Join/Renew Now

Results

Race/Div. First Name Last Name Age Race City State  Club
               
Junior Steve Berry 16 1:27:23 Orem  UT Lone Peak Track Club
Men              
               
Open              
Men              
  Nick Christie 24 1:09:57 El Cajon CA San Diego Pole Vault Club
  Tim Seaman 44 1:14:19 Chula Vista  CA New York Athletic Club
  Francisco Pantoja 39 1:16:54 Denver CO Unattached/Mexico
  Mark Green 60 1:26:57 Reno NV Pegasus Athletic Club
  Adrian Zamudio 40 1:27:17 Santa Maria CA Unattached
  Tommy Aunan 57 1:31:26 Bellevue WA High Altitude Racewalking Team
  Paul DeMeester 56 1:31:38 San Francisco CA Unattached
  Curt  Clausen 48 1:32:54 Irvine CA New York Athletic Club
  Norm Frable 70 1:34:55 Ivins UT So Cal Track Club
  Eric Johnson 55 1:38:12 Lehi UT So Cal Track Club
  Michael Blanchard 54 1:41:16 Castle Rock  CO Pegasus AC
  Art Morrow 51 1:43:27 Palm Desert  CA So Cal Track Club
  Byron Kaelin 56 1:45:11 Mount Juliet TN World Class Racewalking
  Paul  Lawson 69 1:58:00 Claremont CA Pilgrim Pacers
  Tucker Brugh 60 1:58:52 Huntington Beach CA So Cal Track Club
  Bill Moremen 88 1:59:53** Claremont  CA Pilgrim Pacers
  Max  Green 84 2:00:06 Taylor  MI Pegasus AC
  Carl Acosta 82 DQ No. Hollywood CA So Cal Track Club
  Peter Armstrong 70 DNS Albuquerque NM New Mexico Racewalkers
  John Backlund 76 DNS Palm Springs  CA So Cal Track Club
               
Open              
Women              
  Miranda Melville 27 1:16:25 San Diego CA New York Athletic Club
  Sam Cohen 38 1:18:13 Racine WI Wisconsin Runner Racing
  Molly Josephs 22 1:21:09 Imperial Beach CA Walk USA
  Susan Armenta 42 1:32:54 Los Angeles CA ARC Run Club
  Karen Stoyanowski 61 1:35:26 Loomis CA Sierra Racewalkers
  Marianne Martino 65 1:36:46* Littleton CO High Altitude Racewalking Team
  Tamara Stevenson 46 1:38:16** Salt Lake City UT Wasatch Walkers
  Susan Mears 61 1:40:00 Reno NV Pacific Racewalkers
  Donna  Green 63 1:45:20 Woodridge IL Chicago Walkers Club
  Wendy Clark 62 1:46:25 San Diego CA Unattached
  Kathy  Frable 70 1:46:49 Ivins UT So Cal Track Club
  Darlene Backlund 70 1:52:31 Palm Springs CA So Cal Track Club
  Trish Caldwell 70 1:53:02 Carmichael CA Sierra Racewalkers
  Lou Kaelin 55 1:58:55 Mount Juliet TN World Class Racewalking
  Shelly  Boyd 54 2:01:22 Sandy UT Wasatch Walkers
  Nancy Linky 69 2:01:22 Salt Lake City UT Wasatch Walkers
  Ellie Kallal 72 2:02:22** Scottsdale AZ Racewalking Arizona
  Carol Dyar 75 2:03:13 Upland CA Unattached
  Jolene Steigerwalt 72 2:03:48 San Diego  CA So Cal Track Club
  Jenny Dean 64 2:12:23 Yucaipa CA Inland Empire Racewalkers
  Anelise Smith 77 2:15;57** Claremont CA Unattached
  Rachel Seaman 30 DNS Chula Vista CA New York Athletic Club/Canada
               
*Age Group Record              
**Masters Single Best Age              
               
Masters              
Men              
35-39 Francisco Pantoja 39 1:16:54 Denver CO Unattached/Mexico
               
40-44 Tim Seaman 44 1:14:19 Chula Vista  CA New York Athletic Club
  Adrian Zamudio 40 1:27:17 Santa Maria CA Unattached
               
