Join/Renew Now

Archives:
Latest news

USATF recognizes a year of achievements at awards breakfast

12/4/2014
 
ANAHEIM -- USA Track & Field recognized the contributions and achievements across multiple committees, divisions and classifications during the annual awards breakfast, held in conjunction with the 2014 USATF Annual Meeting at the Anaheim Hilton.

Below is a list of award winners.
 
Association Chair Award
Jackie Callender
Herb Nicholls
Tom Confer
Don Lawrence
 
Outstanding Association
Georgia Association
 
AAC Chairman Award
Francena McCorory
Christian Taylor
 
Dr. Joe Vigil Coaches Education Award
Jeremy Fischer
 
Ron Buss Service Award
Dave Mills
 
Fred Wilt Coaching Education Award                 
Mike Turk
 
Marja Bakker Contributor of the Year Award
Doug Alred
 
Robert E. DeCelle, Jr. Memorial Award
Christo Landry
 
H. Browning Ross Long Distance Running Merit Award
Frank Gagliano
 
Scott Hamilton Award
Tom Derderian
 
C.C. Jackson Award
Track Athlete of the Year
Emma Coburn
 
Field Athlete of the Year
Gia Lewis-Smallwood
 
Captain Ron Zinn Memorial Award         
John Nunn
Maria Michta-Coffey
 
Henry Laskau Junior Athlete Award                  
Anthony Peters
Katharine Newhoff
 
Masters Race Walker of the Year                       
Dave Talcott
Erin Taylor-Talcott
 
Mike Riban Contributor Award
Dave Gwyn
New Jersey Association
 
Dr. C. Harmon Brown Award Sports Medicine & Science      
Dr. Mike Young
Dr. Armadeus Mason
Harris Patel
 
Marja Bakker Contributor of the Year    
Women's Long Distance Running      
Doug Alred
 
Runner of the Year
Molly Huddle
 
Joseph Robichaux Award
Ramona Pagel
 
Horace Crowe
Inez Finch
 
USATF Men's Development Chair Award
Tom Pukstys
 
Rita Somerlot Women's Development Award
Connie Price Smith
 
Al Oerter Male Thrower of the Year
Joe Kovacs
 
Glenn Cunningham Award                       
Galen Rupp
 
Harrison Dillard Award                  
Justin Gatlin
 
Jim Thorpe Award             
Christian Taylor
 
John Bennett Award
Trey Hardee
 
Roy Griak Distinguished Service Award            
Fred Newhouse
 
Men’s Para Athlete of the Year
Richard Browne
 
Female Para Athlete of the Year
Tatyana McFadden
 
Youth Para Athlete of the Year
AJ Digby
 
Allan Steinfeld Award
John Tolbert
 
2014 Masters Track & Field Overall Female Athlete of the Year
Irene Obera (W80)
 
2014 Masters Track & Field Overall Male Athlete of the Year
Robert Hewitt (M80)
 
2014 Masters Track & Field David Pain Service Award
Gary Snyder, Masters Track & Field Committee chair
 
Masters Long Distance Running Age Group Athletes of the Year
40-44  
Deena Kastor
 Kevin Castille
           
45-49  
Tania Fischer
Mbarak Hussein
           
50-54  
Colleen De Reuck
Iain Mickle
           
55-59  
Christine Kennedy
Ken Youngers
           
60-64  
Kathryn Martin
Tom McCormack
           
65-69  
Sabra Harvey
Lloyd Hansen
           
70-74  
Jan Holmquist
Doug Goodhue
           
75-79  
Libby James
Bill Iffrig
Bill Riley
           
80-84  
Lois Ann Gilmore
Dennis Branham
           
85-89  
Bertha Macgruder
Margretta Lutz
Jerry Johncock
           
90-94  
Harriett Thompson
Bill Tribou
           
95+     
 Bill Benson    
           
Masters Male and Female  Athlete of the Year
Tom McCormack
Sabra Harvey
           
Paul Spangler Award         
Harriette Thompson
Bill Benson
           
Otto Essig Award   
Madeline Bost
 


Nike Hershey Garden of Life Chobani UCS Gatorade NCSA Phoenix KT St. Vincent Normatec
© 2001-2017 USA Track & Field, Inc. All Rights Reserved.