Join/Renew Now

Archives:
Latest news

USATF recognizes outstanding associations, individuals at Annual Awards Breakfast

12/2/2017
 

COLUMBUS -- USATF honored outstanding contributions by both individual members and regional associations at the Annual Awards Breakfast on Saturday morning as part of 2017 USATF Annual Meeting at Hyatt Regency Columbus.


Below are a list of winners honored:


Award

Committee

Winner

Athlete of the Year

Athlete Advisory Committee

Emma Coburn

Male Jumper of the Year

Athlete Advisory Committee

Christian Taylor

Female Jumper of the Year

Athlete Advisory Committee

Brittney Reese

Best Male Long Jumper

Athlete Advisory Committee

Jarrion Lawson

Best Female Hurdler

Athlete Advisory Committee

Kori Carter

Male Athlete of the Year

Athlete Advisory Committee

Justin Gatlin

Best Female Short Hurdler

Athlete Advisory Committee

Kendra Harrison

Best All-Around Athlete

Athlete Advisory Committee

Sam Kendricks

Best Male Thrower

Athlete Advisory Committee

Joe Kovacs

Lifetime Achievement Award

Athlete Advisory Committee

Carl Lewis

Athlete of the Future

Athlete Advisory Committee

Christian Coleman

Horace Crow, Jr. Award

Associations

Steve Vaitones

Joe Vigil Sports Science Award

Coaching Education

Dr. David Bellar

Ron Buss Service Award

Coaching Education

John Gartland

Fred Wilt / Educator of the Year Award

Coaching Education

Tony Veney

Vern Gambetta / Young Professional Award

Coaching Education

Erin Gilreath

Terry Crawford / Distinguished Female in Coaching Award

Coaching Education

Jennifer Potter

Kevin McGill / Legacy Award

Coaching Education

Dave Mills

Level 2 Coaches / Rising Star Award

Coaching Education

Kathy Butler

Male Athlete of the Year

Cross Country

Leonard Korir

Female Athlete of the Year

Cross Country

Aliphine Tuliamuk

Doris Heritage Award

Cross Country

Andy Martin

Cross Country Council Award of Merit

Cross Country

Bob Latham

Allan Steinfeld Award

Men's LDR

Richard Fannin

H. Browning Ross Merit Award

Men's LDR

Bob Latham

Robert E. DeCelle Jr. Award

Men's LDR

Leonard Korir

Scott Hamilton Memorial Award

Men's LDR

Tom Bernhard

Al Oerter Male Thrower of the Year

Men's Track & Field

Joe Kovacs

Glenn Cunningham Award

Men's Track & Field

Evan Jager

Harrison Dillard Award

Men's Track & Field

Justin Gatlin

Jim Thorpe Award

Men's Track & Field

Christian Taylor

John Bennett Award

Men's Track & Field

Trey Hardee

Roy Griak Distinguished Service Award

Men's Track & Field

John Green

Captain Ron Zinn Memorial Award

Race Walking

Emmanuel Corvera

Captain Ron Zinn Memorial Award

Race Walking

Katie Burnett

Henry Laskau Junior Athlete Award

Race Walking

Cameron Haught

Henry Laskau Junior Athlete Award

Race Walking

Taylor Ewert

Masters Race Walker of the Year

Race Walking

Dave Talcott

Masters Race Walker of the Year

Race Walking

Erin Taylor-Talcott

Mike Riban Contributor Award

Race Walking

Dan Pierce

Mike Riban Contributor Award

Race Walking

USATF Mid-Atlantic Association

RRTC Ted Corbitt Award

Road Running Technical Council

Robert Letson

RRTC Ted Corbitt Award

Road Running Technical Council

Alan Jones

RRTC Ted Corbitt Award

Road Running Technical Council

Michael Wickiser

RRTC Ted Corbitt Award

Road Running Technical Council

Gene Newman

Road Running Technical Council Award

Road Running Technical Council

Rob Jones

Dr. C. Harmon Brown Award

Sports Medicine & Science

Todd Arnold

Dr. C. Harmon Brown Award

Sports Medicine & Science

Hal Richardson

Dr. C. Harmon Brown Award

Sports Medicine & Science

Junko Yazawa

Dr. C. Harmon Brown Award

Sports Medicine & Science

Gloria Balague

Marja Bakker Contributor of the Year

Women's LDR

David J. Smisek

Runner of the Year

Women's LDR

Aliphine Tuliamuk

C.C. Jackson Award

Women's Track & Field

Emma Coburn

C.C. Jackson Award

Women's Track & Field

Brittney Reese

Joseph Robichaux Award

Women's Track & Field

Sandy Snow

Frank Sevigne Award

Youth Athletics

William "Bill" Mongovan

Bill Hargrove Award

Youth Athletics

USATF New York Association

Brooks Johnson Development Chair Of The Year

Men's Developmental

Brian Yokoyama

Rita Somerlot Development Coordinator of the Year

Women's Developmental

Rose Monday

Diversity & Leadership Service Award

Diversity

Dr. Evie G. Dennis

USATF Alumni Association Award

Alumni

Jack Mortland

USATF Alumni Association Service Award

Alumni

Dr. Mel Pender


USATF National Officials Committee Hall of Fame - Class of 2017

Thomas A. Hott, Arizona Association

Richard R. Messenger, West Virginia Association

David Katz, New York Association

Robert P. Tice, North Carolina Association


USATF Officials Committee Outstanding Officials Awards

Lori Maynard Race Walk Official - Patricia Hanna, Ozark Association

John Davis Award, Humanitarian for Officiating: Richard Robert, Southern California Association

