Join/Renew Now

Archives:
Latest news

Talented Team USATF roster set for 2018 IAAF World U20 Championships

6/26/2018
 

INDIANAPOLIS -- Today USATF announced its roster set for the 2018 IAAF World U20 Championships with 79 athletes from 24 states representing the red, white and blue at Tampere Stadium, July 10-15 in Tampere, Finland.

 

Highlighting Team USATF are junior athletes coming off stellar performances at the USATF Junior Outdoor Championships held June 15-17 in Bloomington, Indiana.

 

High school junior, Taylor Ewert (Beavercreek, OH/Southwest Ohio TC) took down the high school and two-year-old American junior record (pending) in the 10,000m race walk clocking a time of 49:07.52 to make Team USATF.

 

Making her third U.S. junior national team, UCLA’s Alyssa Wilson (Jackson, NJ/) became the first junior woman to qualify for Team USATF in three throwing events for a single championship event. Over the course of three record setting days, Wilson won the shot put (16.80m/55-1.5) and hammer throw (66.33m/217-7) and placed second in the discuss (53.84m/176-) at the USATF Junior Outdoor Championships. Wilson has competed for Team USATF twice in the shot put but this marks her first time competing in the discus and hammer throw.

 

University of Florida freshman Cory Poole (Gainesville, FL/USATF Florida) became just the third junior male in USATF history to win both the 110m hurdles and 400m hurdles in a single championship event. He joined Kenneth Ferguson (2003) and Jeffery Jackson (1993) in accomplishing the USATF Junior hurdle double. Poole clocked 49.71 in the 400m hurdles and a personal best of 13.34 in the 110m hurdles.

 

Ohio State’s Eric Harrison (Washington, D.C./Team Accelerate Maryland) won the 200m comfortably with a time of 20.44 after taking silver in the 100m in 10.26 in Bloomington. Harrison is scheduled to compete in 100m, 200m and 4x100m in Tampere.

 

Georgia’s Tara Davis (Agoura Hills, CA/Plyometric Fusion) dominated in the women’s long jump, finishing with a personal best and a junior world-leading jump of 6.71m/22-0.25 at the USATF Junior Outdoor Championships to earn a spot on Team USATF. The second place finisher in the long jump, Jasmine Moore (Grand Prairie, TX/ North Texas Cheetahs) made the team with a personal best jump of 6.39m/21-11.75.
 

Click here for Team USATF coaching and support staff at IAAF World U20 Championships.

 

Fans can watch the IAAF World U20 Championships on NBC Sports Gold.

 

Join the conversation with USATF on Twitter, Facebook and Instagram using the hashtags #IAAFworlds and #TeamUSATF.

 

Team USATF Men’s Roster

 

