Join/Renew Now

Archives:
Latest news

Records rain on day two of USATF Hershey Youth Indoor Championships

3/12/2016
 

STATEN ISLAND -- It was raining records on Day 2 of the USATF Hershey Youth Indoor Championships at the Ocean Breeze Athletic Complex on Staten Island, Saturday, as the second day of competition concluded.  


All eyes were on the infield and Alina McDonald (Spartanburg, South Carolina) in the 17-18 girls pole vault, when McDonald attempted, easily cleared and surpassed the 3.80m/12-5.5 national age group record. Jumping all alone, she comfortably cleared the next two heights, raising the bar to an eventual top clearance and record-setting 4.15m/13-7. Erica Ellis (Rochester, New York) broke the 15-16 girls pole vault record when she cleared 3.50m/11-05.75 with Regan Maguire (Fairport, New York) and  Lia Zavattaro (Old Greenwich, Connecticut) tied for second and the silver medal at 3.05m/10.


Heat 2 of the boys 11-12 55mH was the fastest as two athletes outran the 8.88 record with Gregory Foster, Jr. (Lumberton, New Jersey) across the line first in 8.54 and Malachi Collier (Stow, Ohio) in second at 8.81.


In the high school boys 55-meter shuttle hurdle relays, the Franklin K Lane team of Darrius Brusco (Brooklyn, New York), Omar Rodgers (Brooklyn, New York), Stephon Jean Michel (Brooklyn, New York) and Denzel Villaman (Brooklyn, New York)  finished in 31.86 for a new age-group best finish.


Race walk records went down at the 1,500m distance as Madison Morgan (Houston, Texa) finished first among 9-10-year-old girls in a record-breaking 12:22.01. Tiarra Jackson (Bronx, New York) finished in 11:12.01 for second place, and Dayna Kennedy (Roxbury, Massachusetts) was third in 12:28.47. Mekiyah Earnest (Chester, Pennsylvania) broke an age group race walk record, powering to a 8:59.54 victory and a national title. Dayzha Atkinson (Chester, Pennsylvania) was second in 9:24.99 and Daniah Brown (Chester, Pennsylvania) was third in 9:47.82.  


During 800m finals, records went down in four of six age groups when Da’mira Allen ran an 8 & Under girls best of 2:42.68; Alissa Graham ran 2:32.74 among 9-10-year-olds; Nathan Cumberland (cruised to an 11-12 boys 2:19.69, and Michaela Rose (Suffolk, Virginia) finished in 2:15.80 for the 13-14 girls.


Tahje Flemming (Brooklyn, New York) set a new 200m record for 13-14, clocking 23.71, and Seneca Milledge Jr., (Fort Myers, Florida) picked up his second record of the weekend, running 22.20 in the boys 15-16 age group after running 6.34 Friday in the 55m.

