Licensed to USATF - Arizona Association - Organization License
Hy-Tek's Meet Manager 6/22/2006 09:46 PM
AZ JO Championship - 6/3/2006 to 6/11/2006
Arizona Association
Mesa CC & PV CC
Results

Event 201 100 Meter Dash Bantam Girls
===================================================================
National: N 12.85 7/29/1990 Anglea Williams, Ontario, Ca
Association: A 13.57 6/12/1999 Terra Evans, Arizona Cheetahs
Name Age Team Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Tope Williams 9 AZ Cheetahs 14.73Q 5
2 Darreyl Woodson 9 Northwest Xpress 14.75Q 1
3 Kierra Brown 8 DoRight 14.85Q 6
4 Takerra Waters 9 AZ Cheetahs 15.06Q 4
5 Imani Adams 9 AZ Cheetahs 15.13Q 2
6 Taira Miles 9 Rising Sun 15.59Q 3
7 India Broom 8 AZ Cheetahs 15.03q 5
8 Acajai Hunter 9 Bobcats 15.78q 1
9 Cierra Reeves 9 AZ Elite 15.85q 6
10 Tiana Cephers 9 T Elite 15.96 6
11 Maria Hill 6 AZ Blaze 16.13 1
12 Ericka Fierros 9 AZ Titans 16.18 2
13 Jessica Finley 8 Northwest Xpress 16.23 1
14 Sarah Dennard 9 Unattached 16.34 4
15 Tasia Marshall 7 Mustangs Track C 16.51 5
16 Bre'anna Griffin 7 AZ Titans 16.67 2
17 Drianna Mustin 7 Rising Sun 16.69 1
18 Rees Young 8 Arizona Flames 16.71 4
18 Tess Davis 8 AZ Elite 16.71 3
20 Alexis Center 7 DoRight 16.96 3
21 Taelor Thompson 7 AZ Cheetahs 17.01 6
21 BreAnna Laird 9 Unattached 17.01 5
23 Rebekah Green 6 Northwest Xpress 17.04 4
24 Jera Richard 8 Arizona Flames 17.26 3
25 Sterling Williamson 7 Northwest Xpress 17.53 3
26 Christine Williford 8 Rising Sun 17.55 5
27 Mahogony Gray 7 Rising Sun 17.88 4
28 Aliyya Washington 7 Cold Water Expre 18.12 1
29 Dana Hinrichs 8 AZ Blaze 18.27 6
30 MaShaila Kirkland 8 Northwest Xpress 18.39 2
31 Brielle Sterns 7 Unattached 18.41 5
32 Marty Welton 7 Northwest Xpress 18.70 6
33 Avery Strachan 6 Pops 19.36 4
34 Desiree Gould 9 Arizona Flames 20.55 3
35 Ayriana Moore 5 Rising Sun 21.35 2
36 Kenzington Pratt 8 Rising Sun 22.58 3
37 Yesenza Ramirez 6 Cold Water Expre 25.17 5
38 Susan Curtis-Fernandez 4 Cold Water Expre 26.65 6
-- Siera Logson 7 Northwest Xpress NT 1
-- Tateyana Edmond 9 AZ Titans NT 1

Event 201 100 Meter Dash Bantam Girls
=======================================================================
National: N 12.85 7/29/1990 Anglea Williams, Ontario, Ca
Association: A 13.57 6/12/1999 Terra Evans, Arizona Cheetahs
Name Age Team Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Tope Williams 9 AZ Cheetahs 14.62
2 Kierra Brown 8 DoRight 14.69
3 Takerra Waters 9 AZ Cheetahs 14.74
4 Darreyl Woodson 9 Northwest Xpress 14.95
5 Imani Adams 9 AZ Cheetahs 15.19
6 India Broom 8 AZ Cheetahs 15.27
7 Acajai Hunter 9 Bobcats 15.41
8 Taira Miles 9 Rising Sun 15.58
Preliminaries
9 Cierra Reeves 9 AZ Elite
10 Tiana Cephers 9 T Elite
11 Maria Hill 6 AZ Blaze
12 Ericka Fierros 9 AZ Titans
13 Jessica Finley 8 Northwest Xpress
14 Sarah Dennard 9 Unattached
15 Tasia Marshall 7 Mustangs Track C
16 Bre'anna Griffin 7 AZ Titans
17 Drianna Mustin 7 Rising Sun
18 Tess Davis 8 AZ Elite
18 Rees Young 8 Arizona Flames
20 Alexis Center 7 DoRight
21 Taelor Thompson 7 AZ Cheetahs
21 BreAnna Laird 9 Unattached
23 Rebekah Green 6 Northwest Xpress
24 Jera Richard 8 Arizona Flames
25 Sterling Williamson 7 Northwest Xpress
26 Christine Williford 8 Rising Sun
27 Mahogony Gray 7 Rising Sun
28 Aliyya Washington 7 Cold Water Expre
29 Dana Hinrichs 8 AZ Blaze
30 MaShaila Kirkland 8 Northwest Xpress
31 Brielle Sterns 7 Unattached
32 Marty Welton 7 Northwest Xpress
33 Avery Strachan 6 Pops
34 Desiree Gould 9 Arizona Flames
35 Ayriana Moore 5 Rising Sun
36 Kenzington Pratt 8 Rising Sun
37 Yesenza Ramirez 6 Cold Water Expre
38 Susan Curtis-Fernandez 4 Cold Water Expre
-- Siera Logson 7 Northwest Xpress
-- Tateyana Edmond 9 AZ Titans

Event 202 200 Meter Dash Bantam Girls
===================================================================
National: N 26.70 7/31/2004 Robin Reynolds, Miami, Fl
Association: A 27.99 7/6/1980 Natosha Lewis, Mesa Sun Angels
Name Age Team Prelims H#
===================================================================
1 Jasmyne Graham 8 DoRight 30.09Q 6
2 Darreyl Woodson 9 Northwest Xpress 30.60Q 5
3 Savannah Bowen 9 Rising Sun 31.32Q 1
4 Tope Williams 9 AZ Cheetahs 31.57Q 4
5 Taira Miles 9 Rising Sun 32.60Q 3
6 Kennedy Broom 8 AZ Cheetahs 34.03Q 2
7 Acajai Hunter 9 Bobcats 32.70q 3
8 Cierra Reeves 9 AZ Elite 33.06q 4
9 Ahsley Frerking 9 Unattached 33.10q 6
11 Tateyana Edmond 9 AZ Titans 33.95 4
12 Hannah Perkins 9 AZ Blaze 34.14 5
13 Grace Cannell 7 AZ Blaze 34.18 4
14 Drianna Mustin 7 Rising Sun 34.75 2
15 Ericka Fierros 9 AZ Titans 34.81 6
16 Kennedy Kurtz 9 T Elite 34.88 1
17 BreAnna Laird 9 Unattached 35.04 3
18 Tess Davis 8 AZ Elite 35.15 5
19 Yesenza Ramirez 6 Cold Water Expre 35.20 3
20 Tasia Marshall 7 Mustangs Track C 35.28 1
21 Tara Wilson 9 AZ Cheetahs 35.92 4
22 Anaysa Cortez 9 Rising Sun 35.98 6
23 Christine Williford 8 Rising Sun 36.12 3
24 Sterling Williamson 7 Northwest Xpress 36.68 1
25 Jalissa Smith 8 Arizona Flames 36.70 3
25 Kaija Bramwell 8 Arizona Flames 36.70 5
27 Rebekah Green 6 Northwest Xpress 36.75 5
28 Rees Young 8 Arizona Flames 37.01 2
29 Dana Hinrichs 8 AZ Blaze 37.44 1
30 Sloan Decker 7 Northwest Xpress 38.35 3
31 Jera Richard 8 Arizona Flames 38.42 2
32 Trinity Alicea 9 Mustangs Track C 38.69 2
33 Brielle Sterns 7 Unattached 39.29 1
34 MaShaila Kirkland 8 Northwest Xpress 39.52 6
35 Imani Harvey 7 T Elite 39.61 2
36 Madison Garcia 9 Casa Grande 39.73 2
37 Marty Welton 7 Northwest Xpress 40.39 2
38 Aliyya Washington 7 Cold Water Expre 41.45 4
39 Ayriana Moore 5 Rising Sun 44.85 5
40 Maria Hill 6 AZ Blaze 45.67 4
41 Indya Pascascio 9 Rising Sun 55.50 3
42 Susan Curtis-Fernandez 4 Cold Water Expre 58.32 6

Event 202 200 Meter Dash Bantam Girls
================================================================
National: N 26.70 7/31/2004 Robin Reynolds, Miami, Fl
Association: A 27.99 7/6/1980 Natosha Lewis, Mesa Sun Angels
Name Age Team Finals
================================================================
Finals
1 Jasmyne Graham 8 DoRight 29.81
2 Tope Williams 9 AZ Cheetahs 30.24
3 Darreyl Woodson 9 Northwest Xpress 30.63
4 Savannah Bowen 9 Rising Sun 31.42
5 Acajai Hunter 9 Bobcats 31.92
6 Ahsley Frerking 9 Unattached 32.63
7 Taira Miles 9 Rising Sun 32.77
8 Kennedy Broom 8 AZ Cheetahs 33.45
Preliminaries
8 Cierra Reeves 9 AZ Elite
11 Tateyana Edmond 9 AZ Titans
12 Hannah Perkins 9 AZ Blaze
13 Grace Cannell 7 AZ Blaze
14 Drianna Mustin 7 Rising Sun
15 Ericka Fierros 9 AZ Titans
16 Kennedy Kurtz 9 T Elite
17 BreAnna Laird 9 Unattached
18 Tess Davis 8 AZ Elite
19 Yesenza Ramirez 6 Cold Water Expre
20 Tasia Marshall 7 Mustangs Track C
21 Tara Wilson 9 AZ Cheetahs
22 Anaysa Cortez 9 Rising Sun
23 Christine Williford 8 Rising Sun
24 Sterling Williamson 7 Northwest Xpress
25 Jalissa Smith 8 Arizona Flames
25 Kaija Bramwell 8 Arizona Flames
27 Rebekah Green 6 Northwest Xpress
28 Rees Young 8 Arizona Flames
29 Dana Hinrichs 8 AZ Blaze
30 Sloan Decker 7 Northwest Xpress
31 Jera Richard 8 Arizona Flames
32 Trinity Alicea 9 Mustangs Track C
33 Brielle Sterns 7 Unattached
34 MaShaila Kirkland 8 Northwest Xpress
35 Imani Harvey 7 T Elite
36 Madison Garcia 9 Casa Grande
37 Marty Welton 7 Northwest Xpress
38 Aliyya Washington 7 Cold Water Expre
39 Ayriana Moore 5 Rising Sun
40 Maria Hill 6 AZ Blaze
41 Indya Pascascio 9 Rising Sun
42 Susan Curtis-Fernandez 4 Cold Water Expre

Event 203 400 Meter Dash Bantam Girls
===================================================================
National: N 59.81 7/30/1993 Monique Henderson, San Diego, Ca
Association: A 1:04.15 7/6/1980 Natosha Lewis, Mesa Sun Angels
Name Age Team Finals H#
===================================================================
1 Jasmyne Graham 8 DoRight 1:08.47 3
2 Kianna Hardwick 9 Rising Sun 1:11.48 3
3 Tori Kruger 9 Northwest Xpress 1:13.07 3
4 Kierra Brown 8 DoRight 1:15.32 3
5 Ahsley Frerking 9 Unattached 1:15.40 3
6 Mary Strong 8 Arizona Flames 1:15.64 2
7 Cierra Reeves 9 AZ Elite 1:15.80 3
8 Kennedy Kurtz 9 T Elite 1:17.92 3
9 Rachel Meyer 9 T Elite 1:18.87 1
10 Jalissa Smith 8 Arizona Flames 1:21.82 2
11 BreAnna Laird 9 Unattached 1:21.88 1
12 Hannah Perkins 9 AZ Blaze 1:22.38 2
13 Kyla Golston 7 Rising Sun 1:22.41 2
14 Tess Davis 8 AZ Elite 1:22.83 3
15 Amy West 9 Arizona Flames 1:24.09 1
16 Takerra Waters 9 AZ Cheetahs 1:24.52 3
17 Anaysa Cortez 9 Rising Sun 1:25.04 1
18 Sapphire Dowhan 9 Unattached 1:29.71 1
19 Kendall Williams 7 Arizona Flames 1:33.05 1

Event 204 800 Meter Run Bantam Girls
=======================================================================
National: N 2:24.70 7/30/1994 Shannon Radarmacher, Houston, Tx
Association: A 2:33.06 6/11/1994 Min Nowlin, North West Sonics
Name Age Team Finals Points
=======================================================================
1 Taleisha Thompson 9 DoRight 2:56.20
2 Cherokee Davis 9 Eternal Flame 2:58.63
3 Jessica Williams 9 Arizona Flames 3:00.52
4 Savannah Gaffney 9 Bobcats 3:00.76
5 Kierra Brown 8 DoRight 3:19.55

Event 205 1500 Meter Run Bantam Girls
================================================================
National: N 5:00.72 8/1/1993 Kristin Finch, Marietta, Ga
Association: A 5:22.80 3/30/1980 Missy Morgan, Scottsdale Trac Club
Name Age Team Finals
================================================================
1 Mary Strong 8 Arizona Flames 6:00.47
2 Jessica Williams 9 Arizona Flames 6:08.30
3 Brianna Loughram 9 Tcm Rez Runners 6:17.82
4 Savannah Gaffney 9 Bobcats 6:20.48

Event 208 1500 Meter Race Walk Bantam Girls
================================================================
National: N 7:30.80 7/18/1993 Elizabeth Paxton, Cypress, Ca
Association: A 8:12.90 4/7/1990 Nicole Jenkins, Desert Heat
Name Age Team Finals
================================================================
1 Taylor McIntyre 9 AZ Titans 10:16.75
2 Amara Cato 8 AZ Cheetahs 11:54.93
3 Sapphire Dowhan 9 Unattached 12:04.98

Event 211 100 Meter Dash Bantam Boys
===================================================================
National: N 12.73 7/28/1991 Richard Washington, Inglewood, Ca
Association: A 13.08 4/29/1995 Arnold Bernard, Arizona Cheetahs
Name Age Team Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Paul Lucas 8 DoRight 14.03Q 4
2 Deantae Fuller 9 AZ Titans 14.08Q 1
3 Malcolm Thomas 8 AZ Titans 14.39Q 5
4 Kory Wilson 8 Northwest Xpress 14.43Q 2
5 Anthony Wynn 9 AZ Panthers,Phoenix 14.67Q 6
6 Lawrence Wallace 8 AZ Titans 14.88Q 3
7 Mitchell Freedman Jr 8 Mustangs Track C 14.86q 5
8 Vic Conyer 8 Rising Sun 15.12q 3
9 Elijah Brown 7 Pops 15.15q 4
10 Tevin Mayfield 9 AZ Cheetahs,Chandle 15.16 4
11 Travis Titsworth 8 Rising Sun 15.26 2
12 Devon Morey 9 T Elite 15.30 6
13 Kendrick Felix 8 Mustangs Track C 15.42 4
14 Jeff Robertson 9 Northwest Xpress 15.43 4
15 Daniel Mobley 8 AZ Blaze 15.46 4
16 Alonzo Alexander 8 AZ Panthers 15.49 1
17 Ar;yan Rojas 9 Rising Sun 15.69 1
18 Reece LaFaye 9 T Elite 15.84 3
19 Jarius Moore 9 Rising Sun 15.87 5
20 Kevin Goudeau 9 Mustangs Track C 16.05 1
21 Darryl Roberson 7 AZ Cheetahs 16.13 6
22 Jahi Hurts 7 AZ Cheetahs 16.16 5
22 Denzel McIver 8 AZ Titans 16.16 1
24 Kirby Wilson 7 Northwest Xpress 16.38 2
25 Travis Moore 6 Pops 16.60 3
26 Colin Erickson 8 Arizona Flames 16.65 4
27 Andonis Battle 10 AZ Elite 16.80 5
28 Bilal Muhammand 8 Cold Water Expre 17.02 6
29 Tetwan Dennis 8 AZ Elite 17.09 6
30 Teauntae Nash 8 T Elite 17.12 3
31 Jordan Chrite 7 Pops 17.13 2
32 Nikaeus Mercer 9 DoRight 17.36 3
32 Waun Washington 9 AZ Cheetahs 17.36 5
34 Aaron Norman 8 Mustangs Track C 17.57 2
35 Kleenan Goffney 7 Pops 17.86 2
36 Tavarus Chastain-Pearson 6 DoRight 17.93 3
37 Troy Marrietta 7 Rising Sun 18.18 1
38 Jabari Bartee 7 Arizona Flames 18.23 1
39 Isaiah Moehring 6 Northwest Xpress 18.77 3
40 Jaden Hale 6 Pops 18.80 1
41 Sean Driskill 9 T Elite 18.90 2
42 Madrid Rand 8 Rising Sun 19.16 4
43 Eric Harriston 9 AZ Cheetahs 19.22 6
44 Christopher Flores 5 Northwest Xpress 19.23 6
45 Mason Curtis-Fernandez 8 Cold Water Expre 22.60 2
46 Ken Pratt 7 Rising Sun 23.80 6
47 Seth Michaels 7 Pops 25.75 5

Event 211 100 Meter Dash Bantam Boys
================================================================
National: N 12.73 7/28/1991 Richard Washington, Inglewood, Ca
Association: A 13.08 4/29/1995 Arnold Bernard, Arizona Cheetahs
Name Age Team Finals
================================================================
Finals
1 Deantae Fuller 9 AZ Titans 13.84
2 Paul Lucas 8 DoRight 13.89
3 Malcolm Thomas 8 AZ Titans 14.33
4 Kory Wilson 8 Northwest Xpress 14.58
5 Anthony Wynn 9 AZ Panthers,Phoenix 14.68
6 Lawrence Wallace 8 AZ Titans 15.18
7 Tavarus Chastain-Pearson 6 DoRight 15.24
8 Mitchell Freedman Jr 8 Mustangs Track C 15.45
Preliminaries
8 Vic Conyer 8 Rising Sun
9 Elijah Brown 7 Pops
10 Tevin Mayfield 9 AZ Cheetahs,Chandle
11 Travis Titsworth 8 Rising Sun
12 Devon Morey 9 T Elite
13 Kendrick Felix 8 Mustangs Track C
14 Jeff Robertson 9 Northwest Xpress
15 Daniel Mobley 8 AZ Blaze
16 Alonzo Alexander 8 AZ Panthers
17 Ar;yan Rojas 9 Rising Sun
18 Reece LaFaye 9 T Elite
19 Jarius Moore 9 Rising Sun
20 Kevin Goudeau 9 Mustangs Track C
21 Darryl Roberson 7 AZ Cheetahs
22 Denzel McIver 8 AZ Titans
22 Jahi Hurts 7 AZ Cheetahs
24 Kirby Wilson 7 Northwest Xpress
25 Travis Moore 6 Pops
26 Colin Erickson 8 Arizona Flames
27 Andonis Battle 10 AZ Elite
28 Bilal Muhammand 8 Cold Water Expre
29 Tetwan Dennis 8 AZ Elite
30 Teauntae Nash 8 T Elite
31 Jordan Chrite 7 Pops
32 Nikaeus Mercer 9 DoRight
32 Waun Washington 9 AZ Cheetahs
34 Aaron Norman 8 Mustangs Track C
35 Kleenan Goffney 7 Pops
37 Troy Marrietta 7 Rising Sun
38 Jabari Bartee 7 Arizona Flames
39 Isaiah Moehring 6 Northwest Xpress
40 Jaden Hale 6 Pops
41 Sean Driskill 9 T Elite
42 Madrid Rand 8 Rising Sun
43 Eric Harriston 9 AZ Cheetahs
44 Christopher Flores 5 Northwest Xpress
45 Mason Curtis-Fernandez 8 Cold Water Expre
46 Ken Pratt 7 Rising Sun
47 Seth Michaels 7 Pops

Event 212 200 Meter Dash Bantam Boys
===================================================================
National: N 25.83 8/2/2003 Rannell hall, Miami, Fl
Association: A 27.44 6/12/1993 Brandon Ogles, Jesse Owens Memorial
Name Age Team Prelims H#
===================================================================
1 Paul Lucas 8 DoRight 29.02Q 4
2 Deantae Fuller 9 AZ Titans 30.19Q 5
3 Muhammad Oliver 9 AZ Panthers 30.71Q 3
4 Kory Wilson 8 Northwest Xpress 30.87Q 2
5 Malcolm Thomas 8 AZ Titans 31.24Q 1
6 Luke Rubenzer 9 AZ Elite 30.60q 4
7 Lawrence Wallace 8 AZ Titans 31.16q 5
8 Bryce Perkins 9 AZ Cheetahs 31.52q 5
9 Alonzo Alexander 8 AZ Panthers 31.60q 2
10 Dakota Miller 8 Unattached 31.85 3
11 Devon Morey 9 T Elite 32.02 5
12 Colin Erickson 8 Arizona Flames 32.38 4
12 Isaiah Cooper 9 AZ Panthers 32.38 4
14 Aarin Hawkins 7 Mustangs Track C 32.73 3
15 Larry Norman Jr 9 AZ Titans 32.76 1
16 Reece LaFaye 9 T Elite 33.45 1
17 Jalen Johnson 8 AZ Panthers 34.00 1
18 Kevin Goudeau 9 Mustangs Track C 34.12 1
19 Darryl Roberson 7 AZ Cheetahs 34.18 3
20 Jahi Hurts 7 AZ Cheetahs 34.30 3
21 Rico Tipton Jr 8 Arizona Flames 34.79 2
22 Eric Harriston 9 AZ Cheetahs 34.88 5
23 Kendrick Felix 8 Mustangs Track C 34.90 4
24 Collin Benson 7 AZ Titans 34.98 5
25 Thomas Graham Jr 6 DoRight 35.38 2
26 Kirby Wilson 7 Northwest Xpress 36.44 1
27 Teauntae Nash 8 T Elite 36.65 4
28 Hunter Lawliss 7 Northwest Xpress 37.56 5
29 Jabari Bartee 7 Arizona Flames 39.23 4
30 Jordan Chrite 7 Pops 39.39 2
31 Troy Marrietta 7 Rising Sun 40.23 4
32 Jaden Hale 6 Pops 40.34 2
33 Daniel Mobley 8 AZ Blaze 41.54 1
34 Seth Michaels 7 Pops 53.13 5

