Join/Renew Now

Archives:
Latest news

So Cal Track Club wins team race at USA Masters Outdoor Championships

7/14/2013
 

OLATHE, KAN. – The So Cal Track Club left little doubt in the race for the club championship as it racked up a total of 879 points to win the team title as the USA Masters Outdoor Track & Field Championships concluded Sunday at the Olathe District Activity Center.

Encompassing the true spirit of lifetime fitness, a total of five Olympians and 30 reigning world masters indoor and outdoor champions were among the more than 1,000 athletes ages 30-95+ that competed in Olathe for the USA Maters Outdoor Track & Field Championships. More information on the meet including complete results can be found  here.

Find race videos and interviews from the entire week of competition in Olathe on usatf.tv by clicking the link here.

Finishing second in the team race was the Atlanta Track Club (335) and the Potomac Valley Track Club (227.50) was third.

The final day of the USA Masters Outdoor Championships produced a pair of world records in relay competition in the 4x400m and 4x800m. Grace Padilla, Lisa Ryan, Jennifer Burke and Sonja Friend-Uhl team up in the 4x800m to set a world record in a time of 9:18.33 while Gary Sims, Charles Rose, Mack Stewart and Robert Lida set the world 75-79 age group world record in the 4x400m in a time of 4:54.64.

In addition to the two world records, a total of six American records also fell Sunday that included: Oscar Peyton (M60, Accokeek, Md.) in the men’s 200m, (24.32); Gwendolyn Wentland (W41, Manhattan, Kan.) in the women’s high jump (1.77m/5-9.75); Myrle Mensey (W64, Saint Louis, Mo.) in the women’s weight throw (16.93m/55-6); Marilyn Coleman (W38, Franklin Park, N.J.) in the women’s weight throw (14.70m/48-2); Mark Williamson, Robert Stanley, Jeff Brower, Kerry Sloan (M50-59) in the men’s shuttle hurdle relay (1:03.20); Randall Olson, Jim Dolezal, Rederick Monesmith, Max Siu (M60-69) in the men’s shuttle hurdle relay (1:16.53).

Additionally, Williams Platts (M85, Boise, Idaho) continued his strong meet Sunday in winning the men’s javelin with a big toss of 36.99m/121-4. The win in the javelin gives Platts a total of five national titles throughout the duration of the competition, which also includes the pentathlon, long jump, discus and 100m.

A complete summary of the world and American records reached in Olathe along with a full listing of all champions on the final day of competition can be found below.

Masters athletes will now turn their attention to the 2013 World Masters Athletics Championships, which are scheduled for October 16-27 in Porto Alegre, Brazil.

Peyton, Collins forming great rivalry in sprints
Whether by chance of design, Oscar Peyton (M60, Accokeek, Md.) and Bill Collins (M62, Houston, Texas) bring out the best in one another on the track. It’s the standard that marks a great rivalry in sports.

“He’s the reason I train a little harder,” Peyton said of Collins Sunday at the USA Masters Outdoor Track & Field Championships where the two had just raced to a photo finish in the men’s 200m. “We push each other. If you ask him, I think he would say the same thing.”

The two split their matchups in Olathe with Collins winning the 100m Saturday and Peyton winning the 200m Sunday and exceeding the listed American age-group record with his winning time of 24.32. Despite running into a more than four-meters-per-second headwind, the two carried each other to the fast time.

“It’s all Bill Collins,” Peyton said when asked how they were able to run so fast into a difficult headwind. “If not for him, I would have run slower.

“Bill smoked me (Saturday). So (Sunday) I decided to run my own race and finish strong. When I do beat Bill it seems to be in the 200m.”

As good of sprinters as there are in masters track and field, both Peyton and Collins hold world records in masters competition.