2016 USATF Hershey Youth Indoor Champions

*800m (8 & Under Girls) - Allen, Da'mira (chester chee) 2:42.68

800m (8 & Under Boys) - Richard, Myles (Jaguar Track) 2:55.00

* 800m (9-10 Girls) -  Graham, Alissa (Club 44) 2:32.74

800m (9-10 Boys) - Johnson, Brendan (Baltimore Ci) 2:33.64

800m (11-12 Girls) - Berry, Jenai (Plainfield Tsunami)  2:27.42

*800m (11-12 Boys) - Cumberbatch, Nathan (Milwaukee Mustangs) 2:19.69

*800m (13-14 Girls) - Rose, Michaela (Faith In Action) 2:15.80

800m (13-14 Boys) - Cerne IV, Edward (Unattached) 2:08.68

800m (15-16 Girls) - Means, Shalah (Unattached) 2:19.86

800m (15-16 Boys) - Harper, Ermiyas (Prospect Park) 2:03.18

800m (17-18 Girls) - Bartlett, Brynn (Unattached) 2:20.79

800m (17-18 Boys) - Garrison, Josiah          99 Growing Runn           1:56.82

*1,500m RW (9-10 Girls) - Morgan, Madison (Track Housto) 9:11.97

1,500m RW (9-10 Boys) -  Clark-Lane, Wayne (chester chee)  9:19.96

*1,500m RW (11-12 Girls) - Earnest, Mekiyah (chester chee) 8:59.54

1,500m RW (11-12 Boys) - Bantam, Jaydon (chester chee) 10:54.58

3,000m (11-12 Girls) -  Lucason, Elizabeth (Unattached) 10:42.70

3,000m (11-12 Boys) - Paragas, Parker (New Haven Age Group) 10:11.44

* 3,000m (13-14 Girls) - Heskin, Lauryn (Tsc Track Club) 10:18.21

* 3,000m (13-14 Boys) -  Gorevic, Jonah (Tailwind) 9:22.96

3,000m (15-16 Girls) - Willis, Tori (Triple Threa) 10:28.52

*3,000m (15-16 Boys) - Senall, Tyler  (Penfield Athletic) 9:09.38

3,000m (17-18 Girls) - Cole, Elsa (Unattached) 10:28.68

3,000m (17-18 Boys) - Smith, Jamison (Unattached) 9:07.61

High Jump (9-10 Girls) - Hawkins, Kashya (Foundation T) 1.15m/3-09.25

High Jump (9-10 Boys) - Harrison, Aaron (Hackensack J) 1.15m/3-09.25

*High Jump (13-14 Girls) - Smith, Brianna (Infinity Track) 1.67m/5-05.75

High Jump (13-14 Boys) -  Jenkins, Connor (Unattached) 1.70m/5-07.00

Long Jump (17-18 Girls) - Harris, Pleasant (Wee Sports) 5.44m/17-10.25

Long Jump (17-18 Boys) - Barry, Alpha (Unattached) 6.87m/22-06.50

*Shot Put (17-18 Girls) - Parker, Egypt (Eclipse Track) 13.93m/45-08.50

Shot Put (17-18 Boys) - Agwu, Noah (Above Xpectations) 15.91m/52-02.50

Shot Put (9-10 Girls) - Robertson, Shalisha (Connecticut) 7.04m/23-01.25

Shot Put (9-10 Boys) - Thomas, Jamil (Dashers Track) 7.24m/23-09.00

Pole Vault (13-14 Girls) -  Perry, Carol Ann (Eye Catchers) 2.80m/9-02.25

Pole Vault (15-16 Girls) - Ellis, Erica (Rochester Ru) 3.50m/11-05.75


55m Shuttle Hurdle Relays (Club Girls) - Quiet Storm Track Club  'A'  (34.88)
    1) Lewis, Dahria 98                2) Wilkerson, Tannia 98
    3) Jordan, Catherine 00            4) French, Ciara 00


55mH Shuttle Relays (Club Boys) -  1 Quiet Storm Track Club  'A' (33.25)  
    1) Greene, Elijah 98               2) Greene, Isaiah 00     
    3) Evans, Tiyaun 00                4) Williams, Shaquan 98


*55mH Shuttle Relays (High School Boys) -  1 Franklin K Lane  'A'  (31.86)
    1) Brusco, Darrius 98              2) Rodgers, Omar 99     
    3) Jean Michel, Stephon 98         4) Villaman, Denzel 98


4x200m Relay (8 & Under Girls) - Chester Cheetahs track club  'A’ - (2:33.79)

    1) Allen, Nyasia 08                2) Minter, Jahan 08     

    3) Hackett, Amar'i 09              4) English, Ja'Mea 08


4x200m Relay (8 & Under Boys) - Prospect Park Youth Running  'A' (2:29.04)

    1) Fisher, Caleb 08                2) Vargus, Xavier 08    

    3) Vazquez, Josaih 08              4) James, Zion 08   


4x200m Relay (9-10 Girls) - Run U Xpress  'A' (2:03.71)

    1) Harris, Mihaly 07               2) Little, Zuri 06          

    3) Harris, Emerson 06              4) Lipscomb, Mia 06

 

4x200m Relay (9-10 Boys) - Jaguar Track  'C' (2:01.51)

