Licensed to USATF - Arizona, Inc. - Contractor License
                  `Hy-Tek's Meet Manager 6/15/2008 01:30 PM
                  AZ JO Championships - 5/3/2008 to 6/15/2008                  
                              Arizona Association                              
                                  Glendale CC                                  
                                    Results                                    
 
Event 201  100 Meter Dash Bantam Girls
============================================================================
    National: N 12.85  7/29/1990   Anglea Williams, Ontario, Ca                
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Aubree Incardone           8 AZ Flames TC           14.31      14.53q  4 
  2 LaShira Tremble            9 AZ Rising Suns                    14.56q  5 
  3 Tasia Marshall             9 Mustangs TC            14.25      14.58q  2 
  4 Autumn Smith               9 Do Right TC                       14.75q  4 
  5 Audri Dillard              9 Arizona Chee           14.00      14.76q  1 
  6 Anaya Bailey               8 Arizona Elit           14.65      15.09q  5 
  7 Takara Wade                9 Arizona Gold           14.93      15.17q  3 
  8 Tiana Porier-Shelton       8 AZ Flames TC           15.37      15.57q  3 
  9 Kali Aldred                9 AZ Flames TC           15.74      16.09q  5 
 10 Diamond Harrington         7 Mustangs TC            16.27      16.40   1 
 11 Anaya Williams             9 Arizona Pant           16.12      16.44   2 
 12 Reba Reeves                8 Eternal Flam           16.62      16.45   3 
 13 Alye Downey                7 Northwest Xp           16.20      16.57   1 
 14 Lemeyah Charlton           8 Do Right TC                       16.86   1 
 15 Tajanet Johnson            8 Do Right TC                       17.03   3 
 16 Imani Harvey               9 Tucson Elite           17.11      17.05   1 
 16 Neysia Howard              7 Tucson Elite           16.82      17.05   3 
 16 Raquel Munguia             8 Coldwater Ex           16.35      17.05   4 
 19 Dominique Phillips         6 AZ Rising Suns         17.32      17.08   1 
 19 Mahogany Jimerson          7 Arizona Gold           16.00      17.08   4 
 21 Kenzington Pratt           7 AZ Rising Suns         17.03      17.12   2 
 22 Jayda Winfield             7 Arizona Chee                      17.46   4 
 23 Sydney Green               8 Do Right TC                       17.55   2 
 24 Antasia Lewis              7 Northwest Xp           18.50      17.71   3 
 24 Vivica Caldwell            9 Tucson Elite           16.99      17.71   5 
 26 Kathleen Radigan           8 AZ Flames TC           16.36      18.27   5 
 27 Rose Cobbin                7 Ariz BushMas                      18.29   2 
 28 Michelle Nguyen            7 Arizona Puma           18.41      18.40   3 
 29 Chyna Anderson             8 Do Right TC                       18.86   4 
 30 Dominique Mustin           5 AZ Rising Suns         17.00      19.00   4 
 31 Zaria Blevins              9 Do Right TC                       19.10   5 
 32 Kylee Mcbride              7 Arizona Blaz           18.34      19.11   5 
 33 Ariel Henry-Johnson        9 Do Right TC                       19.57   1 
 
Event 201  100 Meter Dash Bantam Girls
================================================================================
    National: N 12.85  7/29/1990   Anglea Williams, Ontario, Ca                
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Aubree Incardone           8 AZ Flames TC           14.53      14.29  
  2 LaShira Tremble            9 AZ Rising Suns         14.56      14.32  
  3 Tasia Marshall             9 Mustangs TC            14.58      14.35  
  4 Audri Dillard              9 Arizona Chee           14.76      15.04  
  5 Anaya Bailey               8 Arizona Elit           15.09      15.07  
  6 Autumn Smith               9 Do Right TC            14.75      15.10  
  7 Takara Wade                9 Arizona Gold           15.17      15.23  
  8 Tiana Porier-Shelton       8 AZ Flames TC           15.57      15.33  
Preliminaries
  9 Kali Aldred                9 AZ Flames TC           16.09             
 10 Diamond Harrington         7 Mustangs TC            16.40             
 11 Anaya Williams             9 Arizona Pant           16.44             
 12 Reba Reeves                8 Eternal Flam           16.45             
 13 Alye Downey                7 Northwest Xp           16.57             
 14 Lemeyah Charlton           8 Do Right TC            16.86             
 15 Tajanet Johnson            8 Do Right TC            17.03             
 16 Imani Harvey               9 Tucson Elite           17.05             
 16 Neysia Howard              7 Tucson Elite           17.05             
 16 Raquel Munguia             8 Coldwater Ex           17.05             
 19 Dominique Phillips         6 AZ Rising Suns         17.08             
 19 Mahogany Jimerson          7 Arizona Gold           17.08             
 21 Kenzington Pratt           7 AZ Rising Suns         17.12             
 22 Jayda Winfield             7 Arizona Chee           17.46             
 23 Sydney Green               8 Do Right TC            17.55             
 24 Antasia Lewis              7 Northwest Xp           17.71             
 24 Vivica Caldwell            9 Tucson Elite           17.71             
 26 Kathleen Radigan           8 AZ Flames TC           18.27             
 27 Rose Cobbin                7 Ariz BushMas           18.29             
 28 Michelle Nguyen            7 Arizona Puma           18.40             
 29 Chyna Anderson             8 Do Right TC            18.86             
 30 Dominique Mustin           5 AZ Rising Suns         19.00             
 31 Zaria Blevins              9 Do Right TC            19.10             
 32 Kylee Mcbride              7 Arizona Blaz           19.11             
 33 Ariel Henry-Johnson        9 Do Right TC            19.57             
 
Event 202  200 Meter Dash Bantam Girls
============================================================================
    National: N 26.70  7/31/2004   Robin Reynolds, Miami, Fl                   
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  H#
============================================================================
  1 Kyla Richardson            9 AZ Rising Suns         28.75      29.33q  1 
  2 Tasia Marshall             9 Mustangs TC            30.28      29.83q  2 
  3 Aubree Incardone           8 AZ Flames TC           29.19      30.03q  3 
  4 Anaya Bailey               8 Arizona Elit           30.19      30.39q  2 
  5 LaShira Tremble            9 AZ Rising Suns                    30.63q  1 
  6 Autumn Smith               9 Do Right TC                       31.35q  4 
  7 Audri Dillard              9 Arizona Chee           30.00      31.41q  5 
  8 Takara Wade                9 Arizona Gold           31.61      31.71q  5 
  9 Natalie Vargas             9 AZ Rising Suns         32.33      32.33q  4 
 10 Courtney Mathis            9 AZ Rising Suns         32.00      32.44   1 
 11 Savannah Jones             9 Arizona Pant           32.69      33.22   4 
 12 Jai Gruenwald              7 Arizona Chee           33.60      33.33   2 
 13 Kali Aldred                9 AZ Flames TC           32.69      33.35   1 
 14 Anaya Williams             9 Arizona Pant           34.55      33.83   3 
 15 Anna Foreman               7 Arizona Chee           33.00      34.16   3 
 16 Tiana Porier-Shelton       8 AZ Flames TC           33.04      34.38   5 
 17 Kathleen Radigan           8 AZ Flames TC           34.41      34.51   5 
 18 Diamond Harrington         7 Mustangs TC            33.50      34.87   2 
 19 Avadney Osbourne           9 Tucson Elite           35.22      35.01   1 
 20 Raquel Munguia             8 Coldwater Ex           34.60      35.15   1 
 21 Kenzington Pratt           7 AZ Rising Suns         38.00      35.26   4 
 22 Sakovia Thompson           8 Tucson Elite           36.80      35.49   5 
 23 Lemeyah Charlton           8 Do Right TC                       35.86   1 
 24 Vivica Caldwell            9 Tucson Elite           37.11      35.90   1 
 25 Marissa Fudge              8 Arizona Gold           38.00      36.02   4 
 26 Dominique Phillips         6 AZ Rising Suns         38.04      36.11   1 
 27 Caitlan Fudge              8 Arizona Gold           36.00      36.31   3 
 28 Mahogany Jimerson          7 Arizona Gold           35.00      36.50   4 
 29 Katherine Bruno            8 Pops TC                36.55      36.76   2 
 30 Sydney Green               8 Do Right TC                       36.96   4 
 31 Hannah Ashley              7 Northwest Xp           40.30      37.16   2 
 32 Jayda Winfield             7 Arizona Chee                      37.29   2 
 33 Neysia Howard              7 Tucson Elite           36.87      38.45   3 
 34 Antasia Lewis              7 Northwest Xp           36.60      38.50   2 
 35 Dominique Mustin           5 AZ Rising Suns         18.45      39.08   4 
 36 Michelle Nguyen            7 Arizona Puma           38.54      39.34   3 
 37 Zaria Blevins              9 Do Right TC                       39.52   3 
 38 Yesenia Contreras          8 Coldwater Ex           39.25      40.17   2 
 39 Chyna Anderson             8 Do Right TC                       44.05   5 
 40 Rayyah Shakur              8 Northwest Xp           50.50      50.18   3 
 
Event 202  200 Meter Dash Bantam Girls
=========================================================================
    National: N 26.70  7/31/2004   Robin Reynolds, Miami, Fl                   
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals 
=========================================================================
Finals
  1 Kyla Richardson            9 AZ Rising Suns         29.33      29.06  
  2 Aubree Incardone           8 AZ Flames TC           30.03      29.44  
  3 Tasia Marshall             9 Mustangs TC            29.83      29.83  
  4 LaShira Tremble            9 AZ Rising Suns         30.63      30.41  
  5 Autumn Smith               9 Do Right TC            31.35      31.18  
  6 Anaya Bailey               8 Arizona Elit           30.39      31.52  
  7 Audri Dillard              9 Arizona Chee           31.41      31.54  
  8 Takara Wade                9 Arizona Gold           31.71      31.74  
  9 Natalie Vargas             9 AZ Rising Suns         32.33      32.11  
Preliminaries
 10 Courtney Mathis            9 AZ Rising Suns         32.44             
 11 Savannah Jones             9 Arizona Pant           33.22             
 12 Jai Gruenwald              7 Arizona Chee           33.33             
 13 Kali Aldred                9 AZ Flames TC           33.35             
 14 Anaya Williams             9 Arizona Pant           33.83             
 15 Anna Foreman               7 Arizona Chee           34.16             
 16 Tiana Porier-Shelton       8 AZ Flames TC           34.38             
 17 Kathleen Radigan           8 AZ Flames TC           34.51             
 18 Diamond Harrington         7 Mustangs TC            34.87             
 19 Avadney Osbourne           9 Tucson Elite           35.01             
 20 Raquel Munguia             8 Coldwater Ex           35.15             
 21 Kenzington Pratt           7 AZ Rising Suns         35.26             
 22 Sakovia Thompson           8 Tucson Elite           35.49             
 23 Lemeyah Charlton           8 Do Right TC            35.86             
 24 Vivica Caldwell            9 Tucson Elite           35.90             
 25 Marissa Fudge              8 Arizona Gold           36.02             
 26 Dominique Phillips         6 AZ Rising Suns         36.11             
 27 Caitlan Fudge              8 Arizona Gold           36.31             
 28 Mahogany Jimerson          7 Arizona Gold           36.50             
 29 Katherine Bruno            8 Pops TC                36.76             
 30 Sydney Green               8 Do Right TC            36.96             
 31 Hannah Ashley              7 Northwest Xp           37.16             
 32 Jayda Winfield             7 Arizona Chee           37.29             
 33 Neysia Howard              7 Tucson Elite           38.45             
 34 Antasia Lewis              7 Northwest Xp           38.50             
 35 Dominique Mustin           5 AZ Rising Suns         39.08             
 36 Michelle Nguyen            7 Arizona Puma           39.34             
 37 Zaria Blevins              9 Do Right TC            39.52             
 38 Yesenia Contreras          8 Coldwater Ex           40.17             
 39 Chyna Anderson             8 Do Right TC            44.05             
 40 Rayyah Shakur              8 Northwest Xp           50.18             
 
Event 203  400 Meter Dash Bantam Girls
============================================================================
    National: N 59.81  7/30/1993   Monique Henderson, San Diego, Ca            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
Finals
  1 Kayla Richardson           9 AZ Rising Suns       1:06.00    1:06.45   3 
  2 Drianna Mustin             9 AZ Rising Suns       1:07.00    1:09.92   3 
  3 Nazhony Thain              9 Feel The Hea         1:11.30    1:11.02   3 
  4 Rebekah Green              8 Northwest Xp         1:17.00    1:13.11   3 
  5 Courtney Mathis            9 AZ Rising Suns       1:12.00    1:14.38   3 
  6 Barbara Bruno              9 Pops TC              1:13.57    1:14.85   3 
  7 Savannah Jones             9 Arizona Pant         1:16.84    1:15.24   3 
  8 Sterling Williamson        9 Northwest Xp         1:20.00    1:16.85   2 
  9 Mecca Whitfield            9 Northwest Xp         1:18.00    1:16.92   3 
 10 Jazmyn Mccovery            8 Northwest Xp         1:20.00    1:20.30   2 
 11 Lemeyah Charlton           8 Do Right TC                     1:22.25   1 
 12 Hannah Ashley              7 Northwest Xp                    1:22.97   1 
 13 Kendall Williams           9 AZ Flames TC         1:21.77    1:23.69   2 
 14 Katherine Bruno            8 Pops TC              1:25.14    1:24.88   2 
 15 Reba Reeves                8 Eternal Flam         1:24.78    1:25.37   2 
 16 Avadney Osbourne           9 Tucson Elite         1:12.00    1:28.50   3 
 17 Rose Cobbin                7 Ariz BushMas                    1:28.69   1 
 18 Kaysinee Shirley           8 AZ Flames TC         1:31.71    1:34.47   2 
 -- Arianna Adams              9 Northwest Xp         1:35.00         DQ   2 
 
Event 204  800 Meter Run Bantam Girls
=========================================================================
    National: N 2:23.98  7/6/1986    Shalynn Carr, LaVerne, CA                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Cayley Hensley             9 Pops TC              2:45.28    2:44.60  
  2 Barbara Bruno              9 Pops TC              2:40.54    2:44.88  
  3 Sierra Ruiz                9 Northwest Xp                    2:50.23  
  4 Nazhony Thain              9 Feel The Hea         2:53.74    3:01.66  
  5 Kaysinee Shirley           8 AZ Flames TC         3:20.31    3:25.12  
 
Event 205  1500 Meter Run Bantam Girls
=========================================================================
    National: N 4:51.28  6/18/1994   Laura Shannon, Great Barrington, MA       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Cayley Hensley             9 Pops TC              5:45.58    5:38.00  
  2 Sarah Carter               9 Arizona Gold                    6:16.24  
  3 Kendall Williams           9 AZ Flames TC         6:32.60    6:19.90  
  4 Kaysinee Shirley           8 AZ Flames TC         6:50.25    6:41.95  
 
Event 208  1500 Meter Race Walk Bantam Girls
=========================================================================
    National: N 7:30.80  7/18/1993   Elizabeth Paxton, Cypress, Ca             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Makhayla Anderson          8 Do Right TC                    12:05.52  
  2 Jaycie Eaton               9 Arizona Gold        10:41.00   12:10.14  
 
Event 211  100 Meter Dash Bantam Boys
============================================================================
    National: N 12.71  2003        Rannell Hall                                
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Dajon Griffin              9 Saints                 14.29      13.96q  4 
  2 Jeromejr Green             9 Do Right TC            13.98      14.40q  3 
  3 Cito Hemphill-Toledo       8 Arizona Chee           14.00      14.48q  4 
  4 Rakevion White             9 Do Right TC            14.00      14.65q  1 
  5 Austyn Brandon             9 AZ Flames TC           14.19      14.68q  2 
  6 Marquis Griffin            7 Arizona Tita           14.18      14.77q  2 
  7 Adonis Battle              9 Arizona Elit           15.02      15.04q  2 
  8 Ernest Wildy               9 Eternal Flam           15.00      15.07q  1 
  9 Treyvon Williams           8 Mustangs TC            14.99      15.19q  3 
 10 Decarlos Brooks            7 AZ Flames TC           14.94      15.21   3 
 11 Jordon Robinson            9 Arizona Tita           14.53      15.26   1 
 12 Keishaud White             7 Do Right TC            15.02      15.38   2 
 13 Gerren Prince              8 Arizona Tita           15.41      15.40   3 
 14 Eugene Allen               9 Mustangs TC                       15.50   2 
 15 Imani Lee                  9 Arizona Chee           15.00      15.52   4 
 16 Justin Dominguez           9 Eternal Flam           15.73      15.90   3 
 17 Greg Tremble               7 AZ Rising Suns                    15.92   4 
 18 Jordan Chrite              9 Pops TC                15.28      16.11   1 
 19 James Smith                7 AZ Flames TC           16.40      16.77   2 
 20 Jeremiah Brown             8 Mustangs TC                       16.80   3 
 21 William Shaffer            6 Do Right TC                       17.22   2 
 22 Shawn Blakley              9 Arizona Pant           15.07      17.57   4 
 23 Kenneth Pratt              7 AZ Rising Suns         17.67      17.77   4 
 24 Devon Norman               8 Saints                 18.34      18.45   3 
 25 Andre Elmore               9 Do Right TC                       18.56   1 
 26 Tre Green                  5 Northwest Xp           20.50      19.03   3 
 27 Sebastian Coleman          8 AZ Flames TC           17.99      19.17   1 
 28 Daniel Shaw                6 Unattached                        21.46   4 
 
Event 211  100 Meter Dash Bantam Boys
=========================================================================
    National: N 12.71  2003        Rannell Hall                                
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals 
=========================================================================
Finals
  1 Dajon Griffin              9 Saints                 13.96      13.86  
  2 Jeromejr Green             9 Do Right TC            14.40      13.99  
  3 Marquis Griffin            7 Arizona Tita           14.77      14.55  
  4 Rakevion White             9 Do Right TC            14.65      14.68  
  5 Austyn Brandon             9 AZ Flames TC           14.68      14.74  
  6 Adonis Battle              9 Arizona Elit           15.04      14.85  
  7 Treyvon Williams           8 Mustangs TC            15.19      15.27  
  8 Ernest Wildy               9 Eternal Flam           15.07      15.47  
Preliminaries
  3 Cito Hemphill-Toledo       8 Arizona Chee           14.48             
 10 Decarlos Brooks            7 AZ Flames TC           15.21             
 11 Jordon Robinson            9 Arizona Tita           15.26             
 12 Keishaud White             7 Do Right TC            15.38             
 13 Gerren Prince              8 Arizona Tita           15.40             
 14 Eugene Allen               9 Mustangs TC            15.50             
 15 Imani Lee                  9 Arizona Chee           15.52             
 16 Justin Dominguez           9 Eternal Flam           15.90             
 17 Greg Tremble               7 AZ Rising Suns         15.92             
 18 Jordan Chrite              9 Pops TC                16.11             
 19 James Smith                7 AZ Flames TC           16.77             
 20 Jeremiah Brown             8 Mustangs TC            16.80             
 21 William Shaffer            6 Do Right TC            17.22             
 22 Shawn Blakley              9 Arizona Pant           17.57             
 23 Kenneth Pratt              7 AZ Rising Suns         17.77             
 24 Devon Norman               8 Saints                 18.45             
 25 Andre Elmore               9 Do Right TC            18.56             
 26 Tre Green                  5 Northwest Xp           19.03             
 27 Sebastian Coleman          8 AZ Flames TC           19.17             
 28 Daniel Shaw                6 Unattached             21.46             
 
Event 212  200 Meter Dash Bantam Boys
============================================================================
    National: N 25.83  8/2/2003    Rannell hall, Miami, Fl                     
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  H#
============================================================================
  1 Marquis Griffin            7 Arizona Tita           29.63      29.28q  2 
  2 Tehran Thomas              8 Saints                            29.49q  2 
  3 Austyn Brandon             9 AZ Flames TC           29.10      29.85q  1 
  4 Cito Hemphill-Toledo       8 Arizona Chee           29.70      30.12q  4 
  5 Tavian Hayes               9 Arizona Tita           31.63      30.13q  4 
  6 Antuan Walker              9 Northwest Xp           31.50      30.33q  2 
  7 Devonte Lundy              9 AZ Flames TC           29.71      30.49q  4 
  8 Zackary Aldred             9 AZ Flames TC           30.07      30.81q  3 
  9 Scenieaux Jarmon           8 Arizona Gold           31.00      30.86q  1 
 10 Ernest Wildy               9 Eternal Flam           30.00      31.84   2 
 11 Brandon Quihuis            7 Arizona Tita           35.51      31.98   3 
 12 Decarlos Brooks            7 AZ Flames TC           32.56      32.08   1 
 13 Armani Rice                9 Mustangs TC            31.87      32.10   2 
 14 Edwin Adams                9 Arizona Chee           35.00      32.12   2 
 15 Greg Tremble               7 AZ Rising Suns                    32.41   4 
 16 Eugene Allen               9 Mustangs TC                       32.66   4 
 17 Marshawn Gibson            7 Mustangs TC            32.05      32.74   3 
 18 Gerren Prince              8 Arizona Tita           33.00      32.76   1 
 19 Roshaun Jones              8 Arizona Pant           33.75      33.25   2 
 20 James Smith                7 AZ Flames TC           33.98      34.13   4 
 21 Brian Shaw                 8 Unattached                        34.62   1 
 22 Jelani Laffitte            8 Do Right TC                       34.80   4 
 23 Jeremiah Brown             8 Mustangs TC                       37.23   2 
 24 Jaden Hale                 8 Pops TC                35.70      37.33   1 
 25 Tre Green                  5 Northwest Xp           40.30      38.28   1 
 26 Kenneth Pratt              7 AZ Rising Suns                    38.52   3 
 27 Sebastian Coleman          8 AZ Flames TC           41.38      42.64   3 
 28 Daniel Shaw                6 Unattached                        44.23   3 
 
Event 212  200 Meter Dash Bantam Boys
=========================================================================
    National: N 25.83  8/2/2003    Rannell hall, Miami, Fl                     
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals 
=========================================================================
Finals
  1 Tehran Thomas              8 Saints                 29.49      29.13  
  2 Marquis Griffin            7 Arizona Tita           29.28      29.20  
  3 Austyn Brandon             9 AZ Flames TC           29.85      29.60  
  4 Devonte Lundy              9 AZ Flames TC           30.49      30.45  
  5 Scenieaux Jarmon           8 Arizona Gold           30.86      31.04  
  6 Tavian Hayes               9 Arizona Tita           30.13      31.09  
  7 Antuan Walker              9 Northwest Xp           30.33      31.10  
Preliminaries
  4 Cito Hemphill-Toledo       8 Arizona Chee           30.12             
  8 Zackary Aldred             9 AZ Flames TC           30.81             
 10 Ernest Wildy               9 Eternal Flam           31.84             
 11 Brandon Quihuis            7 Arizona Tita           31.98             
 12 Decarlos Brooks            7 AZ Flames TC           32.08             
 13 Armani Rice                9 Mustangs TC            32.10             
 14 Edwin Adams                9 Arizona Chee           32.12             
 15 Greg Tremble               7 AZ Rising Suns         32.41             
 16 Eugene Allen               9 Mustangs TC            32.66             
 17 Marshawn Gibson            7 Mustangs TC            32.74             
 18 Gerren Prince              8 Arizona Tita           32.76             
 19 Roshaun Jones              8 Arizona Pant           33.25             
 20 James Smith                7 AZ Flames TC           34.13             
 21 Brian Shaw                 8 Unattached             34.62             
 22 Jelani Laffitte            8 Do Right TC            34.80             
 23 Jeremiah Brown             8 Mustangs TC            37.23             
 24 Jaden Hale                 8 Pops TC                37.33             
 25 Tre Green                  5 Northwest Xp           38.28             
 26 Kenneth Pratt              7 AZ Rising Suns         38.52             
 27 Sebastian Coleman          8 AZ Flames TC           42.64             
 28 Daniel Shaw                6 Unattached             44.23             
 
Event 213  400 Meter Dash Bantam Boys
============================================================================
    National: N 58.76  1989        William Obea Moore                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
Finals
  1 Aarin Hawkins              9 Mustangs TC          1:07.20    1:09.18   2 
  2 Chase Cord                 8 Northwest Xp         1:10.00    1:09.31   2 
  3 Tavian Hayes               9 Arizona Tita         1:12.63    1:09.35   2 
  4 Scenieaux Jarmon           8 Arizona Gold         1:10.00    1:12.38   2 
  5 Justin Dominguez           9 Eternal Flam         1:13.88    1:13.39   2 
  6 Devonte Lundy              9 AZ Flames TC         1:09.54    1:13.78   2 
  7 Roshaun Jones              8 Arizona Pant         1:18.00    1:17.85   1 
  8 Cito Hemphill-Toledo       8 Arizona Chee         1:10.00    1:19.55   2 
  9 Edwin Adams                9 Arizona Chee         1:15.00    1:20.08   1 
 10 Brian Shaw                 8 Unattached           1:15.94    1:20.11   1 
 11 David Cofield              8 Mustangs TC          1:17.56    1:22.85   1 
 12 Jaden Hale                 8 Pops TC              1:21.70    1:27.99   1 
 13 Jelani Laffitte            8 Do Right TC                     1:32.06   1 
 -- Jeff Rhymes                9 Mustangs TC          1:11.86         DQ   2 
 
Event 214  800 Meter Run Bantam Boys
=========================================================================
    National: N 2:19.00  7/30/1989   William Obea Moore                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Aarin Hawkins              9 Mustangs TC          2:39.00    2:45.77  
  2 Elijah Lynch               8 Northwest Xp                    2:46.91  
  3 Makari Hawkins             8 Do Right TC                     2:47.97  
  4 John-Paul Nguyen           9 Arizona Puma         2:48.61    2:48.78  
  5 Cade Burks                 9 Arizona Chee         2:57.00    2:55.24  
  6 Jonathan Brainard          9 Arizona Gold         3:00.00    3:15.03  
  7 Luke Garcia                9 Coldwater Ex         3:10.00    3:16.71  
  8 Corey Waln                 9 Feel The Hea         3:38.00    3:49.86  
 