Event 212 200 Meter Dash Bantam Boys
=======================================================================
National: N 25.83 8/2/2003 Rannell hall, Miami, Fl
Association: A 27.44 6/12/1993 Brandon Ogles, Jesse Owens Memorial
Name Age Team Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Paul Lucas 8 DoRight 28.39
2 Muhammad Oliver 9 AZ Panthers 29.27
3 Deantae Fuller 9 AZ Titans 29.81
4 Luke Rubenzer 9 AZ Elite 30.16
5 Kory Wilson 8 Northwest Xpress 30.27
6 Malcolm Thomas 8 AZ Titans 30.59
7 Bryce Perkins 9 AZ Cheetahs 30.87
8 Lawrence Wallace 8 AZ Titans 30.90
9 Alonzo Alexander 8 AZ Panthers 31.28
Preliminaries
10 Dakota Miller 8 Unattached
11 Devon Morey 9 T Elite
12 Isaiah Cooper 9 AZ Panthers
12 Colin Erickson 8 Arizona Flames
14 Aarin Hawkins 7 Mustangs Track C
15 Larry Norman Jr 9 AZ Titans
16 Reece LaFaye 9 T Elite
17 Jalen Johnson 8 AZ Panthers
18 Kevin Goudeau 9 Mustangs Track C
19 Darryl Roberson 7 AZ Cheetahs
20 Jahi Hurts 7 AZ Cheetahs
21 Rico Tipton Jr 8 Arizona Flames
22 Eric Harriston 9 AZ Cheetahs
23 Kendrick Felix 8 Mustangs Track C
24 Collin Benson 7 AZ Titans
25 Thomas Graham Jr 6 DoRight
26 Kirby Wilson 7 Northwest Xpress
27 Teauntae Nash 8 T Elite
28 Hunter Lawliss 7 Northwest Xpress
29 Jabari Bartee 7 Arizona Flames
30 Jordan Chrite 7 Pops
31 Troy Marrietta 7 Rising Sun
32 Jaden Hale 6 Pops
33 Daniel Mobley 8 AZ Blaze
34 Seth Michaels 7 Pops

Event 213 400 Meter Dash Bantam Boys
===================================================================
National: N 58.74 7/25/1997 Jules Noel, Boynton Beach, Fl
Association: A 1:02.43 6/9/2001 Issac Acosta, Tucson Trackburners
Name Age Team Finals H#
===================================================================
1 Muhammad Oliver 9 AZ Panthers 1:04.19 2
2 Luke Rubenzer 9 AZ Elite 1:06.63 2
3 Isaiah Cooper 9 AZ Panthers 1:12.21 1
4 Dakota Miller 8 Unattached 1:12.49 1
5 Cedric Haskins 8 AZ Titans 1:12.73 2
6 Israel Simpson 9 AZ Cheetahs 1:12.91 2
7 Christopher Cofield 8 Mustangs Track C 1:14.31 2
8 Jamaree Johnson 9 DoRight 1:15.13 1
9 Aarin Hawkins 7 Mustangs Track C 1:15.32 1
10 Collin Benson 7 AZ Titans 1:21.01 2
11 Tetwan Dennis 8 AZ Elite 1:31.17 1

Event 214 800 Meter Run Bantam Boys
================================================================
National: N 2:20.16 7/29/1995 Jayren Griffin, Los Angeles, Ca
Association: A 2:30.74 5/19/2005 Ryan Silva, Unattached
Name Age Team Finals
================================================================
1 Tristin Decker 9 Northwest Xpress 2:40.48
2 Brooks Cannell 9 AZ Blaze 2:43.42
3 Brandon Dorr 9 T Elite 2:45.79
4 Isaiah Cooper 9 AZ Panthers 3:00.50
5 Mufasa Cavazos 9 Cold Water Expre 3:03.28
6 Fredrick Hawkins 8 DoRight 3:04.79
7 Collin Benson 7 AZ Titans 3:06.68
8 Hunter Lawliss 7 Northwest Xpress 3:08.50
9 Donovan McGinley-Coleman 9 Northwest Xpress 3:09.53
10 Jacob Bobian 8 Mustangs Track C 3:11.13
11 Justin Fell 8 Mustangs Track C 3:13.36
12 Stormey Seliquini 8 AZ Blaze 3:27.77
13 Isaiah Hernandez 8 AZ Cheetahs 3:35.77

Event 215 1500 Meter Run Bantam Boys
================================================================
National: N 4:47.62 8/1/2004 Darren Fahy, San Diego, Ca
Association: A 5:03.80 4/11/1987 Joe Acosta, Siklver Streakers
Name Age Team Finals
================================================================
1 Tristin Decker 9 Northwest Xpress 5:22.27
2 Brandon Dorr 9 T Elite 5:25.16
3 Mufasa Cavazos 9 Cold Water Expre 5:49.22
4 Jacob Bobian 8 Mustangs Track C 6:07.18
5 Justin Fell 8 Mustangs Track C 6:13.92
6 Eddie Loughran 9 Tcm Rez Runners 6:20.13
7 Stormey Seliquini 8 AZ Blaze 6:29.84

Event 218 1500 Meter Race Walk Bantam Boys
================================================================
National: N 7:13.01 7/2/1992 Tristan Ruoss, Fayetteville, Ar
Association: A 8:41.60 3/10/1991 James Magdaleno, Unattached
Name Age Team Finals
================================================================
1 Mufasa Cavazos 9 Cold Water Expre 10:41.98
2 Paul Davis 9 Unattached 10:51.90

Event 241 4x100 Meter Relay Bantam Girls
===================================================================
National: N 54.56 7/30/1994 United Stars, United Stars
T Abney, T, Bradley, T Thomas, M McAliley
Association: A 55.99 6/13/2004 Arizona Rising Suns
Team Finals H#
===================================================================
1 Arizona Cheetahs 'A' 58.01 2
2 Arizona Rising Sun 'A' 1:00.62 2
3 Northwest Xpress 'A' 1:01.06 2
4 Arizona Cheetahs 'B' 1:06.20 1
5 Arizona Rising Sun 'B' 1:06.33 2
6 Do Right 'A' 1:06.46 2
7 Tucson Elite AC 'A' 1:07.18 1
8 Arizona Cheetahs 'C' 1:08.07 1
9 Northwest Xpress 'B' 1:08.45 1
10 Arizona Titans 'A' 1:11.89 1

Event 242 4x400 Meter Relay Bantam Girls
================================================================
National: N 4:19.00 7/29/1993 Fast Action, Fast Action
A. Perkins, N. Rahim, L. Demus, Q. Powell
Association: A 4:41.70 4/13/1996 KW Noirthwest Sonics
Team Finals
================================================================
1 Arizona Cheetahs 'A' 5:13.70
2 Northwest Xpress 'A' 5:16.81
3 Arizona Rising Sun 'A' 5:18.67
4 Arizona Flames 'A' 5:22.37

Event 251 4x100 Meter Relay Bantam Boys
================================================================
National: N 47.54 8/3/2003 Miami Metro-Dade, Miami Metro-Dade
L. Sikmmons, D. Brown, S. Kearse, R. Hall
Association: A 54.06 6/26/2000 Do Right
Team Finals
================================================================
1 Arizona Panthers 'A' 57.27
2 Arizona Cheetahs 'A' 57.42
3 Arizona Titans 'A' 58.83
4 Arizona Cheetahs 'B' 1:02.96
5 Do Right 'A' 1:04.54
6 Arizona Rising Sun 'A' 1:06.24
7 Pops Track Club 'A' 1:10.50

Event 252 4x400 Meter Relay Bantam Boys
================================================================
National: N 4:11.54 7/30/2000 Speed City, Speed City
K.Morgan, A. Williams, T. Adams, M. Cumming
Association: A 4:39.35 5/24/1992 Jesse Owens Memorial
Team Finals
================================================================
1 Arizona Cheetahs 'A' 4:52.86
2 Arizona Rising Sun 'A' 5:04.71
3 Do Right 'A' 5:16.75

Event 261 High Jump Bantam Girls
================================================================
National: N 1.42m 7/24/1992 Dorothhy Holt, Hinesville, Ga
Association: A 1.36m 6/8/1996 Kelsey Johnson, Yuma Valley Flyers
Name Age Team Finals
================================================================
1 Asha Bramwell 9 Arizona Flames 1.10m
0.85 0.90 1.00 1.05 1.10
P XO O O XO
2 Acajai Hunter 9 Bobcats 1.05m
0.85 0.90 1.00 1.05 1.10
P O O O XXX
3 Jene' Price 8 AZ Panthers J1.05m
0.85 0.90 1.00 1.05 1.10
XO XO XXO XXO XXX
4 Taylor Patton 8 AZ Cheetahs 1.00m
0.85 0.90 1.00 1.05
P O XO XXX
5 Savannah Gaffney 9 Bobcats 0.90m
0.85 0.90 1.00
P O XXX
5 Trinity Alicea 9 Mustangs Track C 0.90m
0.85 0.90 1.00
P XXO XXX
5 Jera Richard 8 Arizona Flames 0.90m
0.85 0.90
O XXO
-- Kaija Bramwell 8 Arizona Flames NH
0.85
XXX

Event 263 Long Jump Bantam Girls
================================================================
National: N 4.45m 7/25/1996 Gail Hunter, San Bernardino, Ca
Association: A 4.58m 5/20/1972 Cynthia Rhodes, Mustange Track Club
Name Age Team Finals
================================================================
1 Jasmyne Graham 8 DoRight 3.74m
3.59m 3.74m x
2 Taleisha Thompson 9 DoRight 3.59m
3.38m 3.29m 3.59m
3 Asha Bramwell 9 Arizona Flames 3.50m
3.26m 3.50m 3.08m 3.30m 2.86m 3.44m
4 Sarah Dennard 9 Unattached 3.38m
3.38m 3.18m 3.15m 3.30m
5 Cherokee Davis 9 Eternal Flame 3.33m
3.11m 2.97m 2.89m 3.33m 3.24m
6 Taylor McIntyre 9 AZ Titans 3.13m
2.69m 3.00m 2.13m 3.13m 3.05m 2.75m
7 Tiana Cephers 9 T Elite 3.10m
3.10m 2.61m 2.90m 2.88m
8 Trinity Alicea 9 Mustangs Track C 2.90m
2.62m 2.83m 2.76m 2.90m 2.65m 2.84m
9 Jene' Price 8 AZ Panthers 2.86m
x x 2.86m 2.69m 2.74m
10 Ciara St Clair 8 Northwest Xpress 2.77m
2.40m 2.50m 2.77m
11 Ayolion Spruell 7 DoRight 2.73m
2.69m 2.73m
12 Mahogony Gray 7 Rising Sun 2.68m
2.68m 2.49m x
13 Brielle Sterns 7 Unattached 2.67m
2.23m 2.65m 2.67m
14 Kayla Bickel 9 Bobcats 2.65m
x x 2.65m 2.46m 2.19m
15 Tatiana Vasquez 9 Northwest Xpress 2.59m
2.59m 1.70m x
16 Dana Hinrichs 8 AZ Blaze 2.56m
2.33m 2.48m 2.56m
17 Emma Nichols 8 Northwest Xpress 2.49m
2.49m 1.95m x
18 Delilah Lilly 6 DoRight 2.25m
2.22m 2.25m 2.05m
19 Marty Welton 7 Northwest Xpress 2.24m
x 2.24m x
20 Imani Harvey 7 T Elite 2.15m
x 1.83m 2.15m
21 Savannah Scott 9 Arizona Flames 2.12m
1.94m 1.74m 2.12m
22 Ayriana Moore 5 Rising Sun 1.65m
x 1.65m x
-- Maria Hill 6 AZ Blaze FOUL
FOUL x x
-- Mahogony Jimerson 8 Rising Sun FOUL
FOUL x
-- Kenzington Pratt 8 Rising Sun FOUL
x FOUL x
-- Emilie Thomas 9 Northwest Xpress FOUL
x FOUL x
-- Siera Logson 7 Northwest Xpress FOUL
x x x FOUL
-- Tasia Marshall 7 Mustangs Track C FOUL
x FOUL x
-- Avery Strachan 6 Pops FOUL
x x x FOUL

Event 265 Shot Put (6#) Bantam Girls
================================================================
National: N 10.46m 7/28/1995 Amber Curtis, Monroe, Wi
Association: A 8.24m 6/8/2003 Hannah Carson, Arizona Cheetahs
Name Age Team Finals
================================================================
1 Taleisha Thompson 9 DoRight 6.75m
5.09m 6.75m 5.16m 5.41m 4.53m 4.65m
2 Jene' Price 8 AZ Panthers 4.77m
4.77m 4.40m 4.35m 4.44m 4.36m 4.68m
3 Amara Cato 8 AZ Cheetahs 4.62m
3.89m 4.62m 4.35m 4.15m FOUL 3.29m
4 Madison Garcia 9 Casa Grande 4.08m
3.79m 3.57m 3.05m 4.08m 3.41m 3.37m
5 Desiree Gould 9 Arizona Flames 3.58m
3.58m 3.26m 2.56m 3.25m 2.72m 3.55m
6 Ressa Johnson 9 Tonto 3.43m
3.01m 3.24m 2.95m 3.04m 3.43m 3.31m
7 Kayla Bickel 9 Bobcats 3.38m
3.25m 2.76m 2.80m 2.55m 3.18m 3.38m
8 Avery Strachan 6 Pops 2.83m
2.16m 2.54m 2.55m 2.83m 2.31m 2.80m

Event 267 Javelin Throw (Mini) Bantam Girls
================================================================
National: N 33.16m 7/31/2003 Hannah Carson
Association: A 36.22m 4/6/2003 Hannah Carson, Arizona Cheetahs
Name Age Team Finals
================================================================
1 Sapphire Dowhan 9 Unattached 13.34m
9.59m 11.68m 13.34m 11.60m 10.52m
2 Emma Nichols 8 Northwest Xpress 12.09m
9.55m 12.09m 11.75m 8.92m 9.01m
3 Kendall Williams 7 Arizona Flames 11.53m
7.25m 9.18m 11.47m 11.53m 7.55m 11.37m
4 Savannah Scott 9 Arizona Flames 9.15m
9.15m 7.16m 8.47m 9.05m 8.42m 8.38m
5 Rees Young 8 Arizona Flames 9.10m
8.30m 6.23m 8.04m 9.10m 8.45m 8.57m
6 Kayla Bickel 9 Bobcats 8.50m
8.10m 6.55m 6.64m 8.50m 8.44m 8.28m
7 Desiree Gould 9 Arizona Flames 6.00m
5.00m 5.76m 5.34m 6.00m 5.65m 5.46m

Event 271 High Jump Bantam Boys
================================================================
National: N 1.55m 1977 David Mosley, Sunnyvale, CA
Association: A 1.36m 6/10/1980 Danny Molinski & Eric Johnson, Paradise Vall
Name Age Team Finals
================================================================
1 James Turner 9 Casa Grande 1.43mA
0.90 0.95 1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.38 1.43 1.46
P P P P P O O O O XXO XO XO XXX
2 Wesley Sutton 9 AZ Cheetahs 1.30m
0.90 0.95 1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35
O O O O O O O O XXO XXX
3 Rico Tipton Jr 8 Arizona Flames 1.15m
0.90 0.95 1.00 1.05 1.10 1.15 1.20
P P P P XO O XXX
4 Austin Walashek 9 AZ Puma J1.15m
0.90 0.95 1.00 1.05 1.10 1.15 1.20
P P P O O XXO XXX
5 Renard Roberts 9 AZ Cheetahs 1.10m
0.90 0.95 1.00 1.05 1.10 1.15
O O O XO XO XXX
5 Reece LaFaye 9 T Elite 1.10m
0.90 0.95 1.00 1.05 1.10 1.15
P XO O XO O XXX

Event 273 Long Jump Bantam Boys
================================================================
National: N 4.97m 7/29/2004 Thomas Johnson, Dallas, Tx
Association: A 4.42m 6/14/1986 Matt Martin, Phoenix Bobcats
Name Age Team Finals
================================================================
1 Malcolm Thomas 8 AZ Titans 4.19m
3.93m 4.07m 3.52m 4.19m 3.64m 3.76m
2 Wesley Sutton 9 AZ Cheetahs 4.15m
4.07m 3.91m 3.94m 3.99m 4.15m
3 Anthony Wynn 9 AZ Panthers,Phoenix 4.14m
3.89m 4.14m 4.14m 4.00m
4 James Turner 9 Casa Grande 4.13m
3.78m 3.97m 3.98m 4.04m 4.13m
5 Tevin Mayfield 9 AZ Cheetahs,Chandle 3.87m
3.87m FOUL 3.43m 3.60m 3.35m 3.38m
6 Jalen Johnson 8 AZ Panthers 3.71m
3.38m 3.57m 3.71m
7 Dakota Miller 8 Unattached 3.69m
3.43m 3.49m 3.30m 3.60m 3.69m 3.69m
8 Colin Erickson 8 Arizona Flames 3.63m
3.15m 3.62m 3.63m 3.24m
9 Cedric Haskins 8 AZ Titans 3.48m
3.13m 3.47m 3.46m 2.93m 3.34m 3.48m
10 Mitchell Freedman Jr 8 Mustangs Track C 3.44m
3.44m 2.52m 3.33m
11 Christopher Cofield 8 Mustangs Track C 3.38m
3.38m 3.38m 3.36m
12 Jeff Robertson 9 Northwest Xpress 3.35m
3.35m 3.35m
13 Kevin Goudeau 9 Mustangs Track C 3.34m
3.34m
14 Paul Davis 9 Unattached 3.29m
3.29m 3.08m 3.07m
15 Rico Tipton Jr 8 Arizona Flames 3.25m
3.25m
16 Brenton Pohlman 7 Bobcats 3.05m
2.84m 2.98m 3.05m
16 Aaron Norman 8 Mustangs Track C 3.05m
3.05m 2.92m FOUL
18 Joshua Bickle 9 Bobcats 3.04m
3.04m
19 Kendrick Felix 8 Mustangs Track C 3.03m
3.03m 2.00m
20 Andonis Battle 10 AZ Elite 2.99m
2.99m 2.82m
21 Thomas Graham Jr 6 DoRight 2.96m
2.21m 2.41m 2.96m
21 Samuel Moehring 8 Northwest Xpress 2.96m
2.63m 2.83m 2.96m
23 Travis Moore 6 Pops 2.90m
2.89m 2.72m 2.90m
24 Jaden Hale 6 Pops 2.89m
2.89m
25 Jordan Chrite 7 Pops 2.82m
2.67m 2.82m 2.46m
26 Jabari Bartee 7 Arizona Flames 2.78m
2.78m 2.60m
27 Madrid Rand 8 Rising Sun 2.65m
2.30m 2.55m 2.65m
28 Cedric Jacobs-Jones 8 Bobcats 2.61m
2.60m 2.61m
29 Troy Marrietta 7 Rising Sun 2.45m
2.45m 2.40m
30 Kleenan Goffney 7 Pops 2.37m
2.30m 2.26m 2.37m
31 Seth Michaels 7 Pops 2.30m
2.30m
32 Sean Driskill 9 T Elite 2.27m
2.25m 2.27m
33 Daniel Mobley 8 AZ Blaze 2.16m
2.16m 2.09m
34 Christopher Flores 5 Northwest Xpress 1.90m
FOUL 1.90m
-- Tavarus Chastain-Pearson 6 DoRight FOUL
FOUL FOUL FOUL

Event 275 Shot Put (6#) Bantam Boys
================================================================
National: N 12.44m 8/2/2003 Jon Allen, Houston, Tx
Association: A 9.82m 3/21/1987 Jason Fogel, Metro Phoenix
Name Age Team Finals
================================================================
1 Nikaeus Mercer 9 DoRight 8.53m
FOUL 7.76m 6.12m 7.20m 8.09m 8.53m
2 James Turner 9 Casa Grande 8.09m
7.33m 8.09m 7.56m 7.71m 7.99m 7.34m
3 Hunter Doka 9 Tonto 7.88m
6.97m 7.46m 7.60m 7.88m 6.32m 7.63m
4 Cedric Jacobs-Jones 8 Bobcats 7.58m
6.82m 6.96m 7.06m 7.58m 6.62m 7.31m
5 Austin Walashek 9 AZ Puma 6.79m
6.14m 6.16m 6.38m 6.42m 6.52m 6.79m
6 Wesley Loughran 9 Tcm Rez Runners 6.43m
5.92m 5.95m 4.40m 5.66m 6.05m 6.43m
7 Brenton Pohlman 7 Bobcats 5.75m
4.86m 4.79m 4.72m 5.75m 5.17m 5.45m
8 Joshua Bickle 9 Bobcats 5.26m
FOUL 4.35m 5.26m 5.07m 4.36m 5.17m
9 Andre Elmore II 7 DoRight 5.05m
5.05m 4.68m FOUL 4.51m 4.55m 4.12m
10 William Dowlearn 7 Mustangs Track C 4.47m
FOUL 3.41m 4.47m
11 Uriel Cedillo 6 Cold Water Expre 4.23m
4.23m 3.89m 3.16m
12 Juan Ramirez 9 Cold Water Expre 3.69m
3.53m 3.69m 3.50m

Event 277 Javelin Throw (Mini) Bantam Boys
================================================================
National: N 39.39m 8/1/2003 Ron Baker, Utica, Ks
Association: A 31.57m 7/14/2003 Brett Hundley, Arizona Cheetahs
Name Age Team Finals
================================================================
1 Kory Wilson 8 Northwest Xpress 29.18m
2 Paul Davis 9 Unattached 28.44m
3 Cedric Jacobs-Jones 8 Bobcats 27.67m
4 Austin Walashek 9 AZ Puma 26.82m
5 Mitchell Freedman Jr 8 Mustangs Track C 25.71m
6 Joshua Bickle 9 Bobcats 23.34m
7 Aaron Ramirez 9 Unattached 22.73m
8 Christopher Cofield 8 Mustangs Track C 21.95m
9 Wesley Loughran 9 Tcm Rez Runners 20.58m
10 Jacob Bobian 8 Mustangs Track C 16.06m
11 Samuel Moehring 8 Northwest Xpress 15.56m
12 Brenton Pohlman 7 Bobcats 15.09m
13 Donovan McGinley-Coleman 9 Northwest Xpress 15.06m
14 Stormey Seliquini 8 AZ Blaze 13.75m
15 Uriel Cedillo 6 Cold Water Expre 12.50m
16 Andre Elmore II 7 DoRight 11.27m
17 Juan Ramirez 9 Cold Water Expre 10.99m
18 Justin Fell 8 Mustangs Track C 9.48m
-- Nikaeus Mercer 9 DoRight FOUL

Event 281 Triathlon Bantam Girls
================================================================
National: N 1373 7/26/2000 Kiani Profit, Pasadena, Ca
Association: A 1072 6/18/2005 Ashlee Moore, Arizona Flames
Name Age Team Finals
================================================================
1 Asha Bramwell 9 Arizona Flames 823
2 Takerra Waters 9 AZ Cheetahs 747
3 Acajai Hunter 9 Bobcats 653
4 Savannah Gaffney 9 Bobcats 474
5 Jene' Price 8 AZ Panthers 467
6 Jalissa Smith 8 Arizona Flames 357
7 Trinity Alicea 9 Mustangs Track C 350
8 Kaija Bramwell 8 Arizona Flames 302
9 Sapphire Dowhan 9 Unattached 250

Event 291 Triathlon Bantam Boys
================================================================
National: N 1032 7/24/2002 Rashad Rainey-Cox, Moreno Valley, Ca
Association: A 692 6/19/1993 Ryan Nelson, Silver Streakers
Name Age Team Finals
================================================================
1 Muhammad Oliver 9 AZ Panthers 709A
2 Christopher Cofield 8 Mustangs Track C 432
3 Austin Walashek 9 AZ Puma 413
4 Mitchell Freedman Jr 8 Mustangs Track C 361
5 Alonzo Alexander 8 AZ Panthers 336
6 Kendrick Felix 8 Mustangs Track C 220
7 Jacob Bobian 8 Mustangs Track C 152

