Licensed to USATF - Arizona, Inc. - Contractor License
                                        HY-TEK's Meet Manager 6/2/2010 11:19 AM
        2010 USATF Alrizon State Championship - 5/29/2010 to 5/30/2010         
                                     2010                                      
                            Mesa Community College                             
                                    Results                                    
 
Event 100  100 Meter Dash Sub-Bantam Girls
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Mays, Jadyn                8 Arizona Risi           15.29      15.56q  NWI  3 
  2 Charlton, Jayde            8 Do Right Edu           15.10      16.04q  NWI  1 
  3 Adams, Adora               7 Arizona Chee           15.80      16.11q  NWI  1 
  4 Mustin, Dominique          8 Arizona Risi           16.03      16.51q -0.3  6 
  5 Singleton, Jasmine         8 Mustangs TC            16.29      16.66q  NWI  7 
  6 Weintraub, Noelle          8 Arizona Chee           16.41      16.67q  NWI  2 
  7 Jackson, Trejanae          7 Do Right Edu           16.01      16.68q -0.3  6 
  8 Mitchell, Jemila           8 Arizona Risi           16.50      16.88q  NWI  2 
  9 Johnson, Jhaidah           6 Do Right Edu           17.30      17.29q -0.6  4 
 10 England, Mia               7 Arizona Risi           16.68      17.31  -0.3  6 
 11 Reed, Haila                7 Do Right Edu           16.34      17.54  -0.3  6 
 12 Lockhart, Mia              7 Arizona Chee           16.80      17.74   NWI  3 
 13 Williams, Brooklyn         8 Arizona Chee           16.62      17.85   NWI  2 
 14 Williams, Kenisha          7 Mustangs TC            17.01      18.07   NWI  7 
 15 Collins, Kate              8 Arizona Elit           18.27      18.08   0.5  5 
 16 Lee, Deysha                8 Arizona Glor           17.84      18.25   NWI  3 
 17 Hoskins, Asia              8 Arizona Tita           17.27      18.28  -0.6  4 
 18 Oliver, Sariya             7 Arizona Risi           18.07      18.59   NWI  2 
 19 Carswell, Jamelah          7 Do Right Edu           18.10      18.66  -0.3  6 
 20 Alexander, Shayda          6 Do Right Edu                      18.85  -0.6  4 
 21 Roland, Kayla              7 Arizona Glor           18.11      18.87   NWI  7 
 22 Shivers, Arazhane          6 Do Right Edu                      19.03   NWI  2 
 23 Jones, Naja                7 Arizona Glor           19.26      19.17   NWI  2 
 24 Romo, Alyssa               6 Arizona Tita           18.93      19.18   NWI  2 
 25 Turner, Rahni              7 Pops TC                18.47      19.20   NWI  7 
 26 Carr, Antalyce             8 Arizona Glor           19.33      19.26   0.5  5 
 27 Colley, Sierra             7 Arizona Puma           19.91      19.76   NWI  7 
 28 Scroggins, Joanee          7 Do Right Edu                      19.92   NWI  1 
 29 Johnson, Jenasia           8 Unattached                        20.15   NWI  7 
 30 Davis, Teyanna             7 Arizona Tita           19.75      20.16  -0.3  6 
 31 Hutchinson, Amreah         7 AZ Flames TC           19.05      20.18   NWI  7 
 32 Kennedy, Taniah            5 Arizona Glor           21.16      20.29  -0.6  4 
 33 Pitts, Angeliyah           7 Miles Per Ho           23.20      20.58   NWI  7 
 34 Hill, Jneya                5 Do Right Edu                      20.59   NWI  1 
 35 Andrews, Anaya             5 Arizona Chee                      20.61   NWI  1 
 36 Johnson, Rickay            7 Arizona Elit                      20.74   NWI  3 
 37 Washington, Malejeah       7 Arizona Sain           19.38      20.79   0.5  5 
 38 Arreola, Abigail           6 Arizbushmast                      20.99   0.5  5 
 39 Sneed, Samara              6 Blue Devils                       21.07   NWI  1 
 40 Culver, Xaria              5 Do Right Edu                      21.58   0.5  5 
 41 Thomas, Tatum              6 Arizona Elit                      21.71   NWI  1 
 42 Sherry, Martinez           7 Arizbushmast                      21.77   0.5  5 
 43 Novacek, Elizabeth         6 Unattached             21.88      21.85  -0.6  4 
 44 Rollins, Crystal           8 Miles Per Ho           29.30      22.33   NWI  3 
 45 Bryant, Angelina           7 Arizona Tita           21.37      22.38   NWI  3 
 46 Zarate, Myssjenniebell     4 Arizbushmast                      23.81   0.5  5 
 47 Mason, Cheyenne            5 Do Right Edu                      24.82   NWI  7 
 48 Cesar, Keishara            6 Arizona Glor                      25.81  -0.6  4 
 
Event 100  100 Meter Dash Sub-Bantam Girls
==============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Mays, Jadyn                8 Arizona Risi           15.56      15.47   0.3 
  2 Adams, Adora               7 Arizona Chee           16.11      15.74   0.3 
  3 Charlton, Jayde            8 Do Right Edu           16.04      15.75   0.3 
  4 Mustin, Dominique          8 Arizona Risi           16.51      16.50   0.3 
  5 Weintraub, Noelle          8 Arizona Chee           16.67      16.55   0.3 
  6 Singleton, Jasmine         8 Mustangs TC            16.66      16.58   0.3 
  7 Jackson, Trejanae          7 Do Right Edu           16.68      16.81   0.3 
  8 Johnson, Jhaidah           6 Do Right Edu           17.29      16.94   0.3 
  9 Mitchell, Jemila           8 Arizona Risi           16.88      17.17   0.3 
Preliminaries
 10 England, Mia               7 Arizona Risi           17.31                  
 11 Reed, Haila                7 Do Right Edu           17.54                  
 12 Lockhart, Mia              7 Arizona Chee           17.74                  
 13 Williams, Brooklyn         8 Arizona Chee           17.85                  
 14 Williams, Kenisha          7 Mustangs TC            18.07                  
 15 Collins, Kate              8 Arizona Elit           18.08                  
 16 Lee, Deysha                8 Arizona Glor           18.25                  
 17 Hoskins, Asia              8 Arizona Tita           18.28                  
 18 Oliver, Sariya             7 Arizona Risi           18.59                  
 19 Carswell, Jamelah          7 Do Right Edu           18.66                  
 20 Alexander, Shayda          6 Do Right Edu           18.85                  
 21 Roland, Kayla              7 Arizona Glor           18.87                  
 22 Shivers, Arazhane          6 Do Right Edu           19.03                  
 23 Jones, Naja                7 Arizona Glor           19.17                  
 24 Romo, Alyssa               6 Arizona Tita           19.18                  
 25 Turner, Rahni              7 Pops TC                19.20                  
 26 Carr, Antalyce             8 Arizona Glor           19.26                  
 27 Colley, Sierra             7 Arizona Puma           19.76                  
 28 Scroggins, Joanee          7 Do Right Edu           19.92                  
 29 Johnson, Jenasia           8 Unattached             20.15                  
 30 Davis, Teyanna             7 Arizona Tita           20.16                  
 31 Hutchinson, Amreah         7 AZ Flames TC           20.18                  
 32 Kennedy, Taniah            5 Arizona Glor           20.29                  
 33 Pitts, Angeliyah           7 Miles Per Ho           20.58                  
 34 Hill, Jneya                5 Do Right Edu           20.59                  
 35 Andrews, Anaya             5 Arizona Chee           20.61                  
 36 Johnson, Rickay            7 Arizona Elit           20.74                  
 37 Washington, Malejeah       7 Arizona Sain           20.79                  
 38 Arreola, Abigail           6 Arizbushmast           20.99                  
 39 Sneed, Samara              6 Blue Devils            21.07                  
 40 Culver, Xaria              5 Do Right Edu           21.58                  
 41 Thomas, Tatum              6 Arizona Elit           21.71                  
 42 Sherry, Martinez           7 Arizbushmast           21.77                  
 43 Novacek, Elizabeth         6 Unattached             21.85                  
 44 Rollins, Crystal           8 Miles Per Ho           22.33                  
 45 Bryant, Angelina           7 Arizona Tita           22.38                  
 46 Zarate, Myssjenniebell     4 Arizbushmast           23.81                  
 47 Mason, Cheyenne            5 Do Right Edu           24.82                  
 48 Cesar, Keishara            6 Arizona Glor           25.81                  
 
Event 101  200 Meter Dash Sub-Bantam Girls
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
  1 Mays, Jadyn                8 Arizona Risi           32.27      32.43q +0.0  3 
  2 Adams, Adora               7 Arizona Chee           32.30      32.50q  NWI  4 
  3 Charlton, Jayde            8 Do Right Edu           33.18      33.25q +0.0  1 
  4 Mustin, Dominique          8 Arizona Risi           34.63      33.52q  NWI  4 
  5 Singleton, Jasmine         8 Mustangs TC            33.86      33.66q  NWI  4 
  6 Jackson, Trejanae          7 Do Right Edu           34.00      34.65q  NWI  2 
  7 Reed, Haila                7 Do Right Edu           36.44      35.15q +0.0  3 
  8 Mitchell, Jemila           8 Arizona Risi           35.34      35.58q  NWI  6 
  9 Carswell, Jamelah          7 Do Right Edu           37.10      35.87q  NWI  5 
 10 Weintraub, Noelle          8 Arizona Chee           36.10      35.93   NWI  4 
 11 Hoskins, Asia              8 Arizona Tita           36.25      36.03   NWI  4 
 12 Lee, Deysha                8 Arizona Glor           37.51      36.31   NWI  5 
 13 Williams, Kenisha          7 Mustangs TC            36.64      37.06  +0.0  1 
 14 Johnson, Jhaidah           6 Do Right Edu           36.64      37.16   NWI  2 
 15 Lockhart, Mia              7 Arizona Chee           35.14      37.23   NWI  4 
 16 Williams, Brooklyn         8 Arizona Chee           36.62      38.92   NWI  6 
 17 Turner, Rahni              7 Pops TC                39.74      39.12   0.2  7 
 18 Collins, Kate              8 Arizona Elit           34.28      39.35   0.2  7 
 19 Roland, Kayla              7 Arizona Glor           39.02      39.39   0.2  7 
 20 Aguano, Taylor             7 Arizona Chee           35.17      40.09   NWI  2 
 21 Romo, Alyssa               6 Arizona Tita           40.94      40.21  +0.0  3 
 22 Alexander, Shayda          6 Do Right Edu                      40.22   NWI  4 
 23 Scroggins, Joanee          7 Do Right Edu                      40.53  +0.0  1 
 24 Kirk, Najelah              6 Miles Per Ho           47.20      40.76   0.2  7 
 25 Richardson, Brianna        6 Do Right Edu                      40.82  +0.0  1 
 26 Carr, Antalyce             8 Arizona Glor           42.62      41.81   NWI  2 
 27 Davis, Teyanna             7 Arizona Tita           41.88      42.10  +0.0  3 
 28 Arreola, Abigail           6 Arizbushmast                      42.20   NWI  5 
 29 Hill, Jneya                5 Do Right Edu                      42.30  +0.0  3 
 30 Guillen, Angelique         7 Arizona Glor           40.29      42.59  +0.0  1 
 31 Washington, Malejeah       7 Arizona Sain           43.34      43.94  +0.0  3 
 32 Colley, Sierra             7 Arizona Puma           40.80      44.16   0.2  7 
 33 Johnson, Rickay            7 Arizona Elit                      44.17   NWI  6 
 34 Hutchinson, Amreah         7 AZ Flames TC           40.99      44.61   NWI  2 
 35 Reyes, Esperanza           8 Arizbushmast                      44.73  +0.0  3 
 36 Pitts, Angeliyah           7 Miles Per Ho           47.20      45.95  +0.0  1 
 37 Shivers, Arazhane          6 Do Right Edu                      46.25   0.2  7 
 38 Kennedy, Taniah            5 Arizona Glor           47.30      46.28   NWI  6 
 39 Rollins, Crystal           8 Miles Per Ho           59.30      46.86   NWI  5 
 40 Novacek, Elizabeth         6 Unattached             48.00      46.91   NWI  6 
 41 Thomas, Tatum              6 Arizona Elit                      47.35   NWI  6 
 42 Sneed, Samara              6 Blue Devils                       47.70   0.2  7 
 43 Hollins, Emily             6 Arizona Glor           46.81      48.17  +0.0  1 
 44 Culver, Xaria              5 Do Right Edu                      49.05  +0.0  1 
 45 Collier, Lashonti          6 Do Right Edu                      50.20  +0.0  3 
 46 Bryant, Angelina           7 Arizona Tita           56.72      51.50   NWI  5 
 47 Martinez, Nissaa           5 Do Right Edu                      54.91   NWI  5 
 48 Zarate, Myssjenniebell     4 Arizbushmast                      57.10   NWI  4 
 49 Cesar, Keishara            6 Arizona Glor                      59.83   NWI  5 
 
Event 101  200 Meter Dash Sub-Bantam Girls
==============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Mays, Jadyn                8 Arizona Risi           32.43      32.28   NWI 
  2 Charlton, Jayde            8 Do Right Edu           33.25      32.82   NWI 
  3 Adams, Adora               7 Arizona Chee           32.50      32.89   NWI 
  4 Mustin, Dominique          8 Arizona Risi           33.52      33.80   NWI 
  5 Jackson, Trejanae          7 Do Right Edu           34.65      34.36   NWI 
  6 Singleton, Jasmine         8 Mustangs TC            33.66      34.81   NWI 
  7 Reed, Haila                7 Do Right Edu           35.15      35.63   NWI 
  8 Mitchell, Jemila           8 Arizona Risi           35.58      36.34   NWI 
  9 Carswell, Jamelah          7 Do Right Edu           35.87      37.51   NWI 
Preliminaries
 10 Weintraub, Noelle          8 Arizona Chee           35.93                  
 11 Hoskins, Asia              8 Arizona Tita           36.03                  
 12 Lee, Deysha                8 Arizona Glor           36.31                  
 13 Williams, Kenisha          7 Mustangs TC            37.06                  
 14 Johnson, Jhaidah           6 Do Right Edu           37.16                  
 15 Lockhart, Mia              7 Arizona Chee           37.23                  
 16 Williams, Brooklyn         8 Arizona Chee           38.92                  
 17 Turner, Rahni              7 Pops TC                39.12                  
 18 Collins, Kate              8 Arizona Elit           39.35                  
 19 Roland, Kayla              7 Arizona Glor           39.39                  
 20 Aguano, Taylor             7 Arizona Chee           40.09                  
 21 Romo, Alyssa               6 Arizona Tita           40.21                  
 22 Alexander, Shayda          6 Do Right Edu           40.22                  
 23 Scroggins, Joanee          7 Do Right Edu           40.53                  
 24 Kirk, Najelah              6 Miles Per Ho           40.76                  
 25 Richardson, Brianna        6 Do Right Edu           40.82                  
 26 Carr, Antalyce             8 Arizona Glor           41.81                  
 27 Davis, Teyanna             7 Arizona Tita           42.10                  
 28 Arreola, Abigail           6 Arizbushmast           42.20                  
 29 Hill, Jneya                5 Do Right Edu           42.30                  
 30 Guillen, Angelique         7 Arizona Glor           42.59                  
 31 Washington, Malejeah       7 Arizona Sain           43.94                  
 32 Colley, Sierra             7 Arizona Puma           44.16                  
 33 Johnson, Rickay            7 Arizona Elit           44.17                  
 34 Hutchinson, Amreah         7 AZ Flames TC           44.61                  
 35 Reyes, Esperanza           8 Arizbushmast           44.73                  
 36 Pitts, Angeliyah           7 Miles Per Ho           45.95                  
 37 Shivers, Arazhane          6 Do Right Edu           46.25                  
 38 Kennedy, Taniah            5 Arizona Glor           46.28                  
 39 Rollins, Crystal           8 Miles Per Ho           46.86                  
 40 Novacek, Elizabeth         6 Unattached             46.91                  
 41 Thomas, Tatum              6 Arizona Elit           47.35                  
 42 Sneed, Samara              6 Blue Devils            47.70                  
 43 Hollins, Emily             6 Arizona Glor           48.17                  
 44 Culver, Xaria              5 Do Right Edu           49.05                  
 45 Collier, Lashonti          6 Do Right Edu           50.20                  
 46 Bryant, Angelina           7 Arizona Tita           51.50                  
 47 Martinez, Nissaa           5 Do Right Edu           54.91                  
 48 Zarate, Myssjenniebell     4 Arizbushmast           57.10                  
 49 Cesar, Keishara            6 Arizona Glor           59.83                  
 
Event 110  4x100 Meter Relay Sub-Bantam Girls
=========================================================================
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
Finals
  1 Arizona Rising Suns  'A'                          1:02.60    1:04.08  
     1) England, Mia 7                  2) Mays, Jadyn 8                  
     3) Mitchell, Jemila 8              4) Mustin, Dominique 8            
  2 Arizona Cheetahs TC  'A'                          1:10.00    1:06.96  
     1) Adams, Adora 7                  2) Aguano, Taylor 7               
     3) Lockhart, Mia 7                 4) Weintraub, Noelle 8            
  3 Do Right Education And Sports  'A'                1:03.00    1:07.30  
     1) Charlton, Jayde 8               2) Jackson, Trejanae 7            
     3) Johnson, Jhaidah 6              4) Reed, Haila 7                  
  4 Arizona Titans  'A'                               1:15.70    1:16.06  
     1) Davis, Teyanna 7                2) Hoskins, Asia 8                
     3) Romo, Alyssa 6                  4) Thompson, Ajunae 6             
  5 Do Right Education And Sports  'B'                1:10.00    1:18.81  
     1) Carswell, Jamelah 7             2) Culver, Xaria 5                
     3) Hill, Jneya 5                   4) Richardson, Brianna 6          
  6 Arizona Glory  'A'                                1:17.00    1:18.84  
     1) Guillen, Angelique 7            2) Hollins, Emily 6               
     3) Lee, Deysha 8                   4) Roland, Kayla 7                
  7 Arizbushmasters  'A'                                         1:28.27  
     1) Arreola, Abigail 6              2) Reyes, Esperanza 8             
     3) Sherry, Martinez 7              4) Zarate, Myssjenniebell 4       
 
Event 122  Long Jump Sub-Bantam Girls
========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Singleton, Jasmine         8 Mustangs TC            3.21m      2.96m   NWI   9-08.50 
  2 England, Mia               7 Arizona Risi           2.51m      2.78m   NWI   9-01.50 
  3 Scroggins, Joanee          7 Do Right Edu                      2.73m   NWI   8-11.50 
  4 Collins, Kate              8 Arizona Elit           2.70m      2.72m   NWI   8-11.25 
  5 Hutchinson, Amreah         7 AZ Flames TC           2.55m      2.60m   NWI   8-06.50 
  6 Oliver, Sariya             7 Arizona Risi           2.58m      2.52m   NWI   8-03.25 
  7 Reyes, Esperanza           8 Arizbushmast                      2.47m   NWI   8-01.25 
  8 Shivers, Arazhane          6 Do Right Edu                      2.16m   NWI   7-01.00 
  9 Richardson, Brianna        6 Do Right Edu                      1.96m   NWI   6-05.25 
 10 Andrews, Anaya             5 Arizona Chee                      1.68m   NWI   5-06.25 
 -- Turner, Rahni              7 Pops TC                2.21m         ND   NWI           
 -- Martinez, Nissaa           5 Do Right Edu                         ND   NWI           
 -- Alexander, Shayda          6 Do Right Edu                         ND   NWI           
 -- Mason, Cheyenne            5 Do Right Edu                         ND   NWI           
 
Event 127  Javelin Throw 300g Sub-Bantam Girls
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Thompson, Ajunae           6 Arizona Tita          10.86m      8.66m      28-05 
  2 Johnson, Kayla             7 Northwest Xp                      8.51m      27-11 
  3 Mason, Cheyenne            5 Do Right Edu                      7.45m      24-05 
  4 Sherry, Martinez           7 Arizbushmast                      6.90m      22-08 
  5 Sneed, Samara              6 Blue Devils                       6.23m      20-05 
  6 Colley, Sierra             7 Arizona Puma           8.02m      4.97m      16-04 
  7 Oliver, Sariya             7 Arizona Risi                      4.77m      15-08 
  8 Martinez, Nissaa           5 Do Right Edu                      3.88m      12-09 
  9 Cesar, Keishara            6 Arizona Glor                      2.71m       8-11 
 10 Kennedy, Taniah            5 Arizona Glor                      2.10m       6-11 
 
Event 150  100 Meter Dash Sub-Bantam Boys
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Davis, Dominique           8 AZ Flames TC           14.64      15.43q  NWI  8 
  2 McDonald, Treveon          8 Arizona Sain           15.38      15.68q  NWI  6 
  3 Adams, Quaron              6 Do Right Edu           16.18      16.09q  NWI  5 
  4 Green, Tre                 7 Northwest Xp           15.60      16.33q  NWI  4 
  5 Harris, Trevon             8 Do Right Edu           16.95      16.37q  NWI  6 
  6 Brown, Marcus              8 AZ Flames TC           16.21      16.43q  NWI  6 
  7 Ivie, Connor               8 AZ Flames TC           16.61      16.53q +0.0  3 
  8 Woodard, Zach              7 Northwest Xp           17.50      16.54q  NWI  1 
  9 Barger, Quenton            7 AZ Flames TC           16.75      16.65q +0.0  7 
 10 Gonzales, Adrian           7 Arizona Tita           16.37      16.71   NWI  5 
 11 Garrett, Quamari           7 Do Right Edu           16.51      16.74   NWI  6 
 12 Chamber, Eric              7 Az Gold Rush                      16.81   NWI  1 
 13 Brooks, Dason              6 AZ Flames TC           17.04      16.89   NWI  6 
 14 Valentine, Dhayven         7 Arizona Tita           16.50      16.98  +0.0  7 
 15 Center, Davion             8 Do Right Edu           16.38      16.99  +0.0  3 
 16 Byrd, Terry                8 Do Right Edu           16.28      17.05   NWI  6 
 17 Boykins, Kai               5 Arizona Spee           17.73      17.10   NWI  8 
 18 Garrett, Qkasai            6 Do Right Edu           18.92      17.27   NWI  1 
 18 Morris, Feenix             6 ColdWater Ex           19.11      17.27   NWI  1 
 20 Cruz, Jay                  7 Arizona Sain           16.95      17.31   NWI  8 
 21 Burke, Denzel              7 Mustangs TC                       17.35   NWI  5 
 22 Lingruen-Thain, Tommy      8 Feel The Hea           17.09      17.42   NWI  5 
 23 Douglass, Garrison         7 World Class            17.37      17.45   NWI  5 
 24 Davis, Aaron               7 Arizona Glor           16.38      17.46   NWI  2 
 25 Kennedy, Tyreese           6 Arizona Glor           16.95      17.55   NWI  1 
 26 Walker, Jaleel             8 Arizona Sain           15.99      17.69   NWI  4 
 27 Span-Moreland, Jacques     7 Do Right Edu           16.88      17.78   NWI  2 
 28 Parrish, Jordon            7 Arizona Tita           18.02      17.98  +0.0  7 
 29 Romo, Marcos               8 Arizona Tita           17.25      17.99  +0.0  7 
 30 Pittman, Naishon           8 Miles Per Ho           21.10      18.10   NWI  2 
 31 Standiford, Ahmez          7 World Class            18.69      18.27   NWI  4 
 32 Lingruen-Thain, Russ       8 Feel The Hea           16.63      18.35   NWI  8 
 33 Lovejr, Demetris           8 Az Gold Rush                      18.42  +0.0  7 
 34 Harris, Tyren              7 Do Right Edu                      18.45   NWI  4 
 35 Blevins, Zaire             5 Do Right Edu           20.66      18.92   NWI  1 
 36 Hills, Arik                8 Sahuarita Sp           15.25      19.19   NWI  1 
 37 Morales, Romeo             7 Pastor Fit F                      19.22   NWI  5 
 38 Brown, Jamari              7 Arizona Sain           17.30      19.23   NWI  4 
 39 Carrigan, Kaleon           6 Do Right Edu           16.80      19.26   NWI  1 
 40 Royal, Zion                6 Do Right Edu                      19.27  +0.0  3 
 41 Bernard, Ky-Mani           7 Do Right Edu                      19.28  +0.0  3 
 42 Bibbs, Lashaw              5 Arizona Sain           20.45      19.43  +0.0  7 
 43 Zapata-Trejo, Erick        8 Mustangs TC            18.14      19.44   NWI  8 
 44 Lopez, Len                 7 Pastor Fit F                      19.47  +0.0  7 
 45 Donald, Tyler              7 Do Right Edu                      19.49  +0.0  3 
 46 Coleman, Kaleb             7 Arizona Chee                      19.72   NWI  4 
 47 Reyes, Issachar            6 Arizbushmast                      20.16   NWI  2 
 48 Torres, Marcos             5 Miles Per Ho           23.00      20.52   NWI  5 
 49 Perry, Tajun               7 Arizona Glor                      20.72  +0.0  3 
 50 Morris, Xaelun             5 ColdWater Ex           19.93      20.75   NWI  2 
 51 Hawkins, Devean            6 Mustangs TC            20.89      22.49  +0.0  7 
 52 Clark, Gabriel             6 Arizona Tita           21.10      22.71   NWI  2 
 53 Johnson, Kire              5 Unattached                        23.54   NWI  5 
 54 Matthews, Elijah           6 Miles Per Ho           25.30      24.40   NWI  6 
 
Event 150  100 Meter Dash Sub-Bantam Boys
==============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Davis, Dominique           8 AZ Flames TC           15.43      15.16   NWI 
  2 Green, Tre                 7 Northwest Xp           16.33      15.81   NWI 
  3 Adams, Quaron              6 Do Right Edu           16.09      15.91   NWI 
  4 McDonald, Treveon          8 Arizona Sain           15.68      16.02   NWI 
  5 Brown, Marcus              8 AZ Flames TC           16.43      16.17   NWI 
  6 Ivie, Connor               8 AZ Flames TC           16.53      16.53   NWI 
  7 Harris, Trevon             8 Do Right Edu           16.37      16.69   NWI 
  8 Woodard, Zach              7 Northwest Xp           16.54      16.73   NWI 
Preliminaries
  9 Barger, Quenton            7 AZ Flames TC           16.65                  
 10 Gonzales, Adrian           7 Arizona Tita           16.71                  
 11 Garrett, Quamari           7 Do Right Edu           16.74                  
 12 Chamber, Eric              7 Az Gold Rush           16.81                  
 13 Brooks, Dason              6 AZ Flames TC           16.89                  
 14 Valentine, Dhayven         7 Arizona Tita           16.98                  
 15 Center, Davion             8 Do Right Edu           16.99                  
 16 Byrd, Terry                8 Do Right Edu           17.05                  
 17 Boykins, Kai               5 Arizona Spee           17.10                  
 18 Garrett, Qkasai            6 Do Right Edu           17.27                  
 18 Morris, Feenix             6 ColdWater Ex           17.27                  
 20 Cruz, Jay                  7 Arizona Sain           17.31                  
 21 Burke, Denzel              7 Mustangs TC            17.35                  
 22 Lingruen-Thain, Tommy      8 Feel The Hea           17.42                  
 23 Douglass, Garrison         7 World Class            17.45                  
 24 Davis, Aaron               7 Arizona Glor           17.46                  
 25 Kennedy, Tyreese           6 Arizona Glor           17.55                  
 26 Walker, Jaleel             8 Arizona Sain           17.69                  
 27 Span-Moreland, Jacques     7 Do Right Edu           17.78                  
 28 Parrish, Jordon            7 Arizona Tita           17.98                  
 29 Romo, Marcos               8 Arizona Tita           17.99                  
 30 Pittman, Naishon           8 Miles Per Ho           18.10                  
 31 Standiford, Ahmez          7 World Class            18.27                  
 32 Lingruen-Thain, Russ       8 Feel The Hea           18.35                  
 33 Lovejr, Demetris           8 Az Gold Rush           18.42                  
 34 Harris, Tyren              7 Do Right Edu           18.45                  
 35 Blevins, Zaire             5 Do Right Edu           18.92                  
 36 Hills, Arik                8 Sahuarita Sp           19.19                  
 37 Morales, Romeo             7 Pastor Fit F           19.22                  
 38 Brown, Jamari              7 Arizona Sain           19.23                  
 39 Carrigan, Kaleon           6 Do Right Edu           19.26                  
 40 Royal, Zion                6 Do Right Edu           19.27                  
 41 Bernard, Ky-Mani           7 Do Right Edu           19.28                  
 42 Bibbs, Lashaw              5 Arizona Sain           19.43                  
 43 Zapata-Trejo, Erick        8 Mustangs TC            19.44                  
 44 Lopez, Len                 7 Pastor Fit F           19.47                  
 45 Donald, Tyler              7 Do Right Edu           19.49                  
 46 Coleman, Kaleb             7 Arizona Chee           19.72                  
 47 Reyes, Issachar            6 Arizbushmast           20.16                  
 48 Torres, Marcos             5 Miles Per Ho           20.52                  
 49 Perry, Tajun               7 Arizona Glor           20.72                  
 50 Morris, Xaelun             5 ColdWater Ex           20.75                  
 51 Hawkins, Devean            6 Mustangs TC            22.49                  
 52 Clark, Gabriel             6 Arizona Tita           22.71                  
 53 Johnson, Kire              5 Unattached             23.54                  
 54 Matthews, Elijah           6 Miles Per Ho           24.40                  
 
Event 151  200 Meter Dash Sub-Bantam Boys
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
  1 Davis, Dominique           8 AZ Flames TC           30.88      32.16q  NWI  6 
  2 Green, Tre                 7 Northwest Xp           33.40      32.43q  NWI  6 
  3 Byrd, Terry                8 Do Right Edu           33.41      33.60q  NWI  5 
  4 Adams, Quaron              6 Do Right Edu           33.02      33.65q  NWI  6 
  5 McDonald, Treveon          8 Arizona Sain           33.20      34.00q  NWI  6 
  5 Lingruen-Thain, Russ       8 Feel The Hea           33.86      34.00q +0.0  1 
  7 Barger, Quenton            7 AZ Flames TC           34.66      34.25q +0.0  1 
  8 Garrett, Quamari           7 Do Right Edu           34.12      34.26q -0.5  3 
  9 Harris, Trevon             8 Do Right Edu           36.01      34.41q  NWI  2 
 10 Gonzales, Adrian           7 Arizona Tita           35.81      34.53  -0.5  3 
 11 Woodard, Zach              7 Northwest Xp           37.90      35.02   NWI  5 
 12 Walker, Jaleel             8 Arizona Sain           33.79      35.16   NWI  6 
 13 Williams, Julian           8 Mustangs TC            34.74      35.38   NWI  2 
 14 Cruz, Jay                  7 Arizona Sain           34.88      35.51   NWI  5 
 15 Center, Davion             8 Do Right Edu           35.01      35.54   0.2  7 
 16 Lingruen-Thain, Tommy      8 Feel The Hea           37.04      35.92   NWI  6 
 17 Grubbs, Devon              6 Do Right Edu           36.10      36.18  +0.0  4 
 18 Davis, Aaron               7 Arizona Glor           36.80      36.19  +0.0  4 
 19 Douglass, Garrison         7 World Class            35.53      36.42  +0.0  4 
 20 Carrigan, Kaleon           6 Do Right Edu           37.00      36.44  +0.0  1 
 21 Lovejr, Demetris           8 Az Gold Rush                      36.64   0.2  7 
 22 Brooks, Dason              6 AZ Flames TC           37.34      37.00   NWI  2 
 23 Romo, Marcos               8 Arizona Tita           35.06      37.08  -0.5  3 
 24 Span-Moreland, Jacques     7 Do Right Edu           37.33      37.41   NWI  6 
 25 Boykins, Kai               5 Arizona Spee           37.79      37.60   0.2  7 
 26 Chamber, Eric              7 Az Gold Rush                      37.83   0.2  7 
 27 Standiford, Ahmez          7 World Class            38.80      38.09   NWI  2 
 28 Kennedy, Tyreese           6 Arizona Glor           38.62      38.52  -0.5  3 
 29 Brown, Jamari              7 Arizona Sain           36.61      38.59   0.2  7 
 30 Parrish, Jordon            7 Arizona Tita           37.92      39.03   0.2  7 
 30 Zapata-Trejo, Erick        8 Mustangs TC            37.87      39.03   NWI  2 
 32 Blevins, Zaire             5 Do Right Edu           43.00      39.20   NWI  5 
 33 Bell, Gavin                8 Do Right Edu           38.03      39.37   0.2  7 
 34 Bernard, Ky-Mani           7 Do Right Edu                      39.38   0.2  7 
 35 Royal, Zion                6 Do Right Edu                      39.69   NWI  5 
 36 Ali, Ty                    6 Mustangs TC            39.97      40.05  +0.0  1 
 37 Shaver, Noah               8 Phoenix Bobc                      41.01  +0.0  1 
 38 Lopez, Len                 7 Pastor Fit F                      41.14  -0.5  3 
 39 Garrett, Qkasai            6 Do Right Edu           39.00      41.30   NWI  5 
 40 Elmore, Amar               6 Do Right Edu                      41.36  +0.0  4 
 41 Harris, Tyren              7 Do Right Edu                      41.39   NWI  6 
 42 Morales, Romeo             7 Pastor Fit F                      41.67  -0.5  3 
 43 Coleman, Kaleb             7 Arizona Chee                      41.85   NWI  5 
 44 Bryant, Kobe               7 Miles Per Ho           45.20      42.03  +0.0  1 
 45 King, Michael              5 Mustangs TC            43.37      42.23  -0.5  3 
 46 Bibbs, Lashaw              5 Arizona Sain           44.36      43.49  +0.0  4 
 47 Clark, Gabriel             6 Arizona Tita           48.85      45.85   NWI  6 
 48 Donald, Tyler              7 Do Right Edu                      46.00  +0.0  4 
 49 Torres, Marcos             5 Miles Per Ho           49.20      47.96  +0.0  4 
 50 Perry, Tajun               7 Arizona Glor                      48.07  -0.5  3 
 51 Wiley, Martel              5 Do Right Edu                      48.12  +0.0  4 
 52 Collier, Darius            5 Do Right Edu                      50.33   0.2  7 
 53 Matthews, Elijah           6 Miles Per Ho           59.60      53.09  +0.0  4 
 
Event 151  200 Meter Dash Sub-Bantam Boys
==============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Davis, Dominique           8 AZ Flames TC           32.16      32.54   NWI 
  2 Green, Tre                 7 Northwest Xp           32.43      32.77   NWI 
  3 Byrd, Terry                8 Do Right Edu           33.60      32.97   NWI 
  4 McDonald, Treveon          8 Arizona Sain           34.00      33.38   NWI 
  5 Adams, Quaron              6 Do Right Edu           33.65      34.11   NWI 
  6 Lingruen-Thain, Russ       8 Feel The Hea           34.00      34.30   NWI 
  7 Harris, Trevon             8 Do Right Edu           34.41      34.72   NWI 
  8 Garrett, Quamari           7 Do Right Edu           34.26      34.86   NWI 
Preliminaries
  7 Barger, Quenton            7 AZ Flames TC           34.25                  
 10 Gonzales, Adrian           7 Arizona Tita           34.53                  
 11 Woodard, Zach              7 Northwest Xp           35.02                  
 12 Walker, Jaleel             8 Arizona Sain           35.16                  
 13 Williams, Julian           8 Mustangs TC            35.38                  
 14 Cruz, Jay                  7 Arizona Sain           35.51                  
 15 Center, Davion             8 Do Right Edu           35.54                  
 16 Lingruen-Thain, Tommy      8 Feel The Hea           35.92                  
 17 Grubbs, Devon              6 Do Right Edu           36.18                  
 18 Davis, Aaron               7 Arizona Glor           36.19                  
 19 Douglass, Garrison         7 World Class            36.42                  
 20 Carrigan, Kaleon           6 Do Right Edu           36.44                  
 21 Lovejr, Demetris           8 Az Gold Rush           36.64                  
 22 Brooks, Dason              6 AZ Flames TC           37.00                  
 23 Romo, Marcos               8 Arizona Tita           37.08                  
 24 Span-Moreland, Jacques     7 Do Right Edu           37.41                  
 25 Boykins, Kai               5 Arizona Spee           37.60                  
 26 Chamber, Eric              7 Az Gold Rush           37.83                  
 27 Standiford, Ahmez          7 World Class            38.09                  
 28 Kennedy, Tyreese           6 Arizona Glor           38.52                  
 29 Brown, Jamari              7 Arizona Sain           38.59                  
 30 Parrish, Jordon            7 Arizona Tita           39.03                  
 30 Zapata-Trejo, Erick        8 Mustangs TC            39.03                  
 32 Blevins, Zaire             5 Do Right Edu           39.20                  
 33 Bell, Gavin                8 Do Right Edu           39.37                  
 34 Bernard, Ky-Mani           7 Do Right Edu           39.38                  
 35 Royal, Zion                6 Do Right Edu           39.69                  
 36 Ali, Ty                    6 Mustangs TC            40.05                  
 37 Shaver, Noah               8 Phoenix Bobc           41.01                  
 38 Lopez, Len                 7 Pastor Fit F           41.14                  
 39 Garrett, Qkasai            6 Do Right Edu           41.30                  
 40 Elmore, Amar               6 Do Right Edu           41.36                  
 41 Harris, Tyren              7 Do Right Edu           41.39                  
 42 Morales, Romeo             7 Pastor Fit F           41.67                  
 43 Coleman, Kaleb             7 Arizona Chee           41.85                  
 44 Bryant, Kobe               7 Miles Per Ho           42.03                  
 45 King, Michael              5 Mustangs TC            42.23                  
 46 Bibbs, Lashaw              5 Arizona Sain           43.49                  
 47 Clark, Gabriel             6 Arizona Tita           45.85                  
 48 Donald, Tyler              7 Do Right Edu           46.00                  
 49 Torres, Marcos             5 Miles Per Ho           47.96                  
 50 Perry, Tajun               7 Arizona Glor           48.07                  
 51 Wiley, Martel              5 Do Right Edu           48.12                  
 52 Collier, Darius            5 Do Right Edu           50.33                  
 53 Matthews, Elijah           6 Miles Per Ho           53.09                  
 
Event 160  4x100 Meter Relay Sub-Bantam Boys
=========================================================================
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
Finals
  1 AZ Flames TC  'A'                                 1:02.44    1:02.36  
     1) Barger, Quenton 7               2) Brown, Marcus 8                
     3) Davis, Dominique 8              4) Ivie, Connor 8                 
  2 Do Right Education And Sports  'A'                1:02.00    1:04.35  
     1) Adams, Quaron 6                 2) Byrd, Terry 8                  
     3) Center, Davion 8                4) Garrett, Quamari 7             
  3 Arizona Titans  'A'                               1:07.79    1:09.42  
     1) Gonzales, Adrian 7              2) Parrish, Jordon 7              
     3) Romo, Marcos 8                  4) Valentine, Dhayven 7           
  4 Do Right Education And Sports  'B'                1:05.00    1:09.52  
     1) Bell, Gavin 8                   2) Grubbs, Devon 6                
     3) Harris, Trevon 8                4) Span-Moreland, Jacques 7       
  5 Mustangs TC  'A'                                  1:16.40    1:16.83  
     1) Ali, Ty 6                       2) Burke, Denzel 7                
     3) Williams, Julian 8              4) Zapata-Trejo, Erick 8          
 
