Arizona USATF Clubs

Arizona USATF

Current Clubs

(October 11, 2013)

Club Name Contact Practice Location Members*
A. R. Stars Marcus Brunson Tempe HS Y
AAG Academy Dempster Jackson McClintock HS Y
Aftershock Distance Club Tiffany Goettl Mingus Union HS Y
Alliance Youth Sports Bryan Gilmore Dobson HS Y
All Arizona Running Events Dempster Jackson E
All Distance Running Race Management Diana Conant E
Anderson Racing Adventures, LLC Katherine Anderson Tucson E
Anthem Jumpers Michael Wheat Boulder Creek HS Y
Anthem Track Jennifer Uhlig Bolder Creek HS Y
Aravaipa Running Jamil Coury E
Arizona Bush Masters Jesse Saenz
& Stephanie Valencia
Cashion Y
Arizona Cheetahs TC Norine Richardson Chandler HS YOM
Arizona Desert Throwers David Bickel YOM
Arizona Dynamite TC Fernando Arce Sr. Sandra Day O'Conner HS YOM
Arizona Elite TC Clif McKenzie Saguaro & Desert Vista HS YOM
Arizona Flames TC James Smith Westwood HS YOM
Arizona Gold Rush Eureka Hall Desert Edge HS YOM
Arizona Mustangs TC Donald Hawkins Westview HS Y
Arizona Panthers TC Patrick Washington Millennium HS YOM
Arizona Pole Vault Academy Dean Starkey Y
Arizona Puma TC Ray Davis Glendale CC YOM
Arizona Rising Suns Sebestain Onyepunuka & Katrina Alberty Centennial HS, Peoria YOM
Arizona Road Racers Hal Gensler New River E
Arizona Saints Sports Club John Brown Cesar Chavez HS Y
Arizona Speedstars TC Mike Harrell Verrado HS YOM
Arizona Track & Field Academy Brian McCallister YOM
Arizona Titans TC Freddie Lux Tucson HS Y
Atlas Training Center Dean Starkey O
Aztec Track & Field Timothy Kelly Y
Arizona Youth Road Runners Rachel Barton Paradise Valley CC YOM
Blue Devils TC Robert Robertson Parque Verde Park Y
Coldwater Express Ted Guerrero Agua Fria HS Y
Desert Sun TC Gordon McKee Sr YOM
Do Right Cougars Joyce Green & James Hines South Mountain CC Y
Elite Athletics Tim O'Neil Brophy Collere Prep YOM
Elite StriDers Track Club Reggie Charlton McClintock Y
El Mirage Striders Ivory Carson YOM
En Fuego TC Justin Stadt O
Etc Ecertera TC Kate Engard OM
Eternal Flame TC C.C. Davis Fountain Hills HS YOM
Everyone Runs Steve Landau Tucson E
Feel The Heat TC Rawle Crichlow Marcos de Niza & Hamilton HS YOM
Fieldworks Events & Marketing Darryl Toupkin Scottsdale E
Foothills TC Ross Walker Desert Vista HS YOM
Gilbert Youth TC Damond Muhammad Williams Field HS Y
Glendale Flash Matthew Schmitt Glendale HS YOM
Go The Distance Dave Van Sickle Y
Hall Steps Foundation Sara Hall Flagstaff YOM
Heat Stroke Pole Vault Club Joe Sullivan Mesa YOM
Huron Athletics Rick Carr Higley HS YOM
Impact Velocity TC Patrick Scott Y
Kids On The Run Trina Painter Sechrist School, Flagstaff Y
Kingdom Runners Carmon Bingham Trevor Brown HS Y
Kingman Track & Cross Country Club Rob York Y
Levene Running Club Omar Ortega O
Maricopa Locomotives Brad Chamberlain Maricopa YOM
McMillan Elite Greg McMillan NAU, Flagstaff O
Miles Per Hour TC Terry Matthews Laveen Y
Mountain Lions TC Adam Vargas Tucson YO
Mountain Multi Fit Jeramy Neff Snowflake YOM
Need For Speed Tera Lynn Larson Coconino HS Y
North Valley Pole Vaulters Rachael Campbell O
NX Level Simeon Rogers Kellis HS YM
Panther Running Club Jeffrey Goldstein Y
Patriot Day 5K Bill Waldrup E
Phoenix Bobcats TC Erwin Jones Thunderbird HS YOM
Phoenix Elite Guy Muhammad McClintock HS O
Phoenix Flyers TC Larry Todd Mountain Point HS YOM
Pole Pilots TC Jennifer Croissant Salpoint HS YOM
Pops TC LaTanya Sheffield Tucson Y
Raceplace Events Chris Giles Phoenix E
Racewalking Arizona Elisie Kallal Cave Creek Park OM
Raise The Bar TC Joe Yanof Copper Canyon HS YOM
Red Mountain TC Skip Wood Red Mountain HS Y
Rich River Athletics Club Stephen Schadler Tubac
E
Risen Performance Nick Hysong
Run Fan Shop Ben Rosario Flagstaff O
Running Masters Harvey Beller Tempe E
Rx Running Club Dean Hebert & Claudia Ward Tempe OM
Sedona TC Harry Schneider Sedona Red Rock HS YOM
Sierra Vista Express Tom Daly Barnes Field House Y
Soaring Hawk TC David Montgomery Gilbert Y
South Mountain Striders Sara Slattery O
Spartan Speedsters Brad Fields Shadow Ridge HS Y
Strapped Jock Racing Gerry Petersen Scottsdale CC OM
Tagg Running Events Steve Taggart E
T.C.M. Rez Runners Rick Krause
Team Runavajo Phil Coolie Tuba City Y
Team Showtyme Track Club A.J. Justin North Canyon HS YO
Team USA Arizona Amy Van Alstine Flagstaff O
The Bandidos Suzy Schumacher Scottsdale CC OM
The Trinity TC Rick Raymond Y
The World Throws Center TC John Godina YOM
Thunderhardt Athletics Shaun Hardt Queen Creek HS YOM
Tiger Track Martin Honea Marina HS YOM
Tonto Apache Sabrina Campbell Payson HS YOM
Toro Blitz Bill Webster Y
Toro Throwers Club Matt Foreman Mesa YOM
Tree Top Fitmess Trevaia Davis Y
Tucson Elite AC Janet Harvey Univ of AZ YO
Ultimate High TC Jeff Guy Corona Del Sol HS YOM
Vail Running Club Erix Boxley Cienega HS YOM
Vail Vipers Track Club Christinia Pena Y
Wicked Track Club Armando Gonzales Pueblo HS, Tucson Y
World Class Sports Club Steve Douglass YOM

* Club Members: Y - Youth, O - Open, M - Masters, E - Event Organizer

Return to Top or Home