Join/Renew Now

Results - USATF Minnesota Association Junior Olympic Track & Field Championships


Licensed to Wayzata Results Inc. - Contractor License

                                       HY-TEK's Meet Manager 6/14/2015 08:44 PM

  2015 USATF Minnesota Junior Olympic Championships - 6/11/2015 to 6/14/2015   

                           University of St. Thomas                            

                                    Results                                    

 

100 Meter Dash 8 & Under Division Girls

=================================================================================

Top 8 Advance by Time

       Nat'l: N 14.25  7/24/2014   Stacey Onyepunuka, 10-The Arizo             

 MN All-Time: A 15.14  6/20/2009   J'Ianna Cager, ICAA Breeze                  

 Meet Record: M 15.14  6/20/2009   J'Ianna Cager, ICAA Breeze                  

    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#

=================================================================================

Preliminaries

  1 Luciana Aizpurua          07 Unattached                        17.12q  0.3  1 

  2 Hattie Anderson           08 Real Track & Fie                  17.50q  0.3  1 

  3 Jahnya Mayfield           07 Track Minnesota                   17.64q  0.1  2 

  4 Ella Wucherpfennig        07 Park Flyers                       18.18q  0.1  2 

  5 Majah Dixon               08 Real Track & Fie                  18.21q  0.1  2 

  6 Alexandria Hill           09 Eagles Wings           17.30      18.78q  0.3  1 

  7 Gillian Klema             07 Minnesota Track                   19.77q  0.1  2 

  8 Brooklyn Lewis            08 Eagles Wings           18.40      20.04q  0.1  2 

  9 Ma'Lon McCoy              09 I.C.A.A./Breeze                   21.43   0.1  2 

 10 Mari Castilleja           07 Victory Track an                  21.75   0.3  1 

 -- Daisey Chambers           07 Eagles Wings                        DNS   0.3  1 

 -- Jayda Joy McAdams         07 Victory Track an                    DNS   0.3  1 

 

100 Meter Dash 8 & Under Division Girls

==============================================================================

       Nat'l: N 14.25  7/24/2014   Stacey Onyepunuka, 10-The Arizo             

 MN All-Time: A 15.14  6/20/2009   J'Ianna Cager, ICAA Breeze                  

 Meet Record: M 15.14  6/20/2009   J'Ianna Cager, ICAA Breeze                  

    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind

==============================================================================

Finals

  1 Luciana Aizpurua          07 Unattached             17.12      16.68  -1.0 

  2 Hattie Anderson           08 Real Track & Fie       17.50      16.73  -1.0 

  3 Jahnya Mayfield           07 Track Minnesota        17.64      17.40  -1.0 

  4 Alexandria Hill           09 Eagles Wings           18.78      17.60  -1.0 

  5 Ella Wucherpfennig        07 Park Flyers            18.18      17.70  -1.0 

  6 Majah Dixon               08 Real Track & Fie       18.21      18.03  -1.0 

  7 Gillian Klema             07 Minnesota Track        19.77      19.42  -1.0 

  8 Brooklyn Lewis            08 Eagles Wings           20.04      19.44  -1.0 

 

200 Meter Dash 8 & Under Division Girls

=================================================================================

Top 8 Advance by Time

       Nat'l: N 29.48  7/30/2011   Dynasty McClennon, Track Houston            

 MN All-Time: A 29.83  7/25/2009   J'Ianna Cager, ICAA Breeze                  

 Meet Record: M 31.78  6/20/2009   J'Ianna Cager, ICAA Breeze                  

    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#

=================================================================================

Preliminaries

  1 Luciana Aizpurua          07 Unattached                        36.50q -0.3  1 

  2 Hattie Anderson           08 Real Track & Fie                  36.52q -0.3  1 

  3 Jahnya Mayfield           07 Track Minnesota                   37.41q -1.2  2 

  4 Alexandria Hill           09 Eagles Wings           37.50      38.24q -0.3  1 

  5 Majah Dixon               08 Real Track & Fie                  39.78q -1.2  2 

  6 Gillian Klema             07 Minnesota Track                   44.65q -1.2  2 

  7 Takeema Rhodes            08 I.C.A.A./Breeze                   44.77q -0.3  1 

  8 Mari Castilleja           07 Victory Track an                  48.82q -1.2  2 

  9 Jayda Joy McAdams         07 Victory Track an                  49.08  -1.2  2 

 10 Ma'Lon McCoy              09 I.C.A.A./Breeze                   49.57  -1.2  2 

 -- Daisey Chambers           07 Eagles Wings                        DNS  -0.3  1 

 

200 Meter Dash 8 & Under Division Girls

==============================================================================

       Nat'l: N 29.48  7/30/2011   Dynasty McClennon, Track Houston            

 MN All-Time: A 29.83  7/25/2009   J'Ianna Cager, ICAA Breeze                  

 Meet Record: M 31.78  6/20/2009   J'Ianna Cager, ICAA Breeze                  

    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind

==============================================================================

Finals

  1 Hattie Anderson           08 Real Track & Fie       36.52      36.35   0.5 

  2 Luciana Aizpurua          07 Unattached             36.50      36.53   0.5 

  3 Jahnya Mayfield           07 Track Minnesota        37.41      38.75   0.5 

  4 Alexandria Hill           09 Eagles Wings           38.24      39.39   0.5 

  5 Majah Dixon               08 Real Track & Fie       39.78      40.00   0.5 

  6 Gillian Klema             07 Minnesota Track        44.65      43.10   0.5 

  7 Takeema Rhodes            08 I.C.A.A./Breeze        44.77      46.35   0.5 

  8 Mari Castilleja           07 Victory Track an       48.82      47.11   0.5 

 

400 Meter Dash 8 & Under Division Girls

=========================================================================

       Nat'l: N 1:07.91  7/26/2014   Jayla Cigar-Dingle, 15-Los Angel          

 MN All-Time: A 1:14.62  6/21/2009   J'Ianna Cager, ICAA Breeze                

 Meet Record: M 1:14.62  6/21/2009   J'Ianna Cager, ICAA Breeze                

    Name                    Year Team                    Seed     Finals 

=========================================================================

  1 Audrey Silgen             07 Unattached                      1:23.71  

  2 Jahnya Mayfield           07 Track Minnesota                 1:26.35  

  3 Nolyn Snyders             08 Park Flyers                     1:33.57  

  4 Lillian Crimi             07 Minnesota Track      1:39.42    1:39.62  

  5 Takeema Rhodes            08 I.C.A.A./Breeze                 2:09.90  

 

800 Meter Run 8 & Under Division Girls

=========================================================================

       Nat'l: N 2:38.26  7/28/2012   Lucea Wright, 15-Los Angel                

 MN All-Time: A 2:50.97  1996        Morgan Beachler, Cornhusker Flyers        

 Meet Record: M 3:05.85  6/18/2011   Yasmin Nachmias, Track Minnes             

    Name                    Year Team                    Seed     Finals 

=========================================================================

  1 Audrey Silgen             07 Unattached                      3:10.10  

  2 Lydia Franson             07 East Ridge Athle                3:11.89  

 

1500 Meter Run 8 & Under Division Girls

=========================================================================

       Nat'l: N 5:21.81  4/28/2013   Mackenzie Browne, 15-Lions TC             

 MN All-Time: A 5:39.42  1996        Morgan Beachler, Cornhusker Flyers        

 Meet Record: M 6:12.02  6/15/2014   Rebecca Moore, Woodbury AA                

    Name                    Year Team                    Seed     Finals 

=========================================================================

  1 Audrey Silgen             07 Unattached                      6:11.01M 

 

Long Jump 8 & Under Division Girls

========================================================================================

       Nat'l: N 3.99m  7/25/2014   Kori Martin, 15-Pasadena                    

 MN All-Time: A 3.56m  7/16/2013   Hemetii Si-Asar, Track Minnesota Elite      

 Meet Record: M 3.39m  6/15/2014   Ella Bailey, REAL T & F                     

    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          

========================================================================================

  1 Ella Wucherpfennig        07 Park Flyers                       2.78m   NWI   9-01.50 

     1.90m(NWI) 2.40m(NWI) 2.09m(NWI) 2.54m(NWI) 2.78m(NWI) 2.13m(NWI)

  2 Hattie Anderson           08 Real Track & Fie                  2.60m   NWI   8-06.50 

     2.26m(NWI) 2.60m(NWI) 2.55m(NWI) 2.42m(NWI) 2.50m(NWI) 1.84m(NWI)

  3 Alexandria Hill           09 Eagles Wings           2.44m      2.54m   NWI   8-04.00 

     2.06m(NWI) 2.12m(NWI) 2.27m(NWI) 2.54m(NWI) 2.45m(NWI) 2.47m(NWI)

  4 Nolyn Snyders             08 Park Flyers                       2.31m   NWI   7-07.00 

     2.00m(NWI) FOUL      2.14m(NWI) 2.31m(NWI) 2.17m(NWI) 2.31m(NWI)

  5 Takeema Rhodes            08 I.C.A.A./Breeze                   1.88m   NWI   6-02.00 

     1.64m(NWI) 1.11m(NWI) FOUL      1.88m(NWI) 1.43m(NWI) 1.05m(NWI)

 -- Jayda Joy McAdams         07 Victory Track an                    DNS   NWI           

 

Shot Put 8 & Under Division Girls

===================================================================================

       Nat'l: N 8.11m  7/27/2014   Octavia Gee, 16-Unattache                   

 MN All-Time: A 6.26m  6/29/2014   McKenzie Synder, Unattached                 

 Meet Record: M 4.61m  6/15/2013   Mehlayna Straub, Southern MN Heat           

    Name                    Year Team                    Seed     Finals           

===================================================================================

  1 Lillian Crimi             07 Minnesota Track        5.14m      3.93m   12-10.75 

      FOUL  3.92m  3.93m  3.62m  3.22m  3.11m

  2 Brooklyn Lewis            08 Eagles Wings           2.44m      2.99m    9-09.75 

      FOUL  2.99m  PASS  PASS  PASS  PASS

  3 Ella Wucherpfennig        07 Park Flyers                       2.87m    9-05.00 

      2.87m  2.25m  PASS  PASS  PASS  PASS

  4 Gillian Klema             07 Minnesota Track                   2.50m    8-02.50 

      2.05m  2.42m  2.27m  2.13m  2.27m  2.50m

  5 Mari Castilleja           07 Victory Track an                  2.02m    6-07.50 

      FOUL  1.76m  2.02m  1.60m  1.75m  1.82m

 

Javelin Throw 8 & Under Division Girls

===================================================================================

       Nat'l: N 21.11m  7/24/2013   Treasure Brown, 15-Los Angel               

 MN All-Time: A 13.21m  2011        Kailyn Canady, Hospitality House           

 Meet Record: M  9.02m  6/17/2012   Zaria Smith, Eagles Wings                  

    Name                    Year Team                    Seed     Finals           

===================================================================================

  1 Nolyn Snyders             08 Park Flyers                       9.17mM     30-01 

      9.17m  8.35m  7.46m  FOUL  7.02m  6.99m

  2 Lillian Crimi             07 Minnesota Track                   7.99m      26-02 

      7.99m  7.22m  7.85m  6.46m  6.59m  6.82m

 -- Daisey Chambers           07 Eagles Wings                        DNS            

 -- Brooklyn Lewis            08 Eagles Wings           9.14m        DNS            

 

100 Meter Dash 9-10 Division Girls

=================================================================================

Top 8 Advance by Time

       Nat'l: N 12.85  7/29/1990   Angela Williams, Ontario, CA                

 MN All-Time: A 13.83  2011        J'Ianna Cager, ICAA Breeze                  

 Meet Record: M 13.91  6/25/2006   Taloria Stiffin, Track Minnesota            

    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#

=================================================================================

Preliminaries

  1 Reese Weimerskirch        05 Minnesota Speed        15.48      15.73q -1.2  1 

  2 Savannah Crimi            05 Minnesota Track        15.78      16.15q -1.2  2 

  3 Andrea Crisp              05 Eagles Wings                      16.53q -1.2  2 

  4 Marveah Blount            06 Eagles Wings                      16.63q -1.2  1  16.626

  5 Tori DeFrance             05 Minnesota Track                   16.63q -1.2  2  16.630

  6 Arianna Comfort           06 Minnesota Track        16.98      16.71q -1.2  2 

  7 Malia Swartz              05 Minnesota Speed        18.60      17.64q -1.2  1 

  8 Araya Benson-Mitchell     06 Park Flyers                       18.16q -1.2  2 

  9 Kiara Spearman            06 Eagles Wings                      19.19  -1.2  1 

 10 Eva Starkey               06 Victory Track an                  19.51  -1.2  1 

 

100 Meter Dash 9-10 Division Girls

==============================================================================

       Nat'l: N 12.85  7/29/1990   Angela Williams, Ontario, CA                

 MN All-Time: A 13.83  2011        J'Ianna Cager, ICAA Breeze                  

 Meet Record: M 13.91  6/25/2006   Taloria Stiffin, Track Minnesota            

    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind

==============================================================================

Finals

  1 Reese Weimerskirch        05 Minnesota Speed        15.73      15.45  -0.9 

  2 Savannah Crimi            05 Minnesota Track        16.15      15.79  -0.9 

  3 Andrea Crisp              05 Eagles Wings           16.53      16.13  -0.9 

  4 Marveah Blount            06 Eagles Wings           16.63      16.25  -0.9 

  5 Tori DeFrance             05 Minnesota Track        16.63      16.34  -0.9 

  6 Malia Swartz              05 Minnesota Speed        17.64      16.67  -0.9 

  7 Arianna Comfort           06 Minnesota Track        16.71      16.71  -0.9 

  8 Araya Benson-Mitchell     06 Park Flyers            18.16      17.78  -0.9 

 

200 Meter Dash 9-10 Division Girls

=================================================================================

Top 8 Advance by Time

       Nat'l: N 26.50  7/31/2004   Robin Reynolds, Miami, FL                   

 MN All-Time: A 28.17  6/1/2008    Mikayla Hays, Track Minnesota Elite         

 Meet Record: M 29.08  6/20/2010   J'Ianna Cager, ICAA Breeze                  

    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#

=================================================================================

Preliminaries

  1 Giavanna Rhines           06 Real Track & Fie                  31.90q -1.0  2 

  2 Reese Weimerskirch        05 Minnesota Speed        32.65      32.28q -0.6  1 

  3 Marveah Blount            06 Eagles Wings                      33.71q -0.6  1 

  4 Andrea Crisp              05 Eagles Wings                      33.77q -0.6  1 

  5 Olivia Stier              06 Park Flyers                       33.89q -1.0  2 

  6 Savannah Crimi            05 Minnesota Track        35.03      33.92q -1.0  2 

  7 Tori DeFrance             05 Minnesota Track                   34.29q -1.0  2 

  8 Mackenzie Aber            06 Victory Track an                  35.54q -0.6  1 

  9 Malia Swartz              05 Minnesota Speed        37.10      36.22  -1.0  2 

 10 Angelica Urvina           05 Minnesota Track                   36.92  -0.6  1 

 11 Kiara Spearman            06 Eagles Wings                      42.85  -0.6  1 

 

200 Meter Dash 9-10 Division Girls

==============================================================================

       Nat'l: N 26.50  7/31/2004   Robin Reynolds, Miami, FL                   

 MN All-Time: A 28.17  6/1/2008    Mikayla Hays, Track Minnesota Elite         

 Meet Record: M 29.08  6/20/2010   J'Ianna Cager, ICAA Breeze                  

    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind

==============================================================================

Finals

  1 Giavanna Rhines           06 Real Track & Fie       31.90      31.55  -0.4 

  2 Reese Weimerskirch        05 Minnesota Speed        32.28      31.87  -0.4 

  3 Savannah Crimi            05 Minnesota Track        33.92      33.13  -0.4 

  4 Andrea Crisp              05 Eagles Wings           33.77      33.58  -0.4 

  5 Olivia Stier              06 Park Flyers            33.89      33.79  -0.4 

  6 Tori DeFrance             05 Minnesota Track        34.29      33.94  -0.4 

  7 Marveah Blount            06 Eagles Wings           33.71      33.97  -0.4 

  8 Mackenzie Aber            06 Victory Track an       35.54      36.42  -0.4 

 

400 Meter Dash 9-10 Division Girls

=========================================================================

       Nat'l: N   59.81  7/30/1993   Monique Henderson, San Diego, CA          

 MN All-Time: A 1:07.08  6/29/2014   Roisin Willis, Stevens Point              

 Meet Record: M 1:07.49  2003        Alyssa Warren, Hospitality House Stride   

    Name                    Year Team                    Seed     Finals 

=========================================================================

  1 Hemetii Si-Asar           05 Track Minnesota                 1:10.78  

  2 Giavanna Rhines           06 Real Track & Fie                1:13.39  

  3 Olivia Stier              06 Park Flyers                     1:18.46  

  4 Mackenzie Aber            06 Victory Track an                1:19.82  

  5 Rebecca Moore             06 Woodbury Athleti                1:22.01  

  6 Avery Braunshausen        05 Unattached           1:12.00    1:22.22  

  7 Eva Starkey               06 Victory Track an                1:40.35  

 

800 Meter Run 9-10 Division Girls

=========================================================================

       Nat'l: N 2:21.00  7/3/2010    Kennedy Simon, Gazelle Trac               

 MN All-Time: A 2:39.86  6/28/2014   Ke'Ayla Madison, Central Iowa Excaliburs  

 Meet Record: M 2:42.58  6/15/2013   Grace Ping, Unattached                    

    Name                    Year Team                    Seed     Finals 

=========================================================================

  1 Lauren Ping               05 Unattached           3:01.00    2:42.49M 

  2 Hemetii Si-Asar           05 Track Minnesota                 2:42.64  

  3 Jaelyn Miller             05 Unattached           2:59.00    2:52.94  

  4 Rebecca Moore             06 Woodbury Athleti                2:58.83  

  5 Avery Braunshausen        05 Unattached           2:50.00    3:02.02  

  6 Arianna Comfort           06 Minnesota Track                 3:02.05  

  7 Polly Curran              05 Park Flyers                     3:07.52  

  8 Quinn Skelton             06 I.C.A.A./Breeze                 3:37.52  

 

1500 Meter Run 9-10 Division Girls

=========================================================================

       Nat'l: N 4:50.97  7/5/2009    Daesha Rogers, Miami-Dade                 

 MN All-Time: A 5:19.31  6/15/2013   Grace Ping, Unattached                    

 Meet Record: M 5:19.31  6/15/2013   Grace Ping, Unattached                    

    Name                    Year Team                    Seed     Finals 

=========================================================================

  1 Lauren Ping               05 Unattached           5:40.00    5:28.46  

  2 Avery Braunshausen        05 Unattached           6:05.00    5:53.02  

  3 Rebecca Moore             06 Woodbury Athleti                5:59.00  

  4 Polly Curran              05 Park Flyers                     6:21.36  

  5 Jaelyn Miller             05 Unattached           6:05.00    8:15.51  

 

4x100 Meter Relay 9-10 Division Girls

=========================================================================

       Nat'l: N 52.91  7/28/2012   04-Miramar Optimist TC, 04-Miramar O        

                       J Bell, M Cadet, A Strange, B Williams            

 MN All-Time: A 57.23  6/26/2005   Track Minnesota Elite, Track Minnesota Elite

                       E. Anderson, R. Michael, S. Saulsberry, N. Coffey 

 Meet Record: M 57.23  6/26/2005   Track Minnesota, Track Minnesota            

                       E Anderson, R Michael, S Saulsberry, N Coffey     

    Team                                                 Seed     Finals 

=========================================================================

  1 Eagles Wings  'A'                                            1:16.91  

     1) Andrea Crisp 05                 2) Evan Zwicky-Lewis 06           

     3) Kiara Spearman 06               4) Marveah Blount 06              

 

High Jump 9-10 Division Girls

===================================================================================

       Nat'l: N 1.50m  7/25/2012   Victoria Plummer, Unattached                

 MN All-Time: A 1.27m  7/15/2014   Ana Plucar, Unattached                      

 Meet Record: M 1.15m  2012        Elena Windels, Real TF                      

 Meet Record: M 1.25m  6/16/2012   Grace Robinson, Unattached                  

    Name                    Year Team                    Seed     Finals           

===================================================================================

  1 Jaelyn Miller             05 Unattached             1.09m      1.10m    3-07.25 

     0.80 0.85 0.90 0.95 1.00 1.05 1.10 1.15 

        O    O    O   XO   XO    O   XO  XXX 

  2 Angelica Urvina           05 Minnesota Track                   0.90m    2-11.50 

     0.80 0.85 0.90 0.95 

        O    O    O  XXX 

  3 Polly Curran              05 Park Flyers                       0.90m    2-11.50 

     0.80 0.85 0.90 0.95 

        O   XO  XXO  XXX 

  4 Araya Benson-Mitchell     06 Park Flyers                       0.85m    2-09.50 

     0.80 0.85 0.90 0.95 1.00 

       XO   XO    P    P  XXX 

 -- Tori DeFrance             05 Minnesota Track                      NH            

     1.00 

      XXX 

 

Long Jump 9-10 Division Girls

========================================================================================

       Nat'l: N 4.78m  6/30/2005   Ramona Carryl, Knoxville,TN                 

 MN All-Time: A 4.22m  2007        Tiana Reeve, Gothenburg TC                  

 Meet Record: M 3.93m  2001        Taylor Gerr, Flying Pigs T C                

    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          

========================================================================================

  1 Hemetii Si-Asar           05 Track Minnesota                   3.93mM  NWI  12-10.75 

     3.87m(NWI) 3.93m(NWI) 0.39m(NWI) 3.76m(NWI) 3.66m(NWI) 3.88m(NWI)

  2 Reese Weimerskirch        05 Minnesota Speed        3.25m      3.66m   NWI  12-00.25 

     3.36m(NWI) 3.65m(NWI) FOUL      3.64m(NWI) 3.47m(NWI) 3.66m(NWI)

  3 Savannah Crimi            05 Minnesota Track        3.10m      3.50m   NWI  11-05.75 

     3.33m(NWI) 3.50m(NWI) 3.50m(NWI) 3.22m(NWI) 3.28m(NWI) 3.39m(NWI)

  4 Arianna Comfort           06 Minnesota Track        3.11m      3.47m   NWI  11-04.75 

     3.25m(NWI) 3.01m(NWI) 3.47m(NWI) FOUL      3.35m(NWI) 3.44m(NWI)

  5 Angelica Urvina           05 Minnesota Track                   2.99m   NWI   9-09.75 

     2.82m(NWI) 2.68m(NWI) 2.63m(NWI) 2.99m(NWI) 2.71m(NWI) 2.77m(NWI)

  6 Olivia Stier              06 Park Flyers                       2.91m   NWI   9-06.75 

     2.91m(NWI) PASS      x            

  7 Mackenzie Aber            06 Victory Track an                  2.78m   NWI   9-01.50 

     2.51m(NWI) 2.10m(NWI) 2.78m(NWI) FOUL      2.25m(NWI) 2.75m(NWI)

  8 Araya Benson-Mitchell     06 Park Flyers                       2.35m   NWI   7-08.50 

     2.23m(NWI) 2.20m(NWI) 1.88m(NWI) 2.05m(NWI) 2.01m(NWI) 2.35m(NWI)

  9 Eva Starkey               06 Victory Track an                  2.27m   NWI   7-05.50 

     2.08m(NWI) 2.15m(NWI) 2.16m(NWI) 2.21m(NWI) 2.18m(NWI) 2.27m(NWI)

 

Shot Put 9-10 Division Girls

===================================================================================

       Nat'l: N 10.46m  7/28/1995   Amber Curtis, Monroe, WI                   

 MN All-Time: A  9.15m  2007        Kate Birchmier, Unattached                 

 Meet Record: M  6.90m  6/18/2011   Samantha Hedtke, Unattached                

    Name                    Year Team                    Seed     Finals           

===================================================================================

  1 Malia Swartz              05 Minnesota Speed        2.13m      3.90m   12-09.50 

      3.79m  3.79m  3.83m  3.59m  3.76m  3.90m

 

Javelin Throw 9-10 Division Girls

===================================================================================

       Nat'l: N 37.15m  7/29/2007   Mystasia Alexander, 16 33 LA Jets Gi       

 MN All-Time: A 22.49m  2011        Taylor Heim, Cornhusker Flyers             

 Meet Record: M 16.46m  6/19/2011   Samantha Hedtke, Unattached                

    Name                    Year Team                    Seed     Finals           

===================================================================================

  1 Evan Zwicky-Lewis         06 Eagles Wings                      5.22m      17-01 

      5.17m  5.03m  5.22m  3.82m  4.86m  2.85m

 

Triathlon: #1 200 Meter Dash 9-10 Division Girls Triathlon

============================================================================

 Meet Record: M 32.18  6/15/2012   Grace Robinson, Unattached                  

    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points

============================================================================

  1 Jaelyn Miller             05 Unattached               34.87   2.1    197

 

Triathlon: #3 High Jump 9-10 Division Girls Triathlon

=================================================================================

 Meet Record: M 1.15m  6/15/2012   Elena Windels, Real T & F                   

    Name                    Year Team                    Finals            Points

=================================================================================

  1 Jaelyn Miller             05 Unattached               1.12m    3-08.00    239

 

Triathlon: #2 Shot Put 9-10 Division Girls Triathlon

=================================================================================

 Meet Record: M 4.88m  2006        Bearner McManus, Flying Pigs                

    Name                    Year Team                    Finals            Points

=================================================================================

  1 Jaelyn Miller             05 Unattached               3.82m   12-06.50    135

      3.82m  3.78m  3.18m            

 

Triathlon 9-10 Division Girls

=========================================================================

       Nat'l: N  1460  7/23/2008   Victoria Powell, Jaguar TC, NJ              

 MN All-Time: A   753  6/15/2012   Grace Robinson, Unattached                  

 Meet Record: M   753  6/15/2012   Grace Robinson, Unattached                  

    Name                    Year Team                    Seed     Finals 

=========================================================================

  1 Jaelyn Miller             05 Unattached                          571  

 

100 Meter Dash 11-12 Division Girls

=================================================================================

Top 8 Advance by Time

       Nat'l: N 12.10  7/31/1992   Angela Williams, Ontario, Ca                

 MN All-Time: A 12.84  1999        Kadeshia Fortune, HospitalityHouseStrider   

 Meet Record: M 12.84  1999        Kadeshia Fortune, Hospitality House Stride  

    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#

=================================================================================

Preliminaries

  1 Makayla Adams             03 I.C.A.A./Breeze        14.06      14.11q -1.5  2 

  2 Tyian White               03 Track Minnesota                   14.35q -1.8  1 

  3 Alayna Contreras          04 Track Minnesota                   14.36q -1.8  1 

  4 Hayley Zwakman            03 East Ridge Athle                  14.42q -1.5  2 

  5 Nyomi Charleston          03 Track Minnesota                   14.50q -1.5  2 

  6 Stephenie Kemo            04 Track Minnesota                   14.66q -1.8  1 

  7 Kimberly Flah             03 Minnesota Track        15.38      14.69q -1.8  1 

  8 Erin Skillon              03 East Ridge Athle       15.39      15.29q -1.8  1 

  9 Alana Kabaka              03 Track Minnesota                   15.31  -1.8  1 

 10 Lillianna Senaphanh       04 Eagles Wings                      15.49  -1.8  1 

 11 Janayia Anderson          04 I.C.A.A./Breeze        16.70      15.55  -1.5  2 

 12 Lucy Ellingson            04 Track Minnesota                   16.10  -1.5  2 

 13 Sofia Thompson            04 Victory Track an                  16.97  -1.5  2 

 14 Madeleine Kjome           04 Minnesota Track                   19.14  -1.8  1 

 -- Taylor McCaa              03 Park Flyers                         DNS  -1.5  2 

 

100 Meter Dash 11-12 Division Girls

==============================================================================

       Nat'l: N 12.10  7/31/1992   Angela Williams, Ontario, Ca                

 MN All-Time: A 12.84  1999        Kadeshia Fortune, HospitalityHouseStrider   

 Meet Record: M 12.84  1999        Kadeshia Fortune, Hospitality House Stride  

    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind

==============================================================================

Finals

  1 Makayla Adams             03 I.C.A.A./Breeze        14.11      13.81  -0.8 

  2 Hayley Zwakman            03 East Ridge Athle       14.42      14.12  -0.8  14.112

  3 Nyomi Charleston          03 Track Minnesota        14.50      14.12  -0.8  14.117

  4 Alayna Contreras          04 Track Minnesota        14.36      14.18  -0.8 

  5 Tyian White               03 Track Minnesota        14.35      14.25  -0.8 

  6 Stephenie Kemo            04 Track Minnesota        14.66      14.30  -0.8 

  7 Kimberly Flah             03 Minnesota Track        14.69      14.47  -0.8 

  8 Erin Skillon              03 East Ridge Athle       15.29      15.09  -0.8 

 

200 Meter Dash 11-12 Division Girls

=================================================================================

Top 8 Advance by Time

       Nat'l: N 24.47  8/1/1992    Angela Williams, Ontario, CA                

 MN All-Time: A 25.90  7/20/2008   Elise Anderson, Track Minnesota Elite       

 Meet Record: M 27.28  1999        Kadeshia Fortune, Hospitality House Stride  

    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#

=================================================================================

Preliminaries

  1 Makayla Adams             03 I.C.A.A./Breeze        28.92      28.55q  1.5  2 

  2 Danesha Bea               03 I.C.A.A./Breeze                   29.14q  1.5  2 

  3 Hayley Zwakman            03 East Ridge Athle                  29.84q  1.5  2 

  4 Kimberly Flah             03 Minnesota Track        31.84      30.33q  2.0  1 

  5 Jaclyn Young              04 Real Track & Fie                  30.65q  2.0  1 

  6 Janayia Anderson          04 I.C.A.A./Breeze        33.12      31.13q  1.5  2 

  7 Erin Skillon              03 East Ridge Athle       31.79      31.46q  2.0  1 

  8 Lucy Ellingson            04 Track Minnesota                   33.04q  2.0  1 

  9 Lillianna Senaphanh       04 Eagles Wings                      35.46   1.5  2 

 10 Kelsey Johnson            04 Minnesota Speed                   36.15   2.0  1 

 11 Laura Teynor              04 Park Flyers                       36.56   2.0  1 

 12 Jayda Johnson             04 Minnesota Speed                   39.37   1.5  2 

 -- Nyomi Charleston          03 Track Minnesota                     DNS   1.5  2 

 -- Tyian White               03 Track Minnesota                     DNS   2.0  1 

 -- Alayna Contreras          04 Track Minnesota                     DNS   1.5  2 

 -- Taylor McCaa              03 Park Flyers                         DNS   2.0  1 

 

200 Meter Dash 11-12 Division Girls

==============================================================================

       Nat'l: N 24.47  8/1/1992    Angela Williams, Ontario, CA                

 MN All-Time: A 25.90  7/20/2008   Elise Anderson, Track Minnesota Elite       

 Meet Record: M 27.28  1999        Kadeshia Fortune, Hospitality House Stride  

    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind

==============================================================================

Finals

  1 Makayla Adams             03 I.C.A.A./Breeze        28.55      28.49   1.4 

  2 Danesha Bea               03 I.C.A.A./Breeze        29.14      28.83   1.4 

  3 Hayley Zwakman            03 East Ridge Athle       29.84      29.80   1.4 

  4 Kimberly Flah             03 Minnesota Track        30.33      30.23   1.4 

  5 Jaclyn Young              04 Real Track & Fie       30.65      30.42   1.4 

  6 Janayia Anderson          04 I.C.A.A./Breeze        31.13      31.24   1.4 

  7 Erin Skillon              03 East Ridge Athle       31.46      31.32   1.4 

  8 Lucy Ellingson            04 Track Minnesota        33.04      33.73   1.4 

 