    1) Rojas, Al-Qamar 06              2) Akakpo, Amari 07         

    3) Cooper, Henry 06                4) Williams, Dylan 06


*4x200m Relay (11-12 Girls) - Run U Xpress  'A' (1:49.43)   

    1) Fort, Cidney 04                 2) Jackson, Shawnti 05         

    3) Mckinnon, Taylor 04             4) Outlaw, Tia 04


4x200m Relay (13-14 Boys) - Capital City Track Club  'A' (1:40.66)

    1) Vascianna, Vashuan 02           2) Beckford, Malcolm 03    

    3) Hill, Shakur 02                 4) Ferguson, Tahj 02


4x200m Relay (USATF Club Girls) - Wee Sports  'A' (1:44.29)
    1) Wimbley, Sasha 00               2) Rogers, Serenity 01     
    3) Mack, Maya 99                   4) Johnson, Destiny 99


4x200m Relay (USATF Club Boys) - Quiet Storm Track Club  'A' (1:31.45)

    1) Colon III, Samuel 01            2) Evans, Tiyaun 00         

    3) Greene, Elijah 98               4) Greene, Isaiah 00


4x200m Relay (High School Girls)

Erasmus Hall Campus  'A'                            1:47.45     

    1) Prussia, Ashli 98               2) Scott, Shanika 98        

    3) Emanuel, Deneka 99              4) Esinsinade, Oluwatosin 98


4x200m Relay (High School Boys) - Susan Wagner  'A' (1:35.49)
    1) Collazo, Chrystian 98           2) Thompson, Jordan 99   
    3) Lehn Jr, Jonathan 98            4) Hernandez, Daniel 99


Distance Medley Relay (USATF Club Girls) - Quiet Storm Track Club  'A' (13:33.71)

    1) Arumemi, Dawn 97                2) Richardson, Zibiah 01  

    3) Chisolm, Laeuna 99              4) Hunt, Sandra 99


Distance Medley Relay (USATF Club Boys) - Long Island Alliance  'A' (10:37.52)

    1) Tesoriero, Joseph 98            2) Clarke, Thomas 98         

    3) Smith, Aidan 98                 4) VanVorst, Kevin 99


Distance Medley Relay (High School Girls) - Bishop Loughlin Memorial  'A' (16:32.33)

    1) Archibald, Kayla 00             2) Duverne', Linda 98   

    3) Henry, Danae 98                 4) Rivers, Fiya 00


*Distance Medley Relay (High School Boys) - Bishop Loughlin Memorial  'A' (11:03.33$)

    1) Charles, Akil 00                2) Blaise, Bernard 00   

    3) Chery, Wendell 98               4) Cox, Ketshawn 00


USATF Hershey Youth Indoor Record Breakers

55m (15-16 Girls) - Smith, Jaida (Vector Elite) 7.19

55m (15-16 Boys) - Milledge Jr, Senaca  (Olympia Track) 6.34

55m (17-18 Women) - Cornish, Najiya (Above Xpectations) 7.02

200m (13-14 Boys) - Flemming, Tahje (Prospect Par) 23.71

200m (15-16 Boys) -   1 Milledge Jr, Senaca       00 Olympia Track          $ 22.20q  2

