Join/Renew Now

Archives:
Latest news

USATF Hershey National Junior Olympic Championships day 4 recap

7/27/2018
 

GREENSBORO, North Carolina -- The USATF Hershey National Junior Olympic Championships continued on with warmer weather Thursday. 14 champions were crowned with only qualifying races on the track and all the championship finals taking place on the field.

 

Kharisma Watkins (Watkins Family United) set a new national record in the 8 & under 200m. In heat two, Watkins exploded off the start line, grew a sizable lead on the turn and crossed the line in 28.86, breaking Madison Poythress’ 2017 record of 29.42.

 

The women’s 17-18 long jump brought the heat early as the first final of day four. Prommyse Hoosier (USATF Indiana) opened strong, setting a high standard for the competition with a 5.80m/19-0.5 jump and kept her momentum going. Hoosier’s best jump came on her fourth attempt as she propelled herself to a 6.02m/19-9 jump. LaQwasia Stepney (Dashers Track) was the only other long jumper in the division to land over six meters with a 6.01m/19-8.75 leap.

 

Donte Dent Jr. (Transitions Academy) and Caden Ganashamoorthy (Speed Unlimited) both cleared 1.40m/4-7 to take first and second, respectively. Dent Jr cleared the height with confidence on his first try to take gold based on the number of attempts.

 

Tyse Todorovich (Helena Vigilante Runners) dominated the boys 7-8 shot put sending all of his throws past the eight meter mark. Todorovich bested the field by more than a meter with his 8.53m/28-1 fourth attempt heave.

 

The boys 13-14 high jump was no match for 14-year-old Ray Zhao (Flippen Flyers). After Amare Hall cleared his highest 1.80m/5-10.75 jump Zhao took the opportunity to shine as the lone jumper, ultimately clearing 1.95m/6-4.75 before going out on an American record attempt of 2.01m/6-7.

 

The 2018 USATF Hershey Junior Olympic Championships is USATF’s single largest event and will be broadcast live Thursday through Sunday, July 25. The broadcast will begin each day at 8:00am ET with the first scheduled running event. Click here for live coverage on USATF.TV+.

 

Find the full competition schedule here and live results here.

 

Fans are encouraged to join the conversation using #USATF and #JOTF on Twitter, Instagram, Snapchat and Facebook.

 

Records (2)

National Record, 15-16, 200m, Sean Burrell (Greater King David Track Club), 20.90

National Record, 8 & Under, 200m, Kharisma Watkins (Watkins Family United), 28.86

 

USATF Hershey National Junior Olympic Champions

 

Day 1

Hammer Throw

Boys Hammer, 15-16, Logan Coles (Ocean State Hammerheads), 58.35m/191-5

Women’s Hammer, 17-18, Monique Hardy (Forza Athletics), 50.89m/166-11

Men’s Hammer, 17-18, Jacob Furland (USATF New England), 63.27m/207-7

 

Pentathlon

Girls Pentathlon, 13-14, DeShanae Norman (USATF Oregon), 3,163 pts.

Boys Pentathlon, 13-14, Gary Moore Jr. (Connecticut Hawks Track), 3,190 pts.

 

Steeplechase

Women’s 2000m Steeplechase, 15-16, Kevriana Scott (Katy Express Track Club), 7:18.58

Men’s 2000m Steeplechase, 15-16, River Hill (Texas Titans Track) 6:19.64

Men’s 2000m Steeplechase, 17-18, Sadio Fenner (USATF Colorado) 6:13.48

Women’s 2000m Steeplechase, 17-18 Janette Schraft (USATF Iowa), 7:03.82

 

Race Walk

Girls 1500m race walk, 9-10, Noemi Chavez (Pacific Coast Shock Waves), 8:05.65

Boys 1500m race walk, 9-10, Prince Watkins (Pacific Coast Shock Waves), 8:38.09

Girls 1500m race walk, 11-12, Reese Gentry (Valley United Track Club), 7:22.51

Boys 1500m race walk, 11-12, Joel Mendoza (Pacific Coast Shock Waves), 8:31.15

Girls 3000m race walk, 13-14, Angelica Harris (Elgin Sharks Track), 16:09.44

Boys 3000m race walk, 13-14, Christopher Renn (New Jersey Striders), 16:29.28

 

Day 2

Decathlon

Boys Decathlon, 15-16, Arthur Katahdin (Mustang Track), 6,060 pts.

Men’s Decathlon, 17-18, Peyton Davis (USATF Missouri Valley), 6,918

 

Heptathlon

Girls Heptathlon, 15-16, Alaina Brady (Tahoma Track Club), 4,694 pts.

Women’s Heptathlon, 17-18, Valerie Schmidt (USATF Pacific Northwest), 4,544 pts.

 

Pentathlon

Girls Pentathlon, 11-12, Kayleigh Stargell (Full Throttle Elite), 2,971 pts.

Boys Pentathlon, 11-12, Neil Howard III (In A New York Minute), 2,453 pts.

