              
    AZ Assoc: A 9:28.80  4/20/1985   Manuel Archibeque, JOM                    
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Guerrero, Mufasa             1048 Coldwater      10:21.53   10:30.24  
  2 Loughran, Eddie              1048 Tcm Rez        10:35.00   10:45.60  
  3 Zankich, Zeke                1048 Unattached     10:01.00   11:01.41  
  4 Fell, Justin                 1048 Mustang        10:58.48   11:30.89  
  5 Ruiz, Andrew                 1048 AZ Elite       11:00.00   11:44.77  
  6 Dicke, Tristan               1048 AZ Elite       11:00.00   11:44.92  
  7 Lopez, Riley                 1048 Tucson         13:13.00   11:59.34  
  8 Mugge, Bryan                 1048 AZ Flames      11:23.69   12:03.77  
 
Event 457  3000 Meter Race Walk Youth Boys
================================================================================
 Nat'l Youth: N 13:42.07  7/22/2008   Tyler Sorensen, 38 Pleasanton H          
     JO Meet: J 13:42.07  7/22/2008   Tyler Sorensen, 38 Pleasanton H          
    AZ Assoc: A 14:00.50  6/4/1988    William Jenkins, DH                      
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Ferreira, Fransisco          1048 Blue De                   21:55.42  
 
Event 458  100 Meter Hurdles (33" ) Youth Boys
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 12.94  7/28/1991   Tyrone Butterfield, Miami, FL               
     JO Meet: J 12.94  7/28/1991   Tyrone Butterfield, Miami, FL               
    AZ Assoc: A 13.81  5/18/2002   Marcus Clanton, PBC                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Mayfield, Tevin              1048 AZ Cheetahs       14.25      13.97   NWI  2 
  2 Turner, Adam                 1048 Mustang           16.02      14.65   NWI  2 
  3 Perkins, Bryce               1048 AZ Cheetahs       14.56      15.00   NWI  2 
  4 Duckworth, Timothy           1048 P Bobcats         15.42      15.39   NWI  2 
  5 Radke, Carter                1048 AZ Puma           19.25      16.00   NWI  2 
  6 Oliver, Muhammed             1048 Azrisingsun                  16.55   NWI  1 
  7 Walashek, Austin             1048 AZ Puma           17.11      16.66   NWI  1 
  8 Lopez, Riley                 1048 Tucson            18.90      20.69   NWI  1 
  9 Crenshaw, Wacy               1048 Unattached                   22.46   NWI  1 
 10 Luna, Johnnie                1048 Tucson            18.88      22.57   NWI  1 
 
Event 459  200 Meter Hurdles (30") Youth Boys
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 23.99  8/3/2003    Trey Charles, Smyrna, GA                    
     JO Meet: J 23.99  8/3/2003    Trey Charles, Smyrna, GA                    
    AZ Assoc: A 25.43  3/13/2010   Tivin Mayfield, AC                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Mayfield, Tevin              1048 AZ Cheetahs                  25.96   NWI 
  2 Perkins, Bryce               1048 AZ Cheetahs       26.71      27.37   NWI 
  3 Turner, Adam                 1048 Mustang           28.86      28.07   NWI 
  4 Turner, Roy                  1048 Do Right          28.35      30.78   NWI 
  5 Pitts, Kaleb                 1048 AZ Cheetahs       33.00      35.01   NWI 
 
Event 460  4x100 Meter Relay Youth Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 43.25  8/3/2003    Florida Elite TC, Orlando, FL               
                       Walter Dix, Michael Dowdell, Joshua Wimbley, David
     JO Meet: J 43.25  8/3/2003    Florida Elite TC, Orlando, FL               
                       Walter Dix, Michael Dowdell, Joshua Wimbley, David
    AZ Assoc: A 46.08  6/13/2004   Do Right                                    
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 1048 Northwest Xpress TC  'A'                       49.50      48.43  
     1) Armstrong, Amyer                2) King, Nikolai                  
     3) Tolmachoff, Luke                4) Wilson, Kory                   
  2 1048 Mustangs TC  'A'                               49.50      48.58  
     1) Goudeau, Kevin                  2) Page-Whitaker, Domanick        
     3) Rice, Archie                    4) Turner, Adam                   
  3 1048 Do Right  'A'                                  51.13      48.83  
     1) Garrett, Quntion                2) Lucasjr, Paul                  
     3) Myers, Pavone                   4)                                
 
Event 461  4x400 Meter Relay Youth Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 3:23.96  8/1/1993    Los Angeles Jets, Los Angeles             
                         Lonie Cruel, Aaron Dean, Patrick McCall,Obea Moore
     JO Meet: J 3:23.96  8/1/1993    Los Angeles Jets, Los Angeles             
                         Lonie Cruel, Aaron Dean, Patrick McCall,Obea Moore
    AZ Assoc: A 3:35.72  6/22/1996   Arizona Cheetahs                          
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 1048 Arizona Rising Suns TC  'A'                  3:51.41    3:51.93  
     1) Arnold, Braden                  2) Arroyo, Alec                   
     3) Myers, Oche                     4)                                
  2 1048 Mustangs TC  'A'                             3:52.50    3:55.32  
     1) Goudeau, Kevin                  2) Page-Whitaker, Domanick        
     3) Rice, Archie                    4) Turner, Adam                   
  3 1048 Northwest Xpress TC  'A'                                3:59.38  
     1) Armstrong, Amyer                2) Ayala, Rudy                    
     3) King, Nikolai                   4) Wilson, Kory                   
  4 1048 Northwest Xpress TC  'B'                                4:22.41  
     1) Acuna, Zachery                  2) Ashley, Justin                 
     3) Ashley, Seth                    4) Bosley-Young, Trevon           
  5 1048 Arizona Saints  'A'                          4:21.00    4:43.91  
     1) Butler, Markez                  2) Norman, Aaron                  
     3) Sharp, Malique                  4) Zazueta, Edward                
 
Event 462  4x800 Meter Relay Youth Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 8:24.03  7/27/2005   12-Wildcat Youth Sports, Wildcat Youth Sp 
                         T Wilson, S Warren, J Burkley, H Shephard III     
     JO Meet: J 8:24.03  7/27/2005   12-Wildcat Youth Sports, Wildcat Youth Sp 
                         T Wilson, S Warren, J Burkley, H Shephard III     
    AZ Assoc: A 9:26.09  7/14/2003   Do Right                                  
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 1048 Northwest Xpress TC  'A'                                9:47.40  
     1) Acuna, Zachery                  2) Ashley, Justin                 
     3) Ashley, Seth                    4) Ayala, Rudy                    
  2 1048 Arizona Flames TC  'A'                      10:03.00   10:03.90  
     1) Barger, Braxton                 2) Foutz, Tyler                   
     3) Mugge, Bryan                    4) Roomes, Roshon                 
 
Event 470  High Jump Youth Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 1.94m  7/29/1993   Grayson Galloway, Brevard, NC               
     JO Meet: J 1.94m  7/29/1993   Grayson Galloway, Brevard, NC               
    AZ Assoc: A 1.80m  7/16/1994   Sam Upton, TTB                              
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Bosley-Young, Trevon         1048 NW Xpress                    1.65m    5-05.00 
  2 Walashek, Austin             1048 AZ Puma           1.70m     J1.65m    5-05.00 
  3 Radke, Carter                1048 AZ Puma           1.55m     J1.65m    5-05.00 
  4 Duckworth, Timothy           1048 P Bobcats         1.71m      1.60m    5-03.00 
  5 Ayala, Rudy                  1048 NW Xpress                   J1.60m    5-03.00 
  6 Anzalone, Quinton            1048 Tucson            1.63m     J1.60m    5-03.00 
  7 Tipton, Rico                 1048 Spartan           1.70m      1.55m    5-01.00 
  8 Oliver, Muhammed             1048 Azrisingsun       1.50m      1.50m    4-11.00 
  9 Williams, Quayvious          1048 Coldwater         1.45m      1.45m    4-09.00 
 10 Roomes, Roshon               1048 AZ Flames         1.45m      1.40m    4-07.00 
 
Event 471  Pole Vault Youth Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 4.28m  1977        Bill Lange, Bridgewater,NJ                  
     JO Meet: J 4.28m  1977        Bill Lange, Bridgewater,NJ                  
    AZ Assoc: A 3.36m  5/22/2005   Alex Hsu, ULT                               
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Duckworth, Timothy           1048 P Bobcats         2.91m      3.05m   10-00.00 
  2 Mugge, Bryan                 1048 AZ Flames         1.98m      2.14m    7-00.25 
 -- Quick, Martin                1048 Unattached        2.29m         NH            
 
Event 472  Long Jump Youth Boys
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 6.68m  7/29/2007   Javier Rodriguez, 04 Alpha Omega E          
     JO Meet: J 6.68m  7/29/2007   Javier Rodriguez, 04 Alpha Omega E          
    AZ Assoc: A 6.58m  7/16/2000   Kaybrin Stevenson, AC                       
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Mayfield, Tevin              1048 AZ Cheetahs       5.75m      6.15m   NWI  20-02.25 
  2 Perkins, Bryce               1048 AZ Cheetahs       5.54m      5.71m   NWI  18-09.00 
  3 Duckworth, Timothy           1048 P Bobcats         5.12m      5.52m   NWI  18-01.50 
  4 Morales, Alberto             1048 Tucson            5.21m      5.50m   NWI  18-00.50 
  5 Wallace, Lawrence            1048 AZ Titans         5.27m      5.35m   NWI  17-06.75 
  6 Oliver, Muhammed             1048 Azrisingsun       5.24m      5.09m   NWI  16-08.50 
  7 Anzalone, Quinton            1048 Tucson            4.29m      4.76m   NWI  15-07.50 
  8 Sharp, Malique               1048 AZ Saints                    4.72m   NWI  15-06.00 
  9 Russell, Daylon              1048 Mustang           4.36m      4.56m   NWI  14-11.50 
 10 Poe, Alexander               1048 Blue De                      4.44m   NWI  14-07.00 
 11 Crenshaw, Wacy               1048 Unattached                   3.82m   NWI  12-06.50 
 12 Ferreira, Fransisco          1048 Blue De                      3.68m   NWI  12-01.00 
 13 Quick, Martin                1048 Unattached                   3.67m   NWI  12-00.50 
 14 Johnson, Deandre             1048 Blue De                      3.21m   NWI  10-06.50 
 
Event 474  Shot Put 4kg Youth Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 19.29m  7/28/1996   Chris Sprague, Houston, TX                 
     JO Meet: J 17.66m  7/30/1994   Van Mounts, Bakersfield, CA                
    AZ Assoc: A 15.68m  6/7/1992    Danny Righetti, UNA                        
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Mercer, Nikaeus              1048 Do Right         12.19m     13.67m   44-10.25 
  2 Eggers, Beau                 1048 AZ Cheetahs      12.23m     13.26m   43-06.00 
  3 Shaver, Christian            1048 P Bobcats        11.53m     13.00m   42-08.00 
  4 Walashek, Austin             1048 AZ Puma          14.05m     12.78m   41-11.25 
  5 Williams, Quayvious          1048 Coldwater        11.20m     10.93m   35-10.50 
  6 Loughran, Wesley             1048 Tcm Rez          11.43m     10.63m   34-10.50 
  7 Holmen, James                1048 AZ Puma          10.82m     10.47m   34-04.25 
  8 Ayala, Emiliano              1048 NW Xpress                   10.09m   33-01.25 
  9 Hanson, Sage                 1048 P Bobcats         8.52m      8.61m   28-03.00 
 10 Johnson, Deandre             1048 Blue De                      7.24m   23-09.00 
 
Event 475  Discus Throw 1kg Youth Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 61.52m  6/3/1995    Joel Armitage, Ralston, NE                 
     JO Meet: J 57.63m  8/2/2009    Grant Hill, 06-09 Huntsville               
    AZ Assoc: A 46.58m  5/24/1992   Danny Righetti, UNA                        
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Eggers, Beau                 1048 AZ Cheetahs      37.13m     38.54m     126-05 
  2 Mercer, Nikaeus              1048 Do Right         40.23m     38.32m     125-09 
  3 Shaver, Christian            1048 P Bobcats        38.37m     35.96m     118-00 
  4 Walashek, Austin             1048 AZ Puma          37.01m     32.67m     107-02 
  5 Holmen, James                1048 AZ Puma          32.08m     30.86m     101-03 
  6 Loughran, Wesley             1048 Tcm Rez          33.53m     28.56m      93-08 
  7 Ayala, Emiliano              1048 NW Xpress                   26.51m      87-00 
  8 Hanson, Sage                 1048 P Bobcats        18.42m     20.05m      65-09 
 
Event 477  Javelin Throw 600g Youth Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 59.73m  6/5/2008    Adam Sparks, Unatt Tuscalossa, AL          
     JO Meet: J 56.23m  7/25/2008   David Reinhardt, Unatt Three Riv           
    AZ Assoc: A 51.02m  6/11/2006   Chris Rodriquez, TE                        
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Rice, Archie                 1048 Mustang          48.00m     43.56m     142-11 
  2 Poe, Alexander               1048 Blue De                     38.89m     127-07 
  3 Ramirez, Aaron               1048 Unattached       43.39m     38.75m     127-01 
  4 Shaver, Christian            1048 P Bobcats        47.37m     38.63m     126-09 
  5 Johnson, Deandre             1048 Blue De                     29.47m      96-08 
  6 Bowyer, Chandler             1048 AZ Flames                   29.07m      95-04 
  7 Holmen, James                1048 AZ Puma          27.40m     27.39m      89-10 
  8 Loughran, Wesley             1048 Tcm Rez          37.80m     27.00m      88-07 
  9 Mercer, Nikaeus              1048 Do Right         27.13m     25.01m      82-01 
 10 Ferreira, Fransisco          1048 Blue De                     24.81m      81-05 
 11 Bender, Trenton              1048 Do Right                    22.17m      72-09 
 12 Ayala, Emiliano              1048 NW Xpress                   21.06m      69-01 
 13 Hanson, Sage                 1048 P Bobcats        14.80m     17.42m      57-02 
 -- Robertson, Jett              1048 Blue De          42.00m         DQ            
 
Event 480  Outdoor Pentathlon Youth Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N  3548  7/29/2009   Joseph Delgado, Team Idaho/Ontario,OR       
     JO Meet: J  3485  7/5/1989    Ryan Theriault, Las Vegas, NV               
    AZ Assoc: A  2955  6/12/2000   Jared Schmiege, AP                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Duckworth, Timothy           1048 P Bobcats                     2482  
  2 Oliver, Muhammed             1048 Azrisingsun                   2420  
  3 Walashek, Austin             1048 AZ Puma                       2246  
  4 Gjuerrero, Mufasa            1048 Coldwater                     1894  
  5 Williams, Quayvious          1048 Coldwater                     1795  
  6 Turner, Roy                  1048 Do Right                      1776  
  7 Rascon, Pablo                1048 Coldwater                     1745  
  8 Coflfield, Chris             1048 Unattached                    1733  
  9 Ruiz, Alejandro              1048 Azrisingsun                    968  
 
Event 480  Outdoor Pentathlon: #1 100 Meter Hurdles Youth Boys Outdoor Pentathlon
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 Duckworth, Timothy           1048 P Bobcats           15.42   NWI  4    799
  2 Walashek, Austin             1048 AZ Puma             16.42   NWI  1    686
  3 Oliver, Muhammed             1048 Azrisingsun         16.75   NWI  4    651
  4 Turner, Roy                  1048 Do Right            17.73   NWI  2    550
  5 Coflfield, Chris             1048 Unattached          19.28   NWI  2    408
  6 Gjuerrero, Mufasa            1048 Coldwater           20.19   NWI  3    334
  7 Rascon, Pablo                1048 Coldwater           20.33   NWI  2    324
  8 Williams, Quayvious          1048 Coldwater           22.02   NWI  1    207
  9 Ruiz, Alejandro              1048 Azrisingsun         22.67   NWI  3    169
 
