Join/Renew Now

Archives:
Latest news

USATF Hershey Youth Indoor Championships come to a close Sunday

3/13/2016
 
STATEN ISLAND -- Track finals and jumps took center stage on the third and final day of USATF Hershey Youth Indoor Championships, where more than 2,400 athletes competed for national titles Friday-Sunday at the brand new, state-of-the-art Ocean Breeze Athletic Complex.
 
In all, 58 record breaking performances occurred throughout the weekend with Sunday’s finals accounting for 42 of that total.
 
Pulling a Day 3 double was eight-year-old Da’mira Allen, who won back-to-back medals in the 400 and 1,500 meters. She first ran the quarter mile in 1:08.02 to lower the listed 1:12.40 by more than four seconds, and she raced to a record-breaking 5:21.87 in the 1,500m, improving the age-group best of 5:34.85 by more than 12 seconds.
 
Seneca Milledge, Jr. also became a single day, two-event champion, winning the 15-16 boys 55m and 200m races in record-breaking fashion. He ran 22.20 to break the 200m record in prelims Friday before blazing to the fastest finals finish of the meet in 21.71. His second championship gold came in the 55m as he ran a scorching 6.50 for the win. However, Milledge had already slashed the previous 55m record in prelims, when he clocked 6.34 on Friday.
 
Vertical jumps were on the rise in consecutive days, as Kyle Garland reset the high jump standard five times Sunday. Garland easily cleared the previous record of 1.75m/5-8.75 set in 2015, and he reached an eventual age-group record of 2.05/6-8.75, clearing on his third attempt. In pole vault, Richard McWhorter broke the existing record of 4.70m/15-5 four times during the competition and concluded with a best clearance of 5.20m/  17-00.75.
 
In 55-meter hurdles for 11-12 boys, both Gregory Foster Jr., and Malachi Collier ran under the 8.88 record, finishing in 8.58 and 8.83 respectively.
 
Below are the record breakers and a complete list of champions from USATF Hershey Youth Indoor Championships at the Ocean Breeze Athletic Complex on Staten Island.

