Join/Renew Now

Archives:
Latest news

USATF High Performance Distance Classic Start Lists

5/14/2014
 

 
 Licensed to Occidental College         HY-TEK's Meet Manager 5/13/2014 05:08 PM
            2014 USATF High Performance Distance Classic - 5/15/2014            
                  2014 USATF High Performance Distance Classic                  
                               Occidental College                               
                                  Meet Program                                  
  
 Event 1  Women 3000 Meter Steeplechase
 ===============================================================================
 Thursday 5/15/2014 - 7:30 PM
         Meet:  9:41.96  2012        Bridget Franek, Nike OTC                   
      Stadium:  9:41.35  2008        Lindsey Anderson, Nike                     
      Name                        Year Team                                  
 ===============================================================================
 Section 1  Timed Finals
   1  LaCaze, Genevieve                Melbourne Tr                
   2  Schultz, Amber                   Unattached                  
   3  Waite, Lennie                    Unattached                  
   4  Frerichs, Courtney               Unattached                  
   5  Groenewoud, Chantelle            Speed River                 
   6  Furlan, Jessica                  Excel Athlet                
   7  Ballinger, Mary                  Zap Fitness/                
   8  Hayakari, Minori                 Kyoto Koka A                
   9  Bell, Rolanda                    Cptc New Bal                
  10  Bracy, Addie                     Brooks / Hts                
  11  Pease, Sarah                     Adidas/Rogue                
  12  Nelson, Alicia                   Adams State                 
  13  Stowe, Rebeka                    Njnytc                      
  14  Detmer, Ann                      Unattached                  
  15  Callahan, Maggie                 Hts Elite                   
  
 Event 2  Men 3000 Meter Steeplechase
 ===============================================================================
 Thursday 5/15/2014 - 7:50 PM
         Meet:  8:19.14  2012        Don Cabral, Princeton                      
      Stadium:  8:19.14  2012        Don Cabral, Princeton                      
      Name                        Year Team                                  
 ===============================================================================
 Section 1  Timed Finals
   1  Hughes, Matt                     Nike                        
   2  Huling, Dan                      Nike                        
   3  Lelei, Henry                     Nike                        
   4  Genest, Alex                     Speed River                 
   5  Turner, De'Sean                  Team Indiana                
   6  Winter, Chris                    Speed River                 
   7  Mahoney, Travis                  Njnytc                      
   8  Milne, Taylor                    Speed River                 
   9  Mullett, Rob                     Saucony                     
  10  Forys, Craig                     NYAC                        
  11  Cabral, Donn                     Nike                        
  12  Ibarra, Luis                     Unattached                  
  13  Bor, Hillary                     ADP                         
 Section 2  Timed Finals
   1  Gunn, Luke                       Asics                       
   2  Draper, Mark                     New Balance/                
   3  Dulhanty, Chris                  Speed River                 
   4  Jordan, Michael                  University o                
   5  Goodman, David                   NE Distance                 
   6  Hardy, Mike                      Unattached                  
   7  Ricks, Trevor                    Unattached                  
   8  Romo, Jesus                      NBSV                        
   9  Stevens, Tabor                   Adams State                 
  10  Brockerville, Ryan               Canada                      
  