400 Meter Dash 11-12 Division Girls

============================================================================

       Nat'l: N 54.73  7/2/2006    Robin Reynolds, Miami Northwest             

 MN All-Time: A 59.80  1993        Kathryn Chapman, Unattached                 

 Meet Record: M 59.80  1993        Kathryn Chapman, Unknown                    

    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H#

============================================================================

  1 Makayla Adams             03 I.C.A.A./Breeze                 1:04.55   1 

  2 Danesha Bea               03 I.C.A.A./Breeze                 1:05.17   2 

  3 Alayna Contreras          04 Track Minnesota                 1:07.29   1 

  4 Stephenie Kemo            04 Track Minnesota                 1:08.58   2 

  5 Nayeli Williams           04 Eagles Wings                    1:09.02   1 

  6 Kyra Kusnierek            04 Real Track & Fie     1:13.75    1:09.61   1 

  7 Lola Wucherpfennig        04 Park Flyers                     1:10.36   2 

  8 Kamille Shelton           04 Eagles Wings                    1:11.29   1 

  9 Lauren McCollor           03 Unattached           1:14.00    1:11.79   2 

 10 Sophie Curran             03 Park Flyers                     1:12.41   2 

 11 Janayia Anderson          04 I.C.A.A./Breeze                 1:12.48   1 

 12 Jaclyn Young              04 Real Track & Fie                1:13.27   2 

 13 Lucy Ellingson            04 Track Minnesota                 1:18.37   2 

 14 Tahnaya Smith-Gibbs       04 Track Minnesota                 1:20.54   1 

 15 Kelsey Johnson            04 Minnesota Speed                 1:26.66   1 

 -- Jayda Johnson             04 Minnesota Speed                     DNS   2 

 

800 Meter Run 11-12 Division Girls

=========================================================================

       Nat'l: N 2:13.12  7/26/2008   Raevyn Rogers, 25 Wings                   

 MN All-Time: A 2:27.04  1996        Tabbatha Shaw, Midwest Striders           

 Meet Record: M 2:27.39  6/15/2013   Tessa Laska, Team Woodbury                

    Name                    Year Team                    Seed     Finals 

=========================================================================

  1 Grace Ping                03 Unattached           2:33.00    2:30.67  

  2 Jayda Becker              03 Minnesota Speed      2:45.00    2:36.88  

  3 Isabel Castilleja         04 Victory Track an                2:41.27  

  4 Lauren McCollor           03 Unattached           2:41.00    2:42.75  

  5 Kamille Shelton           04 Eagles Wings                    2:51.23  

  6 Kyra Kusnierek            04 Real Track & Fie     2:50.38    2:53.32  

  7 Trinity Belmares          03 I.C.A.A./Breeze      2:56.00    2:59.65  

  8 Lola Wucherpfennig        04 Park Flyers                     3:02.51  

  9 Alana Kabaka              03 Track Minnesota                 3:05.73  

 10 Tahnaya Smith-Gibbs       04 Track Minnesota                 3:13.02  

 

1500 Meter Run 11-12 Division Girls

=========================================================================

       Nat'l: N 4:41.62  7/31/2005   Claudia Francis, Team Evolution           

 MN All-Time: A 5:02.28  6/28/2014   Grace Ping, Unattached                    

 Meet Record: M 5:05.96  6/15/2013   Emily Covert, Eagles Wings                

    Name                    Year Team                    Seed     Finals 

=========================================================================

  1 Grace Ping                03 Unattached           5:02.00    4:47.82A 

  2 Jayda Becker              03 Minnesota Speed                 5:25.12  

  3 Isabel Castilleja         04 Victory Track an                5:30.34  

  4 Lauren McCollor           03 Unattached           5:35.00    5:30.60  

  5 Aleah Miller              04 Unattached           5:41.00    5:42.90  

 -- Trinity Belmares          03 I.C.A.A./Breeze                     DNS  

 

3000 Meter Run 11-12 Division Girls

=========================================================================

       Nat'l: N 10:03.54  7/29/1988   Heather Burroughs                        

 MN All-Time: A 10:42.29  6/29/2014   Grace Ping, Unattached                   

 Meet Record: M 10:57.34  2002        Danielle Berndt, Flying Pigs T C         

    Name                    Year Team                    Seed     Finals 

=========================================================================

  1 Grace Ping                03 Unattached          10:32.00    9:56.45N 

  2 Aleah Miller              04 Unattached                     12:19.34  

 

80 Meter Hurdles 11-12 Division Girls

==============================================================================

       Nat'l: N 11.85  7/21/2002   Jasmine Isley, Charlotte, NC                

 MN All-Time: A 13.46  6/15/2013   Taynian Walgrave, MN Speed                  

 Meet Record: M 13.46  6/15/2013   Taynian Walgrave, Minnesota Speed           

    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind

==============================================================================

  1 Audrey Spolidoro          03 East Ridge Athle       17.26      16.42   0.5 

  2 Kimberly Flah             03 Minnesota Track        24.31      16.44   0.5 

  3 Kyra Kusnierek            04 Real Track & Fie                  16.72   0.5 

  4 Isabel Castilleja         04 Victory Track an                  17.58   0.5 

  5 Sofia Thompson            04 Victory Track an                  17.67   0.5 

  6 Nayeli Williams           04 Eagles Wings                      18.28   0.5 

 

4x100 Meter Relay 11-12 Division Girls

=========================================================================

       Nat'l: N 49.17  7/28/1996   Texas Heat, Fort Worth, TX                  

                       Chauntae Bayne, Genece Glover, Donette Chambers   

 MN All-Time: A 52.37  2007        Silver Springs Spartans, Silver Springs Spar

                       S. Ford, T. Harrington, M. Connor, B. Davis       

 Meet Record: M 52.57  2000        Track Minnesota, Track Minnesota            

                       Horne, Beecham, Zutz, Springfield                 

    Team                                                 Seed     Finals 

=========================================================================

  1 Track Minnesota Elite  'A'                                     55.51  

     1) Alana Kabaka 03                 2) Nyomi Charleston 03            

     3) Stephenie Kemo 04               4) Tyian White 03                 

  2 East Ridge Athletic Assoc. Tra  'A'                          1:01.68  

     1) Audrey Sease 04                 2) Audrey Spolidoro 03            

     3) Erin Skillon 03                 4) Hayley Zwakman 03              

 

4x400 Meter Relay 11-12 Division Girls

=========================================================================

       Nat'l: N 3:55.54  7/27/2014   12-North Texas Cheetahs, 12-North Tex     

                         A Harris, C Wash, D Jeter, J Griffin              

 MN All-Time: A 4:23.63  2000        Track Minnesota Elite, Track Minnesota Eli

                         McCluskey, Springfield, Beecham, Zutz             

 Meet Record: M 4:23.63  2000        Track Minnesota, Track Minnesota          

                         McCluskey, Springfield, Beecham, Zutz             

    Team                                                 Seed     Finals 

=========================================================================

 -- Park Flyers Track & Field Club  'A'                              DNS  

     1) Anna McCarthy 03                2) Laura Teynor 04                

     3) Sophie Curran 03                4) Symone Morrison 03             

 

High Jump 11-12 Division Girls

===================================================================================

       Nat'l: N 1.69m  7/24/2008   Stacey Destin, Unattached                   

 MN All-Time: A 1.48m  1996        Jacenta Spandl, Unattached                  

 Meet Record: M 1.48m  1996        Jacenta Spandl, Unattached                  

    Name                    Year Team                    Seed     Finals           

===================================================================================

  1 Aleah Miller              04 Unattached             1.35m      1.30m    4-03.25 

     1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 

        O    O    O    O   XO  XXO  XXO  XXX 

 

Long Jump 11-12 Division Girls

========================================================================================

       Nat'l: N 5.58m  6/20/1998   Gayle Hunter, Lake Charles, LA              

 MN All-Time: A 4.60m  7/20/2008   Kayla Lisawe, Unattached                    

 Meet Record: M 4.51m  6/15/2013   Faith Robinson, Unattached                  

    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          

========================================================================================

  1 Danesha Bea               03 I.C.A.A./Breeze                   4.25m   NWI  13-11.50 

     FOUL      4.23m(NWI) 4.25m(NWI) 4.14m(NWI) 4.04m(NWI) 4.15m(NWI)

  2 Jayda Becker              03 Minnesota Speed        3.78m      3.83m   NWI  12-06.75 

     3.71m(NWI) 3.22m(NWI) 3.52m(NWI) 3.83m(NWI) 3.76m(NWI) 3.18m(NWI)

  3 Audrey Spolidoro          03 East Ridge Athle       3.80m      3.68m   NWI  12-01.00 

     3.68m(NWI) 3.54m(NWI) FOUL      FOUL      FOUL      FOUL     

  4 Nayeli Williams           04 Eagles Wings                      3.49m   NWI  11-05.50 

     3.48m(NWI) FOUL      FOUL      FOUL      3.49m(NWI) FOUL     

  5 Sophie Curran             03 Park Flyers                       3.17m   NWI  10-05.00 

     2.83m(NWI) 2.48m(NWI) 2.34m(NWI) 2.95m(NWI) 3.17m(NWI) 2.75m(NWI)

  6 Lola Wucherpfennig        04 Park Flyers                       3.15m   NWI  10-04.00 

     2.57m(NWI) 2.76m(NWI) 2.88m(NWI) 3.15m(NWI) 2.91m(NWI) 2.93m(NWI)

  7 Sofia Thompson            04 Victory Track an                  2.97m   NWI   9-09.00 

     2.65m(NWI) FOUL      2.78m(NWI) 2.97m(NWI) 2.86m(NWI) 2.71m(NWI)

  8 Laura Teynor              04 Park Flyers                       2.57m   NWI   8-05.25 

     2.41m(NWI) 2.42m(NWI) 2.49m(NWI) 2.35m(NWI) 2.57m(NWI) FOUL     

  9 Madeleine Kjome           04 Minnesota Track                   2.25m   NWI   7-04.75 

     FOUL      1.81m(NWI) 2.14m(NWI) FOUL      2.25m(NWI) 2.13m(NWI)

 -- Taylor McCaa              03 Park Flyers                         DNS   NWI           

 

Shot Put 11-12 Division Girls

===================================================================================

       Nat'l: N 13.90m  7/11/1987   Johanna Gambill, Vancouver, WA             

 MN All-Time: A 10.90m  2011        Alexus Rozelle, Unattached                 

 Meet Record: M 10.53m  1991        Shylla McKibbon, Unknown                   

    Name                    Year Team                    Seed     Finals           

===================================================================================

  1 Trinity Belmares          03 I.C.A.A./Breeze                   7.97m   26-01.75 

      7.60m  7.54m  7.65m  7.58m  7.83m  7.97m

  2 Jaclyn Young              04 Real Track & Fie                  6.05m   19-10.25 

      5.48m  5.48m  5.79m  5.44m  6.05m  5.80m

  3 Kelsey Johnson            04 Minnesota Speed        1.83m      4.90m   16-01.00 

      4.48m  4.78m  4.37m  4.19m  4.90m  4.38m

  4 Clara Braun               04 Minnesota Speed                   4.66m   15-03.50 

      4.44m  4.65m  4.62m  4.66m  3.89m  3.82m

  5 Jayda Johnson             04 Minnesota Speed        1.83m      4.01m   13-02.00 

      2.89m  3.63m  FOUL  FOUL  4.01m  FOUL

  6 Madeleine Kjome           04 Minnesota Track                   3.74m   12-03.25 

      3.48m  3.74m  3.58m  3.56m  3.31m  3.52m

 

Javelin Throw 11-12 Division Girls

===================================================================================

       Nat'l: N 45.84m  6/28/2005   Hannah Carson, AZ Cheetahs                 

 MN All-Time: A 27.83m  2011        Morghan Mace, Bellevue Breeze              

 Meet Record: M 24.85m  6/15/2013   Samantha Hedtke, Unattached                

    Name                    Year Team                    Seed     Finals           

===================================================================================

  1 Lillianna Senaphanh       04 Eagles Wings                     17.43m      57-02 

      10.64m  12.73m  15.25m  16.18m  17.25m  17.43m

  2 Kamille Shelton           04 Eagles Wings                      9.93m      32-07 

      8.45m  6.16m  7.77m  7.57m  9.26m  9.93m

 

Outdoor Pentathlon: #5 800 Meter Run 11-12 Division Girls Outdoor Pentathlon

=======================================================================

 Meet Record: M 2:50.72  6/14/2013   Grace Robinson, Unattached                

    Name                    Year Team                    Finals  Points

=======================================================================

  1 Nayeli Williams           04 Eagles Wings           2:46.89M    496

  2 Jaclyn Young              04 Real Track & Fie       3:17.31     221

 

Outdoor Pentathlon: #1 80 Meter Hurdles 11-12 Division Girls Outdoor Pentathlon

============================================================================

 Meet Record: M 13.74  6/23/2006   Leena Jaakola, Flying Pigs                  

    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points

============================================================================

  1 Nayeli Williams           04 Eagles Wings             17.19   0.1    449

  2 Jaclyn Young              04 Real Track & Fie         18.01   0.1    366

 

Outdoor Pentathlon: #2 High Jump 11-12 Division Girls Outdoor Pentathlon

=================================================================================

 Meet Record: M 1.30m  2013        Grace Robinson, Unattached                  

 Meet Record: M 1.30m  2006        Leena Jaakola, Flying Pigs                  

 Meet Record: M 1.30m  6/15/2012   Julia Hayes                                 

    Name                    Year Team                    Finals            Points

=================================================================================

  1 Nayeli Williams           04 Eagles Wings             1.22m    4-00.00    331

  2 Jaclyn Young              04 Real Track & Fie         1.07m    3-06.00    197

 

Outdoor Pentathlon: #4 Long Jump 11-12 Division Girls Outdoor Pentathlon

======================================================================================

 Meet Record: M 3.92m  6/23/2006   Leena Jaakola, Flying Pigs                  

    Name                    Year Team                    Finals  Wind           Points

======================================================================================

  1 Nayeli Williams           04 Eagles Wings             4.09mM  NWI  13-05.00    329

     4.09m(NWI) 4.06m(NWI) FOUL                 

  2 Jaclyn Young              04 Real Track & Fie         3.81m   NWI  12-06.00    265

     3.42m(NWI) 3.76m(NWI) 3.81m(NWI)            

 

Outdoor Pentathlon: #3 Shot Put 11-12 Division Girls Outdoor Pentathlon

=================================================================================

 Meet Record: M 6.92m  6/23/2006   Leena Jaakola, Flying Pigs                  

    Name                    Year Team                    Finals            Points

=================================================================================

  1 Nayeli Williams           04 Eagles Wings             7.16mM  23-06.00    345

      5.00m  6.63m  7.16m            

  2 Jaclyn Young              04 Real Track & Fie         5.75m   18-10.50    255

      5.54m  5.51m  5.75m            

 

Outdoor Pentathlon 11-12 Division Girls

=========================================================================

       Nat'l: N  3412  7/23/2008   Stacey Destin, Boynton Beach, FL            

 MN All-Time: A  2246  6/23/2006   Leena Jaakola, Flying Pigs TC               

 Meet Record: M  2246  6/23/2006   Leena Jaakola, Flying Pigs                  

    Name                    Year Team                    Seed     Finals 

=========================================================================

  1 Nayeli Williams           04 Eagles Wings                       1950  

  2 Jaclyn Young              04 Real Track & Fie                   1304  

 

100 Meter Dash 13-14 Division Girls

=================================================================================

Top 8 Advance by Time

       Nat'l: N 11.59  7/29/2012   Kaylin Whitney, 04-Star Athl                

 MN All-Time: A 12.16  6/29/2014   T'Nia Riley, Track Minnesota                

 Meet Record: M 12.34  6/18/2011   Wensia Johnson, Unattached                  

    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#

=================================================================================

Preliminaries

  1 Faith Robinson            01 Minnesota Speed        12.44      12.87q  1.2  3 

  2 Breonna Adams             01 I.C.A.A./Breeze        13.37      13.22q  1.4  1 

  3 Arianna Passeri           01 Minnesota Speed        13.10      13.33q  0.5  2 

  4 Lauryn Samuel             01 Track Minnesota                   13.58q  1.4  1 

  5 Jenneh Gee                02 Minnesota Track        13.67      13.73q  1.4  1  13.723

  6 Shaliciah Jones           02 Track Minnesota                   13.73q  1.4  1  13.730

  7 Mara Gillem               02 Park Flyers                       13.91q  0.5  2 

  8 Michaella Hartinger       01 Real Track & Fie                  13.92q  1.2  3 

  9 Marissa Parson            01 Real Track & Fie                  13.95   1.2  3 

 10 Madison Reed              01 Track Minnesota                   13.99   1.2  3 

 11 Emma Taggart              02 Eagles Wings           14.00      14.18   0.5  2 

 12 Glory Ajayi               01 Woodbury Athleti                  14.50   0.5  2 

 13 Grace Ajayi               02 Woodbury Athleti                  14.57   0.5  2 

 14 Daija Bell                02 Eagles Wings                      14.85   1.4  1 

 15 Arvena DeShield           02 East Ridge Athle                  15.95   1.4  1 

 16 Kennedi Roberts           02 Park Flyers                       16.02   0.5  2 

 17 Hannah Greenstein         01 Park Flyers                       16.75   1.2  3 

 

100 Meter Dash 13-14 Division Girls

==============================================================================

       Nat'l: N 11.59  7/29/2012   Kaylin Whitney, 04-Star Athl                

 MN All-Time: A 12.16  6/29/2014   T'Nia Riley, Track Minnesota                

 Meet Record: M 12.34  6/18/2011   Wensia Johnson, Unattached                  

    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind

==============================================================================

Finals

  1 Faith Robinson            01 Minnesota Speed        12.87      12.77  -1.3 

  2 Breonna Adams             01 I.C.A.A./Breeze        13.22      13.14  -1.3 

  3 Arianna Passeri           01 Minnesota Speed        13.33      13.15  -1.3 

  4 Lauryn Samuel             01 Track Minnesota        13.58      13.60  -1.3 

  5 Shaliciah Jones           02 Track Minnesota        13.73      13.67  -1.3 

  6 Jenneh Gee                02 Minnesota Track        13.73      13.82  -1.3 

  7 Mara Gillem               02 Park Flyers            13.91      14.02  -1.3 

  8 Michaella Hartinger       01 Real Track & Fie       13.92      14.08  -1.3 

 

200 Meter Dash 13-14 Division Girls

=================================================================================

Top 8 Advance by Time

       Nat'l: N 23.41  7/28/2012   Kaylin Whitney, 04-Star Athl                

 MN All-Time: A 25.14  2007        Chidera Obasih, Mke Mustanges               

 Meet Record: M 25.23  1998        Natasha Holt, Unknown                       

    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#

=================================================================================

Preliminaries

  1 Faith Robinson            01 Minnesota Speed        25.62      26.51q  0.4  4 

  2 Breonna Adams             01 I.C.A.A./Breeze        26.63      27.02q +0.0  3 

  3 Taynian Walgrave          01 Minnesota Speed        27.59      27.34q +0.0  3 

  4 Tessa Laska               01 Real Track & Fie       28.50      27.85q  0.4  4 

  5 Lauryn Samuel             01 Track Minnesota                   27.88q  0.4  4 

  6 Arianna Passeri           01 Minnesota Speed        27.42      27.99q  0.1  1 

  7 Sydney Jackson            02 I.C.A.A./Breeze        27.50      28.09q  0.8  2 

  8 Jenneh Gee                02 Minnesota Track        29.34      28.24q +0.0  3 

  9 Shaliciah Jones           02 Track Minnesota                   28.30  +0.0  3 

 10 Mara Gillem               02 Park Flyers                       28.59   0.4  4 

 11 Michaella Hartinger       01 Real Track & Fie                  28.65   0.8  2 

 12 Ktyal Price               02 Track Minnesota                   28.88   0.1  1 

 13 Linda Senaphanh           01 Eagles Wings           27.00      29.15   0.1  1 

 14 Marissa Parson            01 Real Track & Fie                  29.78   0.8  2 

 15 Grace Ajayi               02 Woodbury Athleti                  29.97   0.4  4 

 16 Kya Phillips              01 Eagles Wings                      30.05  +0.0  3 

 17 Daija Bell                02 Eagles Wings                      30.12   0.8  2 

 18 Emma Taggart              02 Eagles Wings           29.00      30.17   0.4  4 

 19 Glory Ajayi               01 Woodbury Athleti                  30.57   0.1  1 

 20 Taneea Rhodes             01 I.C.A.A./Breeze                   30.58   0.4  4 

 21 Donnia Webber             01 Eagles Wings           27.00      31.34   0.8  2 

 22 Arvena DeShield           02 East Ridge Athle                  33.32   0.1  1 

 23 Kennedi Roberts           02 Park Flyers                       34.56   0.1  1 

 -- Hannah Greenstein         01 Park Flyers                         DNS  +0.0  3 

 -- Robbie Grace              01 Eagles Wings                        DNS   0.8  2 

 -- Madeline Tadewald         01 Park Flyers                         DNS  +0.0  3 

 

200 Meter Dash 13-14 Division Girls

==============================================================================

       Nat'l: N 23.41  7/28/2012   Kaylin Whitney, 04-Star Athl                

 MN All-Time: A 25.14  2007        Chidera Obasih, Mke Mustanges               

 Meet Record: M 25.23  1998        Natasha Holt, Unknown                       

    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind

==============================================================================

Finals

  1 Faith Robinson            01 Minnesota Speed        26.51      26.64  -2.3 

  2 Breonna Adams             01 I.C.A.A./Breeze        27.02      27.20  -2.3 

  3 Taynian Walgrave          01 Minnesota Speed        27.34      27.64  -2.3 

  4 Lauryn Samuel             01 Track Minnesota        27.88      28.14  -2.3 

  5 Sydney Jackson            02 I.C.A.A./Breeze        28.09      28.19  -2.3 

  6 Arianna Passeri           01 Minnesota Speed        27.99      28.31  -2.3 

  7 Tessa Laska               01 Real Track & Fie       27.85      28.38  -2.3 

  8 Jenneh Gee                02 Minnesota Track        28.24      28.52  -2.3 

 

400 Meter Dash 13-14 Division Girls

============================================================================

       Nat'l: N 53.10  7/8/2007    Robin Reynolds, Lisle, IL                   

 MN All-Time: A 58.33  2011        Maddie Gourley, Unattached                  

 Meet Record: M 58.90  2000        Sandra Jorgensen, Unknown                   

    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H#

============================================================================

  1 Robbie Grace              01 Eagles Wings                      57.80A  2 

  2 Breonna Adams             01 I.C.A.A./Breeze                   59.44   2 

  3 Tessa Laska               01 Real Track & Fie     1:02.65    1:01.83   1 

  4 Sydney Jackson            02 I.C.A.A./Breeze                 1:01.91   3 

  5 Kya Phillips              01 Eagles Wings                    1:04.18   2 

  6 Mara Gillem               02 Park Flyers                     1:04.27   2 

  7 Ariana Butler             02 Track Minnesota                 1:05.25   2 

  8 Olivia Passeri            02 Minnesota Speed      1:06.00    1:07.45   3 

  9 Grace Ajayi               02 Woodbury Athleti                1:10.34   2 

 10 Glory Ajayi               01 Woodbury Athleti                1:10.65   1 

 11 Ktyal Price               02 Track Minnesota                 1:10.78   3 

 12 Taneea Rhodes             01 I.C.A.A./Breeze                 1:15.90   3 

 13 Donnia Webber             01 Eagles Wings                    1:16.81   1 

 14 Megan Olson               02 Woodbury Athleti     1:15.00    1:17.51   3 

 -- Shaliciah Jones           02 Track Minnesota                     DNS   1 

 -- Arvena DeShield           02 East Ridge Athle                    DNS   1 

 -- Lauryn Samuel             01 Track Minnesota                     DNS   3 

 

800 Meter Run 13-14 Division Girls

=========================================================================

       Nat'l: N 2:06.90  7/4/2009    Raevyn Rogers, The Wings Tr               

 MN All-Time: A 2:19.77  1996        Michelle Sokol, Westside TC               

 Meet Record: M 2:20.09  6/15/2013   Emma Keire, Unattached                    

    Name                    Year Team                    Seed     Finals 

=========================================================================

  1 Tessa Laska               01 Real Track & Fie     2:25.37    2:27.98  

  2 Mallory Stach             01 Minnesota Speed      2:21.00    2:31.42  

  3 Reilly Johnson            01 Real Track & Fie     2:33.00    2:38.77  

  4 Ariana Butler             02 Track Minnesota                 2:42.62  

  5 Olivia Passeri            02 Minnesota Speed      2:38.00    2:44.87  

  6 Grace Solberg             02 Park Flyers                     2:47.03  

  7 Megan Olson               02 Woodbury Athleti     3:05.00    2:57.16  

  8 Isabelle Browne           02 Woodbury Athleti                3:35.10  

 

1500 Meter Run 13-14 Division Girls

=========================================================================

       Nat'l: N 4:28.61  7/29/2005   Jordan Hassay, San Luis Distance          

 MN All-Time: A 4:31.54  1982        Kim Kauls, Unknown                        

 Meet Record: M 4:31.54  1982        Kim Kauls, Unknown                        

    Name                    Year Team                    Seed     Finals 

=========================================================================

  1 Emily Covert              01 Eagles Wings                    4:51.27  

  2 Grace Clark               01 Rockford Blaze       5:18.00    5:40.39  

  3 Grace Solberg             02 Park Flyers                     6:06.23  

  4 Isabelle Browne           02 Woodbury Athleti                7:39.04  

 

3000 Meter Run 13-14 Division Girls

=========================================================================

       Nat'l: N  9:35.12  7/30/2005   Jordan Hasay, San Luis Dstnce            

 MN All-Time: A 10:37.14  1996        Leslie Patterson, Unattached             

 Meet Record: M 10:46.44  1982        Kim Kauls, Unknown                       

    Name                    Year Team                    Seed     Finals 

=========================================================================

  1 Emily Covert              01 Eagles Wings                   10:26.99A 

  2 Mallory Stach             01 Minnesota Speed                11:12.57  

  3 Grace Clark               01 Rockford Blaze      11:25.00   12:19.42  

 

100 Meter Hurdles 13-14 Division Girls

==============================================================================

       Nat'l: N 13.53  7/28/2013   Tia Jones, 04-Full Thro                     

 MN All-Time: A 14.77  2007        Alexndria Gocheno, Cornhusker Flyers        

 Meet Record: M 15.57  1991        Heidi Lundervold, Unknown                   

    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind

==============================================================================

  1 Taynian Walgrave          01 Minnesota Speed        15.43      15.67   1.1 

  2 Gabrielle Bodin           01 Falcon Track           17.14      17.99   1.1 

  3 Sophia Crowley            02 Park Flyers                       21.17   1.1 

 -- Madeline Tadewald         01 Park Flyers                         DNS   1.1 

 

200 Meter Hurdles 13-14 Division Girls

==============================================================================

       Nat'l: N 25.34  7/24/2013   Tia Jones, 04-Full Thro                     

 MN All-Time: A 28.25  2007        Alexandria Gocheno, Cornhusker Flyers       

 Meet Record: M 29.44  6/15/2013   Natalie Windels, Real T & F                 

    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind

==============================================================================

  1 Taynian Walgrave          01 Minnesota Speed                   30.32   0.5 

  2 Gabrielle Bodin           01 Falcon Track                      31.77   0.5 

  3 Bethany Miller            01 Minnesota Speed                   32.69   0.5 

  4 Grace Robinson            02 Minnesota Speed                   32.77   0.5 

 

4x100 Meter Relay 13-14 Division Girls

=========================================================================

       Nat'l: N 46.58  6/29/2003   Quiet Fire, Mission Viejo, CA               

 MN All-Time: A 49.14  2007        Milwaukee Mustangs, Milwaukee Mustangs      

                       T. Whittley, D. Bryant, C. Obasih, J. Franklin    

 Meet Record: M 50.69  2002        Track Minnesota, Track Minnesota            

                       A Horne, A Beecham, C Zutz, K Hargrow             

    Team                                                 Seed     Finals 

=========================================================================

  1 Track Minnesota Elite  'A'                                     52.82  

     1) Ariana Butler 02                2) Ktyal Price 02                 

     3) Lauryn Samuel 01                4) Shaliciah Jones 02             

  2 Eagles Wings  'A'                                              55.76  

     1) Daija Bell 02                   2) Donnia Webber 01               

     3) Emily Covert 01                 4) Emma Taggart 02                

 -- Park Flyers Track & Field Club  'A'                              DNS  

     1) Hannah Greenstein 01            2) Kennedi Roberts 02             

     3) Madeline Tadewald 01            4)                                

 

4x400 Meter Relay 13-14 Division Girls

=========================================================================

       Nat'l: N 3:43.05  7/31/2011   Rate of Motion, Inglewood, CA             

                         A. Abram, S. Douglas, V. Fagan, A. Fuller         

 MN All-Time: A 4:15.31  2007        Track Minnesota Elite, Track Minnesota Eli

                         E. Taylor, M. Young Simmons, A. Warren, S. Coffey 

 Meet Record: M 4:16.98  2001        Track Minnesota, Track Minnesota          

                         C Zutz, W McClusky, A Beecham, E Govrick          

    Team                                                 Seed     Finals 

=========================================================================

  1 Eagles Wings  'A'                                            4:35.90  

     1) Daija Bell 02                   2) Donnia Webber 01               

     3) Emily Covert 01                 4) Kya Phillips 01                

 

4x800 Meter Relay 13-14 Division Girls

=========================================================================

       Nat'l: N  9:15.68  7/29/2003   United Stars TC, Philadelphia, PA        

                          LaVaugh Jones, Kameesha Worthington, Benita Taylor

 MN All-Time: A 10:12.52  2011        Mississippi Valley Track, Mississippi Val

                          A. Sears, A. Swanson, C. Donahue, B. McNamara     

 Meet Record: M 10:32.94  2001        Mighty Mites, Mighty Mites               

                          K Griffith, E Milless, H Landecker, C Robinson    

    Team                                                 Seed     Finals 

=========================================================================

  1 Minnesota Speed  'A'                                        10:11.85A 

     1) Bethany Miller 01               2) Grace Robinson 02              

     3) Mallory Stach 01                4) Olivia Passeri 02              

 

High Jump 13-14 Division Girls

===================================================================================

       Nat'l: N 1.74m  6/8/1986    Christy Mills, Tarzana, CA                  

 MN All-Time: A 1.63m  1998        Jacenta Spandl, Unattached                  

 Meet Record: M 1.63m  1998        Jacenta Spantl, Unattached                  

    Name                    Year Team                    Seed     Finals           

===================================================================================

  1 Ktyal Price               02 Track Minnesota                   1.45m    4-09.00 

     1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 

        O    O    O   XO    O    O  XXX 

  2 Bethany Miller            01 Minnesota Speed        1.47m      1.45m    4-09.00 

     1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 

        O   XO    O   XO  XXX 

  3 Gabrielle Bodin           01 Falcon Track           1.37m      1.40m    4-07.00 

     1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 

        O    O   XO    O  XXX 

  4 Grace Robinson            02 Minnesota Speed        1.47m      1.35m    4-05.00 

     1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 

        O    O   XO  XXO  XXX 

  5 Jennifer Krey             01 Falcon Track           1.37m      1.30m    4-03.25 

     1.20 1.25 1.30 1.35 

        O   XO   XO  XXX 

  6 Reilly Johnson            01 Real Track & Fie       1.27m      1.30m    4-03.25 

     1.25 1.30 1.35 

        O  XXO  XXX 

  7 Kennedi Roberts           02 Park Flyers                       1.20m    3-11.25 

     1.20 1.25 

        O  XXX 

  8 Mara Gillem               02 Park Flyers                       1.20m    3-11.25 

     1.20 1.25 

       XO  XXX 

  9 Ariana Butler             02 Track Minnesota                   1.20m    3-11.25 

     1.20 1.25 

      XXO  XXX 

  9 Sophia Crowley            02 Park Flyers                       1.20m    3-11.25 

     1.20 1.25 

      XXO  XXX 

 

Long Jump 13-14 Division Girls

========================================================================================

       Nat'l: N 6.07m  6/20/1998   Tracee Thomas, Daloria Boone, Las Vegas, NV 

 MN All-Time: A 5.33m  6/29/2014   Makayla Jackson, Joe Sims' Milwaukee        

 MN All-Time: A 5.33m  6/18/2011   Wensia Johnson, Unattached                  

 Meet Record: M 5.33m  6/18/2011   Wensia Johnson, Unattached                  

    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          

========================================================================================

  1 Arianna Passeri           01 Minnesota Speed        5.00m      4.92m   NWI  16-01.75 

     FOUL      FOUL      4.91m(NWI) 4.92m(NWI) 4.72m(NWI) 4.88m(NWI)

  2 Faith Robinson            01 Minnesota Speed        5.23m      4.85m   NWI  15-11.00 

     4.62m(NWI) PASS      PASS      FOUL      4.85m(NWI) 4.72m(NWI)

  3 Breonna Adams             01 I.C.A.A./Breeze        5.00m      4.80m   NWI  15-09.00 

     4.41m(NWI) 4.58m(NWI) 4.57m(NWI) 4.53m(NWI) 4.44m(NWI) 4.80m(NWI)