First

Last

Event

City

State

School

Association/Club

Anthony

Schwartz

100m

Miami

FL

American Heritage HS

USATF Florida/Teon Elite Track Club

Eric

Harrison Jr

100m

Waldold

MD

Ohio State

USATF Potomac Valley/Team Accelerate Maryland

Eric

Harrison Jr

200m

Waldold

MD

Ohio State

USATF Potomac Valley/Team Accelerate Maryland

Khance

Meyers

200m

Grand Rapids

MI

Hinds Community College

USATF Michigan/Maximum Output T/C

Howard

Fields

400m

Fresno

TX

Baylor University

USATF Gulf

Umajesty

Williams

400m

Tucson

AZ

University of Arizona

USATF Arizona

Josh

Hoey

800m

Downingtown

PA

Bishop Shanahan HS

USATF Mid-Atlantic

Rey

Rivera III

800m

Old Bridge

NJ

Georgetown University

USATF New Jersey

Yared

Nuguse

1500m

Louisville

KY

Notre Dame

USATF Kentucky

Cooper

Teare

1500m

Alameda

CA

University of Oregon

USATF Pacific/Castro Valley Track Club

Cooper

Teare

5000m

Alameda

CA

University of Oregon

USATF Pacific/Castro Valley Track Club

Soren

Knudsen

5000m

Flagstaff

AZ

Northern Arizona University

USATF Arizona

Will

Merritt

10000m

Smithsburg

MD

Mt. St. Mary's

USATF Potomac Valley

Hunter

Boyer

3000m steeple

Lowell

IN

Air Force

USATF Colorado

Cory

Poole

110m Hurdles

Gainesville

FL

University of Florida

USATF Florida

Joseph

Anderson

110m Hurdles

Rancho Cucamonga

CA

University of Oregon

USATF Southern California/California Rising Stars Track Club

Cory

Poole

400m Hurdles

Gainesville

FL

University of Florida

USATF Florida

Quivell

Jordan

400m Hurdles

Houston

TX

Houston

USATF Gulf

JuVaughn

Blake

High Jump

Baton Rouge

LA

LSU

USATF Southern

Daniel

Claxton

High Jump

Nesconset

NY

UCONN

USATF Long Island

Zachery

Bradford

Pole Vault

Bloomington

IL

Bloomington HS

USATF Illinois/Flying Dragons Pole Vault Club

Cole

Riddle

Pole Vault

Surprise

AZ

Arizona State University

USATF Arizona

JuVaughn

Blake

Long Jump

Baton Rouge

LA

LSU

USATF Southern

Rayvon

Allen

Long Jump

St. Louis

MO

Wichita State

USATF Ozark

Christian

Edwards

Triple Jump

Tuscaloosa

AL

University of Alabama

USATF Alabama

Gabriel

Oladipo Jr

Discus Throw

College Station

TX

Texas A&M

USATF Southern

Elijah

Mason

Discus Throw

Casa Grande

AZ

University of Washington

USATF Arizona/Arizona Elite Track & Field

Michael

Feldman

Hammer Throw

Staten Island

NY

University of Pennsylvania

USATF New York

Steven

Feldman

Hammer Throw

Staten Island

NY

University of Pennsylvania

USATF New York

Taran

Taylor

Javelin

Arkansas City

KS

Wichita State

USATF Missouri Valley

Tzuriel

Pedigo

Javelin

Baton Rouge

LA

Parkview Baptist HS

USATF Southern

Adrian

Piperi

Shot Put

Spring

TX

University of Texas

USATF Gulf

Jordan

West

Shot Put

Rahway

NJ

University of Tennessee

USATF New Jersey

Kyle

Garland

Decathlon

Philadelphia

PA

Germantown Academy

USATF Mid-Atlantic

Anthony

Schwartz

4x100m

Miami

FL

American Heritage HS

USATF Florida/Teon Elite Track Club

Eric

Harrison Jr

4x100m

Waldold

MD

Ohio State University

USATF Potomac Valley/Team Accelerate Maryland

Relay Pool

Khance

Meyers

4x100m

Grand Rapids

MI

Hinds Community College

USATF Michigan/Maximum Output T/C

Micah

Williams

4x100m

Portland

OR

Benson HS

USATF Oregon

Austin

Kratz

4x100m

Telford

PA

Dock Mennonite HS

USATF Mid-Atlantic/MAVERIC Athletics Track Club

Jared

Hayes

4x100m

Buford

GA

Troy University

USATF Georgia

Howard

Fields

4x400m

Fresno

TX

University of Baylor

USATF Gulf

Umajesty

Williams

4x400m

Tucson

AZ

University of Arizona

USATF Arizona

Elija

Godwin

4x400m

Covington

GA

Georgia

USATF Georgia

Justin

Robinson

4x400m

St. Louis

MO

Hazelwood West HS

USATF Ozark/Gateway City United Athletics Club

Nicholas

Ramey

4x400m

Snellville

GA

Brookwood HS

USATF Georgia

Matthew

Boling

4x400m

Houston

TX

Strake Jesuit HS

USATF Gulf


 

Team USATF Women’s Roster

First

Last

Event

City

State

School

Association/Club

Daija

Lampkin

100m

Tuscaloosa

AL

University of Alabama

USATF Alabama

Twanisha

Terry

100m

Miami

FL

USC

USATF Florida/Metro-Dade Track Club

Tia

Jones

100m Hurdles

Marietta

GA

George Walton Comp HS

USATF Georgia/Full Throttle Elite

Cortney

Jones

100m Hurdles

Conyers

GA

Florida State

USATF Georgia

Taylor

Ewert

10K Race Walk

Beavercreek

OH

Southwest Ohio TC

USATF Ohio/Southwest Ohio TC

Lauren

Harris

10K Race Walk

Holtsville

NY

Marist College

USATF Long Island/Walk USA

Caitlin

Collier

1500m

Jacksonville

FL

Bolles HS

USATF Florida

Rachel

McArthur

1500m

Bristow

VA

Villanova

USATF Virginia

Jayla

Kirkland

200m

Tallahassee

FL

Florida State University

USATF Florida

Lauren

Williams

200m

Lakewood

CA

University of Oregon

USATF Southern California/WCSTC (West Coast Speed Track Club)

