Join/Renew Now

Maine Association Results

 

Licensed to Down East Sports Timing - Contractor License
                                       HY-TEK's Meet Manager 6/23/2015 04:45 AM
                 2015 USATF JO MAINE - 6/20/2015 to 6/21/2015                  
                   University of Florida , Jacksonville, FL                    
                                    Results                                    
 
200 Meter Dash 8 & Under Division Girls
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
Finals
  1 Satterfield, Carly           Topsham Park             44.62   NWI  10   
 
400 Meter Dash 8 & Under Division Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Flaker, Emerson              Scar                   1:21.29   10   
 
800 Meter Run 8 & Under Division Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Flaker, Emerson              Scar                   3:12.37   10   
  2 Satterfield, Carly           Topsham Park           3:47.22    8   
 
Long Jump 8 & Under Division Girls
======================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Flaker, Emerson              Scar                     2.86m   NWI   9-04.75  10   
 
Shot Put 8 & Under Division Girls
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Green, Zoe                   Bruns                    2.55m    8-04.50  10   
 
Javelin Throw 8 & Under Division Girls
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Green, Zoe                   Bruns                    5.63m      18-06  10   
 
100 Meter Dash 9-10 Division Girls
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Schontag, Bridget            Unattached               18.62   NWI  10   
 
200 Meter Dash 9-10 Division Girls
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Green, Zoe                   Bruns                    42.33   NWI  10   
 
200 Meter Dash 11-12 Division Girls
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Phillips, Grace              Topsham Park             36.98   NWI  10   
 
400 Meter Dash 11-12 Division Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Bedard, Kylie                Unattached             1:06.40   10   
 
800 Meter Run 11-12 Division Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Bedard, Kylie                Unattached             2:43.06   10   
  2 Randall, Megan               Scar                   3:00.20    8   
  3 Hesler, Delaney              Gorham Rec             3:00.46    6   
  4 Green, Kaeden                Bruns                  3:06.69    5   
 
1500 Meter Run 11-12 Division Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Randall, Megan               Scar                   5:51.94   10   
  2 Hesler, Delaney              Gorham Rec             6:06.54    8   
 
High Jump 11-12 Division Girls
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Harrington, Josie            Unattached               1.17m    3-10.00  10   
  2 Phillips, Grace              Topsham Park             1.12m    3-08.00   8   
 
Long Jump 11-12 Division Girls
======================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Phillips, Grace              Topsham Park             3.01m   NWI   9-10.50  10   
 
1500 Meter Race Walk 11-12 Division Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Trefts, Izabelle             Old Town Tra           8:45.06   10   
 
100 Meter Dash 13-14 Division Girls
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 Post, Mddison                Unattached               14.24   NWI  1  10   
  2 Taranko, Mia                 Unattached               14.39   NWI  2   8   
  3 Lennon, Abby                 Kennebunk Pa             14.39   NWI  1   6   
  4 Fitzpatrick, Wyley           Topsham Park             14.76   NWI  2   5   
  5 Nedeau, Fayth                Unattached               14.86   NWI  2   4   
  6 Braunfels, Cora              Unattached               15.65   NWI  2   3   
  7 Sharp, Morgn                 Kennebunk Pa             15.92   NWI  1   2   
 
200 Meter Dash 13-14 Division Girls
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Wolff, Caitlin               Kennebunk Pa             28.77   NWI  10   
  2 Post, Mddison                Unattached               29.21   NWI   8   
  3 Williams, Satya              Kennebunk Pa             30.25   NWI   6   
  4 Nedeau, Fayth                Unattached               30.84   NWI   5   
  5 Taranko, Mia                 Unattached               31.07   NWI   4   
 
400 Meter Dash 13-14 Division Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Fitzpatrick, Wyley           Topsham Park           1:03.03   10   
  2 Wolff, Caitlin               Kennebunk Pa           1:03.75    8   
 
800 Meter Run 13-14 Division Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Pasch, Malaika               Unattached             2:28.32   10   
  2 D'Orso, Hannah               Kennebunk Pa           2:44.26    8   
  3 Lally, Darcy                 Unattached             3:03.24    6   
 
