Join/Renew Now

Archives:
Latest news

Multi-events finish strong and relays dazzle on Day Two

6/25/2014
 
BLOOMINGTON, Indiana -- Gorgeous weather and spectacular events highlighted the second day of competition at USATF Youth Outdoor Track and Field Championships on Wednesday, June 25 at Indiana University.

Day Two saw the completion of the multi-events and the running of the 4x800 meter relays.

In the 17-18 men’s decathlon, William Zamus Messer (Ashland, Kentucky) continued his dominance from day one, winning the 100m hurdles (15.98) and pole vault (4.05m/13-03.5) to finish with 5,628 points and the championship.

Ariel Okorie (Waynesville, Missouri) held off a fast-charging Kristen LaCosse (Crown Point, Indiana) in the 15-16 girl’s heptathlon, earning her crown with 4,123 points, as LaCosse finished in second with 4,089 points. Okorie won the javelin with a throw of 27.78m/91-02, while LaCosse kept up the pressure by winning both the long jump in 5.42m and the 800m (2:28.74)

In the 4x800 meter relays, the Jenks America TC USATF Youth team came out strong, winning four of the seven age groups. The 15-16 boys relay team of Daniel Mazzei (Tulsa, Oklahoma), Eugene Grayson (Glenpool, Oklahoma), Nehemiah Soap (Jenks, Oklahoma), and Matt Young (Tulsa, Oklahoma), edged out Cameron Cooper (Southfield, Michigan), Bryce PIckett (Farmington Hills, Michigan), Dekaryea Freeman (Detroit, Michigan), and Dewan Hawthorne (Southfield, Michigan) of Motor City Track Club, finishing in 8:19.89.

The triathlon saw some impressive youngsters put up spectacular results. In the 9-10 girls division, Milan Ford (Compton, California) swept all three events to finish with 1,195 points. She threw a 6.12m/20-01 in the shot put, soared to a 1.30m/4-03.25 clearance in the high jump and ran a 29.65 in the 200 meters. On the boys side, Johnell Gray (Long Beach, California) won the shot put (6.94m/22-09.25) and high jump (1.15m/3-09.25) en route to a first place finish with 533 points.

Day Three of the USATF Youth Outdoor Championships starts tomorrow at 8 a.m. and is the opening day for field events.

Click here for complete results and a schedule of Thursday's events.  

Day 2 Winners

Decathlon

110 meter hurdles
15-16 boys-Timothy Patterson (15.96)
17-18 men-William Zamus Messer (15.98)                                                                                                                                                            
Discus Throw
15-16 boys-Matthew Riekens (27.28m/89-06)
17-18 men-Quinlin Preston (30.48m/100-00)
                                                                                                                                               
Pole Vault
15-16 boys-Michael Hudson (3.75m/60-09)
17-18 men-William Zamus Messer (4.05m/13-03.5)

Javelin Throw
15-16 boys-Timothy Patterson (37.88m/124-03)
17-18 men-Quinlin Preston (44.62m/146-05)
                                                                                                                                               
1500 meters
15-16 boys-Jack Mennen (4:33.08)
17-18 men-Quinlin Preston (4:45.94)

Total Points Decathlon
15-16 boys-Timothy Patterson (5,049)
17-18 men-William Zamus Messer (5,628)

Pentathlon

80 meter hurdles
11-12 girls-Hannah Caruana (16.19)
11-12 boys-Anthony Taylor (13.54)

Shot put
11-12 girls-Uzuri Graves (6.30m/20-08)
11-12 boys-Chase Drewery (9.13m/29-11.5)

High jump
11-12 girls-Hannah Caruana, Abby Mennen, Charis Siefert (1.20m/3-11.25)
11-12 boys-Chase Drewery (1.50m/4-11)

Long jump
11-12 girls-Uzuri Graves (3.64m/11-11.5)
11-12 boys-Chase Drewery (5.03m/16-6)

800/1500 meters
11-12 girls (800)-Abby Mennen (2:54.77)
11-12 boys (1500)-Anthony Taylor (5:29.67)

Total Points Pentathlon
11-12 girls-Hannah Caruana (1,463)
11-12 boys-Chase Drewery (1,663)

Heptathlon

Long jump
15-16 girls-Kristen LaCosse (5.42m/17-9.5)
17-18 women-Mikaela Grant (5.25m/17-0.75)

Javelin throw
15-16 girls-Ariel Okorie (27.78m/91-02)
17-18 women-Paige Hackman (36.04m/118-03)

800 meters
15-16 girls-Kristen LaCosse (2:28.74)
17-18 women-Mikaela Grant (2:33.15)

Total Points Heptathlon
15-16 girls-Ariel Okorie (4,123)
17-18 women-Mikaela Grant (4,105)

4x800 Meter Relay
11-12 girls
Pacific Coast ShockWaves
Maya Bryson, Rachel Glenn, Shanille Davis, Zoe Ta-Perez (10:46.31)

13-14 girls
So Cal Roadrunners
Alyssa Segoiva, Chole Leong, Lindsay Calderon, Olivia Paez (10:13.68)

15-16 girls
Jenks America TC USATF Youth
Daisy VanMeter, Elisabeth Flowers, Morgan Allison, Olivia Hicks (12:02.31)

17-18 women
Jenks America TC USATF Youth
Adrena Mazzei, Grace Barber, Riley Rich, Morgan Long (9:49.80)

13-14 boys
South Orange County Wildcats
Daniel White, Donovan Minnick, Grant Walters, Rayn Bush (8:49.55)

15-16 boys
Jenks America TC USATF Youth
Daniel Mazzei, Eugene Grayson, Nemeiah Soap, Matt Young (8:19.89)

17-18 men
Jenks America TC USATF Youth
Cody Jones, Tristen Owens, Jacob Jansen, Noah Soap (8:10.57)

Triathlon

Shot put
9-10 girls-Milan Ford (6.12m/20-01)
9-10 boys-Johnell Gray (6.94m/22-09.25)

High jump
9-10 girls-Milan Ford (1.30m/4-03.25)
9-10 boys-Johnell Gray-1.15m/3-09.25

200/400 meters
9-10 girls (200)-Milan Ford (29.65)
9-10 boys (400)-Dakoda Fields (1:18.11)

Triathlon Total Points
9-10 girls-Milan Ford (1195)
9-10 boys-Johnell Gray (533)



Tyler Stevenson
Communications Intern
Tyler.Stevenson@usatf.org


Nike Hershey Visa BMW Gatorade Gill Athletics Pheonix St. Vincent Lynx
© 2001-2014 USA Track & Field, Inc. All Rights Reserved.
To license USATF video footage go to www.t3media.com or www.t3licensing.com.