Join/Renew Now

Results - USATF Missouri Valley Association Junior Olympic Track & Field Championships



Licensed to Power E Timing - Contractor License           HY-TEK's Meet Manager

             2015 USATF Missouri Valley Championships - 6/20/2015              

                        Olathe District Activity Center                        

                                    Results                                    

 

Event 1  100 Meter Dash 8 & Under Division Girls

=====================================================================

    Name                    Year Team                    Finals  Wind

=====================================================================

Finals

  1 McNeal, Te'onna              Kansas City              16.93   NWI 

  2 Portley, Torrance            KC Wings                 19.10   NWI 

  3 Sirls, Asiah                 KC Wings                 19.32   NWI 

  4 Bowen, Sophie                KC Flyers                21.33   NWI 

  5 Grant, My'Kesha              KC Wings                 22.14   NWI 

  6 Sirls, Amari                 KC Wings                 28.64   NWI 

  7 Simpson, Alayah              KC Wings                 31.16   NWI 

 

Event 2  200 Meter Dash 8 & Under Division Girls

=====================================================================

    Name                    Year Team                    Finals  Wind

=====================================================================

  1 McNeal, Te'onna              Kansas City              36.12   NWI 

  2 Parker, Lanicia              Pure Talent              41.10   NWI 

  3 Portley, Torrance            KC Wings                 43.60   NWI 

  4 Dukes, Kobie                 Excelerate P             44.41   NWI 

  5 Bowen, Sophie                KC Flyers                44.93   NWI 

  6 Sirls, Asiah                 KC Wings                 45.46   NWI 

  7 Grant, My'Kesha              KC Wings                 53.55   NWI 

 

Event 3  400 Meter Dash 8 & Under Division Girls

================================================================

    Name                    Year Team                    Finals 

================================================================

  1 Dukes, Kobie                 Excelerate P           1:39.62  

 -- Sirls, Amari                 KC Wings                   DNF  

 

Event 4  800 Meter Run 8 & Under Division Girls

================================================================

    Name                    Year Team                    Finals 

================================================================

  1 Hicks, Aubrey                KC Wings               4:52.92  

 

Event 5  1500 Meter Run 8 & Under Division Girls

================================================================

    Name                    Year Team                    Finals 

================================================================

  1 Bowen, Sophie                KC Flyers              8:09.35  

 

Event 7  4x400 Meter Relay 8 & Under Division Girls

================================================================

    Team                                                 Finals 

================================================================

  1 KC Wings  'A'                                       7:52.91  

 

Event 8  Long Jump 8 & Under Division Girls

===============================================================================

    Name                    Year Team                    Finals  Wind          

===============================================================================

  1 Parker, Lanicia              Pure Talent              2.29m   NWI   7-06.25 

  2 Dukes, Kobie                 Excelerate P             1.85m   NWI   6-01.00 

  3 Jones, Latiana               Kansas City              1.64m   NWI   5-04.75 

 

Event 9  Shot Put 8 & Under Division Girls

==========================================================================

    Name                    Year Team                    Finals           

==========================================================================

  1 Parker, Lanicia              Pure Talent              4.92m   16-01.75 

  2 Wells, Riley                 Pure Talent              4.53m   14-10.50 

 

Event 10  Javelin Throw 8 & Under Division Girls

==========================================================================

    Name                    Year Team                    Finals           

==========================================================================

  1 Wells, Riley                 Pure Talent              9.54m      31-03 

  2 Jones, Latiana               Kansas City              6.70m      22-00 

 

Event 51  100 Meter Dash 8 & Under Division Boys

========================================================================

    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#

========================================================================

Preliminaries

  1 Nitz, Harrison               Unattached               16.15Q  NWI  2 

  2 Gardiner, Aaron              Unattached               16.55Q  NWI  1 

  3 Williams, Michael            Unattached               16.73Q  NWI  1 

  4 Franklin, Trevion            Wichita Athl             16.76Q  NWI  2 

  5 Reed, Marcel                 Olathe Expre             18.76Q  NWI  2 

  6 Ellis, Vershaun              KC Wings                 20.65Q  NWI  1 

  7 Rand, Kayden                 Kansas City              19.35q  NWI  2 

  8 Nichols, Covell              Unattached               20.71q  NWI  1 

  9 Johnson, Tristan             Excelerate P             22.84   NWI  1 

 10 Portley, Preston             KC Wings                 22.92   NWI  2 

 11 Hubbard, Lawson              Unattached               23.37   NWI  2 

 12 Reeves, Jett                 Olathe Expre             25.34   NWI  1 

 

Event 51  100 Meter Dash 8 & Under Division Boys

=====================================================================

    Name                    Year Team                    Finals  Wind

=====================================================================

Finals

  1 Nitz, Harrison               Unattached               16.17   NWI 

  2 Gardiner, Aaron              Unattached               16.26   NWI 

  3 Franklin, Trevion            Wichita Athl             16.92   NWI 

  4 Williams, Michael            Unattached               17.02   NWI 

  5 Rand, Kayden                 Kansas City              19.55   NWI 

  6 Reed, Marcel                 Olathe Expre             19.65   NWI 

  7 Ellis, Vershaun              KC Wings                 20.73   NWI 

  8 Nichols, Covell              Unattached               20.87   NWI 

 

Event 52  200 Meter Dash 8 & Under Division Boys

========================================================================

    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#

========================================================================

Preliminaries

  1 Brown, Christopher           Unattached               33.53Q  NWI  1 

  2 Franklin, Trevion            Wichita Athl             33.60Q  NWI  2 

  3 Williams, Michael            Unattached               34.10Q  NWI  2 

  4 Gardiner, Aaron              Unattached               35.14Q  NWI  1 

  5 Reed, Marcel                 Olathe Expre             41.70Q  NWI  2 

  6 Perico, Chase                Pure Talent              42.86Q  NWI  1 

  7 Rand, Kayden                 Kansas City              44.30q  NWI  2 

  8 Gavin, Deon                  Excelerate P             49.23q  NWI  1 

  9 Johnson, Tristan             Excelerate P             56.94   NWI  1 

 10 Hubbard, Lawson              Unattached             1:00.30   NWI  2 

 

Event 52  200 Meter Dash 8 & Under Division Boys

=====================================================================

    Name                    Year Team                    Finals  Wind

=====================================================================

Finals

  1 Brown, Christopher           Unattached               34.64   NWI 

  2 Franklin, Trevion            Wichita Athl             35.33   NWI 

  3 Gardiner, Aaron              Unattached               35.37   NWI 

  4 Williams, Michael            Unattached               35.39   NWI 

  5 Perico, Chase                Pure Talent              42.45   NWI 

  6 Reed, Marcel                 Olathe Expre             43.62   NWI 

  7 Rand, Kayden                 Kansas City              46.19   NWI 

  8 Gavin, Deon                  Excelerate P             47.06   NWI 

 

Event 53  400 Meter Dash 8 & Under Division Boys

===================================================================

    Name                    Year Team                    Finals  H#

===================================================================

  1 Brown, Christopher           Unattached             1:16.17   2 

  2 Nitz, Harrison               Unattached             1:17.43   2 

  3 Franklin, Trevion            Wichita Athl           1:19.87   2 

  4 Williams, Michael            Unattached             1:20.88   2 

  5 Gardiner, Aaron              Unattached             1:22.02   2 

  6 Ruto, Darius                 Excelerate P           1:32.38   1 

  7 Reed, Marcel                 Olathe Expre           1:32.85   1 

  8 Gavin, Deon                  Excelerate P           1:35.77   1 

  9 McCullagh, Jack              Hays Strider           1:40.93   1 

 

Event 54  800 Meter Run 8 & Under Division Boys

================================================================

    Name                    Year Team                    Finals 

================================================================

  1 Ruto, Darius                 Excelerate P           3:50.89  

  2 McCullagh, Jack              Hays Strider           4:24.82  

 

Event 55  1500 Meter Run 8 & Under Division Boys

================================================================

    Name                    Year Team                    Finals 

================================================================

  1 McCullagh, Jack              Hays Strider           8:46.89  

 

Event 58  Long Jump 8 & Under Division Boys

===============================================================================

    Name                    Year Team                    Finals  Wind          

===============================================================================

  1 Nitz, Harrison               Unattached               3.78m   NWI  12-05.00 

  2 Nichols, Covell              Unattached               3.31m   NWI  10-10.50 

  3 Gavin, Deon                  Excelerate P             1.96m   NWI   6-05.25 

  4 Reeves, Jett                 Olathe Expre             1.27m   NWI   4-02.00 

  5 Johnson, Tristan             Excelerate P             1.25m   NWI   4-01.25 

 

Event 60  Javelin Throw 8 & Under Division Boys

==========================================================================

    Name                    Year Team                    Finals           

==========================================================================

  1 Perico, Chase                Pure Talent             12.14m      39-10 

  2 Ruto, Darius                 Excelerate P            11.21m      36-09 

  3 Nichols, Covell              Unattached               7.15m      23-05 

 

Event 102  100 Meter Dash 9-10 Division Girls

========================================================================

    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#

========================================================================

Preliminaries

  1 Little, Morgan               T&F United               14.72Q  NWI  1 

  2 Young, Katelynn              Pure Talent              16.81Q  NWI  2 

  3 Vest, Grace                  Excelerate P             15.56Q  NWI  1 

  4 Droegemeier, Lacy            Hays Strider             16.93Q  NWI  2 

  5 Howlett-Tolbert, Marriya     Team Believe             16.02Q  NWI  1 

  6 Lewis, Morgan                Kansas City              18.51Q  NWI  2 

  7 Portley, Trinity             KC Wings                 18.69q  NWI  1 

  8 Thornburg, Kaiya             Olathe Expre             18.95q  NWI  1 

  9 Martin, Molly                Hays Strider             19.02   NWI  2 

 10 Garrett, Faith               KC Wings                 19.28   NWI  2 

 11 Rupert, Hannah               Olathe Expre             20.02   NWI  2 

 

Event 102  100 Meter Dash 9-10 Division Girls

=====================================================================

    Name                    Year Team                    Finals  Wind

=====================================================================

Finals

  1 Little, Morgan               T&F United               15.16   NWI 

  2 Vest, Grace                  Excelerate P             15.79   NWI 

  3 Stewart, Parys               KC Wings                 16.47   NWI 

  4 Droegemeier, Lacy            Hays Strider             16.95   NWI 

  5 Young, Katelynn              Pure Talent              17.53   NWI 

  6 Portley, Trinity             KC Wings                 18.07   NWI 

  7 Lewis, Morgan                Kansas City              18.67   NWI 

  8 Thornburg, Kaiya             Olathe Expre             19.76   NWI 

 

Event 103  200 Meter Dash 9-10 Division Girls

========================================================================

    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#

========================================================================

Preliminaries

  1 Vest, Grace                  Excelerate P             31.90Q  NWI  2 

  2 Little, Morgan               T&F United               32.70Q  NWI  1 

  3 Stewart, Parys               KC Wings                 33.10Q  NWI  2 

  4 Cage, Londyn                 Pure Talent              35.00Q  NWI  1 

  5 Adams, Zaire                 Team Believe             35.50Q  NWI  2 

  6 Thornburg, Kaiya             Olathe Expre             39.70Q  NWI  1 

  7 Droegemeier, Lacy            Hays Strider             36.10q  NWI  2 

  8 Young, Katelynn              Pure Talent              37.20q  NWI  2 

  9 Wehrli, Savannah             Hays Strider             39.80   NWI  2 

 10 Portley, Trinity             KC Wings                 39.90   NWI  1 

 11 Rupert, Hannah               Olathe Expre             40.54   NWI  1 

 12 Lewis, Morgan                Kansas City              40.60   NWI  1 

 13 Washington, Khyla            Team Believe             41.65   NWI  2 

 14 Rush, Arleana                Ejc Track Cl             45.60   NWI  1 

 

Event 103  200 Meter Dash 9-10 Division Girls

=====================================================================

    Name                    Year Team                    Finals  Wind

=====================================================================

Finals

  1 Little, Morgan               T&F United               31.66   NWI 

  2 Vest, Grace                  Excelerate P             32.12   NWI 

  3 Stewart, Parys               KC Wings                 33.55   NWI 

  4 Cage, Londyn                 Pure Talent              33.89   NWI 

  5 Adams, Zaire                 Team Believe             36.15   NWI 

  6 Droegemeier, Lacy            Hays Strider             36.31   NWI 

  7 Young, Katelynn              Pure Talent              37.43   NWI 

  8 Thornburg, Kaiya             Olathe Expre             41.61   NWI 

 

Event 104  400 Meter Dash 9-10 Division Girls

================================================================

    Name                    Year Team                    Finals 

================================================================

  1 Vest, Grace                  Excelerate P           1:11.74  

  2 Cage, Londyn                 Pure Talent            1:14.95  

  3 Adams, Zaire                 Team Believe           1:19.86  

  4 Lewis, Ahniya                Team Believe           1:27.46  

  5 Martin, Molly                Hays Strider           1:29.04  

  6 Wehrli, Savannah             Hays Strider           1:36.35  

  7 Howlett-Tolbert, Marriya     Team Believe           1:44.42  

 

Event 105  800 Meter Run 9-10 Division Girls

================================================================

    Name                    Year Team                    Finals 

================================================================

  1 Cage, Londyn                 Pure Talent            3:07.01  

  2 Perico, Janie                Pure Talent            3:11.80  

  3 Lewis, Ahniya                Team Believe           3:25.63  

  4 Martin, Molly                Hays Strider           3:30.51  

  5 Woods, Jada                  Kansas City            3:44.92  

  6 Rush, Arleana                Ejc Track Cl           4:23.48  

 

Event 106  1500 Meter Run 9-10 Division Girls

================================================================

    Name                    Year Team                    Finals 

================================================================

  1 Shook, Alivia                KC Wings               7:37.98  

 

Event 107  1500 Meter Race Walk 9-10 Division Girls

================================================================

    Name                    Year Team                    Finals 

================================================================

  1 Howlett-Tolbert, Marriya     Team Believe          55:55.55  

 

Event 109  4x400 Meter Relay 9-10 Division Girls

================================================================

    Team                                                 Finals 

================================================================

  1 KC Wings  'A'                                       6:43.12  

 

Event 110  High Jump 9-10 Division Girls

==========================================================================

    Name                    Year Team                    Finals           

==========================================================================

  1 Kendall, Essence             Kansas City              1.27m    4-02.00 

  2 Key, Kaiya                   Unattached               1.22m    4-00.00 

  3 Adams, Zaire                 Team Believe             0.97m    3-02.25 

 -- Wehrli, Savannah             Hays Strider                NH            

 

Event 111  Long Jump 9-10 Division Girls

===============================================================================

    Name                    Year Team                    Finals  Wind          

===============================================================================

  1 Key, Kaiya                   Unattached               4.00m   NWI  13-01.50 

  2 Kendall, Essence             Kansas City              3.60m   NWI  11-09.75 

  3 Young, Katelynn              Pure Talent              3.52m   NWI  11-06.75 

  4 Little, Morgan               T&F United               3.40m   NWI  11-02.00 

  5 Droegemeier, Lacy            Hays Strider             3.14m   NWI  10-03.75 

  6 Klein, Taci                  Shocker Trac             3.12m   NWI  10-03.00 

  7 Shook, Alivia                KC Wings                 2.91m   NWI   9-06.75 

  8 Washington, Michaela         Kansas City              2.52m   NWI   8-03.25 

  9 Woods, Jada                  Kansas City              2.36m   NWI   7-09.00 

 10 Washington, Maria            Kansas City              1.98m   NWI   6-06.00 

 11 Garrett, Faith               KC Wings                 1.71m   NWI   5-07.50 

 

