Join/Renew Now

Archives:
Latest news

Lida sets another world mark; total 32 records fall at USA Masters Outdoor Championships

8/5/2012
 

LISLE, Ill. – Robert Lida (M75) set his second world age group record in as many days while fans on the campus of Benedictine University witnessed a total of six world records and an additional 26 American records during four days of competition as the USA Masters Outdoor Championships concluded Sunday in Lisle, Ill.

Taking place at the Lisle-Benedictine University Sports Complex, more than 1,100 athletes ages 30-95+ participated in the four days of competition at the USA Masters Outdoor Championships. More information on the meet including complete final results can be found here.

The 11 American records set Sunday included: Jeanne Daprano (W75) in the 1,500m (6:38.40); Chris Schmid (M65) in the 5 km (26:19.60) and 10 km race walk (53:24.40); Max Green (M80) in the 10 km race walk (1:10:10.40); Alan Raynor (M81) in the 200m hurdles (42.78); Desmond Bynum, Daniel Tutskey, Anthony Jones, Sean Burnett (M30-39) in the 4x100m Non-Club relay (41.81); Houston Elite, which included Ron Johnson, Bill Collins, Charles Allie, Richard Riddle (M60-69) in the 4x100m Club relay (49.24); Athena Track Club, which included Kathy Haubrich, Cheryl Bellaire, Terri Cassel, Lorraine Jasper (W50-59) in the 4x800m Club relay (10:45.23); Carolinas Track & Field Club, which included Anne Sluder, Kris Kazebee, Melanie Walker, Toccata Murphy (W30-39) in the 4x100m Club relay (52.68); The International Racing Club, which included Michael Jackson, David Bynoe Sr., Kareem Lanier, Kyle Lanier (M30-39) in the 4x800m Club relay (9:20.69) and the Athena Track Club, which included Kathy Haubrich, Kathleen Shook, Cheryl Bellaire, Debra Hoffman (W50-59) in the 4x400m Club relay 4:40.38.

Team scores were also kept throughout competition with the So Cal Track Club finishing in first, TNT International Racing Club finishing second and the Atlanta Track Club third.

Lida’s time of 27.73 to win the 200m shaved more than two-tenths of a second off the existing age group world record. It capped off a brilliant Championships for Lida, which also saw him become the first man in history to run under 13.50 seconds in the 100m Saturday with his world record time of 13.49.

“It was hard running into a tough headwind,” Lida said of his 200m world record. “I was fortunate to get the record. Coming in I thought I was capable of running 27.0. That’s where my training told me I should be.”

The early morning hours Sunday hosted the men’s and women’s 10 km race walk and a trio of American age group records fell. Chris Schmid (M65) established the American record for 5 km at 26:19.60 en route to winning the 10 km. It brought the total of American records for Schmid for the week to four after setting the 3,000m and 5,000m records Friday.

Jeanne Daprano (W75) smashed the existing American age group record in the 1,500m by more than 50 seconds Sunday with her winning time of 6:38.40. It was her second record performance in as many events at the Outdoor Championships after also setting the world record in the 400m Friday.

In addition to Lida’s two world marks, the Masters Outdoor Championships witnessed world records from Sherwood Sagedahl (M73) in the pentathlon (3,806 points), Marie-Louise Michelsohn (W70) in the 2,000m steeplechase (10:20.43), Jeanne Daprano (W75) in the 400m (1:22.39) and Christa Bortignon (W75) in the triple jump (7.58m/24-10.5).

See below for a complete list of world and American record setters for the duration of the meet and a complete list on Sunday’s event champions.