Event 301 100 Meter Dash Midget Girls
===================================================================
National: N 12.10 7/31/1992 Angela Williams, Ontario, CA
Association: A 12.17 7/18/1998 Jessica Onyepunuka, Arizona Rising Suns
Name Age Team Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Jaszmyne Smith 11 Rising Sun 13.22Q 3
2 Taylor Primous 11 DoRight,Phoennix, A 13.58Q 2
3 Brianna Rodriquez 11 T Elite 13.66Q 1
4 Treniese Sylve 11 AZ Panthers,Phoenix 14.10Q 1
5 Shannon Jackson 10 DoRight 14.15Q 2
6 Justice Cox 11 Unattached 14.30Q 3
7 Mecca Muhammand 11 Cold Water Expre 14.47q 1
8 Ke'yanna Griffin 10 AZ Titans 14.76q 3
9 Pashion Thomas 11 Cold Water Expre 14.81q 3
10 Jaquada Adams 10 Rising Sun 14.86 2
11 Lilly Hahon 10 Cold Water Expre 14.95 1
12 Savannah Meador 10 DoRight,Glendale, A 15.03 2
13 Yashira Vargas 11 Rising Sun 15.10 3
14 Alexandria Stedman 11 Northwest Xpress 15.73 1
15 Asia Logsdon 10 Northwest Xpress 16.76 2
16 Makayla Scott 11 Arizona Flames 16.98 3
17 Jocelyn Stewart 11 AZ Puma 20.20 3

Event 301 100 Meter Dash Midget Girls
================================================================
National: N 12.10 7/31/1992 Angela Williams, Ontario, CA
Association: A 12.17 7/18/1998 Jessica Onyepunuka, Arizona Rising Suns
Name Age Team Finals
================================================================
Finals
1 Jaszmyne Smith 11 Rising Sun 13.09
2 Taylor Primous 11 DoRight,Phoennix, A 13.68
3 Brianna Rodriquez 11 T Elite 13.86
4 Treniese Sylve 11 AZ Panthers,Phoenix 14.12
5 Shannon Jackson 10 DoRight 14.39
6 Justice Cox 11 Unattached 14.53
7 Mecca Muhammand 11 Cold Water Expre 14.58
8 Ke'yanna Griffin 10 AZ Titans 14.90
9 Pashion Thomas 11 Cold Water Expre 15.25
Preliminaries
10 Jaquada Adams 10 Rising Sun
11 Lilly Hahon 10 Cold Water Expre
12 Savannah Meador 10 DoRight,Glendale, A
13 Yashira Vargas 11 Rising Sun
14 Alexandria Stedman 11 Northwest Xpress
15 Asia Logsdon 10 Northwest Xpress
16 Makayla Scott 11 Arizona Flames
17 Jocelyn Stewart 11 AZ Puma

Event 302 200 Meter Dash Midget Girls
===================================================================
National: N 24.47 8/1/1992 Angela Williams, Ontario, CA
Association: A 25.14 7/18/1998 Jessica Onyepunuka, Arizona Rising Suns
Name Age Team Prelims H#
===================================================================
1 Jasmin Pratt 11 Rising Sun,Phoenix, 27.20Q 3
2 Joyelle Dancy 11 AZ Panthers,Peoria, 28.61Q 2
3 Delana Moore 11 Rising Sun 28.71Q 1
4 Jaide Stepter 11 Pops 29.08Q 3
5 Mecca Muhammand 11 Cold Water Expre 29.81Q 1
6 Taylor Primous 11 DoRight,Phoennix, A 30.13Q 2
7 Ke'yanna Griffin 10 AZ Titans 30.04q 1
8 Shannon Jackson 10 DoRight 30.24q 1
9 Andrea Carranza 10 T Elite 30.41q 1
10 Jaquada Adams 10 Rising Sun 30.47 2
11 Cheyenne Thompson 10 AZ Cheetahs 30.60 3
12 Justice Cox 11 Unattached 30.65 1
13 Sarah Strong 10 Arizona Flames 31.11 2
14 Yashira Vargas 11 Rising Sun 31.54 1
15 Savannah Meador 10 DoRight,Glendale, A 31.56 3
16 Aaliyah Norman 11 AZ Titans 31.84 3
17 Alyassa Thompson 11 T Elite 32.01 2
18 Lilly Hahon 10 Cold Water Expre 32.39 3
19 Devin Hoston 10 AZ Cheetahs 32.44 2
20 Sheyenne Davis 10 Unattached 32.75 2
21 Pashion Thomas 11 Cold Water Expre 32.89 1
22 Rylie Dickerson 10 AZ Elite 33.51 1
23 Imari Campbell-Harrell 11 Cold Water Expre 33.68 3
24 Jocelyn Stewart 11 AZ Puma 44.01 3

Event 302 200 Meter Dash Midget Girls
================================================================
National: N 24.47 8/1/1992 Angela Williams, Ontario, CA
Association: A 25.14 7/18/1998 Jessica Onyepunuka, Arizona Rising Suns
Name Age Team Finals
================================================================
Finals
1 Jasmin Pratt 11 Rising Sun,Phoenix, 27.14
2 Delana Moore 11 Rising Sun 27.95
3 Joyelle Dancy 11 AZ Panthers,Peoria, 28.17
4 Taylor Primous 11 DoRight,Phoennix, A 28.96
5 Jaide Stepter 11 Pops 29.20
6 Mecca Muhammand 11 Cold Water Expre 29.65
7 Shannon Jackson 10 DoRight 30.00
8 Ke'yanna Griffin 10 AZ Titans 30.39
9 Andrea Carranza 10 T Elite 30.64
Preliminaries
10 Jaquada Adams 10 Rising Sun
11 Cheyenne Thompson 10 AZ Cheetahs
12 Justice Cox 11 Unattached
13 Sarah Strong 10 Arizona Flames
14 Yashira Vargas 11 Rising Sun
15 Savannah Meador 10 DoRight,Glendale, A
16 Aaliyah Norman 11 AZ Titans
17 Alyassa Thompson 11 T Elite
18 Lilly Hahon 10 Cold Water Expre
19 Devin Hoston 10 AZ Cheetahs
20 Sheyenne Davis 10 Unattached
21 Pashion Thomas 11 Cold Water Expre
22 Rylie Dickerson 10 AZ Elite
23 Imari Campbell-Harrell 11 Cold Water Expre
24 Jocelyn Stewart 11 AZ Puma

Event 303 400 Meter Dash Midget Girls
===================================================================
National: N 55.54 7/27/2001 Ebony Collins, Los Angeles, Ca
Association: A 1:00.21 5/20/2000 Judith Onyepunuka, Arizona Rising Suns
Name Age Team Finals H#
===================================================================
1 Jasmine Wilson 11 Rising Sun 1:02.41 3
2 Jade Dean 11 DoRight,Phoenix, AZ 1:03.49 3
3 Delana Moore 11 Rising Sun 1:07.24 1
4 Jaide Stepter 11 Pops 1:07.63 3
5 Olivia Villasenor 11 AZ Panthers 1:07.66 2
6 Abby Moskowitz 11 Bobcats 1:07.97 3
7 Sarah Strong 10 Arizona Flames 1:09.49 2
8 Canada Smith 11 AZ Panthers 1:09.94 3
9 Andrea Carranza 10 T Elite 1:11.21 3
10 Taylor Primous 11 DoRight,Phoennix, A 1:12.37 2
11 Alyassa Thompson 11 T Elite 1:13.17 3
12 Lilly Hahon 10 Cold Water Expre 1:13.23 1
13 Krisa Duff 11 Bobcats 1:13.68 1
14 Jantzen Hale 10 Pops 1:14.10 2
15 Justice Cox 11 Unattached 1:14.13 2
16 Rylie Dickerson 10 AZ Elite 1:16.38 1
17 Alexandria Stedman 11 Northwest Xpress 1:17.18 2
17 Renee Dyson 10 Bobcats 1:17.18 2
19 Yashira Vargas 11 Rising Sun 1:18.47 3
20 Imari Campbell-Harrell 11 Cold Water Expre 1:19.47 2
21 Aaliyah Norman 11 AZ Titans 1:21.30 1
22 Carisa Saenz-Seberino 11 Pops 1:21.94 2
23 Asia Logsdon 10 Northwest Xpress 1:23.39 1

Event 304 800 Meter Run Midget Girls
================================================================
National: N 2:13.65 7/29/1995 LaSinda Demus, Santa Rosa, CA
Association: A 2:24.25 5/24/1992 Dalene Godinez, Silver Streakers
Name Age Team Finals
================================================================
1 Ashley Pinkney 11 Rising Sun,Phoenix, 2:27.75
2 Brittany Jones 11 Pops 2:29.34
3 Jade Dean 11 DoRight,Phoenix, AZ 2:35.27
4 Dominique Jackson 11 AZ Cheetahs 2:42.14
5 Krisa Duff 11 Bobcats 2:48.69
6 McKenna Gaffney 11 Bobcats 2:49.87
7 Chelsey Luker 11 T Elite 2:57.05
8 Julianna Vanderhout 10 AZ Blaze 3:10.58
9 Olivia Branccti 11 AZ Elite 3:17.11

Event 305 1500 Meter Run Midget Girls
================================================================
National: N 4:42.58 7/30/1988 Heather Burroughs, Kansas City, MO
Association: A 5:01.65 3/30/1980 Karrin Maturani, West Phoenix New Horizon
Name Age Team Finals
================================================================
1 Jade Dean 11 DoRight,Phoenix, AZ 5:33.46
2 Cassidy Kammerman 10 Arizona Flames 5:38.74
3 Chelsey Luker 11 T Elite 5:40.55
4 Olivia Branccti 11 AZ Elite 6:12.73
5 Julianna Vanderhout 10 AZ Blaze 6:27.12

Event 306 3000 Meter Run Midget Girls
================================================================
National: N 10:03.54 6/29/1988 Heather Burroughs, Kansas City, MO
Association: A 10:22.30 5/18/1991 Nicole Jenkins, Desert Heat
Name Age Team Finals
================================================================
1 Cassidy Kammerman 10 Arizona Flames 13:09.96
2 Julianna Vanderhout 10 AZ Blaze 13:41.27

Event 308 1500 Meter Race Walk Midget Girls
================================================================
National: N 6:53.70 7/26/1990 Danielle Safran, Brentwood, NY
Association: A 8:08.20 2/13/1983 Nicole Magub, Scottsdale Track Club
Name Age Team Finals
================================================================
1 Emma Power 11 Northwest Xpress 10:14.36

Event 311 100 Meter Dash Midget Boys
===================================================================
National: N 11.70 8/2/1998 Michael Grant, Decatur, GA
Association: A 12.17 5/7/1983 Vance Ross, Arizona Puma
Name Age Team Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Devon Allen 11 Rising Sun 13.15Q 1
2 Devontay Titsworth 11 Rising Sun 13.25Q 2
3 Quintin Kime 11 AZ Puma 13.29Q 4
4 De'Andre Williams 11 AZ Titans 13.40Q 3
5 Nathan Simpson 10 Rising Sun 13.28q 1
6 Tajae White 11 AZ Cheetahs 13.39q 2
6 Ryan Pierce 11 Rising Sun 13.39q 4
8 Cameron Twiggs 11 Northwest Xpress 13.76q 4
9 Marcus Beaver 11 AZ Cheetahs 13.81q 3
10 Robert Relf 10 DoRight 13.83 3
11 James Brown 11 Rising Sun 13.88 4
12 Orlando Coleman 10 Mustangs Track C 14.14 1
13 Paul Perkins 11 AZ Cheetahs 14.34 2
14 Travon Richardson 11 DoRight 14.54 1
15 Toure Marshall 10 Mustangs Track C 14.69 1
16 Dallas Harrington 10 Mustangs Track C 14.71 3
17 Stockton Davis 11 T Elite 14.82 1
18 Thomas McGrueder 10 Arizona Flames 14.92 1
19 Cole Luke 10 AZ Cheetahs 14.93 4
20 Marcus Haskins 10 AZ Titans 15.37 2
21 Chandler Heffley 10 Unattached 15.40 2
22 Michael Poirer-Shelton 11 Arizona Flames 15.49 3
23 Kareem Foster 11 Cold Water Expre 15.97 3
24 Marcus Magdaleno 10 Northwest Xpress 16.57 4

Event 311 100 Meter Dash Midget Boys
================================================================
National: N 11.70 8/2/1998 Michael Grant, Decatur, GA
Association: A 12.17 5/7/1983 Vance Ross, Arizona Puma
Name Age Team Finals
================================================================
Finals
1 Devon Allen 11 Rising Sun 13.20
2 Ryan Pierce 11 Rising Sun 13.38
3 Quintin Kime 11 AZ Puma 13.42
4 Devontay Titsworth 11 Rising Sun 13.44
5 Nathan Simpson 10 Rising Sun 13.56
5 Tajae White 11 AZ Cheetahs 13.56
7 De'Andre Williams 11 AZ Titans 13.64
8 Marcus Beaver 11 AZ Cheetahs 13.84
9 Cameron Twiggs 11 Northwest Xpress 13.90
Preliminaries
10 Robert Relf 10 DoRight
11 James Brown 11 Rising Sun
12 Orlando Coleman 10 Mustangs Track C
13 Paul Perkins 11 AZ Cheetahs
14 Travon Richardson 11 DoRight
15 Toure Marshall 10 Mustangs Track C
16 Dallas Harrington 10 Mustangs Track C
17 Stockton Davis 11 T Elite
18 Thomas McGrueder 10 Arizona Flames
19 Cole Luke 10 AZ Cheetahs
20 Marcus Haskins 10 AZ Titans
21 Chandler Heffley 10 Unattached
22 Michael Poirer-Shelton 11 Arizona Flames
23 Kareem Foster 11 Cold Water Expre
24 Marcus Magdaleno 10 Northwest Xpress

Event 312 200 Meter Dash Midget Boys
===================================================================
National: N 23.94 7/28/1990 Jason Johnson, Shreveport, LA
Association: A 25.00 5/18/2002 Marcus Wheaton, Do Right
Name Age Team Prelims H#
===================================================================
1 Giovinni Pascascio 11 Rising Sun 27.37Q 3
2 Javon Williams 11 AZ Cheetahs,Chandle 27.50Q 2
3 Devontay Titsworth 11 Rising Sun 27.59Q 1
4 Robert Relf 10 DoRight 29.34Q 4
5 De'Andre Williams 11 AZ Titans 28.22q 2
6 Quintin Kime 11 AZ Puma 28.41q 1
7 Cole Sterns 10 Unattached 29.03q 3
8 James Brown 11 Rising Sun 29.33q 2
9 Neil Kimberlien 11 Unattached 29.93q 4
10 Orlando Coleman 10 Mustangs Track C 29.96 3
11 Jonathan Vale 11 AZ Elite 30.15 2
12 Draze Lawless 11 Northwest Xpress 30.27 1
13 Charence Clark 11 AZ Elite 30.45 4
14 Levi Wallace 10 AZ Titans 30.90 1
15 Travon Richardson 11 DoRight 30.91 3
16 Stockton Davis 11 T Elite 30.95 3
17 Marche Dennard 11 Unattached 31.07 1
18 Toure Marshall 10 Mustangs Track C 31.23 4
19 Marcus Haskins 10 AZ Titans 31.45 2
20 Daniel Ruzi 10 Bobcats 31.60 2
21 Dalvin Richardson 11 Mustangs Track C 31.88 4
22 Thomas McGrueder 10 Arizona Flames 32.22 1
23 Greg Craig 10 Mustangs Track C 32.35 1
24 Joseph Cortez 10 Rising Sun 32.93 1
25 Kareem Foster 11 Cold Water Expre 33.47 3
26 Marcus Magdaleno 10 Northwest Xpress 35.23 4

Event 312 200 Meter Dash Midget Boys
================================================================
National: N 23.94 7/28/1990 Jason Johnson, Shreveport, LA
Association: A 25.00 5/18/2002 Marcus Wheaton, Do Right
Name Age Team Finals
================================================================
Finals
1 Javon Williams 11 AZ Cheetahs,Chandle 27.06
2 Devontay Titsworth 11 Rising Sun 27.21
3 Giovinni Pascascio 11 Rising Sun 27.30
4 De'Andre Williams 11 AZ Titans 27.96
5 Quintin Kime 11 AZ Puma 28.27
6 Robert Relf 10 DoRight 28.90
7 Cole Sterns 10 Unattached 29.74
8 Neil Kimberlien 11 Unattached 29.86
Preliminaries
8 James Brown 11 Rising Sun
10 Orlando Coleman 10 Mustangs Track C
11 Jonathan Vale 11 AZ Elite
12 Draze Lawless 11 Northwest Xpress
13 Charence Clark 11 AZ Elite
14 Levi Wallace 10 AZ Titans
15 Travon Richardson 11 DoRight
16 Stockton Davis 11 T Elite
17 Marche Dennard 11 Unattached
18 Toure Marshall 10 Mustangs Track C
19 Marcus Haskins 10 AZ Titans
20 Daniel Ruzi 10 Bobcats
21 Dalvin Richardson 11 Mustangs Track C
22 Thomas McGrueder 10 Arizona Flames
23 Greg Craig 10 Mustangs Track C
24 Joseph Cortez 10 Rising Sun
25 Kareem Foster 11 Cold Water Expre
26 Marcus Magdaleno 10 Northwest Xpress

Event 313 400 Meter Dash Midget Boys
===================================================================
National: N 53.06 7/28/1991 William Obea Moore, Los Angeles, CA
Association: A 56.91 7/14/2003 Marcus Wheaton, Do Right
Name Age Team Finals H#
===================================================================
1 Javon Williams 11 AZ Cheetahs,Chandle 1:03.21 2
2 Braxton Nickerson 10 DoRight 1:03.95 2
3 Chad Williford 10 Rising Sun 1:04.02 2
4 Jeffrey Yazzie 11 T Elite 1:05.59 2
5 Tony Dean 11 DoRight,Phoenix, AZ 1:07.93 2
6 Jonathan Vale 11 AZ Elite 1:09.07 2
7 Cole Sterns 10 Unattached 1:09.68 1
8 Levi Wallace 10 AZ Titans 1:10.85 1
9 Joseph Cortez 10 Rising Sun 1:13.33 2
10 Marcus Haskins 10 AZ Titans 1:14.17 1
11 Charence Clark 11 AZ Elite 1:15.50 1

Event 314 800 Meter Run Midget Boys
================================================================
National: N 2:07.21 7/26/2001 Reginald Warren, Smyma, GA
Association: A 2:15.50 7/16/1989 Joe Acosta, Silver Streakers
Name Age Team Finals
================================================================
1 Ryan Silva 10 T Elite 2:24.86
2 Chad Williford 10 Rising Sun 2:25.94
3 Nate Phillips 10 AZ Cheetahs 2:27.78
4 Jorge Aragon-Sierra 11 Arizona Flames 2:34.73
5 Tony Dean 11 DoRight,Phoenix, AZ 2:42.44
6 John Batchman 11 Mustangs Track C 2:48.56
7 Austin Christianson 10 AZ Heat 2:48.87
8 Alex Armbrus 11 Northwest Xpress 2:49.68
9 Andrew West 11 Arizona Flames 2:50.86
10 Ryan Branccti 11 AZ Elite 2:52.69

Event 315 1500 Meter Run Midget Boys
================================================================
National: N 4:22.58 1980 Tony Terex, Wasco, CA
Association: A 4:43.15 6/22/1996 Billy Smith, Unattached
Name Age Team Finals
================================================================
1 Clinton Hodge 11 DoRight 5:12.97
2 Justin Westbrook 10 Arizona Flames 5:20.85
3 Jordan Hellebuyck 10 Unattached 5:20.91
4 Andrew West 11 Arizona Flames 5:28.49
5 John Batchman 11 Mustangs Track C 5:37.25
6 Ryan Sullivan 10 AZ Blaze 5:41.07
7 Ryan Branccti 11 AZ Elite 5:49.08
8 Austin Christianson 10 AZ Heat 5:50.45
9 Justin Holbrok 10 AZ Cheetahs 5:54.25
10 Terrance Gooden 10 Pops 6:02.12
11 Alex Armbrus 11 Northwest Xpress 6:03.96

Event 316 3000 Meter Run Midget Boys
================================================================
National: N 9:38.52 8/1/1998 Chris Dominic, San Lorenzo, CA
Association: A 9:35.31 6/19/2001 Christian Glegg, Arizona Heat
Name Age Team Finals
================================================================
1 Jordan Hellebuyck 10 Unattached 11:08.01
2 Ryan Sullivan 10 AZ Blaze 11:43.41
3 Justin Westbrook 10 Arizona Flames 12:08.27
4 Wally Hensley 10 AZ Blaze 12:19.34
5 Justin Holbrok 10 AZ Cheetahs 13:39.22

Event 318 1500 Meter Race Walk Midget Boys
================================================================
National: N 6:44.10 6/29/1994 Tristan Ruoss, Fayetteville, AR
Association: A 8:34.60 6/1/1991 James Hallam, Phoenix Bobcats
Name Age Team Finals
================================================================
1 Justin Holbrok 10 AZ Cheetahs 11:18.50

Event 321 80 Meter Hurdles (30") Midget Girls
================================================================
National: N 12.32 7/28/1996 Ashlee Williams, Dallas, TX
Association: A 12.77 6/10/1997 Tiffany McDonald, Arizona Rising Suns
Name Age Team Finals
================================================================
1 Sherrelle Jordan 10 AZ Cheetahs 13.67
2 Ashlee Moore 10 Arizona Flames 14.70
3 Canada Smith 11 AZ Panthers 15.37
4 Kaliya Johnson 11 AZ Cheetahs 15.89
5 Jaide Stepter 11 Pops 16.03
6 Jessica Gettleman 11 Bobcats 16.20
7 Aysia Oliver 11 AZ Panthers 16.94

Event 331 80 Meter Hurdles (30") Midget Boys
================================================================
National: N 11.74 7/27/1997 Kenny Lambe, Hilton Head, SC
Association: A 12.46 7/16/2000 Marcus Clanton, Arizona Cheetahs
Name Age Team Finals
================================================================
1 Cole Luke 10 AZ Cheetahs 14.06
2 Neil Kimberlien 11 Unattached 14.10
3 Paul Perkins 11 AZ Cheetahs 14.36
4 Jacob Schaefer 11 AZ Puma 16.27

Event 341 4x100 Meter Relay Midget Girls
================================================================
National: N 49.17 7/28/1996 Texas Heat, Ft. Worth, TX
C.Bayne, G.Glover, D Chambers, T.Warren
Association: A 50.25 6/9/2001 Arikzona Cheetahs, Arizona Cheetahs
Team Finals
================================================================
1 Arizona Rising Sun 'A' 50.92
2 Arizona Panthers 'A' 54.01
3 Arizona Cheetahs 'A' 56.51

Event 342 4x400 Meter Relay Midget Girls
================================================================
National: N 3:57.26 7/28/1996 United Stars TC, Philadelphia, PA
T.Abney, A.Williams, E.Dwyer, A.Williams
Association: A 4:14.00 4/13/1985 Metro Phoenix, Metro Phoenix
Team Finals
================================================================
1 Arizona Rising Sun 'A' 4:23.61
2 Phoenix Bobcats 'A' 4:55.26
3 Arizona Cheetahs 'A' 5:08.42