Event 112  Shot Put 9-10 Division Girls

==========================================================================

    Name                    Year Team                    Finals           

==========================================================================

  1 Kendall, Essence             Kansas City              8.00m   26-03.00 

  2 Washington, Maria            Kansas City              5.23m   17-02.00 

  3 Birmingham, Lauryn           Pure Talent              4.98m   16-04.25 

  4 Washington, Khyla            Team Believe             4.59m   15-00.75 

 

Event 113  Javelin Throw 9-10 Division Girls

==========================================================================

    Name                    Year Team                    Finals           

==========================================================================

  1 Birmingham, Lauryn           Pure Talent             14.80m      48-07 

  2 Perico, Janie                Pure Talent             12.25m      40-02 

  3 Rupert, Hannah               Olathe Expre            10.95m      35-11 

  4 Washington, Maria            Kansas City              9.92m      32-06 

  5 Lewis, Ahniya                Team Believe             9.48m      31-01 

  6 Washington, Michaela         Kansas City              7.10m      23-03 

  7 Washington, Khyla            Team Believe             5.94m      19-06 

  8 Rush, Arleana                Ejc Track Cl             4.38m      14-04 

 

Event 152  100 Meter Dash 9-10 Division Boys

========================================================================

    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#

========================================================================

Preliminaries

  1 Washington, Ty               Kansas City              15.55Q  NWI  1 

  2 Stigger, Josiah              Team Believe             16.32Q  NWI  2 

  3 Amrein, Aiden                Unattached               15.83Q  NWI  1 

  4 White, Turner                Unattached               16.67Q  NWI  2 

  5 Cupidon, Alexander           T&F United               15.99Q  NWI  1 

  6 Blay, Riley                  Unattached               16.68Q  NWI  2 

  7 Williams, De'Markus          Kansas City              16.87q  NWI  2 

  8 Pernell, Wilson              Kansas City              17.41q  NWI  2 

  9 Williams, Nicolas            Team Believe             17.62   NWI  1 

 

Event 152  100 Meter Dash 9-10 Division Boys

=====================================================================

    Name                    Year Team                    Finals  Wind

=====================================================================

Finals

  1 Amrein, Aiden                Unattached               15.35   NWI 

  2 Washington, Ty               Kansas City              15.40   NWI 

  3 Stigger, Josiah              Team Believe             15.99   NWI 

  4 Cupidon, Alexander           T&F United               16.27   NWI 

  5 Pernell, Wilson              Kansas City              16.84   NWI 

  6 Blay, Riley                  Unattached               16.94   NWI 

  7 White, Turner                Unattached               17.34   NWI 

  8 Williams, De'Markus          Kansas City              17.48   NWI 

 

Event 153  200 Meter Dash 9-10 Division Boys

========================================================================

    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#

========================================================================

Preliminaries

  1 Amrein, Aiden                Unattached               32.80Q  NWI  2 

  2 Washington, Ty               Kansas City              33.90Q  NWI  1 

  3 Stigger, Josiah              Team Believe             33.70Q  NWI  2 

  4 Hasam, Jayden                Kansas City              34.90Q  NWI  1 

  5 Cupidon, Alexander           T&F United               33.80Q  NWI  2 

  6 M'Bayoh, Cimeon              Kansas City              37.50Q  NWI  1 

  7 White, Turner                Unattached               36.70q  NWI  2 

  8 Patton, D'Mitri              KC Wings                 41.00q  NWI  1 

  9 Burdette, Kaleb              KC Wings                 44.50   NWI  1 

 

Event 153  200 Meter Dash 9-10 Division Boys

=====================================================================

    Name                    Year Team                    Finals  Wind

=====================================================================

Finals

  1 Washington, Ty               Kansas City              31.91   NWI 

  2 Amrein, Aiden                Unattached               32.33   NWI 

  3 Hasam, Jayden                Kansas City              33.38   NWI 

  4 Stigger, Josiah              Team Believe             34.22   NWI 

  5 Cupidon, Alexander           T&F United               34.36   NWI 

  6 M'Bayoh, Cimeon              Kansas City              37.50   NWI 

  7 Patton, D'Mitri              KC Wings                 39.68   NWI 

  8 White, Turner                Unattached               45.24   NWI 

 

Event 154  400 Meter Dash 9-10 Division Boys

================================================================

    Name                    Year Team                    Finals 

================================================================

  1 Techau, Ryan                 Excelerate P           1:12.22  

  2 Butler, Isaiah               Excelerate P           1:19.63  

  3 Rundberg, Adian              Olathe Expre           1:22.72  

  4 Williams, De'Markus          Kansas City            1:24.21  

  5 Burdette, Kaleb              KC Wings               1:37.23  

 

Event 155  800 Meter Run 9-10 Division Boys

================================================================

    Name                    Year Team                    Finals 

================================================================

  1 Hasam, Jayden                Kansas City            2:51.11  

  2 Techau, Ryan                 Excelerate P           2:56.37  

  3 Butler, Isaiah               Excelerate P           3:11.98  

 

Event 156  1500 Meter Run 9-10 Division Boys

================================================================

    Name                    Year Team                    Finals 

================================================================

  1 Blay, Riley                  Unattached             6:31.29  

  2 Rundberg, Adian              Olathe Expre           6:48.70  

 

Event 158  4x100 Meter Relay 9-10 Division Boys

================================================================

    Team                                                 Finals 

================================================================

  1 Team Believe Track & Field Min  'A'                 1:13.04  

 

Event 161  Long Jump 9-10 Division Boys

===============================================================================

    Name                    Year Team                    Finals  Wind          

===============================================================================

  1 Amrein, Aiden                Unattached               3.95m   NWI  12-11.50 

  2 Cupidon, Alexander           T&F United               3.31m   NWI  10-10.50 

  3 Washington, Ty               Kansas City              3.27m   NWI  10-08.75 

  4 Blay, Riley                  Unattached               3.22m   NWI  10-06.75 

  5 Patton, D'Mitri              KC Wings                 3.18m   NWI  10-05.25 

  6 Techau, Ryan                 Excelerate P             3.17m   NWI  10-05.00 

  7 Williams, De'Markus          Kansas City              2.45m   NWI   8-00.50 

 

Event 162  Shot Put 9-10 Division Boys

==========================================================================

    Name                    Year Team                    Finals           

==========================================================================

  1 Artry, Cyiree                Team Believe             6.41m   21-00.50 

  2 Cann, Ja'Vion                Team Believe             5.81m   19-00.75 

 

Event 163  Javelin Throw 9-10 Division Boys

==========================================================================

    Name                    Year Team                    Finals           

==========================================================================

  1 Harris, Jude                 Unattached              18.63m      61-01 

  2 Butler, Isaiah               Excelerate P            14.04m      46-01 

  3 Cann, Ja'Vion                Team Believe            13.84m      45-05 

  4 Williams, Nicolas            Team Believe            10.02m      32-10 

  5 Artry, Cyiree                Team Believe             9.78m      32-01 

 

Event 202  100 Meter Dash 11-12 Division Girls

========================================================================

    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#

========================================================================

Preliminaries

  1 Robinson, Regina             Excelerate P             14.57Q  NWI  1 

  2 Washington, Navi             Kansas City              14.69Q  NWI  2 

  3 Amrein, Alexus               Unattached               14.82Q  NWI  1 

  4 Venerable, Akirah            KC Flyers                15.35Q  NWI  2 

  5 Crego, Lia                   Excelerate P             15.59Q  NWI  1 

  6 Taylor, Kaelyn               Pure Talent              15.96Q  NWI  2 

  7 Hayes-Hall, AnniyaTalise     Olathe Expre             15.79q  NWI  1 

  8 Carr, Shandon                Olathe Expre             15.88q  NWI  1 

  9 Martin, Madelyn              Hays Strider             16.18   NWI  1 

 10 Garrett, Kevinnette          KC Wings                 17.71   NWI  2 

 

Event 202  100 Meter Dash 11-12 Division Girls

=====================================================================

    Name                    Year Team                    Finals  Wind

=====================================================================

Finals

  1 Robinson, Regina             Excelerate P             14.10   NWI 

  2 Washington, Navi             Kansas City              14.14   NWI 

  3 Amrein, Alexus               Unattached               14.69   NWI 

  4 Venerable, Akirah            KC Flyers                15.59   NWI 

  5 Crego, Lia                   Excelerate P             15.81   NWI 

  6 Taylor, Kaelyn               Pure Talent              15.89   NWI 

  7 Carr, Shandon                Olathe Expre             15.93   NWI 

  8 Hayes-Hall, AnniyaTalise     Olathe Expre             16.29   NWI 

 

Event 203  200 Meter Dash 11-12 Division Girls

========================================================================

    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#

========================================================================

Preliminaries

  1 Washington, Navi             Kansas City              29.70Q  NWI  1 

  2 Robinson, Regina             Excelerate P             30.20Q  NWI  2 

  3 Amrein, Alexus               Unattached               30.00Q  NWI  1 

  4 Venerable, Akirah            KC Flyers                31.30Q  NWI  2 

  5 Lassiter, Destiny            Unattached               31.40Q  NWI  2 

  6 Cea, Samantha                Kansas City              31.90Q  NWI  1 

  7 Carr, Shandon                Olathe Expre             32.90q  NWI  1 

  8 Hayes-Hall, AnniyaTalise     Olathe Expre             33.20q  NWI  1 

  9 Taylor, Kaelyn               Pure Talent              33.70   NWI  1 

 10 Ormiston, Naomi              Excelerate P             33.80   NWI  2 

 11 Martin, Madelyn              Hays Strider             34.40   NWI  2 

 12 Mccoy, Elizabeth             Unattached               34.50   NWI  2 

 

Event 203  200 Meter Dash 11-12 Division Girls

=====================================================================

    Name                    Year Team                    Finals  Wind

=====================================================================

Finals

  1 Robinson, Regina             Excelerate P             29.61   NWI 

  2 Washington, Navi             Kansas City              30.01   NWI 

  3 Amrein, Alexus               Unattached               30.88   NWI 

  4 Lassiter, Destiny            Unattached               32.00   NWI 

  5 Cea, Samantha                Kansas City              32.54   NWI 

  6 Venerable, Akirah            KC Flyers                33.04   NWI 

  7 Hayes-Hall, AnniyaTalise     Olathe Expre             34.35   NWI 

  8 Carr, Shandon                Olathe Expre             34.48   NWI 

 

Event 204  400 Meter Dash 11-12 Division Girls

===================================================================

    Name                    Year Team                    Finals  H#

===================================================================

  1 Birmingham, Kristen          Pure Talent            1:06.33   2 

  2 Lassiter, Destiny            Unattached             1:10.00   2 

  3 Kintchen, Sanai              Excelerate P           1:10.84   2 

  4 Cea, Samantha                Kansas City            1:12.63   2 

  5 Ormiston, Naomi              Excelerate P           1:13.13   1 

  6 Venerable, Akirah            KC Flyers              1:15.65   1 

  7 Hayes-Hall, AnniyaTalise     Olathe Expre           1:15.90   2 

  8 Carr, Shandon                Olathe Expre           1:16.10   1 

  9 Mccoy, Elizabeth             Unattached             1:17.49   2 

 10 Martin, Madelyn              Hays Strider           1:17.75   1 

 11 Taylor, Kaelyn               Pure Talent            1:24.68   1 

 

Event 205  800 Meter Run 11-12 Division Girls

================================================================

    Name                    Year Team                    Finals 

================================================================

  1 Clark, Makayla               Excelerate P           2:22.76  

  2 Lassiter, Destiny            Unattached             2:50.70  

  3 Mccoy, Elizabeth             Unattached             3:01.55  

 

Event 206  1500 Meter Run 11-12 Division Girls

================================================================

    Name                    Year Team                    Finals 

================================================================

  1 Clark, Makayla               Excelerate P           5:05.48  

  2 Scott, Clancy                Unattached             6:57.13  

  3 Wells, Carly                 Pure Talent            7:14.01  

 

Event 207  3000 Meter Run 11-12 Division Girls

================================================================

    Name                    Year Team                    Finals 

================================================================

  1 Wells, Carly                 Pure Talent           15:21.12  

 

Event 208  1500 Meter Race Walk 11-12 Division Girls

================================================================

    Name                    Year Team                    Finals 

================================================================

  1 Wells, Carly                 Pure Talent           12:55.02  

 

Event 209  80 Meter Hurdles 11-12 Division Girls

=====================================================================

    Name                    Year Team                    Finals  Wind

=====================================================================

  1 Birmingham, Kristen          Pure Talent              15.02   NWI 

 

Event 210  4x100 Meter Relay 11-12 Division Girls

================================================================

    Team                                                 Finals 

================================================================

  1 Excelerate Phenoms  'A'                               56.96  

 

Event 213  High Jump 11-12 Division Girls

==========================================================================

    Name                    Year Team                    Finals           

==========================================================================

  1 Birmingham, Kristen          Pure Talent              1.43m    4-08.25 

 

Event 214  Long Jump 11-12 Division Girls

===============================================================================

    Name                    Year Team                    Finals  Wind          

===============================================================================

  1 Amrein, Alexus               Unattached               3.92m   NWI  12-10.50 

  2 Crego, Lia                   Excelerate P             3.82m   NWI  12-06.50 

  3 Kintchen, Sanai              Excelerate P             3.68m   NWI  12-01.00 

  4 Washington, Navi             Kansas City              3.65m   NWI  11-11.75 

  5 Ormiston, Naomi              Excelerate P             3.60m   NWI  11-09.75 

  6 Cea, Samantha                Kansas City              3.18m   NWI  10-05.25 

  7 Garrett, Kevinnette          KC Wings                 2.85m   NWI   9-04.25 

  8 Lee, Larra                   Excelerate P             2.73m   NWI   8-11.50 

  9 Harding, Alayna              Ejc Track Cl             2.05m   NWI   6-08.75 

 

Event 215  Shot Put 11-12 Division Girls

==========================================================================

    Name                    Year Team                    Finals           

==========================================================================

  1 Geihsler, Reagan             Unattached               8.03m   26-04.25 

  2 Bailey, Justice              Team Believe             6.46m   21-02.50 

  3 Hopkins, Kayliana            Team Believe             6.43m   21-01.25 

  4 Lee, Larra                   Excelerate P             6.34m   20-09.75 

 

Event 216  Discus Throw 11-12 Division Girls

==========================================================================

    Name                    Year Team                    Finals           

==========================================================================

  1 Geihsler, Reagan             Unattached              27.85m      91-04 

  2 McMullen, Corinna            Unattached              19.25m      63-02 

  3 Hopkins, Kayliana            Team Believe            13.09m      42-11 

  4 Bailey, Justice              Team Believe            11.78m      38-08 

 

