Join/Renew Now

Archives:
Latest news

Chloe Cunliffe claims youth national pole vault record on day 5 of USATF Hershey Junior Olympic Championships

7/27/2018
 

GREENSBORO, North Carolina -- Day five of the USATF Hershey National Junior Olympic Championships saw the fifth youth national record in the last four days as 15 national champions crowned at Aggie Stadium on the campus of North Carolina A&T State University.


Find the full competition schedule here and live results here.


An American record in the women’s 17-18 pole vault set the standard high for the remainder of the day. Chloe Cunliffe (Seattle Speed Track) was the only vaulter to clear four meters in the 17-18 division with an American youth age group record 4.24m/13-11. Cunliffe blew out the competition as her closest competitors cleared 3.80m/12-5.50, the winner’s opening height.


Trey Tintinger (Helena Vigilante Runners) bested the field in the 15-16 boys high jump with a 2.10m/6-10.75 clearance. The 13-14 division American record holder entered the competition with high standards as one of two jumpers attempting 2.00m/6-6.75. Tintinger cleared it on his first attempt and secured the win as the runner up Stanley Funches Jr. (Iron City Speed) nearly missed the height.


18-year-old Karlee Freeman found her groove in the women’s 17-18 discus final to take the win. Freeman launched the discus 48.38m/158-8m on her fifth attempt to handily win the event by nearly three meters.


In the second heat of the 15-16 age group 3000m final, the entire field stuck together through 1200m, then the paced quickened with Collin Oswalt (USATF Missouri Valley), Ishaan Singh (Menlo i Greyhounds Track), Jordan Black (Arizona Track and Field Academy) and Max Warrick (South Austin Steel) took command and opened up 10m lead, but with 250m remaining it was Singh that threw down the hammer to win by nearly 5 seconds. Singh claimed the Junior Olympic title with a time of 9:01.61. Adham Maher (USATF Central California) had a strong finish to place second with a time of 9:06.13 and River Hill (Texas Titans Track) crossed the line third in 9:06.53.


Horizontal jump star Jayhlen Washington (Cape Fear Flyers) took home his second gold of the meet with his tight win in the men’s 17-18 triple jump after winning the 17-18 long jump on day three. Washington landed a 15.53m/50-11.5 jump on his third attempt and barely held on to the lead as Jequan Hogan (USATF Colorado) leapt 15.52m/50-11 in the sixth round.


Richard Seymour (USATF Southern) stole the show from the first round of the boys 13-14 javelin. The 14-year-old held nothing back and opened with his best throw of the competition, 54.25m/178-0. All four of Seymour’s legal throws would have won the competition as he bested the field with a massive six meter lead.


The 2018 USATF Hershey Junior Olympic Championships is USATF’s single largest event and will be broadcast live Saturday and Sunday, July 25. The broadcast will begin each day at 8:00am ET with the first scheduled running event. Click here for live coverage on USATF.TV+.


Fans are encouraged to join the conversation using #USATF and #JOTF on Twitter, Instagram, Snapchat and Facebook.


National Records (5)

200m, Men’s 15-16, Sean Burrell (Greater King David Track Club), 20.90

200m, Girl’s 8 & Under, Kharisma Watkins (Watkins Family United), 28.86

Triathlon, Girl’s 9-10, Ashlyn Hudson (Bull City Express), 1,212 pts.

200m, Boy’s 9-10, Rhoan Kaulder II (Maximum Velocity Track & Field), 25.69

Pole Vault, Women’s 17-18, Chloe Cunliffe (Seattle Speed Track), 4.25m/13-11


USATF Hershey National Junior Olympic Champions


Day 1

Hammer Throw

Boys Hammer, 15-16, Logan Coles (Ocean State Hammerheads), 58.35m/191-5

Women’s Hammer, 17-18, Monique Hardy (Forza Athletics), 50.89m/166-11

Men’s Hammer, 17-18, Jacob Furland (USATF New England), 63.27m/207-7


Pentathlon

Girls Pentathlon, 13-14, DeShanae Norman (USATF Oregon), 3,163 pts.

Boys Pentathlon, 13-14, Gary Moore Jr. (Connecticut Hawks Track), 3,190 pts.