USATF Hershey Youth Indoor Record Breakers
55m (8 & Under Girls) - Allen, Da'mira (chester chee) 1:08.02
55m (11-12 Girls) - 1 Jenkins, Olivia (Michigan All Stars) 7.49
55m (11-12 Boys) - Harbor, Nyckoles (Full Speed A) 7.18
55m (13-14 Girls) - Sales, Jordan (Revelation P) 7.27
55m (15-16 Girls) - Smith, Jaida (Vector Elite) 7.19
55m (15-16 Boys) - Milledge Jr, Senaca  (Olympia Track) 6.34
55m (17-18 Women) - Cornish, Najiya (Above Xpectations) 7.02
55mH (11-12 Boys) - Foster Jr, Gregory (Willis/Camden Pal) 8.58
55mH(13-14 Girls) - Mathew, Anjoli (Metropolis-B) 8.33
55mH (15-16 Boys) - Brown, Tai (Ruff Kutz) 7.67
200m (8 & Under Girls) - Bey-English, Kanai  06 Infinity Tra) 27.46
200m (11-12 Boys) - Harbor, Nyckoles (Full Speed A) 25.60
200m (13-14 Girls) - Sales, Jordan (Revelation P) 24.95
200m (13-14 Boys) - Flemming, Tahje (Prospect Par) 23.71
200m (15-16 Boys) - Milledge Jr, Senaca (Olympia Track) 22.20 (Prelim)
200m (15-16 Boys) - Milledge Jr, Senac (Olympia Trac) 21.72 (Finals)
200m (17-18 Boys) - Griffiths, Ronaldo (MSIT) 22.00
400m (8 & Under Girls) -  Allen, Da'mira (chester chee) 1:10.81
400m (9-10 Girls) - Bey-English, Kanai (Infinity Track) 1:04.04
400m (13-14 Girls) - Perry, Mykala (Tnt Express) 56.82
400m (13-14 Boys) -  Flemming, Tahje (Prospect Par) 52.24
400m (15-16 Boys) - 1337 DuPree, Chris (Kansas City) 50.31
400m (17-18 Women) - Perkins, Paris (Fast and Fur) 57.28
400m (17-18 Boys) - Floyd, Tydarius (Emerald City) 48.53
800m (8 & Under Girls) - Allen, Da'mira (chester chee) 2:42.68
800m (9-10 Girls) -  Graham, Alissa (Club 44) 2:32.74
800m (11-12 Boys) - Cumberbatch, Nathan (Milwaukee Mustangs) 2:19.69
800m (13-14 Girls) - Rose, Michaela (Faith In Action) 2:15.80
1,500m (11-12 Girls) - Lucason, Elizabeth (Unattached) 4:52.62
1,500m (13-14 Girls) - Heskin, Lauryn (Tsc Track Cl) 4:42.84
1,500m (15-16 Girls) - Latour, Sarah (Unattached) 4:47.64
1,500m (15-16 Boys) - Eskew, Noah (Unattached) 4:13.30
1,500m (17-18 Girls) - Neamtu, Natalie     (Unattached)  4:45.89
1,500M (17-18 Boys) - Neamtu, Nicholas (Unattached)  4:08.81
1,500m RW (9-10 Girls) - Morgan, Madison (Track Housto) 9:11.97
1,500m RW (11-12 Girls) - Earnest, Mekiyah (chester chee) 8:59.54
3,000m (13-14 Girls) - Heskin, Lauryn (Tsc Track Club) 10:18.21
3,000m (13-14 Boys) - Gorevic, Jonah (Tailwind) 9:22.96
3,000m (15-16 Boys) - Senall, Tyler  (Penfield Athletic) 9:09.38
3,000m RW (17-18 Boys) - Gruttadauro, Antho (Unattached) 13:41.11
3,000m RW (17-18 Girls) - Allen, Maegan (Unattached) 15:20.26
High Jump (11-12 Girls) - Hilton Clarke, Allan (Hackensack J) .50m/4-11.00
High Jump (13-14 Girls) - Smith, Brianna (Infinity Track) 1.67m/5-05.75
High Jump (15-16 Boys) - Garland, Kyle (Unattached) 2.05m/6-08.75
Pole Vault (15-16 Girls) - Ellis, Erica (Rochester Ru) 3.50m/11-05.75
Pole Vault (15-16 Boys) - Crispi, Charles (MSIT) 4.30m/14-01.25
Pole Vault (17-18 Girls) - McDonald, Alina (Kmr Athletic) 4.15m/13-07.25
Pole Vault (17-18 Boys) - McWhorter, Richard (Unattached) 5.20m/17-00.75
Shot Put (13-14 Girls) - Kirby, Christalee (Unattached) 13.94m/45-09.00
Shot Put (13-14 Boys) - 332 Carter, Dylan (Unattached) 15.78m/51-09.25
Triple Jump (15-16 Girls) - Warren, Christina (Ambler Olymp) 11.30m/37-01.00
 Triple Jump (15-16 Boys) -Bailey, Ja'len (Above Xpectations) 12.99m/42-07.50
 
55mH Shuttle Relays (High School Boys) -  1 Franklin K Lane  'A'  (31.86)
            1) Brusco, Darrius 98             2) Rodgers, Omar 99
            3) Jean Michel, Stephon 98                 4) Villaman, Denzel 98
 
4x200m Relay (11-12 Girls) - Run U Xpress  'A' (1:49.43) 
            1) Fort, Cidney 04                   2) Jackson, Shawnti 05         
            3) Mckinnon, Taylor 04            4) Outlaw, Tia 04
 
4x400m Relay (13-14 Boys)  - Pure Acceleration Track Club  'A'  (3:42.19)
     1) 1794 Cooper, Connor 03          2) 1793 Agyemang, Nana 02        
     3) 1797 Klanke III, Edwin 02       4) 1798 StAngelo, George 02
 
4x400m Relay (High School Girls) - Damascus  'A' (4:01.09)
     1) 796 Woode, Denise 98            2) 795 Kameka, Samantha 01       
     3) 792 Del Borrello, Mina 99       4) 794 Kameka, Melissa 01
 
 4x800m Relay (High School Boys) - Bishop Shanahan  'A' (8:21.52)
     1) Kolimago, Christopher 98        2) Breslin, Seamus 98            
     3) Ingraham, Brad 99               4) Yoquinto, Logan 99
 