1500 Meter Run 13-14 Division Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Pasch, Malaika               Unattached             5:04.07   10   
  2 Lynch, Katie                 Topsham Park           6:06.53    8   
 
100 Meter Hurdles 13-14 Division Girls
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 D'Orso, Hannah               Kennebunk Pa             20.54   NWI  10   
 
200 Meter Hurdles 13-14 Division Girls
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Lally, Darcy                 Unattached               37.95   NWI  10   
 
4x100 Meter Relay 13-14 Division Girls
================================================================
    Team                                                Prelims 
================================================================
Preliminaries
  1 Kennebunk Parks & Recreation  'A'                     54.07Q 
 
High Jump 13-14 Division Girls
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
Finals
  1 Greenleaf, Kyla              Topsham Park             1.42m    4-07.75  10   
  2 Braunfels, Cora              Unattached               1.22m    4-00.00   8   
 
Pole Vault 13-14 Division Girls
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Lally, Darcy                 Unattached               2.00m    6-06.75  10   
 
Long Jump 13-14 Division Girls
======================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Taranko, Mia                 Unattached               4.59m   NWI  15-00.75  10   
  2 Braunfels, Cora              Unattached               4.14m   NWI  13-07.00   8   
 
Triple Jump 13-14 Division Girls
======================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Taranko, Mia                 Unattached               9.35m   NWI  30-08.25  10   
  2 Phillips, Sydney             Topsham Park             8.18m   NWI  26-10.00   8   
 
Shot Put 13-14 Division Girls
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Sevigny, Elizabeth           Unattached               9.69m   31-09.50  10   
  2 Dickinson, Kayla             Skowhegan                7.38m   24-02.50   8   
 
Discus Throw 13-14 Division Girls
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Sevigny, Elizabeth           Unattached              22.52m      73-11  10   
  2 Post, Mddison                Unattached              17.77m      58-04   8   
  3 Dickinson, Kayla             Skowhegan               16.13m      52-11   6   
 
100 Meter Dash 15-16 Division Girls
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Tasker, Nina                 Unattached               13.50   NWI  10   
  2 Chadwick, Hannah             Unattached               14.86   NWI   8   
 
200 Meter Dash 15-16 Division Girls
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Chadwick, Danica             Unattached               30.68   NWI  10   
 
400 Meter Dash 15-16 Division Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Chadwick, Hannah             Unattached             1:11.08   10   
  2 Francis, Toia                Unattached             1:14.41    8   
 
800 Meter Run 15-16 Division Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Evans, Izzy                  Unattached             2:37.91   10   
  2 Francis, Toia                Unattached             3:04.47    8   
 
1500 Meter Run 15-16 Division Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Tardy, Tiara                 Unattached             4:39.27   10   
  2 Evans, Izzy                  Unattached             5:14.04    8   
 
100 Meter Hurdles 15-16 Division Girls
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Tasker, Nina                 Unattached               16.22   NWI  10   
  2 Chadwick, Danica             Unattached               18.57   NWI   8   
  3 D'Angelo, Nicole             Lakers                   19.20   NWI   6   
 
High Jump 15-16 Division Girls
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Kneeland, Kelsey             Unattached               1.52m    4-11.75  10   
  2 Chadwick, Hannah             Unattached               1.32m    4-04.00   8   
 
Long Jump 15-16 Division Girls
======================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Chadwick, Danica             Unattached               4.16m   NWI  13-07.75  10   
 
Triple Jump 15-16 Division Girls
======================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Chadwick, Danica             Unattached               9.54m   NWI  31-03.75  10   
  2 Chadwick, Hannah             Unattached               9.17m   NWI  30-01.00   8   
 
Shot Put 15-16 Division Girls
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Curran, Samantha             Unattached              11.11m   36-05.50  10   
  2 Cooke, Adelaide              Unattached               9.65m   31-08.00   8   
  3 DeSouza, Samantha            Unattached               9.38m   30-09.25   6   
  4 D'Angelo, Nicole             Lakers                   9.26m   30-04.75   5   
 