 Event 3  Women 800 Meter Run
 ===============================================================================
 Thursday 5/15/2014 - 8:20 PM
  Heats 1 and 2 seeded evenly
  Heats 3 and 4 best to worst
         Meet:  1:59.48  2011        Alice Schmidt, USOC                        
      Stadium:  1:59.48  2011        Alice Schmidt, USOC                        
      Name                        Year Team                                  
 ===============================================================================
 Section 1  Timed Finals
   1  Belleau-Beliveau, Karine         Les Vainqueu                
   2  Crowe, Laura                     Melbourne Tr                
   3  Wright, Phoebe                   Nike                        
   4  Martinez, Brenda                 New Balance                 
   5  Bishop, Melissa                  Nike canada                 
   6  Thomas, LaTavia                  Njnytc                      
   7  Vessey, Maggie                   Unattached                  
   8  Tracey, Adelle                   England                     
   9  Aubry, Rachel                    Speed River                 
 Section 2  Timed Finals
   1  Crofts, Helen                    Canada                      
   2  Leinert, Shannon                 Nike Otc Eli                
   3  Smith, Jessica                   Nike                        
   4  Grace, Kate                      Oiselle                     
   5  Kampf, Heather                   Asics/Team U                
   6  Buckman, Zoe                     Melbourne Tr                
   7  Cummins, Diane                   Mountain Wes                
   8  Ross, Cydney                     Njnytc                      
   9  Rogers, Christina                Spirit of Oregon            
 Section 3  Timed Finals
   1  Kajan, Selma                     Melbourne Tr                
   2  Praska, Bethany                  Unattached                  
   3  Katsanevkis, Katherine           Saucony Aust                
   4  Wallace, Lauren                  Oiselle                     
   5  McGowan, Brittany                Melbourne Tr                
   6  Moore, Erica                     Brooks                      
   7  Francois, Rachel                 Unattached                  
 Section 4  Timed Finals
   1  Harper, Lyndsay                  Bay Area TC                 
   2  Brown, Alisha                    Unattached                  
   3  Butterworth, Lindsey             Unattached                  
   4  Jackson, Dominique               Sra Elite                   
   5  Williams, Shawnice               Unattached                  
   6  Zanotelli, Dalanne               Unattached                  
   7  Zorich, Brett                    Sra Elite                   
  
 Event 4  Men 800 Meter Run
 ===============================================================================
 Thursday 5/15/2014 - 8:40 PM
  Heats 1 and 2 seeded evenly
         Meet:  1:44.71  2011        Cory Primm, UNA                            
      Stadium:  1:44.64  1996        Johnny Gray, SMTC                          
      Name                        Year Team                                  
 ===============================================================================
 Section 1  Timed Finals
   1  Rogestedt, Johan                 Stenungsund                 
   2  Andrews, Robby                   Adidas/NJNYT                
   3  Gagnon, Brian                    Njnytc                      
   4  Kitur, Felix                     Santa Monica                
   5  Greer, Elijah                    Nike Otc Eli                
   6  Eichberger, James                Unattached                  
   7  Harris, Geoff                    Halifast Nik                
   8  Murray, Declan                   Njnytc                      
 Section 2  Timed Finals
   1  Hilbert, Gabriel                 Unattached                  
   2  Dey, Dey                         ADP                         
   3  Romaniw, Anthony                 Speed River                 
   4  Rimmer, Michael                  Nike                        
   5  Rutt, Mike                       Hoka One One                
   6  Martin, Ryan                     Asics                       
   7  Emmen, Tetlo                     Brooks I.D.                 
   8  Scheetz, Ben                     Njnytc                      
   9  Lumax, Selasi                    Njnytc                      
 Section 3  Timed Finals
   1  Bilbrew, Chris                   Team Green R                
   2  Gilreath, James                  Team Green R                
   3  Burkstrand, Travis               Team Usa MN                 
   4  White, Sadiki                    Njnytc                      
   5  Riva, Thomas                     University o                
   6  Husted, Mark                     Brooks I.D.                 
   7  Yokota, Masato                   Fujitsu                     
  