Event 217  Javelin Throw 11-12 Division Girls

==========================================================================

    Name                    Year Team                    Finals           

==========================================================================

  1 Perico, Sarah                Pure Talent             26.04m      85-05 

  2 Geihsler, Reagan             Unattached              21.02m      68-11 

  3 McMullen, Corinna            Unattached              15.66m      51-04 

  4 Lee, Larra                   Excelerate P            15.28m      50-01 

  5 Bailey, Justice              Team Believe            13.48m      44-03 

  6 Hopkins, Kayliana            Team Believe             9.69m      31-09 

 

Event 252  100 Meter Dash 11-12 Division Boys

========================================================================

    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#

========================================================================

Preliminaries

  1 Summers, Barry               Wichita Athl             14.36Q  NWI  2 

  2 Richardson, Trevontae        Unattached               14.48Q  NWI  1 

  3 Sutton, Jett                 Unattached               14.80Q  NWI  2 

  4 January, Jalaveyn            Unattached               15.28Q  NWI  1 

  5 Hicks, Todd                  KC Wings                 15.32Q  NWI  1 

  6 Espinosa, Danasio            Unattached               15.74Q  NWI  2 

  7 January, Jae breyn           Unattached               15.93q  NWI  2 

  8 Ewell, Michael               Kansas City              16.25q  NWI  2 

  9 White, Luke                  KC Flyers                16.31   NWI  1 

 10 Sirls, Deandre               KC Wings                 17.56   NWI  1 

 

Event 252  100 Meter Dash 11-12 Division Boys

=====================================================================

    Name                    Year Team                    Finals  Wind

=====================================================================

Finals

  1 Summers, Barry               Wichita Athl             14.87   NWI 

  2 Richardson, Trevontae        Unattached               15.10   NWI 

  3 Sutton, Jett                 Unattached               15.53   NWI 

  4 Espinosa, Danasio            Unattached               16.66   NWI 

  5 January, Jalaveyn            Unattached               16.70   NWI 

  6 Hicks, Todd                  KC Wings                 16.73   NWI 

  7 Ewell, Michael               Kansas City              17.02   NWI 

  8 January, Jae breyn           Unattached               17.10   NWI 

 

Event 253  200 Meter Dash 11-12 Division Boys

========================================================================

    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#

========================================================================

Preliminaries

  1 Richardson, Trevontae        Unattached               29.90Q  NWI  1 

  2 Summers, Barry               Wichita Athl             30.50Q  NWI  2 

  3 Butler, Eric                 Excelerate P             31.10Q  NWI  1 

  4 January, Jalaveyn            Unattached               31.60Q  NWI  2 

  5 Hicks, Todd                  KC Wings                 32.50Q  NWI  1 

  6 Espinosa, Danasio            Unattached               33.20Q  NWI  2 

  7 Ewell, Michael               Kansas City              36.60q  NWI  1 

  8 Sirls, Deandre               KC Wings                 37.50q  NWI  1 

  9 Hubbard, Logan               Unattached               46.40   NWI  2 

 

Event 253  200 Meter Dash 11-12 Division Boys

=====================================================================

    Name                    Year Team                    Finals  Wind

=====================================================================

Finals

  1 Summers, Barry               Wichita Athl             29.38   NWI 

  2 Richardson, Trevontae        Unattached               30.11   NWI 

  3 January, Jalaveyn            Unattached               31.20   NWI 

  4 Butler, Eric                 Excelerate P             31.58   NWI 

  5 Hicks, Todd                  KC Wings                 34.29   NWI 

  6 Espinosa, Danasio            Unattached               34.32   NWI 

  7 Ewell, Michael               Kansas City              38.38   NWI 

  8 Sirls, Deandre               KC Wings                 40.72   NWI 

 

Event 254  400 Meter Dash 11-12 Division Boys

================================================================

    Name                    Year Team                    Finals 

================================================================

  1 House, Cameron               Unattached             1:06.45  

  2 Richardson, Trevontae        Unattached             1:07.17  

  3 Hicks, Todd                  KC Wings               1:10.54  

  4 January, Jalaveyn            Unattached             1:17.48  

  5 January, Jae breyn           Unattached             1:22.13  

  6 Espinosa, Danasio            Unattached             1:27.93  

 

Event 255  800 Meter Run 11-12 Division Boys

================================================================

    Name                    Year Team                    Finals 

================================================================

  1 Klein, Tayton                Shocker Trac           2:39.74  

 

Event 256  1500 Meter Run 11-12 Division Boys

================================================================

    Name                    Year Team                    Finals 

================================================================

  1 House, Cameron               Unattached             6:21.32  

 

Event 259  80 Meter Hurdles 11-12 Division Boys

=====================================================================

    Name                    Year Team                    Finals  Wind

=====================================================================

  1 Klein, Tayton                Shocker Trac             15.02   NWI 

 

Event 263  High Jump 11-12 Division Boys

==========================================================================

    Name                    Year Team                    Finals           

==========================================================================

  1 Phillips, Ryan               Unattached               1.27m    4-02.00 

 

Event 264  Long Jump 11-12 Division Boys

===============================================================================

    Name                    Year Team                    Finals  Wind          

===============================================================================

  1 Klein, Tayton                Shocker Trac             5.00m   NWI  16-05.00 

  2 Sutton, Jett                 Unattached               4.22m   NWI  13-10.25 

  3 House, Cameron               Unattached               4.15m   NWI  13-07.50 

  4 January, Jae breyn           Unattached               3.22m   NWI  10-06.75 

  5 Ewell, Michael               Kansas City              2.78m   NWI   9-01.50 

 

Event 265  Shot Put 11-12 Division Boys

==========================================================================

    Name                    Year Team                    Finals           

==========================================================================

  1 Butler, Eric                 Excelerate P             7.57m   24-10.00 

  2 Adams, Khalid                Team Believe             5.76m   18-10.75 

 

Event 266  Discus Throw 11-12 Division Boys

==========================================================================

    Name                    Year Team                    Finals           

==========================================================================

  1 Adams, Khalid                Team Believe            11.46m      37-07 

 

Event 267  Javelin Throw 11-12 Division Boys

==========================================================================

    Name                    Year Team                    Finals           

==========================================================================

  1 Nitz, Hayden                 Unattached              24.26m      79-07 

  2 Butler, Eric                 Excelerate P            20.21m      66-04 

  3 Adams, Khalid                Team Believe             8.55m      28-01 

 

Event 302  100 Meter Dash 13-14 Division Girls

========================================================================

    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#

========================================================================

Preliminaries

  1 Lee, Lenetta                 Excelerate P             13.26Q  NWI  2 

  2 North, Leah                  Excelerate P             13.64Q  NWI  1 

  3 Nichols, Clarice             Unattached               13.80Q  NWI  1 

  4 Smocks, Kayla                Excelerate P             13.88Q  NWI  2 

  5 North, Lauren                Excelerate P             13.83Q  NWI  1 

  6 Pierson, Erris               Excelerate P             14.32Q  NWI  2 

  7 Robinson, Jaiyonna           Unattached               14.02q  NWI  1 

  8 White, Olivia                Unattached               14.28q  NWI  1 

  9 Pierre, Dajana               KC Flyers                14.34   NWI  1 

 10 Garrett, Jordan              Kansas City              15.27   NWI  2 

 11 Kitchen, Ahonesty            Kansas Elite             15.38   NWI  2 

 12 Dixon, Aerial                Kansas City              15.39   NWI  2 

 13 Hadley, Tia                  Kansas Elite             15.50   NWI  2 

 

Event 302  100 Meter Dash 13-14 Division Girls

=====================================================================

    Name                    Year Team                    Finals  Wind

=====================================================================

Finals

  1 Lee, Lenetta                 Excelerate P             13.53   NWI 

  2 North, Leah                  Excelerate P             13.91   NWI 

  3 Nichols, Clarice             Unattached               13.93   NWI 

  4 Robinson, Jaiyonna           Unattached               14.19   NWI 

  5 Smocks, Kayla                Excelerate P             14.24   NWI 

  6 North, Lauren                Excelerate P             14.40   NWI 

  7 White, Olivia                Unattached               14.45   NWI 

  8 Pierson, Erris               Excelerate P             14.48   NWI 

 

Event 303  200 Meter Dash 13-14 Division Girls

========================================================================

    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#

========================================================================

Preliminaries

  1 Lee, Lenetta                 Excelerate P             26.60Q  NWI  3 

  2 Nichols, Clarice             Unattached               27.78Q  NWI  2 

  3 North, Lauren                Excelerate P             28.30Q  NWI  1 

  4 North, Leah                  Excelerate P             27.90Q  NWI  2 

  5 White, Olivia                Unattached               28.90Q  NWI  1 

  6 Henry, Torri                 Excelerate P             29.00Q  NWI  3 

  7 Smocks, Kayla                Excelerate P             28.21q  NWI  2 

  8 Dukes, Jourdan               Excelerate P             28.86q  NWI  2 

  9 Pierre, Dajana               KC Flyers                29.30   NWI  2 

 10 Hall, Unya                   Team Believe             29.43   NWI  2 

 11 Jones, Anna Dae              Excelerate P             29.50   NWI  3 

 12 Robinson, Jaiyonna           Unattached               29.60   NWI  1 

 13 Yancy, Tiauna                Excelerate P             29.70   NWI  1 

 14 Thomas, Loren                Unattached               30.00   NWI  3 

 15 Thomas, Jeri                 Excelerate P             30.30   NWI  3 

 16 Garrett, Jordan              Kansas City              31.90   NWI  1 

 17 Hadley, Tia                  Kansas Elite             32.00   NWI  1 

 18 Kitchen, Ahonesty            Kansas Elite             32.20   NWI  3 

 19 Dixon, Aerial                Kansas City              33.03   NWI  2 

 20 Dallimore, Katie             Unattached               34.90   NWI  1 

 

Event 303  200 Meter Dash 13-14 Division Girls

=====================================================================

    Name                    Year Team                    Finals  Wind

=====================================================================

Finals

  1 Lee, Lenetta                 Excelerate P             27.69   NWI 

  2 Smocks, Kayla                Excelerate P             28.77   NWI 

  3 Nichols, Clarice             Unattached               29.01   NWI 

  4 North, Leah                  Excelerate P             29.09   NWI 

  5 Dukes, Jourdan               Excelerate P             29.67   NWI 

  6 White, Olivia                Unattached               30.26   NWI 

  7 Henry, Torri                 Excelerate P             30.44   NWI 

  8 North, Lauren                Excelerate P             31.01   NWI 

 

Event 304  400 Meter Dash 13-14 Division Girls

===================================================================

    Name                    Year Team                    Finals  H#

===================================================================

  1 McDonald, Kendra             Unattached             1:04.09   2 

  2 Yancy, Tiauna                Excelerate P           1:04.77   2 

  3 Henry, Torri                 Excelerate P           1:08.19   1 

  4 Dukes, Jourdan               Excelerate P           1:08.91   1 

  5 Jones, Anna Dae              Excelerate P           1:09.30   1 

  6 Thomas, Jeri                 Excelerate P           1:11.37   2 

  7 Hadley, Tia                  Kansas Elite           1:13.84   1 

  8 Espinosa, Majja              Unattached             1:16.39   2 

  9 Howlett-Tolbert, Tariyah     Team Believe           1:17.19   1 

 10 Boyd, Makiyyaah              Unattached             1:21.79   1 

 11 Jeffries, Genesis            Excelerate P           1:25.87   1 

 

Event 305  800 Meter Run 13-14 Division Girls

================================================================

    Name                    Year Team                    Finals 

================================================================

  1 Giles, Caroline              Kansas Flyer           2:54.27  

  2 Thomas, Jeri                 Excelerate P           2:57.88  

  3 Thomas, Kayla                Pure Talent            3:03.03  

  4 Dallimore, Katie             Unattached             3:04.02  

  5 Wallace, Kailey              Pure Talent            3:20.61  

  6 Lucas, Jenica                Shocker Trac           3:23.02  

 

Event 306  1500 Meter Run 13-14 Division Girls

================================================================

    Name                    Year Team                    Finals 

================================================================

  1 Thomas, Kayla                Pure Talent            6:19.19  

  2 Smith, Madison               Kansas Flyer           6:27.52  

  3 Earley, Annalynn             Ejc Track Cl           6:32.34  

  4 McNany, Alyssa               Kansas Elite           6:34.53  

  5 Wallace, Kailey              Pure Talent            6:40.01  

 

Event 307  3000 Meter Run 13-14 Division Girls

================================================================

    Name                    Year Team                    Finals 

================================================================

  1 Smith, Jordan                Kansas Flyer          12:36.63  

  2 Elliott, Madeline            Kansas Flyer          13:22.75  

  3 Buckley, Hali                Kansas Flyer          13:58.62  

  4 McNany, Alyssa               Kansas Elite          14:45.93  

  5 Lucas, Jenica                Shocker Trac          15:06.34  

 

Event 308  3000 Meter Race Walk 13-14 Division Girls

================================================================

    Name                    Year Team                    Finals 

================================================================

  1 Espinosa, Majja              Unattached            21:42.73  

  2 Mayberry, Miyah              Team Believe          55:55.55  

  2 Campbell, Cheyenne           Team Believe          55:55.55  

  2 Howlett-Tolbert, Tariyah     Team Believe          55:55.55  

 

Event 309  100 Meter Hurdles 13-14 Division Girls

=====================================================================

    Name                    Year Team                    Finals  Wind

=====================================================================

  1 Burgin, Azaria               Kansas City              18.29   NWI 

  2 Mutcherson, Endea            Team Believe             19.56   NWI 

  3 Scarborough, Savana          Ejc Track Cl             19.63   NWI 

  4 White, Olivia                Unattached               19.95   NWI 

  5 Mayberry, Miyah              Team Believe             20.72   NWI 

  6 Wallace, Kailey              Pure Talent              22.12   NWI 

  7 Campbell, Cheyenne           Team Believe             24.36   NWI 

 

Event 310  200 Meter Hurdles 13-14 Division Girls

=====================================================================

    Name                    Year Team                    Finals  Wind

=====================================================================

  1 Burgin, Azaria               Kansas City              33.10   NWI 

  2 Jones, Anna Dae              Excelerate P             34.00   NWI 

  3 Mayberry, Miyah              Team Believe             36.50   NWI 

  4 Mutcherson, Endea            Team Believe             36.60   NWI 

  5 Wallace, Kailey              Pure Talent              39.90   NWI 

 

Event 311  4x100 Meter Relay 13-14 Division Girls

================================================================

    Team                                                 Finals 

================================================================

  1 Excelerate Phenoms  'A'                               52.65  

  2 Excelerate Phenoms  'B'                               53.17  

  3 Team Believe Track & Field Min  'A'                   56.98  

 

Event 313  4x800 Meter Relay 13-14 Division Girls

================================================================

    Team                                                 Finals 

================================================================

  1 Kansas Flyers Track Team  'A'                      11:47.66  

 

Event 314  High Jump 13-14 Division Girls

==========================================================================

    Name                    Year Team                    Finals           

==========================================================================

  1 Wondra, Emma                 Shocker Trac             1.51m    4-11.50 

  2 McDonald, Kendra             Unattached               1.46m    4-09.50 

  3 Thomas, Loren                Unattached               1.36m    4-05.50 

  4 Nichols, Clarice             Unattached               1.31m    4-03.50 

  5 Hall, Unya                   Team Believe             1.26m    4-01.50 

  6 White, Olivia                Unattached               1.22m    4-00.00 

  7 Smocks, Kayla                Excelerate P             1.17m    3-10.00 

 