Event 343 4x800 Meter Relay Midget Girls
================================================================
National: N 9:30.72 6/14/1997 L A Jets, Los Angeles, CA
P. Swain, S. Solomon, S. McKinney, K. Delemenca
Association: A 10:39.98 7/13/2003 Do Right, Do Right
Team Finals
================================================================
1 Phoenix Bobcats 'A' 11:40.69

Event 351 4x100 Meter Relay Midget Boys
================================================================
National: N 47.75 7/31/1979 Glenarden TC, Upper Marlboro, MD
B. Haigher,K. Lewis, H. Jefferson, A. Washington
Association: A 50.56 4/14/2002 Az Cheetahs/Az Rising Suns, Az Cheetahs/Az R
Team Finals
================================================================
1 Arizona Rising Sun 'A' 51.61
2 Arizona Cheetahs 'A' 53.04
3 Mustangs Track Club 'A' 57.43
4 Northwest Xpress 'A' 1:00.35

Event 352 4x400 Meter Relay Midget Boys
================================================================
National: N 3:47.50 7/31/1994 Glenarden TC, Upper Marlboro, MD
B. Haighler,K. Lewis, H. Jefferson, A. Washington
Association: A 4:16.32 6/24/1997 Arizona StarTrack, Arizona StarTrack
Team Finals
================================================================
1 Do Right 'A' 4:12.09A
2 Arizona Rising Sun 'A' 4:15.72A
3 Arizona Cheetahs 'A' 4:26.20
4 Arizona Rising Sun 'B' 5:00.42

Event 353 4x800 Meter Relay Midget Boys
================================================================
National: N 9:30.49 6/22/1997 West Valley Eagles, Panorama CIty,CA
C Dove, P. Pratt, M. Pratt, D. Rinaldi
Association: A 10:07.60 7/16/1994 Arizona Cheetahs, Arizona Cheetahs
Team Finals
================================================================
1 Do Right 'A' 10:18.15

Event 361 High Jump Midget Girls
================================================================
National: N 5-06.25 7/27/1996 Jacqueline Johnson, Yuma, AZ
Association: A 1.64m 5/18/1996 Jacquelyn Johnson, Yuma Valley Flyers
Name Age Team Finals
================================================================
1 Brittany Jones 11 Pops 1.40m
0.90 0.95 1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45
P P P P P P O O O O O XXX
2 Ashlee Moore 10 Arizona Flames 1.35m
0.90 0.95 1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40
O P P P P P O XO O XXO XXX
3 Sherrelle Jordan 10 AZ Cheetahs 1.25m
0.90 0.95 1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30
P O P P XO O O O XXX
4 Jade Welton 11 Northwest Xpress J1.25m
0.90 0.95 1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30
O O O O O O XO O XXX
4 Aysia Oliver 11 AZ Panthers J1.25m
0.90 0.95 1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30
P P P P O O XO O XXX
5 Carissa Allen 11 Rising Sun J1.15m
1.45 1.50 1.55
O O XXX
7 Jazmyn Bartee 10 Arizona Flames 1.10m
1.10 1.15
O XXX
8 Makayla Scott 11 Arizona Flames 0.95m
0.90 0.95 1.00
O O XXX
-- Brianna Rodriquez 11 T Elite NH
1.25
XXX

Event 363 Long Jump Midget Girls
================================================================
National: N 18-03.75 6/20/1998 Gayle Hunter, Rialto, CA
Association: A 5.07m 3/24/1973 Cynthia Rhodes, Unattached
Name Age Team Finals
================================================================
1 Treniese Sylve 11 AZ Panthers,Phoenix 4.66m
4.49m FOUL 4.66m 4.27m 4.48m 4.55m
2 Ashlee Moore 10 Arizona Flames 4.40m
4.40m 4.07m 4.02m 4.14m 4.17m 3.73m
3 Brianna Rodriquez 11 T Elite 4.37m
4.34m 4.32m 4.37m FOUL FOUL 4.31m
4 Brittany Jones 11 Pops 4.34m
4.34m 4.10m 4.34m 3.88m 4.11m 4.31m
5 Kaliya Johnson 11 AZ Cheetahs 4.25m
4.25m 3.90m 4.05m 3.80m 4.14m 3.97m
6 Shannon Jackson 10 DoRight 4.23m
3.88m 3.92m 3.95m 3.76m 3.87m 4.23m
7 Joyelle Dancy 11 AZ Panthers,Peoria, 4.11m
3.93m 4.11m 3.74m 3.86m 3.97m FOUL
8 Sheyenne Davis 10 Unattached 3.95m
3.69m 3.47m 3.58m 3.79m 3.76m 3.95m
9 Ke'yanna Griffin 10 AZ Titans 3.83m
3.83m 2.78m 3.78m FOUL FOUL 3.64m
10 Sherrelle Jordan 10 AZ Cheetahs 3.62m
3.62m 3.52m 3.47m
11 Carissa Allen 11 Rising Sun 3.59m
FOUL 3.47m 3.59m
12 Jessica Gettleman 11 Bobcats 3.45m
FOUL 3.38m 3.45m
12 Jantzen Hale 10 Pops 3.45m
2.87m 3.45m 3.20m
14 Mecca Muhammand 11 Cold Water Expre 3.33m
3.10m 3.20m 3.33m
15 Carisa Saenz-Seberino 11 Pops 3.10m
3.09m 3.10m 2.99m
16 Lydia Tartaglia 11 Mustangs Track C 2.90m
2.78m 2.90m 2.73m
17 Taylor Dyson 10 Bobcats 2.82m
2.82m 2.67m 2.60m
18 Asia Logsdon 10 Northwest Xpress 2.78m
2.78m 2.55m 2.78m
19 Makayla Scott 11 Arizona Flames 2.73m
FOUL 2.73m 2.39m
-- Alyassa Thompson 11 T Elite FOUL
FOUL FOUL FOUL

Event 365 Shot Put (6#) Midget Girls
================================================================
National: N 47-07.25 7/11/1987 Johanna Gambill, Vancouver, Wa
Association: A 12.16m 4/2/2005 Hannah Carson, Arizona Cheetahs
Name Age Team Finals
================================================================
1 Savannah Meador 10 DoRight,Glendale, A 8.31m
7.89m 7.83m 7.76m 7.75m 7.85m 8.31m
2 Breshea Pitts 11 Rising Sun 7.76m
7.10m 7.76m 6.56m 7.62m 7.52m 6.96m
3 Jazmyn Bartee 10 Arizona Flames 6.91m
6.76m 6.73m 6.20m 6.91m 6.83m 6.16m
4 Aysia Oliver 11 AZ Panthers 6.76m
6.31m 6.60m 5.86m 6.76m 5.02m 5.25m
5 Kayle Pryor 12 Tonto 6.36m
5.28m 5.87m 6.15m 5.98m 6.36m 6.29m
6 Cassie Johnson 10 Tonto 6.28m
5.61m 5.82m 5.95m 5.62m 6.28m 6.19m
7 Jantzen Hale 10 Pops 6.20m
6.20m 6.10m 5.74m 5.55m 5.52m 5.75m
8 Tijaha Waters 10 AZ Cheetahs 5.76m
5.16m 5.76m 4.95m 5.72m 5.71m
9 Lydia Tartaglia 11 Mustangs Track C 5.75m
5.75m 4.71m 5.25m 5.70m 5.25m 5.47m
10 Carissa Allen 11 Rising Sun 5.58m
5.58m 5.01m 5.50m

Event 366 Discus Throw (1K) Midget Girls
================================================================
National: N 122-11 7/24/1997 Amber Curtis, Monroe, WI
Association: A 29.74m 6/8/2001 C.J. Navarro, Unattached
Name Age Team Finals
================================================================
1 Breshea Pitts 11 Rising Sun 18.03m
16.97m 13.29m 16.41m 17.24m 17.91m 18.03m
2 Clorisa Lamb 11 Cold Water Expre 12.48m
9.78m 9.43m 11.32m 10.45m 12.48m 12.19m
3 Shaquiniesha Mack 10 Unattached 10.27m
9.63m 10.27m 8.93m 8.94m
4 Taylor Dyson 10 Bobcats 8.89m
7.03m 0.44m 7.74m 7.52m 8.53m 8.89m

Event 367 Javelin Throw (Mini) Midget Girls
================================================================
National: N 115-10 7/26/2001 Leigh Petranoff, Cranston, RI
Association: A 44.71m 4/3/2005 Hannah Carson, Arizona Cheetahs
Name Age Team Finals
================================================================
1 Renee Dyson 10 Bobcats 25.11m
15.01m 19.26m 22.33m 25.11m 22.77m 18.37m
2 Sheyenne Davis 10 Unattached 23.33m
23.22m 19.33m 21.63m 23.33m 16.99m 17.53m
3 Jazmyn Bartee 10 Arizona Flames 21.56m
21.56m 16.28m 14.17m 17.19m 12.79m 14.42m
4 Taylor Dyson 10 Bobcats 19.30m
14.76m 17.14m 15.06m 11.49m 18.48m 19.30m
5 Breshea Pitts 11 Rising Sun 18.95m
18.93m 18.95m 14.53m 15.05m 17.09m 18.95m
6 Abby Moskowitz 11 Bobcats 18.61m
18.61m 17.18m 17.58m 16.92m 13.72m 15.55m
7 Lydia Tartaglia 11 Mustangs Track C 17.91m
10.81m 13.28m 17.91m 12.75m 16.08m 11.73m
8 Jade Welton 11 Northwest Xpress 17.68m
15.78m 17.68m 17.55m 17.35m 12.47m 17.52m
9 Lizabeth Dyson 10 Bobcats 17.16m
14.54m 13.55m 12.48m 16.04m 15.32m 17.16m
10 Tijaha Waters 10 AZ Cheetahs 13.40m
13.40m 12.70m 11.77m

Event 371 High Jump Midget Boys
================================================================
National: N 5-09 1979 David Mosley, Palo Alto, CA
Association: A 1.66m 5/18/1985 Darren Reid, Payson Pacers
Name Age Team Finals
================================================================
1 Travis Colby 11 Unattached 1.45m
1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 1.50
P XO O O O XO XO XO XXX
2 Andrew McDonald 11 AZ Puma 1.35m
1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40
P XO O XO O XO XXX
3 Stockton Davis 11 T Elite 1.30m
1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35
O O O XO O XXX
4 Ben Atwell 10 T Elite J1.30m
1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35
O O O XO O XXX
5 Jeffrey Yazzie 11 T Elite J1.30m
1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35
P O O O XO XXX
6 Alex Armbrus 11 Northwest Xpress J1.30m
1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35
O O O XXO XXO XXX
7 Austin Dancer 10 Rising Sun 1.25m
1.10 1.15 1.20 1.25 1.30
O XO O XO XXX
7 Jacob Schaefer 11 AZ Puma 1.25m
1.10 1.15 1.20 1.25 1.30
O O XO XO XXX
9 Cole Luke 10 AZ Cheetahs 1.20m
1.10 1.15 1.20 1.25
O XO XO XXX
10 Daniel Ruzi 10 Bobcats 1.15m
1.10 1.15 1.20
O O XXX

Event 373 Long Jump Midget Boys
================================================================
National: N 19-05 1974 Anthony Gibson, San Fernando, CA
Association: A 5.45m 5/18/1994 Galindo Godinez, Silver Streakers
Name Age Team Finals
================================================================
1 Quintin Kime 11 AZ Puma 4.47m
2 Cole Sterns 10 Unattached 4.44m
3 Logan Nichols 10 Northwest Xpress 4.25m
4 Neil Kimberlien 11 Unattached 4.13m
4 Jeffrey Yazzie 11 T Elite 4.13m
6 Draze Lawless 11 Northwest Xpress 3.92m
7 Marche Dennard 11 Unattached 3.91m
8 Cameron Twiggs 11 Northwest Xpress 3.89m
9 Jacob Schaefer 11 AZ Puma 3.65m
10 Pierce Butzine 11 Northwest Xpress 3.47m
11 Ben Atwell 10 T Elite 3.46m
12 Chandler Heffley 10 Unattached 3.44m
13 Michael Poirer-Shelton 11 Arizona Flames 3.43m
14 Marcus Magdaleno 10 Northwest Xpress 3.08m
15 Thomas McGrueder 10 Arizona Flames 2.63m

Event 375 Shot Put (6#) Midget Boys
================================================================
National: N 53-00 6/28/1980 Troy Fowler, Eureka, KS
Association: A 13.11m 7/16/1994 Clay Olsen, Unattached
Name Age Team Finals
================================================================
1 Jamaal Jones 11 Bobcats,Phoenix, AZ 11.84m
10.45m 11.84m 11.44m 11.44m 10.94m 11.23m
2 Travis Colby 11 Unattached 11.42m
11.23m 10.90m 11.40m 11.42m 11.19m 11.37m
3 Shawn Collins 11 Unattached 11.00m
10.71m 10.01m 10.60m 9.40m 10.58m 11.00m
4 Dominic Nappe 10 AZ Cheetahs 10.30m
9.95m 10.17m 9.97m 9.91m 10.30m 9.12m
5 John Jackson 10 Pops 9.95m
FOUL 9.95m 8.93m 9.83m 9.67m 9.66m
6 Mitchell Troup 11 Unattached 8.85m
8.53m 8.39m 8.85m 8.62m 8.11m 7.76m
7 Austin Dancer 10 Rising Sun 8.66m
7.91m 8.03m 8.50m 8.66m 8.35m 8.35m
8 Marche Dennard 11 Unattached 8.43m
8.11m 8.05m 8.20m 7.80m 8.16m 8.43m
9 Albert Medina 11 Unattached 8.21m
8.20m 7.83m 8.21m 7.88m 8.21m 7.55m
10 Manuel Hawkins 10 Mustangs Track C 7.37m
7.37m 7.03m 7.19m
11 Jacob Michaels 10 Pops 6.13m
5.79m 6.05m 6.13m
12 Neopleonn Marete 11 Rising Sun 5.97m
5.37m 5.24m 5.97m

Event 376 Discus Throw (1K) Midget Boys
================================================================
National: N 159-07 6/19/1982 Michael Stubblefield, Bakersfield, CA
Association: A 31.44m 7/16/1994 Clay Olson, Unattached
Name Age Team Finals
================================================================
1 Jamaal Jones 11 Bobcats,Phoenix, AZ 26.95m
26.95m 23.74m 25.94m 26.77m 26.95m 24.47m
2 Shawn Collins 11 Unattached 26.85m
26.85m 23.17m 23.27m
3 Dominic Nappe 10 AZ Cheetahs 21.33m
20.03m 21.03m 21.33m 18.41m 20.97m
4 Albert Medina 11 Unattached 19.14m
16.56m 19.14m 16.29m 17.93m
5 Mitchell Troup 11 Unattached 18.67m
17.68m 14.52m 17.39m 15.82m 18.67m 15.52m
6 John Jackson 10 Pops 18.38m
14.36m 13.50m 18.38m 15.68m 14.49m 18.18m
7 Manuel Hawkins 10 Mustangs Track C 17.26m
15.37m 17.26m 16.33m
8 Jacob Michaels 10 Pops 13.94m
13.94m 13.38m

Event 377 Javelin Throw (Mini) Midget Boys
================================================================
National: N 123-03 7/28/2001 Josh Johnson, Los Angeles, CA
Association: A 38.83m 6/13/2004 Erwin Jones Jr, Phoenix Bobcats
Name Age Team Finals
================================================================
1 Jamaal Jones 11 Bobcats,Phoenix, AZ 41.14mA
FOUL 39.57m 41.14m 39.22m 38.87m
2 Travis Colby 11 Unattached 39.74mA
31.02m 35.10m 33.55m 35.20m 39.74m 37.10m
3 Deselle Dean 11 DoRight,Phoenix, AZ 35.61m
31.97m 32.32m 33.26m 33.42m 32.63m 35.61m
4 Dominic Nappe 10 AZ Cheetahs 30.82m
18.55m 2.50m 21.80m 25.16m 28.26m 30.82m
5 John Jackson 10 Pops 28.81m
28.81m 16.70m 16.12m 27.35m 15.06m 27.64m
6 Travon Richardson 11 DoRight 28.06m
25.02m 24.52m 24.67m 28.06m 25.63m 22.06m
7 Logan Nichols 10 Northwest Xpress 25.10m
24.96m 23.84m 23.84m 16.17m 25.10m 18.61m
8 Daniel Ruzi 10 Bobcats 24.42m
24.14m 24.42m 23.06m 20.97m 24.31m 23.68m
9 Pierce Butzine 11 Northwest Xpress 24.02m
15.53m 24.02m 13.43m 18.52m 18.69m 22.16m
10 Michael Poirer-Shelton 11 Arizona Flames 23.69m
20.03m 23.69m 13.58m
11 Austin Christianson 10 AZ Heat 23.05m
23.05m 15.05m 21.56m
12 Manuel Hawkins 10 Mustangs Track C 21.39m
19.95m 21.39m 14.42m
13 Ben Atwell 10 T Elite 19.22m
19.22m 18.44m 14.36m
14 Jacob Michaels 10 Pops 17.19m
16.79m 13.44m 17.19m
15 Matthew Dwyer 10 T Elite 14.44m
11.90m 14.44m 12.60m
16 Neopleonn Marete 11 Rising Sun 11.15m
11.15m 9.21m 10.43m

Event 381 Outdoor Pentathlon Midget Girls
================================================================
National: N 3111 7/25/2001 Kanai Profit, Pasadena, CA
Association: A 3029 6/1/1996 Jacquelyn Johnson, Yuma Valley flyers
Name Age Team Finals
================================================================
1 Brittany Jones 11 Pops 2386
2 Ashlee Moore 10 Arizona Flames 1964
3 Abby Moskowitz 11 Bobcats 1717
4 Sarah Fakler 11 Bobcats 1500
5 Krisa Duff 11 Bobcats 1451
6 Aysia Oliver 11 AZ Panthers 1428
7 McKenna Gaffney 11 Bobcats 1391
8 Jessica Gettleman 11 Bobcats 1291
9 Carissa Allen 11 Rising Sun 1257

Event 391 Outdoor Pentathlon Midget Boys
================================================================
National: N 2669 7/1/1999 Nick Best, Boring, OR
Association: A 2318 6/12/1992 Geraldo Wingate, Silve Streakers
Name Age Team Finals
================================================================
1 Jamaal Jones 11 Bobcats,Phoenix, AZ 2256
2 Justin Westbrook 10 Arizona Flames 1846
3 Neil Kimberlien 11 Unattached 1693
4 Cole Sterns 10 Unattached 1576
5 Austin Dancer 10 Rising Sun 1421
6 Orlando Coleman 10 Mustangs Track C 972
7 Sedacy Walden 10 Bobcats 922
8 Greg Craig 10 Mustangs Track C 653

Event 401 100 Meter Dash Youth Girls
===================================================================
National: N 11.61 8/1/1999 Sanya Richardson, Pembroke Pines, FL
Association: A 11.78 6/1/2003 Terra Evans, Arizona Cheetahs
Name Age Team Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Bryanna Smythe 13 AZ Cheetahs,Chandle 12.70Q 3
2 Sierra Meador 13 Rising Sun,Glendale 12.78Q 4
3 Chinequa Lee 13 AZ Cheetahs 12.94Q 2
4 Tiana Ross 12 T Elite 13.11Q 1
5 Alexis Clay 12 AZ Cheetahs,Chandle 13.15Q 3
6 Steffanie Jordan 13 AZ Cheetahs 13.22Q 1
7 Shanae Etheridge 13 DoRight,Phoenix, AZ 13.86Q 2
8 DeAnna Wynn 13 AZ Panthers,Phoenix 14.15Q 4
9 Khadijah McClain 12 DoRight,Phoenix, AZ 13.21q 3
10 Jazmine Mays 12 Northwest Xpress 13.67 1
11 Tarisa Porier-Shelton 12 Arizona Flames 13.86 1
12 Prasana Polite 13 AZ Cheetahs 14.08 2
13 Catarina Montez 12 T Elite 14.21 1
14 Meshael Tigney 13 T Elite 14.23 4
15 Diamin Dean 13 DoRight,Phoenix, AZ 14.37 4
16 Tiara Alves 13 Mustangs Track C 14.38 2
17 Salimah Muhammad 12 AZ Cheetahs,Chandle 14.53 2
18 Damika McWilliams 12 Rising Sun 14.70 3
19 Ashley Moore 12 Rising Sun 15.05 3
20 Jasmine Haynes 12 Northwest Xpress 15.70 3
20 Jessica Biggs 12 AZ Heat 15.70 3
22 Charity Fuller 13 AZ Heat 15.87 2
23 Sarah Mannetter 13 AZ Heat 16.36 4
24 Ebbie Wickstrom 13 AZ Elite 16.99 2

Event 401 100 Meter Dash Youth Girls
================================================================
National: N 11.61 8/1/1999 Sanya Richardson, Pembroke Pines, FL
Association: A 11.78 6/1/2003 Terra Evans, Arizona Cheetahs
Name Age Team Finals
================================================================
Finals
1 Bryanna Smythe 13 AZ Cheetahs,Chandle 12.58
2 Sierra Meador 13 Rising Sun,Glendale 12.82
3 Chinequa Lee 13 AZ Cheetahs 12.91
4 Alexis Clay 12 AZ Cheetahs,Chandle 13.24
5 Khadijah McClain 12 DoRight,Phoenix, AZ 13.31
6 Steffanie Jordan 13 AZ Cheetahs 13.35
7 Tiana Ross 12 T Elite 13.41
8 Shanae Etheridge 13 DoRight,Phoenix, AZ 14.09
9 DeAnna Wynn 13 AZ Panthers,Phoenix 15.72
Preliminaries
10 Jazmine Mays 12 Northwest Xpress
11 Tarisa Porier-Shelton 12 Arizona Flames
12 Prasana Polite 13 AZ Cheetahs
13 Catarina Montez 12 T Elite
14 Meshael Tigney 13 T Elite
15 Diamin Dean 13 DoRight,Phoenix, AZ
16 Tiara Alves 13 Mustangs Track C
17 Salimah Muhammad 12 AZ Cheetahs,Chandle
18 Damika McWilliams 12 Rising Sun
19 Ashley Moore 12 Rising Sun
20 Jasmine Haynes 12 Northwest Xpress
20 Jessica Biggs 12 AZ Heat
22 Charity Fuller 13 AZ Heat
23 Sarah Mannetter 13 AZ Heat
24 Ebbie Wickstrom 13 AZ Elite