  4 Robbie Grace              01 Eagles Wings                      4.67m   NWI  15-04.00 

     4.46m(NWI) FOUL      4.57m(NWI) 4.28m(NWI) 4.67m(NWI) 4.50m(NWI)

  5 Gabrielle Bodin           01 Falcon Track           4.60m      4.48m   NWI  14-08.50 

     4.48m(NWI) 4.29m(NWI) 4.21m(NWI) 4.16m(NWI) 4.30m(NWI) 4.30m(NWI)

  6 Grace Robinson            02 Minnesota Speed        4.55m      4.41m   NWI  14-05.75 

     4.22m(NWI) 4.07m(NWI) 4.20m(NWI) 4.11m(NWI) 4.25m(NWI) 4.41m(NWI)

  7 Olivia Passeri            02 Minnesota Speed        4.27m      4.10m   NWI  13-05.50 

     3.68m(NWI) 3.51m(NWI) 3.85m(NWI) 4.00m(NWI) 3.83m(NWI) 4.10m(NWI)

  8 Jenneh Gee                02 Minnesota Track        3.98m      4.00m   NWI  13-01.50 

     3.84m(NWI) PASS      PASS      PASS      4.00m(NWI) FOUL     

  9 Emma Taggart              02 Eagles Wings           4.39m      3.89m   NWI  12-09.25 

     FOUL      FOUL      3.89m(NWI) FOUL      3.65m(NWI) FOUL     

 10 Taneea Rhodes             01 I.C.A.A./Breeze                   3.67m   NWI  12-00.50 

     3.67m(NWI) 3.64m(NWI) FOUL                 

 11 Megan Olson               02 Woodbury Athleti       3.21m      3.37m   NWI  11-00.75 

     3.37m(NWI) FOUL      3.01m(NWI)            

 -- Hannah Greenstein         01 Park Flyers                        FOUL                 

     FOUL      PASS      PASS                

 -- Madeline Tadewald         01 Park Flyers                         DNS   NWI           

 -- Ariana Butler             02 Track Minnesota                     DNS   NWI           

 

Triple Jump 13-14 Division Girls

========================================================================================

       Nat'l: N 11.92m  4/24/1999   Nicole Duhart, Riverside, CA               

 MN All-Time: A 11.79m  2001        Emily Ikka, Unattached                     

 Meet Record: M 11.79m  2001        Emily Ilkka, Unknown                       

    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          

========================================================================================

  1 Faith Robinson            01 Minnesota Speed       10.50m     10.55m   NWI  34-07.50 

     9.37m(NWI) 10.29m(NWI) 10.01m(NWI) 10.55m(NWI) 9.80m(NWI) 10.19m(NWI)

  2 Arianna Passeri           01 Minnesota Speed        9.91m      9.85m   NWI  32-03.75 

     9.64m(NWI) FOUL      9.85m(NWI) 9.74m(NWI) 9.70m(NWI) 9.50m(NWI)

  3 Julia RedWing             02 Track Minnesota                   9.75m   NWI  32-00.00 

     9.61m(NWI) 9.67m(NWI) 9.75m(NWI) 9.27m(NWI) 9.35m(NWI) 9.73m(NWI)

  4 Bethany Miller            01 Minnesota Speed       10.06m      9.63m   NWI  31-07.25 

     FOUL      9.63m(NWI) 8.76m(NWI) 9.61m(NWI) 9.40m(NWI) 9.61m(NWI)

  5 Taneea Rhodes             01 I.C.A.A./Breeze                   8.73m   NWI  28-07.75 

     FOUL      FOUL      FOUL      8.73m(NWI) FOUL      FOUL     

  6 Reilly Johnson            01 Real Track & Fie                  8.60m   NWI  28-02.75 

     8.60m(NWI) 8.22m(NWI) 8.19m(NWI) FOUL      8.48m(NWI) FOUL     

  7 Jennifer Krey             01 Falcon Track                      7.81m   NWI  25-07.50 

     FOUL      7.81m(NWI) FOUL      FOUL      FOUL      FOUL     

 

Shot Put 13-14 Division Girls

===================================================================================

       Nat'l: N 15.88m  7/31/2010   Kennedy Blahnik, Unattached                

 MN All-Time: A 12.61m  8/7/2012    Natalie Manders, Unattached                

 Meet Record: M 11.97m  2003        Felisha Willaert, Unattached               

    Name                    Year Team                    Seed     Finals           

===================================================================================

  1 Samantha Hedtke           01 Unattached                       11.81m   38-09.00 

      11.36m  10.91m  11.81m  FOUL  11.17m  11.08m

  2 Madison Reed              01 Track Minnesota                  10.80m   35-05.25 

      10.22m  10.04m  9.79m  9.25m  10.25m  10.80m

  3 Julia RedWing             02 Track Minnesota                  10.66m   34-11.75 

      9.59m  9.08m  8.86m  9.52m  10.16m  10.66m

  4 Reegan Elder              01 Unattached             9.14m     10.55m   34-07.50 

      9.73m  FOUL  9.27m  10.55m  9.93m  9.94m

  5 Kelsey Taylor             01 Unattached             9.78m      8.43m   27-08.00 

      7.58m  7.61m  8.26m  8.40m  7.77m  8.43m

  6 McKenzie Weimerskirch     02 Minnesota Speed                   8.24m   27-00.50 

      8.18m  7.62m  7.86m  8.24m  8.00m  7.63m

  7 Elena Windels             02 Real Track & Fie                  7.29m   23-11.00 

      7.29m  6.76m  6.53m  6.91m  6.67m  PASS

  8 Megan Olson               02 Woodbury Athleti       6.45m      7.25m   23-09.50 

      FOUL  6.39m  6.35m  6.41m  FOUL  7.25m

  9 Calista Johnson-Snyders   02 Park Flyers                       7.00m   22-11.75 

      6.21m  6.35m  7.00m  6.61m  FOUL  6.91m

 

Discus Throw 13-14 Division Girls

===================================================================================

       Nat'l: N 46.32m  6/23/1990   Suzy Powell, Modesto, CA                   

 MN All-Time: A 38.82m  2011        Kiana Phelphs, Unattached                  

 Meet Record: M 37.06m  2003        Felisha Willaert, Unattached               

    Name                    Year Team                    Seed     Finals           

===================================================================================

  1 Samantha Hedtke           01 Unattached                       31.10m     102-00 

      26.50m  30.74m  29.58m  29.98m  26.96m  31.10m

  2 Julia RedWing             02 Track Minnesota                  28.62m      93-11 

      23.65m  27.16m  28.62m  27.37m  28.12m  26.07m

  3 Madison Reed              01 Track Minnesota                  26.69m      87-07 

      25.62m  24.06m  26.69m  25.28m  24.67m  26.20m

  4 McKenzie Weimerskirch     02 Minnesota Speed                  18.35m      60-02 

      16.15m  FOUL  14.83m  16.19m  16.01m  18.35m

  5 Calista Johnson-Snyders   02 Park Flyers                      17.72m      58-02 

      16.06m  17.72m  FOUL  13.51m  15.50m  15.29m

  6 Kelsey Taylor             01 Unattached            22.23m     14.85m      48-09 

      FOUL  FOUL  13.37m  FOUL  12.65m  14.85m

 

Javelin Throw 13-14 Division Girls

===================================================================================

       Nat'l: N 52.90m  7/26/2007   Hannah Carson, 10 48 Arizona Ch            

 MN All-Time: A 35.78m  2011        Katelyn Gochenour, Cornhusker Flyers       

 Meet Record: M 27.00m  1982        Susan Chubb, Unknown                       

    Name                    Year Team                    Seed     Finals           

===================================================================================

  1 Julia RedWing             02 Track Minnesota                  24.36m      79-11 

      19.60m  18.24m  20.00m  21.18m  18.54m  24.36m

  2 Samantha Hedtke           01 Unattached                       22.56m      74-00 

      20.80m  21.78m  22.34m  19.92m  22.56m  19.28m

  3 Linda Senaphanh           01 Eagles Wings          28.96m     20.86m      68-05 

      15.07m  20.86m  17.69m  18.93m  17.04m  17.41m

  4 Calista Johnson-Snyders   02 Park Flyers                      19.07m      62-07 

      16.64m  18.48m  15.52m  19.07m  FOUL  16.23m

 -- Madison Reed              01 Track Minnesota                     DNS            

 

Outdoor Pentathlon: #5 800 Meter Run 13-14 Division Girls Outdoor Pentathlon

=======================================================================

 Meet Record: M 2:28.20  2013        Natalie Windels, Real TF                  

    Name                    Year Team                    Finals  Points

=======================================================================

  1 Tessa Laska               01 Real Track & Fie       2:34.17     642

  2 Bethany Miller            01 Minnesota Speed        2:35.66     624

  3 Linda Senaphanh           01 Eagles Wings           3:24.50     171

 

Outdoor Pentathlon: #1 100 Meter Hurdles 13-14 Division Girls Outdoor Pentathlon

============================================================================

 Meet Record: M 15.78  6/12/2014   Erin Beer, Unattached                       

    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points

============================================================================

  1 Bethany Miller            01 Minnesota Speed          17.36   0.7    556

  2 Tessa Laska               01 Real Track & Fie         20.78   0.7    241

  3 Linda Senaphanh           01 Eagles Wings             22.45   0.7    131

 

Outdoor Pentathlon: #3 High Jump 13-14 Division Girls Outdoor Pentathlon

=================================================================================

 Meet Record: M 1.53m  6/12/2014   Erin Beer, Unattached                       

    Name                    Year Team                    Finals            Points

=================================================================================

  1 Bethany Miller            01 Minnesota Speed          1.47m    4-09.75    588

  2 Tessa Laska               01 Real Track & Fie         1.32m    4-04.00    429

  3 Linda Senaphanh           01 Eagles Wings             1.17m    3-10.00    284

 

Outdoor Pentathlon: #4 Long Jump 13-14 Division Girls Outdoor Pentathlon

======================================================================================

 Meet Record: M 4.82m  6/12/2014   Erin Beer, Unattached                       

    Name                    Year Team                    Finals  Wind           Points

======================================================================================

  1 Bethany Miller            01 Minnesota Speed          4.15m   NWI  13-07.50    343

     3.82m(NWI) 4.10m(NWI) 4.15m(NWI)            

  2 Tessa Laska               01 Real Track & Fie         3.74m   NWI  12-03.25    250

     3.52m(NWI) 3.74m(NWI) 3.63m(NWI)            

 -- Linda Senaphanh           01 Eagles Wings              FOUL                 

     FOUL      FOUL      FOUL                 

 

Outdoor Pentathlon: #2 Shot Put 13-14 Division Girls Outdoor Pentathlon

=================================================================================

 Meet Record: M 9.41m  6/12/2014   Erin Beer, Unattached                       

    Name                    Year Team                    Finals            Points

=================================================================================

  1 Linda Senaphanh           01 Eagles Wings             8.55m   28-00.75    435

      7.78m  8.55m  8.24m            

  2 Tessa Laska               01 Real Track & Fie         7.93m   26-00.25    395

      6.48m  7.77m  7.93m            

  3 Bethany Miller            01 Minnesota Speed          6.84m   22-05.25    325

      6.31m  6.84m  6.63m            

 

Outdoor Pentathlon 13-14 Division Girls

=========================================================================

       Nat'l: N  3534  7/30/2010   Alexa Harman-Thomas, Sacramento, CA         

 MN All-Time: A  2943  6/12/2014   Erin Beer, Unattached                       

 Meet Record: M  2943  6/12/2014   Erin Beer, Unattached                       

    Name                    Year Team                    Seed     Finals 

=========================================================================

  1 Bethany Miller            01 Minnesota Speed         2153       2436  

  2 Tessa Laska               01 Real Track & Fie                   1957  

  3 Linda Senaphanh           01 Eagles Wings                       1021  

 

100 Meter Dash 15-16 Division Girls

=================================================================================

Top 8 Advance by Time

       Nat'l: N 11.34  7/28/1995   Angela Will.iams, Ontario, CA               

 MN All-Time: A 11.91  6/15/2013   Wensia Johnson, Track Minnesota Elite       

 Meet Record: M 11.91  6/15/2013   Wensia Johnson, Track MN Elite              

    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#

=================================================================================

Preliminaries

  1 Molly Reighard            99 Track Minnesota                   12.50q -0.2  1 

  2 Jia Lewis                 99 Eagles Wings                      12.53q -0.2  1 

  3 Brynn Sauer               00 Unattached             12.95      12.93q  1.3  2 

  4 Ta'mya Hall               99 I.C.A.A./Breeze                   13.01q  1.3  2 

  5 Kailynn Blanchard         99 Track Minnesota                   13.25q  1.3  2 

  6 Hannah VanEps             00 Minnesota Speed        13.30      13.49q -0.2  1 

  7 Maia Malchow              00 Unattached                        13.81q  1.3  2 

  8 Marianna Blesi            99 Eagles Wings                      13.99q -0.2  1 

  9 Bryana Thomas-Butler      00 Eagles Wings                      14.31  -0.2  1 

 10 Bryn London               00 Rockford Blaze         14.51      14.38  -0.2  1 

 11 Hannah Wiste              00 Victory Track an                  15.05   1.3  2 

 12 Tianna Lyons              99 Eagles Wings                      17.08   1.3  2 

 -- Sierra Arradondo          00 Track Minnesota                     DNS  -0.2  1 

 -- Nyah Johnson              00 Park Flyers                         DNS  -0.2  1 

 -- Annika Ruppert            99 Track Minnesota                     DNS   1.3  2 

 

100 Meter Dash 15-16 Division Girls

==============================================================================

       Nat'l: N 11.34  7/28/1995   Angela Will.iams, Ontario, CA               

 MN All-Time: A 11.91  6/15/2013   Wensia Johnson, Track Minnesota Elite       

 Meet Record: M 11.91  6/15/2013   Wensia Johnson, Track MN Elite              

    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind

==============================================================================

Finals

  1 Jia Lewis                 99 Eagles Wings           12.53      12.31  -0.5 

  2 Molly Reighard            99 Track Minnesota        12.50      12.36  -0.5 

  3 Brynn Sauer               00 Unattached             12.93      13.04  -0.5 

  4 Kailynn Blanchard         99 Track Minnesota        13.25      13.08  -0.5 

  5 Ta'mya Hall               99 I.C.A.A./Breeze        13.01      13.10  -0.5 

  6 Hannah VanEps             00 Minnesota Speed        13.49      13.49  -0.5 

  7 Marianna Blesi            99 Eagles Wings           13.99      13.65  -0.5 

  8 Maia Malchow              00 Unattached             13.81      13.86  -0.5 

 

200 Meter Dash 15-16 Division Girls

=================================================================================

Top 8 Advance by Time

       Nat'l: N 23.06  7/31/2004   Bianca Knight, Ridgeland, MS                

 MN All-Time: A 24.63  6/29/2014   Briesha Hunter, ICAA Breeze                 

 Meet Record: M 25.08  6/15/2013   Maddie Gourley, Track MN Elite              

    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#

=================================================================================

Preliminaries

  1 Honour Finley             99 Eagles Wings           25.30      25.66q -1.0  3 

  2 Molly Reighard            99 Track Minnesota                   25.79q -1.4  2 

  3 Brynn Sauer               00 Unattached             25.70      26.26q -1.4  2 

  4 Jada Lewis                99 Eagles Wings                      26.36q -1.0  3 

  5 Selin Dikmen              99 Eagles Wings                      26.79q -0.7  1 

  6 Erica Benson              99 Unattached             26.01      27.08q -0.7  1 

  7 Tyarra English-Paulson    99 Eagles Wings                      27.28q -1.4  2 

  8 Ta'mya Hall               99 I.C.A.A./Breeze                   27.66q -0.7  1 

  9 Nicole Willmus            99 Victory Track an                  27.67  -1.0  3 

 10 Kailynn Blanchard         99 Track Minnesota                   28.02  -1.4  2 

 11 Kristyn Arends            99 Minnesota Speed        27.24      28.05  -0.7  1 

 12 Hannah VanEps             00 Minnesota Speed        27.30      28.09  -1.4  2 

 13 Maia Malchow              00 Unattached                        28.70  -0.7  1 

 14 Sierra Arradondo          00 Track Minnesota                   29.10  -1.4  2 

 15 Marianna Blesi            99 Eagles Wings                      29.42  -0.7  1 

 16 Bryana Thomas-Butler      00 Eagles Wings                      30.40  -1.0  3 

 17 Amari Phillips            00 Eagles Wings                      34.83  -1.0  3 

 18 Tianna Lyons              99 Eagles Wings                      36.61  -1.0  3 

 -- Nyah Johnson              00 Park Flyers                         DNS  -1.0  3 

 -- Christabelle Mulcahy      99 Track Minnesota                     DNS  -1.4  2 

 -- Annika Ruppert            99 Track Minnesota                     DNS  -0.7  1 

 

200 Meter Dash 15-16 Division Girls

==============================================================================

       Nat'l: N 23.06  7/31/2004   Bianca Knight, Ridgeland, MS                

 MN All-Time: A 24.63  6/29/2014   Briesha Hunter, ICAA Breeze                 

 Meet Record: M 25.08  6/15/2013   Maddie Gourley, Track MN Elite              

    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind

==============================================================================

Finals

  1 Honour Finley             99 Eagles Wings           25.66      25.16  -0.2 

  2 Molly Reighard            99 Track Minnesota        25.79      25.44  -0.2 

  3 Jada Lewis                99 Eagles Wings           26.36      25.53  -0.2 

  4 Brynn Sauer               00 Unattached             26.26      26.22  -0.2 

  5 Selin Dikmen              99 Eagles Wings           26.79      26.69  -0.2 

  6 Erica Benson              99 Unattached             27.08      27.07  -0.2 

  7 Tyarra English-Paulson    99 Eagles Wings           27.28      27.61  -0.2 

  8 Ta'mya Hall               99 I.C.A.A./Breeze        27.66      27.72  -0.2 

 

400 Meter Dash 15-16 Division Girls

============================================================================

       Nat'l: N 52.11  7/29/2001   Stephanie Smith, Macon, GA                  

 MN All-Time: A 57.14  1996        Lacey Adams-Brown, Des Moines Youth         

 Meet Record: M 57.37  6/15/2013   Brieasha Hunter, Icaabreeze                 

 Meet Record: M 57.37              Sade Pollard, ICAA                          

    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H#

============================================================================

  1 Honour Finley             99 Eagles Wings           54.68      56.52A  2 

  2 Brynn Sauer               00 Unattached             58.21      58.59   1 

  3 Molly Reighard            99 Track Minnesota                   58.97   1 

  4 Nicole Willmus            99 Victory Track an                1:01.26   2 

  5 Kristyn Arends            99 Minnesota Speed      1:02.04    1:03.36   2 

  6 Erica Benson              99 Unattached           1:00.60    1:04.35   1 

  7 Elizabeth Teynor          99 Park Flyers                     1:06.60   2 

  8 Sierra Arradondo          00 Track Minnesota                 1:07.15   2 

  9 Anna Dusaire              00 Park Flyers                     1:09.10   1 

 10 Ta'mya Hall               99 I.C.A.A./Breeze                 1:15.26   2 

 -- Amari Phillips            00 Eagles Wings                        DNS   1 

 -- Meredith Targonski        99 Unattached           1:02.00        DNS   1 

 -- Miah Keller               00 Real Track & Fie     1:01.00        DNS   2 

 

800 Meter Run 15-16 Division Girls

=========================================================================

       Nat'l: N 2:04.83  7/26/2008   Phillis Francis, 06-Team Evolutio         

 MN All-Time: A 2:18.07  2011        Samantha Nielsen, ICAA Breeze             

 Meet Record: M 2:18.93  6/18/2011   Samantha Nielsen, Icaabreeze              

    Name                    Year Team                    Seed     Finals 

=========================================================================

  1 Essyonna Peschong         99 Victory Track an     2:22.00    2:26.56  

  2 Meredith Targonski        99 Unattached           2:28.00    2:37.81  

 -- Emma Mendez               00 Real Track & Fie                    DNS  

 

1500 Meter Run 15-16 Division Girls

=========================================================================

       Nat'l: N 4:25.57  7/24/1984   Suzy Favor, Stevens Point, WI             

 MN All-Time: A 4:37.70  2011        Paige Peschel, Unattached                 

 Meet Record: M 4:46.50  6/19/2011   Samantha Nielsen, Icaabreeze-0            

    Name                    Year Team                    Seed     Finals 

=========================================================================

 -- Emma Mendez               00 Real Track & Fie                    DNS  

 

3000 Meter Run 15-16 Division Girls

=========================================================================

       Nat'l: N  9:37.09  7/30/2005   Caitlin Lane, unattached-1               

 MN All-Time: A 10:12.62  2011        Paige Peschel, Unattached                

 Meet Record: M 10:37.02  2003        Dana Peters, Unattached                  

    Name                    Year Team                    Seed     Finals 

=========================================================================

  1 Lauren Stach              99 Minnesota Speed                12:50.61  

 -- Emma Mendez               00 Real Track & Fie                    DNS  

 

100 Meter Hurdles 15-16 Division Girls

=================================================================================

Top 8 Advance by Time

       Nat'l: N 13.80  7/29/2012   Quenee Dale, 05-Michigan                    

 MN All-Time: A 15.00  6/29/2014   Karina Joiner, East Ridge AA                

 Meet Record: M 15.26  6/15/2013   Michaela Preachuk, Unattached               

    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#

=================================================================================

Preliminaries

  1 Natalie Windels           99 Real Track & Fie       15.10      15.61q  1.3  1  15.605

  2 Julia Hayes               00 Victory Track an       14.64      15.61q  0.1  2  15.607

  3 Selin Dikmen              99 Eagles Wings                      16.40q  0.1  2 

  4 Christabelle Mulcahy      99 Track Minnesota                   17.19q  1.3  1 

  5 Nia Ford                  99 Eagles Wings           17.90      17.92q  1.3  1  17.913

  6 Ta'mya Hall               99 I.C.A.A./Breeze                   17.92q  0.1  2  17.919

  7 Elizabeth Teynor          99 Park Flyers                       18.38q  1.3  1 

  8 Bryn London               00 Rockford Blaze         18.23      19.47q  0.1  2 

  9 Elisia Webber             99 Eagles Wings           17.00      20.16   1.3  1 

 10 Shanice Vaughn            00 Eagles Wings                      20.60   0.1  2 

 

100 Meter Hurdles 15-16 Division Girls

==============================================================================

       Nat'l: N 13.80  7/29/2012   Quenee Dale, 05-Michigan                    

 MN All-Time: A 15.00  6/29/2014   Karina Joiner, East Ridge AA                

 Meet Record: M 15.26  6/15/2013   Michaela Preachuk, Unattached               

    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind

==============================================================================

Finals

  1 Natalie Windels           99 Real Track & Fie       15.61      15.20M +0.0 

  2 Julia Hayes               00 Victory Track an       15.61      15.41  +0.0 

  3 Selin Dikmen              99 Eagles Wings           16.40      15.62  +0.0 

  4 Christabelle Mulcahy      99 Track Minnesota        17.19      17.01  +0.0 

  5 Ta'mya Hall               99 I.C.A.A./Breeze        17.92      17.19  +0.0 

  6 Nia Ford                  99 Eagles Wings           17.92      17.76  +0.0 

  7 Elizabeth Teynor          99 Park Flyers            18.38      17.79  +0.0 

  8 Bryn London               00 Rockford Blaze         19.47      19.10  +0.0 

 

400 Meter Hurdles 15-16 Division Girls

============================================================================

       Nat'l: N   57.87  7/1/2005    Ebony Collins, Quiet Fire                 

 MN All-Time: A 1:05.24  7/20/2008   Alexmai Addo, Unattached                  

 Meet Record: M 1:07.27  2003        Alison Gamacne, Unattached                

    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H#

============================================================================

  1 Natalie Windels           99 Real Track & Fie     1:04.04    1:03.33A  1 

  2 Julia Hayes               00 Victory Track an                1:04.36A  1 

  3 Tyarra English-Paulson    99 Eagles Wings                    1:07.97   2 

  4 Christabelle Mulcahy      99 Track Minnesota                 1:12.41   2 

  5 Nia Ford                  99 Eagles Wings         1:10.00    1:15.55   2 

  6 Bryn London               00 Rockford Blaze       1:10.26    1:15.62   2 

  7 Shanice Vaughn            00 Eagles Wings                    1:15.69   2 

  8 Elizabeth Teynor          99 Park Flyers                     1:15.97   1 

  9 Elisia Webber             99 Eagles Wings         1:12.00    1:22.05   1 

 

2000 Meter Steeplechase 15-16 Division Girls

=========================================================================

       Nat'l: N 6:56.97  7/22/2008   Eleanor Fulton, 32 Zoom                   

 MN All-Time: A 7:48.07  2011        Katie Bostrom, Team Nodak                 

 Meet Record: M 8:00.53  6/25/2006   Jessica Dallager, Northstar United        

    Name                    Year Team                    Seed     Finals 

=========================================================================

  1 Essyonna Peschong         99 Victory Track an                8:10.95  

 -- Emma Mendez               00 Real Track & Fie                    DNS  

 

4x100 Meter Relay 15-16 Division Girls

=========================================================================

       Nat'l: N 45.45  7/30/2006   Quiet Fire, Greensboro, NC                  

 MN All-Time: A 48.44  6/15/2013   Track Minnesota Elite, Track Minnesota Elite

                       J. Caldwell, A. Crockett, M. Gourley, C. Nye      

 Meet Record: M 48.44  6/15/2013   Track Minnesota Elite, Track MN Elite       

                       J Caldwell, A Crockett, M Gourley, C Nye          

    Team                                                 Seed     Finals 

=========================================================================

  1 Eagles Wings  'A'                                              49.08  

     1) Honour Finley 99                2) Jada Lewis 99                  

     3) Jia Lewis 99                    4) Nia Ford 99                    

  2 Track Minnesota Elite  'A'                                     50.55  

     1) Annika Ruppert 99               2) Christabelle Mulcahy 99        

     3) Kailynn Blanchard 99            4) Molly Reighard 99              

  3 Eagles Wings  'B'                                              52.57  

     1) Bryana Thomas-Butler 00         2) Chauntel Fleming 99            

     3) Marianna Blesi 99               4) Tianna Lyons 99                

 -- Park Flyers Track & Field Club  'A'                              DNS  

     1) Anna Dusaire 00                 2) Elizabeth Teynor 99            

     3) Jayneishia Buckner 99           4) Nyah Johnson 00                

 

4x400 Meter Relay 15-16 Division Girls

=========================================================================

       Nat'l: N 3:38.37  7/30/2000   United Stars, Philadelphia, PA            

                         Christina Smith, Tiffany Abney, Tiffany Bradley,  

 MN All-Time: A 4:07.87  2007        North Omaha Bengals, North Omaha Bengals  

                         V. Wilson, E. Johnson, T. McCraney, O. Loh        

 Meet Record: M 4:10.12  2003        Northstar United, Northstar United        

    Team                                                 Seed     Finals 

=========================================================================

  1 Eagles Wings  'A'                                            4:07.77A 

     1) Honour Finley 99                2) Jada Lewis 99                  

     3) Jia Lewis 99                    4) Nia Ford 99                    

  2 Eagles Wings  'B'                                            4:41.84  

     1) Bryana Thomas-Butler 00         2) Chauntel Fleming 99            

     3) Marianna Blesi 99               4) Shanice Vaughn 00              

 

High Jump 15-16 Division Girls

===================================================================================

       Nat'l: N 1.83m  6/22/2013   Vashti Cunningham, Las Vegas, NV            

 MN All-Time: A 1.69m  2007        Anne Martin, Unattached                     

 Meet Record: M 1.65m  1984        Linda Barsness, Unattached                  

    Name                    Year Team                    Seed     Finals           

===================================================================================

  1 Erica Benson              99 Unattached             1.65m      1.55m    5-01.00  Won Jump Off

     1.40 1.45 1.50 1.55 1.60 

        O   XO    O    O  XXX 

  2 JeAnna Miller             99 Unattached             1.65m      1.55m    5-01.00  Lost Jump Off

     1.40 1.45 1.50 1.55 1.60 

        O    O   XO    O  XXX 

  3 Julia Hayes               00 Victory Track an       1.52m      1.45m    4-09.00 

     1.40 1.45 1.50 

        O   XO  XXX 

  4 Shanice Vaughn            00 Eagles Wings                      1.40m    4-07.00 

     1.40 1.45 

        O  XXX 

  5 Stephanie Prokop          99 Unattached             1.47m      1.35m    4-05.00 

     1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 

        O    O    O   XO  XXX 

  6 Amari Phillips            00 Eagles Wings                      1.25m    4-01.25 

     1.20 1.25 1.30 

        O    O  XXX 

 

Pole Vault 15-16 Division Girls

===================================================================================

       Nat'l: N 4.01m  7/11/2008   Morgan LeLeax, New Heights GYM,LA           

 MN All-Time: A 3.48m  6/18/2011   Hannah Linder, Fuzion Athletics             

 Meet Record: M 3.48m  6/18/2011   Hannah Linder, Fuzion Athle                 

    Name                    Year Team                    Seed     Finals           

===================================================================================

  1 Anna St Catherine         99 Unattached             3.05m      2.90m    9-06.25 

     2.60 2.75 2.90 3.05 

       XO    O   XO  XXX 

  2 Stephany Morrow           99 Southern Minneso       2.97m      2.75m    9-00.25 

     2.45 2.60 2.75 2.90 

        O   XO    O  XXX 

  3 Haley Bender              00 Unattached             2.92m      2.75m    9-00.25 

     2.45 2.60 2.75 2.90 

       XO    O   XO  XXX 

  4 Allison Weiker            00 Unattached             3.07m      2.60m    8-06.25 

     2.60 2.75 

       XO  XXX 

  5 Hannah Wiste              00 Victory Track an                  2.00m    6-06.75 

     1.85 2.00 2.15 

        O    O  XXX 

 -- Julia Fixsen              00 Victory Track an                     NH            

     3.05 

      XXX 

 

Long Jump 15-16 Division Girls

========================================================================================

       Nat'l: N 6.16m  7/10/1999   Jill Bell, Cheyne, WA                       

 MN All-Time: A 5.62m  6/15/2013   Wensia Johnson, Track Minnesota Elite       

 Meet Record: M 5.62m  6/15/2013   Wensia Johnson, Track MN Elite              

    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          

========================================================================================

  1 Brynn Sauer               00 Unattached             5.16m      5.23m   NWI  17-02.00 

     4.55m(NWI) 4.91m(NWI) 4.90m(NWI) 5.23m(NWI) FOUL      4.96m(NWI)

  2 JeAnna Miller             99 Unattached             5.00m      4.99m   NWI  16-04.50 

     4.76m(NWI) 4.99m(NWI) 4.93m(NWI) PASS      PASS      PASS     

  3 Jada Lewis                99 Eagles Wings                      4.60m   NWI  15-01.25 

     FOUL      FOUL      FOUL      FOUL      4.60m(NWI) FOUL     

  4 Miah Keller               00 Real Track & Fie       4.56m      4.46m   NWI  14-07.75 

     4.11m(NWI) FOUL      FOUL      FOUL      4.46m(NWI) FOUL     

 -- Julia Hayes               00 Victory Track an                    DNS   NWI           

 -- Hannah VanEps             00 Minnesota Speed                     DNS   NWI           

 -- Nyah Johnson              00 Park Flyers                         DNS   NWI           

 

Triple Jump 15-16 Division Girls

========================================================================================

       Nat'l: N 12.94m  7/30/2009   Ciarra Brewer, Mission Valley TC           

 MN All-Time: A 11.70m  6/28/2014   Meagan Blair, Track Minnesota Elite        

 Meet Record: M 11.44m  6/17/2012   Mia Barron, Park Flyers TF                 

    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          

========================================================================================

  1 Miah Keller               00 Real Track & Fie                 10.41m   NWI  34-02.00 

     FOUL      10.10m(NWI) FOUL      10.41m(NWI) 10.31m(NWI) 10.29m(NWI)

  2 JeAnna Miller             99 Unattached            10.41m     10.27m   NWI  33-08.50 

     9.90m(NWI) 10.27m(NWI) 9.91m(NWI) 9.95m(NWI) PASS      PASS     

  3 Annika Ruppert            99 Track Minnesota                   9.81m   NWI  32-02.25 

     9.81m(NWI) 9.57m(NWI) x            

  4 Paige Pribble             99 Minnesota Speed        8.53m      9.64m   NWI  31-07.50 

     8.68m(NWI) 9.56m(NWI) 9.19m(NWI) 9.37m(NWI) 9.64m(NWI) 9.58m(NWI)