Event 315  Pole Vault 13-14 Division Girls

==========================================================================

    Name                    Year Team                    Finals           

==========================================================================

  1 Wait, Kendra                 Unattached               2.85m    9-04.25 

  2 Scarborough, Savana          Ejc Track Cl             1.95m    6-04.75 

 -- Miller, Sophie               Shocker Trac                NH            

 

Event 316  Long Jump 13-14 Division Girls

===============================================================================

    Name                    Year Team                    Finals  Wind          

===============================================================================

  1 Lee, Lenetta                 Excelerate P             4.69m   NWI  15-04.75 

  2 North, Leah                  Excelerate P             4.60m   NWI  15-01.25 

  3 Dukes, Jourdan               Excelerate P             4.58m   NWI  15-00.50 

  4 Nichols, Clarice             Unattached               4.51m   NWI  14-09.75 

  5 Henry, Torri                 Excelerate P             4.45m   NWI  14-07.25 

  6 Kirkpatrick, Mckenna         Unattached               4.39m   NWI  14-05.00 

  7 Burgin, Azaria               Kansas City              4.18m   NWI  13-08.75 

  8 North, Lauren                Excelerate P             4.15m   NWI  13-07.50 

  9 Scarborough, Savana          Ejc Track Cl             4.11m   NWI  13-06.00 

 10 Dixon, Aerial                Kansas City              4.07m   NWI  13-04.25 

 10 Thomas, Loren                Unattached               4.07m   NWI  13-04.25 

 12 Campbell, Cheyenne           Team Believe             3.99m   NWI  13-01.25 

 13 Kitchen, Ahonesty            Kansas Elite             3.76m   NWI  12-04.00 

 14 Garrett, Jordan              Kansas City              3.65m   NWI  11-11.75 

 15 Earley, Annalynn             Ejc Track Cl             3.22m   NWI  10-06.75 

 16 Dallimore, Katie             Unattached               3.18m   NWI  10-05.25 

 

Event 317  Triple Jump 13-14 Division Girls

===============================================================================

    Name                    Year Team                    Finals  Wind          

===============================================================================

  1 Kirkpatrick, Mckenna         Unattached               9.46m   NWI  31-00.50 

  2 Scarborough, Savana          Ejc Track Cl             8.44m   NWI  27-08.25 

  3 Mutcherson, Endea            Team Believe             8.18m   NWI  26-10.00 

  4 Mayberry, Miyah              Team Believe             7.80m   NWI  25-07.25 

  5 Campbell, Cheyenne           Team Believe             7.73m   NWI  25-04.50 

  6 Howlett-Tolbert, Tariyah     Team Believe             7.22m   NWI  23-08.25 

  7 Earley, Annalynn             Ejc Track Cl             6.55m   NWI  21-06.00 

 -- Bradley King, Miracle        Team Believe              FOUL                 

 

Event 318  Shot Put 13-14 Division Girls

==========================================================================

    Name                    Year Team                    Finals           

==========================================================================

  1 Butler, Angelina             Excelerate P             9.20m   30-02.25 

  2 Boyd, Makiyyaah              Unattached               8.25m   27-01.00 

  3 Judon, Antayza               Kansas City              8.20m   26-11.00 

  4 Jeffries, Genesis            Excelerate P             5.18m   17-00.00 

 

Event 319  Discus Throw 13-14 Division Girls

==========================================================================

    Name                    Year Team                    Finals           

==========================================================================

  1 Butler, Angelina             Excelerate P            25.82m      84-08 

  2 Judon, Antayza               Kansas City             15.53m      50-11 

  3 Jeffries, Genesis            Excelerate P             8.43m      27-08 

 

Event 320  Javelin Throw 13-14 Division Girls

==========================================================================

    Name                    Year Team                    Finals           

==========================================================================

  1 Platt, Kemerling             Unattached              27.00m      88-07 

  2 Thomas, Kayla                Pure Talent             22.08m      72-05 

  3 Boyd, Makiyyaah              Unattached              17.36m      56-11 

  4 Judon, Antayza               Kansas City              7.11m      23-04 

 

Event 352  100 Meter Dash 13-14 Division Boys

=====================================================================

    Name                    Year Team                    Finals  Wind

=====================================================================

  1 Thomas, Edward               Olathe Expre             13.02   NWI 

  2 Davis, Chandler              Excelerate P             13.47   NWI 

  3 Baggett, Colby               Excelerate P             13.73   NWI 

  4 Newport, James               KC Flyers                14.24   NWI 

  5 Vest, Jackson                Excelerate P             14.55   NWI 

  6 Malcolm, Matthew             Olathe Expre             14.91   NWI 

 

Event 353  200 Meter Dash 13-14 Division Boys

=====================================================================

    Name                    Year Team                    Finals  Wind

=====================================================================

  1 DuPree, Chris                Kansas City              24.63   NWI 

  2 Shaw, Myles                  Excelerate P             26.02   NWI 

  3 Harrell, Damon               Kansas City              26.39   NWI 

  4 Thomas, Edward               Olathe Expre             26.91   NWI 

  5 Davis, Chandler              Excelerate P             28.11   NWI 

  6 Baggett, Colby               Excelerate P             28.83   NWI 

  7 Vest, Jackson                Excelerate P             29.37   NWI 

  8 Newport, James               KC Flyers                29.56   NWI 

 

Event 354  400 Meter Dash 13-14 Division Boys

================================================================

    Name                    Year Team                    Finals 

================================================================

  1 DuPree, Chris                Kansas City              52.09  

  2 Davis, Chandler              Excelerate P           1:01.54  

  3 Robinson, Isaiah             Excelerate P           1:02.03  

  4 Vest, Jackson                Excelerate P           1:04.46  

  5 Hayes-Hall, Keoni            Olathe Expre           1:05.52  

  6 Olawaiye, Sam                Kansas City            1:09.10  

  7 Coonts, Riley                Shocker Trac           1:12.27  

 

Event 355  800 Meter Run 13-14 Division Boys

================================================================

    Name                    Year Team                    Finals 

================================================================

  1 Delekta, Adam                Unattached             2:28.36  

  2 Scaletty, Stephen            Springfield            2:31.31  

  3 Hayes-Hall, Keoni            Olathe Expre           2:32.74  

  4 Gabriel, Tyler               Excelerate P           2:33.54  

  5 Robinson, Isaiah             Excelerate P           2:53.73  

  6 Johanning, Cameron           KC Flyers              2:57.74  

  7 Ruto, Neal                   Excelerate P           3:07.27  

  8 McDonald, Ian                Excelerate P           3:07.39  

 

Event 356  1500 Meter Run 13-14 Division Boys

================================================================

    Name                    Year Team                    Finals 

================================================================

  1 Delekta, Adam                Unattached             5:05.60  

  2 Morales, Omar                Unattached             5:06.03  

  3 Scaletty, Stephen            Springfield            5:13.84  

  4 Gabriel, Tyler               Excelerate P           5:25.73  

  5 Coonts, Riley                Shocker Trac           6:02.31  

  6 McDonald, Ian                Excelerate P           6:08.49  

  7 Ruto, Neal                   Excelerate P           6:49.63  

 

Event 357  3000 Meter Run 13-14 Division Boys

================================================================

    Name                    Year Team                    Finals 

================================================================

  1 Morales, Omar                Unattached            11:11.18  

  2 Scaletty, Stephen            Springfield           11:23.43  

  3 Gabriel, Tyler               Excelerate P          12:17.43  

  4 McDonald, Ian                Excelerate P          14:16.83  

  5 Ruto, Neal                   Excelerate P          15:26.06  

 

Event 359  100 Meter Hurdles 13-14 Division Boys

=====================================================================

    Name                    Year Team                    Finals  Wind

=====================================================================

  1 Johanning, Cameron           KC Flyers                19.26   NWI 

 

Event 360  200 Meter Hurdles 13-14 Division Boys

=====================================================================

    Name                    Year Team                    Finals  Wind

=====================================================================

  1 Shaw, Myles                  Excelerate P             29.40   NWI 

  2 Baggett, Colby               Excelerate P             31.60   NWI 

 

Event 362  4x400 Meter Relay 13-14 Division Boys

================================================================

    Team                                                 Finals 

================================================================

  1 Excelerate Phenoms  'A'                             4:21.38  

 

Event 364  High Jump 13-14 Division Boys

==========================================================================

    Name                    Year Team                    Finals           

==========================================================================

  1 Biel, Zachary                Unattached               1.41m    4-07.50 

  2 Gabriel, Tyler               Excelerate P             1.11m    3-07.75 

 

Event 366  Long Jump 13-14 Division Boys

===============================================================================

    Name                    Year Team                    Finals  Wind          

===============================================================================

  1 Thomas, Edward               Olathe Expre             4.97m   NWI  16-03.75 

  2 Shaw, Myles                  Excelerate P             4.78m   NWI  15-08.25 

  3 Key, Carson                  Unattached               4.67m   NWI  15-04.00 

  4 Newport, James               KC Flyers                4.43m   NWI  14-06.50 

  5 Robinson, Isaiah             Excelerate P             3.96m   NWI  13-00.00 

  6 Olawaiye, Sam                Kansas City              3.86m   NWI  12-08.00 

 

Event 367  Triple Jump 13-14 Division Boys

===============================================================================

    Name                    Year Team                    Finals  Wind          

===============================================================================

  1 Key, Carson                  Unattached               9.68m   NWI  31-09.25 

 

Event 368  Shot Put 13-14 Division Boys

==========================================================================

    Name                    Year Team                    Finals           

==========================================================================

  1 Eason, Tony                  Kansas City             12.20m   40-00.50 

  2 Hankins, Samuel              Unattached              10.92m   35-10.00 

  3 Malcolm, Matthew             Olathe Expre             9.30m   30-06.25 

  4 McNeal, Daniel               Kansas City              7.87m   25-10.00 

  5 Phillips, Vincent            Unattached               6.86m   22-06.25 

 

Event 369  Discus Throw 13-14 Division Boys

==========================================================================

    Name                    Year Team                    Finals           

==========================================================================

  1 Hankins, Samuel              Unattached              38.45m     126-02 

  2 Eason, Tony                  Kansas City             34.24m     112-04 

  3 Harrell, Damon               Kansas City             31.83m     104-05 

  4 Phillips, Vincent            Unattached              22.95m      75-03 

  5 McNeal, Daniel               Kansas City             20.72m      68-00 

  6 Malcolm, Matthew             Olathe Expre            17.72m      58-02 

 

Event 370  Javelin Throw 13-14 Division Boys

==========================================================================

    Name                    Year Team                    Finals           

==========================================================================

  1 Hankins, Samuel              Unattached              52.97m     173-09 

  2 Platt, Hollander             Unattached              25.47m      83-07 

 

Event 402  100 Meter Dash 15-16 Division Girls

========================================================================

    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#

========================================================================

Preliminaries

  1 Garrett, Da'Quasha           KC Wings                 12.89Q  NWI  1 

  2 Little, Ninti                T&F United               13.08Q  NWI  2 

  3 Venerable, Aijah             KC Flyers                13.07Q  NWI  1 

  4 Ray, Destiny                 Kansas City              13.11Q  NWI  2 

  5 Boyd, Monica                 Team Believe             13.57Q  NWI  2 

  6 Lassiter, Katrina            Unattached               13.83Q  NWI  1 

  7 Dooley, Timolin              Kansas City              13.67q  NWI  2 

  8 Zachare, Brittany            Kansas Elite             13.84q  NWI  2 

  9 Poste, Cierra                Olathe Expre             14.23   NWI  2 

 10 Bell, Courtney               Kansas City              14.31   NWI  1 

 11 Moore, Tatyanna              Kansas City              14.35   NWI  1 

 12 Dick, Madelin                Olathe Expre             14.56   NWI  2 

 13 Thornburg, Elexa             Olathe Expre             15.07   NWI  1 

 14 Cann, Anyse                  Team Believe             15.52   NWI  1 

 

Event 402  100 Meter Dash 15-16 Division Girls

=====================================================================

    Name                    Year Team                    Finals  Wind

=====================================================================

Finals

  1 Garrett, Da'Quasha           KC Wings                 13.09   NWI 

  2 Little, Ninti                T&F United               13.20   NWI 

  3 Venerable, Aijah             KC Flyers                13.24   NWI 

  4 Ray, Destiny                 Kansas City              13.33   NWI 

  5 Zachare, Brittany            Kansas Elite             14.15   NWI 

  6 Lassiter, Katrina            Unattached               14.35   NWI 

  7 Boyd, Monica                 Team Believe             14.44   NWI 

  8 Dooley, Timolin              Kansas City              14.46   NWI 

 

Event 403  200 Meter Dash 15-16 Division Girls

========================================================================

    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#

========================================================================

Preliminaries

  1 Lewis, Kaitlyn               Kansas City              26.00Q  NWI  3 

  2 Venerable, Aijah             KC Flyers                26.20Q  NWI  1 

  3 Little, Ninti                T&F United               27.20Q  NWI  2 

  4 Garrett, Da'Quasha           KC Wings                 26.20Q  NWI  3 

  5 Ray, Destiny                 Kansas City              27.30Q  NWI  1 

  6 Coleman, Key'Airra           Team Believe             27.40Q  NWI  2 

  7 Boyd, Monica                 Team Believe             27.60q  NWI  2 

  8 Dooley, Timolin              Kansas City              27.70q  NWI  3 

  9 Zachare, Brittany            Kansas Elite             28.20   NWI  3 

 10 Poste, Cierra                Olathe Expre             28.90   NWI  3 

 11 Lassiter, Katrina            Unattached               29.60   NWI  3 

 12 Schaefer, Sarah              Excelerate P             29.70   NWI  3 

 13 Moore, Tatyanna              Kansas City              29.80   NWI  1 

 14 Dick, Madelin                Olathe Expre             30.30   NWI  2 

 15 Bell, Courtney               Kansas City              30.50   NWI  1 

 16 Campbell, Devianni           Team Believe             31.00   NWI  2 

 17 Thornburg, Elexa             Olathe Expre             31.40   NWI  1 

 

Event 403  200 Meter Dash 15-16 Division Girls

=====================================================================

    Name                    Year Team                    Finals  Wind

=====================================================================

Finals

  1 Lewis, Kaitlyn               Kansas City              27.07   NWI 

  2 Venerable, Aijah             KC Flyers                27.26   NWI 

  3 Little, Ninti                T&F United               27.92   NWI 

  4 Ray, Destiny                 Kansas City              28.28   NWI 

  5 Coleman, Key'Airra           Team Believe             28.36   NWI 

  6 Boyd, Monica                 Team Believe             28.88   NWI 

  7 Garrett, Da'Quasha           KC Wings                 29.22   NWI 

  8 Dooley, Timolin              Kansas City              30.13   NWI 

 