Steeplechase

Women’s 2000m Steeplechase, 15-16, Kevriana Scott (Katy Express Track Club), 7:18.58

Men’s 2000m Steeplechase, 15-16, River Hill (Texas Titans Track) 6:19.64

Men’s 2000m Steeplechase, 17-18, Sadio Fenner (USATF Colorado) 6:13.48

Women’s 2000m Steeplechase, 17-18 Janette Schraft (USATF Iowa), 7:03.82


Race Walk

Girls 1500m race walk, 9-10, Noemi Chavez (Pacific Coast Shock Waves), 8:05.65

Boys 1500m race walk, 9-10, Prince Watkins (Pacific Coast Shock Waves), 8:38.09

Girls 1500m race walk, 11-12, Reese Gentry (Valley United Track Club), 7:22.51

Boys 1500m race walk, 11-12, Joel Mendoza (Pacific Coast Shock Waves), 8:31.15

Girls 3000m race walk, 13-14, Angelica Harris (Elgin Sharks Track), 16:09.44

Boys 3000m race walk, 13-14, Christopher Renn (New Jersey Striders), 16:29.28


Day 2


Decathlon

Boys Decathlon, 15-16, Arthur Katahdin (Mustang Track), 6,060 pts.

Men’s Decathlon, 17-18, Peyton Davis (USATF Missouri Valley), 6,918


Heptathlon

Girls Heptathlon, 15-16, Alaina Brady (Tahoma Track Club), 4,694 pts.

Women’s Heptathlon, 17-18, Valerie Schmidt (USATF Pacific Northwest), 4,544 pts.


Pentathlon

Girls Pentathlon, 11-12, Kayleigh Stargell (Full Throttle Elite), 2,971 pts.

Boys Pentathlon, 11-12, Neil Howard III (In A New York Minute), 2,453 pts.


Race Walk

Girls 3000m Race Walk, 15-16, Grace Endy (Westfield Area Y Flyers), 15:20.60

Women’s 3000m Race Walk, 17-18, Victoria Heiser-Whatley (Warriors Track Club), 15:40.67

Boys 3000m Race Walk, 15-16, Joseph Moran (Mission Valley Track & Field), 15:37.94

Men’s 3000m Race Walk, 17-18, Jordan Crawford (Legacy Athletics), 14:16.63


Relays

Girls 4x800m, 11-12, (Pacific Coast Shock Waves), 9:53.24

Girls 4x800m, 13-14, (Drive Phase Track Club), 9:41.36

Girls 4x800m, 15-16, (Menlo i Greyhounds Track), 9:23.89

Women’s 4x800m, 17-18, (Track Houston Youth Track), 9:27.86

Boys 4x800m, 11-12, (Drive Phase Track Club), 9:28.27

Boys 4x800m, 13-14, (Los Gatos) 8:30.60

Boys 4x800m, 15-16, (Track Houston Youth Track), 8:09.42

Men’s 4x800m, 17-18, (River Cities Track), 8:05.58


Triathlon

Girls Triathlon, 9-10, Ashlyn Hudson (Bull City Express), 1,212 pts.

Boys Triathlon, 9-10, Kenyon Andrews (South Central Athletic Association), 905 pts.


Hammer

Girls Hammer, 15-16, Markayla Billings (Golden State Throwers), 51.13m/167-9


Day 3

Triple Jump

Boys Triple Jump, 13-14, Christopher Preddie (Jump Corps), 13.37m/43-10.5

Boys Triple Jump, 15-16, Elliot Barner (Youth Track and Field of Memphis), 14.37m/47-1.75


High Jump

Girls High Jump, 9-10, Sydney Harris (i5 Elite), 1.35m/4-5

Women’s High Jump, 17-18, Jelena Rowe (Nevada Gazzelles), 1.80m/5-10.75


Shot Put

Men’s Shot Put, 17-18, Tanner Duffin (Throw 1 Deep), 18.60m/61-0.25

Girls Shot Put, 15-16, Christalee Kirby (USATF Southwestern), 13.09m/42-11.5

Women’s Shot Put, 17-18, Kathleen Young (USATF Illinois), 15.24m/50-0


Javelin

Boys Mini Javelin, 7-8, Daniel Frederick (Mainland Jaguars Track), 25.63m/84-1

Boys Aero Javelin, 11-12, Maximus Mancilla (El Paso Wings Track Club), 39.43m/129-4