Event 215  1500 Meter Run Bantam Boys
=========================================================================
    National: N 4:43.70  7/31/2005   Robert Amick                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 John-Paul Nguyen           9 Arizona Puma         5:39.12    5:39.30  
  2 Makari Hawkins             8 Do Right TC                     5:43.63  
  3 Cade Burks                 9 Arizona Chee         6:11.00    5:58.42  
  4 Terrell Felix              9 Mustangs TC          5:41.97    6:00.06  
  5 Larry Thomas               9 Saints               6:10.00    6:01.40  
  6 Marc Martinez              8 Arizona Blaz         6:14.00    6:27.95  
  7 Luke Garcia                9 Coldwater Ex         6:21.00    6:37.76  
 
Event 241  4x100 Meter Relay Bantam Girls
=========================================================================
    National: N 53.62  7/31/2005   Los Angles Jets, Los Angles Jets            
                       M. George,T. Robinson,T. Bellows, J. Billoups     
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 AZ  Rising Suns  'A'                                           57.05  
     1) Drianna Mustin 9                2) Kayla Richardson 9             
     3) Kyla Richardson 9               4) Natalie Vargas 9               
  2 Northwest Xpress  'A'                             1:03.00    1:02.44  
     1) Arianna Adams 9                 2) Rebekah Green 8                
     3) Sierra Ruiz 9                   4)                                
  3 AZ Cheetahs  'A'                                  1:08.00    1:05.13  
     1) Ashante Grayer 8                2)                                
  4 Northwest Xpress  'B'                             1:09.00    1:05.22  
     1) Jazmyn Mccovery 8               2) Amarah Shakur 9                
     3) Mecca Whitfield 9               4) Sterling Williamson 9          
  5 Do Right  'A'                                     1:02.00    1:06.14  
     1) Makhayla Anderson 8             2) Sydney Green 8                 
     3) Tajanet Johnson 8               4)                                
  6 Tucson Elite AC  'A'                                         1:08.10  
     1) Vivica Caldwell 9               2) Imani Harvey 9                 
     3) Avadney Osbourne 9              4) Sakovia Thompson 8             
 
Event 242  4x400 Meter Relay Bantam Girls
=========================================================================
    National: N 4:19.00  7/29/1993   Fast Action, Fast Action                  
                         A. Perkins, N. Rahim, L. Demus, Q. Powell         
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 AZ  Rising Suns  'A'                                         4:32.53  
     1) Drianna Mustin 9                2) Kayla Richardson 9             
     3) Kyla Richardson 9               4) Natalie Vargas 9               
  2 Northwest Xpress  'A'                             5:00.00    5:08.40  
     1) Rebekah Green 8                 2) Sierra Ruiz 9                  
     3) Mecca Whitfield 9               4) Sterling Williamson 9          
  3 Do Right  'A'                                     5:36.00    5:27.91  
     1) Makhayla Anderson 8             2) Tajanet Johnson 8              
     3) Autumn Smith 9                  4) Ayolion Spruell 9              
  4 Northwest Xpress  'B'                             5:25.00    5:37.23  
     1) Hannah Ashley 7                 2) Alye Downey 7                  
     3) Jazmyn Mccovery 8               4) Amarah Shakur 9                
 
Event 251  4x100 Meter Relay Bantam Boys
=========================================================================
    National: N 51.63  8/3/2003    Miami Metro-Dade, Miami Metro-Dade          
                       L. Sikmmons, D. Brown, S. Kearse, R. Hall         
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 AZ Flames  Youth  'A'                               58.12      56.53  
     1) Zackary Aldred 9                2) Austyn Brandon 9               
     3) Devonte Lundy 9                 4) Marcus Naisant 8               
  2 Do Right  'A'                                       59.00      57.58  
     1) Jeromejr Green 9                2) Malik Mason 9                  
     3) Rakevion White 9                4)                                
  3 Northwest Xpress  'A'                               58.50      57.82  
     1) Chase Cord 8                    2) Elijah Lynch 8                 
     3) Antuan Walker 9                 4) Kirby Wilson 9                 
  4 AZ Titans  'A'                                      58.00      58.81  
     1) Tavian Hayes 9                  2) Gerren Prince 8                
     3) Jordon Robinson 9               4)                                
  5 Saints  'A'                                       1:00.00    1:01.25  
     1) Dajon Griffin 9                 2) Devon Norman 8                 
     3) Larry Thomas 9                  4) Tehran Thomas 8                
  6 Mustangs  'A'                                     1:00.00    1:01.47  
     1) Treyvon Williams 8              2) Delano Salgado 7               
     3) Chris Russell 7                 4) Marshawn Gibson 7              
  7 Do Right  'B'                                     1:00.00    1:09.61  
     1) Jatori Gipson 8                 2)                                
 
Event 252  4x400 Meter Relay Bantam Boys
=========================================================================
    National: N 4:11.54  7/30/2000   Speed City, Speed City                    
                         K.Morgan, A. Williams, T. Adams, M. Cumming       
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Mustangs  'A'                                     4:57.91    4:51.99  
     1) Terrell Felix 9                 2) Aarin Hawkins 9                
     3) Jeff Rhymes 9                   4) Armani Rice 9                  
  2 Northwest Xpress  'A'                             5:00.00    4:53.77  
     1) Chase Cord 8                    2) Elijah Lynch 8                 
     3) Antuan Walker 9                 4) Kirby Wilson 9                 
  3 Do Right  'A'                                     4:50.00    5:07.92  
     1) Alden Jackson 6                 2) William Shaffer 6              
     3) Jatori Gipson 8                 4) Jeromejr Green 9               
  4 Do Right  'B'                                     5:36.00    5:37.14  
     1) Keishaud White 7                2) Malik Mason 9                  
 
Event 261  High Jump Bantam Girls
=========================================================================
    National: N 1.42m  7/24/1992   Dorothhy Holt, Hinesville, Ga               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Abby Pennix                8 Tucson Elite           1.07m      0.90m  
 
Event 263  Long Jump Bantam Girls
=========================================================================
    National: N 4.78m  1972        Ramona Carryl                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Aubree Incardone           8 AZ Flames TC           3.91m      4.06m  
  2 Audri Dillard              9 Arizona Chee           4.00m      3.89m  
  3 Nazhony Thain              9 Feel The Hea           3.79m      3.80m  
  4 Tasia Marshall             9 Mustangs TC            4.28m      3.79m  
  5 Savannah Jones             9 Arizona Pant           3.66m      3.64m  
  6 Tiana Porier-Shelton       8 AZ Flames TC           3.73m      3.61m  
  7 Kali Aldred                9 AZ Flames TC           3.55m      3.21m  
  8 Anaya Williams             9 Arizona Pant           3.35m      3.14m  
  9 Arianna Adams              9 Northwest Xp                      3.09m  
 10 Anna Foreman               7 Arizona Chee           3.00m      2.97m  
 11 Courtney Mathis            9 AZ Rising Suns                    2.94m  
 12 Jai Gruenwald              7 Arizona Chee           3.00m      2.93m  
 13 Tyana Mcclain              7 Phoenix Bobc                      2.87m  
 14 Kenzington Pratt           7 AZ Rising Suns                    2.67m  
 15 Mahogany Jimerson          7 Arizona Gold           3.00m      2.61m  
 16 Antasia Lewis              7 Northwest Xp                      2.50m  
 17 Kylee Mcbride              7 Arizona Blaz           2.64m      2.43m  
 18 Dominique Phillips         6 AZ Rising Suns                    2.38m  
 19 Makahla Felix              8 Mustangs TC            3.04m      2.37m  
 20 Dominique Mustin           5 AZ Rising Suns                    2.35m  
 21 Kathleen Radigan           8 AZ Flames TC           2.71m      2.12m  
 22 Abby Pennix                8 Tucson Elite                      1.98m  
 23 Rayyah Shakur              8 Northwest Xp                      1.75m  
 -- Brionnah Henry             8 Arizona Gold                         ND  
 
Event 265  Shot Put (6#) Bantam Girls
=========================================================================
    National: N 10.46m  7/2003      Amber Curtis, Monroe, Wi                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Cairra Page-Stevens        8 Mustangs TC            5.55m      6.03m  
  2 Ressa Johnson              9 Tonto Apache                      5.66m  
  3 Ayolion Spruell            9 Do Right TC            7.01m      5.36m  
  4 Chyna Anderson             8 Do Right TC            6.10m      5.12m  
  5 Alani Hammonds             9 Unattached             4.84m      4.94m  
  6 Ariel Henry-Johnson        9 Do Right TC                       4.09m  
  7 Zaria Blevins              9 Do Right TC            4.57m      4.03m  
 -- Rose Cobbin                7 Ariz BushMas                       FOUL  
 
Event 267  Javelin Throw (Mini) Bantam Girls
=========================================================================
    National: N 37.15m  7/29/2007   Mystasia Alexander, Walnut,CA              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Kendall Williams           9 AZ Flames TC          18.12m     19.73m  
  2 Imani Harvey               9 Tucson Elite          10.69m     15.34m  
  3 Cairra Page-Stevens        8 Mustangs TC           14.59m     12.83m  
  4 Abby Pennix                8 Tucson Elite                     12.01m  
  5 Danica Rollier             9 Phoenix Bobc          12.39m     11.53m  
  6 Tyana Mcclain              7 Phoenix Bobc                     11.37m  
  7 Alani Hammonds             9 Unattached             7.69m      6.70m  
 
Event 271  High Jump Bantam Boys
=========================================================================
    National: N 1.55m  1977        David Mosley, Sunnyvale, CA                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Marcus Naisant             8 AZ Flames TC           1.15m      1.20m  
  2 Terrell Felix              9 Mustangs TC            1.30m      1.15m  
  3 Jordan Chrite              9 Pops TC                1.15m      1.10m  
  4 Brian Shaw                 8 Unattached                       J1.10m  
  4 Edwin Adams                9 Arizona Chee           1.25m     J1.10m  
 
Event 273  Long Jump Bantam Boys
=========================================================================
    National: N 4.97m  7/29/2004   Thomas Johnson, Dallas, Tx                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Dajon Griffin              9 Saints                 4.28m      4.75m  
  2 Tehran Thomas              8 Saints                 4.43m      4.62m  
  3 Kirby Wilson               9 Northwest Xp                      3.78m  
  4 Chris Russell              7 Mustangs TC            3.46m      3.74m  
  5 Zackary Aldred             9 AZ Flames TC           3.92m      3.66m  
  6 Treyvon Williams           8 Mustangs TC            3.71m      3.64m  
  7 Marcus Naisant             8 AZ Flames TC           3.69m      3.60m  
  8 Adonis Battle              9 Arizona Elit                      3.59m  
  9 Larry Thomas               9 Saints                            3.53m  
 10 Decarlos Brooks            7 AZ Flames TC           3.80m      3.50m  
 11 Jordan Chrite              9 Pops TC                3.72m      3.47m  
 12 Cade Burks                 9 Arizona Chee           2.20m      3.44m  
 13 Greg Tremble               7 AZ Rising Suns                    3.38m  
 14 Imani Lee                  9 Arizona Chee           3.50m      3.27m  
 15 James Smith                7 AZ Flames TC           3.07m      3.15m  
 15 David Cofield              8 Mustangs TC            3.36m      3.15m  
 17 Scenieaux Jarmon           8 Arizona Gold           3.05m      3.12m  
 18 Devon Norman               8 Saints                 2.62m      3.08m  
 19 Jelani Laffitte            8 Do Right TC                       2.88m  
 20 Jeremiah Brown             8 Mustangs TC                       2.84m  
 21 Roshaun Jones              8 Arizona Pant                      2.83m  
 22 Carmayne White             7 Do Right TC                       2.77m  
 23 Jonathan Brainard          9 Arizona Gold           2.74m      2.74m  
 24 Jaden Hale                 8 Pops TC                3.11m      2.72m  
 25 Hunter Jones               9 Saints                 2.73m      2.65m  
 26 Tyson Jones                8 Saints                 2.46m      2.56m  
 27 Kenneth Pratt              7 AZ Rising Suns                    2.21m  
 28 Tre Green                  5 Northwest Xp                      1.93m  
 -- Eugene Allen               9 Mustangs TC            3.14m         ND  
 -- Shawn Blakley              9 Arizona Pant                         ND  
 
Event 275  Shot Put (6#) Bantam Boys
=========================================================================
    National: N 12.44m  8/2/2003    Jon Allen, Houston, Tx                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Armani Rice                9 Mustangs TC            8.45m      8.46m  
  2 Hunter Jones               9 Saints                 7.70m      7.18m  
  3 Andre Elmore               9 Do Right TC            7.92m      6.60m  
  4 William Dowlearn           9 Mustangs TC            7.56m      6.50m  
  5 David Cofield              8 Mustangs TC            6.43m      5.55m  
  6 Tyson Jones                8 Saints                            5.35m  
  7 Sebastian Coleman          8 AZ Flames TC           5.47m      5.05m  
 
Event 277  Javelin Throw (Mini) Bantam Boys
=========================================================================
    National: N 41.16m  6/10/2007   Amand Shyne, Fair Oaks, CA                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Malik Mason                9 Do Right TC           27.43m     27.81m  
  2 William Dowlearn           9 Mustangs TC           21.73m     24.27m  
  3 Jatori Gipson              8 Do Right TC                      24.07m  
  4 Andre Elmore               9 Do Right TC           24.38m     23.65m  
  5 Dakota Dyson               6 Phoenix Bobc                     10.59m  
  6 Christopher Stanek         9 Phoenix Bobc                      9.26m  
 
Event 281  Triathlon Bantam Girls
=========================================================================
    National: N  1450  7/4/2007    Jaela Williams, Lisle, IL                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Kyla Richardson            9 AZ Rising Suns                      996  
  2 Kayla Richardson           9 AZ Rising Suns                      671  
  3 Autumn Smith               9 Do Right TC                         635  
  4 Alicia Jamison             9 Phoenix Bobc                        481  
  5 Kendall Williams           9 AZ Flames TC                        477  
  6 Indigo-Shani Elmore        8 Phoenix Bobc                        399  
  7 Cayley Hensley             9 Pops TC                             376  
  8 Raquel Munguia             8 Coldwater Ex                        326  
  9 Madison Dunbar             8 Unattached                          127  
 
Event 281  Triathlon: #1 Shot Put (6#) Bantam Girls Triathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Kayla Richardson           9 AZ Rising Suns           4.92m   203  
  2 Kyla Richardson            9 AZ Rising Suns           4.70m   190  
  3 Kendall Williams           9 AZ Flames TC             4.42m   172  
  4 Alicia Jamison             9 Phoenix Bobc             4.41m   171  
  5 Raquel Munguia             8 Coldwater Ex             4.16m   156  
  6 Indigo-Shani Elmore        8 Phoenix Bobc             3.95m   143  
  7 Autumn Smith               9 Do Right TC              3.88m   139  
  8 Cayley Hensley             9 Pops TC                  3.51m   116  
  9 Madison Dunbar             8 Unattached               3.02m    86  
 
Event 281  Triathlon: #2 High Jump Bantam Girls Triathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Kyla Richardson            9 AZ Rising Suns           1.15m   266  
  2 Indigo-Shani Elmore        8 Phoenix Bobc             1.05m   180  
  3 Kendall Williams           9 AZ Flames TC             1.00m   141  
  3 Autumn Smith               9 Do Right TC              1.00m   141  
  5 Cayley Hensley             9 Pops TC                  0.95m   104  
  6 Alicia Jamison             9 Phoenix Bobc             0.90m    71  
  7 Madison Dunbar             8 Unattached               0.85m    41  
 -- Raquel Munguia             8 Coldwater Ex                NH  
 -- Kayla Richardson           9 AZ Rising Suns              NH  
 
Event 281  Triathlon: #3 200 Meter Dash Bantam Girls Triathlon
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Kyla Richardson            9 AZ Rising Suns           29.19   2  540  
  2 Kayla Richardson           9 AZ Rising Suns           30.21   2  468  
  3 Autumn Smith               9 Do Right TC              31.95   2  355  
  4 Alicia Jamison             9 Phoenix Bobc             34.02   2  239  
  5 Raquel Munguia             8 Coldwater Ex             35.47   1  170  
  6 Kendall Williams           9 AZ Flames TC             35.60   2  164  
  7 Cayley Hensley             9 Pops TC                  35.80   2  156  
  8 Indigo-Shani Elmore        8 Phoenix Bobc             37.97   2   76  
  9 Madison Dunbar             8 Unattached               43.31   1 
 -- Ayolion Spruell            9 Do Right TC                 NT   1 
 
Event 291  Triathlon Bantam Boys
=========================================================================
    National: N  1032  7/24/2002   Rashad Rainey-Cox, Moreno Valley, Ca        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Armani Rice                9 Mustangs TC                         528  
  2 Jeromejr Green             9 Do Right TC                         504  
  3 Aarin Hawkins              9 Mustangs TC                         454  
  4 William Dowlearn           9 Mustangs TC                         369  
  5 Terrell Felix              9 Mustangs TC                         350  
  6 Marcus Naisant             8 AZ Flames TC                        349  
  7 Andre Elmore               9 Do Right TC                         346  
  8 David Cofield              8 Mustangs TC                         291  
  9 Malik Mason                9 Do Right TC                         280  
 10 Brian Shaw                 8 Unattached                          212  
 11 Alvaro Chavez              7 Coldwater Ex                        157  
 12 Guillaume Augustoni        9 Phoenix Bobc                        101  
 
Event 291  Triathlon: #1 Shot Put (6#) Bantam Boys Triathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Armani Rice                9 Mustangs TC              7.92m   362  
  2 William Dowlearn           9 Mustangs TC              7.05m   310  
  3 Andre Elmore               9 Do Right TC              6.27m   265  
  4 Jeromejr Green             9 Do Right TC              6.23m   262  
  5 David Cofield              8 Mustangs TC              5.71m   232  
  6 Marcus Naisant             8 AZ Flames TC             5.61m   226  
  7 Terrell Felix              9 Mustangs TC              5.01m   192  
  8 Brian Shaw                 8 Unattached               4.67m   172  
  9 Malik Mason                9 Do Right TC              4.56m   166  
 10 Aarin Hawkins              9 Mustangs TC              4.35m   154  
 11 Alvaro Chavez              7 Coldwater Ex             3.35m    98  
 12 Guillaume Augustoni        9 Phoenix Bobc             2.70m    62  
 
Event 291  Triathlon: #2 High Jump Bantam Boys Triathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Terrell Felix              9 Mustangs TC              1.10m   131  
  1 Armani Rice                9 Mustangs TC              1.10m   131  
  1 Jeromejr Green             9 Do Right TC              1.10m   131  
  1 Aarin Hawkins              9 Mustangs TC              1.10m   131  
  5 Marcus Naisant             8 AZ Flames TC             1.05m   105  
  6 Andre Elmore               9 Do Right TC              1.00m    81  
  7 Malik Mason                9 Do Right TC              0.95m    59  
  7 David Cofield              8 Mustangs TC              0.95m    59  
  7 Alvaro Chavez              7 Coldwater Ex             0.95m    59  
  7 William Dowlearn           9 Mustangs TC              0.95m    59  
 11 Guillaume Augustoni        9 Phoenix Bobc             0.90m    39  
 12 Lenin Barajas              8 Ariz BushMas             0.85m    22  
 -- Brian Shaw                 8 Unattached                  NH  
 
Event 291  Triathlon: #3 400 Meter Dash Bantam Boys Triathlon
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Aarin Hawkins              9 Mustangs TC            1:08.56   1  169  
  2 Jeromejr Green             9 Do Right TC            1:11.35   2  111  
  3 Malik Mason                9 Do Right TC            1:14.75   1   55  
  4 Brian Shaw                 8 Unattached             1:15.94   1   40  
  5 Armani Rice                9 Mustangs TC            1:16.34   2   35  
  6 Terrell Felix              9 Mustangs TC            1:17.08   2   27  
  7 Marcus Naisant             8 AZ Flames TC           1:17.99   2   18  
  8 David Cofield              8 Mustangs TC            1:22.93   2 
  9 Alvaro Chavez              7 Coldwater Ex           1:26.76   1 
 10 Lenin Barajas              8 Ariz BushMas           1:27.56   1 
 11 Guillaume Augustoni        9 Phoenix Bobc           1:27.77   1 
 12 Andre Elmore               9 Do Right TC            1:35.91   2 
 13 William Dowlearn           9 Mustangs TC            1:38.60   2 
 
Event 301  100 Meter Dash Midget Girls
============================================================================
    National: N 12.10  7/31/1992   Angela Williams, Ontario, CA                
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Tope Williams             11 Arizona Chee           13.00      13.18q  1 
  2 Ky Westbrook              11 Arizona Chee           13.00      13.37q  4 
  3 Kierra Brown              10 Do Right TC            13.40      13.65q  2 
  4 Takerra Waters            11 Arizona Chee           13.80      13.94q  2 
  5 Tori Kruger               11 Northwest Xp           13.90      14.00q  3 
  6 Savannah Bowen            11 AZ Rising Suns         14.50      14.25q  1 
  7 Angela Robinson           11 AZ Rising Suns         14.12      14.40q  4 
  8 Dymonique Lewis           11 Arizona Chee           14.51      14.51q  4 
  8 Taylor Patton             10 Arizona Chee           14.51      14.51q  1 
 10 India Broom               10 Arizona Chee           14.51      14.61   3 
 11 Shanice Tremble           11 AZ Rising Suns                    14.69   3 
 12 Tamiyah Thomas            12 Unattached                        14.89   2 
 13 Cierra Reeves             11 Eternal Flam           15.00      14.91   3 
 14 Nyanna Ortiz              11 AZ Flames TC           14.58      14.99   2 
 15 Danyl Ferguson            10 Do Right TC            13.40      15.01   3 
 16 Victoria Davis            10 Tucson Elite           14.59      15.02   2 
 17 Sarah Dennard             11 Unattached             15.01      15.15   4 
 18 Rees Young                10 AZ Flames TC           15.33      15.48   1 
 19 Angelica Broom            11 Do Right TC                       15.54   4 
 20 Sierra Jones              10 Arizona Pant           15.50      15.71   4 
 21 Mallory Murray            11 Tucson Elite           15.43      16.16   1 
 22 Jera Richards             10 AZ Flames TC           16.35      16.23   1 
 23 Melinda Lyons             10 AZ Rising Suns         16.00      16.38   3 
 24 Sara Freeborn             10 Tucson Elite           16.68      17.72   1 
 
Event 301  100 Meter Dash Midget Girls
=========================================================================
    National: N 12.10  7/31/1992   Angela Williams, Ontario, CA                
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals 
=========================================================================
Finals
  1 Ky Westbrook              11 Arizona Chee           13.37      13.17  
  2 Tope Williams             11 Arizona Chee           13.18      13.25  
  3 Kierra Brown              10 Do Right TC            13.65      13.61  
  4 Tori Kruger               11 Northwest Xp           14.00      13.99  
  5 Savannah Bowen            11 AZ Rising Suns         14.25      14.39  
  6 Dymonique Lewis           11 Arizona Chee           14.51      14.43  
  7 Angela Robinson           11 AZ Rising Suns         14.40      14.44  
  8 Taylor Patton             10 Arizona Chee           14.51      14.51  
  9 Takerra Waters            11 Arizona Chee           13.94      14.75  
Preliminaries
 10 India Broom               10 Arizona Chee           14.61             
 11 Shanice Tremble           11 AZ Rising Suns         14.69             
 12 Tamiyah Thomas            12 Unattached             14.89             
 13 Cierra Reeves             11 Eternal Flam           14.91             
 14 Nyanna Ortiz              11 AZ Flames TC           14.99             
 15 Danyl Ferguson            10 Do Right TC            15.01             
 16 Victoria Davis            10 Tucson Elite           15.02             
 17 Sarah Dennard             11 Unattached             15.15             
 18 Rees Young                10 AZ Flames TC           15.48             
 19 Angelica Broom            11 Do Right TC            15.54             
 20 Sierra Jones              10 Arizona Pant           15.71             
 21 Mallory Murray            11 Tucson Elite           16.16             
 22 Jera Richards             10 AZ Flames TC           16.23             
 23 Melinda Lyons             10 AZ Rising Suns         16.38             
 24 Sara Freeborn             10 Tucson Elite           17.72             
 
Event 302  200 Meter Dash Midget Girls
============================================================================
    National: N 24.47  8/1/1992    Angela Williams, Ontario, CA                
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  H#
============================================================================
  1 Ky Westbrook              11 Arizona Chee           27.40      27.73q  1 
  2 Takerra Waters            11 Arizona Chee           28.90      28.11q  2 
  3 Tope Williams             11 Arizona Chee           27.00      28.12q  4 
  4 Kierra Brown              10 Do Right TC            28.19      28.33q  2 
  5 Angela Robinson           11 AZ Rising Suns         28.56      28.78q  3 
  6 Savannah Bowen            11 AZ Rising Suns         30.21      29.25q  3 
  7 Taylor Patton             10 Arizona Chee           30.00      29.84q  2 
  8 Tamiyah Thomas            12 Unattached                        30.00q  3 
  9 Kennedy Kurtz             11 Tucson Elite           36.51      30.09q  1 
 10 Shanice Tremble           11 AZ Rising Suns                    30.19   2 
 11 India Broom               10 Arizona Chee           30.00      30.33   1 
 12 Mercedes Romero           11 AZ Flames TC           30.45      30.40   2 
 13 Danyl Ferguson            10 Do Right TC            28.23      30.75   3 
 14 Jenna Fitzgerald          11 Arizona Elit           29.40      30.98   4 
 15 Victoria Davis            10 Tucson Elite           29.99      31.16   4 
 16 Nyanna Ortiz              11 AZ Flames TC           31.73      31.50   4 
 17 Sierra Jones              10 Arizona Pant           31.58      31.67   4 
 18 Tessa Davis               10 Arizona Elit           30.20      31.76   3 
 19 Cierra Reeves             11 Eternal Flam           29.00      31.83   1 
 20 Angelica Broom            11 Do Right TC                       31.90   2 
 21 Hannah Marrow             10 Arizona Elit           32.40      32.24   2 
 22 Sara Brancati             11 Arizona Elit           32.90      32.28   2 
 23 Rees Young                10 AZ Flames TC           32.61      32.91   3 
 24 Trevi Guido               11 Tucson Elite           34.07      33.43   1 
 25 Lauren Ashley             10 Northwest Xp           35.60      33.50   4 
 26 Melinda Lyons             10 AZ Rising Suns         34.74      34.03   4 
 27 Breanna Clark             10 Arizona Elit           31.00      34.75   1 
 28 Breyonn Shaw              10 Arizona Gold                      35.86   3 
 
