Join/Renew Now

Archives:
Latest news

Team USA wins 70 golds and 168 medals at WMA Championships in Perth

11/9/2016
 
PERTH, AUSTRALIA — Team USA won 74 gold and 181 medals overall at the World Masters Athletics Championships in Perth, Australia over two weeks, which concluded Sunday. Team USA had the most proportional medals of any team and was second of the 92 teams only to home Australia. Following USA in both golds and totals were Britain, Germany, France, Finland, and Japan. Team USA had 243 competitors among over 4000 athletes.
 

USA Master Chair Gary Snyder said, “Great meet. Amazing facilities, top quality. Well organized by WMA and Perth.”

 

WORLD RECORDS by American athletes at the meet: Irene Obera W80 in the heptathlon and short hurdles; Kathy Bergen W75 ties WR high jump; Kathy Martin W65 in the 5000m and 2000m Steeplechase among four golds and two silvers, including also beating the prior 800 WR in second to Sabra Harvey, who set WR in the race. A world mark was set in the W80 4X400 relay by Mary Horada, Christel Donley, Jeannie Daprano, and Obera. Also of note in the relays: USA Masters Vice Chair Robert Thomas ran on two USA team gold medal-winning M50 relays (4x100, 4x400) after winning individual silvers in the 200 and 400M.

 

MTF Scholarship winners for the meet Sabra Harvey and Don McGee won two golds each (and Harvey set World record in W65 800M), plus other individual and relay medals.  MTF Chair Gary Snyder and team stadia Manager Phil Greenwald selected the two recipients based on need and medal potential and clearly picked well.
 

In addition to Snyder as head of the USA Delegation, the USA’s Rex Harvey and Carroll Deweese were cited in the opening pages of the meet program as top WMA International Judges and Technical Officials, and they assisted throughout the championship. Phil Greenwald and Mary Rosado were Team Managers.
 

The USA Masters Awards Committee selected Irene Obera (six individual golds and two WR, eight individual medals) and Bill Collins (two golds, including wind-aided world’s best 100 and relay medal), as the outstanding USA male and female performers through the meet for consideration by WMA as outstanding male and female athlete.

 

BELOW ARE THE MEDAL WINNERS, Compiled by Masters Awards Committee Chair Mary Trotto:

 

Medals 70G, 47S, 51B TOTAL 168

 GOLD MEDAL WINNERS (WOMEN)

W90 Shirley Dietderich 100m                Gold

       Shirley Dietderich  Javelin              Gold

       Shirley Dietderich  Discus               Gold

       Shirley Dietderich  Shot                  Gold

W80 Irene Obera  100m                        Gold (holds current WR)

       Irene Obera    Hept.                       Gold World Record; also WR in SH

       Irene Obera   200m                        Gold

       Irene Obera   200mLH                    Gold

       Irene Obera  SH                             Gold World Record

       Irene Obera  Long Jump                  Gold

       Irene Obera  Triple J                       Silver

       Irene Obera  High J                         Bronze

W80 Christel Donley Triple Jump             Gold

       Christel Donley Hept.                      Silver

       Christel Donley  Javelin                   Silver

       Christel Donley  High J                    Silver

       Christel Donley  SH                         Silver

       Christel Donley  Shot                      Bronze

W80 Mary Harada XC 8K                        Gold

       Mary Harada  800m                        Bronze

W80 Mary Roman  Weight                      Gold

       Mary Roman  Shot                          Silver

       Mary Roman  Throw Pent.               Silver

       Mary Roman  Javelin                      Bronze

       Mary Roman  Discus                       Bronze

W80 Jeannie Daprano 800m                   Gold

       Jeannie Daprano 1500m                 Gold

       Jeannie Daprano 400m                   Silver

      Jeannie Daprano 100m                    Bronze

       Jeannie Daprano  200m                  Bronze

W75 Kathy Bergen 100m                       Gold (holds current WR)

       Kathy Bergen 200m                       Gold

       Kathy Bergen High Jump                Gold (ties World Record)