World and American records set at Masters Outdoor Championships
WR – Sherwood Sagedahl (M73) – pentathlon – 3,806 points
WR – Marie-Louise Michelsohn (W70) – 2,000m steeplechase – 10:20.43
WR – Jeanne Daprano (W75) – 400m – 1:22.39
WR – Robert Lida (M75) – 100m – 13.49
WR – Christa Bortignon (W75) – triple jump – 7.58m/24-10.5
WR – Robert Lida (M75) – 200m – 27.73
AR – Chris Schmid (M65) – 3,000m race walk – 15:08.66
AR – Chris Schmid (M65) – 5,000m race walk – 25:31.23
AR – David Swarts (47) – 3,000m race walk – 13:53.92
AR – Robert Lida (M75) – 400m – 1:05.08
AR – James Barrineau Jr. (M57) – high jump – 1.80m/5-10.75
AR – Christopher Ricketts, Edwin Hagans, Brian Ricketts, Belgie Mcclelland II, (M35), 1:02.79
AR – Ellen Andel, Christine Roemer, Menka Scott, Susan Wiemer, (W40-49), 58.84
AR – Linda Arnold, Karen Maxwell, Liz Palmer, Kathleen Shook, (W50-59) – 59.20
AR – Reggie Garner, Chris McConnell, Keith McQuitter, Lloyd Jeremiah, (M50-59), 1:04.29
AR – Ozzie Binion, Sergio Angulo, James Broun, Jim Dolezal, (M60-69), 1:11.48
AR – Fred Niedermeyer, Bob Osterhoudt, Terry Pliner, Terry Rowan, (M70-79), 1:07.07
AR – Joan Berman (W75) – discus – 20.80m/68-3
AR – Karlis Ezerins (M85) – weight throw – 12.21m/40-0
AR – Lois Gilmore (W81) – 800m – 4:28.25
AR – Carol Finsrud (W55) – discus – 38.46m/126-2
AR – Jeanne Daprano (W75) – 1,500m – 6:38.40
AR – Chris Schmid (M65) – 5 km race walk – 26:19.60
AR – Chris Schmid (M65) – 10 km race walk – 53:24.40
AR – Max Green (M80) – 10 km race walk – 1:10:10.40
AR – Alan Raynor (M81) – 200m hurdles – 42.78
AR – Desmond Bynum, Daniel Tutskey, Anthony Jones, Sean Burnett (M30-39) – 4x100m Non-Club – 41.81
AR – Houston Elite – Ron Johnson, Bill Collins, Charles Allie, Richard Riddle (M60-69) – 4x100m Club – 49.24
AR – Athena Track Club – Kathy Haubrich, Cheryl Bellaire, Terri Cassel, Lorraine Jasper (W50-59) – 4x800m Club – 10:45.23
AR – Carolinas Track & Field Club – Anne Sluder, Kris Kazebee, Melanie Walker, Toccata Murphy (W30-39) – 4x100m – 52.68
AR – The International Racing Club – Michael Jackson, David Bynoe Sr., Kareem Lanier, Kyle Lanier (M30-39) – 4x800m – 9:20.69
AR – Athena Track Club – Kathy Haubrich, Kathleen Shook, Cheryl Bellaire, Debra Hoffman (W50-59) – 4x400m – 4:40.38

SUNDAY’S EVENT WINNERS
Women’s track events
10 km race walk
– DaBeth Manns (W36), 1:30:45.10; Debbie Topham (W59), 1:01:17.80; Marianne Martino (W62), 1:03:04.20; Penseluta Geer (W65), 1:06:14.60

1,500m – Christy Peterson (W37), 4:56.24; Lisa Ryan (W42), 4:54.16; Wanda Toro (W49), 5:58.04; Lorraine Jasper (W50), 5:08.32; Debbie Lee (W55), 5:33.44; Coreen Steinbach (W61), 5:49.08; Nancy Rollins (W65), 5:58.37; Mary Jane Pratt (W73), 7:35.36; Jeanne Daprano (W75), 6:38.40 (AR); Lois Gilmore (W81), 8:39.14

200m hurdles – Florence Meiler (W75), 47.68; Sumi Onodera-Leonard (W84), 1:06.79;