Event 480  Outdoor Pentathlon: #2 Shot Put Youth Boys Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Walashek, Austin             1048 AZ Puma            12.66m   41-06.50    647
  2 Williams, Quayvious          1048 Coldwater          10.22m   33-06.50    499
  3 Gjuerrero, Mufasa            1048 Coldwater           9.27m   30-05.00    442
  4 Oliver, Muhammed             1048 Azrisingsun         9.07m   29-09.25    430
  5 Rascon, Pablo                1048 Coldwater           8.84m   29-00.00    416
  6 Turner, Roy                  1048 Do Right            8.54m   28-00.25    398
  7 Coflfield, Chris             1048 Unattached          8.11m   26-07.25    373
  8 Duckworth, Timothy           1048 P Bobcats           7.84m   25-08.75    357
  9 Ruiz, Alejandro              1048 Azrisingsun         6.40m   21-00.00    272
 
Event 480  Outdoor Pentathlon: #3 High Jump Youth Boys Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Duckworth, Timothy           1048 P Bobcats           1.70m    5-07.00    544
  1 Walashek, Austin             1048 AZ Puma             1.70m    5-07.00    544
  3 Oliver, Muhammed             1048 Azrisingsun         1.55m    5-01.00    426
  4 Williams, Quayvious          1048 Coldwater           1.50m    4-11.00    389
  5 Turner, Roy                  1048 Do Right            1.45m    4-09.00    352
  5 Coflfield, Chris             1048 Unattached          1.45m    4-09.00    352
  7 Rascon, Pablo                1048 Coldwater           1.40m    4-07.00    317
  8 Gjuerrero, Mufasa            1048 Coldwater           1.30m    4-03.25    250
  9 Ruiz, Alejandro              1048 Azrisingsun         1.15m    3-09.25    159
 
Event 480  Outdoor Pentathlon: #4 Long Jump Youth Boys Outdoor Pentathlon
======================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Rascon, Pablo                1048 Coldwater           5.10m   NWI  16-08.75    402
  2 Oliver, Muhammed             1048 Azrisingsun         5.03m   NWI  16-06.00    388
  3 Duckworth, Timothy           1048 P Bobcats           5.02m   NWI  16-05.75    386
  4 Walashek, Austin             1048 AZ Puma             4.87m   NWI  15-11.75    358
  5 Turner, Roy                  1048 Do Right            4.69m   NWI  15-04.75    324
  6 Gjuerrero, Mufasa            1048 Coldwater           4.53m   NWI  14-10.50    295
  7 Coflfield, Chris             1048 Unattached          4.43m   NWI  14-06.50    278
  8 Williams, Quayvious          1048 Coldwater           4.25m   NWI  13-11.50    247
  9 Ruiz, Alejandro              1048 Azrisingsun         3.64m   NWI  11-11.50    150
 
Event 480  Outdoor Pentathlon: #5 1500 Meter Run Youth Boys Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Gjuerrero, Mufasa            1048 Coldwater         4:57.68     573
  2 Oliver, Muhammed             1048 Azrisingsun       5:06.16     525
  3 Williams, Quayvious          1048 Coldwater         5:19.34     453
  4 Duckworth, Timothy           1048 P Bobcats         5:30.70     396
  5 Coflfield, Chris             1048 Unattached        5:46.46     322
  6 Rascon, Pablo                1048 Coldwater         5:54.63     286
  7 Ruiz, Alejandro              1048 Azrisingsun       6:11.84     218
  8 Turner, Roy                  1048 Do Right          6:31.07     152
  9 Walashek, Austin             1048 AZ Puma           7:38.32      11
 
Event 500  100 Meter Dash Intermediate Girls
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 11.34  7/28/1995   Angela Will.iams, Ontario, CA               
     JO Meet: J 11.34  7/28/1995   Angela Will.iams, Ontario, CA               
    AZ Assoc: A 11.68  7/14/2003   Judith Onyepunuka, ARS                      
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Moore, Delana                1048 Azrisingsun       12.74      12.47q  NWI  2 
  2 Pratt, Jasmin                1048 Azrisingsun       12.00      12.49q  NWI  1 
  3 Smith, Jaszmyne              1048 Azrisingsun                  12.58q  NWI  2 
  4 Crunkleton-Wilson, Micha     1048 Tucson            12.46      12.65q  NWI  2 
  5 Johns, Rachael               1048 AZ Cheetahs       12.22      12.77q  NWI  3 
  6 Jackson, Shannon             1048 Do Right          12.46      12.78q  NWI  1 
  7 Bailey, Shamon               1048 AZ Elite          12.60      12.90q  NWI  3 
  8 Jackson, Dominque            1048 AZ Cheetahs       12.46      12.96q  NWI  3 
  9 Morales, Charletta           1048 Unattached        12.92      13.04q  NWI  1 
 10 Godfrey, Kevina              1048 AZ Cheetahs       12.32      13.11   NWI  2 
 11 Stokes, Kendall              1048 AZ Flames         13.16      13.14   NWI  3 
 12 Alkhatib, Halimah            1048 AZ Puma           13.32      13.42   NWI  1 
 12 Erchull, Alana               1048 Tucson            13.48      13.42   NWI  3 
 14 Drake, Morgan                1048 AZ Cheetahs       12.78      13.64   NWI  3 
 15 Jones, Kaysha                1048 Mustang           14.01      13.68   NWI  1 
 16 Colley, Daizhane             1048 AZ Puma           13.85      13.71   NWI  3 
 17 Finn, Bianca                 1048 AZ Cheetahs       13.91      13.75   NWI  2 
 18 Dotson, Gabrielle            1048 AZ Cheetahs       13.56      13.80   NWI  2 
 19 Owens, Amiee                 1048 AZ Elite          13.50      14.07   NWI  1 
 20 Jones, Kyrah                 1048 Mustang           14.31      14.08   NWI  1 
 21 Harrington, Taya             1048 AZ Elite                     14.17   NWI  2 
 22 Duecker, Madison             1048 Feel Heat         14.32      14.56   NWI  2 
 23 Barger, McCall               1048 AZ Flames         14.45      14.65   NWI  3 
 24 Hale, Jantzen                1048 Pops TC           13.92      14.70   NWI  3 
 
Event 500  100 Meter Dash Intermediate Girls
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 11.34  7/28/1995   Angela Will.iams, Ontario, CA               
     JO Meet: J 11.34  7/28/1995   Angela Will.iams, Ontario, CA               
    AZ Assoc: A 11.68  7/14/2003   Judith Onyepunuka, ARS                      
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Pratt, Jasmin                1048 Azrisingsun       12.49      12.52  +0.0 
  2 Moore, Delana                1048 Azrisingsun       12.47      12.55  +0.0 
  3 Smith, Jaszmyne              1048 Azrisingsun       12.58      12.66  +0.0 
  4 Crunkleton-Wilson, Micha     1048 Tucson            12.65      12.70  +0.0 
  5 Jackson, Shannon             1048 Do Right          12.78      12.91  +0.0 
  6 Johns, Rachael               1048 AZ Cheetahs       12.77      13.02  +0.0 
  7 Jackson, Dominque            1048 AZ Cheetahs       12.96      13.06  +0.0 
  8 Bailey, Shamon               1048 AZ Elite          12.90      13.17  +0.0 
  9 Morales, Charletta           1048 Unattached        13.04      13.23  +0.0 
Preliminaries
 10 Godfrey, Kevina              1048 AZ Cheetahs       13.11                  
 11 Stokes, Kendall              1048 AZ Flames         13.14                  
 12 Erchull, Alana               1048 Tucson            13.42                  
 12 Alkhatib, Halimah            1048 AZ Puma           13.42                  
 14 Drake, Morgan                1048 AZ Cheetahs       13.64                  
 15 Jones, Kaysha                1048 Mustang           13.68                  
 16 Colley, Daizhane             1048 AZ Puma           13.71                  
 17 Finn, Bianca                 1048 AZ Cheetahs       13.75                  
 18 Dotson, Gabrielle            1048 AZ Cheetahs       13.80                  
 19 Owens, Amiee                 1048 AZ Elite          14.07                  
 20 Jones, Kyrah                 1048 Mustang           14.08                  
 21 Harrington, Taya             1048 AZ Elite          14.17                  
 22 Duecker, Madison             1048 Feel Heat         14.56                  
 23 Barger, McCall               1048 AZ Flames         14.65                  
 24 Hale, Jantzen                1048 Pops TC           14.70                  
 
Event 501  200 Meter Dash Intermediate Girls
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 23.06  7/31/2004   Bianca Knight, Ridgeland, MS                
     JO Meet: J 23.06  7/31/2004   Bianca Knight, Ridgeland, MS                
    AZ Assoc: A 23.99  7/14/2003   Judith Onyepunuka, ARS                      
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
  1 Roberts, Alexis              1048 AZ Cheetahs       24.80      25.48q  NWI  4 
  1 Stepter, Jaide               1048 Pops TC           25.01      25.48q  NWI  2 
  3 Pratt, Jasmin                1048 Azrisingsun       25.00      25.56q  NWI  1 
  4 Moore, Delana                1048 Azrisingsun       26.59      25.96q  NWI  2 
  5 Rodriguez, Brianna           1048 Tucson            26.10      26.08q  NWI  2 
  6 Smith, Jaszmyne              1048 Azrisingsun       26.00      26.24q  NWI  2 
  7 Payne, Stacey                1048 Bears T           26.40      26.75q  NWI  1 
  8 Colbert, Alesondra           1048 AZ Cheetahs       26.45      26.82q  NWI  1 
  9 Jackson, Shannon             1048 Do Right          25.70      26.91q  NWI  1 
 10 Haberman, Tory               1048 AZ Cheetahs       26.32      27.00   NWI  2 
 11 Crunkleton-Wilson, Micha     1048 Tucson            27.20      27.06   NWI  1 
 12 Godfrey, Kevina              1048 AZ Cheetahs       26.24      27.21   NWI  3 
 13 Stokes, Kendall              1048 AZ Flames         27.34      27.46   NWI  2 
 14 Alkhatib, Halimah            1048 AZ Puma           27.47      27.91   NWI  3 
 15 Drake, Morgan                1048 AZ Cheetahs       27.62      28.20   NWI  1 
 16 Erchull, Alana               1048 Tucson            28.49      28.28   NWI  4 
 17 Coleman, Savannah            1048 AZ Flames         28.00      28.31   NWI  3 
 18 Jones, Kaysha                1048 Mustang           29.04      28.50   NWI  2 
 19 Dotson, Gabrielle            1048 AZ Cheetahs       27.32      28.59   NWI  3 
 20 Harrington, Taya             1048 AZ Elite                     29.06   NWI  4 
 21 Jones, Kyrah                 1048 Mustang           29.74      29.31   NWI  3 
 22 Hale, Jantzen                1048 Pops TC           28.10      29.50   NWI  4 
 23 Barger, McCall               1048 AZ Flames         30.59      30.26   NWI  4 
 
Event 501  200 Meter Dash Intermediate Girls
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 23.06  7/31/2004   Bianca Knight, Ridgeland, MS                
     JO Meet: J 23.06  7/31/2004   Bianca Knight, Ridgeland, MS                
    AZ Assoc: A 23.99  7/14/2003   Judith Onyepunuka, ARS                      
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Stepter, Jaide               1048 Pops TC           25.48      25.45  -2.0 
  2 Pratt, Jasmin                1048 Azrisingsun       25.56      25.74  -2.0 
  3 Rodriguez, Brianna           1048 Tucson            26.08      26.00  -2.0 
  4 Moore, Delana                1048 Azrisingsun       25.96      26.19  -2.0 
  5 Roberts, Alexis              1048 AZ Cheetahs       25.48      26.49  -2.0 
  6 Smith, Jaszmyne              1048 Azrisingsun       26.24      26.63  -2.0 
  7 Colbert, Alesondra           1048 AZ Cheetahs       26.82      27.14  -2.0 
  8 Jackson, Shannon             1048 Do Right          26.91      27.41  -2.0 
Preliminaries
  7 Payne, Stacey                1048 Bears T           26.75                  
 10 Haberman, Tory               1048 AZ Cheetahs       27.00                  
 11 Crunkleton-Wilson, Micha     1048 Tucson            27.06                  
 12 Godfrey, Kevina              1048 AZ Cheetahs       27.21                  
 13 Stokes, Kendall              1048 AZ Flames         27.46                  
 14 Alkhatib, Halimah            1048 AZ Puma           27.91                  
 15 Drake, Morgan                1048 AZ Cheetahs       28.20                  
 16 Erchull, Alana               1048 Tucson            28.28                  
 17 Coleman, Savannah            1048 AZ Flames         28.31                  
 18 Jones, Kaysha                1048 Mustang           28.50                  
 19 Dotson, Gabrielle            1048 AZ Cheetahs       28.59                  
 20 Harrington, Taya             1048 AZ Elite          29.06                  
 21 Jones, Kyrah                 1048 Mustang           29.31                  
 22 Hale, Jantzen                1048 Pops TC           29.50                  
 23 Barger, McCall               1048 AZ Flames         30.26                  
 
Event 502  400 Meter Dash Intermediate Girls
============================================================================
 Nat'l Youth: N 52.11  7/29/2001   Stephanie Smith, Macon, GA                  
     JO Meet: J 52.11  7/29/2001   Stephanie Smith, Macon, GA                  
    AZ Assoc: A 55.53  6/13/2004   Natalie Johnson, AC                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
Finals
  1 Roberts, Alexis              1048 AZ Cheetahs       55.76      58.04   2 
  2 Pratt, Jasmin                1048 Azrisingsun       57.00      58.54   2 
  3 Colbert, Alesondra           1048 AZ Cheetahs       58.21    1:00.35   2 
  4 Pinkney, Ashley              1048 Azrisingsun       58.90    1:01.32   2 
  5 Haberman, Tory               1048 AZ Cheetahs       59.01    1:01.73   2 
  6 Thompson, Alyssa             1048 Pops TC           58.10    1:02.28   2 
  7 Jackson, Kierra              1048 Azrisingsun     1:02.35    1:02.41   2 
  8 Jones, Kaysha                1048 Mustang         1:05.97    1:04.17   1 
  9 Coleman, Savannah            1048 AZ Flames       1:02.00    1:04.89   2 
 10 Drake, Morgan                1048 AZ Cheetahs       59.00    1:05.47   2 
 11 Juetten, Rachel              1048 Feel Heat       1:04.44    1:06.80   1 
 12 Alkhatib, Halimah            1048 AZ Puma         1:07.94    1:09.23   1 
 13 Brancati, Andrea             1048 AZ Elite                   1:17.76   1 
 14 Jones, Kyrah                 1048 Mustang         1:08.49    2:04.29   1 
 
Event 503  800 Meter Run Intermediate Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 2:04.83  7/26/2008   Phillis Francis, 06-Team Evolutio         
     JO Meet: J 2:04.83  7/26/2008   Phillis Francis, 06-Team Evolutio         
    AZ Assoc: A 2:14.70  5/20/1995   Dawn Gilson, AE                           
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Townsend, Mia                1048 AZ Cheetahs     2:18.00    2:23.69  
  2 Pinkney, Ashley              1048 Azrisingsun     2:19.08    2:26.95  
  3 Vanderhout, Julianna         1048 AZ Flames       2:33.71    2:30.90  
  4 Jackson, Kierra              1048 Azrisingsun                2:37.93  
  5 Coleman, Savannah            1048 AZ Flames       2:44.91    2:38.15  
  6 Brown, Shelby                1048 AZ Cheetahs     2:42.00    2:38.71  
  7 Brancati, Andrea             1048 AZ Elite                   2:59.67  
 