World and American records in Olathe
WR – Orville Rogers (M95, Dallas, Texas), men’s 400m, 2:21.82
WR – William Bell, Sr. (M91), men’s pole vault, 2.05m/6-8.75
WR – Grace Padilla, Lisa Ryan, Jennifer Burke, Sonja Friend-Uhl (W40-49), women’s 4x800m, 9:18.33
WR – Gary Sims, Charles Rose, Mack Stewart, Robert Lida (M75-79) men’s 4x400m, 4:54.64
AR – Kathryn Martin (W61, Northport, N.Y.), 10,000m, 41:10.57
AR – Charles Allie (M65, Pittsburgh, Penn.), men’s 400m, 56.90
AR – Don Isett (M74, Dallas, Texas), men’s pole vault, 3.24m/10-7.5
AR – Gary Hunter (M57), men’s pole vault 4.36m/14-3.5
AR – Oscar Peyton (M60, Accokeek, Md.), men’s 200m, 24.32
AR – Gwendolyn Wentland (W41, Manhattan, Kan.), women’s high jump, 1.77m/5-9.75
AR – Myrle Mensey (W64, Saint Louis, Mo.), women’s weight throw, 16.93m/55-6
AR – Marilyn Coleman (W38, Franklin Park, N.J.), women’s weight throw, 14.70m/48-2
AR – Mark Williamson, Robert Stanley, Jeff Brower, Kerry Sloan (M50-59), shuttle hurdle relay, 1:03.20
AR – Randall Olson, Jim Dolezal, Rederick Monesmith, Max Siu (M60-69), shuttle hurdle relay, 1:16.53

Sunday’s Championships
Men’s Road Events
10 km race walk
– David Swarts (M48, Jackson, Mich.), 46:05.90; Zbigniew Sadlej (M51, Macomb Township, Mich.), 49:04.40; David Couts (M57, Whiteside, Mo.), 56:00.90; Michael Wiggins (M64, Hawarden, Iowa), 57:55.40; Max Walker (M66, Greenwood, Ind.), 1:00:34.90; Gary O’Daniels (M70, Creston, Iowa), 1:09:52.70; Alan Poisner (M78, Overland Park, Kan.), 1:09:38.50; Alfred Dubois (M81, West Allis, Mich.), 1:13:04.30

Men’s Track Events
200m
– Sean Burnett (M31, Atlanta, Ga.), 22.45; Antwon Dussett (M37, Peoria, Ill.), 22.28; Christopher Williams (M41, Colton, Calif.), 21.89; Lee Bridges (M46, Homewood, Ill.), 23.01; Courtney Amun Muhammad (M50, Mesa, Ariz.), 24.92; Val Barnwell (M55, Brooklyn, N.Y.), 24.49; Oscar Peyton (M60, Accokeek, Md.), 24.32; Charles Allie (M65, Pittsburgh, Pa.), 25.51; Stephen Robbins (M70, Cleveland Heights,Ohio), 27.98; Robert Lida (M76, Wichita, Kan.), 28.87; Earl Fee (M84), 34.08; Williams Platts (M85, Boise, Idaho), 34.82; Charles Ross (M90, Conyers, Ga.), 1:08.55

200m hurdles – William Angus (M70, Salem, Ohio), 58.06; Richard McKisson (M76, Arvada, Colo.), 57.55; Alan Raynor (M82, Lake Orion, Mich.), 45.58; Charles Ross (M90, Conyers, Ga.), 1:33.51

300m hurdles – Russell Jacquet-Acea (M60, Seattle, Wash.), 48.18; Warren Graff (M67, Merrimac, Maine), 54.93

400m hurdles – Anteo Quiroz (M30, Los Angeles, Calif.), 1:07.76; Joshua Amelunke (M35, Columbia, Mo.), 1:04.55; Brad Dittmar (M43, Ankeny, Iowa), 57.46; James Smith (M47, Chandler, Ariz.), 1:08.12; Kerry Sloan (M50, Harker Heights, Texas), 1:04.07; John Dyer (M55, Ashland, Va.), 1:03.02;

1,500m – Doug Goodhue (M71, Milford, Mich.), 5:27.84; Joe Cordero (M75, Central Islip, N.Y.), 6:55.24; Charles Rose (M80, Mooresville, N.C.), 6:28.19

5,000m – Daniel Martin (M30, Hialeah, Fla.), 15:45.65; Rick Cahoon, Jr. (M36, Shepherd, Mich.), 5:57.75; Chad Newton (M43, Pisgah Forest, N.C.), 15:49.17; Andrew Duncan (M46, Las Vegas, Nev.), 16:15.41

10,000m – Peter Mullin (M62, Houston, Texas), 38:55.67; Lloyd Hansen (M65, Bloomfield Hills, Mich.), 40:43.22;