Event 404  400 Meter Dash 15-16 Division Girls

===================================================================

    Name                    Year Team                    Finals  H#

===================================================================

  1 Lewis, Kaitlyn               Kansas City              58.84   2 

  2 Coleman, Key'Airra           Team Believe             59.00   2 

  3 Venerable, Aijah             KC Flyers              1:01.11   1 

  4 Little, Ninti                T&F United             1:02.15   2 

  5 Boyd, Monica                 Team Believe           1:03.97   1 

  6 Dick, Madelin                Olathe Expre           1:06.85   2 

  7 Ray, Destiny                 Kansas City            1:08.51   2 

  8 Schaefer, Sarah              Excelerate P           1:09.32   1 

  9 Thornburg, Elexa             Olathe Expre           1:16.88   1 

 

Event 405  800 Meter Run 15-16 Division Girls

================================================================

    Name                    Year Team                    Finals 

================================================================

  1 Scott, Sophie                Unattached             2:25.99  

  2 Banks, Brooke                Kansas Flyer           2:44.25  

  3 Blazek, Mariah               Kansas Flyer           2:45.69  

  4 Reynolds, Peyton             Kansas Flyer           2:52.07  

 

Event 406  1500 Meter Run 15-16 Division Girls

================================================================

    Name                    Year Team                    Finals 

================================================================

  1 Anderson, Lindsey            Kansas Flyer           5:24.58  

  2 Biel, Celia                  Kansas Flyer           5:25.62  

  3 Allen, Maggie                Kansas Flyer           5:50.57  

 

Event 407  3000 Meter Run 15-16 Division Girls

================================================================

    Name                    Year Team                    Finals 

================================================================

  1 Meier, Sarena                Kansas Flyer          12:28.92  

  2 Selzer, Robyn                Kansas Flyer          12:41.72  

 

Event 410  100 Meter Hurdles 15-16 Division Girls

=====================================================================

    Name                    Year Team                    Finals  Wind

=====================================================================

  1 Pate, Charlize               Kansas City              18.55   NWI 

  2 Garlington, Amiya            Kansas City              19.42   NWI 

  3 Cann, Anyse                  Team Believe             20.43   NWI 

 

Event 411  400 Meter Hurdles 15-16 Division Girls

================================================================

    Name                    Year Team                    Finals 

================================================================

  1 Garlington, Amiya            Kansas City            1:20.36  

  2 Schaefer, Sarah              Excelerate P           1:20.68  

 

Event 412  4x100 Meter Relay 15-16 Division Girls

================================================================

    Team                                                 Finals 

================================================================

  1 Kansas City Elite Competition  'A'                    54.64  

 

Event 413  4x400 Meter Relay 15-16 Division Girls

================================================================

    Team                                                 Finals 

================================================================

  1 Team Believe Track & Field Min  'A'                 4:56.29  

 

Event 414  4x800 Meter Relay 15-16 Division Girls

================================================================

    Team                                                 Finals 

================================================================

  1 Kansas Flyers Track Team  'A'                      11:01.44  

  2 Kansas Flyers Track Team  'B'                      11:28.20  

 

Event 415  High Jump 15-16 Division Girls

==========================================================================

    Name                    Year Team                    Finals           

==========================================================================

  1 Thomas, Morgan               Unattached               1.56m    5-01.25 

  2 Miller, Erin                 Unattached               1.41m    4-07.50 

 

Event 416  Pole Vault 15-16 Division Girls

==========================================================================

    Name                    Year Team                    Finals           

==========================================================================

  1 Wheeler, Alyssa              Shocker Trac             3.30m   10-10.00 

  2 Phillips, Abigail            Unattached               2.25m    7-04.50 

 

Event 417  Long Jump 15-16 Division Girls

===============================================================================

    Name                    Year Team                    Finals  Wind          

===============================================================================

  1 Little, Ninti                T&F United               4.94m   NWI  16-02.50 

  2 Lassiter, Katrina            Unattached               4.67m   NWI  15-04.00 

  3 Thomas, Morgan               Unattached               4.65m   NWI  15-03.25 

  4 Pate, Charlize               Kansas City              4.52m   NWI  14-10.00 

  5 Wegenka, Jessica             Unattached               4.51m   NWI  14-09.75 

  6 Miller, Erin                 Unattached               4.23m   NWI  13-10.50 

  7 Campbell, Devianni           Team Believe             3.93m   NWI  12-10.75 

  8 Moore, Tatyanna              Kansas City              3.88m   NWI  12-08.75 

  9 Poste, Cierra                Olathe Expre             3.87m   NWI  12-08.50 

 

Event 418  Triple Jump 15-16 Division Girls

===============================================================================

    Name                    Year Team                    Finals  Wind          

===============================================================================

  1 Pate, Charlize               Kansas City              9.67m   NWI  31-08.75 

  2 Campbell, Devianni           Team Believe             9.16m   NWI  30-00.75 

 

Event 419  Shot Put 15-16 Division Girls

==========================================================================

    Name                    Year Team                    Finals           

==========================================================================

  1 Johnson, Sydney              Unattached              10.68m   35-00.50 

  2 Oberdiek, Sydney             Unattached               9.75m   32-00.00 

  3 Garner, Maddy                Unattached               9.10m   29-10.25 

  4 Reichenberger, Scotney       Shocker Trac             8.54m   28-00.25 

  5 Vogelsmeier, Madison         Unattached               7.74m   25-04.75 

  6 Vermetten, Shelby            Unattached               7.09m   23-03.25 

 

Event 420  Discus Throw 15-16 Division Girls

==========================================================================

    Name                    Year Team                    Finals           

==========================================================================

  1 Johnson, Sydney              Unattached              37.03m     121-06 

  2 Oberdiek, Sydney             Unattached              35.00m     114-10 

  3 Vermetten, Shelby            Unattached              34.61m     113-06 

  4 Reichenberger, Scotney       Shocker Trac            26.56m      87-02 

  5 Vogelsmeier, Madison         Unattached              22.03m      72-03 

 

Event 421  Javelin Throw 15-16 Division Girls

==========================================================================

    Name                    Year Team                    Finals           

==========================================================================

  1 Thomas, Morgan               Unattached              32.57m     106-10 

  2 McDonald, Korine             Unattached              32.46m     106-06 

  3 Pate, Charlize               Kansas City             24.64m      80-10 

  4 Garner, Maddy                Unattached              23.86m      78-03 

  5 Oberdiek, Sydney             Unattached              19.11m      62-08 

  6 Vogelsmeier, Madison         Unattached              16.10m      52-10 

 

Event 422  Hammer Throw 15-16 Division Girls

==========================================================================

    Name                    Year Team                    Finals           

==========================================================================

  1 Vermetten, Shelby            Unattached              10.10m      33-02 

 

Event 452  100 Meter Dash 15-16 Division Boys

=====================================================================

    Name                    Year Team                    Finals  Wind

=====================================================================

  1 Sanchez, Ian                 T&F United               12.19   NWI 

  2 Rupert, Griffin              Olathe Expre             12.27   NWI 

  3 Vigliano, Isaiah             Excelerate P             12.40   NWI 

  4 Finnegan, Samuel             T&F United               12.63   NWI 

 

Event 453  200 Meter Dash 15-16 Division Boys

========================================================================

    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#

========================================================================

Preliminaries

  1 King, Clyde                  T&F United               24.00Q  NWI  2 

  2 Sanchez, Ian                 T&F United               24.10Q  NWI  1 

  3 Rupert, Griffin              Olathe Expre             24.30Q  NWI  1 

  4 Blanks, D'Monte              Kansas City              24.80Q  NWI  2 

  5 Vigliano, Isaiah             Excelerate P             24.40Q  NWI  1 

  6 Blackstock, Kentwan          Team Believe             25.20Q  NWI  2 

  7 Powell, Jaden                Wichita Athl             25.50q  NWI  2 

  8 Franklin, Davon              Team Believe             25.70q  NWI  2 

  9 Gray, Jordan                 Kansas City              26.30   NWI  1 

 10 Morris, Jakob                Excelerate P             26.90   NWI  1 

 

Event 453  200 Meter Dash 15-16 Division Boys

=====================================================================

    Name                    Year Team                    Finals  Wind

=====================================================================

Finals

  1 King, Clyde                  T&F United               24.18   NWI 

  2 Blanks, D'Monte              Kansas City              24.33   NWI 

  3 Sanchez, Ian                 T&F United               24.90   NWI 

  4 Vigliano, Isaiah             Excelerate P             25.14   NWI 

  5 Powell, Jaden                Wichita Athl             26.31   NWI 

  6 Rupert, Griffin              Olathe Expre             26.34   NWI 

 

Event 454  400 Meter Dash 15-16 Division Boys

===================================================================

    Name                    Year Team                    Finals  H#

===================================================================

  1 King, Clyde                  T&F United               54.73   2 

  2 Vigliano, Isaiah             Excelerate P             57.22   1 

  3 Finnegan, Samuel             T&F United               57.71   2 

  4 McNeal, Raymontey            Kansas City              58.30   2 

  5 Cranshaw, Graham             Excelerate P             59.34   1 

  6 Morris, Jakob                Excelerate P           1:03.24   1 

  7 Maple, DaMarcus              Excelerate P           1:06.86   1 

  8 Ayers, Brian                 Shocker Trac           1:08.51   2 

  9 Franklin, Davon              Team Believe           1:26.06   1 

 

Event 455  800 Meter Run 15-16 Division Boys

================================================================

    Name                    Year Team                    Finals 

================================================================

  1 McNeal, Raymontey            Kansas City            2:24.81  

  2 Modrow, Aaron                T&F United             2:25.12  

  3 Cranshaw, Graham             Excelerate P           2:50.31  

  4 Morris, Jakob                Excelerate P           2:50.40  

 

Event 456  1500 Meter Run 15-16 Division Boys

================================================================

    Name                    Year Team                    Finals 

================================================================

  1 Jones, Reece                 KC Flyers              4:34.98  

  2 Modrow, Aaron                T&F United             4:58.72  

  3 Basel, Benjamin              KC Flyers              6:03.20  

  4 Cranshaw, Graham             Excelerate P           6:04.71  

 

Event 457  3000 Meter Run 15-16 Division Boys

================================================================

    Name                    Year Team                    Finals 

================================================================

  1 Jones, Reece                 KC Flyers             10:11.51  

  2 Modrow, Aaron                T&F United            10:59.76  

  3 Basel, Benjamin              KC Flyers             12:57.39  

 

Event 460  110 Meter Hurdles 15-16 Division Boys

=====================================================================

    Name                    Year Team                    Finals  Wind

=====================================================================

  1 Green, Noah                  KC Flyers                15.36   NWI 

  2 Blanks, D'Monte              Kansas City              17.26   NWI 

  3 Blackstock, Kentwan          Team Believe             17.32   NWI 

  4 Pickering, Ashton            T&F United               19.45   NWI 

  5 Givens, Darryl               Wichita Athl             20.80   NWI 

  6 Scarborough, Emmett          Ejc Track Cl             23.92   NWI 

 

Event 461  400 Meter Hurdles 15-16 Division Boys

================================================================

    Name                    Year Team                    Finals 

================================================================

  1 Green, Noah                  KC Flyers                58.13  

  2 Blanks, D'Monte              Kansas City            1:03.89  

  3 Blackstock, Kentwan          Team Believe           1:06.17  

  4 Pickering, Ashton            T&F United             1:09.05  

  5 Maple, DaMarcus              Excelerate P           1:18.29  

  6 Gray, Jordan                 Kansas City            1:21.58  

 

Event 462  4x100 Meter Relay 15-16 Division Boys

================================================================

    Team                                                 Finals 

================================================================

  1 Track and Field United  'A'                           46.33  

 

Event 463  4x400 Meter Relay 15-16 Division Boys

================================================================

    Team                                                 Finals 

================================================================

  1 Track and Field United  'A'                         4:05.25  

 

Event 465  High Jump 15-16 Division Boys

==========================================================================

    Name                    Year Team                    Finals           

==========================================================================

  1 Blackstock, Kentwan          Team Believe             1.77m    5-09.75 

  2 Barner, Anthony              Team Believe             1.66m    5-05.25 

  3 Richardson, Devon            Kansas City              1.61m    5-03.25 

  4 Maple, DaMarcus              Excelerate P             1.51m    4-11.50 

  5 Woods, Jaylen                Kansas City              1.36m    4-05.50 

 -- Givens, Darryl               Unattached                  NH            

 

Event 466  Pole Vault 15-16 Division Boys

==========================================================================

    Name                    Year Team                    Finals           

==========================================================================

  1 Lightfoot, KC                Unattached               4.55m   14-11.00 

  2 Wood, Kristopher             Shocker Trac             3.95m   12-11.50 

  3 Gardner, George              Unattached              J3.95m   12-11.50 

  4 Huerta, Ruben                Unattached               3.80m   12-05.50 

  5 Stutzman, Tyler Stutzman     Unattached              J3.80m   12-05.50 

  6 Mitchell, Tyler              Unattached              J3.80m   12-05.50 

  7 Herron, Joshua               Unattached               3.35m   10-11.75 

 -- Scarborough, Emmett          Ejc Track Cl                NH            

 

Event 467  Long Jump 15-16 Division Boys

===============================================================================

    Name                    Year Team                    Finals  Wind          

===============================================================================

  1 Skaggs, Trevor               Ejc Track Cl             6.20m   NWI  20-04.25 

  2 Barner, Anthony              Team Believe             6.01m   NWI  19-08.75 

  3 Rupert, Griffin              Olathe Expre             5.79m   NWI  19-00.00 

  4 Maple, DaMarcus              Excelerate P             5.31m   NWI  17-05.25 

  5 Woods, Jaylen                Kansas City              4.52m   NWI  14-10.00 

  6 Scarborough, Emmett          Ejc Track Cl             4.47m   NWI  14-08.00 

 

Event 468  Triple Jump 15-16 Division Boys

===============================================================================

    Name                    Year Team                    Finals  Wind          

===============================================================================

  1 Barner, Anthony              Team Believe            12.81m   NWI  42-00.50 

  2 Skaggs, Trevor               Ejc Track Cl            11.42m   NWI  37-05.75 

  3 Rupert, Griffin              Olathe Expre            11.12m   NWI  36-05.75 

  4 Richardson, Devon            Kansas City             11.06m   NWI  36-03.50 

  5 Scarborough, Emmett          Ejc Track Cl             9.20m   NWI  30-02.25 

 -- Woods, Jaylen                Kansas City               FOUL                 

 

Event 469  Shot Put 15-16 Division Boys

==========================================================================

    Name                    Year Team                    Finals           

==========================================================================

  1 DeGarmo, Huntr               Unattached              12.95m   42-06.00 

  2 Givens, Darryl               Unattached              12.10m   39-08.50 

  3 Rexroad, Michael             Unattached              10.60m   34-09.50 

 

Event 470  Discus Throw 15-16 Division Boys

==========================================================================

    Name                    Year Team                    Finals           

==========================================================================

  1 Rexroad, Michael             Unattached              36.23m     118-10 

  2 DeGarmo, Huntr               Unattached              32.48m     106-07 

  3 Morris, Jakob                Excelerate P            19.35m      63-06 

  4 Ayers, Brian                 Shocker Trac            17.70m      58-01 

 

Event 471  Javelin Throw 15-16 Division Boys

==========================================================================

    Name                    Year Team                    Finals           

==========================================================================

  1 Givens, Darryl               Wichita Athl            37.16m     121-11 

  2 Wood, Kristopher             Shocker Trac            28.70m      94-02 

  3 Ayers, Brian                 Shocker Trac            23.70m      77-09 

 