Event 172  Long Jump Sub-Bantam Boys
========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 McDonald, Treveon          8 Arizona Sain           3.54m      3.36m   NWI  11-00.25 
  2 Green, Tre                 7 Northwest Xp                      3.32m   NWI  10-10.75 
  2 Brown, Marcus              8 AZ Flames TC           3.41m      3.32m   NWI  10-10.75 
  4 Douglass, Garrison         7 World Class            3.06m      3.09m   NWI  10-01.75 
  5 Ivie, Connor               8 AZ Flames TC           3.16m      3.07m   NWI  10-01.00 
  6 Walker, Jaleel             8 Arizona Sain           3.12m      3.00m   NWI   9-10.25 
  7 Grubbs, Devon              6 Do Right Edu                      2.98m   NWI   9-09.50 
  8 Cruz, Jay                  7 Arizona Sain           2.58m      2.73m   NWI   8-11.50 
  9 Bell, Gavin                8 Do Right Edu                      2.54m   NWI   8-04.00 
 10 Boykins, Kai               5 Arizona Spee           2.78m      2.51m   NWI   8-03.00 
 11 Brown, Jamari              7 Arizona Sain           2.74m      2.30m   NWI   7-06.50 
 12 Pittman, Naishon           8 Miles Per Ho                      2.27m   NWI   7-05.50 
 13 Lovejr, Demetris           8 Az Gold Rush                      2.24m   NWI   7-04.25 
 14 Elmore, Amar               6 Do Right Edu                      2.23m   NWI   7-03.75 
 15 Standiford, Ahmez          7 World Class                       2.22m   NWI   7-03.50 
 16 Valentine, Dhayven         7 Arizona Tita           2.71m      2.21m   NWI   7-03.00 
 16 Royal, Zion                6 Do Right Edu                      2.21m   NWI   7-03.00 
 18 Bernard, Ky-Mani           7 Do Right Edu                      2.12m   NWI   6-11.50 
 19 Torres, Marcos             5 Miles Per Ho                      2.09m   NWI   6-10.25 
 20 Morris, Xaelun             5 ColdWater Ex                      2.02m   NWI   6-07.50 
 21 Reyes, Issachar            6 Arizbushmast                      1.98m   NWI   6-06.00 
 22 Bryant, Kobe               7 Miles Per Ho                      1.95m   NWI   6-04.75 
 23 Blevins, Zaire             5 Do Right Edu                      1.90m   NWI   6-03.00 
 24 Harris, Tyren              7 Do Right Edu                      1.75m   NWI   5-09.00 
 25 Bibbs, Lashaw              5 Arizona Sain           1.94m      1.65m   NWI   5-05.00 
 26 Donald, Tyler              7 Do Right Edu                      1.19m   NWI   3-11.00 
 -- Wiley, Martel              5 Do Right Edu                         ND   NWI           
 
Event 177  Javelin Throw 300g Sub-Bantam Boys
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Ramirez, Alexander         8 Unattached            27.74m     28.63m      93-11 
  2 Shaver, Noah               8 Phoenix Bobc          19.54m     19.08m      62-07 
  3 Elmore, Amar               6 Do Right Edu                     16.04m      52-07 
  4 Davis, Aaron               7 Arizona Glor          14.83m     13.41m      44-00 
  5 Woodard, Zach              7 Northwest Xp                     12.31m      40-05 
  6 Kennedy, Tyreese           6 Arizona Glor          10.99m      9.48m      31-01 
  7 Coleman, Kaleb             7 Arizona Chee                      8.04m      26-04 
 
Event 200  100 Meter Dash Bantam Girls
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 12.85  7/29/1990   Angela Williams, Ontario, CA                
     JO Meet: J 12.85  7/29/1990   Angela Williams, Ontario, CA                
    AZ Assoc: A 13.57  6/12/1999   Terra Evans, AC                             
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Chest, Zaire               9 Arizona Chee           14.06      14.57q  NWI  4 
  2 Gruenwald, Jai            10 Arizona Chee           14.02      14.67q  1.7  1 
  3 Marendes, Jennifer         9 Northwest Xp           13.80      14.76q  NWI  6 
  4 Mgbam, Nydiah             10 Miles Per Ho           15.05      14.82q  NWI  6 
  5 Pratt, Kenzington          9 Unattached                        15.28q  NWI  3 
  6 Jimerson, Mahogany        10 Arizona Sain           15.73      15.30q  1.7  1 
  7 Mooney, Allison           10 Arizona Puma           15.15      15.37q  NWI  4 
  8 Singleton, Tyonna          9 Mustangs TC            15.33      15.41q  NWI  7 
  9 Andrews, Naja             10 Arizona Chee           15.75      15.43q  NWI  5 
 10 Walker, Malea              9 Arizona Glor           15.08      15.44   NWI  5 
 11 Ashley, Hanna              9 Northwest Xp           15.60      15.52   NWI  4 
 12 Harrington, Diamond       10 Mustangs TC            15.67      15.84   NWI  3 
 13 Phillips, Dominique        9 Arizona Risi           15.35      15.98   1.7  1 
 14 Williams, Kiemya           9 Do Right Edu                      16.01   NWI  7 
 15 Ivie, Kaylee               9 AZ Flames TC           16.13      16.13  +0.0  2 
 16 Guzman, Saydee             9 Arizona Tita           16.62      16.22  +0.0  2 
 17 Black, Sky                 9 Mustangs TC            16.10      16.37  +0.0  2 
 18 Hernandez, Vanessa        10 Az Gold Rush                      16.41   NWI  6 
 19 Rollins, Mikaela           9 Miles Per Ho           17.20      16.42   NWI  3 
 20 Covington, Jailyn          8 Arizona Tita           16.40      16.54   NWI  5 
 21 Fraley, Chloe              9 AZ Flames TC           16.76      16.61   NWI  6 
 22 Valdez, Gabriela           9 Az Gold Rush                      16.64   NWI  3 
 23 Johnson, Destinee         10 Do Right Edu                      16.87   NWI  7 
 24 Jones, Bianca             10 Pops TC                16.41      17.06   NWI  5 
 25 Jones, Maliyah             8 Miles Per Ho           19.20      17.35   NWI  5 
 26 Mason, Maija               9 Az Gold Rush                      17.39   NWI  6 
 27 Whittaker, Kennedy         9 Spartan Spee           17.18      17.42   NWI  5 
 28 Haynes, Shardae            8 Do Right Edu                      17.49   1.7  1 
 28 Norman, Makayla            9 Arizona Sain           17.55      17.49   NWI  3 
 30 Trimble, Eliza             9 Arizona Puma           17.49      17.55  +0.0  2 
 31 Jackson, Shania            9 Blue Devils                       17.70   NWI  7 
 32 Uriarte, Vanessa           9 Arizona Glor           17.47      17.93   NWI  3 
 33 Tatum, Zacari              9 Miles Per Ho           22.30      17.94   1.7  1 
 34 Perez, Joy                10 Az Gold Rush                      18.08   NWI  7 
 35 Jackson, Deja              9 Arizona Risi           17.59      18.09   NWI  4 
 36 Sneed, Derrika             9 Blue Devils                       18.12  +0.0  2 
 37 Smith, Jayd                9 Arizona Chee                      18.21   NWI  4 
 38 Tamplin, Breashawnea       9 Arizona Sain           18.02      18.22   NWI  6 
 39 Standiford, Damarius      10 World Class            18.33      18.27   NWI  5 
 40 Dozel, Breanna             9 Northwest Xp                      18.33   NWI  4 
 41 Perez, Jailene             9 Pastor Fit F                      18.48   NWI  6 
 42 Harris, Deliyah            8 Arizona Sain           18.44      18.76   NWI  5 
 43 Barone, Alyssa             8 Northwest Xp                      19.93  +0.0  2 
 44 Rascon, Nataly             9 ColdWater Ex                      20.12  +0.0  2 
 45 Reyes, Jessica             9 Pastor Fit F                      20.75   NWI  4 
 46 Thompson, Makayla          8 Arizona Tita           21.54      21.14   NWI  3 
 
Event 200  100 Meter Dash Bantam Girls
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 12.85  7/29/1990   Angela Williams, Ontario, CA                
     JO Meet: J 12.85  7/29/1990   Angela Williams, Ontario, CA                
    AZ Assoc: A 13.57  6/12/1999   Terra Evans, AC                             
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Chest, Zaire               9 Arizona Chee           14.57      14.20  +0.0 
  2 Gruenwald, Jai            10 Arizona Chee           14.67      14.37  +0.0 
  3 Marendes, Jennifer         9 Northwest Xp           14.76      14.79  +0.0 
  4 Jimerson, Mahogany        10 Arizona Sain           15.30      15.10  +0.0 
  5 Singleton, Tyonna          9 Mustangs TC            15.41      15.27  +0.0 
  6 Mooney, Allison           10 Arizona Puma           15.37      15.38  +0.0 
  7 Pratt, Kenzington          9 Unattached             15.28      15.47  +0.0 
  8 Andrews, Naja             10 Arizona Chee           15.43      15.49  +0.0 
Preliminaries
  4 Mgbam, Nydiah             10 Miles Per Ho           14.82                  
 10 Walker, Malea              9 Arizona Glor           15.44                  
 11 Ashley, Hanna              9 Northwest Xp           15.52                  
 12 Harrington, Diamond       10 Mustangs TC            15.84                  
 13 Phillips, Dominique        9 Arizona Risi           15.98                  
 14 Williams, Kiemya           9 Do Right Edu           16.01                  
 15 Ivie, Kaylee               9 AZ Flames TC           16.13                  
 16 Guzman, Saydee             9 Arizona Tita           16.22                  
 17 Black, Sky                 9 Mustangs TC            16.37                  
 18 Hernandez, Vanessa        10 Az Gold Rush           16.41                  
 19 Rollins, Mikaela           9 Miles Per Ho           16.42                  
 20 Covington, Jailyn          8 Arizona Tita           16.54                  
 21 Fraley, Chloe              9 AZ Flames TC           16.61                  
 22 Valdez, Gabriela           9 Az Gold Rush           16.64                  
 23 Johnson, Destinee         10 Do Right Edu           16.87                  
 24 Jones, Bianca             10 Pops TC                17.06                  
 25 Jones, Maliyah             8 Miles Per Ho           17.35                  
 26 Mason, Maija               9 Az Gold Rush           17.39                  
 27 Whittaker, Kennedy         9 Spartan Spee           17.42                  
 28 Norman, Makayla            9 Arizona Sain           17.49                  
 28 Haynes, Shardae            8 Do Right Edu           17.49                  
 30 Trimble, Eliza             9 Arizona Puma           17.55                  
 31 Jackson, Shania            9 Blue Devils            17.70                  
 32 Uriarte, Vanessa           9 Arizona Glor           17.93                  
 33 Tatum, Zacari              9 Miles Per Ho           17.94                  
 34 Perez, Joy                10 Az Gold Rush           18.08                  
 35 Jackson, Deja              9 Arizona Risi           18.09                  
 36 Sneed, Derrika             9 Blue Devils            18.12                  
 37 Smith, Jayd                9 Arizona Chee           18.21                  
 38 Tamplin, Breashawnea       9 Arizona Sain           18.22                  
 39 Standiford, Damarius      10 World Class            18.27                  
 40 Dozel, Breanna             9 Northwest Xp           18.33                  
 41 Perez, Jailene             9 Pastor Fit F           18.48                  
 42 Harris, Deliyah            8 Arizona Sain           18.76                  
 43 Barone, Alyssa             8 Northwest Xp           19.93                  
 44 Rascon, Nataly             9 ColdWater Ex           20.12                  
 45 Reyes, Jessica             9 Pastor Fit F           20.75                  
 46 Thompson, Makayla          8 Arizona Tita           21.14                  
 
Event 201  200 Meter Dash Bantam Girls
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 26.70  7/31/2004   Robin Reynolds, Miami, FL                   
     JO Meet: J 26.70  7/31/2004   Robin Reynolds, Miami, FL                   
    AZ Assoc: A 27.99  7/6/1980    Natosha Lewis, MSA                          
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
  1 Chest, Zaire               9 Arizona Chee           29.67      30.03q  1.5  6 
  2 Fields, Asiah             10 Spartan Spee           30.77      30.39q +0.0  3 
  3 Marendes, Jennifer         9 Northwest Xp           30.50      30.61q  NWI  7 
  4 Ashley, Hanna              9 Northwest Xp           33.40      31.78q +0.0  3 
  5 Pratt, Kenzington          9 Unattached                        31.86q  NWI  1 
  6 Phillips, Dominique        9 Arizona Risi           31.07      31.87q  NWI  1 
  7 Williams, Myjah           10 Arizona Chee           32.32      32.19q  NWI  2 
  8 Walker, Malea              9 Arizona Glor           32.08      32.44q  NWI  7 
  9 Mooney, Allison           10 Arizona Puma           34.21      32.84q +0.0  3 
 10 Rollins, Mikaela           9 Miles Per Ho           37.20      33.11   NWI  2 
 11 Hernandez, Vanessa        10 Az Gold Rush                      33.31  +0.0  5 
 12 Ivie, Kaylee               9 AZ Flames TC           34.59      33.37   NWI  4 
 13 Bardwell-Jones, Ciara      8 Mustangs TC            33.90      33.66   NWI  7 
 14 Black, Sky                 9 Mustangs TC            33.72      33.91  +0.0  5 
 15 Guzman, Saydee             9 Arizona Tita           34.40      33.93   1.5  6 
 16 Harrington, Diamond       10 Mustangs TC                       34.28   NWI  2 
 17 Richard, Makyah            9 Arizona Tita           35.37      34.41   1.5  6 
 18 Scroggins, Trinity         8 Do Right Edu                      34.80   1.5  6 
 19 Covington, Jailyn          8 Arizona Tita           34.68      35.33   NWI  1 
 20 Mason, Maija               9 Az Gold Rush                      35.39   NWI  4 
 21 Jones, Bianca             10 Pops TC                35.60      35.55  +0.0  5 
 22 Reynolds, Trinity          9 Eternal Flam           34.50      35.70  +0.0  5 
 23 Jackson, Deja              9 Arizona Risi           36.21      36.08   NWI  4 
 24 Jones, Maliyah             8 Miles Per Ho           39.10      36.70   1.5  6 
 25 Maddox, Sadeja             8 Miles Per Ho           45.20      36.76   NWI  7 
 26 Perez, Joy                10 Az Gold Rush                      36.80   NWI  1 
 27 Whittaker, Kennedy         9 Spartan Spee           37.57      36.87   1.5  6 
 28 Norman, Makayla            9 Arizona Sain           38.24      37.09   NWI  1 
 29 Davis, Tanaya              9 Arizona Tita           37.15      37.17   NWI  2 
 30 Sneed, Derrika             9 Blue Devils                       37.76  +0.0  3 
 31 Haynes, Shardae            8 Do Right Edu                      37.88   NWI  7 
 32 Standiford, Damarius      10 World Class            38.20      37.90   1.5  6 
 33 Tamplin, Breashawnea       9 Arizona Sain           38.04      38.04   NWI  4 
 34 Uriarte, Vanessa           9 Arizona Glor                      38.44   NWI  4 
 35 Dozel, Breanna             9 Northwest Xp                      38.51   NWI  1 
 36 Mayfield, Crystal          8 Do Right Edu                      39.24   NWI  7 
 37 Rufus, Kailey              8 Miles Per Ho           41.00      39.66   NWI  2 
 38 Perez, Jailene             9 Pastor Fit F                      39.97   NWI  7 
 39 Harris, Deliyah            8 Arizona Sain           40.89      40.05   NWI  2 
 40 Rascon, Nataly             9 ColdWater Ex           42.90      40.57   NWI  4 
 41 Rhonda, Martinez           8 Arizbushmast                      42.21  +0.0  3 
 42 Johnson, Micah            10 Miles Per Ho           52.10      42.29  +0.0  3 
 43 Rennie, Alana              9 Az Gold Rush                      44.02   NWI  1 
 44 Piukala, Lisa              8 Miles Per Ho                      44.57  +0.0  5 
 45 Tatum, Zacari              9 Miles Per Ho           49.20      48.82   NWI  7 
 
Event 201  200 Meter Dash Bantam Girls
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 26.70  7/31/2004   Robin Reynolds, Miami, FL                   
     JO Meet: J 26.70  7/31/2004   Robin Reynolds, Miami, FL                   
    AZ Assoc: A 27.99  7/6/1980    Natosha Lewis, MSA                          
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Chest, Zaire               9 Arizona Chee           30.03      30.11   NWI 
  2 Fields, Asiah             10 Spartan Spee           30.39      30.62   NWI 
  3 Marendes, Jennifer         9 Northwest Xp           30.61      30.64   NWI 
  4 Pratt, Kenzington          9 Unattached             31.86      31.95   NWI 
  5 Ashley, Hanna              9 Northwest Xp           31.78      31.96   NWI 
  6 Walker, Malea              9 Arizona Glor           32.44      32.43   NWI 
  7 Phillips, Dominique        9 Arizona Risi           31.87      32.58   NWI 
  8 Williams, Myjah           10 Arizona Chee           32.19      32.90   NWI 
  9 Mooney, Allison           10 Arizona Puma           32.84      33.38   NWI 
Preliminaries
 10 Rollins, Mikaela           9 Miles Per Ho           33.11                  
 11 Hernandez, Vanessa        10 Az Gold Rush           33.31                  
 12 Ivie, Kaylee               9 AZ Flames TC           33.37                  
 13 Bardwell-Jones, Ciara      8 Mustangs TC            33.66                  
 14 Black, Sky                 9 Mustangs TC            33.91                  
 15 Guzman, Saydee             9 Arizona Tita           33.93                  
 16 Harrington, Diamond       10 Mustangs TC            34.28                  
 17 Richard, Makyah            9 Arizona Tita           34.41                  
 18 Scroggins, Trinity         8 Do Right Edu           34.80                  
 19 Covington, Jailyn          8 Arizona Tita           35.33                  
 20 Mason, Maija               9 Az Gold Rush           35.39                  
 21 Jones, Bianca             10 Pops TC                35.55                  
 22 Reynolds, Trinity          9 Eternal Flam           35.70                  
 23 Jackson, Deja              9 Arizona Risi           36.08                  
 24 Jones, Maliyah             8 Miles Per Ho           36.70                  
 25 Maddox, Sadeja             8 Miles Per Ho           36.76                  
 26 Perez, Joy                10 Az Gold Rush           36.80                  
 27 Whittaker, Kennedy         9 Spartan Spee           36.87                  
 28 Norman, Makayla            9 Arizona Sain           37.09                  
 29 Davis, Tanaya              9 Arizona Tita           37.17                  
 30 Sneed, Derrika             9 Blue Devils            37.76                  
 31 Haynes, Shardae            8 Do Right Edu           37.88                  
 32 Standiford, Damarius      10 World Class            37.90                  
 33 Tamplin, Breashawnea       9 Arizona Sain           38.04                  
 34 Uriarte, Vanessa           9 Arizona Glor           38.44                  
 35 Dozel, Breanna             9 Northwest Xp           38.51                  
 36 Mayfield, Crystal          8 Do Right Edu           39.24                  
 37 Rufus, Kailey              8 Miles Per Ho           39.66                  
 38 Perez, Jailene             9 Pastor Fit F           39.97                  
 39 Harris, Deliyah            8 Arizona Sain           40.05                  
 40 Rascon, Nataly             9 ColdWater Ex           40.57                  
 41 Rhonda, Martinez           8 Arizbushmast           42.21                  
 42 Johnson, Micah            10 Miles Per Ho           42.29                  
 43 Rennie, Alana              9 Az Gold Rush           44.02                  
 44 Piukala, Lisa              8 Miles Per Ho           44.57                  
 45 Tatum, Zacari              9 Miles Per Ho           48.82                  
 
Event 202  400 Meter Dash Bantam Girls
============================================================================
 Nat'l Youth: N   59.81  7/30/1993   Monique Henderson, San Diego, CA          
     JO Meet: J   59.81  7/30/1993   Monique Henderson, San Diego, CA          
    AZ Assoc: A 1:04.15  7/6/1980    Natosha Lewis, MSA                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
Finals
  1 Foreman, Anna              9 Arizona Chee         1:05.00    1:07.03   3 
  2 Fields, Asiah             10 Spartan Spee         1:12.46    1:12.70   3 
  3 Hamilton, Ava             10 Go The Dista         1:13.00    1:15.67   3 
  4 Williams, Myjah           10 Arizona Chee         1:14.00    1:15.71   3 
  5 Marendes, Jennifer         9 Northwest Xp         1:09.70    1:15.92   3 
  6 Richard, Makyah            9 Arizona Tita         1:15.35    1:16.00   2 
  7 Ashley, Hanna              9 Northwest Xp         1:13.60    1:16.95   3 
  8 Valdez, Gabriela           9 Az Gold Rush         1:15.00    1:17.03   3 
  9 Phillips, Dominique        9 Arizona Risi         1:17.94    1:18.08   2 
 10 Jimerson, Mahogany        10 Arizona Sain         1:16.29    1:18.76   2 
 11 Davis, Tanaya              9 Arizona Tita         1:20.01    1:19.32   2 
 12 Hernandez, Vanessa        10 Az Gold Rush         1:13.00    1:20.22   3 
 13 Reynolds, Trinity          9 Eternal Flam         1:21.61    1:25.85   2 
 14 Smith, Aria                8 Arizona Chee         1:20.00    1:27.45   2 
 15 Trimble, Eliza             9 Arizona Puma         1:27.00    1:31.20   2 
 16 Haynes, Shardae            8 Do Right Edu                    1:38.58   2 
 17 Mayfield, Crystal          8 Do Right Edu                    1:38.59   2 
 
Event 203  800 Meter Run Bantam Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 2:22.78  7/4/2009    Daesha Rogers, Miami-Dade P               
     JO Meet: J 2:23.16  8/1/2009    Daesha Rogers, 14 Miami Dade TC           
    AZ Assoc: A 2:33.60  6/11/1994   Min Nowlin, NWS                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Foreman, Anna              9 Arizona Chee         2:32.00    2:41.40  
  2 Hamilton, Ava             10 Go The Dista         2:45.51    2:44.33  
  3 Cobbin, Rose               9 Arizbushmast                    2:52.29  
  4 Richard, Makyah            9 Arizona Tita         2:50.86    2:52.33  
  5 Quinter, Tessa            10 Unattached           2:53.24    3:00.87  
  6 Shea, Katie                9 Arizona Chee                    3:03.40  
  7 Scroggins, Trinity         8 Do Right Edu                    3:07.78  
 
Event 204  1500 Meter Run Bantam Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 4:50.97  7/5/2009    Daesha Rogers, Miami-Dade                 
     JO Meet: J 4:51.62  8/2/2009    Daesha Rogers, 14 Miami Dade TC           
    AZ Assoc: A 5:22.80  3/30/1980   Missy Morgan, STC                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Hamilton, Ava             10 Go The Dista         5:40.66    5:34.10  
  2 Cobbin, Rose               9 Arizbushmast                    5:40.49  
  3 Foster, Morgan             9 Arizona Chee                    6:03.16  
  4 Shea, Katie                9 Arizona Chee                    6:03.24  
  5 Vega, Johanna              9 ColdWater Ex         6:15.00    6:53.72  
 
Event 207  1500 Meter Race Walk Bantam Girls
================================================================================
 Nat'l Youth: N 7:30.80  7/18/1993   Elizabeth Paxton, Cypress, CA             
     JO Meet: J 7:30.8h  7/18/1993   Elizabeth Paxton, Cypress, CA             
    AZ Assoc: A 8:12.90  4/7/1990    Nicole Jenkins, DH                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Jackson, Renita            9 Do Right Edu                    9:52.83  
  2 Vega, Johanna              9 ColdWater Ex        10:30.44   10:31.12  
  3 Rhonda, Martinez           8 Arizbushmast                   11:21.72  
  4 Ramirez, Divina            9 Arizbushmast                   12:02.56  
 
Event 210  4x100 Meter Relay Bantam Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 53.62  7/31/2005   15-Los Angeles Jets, Los Angeles Jets       
                       M George, T Robertson, T Bellows, J Billoups      
     JO Meet: J 53.62  7/31/2005   15-Los Angeles Jets, Los Angeles Jets       
                       M George, T Robertson, T Bellows, J Billoups      
    AZ Assoc: A 55.99  6/13/2004   Arizona Rising Suns                         
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Arizona Cheetahs TC  'A'                            55.60      56.09  
     1) Chest, Zaire 9                  2) Foreman, Anna 9                
     3) Gruenwald, Jai 10               4) Jordan, Raven 10               
  2 Miles Per Hour  'A'                                          1:02.30  
     1) Jones, Maliyah 8                2) Maddox, Sadeja 8               
     3) Mgbam, Nydiah 10                4) Rollins, Mikaela 9             
  3 Do Right Education And Sports  'A'                  59.66    1:06.51  
     1) Douglas, Mikayla 10             2) Goode, Janae 9                 
     3) Jackson, Renita 9               4) Williams, Kiemya 9             
 
Event 211  4x400 Meter Relay Bantam Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 4:19.00  7/29/1993   Fast Action TC, Los Angeles, CA           
                         Angel Perkins, LaShinda Demus, Quiana Powell, Niss
     JO Meet: J 4:19.00  7/29/1993   Fast Action TC, Los Angeles, CA           
                         Angel Perkins, LaShinda Demus, Quiana Powell, Niss
    AZ Assoc: A 4:41.70  4/13/1996   KW Northwest Sonics                       
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Arizona Cheetahs TC  'A'                          5:10.00    5:08.64  
     1) Jordan, Raven 10                2) Shea, Katie 9                  
     3) Smith, Aria 8                   4) Williams, Myjah 10             
  2 Do Right Education And Sports  'A'                4:56.00    5:10.53  
     1) Douglas, Mikayla 10             2) Goode, Janae 9                 
     3) Jackson, Renita 9               4) Williams, Kiemya 9             
 
Event 220  High Jump Bantam Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 1.45m  7/24/2009   Carlie Queen, Unattach/Missouri Valley      
     JO Meet: J 1.42m  7/24/1997   Dorothy Holt, Hinesville, GZA               
    AZ Assoc: A 1.36m  6/8/1996    Kelsey Johnson, YVF                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Jones, Bianca             10 Pops TC                0.94m      1.00m    3-03.25 
  2 Simmons, Kaori             9 Unattached             1.10m     J1.00m    3-03.25 
  3 Smith, Aria                8 Arizona Chee                      0.80m    2-07.50 
 -- Standiford, Damarius      10 World Class            0.85m         NH            
 -- Fraley, Chloe              9 AZ Flames TC           1.00m         NH            
 
Event 222  Long Jump Bantam Girls
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 4.66m  7/28/2007   Ramona Carryl, Knoxville,TN                 
     JO Meet: J 4.66m  7/28/2007   Tiani Reeves, Gothenburg T C                
    AZ Assoc: A 4.58m  5/20/1972   Cynthia Rhodes, MTC                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Gruenwald, Jai            10 Arizona Chee           4.04m      4.00m   NWI  13-01.50 
  2 Mooney, Allison           10 Arizona Puma           3.58m      3.53m   NWI  11-07.00 
  3 Ivie, Kaylee               9 AZ Flames TC           3.68m      3.44m   NWI  11-03.50 
  4 Singleton, Tyonna          9 Mustangs TC            3.17m      3.42m   NWI  11-02.75 
  5 Fields, Asiah             10 Spartan Spee           3.55m      3.34m   NWI  10-11.50 
  6 Harrington, Diamond       10 Mustangs TC            3.48m      3.33m   NWI  10-11.25 
  7 Jimerson, Mahogany        10 Arizona Sain           3.52m      3.30m   NWI  10-10.00 
  8 Goode, Janae               9 Do Right Edu                      3.05m   NWI  10-00.25 
  9 Simmons, Kaori             9 Unattached             3.51m      2.68m   NWI   8-09.50 
 10 Incardone, Kortnee         8 AZ Flames TC           2.89m      2.63m   NWI   8-07.50 
 10 Jackson, Deja              9 Arizona Risi           2.83m      2.63m   NWI   8-07.50 
 12 Perez, Joy                10 Az Gold Rush                      2.61m   NWI   8-06.75 
 13 Tamplin, Breashawnea       9 Arizona Sain           2.72m      2.57m   NWI   8-05.25 
 14 Trimble, Eliza             9 Arizona Puma                      2.51m   NWI   8-03.00 
 15 Whittaker, Kennedy         9 Spartan Spee           2.51m      2.36m   NWI   7-09.00 
 16 Norman, Makayla            9 Arizona Sain           3.84m      2.31m   NWI   7-07.00 
 17 Harris, Deliyah            8 Arizona Sain           2.09m      2.22m   NWI   7-03.50 
 18 Ramirez, Divina            9 Arizbushmast                      1.88m   NWI   6-02.00 
 19 Andrews, Naja             10 Arizona Chee                      1.82m   NWI   5-11.75 
 
Event 224  Shot Put 6 lb. Bantam Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 10.46m  7/28/1995   Amber Curtis, Monroe, WI                   
     JO Meet: J 10.46m  7/28/1995   Amber Curtis, Monroe, WI                   
    AZ Assoc: A  8.24m  6/8/2003    Hannah Carson, AC                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Jordan, Raven             10 Arizona Chee                      6.00m   19-08.25 
  2 Johnson, Destinee         10 Do Right Edu                      5.90m   19-04.25 
  3 Singleton, Tyonna          9 Mustangs TC                       5.77m   18-11.25 
  4 Rascon, Nataly             9 ColdWater Ex                      5.12m   16-09.75 
  5 Smith, Jayd                9 Arizona Chee                      4.85m   15-11.00 
  6 Barone, Alyssa             8 Northwest Xp                      4.58m   15-00.50 
  7 Pratt, Kenzington          9 Unattached                        4.55m   14-11.25 
 
Event 227  Javelin Throw 300g Bantam Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 37.15m  7/29/2007   Mystasia Alexander, 16 33 LA Jets Gi       
     JO Meet: J 37.15m  7/29/2007   Mystasia Alexander, 16 33 LA Jets Gi       
    AZ Assoc: A 36.22m  4/6/2003    Hannah Carson, AC                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Johnson, Destinee         10 Do Right Edu                     18.66m      61-03 
  2 Sneed, Derrika             9 Blue Devils                      15.46m      50-09 
  3 Incardone, Kortnee         8 AZ Flames TC          13.66m     14.84m      48-08 
  4 Barone, Alyssa             8 Northwest Xp                     10.56m      34-08 
  5 Dozel, Breanna             9 Northwest Xp                      9.31m      30-06 
  6 Jackson, Shania            9 Blue Devils                       9.05m      29-08 
  7 Cobbin, Rose               9 Arizbushmast                      8.11m      26-07 
  8 Covington, Jailyn          8 Arizona Tita                      8.09m      26-06 
  9 Smith, Jayd                9 Arizona Chee                      7.87m      25-10 
 10 Tatum, Zacari              9 Miles Per Ho                      7.34m      24-01 
 11 Ramirez, Divina            9 Arizbushmast                      6.79m      22-03 
 
Event 250  100 Meter Dash Bantam Boys
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 12.73  7/28/1991   Richard Washington, Inglewood, CA           
     JO Meet: J 12.73  7/28/1991   Richard Washington, Inglewood, CA           
    AZ Assoc: A 13.08  4/29/1995   Arnold Bernard, AC                          
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Griffen, Marquis          10 Arizona Tita           13.46      13.97q  NWI  3 
  2 Andersen, Drake           10 Arizona Chee           13.73      14.04q  NWI  5 
  3 White, Keishaud            9 Do Right Edu           13.01      14.22q  NWI  4 
  4 Brooks, Decarlos           9 AZ Flames TC           13.67      14.26q  NWI  2 
  5 Covington, Jacobe          8 Arizona Tita           14.29      14.27q  NWI  2 
  6 Williams, Malcolm          9 Pops TC                14.60      14.38q  NWI  5 
  7 Cash, Amarion             10 Mustangs TC                       14.48q -0.6  1 
  8 Salgado, Delano           10 Arizona Sain           13.90      14.49q  NWI  2 
  9 Johnson, Kendahl          10 Northwest Xp           14.40      14.60q  NWI  5 
 10 Tellis, Leroy             10 Arizona Risi           14.31      14.77   NWI  6 
 11 Porter, Jordan             9 Mustangs TC            14.71      15.15   NWI  2 
 12 Hampton, Dominique         9 Arizona Risi           14.92      15.23   NWI  4 
 13 England, Joshua            9 Arizona Risi           14.58      15.32   NWI  5 
 14 Norvell, Marcus            9 Arizona Chee           15.26      15.48   NWI  5 
 15 Crawford, Isaiah           8 Do Right Edu                      15.59   NWI  4 
 16 Simmons, Noah              8 AZ Flames TC           15.65      15.67   NWI  4 
 17 Walker, Marvin             9 Arizona Glor           15.42      15.75   NWI  3 
 18 Stewart, Antwone           8 Do Right Edu           16.33      15.77   NWI  5 
 19 Brown, John                8 Arizona Sain           15.07      15.82   NWI  3 
 20 Hodge-Green, James         9 Phoenix Bobc                      15.90   NWI  6 
 21 Taylor, Kiondre            8 Arizona Chee           15.43      16.17   NWI  4 
 22 Redd, Tucker              10 Az Gold Rush                      16.19   NWI  6 
 22 Bryant, Jzhantavyon        8 Do Right Edu           15.73      16.19   NWI  6 
 24 Willis, Jerry              9 Northwest Xp           15.60      16.22  -0.6  1 
 25 Johnson, Andre             9 Az Gold Rush                      16.36   NWI  3 
 26 Roberts, Devin             8 Arizona Chee           15.43      16.37   NWI  3 
 27 Mack, Semahja             10 Unattached                        16.80  -0.6  1 
 28 Cross, Keat                9 Arizona Chee           16.02      16.89   NWI  4 
 29 Schmisseur, Bryce         10 Arizona Elit           17.10      16.92   NWI  3 
 30 White, Carmayne            9 Do Right Edu                      16.94   NWI  2 
 31 Ramirez, Juan             10 Arizbushmast                      17.02   NWI  5 
 32 Berger, Racham             9 Arizona Tita           16.42      17.08   NWI  2 
 33 Richardson, Brandon        9 Do Right Edu                      17.09  -0.6  1 
 34 Shaver, Austin             9 Mustangs TC            17.12      17.55   NWI  2 
 35 Pitts, Kolbe              10 Arizona Chee                      17.77   NWI  2 
 36 Davis, Shamon              8 Arizona Tita           16.99      17.87   NWI  4 
 37 Whittaker, Michael         9 Spartan Spee           16.79      18.31   NWI  3 
 38 Reeves, Ceth               9 Arizona Elit                      18.41  -0.6  1 
 39 Holmen, Nicholas           8 Arizona Puma           18.02      18.44   NWI  4 
 40 Gaskins, Kenneth           8 Arizona Spee           19.17      18.65  -0.6  1 
 
Event 250  100 Meter Dash Bantam Boys
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 12.73  7/28/1991   Richard Washington, Inglewood, CA           
     JO Meet: J 12.73  7/28/1991   Richard Washington, Inglewood, CA           
    AZ Assoc: A 13.08  4/29/1995   Arnold Bernard, AC                          
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Griffen, Marquis          10 Arizona Tita           13.97      13.50  -0.2 
  2 Andersen, Drake           10 Arizona Chee           14.04      13.56  -0.2 
  3 White, Keishaud            9 Do Right Edu           14.22      13.95  -0.2 
  4 Cash, Amarion             10 Mustangs TC            14.48      14.29  -0.2 
  4 Brooks, Decarlos           9 AZ Flames TC           14.26      14.29  -0.2 
  6 Johnson, Kendahl          10 Northwest Xp           14.60      14.38  -0.2 
  7 Williams, Malcolm          9 Pops TC                14.38      14.42  -0.2 
  8 Covington, Jacobe          8 Arizona Tita           14.27      14.50  -0.2 
  9 Salgado, Delano           10 Arizona Sain           14.49      14.51  -0.2 
Preliminaries
 10 Tellis, Leroy             10 Arizona Risi           14.77                  
 11 Porter, Jordan             9 Mustangs TC            15.15                  
 12 Hampton, Dominique         9 Arizona Risi           15.23                  
 13 England, Joshua            9 Arizona Risi           15.32                  
 14 Norvell, Marcus            9 Arizona Chee           15.48                  
 15 Crawford, Isaiah           8 Do Right Edu           15.59                  
 16 Simmons, Noah              8 AZ Flames TC           15.67                  
 17 Walker, Marvin             9 Arizona Glor           15.75                  
 18 Stewart, Antwone           8 Do Right Edu           15.77                  
 19 Brown, John                8 Arizona Sain           15.82                  
 20 Hodge-Green, James         9 Phoenix Bobc           15.90                  
 21 Taylor, Kiondre            8 Arizona Chee           16.17                  
 22 Redd, Tucker              10 Az Gold Rush           16.19                  
 22 Bryant, Jzhantavyon        8 Do Right Edu           16.19                  
 24 Willis, Jerry              9 Northwest Xp           16.22                  
 25 Johnson, Andre             9 Az Gold Rush           16.36                  
 26 Roberts, Devin             8 Arizona Chee           16.37                  
 27 Mack, Semahja             10 Unattached             16.80                  
 28 Cross, Keat                9 Arizona Chee           16.89                  
 29 Schmisseur, Bryce         10 Arizona Elit           16.92                  
 30 White, Carmayne            9 Do Right Edu           16.94                  
 31 Ramirez, Juan             10 Arizbushmast           17.02                  
 32 Berger, Racham             9 Arizona Tita           17.08                  
 33 Richardson, Brandon        9 Do Right Edu           17.09                  
 34 Shaver, Austin             9 Mustangs TC            17.55                  
 35 Pitts, Kolbe              10 Arizona Chee           17.77                  
 36 Davis, Shamon              8 Arizona Tita           17.87                  
 37 Whittaker, Michael         9 Spartan Spee           18.31                  
 38 Reeves, Ceth               9 Arizona Elit           18.41                  
 39 Holmen, Nicholas           8 Arizona Puma           18.44                  
 40 Gaskins, Kenneth           8 Arizona Spee           18.65                  
 
Event 251  200 Meter Dash Bantam Boys
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 25.83  8/2/2003    Rannell Hall, Miami, FL                     
     JO Meet: J 25.83  8/2/2003    Rannell Hall, Miami, FL                     
    AZ Assoc: A 26.59  6/16/2007   Paul Lucas, DR                              
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
  1 Griffen, Marquis          10 Arizona Tita           28.42      28.20q  0.3  1 
  2 Andersen, Drake           10 Arizona Chee           28.04      28.38q  1.8  3 
  3 White, Keishaud            9 Do Right Edu           27.99      29.14q -0.9  2 
  4 Brooks, Decarlos           9 AZ Flames TC           29.79      29.25q  0.3  1 
  5 Covington, Jacobe          8 Arizona Tita           29.43      29.32q  1.8  3 
  6 Salgado, Delano           10 Arizona Sain           31.42      30.05q  0.6  5 
  7 Johnson, Kendahl          10 Northwest Xp           30.50      30.06q  NWI  4 
  8 Tellis, Leroy             10 Arizona Risi           29.78      30.34q -0.9  2 
  9 Jones, Delvin              9 Miles Per Ho           33.20      30.80q  0.6  5 
 10 Kirk, Nasir                9 Miles Per Ho           31.90      31.31   NWI  4 
 11 Hampton, Dominique         9 Arizona Risi           30.34      31.45  -0.9  2 
 12 Jackson, Alden             8 Northwest Xp           33.40      31.53   1.8  3 
 13 Norvell, Marcus            9 Arizona Chee           32.01      31.89   0.6  5 
 14 Simmons, Noah              8 AZ Flames TC           32.85      32.24  -0.8  7 
 15 Walker, Marvin             9 Arizona Glor           32.87      32.26   0.3  6 
 16 Hodge-Green, James         9 Phoenix Bobc                      32.35  -0.9  2 
 17 Crawford, Isaiah           8 Do Right Edu                      32.38   0.3  1 
 18 Stewart, Antwone           8 Do Right Edu           35.16      32.81   0.3  6 
 19 Brown, John                8 Arizona Sain           32.21      32.91  -0.8  7 
 20 Yescas, Eddy              10 Az Gold Rush           31.00      32.93   0.3  1 
 21 Roberts, Devin             8 Arizona Chee           34.02      32.98   0.3  6 
 22 Taylor, Kiondre            8 Arizona Chee           34.02      33.02   0.3  6 
 23 Davis, Quincy              9 Miles Per Ho           37.20      33.06  -0.8  7 
 24 Gruenwald, Jacob           8 Arizona Chee           34.30      33.33  -0.8  7 
 25 Bryant, Jzhantavyon        8 Do Right Edu           33.00      33.78   1.8  3 
 26 Hodge, Rashion             8 Do Right Edu           32.33      34.14   NWI  4 
 27 Aguano, Nainoa             8 Arizona Chee           33.04      34.28  -0.9  2 
 28 Willis, Jerry              9 Northwest Xp           35.60      34.51   1.8  3 
 29 Bryant, Joseph             9 Miles Per Ho           39.20      34.76   0.3  6 
 30 Redd, Tucker              10 Az Gold Rush                      34.86   NWI  4 
 31 Matthews, Solomon          9 Miles Per Ho           36.20      34.96  -0.8  7 
 32 Schmisseur, Bryce         10 Arizona Elit           36.41      35.14   0.6  5 
 33 Johnson, Andre             9 Az Gold Rush           30.00      35.54  -0.9  2 
 34 White, Carmayne            9 Do Right Edu                      35.66   0.3  1 
 35 Berger, Racham             9 Arizona Tita           35.20      36.10   NWI  4 
 36 Davis, Shamon              8 Arizona Tita           36.55      36.53   0.3  6 
 37 Alberty, Dakarai           8 Arizona Risi           37.10      36.89   0.3  1 
 38 West, Jordan               9 AZ Flames TC           36.13      37.45   0.6  5 
 39 Hollins, Dylan            10 Arizona Glor           36.77      37.83   0.6  5 
 39 Richardson, Brandon        9 Do Right Edu                      37.83   0.3  1 
 41 Davis, Qualyn              8 Miles Per Ho           38.00      37.84   0.6  5 
 42 Whittaker, Michael         9 Spartan Spee           35.23      38.67   1.8  3 
 43 Braxton, Tamir             9 Miles Per Ho           41.90      39.45  -0.8  7 
 44 Gaskins, Kenneth           8 Arizona Spee           39.89      41.85  -0.8  7 
 45 Reeves, Ceth               9 Arizona Elit                      42.77  -0.8  7 
 