Event 302  200 Meter Dash Midget Girls
=========================================================================
    National: N 24.47  8/1/1992    Angela Williams, Ontario, CA                
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals 
=========================================================================
Finals
  1 Ky Westbrook              11 Arizona Chee           27.73      27.21  
  2 Tope Williams             11 Arizona Chee           28.12      27.53  
  3 Takerra Waters            11 Arizona Chee           28.11      28.41  
  4 Kierra Brown              10 Do Right TC            28.33      28.64  
  5 Savannah Bowen            11 AZ Rising Suns         29.25      29.10  
  6 Angela Robinson           11 AZ Rising Suns         28.78      29.18  
  7 Taylor Patton             10 Arizona Chee           29.84      29.89  
  8 Tamiyah Thomas            12 Unattached             30.00      30.02  
  9 Kennedy Kurtz             11 Tucson Elite           30.09      30.94  
Preliminaries
 10 Shanice Tremble           11 AZ Rising Suns         30.19             
 11 India Broom               10 Arizona Chee           30.33             
 12 Mercedes Romero           11 AZ Flames TC           30.40             
 13 Danyl Ferguson            10 Do Right TC            30.75             
 14 Jenna Fitzgerald          11 Arizona Elit           30.98             
 15 Victoria Davis            10 Tucson Elite           31.16             
 16 Nyanna Ortiz              11 AZ Flames TC           31.50             
 17 Sierra Jones              10 Arizona Pant           31.67             
 18 Tessa Davis               10 Arizona Elit           31.76             
 19 Cierra Reeves             11 Eternal Flam           31.83             
 20 Angelica Broom            11 Do Right TC            31.90             
 21 Hannah Marrow             10 Arizona Elit           32.24             
 22 Sara Brancati             11 Arizona Elit           32.28             
 23 Rees Young                10 AZ Flames TC           32.91             
 24 Trevi Guido               11 Tucson Elite           33.43             
 25 Lauren Ashley             10 Northwest Xp           33.50             
 26 Melinda Lyons             10 AZ Rising Suns         34.03             
 27 Breanna Clark             10 Arizona Elit           34.75             
 28 Breyonn Shaw              10 Arizona Gold           35.86             
 
Event 303  400 Meter Dash Midget Girls
============================================================================
    National: N 54.73  7/2/2006    Robin Reynolds, Miami, Northwest            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
Finals
  1 Imani Adams               11 Arizona Chee         1:02.00    1:03.60   4 
  2 Angela Robinson           11 AZ Rising Suns       1:06.00    1:05.38   4 
  3 Mercedes Romero           11 AZ Flames TC         1:07.57    1:08.37   4 
  4 Savannah Bowen            11 AZ Rising Suns          7.00    1:08.80   1 
  5 Jenna Fitzgerald          11 Arizona Elit         1:09.20    1:08.85   3 
  6 Jessica Finley            10 Northwest Xp         1:12.00    1:09.20   3 
  7 Keana Barrow              11 Mustangs TC          1:06.11    1:09.32   4 
  8 Kennedy Broom             10 Arizona Chee         1:08.00    1:10.09   4 
  9 Chayla Lynch              10 Northwest Xp         1:10.00    1:11.22   3 
 10 Cierra Reeves             11 Eternal Flam         1:05.00    1:11.32   4 
 11 Tessa Davis               10 Arizona Elit         1:09.90    1:11.72   3 
 12 Kennedy Kurtz             11 Tucson Elite         1:05.00    1:11.80   4 
 13 Mashaila Kirkwood         10 Northwest Xp         1:17.00    1:12.26   2 
 14 Christine Williford       10 Northwest Xp         1:15.00    1:13.18   2 
 15 Hannah Marrow             10 Arizona Elit         1:16.00    1:15.87   2 
 16 India Broom               10 Arizona Chee         1:20.00    1:15.99   2 
 17 Breanna Clark             10 Arizona Elit         1:16.00    1:16.25   2 
 18 Sara Brancati             11 Arizona Elit         1:17.00    1:16.76   2 
 19 Melinda Lyons             10 AZ Rising Suns       1:12.00    1:17.72   3 
 20 Mylena Mcknight           11 Arizona Gold                    1:18.94   1 
 21 Jasmine Shaw              10 Unattached                      1:20.39   1 
 22 Sabrina Macdonald         10 Tucson Elite         1:10.00    1:24.52   3 
 -- Indya Pascascio           11 AZ Rising Suns       1:12.00         DQ   3 
 
Event 304  800 Meter Run Midget Girls
=========================================================================
    National: N 2:13.56  7/30/2005   Claudia Francis, Team Evolution           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Alysoune Coleman          11 AZ Flames TC         2:36.24    2:39.54  
  2 Cherokee Davis            11 Eternal Flam         2:40.00    2:45.68  
  3 Kaylie Freeman            11 Mustangs TC          2:49.21    2:49.45  
  4 Ashley Onsae              11 Tcm Rez Runn         2:45.00    2:49.83  
  5 Tearra Cyrus              11 Phoenix Bobc         3:38.13    3:01.82  
  6 Indya Pascascio           11 AZ Rising Suns       3:03.00    3:03.14  
  7 Acajia Hunter             11 Phoenix Bobc         3:00.95    3:03.58  
  8 Dana Hinrichs             10 Arizona Blaz         3:03.00    3:23.07  
 
Event 305  1500 Meter Run Midget Girls
=========================================================================
    National: N 4:41.62  7/30/2005   Claudia Francis, Team Evolution           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Brianna Loughran          11 Tcm Rez Runn         5:15.00    5:26.18  
  2 Alysoune Coleman          11 AZ Flames TC         5:29.52    5:28.90  
  3 Savannah Gaffney          11 Phoenix Bobc         5:35.00    5:31.82  
  4 Cherokee Davis            11 Eternal Flam         5:34.00    5:39.13  
  5 Jessica Williams          11 AZ Flames TC         5:58.79    5:48.65  
  5 Ashley Onsae              11 Tcm Rez Runn         5:38.00    5:48.65  
  7 Alexandra Novacek         10 Phoenix Bobc         5:54.19    5:56.84  
  8 Maxine Allen              11 Arizona Tita         5:35.00    6:04.65  
  9 Taylor Frick              11 AZ Flames TC         6:00.31    6:05.02  
 10 Shea Bonine               11 Arizona Puma         6:21.68    6:12.02  
 
Event 306  3000 Meter Run Midget Girls
=========================================================================
    National: N 10:03.54  6/29/1988   Heather Burroughs, Kansas City, MO       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Brianna Loughran          11 Tcm Rez Runn        11:45.00   12:10.45  
  2 Savannah Gaffney          11 Phoenix Bobc        11:50.66   12:34.63  
  3 Alexandra Novacek         10 Phoenix Bobc        12:25.11   13:13.24  
 
Event 311  100 Meter Dash Midget Boys
============================================================================
    National: N 11.70  8/2/1998    Michael Grant, Decatur, GA                  
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Paul Lucas                10 Do Right TC            12.20      12.89q  1 
  2 Riley Stanton             11 Tucson Elite           13.30      13.73q  3 
  3 Lawrence Wallace          10 Arizona Tita           13.40      14.09q  3 
  4 Devon Morey               11 Tucson Elite           13.22      14.16q  2 
  5 Vic Conyersjr             10 AZ Rising Suns         14.51      14.20q  2 
  6 Pavone Myers              10 Do Right TC            14.28      14.26q  1 
  7 Anthony Mack              10 AZ Flames TC           14.63      14.42q  3 
  8 Noah Brice                10 Arizona Chee           14.50      14.74q  1 
  9 Michael Stanek            11 Phoenix Bobc           14.98      14.80q  2 
 10 Rogelio Dominguez         11 Eternal Flam           15.22      15.15   1 
 11 Derion Foster             10 Northwest Xp           18.50      15.45   1 
 12 Jaqunn Gipson             10 Do Right TC            15.71      15.52   2 
 13 Daylon Russell            10 Mustangs TC            14.89      15.57   3 
 14 Jordon Thompson           11 AZ Flames TC           15.54      15.58   1 
 15 Gerald Harper             10 Northwest Xp           18.50      16.13   2 
 16 Aaron Norman              10 Saints                 16.08      16.41   3 
 
Event 311  100 Meter Dash Midget Boys
=========================================================================
    National: N 11.70  8/2/1998    Michael Grant, Decatur, GA                  
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals 
=========================================================================
Finals
  1 Paul Lucas                10 Do Right TC            12.89      12.66  
  2 Riley Stanton             11 Tucson Elite           13.73      13.67  
  3 Pavone Myers              10 Do Right TC            14.26      13.76  
  4 Lawrence Wallace          10 Arizona Tita           14.09      13.92  
  5 Devon Morey               11 Tucson Elite           14.16      14.07  
  6 Anthony Mack              10 AZ Flames TC           14.42      14.36  
  7 Noah Brice                10 Arizona Chee           14.74      14.37  
  8 Vic Conyersjr             10 AZ Rising Suns         14.20      14.51  
  9 Michael Stanek            11 Phoenix Bobc           14.80      14.82  
Preliminaries
 10 Rogelio Dominguez         11 Eternal Flam           15.15             
 11 Derion Foster             10 Northwest Xp           15.45             
 12 Jaqunn Gipson             10 Do Right TC            15.52             
 13 Daylon Russell            10 Mustangs TC            15.57             
 14 Jordon Thompson           11 AZ Flames TC           15.58             
 15 Gerald Harper             10 Northwest Xp           16.13             
 16 Aaron Norman              10 Saints                 16.41             
 
Event 312  200 Meter Dash Midget Boys
============================================================================
    National: N 23.74  7/28/2007   Xavier Jones, Walnut, CA                    
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  H#
============================================================================
  1 Paul Lucas                10 Do Right TC            24.90      25.90q  3 
  2 Tevin Mayfield            11 Arizona Chee           27.31      27.53q  2 
  3 Riley Stanton             11 Tucson Elite            9.00      28.95q  4 
  4 Lawrence Wallace          10 Arizona Tita           28.00      29.06q  1 
  5 Devon Morey               11 Tucson Elite           29.93      29.48q  2 
  6 Roy Turner                11 Do Right TC            30.68      29.75q  1 
  7 Vic Conyersjr             10 AZ Rising Suns         29.73      29.92q  3 
  8 Sterling Belljr           11 Arizona Gold           29.00      29.98q  3 
  9 Anthony Mack              10 AZ Flames TC           30.84      29.99q  2 
 10 Chris Cofield             10 Mustangs TC            30.00      30.34   1 
 11 Renard Roberts            11 Arizona Chee           29.00      30.67   4 
 12 Joshua Wise               10 Phoenix Bobc           31.20      30.90   4 
 13 Rogelio Dominguez         11 Eternal Flam           31.15      30.91   4 
 14 Rico Tipton               10 AZ Flames TC           30.85      31.17   3 
 15 Andrew Ruiz               10 Arizona Elit           32.70      32.07   1 
 16 Waun Washington           11 Arizona Chee                      32.08   1 
 17 Jaqunn Gipson             10 Do Right TC            32.60      32.11   1 
 18 Daylon Russell            10 Mustangs TC            32.57      32.92   2 
 19 Jordon Thompson           11 AZ Flames TC           32.41      34.62   3 
 20 Kyle Poindexter           11 Phoenix Bobc                      35.52   3 
 21 Cameron Bowe              11 Phoenix Bobc                      36.33   2 
 -- Pavone Myers              10 Do Right TC            28.67         DQ   2 
 -- Terrance Roberts          10 Arizona Chee           29.00         DQ   4 
 
Event 312  200 Meter Dash Midget Boys
=========================================================================
    National: N 23.74  7/28/2007   Xavier Jones, Walnut, CA                    
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals 
=========================================================================
Finals
  1 Paul Lucas                10 Do Right TC            25.90      25.29  
  2 Tevin Mayfield            11 Arizona Chee           27.53      27.29  
  3 Lawrence Wallace          10 Arizona Tita           29.06      28.10  
  4 Riley Stanton             11 Tucson Elite           28.95      28.57  
  5 Devon Morey               11 Tucson Elite           29.48      28.92  
  6 Roy Turner                11 Do Right TC            29.75      29.43  
  7 Anthony Mack              10 AZ Flames TC           29.99      29.71  
  8 Vic Conyersjr             10 AZ Rising Suns         29.92      29.73  
  9 Sterling Belljr           11 Arizona Gold           29.98      29.81  
Preliminaries
 10 Chris Cofield             10 Mustangs TC            30.34             
 11 Renard Roberts            11 Arizona Chee           30.67             
 12 Joshua Wise               10 Phoenix Bobc           30.90             
 13 Rogelio Dominguez         11 Eternal Flam           30.91             
 14 Rico Tipton               10 AZ Flames TC           31.17             
 15 Andrew Ruiz               10 Arizona Elit           32.07             
 16 Waun Washington           11 Arizona Chee           32.08             
 17 Jaqunn Gipson             10 Do Right TC            32.11             
 18 Daylon Russell            10 Mustangs TC            32.92             
 19 Jordon Thompson           11 AZ Flames TC           34.62             
 20 Kyle Poindexter           11 Phoenix Bobc           35.52             
 21 Cameron Bowe              11 Phoenix Bobc           36.33             
 -- Pavone Myers              10 Do Right TC              DQ              
 -- Terrance Roberts          10 Arizona Chee             DQ              
 
Event 313  400 Meter Dash Midget Boys
============================================================================
    National: N 52.90  7/22/2007   Xavier Jones, Durham, NC                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
Finals
  1 Paul Lucas                10 Do Right TC            58.30      58.29   3 
  2 Isaiah Oliver             11 Arizona Pant           59.90    1:00.16   3 
  3 Domanick Page-Whitaker    11 Mustangs TC          1:02.04    1:02.69   3 
  4 Trevon Bosley-Young       11 Northwest Xp                    1:04.03   1 
  5 Anthony Lewis             10 Northwest Xp         1:09.00    1:05.47   2 
  6 Archie Rice               11 Mustangs TC          1:08.08    1:06.82   2 
  7 Michael Stanek            11 Phoenix Bobc         1:08.34    1:06.99   2 
  8 Noah Brice                10 Arizona Chee         1:06.00    1:07.69   3 
  9 Chris Cofield             10 Mustangs TC          1:06.23    1:07.71   3 
 10 Renard Roberts            11 Arizona Chee         1:08.00    1:08.07   2 
 11 Sterling Belljr           11 Arizona Gold         1:07.00    1:09.29   3 
 12 Vic Conyersjr             10 AZ Rising Suns       1:08.00    1:09.63   3 
 13 Rogelio Dominguez         11 Eternal Flam         1:10.04    1:09.81   2 
 14 Joshua Wise               10 Phoenix Bobc         1:10.42    1:09.95   2 
 15 Jacob Bruno               11 Pops TC              1:13.26    1:12.37   2 
 16 Andrew Ruiz               10 Arizona Elit         1:11.00    1:13.90   2 
 17 Braxton Barger            11 AZ Flames TC         1:14.96    1:14.24   1 
 18 Roy Turner                11 Do Right TC          1:14.00    1:15.10   2 
 18 Waun Washington           11 Arizona Chee                    1:15.10   1 
 20 Aaron Norman              10 Saints               1:18.83    1:20.51   1 
 21 Jacob Wilkinson           11 Pops TC              1:15.14    1:21.86   1 
 -- Kevin Goudeau             11 Mustangs TC          1:07.27         DQ   3 
 -- Pavone Myers              10 Do Right TC          1:05.00         DQ   3 
 
Event 314  800 Meter Run Midget Boys
=========================================================================
    National: N 2:07.21  7/26/2001   Reginald Warren, Smyma, GA                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Luke Matiski              11 Phoenix Bobc         2:28.61    2:27.86  
  2 Rudy Ayala                11 Northwest Xp                    2:28.90  
  3 Jalen Johnson             10 Arizona Pant         2:34.00    2:34.24  
  4 Justin Ashley             10 Northwest Xp                    2:35.03  
  5 Jacob Bruno               11 Pops TC              2:41.84    2:46.86  
  6 Jacob Wilkinson           11 Pops TC              2:49.20    2:54.29  
  7 Liam Nguyen               11 Arizona Puma         2:48.22    2:54.83  
  8 Gabriel Nunez             11 Unattached           3:02.00    3:00.54  
 
Event 315  1500 Meter Run Midget Boys
=========================================================================
    National: N 4:22.58  1980        Tony Terex, Wasco, CA                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Brandon Dorr              11 Tucson Elite         4:55.00    5:09.88  
  2 Mufasa Guerrero           11 Coldwater Ex         5:43.00    5:19.64  
  3 Eddie Loughran            11 Tcm Rez Runn         5:20.00    5:22.03  
  4 Kendrick Felix            10 Mustangs TC          5:31.25    5:37.45  
  5 Kyle Hardy                11 Tcm Rez Runn         5:21.00    5:38.44  
  6 Jacob Wilkinson           11 Pops TC                         5:41.54  
  7 Braxton Barger            11 AZ Flames TC         5:44.46    5:42.96  
  8 Chris Huffman             10 Northwest Xp                    5:46.03  
  9 Liam Nguyen               11 Arizona Puma         5:35.53    5:48.09  
 10 Marcus Allen              10 Arizona Tita         5:45.00    5:58.95  
 
Event 316  3000 Meter Run Midget Boys
=========================================================================
    National: N 9:38.52  8/1/1998    Chris Dominic, San Lorenzo, CA            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Zeke Zanich               11 Pops TC             10:50.00   10:52.67  
  2 Brandon Dorr              11 Tucson Elite        10:31.00   11:15.22  
  3 Justin Fell               10 Mustangs TC         11:13.03   11:39.26  
  4 Kyle Hardy                11 Tcm Rez Runn        11:39.00   11:43.67  
  5 Mufasa Guerrero           11 Coldwater Ex        12:00.00   11:44.91  
  6 Eddie Loughran            11 Tcm Rez Runn        11:16.00   12:24.38  
  7 Chris Huffman             10 Northwest Xp                   12:33.17  
 
Event 318  1500 Meter Race Walk Midget Boys
=========================================================================
    National: N 6:44.10  6/29/1994   Tristan Ruoss, Fayetteville, AR           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Nicholas Bolligar         11 Northwest Xp                   11:34.54  
 
Event 321  80 Meter Hurdles (30") Midget Girls
=========================================================================
    National: N 11.85  2002        Jasmine Isley                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Cecily Wilson             11 Arizona Chee           16.00      15.77  
  2 Jasmine Shaw              10 Unattached                        18.42  
 
Event 331  80 Meter Hurdles (30") Midget Boys
=========================================================================
    National: N 11.74  7/27/1997   Kenny Lambe, Hilton Head, SC                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Isaiah Oliver             11 Arizona Pant           13.26      13.25  
  2 Tevin Mayfield            11 Arizona Chee           13.70      13.40  
  3 Bryce Perkins             11 Arizona Chee           13.70      13.55  
  4 Jalen Johnson             10 Arizona Pant           14.20      14.10  
  5 Adam Turner               10 Mustangs TC            13.70      14.11  
  6 Waun Washington           11 Arizona Chee                      18.79  
 
Event 341  4x100 Meter Relay Midget Girls
=========================================================================
    National: N 49.17  7/28/1996   Texas Heat, Ft. Worth, TX                   
                       C.Bayne, G.Glover, D Chambers, T.Warren           
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 AZ Cheetahs  'A'                                    51.10      51.61  
     1) Imani Adams 11                  2) Takerra Waters 11              
     3) Ky Westbrook 11                 4) Tope Williams 11               
  2 AZ Cheetahs  'B'                                    55.50      55.60  
     1) Grace Ashu 11                   2) Dymonique Lewis 11             
     3) Taylor Patton 10                4) Cecily Wilson 11               
  3 Northwest Xpress  'A'                               56.50      57.84  
     1) Jessica Finley 10               2) Mashaila Kirkwood 10           
     3) Tori Kruger 11                  4) Chayla Lynch 10                
  4 Mustangs  'A'                                       57.82      59.19  
     1) Keana Barrow 11                 2) Dominique Brown 10             
     3) Kaylie Freeman 11               4) Jekisha Rhymes 11              
  5 Northwest Xpress  'B'                                        1:02.76  
     1) Lauren Ashley 10                2) Deja Lynch 10                  
     3) Emilie Thomas 11                4) Christine Williford 10         
  6 Tucson Elite AC  'A'                                55.09    1:02.87  
     1) Victoria Davis 10               2) Sara Freeborn 10               
     3) Kennedy Kurtz 11                4) Mallory Murray 11              
 
Event 342  4x400 Meter Relay Midget Girls
=========================================================================
    National: N 3:57.26  7/28/1996   United Stars TC, Philadelphia, PA         
                         T.Abney, A.Williams, E.Dwyer, A.Williams          
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 AZ Cheetahs  'A'                                  4:20.00    4:35.34  
     1) Imani Adams 11                  2) Grace Ashu 11                  
     3) Kennedy Broom 10                4) Cecily Wilson 11               
  2 Northwest Xpress  'A'                             4:36.00    4:40.89  
     1) Jessica Finley 10               2) Mashaila Kirkwood 10           
     3) Tori Kruger 11                  4) Chayla Lynch 10                
  3 Mustangs  'A'                                     4:45.56    4:42.07  
     1) Keana Barrow 11                 2) Dominique Brown 10             
     3) Kaylie Freeman 11               4) Jekisha Rhymes 11              
  4 AZ Flames  Youth  'A'                             4:55.40    4:42.19  
     1) Taylor Frick 11                 2) Mercedes Romero 11             
     3) Jalissa Smith 10                4) Jessica Williams 11            
  5 Northwest Xpress  'B'                             4:50.00    4:57.40  
     1) Lauren Ashley 10                2) Deja Lynch 10                  
     3) Mariah Ortiz 11                 4) Christine Williford 10         
  6 AZ Elite  'A'                                                5:01.16  
     1) Sara Brancati 11                2) Breanna Clark 10               
     3) Tessa Davis 10                  4) Jenna Fitzgerald 11            
 
Event 343  4x800 Meter Relay Midget Girls
=========================================================================
    National: N 9:30.72  6/14/1997   L A Jets, Los Angeles, CA                 
                         P. Swain, S. Solomon, S. McKinney, K. Delemenca   
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 AZ Flames  Youth  'A'                            11:34.64   11:24.43  
     1) Alysoune Coleman 11             2) Taylor Frick 11                
     3) Mary Strong 10                  4) Jessica Williams 11            
  2 Phoenix Bobcats  'A'                             11:24.66   11:52.03  
     1) Tearra Cyrus 11                 2) Savannah Gaffney 11            
     3) Acajia Hunter 11                4) Alexandra Novacek 10           
 
Event 351  4x100 Meter Relay Midget Boys
=========================================================================
    National: N 47.54  2004        Dallas Blaze                                
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Northwest Xpress  'A'                               53.20      52.97  
     1) Bryce Cheney 10                 2) Jett Robertson 11              
     3) Brandon Ruiz 11                 4) Kory Wilson 10                 
  2 AZ Cheetahs  'A'                                    54.00      53.16  
     1) Seth Hayes 10                   2) Tevin Mayfield 11              
     3) Bryce Perkins 11                4) Terrance Roberts 10            
  3 Mustangs  'A'                                       54.00      53.39  
     1) Michael Gibson 11               2) Kevin Goudeau 11               
     3) Domanick Page-Whitaker 11       4) Adam Turner 10                 
 -- Northwest Xpress  'B'                               58.50         DQ  
     1) Gerald Harper 10                2) Anthony Lewis 10               
     3)                                 4) Jacob Vanbodegon 10            
 
Event 352  4x400 Meter Relay Midget Boys
=========================================================================
    National: N 3:47.50  7/31/1994   Glenarden TC, Upper Marlboro, MD          
                         B. Haighler,K. Lewis, H. Jefferson, A. Washington 
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Mustangs  'A'                                     4:19.36    4:13.97  
     1) Chris Cofield 10                2) Michael Gibson 11              
     3) Domanick Page-Whitaker 11       4) Adam Turner 10                 
  2 Northwest Xpress  'A'                             4:17.00    4:23.25  
     1) Trevon Bosley-Young 11          2) Bryce Cheney 10                
     3) Carter Radke 11                 4) Kory Wilson 10                 
  3 AZ Cheetahs  'A'                                  4:25.00    4:31.19  
     1) Noah Brice 10                   2) Bryce Perkins 11               
     3) Renard Roberts 11               4) Terrance Roberts 10            
  4 Northwest Xpress  'B'                             4:45.00    4:44.47  
     1) Justin Ashley 10                2) Rudy Ayala 11                  
     3) Nicholas Bolligar 11            4) Jett Robertson 11              
  5 Northwest Xpress  'C'                             5:00.00    4:52.89  
     1) Seth Ashley 10                  2) Chris Huffman 10               
     3) Anthony Lewis 10                4) Jacob Vanbodegon 10            
 
Event 353  4x800 Meter Relay Midget Boys
=========================================================================
    National: N 9:20.82  6/27/2006   03titans, Panorama CIty,CA                
                         D. Hawkins, J. Lavender, R. Humble, C.Washington  
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Northwest Xpress  'A'                                       10:25.12  
     1) Justin Ashley 10                2) Seth Ashley 10                 
     3) Rudy Ayala 11                   4) Bryce Cheney 10                
  2 Mustangs  'A'                                    11:04.73   11:06.49  
     1) Kendrick Felix 10               2) Justin Fell 10                 
     3) Michael Gibson 11               4) Archie Rice 11                 
 
Event 361  High Jump Midget Girls
=========================================================================
    National: N 1.68m  7/27/1996   Jacqueline Johnson, Yuma, AZ                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Taylor Reiter             11 Tucson Elite           1.47m      1.30m  
  2 Anna Sundstedt            11 Phoenix Bobc           1.35m     J1.30m  
  3 Sarah Dennard             11 Unattached             1.25m      1.20m  
  4 Jasmine Shaw              10 Unattached                        1.15m  
  4 Jalissa Smith             10 AZ Flames TC           1.20m      1.15m  
  4 Mallory Murray            11 Tucson Elite           1.17m      1.15m  
  4 Jera Richards             10 AZ Flames TC           1.15m      1.15m  
  8 Trinity Alicea            11 Mustangs TC            1.20m      1.10m  
 -- Emilie Thomas             11 Northwest Xp                         NH  
 