 

Race Walk

Girls 3000m Race Walk, 15-16, Grace Endy (Westfield Area Y Flyers), 15:20.60

Women’s 3000m Race Walk, 17-18, Victoria Heiser-Whatley (Warriors Track Club), 15:40.67

Boys 3000m Race Walk, 15-16, Joseph Moran (Mission Valley Track & Field), 15:37.94

Men’s 3000m Race Walk, 17-18, Jordan Crawford (Legacy Athletics), 14:16.63

 

Relays

Girls 4x800m, 11-12, (Pacific Coast Shock Waves), 9:53.24

Girls 4x800m, 13-14, (Drive Phase Track Club), 9:41.36

Girls 4x800m, 15-16, (Menlo i Greyhounds Track), 9:23.89

Women’s 4x800m, 17-18, (Track Houston Youth Track), 9:27.86

Boys 4x800m, 11-12, (Drive Phase Track Club), 9:28.27

Boys 4x800m, 13-14, (Los Gatos) 8:30.60

Boys 4x800m, 15-16, (Track Houston Youth Track), 8:09.42

Men’s 4x800m, 17-18, (River Cities Track), 8:05.58

 

Triathlon

Girls Triathlon, 9-10, Ashlyn Hudson (Bull City Express), 1,212 pts.

Boys Triathlon, 9-10, Kenyon Andrews (South Central Athletic Association), 905 pts.

 

Hammer

Girls Hammer, 15-16, Markayla Billings (Golden State Throwers), 51.13m/167-9

 

Day 3

Triple Jump

Boys Triple Jump, 13-14, Christopher Preddie (Jump Corps), 13.37m/43-10.5

Boys Triple Jump, 15-16, Elliot Barner (Youth Track and Field of Memphis), 14.37m/47-1.75

 

High Jump

Girls High Jump, 9-10, Sydney Harris (i5 Elite), 1.35m/4-5

Women’s High Jump, 17-18, Jelena Rowe (Nevada Gazzelles), 1.80m/5-10.75

 

Shot Put

Men’s Shot Put, 17-18, Tanner Duffin (Throw 1 Deep), 18.60m/61-0.25

Girls Shot Put, 15-16, Christalee Kirby (USATF Southwestern), 13.09m/42-11.5

Women’s Shot Put, 17-18, Kathleen Young (USATF Illinois), 15.24m/50-0

 

Javelin

Boys Mini Javelin, 7-8, Daniel Frederick (Mainland Jaguars Track), 25.63m/84-1

Boys Aero Javelin, 11-12, Maximus Mancilla (El Paso Wings Track Club), 39.43m/129-4

Girls Aero Javelin, 11-12, Elle Heckenlively (Cornhusker Flyers), 33.71m/110-7

 

Pole Vault

Girl’s Pole Vault, 13-14, Allison Neiders (Northwest Pole Vault), 3.25m/10-8

Boy’s Pole Vault, 13-14, Caleb Fuller (Vaulter Club), 3.85m/12-7.5

 

Discus

Boys Discus, 15-16, Tyler Brown (Lincoln Youth Track), 48.65m/159-7

 

Long Jump

Girls Long Jump, 15-16, Hannah Ganashamoorthy (Speed Unlimited), 5.92m/19-5.25

Men’s Long Jump, 17-18, Jayhlen Washington (Cape Fear Flyers), 7.29m/23-11

 

Day 4

Long Jump

Women’s Long Jump 17-18, Prommyse Hoosier (USATF Indiana), 6.02m/19-9

Boys Long Jump, 15-16, Curtis Williams (Tallahassee Zoom Track), 6.96m/22-10

 

High Jump

Boys High Jump, 9-10, Donte Dent Jr (Transitions Academy), 1.40m/4-7

Boys High Jump, 13-14, Ray Zhao (Flippen Flyers), 1.95m/6-4.75

 

Shot Put

Girls Shot Put, 11-12, Layla McGee (East Palo Alto Greyhounds), 12.97m/42-6.75

Boys Shot Put, 7-8, Tyse Todorovich (Helena Vigilante Runners), 8.56m/28-1

Boys Shot Put, 15-16, Mason Ellis (USATF North Carolina), 17.15m/56-3.25

 

Javelin

Girls Mini Javelin, 7-8, Elle Cocco (Mt. Pleasant Track Club), 22.98m/75-4

Girls Mini Javelin, 9-10, Jada Lubin (USATF Georgia), 32.39m/106-3

Boys Mini Javelin, 9-10, Tyson Price (USATF Southwestern), 37.79m/123-11

 

Pole Vault

Girls Pole Vault, 15-16, Rachel Maciejeski (USATF Gulf), 3.70m/12-1.5

 

Discus

Men’s Discus, 17-18, Anthony Harrison (In Motion), 51.76m/169-9

 

Triple Jump

Girls Triple Jump, 13-14, Curtis Williams (Tallahassee Zoom Track), 6.96m/22-10

Girls Triple Jump, 15-16, Morgan Smalls (Carolina All Stars Track & Field) 12.74m/41-9.75



 



Nike Hershey Garden of Life Chobani UCS Gatorade NCSA Phoenix KT St. Vincent Normatec
© 2001-2018 USA Track & Field, Inc. All Rights Reserved.