Event 251  200 Meter Dash Bantam Boys
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 25.83  8/2/2003    Rannell Hall, Miami, FL                     
     JO Meet: J 25.83  8/2/2003    Rannell Hall, Miami, FL                     
    AZ Assoc: A 26.59  6/16/2007   Paul Lucas, DR                              
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Griffen, Marquis          10 Arizona Tita           28.20      28.04  -0.8 
  2 Andersen, Drake           10 Arizona Chee           28.38      28.40  -0.8 
  3 Johnson, Kendahl          10 Northwest Xp           30.06      29.59  -0.8 
  4 Brooks, Decarlos           9 AZ Flames TC           29.25      29.93  -0.8 
  5 Covington, Jacobe          8 Arizona Tita           29.32      30.52  -0.8 
  6 Salgado, Delano           10 Arizona Sain           30.05      30.65  -0.8 
  7 White, Keishaud            9 Do Right Edu           29.14      30.75  -0.8 
Preliminaries
  8 Tellis, Leroy             10 Arizona Risi           30.34                  
  9 Jones, Delvin              9 Miles Per Ho           30.80                  
 10 Kirk, Nasir                9 Miles Per Ho           31.31                  
 11 Hampton, Dominique         9 Arizona Risi           31.45                  
 12 Jackson, Alden             8 Northwest Xp           31.53                  
 13 Norvell, Marcus            9 Arizona Chee           31.89                  
 14 Simmons, Noah              8 AZ Flames TC           32.24                  
 15 Walker, Marvin             9 Arizona Glor           32.26                  
 16 Hodge-Green, James         9 Phoenix Bobc           32.35                  
 17 Crawford, Isaiah           8 Do Right Edu           32.38                  
 18 Stewart, Antwone           8 Do Right Edu           32.81                  
 19 Brown, John                8 Arizona Sain           32.91                  
 20 Yescas, Eddy              10 Az Gold Rush           32.93                  
 21 Roberts, Devin             8 Arizona Chee           32.98                  
 22 Taylor, Kiondre            8 Arizona Chee           33.02                  
 23 Davis, Quincy              9 Miles Per Ho           33.06                  
 24 Gruenwald, Jacob           8 Arizona Chee           33.33                  
 25 Bryant, Jzhantavyon        8 Do Right Edu           33.78                  
 26 Hodge, Rashion             8 Do Right Edu           34.14                  
 27 Aguano, Nainoa             8 Arizona Chee           34.28                  
 28 Willis, Jerry              9 Northwest Xp           34.51                  
 29 Bryant, Joseph             9 Miles Per Ho           34.76                  
 30 Redd, Tucker              10 Az Gold Rush           34.86                  
 31 Matthews, Solomon          9 Miles Per Ho           34.96                  
 32 Schmisseur, Bryce         10 Arizona Elit           35.14                  
 33 Johnson, Andre             9 Az Gold Rush           35.54                  
 34 White, Carmayne            9 Do Right Edu           35.66                  
 35 Berger, Racham             9 Arizona Tita           36.10                  
 36 Davis, Shamon              8 Arizona Tita           36.53                  
 37 Alberty, Dakarai           8 Arizona Risi           36.89                  
 38 West, Jordan               9 AZ Flames TC           37.45                  
 39 Hollins, Dylan            10 Arizona Glor           37.83                  
 39 Richardson, Brandon        9 Do Right Edu           37.83                  
 41 Davis, Qualyn              8 Miles Per Ho           37.84                  
 42 Whittaker, Michael         9 Spartan Spee           38.67                  
 43 Braxton, Tamir             9 Miles Per Ho           39.45                  
 44 Gaskins, Kenneth           8 Arizona Spee           41.85                  
 45 Reeves, Ceth               9 Arizona Elit           42.77                  
 
Event 252  400 Meter Dash Bantam Boys
============================================================================
 Nat'l Youth: N   58.74  7/25/1997   Jules Noel, Boynton Beach, FL             
     JO Meet: J   58.74  7/25/1997   Jules Noel, Boynton Beach, FL             
    AZ Assoc: A 1:01.41  6/16/2007   Paul Lucas, DR                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
Finals
  1 Shedrick, Wyatt            9 Do Right Edu         1:05.00    1:07.40   4 
  2 Smith, James              10 AZ Flames TC         1:10.50    1:09.78   3 
  3 White, Keishaud            9 Do Right Edu         1:05.00    1:09.84   4 
  4 Johnson, Kendahl          10 Northwest Xp         1:08.00    1:10.45   4 
  5 Jackson, Devion            9 Do Right Edu         1:10.00    1:11.15   3 
  6 Yarbrough, Lawrence       10 Arizona Tita         1:11.41    1:11.48   3 
  7 Williams, Malcolm          9 Pops TC              1:06.62    1:11.91   4 
  8 Norvell, Marcus            9 Arizona Chee         1:16.00    1:11.97   3 
  9 Jackson, Alden             8 Northwest Xp         1:09.70    1:12.24   4 
 10 Oliver, Marcel             9 Arizona Risi         1:15.03    1:12.30   3 
 11 Yescas, Eddy              10 Az Gold Rush         1:03.00    1:13.08   4 
 12 Gonzales, Gabriel          8 Arizona Tita         1:08.05    1:13.66   4 
 13 Salgado, Delano           10 Arizona Sain         1:09.00    1:13.82   4 
 14 Hornbuckle, Tariq          9 Do Right Edu         1:00.00    1:14.56   4 
 15 Green, Brayden             9 Go The Dista         1:16.00    1:15.01   3 
 16 Jones, Delvin              9 Miles Per Ho         1:28.00    1:15.18   2 
 17 Shaffer, William           9 Do Right Edu                    1:17.85   1 
 18 Pratt, Kenneth             9 Unattached           1:18.00    1:18.43   2 
 19 Gruenwald, Jacob           8 Arizona Chee         1:20.00    1:20.01   2 
 20 Brown, John                8 Arizona Sain         1:16.33    1:21.32   3 
 21 Stewart, Antwone           8 Do Right Edu         1:15.00    1:21.49   3 
 22 Lingruen-Thain, Keyshawn   9 Feel The Hea         1:22.51    1:24.74   2 
 23 Alberty, Dakarai           8 Arizona Risi         1:22.00    1:28.98   2 
 24 Van Sickle, Keegan         9 Unattached                      1:29.02   2 
 25 Cross, Keat                9 Arizona Chee         1:30.00    1:30.11   1 
 
Event 253  800 Meter Run Bantam Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 2:19.74  7/30/2005   Robert Amick, unattached-14               
     JO Meet: J 2:19.74  7/30/2005   Robert Amick, unattached-14               
    AZ Assoc: A 2:30.74  5/19/2005   Ryan Silva, UNA                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Lewis, Zachary            10 Mustangs TC          2:38.01    2:39.05  
  2 Jackson, Alden             8 Northwest Xp         2:40.00    2:39.52  
  3 Yescas, Eddy              10 Az Gold Rush         2:44.00    2:41.16  
  4 Green, Brayden             9 Go The Dista         2:50.00    2:46.15  
  5 Pratt, Kenneth             9 Unattached           2:49.00    2:50.62  
  6 Lingruen-Thain, Keyshawn   9 Feel The Hea         3:11.84    3:08.79  
 
Event 254  1500 Meter Run Bantam Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 4:43.70  7/31/2005   Robert Amick, unattached-14               
     JO Meet: J 4:43.70  7/31/2005   Robert Amick, unattached-14               
    AZ Assoc: A 5:03.80  4/11/1987   Joe Acosta, SS                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Gonzales, Gabriel          8 Arizona Tita         5:32.27    5:22.98  
  2 Ney, Kieren                9 Phoenix Bobc         5:20.00    5:46.94  
  3 Hoppe, Jacob              10 Unattached                      5:49.35  
 
Event 260  4x100 Meter Relay Bantam Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 51.63  8/3/2003    Miamia Metro-Dade, Miami, FL                
                       Leo Simmons, Darryl Brown, Shaquille Kearse, Ranne
     JO Meet: J 51.63  8/3/2003    Miamia Metro-Dade, Miami, FL                
                       Leo Simmons, Darryl Brown, Shaquille Kearse, Ranne
    AZ Assoc: A 54.06  6/26/2000   Do Right                                    
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Arizona Rising Suns  'A'                            57.00      56.81  
     1) England, Joshua 9               2) Hampton, Dominique 9           
     3) Oliver, Marcel 9                4) Tellis, Leroy 10               
  2 Mustangs TC  'A'                                    58.74      57.05  
     1) Cash, Amarion 10                2) Lewis, Zachary 10              
     3) Porter, Jordan 9                4) Russell, Chris 10              
  3 Do Right Education And Sports  'A'                  59.00      58.23  
     1) Hornbuckle, Tariq 9             2) Jackson, Devion 9              
     3) Shaffer, William 9              4) Shedrick, Wyatt 9              
  4 Miles Per Hour  'A'                                          1:01.84  
     1) Davis, Quincy 9                 2) Jones, Delvin 9                
     3) Kirk, Nasir 9                   4) Matthews, Solomon 9            
 
Event 261  4x400 Meter Relay Bantam Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 4:11.54  7/30/2000   Speed City TC                             
                         Kwame Morgan, Anthony Williams, Tariq Adams, Misha
     JO Meet: J 4:11.54  7/30/2000   Speed City TC                             
                         Kwame Morgan, Anthony Williams, Tariq Adams, Misha
    AZ Assoc: A 4:39.35  5/24/1992   Jesse Owens Memorial                      
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Arizona Titans  'A'                               4:55.70    4:37.66A 
     1) Covington, Jacobe 8             2) Gonzales, Gabriel 8            
     3) Griffen, Marquis 10             4) Yarbrough, Lawrence 10         
  2 Do Right Education And Sports  'A'                4:40.00    4:44.54  
     1) Hornbuckle, Tariq 9             2) Jackson, Devion 9              
     3) Shaffer, William 9              4) Shedrick, Wyatt 9              
  3 Mustangs TC  'A'                                  4:54.01    4:50.06  
     1) Cash, Amarion 10                2) Lewis, Zachary 10              
     3) Porter, Jordan 9                4) Russell, Chris 10              
 
Event 270  High Jump Bantam Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 1.55m  1977        David Mosley, Sunnyvale, CA                 
     JO Meet: J 1.55m  1977        David Mosley, Sunnyvale, CA                 
    AZ Assoc: A 1.43m  6/10/1980   James Turner, CG                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Smith, James              10 AZ Flames TC           1.15m      1.15m    3-09.25 
  2 Naisant, Carlan           10 AZ Flames TC           1.15m     J1.15m    3-09.25 
  3 Yarbrough, Lawrence       10 Arizona Tita           1.20m      1.10m    3-07.25 
  4 Pitts, Kolbe              10 Arizona Chee           1.20m     J1.10m    3-07.25 
  5 Ramirez, Juan             10 Arizbushmast                      1.00m    3-03.25 
 
Event 272  Long Jump Bantam Boys
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 4.97m  7/29/2003   Thomas Johnson, Dallas, TX                  
     JO Meet: J 4.97m  7/29/2003   Thomas Johnson, Dallas, TX                  
    AZ Assoc: A 4.55m  5/2/2009    Tehran Thomas, Arizona Sain                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Andersen, Drake           10 Arizona Chee           4.33m      4.24m   NWI  13-11.00 
  2 Brooks, Decarlos           9 AZ Flames TC           4.37m      4.14m   NWI  13-07.00 
  3 Williams, Malcolm          9 Pops TC                3.96m      4.11m   NWI  13-06.00 
  4 Russell, Chris            10 Mustangs TC            4.12m      3.93m   NWI  12-10.75 
  5 Smith, James              10 AZ Flames TC           3.88m      3.92m   NWI  12-10.50 
  6 England, Joshua            9 Arizona Risi           3.86m      3.68m   NWI  12-01.00 
  7 Gruenwald, Jacob           8 Arizona Chee                      3.65m   NWI  11-11.75 
  8 Oliver, Marcel             9 Arizona Risi           3.78m      3.60m   NWI  11-09.75 
  9 Hodge-Green, James         9 Phoenix Bobc                      3.50m   NWI  11-05.75 
 10 Simmons, Noah              8 AZ Flames TC           3.54m      3.45m   NWI  11-04.00 
 11 Grubbs, Tyson              9 Do Right Edu                      3.00m   NWI   9-10.25 
 11 Schmisseur, Bryce         10 Arizona Elit           3.23m      3.00m   NWI   9-10.25 
 13 Holmen, Nicholas           8 Arizona Puma           2.80m      2.92m   NWI   9-07.00 
 14 Johnson, Andre             9 Az Gold Rush                      2.89m   NWI   9-05.75 
 15 Whittaker, Michael         9 Spartan Spee           2.92m      2.80m   NWI   9-02.25 
 16 Redd, Tucker              10 Az Gold Rush                      2.75m   NWI   9-00.25 
 17 Roberts, Devin             8 Arizona Chee           3.33m      2.69m   NWI   8-10.00 
 18 Taylor, Kiondre            8 Arizona Chee           3.43m      2.63m   NWI   8-07.50 
 19 Alberty, Dakarai           8 Arizona Risi                      2.57m   NWI   8-05.25 
 20 Davis, Shamon              8 Arizona Tita           2.85m      2.47m   NWI   8-01.25 
 21 Reeves, Ceth               9 Arizona Elit                      2.41m   NWI   7-11.00 
 22 Gaskins, Kenneth           8 Arizona Spee           1.89m      2.02m   NWI   6-07.50 
 
Event 274  Shot Put 6 lb. Bantam Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 12.44m  8/2/2003    Jon Allen, Houston,TX                      
     JO Meet: J 12.44m  8/2/2003    Jon Allen, Houston,TX                      
    AZ Assoc: A  9.82m  3/21/1987   Jason Fogel, MP                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Pitts, Kolbe              10 Arizona Chee           6.45m      7.11m   23-04.00 
  2 White, Robert             10 Arizona Sain           6.92m      7.04m   23-01.25 
  3 Naisant, Carlan           10 AZ Flames TC           6.10m      6.41m   21-00.50 
  4 King, Emery                8 AZ Flames TC           6.18m      6.32m   20-09.00 
  5 Mack, Semahja             10 Unattached             6.93m      6.29m   20-07.75 
  6 Grubbs, Tyson              9 Do Right Edu                      6.12m   20-01.00 
  7 Foreman, Austin            9 Arizona Chee                      6.02m   19-09.00 
  8 Shaver, Austin             9 Mustangs TC            4.52m      4.50m   14-09.25 
 
Event 277  Javelin Throw 300g Bantam Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 41.16m  6/10/2007   Armand Shyne, Fairoaks, CA                 
     JO Meet: J 40.47m  7/26/2008   Otis Statum, 38 3M Track Clu               
    AZ Assoc: A 37.67m  6/16/2007   Aaron Ramirez, UNA                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Naisant, Carlan           10 AZ Flames TC          28.52m     31.70m     104-00 
  2 King, Emery                8 AZ Flames TC          25.73m     24.28m      79-08 
  3 White, Carmayne            9 Do Right Edu                     23.47m      77-00 
  4 Richardson, Brandon        9 Do Right Edu                     22.38m      73-05 
  5 Gorgol, John               9 Phoenix Bobc          21.70m     21.68m      71-01 
  6 Grubbs, Tyson              9 Do Right Edu                     21.20m      69-07 
  7 White, Robert             10 Arizona Sain          22.12m     18.63m      61-01 
  8 Holmen, Nicholas           8 Arizona Puma          16.03m     16.27m      53-04 
  9 Shaver, Austin             9 Mustangs TC           18.23m     16.21m      53-02 
 10 Van Sickle, Keegan         9 Unattached                       15.53m      50-11 
 11 Berger, Racham             9 Arizona Tita          13.60m     14.51m      47-07 
 12 Crawford, Isaiah           8 Do Right Edu                     13.54m      44-05 
 13 Singh, Gurnoor            10 Az Gold Rush                      9.98m      32-09 
 
Event 300  100 Meter Dash Midget Girls
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 12.10  7/31/1992   Angela Williams, Ontario, Ca                
     JO Meet: J 12.10  7/31/1992   Angela Williams, Ontario, Ca                
    AZ Assoc: A 12.17  7/18/1998   Jessica Onyepunuka, ARS                     
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Center, Alexis            11 Do Right Edu           13.28      13.69q  NWI  2 
  2 Hightower, Miah           11 Northwest Xp           12.90      13.72q  NWI  6 
  3 Lilly, Delilah            11 Do Right Edu           13.65      13.78q  NWI  1 
  4 Christenson, Samaya       11 Aag Panther            14.03      14.02q  NWI  4 
  5 Incardone, Aubree         11 AZ Flames TC           13.73      14.06q  NWI  3 
  6 Caldwell, Vivica          12 Arizona Tita           13.69      14.07q  NWI  1 
  7 Robinson, Tamia           11 Az Gold Rush                      14.20q  NWI  2 
  8 Marshall, Tasia           12 Mustangs TC            13.59      14.39q  NWI  4 
  8 Jordan, Kylyn             11 Do Right Edu           14.32      14.39q  NWI  5 
 10 Patterson, Brittany       10 Do Right Edu           14.72      14.53   NWI  5 
 11 Hodge-Green, Jessica      12 Phoenix Bobc           14.42      14.59   NWI  2 
 12 Thompson, Sakovia         10 Arizona Tita           14.40      14.62   NWI  6 
 13 Aysien, Siarah            11 AZ Flames TC           14.45      14.77   NWI  5 
 14 Martinez, Megan           11 Do Right Edu           15.29      14.79   NWI  4 
 15 Kirkendoll, Jaleesha      10 Arizona Spee           14.99      15.06   NWI  5 
 16 Washington, Aliyya        11 Arizona Spee           14.49      15.07   NWI  6 
 17 Jenkins, Kendra           11 Arizona Sain           15.34      15.16   NWI  2 
 18 Tang, Tylor               11 Sahuarita Sp           15.16      15.27   NWI  4 
 19 Reeves, Reba              10 Arizona Elit           15.78      15.35   NWI  3 
 20 Walker, Jadynn            11 Arizona Sain           15.05      15.37   NWI  6 
 21 Radigan, Katie            11 AZ Flames TC           15.92      15.42   NWI  5 
 22 Ugbisien, Onome           10 Arizona Tita           14.75      15.46   NWI  1 
 23 Slone, Leslie             11 Do Right Edu           15.39      15.53   NWI  2 
 23 Torrance, Jada            11 Arizona Chee                      15.53   NWI  4 
 25 Gaskins, Kiara            11 Arizona Spee           15.66      15.55   NWI  1 
 26 Williams, Anaya           11 Arizona Spee           14.70      15.64   NWI  4 
 27 Smith, Jahmonique         12 Sahuarita Sp           15.12      15.70   NWI  5 
 28 Davis, Mya                10 Phoenix Bobc           15.59      15.77   NWI  1 
 29 Jones, Katie              11 Feel The Hea           15.88      15.86   NWI  6 
 30 Elmore, Indigo            10 Phoenix Bobc                      16.01   NWI  3 
 31 Johnson, Tajanet          10 Do Right Edu           15.72      16.31   NWI  2 
 32 Hornbuckle, Sia           11 Do Right Edu           15.96      16.38   NWI  1 
 33 Aguilar-Carr, Alexys      12 AZ Flames TC           16.04      16.59   NWI  5 
 34 Stephens, Alize           11 Arizona Sain           16.27      16.73   NWI  3 
 35 Patterson, Kianna         12 Arizona Chee                      16.94   NWI  6 
 36 Vaughn, Dayna             11 Do Right Edu           17.12      17.02   NWI  4 
 37 Bennett, Keanna           10 Arizona Tita           15.83      17.31   NWI  5 
 38 Blevins, Zaria            11 Do Right Edu           16.88      17.56   NWI  1 
 39 Tatum, Micaela            10 Miles Per Ho           22.10      17.78   NWI  2 
 40 Jorlge, Joy               11 Northwest Xp                      18.18   NWI  1 
 
Event 300  100 Meter Dash Midget Girls
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 12.10  7/31/1992   Angela Williams, Ontario, Ca                
     JO Meet: J 12.10  7/31/1992   Angela Williams, Ontario, Ca                
    AZ Assoc: A 12.17  7/18/1998   Jessica Onyepunuka, ARS                     
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Hightower, Miah           11 Northwest Xp           13.72      13.52   0.3 
  2 Lilly, Delilah            11 Do Right Edu           13.78      13.62   0.3 
  3 Caldwell, Vivica          12 Arizona Tita           14.07      13.68   0.3 
  4 Robinson, Tamia           11 Az Gold Rush           14.20      13.90   0.3 
  5 Christenson, Samaya       11 Aag Panther            14.02      13.91   0.3 
  6 Center, Alexis            11 Do Right Edu           13.69      13.95   0.3 
  7 Jordan, Kylyn             11 Do Right Edu           14.39      14.01   0.3 
  8 Marshall, Tasia           12 Mustangs TC            14.39      14.02   0.3 
Preliminaries
  5 Incardone, Aubree         11 AZ Flames TC           14.06                  
 10 Patterson, Brittany       10 Do Right Edu           14.53                  
 11 Hodge-Green, Jessica      12 Phoenix Bobc           14.59                  
 12 Thompson, Sakovia         10 Arizona Tita           14.62                  
 13 Aysien, Siarah            11 AZ Flames TC           14.77                  
 14 Martinez, Megan           11 Do Right Edu           14.79                  
 15 Kirkendoll, Jaleesha      10 Arizona Spee           15.06                  
 16 Washington, Aliyya        11 Arizona Spee           15.07                  
 17 Jenkins, Kendra           11 Arizona Sain           15.16                  
 18 Tang, Tylor               11 Sahuarita Sp           15.27                  
 19 Reeves, Reba              10 Arizona Elit           15.35                  
 20 Walker, Jadynn            11 Arizona Sain           15.37                  
 21 Radigan, Katie            11 AZ Flames TC           15.42                  
 22 Ugbisien, Onome           10 Arizona Tita           15.46                  
 23 Slone, Leslie             11 Do Right Edu           15.53                  
 23 Torrance, Jada            11 Arizona Chee           15.53                  
 25 Gaskins, Kiara            11 Arizona Spee           15.55                  
 26 Williams, Anaya           11 Arizona Spee           15.64                  
 27 Smith, Jahmonique         12 Sahuarita Sp           15.70                  
 28 Davis, Mya                10 Phoenix Bobc           15.77                  
 29 Jones, Katie              11 Feel The Hea           15.86                  
 30 Elmore, Indigo            10 Phoenix Bobc           16.01                  
 31 Johnson, Tajanet          10 Do Right Edu           16.31                  
 32 Hornbuckle, Sia           11 Do Right Edu           16.38                  
 33 Aguilar-Carr, Alexys      12 AZ Flames TC           16.59                  
 34 Stephens, Alize           11 Arizona Sain           16.73                  
 35 Patterson, Kianna         12 Arizona Chee           16.94                  
 36 Vaughn, Dayna             11 Do Right Edu           17.02                  
 37 Bennett, Keanna           10 Arizona Tita           17.31                  
 38 Blevins, Zaria            11 Do Right Edu           17.56                  
 39 Tatum, Micaela            10 Miles Per Ho           17.78                  
 40 Jorlge, Joy               11 Northwest Xp           18.18                  
 
Event 301  200 Meter Dash Midget Girls
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 24.47  8/1/1992    Angela Williams, Ontario, CA                
     JO Meet: J 24.47  8/1/1992    Angela Williams, Ontario, CA                
    AZ Assoc: A 25.14  7/18/1998   Jessica Onyepunuka, ARS                     
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
  1 Stanffacher-Gray, Jasmin  12 Northwest Xp           27.50      27.64q  NWI  3 
  2 Center, Alexis            11 Do Right Edu           27.88      27.65q -0.8  2 
  3 Caldwell, Vivica          12 Arizona Tita           28.23      28.30q  NWI  3 
  4 Hightower, Miah           11 Northwest Xp           27.50      28.33q -1.4  5 
  5 Green, Rebekah            10 Northwest Xp           28.20      28.43q  NWI  1 
  6 Lingruen-Thain, Nazhony   12 Feel The Hea           28.62      29.18q  NWI  1 
  7 Jordan, Kylyn             11 Do Right Edu           29.29      29.46q  NWI  3 
  8 Thompson, Sakovia         10 Arizona Tita           29.52      29.55q  NWI  3 
  9 Robinson, Tamia           11 Az Gold Rush                      29.66q  NWI  3 
 10 Porier-Shelton, Tiana     11 AZ Flames TC           29.28      29.77  -0.8  2 
 11 Gonzales, Olivia          12 Arizona Tita           30.13      29.87   NWI  4 
 12 Williams, Anaya           11 Arizona Spee           30.43      30.47   NWI  4 
 13 Marshall, Tasia           12 Mustangs TC            28.74      30.54  -1.4  5 
 14 Aysien, Siarah            11 AZ Flames TC           30.98      30.94   NWI  3 
 15 Ugbisien, Onome           10 Arizona Tita           31.02      31.09   NWI  4 
 16 Hodge-Green, Jessica      12 Phoenix Bobc                      31.12  -1.4  5 
 17 Redd, Brook               12 Az Gold Rush           28.50      31.51  -0.8  2 
 18 Martin, Jaclyn            11 Arizona Chee           31.39      31.53   NWI  1 
 19 Tang, Tylor               11 Sahuarita Sp           31.45      31.86   NWI  1 
 20 Jenkins, Kendra           11 Arizona Sain           31.88      32.03   NWI  1 
 21 Davis, Chassidy           10 Miles Per Ho           38.20      32.07  -1.4  5 
 22 Smith, Jahmonique         12 Sahuarita Sp           38.66      32.22  -1.4  5 
 23 Kirkendoll, Jaleesha      10 Arizona Spee           32.71      32.28  -0.8  2 
 24 Smith, Jahdae             12 Az Gold Rush                      32.29  -1.4  5 
 25 Green, Sydney             10 Do Right Edu           32.61      32.64   NWI  4 
 26 Washington, Aliyya        11 Arizona Spee           31.56      32.99  -0.8  2 
 27 Bennett, Keanna           10 Arizona Tita           32.41      33.14   NWI  4 
 28 Gaskins, Kiara            11 Arizona Spee           32.91      33.41   NWI  1 
 29 Jones, Katie              11 Feel The Hea           34.50      33.43  -1.4  5 
 30 Gwin, Azilyn              10 Phoenix Bobc                      33.74   NWI  1 
 31 Torrance, Jada            11 Arizona Chee                      33.98   NWI  4 
 32 Carter, Zatary            11 Do Right Edu                      34.38  -0.8  2 
 33 Hornbuckle, Sia           11 Do Right Edu           35.12      34.63  -0.8  2 
 34 Aguilar-Carr, Alexys      12 AZ Flames TC           33.70      34.82   NWI  1 
 35 Vaughn, Dayna             11 Do Right Edu           36.41      35.62  -0.8  2 
 36 Patterson, Kianna         12 Arizona Chee                      35.92   NWI  4 
 37 Tatum, Micaela            10 Miles Per Ho           43.10      37.67   NWI  4 
 
Event 301  200 Meter Dash Midget Girls
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 24.47  8/1/1992    Angela Williams, Ontario, CA                
     JO Meet: J 24.47  8/1/1992    Angela Williams, Ontario, CA                
    AZ Assoc: A 25.14  7/18/1998   Jessica Onyepunuka, ARS                     
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Stanffacher-Gray, Jasmin  12 Northwest Xp           27.64      27.60  +0.0 
  2 Center, Alexis            11 Do Right Edu           27.65      27.68  +0.0 
  3 Hightower, Miah           11 Northwest Xp           28.33      27.99  +0.0 
  4 Caldwell, Vivica          12 Arizona Tita           28.30      28.44  +0.0 
  5 Green, Rebekah            10 Northwest Xp           28.43      28.59  +0.0 
  6 Robinson, Tamia           11 Az Gold Rush           29.66      28.77  +0.0 
  7 Jordan, Kylyn             11 Do Right Edu           29.46      29.29  +0.0 
  8 Lingruen-Thain, Nazhony   12 Feel The Hea           29.18      29.44  +0.0 
  9 Thompson, Sakovia         10 Arizona Tita           29.55      29.80  +0.0 
Preliminaries
 10 Porier-Shelton, Tiana     11 AZ Flames TC           29.77                  
 11 Gonzales, Olivia          12 Arizona Tita           29.87                  
 12 Williams, Anaya           11 Arizona Spee           30.47                  
 13 Marshall, Tasia           12 Mustangs TC            30.54                  
 14 Aysien, Siarah            11 AZ Flames TC           30.94                  
 15 Ugbisien, Onome           10 Arizona Tita           31.09                  
 16 Hodge-Green, Jessica      12 Phoenix Bobc           31.12                  
 17 Redd, Brook               12 Az Gold Rush           31.51                  
 18 Martin, Jaclyn            11 Arizona Chee           31.53                  
 19 Tang, Tylor               11 Sahuarita Sp           31.86                  
 20 Jenkins, Kendra           11 Arizona Sain           32.03                  
 21 Davis, Chassidy           10 Miles Per Ho           32.07                  
 22 Smith, Jahmonique         12 Sahuarita Sp           32.22                  
 23 Kirkendoll, Jaleesha      10 Arizona Spee           32.28                  
 24 Smith, Jahdae             12 Az Gold Rush           32.29                  
 25 Green, Sydney             10 Do Right Edu           32.64                  
 26 Washington, Aliyya        11 Arizona Spee           32.99                  
 27 Bennett, Keanna           10 Arizona Tita           33.14                  
 28 Gaskins, Kiara            11 Arizona Spee           33.41                  
 29 Jones, Katie              11 Feel The Hea           33.43                  
 30 Gwin, Azilyn              10 Phoenix Bobc           33.74                  
 31 Torrance, Jada            11 Arizona Chee           33.98                  
 32 Carter, Zatary            11 Do Right Edu           34.38                  
 33 Hornbuckle, Sia           11 Do Right Edu           34.63                  
 34 Aguilar-Carr, Alexys      12 AZ Flames TC           34.82                  
 35 Vaughn, Dayna             11 Do Right Edu           35.62                  
 36 Patterson, Kianna         12 Arizona Chee           35.92                  
 37 Tatum, Micaela            10 Miles Per Ho           37.67                  
 
Event 302  400 Meter Dash Midget Girls
============================================================================
 Nat'l Youth: N   55.01  7/31/2005   Robin Reynolds, Miami Northwest           
     JO Meet: J   55.01  7/31/2005   Robin Reynolds, Miami Northwest           
    AZ Assoc: A 1:00.21  5/20/2000   Judith Onyepunuka, ARS                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
Finals
  1 Stanffacher-Gray, Jasmin  12 Northwest Xp           59.50    1:01.70   3 
  2 Mustin, Drianna           12 Arizona Risi         1:02.98    1:02.62   3 
  3 Hightower, Miah           11 Northwest Xp         1:01.70    1:04.02   3 
  4 Green, Rebekah            10 Northwest Xp         1:04.60    1:04.41   3 
  5 Lingruen-Thain, Nazhony   12 Feel The Hea         1:04.79    1:05.47   3 
  6 Jones, Kiara              12 Arizona Puma         1:09.27    1:06.14   2 
  7 Charlton, Lemeyah         10 Do Right Edu         1:05.00    1:07.57   3 
  8 Robinson, Tamia           11 Az Gold Rush         1:05.00    1:07.71   3 
  9 Gonzales, Olivia          12 Arizona Tita         1:08.41    1:07.76   2 
 10 Sheppard, Kennedi         12 Gilbert TC           1:06.00    1:07.94   3 
 11 Incardone, Aubree         11 AZ Flames TC         1:12.10    1:08.17   2 
 12 Mathis, Courtney          12 Arizona Risi         1:07.80    1:09.68   3 
 13 Redd, Brook               12 Az Gold Rush         1:08.00    1:11.72   2 
 14 Ugbisien, Onome           10 Arizona Tita                    1:11.95   1 
 15 Tang, Tylor               11 Sahuarita Sp         1:14.88    1:12.37   2 
 16 Desmaisons, Madison       11 Arizona Chee         1:16.00    1:13.67   1 
 17 Martinez, Megan           11 Do Right Edu         1:15.00    1:13.99   2 
 18 Reeves, Reba              10 Arizona Elit         1:12.00    1:15.12   2 
 19 Bennett, Keanna           10 Arizona Tita         1:15.24    1:16.36   2 
 20 Smith, Jahdae             12 Az Gold Rush         1:10.00    1:16.62   2 
 21 Walker, Jadynn            11 Arizona Sain         1:17.60    1:17.00   1 
 22 Urias, Gabriela           10 Arizona Chee         1:18.00    1:18.92   1 
 23 Jones, Katie              11 Feel The Hea         1:22.05    1:19.83   1 
 24 Elmore, Indigo            10 Phoenix Bobc                    1:21.81   1 
 25 Stephens, Alize           11 Arizona Sain         1:28.03    1:30.37   1 
 
Event 303  800 Meter Run Midget Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 2:13.12  7/26/2008   Raevyn Rogers, 25 Wings                   
     JO Meet: J 2:13.12  7/26/2008   Raevyn Rogers, 25 Wings                   
    AZ Assoc: A 2:24.25  5/24/1992   Dalene Godinez, SS                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Mustin, Drianna           12 Arizona Risi         2:31.40    2:31.36  
  2 Yescas, Julia             12 Az Gold Rush         2:30.00    2:33.10  
  3 Stanffacher-Gray, Jasmin  12 Northwest Xp         2:28.70    2:38.49  
  4 Mathis, Courtney          12 Arizona Risi         2:42.55    2:42.62  
  5 Fenn, Penny               12 Unattached                      2:42.77  
  6 Green, Rebekah            10 Northwest Xp         2:31.00    2:45.03  
  7 Hensley, Cayley           12 Unattached           2:39.00    2:45.84  
  8 Carroll, Isabelle         12 Arizona Elit         2:41.00    2:46.45  
  9 Jones, Kiara              12 Arizona Puma         2:38.52    2:47.51  
 10 Ochoa, Natalie            10 Sahuarita Sp         2:47.31    2:51.40  
 11 Lingruen-Thain, Nazhony   12 Feel The Hea         2:43.17    2:54.33  
 12 Ayala, Leticia            12 Unattached                      2:54.72  
 13 Carter, Sarah             11 Go The Dista         2:50.00    2:57.03  
 14 Desmaisons, Madison       11 Arizona Chee         3:00.00    2:58.90  
 15 Warren, Junia             10 Do Right Edu         2:44.00    2:59.32  
 16 Moran, Lauren             11 AZ Flames TC         3:05.31    2:59.81  
 17 Urias, Gabriela           10 Arizona Chee                    3:01.77  
 18 Shirley, Kaysinee         11 AZ Flames TC         3:04.36    3:07.90  
 19 Earl, Mary                12 Unattached                      3:11.36  
 20 Comstock, Megan           11 Az Gold Rush                    3:31.65  
 
Event 304  1500 Meter Run Midget Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 4:41.62  7/31/2005   Claudia Francis, Team Evolution           
     JO Meet: J 4:41.62  7/31/2005   Claudia Francis, Team Evolution           
    AZ Assoc: A 5:01.65  3/30/1980   Karrin Maturani, WPNH                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Hensley, Cayley           12 Unattached           5:28.00    5:23.96  
  2 Jones, Baylee             11 Arizona Chee                    5:24.08  
  3 Carroll, Isabelle         12 Arizona Elit         5:34.00    5:24.68  
  4 Yescas, Julia             12 Az Gold Rush         5:58.00    5:25.91  
  5 Fenn, Penny               12 Unattached                      5:37.23  
  6 Reniewicki, Megan         12 Arizona Elit                    5:43.74  
  7 Arellano, Allyson         10 Unattached                      5:53.54  
  8 Ochoa, Natalie            10 Sahuarita Sp         5:46.68    5:53.66  
  9 Shirley, Kaysinee         11 AZ Flames TC         5:55.09    6:03.10  
 10 Banks, Jasmine            12 Unattached                      6:06.58  
 11 Moran, Lauren             11 AZ Flames TC         6:25.51    6:07.12  
 12 Arellano, Karen           12 Unattached                      6:07.94  
 13 Goettl, Megan             12 Unattached                      6:12.16  
 14 Valentine, Rachel         10 Unattached                      6:18.61  
 15 Ayala, Leticia            12 Unattached                      6:21.84  
 16 Earl, Mary                12 Unattached                      6:29.22  
 17 Comstock, Megan           11 Az Gold Rush                    7:28.00  
 18 Poole, Nina               12 Arizbushmast                    7:57.41  
 19 Ramirez, Yesenia          10 Arizbushmast                    8:18.56  
 
Event 305  3000 Meter Run Midget Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 10:12.47  7/29/2005   Claudia Francis, Team Evolution          
     JO Meet: J 10:12.47  7/29/2005   Claudia Francis, Team Evolution          
    AZ Assoc: A 10:22.30  5/18/1991   Nicole Jenkins, DH                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Hensley, Cayley           12 Unattached          11:45.00   12:26.00  
  2 Arellano, Allyson         10 Unattached                     13:07.84  
  3 Shirley, Kaysinee         11 AZ Flames TC        12:17.38   13:14.97  
  4 Arellano, Karen           12 Unattached                     13:23.78  
  5 Valentine, Rachel         10 Unattached                     13:33.78  
 
Event 307  1500 Meter Race Walk Midget Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 6:53.70  7/26/1990   Danielle Safran, Brentwood, NY            
     JO Meet: J 6:53.70  7/26/1990   Danielle Safran, Brentwood, NY            
    AZ Assoc: A 8:08.20  2/13/1983   Nicole Magub, STC                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Urias, Gabriela           10 Arizona Chee                    9:46.13  
  2 Moran, Lauren             11 AZ Flames TC         9:57.37    9:46.50  
  3 Slagle, Angela            10 Pops TC             11:30.00   11:21.72  
 
Event 308  80 Meter Hurdles (30" ) Midget Girls
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 12.25  7/26/2008   Dior Hall, 32 Colorado Flye                 
     JO Meet: J 11.94  8/2/2009    Jasmyne Graham, Cal Rising Stars            
    AZ Assoc: A 12.77  6/10/1997   Tiffany McDonald, ARS                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Spruell, Ayiolion         12 Do Right Edu           13.95      13.77   NWI 
  2 Incardone, Aubree         11 AZ Flames TC           14.13      13.84   NWI 
  3 Smith, Autumn             12 Do Right Edu           14.54      14.91   NWI 
  4 Davis, Mya                10 Phoenix Bobc           16.77      16.40   NWI 
  5 Gwin, Azilyn              10 Phoenix Bobc                      18.98   NWI 
 