300m hurdles – Kathleen Shook (W51), 53.25; Delores Grandison (W59), 1:02.58; Joy Oakey (W63), 1:15.31

400m hurdles – Anne Sluder (W39), 1:06.65; Jill Cypress (W40), 1:08.94; Kia Habisreitinger (W45), 1:19.50

200m – Brandi Bernert (W33), 26.39; Latricia Dendy (W39), 25.53; Dena Birade (W40), 25.59; Renee Henderson (W48), 26.49; Debra Hoffman (W52), 29.15; Loretta Woodward (W58), 30.93; Lorna Forde (W60), 30.53; Patti Renfro (W65), 35.03; Kathy Bergen (W72), 33.03; Jeanne Daprano (W75), 36.42; Sumi Onodera-Leonard (W84), 1:06.79; Olga Kotelko (W93), 1:23.34

4x100m Non-Club – Brandi Bernert, Kimberly Touya, Isabelle Dierauer, Latricia Dendy (W30-39), 51.84; Lori Schutt, Sarah Lawson, Kathleen Shook, Terri Rath (W40-49), 55.55; Gail Johns-Rees, Lois Allen, Gail Kuhnly, Martha Lutz (W50-59), 1:11.56

4x100m Club – Carolinas Track & Field Club, Anne Sluder, Kris Kazebee, Melanie Walker, Toccata Murphy (W30-39), 52.68; Mass Velocity Track Club, Sue McCarthy, Susan Wiemer, Ocean Eversley, Susan Loyd (W40-49), 58.70; TNT International Racing Club, Jo Phelps, Delores Grandison, Linda Jarjisian, Joy Oakey (W50-59), 1:05.94

4x400m Club – TNT International Racing Club, Jill Cypress, Dawn Kent, Christine Roemer, DaBeth Manns (W30-39); So Cal Track Club, Lisa Ryan, Tammy Lifka, Jan Lockett, Monica Brant (W40-49), 4:35.68; Athena Track Club, Kathy Haubrich, Kathleen Shook, Cheryl Bellaire, Debra Hoffman (W50-59), 4:40.38 (AR)

4x800m Club – TNT International Racing Club, Dawn Kent, Delores Grandison, Joy Oakey, Christine Roemer (W30-39), 14:04.14; So Cal Track Club, Tammy Lifka, Jan Lockett, Monica Brant, Lisa Ryan (W40-49), 11:35.91; Athena Track Club, Kathy Haubrich, Cheryl Bellaire, Terri Cassel, Lorraine Jasper (W50-59), 10:45.23 (AR)

4x800m Non Club – Lois Allen, Sarah Boyd, Gail Kuhly, Karen Frazier (W40-49), 5:14.30

Men’s track events
10 km race walk
– Matthew De Witt (M32), 51:22.0; Omar Nash (M38), 54:03.60; David Swarts (M47), 49:20.30; Jim Scott (M54), 58:12.60; Mark Green (M56), 54:53.60; Andrew Smith (M62), 55:35.50; Chris Schmid (M65), 53:24.40 (AR); Bernie Finch (M72), 1:21:42.20; Jack Bray (M79), 1:10:01.40; Max Green (M80), 1:10:10.40 (AR)

1,500m – Jeremy Ruston (M32), 4:12.13; Randy Wassinger (M37), 4:12.64; Nicholas Berra (M43), 4:09.50; Andrew Duncan (M45), 4:14.56; Ray Knerr (M52), 4:24.05; Robert Scott (M57), 4:45.56; Paul Pearson (M61), 5:01.55; Gary Patton (M66), 5:04.13; Sherwood Sagedahl (M73), 5:46.77; Bob Pates (M76), 7:11.30; Robert Culling (M80), 8:38.91