Event 363  Long Jump Midget Girls
=========================================================================
    National: N 5.58m  6/20/1998   Gayle Hunter, Rialto, CA                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Kennedy Broom             10 Arizona Chee           4.20m      4.12m  
  2 Sarah Dennard             11 Unattached             3.95m      4.04m  
  3 Rees Young                10 AZ Flames TC           3.88m      4.01m  
  4 Angelica Broom            11 Do Right TC                       3.98m  
  5 Nyanna Ortiz              11 AZ Flames TC           4.09m      3.94m  
  6 Jalissa Smith             10 AZ Flames TC           3.88m      3.82m  
  7 Dominique Brown           10 Mustangs TC            3.74m      3.80m  
  8 Trinity Alicea            11 Mustangs TC            3.82m      3.77m  
  9 Jekisha Rhymes            11 Mustangs TC            3.71m      3.74m  
 10 Mylena Mcknight           11 Arizona Gold           2.74m      3.60m  
 11 Danyl Ferguson            10 Do Right TC                       3.36m  
 12 Jera Richards             10 AZ Flames TC           3.30m      3.25m  
 13 Sara Freeborn             10 Tucson Elite           3.38m      2.20m  
 -- Sydney Cunningham         10 AZ Flames TC           2.98m         ND  
 -- Asha Bramwell             11 AZ Flames TC           3.95m         ND  
 -- Sabrina Macdonald         10 Tucson Elite           2.95m         ND  
 
Event 365  Shot Put (6#) Midget Girls
=========================================================================
    National: N 13.90m  7/11/1997   Johanna Gambill, Vancouver, Wa             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Kierra Brown              10 Do Right TC           10.36m      9.38m  
  2 Taleisha Thompson         11 Do Right TC            9.14m      8.43m  
  3 Anna Sundstedt            11 Phoenix Bobc           7.76m      8.06m  
  4 Sierra Jones              10 Arizona Pant           8.53m      6.97m  
  5 Trevi Guido               11 Tucson Elite                      6.29m  
  6 Breyonn Shaw              10 Arizona Gold                      5.18m  
  7 Zaleika Lewis             11 Northwest Xp                      4.98m  
  8 Sabrina Macdonald         10 Tucson Elite           4.39m      4.46m  
 
Event 366  Discus Throw (1K) Midget Girls
=========================================================================
    National: N 37.46m  7/24/1997   Amber Curtis, Monroe, WI                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Taleisha Thompson         11 Do Right TC           21.34m     22.13m  
  2 Cherokee Davis            11 Eternal Flam          18.10m     19.65m  
  3 Taylor Reiter             11 Tucson Elite                     17.95m  
  4 Zaleika Lewis             11 Northwest Xp                     15.06m  
  5 Breyonn Shaw              10 Arizona Gold                     14.09m  
 
Event 367  Javelin Throw (Mini) Midget Girls
=========================================================================
    National: N 45.84m  6/30/2005   Hannah Carson, AZ Cheetahs                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Emilie Thomas             11 Northwest Xp                     21.95m  
  2 Zaleika Lewis             11 Northwest Xp                     20.29m  
  3 Taleisha Thompson         11 Do Right TC                      17.59m  
 
Event 371  High Jump Midget Boys
=========================================================================
    National: N  5-09  1979        David Mosley, Palo Alto, CA                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Rico Tipton               10 AZ Flames TC           1.40m      1.50m  
  2 Carter Radke              11 Northwest Xp                      1.45m  
  3 Austin Walashek           11 Arizona Puma           1.43m     J1.45m  
  4 Trevon Bosley-Young       11 Northwest Xp                     J1.45m  
  5 Kendrick Felix            10 Mustangs TC            1.35m      1.35m  
  6 Paul Davis                11 Mustangs TC            1.35m      1.30m  
  7 Michael Stanek            11 Phoenix Bobc                      1.20m  
  8 Joshua Wise               10 Phoenix Bobc                      1.15m  
  9 Seth Hayes                10 Arizona Chee           1.15m     J1.15m  
 
Event 373  Long Jump Midget Boys
=========================================================================
    National: N 19-05  1974        Anthony Gibson, San Fernando, CA            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Isaiah Oliver             11 Arizona Pant           4.72m      4.88m  
  2 Kory Wilson               10 Northwest Xp                      4.61m  
  3 Carter Radke              11 Northwest Xp                      4.60m  
  4 Lawrence Wallace          10 Arizona Tita           4.47m      4.53m  
  5 Austin Walashek           11 Arizona Puma           4.23m      4.52m  
  6 Jalen Johnson             10 Arizona Pant           4.39m      4.29m  
  7 Rico Tipton               10 AZ Flames TC           3.73m      4.25m  
  8 Kevin Goudeau             11 Mustangs TC            4.23m      4.21m  
  9 Sterling Belljr           11 Arizona Gold           3.96m      4.03m  
 10 Paul Davis                11 Mustangs TC            4.13m      3.99m  
 11 Daylon Russell            10 Mustangs TC            4.01m      3.98m  
 12 Seth Hayes                10 Arizona Chee           4.00m      3.65m  
 13 Nicholas Bolligar         11 Northwest Xp                      3.58m  
 14 Anthony Mack              10 AZ Flames TC           3.59m      3.54m  
 15 Rome Cooper               10 Unattached                        3.36m  
 16 Derion Foster             10 Northwest Xp                      3.29m  
 17 Jacob Vanbodegon          10 Northwest Xp                      3.25m  
 18 Aaron Norman              10 Saints                 3.42m      3.18m  
 
Event 375  Shot Put (6#) Midget Boys
=========================================================================
    National: N 53-00  6/28/1980   Troy Fowler, Eureka, KS                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Brandon Ruiz              11 Northwest Xp                     12.24m  
  2 Nikaeus Mercer            11 Do Right TC           11.28m     10.81m  
  3 Wesley Loughran           11 Tcm Rez Runn          10.36m     10.68m  
  4 Hunter Doka               10 Tonto Apache                     10.51m  
  5 Alexander Kroto-Pennix    11 Tucson Elite           6.40m      7.77m  
  6 John Kruger               11 Northwest Xp                      7.69m  
  7 Brannon Cord              10 Northwest Xp                      7.45m  
  8 Moiya Williamson          10 Northwest Xp                      7.33m  
  9 Mitchell Shepherd         10 Northwest Xp                      7.25m  
 10 Hayden Barnes             11 Northwest Xp                      7.03m  
 11 Carlos Munguia            10 Coldwater Ex           2.13m      6.20m  
 12 Devonte Rodriguez         10 Tucson Elite           6.40m      6.10m  
 
Event 376  Discus Throw (1K) Midget Boys
=========================================================================
    National: N 159-07  6/19/1982   Michael Stubblefield, Bakersfield, CA      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Brandon Ruiz              11 Northwest Xp                     29.29m  
  2 Austin Walashek           11 Arizona Puma          26.37m     28.27m  
  3 Nikaeus Mercer            11 Do Right TC           26.21m     25.23m  
  4 Wesley Loughran           11 Tcm Rez Runn          19.81m     22.24m  
  5 John Kruger               11 Northwest Xp                     20.56m  
  6 Mitchell Shepherd         10 Northwest Xp                     18.68m  
  7 Brannon Cord              10 Northwest Xp                     17.67m  
  8 Devonte Rodriguez         10 Tucson Elite          13.72m     15.91m  
  9 Hayden Barnes             11 Northwest Xp                     15.04m  
 10 Alexander Kroto-Pennix    11 Tucson Elite          10.67m     15.01m  
 11 Moiya Williamson          10 Northwest Xp                     14.86m  
 
Event 377  Javelin Throw (Mini) Midget Boys
=========================================================================
    National: N 123-03  7/28/2001   Josh Johnson, Los Angeles, CA              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Aaron Ramirez             10 Unattached            41.59m     42.97m  
  2 Archie Rice               11 Mustangs TC           37.98m     41.17m  
  3 Jett Robertson            11 Northwest Xp                     39.84m  
  4 Paul Davis                11 Mustangs TC           35.58m     37.37m  
  5 Wesley Loughran           11 Tcm Rez Runn          28.96m     32.44m  
  6 Roy Turner                11 Do Right TC           27.43m     29.89m  
  7 John Kruger               11 Northwest Xp                     27.86m  
  8 Moiya Williamson          10 Northwest Xp                     26.14m  
  9 Hayden Barnes             11 Northwest Xp                     25.33m  
 10 Brannon Cord              10 Northwest Xp                     24.04m  
 11 Jaqunn Gipson             10 Do Right TC           22.56m     23.46m  
 12 Mitchell Shepherd         10 Northwest Xp                     22.67m  
 13 Gerald Harper             10 Northwest Xp                     22.00m  
 14 Nikaeus Mercer            11 Do Right TC           23.47m     20.46m  
 15 Rome Cooper               10 Unattached                       18.30m  
 16 Kyle Poindexter           11 Phoenix Bobc                     18.04m  
 17 Alexander Kroto-Pennix    11 Tucson Elite          13.72m     16.94m  
 18 Jordon Thompson           11 AZ Flames TC                     15.52m  
 19 Devonte Rodriguez         10 Tucson Elite          15.37m     13.65m  
 20 Carlos Munguia            10 Coldwater Ex           4.57m     13.59m  
 21 Cameron Bowe              11 Phoenix Bobc          15.57m     13.11m  
 
Event 381  Outdoor Pentathlon Midget Girls
=========================================================================
    National: N  3329  7/28/2004   Shanay Briscoe                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Asha Bramwell             11 AZ Flames TC                       2047  
  2 Takerra Waters            11 Arizona Chee                       2018  
  3 Anna Sundstedt            11 Phoenix Bobc                       1995  
  4 Savannah Gaffney          11 Phoenix Bobc                       1617  
  5 Taleisha Thompson         11 Do Right TC                        1525  
  6 Jalissa Smith             10 AZ Flames TC                       1326  
  7 Jessica Williams          11 AZ Flames TC                       1297  
  8 Larryja Dennis            11 Ariz BushMas                       1292  
  9 Jasmine Shaw              10 Unattached                         1156  
 
Event 381  Outdoor Pentathlon: #1 80 Meter Hurdles (30") Midget Girls Outdoor Pentathlon
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Takerra Waters            11 Arizona Chee             15.10   1  696  
  2 Asha Bramwell             11 AZ Flames TC             15.94   1  591  
  3 Anna Sundstedt            11 Phoenix Bobc             16.13   1  569  
  4 Savannah Gaffney          11 Phoenix Bobc             18.17   1  350  
  5 Jasmine Shaw              10 Unattached               18.83   3  291  
  6 Larryja Dennis            11 Ariz BushMas             18.93   2  282  
  7 Jessica Williams          11 AZ Flames TC             19.07   3  270  
  8 Taleisha Thompson         11 Do Right TC              19.26   2  254  
  9 Jalissa Smith             10 AZ Flames TC             19.82   3  210  
 -- Jennifer Villa            10 Ariz BushMas               DNF   2 
 
Event 381  Outdoor Pentathlon: #2 Shot Put (6#) Midget Girls Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Taleisha Thompson         11 Do Right TC              8.76m   449  
  2 Anna Sundstedt            11 Phoenix Bobc             7.76m   384  
  3 Jennifer Villa            10 Ariz BushMas             7.71m   381  
  4 Asha Bramwell             11 AZ Flames TC             7.09m   341  
  5 Takerra Waters            11 Arizona Chee             6.88m   327  
  6 Larryja Dennis            11 Ariz BushMas             5.95m   268  
  7 Jalissa Smith             10 AZ Flames TC             5.63m   248  
  8 Savannah Gaffney          11 Phoenix Bobc             5.35m   230  
  9 Jasmine Shaw              10 Unattached               4.12m   154  
 10 Jessica Williams          11 AZ Flames TC             3.94m   142  
 
Event 381  Outdoor Pentathlon: #3 High Jump Midget Girls Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Asha Bramwell             11 AZ Flames TC             1.40m   512  
  2 Anna Sundstedt            11 Phoenix Bobc             1.30m   409  
  3 Takerra Waters            11 Arizona Chee             1.20m   312  
  3 Jasmine Shaw              10 Unattached               1.20m   312  
  5 Savannah Gaffney          11 Phoenix Bobc             1.15m   266  
  5 Jessica Williams          11 AZ Flames TC             1.15m   266  
  5 Jalissa Smith             10 AZ Flames TC             1.15m   266  
  8 Taleisha Thompson         11 Do Right TC              1.10m   222  
  8 Larryja Dennis            11 Ariz BushMas             1.10m   222  
 -- Jennifer Villa            10 Ariz BushMas                NH  
 
Event 381  Outdoor Pentathlon: #4 Long Jump Midget Girls Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Asha Bramwell             11 AZ Flames TC             3.86m   276  
  2 Anna Sundstedt            11 Phoenix Bobc             3.78m   259  
  3 Takerra Waters            11 Arizona Chee             3.76m   254  
  4 Jalissa Smith             10 AZ Flames TC             3.57m   214  
  5 Savannah Gaffney          11 Phoenix Bobc             3.45m   190  
  6 Jessica Williams          11 AZ Flames TC             3.24m   150  
  7 Larryja Dennis            11 Ariz BushMas             3.19m   140  
  8 Taleisha Thompson         11 Do Right TC              3.18m   139  
  9 Jasmine Shaw              10 Unattached               2.94m    97  
 10 Jennifer Villa            10 Ariz BushMas             2.49m    33  
 
Event 381  Outdoor Pentathlon: #5 800 Meter Run Midget Girls Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Savannah Gaffney          11 Phoenix Bobc           2:39.25   581  
  2 Jessica Williams          11 AZ Flames TC           2:49.47   469  
  3 Taleisha Thompson         11 Do Right TC            2:50.25   461  
  4 Takerra Waters            11 Arizona Chee           2:53.41   429  
  5 Jalissa Smith             10 AZ Flames TC           2:57.57   388  
  6 Larryja Dennis            11 Ariz BushMas           2:58.45   380  
  7 Anna Sundstedt            11 Phoenix Bobc           2:59.05   374  
  8 Asha Bramwell             11 AZ Flames TC           3:04.22   327  
  9 Jasmine Shaw              10 Unattached             3:07.05   302  
 
Event 391  Outdoor Pentathlon Midget Boys
=========================================================================
    National: N  2802  6/2/2005    Devon Blackmon, Cal Rising Stars            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Isaiah Oliver             11 Arizona Pant                       2349  
  2 Adam Turner               10 Mustangs TC                        1817  
  3 Jalen Johnson             10 Arizona Pant                       1794  
  4 Chris Cofield             10 Mustangs TC                        1592  
  5 Austin Walashek           11 Arizona Puma                       1477  
  6 Paul Davis                11 Mustangs TC                        1414  
  7 Archie Rice               11 Mustangs TC                        1390  
  8 Rico Tipton               10 AZ Flames TC                       1380  
  9 Joshua Wise               10 Phoenix Bobc                       1338  
 10 Mufasa Guerrero           11 Coldwater Ex                       1296  
 11 Deonta Farr               10 Coldwater Ex                        614  
 
Event 391  Outdoor Pentathlon: #1 80 Meter Hurdles (30") Midget Boys Outdoor Pentathlon
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Isaiah Oliver             11 Arizona Pant             13.49   2  821  
  2 Adam Turner               10 Mustangs TC              14.70   2  666  
  3 Jalen Johnson             10 Arizona Pant             15.16   1  611  
  4 Paul Davis                11 Mustangs TC              16.07   3  510  
  5 Chris Cofield             10 Mustangs TC              16.32   3  483  
  6 Austin Walashek           11 Arizona Puma             17.15   1  401  
  7 Joshua Wise               10 Phoenix Bobc             17.21   1  395  
  8 Archie Rice               11 Mustangs TC              17.67   2  352  
  9 Rico Tipton               10 AZ Flames TC             17.70   2  349  
 10 Mufasa Guerrero           11 Coldwater Ex             18.06   3  318  
 11 Deonta Farr               10 Coldwater Ex             22.63   1   45  
 
Event 391  Outdoor Pentathlon: #2 Shot Put (6#) Midget Boys Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Austin Walashek           11 Arizona Puma             9.90m   480  
  2 Adam Turner               10 Mustangs TC              8.79m   413  
  3 Archie Rice               11 Mustangs TC              8.56m   400  
  4 Isaiah Oliver             11 Arizona Pant             8.51m   397  
  5 Chris Cofield             10 Mustangs TC              8.45m   393  
  6 Paul Davis                11 Mustangs TC              8.28m   383  
  7 Mufasa Guerrero           11 Coldwater Ex             7.93m   362  
  8 Deonta Farr               10 Coldwater Ex             7.00m   307  
  9 Joshua Wise               10 Phoenix Bobc             6.96m   305  
 10 Rico Tipton               10 AZ Flames TC             6.95m   304  
 11 Jalen Johnson             10 Arizona Pant             6.49m   277  
 
Event 391  Outdoor Pentathlon: #3 High Jump Midget Boys Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Isaiah Oliver             11 Arizona Pant             1.45m   352  
  2 Austin Walashek           11 Arizona Puma             1.40m   317  
  3 Archie Rice               11 Mustangs TC              1.35m   283  
  3 Adam Turner               10 Mustangs TC              1.35m   283  
  3 Rico Tipton               10 AZ Flames TC             1.35m   283  
  6 Paul Davis                11 Mustangs TC              1.30m   250  
  7 Jalen Johnson             10 Arizona Pant             1.25m   218  
  7 Joshua Wise               10 Phoenix Bobc             1.25m   218  
  9 Chris Cofield             10 Mustangs TC              1.20m   188  
 10 Mufasa Guerrero           11 Coldwater Ex             1.00m    81  
 11 Deonta Farr               10 Coldwater Ex             0.95m    59  
 
Event 391  Outdoor Pentathlon: #4 Long Jump Midget Boys Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Isaiah Oliver             11 Arizona Pant             4.40m   273  
  2 Adam Turner               10 Mustangs TC              4.24m   245  
  3 Austin Walashek           11 Arizona Puma             4.23m   244  
  4 Jalen Johnson             10 Arizona Pant             4.16m   232  
  5 Rico Tipton               10 AZ Flames TC             3.96m   199  
  6 Chris Cofield             10 Mustangs TC              3.64m   150  
  7 Paul Davis                11 Mustangs TC              3.63m   149  
  8 Archie Rice               11 Mustangs TC              3.59m   143  
  9 Joshua Wise               10 Phoenix Bobc             3.58m   142  
 10 Mufasa Guerrero           11 Coldwater Ex             3.42m   119  
 11 Deonta Farr               10 Coldwater Ex             2.98m    63  
 
Event 391  Outdoor Pentathlon: #5 1500 Meter Run Midget Boys Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Isaiah Oliver             11 Arizona Pant           5:09.63   506  
  2 Jalen Johnson             10 Arizona Pant           5:18.87   456  
  3 Mufasa Guerrero           11 Coldwater Ex           5:26.59   416  
  4 Chris Cofield             10 Mustangs TC            5:34.35   378  
  5 Joshua Wise               10 Phoenix Bobc           5:56.68   278  
  6 Rico Tipton               10 AZ Flames TC           6:04.75   245  
  7 Archie Rice               11 Mustangs TC            6:13.32   212  
  8 Adam Turner               10 Mustangs TC            6:14.02   210  
  9 Deonta Farr               10 Coldwater Ex           6:34.70   140  
 10 Paul Davis                11 Mustangs TC            6:41.02   122  
 11 Austin Walashek           11 Arizona Puma           7:19.76    35  
 
Event 401  100 Meter Dash Youth Girls
============================================================================
    National: N 11.74  1997        Joyce Alexis, 2006 English Gardner          
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Shannon Jackson           12 Do Right TC            12.60      12.70q  3 
  2 Delana Moore              13 AZ Rising Suns         12.96      12.85q  1 
  3 Jaszmyne Smith            13 Mustangs TC            12.46      12.87q  1 
  4 Jasmine Pratt             13 AZ Rising Suns         12.80      12.93q  2 
  5 Michaela Wilson           12 Tucson Elite           12.89      13.04q  2 
  6 Karonn Mccree             13 Mustangs TC            12.89      13.06q  3 
  7 Alicia Pastore            12 Tucson Elite           13.23      13.70q  1 
  8 Kendall Stokes            12 AZ Flames TC           13.53      13.72q  2 
  9 Shelley Heilig            13 Tucson Elite           13.45      13.78q  3 
 10 Julia Darby               13 Arizona Pant           13.90      13.83   1 
 11 Justice Cox               13 Unattached             13.59      13.89   2 
 12 Savannah Coleman          12 AZ Flames TC           13.84      13.91   3 
 13 Kayli Vanbodegon          13 Northwest Xp           14.50      14.29   3 
 14 Amanda Brown              12 AZ Flames TC           14.40      14.46   2 
 15 Mccall Barger             12 AZ Flames TC           14.45      14.47   2 
 16 Natalie Begier            12 Phoenix Bobc           14.29      14.50   1 
 17 Vargas Yashira            13 AZ Rising Suns         14.63      14.80   1 
 18 Elizabeth Kellogg         12 Phoenix Bobc           15.87      15.29   1 
 19 Savana Bailey             13 Northwest Xp           16.50      15.36   3 
 20 Tijaha Waters             12 Arizona Chee                      15.40   3 
 21 Brianna Hudson            12 Phoenix Bobc                      15.97   2 
 22 Rose Thompson             12 AZ Flames TC           16.92      17.41   2 
 
Event 401  100 Meter Dash Youth Girls
=========================================================================
    National: N 11.74  1997        Joyce Alexis, 2006 English Gardner          
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals 
=========================================================================
Finals
  1 Shannon Jackson           12 Do Right TC            12.70      12.69  
  2 Jasmine Pratt             13 AZ Rising Suns         12.93      12.76  
  3 Delana Moore              13 AZ Rising Suns         12.85      12.80  
  4 Jaszmyne Smith            13 Mustangs TC            12.87      12.95  
  5 Karonn Mccree             13 Mustangs TC            13.06      13.20  
  6 Michaela Wilson           12 Tucson Elite           13.04      13.23  
  7 Alicia Pastore            12 Tucson Elite           13.70      13.70  
  8 Kendall Stokes            12 AZ Flames TC           13.72      13.72  
  9 Shelley Heilig            13 Tucson Elite           13.78      13.84  
Preliminaries
 10 Julia Darby               13 Arizona Pant           13.83             
 11 Justice Cox               13 Unattached             13.89             
 12 Savannah Coleman          12 AZ Flames TC           13.91             
 13 Kayli Vanbodegon          13 Northwest Xp           14.29             
 14 Amanda Brown              12 AZ Flames TC           14.46             
 15 Mccall Barger             12 AZ Flames TC           14.47             
 16 Natalie Begier            12 Phoenix Bobc           14.50             
 17 Vargas Yashira            13 AZ Rising Suns         14.80             
 18 Elizabeth Kellogg         12 Phoenix Bobc           15.29             
 19 Savana Bailey             13 Northwest Xp           15.36             
 20 Tijaha Waters             12 Arizona Chee           15.40             
 21 Brianna Hudson            12 Phoenix Bobc           15.97             
 22 Rose Thompson             12 AZ Flames TC           17.41             
 
Event 402  200 Meter Dash Youth Girls
============================================================================
    National: N 23.81  2003        Bianca Knight, 2006 English Gardner         
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  H#
============================================================================
  1 Jasmine Pratt             13 AZ Rising Suns         26.27      26.08q  2 
  2 Dominique Jackson         13 Arizona Chee           26.60      26.49q  3 
  3 Karonn Mccree             13 Mustangs TC            26.19      26.54q  3 
  4 Delana Moore              13 AZ Rising Suns         26.52      26.57q  2 
  5 Jaszmyne Smith            13 Mustangs TC            26.09      26.71q  1 
  6 Jade Dean                 13 Do Right TC            26.88      27.00q  1 
  7 Shannon Jackson           12 Do Right TC            26.13      27.57q  4 
  8 Kevina Godfrey            13 Arizona Chee           26.90      27.66q  1 
  9 Leah Brice                13 Arizona Chee           27.00      27.98q  4 
 10 Michaela Wilson           12 Tucson Elite           28.15      28.19   2 
 11 Savannah Coleman          12 AZ Flames TC           28.42      28.60   4 
 12 Julia Darby               13 Arizona Pant           29.75      28.70   2 
 13 Kendall Stokes            12 AZ Flames TC           27.83      28.73   2 
 14 Lauren Ruiz               13 Northwest Xp           28.60      28.87   1 
 15 Malika Murphy             13 Arizona Gold           28.33      29.08   3 
 16 Justice Cox               13 Unattached             29.06      29.39   1 
 17 Shaunise Jones            12 Arizona Pant           29.62      29.42   3 
 18 Kayli Vanbodegon          13 Northwest Xp           30.30      29.44   4 
 19 Natalie Begier            12 Phoenix Bobc           29.75      29.74   2 
 20 Lia Juriansz              12 Arizona Elit           30.70      29.76   1 
 21 Vargas Yashira            13 AZ Rising Suns         29.76      29.87   3 
 22 Mccall Barger             12 AZ Flames TC           30.95      30.59   4 
 23 Klenisha Hicks            12 AZ Flames TC           31.50      31.14   3 
 24 Elizabeth Kellogg         12 Phoenix Bobc           31.90      32.19   2 
 25 Shannon Marucha           12 AZ Flames TC           31.83      32.26   2 
 26 Chanel Dandy              12 Coldwater Ex           30.86      32.49   1 
 27 Tijaha Waters             12 Arizona Chee                      32.65   1 
 28 Rose Thompson             12 AZ Flames TC           35.53      36.36   3 
 -- Alyssa Thompson           13 Pops TC                27.71         DQ   3 
 -- Jasmine Wilson            13 Mustangs TC            26.65         DQ   4 
 