  5 Stephanie Prokop          99 Unattached            10.24m      9.43m   NWI  30-11.25 

     9.18m(NWI) 9.38m(NWI) 9.26m(NWI) 9.43m(NWI) FOUL      PASS     

  6 Stephany Morrow           99 Southern Minneso       9.22m      8.77m   NWI  28-09.25 

     8.63m(NWI) 8.62m(NWI) 8.77m(NWI) 8.42m(NWI) 8.72m(NWI) 8.75m(NWI)

  7 Anna Dusaire              00 Park Flyers                       8.59m   NWI  28-02.25 

     8.35m(NWI) FOUL      8.59m(NWI) FOUL      FOUL      PASS     

  8 Amari Phillips            00 Eagles Wings                      8.32m   NWI  27-03.75 

     7.87m(NWI) 7.10m(NWI) 7.52m(NWI) FOUL      8.32m(NWI) FOUL     

 

Shot Put 15-16 Division Girls

===================================================================================

       Nat'l: N 15.20m  7/21/2001   Michelle  Carter, Ovilla, TX               

 MN All-Time: A 13.86m  2011        Kennedy Blahnik, Unattached                

 Meet Record: M 13.37m  1991        Jamie McKibbon, Unattached                 

    Name                    Year Team                    Seed     Finals           

===================================================================================

  1 Alexandrea Hurst          99 Falcon Track                     12.31m   40-04.75 

      12.18m  12.31m  11.43m  12.00m  FOUL  12.09m

  2 Beth-el Algarin           00 Unattached            11.02m     10.40m   34-01.50 

      10.17m  9.84m  10.40m  10.34m  10.32m  10.05m

  3 Carissa Shank             00 Unattached             9.47m      9.27m   30-05.00 

      9.27m  8.99m  8.10m  9.05m  8.96m  FOUL

  4 Destiny Truly             00 Track Minnesota                   8.81m   28-11.00 

      8.81m  8.51m  FOUL  8.38m  8.33m  8.19m

 -- Chauntel Fleming          99 Eagles Wings                        DNS            

 -- Chloe Schaehrer           00 Park Flyers                         DNS            

 

Discus Throw 15-16 Division Girls

===================================================================================

       Nat'l: N 50.12m  5/12/1997   Elizabeth Debartolo, Aurora, IL            

 MN All-Time: A 47.48m  2011        Kennedy Blahnik, Unattached                

 Meet Record: M 40.06m  1991        Sandy Fuchs, Unattached                    

    Name                    Year Team                    Seed     Finals           

===================================================================================

  1 Alexandrea Hurst          99 Falcon Track                     38.14m     125-01 

      33.56m  38.14m  33.40m  FOUL  37.55m  FOUL

  2 Beth-el Algarin           00 Unattached            32.61m     30.58m     100-04 

      29.61m  27.59m  30.58m  FOUL  27.59m  FOUL

  3 Destiny Truly             00 Track Minnesota                  24.94m      81-10 

      24.15m  24.94m  FOUL  22.62m  FOUL  FOUL

  4 Elisia Webber             99 Eagles Wings                     22.86m      75-00 

      15.18m  22.86m  19.13m  17.28m  17.28m  FOUL

 -- Chloe Schaehrer           00 Park Flyers                        FOUL            

      FOUL  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL

 

Hammer Throw 15-16 Division Girls

===================================================================================

       Nat'l: N 50.54m  7/22/2013   Haley Showalter, Unattached                

 MN All-Time: A 44.36m  2011        Sidnie Wilder, Unattached                  

 Meet Record: M 26.57m  6/13/2014   Cameron Downey, Track MN Elite             

    Name                    Year Team                    Seed     Finals           

===================================================================================

 -- Chloe Schaehrer           00 Park Flyers                         DNS            

 

Javelin Throw 15-16 Division Girls

===================================================================================

       Nat'l: N 51.23m  7/26/2014   Tairyn Montgomery, 15-Los Angel            

 MN All-Time: A 38.76m  6/28/2014   Hannah Arason, Unattached                  

 Meet Record: M 36.32m  1994        Meghan Beck, Unattached                    

    Name                    Year Team                    Seed     Finals           

===================================================================================

  1 Destiny Truly             00 Track Minnesota                  28.34m      93-00 

      28.34m  26.92m  25.00m  24.86m      

  2 Elisia Webber             99 Eagles Wings                     19.96m      65-06 

      16.37m  15.77m  15.90m  19.03m  19.96m  18.46m

 -- Chloe Schaehrer           00 Park Flyers                         DNS            

 

Heptathlon: #4 200 Meter Dash 15-16 Division Girls Heptathlon

============================================================================

 Meet Record: M 29.38  6/13/2013   Charlotte Moss, Unattached                  

    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points

============================================================================

  1 Natalie Windels           99 Real Track & Fie         26.95M  0.1    716

  2 JeAnna Miller             99 Unattached               31.19   0.1    402

 

Heptathlon: #7 800 Meter Run 15-16 Division Girls Heptathlon

=======================================================================

 Meet Record: M 2:29.29  6/12/2014   Natalie Windels, REAL T & F               

    Name                    Year Team                    Finals  Points

=======================================================================

  1 Natalie Windels           99 Real Track & Fie       2:23.14M    781

  2 JeAnna Miller             99 Unattached             2:49.40     470

 

Heptathlon: #1 100 Meter Hurdles 15-16 Division Girls Heptathlon

============================================================================

 Meet Record: M 17.16  6/13/2013   Charlotte Moss, Unattached                  

    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points

============================================================================

  1 Natalie Windels           99 Real Track & Fie         15.58M  0.6    767

  2 JeAnna Miller             99 Unattached               21.02   0.6    223

 

Heptathlon: #2 High Jump 15-16 Division Girls Heptathlon

=================================================================================

 Meet Record: M 1.62m  6/12/2014   JeAnna Miller, Unattached                   

    Name                    Year Team                    Finals            Points

=================================================================================

  1 JeAnna Miller             99 Unattached               1.52m    4-11.75    644

     1.37 1.42 1.47 1.52 1.57 

        O    O   XO   XO  XXX 

  2 Natalie Windels           99 Real Track & Fie         1.42m    4-07.75    534

     1.32 1.37 1.42 1.47 

        O    O    O  XXX 

 

Heptathlon: #5 Long Jump 15-16 Division Girls Heptathlon

======================================================================================

 Meet Record: M 4.77m  6/12/2014   JeAnna Miller, Unattached                   

    Name                    Year Team                    Finals  Wind           Points

======================================================================================

  1 Natalie Windels           99 Real Track & Fie         4.86mM  NWI  15-11.50    522

     4.58m(NWI) 4.72m(NWI) 4.86m(NWI)            

  2 JeAnna Miller             99 Unattached               4.51m   NWI  14-09.75    431

     FOUL      4.51m(NWI) FOUL                 

 

Heptathlon: #3 Shot Put 15-16 Division Girls Heptathlon

=================================================================================

 Meet Record: M 9.10m  2012        Michaela Preachuk, Unattached               

    Name                    Year Team                    Finals            Points

=================================================================================

  1 Natalie Windels           99 Real Track & Fie         6.97m   22-10.50    333

      6.95m  6.90m  6.97m            

  2 JeAnna Miller             99 Unattached               5.90m   19-04.25    265

      5.61m  5.90m  4.86m            

 

Heptathlon: #6 Javelin Throw 15-16 Division Girls Heptathlon

=================================================================================

 Meet Record: M 22.85m  6/12/2014   Megan Schwartz, Park Flyers                

    Name                    Year Team                    Finals            Points

=================================================================================

  1 Natalie Windels           99 Real Track & Fie        22.46m      73-08    335

      21.56m  20.28m  22.46m            

  2 JeAnna Miller             99 Unattached              14.94m      49-00    196

      14.45m  14.94m  12.62m            

 

Heptathlon 15-16 Division Girls

=========================================================================

       Nat'l: N  5052  7/29/2004   Shana Woods, Long Beach, CA                 

 MN All-Time: A  3696  2014        Natalie Windels, Real T & F                 

 Meet Record: M  3696  2014        Natalie Windels, Real T & F                 

    Name                    Year Team                    Seed     Finals 

=========================================================================

  1 Natalie Windels           99 Real Track & Fie                   3988A 

  2 JeAnna Miller             99 Unattached                         2631  

 

100 Meter Dash 17-18 Division Women

=================================================================================

Top 8 Advance by Time

       Nat'l: N 11.1h  1980        Michelle Glover, Pennsauken, NJ             

 MN All-Time: A 11.81  2007        Kaya Senaya, Silver Springs Spartans        

 Meet Record: M 11.90  2004        Kadeshia Fortune, Track Minnesota           

    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#

=================================================================================

Preliminaries

  1 Jedah Caldwell            98 Track Minnesota                   12.45q  0.1  1 

  2 Lashauna Porter           98 Track Minnesota                   12.61q  0.1  1 

  3 Miatta Smith              98 Track Minnesota                   12.63q -1.3  2 

  4 Brieasha Hunter           98 I.C.A.A./Breeze        11.98      12.80q -1.3  2 

  5 Jenna Gatz                97 Unattached             12.79      12.94q  0.1  1 

  6 Meagan Blair              98 Track Minnesota                   13.09q  0.1  1 

  7 Ta'Reika Larkins          97 Track Minnesota                   13.24q -1.3  2 

  8 Lindsay Billig            96 Park Flyers                       13.27q  0.1  1 

  9 Courtney Clark            98 Real Track & Fie                  13.42  -1.3  2 

 10 Christina Hanson          98 Minnesota Speed                   14.22   0.1  1 

 11 Milan Burgess             97 Track Minnesota                   14.63  -1.3  2 

 12 Jonae Sutton              97 Eagles Wings                      16.62   0.1  1 

 

100 Meter Dash 17-18 Division Women

==============================================================================

       Nat'l: N 11.1h  1980        Michelle Glover, Pennsauken, NJ             

 MN All-Time: A 11.81  2007        Kaya Senaya, Silver Springs Spartans        

 Meet Record: M 11.90  2004        Kadeshia Fortune, Track Minnesota           

    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind

==============================================================================

Finals

  1 Jedah Caldwell            98 Track Minnesota        12.45      12.03  -0.5 

  2 Brieasha Hunter           98 I.C.A.A./Breeze        12.80      12.40  -0.5 

  3 Miatta Smith              98 Track Minnesota        12.63      12.59  -0.5 

  4 Lashauna Porter           98 Track Minnesota        12.61      12.65  -0.5 

  5 Meagan Blair              98 Track Minnesota        13.09      12.74  -0.5 

  6 Jenna Gatz                97 Unattached             12.94      12.77  -0.5 

  7 Lindsay Billig            96 Park Flyers            13.27      12.93  -0.5 

 -- Ta'Reika Larkins          97 Track Minnesota        13.24        DNS  -0.5 

 

200 Meter Dash 17-18 Division Women

=================================================================================

Top 8 Advance by Time

       Nat'l: N 23.24  7/26/2007   Victoria Jordan, 26 Dallas Gold T           

 MN All-Time: A 24.34  2007        Kaya Senaya, Silver Springs Spartans        

 Meet Record: M 24.95  1998        Deborah Cordner, Unattached                 

    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#

=================================================================================

Preliminaries

  1 Jedah Caldwell            98 Track Minnesota                   25.51q  1.2  1 

  2 Brieasha Hunter           98 I.C.A.A./Breeze        24.71      25.66q -0.5  3 

  3 Miatta Smith              98 Track Minnesota                   25.75q -0.5  3 

  4 Jenna Gatz                97 Unattached             25.98      25.82q +0.0  2 

  5 Lashauna Porter           98 Track Minnesota                   25.99q  1.2  1 

  6 Maddie Gourley            97 Track Minnesota                   26.00q +0.0  2 

  7 Hannah Schmitz            98 Track Minnesota                   26.51q +0.0  2 

  8 Lily Anderson             97 Unattached             26.24      26.53q  1.2  1 

  9 Lindsay Billig            96 Park Flyers                       27.04  +0.0  2 

 10 Carissa Dock              98 Track Minnesota                   27.42   1.2  1 

 11 Hanna Shank               97 Unattached             27.03      27.51   1.2  1 

 12 Kaysha Dortch             97 I.C.A.A./Breeze                   27.75   1.2  1 

 13 Haley Leger               98 Unattached                        28.24  -0.5  3 

 -- Chanelle Waters           98 Eagles Wings                        DNS  -0.5  3 

 -- Alaina Metz               98 Eagles Wings                        DNS  -0.5  3 

 -- Mariana Cress             98 Park Flyers                         DNS  +0.0  2 

 -- Ta'Reika Larkins          97 Track Minnesota                     DNS  +0.0  2 

 -- Ashley Mogler             98 Park Flyers                         DNS  -0.5  3 

 

200 Meter Dash 17-18 Division Women

==============================================================================

       Nat'l: N 23.24  7/26/2007   Victoria Jordan, 26 Dallas Gold T           

 MN All-Time: A 24.34  2007        Kaya Senaya, Silver Springs Spartans        

 Meet Record: M 24.95  1998        Deborah Cordner, Unattached                 

    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind

==============================================================================

Finals

  1 Jedah Caldwell            98 Track Minnesota        25.51      25.09  -1.4 

  2 Miatta Smith              98 Track Minnesota        25.75      26.07  -1.4 

  3 Lashauna Porter           98 Track Minnesota        25.99      26.18  -1.4 

  4 Jenna Gatz                97 Unattached             25.82      26.34  -1.4 

  5 Lily Anderson             97 Unattached             26.53      26.79  -1.4 

  6 Brieasha Hunter           98 I.C.A.A./Breeze        25.66      32.69  -1.4 

  7 Maddie Gourley            97 Track Minnesota        26.00      32.84  -1.4 

  8 Hannah Schmitz            98 Track Minnesota        26.51      34.73  -1.4 

 

400 Meter Dash 17-18 Division Women

============================================================================

       Nat'l: N 51.31  7/27/2000   Monique Henderson, Buffalo, NY              

 MN All-Time: A 56.75  2007        Sade Pollard, ICAA Breeze                   

 Meet Record: M 57.00  6/15/2013   Megan Linder, Unattached                    

    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H#

============================================================================

  1 Brieasha Hunter           98 I.C.A.A./Breeze        55.05      57.00M  2 

  2 Jenna Gatz                97 Unattached             57.11      59.69   1 

  3 Lashauna Porter           98 Track Minnesota                 1:00.00   2 

  4 Carissa Dock              98 Track Minnesota                 1:00.62   1 

  5 Lily Anderson             97 Unattached           1:01.80    1:01.81   2 

  6 Haley Leger               98 Unattached                      1:02.02   1 

  7 Kaysha Dortch             97 I.C.A.A./Breeze                 1:09.19   1 

 -- Ruby Stauber              97 Track Minnesota                     DNS   2 

 -- Maddie Gourley            97 Track Minnesota                     DNS   2 

 -- Jenna Conzemius           98 Real Track & Fie                    DNS   2 

 -- Ta'Reika Larkins          97 Track Minnesota                     DNS   1 

 

800 Meter Run 17-18 Division Women

=========================================================================

       Nat'l: N 2:05.27  7/24/2005   Sarah Bowman, Indianapolis, IN            

 MN All-Time: A 2:16.91  2000        Megan Manthe, Unattached                  

 Meet Record: M 2:16.91  2000        Megan Manthe, Unknown                     

    Name                    Year Team                    Seed     Finals 

=========================================================================

  1 Carissa Dock              98 Track Minnesota                 2:21.86  

  2 Jenna Conzemius           98 Real Track & Fie                2:22.43  

  3 Haley Leger               98 Unattached                      2:23.39  

 

1500 Meter Run 17-18 Division Women

=========================================================================

       Nat'l: N 4:26.39  8/2/1981    Cecilia Hopp, Cos  Cob, CT                

 MN All-Time: A 4:40.15  6/28/2014   Rebekah Topham, Unattached                

 Meet Record: M 4:45.94  1992        Molly Moulton, Unknown                    

    Name                    Year Team                    Seed     Finals 

=========================================================================

  1 Tierney Winter            98 Unattached           5:05.69    5:05.00  

 

3000 Meter Run 17-18 Division Women

=========================================================================

       Nat'l: N  9:37.24  7/30/1998   Dana Boyle, Seattle, WA                  

 MN All-Time: A 10:06.38  2011        Maria Hauger, Unattached                 

 Meet Record: M 10:11.54  6/18/2011   Maria Hauger, Unattached                 

    Name                    Year Team                    Seed     Finals 

=========================================================================

  1 Emma Benner               97 Unattached                     10:04.16A 

 -- Hannah Truniger           98 Unattached          10:46.00        DNS  

 

100 Meter Hurdles 17-18 Division Women

==============================================================================

       Nat'l: N 13.35  7/29/2006   April Williams, unattached                  

 MN All-Time: A 14.10  6/28/2014   Danielle Riggins, Silver Spring Spartans    

 Meet Record: M 15.04  1987        Trend Fields, Unknown                       

    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind

==============================================================================

  1 Karina Joiner             98 East Ridge Athle       14.42      14.72M  1.2 

  2 Christina Hanson          98 Minnesota Speed        16.42      16.80   1.2 

  3 Alaina Metz               98 Eagles Wings           16.00      19.46   1.2 

 -- Megan Schwartz            98 Park Flyers                         DNS   1.2 

 -- Megan White               98 Eden Prairie Pol       16.60        DNS   1.2 

 -- Mellissa Clarke           98 Park Flyers                         DNS   1.2 

 -- Gabrielle Brown           96 I.C.A.A./Breeze                     DNS   1.2 

 

400 Meter Hurdles 17-18 Division Women

=========================================================================

       Nat'l: N   57.67  7/27/2008   Turquoise Thompson, 33 Together Elit      

 MN All-Time: A 1:05.40  2007        Taryn Simmons, Track Minnesota Elite      

 Meet Record: M 1:05.58  6/15/2013   Mia Barron, Park Flyers T&F               

    Name                    Year Team                    Seed     Finals 

=========================================================================

  1 Karina Joiner             98 East Ridge Athle                1:03.52A 

  2 Hannah Schmitz            98 Track Minnesota                 1:13.80  

 -- Gabrielle Brown           96 I.C.A.A./Breeze                     SCR  

 -- Megan Schwartz            98 Park Flyers                         SCR  

 -- Mellissa Clarke           98 Park Flyers                         SCR  

 -- Christina Hanson          98 Minnesota Speed                     SCR  

 -- Alaina Metz               98 Eagles Wings         1:07.00        SCR  

 

4x100 Meter Relay 17-18 Division Women

=========================================================================

       Nat'l: N 44.43  7/28/2007   12 26 Dallas Gold TC, 26 Dallas Gold T      

                       L Stewart, A Pegram, B Carr, V Jordan             

 MN All-Time: A 47.65  2011        Milwaukee Mustangs, Milwaukee Mustangs      

                       A. Avery, D. Camble, T. Peer, T. Whittley         

 Meet Record: M 48.64  6/26/2005   Track Minnesota, Track Minnesota            

                       K Fortune, A Beecham, E Govrick, A Anderson       

    Team                                                 Seed     Finals 

=========================================================================

  1 Track Minnesota Elite  'A'                                     47.95M 

     1) Jedah Caldwell 98               2) Lashauna Porter 98             

     3) Maddie Gourley 97               4) Meagan Blair 98                

  2 Track Minnesota Elite  'B'                                     54.27  

     1) Carolyn Nye 97                  2) Hannah Schmitz 98              

     3) Michaela Baker 98               4) Ta'Reika Larkins 97            

 -- Park Flyers Track & Field Club  'A'                              DNS  

     1) Ashley Mogler 98                2) Lindsay Billig 96              

     3) Mariana Cress 98                4) Matilda McFerson 97            

 

4x400 Meter Relay 17-18 Division Women

=========================================================================

       Nat'l: N 3:35.51  7/29/2001   "United Stars "A", Philadelphia,PA        

                         Evelyn Dwyer,Dominique Darden,Danielle Rogers,Tiff

 MN All-Time: A 4:11.02  2007        Iowa United TC, Iowa United TC            

                         M. Jones, B. Fagerlind, D. Flood, M. Cashman      

 Meet Record: M 4:22.49  6/25/2005   Track Minnesota, Track Minnesota          

                         K Fortune, A Beecham, E Govrick, A Anderson       

    Team                                                 Seed     Finals 

=========================================================================

  1 Track Minnesota Elite  'A'                                   4:23.84  

     1) Carissa Dock 98                 2) Jedah Caldwell 98              

     3) Maddie Gourley 97               4) Miatta Smith 98                

 

High Jump 17-18 Division Women

===================================================================================

       Nat'l: N 1.85m  7/25/1996   Adrienne Sims, Fayettevile, NC              

 MN All-Time: A 1.73m  1996        Kelly Cizek, Cornhusker Flyers              

 MN All-Time: A 1.73m  6/25/2005   Tressa Beckel, Unattached                   

 Meet Record: M 1.73m  6/25/2005   Tressa Beckel, Unattached                   

    Name                    Year Team                    Seed     Finals           

===================================================================================

  1 Haley Leger               98 Unattached                        1.45m    4-09.00 

     1.45 1.50 

       XO  XXX 

 -- Matilda McFerson          97 Park Flyers                         DNS            

 

Pole Vault 17-18 Division Women

===================================================================================

       Nat'l: N 4.21m  7/25/2008   Natalie Willer, Cornhusker Flyers,NE        

 MN All-Time: A 3.96m  6/28/2014   Rayce Albino, Oak Creak Track Club          

 Meet Record: M 3.69m  6/25/2006   Katelin Rains, Unattached                   

    Name                    Year Team                    Seed     Finals           

===================================================================================

  1 Andrianna Jacobs          97 Unattached             3.99m      3.80mM  12-05.50 

     3.20 3.35 3.50 3.65 3.80 4.00 

        O    O    O    O   XO  XXX 

  2 Alexis Kiefer             97 Fuzion Athletics       3.81m      3.65m   11-11.75 

     3.35 3.50 3.65 3.80 

        O    O   XO  XXX 

  3 Lauren Stich              98 Eden Prairie Pol       3.20m      3.35m   10-11.75 

     2.90 3.05 3.20 3.35 3.50 

        O  XXO    O  XXO  XXX 

  4 Carolyn Nye               97 Track Minnesota                   3.20m   10-06.00 

     2.75 2.90 3.05 3.20 3.35 

        O    O   XO   XO  XXX 

  5 Hanna Shank               97 Unattached             2.97m      2.75m    9-00.25 

     2.45 2.60 2.75 2.90 

        O  XXO    O  XXX 

 -- Megan White               98 Eden Prairie Pol       3.20m        DNS            

 -- Tori Gulon                97 Eden Prairie Pol       3.45m        DNS            

 

Long Jump 17-18 Division Women

========================================================================================

       Nat'l: N 6.36m  7/23/1994   Angela Henry, Omaha, NE                     

 MN All-Time: A 6.05m  6/28/2014   Lexus Lovan, Unattached                     

 Meet Record: M 5.88m  6/19/1992   Analisa Huschle, Unattached                 

    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          

========================================================================================

  1 Jenna Gatz                97 Unattached             5.13m      5.08m   NWI  16-08.00 

     4.92m(NWI) 5.08m(NWI) 4.92m(NWI) FOUL      5.00m(NWI) FOUL     

  2 Meagan Blair              98 Track Minnesota                   5.06m   NWI  16-07.25 

     5.06m(NWI) 4.94m(NWI) FOUL      FOUL      5.01m(NWI) FOUL     

  3 Kaysha Dortch             97 I.C.A.A./Breeze                   4.92m   NWI  16-01.75 

     4.56m(NWI) 4.81m(NWI) 4.90m(NWI) 4.92m(NWI) 4.57m(NWI) FOUL     

  4 Milan Burgess             97 Track Minnesota                   4.45m   NWI  14-07.25 

     4.39m(NWI) 4.40m(NWI) 4.34m(NWI) FOUL      4.45m(NWI) 4.27m(NWI)

  5 Christina Hanson          98 Minnesota Speed        4.78m      4.43m   NWI  14-06.50 

     FOUL      4.19m(NWI) 4.43m(NWI) 4.23m(NWI) FOUL      4.36m(NWI)

  6 Lindsay Billig            96 Park Flyers                       4.37m   NWI  14-04.00 

     FOUL      FOUL      3.49m(NWI) 4.37m(NWI)        

 -- Chanelle Waters           98 Eagles Wings                        DNS   NWI           

 -- Courtney Clark            98 Real Track & Fie                    DNS   NWI           

 -- Mellissa Clarke           98 Park Flyers                         DNS   NWI           

 -- Michaela Baker            98 Track Minnesota        5.64m        DNS   NWI           

 

Triple Jump 17-18 Division Women

========================================================================================

       Nat'l: N 13.01m  7/28/1996   Alicia Broussard, Houston, TX              

 MN All-Time: A 11.87m  2011        Lacque Moen-Davis, Midwest Striders        

 Meet Record: M 11.75m  6/21/2009   Analisa Huschle, Unattached                

    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          

========================================================================================

  1 Meagan Blair              98 Track Minnesota                  11.33m   NWI  37-02.25 

     FOUL      10.44m(NWI) 11.33m(NWI) 11.28m(NWI) FOUL      FOUL     

  2 Abby Jungwirth            98 Lakes Athletics       11.18m     10.89m   NWI  35-08.75 

     10.71m(NWI) 10.69m(NWI) 10.43m(NWI) 10.75m(NWI) FOUL      10.89m(NWI)

  3 Kaysha Dortch             97 I.C.A.A./Breeze                  10.62m   NWI  34-10.25 

     10.62m(NWI) 10.01m(NWI) 10.10m(NWI) 10.33m(NWI) 10.43m(NWI) 10.26m(NWI)

  4 Megan White               98 Eden Prairie Pol      11.28m     10.53m   NWI  34-06.75 

     9.84m(NWI) 10.01m(NWI) 10.53m(NWI) 10.42m(NWI) FOUL      10.32m(NWI)

  5 Milan Burgess             97 Track Minnesota                  10.18m   NWI  33-04.75 

     10.00m(NWI) FOUL      FOUL      10.14m(NWI) 10.18m(NWI) 10.16m(NWI)

  6 Alaina Metz               98 Eagles Wings          10.67m      8.71m   NWI  28-07.00 

     8.71m(NWI) 8.45m(NWI) FOUL      FOUL      FOUL      FOUL     

 -- Michaela Baker            98 Track Minnesota       11.57m        DNS   NWI           

 

Shot Put 17-18 Division Women

===================================================================================

       Nat'l: N 16.41m  7/25/2012   Christina Hillman, Unattached              

 MN All-Time: A 14.85m  2003        Brianne Carmichael, HospitalityHouseStrider

 Meet Record: M 14.85m  2003        Brianne Carmichael, Hospitality House      

    Name                    Year Team                    Seed     Finals           

===================================================================================

  1 Natalie Manders           98 Unattached            12.91m     12.88m   42-03.25 

      11.73m  12.50m  11.95m  12.88m  12.17m  FOUL

  2 Amanda Anderson           98 Unattached            10.97m     10.78m   35-04.50 

      FOUL  10.78m  FOUL  FOUL  FOUL  10.52m

  3 Cameron Downey            98 Track Minnesota                   9.65m   31-08.00 

      9.16m  9.47m  9.37m  FOUL  9.65m  9.41m

  4 Mariama Gillespie         98 Track Minnesota                   8.66m   28-05.00 

      8.47m  8.51m  8.63m  8.66m  8.07m  8.26m

  5 Jonae Sutton              97 Eagles Wings                      8.15m   26-09.00 

      8.14m  7.93m  8.15m  7.84m  8.05m  FOUL

  6 Valerie Vinokur           98 Track Minnesota                   8.08m   26-06.25 

      7.49m  8.05m  7.81m  7.43m  8.08m  FOUL

  7 Abigail Villafana         98 Park Flyers                       7.85m   25-09.25 

      7.78m  7.64m  FOUL  FOUL  7.08m  7.85m

  8 Esther Ojebode            98 Eagles Wings                      4.91m   16-01.50 

      3.34m  4.32m  4.03m  4.17m  3.67m  4.91m

 

Discus Throw 17-18 Division Women

===================================================================================

       Nat'l: N 53.42m  7/9/1995    Suzy Powell, Joplin, MO                    

 MN All-Time: A 52.78m  6/28/2014   Kiana Phelps, Unattached                   

 Meet Record: M 44.98m  1998        Diane Sliniden, Unattached                 

    Name                    Year Team                    Seed     Finals           

===================================================================================

  1 Natalie Manders           98 Unattached            51.06m     42.39m     139-01 

      FOUL  FOUL  FOUL  42.39m  FOUL  FOUL

  2 Amanda Anderson           98 Unattached            43.28m     40.15m     131-09 

      35.98m  FOUL  39.27m  40.15m  38.42m  FOUL

  3 Cameron Downey            98 Track Minnesota                  32.85m     107-09 

      FOUL  30.90m  32.85m  FOUL  31.13m  31.76m

  4 Valerie Vinokur           98 Track Minnesota                  28.44m      93-04 

      28.44m  FOUL  27.48m  27.06m  FOUL  27.62m

  5 Mariama Gillespie         98 Track Minnesota                  26.54m      87-01 

      FOUL  FOUL  FOUL  FOUL  26.54m  22.86m

  6 Abigail Villafana         98 Park Flyers                      25.45m      83-06 

      23.88m  24.75m  FOUL  25.15m  24.90m  25.45m

  7 Esther Ojebode            98 Eagles Wings                     13.22m      43-04 

      12.59m  11.91m  9.75m  11.14m  13.22m  12.68m

 

Hammer Throw 17-18 Division Women

===================================================================================

       Nat'l: N 54.30m  7/23/2012   Avana Story, 03-Throw1dee                  

 MN All-Time: A 46.10m  2007        Jasmine Mosley, Bellevue Breeze            

 Meet Record: M 35.59m  6/12/2011   Hannah Steele, Southwest Mn                

    Name                    Year Team                    Seed     Finals           

===================================================================================

  1 Cameron Downey            98 Track Minnesota                  25.77m      84-06 

      22.26m  24.80m  24.28m  FOUL  25.77m  25.06m

  2 Jonae Sutton              97 Eagles Wings                     18.86m      61-10 

      15.21m  16.93m  18.85m  17.10m  18.86m  14.70m

  3 Abigail Villafana         98 Park Flyers                      17.56m      57-07 

      15.18m  16.41m  13.96m  17.56m  16.60m  15.48m

  4 Esther Ojebode            98 Eagles Wings                     14.40m      47-03 

      10.13m  9.55m  14.40m  FOUL  10.74m  11.14m

 

Javelin Throw 17-18 Division Women

===================================================================================

       Nat'l: N 52.30m  7/28/2011   Avione Allgood, Wichita, KS                

 MN All-Time: A 37.98m  1996        Meghan Beck                                

 Meet Record: M 37.98m  1996        Meghan Beck, Unknown                       

    Name                    Year Team                    Seed     Finals           

===================================================================================

  1 Mariama Gillespie         98 Track Minnesota                  28.44m      93-04 

      26.39m  26.80m  28.44m  23.02m  26.79m  28.24m

  2 Megan Schwartz            98 Park Flyers                      24.38m      80-00 

      24.38m  22.24m  20.63m  22.43m  20.80m  17.98m

  3 Abigail Villafana         98 Park Flyers                      23.78m      78-00 

      22.12m  22.44m  22.03m  22.30m  22.60m  23.78m

  4 Cameron Downey            98 Track Minnesota                  21.20m      69-07 

      20.10m  21.18m  20.99m  17.83m  21.20m  20.64m

  5 Valerie Vinokur           98 Track Minnesota                  17.88m      58-08 

      16.60m  FOUL  17.88m  FOUL  FOUL  16.28m

  6 Esther Ojebode            98 Eagles Wings                     15.55m      51-00 

      15.55m  11.14m  14.13m  12.00m  14.90m  15.48m

 -- Amanda Anderson           98 Unattached                          DNS            

 

Heptathlon: #4 200 Meter Dash 17-18 Division Women Heptathlon

============================================================================

 Meet Record: M 26.74  6/13/2013   Kaija Crowe, Fuzion Athletics               

    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points

============================================================================

  1 Matilda McFerson          97 Park Flyers              28.03   1.7    628

  2 Megan Schwartz            98 Park Flyers              29.52   1.7    516

  3 Carolyn Nye               97 Track Minnesota          30.94   1.7    418

 