Event 310  4x100 Meter Relay Midget Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 49.17  7/28/1996   Texas Heat, Fort Worth, TX                  
                       Chauntae Bayne, Genece Glover, Donette Chambers   
     JO Meet: J 49.17  7/28/1996   Texas Heat, Fort Worth, TX                  
                       Chauntae Bayne, Genece Glover, Donette Chambers   
    AZ Assoc: A 50.25  6/9/2001    Arizona Cheetahs                            
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Do Right Education And Sports  'A'                  53.52      53.65  
     1) Center, Alexis 11               2) Lilly, Delilah 11              
     3) Smith, Autumn 12                4) Spruell, Ayiolion 12           
  2 Do Right Education And Sports  'B'                  55.75      55.99  
     1) Bender, Haydan 12               2) Jordan, Kylyn 11               
     3) McCauley, Demeesha 12           4) Shedrick, Tala 12              
  3 AZ Flames TC  'A'                                   56.50      57.71  
     1) Aysien, Siarah 11               2) Porier-Shelton, Tiana 11       
     3) Radigan, Katie 11               4) Williams, Kendall 11           
  4 Do Right Education And Sports  'C'                  59.35      58.49  
     1) Johnson, Ariel 11               2) Patterson, Brittany 10         
     3) Slone, Leslie 11                4) Warren, Junia 10               
  5 Arizona Speedstars TC  'A'                          58.72      59.75  
     1) Gaskins, Kiara 11               2) Kirkendoll, Jaleesha 10        
     3) Washington, Aliyya 11           4) Williams, Anaya 11             
  6 Phoenix Bobcats  'A'                              1:00.00    1:00.02  
     1) Davis, Mya 10                   2) Elmore, Indigo 10              
     3) Gwin, Azilyn 10                 4) Hodge-Green, Jessica 12        
  7 Do Right Education And Sports  'D'                1:00.00    1:03.22  
     1) Briscoe, Sanjohnae 10           2) Green, Sydney 10               
     3) Grubbs, Mikaela 11              4) Johnson, Tajanet 10            
 -- Do Right Education And Sports  'E'                1:07.00         DQ  
     1) Blevins, Zaria 11               2) Hornbuckle, Sia 11             
     3) Mason, Mia 11                   4) Vaughn, Dayna 11               
 
Event 311  4x400 Meter Relay Midget Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 3:57.26  7/28/1996   United Stars TC, Philadelphia,PA          
                         Tiffany Abney, Alyce Williams, Evelyn Dwyer       
     JO Meet: J 3:57.26  7/28/1996   United Stars TC, Philadelphia,PA          
                         Tiffany Abney, Alyce Williams, Evelyn Dwyer       
    AZ Assoc: A 4:14.00  4/13/1985   Metro Phoenix                             
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Do Right Education And Sports  'A'                4:48.00    4:41.01  
     1) Charlton, Lemeyah 10            2) Shedrick, Tala 12              
     3) Smith, Autumn 12                4) Spruell, Ayiolion 12           
  2 Arizona Titans  'A'                               4:38.21    4:41.86  
     1) Caldwell, Vivica 12             2) Gonzales, Olivia 12            
     3) Thompson, Sakovia 10            4) Ugbisien, Onome 10             
  3 Do Right Education And Sports  'C'                5:00.00    5:05.44  
     1) Green, Sydney 10                2) Johnson, Tajanet 10            
     3) McCauley, Demeesha 12           4) Warren, Junia 10               
 -- Arizona Cheetahs TC  'A'                          4:45.00         DQ  
     1) Bond, Darienne 12               2) Jones, Baylee 11               
     3) Lizarraga, Berenice 10          4) Martin, Jaclyn 11              
 
Event 312  4x800 Meter Relay Midget Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N  9:38.94  7/26/1996   Los Angeles Jet, Long Beach,CA           
     JO Meet: J  9:38.94  7/26/1996   United Stars TC, Philadelphia, PA        
                          Alish Jackson-Bowser, Tiffany Abney, Evelyn D     
    AZ Assoc: A 10:35.85  5/2/2009    Phoenix Bobcats, Phoenix Bobc            
                          L Kinzle, C Marquez, J Molloy, A Novacek          
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Arizona Cheetahs TC  'A'                         12:00.00   11:27.04  
     1) Desmaisons, Madison 11          2) Jones, Baylee 11               
     3) Lizarraga, Berenice 10          4) Martin, Jaclyn 11              
  2 Do Right Education And Sports  'A'               12:00.00   12:00.32  
     1) Bender, Haydan 12               2) Briscoe, Sanjohnae 10          
     3) McCauley, Demeesha 12           4) Shedrick, Tala 12              
 
Event 320  High Jump Midget Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 1.69m  7/24/2008   Stacey Destin, Unattached                   
     JO Meet: J 1.69m  7/24/2008   Stacey Destin, Unattached                   
    AZ Assoc: A 1.64m  5/18/1996   Jacquelyn Johnson, YVF                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Mustin, Drianna           12 Arizona Risi           1.30m      1.35m    4-05.00 
  2 Charlton, Lemeyah         10 Do Right Edu           1.22m      1.20m    3-11.25 
  3 Grubbs, Mikaela           11 Do Right Edu           1.22m     J1.20m    3-11.25 
 
Event 322  Long Jump Midget Girls
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 5.58m  6/20/1998   Gayle Hunter, Lake Charles, LA              
     JO Meet: J 5.52m  7/27/1991   Myra Combs, Lake Charles, LA                
    AZ Assoc: A 5.07m  3/24/1973   Cynthia Rhodes, UNA                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Porier-Shelton, Tiana     11 AZ Flames TC           4.52m      4.47m   NWI  14-08.00 
  2 Marshall, Tasia           12 Mustangs TC            4.70m      4.23m   NWI  13-10.50 
  3 Grubbs, Mikaela           11 Do Right Edu           3.66m      3.96m   NWI  13-00.00 
  4 Aguilar-Carr, Alexys      12 AZ Flames TC           3.69m      3.87m   NWI  12-08.50 
  5 Redd, Brook               12 Az Gold Rush                      3.85m   NWI  12-07.75 
  6 Walker, Jadynn            11 Arizona Sain           3.64m      3.66m   NWI  12-00.25 
  7 Williams, Kendall         11 AZ Flames TC           3.52m      3.55m   NWI  11-07.75 
  8 Mathis, Courtney          12 Arizona Risi                      3.49m   NWI  11-05.50 
  9 Reeves, Reba              10 Arizona Elit           3.34m      3.43m   NWI  11-03.00 
 10 Jenkins, Kendra           11 Arizona Sain           3.87m      3.37m   NWI  11-00.75 
 11 Stephens, Alize           11 Arizona Sain           3.24m      3.19m   NWI  10-05.75 
 
Event 324  Shot Put 6 lb. Midget Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 13.51m  7/26/2008   Ashlie Blake, 49 PS Vegas Fly              
     JO Meet: J 13.51m  7/26/2008   Ashlie Blake, 49 PS Vegas Fly              
    AZ Assoc: A 12.16m  7/18/1998   Hannah Carson, AC                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Page-Stevens, Cairra      10 Mustangs TC            9.28m      9.61m   31-06.50 
  2 Grayer, Ashanti           10 Arizona Chee                      8.97m   29-05.25 
  3 Watkins, Alyssa           12 Unattached             7.98m      7.85m   25-09.25 
  4 Wright, Alexis            11 Mustangs TC            8.25m      7.78m   25-06.25 
  5 Mason, Mia                11 Do Right Edu                      7.39m   24-03.00 
  6 Patterson, Kianna         12 Arizona Chee                      6.71m   22-00.25 
  7 Johnson, Ariel            11 Do Right Edu           6.71m      6.68m   21-11.00 
  8 Blevins, Zaria            11 Do Right Edu           6.10m      6.49m   21-03.50 
  9 Slagle, Angela            10 Pops TC                6.40m      6.46m   21-02.50 
 10 Hammonds, Alani           11 Arizona Chee                      6.15m   20-02.25 
 11 Jorlge, Joy               11 Northwest Xp                      4.97m   16-03.75 
 12 Poole, Nina               12 Arizbushmast                      4.22m   13-10.25 
 
Event 325  Discus Throw 1kg Midget Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 37.46m  7/24/1997   Amber Curtis, Monroe, WI                   
     JO Meet: J 37.46m  7/24/1997   Amber Curtis, Monroe, WI                   
    AZ Assoc: A 29.74m  6/8/2001    C. J. Navarro, UNA                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Sheppard, Kennedi         12 Gilbert TC            20.38m     20.71m      67-11 
  2 Watkins, Alyssa           12 Unattached            21.64m     18.41m      60-05 
  3 Hammonds, Alani           11 Arizona Chee                     18.05m      59-03 
  4 Page-Stevens, Cairra      10 Mustangs TC           15.91m     17.48m      57-04 
  5 Johnson, Ariel            11 Do Right Edu          13.72m     15.11m      49-07 
  6 Ramirez, Yesenia          10 Arizbushmast                     11.28m      37-00 
  7 Poole, Nina               12 Arizbushmast                     10.17m      33-04 
 
Event 327  Javelin Throw 300g Midget Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 42.88m  7/28/2005   Hannah Carson, AZ Cheetahs                 
     JO Meet: J 42.88m  7/28/2005   Hannah Carson, AZ Cheetahs                 
    AZ Assoc: A 44.71m  6/13/2004   Hannah Carson, AC                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Page-Stevens, Cairra      10 Mustangs TC           24.97m     26.00m      85-04 
  2 Williams, Kendall         11 AZ Flames TC          21.25m     22.32m      73-03 
  3 Mason, Mia                11 Do Right Edu          13.09m     21.32m      69-11 
  4 Watkins, Alyssa           12 Unattached                       16.18m      53-01 
  5 Jorlge, Joy               11 Northwest Xp                     15.49m      50-10 
  6 Radigan, Katie            11 AZ Flames TC                     14.18m      46-06 
  7 Hammonds, Alani           11 Arizona Chee                     13.58m      44-07 
  8 Ramirez, Yesenia          10 Arizbushmast                     12.04m      39-06 
  9 Tatum, Micaela            10 Miles Per Ho                     10.10m      33-02 
 
Event 350  100 Meter Dash Midget Boys
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 11.64  7/26/2009   Bryce Love, Carolina Elite/Dunham,NC        
     JO Meet: J 11.70  8/2/1998    Michael Grant,  Darian Trout Brown 08, Decat
    AZ Assoc: A 12.17  5/7/1983    Vance Ross, AP                              
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Brandon, Austyn           11 AZ Flames TC           12.87      12.91q  NWI  3 
  2 Boyd, Stacey              12 Arizona Chee           12.81      13.12q  NWI  1 
  3 Roomes, Mason             12 AZ Flames TC           13.35      13.44q  NWI  2 
  4 Green, Jerome             12 Do Right Edu           13.30      13.45q  NWI  1 
  5 Johnson, Trey             11 Az Gold Rush                      13.53q  NWI  7 
  6 Flores, Nathan            12 Northwest Xp           13.50      13.64q  NWI  5 
  7 Hayes-Green, Trevell      11 Arizona Chee           13.65      13.79q  NWI  7 
  8 Madkins, Tarik            11 Az Gold Rush           13.00      13.95q  NWI  7 
  9 Bennett, Daquavin         11 Arizona Tita           13.72      14.09q  NWI  2 
 10 Stephens, Anthony         11 Arizona Sain           14.05      14.30   NWI  3 
 11 Wooden, Jayden            11 Northwest Xp           14.60      14.39   NWI  1 
 12 Woodberry, Antwaun        10 Arizona Sain           14.22      14.53   NWI  4 
 13 Lester, Elijah            11 Arizona Tita           14.67      14.69   NWI  6 
 14 Wilson, Kirby             12 Northwest Xp           14.40      14.71   NWI  2 
 14 Prince, Gerren            11 Arizona Tita           14.93      14.71   NWI  7 
 16 Parrish, Jason            11 Arizona Tita           14.52      14.78   NWI  5 
 17 Reyes, Rafael             12 Pastor Fit F                      14.81   NWI  6 
 18 Rennie, Derek             11 Az Gold Rush                      14.84   NWI  3 
 19 Jones, Demontay           11 Miles Per Ho           13.90      14.93   NWI  4 
 19 Hardy, Zemarr             10 Arizona Chee           15.11      14.93   NWI  7 
 21 Woodard, Trey             11 Northwest Xp           15.60      14.94   NWI  5 
 22 Lee, Deon                 11 Arizona Glor                      15.06   NWI  7 
 23 Ware, Aaron               10 Do Right Edu           14.69      15.17   NWI  7 
 24 Lundy, Devonte            12 AZ Flames TC           14.34      15.19   NWI  1 
 25 Rice, Armani              12 Mustangs TC            15.36      15.23   NWI  3 
 26 Brown, Jacquori           11 Mustangs TC            14.31      15.25   NWI  1 
 27 Hyatt, Shamar             11 Arizona Sain           14.95      15.26   NWI  4 
 27 Tansmore, Jaren           11 Arizona Chee           15.47      15.26   NWI  3 
 29 Smith, Djamon             11 Arizona Chee           15.32      15.33   NWI  3 
 30 Penna, Garrett            10 Feel The Hea           16.02      15.37   NWI  2 
 31 Spears, Tahj              11 Northwest Xp           15.60      15.41   NWI  4 
 32 Chrite, Jordan            11 Pops TC                14.52      15.53   NWI  5 
 33 Hill, Djhimon             12 Do Right Edu           15.70      15.82   NWI  2 
 34 Elmore, Andre             12 Do Right Edu                      15.84   NWI  2 
 35 Carvajal, David           12 ColdWater Ex                      15.85   NWI  5 
 36 Caldwell, Jarick          10 Arizona Chee           15.31      15.96   NWI  4 
 37 Morris, Xaueaun           10 ColdWater Ex                      16.18   NWI  6 
 38 Pitts, Isaiah             11 Miles Per Ho           16.32      16.20   NWI  1 
 39 Uriarte, Daniel           12 Arizona Glor           15.83      16.30   NWI  4 
 40 Kile, Colin               11 Arizona Elit                      16.58   NWI  4 
 41 Norman, Devon             10 Arizona Sain                      16.89   NWI  2 
 42 Thomas, Larry             12 Arizona Sain           16.43      16.93   NWI  2 
 43 Bringham, Anthony         11 Northwest Xp           19.80      17.23   NWI  1 
 
Event 350  100 Meter Dash Midget Boys
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 11.64  7/26/2009   Bryce Love, Carolina Elite/Dunham,NC        
     JO Meet: J 11.70  8/2/1998    Michael Grant,  Darian Trout Brown 08, Decat
    AZ Assoc: A 12.17  5/7/1983    Vance Ross, AP                              
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Boyd, Stacey              12 Arizona Chee           13.12      12.82  +0.0 
  1 Brandon, Austyn           11 AZ Flames TC           12.91      12.82  +0.0 
  3 Roomes, Mason             12 AZ Flames TC           13.44      12.92  +0.0 
  4 Green, Jerome             12 Do Right Edu           13.45      13.44  +0.0 
  5 Johnson, Trey             11 Az Gold Rush           13.53      13.57  +0.0 
  6 Flores, Nathan            12 Northwest Xp           13.64      13.68  +0.0 
  7 Hayes-Green, Trevell      11 Arizona Chee           13.79      13.69  +0.0 
  8 Madkins, Tarik            11 Az Gold Rush           13.95      13.77  +0.0 
  9 Bennett, Daquavin         11 Arizona Tita           14.09      13.95  +0.0 
Preliminaries
 10 Stephens, Anthony         11 Arizona Sain           14.30                  
 11 Wooden, Jayden            11 Northwest Xp           14.39                  
 12 Woodberry, Antwaun        10 Arizona Sain           14.53                  
 13 Lester, Elijah            11 Arizona Tita           14.69                  
 14 Wilson, Kirby             12 Northwest Xp           14.71                  
 14 Prince, Gerren            11 Arizona Tita           14.71                  
 16 Parrish, Jason            11 Arizona Tita           14.78                  
 17 Reyes, Rafael             12 Pastor Fit F           14.81                  
 18 Rennie, Derek             11 Az Gold Rush           14.84                  
 19 Jones, Demontay           11 Miles Per Ho           14.93                  
 19 Hardy, Zemarr             10 Arizona Chee           14.93                  
 21 Woodard, Trey             11 Northwest Xp           14.94                  
 22 Lee, Deon                 11 Arizona Glor           15.06                  
 23 Ware, Aaron               10 Do Right Edu           15.17                  
 24 Lundy, Devonte            12 AZ Flames TC           15.19                  
 25 Rice, Armani              12 Mustangs TC            15.23                  
 26 Brown, Jacquori           11 Mustangs TC            15.25                  
 27 Hyatt, Shamar             11 Arizona Sain           15.26                  
 27 Tansmore, Jaren           11 Arizona Chee           15.26                  
 29 Smith, Djamon             11 Arizona Chee           15.33                  
 30 Penna, Garrett            10 Feel The Hea           15.37                  
 31 Spears, Tahj              11 Northwest Xp           15.41                  
 32 Chrite, Jordan            11 Pops TC                15.53                  
 33 Hill, Djhimon             12 Do Right Edu           15.82                  
 34 Elmore, Andre             12 Do Right Edu           15.84                  
 35 Carvajal, David           12 ColdWater Ex           15.85                  
 36 Caldwell, Jarick          10 Arizona Chee           15.96                  
 37 Morris, Xaueaun           10 ColdWater Ex           16.18                  
 38 Pitts, Isaiah             11 Miles Per Ho           16.20                  
 39 Uriarte, Daniel           12 Arizona Glor           16.30                  
 40 Kile, Colin               11 Arizona Elit           16.58                  
 41 Norman, Devon             10 Arizona Sain           16.89                  
 42 Thomas, Larry             12 Arizona Sain           16.93                  
 43 Bringham, Anthony         11 Northwest Xp           17.23                  
 
Event 351  200 Meter Dash Midget Boys
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 23.37  8/1/2009    Bryce Love, Carolina Elite/Raleigh,N        
     JO Meet: J 23.37  8/1/2009    Bryce Love, 16 Carolina Elit                
    AZ Assoc: A 25.00  5/18/2002   Marcus Wheaton, DR                          
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
  1 Boyd, Stacey              12 Arizona Chee           26.30      26.26q  NWI  7 
  2 Brandon, Austyn           11 AZ Flames TC           25.88      26.56q  NWI  7 
  3 Ross, Tavian              12 Arizona Tita           26.00      26.58q  NWI  2 
  4 Roomes, Mason             12 AZ Flames TC           27.17      26.80q  NWI  5 
  5 Sauls, Aaron              11 Arizona Tita           27.18      27.77q  NWI  2 
  6 Jarmon, Scieneaux         11 Az Gold Rush                      28.06q  NWI  6 
  7 Lee, Imani                10 Arizona Chee           28.80      28.18q  NWI  6 
  8 Hayes-Green, Trevell      11 Arizona Chee           28.90      28.36q  NWI  3 
  9 Johnson, Trey             11 Az Gold Rush                      28.58q  NWI  3 
 10 Madkins, Tarik            11 Az Gold Rush                      29.04  -0.4  1 
 11 Weintraub, Kurt           12 Arizona Chee           28.72      29.29   NWI  7 
 12 Williams, Treyvon         10 Arizona Sain           30.21      29.37   NWI  7 
 13 Gibson-Starks, Jalen      11 Arizona Chee           30.15      29.75   NWI  4 
 14 Jones, Demontay           11 Miles Per Ho           29.70      29.97   NWI  2 
 15 Prince, Gerren            11 Arizona Tita           30.16      30.11   NWI  4 
 16 Williams, Robert          11 Do Right Edu           28.80      30.13   NWI  5 
 17 Lindsey, Shyheim          12 Miles Per Ho           29.70      30.15   NWI  7 
 18 Lester, Elijah            11 Arizona Tita           30.00      30.26   NWI  6 
 19 Woodberry, Antwaun        10 Arizona Sain           29.43      30.34   NWI  6 
 20 Adams, Edwin              11 Arizona Chee           33.20      30.43  -0.4  1 
 21 Woodard, Trey             11 Northwest Xp           33.40      30.68  -0.4  1 
 22 Lee, Deon                 11 Arizona Glor           29.02      30.77   NWI  4 
 23 Parrish, Jason            11 Arizona Tita           30.98      31.02   NWI  3 
 24 Anderson, Marquis         11 Arizona Risi           29.77      31.04  -0.4  1 
 25 Brown, Jacquori           11 Mustangs TC            30.10      31.10   NWI  7 
 26 Tansmore, Jaren           11 Arizona Chee                      31.49   NWI  2 
 27 Hodge, Rashie             10 Do Right Edu                      31.68   NWI  6 
 28 Lundy, Devonte            12 AZ Flames TC           29.71      31.69   NWI  3 
 29 Reyes, Rafael             12 Pastor Fit F                      31.74   NWI  2 
 30 Spears, Tahj              11 Northwest Xp           35.60      31.88   NWI  2 
 31 Au, Matthew               12 Arizona Glor           32.76      31.93   NWI  3 
 32 Hill, Djhimon             12 Do Right Edu           32.10      32.02   NWI  3 
 33 Kelly, Michael            11 Arizona Chee                      32.32   NWI  3 
 34 Penna, Garrett            10 Feel The Hea           32.56      32.78   NWI  6 
 35 Braxton, Tahji            11 Miles Per Ho           33.20      32.80   NWI  4 
 36 Hyatt, Shamar             11 Arizona Sain           31.22      33.12   NWI  2 
 37 Morris, Xaueaun           10 ColdWater Ex           23.37      33.19   NWI  7 
 38 Hardy, Zemarr             10 Arizona Chee           32.59      33.23   NWI  5 
 39 Pitts, Isaiah             11 Miles Per Ho           33.20      33.77   NWI  3 
 40 Uriarte, Daniel           12 Arizona Glor           32.99      33.83   NWI  6 
 41 Caldwell, Jarick          10 Arizona Chee           35.21      34.10   NWI  5 
 42 Williams, Hissan          11 Az Gold Rush                      35.72  -0.4  1 
 43 Coleman, Sebastian        10 AZ Flames TC           39.16      37.85   NWI  4 
 
Event 351  200 Meter Dash Midget Boys
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 23.37  8/1/2009    Bryce Love, Carolina Elite/Raleigh,N        
     JO Meet: J 23.37  8/1/2009    Bryce Love, 16 Carolina Elit                
    AZ Assoc: A 25.00  5/18/2002   Marcus Wheaton, DR                          
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Boyd, Stacey              12 Arizona Chee           26.26      25.99   NWI 
  2 Brandon, Austyn           11 AZ Flames TC           26.56      26.16   NWI 
  3 Ross, Tavian              12 Arizona Tita           26.58      26.31   NWI 
  4 Roomes, Mason             12 AZ Flames TC           26.80      27.04   NWI 
  5 Sauls, Aaron              11 Arizona Tita           27.77      27.29   NWI 
  6 Lee, Imani                10 Arizona Chee           28.18      28.30   NWI 
  7 Jarmon, Scieneaux         11 Az Gold Rush           28.06      28.32   NWI 
  8 Johnson, Trey             11 Az Gold Rush           28.58      28.66   NWI 
  9 Hayes-Green, Trevell      11 Arizona Chee           28.36      28.94   NWI 
Preliminaries
 10 Madkins, Tarik            11 Az Gold Rush           29.04                  
 11 Weintraub, Kurt           12 Arizona Chee           29.29                  
 12 Williams, Treyvon         10 Arizona Sain           29.37                  
 13 Gibson-Starks, Jalen      11 Arizona Chee           29.75                  
 14 Jones, Demontay           11 Miles Per Ho           29.97                  
 15 Prince, Gerren            11 Arizona Tita           30.11                  
 16 Williams, Robert          11 Do Right Edu           30.13                  
 17 Lindsey, Shyheim          12 Miles Per Ho           30.15                  
 18 Lester, Elijah            11 Arizona Tita           30.26                  
 19 Woodberry, Antwaun        10 Arizona Sain           30.34                  
 20 Adams, Edwin              11 Arizona Chee           30.43                  
 21 Woodard, Trey             11 Northwest Xp           30.68                  
 22 Lee, Deon                 11 Arizona Glor           30.77                  
 23 Parrish, Jason            11 Arizona Tita           31.02                  
 24 Anderson, Marquis         11 Arizona Risi           31.04                  
 25 Brown, Jacquori           11 Mustangs TC            31.10                  
 26 Tansmore, Jaren           11 Arizona Chee           31.49                  
 27 Hodge, Rashie             10 Do Right Edu           31.68                  
 28 Lundy, Devonte            12 AZ Flames TC           31.69                  
 29 Reyes, Rafael             12 Pastor Fit F           31.74                  
 30 Spears, Tahj              11 Northwest Xp           31.88                  
 31 Au, Matthew               12 Arizona Glor           31.93                  
 32 Hill, Djhimon             12 Do Right Edu           32.02                  
 33 Kelly, Michael            11 Arizona Chee           32.32                  
 34 Penna, Garrett            10 Feel The Hea           32.78                  
 35 Braxton, Tahji            11 Miles Per Ho           32.80                  
 36 Hyatt, Shamar             11 Arizona Sain           33.12                  
 37 Morris, Xaueaun           10 ColdWater Ex           33.19                  
 38 Hardy, Zemarr             10 Arizona Chee           33.23                  
 39 Pitts, Isaiah             11 Miles Per Ho           33.77                  
 40 Uriarte, Daniel           12 Arizona Glor           33.83                  
 41 Caldwell, Jarick          10 Arizona Chee           34.10                  
 42 Williams, Hissan          11 Az Gold Rush           35.72                  
 43 Coleman, Sebastian        10 AZ Flames TC           37.85                  
 
Event 352  400 Meter Dash Midget Boys
============================================================================
 Nat'l Youth: N 50.75  8/2/2009    Bryce Love, Carolina Elite/Raleigh,N        
     JO Meet: J 50.75  8/2/2009    Bryce Love, 16 Carolina Elit                
    AZ Assoc: A 56.91  7/14/2003   Marcus Wheaton, DR                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
Finals
  1 Ross, Tavian              12 Arizona Tita           59.32    1:00.04   4 
  2 Berryhill, Stanley        11 Arizona Tita         1:04.71    1:02.54   4 
  3 Jarmon, Scieneaux         11 Az Gold Rush         1:02.00    1:03.22   4 
  4 Hawkins, Aarin            12 Mustangs TC          1:04.54    1:04.11   4 
  5 Kadiri, Prince            11 Arizona Tita         1:05.00    1:04.12   4 
  6 Bennett, Daquavin         11 Arizona Tita         1:07.36    1:06.23   3 
  7 Marendes, John            11 Northwest Xp         1:08.00    1:07.16   3 
  8 Weintraub, Kurt           12 Arizona Chee         1:07.00    1:07.62   4 
  9 Lee, Imani                10 Arizona Chee         1:05.00    1:07.64   4 
 10 Stephens, Anthony         11 Arizona Sain         1:08.08    1:08.62   3 
 11 Butler, Devin             10 Arizona Sain                    1:10.09   1 
 12 Gibson-Starks, Jalen      11 Arizona Chee         1:08.00    1:10.24   3 
 13 Giroux, Hunter            11 Northwest Xp         1:09.70    1:10.86   3 
 14 Hyatt, Shamar             11 Arizona Sain         1:12.03    1:12.16   2 
 15 Lee, Deon                 11 Arizona Glor         1:12.00    1:12.36   3 
 16 Zazueta, Adrian           10 Arizona Sain         1:12.94    1:12.99   3 
 17 Rennie, Derek             11 Az Gold Rush         1:05.00    1:13.23   4 
 18 Dozal, Isaiah             12 Northwest Xp         1:14.70    1:13.24   2 
 19 Anderson, Marquis         11 Arizona Risi         1:06.20    1:15.37   4 
 20 Carvajal, David           12 ColdWater Ex         1:23.80    1:15.50   1 
 21 Kilonzo, Kwame            10 Pops TC              1:13.50    1:18.60   2 
 22 Daniel, Jimenez           10 Arizona Risi                    1:18.83   1 
 23 Thomas, Larry             12 Arizona Sain         1:18.14    1:19.93   2 
 24 Shaver, Ryan              11 Phoenix Bobc         1:22.00    1:22.94   2 
 25 Shaver, Troy              11 Mustangs TC          1:20.87    1:27.81   1 
 26 Coleman, Sebastian        10 AZ Flames TC         1:30.63    1:34.56   2 
 
Event 353  800 Meter Run Midget Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 2:07.21  7/29/2001   Reginald Warren, Sacramento, CA           
     JO Meet: J 2:06.51  7/30/2005   Elias Gedyon, Quiet Fire                  
    AZ Assoc: A 2:15.50  7/16/1989   Joe Acosta, SS                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Johnson, Michael          12 Unattached           2:27.65    2:29.47  
  2 Jarmon, Scieneaux         11 Az Gold Rush         2:30.00    2:31.18  
  3 Hornbaker, Austin         12 Arizona Chee                    2:32.81  
  4 Walker, Antuan            11 Northwest Xp         2:35.00    2:32.90  
  5 Hawkins, Makari           10 Do Right Edu         2:28.00    2:37.99  
  6 Gibson-Starks, Jalen      11 Arizona Chee                    2:48.82  
  7 Rohr, Jonathan            12 Northwest Xp                    2:55.33  
  8 Zazueta, Adrian           10 Arizona Sain         2:50.47    2:59.13  
  9 Shaver, Ryan              11 Phoenix Bobc                    2:59.75  
 10 Rakowski, Daniel          11 Northwest Xp         3:05.00    2:59.96  
 11 Kilonzo, Kwame            10 Pops TC              2:45.50    3:07.71  
 12 Butler, Devin             10 Arizona Sain         2:44.08    3:08.83  
 
Event 354  1500 Meter Run Midget Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 4:22.58  1980        Tony Perez, Eugene, OR                    
     JO Meet: J 4:30.87  7/31/2005   Elias Gedyon, Quiet Fire                  
    AZ Assoc: A 4:43.15  6/22/1996   Billy Smith, UNA                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Burks, Cade               12 Arizona Chee                    5:06.58  
  2 Hawkins, Makari           10 Do Right Edu         5:15.00    5:06.96  
  3 Fink, Justin              10 Unattached           6:15.00    5:27.65  
  4 Daniel, Jimenez           10 Arizona Risi                    6:02.03  
 
Event 355  3000 Meter Run Midget Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 9:38.52  8/1/1998    Chris Dominic, San Lorenzo, CA            
     JO Meet: J 9:38.52  8/1/1998    Chris Dominic, San Lorenzo, CA            
    AZ Assoc: A 9:35.31  6/19/2001   Christian Clegg, AH                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Burks, Cade               12 Arizona Chee                   11:13.92  
 
Event 357  1500 Meter Race Walk Midget Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 6:44.01  7/2/1992    Tristan Ruoss, Fayetteville, AR           
     JO Meet: J 6:44.01  7/2/1992    Tristan Ruoss, Fayetteville, AR           
    AZ Assoc: A 8:34.60  6/1/1991    James Hallam, PBC                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Johnson, Derieon          10 Blue Devils                    10:31.78  
 
Event 358  80 Meter Hurdles (30") Midget Boys
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 11.74  7/26/1997   Kenny Lambe, Hilton Head, SC                
     JO Meet: J 11.74  7/26/1997   Kenny Lambe, Hilton Head, SC                
    AZ Assoc: A 12.46  7/16/2000   Marcus Clanton, LTC                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Cross, Nygel              11 Arizona Chee           13.92      13.82   1.9 
  2 White, Rakevion           12 Do Right Edu           14.52      14.90   1.9 
  3 Woods, Kyree              12 Arizona Chee           13.91      14.98   1.9 
  4 Hawkins, Aarin            12 Mustangs TC            15.83      15.02   1.9 
  5 Naisant, Marcus           10 AZ Flames TC           16.80      15.86   1.9 
  6 Adams, Edwin              11 Arizona Chee           16.23      15.91   1.9 
  7 Chrite, Jordan            11 Pops TC                18.23      16.72   1.9 
  8 Shaver, Ryan              11 Phoenix Bobc           19.82      17.64   1.9 
 
Event 360  4x100 Meter Relay Midget Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 47.54  7/15/2004   Dallas Blade, Arlington, TX                 
     JO Meet: J 47.75  7/31/1994   Glenarden TC, Upper Marlboro, MD            
                       B Haigler, K Lewis, H Jefferson, A Washington     
    AZ Assoc: A 50.56  5/18/2002   Arizona Cheetahs                            
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Arizona Cheetahs TC  'A'                            51.35      53.03  
     1) Boyd, Stacey 12                 2) Cross, Nygel 11                
     3) Hayes-Green, Trevell 11         4) Woods, Kyree 12                
  2 Do Right Education And Sports  'A'                  52.77      53.38  
     1) Green, Jerome 12                2) Mason, Malik 12                
     3) Moreland, Shamar 10             4) Williams, Robert 11            
  3 Arizona Saints  'A'                                 53.87      54.39  
     1) Butler, Devin 10                2) Griffin, Dajon 12              
     3) Thomas, Tehran 11               4) Williams, Treyvon 10           
  4 Arizona Titans  'A'                                 53.78      54.44  
     1) Bennett, Daquavin 11            2) Berryhill, Stanley 11          
     3) Kadiri, Prince 11               4) Sauls, Aaron 11                
  5 Northwest Xpress  'A'                               55.70      55.25  
     1) Flores, Nathan 12               2) Walker, Antuan 11              
     3) Wilson, Kirby 12                4) Wooden, Jayden 11              
  6 Arizona Cheetahs TC  'B'                            55.60      58.42  
     1) Hardy, Zemarr 10                2) Smith, Djamon 11               
     3) Tansmore, Jaren 11              4) Weintraub, Kurt 12             
  7 Northwest Xpress  'B'                               58.80      58.69  
     1) Bradshaw, Jordyn 10             2) Giroux, Hunter 11              
     3) Marendes, John 11               4) Woodard, Trey 11               
  8 Miles Per Hour  'A'                                            59.57  
     1) Braxton, Tahji 11               2) Jones, Demontay 11             
     3) Lindsey, Shyheim 12             4) Pitts, Isaiah 11               
 
Event 361  4x400 Meter Relay Midget Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 3:47.50  7/31/1994   Glenarden TC, Upper Marlboro, MD          
                         B Haigler, K Lewis, H Jefferson, A Washington     
     JO Meet: J 3:47.50  7/31/1994   Glenarden TC, Upper Marlboro, MD          
                         B Haigler, K Lewis, H Jefferson, A Washington     
    AZ Assoc: A 4:12.09  6/11/2006   Do Right                                  
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Arizona Titans  'A'                               4:15.25    4:13.97  
     1) Berryhill, Stanley 11           2) Kadiri, Prince 11              
     3) Ross, Tavian 12                 4) Sauls, Aaron 11                
  2 Arizona Cheetahs TC  'A'                          4:15.00    4:17.65  
     1) Burks, Cade 12                  2) Cross, Nygel 11                
     3) Hornbaker, Austin 12            4) Woods, Kyree 12                
  3 Do Right Education And Sports  'A'                4:44.00    4:22.79  
     1) Green, Jerome 12                2) Hawkins, Makari 10             
     3) MacKey, Demarrion 11            4) Moreland, Shamar 10            
  4 Northwest Xpress  'A'                                        4:26.07  
     1) Flores, Nathan 12               2) Giroux, Hunter 11              
     3) Marendes, John 11               4) Walker, Antuan 11              
  5 Do Right Education And Sports  'B'                5:10.00    4:45.41  
     1) Goode, Jelani 11                2) Mason, Malik 12                
     3) Ware, Aaron 10                  4) Williams, Robert 11            
  6 Northwest Xpress  'B'                                        4:59.60  
     1) Bradshaw, Jordyn 10             2) Dozal, Isaiah 12               
     3) Rohr, Jonathan 12               4) Wooden, Jayden 11              
 -- Arizona Saints  'A'                               4:37.14         DQ  
     1) Butler, Devin 10                2) Griffin, Dajon 12              
     3) Thomas, Tehran 11               4) Williams, Treyvon 10           
 
Event 362  4x800 Meter Relay Midget Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N  9:19.93  7/26/2009   Speed City/Carson,CA, Carson, CA         
                          J Lavias, J Jackson, B Scott, C Wilcox            
     JO Meet: J  9:19.93  7/29/2009   15 33 Speed City Track, Speed City Track 
                          J Jackson, J Levias, B Scott, C Wilcox            
    AZ Assoc: A 10:07.60  7/16/1994   Arizona Cheetahs                         
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Northwest Xpress  'A'                                       11:38.05  
     1) Bradshaw, Jordyn 10             2) Dozal, Isaiah 12               
     3) Rakowski, Daniel 11             4) Rohr, Jonathan 12              
 
Event 370  High Jump Midget Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 1.75m  1979        David Mosley, Palo Alto, CA                 
     JO Meet: J 1.75m  1979        David Mosley, Palo Alto, CA                 
    AZ Assoc: A 1.66m  5/18/1985   Darren Reid, PP                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Naisant, Marcus           10 AZ Flames TC           1.40m      1.35m    4-05.00 
  2 Hornbaker, Austin         12 Arizona Chee           1.35m      1.30m    4-03.25 
  3 Adams, Edwin              11 Arizona Chee           1.35m     J1.30m    4-03.25 
  4 Anderson, Marquis         11 Arizona Risi                      1.25m    4-01.25 
  5 Chrite, Jordan            11 Pops TC                1.22m     J1.25m    4-01.25 
  6 Goode, Jelani             11 Do Right Edu           1.22m      1.05m    3-05.25 
 
Event 372  Long Jump Midget Boys
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 5.51m  7/30/2005   Matthew Green, Mon Valley                   
     JO Meet: J 5.51m  7/30/2005   Matthew Green, Mon Valley                   
    AZ Assoc: A 5.45m  5/18/1994   Galindo Godinez, SS                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Thomas, Tehran            11 Arizona Sain           4.95m      4.82m   NWI  15-09.75 
  2 Roomes, Mason             12 AZ Flames TC           4.72m      4.81m   NWI  15-09.50 
  3 Griffin, Dajon            12 Arizona Sain           5.05m      4.71m   NWI  15-05.50 
  4 Brandon, Austyn           11 AZ Flames TC           4.55m      4.48m   NWI  14-08.50 
  5 Johnson, Trey             11 Az Gold Rush                      4.25m   NWI  13-11.50 
  5 Stephens, Anthony         11 Arizona Sain           3.97m      4.25m   NWI  13-11.50 
  7 Lee, Imani                10 Arizona Chee           4.56m      4.19m   NWI  13-09.00 
  8 Madkins, Tarik            11 Az Gold Rush                      4.17m   NWI  13-08.25 
  9 Moreland, Shamar          10 Do Right Edu           4.57m      4.10m   NWI  13-05.50 
 10 Goode, Jelani             11 Do Right Edu           3.96m      4.08m   NWI  13-04.75 
 11 Parrish, Jason            11 Arizona Tita           4.04m      3.88m   NWI  12-08.75 
 12 Lundy, Devonte            12 AZ Flames TC           3.69m      3.72m   NWI  12-02.50 
 12 Au, Matthew               12 Arizona Glor                      3.72m   NWI  12-02.50 
 14 Lester, Elijah            11 Arizona Tita           4.13m      3.71m   NWI  12-02.25 
 15 Prince, Gerren            11 Arizona Tita           3.44m      3.68m   NWI  12-01.00 
 15 Kilonzo, Kwame            10 Pops TC                           3.68m   NWI  12-01.00 
 17 Zazueta, Adrian           10 Arizona Sain           3.65m      3.55m   NWI  11-07.75 
 17 Uriarte, Daniel           12 Arizona Glor                      3.55m   NWI  11-07.75 
 19 Kelly, Michael            11 Arizona Chee                      3.39m   NWI  11-01.50 
 20 Shaver, Troy              11 Mustangs TC            3.46m      3.26m   NWI  10-08.50 
 20 Woodberry, Antwaun        10 Arizona Sain           4.31m      3.26m   NWI  10-08.50 
 22 Kile, Colin               11 Arizona Elit                      3.23m   NWI  10-07.25 
 23 Daniel, Jimenez           10 Arizona Risi                      3.06m   NWI  10-00.50 
 24 Pucket, Justin            12 Pops TC                2.92m      2.87m   NWI   9-05.00 
 25 Johnson, Derieon          10 Blue Devils                       2.05m   NWI   6-08.75 
 