Discus Throw 15-16 Division Girls
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Cooke, Adelaide              Unattached              33.67m     110-05  10   
  2 Curran, Samantha             Unattached              27.08m      88-10   8   
  3 DeSouza, Samantha            Unattached              25.07m      82-03   6   
  4 Ferrell, Delaina             Unattached              20.24m      66-05   5   
 
Javelin Throw 15-16 Division Girls
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Horner, Marina               Unattached              26.41m      86-08  10   
  2 DeSouza, Samantha            Unattached              23.98m      78-08   8   
 
Heptathlon: #4 200 Meter Dash 15-16 Division Girls Heptathlon
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Cooke, Adelaide              Unattached               29.47   NWI    520
  2 Pomerleau, Julia             Unattached               31.78   NWI    365
  3 Abbott, Hannah               Unattached               31.85   NWI    361
 
Heptathlon: #7 800 Meter Run 15-16 Division Girls Heptathlon
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Cooke, Adelaide              Unattached             2:59.88     366
  2 Pomerleau, Julia             Unattached             3:08.63     289
  3 Abbott, Hannah               Unattached             3:11.41     266
 
Heptathlon: #1 100 Meter Hurdles 15-16 Division Girls Heptathlon
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Cooke, Adelaide              Unattached               17.43   NWI    549
  2 Abbott, Hannah               Unattached               20.26   NWI    281
  3 Pomerleau, Julia             Unattached               22.31   NWI    139
 
Heptathlon: #2 High Jump 15-16 Division Girls Heptathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Pomerleau, Julia             Unattached               1.60m    5-03.00    736
  2 Cooke, Adelaide              Unattached               1.42m    4-07.75    534
  3 Abbott, Hannah               Unattached               1.22m    4-00.00    331
 
Heptathlon: #5 Long Jump 15-16 Division Girls Heptathlon
======================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Cooke, Adelaide              Unattached               4.30m   NWI  14-01.25    379
  2 Pomerleau, Julia             Unattached               4.05m   NWI  13-03.50    319
  3 Abbott, Hannah               Unattached               3.98m   NWI  13-00.75    303
 
Heptathlon: #3 Shot Put 15-16 Division Girls Heptathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Cooke, Adelaide              Unattached               9.79m   32-01.50    516
  2 Abbott, Hannah               Unattached               8.87m   29-01.25    456
  3 Pomerleau, Julia             Unattached               6.85m   22-05.75    325
 
Heptathlon: #6 Javelin Throw 15-16 Division Girls Heptathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Cooke, Adelaide              Unattached              26.25m      86-01    406
  2 Abbott, Hannah               Unattached              21.78m      71-05    322
  3 Pomerleau, Julia             Unattached              21.07m      69-01    309
 
Heptathlon 15-16 Division Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Cooke, Adelaide              Unattached                3270   10   
  2 Pomerleau, Julia             Unattached                2482    8   
  3 Abbott, Hannah               Unattached                2320    6   
 
100 Meter Dash 17-18 Division Women
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Baker, Emily                 Unattached               13.97   NWI  10   
  2 Lally, Caitlin               Unattached               14.05   NWI   8   
 
200 Meter Dash 17-18 Division Women
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Lally, Caitlin               Unattached               29.79   NWI  10   
  2 Baker, Emily                 Unattached               30.45   NWI   8   
 
1500 Meter Run 17-18 Division Women
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Davis, Emily                 Unattached             5:53.23   10   
 
100 Meter Hurdles 17-18 Division Women
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Bacon, Ariana                Unattached               18.53   NWI  10   
 
400 Meter Hurdles 17-18 Division Women
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Lally, Caitlin               Unattached             1:20.04   10   
 
Long Jump 17-18 Division Women
======================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Baker, Emily                 Unattached               4.22m   NWI  13-10.25  10   
 
Shot Put 17-18 Division Women
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Bacon, Ariana                Unattached              10.54m   34-07.00  10   
  2 Tait, Madison                Unattached               8.85m   29-00.50   8   
  3 Adams, Muriel                Unattached               8.23m   27-00.00   6   
  4 Grinnell, Emily              Unattached               8.13m   26-08.25   5   
 