Event 504  1500 Meter Run Intermediate Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 4:25.57  7/24/1984   Suzy Favor, Stevens Point, WI             
     JO Meet: J 4:25.57  7/24/1984   Suzy Favor, Stevens Point, WI             
    AZ Assoc: A 4:42.20  4/17/1977   Laurie Sawyer, PTC                        
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Vanderhout, Julianna         1048 AZ Flames       5:11.25    5:06.68  
  2 Townsend, Mia                1048 AZ Cheetahs     5:15.69    5:19.64  
  3 Brown, Shelby                1048 AZ Cheetahs     5:21.39    5:27.82  
  4 Rivera, Reyann               1048 AZ Elite                   5:44.31  
 
Event 506  2000 Meter Steeplechase (30") Intermediate Girls
================================================================================
 Nat'l Youth: N 6:56.97  7/22/2008   Eleanor Fulton, 32 Zoom                   
     JO Meet: J 6:56.97  7/22/2008   Eleanor Fulton, 32 Zoom                   
    AZ Assoc: A 7:50.04  5/3/2009    Kristina Vanderhout, AZ Flames TC         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Vanderhout, Julianna         1048 AZ Flames       9:00.00    9:02.14  
 
Event 507  3000 Meter Race Walk Intermediate Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 14:29.81  7/30/1996   Lisa Kutzing, Port Jefferson, NY         
     JO Meet: J 14:29.81  7/30/1996   Lisa Kutzing, Port Jefferson, NY         
    AZ Assoc: A 14:42.00  5/21/1989   Vera Jenkins, DH                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Brown, Shelby                1048 AZ Cheetahs    21:17.00   22:15.02  
 
Event 508  100 Meter Hurdles (33" ) Intermediate Girls
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 13.87  7/29/1994   Yolanda Johnson, Denver. CO                 
     JO Meet: J 13.87  7/29/1994   Yolanda Johnson, Denver. CO                 
    AZ Assoc: A 14.27  6/10/2000   Jacquelyn Johnson, YVF                      
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Stepter, Jaide               1048 Pops TC           14.70      15.05   NWI  2 
  2 Moore, Ashlee                1048 AZ Flames         16.36      15.11   NWI  1 
  3 Jordan, Sherrelle            1048 AZ Cheetahs       15.01      15.44   NWI  2 
  4 Alkhatib, Halimah            1048 AZ Puma           19.21      17.52   NWI  1 
  5 Thompson, Alyssa             1048 Pops TC           15.96      17.59   NWI  2 
  6 Payne, Stacey                1048 Bears T           17.40      17.96   NWI  1 
  7 Peterson, Meghan             1048 Tucson            18.10      19.49   NWI  1 
  8 Colley, Daizhane             1048 AZ Puma           22.18      20.48   NWI  1 
  9 Heilig, Shelley              1048 Tucson            16.50      22.82   NWI  1 
 
Event 509  400 Meter Hurdles (30") Intermediate Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N   58.26  7/31/2005   Ebony Collins, Quiet Fire                 
     JO Meet: J   58.26  7/31/2005   Ebony Collins, Quiet Fire                 
    AZ Assoc: A 1:03.60  4/28/1979   Laurie Gray, VOS                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Stepter, Jaide               1048 Pops TC         1:02.81    1:05.93  
 
Event 510  4x100 Meter Relay Intermediate Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 45.45  7/30/2006   Quiet Fire, Greensboro, NC                  
     JO Meet: J 45.51  7/26/2008   26 Dallas Gold TC, 26 Dallas Gold T         
                       K Mallard, T Hines, J Mergerson, A Collier        
    AZ Assoc: A 46.49  6/8/2003    Arizona Rising Suns                         
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 1048 Arizona Cheetahs TC  'A'                       47.89      49.12  
     1) Johns, Rachael                  2) Jackson, Dominque              
     3) Roberts, Alexis                 4) Godfrey, Kevina                
  2 1048 Arizona Cheetahs TC  'B'                       50.01      50.48  
     1) Colbert, Alesondra              2) Jordan, Sherrelle              
     3) Haberman, Tory                  4) Dotson, Gabrielle              
  3 1048 Arizona Rising Suns TC  'A'                               50.98  
     1)                                 2) Moore, Delana                  
     3) Ross, Charmaine                 4) Smith, Jaszmyne                
 -- 1048 Tucson Elite AC  'A'                           52.00         DQ  
     1) Crunkleton-Wilson, Michaela     2) Erchull, Alana                 
     3) Gardner, Paige                  4) Heilig, Shelley                
 
Event 511  4x400 Meter Relay Intermediate Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 3:38.37  7/30/2000   United Stars, Philadelphia, PA            
                         Christina Smith, Tiffany Abney, Tiffany Bradley,  
     JO Meet: J 3:38.37  7/30/2000   United Stars, Philadelphia, PA            
                         Christina Smith, Tiffany Abney, Tiffany Bradley,  
    AZ Assoc: A 4:00.70  6/1/1991    Track Arizona                             
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 1048 Arizona Cheetahs TC  'A'                     4:00.00    4:05.20  
     1) Jackson, Dominque               2) Haberman, Tory                 
     3) Roberts, Alexis                 4) Colbert, Alesondra             
  2 1048 Arizona Rising Suns TC  'A'                             4:10.54  
     1) Jackson, Kierra                 2) Moore, Delana                  
     3) Ross, Charmaine                 4) Smith, Jaszmyne                
 
Event 520  High Jump Intermediate Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 1.82m  7/29/2007   Shanay Briscoe, 25 Northwest Fly            
     JO Meet: J 1.82m  7/29/2007   Shanay Briscoe, 25 Northwest Fly            
    AZ Assoc: A 1.76m  6/7/1975    Cindy Mitchell, CW                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Moore, Ashlee                1048 AZ Flames         1.68m      1.65m    5-05.00 
  2 Avery, Summer                1048 Tucson            1.47m      1.50m    4-11.00 
  3 Peterson, Meghan             1048 Tucson            1.42m      1.45m    4-09.00 
  4 Heilig, Shelley              1048 Tucson            1.42m     J1.45m    4-09.00 
 -- Harrington, Taya             1048 AZ Elite                        NH            
 
Event 521  Pole Vault Intermediate Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 4.01m  7/11/2008   Morgan LeLeax, New Heights GYM,LA           
     JO Meet: J 4.00m  7/29/2005   Katie Veith, Bruin TC                       
    AZ Assoc: A 3.36m  6/21/2003   Shaylah Simpson, UNA                        
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 McMullin, Maleah             1048 Ult High                     2.90m    9-06.25 
  2 Rolph, Jennifer              1048 Unattached        2.90m      2.75m    9-00.25 
  3 Daniels, Sopha               1048 Ult High          2.74m      2.59m    8-06.00 
 
Event 522  Long Jump Intermediate Girls
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 6.16m  7/10/1999   Jill Bell, Cheyne, WA                       
     JO Meet: J 6.15m  8/15/1980   Kathy Harrison, East Point, GA              
    AZ Assoc: A 6.03m  5/2/1978    Ana Van, VOS                                
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Rodriguez, Brianna           1048 Tucson            5.69m      5.60m   NWI  18-04.50 
  2 Bailey, Shamon               1048 AZ Elite          5.72m      5.42m   NWI  17-09.50 
  3 Moore, Ashlee                1048 AZ Flames         5.38m      5.34m   NWI  17-06.25 
  4 Heilig, Shelley              1048 Tucson            5.31m      5.00m   NWI  16-05.00 
  5 Churchman, Kelsey            1048 Red Roos          4.95m      4.87m   NWI  15-11.75 
  6 Hale, Jantzen                1048 Pops TC           4.64m      4.68m   NWI  15-04.25 
  7 Avery, Summer                1048 Tucson            4.39m      4.56m   NWI  14-11.50 
  8 Godfrey, Kevina              1048 AZ Cheetahs                  4.46m   NWI  14-07.75 
  9 Duecker, Madison             1048 Feel Heat         4.43m      4.40m   NWI  14-05.25 
 10 Payne, Stacey                1048 Bears T                      4.39m   NWI  14-05.00 
 11 Owens, Amiee                 1048 AZ Elite                     4.11m   NWI  13-06.00 
 12 Dotson, Gabrielle            1048 AZ Cheetahs                  4.06m   NWI  13-04.00 
 
Event 523  Triple Jump Intermediate Girls
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 12.94m  7/30/2009   Ciarra Brewer, Mission Valley TC           
     JO Meet: J 12.94m  7/30/2009   Ciarra Brewer, 14-38 Mission Va            
    AZ Assoc: A 11.75m  5/2/2009    Jasmine Todd, Arizona Chee                 
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Moore, Ashlee                1048 AZ Flames        10.27m     11.03m   NWI  36-02.25 
  2 Thompson, Alyssa             1048 Pops TC          11.52m     10.83m   NWI  35-06.50 
  3 Bailey, Shamon               1048 AZ Elite         10.64m     10.73m   NWI  35-02.50 
  4 Duecker, Madison             1048 Feel Heat         9.62m      9.50m   NWI  31-02.00 
 
Event 524  Shot Put 4kg Intermediate Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 15.19m  7/27/2001   Michelle  Carter, Ovilla, TX               
     JO Meet: J 15.19m  7/27/2001   Michelle  Carter, Ovilla, TX               
    AZ Assoc: A 14.45m  7/6/1980    Cindy Johnson, VOS                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Salazar, Clarissa            1048 Tucson           11.66m     11.05m   36-03.00 
  2 Wadsworth, Victoria          1048 Unattached       10.34m      9.62m   31-06.75 
  3 Finn, Bianca                 1048 AZ Cheetahs       9.37m      9.57m   31-04.75 
  4 Colley, Daizhane             1048 AZ Puma           9.95m      9.55m   31-04.00 
  5 Adams, Reneedra              1048 Azspeedstar       8.42m      8.42m   27-07.50 
  6 Campbell, Imari              1048 Azspeedstar       7.80m      7.71m   25-03.50 
  7 Nichols, Kathryn             1048 Toro Th           8.84m      7.63m   25-00.50 
  8 Gabrych, Kassidy             1048 Spartan           6.89m      6.61m   21-08.25 
 -- Dyson, Taylor                1048 P Bobcats         8.75m         ND            
 -- Jones, Brittany              1048 Pops TC           8.13m         ND            
 -- Hale, Jantzen                1048 Pops TC           8.99m         ND            
 
Event 525  Discus Throw 1kg Intermediate Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 50.12m  5/12/1997   Elizabeth Debartolo, Aurora, IL            
     JO Meet: J 46.40m  7/28/2006   Natalie Baird, 03 Loudoun Track            
    AZ Assoc: A 39.13m  6/13/2004   C. J. Navarro, UNA                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Esparza, Christina           1048 Unattached       32.61m     30.27m      99-04 
  2 Salazar, Clarissa            1048 Tucson           31.42m     29.75m      97-07 
  3 Dyson, Taylor                1048 P Bobcats        28.62m     29.59m      97-01 
  4 Wadsworth, Victoria          1048 Unattached       31.09m     28.39m      93-02 
  5 Mumford, Michelle            1048 Toro Th          21.34m     27.50m      90-03 
  6 Finn, Bianca                 1048 AZ Cheetahs      30.39m     26.23m      86-01 
  7 Colley, Daizhane             1048 AZ Puma          26.01m     25.52m      83-09 
  8 Campbell, Imari              1048 Azspeedstar      25.00m     23.61m      77-05 
  9 Adams, Reneedra              1048 Azspeedstar      22.25m     22.63m      74-03 
 10 Alvarez, Deanna              1048 Unattached                  19.33m      63-05 
 
Event 527  Javelin Throw 600g Intermediate Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 46.53m  7/29/2000   Rachel Walker                              
     JO Meet: J 46.53m  7/29/2000   Rachel Walker                              
    AZ Assoc: A 45.84m  5/2/2009    Hannah Carson, Arizona Chee                
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Dyson, Renee                 1048 P Bobcats        36.82m     35.81m     117-06 
  2 Dyson, Taylor                1048 P Bobcats        32.60m     30.13m      98-10 
  3 Dyson, Lizabeth              1048 P Bobcats        30.88m     30.05m      98-07 
 
Event 530  Heptathlon Intermediate Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N  5052  7/29/2004   Shana Woods, Long Beach, CA                 
     JO Meet: J  5052  7/29/2004   Shana Woods, Long Beach, CA                 
    AZ Assoc: A  4655  6/3/2000    Jacquelyn Johnson, YVF                      
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Jones, Brittany              1048 Pops TC                       3623  
  2 Thompson, Alyssa             1048 Pops TC                       2953  
  3 Jackson, Kierra              1048 Azrisingsun                   2452  
  4 Williams, Dominique          1048 Azrisingsun                   1999  
 
Event 530  Heptathlon: #1 100 Meter Hurdles Intermediate Girls Heptathlon
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Jones, Brittany              1048 Pops TC             17.31   NWI    562
  2 Thompson, Alyssa             1048 Pops TC             17.41   NWI    551
  3 Williams, Dominique          1048 Azrisingsun         19.84   NWI    316
  4 Jackson, Kierra              1048 Azrisingsun         22.53   NWI    126
 
Event 530  Heptathlon: #2 High Jump Intermediate Girls Heptathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Jones, Brittany              1048 Pops TC             1.50m    4-11.00    621
  2 Thompson, Alyssa             1048 Pops TC             1.40m    4-07.00    512
  3 Jackson, Kierra              1048 Azrisingsun         1.25m    4-01.25    359
  4 Williams, Dominique          1048 Azrisingsun         1.05m    3-05.25    180
 
Event 530  Heptathlon: #3 Shot Put Intermediate Girls Heptathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Williams, Dominique          1048 Azrisingsun         7.96m   26-01.50    397
  2 Jones, Brittany              1048 Pops TC             7.93m   26-00.25    395
  3 Thompson, Alyssa             1048 Pops TC             7.07m   23-02.50    340
  4 Jackson, Kierra              1048 Azrisingsun         6.78m   22-03.00    321
 
Event 530  Heptathlon: #4 200 Meter Dash Intermediate Girls Heptathlon
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Jones, Brittany              1048 Pops TC             27.16   NWI    699
  2 Jackson, Kierra              1048 Azrisingsun         28.13   NWI    621
  3 Thompson, Alyssa             1048 Pops TC             29.13   NWI    545
  4 Williams, Dominique          1048 Azrisingsun         29.64   NWI    508
 
Event 530  Heptathlon: #5 Long Jump Intermediate Girls Heptathlon
======================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Jones, Brittany              1048 Pops TC             4.42m   NWI  14-06.00    408
  2 Thompson, Alyssa             1048 Pops TC             3.92m   NWI  12-10.50    290
  3 Jackson, Kierra              1048 Azrisingsun         3.78m   NWI  12-05.00    259
  4 Williams, Dominique          1048 Azrisingsun         3.04m   NWI   9-11.75    114
 
Event 530  Heptathlon: #6 Javelin Throw Intermediate Girls Heptathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Jones, Brittany              1048 Pops TC            26.38m      86-06    408
  2 Jackson, Kierra              1048 Azrisingsun        17.14m      56-03    236
  3 Williams, Dominique          1048 Azrisingsun        16.24m      53-03    219
  4 Thompson, Alyssa             1048 Pops TC            16.10m      52-10    217
 