Distance Medley Relay (High School Boys) - Bishop Loughlin Memorial  'A' (11:03.33$)
            1) Charles, Akil 00                   2) Blaise, Bernard 00 
            3) Chery, Wendell 98              4) Cox, Ketshawn 00
 

2016 USATF Hershey Youth Indoor Champions
55m (8 & Under Girls) - Wynn, Sianni  (Willis/Camden Pal) 8.36
55m (8 & Under Boys) - Whitfield, Julian (East Coast T) 8.75
*55m (9-10 Girls) - Daley, Logan (Explosion Tr) 7.91
55m (9-10 Boys) - Barrows, Walter (New York Novas TC) 7.86
*55m (11-12 Girls) - 1 Jenkins, Olivia (Michigan All Stars) 7.49
*55m (11-12 Boys) - Harbor, Nyckoles (Full Speed A) 7.18
*55m (13-14 Girls) - Sales, Jordan (Revelation P) 7.27
55m (13-14 Boys) - Brassfield, Sterling (MACKTRACK EL) 6.99
55m (15-16 Girls) - Smith, Jaida (Vector Elite) 7.21
*55m (15-16 Boys) - Milledge Jr, Senac (Olympia Trac) 6.34
*55m (17-18 Girls) - Cornish, Najiya (Above Xpecta) 7.10
55m (17-18 Boys) - Crosse, Clayton (Willis/Camde) 6.49
55mH (11-12 Girls) - Mckinnon, Taylor (Run U Xpress) 9.17
*55mH (11-12 Boys) - Foster Jr, Gregory (Willis/Camden Pal) 8.58
*55mH(13-14 Girls) - Mathew, Anjoli (Metropolis-B) 8.33
55mH (13-14 Boys) - Nunley, Alexander (Run U Xpress) 8.11
55mH (15-16 Girls) - Warren, Christina (Ambler Olympic) 8.41
*55mH (15-16 Boys) - Brown, Tai (Ruff Kutz) 7.67
55mH (17-18 Girls) - McKnight, Destiny (East Coast T) 8.45
*55mH (17-18 Boys) - Lewis, Tyler (East New Yor) 7.52
*200m (8 & Under Girls) - Bey-English, Kanai  06 Infinity Tra) 27.46
200m (8 & Under Boys) - Whitfield, Julian (East Coast T) 31.09
*200m (9-10 Girls) - Bey-English, Kanai (Infinity Tra) 27.46
200m (9-10 Boys) - Walker, Christian (Metro Eagles) 27.75
200m (11-12 Girls) - Jenkins, Olivia (Michigan All) 26.57
*200m (11-12 Boys) - Harbor, Nyckoles (Full Speed A) 25.60
*200m (13-14 Girls) - Sales, Jordan (Revelation P) 24.95
*200m (13-14 Boys) - Flemming, Tahje (Prospect Par) 23.71
200m (15-16 Girls) - Smith, Jaida (Vector Elite) 24.93
*200m (15-16 Boys) - Milledge Jr, Senac (Olympia Trac) 21.72
200m (17-18 Girls) - Cornish, Najiya (Above Xpecta) 24.90
*200m (17-18 Boys) - Griffiths, Ronaldo (MSIT) 22.00
*400m (8 & Under Girls) - Allen, Da'mira (chester chee) 1:08.02
400m (8 & Under Boys) - James, Zion (Prospect Park) 1:15.85
*400m (9-10 Girls) Bey-English, Kanai (Infinity Track) 1:02.13
400m (9-10 Boys) - Wreh II, James (Metropolis-B) 1:03.03
400m (11-12 Girls) - Jackson, Shawnti (Run U Xpress) 1:01.07
400m (11-12 Boys) - Perry, Kailen (Run U Xpress) 59.49
400m (13-14 Girls) - Perry, Mykala (Tnt Express) 56.74
*400m (13-14 Boys) -  Flemming, Tahje (Prospect Par) 52.24
400m (15-16 Girls) -  Bradley, Antoinett (Ebenezer A.M) 58.30