200m hurdles – Alan Raynor (M81), 42.78 (AR); Charles Ross (M89), 1:22.96

300m hurdles – Thaddeus Wilson Sr. (M61), 45.69; Dan Kelly (M65), 50.82

400m hurdles – Edwin Hagans (M38), 57.66; Brad Dittmar (M42), 57.71; Laurent Birade (M45), 1:00.40; Darnell Gatling Sr. (M52), 58.44; John Gallagher (M55), 1:06.45

200m – Desmond Bynum (M31), 21.71; Antwon Dussett (M36), 21.53; Christopher Williams (M40), 21.00; Khalid Mulazim (M46), 23.38; Allan Tissenbaum (M52), 23.38; Oscar Peyton (M59), 24.03; Bill Collins (M61), 24.46; Stan Whitley Sr. (M66), 26.55; Jerry Byrd (M71), 28.68; Robert Lida (M75), 27.73 (WR); Harry Brown (M82), 31.64; William Melville (M85), 38.31; Ralph Maxwell (M92), 44.25; Daniel Bulkley (M95), 1:11.40

4x100m Non-Club – Desmond Bynum, Daniel Tutskey, Anthony Jones, Sean Burnett (M30-39), 41.81 (AR); Tecumseh Peete, Matt Denning, Lyndell Pittman, Jeffery Mack (M40-49), 43.05; Jeffrey Horick, Joachim Acolatse, James Vash, James Etter (M60-69), 57.77; Jerry Byrd, Joe Cordero, Avital Schurr, J Thomas Johnson (M70-79), 1:03.78

4x100m Club – Nubian Striders, Benjamin Nguyen, Warren Holloway, Edward Rhyne Jr., Clifton Culpepper (M30-39), 47.22; Southwest Sprinters Track Club, Robert Thomas Jr., Marcus Shute Sr., Eric Prince, Khalid Mulazim (M40-49), 45.26; Houston Elite, Craig Davis, Kenneth Thomas, Marty Krulee, Allan Tissenbaum (M50-59), 47.23; Houston Elite, Ron Johnson, Bill Collins, Charles Allie, Richard Riddle (M60-69), 49.24 (AR); Houston Elite, Joe Summerlin, Mack Stewart, Robert Lida, Charles Wimberley (M70-79), 1:02.17

4x400m Non Club – Edwin Hagans, Brian Ricketts, Christopher Ricketts, Peter Haack (M30-39), 3:37.18; Michael Angelo, Phillip Wright Jr., Duane Gosa, Karl Ross (M40-49), 3:45.38; Tyrone Williams, Darnell Gatling Sr., Charles Wasson, Reggie Garner (M50-59), 4:03.61; N Z Bryant, George Bowne, Freddy Worthington, Turran Harper (M60-69), 4:24.08; Sid Howard, Mack Stewart, Robert Lida, Charles Wimberley (M70-79), 5:18.26

4x400m Club – Nubian Striders, Ben Nguyen, David Cooke, Lee Bridges, Jay Williams (M30-39), 3:36.45; Southwest Sprinters Track Club, Robert Thomas Jr., Marcus Shute Sr., Eric Prince, Khalid Mulazim, 3:30.11; So Cal Track Club, Robert Scott, David Lucas Sr., Mark Cleary, Ricky Easley (M50-59), 4:16.21; So Cal Track Club, Charles Powell, Eric Jones, Salih Talib, Gary Patton, 5:08.08

4x800m Non Club – Patrick Dunigan, Terence McLaughlin, David Bernard, Joseph Peebles (M30-39), 11:19.90; Nicholas Berra, Scott Weeks, Lance Elliot, Charlie Kern (M40-49), 8:03.17; Russell Patton, John Comiskey Jr., Michael Berndt, Duncan Smith (M50-59), 10:49.37; Dale Sawyer, Alan Smith, Joe Cordero, Dan McCormack (M70-79), 16:53.81