Discus Throw 17-18 Division Women
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Adams, Muriel                Unattached              33.87m     111-01  10   
  2 Grinnell, Emily              Unattached              30.36m      99-07   8   
  3 Tait, Madison                Unattached              25.57m      83-11   6   
 
Javelin Throw 17-18 Division Women
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Grinnell, Emily              Unattached              27.03m      88-08  10   
  2 Tait, Madison                Unattached              19.52m      64-00   8   
 
Heptathlon: #4 200 Meter Dash 17-18 Division Women Heptathlon
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Mount, Sarah                 Unattached               28.28   NWI    609
  2 Carpenter, Morgan            Unattached               30.62   NWI    440
 
Heptathlon: #7 800 Meter Run 17-18 Division Women Heptathlon
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Mount, Sarah                 Unattached             2:41.59     555
  2 Carpenter, Morgan            Unattached             3:00.45     361
 
Heptathlon: #1 100 Meter Hurdles 17-18 Division Women Heptathlon
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Mount, Sarah                 Unattached               17.71   NWI    519
  2 Carpenter, Morgan            Unattached               18.77   NWI    412
 
Heptathlon: #2 High Jump 17-18 Division Women Heptathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Carpenter, Morgan            Unattached               1.52m    4-11.75    644
  2 Mount, Sarah                 Unattached               1.35m    4-05.00    460
 
Heptathlon: #5 Long Jump 17-18 Division Women Heptathlon
======================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Mount, Sarah                 Unattached               4.47m   NWI  14-08.00    421
  2 Carpenter, Morgan            Unattached               4.42m   NWI  14-06.00    408
 
Heptathlon: #3 Shot Put 17-18 Division Women Heptathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Carpenter, Morgan            Unattached               7.16m   23-06.00    345
  2 Mount, Sarah                 Unattached               6.59m   21-07.50    309
 
Heptathlon: #6 Javelin Throw 17-18 Division Women Heptathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Carpenter, Morgan            Unattached              26.18m      85-11    404
  2 Mount, Sarah                 Unattached              12.26m      40-03    147
 
Heptathlon 17-18 Division Women
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Mount, Sarah                 Unattached                3020   10   
  2 Carpenter, Morgan            Unattached                3014    8   
 
100 Meter Dash 9-10 Division Boys
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Taranko, Zachary             Unattached               17.53   NWI  10   
  2 Bedard, William              Unattached               17.62   NWI   8   
  3 Cobb, Benjamin               Unattached               17.67   NWI   6   
 
200 Meter Dash 9-10 Division Boys
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Bedard, William              Unattached               34.66   NWI  10   
 
800 Meter Run 9-10 Division Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Cobb, Benjamin               Unattached             3:13.72   10   
 
1500 Meter Run 9-10 Division Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Koch, Leo                    Waterville P           6:58.76   10   
 
Long Jump 9-10 Division Boys
======================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Cobb, Benjamin               Unattached               3.39m   NWI  11-01.50  10   
  2 McCormack, Thomas            Unattached               3.14m   NWI  10-03.75   8   
  3 Bedard, William              Unattached               3.10m   NWI  10-02.00   6   
  4 Taranko, Zachary             Unattached               2.77m   NWI   9-01.25   5   
  5 Dickinson, Orion             Skowhegan                2.49m   NWI   8-02.00   4   
 
Shot Put 9-10 Division Boys
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Dickinson, Orion             Skowhegan                6.57m   21-06.75  10   
 
Triathlon: #1 400 Meter Dash 9-10 Division Boys Triathlon
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Taranko, Zachary             Unattached             1:36.61  
 
Triathlon: #3 High Jump 9-10 Division Boys Triathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Taranko, Zachary             Unattached               0.97m    3-02.25     68
 
Triathlon: #2 Shot Put 9-10 Division Boys Triathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Taranko, Zachary             Unattached               5.00m   16-05.00    191
 
Triathlon 9-10 Division Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Taranko, Zachary             Unattached                 259   10   
 
100 Meter Dash 11-12 Division Boys
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Morang, Frank                Unattached               14.62   NWI  10   
  2 Burke, Christian             Unattached               16.09   NWI   8   
 