Event 530  Heptathlon: #7 800 Meter Run Intermediate Girls Heptathlon
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Jackson, Kierra              1048 Azrisingsun       2:43.78     530
  2 Jones, Brittany              1048 Pops TC           2:43.82     530
  3 Thompson, Alyssa             1048 Pops TC           2:46.72     498
  4 Williams, Dominique          1048 Azrisingsun       3:11.55     265
 
Event 550  100 Meter Dash Intermediate Boys
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 10.51  7/28/2006   Jeremy Rankin, Unattached                   
     JO Meet: J 10.51  7/28/2006   Jeremy Rankin, Unattached                   
    AZ Assoc: A 10.67  7/14/2003   Keegan Herring, ARS                         
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Allen, Devon                 1048 Azrisingsun       11.01      11.01q  NWI  3 
  2 Coleman, Orlando             1048 Mustang           11.39      11.20q  NWI  2 
  3 Ortiz, Jalen                 1048 Azrisingsun       11.50      11.30q  NWI  3 
  4 McDonald, Cody               1048 Spartan           11.10      11.52q  NWI  2 
  5 Knight-Mccorkle, Elijah      1048 Spartan           11.20      11.57q  NWI  3 
  5 McLamb, Jordan               1048 Unattached        11.60      11.57q  NWI  1 
  7 Harrington, Dallas           1048 Mustang           11.74      11.58q  NWI  2 
  8 Batts, Brian                 1048 Mustang           11.45      11.64q  NWI  3 
  9 Granillo, Ross               1048 Mustang           11.69      11.66q  NWI  3 
 10 Torres, Julian               1048 Spartan           11.10      11.72   NWI  3 
 11 Clark, Clarence              1048 AZ Elite          11.70      11.85   NWI  3 
 12 Newman, Zachary              1048 Spartan           11.20      11.90   NWI  2 
 13 Turner, Alex                 1048 Tucson            11.67      11.91   NWI  2 
 14 Parks, Deon                  1048 Azrisingsun                  11.92   NWI  1 
 15 Holgerson, Jorgen            1048 AZ Flames         12.03      12.02   NWI  1 
 16 Hill, Stephen                1048 AZ Cheetahs       12.20      12.06   NWI  2 
 17 Wallace, Levi                1048 AZ Titans         12.24      12.09   NWI  2 
 18 Moore, Kejavon               1048 Azrisingsun                  12.11   NWI  3 
 19 Wolf, Jack                   1048 Tucson            12.20      12.13   NWI  1 
 20 Ciaccio, Tommy               1048 Tucson            11.66      12.14   NWI  1 
 21 Moore, Shaq                  1048 Unattached                   12.16   NWI  1 
 22 Williams, Malik              1048 Pops TC           12.26      12.29   NWI  2 
 23 Sharpe, Jorian               1048 AZ Flames         12.25      12.39   NWI  1 
 24 Misquez, Michael             1048 Coldwater         12.79      12.75   NWI  1 
 
Event 550  100 Meter Dash Intermediate Boys
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 10.51  7/28/2006   Jeremy Rankin, Unattached                   
     JO Meet: J 10.51  7/28/2006   Jeremy Rankin, Unattached                   
    AZ Assoc: A 10.67  7/14/2003   Keegan Herring, ARS                         
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Allen, Devon                 1048 Azrisingsun       11.01      11.14  -0.4 
  2 Ortiz, Jalen                 1048 Azrisingsun       11.30      11.50  -0.4 
  3 Coleman, Orlando             1048 Mustang           11.20      11.51  -0.4 
  4 McLamb, Jordan               1048 Unattached        11.57      11.76  -0.4 
  4 Batts, Brian                 1048 Mustang           11.64      11.76  -0.4 
  6 Harrington, Dallas           1048 Mustang           11.58      11.78  -0.4 
  7 McDonald, Cody               1048 Spartan           11.52      11.81  -0.4 
  8 Granillo, Ross               1048 Mustang           11.66      11.97  -0.4 
Preliminaries
  5 Knight-Mccorkle, Elijah      1048 Spartan           11.57                  
 10 Torres, Julian               1048 Spartan           11.72                  
 11 Clark, Clarence              1048 AZ Elite          11.85                  
 12 Newman, Zachary              1048 Spartan           11.90                  
 13 Turner, Alex                 1048 Tucson            11.91                  
 14 Parks, Deon                  1048 Azrisingsun       11.92                  
 15 Holgerson, Jorgen            1048 AZ Flames         12.02                  
 16 Hill, Stephen                1048 AZ Cheetahs       12.06                  
 17 Wallace, Levi                1048 AZ Titans         12.09                  
 18 Moore, Kejavon               1048 Azrisingsun       12.11                  
 19 Wolf, Jack                   1048 Tucson            12.13                  
 20 Ciaccio, Tommy               1048 Tucson            12.14                  
 21 Moore, Shaq                  1048 Unattached        12.16                  
 22 Williams, Malik              1048 Pops TC           12.29                  
 23 Sharpe, Jorian               1048 AZ Flames         12.39                  
 24 Misquez, Michael             1048 Coldwater         12.75                  
 
Event 551  200 Meter Dash Intermediate Boys
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 21.10  7/29/1995   W. Obea Moore, Los Angeles, CA              
     JO Meet: J 21.10  7/29/1995   W. Obea Moore, Los Angeles, CA              
    AZ Assoc: A 21.64  7/14/2003   Keegan Herring, ARS                         
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
  1 Ortiz, Jalen                 1048 Azrisingsun       23.22      23.07q  NWI  3 
  2 Pascascio, Giovanni          1048 Azrisingsun       22.32      23.14q  NWI  2 
  3 Coleman, Orlando             1048 Mustang           23.51      23.24q  NWI  3 
  4 McLamb, Jordan               1048 Unattached        23.33      23.30q  NWI  2 
  5 Batts, Brian                 1048 Mustang           23.33      23.52q  NWI  1 
  6 Granillo, Ross               1048 Mustang           24.02      23.64q  NWI  3 
  7 Harrington, Dallas           1048 Mustang           23.70      23.68q  NWI  3 
  8 Newman, Zachary              1048 Spartan           23.50      24.22q  NWI  2 
  9 Holgerson, Jorgen            1048 AZ Flames         24.32      24.23q  NWI  1 
 10 Clark, Clarence              1048 AZ Elite          24.30      24.32   NWI  1 
 11 Wallace, Levi                1048 AZ Titans         23.99      24.63   NWI  3 
 12 Hill, Stephen                1048 AZ Cheetahs       25.07      24.70   NWI  3 
 13 Turner, Alex                 1048 Tucson            24.08      24.79   NWI  1 
 14 Ciaccio, Tommy               1048 Tucson            24.19      24.99   NWI  3 
 15 Williams, Malik              1048 Pops TC           25.20      25.14   NWI  1 
 16 Pena, Matthew                1048 AZ Flames         25.82      25.89   NWI  2 
 17 Misquez, Michael             1048 Coldwater         25.29      25.96   NWI  1 
 18 Priest, Matthew              1048 Tucson            23.45      26.76   NWI  1 
 19 Hellmann, Seth               1048 Gilbert                      28.12   NWI  1 
 
Event 551  200 Meter Dash Intermediate Boys
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 21.10  7/29/1995   W. Obea Moore, Los Angeles, CA              
     JO Meet: J 21.10  7/29/1995   W. Obea Moore, Los Angeles, CA              
    AZ Assoc: A 21.64  7/14/2003   Keegan Herring, ARS                         
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Ortiz, Jalen                 1048 Azrisingsun       23.07      23.00  -0.7 
  2 Pascascio, Giovanni          1048 Azrisingsun       23.14      23.37  -0.7 
  3 McLamb, Jordan               1048 Unattached        23.30      23.45  -0.7 
  4 Coleman, Orlando             1048 Mustang           23.24      23.54  -0.7 
  5 Granillo, Ross               1048 Mustang           23.64      23.87  -0.7 
  6 Batts, Brian                 1048 Mustang           23.52      23.90  -0.7 
  7 Harrington, Dallas           1048 Mustang           23.68      24.04  -0.7 
  8 Holgerson, Jorgen            1048 AZ Flames         24.23      24.64  -0.7 
  9 Newman, Zachary              1048 Spartan           24.22      24.80  -0.7 
Preliminaries
 10 Clark, Clarence              1048 AZ Elite          24.32                  
 11 Wallace, Levi                1048 AZ Titans         24.63                  
 12 Hill, Stephen                1048 AZ Cheetahs       24.70                  
 13 Turner, Alex                 1048 Tucson            24.79                  
 14 Ciaccio, Tommy               1048 Tucson            24.99                  
 15 Williams, Malik              1048 Pops TC           25.14                  
 16 Pena, Matthew                1048 AZ Flames         25.89                  
 17 Misquez, Michael             1048 Coldwater         25.96                  
 18 Priest, Matthew              1048 Tucson            26.76                  
 19 Hellmann, Seth               1048 Gilbert           28.12                  
 
Event 552  400 Meter Dash Intermediate Boys
============================================================================
 Nat'l Youth: N 45.99  7/29/1995   W. Obea Moore, Los Angeles, CA              
     JO Meet: J 45.99  7/29/1995   W. Obea Moore, Los Angeles, CA              
    AZ Assoc: A 49.30  6/12/2001   Michael Hilbe, AST                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
Finals
  1 Pascascio, Giovanni          1048 Azrisingsun       52.72      51.74   2 
  2 Moore, Kejavon               1048 Azrisingsun       54.74      53.77   2 
  3 Parks, Deon                  1048 Azrisingsun                  56.95   1 
  4 Holgerson, Jorgen            1048 AZ Flames         57.34      57.04   2 
  5 Pena, Matthew                1048 AZ Flames         58.74      57.42   1 
  6 Smith, Cameron               1048 Sahuari           57.05      57.97   2 
  7 Hill, Stephen                1048 AZ Cheetahs       59.90      59.65   1 
  8 Hellmann, Seth               1048 Gilbert                    1:02.31   1 
  9 Jackson, Jesse               1048 Spartan           57.70    1:02.48   2 
 
Event 553  800 Meter Run Intermediate Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 1:50.51  7/28/2007   Howard Shepard, 26 Texas Stars T          
     JO Meet: J 1:50.51  7/28/2007   Howard Shepard, 26 Texas Stars T          
    AZ Assoc: A 1:57.23  6/12/2001   Michael Hilbe, AST                        
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Riech, Nathan                1048 Bears T         2:01.40    2:05.35  
  2 Hensley, Walter              1048 Pops TC         2:08.02    2:14.87  
  3 Smith, Cameron               1048 Sahuari                    2:17.11  
  4 Gutierrez, Jesus             1048 Glendale        2:19.00    2:17.15  
  5 Bowe, Casey                  1048 P Bobcats       2:26.00    2:25.27  
  6 Gabrych, Dustin              1048 Spartan         2:21.54    2:26.61  
  7 Jackson, Jesse               1048 Spartan         2:21.54    2:31.56  
  8 Carlin, Alex                 1048 Bears T         2:32.00    2:33.44  
 
Event 554  1500 Meter Run Intermediate Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 3:54.02  7/29/2007   Nathan Mathabane, 13 unattached           
     JO Meet: J 3:54.02  7/29/2007   Nathan Mathabane, 13 unattached           
    AZ Assoc: A 4:04.00  2/13/1982   Steve Scocco, AP                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Riech, Nathan                1048 Bears T         4:15.10    4:15.61  
  2 Hensley, Walter              1048 Pops TC         4:34.25    4:33.19  
  3 Pena, Matthew                1048 AZ Flames       4:38.25    4:40.95  
  4 Mulligan, Sean               1048 Feel Heat       4:45.16    4:45.18  
  5 Gutierrez, Jesus             1048 Glendale        4:40.00    4:46.37  
  6 Reniewcki, John              1048 AZ Elite        4:50.00    4:48.59  
  7 Villalobos, Nathan           1048 Glendale        5:45.00    5:37.55  
  8 Lopez, Patrick               1048 Tucson          6:23.00    5:41.88  
 
Event 555  3000 Meter Run Intermediate Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 8:27.00  7/23/1993   Billy Harper, Philomath, OR               
     JO Meet: J 8:27.00  7/23/1993   Billy Harper, Philomath, OR               
    AZ Assoc: A 9:04.90  7/16/1989   Theodore Martin, NARR                     
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Hensley, Walter              1048 Pops TC         9:55.00    9:55.94  
  2 Gutierrez, Jesus             1048 Glendale       10:23.00   10:45.48  
  3 Lopez, Patrick               1048 Tucson         13:25.00   12:08.55  
  4 Villalobos, Nathan           1048 Glendale       12:41.00   12:23.33  
 
Event 556  2000 Meter Steeplechase (36" ) Intermediate Boys
================================================================================
 Nat'l Youth: N 6:02.84  7/31/1988   Jason Brown, Provo, UT                    
     JO Meet: J 6:02.84  7/31/1988   Jason Brown, Provo, UT                    
    AZ Assoc: A 6:37.25  6/8/2001    David Ryan, HH                            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Reniewcki, John              1048 AZ Elite        8:15.00    8:03.82  
  2 Villalobos, Nathan           1048 Glendale                   8:53.02  
 
Event 558  110 Meter Hurdles (39" ) Intermediate Boys
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 13.74  7/29/2007   Wayne Davis II, 13 Hurdles First            
     JO Meet: J 13.74  7/29/2007   Wayne Davis II, 13 Hurdles First            
    AZ Assoc: A 14.73  5/22/2004   Marcus Clanton, AH                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Jones, Jamaal                1048 P Bobcats         16.24      16.03   NWI 
  2 Hunsaker, Todd               1048 P Bobcats         16.45      17.15   NWI 
 
Event 559  400 Meter Hurdles (36") Intermediate Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 51.56  7/30/2006   William Wynne, 03 Titans                    
     JO Meet: J 51.56  7/30/2006   William Wynne, 03 Titans                    
    AZ Assoc: A 56.95  6/10/1990   Chris Chancy, SS                            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Wolf, Jack                   1048 Tucson          1:05.00    1:09.20  
 
Event 560  4x100 Meter Relay Intermediate Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 40.90  7/27/1997   Los Angeles Jets, Los Angeles, CA           
                       Daniel Mentuhotep, Warren Rogers, Dashaun McCullou
     JO Meet: J 40.90  7/27/1997   Los Angeles Jets, Los Angeles, CA           
                       Daniel Mentuhotep, Warren Rogers, Dashaun McCullou
    AZ Assoc: A 43.02  6/10/1990   Track Arizona                               
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 1048 Arizona Rising Suns TC  'A'                    43.15      43.36  
     1) Allen, Devon                    2) Moore, Kejavon                 
     3) Oakley, Jeremiah                4) Ortiz, Jalen                   
  2 1048 Mustangs TC  'A'                               45.06      43.39  
     1) Batts, Brian                    2) Coleman, Orlando               
     3) Granillo, Ross                  4) Harrington, Dallas             
  3 1048 Spartan Speedsters  'A'                        44.20      44.34  
     1) Knight-Mccorkle, Elijah         2) McDonald, Cody                 
     3) Newman, Zachary                 4) Torres, Julian                 
 
Event 561  4x400 Meter Relay Intermediate Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 3:13.40  7/29/2001   New Horizon "A", Georgia                  
                         Lawrence Jackson, Cedric Goodman, Reginald Withers
     JO Meet: J 3:13.40  7/29/2001   New Horizon "A", Georgia                  
                         Lawrence Jackson, Cedric Goodman, Reginald Withers
    AZ Assoc: A 3:30.39  7/14/2003   Arizona Rising Suns                       
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 1048 Arizona Rising Suns TC  'A'                  3:30.02    3:29.87A 
     1) Allen, Devon                    2) Moore, Kejavon                 
     3) Oakley, Jeremiah                4) Ortiz, Jalen                   
 