Event 374  Shot Put 6 lb. Midget Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 14.70m  7/28/2006   Ashton Henderson, 09-Tulsa Exp             
     JO Meet: J 15.77m  8/2/2009    Aaron Hanna, 14 Miami Dade TC              
    AZ Assoc: A 13.11m  7/16/1994   Clay Olsen, UNA                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Jones, Hunter             12 Arizona Sain          10.28m     10.02m   32-10.50 
  2 Rice, Armani              12 Mustangs TC           10.28m      9.85m   32-03.75 
  3 Elmore, Andre             12 Do Right Edu          10.06m      9.72m   31-10.75 
  4 King, Elliot              11 AZ Flames TC           9.04m      9.13m   29-11.50 
  5 Dowlearn, William         12 Mustangs TC            9.74m      8.94m   29-04.00 
  6 Smith, Djamon             11 Arizona Chee                      8.87m   29-01.25 
  7 Thomas, Larry             12 Arizona Sain           9.01m      8.77m   28-09.25 
  8 Cofield, David            10 Unattached             8.82m      8.67m   28-05.50 
  9 Jones, Tyson              10 Arizona Sain           9.01m      8.26m   27-01.25 
 10 Stockton, River           11 Mustangs TC            8.68m      8.09m   26-06.50 
 11 Wesley, Taylon            11 Arizona Sain           8.25m      7.97m   26-01.75 
 12 Coleman, Sebastian        10 AZ Flames TC           7.80m      7.96m   26-01.50 
 13 Pucket, Justin            12 Pops TC                7.09m      7.80m   25-07.25 
 14 Bringham, Anthony         11 Northwest Xp                      5.67m   18-07.25 
 
Event 375  Discus Throw 1kg Midget Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 38.62m  7/28/1994   Phillip Tabor, Ardmore, OK                 
     JO Meet: J 39.32m  7/30/2009   Aaron Hanna, 14 Miami Dade TC              
    AZ Assoc: A 31.44m  7/16/1994   Clay Olsen, UNA                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Elmore, Andre             12 Do Right Edu          28.04m     29.66m      97-04 
  2 Dowlearn, William         12 Mustangs TC           26.00m     26.65m      87-05 
  3 Rice, Armani              12 Mustangs TC           28.91m     24.91m      81-09 
  4 Cofield, David            10 Unattached            23.55m     24.84m      81-06 
  5 King, Elliot              11 AZ Flames TC          22.51m     24.52m      80-05 
 
Event 377  Javelin Throw 300g Midget Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 54.53m  7/21/2006   Aaron Potter, Eugene, OR                   
     JO Meet: J 51.98m  7/30/2009   Armand Shyne, 14-38 3M Track C             
    AZ Assoc: A 46.40m  5/3/2009    Aaron Ramirez, Unattached                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Mason, Malik              12 Do Right Edu          39.01m     38.21m     125-04 
  2 Naisant, Marcus           10 AZ Flames TC          35.62m     36.18m     118-08 
  3 King, Elliot              11 AZ Flames TC          31.47m     31.27m     102-07 
  4 Spears, Tahj              11 Northwest Xp                     31.08m     102-00 
  5 Wesley, Taylon            11 Arizona Sain          29.18m     28.01m      91-11 
  6 Morris, Xaueaun           10 ColdWater Ex          31.51m     27.96m      91-09 
  7 Dowlearn, William         12 Mustangs TC           29.78m     27.50m      90-03 
  8 Cofield, David            10 Unattached            30.58m     27.23m      89-04 
  9 Stockton, River           11 Mustangs TC           33.89m     23.93m      78-06 
 10 Carvajal, David           12 ColdWater Ex                     23.12m      75-10 
 11 Bringham, Anthony         11 Northwest Xp                     21.57m      70-09 
 12 Jones, Hunter             12 Arizona Sain          23.19m     21.14m      69-04 
 13 Rakowski, Daniel          11 Northwest Xp                     19.08m      62-07 
 14 Shaver, Troy              11 Mustangs TC           14.67m     17.01m      55-10 
 15 Hill, Djhimon             12 Do Right Edu                     16.38m      53-09 
 16 Johnson, Derieon          10 Blue Devils                      15.92m      52-03 
 17 Jones, Tyson              10 Arizona Sain          17.50m     13.54m      44-05 
 
Event 400  100 Meter Dash Youth Girls
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 11.73  7/31/2009   Kendall Baisden, Motor City TC, MI          
     JO Meet: J 11.61  8/1/1999    Sanya Richards, Pembrooke Pines, FL         
    AZ Assoc: A 11.78  6/1/2003    Terra Evans, AC                             
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Waters, Takerra           14 Arizona Chee           12.65      12.77q  NWI  2 
  2 Williams, Tope            13 Arizona Chee           12.80      12.93q  NWI  2 
  3 Adams, Imani              14 Arizona Chee           12.85      13.04q  NWI  2 
  4 Patton, Taylor            13 Arizona Chee           12.88      13.09q  NWI  5 
  5 Brown, Kierra             12 Do Right Edu           13.48      13.73q  NWI  5 
  6 Statterwhite, Yaharim     12 Mustangs TC            13.65      13.75q  NWI  1 
  7 Spencer, Abigail          12 Phoenix Bobc           13.38      13.78q  NWI  5 
  8 Jarrett, Sasha            13 Arizona Risi           13.45      14.06q  NWI  3 
  9 Thomas, Tamiyah           13 Arizona Sain                      14.11q  NWI  2 
 10 Ramey, Khajal             13 Tucson Elite           13.83      14.12   NWI  2 
 11 Kruger, Tori              14 Northwest Xp           13.80      14.29   NWI  1 
 12 Broom, Angelica           13 Arizona Chee           13.56      14.32   NWI  1 
 13 Vaughn, Tristen           14 Aag Panther            13.84      14.33   NWI  3 
 14 Ware, Antionette          12 Do Right Edu           14.98      14.47   NWI  5 
 15 Moore, Toni               12 Arizona Chee                      14.49   NWI  3 
 16 Ezell, Renora             13 Do Right Edu           14.71      14.71   NWI  2 
 17 Padish, Makenzie          12 Arizona Elit                      14.73   NWI  3 
 18 Brancati, Sara            13 Arizona Elit                      14.78   NWI  2 
 19 Prince, Diamond           14 Sahuarita Sp           14.25      14.81   NWI  4 
 19 Norem, Jennelle           14 Arizona Elit                      14.81   NWI  1 
 21 Bragg, Ashley             14 Arizona Sain                      14.82   NWI  4 
 22 Ashley, Lauren            12 Northwest Xp           15.60      14.88   NWI  4 
 23 Hollins, Rayshawn         12 Arizona Risi                      14.89   NWI  1 
 24 Niles, Mnamaikah          13 Arizona Sain                      15.14   NWI  4 
 25 Hollins, Rayshanetta      12 Arizona Risi                      15.32   NWI  5 
 26 Talley, Kiani             12 Spartan Spee           15.23      15.59   NWI  1 
 27 Brown, Diamond            12 Arizona Glor           15.32      15.63   NWI  3 
 28 Wright, Jacie             13 Arizona Elit           17.00      15.81   NWI  5 
 29 Coaxen, Naje              12 Northwest Xp                      16.51   NWI  4 
 30 Colley, Roshayna          13 Arizona Puma           16.86      16.67   NWI  1 
 
Event 400  100 Meter Dash Youth Girls
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 11.73  7/31/2009   Kendall Baisden, Motor City TC, MI          
     JO Meet: J 11.61  8/1/1999    Sanya Richards, Pembrooke Pines, FL         
    AZ Assoc: A 11.78  6/1/2003    Terra Evans, AC                             
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Waters, Takerra           14 Arizona Chee           12.77      12.77  +0.0 
  2 Williams, Tope            13 Arizona Chee           12.93      12.86  +0.0 
  3 Adams, Imani              14 Arizona Chee           13.04      13.15  +0.0 
  4 Patton, Taylor            13 Arizona Chee           13.09      13.16  +0.0 
  5 Brown, Kierra             12 Do Right Edu           13.73      13.47  +0.0 
  6 Jarrett, Sasha            13 Arizona Risi           14.06      13.80  +0.0 
  7 Statterwhite, Yaharim     12 Mustangs TC            13.75      13.85  +0.0 
  8 Spencer, Abigail          12 Phoenix Bobc           13.78      14.09  +0.0 
  9 Thomas, Tamiyah           13 Arizona Sain           14.11      14.21  +0.0 
Preliminaries
 10 Ramey, Khajal             13 Tucson Elite           14.12                  
 11 Kruger, Tori              14 Northwest Xp           14.29                  
 12 Broom, Angelica           13 Arizona Chee           14.32                  
 13 Vaughn, Tristen           14 Aag Panther            14.33                  
 14 Ware, Antionette          12 Do Right Edu           14.47                  
 15 Moore, Toni               12 Arizona Chee           14.49                  
 16 Ezell, Renora             13 Do Right Edu           14.71                  
 17 Padish, Makenzie          12 Arizona Elit           14.73                  
 18 Brancati, Sara            13 Arizona Elit           14.78                  
 19 Prince, Diamond           14 Sahuarita Sp           14.81                  
 19 Norem, Jennelle           14 Arizona Elit           14.81                  
 21 Bragg, Ashley             14 Arizona Sain           14.82                  
 22 Ashley, Lauren            12 Northwest Xp           14.88                  
 23 Hollins, Rayshawn         12 Arizona Risi           14.89                  
 24 Niles, Mnamaikah          13 Arizona Sain           15.14                  
 25 Hollins, Rayshanetta      12 Arizona Risi           15.32                  
 26 Talley, Kiani             12 Spartan Spee           15.59                  
 27 Brown, Diamond            12 Arizona Glor           15.63                  
 28 Wright, Jacie             13 Arizona Elit           15.81                  
 29 Coaxen, Naje              12 Northwest Xp           16.51                  
 30 Colley, Roshayna          13 Arizona Puma           16.67                  
 
Event 401  200 Meter Dash Youth Girls
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 23.69  8/1/2009    Kendall Baisden, Motor City TC, MI          
     JO Meet: J 23.63  7/31/1999   Sanya Richards, Pembrooke Pines, FL         
    AZ Assoc: A 23.94  4/6/2003    Terra Evans, AC                             
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
  1 Adams, Imani              14 Arizona Chee           26.40      26.27q  NWI  4 
  2 Waters, Takerra           14 Arizona Chee           26.30      26.35q -0.4  5 
  3 Williams, Tope            13 Arizona Chee           26.24      26.64q  NWI  4 
  4 Patton, Taylor            13 Arizona Chee           26.51      27.21q  NWI  1 
  5 Statterwhite, Yaharim     12 Mustangs TC            28.02      27.97q  NWI  4 
  6 Jarrett, Sasha            13 Arizona Risi           27.65      28.04q  NWI  2 
  7 Spencer, Abigail          12 Phoenix Bobc                      28.69q  NWI  4 
  8 Ware, Antionette          12 Do Right Edu           29.60      28.73q  NWI  4 
  9 Bryant, Autumn            14 Miles Per Ho           29.90      29.09q  NWI  3 
 10 Ramey, Khajal             13 Tucson Elite           28.86      29.14  -0.4  5 
 10 Thomas, Tamiyah           13 Arizona Sain                      29.14   NWI  2 
 12 Chambers, Adyanada        13 Az Gold Rush                      29.43   NWI  1 
 13 Ashley, Lauren            12 Northwest Xp           30.50      29.98   NWI  1 
 14 Rohr, Davilyn             14 Northwest Xp           29.20      30.16   NWI  3 
 14 Cabral, Tori              14 Az Gold Rush           26.20      30.16   NWI  4 
 16 Frick, Taylor             13 AZ Flames TC           30.84      30.17  -0.4  5 
 17 Moore, Toni               12 Arizona Chee                      30.18  -0.4  5 
 18 Belford, Whitney          14 ColdWater Ex           30.03      30.30   NWI  1 
 19 Ezell, Renora             13 Do Right Edu           32.65      30.44   NWI  3 
 20 Prince, Diamond           14 Sahuarita Sp           29.56      30.49   NWI  2 
 20 Broom, Angelica           13 Arizona Chee           29.52      30.49  -0.4  5 
 22 Hollins, Rayshawn         12 Arizona Risi                      31.52   NWI  3 
 23 Niles, Mnamaikah          13 Arizona Sain                      31.54   NWI  3 
 24 Vansickle, Madisyn        13 Go The Dista           32.50      31.87   NWI  3 
 25 Bragg, Ashley             14 Arizona Sain                      31.93   NWI  1 
 26 Hollins, Rayshanetta      12 Arizona Risi                      32.04  -0.4  5 
 27 Lindsey, Shanyiah         13 Miles Per Ho           38.20      32.40   NWI  3 
 28 Talley, Kiani             12 Spartan Spee           32.63      32.57   NWI  4 
 29 Brown, Diamond            12 Arizona Glor           33.40      33.20   NWI  1 
 30 Johnson, Deaja            13 Miles Per Ho           37.20      34.23  -0.4  5 
 31 Bryant, Jada              14 Miles Per Ho           40.20      34.33   NWI  1 
 32 Coaxen, Naje              12 Northwest Xp                      35.64   NWI  2 
 
Event 401  200 Meter Dash Youth Girls
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 23.69  8/1/2009    Kendall Baisden, Motor City TC, MI          
     JO Meet: J 23.63  7/31/1999   Sanya Richards, Pembrooke Pines, FL         
    AZ Assoc: A 23.94  4/6/2003    Terra Evans, AC                             
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Waters, Takerra           14 Arizona Chee           26.35      26.33   NWI 
  2 Adams, Imani              14 Arizona Chee           26.27      26.73   NWI 
  3 Williams, Tope            13 Arizona Chee           26.64      26.90   NWI 
  4 Patton, Taylor            13 Arizona Chee           27.21      27.29   NWI 
  5 Bryant, Autumn            14 Miles Per Ho           29.09      28.36   NWI 
  6 Statterwhite, Yaharim     12 Mustangs TC            27.97      28.64   NWI 
  7 Spencer, Abigail          12 Phoenix Bobc           28.69      29.10   NWI 
  8 Ware, Antionette          12 Do Right Edu           28.73      29.37   NWI 
Preliminaries
  6 Jarrett, Sasha            13 Arizona Risi           28.04                  
 10 Ramey, Khajal             13 Tucson Elite           29.14                  
 10 Thomas, Tamiyah           13 Arizona Sain           29.14                  
 12 Chambers, Adyanada        13 Az Gold Rush           29.43                  
 13 Ashley, Lauren            12 Northwest Xp           29.98                  
 14 Cabral, Tori              14 Az Gold Rush           30.16                  
 14 Rohr, Davilyn             14 Northwest Xp           30.16                  
 16 Frick, Taylor             13 AZ Flames TC           30.17                  
 17 Moore, Toni               12 Arizona Chee           30.18                  
 18 Belford, Whitney          14 ColdWater Ex           30.30                  
 19 Ezell, Renora             13 Do Right Edu           30.44                  
 20 Broom, Angelica           13 Arizona Chee           30.49                  
 20 Prince, Diamond           14 Sahuarita Sp           30.49                  
 22 Hollins, Rayshawn         12 Arizona Risi           31.52                  
 23 Niles, Mnamaikah          13 Arizona Sain           31.54                  
 24 Vansickle, Madisyn        13 Go The Dista           31.87                  
 25 Bragg, Ashley             14 Arizona Sain           31.93                  
 26 Hollins, Rayshanetta      12 Arizona Risi           32.04                  
 27 Lindsey, Shanyiah         13 Miles Per Ho           32.40                  
 28 Talley, Kiani             12 Spartan Spee           32.57                  
 29 Brown, Diamond            12 Arizona Glor           33.20                  
 30 Johnson, Deaja            13 Miles Per Ho           34.23                  
 31 Bryant, Jada              14 Miles Per Ho           34.33                  
 32 Coaxen, Naje              12 Northwest Xp           35.64                  
 
Event 402  400 Meter Dash Youth Girls
============================================================================
 Nat'l Youth: N 53.10  7/8/2007    Robin Reynolds, Lisle, IL                   
     JO Meet: J 53.40  7/28/2002   Brandi Cross, Houston, TX                   
    AZ Assoc: A 56.37  6/22/2002   Judith Onyepunuka, ARS                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
Finals
  1 Adams, Imani              14 Arizona Chee         1:00.00    1:00.69   4 
  2 Yarbrough, Jazzmine       13 Arizona Tita         1:03.11    1:04.25   4 
  3 Smith, Jalissa            12 AZ Flames TC         1:01.70    1:04.55   4 
  4 Bramwell, Kaija           12 Unattached           1:05.00    1:04.60   4 
  5 Broom, Kennedy            13 Arizona Chee         1:06.00    1:05.05   3 
  6 Williams, Jessica         13 AZ Flames TC         1:04.70    1:05.07   4 
  7 Divall, Katherine         14 AZ Flames TC         1:04.00    1:05.11   4 
  8 Jarrett, Sasha            13 Arizona Risi         1:03.45    1:05.42   4 
  9 Statterwhite, Yaharim     12 Mustangs TC          1:05.70    1:06.43   3 
 10 Sadler, Octobria          13 Arizona Elit         1:05.00    1:06.91   4 
 11 Ashu, Grace               13 Arizona Chee         1:06.00    1:07.23   3 
 12 Rohr, Davilyn             14 Northwest Xp         1:06.00    1:07.62   3 
 13 Frick, Taylor             13 AZ Flames TC         1:06.00    1:08.21   3 
 14 Eder, Madalyn             14 AZ Flames TC         1:13.00    1:08.36   2 
 15 Padish, Makenzie          12 Arizona Elit         1:06.00    1:09.35   3 
 16 Juetten, Madeline         13 Feel The Hea         1:14.13    1:10.15   2 
 17 Norem, Jennelle           14 Arizona Elit         1:13.00    1:10.32   2 
 18 Brancati, Sara            13 Arizona Elit         1:10.00    1:10.54   3 
 19 Estavillo, Taryn          13 AZ Flames TC         1:14.14    1:10.90   2 
 20 Vansickle, Madisyn        13 Go The Dista         1:11.95    1:11.11   2 
 21 Thomas, Tamiyah           13 Arizona Sain                    1:11.48   1 
 22 Moore, Toni               12 Arizona Chee                    1:11.76   1 
 23 Prince, Diamond           14 Sahuarita Sp         1:10.81    1:13.37   2 
 24 Niles, Mnamaikah          13 Arizona Sain                    1:14.85   1 
 25 Shalongo, Alise           13 Arizona Elit                    1:17.17   1 
 26 Bragg, Ashley             14 Arizona Sain                    1:24.21   1 
 
Event 403  800 Meter Run Youth Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 2:06.90  7/4/2009    Raevyn Rogers, The Wings Tr               
     JO Meet: J 2:08.17  8/1/2009    Raevyn Rogers, 25-Wings                   
    AZ Assoc: A 2:13.60  5/18/1980   Lynette Morgan, SDSF                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Molloy, Jessica           13 Go The Dista         2:28.37    2:25.95  
  2 Yarbrough, Jazzmine       13 Arizona Tita         2:27.60    2:27.23  
  3 Hatton, Alexis            13 Spartan Spee         2:31.19    2:28.96  
  4 Gaffney, Savannah         14 Go The Dista         2:31.43    2:30.45  
  5 Divall, Katherine         14 AZ Flames TC         2:33.98    2:31.02  
  6 Frick, Taylor             13 AZ Flames TC         2:32.36    2:32.87  
  7 Franks, Kaylee            13 Arizona Blaz         2:37.00    2:34.53  
  8 Deputy, Xury              14 Feel The Hea         2:46.26    2:34.98  
  9 Kinzle, Lauren            12 Go The Dista         2:31.79    2:35.18  
 10 Bonine, Shea              14 Arizona Puma         2:43.88    2:36.47  
 11 Novacek, Alexandra        12 Go The Dista         2:41.32    2:39.26  
 12 Estavillo, Taryn          13 AZ Flames TC         2:53.98    2:41.06  
 13 Williams, Jessica         13 AZ Flames TC         2:39.99    2:41.16  
 14 Shalongo, Alise           13 Arizona Elit                    2:50.73  
 15 Meyers, Melissa           12 Unattached                      2:54.05  
 16 Juetten, Madeline         13 Feel The Hea         2:46.25    2:55.30  
 17 Urueta, Anissa            12 Unattached                      2:56.58  
 18 Vansickle, Madisyn        13 Go The Dista         3:01.72    2:59.28  
 
Event 404  1500 Meter Run Youth Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 4:28.61  7/29/2005   Jordan Hassay, San Luis Distance          
     JO Meet: J 4:28.61  7/29/2005   Jordan Hassay, San Luis Distance          
    AZ Assoc: A 4:42.20  4/17/1977   Theresa Smith, VOS                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Molloy, Jessica           13 Go The Dista         5:09.01    5:05.25  
  2 Yarbrough, Jazzmine       13 Arizona Tita         5:12.66    5:06.06  
  3 Kinzle, Lauren            12 Go The Dista         5:12.63    5:06.95  
  4 Hatton, Alexis            13 Spartan Spee         5:17.03    5:08.78  
  5 Williams, Jessica         13 AZ Flames TC         5:26.12    5:09.75  
  6 Deputy, Xury              14 Feel The Hea         5:21.10    5:10.31  
  7 Gaffney, Savannah         14 Go The Dista         5:14.07    5:13.08  
  8 Frick, Taylor             13 AZ Flames TC         6:00.31    5:20.67  
  9 Divall, Katherine         14 AZ Flames TC         5:16.68    5:22.66  
 10 Novacek, Alexandra        12 Go The Dista         5:28.67    5:29.88  
 11 Bonine, Shea              14 Arizona Puma         5:41.38    5:36.55  
 12 Franks, Kaylee            13 Arizona Blaz         5:33.00    5:37.26  
 13 Estavillo, Taryn          13 AZ Flames TC         5:57.29    5:50.62  
 14 Juetten, Madeline         13 Feel The Hea         6:18.37    6:00.84  
 15 Urueta, Anissa            12 Unattached                      6:16.36  
 16 Meyers, Melissa           12 Unattached                      6:44.23  
 
Event 405  3000 Meter Run Youth Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N  9:35.12  7/30/2005   Jordan Hasay, San Luis Dstnce            
     JO Meet: J  9:35.12  7/30/2005   Jordan Hassay, San Luis Distance         
    AZ Assoc: A 10:33.90  3/18/1978   Lisa Anetsberger, APS                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Deputy, Xury              14 Feel The Hea        11:24.36   11:36.69  
 
Event 408  100 Meter Hurdles (30" ) Youth Girls
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 13.85  7/27/2008   Trinity Wilson, 38 EOYDC                    
     JO Meet: J 13.85  7/27/2008   Trinity Wilson, 38 EOYDC                    
    AZ Assoc: A 14.62  7/18/1998   Tiffany McDonald, ARS                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Mitchell, Arniesha        13 Arizona Chee           17.58      16.45   NWI 
  2 Robinson, Angela          14 Arizona Risi           17.09      16.88   NWI 
  3 Bramwell, Asha            14 Unattached             16.12      17.09   NWI 
  4 Fitzgerald, Jenna         13 Arizona Elit           17.40      17.71   NWI 
  5 Sims, Breanna             13 Do Right Edu           19.35      18.57   NWI 
  6 Kruger, Tori              14 Northwest Xp                      20.18   NWI 
  7 Smith, Jalissa            12 AZ Flames TC                      20.26   NWI 
 
Event 409  200 Meter Hurdles (30" ) Youth Girls
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 26.63  7/31/1994   Char Foster, Clearwater, FL                 
     JO Meet: J 26.63  7/31/1994   Char Foster, Clearwater, FL                 
    AZ Assoc: A 28.11  6/8/2003    Jasmine Williams, DR                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Mitchell, Arniesha        13 Arizona Chee           33.29      30.20   NWI 
  2 Patton, Taylor            13 Arizona Chee           30.03      30.88   NWI 
  3 Robinson, Angela          14 Arizona Risi           31.64      30.91   NWI 
  4 Ashu, Grace               13 Arizona Chee           31.99      31.18   NWI 
  5 Brown, Kierra             12 Do Right Edu           33.22      33.00   NWI 
  6 Sims, Breanna             13 Do Right Edu           33.28      33.71   NWI 
  7 Broom, Angelica           13 Arizona Chee           33.26      34.65   NWI 
 
Event 410  4x100 Meter Relay Youth Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 46.58  7/29/2003   Quiet Fire, Mission Viejo, CA               
     JO Meet: J 46.74  8/1/1999    Young Acheivers                             
                       Sarah Davis, Ashlee Ward, Micaela Simmons, Sanya R
    AZ Assoc: A 47.22  5/18/2002   Arizona Rising Suns                         
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Arizona Cheetahs TC  'A'                            51.20      51.15  
     1) Adams, Imani 14                 2) Ashu, Grace 13                 
     3) Broom, Kennedy 13               4) Mitchell, Arniesha 13          
  2 Do Right Education And Sports  'A'                  54.53      54.61  
     1) Ezell, Renora 13                2) Oliver, Keanna 14              
     3) Sims, Breanna 13                4) Ware, Antionette 12            
  3 Arizona Elite  'A'                                             56.55  
     1) Fitzgerald, Jenna 13            2) Reeves, Cierra 13              
     3) Sadler, Octobria 13             4) Wright, Jacie 13               
  4 Northwest Xpress  'A'                                          56.92  
     1) Ashley, Lauren 12               2) Coaxen, Naje 12                
     3) Kruger, Tori 14                 4) Rohr, Davilyn 14               
 
Event 411  4x400 Meter Relay Youth Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 3:45.90  8/1/1993    Southern California SC, Inglewood, CA     
                         Myleik Teele, Regine Caruthers, Malika Edmunson, R
     JO Meet: J 3:45.90  8/1/1993    Southern California SC, Inglewood, CA     
                         Myleik Teele, Regine Caruthers, Malika Edmunson, R
    AZ Assoc: A 3:55.48  6/1/2003    Arizona Cheetahs                          
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Arizona Elite  'A'                                           4:24.42  
     1) Fitzgerald, Jenna 13            2) Padish, Makenzie 12            
     3) Reeves, Cierra 13               4) Sadler, Octobria 13            
  2 Go The Distance  'A'                              4:42.50    4:31.76  
     1) Gaffney, Savannah 14            2) Kinzle, Lauren 12              
     3) Molloy, Jessica 13              4) Vansickle, Madisyn 13          
  3 Northwest Xpress  'A'                                        4:53.09  
     1) Ashley, Lauren 12               2) Coaxen, Naje 12                
     3) Kruger, Tori 14                 4) Rohr, Davilyn 14               
 
Event 412  4x800 Meter Relay Youth Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N  9:15.68  7/29/2003   United Stars TC, Philadelphia, PA        
                          LaVaugh Jones, Kameesha Worthington, Benita Taylor
     JO Meet: J  9:15.68  7/29/2003   United Stars TC, Philadelphia, PA        
                          LaVaugh Jones, Kameesha Worthington, Benita Taylor
    AZ Assoc: A 10:14.95  7/14/2003   Arizona Cheetahs                         
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Go The Distance  'A'                             10:07.00   10:07.91A 
     1) Gaffney, Savannah 14            2) Kinzle, Lauren 12              
     3) Molloy, Jessica 13              4) Novacek, Alexandra 12          
 
Event 420  High Jump Youth Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 1.71m  7/27/1990   Sondra Biere, Des Moines, IA                
     JO Meet: J 1.71m  7/27/1990   Sondra Biere, Des Moines, IA                
    AZ Assoc: A 1.69m  6/9/1979    Cadija Caldwell, AC                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Smith, Jalissa            12 AZ Flames TC           1.45m      1.35m    4-05.00 
  2 Williams, Jessica         13 AZ Flames TC           1.30m      1.30m    4-03.25 
 
Event 421  Pole Vault Youth Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 3.41m  7/26/2007   Carissa Culver, 16 33 Unattached            
     JO Meet: J 3.41m  7/26/2007   Carissa Culver, 16 33 Unattached            
    AZ Assoc: A 3.13m  5/18/2002   Shaylah Simpson, ULT                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Bramwell, Asha            14 Unattached             2.74m      2.44m    8-00.00 
 
Event 422  Long Jump Youth Girls
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 6.07m  6/20/1998   Tracee Thomas, Las Vegas, NV                
     JO Meet: J 5.84m  7/29/2005   Karynn Dunn, Inl Emp Sprint                 
    AZ Assoc: A 5.66m  2/21/1976   Cyntia Rhodes, MTC                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Patton, Taylor            13 Arizona Chee           5.25m      5.05m   NWI  16-07.00 
  2 Brown, Kierra             12 Do Right Edu           4.57m      4.62m   NWI  15-02.00 
  3 Broom, Kennedy            13 Arizona Chee                      4.59m   NWI  15-00.75 
  4 Ashu, Grace               13 Arizona Chee                      4.55m   NWI  14-11.25 
  5 Mitchell, Arniesha        13 Arizona Chee                      4.40m   NWI  14-05.25 
  6 Broom, Angelica           13 Arizona Chee                      4.37m   NWI  14-04.00 
  7 Smith, Jalissa            12 AZ Flames TC           4.40m      4.17m   NWI  13-08.25 
  8 Bryant, Autumn            14 Miles Per Ho                      4.16m   NWI  13-07.75 
  9 Lindsey, Shanyiah         13 Miles Per Ho                      3.67m   NWI  12-00.50 
 10 Belford, Whitney          14 ColdWater Ex           4.11m      3.64m   NWI  11-11.50 
 11 Talley, Kiani             12 Spartan Spee                      3.57m   NWI  11-08.50 
 12 Hollins, Rayshanetta      12 Arizona Risi                      3.51m   NWI  11-06.25 
 13 Hollins, Rayshawn         12 Arizona Risi                      3.39m   NWI  11-01.50 
 -- Vandorien, Joycelyne      12 Gilbert TC                           ND   NWI           
 -- Brown, Diamond            12 Arizona Glor                         ND   NWI           
 -- Beechum, Monika           14 Unattached                           ND   NWI           
 -- Williams, Tope            13 Arizona Chee                         ND   NWI           
 -- Moore, Toni               12 Arizona Chee                         ND   NWI           
 -- Johnson, Deaja            13 Miles Per Ho                         ND   NWI           
 -- Cabral, Tori              14 Az Gold Rush                         ND   NWI           
 -- Chambers, Adyanada        13 Az Gold Rush                         ND   NWI           
 
Event 423  Triple Jump Youth Girls
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 11.92m  4/24/1999   Nicole Duhart, Riverside, CA               
     JO Meet: J 11.68m  7/28/2006   Nefertiti Smith, 03 Norfolk Real           
    AZ Assoc: A 10.90m  2/7/1981    Marika Bender, MP                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Vandorien, Joycelyne      12 Gilbert TC                        8.74m   NWI  28-08.25 
  2 Broom, Kennedy            13 Arizona Chee                      8.55m   NWI  28-00.75 
 
Event 424  Shot Put 6 lb. Youth Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 15.59m  7/29/1989   Teri Steer, Crete, NE                      
     JO Meet: J 15.59m  7/29/1989   Teri Steer, Crete, NE                      
    AZ Assoc: A 13.87m  4/16/1978   Lori Garrow, CTC                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Brown, Kierra             12 Do Right Edu          11.89m     11.56m   37-11.25 
  2 Bramwell, Asha            14 Unattached            12.04m     10.82m   35-06.00 
  3 Holmes-Digiovine, Makenz  13 Unattached             9.14m     10.48m   34-04.75 
  4 Belford, Whitney          14 ColdWater Ex           9.38m     10.16m   33-04.00 
  5 Thompson, Taleisha        14 Do Right Edu          10.06m      9.17m   30-01.00 
  6 Gil, Joanna               13 ColdWater Ex                      8.16m   26-09.25 
  7 Alexander-Shaw, Breyonn   13 Arizona Spee           7.64m      7.75m   25-05.25 
  8 Colley, Roshayna          13 Arizona Puma           7.24m      6.82m   22-04.50 
 
Event 425  Discus Throw 1kg Youth Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 42.92m  7/26/1990   Suzy Powell, Modesto, CA                   
     JO Meet: J 42.92m  7/26/1990   Suzy Powell, Modesto, CA                   
    AZ Assoc: A 39.34m  4/16/1978   Cindy Johnson, VOS38.78                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Davis, Cherokee           14 Eternal Flam          27.00m     26.12m      85-08 
  2 Thompson, Taleisha        14 Do Right Edu          23.16m     24.56m      80-07 
  3 Alexander-Shaw, Breyonn   13 Arizona Spee          19.68m     18.76m      61-06 
 
Event 427  Javelin Throw 600g Youth Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 52.90m  7/26/2007   Hannah Carson, 10 48 Arizona Ch            
     JO Meet: J 52.90m  7/26/2007   Hannah Carson, 10 48 Arizona Ch            
    AZ Assoc: A 46.97m  2/5/1972    Hannah Carson, AC                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Bramwell, Asha            14 Unattached            23.16m     24.93m      81-09 
  2 Thompson, Taleisha        14 Do Right Edu          25.91m     23.47m      77-00 
  3 Eder, Madalyn             14 AZ Flames TC                     18.93m      62-01 
  4 Colley, Roshayna          13 Arizona Puma          13.89m     18.01m      59-01 
  5 Vandorien, Joycelyne      12 Gilbert TC                       15.21m      49-11 
 
Event 450  100 Meter Dash Youth Boys
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 10.94  7/28/2000   Michael Grant, GA                           
     JO Meet: J 10.94  7/28/2000   Michael Grant, GA                           
    AZ Assoc: A 11.23  6/24/1990   Trevor Wells, FFS                           
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Ham, Mykeal               14 AZ Flames TC           11.37      11.80q  NWI  5 
  2 Myers, Oche               14 Arizona Risi           11.41      11.90q  NWI  3 
  3 Lucas, Paul               13 Do Right Edu           11.81      12.05q  NWI  1 
  3 Grant, Bobby              14 Arizona Glor           11.87      12.05q  NWI  5 
  5 Armstrong, Ameyer         14 Northwest Xp           11.70      12.20q  NWI  2 
  6 Page-Whitaker, Domainck   14 Mustangs TC            12.12      12.47q  NWI  5 
  7 Arroyo, Alec              14 Arizona Risi           12.35      12.48q  NWI  3 
  8 Poe, Alex                 14 Blue Devils                       12.63q  NWI  3 
  9 Turner, Roy               14 Do Right Edu           13.00      12.97q  NWI  3 
 10 Sharp, Malique            12 Arizona Sain           12.60      12.99   NWI  4 
 11 Tolmachoff, Luke          14 Northwest Xp           13.20      13.05   NWI  4 
 12 Wallace, Lawrence         12 Arizona Tita           12.98      13.17   NWI  1 
 13 Gutierrez, Austin         13 Northwest Xp           12.90      13.28   NWI  4 
 14 Wilson, Kory              13 Northwest Xp           13.20      13.36   NWI  1 
 15 Goudeau, Kevin            14 Mustangs TC            13.07      13.43   NWI  5 
 16 Myers, Pavone             13 Do Right Edu           13.40      13.62   NWI  2 
 17 Bridgett, Dezmond         13 Do Right Edu                      13.68   NWI  2 
 18 Rakowski, Michael         13 Northwest Xp           14.60      13.69   NWI  2 
 18 Tidwell, Curtis           12 Sahuarita Sp           17.84      13.69   NWI  3 
 18 Garrett, Quntion          12 Do Right Edu           13.73      13.69   NWI  3 
 21 White, Trejaun            13 Do Right Edu           14.09      13.83   NWI  2 
 22 Hayes, Seth               13 Arizona Chee           13.70      13.97   NWI  3 
 23 Millender, Naijah         13 Arizona Sain                      14.24   NWI  5 
 24 Russell, Daylon           13 Mustangs TC            14.34      14.70   NWI  5 
 25 Taylor-Pitts, Jeremiah    13 Miles Per Ho                      15.24   NWI  1 
 26 Norman, Aaron             12 Arizona Sain           15.10      15.31   NWI  2 
 27 Bender, Trenton           12 Do Right Edu           14.44      15.40   NWI  5 
 28 Hanson, Sage              13 Phoenix Bobc                      15.52   NWI  4 
 29 Ferreira, Fransisco       13 Blue Devils                       15.87   NWI  5 
 30 Smith, Colin              12 Arizona Elit           15.00      15.99   NWI  1 
 
Event 450  100 Meter Dash Youth Boys
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 10.94  7/28/2000   Michael Grant, GA                           
     JO Meet: J 10.94  7/28/2000   Michael Grant, GA                           
    AZ Assoc: A 11.23  6/24/1990   Trevor Wells, FFS                           
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Myers, Oche               14 Arizona Risi           11.90      11.75  +0.0 
  2 Armstrong, Ameyer         14 Northwest Xp           12.20      11.79  +0.0 
  3 Lucas, Paul               13 Do Right Edu           12.05      11.96  +0.0 
  4 Grant, Bobby              14 Arizona Glor           12.05      12.10  +0.0 
  5 Poe, Alex                 14 Blue Devils            12.63      12.22  +0.0 
  6 Arroyo, Alec              14 Arizona Risi           12.48      12.23  +0.0 
  7 Page-Whitaker, Domainck   14 Mustangs TC            12.47      12.25  +0.0 
  8 Turner, Roy               14 Do Right Edu           12.97      12.82  +0.0 
Preliminaries
  1 Ham, Mykeal               14 AZ Flames TC           11.80                  
 10 Sharp, Malique            12 Arizona Sain           12.99                  
 11 Tolmachoff, Luke          14 Northwest Xp           13.05                  
 12 Wallace, Lawrence         12 Arizona Tita           13.17                  
 13 Gutierrez, Austin         13 Northwest Xp           13.28                  
 14 Wilson, Kory              13 Northwest Xp           13.36                  
 15 Goudeau, Kevin            14 Mustangs TC            13.43                  
 16 Myers, Pavone             13 Do Right Edu           13.62                  
 17 Bridgett, Dezmond         13 Do Right Edu           13.68                  
 18 Rakowski, Michael         13 Northwest Xp           13.69                  
 18 Tidwell, Curtis           12 Sahuarita Sp           13.69                  
 18 Garrett, Quntion          12 Do Right Edu           13.69                  
 21 White, Trejaun            13 Do Right Edu           13.83                  
 22 Hayes, Seth               13 Arizona Chee           13.97                  
 23 Millender, Naijah         13 Arizona Sain           14.24                  
 24 Russell, Daylon           13 Mustangs TC            14.70                  
 25 Taylor-Pitts, Jeremiah    13 Miles Per Ho           15.24                  
 26 Norman, Aaron             12 Arizona Sain           15.31                  
 27 Bender, Trenton           12 Do Right Edu           15.40                  
 28 Hanson, Sage              13 Phoenix Bobc           15.52                  
 29 Ferreira, Fransisco       13 Blue Devils            15.87                  
 30 Smith, Colin              12 Arizona Elit           15.99                  
 
Event 451  200 Meter Dash Youth Boys
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 21.84              Michael Grant, GA                           
     JO Meet: J 21.84              Michael Grant, GA                           
    AZ Assoc: A 23.16  7/7/1999    Darius Cade, AC                             
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
  1 Ham, Mykeal               14 AZ Flames TC           23.43      24.12q -0.3  5 
  2 Lucas, Paul               13 Do Right Edu           23.73      24.15q -0.8  6 
  3 Armstrong, Ameyer         14 Northwest Xp           24.70      24.20q -0.8  6 
  4 Myers, Oche               14 Arizona Risi           23.26      24.31q -1.2  4 
  5 Grant, Bobby              14 Arizona Glor           24.90      24.72q +0.0  2 
  6 Arroyo, Alec              14 Arizona Risi           25.68      25.19q -1.2  4 
  7 Perkins, Bryce            13 Arizona Chee           25.69      25.40q +0.0  1 
  8 Turner, Roy               14 Do Right Edu           25.70      26.09q +0.0  1 
  9 Carvajal, Martin          14 ColdWater Ex           25.01      26.21q -0.3  5 
 10 Rascon, Pablo             14 ColdWater Ex           26.00      26.44  -1.2  4 
 11 King, Nikolai             12 Northwest Xp           25.40      26.67  -0.8  6 
 12 Robertson, Jett           14 Blue Devils                       26.77  -1.1  3 
 13 Wallace, Lawrence         12 Arizona Tita           26.26      26.86  -0.3  5 
 14 Myers, Pavone             13 Do Right Edu           26.94      27.00  +0.0  2 
 15 Tolmachoff, Luke          14 Northwest Xp           27.50      27.12  -1.2  4 
 16 Gutierrez, Austin         13 Northwest Xp           27.50      27.26  +0.0  1 
 17 Sharp, Malique            12 Arizona Sain           27.23      27.46  -1.1  3 
 18 Williams, Quayvious       13 ColdWater Ex           26.90      27.56  +0.0  2 
 19 Garrett, Quntion          12 Do Right Edu           27.91      27.79  -0.8  6 
 20 Wilson, Kory              13 Northwest Xp           28.20      28.07  -1.1  3 
 21 White, Trejaun            13 Do Right Edu           29.50      28.11  -0.3  5 
 22 Bridgett, Dezmond         13 Do Right Edu                      28.47  +0.0  1 
 23 Bosley-Young, Trevon      14 Northwest Xp           27.50      28.51  +0.0  1 
 24 Rakowski, Michael         13 Northwest Xp           33.40      28.69  +0.0  2 
 25 Griffin, Kendall          13 Arizona Chee           27.71      28.79  -0.8  6 
 26 Beale, Derrick            12 Arizona Glor           29.02      29.00  -0.8  6 
 27 Handy, Kristopher         12 Arizona Spee                      29.17  +0.0  2 
 28 Millender, Naijah         13 Arizona Sain                      30.46  +0.0  1 
 29 Ruiz, Alejandro           12 Arizona Risi                      30.49  -1.1  3 
 30 Munoz, Luis               14 ColdWater Ex           28.88      30.73  -0.8  6 
 31 Bender, Trenton           12 Do Right Edu           32.06      30.84  +0.0  1 
 32 Russell, Daylon           13 Mustangs TC            29.47      31.15  -1.2  4 
 33 Brown, Keevile            12 Arizona Chee                      31.17  -1.1  3 
 34 Taylor-Pitts, Jeremiah    13 Miles Per Ho                      31.76  -0.3  5 
 35 Smith, Colin              12 Arizona Elit           31.00      32.40  -1.2  4 
 36 Davis, Quentin            12 Miles Per Ho           35.20      34.50  -1.2  4 
 -- Schwartz, Adam            13 Arizona Puma           28.65         DQ  -1.1  3 
 