4x100m Club – Nubian Striders A (M30-39) (Benjamin Nguyen, Quinton Wilks, Edward Rhyne Jr., Jay Williams), 45.93; So Cal Track Club A (M40-49) (James Lawson, Arthur Nelson III, Bruce Cramer, Christopher Williams), 45.88; So Cal Track Club B (M50-59) (Curtis Woody, David Lucas Sr., Robert Foster, Val Barnwell), 50.13; Houston Elite B (M60-69) (Chalres Allie, Douglas Spencer, Bill Collins, Joe Summerlin), 54.96;

4x100m Non Club – Non Club E (M60-69) (Bruce Covey, Paul Milewski, Roger Pierce, Oscar Peyton), 50.92; Non Club H (M70-79) (Robert Southerlan, Alex Meyer, James Snook, Roger Vergin), 1:11.00; Non Club I (M80-89) (Paul Lehmkuhl, Donald Leis, Alan Smith, Ronald Gray), 1:23.69

4x400m Club – Nubian Striders A (M30-39) (Benjamin Nguyen, David Cooke, Edward Rhyne Jr., Lee Bridges), 3:28.81; Southwest Sprinters Track Club A (M40-49) (Nate Sickerson, Eric Prince, Kerry Sloan, Antwon Dussett), 3:26.94; So Cal Track Club C (M50-59) (Steve Brumwell, Robert Scott, Val Barnwell, Robert Foster), 4:09.20; So Cal Track Club D (M60-69) (Charles Powell, Salih Talib, Tim Wigger, Nolan Shaheed), 4:50.25

4x400m Non Club – Non Club D (M50-59) (Jim Dolezal, Ernie Snodgrass, Douglas Boehr, Joseph Peebles), 5:20.54; Non Club A (M70-79) (Gary Sims, Charles Rose, Mack Stewart, Robert Lida), 4:54.64

4x800m Club – Royal Caribbean Cruisers A (M30-39) (Daniel Martin, Irineu Romano, HL Cobi Morales, Aubrey Oliver), 9:06.88; Royal Caribbean Cruisers B (Dave Long, Adam Goldstein, Robert Sweeney, Karl Ross), 10:28.64; So Cal Track Club A (M50-59) (Basil Scott II, Steve Brumwell, Mark Cleary, Robert Scott), 9:48.71; So Cal Track Club B (M60-69) (Nolan Shaheed, Ross Bolding, Gary Patton, Salih Talib), 11:13.81

4x800m Non Club – Non Club A (M50-59) (Elliott Drumright, Ivan Black, Douglas Boehr, Joseph Peebles), 14:03.12; Non Club B (M70-79) (Jerry LeVasseur, Joe Cordero, Joe Wilcox, Doug Goodhue), 14:16.02

Shuttle Relay – Non Club B (M40-49) (Michael Johnson, Jeffery Davidson, Arthur Nelson III, Darren Cox), 1:43.15; Non Club A (M50-59) (Mark Williamson, Robert Stanley, Jeff Brower, Kerry Sloan), 1:03.20; Non Club B (M60-69) (Randall Olson, Jim Dolezal, Rederick Monesmith, Max Siu), 1:16.53

Men’s Field Events
Triple Jump
– Anthony Bailey (M53, Alpharetta, Ga.), 12.93m/42-5.25; Joe Smith (M57, Murray, Utah), 11.20m/36-9; Max Siu (M60, Irving, Texas), 10.91m/35-9.5; Joe Hoover (M67, Wichita, Kan.), 9.41m/30-10.5; William Angus (M70, Salem, Ohio), 8.95m/29-4.5; Roger Vergin (M75, Poulsbo, Wash.), 8.05m/26-5; Paul Lehmkuhl (M80, Manitowish Waters, Wisc.), 6.88m/22-7; George Roudebush (M88, Canton, Ohio), 2.85m/9-4.25; Charles Ross (M90, Conyers, Ga.), 2.65m/8-8.5

Discus – Joseph Staton, Jr. (M35, Killeen, Texas), 45.18m/148-2; Eric Cole (M43, Flower Mound, Texas), 46.70m/153-2; Todd Davis (M48, Plattsmouth, Neb.), 40.93m/134-3; Scott Eriksson (M52, Plano, Texas), 53.89m/176-9; Tom Carlson (M55, Dallas, Texas), 41.53m/136-3

Pole Vault – Brad Teeple (M32, Lenexa, Kan.), 4.40m/14-5.25; Eric Peters (M38, Prairie Village, Kan.), 3.80m/12-5.5; Chet Clodfelter (M49, Roachdale, Ind.), 4.40m/14-5.25