Heptathlon: #7 800 Meter Run 17-18 Division Women Heptathlon

=======================================================================

 Meet Record: M 2:16.91  2000        Megan Manthe, Unknown                     

    Name                    Year Team                    Finals  Points

=======================================================================

  1 Carolyn Nye               97 Track Minnesota        2:47.26     492

  2 Megan Schwartz            98 Park Flyers            3:03.05     337

  3 Matilda McFerson          97 Park Flyers            3:04.93     321

 

Heptathlon: #1 100 Meter Hurdles 17-18 Division Women Heptathlon

============================================================================

 Meet Record: M 17.76  6/13/2013   Maria Stephenson, Fuzion Athletics          

    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points

============================================================================

  1 Carolyn Nye               97 Track Minnesota          17.67M  0.1    523

  2 Megan Schwartz            98 Park Flyers              17.82   0.1    507

  3 Matilda McFerson          97 Park Flyers              18.61   0.1    427

 

Heptathlon: #2 High Jump 17-18 Division Women Heptathlon

=================================================================================

 Meet Record: M 1.73m  6/25/2005   Tressa Beckel, Unattached                   

    Name                    Year Team                    Finals            Points

=================================================================================

  1 Matilda McFerson          97 Park Flyers              1.47m    4-09.75    588

     1.37 1.42 1.47 1.52 

        O    O    O  XXX 

  1 Carolyn Nye               97 Track Minnesota          1.47m    4-09.75    588

     1.27 1.32 1.37 1.42 1.47 1.52 

        O    O   XO    O    O  XXX 

  3 Megan Schwartz            98 Park Flyers              1.32m    4-04.00    429

     1.17 1.22 1.27 1.32 1.37 

        O  XXO    O   XO  XXX 

 

Heptathlon: #5 Long Jump 17-18 Division Women Heptathlon

======================================================================================

 Meet Record: M 5.81m  6/20/2009   Analisa Huschle, Unattached                 

    Name                    Year Team                    Finals  Wind           Points

======================================================================================

  1 Megan Schwartz            98 Park Flyers              4.48m   NWI  14-08.50    423

     4.48m(NWI) 4.41m(NWI) 4.23m(NWI)            

  2 Matilda McFerson          97 Park Flyers              4.42m   NWI  14-06.00    408

     4.29m(NWI) 4.16m(NWI) 4.42m(NWI)            

  3 Carolyn Nye               97 Track Minnesota          4.21m   NWI  13-09.75    357

     4.03m(NWI) 3.96m(NWI) 4.21m(NWI)            

 

Heptathlon: #3 Shot Put 17-18 Division Women Heptathlon

=================================================================================

 Meet Record: M 7.20m  6/13/2013   Maria Stephenson, Fuzion Athletics          

    Name                    Year Team                    Finals            Points

=================================================================================

  1 Carolyn Nye               97 Track Minnesota          7.57mM  24-10.00    372

      7.03m  7.04m  7.57m            

  2 Megan Schwartz            98 Park Flyers              6.98m   22-11.00    334

      6.46m  6.66m  6.98m            

  3 Matilda McFerson          97 Park Flyers              6.73m   22-01.00    318

      6.60m  6.73m  6.56m            

 

Heptathlon: #6 Javelin Throw 17-18 Division Women Heptathlon

=================================================================================

 Meet Record: M 22.64m  6/13/2013   Maria Stephenson, Fuzion Athletics         

    Name                    Year Team                    Finals            Points

=================================================================================

  1 Megan Schwartz            98 Park Flyers             23.93mM     78-06    362

      16.69m  23.93m  22.93m            

  2 Carolyn Nye               97 Track Minnesota         19.50m      64-00    280

      19.50m  16.94m  18.65m            

  3 Matilda McFerson          97 Park Flyers             16.84m      55-03    230

      15.32m  16.84m  14.08m            

 

Heptathlon 17-18 Division Women

=========================================================================

       Nat'l: N  5365  7/25/2001   Diana Pickler, Sache, TX                    

 MN All-Time: A  3777  6/22/2006   Kaelene Lundstrum                           

 Meet Record: M  3777  6/22/2006   Kaelene Lundstrum, Unattached               

    Name                    Year Team                    Seed     Finals 

=========================================================================

  1 Carolyn Nye               97 Track Minnesota                    3030  

  2 Matilda McFerson          97 Park Flyers                        2920  

  3 Megan Schwartz            98 Park Flyers                        2908  

 

100 Meter Dash 8 & Under Division Boys

=================================================================================

Top 8 Advance by Time

       Nat'l: N 13.65  7/24/2014   Cameron Walker, 03-High Poin                

 MN All-Time: A 14.47  7/24/2010   Micah Madyum, Track Minnesota Elite         

 Meet Record: M 14.80  6/16/2012   Rashad McKinley, ICAABreeze                 

    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#

=================================================================================

Preliminaries

  1 Avery Batala              07 Track Minnesota                   16.20q -1.7  2 

  2 Carter Reckelberg         07 Minnesota Track        16.44      16.42q -1.7  2 

  3 Owen Guertin              07 Unattached                        17.73q -1.7  2 

  4 Heston Anderson           08 Real Track & Fie                  18.13q -1.7  2 

  5 J'Vion Giles              07 I.C.A.A./Breeze                   18.17q -1.6  1 

  6 Thomas Windels            07 Real Track & Fie                  18.83q -1.6  1 

  7 Ari Johnson               07 East Ridge Athle                  19.00q -1.7  2 

  8 Terrance Russell          07 Minnesota Track                   19.29q -1.6  1 

  9 Gavin Miller              07 Real Track & Fie                  19.32  -1.6  1 

 10 Justin Jackson            09 Real Track & Fie                  19.86  -1.7  2 

 11 Finnegan Rodefeld         07 Victory Track an                  20.16  -1.6  1 

 12 Jaylen Young              09 Real Track & Fie                  20.68  -1.7  2 

 13 Efaan Chali               08 Unattached                        20.88  -1.7  2 

 14 Addison Kane              08 Minnesota Track                   25.38  -1.6  1 

 -- Gavin George              07 Park Flyers                         DNS  -1.6  1 

 -- Marshawn Watson           07 Eagles Wings                        DNS  -1.6  1 

 

100 Meter Dash 8 & Under Division Boys

==============================================================================

       Nat'l: N 13.65  7/24/2014   Cameron Walker, 03-High Poin                

 MN All-Time: A 14.47  7/24/2010   Micah Madyum, Track Minnesota Elite         

 Meet Record: M 14.80  6/16/2012   Rashad McKinley, ICAABreeze                 

    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind

==============================================================================

Finals

  1 Avery Batala              07 Track Minnesota        16.20      15.63  -1.9 

  2 Carter Reckelberg         07 Minnesota Track        16.42      15.68  -1.9 

  3 Owen Guertin              07 Unattached             17.73      16.87  -1.9 

  4 J'Vion Giles              07 I.C.A.A./Breeze        18.17      16.90  -1.9 

  5 Heston Anderson           08 Real Track & Fie       18.13      17.19  -1.9 

  6 Thomas Windels            07 Real Track & Fie       18.83      18.11  -1.9 

  7 Ari Johnson               07 East Ridge Athle       19.00      18.13  -1.9 

  8 Terrance Russell          07 Minnesota Track        19.29      19.07  -1.9 

 

200 Meter Dash 8 & Under Division Boys

=================================================================================

Top 8 Advance by Time

       Nat'l: N 28.20  6/30/2012   Kendrick Law, Spar TC                       

 MN All-Time: A 30.70  7/16/2013   Isaac Jeffrey, Track Minnesota Elite        

 Meet Record: M 32.25  6/16/2012   Rashad McKinley, ICAABreeze                 

    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#

=================================================================================

Preliminaries

  1 Carter Reckelberg         07 Minnesota Track        34.37      34.39q  0.5  2 

  2 Avery Batala              07 Track Minnesota                   34.67q +0.0  1 

  3 Heston Anderson           08 Real Track & Fie                  39.15q  0.5  2 

  4 Ari Johnson               07 East Ridge Athle                  39.46q  0.5  2 

  5 Gavin Miller              07 Real Track & Fie                  39.64q  0.5  2 

  6 J'Vion Giles              07 I.C.A.A./Breeze                   41.83q +0.0  1 

  7 Finnegan Rodefeld         07 Victory Track an                  42.47q +0.0  1 

  8 Terrance Russell          07 Minnesota Track                   43.34q  0.5  2 

 -- Marshawn Watson           07 Eagles Wings                        DNS  +0.0  1 

 

200 Meter Dash 8 & Under Division Boys

==============================================================================

       Nat'l: N 28.20  6/30/2012   Kendrick Law, Spar TC                       

 MN All-Time: A 30.70  7/16/2013   Isaac Jeffrey, Track Minnesota Elite        

 Meet Record: M 32.25  6/16/2012   Rashad McKinley, ICAABreeze                 

    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind

==============================================================================

Finals

  1 Carter Reckelberg         07 Minnesota Track        34.39      32.79  -1.5 

  2 Avery Batala              07 Track Minnesota        34.67      32.87  -1.5 

  3 Ari Johnson               07 East Ridge Athle       39.46      37.58  -1.5 

  4 Gavin Miller              07 Real Track & Fie       39.64      39.25  -1.5 

  5 Heston Anderson           08 Real Track & Fie       39.15      39.92  -1.5 

  6 J'Vion Giles              07 I.C.A.A./Breeze        41.83      41.48  -1.5 

  7 Terrance Russell          07 Minnesota Track        43.34      42.42  -1.5 

  8 Finnegan Rodefeld         07 Victory Track an       42.47      43.12  -1.5 

 

400 Meter Dash 8 & Under Division Boys

=========================================================================

       Nat'l: N 1:05.50  7/28/2013   Anthony Valentine, 03-Elite You           

 MN All-Time: A 1:08.17  1996        Zachary Milner, Unattached                

 Meet Record: M 1:14.29  6/17/2012   Rashad McKinley, ICAABreeze               

    Name                    Year Team                    Seed     Finals 

=========================================================================

  1 Cole Braunshausen         07 Unattached           1:14.00    1:23.99  

  2 Gavin George              07 Park Flyers                     1:28.02  

  3 Weston Clementson         08 Unattached                      1:34.01  

  4 Joseph Hayes              07 Victory Track an                1:42.57  

 

800 Meter Run 8 & Under Division Boys

=========================================================================

       Nat'l: N 2:33.73  7/27/2013   Tristan Page, 12-The Wings                

 MN All-Time: A 2:45.17  2011        Aaron Smith, Des Moines Area              

 Meet Record: M 2:51.43  6/18/2011   Aiden Kilibarda, East Ridge A             

    Name                    Year Team                    Seed     Finals 

=========================================================================

  1 Jamison Ping              08 Unattached           3:19.00    3:09.17  

  2 J'Vion Giles              07 I.C.A.A./Breeze                 3:22.93  

 -- Weston Clementson         08 Unattached                          DNF  

 

1500 Meter Run 8 & Under Division Boys

=========================================================================

       Nat'l: N 5:11.00  7/28/2013   Miles Jones, 14-3M TC                     

 MN All-Time: A 6:03.64  1996        Benjamin Wagner, Unattached               

 Meet Record: M 6:12.05  6/15/2014   Kevin Nybeck, Unattached                  

    Name                    Year Team                    Seed     Finals 

=========================================================================

  1 Jamison Ping              08 Unattached           6:25.00    5:53.70A 

  2 Cole Braunshausen         07 Unattached           7:30.00    5:53.76A 

  3 Kevin Nybeck              07 Unattached           6:00.00    5:56.55A 

 

4x100 Meter Relay 8 & Under Division Boys

=========================================================================

       Nat'l: N   56.78  7/25/2013   12-Desoto Nitro, 12-Desoto Ni             

                         N Bell, S Holmes, J Milliner-Jones, L Murray      

 MN All-Time: A 1:11.63  6/20/2010   Track Minnesota Elite, Track Minnesota Eli

                         R. Hill, M. Jackson, W. Klein, A. Madyum          

 Meet Record: M 1:11.63  6/20/2010   0830 Track Minnesota Elite, 0830 Track M  

                         R Hill, M Jackson, W Klein, A Madyum              

    Team                                                 Seed     Finals 

=========================================================================

  1 Real Track & Field  'A'                                      1:16.22  

     1) Alexander Windels 07            2) Gavin Miller 07                

     3) Heston Anderson 08              4) Jaylen Young 09                

 

Long Jump 8 & Under Division Boys

========================================================================================

       Nat'l: N 4.46m  7/28/2012   Kendrick Law, 06-Spar TC                    

 MN All-Time: A 3.73m  2011        Tamin Lipsey, Ames Impact                   

 Meet Record: M 3.41m  6/17/2012   Justin Gleason, Unattached                  

    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          

========================================================================================

  1 Carter Reckelberg         07 Minnesota Track        3.28m      3.43mM  NWI  11-03.00 

     FOUL      FOUL      3.25m(NWI) FOUL      3.43m(NWI) 3.07m(NWI)

  2 Avery Batala              07 Track Minnesota                   3.14m   NWI  10-03.75 

     2.99m(NWI) 2.38m(NWI) FOUL      3.03m(NWI) 3.03m(NWI) 3.14m(NWI)

  3 Gavin George              07 Park Flyers                       2.73m   NWI   8-11.50 

     2.03m(NWI) FOUL      2.48m(NWI) 2.34m(NWI) 2.45m(NWI) 2.73m(NWI)

  4 Marshawn Watson           07 Eagles Wings                      2.50m   NWI   8-02.50 

     2.09m(NWI) 1.74m(NWI) 2.00m(NWI) 2.27m(NWI) 2.39m(NWI) 2.50m(NWI)

  5 Weston Clementson         08 Unattached                        2.38m   NWI   7-09.75 

     2.33m(NWI) FOUL      2.27m(NWI) 2.04m(NWI) FOUL      2.38m(NWI)

  6 Dallas Downey             07 Track Minnesota                   2.38m   NWI   7-09.75 

     2.02m(NWI) FOUL      2.11m(NWI) 1.46m(NWI) FOUL      2.38m(NWI)

  7 Terrance Russell          07 Minnesota Track                   2.21m   NWI   7-03.00 

     2.21m(NWI) 2.06m(NWI) 2.18m(NWI) 1.86m(NWI) 1.96m(NWI) 2.11m(NWI)

  8 Joseph Hayes              07 Victory Track an                  2.18m   NWI   7-02.00 

     1.84m(NWI) 1.91m(NWI) 1.66m(NWI) 1.93m(NWI) 1.83m(NWI) 2.18m(NWI)

  9 Addison Kane              08 Minnesota Track                   2.05m   NWI   6-08.75 

     FOUL      2.05m(NWI) 1.63m(NWI) 1.83m(NWI) 1.75m(NWI) 1.72m(NWI)

 10 Finnegan Rodefeld         07 Victory Track an                  1.78m   NWI   5-10.25 

     1.78m(NWI) FOUL      1.66m(NWI)            

 11 Jaylen Young              09 Real Track & Fie                  1.76m   NWI   5-09.25 

     1.76m(NWI) 1.68m(NWI) 1.20m(NWI)           

 -- Justin Jackson            09 Real Track & Fie                    DNS   NWI           

 

Shot Put 8 & Under Division Boys

===================================================================================

       Nat'l: N 9.62m  6/22/2012   Maalik Murphy, 15-Speed Cit                 

 MN All-Time: A 7.69m  2011        Austin Glynn, Thunderbirds TC               

 Meet Record: M 4.39m  6/15/2013   Daniel Elsesser, Unattached                 

    Name                    Year Team                    Seed     Finals           

===================================================================================

  1 Dallas Downey             07 Track Minnesota                   5.52mM  18-01.50 

      5.40m  5.22m  5.52m  5.07m  5.44m  4.95m

  2 Thomas Windels            07 Real Track & Fie                  5.41mM  17-09.00 

      4.85m  4.70m  4.55m  4.49m  4.47m  5.41m

  3 Alexander Windels         07 Real Track & Fie                  4.48mM  14-08.50 

      4.25m  3.86m  3.83m  4.48m  3.93m  4.17m

  4 Joseph Hayes              07 Victory Track an                  3.97m   13-00.25 

      3.75m  3.97m  3.61m  FOUL  FOUL  3.93m

  5 Addison Kane              08 Minnesota Track                   2.36m    7-09.00 

      2.06m  2.10m  2.15m  2.36m  2.16m  2.12m

 

Javelin Throw 8 & Under Division Boys

===================================================================================

       Nat'l: N 33.29m  7/25/2012   Maalik Murphy, 15-Speed Cit                

 MN All-Time: A 21.87m  2011        Austin Glynn, Thunderbirds TC              

 Meet Record: M 16.32m  6/15/2013   Deshaun Pongsak, Eagles Wings              

    Name                    Year Team                    Seed     Finals           

===================================================================================

  1 Dallas Downey             07 Track Minnesota                  14.04m      46-01 

      9.12m  12.26m  14.04m  11.69m  11.16m  8.80m

  2 Thomas Windels            07 Real Track & Fie                 12.49m      41-00 

      10.35m  9.97m  7.14m  11.68m  12.49m  10.06m

  3 Alexander Windels         07 Real Track & Fie                 11.39m      37-04 

      8.42m  9.28m  11.39m  11.04m  9.46m  10.76m

 -- Joseph Hayes              07 Victory Track an                    DNS            

 

100 Meter Dash 9-10 Division Boys

=================================================================================

Top 8 Advance by Time

       Nat'l: N 11.69  6/5/2008    Darian Trout, Omaha, NE                     

 MN All-Time: A 13.67  6/22/2014   Rashad McKinley, ICAAbreeze                 

 MN All-Time: A 13.67  1998        Renaldo Ulmer                               

 Meet Record: M 13.67  1998        Renaldo Ulmer, Unknown                      

    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#

=================================================================================

Preliminaries

  1 Juriad Hughes             05 I.C.A.A./Breeze        13.53      13.92q -1.5  1 

  2 Gabriel Cline             06 East Ridge Athle       14.93      15.40q -2.2  2 

  3 Darren Burch-Walker       06 I.C.A.A./Breeze                   15.55q -1.5  1 

  4 Jude Willcock             05 Unattached                        15.56q -1.5  1 

  5 DeShaun Sager             06 Unattached             15.58      16.23q -2.2  2 

  6 Jaden Damiano             05 Victory Track an                  16.41q -2.2  2 

  7 Malkiah Whitmore          05 Unattached                        16.61q -2.2  2 

  8 Jonathan Cathey           06 Minnesota Track        17.55      17.52q -1.5  1 

  9 Peyton Anderson           05 Minnesota Track        18.08      18.30  -2.2  2 

 10 Andrew Elliott            06 Victory Track an                  18.35  -2.2  2 

 11 Easton Sampson            06 Woodbury Athleti                  18.42  -1.5  1 

 12 Harry Breheim             06 Victory Track an                  18.93  -1.5  1 

 

100 Meter Dash 9-10 Division Boys

==============================================================================

       Nat'l: N 11.69  6/5/2008    Darian Trout, Omaha, NE                     

 MN All-Time: A 13.67  6/22/2014   Rashad McKinley, ICAAbreeze                 

 MN All-Time: A 13.67  1998        Renaldo Ulmer                               

 Meet Record: M 13.67  1998        Renaldo Ulmer, Unknown                      

    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind

==============================================================================

Finals

  1 Juriad Hughes             05 I.C.A.A./Breeze        13.92      13.47A  1.2 

  2 Gabriel Cline             06 East Ridge Athle       15.40      14.69   1.2 

  3 Jude Willcock             05 Unattached             15.56      15.01   1.2 

  4 Darren Burch-Walker       06 I.C.A.A./Breeze        15.55      15.03   1.2 

  5 Jaden Damiano             05 Victory Track an       16.41      15.08   1.2 

  6 DeShaun Sager             06 Unattached             16.23      15.25   1.2 

  7 Jonathan Cathey           06 Minnesota Track        17.52      16.71   1.2 

 -- Malkiah Whitmore          05 Unattached             16.61        DNS   1.2 

 

200 Meter Dash 9-10 Division Boys

==============================================================================

       Nat'l: N 25.77  7/23/2014   Dorian Friend, 16-Northside                 

 MN All-Time: A 27.83  2011        Tylan Brooks, ICAA Breeze                   

 Meet Record: M 28.22  6/15/2014   Juriad Hughes, MN Track Spikes              

    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind

==============================================================================

  1 Juriad Hughes             05 I.C.A.A./Breeze        28.03      28.74  -0.4 

  2 Darren Burch-Walker       06 I.C.A.A./Breeze                   32.56  -0.4 

  3 Jude Willcock             05 Unattached                        32.68  -0.4 

  4 DeShaun Sager             06 Unattached             32.53      32.79  -0.4 

  5 Malkiah Whitmore          05 Unattached                        33.43  -0.4 

  6 Jonathan Cathey           06 Minnesota Track        38.82      36.10  -0.4 

 -- Harry Breheim             06 Victory Track an                    DNS  -0.4 

 -- Daniel Elsesser           05 Victory Track an                    DNS  -0.4 

 

400 Meter Dash 9-10 Division Boys

============================================================================

       Nat'l: N   58.45  6/23/2012   James Smith, LA Jets                      

 MN All-Time: A 1:03.52  6/27/2014   Zion Bang Hendon, Swiftness Track         

 Meet Record: M 1:05.48  6/15/2014   DreVonnte Dunkins, I.C.A.A./Breeze        

    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H#

============================================================================

  1 Juriad Hughes             05 I.C.A.A./Breeze                 1:10.28   1 

  2 Jude Willcock             05 Unattached                      1:13.10   1 

  3 Ryan Kilibarda            05 East Ridge Athle     1:13.00    1:13.12   1 

  4 Darren Burch-Walker       06 I.C.A.A./Breeze                 1:14.88   2 

  5 Jaden Damiano             05 Victory Track an                1:18.35   1 

  6 Ryan DuSaire              05 Park Flyers                     1:23.48   2 

  7 Daniel McCollor           06 Unattached           1:24.00    1:26.11   2 

 -- Malkiah Whitmore          05 Unattached                          DNS   1 

 -- Jackson Holtgreve         06 Minnesota Track                     DNS   2 

 

800 Meter Run 9-10 Division Boys

=========================================================================

       Nat'l: N 2:19.00  5/20/1989   W.Obea Moore, LA Jets                     

 MN All-Time: A 2:33.54  2011        Savion Richardson, Central Iowa           

 Meet Record: M 2:34.17  6/14/2014   DreVonnte Dunkins, I.C.A.A./Breeze        

    Name                    Year Team                    Seed     Finals 

=========================================================================

  1 Ryan Kilibarda            05 East Ridge Athle     2:41.00    2:40.62  

  2 Ryan Becker               06 Minnesota Speed      3:05.00    2:49.97  

  3 Tom Sabre                 06 Unattached           3:22.00    3:04.66  

  4 Daniel McCollor           06 Unattached           3:03.00    3:04.67  

  5 Jackson Holtgreve         06 Minnesota Track                 3:47.01  

  6 Max Perdu                 05 Park Flyers                     3:51.88  

 -- Graham Zuehlke            05 Unattached                          DNS  

 

1500 Meter Run 9-10 Division Boys

=========================================================================

       Nat'l: N 4:43.70  7/31/2005   Robert Amick, unattached-14               

 MN All-Time: A 4:57.62  2011        Justin Liedke, Cornhusker Flyers          

 Meet Record: M 5:07.19  6/20/2010   Benjamin Olson, Unattached                

    Name                    Year Team                    Seed     Finals 

=========================================================================

  1 Ryan Kilibarda            05 East Ridge Athle     5:40.00    5:23.15  

  2 Ryan Becker               06 Minnesota Speed                 5:49.43  

  3 Max Johnson               05 Unattached                      5:51.96  

  4 Daniel McCollor           06 Unattached           6:34.00    5:55.92  

  5 Tom Sabre                 06 Unattached           6:59.00    5:57.36  

  6 Jaden Damiano             05 Victory Track an                5:57.54  

  7 Andrew Prochnow           05 Real Track & Fie                6:14.70  

  8 Ryan Kane                 05 Minnesota Track                 7:20.39  

  9 Max Perdu                 05 Park Flyers                     7:48.58  

 

4x100 Meter Relay 9-10 Division Boys

=========================================================================

       Nat'l: N 51.63  8/3/2003    Miami Metro-Dade, Miami, FL                 

                       Leo Simmons, Darryl Brown, Shaquille Kearse, Ranne

 MN All-Time: A 57.84  1991        Martin Luther King Jr., Martin Luther King J

 Meet Record: M 57.84  1991        Martin Luther King Jr, Martin Luther King Jr

    Team                                                 Seed     Finals 

=========================================================================

  1 Victory Track and Field Club  'A'                            1:13.97  

     1) Andrew Elliott 06               2) Daniel Elsesser 05             

     3) Harry Breheim 06                4) Michael Aber 06                

 

High Jump 9-10 Division Boys

===================================================================================

       Nat'l: N 1.60m  6/30/2010   Sean Lee, Cerritos, CA                      

 MN All-Time: A 1.35m  6/25/2005   Chris Johnston, Unattached                  

 Meet Record: M 1.35m  6/25/2005   Chris Johnston, Unattached                  

    Name                    Year Team                    Seed     Finals           

===================================================================================

  1 Gabriel Cline             06 East Ridge Athle       1.12m      1.10m    3-07.25 

     0.85 0.90 0.95 1.00 1.05 1.10 1.15 

        O   XO    O    O    O   XO  XXX 

  2 Jackson Holtgreve         06 Minnesota Track                   0.85m    2-09.50 

     0.75 0.80 0.85 0.90 

        O    O   XO  XXX 

 

Long Jump 9-10 Division Boys

========================================================================================

       Nat'l: N 5.08m  7/27/2014   Kendrick Law, 06-Spar TC                    

 MN All-Time: A 4.25m  2011        Matthew Goowi Jr., Ames TC                  

 MN All-Time: A 4.25m  1989        John Wahlstrom, Unattached                  

 Meet Record: M 4.25m  1989        John Wahlstrom, Unattached                  

    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          

========================================================================================

  1 Gabriel Cline             06 East Ridge Athle       3.96m      3.97m   NWI  13-00.25 

     3.04m(NWI) 3.97m(NWI) FOUL      FOUL      FOUL      3.27m(NWI)

  2 Ryan Becker               06 Minnesota Speed                   3.57m   NWI  11-08.50 

     3.41m(NWI) 3.40m(NWI) 3.44m(NWI) 3.57m(NWI) 3.48m(NWI) 3.46m(NWI)

  3 Ryan DuSaire              05 Park Flyers                       3.12m   NWI  10-03.00 

     2.96m(NWI) 2.79m(NWI) 3.12m(NWI) 3.02m(NWI) 3.10m(NWI) 3.00m(NWI)

  4 Easton Sampson            06 Woodbury Athleti                  3.05m   NWI  10-00.25 

     3.05m(NWI) 3.02m(NWI) 2.92m(NWI) 2.86m(NWI) 2.61m(NWI) FOUL     

  5 Jonas Braun               06 Minnesota Speed                   2.89m   NWI   9-05.75 

     2.69m(NWI) 2.68m(NWI) 2.83m(NWI) 2.71m(NWI) 2.89m(NWI) 2.77m(NWI)

  6 Ryan Kane                 05 Minnesota Track                   2.86m   NWI   9-04.75 

     2.57m(NWI) 2.62m(NWI) 2.86m(NWI) FOUL      2.58m(NWI) FOUL     

  7 Allen Hill                06 Eagles Wings           3.35m      2.76m   NWI   9-00.75 

     2.65m(NWI) 2.72m(NWI) 2.76m(NWI) 2.64m(NWI) 2.51m(NWI) FOUL     

  8 Peyton Anderson           05 Minnesota Track        2.80m      2.66m   NWI   8-08.75 

     2.65m(NWI) 2.32m(NWI) 2.51m(NWI) 2.66m(NWI) 2.50m(NWI) 2.62m(NWI)

  9 Andrew Elliott            06 Victory Track an                  2.64m   NWI   8-08.00 

     2.56m(NWI) 2.64m(NWI) 2.48m(NWI) 2.44m(NWI) 2.40m(NWI) 2.55m(NWI)

 10 Jonathan Cathey           06 Minnesota Track                   2.63m   NWI   8-07.50 

     2.31m(NWI) 2.62m(NWI) 2.63m(NWI)            

 

Shot Put 9-10 Division Boys

===================================================================================

       Nat'l: N 13.40m  7/28/2012   Dylan Carter, Unattached                   

 MN All-Time: A  8.66m  6/27/2014   Zion Bang Hendon, Swiftness Track          

 Meet Record: M  8.45m  2000        Michael Dralle, Unattached                 

    Name                    Year Team                    Seed     Finals           

===================================================================================

  1 Thomas Redwing III        05 Unattached                        6.37m   20-10.75 

      5.54m  5.96m  4.25m  4.65m  6.01m  6.37m

  2 Easton Sampson            06 Woodbury Athleti                  5.85m   19-02.50 

      5.71m  5.85m  5.66m  5.73m  FOUL  5.50m

  3 Michael Aber              06 Victory Track an                  3.75m   12-03.75 

      3.22m  3.27m  3.49m  2.91m  3.62m  3.75m

  4 Jonas Braun               06 Minnesota Speed                   3.52m   11-06.75 

      3.36m  3.36m  3.27m  3.52m  3.27m  2.68m

  5 Allen Hill                06 Eagles Wings           3.35m      3.41m   11-02.25 

      FOUL  3.04m  FOUL  3.41m  FOUL  3.35m

 

Javelin Throw 9-10 Division Boys

===================================================================================

       Nat'l: N 43.87m  7/25/2013   Maalik Murphy, 15-Speed Cit                

 MN All-Time: A 32.97m  2011        Aaron Blanchard, Conhusker Flyers          

 Meet Record: M 25.50m  6/15/2014   Jacob Bodin, Falcon Track                  

    Name                    Year Team                    Seed     Finals           

===================================================================================

  1 Thomas Redwing III        05 Unattached                       17.94m      58-10 

      12.92m  11.43m  10.30m  17.94m  15.07m  16.17m

  2 DeShaun Sager             06 Unattached                       15.88m      52-01 

      12.92m  15.13m  8.29m  15.88m  15.03m  13.23m

  3 Peyton Anderson           05 Minnesota Track       14.48m     13.28m      43-07 

      10.62m  10.45m  13.16m  13.28m  10.14m  FOUL

  4 Michael Aber              06 Victory Track an                 10.98m      36-00 

      10.20m  10.72m  10.98m  9.87m  10.60m  8.84m

  5 Allen Hill                06 Eagles Wings          15.24m     10.90m      35-09 

      8.06m  8.27m  7.31m  6.84m  8.85m  10.90m

  6 Ryan Kane                 05 Minnesota Track                   7.43m      24-04 

      7.43m  5.34m  5.38m  6.98m  5.95m  6.75m

 -- Thomas RedWing            05 Unattached                          DNS            

 

Triathlon: #1 400 Meter Dash 9-10 Division Boys Triathlon

=======================================================================

 Meet Record: M 1:20.94  6/23/2006   Caleb Ringkob, Flying Pigs                

    Name                    Year Team                    Finals  Points

=======================================================================

  1 Owen Sterner              05 Park Flyers            1:24.82  

 

Triathlon: #3 High Jump 9-10 Division Boys Triathlon

=================================================================================

 Meet Record: M 0.95m  6/23/2006   Caleb Ringkob, Flying Pigs                  

    Name                    Year Team                    Finals            Points

=================================================================================

  1 Owen Sterner              05 Park Flyers              0.97mM   3-02.25     68

 

Triathlon: #2 Shot Put 9-10 Division Boys Triathlon

=================================================================================

 Meet Record: M 4.12m  6/23/2006   Caleb Ringkob, Flying Pigs                  

    Name                    Year Team                    Finals            Points

=================================================================================

  1 Owen Sterner              05 Park Flyers              4.09m   13-05.00    139

      3.83m  4.09m  3.85m            

 

Triathlon 9-10 Division Boys

=========================================================================

       Nat'l: N  1236  7/24/2012   Ashton Allen, Living Waters TC              

 MN All-Time: A   202  6/23/2006   Caleb Ringkob, Flying Pigs TC               

 Meet Record: M   202  6/23/2006   Caleb Ringkob, Flying Pigs                  

    Name                    Year Team                    Seed     Finals 

=========================================================================

  1 Owen Sterner              05 Park Flyers                         207A 

 

100 Meter Dash 11-12 Division Boys

=================================================================================