200 Meter Dash 11-12 Division Boys
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Morang, Frank                Unattached               29.50   NWI  10   
  2 Flaker, Jayden               Scar                     29.70   NWI   8   
  3 Burke, Kevin                 Unattached               32.95   NWI   6   
  4 McPherson, Conor             York                     34.77   NWI   5   
 
400 Meter Dash 11-12 Division Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Flaker, Jayden               Scar                   1:10.62   10   
  2 McPherson, Conor             York                   1:21.40    8   
 
800 Meter Run 11-12 Division Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Erickson-Harris, Garrett     Kennebunk Pa           2:31.56   10   
  2 Satterfield, Grady           Topsham Park           2:48.78    8   
  3 McPherson, Conor             York                   3:04.60    6   
 
1500 Meter Run 11-12 Division Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Erickson-Harris, Garrett     Kennebunk Pa           5:05.73   10   
  2 Satterfield, Grady           Topsham Park           5:15.03    8   
  3 Koch, Noah                   Waterville P           6:04.69    6   
 
3000 Meter Run 11-12 Division Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Koch, Noah                   Waterville P          12:46.06   10   
 
80 Meter Hurdles 11-12 Division Boys
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Flaker, Jayden               Scar                     17.74   NWI  10   
 
High Jump 11-12 Division Boys
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Burke, Christian             Unattached               1.37m    4-06.00  10   
  2 Burke, Kevin                 Unattached              J1.37m    4-06.00   8   
 
Long Jump 11-12 Division Boys
======================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Morang, Frank                Unattached               4.41m   NWI  14-05.75  10   
  2 Burke, Christian             Unattached               4.15m   NWI  13-07.50   8   
  3 Burke, Kevin                 Unattached               4.03m   NWI  13-02.75   6   
 
100 Meter Dash 13-14 Division Boys
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Adornetto, Nicolas           Unattached               13.19   NWI  10   
  2 Begin, Devin                 Unattached               15.33   NWI   8   
 
200 Meter Dash 13-14 Division Boys
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Flaker, Jarett               Scar                     25.93   NWI  10   
  2 Adornetto, Nicolas           Unattached               26.37   NWI   8   
  3 Brinegar, Westley            Gorham Rec               26.50   NWI   6   
  4 Desrosiers, Dawson           Saco Bay                 28.12   NWI   5   
 
400 Meter Dash 13-14 Division Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Brinegar, Westley            Gorham Rec             1:04.44   10   
  2 Desrosiers, Dawson           Saco Bay               1:06.49    8   
 
800 Meter Run 13-14 Division Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Cooke, Douglas               Unattached             2:27.60   10   
  2 Allaire, Griffin             Kennebunk Pa           2:31.40    8   
 
1500 Meter Run 13-14 Division Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Allaire, Griffin             Kennebunk Pa           5:03.16   10   
  2 Curtis, Sam                  Scar                   5:32.83    8   
 
100 Meter Hurdles 13-14 Division Boys
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Flaker, Jarett               Scar                     16.41   NWI  10   
  2 Palmer, Thomas               Saco Bay                 17.42   NWI   8   
 
200 Meter Hurdles 13-14 Division Boys
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Flaker, Jarett               Scar                     29.69   NWI  10   
 
High Jump 13-14 Division Boys
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Cooke, Douglas               Unattached               1.63m    5-04.25   9   
  1 Balser, Jared                Topsham Park             1.63m    5-04.25   9   
  3 Clavette, Anthony            Scar                     1.58m    5-02.25   6   
  4 Burke, Jonathan              Unattached               1.53m    5-00.25   5   
 
Long Jump 13-14 Division Boys
======================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Flaker, Jarett               Scar                     4.37m   NWI  14-04.00  10   
 
Triple Jump 13-14 Division Boys
======================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Brinegar, Westley            Gorham Rec              10.34m   NWI  33-11.25  10   
  2 Palmer, Thomas               Saco Bay                 9.87m   NWI  32-04.75   8   
 