W65 Kathy Martin XC 8k                       Gold

       Kathy Martin 5000m                      Gold World Record

       Kathy Martin 2000mSC                  Gold World Record

       Kathy Martin 10000m                    Gold American Record

       Kathy Martin 800m                        Silver WR surpassed by Harvey

       Kathy Martin 1500m                      Silver

W65 Sabra Harvey 800m                      Gold World Record

       Sabra Harvey 1500m                     Gold

       Sabra Harvey  5000m                    Silver

W55 Lorraine Jasper  800m                   Gold

       Lorraine Jasper  1500m                  Silver American Record

       Lorraine Jasper  400m                    Silver

W55 Joy Upshaw  300mLH                     Gold

      Joy Upshaw  Short Hurdles               Gold

       Joy Upshaw  Long Jump                  Gold

W50 Cheryl Bellaire  2000mSC               Gold

W50 Menka Scott Short Hurdles              Gold

       Menka Scott  Long Jump                 Bronze

W45 Emma McGowen 100m                    Gold

       Emma McGowan  200m                    Gold

W40 Kristy Harris Pole Vault                    Gold

W40 LaTricia Dendy  400m                      Gold

       LaTricia Dendy  200m                      Silver

W40 Rachel Guest  Short Hurdles            Gold American Record

       Rachel Guest  Hept.                         Silver

W35 Andraea Allen  400m                       Gold

 

GOLD MEDAL WINNERS (MEN)

M85 Dave Douglass Weight                     Gold

       Dave Douglass  Javelin                    Gold

       Dave Douglass  Discus                    Silver

       Dave Douglass  Hammer                 Bronze

       Dave Douglass  Shot                       Bronze

M80 Robert Cozens  200m                      Gold

       Robert Cozens  400m                      Gold

       Robert Cozens  100                         Bronze

M75 Roger Busch  Discus                        Gold

M70 Bill Harvey  Discus                           Gold

       Bill  Harvey  Shot                             Gold

M70 David Montieth  High Jump               Gold

M70 Noel Haynes  800m                          Gold

       Noel Haynes  400m                          Bronze

M65 Bill Collins  100m                             Gold (World best, excess wind)

       Bill Collins  200m                             Gold

M65 Peter Mullin  5000m                         Gold

M60 George Haywood  300mLH                Gold

M60 Ralph Fruguglietti  Discus                  Gold

M60 Noel Ruebel Deca                             Gold

M60 Quentin Torbert Shot                        Gold

M55 Steve Campbell  Pole Vault                Gold

M55 Don McGee  100m                            Gold

       Don McGee  200m                            Gold

M55 Corey Moody  400m                          Gold

M45 Karnell Vickers  100m                       Gold

       Karnell Vickers 400LH                       Gold

M45 Miles Smith  1500m                          Gold

M45 Mark Gomes  400m                           Gold

M40 Antwon Dussett  400m                      Gold

M40 Jacques Sallberg  3000mSC               Gold                      

 

SILVER MEDAL WINNERS (WOMEN)

W55 Carol Finsrud Weight                        Silver

       Carol Finsrud Shot                            Silver

       Carol Finsrud Throw Pent                  Silver

       Carol Finsrud  Hammer                     Bronze

       Carol Finsrud Discus                         Bronze

W45 Kimberly Lindner  Shot                     Silver

       Kimberly Lindner  Throw Pent            Silver

       Kimberly Lindner  Discus                   Bronze

W45 Lisa Daley  400mLH                         Silver

       Lisa Daley  400m                             Bronze

 

                          SILVER MEDAL WINNERS (MEN)

M70 Norman Frable 5000 Walk                 Silver

M65 Buzz Gagne  Javelin                          Silver

M55 Kenneth Thomas Deca                      Silver

M55 Steve Gettel  Shot                            Silver

M55 Troy Dietz  Javelin                            Silver

M55 Anton Eugene  Short Hurdle              Silver

M50 Landon Summay  800m                    Silver

M50 Clinton Aurelien 100m                      Silver

M50 Robert Thomas  200m                      Silver

       Robert Thomas  400m                      Silver

M50 Dennis Clayton  Javelin                     Silver

M40 Jason Melton  Triple                          Silver

M35 Terry Halley  Javelin                         Silver

M35 Mike Sullivan  Long Jump                  Silver

M35 Richard White  High Jump                 Silver

 

BRONZE MEDAL WINNERS (WOMEN)