Event 402  200 Meter Dash Youth Girls
=========================================================================
    National: N 23.81  2003        Bianca Knight, 2006 English Gardner         
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals 
=========================================================================
Finals
  1 Jasmine Pratt             13 AZ Rising Suns         26.08      25.96  
  2 Delana Moore              13 AZ Rising Suns         26.57      26.31  
  3 Jaszmyne Smith            13 Mustangs TC            26.71      26.47  
  4 Karonn Mccree             13 Mustangs TC            26.54      26.52  
  5 Shannon Jackson           12 Do Right TC            27.57      26.58  
  6 Jade Dean                 13 Do Right TC            27.00      26.74  
  7 Dominique Jackson         13 Arizona Chee           26.49      26.86  
  8 Kevina Godfrey            13 Arizona Chee           27.66      27.93  
  9 Leah Brice                13 Arizona Chee           27.98      28.36  
Preliminaries
 10 Michaela Wilson           12 Tucson Elite           28.19             
 11 Savannah Coleman          12 AZ Flames TC           28.60             
 12 Julia Darby               13 Arizona Pant           28.70             
 13 Kendall Stokes            12 AZ Flames TC           28.73             
 14 Lauren Ruiz               13 Northwest Xp           28.87             
 15 Malika Murphy             13 Arizona Gold           29.08             
 16 Justice Cox               13 Unattached             29.39             
 17 Shaunise Jones            12 Arizona Pant           29.42             
 18 Kayli Vanbodegon          13 Northwest Xp           29.44             
 19 Natalie Begier            12 Phoenix Bobc           29.74             
 20 Lia Juriansz              12 Arizona Elit           29.76             
 21 Vargas Yashira            13 AZ Rising Suns         29.87             
 22 Mccall Barger             12 AZ Flames TC           30.59             
 23 Klenisha Hicks            12 AZ Flames TC           31.14             
 24 Elizabeth Kellogg         12 Phoenix Bobc           32.19             
 25 Shannon Marucha           12 AZ Flames TC           32.26             
 26 Chanel Dandy              12 Coldwater Ex           32.49             
 27 Tijaha Waters             12 Arizona Chee           32.65             
 28 Rose Thompson             12 AZ Flames TC           36.36             
 -- Alyssa Thompson           13 Pops TC                  DQ              
 -- Jasmine Wilson            13 Mustangs TC              DQ              
 
Event 403  400 Meter Dash Youth Girls
============================================================================
    National: N 53.10  7/8/2007    Robin Reynolds, Lisle, IL                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
Finals
  1 Ashley Pinkney            13 Mustangs TC            58.90      58.81   3 
  2 Jade Dean                 13 Do Right TC            58.46      59.59   3 
  3 Dominique Jackson         13 Arizona Chee         1:00.00    1:00.91   3 
  4 Lynsey Ryan               13 Unattached             59.00    1:01.38   3 
  5 Delana Moore              13 AZ Rising Suns       1:03.00    1:02.87   2 
  6 Shaunise Jones            12 Arizona Pant         1:05.47    1:03.02   2 
  7 Jaide Stepter             13 Pops TC              1:01.44    1:03.03   3 
  8 Kevina Godfrey            13 Arizona Chee         1:00.00    1:03.34   3 
  9 Jasmine Wilson            13 Mustangs TC          1:01.48    1:04.21   3 
 10 Savannah Coleman          12 AZ Flames TC         1:04.18    1:04.50   2 
 11 Leah Brice                13 Arizona Chee         1:05.00    1:06.40   2 
 12 Monica Mcdonald           12 AZ Rising Suns       1:06.00    1:07.13   2 
 13 Kaylie Sanchez            13 Unattached           1:04.00    1:07.40   2 
 14 Kendall Stokes            12 AZ Flames TC         1:02.00    1:07.96   3 
 15 Lia Juriansz              12 Arizona Elit         1:04.51    1:08.95   2 
 16 Mackenzie Ross            13 Arizona Elit         1:11.56    1:09.15   1 
 17 Audrie Bell               12 Arizona Gold         1:10.00    1:10.43   1 
 18 Mccall Barger             12 AZ Flames TC         1:12.17    1:11.07   1 
 19 Klenisha Hicks            12 AZ Flames TC         1:10.00    1:13.80   1 
 20 Shannon Marucha           12 AZ Flames TC         1:13.54    1:16.35   1 
 21 Andrea Brancati           13 Arizona Elit                    1:18.29   1 
 -- Jasmine Pratt             13 AZ Rising Suns       1:03.00         DQ   3 
 
Event 404  800 Meter Run Youth Girls
=========================================================================
    National: N 2:09.00  8/1/1998    Treani Swain, Los Angeles, CA             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Ashley Pinkney            13 Mustangs TC          2:26.29    2:26.77  
  2 Lynsey Ryan               13 Unattached           2:34.00    2:29.33  
  3 Jade Dean                 13 Do Right TC          2:28.00    2:29.75  
  4 Lizabeth Dyson            12 Phoenix Bobc         2:32.96    2:31.51  
  5 Monica Mcdonald           12 AZ Rising Suns       2:30.00    2:32.75  
  6 Kaylie Sanchez            13 Unattached           2:40.00    2:38.49  
  7 Jordyn Bentley            13 Northwest Xp                    2:38.60  
  8 Abigail Bruno             13 Pops TC              2:29.83    2:41.91  
  9 Lacey Peterson            12 Arizona Gold         2:40.00    2:42.26  
 10 Mckenna Gaffney           13 Phoenix Bobc         2:37.07    2:49.31  
 11 Mackenzie Ross            13 Arizona Elit                    2:52.36  
 12 Jessey Tenorio            13 Feel The Hea         2:51.29    2:56.26  
 13 Andrea Brancati           13 Arizona Elit                    3:09.10  
 14 Blayr Mcdaniel            13 Northwest Xp                    3:14.72  
 
Event 405  1500 Meter Run Youth Girls
=========================================================================
    National: N 4:28.61  2005        Jordan hasay                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Rolonda Jumbo             13 Tcm Rez Runn         4:48.00    5:00.04  
  2 Emily Wilkinson           13 Pops TC              5:12.43    5:11.06  
  3 Abigail Bruno             13 Pops TC              5:13.86    5:20.26  
  4 Chelena Betoney           12 Tcm Rez Runn         5:15.00    5:25.40  
  5 Janelle Miller            12 Tcm Rez Runn         5:17.00    5:27.16  
  6 Lacey Peterson            12 Arizona Gold         5:22.00    5:33.31  
  7 Anjelicia Bedonie         13 Tcm Rez Runn         5:18.00    5:51.03  
  8 Ellyn Shults              13 Arizona Blaz         5:36.00    5:58.06  
  9 Jessey Tenorio            13 Feel The Hea         5:48.79    5:58.42  
 10 Blayr Mcdaniel            13 Northwest Xp                    6:02.67  
 11 Mia Townsend              12 Arizona Chee         5:30.00    6:10.89  
 
Event 406  3000 Meter Run Youth Girls
=========================================================================
    National: N 9:35.12  7/30/2005   Jordan Hasay, San Luis Distance           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Rolonda Jumbo             13 Tcm Rez Runn        10:25.00   10:57.48  
  2 Emily Wilkinson           13 Pops TC             10:45.30   11:28.40  
  3 Chelena Betoney           12 Tcm Rez Runn        11:30.00   11:46.00  
  4 Janelle Miller            12 Tcm Rez Runn        11:45.00   11:59.89  
  5 Blayr Mcdaniel            13 Northwest Xp                   13:20.71  
  6 Mia Townsend              12 Arizona Chee        12:45.00   13:38.22  
  7 Bianka Haro               13 Phoenix Bobc                   15:14.30  
 
Event 411  100 Meter Dash Youth Boys
============================================================================
    National: N 10.94  7/28/2000   Michael Grant, Decatur, GA                  
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Kendyl Taylor             13 Unattached             12.01      11.90q  2 
  2 Brian Batts               13 Mustangs TC            12.17      12.21q  3 
  3 Ryan Pierce               13 AZ Rising Suns         11.90      12.26q  4 
  4 Orlando Coleman           12 Mustangs TC            12.19      12.33q  5 
  5 Jalen Ortiz               13 Northwest Xp           12.60      12.47q  3 
  6 Ross Granillo             13 Mustangs TC            11.94      12.56q  1 
  7 Jeremiah Oakley           13 AZ Rising Suns         12.60      12.57q  2 
  8 Kyle Harms                13 Northwest Xp           12.50      12.58q  4 
  9 Devon Allen               13 AZ Rising Suns         12.20      12.61q  3 
 10 Treshawn Favors           13 Northwest Xp           12.20      12.83   5 
 11 Dallas Harrington         12 Mustangs TC            12.90      12.95   3 
 12 Cesar Wong                13 Northwest Xp           12.90      12.98   5 
 12 Neil Kimberlin            13 Unattached             12.50      12.98   4 
 14 Blake Ivie                13 AZ Flames TC           12.57      13.01   1 
 15 Brady Stanton             13 Tucson Elite           12.50      13.05   1 
 16 Cody Mcdonald             13 AZ Rising Suns         13.50      13.21   3 
 17 Keyavon Moore             12 Do Right TC            13.26      13.36   1 
 18 Stockton Davis            13 Tucson Elite           12.90      13.37   5 
 19 Tony Dean                 13 Do Right TC            13.26      13.52   4 
 20 Josh Hemphill-Campos      13 Arizona Chee           13.00      13.62   2 
 21 Matthew Lyons             13 AZ Rising Suns         13.50      13.66   5 
 22 Malik Beal                13 Mustangs TC                       13.71   5 
 23 Marche Dennard            13 Unattached             13.57      13.74   5 
 24 Mykhal Polite             12 Arizona Elit           14.20      14.54   2 
 25 Gaige Funkhouser          12 AZ Flames TC           14.24      14.77   1 
 26 Monjoe Broom              12 Do Right TC            14.34      15.01   4 
 27 Austin Dancer             12 Northwest Xp           15.60      15.11   2 
 28 Colton Barnes             13 Northwest Xp           16.50      15.19   5 
 29 Michael Martin            12 Tucson Elite           14.20      15.44   3 
 30 Anthony Smoak             12 Phoenix Bobc           15.48      15.66   1 
 30 Brandon Rishwain          12 AZ Rising Suns         13.09      15.66   4 
 32 Joseph Munguia            12 Coldwater Ex           15.78      15.98   3 
 
Event 411  100 Meter Dash Youth Boys
=========================================================================
    National: N 10.94  7/28/2000   Michael Grant, Decatur, GA                  
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals 
=========================================================================
Finals
  1 Ryan Pierce               13 AZ Rising Suns         12.26      11.88  
  2 Kendyl Taylor             13 Unattached             11.90      11.98  
  3 Brian Batts               13 Mustangs TC            12.21      12.24  
  4 Orlando Coleman           12 Mustangs TC            12.33      12.28  
  5 Devon Allen               13 AZ Rising Suns         12.61      12.35  
  6 Ross Granillo             13 Mustangs TC            12.56      12.54  
  7 Jeremiah Oakley           13 AZ Rising Suns         12.57      12.69  
  7 Jalen Ortiz               13 Northwest Xp           12.47      12.69  
  9 Kyle Harms                13 Northwest Xp           12.58      12.93  
Preliminaries
 10 Treshawn Favors           13 Northwest Xp           12.83             
 11 Dallas Harrington         12 Mustangs TC            12.95             
 12 Neil Kimberlin            13 Unattached             12.98             
 12 Cesar Wong                13 Northwest Xp           12.98             
 14 Blake Ivie                13 AZ Flames TC           13.01             
 15 Brady Stanton             13 Tucson Elite           13.05             
 16 Cody Mcdonald             13 AZ Rising Suns         13.21             
 17 Keyavon Moore             12 Do Right TC            13.36             
 18 Stockton Davis            13 Tucson Elite           13.37             
 19 Tony Dean                 13 Do Right TC            13.52             
 20 Josh Hemphill-Campos      13 Arizona Chee           13.62             
 21 Matthew Lyons             13 AZ Rising Suns         13.66             
 22 Malik Beal                13 Mustangs TC            13.71             
 23 Marche Dennard            13 Unattached             13.74             
 24 Mykhal Polite             12 Arizona Elit           14.54             
 25 Gaige Funkhouser          12 AZ Flames TC           14.77             
 26 Monjoe Broom              12 Do Right TC            15.01             
 27 Austin Dancer             12 Northwest Xp           15.11             
 28 Colton Barnes             13 Northwest Xp           15.19             
 29 Michael Martin            12 Tucson Elite           15.44             
 30 Anthony Smoak             12 Phoenix Bobc           15.66             
 30 Brandon Rishwain          12 AZ Rising Suns         15.66             
 32 Joseph Munguia            12 Coldwater Ex           15.98             
 
Event 412  200 Meter Dash Youth Boys
============================================================================
    National: N 21.84  7/29/2000   Michael Grant, Decatur, GA                  
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  H#
============================================================================
  1 Kendyl Taylor             13 Unattached             24.62      24.15q  2 
  2 Ryan Pierce               13 AZ Rising Suns         24.13      24.17q  3 
  3 Ross Granillo             13 Mustangs TC            24.75      25.09q  2 
  4 Treshawn Favors           13 Northwest Xp           24.60      25.12q  4 
  5 Brian Batts               13 Mustangs TC            26.08      25.25q  2 
  6 Taylor Foster             13 AZ Rising Suns         25.00      25.30q  1 
  7 Orlando Coleman           12 Mustangs TC            25.36      25.42q  3 
  8 Paul Perkins              13 Arizona Chee           26.00      25.78q  2 
  9 Eric Keswick              12 Northwest Xp           25.60      25.79q  1 
 10 Jeremiah Oakley           13 AZ Rising Suns         25.00      25.89   4 
 11 Dallas Harrington         12 Mustangs TC            26.61      26.06   3 
 12 Blake Ivie                13 AZ Flames TC           26.50      26.07   1 
 13 Devon Allen               13 AZ Rising Suns         25.18      26.57   3 
 14 Andrew Powles             12 Arizona Puma           26.90      27.01   3 
 15 Cody Mcdonald             13 AZ Rising Suns         26.09      27.25   4 
 16 Levi Wallace              12 Arizona Tita           26.95      27.28   1 
 17 Brady Stanton             13 Tucson Elite           27.80      27.37   2 
 18 Nate Simpson              12 Mustangs TC            27.08      27.47   2 
 19 Josh Hemphill-Campos      13 Arizona Chee           27.00      27.60   4 
 20 Malik Beal                13 Mustangs TC                       28.52   1 
 21 Giovanni Pascascio        13 AZ Rising Suns         24.33      28.97   1 
 22 Stephon Wells             12 Arizona Elit           28.00      29.07   1 
 23 Gaige Funkhouser          12 AZ Flames TC           29.37      29.44   3 
 24 Brandon Rishwain          12 AZ Rising Suns         30.39      30.35   1 
 25 Mykhal Polite             12 Arizona Elit           28.00      30.67   4 
 26 Casey Bowe                13 Phoenix Bobc                      31.12   4 
 27 Ryan Brancati             13 Arizona Elit                      31.78   2 
 28 Anthony Smoak             12 Phoenix Bobc           33.32      32.15   4 
 -- Matthew Lyons             13 AZ Rising Suns         26.00         DQ   4 
 
Event 412  200 Meter Dash Youth Boys
=========================================================================
    National: N 21.84  7/29/2000   Michael Grant, Decatur, GA                  
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals 
=========================================================================
Finals
  1 Ryan Pierce               13 AZ Rising Suns         24.17      24.02  
  2 Kendyl Taylor             13 Unattached             24.15      24.07  
  3 Ross Granillo             13 Mustangs TC            25.09      24.99  
  4 Orlando Coleman           12 Mustangs TC            25.42      25.22  
  5 Treshawn Favors           13 Northwest Xp           25.12      25.29  
  6 Taylor Foster             13 AZ Rising Suns         25.30      25.59  
  7 Eric Keswick              12 Northwest Xp           25.79      25.72  
  8 Brian Batts               13 Mustangs TC            25.25      25.84  
Preliminaries
  8 Paul Perkins              13 Arizona Chee           25.78             
 10 Jeremiah Oakley           13 AZ Rising Suns         25.89             
 11 Dallas Harrington         12 Mustangs TC            26.06             
 12 Blake Ivie                13 AZ Flames TC           26.07             
 13 Devon Allen               13 AZ Rising Suns         26.57             
 14 Andrew Powles             12 Arizona Puma           27.01             
 15 Cody Mcdonald             13 AZ Rising Suns         27.25             
 16 Levi Wallace              12 Arizona Tita           27.28             
 17 Brady Stanton             13 Tucson Elite           27.37             
 18 Nate Simpson              12 Mustangs TC            27.47             
 19 Josh Hemphill-Campos      13 Arizona Chee           27.60             
 20 Malik Beal                13 Mustangs TC            28.52             
 21 Giovanni Pascascio        13 AZ Rising Suns         28.97             
 22 Stephon Wells             12 Arizona Elit           29.07             
 23 Gaige Funkhouser          12 AZ Flames TC           29.44             
 24 Brandon Rishwain          12 AZ Rising Suns         30.35             
 25 Mykhal Polite             12 Arizona Elit           30.67             
 26 Casey Bowe                13 Phoenix Bobc           31.12             
 27 Ryan Brancati             13 Arizona Elit           31.78             
 28 Anthony Smoak             12 Phoenix Bobc           32.15             
 -- Matthew Lyons             13 AZ Rising Suns           DQ              
 
Event 413  400 Meter Dash Youth Boys
============================================================================
    National: N 47.16  8/1/1993    William Obea Moore, Los Angeles, CA         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
Finals
  1 Matthew Matiski           13 Phoenix Bobc           52.26      51.63   3 
  2 Mark Matiski              13 Phoenix Bobc           52.97      52.21   3 
  3 Deselle Dean              13 Do Right TC            53.00      53.49   3 
  4 Nicholas Woods            13 Arizona Chee           55.00      55.51   3 
  5 Paul Perkins              13 Arizona Chee           58.00      56.60   2 
  6 Eric Keswick              12 Northwest Xp           56.20      56.61   3 
  7 Braxton Nickerson         12 Do Right TC            55.67      57.50   3 
  8 Cesar Wong                13 Northwest Xp           58.50      58.48   2 
  9 Jalen Ortiz               13 Northwest Xp           56.70      58.64   3 
 10 Taylor Foster             13 AZ Rising Suns         58.00      58.71   3 
 11 Levi Wallace              12 Arizona Tita         1:02.87    1:01.41   2 
 12 Blake Ivie                13 AZ Flames TC         1:02.92    1:04.10   2 
 13 Nate Simpson              12 Mustangs TC          1:02.91    1:04.18   2 
 14 Nathan Riech              12 Arizona Chee         1:09.00    1:05.71   1 
 15 Matthew Pena              13 AZ Flames TC         1:04.51    1:06.57   2 
 16 Ryan Brancati             13 Arizona Elit                    1:07.56   1 
 17 Anthony Smoak             12 Phoenix Bobc         1:17.69    1:15.59   1 
 -- Matthew Lyons             13 AZ Rising Suns       1:02.00         DQ   2 
 -- Stephon Wells             12 Arizona Elit         1:05.00         DQ   2 
 
Event 414  800 Meter Run Youth Boys
=========================================================================
    National: N 1:56.36  7/28/2001   Cody Harper, Albuquerque,NM               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Mark Matiski              13 Phoenix Bobc         2:04.42    2:02.25  
  2 Matthew Matiski           13 Phoenix Bobc         2:01.62    2:02.39  
  3 Deselle Dean              13 Do Right TC          2:05.00    2:10.06  
  4 Ryan Silva                12 Tucson Elite         2:08.80    2:14.98  
  5 Chad Williford            12 Northwest Xp                    2:16.99  
  6 Thomas Matiski            13 Phoenix Bobc         2:22.22    2:19.61  
  7 Michael James             13 Pops TC              2:19.46    2:23.50  
  8 Pierce Butzine            13 Northwest Xp                    2:23.54  
  9 Nathan Riech              12 Arizona Chee         2:30.00    2:28.64  
 10 Robert Mclean             13 Northwest Xp                    2:34.42  
 11 Fred Orlie                12 Phoenix Bobc         2:24.34    2:39.81  
 
Event 415  1500 Meter Run Youth Boys
=========================================================================
    National: N 4:04.72  7/10/1983   Jason Lineau, Fresno, Ca                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Ryan Silva                12 Tucson Elite         4:25.31    4:21.52  
  2 Bradley Rodgers           13 Northwest Xp                    4:39.71  
  3 Thomas Matiski            13 Phoenix Bobc         4:44.35    4:41.60  
  4 Andrew Garcia             13 Pops TC              4:49.21    4:50.65  
  5 Walter Hensley            12 Pops TC              4:58.40    4:52.41  
  6 Michael James             13 Pops TC              4:59.34    4:59.51  
  7 Fred Orlie                12 Phoenix Bobc         4:59.32    5:07.17  
  8 Ted Magnuson              13 Pops TC              5:27.44    5:14.29  
 
Event 416  3000 Meter Run Youth Boys
=========================================================================
    National: N 9:08.86  7/31/1993   Tom Caughlan, Mason City, IA              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Andrew Garcia             13 Pops TC             10:30.73   10:21.35  
  2 Bradley Rodgers           13 Northwest Xp                   10:28.86  
  3 Walter Hensley            12 Pops TC             10:41.23   10:32.81  
  4 Fred Orlie                12 Phoenix Bobc        10:49.62   11:37.35  
  5 Ted Magnuson              13 Pops TC             11:24.11   11:58.80  
 
Event 419  3000 Meter Race Walk Youth Boys
=========================================================================
    National: N 14:02.58  7/25/2006   Trevor Barron, South Park                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Colton Barnes             13 Northwest Xp                   20:46.37  
 
Event 421  100 Meter Hurdles (30") Youth Girls
=========================================================================
    National: N 14.01  6/9/2001    Domenique Manning, Rialto, CA               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Ashlee Moore              12 AZ Flames TC           15.74      15.47  
  2 Sherrelle Jordan          12 Arizona Chee           15.00      15.55  
  3 Makayla Flannigan         12 Arizona Chee           16.20      16.22  
  4 Dana Mckenzie             13 Arizona Chee           16.90      18.14  
  5 Helen Ramey               13 AZ Rising Suns         20.55      21.82  
 
Event 422  200 Meter Hurdles (30") Youth Girls
=========================================================================
    National: N 26.63  7/31/1994   Char Foster, Clearwater, FL                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Jaide Stepter             13 Pops TC                29.35      30.04  
  2 Makayla Flannigan         12 Arizona Chee           30.00      30.19  
  3 Sherrelle Jordan          12 Arizona Chee           29.50      30.21  
  4 Helen Ramey               13 AZ Rising Suns         37.01      37.73  
 
Event 431  100 Meter Hurdles (33") Youth Boys
=========================================================================
    National: N 12.94  7/28/1991   Tyrone Butterfield, Miami, Fl               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Devin Centers             13 Unattached             14.78      14.32  
  2 Javon Williams            13 Arizona Chee           14.60      14.79  
  3 Paul Perkins              13 Arizona Chee           15.00      14.88  
  4 Neil Kimberlin            13 Unattached             14.70      14.91  
  5 Nicholas Woods            13 Arizona Chee           14.80      15.72  
 
Event 432  200 Meter Hurdles (30") Youth Boys
=========================================================================
    National: N 23.99  2003        Trey Charles                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Javon Williams            13 Arizona Chee           26.80      27.32  
  2 Paul Perkins              13 Arizona Chee           27.41      27.52  
  3 Devin Centers             13 Unattached             27.68      27.64  
  4 Nicholas Woods            13 Arizona Chee           27.30      27.74  
  5 Neil Kimberlin            13 Unattached             27.00      28.47  
  6 Brandon Rishwain          12 AZ Rising Suns                    35.03  
 
Event 441  4x100 Meter Relay Youth Girls
=========================================================================
    National: N 46.58  2003        Quite Fire                                  
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Mustangs  'A'                                       49.76      49.51  
     1) Karonn Mccree 13                2) Ashley Pinkney 13              
     3) Jaszmyne Smith 13               4) Jasmine Wilson 13              
  2 AZ Cheetahs  'A'                                    50.10      51.50  
     1) Makayla Flannigan 12            2) Kevina Godfrey 13              
     3) Dominique Jackson 13            4) Sherrelle Jordan 12            
  3 Tucson Elite AC  'A'                                50.20      52.35  
     1) Shelley Heilig 13               2) Alicia Pastore 12              
     3) Brianna Rodriguez 13            4) Michaela Wilson 12             
  4 AZ  Rising Suns  'A'                                           52.71  
     1) Monica Mcdonald 12              2) Delana Moore 13                
     3) Jasmine Pratt 13                4) Vargas Yashira 13              
  5 Northwest Xpress  'A'                               53.10      53.37  
     1) Jordyn Bentley 13               2) Jennifer Rolph 13              
     3) Lauren Ruiz 13                  4) Kayli Vanbodegon 13            
  6 AZ Cheetahs  'B'                                    54.00      53.45  
     1) Leah Brice 13                   2) Jordan Chapman 12              
     3) Moriah Hayes 13                 4) Dana Mckenzie 13               
 -- Northwest Xpress  'B'                               57.50         DQ  
     1) Savana Bailey 13                2) Kenzie Huffman 13              
     3) Charlotte Thomas 13             4) Kayla Young 12                 
 
Event 442  4x400 Meter Relay Youth Girls
=========================================================================
    National: N 3:45.90  8/1/1993    Southern California SC, Inglewood, CA     
                         M.Teele, R.Caruthers, M.Edmunson, R.Payne         
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Mustangs  'A'                                     4:03.19    4:09.10  
     1) Karonn Mccree 13                2) Ashley Pinkney 13              
     3) Jaszmyne Smith 13               4) Jasmine Wilson 13              
  2 AZ Cheetahs  'A'                                  4:10.00    4:16.27  
     1) Leah Brice 13                   2) Jordan Chapman 12              
     3) Kevina Godfrey 13               4) Dominique Jackson 13           
  3 Pops  'A'                                         4:07.41    4:16.83  
     1) Abigail Bruno 13                2) Jantzen Hale 12                
     3) Brittany Jones 13               4) Jaide Stepter 13               
  4 Northwest Xpress  'A'                             4:20.00    4:23.95  
     1) Jordyn Bentley 13               2) Jennifer Rolph 13              
     3) Lauren Ruiz 13                  4) Kayli Vanbodegon 13            
  5 Phoenix Bobcats  'A'                              4:28.58    4:29.20  
     1) Lizabeth Dyson 12               2) Renee Dyson 12                 
     3) Mckenna Gaffney 13              4) Jessica Gettleman 13           
  6 Northwest Xpress  'B'                             4:50.00    4:51.90  
     1) Savana Bailey 13                2) Kenzie Huffman 13              
     3) Charlotte Thomas 13             4) Kayla Young 12                 
 
