Join/Renew Now

Open | Junior | Youth Honor Roll

2004 USATF National Team - 50 km

The national race walking team shall be the top eight (8) individual finishers in the men's 50km national championships, plus no more than four (4) additional athletes per event to be selected by the Race Walking Development Subcommittee chair(s) with approval of the chair and vice chair of the Race Walking Committee.

2004 Team:

Curt Clausen
Tim Seaman
Philip Dunn
Sean Albert
Al Heppner
Ben Shorey
Dave McGovern
Theron Kissinger
Gary Morgan
Steve Quirke

2004 USATF National Team - 20 km

The national race walking team shall be the top eight (8) individual finishers in the women's 20km and men's 20km national championships, plus no more than four (4) additional athletes per event to be selected by the Race Walking Development Subcommittee chair(s) with approval of the chair and vice chair of the Race Walking Committee.

2004 Team:

MEN:

Tim Seaman, 28
John Nunn, 26
Kevin Eastler, 27
Curt Clausen, 35
Philip Dunn
Ben Shorey, 20
Matt Boyles
Mike Tarantino
Theron Kissinger, 32
Steve Quirke
Mike Stanton
Sean Albert

WOMEN:

Joanne Dow, 39
Michelle Rohl, 38
Teresa Vaill, 40
Deb Huberty
Bobbi Jo Chapman, 30
Jolene Moore, 39
Susan Armenta, 30
Sam Cohen, 27
Margaret Ditchburn
Anne Favolise, 21

2004 USATF Junior National Race Walk Team

The USA Junior National Race Walk Team is made up of the top six finishers from the USA Junior National Championships.

WOMEN:

Catherine Hayes
Rosalind Adams
Dana Vered
Christina Peters
Maria Michta
Erica Adams

MEN:

Troy Clark
Dan Campbell
Zachary Pollinger
Jared Swehosky
Ricardo Vergara
Roberto Vergara

2004 USATF Youth Race Walk Honor Roll

The Youth Honor Role recognizes the top athletes in their age groups in the Race Walk, chosen by USA Track and Field's National Race Walk Committee.  The recognition is based upon the athletes' performances in a number of USA Track & Field competitions during the year including the USA Junior National Track & Field Championships, USA Junior Olympic National Championships, and the Youth Athletics Nationals

BANTAM GIRLS

Ariana Guzman
Diana Flores
Samantha Du Bois

BANTAM BOYS

Anthoney Pryatel
Kyle Barron
Darrian Butler

MIDGET GIRLS

Claudia Ortiz
Damonysha Smith
Irais Villa

MIDGET BOYS

Trevor Barron
Andrew Adams
Matthew Forgues

YOUTH GIRLS

Caroline Muraida
Corina Ortiz
Mercedes Mancha

YOUTH BOYS

Roberto Vergara
Richardo Vergara
Christopher Stuart

INTERMEDIATE GIRLS

Dana Vered
Tina Peters
Lauren Forgues

INTERMEDIATE BOYS

Paul Regul
Padric Gleason
Nathan Dalebout

YOUNG WOMEN

Maria Michta
Erica Adams
Katy Hayes

YOUNG MEN

Zach Pollinger
Jared Swehosky
Troy Clark

Nike Hershey Visa BMW Gatorade Rosetta Stone Gill Athletics Pheonix St. Vincent Lynx
© 2001-2014 USA Track & Field, Inc. All Rights Reserved.
To license USATF video footage go to www.t3media.com or www.t3licensing.com.