Join/Renew Now

Open | Junior | Youth Honor Roll

2005 USATF National Team - 50 km

The national race walking team shall be the top eight (8) individual finishers in the men's 50km national championships, plus no more than four (4) additional athletes per event to be selected by the Race Walking Development Subcommittee chair(s) with approval of the chair and vice chair of the Race Walking Committee.

2005 Team:

Curt Clausen
Philip Dunn
Dave McGovern
Ray Sharp
Edward Parrot
Steve Pecinovsky
Mike Bartholomew
Chris Rael

2005 USATF National Team - 20 km

The national race walking team shall be the top eight (8) individual finishers in the women's 20km and men's 20km national championships, plus no more than four (4) additional athletes per event to be selected by the Race Walking Development Subcommittee chair(s) with approval of the chair and vice chair of the Race Walking Committee.

2005 Team:

MEN:

Tim Seaman
John Nunn
Ben Shorey
Kevin Eastler
Mike Tarantino
Matt Boyles
Ray Sharp
Theron Kissinger
Patrick Collier
Dave McGovern

WOMEN:

Teresa Vaill
Amber Antonia
Joanne Dow
Jolene Moore
Bobbi Jo Chapman
Deb Huberty
Sara Standley-Gonzalez
Loretta Schuellein
Margaret Ditchburn
Maria Michta

2005 USATF Junior National Race Walk Team

The USA Junior National Race Walk Team is made up of the top six finishers from the USA Junior National Championships.

WOMEN:

Maria Michta
Katy Hayes
Laura Richenderfer
Tina Peters
Lauren Forgues
Le'erin Voss
Dana Vered

MEN:

Zachary Pollinger
Jared Swehosky
Chris Diaz
Mike Kazmierczak
Roberto Vergara
Terran Swehosky

2005 USATF Youth Race Walk Honor Roll

The Youth Honor Roll recognizes the top athletes in their age groups in the Race Walk, chosen by USA Track and Field's National Race Walk Committee.  The recognition is based upon the athletes' performances in a number of USA Track & Field competitions during the year including the USA Junior National Track & Field Championships, USA Junior Olympic National Championships, and the Youth Athletics Nationals.

BANTAM GIRLS

Nicolette Sorensen
Lindsay Del Piano
Maite Moscoso

BANTAM BOYS

Steven Valadez
Emilio Mancha
Geraldo Flores

MIDGET GIRLS

Jessicia Reybel
Windy Wike
Nichole Woelper

MIDGET BOYS

Alex Chavez
Joshua Haertel
Anthony Pryatel

YOUTH GIRLS

Caroline Muraida
Safiya Linley
Irais Villa

YOUTH BOYS

Trevor Barron
Matthew Forgues
Andrew Adams

INTERMEDIATE GIRLS

Allison Snochowski
Jenna Monahan
Susan Muraida

INTERMEDIATE BOYS

Roberto Vergara
Ricardo Vergara
Abraham Villarreal

YOUNG WOMEN

Tina Peters
Katy Hayes
Lauren Forgues

YOUNG MEN

Zach Pollinger
Jared Swehosky
Chris Diaz


Nike Hershey Visa BMW Gatorade Rosetta Stone Gill Athletics Pheonix St. Vincent Lynx
© 2001-2014 USA Track & Field, Inc. All Rights Reserved.
To license USATF video footage go to www.t3media.com or www.t3licensing.com.