*400m (15-16 Boys) - 1337 DuPree, Chris (Kansas City) 50.31
*400m (17-18 Girls) - Perkins, Paris (Fast and Fur) 56.64
*400m (17-18 Boys) - Floyd, Tydarius (Emerald City) 48.53
*800m (8 & Under Girls) - 730 Allen, Da'mira (chester chee)  2:42.68  
800m (8 & Under Boys) - Richard, Myles (Jaguar Track) 2:55.00
*800m (9-10 Girls) -  Graham, Alissa (Club 44) 2:32.74
800m (9-10 Boys) - Johnson, Brendan (Baltimore Ci) 2:33.64
800m (11-12 Girls) - Berry, Jenai (Plainfield Tsunami)  2:27.42
*800m (11-12 Boys) - Cumberbatch, Nathan (Milwaukee Mustangs) 2:19.69
*800m (13-14 Girls) - Rose, Michaela (Faith In Action) 2:15.80
800m (13-14 Boys) - Cerne IV, Edward (Unattached) 2:08.68
800m (15-16 Girls) - Means, Shalah (Unattached) 2:19.86
800m (15-16 Boys) - Harper, Ermiyas (Prospect Park) 2:03.18
800m (17-18 Girls) - Bartlett, Brynn (Unattached) 2:20.79
800m (17-18 Boys) - Garrison, Josiah (Growing Runn) 1:56.82
*1,500m (8 & Under Girls) - Allen, Da'mira (chester chee) 5:21.87
1,500m (8 & Under Boys) - Parker, Pierce (Velocity Tra) 5:43.20
1,500m (9-10 Girls) - Graham, Alissa (Club44) 5:11.59
1,500m (9-10 Boys) - Johnson, Brendan (Baltimore Ci) 5:08.52
*1,500m (11-12 Girls) - Lucason, Elizabeth (Unattached) 4:52.62
1,500m (11-12 Boys) - Rodriguez-King, Mi (Island Expre) 4:48.41
*1,500m (13-14 Girls) - Heskin, Lauryn (Tsc Track Cl) 4:42.84
1,500m (13-14 Boys) - McKenna, Ben South Orange 4:19.93
*1,500m (15-16 Girls) - Latour, Sarah (Unattached) 4:47.64
*1,500m (15-16 Boys) - Eskew, Noah (Unattached) 4:13.30
*1,500m (17-18 Girls) - Neamtu, Natalie     (Unattached)  4:45.89
1,500m (17-18 Boys) - Neamtu, Nicholas (Unattached) 4:08.81
*1,500m RW (9-10 Girls) - Morgan, Madison (Track Housto) 9:11.97
1,500m RW (9-10 Boys) -  Clark-Lane, Wayne (chester chee)  9:19.96
*1,500m RW (11-12 Girls) - Earnest, Mekiyah (chester chee) 8:59.54
1,500m RW (11-12 Boys) - Bantam, Jaydon (chester chee) 10:54.58
3,000m (11-12 Girls) -  Lucason, Elizabeth (Unattached) 10:42.70
3,000m (11-12 Boys) - Paragas, Parker (New Haven Age Group) 10:11.44
* 3,000m (13-14 Girls) - Heskin, Lauryn (Tsc Track Club) 10:18.21
* 3,000m (13-14 Boys) -  Gorevic, Jonah (Tailwind) 9:22.96
3,000m (15-16 Girls) - Willis, Tori (Triple Threa) 10:28.52
*3,000m (15-16 Boys) - Senall, Tyler  (Penfield Athletic) 9:09.38
3,000m (17-18 Girls) - Cole, Elsa (Unattached) 10:28.68
3,000m (17-18 Boys) - Smith, Jamison (Unattached) 9:07.61
3,000m RW (13-14 Girls) - Endy, Grace (Westfield Ar) 16:12.43
3,000m RW (15-16 Girls) - Vayo, Lucy (MSIT) 18:29.38
*3,000m RW (17-18 Girls) - Allen, Maegan (Unattached) 15:20.26
