Licensed to USATF - Arizona Association - Organization License
Hy-Tek's Meet Manager 11/11/2006 03:53 PM
AZ JO XC Championship - 11/11/2006
Arizona Association
Tempe Kiwanis Park
Results

Event 298 3k Run CC Bantam Girls
=======================================================================
Name Age Team Finals Points
=======================================================================
1 Brianna Loughran 9 10-Tcmrr 12:16.85
2 Mateja Yazzie 10 10-Tcmrr 13:00.57
3 Tara Chischille 10 10-Unattached Az 13:17.64
3 Alexandra Aitchison 10 10-Unattached Az 13:17.64
5 Kristen Quigley 8 10-Az Blaze 13:24.84
6 Lavah Tewawina 10 10-Tcmrr 13:32.30
7 MY West 9 10-Az Blaze 13:33.92
8 Cayley Hensley 7 10-Az Blaze 13:47.73
9 Mary Strong 8 10-Az Blaze 13:50.36
10 Lakeisha Kee 10 10-Navajo Eliite 13:54.54
11 Hannah Dixon 8 10-Az Blaze 13:56.48
12 Alisa Honyumptewa 7 10-Tcmrr 13:57.15
13 Valencia Lewis 10 10-Navajo Eliite 14:00.11
14 Bethany Waldvogel 9 10-Az Blaze 14:00.83
15 Sydney Tsingine 10 10-Tcmrr 14:09.64
16 Savannah Gaffney 9 10-Phx Bobcats 14:14.36
17 Danielle Smiley 10 10-Navajo Eliite 14:48.45
18 Kailynn Smith 10 10-Tcmrr 14:52.63
19 Tate-Dine Todea 10 10-Navajo Eliite 15:10.73
20 Terri Mitchell 10 10-Navajo Eliite 15:11.06
21 Teyah Goldtooth 10 10-Unattached Az 15:41.44
22 Hailey Larson 8 10-Az Blaze 15:54.54
23 Kelly Tillethea 10 10-Unattached Az 16:04.12
24 Anika Francis 10 10-Unattached Az 16:41.49
25 Nass Go Redhorse 7 10-Navajo Eliite 16:47.12
26 Mary Holmes 9 10-Tcmrr 16:54.37
27 Brianna Tso 10 10-Tcmrr 17:01.69
28 Hannah Smiley 10 10-Navajo Eliite 17:13.92
29 Tia Polacca 10 10-Tcmrr 17:30.22
30 Ami Begay 10 10-Unattached Az 17:39.98
31 Tessa Baumgarth 10 10-Phx Bobcats 17:45.70
32 Stacey Seckletstewas 10 10-Unattached Az 17:46.50
33 Britni Glasspool 7 10-Cold Water Ex 27:07.01
34 Aliyya Washington 7 10-Cold Water Ex 31:09.00

Event 299 3k Run CC Bantam Boys
=======================================================================
Name Age Team Finals Points
=======================================================================
1 Naataanii Todea 10 10-Navajo Eliite 11:31.40
2 Albert Fuller 8 10-Tcmrr 11:39.20
3 Millard Thomas 10 10-Navajo Eliite 11:43.30
4 Mufasa Guerrero 9 10-Cold Water Ex 11:56.70
5 Kyle Hardy 9 10-Tcmrr 12:18.40
6 Bryan Mugge 9 10-Navajo Eliite 12:44.00
7 Bryan Sam 9 10-Navajo Eliite 12:48.30
8 Lance Fuller 9 10-Tcmrr 12:54.90
9 Stormey Seliquini 8 10-Az Blaze 12:57.80
10 Latrell Jean 10 10-Tcmrr 12:58.10
11 Devon Hannah 8 10-Cold Water Ex 13:30.60
12 Virgil Zeena 10 10-Tcmrr 14:06.60
13 Luke Hagarty 10 10-Unattached Az 14:07.36
14 Jesse Ochoa 8 10-Cold Water Ex 14:26.40
15 Eddie Loughran 9 10-Tcmrr 14:42.30
16 Trevor Honyumptewa 8 10-Tcmrr 14:42.40
17 Damani Brown 7 10-Cold Water Ex 18:02.90
18 Jimmizan Redhorse 6 10-Navajo Eliite 19:03.20
19 Dontae Ochoa 6 10-Cold Water Ex 19:57.00
20 Lawrence Steward 9 10-Cold Water Ex 20:10.20