Event 502  100 Meter Dash 17-18 Division Women

========================================================================

    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#

========================================================================

Preliminaries

  1 Darby, Jacque                Unattached               12.83Q  NWI  1 

  2 Evans, Kimani                Kansas Elite             12.89Q  NWI  3 

  3 Sirls, Adriauna              KC Wings                 13.16Q  NWI  2 

  4 Lunn, Nia                    Kansas City              12.86Q  NWI  1 

  5 Eckels, Breanna              Kansas Elite             13.01Q  NWI  3 

  6 Brown, Irea                  Kansas City              13.21Q  NWI  2 

  7 Ganther, Kolby               Kansas Elite             13.06q  NWI  3 

  8 Hall, Naria                  Kansas Elite             13.26q  NWI  2 

  9 Paige, Skyler                Kansas City              13.29   NWI  2 

 10 Stewart, Jyllian             Olathe Expre             13.31   NWI  3 

 11 Truss, Chance                Kansas City              13.44   NWI  2 

 12 Olawaiye, Leah               Kansas City              13.62   NWI  3 

 13 Edwardss, Rylie              Olathe Expre             13.69   NWI  3 

 14 Moran, Jacqui                T&F United               13.87   NWI  1 

 15 Casaus, Sara                 T&F United               13.89   NWI  2 

 16 Ringel, Isabel               Draft Pick A             13.98   NWI  1 

 17 Young, Kristina              Kansas City              13.99   NWI  1 

 18 Poste, Diamond               Olathe Expre             14.32   NWI  1 

 19 Francis, Jonita              KC Wings                 14.38   NWI  3 

 

Event 502  100 Meter Dash 17-18 Division Women

=====================================================================

    Name                    Year Team                    Finals  Wind

=====================================================================

Finals

  1 Evans, Kimani                Kansas Elite             12.66   NWI 

  2 Lunn, Nia                    Kansas City              13.04   NWI 

  3 Darby, Jacque                Unattached               13.09   NWI 

  4 Ganther, Kolby               Kansas Elite             13.19   NWI 

  5 Brown, Irea                  Kansas City              13.24   NWI 

  6 Hall, Naria                  Kansas Elite             13.26   NWI 

  7 Sirls, Adriauna              KC Wings                 13.38   NWI 

  8 Eckels, Breanna              Kansas Elite             13.62   NWI 

 

Event 503  200 Meter Dash 17-18 Division Women

========================================================================

    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#

========================================================================

Preliminaries

  1 Annelus, Anglerne            Kansas City              25.60Q  NWI  3 

  2 Evans, Kimani                Kansas Elite             25.70Q  NWI  1 

  3 Lunn, Nia                    Kansas City              26.20Q  NWI  2 

  4 Hall, Naria                  Kansas Elite             26.20Q  NWI  3 

  5 Darby, Jacque                Unattached               26.70Q  NWI  2 

  6 Truss, Chance                Kansas City              26.80Q  NWI  1 

  7 Ganther, Kolby               Kansas Elite             26.70q  NWI  3 

  8 Palodichuk, Madolyn          KC Flyers                26.90q  NWI  3 

  9 Sirls, Adriauna              KC Wings                 27.10   NWI  1 

 10 Ringel, Isabel               Draft Pick A             27.40   NWI  3 

 10 Francis, Jonita              KC Wings                 27.40   NWI  2 

 12 Maltbia, Breonne             Kansas City              27.70   NWI  3 

 13 Stewart, Jyllian             Olathe Expre             27.80   NWI  1 

 13 Edwardss, Rylie              Olathe Expre             27.80   NWI  3 

 15 Casaus, Sara                 T&F United               27.90   NWI  1 

 16 Young, Kristina              Kansas City              28.40   NWI  1 

 17 Moran, Jacqui                T&F United               28.70   NWI  2 

 18 Poste, Diamond               Olathe Expre             28.80   NWI  2 

 19 Dinkens, Kiara               Unattached               29.00   NWI  2 

 

Event 503  200 Meter Dash 17-18 Division Women

=====================================================================

    Name                    Year Team                    Finals  Wind

=====================================================================

Finals

  1 Annelus, Anglerne            Kansas City              25.99   NWI 

  2 Palodichuk, Madolyn          KC Flyers                27.13   NWI 

  3 Lunn, Nia                    Kansas City              27.31   NWI 

  4 Evans, Kimani                Kansas Elite             27.35   NWI 

  5 Truss, Chance                Kansas City              27.45   NWI 

  6 Ganther, Kolby               Kansas Elite             27.55   NWI 

  7 Darby, Jacque                Unattached               27.55   NWI 

  8 Hall, Naria                  Kansas Elite             28.65   NWI 

 

Event 504  400 Meter Dash 17-18 Division Women

===================================================================

    Name                    Year Team                    Finals  H#

===================================================================

  1 Mitchell, Sydnee             Kansas City              58.48   2 

  2 Palodichuk, Madolyn          KC Flyers                58.49   2 

  3 Ringel, Isabel               Draft Pick A           1:01.79   2 

  4 McNeal, Danielle             Kansas City            1:02.10   2 

  5 Maltbia, Breonne             Kansas City            1:02.83   2 

  6 Edwardss, Rylie              Olathe Expre           1:04.38   1 

  7 Poste, Diamond               Olathe Expre           1:04.82   1 

  8 Hooks, Valeczia              Kansas City            1:07.83   1 

  9 Sirls, Adriauna              KC Wings               1:07.85   1 

 10 Francis, Jonita              KC Wings               1:10.90   2 

 11 Alderman, Betsy              Excelerate P           1:15.91   1 

 

Event 505  800 Meter Run 17-18 Division Women

================================================================

    Name                    Year Team                    Finals 

================================================================

  1 McNeal, Danielle             Kansas City            2:40.64  

  2 Griffith, Sierra             Kansas Flyer           2:47.52  

  3 Hopkins, Destiny             Kansas City            3:17.37  

  4 Alderman, Betsy              Excelerate P           3:19.65  

 

Event 506  1500 Meter Run 17-18 Division Women

================================================================

    Name                    Year Team                    Finals 

================================================================

  1 Kopplin, Natalie             KC Flyers              5:10.07  

  2 Stutterheim, Allison         Kansas Flyer           5:19.62  

  3 Tustin, Taylor               Kansas Flyer           5:26.00  

 

Event 507  3000 Meter Run 17-18 Division Women

================================================================

    Name                    Year Team                    Finals 

================================================================

  1 Hahn, Amber                  Kansas Flyer          12:52.53  

 

Event 509  3000 Meter Race Walk 17-18 Division Women

================================================================

    Name                    Year Team                    Finals 

================================================================

  1 Hankins, Jamison             Unattached            22:29.40  

 

Event 510  100 Meter Hurdles 17-18 Division Women

=====================================================================

    Name                    Year Team                    Finals  Wind

=====================================================================

  1 Okorie, Ariel                Springfield              15.04   NWI 

  2 Lotz, Ella                   Unattached               15.86   NWI 

  3 Dinkens, Kiara               Unattached               17.50   NWI 

  4 Bradford, Camry              Unattached               19.18   NWI 

 

Event 511  400 Meter Hurdles 17-18 Division Women

================================================================

    Name                    Year Team                    Finals 

================================================================

  1 Paige, Skyler                Kansas City            1:19.67  

 

Event 512  4x100 Meter Relay 17-18 Division Women

================================================================

    Team                                                 Finals 

================================================================

  1 Kansas City Elite Competition  'A'                    48.14  

  2 Kansas Elite Track  'A'                               49.50  

 

Event 513  4x400 Meter Relay 17-18 Division Women

================================================================

    Team                                                 Finals 

================================================================

  1 Kansas City Elite Competition  'A'                  4:39.81  

 

Event 514  4x800 Meter Relay 17-18 Division Women

================================================================

    Team                                                 Finals 

================================================================

  1 Kansas Flyers Track Team  'A'                      10:27.71  

  2 Kansas Flyers Track Team  'B'                      10:44.37  

 

Event 515  High Jump 17-18 Division Women

==========================================================================

    Name                    Year Team                    Finals           

==========================================================================

  1 Kueser, MaKayla              Unattached               1.56m    5-01.25 

  2 Eckman, Megan                Unattached              J1.56m    5-01.25 

  3 Okorie, Ariel                Springfield              1.46m    4-09.50 

  4 Lotz, Ella                   Unattached              J1.46m    4-09.50 

  5 Alderman, Betsy              Excelerate P             1.26m    4-01.50 

 

Event 517  Long Jump 17-18 Division Women

===============================================================================

    Name                    Year Team                    Finals  Wind          

===============================================================================

  1 Eckels, Breanna              Kansas Elite             5.74m   NWI  18-10.00 

  2 Okorie, Ariel                Springfield              5.46m   NWI  17-11.00 

  3 Lotz, Ella                   Unattached               4.99m   NWI  16-04.50 

  4 Edwardss, Rylie              Olathe Expre             4.95m   NWI  16-03.00 

  5 Casaus, Sara                 T&F United               4.84m   NWI  15-10.50 

  6 Brown, Irea                  Kansas City             J4.84m   NWI  15-10.50 

  7 Sirls, Adriauna              KC Wings                 4.66m   NWI  15-03.50 

  8 Poste, Diamond               Olathe Expre             4.16m   NWI  13-07.75 

 

Event 518  Triple Jump 17-18 Division Women

===============================================================================

    Name                    Year Team                    Finals  Wind          

===============================================================================

  1 Eckels, Breanna              Kansas Elite            11.43m   NWI  37-06.00 

  2 Kakoulias, Amanda            Wichita Athl            10.48m   NWI  34-04.75 

 

Event 519  Shot Put 17-18 Division Women

==========================================================================

    Name                    Year Team                    Finals           

==========================================================================

  1 Kakoulias, Amanda            Wichita Athl            12.10m   39-08.50 

  2 Carr, Miranda                Kansas City             11.57m   37-11.50 

  3 Stevenson, Shyann            Kansas City             10.98m   36-00.25 

  4 Eason, Valencia              Kansas City             10.57m   34-08.25 

  5 Jones, Erin                  Unattached               8.66m   28-05.00 

  6 Pearson, Raena               Kansas City              7.25m   23-09.50 

  7 Warren, Adriana              Kansas City              7.05m   23-01.75 

 

Event 520  Discus Throw 17-18 Division Women

==========================================================================

    Name                    Year Team                    Finals           

==========================================================================

  1 Murray, Allyn                Unattached              35.43m     116-03 

  2 Kakoulias, Amanda            Wichita Athl            34.92m     114-07 

  3 Jones, Erin                  Unattached              30.48m     100-00 

  4 Eason, Valencia              Kansas City             29.86m      97-11 

  5 Carr, Miranda                Kansas City             29.48m      96-09 

  6 Stevenson, Shyann            Kansas City             26.02m      85-04 

  7 Warren, Adriana              Kansas City             15.72m      51-07 

  8 Pearson, Raena               Kansas City             15.56m      51-00 

 

Event 521  Javelin Throw 17-18 Division Women

==========================================================================

    Name                    Year Team                    Finals           

==========================================================================

  1 Kakoulias, Amanda            Wichita Athl            41.05m     134-08 

  2 Murray, Allyn                Unattached              35.49m     116-05 

  3 Diederich, Gabrielle         Unattached              33.58m     110-02 

  4 Lotz, Ella                   Unattached              25.91m      85-00 

  5 Hankins, Jamison             Unattached              22.13m      72-07 

  6 Eason, Valencia              Kansas City             21.01m      68-11 

  7 Stevenson, Shyann            Kansas City             21.00m      68-11 

  8 Carr, Miranda                Kansas City             20.34m      66-09 

 -- Pearson, Raena               Kansas City               FOUL            

 

Event 522  Hammer Throw 17-18 Division Women

==========================================================================

    Name                    Year Team                    Finals           

==========================================================================

  1 Diederich, Gabrielle         Unattached              10.10m      33-02 

  1 Murray, Allyn                Unattached              10.10m      33-02 

 

Event 552  100 Meter Dash 17-18 Division Men

========================================================================

    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#

========================================================================

Preliminaries

  1 Redmond, Jon                 Unattached               11.20Q  NWI  1 

  2 Griffin, Denvoir             Kansas City              11.60Q  NWI  2 

  3 Mcclain, Kendall             Wichita Athl             11.25Q  NWI  1 

  4 Graves, Caulin               Kansas City              11.79Q  NWI  2 

  5 Preston-Riley, Tristin       Kansas City              11.62Q  NWI  1 

  6 Bass, Nathan                 Unattached               11.81Q  NWI  2 

  7 Lamport, Tyler               Unattached               11.70q  NWI  1 

  8 Phillips, Jamir              Olathe Expre             11.92q  NWI  1 

  9 Jackson, Darian              Team Believe             12.09   NWI  1 

 10 Ramey, Kyzer                 Olathe Expre             12.36   NWI  2 

 11 Carrick, Jordan              Team Believe             12.58   NWI  2 

 12 Compton, Christian           Shocker Trac             12.58   NWI  1 

 13 Taylor, Devin                Olathe Expre             13.04   NWI  1 

 14 Hayes-Hall, DiJalone         Olathe Expre             13.28   NWI  2 

 

Event 552  100 Meter Dash 17-18 Division Men

=====================================================================

    Name                    Year Team                    Finals  Wind

=====================================================================

Finals

  1 Redmond, Jon                 Unattached               11.17   NWI 

  2 Griffin, Denvoir             Kansas City              11.31   NWI 

  3 Mcclain, Kendall             Wichita Athl             11.33   NWI 

  4 Graves, Caulin               Kansas City              11.37   NWI 

  5 Bass, Nathan                 Unattached               11.68   NWI 

  6 Lamport, Tyler               Unattached               11.84   NWI 

  7 Preston-Riley, Tristin       Kansas City              11.90   NWI 

  8 Phillips, Jamir              Olathe Expre             12.00   NWI 

 

Event 553  200 Meter Dash 17-18 Division Men

========================================================================

    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#

========================================================================

Preliminaries

  1 Bass, Nathan                 Unattached               22.70Q  NWI  3 

  2 Graves, Caulin               Kansas City              22.80Q  NWI  2 

  3 Redmond, Jon                 Unattached               23.20Q  NWI  1 

  4 Bowen, Patrick               KC Flyers                22.80Q  NWI  3 

  5 Griffin, Denvoir             Kansas City              23.20Q  NWI  2 

  6 Johnson, Blake               Olathe Expre             23.40Q  NWI  1 

  7 Jackson, Jordan              Excelerate P             23.00q  NWI  3 

  8 Lamport, Tyler               Unattached               23.60q  NWI  3 

  9 Phillips, Jamir              Olathe Expre             23.80   NWI  3 

 10 Johnson, Joseph              Kansas City              24.00   NWI  1 

 10 Blackstock, Adam             Team Believe             24.00   NWI  2 

 12 Carrick, Jordan              Team Believe             24.50   NWI  2 

 13 Madu, Joseph                 Team Believe             25.10   NWI  1 

 14 Taylor, Devin                Olathe Expre             25.70   NWI  2 

 15 Ramey, Kyzer                 Olathe Expre             25.80   NWI  2 

 16 Hayes-Hall, DiJalone         Olathe Expre             26.70   NWI  3 

 17 Dallimore, Christopher       Unattached               27.60   NWI  1 

 