Event 402 200 Meter Dash Youth Girls
===================================================================
National: N 23.63 7/31/1999 Sanya Richardson, Pembroke Pines, FL
Association: A 23.94 4/6/2003 Terra Evans, Arizona Cheetahs
Name Age Team Prelims H#
===================================================================
1 Bryanna Smythe 13 AZ Cheetahs,Chandle 26.22Q 4
2 Sierra Meador 13 Rising Sun,Glendale 26.36Q 2
3 Chinequa Lee 13 AZ Cheetahs 27.01Q 1
4 Steffanie Jordan 13 AZ Cheetahs 27.51Q 3
5 Tiana Ross 12 T Elite 27.20q 2
6 Sydnee Freeman 12 AZ Elite 27.64q 3
7 Natalie Melkonoff 12 AZ Elite 27.89q 4
8 Tyerra Wheaton 12 DoRight,Phoenix, AZ 28.08q 1
9 Candida Tolbert 13 DoRight 28.83q 1
10 Courtney Clark 13 AZ Elite 29.00 3
11 Tarisa Porier-Shelton 12 Arizona Flames 29.11 2
12 Adrianna Chrite 12 Pops 29.25 4
13 Meshael Tigney 13 T Elite 29.59 4
14 Prasana Polite 13 AZ Cheetahs 29.60 3
15 Shanae Etheridge 13 DoRight,Phoenix, AZ 29.70 1
16 Tiara Alves 13 Mustangs Track C 29.78 4
17 Catarina Montez 12 T Elite 30.14 4
17 Domonique Cameron 12 Rising Sun 30.14 1
19 Salimah Muhammad 12 AZ Cheetahs,Chandle 30.19 1
20 DeAnna Wynn 13 AZ Panthers,Phoenix 30.56 2
21 Jamesse Evans 13 DoRight,Mesa, AZ 30.83 3
22 Ashley Moore 12 Rising Sun 32.42 4
23 Jasmine Haynes 12 Northwest Xpress 32.44 3
24 Damika McWilliams 12 Rising Sun 32.62 2
25 Charity Fuller 13 AZ Heat 33.44 1
26 Paige Rowely 12 T Elite 33.46 2
27 Sarah Mannetter 13 AZ Heat 33.58 2
28 Ebbie Wickstrom 13 AZ Elite 34.08 4
29 Jessica Biggs 12 AZ Heat 34.29 3

Event 402 200 Meter Dash Youth Girls
================================================================
National: N 23.63 7/31/1999 Sanya Richardson, Pembroke Pines, FL
Association: A 23.94 4/6/2003 Terra Evans, Arizona Cheetahs
Name Age Team Finals
================================================================
Finals
1 Bryanna Smythe 13 AZ Cheetahs,Chandle 25.45
2 Sierra Meador 13 Rising Sun,Glendale 26.17
3 Chinequa Lee 13 AZ Cheetahs 26.54
4 Sydnee Freeman 12 AZ Elite 26.69
5 Tiana Ross 12 T Elite 27.19
6 Natalie Melkonoff 12 AZ Elite 27.42
7 Steffanie Jordan 13 AZ Cheetahs 27.44
8 Tyerra Wheaton 12 DoRight,Phoenix, AZ 28.35
9 Candida Tolbert 13 DoRight 29.22
Preliminaries
10 Courtney Clark 13 AZ Elite
11 Tarisa Porier-Shelton 12 Arizona Flames
12 Adrianna Chrite 12 Pops
13 Meshael Tigney 13 T Elite
14 Prasana Polite 13 AZ Cheetahs
15 Shanae Etheridge 13 DoRight,Phoenix, AZ
16 Tiara Alves 13 Mustangs Track C
17 Catarina Montez 12 T Elite
17 Domonique Cameron 12 Rising Sun
19 Salimah Muhammad 12 AZ Cheetahs,Chandle
20 DeAnna Wynn 13 AZ Panthers,Phoenix
21 Jamesse Evans 13 DoRight,Mesa, AZ
22 Ashley Moore 12 Rising Sun
23 Jasmine Haynes 12 Northwest Xpress
24 Damika McWilliams 12 Rising Sun
25 Charity Fuller 13 AZ Heat
26 Paige Rowely 12 T Elite
27 Sarah Mannetter 13 AZ Heat
28 Ebbie Wickstrom 13 AZ Elite
29 Jessica Biggs 12 AZ Heat

Event 403 400 Meter Dash Youth Girls
===================================================================
National: N 53.43 7/31/1994 Char Foster, Clearwater, FL
Association: A 56.37 6/22/2002 Judith Onyepunuka, Arizona Rising Suns
Name Age Team Finals H#
===================================================================
1 Bryanna Smythe 13 AZ Cheetahs,Chandle 59.87 3
2 Sierra Meador 13 Rising Sun,Glendale 1:00.74 3
3 Brittany Palencia 13 Otownsports,Scottsd 1:00.81 3
4 Sydnee Freeman 12 AZ Elite 1:00.92 3
5 Natalie Melkonoff 12 AZ Elite 1:00.95 3
6 Chinequa Lee 13 AZ Cheetahs 1:01.15 3
7 Jasmine Morris 12 AZ Cheetahs 1:06.19 2
8 Candida Tolbert 13 DoRight 1:06.94 2
9 Tiara Alves 13 Mustangs Track C 1:07.33 3
10 Salimah Muhammad 12 AZ Cheetahs,Chandle 1:07.66 2
11 Tianna Wheaton 12 DoRight,Phoenix, AZ 1:07.86 3
12 Shanae Etheridge 13 DoRight,Phoenix, AZ 1:08.35 3
13 Daija Donaldson 12 AZ Panthers 1:08.91 2
14 Courtney Clark 13 AZ Elite 1:09.99 2
15 Erin Partida 12 Bobcats 1:10.65 2
16 Tarisa Porier-Shelton 12 Arizona Flames 1:12.23 1
17 Jahnee Brown 12 DoRight 1:13.81 2
18 Charity Fuller 13 AZ Heat 1:16.49 1
19 Paige Rowely 12 T Elite 1:17.48 1
20 Ebbie Wickstrom 13 AZ Elite 1:18.31 1
21 Damika McWilliams 12 Rising Sun 1:28.78 1

Event 404 800 Meter Run Youth Girls
================================================================
National: N 2:09.00 8/1/1998 Treani Swain, Los Angeles, CA
Association: A 2:13.60 5/18/1980 Lynette Morgan, Sun Devil Sports Fond
Name Age Team Finals
================================================================
1 Jessica Tonn 13 AZ Blaze 2:25.21
2 April Steward 12 Pops,Tucson, AZ 2:28.01
3 Breana Ruiz 12 AZ Elite,Mesa, AZ 2:28.77
4 Kristina Vanderhout 12 AZ Blaze 2:30.02
5 Tamlyn Kalal 12 AZ Elite,Chandler, 2:42.18
6 Ariel Cuevas 13 T Elite 2:42.78
7 Katie Huch 13 AZ Cheetahs 2:43.71
8 Aviana Moreno 13 Pops 2:48.91
9 Ontario Kabobel 12 AZ Elite 2:52.58
10 Taylor Tegtmeyer 13 AZ Cheetahs 2:58.44
11 Katie Jaffe 12 Caliente Track C 3:13.19

Event 405 1500 Meter Run Youth Girls
================================================================
National: N 4:36.90 7/28/1996 Rebecca Mitchell, Geneva, IL
Association: A 4:42.20 4/17/1977 Theresa Smith, Valley of Sun
Name Age Team Finals
================================================================
1 Jessica Tonn 13 AZ Blaze 4:57.81
2 Kristina Vanderhout 12 AZ Blaze 5:03.68
3 April Steward 12 Pops,Tucson, AZ 5:10.90
4 Tess Berghoff 13 AZ Elite 5:13.02
5 Breana Ruiz 12 AZ Elite,Mesa, AZ 5:21.78
6 Jill Magnuson 12 Unattached 5:27.63
7 Erin Partida 12 Bobcats 5:32.59
8 Tamlyn Kalal 12 AZ Elite,Chandler, 5:36.05
9 Ariel Cuevas 13 T Elite 5:40.75
10 Katie Huch 13 AZ Cheetahs 5:42.51
11 Ontario Kabobel 12 AZ Elite 5:48.76
12 Taylor Tegtmeyer 13 AZ Cheetahs 5:50.05
13 Katie Jaffe 12 Caliente Track C 6:42.34
14 Sarah Charles 12 Cold Water Expre 6:54.51

Event 406 3000 Meter Run Youth Girls
================================================================
National: N 9:57.16 7/4/1987 Deresa Walters, Rochester, NY
Association: A 10:33.90 3/18/1978 Lisa Antesberger
Name Age Team Finals
================================================================
1 Kristina Vanderhout 12 AZ Blaze 11:29.42
2 Jill Magnuson 12 Unattached 11:46.08
3 Aviana Moreno 13 Pops 12:26.98
4 Sarah Charles 12 Cold Water Expre 16:05.29

Event 409 3000 Meter Race Walk Youth Girls
================================================================
National: N 14:46.46 7/30/1992 Anya-Marie Ruso, Fayetteville, AR
Association: A 15:03.50 6/4/1988 Vera Jenkins, Desert Heat
Name Age Team Finals
================================================================
1 Jordan Walkey 12 AZ Cheetahs 25:24.48

Event 411 100 Meter Dash Youth Boys
===================================================================
National: N 10.94 7/28/2000 Michael Grant, Decatur, GA
Association: A 11.23 6/24/1990 Trevor Wells, Fleet Feet Striders
Name Age Team Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Christopher Rodriquez 13 T Elite 12.07Q 2
2 Desann Hardwick 13 Rising Sun 12.15Q 1
3 Robert Matthews 13 AZ Cheetahs 12.34Q 3
4 Keith Bowen Jr 13 Rising Sun,Glendale 12.59Q 4
5 Anders Battle 13 AZ Elite 12.21q 2
6 DeAnthony Easley 12 Rising Sun 12.24q 1
7 Ronnie Walker 13 Northwest Xpress 12.62q 2
8 Cody Lotz 13 Rising Sun 12.67q 4
9 Trey Waters 13 AZ Cheetahs 12.74q 1
10 Kaiga Killian 12 Northwest Xpress 13.00 2
11 Trae Hopper 13 AZ Titans 13.04 1
12 Michael Jordan 13 AZ Cheetahs 13.32 3
13 Joshua Dennard 12 Unattached 13.37 1
14 Brandon Raphael 12 Bobcats 13.50 2
15 Darrian McIver 13 AZ Titans 13.51 3
16 Cory Trotter-Relf 13 DoRight,Phoenix, AZ 13.56 3
17 Tyshawn Hall 13 Mustangs Track C 13.69 4
18 Jabril Gibson 13 DoRight,Phoenix, AZ 13.74 4
19 Andrew Christ 12 Arizona Flames 13.83 3
20 Diante Richardson 13 Mustangs Track C 13.86 4
21 Aaron Kennedy 13 DoRight 14.53 1
22 Austin Montag 12 AZ Elite 14.68 2
23 Dylan Kramer 13 AZ Elite 14.86 3
24 Haaneef Foster 13 Cold Water Expre 14.87 1
25 Melvin Rogers 13 Pops 15.06 3
26 Steven Gruenewald 12 AZ Puma 15.31 2

Event 411 100 Meter Dash Youth Boys
================================================================
National: N 10.94 7/28/2000 Michael Grant, Decatur, GA
Association: A 11.23 6/24/1990 Trevor Wells, Fleet Feet Striders
Name Age Team Finals
================================================================
Finals
1 Christopher Rodriquez 13 T Elite 12.16
2 Anders Battle 13 AZ Elite 12.27
3 Robert Matthews 13 AZ Cheetahs 12.40
4 DeAnthony Easley 12 Rising Sun 12.57
5 Ronnie Walker 13 Northwest Xpress 12.68
6 Keith Bowen Jr 13 Rising Sun,Glendale 12.79
7 Desann Hardwick 13 Rising Sun 12.86
8 Cody Lotz 13 Rising Sun 12.91
9 Trey Waters 13 AZ Cheetahs 13.29
Preliminaries
10 Kaiga Killian 12 Northwest Xpress
11 Trae Hopper 13 AZ Titans
12 Michael Jordan 13 AZ Cheetahs
13 Joshua Dennard 12 Unattached
14 Brandon Raphael 12 Bobcats
15 Darrian McIver 13 AZ Titans
16 Cory Trotter-Relf 13 DoRight,Phoenix, AZ
17 Tyshawn Hall 13 Mustangs Track C
18 Jabril Gibson 13 DoRight,Phoenix, AZ
19 Andrew Christ 12 Arizona Flames
20 Diante Richardson 13 Mustangs Track C
21 Aaron Kennedy 13 DoRight
22 Austin Montag 12 AZ Elite
23 Dylan Kramer 13 AZ Elite
24 Haaneef Foster 13 Cold Water Expre
25 Melvin Rogers 13 Pops
26 Steven Gruenewald 12 AZ Puma

Event 412 200 Meter Dash Youth Boys
===================================================================
National: N 21.84 7/29/2000 Michael Grant, Decatur, GA
Association: A 23.16 7/7/1999 Darius Cade, Arizona Cheetahs
Name Age Team Prelims H#
===================================================================
1 Christopher Rodriquez 13 T Elite 25.06Q 2
2 DeAnthony Easley 12 Rising Sun 25.72Q 3
3 Keith Bowen Jr 13 Rising Sun,Glendale 26.06Q 1
4 Desann Hardwick 13 Rising Sun 26.07Q 1
5 Cody Lotz 13 Rising Sun 26.19Q 3
6 Trey Waters 13 AZ Cheetahs 26.32Q 2
7 Ronnie Walker 13 Northwest Xpress 26.24q 3
8 Kaiga Killian 12 Northwest Xpress 27.04q 2
9 Tyler Arkin 13 Northwest Xpress 27.25q 1
10 Trae Hopper 13 AZ Titans 27.31 2
11 Isaac Campbell-Harrell 13 Cold Water Expre 27.41 3
12 Brandon Raphael 12 Bobcats 27.82 1
13 Joshua Dennard 12 Unattached 28.18 1
14 Ricky Thompson 12 DoRight,Mesa, AZ 28.37 2
15 Daylan Davis 13 AZ Elite 29.33 2
16 Andrew Christ 12 Arizona Flames 29.45 3
17 Alexis Gooden 12 Pops 30.52 1
18 Diante Richardson 13 Mustangs Track C 31.07 2
19 Aaron Kennedy 13 DoRight 31.12 3
20 Austin Montag 12 AZ Elite 31.27 3
21 Melvin Rogers 13 Pops 32.50 1
22 Haaneef Foster 13 Cold Water Expre 33.40 2

Event 412 200 Meter Dash Youth Boys
=======================================================================
National: N 21.84 7/29/2000 Michael Grant, Decatur, GA
Association: A 23.16 7/7/1999 Darius Cade, Arizona Cheetahs
Name Age Team Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Christopher Rodriquez 13 T Elite 24.73
2 DeAnthony Easley 12 Rising Sun 25.20
3 Keith Bowen Jr 13 Rising Sun,Glendale 25.68
4 Ronnie Walker 13 Northwest Xpress 26.03
5 Trey Waters 13 AZ Cheetahs 26.10
6 Cody Lotz 13 Rising Sun 26.20
7 Kaiga Killian 12 Northwest Xpress 26.74
8 Tyler Arkin 13 Northwest Xpress 27.43
Preliminaries
4 Desann Hardwick 13 Rising Sun
10 Trae Hopper 13 AZ Titans
11 Isaac Campbell-Harrell 13 Cold Water Expre
12 Brandon Raphael 12 Bobcats
13 Joshua Dennard 12 Unattached
14 Ricky Thompson 12 DoRight,Mesa, AZ
15 Daylan Davis 13 AZ Elite
16 Andrew Christ 12 Arizona Flames
17 Alexis Gooden 12 Pops
18 Diante Richardson 13 Mustangs Track C
19 Aaron Kennedy 13 DoRight
20 Austin Montag 12 AZ Elite
21 Melvin Rogers 13 Pops
22 Haaneef Foster 13 Cold Water Expre

Event 413 400 Meter Dash Youth Boys
===================================================================
National: N 47.16 8/1/1993 William Obea Moore, Los Angeles, CA
Association: A 52.15 6/8/1996 Darren Matthews, Arizona Cheetahs
Name Age Team Finals H#
===================================================================
1 Keith Bowen Jr 13 Rising Sun,Glendale 57.25 2
2 DeAnthony Easley 12 Rising Sun 58.57 2
3 Cody Lotz 13 Rising Sun 1:01.07 2
4 Marcus Mehlhaf 12 Northwest Xpress 1:02.19 2
5 Trae Hopper 13 AZ Titans 1:02.78 1
6 Isaac Campbell-Harrell 13 Cold Water Expre 1:04.38 2
7 Max Ruzi 13 Bobcats 1:04.81 1
8 Cory Trotter-Relf 13 DoRight,Phoenix, AZ 1:04.97 1
9 Daylan Davis 13 AZ Elite 1:05.29 2
10 Dylan Kramer 13 AZ Elite 1:07.07 1
11 Doug Cortez 12 Rising Sun 1:08.65 1
12 Andrew Christ 12 Arizona Flames 1:08.76 1
13 Austin Montag 12 AZ Elite 1:09.03 1
14 Ronnie Gray 13 Rising Sun 1:09.19 2
15 Alexis Gooden 12 Pops 1:15.21 1
16 Aaron Kennedy 13 DoRight 1:25.24 1

Event 414 800 Meter Run Youth Boys
================================================================
National: N 1:56.36 7/28/2001 Cody Harper, Albuquerque,NM
Association: A 2:04.67 6/18/1996 Darren Matthews, Arizona Cheetahs
Name Age Team Finals
================================================================
1 Matt Whitlatch 13 AZ Cheetahs 2:14.29
2 Andy Lacy 13 Unattached 2:20.10
3 Ricky Thompson 12 DoRight,Mesa, AZ 2:25.09
4 Marcus Mehlhaf 12 Northwest Xpress 2:27.23
5 Eric Brannick 13 AZ Puma 2:34.80
6 Ronnie Gray 13 Rising Sun 2:37.53
6 Aaron Osborne 12 AZ Elite 2:37.53
8 Dominick Balsino 12 Unattached 2:38.88
9 Phillip Garcia 12 Cold Water Expre 2:39.44
10 Doug Cortez 12 Rising Sun 2:41.41
10 Sky Seliquini 12 AZ Blaze 2:41.41
12 Steven Gruenewald 12 AZ Puma 2:47.11

Event 415 1500 Meter Run Youth Boys
================================================================
National: N 4:04.72 7/10/1983 Jason Lineau, Fresno, Ca
Association: A 4:21.76 5/23/1980 Jeff Cannada, Arizona Puma
Name Age Team Finals
================================================================
1 Matt Whitlatch 13 AZ Cheetahs 4:40.33
2 Andy Lacy 13 Unattached 4:51.78
3 Eric Yatko 12 Arizona Flames 5:01.60
4 Eric Brannick 13 AZ Puma 5:01.62
5 Aaron Osborne 12 AZ Elite 5:13.92
6 Cameron Sullivan 12 AZ Blaze 5:14.19
7 Matt West 12 Arizona Flames 5:22.06
8 Sky Seliquini 12 AZ Blaze 5:22.40
9 Chris Neely 12 Northwest Xpress 5:24.46
10 Joshua Ebling 12 Unattached 5:27.88
11 Daniel Wong 12 Pops 5:33.97
12 Steven Gruenewald 12 AZ Puma 5:36.10
13 Keith Wagner 13 AZ Cheetahs 6:38.29

Event 416 3000 Meter Run Youth Boys
================================================================
National: N 9:08.86 7/31/1993 Tom Caughlan, Mason City, IA
Association: A 9:28.80 4/20/1985 Manuel Archibeqaue, Jesse Owens Memorial
Name Age Team Finals
================================================================
1 Andy Lacy 13 Unattached 10:20.35
2 Matt Whitlatch 13 AZ Cheetahs 10:22.76
3 Eric Brannick 13 AZ Puma 11:02.91
4 Eric Yatko 12 Arizona Flames 11:11.85
5 Dominick Balsino 12 Unattached 11:22.79
6 Daniel Wong 12 Pops 11:26.14
7 Matt West 12 Arizona Flames 11:28.15
8 Cameron Sullivan 12 AZ Blaze 11:28.28
9 Chris Neely 12 Northwest Xpress 11:35.52
10 Phillip Garcia 12 Cold Water Expre 12:06.91
11 Manuel Lucero 12 Casa Grande 14:17.27

Event 419 3000 Meter Race Walk Youth Boys
================================================================
National: N 14:10.18 7/26/1997 Tristan Ruoss, Fayetteville, AR
Association: A 14:00.50 6/4/1988 William Jenkins, Desert Heat
Name Age Team Finals
================================================================
1 Joshua Ebling 12 Unattached 23:18.78
2 Keith Wagner 13 AZ Cheetahs 24:02.98

Event 421 100 Meter Hurdles (30") Youth Girls
================================================================
National: N 14.01 6/9/2001 Domenique Manning, Rialto, CA
Association: A 14.62 7/18/1998 Tikffany McDonald, Arizona Rising Suns
Name Age Team Finals
================================================================
1 Cadijah Caldwell 12 AZ Cheetahs 16.20
2 Cary Willis 12 Arizona Flames 17.74
3 Erin Partida 12 Bobcats 20.04
-- Daija Donaldson 12 AZ Panthers DQ

Event 422 200 Meter Hurdles (30") Youth Girls
================================================================
National: N 26.63 7/31/1994 Char Foster, Clearwater, FL
Association: A 28.11 6/8/2003 Jasmine Williams, Do Right
Name Age Team Finals
================================================================
1 Cadijah Caldwell 12 AZ Cheetahs 32.41
2 Cary Willis 12 Arizona Flames 33.45
-- Emily Ellis 13 Pops DQ

Event 431 100 Meter Hurdles (33") Youth Boys
================================================================
National: N 12.94 7/28/1991 Tyrone Butterfield, Miami, Fl
Association: A 13.81 5/18/2002 Marcus Clanton, Phoenix Bobcarts
Name Age Team Finals
================================================================
1 Erwin Jones Jr 13 Bobcats,Phoenix, AZ 14.96
2 Yusuf Muhammad 13 AZ Cheetahs,Chandle 15.70
3 Cody Titsworth 13 Rising Sun 18.33
4 Ben Kmetz 12 Bobcats 18.57

Event 432 200 Meter Hurdles (30") Youth Boys
================================================================
National: N 24.83 7/30/1995 Chris Hickman, Houston, TX
Association: A 25.63 7/16/2000 Kaybrin Stevenson, Arizona Cheetahs
Name Age Team Finals
================================================================
1 Yusuf Muhammad 13 AZ Cheetahs,Chandle 28.72
2 Anders Battle 13 AZ Elite 29.28
3 Cody Titsworth 13 Rising Sun 30.61
4 Ricky Thompson 12 DoRight,Mesa, AZ 31.75

Event 441 4x100 Meter Relay Youth Girls
================================================================
National: N 46.89 7/28/1996 South Bay Panthers, Long Beach, CA
E.Kendrick, N.Dula, S. Merritt, K. Saulberry
Association: A 47.22 5/18/2002 Arizona Rising Suns, Arizona Rising Suns
Team Finals
================================================================
1 Arizona Cheetahs 'A' 48.77
2 Arizona Cheetahs 'B' 52.25
3 Do Right 'A' 52.92
4 Tucson Elite AC 'A' 56.20

Event 442 4x400 Meter Relay Youth Girls
================================================================
National: N 3:45.90 8/1/1993 Southern California SC, Inglewood, CA
M.Teele, R.Caruthers, M.Edmunson, R.Payne
Association: A 3:55.48 6/1/2003 Arizona Cheetahs, Arizona Cheetahs
Team Finals
================================================================
1 Arizona Elite 'A' 4:09.33
2 Do Right 'A' 4:21.56
3 Pops Track Club 'A' 4:29.14
-- Arizona Cheetahs 'A' DQ