Top 8 Advance by Time

       Nat'l: N 11.64  7/26/2009   Bryce Love, Carolina Elite/Dunham,NC        

 MN All-Time: A 12.17  2011        Kurtis Cotton, Bellevue Breeze              

 Meet Record: M 12.53  6/23/2007   Casey Lewis, UnattachedMN                   

    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#

=================================================================================

Preliminaries

  1 Ashton Schriever          03 Unattached                        13.11q -0.5  1 

  2 Allemu Slattery           03 I.C.A.A./Breeze                   13.25q  0.4  3 

  3 Rashad McKinley           04 I.C.A.A./Breeze        13.13      13.59q  0.4  3 

  4 Sanjay Redd               04 Track Minnesota                   13.73q -0.5  1 

  5 Jaylon Washington         03 I.C.A.A./Breeze                   13.81q  0.4  3 

  6 Isaac Jeffrey             04 Track Minnesota                   13.86q -0.5  2 

  7 Dewayne Givens            04 I.C.A.A./Breeze                   14.09q -0.5  1 

  8 Tyler DeWaard             03 Real Track & Fie                  14.32q -0.5  2 

  9 Jordan Shaw               03 I.C.A.A./Breeze                   14.77  -0.5  2 

 10 Jayden Montez             04 I.C.A.A./Breeze                   15.05   0.4  3 

 11 Peyton Sanders            04 Minnesota Track        14.93      15.07  -0.5  2 

 12 Jaivon Hill               04 Track Minnesota                   15.11  -0.5  2 

 13 Kahn Powell               03 I.C.A.A./Breeze                   15.30  -0.5  1 

 14 Tyejawn Cox-Curtis        04 I.C.A.A./Breeze                   15.81  -0.5  1 

 15 Maximilian Seymour        03 Park Flyers                       16.50  -0.5  2 

 16 Maddox Malchow            04 Unattached                        16.59  -0.5  1 

 17 Isaiah Mudima             03 Track Minnesota                   16.74   0.4  3 

 18 Peyton Ihns               03 East Ridge Athle                  17.48  -0.5  2 

 19 Samuel Dickhausen         04 Minnesota Track                   17.68   0.4  3 

 20 Isaiah Sanders            03 Minnesota Track        17.43      18.31  -0.5  1 

 -- Brennan George            04 Park Flyers                         DNS   0.4  3 

 -- Jack Thyne                04 Park Flyers                         DNS  -0.5  1 

 

100 Meter Dash 11-12 Division Boys

==============================================================================

       Nat'l: N 11.64  7/26/2009   Bryce Love, Carolina Elite/Dunham,NC        

 MN All-Time: A 12.17  2011        Kurtis Cotton, Bellevue Breeze              

 Meet Record: M 12.53  6/23/2007   Casey Lewis, UnattachedMN                   

    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind

==============================================================================

Finals

  1 Ashton Schriever          03 Unattached             13.11      12.97  -0.5 

  2 Allemu Slattery           03 I.C.A.A./Breeze        13.25      13.24  -0.5 

  3 Jaylon Washington         03 I.C.A.A./Breeze        13.81      13.50  -0.5 

  4 Rashad McKinley           04 I.C.A.A./Breeze        13.59      13.53  -0.5 

  5 Sanjay Redd               04 Track Minnesota        13.73      13.62  -0.5 

  6 Isaac Jeffrey             04 Track Minnesota        13.86      13.75  -0.5 

  7 Dewayne Givens            04 I.C.A.A./Breeze        14.09      13.99  -0.5 

 -- Tyler DeWaard             03 Real Track & Fie       14.32        DNS  -0.5 

 

200 Meter Dash 11-12 Division Boys

=================================================================================

Top 8 Advance by Time

       Nat'l: N 23.37  8/1/2009    Bryce Love, Carolina Elite/Raleigh,N        

 MN All-Time: A 25.90  7/20/2008   Elise Anderson, Track Minnesota Elite       

 Meet Record: M 25.45  1996        Cedric Springfield, Unattached              

    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#

=================================================================================

Preliminaries

  1 Ashton Schriever          03 Unattached                        26.73q  0.8  1 

  2 Allemu Slattery           03 I.C.A.A./Breeze                   26.96q  0.8  1 

  3 Isaac Jeffrey             04 Track Minnesota                   28.12q -0.5  2 

  4 Rashad McKinley           04 I.C.A.A./Breeze        26.00      28.45q -0.2  3 

  5 Sanjay Redd               04 Track Minnesota                   28.76q -0.5  2 

  6 Jaylon Washington         03 I.C.A.A./Breeze                   28.80q -0.2  3 

  7 Dewayne Givens            04 I.C.A.A./Breeze                   28.97q  0.8  1 

  8 Tyler DeWaard             03 Real Track & Fie                  30.28q -0.5  2 

  9 Jordan Shaw               03 I.C.A.A./Breeze                   31.17   0.8  1 

 10 Peyton Sanders            04 Minnesota Track        31.68      31.51  -0.5  2 

 11 Kahn Powell               03 I.C.A.A./Breeze                   32.24  -0.2  3 

 12 Milan Tomaska             04 Woodbury Athleti                  32.64  -0.2  3 

 13 Tyejawn Cox-Curtis        04 I.C.A.A./Breeze                   32.76  -0.2  3 

 14 Kaleb Lewis               04 Minnesota Track        34.90      32.86   0.8  1 

 15 Peter Schaehrer           04 Park Flyers                       33.02  -0.5  2 

 16 AuVon Sager               04 Unattached                        33.27   0.8  1 

 17 Isaiah Mudima             03 Track Minnesota                   36.67  -0.2  3 

 18 Samuel Dickhausen         04 Minnesota Track                   37.95  -0.2  3 

 -- Jack Thyne                04 Park Flyers                         DNS  -0.5  2 

 

200 Meter Dash 11-12 Division Boys

==============================================================================

       Nat'l: N 23.37  8/1/2009    Bryce Love, Carolina Elite/Raleigh,N        

 MN All-Time: A 25.90  7/20/2008   Elise Anderson, Track Minnesota Elite       

 Meet Record: M 25.45  1996        Cedric Springfield, Unattached              

    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind

==============================================================================

Finals

  1 Allemu Slattery           03 I.C.A.A./Breeze        26.96      26.63  -1.3 

  2 Ashton Schriever          03 Unattached             26.73      26.67  -1.3 

  3 Isaac Jeffrey             04 Track Minnesota        28.12      28.02  -1.3 

  4 Sanjay Redd               04 Track Minnesota        28.76      28.51  -1.3 

  5 Jaylon Washington         03 I.C.A.A./Breeze        28.80      28.56  -1.3 

  6 Rashad McKinley           04 I.C.A.A./Breeze        28.45      28.86  -1.3 

  7 Dewayne Givens            04 I.C.A.A./Breeze        28.97      28.94  -1.3 

 -- Tyler DeWaard             03 Real Track & Fie       30.28        DNS  -1.3 

 

400 Meter Dash 11-12 Division Boys

============================================================================

       Nat'l: N 50.75  8/2/2009    Bryce Love, Carolina Elite/Raleigh,N        

 MN All-Time: A 57.41  6/1/2008    Jamal Collins                               

 Meet Record: M 59.23  6/19/2011   Dominik London, Team Woodbur                

    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H#

============================================================================

  1 Allemu Slattery           03 I.C.A.A./Breeze                   58.64M  2 

  2 Ashton Schriever          03 Unattached                      1:00.53   2 

  3 Aiden Kilibarda           03 East Ridge Athle     1:05.00    1:02.45   3 

  4 DreVonnte Dunkins         04 I.C.A.A./Breeze                 1:03.02   3 

  5 Dewayne Givens            04 I.C.A.A./Breeze                 1:04.65   1 

  6 Jaylon Washington         03 I.C.A.A./Breeze                 1:05.32   2 

  7 Sanjay Redd               04 Track Minnesota                 1:06.93   3 

  8 Rashad McKinley           04 I.C.A.A./Breeze      1:06.00    1:07.55   3 

  9 Tristan Schmidt           03 East Ridge Athle                1:09.44   2 

 10 Demarion Watson           03 Track Minnesota                 1:09.65   1 

 11 Jayden Montez             04 I.C.A.A./Breeze                 1:12.59   1 

 12 Milan Tomaska             04 Woodbury Athleti                1:13.08   3 

 13 Peter Schaehrer           04 Park Flyers                     1:13.33   2 

 14 Blake Anderson            03 Park Flyers                     1:13.50   1 

 15 Kahn Powell               03 I.C.A.A./Breeze                 1:17.72   1 

 16 Paul Rhodes               04 I.C.A.A./Breeze                 1:20.96   3 

 17 Mark Parson               03 Real Track & Fie                1:21.28   1 

 -- Luke Budzyn               03 East Ridge Athle     1:10.00        DNS   2 

 

800 Meter Run 11-12 Division Boys

=========================================================================

       Nat'l: N 2:05.42  7/26/2014   Brandon Miller, 09-Ultimate               

 MN All-Time: A 2:21.16  6/18/2011   Jackson Sokolowski, Park Flyers TC        

 Meet Record: M 2:21.16  6/18/2011   Jackson Sokolowski, Park Flyers           

    Name                    Year Team                    Seed     Finals 

=========================================================================

  1 Aiden Kilibarda           03 East Ridge Athle     2:25.00    2:20.61A 

  2 DreVonnte Dunkins         04 I.C.A.A./Breeze                 2:32.32  

  3 Luke Budzyn               03 East Ridge Athle     2:41.92    2:37.00  

  4 Tristan Schmidt           03 East Ridge Athle                2:40.74  

  5 Jayden Montez             04 I.C.A.A./Breeze                 2:44.62  

  6 Demarion Watson           03 Track Minnesota                 2:49.93  

  7 Paul Rhodes               04 I.C.A.A./Breeze                 2:58.22  

  8 Maddox Malchow            04 Unattached                      2:58.28  

  9 Thomas Davis              03 Victory Track an                2:59.58  

 10 Clayton Klema             04 Minnesota Track                 3:05.07  

 11 Justin Anderson           03 Minnesota Track      3:20.25    3:24.23  

 

1500 Meter Run 11-12 Division Boys

=========================================================================

       Nat'l: N 4:22.05  7/29/2012   Coleman Mitchell, Triangle TC             

 MN All-Time: A 4:38.36  2011        Seth Hirsch, Omaha Racers                 

 Meet Record: M 4:49.54  6/18/2012   Benjamin Olson, Unattached                

    Name                    Year Team                    Seed     Finals 

=========================================================================

  1 Aiden Kilibarda           03 East Ridge Athle     5:10.00    4:48.52M 

  2 DreVonnte Dunkins         04 I.C.A.A./Breeze                 5:10.56  

  3 Blake Anderson            03 Park Flyers                     5:39.61  

  4 Musa Ali                  04 Unattached                      5:42.46  

  5 Luke Elsesser             04 Victory Track an                5:58.36  

  6 Clayton Klema             04 Minnesota Track                 6:10.27  

  7 Thomas Davis              03 Victory Track an                6:12.11  

  8 Maddox Malchow            04 Unattached                      6:16.99  

  9 William Smith             03 Minnesota Speed                 6:20.76  

 

3000 Meter Run 11-12 Division Boys

=========================================================================

       Nat'l: N  9:38.52  8/1/1998    Chris Dominic, San Lorenzo, CA           

 MN All-Time: A  9:43.80  2011        Seth Hirsch, Omaha Racers                

 Meet Record: M 10:17.24  1984        Billy Kelly, Unattached                  

    Name                    Year Team                    Seed     Finals 

=========================================================================

  1 Luke Elsesser             04 Victory Track an               12:51.79  

  2 William Smith             03 Minnesota Speed                13:34.54  

  3 Musa Ali                  04 Unattached                     14:23.89  

  4 Avery Folsom              04 Minnesota Track     14:58.27   14:42.92  

 -- Brennan George            04 Park Flyers                         DNS  

 

80 Meter Hurdles 11-12 Division Boys

==============================================================================

       Nat'l: N 11.74  7/26/1997   Kenny Lambe, Hilton Head, SC                

 MN All-Time: A 13.04  6/18/2011   Evan El-Halawani, Team Woodbury             

 Meet Record: M 13.04  6/18/2011   Evan El-Halawani, Team Woodbury             

    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind

==============================================================================

  1 Luke Budzyn               03 East Ridge Athle       15.32      15.64   0.1 

  2 Milan Tomaska             04 Woodbury Athleti                  18.07   0.1 

  3 Kaleb Lewis               04 Minnesota Track        17.66      18.14   0.1 

 -- Mark Parson               03 Real Track & Fie                    DNS   0.1 

 

4x100 Meter Relay 11-12 Division Boys

=========================================================================

       Nat'l: N 47.54  7/15/2004   Dallas Blade, Arlington, TX                 

 MN All-Time: A 52.58  2000        Track Minnesota Elite, Track Minnesota Elite

 Meet Record: M 52.58  2000        Track Minnesota, Track Minnesota            

    Team                                                 Seed     Finals 

=========================================================================

 -- Park Flyers Track & Field Club  'A'                              DNS  

     1) Adam Fuller 04                  2) Ben Farley 03                  

     3) Landon Stevens-Masterman 04     4) Maximilian Seymour 03          

 

High Jump 11-12 Division Boys

===================================================================================

       Nat'l: N 1.76m  7/27/2012   Sean Lee, 15-Usa High                       

 MN All-Time: A 1.48m  2003        Gus Gehlen, Flying Pigs TC                  

 Meet Record: M 1.48m  2003        Gus Gehlen, Flying Pigs TC                  

    Name                    Year Team                    Seed     Finals           

===================================================================================

  1 Isaac Jeffrey             04 Track Minnesota                   1.30m    4-03.25 

     1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 

        O   XO   XO    O    O    O   XO  XXX 

  2 Jacob Bodin               04 Falcon Track                      1.25m    4-01.25 

     1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 

        O    O    O    O   XO    O  XXX 

  3 Tristan Schmidt           03 East Ridge Athle                  1.15m    3-09.25 

     1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 

        O    O   XO    O  XXX 

  4 Austin Schroeder          03 Minnesota Track                   1.15m    3-09.25 

     1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 

        O    O    O   XO  XXX 

  5 Samuel Dickhausen         04 Minnesota Track                   1.15m    3-09.25 

     1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 

        O   XO    O   XO  XXX 

  6 Adam Fuller               04 Park Flyers                       1.15m    3-09.25 

     1.05 1.10 1.15 1.20 

        O    O  XXO  XXX 

  7 Demarion Watson           03 Track Minnesota                   1.10m    3-07.25 

     1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 

        O    P    P    P    P  XXX 

  8 Thomas Davis              03 Victory Track an                  1.05m    3-05.25 

     1.05 

        O 

 -- Jaivon Hill               04 Track Minnesota                      NH            

     1.00 

      XXX 

 

Long Jump 11-12 Division Boys

========================================================================================

       Nat'l: N 5.92m  1974        Anthony Gibson, San Fernando, CA            

 MN All-Time: A 5.35m  7/9/2013    Calvin Hatcher, Park Flyers TC              

 Meet Record: M 4.98m  1992        Jesse Reed, Unattached                      

    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          

========================================================================================

  1 Tyler DeWaard             03 Real Track & Fie                  3.73m   NWI  12-03.00 

     3.73m(NWI) 3.34m(NWI) FOUL      3.23m(NWI) 3.33m(NWI) 3.51m(NWI)

  2 Jacob Bodin               04 Falcon Track                      3.64m   NWI  11-11.50 

     3.48m(NWI) 3.64m(NWI) 3.03m(NWI) 3.51m(NWI) 3.41m(NWI) 3.35m(NWI)

  3 Kaleb Lewis               04 Minnesota Track        3.68m      3.53m   NWI  11-07.00 

     3.29m(NWI) 3.43m(NWI) 3.44m(NWI) 3.13m(NWI) 3.53m(NWI) 3.47m(NWI)

  4 Maximilian Seymour        03 Park Flyers                       3.29m   NWI  10-09.50 

     3.29m(NWI) 3.19m(NWI) 3.15m(NWI) 3.12m(NWI) 2.95m(NWI) 2.91m(NWI)

  5 Adam Fuller               04 Park Flyers                       2.90m   NWI   9-06.25 

     FOUL      2.86m(NWI) 2.70m(NWI) 2.43m(NWI) FOUL      2.90m(NWI)

  6 Brennan George            04 Park Flyers                       2.86m   NWI   9-04.75 

     2.80m(NWI) 2.63m(NWI) 2.86m(NWI) 2.67m(NWI) FOUL      2.80m(NWI)

  7 Justin Anderson           03 Minnesota Track        3.05m      2.85m   NWI   9-04.25 

     2.85m(NWI) 2.58m(NWI) FOUL      2.37m(NWI) 2.53m(NWI) 2.70m(NWI)

  8 Jaivon Hill               04 Track Minnesota                   2.79m   NWI   9-02.00 

     2.79m(NWI) 2.76m(NWI) 2.08m(NWI) 2.44m(NWI) FOUL      FOUL     

  9 Isaiah Sanders            03 Minnesota Track        3.57m      2.10m   NWI   6-10.75 

     FOUL      FOUL      2.10m(NWI) FOUL      FOUL      FOUL     

 -- Peyton Sanders            04 Minnesota Track        2.64m       FOUL                 

     FOUL      FOUL      FOUL      FOUL      FOUL      FOUL     

 -- Jack Thyne                04 Park Flyers                         DNS   NWI           

 

Shot Put 11-12 Division Boys

===================================================================================

       Nat'l: N 16.42m  7/23/2014   Dylan Carter, 06-Unattache                 

 MN All-Time: A 14.10m  2011        Matthew Webner, Unattached                 

 Meet Record: M 10.55m  6/19/2010   Benjamin Hedtke, Unattached                

    Name                    Year Team                    Seed     Finals           

===================================================================================

  1 Jordan Shaw               03 I.C.A.A./Breeze                   8.29m   27-02.50 

      7.04m  6.87m  8.11m  7.66m  7.65m  8.29m

  2 Austin Schroeder          03 Minnesota Track        5.94m      7.10m   23-03.50 

      6.68m  6.70m  6.33m  5.91m  6.65m  7.10m

  3 Peyton Ihns               03 East Ridge Athle                  6.70m   21-11.75 

      6.20m  6.49m  5.60m  6.70m  6.53m  6.52m

  4 Peter Schaehrer           04 Park Flyers                       6.06m   19-10.75 

      5.53m  5.58m  4.81m  6.01m  5.79m  6.06m

  5 Paul Rhodes               04 I.C.A.A./Breeze                   5.93m   19-05.50 

      5.77m  4.91m  5.63m  5.70m  5.65m  5.93m

  6 Isaiah Sanders            03 Minnesota Track                   5.71m   18-09.00 

      FOUL  5.37m  5.71m  5.66m  5.59m  FOUL

  7 Ian Jeffery               03 Track Minnesota                   5.25m   17-02.75 

      5.06m  4.98m  4.71m  4.95m  5.25m  4.96m

 

Discus Throw 11-12 Division Boys

===================================================================================

       Nat'l: N 48.65m  6/19/1982   Michael Stubblefield, Bakersfield, CA      

 MN All-Time: A 34.48m  2011        Nick Phelps, Unattached                    

 Meet Record: M 27.12m  6/19/2010   Benjamin Hedtke, Unattached                

    Name                    Year Team                    Seed     Finals           

===================================================================================

  1 Austin Schroeder          03 Minnesota Track        8.97m     14.39m      47-02 

      13.03m  13.41m  13.53m  13.43m  14.17m  14.39m

  2 Ian Jeffery               03 Track Minnesota                  11.59m      38-00 

      10.30m  11.59m  10.21m  8.39m  11.53m  10.08m

  3 Justin Anderson           03 Minnesota Track        9.22m     10.44m      34-03 

      FOUL  9.94m  10.16m  10.44m  9.79m  9.35m

  4 Avery Folsom              04 Minnesota Track        6.48m      9.84m      32-03 

      7.49m  FOUL  7.52m  9.84m  6.35m  7.59m

  5 Peyton Ihns               03 East Ridge Athle                  8.57m      28-01 

      7.72m  8.57m  FOUL  FOUL  FOUL  6.86m

 

Javelin Throw 11-12 Division Boys

===================================================================================

       Nat'l: N 54.53m  7/21/2006   Aaron Potter, Eugene, OR                   

 MN All-Time: A 37.02m  2007        Mitchell Harling, Falls City TC            

 Meet Record: M 31.50m  6/24/2007   Jonathan Sutton, UnattachedMN              

    Name                    Year Team                    Seed     Finals           

===================================================================================

  1 Jacob Bodin               04 Falcon Track                     27.32m      89-07 

      27.32m  25.85m  15.94m  17.06m  20.20m  21.40m

  2 AuVon Sager               04 Unattached                       20.87m      68-06 

      13.53m  12.15m  13.62m  12.42m  20.87m  17.92m

  3 Avery Folsom              04 Minnesota Track                  14.88m      48-10 

      9.98m  10.18m  13.69m  11.20m  14.13m  14.88m

  4 Clayton Klema             04 Minnesota Track                  11.09m      36-05 

      9.27m  10.01m  11.09m  9.72m  9.44m  FOUL

  5 Ian Jeffery               03 Track Minnesota                   8.59m      28-02 

      6.35m  8.23m  6.62m  8.59m  6.68m  PASS

 

100 Meter Dash 13-14 Division Boys

=================================================================================

Top 8 Advance by Time

       Nat'l: N 10.73  7/9/2011    Bryce Love, Carolina Elite                  

 MN All-Time: A 11.31  2007        Calvin Clark, ICAA Breeze                   

 Meet Record: M 11.64  1991        Jordan Knosalla, Unattached                 

    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#

=================================================================================

Preliminaries

  1 Miles Camery              01 Track Minnesota                   12.27q  0.4  2 

  2 Rajiv Redd                01 Track Minnesota                   12.61q  0.9  1 

  3 Dante White               02 I.C.A.A./Breeze                   12.66q  0.4  2 

  4 Alek Roggenbuck           01 Park Flyers                       12.88q  0.9  1  12.872

  5 Matthias Algarin          01 Unattached             12.82      12.88q  0.4  2  12.880

  6 Nathan Flomo              01 Eagles Wings                      13.04q  0.4  2 

  7 Xavier Flemister          02 I.C.A.A./Breeze        13.00      13.17q  0.9  1 

  8 Conner Glaser             01 Real Track & Fie                  13.39q  0.4  2 

  9 Martaveis Frazier         02 Eagles Wings                      13.52   0.4  2 

 10 Elijah Stevens            02 Victory Track an                  13.65   0.9  1 

 11 Ethan Double              02 East Ridge Athle       14.60      14.48   0.9  1 

 12 Caden Bry                 02 Park Flyers                       14.83   0.9  1 

 

100 Meter Dash 13-14 Division Boys

==============================================================================

       Nat'l: N 10.73  7/9/2011    Bryce Love, Carolina Elite                  

 MN All-Time: A 11.31  2007        Calvin Clark, ICAA Breeze                   

 Meet Record: M 11.64  1991        Jordan Knosalla, Unattached                 

    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind

==============================================================================

Finals

  1 Miles Camery              01 Track Minnesota        12.27      12.26  -1.6 

  2 Dante White               02 I.C.A.A./Breeze        12.66      12.58  -1.6 

  3 Rajiv Redd                01 Track Minnesota        12.61      12.64  -1.6 

  4 Nathan Flomo              01 Eagles Wings           13.04      12.79  -1.6 

  5 Matthias Algarin          01 Unattached             12.88      12.81  -1.6 

  6 Xavier Flemister          02 I.C.A.A./Breeze        13.17      12.97  -1.6 

  7 Conner Glaser             01 Real Track & Fie       13.39      13.04  -1.6 

  8 Alek Roggenbuck           01 Park Flyers            12.88      13.06  -1.6 

 

200 Meter Dash 13-14 Division Boys

=================================================================================

Top 8 Advance by Time

       Nat'l: N 21.83  7/10/2011   Bryce Love, Carolina Elite                  

 MN All-Time: A 23.12  2007        Calvin Clark, ICAA Breeze                   

 Meet Record: M 23.25  6/15/2014   Keylan Jackson, I.C.A.A./Breeze             

    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#

=================================================================================

Preliminaries

  1 Miles Camery              01 Track Minnesota                   25.54q -1.4  2 

  2 Rajiv Redd                01 Track Minnesota                   25.69q -0.9  3 

  3 Matthias Algarin          01 Unattached             26.24      26.21q -0.9  3 

  4 Dante White               02 I.C.A.A./Breeze                   26.28q -1.4  2 

  5 Alek Roggenbuck           01 Park Flyers                       26.59q -0.9  3 

  6 Nathan Flomo              01 Eagles Wings                      26.66q -1.2  1 

  7 Drake Daniels             01 Track Minnesota                   27.10q -1.2  1 

  8 Xavier Flemister          02 I.C.A.A./Breeze        27.53      27.50q -1.4  2 

  9 Rais Hill                 02 Track Minnesota                   27.63  -0.9  3 

 10 Samuel Ojebode            01 Eagles Wings                      27.66  -0.9  3 

 11 Martaveis Frazier         02 Eagles Wings                      27.71  -1.2  1 

 12 Elijah Stevens            02 Victory Track an                  27.88  -1.2  1 

 13 Conner Glaser             01 Real Track & Fie                  27.94  -1.2  1 

 14 Khalif Harrington         02 Eagles Wings                      29.97  -1.4  2 

 15 Brendan Smith             02 Victory Track an                  31.41  -1.4  2 

 16 Caden Bry                 02 Park Flyers                       31.61  -1.4  2 

 -- Elliott Rickert           02 Park Flyers                         DNS  -1.2  1 

 

200 Meter Dash 13-14 Division Boys

==============================================================================

       Nat'l: N 21.83  7/10/2011   Bryce Love, Carolina Elite                  

 MN All-Time: A 23.12  2007        Calvin Clark, ICAA Breeze                   

 Meet Record: M 23.25  6/15/2014   Keylan Jackson, I.C.A.A./Breeze             

    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind

==============================================================================

Finals

  1 Miles Camery              01 Track Minnesota        25.54      25.64  -1.4 

  2 Rajiv Redd                01 Track Minnesota        25.69      25.69  -1.4 

  3 Dante White               02 I.C.A.A./Breeze        26.28      26.07  -1.4 

  4 Matthias Algarin          01 Unattached             26.21      26.16  -1.4 

  5 Drake Daniels             01 Track Minnesota        27.10      26.71  -1.4 

  6 Alek Roggenbuck           01 Park Flyers            26.59      26.79  -1.4 

  7 Nathan Flomo              01 Eagles Wings           26.66      27.22  -1.4 

  8 Xavier Flemister          02 I.C.A.A./Breeze        27.50      29.46  -1.4 

 

400 Meter Dash 13-14 Division Boys

============================================================================

       Nat'l: N 47.16  8/1/1993    W.Obea Moore, Los Angeles, CA               

 MN All-Time: A 51.50  6/29/2014   Keylan Jackson, ICAA Breeze                 

 Meet Record: M 52.08  6/15/2014   Keylan Jackson, I.C.A.A./Breeze             

    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H#

============================================================================

  1 Rajiv Redd                01 Track Minnesota                   58.87   2 

  2 Conner Glaser             01 Real Track & Fie                1:01.13   1 

  3 Elijah Stevens            02 Victory Track an                1:03.04   2 

  4 Xavier Flemister          02 I.C.A.A./Breeze                 1:03.99   1 

  5 Noah Aziramubera          01 Track Minnesota                 1:05.67   1 

  6 Khalif Harrington         02 Eagles Wings                    1:12.56   2 

  7 Robert McKusky-Spain      02 Real Track & Fie                1:16.34   1 

  8 Brendan Smith             02 Victory Track an                1:17.08   2 

 -- Elliott Rickert           02 Park Flyers                         DNS   1 

 

800 Meter Run 13-14 Division Boys

=========================================================================

       Nat'l: N 1:56.36  7/1/2001    Cody Harper, Albuquerque, NM              

 MN All-Time: A 2:03.54  2011        Joseph Gorsche, Track Iowa                

 Meet Record: M 2:04.25  6/19/2010   Matthew Rosen, Unattached                 

    Name                    Year Team                    Seed     Finals 

=========================================================================

  1 Sam Hurcomb               01 Park Flyers                     2:31.13  

  2 Aidan Browne              02 Woodbury Athleti     2:31.00    2:34.12  

  3 Noah Aziramubera          01 Track Minnesota                 2:36.59  

  4 Robert McKusky-Spain      02 Real Track & Fie                2:47.07  

  5 Michael Vaughn            02 Eagles Wings                    2:49.75  

  6 Caleb Dunnewind           02 Park Flyers                     2:55.48  

  7 Declan Rodefeld           02 Victory Track an                2:57.56  

 -- Elliott Rickert           02 Park Flyers                         DNS  

 

1500 Meter Run 13-14 Division Boys

=========================================================================

       Nat'l: N 4:04.72  7/10/1983   Jason Lienau, Eugene,OR                   

 MN All-Time: A 4:22.17  1996        Erick Broderick, Lincoln Youth TC         

 Meet Record: M 4:25.15  6/20/2010   Matthew Rosen, Unattached                 

    Name                    Year Team                    Seed     Finals 

=========================================================================

  1 Aidan Browne              02 Woodbury Athleti     5:24.00    5:32.35  

  2 Brendan Smith             02 Victory Track an                5:34.14  

  3 Michael Vaughn            02 Eagles Wings                    5:45.39  

  4 Caleb Dunnewind           02 Park Flyers                     6:09.52  

 -- Teysir Yussuf             01 Unattached           5:46.00        DNS  

 

3000 Meter Run 13-14 Division Boys

=========================================================================

       Nat'l: N 8:56.93  6/8/2012    Phillip Rocha, So Cal Rd Runner           

 MN All-Time: A 9:32.11  2011        Thomas Pollard, Unattached                

 Meet Record: M 9:33.24  1990        Travis Boland, Unattached                 

    Name                    Year Team                    Seed     Finals 

=========================================================================

  1 Teysir Yussuf             01 Unattached          12:34.00   12:22.66  

  2 Declan Rodefeld           02 Victory Track an               13:09.88  

 

100 Meter Hurdles 13-14 Division Boys

==============================================================================

       Nat'l: N 12.94  7/28/1991   Tyrone Butterfield, Miami, FL               

 MN All-Time: A 13.88  6/29/2014   Reed Vanderheyden, Mississippi Valley       

 Meet Record: M 15.18  6/24/2006   Rumeal Harris, Hospitality House            

    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind

==============================================================================

  1 Drake Daniels             01 Track Minnesota                   16.16  +0.0 

  2 Gabe Zilmer               01 Rockford Blaze         15.84      16.28  +0.0 

  3 Rais Hill                 02 Track Minnesota                   19.26  +0.0 

  4 Jeramiah O'Brien          01 Real Track & Fie                  19.80  +0.0 

  5 Adam King                 01 Unattached                        20.97  +0.0 

 

200 Meter Hurdles 13-14 Division Boys

==============================================================================

       Nat'l: N 23.99  8/3/2003    Trey Charles, Smyrna, GA                    

 MN All-Time: A 25.67  6/28/2014   Reed Vanderheyden, Mississippi Valey        

 Meet Record: M 26.82  1996        Chris Mattke, Unattached                    

    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind

==============================================================================

  1 Gabe Zilmer               01 Rockford Blaze         30.00      29.82   0.7 

  2 Drake Daniels             01 Track Minnesota                   29.96   0.7 

  3 Adam King                 01 Unattached                        34.60   0.7 

  4 Samuel Ojebode            01 Eagles Wings                      37.41   0.7 

 

4x100 Meter Relay 13-14 Division Boys

=========================================================================

       Nat'l: N 43.25  8/3/2003    Florida Elite TC, Orlando, FL               

                       Walter Dix, Michael Dowdell, Joshua Wimbley, David

 MN All-Time: A 47.42  2002        Track Minnesota Elite, Track Minnesota Elite

                       C. Abram, I Ellison, M. Neil, I. Anderson         

 Meet Record: M 47.43  2002        Track Minnesota, Track Minnesota            

                       C Abram, I Ellison, M Neil, I Anderson            

    Team                                                 Seed     Finals 

=========================================================================

  1 Eagles Wings  'A'                                              53.35  

     1) Emma Taggart 02                 2) Khalif Harrington 02           

     3) Martaveis Frazier 02            4) Nathan Flomo 01                

  2 Park Flyers Track & Field Club  'A'                            56.26  

     1) Alek Roggenbuck 01              2) Caden Bry 02                   

     3) Caleb Dunnewind 02              4) Michael Broad 02               

 