Cailie

Logue

3000m

Erie

KS

Iowa State

USATF Missouri Valley

Amanda

Vestri

3000m

Webster

NY

Iowa State

USATF Niagra/Ridge Runners TXC

Kristlin

Gear

3000m Steeple

Fort Myers

FL

Furman

USATF Florida

Alice

Hill

3000m Steeple

Ann Arbor

MI

Michigan

USATF Michigan/Ann Arbor Youth Track Club for Women

Taylor

Manson

400m

Gainsville

FL

University of Florida

USATF Florida

Symone

Mason

400m

Miami

FL

University of Miami

USATF Florida/South Dade Express Track Club

Brooke

Jaworski

400m Hurdles

Athens

WI

Wausau West HS

USATF Wisconsin

Jurnee

Woodward

400m Hurdles

Vacaville

CA

LSU

USATF Pacific

Cailie

Logue

5000m

Erie

KS

Iowa State

USATF Missouri Valley

Emily

Venters

5000m

Lawrence

KS

Boise State

USATF Missouri Valley

Caitlin

Collier

800m

Jacksonville

FL

Bolles HS

USATF Florida

Samantha

Watson

800m

College Station

TX

Texas A&M

USATF Gulf

Obiageri

Amaechi

Discus Throw

San Francisco

CA

Princeton University

USATF Pacific

Alyssa

Wilson

Discus Throw

Howell

NJ

UCLA

USATF New Jersey/Worlds Longest Throw Club-NJ

Jillian

Shippee

Hammer Throw

Waterford

NY

North Carolina

USATF Adirondack

Alyssa

Wilson

Hammer Throw

Howell

NJ

UCLA

USATF New Jersey/Worlds Longest Throw Club-NJ

Anna

Hall

Heptathlon

Greenwood Village

CO

Valor Christian HS

USATF Colorado/FK Elite

Sterling

Lester

Heptathlon

Kennesaw

GA

Marietta HS

USATF Georgia

Sanaa

Barnes

High Jump

Keller

TX

Villanova

USATF Southwestern

Shelby

Tyler

High Jump

Noblesville

IN

Noblesville HS

USATF Indiana

Dana

Baker

Javelin

Olathe

KS

Olathe North HS

USATF Missouri Valley

Maura

Fiamoncini

Javelin

Mount Carmel

PA

Bucknell

USATF Mid-Atlantic

Tara

Davis

Long Jump

Agoura Hills

CA

University of Georgia

USATF Southern California/Plyometric Fusion

Jasmine

Moore

Long Jump

Grand Prairie

TX

North Texas

USATF Southwestern/North Texas Cheetahs Track Club

Rachel

Baxter

Pole Vault

Orange

XA

VIrginia Tech

USATF Southern California/Victory Athletics

Julia

Fixsen

Pole Vault

Shoreview

MN

Mounds View HS

USATF Minnesota/Fleigle's Flyers

Lindsay

Baker

Shot Put

East Liverpool

OH

Ashland

USATF Lake Erie

Alyssa

Wilson

Shot Put

Howell

NJ

UCLA

USATF New Jersey/Worlds Longest Throw Club-NJ

Lexi

Ellis

Triple Jump

Tacoma

WA

University of Oregon

USATF Pacific Northwest/Flying AJS Track Club

Jasmine

Moore

Triple Jump

Grand Prairie

TX

North Texas

USATF Southwestern/North Texas Cheetahs Track Club

Relay Pool

Tamara

Clark

4x100m

Tuscaloosa

AL

University of Alabama

USATF Alabama

Thelma

Davies

4x100m

Darby

PA

Girard College

USATF Mid-Atlantic/Athletic Development Group

Jayla

Kirkland

4x100m

Tallahassee

FL

Florida State University

USATF Florida

Daija

Lampkin

4x100m

Tuscaloosa

AL

University of Alabama

USATF Alabama

Jasmin

Reed

4x100m

Carson

CA

University of Oregon

USATF Southern California

Twanisha

Terry

4x100m

Miami

FL

USC

USATF Florida/Metro-Dade Track Club

Shae

Anderson

4x400m

Norco

CA

University of Oregon

USATF Southern California/Code Black Elite

Jan'Taijah

Ford

4x400m

Pompano Beach

FL

Northeast HS

USATF Florida

Julia

Madubuike

4x400m

College Station

TX

Texas A&M

USATF Gulf

Taylor

Manson

4x400m

Gainesville

FL

University of Florida

USATF Florida

Symone

Mason

4x400m

Miami

FL

University of Miami

USATF Florida/South Dade Express Track Club

Arria

Minor

4x400m

Denver

CO

Denver East HS

USATF Colorado/Denver Lightning Track

 



Nike Hershey Garden of Life Chobani UCS Gatorade NCSA Phoenix KT St. Vincent Normatec
© 2001-2018 USA Track & Field, Inc. All Rights Reserved.