W70 Kathleen Frable 5000 Walk               Bronze

W65 Marianne Martino 5000 Walk             Bronze

W55 Tamara Alegria-Dybuig  Javelin         Bronze

W45  Christine Gentile  800m                  Bronze

W40 Elizabeth Teague  Weight                 Bronze       

W40 Susan Randall  5000 Walk                Bronze

W35 Lisa Edwards  400mLH                     Bronze

W35 Andraea Allen  200m                        Bronze

 

BRONZE MEDAL WINNERS (MEN)

M85 Jerry Donley  Pole Vault                    Bronze

M75 John Sparks Decathlon                      Bronze

M70 Gary Patton   800m                          Bronze

       Gary Patton  5000m                         Bronze

       Gary Patton  1500m                         Bronze

M60 Joseph Myers  Shot                          Bronze

M60 Thomas Nielson  Javelin                   Bronze

M55 Reggie Garner 400mLH                    Bronze

M55 Thomas Foley  High Jump                 Bronze

M50 David Swarts 5000 Walk                    Bronze

M45 Stefan Petersson  Javelin                   Bronze

M45 Reggie Pendland  100m                     Bronze

M45 Ralph O’Neal  High Jump                   Bronze

M40 Jefferson Souza  Decathlon                Bronze

M40 Antwon Dussett  200m                      Bronze

M35 Sean Burnett  200m                          Bronze

 

CROSS COUNTRY TEAM AWARD

W50  BRONZE MEDAL: Laura Stuart, Julie Pungburn, Betsy Stewart

W40  BRONZE MEDAL: Jenny Newton, Latashia Key, Julie Stutzman Faulkner

 

Relays

4 X 100m

Gold: Women

W35 Andraea Allen, Latisha Anderson-Short, LaTisha Moulds, LaTricia Dendy

W80 Mary Roman, Christel Donley, Jeannie Daprano, Irene Obera

Silver: Women

W50 Karen Maxwell, Diane Pierce, Menka Scott, Joy Upshaw

Bronze: Women

W50 Cheryl Bellaire, Donna Zukas, Karen Maxwell, Lorraine Jasper

4 X 100m

Gold: Men

M50 Don McGee, William Yelverton, Robert Thomas, Clinton Aurelein

Silver: Men

M35 Keith Chambers, Mark Gomes, Antwon Dussett, Sean Burnett

M45 John Conner, Gavin Thorne, Karnell Vickers, Derek Pye

Bronze: Men

M55 Reggie Gardner, Michael Radiff, Eugene Aston, Jeff Brower

M60 Kevin Marbury, George Haywood, Michael Radiff, Bill Collins

4 X 400m

Gold: Women

W35 Rachel Guest, Andraea Allen, Lisa Edwards, LaTricia Dendy

W80 Mary Horada, Christel Donley, Jeannie Daprano, Irene Obera: New WR

Silver: Women

W40 Lisa Daley, Maurelhena Walles, Christine Gentile, Cynthia McNamara

W55 Cheryl Bellaire, Joy Upshaw, Karen Maxwell, Lorraine Jasper

Bronze: Women

W65 Kathy Martin, Mary Trotto, Sabra Harvey, Coreen Steinbach New AR

4 X 400m

Gold: Men

M50 Clinton Aurelein, Landon Summay, Terry Parks, Robert Thomas

Silver: Men

M35 Kieth Chambers, Sean Barnett, Jason Rhodes, Antwon Dussett

Bronze: Men

M55 Reggie Gardner, George Haywood, Bill Yelverton, Kevin Marbury

 

Medals Data compiled by Dr. Mary Trotto, Awards Chair – MTF of USATF.

Team Medals Total and official results from Jade Just, WMA Communications, and Sandy Pashkin, WMA senior records official and Area Representative.

 

For event results with places, names, age, and times see: http://results.simplyregister.net/Perth2016/

 

Source: USATF Masters Media Committee and Robert Weiner Associates

 

Contact: Bob Weiner

USA Track & Field Masters Media Chair

weinerpublic@comcast.net


Nike Hershey Garden of Life Chobani UCS Gatorade Phoenix KT St. Vincent Normatec
© 2001-2017 USA Track & Field, Inc. All Rights Reserved.