4x400 Meter Relay 13-14 Division Boys

=========================================================================

       Nat'l: N 3:23.96  8/1/1993    Los Angeles Jets, Los Angeles             

                         Lonie Cruel, Aaron Dean, Patrick McCall,Obea Moore

 MN All-Time: A 3:55.46  2007        Midwest Elite, Midwest Elite              

                         D. Baker, J. Parks, T. Bender, D. McGill          

 Meet Record: M 4:00.34  2002        Track Minnesota, Track Minnesota          

                         I Ellison, M Neil, I Anderson, C Abram            

    Team                                                 Seed     Finals 

=========================================================================

  1 Track Minnesota Elite  'A'                                   4:21.72  

     1) Drake Daniels 01                2) Miles Camery 01                

     3) Rais Hill 02                    4) Rajiv Redd 01                  

  2 Eagles Wings  'A'                                            4:40.62  

     1) Khalif Harrington 02            2) Martaveis Frazier 02           

     3) Michael Vaughn 02               4) Nathan Flomo 01                

 

High Jump 13-14 Division Boys

===================================================================================

       Nat'l: N 1.95m  6/3/2012    Justice Summerset, Sean Lee, Tucson Elite , 

 MN All-Time: A 1.78m  7/9/2000    Jeff Lillevold, Delmont Burners             

 Meet Record: M 1.77m  6/1999      Robert Springfield, Unattached              

    Name                    Year Team                    Seed     Finals           

===================================================================================

  1 Dante White               02 I.C.A.A./Breeze                   1.55m    5-01.00 

     1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 1.60 

        O    O    O    O    O    O   XO  XXX 

  2 Alec Burns                02 Unattached             1.47m      1.50m    4-11.00 

     1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 

        O    O    O    O  XXO  XXO  XXX 

  3 Logan McLaughlin          01 Unattached                        1.35m    4-05.00 

     1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 

        O    O    O    O  XXX 

  4 Rais Hill                 02 Track Minnesota                   1.20m    3-11.25 

     1.20 1.25 

        O  XXX 

 -- Tyler Nagengast           02 Minnesota Track                      NH            

     1.35 

      XXX 

 -- Ethan Double              02 East Ridge Athle                     NH            

     1.20 

      XXX 

 -- Elliott Rickert           02 Park Flyers                         DNS            

 

Pole Vault 13-14 Division Boys

===================================================================================

       Nat'l: N 4.42m  7/9/2009    Adam Coulon, Flying Dragons                 

 MN All-Time: A 3.80m  7/11/2007   Chris Kolb, Unattached                      

 Meet Record: M 3.36m  6/24/2006   Macauley Spandl, Unattached                 

    Name                    Year Team                    Seed     Finals           

===================================================================================

  1 Jacob Backes              01 Unattached             3.20m      3.20m   10-06.00 

     2.90 3.05 3.20 3.35 

        O   XO    O  XXX 

  2 Hawkin Petron             01 Zero Gravity                      2.60m    8-06.25 

     2.15 2.30 2.45 2.60 2.75 

        O    O   XO    O  XXX 

  3 Alex Berg                 01 Southern Minneso       2.13m      2.30m    7-06.50 

     1.85 2.00 2.15 2.30 2.45 

        O    O    O    O  XXX 

 

Long Jump 13-14 Division Boys

========================================================================================

       Nat'l: N 7.02m  1976        Anthony Gibson, San Fernando, CA            

 MN All-Time: A 6.15m  1999        Jason Mershon, Unattached                   

 Meet Record: M 6.15m  1999        Jason Mershon, Unattached                   

    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          

========================================================================================

  1 Dante White               02 I.C.A.A./Breeze                   5.52m   NWI  18-01.50 

     5.12m(NWI) 4.91m(NWI) 5.18m(NWI) 4.69m(NWI) 5.23m(NWI) 5.52m(NWI)

  2 Matthias Algarin          01 Unattached             5.46m      5.31m   NWI  17-05.25 

     FOUL      4.89m(NWI) 4.86m(NWI) 4.92m(NWI) 4.96m(NWI) 5.31m(NWI)

  3 Miles Camery              01 Track Minnesota                   4.97m   NWI  16-03.75 

     4.48m(NWI) 4.60m(NWI) 4.32m(NWI) 4.40m(NWI) FOUL      4.97m(NWI)

  4 Alek Roggenbuck           01 Park Flyers                       4.85m   NWI  15-11.00 

     4.50m(NWI) FOUL      4.34m(NWI) 4.35m(NWI) 4.32m(NWI) 4.85m(NWI)

  5 Elijah Stevens            02 Victory Track an                  4.80m   NWI  15-09.00 

     FOUL      4.50m(NWI) 4.56m(NWI) 4.80m(NWI) FOUL      FOUL     

  6 Sam Hurcomb               01 Park Flyers                       4.53m   NWI  14-10.50 

     FOUL      4.46m(NWI) 4.53m(NWI) PASS      PASS      PASS     

  7 Xavier Flemister          02 I.C.A.A./Breeze        3.96m      4.30m   NWI  14-01.25 

     FOUL      4.18m(NWI) 4.30m(NWI) PASS      3.64m(NWI) 4.26m(NWI)

  8 Conner Glaser             01 Real Track & Fie                  4.08m   NWI  13-04.75 

     4.06m(NWI) 4.06m(NWI) 3.95m(NWI) 3.83m(NWI) 4.08m(NWI) FOUL     

  9 Lander Wells              02 Burnsville Track       3.70m      3.98m   NWI  13-00.75 

     3.88m(NWI) 3.89m(NWI) 3.98m(NWI) 3.79m(NWI) FOUL      PASS     

 10 Ethan Double              02 East Ridge Athle       4.11m      3.87m   NWI  12-08.50 

     FOUL      3.62m(NWI) 3.87m(NWI)         

 11 Adam King                 01 Unattached                        3.85m   NWI  12-07.75 

     3.85m(NWI) 3.42m(NWI) FOUL                

 12 Declan Rodefeld           02 Victory Track an                  3.82m   NWI  12-06.50 

     3.70m(NWI) FOUL      3.82m(NWI)            

 13 Caden Bry                 02 Park Flyers                       3.55m   NWI  11-07.75 

     3.55m(NWI) FOUL      FOUL                

 14 Tyler Nagengast           02 Minnesota Track                   3.22m   NWI  10-06.75 

     2.24m(NWI) 3.22m(NWI) FOUL                 

 -- Caleb Dunnewind           02 Park Flyers                        FOUL                 

     FOUL      PASS      PASS                

 -- Lander Wells              02 Unattached             4.19m        DNS   NWI           

 

Triple Jump 13-14 Division Boys

========================================================================================

       Nat'l: N 13.43m  7/28/2011   Marcus Krah, Durham Strid                  

 MN All-Time: A 11.85m  6/17/2012   Jaran Roste, Unattached                    

 Meet Record: M 11.85m  6/17/2012   Jaran Roste, Unattached                    

    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          

========================================================================================

  1 Sam Hurcomb               01 Park Flyers                       9.77m   NWI  32-00.75 

     9.38m(NWI) 9.77m(NWI) FOUL      9.53m(NWI) 9.38m(NWI) FOUL     

  2 Declan Rodefeld           02 Victory Track an                  8.03m   NWI  26-04.25 

     FOUL      8.03m(NWI) FOUL      FOUL      FOUL      FOUL     

 -- Adam King                 01 Unattached                          DNS   NWI           

 -- Gabe Zilmer               01 Rockford Blaze         9.47m        DNS   NWI           

 

Shot Put 13-14 Division Boys

===================================================================================

       Nat'l: N 18.10m  7/24/2013   Nolan Van Amen, Raw Speed                  

 MN All-Time: A 14.97m  2007        Alex Beideck, Cornhusker Flyers            

 Meet Record: M 14.58m  6/16/2012   Kieran McKaeg, REAL Track & Field          

    Name                    Year Team                    Seed     Finals           

===================================================================================

  1 Kyle Atkinson Jr          01 Burnsville Track      13.51m     13.71m   44-11.75 

      13.36m  13.03m  12.69m  13.36m  13.10m  13.71m

  2 Lander Wells              02 Burnsville Track      10.29m     10.64m   34-11.00 

      FOUL  10.64m  9.44m  9.78m  9.16m  PASS

  3 Tyler Nagengast           02 Minnesota Track                   6.52m   21-04.75 

      6.52m  6.14m  5.91m  6.04m  6.38m  6.32m

 -- Lander Wells              02 Unattached            10.67m        DNS            

 

Discus Throw 13-14 Division Boys

===================================================================================

       Nat'l: N 62.48m  7/28/2013   Nolan Van Amen, Raw Speed                  

 MN All-Time: A 55.05m  8/7/2012    Kieran McKeag, REAL Track & Field          

 Meet Record: M 50.23m  6/16/2012   Kieran McKeag, REAL Track Field            

    Name                    Year Team                    Seed     Finals           

===================================================================================

  1 Kyle Atkinson Jr          01 Burnsville Track      38.10m     33.82m     110-11 

      FOUL  33.09m  32.78m  28.44m  33.24m  33.82m

  2 Lander Wells              02 Burnsville Track      28.34m     28.31m      92-10 

      24.29m  24.85m  27.55m  26.56m  28.31m  25.49m

  3 Logan McLaughlin          01 Unattached                       24.69m      81-00 

      22.83m  23.81m  24.69m  23.70m  23.24m  FOUL

  4 Michael Vaughn            02 Eagles Wings                     15.35m      50-04 

      13.97m  13.52m  10.94m  13.35m  14.33m  15.35m

 -- Lander Wells              02 Unattached            30.18m        DNS            

 

Outdoor Pentathlon: #5 1500 Meter Run 13-14 Division Boys Outdoor Pentathlon

=======================================================================

 Meet Record: M 5:20.38  6/12/2014   Brittan Burns, Unattached                 

    Name                    Year Team                    Finals  Points

=======================================================================

  1 Sam Hurcomb               01 Park Flyers            5:24.28     428

  2 Gabe Zilmer               01 Rockford Blaze         6:12.40     216

 

Outdoor Pentathlon: #1 100 Meter Hurdles 13-14 Division Boys Outdoor Pentathlon

============================================================================

 Meet Record: M 15.30  6/13/2013   Emmanual Phoulom-Smith, Park Flyers         

    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points

============================================================================

  1 Gabe Zilmer               01 Rockford Blaze           17.17  -0.8    607

  2 Sam Hurcomb               01 Park Flyers              18.64  -0.8    464

 

Outdoor Pentathlon: #3 High Jump 13-14 Division Boys Outdoor Pentathlon

=================================================================================

 Meet Record: M 1.68m  6/12/2014   Brittan Burns, Unattached                   

    Name                    Year Team                    Finals            Points

=================================================================================

  1 Gabe Zilmer               01 Rockford Blaze           1.42m    4-07.75    331

  2 Sam Hurcomb               01 Park Flyers              1.37m    4-06.00    297

 

Outdoor Pentathlon: #4 Long Jump 13-14 Division Boys Outdoor Pentathlon

======================================================================================

 Meet Record: M 5.19m  6/12/2014   Brittan Burns, Unattached                   

    Name                    Year Team                    Finals  Wind           Points

======================================================================================

  1 Sam Hurcomb               01 Park Flyers              4.69m   NWI  15-04.75    324

     4.69m(NWI) 4.48m(NWI) 4.26m(NWI)            

  2 Gabe Zilmer               01 Rockford Blaze           3.98m   NWI  13-00.75    203

     FOUL      3.98m(NWI) FOUL                 

 

Outdoor Pentathlon: #2 Shot Put 13-14 Division Boys Outdoor Pentathlon

=================================================================================

 Meet Record: M 10.44m  6/12/2014   Brittan Burns, Unattached                  

    Name                    Year Team                    Finals            Points

=================================================================================

  1 Gabe Zilmer               01 Rockford Blaze           8.71m   28-07.00    408

      8.20m  7.71m  8.71m            

  2 Sam Hurcomb               01 Park Flyers              7.40m   24-03.50    331

      FOUL  7.40m  7.37m            

 

Outdoor Pentathlon 13-14 Division Boys

=========================================================================

       Nat'l: N  3548  7/29/2009   Joseph Delgado, Team Idaho/Ontario,OR       

 MN All-Time: A  2706  6/12/2014   Brittan Burns, Unattached                   

 Meet Record: M  2706  6/12/2014   Brittan Burns, Unattached                   

    Name                    Year Team                    Seed     Finals 

=========================================================================

  1 Sam Hurcomb               01 Park Flyers                        1844  

  2 Gabe Zilmer               01 Rockford Blaze                     1765  

 

3000 Meter Race Walk 13-14 Division Boys

=========================================================================

       Nat'l: N 13:42.07  7/22/2008   Tyler Sorensen, 38 Pleasanton H          

 MN All-Time: A 16:28.23  2011        Andy Vasquez, Cornhusker Flyers          

 Meet Record: M 19:16.14  2003        Andrew Carlson, Unattached               

    Name                    Year Team                    Seed     Finals 

=========================================================================

  1 Logan McLaughlin          01 Unattached                     18:32.56M 

 

100 Meter Dash 15-16 Division Boys

=================================================================================

Top 8 Advance by Time

       Nat'l: N 10.51  7/28/2006   Jeremy Rankin, Unattached                   

 MN All-Time: A 10.70  6/28/2000   Abuyomi McBean, True Athletics TC           

 Meet Record: M 10.98  2008        Calvin Clark, ICAAbreeze                    

 Meet Record: M 10.98              Jaran Roste                                 

    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#

=================================================================================

Preliminaries

  1 Denzel Brown              99 Park Flyers                       11.27q  1.2  2 

  2 Keylan Jackson            00 I.C.A.A./Breeze        11.45      11.38q  1.2  2 

  3 Rhett Streeter            99 Track Minnesota                   11.39q  1.2  2 

  4 Emmanual Phoulom-Smith    99 Park Flyers                       11.61q  1.2  2 

  5 Josiah Cage               99 Minnesota Speed                   11.81q  1.2  2 

  6 Marcus Guy                00 Unattached             12.00      11.87q  0.7  1 

  7 Matthew Murnane           00 Park Flyers                       12.06q  1.2  2 

  8 Quindell Perry            99 Eagles Wings                      12.07q  0.7  1 

  9 Michael Quall             99 Unattached             12.00      12.23   0.7  1 

 10 Zach Gillem               00 Park Flyers                       12.68   0.7  1 

 11 Landry Mugisha            00 Eagles Wings                      13.96   0.7  1 

 12 Jimmy Vo                  00 Victory Track an                  14.21   1.2  2 

 13 Micheal Officer           99 Track Minnesota                   16.56   0.7  1 

 -- Michael Kruse             00 Park Flyers                         DNS   0.7  1 

 

100 Meter Dash 15-16 Division Boys

==============================================================================

       Nat'l: N 10.51  7/28/2006   Jeremy Rankin, Unattached                   

 MN All-Time: A 10.70  6/28/2000   Abuyomi McBean, True Athletics TC           

 Meet Record: M 10.98  2008        Calvin Clark, ICAAbreeze                    

 Meet Record: M 10.98              Jaran Roste                                 

    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind

==============================================================================

Finals

  1 Denzel Brown              99 Park Flyers            11.27      11.13  -1.6 

  2 Keylan Jackson            00 I.C.A.A./Breeze        11.38      11.43  -1.6 

  3 Rhett Streeter            99 Track Minnesota        11.39      11.54  -1.6 

  4 Emmanual Phoulom-Smith    99 Park Flyers            11.61      11.84  -1.6 

  5 Josiah Cage               99 Minnesota Speed        11.81      11.86  -1.6 

  6 Marcus Guy                00 Unattached             11.87      12.04  -1.6 

  7 Quindell Perry            99 Eagles Wings           12.07      12.21  -1.6 

 -- Matthew Murnane           00 Park Flyers            12.06        DNS  -1.6 

 

200 Meter Dash 15-16 Division Boys

=================================================================================

Top 8 Advance by Time

       Nat'l: N 21.09  7/27/2013   Amir Rasul, 04-South Dad                    

 MN All-Time: A 22.36  6/21/2009   Calvin Clark, ICAA Breeze                   

 Meet Record: M 22.36  6/21/2009   Calvin Clark, ICAA Breeze                   

    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#

=================================================================================

Preliminaries

  1 Denzel Brown              99 Park Flyers                       22.83q  0.5  2 

  2 Oluwaseyi Aguda           99 Real Track & Fie                  22.90q -1.1  1 

  3 Keylan Jackson            00 I.C.A.A./Breeze        23.18      23.24q  0.5  2 

  4 Rhett Streeter            99 Track Minnesota                   23.73q -1.1  1 

  5 Logan Day                 00 Track Minnesota                   24.20q  0.5  2 

  6 Josiah Cage               99 Minnesota Speed                   24.26q -1.1  1 

  7 Michael Quall             99 Unattached             24.00      24.29q -1.1  1 

  8 Marcus Guy                00 Unattached             24.09      24.69q -1.1  1 

  9 Quindell Perry            99 Eagles Wings                      25.20   0.5  2 

 10 Eugene Dixon              00 Eagles Wings                      25.56   0.5  2 

 11 Landry Mugisha            00 Eagles Wings                      29.84   0.5  2 

 -- Michael Kruse             00 Park Flyers                         DNS  -1.1  1 

 -- Emmanual Phoulom-Smith    99 Park Flyers                         DNS   0.5  2 

 

200 Meter Dash 15-16 Division Boys

==============================================================================

       Nat'l: N 21.09  7/27/2013   Amir Rasul, 04-South Dad                    

 MN All-Time: A 22.36  6/21/2009   Calvin Clark, ICAA Breeze                   

 Meet Record: M 22.36  6/21/2009   Calvin Clark, ICAA Breeze                   

    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind

==============================================================================

Finals

  1 Denzel Brown              99 Park Flyers            22.83      22.38  -0.7 

  2 Keylan Jackson            00 I.C.A.A./Breeze        23.24      22.77  -0.7 

  3 Oluwaseyi Aguda           99 Real Track & Fie       22.90      23.04  -0.7 

  4 Rhett Streeter            99 Track Minnesota        23.73      23.86  -0.7 

  5 Logan Day                 00 Track Minnesota        24.20      24.02  -0.7 

  6 Josiah Cage               99 Minnesota Speed        24.26      24.35  -0.7 

  7 Michael Quall             99 Unattached             24.29      24.53  -0.7 

  8 Marcus Guy                00 Unattached             24.69      24.58  -0.7 

 

400 Meter Dash 15-16 Division Boys

============================================================================

       Nat'l: N 45.99  7/29/1995   W. Obea Moore, Los Angeles, CA              

 MN All-Time: A 50.19  6/15/2013   Jonathan Webb, East Ridge AA                

 Meet Record: M 50.19  6/15/2013   Jonathan Webb, East Ridge AA                

    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H#

============================================================================

  1 Keylan Jackson            00 I.C.A.A./Breeze        49.99      50.20   2 

  2 Oluwaseyi Aguda           99 Real Track & Fie                  53.28   2 

  3 Michael Quall             99 Unattached             53.76      53.64   1 

  4 Montrea Talabi            00 Eagles Wings                      54.45   1 

  5 Marcus Guy                00 Unattached             53.80      55.78   1 

  6 Bruce Muehlhauser         00 Unattached             56.00      57.28   2 

  7 Mitchell Cooke            00 Real Track & Fie                  58.29   2 

  8 Rhett Streeter            99 Track Minnesota                   58.67   1 

  9 Markeis Frazier           00 Eagles Wings                      59.36   2 

 10 Therence Niyonkuru        99 Eagles Wings                      59.72   2 

 11 Adrian Butler             00 Track Minnesota                 1:00.00   1 

 12 Eugene Dixon              00 Eagles Wings                    1:02.58   1 

 -- Mohamad Alzayyadeh        99 I.C.A.A./Breeze                     DNS   2 

 -- Ben Lundsten              00 I.C.A.A./Breeze      1:02.00        DNS   1 

 

800 Meter Run 15-16 Division Boys

=========================================================================

       Nat'l: N 1:50.51  7/28/2007   Howard Shepard, 26 Texas Stars T          

 MN All-Time: A 1:57.24  6/28/2014   Isaiah Hannah, Extreme Velocity           

 Meet Record: M 2:00.36  6/16/2012   Matthew Rosen, Unattached                 

    Name                    Year Team                    Seed     Finals 

=========================================================================

  1 McEwan Rodefeld           99 Victory Track an                2:07.79  

  2 Montrea Talabi            00 Eagles Wings                    2:09.36  

  3 Graham Maas               00 Twin Cities Trac     2:11.00    2:09.50  

  4 Trenton Allen             99 Real Track & Fie                2:11.88  

  5 Benjamin Harmon           99 Eagles Wings         2:24.00    2:14.54  

  6 Bruce Muehlhauser         00 Unattached           2:17.00    2:14.71  

  7 Declan Dahlberg           99 Unattached           2:08.00    2:15.92  

  8 Markeis Frazier           00 Eagles Wings                    2:16.31  

  9 Marcus Guy                00 Unattached           2:20.00    2:17.31  

 10 Adrian Butler             00 Track Minnesota                 2:26.45  

 11 Ben Lundsten              00 I.C.A.A./Breeze      2:35.00    2:32.98  

 -- Mohamad Alzayyadeh        99 I.C.A.A./Breeze                     DNS  

 -- Therence Niyonkuru        99 Eagles Wings                        DNS  

 

1500 Meter Run 15-16 Division Boys

=========================================================================

       Nat'l: N 3:54.02  7/29/2007   Nathan Mathabane, 13 unattached           

 MN All-Time: A 4:06.65  6/17/2012   Shane Streich, Unattached                 

 Meet Record: M 4:06.36  6/17/2012   Shane Streich, Unattached                 

    Name                    Year Team                    Seed     Finals 

=========================================================================

  1 Declan Dahlberg           99 Unattached           4:26.25    4:20.79  

  2 McEwan Rodefeld           99 Victory Track an                4:20.95  

  3 Parker Phillips           99 Track Minnesota                 4:30.02  

  4 Mahamed Salad             99 Unattached           5:02.00    4:36.15  

  5 Trenton Allen             99 Real Track & Fie                4:39.23  

  6 Noah Schultz              00 Unattached           4:33.00    4:43.03  

  7 Bruce Muehlhauser         00 Unattached           4:58.50    4:45.27  

  8 Benjamin Harmon           99 Eagles Wings         4:58.00    4:52.79  

  9 Keon Lewis                00 Minnesota Track                 4:56.47  

 10 Spenser Brown             00 Unattached                      5:00.03  

 11 Ben Lundsten              00 I.C.A.A./Breeze      5:30.00    5:01.94  

 12 Therence Niyonkuru        99 Eagles Wings                    5:02.13  

 

3000 Meter Run 15-16 Division Boys

=========================================================================

       Nat'l: N 8:27.00  7/23/1993   Billy Harper, Philomath, OR               

 MN All-Time: A 9:01.64  1999        Nick Schneider, Unattached                

 Meet Record: M 9:01.64  1999        Nick Schneider, Unattached                

    Name                    Year Team                    Seed     Finals 

=========================================================================

  1 Declan Dahlberg           99 Unattached           9:39.38    9:33.64  

  2 Mahamed Salad             99 Unattached          11:56.00   10:37.27  

  3 Spenser Brown             00 Unattached                     10:44.64  

  4 Ben Lundsten              00 I.C.A.A./Breeze     12:10.00   10:53.80  

  5 Keon Lewis                00 Minnesota Track                11:51.73  

 -- Parker Phillips           99 Track Minnesota                     DNS  

 

110 Meter Hurdles 15-16 Division Boys

==============================================================================

       Nat'l: N 13.74  7/29/2007   Wayne Davis II, 13 Hurdles First            

 MN All-Time: A 14.99  1996        Cyrus Nichols, Des Moines Youth             

 Meet Record: M 16.12  6/21/2008   Derrick Mora, Northstar United              

    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind

==============================================================================

  1 Evan El-Halawani          99 Real Track & Fie       16.20      16.09M -0.7 

  2 Logan Day                 00 Track Minnesota                   16.72  -0.7 

  3 Emmanual Phoulom-Smith    99 Park Flyers                       16.76  -0.7 

 

400 Meter Hurdles 15-16 Division Boys

=========================================================================

       Nat'l: N 51.56  7/30/2006   William Wynne, 03 Titans                    

 MN All-Time: A 56.41  1996        Cyrus Nichols, Des Moines Youth             

 Meet Record: M 59.18  6/15/2013   Clayton Johnson, Real T & F                 

    Name                    Year Team                    Seed     Finals 

=========================================================================

  1 Evan El-Halawani          99 Real Track & Fie       58.00      57.12M 

  2 Emmanual Phoulom-Smith    99 Park Flyers                     1:00.54  

 -- Brendon Johnson-Snyders   00 Park Flyers                         DNF  

 -- Logan Day                 00 Track Minnesota                     DNS  

 

2000 Meter Steeplechase 15-16 Division Boys

=========================================================================

       Nat'l: N 6:02.84  7/31/1988   Jason Brown, Provo, UT                    

 MN All-Time: A 6:11.54  1996        Luke Watson, Unattached                   

 Meet Record: M 6:27.79  1996        Luke Watson, Unattached                   

    Name                    Year Team                    Seed     Finals 

=========================================================================

  1 Parker Phillips           99 Track Minnesota                 7:00.37  

 

4x100 Meter Relay 15-16 Division Boys

=========================================================================

       Nat'l: N 40.90  7/27/1997   Los Angeles Jets, Los Angeles, CA           

                       Daniel Mentuhotep, Warren Rogers, Dashaun McCullou

 MN All-Time: A 42.74  2007        Silver Springs Spartans, Silver Springs Spar

                       R. Nelson, D. Harris, J. Thompson, W. Farrington  

 Meet Record: M 45.21  2004        Hospitality House Striders, Hospitality Hous

                       C Lemon, B Ratcliff, X Rucker, A Robinson         

    Team                                                 Seed     Finals 

=========================================================================

  1 Track Minnesota Elite  'A'                                     47.60  

     1) Adrian Butler 00                2) Andrew Chen 99                 

     3) Logan Day 00                    4) Rhett Streeter 99              

 -- Park Flyers Track & Field Club  'A'                              DNS  

     1) Denzel Brown 99                 2) Matthew Murnane 00             

     3) Michael Kruse 00                4) Zach Gillem 00                 

 

4x400 Meter Relay 15-16 Division Boys

=========================================================================

       Nat'l: N 3:13.40  7/29/2001   New Horizon "A", Georgia                  

                         Lawrence Jackson, Cedric Goodman, Reginald Withers

 MN All-Time: A 3:32.33  1997        Des Moines Youth, Des Moines Youth        

 Meet Record: M 3:37.50  2004        Hospitality House Striders, Hospitality Ho

                         C Lemon, B Ratcliff, X Rucker, A Robinson         

    Team                                                 Seed     Finals 

=========================================================================

  1 Real Track & Field  'A'                                      3:44.28  

     1) Evan El-Halawani 99             2) Mitchell Cooke 00              

     3) Oluwaseyi Aguda 99              4) Trenton Allen 99               

  2 Eagles Wings  'A'                                            3:58.49  

     1) Benjamin Harmon 99              2) Eugene Dixon 00                

     3) Josiah Sutton 00                4) Markeis Frazier 00             

 

4x800 Meter Relay 15-16 Division Boys

=========================================================================

       Nat'l: N  7:41.30  7/25/2007   12 26 Texas Stars Track Club,, 26 Texas S

                          E Gosset, J Burkley, H Shepard, K Payne           

 MN All-Time: A  8:31.44  1997        Cornhusker Flyers, Cornhusker Flyers     

 Meet Record: M 10:24.94  2002        Mighty Mites, Mighty Mites               

    Team                                                 Seed     Finals 

=========================================================================

  1 Eagles Wings  'A'                                            9:20.97M 

     1) Benjamin Harmon 99              2) Eugene Dixon 00                

     3) Markeis Frazier 00              4) Montrea Talabi 00              

 

High Jump 15-16 Division Boys

===================================================================================

       Nat'l: N 2.16m  6/24/2012   Randall Cunningham Jr, Nevada Gazelles      

 MN All-Time: A 1.93m  1996        Jeff Hardy, Wahoo TC                        

 Meet Record: M 1.88m  6/25/2005   Ryan Boeddeker & Marcus Westberry           

    Name                    Year Team                    Seed     Finals           

===================================================================================

  1 Brittan Burns             00 Unattached             1.75m      1.70m    5-07.00 

     1.55 1.60 1.65 1.70 1.75 

        O    O    O  XXO  XXX 

  2 Andrew Chen               99 Track Minnesota                   1.60m    5-03.00 

     1.50 1.55 1.60 1.65 

        O    O    O  XXX 

 -- Keon Lewis                00 Minnesota Track                      NH            

     1.50 

      XXX 

 -- Adrian Butler             00 Track Minnesota                      NH            

     1.50 

      XXX 

 

Pole Vault 15-16 Division Boys

===================================================================================

       Nat'l: N 5.12m  7/9/1994    Jacob Davis, San Antonio, TX                

 MN All-Time: A 4.25m  6/21/2008   Christian Kolb, SouthMN Vault               

 Meet Record: M 4.25m  6/21/2008   Christian Kolb, SouthMN Vault               

    Name                    Year Team                    Seed     Finals           

===================================================================================

  1 Mark McPherson            99 Minnesota Speed        3.05m      3.65m   11-11.75 

     3.35 3.50 3.65 3.80 

      XXO    O    O  XXX 

  2 Jack Brown                99 Unattached             3.05m      3.35m   10-11.75 

     3.05 3.20 3.35 3.50 

       XO   XO    O  XXX 

  3 Steven Nye                99 Unattached                        3.05m   10-00.00 

     2.15 2.30 2.45 2.60 2.75 2.90 3.05 3.20 

        O    O    O  XXO    O  XXO    O  XXX 

  4 Brendon Johnson-Snyders   00 Park Flyers                       2.60m    8-06.25 

     2.30 2.45 2.60 2.75 

        O    O    O  XXX 

 

Long Jump 15-16 Division Boys

========================================================================================

       Nat'l: N 7.35m  1979        Steven Hansley, East Orange, NJ             

 MN All-Time: A 6.81m  1984        Steve Bordeau, Unattached                   

 Meet Record: M 6.81m  1984        Steve Bordeau, Unattached                   

    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          

========================================================================================

  1 Quindell Perry            99 Eagles Wings                      5.71m   NWI  18-09.00 

     4.53m(NWI) 5.48m(NWI) 5.71m(NWI) FOUL      5.67m(NWI) 5.69m(NWI)

 -- Matthew Murnane           00 Park Flyers                         DNS   NWI           

 -- Denzel Brown              99 Park Flyers                         DNS   NWI           

 

Triple Jump 15-16 Division Boys

========================================================================================

       Nat'l: N 15.08m  7/29/1996   Chris Hercules, Palatine, IL               

 MN All-Time: A 13.42m  6/22/2008   Rumeal Harris, Hospitality House           

 Meet Record: M 13.42m  6/22/2008   Rumeal Harris, HospitalityHouse            

    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          

========================================================================================

  1 Quindell Perry            99 Eagles Wings                     11.92m   NWI  39-01.25 

     11.92m(NWI) 11.36m(NWI) 11.67m(NWI) 11.56m(NWI) 11.47m(NWI) 11.62m(NWI)

 -- Evan El-Halawani          99 Real Track & Fie                    DNS   NWI           

 

Shot Put 15-16 Division Boys

===================================================================================

       Nat'l: N 19.29m  7/28/1996   Larry Rosen, unattached                    

 MN All-Time: A 16.59m  7/15/2014   Kieran McKeag, REAL Track & Field          

 Meet Record: M 15.44m  2000        Adam Schnaible, Unattached                 

    Name                    Year Team                    Seed     Finals           

===================================================================================

  1 Benjamin Kytta            99 Unattached            15.10m     14.42m   47-03.75 

      13.18m  13.69m  14.16m  14.42m  14.26m  14.23m

  2 Zach Gillem               00 Park Flyers                      10.58m   34-08.50 

      9.86m  10.09m  9.98m  10.23m  10.29m  10.58m

  3 Samuel Goldstein          00 Unattached                       10.07m   33-00.50 

      9.06m  9.20m  9.85m  10.07m  9.45m  9.97m

  4 Micheal Officer           99 Track Minnesota                   6.78m   22-03.00 

      6.14m  6.31m  6.17m  6.00m  6.11m  6.78m

 

Discus Throw 15-16 Division Boys

===================================================================================

