Join/Renew Now

Open | Junior | Youth Honor Roll

Men's Senior Team

Tim Seaman, NYAC
Patrick Stroupe, unattached
Benjamin Shorey, unattached
John Nunn, U.S. Army
Stephen Quirke, unattached
Michael Tarantino, unattached
Christopher Tegtmeier, Concordia U (Neb)
Trevor Barron, South Park TC
Philip Dunn, USATF BoD
Theron Kissinger, CT Racewalk

Women's Senior Team

Teresa Vaill, Walk USA
Joanne Dow, unattached
Maria Michta, Walk USA
Miranda Melville, Wisconsin-Parkside
Solomiya Login, SEPAC
Erin Taylor, South Texas Walk
Susan Randall, unattached
Le'erin Voss, Parkside A C
Margaret Ditchburn, unattached

National Team - Junior Men

Trevor Barron, South Park T C
Tyler Sorensen, Pleasanton Heat
Matthew Forgues, Maine Racewalkers
Dan Serianni, unattached
Alejandro Chavez, South Texas Walk
Joshua Haertel, Team Provo

National Team – Junior Women

Allison Chin, Miami Valley T C
Abby Dunn, Maine Racewalkers
Erika Lamp, Wisconsin-Parkside
Claudia Ortiz, South Texas Walk
Molly Josephs, Walk Usa
Hannah Kisley, Raleigh Walkers

2009 YOUTH HONOR ROLL:

The Youth Honor Roll recognizes the top athletes in their age groups in the Race Walk, chosen by USA Track and Field's National Race Walk Committee. The recognition is based upon the athletes' performances in a number of USA Track & Field competitions during the year including the USA Junior National Track & Field Championships, USA Junior Olympic National Championships, and the Youth Athletics Nationals

Young Men

1 Trevor Barron, NYAC, (Penn)
2 Matt Forgues, Maine RWers (Maine)
3 Dan Serriani, NY

Young Women

1 Allison Chin, Miami Valley TC, Ohio
2 Erika Shaver, Miami Valley TC, Ohio
3 Reini Brickson, Miami Valley TC, Ohio

Intermediate Boys

1 Tyler Sorensen, (Calif)
2 Alex Chavez, South Texas RWers
3 Michael Nemeth, Pittsburgh, Penn

Intermediate Girls

1 Abby Dunn, Maine RWers
2 Claudia Ortiz, South Texas RWers
3 Hanna Kisley, Raleigh, NC

Youth Boys

1 Nathaniel Roberts, Salem Track Club, Salem, OR,
2 Daimon Todd, Umoja TC, Santa Clara, CA,
3 Geraldo Flores, South Texas RWers, TX

Youth Girls

1 Nicolette Sorensen, Lafayette, CA
2 Maite Moscso, Orlando, Florida
3 Lila Haba, Calif

Midget Boys

1 Casey Kiefer
2 Gabriel McAndrews
3 Josh Childress

Midget Girls

1 Caitlin Palacio, Umoja TC, Santa Clara, CA
2 Amberly Melendez
3 Diana Castilleia

Bantam Boys

1 Constantine Yap
2 Steven Berry
3 Jason Gomez

Bantam Girls

1 Maranatha Weed
2 Alina Kasparsons
3 Audret Doby


Nike Hershey Visa BMW Gatorade Gill Athletics St. Vincent Lynx
© 2001-2014 USA Track & Field, Inc. All Rights Reserved.
To license USATF video footage go to www.t3media.com or www.t3licensing.com.