Event 443  4x800 Meter Relay Youth Girls
=========================================================================
    National: N 9:15.68  2003        United Stars                              
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Pops  'A'                                        10:03.22   10:16.89  
     1) Abigail Bruno 13                2) Jantzen Hale 12                
     3) Brittany Jones 13               4) Jaide Stepter 13               
  2 Phoenix Bobcats  'A'                             10:24.83   10:26.35  
     1) Lizabeth Dyson 12               2) Renee Dyson 12                 
     3) Mckenna Gaffney 13              4) Jessica Gettleman 13           
  3 Tcm Rez Runners  'A'                             10:25.00   10:31.88  
     1) Anjelicia Bedonie 13            2) Chelena Betoney 12             
     3) Rolonda Jumbo 13                4) Janelle Miller 12              
  4 Northwest Xpress  'A'                                       10:41.37  
     1) Jordyn Bentley 13               2) Jennifer Rolph 13              
     3) Lauren Ruiz 13                  4) Kayla Young 12                 
 
Event 451  4x100 Meter Relay Youth Boys
=========================================================================
    National: N 43.25  2003        Flordia Elite                               
                       J. Wesley, A. harris, E.Peoples, D. Miller        
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Northwest Xpress  'A'                               47.10      47.55  
     1) Treshawn Favors 13              2) Kyle Harms 13                  
     3) Eric Keswick 12                 4) Jalen Ortiz 13                 
  2 Mustangs  'A'                                       47.40      47.95  
     1) Brian Batts 13                  2) Orlando Coleman 12             
     3) Ross Granillo 13                4) Nate Simpson 12                
  3 AZ  Rising Suns  'A'                                           48.14  
     1) Devon Allen 13                  2) Taylor Foster 13               
     3) Cody Mcdonald 13                4) Jeremiah Oakley 13             
  4 Northwest Xpress  'B'                               50.30      50.75  
     1) Pierce Butzine 13               2) Robert Mclean 13               
     3) Chad Williford 12               4) Cesar Wong 13                  
 
Event 452  4x400 Meter Relay Youth Boys
=========================================================================
    National: N 3:23.96  8/1/1993    LA Jets, Los Angeles, CA                  
                         LCruel,A.Dean, P.McCall,O.Moore                   
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Do Right  'A'                                     3:58.00    3:48.88  
     1) Deselle Dean 13                 2) Tony Dean 13                   
     3) Keyavon Moore 12                4) Braxton Nickerson 12           
  2 Northwest Xpress  'A'                             3:45.00    3:49.81  
     1) Treshawn Favors 13              2) Kyle Harms 13                  
     3) Eric Keswick 12                 4) Jalen Ortiz 13                 
  3 AZ  Rising Suns  'A'                                         4:00.98  
     1) Devon Allen 13                  2) Taylor Foster 13               
     3) Cody Mcdonald 13                4) Jeremiah Oakley 13             
  4 Northwest Xpress  'B'                             4:00.00    4:01.85  
     1) Pierce Butzine 13               2) Robert Mclean 13               
     3) Chad Williford 12               4) Cesar Wong 13                  
  5 Mustangs  'A'                                     4:05.77    4:02.31  
     1) Orlando Coleman 12              2) Ross Granillo 13               
     3) Dallas Harrington 12            4) Nate Simpson 12                
 
Event 453  4x800 Meter Relay Youth Boys
=========================================================================
    National: N 8:24.03  7/27/2005   Wildcat Youth Sports                      
                         T. Wilson, S. Warren, J. Burkley, H. Shehard III  
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Northwest Xpress  'A'                                        9:20.25  
     1) Pierce Butzine 13               2) Robert Mclean 13               
     3) Bradley Rodgers 13              4) Chad Williford 12              
  2 Do Right  'A'                                     9:21.00    9:30.11  
     1) Deselle Dean 13                 2) Tony Dean 13                   
     3) Keyavon Moore 12                4) Braxton Nickerson 12           
  3 Pops  'A'                                         9:57.30    9:41.45  
     1) Andrew Garcia 13                2) Jordan Hellebuyck 12           
     3) Walter Hensley 12               4) Michael James 13               
 
Event 461  High Jump Youth Girls
=========================================================================
    National: N 1.74m  6/8/1986    Chrissy Mills, Tarzana, CA                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Ashlee Moore              12 AZ Flames TC           1.65m      1.65m  
  2 Brittany Jones            13 Pops TC                1.60m      1.55m  
  3 Dana Mckenzie             13 Arizona Chee           1.52m     J1.55m  
  4 Jennifer Rolph            13 Northwest Xp                      1.50m  
  5 Alicia Pastore            12 Tucson Elite           1.37m      1.35m  
  6 Charlotte Thomas          13 Northwest Xp                      1.30m  
  7 Shelley Heilig            13 Tucson Elite           1.42m      1.25m  
  8 Brianna Hudson            12 Phoenix Bobc                      1.20m  
 -- Mia Townsend              12 Arizona Chee           1.25m         NH  
 -- Kenzie Huffman            13 Northwest Xp                         NH  
 
Event 462  Pole Vault Youth Girls
=========================================================================
    National: N  3.25  7/26/2007   Carissa Cluber, Walnut, CA                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Kelsey Cartwright         13 Ultimate Hig           1.98m       2.00  
 
Event 463  Long Jump Youth Girls
=========================================================================
    National: N 6.07m  1998        Tracee Thomas, Rialto, CA                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Ashlee Moore              12 AZ Flames TC           5.00m      4.73m  
  2 Shelley Heilig            13 Tucson Elite           4.65m      4.69m  
  3 Shannon Jackson           12 Do Right TC            4.88m      4.65m  
  4 Makayla Flannigan         12 Arizona Chee           4.60m      4.54m  
  5 Jantzen Hale              12 Pops TC                4.40m      4.52m  
  6 Sherrelle Jordan          12 Arizona Chee           4.60m      4.43m  
  7 Michaela Wilson           12 Tucson Elite           4.44m      4.42m  
  7 Shaunise Jones            12 Arizona Pant           4.27m      4.42m  
  9 Justice Cox               13 Unattached             4.63m      4.40m  
 10 Alicia Pastore            12 Tucson Elite           4.24m      4.24m  
 11 Malika Murphy             13 Arizona Gold           3.91m      4.20m  
 12 Brianna Hudson            12 Phoenix Bobc                      3.95m  
 13 Savana Bailey             13 Northwest Xp                      3.91m  
 14 Kenzie Huffman            13 Northwest Xp                      3.78m  
 15 Audrie Bell               12 Arizona Gold           3.91m      3.75m  
 16 Kayla Young               12 Northwest Xp                      3.07m  
 -- Brianna Rodriguez         13 Tucson Elite           4.88m       FOUL  
 
Event 464  Triple Jump Youth Girls
=========================================================================
    National: N 11.92m  4/24/1999   Nicole Duhart, Downey, CA                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Brittany Jones            13 Pops TC               10.26m     10.35m  
  2 Ashlee Moore              12 AZ Flames TC          10.43m      9.81m  
  3 Moriah Hayes              13 Arizona Chee          10.00m      9.33m  
  4 Lacey Peterson            12 Arizona Gold           8.23m      7.95m  
 
Event 465  Shot Put (6#) Youth Girls
=========================================================================
    National: N 15.88m  1976        Susie Ray, Orange, CA                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Katie Whitley             12 AZ Flames TC           8.99m      8.59m  
  2 Imari Campbell            13 Arizona Gold                      8.57m  
  3 Lydia Tartaglia           13 Mustangs TC            9.61m      8.45m  
  4 Sheyenne Davis            12 Mustangs TC            9.09m      8.35m  
  5 Reneedra Adams            12 Arizona Gold                      8.25m  
  6 Jantzen Hale              12 Pops TC                8.32m      7.75m  
  7 Cassie Johnson            12 Tonto Apache                      7.13m  
  8 Clorisa Lamb              13 Arizona Gold                      7.08m  
  9 Taylor Dyson              12 Phoenix Bobc           7.12m      6.53m  
 10 Rose Thompson             12 AZ Flames TC           7.10m      5.54m  
 
Event 466  Discus Throw (1K) Youth Girls
=========================================================================
    National: N 46.32m  2/23/1990   Suzy Powell, Modesto, CA                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Lydia Tartaglia           13 Mustangs TC           19.58m     19.47m  
  2 Klenisha Hicks            12 AZ Flames TC          19.90m     18.86m  
  3 Shannon Marucha           12 AZ Flames TC          18.41m     17.08m  
  4 Clorisa Lamb              13 Arizona Gold                     16.31m  
  5 Reneedra Adams            12 Arizona Gold                     15.52m  
  6 Katie Whitley             12 AZ Flames TC          12.77m     15.07m  
  7 Taylor Dyson              12 Phoenix Bobc          16.03m     14.01m  
 
Event 467  Javelin Throw (600G) Youth Girls
=========================================================================
    National: N 52.90m  7/26/2007   Hanna Carson, Walnut, CA                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Renee Dyson               12 Phoenix Bobc          29.62m     31.41m  
  2 Lizabeth Dyson            12 Phoenix Bobc          26.00m     26.15m  
  3 Sheyenne Davis            12 Mustangs TC           27.07m     25.70m  
  4 Charlotte Thomas          13 Northwest Xp                     24.60m  
  5 Katie Whitley             12 AZ Flames TC          14.45m     23.80m  
  6 Klenisha Hicks            12 AZ Flames TC          24.06m     23.68m  
  7 Taylor Dyson              12 Phoenix Bobc          23.46m     23.02m  
  8 Mckenna Gaffney           13 Phoenix Bobc          18.60m     21.28m  
  9 Lydia Tartaglia           13 Mustangs TC           19.70m     18.61m  
 10 Shannon Marucha           12 AZ Flames TC          18.38m     17.34m  
 11 Savannah Coleman          12 AZ Flames TC                     14.70m  
 12 Rose Thompson             12 AZ Flames TC          15.25m     14.31m  
 
Event 471  High Jump Youth Boys
=========================================================================
    National: N 1.94m  7/24/1998   Donovan Kilmartin, Boise, ID                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Travis Colby              13 Unattached             1.83m      1.70m  
  2 Andrew Mcdonald           13 Unattached             1.65m      1.65m  
  2 Devin Centers             13 Unattached             1.65m      1.65m  
  4 Stockton Davis            13 Tucson Elite           1.60m      1.60m  
  5 Austin Dancer             12 Northwest Xp                      1.35m  
  6 Anthony Smoak             12 Phoenix Bobc           1.15m      1.05m  
 -- Fred Orlie                12 Phoenix Bobc           1.30m         NH  
 
Event 472  Pole Vault Youth Boys
=========================================================================
    National: N 4.28m  1977        Bill Lange, Bridgewater, NJ                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Matt Arseneau             13 Ultimate Hig           2.74m      2.75m  
 
Event 473  Long Jump Youth Boys
=========================================================================
    National: N 7.02m  1976        Anthony Gibson, San Fernando, CA            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Jamaal Jones              13 Phoenix Bobc           5.87m      5.88m  
  2 Neil Kimberlin            13 Unattached             5.18m      5.29m  
  3 Nicholas Woods            13 Arizona Chee           6.00m      5.28m  
  4 Levi Wallace              12 Arizona Tita           5.18m      5.16m  
  5 Javon Williams            13 Arizona Chee           6.00m      5.10m  
  6 Marche Dennard            13 Unattached             4.77m      4.77m  
  7 Jordan Shouse             13 Unattached                        4.68m  
  8 Casey Bowe                13 Phoenix Bobc                      4.61m  
  9 Quintin Kime              13 Arizona Puma           4.82m      4.51m  
 10 Austin Dancer             12 Northwest Xp                      4.39m  
 11 Michael Martin            12 Tucson Elite           4.22m      4.08m  
 12 Colton Barnes             13 Northwest Xp                      3.95m  
 13 Brandon Rishwain          12 AZ Rising Suns                    3.51m  
 
Event 474  Triple Jump Youth Boys
=========================================================================
    National: N 13.41m  1980        Michael Martin, San Diego, CA              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Jamaal Jones              13 Phoenix Bobc          11.07m     10.97m  
  2 Javon Williams            13 Arizona Chee          12.00m     10.03m  
  3 Gaige Funkhouser          12 AZ Flames TC           9.21m      9.42m  
 
Event 475  Shot Put (4K) Youth Boys
=========================================================================
    National: N 19.29m  7/28/1996   Chris Sprague, Eugene, OR                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Travis Colby              13 Unattached            14.63m     14.93m  
  2 Jamaal Jones              13 Phoenix Bobc          12.85m     13.13m  
  3 John Jackson              12 Pops TC               11.99m     11.87m  
  4 Shawn Collins             13 Unattached            12.45m     11.19m  
  5 Emmanuel Hawkins          12 Mustangs TC           10.00m     10.66m  
  6 Marche Dennard            13 Unattached             9.58m      9.87m  
  7 Monjoe Broom              12 Do Right TC            7.62m      8.78m  
  7 Robert Cord               13 Northwest Xp                      8.78m  
  9 Leo Jones                 13 Northwest Xp                      7.88m  
 10 Joseph Munguia            12 Coldwater Ex           2.39m      6.62m  
 11 Skylar Thomas             12 Tonto Apache                      6.53m  
 -- Mitchel Troup             13 Atlas Throwi                         ND  
 -- Albert Medina             13 Atlas Throwi                         ND  
 
Event 476  Discus Throw (1K) Youth Boys
=========================================================================
    National: N 61.52m  6/3/1995    Joel Armitage, Omaha, NE                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Shawn Collins             13 Unattached            40.54m     40.76m  
  2 Emmanuel Hawkins          12 Mustangs TC           29.00m     31.04m  
  3 Leo Jones                 13 Northwest Xp                     25.88m  
  4 John Jackson              12 Pops TC               24.64m     25.67m  
  5 Monjoe Broom              12 Do Right TC           24.38m     23.43m  
  6 Robert Cord               13 Northwest Xp                     19.75m  
 
Event 477  Javelin Throw (600 G) Youth Boys
=========================================================================
    National: N 57.77m  7/15/2007   Javan Gray, Seattle, WA                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Travis Colby              13 Unattached            48.77m     51.65m  
  2 Jamaal Jones              13 Phoenix Bobc          51.50m     50.08m  
  3 Robert Cord               13 Northwest Xp                     32.40m  
  4 Austin Dancer             12 Northwest Xp                     32.37m  
  5 Gaige Funkhouser          12 AZ Flames TC          29.08m     28.69m  
  6 Leo Jones                 13 Northwest Xp                     27.34m  
  7 Colton Barnes             13 Northwest Xp                     21.80m  
  8 Joseph Munguia            12 Coldwater Ex           4.83m     16.97m  
 
Event 481  Outdoor Pentathlon Youth Girls
=========================================================================
    National: N  3521  7/24/2001   Alyssa Hasan, Williamsville, NY             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Brittany Jones            13 Pops TC                 2440       3020  
  2 Ashlee Moore              12 AZ Flames TC                       2907  
  3 Renee Dyson               12 Phoenix Bobc                       1564  
  5 Sarah Fakler              13 Phoenix Bobc                       1455  
 
Event 481  Outdoor Pentathlon: #1 100 Meter Hurdles (30") Youth Girls Outdoor Pentathlon
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Ashlee Moore              12 AZ Flames TC             15.95   2  720  
  2 Brittany Jones            13 Pops TC                  16.49   1  655  
  3 Renee Dyson               12 Phoenix Bobc             21.60   1  183  
  4 Sarah Fakler              13 Phoenix Bobc             21.66   1  179  
 
Event 481  Outdoor Pentathlon: #2 Shot Put (6#) Youth Girls Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Ashlee Moore              12 AZ Flames TC             9.70m   510  
  2 Brittany Jones            13 Pops TC                  8.63m   440  
  4 Renee Dyson               12 Phoenix Bobc             6.93m   331  
  5 Sarah Fakler              13 Phoenix Bobc             4.27m   163  
 
Event 481  Outdoor Pentathlon: #3 High Jump Youth Girls Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Ashlee Moore              12 AZ Flames TC             1.60m   736  
  2 Brittany Jones            13 Pops TC                  1.55m   678  
  4 Renee Dyson               12 Phoenix Bobc             1.15m   266  
  5 Sarah Fakler              13 Phoenix Bobc             1.10m   222  
 
Event 481  Outdoor Pentathlon: #4 Long Jump Youth Girls Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Brittany Jones            13 Pops TC                  4.91m   535  
  2 Ashlee Moore              12 AZ Flames TC             4.80m   506  
  4 Renee Dyson               12 Phoenix Bobc             3.40m   180  
  5 Sarah Fakler              13 Phoenix Bobc             3.39m   178  
 
Event 481  Outdoor Pentathlon: #5 800 Meter Run Youth Girls Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Sarah Fakler              13 Phoenix Bobc           2:28.42   713  
  2 Brittany Jones            13 Pops TC                2:28.49   712  
  3 Renee Dyson               12 Phoenix Bobc           2:37.32   604  
  4 Ashlee Moore              12 AZ Flames TC           2:52.79   435  
 
Event 491  Outdoor Pentathlon Youth Boys
=========================================================================
    National: N  3485  7/5/1989    Ryan Theriault, Las Vegas. NV               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Jamaal Jones              13 Phoenix Bobc                       2924  
  2 Devin Centers             13 Unattached                         2524  
  3 Neil Kimberlin            13 Unattached                         2327  
  4 Devon Allen               13 AZ Rising Suns                     2059  
  5 Todd Stratton             13 Arizona Puma                       1358  
  6 Devontay Curtis-Titswort  13 Northwest Xp                       1345  
  7 Walter Hensley            12 Pops TC                            1120  
  7 Austin Dancer             12 Northwest Xp                       1120  
  9 Joseph Munguia            12 Coldwater Ex                        539  
 
Event 491  Outdoor Pentathlon: #1 100 Meter Hurdles (33") Youth Boys Outdoor Pentathlon
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Devin Centers             13 Unattached               15.35   3  808  
  2 Jamaal Jones              13 Phoenix Bobc             15.40   1  802  
  3 Neil Kimberlin            13 Unattached               15.42   2  799  
  4 Devon Allen               13 AZ Rising Suns           17.40   2  583  
  5 Devontay Curtis-Titswort  13 Northwest Xp             21.85   1  218  
  6 Todd Stratton             13 Arizona Puma             22.02   2  207  
  7 Walter Hensley            12 Pops TC                  22.33   1  189  
  8 Austin Dancer             12 Northwest Xp             23.18   3  142  
  9 Joseph Munguia            12 Coldwater Ex             27.50   3    5  
 
Event 491  Outdoor Pentathlon: #2 Shot Put (4K) Youth Boys Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Jamaal Jones              13 Phoenix Bobc            12.78m   654  
  2 Devin Centers             13 Unattached              10.64m   524  
  3 Devon Allen               13 AZ Rising Suns           9.14m   434  
  4 Neil Kimberlin            13 Unattached               9.12m   433  
  5 Austin Dancer             12 Northwest Xp             8.35m   387  
  6 Todd Stratton             13 Arizona Puma             7.33m   327  
  7 Joseph Munguia            12 Coldwater Ex             6.60m   284  
  8 Devontay Curtis-Titswort  13 Northwest Xp             5.98m   248  
  9 Walter Hensley            12 Pops TC                  4.54m   165  
 
Event 491  Outdoor Pentathlon: #3 High Jump Youth Boys Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Jamaal Jones              13 Phoenix Bobc             1.70m   544  
  2 Devin Centers             13 Unattached               1.65m   504  
  3 Neil Kimberlin            13 Unattached               1.50m   389  
  4 Devontay Curtis-Titswort  13 Northwest Xp             1.45m   352  
  4 Devon Allen               13 AZ Rising Suns           1.45m   352  
  6 Todd Stratton             13 Arizona Puma             1.40m   317  
  7 Austin Dancer             12 Northwest Xp             1.30m   250  
  8 Walter Hensley            12 Pops TC                  1.10m   131  
  9 Joseph Munguia            12 Coldwater Ex             1.05m   105  
 
Event 491  Outdoor Pentathlon: #4 Long Jump Youth Boys Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Jamaal Jones              13 Phoenix Bobc             5.54m   490  
  2 Devin Centers             13 Unattached               5.18m   417  
  3 Neil Kimberlin            13 Unattached               4.86m   356  
  4 Devon Allen               13 AZ Rising Suns           4.60m   308  
  5 Devontay Curtis-Titswort  13 Northwest Xp             4.31m   257  
  5 Austin Dancer             12 Northwest Xp             4.31m   257  
  7 Todd Stratton             13 Arizona Puma             3.99m   204  
  8 Walter Hensley            12 Pops TC                  3.22m    93  
  9 Joseph Munguia            12 Coldwater Ex             2.99m    65  
 
Event 491  Outdoor Pentathlon: #5 1500 Meter Run Youth Boys Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Walter Hensley            12 Pops TC                5:03.18   542  
  2 Jamaal Jones              13 Phoenix Bobc           5:23.19   434  
  3 Devon Allen               13 AZ Rising Suns         5:33.48   382  
  4 Neil Kimberlin            13 Unattached             5:40.21   350  
  5 Todd Stratton             13 Arizona Puma           5:50.81   303  
  6 Devin Centers             13 Unattached             5:58.33   271  
  7 Devontay Curtis-Titswort  13 Northwest Xp           5:58.62   270  
  8 Austin Dancer             12 Northwest Xp           6:55.10    84  
  9 Joseph Munguia            12 Coldwater Ex           6:57.01    80  
 
Event 501  100 Meter Dash Intermediate Girls
============================================================================
    National: N 11.34  7/28/1995   Angela Williams, Ontario, CA                
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Tamara Pridgett           15 Arizona Elit           11.99      12.53q  2 
  2 Tiana Ross                14 Tucson Elite           12.83      12.98q  2 
  3 Alexis Clay               14 Arizona Chee           12.60      13.07q  2 
  4 Jaquaisha Hickman         15 Arizona Pant           12.50      13.14q  1 
  5 Prasanna Polite           15 Arizona Elit           13.20      13.17q  1 
  6 Khadijah Mcclain          14 Do Right TC            12.40      13.30q  1 
  7 Salimah Muhammad          14 Arizona Chee           13.60      13.55q  2 
  8 Desirae Phillips          14 AZ Rising Suns                    13.65q  2 
  8 Delaney Miller            15 Tucson Elite         1:20.00      13.65q  1 
 10 Amber Smoak               15 Phoenix Bobc           14.26      13.97   2 
 11 Lindsey White             14 Arizona Chee           14.00      13.98   1 
 12 Tiana Turman              15 Arizona Elit           13.90      14.01   2 
 13 Olivia Lingruen           14 Feel The Hea           14.41      14.54   1 
 14 Alyssa Vega               14 Arizona Tita           14.00      14.65   1 
 15 Rochelle Pennix           14 Tucson Elite           14.15      15.86   2 
 
Event 501  100 Meter Dash Intermediate Girls
=========================================================================
    National: N 11.34  7/28/1995   Angela Williams, Ontario, CA                
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals 
=========================================================================
Finals
  1 Tamara Pridgett           15 Arizona Elit           12.53      12.47  
  2 Alexis Clay               14 Arizona Chee           13.07      13.10  
  3 Tiana Ross                14 Tucson Elite           12.98      13.18  
  4 Khadijah Mcclain          14 Do Right TC            13.30      13.19  
  5 Jaquaisha Hickman         15 Arizona Pant           13.14      13.29  
  6 Prasanna Polite           15 Arizona Elit           13.17      13.34  
  7 Salimah Muhammad          14 Arizona Chee           13.55      13.49  
  8 Desirae Phillips          14 AZ Rising Suns         13.65      13.50  
  9 Delaney Miller            15 Tucson Elite           13.65      13.84  
Preliminaries
 10 Amber Smoak               15 Phoenix Bobc           13.97             
 11 Lindsey White             14 Arizona Chee           13.98             
 12 Tiana Turman              15 Arizona Elit           14.01             
 13 Olivia Lingruen           14 Feel The Hea           14.54             
 14 Alyssa Vega               14 Arizona Tita           14.65             
 15 Rochelle Pennix           14 Tucson Elite           15.86             
 
Event 502  200 Meter Dash Intermediate Girls
============================================================================
    National: N 23.06  2004        Bianca Knight, Akron, OH                    
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  H#
============================================================================
  1 Tamara Pridgett           15 Arizona Elit           25.01      25.46q  2 
  2 Sydnee Freeman            14 Arizona Elit           25.48      26.16q  1 
  3 Tiana Ross                14 Tucson Elite           26.30      26.49q  2 
  4 Prasanna Polite           15 Arizona Elit           26.50      26.84q  3 
  5 Chinequa Lee              15 Arizona Chee           25.50      27.03q  3 
  6 Katie Drake               14 Arizona Elit           26.60      27.15q  1 
  7 Courtney Clark            15 Arizona Elit           26.30      27.31q  1 
  8 Jaquaisha Hickman         15 Arizona Pant           25.90      27.51q  3 
  9 Irene Ashu                14 Arizona Chee           27.00      27.53q  2 
 10 Salimah Muhammad          14 Arizona Chee           27.50      27.70   3 
 11 Khadijah Mcclain          14 Do Right TC            26.30      27.85   2 
 12 Brittney Palencia         15 Unattached             27.00      27.98   2 
 13 Desirae Phillips          14 AZ Rising Suns         27.20      28.03   1 
 14 Delaney Miller            15 Tucson Elite           26.00      28.55   1 
 15 Julie Henrikson           14 Phoenix Bobc           29.41      28.60   3 
 16 Tiana Turman              15 Arizona Elit           26.60      28.69   3 
 17 Amber Smoak               15 Phoenix Bobc           29.31      28.70   1 
 18 Lindsey White             14 Arizona Chee           28.00      29.05   2 
 19 Alyssa Vega               14 Arizona Tita           28.00      30.11   1 
 20 Olivia Lingruen           14 Feel The Hea           30.19      30.64   3 
 
Event 502  200 Meter Dash Intermediate Girls
=========================================================================
    National: N 23.06  2004        Bianca Knight, Akron, OH                    
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals 
=========================================================================
Finals
  1 Tamara Pridgett           15 Arizona Elit           25.46      25.30  
  2 Sydnee Freeman            14 Arizona Elit           26.16      25.80  
  3 Tiana Ross                14 Tucson Elite           26.49      26.53  
  4 Chinequa Lee              15 Arizona Chee           27.03      26.66  
  5 Jaquaisha Hickman         15 Arizona Pant           27.51      26.96  
  6 Courtney Clark            15 Arizona Elit           27.31      27.12  
  7 Irene Ashu                14 Arizona Chee           27.53      27.21  
  8 Prasanna Polite           15 Arizona Elit           26.84      27.27  
  8 Katie Drake               14 Arizona Elit           27.15      27.27  
Preliminaries
 10 Salimah Muhammad          14 Arizona Chee           27.70             
 11 Khadijah Mcclain          14 Do Right TC            27.85             
 12 Brittney Palencia         15 Unattached             27.98             
 13 Desirae Phillips          14 AZ Rising Suns         28.03             
 14 Delaney Miller            15 Tucson Elite           28.55             
 15 Julie Henrikson           14 Phoenix Bobc           28.60             
 16 Tiana Turman              15 Arizona Elit           28.69             
 17 Amber Smoak               15 Phoenix Bobc           28.70             
 18 Lindsey White             14 Arizona Chee           29.05             
 19 Alyssa Vega               14 Arizona Tita           30.11             
 20 Olivia Lingruen           14 Feel The Hea           30.64             
 