Event 398 3k Run CC Midget Girls
=======================================================================
Name Age Team Finals Points
=======================================================================
1 Mikayla Huclgths 12 10-Tcmrr 11:48.37 1
2 Jaques Yanaban 12 10-Navajo Eliite 11:53.18 2
3 Kairee Silas 10 10-Tcmrr 11:56.86 3
4 Brittany Jones 11 10-Phx Bobcats 12:01.39 4
5 Allissa Dallas 11 10-Tcmrr 12:29.15 5
6 Emily Wilkinson 11 10-Az Blaze 12:53.13 6
7 Cassidy Kamerman 10 10-Az Blaze 12:56.43 7
8 Rolanda Mitchell 12 10-Navajo Eliite 13:03.93 8
9 Tarryn Washington 11 10-Tcmrr 13:08.02 9
10 Star Seliquini 10 10-Az Blaze 13:10.42 10
11 Julianna Vanderhoudt 10 10-Az Blaze 13:22.46 11
12 Rayven John 12 10-Tcmrr 13:31.85 12
13 Sarah Strong 10 10-Az Blaze 13:35.46 13
14 McKenna Gaffney 11 10-Phx Bobcats 13:38.95 14
15 Kirstyn Goodman 11 10-Az Blaze 13:46.13 15
16 Lizabeth Dyson 10 10-Phx Bobcats 13:53.66 16
17 Jasmine Golding 12 10-Unattached Az 13:55.70
18 Renee Dyson 10 10-Phx Bobcats 13:57.68 17
19 Ziesha Hollins 10 10-Cold Water Ex 14:15.17
20 Kennedy slowtalker 12 10-Unattached Az 14:26.82
21 Audri Honanie 11 10-Tcmrr 14:32.15 18
22 Timara Lomavita 12 10-Tcmrr 14:33.04 19
23 Sam June 10 10-Navajo Eliite 14:38.97 20
24 Leandra Slim 10 10-Navajo Eliite 14:56.08 21
25 Mary Kate Lusson 11 10-Az Puma 15:00.78
26 Taylor Dyson 10 10-Phx Bobcats 15:47.96 22

Event 399 3k Run CC Midget Boys
=======================================================================
Name Age Team Finals Points
=======================================================================
1 Ryan Silva 10 10-Az Blaze 10:23.94 1
2 Monte Yazzie 11 10-Navajo Eliite 10:35.07
3 Jordan Hellebuyck 10 10-Az Blaze 10:54.80 2
4 Wally Hensley 10 10-Az Blaze 11:01.35 3
5 Tracey Searle 11 10-Navajo Eliite 11:33.89
6 Drew Garcia 11 10-Az Blaze 11:35.21 4
7 Jorge Aragon-Sierra 11 10-Az Blaze 11:44.57 5
8 Ted Magnuson 11 10-Az Blaze 11:44.88 6
8 Reymond Tewawina 12 10-Tcmrr 11:44.88
10 Corey Quigley 10 10-Unattached Az 11:58.96
11 Ryan Sullivan 10 10-Az Blaze 12:04.41 7
12 Patrick Schmitt 11 10-Az Blaze 12:06.00
13 Leonard Seanez 11 10-Navajo Eliite 12:08.30
14 Drake Ebersole 11 10-Cold Water Ex 12:14.88
15 Andrew West 11 10-Az Blaze 12:21.01
16 Kevin Watchman 12 10-Unattached Az 13:47.98
17 Jamaal Jones 11 10-Phx Bobcats,Phoe 13:58.91
18 Lukas Shirley 12 10-Navajo Eliite 14:13.22
19 Mark Strong 10 10-Az Blaze 18:10.70