Event 443 4x800 Meter Relay Youth Girls
================================================================
National: N 9:17.51 8/1/1999 LA Jets, Los Angles, CA
Delemen, Solomon, Swain, McKinney
Association: A 10:14.95 7/14/2003 Arizona Cheetahs, Arizona Cheetahs
Team Finals
================================================================
1 Arizona Cheetahs 'A' 11:25.73

Event 451 4x100 Meter Relay Youth Boys
================================================================
National: N 43.51 7/29/2000 Boynton Beach, TC
W.Dix, M.Dowdell, J.Wimbley, D.Owen
Association: A 46.08 6/13/2004 Do Right, Do Right
Team Finals
================================================================
1 Arizona Rising Sun 'B' 48.47
2 Arizona Cheetahs 'A' 49.19
3 Northwest Xpress 'A' 49.54

Event 452 4x400 Meter Relay Youth Boys
================================================================
National: N 3:23.96 8/1/1993 LA Jets, Los Angeles, CA
LCruel,A.Dean, P.McCall,O.Moore
Association: A 3:35.72 6/22/1996 Arizona Cheetahs
Team Finals
================================================================
1 Arizona Cheetahs 'A' 4:02.15

Event 453 4x800 Meter Relay Youth Boys
================================================================
Association: A 9:26.09 7/14/2003 Do Right, Do Right
Team Finals
================================================================
1 Arizona Puma 'A' 10:37.21

Event 461 High Jump Youth Girls
================================================================
National: N 5-08.50 6/8/1986 Chrissy Mills, Tarzana, CA
Association: A 1.65m 6/9/1979 Rhonda Weddle, Crayton Track Club
Name Age Team Finals
================================================================
1 Ashley Dickerson 13 Northwest Xpress 1.50m
1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 1.55
P P P P P P O O XO XO XXX
2 Adrianna Chrite 12 Pops 1.45m
1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 1.50
P P P P O O O XO XO XXX
3 Jasmine Morris 12 AZ Cheetahs 1.40m
1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45
P O O O O O O XXO XXX
4 Tiana Ross 12 T Elite J1.40m
1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45
P P P P P O O O XXX
5 Jazmine Mays 12 Northwest Xpress J1.40m
1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45
P O O O O O O XO XXX
6 Cary Willis 12 Arizona Flames 1.30m
1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35
P P O O O XXO XXX
6 Arielle Allen 13 AZ Cheetahs 1.30m
1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35
P P P O O O XXX
8 Helen Penniston 13 T Elite 1.15m
1.05 1.10 1.15 1.20
P O XO XXX
8 Meshael Tigney 13 T Elite 1.15m
1.05 1.10 1.15 1.20
P P O XXX

Event 462 Pole Vault Youth Girls
================================================================
National: N 10-06 7/30/1999 Jenny Green, Grand Island, NE
Association: A 2.75 5/21/2005 Shaylah Simpson, Ultimate High
Name Age Team Finals
================================================================
1 Shaylah Simpson 13 Ultimate 10-00.00A
2 Lindsay Jantzi 12 Ultimate 2.25

Event 463 Long Jump Youth Girls
================================================================
National: N 19-11 6/20/1998 Tracee Thomas, Rialto, CA
Association: A 5.66m 2/21/1976 Cynthia Rhodes
Name Age Team Finals
================================================================
1 Alexis Clay 12 AZ Cheetahs,Chandle 4.85m
4.74m 4.64m 4.48m 4.85m 4.75m
2 Cadijah Caldwell 12 AZ Cheetahs 4.50m
4.50m 4.32m 4.40m 4.25m 4.38m
3 Adrianna Chrite 12 Pops 4.45m
3.90m 3.65m 4.26m 4.45m
4 Catarina Montez 12 T Elite 4.35m
4.26m 4.04m 4.09m 3.94m 4.06m 4.35m
5 Tarisa Porier-Shelton 12 Arizona Flames 4.25m
4.10m 4.22m 4.25m 4.07m
6 Helen Penniston 13 T Elite 4.18m
3.93m 4.18m 4.05m 3.86m 4.13m 3.94m
7 Cary Willis 12 Arizona Flames 4.11m
3.95m 3.83m 4.11m 4.00m 3.96m 3.94m
8 April Steward 12 Pops,Tucson, AZ 3.92m
3.81m 3.68m 3.74m 3.92m
9 Kristin Gooden 13 Pops 3.83m
3.63m 3.72m 3.60m 3.83m 3.43m 2.19m
10 Emily Ellis 13 Pops 3.67m
3.67m 3.55m 3.54m
11 Ashley Moore 12 Rising Sun 3.35m
3.35m 2.97m
12 Jasmine Haynes 12 Northwest Xpress 2.89m
2.57m 2.89m
13 DeAnna Wynn 13 AZ Panthers,Phoenix 2.86m
2.86m 2.22m

Event 464 Triple Jump Youth Girls
================================================================
National: N 39-09.25 4/24/1999 Nicole Duhart, Downey, CA
Association: A 10.90m 2/7/1981 Marika Bender, Metro Phoenix
Name Age Team Finals
================================================================
1 Jasmine Morris 12 AZ Cheetahs 9.01m
8.22m 8.81m 8.43m 8.99m 9.01m
2 Amethyst Boyd 13 AZ Cheetahs,Chandle 8.09m
8.09m 7.82m 7.93m 7.93m 7.75m

Event 465 Shot Put (6#) Youth Girls
================================================================
National: N 52-01.25 1976 Susie Ray, Orange, CA
Association: A 13.87m 4/16/1978 Lori Garrow, Creghton Track Club
Name Age Team Finals
================================================================
1 Hannah Carson 12 AZ Cheetahs,Chandle 13.48m
13.48m 12.03m 11.67m 12.98m 12.20m 13.03m
2 Jamesse Evans 13 DoRight,Mesa, AZ 11.25m
10.54m 10.78m 10.05m 11.25m 10.66m
3 Frances Lucero 13 Casa Grande 8.78m
8.71m 8.63m 8.76m 8.73m 8.35m 8.78m
4 Jahnee Brown 12 DoRight 8.74m
7.78m 6.76m 7.23m 6.68m 5.97m 8.74m
5 J'Lynn Harvey 12 T Elite,Tucson, AZ 8.34m
8.34m 8.20m 7.82m 7.54m 6.13m
6 Candida Tolbert 13 DoRight 7.68m
6.19m 6.54m 7.65m 7.51m 7.46m 7.68m
7 Jordan Walkey 12 AZ Cheetahs 5.41m
5.41m 5.02m 4.77m 4.94m 5.00m 4.82m
-- Amethyst Boyd 13 AZ Cheetahs,Chandle FOUL
FOUL x x

Event 466 Discus Throw (1K) Youth Girls
================================================================
National: N 152-00 2/23/1990 Suzy Powell, Modesto, CA
Association: A 39.34m 4/16/1978 Cindy Johnson, Vally of Sun
Name Age Team Finals
================================================================
1 Hannah Carson 12 AZ Cheetahs,Chandle 32.65m
2 Jamesse Evans 13 DoRight,Mesa, AZ 30.90m
3 Frances Lucero 13 Casa Grande 24.33m
4 Amethyst Boyd 13 AZ Cheetahs,Chandle 19.16m

Event 467 Javelin Throw (600G) Youth Girls
================================================================
National: N 122-00 7/30/2000 Kaitlin Nazario, Dover, NJ
Association: A 38.78m 2/5/1972 Kelly Fuiks
Name Age Team Finals
================================================================
1 Hannah Carson 12 AZ Cheetahs,Chandle 37.18m
37.18m FOUL 31.47m FOUL 35.70m FOUL
2 Amethyst Boyd 13 AZ Cheetahs,Chandle 31.17m
31.03m 31.17m 29.70m 29.78m 30.54m 30.12m
3 Makenna Pohle 12 AZ Elite 27.29m
22.90m 25.27m 21.03m 23.66m 23.95m 27.29m
4 Frances Lucero 13 Casa Grande 20.35m
20.35m 19.15m 18.72m 20.33m 19.53m 18.16m
5 Erin Partida 12 Bobcats 18.92m
18.36m 14.21m 12.06m 18.92m 11.50m 14.48m
6 Jordan Walkey 12 AZ Cheetahs 16.91m
12.87m 16.02m 13.53m 16.91m 14.84m 15.97m

Event 471 High Jump Youth Boys
================================================================
National: N 6-04.75 7/24/1998 Donovan Kilmartin, Boise, ID
Association: A 1.80m 7/16/1994 Sam Upton, Tucson Track Burners
Name Age Team Finals
================================================================
1 Tevin Blaylark 13 AZ Panthers,Phoenix 1.75m
1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 1.60 1.65 1.70 1.75
P P P O O O O O XO O XXX O
2 Erwin Jones Jr 13 Bobcats,Phoenix, AZ 1.60m
1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 1.60 1.65 1.70
P P P XO O O O O O XXX X
3 Dylan Walashek 13 AZ Puma 1.55m
1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 1.60
P P P P O O O XXO XXX
4 Allen Igoe 13 T Elite 1.45m
1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 1.50
P P O O O O XXX
5 Connor Sterrett 12 Northwest Xpress 1.40m
1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45
P O O O O XXX
5 Max Ruzi 13 Bobcats 1.40m
1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45
P P O O O XXX
7 Darrian McIver 13 AZ Titans J1.40m
1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45
O O O O XXO XXX

Event 472 Pole Vault Youth Boys
================================================================
National: N 14-00.50 1977 Bill Lange, Bridgewater, NJ
Association: A 3.36m 5/22/2005 Alex Hsu, Ultimate High
Name Age Team Finals
================================================================
1 Trey Richardson 12 AZ Cheetahs 2.30m

Event 473 Long Jump Youth Boys
================================================================
National: N 23-00.50 1976 Anthony Gibson, San Fernando, CA
Association: A 6.58m 7/16/2000 Kaybrin Stevenson, Arizona Cheetahs
Name Age Team Finals
================================================================
1 Christopher Rodriquez 13 T Elite 5.82m
5.71m 5.43m 5.37m 5.82m
2 Tevin Blaylark 13 AZ Panthers,Phoenix 5.63m
5.62m 5.63m 5.31m FOUL
3 Anders Battle 13 AZ Elite 5.53m
5.47m 4.92m 5.53m 5.37m 5.49m
4 Desann Hardwick 13 Rising Sun 5.32m
5.32m 5.28m 5.15m
5 Cody Titsworth 13 Rising Sun 5.31m
5.22m 4.82m 4.99m 4.97m 5.31m 5.01m
6 Robert Matthews 13 AZ Cheetahs 5.29m
5.14m 5.07m 5.12m 5.04m 5.13m 5.29m
7 Allen Igoe 13 T Elite 5.18m
4.96m 4.89m 5.18m 5.10m
8 Tyshawn Hall 13 Mustangs Track C 4.70m
4.70m 4.53m 4.33m
9 Darrian McIver 13 AZ Titans 4.60m
4.60m 4.31m 4.22m 4.23m
10 Cory Trotter-Relf 13 DoRight,Phoenix, AZ 4.39m
3.91m 4.39m 3.77m
11 Diante Richardson 13 Mustangs Track C 4.12m
3.69m 4.12m 4.03m
12 Andrew Christ 12 Arizona Flames 4.04m
4.04m 3.69m 3.63m
-- Joshua Dennard 12 Unattached FOUL
FOUL x x

Event 474 Triple Jump Youth Boys
================================================================
National: N 44-00 1980 Michael Martin, San Diego, CA
Association: A 12.57m 7/14/2003 Ashtyn Lamb, Arizona Cheetahs
Name Age Team Finals
================================================================
1 Erwin Jones Jr 13 Bobcats,Phoenix, AZ 10.36m
9.93m 10.30m 10.36m 9.74m 10.31m 9.58m
2 Ben Kmetz 12 Bobcats 9.09m
9.05m 8.91m 8.99m 9.09m

Event 475 Shot Put (4K) Youth Boys
================================================================
National: N 63-03.50 7/28/1996 Chris Sprague, Eugene, OR
Association: A 15.68m 6/7/1992 Danny Righetti, Unattached
Name Age Team Finals
================================================================
1 Jabril Gibson 13 DoRight,Phoenix, AZ 13.93m
10.94m 12.23m 12.96m 12.36m 12.31m 13.93m
2 Val Doka 13 Tonto 11.13m
10.97m 11.13m 11.03m 10.36m 10.50m 10.23m
3 Michael Jordan 13 AZ Cheetahs 9.84m
8.52m 9.12m 9.84m 9.02m 9.34m 9.12m
4 Jeremy Tuttle 12 Unattached 9.57m
9.43m 9.57m 8.37m
5 Ricky Gray 13 Rising Sun 9.49m
8.32m 8.92m 9.30m 9.49m
6 Connor Sterrett 12 Northwest Xpress 8.02m
7.44m 8.02m 7.86m 8.01m 7.94m
7 Gary Pinkney 13 Rising Sun 7.97m
7.65m 7.97m 7.25m 7.32m 7.63m 7.81m
8 Donald Hawkins 12 Mustangs Track C 7.17m
6.49m 6.59m 6.49m 6.79m 7.17m 6.32m
-- Erik Johnson 13 Unattached FOUL
FOUL FOUL FOUL FOUL FOUL

Event 476 Discus Throw (1K) Youth Boys
================================================================
National: N 201-10 6/3/1995 Joel Armitage, Omaha, NE
Association: A 46.58m 5/24/1992 Danny Righetti, Unattached
Name Age Team Finals
================================================================
1 Jabril Gibson 13 DoRight,Phoenix, AZ 38.84m
2 Jeremy Tuttle 12 Unattached 36.58m
3 Val Doka 13 Tonto 33.68m
4 Erik Johnson 13 Unattached 27.99m
5 Connor Sterrett 12 Northwest Xpress 24.45m
6 Mathew Wong 12 Pops 18.59m
7 Donald Hawkins 12 Mustangs Track C 14.94m

Event 477 Javelin Throw (600 G) Youth Boys
================================================================
National: N 176-06 7/6/2000 Brian Kerr, Vero Beach, FL
Association: A 47.16m 3/15/1997 Matt higgins, Arizona StarTrack
Name Age Team Finals
================================================================
1 Christopher Rodriquez 13 T Elite 51.02mA
50.54m 46.02m 51.02m 48.69m 46.89m FOUL
2 Erwin Jones Jr 13 Bobcats,Phoenix, AZ 42.84m
38.98m 37.45m 42.84m 35.93m 37.63m 40.95m
3 Jeremy Tuttle 12 Unattached 39.19m
33.59m 34.31m 39.19m 37.85m FOUL 36.24m
4 Brandon Raphael 12 Bobcats 35.96m
32.15m 34.57m 33.74m 35.80m 34.13m 35.96m
5 Evan Yatabe 13 AZ Elite 34.89m
33.98m 34.26m 33.19m 34.89m 32.67m 32.50m
6 Allen Igoe 13 T Elite 29.52m
28.07m 28.62m 19.17m 29.52m 24.38m 20.49m
7 Max Ruzi 13 Bobcats 27.38m
23.88m 23.78m FOUL 21.89m 26.53m 27.38m
8 Johathan Alme 12 AZ Elite 25.36m
23.00m 23.45m 24.56m 25.36m 24.96m 22.58m
9 Ben Kmetz 12 Bobcats 19.75m
15.06m 16.66m 17.21m 17.36m 17.51m 19.75m

Event 481 Outdoor Pentathlon Youth Girls
================================================================
National: N 3521 7/24/2001 Alyssa Hasan, Williamsville, NY
Association: A 3288 7/18/1998 Jacquelyn Johnson, Yuma Valley Flyers
Name Age Team Finals
================================================================
1 Cary Willis 12 Arizona Flames 1859
2 Erin Partida 12 Bobcats 1748
3 Catherine Fakler 12 Bobcats 846

Event 491 Outdoor Pentathlon Youth Boys
================================================================
National: N 3485 7/5/1989 Ryan Theriault, Las Vegas. NV
Association: A 2955 6/12/2000 Jared Schmiege, Silver Streakers
Name Age Team Finals
================================================================
1 Erwin Jones Jr 13 Bobcats,Phoenix, AZ 2501

Event 501 100 Meter Dash Intermediate Girls
===================================================================
National: N 11.34 7/28/1995 Angela Williams, Ontario, CA
Association: A 11.68 7/14/2003 Judith Onyepunuka, Arizona Rising Suns
Name Age Team Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Serene Williams 14 Rising Sun,Whittman 12.42Q 1
2 Larissa Matthews 14 AZ Cheetahs,Chandle 12.76Q 2
3 Angela Reyes 14 AZ Cheetahs 13.24Q 3
4 Lauren Capello 15 AZ Heat 13.08Q 2
5 Oluchukwu Okonkwo 15 AZ Titans 13.26Q 3
6 Tinacchi Carmen 14 DoRight 13.60Q 1
7 Noel Brown 14 AZ Heat 13.57q 3
8 Brittney Colter 14 Rising Sun,Peorias, 13.62q 2
9 Asia Easley 15 DoRight,Glendale, A 13.66q 1
10 Medina Hennix 14 Cold Water Expre 13.72 1
10 Brittany Walashek 15 AZ Puma 13.72 3
12 Melody Bennett 14 Pops 13.88 2
13 Sierra Amway 14 Pops 13.98 2
14 Teresa Tesoriero 15 Elite Athletics 14.08 3
15 Emily Christman 15 Otownsports 14.25 1
16 Kendahl Strachan 14 Pops,Tucson, AZ 14.33 3
17 Emily Ramey 14 Rising Sun 14.62 2
18 Ashley Gray 14 Rising Sun 14.96 1
19 Nakita Blevins 14 Rising Sun,Phoenix, 15.15 2
20 Rachel White 14 AZ Elite 15.68 3

Event 501 100 Meter Dash Intermediate Girls
================================================================
National: N 11.34 7/28/1995 Angela Williams, Ontario, CA
Association: A 11.68 7/14/2003 Judith Onyepunuka, Arizona Rising Suns
Name Age Team Finals
================================================================
Finals
1 Serene Williams 14 Rising Sun,Whittman 12.19
2 Larissa Matthews 14 AZ Cheetahs,Chandle 12.80
3 Oluchukwu Okonkwo 15 AZ Titans 13.29
4 Brittney Colter 14 Rising Sun,Peorias, 13.37
5 Lauren Capello 15 AZ Heat 13.38
6 Angela Reyes 14 AZ Cheetahs 13.48
7 Tinacchi Carmen 14 DoRight 13.84
8 Asia Easley 15 DoRight,Glendale, A 13.98
Preliminaries
7 Noel Brown 14 AZ Heat
10 Medina Hennix 14 Cold Water Expre
10 Brittany Walashek 15 AZ Puma
12 Melody Bennett 14 Pops
13 Sierra Amway 14 Pops
14 Teresa Tesoriero 15 Elite Athletics
15 Emily Christman 15 Otownsports
16 Kendahl Strachan 14 Pops,Tucson, AZ
17 Emily Ramey 14 Rising Sun
18 Ashley Gray 14 Rising Sun
19 Nakita Blevins 14 Rising Sun,Phoenix,
20 Rachel White 14 AZ Elite

Event 502 200 Meter Dash Intermediate Girls
===================================================================
National: N 23.26 7/31/1999 LaSauntea Moore, Akron, OH
Association: A 23.99 7/14/2003 Judith Onyepunuka, Arizona Rising Suns
Name Age Team Prelims H#
===================================================================
1 Serene Williams 14 Rising Sun,Whittman 25.83Q 2
2 Alexis Easley 14 DoRight,Glendale, A 27.53Q 1
3 Ayshia Gray 14 Rising Sun 28.07Q 3
4 Oluchukwu Okonkwo 15 AZ Titans 27.84Q 2
5 Angela Reyes 14 AZ Cheetahs 27.94Q 1
6 Kristen Kastelic 14 AZ Cheetahs 28.35Q 3
7 Lauren Capello 15 AZ Heat 27.96q 1
8 Brittney Colter 14 Rising Sun,Peorias, 28.43q 3
9 Medina Hennix 14 Cold Water Expre 28.57q 3
10 Sierra Amway 14 Pops 28.77 1
11 Lacey Palmer 14 AZ Heat 29.05 2
12 Teresa Tesoriero 15 Elite Athletics 29.27 1
13 Nakita Blevins 14 Rising Sun,Phoenix, 30.36 2
14 Emily Christman 15 Otownsports 30.42 1
15 Emily Ramey 14 Rising Sun 30.85 3
16 Ashley Gray 14 Rising Sun 31.48 2
17 Rachel White 14 AZ Elite 32.55 2

Event 502 200 Meter Dash Intermediate Girls
================================================================
National: N 23.26 7/31/1999 LaSauntea Moore, Akron, OH
Association: A 23.99 7/14/2003 Judith Onyepunuka, Arizona Rising Suns
Name Age Team Finals
================================================================
Finals
1 Serene Williams 14 Rising Sun,Whittman 25.57
2 Oluchukwu Okonkwo 15 AZ Titans 27.38
3 Alexis Easley 14 DoRight,Glendale, A 27.57
4 Angela Reyes 14 AZ Cheetahs 27.75
5 Lauren Capello 15 AZ Heat 27.93
6 Brittney Colter 14 Rising Sun,Peorias, 28.07
7 Medina Hennix 14 Cold Water Expre 28.30
8 Ayshia Gray 14 Rising Sun 28.40
9 Kristen Kastelic 14 AZ Cheetahs 28.69
Preliminaries
10 Sierra Amway 14 Pops
11 Lacey Palmer 14 AZ Heat
12 Teresa Tesoriero 15 Elite Athletics
13 Nakita Blevins 14 Rising Sun,Phoenix,
14 Emily Christman 15 Otownsports
15 Emily Ramey 14 Rising Sun
16 Ashley Gray 14 Rising Sun
17 Rachel White 14 AZ Elite

Event 503 400 Meter Dash Intermediate Girls
===================================================================
National: N 52.11 7/29/2001 Stephanie Smith, Macon, GA
Association: A 55.53 6/13/2004 Natalie Johnson, Arizona Cheetahs
Name Age Team Finals H#
===================================================================
1 Kala Stepter 14 Pops,Tucson, AZ 59.27 2
2 Dawn Eckert 15 AZ Cheetahs,Chander 1:00.12 2
3 Khadejah Muhammad 15 AZ Cheetahs,Chandle 1:00.84 2
4 Alexis Easley 14 DoRight,Glendale, A 1:01.08 1
5 Ayshia Gray 14 Rising Sun 1:02.95 1
6 Denevia Pratt 14 Rising Sun,Phoenix, 1:03.47 2
7 Kristen Kastelic 14 AZ Cheetahs 1:04.16 2
8 Charnise Mothershed 15 DoRight,Tempe, AZ 1:08.22 2
9 Medina Hennix 14 Cold Water Expre 1:09.09 1
10 Ashley Gray 14 Rising Sun 1:10.95 1
11 Rachel White 14 AZ Elite 1:13.24 1