James Grey Award - Donald P. Berry, Maine Association

Charles Ruter Award - Tiffany Chin Aleong, Southwestern Association

Horace Crow Award - Kathy McLymond, Niagara Association

Andy Bakjian Award - Roger Burbage, North Carolina Association


Officials Chair Award Recipients

Laurie Boenker, New England Association

Ron Boemker, New England Association

Connie Brand, Missouri Valley Association

Roger Burbage, New England Association

Desiree Friedman, National Office

Patricia Hanna, Ozark Association

Mark Heckel, Three Rivers Association

Len Krsak, Ohio Association

Gloria Louis, Southern Association

Wanda McNeil, Ozark Association

Richard Schornstein, Colorado Association


U.S. Track Meet Directors

Track Meet Director of the Year: Coach Robin Johnson and Boston University Staff

Howard and Fred Schmertz Lifetime Achievement Award: Harry Meehawk, Mansfield Meehawk Relays


Mountain Runners of the Year

Lyndon Ellefson Memorial Mountain Runner of the Year: Joseph Gray

Master’s Man: Chris Grauch

Women’s Open: Addie Bracy

Master’s Woman: Sara Wagner


Sub-Ultra Trail Runners of the Year

Men’s Open: Mario Mendoza

Men’s Master: Chris Grauch

Women’s Open: Renee Metivier

Master’s Woman: Corinne Walton


Ultra Road Runners of the Year

Ted Corbitt Memorial Ultra Runner of the Year: Patrick Reagan

Men’s Master: Olivier LeBlond

Ruth Anderson Memorial Ultra Runner of the Year: Camille Herron

Master’s Woman: Pam Profitt Smith


MUT Council Contributor of the Year

Tracey Outlaw


Otto Essig Service Award

Przemek Nowicki, Colleen Magnussuon and Mike Nier


Overall Female Road Runner of the Year

Sabra Harvey


Overall Male Road Runner of the Year

Kevin Castille


Paul Spangler Award

This award is presented to the outstanding Masters LDR athletes in the oldest age category

95-99 - Roy Englert

95-99 - Ella Jane Custer


Masters LDR Hall of Fame

Active athletes: Sabra Harvey, Brian Pilcher

Legends: Stephanie Herbst-Lucke, Paul Heitzman


Masters Track & Field Committee Awards

Overall Female Masters Athlete of the Year: Kathy Martin

Overall Male Masters Athlete of the Year: Bob Lida

Distinguished Service to Masters Track and Field: Jeff Watry


USATF Masters LDR Age Group Runners of the Year - Female

40-44

Jen Rhines

45-49

Kris Passo

50-54

Marisa Sutera Strange

55-59

Cindy Conant

60-64

Joan Benoit Samuelson

65-69

Sabra Harvey

70-74

Jan Holmquist

75-79

Sandra Folzer

80-84

Libby James

85-89

Ella Jane Custer


USATF Masters LDR Age Group Runners of the Year - Male

40-49

Bernard Lagat

45-49

Kevin Castille

50-54

Nat Larson

60-64

John Barbour

65-69

Tom Bernhard

70-74

William Dixon

75-79

Doug Goodhue

80-84

Witold Bialokur

85-89

Gunnar Linde

95-99

Roy Engler


USATF Masters Track & Field Age Group Athletes of the Year

30-39

Sean Burnett

 

Walter Dix

40-49

Eric Cole

 

Latricia Dendy

 

Antoine Dussett

 

Sonja Friend-Uhl

 

Derek Pye

 

Jefferson Souza

 

Allen Woodard

50-59

Khalid Mulazin

 

Lorraine Jasper

 

Joy Upshaw

 

Antonio Palacios

 

Oneithea Lewis

60-69

Charles Alie

 

William Collins

 

Carol Finsrud

 

Rita Hanscom

 

Myrle Mensey

 

Noel Ruebel

 

Doug Torbet

 

Thaddeus Wilson

79-79

Kathy Bergen

 

Joanne Marriott

 

Larry Hart

 

Gary Patton

80+

William Bell

 

Robert Culling

 

Jeanne Daprano

 

Gloria Krug

 

Ian Reed



The 2017 USATF Annual Meeting continues through Sunday in Columbus. Click here to download the official app and view the schedule, speakers, and more.

 

Follow along on Twitter, Instagram and Facebook using #USATF17.




Nike Hershey Garden of Life Chobani UCS Gatorade NCSA Phoenix KT St. Vincent Normatec
© 2001-2017 USA Track & Field, Inc. All Rights Reserved.