Javelin – Edward Hearn (M64, Wilmington, N.C.), 47.84m/156-11; Buzz Gagne (M65, Concord, N.H.), 47.15m/154-8; Peter La Barge (M74, Runaway Bay, Texas), 39.92m/130-11; Phil Shipp (M78, Sedona, Ariz.), 31.76m/104-2; Bruce Pope (M81, Paducah, Ken.), 24.47m/80-3; Williams Platts (M85, Boise, Idaho), 36.99m/121-4; Charles Pistorino, Sr. (M90, McLean, Va.), 14.46m/47-5

Women’s Road Events
10 km race walk
– Rebecca Garson (W48, Afton, Va.), 1:03:01.10; Lou Kaelin (W52, Mount Juliet, Tenn.), 1:17:32.60; Sandra DeNoon (W58, Clermont, Fla.), 1:07:17.20; Cathy Mayfield (W61, Indianapolis, Ind.), 1:06:05.20; Panseluta Geer (W66, Hazlet, N.J.), 1:09:03.40; Rita Sinkovec (W73, Evergreen, Colo.), 1:14:51.90

Women’s Track Events
200m
– Tamika Harrington (W30, Hillside, Ill.), 27.22; Rachel Guest (W38, Surprise, Ariz.), 27.34; Latrica Dendy (W40, Bronx, N.Y.), 26.18; Emanuelle Mcgowan (W45, Hanover Park, Ill.), 26.42; Debra Hoffman (W53, Los Altos, Calif.), 29.22; Loretta Woodward (W59, Austell, Ga.), 30.41; Jane Barnes (W61, Raleigh, N.C.), 32.22; Patti Renfro (W66, San Antonio, Texas), 34.40; Kathy Bergan (W73, La Canada, Calif.), 34.45; Jeanne Daprano (W76, Fayetteville, Ga.), 37.64

200m hurdles – Florence Meiler (W79, Shelburne, Vt.), 52.03

300m hurdles – Kathleen Shook (W52, Zionsville, Ind.), 54.51; Lydia Woods (W59, Atlanta, Ga.), 1:43.80; Tina Bowman (W60, Long Beach, Calif.), 1:03.91

400m hurdles – Melanie Blake (W34, Signal Mountain, Tenn.), 1:23.13; Danelle Readinger (W37, Terre Haute, Ind.), 1:12.77; Anne Sluder (W40, Pineville, N.C.), 1:10.17; Kristine Longshore (W45, Doylestown, Pa.), 2:04.22

1,500m – Paloma Duran De Epstein (W33, Mission Viejo, Calif.), 6:17.42; Stephanie Peabody (W39, Phoenix, Ariz.), 6:45.76; Sonja Friend-Uhl (W42, Brentwood, Tenn.), 4:39.45; Cindy Blakeley-Cameron (W48, Westwood, Kan.), 5:23.35; Lorraine Jasper (W51, Birchrunville, Pa.), 5:06.84; Lesley Chaplin (W55, McDonough, Ga.), 5:25.84; Kathryn Martin (W61, Northport, N.Y.), 5:30.68; Laurie Rugenstein (W65, Boulder, Colo.), 6:02.55; Bev Wills (W71, Austin, Texas), 7:07.35

4x100m Club – Southwest Sprinters Track Club A (W30-39) (Deaneth Edwards, Latrica Dendy, Raquel Bethel, Rachel Guest), 53.75; Carolinas Track & Field Club A (W40-49) (Anne Sluder, Kris Kazebee, Melanie Walker, Toccata Murphy), 53.22; Atlanta Track Club A (Clovis Clark, Shaaron Sellars, Lesley Chaplin, Loretta Woodward), 1:06.61;

4x100m Non-Club – Non Club A (W40-49) (Evelyn Konrad, Beth Clark, Diane Pomeroy, Lillian Awidi), 54.85; Non Club D (W50-59) (Lois Allen, Vicki Fox, Debra Wood, Donna Dixon), 1:08.02; Non Club B (W60-69) (Linda Cohn, Jeanne Bowman, Tina Bowman, Jane Barnes), 1:02.58; Non Club C (W70-79) (Christel Donley, Jeanne Daprano, Florence Meiler, Barbara Jordan), 1:19.27