400m (8 & Under Boys) -  Allen, Da'mira (chester chee) 1:10.81

400m (9-10 Girls) - Bey-English, Kanai (Infinity Track) 1:04.04

400m (13-14 Girls) - Perry, Mykala (Tnt Express) 56.82

400m (17-18 Women) - Perkins, Paris (Fast and Fur) 57.28

800m (8 & Under Girls) - Allen, Da'mira (chester chee) 2:42.68

800m (9-10 Girls) -  Graham, Alissa (Club 44) 2:32.74

800m (11-12 Boys) - Cumberbatch, Nathan (Milwaukee Mustangs) 2:19.69

800m (13-14 Girls) - Rose, Michaela (Faith In Action) 2:15.80

1,500m RW (9-10 Girls) - Morgan, Madison (Track Housto) 9:11.97

1,500m RW (11-12 Girls) - Earnest, Mekiyah (chester chee) 8:59.54

3,000m (13-14 Girls) - Heskin, Lauryn (Tsc Track Club) 10:18.21

3,000m (13-14 Boys) - Gorevic, Jonah (Tailwind) 9:22.96

3,000m (15-16 Boys) - Senall, Tyler  (Penfield Athletic) 9:09.38

High Jump (11-12 Girls) - Hilton Clarke, Allan (Hackensack J) .50m/4-11.00

High Jump (13-14 Girls) - Smith, Brianna (Infinity Track) 1.67m/5-05.75

Pole Vault (17-18 Girls) - Alina McDonald (


55mH Shuttle Relays (High School Boys) -  1 Franklin K Lane  'A'  (31.86)
    1) Brusco, Darrius 98              2) Rodgers, Omar 99     
    3) Jean Michel, Stephon 98         4) Villaman, Denzel 98


4x200m Relay (11-12 Girls) - Run U Xpress  'A' (1:49.43)   

    1) Fort, Cidney 04                 2) Jackson, Shawnti 05         

    3) Mckinnon, Taylor 04             4) Outlaw, Tia 04


*Distance Medley Relay (High School Boys) - Bishop Loughlin Memorial  'A' (11:03.33$)

    1) Charles, Akil 00                2) Blaise, Bernard 00   

    3) Chery, Wendell 98               4) Cox, Ketshawn 00


55mH Qualifiers

11-12 Girls

1 Mckinnon, Taylor          04 Run U Xpress              9.25q  1

 2 Rowland, Kendall          04 Run U Xpress              9.61q  3

 3 Tyler-Thompson, Rasunek   04 Sapphire - R              9.64q  3

 4 Bonn, Alexandra           05 Westfield Ar              9.83q  1

 5 Deloatch, Imari           04 Run U Xpress              9.86q  1

 6 Kuylen, Sania             04 Metro Eagles             10.11q  2

 7 Lawson, Nyla              05 Vector Elite             10.37q  2

 8 Mcdonald, Zoe             05 Central CT Jaguars       10.64q


11-12 Boys

 1 Foster Jr, Gregory        04 Willis/Camden Pal       $ 8.54q  2

 2 Collier, Malachi          04 18-Unattached           $ 8.81q  2

 3 Vazquez, Yan              04 Arizona Flam              9.39q  1

 4 Blake, Josiah             05 Bowie Boys &             10.15q  1

 5 Gibbs, Matthew            04 New Haven Age Group      10.27q  1

 6 Dawkins, Desi             04 Above Xpectations        10.42q  2

 7 Whyte, Shannon            04 Above Xpectations        10.50q  2

 8 Marquez, Bennett          04 Chelsea Greyhounds       10.86q


13-14 Girls

1 Mathew, Anjoli            02 Metropolis-B              8.53q  2
 2 Edwards, Faith            02 Ruff Kutz                 8.66q  1
 3 Graves, Stephanie         02 New York Novas TC         8.71q  3
 4 Smith, Brianna            02 Infinity Track            8.76q  3
 5 Dunbar, Kaya-Rae          02 Usa-Ja                    8.99q  1
 6 Christie, Nia             03 Connecticut               9.01q  2
 7 Marquez, Madelyn          02 Chelsea Greyhounds        9.05q  1
 8 Cooper, Lindsay           02 Gjtc                      9.15q  3


