Join/Renew Now

Archives:
Latest news

Carter, Wilkinson highlight champions on first day of USATF Youth Indoor Championships

3/9/2013
 
LANDOVER, Md.  - Dylan Carter and Gabrielle Wilkinson won national titles in dominant fashion as more than fifty young athletes earned national titles on the first day of competition at the USATF Youth Indoor Track & Field National Championships at the Prince George’s County Sports and Learning Complex on Saturday.

Athletes qualified to compete at the third annual Youth Indoor Championships by qualifying through one of five zone championships.

Top performers of the day included:

Dylan Carter (Maryville, Tenn.) continued his domination of the boys 11-12 shot put as he won with a heave of 13.91m/45-07.75. His mark surpassed the previous meet record of 12.73 by more than a meter. Carter won the national title with more than three meters to spare over his closest competitor.

Gabrielle Wilkinson (Philadelphia, Pa.) of the Mt. Airy TC ran away from the field in the girls 13-14 800m to set an American youth age-group indoor record in 2:16.98. Wilkinson bested her closest competitors by nearly ten seconds to win the national title. Wilkinson now owns four indoor youth age-group records.

Cameren Anderson (Somerset, N.J.) of the Unity Express Track & Field Club unleashed a monstrous throw in the  8 and under boys shot put to win in 5.57m/18-03.25. Anderson’s mark was nearly five feet farther than his nearest competitor.

Brothers Jahnaul and Jahvaree Ritzie-Pouncey (Winston Salem, N.C.) of the Tri-City Relays Track Club made it a family affair as both won national titles in their respective events. Jahnaul won the 8 and under boys long jump in 3.22m/10-6.75, and Jahvaree won the 9-10 boys shot put in 8.67m/28-05.50.

National Champions

Jarin Pepper, 8-U girls 800m, 2:55.71
Caleb Levy, 8-U boys 800m, 2:55.13
Lauryn Heskin, 9-10 girls 800m, 2:34.46
Myles Plummer, 9-10 boys 800m, 2:36.37
Athing Mu, 11-12 girls 800m, 2:28.97
Raiden Guialdo, 11-12 boys 800m, 2:27.20
Gabrielle Wilkinson, 13-14 girls 800m, 2:16.98
Colby Clark, 13-14 boys 800m, 2:13.74
Daniela Salas, 15-16 girls 800m, 2:25.55
Ike Olemuse, 15-16 boys 800m, 2:05.04
Caroline Clark, girls 17-18 800m, 2:23.10
Dylan Capwell, boys 17-18 800m, 1:59.18

Sarah Flynn, 11-12 girls 3,000m, 10:58.97
Benjamin Aris, 11-12 boys 3,000m, 10:17.29
Alexa King, 13-14 girls 3,000m, 10:24.00
Coleman Mitchell, 13-14 boys 3,000m, 9:50.59
Claire Graves, 15-16 girls 3,000m, 10:42.07
Adam Petti, 15-16 boys 3,000m, 9:38.52
Sydney Almeida, girls 17-18 3,000m, 10:52.27
Hans Zanger, boys 17-18 3,000m, 9:31.98

Tamara Dyer, girls 11-12 1500m race walk, 11:13.30
Jadon Davis, boys 11-12 1500m race walk, 9:34.84

Run Wilson, HS girls 4x55m shuttle hurdle, 37.43

Hartford County, HS boys DMR, 12:27.98

Prospect Park Youth Running Club, girls 8-U 4x200m, 2:36.00
Track Express TC, boys 8-U 4x200m, 2:22.69
Firebirds AC, girls 9-10 4x200m, 2:04.02
Glenarden TC, boys 9-10 4x200m, 2:04.15
Glenarden TC, girls 11-12 4x200m, 1:50.82
I5 Elite, boys 11-12 4x200m, 1:50.00
Glenarden TC, girls 13-14 4x200m, 1:49.59
Charles County Elite Track, boys 13-14 4x200m, 1:44.07
Glenarden TC girls 15-16, 4x200m, 1:41.22
Glenarden TC, boys 15-16 4x200m, 1:36.33
Essex County, HS girls 4x200m, 1:49.16
Essex County, HS boys 4x200m, 1:32.81

Johnnay Shaw, 8-U girls shot put, 4.58m/15-00.50
Cameren Anderson, 8-U boys shot put, 5.57m/18-03.25
Johntavia Shaw, girls 9-10 shot put, 6.82m/22-04.50
Jahvaree Ritzie-Pouncey, 9-10 boys shot put, 8.67m/28-05.50
Mellany Scott, 11-12 girls shot put, 11.05m/36-03.00
Dylan Carter, 11-12 boys shot put, 13.91m/45-07.75

Kaylah Baxter, 8-U girls long jump, 2.66m/8-08.75
Jahnaul Ritzie-Pouncey, 8-U boys long jump, 3.22m/10-6.75
Emily Morrison, girls 9-10 long jump, 3.77m/12-04.50
Caleb Stephens, boys 9-10 long jump, 4.00m/13-01.50
Kendal Drewery, girls 11-12 long jump, 5.01m/16-05.25
Samuel Sommers, boys 11-12 long jump, 4.73m/15-06.25
Kelsia Moore, girls 13-14 long jump, 4.95m/16-03.00
Elorm Akasreku, boys 13-14 long jump, 5.96m/19-06.75
Elizabeth Shodiya, girls 15-16 long jump, 5.18m/17-00.00
Marcus Krah, boys 15-16 long jump, 6.28m/20-07.25
Natalia Hinton, girls 17-18 long jump, 5.64m/18-06.00

Erin Smith, girls 15-16 pole vault, 3.20m/10-06.00


My’khiyah Williams, 11-12 girls high jump, 1.60m/5-03.00
Jaden Rollins, 11-12 boys high jump, 1.45m/4-09.00
Zoe Gilbertson, 13-14 girls high jump, 1.55m/5-01.00
Joshua Crayton-Prioleau, 13-14 boys high jump, 1.65m/5-05.00

For more information and full results, visit www.usatf.org

Katie Branham
Marketing & Communications Manager
USA Track & Field
317.713.4672
e-mail

Nike Hershey Visa BMW Gatorade Gill Athletics St. Vincent Lynx
© 2001-2014 USA Track & Field, Inc. All Rights Reserved.
To license USATF video footage go to www.t3media.com or www.t3licensing.com.