Event 504 800 Meter Run Intermediate Girls
================================================================
National: N 2:09.69 7/27/1991 Liz Mueller, Waterford, CT
Association: A 2:14.70 5/20/1995 Dawn Gilson, Arizona Elite
Name Age Team Finals
================================================================
1 Kala Stepter 14 Pops,Tucson, AZ 2:23.64
2 Quiana Jackson 15 AZ Cheetahs,Mesa, A 2:24.77
3 Rachel Whitford 16 Arizona Flames 2:26.57
4 Dawn Eckert 15 AZ Cheetahs,Chander 2:32.73
5 Madison Pohle 14 AZ Elite 2:38.38
6 Britney Pinkley 15 Rising Sun 2:47.50
7 Kristen Kastelic 14 AZ Cheetahs 2:49.35
8 Denevia Pratt 14 Rising Sun,Phoenix, 2:56.10
9 Jacqueline Stewart 14 AZ Puma 3:15.69

Event 505 1500 Meter Run Intermediate Girls
================================================================
National: N 4:25.57 7/22/1984 Suzy Favor, Stevens Point, WI
Association: A 4:42.20 4/17/1977 Laurie Sawyer, Phoenix Track Club
Name Age Team Finals
================================================================
1 Rachel Whitford 16 Arizona Flames 5:17.71
2 Madison Pohle 14 AZ Elite 5:20.50
3 Britney Pinkley 15 Rising Sun 5:54.61
4 Shideen Mike 14 AZ Heat 6:12.49
5 Jacqueline Stewart 14 AZ Puma 7:01.51

Event 506 3000 Meter Run Intermediate Girls
================================================================
National: N 9:54.05 7/1981 Karlene Erickson, Ericson, NE
Association: A 9:53.80 6/3/1978 Laurie Sawyer, Phoenix Trarck Club
Name Age Team Finals
================================================================
1 Shideen Mike 14 AZ Heat 13:35.18

Event 511 100 Meter Dash Intermediate Boys
===================================================================
National: N 10.54 7/25/8797 Donald Marshall /deshaun McCullough, Grand P
Association: A 10.67 7/14/2003 Keegan Herring, Arizona Rising Suns
Name Age Team Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Steven Jackson 15 AZ Cheetahs,Chandle 11.43Q 1
2 Miles Disabella 15 AZ Heat 11.65Q 2
3 Jarret Vartanian 15 Pops 11.65Q 1
4 Jamil Hines 15 DoRight,Phoenix, AZ 11.95Q 2
5 Clint Wheaton 15 DoRight,Phoenix, AZ 11.69Q 1
6 Bryce Wood 14 DoRight 12.12Q 2
7 Marcus Washington 15 Arizona Flames,Phoe 11.91q 1
8 Joseph Shorten 14 Rising Sun,Peoria, 12.23q 1
9 Glenn Denard 14 Unattached 12.49q 2
10 Jumanne Robertson 15 Northwest Xpress 12.60 1
11 Donald McGruder 15 Rising Sun 12.70 1
12 Eric DeLeon 15 Arizona Flames 13.45 2
13 Melvin Polite 14 AZ Cheetahs 13.46 2

Event 511 100 Meter Dash Intermediate Boys
================================================================
National: N 10.54 7/25/8797 Donald Marshall /deshaun McCullough, Grand P
Association: A 10.67 7/14/2003 Keegan Herring, Arizona Rising Suns
Name Age Team Finals
================================================================
Finals
1 Steven Jackson 15 AZ Cheetahs,Chandle 11.29
2 Miles Disabella 15 AZ Heat 11.53
3 Jarret Vartanian 15 Pops 11.60
4 Clint Wheaton 15 DoRight,Phoenix, AZ 11.93
5 Jamil Hines 15 DoRight,Phoenix, AZ 11.98
6 Bryce Wood 14 DoRight 12.30
7 Joseph Shorten 14 Rising Sun,Peoria, 12.45
Preliminaries
7 Marcus Washington 15 Arizona Flames,Phoe
9 Glenn Denard 14 Unattached
10 Jumanne Robertson 15 Northwest Xpress
11 Donald McGruder 15 Rising Sun
12 Eric DeLeon 15 Arizona Flames
13 Melvin Polite 14 AZ Cheetahs

Event 512 200 Meter Dash Intermediate Boys
===================================================================
National: N 21.10 7/29/1995 William Obea Moore, Los Angeles, CA
Association: A 21.64 7/14/2003 Keegan Herring, Arizona Rising Suns
Name Age Team Prelims H#
===================================================================
1 Anthony Hooks Jr 15 DoRight 23.25Q 3
2 Miles Disabella 15 AZ Heat 23.72Q 1
3 Steven Jackson 15 AZ Cheetahs,Chandle 24.06Q 2
4 Phillip Primous 15 DoRight,Phoenix, AZ 23.52Q 3
5 Sergio Argueta 16 Rising Sun 23.94Q 1
6 Clint Wheaton 15 DoRight,Phoenix, AZ 24.28Q 2
7 Marcus Washington 15 Arizona Flames,Phoe 24.24q 1
8 Jarret Vartanian 15 Pops 24.78q 2
9 Brandon Parameter 15 T Elite 24.82q 2
10 Glenn Denard 14 Unattached 24.89 1
11 Dylan Hail 15 Rising Sun 25.40 2
12 Louis Feinberg 15 Otownsports 25.89 2
13 Jamil Hines 15 DoRight,Phoenix, AZ 26.06 3
14 Joseph Shorten 14 Rising Sun,Peoria, 26.42 1
15 Robert Cortez 15 Rising Sun 26.64 3
16 Melvin Polite 14 AZ Cheetahs 27.95 3
17 Eric DeLeon 15 Arizona Flames 28.00 3

Event 512 200 Meter Dash Intermediate Boys
================================================================
National: N 21.10 7/29/1995 William Obea Moore, Los Angeles, CA
Association: A 21.64 7/14/2003 Keegan Herring, Arizona Rising Suns
Name Age Team Finals
================================================================
Finals
1 Phillip Primous 15 DoRight,Phoenix, AZ 23.30
2 Anthony Hooks Jr 15 DoRight 23.33
3 Miles Disabella 15 AZ Heat 23.46
4 Steven Jackson 15 AZ Cheetahs,Chandle 23.69
5 Clint Wheaton 15 DoRight,Phoenix, AZ 24.29
6 Jarret Vartanian 15 Pops 24.67
7 Brandon Parameter 15 T Elite 25.32
Preliminaries
5 Sergio Argueta 16 Rising Sun
7 Marcus Washington 15 Arizona Flames,Phoe
10 Glenn Denard 14 Unattached
11 Dylan Hail 15 Rising Sun
12 Louis Feinberg 15 Otownsports
13 Jamil Hines 15 DoRight,Phoenix, AZ
14 Joseph Shorten 14 Rising Sun,Peoria,
15 Robert Cortez 15 Rising Sun
16 Melvin Polite 14 AZ Cheetahs
17 Eric DeLeon 15 Arizona Flames

Event 513 400 Meter Dash Intermediate Boys
===================================================================
National: N 45.99 7/29/1995 William Obea Moore, Los Angeles, CA
Association: A 49.30 6/12/2001 Michael Hilbe, Arizona StarTrack
Name Age Team Finals H#
===================================================================
1 Anthony Hooks Jr 15 DoRight 51.65 2
2 Brandon Parameter 15 T Elite 54.29 2
3 Dylan Hail 15 Rising Sun 54.74 2
4 Glenn Denard 14 Unattached 56.23 2
5 Louis Feinberg 15 Otownsports 56.29 2
6 Robert Cortez 15 Rising Sun 1:00.47 1
7 Melvin Polite 14 AZ Cheetahs 1:01.08 1
8 Gabrield Partida 14 Bobcats 1:06.82 1
9 Ricardo Loayza 15 AZ Puma 1:07.08 1

Event 514 800 Meter Run Intermediate Boys
================================================================
National: N 1:53.37 7/28/1985 Michael Remigino, Newington, CT
Association: A 1:57.23 6/12/2001 Michael Hhilbe, Arizona StarTrack
Name Age Team Finals
================================================================
1 James Erchberger 15 T Elite 1:58.76
2 Joshua Walker 15 AZ Cheetahs 2:06.59
3 Troy Kellers 14 AZ Elite 2:09.44
4 Eligio Barcena 15 AZ Heat 2:11.07
5 Orlando Soto 16 Rising Sun 2:18.20

Event 515 1500 Meter Run Intermediate Boys
================================================================
National: N 3:56.84 7/9/2000 Adam Perkins, Liberty, MO
Association: A 4:04.00 2/13/1982 Steve Scocco, Arizona POuma
Name Age Team Finals
================================================================
1 Steve Magnuson 14 Unattached 4:23.41
2 Joshua Walker 15 AZ Cheetahs 4:25.05
3 Troy Kellers 14 AZ Elite 4:26.42
4 Eligio Barcena 15 AZ Heat 4:36.90
5 Vail Hoyer 14 AZ Blaze 4:48.93
6 Logan Taysom 14 AZ Elite 4:51.17
7 Justin Garcia 14 Casa Grande 4:56.09
8 Chance Nehoitewa 14 AZ Heat 4:57.88
9 Jeremy Gooden 14 Pops 5:24.70
10 Gabrield Partida 14 Bobcats 5:47.92

Event 516 3000 Meter Run Intermediate Boys
================================================================
National: N 8:27.00 7/23/1993 Billy Harper, Philomath, OR
Association: A 9:04.90 7/16/1989 Theodore Martin, Northern Az Rez Runners
Name Age Team Finals
================================================================
1 Steve Magnuson 14 Unattached 10:02.05
2 Logan Taysom 14 AZ Elite 10:39.95
3 Justin Garcia 14 Casa Grande 11:08.44
4 Patrick Balkow 14 Casa Grande 11:47.86

Event 521 100 Meter Hurdles (33") Intermediate Girls
================================================================
National: N 13.81 7/14/1984 Yolanda Johnson, Denver, CO
Association: A 14.27 6/10/2000 Jacquelyn Johnson, Yuma Valley Flyers
Name Age Team Finals
================================================================
1 Larissa Matthews 14 AZ Cheetahs,Chandle 15.37
2 Samantha Collins 14 Arizona Flames,Phoe 17.19
3 Melody Bennett 14 Pops 17.38

Event 522 400 Meter Hurdles (30") Intermediate Girls
================================================================
National: N 58.84 7/29/2001 Talia Stewart, Richmond, Ca
Association: A 1:03.60 4/28/1979 Laurie Gray, Valley of Sunl
Name Age Team Finals
================================================================
1 Kala Stepter 14 Pops,Tucson, AZ 1:07.26
2 Melody Bennett 14 Pops 1:12.97

Event 531 110 Meter Hurdles (39") Intermediate Boys
================================================================
National: N 13.99 7/30/1995 Sharif Paxton, Los Angeles, CA
Association: A 14.73 5/22/2004 Marcus Clanton, Arizona Heat
Name Age Team Finals
================================================================
1 Dion Jordan 15 AZ Cheetahs 15.02
2 Bryce Wood 14 DoRight 15.81
3 Marcus Washington 15 Arizona Flames,Phoe 18.02
4 Aaron Gonsher 14 Elite Athletics 18.37
5 Jesse Beaver 14 AZ Cheetahs 18.83
6 Eric DeLeon 15 Arizona Flames 20.63

Event 532 400 Meter Hurdles (36") Intermediate Boys
================================================================
National: N 51.71 7/27/1996 Baynad Kamani, Missouri City, TX
Association: A 56.95 6/10/1990 Chris Chancey, Silve Streakers
Name Age Team Finals
================================================================
1 Jesse Beaver 14 AZ Cheetahs 1:10.54
2 Jon Ohiaeri 15 Pops 1:27.67

Event 533 2000 Meter Steeplechase 36" Intermediate Boys
================================================================
National: N 6:02.84 7/31/1988 Jason Brown, Provo, UT
Association: A 6:37.25 6/8/2001 David Ryan, Havasu Harriers
Name Age Team Finals
================================================================
1 Justin Garcia 14 Casa Grande 7:58.14
2 Patrick Balkow 14 Casa Grande 8:54.94

Event 541 4x100 Meter Relay Intermediate Girls
================================================================
National: N 45.57 7/28/1996 Vision Track & Field, Friendswood, TX
A.Emanuel, C.Ratliff, M.Hall, L.White
Association: A 45.52 6/4/2005 Arizona Cheetahs, Arizona Cheetahs
Team Finals
================================================================
1 Arizona Cheetahs 'A' 49.74
2 Arizona Rising Sun 'A' 50.73
3 Arizona Heat 'A' 51.73
4 Do Right 'A' 53.07

Event 542 4x400 Meter Relay Intermediate Girls
================================================================
National: N 3:38.37 7/30/2000 United Stars, Phidadelphia, PA
C.Smith, T.Abney, T.Bradley, E.Dwyer
Association: A 4:00.70 6/1/1991 Track Az All Stars, Trtacak Az All Stars
Team Finals
================================================================
1 Arizona Cheetahs 'A' 4:09.28
2 Arizona Rising Sun 'A' 4:14.13
3 Do Right 'A' 4:24.50

Event 543 4x800 Meter Relay Intermediate Girls
================================================================
National: N 9:09.65 7/28/1992 United Stars, Phidadelphia, PA
R.Giannascoli, E. Dwyer, T.Abney, A.Williams
Association: A 10:22.78 6/10/2000 Payson Flyers, Payson Flyers
Team Finals
================================================================
1 Arizona Cheetahs 'A' 11:45.22

Event 551 4x100 Meter Relay Intermediate Boys
================================================================
National: N 40.90 7/27/1997 LA Jets, Lancaster, CA
D.Menthuhotep, W.Rogers, D.McCullough, T.Walton
Association: A 43.02 6/10/1990 Track Arizona All Stars, Track Arizona All S
Team Finals
================================================================
1 Do Right 'A' 44.22
2 Arizona Cheetahs 'A' 45.08

Event 552 4x400 Meter Relay Intermediate Boys
================================================================
National: N 3:13.40 7/29/2001 New Horizon, Snellville, GA
L. Jackson, C. Goodman. R. Witherspoon, M. Grant
Association: A 3:30.39 7/14/2003 Arizona Rising Suns, Arizona Rising Suns
Team Finals
================================================================
1 Do Right 'A' 3:31.57
2 Arizona Rising Sun 'A' 3:52.05
3 Arizona Heat 'A' 3:56.69

Event 561 High Jump Intermediate Girls
================================================================
National: N 5-11 7/28/1996 Camee Williams, Dayton, OH
Association: A 1.76m 6/7/1975 Cindy Mitchell, Coldwater Express
Name Age Team Finals
================================================================
1 Samantha Collins 14 Arizona Flames,Phoe 1.40m
1.30 1.35 1.40 1.45 1.50
O PPP XO PPP XXX

Event 562 Pole Vault Intermediate Girls
================================================================
National: N 12-05.50 7/5/2001 Julene Bailey, Nampa, ID
Association: A 3.25m 6/21/2003 Jaci Perryman, Ultimate High
Name Age Team Finals
================================================================
1 Lauren Mitchell 15 Ultimate 2.90m
-- Emily Rogers 15 Ultimate NH

Event 563 Long Jump Intermediate Girls
================================================================
National: N 20-02.50 7/10/1999 Jill Bell, Bellevue, WA
Association: A 6.03m 5/2/1978 Ana Van, Valley of Sun
Name Age Team Finals
================================================================
1 Angela Reyes 14 AZ Cheetahs 4.33m
4.33m 3.77m 4.28m 4.15m 4.05m
2 Brittany Walashek 15 AZ Puma 4.13m
4.13m 3.97m 3.81m 3.97m 3.77m 4.09m
3 Sierra Amway 14 Pops 4.07m
3.89m 4.03m 4.07m 4.05m 4.03m 3.96m
4 Emily Ramey 14 Rising Sun 3.88m
3.88m 3.65m

Event 564 Triple Jump Intermediate Girls
================================================================
National: N 41-01.25 7/30/1983 Deana Simmons, Decatur, IL
Association: A 11.60m 6/12/1999 Jacquelin Johnson, Yuma Valley Flyers
Name Age Team Finals
================================================================
1 Samantha Collins 14 Arizona Flames,Phoe 10.64m
10.64m 10.20m
2 Lacey Palmer 14 AZ Heat 9.69m
9.69m 9.15m 9.23m 8.96m 9.04m
-- Kendahl Strachan 14 Pops,Tucson, AZ FOUL
FOUL x x

Event 565 Shot Put (4K) Intermediate Girls
================================================================
National: N 49-10.50 7/27/2001 Michelle Carter, Ovilla, CA
Association: A 14.45m 7/6/1980 Cindy Johnson, Valley of Sun
Name Age Team Finals
================================================================
1 Eshaunna Robinson 15 Pops 9.76m
2 Kayla Kroto 14 T Elite 8.26m

Event 566 Discus Throw (1.0k) Intermediate Girls
================================================================
National: N 164-05 5/12/1997 Elizabeth Debartolo, Aurora, IL
Association: A 39.13m 6/13/2004 C.J. Navarro, Unattached
Name Age Team Finals
================================================================
1 Eshaunna Robinson 15 Pops 38.57m
36.74m 36.73m 38.57m 35.98m 35.40m
2 Kayla Kroto 14 T Elite 20.68m
18.79m 20.68m 19.65m 18.40m 17.25m

Event 567 Javelin Throw (600 G) Intermediate Girls
================================================================
National: N 152-08 7/29/2000 Rachel Walker, Benton, LA
Association: A 40.22m 5/25/1974 Julie Schmeltzer
Name Age Team Finals
================================================================
1 Asia Easley 15 DoRight,Glendale, A 31.37m
31.37m 30.50m 27.58m 26.87m 27.26m 30.09m
2 Samantha Collins 14 Arizona Flames,Phoe 28.01m
22.39m 23.09m 26.85m 28.01m 25.72m 23.70m
3 Kayla Kroto 14 T Elite 19.94m
14.22m 17.38m 14.38m 14.18m 15.08m 19.94m
4 Ardie Williams 14 T Elite 16.23m
15.52m 9.16m 7.12m 14.14m 12.00m 16.23m

Event 571 High Jump Intermediate Boys
================================================================
National: N 7-05 8/1/1992 Eric Bishop, Chatsworth, GA
Association: A 2.04m 6/11/1994 Mateo Mantano, Fleet Feet Striders
Name Age Team Finals
================================================================
1 David Saunders 15 AZ Puma 1.75m
1.55 1.60 1.65 1.70 1.75 1.80
O O XO XXO XO XXX
2 Chris Matthias 14 Casa Grande,Casa Gr J1.75m
1.60 1.65 1.70 1.75 1.80
O O O XXO XXX
3 Scott Brueckner 14 Northwest Xpress 1.70m
1.60 1.65 1.70 1.75
O O O XXX
4 Jesse Beaver 14 AZ Cheetahs 1.55m
1.45 1.50 1.55 1.60
O O XO XXX
5 Aaron Gonsher 14 Elite Athletics J1.55m
1.45 1.50 1.55 1.60
XXO O XO XXX
6 Gabrield Partida 14 Bobcats J1.55m
1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 1.60
O O XO XXO O XO XXX

Event 572 Pole Vault Intermediate Boys
================================================================
National: N 16-09 7/9/1994 Jacob Davis, Orange, TX
Association: A 4.25 6/24/1990 Chris Chancey, Silver Streakers
Name Age Team Finals
================================================================
1 Alex Hsu 14 Ultimate 3.75
2 Travis Burkel 15 T Elite 3.00
3 Chris Matthias 14 Casa Grande,Casa Gr 3.00
-- Joel Lang 15 Ultimate NH
-- Ryan Kunce 14 Ultimate NH

Event 573 Long Jump Intermediate Boys
================================================================
National: N 24-01.50 1979 Steven Hansley, East Orange, NJ
Association: A 6.99m 6/14/1997 Samuel Moore, Arizona Heat
Name Age Team Finals
================================================================
1 Marcus Washington 15 Arizona Flames,Phoe 6.41m
6.05m 6.11m 6.20m 5.89m 6.01m 6.41m
2 Bryce Lamb 15 AZ Cheetahs,Chandle 6.11m
6.11m 5.86m
3 Brandon Parameter 15 T Elite 5.29m
5.00m 4.82m 5.17m 5.22m 5.29m 5.03m
4 Glenn Denard 14 Unattached 5.25m
5.15m 5.25m 5.14m 5.17m
5 Aaron Gonsher 14 Elite Athletics 4.96m
4.96m 4.94m 4.95m 4.69m 4.87m 4.55m
6 Donald McGruder 15 Rising Sun 4.76m
4.76m 4.66m 4.58m 4.72m
7 Jeremy Gooden 14 Pops 4.48m
4.33m 3.95m 4.48m 4.17m 4.41m

Event 574 Triple Jump Intermediate Boys
================================================================
National: N 49-05.75 7/29/1995 Chris Hercules, Palatine, IL
Association: A 13.19m 6/12/1993 A.J. Cornelius, Jesse Owens Memorial
Name Age Team Finals
================================================================
1 Bryce Lamb 15 AZ Cheetahs,Chandle 13.05m
13.05m 12.71m FOUL FOUL FOUL FOUL
2 Miles Disabella 15 AZ Heat 11.85m
11.63m 11.53m 11.81m 11.85m FOUL FOUL
3 Chris Matthias 14 Casa Grande,Casa Gr 10.76m
FOUL FOUL 10.50m 10.30m 10.11m 10.76m
-- Kody Kaufman 14 Bobcats FOUL
FOUL FOUL FOUL

Event 575 Shot Put (12#) Intermediate Boys
================================================================
National: N 63-03.50 7/26/1996 Chris Sprague, Eugene, OR
Association: A 16.28m 6/18/2000 Tomas Navarro, Unattached
Name Age Team Finals
================================================================
1 Joe Ricco 16 Bobcats 16.08m
16.08m 15.20m 15.81m 15.23m 15.57m
2 Daniel Tipton 14 Arizona Flames 11.45m
10.52m 10.97m 10.75m 11.45m 11.16m 10.87m
3 Jesse Garcia 14 Casa Grande 11.32m
11.32m 10.93m 10.85m 11.25m 11.17m 10.83m
4 Shelby Luke 14 AZ Cheetahs 11.24m
10.03m 10.07m 10.31m 10.36m 11.24m 11.04m
5 Jesus Chavez 15 AZ Heat 10.59m
10.26m 10.59m
6 Jarred Begay 14 Tonto,Payson, AZ 9.89m
9.68m 9.89m 9.18m 9.53m 9.52m 9.63m
7 Shane Levine 14 Tonto 9.67m
7.78m 9.02m 8.68m 9.67m 9.55m 9.35m

Event 576 Discus Throw (1.6K) Intermediate Boys
================================================================
National: N 191-11 6/1/1985 Kami Keshmiri, Reno, NV
Association: A 47.84m 5/23/2000 Mike Talbot, Unattached
Name Age Team Finals
================================================================
1 Joe Ricco 16 Bobcats 42.14m
2 Alex Smyth 15 Arizona Flames 41.83m
3 Jesse Garcia 14 Casa Grande 38.31m
4 Jarred Begay 14 Tonto,Payson, AZ 32.49m
5 Jesus Chavez 15 AZ Heat 31.52m
6 Shane Levine 14 Tonto 30.80m
7 Shelby Luke 14 AZ Cheetahs 28.83m
8 Aaron Gonsher 14 Elite Athletics 24.52m