Girls Aero Javelin, 11-12, Elle Heckenlively (Cornhusker Flyers), 33.71m/110-7


Pole Vault

Girls Pole Vault, 13-14, Brooklyn Marcee (Club Vaultitude), 3.25m/10-8

Boys Pole Vault, 13-14, Caleb Fuller (Vaulter Club), 3.85m/12-7.5


Discus

Boys Discus, 15-16, Tyler Brown (Lincoln Youth Track), 48.65m/159-7


Long Jump

Girls Long Jump, 15-16, Hannah Ganashamoorthy (Speed Unlimited), 5.92m/19-5.25

Men’s Long Jump, 17-18, Jayhlen Washington (Cape Fear Flyers), 7.29m/23-11


Day 4


Long Jump

Women’s Long Jump 17-18, Prommyse Hoosier (USATF Indiana), 6.02m/19-9

Boys Long Jump, 15-16, Curtis Williams (Tallahassee Zoom Track), 6.96m/22-10


High Jump

Boys High Jump, 9-10, Donte Dent Jr (Transitions Academy), 1.40m/4-7

Boys High Jump, 13-14, Ray Zhao (Flippen Flyers), 1.95m/6-4.75


Shot Put

Girls Shot Put, 11-12, Layla McGee (East Palo Alto Greyhounds), 12.97m/42-6.75

Boys Shot Put, 7-8, Tyse Todorovich (Helena Vigilante Runners), 8.56m/28-1

Boys Shot Put, 15-16, Mason Ellis (USATF North Carolina), 17.15m/56-3.25


Javelin

Girls Mini Javelin, 7-8, Elle Cocco (Mt. Pleasant Track Club), 22.98m/75-4

Girls Mini Javelin, 9-10, Jada Lubin (USATF Georgia), 32.39m/106-3

Boys Mini Javelin, 9-10, Tyson Price (USATF Southwestern), 37.79m/123-11


Pole Vault

Girls Pole Vault, 15-16, Rachel Maciejeski (USATF Gulf), 3.70m/12-1.5


Discus

Men’s Discus, 17-18, Anthony Harrison (In Motion), 51.76m/169-9


Triple Jump

Girls Triple Jump, 13-14, Curtis Williams (Tallahassee Zoom Track), 6.96m/22-10

Girls Triple Jump, 15-16, Morgan Smalls (Carolina All Stars Track & Field) 12.74m/41-9.75



Day 5


3000m

Boys 3000m, 15-16, Ishaan Singh (Menlo i Greyhounds Track), 9:01.61

Men’s 3000m, 17-18, Tobias Wolfson (MHC Track Club), 8:50.26


Triple Jump

Men’s Triple Jump, 17-18, Jayhlen Washington (Cape Fear Flyers) 15.53m/50-11.5

Women’s Triple Jump, 17-18, Serena Bolden (Springfield Striders Track), 12.67m/41-7


High Jump

Boys High Jump, 15-16, Trey Tintinger (Helena Vigilante Runners), 2.10m/6-10.75

Boys High Jump, 11-12, Tyson Turner (USATF Gulf) 1.65m/5-5


Javelin

Girls Javelin, 13-14, Hailey Romero (New Jersey Striders), 38.45m/126-1

Boys Javelin, 13-14, Richard Seymour (USATF Southern), 54.25m/178-0


Discus

Girls Discus, 15-16, Shelby Frank (Ragnarok Athletic Club) 48.06m/157-8

Women’s Discus, 17-18, Karlee Freeman (Team Evolution), 48.38m/158-8


Shot Put

Girls Shot Put, 9-10, Leilani McGee (East Palo Alto Greyhounds), 9.03m/29-7.50

Boys Shot Put, 11-12, Eugene Brooks IV (Las Vegas Blazin One’z), 15.20m/49-10.5


Pole Vault

Women’s Pole Vault, 17-18, Chloe Cunliffe (Seattle Speed Track), 4.24m/13-11


Long Jump

Girls Long Jump, 7-8, Nia Faulknor (So Cal Running Cougars), 3.86m/12-8

Girls Long Jump, 13-14, Tairah Johnson (Texas Storm Track), 5.56m/18-3




Nike Hershey Garden of Life Chobani UCS Gatorade NCSA Phoenix KT St. Vincent Normatec
© 2001-2018 USA Track & Field, Inc. All Rights Reserved.