Join/Renew Now

Archives:
Latest news

Team USA named for Jr. Pan Am Championships

7/18/2011
 
INDIANAPOLIS -- Seventy-nine young athletes have been selected to represent the United States at the 2011 Pan American Junior Athletics Championships July 22-24 in Miramar, Fla.

Athletes were selected after competing at the U.S. Junior Outdoor Track & Field Championships June 23-25 in Eugene,Ore. Athletes must be 16-19 years-old at the end of 2011 to be selected to the Jr. Pan Am team.

TEAM USA WOMEN'S ROSTER
ATHLETE EVENT(S) RESIDENCE/HS/COLLEGE
Avione Allgood Javelin Throw North Las Vegas, Nevada/Legacy HS
Shelby Ashe Hammer Throw Stone Mountain, Georgia/St. Pius X HS
Kayla Beattie 3000m, 5000m Woodstock, Illinois/Woodstock HS
Shanay Briscoe High Jump Houston, Texas/Texas
Kelsey Card Shot Put Shipman, Illinois/Carlinville HS
Hannah Carson Javelin Throw Chandler, Arizona/Chandler HS
Jessica Davis 200m Palmdale, California/USC
Diamond Dixon 400m Houston, Texas/Kansas
Ebony Eutsey Relay Miami, Florida/Florida
Phyllis Francis 400m Queens, New York/Oregon
Tia’ Gamble 400m Hurdles Desoto, Texas/Desoto HS
Brook Handler 1500m Rochester Hills, Michigan/Rochester HS
Karen Henning Hammer Throw King’s Park, New York/LSU
Grace Heymsfield 3000 Steeple Chase Elkins, Arkansas/Arkansas
Christina Hillman Shot Put Dover, Delaware/St. Thomas More Prep
Kenyetta Iyevbele 800m Charlotte, North Carolina/North Carolina State
Kyra Jefferson Relay Detroit, Michigan/Cass Technical HS
Deanna Latham Heptahlon Byfield, Massachusetts/Wisconsin
Morgann LeLeux Pole Vault New Iberia, Louisiana/Catholic HS
Alexandra Leptich 3000 Steeple Chase Ann Arbor, Michigan/Michigan
Samantha Levin 800m St. Louis, Missouri/Ladue Horton Watkins HS
Cory McGee 1500m Pass Christian, Mississippi/Florida
Sandi Morris Pole Vault Greenville, South Carolina/North Carolina
Akawkaw Ndipagbor 200m Long Beach, California/Poly HS
Briana Nelson Relay Greenville, South Carolina/Texas
Bridgette Owens 100 Hurdles Oak Park, Michigan/Clemson
Jenna Prandini 100m, Long Jump Clovis, California/Clovis HS
Rachel Proteau High Jump Albany, Oregon/West Albany HS
Allison Reaser Heptathlon El Segundo, California/San Diego State
Jessica Sharbono Discus Throw Billings, Montana/Colorado State
Ashley Stacey Long Jump Riverdale, Illinois/Michigan State
Keilah Tyson 100m Chesapeake, Virginia/Western Branch HS
Shelbi Vaughan Discus Throw Mansfield, Texas/Legacy HS
Angelica Weaver 400m Hurdles Fontana, California/California
Trinity Wilson 100 Hurdles Oakland, California/St. Mary’s College HS
Allison Woodward 3000m DePere, Wisconsin/Notre Dame Academy

TEAM USA MEN'S ROSTER
ATHLETE EVENT(S) RESIDENCE/HS OR COLLGE
Jordin Andrade 400m Hurdles Corona, California/Mt. SAC
Trevor Barron 10K Walk Bethel Park, Pennsylvania
Brandon Baskerville High Jump Newark, New Jersey/Coppin State
Marvin Bracy 100 Orlando, Florida/Boone HS
Oliver Bradwell Relay Wichita, Kansas/Barton County CC
Keenan Brock 100 Birmingham, Alabama/Auburn
Monte Corley 400 Hurdles Hayward, California/California
Derrick Daigre 800 Kent, Washington/Meridian HS
Max Darrah 3000 Steeple Chase Mashpee, Massachusetts/Georgetown
Derek Eager Javelin Throw Renton, Washington/UCLA
Alec Faldermeyer Hammer Throw New Hampton, New York/UCLA
Devin Field Long Jump DeSoto, Texas/Lancaster HS
Clayton Gravesande Relay Somerset, New Jersey/South Carolina
Ed Hadnot 200m Ruston, Louisiana/Louisiana Tech
William Henry 400m Trotwood, Ohio/Arizona State
Gabe Hull Discus Throw Bloomington, Indiana/South HS
Jacob Hurysz 5000m Mebane, North Carolina/North Carolina
Immanuel Hutchinson 800m San Jacinto, California/San Jacinto HS
Jonathon Juilfs Pole Vault Eugene, Oregon/Sheldon HS
Omar Kaddurah 1500m Grand Blanc, Michigan/Grand Blanc HS
Sean Keller Javelin Throw Vancouver, Washington/Heritage HS
Kevin Lazas Decathlon Brentwood, Tennessee/Arkansas
Eddie Lovett 110 Hurdles West Palm Beach, Florida/Florida
Josh Mance 400m Pomona, California/USC
Cody Marshall Pole Vault East Canton, Ohio/Ohio State
Kyle McKelvey Shot Put Beresford, South Dakota/Beresford HS
Sean McLean 200m Raleigh, North Carolina/Word of God Christian Academy
Alex Monroe 10,000m Lewistown, Pennsylvania/Lock Haven
Ammar Moussa 5000m Arcadia, California/Arcadia HS
Gunnar Nixon Decathlon Edmond, Oklahoma/Santa Fe HS
Eddie Owens 3000 Steeple Chase Brooklyn, New York/Packer Collegiate HS
Isaac Presson 1500m Asheville, North Carolina/North Carolina
Maalik Reynolds High Jump Marietta, Georgia/Penn
Davelle Sanders Relay Corona, California/Mt. SAC
Donald Scott Triple Jump Apopka, Florida/Eastern Michigan
Greg Skipper Hammer Throw Oregon City, Oregon/Oregon City HS
Roy Smith 110 Hurdles Plantation, Florida/North Carolina
Tyler Sorensen 10K Walk San Diego, California/Acalanes HS
Parker Stinson 10,000m Austin, Texas/Oregon
Alexander Thompson Discus Throw Rockford, Illinois/Wisconsin
Caleb Whitener Shot Put Dallas, Georgia/Georgia
Terrance Williams Long Jump Houston, Texas/North Texas
Phillip Young Triple Jump Key West, Florida/Florida State

For more information on the Pan American Junior Athletics Championships, visit the event page.




Nike Hershey Garden of Life Visa BMW Chobani UCS Gatorade Rosetta Stone Phoenix KT St. Vincent Normatec
© 2001-2016 USA Track & Field, Inc. All Rights Reserved.