*3,000m RW (15-16 Boys) - Aguilar, Jonathan (Unattached) 15:07.42
3,000m RW (17-18 Boys) - Gruttadauro, Antho (Unattached) 13:41.11
High Jump (9-10 Girls) - Hawkins, Kashya (Foundation T) 1.15m/3-09.25
High Jump (9-10 Boys) - Harrison, Aaron (Hackensack J) 1.15m/3-09.25
*High Jump (13-14 Girls) - Smith, Brianna (Infinity Track) 1.67m/5-05.75
High Jump (13-14 Boys) -  Jenkins, Connor (Unattached) 1.70m/5-07.00
High Jump (15-16 Girls) - Williams, My'khiya (MSIT) 1.60m/5-03.00
*High Jump (15-16 Boys) - Garland, Kyle (Unattached) 2.05m/6-08.75
High Jump (17-18 Girls) - Kelly Jr, Keira (Unattached) 1.60m/5-03.00
High Jump (17-18 Boys) - Mercer, Divine (Quiet Storm) 1.95m/6-04.7
Long Jump (17-18 Girls) - Harris, Pleasant (Wee Sports) 5.44m/17-10.25
Long Jump (17-18 Boys) - Barry, Alpha (Unattached) 6.87m/22-06.50
Pole Vault (13-14 Girls) -  Perry, Carol Ann (Eye Catchers) 2.80m/9-02.25
Pole Vault (15-16 Girls) - Ellis, Erica (Rochester Ru) 3.50m/11-05.75
Shot Put (8 & Under Girls) - Servideo, Isabella  (Notre Dame T) 3.30m/10-10.00
Shot Put (8 & Under Boys) - Blackwell, Ethan (Connecticut) 6.52m/21-04.7
Shot Put (9-10 Girls) - Robertson, Shalisha (Connecticut) 7.04m/23-01.25
Shot Put (9-10 Boys) - Thomas, Jamil (Dashers Track) 7.24m/23-09.00
Shot Put (11-12 Girls) - Faison, Destiny (Track Xplosi) 9.60m/31-0
Shot Put (11-12 Boys) - Allen, Angelo (Unattached) 10.56m/34-07.75
*Shot Put (13-14 Girls) - Kirby, Christalee (Unattached) 13.94m/45-09.00
*Shot Put (13-14 Boys) - 332 Carter, Dylan (Unattached) 15.78m/51-09.25
Shot Put (15-16 Girls) - Fraley, Veronica (Unattached)  11.86m/38-11.00
Shot Put (15-16 Boys) - Wonsley IV, Nathan (Throw 1 Deep) 13.53m/44-04.7
*Shot Put (17-18 Girls) - Parker, Egypt (Eclipse Track) 13.93m/45-08.50
Shot Put (17-18 Boys) - Agwu, Noah (Above Xpectations) 15.91m/52-02.50
Pole Vault (13-14 Girls) - Perry, Carol Ann (Eye Catchers 2.80m/9-02.25
Pole Vault (13-14 Boys) - NH
Pole Vault (15-16 Girls) - Ellis, Erica (Rochester Ru) 3.50m/11-05.75
*Pole Vault (15-16 Boys) - Crispi, Charles (MSIT) 4.30m/14-01.25
*Pole Vault (17-18 Girls) - McDonald, Alina (Kmr Athletic) 4.15m/13-07.25
*Pole Vault (17-18 Boys) - McWhorter, Richard (Unattached) 5.20m/17-00.75
Triple Jump (13-14 Girls) - Furtick, Taliyah (Infinity Tra) 10.05m/32-11.75
Triple Jump (13-14 Boys) - Davis, Andrew  (Above Xpectations) 10.38m/34-00.75
*Triple Jump (15-16 Girls) - Warren, Christina (Ambler Olymp) 11.30m/37-01.00
*Triple Jump (15-16 Boys) - Bailey, Ja'len (Above Xpectations) 12.99m/42-07.50
Triple Jump (17-18 Girls) - Robertson, Keila (Unattached)  11.25m/36-11.00
Triple Jump  (17-18 Boys) - Davis, Malachi (Above Xpecta) 13.80m/45-03.50
 