4x400m Club – Nubian Stiders A (W30-39) (Tamika Harrington, Austrial Dunbar, Gloria Jackson, Rashida Gates), 4:22.45; Philadelphia Masters A (W40-49) (Jean Griffin, Lisa Meeden, Kristine Longshore, Catherine Popovitch), 6:10.78; Athena Track Club A (W50-59) (Kathleen Shook, Elizabeth Stewart, Cheryl Bellaire, Debra Hoffman), 4:57.75

4x400m Non Club – Non Club A (W40-49) (Vicki Fox, Debra Wood, Lois Allen, Diane Pomeroy), 5:21.69

4x800m Club – So Cal Track Club A (W30-39) (Jill Vollweiler, Alison Wood, Jennifer Tomanek, Debbie Lee), 12:21.61; Philadelphia Masters A (W40-49) (Lisa Meeden, Kristine Longshore, Cathy Primmer, Catherine Popovitch), 16:47.38; Athena Track Club A (W50-59) (Mary Swan, Lorraine Jasper, Elizabeth Stewart, Cheryl Bellaire), 11:21.63;

4x800m Non Club – Non Club A (W40-49) (Grace Padilla, Lisa Ryan, Jennifer Burke, Sonja Friend-Uhl), 9:18.33

Shuttle Relay – Non Club A (W40-49) (Lisa Ryan, Anne Sluder, Koura Gibson, Menka Scott), 56.21; Non Club B (Caryl Senn-Griffiths, Karen Maxwell, Kathleen Shook, Shawn Hipp), 1:01.49

Women’s Field Events
Shot Put
– La Veta Gardner (W32, Overland Park, Kan.), 9.40m/30-10.25; Rachel Needham (W38, Valley Village, Calif.), 6.30m/20-8; Lisa Ryan (W43, Sioux City, Iowa), 8.01m/26-3.5; Cindy Smith (W49, Paris, Ken.), 8.82m/28-11.25; Katrina Geurkink (W52, Hanover, N.H.), 11.09m/36-4.75; Carol Finsrud (W56, Lockhart, Texas), 10.91m/35-9.5; Myrle Mensey (W64, Saint Louis, Mo.), 10.05m/32-11.75; Mary Schaub (W66, Smithton, Ill.), 7.18m/23-6.75; Mary Robinson (W71), 6.66m/21-10.25; Christel Donley (W78, Colorado Springs, Colo.), 8.10m/26-7; Gloria Krug (W82, New Oxford, Pa.), 7.42m/24-4.25

Weight Throw – Paloma Duran De Epstein (W33, Mission Viejo, Calif.), 5.23m/17-2; Marilyn Coleman (W38, Franklin Park, N.J.), 14.70m/48-2; Lisa Cole (W41, Flower Mound, Texas), 9.99m/32-9; Katrina Geurkink (W52, Hanover, N.H.), 10.83m/35-6; Carol Finsrud (W56, Lockhart, Texas),13.88m/45-6; Myrle Mensey (W64, Saint Louis, Mo.), 16.93m/55-6; Sharon Raham (W67, Wellington, Colo.), 9.97m/32-8; Georgia Cutler (W70, Eugene, Ore.), 8.99m/29-6; Mary Roman (W77, Norwalk, Conn.), 10.22m/33-6

High Jump – Alison Wood (W39, Aumsville, Ore.), 1.62m/5-3.75; Gwendolyn Wentland (W41, Manhattan, Kan.), 1.77m/5-9.75; Amy Haddad (W46, Bradenton, Fla.), 1.47m/4-9.75; Melinda Nash (W50, Peachtree City, Ga.), 1.42m/4-7.75; Rita Hanscom (W59, San Diego, Calif.), 1.22m/4-0; Kay Glynn (W60, Hastings, Iowa), 1.30m/4-3.25; Annelies Steekelenburg (W65, Malibu, Calif.), 1.25m/4-1.25; Kathy Bergen (W70, La Canada, Calif.), 1.22m/4-0; Christel Donley (W78, Colorado Springs, Colo.), 1.05m/3-5.25


Jared Slinde
Communications Manager
USA Track & Field
317.713.4690
e-mail

Nike Hershey Visa BMW Gatorade Rosetta Stone Gill Athletics Pheonix St. Vincent Lynx
© 2001-2014 USA Track & Field, Inc. All Rights Reserved.
To license USATF video footage go to www.t3media.com or www.t3licensing.com.