Event 451  200 Meter Dash Youth Boys
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 21.84              Michael Grant, GA                           
     JO Meet: J 21.84              Michael Grant, GA                           
    AZ Assoc: A 23.16  7/7/1999    Darius Cade, AC                             
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Myers, Oche               14 Arizona Risi           24.31      23.54   NWI 
  2 Ham, Mykeal               14 AZ Flames TC           24.12      23.86   NWI 
  3 Lucas, Paul               13 Do Right Edu           24.15      24.00   NWI 
  4 Armstrong, Ameyer         14 Northwest Xp           24.20      24.07   NWI 
  5 Grant, Bobby              14 Arizona Glor           24.72      25.11   NWI 
  6 Carvajal, Martin          14 ColdWater Ex           26.21      26.04   NWI 
  7 Turner, Roy               14 Do Right Edu           26.09      26.29   NWI 
Preliminaries
  6 Arroyo, Alec              14 Arizona Risi           25.19                  
  7 Perkins, Bryce            13 Arizona Chee           25.40                  
 10 Rascon, Pablo             14 ColdWater Ex           26.44                  
 11 King, Nikolai             12 Northwest Xp           26.67                  
 12 Robertson, Jett           14 Blue Devils            26.77                  
 13 Wallace, Lawrence         12 Arizona Tita           26.86                  
 14 Myers, Pavone             13 Do Right Edu           27.00                  
 15 Tolmachoff, Luke          14 Northwest Xp           27.12                  
 16 Gutierrez, Austin         13 Northwest Xp           27.26                  
 17 Sharp, Malique            12 Arizona Sain           27.46                  
 18 Williams, Quayvious       13 ColdWater Ex           27.56                  
 19 Garrett, Quntion          12 Do Right Edu           27.79                  
 20 Wilson, Kory              13 Northwest Xp           28.07                  
 21 White, Trejaun            13 Do Right Edu           28.11                  
 22 Bridgett, Dezmond         13 Do Right Edu           28.47                  
 23 Bosley-Young, Trevon      14 Northwest Xp           28.51                  
 24 Rakowski, Michael         13 Northwest Xp           28.69                  
 25 Griffin, Kendall          13 Arizona Chee           28.79                  
 26 Beale, Derrick            12 Arizona Glor           29.00                  
 27 Handy, Kristopher         12 Arizona Spee           29.17                  
 28 Millender, Naijah         13 Arizona Sain           30.46                  
 29 Ruiz, Alejandro           12 Arizona Risi           30.49                  
 30 Munoz, Luis               14 ColdWater Ex           30.73                  
 31 Bender, Trenton           12 Do Right Edu           30.84                  
 32 Russell, Daylon           13 Mustangs TC            31.15                  
 33 Brown, Keevile            12 Arizona Chee           31.17                  
 34 Taylor-Pitts, Jeremiah    13 Miles Per Ho           31.76                  
 35 Smith, Colin              12 Arizona Elit           32.40                  
 36 Davis, Quentin            12 Miles Per Ho           34.50                  
 -- Schwartz, Adam            13 Arizona Puma             DQ                   
 
Event 452  400 Meter Dash Youth Boys
============================================================================
 Nat'l Youth: N 47.16  8/1/1993    W.Obea Moore, Los Angeles, CA               
     JO Meet: J 47.16  8/1/1993    W.Obea Moore, Los Angeles, CA               
    AZ Assoc: A 52.15  6/8/1996    Darren Matthews, AC                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
Finals
  1 Myers, Oche               14 Arizona Risi           52.35      53.87   4 
  2 Lucas, Paul               13 Do Right Edu           54.56      54.45   4 
  3 Carvajal, Martin          14 ColdWater Ex           56.79      56.79   4 
  4 King, Nikolai             12 Northwest Xp           55.50      58.59   4 
  5 Roomes, Roshon            13 AZ Flames TC           59.68      59.86   4 
  6 Rascon, Pablo             14 ColdWater Ex           59.00    1:01.21   4 
  7 Butler, Markez            12 Arizona Sain         1:01.84    1:01.68   3 
  8 Redmond, Domenic          14 Aag Panther          1:03.36    1:02.56   3 
  9 Bosley-Young, Trevon      14 Northwest Xp         1:04.60    1:03.26   3 
 10 White, Trejaun            13 Do Right Edu         1:00.00    1:03.40   4 
 11 Sharp, Malique            12 Arizona Sain         1:02.60    1:04.02   3 
 12 Zazueta, Edward           12 Arizona Sain         1:03.61    1:04.05   3 
 13 Ashley, Justin            12 Northwest Xp         1:04.60    1:04.59   3 
 14 Ashley, Seth              12 Northwest Xp         1:06.00    1:06.73   2 
 15 Munoz, Luis               14 ColdWater Ex         1:05.25    1:07.59   2 
 16 Ruiz, Alejandro           12 Arizona Risi                    1:07.82   2 
 17 Rakowski, Michael         13 Northwest Xp         1:09.70    1:08.32   2 
 18 Bridgett, Dezmond         13 Do Right Edu                    1:08.51   1 
 19 Millender, Naijah         13 Arizona Sain                    1:10.09   1 
 20 Russell, Daylon           13 Mustangs TC                     1:13.57   2 
 21 Taylor-Pitts, Jeremiah    13 Miles Per Ho                    1:15.38   1 
 
Event 453  800 Meter Run Youth Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 1:56.36  7/1/2001    Cody Harper, Albuquerque, NM              
     JO Meet: J 1:56.36  7/1/2001    Cody Harper, Albuquerque, NM              
    AZ Assoc: A 2:04.67  6/18/1996   Darren Matthews, AC                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Rodriguez, Nathan         14 Unattached           2:08.53    2:08.01  
  2 Ayala, Rj                 14 Northwest Xp         2:12.70    2:11.74  
  3 Roomes, Roshon            13 AZ Flames TC         2:17.09    2:20.16  
  4 Butler, Markez            12 Arizona Sain         2:25.29    2:21.29  
  5 Acuna, Zachery            14 Northwest Xp         2:22.70    2:25.44  
  6 Oliver, Muhammad          13 Arizona Risi                    2:26.09  
  7 Redmond, Domenic          14 Aag Panther          2:31.04    2:27.53  
  8 Ashley, Justin            12 Northwest Xp         2:20.50    2:28.53  
  9 Zazueta, Edward           12 Arizona Sain         2:28.10    2:28.79  
 10 Dicke, Tristan            13 Arizona Elit                    2:29.55  
 11 Ashley, Seth              12 Northwest Xp                    2:35.37  
 
Event 454  1500 Meter Run Youth Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 4:04.72  7/10/1983   Jason Lienau, Eugene,OR                   
     JO Meet: J 4:05.25  7/29/2007   Elias Gedyon, 16 33 Quiet Fire            
    AZ Assoc: A 4:21.76  5/23/1980   Jeff Cannada, AP                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Rodriguez, Nathan         14 Unattached           4:24.35    4:24.33  
  2 Guerrero, Mufasa          13 ColdWater Ex         4:42.83    4:47.64  
  3 Acuna, Zachery            14 Northwest Xp                    4:51.10  
  4 Butler, Markez            12 Arizona Sain         4:59.61    4:55.17  
  5 Herrig, Kyle              13 Unattached           5:00.00    4:57.00  
  6 Foutz, Tyler              13 AZ Flames TC         4:59.45    5:09.28  
  7 Dicke, Tristan            13 Arizona Elit                    5:10.00  
  8 Smith, Samuel             13 Unattached           4:55.00    5:11.04  
  9 Fell, Justin              13 Mustangs TC          5:13.91    5:15.86  
 10 Ruiz, Andrew              13 Arizona Elit                    5:16.93  
 11 Mugge, Bryan              14 AZ Flames TC         5:20.46    5:22.32  
 12 Eversden, Andrew          12 Arizona Chee                    5:25.02  
 13 Barger, Braxton           13 AZ Flames TC                    5:25.73  
 14 Hoppe, Benjamin           13 Unattached                      5:41.43  
 15 Nipp, Andrew              13 Go The Dista         5:33.40    5:43.12  
 
Event 455  3000 Meter Run Youth Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 9:08.13  8/1/2009    Erik Garcia, McFarland TC                 
     JO Meet: J 9:08.13  8/1/2009    Erik Garcia, 14-46-McFarland              
    AZ Assoc: A 9:28.80  4/20/1985   Manuel Archibeque, JOM                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Zankich, Zeke             13 Unattached          10:03.00   10:01.38  
  2 Guerrero, Mufasa          13 ColdWater Ex        10:21.53   10:30.50  
  3 Fell, Justin              13 Mustangs TC         10:58.48   11:08.86  
  4 Ruiz, Andrew              13 Arizona Elit                   11:16.68  
  5 Nipp, Andrew              13 Go The Dista        12:35.17   12:26.00  
 
Event 457  3000 Meter Race Walk Youth Boys
================================================================================
 Nat'l Youth: N 13:42.07  7/22/2008   Tyler Sorensen, 38 Pleasanton H          
     JO Meet: J 13:42.07  7/22/2008   Tyler Sorensen, 38 Pleasanton H          
    AZ Assoc: A 14:00.50  6/4/1988    William Jenkins, DH                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Ferreira, Fransisco       13 Blue Devils                    20:52.40  
 
Event 458  100 Meter Hurdles (33" ) Youth Boys
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 12.94  7/28/1991   Tyrone Butterfield, Miami, FL               
     JO Meet: J 12.94  7/28/1991   Tyrone Butterfield, Miami, FL               
    AZ Assoc: A 13.81  5/18/2002   Marcus Clanton, PBC                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Perkins, Bryce            13 Arizona Chee           14.56      15.31  +0.0 
  2 Duckworth, Timothy        13 Phoenix Bobc           16.11      15.47  +0.0 
  3 Turner, Adam              13 Mustangs TC            16.03      16.02  +0.0 
  4 Oliver, Muhammad          13 Arizona Risi           16.04      16.40  +0.0 
  5 Cofield, Christopher      12 Unattached                        18.16  +0.0 
  6 Robertson, Jett           14 Blue Devils                       18.19  +0.0 
 
Event 459  200 Meter Hurdles (30") Youth Boys
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 23.99  8/3/2003    Trey Charles, Smyrna, GA                    
     JO Meet: J 23.99  8/3/2003    Trey Charles, Smyrna, GA                    
    AZ Assoc: A 25.43  3/13/2010   Tevin Mayfield, AC                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Perkins, Bryce            13 Arizona Chee           27.71      28.40   NWI 
  2 Turner, Adam              13 Mustangs TC                       28.86   NWI 
  3 Turner, Roy               14 Do Right Edu           28.35      30.38   NWI 
  4 Hayes, Seth               13 Arizona Chee           31.00      33.88   NWI 
 
Event 460  4x100 Meter Relay Youth Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 43.25  8/3/2003    Florida Elite TC, Orlando, FL               
                       Walter Dix, Michael Dowdell, Joshua Wimbley, David
     JO Meet: J 43.25  8/3/2003    Florida Elite TC, Orlando, FL               
                       Walter Dix, Michael Dowdell, Joshua Wimbley, David
    AZ Assoc: A 46.08  6/13/2004   Do Right                                    
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Northwest Xpress  'A'                               49.70      49.54  
     1) Armstrong, Ameyer 14            2) King, Nikolai 12               
     3) Tolmachoff, Luke 14             4) Wilson, Kory 13                
  2 Do Right Education And Sports  'A'                  51.13      49.59  
     1) Garrett, Quntion 12             2) Lucas, Paul 13                 
     3) Myers, Pavone 13                4) Turner, Roy 14                 
  3 Mustangs TC  'A'                                    49.40      50.28  
     1) Goudeau, Kevin 14               2) Page-Whitaker, Domainck 14     
     3) Rice, Archie 14                 4) Turner, Adam 13                
 
Event 461  4x400 Meter Relay Youth Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 3:23.96  8/1/1993    Los Angeles Jets, Los Angeles             
                         Lonie Cruel, Aaron Dean, Patrick McCall,Obea Moore
     JO Meet: J 3:23.96  8/1/1993    Los Angeles Jets, Los Angeles             
                         Lonie Cruel, Aaron Dean, Patrick McCall,Obea Moore
    AZ Assoc: A 3:35.72  6/22/1996   Arizona Cheetahs                          
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Arizona Rising Suns  'A'                          4:25.13    3:51.41  
     1) Arnold, Braden 13               2) Arroyo, Alec 14                
     3) Myers, Oche 14                  4) Oliver, Muhammad 13            
  2 Northwest Xpress  'A'                                        3:51.99  
     1) Armstrong, Ameyer 14            2) Ayala, Rj 14                   
     3) Bosley-Young, Trevon 14         4) King, Nikolai 12               
  3 Mustangs TC  'A'                                  4:01.25    3:52.50  
     1) Goudeau, Kevin 14               2) Page-Whitaker, Domainck 14     
     3) Rice, Archie 14                 4) Turner, Adam 13                
  4 ColdWater Express TC  'A'                         4:12.56    4:00.57  
     1) Carvajal, Martin 14             2) Guerrero, Mufasa 13            
     3) Munoz, Luis 14                  4) Rascon, Pablo 14               
  5 Northwest Xpress  'B'                                        4:03.26  
     1) Acuna, Zachery 14               2) Ashley, Justin 12              
     3) Ashley, Seth 12                 4) Wilson, Kory 13                
 
Event 462  4x800 Meter Relay Youth Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 8:24.03  7/27/2005   12-Wildcat Youth Sports, Wildcat Youth Sp 
                         T Wilson, S Warren, J Burkley, H Shephard III     
     JO Meet: J 8:24.03  7/27/2005   12-Wildcat Youth Sports, Wildcat Youth Sp 
                         T Wilson, S Warren, J Burkley, H Shephard III     
    AZ Assoc: A 9:26.09  7/14/2003   Do Right                                  
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Northwest Xpress  'A'                                        9:32.67  
     1) Acuna, Zachery 14               2) Ashley, Justin 12              
     3) Ashley, Seth 12                 4) Ayala, Rj 14                   
  2 AZ Flames TC  'A'                                 9:59.26   10:04.06  
     1) Barger, Braxton 13              2) Foutz, Tyler 13                
     3) Mugge, Bryan 14                 4) Roomes, Roshon 13              
 
Event 470  High Jump Youth Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 1.94m  7/29/1993   Grayson Galloway, Brevard, NC               
     JO Meet: J 1.94m  7/29/1993   Grayson Galloway, Brevard, NC               
    AZ Assoc: A 1.80m  7/16/1994   Sam Upton, TTB                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Duckworth, Timothy        13 Phoenix Bobc           1.66m      1.65m    5-05.00 
  2 Bosley-Young, Trevon      14 Northwest Xp                     J1.65m    5-05.00 
  3 Tipton, Rico              13 Spartan Spee           1.70m      1.60m    5-03.00 
  4 Walashek, Austin          13 Arizona Puma           1.65m     J1.60m    5-03.00 
  5 Gutierrez, Austin         13 Northwest Xp                      1.50m    4-11.00 
  6 Cofield, Christopher      12 Unattached             1.45m     J1.50m    4-11.00 
 -- Ayala, Rj                 14 Northwest Xp                         NH            
 -- Roomes, Roshon            13 AZ Flames TC           1.45m         NH            
 
Event 471  Pole Vault Youth Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 4.28m  1977        Bill Lange, Bridgewater,NJ                  
     JO Meet: J 4.28m  1977        Bill Lange, Bridgewater,NJ                  
    AZ Assoc: A 3.36m  5/22/2005   Alex Hsu, ULT                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Duckworth, Timothy        13 Phoenix Bobc           2.75m      2.89m    9-05.75 
  2 Paquette, Joseph          13 Unattached             2.74m      2.74m    8-11.75 
 
Event 472  Long Jump Youth Boys
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 6.68m  7/29/2007   Javier Rodriguez, 04 Alpha Omega E          
     JO Meet: J 6.68m  7/29/2007   Javier Rodriguez, 04 Alpha Omega E          
    AZ Assoc: A 6.58m  7/16/2000   Kaybrin Stevenson, AC                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Perkins, Bryce            13 Arizona Chee           5.25m      5.50m   NWI  18-00.50 
  2 Wallace, Lawrence         12 Arizona Tita           5.27m      5.21m   NWI  17-01.25 
  3 Oliver, Muhammad          13 Arizona Risi           5.24m      5.06m   NWI  16-07.25 
  4 Sharp, Malique            12 Arizona Sain                      4.97m   NWI  16-03.75 
  5 Duckworth, Timothy        13 Phoenix Bobc           5.12m      4.90m   NWI  16-01.00 
  6 Cofield, Christopher      12 Unattached             4.30m      4.63m   NWI  15-02.25 
  7 Butler, Markez            12 Arizona Sain           4.29m      4.15m   NWI  13-07.50 
  8 Griffin, Kendall          13 Arizona Chee           3.92m      4.00m   NWI  13-01.50 
  9 Hayes, Seth               13 Arizona Chee                      3.85m   NWI  12-07.75 
 10 Davis, Quentin            12 Miles Per Ho                      3.82m   NWI  12-06.50 
 11 Beale, Derrick            12 Arizona Glor           3.99m      3.80m   NWI  12-05.75 
 12 Russell, Daylon           13 Mustangs TC            4.36m      3.75m   NWI  12-03.75 
 
Event 473  Triple Jump Youth Boys
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 13.41m  1980        Michael Martin                             
     JO Meet: J 13.19m  7/27/2006   Kason Covington, 11 YMCA TEAM IDA          
    AZ Assoc: A 12.57m  7/14/2003   Ashtyn Lamb, AC                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Hayes, Seth               13 Arizona Chee                      9.02m   NWI  29-07.25 
 
Event 474  Shot Put 4kg Youth Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 19.29m  7/28/1996   Chris Sprague, Houston, TX                 
     JO Meet: J 17.66m  7/30/1994   Van Mounts, Bakersfield, CA                
    AZ Assoc: A 15.68m  6/7/1992    Danny Righetti, UNA                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Walashek, Austin          13 Arizona Puma          14.05m     12.28m   40-03.50 
  2 Beau, Eggers              13 Arizona Chee                     12.23m   40-01.50 
  3 Shaver, Christian         14 Phoenix Bobc          12.00m     11.53m   37-10.00 
  4 Williams, Quayvious       13 ColdWater Ex          11.20m     10.17m   33-04.50 
  5 Holmen, James             13 Arizona Puma          10.82m      9.88m   32-05.00 
  6 Ayala, Mo                 12 Northwest Xp                      9.03m   29-07.50 
  7 Hanson, Sage              13 Phoenix Bobc           8.00m      8.52m   27-11.50 
  8 Mercer, Nikaeus           14 Do Right Edu          12.19m      8.02m   26-03.75 
  9 Munoz, Luis               14 ColdWater Ex                      7.35m   24-01.50 
 
Event 475  Discus Throw 1kg Youth Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 61.52m  6/3/1995    Joel Armitage, Ralston, NE                 
     JO Meet: J 57.63m  8/2/2009    Grant Hill, 06-09 Huntsville               
    AZ Assoc: A 46.58m  5/24/1992   Danny Righetti, UNA                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Mercer, Nikaeus           14 Do Right Edu          35.05m     40.22m     131-11 
  2 Shaver, Christian         14 Phoenix Bobc          34.03m     38.37m     125-11 
  3 Beau, Eggers              13 Arizona Chee                     37.13m     121-10 
  4 Walashek, Austin          13 Arizona Puma          37.01m     35.90m     117-09 
  5 Holmen, James             13 Arizona Puma          32.08m     31.13m     102-01 
  6 Williams, Quayvious       13 ColdWater Ex                     29.86m      97-11 
  7 Ayala, Mo                 12 Northwest Xp                     28.22m      92-07 
  8 Poe, Alex                 14 Blue Devils                      28.01m      91-11 
  9 Hanson, Sage              13 Phoenix Bobc          15.00m     18.42m      60-05 
 10 Johnson, Deandre          12 Blue Devils                      16.83m      55-02 
 
Event 477  Javelin Throw 600g Youth Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 59.73m  6/5/2008    Adam Sparks, Unatt Tuscalossa, AL          
     JO Meet: J 56.23m  7/25/2008   David Reinhardt, Unatt Three Riv           
    AZ Assoc: A 51.02m  6/11/2006   Chris Rodriquez, TE                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Shaver, Christian         14 Phoenix Bobc          42.08m     47.37m     155-05 
  2 Rice, Archie              14 Mustangs TC           48.00m     45.19m     148-03 
  3 Poe, Alex                 14 Blue Devils                      40.67m     133-05 
  4 Robertson, Jett           14 Blue Devils           42.00m     40.40m     132-06 
  5 Ramirez, Aaron            13 Unattached            43.35m     39.06m     128-02 
  6 Bowyer, Chandler          14 AZ Flames TC                     36.67m     120-04 
  7 Walashek, Austin          13 Arizona Puma          36.62m     35.87m     117-08 
  8 Mercer, Nikaeus           14 Do Right Edu          22.25m     27.99m      91-10 
  9 Johnson, Deandre          12 Blue Devils                      26.25m      86-01 
 10 Holmen, James             13 Arizona Puma          27.40m     26.05m      85-05 
 11 Bender, Trenton           12 Do Right Edu                     23.03m      75-07 
 12 Ayala, Mo                 12 Northwest Xp                     19.19m      62-11 
 13 Hanson, Sage              13 Phoenix Bobc          17.00m     14.82m      48-07 
 
Event 500  100 Meter Dash Intermediate Girls
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 11.34  7/28/1995   Angela Will.iams, Ontario, CA               
     JO Meet: J 11.34  7/28/1995   Angela Will.iams, Ontario, CA               
    AZ Assoc: A 11.68  7/14/2003   Judith Onyepunuka, ARS                      
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Jackson, Shannon          14 Do Right Edu           12.46      12.88q  NWI  1 
  2 Moore, Delana             15 Arizona Risi                      13.07q  NWI  2 
  2 Jackson, Dominique        16 Arizona Chee           12.65      13.07q  NWI  3 
  4 Bailey, Shamaon           16 Arizona Elit           12.60      13.12q  NWI  1 
  5 Stokes, Kendall           15 AZ Flames TC           13.16      13.30q  NWI  1 
  6 Morales, Charletta        15 Unattached             13.01      13.34q  NWI  3 
  7 Alkhatib, Halimah         16 Arizona Puma           12.86      13.42q  NWI  3 
  8 Colbert, Alesondra        15 Unattached             12.89      13.44q  NWI  1 
  9 Colley, Daizhane          15 Arizona Puma           13.87      13.85q  NWI  2 
 10 Finn, Bianca              14 Arizona Chee                      13.91   NWI  3 
 11 Jones, Kaysha             15 Mustangs TC            13.85      14.01   NWI  2 
 12 Williams, Dominique       16 Arizona Risi           13.62      14.06   NWI  2 
 13 Owens, Amiee              16 Arizona Elit                      14.25   NWI  1 
 14 Jackson, Kierra           14 Arizona Risi           13.61      14.30   NWI  2 
 15 Jones, Kyrah              15 Mustangs TC            13.76      14.31   NWI  1 
 16 McCall, Barger            15 AZ Flames TC           14.00      14.53   NWI  2 
 17 Harrington, Taya          15 Arizona Elit                      14.59   NWI  3 
 18 Viggiano, Taylor          15 Arizona Elit                      16.49   NWI  2 
 
Event 500  100 Meter Dash Intermediate Girls
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 11.34  7/28/1995   Angela Will.iams, Ontario, CA               
     JO Meet: J 11.34  7/28/1995   Angela Will.iams, Ontario, CA               
    AZ Assoc: A 11.68  7/14/2003   Judith Onyepunuka, ARS                      
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Moore, Delana             15 Arizona Risi           13.07      12.74  -0.3 
  1 Jackson, Shannon          14 Do Right Edu           12.88      12.74  -0.3 
  3 Jackson, Dominique        16 Arizona Chee           13.07      13.01  -0.3 
  4 Morales, Charletta        15 Unattached             13.34      13.25  -0.3 
  5 Stokes, Kendall           15 AZ Flames TC           13.30      13.26  -0.3 
  5 Bailey, Shamaon           16 Arizona Elit           13.12      13.26  -0.3 
  7 Alkhatib, Halimah         16 Arizona Puma           13.42      13.32  -0.3 
  8 Colbert, Alesondra        15 Unattached             13.44      13.33  -0.3 
  9 Colley, Daizhane          15 Arizona Puma           13.85      13.98  -0.3 
Preliminaries
 10 Finn, Bianca              14 Arizona Chee           13.91                  
 11 Jones, Kaysha             15 Mustangs TC            14.01                  
 12 Williams, Dominique       16 Arizona Risi           14.06                  
 13 Owens, Amiee              16 Arizona Elit           14.25                  
 14 Jackson, Kierra           14 Arizona Risi           14.30                  
 15 Jones, Kyrah              15 Mustangs TC            14.31                  
 16 McCall, Barger            15 AZ Flames TC           14.53                  
 17 Harrington, Taya          15 Arizona Elit           14.59                  
 18 Viggiano, Taylor          15 Arizona Elit           16.49                  
 
Event 501  200 Meter Dash Intermediate Girls
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 23.06  7/31/2004   Bianca Knight, Ridgeland, MS                
     JO Meet: J 23.06  7/31/2004   Bianca Knight, Ridgeland, MS                
    AZ Assoc: A 23.99  7/14/2003   Judith Onyepunuka, ARS                      
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
  1 Roberts, Alexis           14 Arizona Chee           25.75      25.10q  2.3  2 
  2 Jackson, Shannon          14 Do Right Edu           25.70      26.46q  1.7  3 
  3 Haberman, Tory            15 Arizona Chee           26.26      26.52q  1.7  3 
  4 Moore, Delana             15 Arizona Risi                      26.59q  2.3  2 
  5 Colbert, Alesondra        15 Unattached             25.65      27.13q  1.6  1 
  6 Alkhatib, Halimah         16 Arizona Puma           26.99      27.46q  1.6  1 
  7 Stokes, Kendall           15 AZ Flames TC           27.34      27.68q  2.3  2 
  8 Jones, Kaysha             15 Mustangs TC            28.50      28.50q  2.3  2 
  9 Jackson, Kierra           14 Arizona Risi           27.84      28.62q  2.3  2 
 10 Colley, Daizhane          15 Arizona Puma           29.74      29.01   2.3  2 
 11 Duecker, Madison          14 Feel The Hea           29.55      29.30   2.3  2 
 12 Williams, Dominique       16 Arizona Risi           28.55      29.32   1.6  1 
 13 Orr, Riley                14 Feel The Hea           31.43      29.66   1.7  3 
 14 Jones, Kyrah              15 Mustangs TC            28.00      29.74   1.6  1 
 15 Owens, Amiee              16 Arizona Elit                      29.85   1.6  1 
 16 Morley, Olivia            15 Feel The Hea           30.95      29.97   1.6  1 
 17 McCall, Barger            15 AZ Flames TC           29.70      30.09   1.6  1 
 18 Harrington, Taya          15 Arizona Elit                      30.71   1.7  3 
 19 Viggiano, Taylor          15 Arizona Elit           35.00      33.46   2.3  2 
 
Event 501  200 Meter Dash Intermediate Girls
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 23.06  7/31/2004   Bianca Knight, Ridgeland, MS                
     JO Meet: J 23.06  7/31/2004   Bianca Knight, Ridgeland, MS                
    AZ Assoc: A 23.99  7/14/2003   Judith Onyepunuka, ARS                      
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Roberts, Alexis           14 Arizona Chee           25.10      25.34  -0.8 
  2 Haberman, Tory            15 Arizona Chee           26.52      26.73  -0.8 
  3 Moore, Delana             15 Arizona Risi           26.59      26.83  -0.8 
  4 Colbert, Alesondra        15 Unattached             27.13      26.85  -0.8 
  5 Jackson, Shannon          14 Do Right Edu           26.46      27.44  -0.8 
  5 Stokes, Kendall           15 AZ Flames TC           27.68      27.44  -0.8 
  7 Alkhatib, Halimah         16 Arizona Puma           27.46      28.16  -0.8 
  8 Jones, Kaysha             15 Mustangs TC            28.50      29.04  -0.8 
Preliminaries
  9 Jackson, Kierra           14 Arizona Risi           28.62                  
 10 Colley, Daizhane          15 Arizona Puma           29.01                  
 11 Duecker, Madison          14 Feel The Hea           29.30                  
 12 Williams, Dominique       16 Arizona Risi           29.32                  
 13 Orr, Riley                14 Feel The Hea           29.66                  
 14 Jones, Kyrah              15 Mustangs TC            29.74                  
 15 Owens, Amiee              16 Arizona Elit           29.85                  
 16 Morley, Olivia            15 Feel The Hea           29.97                  
 17 McCall, Barger            15 AZ Flames TC           30.09                  
 18 Harrington, Taya          15 Arizona Elit           30.71                  
 19 Viggiano, Taylor          15 Arizona Elit           33.46                  
 
Event 502  400 Meter Dash Intermediate Girls
============================================================================
 Nat'l Youth: N 52.11  7/29/2001   Stephanie Smith, Macon, GA                  
     JO Meet: J 52.11  7/29/2001   Stephanie Smith, Macon, GA                  
    AZ Assoc: A 55.53  6/13/2004   Natalie Johnson, AC                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
Finals
  1 Roberts, Alexis           14 Arizona Chee           55.76      59.64   3 
  2 Dean, Jade                16 Do Right Edu                      59.84   1 
  3 Haberman, Tory            15 Arizona Chee           58.00    1:00.46   3 
  4 Colbert, Alesondra        15 Unattached             58.00    1:01.29   3 
  5 Jackson, Kierra           14 Arizona Risi         1:02.35    1:02.93   3 
  6 Townsend, Mia             15 Arizona Chee         1:00.00    1:04.76   3 
  7 Jones, Kaysha             15 Mustangs TC          1:05.00    1:05.97   2 
  8 Moore, Delana             15 Arizona Risi                    1:06.53   1 
  9 Orr, Riley                14 Feel The Hea         1:09.93    1:06.80   2 
 10 Alkhatib, Halimah         16 Arizona Puma         1:05.00    1:07.94   3 
 11 Jones, Kyrah              15 Mustangs TC          1:05.00    1:08.49   2 
 12 Vasquez, Veronica         15 Arizona Elit                    1:09.63   1 
 13 McCall, Barger            15 AZ Flames TC         1:09.49    1:09.79   2 
 14 Kile, Kennedy             15 Arizona Elit                    1:10.15   2 
 15 Duecker, Madison          14 Feel The Hea         1:07.80    1:10.68   2 
 16 Viggiano, Taylor          15 Arizona Elit         1:14.00    1:19.28   2 
 
Event 503  800 Meter Run Intermediate Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 2:04.83  7/26/2008   Phillis Francis, 06-Team Evolutio         
     JO Meet: J 2:04.83  7/26/2008   Phillis Francis, 06-Team Evolutio         
    AZ Assoc: A 2:14.70  5/20/1995   Dawn Gilson, AE                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Townsend, Mia             15 Arizona Chee         2:18.00    2:24.46  
  2 Vanderhout, Julianna      15 AZ Flames TC         2:30.00    2:33.71  
  3 Brown, Shelby             14 Arizona Chee                    2:42.70  
  4 Orr, Riley                14 Feel The Hea         2:43.95    2:47.41  
  5 Kile, Kennedy             15 Arizona Elit                    2:53.30  
  6 Brancati, Andrea          15 Arizona Elit                    3:00.01  
 
Event 504  1500 Meter Run Intermediate Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 4:25.57  7/24/1984   Suzy Favor, Stevens Point, WI             
     JO Meet: J 4:25.57  7/24/1984   Suzy Favor, Stevens Point, WI             
    AZ Assoc: A 4:42.20  4/17/1977   Laurie Sawyer, PTC                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Townsend, Mia             15 Arizona Chee                    5:15.69  
  2 Brown, Shelby             14 Arizona Chee                    5:21.39  
  3 Dunaway, Katie            14 Go The Dista         6:00.00    5:58.33  
 
Event 505  3000 Meter Run Intermediate Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 9:37.09  7/30/2005   Caitlin Lane, unattached-1                
     JO Meet: J 9:37.09  7/30/2005   Caitlin Lane, unattached-1                
    AZ Assoc: A 9:53.80  6/3/1978    Laurie Sawyer, PTC                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Dunaway, Katie            14 Go The Dista        12:20.97   12:44.21  
 
Event 507  3000 Meter Race Walk Intermediate Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 14:29.81  7/30/1996   Lisa Kutzing, Port Jefferson, NY         
     JO Meet: J 14:29.81  7/30/1996   Lisa Kutzing, Port Jefferson, NY         
    AZ Assoc: A 14:42.00  5/21/1989   Vera Jenkins, DH                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Brown, Shelby             14 Arizona Chee                   21:17.35  
 
Event 508  100 Meter Hurdles (33" ) Intermediate Girls
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 13.87  7/29/1994   Yolanda Johnson, Denver. CO                 
     JO Meet: J 13.87  7/29/1994   Yolanda Johnson, Denver. CO                 
    AZ Assoc: A 14.27  6/10/2000   Jacquelyn Johnson, YVF                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Jordan, Sherrelle         15 Arizona Chee           15.01      15.40   1.4 
  2 Vasquez, Veronica         15 Arizona Elit                      18.11   1.4 
  3 Alkhatib, Halimah         16 Arizona Puma           18.04      19.21   1.4 
 
Event 509  400 Meter Hurdles (30") Intermediate Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N   58.26  7/31/2005   Ebony Collins, Quiet Fire                 
     JO Meet: J   58.26  7/31/2005   Ebony Collins, Quiet Fire                 
    AZ Assoc: A 1:03.60  4/28/1979   Laurie Gray, VOS                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Flannigan, Makaila        14 Arizona Chee         1:00.00    1:09.57  
  2 Kellogg, Marissa          16 Arizona Elit         1:06.00    1:12.97  
 
Event 510  4x100 Meter Relay Intermediate Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 45.45  7/30/2006   Quiet Fire, Greensboro, NC                  
     JO Meet: J 45.51  7/26/2008   26 Dallas Gold TC, 26 Dallas Gold T         
                       K Mallard, T Hines, J Mergerson, A Collier        
    AZ Assoc: A 46.49  6/8/2003    Arizona Rising Suns                         
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Arizona Cheetahs TC  'A'                            48.00      49.76  
     1) Jackson, Dominique 16           2) Johns, Rachel 15               
     3) Jordan, Sherrelle 15            4) Roberts, Alexis 14             
 
Event 520  High Jump Intermediate Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 1.82m  7/29/2007   Shanay Briscoe, 25 Northwest Fly            
     JO Meet: J 1.82m  7/29/2007   Shanay Briscoe, 25 Northwest Fly            
    AZ Assoc: A 1.76m  6/7/1975    Cindy Mitchell, CW                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 McKenzie, Dana            15 Unattached             1.63m      1.55m    5-01.00 
 
Event 521  Pole Vault Intermediate Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 4.01m  7/11/2008   Morgan LeLeax, New Heights GYM,LA           
     JO Meet: J 4.00m  7/29/2005   Katie Veith, Bruin TC                       
    AZ Assoc: A 3.36m  6/21/2003   Shaylah Simpson, UNA                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Rolph, Jenny              15 Unattached             2.74m      2.74m    8-11.75 
 
Event 522  Long Jump Intermediate Girls
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 6.16m  7/10/1999   Jill Bell, Cheyne, WA                       
     JO Meet: J 6.15m  8/15/1980   Kathy Harrison, East Point, GA              
    AZ Assoc: A 6.03m  5/2/1978    Ana Van, VOS                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Bailey, Shamaon           16 Arizona Elit           5.26m      5.73m   NWI  18-09.75 
  2 Flannigan, Makaila        14 Arizona Chee           5.45m      5.40m   NWI  17-08.75 
  3 Moore, Ashlee             15 AZ Flames TC           5.00m      5.38m   NWI  17-08.00 
  4 Churchman, Kelsey         15 Red Roos TC            4.95m      4.78m   NWI  15-08.25 
  5 Duecker, Madison          14 Feel The Hea           4.43m      4.40m   NWI  14-05.25 
  6 Williams, Dominique       16 Arizona Risi           4.20m      4.15m   NWI  13-07.50 
  7 Owens, Amiee              16 Arizona Elit                      4.08m   NWI  13-04.75 
 
Event 523  Triple Jump Intermediate Girls
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 12.94m  7/30/2009   Ciarra Brewer, Mission Valley TC           
     JO Meet: J 12.94m  7/30/2009   Ciarra Brewer, 14-38 Mission Va            
    AZ Assoc: A 11.75m  5/2/2009    Jasmine Todd, Arizona Chee                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Bailey, Shamaon           16 Arizona Elit          10.59m     10.59m   NWI  34-09.00 
  2 Haberman, Tory            15 Arizona Chee                     10.29m   NWI  33-09.25 
  3 Duecker, Madison          14 Feel The Hea           9.62m      9.27m   NWI  30-05.00 
 
Event 524  Shot Put 4kg Intermediate Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 15.19m  7/27/2001   Michelle  Carter, Ovilla, TX               
     JO Meet: J 15.19m  7/27/2001   Michelle  Carter, Ovilla, TX               
    AZ Assoc: A 14.45m  7/6/1980    Cindy Johnson, VOS                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Colley, Daizhane          15 Arizona Puma           9.95m      9.71m   31-10.25 
  2 Wadsworth, Victoria       15 Unattached            10.34m      9.46m   31-00.50 
  3 Finn, Bianca              14 Arizona Chee                      9.37m   30-09.00 
  4 Fakler, Erin              14 Unattached                        8.59m   28-02.25 
  5 Moore, Ashlee             15 AZ Flames TC           9.70m      8.51m   27-11.00 
  6 Adams, Reneedra           15 Arizona Spee           7.29m      8.42m   27-07.50 
  7 Campbell, Imari           15 Arizona Spee           7.60m      7.80m   25-07.25 
  8 Gabrych, Kassidy          15 Spartan Spee           6.89m      6.73m   22-01.00 
 
Event 525  Discus Throw 1kg Intermediate Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 50.12m  5/12/1997   Elizabeth Debartolo, Aurora, IL            
     JO Meet: J 46.40m  7/28/2006   Natalie Baird, 03 Loudoun Track            
    AZ Assoc: A 39.13m  6/13/2004   C. J. Navarro, UNA                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Fakler, Erin              14 Unattached                       31.25m     102-06 
  2 Esparza, Christina        15 Unattached                       30.39m      99-08 
  3 Wadsworth, Victoria       15 Unattached            31.09m     28.73m      94-03 
  4 Colley, Daizhane          15 Arizona Puma          24.85m     26.01m      85-04 
  5 Campbell, Imari           15 Arizona Spee                     25.00m      82-00 
  6 Adams, Reneedra           15 Arizona Spee                     22.25m      73-00 
  7 Alvarez, Deanna           16 Unattached                       18.30m      60-00 
 
Event 527  Javelin Throw 600g Intermediate Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 46.53m  7/29/2000   Rachel Walker                              
     JO Meet: J 46.53m  7/29/2000   Rachel Walker                              
    AZ Assoc: A 45.84m  5/2/2009    Hannah Carson, Arizona Chee                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Moore, Ashlee             15 AZ Flames TC                     29.22m      95-10 
 