Discus Throw 13-14 Division Boys
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Sillin, Jack                 Unattached              34.06m     111-09  10   
  2 Palmer, Thomas               Saco Bay                30.09m      98-09   8   
  3 Brinegar, Westley            Gorham Rec              28.13m      92-03   6   
 
Javelin Throw 13-14 Division Boys
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Palmer, Thomas               Saco Bay                34.25m     112-04  10   
  2 Burke, Jonathan              Unattached              23.80m      78-01   8   
 
Outdoor Pentathlon: #5 1500 Meter Run 13-14 Division Boys Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Cooke, Douglas               Unattached             5:08.15     514
  2 Snyder, Travis               Saco Bay               6:13.38     212
 
Outdoor Pentathlon: #1 100 Meter Hurdles 13-14 Division Boys Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Snyder, Travis               Saco Bay                 16.51   NWI    676
  2 Cooke, Douglas               Unattached               17.20   NWI    604
 
Outdoor Pentathlon: #3 High Jump 13-14 Division Boys Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Cooke, Douglas               Unattached               1.63m    5-04.25    488
  2 Snyder, Travis               Saco Bay                 1.47m    4-09.75    367
 
Outdoor Pentathlon: #4 Long Jump 13-14 Division Boys Outdoor Pentathlon
======================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Snyder, Travis               Saco Bay                 4.19m   NWI  13-09.00    237
  2 Cooke, Douglas               Unattached               4.09m   NWI  13-05.00    220
 
Outdoor Pentathlon: #2 Shot Put 13-14 Division Boys Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Snyder, Travis               Saco Bay                 8.89m   29-02.00    419
  2 Cooke, Douglas               Unattached               8.49m   27-10.25    395
 
Outdoor Pentathlon 13-14 Division Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Cooke, Douglas               Unattached                2221   10   
  2 Snyder, Travis               Saco Bay                  1911    8   
 
100 Meter Dash 15-16 Division Boys
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Peterson, Andrew             Unattached               12.27   NWI  10   
  2 Harris, Max                  Unattached               12.87   NWI   8   
  3 Chapman, Matthew             Unattached               13.27   NWI   6   
 
200 Meter Dash 15-16 Division Boys
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Peterson, Andrew             Unattached               25.08   NWI  10   
  2 Harris, Max                  Unattached               26.20   NWI   8   
  3 Chapman, Matthew             Unattached               26.88   NWI   6   
 
400 Meter Dash 15-16 Division Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Bernier, Tyler               Topsham Park             56.85   10   
  2 Chapman, Matthew             Unattached               59.06    8   
 
110 Meter Hurdles 15-16 Division Boys
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Chapman, Matthew             Unattached               21.65   NWI  10   
 
Pole Vault 15-16 Division Boys
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Thomas, Aaron                Unattached               3.80m   12-05.50  10   
  2 Lizotte, Dominick            Unattached               3.65m   11-11.75   8   
 
Long Jump 15-16 Division Boys
======================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Peterson, Andrew             Unattached               5.04m   NWI  16-06.50  10   
  2 Bernier, Tyler               Topsham Park             4.83m   NWI  15-10.25   8   
 
Triple Jump 15-16 Division Boys
======================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Bernier, Tyler               Topsham Park            10.87m   NWI  35-08.00  10   
 
Shot Put 15-16 Division Boys
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Johnson, Douglas             Unattached              10.51m   34-05.75  10   
 
Decathlon: #1 100 Meter Dash 15-16 Division Boys Decathlon
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Rusak, Sam                   Skowhegan                12.55   NWI    547
  2 O'Brien, Michael             Cpe                      12.71   NWI    518
  3 Whitcomb, Jon                Granite                  12.81   NWI    501
 
Decathlon: #5 400 Meter Dash 15-16 Division Boys Decathlon
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Rusak, Sam                   Skowhegan                55.21     590
  2 O'Brien, Michael             Cpe                      59.28     438
  3 Whitcomb, Jon                Granite                1:04.49     273
 
Decathlon: #10 1500 Meter Run 15-16 Division Boys Decathlon
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Whitcomb, Jon                Granite                5:16.35     469
  2 O'Brien, Michael             Cpe                    5:20.59     447
  3 Rusak, Sam                   Skowhegan              5:30.92     395
 