Event 570  High Jump Intermediate Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 2.15m  8/1/1992    Eric Bishop, Chatsworth, GA                 
     JO Meet: J 2.15m  8/1/1992    Eric Bishop, Chatsworth, GA                 
    AZ Assoc: A 2.04m  6/11/1994   Mateo Mantano, FFS                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 McDonald, Andrew             1048 AZ Puma           1.91m      1.90m    6-02.75 
  2 Hooper, Will                 1048 AZ Puma           1.75m      1.85m    6-00.75 
  3 Colby, Travis                1048 AZ Puma           1.80m      1.70m    5-07.00 
 -- Robb, Cody                   1048 Red Roos          1.78m         NH            
 
Event 571  Pole Vault Intermediate Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 5.12m  7/9/1994    Jacob Davis, San Antonio, TX                
     JO Meet: J 4.88m  7/25/1987   Jason Lavender, Wichita Falls, TX           
    AZ Assoc: A 4.27m  6/24/1990   Chris Chancey, SS                           
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Foster, Aidan                1048 Ult High          3.96m      4.12m   13-06.25 
  2 Hooper, Will                 1048 AZ Puma           3.81m      3.81m   12-06.00 
  2 Sisserson, Grant             1048 Unattached        4.14m      3.81m   12-06.00 
  4 Puchi, Adam                  1048 Ult High          3.96m      3.66m   12-00.00 
  4 Kennedy, Tommy               1048 Ult High          3.66m      3.66m   12-00.00 
  6 Bodnicki, Kyle               1048 Ult High          3.51m      3.51m   11-06.25 
  6 Marshall, Scott              1048 Ult High          3.86m      3.51m   11-06.25 
  8 Towers, Forest               1048 AZ GoldRush                  2.90m    9-06.25 
 -- Szostek, Jacob               1048 AZ Puma           3.66m         NH            
 
Event 572  Long Jump Intermediate Boys
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 7.35m  1979        Steven Hansley, East Orange, NJ             
     JO Meet: J 7.35m  1979        Steven Hansley, East Orange, NJ             
    AZ Assoc: A 6.99m  6/14/1997   Samuel Moore, AH                            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Peschke, Zachary             1048 Red Roos          6.52m      6.50m   NWI  21-04.00 
  2 Wallace, Levi                1048 AZ Titans         6.38m      6.37m   NWI  20-10.75 
  3 Jones, Jamaal                1048 P Bobcats         6.40m      6.00m   NWI  19-08.25 
  4 Newman, Zachary              1048 Spartan           6.35m      5.90m   NWI  19-04.25 
  5 Lee, Justin                  1048 Red Roos          5.84m      5.44m   NWI  17-10.25 
  6 Gibson, Shane                1048 AZ Elite          5.60m      5.33m   NWI  17-06.00 
  7 Dancer, Austin               1048 Azrisingsun                  5.23m   NWI  17-02.00 
  8 Towers, Forest               1048 AZ GoldRush                  5.03m   NWI  16-06.00 
  9 Bowe, Casey                  1048 P Bobcats         5.49m      4.88m   NWI  16-00.25 
 10 Poe, Eugene                  1048 Blue De                      4.60m   NWI  15-01.25 
 -- Misquez, Michael             1048 Coldwater         5.00m       FOUL                 
 -- Clark, Clarence              1048 AZ Elite          5.66m       FOUL                 
 
Event 573  Triple Jump Intermediate Boys
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 15.08m  7/29/1995   Chris Hercules, Palatine, IL               
     JO Meet: J 15.08m  7/29/1995   Chris Hercules, Palatine, IL               
    AZ Assoc: A 14.43m  6/16/2007   William Clay, DR                           
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Peschke, Zachary             1048 Red Roos         14.01m     13.40m   NWI  43-11.75 
  2 Lee, Justin                  1048 Red Roos         12.38m     12.03m   NWI  39-05.75 
  3 Jones, Jamaal                1048 P Bobcats        12.42m     11.90m   NWI  39-00.50 
  4 Dancer, Austin               1048 Azrisingsun                 11.20m   NWI  36-09.00 
  5 Bowe, Casey                  1048 P Bobcats        11.30m     11.14m   NWI  36-06.75 
  6 Towers, Forest               1048 AZ GoldRush                 10.83m   NWI  35-06.50 
  7 Robb, Cody                   1048 Red Roos                    10.43m   NWI  34-02.75 
 -- Gibson, Shane                1048 AZ Elite         10.90m         ND   NWI           
 
Event 574  Shot Put 12 lb. Intermediate Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 19.29m  7/26/1996   Chris Sprague, Eugene OR                   
     JO Meet: J 19.29m  7/26/1996   Chris Sprague, Eugene OR                   
    AZ Assoc: A 16.28m  6/18/2000   Tomas Navarro, UNA                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Colby, Travis                1048 AZ Puma          14.43m     14.23m   46-08.25 
  2 Garcia, Rogelio              1048 Mustang          13.75m     13.21m   43-04.25 
  3 Shaver, Chris                1048 Mustang          11.20m     11.74m   38-06.25 
  4 Medina, Albert               1048 Atlas T                    J11.74m   38-06.25 
  5 Carter, Kevvin               1048 Unattached       12.80m     11.20m   36-09.00 
  6 Jimenez, Maximino            1048 AZ Bushmast                 10.96m   35-11.50 
  7 Poe, Eugene                  1048 Blue De                     10.79m   35-05.00 
  8 Vuncannon, Quaid             1048 Toro Th          10.97m     10.39m   34-01.25 
  9 Duggan, John                 1048 Unattached                  10.27m   33-08.50 
 
Event 575  Discus Throw 1.6kg Intermediate Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 54.58m  7/26/2007   Daniel Block, 07 21 Unattached             
     JO Meet: J 54.58m  7/26/2007   Daniel Block, 07 21 Unattached             
    AZ Assoc: A 49.93m  5/3/2009    Jeremy Tuttle, Unattached                  
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Garcia, Rogelio              1048 Mustang          42.59m     42.53m     139-06 
  2 Duggan, John                 1048 Unattached                  41.57m     136-05 
  3 Medina, Albert               1048 Atlas T          38.10m     37.67m     123-07 
  4 Vuncannon, Quaid             1048 Toro Th          36.88m     30.60m     100-05 
  5 Shaver, Chris                1048 Mustang          29.56m     29.76m      97-08 
  6 Carter, Kevvin               1048 Unattached       31.70m     29.42m      96-06 
  7 Jimenez, Maximino            1048 AZ Bushmast                 24.07m      79-00 
 
Event 576  Hammer Throw 800g Intermediate Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 60.96m  7/26/2007   Alex Cartwright, 13 Salem Track            
     JO Meet: J 60.96m  7/26/2007   Alex Cartwright, 13 Salem Track            
    AZ Assoc: A 43.02m  5/2/2009    Jeremy Tuttle, Unattached                  
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Garcia, Rogelio              1048 Mustang                     36.35m     119-03 
  2 Jimenez, Maximino            1048 AZ Bushmast                 29.69m      97-05 
  3 Duggan, John                 1048 Unattached                  28.96m      95-00 
  4 Medina, Albert               1048 Atlas T          26.82m     24.45m      80-02 
  5 Shaver, Chris                1048 Mustang                     23.39m      76-09 
  6 Carter, Kevvin               1048 Unattached                  19.65m      64-06 
 
Event 577  Javelin Throw 800g Intermediate Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 63.73m  7/22/2008   Bradley Bolton, 33 Wildcats TC             
     JO Meet: J 63.73m  7/22/2008   Bradley Bolton, 33 Wildcats TC             
    AZ Assoc: A 56.90m  5/2/2009    Jeremy Tuttle, Unattached                  
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Colby, Travis                1048 AZ Puma          54.61m     57.85mA    189-09 
  2 Jones, Jamaal                1048 P Bobcats        51.68m     48.57m     159-04 
  3 Dancer, Austin               1048 Azrisingsun                 39.36m     129-02 
  4 Poe, Eugene                  1048 Blue De                     38.72m     127-00 
  5 Garcia, Rogelio              1048 Mustang                     32.18m     105-07 
  6 Jimenez, Maximino            1048 AZ Bushmast                 27.04m      88-08 
 
Event 580  Decathlon: #1 100 Meter Dash Intermediate Boys Decathlon
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Hooper, Will                 1048 AZ Puma             10.00   NWI   1096
  2 Jones, Jamaal                1048 P Bobcats           11.00   NWI    861
 
Event 600  100 Meter Dash Young Women
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 11.1h  1980        Michelle Glover, Pennsauken, NJ             
     JO Meet: J 11.1h  1980        Michelle Glover, Pennsauken, NJ             
    AZ Assoc: A 11.71  6/17/2000   Kenyanna Wilson, ARS                        
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Todd, Jasmine                1048 AZ Cheetahs       11.65      12.08q  NWI  1 
  2 Jacobs, Shannon              1048 AZ Elite          12.02      12.12q  NWI  1 
  3 Williams, Serene             1048 Azrisingsun                  12.13q  NWI  2 
  4 Lundy, Destiny               1048 AZ Flames         12.50      12.74q  NWI  2 
  5 Polite, Prasanna             1048 AZ Elite          12.30      12.75q  NWI  2 
  6 Hickman, Jaquaisha           1048 Azpanthers        12.60      12.78q  NWI  1 
  7 Dawood, Revan                1048 Aag Pan           13.00      13.04q  NWI  2 
  8 Lasrson, Carly               1048 AZ Titans         13.22      13.28q  NWI  1 
  9 Parr, Lamesha                1048 AZ Flames         13.52      13.31q  NWI  2 
 10 Zieglowsky, Kyndall          1048 AZ Elite          12.80      13.36   NWI  2 
 11 Venberg, Kaitlyn             1048 AZ Elite                     13.47   NWI  1 
 12 Kline, Julia                 1048 AZ Elite                     13.55   NWI  1 
 13 Hamilton, Adonyea            1048 AZ Elite                     13.96   NWI  1 
 14 Robinson, Donica             1048 NW Xpress         12.45      14.05   NWI  1 
 14 Hernandez, Melissa           1048 P Bobcats                    14.05   NWI  2 
 
Event 600  100 Meter Dash Young Women
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 11.1h  1980        Michelle Glover, Pennsauken, NJ             
     JO Meet: J 11.1h  1980        Michelle Glover, Pennsauken, NJ             
    AZ Assoc: A 11.71  6/17/2000   Kenyanna Wilson, ARS                        
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Todd, Jasmine                1048 AZ Cheetahs       12.08      12.05   0.7 
  2 Williams, Serene             1048 Azrisingsun       12.13      12.15   0.7 
  3 Jacobs, Shannon              1048 AZ Elite          12.12      12.27   0.7 
  4 Lundy, Destiny               1048 AZ Flames         12.74      12.74   0.7 
  5 Polite, Prasanna             1048 AZ Elite          12.75      12.80   0.7 
  6 Hickman, Jaquaisha           1048 Azpanthers        12.78      12.91   0.7 
  7 Dawood, Revan                1048 Aag Pan           13.04      13.01   0.7 
  8 Lasrson, Carly               1048 AZ Titans         13.28      13.24   0.7 
  9 Parr, Lamesha                1048 AZ Flames         13.31      13.41   0.7 
Preliminaries
 10 Zieglowsky, Kyndall          1048 AZ Elite          13.36                  
 11 Venberg, Kaitlyn             1048 AZ Elite          13.47                  
 12 Kline, Julia                 1048 AZ Elite          13.55                  
 13 Hamilton, Adonyea            1048 AZ Elite          13.96                  
 14 Robinson, Donica             1048 NW Xpress         14.05                  
 14 Hernandez, Melissa           1048 P Bobcats         14.05                  
 
Event 601  200 Meter Dash Young Women
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 23.24  7/26/2007   Victoria Jordan, 26 Dallas Gold T           
     JO Meet: J 23.24  7/26/2007   Victoria Jordan, 26 Dallas Gold T           
    AZ Assoc: A 23.90  6/1/2003    Jessica Onyepunuka, ARS                     
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
  1 Williams, Serene             1048 Azrisingsun                  25.48q  NWI  2 
  2 Burrell, Bianca              1048 Azrisingsun                  25.74q  NWI  1 
  3 Freeman, Sydnee              1048 AZ Elite          25.50      25.90q  NWI  2 
  4 Barbera, Abigail             1048 Pops TC           25.26      26.02q  NWI  1 
  5 Polite, Prasanna             1048 AZ Elite          25.63      26.04q  NWI  2 
  6 Kreutzberg, Michelle         1048 Aag Pan           25.20      26.36q  NWI  1 
  7 Lundy, Destiny               1048 AZ Flames         25.80      26.47q  NWI  1 
  8 Romero, Fauve                1048 Aag Pan           25.50      26.50q  NWI  2 
  9 Lasrson, Carly               1048 AZ Titans         26.89      26.66q  NWI  2 
 10 Williams, Sonora             1048 Azrisingsun       26.80      27.04   NWI  1 
 11 Wheaton, Tyerra              1048 Do Right                     27.28   NWI  2 
 12 Zieglowsky, Kyndall          1048 AZ Elite          26.10      27.46   NWI  2 
 13 Byrd, Jasmine                1048 Aag Pan           26.60      27.59   NWI  1 
 14 Summers-Hernandez, Julie     1048 P Bobcats                    27.60   NWI  2 
 15 Melkonoff, Natalie           1048 AZ Elite          27.70      28.08   NWI  1 
 16 Hamilton, Adonyea            1048 AZ Elite                     29.26   NWI  2 
 17 Robinson, Donica             1048 NW Xpress                    29.43   NWI  1 
 
Event 601  200 Meter Dash Young Women
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 23.24  7/26/2007   Victoria Jordan, 26 Dallas Gold T           
     JO Meet: J 23.24  7/26/2007   Victoria Jordan, 26 Dallas Gold T           
    AZ Assoc: A 23.90  6/1/2003    Jessica Onyepunuka, ARS                     
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Williams, Serene             1048 Azrisingsun       25.48      25.33  +0.0 
  2 Freeman, Sydnee              1048 AZ Elite          25.90      25.85  +0.0 
  3 Burrell, Bianca              1048 Azrisingsun       25.74      25.88  +0.0 
  4 Polite, Prasanna             1048 AZ Elite          26.04      25.95  +0.0 
  5 Barbera, Abigail             1048 Pops TC           26.02      26.22  +0.0 
  6 Lundy, Destiny               1048 AZ Flames         26.47      26.31  +0.0 
  7 Kreutzberg, Michelle         1048 Aag Pan           26.36      26.62  +0.0 
  8 Romero, Fauve                1048 Aag Pan           26.50      26.79  +0.0 
  9 Lasrson, Carly               1048 AZ Titans         26.66      26.92  +0.0 
Preliminaries
 10 Williams, Sonora             1048 Azrisingsun       27.04                  
 11 Wheaton, Tyerra              1048 Do Right          27.28                  
 12 Zieglowsky, Kyndall          1048 AZ Elite          27.46                  
 13 Byrd, Jasmine                1048 Aag Pan           27.59                  
 14 Summers-Hernandez, Julie     1048 P Bobcats         27.60                  
 15 Melkonoff, Natalie           1048 AZ Elite          28.08                  
 16 Hamilton, Adonyea            1048 AZ Elite          29.26                  
 17 Robinson, Donica             1048 NW Xpress         29.43                  
 