Event 550  100 Meter Dash Intermediate Boys
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 10.51  7/28/2006   Jeremy Rankin, Unattached                   
     JO Meet: J 10.51  7/28/2006   Jeremy Rankin, Unattached                   
    AZ Assoc: A 10.67  7/14/2003   Keegan Herring, ARS                         
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Allen, Devon              15 Arizona Risi           11.00      11.25q  NWI  2 
  2 Ortiz, Jalen              15 Arizona Risi           11.02      11.50q  NWI  1 
  3 Pascascio, Giovanni       15 Arizona Risi                      11.52q  NWI  1 
  4 Coleman, Orlando          15 Mustangs TC            11.36      11.59q  NWI  3 
  5 McLamb, Jordan            15 Unattached             11.33      11.67q  NWI  2 
  6 Jones, Jamaal             15 Phoenix Bobc           11.44      11.75q  NWI  4 
  7 Oakley, Jeremiah          15 Arizona Risi           11.03      11.77q  NWI  2 
  8 Granillo, Ross            15 Mustangs TC                       11.86q  NWI  3 
  9 Harrington, Dallas        14 Mustangs TC                       11.94q  NWI  3 
 10 Moore, Kejavon            15 Arizona Risi                      12.03   NWI  2 
 11 Holgerson, Jorgen         15 AZ Flames TC           12.03      12.11   NWI  3 
 12 Hill, Stephan             16 Arizona Chee           11.93      12.20   NWI  4 
 13 Wallace, Levi             14 Arizona Tita           12.44      12.24   NWI  4 
 14 Griffin, Roderick         15 Arizona Sain           12.08      12.46   NWI  2 
 15 Smith, Cameron            15 Sahuarita Sp           11.93      12.47   NWI  3 
 16 Boys, Jordan              15 AZ Flames TC           12.18      12.55   NWI  1 
 17 Sharpe, Jorian            15 AZ Flames TC           12.25      12.60   NWI  4 
 18 Poe, Eugene               15 Blue Devils                       12.73   NWI  3 
 19 Ivie, Blake               15 AZ Flames TC           12.57      12.75   NWI  4 
 20 Misquez, Micheal          14 ColdWater Ex                      12.79   NWI  1 
 21 Moore, Kejavon            15 Do Right Edu           11.90      13.23   NWI  1 
 21 Gibson, Shane             15 Arizona Elit           11.20      13.23   NWI  4 
 23 Marion, Kyle              16 Arizona Elit                      13.56   NWI  1 
 24 Hollingsworth, Thomas     14 Phoenix Bobc                      14.44   NWI  1 
 
Event 550  100 Meter Dash Intermediate Boys
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 10.51  7/28/2006   Jeremy Rankin, Unattached                   
     JO Meet: J 10.51  7/28/2006   Jeremy Rankin, Unattached                   
    AZ Assoc: A 10.67  7/14/2003   Keegan Herring, ARS                         
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Allen, Devon              15 Arizona Risi           11.25      11.01   0.2 
  2 Coleman, Orlando          15 Mustangs TC            11.59      11.39   0.2 
  3 Pascascio, Giovanni       15 Arizona Risi           11.52      11.58   0.2 
  4 Ortiz, Jalen              15 Arizona Risi           11.50      11.59   0.2 
  5 Jones, Jamaal             15 Phoenix Bobc           11.75      11.60   0.2 
  6 McLamb, Jordan            15 Unattached             11.67      11.75   0.2 
  7 Oakley, Jeremiah          15 Arizona Risi           11.77      11.79   0.2 
  8 Harrington, Dallas        14 Mustangs TC            11.94      11.93   0.2 
  9 Granillo, Ross            15 Mustangs TC            11.86      12.21   0.2 
Preliminaries
 10 Moore, Kejavon            15 Arizona Risi           12.03                  
 11 Holgerson, Jorgen         15 AZ Flames TC           12.11                  
 12 Hill, Stephan             16 Arizona Chee           12.20                  
 13 Wallace, Levi             14 Arizona Tita           12.24                  
 14 Griffin, Roderick         15 Arizona Sain           12.46                  
 15 Smith, Cameron            15 Sahuarita Sp           12.47                  
 16 Boys, Jordan              15 AZ Flames TC           12.55                  
 17 Sharpe, Jorian            15 AZ Flames TC           12.60                  
 18 Poe, Eugene               15 Blue Devils            12.73                  
 19 Ivie, Blake               15 AZ Flames TC           12.75                  
 20 Misquez, Micheal          14 ColdWater Ex           12.79                  
 21 Moore, Kejavon            15 Do Right Edu           13.23                  
 21 Gibson, Shane             15 Arizona Elit           13.23                  
 23 Marion, Kyle              16 Arizona Elit           13.56                  
 24 Hollingsworth, Thomas     14 Phoenix Bobc           14.44                  
 
Event 551  200 Meter Dash Intermediate Boys
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 21.10  7/29/1995   W. Obea Moore, Los Angeles, CA              
     JO Meet: J 21.10  7/29/1995   W. Obea Moore, Los Angeles, CA              
    AZ Assoc: A 21.64  7/14/2003   Keegan Herring, ARS                         
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
  1 Allen, Devon              15 Arizona Risi           22.00      22.28q  0.7  3 
  2 Ortiz, Jalen              15 Arizona Risi           22.60      23.26q +0.0  4 
  3 Jones, Jamaal             15 Phoenix Bobc           24.35      23.55q  0.7  3 
  4 Oakley, Jeremiah          15 Arizona Risi           23.00      23.58q  NWI  2 
  5 McLamb, Jordan            15 Unattached             22.92      23.65q  NWI  2 
  6 Harrington, Dallas        14 Mustangs TC                       23.92q  0.7  3 
  7 Wallace, Levi             14 Arizona Tita           24.00      23.99q  0.9  1 
  8 Granillo, Ross            15 Mustangs TC                       24.20q  0.9  1 
  9 Coleman, Orlando          15 Mustangs TC            23.81      24.30q  NWI  2 
 10 Holgerson, Jorgen         15 AZ Flames TC           24.65      24.32   NWI  2 
 11 Moore, Kejavon            15 Arizona Risi                      24.56   0.7  3 
 12 Boys, Jordan              15 AZ Flames TC           24.35      24.64   0.9  1 
 13 Smith, Cameron            15 Sahuarita Sp           24.81      24.68  +0.0  4 
 14 Parks, Deon               15 Arizona Risi                      24.71   0.7  3 
 15 Moore, Shaq               15 Unattached                        25.05   NWI  2 
 16 Hill, Stephan             16 Arizona Chee           25.07      25.19  +0.0  4 
 17 Williams, Malik           14 Pops TC                25.50      25.20   0.9  1 
 18 Misquez, Micheal          14 ColdWater Ex           25.29      25.79  +0.0  4 
 19 Pena, Matthew             16 AZ Flames TC                      25.82   0.9  1 
 20 Ivie, Blake               15 AZ Flames TC           25.69      26.45  +0.0  4 
 21 McCarty, Peter            16 Arizona Elit                      27.22   0.9  1 
 22 Luster-Smith, Seantre     14 Arizona Tita           27.46      27.31  +0.0  4 
 23 Marion, Kyle              16 Arizona Elit                      27.79  +0.0  4 
 24 Hollingsworth, Thomas     14 Phoenix Bobc                      29.33   0.7  3 
 
Event 551  200 Meter Dash Intermediate Boys
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 21.10  7/29/1995   W. Obea Moore, Los Angeles, CA              
     JO Meet: J 21.10  7/29/1995   W. Obea Moore, Los Angeles, CA              
    AZ Assoc: A 21.64  7/14/2003   Keegan Herring, ARS                         
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Allen, Devon              15 Arizona Risi           22.28      22.30  -0.6 
  2 Ortiz, Jalen              15 Arizona Risi           23.26      23.22  -0.6 
  3 Oakley, Jeremiah          15 Arizona Risi           23.58      23.45  -0.6 
  4 Coleman, Orlando          15 Mustangs TC            24.30      23.51  -0.6 
  5 Jones, Jamaal             15 Phoenix Bobc           23.55      23.66  -0.6 
  6 McLamb, Jordan            15 Unattached             23.65      23.80  -0.6 
  7 Granillo, Ross            15 Mustangs TC            24.20      24.04  -0.6 
  8 Harrington, Dallas        14 Mustangs TC            23.92      24.19  -0.6 
  9 Wallace, Levi             14 Arizona Tita           23.99      24.54  -0.6 
Preliminaries
 10 Holgerson, Jorgen         15 AZ Flames TC           24.32                  
 11 Moore, Kejavon            15 Arizona Risi           24.56                  
 12 Boys, Jordan              15 AZ Flames TC           24.64                  
 13 Smith, Cameron            15 Sahuarita Sp           24.68                  
 14 Parks, Deon               15 Arizona Risi           24.71                  
 15 Moore, Shaq               15 Unattached             25.05                  
 16 Hill, Stephan             16 Arizona Chee           25.19                  
 17 Williams, Malik           14 Pops TC                25.20                  
 18 Misquez, Micheal          14 ColdWater Ex           25.79                  
 19 Pena, Matthew             16 AZ Flames TC           25.82                  
 20 Ivie, Blake               15 AZ Flames TC           26.45                  
 21 McCarty, Peter            16 Arizona Elit           27.22                  
 22 Luster-Smith, Seantre     14 Arizona Tita           27.31                  
 23 Marion, Kyle              16 Arizona Elit           27.79                  
 24 Hollingsworth, Thomas     14 Phoenix Bobc           29.33                  
 
Event 552  400 Meter Dash Intermediate Boys
============================================================================
 Nat'l Youth: N 45.99  7/29/1995   W. Obea Moore, Los Angeles, CA              
     JO Meet: J 45.99  7/29/1995   W. Obea Moore, Los Angeles, CA              
    AZ Assoc: A 49.30  6/12/2001   Michael Hilbe, AST                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
Finals
  1 Matiski, Mark             16 Phoenix Bobc           50.03      50.16   3 
  2 Pascascio, Giovanni       15 Arizona Risi           50.00      52.72   3 
  3 Boys, Jordan              15 AZ Flames TC           54.38      54.45   3 
  4 Moore, Kejavon            15 Arizona Risi                      54.74   1 
  5 Walden, Sedacy            14 Phoenix Bobc           56.12      56.64   3 
  6 Batts, Brian              16 Mustangs TC                       56.97   1 
  7 Holgerson, Jorgen         15 AZ Flames TC         1:03.18      57.34   2 
  8 Wallace, Levi             14 Arizona Tita           54.00      58.72   3 
  9 Pena, Matthew             16 AZ Flames TC         1:03.60      58.74   2 
 10 Smith, Cameron            15 Sahuarita Sp           57.05      59.22   3 
 11 Hill, Stephan             16 Arizona Chee           59.95    1:01.60   2 
 12 Ivie, Blake               15 AZ Flames TC           58.41    1:02.62   3 
 13 McCarty, Peter            16 Arizona Elit                    1:02.88   1 
 14 Carlin, Alex              15 Bears Elite          1:00.89    1:03.06   2 
 -- Luster-Smith, Seantre     14 Arizona Tita           59.34         DQ   3 
 
Event 553  800 Meter Run Intermediate Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 1:50.51  7/28/2007   Howard Shepard, 26 Texas Stars T          
     JO Meet: J 1:50.51  7/28/2007   Howard Shepard, 26 Texas Stars T          
    AZ Assoc: A 1:57.23  6/12/2001   Michael Hilbe, AST                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Matiski, Mark             16 Phoenix Bobc         1:55.99    1:56.64A 
  2 Silva, Ryan               14 Unattached           1:58.80    2:00.89  
  3 Riech, Nathan             15 Bears Elite          2:01.50    2:01.43  
  4 Matiski, Thomas           16 Phoenix Bobc         2:04.00    2:01.86  
  5 Walden, Sedacy            14 Phoenix Bobc         2:12.00    2:17.07  
  6 Mulligan, Sean            14 Feel The Hea         2:12.84    2:17.40  
  7 Coleman, Calvin           14 Bears Elite          2:26.40    2:17.94  
  8 Gutierrez, Jesus          15 Glendale Fla                    2:19.91  
  9 Smith, Cameron            15 Sahuarita Sp                    2:20.51  
 10 Gabrych, Dustin           15 Spartan Spee         2:22.17    2:21.10  
 11 Casillas, Jaime           14 ColdWater Ex         2:19.68    2:25.04  
 12 Bowe, Casey               15 Phoenix Bobc                    2:27.31  
 13 Carlin, Alex              15 Bears Elite          2:32.00    2:39.27  
 14 Villalobos, Nathan        16 Glendale Fla                    2:54.55  
 
Event 554  1500 Meter Run Intermediate Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 3:54.02  7/29/2007   Nathan Mathabane, 13 unattached           
     JO Meet: J 3:54.02  7/29/2007   Nathan Mathabane, 13 unattached           
    AZ Assoc: A 4:04.00  2/13/1982   Steve Scocco, AP                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Riech, Nathan             15 Bears Elite          4:25.00    4:15.18  
  2 Matiski, Thomas           16 Phoenix Bobc         4:25.00    4:22.73  
  3 Hensley, Walter           14 Unattached           4:33.00    4:35.12  
  4 Pena, Matthew             16 AZ Flames TC                    4:38.25  
  5 Hermanski, Andrew         14 Unattached           4:35.00    4:38.51  
  6 Gutierrez, Jesus          15 Glendale Fla                    4:40.75  
  7 Mulligan, Sean            14 Feel The Hea                    4:45.16  
  8 Coleman, Calvin           14 Bears Elite          4:38.10    4:47.97  
  9 Reniewicki, John          14 Arizona Elit                    4:51.57  
 10 Franklin, Brian           16 Unattached           4:43.85    4:54.30  
 11 Casillas, Jaime           14 ColdWater Ex         4:57.68    5:01.00  
 12 Villalobos, Nathan        16 Glendale Fla                    5:45.72  
 
Event 555  3000 Meter Run Intermediate Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 8:27.00  7/23/1993   Billy Harper, Philomath, OR               
     JO Meet: J 8:27.00  7/23/1993   Billy Harper, Philomath, OR               
    AZ Assoc: A 9:04.90  7/16/1989   Theodore Martin, NARR                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Hensley, Walter           14 Unattached           9:55.00   10:03.01  
  2 Gutierrez, Jesus          15 Glendale Fla                   10:23.65  
  3 Hogan, Jacob              15 Arizona Puma        10:08.98   10:31.38  
  4 Mulligan, Sean            14 Feel The Hea                   10:37.24  
  5 Villalobos, Nathan        16 Glendale Fla                   12:41.39  
 
Event 556  2000 Meter Steeplechase (36" ) Intermediate Boys
================================================================================
 Nat'l Youth: N 6:02.84  7/31/1988   Jason Brown, Provo, UT                    
     JO Meet: J 6:02.84  7/31/1988   Jason Brown, Provo, UT                    
    AZ Assoc: A 6:37.25  6/8/2001    David Ryan, HH                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Reniewicki, John          14 Arizona Elit                    8:15.22  
 
Event 558  110 Meter Hurdles (39" ) Intermediate Boys
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 13.74  7/29/2007   Wayne Davis II, 13 Hurdles First            
     JO Meet: J 13.74  7/29/2007   Wayne Davis II, 13 Hurdles First            
    AZ Assoc: A 14.73  5/22/2004   Marcus Clanton, AH                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Jones, Jamaal             15 Phoenix Bobc           15.50      16.42   2.1 
  2 Griffin, Roderick         15 Arizona Sain           17.71      17.81   2.1 
  3 Hooper, Will              14 Arizona Puma           18.83      20.23   2.1 
 
Event 560  4x100 Meter Relay Intermediate Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 40.90  7/27/1997   Los Angeles Jets, Los Angeles, CA           
                       Daniel Mentuhotep, Warren Rogers, Dashaun McCullou
     JO Meet: J 40.90  7/27/1997   Los Angeles Jets, Los Angeles, CA           
                       Daniel Mentuhotep, Warren Rogers, Dashaun McCullou
    AZ Assoc: A 43.02  6/10/1990   Track Arizona                               
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Arizona Rising Suns  'A'                            44.50      43.15  
     1) Allen, Devon 15                 2) Oakley, Jeremiah 15            
     3) Ortiz, Jalen 15                 4) Pascascio, Giovanni 15         
  2 Mustangs TC  'A'                                    44.40      45.06  
     1) Batts, Brian 16                 2) Coleman, Orlando 15            
     3) Granillo, Ross 15               4) Harrington, Dallas 14          
 
Event 561  4x400 Meter Relay Intermediate Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 3:13.40  7/29/2001   New Horizon "A", Georgia                  
                         Lawrence Jackson, Cedric Goodman, Reginald Withers
     JO Meet: J 3:13.40  7/29/2001   New Horizon "A", Georgia                  
                         Lawrence Jackson, Cedric Goodman, Reginald Withers
    AZ Assoc: A 3:30.39  7/14/2003   Arizona Rising Suns                       
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Arizona Rising Suns  'A'                          3:25.35    3:30.02A 
     1) Allen, Devon 15                 2) Pascascio, Giovanni 15         
     3) Ortiz, Jalen 15                 4) Moore, Kejavon 15              
 
Event 570  High Jump Intermediate Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 2.15m  8/1/1992    Eric Bishop, Chatsworth, GA                 
     JO Meet: J 2.15m  8/1/1992    Eric Bishop, Chatsworth, GA                 
    AZ Assoc: A 2.04m  6/11/1994   Mateo Mantano, FFS                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Colby, Travis             16 Arizona Puma                      1.80m    5-10.75 
  2 McDonald, Andrew          16 Arizona Puma           1.93m     J1.80m    5-10.75 
  3 Luster-Smith, Seantre     14 Arizona Tita           1.60m      1.45m    4-09.00 
 -- Hooper, Will              14 Arizona Puma           1.75m         NH            
 
Event 571  Pole Vault Intermediate Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 5.12m  7/9/1994    Jacob Davis, San Antonio, TX                
     JO Meet: J 4.88m  7/25/1987   Jason Lavender, Wichita Falls, TX           
    AZ Assoc: A 4.27m  6/24/1990   Chris Chancey, SS                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Sisserson, Grant          15 Unattached             4.14m      3.96m   12-11.75 
  2 Hooper, Will              14 Arizona Puma           3.65m      3.81m   12-06.00 
  3 Towers, Forest            15 Az Gold Rush           3.66m      3.20m   10-06.00 
  3 Krening, Connor           16 Unattached                        3.20m   10-06.00 
  5 Cone, Tyler               15 Arizona Puma                      3.05m   10-00.00 
 
Event 572  Long Jump Intermediate Boys
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 7.35m  1979        Steven Hansley, East Orange, NJ             
     JO Meet: J 7.35m  1979        Steven Hansley, East Orange, NJ             
    AZ Assoc: A 6.99m  6/14/1997   Samuel Moore, AH                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Wallace, Levi             14 Arizona Tita           6.38m      6.14m   NWI  20-01.75 
  2 Lee, Justin               16 Red Roos TC            5.74m      5.84m   NWI  19-02.00 
  3 Gibson, Shane             15 Arizona Elit           6.71m      5.60m   NWI  18-04.50 
  4 Griffin, Roderick         15 Arizona Sain           5.58m      5.56m   NWI  18-03.00 
  5 Bowe, Casey               15 Phoenix Bobc                      5.49m   NWI  18-00.25 
  6 Towers, Forest            15 Az Gold Rush                      5.00m   NWI  16-05.00 
  6 Misquez, Micheal          14 ColdWater Ex           4.72m      5.00m   NWI  16-05.00 
  8 Sharpe, Jorian            15 AZ Flames TC           4.34m      4.76m   NWI  15-07.50 
 
Event 573  Triple Jump Intermediate Boys
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 15.08m  7/29/1995   Chris Hercules, Palatine, IL               
     JO Meet: J 15.08m  7/29/1995   Chris Hercules, Palatine, IL               
    AZ Assoc: A 14.43m  6/16/2007   William Clay, DR                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Lee, Justin               16 Red Roos TC           12.37m     12.29m   NWI  40-04.00 
  2 Towers, Forest            15 Az Gold Rush                     10.95m   NWI  35-11.25 
  3 Bowe, Casey               15 Phoenix Bobc                     10.91m   NWI  35-09.50 
  4 Gibson, Shane             15 Arizona Elit          12.50m     10.48m   NWI  34-04.75 
  5 Sharpe, Jorian            15 AZ Flames TC          11.15m     10.19m   NWI  33-05.25 
 
Event 574  Shot Put 12 lb. Intermediate Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 19.29m  7/26/1996   Chris Sprague, Eugene OR                   
     JO Meet: J 19.29m  7/26/1996   Chris Sprague, Eugene OR                   
    AZ Assoc: A 16.28m  6/18/2000   Tomas Navarro, UNA                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Colby, Travis             16 Arizona Puma                     14.43m   47-04.25 
  2 Garcia, Rogelio           15 Mustangs TC                      12.06m   39-07.00 
  3 Shaver, Chris             15 Mustangs TC                      11.20m   36-09.00 
  4 Medina, Albert            15 Atlas Throwi          11.58m     11.01m   36-01.50 
  5 Poe, Eugene               15 Blue Devils                      10.93m   35-10.50 
  6 Luster-Smith, Quashawn    16 Arizona Tita          10.41m      9.49m   31-01.75 
  7 Hollingsworth, Thomas     14 Phoenix Bobc                      5.66m   18-07.00 
 
Event 575  Discus Throw 1.6kg Intermediate Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 54.58m  7/26/2007   Daniel Block, 07 21 Unattached             
     JO Meet: J 54.58m  7/26/2007   Daniel Block, 07 21 Unattached             
    AZ Assoc: A 49.93m  5/3/2009    Jeremy Tuttle, Unattached                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Garcia, Rogelio           15 Mustangs TC                      37.92m     124-05 
  2 Medina, Albert            15 Atlas Throwi          38.10m     36.48m     119-08 
  3 Colby, Travis             16 Arizona Puma                     32.81m     107-08 
  4 Shaver, Chris             15 Mustangs TC                      29.56m      97-00 
  5 Hawkins, Emmanuel         14 Mustangs TC                      26.44m      86-09 
  6 Casillas, Jaime           14 ColdWater Ex                     24.61m      80-09 
  7 Poe, Eugene               15 Blue Devils                      17.62m      57-10 
 
Event 576  Hammer Throw 800g Intermediate Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 60.96m  7/26/2007   Alex Cartwright, 13 Salem Track            
     JO Meet: J 60.96m  7/26/2007   Alex Cartwright, 13 Salem Track            
    AZ Assoc: A 43.02m  5/2/2009    Jeremy Tuttle, Unattached                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Medina, Albert            15 Atlas Throwi                     26.75m      87-09 
 
Event 577  Javelin Throw 800g Intermediate Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 63.73m  7/22/2008   Bradley Bolton, 33 Wildcats TC             
     JO Meet: J 63.73m  7/22/2008   Bradley Bolton, 33 Wildcats TC             
    AZ Assoc: A 56.90m  5/2/2009    Jeremy Tuttle, Unattached                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Colby, Travis             16 Arizona Puma                     54.61m     179-02 
  2 Jones, Jamaal             15 Phoenix Bobc          51.20m     47.60m     156-02 
  3 Poe, Eugene               15 Blue Devils                      35.79m     117-05 
  4 Luster-Smith, Quashawn    16 Arizona Tita          29.82m     30.80m     101-00 
 
Event 600  100 Meter Dash Young Women
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 11.1h  1980        Michelle Glover, Pennsauken, NJ             
     JO Meet: J 11.1h  1980        Michelle Glover, Pennsauken, NJ             
    AZ Assoc: A 11.71  6/17/2000   Kenyanna Wilson, ARS                        
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Jacobs, Shannon           18 Arizona Elit           12.02      12.24q  NWI  1 
  2 Todd, Jasmine             16 Arizona Chee           11.78      12.28q  NWI  1 
  3 Flannigan, MacKenie       17 Arizona Chee           12.20      12.61q  NWI  1 
  4 Clay, Alexis              17 Arizona Chee           12.32      12.71q  NWI  2 
  5 Hickman, Jaquaisha        18 Arizona Pant                      12.73q  NWI  2 
  6 Freeman, Sydnee           17 Arizona Elit           12.60      12.77q  NWI  1 
  7 Polite, Prasanna          17 Arizona Elit           12.59      12.86q  NWI  1 
  8 Larson, Carly             16 Arizona Tita           13.00      13.22q  NWI  2 
  9 Dawood, Revan             17 Aag Panther            12.90      13.28q  NWI  2 
 10 Parr, Lamesha             18 AZ Flames TC           13.50      13.52   NWI  1 
 11 Muhammad, Salimah         16 Arizona Chee           12.79      13.61   NWI  2 
 12 Holston, Ciera            16 Do Right Edu           12.67      13.65   NWI  2 
 13 Hernandez, Melissa        17 Phoenix Bobc                      14.13   NWI  2 
 14 Jones, Shaniqua           17 Arizona Elit           12.90      14.26   NWI  2 
 
Event 600  100 Meter Dash Young Women
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 11.1h  1980        Michelle Glover, Pennsauken, NJ             
     JO Meet: J 11.1h  1980        Michelle Glover, Pennsauken, NJ             
    AZ Assoc: A 11.71  6/17/2000   Kenyanna Wilson, ARS                        
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Todd, Jasmine             16 Arizona Chee           12.28      12.20  -1.3 
  2 Jacobs, Shannon           18 Arizona Elit           12.24      12.32  -1.3 
  3 Flannigan, MacKenie       17 Arizona Chee           12.61      12.62  -1.3 
  4 Polite, Prasanna          17 Arizona Elit           12.86      12.87  -1.3 
  5 Hickman, Jaquaisha        18 Arizona Pant           12.73      12.88  -1.3 
  6 Freeman, Sydnee           17 Arizona Elit           12.77      12.97  -1.3 
  6 Clay, Alexis              17 Arizona Chee           12.71      12.97  -1.3 
Preliminaries
  8 Larson, Carly             16 Arizona Tita           13.22                  
  9 Dawood, Revan             17 Aag Panther            13.28                  
 10 Parr, Lamesha             18 AZ Flames TC           13.52                  
 11 Muhammad, Salimah         16 Arizona Chee           13.61                  
 12 Holston, Ciera            16 Do Right Edu           13.65                  
 13 Hernandez, Melissa        17 Phoenix Bobc           14.13                  
 14 Jones, Shaniqua           17 Arizona Elit           14.26                  
 
Event 601  200 Meter Dash Young Women
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 23.24  7/26/2007   Victoria Jordan, 26 Dallas Gold T           
     JO Meet: J 23.24  7/26/2007   Victoria Jordan, 26 Dallas Gold T           
    AZ Assoc: A 23.90  6/1/2003    Jessica Onyepunuka, ARS                     
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
  1 Todd, Jasmine             16 Arizona Chee                      25.21q  1.9  2 
  2 Flannigan, MacKenie       17 Arizona Chee                      25.84q  0.6  1 
  3 Polite, Prasanna          17 Arizona Elit           25.90      25.89q  1.9  2 
  4 Williams, Sonora          17 Arizona Risi                      26.80q  1.9  2 
  5 Larson, Carly             16 Arizona Tita           26.09      27.26q  0.6  1 
  6 Zieglowsky, Kyndall       18 Arizona Elit           26.10      27.53q  0.6  1 
  7 Drake, Katie              16 Arizona Elit           26.00      27.75q  0.6  1 
  8 Tyerra, Wheaton           17 Do Right Edu                      28.04q  1.9  2 
  9 Muhammad, Salimah         16 Arizona Chee           26.42      28.16q  1.9  2 
 10 Melkonoff, Natalie        17 Arizona Elit           26.70      28.19   0.6  1 
 11 Parker, Lyndie            17 Arizona Chee           29.15      28.98   0.6  1 
 12 Garritty, Erin            16 Arizona Elit                      31.16   0.6  1 
 
Event 601  200 Meter Dash Young Women
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 23.24  7/26/2007   Victoria Jordan, 26 Dallas Gold T           
     JO Meet: J 23.24  7/26/2007   Victoria Jordan, 26 Dallas Gold T           
    AZ Assoc: A 23.90  6/1/2003    Jessica Onyepunuka, ARS                     
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Flannigan, MacKenie       17 Arizona Chee           25.84      25.61   NWI 
  2 Polite, Prasanna          17 Arizona Elit           25.89      26.18   NWI 
  3 Larson, Carly             16 Arizona Tita           27.26      26.89   NWI 
  4 Williams, Sonora          17 Arizona Risi           26.80      27.05   NWI 
  5 Drake, Katie              16 Arizona Elit           27.75      27.07   NWI 
  6 Zieglowsky, Kyndall       18 Arizona Elit           27.53      27.37   NWI 
  7 Muhammad, Salimah         16 Arizona Chee           28.16      28.61   NWI 
Preliminaries
  1 Todd, Jasmine             16 Arizona Chee           25.21                  
  8 Tyerra, Wheaton           17 Do Right Edu           28.04                  
 10 Melkonoff, Natalie        17 Arizona Elit           28.19                  
 11 Parker, Lyndie            17 Arizona Chee           28.98                  
 12 Garritty, Erin            16 Arizona Elit           31.16                  
 
Event 602  400 Meter Dash Young Women
============================================================================
 Nat'l Youth: N 51.31  7/27/2000   Monique Henderson, Buffalo, NY              
     JO Meet: J 51.45  8/2/1981    Erica Harris, Gig Harbor, WA                
    AZ Assoc: A 56.37  6/1/1991    Eurika Hall, TAA                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
Finals
  1 Freeman, Sydnee           17 Arizona Elit                      59.01   1 
  2 McArthur, Victoria        17 Feel The Hea           59.72    1:01.24   2 
  3 Williams, Sonora          17 Arizona Risi                    1:03.28   1 
  4 Drake, Katie              16 Arizona Elit         1:00.00    1:03.53   2 
  5 Vanderhout, Kristina      16 AZ Flames TC         1:01.00    1:04.12   2 
  6 Melkonoff, Natalie        17 Arizona Elit         1:01.00    1:04.42   2 
  7 Parker, Lyndie            17 Arizona Chee         1:06.00    1:06.42   2 
  8 Jones, Natalie            17 Feel The Hea                    1:07.29   1 
  9 Garritty, Erin            16 Arizona Elit                    1:12.25   1 
 
Event 603  800 Meter Run Young Women
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 2:05.27  7/30/2005   Sarah Bowman, Indianapolis, IN            
     JO Meet: J 2:07.73  7/30/1994   Tamieka Grizzle, Bronx. NY                
    AZ Assoc: A 2:15.92  7/13/1994   Shanna Griffin, JOM                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Vanderhout, Kristina      16 AZ Flames TC         2:23.48    2:24.13  
  2 Mahalovich, Megan         16 Arizona Chee         2:22.00    2:32.50  
  3 Judie, Bailey             16 Unattached           2:35.00    2:38.85  
  4 Parker, Lyndie            17 Arizona Chee         2:45.00    2:41.58  
 
Event 604  1500 Meter Run Young Women
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 4:26.39  8/2/1981    Cecilia Hopp, Cos  Cob, CT                
     JO Meet: J 4:26.39  8/2/1981    Cecilia Hopp, Cos  Cob, CT                
    AZ Assoc: A 4:51.97  7/14/2003   Vanessa Hernandez, TE                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Freeman, Kayla            17 Unattached           5:05.00    5:00.39  
  2 Vanderhout, Kristina      16 AZ Flames TC         5:01.39    5:02.19  
  3 Jones, Natalie            17 Feel The Hea         5:17.10    5:21.29  
  4 Mahalovich, Megan         16 Arizona Chee         5:45.00    5:49.04  
  5 Quinn, Colleen            16 Bears Elite          5:30.20    6:00.83  
 
Event 605  3000 Meter Run Young Women
=========================================================================
 Nat'l Youth: N  9:37.24  7/30/1998   Dana Boyle, Carbondale, CO               
     JO Meet: J  9:37.24  7/30/1998   Dana Boyle, Carbondale, CO               
    AZ Assoc: A 10:54.80  6/18/1983   Heiki Thelm, AP                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Freeman, Kayla            17 Unattached          10:50.00   11:15.02  
  2 Quinn, Colleen            16 Bears Elite         12:05.29   12:13.48  
  3 Lagerhausen, Ellerie      16 Arizona Chee                   14:37.54  
 
Event 606  2000 Meter Steeplechase (30") Young Women
================================================================================
 Nat'l Youth: N 6:54.37  7/22/2008   Alyssa Allison, 22 Team Missouri          
     JO Meet: J 6:54.37  7/22/2008   Alyssa Allison, 22 Team Missouri          
    AZ Assoc: A 8:03.20  6/4/2005    Adele Keating, UNA                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Vanderhout, Kristina      16 AZ Flames TC         7:50.04    7:56.41A 
 
Event 607  3000 Meter Race Walk Young Women
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 14:20.80  6/17/1993   Lisa Chumbley, Houston, TX               
     JO Meet: J 14:49.26  7/27/2000   Robyn Stevens, Westwind Flyers           
    AZ Assoc: A 15:39.10  6/8/1980    Aimee Burr, MSA                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Lagerhausen, Ellerie      16 Arizona Chee                   19:19.87  
 
Event 608  100 Meter Hurdles (33"  ) Young Women
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 13.35  7/29/2006   April Williams, unattached                  
     JO Meet: J 13.35  7/29/2006   April Williams, unattached                  
    AZ Assoc: A 13.76  6/8/2003    Tiffany McDonald, ARS                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Clay, Alexis              17 Arizona Chee           14.65      15.08   1.9 
  2 Grant, Shea               16 Az Gold Rush           14.41      15.79   1.9 
  3 Holston, Ciera            16 Do Right Edu           15.00      16.45   1.9 
  4 McArthur, Victoria        17 Feel The Hea           16.44      16.91   1.9 
  5 Sims, Amanda              16 AZ Flames TC           17.80      17.52   1.9 
  6 Parr, Lamesha             18 AZ Flames TC           17.50      17.61   1.9 
  7 Tyerra, Wheaton           17 Do Right Edu                      18.71   1.9 
  8 Hernandez, Melissa        17 Phoenix Bobc           15.75      19.46   1.9 
  9 Herchet, Alysa            17 Bears Elite            22.32      22.08   1.9 
 
Event 609  400 Meter Hurdles (30") Young Women
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 57.67  7/27/2008   Turquoise Thompson, 33 Together Elit        
     JO Meet: J 57.67  7/27/2008   Turquoise Thompson, 33 Together Elit        
    AZ Assoc: A 59.40  6/4/1983    Bethany Zahn, POP                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 McArthur, Victoria        17 Feel The Hea         1:07.67    1:05.33  
  2 Grant, Shea               16 Az Gold Rush           59.00    1:05.49  
  3 Sims, Amanda              16 AZ Flames TC         1:13.99    1:10.55  
  4 Parr, Lamesha             18 AZ Flames TC         1:12.95    1:10.57  
  5 Tyerra, Wheaton           17 Do Right Edu                    1:14.70  
 
Event 610  4x100 Meter Relay Young Women
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 44.43  7/28/2007   12 26 Dallas Gold TC, 26 Dallas Gold T      
                       L Stewart, A Pegram, B Carr, V Jordan             
     JO Meet: J 44.43  7/28/2007   12 26 Dallas Gold TC, 26 Dallas Gold T      
                       L Stewart, A Pegram, B Carr, V Jordan             
    AZ Assoc: A 48.43  6/26/1994   Jesse Owens Memorial                        
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Aag Panther TC  'A'                                            50.44  
     1) Dawood, Revan 17                2) Kruetzberg, Michelle 16        
 
Event 620  High Jump Young Women
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 1.85m  7/25/1996   Adrienne Sims, Fayettevile, NC              
     JO Meet: J 1.85m  7/25/1996   Adrienne Sims, Fayettevile, NC              
    AZ Assoc: A 1.75m  6/18/1983   Shelly Fehrman, NH                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Parr, Lamesha             18 AZ Flames TC                      1.30m    4-03.25 
  2 Sims, Amanda              16 AZ Flames TC                      1.20m    3-11.25 
  3 Herchet, Alysa            17 Bears Elite            1.15m      1.15m    3-09.25 
 
Event 622  Long Jump Young Women
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 6.36m  7/23/1994   Angela Henry, Omaha, NE                     
     JO Meet: J 6.36m  7/23/1994   Angela Henry, Omaha, NE                     
    AZ Assoc: A 5.69m  6/9/1991    Latosha Bailey, TAA                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Todd, Jasmine             16 Arizona Chee                      5.70mA  NWI  18-08.50 
  2 Hickman, Jaquaisha        18 Arizona Pant           5.61m      5.40m   NWI  17-08.75 
  3 Clay, Alexis              17 Arizona Chee           5.62m      5.31m   NWI  17-05.25 
  4 Timms, Taylor             17 Unattached             2.01m      5.15m   NWI  16-10.75 
  5 Larson, Carly             16 Arizona Tita           4.88m      5.04m   NWI  16-06.50 
  6 Muhammad, Salimah         16 Arizona Chee                      4.95m   NWI  16-03.00 
  7 Williams, Sonora          17 Arizona Risi                      4.70m   NWI  15-05.00 
  8 Opatz, Megan              17 Aag Panther                       4.48m   NWI  14-08.50 
  9 Polite, Prasanna          17 Arizona Elit                      4.38m   NWI  14-04.50 
 10 Jacobs, Shannon           18 Arizona Elit           5.82m      4.32m   NWI  14-02.25 
 11 Jones, Shaniqua           17 Arizona Elit           4.87m      4.23m   NWI  13-10.50 
 -- Riley, Desire             16 Unattached             4.78m         ND   NWI           
 
Event 623  Triple Jump Young Women
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 13.01m  7/28/1996   Alicia Broussard, Houston, TX              
     JO Meet: J 13.01m  7/28/1996   Alicia Broussard, Houston, TX              
    AZ Assoc: A 11.42m  5/24/1992   Adra Hysong, SS                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Timms, Taylor             17 Unattached            10.62m     10.69m   NWI  35-01.00 
  2 Clark, Courtney           17 Arizona Elit          11.30m     10.45m   NWI  34-03.50 
  3 Jones, Shaniqua           17 Arizona Elit          10.08m      9.91m   NWI  32-06.25 
  4 Muhammad, Salimah         16 Arizona Chee                      9.44m   NWI  30-11.75 
 -- Todd, Jasmine             16 Arizona Chee                         ND   NWI           
 
Event 624  Shot Put 4kg Young Women
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 15.82m  7/31/2003   Michelle Carter, Ovilla, TX                
     JO Meet: J 15.82m  7/31/2003   Michelle Carter, Ovilla, TX                
    AZ Assoc: A 13.61m  6/17/2000   Jennifer Penrose, UNA                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Weber, Ashley             16 Unattached            12.34m     12.29m   40-04.00 
  2 McNamara, Kadie           17 Unattached            11.18m     11.26m   36-11.50 
  3 Lewis, Dymond             17 Unattached                       10.39m   34-01.25 
  4 Hubbard, Rachel           16 Pops TC                           9.90m   32-05.75 
  5 Williams, Tori            17 Arizona Chee                      9.52m   31-03.00 
  6 Adams, Breanna            17 Arizona Spee           8.49m      8.56m   28-01.00 
  7 Avila, Selina             16 Unattached                        7.60m   24-11.25 
 
Event 625  Discus Throw 1kg Young Women
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 53.42m  7/9/1995    Suzy Powell, Joplin, MO                    
     JO Meet: J 52.49m  8/1/1982    Cindy Johnson, Mesa, AZ                    
    AZ Assoc: A 49.92m  6/18/1983   Cindy Johnson, UNA                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 McNamara, Kadie           17 Unattached            39.40m     37.88m     124-03 
  2 Hubbard, Rachel           16 Pops TC                          31.42m     103-01 
  3 Williams, Tori            17 Arizona Chee                     31.22m     102-05 
  4 Adams, Breanna            17 Arizona Spee                     25.42m      83-05 
  5 Lewis, Dymond             17 Unattached                       24.32m      79-09 
  6 Avila, Selina             16 Unattached                       20.76m      68-01 
  7 Herchet, Alysa            17 Bears Elite           19.68m     18.28m      60-00 
 
Event 626  Hammer Throw 4k Young Women
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 53.55m  7/28/2009   Lauren Chambers, Throw 1 Deep, GA          
     JO Meet: J 53.55m  7/28/2009   Lauren Chambers, Throw 1 Deep              
    AZ Assoc: A 33.71m  5/2/2009    Juliann Lieb, Unattached                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Weber, Ashley             16 Unattached                       38.45mA    126-02 
 