Decathlon: #6 110 Meter Hurdles 15-16 Division Boys Decathlon
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Rusak, Sam                   Skowhegan                17.43   NWI    580
  2 Whitcomb, Jon                Granite                  19.50   NWI    390
  3 O'Brien, Michael             Cpe                      20.36   NWI    321
 
Decathlon: #4 High Jump 15-16 Division Boys Decathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Rusak, Sam                   Skowhegan                1.80m    5-10.75    627
  1 Whitcomb, Jon                Granite                  1.80m    5-10.75    627
  3 O'Brien, Michael             Cpe                      1.52m    4-11.75    404
 
Decathlon: #8 Pole Vault 15-16 Division Boys Decathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Rusak, Sam                   Skowhegan                3.85m   12-07.50    576
  2 Whitcomb, Jon                Granite                  3.25m   10-08.00    418
  3 O'Brien, Michael             Cpe                      3.05m   10-00.00    369
 
Decathlon: #2 Long Jump 15-16 Division Boys Decathlon
======================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Rusak, Sam                   Skowhegan                5.40m   NWI  17-08.75    461
  2 O'Brien, Michael             Cpe                      5.12m   NWI  16-09.75    405
  3 Whitcomb, Jon                Granite                  4.91m   NWI  16-01.50    365
 
Decathlon: #3 Shot Put 15-16 Division Boys Decathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Rusak, Sam                   Skowhegan               10.58m   34-08.50    521
  2 Whitcomb, Jon                Granite                  9.19m   30-02.00    437
  3 O'Brien, Michael             Cpe                      8.85m   29-00.50    417
 
Decathlon: #7 Discus Throw 15-16 Division Boys Decathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Rusak, Sam                   Skowhegan               24.72m      81-01    362
  2 O'Brien, Michael             Cpe                     21.63m      70-11    303
  3 Whitcomb, Jon                Granite                 14.61m      47-11    173
 
Decathlon: #9 Javelin Throw 15-16 Division Boys Decathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Rusak, Sam                   Skowhegan               30.79m     101-00    310
  2 O'Brien, Michael             Cpe                     29.20m      95-10    288
  3 Whitcomb, Jon                Granite                 29.00m      95-02    285
 
Decathlon 15-16 Division Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Rusak, Sam                   Skowhegan                 4969   10   
  2 Whitcomb, Jon                Granite                   3938    8   
  3 O'Brien, Michael             Cpe                       3910    6   
 
100 Meter Dash 17-18 Division Men
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Haas, Derek                  Old Town Tra             12.70   NWI  10   
 
200 Meter Dash 17-18 Division Men
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Haas, Derek                  Old Town Tra             26.46   NWI  10   
 
400 Meter Dash 17-18 Division Men
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Pierce, Justin               Unattached               53.38   10   
 
800 Meter Run 17-18 Division Men
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Morrison, Ryan               Unattached             2:14.71   10   
  2 Smith, Steven                Unattached             2:21.94    8   
 
1500 Meter Run 17-18 Division Men
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Morrison, Ryan               Unattached             4:30.77   10   
  2 Smith, Steven                Unattached             5:00.20    8   
 
3000 Meter Run 17-18 Division Men
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Morrison, Ryan               Unattached             9:58.69   10   
 
High Jump 17-18 Division Men
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Pierce, Justin               Unattached               1.73m    5-08.00  10   
 
Pole Vault 17-18 Division Men
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 McCracken, Andrew            Unattached               4.14m   13-07.00  10   
  2 Schontag, Tyler              Unattached               3.35m   10-11.75   8   
  3 Sarzynski, Chris             Unattached               2.45m    8-00.50   6   
 
Long Jump 17-18 Division Men
======================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Haas, Derek                  Old Town Tra             5.13m   NWI  16-10.00  10   
 
Triple Jump 17-18 Division Men
======================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Haas, Derek                  Old Town Tra            11.36m   NWI  37-03.25  10   
 
Discus Throw 17-18 Division Men
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Bossi, Jacob                 Unattached              30.04m      98-07  10   
 
