Join/Renew Now

Latest news

USATF recognizes outstanding achievements at all levels


INDIANAPOLIS - USA Track & Field held its annual awards breakfast Saturday to honor the the outstanding achievements of masters, long-distance, race walking and elite athletes. Olympic legend Dan O’Brien was the master of ceremony for the event, which was held in conjunction with the 2013 USATF Annual Meeting at the J.W. Marriott in Indianapolis.

Below is a complete list of awards, presenters and recipients.

Sports Medicine & Science, presented by Bob Adams

Dr. C. Harmon Brown Award (3)

Ian Hunter, PHD

Ralph Reiff, ATC

Andy Paulin, ATC

Track Meet Director of the Year

James Barr, Texas Relays

Howard Schmertz Lifetime Achievement Award

Donald Canham

Masters Long Distance Running, presented by Don Lein

(Lein presented all masters awards).

Otto Essig Award - Tom Bernhard

Paul Spangler Award (2)

Bill Tribou

Harriett Thompson

Masters Road Runners of the Year (2)

Brian Pilcher

Kathryn Martin

Masters Overall Male and Female Athletes for 2013

Women 30-49 (5)

Brandi Bernert

LaTricia Dendy

Menka Scott

Erika Pierce

Maurelena Walles

Women 50-59 (5)

Lesley Chaplin

Carol Finsrud

Caryl Senn-Griffiths

Loraine Jasper

Women’s 60-74 (5)

Kathy Bergen

Barbara Broad Linda Cohn

Kathy Martin

Dr. Mary Trotto

Women 75 plus (4)

Jeanne Daprano

Christel Donley

Gloria Krug

Thelma Wilson

Men 30-49 (6)

Brad W. Barton

Antwon Dussett

Mark Landa

Babatunde Ridley

Jeferson Souza

Men 50-59 (5)

Dolf Berle

Joseph Benoit

Brian Hankerson

Gary Hunter

Bruce McBarnette

Men 60-74 (6)

Ed Burke

Don Issett

Oscar Peyton

Gary Patton

Nolan Shaheed

Men 75 Plus

William Bell

Robert Hewlitt

Robert Lida

William Platts

Para Athletes of the Year

Para Male Athlete of the Year - Jarryd Wallace
Para Female Athlete of the Year - April Holmes
Wheelchair Male Athlete of the Year - Ray Martin
Wheelchair Female Athlete of the Year - Tatyana McFadden
Para Youth Athlete of the Year - Michael Brannigan

Associations, presented by Karen Krsack

Horace Crow Award - Sharon Preece, West Texas Association

Cross Country, presented by Michael Scott

Doris Heritage Award - Paul Merca

Men’s Long Distance Running, presented by Edwardo Torres

H. Browning Ross Long Distance Running Merit Award - Glenn Latimer

Allan Steinfeld Award - Richard Fannin

Athlete’s Advisory Committee, presented by Jon Drummond

AAC Chairman’s Award (6)

Hyleas Fountain

Tiombe Hurd

Dr. Ann Shadle

Jeff Hartwig

Teddy Mitchell

Terrance Trammell

Women’s Long Distance Running, presented by Kim Keenan-Kirkpatrick

Runner of the Year, Molly Huddle

Marja Bakker Contributor of the Year - Scott Keenan

Officials, presented by Len Krsak

Gordon Bocock Award

Andy Bakjian Award

Horae Crow Award

Charles M. Ruter Award

John R. Davis Memorial Award

Jim Grey Humanitarian Award

Race Walking, presented by Ron Daniel

Captain Ronn Zinn Memorial Awards, Maria Michta & Patrick Stroupe

Mike Riban Awards (3)

Don Lawrence

Dave Snyder

Adirondack Association

Coaching Education, presented by Larry Judge

Ron Buss Service Award, Dr. Larry Judge

Fred Wilt Award, Terry Crawford

Women’s Track & Field, presented by Sue Humphrey

Joseph Robichaux Award, Amy Deem

C.C. Jackson Award (2)

Brianna Rollins (track events)

Brittany Reese (field events)

Men’s Track & Field, presented by Ed Gorman

Harrison Dillard Award, David Oliver

Glen Cunningham Award, Nick Symmonds

Christa Mann
Marketing & Communications Manager
USA Track & Field

Nike Hershey Visa BMW UCS Gatorade Rosetta Stone Pheonix St. Vincent Lynx
© 2001-2015 USA Track & Field, Inc. All Rights Reserved.
To license USATF video footage go to or