Event 498 4k Run CC Youth Girls
=======================================================================
Name Age Team Finals Points
=======================================================================
1 Kristina Vanderhout 13 10-Az Blaze 15:35.16 1
2 Jill Magnuson 12 10-Az Blaze 16:03.05 2
3 Sarah-Beth Miville 12 10-Az Blaze 16:32.86 3
4 Kari Sam 12 10-Navajo Eliite 17:45.08
5 Ontario Kabobel 12 10-Az Blaze 17:48.91 4
6 Kelsey Pirzynksi 12 10-Az Blaze 18:02.89 5
7 Mattea begaii 13 10-Unattached Az 19:11.18
8 Christina Larson 12 10-Az Blaze 19:12.59 6
9 Erin Partida 12 10-Phx Bobcats 20:07.93
10 Amanda Sims 12 10-Az Blaze 20:17.48 7
11 Wynonna Slim 14 10-Navajo Eliite 23:41.76

Event 499 4k Run CC Youth Boys
=======================================================================
Name Age Team Finals Points
=======================================================================
1 Andy Lacy 14 10-Unattached Az 14:04.78
2 Cameron Sullivan 13 10-Az Blaze 14:30.93 1
3 Eric Bannick 13 10-Az Blaze 14:49.27 2
4 Eric Yatko 12 10-Az Blaze 15:17.36 3
5 Matt West 12 10-Az Blaze 15:33.75 4
6 Sky Seliquini 12 10-Az Blaze 16:46.66 5
7 Austin Ebersole 13 10-Cold Water Ex 17:14.49
8 Jackson Bain 13 10-Unattached Az 18:07.89
9 Erwin Jones 13 10-Phx Bobcats 19:00.63
10 Rayven Joe 12 10-Navajo Eliite 19:00.97
11 Cris Shepard 14 10-Unattached Az 24:21.57

Event 598 5k Run CC Intermediate Girls
=======================================================================
Name Age Team Finals Points
=======================================================================
1 Kayla Teslow 15 10-Team Canada 19:48.74
2 Latrisha Blackstar 16 10-Az Blaze 20:29.99
3 Nocole Powers 16 10-Unattached Az 21:40.79
4 Aurora Bowers 15 10-Team Canada 21:48.88
5 Andrea Hill 16 10-Unattached Az 22:34.86
6 Marissa Rorobaugh 14 10-Team Canada 22:46.54
7 Wendy Boger 14 10-Team Canada 23:16.00
8 Ashley Minerva 16 10-Unattached Az 23:27.02
9 Ceelia Abshine 16 10-Unattached Az 23:53.28
10 Adrianne Pena 15 10-Unattached Az 27:24.73
11 Shideen Mike 14 10-Cold Water Ex 28:23.29

Event 599 5k Run CC Intermediate Boys
=======================================================================
Name Age Team Finals Points
=======================================================================
1 Steve Magnuson 14 10-Az Blaze 17:33.89
2 Glenn Shorty 16 10-Unattached Az 21:15.64

Event 698 5k Run CC Young Women
=======================================================================
Name Age Team Finals Points
=======================================================================
1 Samantha Davis 17 10-Team Canada 20:00.14
2 Maggie Callahan 17 10-Team Canada 20:20.95
3 Amber Izzo 18 10-Unattached Az 23:36.37

Event 699 5k Run CC Young Men
=======================================================================
Name Age Team Finals Points
=======================================================================
1 Ky Mickelson 18 10-Unattached Az 18:16.76
2 Slim William 46 10-Unattached Az 21:03.97
3 Ramsey Belone 18 10-Unattached Az 21:38.23
4 Ryan Sweet 34 10-Unattached Az 21:49.48
5 Kaleb Hatch 18 10-Unattached Az 23:50.60
6 Mathew Boness 18 10-Unattached Az 24:14.70