55m Shuttle Hurdle Relays (Club Girls) - Quiet Storm Track Club  'A'  (34.88)
            1) Lewis, Dahria 98                2) Wilkerson, Tannia 98
            3) Jordan, Catherine 00          4) French, Ciara 00
 
55mH Shuttle Relays (Club Boys) -  1 Quiet Storm Track Club  'A' (33.25)
            1) Greene, Elijah 98                 2) Greene, Isaiah 00  
            3) Evans, Tiyaun 00                4) Williams, Shaquan 98
 
*55mH Shuttle Relays (High School Boys) -  1 Franklin K Lane  'A'  (31.86)
            1) Brusco, Darrius 98                   2) Rodgers, Omar 99      
            3) Jean Michel, Stephon 98               4) Villaman, Denzel 98
 
4x200m Relay (8 & Under Girls) - Chester Cheetahs track club  'A’ - (2:33.79)
            1) Allen, Nyasia 08                  2) Minter, Jahan 08    
            3) Hackett, Amar'i 09               4) English, Ja'Mea 08
 
4x200m Relay (8 & Under Boys) - Prospect Park Youth Running  'A' (2:29.04)
            1) Fisher, Caleb 08                  2) Vargus, Xavier 08 
            3) Vazquez, Josaih 08            4) James, Zion 08 
 
4x200m Relay (9-10 Girls) - Run U Xpress  'A' (2:03.71)
            1) Harris, Mihaly 07                 2) Little, Zuri 06          
            3) Harris, Emerson 06             4) Lipscomb, Mia 06
 
4x200m Relay (9-10 Boys) - Jaguar Track  'C' (2:01.51)
            1) Rojas, Al-Qamar 06            2) Akakpo, Amari 07              
            3) Cooper, Henry 06               4) Williams, Dylan 06
 
*4x200m Relay (11-12 Girls) - Run U Xpress  'A' (1:49.43) 
            1) Fort, Cidney 04                   2) Jackson, Shawnti 05         
            3) Mckinnon, Taylor 04         4) Outlaw, Tia 04
 
4x200m Relay (13-14 Boys) - Capital City Track Club  'A' (1:40.66)
            1) Vascianna, Vashuan 02                 2) Beckford, Malcolm 03        
            3) Hill, Shakur 02                     4) Ferguson, Tahj 02
 
4x200m Relay (USATF Club Girls) - Wee Sports  'A' (1:44.29)
            1) Wimbley, Sasha 00             2) Rogers, Serenity 01           
            3) Mack, Maya 99                    4) Johnson, Destiny 99
 
4x200m Relay (USATF Club Boys) - Quiet Storm Track Club  'A' (1:31.45)
     1) Colon III, Samuel 01                    2) Evans, Tiyaun 00               
            3) Greene, Elijah 98                 4) Greene, Isaiah 00
 
4x200m Relay (High School Girls)
Erasmus Hall Campus  'A'                            1:47.45  
            1) Prussia, Ashli 98               2) Scott, Shanika 98   
            3) Emanuel, Deneka 99          4) Esinsinade, Oluwatosin 98
 
4x200m Relay (High School Boys) - Susan Wagner  'A' (1:35.49)
            1) Collazo, Chrystian 98          2) Thompson, Jordan 99 
            3) Lehn Jr, Jonathan 98          4) Hernandez, Daniel 99
 
4x400m Relay (8 & Under Girls) - Chester Cheetahs track club  'A' (5:57.07)
     1) 731 Allen, Nyasia 08            2) 738 Earnest, Monea 09         
     3) 734 Bradley, Saa'Nihya 08       4) 742 Minter, Jahan 08
 
4x400m Relay (8 & Under Boys) - Prospect Park Youth Running  'A' (5:54.77) 
     1) 1775 Vazquez, Josaih 08         2) 1756 Kawczynski, Chester 08   
     3) 1774 Vargus, Xavier 08          4) 1746 Fisher, Caleb 08
 
4x400m Relay (9-10 Girls) - New York Novas TC  'A' (4:51.85)
     1) 1544 Muwwakkil, Kazima 06       2) 1536 Lindo, Brianna 07        
     3) 1531 Gullap, Amela 06           4) 1543 Molin, Jianna 06
 
4x400m Relay (9-10 Boys) - Prospect Park Youth Running  'A' (4:54.41)
     1) 1749 Gavenas, Tamrat 07         2) 1750 George, Caylan 07        
     3) 1771 Shaw-Sanchez, Noah 06      4) 1748 Ford, Taylor 06
 
4x400m Relay (11-12 Girl) - Run U Xpress  'A' (4:35.02)
     1) 1899 Deloatch, Imari 04         2) 1901 Harris, Anaya 04         
     3) 1909 Mckinnon, Taylor 04        4) 1906 Lawrence, Rhian 05
 