Event 503  400 Meter Dash Intermediate Girls
============================================================================
    National: N 52.11  7/29/2001   Stephanie Smith, Macon, GA                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
Finals
  1 Sydnee Freeman            14 Arizona Elit           58.40      58.29   2 
  2 Bianca Lewis              15 AZ Rising Suns         58.00      58.94   2 
  3 Katie Drake               14 Arizona Elit         1:00.00    1:00.74   2 
  4 Brittney Palencia         15 Unattached           1:00.00    1:00.74   2 
  5 Breanna Ruiz              14 Arizona Elit         1:02.00    1:03.39   2 
  6 Chinequa Lee              15 Arizona Chee           58.00    1:03.52   2 
  7 Julie Henrikson           14 Phoenix Bobc         1:04.53    1:04.31   1 
  8 Amber Smoak               15 Phoenix Bobc         1:05.53    1:04.99   1 
  9 Ashley Love               15 Arizona Gold         1:04.00    1:05.50   1 
 10 Tamlyn Kalal              14 Arizona Elit         1:03.00    1:07.79   2 
 
Event 504  800 Meter Run Intermediate Girls
=========================================================================
    National: N 2:06.64  7/29/2006   Chinelle Price, United Stars              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Bianca Lewis              15 AZ Rising Suns       2:22.00    2:27.62  
  2 Taylor Cole               15 Feel The Hea         2:25.00    2:29.13  
  3 Breanna Ruiz              14 Arizona Elit                    2:30.60  
  4 Julie Henrikson           14 Phoenix Bobc         2:34.42    2:50.14  
 
Event 505  1500 Meter Run Intermediate Girls
=========================================================================
    National: N 4:25.57  7/22/1984   Suzy Favor, Stevens Point, WI             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Taylor Cole               15 Feel The Hea         5:02.83    5:16.86  
  2 Laura Orlie               14 Phoenix Bobc         4:54.27    5:35.92  
  3 Ontario Kabobel           14 AZ Flames TC         5:23.05    5:42.49  
 
Event 506  3000 Meter Run Intermediate Girls
=========================================================================
    National: N 9:37.09  7/30/2005   Caitlin Lane                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Laura Orlie               14 Phoenix Bobc        10:20.75   12:04.66  
  2 Ontario Kabobel           14 AZ Flames TC        11:48.90   12:31.63  
  3 Ellerie Lagerhausen       14 Arizona Chee        13:58.00   14:43.26  
 
Event 509  3000 Meter Race Walk Intermediate Girls
=========================================================================
    National: N 13:41.25  7/2/1994    Ana-Maria Ruoss                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Ellerie Lagerhausen       14 Arizona Chee        20:58.00   20:46.47  
 
Event 511  100 Meter Dash Intermediate Boys
============================================================================
    National: N 10.51  7/28/2006   Jeremy Rankin                               
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Anders Battle             15 Arizona Elit           11.29      11.42q  2 
  2 Xavier Cooper             14 Unattached             11.31      11.52q  1 
  3 Christopher Rodriguez     15 Tucson Elite           11.20      11.67q  1 
  4 Cameron Reed              15 Do Right TC                       11.71q  2 
  5 Miller Breyan             15 AZ Rising Suns         11.27      11.96q  2 
  6 Carter Brown              14 AZ Flames TC           11.35      12.10q  1 
  7 Kye Russell               14 Do Right TC            12.14      12.21q  2 
  8 Joshua Dennard            14 Unattached             12.10      12.27q  2 
  9 Darius Jackson            15 AZ Flames TC           12.76      12.70q  2 
 10 Corey Lowe                14 AZ Rising Suns                    12.75   1 
 11 Anthony Munguia           15 Coldwater Ex           12.83      13.28   2 
 12 Timothy Tartaglia         15 Mustangs TC            13.72      13.83   1 
 
Event 511  100 Meter Dash Intermediate Boys
=========================================================================
    National: N 10.51  7/28/2006   Jeremy Rankin                               
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals 
=========================================================================
Finals
  1 Anders Battle             15 Arizona Elit           11.42      11.43  
  2 Xavier Cooper             14 Unattached             11.52      11.45  
  3 Christopher Rodriguez     15 Tucson Elite           11.67      11.71  
  4 Cameron Reed              15 Do Right TC            11.71      11.89  
  5 Carter Brown              14 AZ Flames TC           12.10      11.97  
  6 Kye Russell               14 Do Right TC            12.21      12.13  
  7 Joshua Dennard            14 Unattached             12.27      12.18  
  8 Miller Breyan             15 AZ Rising Suns         11.96      12.32  
Preliminaries
  9 Darius Jackson            15 AZ Flames TC           12.70             
 10 Corey Lowe                14 AZ Rising Suns         12.75             
 11 Anthony Munguia           15 Coldwater Ex           13.28             
 12 Timothy Tartaglia         15 Mustangs TC            13.83             
 
Event 512  200 Meter Dash Intermediate Boys
============================================================================
    National: N 21.10  7/29/1995   William Obea Moore, Los Angeles, CA         
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  H#
============================================================================
  1 Harry Danilevics          15 Elite Athlet           22.80      23.16q  1 
  2 Xavier Cooper             14 Unattached             23.33      23.24q  2 
  3 Cameron Reed              15 Do Right TC                       23.89q  1 
  4 Miller Breyan             15 AZ Rising Suns         23.15      24.15q  2 
  5 Carter Brown              14 AZ Flames TC           23.69      24.22q  1 
  6 Kye Russell               14 Do Right TC            24.00      24.79q  1 
  7 Joshua Dennard            14 Unattached             24.70      24.80q  2 
  8 Isaac Campbell            15 Arizona Gold           25.00      24.91q  1 
  9 Igoe Allen                15 Tucson Elite           24.20      25.17q  2 
 10 Corey Lowe                14 AZ Rising Suns                    25.41   1 
 11 Cory Trotter              15 Do Right TC                       25.42   1 
 12 Shelby Dillard            14 Arizona Chee           26.82      26.44   2 
 13 Timothy Tartaglia         15 Mustangs TC            29.12      28.84   2 
 
Event 512  200 Meter Dash Intermediate Boys
=========================================================================
    National: N 21.10  7/29/1995   William Obea Moore, Los Angeles, CA         
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals 
=========================================================================
Finals
  1 Xavier Cooper             14 Unattached             23.24      23.15  
  2 Cameron Reed              15 Do Right TC            23.89      23.82  
  3 Miller Breyan             15 AZ Rising Suns         24.15      24.49  
  4 Isaac Campbell            15 Arizona Gold           24.91      24.62  
  5 Joshua Dennard            14 Unattached             24.80      24.66  
  6 Kye Russell               14 Do Right TC            24.79      25.12  
  7 Igoe Allen                15 Tucson Elite           25.17      25.36  
Preliminaries
  1 Harry Danilevics          15 Elite Athlet           23.16             
  5 Carter Brown              14 AZ Flames TC           24.22             
 10 Corey Lowe                14 AZ Rising Suns         25.41             
 11 Cory Trotter              15 Do Right TC            25.42             
 12 Shelby Dillard            14 Arizona Chee           26.44             
 13 Timothy Tartaglia         15 Mustangs TC            28.84             
 
Event 513  400 Meter Dash Intermediate Boys
=========================================================================
    National: N 45.99  7/29/1995   William Obea Moore, Los Angeles, CA         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
Finals
  1 Kye Russell               14 Do Right TC            54.00      54.82  
  2 Joshua Dennard            14 Unattached             56.00      54.97  
  3 Siraaj Ghori              15 Tucson Elite           57.00      56.16  
  4 Dylan Davis               15 Arizona Elit           51.00      56.38  
  5 Cameron Reed              15 Do Right TC                       56.76  
  6 Igoe Allen                15 Tucson Elite           57.51      57.79  
 -- Isaac Campbell            15 Arizona Gold           56.00         DQ  
 -- Yusef Muhammed            15 Arizona Chee                         DQ  
 
Event 514  800 Meter Run Intermediate Boys
=========================================================================
    National: N 1:50.51  7/28/2007   Howard Shepard, Walnut, CA                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Derek Stanek              15 Phoenix Bobc         2:06.62    2:05.20  
  2 Dylan Davis               15 Arizona Elit                    2:14.93  
  3 Eric Brannick             15 Arizona Puma         2:16.00    2:18.17  
  4 Grant Swenson             14 Arizona Chee         2:20.00    2:24.25  
  5 August Bruno              14 Pops TC              2:27.42    2:26.12  
 
Event 515  1500 Meter Run Intermediate Boys
=========================================================================
    National: N 3:54.02  7/29/2007   Nathan Mathabane, Walnut, CA              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Derek Stanek              15 Phoenix Bobc                    4:29.90  
  2 Eric Brannick             15 Arizona Puma         4:35.00    4:38.73  
  3 Daniel Wong               14 Pops TC              4:51.41    4:48.47  
  4 Phillip Garcia            14 Coldwater Ex         4:36.00    4:51.72  
  5 Grant Swenson             14 Arizona Chee         4:40.00    4:55.74  
  6 August Bruno              14 Pops TC              5:07.42    5:07.43  
  7 Grant Rollier             14 Phoenix Bobc         5:13.47    5:14.04  
  8 Steven Gruenewald         14 Arizona Puma         5:11.27    5:22.60  
 
Event 516  3000 Meter Run Intermediate Boys
=========================================================================
    National: N 8:27.00  7/23/1993   Billy Harper, Philomath, OR               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Derek Stanek              15 Phoenix Bobc                   10:10.41  
  2 Daniel Wong               14 Pops TC             10:23.32   10:18.11  
  3 Eric Brannick             15 Arizona Puma        10:30.80   10:25.35  
  4 Grant Swenson             14 Arizona Chee        10:15.00   11:02.29  
  5 Grant Rollier             14 Phoenix Bobc        11:01.36   12:26.26  
 
Event 521  100 Meter Hurdles (33") Intermediate Girls
=========================================================================
    National: N 13.81  7/14/1984   Yolanda Johnson, Denver, CO                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Kamisha Ross              15 Tucson Elite           18.10      21.36  
 
Event 522  400 Meter Hurdles (30") Intermediate Girls
=========================================================================
    National: N 57.85  7/1/2005    Ebony Collins, Quite Fire                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Kamisha Ross              15 Tucson Elite         1:05.00    1:13.52  
 
Event 523  2000 Meter Steeplechase 30" Intermediate Girls
=========================================================================
    National: N 6:57.46  2004        Ashley Sinclair                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Ashton Wolf               15 Unattached           8:10.00    8:57.14  
  2 Brooke Huppenthal         15 AZ Flames TC         9:10.00    9:09.44  
 
Event 531  110 Meter Hurdles (39") Intermediate Boys
=========================================================================
    National: N 13.99  7/30/1995   Sharif Paxton, Los Angeles, CA              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Erwin Jonesjr             15 Phoenix Bobc           15.21      15.31  
  2 Yusef Muhammed            15 Arizona Chee                      15.46  
  3 Dylan Walashek            15 Arizona Puma           16.73      16.78  
  4 Darius Jackson            15 AZ Flames TC           17.89      17.13  
  5 Ben Kmetz                 14 Unattached             20.00      20.99  
 
Event 532  400 Meter Hurdles (36") Intermediate Boys
=========================================================================
    National: N 51.71  7/27/1996   Baynad Kamani, Missouri City, TX            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Harry Danilevics          15 Elite Athlet                      59.34  
  2 Erwin Jonesjr             15 Phoenix Bobc         1:05.00    1:01.12  
  3 Raymond Mathis            15 AZ Rising Suns       1:03.00    1:02.83  
  4 Darius Jackson            15 AZ Flames TC         1:03.36    1:03.35  
 
Event 533  2000 Meter Steeplechase 36" Intermediate Boys
=========================================================================
    National: N 6:02.84  7/31/1988   Jason Brown, Provo, UT                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Daniel Wong               14 Pops TC                         7:50.61  
  2 Tyler Arlt                15 AzTech               9:30.00    8:16.12  
 
Event 541  4x100 Meter Relay Intermediate Girls
=========================================================================
    National: N 45.45  7/1/2006    Vision Track & Field, Friendswood, TX       
                       A.Emanuel, C.Ratliff, M.Hall, L.White             
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 AZ Cheetahs  'A'                                    48.00      49.53  
     1) Irene Ashu 14                   2) Alexis Clay 14                 
     3) Chinequa Lee 15                 4) Jasmine Todd 14                
  2 Tucson Elite AC  'A'                                50.01      50.71  
     1) Michelle Martin 14              2) Delaney Miller 15              
     3) Kamisha Ross 15                 4) Tiana Ross 14                  
  3 AZ Elite  'A'                                       43.80      50.90  
     1) Courtney Clark 15               2) Sydnee Freeman 14              
     3) Prasanna Polite 15              4) Tiana Turman 15                
 
Event 542  4x400 Meter Relay Intermediate Girls
=========================================================================
    National: N 3:38.37  7/30/2000   United Stars, Phidadelphia, PA            
                         C.Smith, T.Abney, T.Bradley, E.Dwyer              
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 AZ Cheetahs  'A'                                  4:15.00    4:16.10  
     1) Chinequa Lee 15                 2) Salimah Muhammad 14            
     3) Jasmine Todd 14                 4) Lindsey White 14               
  2 AZ Elite  'A'                                     4:00.00    4:21.26  
     1) Katie Drake 14                  2) Sydnee Freeman 14              
     3) Tamlyn Kalal 14                 4) Natalie Melkonoff 14           
 
Event 561  High Jump Intermediate Girls
=========================================================================
    National: N 1.82m  7/29/2007   Shanay Briscoe, Walnut, CVA                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Michelle Martin           14 Tucson Elite           1.57m      1.45m  
  1 Tiana Ross                14 Tucson Elite           1.57m      1.45m  
  3 Adriana Chrite            14 Pops TC                1.60m      1.40m  
 -- Rochelle Pennix           14 Tucson Elite           1.32m         NH  
 
Event 562  Pole Vault Intermediate Girls
=========================================================================
    National: N 4.00m  7/29/2005   Katie Veith, Bruin Track Club               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Shaylah Simpson           15 Ultimate Hig           3.66m      3.35m  
  2 Heather Arseneau          15 Ultimate Hig           3.38m      3.20m  
 
Event 563  Long Jump Intermediate Girls
=========================================================================
    National: N 6.16m  7/10/1999   Jill Bell, Bellevue, WA                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Hannah Carson             14 Arizona Chee           5.60m      5.38m  
  2 Alexis Clay               14 Arizona Chee           5.60m      5.27m  
  3 Jasmine Todd              14 Arizona Chee           5.00m      4.85m  
  4 Jaquaisha Hickman         15 Arizona Pant           5.18m      4.79m  
  5 Adriana Chrite            14 Pops TC                4.57m      4.69m  
  6 Salimah Muhammad          14 Arizona Chee           4.60m      4.58m  
  7 Alyssa Vega               14 Arizona Tita           4.27m      4.02m  
  8 Delaney Miller            15 Tucson Elite           5.11m      4.01m  
  9 Julie Henrikson           14 Phoenix Bobc           3.88m      3.80m  
 10 Rochelle Pennix           14 Tucson Elite           4.32m      3.26m  
 
Event 564  Triple Jump Intermediate Girls
=========================================================================
    National: N 12.54m  7/30/1983   Deana Simmons, Decatur, IL                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Alexis Clay               14 Arizona Chee          11.00m     10.58m  
  2 Jasmine Todd              14 Arizona Chee          11.00m     10.43m  
  3 Courtney Clark            15 Arizona Elit                      9.78m  
  4 Adriana Chrite            14 Pops TC               10.02m      9.65m  
  5 Michelle Martin           14 Tucson Elite          10.11m      9.56m  
 
Event 565  Shot Put (4K) Intermediate Girls
=========================================================================
    National: N 15.20m  7/27/2001   Michelle Carter, Ovilla, CA                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Hannah Carson             14 Arizona Chee          15.00m     12.10m  
  2 Jamesse Evans             15 Do Right TC                      10.10m  
  3 Jlynn Harvey              14 Tucson Elite           9.50m      8.41m  
  4 Tori Williams             14 Arizona Chee           8.08m      7.85m  
  5 Breanna Adams             14 Arizona Gold                      7.68m  
 
Event 566  Discus Throw (1.0k) Intermediate Girls
=========================================================================
    National: N 50.12m  5/12/4653   Elizabeth Debartolo, Aurora, IL            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Jamesse Evans             15 Do Right TC                      31.02m  
  2 Kitsia Rivera             16 Toro Thrower          32.61m     28.27m  
  3 Tori Williams             14 Arizona Chee          18.47m     22.35m  
  4 Breanna Adams             14 Arizona Gold                     20.43m  
  5 Jlynn Harvey              14 Tucson Elite                     19.33m  
 
Event 567  Javelin Throw (600 G) Intermediate Girls
=========================================================================
    National: N 152-08  7/29/2000   Rachel Walker, Benton, LA                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Hannah Carson             14 Arizona Chee          52.00m     48.16m  
  2 Amethyst Boyd             15 Arizona Chee          42.00m     40.68m  
 
Event 568  Hammer Throw Intermediate Girls
=========================================================================
    National: N 46.84m  7/29/2007   Lauren Chambers, Walnut, CA                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Jamesse Evans             15 Do Right TC           16.29m     16.29m  
 
Event 571  High Jump Intermediate Boys
=========================================================================
    National: N 2.15m  8/1/1992    Eric Bishop, Chatsworth, GA                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Dylan Walashek            15 Arizona Puma           1.89m      1.85m  
  2 Siraaj Ghori              15 Tucson Elite           1.73m      1.65m  
  3 Igoe Allen                15 Tucson Elite           1.68m      1.60m  
 
Event 572  Pole Vault Intermediate Boys
=========================================================================
    National: N     5  7/9/1994    Jacob Davis, Orange, TX                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Scott Kuiper              15 Unattached                         3.75  
  2 Erwin Jonesjr             15 Phoenix Bobc           3.20m       3.00  
  3 Joseph Baxter             14 Arizona Puma           3.35m       3.00  
  4 Caleb Fraley              15 Ultimate Hig           3.05m       2.25  
 -- Trey Richardson           14 Arizona Chee           3.65m         NH  
 
Event 573  Long Jump Intermediate Boys
=========================================================================
    National: N 7.35m  1979        Steven Hansley, East Orange, NJ             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Anders Battle             15 Arizona Elit                      6.24m  
  2 Raymond Mathis            15 AZ Rising Suns                    5.89m  
  3 Igoe Allen                15 Tucson Elite           5.31m      5.86m  
  4 Lewis Todd                15 Unattached             6.17m      5.83m  
  5 Joseph Baxter             14 Arizona Puma           4.87m      5.58m  
  6 Cory Trotter              15 Do Right TC                       5.48m  
  7 Ian Palmer                15 Tucson Elite           5.82m      5.46m  
  8 Trey Richardson           14 Arizona Chee           6.00m      5.36m  
 -- Dylan Walashek            15 Arizona Puma           5.56m       FOUL  
 -- Joshua Dennard            14 Unattached             5.80m       FOUL  
 -- Xavier Cooper             14 Unattached             6.00m       FOUL  
 -- Siraaj Ghori              15 Tucson Elite           5.51m       FOUL  
 
Event 574  Triple Jump Intermediate Boys
=========================================================================
    National: N 15.08m  7/29/1995   Chris Hercules, Palatine, IL               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Ian Palmer                15 Tucson Elite          12.37m     12.46m  
  2 Lewis Todd                15 Unattached            11.79m     11.73m  
  3 Ben Kmetz                 14 Unattached            10.59m     10.65m  
  4 Cory Trotter              15 Do Right TC                      10.31m  
  5 Siraaj Ghori              15 Tucson Elite          11.33m     10.25m  
 -- Trey Richardson           14 Arizona Chee           3.65m       FOUL  
 
Event 575  Shot Put (12#) Intermediate Boys
=========================================================================
    National: N 19.24m  1975        Larry Rosen                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Val Doka                  15 Tonto Apache                     12.37m  
  2 Jeremy Tuttle             14 Unattached            12.19m     12.22m  
  3 Jerry Langford            15 Toro Thrower          12.50m     12.04m  
  4 Jarrett Bunnin            15 Toro Thrower          11.58m     11.65m  
  5 Jared Smith               15 Toro Thrower          11.28m     11.31m  
  6 Roman Diaz                15 Tucson Elite          10.67m     11.24m  
  7 Shelby Dillard            14 Arizona Chee          10.18m     10.55m  
  8 Kyle Alexander            15 Toro Thrower           9.14m     10.41m  
  9 Patrick Murphy            15 Toro Thrower          10.36m      9.80m  
 10 Mitch Mumford             15 Toro Thrower          10.06m      9.30m  
 11 John Alllen               15 Toro Thrower           9.60m      8.26m  
 12 Timothy Tartaglia         15 Mustangs TC            8.01m      7.42m  
 13 Tom Mccoy                 14 Toro Thrower           6.10m      7.40m  
 14 Trevor Thomas             15 Tonto Apache                      6.67m  
 
Event 576  Discus Throw (1.6K) Intermediate Boys
=========================================================================
    National: N 58.80m  6/1/1985    Kami Keshmiri, Reno, NV                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Jeremy Tuttle             14 Unattached            44.20m     43.49m  
  2 Jerry Langford            15 Toro Thrower          37.49m     37.89m  
  3 Roman Diaz                15 Tucson Elite          32.92m     34.57m  
  4 Jarrett Bunnin            15 Toro Thrower          33.22m     31.26m  
  5 Patrick Murphy            15 Toro Thrower          23.77m     24.08m  
  6 John Alllen               15 Toro Thrower          27.00m     22.62m  
  7 Tom Mccoy                 14 Toro Thrower          18.29m     19.07m  
 
Event 577  Javelin Throw (800G) Intermediate Boys
=========================================================================
    National: N 61.81m  7/6/2001    Dustin Johnson, Crossett, AR               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Christopher Rodriguez     15 Tucson Elite          51.82m     53.40m  
  2 Erwin Jonesjr             15 Phoenix Bobc          51.00m     50.05m  
  3 Jeremy Tuttle             14 Unattached            45.72m     47.88m  
  4 Joseph Baxter             14 Arizona Puma                     40.30m  
  5 Anthony Munguia           15 Coldwater Ex           6.38m     33.07m  
 -- Dylan Walashek            15 Arizona Puma          42.92m         ND  
 
Event 591  Decathlon Intermediate Boys
=========================================================================
    National: N  6896  7/29/1998   Tim Morse, Shoreline, WA                    
 Association: A  5741  6/3/1995    Josh Pearson, Silver Streakers              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Dylan Walashek            15 Arizona Puma                       5071  
  2 Ewrin Jones               15 Phoenix Bobc                       5008  
  3 Tanner Clark              15 Arizona Puma                       4033  
  4 Trey Richardson           14 Arizona Chee                       3713  
  5 Anthony Munguia           15 Coldwater Ex                       2553  
 
Event 591  Decathlon: #1 100 Meter Dash Intermediate Boys Decathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Xavier Cooper             14 Unattached               11.58   736  
  2 Ewrin Jones               15 Phoenix Bobc             12.41   573  
  3 Trey Richardson           14 Arizona Chee             12.42   571  
  4 Tanner Clark              15 Arizona Puma             12.49   558  
  5 Dylan Walashek            15 Arizona Puma             12.56   545  
  6 Anthony Munguia           15 Coldwater Ex             14.08   301  
 
Event 591  Decathlon: #2 Long Jump Intermediate Boys Decathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Xavier Cooper             14 Unattached               5.88m   561  
  2 Trey Richardson           14 Arizona Chee             5.67m   516  
  3 Dylan Walashek            15 Arizona Puma             5.39m   459  
  4 Tanner Clark              15 Arizona Puma             5.28m   437  
  5 Ewrin Jones               15 Phoenix Bobc             5.07m   396  
  6 Anthony Munguia           15 Coldwater Ex             4.44m   280  
 
Event 591  Decathlon: #3 Shot Put (12#) Intermediate Boys Decathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Dylan Walashek            15 Arizona Puma            12.11m   613  
  2 Ewrin Jones               15 Phoenix Bobc            10.07m   490  
  3 Anthony Munguia           15 Coldwater Ex             9.28m   443  
  4 Xavier Cooper             14 Unattached               9.10m   432  
  4 Tanner Clark              15 Arizona Puma             9.10m   432  
  6 Trey Richardson           14 Arizona Chee             6.11m   255  
 
 Event 591  Decathlon: #4 High Jump Intermediate Boys Decathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Dylan Walashek            15 Arizona Puma             1.85m   670  
  2 Tanner Clark              15 Arizona Puma             1.65m   504  
  2 Ewrin Jones               15 Phoenix Bobc             1.65m   504  
  4 Trey Richardson           14 Arizona Chee             1.55m   426  
  5 Anthony Munguia           15 Coldwater Ex             1.30m   250  
 
Event 591  Decathlon: #5 400 Meter Dash Intermediate Boys Decathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Ewrin Jones               15 Phoenix Bobc             54.61   615  
  2 Trey Richardson           14 Arizona Chee             55.65   573  
  3 Tanner Clark              15 Arizona Puma             58.28   474  
  4 Dylan Walashek            15 Arizona Puma             59.64   426  
  5 Anthony Munguia           15 Coldwater Ex           1:07.64   191  
 
Event 591  Decathlon: #6 110 Meter Hurdles (39") Intermediate Boys Decathlon
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Ewrin Jones               15 Phoenix Bobc             16.79   2  646  
  2 Dylan Walashek            15 Arizona Puma             17.05   1  619  
  3 Tanner Clark              15 Arizona Puma             19.15   2  419  
  4 Trey Richardson           14 Arizona Chee             23.84   1  110  
  5 Anthony Munguia           15 Coldwater Ex             24.06   2  100  
 
