Join/Renew Now

Archives:
Latest news

USATF recognizes outstanding achievements at all levels

12/7/2013
 

INDIANAPOLIS - USA Track & Field held its annual awards breakfast Saturday to honor the the outstanding achievements of masters, long-distance, race walking and elite athletes. Olympic legend Dan O’Brien was the master of ceremony for the event, which was held in conjunction with the 2013 USATF Annual Meeting at the J.W. Marriott in Indianapolis.


Below is a complete list of awards, presenters and recipients.


Sports Medicine & Science, presented by Bob Adams

Dr. C. Harmon Brown Award (3)

Ian Hunter, PHD

Ralph Reiff, ATC

Andy Paulin, ATC


Track Meet Director of the Year

James Barr, Texas Relays
 

Howard Schmertz Lifetime Achievement Award

Donald Canham


Masters Long Distance Running, presented by Don Lein

(Lein presented all masters awards).

Otto Essig Award - Tom Bernhard

Paul Spangler Award (2)

Bill Tribou

Harriett Thompson


Masters Road Runners of the Year (2)

Brian Pilcher

Kathryn Martin


Masters Overall Male and Female Athletes for 2013

Women 30-49 (5)

Brandi Bernert

LaTricia Dendy

Menka Scott

Erika Pierce

Maurelena Walles


Women 50-59 (5)

Lesley Chaplin

Carol Finsrud

Caryl Senn-Griffiths

Loraine Jasper


Women’s 60-74 (5)

Kathy Bergen

Barbara Broad Linda Cohn

Kathy Martin

Dr. Mary Trotto


Women 75 plus (4)

Jeanne Daprano

Christel Donley

Gloria Krug

Thelma Wilson


Men 30-49 (6)

Brad W. Barton

Antwon Dussett

Mark Landa

Babatunde Ridley

Jeferson Souza


Men 50-59 (5)

Dolf Berle

Joseph Benoit

Brian Hankerson

Gary Hunter

Bruce McBarnette


Men 60-74 (6)

Ed Burke

Don Issett

Oscar Peyton

Gary Patton

Nolan Shaheed


Men 75 Plus

William Bell

Robert Hewlitt

Robert Lida

William Platts


Para Athletes of the Year

Para Male Athlete of the Year - Jarryd Wallace
Para Female Athlete of the Year - April Holmes
Wheelchair Male Athlete of the Year - Ray Martin
Wheelchair Female Athlete of the Year - Tatyana McFadden
Para Youth Athlete of the Year - Michael Brannigan


Associations, presented by Karen Krsack

Horace Crow Award - Sharon Preece, West Texas Association


Cross Country, presented by Michael Scott

Doris Heritage Award - Paul Merca


Men’s Long Distance Running, presented by Edwardo Torres

H. Browning Ross Long Distance Running Merit Award - Glenn Latimer

Allan Steinfeld Award - Richard Fannin


Athlete’s Advisory Committee, presented by Jon Drummond

AAC Chairman’s Award (6)

Hyleas Fountain

Tiombe Hurd

Dr. Ann Shadle

Jeff Hartwig

Teddy Mitchell

Terrance Trammell


Women’s Long Distance Running, presented by Kim Keenan-Kirkpatrick

Runner of the Year, Molly Huddle

Marja Bakker Contributor of the Year - Scott Keenan


Officials, presented by Len Krsak

Gordon Bocock Award

Andy Bakjian Award

Horae Crow Award

Charles M. Ruter Award

John R. Davis Memorial Award

Jim Grey Humanitarian Award


Race Walking, presented by Ron Daniel

Captain Ronn Zinn Memorial Awards, Maria Michta & Patrick Stroupe

Mike Riban Awards (3)

Don Lawrence

Dave Snyder

Adirondack Association


Coaching Education, presented by Larry Judge

Ron Buss Service Award, Dr. Larry Judge

Fred Wilt Award, Terry Crawford


Women’s Track & Field, presented by Sue Humphrey

Joseph Robichaux Award, Amy Deem

C.C. Jackson Award (2)

Brianna Rollins (track events)

Brittany Reese (field events)


Men’s Track & Field, presented by Ed Gorman

Harrison Dillard Award, David Oliver

Glen Cunningham Award, Nick Symmonds

Christa Mann
Marketing & Communications Manager
USA Track & Field
317.713.4672
e-mail

Nike Hershey Visa BMW Gatorade Rosetta Stone Gill Athletics Pheonix St. Vincent Lynx
© 2001-2014 USA Track & Field, Inc. All Rights Reserved.
To license USATF video footage go to www.t3media.com or www.t3licensing.com.