Event 602  400 Meter Dash Young Women
============================================================================
 Nat'l Youth: N 51.31  7/27/2000   Monique Henderson, Buffalo, NY              
     JO Meet: J 51.45  8/2/1981    Erica Harris, Gig Harbor, WA                
    AZ Assoc: A 56.37  6/1/1991    Eurika Hall, TAA                            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
Finals
  1 Kreutzberg, Michelle         1048 Aag Pan           56.50      57.37   2 
  2 Burrell, Bianca              1048 Azrisingsun                  58.50   1 
  3 Barbera, Abigail             1048 Pops TC           56.60      58.65   2 
  4 Freeman, Sydnee              1048 AZ Elite          57.13      59.56   2 
  5 Kealamakia, Ashley           1048 NW Xpress       1:01.70    1:00.72   1 
  6 Romero, Fauve                1048 Aag Pan           57.08    1:01.21   2 
  7 Byrd, Jasmine                1048 Aag Pan           59.60    1:01.33   2 
  8 Opatz, Megan                 1048 Aag Pan         1:01.00    1:01.94   1 
  9 McArthur, Victoria           1048 Feel Heat       1:01.24    1:02.15   1 
 10 Melkonoff, Natalie           1048 AZ Elite        1:01.90    1:04.38   1 
 
Event 603  800 Meter Run Young Women
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 2:05.27  7/30/2005   Sarah Bowman, Indianapolis, IN            
     JO Meet: J 2:07.73  7/30/1994   Tamieka Grizzle, Bronx. NY                
    AZ Assoc: A 2:15.92  7/13/1994   Shanna Griffin, JOM                       
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Penney, Katie                1048 Gtd Go Dist     2:15.75    2:14.73A 
  2 Steward, April               1048 Pops TC         2:22.66    2:21.52  
  3 Opatz, Marissa               1048 Aag Pan         2:20.00    2:22.20  
  4 Vanderhout, Kristina         1048 AZ Flames       2:23.48    2:23.38  
  5 Mahalovich, Megan            1048 AZ Cheetahs     2:24.00    2:28.67  
  6 Kealamakia, Ashley           1048 NW Xpress       2:17.00    2:29.20  
  7 Opatz, Megan                 1048 Aag Pan         2:27.00    2:32.20  
  8 Judie, Bailey                1048 Unattached      2:35.00    2:39.72  
  9 Williams, Sonora             1048 Azrisingsun                2:44.55  
 10 Lagerhausen, Ellerie         1048 AZ Cheetahs     3:10.00    3:07.76  
 
Event 604  1500 Meter Run Young Women
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 4:26.39  8/2/1981    Cecilia Hopp, Cos  Cob, CT                
     JO Meet: J 4:26.39  8/2/1981    Cecilia Hopp, Cos  Cob, CT                
    AZ Assoc: A 4:51.97  7/14/2003   Vanessa Hernandez, TE                     
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Steward, April               1048 Pops TC         5:10.47    4:56.24  
  2 Opatz, Marissa               1048 Aag Pan                    4:56.69  
  3 Vanderhout, Kristina         1048 AZ Flames       5:01.39    5:01.10  
  4 Mahalovich, Megan            1048 AZ Cheetahs     5:49.00    5:13.66  
  5 Quinn, Colleen               1048 Bears T         5:36.20    5:31.81  
 
Event 605  3000 Meter Run Young Women
=========================================================================
 Nat'l Youth: N  9:37.24  7/30/1998   Dana Boyle, Carbondale, CO               
     JO Meet: J  9:37.24  7/30/1998   Dana Boyle, Carbondale, CO               
    AZ Assoc: A 10:54.80  6/18/1983   Heiki Thelm, AP                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Quinn, Colleen               1048 Bears T        12:13.74   12:02.07  
 
Event 606  2000 Meter Steeplechase (30") Young Women
================================================================================
 Nat'l Youth: N 6:54.37  7/22/2008   Alyssa Allison, 22 Team Missouri          
     JO Meet: J 6:54.37  7/22/2008   Alyssa Allison, 22 Team Missouri          
    AZ Assoc: A 8:03.20  6/4/2005    Adele Keating, UNA                        
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Freeman, Kayla               1048 Unattached      8:00.00    8:42.62  
  2 Pasternak, Amber             1048 Feel Heat       8:05.00    8:46.14  
  3 Vanderhout, Kristina         1048 AZ Flames       7:56.41    8:49.93  
 
Event 607  3000 Meter Race Walk Young Women
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 14:20.80  6/17/1993   Lisa Chumbley, Houston, TX               
     JO Meet: J 14:49.26  7/27/2000   Robyn Stevens, Westwind Flyers           
    AZ Assoc: A 15:39.10  6/8/1980    Aimee Burr, MSA                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Lagerhausen, Ellerie         1048 AZ Cheetahs    19:19.00   19:23.46  
 
Event 608  100 Meter Hurdles (33"  ) Young Women
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 13.35  7/29/2006   April Williams, unattached                  
     JO Meet: J 13.35  7/29/2006   April Williams, unattached                  
    AZ Assoc: A 13.76  6/8/2003    Tiffany McDonald, ARS                       
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Harris, Cadijah              1048 AZ Cheetahs       15.01      14.93   NWI  2 
  2 Clay, Alexis                 1048 AZ Cheetahs       14.65      15.15   NWI  2 
  3 Kline, Julia                 1048 AZ Elite          15.12      15.55   NWI  2 
  4 Summers-Hernandez, Julie     1048 P Bobcats         15.78      15.77   NWI  1 
  5 Woodard, Chasity             1048 AZ Flames         15.95      16.30   NWI  1 
  6 Grant, Shea                  1048 AZ GoldRush       14.00      16.49   NWI  2 
  7 Venberg, Kaitlyn             1048 AZ Elite          16.40      16.73   NWI  1 
  8 Holston, Cierra              1048 Do Right          15.67      16.96   NWI  2 
  9 McArthur, Victoria           1048 Feel Heat         16.91      17.17   NWI  1 
 10 Hernandez, Melissa           1048 P Bobcats         15.73      17.62   NWI  2 
 11 Scofield, Ashley             1048 Red Roos          16.99      17.76   NWI  1 
 
Event 609  400 Meter Hurdles (30") Young Women
============================================================================
 Nat'l Youth: N 57.67  7/27/2008   Turquoise Thompson, 33 Together Elit        
     JO Meet: J 57.67  7/27/2008   Turquoise Thompson, 33 Together Elit        
    AZ Assoc: A 59.40  6/4/1983    Bethany Zahn, POP                           
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 McArthur, Victoria           1048 Feel Heat       1:05.33    1:06.10   2 
  2 Grant, Shea                  1048 AZ GoldRush     1:00.00    1:06.46   2 
  3 Woodard, Chasity             1048 AZ Flames       1:09.23    1:08.30   1 
  4 Parr, Lamesha                1048 AZ Flames       1:10.57    1:12.29   1 
  5 Kline, Julia                 1048 AZ Elite        1:04.00    1:12.42   2 
  6 Sims, Amanda                 1048 AZ Flames       1:10.55    1:13.64   1 
  7 Holston, Cierra              1048 Do Right        1:08.00    1:13.94   2 
  8 Venberg, Kaitlyn             1048 AZ Elite        1:10.00    1:14.28   1 
  9 Wheaton, Tyerra              1048 Do Right                   1:14.34   2 
 10 Mason, Kelli                 1048 Gilbert                    1:16.59   1 
 
Event 610  4x100 Meter Relay Young Women
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 44.43  7/28/2007   12 26 Dallas Gold TC, 26 Dallas Gold T      
                       L Stewart, A Pegram, B Carr, V Jordan             
     JO Meet: J 44.43  7/28/2007   12 26 Dallas Gold TC, 26 Dallas Gold T      
                       L Stewart, A Pegram, B Carr, V Jordan             
    AZ Assoc: A 48.43  6/26/1994   Jesse Owens Memorial                        
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 1048 Arizona Elite Track Field  'A'                 49.20      48.22A 
     1) Clark, Courtney                 2) Freeman, Sydnee                
     3)                                 4) Jacobs, Shannon                
  2 1048 Arizona Rising Suns TC  'A'                               48.53  
     1) Burrell, Bianca                 2) Ramey, Emily                   
     3) Williams, Serene                4)                                
  3 1048 Arizona Cheetahs TC  'A'                       47.79      48.54  
     1) Clay, Alexis                    2) Mahalovich, Megan              
     3) Muhammad, Salimah               4) Todd, Jasmine                  
  4 1048 Aag Panther TC  'A'                            49.30      49.88  
     1) Byrd, Jasmine                   2) Dawood, Revan                  
     3) Kreutzberg, Michelle            4) Opatz, Marissa                 
  5 1048 Arizona Flames TC  'A'                         52.00      50.10  
     1) Lundy, Destiny                  2)                                
     3)                                 4) Woodard, Chasity               
 
Event 611  4x400 Meter Relay Young Women
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 3:35.51  7/29/2001   "United Stars "A", Philadelphia,PA        
                         Evelyn Dwyer,Dominique Darden,Danielle Rogers,Tiff
     JO Meet: J 3:35.51  7/29/2001   "United Stars "A", Philadelphia,PA        
                         Evelyn Dwyer,Dominique Darden,Danielle Rogers,Tiff
    AZ Assoc: A 4:00.72  6/10/1990   Track Arizona                             
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 1048 Aag Panther TC  'A'                          3:58.00    4:02.12  
     1) Byrd, Jasmine                   2) Dawood, Revan                  
     3) Kreutzberg, Michelle            4) Opatz, Marissa                 
  2 1048 Arizona Flames TC  'A'                       4:00.00    4:07.06  
     1) Lundy, Destiny                  2)                                
     3)                                 4) Woodard, Chasity               
 
Event 620  High Jump Young Women
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 1.85m  7/25/1996   Adrienne Sims, Fayettevile, NC              
     JO Meet: J 1.85m  7/25/1996   Adrienne Sims, Fayettevile, NC              
    AZ Assoc: A 1.75m  6/18/1983   Shelly Fehrman, NH                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Harris, Cadijah              1048 AZ Cheetahs       1.65m      1.70m    5-07.00 
  2 Portanova, Elizabeth         1048 Unattached        1.52m      1.55m    5-01.00 
  3 Sibbley, Millinda            1048 AZ Flames                    1.20m    3-11.25 
 
Event 621  Pole Vault Young Women
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 4.21m  7/25/2008   Natalie Willer, Cornhusker Flyers,NE        
     JO Meet: J 4.21m  7/25/2008   Natalie Willer, 29 Flyers                   
    AZ Assoc: A 3.97m  7/14/2003   April Kubishita, HH                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Portanova, Elizabeth         1048 Unattached        3.66m      3.51m   11-06.25 
  2 Reginato, Courtney           1048 Ult High          3.96m     J3.51m   11-06.25 
  3 Pew, Lindsey                 1048 Unattached        3.20m     J3.51m   11-06.25 
  4 Arseneau, Heather            1048 Ult High          3.96m      3.36m   11-00.25 
  5 Quick, Devon                 1048 Unattached        3.28m      3.20m   10-06.00 
  6 Harmon, Kylie                1048 Ult High          3.68m      3.05m   10-00.00 
  7 Bear, Ashli                  1048 Unattached        3.28m     J3.05m   10-00.00 
  8 Fraley, Chandler             1048 AZ Flames                    2.90m    9-06.25 
 
Event 622  Long Jump Young Women
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 6.36m  7/23/1994   Angela Henry, Omaha, NE                     
     JO Meet: J 6.36m  7/23/1994   Angela Henry, Omaha, NE                     
    AZ Assoc: A 5.69m  6/9/1991    Latosha Bailey, TAA                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Todd, Jasmine                1048 AZ Cheetahs       5.70m      5.60m   NWI  18-04.50 
  2 Jacobs, Shannon              1048 AZ Elite          5.82m      5.53m   NWI  18-01.75 
  3 Clay, Alexis                 1048 AZ Cheetahs       5.62m      5.43m   NWI  17-09.75 
  4 Clark, Courtney              1048 AZ Elite          5.18m      5.24m   NWI  17-02.25 
  4 Hickman, Jaquaisha           1048 Azpanthers        5.56m      5.24m   NWI  17-02.25 
  6 Jantzi, Lindsay              1048 AZ Elite          5.20m      5.06m   NWI  16-07.25 
  7 Muhammad, Salimah            1048 AZ Cheetahs       4.95m      4.94m   NWI  16-02.50 
  8 Timms, Taylor                1048 Unattached        5.13m      4.82m   NWI  15-09.75 
  9 Holston, Cierra              1048 Do Right          5.18m      4.70m   NWI  15-05.00 
 10 Williams, Sonora             1048 Azrisingsun                  4.63m   NWI  15-02.25 
 11 Summers-Hernandez, Julie     1048 P Bobcats                    4.60m   NWI  15-01.25 
 12 Bear, Ashli                  1048 Unattached                   4.56m   NWI  14-11.50 
 13 Opatz, Megan                 1048 Aag Pan           4.83m      4.48m   NWI  14-08.50 
 14 Polite, Prasanna             1048 AZ Elite          4.38m      4.25m   NWI  13-11.50 
 15 Quick, Devon                 1048 Unattached                   4.24m   NWI  13-11.00 
 16 Sibbley, Millinda            1048 AZ Flames                    4.20m   NWI  13-09.50 
 17 Lopez, Paola                 1048 AZ Elite          4.17m      3.98m   NWI  13-00.75 
 18 Scofield, Ashley             1048 Red Roos          4.60m      3.97m   NWI  13-00.25 
 
Event 623  Triple Jump Young Women
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 13.01m  7/28/1996   Alicia Broussard, Houston, TX              
     JO Meet: J 13.01m  7/28/1996   Alicia Broussard, Houston, TX              
    AZ Assoc: A 11.42m  5/24/1992   Adra Hysong, SS                            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Todd, Jasmine                1048 AZ Cheetahs      12.62m     11.85mA  NWI  38-10.50 
  2 Hickman, Jaquaisha           1048 Azpanthers                  10.48m   NWI  34-04.75 
  3 Clark, Courtney              1048 AZ Elite         11.58m     10.39m   NWI  34-01.25 
  4 Mason, Kelli                 1048 Gilbert          10.67m     10.37m   NWI  34-00.25 
  5 Timms, Taylor                1048 Unattached       10.69m     10.24m   NWI  33-07.25 
  6 Lopez, Paola                 1048 AZ Elite          9.63m      9.97m   NWI  32-08.50 
  7 Sibbley, Millinda            1048 AZ Flames                    8.98m   NWI  29-05.50 
 -- Muhammad, Salimah            1048 AZ Cheetahs       9.44m         ND   NWI           
 
Event 624  Shot Put 4kg Young Women
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 15.82m  7/31/2003   Michelle Carter, Ovilla, TX                
     JO Meet: J 15.82m  7/31/2003   Michelle Carter, Ovilla, TX                
    AZ Assoc: A 13.61m  6/17/2000   Jennifer Penrose, UNA                      
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Weber, Ashley                1048 Unattached       12.32m     11.85m   38-10.50 
  2 Hubbard, Rachel              1048 Pops TC          10.67m     11.45m   37-06.75 
  3 McNamara, Kadie              1048 AZ Elite         11.25m     10.86m   35-07.75 
  4 Lewis, Dymond                1048 Unattached       10.41m      9.98m   32-09.00 
  5 Vuncannon, Hailee            1048 Toro Th          10.67m      9.88m   32-05.00 
  6 Harvey, Jlynn                1048 Tucson           10.39m      9.81m   32-02.25 
  7 Kroto, Kayla                 1048 Tucson           10.72m      9.75m   32-00.00 
  8 Harris, Cadijah              1048 AZ Cheetahs       9.45m      9.64m   31-07.50 
  9 Williams, Tori               1048 AZ Cheetahs       9.52m      9.49m   31-01.75 
 10 Jimenez, Sadie               1048 AZ Bushmast                  8.31m   27-03.25 
 11 Adams, Breanna               1048 Azspeedstar       8.56m      8.10m   26-07.00 
 12 Reniewicki, Sarah            1048 Unattached                   6.21m   20-04.50 
 