Event 577 Javelin Throw (800G) Intermediate Boys
================================================================
National: N 202-09 7/6/2001 Dustin Johnson, Crossett, AR
Association: A 52.52m 6/8/1996 Craig Adams, Unattached
Name Age Team Finals
================================================================
1 Ryan Yatabe 14 AZ Elite 20.17m
17.47m 19.67m 18.49m 17.18m 20.17m FOUL

Event 578 Hammer Throw Intermediate Boys
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Joe Ricco 16 Bobcats 27.01m
27.01m 20.03m 23.39m FOUL FOUL FOUL

Event 601 100 Meter Dash Young Women
===================================================================
National: N 11.10 1980 Michelle Glover, Pennsauken, NJ
Association: A 11.80 6/17/2000 Kerri Suell, Arizona Cheetahs
Name Age Team Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Kenyanna Wilson 17 Rising Sun,Glendale A 11.30Q 1
2 Jasmine Williams 16 DoRight,Phoenix, AZ 12.50Q 2
3 Tyisha Washington 16 T Elite 12.69Q 2
4 Victoria Ochoa 16 T Elite,Tucson, AZ 13.10Q 1
5 Patrillya Jefferson 17 AZ Elite 12.74Q 2
6 Heather Gomes 16 Feeltheheat 13.52Q 1
7 Ashley King 16 T Elite 13.68q 2

Event 601 100 Meter Dash Young Women
================================================================
National: N 11.10 1980 Michelle Glover, Pennsauken, NJ
Association: A 11.80 6/17/2000 Kerri Suell, Arizona Cheetahs
Name Age Team Finals
================================================================
Finals
1 Kenyanna Wilson 17 Rising Sun,Glendale 11.71A
2 Jasmine Williams 16 DoRight,Phoenix, AZ 12.50
3 Tyisha Washington 16 T Elite 12.69
4 Patrillya Jefferson 17 AZ Elite 12.74
5 Heather Gomes 16 Feeltheheat 13.52
6 Ashley King 16 T Elite 13.68
7 Victoria Ochoa 16 T Elite,Tucson, AZ 13.81

Event 602 200 Meter Dash Young Women
================================================================
National: N 23.32 7/29/2000 Monique Henderson, San Diego, CA
Association: A 23.90 6/1/2003 Jessica Onbyepunuka, Arizona Rising Suns
Name Age Team Prelims
================================================================
Preliminaries
1 Ashley King 16 T Elite N 22.90Q
2 Tyisha Washington 16 T Elite 25.90q
3 Patrillya Jefferson 17 AZ Elite 26.80q
4 Alisar El-Farmcoui 16 T Elite 30.10q
-- Heather Gomes 16 Feeltheheat DQ

Event 602 200 Meter Dash Young Women
================================================================
National: N 23.32 7/29/2000 Monique Henderson, San Diego, CA
Association: A 23.90 6/1/2003 Jessica Onbyepunuka, Arizona Rising Suns
Name Age Team Finals
================================================================
Finals
1 Patrillya Jefferson 17 AZ Elite 26.71
2 Tyisha Washington 16 T Elite 26.79
3 Ashley King 16 T Elite 28.54
4 Alisar El-Farmcoui 16 T Elite 32.21
Preliminaries
-- Heather Gomes 16 Feeltheheat

Event 603 400 Meter Dash Young Women
================================================================
National: N 51.31 7/27/2000 Monique Henderson, San Diego, CA
Association: A 56.37 6/1/1991 Eureka Hall, Track Arizona All Stars
Name Age Team Finals
================================================================
1 Kenyanna Wilson 17 Rising Sun,Glendale 56.62
2 Andrea Menhennet 16 Rising Sun 57.03
3 Allison Rojewski 16 AZ Cheetahs,Phoneix 1:00.83

Event 604 800 Meter Run Young Women
================================================================
National: N 2:07.05 7/1/1994 Tamieka Grizzle, Bronx, NY
Association: A 2:15.92 7/13/1994 Shanna Griffin, Jesse Owens Memorial
Name Age Team Finals
================================================================
1 Andrea Menhennet 16 Rising Sun 2:17.54
2 Christina Rogers 17 Quantum 2:19.41
3 Allison Rojewski 16 AZ Cheetahs,Phoneix 2:20.08

Event 605 1500 Meter Run Young Women
================================================================
National: N 4:26.39 8/2/1981 Cecilia Hopp, Cos Cob, CT
Association: A 4:51.97 7/14/2003 Vanessa Hernandez, Tucson Elite
Name Age Team Finals
================================================================
1 Cassie Desalvo 16 AZ Cheetahs,Chandle 5:25.16

Event 611 100 Meter Dash Young Men
===================================================================
National: N 10.30 7/25/1987 Quincy Watts, Woodland Hills, CA
Association: A 10.83 6/1/1991 Deddrick McCartney, Track Arizona Allstars
Name Age Team Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Allante Battle 16 AZ Elite A 10.50Q 2
2 Clark Coyle 16 AZ Heat 11.00Q 1
3 Malek Hennix 18 Cold Water Expre 10.99Q 2
4 Kory Jackson 17 Otownsports 11.60Q 1
5 Devin Richardson 17 Rising Sun 11.20Q 2
5 Brandon Ford 16 Quantum 11.20Q 2
7 Andy Phan 17 T Elite 12.19Q 1

Event 611 100 Meter Dash Young Men
================================================================
National: N 10.30 7/25/1987 Quincy Watts, Woodland Hills, CA
Association: A 10.83 6/1/1991 Deddrick McCartney, Track Arizona Allstars
Name Age Team Finals
================================================================
Finals
1 Allante Battle 16 AZ Elite 11.10
2 Malek Hennix 18 Cold Water Expre 11.20
3 Brandon Ford 16 Quantum 11.38
4 Kory Jackson 17 Otownsports 11.60
5 Devin Richardson 17 Rising Sun 11.64
6 Clark Coyle 16 AZ Heat 11.82
6 Sean Apperson 16 T Elite 11.82
8 Andy Phan 17 T Elite 12.37

Event 612 200 Meter Dash Young Men
================================================================
National: N 20.50 7/25/1987 Quincy Watts, Woodland Hills, CA
Association: A 21.49 5/24/1992 Walter Reed, Jesse Owens Memorial
Name Age Team Prelims
================================================================
Preliminaries
1 Allante Battle 16 AZ Elite A 21.20Q
2 Tyler Arnold 17 AZ Heat 21.83q
3 Brandon Hunt 17 Rising Sun,Peoria, 22.20q
4 Mikhail Barton 16 AZ Cheetahs,Chandle 22.50q
5 Brandon Ford 16 Quantum 22.80q
6 Sean Apperson 16 T Elite 22.90q
7 Malek Hennix 18 Cold Water Expre 23.39q

Event 612 200 Meter Dash Young Men
================================================================
National: N 20.50 7/25/1987 Quincy Watts, Woodland Hills, CA
Association: A 21.49 5/24/1992 Walter Reed, Jesse Owens Memorial
Name Age Team Finals
================================================================
Finals
1 Tyler Arnold 17 AZ Heat 22.00
2 Allante Battle 16 AZ Elite 22.61
3 Mikhail Barton 16 AZ Cheetahs,Chandle 22.71
4 Brandon Hunt 17 Rising Sun,Peoria, 22.91
5 Brandon Ford 16 Quantum 23.15
6 Malek Hennix 18 Cold Water Expre 23.18
7 Sean Apperson 16 T Elite 23.95

Event 613 400 Meter Dash Young Men
===================================================================
National: N 45.58 7/6/1996 William Obea Moore, Los Angeles, CA
Association: A 48.41 6/16/2002 Michael Hilbe, Arizona StarTrack
Name Age Team Finals H#
===================================================================
1 Tyler Arnold 17 AZ Heat 48.16A 2
2 Brandon Hunt 17 Rising Sun,Peoria, 49.21 2
3 Clark Coyle 16 AZ Heat 51.91 2
4 Labriel Leach 17 T Elite 55.47 2
5 Adam Mesta 18 T Elite 56.07 1
6 Reshard Johnson-Craddock 16 AZ Heat 59.75 1

Event 614 800 Meter Run Young Men
================================================================
National: N 1:49.49 7/27/2000 Nick Davenport, Houston, TX
Association: A 1:54.23 6/20/2001 Matt Burton, Unattached
Name Age Team Finals
================================================================
1 James Galvan 18 Unattached 1:57.62
2 Michael Grier 16 DoRight 2:05.00
3 Adam Mesta 18 T Elite 2:13.11
4 Reshard Johnson-Craddock 16 AZ Heat 2:22.56

Event 615 1500 Meter Run Young Men
================================================================
National: N 3:51.21 7/7/1985 John Quade, Woodinville, Wa
Association: A 4:01.10 4/17/1993 Eugene Sawyer, Arizona Boys Ranch
Name Age Team Finals
================================================================
1 Tim O'Connell 17 AZ Cheetahs 4:32.99

Event 617 5000 Meter Run Young Men
================================================================
National: N 14:27.14 7/28/2001 Yong-Sung Leal, San Leandro, CA
Association: A 15:05.72 6/1/1991 Mica Comstock, Unattached
Name Age Team Finals
================================================================
1 Tim O'Connell 17 AZ Cheetahs 18:56.88
2 Michael Rodriguez 17 AZ Cheetahs 18:58.13
3 Terrence Dixon 18 Rising Sun 21:42.89

Event 619 5000 Meter Race Walk Young Men
================================================================
National: N 21:58.42 7/25/2001 Matt Boyles, Yellow Springs, OH
Name Age Team Finals
================================================================
1 Terrence Dixon 18 Rising Sun 38:14.72

Event 621 100 Meter Hurdles (33") Young Women
================================================================
National: N 13.39 7/29/2001 Virginia Powell, Seattle, Wa
Association: A 13.76 6/8/2003 Tiffany McDonald, Arizona Rising Suns
Name Age Team Finals
================================================================
1 Jasmine Williams 16 DoRight,Phoenix, AZ 14.80
2 Micsha Carson 16 AZ Cheetahs,Chandle 14.81
3 Katie Cartwright 18 AZ Cheetahs,Chandle 15.98
4 Hannah Jackson 16 AZ Panthers 17.08

Event 622 400 Meter Hurdles (30") Young Women
================================================================
National: N 57.94 7/29/2001 Tiffany Ross, Miami, FL
Association: A 59.40 6/4/2005 Bethany Zahn, Pops Track Club
Name Age Team Finals
================================================================
1 Katie Cartwright 18 AZ Cheetahs,Chandle 1:05.63
2 Hannah Jackson 16 AZ Panthers 1:08.72
3 Jasmine Williams 16 DoRight,Phoenix, AZ 1:13.02

Event 631 110 Meter Hurdles (39") Young Men
================================================================
National: N 13.42 7/27/1997 Terrance Trammel, Decatur, GA
Association: A 13.78 6/1/1991 Armon Williams, Track Arizona Allstars
Name Age Team Finals
================================================================
1 Ashtyn Lamb 16 AZ Cheetahs,Chandle 14.87
2 Adam Thayer 16 Elite Athletics 15.17

Event 632 400 Meter Hurdles (36") Young Men
================================================================
National: N 50.27 7/21/1997 Angelo Taylor, Tucker, GA
Association: A 53.12 7/16/1994 Colin Fule, Jesse Owens Memorial
Name Age Team Finals
================================================================
1 Tony Wheaton 17 Rising Sun,Phoenix, 57.14
2 Labriel Leach 17 T Elite 1:00.82
3 Chris Carson 17 AZ Cheetahs,Chandle 1:03.54

Event 633 2000 Meter Steeplechase 36" Young Men
================================================================
National: N 5:53.17 7/29/1983 Orla Kastberg, Granville, NY
Association: A 6:09.70 6/20/1984 Darrel Maxey, Unattached
Name Age Team Finals
================================================================
1 Tim O'Connell 17 AZ Cheetahs 7:44.86
2 Michael Rodriguez 17 AZ Cheetahs 8:19.68

Event 642 4x400 Meter Relay Young Women
================================================================
National: N 3:39.49 7/29/2001 United Stars, Philadephia, PA
E.Dwyer, D.Darden, D.Rogers, T.Abney
Association: A 4:00.72 6/10/1990 Track Az All Stars, Track Az All Stars
Team Finals
================================================================
1 Arizona Cheetahs 'A' 4:15.00

Event 643 4x800 Meter Relay Young Women
================================================================
National: N 8:53.93 7/28/2001 United Stars, Orange Park, FL
E.Dwyer, J.Davis, D.Rogers, T.Abney
Association: A 10:58.60 6/18/1983 Arizona Puma, Arizona Puma
Team Finals
================================================================
1 Arizona Cheetahs 'A' 11:08.54

Event 651 4x100 Meter Relay Young Men
================================================================
National: N 39.73 8/1/1998 Track Houston, Houston, TX
R.Beard, B.Gay,J.Harris, T.Williams
Association: A 42.34 6/10/1990 Track Az, Track Arizona
Team Finals
================================================================
1 Arizona Rising Sun 'A' 44.23
2 Tucson Elite AC 'A' 46.20

Event 652 4x400 Meter Relay Young Men
================================================================
National: N 3:06.55 7/28/1996 East Atlanta TC, Atlanta, GA
A.Partridge,D.Phillips,A Taylor,K.Williams
Association: A 3:22.39 7/14/2003 Tucson Elite, Tucson Elite
Team Finals
================================================================
1 Arizona Heat 'A' 3:19.15A
2 Arizona Rising Sun 'A' 3:27.94

Event 661 High Jump Young Women
================================================================
National: N 6-01 7/25/1996 Adrianne Sims, Fayetteville, NC
Association: A 1.75m 6/18/1983 Shelly Fehrman, New Horizon
Name Age Team Finals
================================================================
1 Bridgette Gilliland 17 T Elite 1.50m
1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 1.65
O PPP O PPP O XXX
2 Sophia Tekel 16 T Elite 1.40m
1.30 1.35 1.40 1.45
XXO PPP XO XXX

Event 662 Pole Vault Young Women
================================================================
National: N 12-07.25 7/28/2001 Elizabeth Boyle, Chicago, IL
Association: A 3.97m 7/14/2003 April Kubishita, Havasu Harriers
Name Age Team Finals
================================================================
1 Kendra Jantzi 16 Ultimate 2.90m

Event 663 Long Jump Young Women
================================================================
National: N 20-10.50 7/29/1994 Angela Henry, Omaha, NE
Association: A 5.69m 6/9/1991 Latosha Bailey, Track Arizona Allstars
Name Age Team Finals
================================================================
1 Micsha Carson 16 AZ Cheetahs,Chandle 5.52m
4.69m 5.51m 5.52m
2 Victoria Ochoa 16 T Elite,Tucson, AZ 4.86m
4.73m 4.56m 4.86m 4.48m 4.70m 4.74m
3 Gaby Mantley 16 AZ Elite 4.39m
4.34m 3.47m 3.92m 4.31m 4.16m 4.39m

Event 664 Triple Jump Young Women
================================================================
National: N 42-08.25 7/28/1996 Alicia Broussard, Houston, TX
Association: A 11.42m 5/24/1992 Adra Hysong, Silve Streakers
Name Age Team Finals
================================================================
1 Gaby Mantley 16 AZ Elite 10.21m
9.97m 9.92m 9.96m 10.17m 10.21m 9.98m
2 Sophia Tekel 16 T Elite 9.93m
9.93m 9.58m 9.67m 9.36m 9.46m 9.24m
3 Victoria Ochoa 16 T Elite,Tucson, AZ 9.70m
9.70m 9.57m 9.55m 9.05m 9.08m
-- Micsha Carson 16 AZ Cheetahs,Chandle FOUL
FOUL FOUL FOUL

Event 665 Shot Put (4K) Young Women
================================================================
National: N 49-09.75 7/25/1997 Becky Beachler, Oakland, NE
Association: A 13.61m 6/17/2000 Jennifer Penrose, Unattached
Name Age Team Finals
================================================================
1 Bridgette Gilliland 17 T Elite 8.06m
2 Kindall Begay 17 Tonto,Payson, AZ 6.79m

Event 666 Discus Throw (1K) Young Women
================================================================
National: N 175-03 7/9/1995 Suzy Powell, Modesto, CA
Association: A 49.92m 6/18/1983 Cindy Johnson, Unattached
Name Age Team Finals
================================================================
1 Kindall Begay 17 Tonto,Payson, AZ 24.51m
21.97m 22.11m 24.51m 23.87m 24.27m

Event 667 Javelin Throw (600 G) Young Women
=======================================================================
National: N 158-07.50 7/24/1999 Sarah Malone, Newburg, OR
Association: A 42.53m 6/18/1983 Rhonda Weddle, New Horizon
Name Age Team Finals Points
=======================================================================
1 Myra Brown 17 Rising Sun,Phoenix, 27.93m
24.71m 23.30m 20.12m 27.58m 27.93m 26.73m

Event 671 High Jump Young Men
================================================================
National: N 7-06 7/9/1983 Dothel Edwards, Athens, GA
Association: A 2.10m 6/1/1991 Teddy Williams, Track Az Allstars
Name Age Team Finals
================================================================
1 Ray Godinez 16 AZ Puma,Phoenix, AZ 1.85m
1.70 1.75 1.80 1.85
O O O O
2 Tyrese McGruder 17 Rising Sun J1.85m
1.70 1.75 1.80 1.85
O XO O XXO
3 Nam Vu 16 T Elite 1.80m
1.60 1.65 1.70 1.75 1.80 1.85
XO XO O O XO XXX
4 Adam Thayer 16 Elite Athletics 1.75m
1.55 1.60 1.65 1.70 1.75 1.80
O O XO O O XXX

Event 672 Pole Vault Young Men
================================================================
National: N 17-01 7/31/1992 Wayne Guidry, Orangefield, TX
Association: A 4.75 6/1/2003 Brandon Glenn, Sky Athletics
Name Age Team Finals
================================================================
1 Tim Milakavich 18 Unattached 13-00.00A
2 Miles Woelfel 17 Ultimate J13-00.00A
3 Brock Ungvarsky 18 Ultimate 3.25
-- Chase Todd 17 Unattached NH

Event 673 Long Jump Young Men
================================================================
National: N 25-09.75 1977 Lamont King, Surprise, Az
Association: A 7.10m 5/27/1978 Warren Wilhoite, Unattached
Name Age Team Finals
================================================================
1 Allante Battle 16 AZ Elite 6.59m
6.59m 6.31m 6.19m 6.49m 6.43m
2 Miguel Gonzeles 18 Rising Sun 6.34m
6.34m 5.65m 6.00m 6.33m 6.17m 6.13m
3 Alex Brueggeman 17 T Elite 6.30m
6.13m 6.30m 6.07m 5.90m
4 Devin Richardson 17 Rising Sun 6.27m
6.01m 5.73m 5.80m 6.27m 5.83m
5 Tyrese McGruder 17 Rising Sun 6.17m
6.07m 6.17m 5.88m 6.05m 6.14m 5.98m
6 Ray Godinez 16 AZ Puma,Phoenix, AZ 6.09m
6.03m 5.96m 6.09m 6.08m 6.09m 5.96m
7 Adam Thayer 16 Elite Athletics 6.00m
5.87m 5.63m 5.69m 5.51m 6.00m 5.40m
8 Julian Islas 18 T Elite 5.90m
5.52m 5.90m 5.74m 5.89m 5.87m
9 Kory Jackson 17 Otownsports 5.78m
5.52m 5.14m 5.78m 5.58m 5.00m
10 Andy Phan 17 T Elite 4.77m
4.77m

Event 674 Triple Jump Young Men
================================================================
National: N 52-06.50 7/27/1991 Ron Jones, Dallas, TX
Association: A 14.68m 6/13/1998 Jamyie Bell, Unattached
Name Age Team Finals
================================================================
1 Devin Richardson 17 Rising Sun 13.26m
13.26m 12.91m 12.98m 12.83m 12.78m 12.67m
2 Ray Godinez 16 AZ Puma,Phoenix, AZ 13.10m
11.40m 13.10m 12.01m 12.26m 11.90m 12.49m
3 Julian Islas 18 T Elite 12.82m
11.81m 12.81m 12.46m 12.51m 12.01m 12.82m
4 Tyrese McGruder 17 Rising Sun 12.61m
12.42m 11.79m 12.51m 12.61m 11.94m
5 Gonzalez Miguel 17 Rising Sun 12.26m
12.26m 12.19m 12.04m
6 Nam Vu 16 T Elite 10.91m
10.50m 10.27m 10.64m 10.91m 9.87m 10.69m
7 Andy Phan 17 T Elite 10.51m
10.51m 9.94m 9.15m
8 Joel Garcia 16 T Elite 10.07m
10.07m 10.04m

Event 675 Shot Put (12#) Young Men
================================================================
National: N 67-00.50 7/24/1987 Dwight Johnson, Phoenix, AZ
Association: A 18.32m 6/1/1991 Korey Johnson, Track Az Allstars
Name Age Team Finals
================================================================
1 Darick Holden 17 AZ Heat 12.90m
12.00m 12.38m 12.90m 12.40m
2 Victor Chavez 16 AZ Heat 12.31m
12.15m 11.87m 12.31m 12.27m
3 Justin Johnson 16 Tonto,Payson, AZ 10.52m
9.40m 10.46m 10.52m 10.46m 10.50m

Event 676 Discus Throw (1.6K) Young Men
=======================================================================
National: N 207-04 1979 Clint Johnson, Overland Park, KS
Association: A 57.82m 6/6/1987 Dwight Johnson, Jesse Owens Memorial
Name Age Team Finals Points
=======================================================================
1 Jarred Jonovich 16 Unattached 50.86m
48.33m 50.33m 49.81m 50.86m
2 Austin Cartwright 16 AZ Cheetahs 33.66m
32.06m 33.66m
3 Victor Chavez 16 AZ Heat 33.64m
FOUL FOUL FOUL 33.42m 33.64m
4 Darick Holden 17 AZ Heat 31.17m
26.57m 31.17m 29.34m
5 Adam Thayer 16 Elite Athletics 19.07m
16.96m 15.73m 17.27m 19.07m 17.27m

Event 677 Javelin Throw (800G) Young Men
================================================================
National: N 232-09 8/1/1998 Brian Kollar, Virginia Beach, Va
Association: A 60.20m 3/19/2005 Dan Haddock, Arizona Elite
Name Age Team Finals
================================================================
1 Jarred Jonovich 16 Unattached 41.49m
38.20m 36.40m 37.09m FOUL 36.53m 41.49m
2 Austin Cartwright 16 AZ Cheetahs 37.93m
36.91m 36.47m 35.40m 30.02m 37.93m 34.36m

Event 678 Hammer Throw Young Men
=======================================================================
Name Age Team Finals Points
=======================================================================
1 Jarred Jonovich 16 Unattached 36.62m
28.18m 29.11m 36.62m FOUL 34.80m FOUL
2 Austin Cartwright 16 AZ Cheetahs 30.08m
25.23m 30.08m 29.17m 24.70m FOUL FOUL