Event 553  200 Meter Dash 17-18 Division Men

=====================================================================

    Name                    Year Team                    Finals  Wind

=====================================================================

Finals

  1 Redmond, Jon                 Unattached               22.68   NWI 

  2 Bass, Nathan                 Unattached               22.82   NWI 

  3 Jackson, Jordan              Excelerate P             23.19   NWI 

  4 Graves, Caulin               Kansas City              23.22   NWI 

  5 Bowen, Patrick               KC Flyers                23.31   NWI 

  6 Griffin, Denvoir             Kansas City              23.62   NWI 

  7 Lamport, Tyler               Unattached               23.93   NWI 

  8 Johnson, Blake               Olathe Expre             25.42   NWI 

 

Event 554  400 Meter Dash 17-18 Division Men

===================================================================

    Name                    Year Team                    Finals  H#

===================================================================

  1 Bowen, Patrick               KC Flyers                49.33   2 

  2 Johnson, Joseph              Kansas City              49.94   2 

  3 Jackson, Jordan              Excelerate P             51.23   1 

  4 Kittrell, Isaiah             Kansas City              52.22   2 

  5 Blackstock, Adam             Team Believe             52.99   2 

  6 Johnson, Blake               Olathe Expre             55.24   1 

  7 Okorie, Utchay               Unattached               55.87   2 

  8 Madu, Joseph                 Team Believe             55.91   1 

  9 Pierre, Justin               KC Flyers                56.38   1 

 10 Taylor, Devin                Olathe Expre             59.55   1 

 11 Hayes-Hall, DiJalone         Olathe Expre           1:02.84   1 

 12 Dallimore, Christopher       Unattached             1:03.50   2 

 

Event 555  800 Meter Run 17-18 Division Men

================================================================

    Name                    Year Team                    Finals 

================================================================

  1 Johnson, Aidan               KC Flyers              2:02.90  

  2 Reinke, Jared                KC Flyers              2:03.04  

  3 Drew, Brandon                Unattached             2:08.18  

  4 Bailey, DeMonte              Kansas City            2:08.24  

  5 Blackstock, Adam             Team Believe           2:11.47  

  6 Scott, Sandon                Unattached             2:11.94  

  7 Madu, Joseph                 Team Believe           2:20.69  

  8 Okorie, Utchay               Unattached             2:24.95  

  9 Rupert, Aidan                Olathe Expre           2:32.72  

 

Event 556  1500 Meter Run 17-18 Division Men

================================================================

    Name                    Year Team                    Finals 

================================================================

  1 Gorham, Riley                Unattached             4:41.27  

  2 Tholin, Hauns                Unattached             4:42.47  

 

Event 557  3000 Meter Run 17-18 Division Men

================================================================

    Name                    Year Team                    Finals 

================================================================

  1 Gorham, Riley                Unattached            10:29.93  

 

Event 558  2000 Meter Steeplechase 17-18 Division Men

================================================================

    Name                    Year Team                    Finals 

================================================================

  1 Rupert, Aidan                Olathe Expre           8:57.64  

  2 Vogelsmeier, Mathew          Unattached            10:04.85  

 -- McCabe, Conner               Unattached                 DNF  

 

Event 560  110 Meter Hurdles 17-18 Division Men

=====================================================================

    Name                    Year Team                    Finals  Wind

=====================================================================

  1 Madison, Andrew              Unattached               14.10   NWI 

  2 Kendall, Maliek              Kansas City              14.26   NWI 

  3 Jackson, Bobby               Kansas City              16.55   NWI 

 

Event 561  400 Meter Hurdles 17-18 Division Men

================================================================

    Name                    Year Team                    Finals 

================================================================

  1 Madison, Andrew              Unattached               54.30  

  2 Jackson, Jordan              Excelerate P             58.87  

  3 Jackson, Bobby               Kansas City            1:03.96  

  4 Pierre, Justin               KC Flyers              1:09.33  

 

Event 562  4x100 Meter Relay 17-18 Division Men

================================================================

    Team                                                 Finals 

================================================================

  1 Kansas City Elite Competition  'A'                    42.09  

  2 Olathe Express TC  'A'                                45.41  

  3 Team Believe Track & Field Min  'A'                   47.19  

 

Event 563  4x400 Meter Relay 17-18 Division Men

================================================================

    Team                                                 Finals 

================================================================

  1 Kansas City Elite Competition  'A'                  3:52.23  

 

Event 565  High Jump 17-18 Division Men

==========================================================================

    Name                    Year Team                    Finals           

==========================================================================

  1 Logan, Henry                 Unattached               1.86m    6-01.25 

  2 Haug, Tom                    Unattached               1.81m    5-11.25 

 

Event 566  Pole Vault 17-18 Division Men

==========================================================================

    Name                    Year Team                    Finals           

==========================================================================

  1 Nilsen, Christopher          Unattached               5.05m   16-06.75 

  2 Kudlinski, Zachary           Unattached               4.51m   14-09.50 

  3 Compton, Christian           Shocker Trac             4.40m   14-05.25 

  4 Woodall, Luke                Excelerate P            J4.40m   14-05.25 

  5 Pennewell, Chase             Unattached               4.25m   13-11.25 

  6 Bray, Colton                 Unattached              J4.25m   13-11.25 

  7 Bradley, Caleb               Unattached               4.10m   13-05.25 

  8 Rodriguez, Brian             Unattached               3.95m   12-11.50 

  9 Bustos-bravo, Gustavo        Unattached               3.65m   11-11.75 

 -- Rundle, Landon               Unattached                  NH            

 

Event 567  Long Jump 17-18 Division Men

===============================================================================

    Name                    Year Team                    Finals  Wind          

===============================================================================

  1 Taylor, Anthony              Unattached               6.12m   NWI  20-01.00 

  2 Johnson, Blake               Olathe Expre             5.90m   NWI  19-04.25 

  3 Worley, Malachi              Kansas City              5.70m   NWI  18-08.50 

  4 Kittrell, Isaiah             Kansas City              5.67m   NWI  18-07.25 

  5 Jackson, Jordan              Excelerate P             5.64m   NWI  18-06.00 

  6 Hayes-Hall, DiJalone         Olathe Expre             5.28m   NWI  17-04.00 

  7 Carrick, Jordan              Team Believe             4.88m   NWI  16-00.25 

 

Event 568  Triple Jump 17-18 Division Men

===============================================================================

    Name                    Year Team                    Finals  Wind          

===============================================================================

  1 Taylor, Anthony              Unattached              12.27m   NWI  40-03.25 

  2 Worley, Malachi              Kansas City             11.87m   NWI  38-11.50 

 

Event 569  Shot Put 17-18 Division Men

==========================================================================

    Name                    Year Team                    Finals           

==========================================================================

  1 Lee, Dervon                  Unattached              15.60m   51-02.25 

  2 Warner, Joshua               Unattached              14.89m   48-10.25 

  3 Wolfley, Logan               Unattached              12.68m   41-07.25 

  4 Jackson, Darian              Team Believe            11.82m   38-09.50 

  5 Cann, Jermont                Team Believe            10.90m   35-09.25 

  6 Johnson, Clifton             Kansas City              9.93m   32-07.00 

  7 Henault, Trace               Unattached               9.68m   31-09.25 

 

Event 570  Discus Throw 17-18 Division Men

==========================================================================

    Name                    Year Team                    Finals           

==========================================================================

  1 Warner, Joshua               Unattached              43.65m     143-02 

  2 Lee, Dervon                  Unattached              40.84m     134-00 

  3 Henault, Trace               Unattached              39.09m     128-03 

  4 Wolfley, Logan               Unattached              37.64m     123-06 

  5 Cann, Jermont                Team Believe            28.92m      94-10 

  6 Jackson, Darian              Team Believe            27.57m      90-05 

  7 Johnson, Clifton             Kansas City             24.69m      81-00 

 

Event 571  Javelin Throw 17-18 Division Men

==========================================================================

    Name                    Year Team                    Finals           

==========================================================================

  1 Wolfley, Logan               Unattached              54.38m     178-05 

  2 Compton, Christian           Shocker Trac            26.44m      86-09 

  3 Vogelsmeier, Mathew          Unattached              18.90m      62-00 

 

Event 572  Hammer Throw 17-18 Division Men

==========================================================================

    Name                    Year Team                    Finals           

==========================================================================

  1 Henault, Trace               Unattached              10.10m      33-02 

  1 Wolfley, Logan               Unattached              10.10m      33-02 

 

Event 575  100 Meter Dash Open Division Men

=====================================================================

    Name                    Year Team                    Finals  Wind

=====================================================================

  1 Hall, Anthony                KC Smoke                 10.91   NWI 

  2 Manuel, Joshua               Unattached               11.17   NWI 

 

Event 576  100 Meter Dash 40-44 Masters Men

=====================================================================

    Name                    Year Team                    Finals  Wind

=====================================================================

  1 Dolezilek, Shawn             Unattached               12.77   NWI 

 

Event 578  100 Meter Dash 50-54 Masters Men

=====================================================================

    Name                    Year Team                    Finals  Wind

=====================================================================

  1 Friend, Kent                 KC Smoke                 14.29   NWI 

 

Event 579  200 Meter Dash Open Division Men

=====================================================================

    Name                    Year Team                    Finals  Wind

=====================================================================

  1 Shell, William               KC Smoke                 22.26   NWI 

 

Event 580  400 Meter Dash Open Division Men

================================================================

    Name                    Year Team                    Finals 

================================================================

  1 Shell, William               KC Smoke                 46.57  

  2 Green, Tanner                KC Flyers                48.92  

 

Event 581  400 Meter Dash 50-54 Masters Men

================================================================

    Name                    Year Team                    Finals 

================================================================

  1 Friend, Kent                 KC Smoke               1:02.33  

 

Event 582  800 Meter Run Open Division Men

================================================================

    Name                    Year Team                    Finals 

================================================================

  1 Barbour, Jackson             Unattached             1:55.09  

  2 Snyder, Kyle                 KC Smoke               2:16.65  

 

Event 583  800 Meter Run 40-44 Masters Men

================================================================

    Name                    Year Team                    Finals 

================================================================

  1 Wasinger, Randy              KC Smoke               2:05.17  

 

Event 585  800 Meter Run 55-59 Masters Men

================================================================

    Name                    Year Team                    Finals 

================================================================

  1 McDermott, Randy             KC Smoke               2:47.62  

 

Event 586  1500 Meter Run Open Division Men

================================================================

    Name                    Year Team                    Finals 

================================================================

  1 Daugherty, Garrett           KC Smoke               4:30.69  

  2 Snyder, Kyle                 KC Smoke               4:36.17  

 

Event 588  1500 Meter Run 50-54 Masters Men

================================================================

    Name                    Year Team                    Finals 

================================================================

  1 Friend, Kent                 KC Smoke               6:07.66  

 

Event 589  1500 Meter Run 55-59 Masters Men

================================================================

    Name                    Year Team                    Finals 

================================================================

  1 McDermott, Randy             KC Smoke               5:34.78  

 

Event 590  Long Jump 40-44 Masters Men

===============================================================================

    Name                    Year Team                    Finals  Wind          

===============================================================================

  1 Dolezilek, Shawn             Unattached               5.20m   NWI  17-00.75 

 

Event 591  Long Jump 45-49 Masters Men

===============================================================================

    Name                    Year Team                    Finals  Wind          

===============================================================================

  1 Ratliff, Ryan                Unattached               4.68m   NWI  15-04.25 

 

Event 592  Long Jump 50-54 Masters Men

===============================================================================

    Name                    Year Team                    Finals  Wind          

===============================================================================

  1 Friend, Kent                 KC Smoke                 4.10m   NWI  13-05.50 

 

Event 593  Discus Throw Open Division Men

==========================================================================

    Name                    Year Team                    Finals           

==========================================================================

  1 Lee, Dominique               Unattached              24.89m      81-08 

 

Event 594  Discus Throw 35-39 Masters Men

==========================================================================

    Name                    Year Team                    Finals           

==========================================================================

  1 Staton, Joseph               Unattached              47.13m     154-07 

  2 Rezzelle, Ryan               Unattached              27.20m      89-03 

 

Event 595  Discus Throw 50-54 Masters Men

==========================================================================

    Name                    Year Team                    Finals           

==========================================================================

  1 Bergstrom, Rob               Unattached              39.17m     128-06 

  2 Fulton, Ben                  Unattached              30.43m      99-10 

 

Event 597  Hammer Throw 50-54 Masters Men

==========================================================================

    Name                    Year Team                    Finals           

==========================================================================

  1 Bergstrom, Rob               Unattached              10.10m      33-02 

 

Event 598  Javelin Throw Open Division Men

==========================================================================

    Name                    Year Team                    Finals           

==========================================================================

  1 Beeler, Phillip              Unattached              61.77m     202-08 

 

Event 599  Javelin Throw 50-54 Masters Men

==========================================================================

    Name                    Year Team                    Finals           

==========================================================================

  1 Bergstrom, Rob               Unattached              31.80m     104-04 

 

Event 600  Shot Put Open Division Men

==========================================================================

    Name                    Year Team                    Finals           

==========================================================================

  1 Lee, Dominique               Unattached               8.90m   29-02.50 

 

Event 601  Shot Put 35-39 Masters Men

==========================================================================

    Name                    Year Team                    Finals           

==========================================================================

  1 Rezzelle, Ryan               Unattached              11.74m   38-06.25 

 

Event 602  Shot Put 50-54 Masters Men

==========================================================================

    Name                    Year Team                    Finals           

==========================================================================

  1 Bergstrom, Rob               Unattached              11.94m   39-02.25 

  2 Fulton, Ben                  Unattached              11.11m   36-05.50 

 

Event 604  High Jump 40-44 Masters Men

==========================================================================

    Name                    Year Team                    Finals           

==========================================================================

  1 Dolezilek, Shawn             Unattached               1.61m    5-03.25 

 

Event 605  High Jump 50-54 Masters Men

==========================================================================

    Name                    Year Team                    Finals           

==========================================================================

  1 Friend, Kent                 KC Smoke                 1.31m    4-03.50 

 

Event 606  High Jump 55-59 Masters Men

==========================================================================

    Name                    Year Team                    Finals           

==========================================================================

  1 Smith, Terry                 Unattached               1.36m    4-05.50 

 

Event 607  Pole Vault Open Division Men

==========================================================================

    Name                    Year Team                    Finals           

==========================================================================

  1 Smith, Kiefer                KC Smoke                 4.85m   15-11.00 

 

Event 609  Pole Vault 55-59 Masters Men

==========================================================================

    Name                    Year Team                    Finals           

==========================================================================

  1 Smith, Terry                 Unattached               3.05m   10-00.00 

 

Event 610  100 Meter Dash 30-34 Masters Women

=====================================================================

    Name                    Year Team                    Finals  Wind

=====================================================================

  1 Haynes, Victoria             Unattached               16.28   NWI 

 

Event 611  Long Jump Open Division Women

===============================================================================

    Name                    Year Team                    Finals  Wind          

===============================================================================

  1 Owusu, Naya                  Unattached               5.46m   NWI  17-11.00 

 