Event 625  Discus Throw 1kg Young Women
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 53.42m  7/9/1995    Suzy Powell, Joplin, MO                    
     JO Meet: J 52.49m  8/1/1982    Cindy Johnson, Mesa, AZ                    
    AZ Assoc: A 49.92m  6/18/1983   Cindy Johnson, UNA                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 McNamara, Kadie              1048 AZ Elite         39.32m     39.14m     128-05 
  2 Evans, Jamesse               1048 Do Right                    38.02m     124-09 
  3 Weber, Ashley                1048 Unattached       38.10m     34.10m     111-10 
  4 Hubbard, Rachel              1048 Pops TC          31.06m     33.75m     110-09 
  5 Vuncannon, Hailee            1048 Toro Th          35.66m     31.32m     102-09 
  6 Kroto, Kayla                 1048 Tucson           32.00m     28.90m      94-10 
  7 Williams, Tori               1048 AZ Cheetahs      31.22m     28.82m      94-07 
  8 Nigbur, Kelsey               1048 Unattached       29.21m     26.97m      88-06 
  9 Adams, Breanna               1048 Azspeedstar      25.42m     25.32m      83-01 
 10 Lewis, Dymond                1048 Unattached                  25.17m      82-07 
 11 Jimenez, Sadie               1048 AZ Bushmast                 22.91m      75-02 
 12 Avila, Selina                1048 Unattached                  22.45m      73-08 
 
Event 626  Hammer Throw 4k Young Women
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 53.55m  7/28/2009   Lauren Chambers, Throw 1 Deep, GA          
     JO Meet: J 53.55m  7/28/2009   Lauren Chambers, Throw 1 Deep              
    AZ Assoc: A 33.71m  5/2/2009    Juliann Lieb, Unattached                   
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Weber, Ashley                1048 Unattached       39.93m     44.09mA    144-08 
  2 Evans, Jamesse               1048 Do Right                    29.30m      96-01 
  3 Jimenez, Sadie               1048 AZ Bushmast                 18.63m      61-01 
 
Event 627  Javelin Throw 600g Young Women
===================================================================================
     JO Meet: J 45.27m  8/2/2009    Ashley Aldredge, 06-24 Peak Perf           
    AZ Assoc: A 42.53m  6/18/1983   Rhonda Weddie, NH                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Boyd, Amethyst               1048 Aag Pan          46.94m     43.07mA    141-04 
  2 Holston, Cierra              1048 Do Right         35.05m     29.04m      95-03 
  3 Sims, Amanda                 1048 AZ Flames                   27.99m      91-10 
  4 Lopez, Heather               1048 Gilbert                     26.41m      86-08 
  5 Summers-Hernandez, Julie     1048 P Bobcats                   19.96m      65-06 
  6 Sibbley, Millinda            1048 AZ Flames                   18.99m      62-04 
  7 Jimenez, Sadie               1048 AZ Bushmast                 16.57m      54-04 
 
Event 630  Heptathlon Young Women
=========================================================================
 Nat'l Youth: N  5365  7/25/2001   Diana Pickler, Sache, TX                    
     JO Meet: J  5365  7/25/2001   Diana Pickler, Sache, TX                    
    AZ Assoc: A  4358  6/3/1995    Denise Darre                                
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Summers-Hernandez, Julie     1048 P Bobcats                     3441  
  2 Sims, Amanda                 1048 AZ Flames                     3231  
  3 Williams, Sonora             1048 Azrisingsun                   3151  
  4 Parr, Lamesha                1048 AZ Flames                     3122  
  5 Holston, Cierra              1048 Do Right                      2593  
 
Event 630  Heptathlon: #1 100 Meter Hurdles Young Women Heptathlon
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 Summers-Hernandez, Julie     1048 P Bobcats           16.39   NWI  2    667
  2 Holston, Cierra              1048 Do Right            17.17   NWI  1    577
  3 Sims, Amanda                 1048 AZ Flames           17.47   NWI  1    544
  4 Parr, Lamesha                1048 AZ Flames           18.29   NWI  2    459
  5 Williams, Sonora             1048 Azrisingsun         19.78   NWI  2    321
  6 Opatz, Megan                 1048 Aag Pan             21.37   NWI  1    198
 
Event 630  Heptathlon: #2 High Jump Young Women Heptathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Williams, Sonora             1048 Azrisingsun         1.40m    4-07.00    512
  1 Summers-Hernandez, Julie     1048 P Bobcats           1.40m    4-07.00    512
  3 Opatz, Megan                 1048 Aag Pan             1.35m    4-05.00    460
  4 Sims, Amanda                 1048 AZ Flames           1.30m    4-03.25    409
  4 Parr, Lamesha                1048 AZ Flames           1.30m    4-03.25    409
 -- Holston, Cierra              1048 Do Right               NH            
 
Event 630  Heptathlon: #3 Shot Put Young Women Heptathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Williams, Sonora             1048 Azrisingsun         8.20m   26-11.00    412
  2 Parr, Lamesha                1048 AZ Flames           7.49m   24-07.00    366
  3 Sims, Amanda                 1048 AZ Flames           7.43m   24-04.50    363
  4 Summers-Hernandez, Julie     1048 P Bobcats           7.14m   23-05.25    344
  5 Holston, Cierra              1048 Do Right            7.07m   23-02.50    340
  6 Opatz, Megan                 1048 Aag Pan             6.79m   22-03.50    322
 
Event 630  Heptathlon: #4 200 Meter Dash Young Women Heptathlon
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Williams, Sonora             1048 Azrisingsun         26.93   NWI    718
  2 Summers-Hernandez, Julie     1048 P Bobcats           27.30   NWI    687
  3 Sims, Amanda                 1048 AZ Flames           27.43   NWI    676
  4 Parr, Lamesha                1048 AZ Flames           28.04   NWI    628
  5 Holston, Cierra              1048 Do Right            28.61   NWI    584
  6 Opatz, Megan                 1048 Aag Pan             28.92   NWI    560
 
Event 630  Heptathlon: #5 Long Jump Young Women Heptathlon
======================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Summers-Hernandez, Julie     1048 P Bobcats           4.46m   NWI  14-07.75    418
  2 Parr, Lamesha                1048 AZ Flames           4.41m   NWI  14-05.75    406
  3 Williams, Sonora             1048 Azrisingsun         4.34m   NWI  14-03.00    388
  4 Holston, Cierra              1048 Do Right            4.15m   NWI  13-07.50    343
  5 Sims, Amanda                 1048 AZ Flames           3.72m   NWI  12-02.50    246
 
Event 630  Heptathlon: #6 Javelin Throw Young Women Heptathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Sims, Amanda                 1048 AZ Flames          26.10m      85-07    403
  2 Holston, Cierra              1048 Do Right           20.78m      68-02    303
  3 Summers-Hernandez, Julie     1048 P Bobcats          19.79m      64-11    285
  4 Parr, Lamesha                1048 AZ Flames          18.85m      61-10    268
  5 Williams, Sonora             1048 Azrisingsun        15.60m      51-02    208
 
Event 630  Heptathlon: #7 800 Meter Run Young Women Heptathlon
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Williams, Sonora             1048 Azrisingsun       2:38.36     592
  2 Sims, Amanda                 1048 AZ Flames         2:38.49     590
  3 Parr, Lamesha                1048 AZ Flames         2:38.90     586
  4 Summers-Hernandez, Julie     1048 P Bobcats         2:43.97     528
  5 Holston, Cierra              1048 Do Right          2:51.68     446
 
Event 650  100 Meter Dash Young Men
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 10.08  6/27/2005   J-Mee Samuel, Greensbooro, NC               
     JO Meet: J 10.30  7/25/1987   Quincy Watts, Woodland Hills, CA            
    AZ Assoc: A 10.51  6/16/2007   Ray Miller, AP                              
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Simpson, Scott               1048 Unattached        10.95      11.12q  NWI  1 
  2 Kim, Daniel                  1048 AZ Cheetahs       11.11      11.16q  NWI  2 
  3 Pearson, Craig               1048 Red Roos          11.30      11.30q  NWI  1 
  4 Yonas, Patrick               1048 Tucson            10.95      11.31q  NWI  2 
  5 Anderson, Brett              1048 Gilbert           11.22      11.69q  NWI  2 
  6 McGrowan, Isom               1048 AZ Flames         11.81      11.77q  NWI  1 
  7 Carney, Curtis               1048 AZ Elite          11.40      11.89q  NWI  1 
  8 Gaff, Benjamin               1048 Aag Pan           11.42      11.93q  NWI  2 
  9 Hampton, Rayvontae           1048 Do Right          12.02      11.95q  NWI  2 
 10 Mitchell, Jadeem             1048 Feel Heat                    13.69   NWI  1 
 
Event 650  100 Meter Dash Young Men
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 10.08  6/27/2005   J-Mee Samuel, Greensbooro, NC               
     JO Meet: J 10.30  7/25/1987   Quincy Watts, Woodland Hills, CA            
    AZ Assoc: A 10.51  6/16/2007   Ray Miller, AP                              
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Kim, Daniel                  1048 AZ Cheetahs       11.16      11.02   1.3 
  2 Yonas, Patrick               1048 Tucson            11.31      11.19   1.3 
  3 Pearson, Craig               1048 Red Roos          11.30      11.32   1.3 
  4 Anderson, Brett              1048 Gilbert           11.69      11.58   1.3 
  5 Carney, Curtis               1048 AZ Elite          11.89      11.82   1.3 
  6 McGrowan, Isom               1048 AZ Flames         11.77      11.84   1.3 
  7 Gaff, Benjamin               1048 Aag Pan           11.93      12.13   1.3 
Preliminaries
  1 Simpson, Scott               1048 Unattached        11.12                  
  9 Hampton, Rayvontae           1048 Do Right          11.95                  
 10 Mitchell, Jadeem             1048 Feel Heat         13.69                  
 
Event 651  200 Meter Dash Young Men
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 20.50  7/25/1987   Quincy Watts, Woodland Hills                
     JO Meet: J 20.50  7/25/1987   Quincy Watts, Woodland Hills                
    AZ Assoc: A 21.46  5/3/2009    Ryan Milus, Arizona Chee                    
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
  1 Grayjr, Valencio             1048 AZ Flames         21.98      22.67q  NWI  3 
  2 Simpson, Scott               1048 Unattached        22.33      22.77q  NWI  1 
  3 Yonas, Patrick               1048 Tucson            23.03      22.83q  NWI  1 
  4 Burt, John                   1048 Pops TC           22.55      22.94q  NWI  2 
  5 Eichler, Blake               1048 P Bobcats         22.43      23.04q  NWI  2 
  6 Ghori, Siraaj                1048 Tucson            22.80      23.43q  NWI  3 
  7 Kim, Daniel                  1048 AZ Cheetahs       22.32      23.70q  NWI  2 
  8 Speltz, Zachary              1048 AZ Cheetahs       23.73      23.96q  NWI  1 
  9 Price, Toure                 1048 Bears T           24.20      24.02q  NWI  1 
 10 Wyatt, Garrett               1048 AZ Flames         23.20      24.07   NWI  2 
 10 Anderson, Brett              1048 Gilbert           23.76      24.07   NWI  3 
 12 Arthur, Philip               1048 Gilbert           23.50      24.09   NWI  3 
 13 Campbell, Isaac              1048 Azspeedstar       24.04      24.29   NWI  2 
 14 Rogers, Malcolm              1048 Bears T                      24.76   NWI  1 
 15 Gaff, Benjamin               1048 Aag Pan           23.23      24.82   NWI  2 
 16 Mitchell, Jadeem             1048 Feel Heat                    28.06   NWI  1 
 
Event 651  200 Meter Dash Young Men
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 20.50  7/25/1987   Quincy Watts, Woodland Hills                
     JO Meet: J 20.50  7/25/1987   Quincy Watts, Woodland Hills                
    AZ Assoc: A 21.46  5/3/2009    Ryan Milus, Arizona Chee                    
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Burt, John                   1048 Pops TC           22.94      22.57  +0.0 
  2 Eichler, Blake               1048 P Bobcats         23.04      22.70  +0.0 
  3 Ghori, Siraaj                1048 Tucson            23.43      23.05  +0.0 
  4 Yonas, Patrick               1048 Tucson            22.83      23.06  +0.0 
Preliminaries
  1 Grayjr, Valencio             1048 AZ Flames         22.67                  
  2 Simpson, Scott               1048 Unattached        22.77                  
  7 Kim, Daniel                  1048 AZ Cheetahs       23.70                  
  8 Speltz, Zachary              1048 AZ Cheetahs       23.96                  
  9 Price, Toure                 1048 Bears T           24.02                  
 10 Wyatt, Garrett               1048 AZ Flames         24.07                  
 10 Anderson, Brett              1048 Gilbert           24.07                  
 12 Arthur, Philip               1048 Gilbert           24.09                  
 13 Campbell, Isaac              1048 Azspeedstar       24.29                  
 14 Rogers, Malcolm              1048 Bears T           24.76                  
 15 Gaff, Benjamin               1048 Aag Pan           24.82                  
 16 Mitchell, Jadeem             1048 Feel Heat         28.06                  
 
Event 652  400 Meter Dash Young Men
============================================================================
 Nat'l Youth: N 45.58  7/6/1996    William Obea Moore, Salt Lake City, UT      
     JO Meet: J 45.63  7/30/1995   Jerome Young, Hartford, CT                  
    AZ Assoc: A 48.16  6/11/2006   Tyler Arnold, AH                            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
Finals
  1 Burt, John                   1048 Pops TC           49.37      49.78   2 
  2 Hambright, Dylan             1048 AZ Elite          48.10      50.04   2 
  3 Eichler, Blake               1048 P Bobcats         50.15      50.13   2 
  4 Ghori, Siraaj                1048 Tucson            49.80      52.14   2 
  5 Price, Toure                 1048 Bears T           52.30      52.71   1 
  6 Landry, Trevor               1048 NW Xpress         53.02      53.50   1 
  7 Arthur, Philip               1048 Gilbert           53.73      53.85   1 
  8 Rogers, Malcolm              1048 Bears T                      54.76   1 
 
Event 653  800 Meter Run Young Men
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 1:49.49  7/27/1999   Nick Davenport, Texas                     
     JO Meet: J 1:49.49  7/27/1999   Nick Davenport, Texas                     
    AZ Assoc: A 1:54.23  6/20/2001   Matt Burton, UNA                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Marshall, Travis             1048 AZ Flames       2:00.00    2:00.40  
  2 Landry, Trevor               1048 NW Xpress       2:00.00    2:01.43  
  3 Kombe, Albert                1048 AZ Elite        1:56.00    2:01.58  
  4 Brown, Colin                 1048 AZ Elite        2:00.00    2:02.40  
  5 Brannick, Eric               1048 AZ Puma         1:59.20    2:05.68  
  6 Perez, Daniel                1048 Bears T         2:03.10    2:09.79  
  7 Rogers, Malcolm              1048 Bears T         2:16.60    2:16.71  
  8 Davis, Devonte               1048 AZ GoldRush     2:00.00    2:42.77  
 
