Join/Renew Now

Archives:
Latest news

USATF Hershey Youth Indoor Championships Open with 17 Champions Crowned

3/15/2019
 

STATEN ISLAND, N.Y. -- USATF’s Future Stars hit the track on the first day of the 2019 USATF Hershey National Youth Indoor Championships at the Ocean Breeze Athletic Complex on Friday. Day one came to a close with 17 finals contested.

 

Complete results can be found here.

 

Clara James-Heer (Ann Arbor Track Club) dominated the 3000m in the 13-14 age group crossing the line in10:07.03, winning by more than 20-seconds. Last year James-Heer won the 1500m and 3000m in the 11-12 age group. Juliette Salazar (New York State) finished second in 10:41.39 and Amelia Wikstrom (Chelsea Greyhounds) placed third in 10:50.38.

 

In the Boys 11-12 3000m, teammates Tamrat Gavenas (Chelsea Greyhounds) and Amos Pres (Chelsea Greyhounds) finished one-two with times of 10:17.31 and 10:23.40, respectively. Nathan Lee (Tailwind) finished third in 10:28.89.

 

Day two of competition gets underway Saturday at 9:00 a.m. ET and will be broadcast live on USATF.TV +PLUS. Fans can follow along at #USATFutureStars on Twitter, Instagram and Facebook.

 

USATF.TV+ Broadcast Schedule

Saturday 9:00 a.m. ET

Sunday 9:00 a.m. ET

 

Helpful Links

Competition Schedule

Live Results

Heat Sheets

Live Webcast

 

Tickets are available onsite for $10. There is a $30 minimum for debit and credit cards.

 

2019 USATF Hershey Youth Indoor Championships - Day 1

(Top 3 finishers; Age-group champion in bold)

 

3000 Meter Run 11-12 Division Girls:

Sahar Victoria (The Camp), 10:30.76

Taylin Bowen (Unattached), 10:43.26

Jessica Abbott (Shore Athletic), 10:44.11

 

3000 Meter Run 11-12 Division Boys

Tamrat Gavenas (Chelsea Greyhounds), 10:17.31

Amos Pres (Chelsea Greyhounds), 10:23.40

Nathan Lee (Tailwind), 10:28.89

 

3000 Meter Run 13-14 Division Girls

Clara James-Heer (Ann Arbor Track Club), 10:07.03

Juliette Salazar (New York State), 10:41.39

Amelia Wikstrom (Chelsea Greyhounds), 10:50.38

 

3000 Meter Run 13-14 Division Boys

Reese Vannnerson (Unattached), 9:26.73

Nathan Lopez (Haverhill Elite), 9:29.76

Samuel Burgess (Flyers Track Club), 9:51.87

 

4x55 Meter Shuttle Hurdle 15-18 Boys

Flyers Track & Field: Sed Lomami, Ryan Malieswski, Miles Bishop, Samuel Westervelt

 

Long Jump 9-10 Division Girls

Zion Bullard (Lane 4 Track Club), 4.21m/13-9.75

Zenobia Witt (MackTrack), 4.12m/13-8.25

Lauren Rodriguez (Ocean Breeze), 3.89m/12-9.25

 

Long Jump 9-10 Division Boys

Julian Loggins (Full Speed), 4.24m/13-11.00

Isaiah Bland (Infinity Track), 4.20m/13-9.50

Marquis Rose Jr. (New Haven Age Group), 3.72m/12-2.50

 

Shot Put 8 & Under Division Girls

Ayrian Walters (Metro Eagles), 3.87m/12-8.50

Alyriq Owens (Gadsden Burners), 3.42m/11-2.75

Avery Pacheco (Speed Skills), 3.28m/10-9.25

 

Shot Put 17-18 Division Girls

Victoria McEachern (Ruff Kutz), 11.03m/36-02.25

Jaelyn Chevannes (Ruff Kutz), 10.60m/34-9.50

Lorin Palmore (Elite Performance), 9.95m/32-7.75

 

High Jump 13-14 Division Girls

Alanna Woolfolk (Camden Track), 1.55m/5-1

Elsa Spoor (Wolfpack Track Club), 1.50m/4-11

Jada Clarke (Velocity Track Club), 1.50m/4-11

 

High Jump 13-14 Division Boys

Byrce Tucker (Camden Track Club), 1.75m/5-8.75

Brandon Gorski (South Orange), 1.70m/5-7.00

Drew Dillard (Unattached), 1.70m/5-7.00

 

Long Jump 17-18 Division Girls

Taliyah Futick (Infinity Track Club), 5.33m/17-6

Faith Edwards (Ruff Kutz), 5.23m/17-2

Phoebe Myers (Ruff Kutz), 5.08m/16-8

 

Long Jump 17-18 Division Boys

Ty’rese Reid (Aoc Ambler Track Club), 6.83m/22-5

Nana Agyemang (Pure Acceler), 6.71m/22-0.25

Zachary Lee (Bronx Tigers), 6.70m/21-11.75

 

Shot Put 8 & Under Division Boys

Darren Sutton (Chester Cheetahs), 6.00m/19-8.25

Marshall Miller (Notre Dame Track Club), 5.72m/18-9.25

Brody Lucci (Ocean Breeze), 5.47m/17-11.50

 

High Jump 9-10 Division Girls

Renna Rubenstein (Benswic), 1.15m/3-9.25

Aniyah Stewart (Central CT), 1.10m/3-7.25

Ciana Brown (Aoc Ambler Track Club), 1.05m/3-5.25

 

High Jump 9-10 Division Boys

Jamir Crichlow (Metropolis), 1.25m/4-1.25

Mekhi Guischard-Yearwood (Texas Storm), 1.25m/4-1.25

Arthur Jones (Ebenezer A.M.), 1.25m/4-1.25

 


Nike Toyota Hershey Garden of Life UCS Gatorade NCSA KT Nationwide St. Vincent Normatec
© 2001-2019 USA Track & Field, Inc. All Rights Reserved.