Javelin Throw 17-18 Division Men
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Bossi, Jacob                 Unattached              46.08m     151-02  10   
  2 Tice, Nicholas               Unattached              39.18m     128-06   8   
 
Decathlon: #1 100 Meter Dash 17-18 Division Men Decathlon
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Moody, Charles               Unattached               11.88   NWI    675
  2 Nealey, Drew                 Unattached               12.12   NWI    628
  3 Kuusela, Branden             Gorham Rec               12.28   NWI    597
  4 Snyder, Paul                 Unattached               13.85   NWI    334
 
Decathlon: #5 400 Meter Dash 17-18 Division Men Decathlon
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Nealey, Drew                 Unattached               55.01     598
  2 Kuusela, Branden             Gorham Rec               56.38     545
  3 Moody, Charles               Unattached               56.56     538
  4 Snyder, Paul                 Unattached             1:19.94       5
 
Decathlon: #10 1500 Meter Run 17-18 Division Men Decathlon
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Nealey, Drew                 Unattached             4:59.57     562
  2 Moody, Charles               Unattached             5:04.92     532
  3 Kuusela, Branden             Gorham Rec             5:06.67     522
  4 Snyder, Paul                 Unattached             7:30.78      19
 
Decathlon: #6 110 Meter Hurdles 17-18 Division Men Decathlon
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Moody, Charles               Unattached               16.06   NWI    726
  2 Nealey, Drew                 Unattached               16.44   NWI    684
  3 Kuusela, Branden             Gorham Rec               17.41   NWI    582
 
Decathlon: #4 High Jump 17-18 Division Men Decathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Nealey, Drew                 Unattached               1.80m    5-10.75    627
  2 Moody, Charles               Unattached               1.78m    5-10.00    610
  3 Kuusela, Branden             Gorham Rec               1.57m    5-01.75    441
  4 Snyder, Paul                 Unattached               1.37m    4-06.00    297
 
Decathlon: #8 Pole Vault 17-18 Division Men Decathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Nealey, Drew                 Unattached               3.75m   12-03.50    549
  2 Snyder, Paul                 Unattached               3.35m   10-11.75    444
  3 Moody, Charles               Unattached               2.45m    8-00.50    231
 
Decathlon: #2 Long Jump 17-18 Division Men Decathlon
======================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Moody, Charles               Unattached               6.16m   NWI  20-02.50    621
  2 Nealey, Drew                 Unattached               5.82m   NWI  19-01.25    548
  3 Kuusela, Branden             Gorham Rec               5.22m   NWI  17-01.50    425
  4 Snyder, Paul                 Unattached               4.45m   NWI  14-07.25    281
 
Decathlon: #3 Shot Put 17-18 Division Men Decathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Nealey, Drew                 Unattached              10.83m   35-06.50    536
  2 Moody, Charles               Unattached              10.36m   34-00.00    507
  3 Snyder, Paul                 Unattached               9.80m   32-02.00    474
  4 Kuusela, Branden             Gorham Rec               9.23m   30-03.50    440
 
Decathlon: #7 Discus Throw 17-18 Division Men Decathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Nealey, Drew                 Unattached              30.50m     100-01    474
  2 Kuusela, Branden             Gorham Rec              28.85m      94-08    442
  3 Snyder, Paul                 Unattached              23.68m      77-08    342
  4 Moody, Charles               Unattached              23.16m      76-00    332
 
Decathlon: #9 Javelin Throw 17-18 Division Men Decathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Nealey, Drew                 Unattached              40.59m     133-02    451
  2 Moody, Charles               Unattached              28.05m      92-00    272
  3 Kuusela, Branden             Gorham Rec              24.81m      81-05    227
  4 Snyder, Paul                 Unattached              24.80m      81-04    227
 
Decathlon 17-18 Division Men
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Nealey, Drew                 Unattached                5657   10   
  2 Moody, Charles               Unattached                5044    8   
Nike Hershey Garden of Life Chobani UCS Gatorade NCSA Phoenix KT St. Vincent Normatec
© 2001-2017 USA Track & Field, Inc. All Rights Reserved.