4x800m Club – The International Racing Club, Michael Jackson, David Bynoe Sr., Kareem Lanier, Kyle Lanier (M30-39), 9:20.69; Mass Velocity Track Club, Jim Schoffman, David Neuman, Darin Brown, Dan Grimes, 9:35.90; So Cal Track Club, Robert Scott, Brian Nelson, Mark Cleary, Steve Brumwell (M50-59), 10:17.30; So Cal Track Club, Paul Peterson, Eric Jones, Gary Patton, Salih Talib (M60-69), 12:18.20

Women’s field events
Shot put
– Brandi Bernert (W33), 7.84m/25-8.75; Dawn Kent (W38), 7.21m/23-8; Tasha Downing-Hill (W42), 7.92m/26-0; Susan Wiemer (W46), 9.44m/30-11.75; Veronica Amaresekara (W51), 11.15m/36-7; Carol Finsrud (W55), 11.25m/36-11; Myrle Mensey (W63), 10.01m/32-10.25; Cindy Wyatt (W68), 9.85m/32-3.75; Mary Robinson (W70), 6.37m/20-10.75; Christel Donley (W77), 7.96m/26-1.5; Johnnye Valien (W87), 6.06m/19-10.75; Olga Kotelko (W93), 5.07m/16-7.75

High jump – Joslyn Coats (W34), 1.46m/4-9.5; Anne Sluder (W39), 1.55m/5-1; Lisa Ryan (W42), 1.02m/3-4; Amy Haddad (W45), 1.38m/4-6.25; Caryl Senn-Griffiths (W50), 1.38m/4-6.25; Kay Glynn (W59), 1.34m/4-4.75; Annelies Steekelenburg (W60), 1.30m/; Linda Douglass (W67), 1.11m/; Kathy Bergen (W72), 1.25m/; Christa Bortignon (W75), 1.07m/; Olga Kotelko (W93), 0.66m/

Weight throw – Mary Wilkins (W51), 9.14m/30-0; Carol Finsrud (W55), 13.18m/43-3; Myrle Mensey (W63), 16.04m/52-7; Georgia Cutler (W69), 9.77m/32-0; Roslyn Katz (W70), 8.64m/28-4; Mary Roman (W76), 9.89m/32-5; Johnnye Valien (W87), 5.64m/18-6; Olga Kotelko (W93), 7.08m/23-2

Men’s field events
Triple jump
– Brian Hankerson (M52), 11.97m/39-3.25; Joe Smith (M56), 11.38m/37-4; Bruce Patterson (M61), 9.96m/32-8.25; Carl Flowers (M65), 9.46m/31-0.5; Grover Coats (M73), 8.30m/27-2.75; Roger Vergin (M75), 8.18m/26-10; Alan Raynor (M81), 7.17m/23-6.25; Charles Ross (M89), 2.91m/9-6.75; Ralph Maxwell (M92), 5.82m/19-1.25

Discus – Lee Coakley (M35), 40.74m/133-8; Eric Cole (M42), 46.23m/151-8; Steven Muse (M46), 45.94m/150-8; Arthur McDermott (M50), 50.04m/164-2; Ralph Fruguglietti (M57), 51.08m/167-7

Pole vault – David Lindenburg (M33), 4.55m/14-11; Stephen White (M41), 4.40m/14-5.25; Chet Clodfelter (M48), 4.40m/14-5.25

Javelin – Buzz George (M65), 49.26m/1631-7; Sherwood Sagedahl (M73), 35.57m/116-8; Phil Shipp (M77), 35.87m/117-8; Richard Righter (M80), 23.02m/75-6; Karlis Ezernis (M85), 20.96m/68-9; Ralph Maxwell (M92), 15.21m/49-11


Jared Slinde
Communications Manager
USA Track & Field
317.713.4690
e-mail

Nike Hershey Visa BMW Gatorade Gill Athletics St. Vincent Lynx
© 2001-2014 USA Track & Field, Inc. All Rights Reserved.
To license USATF video footage go to www.t3media.com or www.t3licensing.com.