 Event 5  Women 1500 Meter Run
 ===============================================================================
 Thursday 5/15/2014 - 9:05 PM
  Seeded best to worst
         Meet:  4:04.60  2013        Katie Mackey, Brooks                       
      Stadium:  4:04.60  2013        Katie Mackey, Brooks                       
      Name                        Year Team                                  
 ===============================================================================
 Section 1  Timed Finals
   1  England, Hannah                  Nike                        
   2  Mackey, Katie                    Brooks Beast                
   3  Sifuentes, Nicole                Saucony Trac                
   4  Felnagle, Brie                   adidas                      
   5  Lagat, Violah                    adidas                      
   6  Conley, Kim                      New Balance                 
   7  Van Buskirk, Kate                Brooks                      
   8  Winslow, Amanda                  Oiselle / NJ                
   9  Wilson, Heather                  Njnytc                      
  10  Simpson, Jemma                   Nike Otc Eli                
  11  Duncan, Melissa                  Melbourne Tr                
  12  Hamblin, Nikki                   New Zealand                 
  13  Schappert, Nicole                Hoka One One                
  14  Vaughn, Sara                     Brooks I.D.                 
 Section 2  Timed Finals
   1  Reilly, Chelsea                  Saucony                     
   2  Gallagher, Kerri                 New Balance                 
   3  Gall-Lara, Geena                 Unattached                  
   4  Delaney, Bridey                  Melbourne Tr                
   5  Moultrie, Josephine              Scotland/Gre                
   6  Gregson, Heidi                   Furman Elite                
   7  Penney, Lauren                   Oiselle / NJ                
   8  Paquette, Lauren                 Speed River                 
   9  Van Dalen, Lucy                  New Balance                 
  10  Kesselring, Anne                 Nike Otc Eli                
  11  Charnigo, Stephanie              Njnytc                      
  12  King, Caroline                   Njnytc                      
  13  Mecke, Dana                      Unattached                  
 Section 3  Timed Finals
   1  Mergaert, Amanda                 Oiselle                     
   2  Findley, Kristen                 Adidas/Rogue                
   3  Friday, Becca                    Adidas/Rogue                
   4  Laman, Anna                      Australia                   
   5  Carlyle, Laura                   Unattached                  
   6  Cliff, Rachel                    Vancouver Th                
   7  Drake, Lindsey                   Bowerman TC                 
   8  Johnson, Lauren                  Nike Otc Eli                
   9  Feldman, Greta                   Nike Otc Eli                
  10  St. Geme, Anne                   NBSV                        
  11  Simpson, Clerc                   Brooks                      
  12  Bizzarri, Angela                 Brooks Beast                
  13  Tebo, Jessica                    Brooks Beast                
  
 Event 6  Men 1500 Meter Run
 ===============================================================================
 Thursday 5/15/2014 - 9:40 PM
  Heats 1 and 2 seeded evenly
         Meet:  3:34.66  2012        Mo Farah, Nike OTC                         
      Stadium:  3:34.66  2012        Mo Farah, Nike OTC                         
      Name                        Year Team                                  
 ===============================================================================
 Section 1  Timed Finals
   1  Centrowitz, Matthew              Nike Oregon                 
   2  Heath, Garrett                   Brooks Beast                
   3  Gregson, Ryan                    Melbourne Tr                
   4  Emanuel, Lee                     Hoka                        
   5  Peters, Richard                  UK                          
   6  Mead, Hassan                     Nike Otc Eli                
   7  Casey, Pat                       Nike Otc Eli                
   8  Grice, Charlie                   Nike UK                     
   9  Bishop, David                    GB                          
  10  Gowell, Chris                    Adidas/Rogue                
  11  Gonzalez, Christian              Njnytc                      
  12  Stockberger, Danny               Team Indiana                
  13  Schmitz, Tommy                   Speed Factor                
  14  Hill, Ryan                       Nike Bowerma                
 Section 2  Timed Finals
   1  McNamara, Jordan                 Nike Otc Eli                
   2  Robinson, Paul                   Melbourne Tr                
   3  Leer, Will                       Nike                        
   4  Brannen, Nate                    Saucony                     
   5  Levins, Cam                      Nike Oregon                 
   6  Boylan-Pett, Liam                Njnytc                      
   7  Masters, Riley                   Brooks                      
   8  Matthews, Julian                 New Zealand                 
   9  Jordanek, Tony                   Brooks - Tea                
  10  Carson, Hamish                   New Zealand                 
  11  Philibert-Thiboutot, Charles     Laval (Canad                
  12  Legesse, Frezer                  Team Indiana                
  13  Wright, Joshua                   Australia                   
  14  Palmer, Ford                     Njnytc                      
 Section 3  Timed Finals
   1  Ripley, Ryan                     Red Rock Run                
   2  Herrera, Daniel                  Unattached                  
   3  Gauson, Kris                     Unattached                  
   4  McAlary, Joshua                  Playmakers E                
   5  Coghlan, John                    NYAC                        
   6  Terry, Darius                    Unattached                  
   7  Ferris, Dylan                    NBSV                        
   8  Esparza, Jesus                   Tec de Monte                
   9  Edwards, Jake                    Columbus Run                
  10  McGregor, Patrick                Slalom/NJNYT                
  11  Ulrey, Dorian                    Nike                        
  12  Alex, George                     Zap Fitness/                
  