Event 627  Javelin Throw 600g Young Women
===================================================================================
     JO Meet: J 45.27m  8/2/2009    Ashley Aldredge, 06-24 Peak Perf           
    AZ Assoc: A 42.53m  6/18/1983   Rhonda Weddie, NH                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Boyd, Amethyst            18 Aag Panther           44.81m     45.04mA    147-09 
  2 Sims, Amanda              16 AZ Flames TC                     27.23m      89-04 
  3 Lopez, Heather            18 Gilbert TC                       25.66m      84-02 
  4 Herchet, Alysa            17 Bears Elite           20.70m     19.28m      63-03 
 
Event 650  100 Meter Dash Young Men
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 10.08  6/27/2005   J-Mee Samuel, Greensbooro, NC               
     JO Meet: J 10.30  7/25/1987   Quincy Watts, Woodland Hills, CA            
    AZ Assoc: A 10.51  6/16/2007   Ray Miller, AP                              
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Brown, Carter             17 AZ Flames TC           10.87      10.95q  NWI  2 
  2 Simpson, Scott            17 Unattached             10.95      11.26q  NWI  2 
  3 Kim, Daniel               18 Arizona Chee           11.00      11.29q  NWI  1 
  4 Speltz, Zachary           17 Arizona Chee           11.25      11.77q  NWI  2 
  5 Campbell, Isaac           17 Arizona Spee           11.95      11.79q  NWI  2 
  6 McGowan, Isom             18 AZ Flames TC                      11.81q  NWI  2 
  7 Hampton, Rayvontae        16 Do Right Edu           11.52      12.02q  NWI  1 
  8 Simmons, Mason            18 Unattached             11.92      12.06q  NWI  2 
  9 Rogers, Malcolm           17 Bears Elite            12.13      12.16q  NWI  1 
 10 Burt, Marshall            18 Arizona Elit           11.20      13.11   NWI  1 
 
Event 650  100 Meter Dash Young Men
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 10.08  6/27/2005   J-Mee Samuel, Greensbooro, NC               
     JO Meet: J 10.30  7/25/1987   Quincy Watts, Woodland Hills, CA            
    AZ Assoc: A 10.51  6/16/2007   Ray Miller, AP                              
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Brown, Carter             17 AZ Flames TC           10.95      11.19   NWI 
  2 Kim, Daniel               18 Arizona Chee           11.29      11.22   NWI 
  3 Speltz, Zachary           17 Arizona Chee           11.77      12.01   NWI 
  4 Simmons, Mason            18 Unattached             12.06      12.17   NWI 
Preliminaries
  2 Simpson, Scott            17 Unattached             11.26                  
  5 Campbell, Isaac           17 Arizona Spee           11.79                  
  6 McGowan, Isom             18 AZ Flames TC           11.81                  
  7 Hampton, Rayvontae        16 Do Right Edu           12.02                  
  9 Rogers, Malcolm           17 Bears Elite            12.16                  
 10 Burt, Marshall            18 Arizona Elit           13.11                  
 
Event 651  200 Meter Dash Young Men
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 20.50  7/25/1987   Quincy Watts, Woodland Hills                
     JO Meet: J 20.50  7/25/1987   Quincy Watts, Woodland Hills                
    AZ Assoc: A 21.46  5/3/2009    Ryan Milus, Arizona Chee                    
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
  1 Hambright, Dylan          17 Arizona Elit           22.13      22.59q  2.0  2 
  1 Simpson, Scott            17 Unattached             22.33      22.59q  2.0  2 
  3 Brown, Carter             17 AZ Flames TC           22.50      22.63q -1.0  1 
  4 Eicher, Blake             17 Phoenix Bobc           22.43      22.81q -1.0  1 
  5 Kim, Daniel               18 Arizona Chee           22.30      22.99q  2.0  2 
  6 Speltz, Zachary           17 Arizona Chee           23.01      23.73q -1.0  1 
  7 Horton, Austin            16 Bears Elite            24.30      23.86q  2.0  2 
  8 Campbell, Isaac           17 Arizona Spee           24.04      24.72q  2.0  2 
  9 McGowan, Isom             18 AZ Flames TC                      25.13q -1.0  1 
 
Event 651  200 Meter Dash Young Men
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 20.50  7/25/1987   Quincy Watts, Woodland Hills                
     JO Meet: J 20.50  7/25/1987   Quincy Watts, Woodland Hills                
    AZ Assoc: A 21.46  5/3/2009    Ryan Milus, Arizona Chee                    
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Brown, Carter             17 AZ Flames TC           22.63      22.99  -1.4 
  2 Hambright, Dylan          17 Arizona Elit           22.59      23.01  -1.4 
  3 Speltz, Zachary           17 Arizona Chee           23.73      24.21  -1.4 
  4 Campbell, Isaac           17 Arizona Spee           24.72      24.40  -1.4 
Preliminaries
  1 Simpson, Scott            17 Unattached             22.59                  
  4 Eicher, Blake             17 Phoenix Bobc           22.81                  
  5 Kim, Daniel               18 Arizona Chee           22.99                  
  7 Horton, Austin            16 Bears Elite            23.86                  
  9 McGowan, Isom             18 AZ Flames TC           25.13                  
 
Event 652  400 Meter Dash Young Men
============================================================================
 Nat'l Youth: N 45.58  7/6/1996    William Obea Moore, Salt Lake City, UT      
     JO Meet: J 45.63  7/30/1995   Jerome Young, Hartford, CT                  
    AZ Assoc: A 48.16  6/11/2006   Tyler Arnold, AH                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
Finals
  1 Danilevics, Harry         18 Unattached             49.60      49.58   2 
  2 Eicher, Blake             17 Phoenix Bobc           50.15      50.69   2 
  3 Moore, Cody               17 Unattached             50.25      50.85   2 
  4 Elliott, Kyle             16 Unattached             52.11      52.14   2 
  5 Elliott, Blake            16 Unattached             52.30      52.90   1 
  6 Hughes, John              17 El Mirage St           51.20      53.11   1 
  7 Speltz, Zachary           17 Arizona Chee           50.00      53.69   2 
  8 Kombe, Albert             18 Arizona Elit           50.10      54.01   2 
  9 Leung, Christopher        16 Az Gold Rush           51.00      54.64   2 
 10 Campbell, Isaac           17 Arizona Spee           54.04      54.74   1 
 11 Brown, Colin              16 Arizona Elit           50.10      56.31   2 
 12 Rogers, Malcolm           17 Bears Elite            54.69      56.32   1 
 
Event 653  800 Meter Run Young Men
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 1:49.49  7/27/1999   Nick Davenport, Texas                     
     JO Meet: J 1:49.49  7/27/1999   Nick Davenport, Texas                     
    AZ Assoc: A 1:54.23  6/20/2001   Matt Burton, UNA                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Kombe, Albert             18 Arizona Elit         1:58.00    2:02.71  
  2 Vazquez, Angel            17 Glendale Fla                    2:05.43  
  3 Brown, Colin              16 Arizona Elit         2:01.00    2:05.99  
  4 Seall, Michael            17 Unattached           2:01.30    2:06.46  
  5 Johnson, Alec             17 Bears Elite          2:05.00    2:06.92  
  6 Thomas, Kenyttiesh        17 Arizbushmast                    2:10.00  
  7 Hughes, John              17 El Mirage St         2:07.50    2:13.95  
  8 Wallis, Kameron           17 Glendale Fla                    2:27.86  
  9 Davis, Devonte            16 Az Gold Rush         2:10.00    2:39.35  
 10 Yanniello, Jared          16 Glendale Fla                    2:47.36  
 
Event 654  1500 Meter Run Young Men
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 3:54.71  7/28/1991   Paul Kinser, Greensboro, NC               
     JO Meet: J 3:54.71  7/28/1991   Paul Kinser, Greensboro, NC               
    AZ Assoc: A 4:01.10  4/17/1993   Eugene Sawyer, ABR                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Vazquez, Angel            17 Glendale Fla                    4:15.85  
  2 Johnson, Alec             17 Bears Elite          4:25.00    4:28.60  
  3 Wallis, Kameron           17 Glendale Fla                    5:01.78  
  4 Yanniello, Jared          16 Glendale Fla                    5:13.06  
  5 Reniewiski, Peter         16 Arizona Elit                    5:14.71  
  6 Flores-Ortega, Jose       16 Glendale Fla                    5:21.32  
  7 Davis, Devonte            16 Az Gold Rush                    5:25.14  
 
Event 655  5000 Meter Run Young Men
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 14:27.14  7/28/2001   Yong-Sung Leal, San Leandro, CA          
     JO Meet: J 14:27.14  7/28/2001   Yong-Sung Leal, San Leandro, CA          
    AZ Assoc: A 15:05.72  6/1/1991    Mica Comstock, UNA                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Lopez, Matt               17 Bears Elite                    17:08.19  
  2 Vazquez, Angel            17 Glendale Fla                   17:43.25  
  3 Martinez, Eddie           17 Feel The Hea        17:43.00   18:01.42  
  4 Wallis, Kameron           17 Glendale Fla                   19:51.57  
  5 Yanniello, Jared          16 Glendale Fla                   20:43.92  
 
Event 656  2000 Meter Steeplechase (36") Young Men
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 5:53.71  7/29/1983   Orla Kastberg, Grantville, NY             
     JO Meet: J 5:53.71  7/29/1983   Orla Kastberg, Grantville, NY             
    AZ Assoc: A 6:09.70  6/20/1984   Darrel Maxey, UNA                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Reniewiski, Peter         16 Arizona Elit                    8:06.03  
 
Event 658  110 Meter Hurdles (39" ) Young Men
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 13.38  7/25/2009   Wayne Davis, 13 Track Eastern               
     JO Meet: J 13.41  7/27/2008   Booker Nunley, 13 Track Eastern             
    AZ Assoc: A 13.78  6/1/1991    Armon Williams, TAA                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Jonesjr, Erwin            17 Phoenix Bobc           14.82      14.82   2.1 
  2 Sanders, Daniel           17 Unattached             15.67      15.92   2.1 
  3 Newman, Bradley           16 Unattached                        16.75   2.1 
 
Event 670  High Jump Young Men
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 2.28m  7/9/1983    Dothel Edwards, Seattle, WA                 
     JO Meet: J 2.23m  7/31/1983   Rick Noji, Maurice Crumby, Seattle, WA      
    AZ Assoc: A 2.10m  6/1/1991    Teddy Williams, TAA                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Baker, Edmond             17 Arizona Elit           1.98m      1.95m    6-04.75 
  2 Todd, Lewis               17 Arizona Chee           1.93m      1.85m    6-00.75 
  3 Hampton, Rayvontae        16 Do Right Edu                      1.75m    5-08.75 
  4 McGowan, Isom             18 AZ Flames TC           1.68m      1.70m    5-07.00 
  5 Thomas, Kenyttiesh        17 Arizbushmast                      1.60m    5-03.00 
 
Event 671  Pole Vault Young Men
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 5.31m  7/30/2006   Casey Roche, UNA 38                         
     JO Meet: J 5.31m  7/30/2006   Casey Roche, UNA 38                         
    AZ Assoc: A 4.95m  6/1/2003    Brandon Glenn, SKY                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Prather, Brent            17 Unattached             4.11m      4.11m   13-05.75 
  2 Williams, Keith           16 Unattached             3.81m      3.66m   12-00.00 
  3 Ahumada, Ricky            18 Unattached             3.66m      3.50m   11-05.75 
  4 Crum, Cory                18 Arizona Puma                      3.20m   10-06.00 
  5 Rotenberger, Joseph       16 Unattached             3.66m      3.05m   10-00.00 
 -- Schillinger, Mark         16 Unattached             3.35m         NH            
 -- Squatrtio, Stephen        18 Unattached             4.11m         NH            
 -- Lucatero, Alex            16 Unattached             4.27m         NH            
 -- Cabral, Tyler             16 Unattached             4.11m         NH            
 -- Rodriguez, Fernando       17 Unattached             4.72m         NH            
 
Event 672  Long Jump Young Men
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 7.60m  7/25/1991   Sheddric Fields, Dallas, TX                 
     JO Meet: J 7.60m  7/25/1991   Sheddric Fields, Dallas, TX                 
    AZ Assoc: A 7.10m  5/27/1978   Warren Wilhoite, UNA                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Todd, Lewis               17 Arizona Chee           6.96m      6.67m   NWI  21-10.75 
  2 Matthew, Robert           18 Unattached             6.88m      6.46m   NWI  21-02.50 
  3 Sanders, Daniel           17 Unattached             6.36m      6.13m   NWI  20-01.50 
  4 Burt, Marshall            18 Arizona Elit           6.71m      6.00m   NWI  19-08.25 
  4 Jonesjr, Erwin            17 Phoenix Bobc           6.22m      6.00m   NWI  19-08.25 
  6 Quihuis, Daniel           17 Unattached             5.82m      5.80m   NWI  19-00.50 
  7 Matthews, Devante         16 Unattached             6.32m      5.75m   NWI  18-10.50 
  8 Dansby, Robert            17 Unattached             5.92m      5.70m   NWI  18-08.50 
 
Event 673  Triple Jump Young Men
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 16.72m  7/29/2004   Kenneth Hall, Baker , LA                   
     JO Meet: J 16.72m  7/29/2004   Kenneth Hall, Baker , LA                   
    AZ Assoc: A 14.68m  6/13/1998   Jamyie Bell, UNA                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Moore, Cody               17 Unattached            13.94m     13.12m   NWI  43-00.50 
  2 Todd, Lewis               17 Arizona Chee          14.27m     13.05m   NWI  42-09.75 
  2 Matthew, Robert           18 Unattached            13.69m     13.05m   NWI  42-09.75 
  4 Baker, Edmond             17 Arizona Elit          13.51m     12.84m   NWI  42-01.50 
  5 Burt, Marshall            18 Arizona Elit          12.80m     12.76m   NWI  41-10.50 
  6 Quihuis, Daniel           17 Unattached            12.04m     11.61m   NWI  38-01.25 
 
Event 674  Shot Put 12 lb. Young Men
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 20.43m  7/24/1987   Dwight Johnson, Phoenix, AZ                
     JO Meet: J 20.43m  7/24/1987   Dwight Johnson, Phoenix, AZ                
    AZ Assoc: A 18.32m  6/1/1991    Korey Johnson, TAA                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Pineda, Brendan           18 Unattached                       17.80m   58-04.75 
  2 Simmons, Mason            18 Unattached            16.09m     15.34m   50-04.00 
  3 Johnson, Eirk             17 Atlas Throwi          15.24m     14.29m   46-10.75 
  4 Velasquez, Jesus          17 Unattached                       14.09m   46-02.75 
  5 Perez, Alan               18 Unattached                       13.61m   44-08.00 
  6 Green, Rob                17 Atlas Throwi          13.41m     12.77m   41-10.75 
 -- Schumacher, Spencer       17 Unattached            14.99m         ND            
 
Event 675  Discus Throw 1.6kg Young Men
===================================================================================
    AZ Assoc: A 57.82m  6/6/1987    Dwight Johnson, JOM                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Simmons, Mason            18 Unattached            52.60m     50.88m     166-11 
  2 Tuttle, Jeremy            17 Unattached            54.86m     49.30m     161-09 
  3 Pineda, Brendan           18 Unattached                       47.93m     157-03 
  4 Schumacher, Spencer       17 Unattached            47.19m     46.17m     151-06 
  5 Roberts, Cody             18 Unattached                       45.20m     148-03 
  6 Perez, Alan               18 Unattached                       44.41m     145-08 
  7 Mosley, Daniel            18 Arizona Chee                     40.12m     131-07 
  8 Velasquez, Jesus          17 Unattached                       38.27m     125-07 
  9 Johnson, Eirk             17 Atlas Throwi          41.15m     35.68m     117-01 
 10 Jonesjr, Erwin            17 Phoenix Bobc          33.20m     30.06m      98-07 
 11 Orduno, Aaron             17 Unattached                       29.91m      98-01 
 
Event 676  Hammer Throw 12# Young Men
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 79.24m  6/28/2008   Connor McCullough, Unattached, CA          
     JO Meet: J 77.67m  7/28/2009   Connor McCollough, SO Cal Unattache        
    AZ Assoc: A 60.59m  6/18/2002   Clay Olsen, UNA                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Simmons, Mason            18 Unattached            43.59m     37.70m     123-08 
  2 Perez, Alan               18 Unattached                       29.70m      97-05 
  3 Green, Rob                17 Atlas Throwi                     26.48m      86-10 
  4 Johnson, Eirk             17 Atlas Throwi                     22.41m      73-06 
 
Event 677  Javelin Throw 800g Young Men
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 66.94m  7/26/1994   Patrick Ramsey, Simsboro, LA               
     JO Meet: J 66.94m  7/26/1994   Patrick Ramsey, Simsboro, LA               
    AZ Assoc: A 60.20m  3/19/2005   Dan Haddock, AE                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Tuttle, Jeremy            17 Unattached            57.91m     60.12m     197-03 
  2 Jonesjr, Erwin            17 Phoenix Bobc          55.45m     48.03m     157-07 
  3 Thomas, Kenyttiesh        17 Arizbushmast                     25.77m      84-06 
 
Event 700  100 Meter Dash Masters Women
==============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  Wind
==============================================================================
Preliminaries
  1 Guest, Rachel             35 Strapped Joc           12.92      12.84q -0.5 
  2 Colon-Villareal, Kettish  38 AZ Flames TC           16.00      15.41q -0.5 
 
Event 700  100 Meter Dash Masters Women
==============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Guest, Rachel             35 Strapped Joc           12.84      12.84   NWI 
  2 Colon-Villareal, Kettish  38 AZ Flames TC           15.41      15.41   NWI 
 
Event 701  200 Meter Dash Masters Women
==============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  Wind
==============================================================================
Preliminaries
  1 Christenberry, Amber      19 Unattached             26.50      26.48q  1.9 
 
Event 701  200 Meter Dash Masters Women
==============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Christenberry, Amber      19 Unattached             26.48      26.48   NWI 
 
Event 701  200 Meter Dash Masters Women
==============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  Wind
==============================================================================
Preliminaries
  1 Colon-Villareal, Kettish  38 AZ Flames TC           35.15      32.59q  1.9 
 
Event 701  200 Meter Dash Masters Women
=================================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals  Wind H#
=================================================================================
Finals
  1 Colon-Villareal, Kettish  38 AZ Flames TC           32.59      32.59   NWI  1 
 
Event 702  400 Meter Dash Masters Women
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Fillebrown, Catherine     50 Unattached           1:13.00    1:12.41  
 
Event 703  800 Meter Run Masters Women
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Lockett, Jan              40 Unattached           2:33.73    2:35.78  
 
Event 704  1500 Meter Run Masters Women
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Tefft, Jan                51 Unattached           5:40.00    5:49.04  
 
Event 709  400 Meter Hurdles (19-49:30") Masters Women
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Christenberry, Amber      19 Unattached           1:05.00    1:05.34  
 
Event 721  Pole Vault Masters Women
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Gobster, Chelsea          19 Unattached             3.12m      2.44m    8-00.00 
 
Event 721  Pole Vault Masters Women
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Lowe, Teresa              48 Unattached             2.55m      2.44m    8-00.00 
 
Event 722  Long Jump Masters Women
========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Christenberry, Amber      19 Unattached             5.46m      5.10m   NWI  16-08.75 
 
Event 722  Long Jump Masters Women
========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Guest, Rachel             35 Strapped Joc           5.38m      5.43m   NWI  17-09.75 
 
Event 724  Shot Put 4K<50<=3K Masters Women
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Guest, Rachel             35 Strapped Joc                      9.71m   31-10.25 
 
Event 725  Discus Throw 1K Masters Women
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Dow, Lynn                 59 Unattached                       20.93m      68-08 
 
Event 750  100 Meter Dash Masters Men
==============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  Wind
==============================================================================
Preliminaries
  1 Leyvas, Auden             27 Unattached                        12.19q +0.0 
  2 Ahuja, Abhi               24 Unattached                        12.48q +0.0 
 
Event 750  100 Meter Dash Masters Men
==============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Leyvas, Auden             27 Unattached             12.19      12.19   NWI 
  2 Ahuja, Abhi               24 Unattached             12.48      12.48   NWI 
 
Event 750  100 Meter Dash Masters Men
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Young, Jason              37 Unattached             11.20      11.26q -0.5  2 
  2 Bramwell, Eric            39 AZ Flames TC           11.58      11.83q -0.5  2 
  3 Zonno, Greg               38 Feel The Hea           12.16      12.16q -0.5  2 
  4 Williams, John            36 Unattached                        12.83q -0.5  2 
 
Event 750  100 Meter Dash Masters Men
=================================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals  Wind H#
=================================================================================
Finals
  1 Young, Jason              37 Unattached             11.26      11.26   NWI  1 
  2 Bramwell, Eric            39 AZ Flames TC           11.83      11.83   NWI  1 
  3 Zonno, Greg               38 Feel The Hea           12.16      12.16   NWI  1 
  4 Williams, John            36 Unattached             12.83      12.83   NWI  1 
 
Event 750  100 Meter Dash Masters Men
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Ross, Ronald              41 Arizona Tita                      11.89q -0.2  3 
  2 Smith Sr, James           43 AZ Flames TC           11.98      12.35q -0.2  3 
  3 McElhinney, Larry         41 Unattached                        13.00q -0.2  3 
 
Event 750  100 Meter Dash Masters Men
=================================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals  Wind H#
=================================================================================
Finals
  1 Ross, Ronald              41 Arizona Tita           11.89      11.89   NWI  1 
  2 Smith Sr, James           43 AZ Flames TC           12.35      12.35   NWI  1 
  3 McElhinney, Larry         41 Unattached             13.00      13.00   NWI  1 
 
Event 750  100 Meter Dash Masters Men
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Sullivan, Michael         49 Unattached             11.66      11.68q -0.2  3 
  2 Brown, Micheal            48 Az Gold Rush           11.50      13.79q -0.2  3 
 
Event 750  100 Meter Dash Masters Men
=================================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals  Wind H#
=================================================================================
Finals
  1 Sullivan, Michael         49 Unattached             11.68      11.68   NWI  1 
  2 Brown, Micheal            48 Az Gold Rush           13.79      13.79   NWI  1 
 
Event 750  100 Meter Dash Masters Men
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Hockersmith, Dave         54 Unattached             12.31      13.16q  NWI  4 
  2 Woody, Curt               53 Unattached             13.00      13.70q  NWI  4 
 
Event 750  100 Meter Dash Masters Men
=================================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals  Wind H#
=================================================================================
Finals
  1 Hockersmith, Dave         54 Unattached             13.16      13.16   NWI  1 
  2 Woody, Curt               53 Unattached             13.70      13.70   NWI  1 
 
Event 750  100 Meter Dash Masters Men
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Seiler, James             63 Unattached                        14.26q  NWI  4 
 
Event 750  100 Meter Dash Masters Men
=================================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals  Wind H#
=================================================================================
Finals
  1 Seiler, James             63 Unattached             14.26      14.26   NWI  1 
 
Event 751  200 Meter Dash Masters Men
==============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  Wind
==============================================================================
Preliminaries
  1 Caesar, Kelsey            21 Unattached             21.26      22.02q  1.9 
  2 Coyle, Clark              20 AZ Flames TC           22.56      23.34q  1.9 
  3 Richard, Ronald           29 Arizona Tita                      24.32q  1.9 
  4 Leyvas, Auden             27 Unattached             25.62      24.36q  1.9 
  5 Ahuja, Abhi               24 Unattached                        25.77q  1.9 
 
Event 751  200 Meter Dash Masters Men
==============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Caesar, Kelsey            21 Unattached             22.02      22.02   NWI 
  2 Coyle, Clark              20 AZ Flames TC           23.34      23.34   NWI 
  3 Richard, Ronald           29 Arizona Tita           24.32      24.32   NWI 
  4 Leyvas, Auden             27 Unattached             24.36      24.36   NWI 
  5 Ahuja, Abhi               24 Unattached             25.77      25.77   NWI 
 
Event 751  200 Meter Dash Masters Men
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Bramwell, Eric            39 AZ Flames TC           23.48      24.01q  1.3  2 
  2 Zonno, Greg               38 Feel The Hea           24.12      24.91q  1.3  2 
  3 Sweet, Ryan               38 AZ Flames TC           25.00      25.74q  1.3  2 
  4 Williams, John            36 Unattached                        26.70q  1.3  2 
 -- Collazo, Edwin            39 Unattached             23.22        DNF   1.3  2 
 
Event 751  200 Meter Dash Masters Men
=================================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals  Wind H#
=================================================================================
Finals
  1 Bramwell, Eric            39 AZ Flames TC           24.01      24.01   NWI  1 
  2 Zonno, Greg               38 Feel The Hea           24.91      24.91   NWI  1 
  3 Sweet, Ryan               38 AZ Flames TC           25.74      25.74   NWI  1 
  4 Williams, John            36 Unattached             26.70      26.70   NWI  1 
Preliminaries
 -- Collazo, Edwin            39 Unattached              DNF                      
 
Event 751  200 Meter Dash Masters Men
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
  1 Smith Sr, James           43 AZ Flames TC           24.12      25.54q +0.0  3 
  2 Ivie, Cameron             41 AZ Flames TC           25.50      26.17q +0.0  3 
  3 Carvajal, Ramon           43 ColdWater Ex                      30.48q +0.0  3 
 
Event 751  200 Meter Dash Masters Men
=================================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals  Wind H#
=================================================================================
Finals
  1 Smith Sr, James           43 AZ Flames TC           25.54      25.54   NWI  1 
  2 Ivie, Cameron             41 AZ Flames TC           26.17      26.17   NWI  1 
  3 Carvajal, Ramon           43 ColdWater Ex           30.48      30.48   NWI  1 
 
Event 751  200 Meter Dash Masters Men
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Brown, Micheal            48 Az Gold Rush           23.00      29.03q +0.0  3 
 
Event 751  200 Meter Dash Masters Men
=================================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals  Wind H#
=================================================================================
Finals
  1 Brown, Micheal            48 Az Gold Rush           29.03      29.03   NWI  1 
 
Event 751  200 Meter Dash Masters Men
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Hockersmith, Dave         54 Unattached             24.82      26.02q -1.4  4 
  2 DiMassa, Dave             50 Unattached                        26.29q -1.4  4 
  3 Woody, Curt               53 Unattached             28.00      28.56q -1.4  4 
 
Event 751  200 Meter Dash Masters Men
=================================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals  Wind H#
=================================================================================
Finals
  1 Hockersmith, Dave         54 Unattached             26.02      26.02   NWI  1 
  2 DiMassa, Dave             50 Unattached             26.29      26.29   NWI  1 
  3 Woody, Curt               53 Unattached             28.56      28.56   NWI  1 
 
Event 751  200 Meter Dash Masters Men
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Sharum, Gary              58 AZ Flames TC           33.00      29.79q -1.4  4 
 
Event 751  200 Meter Dash Masters Men
=================================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals  Wind H#
=================================================================================
Finals
  1 Sharum, Gary              58 AZ Flames TC           29.79      29.79   NWI  1 
 
Event 751  200 Meter Dash Masters Men
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Seiler, James             63 Unattached                        29.31q -1.4  4 
 
Event 751  200 Meter Dash Masters Men
=================================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals  Wind H#
=================================================================================
Finals
  1 Seiler, James             63 Unattached             29.31      29.31   NWI  1 
 
Event 752  400 Meter Dash Masters Men
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Caesar, Kelsey            21 Unattached             47.35      48.54  
  2 Coyle, Clark              20 AZ Flames TC           47.80      48.98  
 
Event 752  400 Meter Dash Masters Men
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Bramwell, Eric            39 AZ Flames TC           53.35      55.73  
  2 Sweet, Ryan               38 AZ Flames TC           55.29      57.05  
 
Event 752  400 Meter Dash Masters Men
============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Ivie, Cameron             41 AZ Flames TC           57.00      58.36   2 
 
Event 752  400 Meter Dash Masters Men
============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Sullivan, Michael         49 Unattached             52.60      54.17   2 
  2 Jones, John               47 Feel The Hea         1:10.00    1:05.66   2 
  3 Prescott, Jim             47 Unattached           1:04.00    1:07.07   2 
 
Event 752  400 Meter Dash Masters Men
============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Scott, Jeff               51 AZ Flames TC           59.50    1:00.07   2 
 
Event 753  800 Meter Run Masters Men
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Byerrum, Reese            23 Unattached                      2:00.40  
 
Event 753  800 Meter Run Masters Men
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Sweet, Ryan               38 AZ Flames TC         2:07.65    2:19.36  
 
Event 753  800 Meter Run Masters Men
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Scott, Jeff               51 AZ Flames TC         2:24.89    2:22.94  
  2 Gorgol, Zyg               50 Phoenix Bobc                    2:59.46  
 
Event 754  1500 Meter Run Masters Men
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Valdez, David             26 Unattached           4:08.00    4:13.10  
  2 Walker, Alan              26 Unattached           4:10.00    4:19.77  
  3 Nelson, Brandon           29 Unattached           4:48.00    4:20.79  
  4 Schmitt, Matthew          28 Glendale Fla                    4:43.20  
 
Event 754  1500 Meter Run Masters Men
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Sweet, Ryan               38 AZ Flames TC         4:50.20    5:01.46  
  2 Gastelum, Brian           38 Unattached                      5:17.57  
 
Event 754  1500 Meter Run Masters Men
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 McDonnell, Bernie         48 Arizona Elit                    4:34.20  
  2 Jones, John               47 Feel The Hea         5:25.00    5:35.08  
 
Event 754  1500 Meter Run Masters Men
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Plank, Gary               53 Unattached           4:36.00    4:44.55  
 
Event 754  1500 Meter Run Masters Men
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Mahl, Mark                62 Unattached           5:40.00    5:40.48  
 
Event 755  5000 Meter Run Masters Men
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Walker, Alan              26 Unattached          16:00.00   16:49.89  
  2 Nelson, Brandon           29 Unattached          18:48.00   17:06.02  
  3 Schmitt, Matthew          28 Glendale Fla                   18:01.62  
 
Event 755  5000 Meter Run Masters Men
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Sellers, Bart             47 Unattached          18:00.00   17:38.90  
 
Event 755  5000 Meter Run Masters Men
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Gorgol, Zyg               50 Phoenix Bobc                   22:46.06  
 
Event 756  3000 Meter Steeplechase (36") Masters Men
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Schmitt, Matthew          28 Glendale Fla                   11:17.97  
 
Event 756  3000 Meter Steeplechase (36") Masters Men
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Santoro, Flash            34 Unattached          10:35.00   11:27.85  
 
Event 757  3000 Meter Race Walk Masters Men
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Jefferson, William        59 Unattached                     23:24.39  
 
Event 758  110 Meter Hurdles 42"<30<=39" Masters Men
==============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Petersen, Jerrell         20 Unattached             14.85      15.52   1.9 
 
Event 758  110 Meter Hurdles 42"<30<=39" Masters Men
==============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Smith Sr, James           43 AZ Flames TC           16.25      18.70   1.9 
 
Event 758  110 Meter Hurdles 42"<30<=39" Masters Men
==============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Porter, Kerry             48 Unattached             16.80      16.54   1.9 
 
Event 759  400 Meter Hurdles 36",<40<=33" Masters Men
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Coyle, Clark              20 AZ Flames TC           52.36      54.68  
 -- Smith, Cedrique           19 Arizona Puma                        DNF  
 
Event 770  High Jump Masters Men
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Bolligar, Michael         19 Arizona Puma                      2.05m    6-08.75 
  2 Gorman, Kyle              19 Arizona Puma                      1.80m    5-10.75 
 
Event 770  High Jump Masters Men
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Bramwell, Eric            39 AZ Flames TC                      1.55m    5-01.00 
 
Event 770  High Jump Masters Men
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Babcock, Chris            41 Unattached             1.70m      1.80m    5-10.75 
 
Event 770  High Jump Masters Men
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Gorgol, Zyg               50 Phoenix Bobc                      1.50m    4-11.00 
 
Event 770  High Jump Masters Men
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Watson, Richard           57 Unattached             1.45m      1.35m    4-05.00 
  2 Colby, Tim                58 Arizona Puma                      1.30m    4-03.25 
 
Event 770  High Jump Masters Men
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Shipp, Phillip            75 Unattached             1.30m      1.30m    4-03.25 
  2 Douglass, Dave            78 Unattached             1.19m      1.15m    3-09.25 
 
Event 770  High Jump Masters Men
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Milicevic, Novi           82 Unattached                        1.15m    3-09.25 
 
Event 771  Pole Vault Masters Men
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Jaeger, James             41 Unattached             3.96m      3.96m   12-11.75 
 
Event 771  Pole Vault Masters Men
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Hoyer, Marc               52 Unattached             3.33m      3.05m   10-00.00 
 
Event 771  Pole Vault Masters Men
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Haynie, Ralph             55 Unattached             4.05m      4.13m   13-06.50 
  2 Herman, Mark              56 Unattached             3.35m      3.35m   10-11.75 
  2 Hancock, Stuart           57 Unattached             3.51m      3.35m   10-11.75 
  4 Eaton, William            58 Unattached                        3.20m   10-06.00 
 
Event 771  Pole Vault Masters Men
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Parry, Art                64 Unattached                        3.35m   10-11.75 
  2 McPeek, Richard           64 Unattached             3.05m      2.89m    9-05.75 
 -- Perkins, John             64 Unattached                           NH            
 
Event 771  Pole Vault Masters Men
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Markham, Mike             65 Unattached             2.90m      3.05m   10-00.00 
  2 Jones, Larry              68 Unattached             2.74m      2.59m    8-06.00 
 
Event 771  Pole Vault Masters Men
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Shipp, Phillip            75 Unattached             2.44m      2.28m    7-05.75 
 
Event 772  Long Jump Masters Men
========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Bramwell, Eric            39 AZ Flames TC           6.26m      6.13m   NWI  20-01.50 
 
Event 772  Long Jump Masters Men
========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Ross, Ronald              41 Arizona Tita                      6.20m   NWI  20-04.25 
 
Event 772  Long Jump Masters Men
========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Woody, Curt               53 Unattached             5.05m      5.20m   NWI  17-00.75 
 
Event 772  Long Jump Masters Men
========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Watson, Richard           57 Unattached             4.09m      4.13m   NWI  13-06.75 
  2 Witten, Mark              56 Unattached                        3.20m   NWI  10-06.00 
 
Event 772  Long Jump Masters Men
========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Shipp, Phillip            75 Unattached             4.27m      4.18m   NWI  13-08.75 
 
Event 772  Long Jump Masters Men
========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Milicevic, Novi           82 Unattached                        3.23m   NWI  10-07.25 
 
Event 773  Triple Jump Masters Men
========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Woody, Curt               53 Unattached            10.00m     10.21m   NWI  33-06.00 
  2 Gorgol, Zyg               50 Phoenix Bobc                      7.68m   NWI  25-02.50 
 
Event 773  Triple Jump Masters Men
========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Hancock, Stuart           57 Unattached                        9.14m   NWI  30-00.00 
 
Event 773  Triple Jump Masters Men
========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Perkins, John             64 Unattached                        4.48m   NWI  14-08.50 
 
Event 773  Triple Jump Masters Men
========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Jones, Larry              68 Unattached             8.53m      8.73m   NWI  28-07.75 
 
Event 774  Shot Put 16#<60<=4K Masters Men
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Simons, Kenneth           19 Unattached            13.11m     11.88m   38-11.75 
 
Event 774  Shot Put 16#<60<=4K Masters Men
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Shaver, Jason             34 Phoenix Bobc                     11.67m   38-03.50 
 
Event 774  Shot Put 16#<60<=4K Masters Men
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Biondolillo, Jim          49 Unattached            10.18m      9.45m   31-00.00 
 
Event 774  Shot Put 16#<60<=4K Masters Men
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Kranking, Pat             53 Unattached                       10.99m   36-00.75 
 
Event 774  Shot Put 16#<60<=4K Masters Men
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Cantwell, Dave            56 Unattached            14.54m     13.45m   44-01.50 
  2 Watson, Richard           57 Unattached            10.59m     10.69m   35-01.00 
  3 Colby, Tim                58 Arizona Puma                      9.76m   32-00.25 
  4 Witten, Mark              56 Unattached             8.53m      8.57m   28-01.50 
  5 Slaughter, Michael        56 Unattached                        4.22m   13-10.25 
 
Event 774  Shot Put 16#<60<=4K Masters Men
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Lammers, William          65 Unattached                       11.26m   36-11.50 
  2 Miller, Brian             67 Unattached            10.39m     10.41m   34-02.00 
 
Event 774  Shot Put 16#<60<=4K Masters Men
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Dow, Dick                 71 Unattached                        7.91m   25-11.50 
 
Event 774  Shot Put 16#<60<=4K Masters Men
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Shipp, Phillip            75 Unattached            12.50m     12.28m   40-03.50 
 
Event 775  Discus Throw 2K,1.5K,1K Masters Men
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Walker, Ross              27 Unattached            51.82m     53.02m     173-11 
  2 Sorenson, Erik            22 Unattached            52.73m     48.28m     158-05 
  3 Simons, Kenneth           19 Unattached            38.10m     34.97m     114-09 
 
Event 775  Discus Throw 2K,1.5K,1K Masters Men
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Shaver, Jason             34 Phoenix Bobc                     33.31m     109-03 
 
Event 775  Discus Throw 2K,1.5K,1K Masters Men
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Wright, Shawn             48 Unattached                       43.81m     143-09 
 
Event 775  Discus Throw 2K,1.5K,1K Masters Men
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Kranking, Pat             53 Unattached                       37.20m     122-00 
 
Event 775  Discus Throw 2K,1.5K,1K Masters Men
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Cantwell, Dave            56 Unattached            38.50m     40.52m     132-11 
  2 Watson, Richard           57 Unattached            35.98m     32.72m     107-04 
  3 Witten, Mark              56 Unattached            28.58m     25.50m      83-08 
  4 Slaughter, Michael        56 Unattached                       11.04m      36-03 
 
Event 775  Discus Throw 2K,1.5K,1K Masters Men
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Lammers, William          65 Unattached                       36.81m     120-09 
  2 Osterhoudt, Bob           67 Unattached            38.11m     36.45m     119-07 
  3 Miller, Brian             67 Unattached            40.16m     30.98m     101-08 
 
Event 775  Discus Throw 2K,1.5K,1K Masters Men
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Dow, Dick                 71 Unattached                       32.25m     105-10 
 
Event 775  Discus Throw 2K,1.5K,1K Masters Men
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Shipp, Phillip            75 Unattached            38.10m     36.32m     119-02 
  2 Douglass, Dave            78 Unattached            26.49m     24.97m      81-11 
 
Event 776  Hammer Throw 16#,6K,5K,4K Masters Men
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Post, Collin              25 Aag Elite                        59.48m     195-02 
  2 Simons, Kenneth           19 Unattached            38.10m     26.58m      87-02 
 
Event 776  Hammer Throw 16#,6K,5K,4K Masters Men
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Shaver, Jason             34 Phoenix Bobc                     24.67m      80-11 
 
Event 776  Hammer Throw 16#,6K,5K,4K Masters Men
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Watson, Richard           57 Unattached            37.22m     38.80m     127-03 
 
Event 776  Hammer Throw 16#,6K,5K,4K Masters Men
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Osterhoudt, Bob           67 Unattached            41.40m     38.97m     127-10 
 
Event 776  Hammer Throw 16#,6K,5K,4K Masters Men
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Douglass, Dave            78 Unattached            30.58m     26.45m      86-09 
 
Event 777  Javelin Throw 800<60<=600 Masters Men
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Dysick, Corey             21 Unattached                       48.89m     160-05 
  2 Simons, Kenneth           19 Unattached            45.72m     35.21m     115-06 
 
Event 777  Javelin Throw 800<60<=600 Masters Men
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Shaver, Jason             34 Phoenix Bobc                     34.06m     111-09 
 
Event 777  Javelin Throw 800<60<=600 Masters Men
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Robertson, Robert         38 Blue Devils                      42.25m     138-07 
 
Event 777  Javelin Throw 800<60<=600 Masters Men
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Colby, Tim                58 Arizona Puma                     40.46m     132-09 
  2 Watson, Richard           57 Unattached            41.63m     39.62m     130-00 
  3 Slaughter, Michael        56 Unattached                        7.30m      23-11 
 
Event 777  Javelin Throw 800<60<=600 Masters Men
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Shipp, Phillip            75 Unattached            39.62m     40.40m     132-06