Event 654  1500 Meter Run Young Men
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 3:54.71  7/28/1991   Paul Kinser, Greensboro, NC               
     JO Meet: J 3:54.71  7/28/1991   Paul Kinser, Greensboro, NC               
    AZ Assoc: A 4:01.10  4/17/1993   Eugene Sawyer, ABR                        
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Vazquez, Angel               1048 Glendale        4:15.00    4:20.81  
  2 Marshall, Travis             1048 AZ Flames                  4:22.93  
  3 Johnson, Alec                1048 Bears T         4:28.20    4:25.60  
  4 Perez, Daniel                1048 Bears T         4:35.60    4:33.95  
  5 Brannick, Eric               1048 AZ Puma         4:23.00    4:47.30  
  6 Wallis, Kameron              1048 Glendale        5:01.00    5:01.30  
  7 Reniewicki, Peter            1048 AZ Elite                   5:07.15  
  8 Davis, Devonte               1048 AZ GoldRush     5:00.00    5:20.26  
 
Event 655  5000 Meter Run Young Men
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 14:27.14  7/28/2001   Yong-Sung Leal, San Leandro, CA          
     JO Meet: J 14:27.14  7/28/2001   Yong-Sung Leal, San Leandro, CA          
    AZ Assoc: A 15:05.72  6/1/1991    Mica Comstock, UNA                       
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Wong, Daniel                 1048 Pops TC        16:17.20   16:18.67  
  2 Lopez, Matt                  1048 Bears T        17:08.19   17:19.08  
  3 Vazquez, Angel               1048 Glendale       17:43.00   18:20.27  
  4 Wallis, Kameron              1048 Glendale       19:51.00   20:01.30  
  5 Flores-Ortega, Jose          1048 Glendale                  20:28.20  
  6 Yanniello, Jared             1048 Glendale       20:43.00   20:28.35  
 
Event 656  2000 Meter Steeplechase (36") Young Men
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 5:53.71  7/29/1983   Orla Kastberg, Grantville, NY             
     JO Meet: J 5:53.71  7/29/1983   Orla Kastberg, Grantville, NY             
    AZ Assoc: A 6:09.70  6/20/1984   Darrel Maxey, UNA                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Johnson, Alec                1048 Bears T                    7:08.40  
  2 Reniewicki, Peter            1048 AZ Elite        8:06.00    7:44.98  
  3 Wallis, Kameron              1048 Glendale                   8:38.79  
  4 Yanniello, Jared             1048 Glendale                   8:52.64  
 
Event 658  110 Meter Hurdles (39" ) Young Men
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 13.38  7/25/2009   Wayne Davis, 13 Track Eastern               
     JO Meet: J 13.41  7/27/2008   Booker Nunley, 13 Track Eastern             
    AZ Assoc: A 13.78  6/1/1991    Armon Williams, TAA                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Blaylark, Tevin              1048 Azpanthers        14.36      14.31   NWI  2 
  2 Taylor, William Cameron      1048 AZ Flames         14.01      14.37   NWI  2 
  3 Muhammad, Yusuf              1048 AZ Cheetahs       14.35      14.79   NWI  2 
  4 Thomas, Michael              1048 AZ Puma           14.80      14.82   NWI  1 
  5 Marks, Lesean                1048 AZ Flames         14.60      15.04   NWI  2 
  6 Jones, Erwin                 1048 P Bobcats         14.82      15.06   NWI  2 
  7 Urreiztieta, Lezo            1048 Pops TC           15.25      15.46   NWI  1 
  8 Carney, Curtis               1048 AZ Elite          15.70      15.92   NWI  1 
  9 Reed, J.R.                   1048 Unattached                   16.27   NWI  1 
 10 Vincent, Connor              1048 AZ Puma           16.70      17.10   NWI  1 
 
Event 659  400 Meter Hurdles (36" ) Young Men
============================================================================
 Nat'l Youth: N 49.77  7/29/2002   Kerron Clement, Missouri City, TX           
     JO Meet: J 49.77  7/29/2002   Kerron Clement, Missouri City, TX           
    AZ Assoc: A 53.12  7/16/1994   Colin Fuel, JOM                             
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Muhammad, Yusuf              1048 AZ Cheetahs       59.00      55.73   2 
  2 Marks, Lesean                1048 AZ Flames         56.00      56.59   2 
  3 Jones, Erwin                 1048 P Bobcats         58.24      57.70   2 
  4 Carney, Curtis               1048 AZ Elite          55.10      57.74   2 
  5 Horton, Austin               1048 Bears T           59.60      58.20   1 
  6 Brown, Chris                 1048 Gilbert           59.00      58.23   1 
  7 Johnson, James               1048 Gilbert           59.00      59.68   1 
  8 Reed, J.R.                   1048 Unattached                 1:02.01   1 
  9 Vincent, Connor              1048 AZ Puma         1:04.00    1:04.11   1 
 
Event 660  4x100 Meter Relay Young Men
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 39.73  8/1/1998    Track Houston, Houston, TX                  
                       R. Beard, B. Gay, J. Harris, T. Williams          
     JO Meet: J 39.73  8/1/1998    Track Houston, Houston, TX                  
                       R. Beard, B. Gay, J. Harris, T. Williams          
    AZ Assoc: A 42.34  6/10/1990   Track Arizona                               
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 1048 Arizona Flames TC  'A'                         42.50      42.50  
     1) Brown, Carter                   2) Grayjr, Valencio               
     3) Taylor, William Cameron         4) Wyatt, Garrett                 
 
Event 661  4x400 Meter Relay Young Men
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 3:06.22  7/29/2007   16 33 So Cal Running Cougars, 16 33 SCRC  
                         R Wyatt, J Hughes, N Gutteriez, J Anderson        
     JO Meet: J 3:06.22  7/29/2007   16 33 So Cal Running Cougars, 16 33 SCRC  
                         R Wyatt, J Hughes, N Gutteriez, J Anderson        
    AZ Assoc: A 3:19.15  6/16/2006   Arizona Heat                              
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 1048 Bears TC  'A'                                3:35.00    3:40.20  
     1) Johnson, Alec                   2) Perez, Daniel                  
     3) Price, Toure                    4) Rogers, Malcolm                
 
Event 670  High Jump Young Men
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 2.28m  7/9/1983    Dothel Edwards, Seattle, WA                 
     JO Meet: J 2.23m  7/31/1983   Rick Noji, Maurice Crumby, Seattle, WA      
    AZ Assoc: A 2.10m  6/1/1991    Teddy Williams, TAA                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 McBride, Bryan               1048 AZ Puma           2.14m      2.00m    6-06.75 
  2 Dew, Herbert                 1048 AZ Puma           2.09m     J2.00m    6-06.75 
  3 Baker, Edmond                1048 AZ Elite          1.98m      1.90m    6-02.75 
  4 Uchytil, Braylen             1048 Unattached        2.06m     J1.90m    6-02.75 
  5 Todd, Lewis                  1048 AZ Cheetahs       1.93m      1.85m    6-00.75 
  6 Thomas, Michael              1048 AZ Puma           1.78m     J1.85m    6-00.75 
  7 Ghori, Siraaj                1048 Tucson            1.91m      1.80m    5-10.75 
  8 Chavez-Diaz, Baltazar        1048 Red Roos          1.78m      1.70m    5-07.00 
  9 McGrowan, Isom               1048 AZ Flames         1.70m      1.65m    5-05.00 
 
Event 671  Pole Vault Young Men
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 5.31m  7/30/2006   Casey Roche, UNA 38                         
     JO Meet: J 5.31m  7/30/2006   Casey Roche, UNA 38                         
    AZ Assoc: A 4.95m  6/1/2003    Brandon Glenn, SKY                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Corona, Paul                 1048 Unattached                   4.27m   14-00.00 
  2 Rapant, Zachary              1048 AZ Puma           4.27m      3.96m   12-11.75 
  3 Lucatero, Alex               1048 Unattached        4.27m     J3.96m   12-11.75 
  4 Cabral, Tyler                1048 Unattached        4.11m     J3.96m   12-11.75 
  5 Richards, Joshua             1048 Unattached        4.50m     J3.96m   12-11.75 
  6 Williams, Keith              1048 Unattached        3.66m      3.66m   12-00.00 
  7 McDevitt, Richard            1048 Unattached        3.35m      3.20m   10-06.00 
  8 Parris, Stuart               1048 Unattached        3.05m      2.89m    9-05.75 
 
Event 672  Long Jump Young Men
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 7.60m  7/25/1991   Sheddric Fields, Dallas, TX                 
     JO Meet: J 7.60m  7/25/1991   Sheddric Fields, Dallas, TX                 
    AZ Assoc: A 7.10m  5/27/1978   Warren Wilhoite, UNA                        
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Blaylark, Tevin              1048 Azpanthers        7.21m      7.14mA  NWI  23-05.25 
  2 Hill, Aaron                  1048 Unattached        7.16m      6.70m   NWI  21-11.75 
  3 Todd, Lewis                  1048 AZ Cheetahs       6.96m      6.69m   NWI  21-11.50 
  4 Matthews, Robert             1048 AZ Cheetahs       6.27m      6.23m   NWI  20-05.25 
  5 Nelson, Devonte              1048 Unattached        6.22m      6.02m   NWI  19-09.00 
  6 Thomas, Michael              1048 AZ Puma           5.59m      5.82m   NWI  19-01.25 
  7 Richards, Joshua             1048 Unattached                   5.80m   NWI  19-00.50 
  8 Matthews, Devante            1048 Unattached        6.35m      5.79m   NWI  19-00.00 
  9 Pearson, Craig               1048 Red Roos          6.85m      5.70m   NWI  18-08.50 
 10 Ghori, Siraaj                1048 Tucson            6.76m      5.65m   NWI  18-06.50 
 11 Taylor, Matco                1048 AZ GoldRush                  5.62m   NWI  18-05.25 
 12 Simmons, Mason               1048 AZ Puma           6.30m      5.41m   NWI  17-09.00 
 13 Palmer, Steven               1048 AZ GoldRush                  5.34m   NWI  17-06.25 
 14 Spicer, Maurice              1048 Unattached        5.94m      5.25m   NWI  17-02.75 
 15 Jones, Erwin                 1048 P Bobcats         6.17m      5.05m   NWI  16-07.00 
 16 Chavez-Diaz, Baltazar        1048 Red Roos          5.18m      4.92m   NWI  16-01.75 
 
Event 673  Triple Jump Young Men
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 16.72m  7/29/2004   Kenneth Hall, Baker , LA                   
     JO Meet: J 16.72m  7/29/2004   Kenneth Hall, Baker , LA                   
    AZ Assoc: A 14.68m  6/13/1998   Jamyie Bell, UNA                           
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Blaylark, Tevin              1048 Azpanthers       14.94m     14.82mA  NWI  48-07.50 
  2 Todd, Lewis                  1048 AZ Cheetahs      14.22m     14.14m   NWI  46-04.75 
  3 Matthews, Robert             1048 AZ Cheetahs      13.76m     13.77m   NWI  45-02.25 
  4 Pearson, Craig               1048 Red Roos         14.17m     13.67m   NWI  44-10.25 
  5 Moore, Cody                  1048 Unattached       13.94m     13.30m   NWI  43-07.75 
  6 Hampton, Rayvontae           1048 Do Right                    12.68m   NWI  41-07.25 
  7 Palmer, Steven               1048 AZ GoldRush                 12.33m   NWI  40-05.50 
  8 Taylor, Matco                1048 AZ GoldRush                 12.30m   NWI  40-04.25 
  9 Nelson, Devonte              1048 Unattached       12.90m     11.85m   NWI  38-10.50 
  9 Chavez-Diaz, Baltazar        1048 Red Roos         12.41m     11.85m   NWI  38-10.50 
 11 Spicer, Maurice              1048 Unattached       12.42m     11.80m   NWI  38-08.75 
 
Event 674  Shot Put 12 lb. Young Men
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 20.43m  7/24/1987   Dwight Johnson, Phoenix, AZ                
     JO Meet: J 20.43m  7/24/1987   Dwight Johnson, Phoenix, AZ                
    AZ Assoc: A 18.32m  6/1/1991    Korey Johnson, TAA                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Ingallina, Gerard            1048 Unattached       17.17m     16.67m   54-08.25 
  2 Tuttle, Jeremy               1048 Unattached       15.24m     15.25m   50-00.50 
  3 Simmons, Mason               1048 AZ Puma          16.09m     14.76m   48-05.25 
  4 Schumacher, Spencer          1048 Unattached       14.99m     14.40m   47-03.00 
  5 Pendergast, Riley            1048 Unattached       12.80m     14.01m   45-11.75 
  6 Velasquez, Jesus             1048 Unattached       14.63m     13.74m   45-01.00 
  7 Orduno, Aaron                1048 Unattached       14.82m     13.62m   44-08.25 
  8 Perez, Alan                  1048 Mustang          13.61m     13.60m   44-07.50 
  9 Langford, Jerry              1048 Toro Th          13.72m     13.54m   44-05.25 
 10 Wallis, Tanner               1048 Toro Th          11.89m     11.62m   38-01.50 
 
Event 675  Discus Throw 1.6kg Young Men
===================================================================================
    AZ Assoc: A 57.82m  6/6/1987    Dwight Johnson, JOM                        
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Tuttle, Jeremy               1048 Unattached       54.86m     50.69m     166-04 
  2 Simmons, Mason               1048 AZ Puma          53.96m     49.40m     162-01 
  3 Perez, Alan                  1048 Mustang          44.41m     47.40m     155-06 
  4 Schumacher, Spencer          1048 Unattached       47.19m     46.73m     153-04 
  5 Ingallina, Gerard            1048 Unattached       49.38m     45.82m     150-04 
  6 Pendergast, Riley            1048 AZ Elite         47.68m     45.68m     149-10 
  7 Velasquez, Jesus             1048 Unattached       44.20m     41.14m     135-00 
  8 Walashek, Dylan              1048 AZ Puma          36.89m     38.80m     127-03 
  9 Wallis, Tanner               1048 Toro Th          41.45m     36.70m     120-05 
 -- Orduno, Aaron                1048 Unattached                    FOUL            
 -- Pineda, Brendan              1048 Mustang          47.93m       FOUL            
 
Event 676  Hammer Throw 12# Young Men
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 79.24m  6/28/2008   Connor McCullough, Unattached, CA          
     JO Meet: J 77.67m  7/28/2009   Connor McCollough, SO Cal Unattache        
    AZ Assoc: A 60.59m  6/18/2002   Clay Olsen, UNA                            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Foley, Michael               1048 Unattached       46.94m     50.85m     166-10 
  2 Tuttle, Jeremy               1048 Unattached       45.72m     47.94m     157-03 
  3 Simmons, Mason               1048 AZ Puma          45.31m     45.00m     147-08 
  4 Perez, Alan                  1048 Mustang          29.70m     37.35m     122-06 
 
Event 677  Javelin Throw 800g Young Men
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 66.94m  7/26/1994   Patrick Ramsey, Simsboro, LA               
     JO Meet: J 66.94m  7/26/1994   Patrick Ramsey, Simsboro, LA               
    AZ Assoc: A 60.20m  3/19/2005   Dan Haddock, AE                            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Rodriguez, Christopher       1048 Tucson           62.56m     60.28mA    197-09 
  2 Tuttle, Jeremy               1048 Unattached       57.91m     57.34m     188-01 
  3 Jones, Erwin                 1048 P Bobcats        55.55m     52.28m     171-06 
  4 Brown, Chris                 1048 Gilbert                     37.92m     124-05