 Event 7  Women 5000 Meter Run
 ===============================================================================
 Thursday 5/15/2014 - 10:20 PM
         Meet:  15:05.56  2013        Molly Huddle, Saucony                     
      Stadium:  15:05.56  2013        Molly Huddle, Saucony                     
      Name                        Year Team                                  
 ===============================================================================
 Section 1  Timed Finals
   1  Diriba, Buze                     adidas                      
   2  Rowbury, Shannon                 Nike Oregon                 
   3  Conley, Kim                      New Balance                 
   4  Brough, Katie                    GB                          
   5  Culley, Julie                    Asics/NYAC                  
   6  Lubieniecki, Kara                Saucony?HTSE                
   7  Hasay, Jordan                    Nike Oregon                 
   8  LaBeaud, Natasha                 Brooks                      
   9  Fleshman, Lauren                 Oiselle                     
  10  Rohde, Kristen                   Nike Bowerma                
  11  Lopez, Sandra                    Mx Internati                
  12  Smith, Kelsey                    Ucla                        
  13  Coffey, Karlee                   Nike Bowerma                
  
 Event 8  Men 5000 Meter Run
 ===============================================================================
 Thursday 5/15/2014 - 10:40 PM
  Seeded best to worst
         Meet:  13:12.87  2012        Mo Farah, Nike OTC                        
      Stadium:  13:12.87  2012        Mo Farah, Nike OTC                        
      Name                        Year Team                                  
 ===============================================================================
 Section 1  Timed Finals
   1  Rupp, Galen                      Nike Oregon                 
   2  Robertson, Jake                  Athletics Ne                
   3  Robinson, Brett                  Melbourne Tr                
   4  Osako, Suguru                    Jpn-Nissin F                
   5  Leer, Will                       Nike                        
   6  Braun, Aaron                     adidas                      
   7  Curtis, Robert                   Hansons-Broo                
   8  See, Jeff                        Saucony                     
   9  Birmingham, Collis               Melbourne Tr                
  10  Abdi, Bashir                     Topsport Vla                
  11  Okello, Tonny                    Santa Monica                
  12  Borrego, Diego Alberto           UAZ                         
  13  Peterson, Jonathan               Team Usa Mn/                
  14  Hicks, Malcolm                   Nike New Zea                
  15  Batt, Kevin                      Adams State                 
  16  Smith, Scott                     Northern Ari                
  17  Finan, Eric                      Team Usa Mn/                
  18  Blankenship, Ben                 Nike Otc Eli                
  19  Hanrahan, Mark                   Melbourne Tr                
  20  Pollock, Paul                    Melbourne Tr                
  21  Willis, Nick                     adidas                      
  22  Trujillo, Carlos                 Speed Factor                
  23  Lowry, Dan                       Playmakers E                
  


Nike Hershey Visa BMW Gatorade Gill Athletics Pheonix St. Vincent Lynx
© 2001-2014 USA Track & Field, Inc. All Rights Reserved.
To license USATF video footage go to www.t3media.com or www.t3licensing.com.