4x400m Relay (11-12 Boys) - Willis/Camden Pal  'A' (4:19.66)
     1) 2254 Wynn, Premier 05           2) 2252 Tucker, Bryce 05         
     3) 2251 Taylor, Jamir 04           4) 2249 Rodriguez, Angelo 04
 
4x400m Relay (13-14 Girls) - Jaguar Track  'A’ (4:07.04)
     1) 1298 Lee, Savannah 02           2) 1293 Bush, Ashley 02          
     3) 1303 Williams, Morgan 02        4) 1299 Morant, Leena 02
 
*4x400m Relay (13-14 Boys)  - Pure Acceleration Track Club  'A'  (3:42.19)
     1) 1794 Cooper, Connor 03          2) 1793 Agyemang, Nana 02        
     3) 1797 Klanke III, Edwin 02       4) 1798 StAngelo, George 02

 
 
4x400m Relay (USATF Club Girls) - Quiet Storm Track Club  'A' (4:03.76)
     1) 1803 Bruton, Jasmine 98         2) 1804 Chisolm, Laeuna 99        
     3) 1819 Patton, Anayah 99          4) 1807 Gilliard, Victoria 00
 
4x400m Relay (15-16 USATF Club Boys) - Hunterdon Lions Track  'A'                        3:25.00    3:24.53   3
     1) 1211 Ismen, John 99             2) 1212 Thomas, Samuel 98        
     3) 1209 Coyne, Garrett 01          4) 1210 Frank, Austin 98
 
 
*4x400m Relay (High School Girls) - Damascus  'A' (4:01.09)
     1) 796 Woode, Denise 98            2) 795 Kameka, Samantha 01       
     3) 792 Del Borrello, Mina 99       4) 794 Kameka, Melissa 01

 
4x400m Relay (High School Boys) - Erasmus Hall Campus  'A' (3:29.42)
     1) 947 Cruickshank Jr, Aron 00     2) 948 Hamilton, Terrence 98     
     3) 946 Cadore, Kwame 98            4) 945 Butler Jr, Solomon 98
 
4x800m Relay (USATF Club Boys) - First State Destroyers  'A' (8:36.51)
     1) Lau-Dickinson, Khalil 00        2) Warren, Zachary 00   
     3) Hayman Jr, Steven 99            4) Thompson, Nicholas 99
 
4x800m Relay (High School Girls) - Damascus  'A' (10:03.02)
     1) Kameka, Samantha 01             2) Ancalmo, Juliana 99 
     3) Delaplaine, Heather 99          4) Kameka, Melissa 01
 
*4x800m Relay (High School Boys) - Bishop Shanahan  'A' (8:21.52)
     1) Kolimago, Christopher 98        2) Breslin, Seamus 98             
     3) Ingraham, Brad 99               4) Yoquinto, Logan 99

 
Distance Medley Relay (USATF Club Girls) - Quiet Storm Track Club  'A' (13:33.71)
            1) Arumemi, Dawn 97            2) Richardson, Zibiah 01
            3) Chisolm, Laeuna 99            4) Hunt, Sandra 99
 
Distance Medley Relay (USATF Club Boys) - Long Island Alliance  'A' (10:37.52)
            1) Tesoriero, Joseph 98          2) Clarke, Thomas 98             
            3) Smith, Aidan 98                   4) VanVorst, Kevin 99
 
Distance Medley Relay (High School Girls) - Bishop Loughlin Memorial  'A' (16:32.33)
            1) Archibald, Kayla 00            2) Duverne', Linda 98 
            3) Henry, Danae 98                 4) Rivers, Fiya 00
 
*Distance Medley Relay (High School Boys) - Bishop Loughlin Memorial  'A' (11:03.33$)
     1) Charles, Akil 00                        2) Blaise, Bernard 00 
            3) Chery, Wendell 98             4) Cox, Ketshawn 00
 


Christa Mann
Marketing & Communications Manager
USA Track & Field
317.713.4672
e-mail

Nike Toyota Hershey Garden of Life UCS Gatorade NCSA KT Nationwide St. Vincent Normatec
© 2001-2019 USA Track & Field, Inc. All Rights Reserved.