Event 612  Triple Jump Open Division Women

===============================================================================

    Name                    Year Team                    Finals  Wind          

===============================================================================

  1 Stewart, Jaquela             Unattached              10.38m   NWI  34-00.75 

 

Event 613  High Jump Open Division Women

==========================================================================

    Name                    Year Team                    Finals           

==========================================================================

  1 Owusu, Naya                  Unattached               1.61m    5-03.25 

 

Event 614  High Jump 30-34 Masters Men

==========================================================================

    Name                    Year Team                    Finals           

==========================================================================

  1 Gilmore, Andy                Unattached               2.06m    6-09.00 

 

Event 616  400 Meter Dash 45-49 Masters Women

================================================================

    Name                    Year Team                    Finals 

================================================================

  1 Gooden, LaDonna              Unattached             1:06.10  

 

Event 617  Long Jump Open Division Men

===============================================================================

    Name                    Year Team                    Finals  Wind          

===============================================================================

  1 Abubakar, Mohammed           Unattached               7.19m   NWI  23-07.25 

 

Event 618  Triathlon 9-10 Division Boys

================================================================

    Name                    Year Team                    Finals 

================================================================

  1 Patton, D'Mitri              KC Wings                   215  

 

Event 618  Triathlon: #1 400 Meter Dash 9-10 Division Boys Triathlon

=======================================================================

    Name                    Year Team                    Finals  Points

=======================================================================

  1 Patton, D'Mitri              KC Wings               1:06.66     215

 

Event 618  Triathlon: #2 Shot Put 9-10 Division Boys Triathlon

=================================================================================

    Name                    Year Team                    Finals            Points

=================================================================================

 -- Patton, D'Mitri              KC Wings                   DNF            

 

Event 618  Triathlon: #3 High Jump 9-10 Division Boys Triathlon

=================================================================================

    Name                    Year Team                    Finals            Points

=================================================================================

 -- Patton, D'Mitri              KC Wings                   DNF            

 

Event 619  Triathlon 9-10 Division Girls

================================================================

    Name                    Year Team                    Finals 

================================================================

  1 Key, Kaiya                   Unattached                 475  

  2 Kendall, Essence             Kansas City                461  

 

Event 619  Triathlon: #1 200 Meter Dash 9-10 Division Girls Triathlon

============================================================================

    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points

============================================================================

  1 Key, Kaiya                   Unattached               30.10   NWI    475

  2 Kendall, Essence             Kansas City              30.30   NWI    461

 

Event 619  Triathlon: #2 Shot Put 9-10 Division Girls Triathlon

=================================================================================

    Name                    Year Team                    Finals            Points

=================================================================================

 -- Key, Kaiya                   Unattached                 DNF            

 -- Kendall, Essence             Kansas City                DNF            

 

Event 619  Triathlon: #3 High Jump 9-10 Division Girls Triathlon

=================================================================================

    Name                    Year Team                    Finals            Points

=================================================================================

 -- Key, Kaiya                   Unattached                 DNF            

 -- Kendall, Essence             Kansas City                DNF            

 

Event 620  Outdoor Pentathlon: #1 110 Meter Hurdles 11-12 Division Boys Outdoor Pentathlon

============================================================================

    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points

============================================================================

  1 Butler, Eric                 Excelerate P             20.20   NWI    334

 

Event 620  Outdoor Pentathlon: #2 Shot Put 11-12 Division Boys Outdoor Pentathlon

=================================================================================

    Name                    Year Team                    Finals            Points

=================================================================================

 -- Butler, Eric                 Excelerate P               DNF            

 

Event 620  Outdoor Pentathlon: #3 High Jump 11-12 Division Boys Outdoor Pentathlon

=================================================================================

    Name                    Year Team                    Finals            Points

=================================================================================

 -- Butler, Eric                 Excelerate P               DNF            

 

Event 620  Outdoor Pentathlon: #4 Long Jump 11-12 Division Boys Outdoor Pentathlon

======================================================================================

    Name                    Year Team                    Finals  Wind           Points

======================================================================================

 -- Butler, Eric                 Excelerate P               DNF   NWI           

 

Event 620  Outdoor Pentathlon: #5 1500 Meter Run 11-12 Division Boys Outdoor Pentathlon

=======================================================================

    Name                    Year Team                    Finals  Points

=======================================================================

 -- Butler, Eric                 Excelerate P               DNF  

 

Event 621  Outdoor Pentathlon: #1 100 Meter Hurdles 11-12 Division Girls Outdoor Pentathlon

============================================================================

    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points

============================================================================

  1 Birmingham, Kristen          Pure Talent              20.20   NWI    286

  1 Perico, Sarah                Pure Talent              20.20   NWI    286

 

Event 621  Outdoor Pentathlon: #2 Shot Put 11-12 Division Girls Outdoor Pentathlon

=================================================================================

    Name                    Year Team                    Finals            Points

=================================================================================

 -- Perico, Sarah                Pure Talent                DNF            

 -- Birmingham, Kristen          Pure Talent                DNF            

 

Event 621  Outdoor Pentathlon: #3 High Jump 11-12 Division Girls Outdoor Pentathlon

=================================================================================

    Name                    Year Team                    Finals            Points

=================================================================================

 -- Perico, Sarah                Pure Talent                DNF            

 -- Birmingham, Kristen          Pure Talent                DNF            

 

Event 621  Outdoor Pentathlon: #4 Long Jump 11-12 Division Girls Outdoor Pentathlon

======================================================================================

    Name                    Year Team                    Finals  Wind           Points

======================================================================================

 -- Birmingham, Kristen          Pure Talent                DNF   NWI           

 -- Perico, Sarah                Pure Talent                DNF   NWI           

 

Event 621  Outdoor Pentathlon: #5 800 Meter Run 11-12 Division Girls Outdoor Pentathlon

=======================================================================

    Name                    Year Team                    Finals  Points

=======================================================================

 -- Birmingham, Kristen          Pure Talent                DNF  

 -- Perico, Sarah                Pure Talent                DNF  

 

Event 623  Outdoor Pentathlon 13-14 Division Girls

================================================================

    Name                    Year Team                    Finals 

================================================================

  1 McDonald, Kendra             Unattached                 286  

  1 Nichols, Clarice             Unattached                 286  

  1 Henry, Torri                 Excelerate P               286  

 

Event 623  Outdoor Pentathlon: #1 100 Meter Hurdles 13-14 Division Girls Outdoor Pentathlon

============================================================================

    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points

============================================================================

  1 Henry, Torri                 Excelerate P             20.20   NWI    286

  1 Nichols, Clarice             Unattached               20.20   NWI    286

  1 McDonald, Kendra             Unattached               20.20   NWI    286

 

Event 623  Outdoor Pentathlon: #2 Shot Put 13-14 Division Girls Outdoor Pentathlon

=================================================================================

    Name                    Year Team                    Finals            Points

=================================================================================

 -- Henry, Torri                 Excelerate P               DNF            

 -- Nichols, Clarice             Unattached                 DNF            

 -- McDonald, Kendra             Unattached                 DNF            

 

Event 623  Outdoor Pentathlon: #3 High Jump 13-14 Division Girls Outdoor Pentathlon

=================================================================================

    Name                    Year Team                    Finals            Points

=================================================================================

 -- McDonald, Kendra             Unattached                 DNF            

 -- Nichols, Clarice             Unattached                 DNF            

 -- Henry, Torri                 Excelerate P               DNF            

 

Event 623  Outdoor Pentathlon: #4 Long Jump 13-14 Division Girls Outdoor Pentathlon

======================================================================================

    Name                    Year Team                    Finals  Wind           Points

======================================================================================

 -- McDonald, Kendra             Unattached                 DNF   NWI           

 -- Nichols, Clarice             Unattached                 DNF   NWI           

 -- Henry, Torri                 Excelerate P               DNF   NWI           

 

Event 623  Outdoor Pentathlon: #5 800 Meter Run 13-14 Division Girls Outdoor Pentathlon

=======================================================================

    Name                    Year Team                    Finals  Points

=======================================================================

 -- McDonald, Kendra             Unattached                 DNF  

 -- Henry, Torri                 Excelerate P               DNF  

 -- Nichols, Clarice             Unattached                 DNF  

 

Event 624  Decathlon 15-16 Division Boys

================================================================

    Name                    Year Team                    Finals 

================================================================

  1 Givens, Darryl               Unattached                 169  

 

Event 624  Decathlon: #1 100 Meter Dash 15-16 Division Boys Decathlon

============================================================================

    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points

============================================================================

  1 Givens, Darryl               Unattached               15.15   NWI    169

 

Event 624  Decathlon: #2 Long Jump 15-16 Division Boys Decathlon

======================================================================================

    Name                    Year Team                    Finals  Wind           Points

======================================================================================

 -- Givens, Darryl               Unattached                 DNF   NWI           

 

Event 624  Decathlon: #3 Shot Put 15-16 Division Boys Decathlon

=================================================================================

    Name                    Year Team                    Finals            Points

=================================================================================

 -- Givens, Darryl               Unattached                 DNF            

 

Event 624  Decathlon: #4 High Jump 15-16 Division Boys Decathlon

=================================================================================

    Name                    Year Team                    Finals            Points

=================================================================================

 -- Givens, Darryl               Unattached                 DNF            

 

Event 624  Decathlon: #5 400 Meter Dash 15-16 Division Boys Decathlon

=======================================================================

    Name                    Year Team                    Finals  Points

=======================================================================

 -- Givens, Darryl               Unattached                 DNF  

 

Event 624  Decathlon: #6 110 Meter Hurdles 15-16 Division Boys Decathlon

============================================================================

    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points

============================================================================

 -- Givens, Darryl               Unattached                 DNF   NWI 

 

Event 624  Decathlon: #7 Discus Throw 15-16 Division Boys Decathlon

=================================================================================

    Name                    Year Team                    Finals            Points

=================================================================================

 -- Givens, Darryl               Unattached                 DNF            

 

Event 624  Decathlon: #8 Pole Vault 15-16 Division Boys Decathlon

=================================================================================

    Name                    Year Team                    Finals            Points

=================================================================================

 -- Givens, Darryl               Unattached                 DNF            

 

Event 624  Decathlon: #9 Javelin Throw 15-16 Division Boys Decathlon

=================================================================================

    Name                    Year Team                    Finals            Points

=================================================================================

 -- Givens, Darryl               Unattached                 DNF            

 

Event 624  Decathlon: #10 1500 Meter Run 15-16 Division Boys Decathlon

=======================================================================

    Name                    Year Team                    Finals  Points

=======================================================================

 -- Givens, Darryl               Unattached                 DNF  

 

Event 625  Heptathlon 15-16 Division Girls

================================================================

    Name                    Year Team                    Finals 

================================================================

  1 Pate, Charlize               Unattached                 286  

 

Event 625  Heptathlon: #1 100 Meter Hurdles 15-16 Division Girls Heptathlon

============================================================================

    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points

============================================================================

  1 Pate, Charlize               Unattached               20.20   NWI    286

 

Event 625  Heptathlon: #2 High Jump 15-16 Division Girls Heptathlon

=================================================================================

    Name                    Year Team                    Finals            Points

=================================================================================

 -- Pate, Charlize               Unattached                 DNF            

 

Event 625  Heptathlon: #3 Shot Put 15-16 Division Girls Heptathlon

=================================================================================

    Name                    Year Team                    Finals            Points

=================================================================================

 -- Pate, Charlize               Unattached                 DNF            

 

Event 625  Heptathlon: #4 200 Meter Dash 15-16 Division Girls Heptathlon

============================================================================

    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points

============================================================================

 -- Pate, Charlize               Unattached                 DNF   NWI 

 

Event 625  Heptathlon: #5 Long Jump 15-16 Division Girls Heptathlon

======================================================================================

    Name                    Year Team                    Finals  Wind           Points

======================================================================================

 -- Pate, Charlize               Unattached                 DNF   NWI           

 

Event 625  Heptathlon: #6 Javelin Throw 15-16 Division Girls Heptathlon

=================================================================================

    Name                    Year Team                    Finals            Points

=================================================================================

 -- Pate, Charlize               Unattached                 DNF            

 

Event 625  Heptathlon: #7 800 Meter Run 15-16 Division Girls Heptathlon

=======================================================================

    Name                    Year Team                    Finals  Points

=======================================================================

 -- Pate, Charlize               Unattached                 DNF  

 

Event 626  Heptathlon 17-18 Division Women

================================================================

    Name                    Year Team                    Finals 

================================================================

  1 Lotz, Ella                   Unattached                 822  

  1 Doll, Lauren                 Unattached                 822  

  1 Okorie, Ariel                Springfield                822  

 

Event 626  Heptathlon: #1 100 Meter Hurdles 17-18 Division Women Heptathlon

============================================================================

    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points

============================================================================

  1 Lotz, Ella                   Unattached               15.15   NWI    822

  1 Okorie, Ariel                Springfield              15.15   NWI    822

  1 Doll, Lauren                 Unattached               15.15   NWI    822

 

Event 626  Heptathlon: #2 High Jump 17-18 Division Women Heptathlon

=================================================================================

    Name                    Year Team                    Finals            Points

=================================================================================

 -- Doll, Lauren                 Unattached                 DNF            

 -- Lotz, Ella                   Unattached                 DNF            

 -- Okorie, Ariel                Springfield                DNF            

 

Event 626  Heptathlon: #3 Shot Put 17-18 Division Women Heptathlon

=================================================================================

    Name                    Year Team                    Finals            Points

=================================================================================

 -- Okorie, Ariel                Springfield                DNF            

 -- Doll, Lauren                 Unattached                 DNF            

 -- Lotz, Ella                   Unattached                 DNF            

 

Event 626  Heptathlon: #4 200 Meter Dash 17-18 Division Women Heptathlon

============================================================================

    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points

============================================================================

 -- Lotz, Ella                   Unattached                 DNF   NWI 

 -- Okorie, Ariel                Springfield                DNF   NWI 

 -- Doll, Lauren                 Unattached                 DNF   NWI 

 

Event 626  Heptathlon: #5 Long Jump 17-18 Division Women Heptathlon

======================================================================================

    Name                    Year Team                    Finals  Wind           Points

======================================================================================

 -- Doll, Lauren                 Unattached                 DNF   NWI           

 -- Okorie, Ariel                Springfield                DNF   NWI           

 -- Lotz, Ella                   Unattached                 DNF   NWI           

 

Event 626  Heptathlon: #6 Javelin Throw 17-18 Division Women Heptathlon

=================================================================================

    Name                    Year Team                    Finals            Points

=================================================================================

 -- Doll, Lauren                 Unattached                 DNF            

 -- Okorie, Ariel                Springfield                DNF            

 -- Lotz, Ella                   Unattached                 DNF            

 

Event 626  Heptathlon: #7 800 Meter Run 17-18 Division Women Heptathlon

=======================================================================

    Name                    Year Team                    Finals  Points

=======================================================================

 -- Doll, Lauren                 Unattached                 DNF  

 -- Okorie, Ariel                Springfield                DNF  

 -- Lotz, Ella                   Unattached                 DNF  
 
Nike Hershey Garden of Life Chobani UCS Gatorade NCSA Phoenix KT St. Vincent Normatec
© 2001-2017 USA Track & Field, Inc. All Rights Reserved.