45-49 Curt  Clausen 48 1:32:54 Irvine CA New York Athletic Club
               
50-54 Michael Blanchard 54 1:41:16 Castle Rock  CO Pegasus Athletic Club
  Art Morrow 51 1:43:27 Palm Desert  CA So Cal Track Club
               
55-59 Tommy Aunan 57 1:31:26 Bellevue WA High Altitude Racewalking Team
  Paul DeMeester 56 1:31:38 San Francisco CA Unattached
  Eric Johnson 55 1:38:12 Lehi UT So Cal Track Club
  Byron Kaelin 56 1:45:11 Mount Juliet TN World Class Racewalking
               
60-64 Mark Green 60 1:26:57 Reno NV Pegasus Athletic Club
  Tucker Brugh 60 1:58:52 Huntington Beach CA So Cal Track Club
               
65-69 Paul  Lawson 69 1:58:00 Claremont CA Pilgrim Pacers
               
70-74 Norm Frable 70 1:34:55 Ivins UT So Cal Track Club
               
80-84 Max  Green 84 2:00:06 Taylor  MI Pegasus Athletic Club
  Carl Acosta 82 DQ No. Hollywood CA So Cal Track Club
               
85-89 Bill Moremen 88 1:59:53 Claremont  CA Pilgrim Pacers
               
Masters            
Women              
35-39 Sam Cohen 38 1:18:13 Racine WI Wisconsin Runner Racing
               
40-44 Susan Armenta 42 1:32:54 Los Angeles CA ARC Run Club
               
45-49 Tamara Stevenson 46 1:38:16 Salt Lake City UT Wasatch Walkers
               
50-54 Shelly  Boyd 54 2:01:22 Sandy UT Wasatch Walkers
               
55-59 Lou Kaelin 55 1:58:55 Mount Juliet TN World Class Racewalking
               
60-64 Karen Stoyanowski 61 1:35:26 Loomis CA Sierra Racewalkers
  Susan Mears 61 1:40:00 Reno NV Pacific Racewalkers
  Donna  Green 63 1:45:20 Woodridge IL Chicago Walkers Club
  Wendy Clark 62 1:46:25 San Diego CA Unattached
  Jenny Dean 64 2:12:23 Yucaipa CA Inland Empire Racewalkers
               
65-69 Marianne Martino 65 1:36:46 Littleton CO High Altitude Racewalking Team
  Nancy Linky 69 2:01:22 Salt Lake City UT Wasatch Walkers
               
70-74 Kathy  Frable 70 1:46:49 Ivins UT So Cal Track Club
  Darlene Backlund 70 1:52:31 Palm Springs CA So Cal Track Club
  Trish Caldwell 70 1:53:02 Carmichael CA Sierra Racewalkers
  Ellie Kallal 72 2:02:22 Scottsdale AZ Racewalking Arizona
  Jolene Steigerwalt 72 2:03:48 San Diego  CA So Cal Track Club
               
75-79 Carol Dyar 75 2:03:13 Upland CA Unattached
  Anelise Smith 77 2:15;57 Claremont CA Unattached
               
Teams              
Men              
50-59 Art Morrow 51 4:56:34 Palm Desert CA So Cal Track Club
  Eric  Johnson 55   Lehi UT  
  Norm  Frable 70   Ivins UT  
  Tucker Brugh 60   Huntington Beach CA  
               
               
  Mark Green   5:08:19 Reno NV Pegasus Athletic Club
  Mike Blanchard     Castle Rock CO  
  Max Green 84   Taylor MI  
               
               
Women              
40-49 Tamara Stevenson 46 5:41:00 Salt Lake City UT Wasatch Walkers
  Shelly Boyd 54   Sandy UT  
  Nancy  Linky 69   Salt Lake City UT  
               
60-69              
  Kathy Frable 70 5:43:09 Ivins UT So Cal Track Club
  Darlene Backlund 70   Palm Springs CA  
  Jolene Steigerwalt 72   San Diego  CA  



2016 USATF 15km Race Walk Championships



Nike Hershey Garden of Life Chobani UCS Gatorade Phoenix KT St. Vincent Normatec
© 2001-2017 USA Track & Field, Inc. All Rights Reserved.