13-14 Boys

1 Vascianna, Vashuan        02 Capital City              8.19q  2

 2 Nunley, Alexander         03 Run U Xpress              8.38q  1

 3 Politi, Michael           02 Island Express            8.72q  1

 4 Fields, Marquise          02 chester chee              8.83q  3

 5 Davis, Andrew             02 Above Xpectations         8.94q  3

 6 Smith IV, Thomas          03 Woodlawn Track Pack       9.12q  3

 7 Morone, Joseph            03 Chelsea Greyhounds        9.41q  2

 8 Turner, Gabriel           02 Woodlawn Track Pack       9.45q  1


15-16 Girls

1 Warren, Christina         01 Ambler Olympic          $ 8.35q  1

 2 Rogers, Serenity          01 Wee Sports                8.52q  2

 3 Ellis, Jayla              01 11-Unattached             8.69q  4

 4 Myers, Sophia             00 Ruff Kutz                 8.76q  3

 5 Morrow, Amaya             00 Rochester Ru              9.05q  2

 6 Collier, Mijah            00 Trenton Track             9.14q  2

 7 Myers, Phoebe             01 Ruff Kutz                 9.24q  1

 8 McEachern, Victoria       01 Ruff Kutz                 9.39q


15-16 Boys

1 Brown, Tai                00 Ruff Kutz                 7.79q  1

 2 Owens, Ayden              00 11-Unattached             7.81q  1

 3 Cruickshank Jr, Aron      00 06-Unattached             8.17q  2

 4 Hayes, D'Andre            00 13-Unattached             8.34q  2

 5 Jenkins, Cortez           00 51-Unattached             8.51q  2

 6 Francisco, Jampel         01 South Charlo              8.52q  3

 7 Banda, Stefan             00 23-Unattached             8.56q


17-18 Girls

1 McKnight, Destiny         97 East Coast T              8.59q  1

 2 Welch, Isis               98 06-Unattached             8.61q  2

 3 Dimgba, Chima             99 04-Unattached             8.79q  1

 4 Penda, Helnsarah          98 Young Gunz                8.80q  3

 5 Dumpson, Mya              99 Ruff Kutz                 8.86q  1

 6 Broderick, Brittani       99 Team Dynasty              9.02q  3

 7 Simon, Josephine          99 Connecticut               9.33q  3

 8 Douglas, Tatiana          98 V-Tesse Track Club        9.37q  2


17-18 Boys

1 Griffiths, Ronaldo        98 06-Unattached             7.70q  2

 2 Lewis, Tyler              98 East New Yor              7.71q  1

 3 Amponsah, Kwaku           99 07-Unattached             7.78q  1

 4 Gloskey, Max              99 04-Unattached             7.79q  2

 5 Young Jr, Jeff            98 59-Unattached             7.84q  3

 6 Dixon, Divaughn           98 New Horizon Track         7.91q  3

 7 Jackson Jr, James         99 chester chee              7.92q  2

 8 Joseph-Young, Michah      98 First State               7.95q  4



200m Qualifiers

8 & Under Girls

1 Wynn, Sianni              08 Willis/Camden Pal        31.66q  4

 2 Atkinson, Londyn          08 Track Xplosion           31.82q  5

 3 Turner, Kyra              08 38-Unattached            32.70q  3

 4 McIntosh, Aarin           08 Infinity Track           33.18q  3

 5 Lawson, Jahda             08 Vector Elite             33.55q  1

 6 Montgomery, Arianna       08 Delaware Eli             33.65q  2


8 & Under Boys

James, Zion               08 Prospect Par             32.33q  4

 2 Whitfield, Julian         08 East Coast T             32.69q  1

 3 Redden, Avion             08 Vector Elite             32.93q  2

 4 Robinson, Jaidon          08 Haverhill El             33.00q  1

 5 Dixon, Myles              08 Full Speed A             33.46q  4

 6 Simpson, Gianni           08 New York Sta             33.49q


9-10 Girls

Bey-English, Kanai        06 Infinity Track           28.29q  1

 2 Daley, Logan              06 Explosion Tr             29.16q  4

 3 Liburd, Nyla              06 Prospect Par             29.23q  3

 4 Stargell, Kayleigh        06 45-Unattached            29.38q  5

 5 Estes, Tali Rose          06 Sewell Insti             29.59q  4

 6 Wright, Ronniah           06 Sapphire - R             29.64q


9-10 Boys

1 Wreh II, James            06 Metropolis-B             28.19q  3