       Nat'l: N 58.80m  6/1/1985    Kamy Keshamiri                             

 MN All-Time: A 52.50m  6/28/2014   Kieran McKeag, REAL Track & Field          

 Meet Record: M 47.20m  6/25/2005   Michael Shaver, Waseca Area                

    Name                    Year Team                    Seed     Finals           

===================================================================================

  1 Benjamin Kytta            99 Unattached            43.00m     37.58m     123-03 

      36.62m  35.30m  35.36m  35.08m  37.58m  35.26m

  2 Mark McPherson            99 Minnesota Speed       30.48m     29.64m      97-03 

      FOUL  23.04m  24.24m  26.78m  29.64m  27.23m

  3 Samuel Goldstein          00 Unattached                       28.84m      94-07 

      FOUL  22.48m  20.85m  26.49m  28.84m  24.57m

  4 Zach Gillem               00 Park Flyers                      24.92m      81-09 

      20.49m  23.28m  22.51m  24.92m  24.89m  24.61m

  5 Brendon Johnson-Snyders   00 Park Flyers                      21.37m      70-01 

      21.37m  FOUL  19.62m  FOUL  FOUL  FOUL

  6 Micheal Officer           99 Track Minnesota                  18.80m      61-08 

      FOUL  12.79m  18.80m  14.21m  15.10m  FOUL

  7 Josiah Sutton             00 Eagles Wings                     18.43m      60-05 

      18.43m  17.47m  17.57m  14.16m  17.87m  17.21m

  8 Andrew Chen               99 Track Minnesota                  15.50m      50-10 

      FOUL  FOUL  12.51m  15.50m  FOUL  FOUL

 -- Landry Mugisha            00 Eagles Wings                       FOUL            

      FOUL  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL

 

Hammer Throw 15-16 Division Boys

===================================================================================

       Nat'l: N 72.53m  6/28/2007   Connor McCullough                          

 MN All-Time: A 43.76m  6/13/2014   Kieran McKeag, REAL Track & Field          

 Meet Record: M 43.76m  6/13/2014   Kieran McKeag, REAL T & F                  

    Name                    Year Team                    Seed     Finals           

===================================================================================

  1 Kaden Elder               99 Unattached            30.48m     28.87m      94-09 

      28.33m  28.87m  24.54m  24.41m  28.76m  27.28m

  2 Josiah Sutton             00 Eagles Wings                     16.88m      55-04 

      15.74m  14.96m  15.08m  16.63m  16.88m  15.67m

 

Javelin Throw 15-16 Division Boys

===================================================================================

       Nat'l: N 63.60m  7/9/2010    William H. Stanley III, Pomina, NJ         

 MN All-Time: A 50.18m  1996        Luke Harrington, Lincoln Youth TC          

 Meet Record: M 41.20m  1982        Bryan Christensen, Unattached              

    Name                    Year Team                    Seed     Finals           

===================================================================================

  1 Andrew Chen               99 Track Minnesota                  37.76m     123-11 

      29.58m  FOUL  35.34m  34.07m  FOUL  37.76m

  2 Brendon Johnson-Snyders   00 Park Flyers                      34.91m     114-06 

      23.07m  34.19m  34.83m  32.32m  31.64m  34.91m

  3 Parker Phillips           99 Track Minnesota                  32.98m     108-02 

      26.76m  26.64m  32.98m  27.78m  27.22m  24.15m

  4 Josiah Sutton             00 Eagles Wings                     31.17m     102-03 

      30.23m  29.68m  31.17m  29.92m  28.61m  28.86m

  5 Landry Mugisha            00 Eagles Wings                     23.28m      76-04 

      22.50m  21.07m  23.28m  21.17m  20.98m  FOUL

  6 Micheal Officer           99 Track Minnesota                  20.57m      67-06 

      16.24m  16.09m  14.22m  17.21m  17.45m  20.57m

 

Decathlon: #1 100 Meter Dash 15-16 Division Boys Decathlon

============================================================================

 Meet Record: M 12.06  6/12/2014   Clayton Johnson, REAL T & F                 

    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points

============================================================================

 -- Brittan Burns             00 Unattached                 DNS   NWI 

 

Decathlon: #5 400 Meter Dash 15-16 Division Boys Decathlon

=======================================================================

 Meet Record: M 51.99  6/12/2014   Clayton Johnson, REAL T & F                 

    Name                    Year Team                    Finals  Points

=======================================================================

 -- Brittan Burns             00 Unattached                 DNS  

 

Decathlon: #10 1500 Meter Run 15-16 Division Boys Decathlon

=======================================================================

 Meet Record: M 4:42.41  6/12/2014   Clayton Johnson, REAL T & F               

    Name                    Year Team                    Finals  Points

=======================================================================

 -- Brittan Burns             00 Unattached                 DNS  

 

Decathlon: #6 110 Meter Hurdles 15-16 Division Boys Decathlon

============================================================================

 Meet Record: M 15.54  6/12/2014   Clayton Johnson, REAL T & F                 

    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points

============================================================================

 -- Brittan Burns             00 Unattached                 DNS   NWI 

 

Decathlon: #4 High Jump 15-16 Division Boys Decathlon

=================================================================================

 Meet Record: M 1.88m  6/24/1989   Jared Johnson, Unattached                   

 Meet Record: M 1.70m  6/13/2013   Benjamin Grosse, Park Flyers                

    Name                    Year Team                    Finals            Points

=================================================================================

 -- Brittan Burns             00 Unattached                 DNS            

 

Decathlon: #8 Pole Vault 15-16 Division Boys Decathlon

=================================================================================

 Meet Record: M 2.65m  6/12/2014   Clayton Johnson, REAL T & F                 

    Name                    Year Team                    Finals            Points

=================================================================================

 -- Brittan Burns             00 Unattached                 DNS            

 

Decathlon: #2 Long Jump 15-16 Division Boys Decathlon

======================================================================================

 Meet Record: M 5.38m  6/13/2013   Jaran Roste, Unattached                     

    Name                    Year Team                    Finals  Wind           Points

======================================================================================

 -- Brittan Burns             00 Unattached                 DNS   NWI           

 

Decathlon: #3 Shot Put 15-16 Division Boys Decathlon

=================================================================================

 Meet Record: M 10.39m  6/13/2013   Jaran Roste, Unattached                    

    Name                    Year Team                    Finals            Points

=================================================================================

 -- Brittan Burns             00 Unattached                 DNS            

 

Decathlon: #7 Discus Throw 15-16 Division Boys Decathlon

=================================================================================

 Meet Record: M 25.59m  6/13/2013   Jaran Roste, Unattached                    

    Name                    Year Team                    Finals            Points

=================================================================================

 -- Brittan Burns             00 Unattached                 DNS            

 

Decathlon: #9 Javelin Throw 15-16 Division Boys Decathlon

=================================================================================

 Meet Record: M 31.88m  6/14/2012   Daniel Kleiber, REAL Track Field           

    Name                    Year Team                    Finals            Points

=================================================================================

 -- Brittan Burns             00 Unattached                 DNS            

 

100 Meter Dash 17-18 Division Men

=================================================================================

Top 8 Advance by Time

       Nat'l: N 10.08  6/27/2005   J-Mee Samuel, Greensbooro, NC               

 MN All-Time: A 10.58  2007        Jerrell Hancock, MN Northern Stars          

 Meet Record: M 10.72  6/22/2008   Sean King, Unattached                       

    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#

=================================================================================

Preliminaries

  1 Evan McClellon            97 Park Flyers                       11.29q -1.3  2 

  2 Duane Moore               97 Track Minnesota                   11.30q -1.4  1 

  3 Dallas Krech              97 Real Track & Fie       11.36      11.53q -1.4  1 

  4 Michael Crawford          98 Track Minnesota                   11.81q -1.3  2 

  5 Christopher Becker        96 East Ridge Athle       11.55      12.10q -1.4  1 

  6 AJ Tittle                 98 East Ridge Athle       11.60      12.30q -1.3  2 

 -- Cory Mensah               97 Track Minnesota                     DNS  -1.3  2 

 -- Samuel Zenner             97 Real Track & Fie       10.83        DNS  -1.3  2 

 -- Conor White               96 Park Flyers                         DNS  -1.4  1 

 

100 Meter Dash 17-18 Division Men

==============================================================================

       Nat'l: N 10.08  6/27/2005   J-Mee Samuel, Greensbooro, NC               

 MN All-Time: A 10.58  2007        Jerrell Hancock, MN Northern Stars          

 Meet Record: M 10.72  6/22/2008   Sean King, Unattached                       

    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind

==============================================================================

Finals

  1 Evan McClellon            97 Park Flyers            11.29      10.99  -0.6 

  2 Duane Moore               97 Track Minnesota        11.30      11.23  -0.6 

  3 Dallas Krech              97 Real Track & Fie       11.53      11.25  -0.6 

  4 Michael Crawford          98 Track Minnesota        11.81      11.64  -0.6 

  5 AJ Tittle                 98 East Ridge Athle       12.30      11.96  -0.6 

 -- Christopher Becker        96 East Ridge Athle       12.10        DNS  -0.6 

 

200 Meter Dash 17-18 Division Men

=================================================================================

Top 8 Advance by Time

       Nat'l: N 20.50  7/25/1987   Quincy Watts, Woodland Hills                

 MN All-Time: A 21.32  1996        Ricky Thomas, Unattached                    

 Meet Record: M 21.32  1996        Ricky Thomas, Unattached                    

    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#

=================================================================================

Preliminaries

  1 Evan McClellon            97 Park Flyers                       22.12q +0.0  1 

  2 Mason Roomes              98 Woodbury Athleti       22.09      22.30q  0.1  2 

  3 Duane Moore               97 Track Minnesota                   23.00q  0.1  2 

  4 Michael Crawford          98 Track Minnesota                   23.95q  0.1  2 

  5 Bryn King                 97 Track Minnesota                   24.38q +0.0  1 

  6 Brennen Anderson          98 Woodbury Athleti       24.30      25.08q  0.1  2 

 -- Cory Mensah               97 Track Minnesota                     DNS  +0.0  1 

 -- Christopher Becker        96 East Ridge Athle       22.90        DNS  +0.0  1 

 -- Samuel Zenner             97 Real Track & Fie                    DNS   0.1  2 

 -- Clayton Johnson           98 Real Track & Fie                    DNS  +0.0  1 

 -- AJ Tittle                 98 East Ridge Athle       24.00        DNS  +0.0  1 

 

200 Meter Dash 17-18 Division Men

==============================================================================

       Nat'l: N 20.50  7/25/1987   Quincy Watts, Woodland Hills                

 MN All-Time: A 21.32  1996        Ricky Thomas, Unattached                    

 Meet Record: M 21.32  1996        Ricky Thomas, Unattached                    

    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind

==============================================================================

Finals

  1 Evan McClellon            97 Park Flyers            22.12      21.93  -1.5 

  2 Mason Roomes              98 Woodbury Athleti       22.30      22.34  -1.5 

  3 Duane Moore               97 Track Minnesota        23.00      22.58  -1.5 

  4 Michael Crawford          98 Track Minnesota        23.95      23.64  -1.5 

  5 Bryn King                 97 Track Minnesota        24.38      24.51  -1.5 

  6 Brennen Anderson          98 Woodbury Athleti       25.08      25.00  -1.5 

 

400 Meter Dash 17-18 Division Men

=========================================================================

       Nat'l: N 45.58  7/6/1996    William Obea Moore, Salt Lake City, UT      

 MN All-Time: A 48.32  2011        Calvin Clark, ICAA Breeze                   

 Meet Record: M 49.44  1999        Ryan Noreen, Unattached                     

    Name                    Year Team                    Seed     Finals 

=========================================================================

  1 Roshon Roomes             96 Unattached             50.00      50.65  

  2 Marcus Haskins            98 East Ridge Athle       50.53      51.18  

  3 Bryn King                 97 Track Minnesota                   54.74  

  4 Brennen Anderson          98 Woodbury Athleti       57.00      57.37  

 -- Benjamin Grosse           98 Park Flyers                         DNS  

 -- Christopher Becker        96 East Ridge Athle       52.40        DNS  

 

800 Meter Run 17-18 Division Men

=========================================================================

       Nat'l: N 1:49.49  7/27/1999   Nick Davenport, Texas                     

 MN All-Time: A 1:53.40  2000        Ryan Ford, Unattached                     

 Meet Record: M 1:53.40  2000        Ryan Ford, Unattached                     

    Name                    Year Team                    Seed     Finals 

=========================================================================

  1 Alex Carrabre             98 Track Minnesota                 1:57.03  

  2 Andrew Mergen             98 Unattached           1:59.53    1:58.01  

  3 Marcus Haskins            98 East Ridge Athle     1:58.00    1:59.42  

 

1500 Meter Run 17-18 Division Men

=========================================================================

       Nat'l: N 3:51.21  7/7/1985    John Quade, Woodinville, WA               

 MN All-Time: A 4:04.04  2000        Yonas Seyum, Unattached                   

 Meet Record: M 4:04.04  2000        Yonas Seyum, Unattached                   

    Name                    Year Team                    Seed     Finals 

=========================================================================

  1 Samuel Branson            97 Unattached                      4:19.02  

  2 Kelly Nordling            97 Unattached                      4:41.84  

 -- Christopher Covert        97 Eagles Wings                        DNS  

 

3000 Meter Run 17-18 Division Men

=========================================================================

       Nat'l: N 8:41.25  7/28/2011   Jacob Smith, Wichita, KS                  

 MN All-Time: A 8:47.02  6/15/2013   Obsa Ali, Unattached                      

 Meet Record: M 8:47.02  6/15/2013   Obsa Ali, Unattached                      

    Name                    Year Team                    Seed     Finals 

=========================================================================

  1 Samuel Branson            97 Unattached                      9:25.61  

 -- Christopher Covert        97 Eagles Wings                        DNS  

 

110 Meter Hurdles 17-18 Division Men

==============================================================================

       Nat'l: N 13.38  7/25/2009   Wayne Davis, 13 Track Eastern               

 MN All-Time: A 14.27  6/28/2014   Jayvon Matthews, Mississippi Valley         

 Meet Record: M 14.61  6/20/2009   Laquone Robinson, Hospitality House         

    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind

==============================================================================

  1 Alexander Klein           97 Track Minnesota                   15.39  -1.0 

  2 Luke Heitman              98 Unattached             15.14      15.68  -1.0 

  3 Clayton Johnson           98 Real Track & Fie       15.30      15.78  -1.0 

 -- Ayinde Abanu              97 Park Flyers                         DNS  -1.0 

 -- Keegan Bloedel            98 Park Flyers                         DNS  -1.0 

 

400 Meter Hurdles 17-18 Division Men

=========================================================================

       Nat'l: N 49.77  7/29/2002   Kerron Clement, Missouri City, TX           

 MN All-Time: A 54.88  2007        Zachary Sharkey-ke, Miwaukee Mustangs       

 Meet Record: M 55.17  1994        Niles Deneen, Unattached                    

    Name                    Year Team                    Seed     Finals 

=========================================================================

  1 Clayton Johnson           98 Real Track & Fie       54.20      55.41  

  2 Luke Heitman              98 Unattached             58.24      58.05  

 -- Ayinde Abanu              97 Park Flyers                         DNS  

 -- Keegan Bloedel            98 Park Flyers                         DNS  

 

4x100 Meter Relay 17-18 Division Men

=========================================================================

       Nat'l: N 39.73  8/1/1998    Track Houston, Houston, TX                  

                       R. Beard, B. Gay, J. Harris, T. Williams          

 MN All-Time: A 41.32  2007        Silver Springs Spartans, Silver Spring Spart

 Meet Record: M 42.50  2000        Hospitality House Stride, Hospitality House 

                       Hicks, Burks, Floyd, Merritt                      

    Team                                                 Seed     Finals 

=========================================================================

  1 Track Minnesota Elite  'A'                                     44.09  

     1) Alexander Klein 97              2) Cory Mensah 97                 

     3) Duane Moore 97                  4) Michael Crawford 98            

  2 Park Flyers Track & Field Club  'A'                            44.90  

     1) Ayinde Abanu 97                 2) Conor White 96                 

     3) Evan McClellon 97               4) Joey Paradise 97               

  3 Real Track & Field  'A'                             41.52      45.21  

     1) Dallas Krech 97                 2) David Brown 96                 

     3) Douglas Brown 96                4) Joe Williams 96                

 

4x400 Meter Relay 17-18 Division Men

=========================================================================

       Nat'l: N 3:06.22  7/29/2007   16 33 So Cal Running Cougars, 16 33 SCRC  

                         R Wyatt, J Hughes, N Gutteriez, J Anderson        

 MN All-Time: A 3:16.65  2011        Bellevue Recreation Youth, Bellevue Recrea

                         D. Barfield, C. Rush, G. Teel, D. Barfield        

 Meet Record: M 3:20.52  2000        Hospitality House Striders, Hospitality Ho

                         Ware, Thaden, Shannon, Merritt                    

    Team                                                 Seed     Finals 

=========================================================================

  1 Track Minnesota Elite  'A'                                   3:48.84  

     1) Bryn King 97                    2) Cory Mensah 97                 

     3) Duane Moore 97                  4) Michael Crawford 98            

 -- Park Flyers Track & Field Club  'A'                              DNS  

     1) Ayinde Abanu 97                 2) Benjamin Grosse 98             

     3) Connor Siebert 98               4) Trevor Siebert 96              

 

High Jump 17-18 Division Men

===================================================================================

       Nat'l: N 2.28m  7/9/1983    Dothel Edwards, Seattle, WA                 

 MN All-Time: A 2.03m  7/7/2002    Tysen Bongaard, Jesse Lee Thomas            

 MN All-Time: A 2.03m  1996        Michael Mead, Unattached                    

 Meet Record: M 1.98m              Morris,Hartung, Jones, Gray                 

    Name                    Year Team                    Seed     Finals           

===================================================================================

  1 Benjamin Grosse           98 Park Flyers                       1.90m    6-02.75  Won Jump Off

     1.75 1.80 1.85 1.90 1.95 

       XO   XO    O   XO  XXX 

  2 Kyle Hockert              98 Unattached             1.93m      1.90m    6-02.75  Lost Jump Off

     1.70 1.75 1.80 1.85 1.90 1.95 

        O   XO    O   XO   XO  XXX 

  3 Kelly Nordling            97 Unattached             1.91m      1.85m    6-00.75 

     1.60 1.65 1.70 1.75 1.80 1.85 1.90 

        O    P    P    O    O  XXO  XXX 

 -- Keegan Bloedel            98 Park Flyers                         DNS            

 

Pole Vault 17-18 Division Men

===================================================================================

       Nat'l: N 5.31m  7/30/2006   Casey Roche, UNA 38                         

 MN All-Time: A 4.87m  6/17/2014   Glen Harold, GetVertical PV                 

 Meet Record: M 4.82m  6/13/2013   Mitchell Valli, Unattached                  

    Name                    Year Team                    Seed     Finals           

===================================================================================

  1 Ben Ose                   96 Eden Prairie Pol       4.78m      4.73m   15-06.25 

     3.95 4.10 4.25 4.40 4.60 4.73 4.83 

        O   XO   XO   XO  XXO   XO  XXX 

  2 Kyle Meyer                98 Eden Prairie Pol       4.47m      4.25m   13-11.25 

     3.95 4.10 4.25 4.40 

      XXO  XXO    O  XXX 

  3 Erik Olson                97 Unattached                        4.25m   13-11.25 

     3.95 4.10 4.25 4.40 

        O    P  XXO  XXX 

  4 Christopher Timm          96 Eden Prairie Pol       4.57m      4.10m   13-05.25 

     3.80 3.95 4.10 4.25 

        O    O    O  XXX 

  5 Kyle Johnson              97 Unattached             4.34m      3.95m   12-11.50 

     3.65 3.80 3.95 4.10 

       XO    O    O  XXX 

  6 Thomas Franek             97 Unattached             3.66m      3.80m   12-05.50 

     3.35 3.50 3.65 3.80 3.95 

       XO    O    O  XXO  XXX 

 -- Colter Killion            97 Unattached             3.81m        DNS            

 

Long Jump 17-18 Division Men

========================================================================================

       Nat'l: N 7.87m  1977        Lamont King, Surprise, AZ                   

 MN All-Time: A 7.06m  1989        Tyrone Minor                                

 Meet Record: M 6.95m  1990        Leonard Jones, Unattached                   

    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          

========================================================================================

  1 Mason Roomes              98 Woodbury Athleti       6.71m      6.42m   NWI  21-00.75 

     6.16m(NWI) 5.29m(NWI) FOUL      6.42m(NWI) PASS      PASS     

  2 Michael McCrady           97 Unattached             6.40m      6.14m   NWI  20-01.75 

     5.71m(NWI) 5.98m(NWI) 5.97m(NWI) 5.47m(NWI) 5.75m(NWI) 6.14m(NWI)

  3 Kelly Nordling            97 Unattached             5.66m      5.67m   NWI  18-07.25 

     5.54m(NWI) 5.40m(NWI) 5.65m(NWI) 5.67m(NWI) 5.49m(NWI) FOUL     

  4 Alexander Klein           97 Track Minnesota                   5.56m   NWI  18-03.00 

     5.25m(NWI) 5.38m(NWI) 5.49m(NWI) 5.11m(NWI) 5.56m(NWI) 5.40m(NWI)

  5 Joey Paradise             97 Park Flyers                       5.41m   NWI  17-09.00 

     5.41m(NWI) FOUL      5.34m(NWI) 5.19m(NWI) FOUL      5.23m(NWI)

  6 Benjamin Grosse           98 Park Flyers                       5.39m   NWI  17-08.25 

     5.39m(NWI) PASS      PASS      PASS      PASS      PASS     

 -- Conor White               96 Park Flyers                         DNS   NWI           

 

Triple Jump 17-18 Division Men

========================================================================================

       Nat'l: N 16.72m  7/29/2004   Kenneth Hall, Baker , LA                   

 MN All-Time: A 14.47m  1990        Leonard Jones                              

 Meet Record: M 14.47m  1990        Leonard Jones, Unattached                  

    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          

========================================================================================

  1 Mason Roomes              98 Woodbury Athleti      14.17m     14.10m   NWI  46-03.25 

     13.76m(NWI) 13.67m(NWI) 14.10m(NWI) 13.38m(NWI) PASS      PASS     

  2 Kelly Nordling            97 Unattached            13.27m     12.70m   NWI  41-08.00 

     12.70m(NWI) 12.44m(NWI) 12.32m(NWI) 12.35m(NWI) 12.40m(NWI) PASS     

  3 Keegan Bloedel            98 Park Flyers                      11.78m   NWI  38-07.75 

     11.32m(NWI) 11.03m(NWI) FOUL      11.78m(NWI) 11.63m(NWI) FOUL     

 -- Joey Paradise             97 Park Flyers                         DNS   NWI           

 -- Conor White               96 Park Flyers                         DNS   NWI           

 

Shot Put 17-18 Division Men

===================================================================================

       Nat'l: N 20.43m  7/24/1987   Dwight Johnson, Phoenix, AZ                

 MN All-Time: A 18.78m  6/18/2011   Tom Anderson, Unattached                   

 Meet Record: M 18.78m  6/18/2011   Tom Anderson, Unattached                   

    Name                    Year Team                    Seed     Finals           

===================================================================================

  1 Kieran McKeag             98 Unattached            17.07m     18.63m   61-01.50 

      18.63m  18.38m  17.90m  FOUL  FOUL  17.89m

  2 Tyler Morgan              96 Unattached            16.10m     15.26m   50-00.75 

      FOUL  15.26m  14.27m  FOUL  FOUL  15.25m

  3 Clint Lockwood            98 Unattached            17.35m     15.15m   49-08.50 

      FOUL  FOUL  12.80m  15.15m  14.49m  15.03m

  4 Ben Hedtke                98 Unattached                       13.83m   45-04.50 

      12.31m  13.46m  13.83m  13.51m  FOUL  12.97m

  5 Andrew Swartz             98 Minnesota Speed       12.85m     12.40m   40-08.25 

      11.43m  12.40m  12.29m  12.32m  12.36m  FOUL

 

Discus Throw 17-18 Division Men

===================================================================================

       Nat'l: N 63.02m  1979        Clint Johnson, Overland Park, KS           

 MN All-Time: A 56.33m  2011        Brady Rutt, Unattached                     

 Meet Record: M 51.29m  1990        Robb Hydukovich, Unattached                

    Name                    Year Team                    Seed     Finals           

===================================================================================

  1 Kieran McKeag             98 Unattached            55.07m     50.02m     164-01 

      48.23m  46.71m  FOUL  48.33m  48.33m  50.02m

  2 Jake Kubiatowicz          98 Unattached            51.51m     49.45m     162-03 

      45.68m  40.85m  44.84m  48.25m  43.97m  49.45m

  3 Clint Lockwood            98 Unattached            44.37m     49.37m     162-00 

      37.87m  FOUL  FOUL  36.72m  40.07m  49.37m

  4 Ben Hedtke                98 Unattached                       42.33m     138-10 

      42.33m  FOUL  FOUL  FOUL  34.15m  32.20m

  5 Andrew Swartz             98 Minnesota Speed       38.10m     31.88m     104-07 

      31.88m  30.21m  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL

 

Hammer Throw 17-18 Division Men

===================================================================================

       Nat'l: N 79.24m  6/28/2008   Connor McCullough, Unattached, CA          

 MN All-Time: A 58.32m  2011        Drew Staskiewicz, Cornhusker Flyers        

 Meet Record: M 36.63m  6/14/2013   Jonathan Sutton, Eagles Wings              

    Name                    Year Team                    Seed     Finals           

===================================================================================

  1 Kieran McKeag             98 Unattached            50.27m     46.49mM    152-06 

      41.09m  45.01m  46.49m  44.18m  FOUL  45.37m

  2 Tyler Morgan              96 Unattached            33.53m     39.64mM    130-01 

      38.14m  37.12m  FOUL  FOUL  39.03m  39.64m

 

Javelin Throw 17-18 Division Men

===================================================================================

       Nat'l: N 72.82m  6/27/2010   Samuel Crouser, Gresham,OR                 

 MN All-Time: A 54.46m  2011        Jon Williams, Cornhusker Flyers            

 Meet Record: M 51.38m  2003        Nathan Englin, Unattached                  

    Name                    Year Team                    Seed     Finals           

===================================================================================

  1 Joey Paradise             97 Park Flyers                      40.57m     133-01 

      40.57m  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL  40.04m

  2 Ben Hedtke                98 Unattached                       33.89m     111-02 

      33.52m  33.34m  33.89m  FOUL  31.85m  30.82m

 

Decathlon: #1 100 Meter Dash 17-18 Division Men Decathlon

============================================================================

 Meet Record: M 11.21  6/13/2013   James Kruse, Park Flyers T&F                

    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points

============================================================================

  1 Erik Olson                97 Unattached               12.13   1.3    626

  2 Joey Paradise             97 Park Flyers              12.15   1.3    622

  3 Spencer Howe              98 Unattached               12.60   1.3    538

 

Decathlon: #5 400 Meter Dash 17-18 Division Men Decathlon

=======================================================================

 Meet Record: M 52.76  6/13/2013   James Kruse, Park Flyers T&F                

    Name                    Year Team                    Finals  Points

=======================================================================

  1 Erik Olson                97 Unattached               55.61     575

  2 Spencer Howe              98 Unattached               57.75     493

  3 Joey Paradise             97 Park Flyers            1:00.59     393

 

Decathlon: #10 1500 Meter Run 17-18 Division Men Decathlon

=======================================================================

 Meet Record: M 4:32.68  6/12/2014   Nicholas Klonne, Unattached               

    Name                    Year Team                    Finals  Points

=======================================================================

  1 Erik Olson                97 Unattached             5:30.93     395

  2 Spencer Howe              98 Unattached             5:56.55     278

  3 Joey Paradise             97 Park Flyers            6:12.93     214

 

Decathlon: #6 110 Meter Hurdles 17-18 Division Men Decathlon

============================================================================

 Meet Record: M 15.85  6/13/2013   Austin Youngs, Unattached                   

    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points

============================================================================

  1 Erik Olson                97 Unattached               17.95  -0.2    529

  2 Spencer Howe              98 Unattached               18.70  -0.2    459

  3 Joey Paradise             97 Park Flyers              19.75  -0.2    369

 

Decathlon: #4 High Jump 17-18 Division Men Decathlon

=================================================================================

 Meet Record: M 1.75m  6/13/2013   Mitchell Valli, Unattached                  

 Meet Record: M 1.75m  6/13/2013   James Kruse, Park Flyers T&F                

 Meet Record: M 1.75m  6/13/2013   Austin Youngs, Unattached                   

 Meet Record: M 1.75m  6/23/2006   Kevin Wolf, Unattached                      

    Name                    Year Team                    Finals            Points

=================================================================================

  1 Erik Olson                97 Unattached               1.77mM   5-09.75    602

  2 Joey Paradise             97 Park Flyers              1.37m    4-06.00    297

 -- Spencer Howe              98 Unattached                  NH            

 

Decathlon: #8 Pole Vault 17-18 Division Men Decathlon

=================================================================================

 Meet Record: M 4.85m  6/13/2013   Mitchell Valli, Unattached                  

    Name                    Year Team                    Finals            Points

=================================================================================

  1 Erik Olson                97 Unattached               4.35m   14-03.25    716

  2 Joey Paradise             97 Park Flyers              2.10m    6-10.75    159

 -- Spencer Howe              98 Unattached                  NH            

 

Decathlon: #2 Long Jump 17-18 Division Men Decathlon

======================================================================================

 Meet Record: M 6.34m  6/13/2013   Austin Youngs, Unattached                   

    Name                    Year Team                    Finals  Wind           Points

======================================================================================

  1 Erik Olson                97 Unattached               5.56m   NWI  18-03.00    494

     5.41m(NWI) 5.56m(NWI) 5.17m(NWI)            

  2 Joey Paradise             97 Park Flyers              5.22m   NWI  17-01.50    425

     FOUL      5.22m(NWI) FOUL                 

  3 Spencer Howe              98 Unattached               4.78m   NWI  15-08.25    341

     4.78m(NWI) 4.75m(NWI) FOUL                 

 

Decathlon: #3 Shot Put 17-18 Division Men Decathlon

=================================================================================

 Meet Record: M 14.04m  6/23/2006   Jordan Waiwaiole, Unattached               

    Name                    Year Team                    Finals            Points

=================================================================================

  1 Spencer Howe              98 Unattached               9.82m   32-02.75    475

      9.09m  9.57m  9.82m            

  2 Joey Paradise             97 Park Flyers              9.81m   32-02.25    474

      9.40m  9.81m  9.31m            

  3 Erik Olson                97 Unattached               8.91m   29-02.75    420

      8.48m  8.57m  8.91m            

 

Decathlon: #7 Discus Throw 17-18 Division Men Decathlon

=================================================================================

 Meet Record: M 42.47m  6/23/2006   Jordan Waiwaiole, Unattached               

    Name                    Year Team                    Finals            Points

=================================================================================

  1 Spencer Howe              98 Unattached              24.65m      80-10    360

      24.65m  20.12m  24.01m            

  2 Joey Paradise             97 Park Flyers             23.49m      77-01    338

      FOUL  23.49m  18.75m            

  3 Erik Olson                97 Unattached              17.93m      58-10    234

      17.93m  16.90m  FOUL            

 

Decathlon: #9 Javelin Throw 17-18 Division Men Decathlon

=================================================================================

 Meet Record: M 41.34m  6/23/2006   Jordan Waiwaiole, Unattached               

    Name                    Year Team                    Finals            Points

=================================================================================

  1 Joey Paradise             97 Park Flyers             46.65mM    153-01    539

      40.09m  46.65m  39.45m            

  2 Erik Olson                97 Unattached              31.16m     102-03    316

      29.80m  31.16m  28.56m            

  3 Spencer Howe              98 Unattached              31.03m     101-10    314

      30.37m  31.03m  27.32m            

 

Decathlon 17-18 Division Men

=========================================================================

       Nat'l: N  7405  7/25/2001   Donovan Kilmartin, Meridian, ID             

 MN All-Time: A  5726  6/13/2013   James Kruse, Park Flyers TF                 

 Meet Record: M  5726  6/13/2013   James Kruse, Park Flyers T&F                

    Name                    Year Team                    Seed     Finals 

=========================================================================

  1 Erik Olson                97 Unattached                         4907  

  2 Joey Paradise             97 Park Flyers                        3830  

  3 Spencer Howe              98 Unattached                         3258  

Nike Hershey Garden of Life Chobani UCS Gatorade NCSA Phoenix KT St. Vincent Normatec
© 2001-2017 USA Track & Field, Inc. All Rights Reserved.