Event 591  Decathlon: #7 Discus Throw (1.6K) Intermediate Boys Decathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Dylan Walashek            15 Arizona Puma            29.76m   460  
  2 Ewrin Jones               15 Phoenix Bobc            24.32m   354  
  3 Tanner Clark              15 Arizona Puma            23.71m   342  
  4 Anthony Munguia           15 Coldwater Ex            23.42m   337  
  5 Trey Richardson           14 Arizona Chee            16.11m   200  
 
Event 591  Decathlon: #8 Pole Vault Intermediate Boys Decathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Dylan Walashek            15 Arizona Puma             3.15m   393  
  1 Trey Richardson           14 Arizona Chee             3.15m   393  
  3 Ewrin Jones               15 Phoenix Bobc             3.00m   357  
  4 Tanner Clark              15 Arizona Puma             2.25m   189  
 -- Anthony Munguia           15 Coldwater Ex                NH  
 
Event 591  Decathlon: #9 Javelin Throw (800G) Intermediate Boys Decathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Ewrin Jones               15 Phoenix Bobc            50.41m   595  
  2 Dylan Walashek            15 Arizona Puma            41.32m   461  
  3 Anthony Munguia           15 Coldwater Ex            33.70m   352  
  4 Tanner Clark              15 Arizona Puma            26.35m   248  
  5 Trey Richardson           14 Arizona Chee            25.46m   236  
 
Event 591  Decathlon: #10 1500 Meter Run Intermediate Boys Decathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Ewrin Jones               15 Phoenix Bobc           5:14.77   478  
  2 Trey Richardson           14 Arizona Chee           5:23.38   433  
  3 Tanner Clark              15 Arizona Puma           5:23.94   430  
  4 Dylan Walashek            15 Arizona Puma           5:24.95   425  
  5 Anthony Munguia           15 Coldwater Ex           5:51.73   299  
 
Event 601  100 Meter Dash Young Women
=========================================================================
    National: N 11.10  1980        Michelle Glover, Pennsauken, NJ             
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims 
=========================================================================
Preliminaries
  1 Williams Serene           16 AZ Rising Suns         12.55      12.68q 
  2 Charde Mayne              16 Tucson Elite           12.20      12.90q 
  3 Onyeador Nony             16 AZ Rising Suns         12.56      13.06q 
  4 Emily Ramey               16 AZ Rising Suns                    13.29q 
  5 Brittiney Colter          16 AZ Rising Suns         12.56      13.43q 
  6 Kalina Lowe               16 AZ Rising Suns                    13.54q 
  7 Keyannah Wilson           16 Tucson Elite           14.25      16.18q 
 
Event 601  100 Meter Dash Young Women
=========================================================================
    National: N 11.10  1980        Michelle Glover, Pennsauken, NJ             
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals 
=========================================================================
Finals
  1 Williams Serene           16 AZ Rising Suns         12.68      12.68  
  2 Charde Mayne              16 Tucson Elite           12.90      12.90  
  3 Onyeador Nony             16 AZ Rising Suns         13.06      13.06  
  4 Emily Ramey               16 AZ Rising Suns         13.29      13.29  
  5 Brittiney Colter          16 AZ Rising Suns         13.43      13.43  
  6 Kalina Lowe               16 AZ Rising Suns         13.54      13.54  
  7 Keyannah Wilson           16 Tucson Elite           16.18      16.18  
 
Event 602  200 Meter Dash Young Women
============================================================================
    National: N 23.24  7/26/2007   Victoria Jordan, Walnut, CA                 
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Williams Serene           16 AZ Rising Suns         25.44      25.90q  1 
  2 Mariah Bowers             17 Arizona Elit           27.00      26.43q  1 
  3 Kalina Lowe               16 AZ Rising Suns                    26.74q  1 
  4 Charde Mayne              16 Tucson Elite           25.50      26.80q  2 
  5 Paloma Spence             16 Tucson Elite           25.07      27.07q  1 
  6 Emily Ramey               16 AZ Rising Suns                    27.66q  2 
  7 Treshonna Mosley          16 Do Right TC            27.34      27.81q  2 
  8 Brittiney Colter          16 AZ Rising Suns         27.22      28.44q  1 
  9 Porche Jones              17 Arizona Elit           28.40      28.50q  1 
 10 Keyannah Wilson           16 Tucson Elite           32.00      34.50   2 
 
Event 602  200 Meter Dash Young Women
=========================================================================
    National: N 23.24  7/26/2007   Victoria Jordan, Walnut, CA                 
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals 
=========================================================================
Finals
  1 Williams Serene           16 AZ Rising Suns         25.90      25.84  
  2 Charde Mayne              16 Tucson Elite           26.80      26.45  
  3 Mariah Bowers             17 Arizona Elit           26.43      26.47  
  4 Kalina Lowe               16 AZ Rising Suns         26.74      27.11  
  5 Paloma Spence             16 Tucson Elite           27.07      27.13  
  6 Emily Ramey               16 AZ Rising Suns         27.66      27.75  
  7 Brittiney Colter          16 AZ Rising Suns         28.44      27.97  
  8 Treshonna Mosley          16 Do Right TC            27.81      28.42  
  9 Porche Jones              17 Arizona Elit           28.50      28.67  
Preliminaries
 10 Keyannah Wilson           16 Tucson Elite           34.50             
 
Event 603  400 Meter Dash Young Women
============================================================================
    National: N 51.31  7/27/2000   Monique Henderson, San Diego, CA            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
Finals
  1 Kala Stepter              16 Pops TC                56.12      58.01   2 
  2 Mariah Bowers             17 Arizona Elit           58.44      58.05   2 
  3 Quiana Jackson            17 Arizona Chee           57.00      58.23   2 
  4 Paloma Spence             16 Tucson Elite         1:01.00    1:01.90   2 
  5 April Jackson             17 AZ Rising Suns         59.00    1:02.53   2 
  6 Khadejah Muhammad         17 Arizona Chee           57.00    1:03.19   2 
  7 Treshonna Mosley          16 Do Right TC          1:02.00    1:03.29   2 
  8 Andrea Young              16 Arizona Elit         1:00.00    1:04.49   2 
 
Event 604  800 Meter Run Young Women
=========================================================================
    National: N 2:05.27  1994        Sarah Bowman                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Quiana Jackson            17 Arizona Chee         2:18.00    2:27.59  
  2 Andrea Young              16 Arizona Elit                    2:32.49  
  3 Treshonna Mosley          16 Do Right TC          2:34.00    2:46.95  
  4 Holly Swenson             16 Arizona Chee         3:01.00    2:57.37  
  5 Jacqueline Stewart        16 Arizona Puma         3:10.71    3:13.24  
  6 Kaitlin Gahan             16 Arizona Elit                    3:24.82  
 
Event 605  1500 Meter Run Young Women
=========================================================================
    National: N 4:26.39  8/2/1981    Cecilia Hopp, Cos Cob, CT                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Holly Swenson             16 Arizona Chee         5:51.00    6:09.67  
  2 Jacqueline Stewart        16 Arizona Puma         6:30.19    6:23.74  
 
Event 606  3000 Meter Run Young Women
=========================================================================
    National: N 9:53.83  1998        Dana Boyle                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Holly Swenson             16 Arizona Chee        13:41.00   13:59.57  
 
Event 611  100 Meter Dash Young Men
============================================================================
    National: N 10.08  2005        J-Mee Samuels, Carolina Mustangs            
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Mike Ness                 17 Tucson Elite           10.92      11.04q  1 
  2 Giurdanella Giorgio       17 AZ Rising Suns         10.52      11.15q  2 
  3 Dimitri Holman            17 AZ Rising Suns         11.00      11.23q  2 
  4 Charles James             16 AZ Rising Suns         10.55      11.33q  1 
  5 Caleb Jones               16 Unattached                        11.47q  2 
  6 Marcus Moore              17 AZ Rising Suns         11.50      11.74q  2 
  7 Tim Parker                17 AZ Rising Suns         11.20      11.80q  1 
  8 Donavin Smith             16 Mustangs TC            11.47      11.97q  1 
  9 Randy Vance               16 AZ Gold Rush                      12.10q  1 
 10 Joseph Shorten            16 AZ Rising Suns         11.57      12.22   2 
 11 Glenn Dennard2            16 Unattached             12.20      12.24   1 
 
Event 611  100 Meter Dash Young Men
=========================================================================
    National: N 10.08  2005        J-Mee Samuels, Carolina Mustangs            
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals 
=========================================================================
Finals
  1 Giurdanella Giorgio       17 AZ Rising Suns         11.15      11.00  
  2 Mike Ness                 17 Tucson Elite           11.04      11.13  
  3 Dimitri Holman            17 AZ Rising Suns         11.23      11.31  
  4 Charles James             16 AZ Rising Suns         11.33      11.58  
  5 Tim Parker                17 AZ Rising Suns         11.80      11.76  
  6 Marcus Moore              17 AZ Rising Suns         11.74      12.04  
  7 Donavin Smith             16 Mustangs TC            11.97      12.19  
Preliminaries
  5 Caleb Jones               16 Unattached             11.47             
  9 Randy Vance               16 AZ Gold Rush           12.10             
 10 Joseph Shorten            16 AZ Rising Suns         12.22             
 11 Glenn Dennard2            16 Unattached             12.24             
 
Event 612  200 Meter Dash Young Men
============================================================================
    National: N 20.50  7/25/1987   Quincy Watts, Woodland Hills, CA            
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  H#
============================================================================
  1 Mike Ness                 17 Tucson Elite           21.91      22.15q  1 
  2 Giurdanella Giorgio       17 AZ Rising Suns         21.20      22.20q  2 
  3 Charles James             16 AZ Rising Suns         21.00      22.44q  2 
  4 Marcus Wheaton            16 Do Right TC            22.10      22.56q  1 
  5 Anthony Hooks             17 Do Right TC            22.16      22.65q  2 
  6 Stephan Bullard           17 Unattached             22.30      22.72q  2 
  7 Caleb Jones               16 Unattached                        22.88q  2 
  8 Dimitri Holman            17 AZ Rising Suns         21.00      23.02q  2 
  9 Joseph Shorten            16 AZ Rising Suns         22.00      23.03q  1 
 10 Julian Gerdes             16 Unattached                        23.08   2 
 11 Donavin Smith             16 Mustangs TC            23.67      23.64   1 
 12 Brandon Parmeter          17 Tucson Elite           23.05      23.84   1 
 13 Tim Parker                17 AZ Rising Suns         21.00      24.01   2 
 14 Marcus Moore              17 AZ Rising Suns         25.00      24.06   2 
 15 Paul Provost              17 Arizona Puma           24.14      24.18   1 
 16 Glenn Dennard2            16 Unattached             25.05      24.45   1 
 
Event 612  200 Meter Dash Young Men
=========================================================================
    National: N 20.50  7/25/1987   Quincy Watts, Woodland Hills, CA            
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals 
=========================================================================
Finals
  1 Giurdanella Giorgio       17 AZ Rising Suns         22.20      21.89  
  2 Mike Ness                 17 Tucson Elite           22.15      22.41  
  3 Anthony Hooks             17 Do Right TC            22.65      22.65  
  4 Charles James             16 AZ Rising Suns         22.44      22.83  
  5 Marcus Wheaton            16 Do Right TC            22.56      22.99  
  6 Dimitri Holman            17 AZ Rising Suns         23.02      23.19  
  7 Stephan Bullard           17 Unattached             22.72      23.62  
Preliminaries
  7 Caleb Jones               16 Unattached             22.88             
  9 Joseph Shorten            16 AZ Rising Suns         23.03             
 10 Julian Gerdes             16 Unattached             23.08             
 11 Donavin Smith             16 Mustangs TC            23.64             
 12 Brandon Parmeter          17 Tucson Elite           23.84             
 13 Tim Parker                17 AZ Rising Suns         24.01             
 14 Marcus Moore              17 AZ Rising Suns         24.06             
 15 Paul Provost              17 Arizona Puma           24.18             
 16 Glenn Dennard2            16 Unattached             24.45             
 
Event 613  400 Meter Dash Young Men
============================================================================
    National: N 45.58  7/6/1996    William Obea Moore, Los Angeles, CA         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
Finals
  1 Allante Battle            18 Arizona Elit           47.00      48.23   2 
  2 Marcus Wheaton            16 Do Right TC            47.67      49.19   2 
  3 Stephan Bullard           17 Unattached             49.00      49.54   2 
  4 Kenny Myers               17 Feel The Hea           50.31      50.96   2 
  5 Julian Gerdes             16 Unattached                        51.10   1 
  6 Anthony Hooks             17 Do Right TC            48.00      51.21   2 
  7 Brandon Parmeter          17 Tucson Elite           50.80      52.54   2 
  8 Tobias Redmond            17 Arizona Puma           52.00      53.07   2 
  9 Taylor Denvich            16 Arizona Puma           52.33      53.43   2 
 10 Paul Provost              17 Arizona Puma           53.67      54.50   1 
 11 Glenn Dennard2            16 Unattached             53.00      54.56   2 
 12 Donavin Smith             16 Mustangs TC            53.70      54.80   1 
 13 Burton Flake              16 AZ Flames TC           56.13      55.79   1 
 14 Orlando Soto              17 Arizona Puma           54.32      56.99   1 
 
Event 614  800 Meter Run Young Men
=========================================================================
    National: N 1:49.49  7/27/2000   Nick Davenport, Houston, TX               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Alex Evans                16 Unattached           1:57.25    2:02.42  
  2 Tobias Redmond            17 Arizona Puma         2:01.00    2:07.34  
  3 Kelvin Busienei           16 Arizona Gold                    2:13.19  
  4 Orlando Soto              17 Arizona Puma         2:12.55    2:18.26  
 
Event 615  1500 Meter Run Young Men
=========================================================================
    National: N 3:51.21  7/7/1985    John Quade, Woodinville, Wa               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Alex Evans                16 Unattached                      4:19.00  
  2 Wais Mazary               17 Tucson Elite                    4:19.31  
  3 Troy Keller               16 Arizona Elit                    4:31.16  
 
Event 617  5000 Meter Run Young Men
=========================================================================
    National: N 14:27.14  7/28/2001   Yong-Sung Leal, San Leandro, CA          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Brenden Hernandez         16 Unattached          16:30.00   17:10.59  
  2 Wais Mazary               17 Tucson Elite        17:10.00   17:17.60  
  3 Steven Gregg              16 Unattached                     17:35.63  
 
Event 621  100 Meter Hurdles (33") Young Women
=========================================================================
    National: N 13.35  7/29/2006   April Williams                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Larissa Matthews          16 Arizona Chee           13.60      13.94  
  2 Kala Stepter              16 Pops TC                14.98      15.33  
  3 Onyeador Nony             16 AZ Rising Suns         13.21      16.55  
  4 April Jackson             17 AZ Rising Suns         14.00      17.24  
 
Event 622  400 Meter Hurdles (30") Young Women
=========================================================================
    National: N 57.78  7/30/2006   Ebony Collins, Quite Fire                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Kala Stepter              16 Pops TC              1:03.00    1:05.58  
  2 April Jackson             17 AZ Rising Suns       1:04.00    1:07.68  
 
Event 631  110 Meter Hurdles (39") Young Men
=========================================================================
    National: N 13.40  1997        Rodney Wilson                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Cedrique Smith            17 Arizona Puma           13.97      14.37  
  2 Aaron Williams            18 Feel The Hea           14.41      14.79  
  3 Demitrius Wilson          16 AZ Rising Suns                    14.95  
  4 Brian Djaja               17 Arizona Elit           16.40      15.50  
  5 Bryce Wood                16 Do Right TC            14.57      16.52  
  6 Michael Bolligar          17 Arizona Puma           16.76      16.60  
 
Event 632  400 Meter Hurdles (36") Young Men
=========================================================================
    National: N 49.77  2002        Kerron Clement                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Aaron Williams            18 Feel The Hea                      57.36  
  2 Demitrius Wilson          16 AZ Rising Suns                    57.59  
  3 Mike Ness                 17 Tucson Elite           56.00      58.72  
  4 Malachy Ryan              16 Unattached             59.00    1:01.14  
 
Event 633  2000 Meter Steeplechase 36" Young Men
=========================================================================
    National: N 5:53.17  7/29/1983   Orla Kastberg, Granville, NY              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Malachy Ryan              16 Unattached           6:52.00    7:00.20  
 
Event 641  4x100 Meter Relay Young Women
=========================================================================
    National: N 44.43  7/28/2007   Dallas Gold, Inglewood, CA                  
                       L.Stewart, A. Pedram, B. Carr,V. Jordan           
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 AZ  Rising Suns  'A'                                           49.24  
     1) Brittiney Colter 16             2) Onyeador Nony 16               
     3) Williams Serene 16              4) Kalina Lowe 16                 
  2 AZ Cheetahs  'A'                                               49.29  
     1) Khaeli Davis 16                 2) Quiana Jackson 17              
     3) Khadejah Muhammad 17            4) Larissa Matthews 16            
 
Event 642  4x400 Meter Relay Young Women
=========================================================================
    National: N 3:35.51  2001        United Stars, Philadephia, PA             
                         E.Dwyer, D.Darden, D.Rogers, T.Abney              
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 AZ Cheetahs  'A'                                  4:00.00    4:13.14  
     1) Khaeli Davis 16                 2) Quiana Jackson 17              
     3) Larissa Matthews 16             4) Khadejah Muhammad 17           
 
Event 651  4x100 Meter Relay Young Men
=========================================================================
    National: N 39.73  8/1/1998    Track Houston, Houston, TX                  
                       R.Beard, B.Gay,J.Harris, T.Williams               
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 AZ  Rising Suns  'A'                                           42.29  
     1) Giurdanella Giorgio 17          2) Dimitri Holman 17              
     3) Charles James 16                4) Marcus Moore 17                
  2 Do Right  'A'                                       41.33      42.65  
     1) William Clay 16                 2) Anthony Hooks 17               
     3) Marcus Wheaton 16               4) Bryce Wood 16                  
 
Event 652  4x400 Meter Relay Young Men
=========================================================================
    National: N 3:06.22  7/29/2007   So Cal Running Cougars                    
                         J. Hughes, N. Gutteriez, J. Anderson,R. Wyatt     
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Do Right  'A'                                     3:30.00    3:22.99  
     1) William Clay 16                 2) Anthony Hooks 17               
     3) Marcus Wheaton 16               4) Bryce Wood 16                  
  2 AZ Puma Youth  'A'                                3:32.00    3:43.65  
     1) Taylor Denvich 16               2) Paul Provost 17                
     3) Tobias Redmond 17               4) Orlando Soto 17                
 
Event 653  4x800 Meter Relay Young Men
=========================================================================
    National: N 7:35.27  1981        East CoastClassics                        
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 AZ Puma Youth  'A'                                8:12.00   10:22.73  
     1) Michael Bolligar 17             2) Taylor Denvich 16              
     3) Tobias Redmond 17               4) Orlando Soto 17                
 
Event 661  High Jump Young Women
=========================================================================
    National: N 1.85m  7/25/1996   Adrianne Sims, Fayetteville, NC             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Lauren Laszczak           16 Tucson Elite           1.68m      1.60m  
  2 Brittany Walashek         17 Arizona Puma           1.30m      1.35m  
 
Event 662  Pole Vault Young Women
=========================================================================
    National: N 4.10m  2003        Kira Costa                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Cara Carpenter            17 Unattached             3.35m      3.80m  
  2 Alex Weatherly            16 Ultimate Hig           3.66m      3.65m  
  3 Sarah Hedberg             16 Unattached             3.51m      3.50m  
  4 Mariah Jones              16 Unattached             2.59m      2.60m  
  5 Leisl Zahn                16 Pops TC                2.20m      2.30m  
 -- Lauren Gale               17 Ultimate Hig           3.05m         NH  
 
Event 663  Long Jump Young Women
=========================================================================
    National: N 6.36m  7/29/1994   Angela Henry, Omaha, NE                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Charde Mayne              16 Tucson Elite           5.59m      4.96m  
  2 Oluchukwu Okonkwo         17 Unattached                        4.54m  
  3 Brittany Walashek         17 Arizona Puma           4.62m      4.53m  
 
Event 664  Triple Jump Young Women
=========================================================================
    National: N 13.01m  7/28/1996   Alicia Broussard, Houston, TX              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Charde Mayne              16 Tucson Elite          10.80m      9.57m  
  2 Porche Jones              17 Arizona Elit                      8.54m  
 
Event 665  Shot Put (4K) Young Women
=========================================================================
    National: N 15.82m  2003        Michelle Carter                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Kayla Kroto               16 Tucson Elite          10.69m      9.03m  
  2 Brittany Walashek         17 Arizona Puma           9.17m      8.39m  
 
Event 666  Discus Throw (1K) Young Women
=========================================================================
    National: N 53.42m  7/9/1995    Suzy Powell, Modesto, CA                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Kayla Kroto               16 Tucson Elite          24.43m     28.03m  
 
Event 667  Javelin Throw (600 G) Young Women
================================================================================
    National: N 48.35m  7/24/1999   Sarah Malone, Newburg, OR                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Ardie Williams            16 Tucson Elite          24.41m     21.65m  
 
Event 671  High Jump Young Men
=========================================================================
    National: N 2.28m  7/9/1983    Dothel Edwards, Athens, GA                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Michael Bolligar          17 Arizona Puma           1.98m      1.90m  
  2 Kyle Gorman               17 Arizona Puma           1.85m      1.85m  
  3 Mason Simmons             16 Unattached             1.78m      1.70m  
  4 Jaran Harry               17 Tucson Elite           1.78m      1.65m  
 -- Hunter Gibson             17 AZ Flames TC           1.95m         NH  
 
Event 672  Pole Vault Young Men
=========================================================================
    National: N  5.25  7/30/2006   Casey Roche                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Matt Vipond               16 Ultimate Hig           4.50m       4.25  
  2 Riley Crosby              16 Arizona Puma                       3.75  
  3 Ryan Gravett              16 Ultimate Hig           3.96m       3.75  
  4 Richard Craven            18 Arizona Puma           3.95m       3.50  
  5 Colin Darland             18 Phoenix Bobc           3.96m      J3.50  
 -- Tj Perez                  17 Ultimate Hig           3.81m         NH  
 -- Alec Hsu                  16 Ultimate Hig           4.72m         NH  
 -- Joel Lang                 17 Ultimate Hig           4.75m         NH  
 
Event 673  Long Jump Young Men
=========================================================================
    National: N 7.87m  1977        Lamont King, Surprise, Az                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Bryce Lamb                17 Arizona Chee           7.90m      7.02m  
  2 William Clay              16 Do Right TC                       6.81m  
  3 Donovant Grant            16 Unattached             7.17m      6.73m  
  4 Jaran Harry               17 Tucson Elite           6.46m      6.34m  
  5 Michael Bolligar          17 Arizona Puma           6.83m      6.20m  
  6 Kyle Gorman               17 Arizona Puma           5.61m      5.70m  
  7 Burton Flake              16 AZ Flames TC                      5.53m  
  8 Matt Crocker              16 Arizona Puma                      5.34m  
 -- Hunter Gibson             17 AZ Flames TC           6.02m       FOUL  
 
Event 674  Triple Jump Young Men
=========================================================================
    National: N 16.72m  2004        Kenneth Hall                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 William Clay              16 Do Right TC                      13.47m  
  2 Bryce Lamb                17 Arizona Chee          15.90m     13.45m  
  3 Donovant Grant            16 Unattached            13.23m     12.56m  
  4 Burton Flake              16 AZ Flames TC                      9.93m  
 
Event 675  Shot Put (12#) Young Men
=========================================================================
    National: N 20.43m  1987        Dwight Johnson, Phoenix, AZ                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Daniel Tipton             16 AZ Flames TC          14.23m     14.62m  
  2 Victor Chavez             18 Unattached                       14.25m  
  3 Mason Simmons             16 Unattached            13.49m     13.09m  
  4 Alex Smyth                17 AZ Flames TC          13.23m     12.55m  
  5 Donavin Smith             16 Mustangs TC           12.30m     12.05m  
  6 Chris Temme               17 Toro Thrower          13.11m     11.85m  
  7 Jarred Begay              16 Tonto Apache                     11.62m  
  8 Jesus Chavez              17 Unattached                       11.45m  
  9 John Thomas               17 Toro Thrower           9.45m     10.63m  
 10 Shane Levine              16 Tonto Apache                     10.29m  
 11 Caleb Klug                16 Toro Thrower          10.36m     10.15m  
 -- Jarred Jonovich           18 Unattached            15.85m       FOUL  
 
Event 676  Discus Throw (1.6K) Young Men
================================================================================
    National: N 63.02m  1979        Clint Johnson, Overland Park, KS           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Alex Smyth                17 AZ Flames TC          45.00m     45.80m  
  2 Mason Simmons             16 Unattached            44.45m     38.77m  
  3 Victor Chavez             18 Unattached                       37.79m  
  4 Chris Temme               17 Toro Thrower          45.72m     37.77m  
  5 Jarred Begay              16 Tonto Apache                     35.47m  
  6 Jesus Chavez              17 Unattached                       34.38m  
  7 Caleb Klug                16 Toro Thrower          27.74m     29.51m  
  8 John Thomas               17 Toro Thrower          26.21m     25.82m  
 
Event 677  Javelin Throw (800G) Young Men
=========================================================================
    National: N 70.94m  8/1/1998    Brian Kollar, Virginia Beach, Va           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Mike Salley               17 Unattached            49.38m     50.15m  
  2 Victor Chavez             18 Unattached                       46.59m  
  3 Mason Simmons             16 Unattached            41.15m     33.37m  
  4 Jesus Chavez              17 Unattached                       32.82m  
  5 Alex Smyth                17 AZ Flames TC          40.67m     28.75m  
  6 Paul Provost              17 Arizona Puma          31.93m     25.68m  
 -- Jarred Jonovich           18 Unattached            54.86m         ND  
 
Event 678  Hammer Throw Young Men
================================================================================
    National: N 67.64m  7/28/2007   Joran Stray, Walnut, CA                    
 Association: A 60.59m  6/18/2002   Clay Olsen, Unattached                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Michael Cartwright        18 Unattached            48.11m     45.69m  
  2 Mike Salley               17 Unattached            44.20m     44.74m  
  3 Alex Smyth                17 AZ Flames TC          34.04m     43.81m  
 -- Jarred Jonovich           18 Unattached            50.29m         ND