 2 Walker, Christian         07 Metro Eagles             28.27q  1

 3 Williams, Dylan           06 Jaguar Track             28.58q  6

 4 Barrows, Walter           06 New York Novas TC        28.65q  6

 5 Truitt, Jasyn             06 Delaware Eli             29.18q  5

 6 Dillard, Drew             06 Usa-Ja                   29.48q  4


11-12 Girls

 1 Jenkins, Olivia           04 Michigan All Stars       27.04q  1       

 2 Outlaw, Tia               04 Run U Xpress             27.21q  3       

 3 Lewis, Avery              05 Infinity Track           27.35q  4       

 4 Sampson, River            04 Bronx Tigers TC          27.57q  6       

 5 Tyler-Thompson, Rasunek   04 Sapphire - R             27.62q  2       

 6 Parker, Nevaeh            04 God's Speed Track        27.72q


11-12 Boys

1 Harbor, Nyckoles          05 Full Speed A             25.88q  4       

 2 Bond, Isaiah              04 Jackrabbit T             26.04q  2       

 3 Brann, Braxton            04 Ann Arbor Track          26.29q  5       

 4 Branch, Zachariah         04 Vegas Lightn             26.51q  6       

 5 Shepherd Jr, Claude       04 MySprintClub             27.04q  4       

 6 Denny, Davin-Wayne        04 New Horizon Track        27.05q


13-14 Girls

1 Perry, Mykala             02 Tnt Express              25.80q  3       

 2 Sales, Jordan             02 Revelation P             25.90q  7       

 3 White, Brianna            02 Chelsea Greyhounds       26.25q  2       

 4 Morant, Leena             02 Jaguar Track             26.55q  2       

 5 Smith, Brianna            02 Infinity Track           26.65q  3       

 6 Brown, Brianna            03 Team Dynasty             26.95q


13-14 Boys

 1 Flemming, Tahje           02 Prospect Par           $ 23.71q  2

 2 Agyemang, Nana            02 Pure Acceler             24.29q  7

 3 Turner, Jordyn            02 38-Unattached            24.51q  6

 4 Taffe, Adrian             02 MySprintClub             24.75q  1

 5 Davis, Quinsean           02 Gadsden Burners          24.78q  3

 6 Jenkins, Connor           02 27-Unattached            24.90q


15-16 Girls

Smith, Jaida              00 Vector Elite             25.11q 12       

 2 Givens, Taylor            00 Hershey Blaze            25.60q  1       

 3 Dudley, Ifetayo           00 Harlem Child             26.16q  5       

 4 Wimbley, Sasha            00 Wee Sports               26.21q  9       

 5 Scott, Alivia             01 Willis/Camden Pal        26.23q 10       

 6 Nicely, Otavia            01 Bronx Tigers TC          26.30q  9


15-16 Boys

 1 Milledge Jr, Senaca       00 Olympia Track          $ 22.20q  2

 2 Owens, Ayden              00 11-Unattached            23.03q  7

 3 Barriffe, D'Andre         00 Metro Eagles             23.07q  4

 4 Brown, Tai                00 Ruff Kutz                23.22q  5

 5 Cadet, Joshua             00 Roselle Rams             23.31q  1

 6 DuPree, Chris             01 Kansas City              23.39q


17-18  Girls

1 Hamilton, Rebekah         97 Young Phenom             25.84q 13       

 2 Cornish, Najiya           99 Above Xpectations        26.28q  9       

 3 Henderson, Taylor         98 13-Unattached            26.30q  1       

 4 White, Leah               98 Ebenezer A.M             26.32q  7 26.312

 5 Berry, Teshaye            97 Action Elite             26.32q 10 26.318

 6 Whelan, Gracie            98 South Charlo             26.32q  2


17-18 Boys

1 Floyd, Tydarius           98 Emerald City           $ 22.29q 13       

 2 Griffiths, Ronaldo        98 06-Unattached            22.52q 10       

 3 Francois, Ricky           98 02-Unattached            22.75q 12       

 4 Smith, Anthony            98 Rochester Ru             22.80q  2       

 5 McPherson, Mike-Andre     98 V-Tesse Track Club       22.81q 17       

 6 Crosse, Clayton           99 Willis/Camden Pal        22.82q



Christa Mann
Marketing & Communications Manager
USA Track & Field
317.713.4672
e-mail

Nike Hershey Garden of Life Chobani UCS Gatorade NCSA Phoenix KT St. Vincent Normatec
© 2001-2019 USA Track & Field, Inc. All Rights Reserved.